CiviCRM Starter Kit (7.x-4.3-rc9) - en to ug translation catalogue (1128 entries)

en: Home
ug: باشبەت

en: User interface
ug: ئىشلەتكۈچىلەر كۆزنىكى

en: Title
ug: تىما

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: select
ug: تاللاش

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: Reset to defaults
ug: سۈكۈت لايىھەگە قايتۇرۇش

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Status
ug: ھالەت

en: Create a new user account.
ug: يېڭى ئەزا قوشۇش

en: Request new password via e-mail.
ug: .ئېلخەت بىلەن ئىم نى جەزىملەش

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: Item
ug: تۈرلەر

en: Private
ug: شەخسىي

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: Last Post
ug: ئاخىرقى يازما

en: Closed
ug: يىپىش

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: administrator
ug: باشقۇرغۇچى

en: Description
ug: بايانى

en: more
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Article
ug: ماقالە

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: footer
ug: بەت ئاسىتى

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: More
ug: داۋامى

en: not verified
ug: تەستىقلانمىغان

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Last updated
ug: ئاخىرقى يېڭىلانغان ۋاقتى

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Block title
ug: قوشۇمچە رايون نامى

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Homepage
ug: باش بەت

en: License
ug: ئىجازەت

en: Home page
ug: باش بەت

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: updated
ug: يېڭىلاش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File information
ug: ھۆججەت ئۇچۇرلىرى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: Release notes
ug: نەشىر ئۇچۇرلىرى

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Daily
ug: كۈندىلىك

en: Weekly
ug: ھەپتىلىك

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Test
ug: سىناق

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: The configuration options have been saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى.

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Image
ug: سۈرەت

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Add container
ug: سەھىپە قوشۇش

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Go to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە قايتىش

en: Go to parent page
ug: بىرىنچى بەت

en: Go to next page
ug: كىيىنكى بەت

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: header
ug: باش

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Open
ug: ئىچىشى

en: Top
ug: ئۈستى

en: Core
ug: سېستىما يادروسى

en: Archives
ug: ئارخىپلار

en: Add new
ug: يېڭىنى قوشۇش

en: Schedule
ug: كۈنتەرتىپ

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: History
ug: مەشغۇلات خاتىرىسى

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Dimensions
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Modules
ug: مودۇللار

en: edit forum
ug: مۇنبەر تەھرىرلەش

en: Forum name
ug: مۇنبەر نامى

en: Refresh
ug: يېڭىلاش

en: Region
ug: دۆلەت،رايون

en: Visible
ug: كۆرىنىدۇ

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Updated
ug: يېڭىلاندى

en: actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: Text
ug: تېكىست

en: read more
ug: داۋامى

en: theme
ug: ئۇسلۇب

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Find content
ug: مەزمۇن ئىزدەش

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: Email
ug: ئېلخەت

en: file
ug: ھۉججەت

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: no
ug: ياق

en: Created
ug: قۇرۇلدى

en: Create
ug: قۇرۇش

en: Advanced Settings
ug: تەپسىلىي تەڭشەكلەر

en: Update options
ug: يېڭىلاش شەرتلىرى

en: All
ug: ھەممە

en: Done
ug: تۈگىدى

en: Year
ug: يىل

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Add content
ug: مەزمۇن قوشۇش

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Add block
ug: تارماق رايون قۇرۇش

en: Bottom
ug: ئاستى

en: Configuration saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Site name
ug: بېكەت نامى

en: Good
ug: ياخشى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Available updates
ug: پروگرامما يېڭىلاش

en: Up to date
ug: يېڭىلاش

en: Drupal core update status
ug: Drupal سېستىما يادروسىنىڭ يېڭىلىنىش ئەھۋالى

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: You must enter a category.
ug: .چوقۇم بىر كاتىگورىيە تۈرىنى كىرگۇزىشىڭىز لازىم

en: Are you sure you want to delete %category?
ug: نى ئۆچۈرەمسىز؟%category

en: Category %category has been deleted.
ug: ئۆچۈرۇلدى. %category

en: Your name
ug: ئىسمىڭىز

en: Your e-mail address
ug: ئې-خەت ئادرىسىڭىز

en: Send e-mail
ug: ئې-خەت يوللاش

en: You must select a valid category.
ug: .چوقۇم بىر ئۈنۈملۈك كاتىگورىيەنى تاللىشىڭىش شەرت

en: You must enter a valid e-mail address.
ug: .توغرا بولغان ئې-خەت ئادرىسىنى كىرگۈزۈڭ

en: To
ug: تاپشۇرۇپ ئالغۇچى

en: From
ug: يوللىغۇچى

en: Feed description
ug: Feed بايانى

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Visibility
ug: كۆرسىتىش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Locale
ug: تەرجىمە قىلىش

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Sticky at top of lists
ug: چوققىلاش

en: Revisions
ug: ئالدىنقى

en: Poll duration
ug: سايلام ۋاقتى

en: Poll choices
ug: سايلام تاللاشلىرى

en: Poll votes
ug: بېلەت تاشلاش

en: Explanation
ug: چۈشەنچە

en: Selection options
ug: تاللاش

en: File name
ug: ھۆججەت نامى

en: File size
ug: ھۆججەت سىغىمى

en: Role name
ug: ئەزالىق نامى

en: E-mail address
ug: ئې-خەت ئادرىسى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Time zone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Severity
ug: مۇھىملىقى

en: Global settings
ug: ئومۇمى تەڭشەش

en: Vote
ug: بېلەت تاشلاش

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: RSS - blogs
ug: RSS - بىلوگ

en: Search settings
ug: ئىزدەشنى تەڭشەش

en: Mode
ug: مودېل

en: blocked
ug: توسۇش

en: active
ug: كۆپ كەلگەنلەر

en: OK
ug: جەزملەش

en: OPML feed
ug: OPMLمەنبەسى

en: configure
ug: تەڭشەش

en: Items
ug: تۈرلەر

en: Last update
ug: ئاخىرقى يېڭىلىنىشى

en: Next update
ug: كىيىنكى يېڭىلىنىشى

en: %time left
ug: ئېشىپ قالدى %time

en: remove items
ug: تۈرنى يۆتكەش

en: update items
ug: تۈرنى يېڭىلاش

en: Category overview
ug: كاتىگورىيە ئەھۋالى

en: Categorize
ug: كاتىگورىيىگە ئايرىش

en: The categories have been saved.
ug: كاتىگورىيىلەر ساقلاندى.

en: URL:
ug: :ئادرىسURL:

en: Updated:
ug: :يېڭىلاندى

en: %age old
ug: ئىلگىرى %age

en: %ago ago
ug: بۇرۇن%ago

en: Authored by
ug: ئاپتور

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Performance
ug: تور بېكەت سۈرئىتى

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Scale
ug: شكالا

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Media
ug: مېدىيا

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: Month
ug: ئاي

en: Details
ug: تەپسىلاتى

en: Last reply
ug: ئاخىرقى ئىنكاس

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Address
ug: ئادرېس

en: Send
ug: يوللاش

en: Code
ug: كود

en: Owner
ug: ئىگىسى

en: Recipient
ug: قوبۇل قىلغۇچى

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Recent posts
ug: يېڭى يازمىلار

en: Egypt
ug: مىسىر

en: Israel
ug: ئىسرائىلىيە

en: Iran
ug: ئىران

en: Tonga
ug: تونگا

en: Cuba
ug: كۇبا

en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

en: Chile
ug: چىلى

en: Japan
ug: ياپون

en: Libya
ug: لىبىيە

en: Turkey
ug: تۈركىيە

en: Day
ug: كۈن

en: Table
ug: جەدۋەل

en: here
ug: بۇ يەر

en: Mon
ug: دۈ

en: Tue
ug: سە

en: Wed
ug: چا

en: Thu
ug: پە

en: Fri
ug: جۈ

en: Sat
ug: شە

en: Sun
ug: يە

en: January
ug: يانۋار

en: February
ug: فېۋرال

en: March
ug: مارت

en: April
ug: ئاپرېل

en: May
ug: ماي

en: June
ug: ئىيۇن

en: July
ug: ئىيۇل

en: August
ug: ئاۋغۇست

en: September
ug: سېنتەبىر

en: October
ug: ئۆكتەبىر

en: November
ug: نويابىر

en: December
ug: دېكابىر

en: Base
ug: ئاساس

en: Forum
ug: مۇنبەر

en: Configuration
ug: لايىھە

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Other
ug: باشقا

en: Align
ug: توغرىلاش

en: Text color
ug: تېكىست رەڭگى

en: Navigation
ug: يول باشلاش

en: Color
ug: رەڭ

en: Appearance
ug: بەت يۈزى

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Select all
ug: ھەممىنى تاللاش

en: User login
ug: كىرىش

en: Log in
ug: كىرىش

en: Blog
ug: بلوگ

en: Jump to the first new comment of this posting.
ug: مۇشۇ يازمىدىكى تۇنجى ئىنكاسنى كۆرۈش.

en: Add new comment
ug: ئىنكاس يېزىش

en: Add a new comment to this page.
ug: مەزكۇر بەت ئۈچۈن يېڭى ئىنكاس يېزىش.

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

en: Not installed
ug: قاچىلانمىغان

en: Choices
ug: تاللاشلار

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ug: تور بېكەت يېڭىلىنىۋاتىدۇ......@

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Image URL
ug: سۈرەت ئادرېسى

en: Uninstall
ug: ئۆچۈرۈش

en: Install
ug: قاچىلاش

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Recent comments
ug: يېڭى ئىنكاسلار

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Recent hits
ug: ئاۋات تېمىلار

en: Uncategorized
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Set default
ug: سۈكۈت قىممەتكە تەڭشەش

en: Anonymous users
ug: سەيياھ

en: Close
ug: يېپىش

en: Save settings
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلاش

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: Logout
ug: چېكىنىش

en: Sort by
ug: تىزىش

en: Full
ug: تولۇق

en: Default language
ug: سۈكۈت تىل

en: Canada
ug: كانادا

en: China
ug: جوڭگو

en: Add user
ug: ئەزا قوشۇش

en: Hidden
ug: يوشۇرۇن

en: Browse
ug: كۆرۈش

en: Show
ug: كۆرسىتىش

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
ug: سەيياھلار زىيارەت قىلغاندا تور بەت قالدۇق تازىلاش ئىقتىدارتىنى ئېچىش ياكى تاقاش ھەم CSS ۋە JS كودلىرىنى ئەلالاشتۇرۇش.

en: Enabled languages
ug: قاچىلانغان تىللار

en: Arabic
ug: ئەرەپچە

en: French
ug: فرانسۇز تىلى

en: Italian
ug: ئىتالىيە تىلى

en: Spanish
ug: ئىسپان تىلى

en: Japanese
ug: ياپون تىلى

en: Korean
ug: كورىيە تىلى

en: Allowed HTML tags
ug: خەتكۈچلەر تەستىقلانغانHTML

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: Add menu
ug: تىزىملىك قوشۇش

en: menu
ug: تىزىملىك

en: ‹ previous
ug: ‹ ئالدىنقى بەت

en: next ›
ug: كىيىنكى ›

en: View user profile.
ug: ئەزا ئارخىبىنى كۆرۇش

en: Titles only
ug: پەقەت ماۋزۇنى

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Upload picture
ug: رەسىم يوللاش

en: Source
ug: مەنبە

en: Language file
ug: تىل ھۆججىتى

en: published
ug: ئېلان قىلىندى

en: The changes have been saved.
ug: ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى.....

en: Show only users where
ug: ：پەقەت ئەزالارغىلا كۆرسۇتۇش

en: Refine
ug: تەپسىلاتى

en: Undo
ug: يېنىۋېلىش

en: Member for
ug: ئەزالىق مۇددىتى

en: @time ago
ug: بۇرۇن@time

en: No users selected.
ug: ئەزا تاللانمىدى

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Please enter some keywords.
ug: ھالقىلىق سۆزنى كىرگۈزۈڭ

en: Front page
ug: باش بەت

en: Request new password
ug: پارولنى يېڭىلاش

en: Deleted
ug: ئۆچۈرۈلدى

en: Languages
ug: تىل

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Topics
ug: تېمىلار

en: Topic
ug: تېما

en: Edit menu
ug: تىزىملىكنى تەھرىرلەش

en: Delete menu
ug: تىزىملىكنى ئۆچۈرۈش

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Long
ug: ئۇزۇن

en: Short
ug: قىسقا

en: Posts
ug: يازمىلار

en: Alignment
ug: توغرىلاش ئۇسۇلى

en: Configure permissions
ug: ھوقۇقنى تەڭشەش

en: Workflow
ug: ئىش تەرتىپى

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: any
ug: ھەرقانداق

en: Choice
ug: تاللاش

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: The settings have not been saved because of the errors.
ug: خاتالىق كۆرۈلگەچكە، ئۆزگەرتىشلەر ساقلانمىدى.

en: profile
ug: ئارخىپ

en: First day of week
ug: ھەپتىنىڭ باشلىنىدىغان كۈنى

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: Your message has been sent.
ug: ئۇچۇرىڭىز يوللاندى.

en: Create new account
ug: ئەزالىققا تىزىملىنىش

en: role
ug: ئەزالار گورۇپپسى

en: Red
ug: قىزىل

en: White
ug: ئاق

en: People
ug: ئەزالار

en: list terms
ug: ئاتالغۇلارنى تىزىش

en: add terms
ug: ئاتالغۇ قوشۇش

en: warning
ug: دىققەت

en: Site information
ug: بېكەت ئۇچۇرلىرى

en: Blocked
ug: توسۇش

en: critical
ug: خەتەرلىك

en: Results
ug: نەتىجە

en: Older polls
ug: ئىلگىركى بېلەت

en: View the list of polls on this site.
ug: باھالاش تىزىملىكىنى كۆرۈش

en: Poll settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: open
ug: ئوچۇق

en: Visitor
ug: سەيياھ

en: Cancel your vote
ug: بېلەت تاشلاشنى بىكار قىلىش

en: View the current poll results.
ug: ھازىرقى بېلەت نەتىجىسىنى كۆرۇش

en: Blogs
ug: بلوگلار

en: Books
ug: كىتاپلار

en: Forums
ug: مۇنبەر

en: Revision
ug: ئۆزگەرتىلمە نەشرى

en: Website
ug: تور بەت

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: permission
ug: ھوقۇق چېكى

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
ug: بېكەت كۆپ تاللاش سۇئاللىرى شەكلىدە ئوخشاش بولمىغان تېمىلارنىڭ راي سىناش نەتىجىسىگە ئېرىشەلەيدۇ.

en: Testing
ug: سىناش

en: Not published
ug: ئېلان قىلىنمىدى

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: Unformatted
ug: فورماتلانمىغان

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: image
ug: رەسىم

en: <Hidden>
ug: <يوشۇرۇش>

en: Manage the actions defined for your site.
ug: تور بېكەتتىكى ئالدىن بېكىتىلگەن مەشغۇلاتلارنى باشقۇرۇش.

en: The action has been successfully saved.
ug: بۇ مەشغۇلات مۇۋەپپىقىيەتلىك ساقلاندى.

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: not published
ug: ئېلان قىلىنمىدى

en: Published comments
ug: ئېلان قىلىنغان ئىنكاسلار

en: Protected
ug: ھىمايە ئاستىدا

en: Comment settings
ug: ئىنكاس تەڭشىگى

en: Hits
ug: كۆرۈش قېتىم سانى

en: not sticky
ug: چوققىلانمىدى

en: sticky
ug: چوققىلاش

en: not promoted
ug: باش بەتتە كۆرسىتىلمىدى

en: promoted
ug: باش بەتكە يوللاندى

en: You are here
ug: ھازىرقى ئورنىڭىز

en: Default options
ug: سۈكۈت تاللاشلار

en: Contact settings
ug: ئالاقىلىشىش

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Reset password
ug: ئى م نى قايتا بېكىتىش

en: Processing
ug: مەشغۇلات ئۇستىدە....

en: Finished
ug: تاماملاندى

en: Temporary directory
ug: ۋاقىتلىق مۇندەرىجە

en: Control how your image/file browser works.
ug: سۈرەت ۋە ھۆججەتنى كۆنترول قىلىش

en: date
ug: چىسلا

en: Shortcuts
ug: قىسقا ئۇلىنىش

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Password strength:
ug: ئى م كۈچلۈكلىگى：

en: Slogan
ug: شۇئار

en: The name used to indicate anonymous users.
ug: سەيياھ نام-شەرىپىنى كۆرسىتىش ئۈچۈن ئىشلىتىلىدۇ.

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: Please wait...
ug: ساقلاپ تۇرۇڭ...

en: Assign
ug: تەڭشەش

en: Not translated
ug: تەرجىمە قىلىنمىدى

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
ug: CAPTCHA نى قانداق ۋە قەيەردە ئىشلىتىشنى بەلگىلەش

en: Go to first page
ug: بىرىنچى بەت

en: Go to last page
ug: ئاخىرقى بەت

en: Bold
ug: توم

en: Underlined
ug: ئاستىنقى سىزىق

en: Copy
ug: كۆچۈرۈش

en: Tasks
ug: ۋەزىپە

en: Delete role
ug: ئەزالارنى ئۆچۈرۈش

en: List menus
ug: تىزىملىك

en: English name
ug: ئېنگلىزچە نامى

en: Native name
ug: ئۆزلۈك نامى

en: Translation status
ug: تەرجىمە قىلىنىغىنى

en: Blocks
ug: تارماق رايون

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ug: تور بېكەت يۈزىدىكى ھەرقايسى تارماق رايونلاردا كۆرسىتىلمەكچى بولغان مەزمۇنلارنى تەڭشەش.

en: The block configuration has been saved.
ug: تارماق رايوندىكى تەڭشەشلەر ساقلاندى.

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ug: باشقۇرغۇچىلار يېتەكلەش تىزىملىكىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ.

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Default time zone
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى

en: Manage fields
ug: field نى تەڭشەش

en: Float
ug: لەيلىمە

en: Index
ug: ئىندېكس

en: More information
ug: داۋامى

en: My blog
ug: ھويلام

en: Redo
ug: قايتىلاش

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Hide
ug: يوشۇرۇش

en: Language code
ug: تىل كودى

en: file system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: Subscript
ug: مۇشتەرى بولۇش

en: Indent
ug: ئىچىگە سۈرۈش

en: Outdent
ug: سىرتىغا سۈرۈش

en: @user's picture
ug: user نىڭ باش سۈرىتى@

en: Title text
ug: ماۋزو تېكىستى

en: Page not found
ug: بەت تېپىلمىدى

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: More help
ug: ياردەم

en: « first
ug: «1-بەت

en: last »
ug: ئاخىرقى »

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: The directory %directory does not exist.
ug: %مۇندەرىجە مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: Blockquote
ug: نەقىل

en: Show only items where
ug: پەقەت تۆۋەندىكى شەرتكە ئۇيغۇن مەزمۇنلارنى كۆرسىتىش:

en: No comments available.
ug: ئىنكاس يوق.

en: Restore
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Add role
ug: ئەزا گوروپپىسى قوشۇش

en: taxonomy
ug: تاكسونومىيە

en: Account settings
ug: ھېسابات تەڭشىگى

en: Enter your keywords
ug: ئاچقۇچلۇق سۆزنى كىرگۈزۈڭ

en: Clean URLs
ug: URLs نى تازىلاش

en: My account
ug: ھساباتىم

en: Number of topics
ug: تېما سانى

en: Active forum topics
ug: كۆپ ئىنكاسلىق تېمىلار

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Bulgarian
ug: بولعارچە

en: Croatian
ug: كرودىيە تىلى

en: Czech
ug: چح تىلى

en: Danish
ug: دانىيەچە

en: Finnish
ug: فنلاندىيە تىلى

en: German
ug: گرمانچە

en: Greek
ug: گىرىك تىلى

en: Hebrew
ug: يەھۇدى تىلى

en: Hungarian
ug: ۋنگىر تىلى

en: Indonesian
ug: ھىندونىزىيە تىلى

en: Polish
ug: پولەكچە

en: Russian
ug: رۇس تىلى

en: Swedish
ug: شىۋىت

en: Turkish
ug: تۈرك تىلى

en: Print
ug: بېسىپ چىقىرىش

en: authenticated user
ug: تىزىملانغان ئەزا

en: Can not determine status
ug: ئېنىقسىز ئەھۋال

en: Development version:
ug: پروگرامما نەشىرى

en: Hide descriptions
ug: قىسقىچە مەزمۇنىنى يوشۇرۇش

en: Or
ug: ياكى

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Cut
ug: كېسىش

en: Paste
ug: چاپلاش

en: About
ug: ھەققىدە

en: Reports
ug: دوكلات

en: Default picture
ug: سۈكۈت باش سۈرەت

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
ug: ئەزالار ئۆز باش سۈرىتىنى تاللىمىغاندا كۆرسىتىلىدىغان رەسىمنىڭ URL ئادرىسى. ئەگەر بوش قالدۇرۇلسا، رەسىم ئىشلىتىلمەيدۇ.

en: Default theme
ug: سۈكۈت ئۇسلۇب

en: Web server
ug: مۇلازىمېتېر

en: Publish content
ug: مەزمۇن ئېلان قىلىش

en: Action %action saved.
ug: مەشغۇلات %action ساقلاندى.

en: Triggers
ug: قوزغاتقۇچ

en: Set @type %title to published.
ug: @type %title نى ئېلان قىلىش

en: After saving a new comment
ug: يېڭى ئىنكاس ساقلانغاندىن كىيىن

en: Some required modules must be enabled
ug: بەزى زۆرۈر مودۇللارنى ئېچىۋېتىش كېرەك.

en: Translate
ug: تەرجىمە قىلىش

en: Target
ug: ئوبيېكت

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: Not enabled
ug: ئېچىلمىغان

en: Web services
ug: تور مۇلازىمەتلىرى

en: Error message
ug: خاتالىق

en: Original text
ug: ئەسلى تېكىست

en: edit order and titles
ug: تەرتىپ ۋە ماۋزۇنى تەھرىرلەش

en: User account
ug: ئەزا ھساباتى

en: Acronym
ug: باش ھەرپلەرنىڭ قىسقارتىلمىسى

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
ug: رەسىمنى يوللىغىلى بولمىدى؛ %directory مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس ياكى كىرگىلى بولمايدۇ.

en: Dates
ug: چېسلاسى

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللاش

en: Direction
ug: يۆنىلىش

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Backup and Migrate
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش ياكى تور بېكەتنى ئەسلىگە كەلتۈرۈش.

en: Administration theme
ug: سېستىما باشقۇرۇش بېتى ئۇسلۇبى

en: Warning message
ug: ئەسكەرتىش

en: of
ug: جەمئىي

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ug: ھۆججەت سىغىمى %maxsize دىن چوڭ بولغاچقا، %file ھۆججەت ساقلانمىدى.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
ug: ھۆججەت يوللاش مەغلۇپ بولدى، %file ھۆججەت ساقلانمىدى.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ug: ئېنىقسىز خاتالىق كۆرۈلۈپ، %file ھۆججەتنى ساقلىغىلى بولمىدى.

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ug: خەتكۈچ،كاتىگورىيە ۋە مەزمۇن تۈرلىرىنى باشقۇرۇش.

en: Row
ug: قۇر

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
ug: بەزى تاللاشلار تور بېكەت ئۈچۈن زۆرۈردۇر. ئەگەر قانداق تولدۇرۇشنى بىلمىسىڭىز، سۈكۈت تەڭشەكنى تاللاڭ ياكى بوشلۇق تەمىنلىگۈچى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ug: تاللىشىڭىز خاتا،بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Upload failed.
ug: يۈكلىگىلى بولمىدى.

en: Status report
ug: تور بېكەتنىڭ يۈرگۈزىلىش دوكلاتى

en: Decimal point
ug: كەسىر چىكىتى

en: Citation
ug: پايدىلانما

en: Uses
ug: ئىشلىتىش

en: You are not authorized to post comments.
ug: ئىنكاس يوللىيالمايسىز

en: MIME type
ug: تۈرىMIME

en: File system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: @name's blog
ug: بلوگى @name's

en: Toolbar
ug: قورال ئىستونى

en: All languages
ug: تىللار

en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

en: Search index
ug: ئىزدەش

en: The post could not be saved.
ug: ماقالە ساقلانمىدى.

en: Menu links
ug: تىزىملىك ئۇلانمىسى

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
ug: Drupal نىڭ قاچىلىنىشدا مەسىلە كۆرۈلدى، <a href="@status">سېستىما دوكلاتى</a> نى كۆرۈپ چىقىڭ.

en: @module administration pages
ug: مودۇل باشقۇرۇش بېتى@

en: Translate interface
ug: تەرجىمە قىلىش

en: Add language
ug: تىل قوشۇش

en: Edit string
ug: سۆز-جۈملە تەھرىرلەش

en: locale
ug: يەرلىك

en: AM
ug: سەھەر

en: PM
ug: كەچ

en: Comments per page
ug: ھەر بىر بەتتىكى ئىنكاسلار

en: Administration pages
ug: باشقۇرۇش بېتى

en: Draft
ug: كوپىيە

en: Save Draft
ug: كوپىيىنى ساقلاش

en: !method @url returned @status (!length).
ug: !method @url قايتىش @status（!length）。

en: Main menu
ug: باش تىزىملىك

en: Hindi
ug: ھىندى تىلى

en: Registration successful. You are now logged in.
ug: تىزىملىنىش مۇۋەپپىقىيەتلىك بولدى. ھازىر تور بېكەتكە كىرىۋاتىسىز.

en: Add link
ug: ئۇلىنىش قوشۇش

en: View comments
ug: ئىنكاس كۆرۈش

en: Username or e-mail address
ug: ئەزا نامى ياكى ئې-خەت ئادرىسى

en: Not in book
ug: كىتاپتىن تاپالمىدى

en: New book
ug: يېڭى كىتاپ

en: By @name on @date
ug: دا @dateدىن  @name

en: By @name
ug: دىن @name

en: Not in menu
ug: تىزىملىكتە يوق

en: form
ug: جەدۋەل

en: alert
ug: ئەسكەرتىش

en: emergency
ug: جىددى

en: This login can be used only once.
ug: بېكەتكە كىرىش ئۇلىنىشنى بىرلا قېتىم ئىشلىتىشكە بولىدۇ.

en: More choices
ug: كۆپ تاللاش

en: Configure client-side editors.
ug: ئەزالار ئۈچۈن ئېدىتورنى تەڭشەش.

en: Paste from Word
ug: ۋوردتىن چاپلاش

en: Fullscreen
ug: تولۇق ئېكران

en: Emotions
ug: ھېسسىي بەلگىلەر

en: Insert date
ug: چېسلا قىستۇرۇش

en: Insert time
ug: ۋاقىت قىستۇرۇش

en: Move forward
ug: ئالدىنقىسىغا يۆتكەش

en: Move backward
ug: ئاستىغا يۆتكەش

en: Abbreviation
ug: قىسقارتىلمىسى

en: Provide a password for the new account in both fields.
ug: يېڭى ئەزالىق شىفىرى (ئىككى قېتىم كىرگۈزىلىدۇ)

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Upper case
ug: چوڭ ھەرىپ

en: Lower case
ug: كىچىك ھەرىپ

en: filter
ug: سۈزۈش

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: The number of new comments on the node.
ug: يېڭى ئىنكاس سانى.

en: Comment status
ug: ئىنكاس ئەھۋالى

en: Created week
ug: قۇرۇلغان ھەپتە

en: Updated week
ug: يېڭىلانغان ھەپتە

en: Poll
ug: سايلام

en: The status of the file.
ug: ھۆججەتنىڭ ھالىتى

en: Language of the user
ug: ئەزالار ئىشلەتكەن تىل

en: contact
ug: ئالاقىلىشىڭ

en: Language settings
ug: تىلنى تەڭشەش

en: - All -
ug: ھەممىسى

en: HTTP request status
ug: HTTP ئىلتىماس ئەھۋالى

en: Visitors
ug: زىيارەتچىلەر

en: Already added languages
ug: قوشۇلغان تىللار

en: Recent blog posts
ug: يېڭى بلوگ تېمىلىرى

en: Who's new
ug: يېڭى ئەزا

en: Language name
ug: تىل نامى

en: Edit language
ug: تىلنى تەھرىرلەش

en: Catalan
ug: كاتالان

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ug: جەدۋەلدىكى ئۆزگەرتىشلەر پۈتۈن جەدۋەلنى تاپشۇرغاندىن كىيىنلا ئاندىن ساقلىنىدۇ.

en: Choose language
ug: تىل تاللاش

en: (built-in)
ug: سېستىمىدا

en: Drupal already installed
ug: قاچىلىنىپ بولىندى Drupal

en: Right to left
ug: ئوڭدىن سولغا

en: Left to right
ug: سولدىن ئوڭغا

en: Predefined language
ug: ئالدىن بېكىتىلگەن تىل

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
ug: a href="@rfc4646">RFC 4646</a> تىلنىڭ سالاھىيىتىنى كۆرسىتىدۇ. تىل كودى ئۈچۈن ئادەتتە دۆلەت كودى، بەزىدە يەنە يېزىق ياكى رايون ناملىرى ئىشلىتىلىدۇ. مەسىلەن: <em>Examples: "en"<, "en-US" and "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
ug: تىل نامىنىڭ ئېنگلىزچە يېزىلىشى

en: Native language name
ug: ئەسلى تىل نامى

en: Name of the language in the language being added.
ug: قوشۇلغان تىلنىڭ نامى

en: Language domain
ug: تىل

en: The default language cannot be deleted.
ug: سۈكۈت تىلنى ئۆچۈرگىلى بولمايدۇ.

en: Language negotiation configuration saved.
ug: تىل كېلىشىمى ساقلاندى.

en: English (built-in)
ug: ئېنگلىزچە(سېستىما ئىچىدە)

en: String contains
ug: String  مەزمۇنى

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ug: بارلىق سۆز-جۈملىلەرنى كۆرسىتىش ئۈچۈن بوش ئورون قويۇڭ. ئىزدەش نەتىجىسى case sensitive.

en: Search in
ug: ئىزدەش

en: Limit search to
ug: ئىزدەش دائىرىسى

en: Languages not yet added
ug: تىل قوشۇلمىغان

en: Import translation
ug: تەرجىمىنى قاچىلاش

en: The string has been saved.
ug: تەرجىمە ساقلاندى.

en: Azerbaijani
ug: ئەزەربەيجانچە

en: Bashkir
ug: باشقىرتچە

en: Belarusian
ug: بلورۇسچە

en: Bengali
ug: بنگالچە

en: Tibetan
ug: تىبەتچە

en: Bosnian
ug: بوسنىيەچە

en: Chechen
ug: چچنچە

en: Chuvash
ug: چۇۋاش

en: Maldivian
ug: مالدىۋىچە

en: Bhutani
ug: بۇتانچە

en: Esperanto
ug: دۇنيا تىلى

en: Estonian
ug: ئستونىيە تىلى

en: Basque
ug: باسك تىلى

en: Persian
ug: پارىس تىلى

en: Irish
ug: ئىرلاندىيە تىلى

en: Armenian
ug: ئەرمىنىيە تىلى

en: Kazakh
ug: قازاق تىلى

en: Cambodian
ug: كومبوبژا تىلى

en: Kashmiri
ug: كەشمىر تىلى

en: Kurdish
ug: كورد تىلى

en: Latin
ug: لاتىن تىلى

en: Mongolian
ug: موڭغول تىلى

en: Pashto
ug: پاشتوچە

en: Tajik
ug: تاجىك تىلى

en: Turkmen
ug: تۇركمەن تىلى

en: Tatar
ug: تاتار تىلى

en: Urdu
ug: ئوردو تىلى

en: Uzbek
ug: ئۆزبېك تىلى

en: Chinese, Simplified
ug: خەنزۇچە(جوڭگو)

en: Chinese, Traditional
ug: خەنزۇچە(كونا)

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ug: تارماق رايۇنلاردىكى ئۆزگەرتىشلەر ، پەقەت <em>تارماق رايۇننى ساقلاش</em> كونۇپكىسىنى باسقاندىن كىيىنلا ئاندىن ساقلىنىدۇ.

en: Blog entry
ug: بلوگ يىزىش

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ug: كىتاپ باشقىلار تەرىپىدىن ئۆزگەرتىلگەچكە، بۇ قېتىمقى ئۆزگەرتىشلەر ساقلانمىدى.

en: Show block only on book pages
ug: تارماق رايوننى پەقەت كىتاپ بېتىدە كۆرسىتىش

en: Re-order book pages and change titles
ug: كىتاپ بېتىنى قايتا رەتلەش ۋە ماۋزۇنى ئۆزگەرتىش

en: Allows users to comment on and discuss published content.
ug: ئەزالار ئېلان قىلىنغان مەزمۇنلارغا ئىنكاس يازالايدۇ ۋە بەس-مۇنازىرە قىلالايدۇ.

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
ug: سېستىما ئىچىدە ئالاقىلىشىش جەدۋىلى قۇرۇش ۋە كاتىگوىيەگە كىرگۈزۈپ ئىشلىتىش.

en: View events that have recently been logged.
ug: تور بېكەتتە خاتىرىلەنگەن ئەڭ يېڭى مەشغۇلاتلار، باشقۇرۇش خاتىرىسى، ئەزالارنىڭ زىيارەت ئەھۋالى.

en: Top 'page not found' errors
ug: ئەڭ كۆپ ئۇچرايدىغان ‹‹بەت ئېچىلمىدى››... خاتالىقلار

en: View 'page not found' errors (404s).
ug: ‹‹بەت ئېچىلمىدى....›› خاتالىقلار،404 نى كۆرۈش.

en: Top 'access denied' errors
ug: ئەڭ كۆپ ئۇچرايدىغان ‹‹زىيارەت چەكلەنگەن›› خاتالىقلار

en: View 'access denied' errors (403s).
ug: ‹‹زىيارەت چەكلەنگەن›› خاتالىقلار، 403 نى كۆرۈش.

en: Strong
ug: كۈچلۈك

en: You Type
ug: سىز كىرگۈزگەن مەزمۇن

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
ug: ئەزالار يوللىغان مەزمۇنلارنى سۈزۈش ئۇسۇلىنى بەلگىلەش، HTML خەتكۈچلىرىنى تەڭشەش، مودۇللار تەمىنلىگەن سۈزگۈچلارنىمۇ ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ug: ھەربىر بەتتە كۆرسىتىلىدىغان مۇنبەر تېمىلىرىنىڭ سانى.

en: Forum topic
ug: مۇنبەر تىمىسى

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
ug: بۇ بەتتە تەرجىمە قىلىنىش ئەھۋالى توغرىسىدا ئۇچۇر بېرىلىدۇ، شۇنداقلا تەرجىمە قىلىنمىغان مۇناسىۋەتلىك سۆز-جۈملىلەرنى گۇرۇپپىلارغا ئايرىپ كۆرسىتىپ بېرىدۇ. بۇ بەتتە Drupal نىڭ ئارا يۈزدە ئۇچرايدىغان سۆز-جۈملىلەر توپلانغان بولغاچقا تەرجىمە قىلىشقا زور قولايلىق يارىتىپ بېرىدۇ.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ug: بۇ بەتتە بىر Gettext Portable Object (.po) ھۆججىتى ئارقىلىق تەرجىمە قىلىنغان سۆز-جۈملىلەرنى سېستىما سىرتىغا چىقارغىلى بولىدۇ. ئادەتتە توردا تارقىتىلغان تەرجىمە ھۆججەتلىرى بىر ياكى بىرنەچچە .po ھۆججىتىدىن تەركىپ تاپقان بولۇپ، Gettext تەھرىرلەش يۇمشاق دېتالى ئارقىلىق تورسىز مۇھىتتا تەھرىرلەنگەندىن كىيىن، سېستىما سىرتىغا چىقاغىلى بولىدۇ. .po ھۆججىتىنى سېستىما سىرتىغا چىقىرىشقا بەلگىلىك ۋاقىت كېتىدۇ.  سېستىما سىرتىغا چىقىرىلغان  .po ھۆججىتىنى باشقىلارغا تەمىنلەش ياكى توردا ھەمبەھىرلىنىش ئۈچۈن، مەزكۇر ئۇسۇل قوللىنىلىدۇ. يەنە باشقىلارمۇ Gettext  يۇمشاق دېتالى بىلەن يېڭى تەرجىمىنى قوشالايدۇ......

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
ug: ئەزالارنىڭ ئېلخەت، بېكەت مەزمۇننى كۆرسىتىدىغان سۈكۈت

en: This account's default language for e-mails.
ug: ئەزالارنىڭ ئېلخەت ئۈچۈن سۈكۈت تىل

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
ug: مەزمۇن تۈرلىرىنىڭ كۆپ تىلغا تەرجىمە قىلىش ئىقتىدارىنى قوزغاتقىلى بولىدۇ. ئەگەر مەزكۇر ئىقتىدار ئېچىلسا، تىل تاللاش  تىزىملىكى تەھرىلەش كۆزنىكىدە كۆرىنىدۇ. سىز <a href="!languages">قوزغىتىلغان تىللار</a> ئىچىدىن تاللىيالايسىز. ئەگەر مەزكۇر ئىقتىدار تاقالسا، يېڭى يوللانغان ماقالە سېستىما سۈكۈت تىلىدا ئېلان قىلىنىدۇ. ھازىرغىچە ئېلان قىلىنىپ بولغان ماقالىلارغا تەسىرى بولمايدۇ.

en: Configure languages for content and the user interface.
ug: مەزمۇن ۋە ئارا يۈز ئۈچۈن تىل بەلگىلەش.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
ug: بەت يۈزىدىكى سۆز-جۈملىلەر ۋە باشقا تېكىستلارنى تەرجىمە قىلىش.

en: language
ug: تىل

en: Add content type
ug: مەزمۇن تۈرى قوشۇش

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ug: بېكەتكە مەزمۇن يوللاشقا ۋە بەت يۈزىدە كۆرسىتىشكە رۇخسەت قىلىنىدۇ.

en: Allows users to log into your site using OpenID.
ug: ئەزالار OpenID ئارقىلىق تور بېكەتكە تىزىملىنىپ كىرەلەيدۇ.

en: The alias has been saved.
ug: باشقىچە نامى ساقلاندى.

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
ug: تور بېكەتنىڭ URL ئادرىسىنى باشقىدىن بەلگىلەش.

en: Allows users to rename URLs.
ug: ئەزالار URL ئادرىسلىرىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ.

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
ug: قىستۇرۇلغان PHP code/snippets  نى ئىجرا قىلالايدۇ.

en: Poll status
ug: راي سىناش ئەھۋالى

en: Polls
ug: سايلاملار

en: Private field, content only available to privileged users.
ug: مەخپى field، پەقەت ئالاھىدە ئەزالار كۆرەلەيدۇ.

en: Indexing status
ug: ئېندىكىس ھالىتى

en: Number of items to index per cron run
ug: ھەر قېتىم cron نى ئىجرا قىلغاندا ئېندىكىس قىلىنىدىغان مەزمۇن سانى

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: Top search phrases
ug: ئەڭ كۆپ ئىزدەلگەن مەزمۇنلار

en: View most popular search phrases.
ug: ئەڭ كۆپ ئىزدەلگەن مەزمۇنلارنى كۆرۈش.

en: Top visitors
ug: كۆپ كەلگەنلەر

en: User pictures in posts
ug: يازمىلاردا كۆرسىتىلىدىغان ئەزالار باش سۈرىتى

en: User pictures in comments
ug: ئىنكاسلاردا كۆرسىتىلىدىغان ئەزالار باش سۈرىتى

en: No modules selected.
ug: مودۇل تاللانمىغان.

en: Number of items in each feed
ug: ھەر بىر feed ئۆز ئىچىگە ئالغان مەزمۇن سانى

en: Default number of items to include in each feed.
ug: ھەر بىر feed ئىچىدىكى ماقالىلەرنىڭ سۈكۈت سانى.

en: Feed content
ug: Feed مەزمۇنى

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ug: feed ئىچىدىكى كۆرسىتىلمەكچى بولغان مەزمۇنلارنى ئومومىي تەڭشەش.

en: No modules are available to uninstall.
ug: قاچىلايدىغان مودۇل يوق.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ug: <em>Powered by Drupal</em> تارماق رايونى بولسا، Drupal.org ئىگە تەرەپ تور بېكىتىنى تور بېكىتىڭىزگە ئۇلىنىش قىلىپ قوشۇپ قويىدۇ. توربېكىتىڭىزگە بۇنداق ئۇلىنىش چىقىرىش مەجبۇرىيىتىڭىز بولمىسىمۇ، Drupal نى قوللاش ئۈچۈن، مەزكۇر ئۇلىنىشنى قوشۇپ قويىشىڭىزنى تەۋسىيە قىلىمىز. رەھمەت!!!

en: Powered by Drupal
ug: سۇپىسىدىن پايدىلنىپ قۇرۇلدى Drupal

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
ug: Drupal سېستىمىسىدا قوشۇمچە ھۆججەتنى يوللاش ۋە ئۇنى چۈشۈرۈش ئۇسۇللىرى

en: Image toolkit
ug: رەسىم قوراللىرى

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ug: ئەگەر قوشۇمچە رەسىم قوراللىرىنى قاچىلىغان بولسىڭىز، قايسىسىنى ئىشلىتىشنى تاللاڭ.

en: RSS publishing
ug: RSS ئېلان قىلىش

en: Date and time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

en: Enable or disable clean URLs for your site.
ug: تور بېكەتنىڭ  URL تازىلاش ئىقتىدارىنى ئېچىش ياكى تاقاش.

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
ug: تور بېكەتنىڭ يۈرگۈزىلىشى ۋە تۈرلۈك باشقۇرىلىش مەشغۇلاتلىرى توغرىسىدىكى دوكلات، كۆرۈلگەن خاتالىقلار.

en: Not protected
ug: قوغدالمىغان

en: Cron maintenance tasks
ug: Cron ئاسراش مەشغۇلاتى

en: Allows content to be translated into different languages.
ug: ئوخشاش بولمىغان تىللاردا مەزمۇننى تەرجىمە قىلالايدۇ.

en: Last checked: never
ug: تەكشۈرۈلدى: ھازىرغىچە زىيارەت قىلىنمىغان.

en: Disabled modules
ug: تاقالغان مودۇللار

en: Disabled themes
ug: تاقالغان ئۇسلۇبلار

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ug: e-mail يوللاش شەكلىنى تاللاپ، ئەڭ يېڭى سېستىما ياماق سەپلەش ئۇچۇرلىرىدىن خەۋەردار بولالايسىز. يەنە تور بېكەتنىڭ <a href="@status_report">سېستىما دوكلاتى </a> بېتىدىن مۇناسىۋەتلىك ئۇچۇرلارنى كۆرەلەيسىز. سېستىما بىخەتەرلىكىدىن مەسىلە كۆرۈلسە، سېستىما باشقۇرۇش بېتىدىمۇ خاتالىق ۋە ئاگاھلاندۇرۇش ئۇچۇرلىرى كۆرىنىدۇ.

en: Module and theme update status
ug: مودۇل ۋە ئۇسلۇبنىڭ يېڭىلىنىش ئەھۋالى

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ug: سېستىما مودۇللىرى ۋە ئۇسلۇبلارنىڭ بىخەتەرلىك يېڭى يامىقى بايقالدى. سېستىما بىخەتەرلىكى ئۈچۈن، دەرھال سېستىما نەشرىنى يېڭىلاڭ!!!

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ug: تور بېكەتكە قاچىلانغان سېستىما، مودۇللار ۋە ئۇسلۇبلارنىڭ يېڭىلىنىش ئەھۋالى توغرىسىدىكى دوكلات.

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
ug: باش سۈرەت يوللاش جەدۋىلى ئۈستىدە كۆرۈنگەن تېكىست، سۈكۈت چۈشەندۈرۈشنىڭ تولۇقلىمىسى بولالايدۇ. ئەزالارنىڭ باش سۈرىتىنى تاللىشىغا ياردىمى بولىدۇ.

en: Who's online
ug: توردىكىلەر

en: Delete picture
ug: باش سۈرەتنى ئۆچۈرۈش

en: Check this box to delete your current picture.
ug: بۇنى تاللاپ  ھازىرقى باش سۈرىتىڭىزنى ئۆچۈرۈڭ.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
ug: باشقۇرغۇچىلار يېڭى ئەزا قوشالايدۇ. ئەزالارنىڭ ئېلخەت ئادرىسى ۋە ئەزالىق نامى ئۆزگىچە بولىشى كېرەك.

en: Manages the user registration and login system.
ug: ئەزالارنىڭ تىزىملىنىشى ۋە كىرىشىنى باشقۇرۇش

en: CAPTCHA: no challenge enabled
ug: CAPTCHA :  بەلگە يوق.

en: URL to file
ug: دىن ھۆججەتكەURL

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ug: 你的服务器使用 APC RFC1867 显示文件上传进度。注意它仅支持一次上传一个文件。如果可能，推荐使用<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL 上传进度库</a>。

en: Styles
ug: شەكلى

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Style settings
ug: ئۇسلۇب تەڭشىكى

en: Add format
ug: فورمات قوشۇش

en: Type of data to store.
ug: ساقلانغان سانلىق ئۇچۇر تۈرلىرى

en: Regional settings
ug: دۆلەت-رايوننى تاللاش

en: Page top
ug: بەت ئۈستى

en: Page bottom
ug: بەت ئاستى

en: Hello <strong>@username</strong>
ug: مەرھابا <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى كۆرسىتىش

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: Structure
ug: بېكەت قۇرۇلمىسى

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ug: 详细数据将和标准判断提示一起打印，这对程序调试非常有用。详细数据将在每个测试套件运行之间被删除。数据的输出非常详细而且只在调试时被使用。

en: Search block
ug: ئىزدەش رامكىسى

en: Starting value
ug: باشلىنىش قىممىتى

en: Monthly archive
ug: ئارخىپلار

en: Submitted by !username on !datetime
ug: !username يوللىغۇچى !datetime

en: Administrator role
ug: باشقۇرغۇچىلارنى تەيىنلەش

en: @number comments per page
ug: @ھەر بىر بەتتىكى ئىنكاس سانى

en: Requires a title
ug: ماۋزۇ بولىشى كېرەك

en: Every @count weeks
ug: ھەرھەپتە@count

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش مودۇلى Drupal ساندانىنى زاپاسلاپ، تور بېكەت ئۇچۇرلىرىنى زاپاسلاش ۋە ئەسلىگە كەلتۇرۇش ئىمكانىيىتىگە ئىگە قىلىدۇ. پۇتكۇل سانداننى  ئايرىم ھۆججەت قىلىپ زاپاسلايدۇ ياكى ئىلگىرى زاپاسلانغان ھۆججەت بىلەن تور بېكەتنى ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولىدۇ.زاپاسلاش مەشغۇلاتىنى مەلۇم بىر ۋاقىت بويىچە قەرەللىك ھالدا، ئاپتوماتىك مەشغۇلات ئېلىپ بارغىلى بولىدىغان قىلىپ تەڭشەشكە بولىدۇ. زاپاسلانغان ھۆججەتنى پىرىسلانغان ھۆججەت فورماتىدا ساقلىيالايدۇ.زاپاسلانغان ھۆججەتنى مۇشۇ مودۇل ئارقىلىق ئەسلىگە كەلتۈرگىلى بولىدۇ.

en: Not restricted
ug: چەكلەنمىگەن

en: The home page URL left by the comment author.
ug: ئىنكاس يازغاندا قوشۇلغان URL .

en: Poll winner
ug: كۆپ بېلەت

en: Default country
ug: سۈكۈت دۆلەت ۋە رايون

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
ug: <a href="@url">بېكەتكە كىرىڭ</a>.

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
ug: 不能对文件：%file 进行归档，因为只能对本地文件进行归档操作。

en: Required modules
ug: modulesزۆرۈر

en: Required modules not found.
ug: نى تاپالمىدى.modulesزۆرۈر

en: system
ug: سېستىما

en: %module module enabled.
ug: ئېچىلدى.%module module

en: %module module disabled.
ug: تاقالدى.%module module

en: An AJAX HTTP error occurred.
ug: خاتالىقى كۆرۈلدىAJAX HTTP

en: HTTP Result Code: !status
ug: HTTP !status قايتقان كودى:

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ug: 输入一个OPML文件的URL。这个文件将在表单提交时下载，并且只处理一次。

en: This URL is not valid.
ug: توغرا ئەمەس. URLبۇ

en: The URL %url is invalid.
ug: توغرا ئەمەس. URL %url

en: Number of items shown in listing pages
ug: بەتتە كۆرسىتىلىدىغان مەزمۇن سانى

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
ug: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym>为XML格式文档用于聚合器间多个源的叫唤。一个OPML文档可能包含了很多源的集合。Drupal可以解析此文档并一次导入所有的源，为你手动添加节省了很多功夫。你可以从本地计算机或输入文件的URL地址这样Drupal可以下载那个文件。

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ug: 这些PHP代码返回<code>TRUE</code>的页面(仅限高手)

en: Not customizable
ug: خاسلىق تەڭشەلمىگەن

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
ug: 区块可以设置成特定页面上可见、特定角色用户可见，或特定<a href="@content-type">内容类型</a>的页面上可见。管理员也可以允许用户启用或禁用特定的区块，比如用户在编辑其<a href="@user">我的帐户</a>页面时。一些动态区块，比如由模块生成的区块，只会在特定的页面上显示。

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
ug: 此页面提供了指定区块区域的可拖曳的界面，以及控制区域中区块的顺序。各种主题划分或显示的区域不尽相同，区块也就会基于各个主题进行定位。记住只有在你点击了在页面底部的<em>保存区块</em>按钮之后你所做的更改才会得以保存。点击每个区块的<em>配置</em>链接对其特定的标题及可见性进行设置。

en: Administer blocks
ug: تارماق رايون باشقۇرۇش

en: Single-user blogs
ug: بىر ئەزالىق بلوگ

en: Multi-user blogs
ug: كۆپ ئەزالىق بلوگ

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
ug: 你可以对<em>创建</em>、<em>编辑</em>、<em>删除</em>以及<em>在手册中添加内容</em>、<em>创建新手册</em>分配不同的权限。具有<em>管理手册大纲</em>权限的用户通过在编辑内容时选择合适的手册大纲在手册中添加<em>任意</em>类型的内容。他们也可以查看所有手册的列表，并在<a href="@admin-book">手册管理</a>页面上编辑和组织章节标题。

en: Printing books
ug: كىتاپنى بسىپ چىقىرىش

en: Create new books
ug: يېڭى كىتاپ يېزىش

en: Add content and child pages to books
ug: كىتاپقا مەزمۇن ۋە بەت قوشۇش

en: View printer-friendly books
ug: كىتاپنى باسما ھالەتتە كۆرۈش

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ug: كىتاپنىڭ بارلىق بەتلىرىنى بىر ھۆججەت ھالىتىدە كۆرۈش، مەشغۇلاتقا كۆپ ۋاقىت كېتىدۇ.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ug: ئەزالار مۇناسىۋتلىك مەزمۇنلارنى تىزىس فورماتىدا قۇرالايدۇ ۋە رەتلىيەلەيدۇ.

en: Changing colors
ug: رەڭ ئۆزگەرتىش

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
ug: 配色模块会在files目录中保存主题相关的样式表的一份修改过的副本。这就是说，当你手动对样式表进行修改之后，<em>你必须再次保存颜色设置，即使你没有作出更改</em>。因为模块的样式表（在files目录中）需要重新进行创建方能包含你作出的更改，因此该步骤是必需的。

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
ug: باشقۇرغۇچىلار ئۇسلۇب رەڭگىنى ئۆزگەرتەلەيدۇ.

en: Default and custom settings
ug: سۈكۈت ۋە خاسلىق تەڭشىگى

en: Full comment
ug: باھانىڭ ھەممىسىنى كۆرسىتىش

en: Unapproved comments (@count)
ug: تەستىقلانمىغان ئىنكاسلار (@count)

en: Edit own comments
ug: ئۆز ئىنكاسىنى تەھرىرلەش

en: Users cannot post comments.
ug: ئەزالار ئىنكاس يوللىيالمايدۇ.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
ug: ئىنكاس يوللاش ئۈچۈن <a href="@login">كىرىش</a>  ياكى <a href="@register">تىزىملىنىش</a>

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
ug: ئىنكاس يوللاش ئۈچۈن<a href="@login">كىرىش</a>

en: Category %category has been saved.
ug: كاتىگورىيە %category ساقلاندى.

en: User contact forms
ug: ئەزالار ئالاقە جەدۋىلى

en: Customization
ug: خاسلاشتۇرۇش

en: Enable the personal contact form by default for new users.
ug: يېڭى تىزىملانغان ئەزالار ئۈچۈن، ئالاقىلىشىش كۆزنىكىنى قوزغىتىش.

en: Changing this setting will not affect existing users.
ug: بۇ تەڭشەكنى ئۆزگەرتسەك، ئىلگىرى تىزىملانغان ئەزالارغا تەسىرى بولمايدۇ.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
ug: كونتېكستلىق ئۇلىنىش مودۇلى تور بېكىتىڭىزنىڭ بەت رايونىغا مۇناسىۋەتلىك ئۇلىنىشلارنى ئەزالارغا <em>access contextual links</em> رۇخسەت بىلەن كۆرسىتىپ بېرىدۇ. تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلار ئۈچۈن، تۆۋەندىكى ئۇلىنىشقا كىرىڭ،  online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.

en: Displaying contextual links
ug: كونتېكستلىق ئۇلىنىشنى كۆرسىتىش

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
ug: مەلۇم بىر بەت يۈزىدىكى ئېلىمېنتلارغا مۇناسىۋەتلىك مەشغۇلات ئۈچۈن كونتېكستلىق ئۇلىنىشنى تەمىنلەيدۇ.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
ug: Text（文本）模块为字段模块指定了各种文本类型的字段。一个文本字段可以只包含纯文本，或者通过Drupal的<a href='@filter-help'>输入格式过滤</a>来安全的管理HTML的输出。输入格式字段可能为一行文本（文本字段）或多行（文本域），或者更多的输入控制，选择框、复选框或单选按钮。如有需要，字段可验证其有效性，这样就可以限制允许的值的范围。关于字段的更多信息请查看<a href='@field-help'>字段模块</a>帮助页面。

en: Long text
ug: ئۇزۇن تېكىست

en: Hide summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنىنى يوشۇرۇش

en: Edit summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنىنى تەھرىرلەش

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
ug: 这些设置只对 %type 类型中使用的 %field 字段起作用。

en: Manage display
ug: كۆرسىتىش ئۇسۇلى

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ug: مەزكۇر تەڭشەك تاللاش قوزغىتىلغاندا كۈچكە ئىگە.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ug: 输入如“512”（字节）、“80KB”（千字节）或“50MB”（兆）以限制允许文件的尺寸。如果留空则使用PHP的最大发表和文件上传尺寸限制（当前限制为 <strong>%limit</strong>）。

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ug: 文件字段 !name 的上传目录 %directory 不能创建或不可访问。新上传的文件不能保存于此目录，上传被取消。

en: The text format ordering has been saved.
ug: تېكىست فورمات تەرتىپى ساقلاندى......

en: Add text format
ug: تېكىست فورماتى قوشۇش

en: Text formats
ug: تېكىست فورماتى

en: Moving forum topics
ug: مۇنبەر تېمىسىنى يۆتكەش

en: Locking and disabling comments
ug: ئىنكاسنى قۇلۇپلاش

en: Control forum hierarchy settings.
ug: مۇنبەر قۇرۇلمىسىنى تەڭشەش.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
ug: ياردەم مودۇلى مەزكۇر مودۇلنى ئىشلىتىش ۋە تەڭشەش ئۈچۈن، <a href="@help-page">Help reference pages</a> ۋە تەكلىپ بىلەن تەمىنلەيدۇ. بۇ پەقەت تور قوللانمىسىدىكى بىر باشلىنىش <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>.  
    مەزكۇر قوللانما- تېخىمۇ كۆپ ۋە ئەڭ يېڭى ئۇچۇرلارنى ئۆز ئىچىگە ئالغان بولۇپ، ئىشلەتكۈچىلەرنىڭ تەكلىپ-پىكىرلىرىمۇ بار.Drupal نىڭ مۇپەسسەل قوللانمىسى بولالايدۇ. تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلار ئۈچۈن، توردىكى قوللانمىنى زىيارەت قىلىڭ، handbook entry for <a href="@help">Help module</a>.

en: Providing context-sensitive help
ug: كونتېكستلىق ياردەم بىلەن تەمىنلەش

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
ug: ياردەم مودۇلى تۈرلۈك بەتلەردىكى كونتېكستقا ئائىت تەكلىپ ۋە چۈشەندۈرۈشنى كۆرسىتىپ بېرىدۇ.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
ug: 此名称用于生成图片的URLs。只能使用小写字母，下划线（_）和连字符（-）。

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
ug: 样式名称请只使用小小写字母，下划线（_）和连字符（-）。

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ug: 比例缩放将会保持原始图片的宽高比。如果只指定一个值，另一个值会自动按比例计算。

en: Manipulating images
ug: رەسىمنى تەڭشەش

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ug: 图像样式一般使用比例缩放和裁切图片提供缩略图尺寸，但也可以在图片被显示前添加各种效果。当使用一个样式的图片被显示时，将会创建一个新的文件同时原始图片不会更改。

en: Image styles
ug: رەسىم تۈرلىرى

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ug: كۆرسەتمەكچى بولغان رەسىمنىڭ رازمېرىنى قايتىدىن تەڭشەش

en: Add style
ug: ئۇسلۇب قوشۇش

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ug: 语言代码或其他自定义字串，如果<em>检测及选择</em>设置中使用了URL路径前缀，则用作URL语言检测的路径前缀。对于默认语言这个值可能留空。<strong>修改这个值会导致已有路径失效，正式网站使用时需谨慎对待。</strong>比如：指定 "deutsch" 作为德文网站的路径前缀时，网址会以类似 "example.com/deutsch/contact" 的路径格式呈现。

en: Filter translatable strings
ug: تەرجىمە قىلىنىدىغان سۆز-جۈملىلەرنى سۈزۈش

en: Translating interface text
ug: بەت يۈزىنى تەرجىمە قىلىش

en: Configuring a multilingual site
ug: كۆپ تىللىق بېكەتنى قۇرۇش

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
ug: 语言协商让你的站点可以根据域名或路径为每个请求自动指定显示的语言。用户可以（可选）在<em>我的帐户</em>页面上选择他们的首选语言，你的站点也可以设置成按照用户浏览器的语言设置进行语言转换。站点内容可以使用<a href='@content-help'>内容翻译模块</a>进行翻译。

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
ug: 在站点上添加一种受支持的语言。如果你想要的语言没有在<em>语言名称</em>下拉菜单中，点击<em>自定义语言</em>并手动提供一个语言代码及其他相关信息即可。当手工添加语言代码时，确定其是标准的语言代码，因为此语言代码会用于浏览器的语言显示确定。

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
ug: باشقا تىللانى قوشماقچى بولسىڭىز، <a href="@languages">تىل بېتى</a> گە كىرىپ، تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلارنى كۆرەلەيسىز.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
ug: بۇ بەتتە بىر Gettext Portable Object (.po) ھۆججىتى ئارقىلىق تەرجىمە قىلىنغان سۆز-جۈملىلەرنى سېستىما ئىچىگە ئېلىپ كىرەلەيسىز. ئادەتتە توردا تارقىتىلغان تەرجىمە ھۆججەتلىرى بىر ياكى بىرنەچچە .po ھۆججىتىدىن تەركىپ تاپقان بولۇپ، Gettext تەھرىرلەش يۇمشاق دېتالى ئارقىلىق تورسىز مۇھىتتا تەھرىرلەنگەندىن كىيىن،  سېستىما ئىچىگە ئېلىپ كىرگىلى بولىدۇ. <em>.po</em> ھۆججىتىنى سېستىما ئىچىگە ئېلىپ كىرىشكە بەلگىلىك ۋاقىت كېتىدۇ.
    ياكى ‹‹تىل قوشۇش››admin/config/regional/language/add بېتىدىن مۇناسىۋەتلىك تىلنى تاللاپ، شۇ تىلنىڭ تەرجىمىسىنى قوشسىڭىزمۇ بولىدۇ. تەرجىمە قىلىنغان تىل ھۆججەتلىرىنى http://localize.drupal.org/ دىن چۈشۈرەلەيسىز.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
ug: تەرجىمانلار بۇ بەتتە تەرجىمە قىلىنمىغان مۇناسىۋەتلىك سۆز-جۈملىلەرنى گۇرۇپپىلارغا ئايرىپ تەرجىمە قىلالايدۇ. شۇنداقلا تەرجىمە قىلىنمىغان مەلۇم بىر سۆز-جۈملىنى ئىزدەپ، تېپىپ چىققادىن كىيىن تەرجىمە قىلالايدۇ . بۇ بەتتە Drupal نىڭ ئارا يۈزدە ئۇچرايدىغان سۆز-جۈملىلەر توپلانغان بولغاچقا تەرجىمە قىلىشقا زور قولايلىق يارىتىپ بېرىدۇ.
    ئەگەر توردىن ئايرىلىپ تەرجىمە قىلماقچى بولسىڭىز، ياكى باشقا تەھرىرلىگۈچى يۇمشاق دېتاللاردا تەرجىمە قىلماقچى بولسىڭىز، <a href="@export">export</a> ئارقىلىق، سۆز-جۈملىلەرنى Gettext  ھالىتىدە ئېكىسپورتلاپ، تەرجىمە قىلسىڭىزمۇ بولىدۇ.

en: Language switcher (@type)
ug: (تىل ئالماشتۇرۇش (@type

en: Detection and selection
ug: بايقاش ۋە تاللاش

en: Localize
ug: يەرلىكلەشتۈرۈش

[ctx: Long month name]
en: January
ug: 1-ئاي

[ctx: Long month name]
en: February
ug: 2-ئاي

[ctx: Long month name]
en: March
ug: 3-ئاي

[ctx: Long month name]
en: April
ug: 4-ئاي

[ctx: Long month name]
en: May
ug: 5-ئاي

[ctx: Long month name]
en: June
ug: 6-ئاي

[ctx: Long month name]
en: July
ug: 7-ئاي

[ctx: Long month name]
en: August
ug: 8-ئاي

[ctx: Long month name]
en: September
ug: 9-ئاي

[ctx: Long month name]
en: October
ug: 10-ئاي

[ctx: Long month name]
en: November
ug: 11-ئاي

[ctx: Long month name]
en: December
ug: 12-ئاي

en: add link
ug: ئۇلىنىش قوشۇش

en: Managing menus
ug: تىزىملىك باشقۇرۇش

en: Displaying menus
ug: تىزىملىكنى كۆرسىتىش

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
ug: تور بېكەتكە يېڭى تىزىملىك قوشۇش، ئەسلىدىكى تىزىملىكنى تەھرىرلەش ياكى قايتا نام قويۇش، تىزىملىكلەرنى قايتىدىن ئورۇنلاشتۇرۇش.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
ug: 此内容类型的名称。此名称会显示在<em>添加内容</em>页面的列表中。推荐此名称以大写字母开始并只包含字母、数字或空格。此名称必须唯一。

en: Creating content
ug: مەزمۇن قوشۇش

en: Creating custom content types
ug: خاس مەزمۇن تۈرى قوشۇش

en: Administering content
ug: مەزمۇن باشقۇرۇش

en: User permissions
ug: ئەزالار ھوقۇق چېكى

en: Full content
ug: تولۇق مەزمۇنى

en: Search result
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
ug: 此页面上内容要么被其他用户修改，要么你使用此菜单提交过修改。因此，更改未能保存。

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ug: ئەسكەرتىش: پەقەت ھوقۇق بېرىلگەن ئەزالارغا بېرىلىدۇ، بولمىسا سېستىما بىخەتەرلىكىگە زىيانلىق.

en: View published content
ug: ئېلان قىلىنغان مەزمۇنلارنى كۆرۈش

en: View own unpublished content
ug: ئۆزىنىڭ ئېلان قىلىنمىغان مەزمۇنلىرىنى كۆرۈش

en: Recent content
ug: يېڭى مەزمۇن

en: Number of recent content items to display
ug: كۆرسىتىلمەكچى بولغان يېڭى مەزمۇن سانى

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ug: 当页面显示给定类型的内容时显示此区块。如果未选任何类型，则不会有内容类型的限制。

en: Save content
ug: مەزمۇن ساقلاش

en: Find and manage content.
ug: مەزمۇن ئىزدەش ۋە باشقۇرۇش

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
ug: مەزمۇن تۈرلىرىنى باشقۇرۇش، سۈكۈت ھالەت، باش بەتتە كۆرسىتىش، ئىنكاس تەڭشىگى.... قاتارلىقلار.

en: Don't display post information
ug: ئىنكاس ئۇچۇرلىرىنى كۆرسەتمەسلىك

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
ug: ئەگەر OpenID ئەزالىق ھېساباتىڭىز بولسا، OpenID مۇلازىمېتېرنىڭ URL گە كىرىڭ. مەسىلەن: (e.g. myusername.openidprovider.com). كېلەر قېتىم تور بېكەتكە كىرگەندە، مۇشۇ URL نى كىرگۈزسىڭىزلا بولىدۇ. ئازالىق ئىسىم ۋە مەخپىي شىفىرنى كىرگۈزۈشنىڭ ھاجىتى يوق. ئەگەر بىر نەچچە OpenID مۇلازىمېتېر ئادرىسى بولسا، تۆۋەندىكى مەنزىلگە قوشۇپ قويسىڭىزلا بولىدۇ.

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
ug: Drupal باشقۇرۇش ئارا يۈزىنى كۆرسىتىش

en: @title dialog
ug: دىيالوگ@title

en: Creating a poll
ug: سايلام تېمىسى قۇرۇش

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
ug: تىزىملانغان ئەزالار <a href="@add-content">مەزمۇن قوشۇش</a> بېتىنى ئاچقاندىن كىيىن، راي سىناش ئۇلىنىشىنى چېكىپ، بېلەت تاشلاش تېمىسىنى يوللىيالايدۇ. راي تېما، سۇئال-جاۋاپنى كىرگۈزگەندن كىيىن، تاشلانغان بېلەت سانىنى ھېساپلىيالايدۇ. راي سىناش مۇددىتىنى بېكىتەلەيدۇ.

en: Viewing polls
ug: سايلام ئەھۋالىنى كۆرۈش

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
ug: 要启用以值查看字段，为结果页面输入一个标题。<code>%value</code>会被相应的值所代替，比如一个标题为 "人们最喜欢的颜色是 %value" 的页面。这只能应用于一个公共字段。

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
ug: 要启用以值查看字段，为结果页面输入一个标题。比如一个标题为 "聘用的人员" 的页面。只可用于一个公共字段。

en: Searching content and users
ug: مەزمۇن ۋە ئەزا ئىزدەش

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
ug: 索引行为可以在<a href="@searchsettings">搜索设置</a>页面进行调整。具有<em>管理搜索</em>权限的用户可以控制例如<em>每次cron运行索引的条目数量</em>、<em>索引设置</em>（词长度）、<em>动态搜索模块</em>以及<em>内容排行</em>，内容排行让你可以调整搜索结果中索引内容出现的优先级。

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
ug: 默认情况下，搜索模块只支持匹配特定关键字的内容搜索。你可以安装特定语言的语言词干模块（比如用于美语的<a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a>模块），可以让你在搜索引擎中匹配如walk、walking和walked之类的词。另外一种方式是使用第三方的带有词干及部分关键词配配技术的搜索引擎，比如<a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a>或<a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>。可以访问Drupal.org下载这些及其他的<a href="@contrib-search">搜索相关模块</a>。

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
ug: ئىزدەشكە مۇناسىۋەتلىك تۈرلەرنى تەڭشەش.

en: Administer shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى باشقۇرۇش

en: Add to shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشقا قوشۇش

en: Remove from shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشتىن ئۆچۈرۈش

en: Edit shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى تەھرىرلەش

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ug: ئەزالار قىسقا ئۇلىنىشلارنى باشقۇرالايدۇ.

en: Value @value is TRUE.
ug: @value پارامېتىرى ھەقىقى.

en: Value @value is FALSE.
ug: @value پارامېتىرى FALSE .

en: Value @value is NULL.
ug: @value پارامېتىرى قۇرۇق.

en: Value @value is not NULL.
ug: @value پارامېتىرى قۇرۇق ئەمەس.

en: Value @first is equal to value @second.
ug: @first قىممىتى @second گە تەڭ.

en: Value @first is not equal to value @second.
ug: @first قىممىتى  @second  گە تەڭ ئەمەس.

en: Value @first is identical to value @second.
ug: @first قىممىتى @second بىلەن تەڭ ئورۇندا.

en: Value @first is not identical to value @second.
ug: @first قىممىتى @second بىلەن تەڭ ئورۇندا ئەمەس.

en: Running tests
ug: تەكشۈرۈشنى باشلاش

en: unblock IP address
ug: IP ئادرىسىغا بولغان چەكلىمىنى ئەمەلدىن قالدۇرۇش

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
ug: تور بېكەت خاتىرىسىدىكى زىيارەت قىلىنغان مەزمۇن ۋە زىيارەت قىلىش ئۇسۇللىرىنىڭ ستاتىستىكا ئەھۋالىنى كونترول قىلىدۇ.

en: Enable and set default
ug: قوزغىتىش ۋە سۈكۈت ئۇسلۇب قىلىش

en: default theme
ug: سۈكۈت ئۇسلۇب

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ug: ‹‹سۈكۈت ئۇسلۇب›› نى تاللىغاندىن كىيىن،  تور بېكەتنىڭ ھەممە يېرىدە ئوخشاش بىر ئۇسلۇبنى ئىشلەتكىلى بولىدۇ.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ug: مەزمۇن يازغان ۋە تەھرىرلىگەن ۋاقىتتا سېستىما باشقۇرۇش ئۇسلۇبىنى ئىشلىتىش.

en: User verification status in comments
ug: ئىنكاستا كۆرىنىدىغان ئەزالارنىڭ تەستىقلىنىش ئۇچۇرلىرى

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ug: 基于 %engine 主题引擎这些主题的设置才可用。

en: Enter a valid IP address.
ug: ئادرىسىنى توغرا كىرگۈزۈڭ. IP

en: Description of your site, included in each feed.
ug: ھەر بىر Feed دىكى تور بېكەتنىڭ چۈشەندۈرىلىشى.

en: Time zones
ug: ۋاقىت رايونى

en: Users may set their own time zone.
ug: ئەزالار ئۆزلىرى تۇرۇشلۇق ۋاقىت رايونىنى تاللىيالايدۇ.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
ug: ئەزالار ئۆزلىرى تۇرۇشلۇق ۋاقىت رايونىنى تاللىماي ، تور بېكەتنى زىيارەت قىلغاندا ئەسكەرتىش بېرىلىدۇ.

en: Only applied if users may set their own time zone.
ug: ئەزالار ئۆز ۋاقىت رايونىنى تاللىسا بولىدۇ.

en: Time zone for new users
ug: يېڭى ئەزالارنىڭ ۋاقىت رايونى

en: Default time zone.
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى.

en: Empty time zone.
ug: ۋاقىت رايونىنى تاللىماسلىق.

en: Users may set their own time zone at registration.
ug: ئەزالار يېڭى تىزىملاتقان ۋاقىتتا، ئۆزلىرى تۇرۇشلۇق ۋاقىت رايونىنى تاللىيالايدۇ.

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
ug: 此日期类型只能包含字母、数字和下划线。

en: Maintenance mode message
ug: تور بېكەتنى ۋاقىتلىق توختىتىش ۋە ئەسلىگە كەلتۈرۈش ئۇچۇرلىرى

en: Short format
ug: قىسقا فورماتى

en: Medium format
ug: ئوتتۇرھال فورماتى

en: Long format
ug: ئۇزۇن فورماتى

en: Managing modules
ug: باشقۇرۇشmodules

en: Managing themes
ug: ئۇسلۇب باشقۇرۇش

en: Managing caching
ug: قالدۇقنى باشقۇرۇش

en: Configuring basic site settings
ug: تور بېكەت تەڭشىگى

en: Configuring actions
ug: مەشغۇلاتلارنى باشقۇرۇش

en: Use the administration pages and help
ug: باشقۇرۇش بېتىدىن ياردەم سوراش

en: Update modules
ug: مودۇل يېڭىلاش

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ug: مەخپىي نۇمۇرىڭىز سانداندا ساقلانمىدى، پەقەت بىر ئۇلىنىش قۇرۇلدى.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
ug: تۇرۇشلۇق ئورنىڭىزنىڭ ۋاقىت رايونى ئاپتوماتىك تەكشۈرۈلدى. جەزىملەپ بولغاندىن كىيىن ساقلاڭ.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
ug: <a href="@poweredby">Drupal</a>  سۇپىسىدىن پايدىلىنىپ قۇرۇلدى.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ug: تارماق رايون،مەزمۇن تۈرلىرى، تىزىملىك ۋە باشقىلارنى باشقۇرۇش

en: Set default theme
ug: سۈكۈت ئۇسلۇب قىلىش

en: IP address blocking
ug: IP ئادرىسىنى چەكلەش

en: Manage blocked IP addresses.
ug: چەكلەنگەن IP ئادرىسلىرىنى باشقۇرۇش.

en: Media tools.
ug: مېدىيە قوراللىرى

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ug: تور بېكەتنىڭ قىسقىچە چۈشەندۈرىلىشى، feed ئىچىدىكى مەزمۇن سانى ۋە feed نى ماۋزۇ، قىسقارتىلما مەزمۇن، تولۇق مەزمۇن ھالىتىدە كۆرسىتىش.

en: Development tools.
ug: پروگرامما قوراللىرى

en: Maintenance mode
ug: تور بېكەتنى ۋاقىتلىق توختىتىش ۋە ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
ug: تور بېكەتنى ۋاقىتلىق توختىتىش ۋە ئەسلىگە كەلتۈرۈش مەشغۇلاتى ئېلىپ بېرىلىدۇ.

en: Logging and errors
ug: بېكەتكە كىرىش ۋە خاتالىق ئۇچۇرلىرى

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
ug: تور بېكەتكە كىرىش ۋە خاتالىق ئۇچۇرلىرىغا ئائىت مودۇللارنى تەڭشەش. سېستىما مەشغۇلات خاتىرىسى، ساندان مەشغۇلات خاتىرىسى، ئېلخەت مەشغۇلاتلىرى......قاتارلىقلار.

en: Regional and language
ug: دۆلەت ۋە تىل

en: Regional settings, localization and translation.
ug: دۆلەت ۋە رايوننى تاللاش،تەرجىمە قىلىش

en: Settings for the site's default time zone and country.
ug: تور بېكەت ئۈچۈن، سۈكۈت ۋاقىت رايونى ۋە سۈكۈت دۆلەت-رايوننى تاللاش.

en: Configure display formats for date and time.
ug: چېسلا ۋە ۋاقىتنى كۆرسىتىش ئۇسۇلىنى بەلگىلەش.

en: Search and metadata
ug: ئىزدەش ۋە ھالقىلىق سۆز

en: Content authoring
ug: مەزمۇن تەڭشىگى

en: more information
ug: داۋامى

en: Your configuration has been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: Creating vocabularies
ug: سۆزلۈك قۇرۇش

en: Classifying content
ug: مەزمۇننى تۈرلاش

en: Extending Taxonomy module
ug: نى كېڭەيتىش Taxonomy module

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ug: %capital_name包含有多个父级的术语。多父级术语的可拖曳控制未受支持，但是可以通过编辑术语使其只有一个父级从而重新启用可拖曳的控制。

en: All recent content
ug: يېڭى مەزمۇننىڭ ھەممىسى

en: My recent content
ug: مەن يوللىغان يېڭى مەزمۇن

en: Track content
ug: مەزمۇن ئىزى

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
ug: 在创建和编辑内容时使用<em>语言</em>下拉列表选择一种合适的语言。

en: Translating content
ug: مەزمۇن تەرجىمە قىلىش

en: Maintaining translations
ug: تەرجىمىنى رەتلەش

en: Translate content
ug: مەزمۇن تەرجىمە قىلىش

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
ug: 为 %aid 动作 不存在/未定义 保存动作（%save_aid）。

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
ug: مەشغۇلات %label قوشۇلدى، ئۆزگەرتىشلەرنى ساقلاڭ.

en: The %label action was moved to save the property change.
ug: %label动作被移动以保存属性更改。

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
ug: يېڭى ئىنكاسنى ساقلاش ياكى ئەسلىدىكى ئىنكاسنى يېڭىلاش.

en: Configure when to execute actions.
ug: يۈرگۈزۈلمەكچى بولغان مەشغۇلاتنى بېكىتىش.

en: Installing updates
ug: يېڭى نەشرىگە كۆتىرىش

en: Preparing to update your site
ug: تور بېكەت نەشرىنى كۆتىرىش تەييارلىقى

en: Installing %project
ug: قاچىلاش %project

en: Preparing to install
ug: قاچىلاش تەييارلىقى

en: Error installing / updating
ug: قاچىلاش-نەشرىنى كۆتىرىش خاتا

en: Installed %project_name successfully
ug: قاچىلاندى%project_name

en: Update was completed successfully.
ug: يېڭىلاش مۇۋەپپىقىيەتلىك بولدى.

en: Download these updates
ug: يېڭى پروگراممىلارنى چۈشۈرۈش

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
ug: 管理员可以通过管理化的界面直接使用更新管理器进行更新。在<a href="@modules_page">功能模块</a>和<a href="@themes_page">外观主题</a>页面的顶部你会看到新版本的更新的链接。此链接直接导向<a href="@update-page">更新</a>页面，在那个页面你可以看到所有尚未执行的更新并确认哪些你需要进行更新。在那里，你可以输入你的FTP/SSH密码，然后会将更新文件传输到你的Drupal安装目录中以覆盖旧的文件。更详细的操作指示可以在<a href="@update">在线手册</a>中找到。

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ug: ئاپتوماتىك ياماق سەپلەش ئارقىلىق سېستىما نەشرىنى يۇقۇرى كۆتىرەلەيسىز.

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
ug: تور بېكەت سېستىمىسىدا يېڭى ياماق بولسا، ئېلخەت ئەۋەتىلىدۇ. پەقەت بېخەتەرلىك ياماقلىرى ئۇقتۇرۇش قىلىنىدۇ، !url

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
ug: تور بېكەتنىڭ بىخەتەرلىك يامىقى بايقالغاندا، ئېلخەت ئەۋەتىدىغان قىلىنىپ تەڭشەلدى. يېڭى ئەسكەرىش ئۇچۇرلىرىغا ئېرىشىش ئۈچۈن، !url

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
ug: <a href="@available_updates">يېڭى ياماق قاچىلاش</a> بېتىدىن تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلارغا ئېرىشەلەيسىز ھەم سېستىمىنى يېڭىلاش مەشغۇلاتى ئېلىپ بارالايسىز.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
ug: ۋەزىپىگە تەيىنلەنگەندىن كىيىن، مودۇللار قوزغىتىلسا، يېڭى ھوقۇققا ئۆزلۈكىدىن ئېرىشىدۇ. بۇ تەڭشەك ئۆزگەرتىلسە، بۇرۇنقى ھوقۇقلارغا تەسىرى بولمايدۇ.

en: Registration and cancellation
ug: تىزىملىنىش ۋە ئەمەلدىن قالدۇرۇش

en: Who can register accounts?
ug: تور بېكەتكە كىملەر تىزىملىنالايدۇ؟

en: Visitors, but administrator approval is required
ug: زىيارەتچىلەر تىزىملىنالايدۇ، لىكىن باشقۇرغۇچىلار تەستىقلايدۇ.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
ug: يېڭى ئەزالار تىزىملانغاندا، ئېلخەت ئارقىلىق تەكشۈرۈپ ئىسپاتلاش تەلەپ قىلىنىدۇ.

en: Personalization
ug: شەخسىي ئۇچۇر تەڭشىگى

en: Enable signatures.
ug: ئىمزا قوللىنىش.

en: Enable user pictures.
ug: ئەزالار باش سۈرىتىنى ئىشلىتىش.

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ug: باشقۇرغۇچىلارنىڭ تەستىقلىشى زۆرۈر بولمىغاندا، يېڭى تىزىملانغان ئەزالارغا يوللىنىلىدىغان ئېلخەت ئۇچۇرلىرىنى تەھرىرلەش.

en: Creating and managing users
ug: ئەزا قۇرۇش ۋە باشقۇرۇش

en: User roles and permissions
ug: ئەزالار گوروپپىسى ۋە ھوقوقى

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
ug: 允许空格；除英文句号（.）、横线（-）、单引号（'）和下划线（_）外的标点符号不允许。

en: Weak
ug: ئاجىز

en: Find and manage people interacting with your site.
ug: ئەزا ئىزدەش ۋە باشقۇرۇش

en: Basic page
ug: ستاتىك بەت

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
ug: ئەزالارنىڭ تىزىملىنىش ئۇسۇلىنى تەڭشەش، ئېلخەت، باش سۈرەت، تىزىملىنىش شەرتلىرى ۋە باشقىلار.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
ug: 重用字段主要有两个原因：首先，重用字段可以节省定义字段所花费的时间。其次，重用字段也可以让你对内容类型进行显示、过滤、组织以及对内容排序。比如，用户贡献的Views模块就可以让你创建内容的列表和表格。所以如果你在多个内容类型上使用相同的字段，你可以创建一个包含所有这些内容类型的View，显示那个字段、按那个字段排序，及/或由那个字段进行过滤等。

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
ug: ئەسلىدە بار بولغان strings   ۋە كۆپلۈك شەكلى ئۆزگەرمەيدۇ، پەقەت يېڭى strings قوشۇلىدۇ.

en: Administering shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى باشقۇرۇش

en: Add and modify shortcut sets.
ug: قىسقا ئۇلىنىشلارنى قوشۇش ۋە ئۆزگەرتىش.

en: @remote could not be saved to @path.
ug: remote ساقلىيالمىدى @path.

en: Kyrgyz
ug: قىرغىز تىلى

en: Your modules have been downloaded and updated.
ug: ياللانغان مودۇللار چۈشۈرۈلدى ۋە يېڭىلاندى.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ug: <em>ماقالە</em> ئارقىلىق يېڭى مەزمۇن قوشۇش، مەسىلەن: خەۋەرلەر، بىلوگ...قاتارلىقلار

en: Plum
ug: ئالۇچا

en: Book children
ug: تارماق بەت

en: Site logo
ug: بېكەت لوگوسى

en: Site details
ug: بېكەت ئۇچۇرلىرى

en: Show row weights
ug: تىزىلىش تەرتىپىنى كۆرسىتىش

en: Custom display settings
ug: كۆرسىتىش شەكلىنى تەڭشەش

en: Use custom display settings for the following view modes
ug: تۆۋەندىكى view فورماتى ئۈچۈن كۆرسىتىش شەكلىنى بەلگىلەش

en: Poll module settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: Poll vote
ug: بېلەت تاشلاش

en: Poll results
ug: سايلام نەتىجىسى

en: %title has been updated.
ug: تېما يېڭىلاندى%

en: %title could not be updated.
ug: تېما يېڭىلانمىدى%

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ug: ئادرىس خاتا بولغاچقا ئۇچۇرلار ساقلانمىدى، سېستىما خاتىرىسىدىن تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلارغا ئېرىشەلەيسىز.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ug: 数据无法保存，因为目标地址 %destination 不正确。这可能是因为file_save_data() 使用不当或者丢失数据包。

en: Recent log messages
ug: تور بېكەتتە خاتىرىلەنگەن  ئەڭ يېڭى كۈندىلىك ئۇچۇرلار

en: No field is hidden.
ug: يۇشۇرىدىغان field يوق.

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
ug: 当启用时，只有具有 "使用站点在维护模式" <a href="@permissions-url">权限</a> 的用户可以访问你的站点进行维护工作； 所有其他访客只能看到下面配置的维护模式消息。特许用户可以在 <a href="@user-login">用户登录</a> 页面登录。

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
ug: تور بېكەت ۋە مودۇللارنىڭ ياخشى ئىجرا بولىشى ئۈچۈن، بىر يۈرۈش باشقۇرۇش مەشغۇلاتلىرىنى ئېلىپ بېرىشقا توغرا كېلىدۇ. System module بۇ مەشغۇلاتنى cron  ئارقىلىق يۈرگۈزىدۇ. سىز cron ھالىتىنى <a href="@status">Status report page</a> نى زىيارەت قىلىش ئارقىلىق جەزىملەپ تۇرالايسىز. تېخىمۇ كۆپ ئۇچۇرلار ئۈچۈن، توردىكى قوللانما <a href="@handbook">configuring cron jobs</a> نى كۆرۈڭ.  cron مەشغۇلاتىنى ئېلىپ بېرىش ئۈچۈن، بۇ <a href="@cron">Cron configuration</a> بەتكە كىرىڭ.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
ug: تور بېكەت نامى، ئېلخەت ئادرىسى، بېكەت شۇئارى، سۈكۈت باش بەت، ھەر بىر بەتتە كۆرسەتمەكچى بولغان يازما سانى، خاتالىق ئۇچۇرلىرىنى بەلگىلەش ۋە باشقىلارنى تەڭشەش.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ug: تور بېكەتنى ئاپتوماتىك ئاسراش مەشغۇلاتلىرى.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
ug: سىزنىڭ كارتۇن باش سۈرىتىڭىز ياكى سۈرىتىڭىز. سۈرەتنىڭ رازمىرى @dimensions پېكسىلدىن چوڭ بولۇپ كەتسە، سېستىما تەرىپىدىن ئاپتوماتىك ھالدا كىچىكلىتىلىدۇ.

en: Post comments
ug: ئىنكاس يوللاش

en: Skip comment approval
ug: تەستىقسىز ئىنكاس يوللاش

en: Text Formats
ug: تېكىست فورماتى

en: Hot topic, new comments
ug: يېڭى ئىنكاسلىق تېما

en: Hot topic
ug: كۆپ كۆرۈلگەن تېما

en: Normal topic
ug: يېڭى تېما

en: Closed topic
ug: تاقالغان تېما

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ug: ئىشلىتىش قوللانمىسى، تەڭشەك ۋە مودۇللار.

en: Select and configure your themes.
ug: ئۇسلۇب تاللاش ۋە تەڭشەش.

en: Administer settings.
ug: تور بېكەتنى باشقۇرۇش.

en: View reports, updates, and errors.
ug: تور بېكەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالى توغرىسىدا دوكلاتنى كۆرۈش، تور بېكەتنى يېڭىلاش، خاتالىق ئۇچۇرلىرىنى كۆرۈش.

en: Install new module
ug: يېڭى مودۇل قاچىلاش

en: Install new theme
ug: يېڭى ئۇسلۇب قاچىلاش

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ug: ئەزالار ھېساباتىنى باشقۇرۇش، باشقۇرغۇچى تەيىنلەش،ئەزالار  ھوقۇقىنى تەڭشەش.

en: User signature
ug: ئەزا ئىمزاسى

en: Nothing
ug: ھىچنىمە

en: Update @title
ug: @title يېڭىلاش

en: English, British
ug: ئنگلىز تىلى

en: Type of new field
ug: يېڭى تارماق رايون تۈرى

en: Choose a file
ug: ھۆججەت تاللاش

en: Active modules
ug: ئاكتىپ مودۇللار

en: Next steps
ug: كىيىنكى قەدەم

[ctx: Font weight]
en: Strong
ug: كۈچلۈك

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
ug: داۋامى<span class="element-invisible">   @title</span>

en: View the administration theme
ug: سېستىما ئۇسلۇبىنى كۆرۈش

en: Hide shortcuts
ug: تىز ئۇلىنىشنى يوشۇرۇش

en: Disable the account and keep its content.
ug: ئەزالىق ھېساباتنى چەكلەش،لىكىن مەزكۇر ئەزا يوللىغان مەزمۇنلارنى ساقلاپ قېلىش.

en: Disable the account and unpublish its content.
ug: ئەزالىق ھېساباتنى چەكلەش ھەم مەزكۇر ئەزا يوللىغان مەزمۇنلارنى بىكار قىلىش.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
ug: مەزكۇر ئەزالىق ھېساباتنى ئۆچۈرۈپ، يوللانغان مەزمۇنلارنى ‹‹سەيياھ›› نامىغا يۆتكەش.

en: Delete the account and its content.
ug: ئەزالىق ھېساباتنى ۋە يوللانغان مەزمۇنلارنى ئۆچۈرۈش.

en: Access Backup and Migrate
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش مەشغۇلاتى

en: Access the Backup and Migrate admin section.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش تەڭشىگىگە كىرىش.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈش مەشغۇلاتلىرىنى، مەشغۇلات ۋاقىت جەدۋىلى ۋە مەنزىلنى تەھرىرلەش.

en: HTML element
ug: ئېلىمىنتى HTML

en: Administer content and comments.
ug: مەزمۇن ۋە ئىنكاس باشقۇرۇش

en: Font reference
ug: فونت تەڭشىگى

en: Provide title
ug: ماۋزۇ تەمىنلەڭ

en: Show only content that is new or updated.
ug: پەقەت يېڭى يوللانغان ياكى يېڭىلانغان مەزمۇنلارنى كۆرسىتىش.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ug: Term ID (with depth)  filter قىممىتى بىلەن ئۆزگىرەلەيدۇ.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
ug: مەزمۇننىڭ تەرجىمە قىلىنىش ئەھۋالى-تەرجىمە يېڭىلىنىشى كېرەك ياكى كېرەك ئەمەس.

en: Changes to the style have been saved.
ug: ئۇسلۇب ئۆزگەرتىشلەر ساقلاندى.

en: There are no @titles to display.
ug: @titles كۆرسەتكىلى بولمىدى.

en: Reply to
ug: ئىنكاس يوللاش

en:  new
ug:  يېڭى

en: Extend site functionality.
ug: تور بېكەت ئىقتىدارىنى كېڭەيتىش، يېڭى ئىقتىدار قوشۇش.

en: Active search modules
ug: نى ئىزدەشmodule

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
ug: URL نى تازىلاش ئىقتىدارى ئېچىلدى، بىراق تازىلاش سىنىقى مەغلۇپ بولدى. URL نى تازىلاش ئىقتىدارىنى تاقىۋېتىڭ.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
ug: URL نى تازىلاش ئىقتىدارى ئېچىلمىدى. ئەگەر بۇ بەتكە ئۇلىنىپ كەتسە ياكى <em>بەتنى تاپالمىدى(404)</em> دىگەندەك ئۇچۇرلار چىقسا، clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.

en: Administer Backup and Migrate
ug: بېكەتنى زاپاسلاش ۋە كۆچۈشنى باشقۇرۇش

en: Views plugins
ug: قاچىلانغان قىستۇرمىلارنى كۆرۈش

en: Overview of plugins used in all views.
ug: views دا قوللىنىلغان قىستۇرمىلارنىڭ ئومومىي ئەھۋالى

en: Uyghur
ug: ئۇيغۇرچە
