Clientside Validation (7.x-1.35) - en to ja translation catalogue (147 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enable
ja: 有効化

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: In moderation queue
ja: モデレーション中のキュー

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: default
ja: デフォルト

en: Password
ja: パスワード

en: Required
ja: 必須

en: edit
ja: 編集

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: Paths
ja: パス

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: Your name
ja: 名前

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Send
ja: 送信

en: Example
ja: 例

en: Optional
ja: 任意

en: Titles only
ja: タイトルのみ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Features
ja: フィーチャー

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Empty
ja: 空

en: Display of XML feed items
ja: XMLフィードへの表示

en: disable
ja: 無効

en: Webforms
ja: ウェブフォーム

en: Validation
ja: 検証

en: Custom function
ja: カスタム関数

en: Numeric
ja: 数値

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
ja: @start から @end の間で年を入力してください。

en: Digit
ja: 数字

en: Titles plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Max length
ja: 最大長

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
ja: CAPTCHA認証エラーが発生しました。CAPTCHAセッションIDが見つかりません。この問題が継続するようならサイト管理者に連絡してください。

en: Default location
ja: デフォルトの位置

en: !name field has a max length of !maxl characters.
ja: !name フィールドは最大 !maxl 文字までです。

en: Field name prefix
ja: フィールド名 プレフィックス

en: The prefix of the field name in the error messages.
ja: エラーメッセージ内のフィールド名のプレフィックスです。

en: Field name suffix
ja: フィールド名 サフィックス

en: The suffix of the field name in the error messages.
ja: エラーメッセージ内のフィールド名のサフィックスです。

en: Error message example
ja: エラーメッセージ例

en: Filling in double quotes in both the above fields will give this result.
ja: 上のフィールドで両方ダブルクォーテーションで埋める事でこの結果を与えます。

en: Use minified version of jquery.validate.js
ja: jquery.validate.js のminified バージョンを使う

en: You can use the minified version of the library.
ja: ライブラリーのminified バージョンを使えます。

en: Use minified version?
ja: minified バージョンを使いますか?

en: Clientside Validation
ja: クライアント側検証

en: Administer clientside validation.
ja: clientside validation モジュールを管理します。

en: Don't ignore hidden fields on the following forms
ja: 以下のフォームでは隠されたフィールドを無視しない

en: You can specify form IDs (one per line) of forms that should have hidden elements validated.
ja: エレメントを検証から隠したフォームのフォームIDを(1行に1つ) 指定できます。

en: Forms to validate
ja: 検証するフォーム

en: Validate all forms
ja: 全フォームを検証

en: Validation settings.
ja: 検証の設定です。

en: Add client side validation support for <a href="http://www.drupal.org/project/fapi_validation">FAPI Validation</a>
ja: <a href="http://www.drupal.org/project/fapi_validation">FAPI 検証</a>のためのクライアント側検証サポートを追加します

en: Add client side validation support for <a href="http://www.drupal.org/project/field_validation">Field Validation</a>
ja: <a href="http://www.drupal.org/project/field_validation">フィールド検証</a>のためのクライアント側検証サポートを追加します。

en: Add client side validation to regular forms
ja: 通常のフォームにクライアント側検証を追加します

en: Select the forms to validate
ja: 検証するフォームを選択

en: Only validate forms listed below
ja: 以下の一覧にあるフォームのみ検証

en: Validate all forms except those listed below
ja: 以下の一覧を除く全フォームを検証

en: Enter form IDs below
ja: 以下にフォームIDを入力

en: Validate options
ja: 検証オプション

en: Validate fields on submit
ja: 投稿時に検証

en: "No" disables onsubmit validation, allowing the user to submit whatever he wants, while still validating on keyup/blur/click events (if not specified otherwise).
ja: "いいえ" は投稿時の検証を無効にし、ユーザーが投稿したいものを投稿できるようにしますが、キーを離す/ブラー/クリックイベント時には検証します(もし他に指定されていなければ)。

en: Validate fields on blur
ja: フィールドをブラー時に検証

en: Validate elements (except checkboxes/radio buttons) on blur. <strong>If nothing is entered, all rules are skipped, except when the field was already marked as invalid.</strong>
ja: ブラー時にエレメントを(チェックボックス/ラジオボタンを除いて) 検証します。<strong>もし何も入力されていないと、全ルールはスキップされます、フィールドがすでに無効とマークされているものを除いて。</strong>

en: Validate fields on key up
ja: キーアップ時にフィールドを検証

en: Validate elements on keyup. <strong>As long as the field is not marked as invalid, nothing happens</strong>. Otherwise, all rules are checked on each key up event.
ja: キーを離した時にエレメントを検証します。 <strong>フィールドが無効とマークされない限り、何も起こりません</strong>。さもなければ、全てのルールがキーを離すイベント毎にチェックされます。

en: Error message settings
ja: エラーメッセージ設定

en: Scroll to error message
ja: スクロールするエラーメッセージ

en: If checked, the page will automatically scroll to the error messages when validation fails.
ja: チェックすれば、検証に失敗した時にページは自動的にエラーメッセージへスクロールします。

en: Scroll speed
ja: スクロール速度

en: The scroll speed in milliseconds
ja: スクロール速度をミリ秒単位で

en: Error message placement
ja: エラーメッセージ位置

en: jQuery selector
ja: jQuery セレクター

en: Top of form
ja: フォームの上

en: Before label
ja: ラベルの前

en: After label
ja: ラベルの後

en: Before input
ja: 入力の前

en: After input
ja: 入力の後

en: Top of first form
ja: 最初のフォームの上

en: Custom function name
ja: カスタム関数名

en: If you selected "Custom function" in the previous step, provide the name of the custom javascript function.
          This function will be given to !errorPlacement
ja: もし前のステップで"カスタム関数" を選択していれば、カスタムJavascript関数の名前が提供されます。この関数は !errorPlacement に与えられます。

en: Include or exclude paths for Clientside Validation.
ja: Clientside Validation に含める/除外するバスです。

en: Add Clientside Validation on all paths except those specified below
ja: 以下に指定以外の全パスについてクライアント側検証を追加

en: Only add Clientside Validation on the paths specified below
ja: 以下のパスにクライアント側検証を追加のみします。

en: Include or exclude paths
ja: 含める/除外するパス

en: Enter paths
ja: パスを入力

en: Enter one page per line as Drupal paths.
          The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and
          %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: 1行に1ページ Drupal パスを入力して下さい。
     '*' 文字はワイルドカードです。パスの例としては %blog はブログページで、%blog-ワイルドカードは個人のブログです。%front はフロントページです。

en: Enter a jQuery selector here if you selected "jQuery selector" in the previous step.
                          The error messages will be shown in this div if it exists.
                          If it doesn't, error messages will be shown above the first form on the page.
ja: 前のステップで"jQuery セレクター" を選択していれば、ここに入力してください。エラーメッセージがもしあれば、このdiv内に表示されます。もしなければ、エラーメッセージはページの最初のフォームの上に表示されます。

en: Add Clientside Validation support for HTML5 elements (e.g. 'number', 'email', ...)
ja: HTML5 エレメントのためのクライアント側検証サポートを追加します (例 '数値', 'メール', ...)

en: Form Id
ja: フォームID

en: Add client side validation to forms and Webforms
ja: フォームやWebフォームにクライアント側検証サポートを追加します

en: Default location to show the error messages.
          If you choose "jQuery selector", provide a valid jQuery selector in the appropriate textfield.
          If you choose "Custom function", provide the name of the custom javascript function.
          The function needs to be declared on the Drupal.clientsideValidation object prototype. You can find
          further details in the clientside_validation.api.js file.
          This function will be given to !errorPlacement.
ja: エラーメッセージを表示するデフォルトの位置です。
    もし"jQuery セレクター"を選択すれば、適切なテキストフィールド内に有効なjQuery セレクターを提供します。
    もし"カスタム関数"を選択すれば、カスタムjavascript関数の名前を提供します。
    関数はDrupal.clientsideValidation オブジェクト プロトタイプとして宣言する必要があります。さらなる詳細はclientside_validation.api.js ファイルにあります。
    この関数は!errorPlacement を与えられるでしょう。

en: the errorPlacement option of jQuery.validate()
ja: jQuery.validate() の errorPlacement オプション

en: Edit settings
ja: 設定を編集

en: Always validate fields on blur
ja: 常にフィールドをブラー時に検証

en: Validate elements (except checkboxes/radio buttons) on blur, <strong>even nothing is entered before or if the fields hasn't been marked as invalid before.</strong>
ja: ブラー時にエレメントを(チェックボックス/ラジオボタンを除いて) 検証します、<strong>先に何も入力されていなくとも、あるいはフィールドが先に無効とマークされていなくとも。</strong>

en: Error Element
ja: エラー要素

en: The HTML element to wrap the errors in. Defaults to label.
ja: エラーが入った物を包み込むHTML エレメントです。デフォルトはラベルです。

en: You can specify form IDs (one per line, use _) of forms that should or should not be validated.
ja: 検証すべき/しないフォームのフォームIDを(行ごとに1つ、 _を使って) 指定できます。

en: Show all error messages
ja: 全エラーメッセージを表示

en: Show only first error message
ja: 最初のエラーメッセージのみ表示

en: Show only last error message
ja: 最後のエラーメッセージのみ表示

en: Show these error messages on validation
ja: 検証時にこれらのエラーメッセージを表示

en: Hidden fields and tabs
ja: 隠されたフィールドやタブ

en: Validate hidden fields
ja: 隠されたフィールドを検証

en: Validate hidden fields as well.
ja: 非表示のフィールドも同様に検証します。

en: Validate all tabs
ja: 全タブを検証

en: If you check this, all tabs will be validated (both vertical and horizontal) on submit
                          (including the hidden ones). Warning: if there are other hidden
                          fields (e.g. conditional fields), those will be validated too.
ja: もしこれをチェックすれば、全タブは垂直方向・水平方向の両方、 投稿時に検証されます (隠されたものも含めて)。 警告: もし他に隠されたフィールドがあれば (例えばコンディショナル フィールド)、それらも検証されます。

en: Override default options for %fieldset
ja: %fieldset のデフォルトオプションを上書き

en: Check this to override the default validate options
ja: デフォルトの検証オプションを上書きするには、これをチェックしてください。

en: No content types available
ja: 利用できるコンテンツタイプはありません

en: No webforms available
ja: 利用できるWebformはありません

en: No custom forms added yet
ja: 追加されたカスタムフォームはまだありません

en: Add a new custom form
ja: 新しいカスタムフォームを追加

en: Enter the formid of the form you want to override.
ja: 上書きしたいフォームのフォームIDを入力してください。

en: Add Form Id
ja: フォームIDを追加

en: Edit default settings
ja: デフォルト設定を編集

en: Edit general settings.
ja: 全般設定を編集します。

en: Edit default settings.
ja: デフォルト設定を編集します。

en: Override settings for content types.
ja: コンテンツタイプの設定を上書きします。

en: Override settings for webforms.
ja: Webフォームの設定を上書きします。

en: Custom forms
ja: カスタム フォーム

en: Override settings for custom forms.
ja: カスタムフォームの設定を上書きします。

en: Enable settings
ja: 設定を有効化

en: Display server side generated errors as if they were generated by clientside validation.
ja: サーバー側で生成されたエラーを、クライアント側検証で生成されたかのように表示します。

en: Edit general settings
ja: 全般の設定を編集

en: Override the version of jquery.form.js
ja: jquery.form.js のバージョンを上書きします

en: This is needed for IE < 9 support for #ajax forms.
ja: #ajax フォームをサポートするため  IE < 9が必要です。

en: Use jquery.form.js version 3.09 (16-APR-2012)?
ja: jquery.form.js バージョン 3.09 (16-APR-2012) を使いますか?

en: Testswarm tests for the Clientside Validation Module
ja: Clientside Validation モジュールのためのTestswarm テストです

en: Validate CAPTCHA
ja: CAPTCHA 検証

en: Enable or disable Clientside Validation for CAPTCHA elements
ja: CAPTCHA エレメントのためのクライアント側検証を有効/無効にする

en: Clientside Validation support for From API's #states.
ja: From APIの#statesのためのクライアント側検証サポート
