CiviCRM Starter Kit (7.x-4.3-rc2) - en to pt translation catalogue (3823 entries)

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: select
pt: seleciona

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Transaction ID
pt: Identificador da transação

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Private
pt: Privado

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Último post

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Age
pt: Idade

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Create !type
pt: Criar !type

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda

en: Priority
pt: Prioridade

en: More
pt: Mais

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: License
pt: Licença

en: Project
pt: Projeto

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User edit form
pt: Formulário de edição de usuário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: root
pt: raiz

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: General settings
pt: Configurações Gerais

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: Archives
pt: Arquivos

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Endereço

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: key
pt: chave

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Participant
pt: Participante

en: ID
pt: Identificador

en: #
pt: nº

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Permitted file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: n/a
pt: n/d

en: Picture
pt: Foto

en: Paths
pt: Endereços

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Database type
pt: Tipo de banco de dados

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Default Settings
pt: Configuração Padrão

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Separator
pt: Separador

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: term
pt: termo

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: All
pt: Tudo

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Submitted
pt: Enviado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Inferior

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desliga

en: Host
pt: Servidor

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Selected
pt: Selecionado

en: To
pt: Para

en: Contacts
pt: Contatos

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: User role
pt: Papel do usuário

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Range
pt: Variação

en: Medium
pt: Médio

en: download
pt: descarregar

en: Media
pt: Mídia

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Start Date
pt: Data inicial

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: End Date
pt: Data Final

en: System
pt: Sistema

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Frequency
pt: Freqüência

en: OR
pt: OU

en: help page
pt: página de ajuda

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Example
pt: Exemplo

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Recent posts for %1
pt: Postagens recentes para %1

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Configuration
pt: Configurações

en: Administer the reCAPTCHA web service.
pt: Administrar o serviço web reCAPTCHA.

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: The public key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
pt: A chave pública que foi gerada para você quando se<a href="@url" target="_blank">registrou em reCAPTCHA.net</a>.

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: The private key given to you when you <a href="@url" target="_blank">registered at reCAPTCHA.net</a>.
pt: A chave privada que foi gerada para você quando se<a href="@url" target="_blank">registrou em reCAPTCHA.net</a>.

en: reCAPTCHA Mailhide
pt: Mailhide do reCAPTCHA (ocultar email)

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
pt: Endereços de email são ocultados com o <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Appearance
pt: Aparência

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar todos

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: User login
pt: Login do usuário

en: Link text
pt: Texto do link

en: Theme Settings
pt: Configurações de Tema

en: Destination
pt: Destino

en: String
pt: Expressão

en: Users
pt: Usuários

en: Referrer
pt: Referência

en: Contact ID
pt: ID Contato

en: Exists
pt: Existe

en: Site off-line message
pt: Mensagem do site fora do ar

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
pt: Mensagem mostrada aos visitantes quando seu site estiver fora do ar.

en: Both
pt: Ambos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar Views

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Down
pt: Para baixo

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros Expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: Phone Number
pt: Número do Telefone

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de node

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos usuários escolherem o padrão

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Localização da barra de ferramentas

en: Path location
pt: Localização do caminho

en: Enable resizing button
pt: Habilitar botão de redimensionamento

en: Block formats
pt: Formatos de bloco

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter tags &lt;font&gt; para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras-de-linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar formatação do código fonte

en: Editor CSS
pt: Editor de CSS

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Word count
pt: Contador de palavras

en: Weeks
pt: Semanas

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Unsupported database.
pt: Banco de dados não suportados

en: Defaults
pt: Padrões

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: City
pt: Cidade

en: State/Province
pt: Estado

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Common settings
pt: Configurações comuns

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Nickname
pt: Apelido

en: Gender
pt: Gênero

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Port
pt: Porta

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: Browse
pt: Visualizar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Street Address
pt: Endereço

en: Root
pt: Raiz

en: minute
pt: minuto

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: WIDTHxHEIGHT
pt: LARGURAxALTURA

en: Maximum file size per upload
pt: Tamanho máximo de arquivo por envio

en: File Browser
pt: Navegador de Arquivos

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato de tempo

en: Countries
pt: Países

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Undo
pt: Desfazer

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Front page
pt: Página inicial

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Apagado

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Languages
pt: Idiomas

en: Replace
pt: Substituir

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Query
pt: Consulta

en: Code length
pt: Comprimento do código

en: Font size
pt: Tamanho da Fonte

en: Spam control
pt: Controle de Spam

en: Characters to use in the code
pt: Caracteres para usar no código

en: The list of characters to use should not contain spaces.
pt: A lista de caracteres a serem utilizados não deve conter espaços.

en: Math question
pt: Questão de Matemática

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
pt: Foi encontrado um byte ilegal ao tentar dividir a variável utf8 nos caracteres.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
pt: Para o idioma %lang_name (código %lang_code)

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Project name
pt: Nome do projeto

en: hour
pt: hora

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select List
pt: Lista de seleção

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: E-mail subject
pt: Assunto do e-mail

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: The mail's subject.
pt: O assunto do email.

en: The mail's message body.
pt: O corpo da mensagem do email.

en: Changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Days
pt: Dias

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Default template
pt: Modelo padrão

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: profile
pt: perfil

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: What links here
pt: Quais links aqui

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Defines which theme to use for reCAPTCHA.
pt: Defina qual tema o reCAPTCHA deverá usar.

en: Red
pt: Vermelho

en: White
pt: Branco

en: warning
pt: aviso

en: Last run
pt: Última vez que rodou

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: Are you sure?
pt: Você tem certeza?

en: Keep
pt: Manter

en: Results
pt: Resultados

en: open
pt: aberto

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: change
pt: alterar

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: revert
pt: reverter

en: Destination name
pt: Nome do destino

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: All tags
pt: Todas as tags

en: Last modified
pt: Última modificação

en: State / Province
pt: Estado

en: Reversed
pt: Revertido

en: Schedules
pt: Agendamentos

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Reverse
pt: Reverter

en: Manage features
pt: Gerenciar features

en: Conflict
pt: Conflito

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: County
pt: Condado

en: completed
pt: concluído

en: Not published
pt: Não publicado

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
pt: As configurações do seu PHP estão limitando o tamanho de cada arquivo enviado para no máximo %size.

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Documents
pt: Documentos

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New
pt: Novo

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: image
pt: imagem

en: Oldest first
pt: Antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Jump Menu
pt: Menu Expresso

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Minutes
pt: Minutos

en: Loading...
pt: Carregando...

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Automatic
pt: Automático

en: Sticky
pt: Destacado

en: cancel
pt: cancelar

en: Tabs
pt: Abas

en: disable
pt: desativar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Control how your image/file browser works.
pt: Definir como o navegador de imagens/arquivos deve funcionar.

en: date
pt: data

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
pt: Habilitar a inserção de arquivos/imagens em campos de texto puro

en: Insert !image or !link.
pt: Inserir !image ou !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
pt: Um carregador de imagens/arquivos e browser que suporta diretórios pessoais e cotas para usuários.

en: Page name
pt: Nome da página

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Limpar Submissões do Formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Você tem certeza que deseja excluir todos os envios para este formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: As entradas do Webform %title foram excluídas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Valores enviados são

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Visualizar e editar todos os webforms disponíveis no seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global de funcionalidade do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Go to form
pt: Ir para o formulário

en: View this form.
pt: Ver este formulário.

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail to address
pt: Endereço para envio de e-mail

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: No Components, add a component below.
pt: Sem Componentes. Adicione um componente abaixo.

en: Field Key
pt: Chave do Campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
pt: Isso é usado como um rótulo descritivo ao exibir este elemento de formulário.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
pt: Uma breve descrição do campo usado como ajuda para o usuário quando ele utiliza o formulário.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Marque esta opção se o usuário deve inserir um valor.

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
pt: O componente do tipo @type do webform não tem uma função de edição definida.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
pt: A chave do campo %field_key é inválida. Por favor inclua apenas caracteres alfanuméricos minúsculos e underscore.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
pt: A chave do campo %field_key já está em uso pelo campo nomeado %existing_field. Por favor use uma chave única.

en: Submission #@sid
pt: Submissão #@sid

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Próxima submissão

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: The webform component @type is not able to be displayed
pt: O componente de webform @type não pode ser exibido

en: Illegal information. Data not submitted.
pt: Informação ilegal. Os dados não serão enviados.

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
pt: Habilita a criação de formulários e questionários.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: The default value of the field.
pt: O valor padrão do campo.

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta campos de mês, dia e ano.

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo usuário

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto

en: User email as default
pt: Email do usuário como padrão

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
pt: Define o valor padrão para este campo como sendo o email do usuário, se ele ou ela estiver logado.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
pt: Tornar este campo não-editável. Útil para configurar um valor padrão intercambiável.

en: Average submission length in words (ex blanks)
pt: Duração média de submissão das palavras (ex.: espaços em branco)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
pt: Se este grupo de campos estiver colapsado, o usuário pode abrir ou fechar o grupo.

en: Collapsed by Default
pt: Recolhido(a) por padrão

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
pt: Grupos de campos colapsáveis ficam "abertos" por padrão. Selecione esta opção para que o grupo fique "fechado" por padrão.

en: User uploaded file
pt: Arquivo enviado pelo usuário

en: Average uploaded file size
pt: Média de tamanho dos arquivos enviados

en: Questions
pt: Questões

en: Randomize Options
pt: Tornar a ordem das opções aleatória

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
pt: Torna aleatória a ordem das opções acima quando são mostradas no formulário.

en: Randomize Questions
pt: Tornar a ordem das questões aleatória

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
pt: Tornar aleatória a ordem das questões, quando forem apresentadas no formulário.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
pt: Permite a criação de perguntas de grade, denotada por botões de rádio.

en: Non-empty
pt: Não vazio

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
pt: Marcação permite que você insira HTML personalizado ou lógica PHP dentro de seu formulário.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Listbox
pt: Caixa de seleção

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite a criação de caixas de seleção, botões de opção ou menus de seleção.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
pt: Uma grande área de texto que permite múltiplas linhas de entrada.

en: Basic textfield type.
pt: Tipo básico textfield.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
pt: Apresenta ao usuário campos de horas e minutos e, opcionalmente, campos am/pm.

en: low
pt: baixo

en: medium
pt: médio

en: high
pt: alto

en: Reason
pt: Motivo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Display on separate page
pt: Exibir em uma página separada

en: Add CAPTCHA administration links to forms
pt: Adicionar links de administração do CAPTCHA aos formulários

en: administer CAPTCHA settings
pt: administrar configurações do CAPTCHA

en: Challenge description
pt: Descrição do desafio

en: Persistence
pt: Persistência

en: Always add a challenge.
pt: Sempre adicionar um desafio.

en: Log wrong responses
pt: Logar respostas incorretas

en: The CAPTCHA settings were saved.
pt: As configurações do CAPTCHA foram salvas.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
pt: O form_id do Drupal do formulário no qual será inserido o CAPTCHA

en: Challenge type
pt: Tipo do desafio

en: The CAPTCHA type to use for this form
pt: O tipo de CAPTCHA para ser utilizado nesse formulário

en: Illegal form_id
pt: ID de formulário inválido

en: Saved CAPTCHA point settings.
pt: As configurações dos pontos de CAPTCHA foram salvas.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o CAPTCHA para o formulário de id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
pt: Você tem certeza que deseja desabilitar o CAPTCHA para o formulário de id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
pt: O CAPTCHA para o formulário de id %form_id foi apagado.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
pt: O CAPTCHA para o formulário de id %form_id foi desativado.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
pt: Esta página oferece uma visão geral de todos os tipos de desafios, gerados à partir de suas configurações atuais.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
pt: Desafio "%challenge" pelo módulo "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
pt: Mais 10 exemplos deste desafio.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
pt: "CAPTCHA" é um acrônimo para "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". Ele é um teste que exige uma resposta a um desafio para determinar se o usuário em questão é um ser humano ou não. O módulo CAPTCHA é uma ferramenta para combater envios automatizados efetuados por usuários maliciosos (spammers), por exemplo, no formulário de comentários, formulário de cadastro, formulários de livro de visitas, etc. Você pode incrementar formulários com um desafio adicional, que devem ser fáceis para um humano resolver mas difíceis o suficiente para evitar que scripts automatizados e robos de SPAM acertem.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
pt: Notar que o módulo CAPTCHA interage com o sistema de cache das páginas (visite a <a href="!performancesettings">página de desempenho</a>). Pelo fato de que cada desafio deve ser único para cada ver que o formulário for gerado, o sistema de cache da página em que ele aparece impede que seja gerado um desafio válido. Certifique-se de que estes formulários não aparecem em muitas páginas ou você perderá a eficiência do sistema de cache. Por exemplo, se você adicionar um CAPTCHA no formulário do bloco de login, que tipicamente aparece em todas as pǵinas para usuários anônimos, o sistema de cache praticamente será desativado. O formulário de envio de comentários é outro exemplo. Neste caso você deve configurar o "%commentlocation" para "%separatepage" nas configurações dos comentários de cada <a href="!contenttypes">tipo de conteúdo</a> para maximizar a eficiência do sistema de cache.

en: Location of comment submission form
pt: Posição do formulário de envio de comentários

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
pt: CAPTCHA é uma marca registrada da Universidade Carnegie Mellon.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
pt: Um CAPTCHA pode ser adicionado a, virtualmente, cada formulário do Drupal. Alguns formulários considerados "padrão" já aparecem na lista de formulários, mas outros podem facilmente ser adicionados e gerenciados quando a opção "%adminlinks" estiver ativa.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
pt: Usuários com <a href="@perm">permissão</a> para "%skipcaptcha" não serão testados por um desafio. Certifique-se de garantir esta permissão apenas a usuários confiáveis (por exemplo administradores do site). Caso você queira testar um formulário protegido, certifique-se de fazê-lo estando logado como um usuário que não possua permissão para "%skipcaptcha", como por exemplo um usuário anônimo.

en: skip CAPTCHA
pt: ignorar CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
pt: Esse desafio é para nos certificar que você é um visitante humano e serve para evitar que envios sejam realizados por scripts automatizados de SPAM.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
pt: Usuáiros não confiáveis verão um CAPTCHA aqui (!settings).

en: general CAPTCHA settings
pt: configurações gerais de CAPTCHA

en: Enabled challenge
pt: Desafio habilitado

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
pt: "@type" pelo módulo "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
pt: Inserir um CAPTCHA aqui para usuários não confiáveis.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
pt: A sua resposta para o CAPTCHA não foi correta.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
pt: Resolva este problema matemático simples e digite o resultado. Por exemplo para 1+3, digite 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
pt: O envio do formulário de id %form_id foi bloqueado pelo módulo CAPTCHA: desafio "%challenge" (pelo módulo "%module"), o usuário respondeu "%response", mas a resposta correta era "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
pt: Administrar como e onde CAPTCHAs são usados.

en: Examples
pt: Exemplos

en: An overview of the available challenge types with examples.
pt: Uma visão geral dos tipos de desafios disponíveis com alguns exemplos.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
pt: Você pode agora <a href="!captcha_admin">configurar o módulo CAPTCHA</a> para seu site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
pt: Módulo CAPTCHA básico para adicionar desafios para formulários arbitrários.

en: Code settings
pt: Configuração do código

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O comprimento do código influencia no tamanho da imagem. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Font settings
pt: Configurações da fonte

en: tiny
pt: curto

en: small
pt: pequeno

en: large
pt: grande

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: O tamanho da fonte influencia no tamanho da imagem. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Character spacing
pt: Espaçamento entre os caracteres

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
pt: Define o espaçamento médio entre os caracteres. Note que valores maiores consumirão mais processamento da CPU para gerar as imagens.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
pt: Digite o código hexadecimal para a cor do texto (por exemplo #000 ou #004283).

en: Additional variation of text color
pt: Adicionar variação na cor do texto

en: moderate
pt: moderada

en: very high
pt: muito intensa

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
pt: Os diferentes caracteres terão cores aleatórias de acordo com o alcance especificado na cor do texto.

en: Distortion and noise
pt: Distorção e ruído

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
pt: Com essas configurações você pode controlar o grau de ofuscação pela distorção e do ruído adicionado. Não exagere na ofuscao e certifique-se de que a imagem gerada pode ser compreendida de maneira razoável. Por exemplo, não combine altos níveis de distorção e de ruído.

en: Distortion level
pt: Nível de distorção

en: severe
pt: severo

en: Set the degree of wave distortion in the image.
pt: Ajuste o grau de distorção em forma de onda para a imagem.

en: Smooth distortion
pt: Suavizar distorções

en: This option adds randomly colored point noise.
pt: Esta opção adiciona aleatoriamente ruídos na forma de pontos coloridos.

en: Add line noise
pt: Adicionar ruídos no formato de linha

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
pt: Esta opção habilita o desenho de linhas aleatórias sobre os códigos de texto da imagem.

en: Noise level
pt: Nível de ruído

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
pt: A cor do background não é um valor hexadecimal válido.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
pt: A cor do texto não é um valor hexadecimal válido.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
pt: A geração da imagem CAPTCHA falhou. Verifique se as configurações do image CAPTCHA e principalmente a fonte utilizada.

en: Image CAPTCHA
pt: CAPTCHA de imagem

en: What code is in the image?
pt: Qual é a sequência na imagem?

en: Provides an image based CAPTCHA.
pt: Oferece um CAPTCHA baseado em imagem.

en: Show blocks
pt: Exibir blocos

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Copy
pt: Copiar

en: Information
pt: Informações

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Above
pt: Acima

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Overrides
pt: Substitui

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Node completo

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Form
pt: Formulário

en: Exceptions
pt: Exceções

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Intro text
pt: Texto introdutório

en: Grid
pt: Grade

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Ocultar

en: Submission settings
pt: Configurações de envio

en: Once an hour
pt: Uma vez a cada hora

en: Once a day
pt: Uma vez por dia

en: File format
pt: Formato do arquivo

en: Source code
pt: Código-fonte

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Image gallery
pt: Galeria de imagens

en: Profiles
pt: Perfis

en: Add new profile
pt: Adicionar novo perfil

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Indent
pt: Recuo

en: Outdent
pt: Desfazer recuo

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Thread
pt: Encadeamento

en: Title text
pt: Texto do título

en: Postal Code
pt: CEP

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Distinct
pt: Distinto

en: E-mail template
pt: Modelo do email

en: Upload Image
pt: Enviar imagem

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Directories
pt: Diretórios

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Bullet list
pt: Lista de itens

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Contexts
pt: Contextos

en: Export format
pt: Formato de exportação

en: Aggregate
pt: Agregar

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Loading
pt: Carregando

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: empty
pt: vazio

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Restore
pt: Recuperar

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Values
pt: Valores

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: District of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Cancel link
pt: Link para cancelar

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
pt: por @user

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: Show all
pt: Exibir todos

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Print
pt: Imprimir

en: Locked
pt: Travado

en: The e-mail address %mail is not valid.
pt: O email %mail não é válido.

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Validation
pt: Validação

en: Finish
pt: Finalizar

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: Or
pt: Ou

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Log messages
pt: Mensagens de log

en: Link class
pt: Classe do link

en: Create new profile
pt: Criar um novo perfil

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: regex
pt: regex (expressão regular)

en: Available as block
pt: Disponível como bloco

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: Campaign
pt: Campanha

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
pt: O novo webform %title foi criado. Adicione novos campos ao seu webform utilizando o formulário abaixo.

en: Submission deleted.
pt: Submissão apagada.

en: field
pt: campo

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Formatter
pt: Formatador

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Step
pt: Passo

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Profile Name
pt: Nome do perfil

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: Radios
pt: Rádios

en: Fonts
pt: Fontes

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Please select a file.
pt: Por favor, selecione um arquivo.

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Redirect URL
pt: URL para redirecionamento

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Node tokens
pt: Tokens do node.

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Acronym
pt: Sigla

en: More link path
pt: Caminho do link "mais"

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Not defined
pt: Não definido

en: Validator
pt: Validador

en: Debugging
pt: Depurando

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
pt: Esta opção habilita interpolação bilinear da distorção, o que faz com que a imagem seja suavizada, mas requer maior processamento da CPU.

en: Add salt and pepper noise
pt: Adicionar ruído de sal e pimenta

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
pt: O tamanho máximo permitido para uma imagem. Por exemplo, 640x480. Se não quiser nenhum limite, digite 0. As imagens que excederem essas dimensões serão redimensionadas, se houver <a href="!image-toolkit-link">toolkit de imagens</a> disponível.

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento dos botões

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Registration
pt: Registro

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: Custom template
pt: Modelo personalizado

en: Backup and Migrate
pt: Backup e Migrate

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
pt: Faça/restaure uma cópia de segurança de seu banco de dados, ou importe/exporte os dados para outro site Drupal.

en: Backup the database.
pt: Cópia de segurança do banco de dados.

en: Restore the database from a previous backup
pt: Restaurar o banco de dados a partir de um backup anterior

en: Number of Backup files to keep
pt: Número de arquivos de Backup a manter

en: Exclude the following tables altogether
pt: Excluir as seguintes tabelas

en: The selected tables will not be added to the backup file.
pt: As tabelas selecionadas não serão adicionadas ao arquivo de backup.

en: Exclude the data from the following tables
pt: Excluir os dados das seguintes tabelas

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
pt: As tabelas selecionadas terão sua estrutura salva, mas não o seu conteúdo. Isto é util para excluir os dados do cache para reduzir o tamanho do arquivo.

en: Backup file name
pt: Nome do arquivo de backup

en: No Compression
pt: Não comprimir

en: Compression
pt: Compressão

en: Append a timestamp.
pt: Adicionar um timestamp (data e hora).

en: Timestamp format
pt: Formato timestamp

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
pt: Deve ser uma string no formato da função <a href="!url">date()</a> do PHP.

en: Save these settings.
pt: Salvar estas configurações.

en: Upload a Backup File
pt: Enviar um arquivo de backup

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
pt: Enviar um arquivo de backup criado por esta versão deste módulo. Para backup de outro banco de dados, por favor use outra ferramenta para importar. Tamanho máximo de arquivo: %size

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
pt: Aviso de segurança: O "Backup and Migrate" não foi capaz de criar um arquivo de teste no diretório de destino: %directory, portanto é incapaz de verificar a segurança do destino de backup. Backups para o servidor serão desativados até que o destino se torne escrevível e seguro.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
pt: Nota de Segurança: Backup and Migrate não irá salvar o arquivo de cópia de segurança no servidor por que a pasta de destino está com acesso público. Se deseja salvar os arquivos de cópia de segurança neste servidor, favor melhorar a segurança na pasta %directory

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: of
pt: de

en: Title field
pt: Campo de título

en: translate
pt: traduzir

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excede o tamanho máximo permitido de %maxsize.

en: No link
pt: Sem link

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Row
pt: Linha

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Variants
pt: Variantes

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: E-mail to
pt: E-mail para

en: File browser
pt: Navegador de arquivos

en: Configuration profiles
pt: Perfis de configuração

en: Absolute URLs
pt: URLs absolutas

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
pt: Marque se você quiser que o IMCE retorne URLs absolutas para arquivos.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
pt: O comportamento padrão para os arquivos existentes durante o upload de arquivos

en: Keep the existing file renaming the new one
pt: Manter o arquivo existente e renomear o novo

en: Keep the existing file rejecting the new one
pt: Manter o arquivo existente e rejeitar o novo

en: Replace the existing file with the new one
pt: Substituir o arquivo existente pelo novo

en: Default method for creating thumbnails
pt: Método padrão para criação de thumbnails

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
pt: Mude o tamanho da imagem com relação as dimensões da miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
pt: Primeiro mude o tamanho, em seguida, corte a imagem para ajustar as dimensões da miniatura.

en: Role-profile assignments
pt: Atribuição de perfis à papeis

en: Settings were imported from the profile %name
pt: Definições foram importadas do perfil %name

en: Give a name to this profile.
pt: Dê um nome para este perfil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
pt: Defina como 0 para usar o valor máximo disponível.

en: Directory quota
pt: Cota de diretório

en: Total user quota
pt: Cota total do usuário

en: Set to * to remove the restriction.
pt: Defina como * para remover a restrição.

en: Maximum image resolution
pt: Resolução máxima de imagem

en: Maximum number of files per operation
pt: Número máximo de arquivos por operação

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
pt: Você pode permitir aos usuários selecionar múltiplos arquivos para operações como apagar, redimensionar, etc. Toda operação de arquivo em lotes é executada em um único carregamento do Drupal, o que pode ser bom. No entanto, haverá um aumento no tempo de execução, carga de CPU e consumo de memória que podem ultrapassar os limites do seu servidor, o que é muito ruim. Para um número ilimitado de manipulação de arquivos, defina o valor 0.

en: Profile has been added.
pt: O perfil foi adicionado.

en: Including subdirectories
pt: Incluindo subdiretórios

en: Directory path
pt: Caminho do diretório

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
pt: Definir diretórios que os usuários desse perfil podem acessar.
    <ul>
      <li>Use caracteres alfanuméricos como caminhos de diretório.</li>
      <li>Para especificar a pasta raiz do sistema de arquivos, basta digitar <strong>.</strong>(ponto).</li>
      <li>Use <strong>%uid</strong> como um espaço reservado para a identificação do usuário. Ex: <em>users/user%uid</em> cria diretórios como <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>Para remover um diretório da lista, deixe o caminho do diretório em branco.</li>
      <li>Se você quiser mais flexibilidade em caminhos de diretório você pode executar php para retornar um caminho de diretório. <br />
        Para a execução do PHP, o caminho deve começar com <strong>php:</strong> e o resto deve ser um código PHP válido que é esperado para retornar o caminho do diretório atual. <br />Ex: php <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> define <strong>users/USER-NAME</strong> como o caminho do diretório.<br />
        Um exemplo de diretório multi-nível <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> define <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> como o caminho do diretório, resultando em diretórios de usuários auto-classificados com base na data de adesão.<br />
        Observe que você deve usar a variável $user em vez de $GLOBALS['user'], uma vez que nem sempre são o mesmo objeto.</li>
    </ul>
    <p>Note que permissão de miniaturas não afeta a criação de miniaturas durante o upload. Veja a descrição das miniaturas abaixo.</P>
    <p>Se você precisar de mais campos, basta preencher todos e salvar, haverão mais dois na próxima página.</P>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o perfil %name?

en: Profile has been deleted.
pt: O perfil foi removido.

en: Import settings from other profiles
pt: Importar configurações de outros perfis

en: Duplicate directory paths are not allowed.
pt: Caminhos de diretórios duplicados não são permitidos.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
pt: %dirname não é aceito como um nome de diretório apropriado.

en: Create thumbnails
pt: Criar miniaturas

en: Selected files
pt: Arquivos selecionados

en: Width x Height
pt: Largura x Altura

en: Create a new image
pt: Criar uma nova imagem

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
pt: Você não tem permissão para operar em mais de %num arquivos.

en: directory (%dir)
pt: diretório (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Upload failed.
pt: Falha no envio.

en: File deletion successful: %files.
pt: Arquivo(s) apagado(s) com sucesso: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
pt: Por favor, especifique as dimensões dentro do intervalo permitido que é de 1x1 para @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
pt: Arquivo(s) redimensionado(s) com sucesso: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
pt: Miniatura (%thumbnames) criada com sucesso para %filename.

en: %filename is not an image.
pt: %filename não é uma imagem.

en: Scaling up is not allowed.
pt: Escalonamento acima não é permitida.

en: %filename(%dimensions) already exists.
pt: %filename(%dimensions) já existe.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
pt: %filename não pode ser redimensionado para %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
pt: Não foi possível obter um diretório de trabalho para o gerenciador de arquivos!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
pt: Não há diretório válido especificado para o gerenciador de arquivos!

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
pt: Gerenciamento de arquivos está desabilitado no diretório %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
pt: Você deseja recarregar o diretório atual?

en: Delete selected files?
pt: Apagar os arquivos selecionados?

en: Please select a thumbnail.
pt: Por favor selecione uma miniatura.

en: You must select at least %num files.
pt: Você deve selecionar no mínimo %num arquivos.

en: Tips
pt: Dicas

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
pt: Selecione um arquivo clicando na linha correspondente na lista de arquivos.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
pt: Ctrl+clique para adicionar arquivos à seleção ou para remover arquivos da seleção.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
pt: Shift+clique para criar um intervalo de seleção. Clique para iniciar o intervalo e Shift+clique para terminá-lo.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
pt: Ordene os arquivos, clicando no cabeçalho da coluna da lista de arquivos.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
pt: Redimensione o espaço de trabalho arrastando as barras horizontais ou verticais.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
pt: As teclas de atalho da lista de arquivos: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
pt: As teclas de atalho para os arquivos selecionados: enter/insert, delete, R(redimensionar), T(miniaturas), U(upload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
pt: As teclas de atalho para a lista de diretórios: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
pt: Limitações

en: !num files using !dirsize of !quota
pt: !num arquivos usando !dirsize da !quota

en: unlimited quota
pt: cota ilimitada

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um arquivo de texto puro, com valores separados por vírgulas, tabulações ou outro caractere.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um arquivo legível pelo Excel.

en: Delimited text format
pt: Formato de texto delimitado

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Drupal User ID
pt: ID do usuário Drupal

en: Citation
pt: Citação

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: IMCE Wysiwyg API bridge
pt: Ponte IMCE para API Wysiwyg

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
pt: Torna o IMCE disponível como plugin para editores integrados via API Wysiwyg.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Comma
pt: Virgula

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: The comment you are replying to does not exist.
pt: O comentário ao qual você está respondendo não existe.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Undated
pt: Não datado

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: View link
pt: Link "ver"

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Localization
pt: Idiomas

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: 12-hour (am/pm)
pt: 12-horas (am/pm)

en: 24-hour
pt: 24-horas

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há submissões para este formulário. <a href="!url">Ver este formulário</a>.

en: Sum
pt: Soma

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: sorted by
pt: ordenado por

en: Legend
pt: Legenda

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: Cancel changes
pt: Cancelar Mudanças

en: No description
pt: Sem descrição

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
pt: O endereço de email do remetente. Deixe em branco para usar o email configurado para todo o site.

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: Numeric
pt: Numérico

en: Teaser break
pt: Separar chamada

en: Providers
pt: Provedores/Serviços

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: The results of this submission may be viewed at:
pt: Os resultados deste envio podem ser visto em:

en: New component name
pt: Nome do novo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
pt: Ao adicionar um novo componente, o campo nome é obrigatório.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
pt: As posições dos componentes e valores obrigatórios foram atualizados.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
pt: Opcional. Você pode organizar seu formulário posicionando este componente dentro de outro fieldset.

en: Component %name cloned.
pt: O componente %name foi clonado.

en: Component %name updated.
pt: O componente %name foi atualizado.

en: New component %name added.
pt: Adicionado o novo componente %name.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Apagar o fieldset %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isso irá apagar imediatamente o fieldset %name e todos os elementos filhos dentro de %name do webform %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Delete the %name component?
pt: Apagar o componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isto irá apagar imediatamente o componente %name do webform  %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Component %name deleted.
pt: O componente %name foi excluído.

en: Submissions for %user
pt: Submissões por %user

en: Show !count results per page.
pt: Exibir !count resultados por página.

en: Showing all results.
pt: Exibindo todos os resultados.

en: @total results total.
pt: @total total de resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Esse é o delimitador usado nos arquivos CSV/TSV quando baixado um resultado de Webform. Usar abas na exportação é o método mais confiável para preservar caracteres não-latinos. Você pode querer mudar isso para outro caractere dependendo do programa usado para visualizar os resultados importados

en: Submission Details
pt: Detalhes do Envio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
pt: Essa página mostra todos os componentes atualmente configurados para esse webform. Você pode adicionar qualquer número de componentes ao formulário, inclusive vários do mesmo tipo. Para adicionar um novo componente, preencha o nome e selecione um tipo dos campos na parte de baixo da tabela. Clique em enviar para criar o novo componente ou atualizar qualquer valor alterado.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
pt: Clique em qualquer nome de componente existente para alterar suas configurações.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
pt: Essas permissões influem em quais papéis podem enviar esse webform. Isso não previne acessos à página do webform. Se é necessário prevenir acessos inteiros à página do webform, use um módulo de acesso de conteúdo como <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
pt: Papéis que podem enviar este formulário.

en: Show complete form in teaser
pt: Mostrar formulário completo na chamada

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
pt: Exibe o formulário completo na exibição do teaser deste node.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
pt: Por padrão, o botão de envio deste form é chamado de  <em>Submit</em>. Informe um novo nome para sobrepor o padrão.

en: The entered email address %address is not a valid address.
pt: O endereço de e-mail %address não é um endereço válido.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Este formulário está fechado para novos envios.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> ou <a href="!register">registrar-se</a> para ver este formulário.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Você não tem permissão para visualizar este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você já enviou este formulário o máximo número de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: You may not submit another entry at this time.
pt: Você não poderá enviar outro valor neste momento.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
pt: <a href="!url">Ver seus envios anteriores</a>.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Esses são os tipos de campos disponíveis para a sua instalação do Webform. Você pode desabilitar qualquer um desses componentes desmarcando sua caixa correspondente. Só os componentes marcados irão estar disponíveis em novos webforms ou nos webforms existentes.

en: Default e-mail values
pt: Valores padrão de email

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço padrão do remetente para envio por e-mail dos resultados do webform; frequentemente o endereço de e-mail do mantenedor de seus formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome padrão do remetente, que é usado junto com o endereço padrão do remetente.

en: Default subject
pt: Assunto padrão

en: Form submission from: %title
pt: Envio de formulário de: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: O assunto padrão para resultados de webform enviados por e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
pt: Permite que os cookies rastreiem os envios

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> podem ser utilizados para ajudar a prevenir que o mesmo usuário envie um webform repetidamente. Este recurso não é necessário para limitar envios por usuário, entretanto pode aumentar a precisão em alguns casos. Além dos cookies, o webform também utiliza endereços de IP e nome do usuário do site para prevenir envios repetidos.

en: Default export format
pt: Formato de exportação padrão

en: Default export delimiter
pt: Delimitador de exportação padrão

en: Submission access control
pt: Controle de acesso de envio

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecione os papéis de usuário que poderão enviar cada webform individualmente

en: Disable Webform submission access control
pt: Desabilita o controle acesso de envio do Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por padrão, o formulário de configuração para cada webform permite que o administrador escolha quais papéis podem enviar o formulário. Você pode desejar permitir que os usuários sempre enviem o formulário se você estiver utilizando um módulo de acesso de node separado para controlar o acesso aos próprios nodes do webform.

en: Form: !form
pt: Formulário: !form

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua mensagem foi recebida.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
pt: Você pode usar tokens especiais neste campo, que serão substituídos por valores dinâmicos.

en: Token values
pt: Valores de Token

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do webform

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Website timezone
pt: Fuso horário do website

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: Use a textfield for year
pt: Use um campo de texto para o ano

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
pt: Se marcado, o campo de data gerado utilizará um campo de texto para o ano. Do contrário, utilizará uma lista de opções.

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A data !name informada não é válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: %value is not a valid email address.
pt: %value não é um endereço de email válido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
pt: Conjuntos de campos permitem que você organize múltiplos campos em grupos.

en: %field field is required.
pt: campo %field é obrigatório

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do arquivo (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
pt: Um campo que não é visível para o usuário, mas é gravado com o envio.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
pt: Exibe o texto como HTML no formulário; não renderiza um campo

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
pt: As opções oferecidas nesta lista de seleção devem ser únicas. As seguintes chaves foram utilizadas mais do que uma vez:

en: Make this field resizable by the user.
pt: Tornar este campo redimensionável pelo usuário.

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
pt: Valor inserido %name não é um valor de tempo válido.

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: %editor profile for %format
pt: Perfil de %editor para %format

en: Enabled by default
pt: Habilitado por padrão

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado padrão do editor para usuários com acesso a esse perfil. Os usuários têm permissão de sobrescrever isso, caso a opção a seguir esteja ativada.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
pt: Se você marcar esta opção, um usuário vai poder escolher o estado padrão do seu editor nas configurações de sua conta.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
pt: Exibir o link de <em>ativar/desativar editor de texto</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
pt: Defina se o link <em>ativar/desativar editor de texto</em> deve ou não ser exibido abaixo de uma caixa de texto. Se você não marcar esta opção, a configuração pessoal do usuário ou a configuração global serão usadas. (veja o que está marcado acima)

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: A opção acima controla se a barra de ferramentas é exibida acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
pt: Onde mostrar o caminho aos elementos HTML (ex. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
pt: Esta opção define se o botão de redimensionamento vai estar habilitado ou desabilitado.  Se habilitado, a barra de localização do caminho deve estar sendo exibida no "Topo" ou "Abaixo" para que o ícone de redimensionar seja exibido.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
pt: Se você habilitar essa opção, código potencialmente malicioso, como <code>&lt;HEAD&gt;</code>, será removido do HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
pt: Se você ativar essa opção, o editor vai inserir caracteres TAB e preservar outros elementos de espaço em branco, como se usasse a tag PRE do HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
pt: Se você habilitar essa opção, tags HTML declarando fonte, tamanho da fonte, e cor de fundo do texto vão ser substituidas por estilos CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se você habilitar essa opção, o editor vai remover quebras de linha do conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com outros formatos de entrada.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativado, o editor irá re-formatar o código-fonte HTML. Desabilitar esta opção poderá evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Force cleanup on standard paste
pt: Forçar limpeza do texto ao colar

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
pt: Se ativado, a função colar padrão (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportará como o plugin de função "colar do Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
pt: Uma lista de formatos permitidos de bloco HTML, separados por vírgulas. Valores possíveis: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
pt: Usar o CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Editor default CSS
pt: Usar o CSS padrão do editor

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
pt: Se a opção "Definir CSS" foi selecionada acima, digite o caminho para o arquivo CSS ou uma lista de arquivos CSS separados por vírgulas.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
pt: Tokens habilitados: <code>%b</code> (caminho base, ex: <code>/</code>), <code>%t</code> (caminho do tema, ex: <code>temas/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
pt: Opcionalmente, defina classes para o menu suspenso "Estilo da fonte".<br />Digite uma classe por linha, no formato: !format. Exemplo: !example<br />Se você deixar em branco, as classes CSS são automaticamente importadas de todos os arquivos de estilo.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
pt: O perfil Wysiwyg para %format foi salvo.

en: No editor
pt: Sem editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
pt: Extraia o arquivo e copie seu conteúdo para uma nova pasta no seguinte local:<br /><code>@editor-path</code>

en: Installation instructions
pt: Instruções de Instalação

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
pt: Você tem certeza que quer remover o perfil de %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
pt: O perfil Wysiwyg para %name foi apagado.

en: Configure client-side editors.
pt: Configurar editores de texto.

en: Disable rich-text
pt: Desabilitar editor de texto

en: Enable rich-text
pt: Habilitar editor de texto

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não foi detectada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão instalada %version do %editor não é suportada.

en: Strike-through
pt: Tachado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Centralizar

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor da letra

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Bloco no formato HTML

en: Font style
pt: Estilo de Fonte

en: Create DIV container
pt: Criar contêiner DIV

en: FitWindow
pt: Ocupar espaço da janela

en: Check spelling
pt: Checar ortografia

en: Autogrow
pt: Crescer conforme necessário

en: Table drag/resize
pt: Tabela: arrastar/redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da Célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: apagar linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: apagar colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Mesclar células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: dividir célula horizontalmente

en: Clean-up
pt: Limpar

en: Visual aid
pt: Ajuda visual

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Advanced horizontal rule
pt: Linha horizontal avançada

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Link avançado

en: Auto save
pt: Auto Salvar

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Esquerda para Direita

en: Right-to-left
pt: Direita para Esquerda

en: Emotions
pt: Emoticons

en: Inline popups
pt: Popups inline

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir layer

en: Move forward
pt: Mover adiante

en: Move backward
pt: Mover para trás

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Safari compatibility
pt: Compatibilidade com o Safari

en: Spell check
pt: Checar ortografia

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Show/hide hidden elements
pt: Mostrar/ocultar elementos ocultos

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separa a chamada e o corpo deste post

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: Broken
pt: Com problemas

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da view

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Análise da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: - All -
pt: - Tudo -

en: You can:
pt: Você pode:

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
pt: leia o <a href="!1">Guia do Administrador do CiviCRM</a>.

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Checking...
pt: Checando

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Filter criteria
pt: Critério de filtragem

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: Upcoming
pt: Em breve

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: default challenge type
pt: tipo de desafio padrão

en: @type (from module @module)
pt: @type (do módulo @module)

en: Form protection
pt: Proteção de formulário

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
pt: Selecione o tipo de desafio que você deseja para cada dos formulários listados (identificados pelo que se chama de <em>form_id</em>). Você pode facilmente adicionar quaisquer outros formulários no campo de texto no final da tabela ou com a ajuda da opção '%CAPTCHA_admin_links' abaixo.

en: Default challenge type
pt: Tipo de desafio padrão

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
pt: Selecione o tipo de desafio padrão para CAPTCHAs. Essa configuração pode ser sobrescrita para cada formulário, se desejar.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
pt: Permitir CAPTCHA e links administrativos do CAPTCHA em páginas administrativas

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
pt: Esta opção permite adicionar CAPTCHA a formulários nas páginas administrativas. CAPTCHAS são desabilitados por padrão nas páginas administrativas (o qual usuários não confiáveis normalmente não têm acesso) para previnir a sobrecarga. Em algumas situações, exemplo: no caso de sites de demonstração pode ser útil habilitar CAPTCHAs nas páginas administrativas.

en: Add a description to the CAPTCHA
pt: Adicionar uma descrição ao CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
pt: Adicionar uma descrição configurável para explicar ao visitante o propósito do CAPTCHA.

en: CAPTCHA description
pt: Descrição do CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
pt: Descrição configurável ​​do CAPTCHA. Se deixar em branco a descrição será redefinida.

en: Default CAPTCHA validation
pt: Validação padrão do CAPTCHA

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
pt: CAPTCHA: Desafio "@type" habilitado

en: CAPTCHA: no challenge enabled
pt: CAPTCHA: nenhum desafio habilitado.

en: Test one two three
pt: Teste um dois três

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Styles
pt: Estilos

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Edit !type
pt: Editar !type

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Contact Type
pt: Tipo de contato

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Add new date link
pt: Adicionar link de nova data

en: Taxonomy Term
pt: Termo de Taxonomia

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: <No value>
pt: <Nenhum valor>

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: %name: found no valid post with that title.
pt: %name: não foi encontrado nenhum node válido com esse título.

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Save !type
pt: Salvar !type

en: Delete !type
pt: Remover !type

en: Gallery page
pt: Página Galeria

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Unique
pt: Único

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
pt: Erro de validação do CAPTCHA:  ID da sessão CAPTCHA desconhecido. Entre em contato com o administrador do site se o problema persistir.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
pt: Erro de validação do CAPTCHA:  ID da sessão CAPTCHA desconhecido (%csid).

en: Color and image settings
pt: Configurações de cor e imagem

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
pt: configuração do fundo, cores do texto e formatos de arquivo do image CAPTCHA

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
pt: Digite o código hexadecimal para a cor de fundo (e.g. #FFF ou #FFCE90). Quando você utilizar o formato PNG o fundo será transparente , é recomendado setar uma cor próxima a cor de fundo da camada inferior.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
pt: Selecione o formato do arquivo de imagem. JPEG geralmente resulta em imagens menores, PNG permite transparência.

en: PNG with transparent background
pt: PNG com fundo transparente

en: @level - no distortion
pt: @level - sem distorção

en: @level - low
pt: @level - baixo

en: @level - medium
pt: @level - médio

en: @level - high
pt: @level - Alto

en: Activity ID
pt: ID da atividade

en: Content statistics
pt: Estatísticas do Conteúdo

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: styles
pt: Estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: Exported content
pt: Conteúdo exportado

en: override
pt: sobrescrever

en: There are no !items to display.
pt: Não há nenhum !items para ser exibido.

en: Are you sure you want to delete this !type?
pt: Confirma a remoção desse !type ?

en: Export !type
pt: Exportar !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
pt: O tipo de banco de dados. Drupal só aceita um tipo de banco de dados por vez, então esse tipo tem que ser o mesmo que o atual tipo de banco de dados.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
pt: Nome do banco de dados. O nome do banco de dados deve existir, não pode ser criado por você.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
pt: Entre com o nome de um usuário que tenha permissão de escrita ao banco de dados.

en: The database name is not valid.
pt: O nome do banco de dados é inválido.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
pt: É possível omitir tabelas específicas, ou dados específicos de uma tabela do arquivo de cópia de segurança. Omite somente dados que você tenha certeza que não irá precisará como dados de cache, ou tabelas de outras aplicações. Dependendo da tabela omitida poderá corromper a instalação do Drupal, então <strong>não mude essas configurações a não ser que tenha certeza do que está fazendo</strong>.

en: Lock tables during backup
pt: Travar tabelas durante o backup

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
pt: Isso pode ajudar a reduzir dados corrompidos, mas irá fazer com que a sua página fique sem agilidade nas respostas.

en: MySQL Database
pt: Banco de dados MySQL

en: Default Database
pt: Banco de Dados Padrão

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
pt: Digite o endereço de email para onde deve ser enviado o arquivo de cópia de segurança. Certifique-se que o servidor possa receber arquivos anexados com tamanho grande.

en: Database backup from !site: !file
pt: Arquivo de Cópia de segurança do banco de dados do !site: !file

en: Database backup attached.
pt: Backup do banco de dados anexado.

en: Server Directory
pt: Diretório do Servidor

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
pt: Digite o local da pasta para os arquivos de cópia de segurança. Use uma pasta relativa para a pasta principal do Drupal. O servidor de internet deve ter acesso de escrita a essa pasta.

en: Change file group (chgrp)
pt: Mudar o grupo do arquivo ( chgrp )

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
pt: Se for digitado um valor aqui, os arquivos de cópia de segurança serão convertidos para o grupo especificado aqui. Deixe em branco esse campo para desabilitar essa função.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
pt: Deve ser informado um valor válido para dar permissão ( ex. 644 ou 0644 ) no campo de mudança de permissão, ou deixe em branco.

en: Manual Backups Directory
pt: Diretório de Backups Manuais

en: Scheduled Backups Directory
pt: Diretório dos Backups Agendados

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
pt: Importar o backup diretamente para outro banco de dados. Bancos de destino também podem ser usados como uma fonte para fazer backup.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
pt: Importa a cópia de segurança em outro banco de dados MySQL. Destinações de banco de dados também podem ser usados como fontes de aonde fazer a cópia de segurança.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
pt: Salvar os arquivos de backup para um diretório em um servidor FTP.

en: FTP Directory
pt: Diretório FTP

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
pt: Salve os arquivos de cópia de segurança para uma pasta reseva no seu !link

en: Amazon S3 account
pt: Conta Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
pt: Envia a cópia de segurança como um anexo de email para o endereço de email especificado.

en: There are no backup files to display.
pt: Não há arquivos de cópia de segurança para exibir.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
pt: Escolha um banco de dados onde será restaurado. Qualquer banco de dados de tenha sido criado ou especificado no arquivo settings.php  pode ser um local para restauração.

en: Are you sure you want to restore the database?
pt: Confirma a recuperação do Banco de dados ?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
pt: Confirma a restauração do banco de dados do arquivo de  cópia de segurança: %file_id? Isso irá apagar alguma ou toda as informações nesse banco e não poderá ser desfeita.</strong>Sempre teste suas cópias de seguranças em servidores de não estejam em produção!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
pt: A restauração irá apagar alguns ou todos os dados e não pode ser desfeita. <strong>Sempre teste suas cópias de seguranças em servidores de não estejam em produção!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
pt: Confirma a remoção do arquivo de cópia de segurança?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
pt: Confirma a remoção do arquivo de cópia de segurança: %file_id? <strong>Essa ação não pode ser desfeita.</strong>

en: Backup Source
pt: Origem do Backup

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
pt: Escolha um banco de dados para executar a cópia de segurança. Qualquer banco de dados criado ou especificado no arquivo settings.php pode ser feito uma cópia de segurança.

en: Destinations
pt: Destinos

en: destinations
pt: destinos

en: destination
pt: destino

en: Add a new @s destination.
pt: Adicione um novo @s destino.

en: Choose the type of destination you would like to create:
pt: Escolha o tipo de destino que pretende criar:

en: No destination types available.
pt: Nenhum tipo de destino encontrado.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
pt: Confirma a remoção do destino %name? Cópias de seguranças salvas desse destino não serão removidas.

en: list files
pt: lista de arquivos

en: restore
pt: recuperar

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
pt:  Não é preciso informar uma senha, a não ser que deseje mudar a senha atual.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
pt: Arquivo criptografado ( EXPERIMENTAL )

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
pt: Arquivos criptografados somente podem ser restaurados pelo Backup and Migrate e em páginas com o mesmo tipo de chave de codificação. <strong>Essa função está em teste, e deve ser usada somente para testes.</strong>

en: File Encryption
pt: Criptografia do arquivo

en: Install the !link to enable backup file encryption.
pt: Instale o !link para ativar a criptografia do arquivo de cópia de segurança.

en: AES Encryption Module
pt: Módulo AES de criptografia

en: No Encryption
pt: Sem encriptação

en: AES Encryption
pt: Criptografia AES

en: Send an email if backup succeeds
pt: Enviar um email se o backup for criado com sucesso

en: Email Address for Success Notices
pt: Endereço de e-mail para avisos de sucesso

en: Send an email if backup fails
pt: Enviar um email caso o backup falhar

en: Email Address for Failure Notices
pt: Endereço de e-mail para avisos de erro

en: !site backup succeeded
pt: !site cópia de segurança feita com sucesso

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
pt: A cópia de segurança do site foi realizado com sucesso com as seguintes mensagens: !messages

en: The site backup has completed successfully.
pt: A cópia de segurança do site foi realizada com sucesso.

en: !site backup failed
pt: Cópia de segurança falhou para !site

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
pt: A cópia de segurança do site falhou com as seguintes mensagens: !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
pt: A cópia de segurança falhou por uma razão desconhecida.

en: Disable query log
pt: Desabilitar a consulta de registros

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
pt: Desativar o log de queries do módulo devel durante a operação de backup. Ele será habilitado novamente depois que o backup for concluído. Isto é altamente recomendado.

en: Take site offline
pt: Colocar o site offline

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
pt: Deixar o site offline e mostrar uma mensagem de manutenção durante o backup. O site estará de volta assim que o backup for completado.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
pt: Desativar o log de queries do módulo devel durante a operação de recuperação. Ele será habilitado novamente depois que a recuperação for concluída. Isto é altamente recomendado.

en: View as checkboxes
pt: Ver como checkboxes

en: Backup File
pt: Arquivo de Backup

en: You can use tokens in the file name.
pt: Você pode usar tokens no nome do arquivo.

en: profiles
pt: perfis

en: Untitled Profile
pt: Perfil sem Título

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
pt: Confirma a remoção do perfil: %name? Qualquer agendamento usando esse perfil será desabilitado.

en: schedule
pt: agenda

en: schedules
pt: agendamentos

en: Untitled Schedule
pt: Agendamento sem Título

en: No tables excluded
pt: Nenhuma tabela excluída

en: Schedule Name
pt: Nome do agendamento

en: Settings Profile
pt: Perfil de Configurações

en: -- None Available --
pt: -- nada disponível --

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
pt: Escolhe onde o arquivo de backup será salvo. Arquivos de backup contém dados sensíveis, portanto, tome cuidado onde vai salvá-los.

en: Create new destination
pt: Criar um novo destino

en: Backup period must be a number greater than 0.
pt: Período da cópia de segurança deve ser um número maior que 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
pt: O número precisa ser um inteiro maior ou igual a 0.

en: Once a second
pt: uma vez por segundo

en: Every @count seconds
pt: A cada @count segundos

en: Once a minute
pt: Uma vez por minuto

en: Every @count minutes
pt: A cada @count minutos

en: Every @count hours
pt: A cada @count horas

en: Every @count days
pt: A cada @count dias

en: Once a week
pt: Uma vez por semana

en: Every @count weeks
pt: A cada @count semanas

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
pt: O módulo Backup and Migrate torna mais fácil a tarefa de fazer cópias de segurança do banco de dados do seu Drupal e migrar dados de uma instalação Drupal para outra. Ele permite que você faça um backup de todo o banco de dados que você salvar em um arquivo no seu servidor ou fazer um download, além de permitir que voce restaure um backup feito anteriormente. Você também pode compactar as cópias de segurança. Os backups criados por esse módulo podem ser importados para essa ou qualquer outra instalação Drupal em !restorelink, ou você pode utilizar ferramentas de administração de banco de dados tais como o <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> ou o cliente MySQL pela linha de comando.

en: restore feature
pt: restaurar funcionalidade

en: Quick Backup Tab
pt: Aba de Backup Rápido

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
pt: Use este formulário para fazer backups simples de seu banco de dados. Visite !helppage para maiores informações sobre como usar esse módulo.

en: Advanced Backup Tab
pt: Aba de Backup Avançado

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
pt: Use esse formulário para criar cópias de seguranças manualmente dos seus bancos de dados com opções avançadas. Se você tiver qualquer !profilelink salvo você pode carregar essas configurações. Você pode salvar qualquer mudança feita em um novo perfil de cópia de segurança.

en: settings profiles
pt: perfis de configuração

en: Restore Tab
pt: Restaurar Aba

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
pt: Destinos são os locais onde você salva seus arquivos de backup ou de onde eles são carregados.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
pt: Perfis são configurações de backup salvas. Perfis guardam suas configurações de exclusão de tabelas assim como o nome do arquivo de seu backup, o tipo de compressão e as informações de data. Você pode usar perfis para !schedulelink e !manuallink.

en: manual backups
pt: backups manuais

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
pt: Você pode criar novos perfis usando a aba perfis ou clicando no botão "Salvar estas configurações" na página avançada de backup.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
pt: Realizar backup automático de seu banco de dados em tempo determinado usando o <a href="!cronurl">cron</a>.

en: You do not have permission to back up this site.
pt: Sem permissões para realizar a cópia de segurança desse site.

en: -- Select a Settings Profile --
pt: -- Escolha um Perfil de Configuração --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
pt: Você não pode carregar um perfil. Qualquer mudança que você fizer será descartada.

en: Load Settings
pt: Carregar Configurações

en: Load Profile
pt: Carregar Perfil

en: Quick Backup
pt: Backup Rápido

en: Backup now
pt: Fazer backup agora

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
pt: Para mais opções de backup, visite a <a href="!advancedurl">página de backup avançado</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
pt: A origem da cópia de segurança não pode ser feita nela propria. Por favor, escolha um destino diferente para a cópia de segurança.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
pt: Fazer um backup de !from para !to utilizando !profile !submit

en: Backup Destination
pt: Destino do Backup

en: Save the settings as
pt: Salvar as configurações como

en: Replace the '%profile' profile
pt: Trocar o perfil '%profile'

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
pt: Escolha um nome da configuração. Suas configurações irão ser salvas como perfil e irá ser mostrada na <a href="!url">Aba Perfil</a>.

en: Save Without Backing Up
pt: Salvar sem fazer uma cópia de segurança

en: Restore to
pt: Restaurar para

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
pt: <p>Ou pode-se restaurar um dos arquivos do seu href="!url">Destino de cópia de seguranças salvas.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
pt: <a href="!restoreurl">Restaurar novamente</a>

en: Advanced Backup
pt: Backup Avançado

en: The filter settings for the profile.
pt: Filtro de configuração do perfil.

en: Default Schedule
pt: Agendamento padrão

en: The db source to backup from.
pt: O banco de dados do qual fazer o backup.

en: Thickness
pt: Grossura

en: Restore now
pt: Restaurar agora

en: HTML attributes
pt: Atributos HTML

en: Bolder
pt: Negrito

en: Font preview of @font (@file)
pt: Amostra da fonte @font (@file)

en: Preview of built-in font
pt: Amostra da fonte nativa

en: PHP built-in font: !font_preview
pt: Fonte nativa do PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
pt: Você precisa selecionar pelo menos uma fonte.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
pt: As seguintes fontes não puderam ser lidas: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
pt: Digite o texto exibido na imagem.

en: Font example
pt: Exemplo de fonte

en: Site maintenance account
pt: Conta para manutenção do site

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com 1 caractere ou mais.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Pesquisado %keys em %type

en: There is currently no content classified with this term.
pt: No momento, não existe nenhum conteúdo classificado com este termo.

en: E-mails
pt: Emails

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Machine Name
pt: Identificador Textual

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: This is machine name of the display.
pt: Este é o nome do sistema do display.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado o formulário exibe um botão para restaurar todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @cont itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: In database
pt: No banco de dados

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pt: Já existe um módulo com o nome @name no seu site. Por favor, escolha um nome diferente.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
pt: Webform permite que nodes tenham formulários e questionários anexados.

en: To add one, create a !types piece of content.
pt: Para acrescentar um, crie um item de conteúdo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
pt: Webform não está habilitado em qualquer tipo de conteúdo.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
pt: Para usar Webform, ative-o em pelo menos um tipo de conteúdo nesta página.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
pt: Essa página lista todo conteúdo no site que pode ter um webform anexo.

en: Webform-enabled piece of content
pt: Item de conteúdo com Webform ativado

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite a página <a href="!url">Configurações do Webform </a> e habilite o Webform em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
pt: Opcional: Ative Webform em múltiplos tipos de conteúdo visitando a página de <a href="!url">configurações do Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
pt: <p>Este módulo permite a criação de formulários ou questionários e define os seus conteúdos. Os envios apartir destes formulários são armazenados no banco de dados e opcionalmente também são enviados por email para um endereço de emai predefinido</p>
    <p>Eis como criar um novo:</p>
    <ul>
      <li>!webform-types-message</li>
      <li>Vá até <a href="!create-content">Criar conteúdo</a> e adicione um conteúdo do tipo  !types.</li>
      <li>Após criar o novo conteúdo, você será redirecionado para a lista principal de campos do formulário que você irá criar. Adicione os campos que você gostaria de ter em seu formulário.</li>
      <li>Uma vez que adicionou os campos, você poderá desejar enviar emails para os administradores ou para o usuário que preencheu o formulário. Clique na sub-aba <em>Emails</em> logo abaixo da aba <em>Webform</em> dentro do conteudo .</li>
      <li>Por fim, acesse a sub-aba<em>Configurações do formulário</em> para ajustar opções de configurações pendentes para seu formulário</li>
      <ul>
        <li>Adicione uma mensagem de confirmação e/ou URL de redirecionamento que deverá ser utilizada após o sucesso no envio.</li>
        <li>Defina um limite de envios.</li>
        <li>Determine quais papéis podem enviar o formulário.</li>
        <li>Opções de configuração avançadas, tal como permição de rascunhos ou mostrar aos usuários uma mensagem indicando como eles podem editar seus envios.</li>
      </ul>
      </li>
      <li>Seu formulário agora está pronto para visualização. Após receber os envios, você poderá verificar o resultado do que os usuários enviaram acessando a aba <em>Resultados</em> na seção do conteúdo.</li>
    </ul>
    <p>Ajuda de como adicionar ou configurar os componente serão mostras após que você adicionar o primeiro componente.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
pt: Um campo de texto especial que aceita endereços de e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
pt: Permite aos usuários enviar arquivos de tipos configuráveis.

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Organize forms into multiple pages.
pt: Organiza formulários em múltiplas páginas.

en: Select options
pt: Opções da seleção em lista

en: Value of !component
pt: Valor de !component

en: Value of "!component"
pt: Valor de "!component"

en: Webform settings
pt: Configurações do Webform

en: Edit e-mail settings
pt: Editar as configurações do e-mail

en: Delete e-mail settings
pt: Apagar as configurações de e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
pt: Verifique se todos os valores preenchidos para este campo são únicos. Não é permitido usar o mesmo valor mais de uma vez.

en: no upload
pt: nenhum upload

en: Other...
pt: Outro...

en: Allow "Other..." option
pt: Permite a opção "Outros..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
pt: Marque esta opção se você quer permitir que seus usuários insiram uma opção que não está na lista.

en: Text for "Other..." option
pt: Texto para a opção "Outros..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
pt: Se permitidas outras opções, digite o texto para ser usado por outras opções ativadas.

en: Randomize options
pt: Embaralhar opções

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
pt: Torna a ordem das opções aleatória ao exibí-las no formulário.

en: Maximum length of the textfield value.
pt: Tamanho máximo do valor do campo de texto.

en: Webform-enabled content types
pt: Tipos de conteúdo habilitados com Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
pt: Webform permite que você habilite componentes de webform para qualquer tipo de conteúdo. Escolha os tipos nos quais que você deseja associar componentes de webform.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de email

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato longo: "Nome Exemplo"  &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maioria dos servidores suporta o formato "long" (longo), que permite endereços de remetente mais amigáveis ao enviar e-mails. Entretanto, alguns servidores baseados em Windows são incapazes de enviar no formato longo. Altere esta opção se você estiver tendo problemas ao enviar e-mails usando Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Não existem webforms no seu site. Crie um conteúdo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
pt: Criar uma regra para controlar se deve ou não pular esta página.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
pt: Criar uma regra para controlar se deve ou não mostrar este elemento do formulário

en: Conditional rules
pt: Regras condicionais

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
pt: Selecione outro componente para determinar se este componente deve ser exibido ou escondido. Você só pode selecionar componentes que estejam antes da quebra de página mais recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
pt: Determina se a lista abaixo é inclusiva ou exclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
pt: Listar valores, um por linha, que dispararão esta ação. Se deixado em branco, este componente sempre será exibido.

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
pt: O valor %value já foi enviado uma vez para o campo %title. Talvez você já tenha enviado esse formulário ou precise utilizar um outro valor.

en: Component value
pt: Valor do componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
pt: Atualmente não está enviando e-mail. Adicione um e-mail destinatário abaixo.

en: email@example.com
pt: email@exemplo.com.br

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
pt: Formulários enviados serão transmitidos por email para este endereço. Qualquer email, select ou elemento hidden pode ser escolhido como endereço de destinatário. Múltiplos endereços de emails podem ser separados por virgula.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o assunto dos emails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
pt: Qualquer elemento email, select ou hidden pode ser selecionado como o endereço de email do remetente.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o nome do remetente dos emails.

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
pt: Um modelo de e-mail pode personalizar a exibição dos e-mails.

en: Included e-mail values
pt: Valores e email incluídos

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos no token %email_values. Valores individuais pode ser usados se explicitamente especificados no template como %email[chave].

en: Save e-mail settings
pt: Savar as configurações de e-mail

en: E-mail header details
pt: Detalhes do cabeçalho do email

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
pt: Quando adicionando um novo e-mail personalizado, o campo e-mail deve ser informado.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
pt: O endereço de e-mail informado "@email" não parece ser válido.

en: Email settings added.
pt: Configurações do email adicionadas.

en: Email settings updated.
pt: Configurações de email atualizadas.

en: Delete e-mail settings?
pt: Apagar configurações de e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
pt: Isto apagará imediatamente as configurações de e-mail baseadas no componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
pt: Esta ação apagará imediatamente as configurações de e-mail para o destinatário @address.

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do e-mail apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
pt: URL para onde redirecionar o usuário quando após envio bem-sucedido.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
pt: Limita o número de envios <em>por usuário</em>. Um usuário é identificado pelo seu login se logado, ou pelo seu Endereço de Ip e Cookie se for anônimo. O uso de cookies pode ser modificado nas <a href="!url">Configurações Globais do Webform</a>.

en: Submission access
pt: Acesso às submissões

en: Show the notification about previous submissions.
pt: Mostrar a notificação sobre envios anteriores.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
pt: Mostra a notificação sobre envios anteriores que aparece quando os usuários já enviaram o formulário anteriormente.

en: The entered URL is not a valid address.
pt: A URL digitada não é um endereço válido.

en: The form settings have been updated.
pt: As configurações do formulário foram atualizadas.

en: Your submissions
pt: Suas submissões

en: @sid (draft)
pt: @sid (rascunho)

en: Select list options
pt: Selecione as opções de lista

en: Select list format
pt: Selecione o formato da lista

en: Separate
pt: Separar

en: Submission Number
pt: Número da Submissão

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Included export components
pt: Componentes de exportação incluídos

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
pt: Opções separadas são mais adequados para a construção de relatórios, gráficos e estatísticas em um aplicativo de planilha.

en: My select list
pt: Minha lista de opções

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: Submitted on %date
pt: Enviado em %date

en: Submitted by user: %username
pt: Enviado pelo usuário: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
pt: Enviado por usuário anônimo: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID da submissão.

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se uma submissão é um rascunho ou não.

en: The date this submission was submitted.
pt: A data em que esta submissão foi enviada.

en: Remote address
pt: Endereço remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
pt: O endereço IP do usuário que enviou esta submissão.

en: Provide a simple link to view the submission.
pt: Fornecer um link simples para ver a submissão.

en: Provide a simple link to edit the submission.
pt: Fornecer um simples link para editar a submissão.

en: Provide a simple link to delete the submission.
pt: Fornecer um link simples para apagar a submissão.

en: Webform submission count
pt: Contagem de submissões do Webform

en: The number of webform submissions on this node.
pt: O número de envios do webform neste node

en: The number of webform submissions for this user.
pt: O número de envios do webform para este usuário.

en: Webform form body
pt: Corpo do formulário do Webform

en: The Webform form body display for this node.
pt: A exibição do corpo do formulário Webform para este node.

en: draft
pt: rascunho

en: @name form
pt: Formulário @name

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> para ver este formulário.

en: Wysiwyg profiles
pt: Perfis Wysiwyg

en: Div container
pt: Bloco Div

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Check spelling as you type
pt: Verificar ortografia ao digitar

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
pt: Para atribuir um editor diferente para um formato de texto, clique em "Excluir" para remover primeiro o existente.

en: Update preview
pt: Atualizar preview

en: Access all webform results
pt: Acessar o resultado de todos os webforms

en: Access own webform results
pt: Acessar o resultado do próprio webform

en: Edit all webform submissions
pt: Editar todos os envios do webform

en: Delete all webform submissions
pt: Apagar todos os envios do webform

en: Access own webform submissions
pt: Acessar os envios do próprio webform

en: Edit own webform submissions
pt: Editar os próprios envios ao webform

en: Delete own webform submissions
pt: Apagar próprios envios ao webform

en: Default: %value
pt: Padrão: %value

en: Delete configuration profile
pt: Apagar perfil de configuração

en: The file has been renamed to %filename.
pt: O arquivo foi renomeado para %filename.

en: %filename has been uploaded.
pt: %filename foi carregado.

en: %filename is in use by another application.
pt: %filename está em uso por outra aplicação.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
pt: %filename possui %filesize o que excede a sua cota de diretório. Você está atualmente usando %size de %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
pt: %filename possui %filesize o que excede a sua cota total de usuário. Você está atualmente usando %size de %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
pt: Você não tem acesso a qualquer perfil de configuração para usar o gerenciador de arquivos!

en: Directory %dirname is not accessible.
pt: Diretório %dirname não é acessível.

en: Access to %directory was denied.
pt: Acesso a %directory foi negado.

en: You can not perform this operation.
pt: Você não pode executar esta operação.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
pt: Para enviar um arquivo para um aplicativo externo, dê um duplo clique sobre a linha do arquivo.

en: Administer IMCE
pt: Administrar IMCE

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
pt: Para usuários com <strong>mais de um papel</strong>, a propriedade de <strong>peso</strong> irá determinar a atribuição de perfis. Papéis mais leves vão ter prioridade. Por isso, um papel de administrador deve estar sobre outros papeis por ter um peso menor, ex. -10.

en: Define the upload quota per directory.
pt: Definir a cota de envio por diretório.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
pt: Esta cota mede o tamanho de todos os arquivos do usuário carregados no banco de dados e não inclui arquivos FTP. Você pode usar tanto as cotas em conjunto ou ignorar isto definindo o valor 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
pt: Especifique as extensões permitidas para arquivos enviados. Separe as extensões com um espaço e não coloque o ponto na frente delas.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
pt: Você pode criar uma lista de opções de miniaturas que os usuários podem escolher.
    <ul>
      <li>Use caracteres alfanuméricos para os nomes de miniaturas.</li>
      <li>Especifique as dimensões como <strong>LarguraxAltura</strong>.</li>
      <li>Prefixo e sufixo são sequências que são adicionados ao nome original do arquivo para criar o nome da miniatura.</li>
      <li>Um exemplo de miniatura: Nome = <strong>Pequeno</strong>, Dimensões = <strong>80x80</strong>, Prefixo = <strong>miniatura_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note que os usuários serão sempre capazes de criar essas miniaturas ao fazer upload de arquivos, não importando qual seja a permissão da miniatura.</p>
    <p>Se você precisar de mais campos, basta preencher todos e salvar, você terá mais dois na próxima página.</p>

en: Webform client form.
pt: Formulário de cliente webform.

en: Default value timezone
pt: Fuso horário padrão

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
pt: Opções disponíveis. Geralmente são qualificações como "fraco" até "excelente" ou "discordo totalmente" até "concordo totalmente".

en: Customize option keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de opções (Avançado)

en: Questions list down the side of the grid.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.

en: Customize question keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de questão (Avançado)

en: Load a pre-built option list
pt: Carregar uma lista de opções pré-definidas

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
pt: Use uma lista pré-construída de opções ao invés de digitar opções manualmente. As opções não serão editáveis se listas pré-construídas foram usadas.

en: Customize keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves (Avançado)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
pt: Cada opção deve conter uma chave especificada. Especifique cada opção como "chave_segura|Alguma opção legível".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
pt: Chaves opcionais precisam ter menos de 128 caracteres. As chaves a seguir excedem este limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
pt: A ordem do formulário falhou ao ser salvada devido aos elementos seguintes terem a mesma chave e estarem sob o mesmo elemento-pai. Edite cada componente e dê a eles uma chave única, depois tente movê-los novamente.

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos EUA

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
pt: Habilitar calendário popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
pt: Habilitar selecionador de data em Javascript ao lado do campo data.

en: Open popup calendar
pt: Abrir calendário pop-up

en: Link field
pt: Campo de link

en: Attachment before
pt: Anexar antes

en: Attachment after
pt: Anexar após

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Disable serving of private files
pt: Desabiltar a disponibilização de arquivos privados

en: Display file browser tab in user profile pages.
pt: Exibir o gerenciador de arquivos como uma aba nas páginas de prerfil do usuário.

en: Insert file
pt: Inserir arquivo

en: Local action
pt: Ação local

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
pt: Omitir desafios em um fluxo de trabalho de vários passos/visualização uma vez que o usuário tenha respondido com sucesso  a um desafio.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
pt: Omitir desafios em um tipo de formulário quando o usuário responde com sucesso a um desafio em um formulário desse mesmo tipo.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
pt: Omitir desafios em todos os formulários quando o usuário responde com sucesso a um qualquer desafio no site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
pt: Definir se os desafios devem ser omitidos durante o resto de uma sessão quando o usuário responde com sucesso a um desafio.

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Row class
pt: Classe da linha

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo inválido

en: Administer features
pt: Administrar features

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, habilitar e desabilitar features.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
pt: Se você não usa um editor WYSIWYG, este recurso permite que você adicione imagens ou arquivos como <strong>código html em qualquer caixa de texto plano</strong>. Digite <strong>IDs de áreas de texto separados por vírgula</strong> em que você deseja ativar um link para o IMCE. O caracter * é um curinga. Dica: O ID dos campos Body na maioria dos tipos de nodes começa com edit-body*.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
pt: IMCE serve todos os arquivos no diretório de arquivos privados, sem aplicar qualquer restrição de acesso. Isso permite o acesso anônimo para qualquer arquivo(/system/files/filename) a não ser que haja um módulo restringindo acesso aos arquivos. Aqui você pode desativar esse recurso.

en: Change view
pt: Alterar visão

en: Access Bulk Exporter
pt: Acessar o Exportador em massa

en: Export various system objects into code.
pt: Exporta vários objetos do sistema para código.

en: Administer access rulesets
pt: Administrar conjuntos de regras de acesso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pt: Adicionar, apagar ou alterar conjuntos de regras de acesso personalizados.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: CTools Javascript Widgets
pt: Widgets javascript do CTools

en: Drop Down Menu
pt: Menu suspenso

en: Click to Drop Down
pt: Clique para expandir

en: Click to Collapse
pt: Clique para rencolher

en: Collapsible Div
pt: Div recolhível

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Jump!
pt: Pular!

en: Return to the examples page.
pt: Voltar para a página de exemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
pt: Você pulou com sucesso! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Administer custom content
pt: Administrar conteúdo personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pt: Adicionar, editar, e apagar conteúdo personalizado armazenado do CTools.

en: Configure !plugin_title
pt: Configurar !plugin_title

en: Page manager context
pt: Gerencia de contexto de página

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
pt: Dá acesso à aba "Resultados" em todo o conteúdo Webform. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
pt: Concede acesso para a aba de "Resultados" para o autor do conteúdo do webform que eles criaram.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a edição de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
pt: Permite a exclusão de qualquer submissão do webform por qualquer usuário. Geralmente uma permissão administrativa.

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
pt: O modo de exibição determina o quanto do webform será mostrado no bloco.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato padrão para novas configurações de e-mail. As opções de e-mail para o Webform terão prioridade perante as configurações globais do sistema configuradas no MIME mail.

en: Format override
pt: Sobrescrever formatação

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração de formato de e-mail para cada webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato padrão

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar todos os e-mails de webform a serem enviados no formato padrão.

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
pt: Você tem certeza que deseja reverter quaisquer alterações do seu template de volta ao padrão?

en: Send e-mail as HTML
pt: Enviar e-mail em formato HTML

en: Include files as attachments
pt: Incluir arquivos como anexos

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
pt: Mensagem a ser apresentada no envio com sucesso. Se o redirecionamento estiver definido para <em>Página de Confirmação</em> ela será apresentada na sua própria página, caso contrário esta mensagem será apresentada.

en: Redirection location
pt: Localização do redirecionamento

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
pt: Escolha para onde redirecionar o usuário após um envio bem-sucedido.

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação

en: No redirect (reload current page)
pt: Sem redirecionamento (recarrega a página atual)

en: If enabled this webform will be available as a block.
pt: Caso esta opção seja ativada, este webform estará disponível como um boco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
pt: Uma URL válida é necessária para o redirecionamento personalizado.

en: Select keys
pt: Selecione as chaves

en: Full, human-readable options (values)
pt: Opções completas legíveis por humanos (values)

en: Short, raw options (keys)
pt: Opções cruas curtas (keys)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
pt: Escolhe que parte das opções devem ser apresentadas dos pares key|value.

en: Webform edit link
pt: Link de edição do Webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
pt: Fornecer um link simples para editar os componentes do webform e configurações.

en: Webform results link
pt: Link de resultados do Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
pt: Fornecer um link simples para ver os resultados de um webform.

en: edit webform
pt: editar webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano indica se está ou não  ativo o item.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desabilitar e salvar

en: Decimal places
pt: Casas decimais

en: CAPTCHA placement caching
pt: Cache de posicionamento do CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
pt: Para eficiência, a posição dos elementos CAPTCHA em cada um dos formulários configurados é armazenada em cache. Na maioria das vezes, a estrutura de um formulário não muda e seria um desperdício recalcular as posições todas as vezes. Entretanto, ocasionalmente, a estrutura do formulário pode mudar (por exemplo: durante a construção do site) e limpar o cache do CAPTCHA pode ser necessário para corrigir seu posicionamento.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
pt: Limpar o cache de posicionamento do CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
pt: O cache de colocação de CAPTCHA está limpo.

en: Human-readable name
pt: Nome legível

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
pt: Reportar ocorrência de respostas erradas para o <a href="!dblog">log</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
pt: Administrar configurações do CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
pt: Pular CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
pt: Não será oferecido CAPTCHA para usuários com esta permissão.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
pt: Selecione a fonte para usar no texto da imagem do CAPTCHA. Além das fontes padrões, você pode também usar sua própria fonte TrueType (extensão de arquivo .ttf), colocando-as em %fonts_library_general ou em %fonts_library_specific.

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Access Backup and Migrate
pt: Acessar Backup and Migrate

en: Access the Backup and Migrate admin section.
pt: Acessar a seção de administração do Backup and Migrate.

en: Perform a backup
pt: Realizar uma cópia de segurança

en: Back up any of the available databases.
pt: Backup de quaisquer bancos de dados disponíveis

en: Access backup files
pt: Acessar arquivos de backup

en: Access and download the previously created backup files.
pt: Acessar e baixar o arquivo de cópia de segurança criado anteriormente.

en: Delete backup files
pt: Remover arquivos de cópia de segurança

en: Delete the previously created backup files.
pt: Remover arquivos de cópia de segurança criados anteriormente.

en: Restore the site
pt: Restaurar o site

en: Restore the site's database from a backup file.
pt: Restaura o banco de dados do site de uma cópia de segurança.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
pt: Editar o perfil do Backup and Migrate, agendamentos e destinos.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
pt: Impossível mover a pasta de cópia de segurança para sua pasta pessoal, por favor verifique as permissões mova a pasta de %from para %to

en: file system settings
pt: configurações do sistema de arquivos

en: @title Files
pt: Arquivos @title

en: Drupal User
pt: Usuário Drupal

en: Auto resize
pt: Auto redimensionamento

en: Use the AJAX API to display reCAPTCHA.
pt: Usar a API do AJAX para mostrar o reCAPTCHA.

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
pt: Atribua perfis para papéis de usuário para sistemas de arquivos disponíveis. O seu sistema de arquivos padrão é %name.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
pt: Note que o módulo CAPTCHA desabilita o<a href="!performance_admin">cache de página</a> das páginas onde o desafio CAPTCHA está presente.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Subdirectory
pt: Subdiretórios

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de Entidade

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pt: Informar o título ou ID de uma instância @entity

en: Access the views administration pages.
pt: Acessar as páginas de administração das views.

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controle de acesso ao acessar as views.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome exclusivo no sistema para esta view. Deve conter apenas letra minúsculas, números e underscores (_).

en: Weight for @display
pt: Peso para @display

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil caso você tenha 2 vezes o mesmo item.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de quando o comentário foi criado.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi  atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário já foi aprovado (ou ainda está na fila para aprovação).

en: Approved comment
pt: Comentário aprovado

en: Last comment CID
pt: CID do último comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o último comentário de um node.

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O último comentário de um node.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: File Usage
pt: Uso do arquivo

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um arquivo que está associado a esse node, geralmente por estar em um campo no node.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um usuário que está associado a esse arquivo, geralmente por este arquivo estar em um campo no usuário.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um arquivo que está associado a esse usuário, geralmente por estar em um campo no usuário.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário associado a este arquivo, geralmente por que este arquivo está em um campo do comentário

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um arquivo que é associado com esse comentário, geralmente por que está em um campo no comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que é associado com esse arquivo, geralmente por que este está em um campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um arquivo que é associado com esse termo de taxonomia, geralmente por que está em um campo no termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário de Taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este arquivo, normalmente por este arquivo estar num campo no vocabulário de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um arquivo está associado a esse vocabulário de taxonomia, normalmente por estar em um campo neste vocabulário de taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerenciando essa relação de arquivo.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade relacionada ao arquivo

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o arquivo é usado por esta entidade.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: Nome no sistema do vocabulário do qual esse termo é membro. Este será o vocabulário do termo qualquer indicado pelo campo "Taxonomia: Termo"; e pode também causar duplicatas.

en: term from !field_name
pt: termo de !field_name

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
pt: Usado por Estilo: Tabela para determinar a real coluna para ordenar os campos ao clicar. O valor padrão normalmente é suficiente.

en: Group column
pt: Agrupar coluna

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
pt: Selecione a coluna deste campo para aplicar a função de agrupamento selecionada acima.

en: Group columns (additional)
pt: Agrupar colunas (adicionais)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
pt: Selecione quaisquer colunas adicionais do campo para incluir na query e agrupar os resultados por este campo.

en: Display download path instead of file storage URI
pt: Exibir caminho de download ao invés da URI de armazenamento do arquivo

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
pt: Isso disponibiliza a URL completa do arquivo no lugar de apenas o seu caminho interno no servidor.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome de máquina do vocabulário ao qual o termo pertence.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Term name converted to Term ID
pt: Nome do Termo convertido para ID do Termo

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Query settings
pt: Configurações da query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Query options
pt: Opções da query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Este display deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
pt: Isto aparecerá como nome deste bloco em administrar >> estrutura >> blocos.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: Use Slave Server
pt: Usar Servidor Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
pt: Isto fará com que a consulta seja feita em um servidor secundário. Se não houver um secundário ou se não estiver disponível, a consulta será feita no servidor padrão.

en: Field Language
pt: Campo de idioma

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportem tradução serão exibidos na língua selecionada.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de
            sumário, ex.: http://example.com/<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>.
            Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor
            for vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base,
            nos displays tipo página, ou / se nenhum caminho for encontrado.

en: Text formats enabled for rich-text editing
pt: Formatações de texto ativadas para edição de texto-rico

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
pt: Digite uma chave de sistema para este elemento. A chave pode conter somente caracteres alfanuméricos e 'underscores'. Esta chave será usada como o nome de sistema do elemento. Esse valor não interfere em como os dados são salvos, mas pode ser útil se alguma customização do formulário tiver que ser implementada.

en: Status of this form
pt: Status desse formulário

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
pt: Ao fechar o formulário, impede-se envios subsequentes por quaisquer usuários.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
pt: O papel %authenticated se aplica a qualquer usuário logado no site, não importando o seu papel.

en: Approve link
pt: Aprovar link

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Migrated IMCE files.
pt: Arquivos migrados do IMCE.

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Machine name:
pt: Identificador textual:

en: Create Feature
pt: Criar feature

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
pt: Esse formulário pode ser usado para reenviar e-mails configurados para este webform. Confira os e-mails que precisam ser enviados e clique em <em>Reenviar e-mails</em> para reenviá-los.

en: Resend e-mails
pt: Reenviar e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
pt: Opções disponíveis. Uma opção por linha.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves. Uma opção por linha. Grupos de opções podem ser especificados com &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; pode ser usado para inserir itens na raiz do menu depois de especificado um grupo.

en: Show "Save draft" button
pt: Mostrar botão "Salvar rascunho"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
pt: Permite aos usuários salvar e terminar de preencher o formulário mais tarde. Essa opção está disponível apenas para usuários autenticados.

en: Automatically save as draft between pages
pt: Salvar rascunho automaticamente entre as páginas

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
pt: Salva automaticamente os valores preenchidos pelo usuário quando ele clica nos botões "Próximo" ou "Anterior" em um formulário de múltiplas páginas.

en: You must select at least one email address to resend submission.
pt: Você deve selecionar pelo menos um endereço de e-mail para reenviar uma submissão.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
pt: Nenhum e-mail pode ser enviado devido a um erro no servidor.

en: This webform is currently not setup to send emails.
pt: Atualmente este webform não está configurado para enviar e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
pt[0]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para 1 destinatário.
pt[1]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para @count destinatários.

en: Text Link
pt: Link

en: Site Information
pt: Informações do site

en: Use this page in an admin overlay.
pt: Use esta página em uma sobreposição de administração.

en: Field form: @widget_label
pt: Campo do formulário: @widget_label

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controle de acesso das views

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta view para adicionar um display

en: Add view from template
pt: Adicionar view a partir de um modelo

en: View to insert
pt: View à inserir

en: The view to insert into this area.
pt: View à ser inserida nesta área

en: Inherit contextual filters
pt: Filtros contextuais herdados

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcado, esta view receberá o mesmo filtro contextual da sua superior.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detectada na view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO ESTÁ</em> na URL

en: Exception value
pt: Valor de exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se esse valor for passado, o filtro irá ser ignorado; ex. "todos os valores"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Sobrescreve o título da view e de outros títulos de argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> na URL ou foi definido um valor padrão.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Override breadcrumb
pt: Sobrescrever trilha de navegação

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer trilha de navegação

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
pt: Introduza um nome para usar na trilha de navegação. Consulte "Título" para padrões de substituição.

en: Specify validation criteria
pt: Especifique o critério de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a prosseguir caso o valor do filtro não seja validado.

en: Display all results for the specified field
pt: Exibir todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor padrão

en: Show "Page not found"
pt: Exibir "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Exibir um resumo

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdo de "Nenhum resultado encontrado"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Number of records
pt: Número de registros

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pt: Classificação padrão

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se esta opção estiver selecionada, várias instâncias deste filtro podem funcionar em conjunto, como se múltiplos valores fossem fornecidos para o mesmo filtro. Esta configuração não é compatível com a opção "Reduzir resultados duplicados".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se esta opção estiver selecionada, os números adicionados para este fitro serão excluídos em vez de limitar a view.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no valor do filtro, que permite à View Sumário atuar como um glossário.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
pt: A quantidade de caracteres a limitar do valor do filtro. Se o valor 1 for usado, todos os campos começando com a primeira letra do valor do filtro seriam selecionados.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir o título e o sumário, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao exibir caminhos de URL, como transformar o valor do filtro para maiúsculo ou minúsculo. Não use isto a não ser com o Postgres, que diferencia maiúsculas de minúsculas.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar um rótulo

en: Enable to create a label for this field.
pt: Habilita a criação de um rótulo para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar o carregamento deste campo como oculto. Essa opção é frequentemente utilizada quando agrupando os resultados pelo campo ou para utilizar seu conteúdo dentro de outros campos através de padrões de substituição.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este campo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este rótulo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Rewrite results
pt: Reescrever resultados

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
pt: Permite sobrescrever a saída desse campo com texto personalizado ou tokens de substituição.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substituir espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Selecione para cortar o campo de acordo com um comprimento máximo de caracteres.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
pt: Selecione para exibir o "texto de nenhum resultado" caso o campo contenha o número 0.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Este filtro não está exposto. Exponha-o para permitir que usuários possam alterá-lo.

en: Expose filter
pt: Expor filtros

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Este filtro está exposto. Se você esconde-lo, os usuários não poderão mudá-lo.

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Expose operator
pt: Expor operador.

en: Allow the user to choose the operator.
pt: Permitir que o usuário escolha o operador.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Habilite para permitir aos usuário selecionarem múltiplos itens.

en: Remember the last selection
pt: Lembrar a última seleção

en: Enable to remember the last selection made by the user.
pt: Permitir lembrar a última seleção feita pelo usuário.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
pt: Você deve selecionar um valor, a menos que este seja um filtro exposto não obrigatório.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship form filters, etc.
pt: Editar o rótulo administrativo mostrado quando referenciando esse relacionamento a partir dos filtros, etc.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
pt: Permitir ocultar itens que não contenham essa relação

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Esta ordenação não está exposta. Exponha-a para permitir que os usuários a modifiquem.

en: Expose sort
pt: Expor ordenação

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Esta ordenação está exposta. Se ocultá-la, os usuários não poderão modificá-la.

en: Hide sort
pt: Esconder ordenação

en: Provide description
pt: Fornecer descrição

en: Save & exit
pt: Salvar & sair

en: Continue & edit
pt: Continuar & editar

en: Update "@title" choice
pt: Atualizar escolha "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pt: Atualizar "@title" escolhido (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
pt: Sua view foi salva. Você pode editá-la a partir da lista abaixo.

en: Database overriding code
pt: Código de sobrescrição do banco de dados

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornas suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar a view.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornar as suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar suas modificações.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
pt: Modifique o(s) display(s) de sua view abaixo ou adicione novos displays.

en: edit view name/description
pt: editar nome/descrição da view

en: analyze view
pt: analisar view

en: clone view
pt: clonar view

en: export view
pt: exportar view

en: revert view
pt: reverter view

en: delete view
pt: apagar view

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: @display_title details
pt: detalhes @display_title

en: Auto preview
pt: Pré-visualização automática

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualizar com filtros contextuais:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
pt: Separar valores de filtro contextual com um "/". Por exemplo,  %example.

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (com exceção dos sobrescritos)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: This @display_type (override)
pt: @display_type atual (sobrescrever)

en: View name and description
pt: Nome e descrição da View

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
pt: Uma descrição legível para esse view. Espaços são permitidos.

en: Create new filter group
pt: Cria um novo grupo de filtros

en: No filters have been added.
pt: Nenhum filtro foi adicionado.

en: Drag to add filters.
pt: Arraste para adicionar filtros.

en: Add and configure @types
pt: Adiciona e configura @types

en: Configure @type: @item
pt: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostra os filtros na lista dos views

en: Show advanced help warning
pt: Exibir mensagem de ajuda avançada

en: Always show the master display
pt: Sempre mostrar o conteúdo principal

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
pt: Usuários avançados do views podem escolher o display principal (ou seja, padrão).

en: Always show advanced display settings
pt: Sempre mostrar configurações de exibição avançadas

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
pt: Default para mostrar configurações de exibição avançadas, tais como relacionamentos e filtros contextuais.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
pt: Rótulo para o valor "Qualquer" em caixas de seleção de valor único não-obrigatórias de filtros expostos.

en: Live preview settings
pt: Configuração de visualização em tempo real

en: Automatically update preview on changes
pt: Atualizar automaticamente a pré-visualização nas mudanças

en: Show information and statistics about the view during live preview
pt: Mostra informações e estatísticas sobre a view durante a visualização em tempo real

en: Above the preview
pt: Acima da pré-visualização

en: Below the preview
pt: Abaixo da pré-visualização

en: Show the SQL query
pt: Exibir a consulta de SQL

en: Show performance statistics
pt: Exibir as estatísticas de desempenho

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desabilitar JavaScript no views.

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
pt: Se você está tendo problemas com o JavaScript, você pode desativá-lo aqui. A Views UI se degrada e continua utilizável, mesmo sem javascript; só não é tão bom.

en: Master
pt: Principal

en: There are no templates available.
pt: Não há modelos disponíveis.

en: Unformatted list
pt: Lista sem formatação

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critério de filtragem

en: filter criterion
pt: critério de filtragem

en: no results behavior
pt: Nenhum resultado ainda

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: The node ID.
pt: O ID do node.

en: The content title.
pt: O título do conteúdo

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi postado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data da última atualização do conteúdo

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "post de blog", "post no fórum", "matéria", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo foi publicado ou não.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo não publicado, caso o usuário atual não possa vê-lo.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido ou não para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado ou não.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é ou não destacado. Para listar o conteúdo destacado primeiro, defina para descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornece um simples link para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornece um simples link para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece um simples link para remover o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para esse conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Content revision
pt: Revisão do conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças do conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relatar a revisão do conteúdo para o usuário que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID da versão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornecer um link simples para deletar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar o conteúdo pelo acesso ao view. <strong>Não é necessário se você está usando o node como sua tabela de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar uma marca se o conteúdo é novo ou foi atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Exibir apenas os conteúdos novos ou atualizados.

en: Display the content with standard node view.
pt: Exibir o conteúdo com a visualização padrão do node.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo pela URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado a esse arquivo, geralmente devido ao arquivo estar num campo do conteúdo.

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permitir que a "profundidade" da Taxonomia: ID to Termo (com profundidade) seja alterada por um valor adicional do filtro contextual.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
pt: Conteúdo que seja tanto não traduzido ou seja a versão original do modo traduzido.

en: Content that is a translation of a source translation.
pt: Conteúdo que é uma tradução de uma tradução original.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do conteúdo - precisando ou não a tradução de atualização.

en: Content authored
pt: Autoria do conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Conteúdo relacionado para o usuário que o criou. Essa relação irá criar um registro para cada item de conteúdo criado pelo usuário.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Permite um simples link para cancelar o usuário.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permite que o valor de um filtro de contexto seja ignorado. A consulta não irá ser alterada pelo valor desse filtro. Pode ser usado quando o valor do filtro de contexto vem da URL, e uma parte da URL precisa ser ignorada.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Insira uma view dentro de uma área.

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
pt: Se esta opção estiver marcada, as classes da field API serão adicionadas usando field.tpl.php (ou equivalente). Isso não é recomendado a não ser que seu CSS dependa dessas categorias. Se não estiver marcada, o template não será usado.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
pt: Ao marcar esta opção os valores de grupo Tipo de Display e Separador serão ignorados.

en: Multiple field settings
pt: Configurações de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
pt: @column em forma pura

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Link this field to the original piece of content
pt: Linkar este campo para o conteúdo original

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pt: Ative essa opção para colocar um link absoluto. Necessário se você quer usar o caminho como um link de destino (como "coloque esse campo como link" acima).

en: Link this field to its content revision
pt: Linkar este campo para a revisão de conteúdo do campo

en: Display field as the content type machine name.
pt: Exibir o campo como nome de máquina do tipo de conteúdo

en: Choose one or more content types to validate with.
pt: Selecione um ou mais tipos de conteúdos para validar.

en: Validate user has access to the content
pt: Validar se o usuário tem acesso ao conteúdo

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Filter value format
pt: Formato do valor do filtro

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, usuários podem entrar com vários valores como 1+2+3. Dependendo do número de JOINS que será requerido, e será tratado como OR com esse filtro.

en: Load default filter from term page
pt: Carregar o filtro padrão da página de termos

en: Filter value type
pt: Tipo de valor do filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
pt: Selecione o formato do valor desse filtro; se usar o nome do termo, é mais eficiente geralmente convertê-lo para um ID do termo e usar o Taxonomia: Termo ID ao invés de Taxonomia: Nome do Termo como filtro.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores do filtro do nome de termo.

en: Include untranslated content
pt: Incluir conteúdo não traduzido

en: Enable to display different text for anonymous users.
pt: Ativar para exibir diferentes textos para usuários anônimos.

en: Type of user filter value to allow
pt: Tipo de filtro de usuários que será permitido

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: NOTA: Você não tem permissão para modificar isso. Se você mudar o tipo de filtro padrão, essa configuração será perdida e você não conseguirá desfazer.

en: PHP contextual filter code
pt: Código de filtro de contexto PHP

en: Change the way content is formatted.
pt: Altera a forma em que o conteúdo é formatado.

en: Change settings for this format
pt: Mudar as configurações para esse formato

en: Change the way each row in the view is styled.
pt: Altera a forma em que cada linha da view é estilizada.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
pt: Altera se os anexos são exibidos ou não ao mostrar o sumário de um filtro contextual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
pt: Esconde os anexos quando exibido o sumário dos comentários filtrados.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
pt: Você também pode ajustar as !settings para a restrição de acesso selecionada.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo de linha selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o paginador selecionado atualmente.

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores de filtros contextuais do display principal ao qual ele está anexado?

en: Block caching
pt: Cache de bloco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
pt: Essa view será exibida ao visitar este caminho em seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed" ou "caminho/%/%/rss.xml", colocando um % no caminho para cada filtro contextual que você tenha definido na view.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
pt: Esta view será exibida quando um usuário visitar este caminho em seu site. Você pode fazer uso de "%" em sua URL para representar valores que serão usados como filtros contextuais. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
pt: A exibição @display está configurada para usar um menu, porém o texto para o link do menu não foi fornecido.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
pt: Exibir @display é usado para um menu parente mas o link do texto do menu parente não é ativado.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, pulando @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, pulando @skip

en: @count item | Paged, @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
pt: Desabilitar a reescrita de SQL irá desabilitar as verificações do node_access, bem como de outros módulos que implementam o hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado e caso aplicável, o valor atual do filtro será exibido como opção  padrão no menu de salto.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: All storage
pt: Tudo armazenado

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem tags

en: No views match the search criteria.
pt: Nenhum view combina com os critérios da busca.

en: Create view from template @template
pt: Criar uma view a partir do template @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Cópia de
pt[1]: Cópias @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
pt: Essa ação irá remover permanentemente qualquer tipo de personalização feita para essa view.

en: The view has been reverted.
pt: A view foi restaurada.

en: This action will permanently remove the view from your database.
pt: Esta ação removerá a view permanentemente do seu banco de dados.

en: Create a page
pt: Criar página

en: Create a menu link
pt: Criar um link de menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do Feed

en: Feed row style
pt: Estilo da linha de Feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: marcado com

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
pt: Tentativa de create_view com valores que não foram validados

en: Should links be displayed below each comment
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada comentário

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com links (permite aos usuários responder a comentários, etc.)

en: without links
pt: sem links

en: teasers
pt: resumos

en: full posts
pt: post completo

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (linkado)

en: Should links be displayed below each node
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada node

en: with links (allow users to add comments, etc.)
pt: com link (permite que usuários adicionem comentários, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
pt: Os comentários devem ser exibidos abaixo de cada node

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder view

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Activity Type
pt: Tipo de atividade

en: Basic tokens
pt: Tokens básicos.

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
pt: O nome do usuário se estiver logado. Em branco para usuários anônimos.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
pt: O endereço de e-mail do usuáro se estiver logado. Em branco para usuários anônimos.

en: The IP address of the user.
pt: O endereço de IP do usuário.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
pt: O nome do site (ex. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
pt: A data atual, formatada de acordo com as configurações do site.

en: The node title.
pt: O título do node.

en: Special tokens
pt: Tokens especiais.

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
pt: Qualquer campo ou valor do perfil do usuário, tais como %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
pt: Tokens podem ser populados da URL criando-se URLs do formulário http://exemplo.com.br/meu-formulario?foo=bar. O uso do token %get[foo] irá imprimir "bar"

en: E-mail tokens
pt: Tokens de e-mail.

en: All included components in a hierarchical structure.
pt: Todos os componentes incluídos em uma estrutura hierárquica.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
pt: Um valor formatado e um rótulo. Elementos podem ser acessados como <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Não inclua aspas.

en: The URL for viewing the completed submission.
pt: A URL para visão completa da submissão.

en: Submission tokens
pt: Tokens de submissão

en: The unique submission ID.
pt: O ID único da submissão.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
pt: Um valor sem formatações adicionais. Elementos podem ser acessados como <em>%value[fieldset_a[key_b]</em>. Não inclua aspas.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
pt: Se você estiver usando datas relativas para o valor padrão (ex. "today"), considerar a data atual neste fuso horário.

en: The save directory %directory is not valid.
pt: O diretório destinado para a gravação %directory não é válido.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
pt: O valor padrão do campo identificado por esta chave. Para seleções múltiplas, use vírgulas para separar múltiplos valores.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
pt: Caso esteja utilizando datas relativas para um determinado valor (por exemplo "now") configure o horário neste mesmo fuso horário.

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Determines the placement of the component's label.
pt: Determine a posição do rótulo do componente.

en: Hide label
pt: Ocultar rótulo

en: Do not display the label of this component.
pt: Não exibir o rótulo deste componente.

en: Save component
pt: Salvar componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
pt: Um componente Webform não pode ser salvo por ter demorado demais ao tentar travar o node. Detalhes: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
pt: A opção de <em>URL Personalizada</em> permite a utilização de tokens.

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: There are no @titles to display.
pt: Não existem @titles para mostrar.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pt: Taxonomia: termo tem pai(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
pt: Controle de acesso se um termo pertence a um termo pai específico.

en: Include these term(s) as candidates?
pt: Incluir este(s) termo(s) como candidato(s)?

en: Field: @widget_label (@field_name)
pt: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
pt: Campo do título do formulário do Node

en: "@s" node form title field
pt: Campo do título do formulário do node "@s"

en: Entire view
pt: Toda a view

en: Display the entire view.
pt: Mostrar toda a view.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
pt: As dimensões precisam ser especificadas no formato <kbd>LARGURAxALTURA</kbd>.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Customize field HTML
pt: Customizar campo HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
pt: Você pode usar substituições de tokens da seção de reescrita nesta classe.

en: Customize label HTML
pt: Personalizar HTML do rótulo

en: Customize field and label wrapper HTML
pt: Personalizar HTML que envolve o campo e o rótulo

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
pt: Selecione o elemento HTML que irá envolver este campo e seu rótulo, por exemplo: H1, H2, etc. Esta opção não deve ser utilizada caso o campo e o rótulo não estejam sendo exibidos juntos, como no caso de uma tabela.

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: Thousands marker
pt: Marcador de milhares

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pt: Expor este filtro para visitantes, para permitir que eles o alterem

en: Representative sort order
pt: Modo de ordenação representativa

en: Subquery namespace
pt: Namespace da subpesquisa.

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
pt: Avançado. Entre um namespace para a subpesquisa usada por este relacionamento

en: Representative view
pt: View representativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
pt: Avançado. Use outra view para gerar a subpesquisa de relacionamento. Isto permite usar filtro e mais de uma ordenação. Se selecionar uma view aqui, as opções de ordenação acima serão ignoradas. Sua vista deve ter um ID de sua base como seu único campo, e deve ter algum tipo de ordenação.

en: Generate subquery each time view is run.
pt: Gerar subpesquisa toda vez que uma view executar.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
pt: Irá gerar novamente a subpesquisa para este relacionamento toda vez que esta view for executada ao invés de somente quando estas opções são salvas. Use para testes se estiver fazendo alterações em outro lugar. CUIDADO: isso impacta seriamente o desempenho.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
pt: Expor esta ordenação para visitantes, permitindo que eles a alterem.

en: This display is disabled.
pt: Este display está desativado.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
pt: Esta view foi atualizada automaticamente para corrigir relacionamentos faltantes. Mesmo que esta view continue a funcionar, você deve verificar se as atualizações automáticas estão corretas e então salvar a view.

en: reorder displays
pt: reordenar exibições

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
pt: Erro: O display @display se refere ao plugin de nome '@plugin', mas este plugin não está disponível.

en: enable @display_title
pt: habilitar @display_title

en: view @display
pt: ver @display

en: clone @display_title
pt: clonar @display_title

en: delete @display_title
pt: apagar @display_title

en: disable @display_title
pt: desabilitar @display_title

en: undo delete of @display_title
pt: desfazer exclusão de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
pt: Esta view não é compatível com esta versão de Views.
          Se você tem uma view de views1 vá a uma instalação de drupal6 e importe-a lá.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado ou formato de linha não utiliza campos.

en: Aggregation settings
pt: Configuração de agregação

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
pt: Você configurou o display %display com um caminho que também é um caminho alternativo. Isso pode levar a um efeito não-desejado então é melhor utilizar um caminho interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
pt: Editar configurações de agregação para @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
pt: Selecione a função de agregação a ser usada neste campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (em todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (neste display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Comments of the node
pt: Comentários do node

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários ao node. Isto irá criar 1 um registro duplicado para cada comentário. Geralmente se você necessita disso, é melhor criar uma view de comentários.

en: Reply to
pt: Responder a

en:  new
pt:  novo

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Isto é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: No backlinks found.
pt: Nenhum backlink encontrado.

en: Pages that link to %1
pt: Páginas que possuem link para %1

en: Popular (page)
pt: Popular (página)

en: Today (page)
pt: Hoje (página)

en: Popular (block)
pt: Popular (bloco)

en: Today (block)
pt: Hoje (bloco)

en: Today's popular content
pt: Conteúdo popular de hoje

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: The user that uploaded the file.
pt: O usuário que fez o upload do arquivo.

en: The taxonomy vocabulary description
pt: A descrição do vocabulário de taxonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia escolhido do widget de autocompletar ou da caixa de seleção.

en: Representative node
pt: Node representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um node representativo simples para cada termo, de acordo com o critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todos os conteúdos classificados com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem ID de termo de taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este possuir os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo de taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia do node

en: All taxonomy terms
pt: Todos termos de taxonomias

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Mostra conteúdo se possui termos de taxonomia selecionados, ou filhos destes termos. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem ID do termo de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem modificador de profundidade do ID do termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relacionar cada @entity com um conjunto de @field para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo de taxonomia a partir da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Resgata um único node representativo para cada usuário, de acordo com o critério de exibição escolhido.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se selecionado, valores múltiplos para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não selecionado, cada valor neste campo irá criar uma nova linha. Se usar group by, favor certificar-se de agrupar por "Entity ID" para esta configuração ter qualquer efeito.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
pt: Exibir um ícone representando o tipo de arquivo, em vez do texto MIME (tal como "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
pt: Carregar o filtro padrão da página do node, isso é bom para blocos de taxonomia relacionados

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3.o componente do caminho é "tipos"

en: Use aggregation
pt: Usar agregação

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO</em> está disponível

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> disponível ou é fornecido um default

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
pt: Este display não possui uma fonte para filtros contextuais, portanto nenhum valor de filtro contextual estará disponível, a menos que você selecione "Fornecer o valor padrão".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens para exibir. Entre 0 para sem limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
pt: Os valores de filtro contextual são fornecidos pela URL.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Query Comment
pt: Comentário da query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
pt: Se configurado, este comentário será incluso na pesquisa e passado para o servidor SQL. Isto pode ser útil para depuração e geração de logs.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adiciona a condição de linguagem do campo para a busca

en: Count DISTINCT
pt: Contar DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrões ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Select the current contextual filter value
pt: Selecionar o valor de filtro contextual atual

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Wysiwyg profile
pt: Perfil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
pt: Permiter os usuários editar conteúdo com editores de texto amigáveis.

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
pt: Esta listagem foi obtida !time atrás. !refresh

en: !name Backup Options
pt: Opções de Backup de !name

en: Calendar Items
pt: Itens de Calendário

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
pt: O plugin de linha calendário formatará os resultados da view como itens de calendário. Certifique-se de que esta exibição tenha o formato 'Calendar' e use um filtro contextual de 'Data', ou este plugin não funcionará corretamente.

en: Legend Colors
pt: Cores da Legenda

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
pt: Defina uma cor em hexadecimal (como #ffffff) para usar na legenda do calendário para cada tipo de conteúdo. Itens com valores vazios não terão qualquer listra no calendário e não serão adicionados à legenda.

en: Stripes
pt: Listras

en: Add stripes to calendar items.
pt: Adiciona listras aos itens de calendário.

en: Show all webform pages in block
pt: Mostrar todas as páginas de webform em bloco

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
pt: Por padrão, webforms paginados redirecionam para a página do conteúdo em todas as páginas depois da primeira. No entanto, se esta opção estiver selecionada, todas as páginas serão exibidas no bloco.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
pt: Tokens podem também ser populados de valores do POST que são enviados por formulários.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
pt: Conjuntamente com %get e %post, os seguintes tokens especiais podem ser usados somente com usuários logados: %server, %cookie, e %request. Por exemplo %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
pt: A data mais recente que pode ser informada no campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
pt: Aceita qualquer data de qualquer  <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato GNU de Entrada de Datas</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
pt: A data mais antiga que pode ser informada no campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
pt: A data informada precisa ser @start_date ou posterior.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
pt: A data informada precisa ser @end_date ou anterior.

en: Include webform forms in search index
pt: Incluir formulários do Webform no índice de pesquisa

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
pt: Se esta opção for selecionada, todos os componentes dos nodes de Webform serão indexados pelo mecanismo de busca.

en: Submissions generated from Webform forms.
pt: Submissões geradas por formulários de Webform.

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: Private fields are shown only to users with results access.
pt: Campos privados são mostrados apenas para usuários com acesso aos resultados.

en: Download range options
pt: Opções de alcance de download.

en: All submissions
pt: Todas as submissões

en: Only new submissions since your last download
pt: Apenas novas submissões desde seu último download

en: Only the latest
pt: Apenas o mais recente

en: All submissions starting from
pt: Todas as submissões a partir de

en: Create Account
pt: Criar Conta

en: file from !field_name
pt: arquivo de !field_name

en: Hide empty column
pt: Esconder coluna vazia

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é um array para @operator no filtro: @filter.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: A exibição do throbber (ícone animado) não mostra o andamento dos envios, mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorar o progresso de envios de grandes dimensões.

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral dos campos usados em todas as views.

en: Transform the case
pt: Transformar maiúsculas/minúsculas

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir caminhos de url, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
pt: Editar o rótulo administrativo ao fazer referência a esta relação em filtros, etc.

en: Representative sort criteria
pt: Critérios de ordenação representativos

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
pt: O critério de ordenação é aplicado aos dados trazidos pela relação para determinar como um item representativo é obtido para cada linha. Por exemplo, para mostrar o post mais recente de cada usuário, marque 'Conteúdo: Data de atualização'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
pt: A ordem a ser usada para o critério de ordenação selecionado abaixo.

en: And/Or, Rearrange
pt: E/Ou, Rearranjar

en: Revert to default
pt: Reverter ao padrão

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
pt: Opcionalmente, insira uma lista de tags delimitadas por vírgulas para esta view para utilizar na filtragem e na classificação de views na página de administração.

en: Custom admin theme for the Views UI
pt: Tema de administração personalizado para a interface do Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
pt: Em alguns casos, você pode querer selecionar um tema de adminstração diferente para o Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
pt: Nenhum campo foi usado nas views até agora.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornecer um link simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacione cada @entity com um @field definido para o arquivo.

en: image from !field_name
pt: imagem de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacione cada @eternity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo de taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do usuário.

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Multiple-value handling
pt: Manipulação de múltiplos valores

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtro para itens que compartilham todos os termos

en: Filter to items that share any term
pt: Filtro para itens que compartilham algum termo

en: Use formatted username
pt: Usar nome de usuário formatado

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
pt: Se esta opção estiver marcada, o nome de usuário será formatado pelo sistema. Se não estiver, será exibido em forma pura.

en: Link to user's profile
pt: Linkar para o perfil do usuário

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
pt: Escolher <em>Padrão</em> usará o estilo de imagem global para imagens de usuários, definido em <a href="!account-settings">Opções de conta</a>.

en: You don't have translatable entity types.
pt: Você não tem tipos de entidade traduzíveis.

en: Use a pager
pt: Usar um paginador

en: This form has received the maximum number of entries.
pt: Este formulário recebeu o número máximo de submissões.

en: Total submissions limit
pt: Limite total de submissões

en: Limit the total number of allowed submissions.
pt: Limitar o número total de submissões permitidas.

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por usuário

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
pt: Limitar cada usuário a !count submissão(ões) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
pt: Limitar a um total de !count submissão(ões) !timespan

en: @count total
pt: Total de @count

en: @count new since @date
pt: @count novo desde @date

en: Only the latest !number submissions
pt: Apenas as !number últimas submissões

en: The webform node this submission was generated from.
pt: O node do webform em que esta submissão foi gerada.

en: Webform Node
pt: Node do webform

en: The user who sent the webform submission.
pt: O usuário que enviou a submissão do webform.

en: Webform Submission User
pt: Usuário da submissão do webform

en: Webform submissions of the given Webform node.
pt: Submissões do webform do node do webform.

en: Webform Submission
pt: Submissão do webform

en: Webform submissions of the given user.
pt: Submissões do webform do usuário.

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados às views.

en: The human-readable name of the view.
pt: O nome humano da view.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: The machine-readable name of the view.
pt: O nome de máquina da view.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da visualização atual da View.

en: The URL of the view.
pt: A URL da view.

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
pt: Habilite estatísticas de performace/informações de debug via módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque isto para habilitar mensagens de estatísticas de desempenho/depuração e consultas de Views <em> se Devel estiver instalado</em>

en: Devel message(dpm)
pt: Mensagem de Devel(dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
pt: Registro de Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
pt: Região da página para exibir mensagem sobre estatísticas de performace/informações de debug da view

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O usuário autor do conteúdo. Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Link field to the node if there is no comment.
pt: Ligar campo ao node se não houver comentário.

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
pt: Insira código PHP que retorna um valor para usar para este filtro. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor para este filtro. Algumas variáveis estão disponíveis: o objeto view será $view. O manipulador de argumento será "$argument". Por exemplo, você pode alterar o título para substituições para este argumento modificando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
pt: Use saída formatada para linhas em grupo

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
pt: Se habilitado, a saída formatada de campos em grupo é usada para agrupar as linhas.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.

en: Example: !example
pt: Exemplo: !example

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Você pode usar código HTML neste campo. Os seguintes tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornecer um link simples para o usuário.

en: Result summary
pt: Sumário do resultado

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostra o sumário do resultado, por exemplo os itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: Is this the front page.
pt: Esta é a página inicial.

en: Entity extra field
pt: Campo extra de entidade

en: Add a read-more link if output is trimmed.
pt: Adicionar um link "leia mais" se o texto ultrapassar o tamanho máximo permitido.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
pt: Se marcado, um link "Leia mais" será adicionado no final da saída cortada

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O texto que será exibido no link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O caminho que é utilizado para o link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: Display field as machine name.
pt: Exibir campo com o nome no sistema.

en: Show the embed display in the ui.
pt: Mostra o display embutido na ui.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as consultas relacionadas às views incluirão o nome da view e do display na forma 'nome-da-view:nome-do-display' no final da cláusula SELECT. Isto facilita identificar consultas do módulo Views nos logs do Banco de Dados, mas deve ser apenas usado para resolver problemas.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Oferece um display que pode ser anexado usando a Views API.

en: Display the user with standard user view.
pt: Mostrar o usuário com uma visualização padrão.

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como links contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Contextual Links
pt: Links Contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Mostra campos em um menu de links contextual.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
pt: Um campo numérico (campo de texto ou lista de seleção).

en: Upload directory
pt: Diretório para envio de arquivos

en: Secure value (allows use of all tokens)
pt: Valor seguro (permite a utilização de todos os tokens)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
pt: Elemento oculto (menos seguro, alterável via JavaScript)

en: Hidden type
pt: Tipo oculto

en: Exclude zero
pt: Excluir zero

en: sample
pt: exemplo

en: Zero/blank
pt: Zero/vazio

en: More stats »
pt: Mais estatísticas »

en: Normal Distribution
pt: Distribuição Normal

en: Boundary
pt: Limite

en: % of !description
pt: % de !description

en: !low to !high
pt: !low para !high

en: Standard deviation (!sigma)
pt: Desvio padrão (!sigma)

en: %name field value must be greater than @min.
pt: O valor do campo %name deve ser maior que @min.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
pt: O valor do campo %name deve ser um múltiplo de @step. i.e. @samples, etc.

en: Minimum must be numeric.
pt: Mínimo deve ser numérico.

en: Minimum must have an integer value.
pt: Mínimo deve ter um valor inteiro.

en: Max upload size
pt: Tamanho máximo de upload

en: Web images
pt: Imagens da Web

en: Desktop images
pt: Imagens de desktop

en: Additional extensions
pt: Extensões adicionais

en: Node: (un)published
pt: Node: (não)publicado

en: Control access by the nodes published status.
pt: Controle de acesso pelo status de publicação do node.

en: Add the action links (local tasks) as content.
pt: Adicione os links de ação (tarefas locais) como conteúdo.

en: Administer Backup and Migrate
pt: Administrar Backup and Migrate

en: Use mysqldump command
pt: Usar o comando mysqldump

en: Add a short description to the backup file.
pt: Adicionar uma pequena descrição ao arquivo de backup.

en: Open/Closed
pt: Aberto/Fechado

en: Activity Date
pt: Data de atividade

en: Contact has been created
pt: Contato foi criado

en: Contact has been updated
pt: Contato foi atualizado

en: Contact has been deleted
pt: Contato foi excluído

en: Used in views
pt: Usado em views

en: Views plugins
pt: Plugins do Views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão geral dos plugins usados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Exibir "Acesso Negado"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo; Se precisar usar algum campo que não está listado aqui, rearranje seus campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres '[' e ']' por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: @date_format format
pt: Formato @date_format

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser utilizado para a saída de data.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário padrão para usuário/site -

en: Filter type to expose
pt: Tipo de filtro a ser exposto

en: Single filter
pt: Filtro único

en: Grouped filters
pt: Filtros agrupados

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
pt: Manter seleção de filtros selecionados apenas para o(s) papel(éis) de usuário selecionados.

en: The value is required if title for this item is defined.
pt: O valor é requerido se o título para esse item estiver definido.

en: The title is required if value for this item is defined.
pt: O título é requerido se o valor para este item estiver definido.

en: grouped
pt: agrupado

en: Choose fields to combine for filtering
pt: Escolha a combinação de campos para filtrar

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores de campo muito especiais.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pt: Você deve adicionar alguns campos para ser capaz de usar este filtro.

en: @entity types
pt: tipos @entity

en: Sort within each hierarchy level
pt: Ordenar dentro de cada nível de hierarquia

en: This display has one or more validation errors; please review it.
pt: Este display possui um ou mais erros de validação; por favor reveja-o.

en: There are no enabled views.
pt: Não há views habilitadas.

en: Display fields as RSS items.
pt: Exibir campos como itens de RSS.

en: - No value -
pt: - Nenhum valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornece um link simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada ao arquivo.

en: The taxonomy vocabulary weight
pt: O peso do vocabulário de taxonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" pelo pid pai.

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combina dois campos juntos e busca por eles.

en: Custom time values must be numeric.
pt: Valores de tempo personalizados devem ser numéricos.

en: Hide contextual links
pt: Ocultar links contextuais

en: Hide contextual links on this view.
pt: Esconder links contextuais nesta view.

en: Display 'more' link only if there is more content
pt: Mostrar o link 'mais' somente houver mais conteúdo

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
pt: Deixe essa opção desmarcada para mostrar o link 'mais' mesmo se não houver mais itens para serem exibidos.

en: Number of pager links visible
pt: Número de links visíveis no paginador

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pt: Especifique o número de links para páginas apresentados no paginador.

en: A lists of labels for the controls in the pager
pt: A lista de rótulos para os controles no paginador

en: Maximum image dimensions
pt: Dimensões máximas da imagem

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Defina um texto para exibir caso o campo contenha um resultado vazio. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever Resultados" abaixo.

en: Custom output for TRUE
pt: Saída customizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída customizada para FALSO

en: A form to add a new comment reply.
pt: Uma forma de adicionar um novo comentário a resposta.

en: Node form languages
pt: Node formulário de idiomas
