Community Media Starter Kit (Difficult) (7.x-1.0-unstable10) - en to fr translation catalogue (7593 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are '<em>blog</em>' for the blog page and '<em>blog/*</em>' for every personal blog. '<em>&lt;front&gt;</em>' is the front page.
fr: Entrer une page par ligne comme chemins Drupal. Le caractère "*" est un joker. Des exemples de chemins sont '<em>blog</em>' pour la page blog et '<em>blog/*</em>' pour tous les blogs personnels. '<em>&lt;front&gt;</em>' est la page d'accueil.

en: user
fr: utilisateur

en: select
fr: sélectionner

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: enabled
fr: activé

en: enable
fr: activer

en: context
fr: contexte

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: Statut

en: Register
fr: S'inscrire

en: Markup
fr: Balisage

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Suffix
fr: Suffixe

en: approve
fr: approuver

en: E-mail
fr: Courriel

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Transaction ID
fr: Identifiant (ID) de transaction

en: Value
fr: Valeur

en: Totals
fr: Totaux

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: Private
fr: Privé

en: Development
fr: Développement

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Last Post
fr: Dernière contribution

en: Closed
fr: Fermé

en: yes
fr: oui

en: Subscribe to group
fr: S'abonner au groupe

en: Unsubscribe from group
fr: Se désabonner du groupe

en: Administer the suite of Organic groups modules.
fr: Administrer la série des modules d'Organics groups

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: disabled
fr: désactivé

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Are you sure you want to join the group %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rejoindre le groupe %title ?

en: admin
fr: Administrateur

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Group details
fr: Information sur le groupe

en: more
fr: plus

en: Create !type
fr: Créer un(e) !type

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: footer
fr: pied de page

en: Comments
fr: Commentaires

en: Currency
fr: Devise

en: Priority
fr: Priorité

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: For
fr: Pour

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Block title
fr: Titre du bloc

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Logging
fr: Journalisation

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Content types
fr: Types de contenu

en: License
fr: Licence

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Project
fr: Projet

en: Categories
fr: Catégories

en: Download
fr: Téléchargement

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: all
fr: tout

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Login
fr: Identifiant

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Scheme
fr: Schéma

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: default
fr: défaut

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: user picture
fr: image de l'utilisateur

en: Number
fr: Nombre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User edit form
fr: Formulaire de modification d'utilisateur

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: Admin title
fr: Titre pour l'administration

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Required
fr: Requis

en: root
fr: racine

en: Depth
fr: Profondeur

en: none
fr: aucun(e)

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Book
fr: Livre

en: Export
fr: Exporter

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Description field
fr: Champ description

en: settings
fr: paramètres

en: Back
fr: Précédent

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Field
fr: Champ

en: header
fr: en-tête

en: Legal
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Display Terms and Conditions statement on the registration page.
fr: Afficher les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) sur la page d'inscription.

en: Terms and Conditions
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Terms and Conditions of Use
fr: Termes et Conditions d'utilisation

en: Terms & Conditions
fr: Termes et Conditions

en: <strong>Accept</strong> Terms & Conditions of Use
fr: <strong>Accepter</strong> les termes et conditions d'utilisation

en: Your Terms & Conditions
fr: Vos Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: Display Style
fr: Style d'affichage

en: Scroll Box
fr: Boite déroulante

en: Scroll Box (CSS)
fr: Boite déroulante (CSS)

en: HTML Text
fr: Texte HTML

en: How terms & conditions should be displayed to users.
fr: Comment les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) doivent être affichées aux utilisateurs.

en: Additional Checkboxes
fr: Cases à cocher additionnelles.

en: Each field will be shown as a checkbox which the user must tick to register.
fr: Chaque champ sera affiché comme une case à cocher que l'utilisateur doit cocher pour s'inscrire sur le site.

en: Label
fr: Étiquette

en: Explain Changes
fr: Explications sur les changements

en: Explain what changes were made to the T&C since the last version. This will only be shown to users who accepted a previous version. Each line will automatically be shown as a bullet point.
fr: Précise quelles modifications ont été apportées aux Conditions Générales d'Utilisation (CGU) depuis la dernière version. Ne sera affiché qu'aux utilisateurs ayant accepté une version précédente des Conditions Générales d'Utilisation (CGU). Chaque ligne sera automatiquement affichée avec une puce.

en: Changes
fr: Modifications

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Display setting has been saved.
fr: Les paramètres d'affichage ont été enregistrés.

en: Terms & Conditions have been saved.
fr: Les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) ont été renregistrées.

en: Terms & Conditions will not be shown to users, as no T&C have been saved.
fr: Les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) ne seront pas montrées aux utilisateurs car aucune CGU n'a été enregistrée.

en: Version ID:
fr: ID de la version :

en: User ID cannot be identified.
fr: L'ID de l'utilisateur ne peut pas être identifié.

en: Session opened for %name.
fr: Session ouverte pour %name.

en: To continue to use this site please read the Terms & Conditions below, and complete the form to confirm your acceptance.
fr: Pour continuer à utiliser ce site, lisez les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) ci-dessous et complétez le formulaire pour confirmer votre acceptation des CGU.

en: Changes List
fr: Liste des modifications

en: Changes to the Terms & Conditions since last accepted:
fr: Modifications des Conditions Générales d'Utilisation (CGU) depuis votre dernière acceptation :

en: Help
fr: Aide

en: username
fr: nom d'utilisateur

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Font
fr: Police

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Summary
fr: Résumé

en: Download PDF
fr: Télécharger le PDF

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Link Target
fr: Cible du Lien

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Core
fr: Cœur

en: Archive
fr: Archiver

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Views
fr: Vues

en: Access
fr: Accès

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Path
fr: Chemin

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Form ID
fr: Identifiant (ID) du formulaire

en: Manage
fr: Gérer

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: key
fr: clé

en: link
fr: lien

en: Anchor
fr: Ancre

en: Placeholder tokens
fr: Jetons de substitution

en: Display
fr: Affichage

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: results
fr: résultats

en: search
fr: rechercher

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: Teaser
fr: Accroche

en: Event
fr: Évènement

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Affichage

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: <none>
fr: --aucun--

en: Component
fr: Composant

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Fichier attaché

en: Permitted file extensions
fr: Extensions autorisées

en: Upload
fr: Transférer

en: Picture
fr: Image

en: Paths
fr: Chemins

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fr: Les ébauches de jetons suivantes peuvent être utilisées à la fois dans les chemins et dans les titres. Lorsqu'elles sont utilisées dans un chemin ou un titre, elles seront remplacées par les valeurs appropriées.

en: Mail
fr: Courriel

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Promoted
fr: Promu

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Configure
fr: Configurer

en: Email
fr: Courriel

en: Default Settings
fr: Paramètres par défaut

en: Check
fr: Vérifier

en: Files
fr: Fichiers

en: file
fr: fichier

en: status
fr: statut

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Send Email
fr: Envoyer un courriel

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé(e)

en: Node
fr: Nœud

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: Exclude
fr: Exclure

en: Node edit form
fr: Formulaire de modification du nœud

en: Are you sure you want to delete %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %title ?

en: Node add form
fr: Formulaire d'ajout de nœud

en: Optional Title
fr: Titre Optionnel

en: Required Title
fr: Titre Obligatoire

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: Link Title
fr: Titre du Lien

en: URL Display Cutoff
fr: Coupure de l'Affichage de l'URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fr: Si l'utilisateur n'indique pas de titre pour ce lien, l'URL sera utilisée comme titre. Quand le lien doit-t-il être coupé et terminé par une ellipse (&hellip;) ? Laisser vide pour aucune limite.

en: Default (no target attribute)
fr: Par Défaut (aucun attribut de cible)

en: Open link in window root
fr: Ouvrir le lien dans la fenêtre courante

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Allow the user to choose
fr: Autoriser l'utilisateur à choisir

en: Additional CSS Class
fr: Classe CSS additionnelle

en: Not a valid URL.
fr: Cette URL n'est pas valide.

en: Titles are required for all links.
fr: Les titres sont obligatoires pour tous les liens.

en: Open URL in a New Window
fr: Ouvril l'URL dans une Nouvelle Fenêtre

en: Defines simple link field types.
fr: Définit les types de champs "lien simple".

en: term
fr: terme

en: Menu item
fr: Élément de menu

en: The name of the menu.
fr: Le nom du menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fr: Facultatif. Dans le menu, les éléments au poids plus élevé seront positionnés vers le bas et les éléments au poids plus faible seront positionnés plus haut.

en: Update options
fr: Mettre à jour les options

en: All
fr: Tout

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: days
fr: jours

en: Access log
fr: Journal d'accès

en: Active
fr: Actif

en: Done
fr: Terminé

en: Post
fr: Poster

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Submitted
fr: Soumis

en: Year
fr: Année

en: Date format
fr: Format de date

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Override title
fr: Supplanter le titre

en: CSS class
fr: Classe CSS

en: Display links
fr: Afficher les liens

en: Embedded
fr: Inclus

en: Pager ID
fr: ID de la pagination

en: View arguments
fr: Arguments de la vue

en: Override URL
fr: Surcharger l'URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fr: Si ceci est défini, surcharger l'URL de la vue ; ce qui peut être pratique pour la définir à l'URL de la vue

en: Left side
fr: Côté gauche

en: Middle column
fr: Colonne du milieu

en: Right side
fr: Côté droit

en: Bottom
fr: Bas

en: Node links
fr: Liens de nœuds

en: Taxonomy terms
fr: Termes de taxonomie

en: User picture
fr: Image de l'utilisateur

en: Submission information
fr: Informations sur la soumission

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Site name
fr: Nom du site

en: Site slogan
fr: Slogan du site

en: Database
fr: Base de données

en: Off
fr: Désactivé

en: Host
fr: Hôte

en: Never
fr: Jamais

en: Your changes have been saved.
fr: Vos modifications ont été enregistrées.

en: Up to date
fr: À jour

en: Out of date
fr: Non à jour

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Inline
fr: Sur la même ligne

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Aggregator category
fr: Catégorie d'agrégateur

en: Aggregator feed
fr: Flux d'agrégateur

en: Feed title
fr: Titre du flux

en: Aggregator item
fr: Élément d'agrégateur

en: Creation date
fr: Date de création

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Roles
fr: Rôles

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de révision

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment ID
fr: Identifiant (ID) du commentaire

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Published
fr: Publié

en: Input format
fr: Format de saisie

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Locale
fr: Localisation

en: Group ID
fr: ID du groupe

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Log message
fr: Message de journal

en: Poll duration
fr: Durée du sondage

en: Poll votes
fr: Votes de sondage

en: Session ID
fr: Identifiant de session

en: File ID
fr: Identifiant (ID) de fichier

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Vocabulary ID
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire

en: Term
fr: Terme

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Term name
fr: Nom du terme

en: User role
fr: Rôle de l'utilisateur

en: Role name
fr: Nom du rôle

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Field type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: Widget type
fr: Type de widget

en: Contains
fr: Contient

en: Does not contain
fr: Ne contient pas

en: Is less than
fr: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr: Est inférieur ou égal à

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than or equal to
fr: Est supérieur ou égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieur à

en: Is not equal to
fr: N'est pas égal à

en: Average
fr: Moyenne

en: Count
fr: Décompte

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: Add a condition
fr: Ajouter une condition

en: Watchdog
fr: Surveillance

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Processor
fr: Processeur

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Up
fr: Haut

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Range
fr: Intervalle

en: Linear
fr: Linéaire

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: download
fr: télécharger

en: Media
fr: Média

en: Sortable
fr: Classable

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Caching
fr: Mise en cache

en: Start Date
fr: Date de début

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Load
fr: Charger

en: End Date
fr: Date de fin

en: System
fr: Système

en: Amount
fr: Montant

en: Software
fr: Logiciel

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Current
fr: Actuel

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Terms
fr: Termes

en: Send
fr: Envoyer

en: Serial
fr: Séquentiel

en: Inactive
fr: Inactif

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Owner
fr: Propriétaire

en: By
fr: Par

en: Frequency
fr: Fréquence

en: next
fr: suivant

en: OR
fr: OU (OR)

en: help page
fr: page d'aide

en: node
fr: nœud

en: General
fr: Général

en: Directory
fr: Répertoire

en: Cleanup
fr: Nettoyer

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Getting started
fr: Commencer

en: Colors
fr: Couleurs

en: Example
fr: Exemple

en: Method
fr: Méthode

en: Recent posts
fr: Dernières contributions

en: Recent posts for %1
fr: Posts récents pour %1

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: Events
fr: Évènements

en: here
fr: ici

en: Start
fr: Début

en: Now
fr: Maintenant

en: All views
fr: Toutes les vues

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: All day
fr: Journée Entière

en: Public Key
fr: Clé Publique

en: Private Key
fr: Clé privée

en: E-Mail addresses are hidden with <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.
fr: Les adresses de courriel sont cachées grâce à <a href="@url" target="_blank">reCAPTCHA Mailhide</a>.

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Other
fr: Autre

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: (Disabled)
fr: (Désactivé)

en: Align
fr: Aligner

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Basic
fr: Basique

en: Appearance
fr: Apparence

en: Repeat
fr: Répéter

en: Link URL
fr: Url du Lien

en: File type
fr: Type de fichier

en: access content
fr: accéder au contenu

en: List type
fr: Type de liste

en: Role
fr: Rôle

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Targets
fr: Cibles

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Link text
fr: Texte du lien

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Case
fr: Casse

en: External
fr: Externe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Referrer
fr: Référent

en: Exists
fr: Présent

en: Site off-line message
fr: Message du site hors ligne

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
fr: Le message à afficher lorsque le site est hors ligne.

en: Both
fr: Les deux

en: Last
fr: Dernier

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Create content
fr: Créer un contenu

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Smiley
fr: Emoticone (Smiley)

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: <All>
fr: --Tout--

en: Edit view
fr: Modifier la vue

en: Override
fr: Supplanter

en: Clone
fr: Cloner

en: Administer views
fr: Administrer les vues

en: Existing Views
fr: Vues existantes

en: Default Views
fr: Vues par défaut

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Down
fr: Bas

en: Wildcard
fr: Joker

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Order
fr: Ordre

en: Add criteria
fr: Ajouter des critères

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom de la vue ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas (_).

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Node: ID
fr: Nœud : identifiant (ID)

en: Random
fr: Au hasard

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Plain
fr: Brut

en: Integer
fr: Entier

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Pattern
fr: Motif

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Template
fr: Gabarit

en: Last checked
fr: Vérifié pour la dernière fois

en: template
fr: gabarit

en: Node template
fr: Gabarit du nœud

en: Basic setup
fr: Configuration basique

en: Profile name
fr: Nom du profil

en: Allow users to choose default
fr: Autoriser les utilisateurs à choisir leur réglage par défaut

en: false
fr: faux

en: true
fr: vrai

en: Buttons and plugins
fr: Boutons et plugins

en: Editor appearance
fr: Apparence de l'éditeur

en: Toolbar location
fr: Emplacement de la barre d'outils

en: Path location
fr: Chemin

en: Enable resizing button
fr: Activer le bouton de redimensionnement

en: Block formats
fr: Formats des blocs

en: Cleanup and output
fr: Nettoyer et afficher

en: Verify HTML
fr: Vérifier le HTML

en: Preformatted
fr: Texte préformaté

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fr: Convertir les balises &lt;font&gt; en styles

en: Remove linebreaks
fr: Supprimer les sauts de ligne

en: Apply source formatting
fr: Appliquer le formatage de la source

en: Editor CSS
fr: CSS de l'éditeur

en: CSS path
fr: Chemin de la CSS

en: CSS classes
fr: Classes CSS

en: Profile
fr: Profil

en: Replacement
fr: Remplacement

en: Close
fr: Fermer

en: Term description
fr: Description du terme

en: Child terms
fr: Termes enfants

en: Edit group
fr: Modifier le groupe

en: fields
fr: champs

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Flag
fr: Signaler un contenu

en: Datestamp
fr: Horodatage (UNIX)

en: Operation
fr: Opération

en: reply
fr: répondre

en: Expiration Date
fr: Date d'expiration

en: Duration
fr: Durée

en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: Threshold
fr: Seuil

en: Word count
fr: Nombre de mots

en: Weeks
fr: Semaines

en: Session closed for %name.
fr: Session fermée pour %name.

en: Unsupported database.
fr: Base de données non supportée.

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Protocol
fr: Protocole

en: Common settings
fr: Paramètres communs

en: with comments
fr: avec commentaires

en: without comments
fr: sans commentaires

en: Sort by
fr: Trier par

en: Created date
fr: Date de création

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

en: comments
fr: commentaires

en: Full
fr: Complet

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Palau
fr: Palaos

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Virgin Islands
fr: Îles Vierges

en: Gender
fr: Sexe

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Hidden
fr: Caché

en: Some
fr: Plusieurs

en: Attachments
fr: Fichiers attachés

en: Browse
fr: Parcourir

en: Approved
fr: Approuvé

en: create
fr: créer

en: Root
fr: Racine

en: Pending
fr: En attente

en: Declined
fr: Refusé

en: fetch now
fr: récupérer maintenant

en: Show
fr: Afficher

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fr: Saisissez une page par ligne sous la forme de chemins Drupal. Le caractère '*' est un joker. Saisissez par exemple %blog pour la page des blogs et %blog-wildcard pour chaque blog personnel. %front est la page d'accueil.

en: Other queries
fr: Autres requêtes

en: Link to node
fr: Lien vers le nœud

en: WIDTHxHEIGHT
fr: LARGEURxHAUTEUR

en: Maximum file size per upload
fr: Taille maximale de chaque fichier

en: File Browser
fr: Explorateur de Fichiers

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Date Added
fr: Date d'ajout

en: Timer
fr: Chronomètre

en: Change
fr: Modifier

en: English
fr: Anglais

en: in
fr: dans

en: Default height
fr: Hauteur par défaut

en: Default width
fr: Largeur par défaut

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Time format
fr: Format de temps

en: Switch
fr: Changer

en: Week of @date
fr: Semaine du @date

en: Countries
fr: Pays

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Feeds
fr: Flux

en: ago
fr: il y a

en: Could not retrieve title from feed.
fr: Le titre du flux n'a pas pu être récupéré.

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: Clear
fr: Effacer

en: Domain ID
fr: Identifiant (ID) du domaine

en: Pager position
fr: Position de la pagination

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Node title
fr: Titre du nœud

en: Node body
fr: Corps du nœud

en: update
fr: mettre à jour

en: Result
fr: Résultat

en: locked
fr: verrouillé

en: Full text
fr: Texte entier

en: Feed settings
fr: Paramètres de flux

en: Cron throttle
fr: Régulation des tâches planifiées (cron)

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Select a date
fr: Choisir une date

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Undo
fr: Annuler

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Your search yielded no results
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Replacement value
fr: Valeur de remplacement

en: Expired
fr: Expiré

en: unlimited
fr: illimité

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: Replace
fr: Remplacer

en: Available tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Activity
fr: Activité

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: First
fr: Premier

en: Middle
fr: Milieu

en: Query
fr: Requête

en: Moderate
fr: Modérer

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Code length
fr: Longueur du code

en: Font size
fr: Taille de police

en: Spam control
fr: Contrôle du pollupostage

en: Characters to use in the code
fr: Caractères à utiliser dans le code

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fr: La liste des caractères à utiliser ne doit pas contenir d'espaces.

en: Math question
fr: Question mathématique

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
fr: Rencontre d'un octet non admis lors du découpage d'une chaîne utf8 en caractères.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fr: Pour la langue %lang_name (code %lang_code)

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: The block name must be unique.
fr: Le nom du bloc doit être unique.

en: Block name
fr: Nom du bloc

en: Project name
fr: Nom du projet

en: Userpoints
fr: Points utilisateurs

en: userpoints
fr: points utilisateur

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: Users by !points
fr: Utilisateurs par !points

en: No !Points earned
fr: Aucun !Points gagné

en: Site's time zone
fr: Fuseau horaire du site

en: Date's time zone
fr: Fuseau horaire du champ date

en: No time zone conversion
fr: Pas de conversion de fuseaux horaires

en: hour
fr: heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Site default
fr: Réglages par défaut du site

en: Select list
fr: Liste de sélection

en: Text field
fr: Champ texte

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fr: Les dates ne possédant pas une granularité incluant les heures ne doivent pas utiliser la gestion de fuseau horaire.

en: Granularity
fr: Granularité

en: Time zone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Target type
fr: Type cible

en: Date field
fr: Champ date

en: Moderated
fr: Modéré

en: Disable dragging
fr: Désactiver la fonction "glisser"

en: Controls
fr: Contrôles

en: Alignment
fr: Alignement

en: E-mail body
fr: Corps du courriel

en: E-mail subject
fr: Sujet du courriel

en: Link label
fr: Etiquette du lien

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: AND
fr: ET (AND)

en: None.
fr: Aucun.

en: Fixed
fr: Fixe

en: Revert
fr: Rétablir

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: Empty
fr: Vide

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: Path alias
fr: Alias de chemin

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Equal to
fr: Egal à

en: Less than
fr: Inférieur

en: The mail's subject.
fr: L'objet du courriel.

en: The mail's message body.
fr: Le corps du message.

en: Changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Days
fr: Jours

en: Select a user
fr: Choisir un utilisateur

en: You must select a user.
fr: Vous devez choisir un utilisateur.

en: views
fr: vues

en: Default template
fr: Modèle par défaut

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Maxlength
fr: Longueur maximale

en: profile
fr: profils

en: Token replacement
fr: Remplacement par les tokens

en: CSS Selector
fr: Sélecteur CSS

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: What links here
fr: Qu'est-ce qui lie ici

en: Hours
fr: Heures

en: Seconds
fr: Secondes

en: Red
fr: Rouge

en: White
fr: Blanc

en: Clean
fr: Effacer

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Slow
fr: Lent

en: Fast
fr: Rapide

en: People
fr: Personnes

en: warning
fr: avertissement

en: Last run
fr: Dernier lancement

en: Site information
fr: Informations

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Users earn !points as they post nodes, comments, and vote on nodes
fr: Les utilisateurs gagnent des !points lorsqu'ils postent des nœuds, des commentaires, et votent pour les nœuds

en: !Points settings
fr: Paramètres de !points

en: Admin add/delete userpoints
fr: Administrer Ajout/Suppression de Userpoints

en: Moderation
fr: Modération

en: Transaction status
fr: Statut de la transaction

en: Select whether all !points should be approved automatically, or moderated, and require admin approval
fr: Choisir si les points doivent être approuvés automatiquement ou s'il sont modérés et qu'ils requièrent une validation par un administrateur

en: Word to use in the interface for the upper case plural word !Points
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en majuscule et au pluriel du mot !Points

en: Word to use in the interface for the lower case plural word !points
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en minuscule et au pluriel du mot !points

en: Word to use in the interface for the lower case singular word !point
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en minuscule et au singulier du mot !point

en: Reference
fr: Référence

en: Approval status
fr: Statut d'approbation

en: Approval status of the transaction.
fr: Statut d'approbation de la transaction

en: User's !points
fr: !Points de l'utilisateur

en: Highest Users
fr: Utilisateurs les mieux notés

en: !Points are visible to logged in users only
fr: Les !Points sont visibles seulement pour les utilisateurs connectés

en: All users by !points
fr: Tous les utilisateurs par !points

en: Deleting
fr: Suppression

en: or
fr: ou

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous certain(e) ?

en: Keep
fr: Garder

en: Current Status
fr: État actuel

en: Results
fr: Résultats

en: open
fr: ouvert

en: Parent term
fr: Terme parent

en: Parent terms
fr: Termes parents

en: All blogs
fr: Tous les blogs

en: Video
fr: Vidéo

en: change
fr: modifier

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Superscript
fr: Exposant

en: Other groups
fr: Autres groupes

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Révision

en: Destination name
fr: Nom de la destination

en: Missing
fr: Manquant

en: Permissions
fr: Droits

en: e-mail
fr: courriel

en: Your settings have been saved.
fr: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: Link type
fr: Type de lien

en: All tags
fr: Toutes les étiquettes

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Reversed
fr: Inversé

en: Schedules
fr: Plannings

en: My files
fr: Mes fichiers

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: Completed
fr: Terminé

en: Denied
fr: Refusé

en: Reverse
fr: Inversé

en: Manage features
fr: Gérer les fonctionnalités (features)

en: Conflict
fr: Conflit

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Interval
fr: Intervalle

en: County
fr: Pays

en: completed
fr: terminé

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: missing
fr: manquant

en: My bookmarks
fr: Mes marque-pages

en: Templates
fr: Modèles

en: Not published
fr: Non publié

en: MB
fr: Mo

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fr: Vos paramètres de PHP limitent la taille maximale de chaque transfert à %size.

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Color scheme
fr: Schéma de couleurs

en: Unformatted
fr: Non mis en forme

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: previous
fr: précédent

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Allowed file extensions
fr: Extensions de fichier autorisées

en: New comments
fr: Nouveaux commentaires

en: New
fr: Nouveau

en: Enter username
fr: Entrez le nom d'utilisateur

en: Username not found
fr: Nom d'utilisateur inconnu

en: Resume
fr: Reprendre

en: details
fr: détails

en: flag
fr: marqueur

en: Relationships
fr: Relations

en: Plural
fr: Pluriel

en: Relationship
fr: Relation

en: relationships
fr: relations

en: Login attempt failed for %user.
fr: Échec de connexion pour %user.

en: Oldest first
fr: Les plus anciens d'abord

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Sort criteria
fr: Critères de tri

en: All categories
fr: Toutes les catégories

en: Base path
fr: Chemin de base

en: <Hidden>
fr: -Caché-

en: Parent menu item
fr: Élément de menu parent

en: Jump Menu
fr: Menu de saut

en: Delete action
fr: Supprimer l'action

en: Themes
fr: Thèmes

en: Translations
fr: Traductions

en: Join
fr: S'inscrire

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: Automatic
fr: Automatique

en: Sticky
fr: Épinglé (en haut des listes)

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: cancel
fr: annuler

en: Tabs
fr: Onglets

en: disable
fr: désactiver

en: Output format
fr: Format de sortie

en: File types
fr: Types de fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Control how your image/file browser works.
fr: Définir comment votre explorateur d'images/fichiers fonctionne.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fr: Activer l'insertion d'images ou de fichiers à l'intérieur de zones de texte simple.

en: Insert !image or !link.
fr: Insérer !image ou !link

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fr: Un explorateur et gestionnaire de téléchargement d'images/fichiers prenant en charge les répertoires personnels et les quotas utilisateurs.

en: Page name
fr: Nom de la page

en: Next page
fr: Page suivante

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Analysis
fr: Analyse

en: Clear Form Submissions
fr: Effacer les soumissions du formulaire

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer toutes les soumissions pour ce formulaire ?

en: Webform %title entries cleared.
fr: Les entrées du webform %title ont été effacées.

en: Are you sure you want to delete this submission?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cette soumission ?

en: Submitted values are
fr: Les valeurs soumises sont

en: responses
fr: réponses

en: View and edit all the available webforms on your site.
fr: Voir et éditer tous les webforms utilisés sur votre site.

en: Global configuration of webform functionality.
fr: Configuration globale des fonctionnalités Webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Go to form
fr: Aller au formulaire

en: View this form.
fr: Voir ce formulaire

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: E-mail to address
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail from name
fr: Nom de l'expéditeur

en: E-mail from address
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: ever
fr: en tout

en: every hour
fr: par heure

en: every day
fr: par jour

en: every week
fr: par semaine

en: No Components, add a component below.
fr: Aucun composant, ajouter un composant ci-dessous.

en: Field Key
fr: Clé du champ

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fr: Sera utilisé comme étiquette descriptive lors de l'affichage de cet élément.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fr: Une courte description du champ présentée à l'utilisateur pour l'aider à remplir le formulaire.

en: Check this option if the user must enter a value.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur doit entrer une valeur.

en: Parent Fieldset
fr: Groupe de champs parent

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fr: Le composant du formulaire de type @type n'a pas de fonction d'édition définie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fr: La clé %field_key du champ est invalide. Veuillez entrer uniquement des caractères alphanumériques en minuscule et le tiret bas.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fr: La clé %field_key du champ est déjà utilisée par le champ qui a pour label %existing_field. Veuillez utiliser une clé unique.

en: Submission #@sid
fr: Soumission #@sid

en: Previous submission
fr: Soumission précédente

en: Next submission
fr: Soumission suivante

en: Submitted by !name
fr: Soumis par !name

en: Next Page >
fr: Page suivante >

en: < Previous Page
fr: < Page précédente

en: The webform component @type is not able to be displayed
fr: Le composant de formulaire @type ne peut pas être affiché

en: Illegal information. Data not submitted.
fr: Information invalide. Données non soumises.

en: Go back to the form
fr: Retourner au formulaire

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fr: Permet la création de formulaires et de questionnaires.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: The default value of the field.
fr: La valeur par défaut du champ.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Presents month, day, and year fields.
fr: Présente des champs jour, mois et année.

en: Left Blank
fr: Laissé vide

en: User entered value
fr: Valeur entrée par l'utilisateur

en: Width of the textfield.
fr: Largeur du champ texte (textfield).

en: User email as default
fr: Courriel de l'utilisateur par défaut.

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fr: Met le courriel de l'utilisateur comme valeur par défaut de ce champ, si celui-ci est connecté.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fr: Rendre ce champ non-éditable. Utile pour fournir une valeur par défaut non modifiable.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fr: Longueur moyenne des soumissions en mots (sans les blancs)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fr: Si le groupe de champs est repliable, l'utilisateur pourra l'ouvrir ou le fermer.

en: Collapsed by Default
fr: Replié par défaut

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fr: Les groupes de champs repliables sont "ouverts" par défaut. Sélectionnez cette option pour mettre par défaut les groupes de champ à "fermés".

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fr: Entrez une liste d'extensions de fichiers supplémentaires pour ce champ, séparées par des virgules.<br /> Les extensions saisies seront ajoutées aux éléments cochés ci-dessus.

en: User uploaded file
fr: Fichier téléversé par un utilisateur

en: Average uploaded file size
fr: Taille moyenne des fichiers transférés

en: Randomize Options
fr: Affichage aléatoire des Options

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des options en haut, lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Randomize Questions
fr: Affichage aléatoire des Questions

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fr: Rendre aléatoire l'ordre d'affichage des questions sur le côté lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fr: Permet la création de grilles de questions, sous forme de boutons radio.

en: Non-empty
fr: Non-vide

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fr: Le 'Markup' vous permet d'introduire de la logique HTML ou PHP personnalisée, dans votre formulaire.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Listbox
fr: Liste déroulante

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fr: Permet la création de cases à cocher, boutons radio, ou menus de sélection.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fr: Une grande zone de texte qui permet la saisie de plusieurs lignes.

en: Basic textfield type.
fr: Champ de texte basique.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fr: Présente à l'utilisateur des champs heures et minutes. Champs am/pm optionnels.

en: low
fr: bas

en: medium
fr: modéré

en: high
fr: élevé(e)

en: Reason
fr: Raison

en: Headers
fr: Entêtes

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Display on separate page
fr: Afficher sur une page distincte

en: Add CAPTCHA administration links to forms
fr: Ajouter des liens d'administration de CAPTCHA aux formulaires

en: administer CAPTCHA settings
fr: administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Challenge description
fr: Description du défi

en: Persistence
fr: Persistance

en: Always add a challenge.
fr: Toujours ajouter un test.

en: Log wrong responses
fr: Consigner les mauvaises réponses

en: The CAPTCHA settings were saved.
fr: Les paramètres de CAPTCHA ont été enregistrés.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
fr: Le form_id Drupal du formulaire auquel ajouter le CAPTCHA.

en: Challenge type
fr: Type de défi

en: The CAPTCHA type to use for this form
fr: Le type de CAPTCHA à utiliser pour ce formulaire

en: Illegal form_id
fr: Form_id non permis

en: Saved CAPTCHA point settings.
fr: Paramètres des points CAPTCHA enregistrés.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver le CAPTCHA pour le form_id %form_id ?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été supprimé.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
fr: Le CAPTCHA du formulaire %form_id a été désactivé.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
fr: Cette page donne un aperçu de tous les types de défis disponibles, générés avec leurs paramètres courants.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
fr: Défi "%challenge" par le module "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
fr: 10 autres exemples de ce défi.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
fr: "CAPTCHA" est un acronyme pour "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (test de Turing public complètement automatisé pour différencier les humains des ordinateurs). Le module CAPTCHA est un outil pour combattre la soumission automatique de formulaire par des utilisateurs malicieux (le pourriel) pour par exemple les formulaires de commentaires, de création de compte, de livre d'or, etc. Vous pouvez étendre les formulaires choisis avec un test qui devrait être aisément résolu par un humain, mais suffisamment difficile pour empêcher les scripts automatiques ou les robots de le résoudre.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fr: Il est à noter que le module CAPTCHA intéragit avec la mise en cache des pages (voir les <a href="!performancesettings">paramètres de performance</a>). Étant donné que le défi doit être unique pour chaque formulaire généré, la mise en cache des pages sur lesquelles celui-ci apparaît n'est pas effectuée. Assurez-vous que ces formulaires n'apparaissent pas sur une quantité trop grande de pages, sinon vous perdrez beaucoup d'efficacité au niveau de la mise en cache. Par exemple, si vous placez un CAPTCHA dans le bloc d'authentification des utilisateurs qui est généralement généré sur chaque page pour un utilisateur anonyme, la mise en cache sera pratiquement désactivée. Le formulaire de soumission de commentaire est un autre exemple. Dans ce cas, vous devriez définir "%commentlocation" à "%separatepage" dans les paramètres de commentaires des <a href="!contenttypes">types de contenu</a> appropriés pour une meilleure efficacité de la mise en cache.

en: Location of comment submission form
fr: Emplacement du formulaire de soumission de commentaire

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
fr: CAPTCHA est une marque déposée de Carnegie Mellon University.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
fr: Un CAPTCHA peut être ajouté à pratiquement n'importe quel formulaire Drupal. La liste des formulaires par défaut ci-dessous vous en fournit quelques-uns, mais des formulaires arbitraires peuvent être ajoutés et gérés aisément lorsque l'option "%adminlinks" est activée.

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
fr: Les utilisateurs possédant le <a href="@perm">droit</a> "%skipcaptcha" ne se verront pas offrir de défi. N'accordez ce droit qu'aux utilisateurs dignes de confiance (ex.: les administrateurs du site). Si vous désirez tester un formulaire protégé par un défi, assurez-vous de le faire à l'aide d'un utilisateur ne possédant pas le droit "%skipcaptcha" (par ex.: utilisateur anonyme).

en: skip CAPTCHA
fr: passer les CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
fr: Cette question permet de s'assurer que vous êtes un utilisateur humain et non un logiciel automatisé de pollupostage (spam).

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
fr: Les utilisateurs non vérifiés verront un CAPTCHA ici (!settings).

en: general CAPTCHA settings
fr: paramètres généraux de CAPTCHA

en: Enabled challenge
fr: Défi activé

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
fr: "@type" par le module "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
fr: Placer un CAPTCHA ici pour les utilisateurs non vérifiés.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
fr: La réponse saisie pour le CAPTCHA est incorrecte.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
fr: Trouvez la solution de ce problème mathématique simple et saisissez le résultat. Par exemple, pour 1 + 3, saisissez 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
fr: Génération du formulaire %form_id bloquée par le module CAPTCHA:  défi "%challenge" (par le module "%module"), l'utilisateur a répondu "%response", mais la solution était "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fr: Administrer où et comment sont utilisés les CAPTCHAs.

en: Examples
fr: Exemples

en: An overview of the available challenge types with examples.
fr: Un aperçu des types de défis disponibles, suivis d'exemples.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
fr: Vous pouvez maintenant <a href="!captcha_admin">configurer le module CAPTCHA</a> pour votre site.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fr: Module CAPTCHA de base pour ajouter des défis à des formulaires arbitraires.

en: Code settings
fr: Paramètres du code

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La longueur du code influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Font settings
fr: Paramètres de police

en: tiny
fr: très petit

en: small
fr: petit

en: large
fr: grand

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: La taille de la police influence la taille de l'image. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Character spacing
fr: Espacement des caractères

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
fr: Définissez l'espace entre les caractères. Notez que des valeurs plus grandes rendent la génération de l'image plus consommatrice de CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur du texte (par ex. #000 ou #004283).

en: Additional variation of text color
fr: Variation additionnelle de la couleur du texte

en: moderate
fr: modérer

en: very high
fr: très élevé

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
fr: Les différents caractères auront des couleurs aléatoires dans une fourchette autour de la couleur du texte.

en: Distortion and noise
fr: Distorsion et bruit

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
fr: Avec ces réglages, vous pouvez contrôler le degré d'obfuscation par la distorsion et le bruit généré. N'exagérez pas l'obfuscation et assurez vous que le code dans l'image reste lisible. Par exemple, ne combinez pas de hauts niveaux de distorsion et de bruit.

en: Distortion level
fr: Niveau de distorsion

en: severe
fr: sévère

en: Set the degree of wave distortion in the image.
fr: Définir le degré de distorsion ondulatoire de l'image.

en: Smooth distortion
fr: Distorsion légère

en: This option adds randomly colored point noise.
fr: Cette option ajoute de l'interférence sous forme de points colorés aléatoirement.

en: Add line noise
fr: Ajouter de l'interférence linéaire

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
fr: Cette option ajoute des lignes dessinées aléatoirement sur le texte du code.

en: Noise level
fr: Degré d'interférence

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur d'arrière-plan n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
fr: La couleur du texte n'est pas une valeur hexadécimale valide.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
fr: La génération du CAPTCHA visuel a échoué. Vérifiez les paramètres du CAPTCHA visuel et plus particulièrement la police utilisée.

en: What code is in the image?
fr: Quel code est dissimulé dans l'image ?

en: Provides an image based CAPTCHA.
fr: Fournit un CAPTCHA visuel.

en: Join group
fr: Rejoindre un groupe

en: Leave group
fr: Quitter le groupe

en: Add members
fr: Ajouter des membres

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Group description
fr: Description du groupe

en: You must select a node.
fr: Vous devez sélectionner un nœud.

en: Enter the terms you wish to search for.
fr: Indiquer les termes à rechercher

en: Bold
fr: Gras

en: Copy
fr: Copier

en: Information
fr: Informations

en: Delete role
fr: Supprimer le rôle

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: Relationship type
fr: Type de relation

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Internationalization
fr: Gestion multilingue

en: Translation
fr: Traduction

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Blocks
fr: Blocs

en: A valid date is required for %title.
fr: Une date valide est obligatoire pour %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fr: Une API de date pouvant être utilisée par d'autres modules

en: The Strtotime default value is invalid.
fr: La valeur Strtotime par défaut est invalide

en: Relative
fr: Relatif

en: Above
fr: Au-dessus

en: Within
fr: À l'intérieur

en: Position of date part labels
fr: Position des étiquettes des éléments de date

en: User's time zone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: @min and @max
fr: @min et @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fr: Stocker une date dans la base de données au format date ISO, recommandé pour des dates historiques ou partielles.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fr: Stocker une date dans la base de données dans un champ Datetime, recommandé pour des dates et heures complètes, qui peuvent avoir besoin de conversions de fuseau horaire.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fr: Active les calendriers popup de jQuery et les widgets de saisie d'horaire pour la sélection des dates et des heures.

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Fifth
fr: Cinquième

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fr: Une API de Répétition de Date pour calculer les dates et heures se répétant à partir de règles iCal

en: Overrides
fr: Supplante

en: Add another item
fr: Ajouter un autre élément

en: Full node
fr: Nœud complet

en: Manage fields
fr: Gérer les champs

en: Add field
fr: Ajouter un champ

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: No fields have been defined for any content type yet.
fr: Aucun champ n'est pour l'instant défini sur l'ensemble des types de contenu.

en: Fieldgroup
fr: Groupe de champs

en: Node reference
fr: Référence de nœud

en: Content types that can be referenced
fr: Types de contenu pouvant être référencés

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fr: Fournir une liste d'arguments, séparés par des virgules, à passer à la vue.

en: Title (link)
fr: Titre (lien)

en: Title (no link)
fr: Titre (sans lien)

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un nœud depuis un autre nœud.

en: Decimal
fr: Décimal

en: Precision
fr: Précision

en: User reference
fr: Référence utilisateur

en: User roles that can be referenced
fr: Rôles utilisateur pouvant être référencés

en: User status that can be referenced
fr: Statuts utilisateur pouvant être référencés

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fr: Définit un type de champ pouvant référencer un utilisateur depuis un nœud.

en: Form
fr: Formulaire

en: Title tag
fr: Balise Titre

en: Override path
fr: Supplanter le chemin

en: Publish
fr: Publier

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Any user
fr: N'importe quel utilisateur

en: Permission
fr: Droit

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Groove
fr: En creux

en: Ridge
fr: En saillie

en: Inset
fr: Insérer

en: Intro text
fr: Texte d'introduction

en: Grid
fr: Grille

en: Edit this term
fr: Modifier ce terme

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Hide
fr: Masquer

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Submission settings
fr: Paramètres de soumission

en: Save content type
fr: Enregistrer le type de contenu

en: Once an hour
fr: Une fois par heure

en: Once a day
fr: Une fois par jour

en: Save role
fr: Enregistrer le rôle

en: File format
fr: Format de fichier

en: Source code
fr: Code source

en: Expire !points after
fr: Faire expirer les !points après

en: This setting will not take affect, date must be in the future
fr: Ce réglage ne prendra pas effet car la date doit être dans le futur.

en: Expire !points on this date
fr: Faire expirer les !points à cette date

en: Expiration entry description
fr: Description du motif d'expiration

en: Display message
fr: Afficher le message

en: Transactions per page
fr: Transactions par page

en: Display zero !point users?
fr: Afficher les utilisateurs n'ayant aucun !point ?

en: Users per page
fr: Utilisateurs par page

en: When listing !points by user limit how many users are displayed on a single page
fr: Lors de l'affichage des !points par utilisateur, limite le nombre d'utilisateurs affichés sur une page

en: Default Category
fr: Catégorie par défaut

en: No !points awaiting moderation
fr: Pas de !points en attente de modération

en: Display all
fr: Afficher tout

en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

en: Number of users to display
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher

en: Created Userpoints vocabulary
fr: Vocabulaire Userpoints créé

en: Automatically created by the userpoints module
fr: Créé automatiquement par le module userpoints

en: An optional Term ID for the category.
fr: Un identifiant (ID) de terme optionnel pour la catégorie.

en: An optional description of this transaction.
fr: Une description optionnelle pour cette transaction.

en: User ID parameter is required.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur est requis.

en: Points parameter must be a negative or positive number.
fr: Le paramètre de points doit être un nombre négatif ou positif.

en: Exposes userpoints functionality via XML-RPC
fr: Expose la fonctionnalité de points utilisateur via XML-RPC

en: OG settings
fr: Paramètres OG

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Image gallery
fr: Galerie Image

en: Profiles
fr: Profils

en: Add new profile
fr: Ajouter un nouveau profil

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Thread
fr: Fil de discussion

en: Section title
fr: Titre de section

en: Title text
fr: Texte du titre

en: Mapping
fr: Cartographie

en: From name
fr: Nom de l'expéditeur

en: From address
fr: Adresse de l'expéditeur

en: E-mail template
fr: Modèle de courriel

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Directories
fr: Répertoires

en: Server
fr: Serveur

en: Space
fr: Espace

en: Keys
fr: Clés

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Language neutral
fr: Indépendant de la langue

en: Bullet list
fr: Liste à puces

en: Usage
fr: Utilisation

en: Private group
fr: Groupe privé

en: Change layout
fr: Changer la mise en page

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Available
fr: Disponible

en: Contexts
fr: Contextes

en: Redirects
fr: Redirections

en: Export format
fr: Format d'export

en: Aggregate
fr: Agréger

en: <Any>
fr: -Tout-

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Skin
fr: Habillage

en: Resize
fr: Redimensionner

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Cancelled
fr: Annulé

en: File display
fr: Affichage du fichier

en: Blockquote
fr: Citation

en: Rearrange
fr: Réordonner

en: !num_users created.
fr: !num_users créés.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
fr: Les vocabulaires suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
fr: Les termes suivants ont été créés&nbsp;: !vocs

en: 1 user | @count users
fr[0]: 1 utilisateur
fr[1]: @count utilisateurs

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
fr: Ceci est une liste de fonctions définies de l'utilisateur qui génèrent ce cycle de vie de la requête. Cliquer sur un nom de fonction pour voir sa documentation.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
fr: Voici le contenu de votre variable <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
fr: Ceci est une liste des variables et de leur valeur actuellement stockée dans la table variables et le tableau <code>$conf</code> de votre fichier settings.php. Ces variables sont habituellement accédées avec <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a>. Les variables qui sont trop longues peuvent ralentir vos pages.

en: Empty cache
fr: Vider le cache

en: Reinstall modules
fr: Réinstaller les modules

en: Variable editor
fr: Éditeur de variables

en: Session viewer
fr: Visionneur de session

en: Switch user
fr: Changer d'utilisateur

en: Execute PHP
fr: Exécuter du code PHP

en: Number of users to display in the list
fr: Nombre d'utilisateurs à afficher dans la liste

en: This user can switch back.
fr: Cet utilisateur peut revenir.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur ne pourra pas revenir à son compte.

en: Query log
fr: Log de requête

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
fr: Vous devez désactiver ou mettre à jour l'extension php Zend Optimizer afin d'activer cette fonctionnalité. La version minimale requise est 3.2.8. Les versions plus anciennes de Zend Optimizer sont <a href="!url">horriblement boguées et produisent des erreurs de segmentation dans votre Apache</a> ...

en: Display query log
fr: Afficher la liste des requêtes.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
fr: Afficher un journal des requêtes en base de données qui ont été nécessaires à la génération de la page courante, et le temps d'exécution pour chacune. De plus, les requêtes qui sont répétées pendant une seule visualisation de page sont résumées dans la colonne #, et affichées en rouge car elles sont propices à être mises en cache.

en: Sort query log
fr: Trier le journal des requêtes

en: by source
fr: par source

en: by duration
fr: par temps d'exécution

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
fr: La table de la requête peut être triée dans l'ordre où les requêtes ont été exécutées ou par durée décroissante.

en: Slow query highlighting
fr: Surligner les requêtes lentes

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
fr: Entrez un entier en millisecondes. Toute requête qui prend plus longtemps que ce nombre de millisecondes sera mise en surbrillance dans le journal de la requête. Cela indique possiblement une requête inefficace, ou candidate pour la mise en cache.

en: Display page timer
fr: Afficher le chronomètre de page

en: Display page execution time in the query log box.
fr: Afficher la durée d'exécution de la page dans la boîte listant les requêtes.

en: Display memory usage
fr: Afficher l'utilisation de la mémoire

en: Display redirection page
fr: Afficher la page de renvoi.

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
fr: Lorsqu'un module invoque <code>drupal_goto()</code> pour effectuer un renvoi vers une autre page, la liste des requêtes et les autres informations utiles au développeur sont perdues. Activer ce paramètre a pour effet de présenter lors des renvois une page intermédiaire permettant au développeur d'examiner les données avant de continuer sur la page de renvoi.

en: PHP code to execute
fr: Code PHP à exécuter

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
fr: Entrez du code. Ne pas utiliser les balises <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
fr: Exécuter

en: Warning - will delete your module tables and variables.
fr: Avertissement - supprimera vos tables et variables de modules.

en: Old value
fr: Ancienne valeur

en: New value
fr: Nouvelle valeur

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
fr: Désolé, des types de variables complexes ne peuvent pas encore être modifiés. Utiliser le bloc <em>Exécuter du code PHP</em> et la fonction <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
fr: Nom de la session

en: Generate users
fr: Générer des utilisateurs

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
fr: Génère un nombre défini d'utilisateurs. Supprime en option les utilisateurs actuels.

en: Generate content
fr: Générer du contenu

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
fr: Génère un nombre défini de nœuds et de commentaires. Supprime en option les éléments actuels.

en: How many users would you like to generate?
fr: Combien d'utilisateurs voulez-vous générer ?

en: How many nodes would you like to generate?
fr: Combien de nœuds voulez-vous générer ?

en: Development helper for node_access table
fr: Assistant de développement pour la table node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
fr: Ce module aide au développement d'un site. Spécifiquement, quand un module de contrôle d'accès est utilisé pour limiter l'accès à quelques-uns ou tous les nœuds, ce module fournit des indications en affichant la table node_access dans la base de données.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
fr: La table node_access est une méthode de Drupal qui permet de cacher du contenu à certains utilisateurs et de l'afficher à d'autres. Par défaut, Drupal affiche tous les nœuds à tous les utilisateurs. Il y a plusieurs modules optionnels qui peuvent être installés pour cacher le contenu à certains utilisateurs.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
fr: Si vous n'avez pas installé un de ces modules, vous n'avez réellement pas besoin du module devel_node_access. Ce module est à l'intention d'un usage durant le développement, alors que les développeurs et administrateurs peuvent confirmer que la table node_access fonctionne comme prévu. Vous ne voulez probablement pas que ce module soit activé sur un site en production.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
fr: Ce module fournit deux blocs. Un appellé Devel Node Access by User qui est visible quand un seul nœud est affiché sur une page. Ce bloc affiche quels utilisateurs peuvent voir, mettre à jour ou supprimer le nœud affiché. Noter que ce bloc utilise un algorithme inefficace pour produire son résultat. Vous ne devriez activer ce bloc que sur des sites qui ont très peu de comptes d'utilisateurs.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Tous les utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser tous les utilisateurs à accéder à tous les nœuds. En fonction du(des) module(s) de contrôle d'accès que vous utilisez, vous pourriez vouloir supprimer ces entrées. Si vous n'utilisez pas de module de contrôle d'accès, vous devriez laisser ces entrées telles quelles.

en: realm
fr: zone

en: Legacy Nodes
fr: Anciens nœuds

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
fr: Vous avez !num nœuds dans la table node qui ne sont pas représentés dans la table node_access. Si vous avez un module de contrôle d'accès installé, ces nœuds pourraient être cachés pour tous les utilisateurs. Ceci pourrait être causé par la publication de nœuds avant l'activation du module de contrôle d'accès. Si tel est le cas, mettre à jour manuellement chacun des nœuds les ajoutera à la table node_access et résoudra le problème.

en: All Nodes Represented
fr: Tous les nœuds représentés

en: All nodes are represented in the node_access table.
fr: Tous les nœuds sont représentés dans la table node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
fr: Accès autorisé à tous les nœuds (Quelques utilisateurs)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
fr: Votre table node_access contient des entrées qui peuvent autoriser des utilisateurs à accéder à tous les nœuds. Cela pourrait être parfaitement normal, dépendamment de quel(s) module(s) de contrôle d'accès vous utilisez.

en: Access Granted to Some Nodes
fr: Accès autorisé à certains nœuds

en: public nodes
fr: nœuds publics

en: Public Nodes
fr: nœuds Publics

en: Summary by Realm
fr: Sommaire par domaine

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
fr: Les zones suivantes autorisent un accès limité à des nœuds spécifiques.

en: private nodes
fr: nœuds privés

en: Protected Nodes
fr: Nœuds Protégés

en: Devel Node Access
fr: Accès à Devel Node

en: Devel Node Access by User
fr: Accès à Devel Node par utilisateur

en: explained
fr: expliqué

en: ignored
fr: ignoré

en: empty
fr: vide

en: illegitimate
fr: illégitime

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une plus basse priorité !

en: alien
fr: étranger

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
fr: Ne devrait PAS être dans !na à cause d'une origine inconnue !

en: This entry grants access to this node to this user.
fr: Cette entrée autorise l'accès à ce nœud à cet utilisateur.

en: node_access entries for nodes shown on this page
fr: entrées node_access pour les nœuds affichés sur cette page

en: Access permissions by user
fr: Permissions d'accès par utilisateur

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
fr: Divers blocs, pages et fonctions pour développeurs.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
fr: Générer des utilisateurs, des nœuds, et des termes de taxonomie factices.

en: Package
fr: Paquet

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: All types
fr: Tous les types

en: Restore
fr: Restaurer

en: Display as
fr: Afficher en tant que

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: You must specify a valid role name.
fr: Vous devez saisir un nom de rôle valide.

en: The role has been added.
fr: Le rôle a été ajouté.

en: Parser
fr: Analyseur syntaxique

en: Aggregator
fr: Agrégateur

en: Title of the feed item.
fr: Titre de l'élément du flux.

en: Node author
fr: Auteur du nœud

en: Values
fr: Valeurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Recipient's name
fr: Nom du destinataire

en: Interface language
fr: Langue de l'interface

en: Rebuilding
fr: Reconstruire

en: highest
fr: maximum

en: lowest
fr: minimum

en: Request receipt
fr: Accusé de réception

en: Note that e-mail priority is ignored by a lot of e-mail programs.
fr: Prenez note que la priorité de courriel est ignorée par beaucoup de logiciels de messagerie.

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: Cancel link
fr: Lien d'annulation

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Attach files
fr: Joindre des fichiers

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fr: L'URL %url est invalide. Veuillez saisir une URL complète, telle que http://www.exemple.com/flux.xml.

en: Views panes
fr: Vues de panneaux

en: by @user
fr: par @user

en: Argument type
fr: Type d'argument

en: Deleted/missing block @module-@delta
fr: Bloc @module-@delta supprimé/manquant

en: New custom content
fr: Nouveau contenu personnalisé

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fr: Créer un contenu HTML complètement personnalisé.

en: Context
fr: Contexte

en: General form
fr: Formulaire générale

en: Form goes here.
fr: Le formualire va ici.

en: "@s" base form
fr: "@s" formulaire de base

en: Node type description
fr: Description du type de nœud

en: Attached files
fr: Fichiers attachés

en: Attached files go here.
fr: Les fichiers joints vont ici.

en: A list of files attached to the node.
fr: Une liste des fichiers joints au nœud.

en: "@s" attachments
fr: "@s" fichiers attachés

en: Book navigation
fr: Navigation du livre

en: "@s" book navigation
fr: Navigation du livre "@s"

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Comment form here.
fr: Formulaire de commentaire ici.

en: A form to add a new comment.
fr: Un formulaire pour ajouter un nouveau commentaire.

en: "@s" comment form
fr: "@s" formulaire des commentaires

en: Node comments
fr: Commentaires du nœud

en: Node comments go here.
fr: Les commentaires du nœud vont ici.

en: The comments of the referenced node.
fr: Les commentaires du nœud référencé.

en: !a comments per page
fr: !a commentaires par page

en: Pager
fr: Pagination

en: "@s" comments
fr: "@s" commentaires

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: The content of the referenced node.
fr: Le contenu du nœud référencé.

en: Node title.
fr: Titre du nœud.

en: Node content goes here.
fr: Le contenu du nœud va ici.

en: Link title to node
fr: Lier le titre au nœud

en: Check here to make the title link to the node.
fr: Cochez ici pour que le titre soit un lien qui pointe vers le nœud.

en: No extras
fr: Pas d'extras

en: Identifier
fr: Identifiant

en: "@s" content
fr: Contenu de "@s"

en: Node form publishing options
fr: Options de publication du formulaire de nœud

en: Publishing options on the Node form.
fr: Options de publication du formualire de nœud.

en: Node form author information
fr: Informations sur l'auteur du formulaire du nœud

en: Author information on the Node form.
fr: Information de l'auteur sur le formulaire du nœud.

en: Node form comment settings
fr: Paramètres des commentaires du formualire de nœud.

en: Comment settings on the Node form.
fr: Paramètre de commentaire sur le nœud formulaire.

en: Node form file attachments
fr: Fichiers joints du formulaire du nœud

en: File attachments on the Node form.
fr: Fichiers joints sur le formulaire du nœud.

en: Node form book options
fr: Options de livre du formulaire de nœud.

en: Book options for the node.
fr: Options du livre pour le nœud.

en: Publishing options.
fr: Options de publication.

en: Comment options
fr: Options des commentaires

en: Comment options.
fr: Options des commentaires.

en: Authoring information.
fr: Information de composition

en: Menu options
fr: Options de menu

en: Menu options.
fr: Options de menu.

en: URL path options
fr: Options du chemin d'URL

en: URL Path options.
fr: Options du chemin d'URL.

en: Attach files.
fr: Joindre des fichiers.

en: Book options.
fr: Options du livre.

en: Node type description goes here.
fr: La description du type de nœud va ici.

en: Node type description.
fr: Description du type de nœud

en: Profile content goes here.
fr: Le contenu du profil va ici.

en: Which category
fr: Quelle catégorie

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fr: Texte à afficher si la catégorie ne possède pas de données. Notez que le titre ne sera pas affiché sauf s'il est surchargé.

en: "@s" profile fields
fr: "@s" champs profile

en: Term description goes here.
fr: La description du terme va ici.

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: "@s" term description
fr: "@s" description du terme

en: List of related terms
fr: Liste de termes associés

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fr: Termes liés à un terme existant ; peut être un enfant, un relatif ou de premier niveau.

en: Sibling terms
fr: Termes apparentés

en: Top level terms
fr: Termes de premier niveau

en: Which terms
fr: Quels termes

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: The picture of a user.
fr: La photo d'un utilisateur.

en: "@s" user picture
fr: "@s" photo de l'utilisateur

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: The profile of a user.
fr: Le profil d'un utilisateur.

en: "@s" user profile
fr: "@s" profil utilisateur

en: Vocabulary terms
fr: Termes d'un vocabulaire

en: All the terms in a vocabulary.
fr: Tous les termes d'un vocabulaire.

en: "@s" terms
fr: "@s" termes

en: Maximum depth
fr: Profondeur maximale

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fr: Défini la profondeur maximale de termes affichés.

en: Display as tree
fr: Afficher comme arborescence

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fr: Si coché, les termes sont affichés dans une arborescence, sinon dans une liste à plat.

en: A node object.
fr: L'objet d'un nœud.

en: Currently set to !link
fr: Actuellement réglé sur !link

en: Invalid node selected.
fr: Le nœud sélectionné est invalide.

en: A node add form.
fr: Un formulaire d'ajout de nœud.

en: Select the node type for this form.
fr: Sélectionnez le type de nœud pour ce formulaire.

en: A node edit form.
fr: Un formulaire de modification de nœud.

en: A single taxonomy term object.
fr: Un objet terme de taxonomie unique.

en: A single user object.
fr: Un unique objet utilisateur.

en: Taxonomy vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A single taxonomy vocabulary object.
fr: Un unique objet de vocabulaire de taxinomie.

en: Select the vocabulary for this form.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour ce formulaire.

en: Add argument
fr: Ajouter un argument

en: relationship
fr: relation

en: Add relationship
fr: Ajouter une relation

en: Add context
fr: Ajouter un contexte

en: Required contexts
fr: Contextes obligatoires

en: required context
fr: contexte obligatoire

en: Add required context
fr: Ajouter un contexte obligatoire

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: Remove this item
fr: Supprimer cet élément

en: Add @type "@context"
fr: Ajouter @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fr: Modifier @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fr: Saisissez un nom pour identifier ce !type dans les pages d'administration.

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fr: Saisir un mot-clé à utiliser comme élément de substitution dans les titres.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fr: Ne pas prendre en considération ; le contenu qui requiert ce contexte ne sera pas disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fr: Si l'argument est manquant ou invalide, choisir l'option qui doit s'appliquer.

en: Context @count
fr: Contexte @count

en: Show all
fr: Tout afficher

en: Configure !subtype_title
fr: Configurer !subtype_title

en: Panel settings
fr: Paramètres du panel

en: Unknown context
fr: Contexte inconnu

en: No context
fr: Pas de contexte

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fr: Vous pouvez utiliser des %keywords à partir du contexte, ainsi que  %title pour contenir le titre original.

en: Context %count
fr: Contexte %count

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Module name
fr: Nom du module

en: Enter the module name to export code to.
fr: Saisir le nom du module vers lequel exporter le code.

en: Local
fr: Locale

en: Panel
fr: Panneau

en: Add a node from your site as content.
fr: Ajouter un nœud de votre site en tant que contenu.

en: Leave node title
fr: Laisser le titre du nœud

en: Invalid node
fr: Nœud non valide

en: Node loaded from @var
fr: Nœud chargé depuis @var

en: Deleted/missing node @nid
fr: Nœud @nid supprimé/manquant

en: Page settings
fr: Paramètres de la page

en: Path is required.
fr: Le chemin est obligatoire

en: Argument wildcard
fr: Caractères de remplacement de l'argument

en: No argument
fr: Aucun argument

en: From context
fr: Depuis le contexte

en: From panel argument
fr: Depuis l'argument du panel

en: Input on pane config
fr: Saisie sur la configuration du pane

en: Required context
fr: Contexte requis

en: Panel argument
fr: Argument du panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fr: Si "À partir d'un argument du panneau" est choisi, l'argument du panneau à utiliser.

en: Sixth
fr: Sixième

en: Fixed argument
fr: Argument fixe

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fr: Si "Fixe" est sélectionné, quoi utiliser comme argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fr: Si cet argument est présenté aux utilisateurs du panneau, l'étiquette à lui appliquer.

en: Use pager
fr: Utiliser la pagination

en: Items to display
fr: Éléments à afficher

en: Offset
fr: Décalage

en: Link to view
fr: Lier à la vue

en: More link
fr: Lien "plus"

en: More link text
fr: Texte du lien "Plus"

en: Link title to view
fr: Lier le titre à la vue

en: Provide a "more" link that links to the view
fr: Fournir un lien "Plus" pointant vers la vue

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fr: Ceci est indépendant de tout lien fourni par la vue elle-même ; si vous voyez deux liens "plus", désactivez celui-ci. Views ne fournira un lien plus que si vous utilisez l'affichage "block", donc si vous en disposez pas utilisez celui-ci.

en: Display feed icons
fr: Afficher les icônes des flux

en: Num posts
fr: Nombre de contributions

en: Send arguments
fr: Envoyer les arguments

en: Deleted/missing view @view
fr: Vue @view supprimée/manquante

en: Book parent
fr: Parent de livre

en: Immediate parent
fr: Parent immédiat

en: Top level book
fr: Livre de plus haut niveau

en: Term from node
fr: Terme du nœud

en: Term parent
fr: Terme parent

en: Top level term
fr: Terme de premier niveau

en: contains
fr: contient

en: Machine name
fr: Nom système

en: Page Link
fr: Lien vers une page

en: legal
fr: Conditions Générales d'Utilisation (CGU)

en: %name accepted T&C version %tc_id.
fr: %name a accepté les Conditions Générales d'Utilisation (CGU) version %tc_id.

en: Print
fr: Imprimer

en: CSS Injector
fr: Injecteur CSS

en: Headline
fr: Titre principal

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Registration form
fr: Formulaire d'inscription

en: The e-mail address %mail is not valid.
fr: L'adresse électronique %mail n'est pas valide.

en: Data
fr: Données

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: No name
fr: Aucun nom

en: Node count
fr: Comptage des nœuds

en: Finish
fr: Finir

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: Default format
fr: Format par défaut

en: Create field
fr: Créer un champ

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Only in the category(s)
fr: Seulement dans les catégories

en: Only of the type(s)
fr: Seulement du ou des types

en: Number of views
fr: Nombre de lectures

en: Attribution
fr: Paternité

en: Or
fr: Ou

en: Content ID
fr: Identifiant (ID) du contenu

en: Underline
fr: Souligné

en: Cut
fr: Couper

en: Paste
fr: Coller

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Font family
fr: Police de caractères

en: About
fr: À propos

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Log messages
fr: Journaliser les messages

en: Link class
fr: Classe du lien

en: Created:
fr: Créé :

en: Create new profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Default theme
fr: Thème par défaut

en: Available as block
fr: Disponible en tant que bloc

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: and
fr: et

en: Optional URL
fr: URL facultative

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fr: Si le titre du lien est facultatif ou obligatoire, un champ sera affiché à l'utilisateur final. Si le titre du lien est statique, le lien utilisera toujours le même titre. Si le <a href="http://drupal.org/project/token">module token</a> est installé, le titre statique peut utiliser n'importe quel autre champ du nœud pour sa valeur. Les titres statiques et basés sur des jetons (tokens) peuvent contenir la plupart des balises XHTML en ligne, telles que <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
fr: Autoriser les jetons (tokens) saisis par l'utilisateur

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fr: Le fait de cocher cette case permettra aux utilisateurs de saisir des jetons dans les URL et les Titres dans le formulaire d'édition du nœud. Ceci n'affecte pas les configurations de champ sur cette page.

en: Rel Attribute
fr: Attribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fr: Quand il sera affiché, ce lien aura cet attribut rel. L'usage le plus commun est <a href="http://fr.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> qui empêche certains moteurs de recherche d'aspirer les liens suivis.

en: At least one title or URL must be entered.
fr: Vous devez saisir au moins un titre ou une URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
fr: Vous ne pouvez pas saisir un titre sans url.

en: Title, as link (default)
fr: Titre, en tant que lien (par défaut)

en: URL, as link
fr: URL, en tant que lien

en: Short, as link with title "Link"
fr: Court, comme lien avec le titre "Lien"

en: Label, as link with label as title
fr: Étiquette, comme lien avec l'étiquette comme titre

en: Separate title and URL
fr: Titre et URL séparés

en: No nodes selected.
fr: Aucun nœud sélectionné.

en: Campaign
fr: Campagne

en: Inventory
fr: Inventaire

en: Content language
fr: Langue du contenu

en: Add @type
fr: Ajouter @type

en: Not promoted
fr: Non promu

en: Not sticky
fr: Non épinglé

en: Parent comment
fr: Commentaire parent

en: The parent comment.
fr: Le commentaire parent.

en: Author's website
fr: Site web de l'auteur

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fr: Afficher la profondeur du commentaire s'il apparaît dans un fil.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fr: Trier suivant l'ordre du fil. Ceci maintient les commentaires enfants avec leurs parents.

en: Reply-to link
fr: Lien de réponse

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fr: Fournir un lien pour répondre au commentaire.

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Link this field to its user or an author's homepage
fr: Lier ce champ à son utilisateur ou à la page d'accueil d'un auteur

en: Newest first
fr: Les plus récents d'abord

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fr: Le nouveau formulaire  %title a été créé. Ajoutez ci-dessous de nouveaux champs à votre formulaire.

en: Submission deleted.
fr: Soumission supprimée.

en: field
fr: champ

en: nodes
fr: nœuds

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Formatter
fr: Outil de mise en forme

en: clone
fr: cloner

en: Week @week
fr: Semaine @week

en: Regions
fr: Régions

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
fr: Définir ce contexte quand un nœud du livre sélectionné est visualisé.

en: Context UI
fr: Contexte UI

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
fr: Fournit une interface simple pour paramétrer un site avec Context.

en: Decline
fr: Refuser

en: Step
fr: Étape

en: Target
fr: Cible

en: Time ago
fr: Il y a

en: Create @name
fr: Créer @name

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Profile Name
fr: Nom du profil

en: The taxonomy vocabulary ID
fr: L'identifiant du vocabulaire de taxonomie

en: Dataset
fr: Jeu de données

en: Force single
fr: Forcer l'unicité

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Radios
fr: Boutons radios

en: Save permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Effect
fr: Effet

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Public Domain
fr: Domaine public

en: Show @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: starting from @count
fr: en commençant à @count

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: Embed
fr: Intégré

en: No roles
fr: Aucun rôle

en: Speed
fr: Vitesse

en: The language the content is in.
fr: Langue de rédaction du contenu.

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: Response code
fr: Code réponse

en: Node tokens
fr: Jetons de nœud

en: Delete profile
fr: Supprimer le profil

en: edit permissions
fr: modifier les droits

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Importing
fr: Importation

en: Acronym
fr: Acronyme

en: More link path
fr: Chemin du lien "plus"

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Not defined
fr: Non défini

en: Validator
fr: Validateur

en: Debugging
fr: Débogage

en: Flag user
fr: Flag l'utilisateur

en: Unflag
fr: Démarquer

en: CSS selector
fr: Sélecteur CSS

en: Inherit
fr: Hériter

en: Mime type
fr: Type MIME

en: Delete item
fr: Supprimer l'élement

en: Subscribe user to group
fr: Inscrire l'utilisateur au groupe

en: Unsubscribe user from group
fr: Désincrire l'utilisateur du groupe

en: User is group member
fr: L'utilisateur est membre du groupe

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
fr: Cette option active l'interpolation bilinéaire de la distorsion qui rend l'image plus légère, mais qui consomme plus de CPU.

en: Add salt and pepper noise
fr: Ajouter de l'interférence sel et poivre

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
fr: L'image CAPTCHA est un test populaire ou un texte est aléatoirement généré et caché dans une image. L'image est générée directement pour chaque requête, ce qui consomme intensément du CPU sur le serveur. Faites attention à la taille et aux réglages de calcul de l'image.

en: Choose a category
fr: Veuillez choisir une catégorie

en: Generate
fr: Générer

en: List, edit, or add user roles.
fr: Afficher, ajouter ou modifier des rôles d'utilisateur.

en: edit role
fr: modifier le rôle

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fr: La taille maximale autorisée pour les images (par ex. 640x480). Indiquer 0 pour aucune restriction. Si une <a href="!image-toolkit-link">boîte à outils Images</a> a été installée, les fichiers qui excèdent cette taille seront redimensionnés automatiquement pour s'y conformer.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Custom format
fr: Format d'entrée personnalisé

en: 1 row | @count rows
fr[0]: 1 ligne
fr[1]: @count lignes

en: The date the node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud.

en: In the form of WW (01 - 53).
fr: Sous la forme SS (01 - 53).

en: Once !points have been obtained by the user
                              they will expire according to this setting
fr: Une fois les !points obtenus par cet utilisateur, ils expireront en fonction de ce réglage

en: By default all !points are assigned to this category.  You can modify what categories are available by modifying the <a href="!url">Userpoints taxonomy</a>
fr: Par défaut, tous les !points sont assignés à cette catégorie. Vous pouvez sélectionner quelles catégories sont disponibles en modifiant la <a href="!url">taxonomie Userpoints</a>

en: userpoints module was unable to select or create a vocabulary. !Points will be uncategorized
fr: Le module userpoints n'a pas pu sélectionner ou créer un vocabulaire. !Points ne sera pas catégorisé

en: My !points
fr: Mes !points

en: Category ID
fr: Identifiant de catégorie

en: Provides integration of Userpoints with rules
fr: Fournit l'intégration de Userpoints avec rules

en: Button alignment
fr: Alignement des boutons

en: Example:
fr: Exemple :

en: CiviCRM Administration theme
fr: Thème d'administration CiviCRM

en: CiviCRM Theme
fr: Thème CiviCRM

en: Creator
fr: Créateur

en: !group: !field
fr: !group : !field

en: Invalid display id @display
fr: Identifiant (ID) de l'affichage @display invalide

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fr: Erreur : le gestionnaire pour @table > @field n'existe pas !

en: Do not use a relationship
fr: Ne pas utiliser de relation

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: export
fr: exporter

en: Importer
fr: Outil d'importation

en: Custom template
fr: Gabarit personnalisé

en: Backup/restore your database or migrate data to or from another Drupal site.
fr: Sauvegarder/restaurer votre base de données ou migrer les données à partir ou vers un autre site Drupal.

en: Backup the database.
fr: Sauvegarder la base de données.

en: Restore the database from a previous backup
fr: Restaurer la base de données avec une sauvegarde précédente

en: Backup every
fr: Sauvegarder toutes les

en: Number of Backup files to keep
fr: Nombre de sauvegardes à conserver

en: Exclude the following tables altogether
fr: Exclure l'ensemble des tables suivantes

en: The selected tables will not be added to the backup file.
fr: Les tables sélectionnées ne seront pas ajoutées à la sauvegarde.

en: Exclude the data from the following tables
fr: Exclure les données des tables suivantes

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
fr: La structure des tables sélectionnées sera sauvegardée mais pas leurs données. Ceci est utile pour exclure les données du cache et réduire la taille du fichier.

en: Backup file name
fr: Nom du fichier de sauvegarde

en: No Compression
fr: Aucune compression

en: Append a timestamp.
fr: Ajouter un horodatage.

en: Timestamp format
fr: Format d'horodatage

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
fr: Doit être une chaîne au format PHP <a href="!url">date()</a>

en: Save these settings.
fr: Enregistrer ces paramètres.

en: Upload a Backup File
fr: Transférer un fichier de sauvegarde

en: Upload a backup file created by this version of this module. For other database backups please use another tool for import. Max file size: %size
fr: Charger un fichier de sauvegarde créé par cette version du module. Pour les autres sauvegardes de la base de données, merci d'utiliser un autre outil pour l'import. Taille maximale du fichier: %size

en: Unable to open file %file to restore database
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %file pour restaurer la base de données

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
fr: Information de sécurité : Backup and Migrate n'a pas pu créer de fichier de test dans le répertoire de destination %directory, et ne peut donc pas vérifier la sécurité de cet emplacement. Les sauvegardes sur le serveur seront désactivées jusqu'à ce que le répertoire de destination soit accessible en écriture et sécurisé.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
fr: Information de sécurité : "Backup and Migrate" n'enregistrera pas de sauvegarde sur le serveur car le répertoire de destination est accessible à tous. Si vous voulez sauvegarder des fichiers sur le serveur, sécurisez d'abord le répertoire "%directory".

en: Backup or migrate the Drupal Database quickly and without unnecessary data.
fr: Sauvegarder et migrer la base de données de Drupal rapidement et sans les données inutiles.

en: Custom pages
fr: Pages personnalisées

en: Webform submissions
fr: Soumissions de webform

en: The cache has been cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Run cron
fr: Lancer la tâche planifiée (cron)

en: of
fr: sur

en: User email
fr: Courriel de l'utilisateur

en: Title field
fr: Champ titre

en: translate
fr: traduire

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fr: Le fichier %file n'a pas pu être enregistré. Une erreur inconnue s'est produite.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fr: Le fichier spécifié %name n'a pas pu être transféré.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: Body background color
fr: Couleur de fond du <body>

en: Flagged
fr: Flaggé

en: No link
fr: Aucun lien

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Designer
fr: Concepteur

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Page Top
fr: Haut de page

en: Page Bottom
fr: Bas de page

en: Reservation
fr: Réservation

en: Row
fr: Ligne

en: Facebook name
fr: Nom Facebook

en: Simplecontext arg
fr: Argument Simplecontext

en: Item1
fr: Élément1

en: The stuff for item 1.
fr: Les affaires de l'élément 1.

en: Item2
fr: Élément2

en: A relcontext object.
fr: Un objet relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fr: Ajoute un relcontext à partir d'un simplecontext existant

en: Scheduling
fr: Planification

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
fr: %name : le nom de correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Page elements
fr: Éléments de la page

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Variants
fr: Variantes

en: Properties
fr: Propriétés

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fr: Activer ou désactiver l'affichage de certains éléments des pages.

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Immediate
fr: Immédiat

en: Light
fr: Léger

en: E-mail to
fr: Envoyer par e-mail à

en: File browser
fr: Explorateur de fichiers

en: Configuration profiles
fr: Profils de configuration

en: Absolute URLs
fr: URL absolues

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'IMCE renvoie des chemins de fichiers absolus.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fr: Comportement par défaut pour les fichiers existants durant les transferts de fichiers

en: Keep the existing file renaming the new one
fr: Conserver le fichier existant en renommant le nouveau

en: Keep the existing file rejecting the new one
fr: Conserver le fichier existant en refusant le nouveau

en: Replace the existing file with the new one
fr: Remplacer le fichier existant par le nouveau

en: Default method for creating thumbnails
fr: Méthode par défaut pour la création des vignettes

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fr: Redimensionner l'image en fonction des dimensions de la vignette.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fr: D'abord redimensionner l'image puis la recadrer pour l'adapter aux dimensions de la vignette.

en: Role-profile assignments
fr: Assignation de profils aux rôles

en: Settings were imported from the profile %name
fr: Les paramètres ont été importés depuis le profil %name

en: Give a name to this profile.
fr: Veuillez nommer ce profil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
fr: Définir à 0 pour utiliser la valeur maximale disponible.

en: Directory quota
fr: Quota de répertoire

en: Total user quota
fr: Quota total par utilisateur

en: Set to * to remove the restriction.
fr: Définir à * pour supprimer la restriction.

en: Maximum image resolution
fr: Résolution maximale de l'image

en: Maximum number of files per operation
fr: Nombre maximal de fichiers par opération

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fr: Vous pouvez permettre aux utlisateurs de sélectionner des fichiers multiples, pour traiter en masse les opérations de suppression, redimensionnement, etc. Pour sélectionner un nombre illimité de fichiers, indiquez 0. Ces opérations seront effectuées dans une seule requête Drupal, ce qui peut être avantageux. Toutefois, il y aura une augmentation de temps dédié à l'exécution des scripts, ainsi qu'une charge additionnelle du processeur et de la consommation de mémoire, qui risquent de dépasser les limites allouées par votre serveur. Cette situation doit être évitée.

en: Profile has been added.
fr: Le profil a été ajouté.

en: Including subdirectories
fr: Sous-répertoires inclus

en: Directory path
fr: Chemin du répertoire

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fr: Définir les répertoires auxquels les utilisateurs de ce profil auront accès.
    <ul>
    	<li>Utiliser les caractères alphanumériques comme chemins de répertoire.</li>
    	<li>Pour spécifier la racine du système de fichiers, entrez simplement <strong>.</strong>(le point).</li>
    	<li>Utilisez <strong>%uid</strong> comme variable pour les identifiants d'usager. Par ex. : <em>users/user%uid</em> créera des répertoires nommés <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>Pour supprimer un répertoire de la liste, laissez son chemin vide.</li>
      <li>Si vous souhaitez plus de flexibilité dans les chemins de répertoires, vous pouvez exécuter du code php pour générer ceux-ci.<br />
      Aux fins de l'exécution php, votre chemin de répertoire devra commencer par <strong>php:</strong>, et la suite devra être du code valide, en mesure de générer le bon chemin. <br />Par ex.: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> va générer le chemin <strong>users/USER-NAME</strong>.<br />
      Voici maintenant un exemple de répertoire multi-niveaux : <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> va générer le chemin <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong>, ce qui permetta d'identifier les répertoires d'usager en fonction de leur date d'adhésion.<br />
      Veuillez noter que vous devriez utiliser la variable $user plutôt que $GLOBALS['user'] puisqu'elles ne s'appliquent pas toujours au même objet.</li>
    </ul>
    <p>Veuillez noter que les permissions assignées aux vignettes ne se répercuteront pas sur le téléversement ou la génération de vignettes. Voir la description des vignettes ci-dessous pour plus de détails.</p>
    <p>Si vous avez besoin de plus de champs, remplissez-les et sauvegardez-les, et deux champs additionnels apparaîtront dans la page suivante.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le profil %name ?

en: Profile has been deleted.
fr: Le profil a été supprimé.

en: Import settings from other profiles
fr: Importer des paramètres depuis d'autres profils

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fr: Les chemins de répertoire en doublon ne sont pas autorisés.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fr: %dirname n'est pas accepté en tant que nom de répertoire approprié.

en: Create thumbnails
fr: Créer des vignettes

en: Selected files
fr: Fichiers sélectionnés

en: Width x Height
fr: Largeur x Hauteur

en: Create a new image
fr: Créer une nouvelle image

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à effectuer des opérations sur plus de %num fichiers.

en: directory (%dir)
fr: répertoire (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fr: Un choix interdit a été détecté. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Upload failed.
fr: Le transfert a échoué.

en: File deletion successful: %files.
fr: Suppression du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fr: Veuillez spécifier des dimensions dans la plage autorisée, soit de 1x1 à @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fr: Redimensionnement du(des) fichier(s) avec succès : %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fr: La création de vignettes (%thumbnames) a été effectuée avec succès pour %filename.

en: %filename is not an image.
fr: %filename n'est pas une image.

en: Scaling up is not allowed.
fr: L'agrandissement n'est pas autorisé.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fr: %filename(%dimensions) existe déjà.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fr: %filename ne peut pas être redimensionné à %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fr: Impossible d'obtenir un répertoire de travail pour l'explorateur de fichiers !

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fr: Aucun répertoire valide n'a été spécifié pour l'explorateur de fichiers !

en: Illegal choice %choice in !name element.
fr: Choix interdit %choice dans l'élément !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
fr: L'exploration des fichiers est désactivée dans le répertoire %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
fr: Souhaitez-vous rafraîchir le répertoire courant ?

en: Delete selected files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les fichiers sélectionnés ?

en: Please select a thumbnail.
fr: Veuillez sélectionner une vignette.

en: You must select at least %num files.
fr: Vous devez sélectionner au moins %num fichier(s).

en: Tips
fr: Astuces

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fr: Sélectionnez un fichier en cliquant la ligne correspondante dans la liste des fichiers.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fr: Ctrl + clic pour ajouter ou retirer des fichiers de la sélection.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fr: Maj+cliquer pour créer un intervalle de sélection. Cliquez une première fois pour marquer le début, puis Maj+cliquez pour marquer la fin de l'ensemble.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fr: Trier les fichiers en cliquant sur l'en-tête de la colonne correspondante.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fr: Redimensionnez l'espace de travail grâce aux barres de redimensionnement horizontale et verticale.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des fichiers : haut, bas, gauche, Début, Fin, Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fr: Raccourcis clavier pour les fichiers sélectionnés : Entrée/Inser, Suppr, R(edimension), T (vignettes), U (transfert).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fr: Raccourcis clavier pour la liste des répertoires : haut, bas, gauche, droite, début, fin.

en: Limitations
fr: Limites

en: !num files using !dirsize of !quota
fr: !num fichier(s) utilisant !dirsize sur !quota

en: unlimited quota
fr: quota illimité

en: Bundles
fr: Paquets

en: Bundle
fr: Paquet

en: Decimal point
fr: Marqueur décimal

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Delimited text
fr: Texte délimité

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fr: Un fichier texte brut délimité par des virgules, tabulations, ou autres caractères.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fr: Un fichier lisible par Microsoft Excel.

en: Delimited text format
fr: Format du texte délimité

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Colon (:)
fr: Deux-points (:)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: Delete selected files
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Custom date format
fr: Format de date personnalisé

en: Book outline
fr: Structure du livre

en: Revision information
fr: Informations sur les révisions

en: Drupal User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur Drupal

en: Click
fr: Clic

en: interval
fr: intervalle

en: Hide submit button
fr: Masquer le bouton de soumission

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fr: Séléctionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l'autocomplétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers d'utilisateurs.

en: View used to select the nodes
fr: Vue utilisée pour sélectionner les nœuds

en: Root term
fr: Terme racine

en: %name: this post can't be referenced.
fr: %name : ce contenu ne peut être référencé.

en: Origin
fr: Origine

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: IMCE Wysiwyg API bridge
fr: IMCE Wysiwyg API d'intégration

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
fr: Permet de définir IMCE comme un plugin pour les éditeurs côté client intégré via l'API Wysiwyg.

en: Sitewide context
fr: Contexte global du site

en: Section subtitle
fr: Section du sous-titre

en: Section class
fr: Classe de la section

en: Inject the selected css when this context is set.
fr: Injecter la CSS sélectionnée lorsque ce contexte est défini.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs avec la chaine de permission spécifiée.

en: Mail spool expiration
fr: Délai d'expiration de la file d'attente des courriels

en: Comma
fr: Virgule

en: Show All
fr: Montrer tous

en: Uses
fr: Utilisations

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fr: Les nœuds constituent le contenu primaire d'un site Drupal.

en: Comments are responses to node content.
fr: Les commentaires sont des réponses au contenu des nœuds.

en: Users who have created accounts on your site.
fr: Utilisateurs ayant créé un compte sur votre site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: Le nom du marqueur ne doit contenir que des lettres minuscules, des tirets bas et des nombres.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
fr: Les noms des marqueurs doivent être uniques. Ce nom de marqueur est déjà utilisé.

en: Flag translations of content as a group
fr: Marquer les traductions de contenu comme un groupe

en: Flag each translation of content separately
fr: Marquer chaque traduction séparemment

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
fr: Marquer les traductions comme un groupe permettant aux utilisateurs le marquage du contenu original sans faire de distinction sur la traduction qu'ils sont en train d'afficher. Changer ce paramètre <strong>ne mettra pas</strong> à jour les contenus déjà marqués.

en: Display link on node teaser
fr: Afficher le lien dans l'accroche du nœud

en: Display link on node page
fr: Afficher le lien sur la version complète du nœud

en: Display checkbox on node edit form
fr: Afficher une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
fr: Si vous choisissez d'avoir une case à cocher sur le formulaire d'édition du nœud, vous devez spécifier son état initial sur le formulaire de paramètres de <a href="@content-types-url">chacun des types de contenus</a>.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
fr: Inclure ceci pour avoir accès au champ compteur de marqueurs.

en: Display link under comment
fr: Afficher le lien sous le commentaire

en: Display link on user profile page
fr: Afficher le lien sur la page de profil de l'utilisateur

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
fr: Le module fournissant ce marqueur n'a pas été trouvé, ou ce type de marqueur <em> %type</em> n'est pas valide.

en: Flag confirm
fr: Confirmation

en: JavaScript toggle
fr: Basculement JavaScript

en: Normal link
fr: Lien standard

en: Confirmation form
fr: Formulaire de confirmation

en: Default flags
fr: Marqueurs par défaut

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
fr: Ci-dessus sont listés les <a href="@flag-url">flags</a> que vous avez définis comme devant apparaître sur le formulaire d'édition des nœuds. Vous pouvez spécifier leur état initial ici.

en: No flags are currently defined.
fr: Aucun marqueur n'est actuellement défini.

en: Flag type
fr: Type de marqueur

en: Global?
fr: Global ?

en: Disabled Flags
fr: Marqueurs désactivés

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
fr: Le module <a href="@views-url">Views</a> n'est pas installé ou n'est pas activé. Il est recommandé d'installer le module Views afin de pouvoir générer simplement des listes de contenu marqué.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
fr: Des listes de contenu flaggés peuvent être affichées en utilisant des vues. Vous pouvez les configurer dans la <a href="@views-url">section d'administration de Views</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
fr: Le module Flag fournit automatiquement quelques <a href="@views-url">vues par défaut pour le flag <em>bookmarks</em></a>.  Vous pouvez les utiliser comme patron en clonant ces vues, puis les paramétrant selon vos besoins.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
fr: Le <a href="@flag-handbook-url">manuel du module Flag</a> contient de la <a href="@customize-url">documentation pour créer des vues personnalisées</a> en utilisants les flags.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
fr: Flagger un élément peut déclencher des <em>actions</em>. Cependant, vous n'avez pas le module <em>Flag actions</em> d'<a href="@modules-url">activé</a> ; vous ne pourrez donc pas profiter de cette fonctionnalité.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
fr: Le marquage d'un élément peut déclencher des <a href="@actions-url">actions</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
fr: Le marquage d'un élément peut déclencher des <a href="@rules-url">règles</a> (Rules).

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
fr: Pour apprendre les différentes manières d'utiliser les flags, consultez le <a href="@handbook-url">manuel du module Flag</a>.

en: Flag name
fr: Nom du marqueur

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
fr: Le type de contenu que ce flag peut affecter. Un flag ne peut affecter qu'un seul type de contenu. Ceci ne peut être changé une fois que le flag est créé.

en: Add new flag
fr: Ajouter un marqueur

en: Change this value only with great care.
fr: Changez cette valeur avec beaucoup de précautions.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
fr: Un titre court et descriptif pour ce flag. Il sera utilisé dans les interfaces d'administration pour faire référence à ce flag, ainsi que dans les titres de page et les éléments de menus de certaines <a href="@insite-views-url">vues</a> que ce module fournit (ils sont cependant personnalisables). Des exemples pourraient être <em>Marque-page</em>, <em>Favoris</em> ou <em>Abusif</em>

en: Flag link text
fr: Texte du lien du marqueur

en: The text for the "flag this" link for this flag.
fr: Le texte du lien "Marquer ceci" de ce marqueur.

en: Flag link description
fr: Description du lien du marqueur

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "Marquer ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Flag confirmation message
fr: Message de confirmation du marquage.

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "flagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sous forme de question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir flagger ce contenu ?"

en: Flagged message
fr: Message de contenu marqué

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après que le contenu a été marqué. Si le JavaScript est activé, il sera affiché sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: Unflag link text
fr: Texte du lien pour démarquer

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
fr: Le texte du lien "Déflagger ceci" pour ce flag.

en: Unflag link description
fr: Description du lien démarquer

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
fr: La description du lien "déflagger ceci". Habituellement affiché au survol de la souris.

en: Unflag confirmation message
fr: Message de confirmation de déflaggage

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
fr: Le message affiché si l'utilisateur a cliqué sur le lien "déflagger ceci" et qu'une confirmation est requise. Habituellement présenté sour la forme d'une question tel que : "Êtes-vous certain de vouloir déflagger ce contenu ?"

en: Unflagged message
fr: Message de déflaggage

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
fr: Le message affiché après qu'un contenu a été déflaggé. Si le JavaScript est activé, il s'affichera sous le lien. S'il n'est pas activé, il sera affiché dans la zone des messages.

en: Global flag
fr: Marqueur global

en: Roles that may use this flag
fr: Rôles pouvant utiliser ce marqueur

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
fr: Sélectionnez chacun des types de contenu sur lesquels ce flag peut être utilisé. Vous devez en sélectionner un au minimum.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
fr: Les flags sont souvent contrôlés par des liens qui permettent aux utilisateurs de basculer d'un état à l'autre. Vous pouvez choisir comment les utilisateurs intéragissent avec les flags ici. Il est normal de n'avoir aucune des ces options cochées, si vous souhaitez <a href="@placement-url">placer les liens sur la page vous-même</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Le message de confirmation du marquage est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
fr: Un message de confirmation est obligatoire lorsque vous utilisez le type de lien confirmation.

en: Flag @name has been saved.
fr: Le marqueur @name a été enregistré.

en: Flag @name has been deleted.
fr: Le marqueur @name a été supprimé.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
fr: Mauvais jeton (token). Il semble que vous avez suivi un lien non valide.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à flagger ou déflagger ce contenu.

en: Edit action
fr: Modifier l'action

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
fr: Action manquante "@action-callback". Le module qui la fournissait a soit été désinstallé soit désactivé.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
fr: Aucune action sur les flags. Utilisez le formulaire <em>Ajouter une action sur un flag</em> pour créer une action.

en: No flag available
fr: Aucun flag disponible

en: Select a flag
fr: Choisir un marqueur

en: Add a new flag action
fr: Ajouter une action sur un flag

en: Edit the "@action" action for the @title flag
fr: Modifier l'action "@action" du marqueur @title

en: Add an action to the @title flag
fr: Ajouter une action pour le flag @title

en: Select an action
fr: Sélectionnez une action

en: Add "@action" action to the @title flag
fr: Ajouter l'action "@action" pour le flag @title

en: reaches
fr: atteind

en: falls below
fr: tombe sous

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été enregistrée.

en: Perform action when content !event !threshold flags
fr: Exécute une action lorsque l'événement !event du contenu atteind le seuil de !threshold flags.

en: Flagging threshold
fr: Seuil du flag

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
fr: Supprimer l'action "@action" pour le flag @title ?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
fr: L'action "@action" pour le flag @title a été supprimée.

en: Content Flagged @flag_title
fr: Contenu marqué @flag_title

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
fr: Les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message.

en: More tokens
fr: Plus de tokens

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
fr: En fonction du type de contenu qui est marqué, les tokens suivants peuvent être utilisés dans les champs destinataire, sujet ou message. Par exemple, si le contenu marqué est un nœud, vous pouvez utiliser les tokens des nœuds --mais vous ne pouvez pas utiliser les tokens des commentaires : ils ne seront pas reconnus. De la même manière, si le contenu marqué est un utilisateur, vous ne pourrez utiliser que les tokens des utilisateurs.

en: Flag has been uninstalled.
fr: Flag a été désinstallé.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
fr: Vous essayez d'installer le module <em>Flag</em>. Cependant, le module <em>"Flag content"</em> est installé, et ces deux modules ne sont pas compatibles (car il arrive qu'ils utilisent le même nom de base de données). Pour installer le module <em>Flag</em>, vous devrez en premier désactiver et ensuite <a href='@uninstall-url'>désinstaller</a> le module <em>"Flag content"</em>.

en: Create customized flags that users can set on content.
fr: Créez des flags personnalisés que les utilisateurs peuvent activer sur du contenu.

en: Execute actions on Flag events.
fr: Exécute des actions sur les événements de Flag.

en: The URL of the content being flagged.
fr: L'URL du contenu marqué.

en: The title of the content being flagged.
fr: Le titre du contenu marqué.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
fr: Le type de contenu marqué, tel que <em>nœud</em> ou <em>commentaire</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
fr: L'ID du contenu marqué, peut être un nid ou un cid.

en: The current count total for this flag.
fr: Le compteur total courant pour ce flag.

en: Total flag count for flag @flag
fr: Le nombre total de flag pour le flag @flag

en: Use flag link settings
fr: Utilisez le lien paramètres de Flag

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
fr: Pour que le module Flag fonctionne avec les traductions, vous devez installer et activer le module <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>.

en: Translation helpers module not found.
fr: Le module Translation helpers n'a pas été trouvé.

en: flagging user
fr: utilisateur flaggant

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  marqué(e), sous le titre "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
fr: Un(e) @flag-type a été  déflaggé(e), sous le titre "@flag-title"

en: Trim a flag
fr: Couper un flag

en: User whose flag to trim
fr: Utilisateur pour lequel couper le flag

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour lequel couper le flag. (Pour les flags globaux, cet argument est ignoré.)

en: Flag queue size
fr: Taille de la file d'attente de Flag

en: Flag a @type
fr: Marquer un(e) @type

en: User on whose behalf to flag
fr: Utilisateur pour le compte duquel flagger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel flagger l'objet. De plus, si coché ci-dessous, les droits d'accès au flag sont vérifiés pour cet utilisateur.

en: Unflag a @type
fr: Déflagger un(e) @type

en: @type has flagging count
fr: @type a un compte de flags

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
fr: La valeur de comparaison pour le nombre de fois où un objet est marqué. Par exemple, si vous saisissez "3", et choisissez "Supérieur à" pour l'opérateur, alors cette condition retournera TRUE, si l'objet est marqué plus de trois fois.

en: @type is flagged
fr: @type est marqué

en: User on whose behalf to check
fr: Utilisateur pour le compte duquel vérifier

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
fr: Pour les flags non globaux, ceci est l'utilisateur pour le compte duquel le flag est vérifié.

en: Comparison operator
fr: Opérateur de comparaison

en: Greater than or equal
fr: Supérieur ou égal

en: Less than or equal
fr: Inférieur ou égal

en: Flag:
fr: Marqueur :

en: The flag type
fr: Le type de marqueur

en: Is the flag global?
fr: Le flag est-il global ?

en: Flaggable node
fr: Nœud flaggable

en: Flaggable user
fr: Utilisateur flaggable

en: Flagged time
fr: Heure du flag

en: Display the time the content was flagged by a user.
fr: Affiche la date/heure à laquelle le contenu a été flaggé par un utilisateur.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
fr: L'ID unique de l'objet qui a été flaggé.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
fr: Filtre qui s'assure qu'un contenu a été ou n'a pas été flaggé.

en: Flag link
fr: Lien du flag

en: Display flag/unflag link.
fr: Afficher le lien de flag/déflag.

en: Flag counter
fr: Compteur de flag

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
fr: Le nombre de fois qu'un contenu a été flaggé pour tous les utilisateurs.

en: counter
fr: compteur

en: User's flagged content
fr: Contenu flaggé par l'utilisateur

en: Limit results to users that have flagged certain content.
fr: Limiter les résultats aux utilisateurs qui ont flaggé certains contenus.

en: user flagged content
fr: contenu flaggé par l'utilisateur

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
fr: Flag n'est pas en mesure de convertir le filtre <em>Date/Heure du flag</em>. Sa valeur est vide pour le moment, mais doit être renseignée pour fonctionner correctement.

en: Not flagged
fr: Non flaggé

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
fr: Ce filtre n'est requis que si la relation utilisée comme option "Uniquement inclure du contenu flaggé" n'est pas cochée. Sinon, le filtre est sans effet car tous les enregistrements sont déjà limités au contenu flaggé.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
fr: En choisissant <em>Non flaggé</em>, il est possible de créer une liste de contenu <a href="@unflagged-url">qui n'est pas flaggé</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
fr: Le nom du flag sélectionné fait un bon libellé.

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Include only flagged content
fr: Inclure uniquement du contenu flaggé

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
fr: Si coché, seul le contenu qui a ce flag sera inclu. Laisser non coché pour inclure tout le contenu ; ou en combinaison avec le filtre <em>Flaggé</em>, <a href="@unflagged-url">pour limiter les résultats à du contenu spécifiquement non flaggé</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
fr: Aucun flag du type %type existant. Vous devez dabord <a href="@create-url">créer un flag %type</a> avant de pouvoir l'utiliser.

en: You must first create a flag
fr: Vous devez d'abord créer un flag

en: by current user
fr: par l'utilisateur courant

en: by any user
fr: par n'importe quel utilisateur

en: !group: !title
fr: !group : !title

en: If checked, only content that is flagged will be included.
fr: Si coché, seul le contenu qui est flaggé sera inclu.

en: !group: !title counter
fr: !group : !title compteur

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
fr: Inclure le nom du flag sélectionné aide à identifier cette relation.

en: Include only users who have flagged content.
fr: Uniquement inclure les utilisateurs qui ont flaggé du contenu.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
fr: Si coché, seul les utilisateurs qui ont flaggé n'importe quel contenu avec ce flag seront inclus.

en: Select the flag to validate against.
fr: Sélectionnez le flag servant de validation.

en: Validate the @type only if
fr: Valider le @type seulement si

en: IDs separated by , or +
fr: IDs séparés par des , ou des +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
fr: <em>Choisir le premier flag mentionné dans les relations</em>.

en: It is flaggable
fr: Il est flaggable

en: It is flagged at least once
fr: Il est flaggé au moins une fois

en: It is flagged by the current user
fr: Il est flaggé par l'utilisateur courant

en: Is empty (NULL)
fr: Est vide (NULL)

en: not empty
fr: non vide

en: Display a JQuery accordion with the results. The first field will be used as the header and trigger.
fr: Affiche un accordéon JQuery avec les résultats. Le premier champ sera utilisé comme header et trigger.

en: <strong>IMPORTANT:</strong> The <em>first field</em> in order of appearance <em>will</em> be the one used as the "header" or "trigger" of the accordion action.
fr: <strong>IMPORTANT :</strong> Le <em>premier champ</em> dans l'ordre de parution <em>deviendra</em> "l'entête" ou "déclencheur" de l'action accordéon.

en: If checked, the Group's header will be used to open/close the accordion.
fr: Si cette option est cochée, l'entête de groupe servira pour ouvrir / fermer l'accordéon.

en: Theming information
fr: Informations de thème

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Ends with
fr: Finit par

en: Undated
fr: Non daté

en: The menu router has been rebuilt.
fr: Le routeur de menu a été reconstruit.

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Do not cache
fr: Ne pas mettre en cache

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Le titre à utiliser lorsque cet argument est présent ; il écrasera le titre de la vue et les titres provenant des arguments précédents. Vous pouvez utiliser ici les substitutions de pourcentage pour remplacer avec les titres des arguments. Utilisez "%1" pour le premier argument, "%2" pour le second, etc.

en: Action to take if argument is not present
fr: Action à mener si l'argument est absent

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue comme argument, l'argument sera ignoré ; correspond à "toutes les valeurs"

en: Wildcard title
fr: Titre du joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fr: Le titre à utiliser pour le joker dans les substitutions partout ailleurs.

en: <Basic validation>
fr: -Validation basique-

en: Action to take if argument does not validate
fr: Actions à mener si l'argument ne passe pas la validation

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fr: Les protocoles affichés ici sont ceux disponibles de manière globale. Vous pouvez ajouter plus de protocoles en modifiant la variable <em>filter_allowed_protocols</em> de votre installation.

en: Link this field to its user
fr: Lier ce champ à l'utilisateur correspondant

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fr: Supplanter cette valeur à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: Text to display for anonymous users
fr: Texte à afficher pour les utilisateurs anonymes

en: More info
fr: Plus d'infos

en: Taxonomy vocabularies
fr: Vocabulaires de taxonomie

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: Title plus teaser
fr: Titre plus accroche

en: Front page feed
fr: Flux de la page d'accueil

en: Preface First
fr: Première préface

en: Primary
fr: Primaire

en: Postscript First
fr: Postscript Premier

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Tab weight
fr: Poids de l'onglet

en: User: ID
fr: Utilisateur : Identifiant (ID)

en: No role
fr: Aucun rôle

en: View link
fr: Lien d'affichage

en: File preview
fr: Aperçu du fichier

en: The size of the file.
fr: La taille du fichier.

en: The MIME type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: Attached to
fr: Attaché(s) à

en: Link this field
fr: Lier ce champ

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Jurisdiction
fr: Juridiction

en: Confirmed
fr: Confirmé

en: Add users
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Menu links
fr: Liens de menu

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Generating Content
fr: Génération du contenu

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
fr: Création de @num_nids nœuds avec succès.

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
fr: Le registre du thème est reconstruit à chaque requête. N'oubliez pas de <a href="!url">désactiver</a> cette fonctionnalité sur des sites web en production.

en: Enter function name for api lookup
fr: Entrez le nom de la fonction pour la voir sur l'API

en: API Site
fr: Site de l'API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
fr: L'URL de base pour vos liens de documentation du développeur. Vous pouvez changer ceci si vous exécutez <a href="!url">api.module</a> localement.

en: Krumo display
fr: Affichage de Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
fr: Choisissez un thème pour vos messages de débogage ou choisissez <em>désactivé</em> pour afficher la sortie de l'objet et du tableau au format PHP standard.

en: Rebuild the theme registry on every page load
fr: Reconstruire le registre de thème à chaque chargement de page

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
fr: A la création de nouveaux templates et de surcharges de theme_, le registre de thème a besoin d’être reconstruit.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
fr: Désinstaller puis installer les modules sélectionnés. <code>hook_uninstall()</code> et <code>hook_install()</code> seront exécutés et le numéro de version du schéma sera défini au numéro de mise à jour le plus récent. Vous devrez au préalable effacer manuellement toute table existante si le module n'implémente pas <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Saved new value for %name.
fr: Nouvelle valeur enregistrée pour %name.

en: Display of !type !obj
fr: Affichage de !obj !type

en: {empty}
fr: {vide}

en: The file could not be written.
fr: The fichier n'a pas pu être enregistré.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
fr[0]: Une variable supprimée.
fr[1]: @count variables supprimées.

en: 1 character | @count characters
fr[0]: @count caractère
fr[1]: @count caractères

en: 1 element | @count elements
fr[0]: 1 élément
fr[1]: @count éléments

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
fr: Purger le cache CSS et tout le cache des tables de la base de données qui stockent le cache des pages, des nœuds, des thèmes et des variables.

en: Function reference
fr: Référentiel de la fonction

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
fr: Voir une liste de fonctions utilisateur actuellement définies avec liens vers la documentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
fr: Lancer hook_uninstall() puis hook_install() pour un module donné.

en: Rebuild menus
fr: Reconstruire les menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
fr: Reconstruire le menu en se basant sur hook_menu() et rétablir tous les modifications personnalisées. Tous les éléments de menus retournent à leurs paramètres par défaut.

en: Edit and delete site variables.
fr: Modifier et supprimer des variables du site.

en: View your server's PHP configuration
fr: Voir la configuration PHP de votre serveur

en: Execute PHP Code
fr: Exécuter du code PHP

en: Execute some PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: Theme registry
fr: Registre du thème

en: View a list of available theme functions across the whole site.
fr: Voir une liste des fonctions de thèmes disponibles à travers l'ensemble du site.

en: View the active form/render elements for this site.
fr: Voir le rendu/forme actif(ve) des éléments pour ce site.

en: List the contents of $_SESSION.
fr: Liste le contenu de $_SESSION.

en: Devel settings
fr: Paramètres de Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
fr: Supprimer tous les utilisateurs (excepté utilisateur id 1) avant de générer les nouveaux utilisateurs.

en: How old should user accounts be?
fr: Quel âge doivent avoir les comptes d'utilisateurs ?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: L'ancienneté des utilisateurs sera distribuée aléatoirement entre l'heure choisie et l'heure actuelle.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
fr: . Ce type contient des champs CCK qui ne seront peuplés que par des champs qui implémentent le hook content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
fr: À partir de quand doit-on dater les nœuds ?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
fr: Les dates de création des nœuds seront réparties aléatoirement entre la date de départ choisie et maintenant.

en: Requires path.module
fr: Requiert path.module

en: Add an url alias for each node.
fr: Ajouter un alias d'URL à chaque nœud

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
fr: N'autorise aucun accès, mais pourrait bloquer les autorisations de plus basse priorité ; pas dans !na.

en: Should be in !na but isn't!
fr: Devrait être dans !na, mais n'y est pas!

en: Node_access summary
fr: Résumé de node_access

en: Devel node access
fr: Devel Node Access

en: You do not have any administrative items.
fr: Vous n'avez accès à aucune page d'administration.

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Localization
fr: Traduction

en: Cache once for everything (global)
fr: Mettre en cache une fois pour tout (global)

en: Per page
fr: Par page

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per role per page
fr: Par rôle par page

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Per user per page
fr: Par utilisateur par page

en: Display the results as a slideshow.
fr: Affiche les résultats sous forme de diaporama.

en: Has Avatar
fr: A un avatar

en: Draft
fr: Brouillon

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Capitalize first letter
fr: Mettre la première lettre en majuscule

en: 12-hour (am/pm)
fr: 12 heures (am/pm)

en: 24-hour
fr: 24 heures

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Registration successful. You are now logged in.
fr: Enregistrement effectué. Vous êtes maintenant identifié.

en: Logged in user
fr: Utilisateur connecté

en: Custom text
fr: Texte personnalisé

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fr: Il n'y a pas de soumission pour ce formulaire. <a href="!url">Voir ce formulaire</a>.

en: Play
fr: Lecture

en: Sum
fr: Somme

en: Feed item
fr: Élement de flux

en: Progress bar color
fr: Couleur de la barre de progression

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: sorted by
fr: trié par

en: Date year range
fr: Intervalle d'années de la date

en: Legend
fr: Légende

en: Format: @date
fr: Format : @date

en: The dates are invalid.
fr: Les dates ne sont pas valides.

en: Repeats
fr: Se répète

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fr: !repeats_every_interval le !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fr: !repeats_every_interval chaque !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fr: !repeats_every_interval pour chaque !month_days des mois de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fr: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fr: !repeats_every_interval !count fois

en: !repeats_every_interval until !until_date
fr: !repeats_every_interval jusqu'au !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fr: !repeats_every_interval sauf !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fr: !repeats_every_interval pour lequel la semaine démarre le !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fr[0]: toutes les semaines
fr[1]: toutes les @count semaines

en: every month | every @count months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les @count mois

en: every year | every @count years
fr[0]: tous les ans
fr[1]: tous les @count ans

en: every day | every @count days
fr[0]: tous les jours
fr[1]: tous les @count jours

en: Roles to display
fr: Rôles à afficher

en: Modules to display
fr: Modules à afficher

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Relationship Type
fr: Type de la Relation

en: Remove group
fr: Supprimer le groupe

en: Cancel changes
fr: Annuler les modifications

en: No description
fr: Aucune description

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Not installed.
fr: Non installé.

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Secondary
fr: Secondaire

en: No fields available.
fr: Aucun champ disponible.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fr: L'adresse mail de l'expéditeur. Le laisser vide pour utiliser l'adresse configurée au niveau du site.

en: Select a vocabulary
fr: Selectionner un vocabulaire

en: Execute arbitrary PHP script
fr: Exécuter un code PHP arbitraire

en: PHP script
fr: Script PHP

en: Modify user roles
fr: Modifier les rôles utilisateur

en: Add roles
fr: Ajouter des rôles

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
fr: Choisir un ou plusieurs rôles à assigner aux utilisateurs sélectionnés.

en: Remove roles
fr: Retirer des rôles

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
fr: Choisissez un ou plusieurs rôles que vous souhaitez retirer aux utilisateurs sélectionnés.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
fr: Vous n'avez choisi aucun rôle à ajouter ou supprimer. Veuillez sélectionner quelque chose à faire.

en: Display operations as
fr: Afficher les opérations en tant que

en: Dropdown selectbox with Submit button
fr: Menu déroulant de sélection avec un bouton Soumettre

en: Each action as a separate button
fr: Chaque action dans un bouton séparé

en: Skip confirmation step
fr: Passer l'étape de confirmation

en: Display processing result
fr: Afficher le résultat du traitement

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fr: Aucune opération sélectionnée. Veuillez sélectionner une opération à exécuter.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec les arguments : @arguments

en: actions permissions
fr: droits des actions

en: Actions permissions
fr: Droits sur les actions

en: Integrates actions with the permission system.
fr: Intègre les actions avec le système de permissions.

en: No flags
fr: Aucun flag

en: User autocomplete
fr: Saisie semi-automatique des noms d'utilisateur

en: Numeric
fr: Numérique

en: Teaser break
fr: Séparation de fin d'accroche

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: form
fr: formulaire

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Submit button text
fr: Texte du bouton de soumission

en: Date field(s)
fr: Champ(s) date

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode pour gérer les champs date multiples au sein de la même requête. Renvoie les éléments qui possèdent au moins un champ date correspondant (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux dont tous les champs dates sélectionnés correspondent (date = champ_1 ET champ_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fr: Vous devez sélectionner au moins un champ de date pour ce filtre.

en: Missing date fields!
fr: Champs de dates manquants !

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: (@field) <strong>Exposé</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
fr: Les résultats de cette soumission peuvent être vus ici :

en: New component name
fr: Nom du nouveau composant

en: When adding a new component, the name field is required.
fr: Lors de l'ajout d'un nouveau composant, le nom du champ est requis.

en: Your webform has been published.
fr: Votre formulaire a été publié.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fr: Les positions des composants et leur caractère 'obligatoire' ont été mis à jour.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fr: Optionnel. Vous pouvez organiser votre formulaire en plaçant ce composant au sein d'un groupe de champs ('fieldset').

en: Component %name cloned.
fr: Le composant %name a été cloné.

en: Component %name updated.
fr: Composant %name mis à jour.

en: New component %name added.
fr: Composant %name ajouté.

en: Delete the %name fieldset?
fr: Supprimer le groupe de champs %name ?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le groupe de champs  %name et tous ses champs fils inclus dans %name dans le formulaire %webform. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete the %name component?
fr: Supprimer le composant %name ?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fr: Cela supprimera immédiatement le composant %name du formulaire %webform. L'action ne peut pas être annulée.

en: Component %name deleted.
fr: Composant %name supprimé.

en: Submissions for %user
fr: Soumissions de %user

en: Show !count results per page.
fr: Présenter !count résultats par page.

en: Showing all results.
fr: Présente tous les résultats.

en: @total results total.
fr: @total résultats au total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fr: Ceci est le délimiteur utilisé dans le fichier CSV/TSV lors du téléchargement des résultats de Webform. La méthode la plus fiable pour préserver les caractères hors alphabet latin consiste à utiliser la tabulation. Vous pouvez vouloir le remplacer par un autre caractère en fonction du programme avec lequel vous prévoyez d'importer les résultats.

en: Submission Details
fr: Détails de la soumission

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fr: Cette page affiche tous les composants actuellement configurés pour ce nœud webform. Vous pouvez ajouter au formulaire autant de composants que vous le souhaitez, qui peuvent être plusieurs du même type. Pour ajouter un nouveau composant, remplissez le nom et sélectionnez un type dans les champs au bas du tableau. Soumettez le formulaire pour créer le nouveau composant ou prendre en compte toute modification des valeurs du formulaire.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fr: Cliquez sur le nom d'un composant existant pour modifier sa configuration.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fr: Ces permissions déterminent quels sont les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire. Elles ne protègent pas l'accès à la page du formulaire. Pour empêcher l'accès au formulaire dans sa totalité, utilisez un module d'accès au contenu comme <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fr: Les rôles qui peuvent soumettre ce formulaire

en: Show complete form in teaser
fr: Montrer tout le formulaire dans l'accroche

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fr: Afficher le formulaire complet dans le résumé du nœud.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fr: Par défaut le bouton de soumission de ce formulaire aura le label <em>Soumettre</em>. Entrer un nouveau label si vous voulez le changer.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fr: L'adresse de courriel saisie, %address, n'est pas une adresse valide.

en: Submissions for this form are closed.
fr: Les soumissions de ce formulaire sont closes.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fr: Vous devez vous <a href="!login">connecter</a> ou vous <a href="!register">enregister</a> pour voir ce formulaire.

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas le droit de voir ce formulaire.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fr: Vous avez déjà soumis le formulaire un nombre maximum de fois (@count).

en: You have already submitted this form.
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire.

en: You may not submit another entry at this time.
fr: Vous ne pouvez pas soumettre une nouvelle entrée pour le moment.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fr: <a href="!url">Voir vos précédentes soumissions</a>.

en: Available components
fr: Composants disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fr: Voici les types de champs disponibles pour votre installation de Webform. Vous pouvez désactiver chacun de ces composants en décochant sa case correspondante. Seuls les composants sélectionnés seront disponibles dans les nouveaux formulaires ou les formulaires existants.

en: Default e-mail values
fr: Valeurs par défaut des courriels

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fr: L'adresse de l'expéditeur par défaut des soumissions ; souvent l'adresse de la personne qui maintient vos formulaires.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fr: Le nom de l'expéditeur associé à l'adresse électronique par défaut.

en: Default subject
fr: Sujet par défaut

en: Form submission from: %title
fr: Formulaire soumis depuis : %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fr: Le sujet par défaut des résultats envoyés par courriel.

en: Allow cookies for tracking submissions
fr: Autoriser les cookies pour le suivi les soumissions

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fr: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Les cookies</a> peuvent être utilisés pour empêcher un même utilisateur de faire des soumissions répétées pour un formulaire. Il n'est pas nécessaire d'utiliser cette fonctionnalité pour limiter les soumissions d'un utilisateur, bien qu'elle permette d'être plus précis dans certaines situations. En plus des cookies, Webform utilise aussi les addresses IP et les noms d'utilisateurs pour empêcher les soumissions répétées.

en: Default export format
fr: Format d'export par défaut

en: Default export delimiter
fr: Délimiteur par défaut pour l'export

en: Submission access control
fr: Contrôle d'accès de la soumission

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fr: Sélectionner les rôles des utilisateurs qui peuvent soumettre chaque formulaire individuel

en: Disable Webform submission access control
fr: Désactive le contrôle d'accès de la soumission Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fr: Par défaut, la configuration de chaque formulaire permet à l'administrateur de choisir quels rôles pourront soumettre le formulaire. Vous pouvez vouloir toujours autoriser les utilisateurs à soumettre le formulaire si vous utilisez un module à part pour contrôler l'accès aux nœuds Webform (Node Access).

en: Form: !form
fr: Formulaire : !form

en: Submission updated.
fr: Soumission mise à jour.

en: Thank you, your submission has been received.
fr: Merci, votre soumission a été reçue.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (tokens) spéciaux dans ce champ. Ils seront remplacés par des valeurs dynamiques.

en: Token values
fr: Jetons (tokens)

en: Webform confirmation
fr: Confirmation du Webform

en: Form components
fr: Composants de formulaire

en: Webform submission
fr: Soumissions Webform

en: Website timezone
fr: Fuseau horaire du site

en: User timezone
fr: Fuseau horaire de l'utilisateur

en: Use a textfield for year
fr: Utiliser un champ texte pour l'année

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fr: Si coché, le champ date généré utilisera un champ texte pour l'année. Sinon il utilisera une liste déroulante.

en: Entered !name is not a valid date.
fr: La date !name saisie n'est pas une date valide.

en: Leaving blank will use the default size.
fr: Si vous laissez vide, la dimension par défaut sera utilisée.

en: %value is not a valid email address.
fr: %value n'est pas une adresse de courriel valide.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fr: Les groupes de champs vous permettent d'organiser plusieurs champs en groupes.

en: %field field is required.
fr: Le champ %field est requis.

en: Filesize (KB)
fr: Taille du fichier (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fr: Un champ qui n'est pas visible à l'utilisateur, mais qui est enregistré avec la soumission.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fr: Affiche du texte en HTML dans le formulaire ; n'affiche pas un champ.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fr: Les options à l'intérieur d'une liste déroulants doivent être uniques. Les clés suivantes ont été utilisées plusieurs fois :

en: Make this field resizable by the user.
fr: Rendre ce champ redimensionnable par l'utilisateur.

en: Examples: $, #, -.
fr: Exemples : $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
fr: Exemples : lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fr: La valeur %name entrée n'est pas une heure valide.

en: The page has been deleted.
fr: La page a été supprimée.

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Add comment link
fr: Ajouter un lien de commentaire

en: Javascript Choice Form
fr: Choix du formulaire Javascript

en: The event on which to trigger the accordion.
fr: L’événement sur lequel déclencher l'accordéon.

en: %editor profile for %format
fr: Profil de %editor pour %format

en: Enabled by default
fr: Activé par défaut

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fr: L'état par défaut de l'éditeur pour les utilisateurs ayant accès à ce profil. Les utilisateurs peuvent surcharger cet état si la prochaine option (ci-dessous) est activée.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fr: Si autorisé, les utilisateurs pourront choisir leur éditeur par défaut dans les paramètres de leur compte utilisateur.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fr: Montrer un lien de basculement <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fr: Choisir de montrer ou non le lien  <em>activer / désactiver l'éditeur de texte riche</em> sous une zone de texte. Si désactivé, le paramétrage de l'utilisateur ou le paramétrage global par défaut est utilisé (voir ci-dessus).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fr: Cette option contrôle si la barre d'outils est affichée au-dessus ou en-dessous des zones d'édition.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fr: Cette option contrôle l'alignement des icônes dans la barre d'outils de l'éditeur.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fr: Où afficher le chemin des éléments HTML (par exemple <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fr: Cette option vous donne la possibilité d'activer/désactiver le bouton de redimensionnement. Si activé, le chemin de la barre d'outils doit être  "haut" ou "bas" de manière à pouvoir afficher l'icône.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fr: Si activé, le code potentiellement dangereux (<code>&lt;HEAD&gt;</code> par exemple) sera supprimé du contenu HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fr: Si activé, l'éditeur insérera des caractères TAB lorsque la touche de tabulation est enfoncée, mais préservera les autres caractères d'espacement à la manière de l'élément PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fr: Si activé, les balises HTML déclarant la taille, la famille, la couleur de la police et la couleur du fond seront remplacées par des styles CSS inline.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur supprimera la plupart des sauts en fin de ligne du contenu. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fr: Si activé, l'éditeur reformatera le code source HTML. Désactiver cette option peut permettre d'éviter des conflits avec d'autres filtres d'entrée.

en: Force cleanup on standard paste
fr: Forcer le nettoyage lors des collages standards

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fr: Si activé, la fonction par défaut de collage (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportera comme la fonction "Copier depuis Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fr: Liste de formats de bloc HTML séparés par des virgules. Valeurs possibles : <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fr: Utiliser la CSS du thème

en: Define CSS
fr: Définir une CSS

en: Editor default CSS
fr: CSS par défaut de l'Editeur

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fr: Définit la CSS à utiliser dans la zone de l'éditeur.
    Utiliser la CSS du thème - charge les feuilles de style depuis le thème courant. Définir la CSS - saisissez le chemin des fichiers des feuilles de style ci-dessous. CSS par défaut de l'éditeur - utilise les feuilles de style par défaut de l'éditeur.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fr: Si « Définir une CSS » a été sélectionné ci-dessus, entrer le chemin du fichier CSS ou de la liste de fichiers séparés par une virgule.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fr: Jetons disponibles : <code>%b</code> (chemin de base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (chemin du thème, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fr: Vous pouvez définir des classes CSS pour la liste déroulante "Style de police". Saisissez une classe par ligne dans le format : !example<br />Si vide, les classes CSS sont automatiquement importées depuis toutes les CSS chargées.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fr: Le profil wysiwyg pour %format a été enregistré.

en: No editor
fr: Aucun éditeur

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Télécharger</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fr: Extraire l'archive et la copier dans un nouveau répertoire ici : <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fr: La bibliothèque en cours d'utilisation peut être trouvée ici : <br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fr: Instructions d'installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fr: Il n'y a pas de librairie d'éditeur installée pour le moment. La liste suivante contient la liste des éditeurs supportés pour l'instant :

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer le profil pour %name ?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fr: Le profil wysiwyg pour %name  a été supprimé.

en: Configure client-side editors.
fr: Configurer les éditeurs côté client.

en: Disable rich-text
fr: Désactiver le texte riche

en: Enable rich-text
fr: Activer le texte riche

en: The version of %editor could not be detected.
fr: La version de %editor ne peut pas être détectée.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fr: La version instalée (%version) de %editor n'est pas supportée.

en: Strike-through
fr: Barré

en: Align left
fr: Aligné à gauche

en: Align center
fr: Centré

en: Align right
fr: Aligné à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Forecolor
fr: Couleur de premier plan

en: Backcolor
fr: Couleur du fond

en: Horizontal rule
fr: Règle horizontale

en: Paste Text
fr: Coller le Texte

en: Paste from Word
fr: Coller à partir de Word

en: Remove format
fr: Supprimer le formatage

en: Character map
fr: Table des caractères

en: HTML block format
fr: Format de bloc HTML

en: Font style
fr: Style de police

en: Create DIV container
fr: Créer un conteneur DIV

en: Check spelling
fr: Vérification d'orthographe

en: Autogrow
fr: Auto-extensible

en: Table drag/resize
fr: Tableau glisser/redimensionner

en: Table: Cell properties
fr: Table : propriétés de cellule

en: Table: Insert row after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Insert column after
fr: Table : insérer un colonne après

en: Table: Insert cell after
fr: Table : insérer une ligne après

en: Table: Delete rows
fr: Table : supprimer les lignes

en: Table: Delete columns
fr: Table : supprimer les colonnes

en: Table: Delete cells
fr: Table : supprimer les cellules

en: Table: Merge cells
fr: Tables : fusionner les cellules

en: Table: Horizontal split cell
fr: Table : scinder horizontalement  la cellule

en: Sup
fr: Exposant

en: Sub
fr: Indice

en: Clean-up
fr: Nettoyage

en: Visual aid
fr: Aide visuelle

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Advanced horizontal rule
fr: Règle horizontale avancée

en: Advanced image
fr: Image avancée

en: Advanced link
fr: Lien avancé

en: Auto save
fr: Enregistrement automatique

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Left-to-right
fr: De gauche à droite

en: Right-to-left
fr: De droite à gauche

en: Inline popups
fr: Popup incluses

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: Insert time
fr: Insérer l'heure

en: Insert layer
fr: Insérer un calque

en: Move forward
fr: Déplacer en avant

en: Move backward
fr: Déplacer en arrière

en: Absolute
fr: Absolu

en: Paste text
fr: Coller le texte

en: Style properties
fr: Propriétés du style

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Inserted
fr: Inséré

en: Safari compatibility
fr: Compatibilité avec Safari

en: Spell check
fr: Vérification d'orthographe

en: Font Color
fr: Couleur de Police

en: Show/hide hidden elements
fr: Afficher/Cacher les élemets cachés

en: Separate the teaser and body of this content
fr: Séparer l'accroche et le corps de ce contenu

en: Parent term(s)
fr: Terme(s) parent(s)

en: Platforms
fr: Plates-formes

en: Broken handler @table.@field
fr: Gestionnaire brisé @table.@field

en: Skipping broken view @view
fr: Vue brisée @view sautée

en: Ajax callback for view loading.
fr: Procédure de rappel (callback) AJAX pour le chargement de la vue.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fr: Aucun changement ne peut être effectué dans une vue verrouillée.

en: Create customized lists and queries from your database.
fr: Créez des listes et requêtes personnalisées à partir de votre base de données.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fr: Interface d'administration des vues. Sans ce module, vous ne pouvez pas créer ou modifier de vues.

en: Broken/missing handler
fr: Gestionnaire défectueux/manquant

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fr: Le gestionnaire de cet élément est défectueux ou absent et ne peut donc pas être utilisé. Si un module fournissant ce gestionnaire a été désactivé, sa réactivation pourrait le restaurer. Si ce n'est pas le cas, il est conseillé de supprimer cet élément.

en: Current date
fr: Date actuelle

en: Current node's creation time
fr: Date de création du nœud courant

en: Current node's update time
fr: Date de mise à jour du nœud courant

en: Do not display items with no value in summary
fr: Ne pas afficher les éléments sans valeur dans le résumé

en: Invalid input
fr: Saisie invalide

en: Fail basic validation if any argument is given
fr: Faire échouer la validation de base si un argument est fourni

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fr: En cochant cette case, vous pouvez utiliser ceci pour vérifier que la validation des vues présentant plus d'arguments que nécessaire échoue.

en: Glossary mode
fr: Mode glossaire

en: Character limit
fr: Limite de caractères

en: No transform
fr: Aucune transformation

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Capitalize each word
fr: Mettre chaque mot en majuscules

en: Case in path
fr: Casse dans les chemins

en: Transform spaces to dashes in URL
fr: Transformer les espaces en tirets dans les URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fr: L'étiquette de ce champ, qui sera affichée aux utilisateurs finaux si le style l'exige.

en: Exclude from display
fr: Exclure de l'affichage

en: Rewrite the output of this field
fr: Réécrire la sortie de ce champ

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Texte à afficher pour ce champ. Vous pouvez utiliser du HTML. Vous pouvez entrer des données utilisées par cette vue à l'aide des jetons ci-dessous.

en: Output this field as a link
fr: Afficher ce champ en tant que lien

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fr: Si coché, ce champ sera transformé en lien. La destination doit être indiquée ci-dessous.

en: Link path
fr: Chemin du lien

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fr: Le chemin Drupal ou une URL absolue pour ce lien. Vous pouvez utilisez des données de cette vue avec les "Motifs de remplacement" ci-dessous.

en: The CSS class to apply to the link.
fr: La classe CSS à appliquer au lien.

en: Prefix text
fr: Texte de préfixe

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher avant ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: Suffix text
fr: Texte de suffixe

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fr: N'importe quel texte à afficher après ce lien. Vous pouvez utiliser du HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fr: <p>Vous devez ajouter des champ additionnels avant d'utiliser ce champ. Ces champs peuvent être défini en <em>Ne pas afficher</em> si vous le souhaitez. Notez qu'à cause de l'ordre d'affichage, vous ne pouvez pas utiliser des champs qui viennent après celui-ci&nbsp;; si vous avez besoin d'un champ qui n'est pas listé ici, réarrangez vos champs.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fr: Restreindre ce champ à une taille maximale

en: Trim only on a word boundary
fr: Couper sur une frontière de mot

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fr: Si coché, ce champ sera coupé sur un mot entier. Il est garanti que le maximum de caractères ou moins sera utilisé. S'il n'est pas possible de se limiter à un mot entier, alors le champ sera limité à un champ vide.

en: Add an ellipsis
fr: Ajoute une ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fr: Si coché, des points de suspension (...) seront ajoutés si le champ est coupé.

en: Strip HTML tags
fr: Retirer les balises HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fr: Si coché, toutes les balises HTML seront retirées.

en: Field can contain HTML
fr: Le champ peut contenir du HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fr: Si coché, le correcteur HTML vérifiera que les balises sont bien fermées après la réduction du champ.

en: File size display
fr: Affichage de la taille de fichier

en: Formatted (in KB or MB)
fr: Formatée (en Ko ou Mo)

en: Raw bytes
fr: Octets bruts

en: If checked, true will be displayed as false.
fr: Si cette option est cochée, Vrai apparaîtra comme Faux.

en: Time ago (with "ago" appended)
fr: Temps relatif (avec "il y a" ajouté)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fr: Durée (avec "il y a/dans" ajouté)

en: Round
fr: Arrondi

en: If checked, the number will be rounded.
fr: Si cette option est cochée, le nombre sera arrondi.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fr: Précisez le nombre de chiffres à afficher après le marqueur décimal.

en: What single character to use as a decimal point.
fr: Caractère à utiliser comme marqueur décimal

en: What single character to use as the thousands separator.
fr: Caractère à utiliser comme séparateur de milliers.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer avant le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fr: Texte à faire figurer après le nombre, par exemple une unité monétaire.

en: Simple separator
fr: Séparateur simple

en: Display as link
fr: Afficher comme lien

en: Operator identifier
fr: Identifiant de l'opérateur

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le point d'interrogation ? pour identifier cet opérateur.

en: Filter identifier
fr: Identifiant du filtre

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fr: Ceci apparaîtra dans l'URL après le ? pour identifier ce filtre. Ne peut pas être vide.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fr: Ce filtre exposé est facultatif et proposera des options supplémentaires pour permettre de ne pas le paramétrer.

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fr: Mémoriser le dernier paramétrage utilisé par l'utilisateur pour ce filtre.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fr: Cet identifiant est requis si le filtre est exposé.

en: This identifier is not allowed.
fr: Cet identifiant n'est pas autorisé.

en: - Any -
fr: - Tout -

en: exposed
fr: exposé

en: Value type
fr: Type de valeur

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fr: Date dans n'importe quel format machine. AAAA-MM-JJ HH:MM:SS est préférable

en: Invalid date format.
fr: Format de date invalide.

en: Limit list to selected items
fr: Limiter la liste aux éléments sélectionnés

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fr: Si coché, les seuls éléments présentés à l'utilisateur seront ceux sélectionnés ici.

en: not in
fr: pas dans

en: Is all of
fr: Tout parmi

en: Is none of
fr: Aucun parmi

en: not
fr: pas

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Is not between
fr: N'est pas compris entre

en: not between
fr: pas entre

en: And max
fr: Et max

en: And
fr: Et

en: Contains any word
fr: Contient n'importe quel mot

en: has word
fr: contient le mot

en: Contains all words
fr: Contient tous les mots

en: has all
fr: contient tous

en: begins
fr: commence

en: ends
fr: finit

en: Require this relationship
fr: Exiger cette relation

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fr: La granularité est la plus petite unité à utiliser pour déterminer si deux dates sont identiques ; par exemple, si la granularité est "Année", toutes les dates de l'année 1999, indépendamment du mois et du jour, seront considérées comme identiques.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous <a href="@modules">activez le module d'aide avancée</a>, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fr: Si vous installez le module d'aide avancée de !href, Views vous proposera une aide plus conséquente et plus détaillée. <a href="@hide">Cacher ce message.</a>

en: Broken
fr: Brisé

en: Displays
fr: Affichages

en: These queries were run during view rendering:
fr: Ces requêtes ont été exécutées lors de l'affichage de la vue&nbsp;:

en: This display has no path.
fr: Cet affichage n'a pas de chemin

en: Query build time
fr: Durée de construction de la requête

en: Query execute time
fr: Durée d'exécution de la requête

en: View render time
fr: Durée de rendu de la vue

en: No query was run
fr: Aucune requête n'a été exécutée

en: Unable to preview due to validation errors.
fr: Impossible de prévisualiser à cause d'erreurs de validation.

en: View name
fr: Nom de la vue

en: View description
fr: Description de la vue

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fr: Cette description apparaîtra dans l'interface utilisateur d'administration de Views pour vous indiquer l'objet de cette vue.

en: View tag
fr: Étiquette de la vue

en: The view has been deleted.
fr: La vue a été supprimée.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir faire sauter le verrou sur la vue %name ?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fr: En faisant sauter ce verrou, toutes les modifications réalisées par !user et non encore enregistrées seront perdues !

en: Break lock
fr: Faire sauter le verrou

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fr: Le verrou a été cassé, vous pouvez maintenant modifier cette vue.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette vue s'il diffère de la vue source. Laissez vide pour utiliser le nom de la vue.

en: Paste view code here
fr: Copiez le code de la vue ici

en: Unable to interpret view code.
fr: Impossible d'interpréter le code de la vue.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fr: Une vue portant ce nom existe déjà&nbsp;; merci de choisir un nom différent.

en: Display plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin d'affichage @plugin n'est pas disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de style @plugin n'est pas disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
fr: Le plugin de ligne @plugin n'est pas disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
fr: Le handler de type @type @table.@field n'est pas disponible.

en: Unable to import view.
fr: Impossible d'importer la vue

en: Click on an item to edit that item's details.
fr: Cliquez sur un élément pour modifier ses détails.

en: Go to the real page for this display
fr: Aller à la vraie page de cet affichage

en: Invalid
fr: Invalide

en: Missing style plugin
fr: Plugin de style manquant

en: Change settings for this style
fr: Modifier les paramètres pour ce style

en: View analysis
fr: Analyse de la vue

en: Configure @type
fr: Configurer @type

en: Rearrange @type
fr: Réarranger @type

en: Broken field @id
fr: Champ @id brisé

en: There are no @types available to add.
fr: Il n'y a aucun @types disponible à ajouter.

en: Configure extra settings for @type %item
fr: Configurer des paramètres supplémentaires pour @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fr: Configurer le style de sommaire pour @type %item

en: Clear Views' cache
fr: Vider le cache de Views

en: Add Views signature to all SQL queries
fr: Ajouter la signature Views à toutes les requêtes SQL

en: Disable views data caching
fr: Désactiver la mise en cache des données Views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fr: Views met en cache des données relatives aux tables, aux modules et aux vues disponibles afin d'améliorer les performances. En cochant cette case, vous obligez Views à sauter cette mise en cache et à reconstruire systématiquement la base de données dès que nécessaire. Cela peut avoir un impact important sur les performances de votre site.

en: Show other queries run during render during live preview
fr: Afficher les autres requêtes exécutées pendant l'affichage de l'aperçu en temps réel

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fr: Drupal a la possibilité d'exécuter beaucoup de requêtes pendant qu'une vue est exécutée. Cocher cette case affichera toutes les requêtes exécutées lors de l'exécution de la vue en mode aperçu temps réel.

en: Error: missing @component
fr: Erreur : @component manquant

en: View analysis can find nothing to report.
fr: L'analyse de la vue n'a rien trouvé à signaler.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fr: Cette vue ne possède qu'un affichage par défaut et, par conséquent, n'apparaîtra nulle part sur votre site ; peut-être devrez-vous ajouter un affichage de page ou de bloc.

en: Reduce duplicates
fr: Supprimer les doublons

en: Default settings for this view.
fr: Paramètres par défaut pour cette vue.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fr: Afficher la vue en tant que page, avec une URL et des liens de menu.

en: Display the view as a block.
fr: Afficher la vue en tant que bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fr: Fichiers attachés à d'autres affichages pour parvenir à plusieurs vues à l'intérieur de la même vue.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fr: Afficher la vue en tant que flux, par exemple un flux RSS.

en: Displays rows one after another.
fr: Afficher les lignes les unes après les autres.

en: Displays rows as an HTML list.
fr: Affiche les lignes sous forme de liste HTML.

en: Displays rows in a grid.
fr: Affiche les lignes dans une grille.

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Displays the default summary as a list.
fr: Affiche le sommaire par défaut comme une liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fr: Affiche le sommaire sans mise en forme, les informations apparaissant, soit les unes après les autres, soit en ligne.

en: Generates an RSS feed from a view.
fr: Génère un flux RSS à partir d'une vue.

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Will be available to all users.
fr: Sera disponible pour l'ensemble des utilisateurs.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fr: L'accès sera accordé aux utilisateurs ayant n'importe lequel des rôles spécifiés.

en: No caching of Views data.
fr: Pas de mise en cache des données Views.

en: Time-based
fr: En fonction du temps écoulé

en: Simple time-based caching of data.
fr: Mise en cache simple en fonction du temps écoulé

en: sort criteria
fr: critères de tri

en: Sort criterion
fr: Critère de tri

en: sort criterion
fr: critère de tri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fr: Les éléments d'agrégateur sont importés depuis des flux RSS et Atom externes.

en: The title of the aggregator item.
fr: Le titre de l'élément d'agrégateur.

en: The link to the original source URL of the item.
fr: Lien vers l'URL source de l'élément.

en: The author of the original imported item.
fr: Auteur de l'élément importé.

en: The actual content of the imported item.
fr: Le contenu de l'élément importé.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fr: Date de la publication de l'élément du flux. (Dans certains cas, il peut s'agir de la date d'importation du flux.)

en: Feed ID
fr: Identifiant du flux

en: The unique ID of the aggregator feed.
fr: L'identifiant unique du flux d'agrégateur.

en: The title of the aggregator feed.
fr: Le titre du flux d'agrégateur.

en: The link to the source URL of the feed.
fr: Le URL source du flux.

en: The date the feed was last checked for new content.
fr: La date à laquelle le flux a été vérifié pour la dernière fois.

en: The description of the aggregator feed.
fr: La description du flux d'agrégateur.

en: The unique ID of the aggregator category.
fr: L'identifiant unique de la catégorie d'agrégateur.

en: The title of the aggregator category.
fr: Le titre de la catégorie d'agrégateur.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fr: Affiche l'élément d'agrégateur en utilisant les données de la source originale.

en: The book the node is in.
fr: Le livre dans lequel le nœud est.

en: The weight of the book page.
fr: Le poids de la page de livre.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fr: La profondeur de la page de livre dans la hiérarchie ; les livres de plus haut niveau ont une profondeur de 1.

en: The parent book node.
fr: Le nœud de livre parent.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The comment ID of the field
fr: L'identifiant du commentaire du champ

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien vers la page d'accueil de l'utilisateur.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fr: L'adresse du site web de l'auteur du commentaire. Peut être affiché comme un lien. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Post date
fr: Date de publication

en: Provide a simple link to view the comment.
fr: Fournir un lien pour afficher le commentaire.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fr: Fournir un lien pour modifier le commentaire.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fr: Fournit un lien pour supprimer le commentaire.

en: The User ID of the comment's author.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du commentaire.

en: Parent CID
fr: Identifiant du commentaire (CID) parent

en: The Comment ID of the parent comment.
fr: L'identifiant (ID) du commentaire parent.

en: Last comment time
fr: Heure du dernier commentaire

en: Date and time of when the last comment was posted.
fr: Date et heure de publication du dernier commentaire.

en: Last comment author
fr: Auteur du dernier commentaire

en: The name of the author of the last posted comment.
fr: Le nom de l'auteur ayant rédigé le dernier commentaire.

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: The number of comments a node has.
fr: Le nombre de commentaires que présente un nœud.

en: Updated/commented date
fr: Date de mise à jour/commentaire

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fr: L'information la plus récente entre le dernier commentaire publié et la date de dernière mise à jour du nœud.

en: The number of new comments on the node.
fr: Le nombre de nouveaux commentaires au sein du nœud.

en: Comment status
fr: Statut du commentaire

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fr: Indiquer si les commentaires sont activés ou désactivés sur le nœud.

en: User posted or commented
fr: Publié ou commenté par l'utilisateur

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fr: Affiche les nœuds seulement si l'utilisateur a créé le nœud ou commenté le nœud.

en: Display the comment with standard comment view.
fr: Afficher le commentaire avec la vue de commentaire standard.

en: Display the comment as RSS.
fr: Afficher le commentaire en tant que RSS.

en: Link to contact page
fr: Lien vers la page de contact

en: Provide a simple link to the user contact page.
fr: Ajouter un lien vers la page de contact de l'utilisateur.

en: Locale source
fr: Source de la traduction

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fr: Chaîne source de la traduction, en anglais ou dans la langue par défaut du site.

en: The ID of the source string.
fr: Identifiant de la chaîne source.

en: A description of the location or context of the string.
fr: Une description de l'emplacement ou du contexte de la chaîne.

en: The group the translation is in.
fr: Le groupe dans lequel est la traduction.

en: The full original string.
fr: La chaîne d'origine complète.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fr: La version du cœur de Drupal pour cette chaîne.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fr: Fournir un lien pour modifier les traductions.

en: Locale target
fr: Cible de la traduction.

en: The full translation string.
fr: La chaîne traduite complète.

en: The language this translation is in.
fr: La langue de cette traduction.

en: Singular LID
fr: Identifiant LID unique

en: The ID of the parent translation.
fr: L'identifiant de la traduction parente.

en: Whether or not the translation is plural.
fr: Si la traduction est plurielle.

en: The title of the node.
fr: Le titre du nœud.

en: The date the node was posted.
fr: La date à laquelle le nœud a été posté.

en: Published or admin
fr: Publié ou admin

en: In the form of CCYYMMDD.
fr: Sous la forme AAAAMMJJ.

en: Created year + month
fr: Année + mois de création

en: In the form of YYYYMM.
fr: Sous la forme AAAAMM.

en: Created year
fr: Année de création

en: In the form of YYYY.
fr: Sous la forme AAAA.

en: Created month
fr: Mois de création

en: In the form of MM (01 - 12).
fr: Sous la forme MM (01 - 12).

en: Created day
fr: Jour de création

en: In the form of DD (01 - 31).
fr: Sous la forme JJ (01 - 31).

en: Created week
fr: Semaine de création

en: Updated year + month
fr: Année et mois de mise à jour

en: Updated year
fr: Année de mise à jour

en: Updated month
fr: Mois de mise à jour

en: Updated day
fr: Jour de mise à jour

en: Updated week
fr: Semaine de mise à jour

en: The log message entered when the revision was created.
fr: Le message enregistré dans le journal à la création de la révision.

en: Revert link
fr: Lien de retour arrière

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fr: Fournir un lien pour rétablir une révision antérieure.

en: Filter by access.
fr: Filtrer par accès.

en: Has new content
fr: Présente des contenus nouveaux

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fr: L'affichage @display ne présente aucun contrôle d'accès mais il ne contient pas de filtre pour les nœuds publiés.

en: Poll
fr: Sondage

en: Whether the poll is open for voting.
fr: Indique si le sondage enregistre toujours les votes.

en: Profile textfield
fr: Champ de texte de profil

en: Profile textarea
fr: Zone de texte de profil

en: Profile checkbox
fr: Case à cocher de profil

en: Profile URL
fr: URL de profil

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Profile freeform list %field-name.
fr: Liste libre de profil %field-name.

en: Profile date %field-name.
fr: Date de profil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fr: Le score du terme de recherche. Ceci ne sera pas utilisé si le filtre de recherche n'est pas présent lui aussi.

en: Links from
fr: Liens en provenance de

en: Other nodes that are linked from the node.
fr: Autres nœuds qui sont liés au nœud.

en: Links to
fr: Liens vers

en: Other nodes that link to the node.
fr: Autres nœuds qui pointent vers le nœud.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: The terms to search for.
fr: Termes à rechercher.

en: Display the results with standard search view.
fr: Afficher les résultats avec la vue de recherche standard.

en: Total views
fr: Nombre total d'affichages

en: The total number of times the node has been viewed.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud.

en: Views today
fr: Affichages aujourd'hui

en: The total number of times the node has been viewed today.
fr: Le nombre total d'affichages du nœud aujourd'hui.

en: Most recent view
fr: Dernier affichage

en: The most recent time the node has been viewed.
fr: Date de dernier affichage du nœud.

en: Stores site access information.
fr: Enregistre les informations relatives à l'accès au site.

en: Browser session ID of user that visited page.
fr: Identifiant de session du navigateur pour l'utilisateur ayant consulté cette page.

en: Title of page visited.
fr: Titre de la page consultée.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fr: Chemin interne vers la page visitée (relatif à la racine de Drupal).

en: Referrer URI.
fr: URI référent.

en: Hostname of user that visited the page.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur ayant consulté la page.

en: The user who visited the site.
fr: L'utilisateur ayant visité le site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fr: Temps de chargement de la page en millisecondes.

en: Timestamp of when the page was visited.
fr: Tampon d'horodatage de la dernière visite de la page.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fr: Fichiers maintenus par Drupal et différents modules.

en: The ID of the file.
fr: Identifiant du fichier.

en: The name of the file.
fr: Le nom du fichier.

en: The path of the file.
fr: Le chemin du fichier.

en: The mime type of the file.
fr: Le type MIME du fichier.

en: The status of the file.
fr: Le statut du fichier.

en: The date the file was uploaded.
fr: La date de transfert du fichier.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Nom du vocabulaire dont le terme fait partie. C'est le vocabulaire correspondant au terme du champ "Taxonomie : Terme" et peut, de façon similaire, générer des doublons.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fr: Les termes de taxonomie sont rattachés aux nœuds.

en: Taxonomy term name.
fr: Nom du terme de taxonomie.

en: The term weight field
fr: Champ du poids du terme

en: The description associated with a taxonomy term.
fr: La description associée à un terme de classification.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" dans un vocabulaire spécifique.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fr: Afficher tous les termes de taxonomie associés à un nœud depuis les vocabulaires spécifiés.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fr: Le terme parent du terme. Ceci peut produire des doublons si vous utilisez un vocabulaire qui autorise plusieurs parents.

en: The parent term of the term.
fr: Le terme parent du terme.

en: Node translation
fr: Traduction du nœud

en: Translation set node ID
fr: L'identifiant du jeu de traductions du nœud

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fr: L'identifiant du jeu de traductions auquel le contenu appartient.

en: Source translation
fr: Source de la traduction

en: The source that this content was translated from.
fr: La source depuis laquelle ce contenu a été traduit.

en: Versions of content in different languages.
fr: Versions du contenu dans des langues différentes.

en: Child translation
fr: Traduction enfant.

en: Outdated
fr: Obsolète

en: The user ID
fr: Identifiant (ID) de l'utilisateur

en: The user or author name.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fr: Adresse de courriel d'un utilisateur donné. Ce champ n'est normalement pas montré aux utilisateurs, soyez donc prudent quand vous l'utilisez.

en: Language of the user
fr: Langue de l'utilisateur

en: The user's picture, if allowed.
fr: Portrait de l'utilisateur, si autorisé.

en: The date the user was created.
fr: Date de création de l'utilisateur.

en: The user's last access date.
fr: La date de dernier accès de l'utilisateur.

en: The user's last login date.
fr: La date de dernière connexion de l'utilisateur.

en: Whether a user is active or blocked.
fr: Indique si un utilisateur est actif ou bloqué.

en: The user's signature.
fr: La signature de l'utilisateur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fr: Fournir un lien pour modifier l'utilisateur.

en: Roles that a user belongs to.
fr: Rôles auxquels appartient un utilisateur.

en: User ID from URL
fr: Identifiant (ID) utilisateur à partir de l'URL

en: User ID from logged in user
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'utilisateur connecté

en: Randomize the display order.
fr: Rendre l'ordre d'affichage aléatoire.

en: Null
fr: Vide

en: Provide custom text or link.
fr: Fournir un texte personnalisé ou un lien.

en: View result counter
fr: Voir le compteur de résultats

en: Displays the actual position of the view result
fr: Afficher la position actuelle du résultat de la vue

en: Link this field to its aggregator category page
fr: Lier ce champ à sa page de catégorie d'agrégateur

en: No user
fr: Aucun utilisateur

en: Link this field to its comment
fr: Lier ce champ à son commentaire

en: Show teaser-style link
fr: Afficher un lien résumé

en: Link this field to new comments
fr: Lier ce champ aux nouveaux commentaires

en: Contact %user
fr: Contacter %user

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unknown language
fr: Langue inconnue

en: Current user's language
fr: Langue de l'utilisateur actuel

en: Default site language
fr: Langue par défaut du site

en: No language
fr: Pas de langue

en: Current installed version
fr: Version installée actuellement

en: Check for new comments as well
fr: Vérifier aussi la présence de nouveaux commentaires

en: Node IDs separated by , or +
fr: Identifiants des nœuds séparés par des virgules ou des +

en: Build mode
fr: Mode de construction

en: No alternate
fr: Pas d'alternance

en: Alternative sort
fr: Tri alternatif

en: Alternate sort order
fr: Alterner l'ordre du tri

en: On empty input
fr: En cas de saisie vide

en: Show None
fr: Montrer aucun

en: Display score
fr: Afficher le score

en: Link this field to download the file
fr: Liez ce champ pour télécharger le fichier

en: Set the breadcrumb for the term parents
fr: Faire apparaître les parents du terme dans le fil d'Ariane

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fr: Si cette option est sélectionnée, le fil d'Ariane inclura tous les termes parents, chacun comportant un lien vers cette vue. Notez que cela fonctionne uniquement si un seul terme a été reçu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fr: La profondeur assurera la correspondance avec les nœuds étiquetés par des termes de la hiérarchie. Si, par exemple, vous avez le terme "fruit" et le terme enfant "pomme", avec une profondeur de 1 ou plus, alors un filtrage sur le terme "fruit" renverra des nœuds étiquetés par "pomme" aussi bien que par "fruit". Si la profondeur est négative, l'inverse est également vrai : rechercher "pomme" avec une profondeur de -1 (ou moins) renverra également les nœuds étiquetés par "fruit".

en: No vocabulary
fr: Aucun vocabulaire

en: Link this field to its taxonomy term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme de classification correspondante

en: Link this field to its term page
fr: Lier ce champ vers la page de terme correspondante

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fr: Sélectionnez le vocabulaire pour lequel montrer les termes dans les options normales.

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Show hierarchy in dropdown
fr: Montrer la hiérarchie dans la liste déroulante

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fr: Un vocabulaire invalide a été sélectionné. Merci de le modifier dans les options.

en: Select terms from vocabulary @voc
fr: Sélectionner les termes dans le vocabulaire @voc

en: Select terms
fr: Sélectionner les termes

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fr[0]: Impossible de trouver le terme @terms
fr[1]: Impossible de trouver les termes @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fr: Si vous souhaitez valider des vocabulaires spécifiques, cochez les&nbsp;; si aucun n'est coché, tous les termes passeront la validation.

en: Term IDs separated by , or +
fr: Identifiants de termes, séparés par des virgules ou des +

en: Current language
fr: Langage actuel

en: Translation option
fr: Option de traduction

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Les options de traduction vous permettent de sélectionner les traductions dans un jeu de traduction à ajouter. Sélectionnez "Langage actuel" ou "Langage par défaut" pour ajouter la traduction respectivement dans le langage actuel ou par défaut. Sélectionnez un langage spécifique pour ajouter une traduction dans ce langage. Si vous sélectionnez "Tous", chaque traduction créera une nouvelle ligne, qui pourra causer des doublons.

en: To the user
fr: Vers l'utilisateur

en: With a mailto:
fr: Avec un mailto:

en: Is the logged in user
fr: Est l'utilisateur connecté

en: Usernames
fr: Noms d'utilisateurs

en: Enter a comma separated list of user names.
fr: Saisissez une liste de noms d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fr[0]: Impossible de trouver l'utilisateur @users
fr[1]: Impossible de trouver les utilisateurs @users

en: Also look for a node and use the node author
fr: Rechercher aussi un nœud et utiliser l'auteur du nœud

en: Only allow numeric UIDs
fr: N'autoriser que les UID numériques

en: Only allow string usernames
fr: N'autorise que les chaînes de noms d'utilisateur

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fr: Autoriser à la fois les UIDs numériques et les noms d'utilisateurs

en: Restrict user based on role
fr: Restreindre l'utilisateur en se basant sur le rôle

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fr: Si aucun rôle n'est sélectionné, les utilisateurs de n'importe quel rôle seront autorisés.

en: Unrestricted
fr: Libre

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fr: Seuls les utilisateurs disposant du droit d'accès approprié pourront accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, indépendamment des autres droits.

en: No role(s) selected
fr: Pas de rôle(s) sélectionné(s)

en: Multiple roles
fr: Rôles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fr: Seuls les rôles cochés seront en mesure d'accéder à cet affichage. Notez que les utilisateurs disposant des droits "accéder à toutes les vues" pourront consulter toutes les vues, quel que soit leur rôle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fr: Vous devez sélectionner au moins un rôle si le type est "par rôle"

en: PHP validate code
fr: Code de validation PHP

en: Never cache
fr: Ne jamais mettre en cache

en: Query results
fr: Résultats de requête

en: The length of time raw query results should be cached.
fr: La durée pendant laquelle les résultats bruts de la requête devraient être mis en cache.

en: Rendered output
fr: Rendu de l'affichage

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fr: La durée pendant laquelle le HTML généré devrait être mis en cache.

en: Broken field
fr: Champ brisé

en: Change the title that this display will use.
fr: Changer le titre que cet affichage utilisera.

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fr: Modifier si cet affichage utilisera ou non AJAX.

en: Change this display's pager setting.
fr: Modifier les paramètres de pagination de cet affichage.

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fr: Spécifie si cet affichage proposera un lien "plus".

en: Specify access control type for this display.
fr: Spécifiez le type de contrôle d'accès pour cet affichage.

en: Change settings for this access type.
fr: Changer les paramètres pour ce type d'accès.

en: Specify caching type for this display.
fr: Spécifiez le type de mise en cache pour cet affichage.

en: Change settings for this caching type.
fr: Changer les paramètres pour ce type de mise à jour.

en: Link display
fr: Affichage de lien

en: Exposed form in block
fr: Formulaire exposé dans un bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fr: Permet au formulaire exposé d'apparaître dans un block au lieu de la vue.

en: Get information on how to theme this display
fr: Obtenir des informations sur comment créer un thème pour cet affichage

en: The title of this view
fr: le titre de cette vue

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fr: Ce titre sera affiché avec la vue, partout où des titres sont normalement affichés (par exemple titre de page, titre de bloc, etc.).

en: Use AJAX when available to load this view
fr: Utiliser AJAX lorsque c'est possible pour charger cette vue

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fr: Si cette option est sélectionnée, cette vue utilisera un mécanisme Ajax pour la pagination, le tri des tables et les filtres exposés. Cela signifie que la page n'aura pas à se rafraîchir entièrement. Il n'est pas recommandé d'utiliser cette option si cette vue constitue le contenu principal de la page, car elle empêche les liens profonds vers des pages spécifiques ; c'est toutefois très utile pour les contenus accessoires.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fr: À moins que vous ne rencontriez des difficultés avec la pagination associée à cette vue, vous devriez laisser cette option à 0. Si vous utilisez plusieurs paginations sur une page, vous pouvez être amené à choisir une valeur plus élevée pour ce nombre afin d'éviter tout conflit avec ?page=array. Les grandes valeurs ajouteront un grand nombre de virgules à vos URL et sont donc à éviter autant que possible.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fr: Nombre d'éléments à afficher par page. Choisissez 0 pour un nombre illimité.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fr: Ajouter un lien "plus" en bas de l'affichage.

en: Create more link
fr: Créer un lien "plus"

en: The text to display for the more link.
fr: Le texte à afficher pour le lien "plus".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fr: Ceci contraint la vue à ne présenter que des éléments distincts. S'il existe plusieurs éléments identiques, chacun n'apparaîtra qu'une seule fois. Vous pouvez utiliser cette option pour essayer de supprimer les doublons d'une vue, bien que cela ne fonctionne pas toujours. Notez que cela peut ralentir les requêtes, c'est donc une option à utiliser avec précautions.

en: Access restrictions
fr: Restrictions d'accès

en: Access options
fr: Options d'accès

en: Caching options
fr: Options de mise en cache

en: Display even if view has no result
fr: Afficher même si la vue n'a pas de résultat

en: How should this view be styled
fr: Quel style appliquer à cette vue

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fr: Si le style de votre choix possède des paramètres, veillez à cliquer sur le bouton de paramétrage qui apparaîtra à côté dans le résumé de la vue.

en: Style options
fr: Options de style

en: Row style options
fr: Options de style de ligne

en: How should each row in this view be styled
fr: Quel style appliquer aux lignes de cette vue

en: Which display to use for path
fr: Affichage à utiliser pour le chemin

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fr: Quel affichage utiliser pour obtenir le chemin de cet affichage pour des éléments du type liens de résumé, liens de flux RSS, liens "plus", etc.

en: Display output
fr: Sortie de l'affichage

en: Alternative display output
fr: Rendu de l'affichage alternatif

en: Style output
fr: Sortie du style

en: Alternative style
fr: Style alternatif

en: Row style output
fr: Sortie du style de ligne

en: Alternative row style
fr: Style de ligne alternatif

en: Field @field (ID: @id)
fr: Champ @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fr: Cette section liste tous les gabarits possibles pour l'affichage et les plugins de style, triés approximativement du moins spécifique au plus spécifique. Le gabarit actif pour chaque plugin — qui est le gabarit le plus spécifique trouvé dans le système — est mis en gras.

en: Change theme
fr: Changer le thème

en: Rescan template files
fr: Re-scanner les fichiers de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fr: <strong>Important !<strong> Lors de l'ajout, de la suppression ou du renommage de fichiers de gabarit, il est nécessaire d'indiquer à Drupal vos changement en ré-analysant les fichiers de votre système. En cliquant sur ce bouton, vous videz le cache du registre de thème de Drupal et ainsi déclenchez le processus d'analyse. Les gabarits mis en gras refléteront le nouvel état du système.

en: Theming information (display)
fr: Informations de thème (affichage)

en: Back to !info.
fr: Revenir à !info.

en: theming information
fr: informations de thème

en: This display has no theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème

en: This is the default theme template used for this display.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour cet affichage.

en: This is an alternative template for this display.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour cet affichage.

en: Theming information (style)
fr: Informations de thème (style)

en: This display has no style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style

en: This is the default theme template used for this style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style.

en: This is an alternative template for this style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style.

en: Theming information (row style)
fr: Informations de thème (style de ligne)

en: This display has no row style theming information
fr: Cet affichage n'a aucune information de thème de style de ligne

en: This is the default theme template used for this row style.
fr: Ceci est le template de thème par défaut utilisé pour ce style de ligne.

en: This is an alternative template for this row style.
fr: Ceci est un gabarit alternatif pour ce style de ligne.

en: Put the exposed form in a block
fr: Mettre le formulaire exposé dans un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fr: Si défini, tous les widgets exposés n'apparaitront pas avec cette vue. A la place, un bloc sera disponible dans le système d'administration des blocs de Drupal, et les formulaire exposé apparaitra dans celui-ci. Notez que ce bloc doit être activé manuellement, Views ne l'activera pas pour vous.

en: File found in folder @template-path
fr: fichier trouvé dans le dossier @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fr: (Fichier non trouvé dans le dossier @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fr: L'affichage "@display" utilise des champs, mais il n'y en a pas de défini pour lui ou ils sont tous exclus.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fr: L'affichage "@display" utilise un chemin mais le chemin n'est pas défini.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fr: L'affichage "@display" a un plugin de style invalide.

en: Exposed form: @view-@display_id
fr: Formulaire exposé : @view-@display_id

en: Attachment settings
fr: Paramètres de fichiers attachés

en: Inherit exposed filters
fr: Hériter les filtres exposés

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs des filtres exposés provenant de l'affichage parent auquel il est attaché ?

en: Attach before or after the parent display?
fr: Attacher avant ou après l'affichage parent ?

en: Select which display or displays this should attach to.
fr: Sélectionnez à quel(s) affichage(s) ceci doit s'attacher.

en: Block admin description
fr: Description pour l'administration des blocs

en: Block caching type
fr: Type de mise en cache des blocs

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fr: Ceci positionne l'état par défaut pour la méthode de mise en cache de blocs intégrée à Drupal. Ceci nécessite d'activer la mise en cache dans l'administration des blocs. Attention car vous n'avez que très peu de contrôle sur la fréquence de vidage du cache.

en: Using the site name
fr: Utilise le nom du site

en: Use the site name for the title
fr: Utiliser le nom du site comme titre

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: No menu
fr: Pas de menu

en: Normal: @title
fr: Normal : @title

en: Tab: @title
fr: Onglet : @title

en: Change settings for the parent menu
fr: Changer les paramètres pour le menu parent

en: The menu path or URL of this view
fr: Le chemin ou l'URL de menu pour cette vue

en: Menu item entry
fr: Entrée d'élément de menu

en: No menu entry
fr: Aucune entrée de menu

en: Normal menu entry
fr: Entrée de menu normale

en: Menu tab
fr: Onglet de menu

en: Default menu tab
fr: Onglet de menu par défaut

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fr: Si positionné à normal ou onglet, saisissez le texte à utiliser pour l'élément de menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fr: Si paramétré sur normal ou onglet, entrez le texte à utiliser pour la description de l'élément de menu.

en: Insert item into an available menu.
fr: Insérer l'élément dans un menu disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fr: La sélection du menu requiert l'activation du module menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fr: Plus petit sera le poids plus haut/à gauche il apparaitra.

en: Default tab options
fr: Options d'onglet par défaut

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque l'on fournit un élément de menu en tant qu'onglet, Drupal a besoin de savoir quel sera l'élément de menu parent de cet onglet. Parfois le parent existe déjà, mais vous pouvez également être amené à en créer un. Le chemin d'un élément parent sera toujours le même chemin, dont la dernière partie est supprimée. Par exemple, si le chemin vers cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin parent sera alors <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fr: Existe déjà

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fr: Si vous créez un élément de menu parent, saisissez le titre de l'élément.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fr: Si création d'un élément de menu parent, entrez la description de l'élément.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fr: Si l'élément de menu parent est un onglet, saisissez le poids de l'onglet. Plus le nombre est faible, plus l'élément apparaîtra à gauche.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fr: "$arg" n'est plus pris en charge. Utilisez plutôt %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fr: "%" ne peut pas être utilisé comme premier segment d'un chemin.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fr: Views ne peut pas créer d'élément de menu normal pour les chemins comportant un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fr: Un affichage dont le chemin se termine par un % ne peut être un onglet.

en: Title is required for this menu type.
fr: Le titre est obligatoire pour ce type de menu.

en: Inline fields
fr: Champs en ligne

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fr: Le séparateur peut être placé entre les champs en ligne pour éviter qu'ils ne s'entassent les uns sur les autres. Vous pouvez utiliser du HTML pour ce champ.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fr: Vous pouvez spécifier un champ en option par lequel grouper les résultats. Laisser vide pour ne pas grouper.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fr: Le style @style nécessite un style de ligne mais le plugin de ligne est invalide.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: RSS description
fr: Description RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
fr: Ceci apparaîtra dans le flux RSS lui-même.

en: Display record count with link
fr: Afficher le décompte d'enregistrements avec lien

en: Override number of items to display
fr: Supplanter le nombre d'éléments à afficher

en: Display items inline
fr: Afficher les éléments en ligne

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer vos paramètres de tableau

en: Override normal sorting if click sorting is used
fr: Supplanter le tri normal si le tri par clic est utilisé

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fr: Activer les entêtes de tableau "collants" de Drupal (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fr: (Les effets d'entêtes collants ne seront pas actifs pour la prévisualisation ci-dessous, uniquement pour une sortie réelle).

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fr: Placez les champ dans les colonnes ; vous pouvez combiner plusieurs champs dans la même colonne. Dans ce cas, le séparateur de la colonne spécifiée sera utilisé pour séparer les champs. Cochez la case Classable pour rendre cette colonne classable par clic et, le cas échéant, cochez le bouton radio de tri par défaut pour déterminer la colonne de tri par défaut. Vous pouvez contrôler l'ordre des colonnes et les étiquettes des champs dans la section Champs.

en: The style selected does not utilize fields.
fr: Le style sélectionné n'utilise pas de champs.

en: None defined
fr: Aucun défini

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette vue est en train d'être éditée par l'utilisateur !user, et est par conséquent verrouillée pour les autres utilisateurs. Ce verrou est vieux de !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: New view
fr: Nouvelle vue

en: Changed view
fr: Vue changée

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fr: Vue %name, affichant des éléments de type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fr: Prévisualisation en direct

en: @current of @max
fr: @current sur @max

en: Formatted html link
fr: Lien html formaté

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: - All -
fr: - Tout -

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
fr: Le Module CiviCRM enregistre des informations sur un ensemble de personnes associées à une communauté et leurs interactions, comme les courriels, donations, pétitions, événements, etc. Il peut être utilisé comme un système de gestion pour les contacts ou il peut être intégré avec une application d'envoi de courriels en masse, gestion de volontariat, pétition, et recherche d'événements. CiviCRM permet aux organisations de gérer toutes ces activités dans une seule base de données, créant ainsi de nouvelles opportunités et perspectives aux communautés afin de communiquer plus efficacement et de bénéficier de ces relations avec les membres de leur communauté.

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
fr: Le module CiviCRM vous permet de créer des contacts, où les importer à partir de divers sources. Vous pouvez enregistrer des relations entre les contacts, comme indiquer qu'ils habitent dans le même foyer. Vous pouvez créer des groupes statiques qui possède un ensemble de liste de contacts. Vous pouvez aussi créer des groupes dynamiques (intelligent) basés sur des caractéristiques que les contacts ont en commun. Par exemple, vous pouvez créer un groupe pour tout les contacts qui vivent en Californie ET qui ont fait du volontariat pour votre organisation l'année passé. Le module CiviCRM permet aussi le taggage pour une catégorisation mois formelle des contacts ou des groupes. Vous pouvez facilement étendre CiviCRM pour enregistrer des informations des membres d'une communauté qui est spécific à votre communauté où organisation en utilisant des champs personalisés. Par exemple, vous pouvez créer un ensemble de champs pour suivre les compétences d'un volontaire. CiviCRM profile vous donne la possibilité d'authoriser les membres d'une communauté ('utilisateurs') à mettre a jour leurs propre informations, ainsi qu'à partager une partie de ces informations avec les autres.  Enfin, vous pouvez configurer des types d'activité personalisés comme le bénévolat ou assister à des événements.

en: You can:
fr: Vous pouvez :

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
fr: lisez le <a href="!1">Guide d'administration CiviCRM</a>.

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
fr: activez les blocs CiviCRM dans <a href="!1">Administrer &raquo; Construction du site &raquo; Blocs</a>.

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
fr: trouver les contacts par nom, adresses de courriel, membre de groupe, et ou mots-clefs dans <a href="!1">Trouver des Contacts</a>.

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
fr: Faire des recherches complexes basées sur des tags, appartenance à un groupe, lieux, activités, et champs personalisés dans <a href="!1">Recherche Avancée</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
fr: créer ou administrer les groupes dans <a href="!1">Administration des Groupes</a>.

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
fr: Importer des contacts à partir d'autres sources dans <a href="!1">Importer des Contacts</a>.

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fr: Pour plus d'informations, veuillez vous referrer au <a href="!1">site CiviCRM</a> qui contient en autres des informations sur le projet, de la documentation, des ressources pour le support.

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
fr: Gestion de la Relation Client (CiviCRM !1). Permet aux sites web de gérer des contacts, relations et groupes, et de suivre les activités des contacts, leurs contributions, les adhésions, et les évenements. Pour plus d'informations, merci de vous referrer au <a href="!2">site web CiviCRM</a> qui vous donnera des informations sur le projet, de la documentation, du support et plus.

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
fr: Veuillez consulter le <a href='!1'>Guide d'installation Drupal</a> et la <a href='!2'>page assistance</a> pour de l'aide. Si vous avez encore besoin d'aide pour l'installation, vous pouvez souvent trouver des solutions à votre problème en cherchant avec le message d'erreur dans la <a href='!3'>section d'aide à l'installation du forum de la communauté</a>.</strong></p>

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
fr: Oops! - Le fichier de configuration CiviCRM (civicrm.settings.php) n'à pas été trouvé a l'endroit attendu.

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
fr: Oops!  - Le chemin pour inclure les fichiers sources CiviCRM n'est pas correct. Cela peut etre une erreur dans la variable <em>civicrm_root</em> dans votre fichier de configuration CiviCRM (!1).

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
fr: civicrm_root est actuellement configuré à: <em>!1</em>.

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Import code
fr: Importer un code

en: Allow multiple values
fr: Autoriser plusieurs valeurs

en: Unmet dependencies: !dependencies
fr: Dépendances non vérifiées : !dependencies

en: Checking...
fr: Vérification...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut être activée car elle entre en conflit avec !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fr: Retour sur une version antérieure de tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> effectué.

en: No changes have been made to this feature.
fr: Aucun changement n'a été fait sur cette fonctionnalité (feature).

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Download feature
fr: Télécharger la fonctionnalité (feature)

en: Enable and disable features.
fr: Activer et désactiver les fonctionnalités (features).

en: Display components of a feature.
fr: Afficher les composants d'une fonctionnalité (feature).

en: Compare default and current feature.
fr: Comparer la fonctionnalité (feature) courante et celle par défaut.

en: Javascript status call back.
fr: Procédure de rappel (callback) de statut javascript

en: Menu items for any enabled features.
fr: Eléments de menu pour toutes les fonctionnalités (features) activées.

en: Provides feature management for Drupal.
fr: Fournit une interface d'aministration de Features pour Drupal.

en: Dependency
fr: Dépendance

en: No features available.
fr: Aucune fonctionnalité (feature) disponible.

en: Array
fr: tableau (Array)

en: Filter criteria
fr: Critères de filtrage

en: Link ID
fr: Identifiant du lien

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: Equal
fr: Égal

en: Upcoming
fr: Prochainement

en: Resource
fr: Ressource

en: HTTP response code
fr: Code de statut HTTP

en: Execute PHP code
fr: Exécuter du code PHP

en: DOC file
fr: Fichier DOC

en: Display the view as a doc file.
fr: Afficher la vue en tant que fichier doc.

en: TXT file
fr: Fichier TXT

en: Display the view as a txt file.
fr: Afficher la vue en tant que fichier txt.

en: XML file
fr: Fichier XML

en: Make first row a list of column headers.
fr: Mettre sur la première ligne les entêtes des colonnes.

en: Provide as file
fr: Fournir sous forme de fichier

en: By deselecting this, the xml file will be provided as a feed instead of a file for download.
fr: En décochant ceci, le fichier xml sera fourni sous forme de flux au lieu d'un fichier à télécharger.

en: Tag ID
fr: Identifiant (ID) de l'étiquette

en: Like
fr: J'aime

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fr: Le champ « !name » ne peut pas être plus long que %max caractères mais comporte actuellement %length caractères.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fr: Choix « %choice » interdit dans l'élément « %name ».

en: Base color
fr: Couleur de base

en: Recent log entries
fr: Écritures récentes du journal

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fr: La langue par défaut de ce compte pour les courriels, et la langue préférée de présentation du site.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Le nom système ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tirets bas.

en: language
fr: langue

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Supports configurable user profiles.
fr: Gère des profils utilisateurs configurables.

en: Search form
fr: Formulaire de recherche

en: Popular content
fr: Contenu populaire

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Content translation
fr: Traduction du contenu

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fr: Le nom pour ce rôle. Exemple : « modérateur », « responsable de l'édition », « architecte du site ».

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fr: Le nom de rôle %name existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: The role has been renamed.
fr: Le rôle a été renommé.

en: The role has been deleted.
fr: Le rôle a été supprimé.

en: Enter the password that accompanies your username.
fr: Saisissez le mot de passe correspondant à votre nom d'utilisateur.

en: The name %name is registered using a reserved e-mail address and therefore could not be logged in.
fr: Le nom %name est enregistré en utilisant un courriel réservé. Il ne lui est donc pas permis d'accéder au site.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fr: Déterminer les accès aux fonctionnalités en choisissant des droits pour les rôles.

en: Edit role
fr: Modifier le rôle

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: default challenge type
fr: type de défi par défaut

en: @type (from module @module)
fr: @type (du module @module)

en: Form protection
fr: Protection des formulaires

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
fr: Sélectionner le test que vous souhaitez pour chacun des formulaires listés (identifiés par leur <em>form_id</em>). Vous pouvez facilement ajouter des formulaires grâce au champ texte en bas de la table ou grâce à l'option '%CAPTCHA_admin_links' ci-dessous.

en: Default challenge type
fr: Type de défi par défaut

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
fr: Sélectionner le CAPTCHA utilisé par défaut. Ce réglage peut être surchargé au besoin pour chacun des formulaires.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
fr: Autoriser les CAPTCHAs et les liens d'administration de CAPTCHA sur les pages d'administration

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
fr: Cette option permet d'ajouter des CAPTCHAs aux formulaires des pages d'administration du site. Les CAPTCHAs sont désactivés par défaut sur ces pages (qui ne devraient normalement pas être accessibles à des utilisateurs non validés) pour éviter la surcharge relative. Dans certaines situations, par exemple dans le cas de sites de démonstration, cela peut-être utile d'autoriser les CAPTCHAs sur les pages d'administration.

en: Add a description to the CAPTCHA
fr: Ajouter une description au CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
fr: Ajoute une description configurable pour expliquer le but du CAPTCHA au visiteur.

en: CAPTCHA description
fr: Description du CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
fr: Description configurable du CAPTCHA. Un champ vide réinitialisera la description.

en: Default CAPTCHA validation
fr: Validation du CAPTCHA par défaut

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
fr: Définir comment la réponse doit être traitée par défaut. Notez que les modules qui fournissent les tests peuvent modifier ou ignorer ce réglage.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
fr: Validation sensible à la casse : la réponse doit correspondre exactement à la solution.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
fr: Validation insensible à la casse : les erreurs de minuscules / majuscules sont ignorées.

en: Added CAPTCHA point.
fr: Pointage CAPTCHA ajouté.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA pour la langue %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
fr: Réinitialisation de la description du CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
fr: Un problème est survenu à l'affectation du type de CAPTCHA sur le formulaire %form_id : impossible d'interpréter la valeur "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
fr: CAPTCHA : test "@type" activé

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
fr: Ceci est un exemple pré-résolu et non bloquant de ce test.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
fr: CAPTCHA : aucun test activé

en: Test one two three
fr: Test un deux trois

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
fr[0]: Déjà 1 soumission de formulaire bloquée
fr[1]: Déjà @count soumissions de formulaire bloquées

en: CAPTCHA point administration
fr: Administration du pointage CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
fr: Example d'image CAPTCHA pré-résolue générée à partir des réglages actuels.

en: extra large
fr: très grande

en: tight
fr: serré

en: wide
fr: large

en: extra wide
fr: très large

en: Progress indicator
fr: Indicateur de progression

en: Bar with progress meter
fr: Barre avec mesure de progression

en: As often as possible
fr: Aussi souvent que possible

en: URL as plain text
fr: URL en texte brut

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fr: Stocker un titre, href et des attributs dans la base de données pour les assembler dans un lien.

en: URL, as plain text
fr: URL, texte simple

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
fr: Force les valeurs de variables définies par des modules qui nécessitent leur paramètrage défini pour fonctionner correctement.

en: Minimum scale
fr: Échelle minimum

en: Maximum scale
fr: Échelle maximum

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: The item has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: XLS file
fr: Fichier XLS

en: %name: found no valid user with that name.
fr: %name : nous n'avons pas trouvé d'utilisateur valide pour ce nom.

en: Base name
fr: Nom de base

en: Text format
fr: Format de texte

en: Save Permissions
fr: Enregistrer les droits d'accès

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Less than or equal to
fr: Inférieur ou égal à

en: Categorization
fr: Catégorisation

en: Edit !type
fr: Modifier !type

en: Sort descending
fr: Trier par ordre décroissant

en: Sort ascending
fr: Trier par ordre croissant

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Create Date
fr: Date de création

en: The name of the site.
fr: Le nom du site.

en: CTools CSS Cache
fr: Cache CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fr: Le répertoire de cache CSS de CTools, %path n'a pas pu être créé car il y a un problème de configuration sur le répertoire files. Veuillez vous assurez que le répertoire files est correctement configuré et que le serveur web dispose des permissions suffisantes pour créer des répertoires.

en: Unable to create
fr: Création impossible

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fr: Cache spécial utilisé pour enregistrer les objets en cours d'édition ; il sert à enregistrer l'état dans un environnement normalement sans état.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fr: Une bibliothèque d'outils utiles par Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
fr: Exporter les résultats en lots

en: Place this in @file
fr: Placer ceci dans @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fr: Il n'y a aucun objet à exporter pour le moment.

en: Bulk Exporter
fr: Exportation en lots

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fr: Exporte massivement plusieurs objets de données gérés par Ctools vers le code.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fr: Procède à une exportation massive des objets de données connus par les outils Chaos.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fr: @type :@subtype ne s'affichera pas car il lui manque un contexte

en: No info available.
fr: Pas d'information disponible.

en: Configure new !subtype_title
fr: Configurer un nouveau !subtype_title

en: All criteria must pass.
fr: Tous les critères doivent être vérifiés.

en: Only one criteria must pass.
fr: Seul un critère doit être vérifié.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fr: Plugin d'accès %plugin cassé/manquant

en: Configure settings for this item.
fr: Configurer les paramètres de cet élément.

en: Remove this item.
fr: Retirer cet élément.

en: No criteria selected, this test will pass.
fr: Aucun critère n'a été sélectionné, ce test va être considéré comme réussi.

en: Missing callback hooks.
fr: Procédures de rappel (callback hooks) manquantes.

en: Edit criteria
fr: Modifier les critères

en: Invalid object name.
fr: Nom d'objet non valide.

en: Invalid context type
fr: Type de contexte invalide

en: Display page not found or display nothing at all.
fr: Pas non trouvée, ou bien il n'y a rien à visualiser sur cette page.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fr: Saisissez un titre à utiliser quand cet argument est présent. Vous pouvez utiliser des substituions de %KEYWORD, selon les mot clés spécifiés ci-dessous.

en: Unable to delete missing item!
fr: Impossible de supprimer un élément manquant !

en: Edit @type
fr: Modifier @type

en: Summary of contexts
fr: Récapitulatif des contextes

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fr: S'il vous plaît, choisissez avec quel contexte et comment vous voulez le convertir.

en: , and
fr: , et

en: , or
fr: , ou

en: Built in context
fr: Contexte intégré

en: Keyword: %@keyword
fr: Mot-clé : %@keyword

en: From "@title"
fr: De "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire de cache CTools CSS. Vérifiez les permissions sur le répertoire de vos fichiers.

en: Update and return
fr: Mise à jour et retour

en: In code
fr: Dans le code

en: Enabled, title
fr: Activées, titre

en: Get a summary of the information about this page.
fr: Obtenir un résumé des informations sur cette page.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fr: Activez cette page afin qu'elle soit utilisée dans votre système.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette page. Les données seront conservées mais la page ne sera plus utilisée par votre système.

en: Add variant
fr: Ajouter une variante

en: Add a new variant to this page.
fr: Ajouter une nouvelle variante de cette page.

en: Create variant
fr: Créer la variante

en: Import variant
fr: Importer une variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fr: Ajouter une variante de cette page à partir de code exporté d'une autre page.

en: Reorder variants
fr: Ré-ordonner les variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fr: Changer la priorité des variantes pour s'assurer que la sélection s'opère de façon correcte.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fr: Configurer une nouvelle variante avant de l'ajouter réellement à la page.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fr: Casser le verrou de cette page afin de pouvoir l'éditer.

en: Variant operations
fr: Opérations sur les variantes

en: Get a summary of the information about this variant.
fr: Obtenir un résumé des informations de cette variante.

en: Make an exact copy of this variant.
fr: Faire une copie exacte de cette variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
fr: Exporter cette variante sous forme de code pour l'importer dans une autre page.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette variante et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this variant from the page completely.
fr: Supprimer cette variante de la page.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fr: Activer cette variante afin qu'elle soit utilisée par votre système.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fr: Désactiver cette variante. Les données seront conservées mais la variante ne sera plus utilisée par votre système.

en: No variants
fr: Aucune variante

en: This operation trail does not exist.
fr: Cette opération n'existe pas.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fr: Cette page a été mise à jour. Les changements ne seront pas sauvegardés tant que vous n'aurez enregistré.

en: Unable to update changes due to lock.
fr: Impossible d'appliquer les changements, un verrou est présent.

en: This setting contains unsaved changes.
fr: Ces paramètres contiennent des changements non sauvegardés.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fr: Vous avez effectué des changements sur cette page qui ne sont pas sauvegardés. Vous devez cliquer sur Enregistrer pour sauvegarder les changements dans la base de données, ou sur Annuler pour ne pas prendre en compte ces changements. Veuillez notez que si vous avez changé les valeurs d'un formulaire, vous devez cliquer sur le bouton Mise à jour avant d'enregistrer votre page.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fr: Tous les changements ont été annulés, la page est maintenant déverrouillée.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fr: Le titre administratif de cette variante. Si vous laissez ce champ vide il sera automatiquement renseigné.

en: Variant type
fr: Type de variante

en: Optional features
fr: Fonctionnalités optionnelles

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fr: Sélectionnez les fonctionnalités facultatives dont vous avez besoin pour quelles soient présentes dans les formulaires de configuration. Si vous ne sélectionnez pas ces options ici vous pourrez toujours les activer une fois que votre page sera créée. Si vous n'êtes pas sûr, laissez ces options décochées.

en: Variant name
fr: Nom de la variante

en: Enter the name of the new variant.
fr: Saisissez le nom de la nouvelle variante.

en: Paste variant code here
fr: Collez le code de la variante ici

en: No variant found.
fr: Aucune variante trouvée.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible d'importer une variante. Rapport d'erreurs : @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Ré-initialiser la variante va la supprimer de la base de données, la ramenant à sa variante d'origine, celle par défaut. Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur le bouton Enregistrer.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette variante ? Cette suppression ne sera effective que lorsque vous aurez cliqué sur Enregistrer.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est désactivée. L'activer la rendra disponible dans votre système. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fr: Cette variante est activée. La désactiver la rendra indisponible pour le système, et elle ne sera pas utilisée. Cela ne prendra effet que lorsque vous aurez enregistré cette page.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fr: Faire sauter le verrou de cet page va <strong>annuler</strong> tout changement réalisé par l'utilisateur qui a verrouillé cette page. Êtes-vous SÛR de vouloir le faire ?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fr: Le verrou a été effacé ainsi que tous les changements. Vous pouvez maintenant faire des changements sur cette page.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Activer cette page la rendra disponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre pour une sauvegarde).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fr: Désactiver cette page la rendra indisponible immédiatement dans votre système (il n'y a pas besoin d'attendre une sauvegarde.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fr: Cette page n'a pas de variante et donc aucune sortie à générer.

en: Add a new variant
fr: Ajouter une nouvelle variante

en: Unable to disable due to lock.
fr: Impossible de désactiver, un verrou est présent.

en: Unable to enable due to lock.
fr: Impossible d'activer, un verrou est présent.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fr: Ajouter, modifier et supprimer les pages système supplantées et les pages définies par l'utilisateur.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fr: Fournit une interface utilisateur et une API pour gérer les pages dans le site.

en: Node add/edit form
fr: Formulaire de création/édition d'un nœud

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour créer ou modifier des nœuds sur les chemins <em>node/%node/edit</em> et <em>node/add/%node_type</em>. Si vous ajouté des variantes, vous pouvez utiliser les critères de sélection tel que le type de nœud ou la langue ou les permissions pour fournir des formulaires différents pour les nœuds. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire d'édition de nœud standard de Drupal sera utilisé.

en: Node being edited
fr: Nœud en cours de modification

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fr: Lorsque activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal pour afficher les nœuds sur le chemin <em>node/%node</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que le type de nœud, la langue ou les permissions pour fournir différents types d'affichage à ces nœuds. Si vous ne sélectionnez pas de variante, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé pour les nœuds. Cette page affecte seulement les nœuds affichés en tant que page, elle n'affectera pas les listes de nœuds ou les nœuds affichés dans d'autres endroits. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias d'URLs peuvent laisser paraître qu'un nœud est affiché ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours sur un chemin du type node/%node.

en: Node being viewed
fr: Nœud en cours d'affichage

en: Argument settings
fr: Paramètres de l'argument

en: A meaningless second page
fr: Une seconde page sans importance

en: Administrative title
fr: Titre pour l'administration

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Le nom de cette page. Il apparaîtra dans l'interface d'administration afin de l'identifier facilement.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de cette page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Une fois créée, vous ne pourrez plus changer cette valeur !

en: Administrative description
fr: Description pour l'administration

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fr: Une description de ce qu'est cette page, ce qu'elle fait ou est faîte pour, pour l'administration.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments.

en: Make this your site home page.
fr: Définir comme page d'accueil du site.

en: Visible menu item
fr: Elément de menu visible

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: That name is used by another page: @page
fr: Ce nom est déjà utilisé par une autre page : @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fr: Le nom d'une page ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des caractères de soulignements (_).

en: That path is used by another page: @page
fr: Ce chemin est déjà utilisé par une autre page : @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin dynamique après une partie de chemin optionnelle.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de partie de chemin statique après une partie de chemin optionnelle.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fr: Ce chemin est actuellement assigné à l'alias @alias. Ce système ne peut pas surcharger les alias existants.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fr: Vous ne pouvez pas faire de cette page votre page d'accueil du site si elle utilise des jetons % .

en: Duplicated argument %arg
fr: Argument dupliqué %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fr: Argument <em>%</em> invalide. Tous les arguments doivent être nommés avec des mots-clés.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fr: Lorsque vous définissez un élément de menu comme un onglet par défaut, Drupal a besoin de savoir quel sera son élément parent. Parfois le parent existera déjà, mais dans certains cas,  vous devez le créer. Le chemin d'un élément parent doit toujours être le même chemin avec la dernière partie supprimée, c'est-à-dire si le chemin de cette vue est <em>foo/bar/baz</em>, le chemin du parent doit être <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fr: Titre de l'élément parent

en: Parent item menu
fr: Menu de l'élément parent

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fr: Les règles d'accès sont utilisées pour vérifier si la page est accessible et si tous les éléments de menus qui lui sont associés sont visibles.

en: No context assigned
fr: Aucun contexte assigné

en: Position in path
fr: Position dans le chemin

en: Context assigned
fr: Context assigné

en: The path %path has no arguments to configure.
fr: Le chemin %path n'a aucun argument à configurer.

en: Invalid keyword.
fr: Mot clé non valide.

en: Change context type
fr: Changer le type de contexte

en: Change argument
fr: Changer l'argument

en: No context selected
fr: Pas de contexte sélectionné

en: Error: missing argument.
fr: Erreur : argument manquant.

en: Context identifier
fr: Identifiant du contexte

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fr: Il s'agit du titre du contexte utilisé pour l'identifier plus tard dans la partie administrative. Il ne sera jamais affiché à l'utilisateur.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fr: Erreur : plugin d'argument %argument manquant ou non valide.

en: Import page
fr: Importer une page

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fr: Saisissez le nom à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le nom originel de la page.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fr: Saisissez le chemin à utiliser pour cette page s'il est différent de la page source. Laissez le champ vide pour utiliser le chemin originel de la page.

en: Allow overwrite of an existing page
fr: Permettre l'écrasement d'une page existante

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fr: Si le nom que vous avez choisi existe déjà dans la base de données, cette page pourra écraser la page existante.

en: Paste page code here
fr: Coller le code de la page ici

en: No handler found.
fr: Aucun gestionnaire (handler) trouvé.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une page à partir de l'import. Erreurs rapportées : @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fr: Ce nom de page est utilisé et verrouillé par un autre utilisateur. Vous devez <a href="!break">casser le verrou</a> de cette page pour pouvoir continuer ou choisir un nom différent.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fr: Saisir le nom de la nouvelle page. Il doit être unique et ne contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fr: Le chemin d'URL pour accéder à cette page. Vous pouvez créer des jetons nommés pour les parties variables du chemin en utilisant la syntaxe %name pour les parties obligatoires et !name pour les parties optionnelles. Par exemple : "node/%node/foo", "forum/%forum" ou "dashboard/!input". Ces jetons nommés peuvent être transformés en contextes sur le formulaire d'arguments. Vous ne pouvez pas utiliser le même chemin que la page d'origine.

en: Clone variants
fr: Cloner les variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fr: Si sélectionné toutes les variantes associées à cette page seront également clonées. Si non sélectionné la page sera clonée sans ses variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fr: Ré-initialiser la page va la supprimer de la base de données, la rétablissant à la page par défaut d'origine. Tout changement effectué sera perdu et ne pourra être récupéré.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ? La suppression d'une page est irréversible.

en: The page has been reverted.
fr: La page a été réinitialisée.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fr: Des pages créées par l'administrateur qui ont un chemin d'URL, un contrôle d'accès et des entrées dans le système de menu de Drupal.

en: Create a new page
fr: Créer une nouvelle page

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fr: Modifier le nom, le chemin et d'autres paramètres de base pour cette page.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fr: Définir les contextes pour les arguments de cette page.

en: Control what users can access this page.
fr: Contrôler quels utilisateurs peuvent accéder à cette page.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fr: Fournir à cette page un menu visible ou un onglet de menu.

en: Make a copy of this page
fr: Créer une copie de cette page

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fr: Exporter cette page en tant que code qui pourra être importé ou intégré dans un module.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fr: Supprimer tous les changements de cette page et rétablir la version fournie par son code source.

en: Remove this page from your system completely.
fr: Supprimer entièrement cette page du système.

en: This is your site home page.
fr: C'est la page d'accueil de votre site.

en: This page is set to become your site home page.
fr: Cette page est définie pour devenir votre page d'accueil.

en: Accessible only if @conditions.
fr: Accessible seulement si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fr: Cette page est accessible publiquement.

en: No menu entry.
fr: Pas d'entrée dans le menu.

en: Normal menu entry.
fr: Entrée de menu normale.

en: Menu tab.
fr: Onglet de menu.

en: Default menu tab.
fr: Onglet de menu par défaut

en: Title: %title.
fr: Titre : %title.

en: Parent title: %title.
fr: Titre du parent : %title

en: Menu block: %title.
fr: Bloc de menu : %title

en: Taxonomy term template
fr: Gabarit du terme de taxonomie

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fr: Si activé, ceci surcharge le comportement par défaut de Drupal de l'affichage des pages de termes de taxinomie <em>taxonomy/term/%term</em>. Si vous aviez des variantes, vous pourriez utiliser des critères de sélection tel que le vocabulaire ou les permissions pour afficher différentes vues de la page des termes de taxinomies et des nœuds associés. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut des pages de termes de taxinomie sera utilisée. Cette page affecte uniquement les éléments affichés au chemin taxonomy/term/%term. Certains termes, tel que les forums, ont leur affichage géré ailleurs. Veuillez également noter que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner le sentiment qu'un terme de taxinomie est affiché ailleurs, mais pour Drupal ceci sont toujours au chemin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fr: Le(s) terme(s) affiché(s)

en: Term being viewed
fr: Le terme en cours d'affichage

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fr: Autoriser plusieurs termes sur taxonomy/term/%term

en: Single term
fr: Un seul terme

en: Multiple terms
fr: Plusieurs termes

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fr: Par défaut Drupal autorise plusieurs termes par argument, séparés par des virgules ou des signes plus. Si vous choisissez "Un seul terme", cette fonctionnalité sera désactivée.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie du premier terme dans le fil d'Ariane

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fr: Si sélectionné, les parents du terme de taxonomie apparaîtront dans le fil d'Ariane.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fr: Plusieurs termes peuvent être utilisés, séparés par des virgules (,) ou des plus (+).

en: Only a single term may be used.
fr: Seul un terme unique peut être utilisé.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fr: Le fil d'Ariane contiendra la hiérarchie des termes de la taxonomie

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fr: Le fil d'Ariane ne contiendra pas la hiérarchie des termes de la taxonomie.

en: User profile template
fr: Gabarit du profil utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fr: Si activé, ceci surcharge l'affichage par défaut de Drupal pour afficher le profile des utilisateurs <em>user/%user</em>. Si vous ajoutez des variantes, vous pourrez utiliser des critères de sélection tel que les rôles ou les permissions pour fournir des affichages différents des profiles utilisateurs. Si aucune variante n'est sélectionnée, l'affichage par défaut de Drupal sera utilisé. Notez que si vous utilisez Pathauto, les alias peuvent donner l'impression que les profiles utilisateurs sont affichés ailleurs, mais pour Drupal ils sont toujours affiché au chemin user/%user.

en: User being viewed
fr: L'utilisateur en cours d'affichage

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fr: Cette page est en cours de modification par un autre utilisateur, vous ne pouvez donc pas la modifier.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fr: Cette page vient d'être créée et n'a pas encore été enregistrée dans la base de données. Elle ne sera pas disponible tant que vous ne l'aurez pas enregistrée.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fr: Cette page a été modifiée, mais ces changements ne sont pas encore actifs. Lors de la modification de cette page, celle-ci est verrouillée et ne peut pas être modifiée par les autres utilisateurs.

en: No task handlers are defined for this task.
fr: Aucun gestionnaire (handler) de tâche n'est défini pour cette tâche.

en: Variant
fr: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fr: Cette page est en cours d'édition par l'utilisateur !user, et est donc verrouillée. Ce verrou est actif depuis !age. Cliquez ici pour <a href="!break">casser ce verrou</a>.

en: User: compare
fr: Utilisateur : comparer

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fr: Comparer deux utilisateurs (l'utilisateur connecté et l'utilisateur visualisé, par exemple)

en: First User
fr: Premier utilisateur

en: Second User
fr: Deuxième utilisateur

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fr: Accorder un accès basé sur la comparaison des contextes de deux utilisateurs. Par exemple, pour accorder à un utilisateur l'accès à son propre profil, choisir "utilisateur connecté" et "l'utilisateur en cours d'affichage" et appliquer "accorder l'accès si identique". Quand ils identiques, les accès seront accordés.

en: Grant access if user contexts are
fr: Accorde l'accès si les contextes utilisateur sont

en: Not equal
fr: Différent

en: Node: accessible
fr: Nœud: accessible

en: Control access with built in Drupal node access test.
fr: Contrôler l'accès avec le test interne d'accès aux noeuds de Drupal.

en: Create nodes of the same type
fr: Créer des nœuds du même type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fr: Utiliser les règles internes d'accès aux nœuds de Drupal, détermine si l'utilisateur peut effectuer l'opération sélectionnée sur le nœud.

en: @user can view @node.
fr: @user peut voir @node.

en: @user can edit @node.
fr: @user peut modifier @node.

en: @user can delete @node.
fr: @user peut supprimer @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fr: @user peut créer des nœuds de même type que @node.

en: Node: language
fr: Nœud : langue

en: Control access by node language.
fr: Contrôler l'accès par la langue du noeud.

en: Current site language
fr: Langue actuelle du site

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fr: Passer seulement si le nœud est dans une des langues sélectionnée.

en: @identifier is in any language
fr: @identifier est dans n'importe quelle langue

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fr[0]: La langue de @identifier est "@languages"
fr[1]: La langue de @identifier est l'une des suivantes : "@languages"

en: Node: type
fr: Nœud : type

en: Control access by node_type.
fr: Contrôle d'accès par node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
fr: Seuls les types de nœuds cochés seront valides.

en: @identifier is any node type
fr: @identifier est un type de nœud quelconque

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fr[0]: Le type de @identifier est "@types"
fr[1]: Le type de @identifier est l'un des suivants : "@types"

en: User: permission
fr: Utilisateur : permission

en: Control access by permission string.
fr: Contrôler l'accès par chaîne de permissions.

en: Error, unset permission
fr: Erreur, permission non définie

en: @identifier has "@perm"
fr: @identifier a "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fr: Contrôler l'accès via un code PHP arbitraire.

en: Administrative desc
fr: Description administrative

en: A description for this test for administrative purposes.
fr: Une description de ce test à des fins administratives.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fr: L'accès sera accordé si le code PHP suivant retourne <code>VRAi</code>. Ne pas inclure &lt;?php ?&gt;. Attention tout code PHP incorrect peut endommager votre site Drupal. Tous les contextes seront disponibles dans la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour modifier du code PHP.

en: User: role
fr: Utilisateur : rôle

en: Control access by role.
fr: Contrôler l'accès par rôle.

en: Only the checked roles will be granted access.
fr: L'accès sera accordé seulement aux rôles cochés

en: @identifier can have any role
fr: @identifier peut avoir n'importe quel rôle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fr[0]: @identifier a le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier a l'un des rôles "@roles"

en: User: language
fr: Utilisateur : langue

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fr: Contrôle l'accès par la langue de l'utilisateur ou du site.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fr: Passe seulement si le langage courant du site est l'un des langages sélectionnés.

en: Site language is any language
fr: La langue du site est n'importe quelle langue

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fr[0]: La langue du site est "@languages"
fr[1]: La langue du site est l'une des suivantes : "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fr: Taxonomie : vocabulaire

en: @identifier is any vocabulary
fr: @identifier est n'importe quel vocabulaire

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fr[0]: Le vocabulaire de @identifier est "@vids"
fr[1]: Le vocabulaire de @identifier est l'un des suivants : "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fr: Crée un contexte de nœud à partir d'un argument de type identifiant de nœud.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fr: Saisir un identifiant de nœud pour cet argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'ajout de nœud à partir d'un argument de type nœud.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fr: Créé un contexte de formulaire d'édition de nœud à partir d'un ID d'argument nœud.

en: Enter a value for this argument
fr: Saisir une valeur pour cet argument

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fr: Injecter la hiérarchie dans le fil d'Ariane

en: Enter a taxonomy term ID.
fr: Saisir un identifiant de terme de taxonomie.

en: Enter a taxonomy term name.
fr: Saisir le nom d'un terme de taxonomie.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fr: Créer un contexte utilisateur à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fr: Crée un contexte de vocabulaire à partir d'un identifiant de vocabulaire comme argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fr: Saisir l'identifiant du vocabulaire pour cet argument

en: Use context keywords
fr: Utiliser des mots-clés contextuels

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fr: Si coché, les mots-clés contextuels seront substitués à ce contenu.

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: The author of the referenced node.
fr: L'auteur du nœud référencé.

en: Link to author profile
fr: Lier au profil de l'auteur

en: Check here to link to the node author profile.
fr: Cocher ici pour lier au profil de l'auteur du nœud.

en: "@s" author
fr: Auteur de "@s"

en: The body of the referenced node.
fr: Le corps du nœud référencé.

en: "@s" body
fr: Corps de "@s"

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fr: Le menu de navigation de livre auquel le nœud appartient.

en: Node created date
fr: Date de création du nœud

en: The date the referenced node was created.
fr: Date de création du nœud référencé.

en: "@s" created date
fr: Date de création de "@s"

en: Node links go here.
fr: Les liens du nœud vont ici.

en: "@s" links
fr: Liens de "@s"

en: The title of the referenced node.
fr: Le titre du nœud référencé.

en: "@s" title
fr: Titre de "@s"

en: Node last updated date
fr: Date de dernière mise à jour du nœud

en: The date the referenced node was last updated.
fr: Date de dernière mise à jour du nœud référencé.

en: Last updated date
fr: Date de dernière mise à jour

en: "@s" last updated date
fr: Date de dernière mise à jour de "@s"

en: Node form submit buttons
fr: Boutons de soumissions du formulaire de nœud

en: Submit buttons for the node form.
fr: Boutons de soumissions pour le formulaire de nœud.

en: Node form buttons.
fr: Boutons du formulaire de nœud.

en: Revision log message for the node.
fr: Message du journal des révisions pour le nœud.

en: Profile category
fr: Catégorie du profil

en: Enter the node ID of a node for this context.
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour ce contexte.

en: '%title' [node id %nid]
fr: '%title' [id de nœud %nid]

en: Enter the node type this context.
fr: Saisir le type de nœud pour ce contexte.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un nœud pour cet argument :

en: Raw string
fr: Chaîne de caractères brute

en: Enter the string for this context.
fr: Saisir une chaîne pour ce contexte.

en: Select a term from @vocabulary.
fr: Choisir un terme dans @vocabulary.

en: You must select a term.
fr: Vous devez choisir un terme.

en: Invalid term selected.
fr: Terme sélectionné invalide.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fr: Plusieurs termes de taxonomie, comme un groupe.

en: Term ID of first term
fr: Identifiant (ID) de terme du premier terme

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fr: Identifiants (ID) de termes de tous les termes, séparés par des + ou des ,

en: Term name of first term
fr: Nom de terme du premier terme

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fr: Le nom de tous les termes, séparés pas "+" ou ","

en: Vocabulary ID of first term
fr: Identifiant (ID) de vocabulaire du premier terme

en: Make all views available as panes
fr: Rendre toutes les vues utilisables en tant que volets

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fr: Si coché, toutes les vues seront disponibles sous forme de content pane pour être ajoutées aux types de contenu. Si non sélectionné, seules les vues qui disposent d'un affichage Content pane seront disponible en tant que content panes. Désélectionnez ceci si vous souhaitez contrôler plus finement quelles vues sont diponibles l'interface des panels pour les utilisateurs.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fr: Configurer des vues pour être utilisées comme contenu avec CTools.

en: Views content panes
fr: Volets de contenu de Views

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fr: Permet au contenu de Views d'être utilisé dans Panels, Dashboard et d'autres modules qui utilisent l'API CTools.

en: Select display
fr: Sélectionner un affichage

en: Configure view
fr: Configurer la vue

en: Choose which display of this view you wish to use.
fr: Choisissez l'affichage de cette vue vous souhaitez utiliser.

en: Broken/missing/deleted view.
fr: Vue cassée/manquante/supprimée.

en: Configure view @view (@display)
fr: Configurer la vue @view (@display)

en: View: @name
fr: Vue : @name

en: View information
fr: Information sur la vue

en: Using display @display.
fr: Utilisation de l'affichage @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fr: L'argument @arg utilisant le contexte @context a été converti en @converter

en: @count items displayed.
fr: @count éléments affichés.

en: With pager.
fr: Avec pagination.

en: Without pager.
fr: Sans pagination.

en: Skipping first @count results
fr: Ignorer les @count premiers résultats

en: With more link.
fr: Avec un lien plus.

en: With feed icon.
fr: Avec une icône de flux.

en: Sending arguments.
fr: Envoi des arguments.

en: Using arguments: @args
fr: Avec les arguments : @args

en: Using url: @url
fr: Avec l'URL : @url

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Link title to page
fr: Lier le titre à la page

en: Provide a "more" link.
fr: Fournir un lien "plus".

en: Num items
fr: Nombre d'éléments

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fr: Choisir le nombre d'éléments à afficher ou 0 pour afficher tous les résultats.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fr: Saisir le nombre d'éléments à ignorer ; saisir 0 pour n'ignorer aucun élément.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fr: Si ceci est défini, supplanter le chemin d'URL de la Vue ; ceci peut être pratique pour la définir à l'URL du panneau.

en: Content pane
fr: Volet de contenu

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fr: Est disponible comme contenu pour un panneau ou un affichage de tableau de bord.

en: Pane settings
fr: Paramètres du volet

en: Use view name
fr: Utiliser le nom de la vue

en: Use view description
fr: Utiliser la description de la vue

en: Admin desc
fr: Description pour l'administration

en: Use Panel path
fr: Utiliser le chemin du module Panel

en: Argument input
fr: Saisie d'argument

en: Allow settings
fr: Permettre les paramètres

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fr: Les paramètres sélectionnés seront disponibles dans le volet de la fenêtre de configuration pour être modifiés par l'utilisateur. Les paramètres non sélectionnés ne seront pas disponibles et n'utiliseront que les paramètres de cet affichage.

en: Pager offset
fr: Décalage de la pagination

en: Path override
fr: Supplantation du chemin

en: Title override
fr: Supplantation du titre

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fr: Ceci est le titre qui va apparaître pour le volet de cette vue dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, le nom de la vue sera utilisé.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fr: Ceci est le texte qui va apparaître quand l'utilisateur va placer sa souris au-dessus du volet dans la fenêtre d'ajout de contenu. Si vide, la description de la vue sera utilisée.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fr: Ceci est la catégorie dans laquelle apparaîtra le volet dans la fenêtre d'ajout de contenu.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fr: Ceci est le poids par défaut de la catégorie. Notez que si le poids de la catégorie est défini à plusieurs endroits, seul le premier est visible par Panels, donc si le poids ne semble pas fonctionner, vérifiez dans les autres endroits où le poids pourrait avoir été défini.

en: Link pane title to view
fr: Lier le titre du volet à la vue

en: Inherit path from panel display
fr: Hériter du chemin de l'affichage du panneau

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fr: Si oui, tous les liens générés par Views, tel que les liens plus, les liens de résumé, et les liens de saisies exposés vont aller dans l'affichage des chemins des panels et non dans la vue, si l'affichage a un chemin.

en: Choose the data source for view arguments
fr: Choisissez la source de données des arguments de la vue

en: @arg source
fr: source de @arg

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fr: Les pages du panel peuvent être utilisées comme des pages d'arrivée (landing pages). Elles possèdent une URL, acceptent les arguments et peuvent avoir des entrées de menu.

en: Panel page
fr: Page du panel

en: Go to list
fr: Aller à la liste

en: Style settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Selection rules
fr: Règles de sélection

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fr: Contrôler le critère utilisé pour décider si cette variante est utilisée ou non.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fr: Ajouter des objets de contexte additionnels pour que cette variante puisse être utilisée par le contenu.

en: This panel will be selected if @conditions.
fr: Ce panel sera sélectionné si @conditions.

en: This panel will always be selected.
fr: Ce panel sera toujours sélectionné.

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Panel: @title
fr: Panneau : @title

en: Administrative title of this variant.
fr: Titre administratif de cette variante.

en: Theme variables
fr: Variables du thème

en: The description of this context definition.
fr: La description de cette définition de contexte.

en: Reactions
fr: Réactions

en: Pattern for the title
fr: Motif pour le titre

en: Form settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Grouping
fr: Regroupement

en: Add new date link
fr: Ajouter un nouveau lien de date

en: Display a link to add a new date of the specified content type. Displayed only to users with appropriate permissions.
fr: Afficher un lien pour ajouter une nouvelle date du type de contenu spécifié. Ceci est affiché seulement pour les utilisateurs avec les permissions appropriées.

en: %title is invalid.
fr: %title est invalide.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fr: Erreur de Requête HTTP lors de l'import de %filename : @error

en: Failed to open file: %filename
fr: Échec de l'ouverture du fichier : %filename

en: Invalid calendar file: %filename
fr: Fichier de calendrier invalide : %filename

en: Invalid calendar file.
fr: Fichier de calendrier invalide.

en: Custom input format
fr: Format de saisie personnalisé

en: Hide repeat rule
fr: Masquer la règle de répétition

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fr: Il y a des erreurs dans la valeur #@delta du champ @field_name :

en: There are errors in @field_name:
fr: Il y a des erreurs dans le champ @field_name :

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fr: La documentation complète des modules Date et Date API est disponible sur <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heure de jQuery par défaut

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fr: Effectuer la saisie des heures manuellement, pas de sélecteur d'heure jQuery

en: Timepicker
fr: Sélecteur d'heure (<em>timepicker</em>)

en: Current exceptions
fr: Exceptions actuelles

en: Date wizard
fr: Assistant de date

en: Content type name
fr: Nom du type de contenu

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fr: Nom système. Valeurs autorisée : (a-z, 0-9, _). Si ce n'est pas un type de contenu existant, le type de contenu sera créé.

en: Content type label
fr: Étiquette du type de contenu

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Un nom &laquo;&nbsp;humainement lisible&nbsp;&raquo; pour ce type de contenu. Nécessaire seulement pour un nouveau type de contenu.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fr: Un type de contenu de date qui est lié à un calendrier Views.

en: Content type description
fr: Description du type de contenu

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fr: Une description pour le type de contenu.  Nécessaire seulement pour la création d'un nouveau type de contenu.

en: Date field name
fr: Nom du champ de date

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fr: Nom système. Valeurs autorisées : (a-z,0-9,_) Ne doit pas être le nom d'un champ existant.

en: Date field label
fr: Étiquette du champ date

en: The human-readable label for this field.
fr: L'étiquette affichée de ce champ.

en: Date widget type
fr: Type de widget de date

en: Show repeating date options
fr: Afficher les options de répétition de date

en: Date field type
fr: Type de champ de date

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fr: Le type recommandé est Datetime, sauf pour les dates historiques ou les dates qui ne requièrent qu'une granularité au mois ou à l'année. Les dates anciennes ou incomplètes doivent utiliser le type Date (une date ISO-8601).

en: Date timezone handling
fr: Gestion des fuseaux horaires

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fr: La gestion des fuseaux horaires doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour une granularité sans éléments horaires.

en: Create a calendar for this date field
fr: Créer un calendrier pour ce champ de date

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fr: Ce nom de type de contenu est déjà utilisé. Ajout du nouveau champ au type de contenu existant.

en: This field name already exists.
fr: Le nom du champ est déjà utilisé.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fr: La gestion des fuseaux horaire doit être paramétrée sur &laquo;&nbsp;Aucun&nbsp;&raquo; pour pouvoir disposer d'une granularité sans horaire.

en: Date Tools
fr: Outils de Date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fr: Outils pour importer et créer automatiquement des dates et des calendriers.

en: Date browser
fr: Sélecteur de date

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fr: Navigation de date de type retour/suivant à attacher aux autres affichages. Requiert l'argument Date.

en: Date browser style
fr: Style de l'explorateur de Date

en: Creates back/next navigation.
fr: Crée une navigation retour/suivant.

en: Filter any Views !base_table date field.
fr: Filtrer chaque champ de date de !base_table de Views

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fr: Sélectionnez le type de valeur de date à utiliser dans les valeurs par défaut, les résumés, et la navigation. Par exemple, une granularité de 'mois' réglera la date par défaut au mois courant, groupera par mois dans les vues de sommaire, et liera au mois suivant et au mois précédent dans la navigation par date.

en: You must select at least one date field for this argument.
fr: Vous devez sélectionnez au moins un champs date pour cet argument.

en: Navigate to previous year
fr: Afficher l'année précédente

en: Navigate to next year
fr: Afficher l'année suivante

en: Navigate to previous month
fr: Aller au mois précédent

en: Navigate to next month
fr: Aller au mois suivant

en: Navigate to previous week
fr: Afficher la semaine précédente

en: Navigate to next week
fr: Afficher la semaine suivante

en: Navigate to previous day
fr: Aller au jour précédent

en: Navigate to next day
fr: Aller au jour suivant

en: View full page month
fr: Voir le mois en pleine page

en: Taxonomy Term
fr: Terme de taxonomie

en: References
fr: Références

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Expiry date
fr: Date d'expiration

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Update automatic nodetitles
fr: Mettre à jour les titres automatiques des nœuds

en: Automatic title generation
fr: Génération automatique du titre

en: Automatically generate the title and hide the title field
fr: Générer automatiquement le titre et cacher le champ titre

en: Automatically generate the title if the title field is left empty
fr: Générer automatiquement le titre si le champ titre est laissé vide

en: Evaluate PHP in pattern.
fr: Evaluer le PHP du motif.

en: Put PHP code above that returns your string, but make sure you surround code in &lt;?php and ?&gt;. Note that $node is available and can be used by your code.
fr: Insérer ci-dessus du code PHP qui retourne votre chaîne de caractères, mais assurez-vous de placer le code entre &lt;?php et ?&gt;. Notez que $node est disponible et peut être utilisé dans votre code.

en: Allows hiding of the content title field and automatic title creation.
fr: Permet de cacher le champ titre du contenu ainsi que la création automatique du titre.

en: manage fields
fr: gérer les champs

en: @field_name (Locked)
fr: @field_name (Verrouillé)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fr: Nom du groupe (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
fr: %name doit être un entier positif.

en: %name must be a number.
fr: %name doit être un nombre.

en: (first item is 0)
fr: (le premier élement est 0)

en: (start from last values)
fr: (commencer par les dernières valeurs)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fr: Le delta vous permet de sélectionner quel élément d'un champ à valeur multiple sera la clé de la relation. Sélectionnez "1" pour utiliser le premier élément, "2" pour le second et ainsi de suite. Si vous sélectionnez "Tous", chaque élément du champ créera une nouvelle ligne, ce qui pourrait causer des doublons.

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Field group label
fr: Étiquette du groupe de champs

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: %name: found no valid post with that title.
fr: %name : aucun contenu valide n'a été trouvé pour ce titre.

en: View used to select the users
fr: Vue utilisée pour sélectionner les utilisateurs

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: License type
fr: Type de licence

en: Creative Commons License
fr: Licence Creative Commons

en: Attribution Name
fr: Nom de Paternité

en: Attribution URL
fr: URL de Paternité

en: The name the creator of a Work would like used when attributing re-use.
fr: Le nom que le créateur d'une œuvre souhaite qu'on utilise en cas de réutilisation.

en: The URL the creator of a Work would like used when attributing re-use.
fr: L'URL que le créateur d'une œuvre souhaite qu'on utilise en cas de réutilisation.

en: Select a source
fr: Choisir une source

en: Select a target
fr: Choisir une cible

en: Published date
fr: Date de publication

en: Relative date
fr: Date relative

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
fr: Ce problème peut être masqué par celui ci-dessus, alors regardez le premier d'abord.

en: unexpected
fr: inattendu

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
fr: Il y a des erreurs dans votre table !na ! Vous pouvez corriger cela dès maintenant en exécutant !Rebuild_permissions, mais cela implique la destruction des informations, ce qui qui rendra impossible l'identification des problèmes sous-jacents. Si vous ne faites pas la réparation, les erreurs reviendront probablement.<br />NE LE FAITES PAS maintenant si vous avez l'intention de demander de l'aide sur cette situation.

en: Change frequency
fr: Changer la fréquence

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fr: Code de démonstration, aide avancée et panneau de démonstration pour montrer comment construire des plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fr: Le Plugin d'Exemple CTools est une simple demonstration de développement montrant comment créer des plugins pour CTools. Il ne fournit aucune functionnalité intéressante pour un utilisateur classique.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fr: Un panneau démontrant la plupart des fonctionnalités est fourni à l'adresse
        <a href="@demo_url">Panneau de démo CTools</a>, et vous pouvez disposer de documentation à propos des exemples à l'adresse 
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools lui-même fournit de la documentation à l'adresse !ctools_help. Cependant, généralement, le code lui-même est le meilleur des enseignants.
        Vous le trouverez dans %path.

en: CTools plugin example
fr: Exemple de plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fr: Exemple de plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fr: Montre comment un module externe peut fournir des plugins ctools (pour Panels, etc.).

en: Arg length
fr: Taille de l'argument

en: Control access by length of simplecontext argument.
fr: Contrôler l'accès par taille de l'argument simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fr: Accorder l'accès si la taille de l'argument simplecontext est

en: Length of simplecontext argument
fr: Taille de l'argument simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fr: L'accès/visibilité sera accordé en se basant sur la taille de l'argument.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fr: L'argument Simpletext doit être !comp @length caractères

en: CTools example: role
fr: Exemple CTools : rôle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fr[0]: @identifier doit avoir le rôle "@roles"
fr[1]: @identifier peut être un des rôles parmi "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fr: Créer un "simplecontext" à partir des arguments.

en: Enter the simplecontext arg
fr: Entrer les arguments de simplecontexte

en: CTools example no context content type
fr: Exemple Ctools pour un type de contenu sans contexte

en: No context content type - requires and uses no context.
fr: Type de contenu sans contexte - ne requiert ni n'utilise aucun contexte.

en: CTools Examples
fr: Exemples CTools

en: The setting for item 1.
fr: Le paramétrage de l'élément 1.

en: The setting for item 2
fr: Le paramétrage de l'élément 2.

en: CTools example relcontext content type
fr: Exemple CTool pour un type de contenu relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fr: Type de contenu relcontext - fonctionne avec le context relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
fr: Configuration de l'élément 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fr: Paramètre pour relcontext.

en: Simplecontext content type
fr: Type de contenu Simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fr: Type de contenu Simplecontext - fonctionne avec un contexte simplecontext

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fr: Élément de configuration 1 pour le type de contenu simplecontext

en: Relcontext context from simplecontext
fr: Un context relcontext de simplecontext

en: Relcontext setting
fr: Paramètre Relcontext

en: Just an example setting.
fr: Juste un exemple de paramètre.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fr: Un seul context "simplecontext", ou un élément de données

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fr: Saisir des données pour représenter ce "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
fr: Un contexte Simplecontext à partir de la configuration

en: Setting for simplecontext
fr: Paramètre de simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
fr: Un exemple de paramètre qui pourrait être utilisé pour configurer un contexte

en: Relcontext from simplecontext
fr: Relcontext à partir de simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
fr: Consulter le guide de démarrage pour plus d'informations.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fr: Avant que cette variante ne puisse être ajoutée, elle doit être configurée. Lorsque vous avez terminé, cliquez sur "Créer la variante" à la fin de l'assistant pour l'ajouter à votre page.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node/edit parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fr: Le module Page manager est incapable de surcharger le chemin @path parce que d'autres modules l'on déjà surchargé avec %callback. L'édition de nœud sera activée, mais le chemin d'édition ne sera pas surchargé.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer node/%node car d'autres modules l'ont déjà surchargé avec %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fr: Les chemins avec des jetons obligatoires ne peuvent pas être utilisés comme éléments de menu normaux à moins que le gestionnaire d'argument sélectionné fournisse un argument par défaut à utiliser par cet élément de menu.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager ne peut pas activer user/%user car un autre module a déjà supplanté cette page avec %callback.

en: Existing node
fr: Nœud existant

en: Enter the title or NID of a node
fr: Saisir le titre ou le NID d'un nœud

en: Template identifier
fr: Identifiant du template

en: Add the breadcrumb trail as content.
fr: Ajouter le fil d'Ariane comme contenu.

en: Add the help text of the current page as content.
fr: Ajouter le texte d'aide de la page courante comme contenu.

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Add the status messages of the current page as content.
fr: Ajouter les messages d'état de la page courante comme contenu.

en: Add the slogan trail as content.
fr: Ajouter le slogan comme contenu.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fr: Ajouter des onglets (tâches locales) comme contenu.

en: Add the page title as content.
fr: Ajouter le titre de la page comme contenu.

en: Manage pages
fr: Gérer les pages

en: Show End Date
fr: Montrer la Date de Fin

en: Timer delay
fr: Délai du minuteur

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
fr: Durée de chaque transition en millisecondes. Exclusivement des nombres !

en: Pause when hovering on the slideshow image.
fr: Mettre en pause au survol d'une image du diaporama.

en: !setting must be numeric!
fr: !setting doit être numérique !

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
fr: Cette option permet de gérer facilement les paramètres des CAPTCHAs sur les formulaires. Si ce réglage est activé, les utilisateurs avec le droit "%admincaptcha" verront un groupe de liens d'administration de CAPTCHA sur tous les formulaires, à l'exception des pages d'administration.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
fr: La police intégrée supporte uniquement les caractères Latin2. Utilisez seulement des lettres de "a" à "z" et des nombres.

en: Save !type
fr: Enregistrer !type

en: Delete !type
fr: Supprimer !type

en: URL field
fr: Champ URL

en: Referer
fr: Référent

en: Gallery page
fr: Page de galerie

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Example: Image gallery
fr: Exemple : Image gallery

en: Example: image_gallery
fr: Exemple : Image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fr: Ce nom ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets-bas (_). <strong>Essayer d'éviter les conflits avec des noms de modules Drupal existants.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fr: Fournit une courte description de ce que les utilisateurs peuvent espérer obtenir en activant votre fonctionnalité (feature).

en: URL of update XML
fr: URL de mise à jour XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fr: Exemple : http://mywebsite.com/fserver

en: features
fr: fonctionnalités (features)

en: Create feature
fr: Créer une fonctionnalité (feature)

en: Create a new feature.
fr: Créer une nouvelle fonctionnalité (feature)

en: Auto-detected
fr: Auto-détecté

en: Provided by dependency
fr: Fournit

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
fr: Le second bloc fourni par ce module montre les entrées dans la table node_acces pour tous les nœuds affichés dans la page actuelle. Vous pouvez activer le mode débogage sur la <a href="@settings_page">page des paramètres</a> pour afficher plus d'informations, mais cela peut entraîner une surcharge considérable. En raison de la grande taille de ces tables, il est recommandé d'activer les blocs dans le pied-de-page plutôt que dans les barres latérales.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
fr: Ce module fournit aussi une <a href="@summary_page">page de résumé</a> qui affiche les informations générales de la table node_acces. Si vous avez installé le module Views, vous pourrez naviguer par domaine dans node_access.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
fr: Pour voir plus de détail, activer le <a href="@debug_mode">mode débogage</a>.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
fr: Ce sont les permissions d'accès accordées à cet utilisateur retournées par hook_node_grants().

en: !username has the following access
fr: !username a l'accès suivant

en: %op:
fr: %op :

en: to node !nid:
fr: vers le nœud !nid :

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
fr: Créer des nœuds de type '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
fr: Incapable de charger le nœud &ndash; ceci ne devrait jamais arriver !

en: !NO: access content
fr: !NO : accéder au contenu

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
fr: !NO : Cet utilisateur n'a pas le droit '!access_content' et il lui est refusé de faire quoi que ce soit avec le contenu.

en: !NO: no reason
fr: !NO : aucune raison

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
fr: !NO : Aucune des vérifications n'a résulté à l'autorisation de ceci, donc c'est refusé.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID de session CAPTCHA inconnu. Contactez l'administrateur du site si le problème persiste.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
fr: Erreur de validation du CAPTCHA : ID (%csid) de session CAPTCHA inconnue.

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas générer d'images car votre configuration PHP ne le supporte pas (aucune <a href="!gdlib">bibliothèque GD</a> avec support JPEG).

en: Color and image settings
fr: Paramètres de couleur et d'image

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
fr: Configuration de l'arrière-plan, des couleurs du texte et du format de fichier de l'image CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
fr: Entrez le code hexadécimal de la couleur d'arrière plan (par exemple #FFF ou #FFCE90). Si vous utilisez le format PNG avec un fond transparent, il est recommandé de positionner cette couleur au plus près de la couleur du fond situé en-dessous.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
fr: Sélectionnez le format du fichier pour l'image. JPEG fournit souvent des fichiers de plus petite taille, PNG permet la transparence.

en: PNG with transparent background
fr: PNG avec fond transparent

en: @level - no distortion
fr: @level - aucune distorsion

en: @level - low
fr: @level - bas

en: @level - medium
fr: @level - moyen

en: @level - high
fr: @level - haut

en: Initial slide delay offset
fr: Décalage du délai de la diapositive initiale

en: Pager Type
fr: Type de pagination

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
fr: Activer la diapositive et faire une pause au survol de la pagination

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
fr: La diapositive doit-être activée puis mise en pause lorsqu'on survole un élément de pagination ?

en: ClearType Background
fr: Arrière-plan ClearType

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Rate per hour -- default
fr: Tarif horaire -- par défaut

en: Reservation status
fr: Statut de la réservation

en: The status of the reservation.
fr: Le statut de la réservation.

en: Rate per hour
fr: Tarif horaire

en: Content statistics
fr: Statistiques de contenu

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Relcontent.
        Les données dans le bloc peuvent être assemblées à partir de texte statique (comme ici), depuis le 
        formulaire de type de contenu ($conf) pour le type de contenu, ou depuis le contexte
        passé ici. <br />
        Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a juste un champ, 'config_item_1;
        et est configuré avec :

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fr: 
        Ceci est un bloc de données créé par le type de contenu Simplecontext.
    Les données du bloc peuvent-être assemblées à partir d'un texte statique (comme ça) ou à partir du
    formulaire de configuration ($conf) du type de contenu, ou à partir du contexte
    passé en paramètre. <br />
    Dans notre cas, le formulaire de configuration ($conf) a un seul champ, 'config_item_1';
    et il est configuré avec :

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fr: Cette page est actuellement bloquée à l'édition par vous-même. Personne ne peut modifier cette page avant que ces changements aient été enregistrés ou annulés.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fr: Cette page est actuellement verrouillée pour la modification par un autre utilisateur. Vous ne pouvez pas modifier cette page sans casser le verrou.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour tous les blogs à <em>/blog</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les billets de blog les plus récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le blog parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User blog
fr: Blog de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage des blogs de l'utilisateur à <em>blog/%user</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le blog utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer blog/%user parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Site contact page
fr: Page de contact du site

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour la page de contact du site à <em>/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer la page de contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User contact
fr: Formulaire de contact utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour l'affichage du formulaire de contact d'un utilisateur à <em>user/%user/contact</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, le formulaire de contact utilisateur par défaut de Drupal sera utilisé.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer user/%user/contact parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fr: Vous ne pouvez pas avoir un placeholder sans nom (% ou ! sans suffixe). Veuillez nommer votre placeholder en ajoutant un court texte descriptif au % ou !, comme dans %user ou %node.

en: All polls
fr: Tous les sondages

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour les sondages à <em>/poll</em>. Si aucune variante n'est sélectionnée, les sondages récents par défaut de Drupal seront affichés.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer le sondage parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Search @type
fr: Rechercher @type

en: Taxonomy: term
fr: Taxonomie : terme

en: Control access by a specific term.
fr: Contrôler l'accès par un terme spécifique.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fr: Choisir un ou plusieurs termes de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fr[0]: @term peut être le terme "@terms"
fr[1]: @term peut être l'un de ces termes: @terms

en: Node add form: node type
fr: Formulaire d'ajout de nœud: type de noeud

en: Node edit form: node ID
fr: Formulaire de modification de nœud : identifiant du nœud

en: Get all arguments after this one
fr: Récupérer tous les arguments après celui-ci

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fr: Si coché, cette chaine (de caractères) incluera tous les arguments. par exemple, si le chemin est "path/%" et que l'utilisateur visite "path/foo/bar"; si non coché, la chaine sera "foo". Si coché, la chaine sera "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fr: Terme de taxonomie : ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fr: Terme de taxonomie (multiple) : ID

en: User: name
fr: Utilisateur : nom

en: Creates a user context from a user name.
fr: Crée un contexte utilisateur à partir de son nom d'utilisateur.

en: Enter the username of a user for this argument
fr: Saisir le nom d'utilisateur d'un utilisateur pour cet argument.

en: Vocabulary: ID
fr: Vocabulaire : identifiant (ID)

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur d'envoyer un message aux administrateurs du site.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fr: Le formulaire de contact qui permet aux utilisateur de contacter les autres utilisateurs.

en: Contact @name
fr: Contacter @name

en: Custom: @title
fr: Personnalisé : @title

en: Advanced search form
fr: Formulaire de recherche avancée

en: A search form with advanced options.
fr: Un formulaire de recherche avec des options avancées.

en: Same page
fr: Même page

en: Override default prompt
fr: Supplanter l'invite par défaut

en: The results of a search using keywords.
fr: Les résultats d'une recherche utilisant des mots-clés.

en: Override "no result" text
fr: Supplanter le texte "aucun résultat"

en: Custom pager settings
fr: Paramètres de la pagination personnalisée

en: The number of items to skip and not display.
fr: Le nombre d'éléments à passer et à ne pas afficher.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fr: Si "À partir du contexte" est sélectionné, le type de contexte à utiliser.

en: Context is optional
fr: Le contexte est optionnel

en: Row
fr: ligne

en: Row to display opened on start
fr: Ligne à afficher dépliée au départ.

en: Delete items
fr: Supprimer les éléments

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
fr: Regroupe les flux RSS/Atom/RDF, importe des fichiers CSV et plus.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
fr: Un nom naturel pour cette configuration. Exemple : Flux RSS. Vous pouvez toujours le modifier plus tard.

en: A description of this configuration.
fr: Une description de cette configuration.

en: Your configuration has been created with default settings. If they do not fit your use case you can adjust them here.
fr: Votre configuration a été créée suivant les paramètres par défaut. Si ces paramètres ne correspondent pas à vos besoins, vous pouvez les ajuster ici.

en: Export feed configuration
fr: Configuration d'export de flux

en: Select a !plugin_type
fr: Choisir un !plugin_type

en: Settings for !plugin
fr: Configuration de !plugin

en: Mapping for !processor
fr: Correspondance pour !processor

en: [none]
fr: [aucun]

en: as often as possible
fr: aussi souvent que possible

en: every !interval
fr: chaque !interval

en: Fetcher
fr: Extracteur

en: Name of source field
fr: Nom du champ source

en: Mapping has been added.
fr: La correspondance à été ajoutée.

en: No mappings defined.
fr: Pas de correspondance définie.

en: Administrative UI for Feeds module.
fr: Interface Administrative pour le module Feeds

en: Empty configuration identifier.
fr: Identifiant de configuration vide.

en: Attach to content type
fr: Joindre à un type de contenu

en: after !time
fr: après !time

en: Column <strong>!column</strong> is mandatory and considered unique: only one item per !column value will be created.
fr: La colonne <strong>!column</strong> est obligatoire et considérée comme unique : un seul élément par valeur !column sera créé.

en: Columns <strong>!columns</strong> are mandatory and values in these columns are considered unique: only one entry per value in one of these column will be created.
fr: Les colonnes <strong>!columns</strong> sont obligatoires et les valeurs de ces colonnes sont considérées comme uniques : une seule entrée par valeur dans l'une de ces colonnes sera créée.

en: Default delimiter
fr: Séparateur par défaut

en: Default field delimiter.
fr: Séparateur de champs par défaut.

en: Feed source
fr: Source du flux

en: Enter a feed URL.
fr: Saisir l'URL d'un flux.

en: Item GUID
fr: GUID de l'élément

en: Relate the userpoints table to the user table.
fr: Lie la table userpoints à la table utilisateur.

en: Grant !points to a user
fr: Attribuer !points à un utilisateur

en: User was awarded !points
fr: L'utilisateur a été récompensé de !points

en: Word to use in the interface for the upper case singular word !Point
fr: Mot à utiliser dans l'interface pour la version en majuscule et au pluriel du mot !Point

en: These settings affect new !points only, they are not retroactive. !Points expiration depends upon cron.
fr: Ces réglages n'affecteront que les nouveaux !points, ils ne sont pas rétroactifs. L'expiration des !Points dépend du planificateur de tâche (Cron).

en: Transaction stamping
fr: Marquage de la traduction

en: Always use system time
fr: Toujours utiliseur l'heure système

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: This content type is being used for automatically aggregated content from feeds.
fr: Ce type de contenu est utilisé pour regrouper automatiquement du contenu depuis des flux.

en: Use standalone form
fr: Utiliser le formulaire indépendant

en: templates
fr: gabarits

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fr: Cible du lien, comme "_blank", "_parent", ou un nom d'iframe. Ce champ est rarement utilisé.

en: @argument title
fr: Titre de @argument

en: @argument input
fr: Saisie de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
fr: Le nombre maximum de caractères à afficher pour ce champ.

en: Count the number 0 as empty
fr: Considérer le nombre 0 comme vide

en: Hide if empty
fr: Masquer si vide

en: Starting value
fr: Valeur de départ

en: Specify the number the counter should start at.
fr: Spécifier le nombre à partir duquel le compteur doit commencer.

en: Does not start with
fr: Ne commence pas par

en: Does not end with
fr: Ne se termine pas par

en: The view %name has been saved.
fr: La vue %name a été enregistrée.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fr: Ce filtre peut faire apparaître des éléments comme des doublons s'ils ont plus d'une option sélectionnée. Si ce filtre engendre des doublons, cette case peut les réduire&nbsp;; cependant, plus il y aura de termes de recherche, moins la requête sera performante, donc utilisez ceci avec précaution. Cela ne devrait pas être actif sur des champs à valeur unique, car cela pourrait faire disparaître des valeurs de l'affichage si c'est utilisé sur un champ incompatible.

en: Jump menu
fr: Menu de saut

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fr: Met tous les résultats dans une liste déroulante et permet à l'utilisateur d'aller à une page différente basé sur les résultats.

en: Hostname of user that posted the comment.
fr: Nom d'hôte (hostname) de l'utilisateur qui a posté le commentaire.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur qui a posté le commentaire. Sera vide si l'auteur est un utilisateur enregistré.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fr: Relie des nœuds à des termes de taxonomie, en spécifiant quel(s) vocabulaire(s) utiliser. Cette relation engendrera des doublons s'il y a plusieurs termes.

en: The text of the profile item.
fr: Le texte de l'élément de profil.

en: The taxonomy term ID for the term.
fr: L'identifiant du terme de taxonomie pour le terme.

en: The taxonomy term name for the term.
fr: Le nom du terme de taxonomie pour le terme.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fr: L'identifiant pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom pour le vocabulaire auquel appartient le terme.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fr: Choisissez quels vocabulaires vous voulez associer. Rappelez-vous que chaque terme trouvé créera une ligne de résultat, donc cette relation est plus utile sur un seul vocabulaire qui n'a qu'un seul terme par nœud.

en: The name of the role.
fr: Le nom du rôle.

en: The role ID of the role.
fr: L'identifiant du rôle.

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, étiquettes ou balises des champs vides.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fr: Vous avez besoin d'au moins un champ avant de pouvoir configurer les paramètres de votre menu de saut

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fr: Pour configurer correctement votre menu de saut, vous devez sélectionner un champ qui représentera le chemin à utiliser. Vous devez ensuite régler ce champ sur "Exclure". Tous les autres champs feront partie du menu. Veuillez noter que tout le HTML sera enlevé de l'affichage vu que les listes déroulantes ne peuvent pas en afficher.

en: Path field
fr: Champ de chemin

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fr: Si caché, ce bouton sera seulement caché pour les utilisateurs exécutant le JavaScript et la page changera automatiquement quand la sélection sera modifiée.

en: The "Unflag not allowed text" is required if any user roles are not allowed to unflag.
fr: Le texte de "Suppression de marquage non autorisé" est requis si aucun rôle utilisateur n'est autorisé à annuler un marquage.

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
fr: Tout rôle utilisateur qui est habilité à supprimer un marquage et aussi habilité à effectuer un marquage.

en: No additional restrictions
fr: Aucune restriction supplémentaire

en: Users may only flag content they own
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que leur propre contenu

en: Users may only flag content of others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que le contenu des autres

en: Users may only flag own comments
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que leurs propres commentaires

en: Users may only flag comments by others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires des autres

en: Users may only flag comments of nodes they own
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires de leurs propres nœuds

en: Users may only flag comments of nodes by others
fr: Les utilisateurs ne peuvent marquer que les commentaires de nœuds des autres

en: Users may flag themselves
fr: Les utilisateurs peuvent se marquer eux-mêmes

en: A %type has been flagged with %name
fr: Un(e) %type a été marqué(e) avec %name

en: Flag (or unflag) a node
fr: Marquer (ou démarquer) un nœud

en: Flag (or unflag) a comment
fr: Marquer (ou démarquer) un commentaire

en: Flag (or unflag) a user
fr: Marquer (ou démarquer) un utilisateur

en: Flag to affect
fr: Marqueur à affecter

en: Title of the feed.
fr: Titre du flux.

en: Name of the user.
fr: Nom de l'utilisateur.

en: Email address of the user.
fr: Adresse de courriel de l'utilisateur.

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Set field-level permissions to edit or view CCK fields in any node, edit field during node creation, and edit or view permissions for nodes owned by the current user.
fr: Définir des droits au niveau des champs pour modifier ou voir des champs CCK dans n'importe quel nœud, modifier le champ pendant la création du nœud, and modifier ou voir les droits sur les nœuds de l'utilisateur courant.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fr: Accepte une date dont le format respecte le <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Format standard GNU de saisie d'une date</a>. Des chaînes telles que : today, +2 months, et Dec 9 2004 sont toutes valides.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fr: Accepte une heure dans l'un des <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formats Standard GNU de saisie des dates</a>. Des chaînes telles que now, +2 hours, and 10:30pm sont toutes valides.

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Edit own field
fr: Modifier son propre champ

en: View field
fr: Voir le champ

en: View own field
fr: Voir son propre champ

en: User language
fr: Langue de l'utilisateur

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: feeds
fr: flux

en: This <span rel="dc:type" href="@dc:type-uri">@dc:type-name</span>, <a rel="cc:attributionURL" href="@cc:attributionURL" property="dc:title">@dc:title</a>, is licensed under a <a rel="license" href="@license-uri">@license-name license</a>, although certain works referenced herein may be separately licensed.
fr: Ce <span rel="dc:type" href="@dc:type-uri">@dc:type-name</span>, <a rel="cc:attributionURL" href="@cc:attributionURL" property="dc:title">@dc:title</a>, est placé sous <a rel="license" href="@license-uri">@license-name license</a>, bien que certains travaux diffusés ici puissent être placés sous une licence différente.

en: This <span rel="dc:type" href="@dc:type-uri">@dc:type-name</span>, <span property="dc:title">@dc:title</span>, by <a rel="cc:attributionURL" href="@cc:attributionURL" property="cc:attributionName">@cc:attributionName</a> is licensed under a <a rel="license" href="@license-uri">@license-name license</a>.
fr: <span property="dc:title">@dc:title</span>, <span rel="dc:type" href="@dc:type-uri">@dc:type-name</span> de <a rel="cc:attributionURL" href="@cc:attributionURL" property="cc:attributionName">@cc:attributionName</a> est sous <a rel="license" href="@license-uri">licence @license-name</a>.

en:  (see !link)
fr:  (cf !link)

en: With a Creative Commons license, <em>you keep your	copyright</em> but allow people to <a href="@about-licenses-url">copy and distribute your work</a> provided they <a href="@attribution-wiki-url">give you credit</a> -- and only on the conditions you specify here. For those new to Creative Commons licensing, visit the website for <a href="@think-about-url">a list of things to think about</a>.
fr: Avec une licence Creative Commons, <em>vous gardez vos droits d'auteur</em> mais autorisez les gens à <a href="@about-licenses-url">copier et distribuer votre travail</a> pourvu qu'ils <a href="@attribution-wiki-url">vous en attribuent le mérite</a> -- et seulement dans les conditions que vous spécifiez ici. Si vous débutez avec les licences Creative Commons, visitez le site pour <a href="@think-about-url">une liste de choses à avoir à l'esprit</a>.

en: !metadata-name of licensed work
fr: !metadata-name de l’œuvre sous licence

en: This identifier is used by another handler.
fr: Cet identifiant est utilisé par un autre handler.

en: Length is shorter than
fr: La longueur est plus petite que

en: shorter than
fr: plus petit que

en: Length is longer than
fr: La longueur est plus grande que

en: longer than
fr: plus grand que

en: SQL Query
fr: Requête SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fr: La requête sera générée et exécutée en utilisant l'API de base de données de Drupal.

en: revision user
fr: utilisateur de la révision

en: Exposed form
fr: Formulaire exposé

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fr: Veuillez entrer une version valide avec le cœur (core) et un numéro de version majeure. Exemple : !example

en: Recreate
fr: Recréer

en: Revert components
fr: Revenir à une version antérieure des composants

en: Mark as reviewed
fr: Marquer comme vu

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fr: Tous les composants <strong>!component</strong> pour <strong>!module</strong> sont vérifiés.

en: Orphaned dependencies
fr: Dépendances orphelines

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fr: Ces modules sont dépendants de fonctionnalités (features) qui ont été désactivées. Ils peuvent être désactivés sans affecter les autres composants de votre site.

en: Disable selected modules
fr: Désactiver les modules sélectionnés

en: Leave enabled
fr: Laisser activé

en: @action completed for @module_name / @component.
fr: @action terminé(e) pour @module_name / @component.

en: Manage features.
fr: Administrer Features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fr: Détecter et désactiver les dépendances de fonctionnalité (feature) existantes.

en: Recreate an existing feature.
fr: Recréer une fonctionnalité (feature) existante.

en: Review overrides
fr: Examiner les surcharges

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: The order of pages in the book hierarchy.
fr: L'ordre des pages dans la hiérarchie du livre.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fr: Afficher le lien standard d'ajout de commentaire sur les nœuds réguliers, qui ne sera affiché que si l'utilisateur visualisant la page a accès à l'ajout de commentaire.

en: Inherit pager
fr: Hériter la pagination

en: Render pager
fr: Afficher la pagination

en: Render
fr: Rendu

en: Exported content
fr: Contenu exporté

en: override
fr: supplanter

en: There are no !items to display.
fr: Il n'y a aucun !items à afficher.

en: Are you sure you want to delete this !type?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer ce !type ?

en: List !type
fr: Lister les !type

en: Export !type
fr: Exporter !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
fr: Le type de la base de données. Drupal supporte uniquement un type de base de données à la fois, cela doit donc être le même que le type de base de données couramment utilisée.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
fr: Le nom de la base de données. La base de données doit exister, elle ne sera pas créée pour vous.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
fr: Entrer le nom d'un utilisateur avec droit d'écriture sur la base de données.

en: The database name is not valid.
fr: Le nom de la base de données n'est pas valide.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
fr: Vous pouvez ignorer certaines table, ou des données de table spécifiques du fichier de sauvegarde. Seulement des données que vous n'aurez pas besoin telles que les données de cache, ou des tables d'autres applications. Exclure des tables peut faire tomber le site, donc <strong>ne changez ces paramètres que si vous savez ce que vous faites</strong>.

en: Lock tables during backup
fr: Verrouiller les tables durant la sauvegarde

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
fr: Ce réglage peut réduire la corruption des données, mais votre site ne répondra plus.

en: %num SQL commands executed.
fr: %num commandes SQL ont été exécutées.

en: MySQL Database
fr: Base de données MySQL

en: Default Database
fr: Base de données par défaut

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
fr: Entrer l'adresse électronique à laquelle envoyer les fichiers de sauvegarde. Assurez-vous que le serveur puisse supporter les pièces jointes de grande taille.

en: Database backup from !site: !file
fr: Sauvegarde de la base de données de !site&nbsp;: !file

en: Database backup attached.
fr: Sauvegarde de la base de donnée en pièce jointe.

en: Server Directory
fr: Répertoire du serveur

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
fr: Entrez le chemin vers le répertoire où enregistrer les sauvegardes. Vous pouvez utilisez un chemin relatif à votre répertoire racine Drupal. Le serveur web doit pouvoir écrire dans ce répertoire.

en: Change file mode (chmod)
fr: Changer le mode du fichier (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le mode spécifié. Utilisez la forme octale (644 ou 0644) ou laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: Change file group (chgrp)
fr: Changer le groupe du fichier (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
fr: Si vous entrez une valeur dans ce champ, le fichier de sauvegarde sera modifié avec le groupe spécifié. Laissez le champ vide pour désactiver cette fonctionnalité.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
fr: Vous devez entrer une valeur octale valide (644 ou 0644) ou laisser le champ vide.

en: Manual Backups Directory
fr: Répertoire de sauvegarde manuelle

en: Scheduled Backups Directory
fr: Répertoire des sauvegardes planifiées

en: Save the backup files to any directory on the server which the web-server can write to.
fr: Sauvegarder les fichiers de sauvegarde dans n'importe quel répertoire sur le serveur où le serveur web peut écrire.

en: Import the backup directly into another database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer les sauvegardes directement dans une autre base de données. Les destinations de base de données peuvent être également utilisées comme source de sauvegarde.

en: Import the backup directly into another MySQL database. Database destinations can also be used as a source to backup from.
fr: Importer la sauvegarde directement dans une autre base de données MySQL. Les destinations de base de données peuvent aussi être utilisées comme une source de sauvegarde.

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
fr: Sauver les fichiers de sauvegarde sur un répertoire sur un serveur FTP.

en: FTP Directory
fr: Répertoire FTP

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
fr: Enregistrer les fichiers de sauvegarde vers un bucket sur votre !link.

en: Amazon S3 account
fr: Compte Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
fr: Envoyer le fichier de sauvegarde comme pièce jointe à l'adresse de courriel suivante.

en: There are no backup files to display.
fr: Il n'y a aucun fichier de sauvegarde à afficher.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
fr: Choisissez la base de données à restaurer. N'importe quelle destination de base de données que vous avez créé et n'importe quelle base de données indiquée dans votre fichier settings.php peuvent être restaurées.

en: Are you sure you want to restore the database?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données&nbsp;?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir restaurer la base de données depuis le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? Ceci supprimera certaines données et est irréversible. <strong>Testez toujours vos sauvegardes sur un serveur de développement&nbsp;!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
fr: La restauration va supprimer tout ou partie de vos données et ne peut être annulée. <strong>Testez toujours la restauration en dehors d'un serveur de production !</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde&nbsp;?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier de sauvegarde %file_id&nbsp;? <strong>Cette action est irréversible.</strong>

en: Backup Source
fr: Source de sauvegarde

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
fr: Choisissez la base de données à sauvegarder. Toutes les destinations de bases de données que vous avez créées et toutes les bases de données spécifiées dans votre fichier settings.php peuvent être sauvegardées.

en: Add a new @s destination.
fr: Ajouter une nouvelle destination de @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
fr: Choisissez le type de destination que vous voulez créer &nbsp;:

en: No destination types available.
fr: Pas de types de destinations disponibles.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer la destination %name&nbsp;? Les fichiers de sauvegarde enregistrés dans cette destination ne seront pas supprimés.

en: list files
fr: lister les fichiers

en: restore
fr: restaurer

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
fr:  Vous n'avez pas besoin d'entrer un mot de passe sauf si vous voulez modifier le mot de passe courant.

en: File Encryption (EXPERIMENTAL)
fr: Chiffrement du fichier (EXPERIMENTAL)

en: Encrypted files can only be restored by Backup and Migrate and only on sites with the same encryption key. <strong>This functionality is experimental, and should only be used for testing.</strong>
fr: Les fichiers cryptés ne peuvent être restaurés que par Backup and Migrate et uniquement sur les sites ayant la même clé de cryptage. <strong>Cette fonctionnalité est expérimentale, et ne devrait être utilisée que pour les tests.</strong>

en: File Encryption
fr: Chiffrement de fichiers

en: Install the !link to enable backup file encryption.
fr: Installez le !link pour activer le chiffrement du fichier de sauvegarde.

en: AES Encryption Module
fr: Module AES Encryption

en: No Encryption
fr: Aucun chiffrement

en: AES Encryption
fr: Chiffrement AES

en: Send an email if backup succeeds
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde réussit

en: Email Address for Success Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis de réussite

en: Send an email if backup fails
fr: Envoyer un courriel si la sauvegarde échoue

en: Email Address for Failure Notices
fr: Adresse de courriel pour les avis d'échec

en: !site backup succeeded
fr: Sauvegarde de !site réussie !

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
fr: La sauvegarde du site s'est achevée avec succès.

en: !site backup failed
fr: La sauvegarde de !site a échoué

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
fr: La sauvegarde du site a échoué avec le message suivant :
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
fr: La sauvegarde du site a échoué pour une raison inconnue.

en: Disable query log
fr: Désactiver le journal des requêtes

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de sauvegarde. Elle sera activée de nouveau une fois la sauvegarde terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take site offline
fr: Mettre le site hors-ligne

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
fr: Mettre le site hors ligne durant la sauvegarde et affichage d'un message de maintenance. Le site sera remis en ligne une fois la sauvegarde terminée.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
fr: Désactiver la journalisation des requêtes du module Devel pendant l'opération de restauration. Elle sera réactivée de nouveau une fois la restauration terminée. Ceci est hautement recommandé.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
fr: Mettre le site hors ligne pendant la restauration et afficher d'un message de maintenance. Le site sera de nouveau en ligne une fois la restauration terminée.

en: View as checkboxes
fr: Afficher comme cases à cocher

en: Backup File
fr: Fichier de sauvegarde

en: You can use tokens in the file name.
fr: Vous pouvez utiliser des jetons (<em>tokens</em>) dans le nom du fichier.

en: profiles
fr: profils

en: Untitled Profile
fr: Profil sans nom

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le profil %name ? Chaque planning utilisant ce profil sera désactivé.

en: schedule
fr: planification

en: schedules
fr: planifications

en: Untitled Schedule
fr: Planning sans titre

en: No tables excluded
fr: Aucune table exclue

en: No data omitted
fr: Aucune donnée omise

en: Schedule Name
fr: Nom de planification

en: Settings Profile
fr: Profil de paramètres

en: -- None Available --
fr: -- Aucun disponible --

en: The number of backup files to keep before deleting old ones. Use 0 to never delete backups. <strong>Other files in the destination directory will get deleted if you specify a limit.</strong>
fr: Le nombre de fichiers de sauvegarde à conserver avant de supprimer les plus vieux. Utiliser 0 pour ne jamais supprimer les sauvegardes. <strong>Les autres fichiers dans le répertoire de destination seront supprimés si vous spécifiez une limite.</strong>

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them.
fr: Choisissez où le fichier de sauvegarde sera enregistré. Les fichiers de sauvegarde contiennent des données sensibles, soyez donc prudent(e) quant à l'endroit où vous les conservez.

en: Create new destination
fr: Créer une nouvelle destination

en: Backup period must be a number greater than 0.
fr: La période de sauvegarde doit être un nombre supérieur à 0.

en: Number to keep must be an integer greater than or equal to 0.
fr: Le nombre à garder doit être un entier supérieur ou égal à 0.

en: Once a second
fr: Une fois par seconde

en: Every @count seconds
fr: Toutes les @count secondes

en: Once a minute
fr: Une fois par minute

en: Every @count minutes
fr: Toutes les @count minutes

en: Every @count hours
fr: Toutes les @count heures

en: Every @count days
fr: Tous les @count jours

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Every @count weeks
fr: Toutes les @count semaines

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
fr: Backup and Migrate facilite la tâche de sauvegarder votre base de données Drupal et de migrer les données d'une installation Drupal à une autre. Il fournit une fonction pour sauvegarder la base de données entière vers un fichier ou de télécharger, puis restaurer à partir d'une sauvegarde précédente. Vous pouvez aussi planifier l'opération de sauvegarde. La compression des fichiers de sauvegarde est aussi supportée. Les fichiers de sauvegarde de la base de données créés par ce module peuvent être importés dans cette installation ou dans toute autre installation Drupal avec le !restorelink, ou vous pouvez utiliser un outil de base de données tel que <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> ou en ligne de commande MySQL.

en: restore feature
fr: fonction de restauration

en: Quick Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde rapide

en: Use this form to run simple manual backups of your database. Visit the !helppage for more help using this module
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles simples de votre base de données. Visitez la !helppage pour plus d'aide sur l'utilisation de ce module

en: Advanced Backup Tab
fr: Onglet de sauvegarde avancée

en: Use this form to run manual backups of your database with more advanced options. If you have any !profilelink saved you can load those settings. You can save any of the changes you make to these settings as a new settings profile.
fr: Utilisez ce formulaire pour exécuter des sauvegardes manuelles de votre base de données avec plus d'options avancées. Si vous avez un !profilelink enregistré, vous pouvez charger ces paramètres. Vous pouvez enregistrer tous les changements que vous apportez à ces paramètres dans un nouveau profil de paramètres.

en: settings profiles
fr: profils de paramètres

en: Restore Tab
fr: Onglet Restaurer

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
fr: Envoyer un fichier de sauvegarde et de migration. La fonction de restauration ne fonctionnera pas avec les dumps de base de données provenant d'autres sources telles que phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
fr: Les destinations sont les emplacements où vous pouvez enregistrer ou charger vos fichiers de sauvegarde.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
fr: Les fichiers peuvent être enregistrés vers un répertoire sur votre serveur web, téléchargés sur votre bureau ou envoyés par courriel à un compte de courriel spécifié. À partir de l'onglet Destinations, vous pouvez créer, supprimer et modifier les destinations ou avoir la liste des fichiers qui ont déjà été sauvegardés aux destinations disponibles.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
fr: Les profils sont des paramètres de sauvegarde enregistrés. Les profils conservent aussi bien les paramètres d'exclusion de tables que vos noms de fichiers de sauvegarde, la compression et les paramètres d'horodatage. Vous pouvez utiliser les profils dans !schedulelink et pour !manuallink.

en: manual backups
fr: sauvegardes manuelles

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
fr: Vous pouvez créer de nouveaux profils en utilisant l'onglet Ajouter des profils ou en cochant la case "Enregistrer ces paramètres" sur la page de sauvegarde avancée.

en: Automatically backup up your database on a regular schedule using <a href="!cronurl">cron</a>.
fr: Sauvegarder automatiquement votre base de données selon un horaire régulier en utilisant <a href="!cronurl">une tâche planifiée (cron)</a>.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
fr: Chaque planification ne pourra s'exécuter au maximum qu'une fois par cron, donc elles ne s'exécuteront pas plus fréquemment que le permet la configuration du cron. Si vous spécifiez un nombre de sauvegardes à garder pour une planification, les anciennes sauvegardes seront supprimées quand les nouvelles seront créées. <strong>Si un nombre de fichiers à garder est spécifié, les autres fichiers sauvegardés vers cette destination de la planification seront supprimés.</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer une sauvegarde de ce site.

en: -- Select a Settings Profile --
fr: -- Sélectionnez un profil de paramètres --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
fr: Vous pouvez charger un profil. Un quelconque changement effectué ci-dessous sera perdu.

en: Load Settings
fr: Charger des paramètres

en: Load Profile
fr: Charger un profil

en: Quick Backup
fr: Sauvegarde rapide

en: Backup now
fr: Sauvegarder maintenant

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
fr: Pour plus d'options de sauvegarde, essayez la <a href="!advancedurl">page de sauvegarde avancée</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
fr: Une source ne peut être sauvegardée sur elle-même. Veuillez choisir une destination différente pour cette sauvegarde.

en: Backup from !from to !to using !profile !submit
fr: Sauvegarder depuis !from vers !to en utilisant !profile !submit

en: Backup Destination
fr: Destination de sauvegarde

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
fr: Choisissez où les fichiers de sauvegarde seront enregistrés. Les fichiers de sauvegardes contiennent des données sensibles, faites attention où vous les mettez. Selectionnez 'Télécharger' pour télécharger les fichiers vers votre Bureau.

en: Save the settings as
fr: Enregistrer les paramètres en tant que

en: Replace the '%profile' profile
fr: Remplacer le profil '%profile'

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
fr: Ceci sera le nom de votre nouveau profil si vous sélectionnez "Créer un nouveau profil", sinon il deviendra le nouveau nom du profil '%profile'.

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
fr: Choisissez un nom pour les paramètres. Vos paramètres seront enregistrés dans un profil et apparaîtront dans l'<a href="!url">Onglet Profils</a>.

en: Save Without Backing Up
fr: Enregistrer sans sauvegarder

en: Restore to
fr: Rétablir à

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
fr: <p>Ou vous pouvez restaurer un des fichiers de vos <a href="!url">destinations de sauvegarde enregistrées.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
fr: <a href="!restoreurl">Restaurer de nouveau</a>

en: Advanced Backup
fr: Sauvegarde avancée

en: The filter settings for the profile.
fr: Le filtre de paramètre pour le profil.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
fr: La {backup_migrate_destination}.destination_id de la source depuis laquelle sauvegarder.

en: Default Schedule
fr: Planning par défaut

en: The db source to backup from.
fr: La source de base données depuis laquelle sauvegarder.

en: Grid settings
fr: Paramètres de la grille

en: Bounce slide
fr: Glisser en rebondissant

en: Sample text
fr: Texte d'exemple

en: Private files
fr: Fichiers privés

en: The human readable label.
fr: L'étiquette affichée.

en: Processed @current out of @total
fr: @current traitées sur @total

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Restore now
fr: Restaurer maintenant

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
fr: Si faisant partie d'un livre, le livre auquel cette page de livre appartient.

en: The unique ID of the comment.
fr: L'identifiant (ID) unique du commentaire.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fr: L'adresse IP de l'ordinateur à partir duquel le commentaire a été posté.

en: The name left by the comment author.
fr: Le nom laissé par l'auteur du commentaire.

en: The email address left by the comment author.
fr: L'adresse de courriel laissée par l'auteur du commentaire.

en: The home page URL left by the comment author.
fr: L'URL de la page d'accueil Web laissé par l'auteur du commentaire.

en: The URL of the comment.
fr: L'URL du commentaire.

en: Edit URL
fr: Modifier URL

en: The URL of the comment's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du commentaire.

en: The date the comment was posted.
fr: La date à laquelle le commentaire a été posté.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fr: Le parent du commentaire, si le fil de discussion des commentaire est actif.

en: The node the comment was posted to.
fr: Le nœud sur lequel le commentaire a été posté.

en: The number of comments posted on a node.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud.

en: New comment count
fr: Comptage des nouveaux commentaires

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fr: Le nombre de commentaires postés sur un nœud depuis la dernière consultation du lecteur.

en: The unique ID of the node.
fr: L'identifiant (ID) unique du nœud.

en: The type of the node.
fr: Le type du nœud.

en: The language the node is written in.
fr: La langue dans laquelle le nœud est écrit.

en: The URL of the node.
fr: L'URL du nœud.

en: The URL of the node's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du nœud.

en: Date changed
fr: Date de modification

en: The date the node was most recently updated.
fr: La date à laquelle le nœud a été le plus récemment mis à jour.

en: The author of the node.
fr: L'auteur du nœud.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
fr: Le nombre de votes exprimés pour un sondage.

en: Poll winner
fr: Vainqueur du sondage

en: The winning poll answer.
fr: La réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner votes
fr: Votes du gagnant du sondage

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fr: Le nombre de votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: Poll winner percent
fr: Pourcentage des votes en faveur du vainqueur du sondage

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fr: Le pourcentage des votes reçus par la réponse gagnante du sondage.

en: The length of time the poll node is set to run.
fr: La durée prévue pour le déroulement du sondage.

en: The number of visitors who have read the node.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud.

en: The number of visitors who have read the node today.
fr: Le nombre de visiteurs qui ont lu le nœud aujourd'hui.

en: Last view
fr: Dernière consultation

en: The date on which a visitor last read the node.
fr: La date à laquelle un visiteur a lu le nœud en dernier.

en: The slogan of the site.
fr: Le slogan du site.

en: The administrative email address for the site.
fr: L'adresse de courriel administrative pour le site.

en: The URL of the site's front page.
fr: L'URL de la page d'accueil du site.

en: Login page
fr: Page de connexion

en: The URL of the site's login page.
fr: L'URL de la page de connexion du site.

en: The unique ID of the uploaded file.
fr: L'identifiant (ID) unique du fichier transféré.

en: The name of the file on disk.
fr: Le nom du fichier sur le disque.

en: The size of the file, in kilobytes.
fr: La taille du fichier, en kilo-octets.

en: The web-accessible URL for the file.
fr: L'URL du fichier accessible depuis le web

en: The date the file was most recently changed.
fr: La date de modification du fichier la plus récente.

en: The user who originally uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a initialement transféré le fichier.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fr: L'identifiant (ID) unique du terme de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
fr: La description facultative du terme de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fr: Le nombre de nœuds étiquetés avec le terme de taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
fr: L'URL du terme taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fr: Le vocabulaire auquel appartient le terme de taxonomie.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fr: L'identifiant (ID) unique du vocabulaire de taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fr: Le nom système du vocabulaire de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fr: La description facultative du vocabulaire de taxonomie.

en: Term count
fr: Nombre de termes

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fr: Le nombre de termes appartenant au vocabulaire de taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
fr: L'identifiant unique (ID) du compte d'utilisateur.

en: The login name of the user account.
fr: Le nom de login du compte de l'utilisateur.

en: The email address of the user account.
fr: L'adresse de courriel du compte utilisateur.

en: The URL of the account profile page.
fr: L'URL de la page du profil du compte.

en: The url of the account edit page.
fr: L'URL de la page de modification du compte.

en: The date the user last logged in to the site.
fr: La date de la dernière connexion de l'utilisateur sur le site.

en: The date the user account was created.
fr: La date de création du compte de l'utilisateur.

en: HTML attributes
fr: Attributs HTML

en: Hardcoded
fr: Codé "en dur"

en: Sender's name
fr: Nom de l'expéditeur

en: Control block visibility using context.
fr: Contrôler la visibilité du bloc au moyen d'un contexte.

en: Could not save context %title.
fr: Le contexte %title n'a pas pu être enregistré.

en: Example: <code>theme</code>
fr: Exemple : <code>theme</code>

en: A tag to group this context with others.
fr: Une étiquette pour grouper ce contexte avec d'autres.

en: Trigger the activation of this context
fr: Déclencher l'activation de ce contexte

en: Actions to take when this context is active
fr: Actions à effectuer lorsque ce contexte est actif

en: Add a reaction
fr: Ajouter une réaction

en: Context editor
fr: Éditeur de contexte

en: Context inspector
fr: Inspecteur de contexte

en: Always active
fr: Toujours actif

en: Saved %title.
fr: %title enregistré.

en: From Email
fr: Courriel de l'expéditeur

en: Lighter
fr: Moins gras

en: Bolder
fr: Plus gras

en: All parent terms
fr: Tous les termes parents

en: No TrueType support
fr: Pas de prise en charge des polices TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas utiliser les polices TrueType car votre installation de PHP ne les prend pas en charge. Vous pouvez seulement utiliser une police bitmap intégrée à taille fixe.

en: Font preview of @font (@file)
fr: Prévisualisation de la police @font (@file).

en: Preview of built-in font
fr: Aperçu de la police intégrée

en: PHP built-in font: !font_preview
fr: Police de caractères intégrée à PHP : !font_preview

en: You need to select at least one font.
fr: Vous devez sélectionner au moins une police.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
fr: Les polices suivantes ne sont pas lisibles : %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
fr: Saisir les caractères affichés dans l'image.

en: Font example
fr: Exemple de police

en: Display the view as a xls file.
fr: Afficher la vue en tant que fichier xls.

en: Attach text
fr: Joindre un texte

en: This text is used in building the feed link. By default it is the "alt" text for the feed image.
fr: Ce texte est utilisé pour construire le lien du flux. Par défaut, il s'agit du texte "alt" pour le flux image.

en: Parent sort
fr: Tri parent

en: Try to apply any additional sorting from the attached display like table sorting to the exported feed.
fr: Essayer d'appliquer un tri supplémentaire depuis l'affichage lié, comme un tri de tableau, sur le flux exporté.

en: The unique ID of the node's revision.
fr: L'identifiant (ID) unique de la révision du nœud.

en: Is new
fr: Est nouveau

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
fr: Si le nœud est nouveau et pas encore enregistré dans la base de données.

en: Promoted to frontpage
fr: Promu en page d'accueil

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
fr: Si le nœud est promu en page d'accueil.

en: Sticky in lists
fr: Affiché en haut des listes

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
fr: Si le nœud est affiché en haut des listes dans lesquelles il apparaît.

en: Comments allowed
fr: Commentaires autorisés

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
fr: Si les commentaires sont autorisés sur ce nœud : 0 = non, 1 = fermés (lecture seule), 2 = ouverts (lecture / écriture).

en: Import date
fr: Date de l'importation

en: Site maintenance account
fr: Compte de maintenance du site

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Upload destination
fr: Destination pour le transfert

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fr: Sous-répertoire optionnel dans le répertoire de transfert où les fichiers seront stockés. Ne pas inclure de slash avant ou après.

en: Text formats
fr: Formats de texte

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fr: Le nom est utilisé dans les URLs des images générées. Utilisez seulement des caractères alphanumériques en minuscules, des tirets bas (_) et des traits d'union (-).

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fr: Le redimensionnement ne respecte pas les proportions de l'image. Ce qui peut se traduire par des images étirées ou compressées.

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Detection method
fr: Méthode de détection

en: manage display
fr: gérer l'affichage

en: <em>Edit @type</em> @title
fr: <em>Modifier @type</em> @title

en: Revision log message
fr: Message du journal de révision

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Edit own %type_name content
fr: Modifier ses propres contenus %type_name

en: Edit any %type_name content
fr: Modifier n'importe quel contenu %type_name

en: Delete own %type_name content
fr: Supprimer les contenus %type_name dont on est l'auteur

en: Delete any %type_name content
fr: Supprimer n'importe quel contenu %type_name

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fr[0]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractère ou plus.
fr[1]: Vous devez inclure au moins un mot-clé positif de @count caractères ou plus.

en: Searched %type for %keys.
fr: Recherché %type pour %keys.

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
fr: Les <em>déclencheurs</em> sont des événements de votre site, tel que l'ajout d'un nouveau contenu ou encore la connexion d'un utilisateur. Le module Trigger associe ces déclencheurs à des <em>actions</em> (tâches fonctionnelles), telles que dépublier les contenus contenant certains mots-clés, ou bien envoyer un courriel à l'administrateur. La <a href="@url">page de paramètres des actions</a> contient une liste des actions existantes, et vous offre la possibilité de créer et configurer des <em>actions avancées</em> (i.e. des actions nécessitant un paramétrage, tel qu'une adresse de courriel ou une liste de mots interdits).

en: E-mails
fr: Courriels

en: YouTube Video
fr: Vidéo YouTube

en: Profile page
fr: page du profil

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Validate URL
fr: Valider l'URL

en: Image style
fr: Style d'image

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fr: L'étiquette de cette zone, visible seulement par les administrateurs.

en: Exposed
fr: Exposé

en: Displays Reorder
fr: Réorganisation des affichages

en: Remove this display
fr: Retirer cet affichage

en: Operator to use on all groups
fr: Opérateur à utiliser sur tous les groupes

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fr: Soit "groupe 0 AND groupe 1 AND groupe 2" soit "groupe 0 OR groupe 1 OR groupe 2", etc.

en: Remove group @group
fr: Retirer le groupe @group

en: Default group
fr: Groupe par défaut

en: Group @group
fr: Groupe @group

en: Ungroupable filters
fr: Filtres non-groupables

en: Configure group settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres du groupe pour @type %item

en: Group type
fr: Type de groupe

en: Basic exposed form
fr: Formulaire exposé basique

en: Input required
fr: Valeur requise

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fr: Un formulaire exposé qui affiche une vue seulement si le formulaire contient une saisie utilisateur.

en: Display all items
fr: Afficher tous les éléments

en: Display all items that this view might find
fr: Afficher tous les éléments que cette vue pourrait trouver

en: Display a specified number of items
fr: Afficher un nombre défini d'éléments

en: Display a limited number items that this view might find.
fr: Afficher un nombre limité d'éléments que cette vue pourrait trouver.

en: Paged output, full pager
fr: Rendu paginé, pagination complète

en: Paged output, full Drupal style
fr: Rendu paginé, complet du style Drupal

en: Paged output, mini pager
fr: Rendu paginé, mini-pagination

en: Use the mini pager output.
fr: Utiliser le rendu de la mini-pagination.

en: The taxonomy vocabulary name
fr: Le nom du vocabulaire de taxonomie

en: Name (raw)
fr: Nom (brut)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fr: Le nom de l'utilisateur ou de l'auteur. Ce filtre ne vérifie pas si l'utilisateur existe et permet une recherche partielle. N'utilise pas l'auto-complétion.

en: Provide markup text for the area.
fr: Fournir un texte balisé pour la zone.

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Change the machine name of this display.
fr: Changer le nom système de cet affichage.

en: Change settings for this pager type.
fr: Modifier les paramètres pour ce type de pagination.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fr: Autoriser le regroupement et l'aggrégation (calcul) des champs.

en: Exposed form style
fr: Style du formulaire exposé

en: Select the kind of exposed filter to use.
fr: Choisir le type de filtre exposé à utiliser.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fr: Paramètres du formulaire exposé pour ce style de formulaire exposé.

en: The machine name of this display
fr: Le nom système de cet affichage

en: This is machine name of the display.
fr: C'est le nom système de l'affichage.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fr: Si coché, certains champs pourraient devenir indisponibles. Tous les champs qui sont sélectionnés pour le regroupement seront réduits à un seul enregistrement par valeur distincte. Les autres champs qui sont sélectionnés pour agrégation verront la fonction exécutée sur ceux-ci. Par exemple, vous pouvez grouper des nœuds par leur titre et compter le nombre de nids pour obtenir une liste des doublons.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fr: <strong>Important !</strong> Vous avez modifié le nom machine de l'affichage. Tout ce qui est spécifiquement rattaché à cet affichage, tel que l'habillage (theming), pourrait cesser de fonctionner jusqu'à ce qu'il soit mis à jour. Pour voir les suggestions de thème le concernant, vous devez enregistrer la vue.

en: Exposed Form
fr: Formulaire exposé

en: Exposed form options
fr: Options du formulaire exposé

en: Select which pager, if any, to use for this view
fr: Sélectionner, s'il y a lieu, la pagination à utiliser pour cette vue

en: Pager options
fr: Options de pagination

en: Display id should be unique.
fr: L'identifiant (ID) de l'affichage doit être unique.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fr: Texte à afficher pour le bouton de soumission du formulaire des filtres exposés.

en: Include reset button
fr: Inclure un bouton de réinitialisation.

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fr: Si coché le formulaire exposé fournira un bouton pour réinitialiser tous les filtres exposés appliqués

en: Reset button label
fr: Texte du bouton de réinitialisation

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fr: Texte à afficher dans le bouton de réinitialisation du formulaire exposé.

en: Exposed sorts label
fr: Etiquette des tris exposés

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fr: Texte à afficher comme étiquette de la liste déroulante du tri exposé.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est croissant.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fr: Texte à utiliser quand le tri exposé est décroissant.

en: Text on demand
fr: Texte à la demande

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fr: Le nombre d'éléments à passer. Par exemple, si ce champ est défini à 3, les 3 premiers éléments seront passés et non affichés.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fr: Le nombre total de pages. Laisser vide pour montrer toutes les pages.

en: Exposed options
fr: Options exposées

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fr: Exposer ces options permet aux utilisateurs de définir leurs valeurs dans un formulaire exposé quand la vue est affichée

en: Expose items per page
fr: Exposer les éléments par page

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fr: Si coché, les utilisateurs pourront spécifier combien d'éléments afficher par page dans une vue

en: Items per page label
fr: Etiquette des éléments par page

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fr: Etiquette à utiliser pour le champ de nombre d'éléments par page exposé.

en: Exposed items per page options
fr: Options du nombre d'éléments par page

en: Expose Offset
fr: Exposer le décalage

en: Offset label
fr: Étiquette du décalage

en: Label to use in the exposed offset form element.
fr: Etiquette à utiliser dans l'élément "décalage" du formulaire exposé.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fr: Le décalage doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fr[0]: Mini pagination, @count élément, en passer @skip
fr[1]: Mini pagination, @count éléments, en passer @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fr[0]: Mini pagination, @count élement
fr[1]: Mini pagination, @count éléments

en: All items, skip @skip
fr: Tous les éléments, en passer @skip

en: All items
fr: Tous les éléments

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: @count éléments, en passer @skip

en: @count item | @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: @count éléments

en: Group results together
fr: Grouper les résultats ensemble

en: Authentication module
fr: Module d'authentification

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fr: Impossible de terminer l'opération. Erreur fatale dans @file à la ligne @line : @message

en: no real context
fr: pas de véritable contexte

en: - Choose -
fr: - Choisir -

en: Update and save
fr: Mettre à jour et enregistrer

en: The page has been updated and saved.
fr: La page a été mise à jour et enregistrée.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fr: Il n'existe actuellement aucune variante et il n'est pas possible d'ajouter une page. Peut être devriez-vous installer le module Panels pour obtenir une variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fr: Pour définir ce panneau comme votre page d'accueil vous devez créer un chemin unique sans aucun placeholder %. La page d'accueil du site est actuellement définie à %homepage dans le formulaire de configuration du site !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fr: Cette page est actuellement définie comme page d'accueil de votre site. Ceci peut être modifié dans le formulaire de configuration !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fr: Ce chemin est déjà utilisé. Le système ne peut supplanter les chemins existants.

en: Context exists
fr: Le contexte existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fr: Contrôler l'accès par : si un contexte existe ou pas et s'il contient des données.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fr: Vérifier si le contexte existe (contient des données) ou non (aucune donnée). Par exemple, si un contexte est optionnel et que le chemin ne contient aucun argument pour ce contexte, alors il n'existe pas pas.

en: Doesn't exist
fr: N'existe pas

en: @identifier exists
fr: @identifier existe

en: @identifier does not exist
fr: @identifier n'existe pas

en: String: comparison
fr: Chaîne de caractères : comparaison

en: Control access by string match.
fr: Contrôle l'accès par concordance des chaînes (de caractères).

en: Not equal to regular expression
fr: Différent de l'expression réguière

en: @identifier is "@value"
fr: @identifier est "@value"

en: @identifier is not "@value"
fr: @identifier n'est pas "@value"

en: @identifier matches "@value"
fr: @identifier correspond à "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fr: @identifier ne correspond pas à "@value"

en: String: length
fr: Chaîne de caractères : longueur

en: Control access by length of string context.
fr: Contrôle l'accès par la longueur de la chaîne de caractères du contexte.

en: Not equal to
fr: Différent de

en: Length of string
fr: Longueur de la chaîne de caractères

en: @identifier must be @comp @length characters
fr: @identifier doit être @comp @length caractères

en: A context that contains token replacements from token.module.
fr: Un contexte qui contient des remplacements de jetons du module Token.

en: Enter the context type
fr: Saisir le type de contexte

en: Enter a user name
fr: Saisir un nom d'utilisateur

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fr: Si coché, l'identifiant sera réinitialisé par le nom de l'utilisateur sélectionné.

en: Invalid user selected.
fr: Utilisateur choisi invalide.

en: You may use substitutions in this path.
fr: Vous pouvez utiliser les remplacements dans ce chemin.

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
fr: Affiche la quantité de mémoire utilisée pour générer la page actuelle. Cela affichera l'utilisation de la mémoire à l'appel de devel_init() et à l'appel de devel_exit().

en: Display $page array
fr: Afficher le tableau $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
fr: Afficher le tableau variable $page depuis <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> dans les messages de chaque page.

en: Uninstalled and installed: %names.
fr: Désinstallés et réinstallés : %names.

en: No variables.
fr: Pas de variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
fr: Voir un rendu pour les développeurs tel que les diverses impressions, le journal des requêtes, etc.

en: Access developer information
fr: Accéder aux informations de développeur

en: Switch users
fr: Changer d'utilisateur

en: Details about a given menu item.
fr: Détails à propos d'un élément de menu donné.

en: Field info
fr: Informations du champ

en: View fields information across the whole site.
fr: Voir les informations de champs sur l'ensemble du site.

en: Explain query
fr: Expliquer la requête

en: Run an EXPLAIN on a given query. Used by query log
fr: Exécuter un EXPLAIN sur une requête donnée. Utilisé par le journal de requête.

en: Arguments query
fr: Requête d'arguments

en: Helper functions, pages, and blocks to assist Drupal developers. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Fonctions, pages, et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
fr: Voir les blocs d'information de node access sur les pages de nœuds et dans la page sommaire.

en: Access DNA information
fr: Accéder aux informations DNA

en: Development link
fr: Lien de développement

en: static
fr: statique

en: Non-standard grant in !na.
fr: Autorisation non standard dans !na.

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
fr: (Certains des éléments du tableau fournissent des information supplémentaires si vous les survolez avec la souris.)

en: !username has the %bypass_node_access permission and thus full access to all nodes.
fr: !username a la permission %bypass_node_access et, donc, l'accès complet à tous les nœuds.

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
fr: (Ce tableau liste les utilisateurs actifs les plus récents. Survolez avec la souris chacun des résultats pour plus de détails.)

en: !NO: invalid $op
fr: !NO : $op invalide

en: '@op' is an invalid operation!
fr: '@op' est une opération invalide !

en: !YES: bypass node access
fr: !YES: contourner l'accès au nœud

en: !YES: This user has the '!bypass_node_access' permission and may do everything with nodes.
fr: !YES: Cet utilisateur a la permission '!bypass_node_access' et peut tout faire avec les nœuds.

en: bypass node access
fr: contourner l'accès au nœud

en: !NO: by %module
fr: !NO : par %module

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants ne permettent pas ceci : @deniers.

en: !NO: hook_node_access() of the following module(s) denies this: @deniers &ndash; even though the following module(s) would allow it: @allowers.
fr: !NO : les hook_node_access() des modules suivants refusent ceci : @deniers &ndash; malgré le fait que les modules suivants l'autorise : @allowers.

en: !YES: by %module
fr: !YES : par %module

en: !YES: hook_node_access() of the following module(s) allows this: @allowers.
fr: !YES : les hook_node_access() des modules suivants autorisent ceci : @allowers.

en: !YES: view own unpublished content
fr: !YES : voir son propre contenu non publié

en: !YES: The node is unpublished, but the user has the '!view_own_unpublished_content' permission.
fr: !YES : Le nœud n'est pas publié, mais l'utilisateur à le droit '!view_own_unpublished_content'.

en: view own unpublished content
fr: voir son propre contenu non publié

en: This is most likely due to a withheld permission.
fr: Cela est probablement dû à un droit refusé.

en: Helper pages and blocks to assist Drupal developers and admins with node_access. The devel blocks can be managed via the <a href="
fr: Pages et blocs d'aide pour assister les développeurs Drupal et les administrateurs avec node_access. Les blocs Devel peuvent être gérés via la

en: Devel module menu links will be rebuilt.
fr: Les liens du module Devel seront reconstruits.

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
fr: Blocs et page pour développeurs illustrant les enregistrements de node_access utiles.

en: Invalid number of users.
fr: Nombre invalide d'utilisateurs.

en: Generated @number users.
fr: @number utilisateurs générés.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
fr: @num_nodes nœuds, @max_comments commentaires (ou moins) générés par nœud.

en: Deleted %count nodes.
fr: %count nœuds supprimés.

en: Which roles should the users receive?
fr: Quels rôles les utilisateurs devraient-ils recevoir ?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
fr: Les utilisateurs reçoivent toujours le rôle <em>utilisateur authentifié</em>.

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: You do not have any content types that can be generated. <a href="@create-type">Go create a new content type</a> already!</a>
fr: Vous n'avez aucun type de contenu qui peut être généré. <a href="@create-type">Allez créer un type de contenu !</a>

en: Maximum number of comments per node.
fr: Nombre maximum de commentaires par nœud.

en: You must also enable comments for the content types you are generating. Note that some nodes will randomly receive zero comments. Some will receive the max.
fr: Vous devez aussi activer les commentaires pour les types de contenus que vous générez. Notez que certains nœuds ne recevront aléatoirement aucun commentaire. D'autres recevront le maximum.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
fr: Ajouter des statistiques pour chaque nœud (table node_counter).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
fr: ...et <strong>!count</strong> de plus.

en: In database
fr: Dans la base de données

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fr: Un module de nom @name est déjà présent sur le site. Choisissez un nom différent.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
fr: Définir ce contexte lorsque le site est affiché dans la langue sélectionnée.

en: Require all conditions
fr: Remplir toutes les conditions

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
fr: Si coché, toutes les conditions devront être remplies pour que ce contexte soit actif. Sinon, la première condition remplie activera ce contexte.

en: Please reload the page to view this block.
fr: Veuillez recharger la page pour voir ce bloc.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fr: Webform permet d'attacher aux nœuds des formulaires et des questionnaires.

en: To add one, create a !types piece of content.
fr: Pour en ajouter un, créer un contenu !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fr: Webform n'est actuellement activé sur aucun type de contenu.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fr: Pour utiliser Webform, veuillez l'activer sur au moins un type de contenu sur cette page.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fr: Cette page liste tous les contenus du site qui peuvent avoir un webform qui leur soit attaché.

en: Webform-enabled piece of content
fr: Webform - Élément de contenu activé

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fr: Visitez la page <a href="!url">Webform settings</a> et activez le module Webform sur au moins un type de contenu.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fr: Optionnel: Activez le module Webform sur plusieurs types en visitant la page <a href="!url">Webform settings</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fr: <p>Ce module permet de créer des formulaires ou des questionnaires et de définir leur contenu. Les éléments soumis au travers de ces formulaires sont stockés dans la base de données mais aussi optionnellement envoyés par courriel à une adresse prédéfinie.</p>
          <p>Voici comment en créer un :</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Aller sur <a href="!create-content">Créer du contenu</a> et ajouter un élément de contenu !types.</li>
            <li>Après avoir enregistré le nouveau contenu, vous serez redirigé à la liste principale des champs du formulaire qui sera créé. Ajoutez les champs que vous souhaitez voir apparaître sur votre formulaire.</li>
            <li>Une fois que vous avez fini d'ajouter des champs, vous avez la possibilité d'envoyer des courriels à l'administrateur ou à l'utilisateur qui a rempli le formulaire. Cliquez sur le sous-onglet <em>E-mails</em> sous l'onglet <em>Webform</em> du contenu.</li>
            <li>Enfin, visitez le sous-onglet <em>Paramètres du formulaire</em> sous l'onglet <em>Webform</em> pour configurer les dernières options de votre formulaire.
              <ul>
              <li>Ajoutez un message de confirmation et/ou une URL de redirection qui sera affiché(e) une fois que le formulaire aura été soumis avec succès.</li>
              <li>Paramétrez une limite de soumissions.</li>
              <li>Déterminez quels rôles sont autorisés à soumettre le formulaire.</li>
              <li>Options de configuration avancée, comme par exemple autoriser les brouillons, ou montrer aux utilisateurs un message qui indique la façon dont il peuvent éditer leurs soumissions de formulaire.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Votre formulaire est maintenant prêt à être visualisé. Lorsque vous aurez reçu des soumissions, vous pourrez consulter les résultats soumis par les utilisateurs en visitant l'onglet <em>Résultats</em> sur le contenu.</li>
          </ul>
          <p>De l'aide sur l'ajout et la configuration de nouveaux composants sera affichée une fois que vous aurez ajouté votre premier composant.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fr: Un champ texte spécial qui accepte les adresses de courriels.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fr: Permettre aux utilisateurs de transférer des fichiers de types configurables.

en: Page break
fr: Saut de page

en: Organize forms into multiple pages.
fr: Organiser les formulaires en plusieurs pages.

en: Select options
fr: Liste de sélection

en: Value of !component
fr: Valeur de !component

en: Value of "!component"
fr: Valeur de "!component"

en: Webform settings
fr: Paramètres de Webform

en: Edit e-mail settings
fr: Modifier les paramètres e-mail

en: Delete e-mail settings
fr: Effacer les paramètres e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fr: Vérifier si toutes les valeurs entrées pour ce champ sont uniques. La même valeur ne peut pas être utilisée deux fois.

en: no upload
fr: pas de téléversement

en: Other...
fr: Autre...

en: Allow "Other..." option
fr: Autoriser l'option "Autre..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fr: Cochez cette option si vous voulez autoriser les utilisateurs à entre une option qui n'est pas dans la liste.

en: Text for "Other..." option
fr: Texte pour l'option "Autre..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fr: Si d'autres options sont autorisées, saisir le texte à afficher pour activer ces options.

en: Randomize options
fr: Afficher aléatoirement les options

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fr: Affiche les options aléatoirement lorsqu'elles sont affichées dans le formulaire.

en: Maximum length of the textfield value.
fr: Longueur maximum de la valeur du champ texte.

en: Webform-enabled content types
fr: Types de contenus avec prise en charge Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fr: Webform vous permet d'activer les composants Webform sur tout type de contenu. Choisir les types sur lesquels vous voulez associer des composants Webform.

en: E-mail address format
fr: Format d'adresse électronique

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fr: Format long : "Nom Exemple" &lt;nom@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fr: Format court : nom@exemple.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fr: La plupart des serveurs acceptent le format "long" qui permet d'afficher le nom de l'expéditeur d’une manière plus compréhensible. Cependant, beaucoup de serveurs Windows ne sont pas capables d'envoyer des messages dans ce format. Changez cette option si vous rencontrez des problèmes lors de l'envoi de corriels par Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fr: Il n'y a actuellement aucun formulaire webform sur votre site. Créez un contenu !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut ignorer cette page.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fr: Créer une règle pour contrôler s'il faut afficher cet élément de formulaire.

en: Conditional rules
fr: Règles conditionnelles

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fr: Sélectionner un autre composant pour décider si ce composant doit être affiché ou masqué. Vous pouvez seulement sélectionner les composants présents avant le saut de page le plus récent.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fr: Determiner si la liste ci-dessous est inclusive ou exclusive.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fr: Lister les valeurs, une par ligne, qui déclencheront cette action. Si vous laissez ceci vide, ce composant sera toujours affiché.

en: Include all components
fr: Inclure tous les composants

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fr: La valeur %value est déjà présente dans le champ %title. Vous avez peut être déjà soumis ce formulaire, ou vous devez utiliser une valeur différente.

en: Component value
fr: Valeur du composant

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fr: N’envoie actuellement aucun E-mail, ajoutez un destinataire ci-dessous.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fr: Les soumissions du formulaire seront envoyés par e-mail à cette adresse. N'importe quel champ e-mail, liste d'options, ou champ caché peut être sélectionné comme destinataire. Des adresses e-mail multiples doivent être séparées par des virgules.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fr: N'importe quel champ texte, liste déroulante, ou champ caché peut-être sélectionné en tant que sujet pour les e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fr: N'importe quel champ e-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant qu'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fr: N'importe quel champ E-mail, liste déroulante, ou champ caché peut être sélectionné en tant que nom de l'expéditeur.

en: No available components
fr: Pas de composant disponible

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fr: Un modèle d'e-mail peut personnaliser l'affichage des e-mails.

en: Included e-mail values
fr: Valeurs incluses dans l'e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans le jeton %email_values. Les valeurs individuelles peuvent toutefois être imprimées si elles sont explicitement spécifiées dans le modèle %email[key].

en: Save e-mail settings
fr: Sauvegarder les paramètres d'e-mail

en: E-mail header details
fr: Détails des entêtes de courriel

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fr: Lorsque vous ajoutez une adresse électronique personnalisée, le champ courriel est requis.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fr: L'adresse de courriel saisie "@email" n'est pas valide.

en: Email settings added.
fr: Paramètres de courriel ajoutés.

en: Email settings updated.
fr: Paramètres de courriel mis à jour.

en: Delete e-mail settings?
fr: Supprimer les paramètres de courriel ?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fr: Ceci supprimera immédiatement les paramètres de courriel basés sur le composant @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fr: Cela va supprimer la configuration d'envoi de courriel à l'adresse @address

en: E-mail settings deleted.
fr: Paramètres d'e-mail supprimés.

en: Confirmation message
fr: Message de confirmation

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fr: URL vers laquelle rediriger l'utilisateur lors d'une soumission réussie.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fr: Limiter le nombre de soumissions <em>par utilisateur</em>. Un utilisateur est identifié par son nom de connexion s'il est connecté , ou par son adresse IP et un cookie si anonyme. L'utilisation des cookies peut être modifié dans la <a href="!url">configuration globale de webform</a>.

en: Submission access
fr: Accès à la soumission

en: Show the notification about previous submissions.
fr: Montrer la notification de soumissions précédentes.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fr: Affiche le message indiquant qu'il existe déjà des soumissions quand un utilisateur à déjà répondu à ce formulaire

en: The entered URL is not a valid address.
fr: L'adresse URL saisie n'est pas une adresse valide.

en: The form settings have been updated.
fr: Les paramètres du formulaire on été mis à jour.

en: Your submissions
fr: Vos soumissions

en: @sid (draft)
fr: @sid (ébauche)

en: Select list options
fr: Sélectionner la liste des options

en: Select list format
fr: Sélectionner le format des listes

en: Separate
fr: Séparé

en: Submission Number
fr: Numéro de la soumission

en: Submission ID
fr: Identifiant (ID) de la soumission

en: Included export components
fr: Composants d'export inclus

en: The selected components will be included in the export.
fr: Les composants sélectionnés seront inclus dans l'export.

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fr: Les options séparées sont plus appropriée pour la construction de rapports, de graphiques et de statistiques dans une feuille de calcul.

en: My select list
fr: Ma liste de sélection

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fr: Les options compactes sont plus adaptées pour importer des données dans d'autres systèmes.

en: Submitted on %date
fr: Soumis le %date

en: Submitted by user: %username
fr: Soumis par l'utilisateur: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fr: Soumis par un utilisateur anonyme : [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fr: L'identifiant (ID) de soumission de la soumission.

en: Whether or not the submission is a draft.
fr: Si la soumission est un brouillon ou non.

en: The date this submission was submitted.
fr: La date à laquelle cette soumission a été soumise.

en: Remote address
fr: Adresse distante

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fr: L'adresse IP distante de l'utilisateur qui a envoyé cette soumission.

en: Provide a simple link to view the submission.
fr: Fournir un lien pour visualiser la soumission.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fr: Fournir un lien simple pour modifier la soumission.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fr: Fournir un lien simple pour supprimer la soumission.

en: Webform submission count
fr: Nombre de soumissions du formulaire Webform

en: The number of webform submissions on this node.
fr: Le nombre de soumissions Webform sur ce nœud.

en: The number of webform submissions for this user.
fr: Le nombre de soumissions Webform de cet utilisateur.

en: Webform form body
fr: Corps du formulaire Webform

en: The Webform form body display for this node.
fr: L'affichage du corps du formulaire Webform pour ce nœud.

en: draft
fr: ébauche

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fr: Un message de bienvenue avec des instructions supplémentaires a été envoyé à votre adresse de courriel.

en: The subject of the comment.
fr: Le sujet du commentaire.

en: The currently logged in user.
fr: L'utilisateur actuellement connecté.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
fr: Le poids du terme, qui est utilisé pour ordonner les termes lors de l'affichage.

en: The parent terms of the taxonomy term.
fr: Les termes parents du terme de taxonomie.

en: The roles of the user.
fr: Les rôles de l'utilisateur.

en: Object is not persistent.
fr: L'objet n'est pas persistant.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fr: Vous devez être <a href="!login">connecté</a> pour voir ce formulaire.

en: The file description
fr: La description du fichier

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: Wysiwyg profiles
fr: Profils wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fr: Un profil Wysiwyg est associé à un format de saisie. Un profil Wysiwyg définit quel éditeur doit être chargé côté client en fonction du format de saisie, quels boutons et thèmes doivent être activés, comment l'éditeur doit apparaître, et quelques autres fonctions spécifiques à l'éditeur.

en: Div container
fr: Div conteneur

en: Maximize
fr: Agrandir

en: Check spelling as you type
fr: Vérification de l'orthographe lors de la frappe

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fr: Pour assigner un éditeur différent à un format de texte, cliquez d'abord sur "delete" pour supprimer celui qui existe déjà.

en: Update preview
fr: Actualiser l'aperçu

en: Stream open: %url
fr: Ouverture du flux : %url

en: Stream opened: %parameters
fr: Flux ouvert : %parameters

en: Allowed streams
fr: Flux autorisés

en: Multimedia asset
fr: Actif multimédia

en: This field stores a reference to a multimedia asset.
fr: Ce champ stocke une référence à un actif multimédia.

en: Allowed URI schemes
fr: Schémas d'URI autorisés

en: URI schemes include public:// and private:// which are the Drupal files directories, and may also refer to remote sites.
fr: Les schémas d'URI incluent public:// et private:// qui sont les répertoires de fichiers de Drupal et peuvent également se référer à des sites distants.

en: Embedding %filename
fr: Intégration de %filename

en: media
fr: média

en: Unable to render media from %tag. Error: %error
fr: Impossible d'afficher le média de %tag. Erreur : %error

en: Upload a new file
fr: Transférer un nouveau fichier

en: The file @name was uploaded
fr: Le fichier @name a été transféré

en: An error occurred and no file was uploaded.
fr: Une erreur est survenue et aucun fichier n'a été transféré.

en: Thumbnail for !filename.
fr: Vignette pour !filename.

en: Media Repository
fr: Dépôt Media

en: Media module allows you to maintain a <a href="@mediarepo">media asset repository</a> where in you can add, remove, reuse your media assets. You can add the media file using upload form or from a url and also do bulk operations on the media assets.
fr: Le module Media vous permet de maintenir un <a href="@mediarepo">répertoire d'éléments de média</a> dans lequel vous pouvez ajouter, supprimer, réutiliser vos éléments de média. Vous pouvez ajouter le fichier média en utilisant le formulaire de transfert ou depuis une URL et aussi faire des opérations en masse sur les éléments média.

en: Attaching media assets to content types
fr: Joindre des éléments média à des types de contenu

en: Media assets can be attached to content types as fields. To add a media field to a <a href="@content-type">content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Multimedia Asset</em>.
fr: Les éléments média peuvent être attachés aux types de contenu en tant que champs. Pour ajouter un champ média à un <a href="@content-type">type de contenu</a>, allez sur la page de <em>gestion des champs</em> du type de contenu, et ajoutez un nouveau champ de type <em>Élément multimédia</em>.

en: Using media assets in WYSIWYG
fr: Utilisation d'éléments médias en mode WYSIWYG

en: Media module provides rich integration with WYSIWYG editors, using Media Browser plugin you can select media asset from library to add to the rich text editor moreover you can add media asset from the media browser itself using either upload method or add from url method. To configure media with WYSIWYG you need two steps of configuration:
fr: Le module Media fournit une intégration riche avec les éditeurs WYSIWYG, en utilisant le plugin Navigateur Media vous pouvez sélectionner un élément média depuis la bibliothèque à ajouter à l'éditeur de texte riche ; de plus, vous pouvez ajouter des éléments média depuis le navigateur média lui-même en utilisant soit la méthode de transfert ou la méthode d'ajout depuis une URL. Pour configurer Media avec WYSIWYG vous avez besoin d'une configuration en deux étapes :

en: Enable WYSIWYG plugin on your desired <a href="@wysiwyg-profile">WYSIWYG profile</a>. Please note that you will need to have <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> module enabled.
fr: Activer le plugin WYSIWYG sur le <a href="@wysiwyg-profile">profil WYSIWYG</a> souhaité. Veuillez noter que vous aurez besoin d'avoir le module <a href="@wysiwyg">WYSIWYG</a> activé.

en: Edit media
fr: Modifier le média

en: Manage files used on your site.
fr: Gérer les fichiers utilisés sur votre site.

en: Media browser
fr: Navigateur de médias

en: Media Browser for picking media and uploading new media
fr: Navigateur de médias pour choisir un média ou en transférer un nouveau

en: Media Browser test
fr: Test du navigateur de médias

en: Make it easier to test media browser
fr: Faciliter le test du navigateur de médias

en: Style selector
fr: Sélecteur de style

en: Choose a format for a piece of media
fr: Choisir le format d'un média

en: Provides the core Media API
fr: Fournit l'API du cœur de Media

en: Access all webform results
fr: Accéder à tous les résultats de formulaires

en: Access own webform results
fr: Accéder à ses propres résultats de formulaires

en: Edit all webform submissions
fr: Modifier toutes les soumissions de formulaires

en: Delete all webform submissions
fr: Supprimer n'importe quelle soumission de formulaire

en: Access own webform submissions
fr: Accéder à ses propres soumissions de formulaires

en: Edit own webform submissions
fr: Modifier ses propres soumissions de formulaires

en: Delete own webform submissions
fr: Supprimer ses propres soumissions de formulaires

en: Default: %value
fr: Par défaut: %value

en: !module has been installed.
fr: !module a été installé.

en: Delete configuration profile
fr: Supprimer le profil de configuration

en: The file has been renamed to %filename.
fr: Le fichier a été renommé %filename.

en: %filename has been uploaded.
fr: %filename a été transféré.

en: %filename is in use by another application.
fr: %filename est utilisé par une autre application.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota de répertoire. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fr: %filename mesure %filesize ce qui dépasserait votre quota utilsateur total. Vous utilisez actuellement %size sur %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fr: Vous n'avez accès à aucun profil de configuration pour l'utilisation de l'explorateur de fichiers !

en: Directory %dirname is not accessible.
fr: Le répertoire %dirname n'est pas accessible.

en: Access to %directory was denied.
fr: L'accès à %directory a été refusé.

en: You can not perform this operation.
fr: Vous ne pouvez pas réaliser cette opération.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fr: Afin d'envoyer un fichier vers une application externe, double-cliquer sur la ligne correspondant au fichier.

en: Administer IMCE
fr: Administrer IMCE

en: Define the upload quota per directory.
fr: Définissez la limite de taille par répertoire

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fr: Spécifiez les extensions de fichier autorisées pour l'envoi. Séparez les extensions par une espace et n'incluez pas le point avant l'extension.

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
fr: XHProf est une extension PHP qui est essentielle au profilage de votre site Drupal. Elle localise avec précision les fonctions lentes, et aussi les fonctions monopolisant la mémoire.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
fr: Profiler des requêtes avec l'extension php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
fr: Vous devez activer <a href="!url">l'extension xhprof php</a> pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Location of the xhprof source code on your system, usually somewhere in /usr/local/share or /usr/share, include the leading forward slash.
fr: Emplacement du code source de xhprof sur votre système, habituellement à quelque part dans /usr/local/share ou /usr/share, incluant le slash de début.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
fr: Chemin vers le xhprof_html accessible publiquement - requis pour afficher les rapports du profileur. Vous aurez besoin de configurer ceci à l'extérieur de Drupal, par exemple à http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes. This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
fr: Les zones suivantes semblent autoriser l'accès à tous les utilisateurs à certains nœuds spécifiques. Cela pourrait être parfaitement normal, si certains de vos contenus sont disponibles au public.

en: Devel Node Access has detected duplicate records returned from %function:
fr: Devel Node Access a détecté des enregistrements en double retournés de %function:

en: Default grant supplied by core in the absence of any other non-empty grants; in !na.
fr: Autorisation par défaut fournie par le cœur (core) en l'absence de toute autre autorisation non-vide ; dans !na.

en: Highest priority grant; in !na.
fr: Autorisation de plus haute priorité ; dans !na.

en: removed
fr: supprimé

en: Was removed in @func; not in !na.
fr: A été retiré de @func ; pas de !na.

en: The 0/all/0/... grant applies to all nodes and all users -- usually it should not be present in !na if any node access module is active!
fr: La permission 0/all/0/... s'applique à tous les nœuds et tous les utilisateurs -- habituellement elle ne devrait pas être présente dans !na si un quelconque module d'accès aux nœuds est actif !

en: Lower priority grant; not in !na and thus ignored.
fr: Autorisation de plus basse priorité ; en dehors de !na et donc ignorée.

en: wrong
fr: mauvais

en: Is rightfully in !na but at least one access flag is wrong!
fr: Est effectivement dans !na mais au moins un des drapeaux d'accès est erroné !

en: removed!
fr: retiré !

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
fr: A été retiré de @func ; ne doit PAS être dans !na !

en: !username (user %uid) can use these grants (if they are present above) for %access access: !list
fr: !username (utilisateur %uid) peut utiliser ces autorisations (si elles sont présentes ci-dessus) pour l'accès %access : !list

en: 1 user deleted | @count users deleted.
fr[0]: 1 utilisateur supprimé.
fr[1]: @count utilisateurs supprimés.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
fr[0]: 1 nœud créé.
fr[1]: @count nœuds créés.

en: No conversion
fr: Pas de conversion

en: Webform client form.
fr: Formulaire client Webform.

en: Default value timezone
fr: Fuseau horaire par défaut

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fr: Options à sélectionner par le haut. Habituellement ce sont des notations telles que "nul" à "excellent" ou "pas du tout d'accord" à "tout à fait d'accord".

en: Customize option keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés d'options (Avancé)

en: Questions list down the side of the grid.
fr: Liste des questions en bas à côté de la grille.

en: Customize question keys (Advanced)
fr: Personnaliser les clés des questions (Avancé)

en: Load a pre-built option list
fr: Charger une liste d'options pré-configurée

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fr: Utiliser une liste d'options pré-configurée plutôt qu'insérer des options manuellement. En utilisant une liste pré-configurée, les options ne seront pas éditables.

en: Customize keys (Advanced)
fr: Personnalisation des clés (Avancé)

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fr: Chaque option doit avoir une clé spécifiée. Spécifiez chaque option de la manière suivante "ma_cle|Une option lisible".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fr: Les clés des options doivent contenir moins de 128 caractères. Les clés suivantes dépassent cette limite :

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fr: L'enregistrement de l'ordre du formulaire a échoué car les éléments suivants ont la même clé de formulaire et sont sous le même parent. Modifiez chaque composant et donnez-leur une clé de formulaire unique, puis tentez de les déplacer à nouveau.

en: Edit component: @name
fr: Modifier le composant : @name

en: US states
fr: États des États-Unis

en: Northern Marianas Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Is not empty (NOT NULL)
fr: N'est pas vide (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fr: La vue a été créée pour la version @import_version de Views, mais avez la version @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fr: Handler brisé/manquant : @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fr: L'affichage %display a son chemin parametré sur node/%. Ceci ne produira pas l'effet désiré. Si vous voulez avoir plusieurs versions de l'affichage d'un nœud, utilisez Panels.

en: @category: @field-name
fr: @category : @field-name

en: Translate link
fr: Lien de traduction

en: Provide a simple link to translate the node.
fr: Fournir un lien pour traduire le nœud.

en: Authmap ID
fr: Identifiant Authmap

en: The Authmap ID.
fr: L'identifiant Authmap.

en: Authentication name
fr: Nom d'authentification

en: The unique authentication name.
fr: Le nom d'authentification unique.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fr: Le nom du module d'authentification gérant les entrées d'authentification.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fr: Utiliser un lien absolu (commençant par "http://")

en: Output machine name
fr: Afficher le nom système

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fr: Utiliser le chemin du terme de taxonomie de Drupal pour créer les liens du fil d'ariane

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fr: Si sélectionné, les liens du fil d'Ariane seront créés avec la méthode standard de drupal au lieu de la méthode de Views. Ceci est utile lorsque vous utilisez des modules comme Taxonomy Redirect pour modifier vos liens de termes de taxonomie.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fr: Modifier la(les) classe(s) CSS qui sera(seront) ajoutée(s) à cet affichage.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fr: Les noms de classe CSS à ajouter à la vue. Ceci vous permettra d'utiliser du code CSS spécifique pour chaque vue. Vous pouvez définir plusieurs classes en les séparant par des espaces.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fr: Les classes CSS doivent être constituées de caractères alphanumériques ou des tirets seulement.

en: Choose text
fr: Choisissez le texte

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fr: Le texte qui apparaitra comme option sélectionnée dans le menu de saut.

en: Term edit link
fr: Lien de modification du terme

en: Provide a simple link to edit the term.
fr: Fournir un lien pour modifier le terme.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fr: Spécifiez entre quelle valeurs l'utilisateur peut choisir lors de la spécification du nombre d'éléments par page. Séparées par des virgules.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fr: Si coché, les utilisateurs peuvent déterminer combien d'éléments doivent être passés au début.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fr: Merci de spécifier une liste de valeur numériques séparées par des virgules&nbsp;: ex.: 10, 20, 50, 100

en: There is no Views Slideshow plugin enabled. Go to the !modules and enable a Views Slideshow plugin module. For example Views Slideshow Singleframe.
fr: Il n'y aucun plugin pour Views Slideshow activé. Allez à !modules et activez un plugin pour Views Slideshow. Par exemple Views Slideshow Singleframe.

en: Pause On Click
fr: Faire une pause au clic

en: Pause when the slide is clicked.
fr: Faire une pause au clic sur une diapositive.

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Enable popup calendar
fr: Activer le calendrier popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fr: Activer un sélecteur de date JavaScript à côté du champ de date

en: Open popup calendar
fr: Ouvrir la popup de calendrier

en: Link field
fr: Champ lien

en: Exposed filters
fr: Filtres exposés

en: Attachment before
fr: Pièce jointe avant

en: Attachment after
fr: Pièce jointe après

en: Make the slide window height fit the largest slide
fr: Adapter la hauteur de la fenêtre du diaporama à la plus grande des diapositives

en: End slideshow after last slide
fr: Stoppe le diaporama après la dernière diapositive

en: No tokens available.
fr: Pas de jetons (<em>tokens</em>) disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fr: Cliquez sur un jeton (<em>token</em>) pour l'insérer dans le champ que vous avez sélectionné dernièrement.

en: Translation source node
fr: Nœud source de la traduction

en: List of the currently available tokens on this site
fr: Liste des jetons (<em>tokens</em>) actuellement disponible sur ce site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
fr: Fournit à l'utilisateur une interface pour l'API de Token et quelques jetons (<em>tokens</em>) du cœur manquants.

en: Insert this token into your form
fr: Insérer ce jeton (<em>token</em>) dans votre formulaire

en: First click a text field to insert your tokens into.
fr: Cliquez d'abord sur un champ de texte pour insérer vos jetons (<em>tokens</em>) dans celui -ci.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
fr: <a href="@xhprof">sortie XHProf</a>.

en: Set language on nodes
fr: Ajouter une langue aux nœuds

en: Requires locale.module
fr: Requiert locale.module

en: Twitter username
fr: Nom d'utilisateur Twitter

en: Import these files?
fr: Importer ces fichiers ?

en: The provided directory does not exist.
fr: Le répertoire renseigné n'existe pas.

en: No files were found in %directory matching %pattern
fr: Aucun fichier correspondant au motif %pattern n'a été trouvé dans le répertoire %directory

en: Import files into your media library.
fr: Importer des fichiers dans votre bibliothèque de médias.

en: Theme Tools
fr: Outils de thème

en: A module provides this configuration.
fr: Un module fournit cette configuration.

en: Current page
fr: Page actuelle

en: Missing Feeds plugin %plugin. Please contact your site administrator.
fr: Plugin Feeds %plugin manquant. Veuillez contacter l'administrateur de votre site.

en: CAPTCHA problem: unexpected result from hook_captcha() of module %module when trying to retrieve challenge type %type for form %form_id.
fr: Problème de CAPTCHA : la fonction hook_captcha() du module %module a fourni un résultat inattendu lors d'une tentative de récupération du type de défi %type depuis le formulaire %form_id.

en: Image CAPTCHA requires GD library
fr: Image CAPTCHA nécessite GD library

en: The Image CAPTCHA module can not be installed because your PHP setup does not provide the <a href="!gddoc">GD library</a>, which is required to generate images.
fr: Le module Image CAPTCHA ne peut pas être installé car votre installation de PHP ne fournit pas la <a href="!gddoc">bibliothèque GD</a> qui est requise pour générer des images.

en: CTools PHP requirements
fr: Configuration PHP requise par CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fr: CTools requière certaines fonctionnalités seulement disponibles à partir de PHP version 5.2.0 et suivantes.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fr: Impossible de créer le répertoire @path pour le cache des styles CTools. Vérifiez les droits de votre répertoire de fichiers.

en: Select base style
fr: Sélectionner le style de base

en: Missing settings cache.
fr: Paramètres de cache manquants.

en: XX-Small
fr: XXS

en: X-Small
fr: XS

en: X-Large
fr: XL

en: XX-Large
fr: XXL

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Word spacing
fr: Espacement des mots

en: Decoration
fr: Décoration

en: Overline
fr: Surligner

en: Line-through
fr: Ligne à-travers

en: Small-caps
fr: Petites majuscules

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour exécuter cette action.

en: You account permissions do not permit you to import.
fr: Les droits de votre compte ne vous permettent pas d'importer.

en: String: URL path
fr: chaîne (de caractères): chemin d'URL

en: Control access by the current path.
fr: Contrôler l'accès par le chemin courant.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fr: Note : si aucun contexte n'est choisi, le chemin de la page actuelle sera utilisé.

en: Allow access on the following pages
fr: Autoriser l'accès aux pages suivantes

en: Allow access on all pages except the following pages
fr: Autoriser l'accès a toutes les pages sauf les pages suivantes

en: Current path
fr: Chemin actuel

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fr[0]: @identifier est "@paths"
fr[1]: Le type @identifier fait partie de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fr[0]: @identifier n'est pas "@paths"
fr[1]: Le type @identifier ne fait pas partie de "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fr: Taxonomie : terme parent

en: Control access by existence of a parent term.
fr: Contrôler l'accès par l'existence d'un terme parent.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fr: "@term" a un parent dans le vocabulaire "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fr: Contrôle l'accès par vocabulaire.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fr: Seuls les vocabulaires cochés seront valides.

en: Current theme
fr: Thème actuel

en: Control access by checking which theme is in use.
fr: Contrôler l'accès en fonction du thème utilisé.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fr: Sera seulement accessible si le thème courant est le thème sélectionné.

en: Error, unset theme
fr: Erreur, thème non défini

en: Current theme is "@theme"
fr: Le thème courant est "@theme"

en: Unpublished node @nid
fr: Nœud @nid dépublié

en: Book children
fr: Livres enfants

en: The children menu the book the node belongs to.
fr: Le menu des enfants de livre auquel le nœud appartient.

en: Book children menu goes here.
fr: Le menu des enfants du livre va ici.

en: Node terms
fr: Termes du nœud

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fr: Termes de taxonomie du nœud référencé.

en: - All vocabularies -
fr: - Tous les vocabulaires -

en: Term formatting
fr: Mise en forme de terme

en: Inline, delimited
fr: En ligne, délimités

en: Link to terms
fr: Lier aux termes

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fr: Cocher ici pour lier les termes aux chemins des termes.

en: "@s" terms from @vocabulary
fr: "@s" termes dans @vocabulary

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Add the site feed_icons statement as content.
fr: Ajouter l'instruction du site "feed_icons" comme contenu.

en: Site logo
fr: Logo du site

en: Add the logo trail as content.
fr: Ajouter la piste logo comme contenu.

en: Primary navigation links
fr: Liens de navigation primaires

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter le primary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Secondary navigation links
fr: Liens de navigation secondaires

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fr: Ajouter secondary_links (tâches locales) comme contenu.

en: Tabs type
fr: Type d'onglets

en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

en: CSS id to use
fr: Identifiant CSS à utiliser

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Multiple terms from node
fr: Termes multiples du nœud

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fr: Le texte de ce lien sera "@more". Ce paramètre peut être modifié seulement dans la configuration de View.

en: Fields override
fr: Supplantation de champs

en: Missing plugin
fr: Plugin manquant

en: Start Slideshow Paused
fr: Démarrer le diaporama en pause

en: Start the slideshow in the paused state.
fr: Démarre le diaporama en pause.

en: Start On Last Slide Viewed
fr: Démarrer à partir de la dernière diapositive vue

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
fr: Lorsque l'utilisateur quitte une page contenant un diaporama puis revient dessus, recommencer à partir de la dernière diapositive visualisée.

en: Length of Time to Remember Last Slide
fr: Laps de temps pour se rappeler la dernière diapo

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
fr: Le nombre de jours pendant lesquels le site devra conserver en mémoire la dernière diapositive. 1 par défaut.

en: Custom style
fr: Style personnalisé

en: Edit font
fr: Modifier une police

en: Disable serving of private files
fr: Désactiver la distribution de fichiers privés

en: Display file browser tab in user profile pages.
fr: Afficher l'onglet explorateur de fichiers dans les pages de profil des utilisateurs.

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

en: Local action
fr: Action locale

en: Label element
fr: Élément étiquette

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fr: Si coché, la validité du format de l'URL sera verifiée durant la validation.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fr: Si coché, le champ URL est optionnel et la soumission d'un titre seul sera acceptée. SI l'URL est omise, le titre sera affiché en texte brut.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fr: Lors de l'affichage, le lien aura cet attribut de classe (class). Les classes doivent être séparées par des espaces.

en: Title, as plain text
fr: Attribut title, en tant que texte brut

en: Trim whitespace from rendered fields. Can be useful for some themes where output results in extra newlines.
fr: Nettoyer les espaces des champs rendus. Peut être utile pour quelques thèmes où le rendu produit des retours à la ligne suplémentaires.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fr: Le gestionnaire @handler a tenté d'ajouter le champ supplémentaire @identifier mais la table @table n'a pas pu être ajoutée !

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
fr: Durée en millisecondes entre les transitions. Positionnez la à 0 pour désactiver la rotation automatique du diaporama.

en: Add media
fr: Ajouter un média

en: Dash
fr: Tiret

en: Omit challenges in a multi-step/preview workflow once the user successfully responds to a challenge.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA dans un formulaire en plusieurs étapes/lors d'une prévisualisation si l'utilisateur a déjà validé un CAPTCHA précédemment.

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur un type de formulaire en particulier, dès que l'utilisateur a validé un CAPTCHA sur un formulaire de ce même type.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
fr: Ne plus demander le CAPTCHA sur aucun formulaire, dès que l'utilisateur a validé n'importe quel CAPTCHA du site.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
fr: Définir si les défis doivent être omis durant le reste d'une session une fois que l'utilisateur à répondu avec succès à un défi.

en: CAPTCHA session reuse attack detected.
fr: Attaque à base de réutilisation de session de CAPTCHA détectée.

en: Current Inventory
fr: Inventaire actuel

en: Printable Contract
fr: Contrat imprimable

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fr: Séparer les extensions avec un espace ou une virgule sans inclure le point.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fr: Les variables disponibles sont : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
fr: Mettre en pause quand le diaporama n'est pas visible

en: When the slideshow is scrolled out of view or when a window is resized that hides the slideshow, this will pause the slideshow.
fr: Quand le diaporama est en dehors de la vue, ou quand la fenêtre est retaillée et masque le diaporama, il se mettra en pause.

en: How to Calculate Amount of Slide that Needs to be Shown
fr: Comment calculer le nombre de diapositives qui doivent être affichées

en: Entire slide
fr: Diapositive entière

en: Set amount of vertical
fr: Définir la portion en hauteur

en: Set amount of horizontal
fr: Définir la portion en largeur

en: Set total area of the slide
fr: Définir la surface totale de la diapositive

en: Choose how to calculate how much of the slide has to be shown. Entire Slide: All the slide has to be shown. Vertical: Set amount of height that has to be shown. Horizontal: Set amount of width that has to be shown. Area: Set total area that has to be shown.
fr: Choisissez quelle surface de la diapo doit être affichée. Diapo entière : toute la diapo doit être affichée. Vertical : paramétrer une hauteur qui doit être affichée. Horizontal : paramétrer une largeur qui doit être affichée. Surface : paramétrer la surface totale à afficher.

en: Amount of Slide Needed to be Shown
fr: Part de la diapositives à afficher

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
fr: La portion de diapositive qui doit être visible pour qu'il y ait un défilement. Vous pouvez définir la valeur en pourcentage (ex. : 50%) ou en pixels (ex. : 250). Le diaporama ne défilera pas tant que sa hauteur, sa largeur ou sa surface totale — en fonction du mode de calcul que vous avez choisi ci-dessus — sera inférieure à la valeur que vous avez saisie dans ce champ.

en: Items per slide
fr: Éléments par diapositive

en: The number of items per slide
fr: Le nombre d'éléments par diapositive

en: Edit components
fr: Éditer les composants

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fr: Tous les composants de ce type sont déjà exportés dans d'autres fonctionnalités (features) ou modules.

en: Required by: !dependents
fr: Requis par : !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fr: En conflit avec : !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fr: La fonctionnalité (feature) !module ne peut pas être activée car certains de ces pré-requis ne sont pas remplis.

en: @module does not appear to include the @include file.
fr: @module semble ne pas inclure le fichier @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fr: Le fichier @filename est déprécié et peut-être supprimé.

en: Conflicts with another feature
fr: En conflit avec une autre fonctionnalité

en: Custom ruleset
fr: Ensemble de droits personnalisé

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fr: Les droits personnalisés sont des combinaisons de plugins d'accès que vous pouvez utiliser pour le contrôle d'accès, les critères de sélection et la visibilité des panneaux.

en: There are no custom rulesets.
fr: Il n'y a aucun ensemble de règles personnalisés.

en: Manage custom rulesets
fr: Gérer les ensembles de règles personnalisés

en: Custom rulesets
fr: Ensembles de droits personnalisés

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fr: Crée des droits d'accès personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: ruleset
fr: ensemble de règles

en: Ruleset
fr: Ensemble de règles

en: rulesets
fr: ensembles de règles

en: Rulesets
fr: Ensembles de règles

en: Custom content
fr: Contenu personnalisé

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fr: Les panneaux de contenus personnalisés sont du HTML de base que vous saisissez et qui peut être réutilisé dans tous vos pannneaux.

en: There are no custom content panes.
fr: Il n'y a aucun panneau personnalisé.

en: Manage custom content
fr: Gérer le contenu personnalisé

en: Custom content panes
fr: Panneaux de contenu personnalisé

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fr: Créer des volets personnalisés, exportables et réutilisables pour des applications telles que Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fr: La catégorie dans laquelle ce contenu doit apparaître. Si laissé vide, la catégorie sera "Divers".

en: content pane
fr: volet de contenu

en: content panes
fr: panneaux de contenu

en: Content panes
fr: Panneaux de contenu

en: @type will not display due to missing context
fr: @type ne sera pas affiché en raison d'un contexte manquant

en: Reverse (NOT)
fr: Inverser (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fr: Il manque la clé %key dans la définition du plugin @plugin.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fr: La définition du plugin @plugin ne peut trouver le schéma %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fr: La définition du plugin @plugin utilise %schema, mais ne dispose pas d'une section d'export.

en: Add a new @plugin
fr: Ajouter un nouveau @plugin

en: Edit @plugin %title
fr: Modifier @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fr: Cloner @plugin %title

en: Import @plugin
fr: Importer @plugin

en: Export @plugin %title
fr: Exporter @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %title ?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fr: Cette action supprimera définitivement toutes les personnalisations apportées à cet élément.

en: The item has been reverted.
fr: L'élément a été rétabli.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fr: Cette action va supprimer définitivement cet item de votre base de données.

en: %title has been created.
fr: %title a été créé.

en: %title could not be created.
fr: %title n'a pas pu être créé.

en: %title has been updated.
fr: %title a été mis à jour.

en: %title could not be updated.
fr: %title n'a pas pu être mis à jour.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fr: Vous pouvez importer une définition exportée en collant le code de l'objet dans le champ ci-dessous.

en: @plugin %title was enabled.
fr: @plugin %title a été activé.

en: @plugin %title was disabled.
fr: @plugin %title a été désactivé.

en: Configuration error. No handler found.
fr: Erreur de configuration. Aucun gestionnaire trouvé.

en: No item found.
fr: Aucun élément trouvé.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fr: La propriété "clé primaire" de la définition de l'export de @table est manquante.

en: Configure style
fr: Configurer le style

en: Limit to these vocabularies
fr: Restreindre à ces vocabulaires

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fr: Si aucun vocabulaire n'est coché, les termes de tous les vocabulaires seront acceptés.

en: Missing/deleted content
fr: Contenu manquant/supprimé

en: Make this content reusable
fr: Rendre ce contenu réutilisable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fr: Le nom système de ce contexte. Il doit être unique, et ne peut contenir que des caractères alpha-numériques et des caractères de soulignement. Une fois créé, vous ne pourrez pas changer ce nom.

en: Link the node title to the node
fr: Lier le titre du nœud au nœud

en: Select a build mode for this node.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce nœud.

en: Shows links to register or login.
fr: Affiche les liens pour s'inscrire ou se connecter.

en: - No tag -
fr: Aucune balise

en: CSS class to use
fr: Classe CSS à utiliser

en: Enabled, name
fr: Activé, nom

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fr: Vous avez des changements non enregistrés. Ces changements seront temporaires jusqu'à ce que vous cliquiez <em>Enregistrer</em>

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fr: Ceci apparaitra dans l'interface d'administration pour facilement l'identifier.

en: The unique ID for this @export.
fr: L'identifiant unique de ce(tte) @export.

en: @plugin code
fr: Code de @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
fr: Permettre à l'import de supplanter un enregistrement existant.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fr: Impossible de récupérer une importation depuis le code. Rapport d'erreurs : @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fr: L'id d'exportation ne peut comporter que des lettres minuscules des caractères de soulignement et des chiffres.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fr: Un @plugin avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom ou supprimer l'élément existant avant de créer le nouveau.

en: Node edit form from node
fr: Formulaire d'édition depuis un nœud

en: Adds node edit form from a node context.
fr: Ajoute le formulaire de modification de nœud depuis un contexte de nœud.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fr: Les style personalisés peuvent être appliqués aux régions et aux panneaux de Panels.

en: There are no custom styles.
fr: Il n'y a aucun style personnalisé.

en: Manage styles
fr: Gérer les styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fr: Créer des styles personnalisés pour des applications comme Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fr: Il n'y actuellement aucun style disponible à l'ajout. Vous devriez activer un module qui les utilise, comme Panels.

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Select style type
fr: Sélectionner le type de style

en: View attachment
fr: Vue jointe

en: View context
fr: Contexte de la vue

en: "Before" attachment
fr: Élément joint "Avant"

en: "After" attachment
fr: Élément joint "Après"

en: You must select at least one attachment to display.
fr: Vous devez sélectionner au moins une pièce jointe à afficher.

en: "@context" attachment
fr: Pièce jointe de "@context"

en: View empty text
fr: Texte de vue vide

en: Display the view empty text if there are no results.
fr: Afficher le texte de vue vide s'il n"y a pas de résultat.

en: "@context" empty text
fr: Texte de "@context" vide

en: View exposed widgets
fr: Widgets exposés de la vue

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fr: Afficher les widgets exposés de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" exposed widgets
fr: Widgets exposés de "@context"

en: View feed icon
fr: Icône de flux de la vue

en: Display the view feed icon if there are no results.
fr: Afficher l'icône de flux de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" feed icon
fr: Icône de flux de "@context"

en: View footer
fr: Pied de page de la vue

en: Display the view footer if there are no results.
fr: Afficher le pied de page de la vue s'il n'y a aucun résultat.

en: "@context" footer
fr: Pied de page de "@context"

en: View header
fr: Entête de la vue

en: Display the view header if there are no results.
fr: Afficher l'entête de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" header
fr: Entête de "@context"

en: View pager
fr: Pagination de la vue

en: Display the view pager if there are no results.
fr: Afficher la pagination de la vue même s'il n'y a pas de résultat.

en: "@context" pager
fr: Pagination de "@context"

en: View row
fr: Voir la ligne

en: Select context
fr: Choisir un contexte

en: Configure rows
fr: Configurer les lignes

en: Invalid context selected.
fr: Contexte choisi invalide.

en: Context contains an invalid view.
fr: Le contexte contient une vue invalide.

en: Row @number
fr: Ligne @number

en: Display specific fields
fr: Afficher certains champs

en: Row information
fr: Information de la ligne

en: Broken view
fr: Vue brisée

en: Displaying: !fields
fr: Affichage de : !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fr: Aucun champ affiché du fait d'une mauvaise configuration.

en: Displaying the configured row.
fr: Affichage de la ligne configurée.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fr[0]: "@context" ligne @rows
fr[1]: "@context" ligne @rows

en: You must select a view.
fr: Vous devez choisir une vue.

en: Node from view
fr: Nœud à partir d'une vue

en: Row number
fr: Numéro de ligne

en: Row number must be a positive integer value.
fr: Le numéro de ligne doit être un nombre entier positif.

en: Term from view
fr: Terme à partir d'une vue

en: User from view
fr: Utilisateur à partir d'une vue

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fr: Rend les résultats de vues disponibles comme un contexte d'utilisation dans les panneaux et autres applications.

en: Contains rows in contexts.
fr: Contiens des lignes dans les contextes.

en: Context settings
fr: Paramètres du contexte

en: Row class
fr: Classe de ligne

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
fr: La configuration est figée et ne peut pas être changée.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
fr: Cette configuration est fournie par un module, mais a été modifiée.

en: A custom configuration by a user.
fr: Une configuration personnalisée par un utilisateur.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fr: Dans le cas où une nouvelle révision doit être enregistrée, l'entrée du journal expliquant les changements pour cette version.

en: Creates revision
fr: Crée une révision

en: Whether saving this node creates a new revision.
fr: Si sauvegarde de ce nœud créé une nouvelle révision.

en: The current date and time.
fr: La date et l'heure actuelle.

en: Active for
fr: Actif pour

en: Only the current user
fr: Uniquement l'utilisateur courant

en: Only other users
fr: Uniquement les autres utilisateurs

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
fr: Strongarm permet aux constructeurs de site de gérer les réglages par défaut pour les variables. Toutes les valeurs par défaut fournies par Strongarm sont lisées sur cette page. Toute variable surchargée peut retourner à sa valeur par défaut en cochant sa case et cliquant sur le bouton "Rétablir par défaut".

en: contexts
fr: contextes

en: Show all regions
fr: Afficher toutes les régions

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
fr: Afficher toutes les régions y compris celles qui sont vides. Activez cette option si vous administrez votre site en utilisant l'éditeur intégré.

en: None (All Rights Reserved)
fr: Aucune (Tous droits réservés)

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fr: L'explication de la modification la plus récente effectuée sur le nœud.

en: The title of the current page.
fr: Le titre de la page actuelle.

en: The URL of the current page.
fr: L'URL de la page actuelle.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fr: Le numéro de page de la page courante sur la visualisation de listes paginées.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fr: The %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) invalides suivants : @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
fr: Le nœud source du jeu de traductions du nœud courant.

en: Account cancellation URL
fr: URL d'annulation de compte

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fr: L'URL de la page de confirmation de suppression de ce compte utilisateur.

en: One-time login URL
fr: URL de connexion à usage unique

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fr: L'URL de connexion à usage unique pour ce compte utilisateur.

en: Tokens related to menu links.
fr: Jetons liés aux liens de menus.

en: The unique ID of the menu link.
fr: L'identifiant unique du lien de menu.

en: The title of the menu link.
fr: Le titre du lien de menu.

en: The URL of the menu link.
fr: L'URL du lien de menu.

en: The menu link's parent.
fr: Le parent du lien de menu.

en: Tokens related to the current page request.
fr: Jetons liés à la requête de la page actuelle.

en: Page number
fr: Numéro de page

en: The book page associated with the node.
fr: La page de livre associée au nœud.

en: The menu link for this node.
fr: Le lien de menu pour ce nœud.

en: Use ISO-8601 week numbers
fr: Utiliser les numéros de semaine ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fr: IMPORTANT ! Si cette case est cochée, le premier jour de la semaine DOIT être défini à Lundi

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fr: Lors de l'utilisation des numéros de semaine ISO-8601, le premier jour de la semaine doit être défini à Lundi.

en: Field @label (@field_name)
fr: Champ @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fr: Il n'y a pas de champs date dans cette base de données.

en: The date field which whose type should be changed.
fr: Le champ date dont le type devrait être changé.

en: The type of date to change the field to.
fr: Le type de date vers lequel changer le champ.

en: New type:
fr: Nouveau type :

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fr: Le type actuel est le même que le type sélectionné. Il n'y a rien à changer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fr: Le champ @field_name a été changé de @old_type en @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fr: Remplacer le type de champ date par un autre type de champ. En phase expérimentale, à utiliser avec précautions car cette opération comporte des risques.

en: Year range
fr: Intervalle d'années

en: Development (Uncompressed code)
fr: Développement (code non compressé)

en: Profile types
fr: Types de profils

en: The date the profile was created.
fr: La date à laquelle le profil a été créé.

en: - Use default -
fr: - Utiliser la valeur par défaut -

en: Unknown content type
fr: Type de contenu inconnu

en: view mode
fr: mode d'affichage

en: Force redirect
fr: Forcer la redirection

en: The e-mail address or addresses where the message will be sent to. The formatting of this string must comply with RFC 2822.
fr: L'adresse de courriel ou adresses où le message doit être envoyé. La mise en forme de cette chaîne doit être en accord avec la norme RFC 2822.

en: Displays items on a calendar.
fr: Affiche les éléments dans un calendrier.

en: An example of a node importer and a user importer.
fr: Un exemple d'importateur de nœud et d'importateur d'utilisateurs.

en: cURL error (@code) @error for @url
fr: Erreur cURL (@code) @error pour @url

en: Administer features
fr: Administrer les Fonctionnalités (Features)

en: Perform administration tasks on features.
fr: Effectue des taches d'administration sur les fonctionnalités (features).

en: View, enable and disable features.
fr: Voir, activer et désactiver les fonctionnalités (features)

en: Administrative overlay
fr: Premier plan (overlay) administratif

en: Object is disabled.
fr: L'objet est désactivé.

en: Import on submission
fr: Importer à la soumission.

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
fr: Exemples : 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: The sync option controls whether the slide transitions occur simultaneously. The default is selected which means that the current slide transitions out as the next slide transitions in. By unselecting this option you can get some interesting twists on your transitions.
fr: L'option de synchronisation contrôle si les transitions s'effectuent simultanément. L'option par défaut est sélectionnée, ce qui signifie que la diapo en cours disparait tandis que la diapo suivante apparait. En décochant cette option, vous pourrez obtenir quelques mouvements intéressants dans vos transitions.

en: This option controls the order items are displayed. The default setting, unselected, uses the views ordering. Selected will cause the images to display in a random order.
fr: Cette option contrôle l'ordre d'affichage des éléments. Le paramètre par défaut, non sélectionné, utilise l'ordre défini par Views. Sélectionner cette option entraînera un ordre d'affichage aléatoire des images.

en: If selected the slideshow will end when it gets to the last slide.
fr: Si sélectionné, le diaporama se terminera quand il atteindra la dernière diapositive.

en: If unselected then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
fr: Si non coché, la hauteur de la zone diapo changera avec les diapos si elles sont de tailles différentes.

en: Slide Counter
fr: Compteur de diapositives

en: Internet Explorer Tweaks
fr: Astuces pour Internet Explorer

en: Select if clearType corrections should be applied (for IE).  Some background issues could be fixed by unselecting this option.
fr: Sélectionner si des corrections clearType doivent être appliquées (pour IE). Certains problèmes d'arrière-plan peuvent être résolus en décochant cette option.

en: Select to disable extra cleartype fixing.  Unselect to force background color setting on slides)
fr: Sélectionner pour désactiver les réparations clearType supplémentaires. Décocher pour forcer le paramètre de couleur d'arrière-plan sur les diapos.

en: jQuery Cycle Custom Options
fr: Options personnalisées de jQuery Cycle

en: Pager fields
fr: Champs de la pagination

en: Choose the fields that will appear in the pager.
fr: Choisissez les champs qui apparaîtront dans la pagination.

en: Views Slideshow Cycle help can be found by installing and enabling the !advanced_help
fr: L'aide Views Slideshow Cycle peut être trouvée en installant et en activant l'!advanced_help.

en: Views Slideshow: Cycle
fr: Views Slideshow : Cycle

en: Adds a Rotating slideshow mode to Views Slideshow.
fr: Ajoute un mode de rotation du diaporama à Views Slideshow.

en: Administer Feeds
fr: Administrer Feeds

en: Attached to: @type
fr: Joint à : @type

en: Configure one or more Feeds importers to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
fr: Configurer un ou plusieurs importateurs RSS pour agréger les flux RSS et Atom, importer des fichiers CSV ou plus.

en: The @label field of the node.
fr: Le champ @label du nœud.

en: Finished processing scheduled jobs (!time s, !total total, !failed failed).
fr: Traitement des tâches planifiées terminé (!time s, !total au total, !failed échecs).

en: List handling
fr: Gestion de listes

en: Show first (if present)
fr: Afficher le premier (si présent)

en: Show item count
fr: Afficher le nombre d'éléments

en: List seperator
fr: Séparateur de liste

en: Link this field to its entity
fr: Lier ce champ à son entité

en: Use human-readable name
fr: Utiliser un nom affiché

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
fr: Si ceci est coché, les noms des valeurs seront affichés plutôt que leurs identifiants internes.

en: At least @a
fr: Au moins @a

en: The menu link's root.
fr: La racine du lien de menu.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fr: IMCE donne accès à tous les fichiers du répertoire de fichiers privés sans restrictions. Ceci permet l'accès anonyme à tous les fichiers (/système/fichiers/nomdefichier) sauf si un module en restreint l'accès. Vous pouvez désactiver cette fonction ici.

en: Change view
fr: Changer la vue

en: @entity "@property" property.
fr: Propriété "@property" de l'entité @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
fr: Le nom système identifiant cette entité @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
fr: Identifiant numérique interne de l'entité @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
fr: L'identifiant utilisé pour identifier en interne cette entité @entity.

en: @entity ID
fr: Identifiant de @entity

en: The unique ID of the @entity.
fr: L'identifiant unique de @entity.

en: After saving a new @entity
fr: Après l'enregistrement d'une nouvelle entité @entity

en: created @entity
fr: Entité @entity créée

en: After updating an existing @entity
fr: Après la mise à jour d'une entité @entity existante

en: updated @entity
fr: Entité @entity mise à jour

en: Before saving a @entity
fr: Avant d'enregistrer une entité @entity

en: saved @entity
fr: Entité @entity enregistrée

en: After deleting a @entity
fr: Après la suppression d'une entité @entity

en: deleted @entity
fr: Entité @entity supprimée

en: Save profile type
fr: Enregistrer le type de profil

en: Delete profile type
fr: Supprimer le type de profil

en: The owner of the profile.
fr: Le propriétaire du profil.

en: @type_name profile
fr: Profil @type_name

en: The users's @type_name profile.
fr: Le profil @type_name des utilisateurs.

en: Profile type
fr: Type de profil

en: Administer profile types
fr: Administrer les types de profil.

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
fr: Créer et supprimer des champs sur les profils des utilisateurs et définir leurs droits.

en: Administer profiles
fr: Administrer les profils

en: Edit and view all user profiles.
fr: Modifier et consulter tous les profils.

en: Make the content of this field private.
fr: Rendre le contenu de ce champ privé.

en: Access Bulk Exporter
fr: Accéder à l'exportation en lots

en: Export various system objects into code.
fr: Exporter les divers objets système dans le code.

en: Administer access rulesets
fr: Administrer les ensembles de règles d'accès

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
fr: Ajouter, supprimer ou modifier des ensembles de règles d'accès personnalisés.

en: Modal Login (default style)
fr: Connexion par fenêtre modale (par défaut)

en: Login via modal
fr: Connexion avec fenêtre modale

en: Modal Login (custom style)
fr: Connexion par fenêtre modale (style personnalisé)

en: Wizard (no modal)
fr: Assistant (non modal)

en: Wizard (default modal)
fr: Assistant (modal par défaut)

en: Pick an animal
fr: Choisir un animal

en: Wizard (custom modal)
fr: Assistant (modal personnalisé)

en: Replace text with "hello world"
fr: Remplacer le texte par "bonjour le monde"

en: Sample Content
fr: Exemple de contenu

en: Delete this row
fr: Supprimer cette ligne

en: CTools Javascript Widgets
fr: Widgets Javascript CTools

en: Link 1
fr: Lien 1

en: Link 2
fr: Lien 2

en: Link 3
fr: Lien 3

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: Click to Drop Down
fr: Cliquer pour dérouler

en: Click to Collapse
fr: Cliquer pour réduire

en: Collapsible Div
fr: Div repliable

en: Hello World
fr: Bonjour Le Monde

en: remain here
fr: rester ici

en: Go to your account
fr: Aller à votre compte

en: your account
fr: votre compte

en: Login Success
fr: Connexion réussie

en: Choose animal
fr: Choisir un animal

en: Configure animal
fr: Configurer animal

en: Sheep
fr: Mouton

en: Configure sheep
fr: Configurer mouton

en: Lizard
fr: Lézard

en: Configure lizard
fr: Configurer lézard

en: Raptor
fr: Rapace

en: Configure raptor
fr: Configurer rapace

en: Choose your animal
fr: Choisissez votre animal

en: Name your sheep
fr: Donnez un nom à votre mouton

en: What kind of sheep
fr: Quelle race de mouton

en: Merino
fr: Mérinos

en: Coriedale
fr: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
fr: Vous avez un mouton @type nommé "@name".

en: Name your lizard
fr: Donnez un nom à votre lézard

en: Venomous
fr: Venimeux

en: You have a @type lizard named "@name".
fr: Vous avez un lézard @type nommé "@name".

en: non-venomous
fr: non-venimeux

en: venomous
fr: venimeux

en: Name your raptor
fr: Donnez un nom à votre rapace

en: What kind of raptor
fr: Quelle espèce de rapace

en: Eagle
fr: Aigle

en: Hawk
fr: Faucon

en: Owl
fr: Hibou

en: Buzzard
fr: Buse

en: Domesticated
fr: Domestiqué

en: You have a @type @raptor named "@name".
fr: Vous avez un @type @raptor nommé "@name".

en: wild
fr: sauvage

en: domesticated
fr: domestiqué

en: Jump!
fr: Sauter!

en: Return to the examples page.
fr: Retourner à la page d'exemples.

en: You successfully jumped! !return_link
fr: Vous avez sauté avec succès ! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
fr: Démo AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Post-Login Action
fr: Action d'après connexion

en: Successful Jumping
fr: Saut effectué avec succès

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fr: Exemple de Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fr: Montre comment utiliser la puissance de Chaos AJAX.

en: Administer custom content
fr: Administrer le contenu personnalisé

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
fr: Ajouter, modifier et supprimer le contenu personnalisé CTools stocké par défaut

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
fr: Au cas où une page aurait plus d'une variante, chaque variante a la possibilité d'être affichée au moment où la page est visitée. Commençant par la première variante et continuant jusqu'à la dernière, chacune teste si ses conditions de sélection sont remplies. La première variante dont les critères (tels que spécifiés ci-dessous) sont vérifiés sera utilisée.

en: There are no wizards available at this time.
fr: Il n'y a aucun assistant disponible pour le moment.

en: Configure new !plugin_title
fr: Configurer nouveau !plugin_title

en: Configure !plugin_title
fr: Configurer !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
fr: Combinaison module/type demandée incorrecte : module @module et type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
fr: Le plugin @plugin de type @owner:@type pointe vers le fichier manquant @file pour le gestionnaire de classe @class.

en: Use Page Manager
fr: Utiliser Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
fr: Autorise les utilisateurs à utiliser la plupart des fonctionnalités de Page Manager, cependant certaines des plus puissantes sont limitées, car potentiellement dommageables pour le site. Notez que l'ensemble de fonctionnalités restreint vous laisse encore un énorme contrôle sur votre site web.

en: Administer Page Manager
fr: Administrer Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
fr: Permet le contrôle total de Page Manager, c'est à dire le contrôle total de votre site. À accorder avec une extrême précaution.

en: Page manager context
fr: Contexte du gestionnaire de page (Page manager)

en: Change general settings for this variant.
fr: Changer les paramètres généraux pour cette variante.

en: 404 Page not found
fr: 404 Page non trouvée

en: 403 Access denied
fr: 403 Accès refusé

en: 301 Redirect
fr: 301 Redirection

en: Redirect destination
fr: Adresse de redirection

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fr: Saisir le chemin de redirection. Vous pouvez utiliser les remplacements de mot-clés des contextes. Vous pouvez utiliser des URLs externes (http://www.example.com/foo) ou des URLs internes (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fr: Le premier élément d'un chemin peut ne pas être dynamique.

en: Export UI wizard cache
fr: Exporter le cache de l'assistant graphique

en: User signature
fr: Signature de l'utilisateur

en: The signature of a user.
fr: La signature d'un utilisateur.

en: "@s" user signature
fr: "@s" signature de l'utilisateur

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
fr: Autorise un utilisateur à utiliser l'interface Stylizer de CTools.

en: Inherit path
fr: Hériter du chemin

en: <strong>Accept</strong> <a href="@terms">Terms & Conditions</a> of Use
fr: <strong>Accepter</strong> les <a href="@terms">termes et conditions</a> d'utilisation

en: Dark
fr: Sombre

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" sur tous les contenus de type Webform. Généralement un droit d'administrateur.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
fr: Donne accès à l'onglet "Résultats" à l'auteur d'un contenu de type Webform qu'il a créé.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la modification de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Droit généralement réservés aux administrateurs.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
fr: Permet la suppression de n'importe quelle soumission de formulaire par n'importe quel utilisateur. Généralement un droit d'administrateur.

en: Form only
fr: Formulaire uniquement

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fr: Le mode d'affichage détermine quelle partie du formulaire doit être affichée dans le bloc.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fr: Le format par défaut pour les nouveaux paramètres des courriels. Les options de courriel des formulaires (Webforms) prennent le dessus par rapport aux paramètres système configurés dans la partie MIME mail.

en: Format override
fr: Surcharge du format

en: Per-webform configuration of e-mail format
fr: Configuration du format de courriel par formulaire webform

en: Send all e-mails in the default format
fr: Envoyer tous les courriels dans le format par défaut

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fr: Forcer l'envoi de tous les courriels des formulaires dans le format par défaut.

en: No available components.
fr: Aucun composant disponible.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications de votre template pour retrouver les valeurs par défaut?

en: Send e-mail as HTML
fr: Envoyer le mail au format HTML

en: Include files as attachments
fr: Inclure les fichiers comme pièces jointes

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fr: Message à afficher lors d'une soumission effectuée avec succès. Si la redirection est définie sur <em>Page de confirmation</em>, ce texte sera affiché sur sa propre page. Autrement il s'affichera comme un message.

en: Redirection location
fr: Emplacement de redirection

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fr: Choisissez où rediriger l’utilisateur après une soumission effectuée avec succès.

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: No redirect (reload current page)
fr: Pas de redirection (recharger la page actuelle)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fr: Si activé, ce webform sera disponible dans un block.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fr: Une adresse URL valide est nécessaire pour valider la redirection personnalisée.

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Full, human-readable options (values)
fr: Complet, options affichées (valeurs)

en: Short, raw options (keys)
fr: Court, options brutes (clés)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fr: Choisir quelle partie des options doit être affichée depuis les paires clé|valeur.

en: Webform edit link
fr: Lien d'édition du formulaire webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fr: Fournir un lien simple pour modifier les composants et la configuration du formulaire Webform.

en: Webform results link
fr: Lien vers les résultats du formulaire Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fr: Fournir un lien simple pour voir les résultats d'un formulaire Webform.

en: edit webform
fr: modifier un webform

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fr: Le chemin du fichier principal pour cet élément, relatif à la racine de Drupal&nbsp;; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fr: Le nom de l'item ; ex.: 'node'.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fr: Type de l'élément, soit un module, un thème, ou un moteur de thème.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fr: Booléen indiquant si un élément est activé ou pas.

en: Schema version
fr: Version du schéma de la BDD

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fr: Numéro de version du schéma de la base de données du module: -1 si le module n'est pas installé (ses tables n'existent pas), 0 ou le plus grand N renvoyé par la fonction hook_update_N() du module, si elle a été lancé une fois, ou le plus grand N existant lorsque le module a été installé pour la première fois.

en: View: !view
fr: Vue : !view

en: Media file selector
fr: Sélecteur de fichier Media

en: Large filetype icon
fr: Grande icône du type de fichier

en: Current format is
fr: Le format courant est

en: Start upload
fr: Démarrer le transfert

en: Click to edit details
fr: Cliquer pour modifier les détails

en: Import media files from the local filesystem
fr: Importer des fichiers multimédia depuis le système de fichier local

en: Simple file importer
fr: Importateur simple de fichier

en: @type media type settings
fr: Paramètres du type de média @type

en: Only the following types of files are allowed to be uploaded: %types-allowed
fr: Seuls les types de fichiers suivants peuvent être transférés : %types-allowed

en: %url could not be added.
fr: %url n'a pas pu être ajouté.

en: Unable to handle the provided embed string or URL.
fr: Impossible de gérer la chaîne d'intégration ou l'URL fournie.

en: Provides an API for accessing media on various internet services
fr: Fournit une API pour accéder aux média de plusieurs services web

en: Use PHP for title patterns
fr: Utiliser du code PHP pour les motifs de titre

en: Use PHP for title patterns.
fr: Utiliser du code PHP pour les motifs de titre.

en: Leave blank for using the per default generated title. Otherwise this string will be used as title. Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
fr: Laisser vide pour utiliser les titres générés par défaut. Autrement cette chaîne sera utilisée comme titre. Utilisez la syntaxe [token] si vous voulez insérer un motif de remplacement.

en: You are not allow the configure the pattern for the title, as you lack the %permission permission.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à configurer le motif pour le titre, il vous manque la permission %permission

en: Automatic (hide title field)
fr: Automatique (cache le champ de titre)

en: Automatic (if title empty)
fr: Automatique (si le titre est vide)

en: No Headers
fr: Pas d'En-têtes

en: No headers
fr: Pas d'en-têtes

en: Delete and save
fr: Supprimer et enregistrer

en: Enable and save
fr: Activer et enregistrer

en: Disable and save
fr: Désactiver et enregistrer

en: Revision: ID
fr: Révision : ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fr: Créé un contexte de nœud à partir d'un argument ID de la révision.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fr: Entrer l'ID de la révision d'un noeud pour cet argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom du terme, en minuscules avec espaces convertis en tirets

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fr: Nom de terme du premier terme, en minuscules et avec les espaces convertis en tirets

en: Decimal places
fr: Positions après la virgule

en: Feeds importers
fr: Importateurs Feeds

en: Importing (@progress %)
fr: Importation en cours (@progress %)

en: Import all content from source?
fr: Importer tout le contenu depuis la source ?

en: Delete all items from source?
fr: Supprimer tous les éléments depuis la source ?

en: Deleting (@progress %)
fr: Suppression en cours (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Deleting items - @progress % complete.
fr: Importation en cours - @progress % terminé.

en: Last import: @ago ago.
fr: Dernière importation : il y a @ago.

en: @count imported items total.
fr: @count éléments importés au total.

en: No imported items.
fr: Aucun élément importé.

en: Periodic import: !import_period
fr: Import périodique : !import_period

en: Do not import on submission
fr: Ne pas importer à la soumission.

en: Requires cron to be configured.
fr: Requiert que le planificateur de tâches soit configuré.

en: Periodic import
fr: Importation périodique

en: Choose how often a source should be imported periodically.
fr: Choisir à quelle fréquence une source doit être importée.

en: Download a template
fr: Télécharger un modèle

en: Deleted @number @entity | Deleted @number @entities
fr[0]: @number @entity supprimée
fr[1]: @number @entities supprimées

en: Slides
fr: Diapositives

en: CAPTCHA placement caching
fr: Cache du placement des CAPTCHA

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
fr: Par souci d'efficacité, la position des CAPTCHA dans chaque formulaire concerné est enregistrée en cache. La plupart du temps, la structure des formulaires ne change pas ; ce serait donc une perte de temps de toujours recalculer la position du CAPTCHA. Mais pour les cas où la structure d'un formulaire change malgré tout (par ex. lors de la création du site), le fait de vider le cache de placement des CAPTCHA permet de réadapter le placement des CAPTCHA dans les formulaires.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fr: Vider le cache du placement des CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fr: Le cache de placement des CAPTCHA a été vidé.

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Header First
fr: Premier en-tête

en: Header Second
fr: Second en-tête

en: Preface Second
fr: Deuxième préface

en: Preface Third
fr: Troisième préface

en: Postscript Third
fr: Postscript Troisième

en: Footer First
fr: Premier pied de page

en: Footer Second
fr: Deuxième pied de page

en: Enabling this feature will give a &lt;div&gt; wrapper around the zone itself, allowing you to theme in elements that appear outside the 960 pixel container zone.
fr: L'activation de cette fonctionnalité vous donnera une &lt;div&gt; enveloppante autour de la zone elle-même, vous permettant ainsi l'agencement des éléments qui apparaissent en dehors de  la zone conteneur de 960 px.

en: Primary Region
fr: Région Primaire

en: User Bar First
fr: Première barre utilisateur

en: User Bar Second
fr: Seconde barre utilisateur

en: Human-readable name
fr: Nom affiché

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %entity %label ?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %entity %label ?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
fr: %entity %label rétablie aux réglages par défaut.

en: Deleted %entity %label.
fr: %entity %label supprimé(e).

en: Add @entity_type
fr: Ajouter un type d'entité @entity_type

en: Edit @label
fr: Modifier @label

en: Clone @label
fr: Cloner @label

en: Revert @label
fr: Réinitialiser @label

en: Delete @label
fr: Supprimer @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
fr: Les noms système ne doivent pas comporter que des nombres.

en: The author of the comment.
fr: L'auteur du commentaire.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
fr: Consigner les informations sur les mauvaises réponses dans le <a href="!dblog">journal</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
fr: Administrer les paramètres de CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
fr: Passer le CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
fr: Les utilisateurs ayant ce droit n'auront pas de CAPTCHA.

en: Select the fonts to use for the text in the image CAPTCHA. Apart from the provided defaults, you can also use your own TrueType fonts (filename extension .ttf) by putting them in %fonts_library_general or %fonts_library_specific.
fr: Sélectionnez les polices à utiliser pour générer le texte des images CAPTCHA. En plus des polices par défaut, vous pouvez utiliser vos propres polices TrueType (extension de fichier en .ttf) en les plaçant dans %fonts_library_general ou %fonts_library_specific.

en: The human-readable name of this profile type.
fr: Le nom affiché de ce type de profil.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de profil. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des underscores (_).

en: Show during user account registration.
fr: Afficher pendant l'inscription du compte utilisateur.

en: The profile type.
fr: Le type du profil.

en: There is no profile data yet.
fr: Il n'y a pas encore de données de profil.

en: Are you sure you want to delete profile %label?
fr: Êtes-vous certain(e) de vouloir supprimer le profil %label ?

en: Deleted %label.
fr: %label supprimé.

en: My @profile-label
fr: Mon @profile-label

en: Provide a separate page for editing profiles.
fr: Fournir une page séparée pour la modification des profils.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
fr: Ajoute des pages séparées pour consulter et modifier les profils.

en: Data export
fr: Exportation de données

en: Export the view results to a file. Can handle very large result sets.
fr: Exporter les résultats de la vue dans un fichier. Peut traiter des ensembles de résultats très larges.

en: Display the view as a comma separated list.
fr: Afficher la vue en tant que liste séparée par des virgules.

en: Keep track of currently executing exports.
fr: Garder un suivi des exportations en cours d'exécution.

en: Plugin to export views data into various file formats
fr: Plugin pour exporter des vues de données vers différents formats de fichier.

en: Batched export
fr: Exportation par lots

en: Export data in small segments to build a complete export. Recommended for large exports sets (1000+ rows)
fr: Exporter les données par petits fragments pour construire une exportation complète. Recommandé pour des exportations importantes (plus de 1000 lignes)

en: Export data all in one segment. Possible time and memory limit issues.
fr: Exporter toutes les données d'un seul coup. Peut causer des problèmes de délais et de mémoire.

en: Building export
fr: Construction de l'exportation

en: Export is starting up.
fr: Début de l'exportation.

en: Exporting @percentage% complete,
fr: Exportation @percentage% effectuée,

en: Export has encountered an error.
fr: Une erreur est survenue pendant l'exportation.

en: A maximum of 20 items will be shown here, all results will be shown on export.
fr: Un maximum de 20 éléments sera montré ici, tous les résultats seront affichés dans l'exportation.

en: Could not write to temporary output file for result export (@file). Check permissions.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier de rendu temporaire pour le résultat d'exportation (@file). Veuillez vérifier les droits.

en: Export Aborted
fr: Exportation annulée

en: Time remaining: about @interval.
fr: Temps restant : environ @interval.

en: This is the separator that is used to separate fields. CSV implies comma separated fields so this should not be changed unless you have specific requirements
fr: Il s'agit du séparateur utilisé pour séparer les champs. Le format CSV suppose que les champs sont séparés par des virgules, donc cela ne devrait pas être modifié, sauf en cas de besoin spécifique.

en: Quote values. Useful for output that might contain your separator as part of one of the values.
fr: Mettre les valeurs entre guillemets. Utile pour les données qui pourraient contenir le séparateur au sein des valeurs.

en: Transform spaces
fr: Transformer les espaces

en: Transform type
fr: Transformer le type

en: Data export successful
fr: Exportation de données réussie

en: Your export has been created. View/download the file <a href="@link">here</a> (will automatically download in 3 seconds.)
fr: Votre exportation a été créée. Vous pouvez télécharger ou visualiser le fichier <a href="@link">ici</a> (téléchargement automatique dans 3 secondes.)

en: Return to previous page
fr: Retourner à la page précédente

en: Edit flag
fr: Modifier le marqueur

en: Delete flag
fr: Supprimer le marqueur

en: Add a new flag
fr: Ajouter un nouveau marqueur

en: (No information available)
fr: (Aucune information disponible)

en: Could not create temporary directory for result export (@dir). Check permissions.
fr: Impossible de créer le répertoire temporaire pour le résultat de l'exportation (@dir). Veuillez vérifier les droits.

en: Hash
fr: Hachage

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
fr: Pour l'importation, copiez le contenu de la zone de texte et collez-le dans la page d'import.

en: Paste an exported %entity_type here.
fr: Coller un type d'entité %entity_type exporté ici.

en: Imported %entity %label.
fr: %entity %label importé(e).

en: Export @label
fr: Exporter @label

en: Import @entity_type
fr: Importer @entity_type

en: Static Title
fr: Titre Statique

en: Static title
fr: Titre statique

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
fr: Ce titre sera toujours utilisé si &ldquo;Titre Statique&rdquo; est sélectionné ci-dessus.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
fr: Un titre par défaut doit être fourni si le titre est une valeur statique.

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
fr: Activer le profilage (profiling) de toutes les pages vues et des requêtes <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
fr: Utiliser jQuery décompressé

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
fr: Utilisez une version lisible par tous de JQuery à la place de la version minimisée qui accompagne Drupal afin de faciliter le débogage JavaScript.

en: %error: %message in %function (line %line of %file).
fr: %error : %message dans %function (ligne %line de %file).

en: Include %anonymous
fr: Inclure %anonymous

en: Allow entering any user name
fr: Autorise l'entrée de n'importe quel nom d'utilisateur

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
fr: Attention : cet utilisateur anonyme ne pourra plus revenir à l'état antérieur.

en: jQuery could not be replaced with an uncompressed version of 1.4.4, because jQuery @version is running on the site.
fr: jQuery ne pourra pas être remplacé par la version 1.4.4, parce que jQuery @version est exécuté sur le site.

en: Entity info
fr: Informations d'entité

en: View entity information across the whole site.
fr: Voir les informations d'entité sur l'ensemble du site.

en: Return a given query, with arguments instead of placeholders. Used by query log
fr: Retourne une requête donnée, avec arguments plutôt que des espaces réservés. Utilisée par le journal des requêtes.

en: Debug mode verifies the grant records in the node_access table against those that would be set by running !Rebuild_permissions, and displays them all; this can cause considerable overhead.<br />For even more information enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>, too.
fr: Le mode Débogage vérifie que les enregistrements des permissions accordées correspondent, dans la table node_access, à ceux qui doivent être définis lors de l’exécution de !Rebuild_permissions , et les affiche tous ; ce qui peut entraîner une énorme surcharge.<br />Pour avoir plus d'informations, activez aussi le bloc <a href="@link">%DNAbU</a>.

en: For per-user access permissions enable the <a href="@link">%DNAbU block</a>.
fr: Pour les permissions d'accès 'par utilisateur', activer le <a href="@link">bloc %DNAbU</a>.

en: Generated @number_menus menus, @number_links links.
fr: @number_menus menus, @number_links liens générés.

en: Deleted existing terms.
fr: Termes existants supprimés.

en: Deleted existing vocabularies.
fr: Vocabulaires existants supprimés.

en: Deleted existing menus and links.
fr: Menus et liens existants supprimés.

en: Created the following new menus: !menus
fr: Nouveaux menus suivants créés : !menus

en: Created @count new menu links.
fr: @count nouveaux liens de menu créés.

en: Description of @name
fr: Description de @name

en: Description of @title.
fr: Description de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
fr: <strong>Supprimer tout le contenu</strong> dans ces types de contenu avant de générer du nouveau contenu.

en: Restrict terms to these vocabularies.
fr: Restreindre les termes à ces vocabulaires.

en: Number of terms?
fr: Nombre de termes ?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
fr: Supprimez les termes existants dans les vocabulaires spécifiés avant de générer de nouveaux termes.

en: Number of vocabularies?
fr: Nombre de vocabulaires ?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
fr: Supprimer les vocabulaires existants avant d'en générer de nouveaux.

en: Create new menu(s)
fr: Créer de nouveaux menus

en: Generate links for these menus
fr: Générer des liens pour ces menus

en: Number of new menus to create
fr: Nombre de nouveaux menus à créer

en: Number of links to generate
fr: Nombre de liens à générer

en: Types of links to generate
fr: Types de liens à générer

en: Maximum link depth
fr: Profondeur maximale des liens

en: Maximum menu width
fr: Largeur maximale du menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
fr: Limiter la largeur des liens de premier niveau du menu généré à un certain nombre d'éléments.

en: Delete existing custom generated menus and menu links before generating new ones.
fr: Supprimer les menus et les liens de menu personnalisés générés avant d'en générer de nouveaux.

en: Generate terms
fr: Générer des termes

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
fr: Générer un nombre donné de termes. Supprimer optionnellement les termes actuels.

en: Generate vocabularies
fr: Générer des vocabulaires

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
fr: Générer un nombre donné de vocabulaires. Supprimer optionnellement les vocabulaires actuels.

en: Generate menus
fr: Générer des menus

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
fr: Générer un nombre donné de menus et de liens de menu. Supprimer optionnellement les menus actuels.

en: Administer > Appearance > Administration theme
fr: Administrer > Apparence > Thème d'administration

en: Fixed value
fr: Valeur fixe

en: Access Backup and Migrate
fr: Accéder à Backup and Migrate

en: Access the Backup and Migrate admin section.
fr: Accèder à la section d'administration de Backup and Migrate.

en: Perform a backup
fr: Effectuer une sauvegarde

en: Back up any of the available databases.
fr: Sauvegarde n'importe quelle base de donnée disponible.

en: Access backup files
fr: Accéder aux fichiers de sauvegarde

en: Access and download the previously created backup files.
fr: Accéder et télécharger les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Delete backup files
fr: Supprimer des fichiers de sauvegardes

en: Delete the previously created backup files.
fr: Supprimer les fichiers de sauvegardes créés précédemment.

en: Restore the site
fr: Restaurer le site

en: Restore the site's database from a backup file.
fr: Restaurer la base de donnée du site depuis un fichier de sauvegarde.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
fr: Modifier les profils, les planifications et les destinations de Backup and Migrate.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
fr: Impossible de déplacer les dossiers de sauvegarde vers votre dossier privé, veuillez vérifier vos permissions sur les fichiers et déplacer %from vers %to

en: file system settings
fr: paramètres du système de fichier

en: @title Files
fr: Fichiers de @title

en: The filename that will be suggested to the browser for downloading purposes. You may include replacement patterns from the list below.
fr: Le nom de fichier qui sera proposé au navigateur pour le téléchargement. Vous pouvez inclure les motifs de remplacement de la liste ci-dessous.

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right.</p>
fr: <p>Les motifs de substitution suivants sont disponibles pour cet affichage. Utiliser le motif de gauche pour afficher la valeur indiquée à droite.</p>

en: @argument value
fr: Valeur de @argument

en: effective exposed filters, like <em>filter1_foo-filter2_bar</em>
fr: filtres exposés effectifs, comme <em>filter1_foo-filter2_bar</em>

en: The name of the user who should gain or lose !points.
fr: Le nom de l'utilisateur qui doit gagner ou perdre !points.

en: The number of !points to add or subtract.  For example, enter %positive to add !points or %negative to deduct !points.
fr: Le nombre de !points à ajouter ou à retirer. Par exemple, entrez un %positive pour ajouter des !points ou %negative pour en retirer.

en: If checked, this !points transaction must be approved, through the moderation process.
fr: Si coché, cette transaction de !points devra être approuvée à travers la procédure de modération.

en: The date and time recorded for this transaction. Use this format: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ.
fr: La date et l'heure enregistrées pour cette traduction. Utilisez ce format : YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ.

en: The date and time that the !points should expire. Use this format: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Leave this field blank if the !points should never expire.
fr: La date et l'heure auxquelles les !points expireront. Utilisez ce format : YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Laissez ce champ vide si les !points ne sont pas censés expirer.

en: The !points category that should apply to this transaction.
fr: La catégorie de !points qui devra s'appliquer à cette transaction.

en: Enter an optional description for this transaction, such as the reason !points were added or subtracted.
fr: Indiquez une description optionnelle pour cette transaction, par exemple la raison pour laquelle les !points ont été ajoutés ou retranchés.

en: Enter an optional reference code for this transaction. This is for internal tracking and is not shown to the end user.
fr: Indiquez un code optionnel de référence pour cette transaction. Il servira à un suivi interne, invisible pour l'utilisateur final.

en: The user who gave the transaction its current status.
fr: L’utilisateur qui a donné à la transaction son statut actuel.

en: Specified user does not exist.
fr: L’utilisateur spécifié n’existe pas.

en: Amount of !points must be a positive or negative number.
fr: Le nombre de !points doit être un nombre positif ou négatif.

en: The provided timestamp is not a valid date.
fr: L'horodatage fourni n'est pas une date valide.

en: Changes to the !points transaction have been saved.
fr: Les modifications de la transaction de !points ont été enregistrées.

en: Totals (%category category)
fr: Total (Catégorie %category)

en: Transactions (%category category)
fr: Transactions (Catégorie %category)

en: Moderation (%category category)
fr: Modération (Catégorie %category)

en: Reason: !reason
fr: Raison : !reason

en: When !points expire, you may include a description that explains to the user why his !points balance has changed. You may include the following variables in your description:
fr: Lorsque !points arrivent à expiration, vous pouvez insérer une description qui expliquera à l'utilisateur pourquoi sa balance de !points a changé. Vous pouvez inclure les variables suivantes dans cette description :

en: Control the behavior of messages users see.
fr: Contrôle le comportement des messages que consultent les utilisateurs.

en: Limits the number of transactions displayed per page.
fr: Limite le nombre de transactions affichées par page.

en: If set to "No" users with zero !points will not be displayed in the reports
fr: Si "Aucun" est sélectionné, les utilisateurs n'ayant aucun !points ne seront pas affichés dans les rapports.

en: Total !points in all categories
fr: Total de !points toutes catégories confondues

en: Categories to display on the user profile page and in the User's !points block
fr: Catégories à afficher sur le profil utilisateurs et dans le bloc !points de l'utilisateur.

en: Select the !points categories that should be displayed. Check "Total !points in all categories" to display a sum total of all individual !points categories.
fr: Sélectionne les catégories de !points qui doivent être affichées. Sélectionnez "Total des !points dans toutes les catégories" pour afficher la somme totale des !points de toutes les catégories.

en: Word to use for the general category
fr: Terme à utiliser pour la catégorie principale

en: By default, %default is the name used for the module's umbrella category. You may change this here.
fr: Par défaut, %default est le nom utilisé pour la catégorie parente du module. Vous pouvez le modifier ici.

en: Additional !points settings
fr: Réglages additionnels de !points

en: !Points for @username (%category category)
fr: !Points pour @username (catégorie %category)

en: Total !points (%category category)
fr: Total des !points (catégorie %category)

en: !Points for @username
fr: !Points pour @username

en: Total !points
fr: Total de !points

en: Approved !points
fr: !Points approuvés

en: Pending !points
fr: !Points en attente

en: Expiration status
fr: Statut d’expiration

en: Not expired
fr: Pas expiré

en: Related !points transactions
fr: Transactions de !points associées

en: Prior transaction
fr: Transaction précédente

en: Follow-up transactions
fr: Transactions de suivi

en: Description (manually entered)
fr: Description (entrée manuellement)

en: Description (auto generated)
fr: Description (générée automatiquement)

en: The categories (terms) of userpoints used
fr: Les catégories (termes) de points utilisateurs utilisées

en: A User's !points for this transaction.
fr: Un !point Utilisateur pour cette action

en: The categories (terms) of userpoints used for this transaction
fr: Les catégories (termes) de points utilisateur utilisées pour cette transaction

en: The created timestamp for the transaction.
fr: L'horodatage de création d'une transaction.

en: The changed timestamp for the transaction, for when the transaction is updated.
fr: L'horodatage de modification d'une transaction lorsqu'elle est mise à jour.

en: The status of the transaction.
fr: Le statut de la transaction.

en: The description for the transaction.
fr: La description de la transaction.

en: The reference for the transaction.
fr: La référence de la transaction.

en: The expiration date for the transaction.
fr: La date d’expiration de la transaction.

en: The expiry status for the transaction.
fr: Le statut d’expiration de la transaction.

en: The entity_id field. Used to relate to the node table.
fr: Le champ entity_id. Utilisé pour lier à la table des nœuds.

en: The entity type for the transaction.
fr: Le type d’entité pour la transaction

en: The operation for the transaction.
fr: L'opération de la transaction.

en: The user that will receive the !points
fr: L'utilisateur qui va recevoir les !points

en: Amount of !points to give or take.
fr: Nombre de !points à donner ou à reprendre.

en: !Points category
fr: Catégorie de !points

en: The entity to which this transaction refers.
fr: L’entité à laquelle cette transaction fait référence.

en: Can contain the reason why the points have been granted.
fr: Peut contenir la raison pour laquelle les points ont été accordés.

en: Describes the operation (Insert/Remove/...).
fr: Décrit les opérations (Insérer/Retirer/…).

en: Can contain a reference for this transaction.
fr: Peut contenir une référence pour cette transaction.

en: Whether or not to show a message to the user when this !points transaction is added.
fr: Afficher ou ne pas afficher un message à l'utilisateur lorsque la transaction de !points est ajoutée.

en: Whether or not this !points transaction should be moderated.
fr: Indiquer si cette transaction de !points doit être modérée ou pas.

en: Define when the !points should expire.
fr: Définir quand les !points doivent expirer.

en: Load !points of a user
fr: Charger les !points d’un utilisateur

en: Number of !points in the specified category.
fr: Nombre de !points dans la catégorie spécifiée.

en: Use the site default
fr: Utiliser la valeur par défaut du site

en: Automatically approved
fr: Approbation automatique

en: Added to moderation
fr: Ajouté à la modération

en: !Points transaction
fr: Transaction de !points

en: Can contain the reason why the points have been given.
fr: Peut contenir la raison pour laquelle les points ont été accordés.

en: Time when the points were given.
fr: Date à laquelle les points ont été donnés.

en: Time when the points will expire.
fr: Date à laquelle les points expireront.

en: Status of this transaction.
fr: Statut de cette transaction.

en: User will be awarded !points
fr: L'utilisateur sera récompensé de !points

en: View own !points
fr: Voir ses propres !points

en: Allows to view own !points, including own !point transactions.
fr: Permet de voir ses propres !points, y compris ses propres transactions de !point.

en: View all !points
fr: Afficher tous les !points

en: Allows to view the !points of other users, but not the transactions.
fr: Permet de voir les !point des autres utilisateurs, mais pas les transactions.

en: Add new !point transactions
fr: Ajouter de nouvelles transactions de !point

en: Allows to create new !point transactions.
fr: Permet de créer de nouvelles transactions de !point.

en: Moderate !point transactions
fr: Modérer les transaction de !points

en: Allows to approve or disapprove !point transactions.
fr: Permet d'approuver ou de refuser des transactions de !points.

en: Administer Userpoints
fr: Administrer Userpoints

en: Allows to configure the settings and includes full read and write access of all !point transactions.
fr: Permet de configurer les réglages de toutes les transactions de !points en incluant les accès complets de lecture et écriture.

en: Total (all categories): @points
fr: Total (toutes catégories) : @points

en: %category: @points
fr: %category : @points

en: View !points transactions
fr: Voir les transactions de !points

en: Add or deduct !points
fr: Ajouter ou déduire des !points

en: My !points balance
fr: Ma balance de !points

en: !Points have expired.
fr: !Points ont expiré.

en: Unknown category
fr: Catégorie inconnue.

en: Auto resize
fr: Redimensionner automatiquement

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
fr: Permet aux modules de travailler avec n'importe quel type d'entité et de fournir des entités.

en: Entity tokens
fr: Jetons d'entité

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
fr: Fournit des jetons de substitution pour toutes les propriétés qui n'ont pas de jeton mais sont connues d'Entity API.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fr: La version dans la langue originale de ce nœud, s'il en existe une.

en: Your groups
fr: Vos groupes

en: Group content state
fr: État du contenu du groupe

en: Administer all groups and permissions.
fr: Administrer tous les groupes et droits.

en: Edit the group. Note: This permission controls only node entity type groups.
fr: Modifier le groupe. Note : Ce droit ne contrôle que les entités groupes de type nœud.

en: Administer group
fr: Administrer le groupe

en: Determine if this should be a group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe.

en: Determine if group should use default roles and permissions.
fr: Déterminer si le groupe doit utiliser les rôles et droits par défaut.

en: Group roles and permissions
fr: Rôles et droits du groupe

en: Determine to which groups this group content is assigned to.
fr: Déterminer à quels groupes ce contenu de groupe est assigné.

en: Groups audience
fr: Audience de groupes

en: API to allow associating content with groups.
fr: API permettant d'associer des contenus à des groupes.

en: Group user roles
fr: Rôles des utilisateurs du groupe.

en: Group permissions
fr: Droits du groupe

en: Filter by group permissions.
fr: Filtrer par droits du groupe.

en: Add Group access field to group types.
fr: Ajouter le champ d'accès de groupe aux types de groupe.

en: Group visibility
fr: Visibilité du groupe

en: Add Group access field to group-content types, that may override the group settings.
fr: Ajouter le champ d'accès au groupe au type de contenu de groupe, qui peuvent supplanter les paramètres du groupe.

en: Group content visibility
fr: Visibilité du contenu de groupe

en: Enable access control for private and public groups and group content.
fr: Activer le contrôle d'accès pour les groupes privés et publics et pour le contenu de groupe.

en: Group context detection
fr: Détection du contexte de groupe

en: Order of Group context detection methods.
fr: Ordre des méthodes de détection du contexte de groupe.

en: Group context negotiation configuration saved.
fr: Configuration de la négociation du contexte de groupe enregistrées.

en: Determine context by checking if a node is a group or a group content.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si un nœud est un groupe ou un contenu de groupe.

en: User view
fr: Voir l'utilisateur

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user view' page.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si l'utilisateur est un groupe ou un contenu de groupe sur la page 'voir l'utilisateur'.

en: User edit
fr: Modifier l'utilisateur

en: Determine context by checking if a user is a group or a group content on the 'user edit' page.
fr: Déterminer le contexte en vérifiant si l'utilisateur est un groupe ou un contenu de groupe sur la page 'modifier l'utilisateur'.

en: Organic groups context
fr: Contexte Organic groups

en: Get a group from a viewed page.
fr: Obtenir le groupe à partir d'une page vue.

en: View @label field
fr: Voir le champ @label

en: Edit @label field
fr: Modifier le champ @label

en: Provide field access based on group.
fr: Fournir un accès au champ basé sur le groupe.

en: Organic groups register
fr: Inscription Organic groups

en: Allow subscribing to groups during the user registration.
fr: Autoriser les abonnements aux groupes lors de l'inscription des utilisateurs.

en: Add a group member to %group
fr: Ajouter un membre au groupe %group

en: You have entered an invalid user name.
fr: Vous avez saisi un nom d'utilisateur invalide.

en: %user has been added to group.
fr: %user a été ajouté au groupe.

en: view permissions
fr: voir les droits

en: @bundle - @entity entity
fr: @bundle - entité @entity

en: Field %field already exists in %bundle.
fr: Le champ %field existe déjà dans %bundle.

en: Added field %field to %bundle.
fr: Champ %field ajouté à %bundle.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre n'importe quel groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a>. Après avoir fait ça, vous devrez re-demander un abonnement.

en: In order to join any group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
fr: Afin de joindre un groupe, vous devez <a href="!login">vous identifier</a> ou <a href="!register">créer un nouveau compte</a>. Après ceci, vous devrez demander une nouvelle fois un abonnement.

en: You are already a member of the group @group.
fr: Vous êtes déjà membre du groupe @group.

en: @user is already a member of the group @group.
fr: @user est déjà membre du groupe @group.

en: As the manager of %group, you can not leave the group.
fr: En tant que gestionnaire de %group, vous ne pouvez pas quitter le groupe.

en: Are you sure you want to unsubscribe from the group %title?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir vous désabonner du groupe %title ?

en: You are the group manager
fr: Vous êtes le gestionnaire du groupe

en: Request group membership
fr: Demander à faire partie du groupe

en: This is a closed group. Only a group administrator can add you.
fr: C'est un groupe fermé. Seul un administrateur de groupe peut vous ajouter.

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Approve and deny subscription
fr: Autoriser ou refuser les abonnements

en: Add people
fr: Ajouter des utilisateurs

en: Add group members.
fr: Ajouter des membres au groupe.

en: Manage the group members.
fr: Gérer les membres du groupe.

en: Roles (read-only)
fr: Rôles (lecture seule)

en: Manage the group roles.
fr: Gérer les rôles du groupe.

en: View the group roles.
fr: Voir les rôles du groupe.

en: Permissions (read-only)
fr: Droits (lecture seule)

en: Manage the group permissions.
fr: Gérer les droits du groupe.

en: View the group permissions.
fr: Voir les droits du groupe.

en: Find and manage group members.
fr: Trouver et gérer les membres du groupe.

en: Organic groups UI
fr: UI d'Organic groups

en: Organic groups UI.
fr: UI d'Organic groups.

en: OG group
fr: Groupe OG

en: Control access by whether or not a node is of type "Group content".
fr: Contrôle d'accès si un nœud est du type "Contenu de groupe".

en: Control access by whether or not a node is of type "Group".
fr: Contrôle d'accès si un nœud est du type "Groupe".

en: OG: user permission in group
fr: OG : permission de l'utilisateur dans le groupe

en: Group permission
fr: Permission du groupe

en: Only users with the selected permission flag, in the specified group, will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs avec le drapeau de permission sélectionné, dans le groupe spécifié, auront accès à ceci.

en: @identifier has "@perm in @group group"
fr: @identifier a "@perm dans le groupe @group"

en: Path to FullCalendar
fr: Chemin d'accès à FullCalendar

en: Choose FullCalendar compression level
fr: Choisir le niveau de compression de FullCalendar

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
fr: Notez que le module CAPTCHA désactive <a href="!performance_admin">la mise en cache</a> des pages qui contiennent un défi CAPTCHA.

en: Page background
fr: Arrière-plan de la page

en: Run import
fr: Exécuter l'import

en: Name of the font.
fr: Nom de la police.

en: Font preview
fr: Prévisualisation de la police

en: Current additions
fr: Additions actuelles

en: Also includes !additional_dates.
fr: Inclut également !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fr: Se répète !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fr: L'intervalle des années doit être au format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, ou 2005:+9

en: The file.
fr: Le fichier.

en: Whether the file is being displayed.
fr: Si le fichier est affiché.

en: The image file.
fr: Le fichier image.

en: The main body text
fr: Le corps du texte

en: %type_name: Edit own profile
fr: %type_name : Modifier son propre profil

en: %type_name: Edit any profile
fr: %type_name : Modifier tous les profils

en: %type_name: View own profile
fr: %type_name : Consulter son propre profil

en: %type_name: View any profile
fr: %type_name : Consulter tous les profils

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
fr: Aucun champ n'a été associé à ce type de profil. Rendez-vous sur la page des <a href="!url">types de profil</a> pour ajouter quelques champs.

en: Main profile
fr: Profil principal

en: Run arbitrary PHP from a block.
fr: Exécuter du code PHP à partir d'un bloc.

en: Become any user on the site with just a click.
fr: Devenir n'importe quel utilisateur sur le site en un seul clic.

en: !YES: @node_access_table
fr: !YES : @node_access_table

en: !YES: Node access allows this based on one or more records in the @node_access_table table (see the other DNA block!).
fr: !YES : Node access permet ceci en se basant sur un ou plusieurs enregistrements dans la table @node_access_table (voir l'autre bloc DNA !).

en: Subdirectory
fr: Sous-répertoire

en: Do you want to approve @count !point for !user in the %category category? | Do you want to approve @count !points for !user in the %category category?
fr[0]: Voulez-vous approuver @count !point pour !user dans la catégorie %category ?
fr[1]: Voulez-vous approuver @count !points pour !user dans la catégorie %category ?

en: Do you want to decline @count !point for !user in the %category category? | Do you want to decline @count !points for !user in the %category category?
fr[0]: Voulez-vous refuser @count !point pour !user dans la catégorie %category ?
fr[1]: Voulez-vous refuser @count !points pour !user dans la catégorie %category ?

en: You did not receive approval for @count !point in the %category category. | You did not receive approval for @count !points in the %category category.
fr[0]: Vous n'avez pas eu d'approbation pour @count !point dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous n'avez pas eu d'approbation pour @count !points dans la catégorie %category.

en: !username did not receive approval for @count !point in the %category category. | !username did not receive approval for @count !points in the %category category.
fr[0]: !username n'a pas reçu d'approbation pour @count !point dans la catégorie %category.
fr[1]: !username n'a pas reçu d'approbation pour @count !points dans la catégorie %category.

en: You just had a !point deducted, pending administrator approval. | You just had @count !points deducted, pending administrator approval.
fr[0]: Vous venez de perdre un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: Vous venez de perdre @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: !username just had a !point deducted, pending administrator approval. | !username just had @count !points deducted, pending administrator approval.
fr[0]: !username vient de perdre un !point, en attente de validation par un administrateur.
fr[1]: !username vient de perdre @count !points, en attente de validation par un administrateur.

en: You just had a !point deducted and now have %total !points in the %category category. | You just had @count !points deducted and now have %total !points in the %category category.
fr[0]: Vous venez de perdre un !point et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous venez de perdre @count !points et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: !username just had a !point deducted and now has %total !points in the %category category. | !username just had @count !points deducted and now has %total !points in the %category category.
fr[0]: !username vient de perdre un !point et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: !username vient de perdre @count !points et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: You just earned a !point, pending administrator approval. | You just earned @count !points, pending administrator approval.
fr[0]: Vous venez de gagner un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: Vous venez de gagner @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: !username just earned a !point, pending administrator approval. | !username just earned @count !points, pending administrator approval.
fr[0]: !username vient de gagner un !point, en attente d'approbation par un administrateur.
fr[1]: !username vient de gagner @count !points, en attente d'approbation par un administrateur.

en: You just earned a !point and now have %total !points in the %category category. | You just earned @count !points and now have %total !points in the %category category.
fr[0]: Vous venez de gagner un !point et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: Vous venez de gagner @count !points et avez maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: !username just earned a !point and now has %total !points in the %category category. | !username just earned @count !points and now has %total !points in the %category category.
fr[0]: !username vient de gagner un !point et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.
fr[1]: !username vient de gagner @count !points et a maintenant %total !points dans la catégorie %category.

en: List transactions
fr: Lister les transactions

en: Approved by default.
fr: Approuvé par défaut.

en: Moderated by default.
fr: Modéré par défaut.

en: No message is displayed by default.
fr: Aucun message n’est affiché par défaut.

en: Message is displayed by default.
fr: Le message est affiché par défaut.

en: %limit transactions, %usercount users per page.
fr: %limit transactions, %usercount utilisateurs par page.

en: Default: %category<br />Displayed: %display_categories
fr: Défaut : %category<br />Affiché : %display_categories

en: Always use system time for transactions.
fr: Toujours utiliser l'heure système pour les transactions.

en: Allow customization of transaction time.
fr: Permet la personnalisation de l'heure de transaction.

en: Expiration at %date.
fr: Expiration le %date.

en: Expiration in %date.
fr: Expiration dans %date.

en: No expiration.
fr: Aucune expiration.

en: This is description of the group.
fr: C'est la description du groupe.

en: Add from URL
fr: Ajouter depuis l'URL

en: An error occurred and no file was saved.
fr: Une erreur est survenue, aucun fichier n'a été enregistré.

en: YouTube videos
fr: Vidéos YouTube

en: Videos provided by YouTube.
fr: Vidéos fournies par YouTube.

en: Full screen
fr: Plein écran

en: You need Flash to watch this video. <a href="@flash">Get Flash</a>
fr: Flash est nécessaire pour lire cette vidéo. <a href="@flash">Obtenir Flash</a>.

en: Entity: ID
fr: Entité : ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
fr: Créé un context d'entité à partir d'un ID d'argument entité.

en: @entity: ID
fr: @entity : ID

en: Creates @entity context from an ID argument.
fr: Crée un contexte de @entity à partir d'un argument de type identifiant.

en: Custom blocks
fr: Blocs personnalisés

en: Entity field
fr: Champs entité

en: Field on the referenced entity.
fr: Champs de l'entité référencée.

en: Select a formatter
fr: Sélectionner un formateur

en: Entity object.
fr: Objet entité.

en: Enter the ID of an entity for this context.
fr: Entrez l'ID de l'entité pour ce contexte.

en: Creates @entity context from an entity ID.
fr: Créer le context @entity à partir d'une entité ID

en: Enter the title or ID of a @entity entity
fr: Saisir le titre ou l'ID d'une entité @entity

en: '%title' [%type id %id]
fr: '%title' [id %type %id]

en: [%type id %id]
fr: [id %type %id]

en: You must select an entity.
fr: Vous devez choisir une entité.

en: Invalid entity selected.
fr: Entité choisie invalide.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
fr: Crée un contexte d'entité depuis une clé étrangère sur un champ.

en: Access the views administration pages.
fr: Accéder aux pages d'administration des vues.

en: Bypass access control when accessing views.
fr: Outrepasser le contrôle d'accès lors de l'accès aux vues.

en: Add new view
fr: Ajouter une nouvelle vue

en: - Basic validation -
fr: - Validation simple -

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Label HTML element
fr: Élément HTML de l'étiquette

en: Place a colon after the label
fr: Placer un signe deux points après l'étiquette

en: Wrapper HTML element
fr: Élément HTML de l'enveloppe (wrapper)

en: Wrapper class
fr: Classe de l'enveloppe (wrapper)

en: Add default classes
fr: Ajouter les classes CSS par défaut

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fr: Utilisez les classes par défaut de Views pour identifier le champ, l'étiquette et le contenu du champ.

en: Use absolute path
fr: Utiliser un chemin absolu

en: Rel Text
fr: Texte Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fr: Inclure l'attribut Rel pour Lightbox 2 ou tout autre utilitaire JavaScript.

en: Preserve certain tags
fr: Préserver certaines balises

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fr: Lister les balises qui doivent être conservées durant le processus de nettoyage. Exemple, &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; préservera tous les éléments p et br.

en: Format plural
fr: Former le pluriel

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fr: Si coché, le pluriel sera pris en charge de façon spécifique.

en: Singular form
fr: Formation du singulier

en: Text to use for the singular form.
fr: Texte à utiliser au singulier.

en: Plural form
fr: Formation du pluriel

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fr: Texte à utiliser pour la formation du pluriel, @count sera remplacé par la valeur.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fr: Un décalage à partir de la date actuelle tel que "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour cette vue. Il ne doit contenir que des lettres en minuscules, des chiffres ou des tirets bas.

en: Weight for @display
fr: Poids de @display

en: Translation method
fr: Méthode de traduction

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fr: Sélectionnez une méthode de traduction à utiliser pour les données de Views comme l'en-tête, le pied de page et le texte vide.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fr: Ce titre sera affiché dans la page d'édition de la vue au lieu de celui par défaut. Ceci peut-être pratique si vous avez le même élément plusieurs fois.

en: Do not pass admin strings for translation.
fr: Ne pas transmettre de chaînes administratives à traduire.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fr: Utiliser la fonction t() du cœur de Drupal. Non recommandé, car elle ne supporte pas les mises à jour des chaînes existantes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fr: Si vous avez besoin de traduire les étiquettes de vues dans d'autre langues, envisagez l'installation du module de traduction de Views du paquet <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
fr: Identifiant d'élément de flux

en: The unique ID of the aggregator item.
fr: L'identifiant unique de l'élément d'agrégateur.

en: The guid of the original imported item.
fr: Le GUID de l'élément d'origine importé.

en: Date and time of when the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fr: Date et heure de mise à jour du dernier commentaire

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fr: Si le commentaire est approuvé (ou se trouve encore dans la file d'attente de modération).

en: Approved comment
fr: Commentaire approuvé

en: Last comment CID
fr: Identifiant CID du dernier commentaire

en: Display the last comment of a node
fr: Afficher le dernier commentaire d'un nœud

en: Last Comment
fr: Dernier commentaire

en: The last comment of a node.
fr: Le dernier commentaire d'un nœud.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fr: Quelques rôles n'ont pas la permission d'accéder au contenu, mais l'affichage %display n'a pas de contrôle d'accès.

en: The extension of the file.
fr: L'extension de ce fichier.

en: File Usage
fr: Utilisation du fichier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fr: Un fichier qui est associé à ce nœud, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du nœud.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fr: Un utilisateur qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fr: Un fichier qui est associé à cet utilisateur, généralement parce qu'il se trouve dans un champ de l'utilisateur.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fr: Un commentaire qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du commentaire.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fr: Un fichier qui est associé à ce commentaire, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du commentaire.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fr: Un terme de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fr: Un fichier qui est associé à ce terme de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du terme de taxonomie.

en: Taxonomy Vocabulary
fr: Vocabulaire de taxonomie

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un vocabulaire de taxonomie qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fr: Un fichier qui est associé avec ce vocabulaire de taxonomie, généralement parce qu'il se trouve dans un champ du vocabulaire de taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
fr: Le module gérant la relation à ce fichier.

en: The type of entity that is related to the file.
fr: Le type de l'entité qui est relatif au fichier.

en: The number of times the file is used by this entity.
fr: Le nombre de fois que ce fichier est utilisé par cette entité.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fr: Le nom machine du vocabulaire auquel appartient le terme. Ceci sera le vocabulaire de n'importe quel terme du champ "Taxonomie : Terme" ; et peut aussi causer des doublons.

en: term from !field_name
fr: terme à partir de !field_name

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fr: Évalue une expression mathématique et l'affiche.

en: Use destination
fr: Utiliser la destination

en: Add destination to the link
fr: Ajouter une destination au lien

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fr: Afficher le lien de commentaire dans la forme utilisée sur les résumés de nœuds standards, au lieu de celle des nœuds complets.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fr: Utilisé par Style : Tableau pour déterminer la colonne réelle à trier par clic. La valeur est généralement suffisante.

en: Group column
fr: Grouper une colonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fr: Sélectionnez la colonne de ce champ pour appliquer la fonction de regroupement ci-dessus.

en: Group columns (additional)
fr: Grouper des colonnes (complément)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fr: Sélectionnez n'importe quelle colonne additionnelle de ce champ à inclure dans la requête pour le regroupement.

en: Display download path instead of file storage URI
fr: Afficher le chemin de téléchargement au lieu de l'URI du système de fichier

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fr: Ceci fournira l'URL complète de téléchargement à la place de l'adresse interne du fichier.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fr: Le nom système du vocabulaire auquel le terme appartient.

en: Display error message
fr: Afficher un message d'erreur

en: Term name converted to Term ID
fr: Nom du terme converti en identifiant (ID) de terme

en: No comment
fr: Aucun commentaire

en: Comment or document this display.
fr: Commenter ou documenter cet affichage.

en: Query settings
fr: Paramètres de la requête

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fr: Permettre le réglage de paramètres avancés pour le plugin de requête

en: The name and the description of this display
fr: Le nom et la description de cet affichage

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fr: Ce nom apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fr: La description apparaîtra seulement dans l'interface d'administration de la vue.

en: This display's comments
fr: Commentaires sur cet affichage

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fr: Cette valeur ne sera vue et utilisée qu'à l'intérieur de Views UI et pourra être utilisée pour documenter cet affichage. Vous pouvez utiliser ceci pour fournir des notes aux autres ou futurs mainteneurs de votre site sur le pourquoi et le comment de la configuration de l'affichage.

en: Query options
fr: Options de la requête

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fr: Le nom de l'affichage ne doit contenir que des lettres, chiffres ou tirets bas.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de pagination de l'affichage parent auquel il est joint ?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fr: Cet affichage doit-il afficher les valeurs de pagination ? Cela n'a de sens que s'il hérite d'une pagination.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fr: Ceci apparaîtra comme nom de ce bloc dans administrer >> structure >> blocs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fr: Texte à afficher à la place des résultats jusqu'à ce que l'utilisateur sélectionne et applique un filtre exposé.

en: Include all items option
fr: Inclure une option "tous les éléments".

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fr: Si coché, un élément supplémentaire sera inclus aux éléments par page pour afficher tous les éléments.

en: All items label
fr: Étiquette de "tous les éléments"

en: Which label will be used to display all items
fr: L'étiquette qui sera utilisée pour afficher tous les éléments

en: Disable SQL rewriting
fr: Désactiver la réécriture SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fr: AVERTISSEMENT : la désactivation de la réécriture SQL signifie que la sécurité des accès aux nœuds est désactivée. Si votre vue est mal configurée, cela pourrait permettre aux utilisateurs de voir des données qu'ils ne devraient pas voir. Veuillez n'utiliser cette option que si vous comprenez et acceptez ce risque de sécurité.

en: Use Slave Server
fr: Utiliser un serveur esclave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fr: Ceci lancera la requête pour tenter une connexion à un serveur esclave, s'il est disponible. Si aucun serveur esclave n'est défini ou n'est disponible, le serveur par défaut sera utilisé.

en: Field Language
fr: Langue du champ

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fr: Tous les champs qui prennent en charge les traductions seront affichés dans la langue sélectionnée.

en: The class to provide on each row.
fr: La classe à utiliser pour chaque ligne.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Table summary
fr: Résumé du tableau

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fr: Cette valeur sera affichée comme attribut de tableau récapitulatif (table-summary) dans le HTML. À paramétrer pour une meilleure accessibilité de votre site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, le chemin actuel sera affiché comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fr: La classe à appliquer à l'enveloppe (wrapper) de la liste.

en: List class
fr: Classe de la liste

en: The class to provide on the list element itself.
fr: La classe à appliquer à l'élément liste lui-même.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fr: Définir le chemin de base pour les liens dans cette vue récapitulative, i.e. http://example.com/<strong>le_chemin_de_votre_vue/archive</strong>. Ne pas mettre de slash (/) avant et après. Si cette valeur est vide, Views utilisera le premier chemin trouvé comme 
    chemin de base dans les affichages de page, ou / si aucun chemin n'est trouvé.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fr: Format de textes activés pour l'édition en texte riche

en: Apply contextual theme settings via the Delta module.
fr: Appliquer les paramètres de thème contextuels via le module Delta.

en: Administer Delta
fr: Administrer Delta

en: Administer settings for the Delta module.
fr: Administrer les paramètres du module Delta.

en: Stores theme-settings templates that allow overriding the theme settings used based on various contexts.
fr: Stocke les modèles de paramètres de thème qui permettent de supplanter les paramètres de thème utilisés selon le contexte.

en: Delta Override Template
fr: Gabarit de supplantation Delta

en: Select Custom theme settings template.
fr: Sélectionner un gabarit de paramétrage de thème personnalisé.

en: Tokens related to the current date and time.
fr: Jetons liés à la date et l'heure courantes.

en: The URL of the @entity.
fr: L'URL du(de la) @entity

en: The content type of the node.
fr: Le type de contenu du nœud.

en: Tokens related to content types.
fr: Jetons liés aux types de contenus.

en: The name of the content type.
fr: Le nom du type de contenu.

en: The unique machine-readable name of the content type.
fr: Le nom système unique du type de contenu.

en: The optional description of the content type.
fr: La description optionnelle du type de contenu

en: The number of nodes belonging to the content type.
fr: Le nombre de nœuds appartenant à ce type de contenu.

en: The URL of the content type's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce type de contenu.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce terme de taxonomie.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
fr: Le nom système unique du vocabulaire.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition de ce vocabulaire.

en: The picture of the user.
fr: L'image de cet utilisateur.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
fr: L'argument spécifique de la page courante (ex. 'arg:1' sur la page 'node/1' retourne '1').

en: Tokens related to URLs.
fr: Jetons liés aux URLs.

en: Relative URL
fr: URL relative

en: The relative URL.
fr: L'URL relative.

en: Absolute URL
fr: Url absolue

en: The absolute URL.
fr: URL absolue

en: Tokens related to menus.
fr: Jetons liés aux menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fr: Le nom système unique du nom du menu.

en: The optional description of the menu.
fr: La description (optionnelle) du menu.

en: Menu link count
fr: Nombre de liens de menu.

en: The number of menu links belonging to the menu.
fr: Le nombre de liens de menus appartenant au menu.

en: The URL of the menu's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du menu.

en: The menu of the menu link.
fr: Le menu du lien de menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
fr: L'URL de la page d'édition du lien de menu.

en: @category @type field.
fr: Champ @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au moins @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au moins @count jetons.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fr[0]: Le %element-title doit contenir au plus @count jeton.
fr[1]: Le %element-title doit contenir au plus @count jetons.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fr: Saisir un nom système pour cet élément de formulaire. Il ne doit contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas. Ce nom sera utilisé comme attribut "name" du formulaire. Cette valeur n'a aucun effet sur la façon dont l'information est enregistrée, mais elle peut être utile dans le cas d'un traitement spécifique du formulaire.

en: Status of this form
fr: Statut de ce formulaire

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fr: Fermer un formulaire empêche de nouvelles soumissions, quelque soit l'utilisateur.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fr: Le rôle %authenticated s'applique à n'importe quel utilisateur connecté au site, quels que soient les autres rôles assignés.

en: Add media from remote services
fr: Ajouter des médias depuis des services distants

en: Add media from remote sources such as other websites, YouTube, etc
fr: Ajouter des médias de sources distantes telles que d'autres sites web, YouTube, etc.

en: The Delta module is an advanced manipulation of the Theme Settings API to allow for customization/configuration of theme settings based on node types, context, or groups of paths.
fr: Le module Delta est une manipulation avancée de Theme Settings API pour permettre la personnalisation/configuration des paramètres de thème en fonction des types de nœuds, du contexte ou des groupes de chemin.

en: Approve link
fr: Lien d'approbation

en: Content access
fr: Accès au contenu

[ctx: datetime]
en: All day
fr: Jour entier

[ctx: datetime]
en: Year
fr: Année

[ctx: datetime]
en: Month
fr: Mois

[ctx: datetime]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: datetime]
en: Day
fr: Jour

en: Display:
fr: Affichage :

en: Multiple values:
fr: Valeurs multiples :

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fr: Choisir un nombre spécifique de valeurs à afficher ou laisser vide pour afficher toutes les valeurs.

en: starting from @isodate
fr: commencer à partir de @isodate

en: ending with @isodate
fr: prend fin le @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fr: Identifier des dates de début et/ou de fin spécifiques dans le format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, ou laisser vide pour toutes les dates disponibles.

en: Repeat rule:
fr: Règle de répétition :

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fr: Combien d'unités de temps doivent être affichées dans la chaîne de caractères 'il y a'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fr: Montrer @count valeur(s) démarrant par @date1, finissant par @date2

en: earliest
fr: première date

en: latest
fr: dernière date

en: Show repeat rule
fr: Afficher la règle de répétition

en: Display time ago, showing @interval units.
fr: Afficher comme temps passé, en montrant @interval unités.

en: View Repeating Dates
fr: Voir les dates répétées

en: The duration of the time period given by the dates.
fr: La durée de la période entre les dates données

[ctx: datetime]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: datetime]
en: Second
fr: Seconde

en: The year is invalid.
fr: L'année n'est pas valide.

en: The month is invalid.
fr: Le mois n'est pas valide.

en: The day is invalid.
fr: Le jour n'est pas valide.

en: The hour is invalid.
fr: L'heure n'est pas valide.

en: The minute is invalid.
fr: La minute n'est pas valide.

en: The second is invalid.
fr: La seconde n'est pas valide.

[ctx: date_order]
en: First
fr: Premier

[ctx: date_order]
en: Second
fr: Deuxième

[ctx: date_order]
en: Third
fr: Troisième

[ctx: date_order]
en: Fourth
fr: Quatrième

[ctx: date_order]
en: Fifth
fr: Cinquième

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fr: Dernier

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fr: Du plus récent au plus ancien

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fr: Troisième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fr: Quatrième en partant de la fin

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fr: Cinquième en partant de la fin

[ctx: date_nav]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: date_nav]
en: Next
fr: Suiv.

en: Configure the Date Popup settings.
fr: Configure Date Popup

en: Add exception
fr: Ajouter une exception

en: Add addition
fr: Ajouter une addition

[ctx: date_order]
en: Every
fr: Tous les

[ctx: day_name]
en: Sunday
fr: Dimanche

[ctx: day_name]
en: Monday
fr: Lundi

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fr: Mercredi

[ctx: day_name]
en: Thursday
fr: Jeudi

[ctx: day_name]
en: Friday
fr: Vendredi

[ctx: day_name]
en: Saturday
fr: Samedi

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fr: Cette opération ne fonctionne pas encore dans Drupal 7.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fr: Intervalle des années autorisées, de la plus ancienne à la plus récente. '-1:+1' signifie que la date la plus ancienne est l'année précédente, et que la plus récente et l'année suivante par rapport à l'année actuelle.

en: Your content type @name has been created.
fr: Votre contenu type @name a bien été créé.

en: Your date field @name has been created.
fr: Votre champ de date @name a bien été créé.

en: Administer date tools
fr: Administrer les outils de date

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fr: Les dates et calendriers peuvent s'avérer compliqués à mettre en place. L' !date_wizard permet de créer simplement un type de contenu date et un calendrier associé.

en: Easy creation of date content types and calendars.
fr: Création facile de types de contenu date et calendriers.

en: Date Views
fr: Vues de date

en: Views integration for date fields and date functionality.
fr: Intégration de Views pour les champs date et la fonctionnalité date.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
fr: Filtrer n'importe quel champ de date de Views !base_table par un argument de date utilisant n'importe quel format de date/période ISO (c'est-à-dire YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fr: Définir les plages d'années minimum et maximum possibles pour cet argument, soit un décalage -X:+X à partir de l'année courante comme '-3:+3' ou un minimum et maximum absolu comme '2005:2010'. Lorsque l'argument est positionné sur une date en dehors de l'intervalle, la page 'Page non trouvée (404)' sera affichée.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fr: Méthode de gestion des différents champs date de la même requête. Celle-ci retourne les éléments ayant des correspondances avec les champs date (date = champ_1 OR champ_2), ou seulement ceux ayant des correspondances dans tous les champs date sélectionnés (date = champ_1 AND champ_2).

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: Weight for new group
fr: Poids pour un nouveau groupe

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est invalide. Le nom ne doit contenir que des minuscules non accentuées, des nombres et des tirets bas.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères en incluant le préfixe 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name existe déjà.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
fr: La classe CSS ne doit contenir que des lettres, des nombres, des tirets bas et des tirets.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le groupe %group ?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
fr: Le groupe %group a été supprimé du type de contenu %type.

en: Administer fieldgroups
fr: Administrer les groupes de champs

en: Display the administration for fieldgroups.
fr: Afficher l'administration pour les groupes de champs.

en: This fieldgroup renders the inner content in a fieldset with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans un fieldset avec le titre comme légende.

en: Vertical tabs group
fr: Groupe d'onglets verticaux

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets verticaux.

en: Vertical tab
fr: Onglet vertical

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets verticaux.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants dans sa propre enveloppe d'onglets horizontaux.

en: Horizontal tab item
fr: Élément d'onglet horizontal

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans un fieldset, partie du groupe d'onglets horizontaux.

en: Accordion group
fr: Groupe Accordéon

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu des groupes enfants comme accordéon jQuery.

en: Accordion item
fr: Élément Accordéon

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu dans une DIV, partie du groupe accordéon.

en: This fieldgroup renders the inner content in a simple div with the titel as legend.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu du contenu intérieur dans une simple DIV avec pour titre la légende.

en: Fieldgroup settings
fr: Paramètres de Fieldgroup

en: Extra CSS classes
fr: Classes CSS supplémentaires

en: Blind
fr: Aveugle

en: Horizontal Tabs
fr: Onglets horizontaux

en: Fieldgroups
fr: Groupes de champs

en: Replacements
fr: Substitutions

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fr: Permet l'usage partagé et dépendant des versions de bibliothèques externes.

en: The template has been deleted.
fr: Le gabarit a été supprimé.

en: Host entity
fr: Entité hôte

en: Too many items.
fr: Trop d'éléments.

en: Add new !instance_label
fr: Ajouter un(e) nouveau(elle) !instance_label

en: !instance_label @count
fr: @count !instance_label

en: New !instance_label
fr: Nouveau(elle) !instance_label

en: Field collection @field_name
fr: Collection de champs @field_name

en: This field stores references to embedded entities, which itself may contain any number of fields.
fr: Ce champ stocke des références à des entités imbriquées, lesquelles peuvent contenir n'importe quel nombre de champs.

en: Edit link title
fr: Modifier le titre lien

en: Leave the title empty, to hide the link.
fr: Laissez le titre vide pour masquer le lien.

en: Delete link title
fr: Supprimer un titre lien

en: Add link title
fr: Ajouter un titre lien

en: Show the field description beside the add link.
fr: Montrer la description du champ à côté du lien d'ajout.

en: Migrated IMCE files.
fr: Fichiers IMCE migrés.

en: File count
fr: Compteur de fichiers

en: 5 minute
fr: 5 minutes

en: 15 minute
fr: 15 minutes

en: The operation type for this transaction (default is %admin). Any value is valid but using a defined operation will cause an auto-generated description (specific to the chosen operation) to be included. This description can be translated into multiple languages.
fr: Le type d'opération pour cette transaction (%admin par défaut). N'importe quelle valeur est valide mais utiliser une opération définie inclura une description automatiquement générée (spécifique à l'opération choisie). Cette description peut-être traduite dans plusieurs langues.

en: Linked entity
fr: Entité liée

en: Choose the entity type and ID to be referenced. A link to the entity will be shown.
fr: Sélectionnez le type d'entité et l'ID à référencer. Un lien vers l'entité apparaîtra.

en: Internal reference
fr: Référence interne

en: Truncation length for the "Reason" column in transaction listings
fr: Longueur de troncature pour la colonne "Raison" dans les listes de transactions

en: !Points related information and actions.
fr: Actions et informations relatives aux !points.

en: Expire an existing transaction
fr: Expirer une transaction existante

en: Operation autocomplete
fr: Autocomplétion d'action

en: Content revisions
fr: Révisions de contenu

en: jQuery compression level
fr: Niveau de compression de jQuery

en: Development (uncompressed)
fr: Développement (non compressé)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
fr: jQuery %jquery et jQuery UI %ui

en: Enter the path relative to Drupal root where the FullCalendar plugin directory is located.
fr: Saisir le chemin relatif à la racine de Drupal, où le répertoire plugin FullCalendar est situé.

en: %time hence
fr: Dans %time

en: Machine name:
fr: Nom système :

en: Create Feature
fr: Créer une Fonctionnalité

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fr: Ce formulaire permet le renvoi de courriels configurés pour ce formulaire. Cochez les courriels qui doivent être renvoyés, puis cliquez <em>Renvoyer les courriels</em> afin de les expédier de nouveau.

en: Resend e-mails
fr: Renvoyer les courriels

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fr: Soumissions enregistrées. Vous pourrez revenir sur ce formulaire plus tard, cela restaurera les valeurs actuelles.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: Options pour la sélection dans la partie supérieure. Une option par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fr: La liste des questions sur le côté de la grille. Une question par ligne. <strong>Les paires clé-valeur DOIVENT être spécifiées comme "safe_key|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandé pour les clés.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fr: <strong>Les paires clés-valeurs DOIVENT être spécifiées comme "clé_saine|Une option lisible"</strong>. L'utilisation de caractères alphanumériques et de tirets bas est recommandée dans les clés. Une option par ligne. Des groupes d'options peuvent être spécifiés avec &lt;Nom du groupe&gt;. &lt;&gt; peuvent être utilisés pour insérer des éléments à la racine du menu après avoir spécifié un groupe.

en: Show "Save draft" button
fr: Montrer le bouton "Sauvegarder le brouillon"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fr: Permet aux utilisateurs de sauvegarder et de finir le formulaire plus tard. Cette option est uniquement disponible pour les utilisateurs authentifiés.

en: Automatically save as draft between pages
fr: Sauvegarde automatiquement en brouillon entre les pages

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fr: Sauvegarde automatiquement les soumissions partielles quand un utilisateur clique sur les boutons "Suivant" ou "Précédent" dans un formulaire avec plusieurs étapes.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fr: Vous devez sélectionner au moins une adresse électronique valide pour envoyer votre soumission à nouveau.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fr: Aucun courriel n'a pu être envoyé à cause d'une erreur serveur.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fr: Ce formulaire n'est actuellement pas paramétré pour envoyer des courriels.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fr[0]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataire réussi.
fr[1]: Nouvel envoi de la soumission #@sid à @count destinataires réussi.

en: Rationale
fr: Justifications

en: Select date field(s) to filter.
fr: Sélectionnez le ou les champs date à filtrer

en: Exposes a number of core Drupal elements as blocks.
fr: Montre un certain nombre d'éléments du cœur de Drupal en tant que bloc.

en: Slideshow Type
fr: Type de diaporama

en: !module options
fr: Options de !module

en: !location Widgets
fr: Widgets !location

en: Weight of the !name
fr: Poids de !name

en: Style of the pager
fr: Style de la pagination

en: Controls Type
fr: Type de contrôles

en: Style of the controls
fr: Style des contrôles

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.  This is an API and requires Views Slideshow Cycle or another module that supports the API.
fr: Fournit un style Views qui affiche des lignes en tant que diaporama jQuery. Ceci est une API et requiert Views Slideshow Cycle ou tout autre module qui supporte l'API.

en: Wait for all the slide images to load
fr: Attendre que toutes les diapositives soient chargées

en: If selected the slideshow will not start unless all the slide images are loaded.  This will fix some issues on IE7/IE8/Chrome/Opera.
fr: Si sélectionné, le diaporama ne commencera pas tant que toutes les diapositives ne seront pas chargées. Cela peut régler certains problèmes sur IE7/IE8/Chrome/Opera.

en: To use the advanced options you need to download json2.js. You can do this by clicking the download button at !url and extract json2.js to sites/all/libraries/json2
fr: Pour utiliser les options avancées, vous devez télécharger json2.js, ce que vous pouvez faire en cliquant sur le bouton de téléchargement ici : !url, puis en décompressant json2.js dans sites/all/libraries/json2

en: You can find a list of all the available options at !url.  If one of the options you add uses a function, example fxFn, then you need to only enter what goes inside the function call. The variables that are in the documentation on the jquery cycle site will be available to you.
fr: Vous pourrez trouver une liste de toutes les options disponibles en visitant !url. Si l'une des options que vous ajoutez utilise une fonction, (par exemple FxFn), alors vous ne devez saisir que ce qui va à l'intérieur de l'appel de fonction. Les variables qui se trouvent dans la documentation sur le site de jQuery Cycle vous seront alors accessibles.

en: Advanced Option Value
fr: Valeur de l'option avancée

en: It is important that you click the Update link when you make any changes to the options or those changes will not be saved when you save the form.
fr: Il est important que vous cliquiez sur le lien Mettre à jour lorsque vous apportez des changements aux options, sinon ces modifications ne seront pas effectives lorsque vous enregistrerez le formulaire.

en: Update Advanced Option
fr: Mettre à jour l'Option Avancée

en: Applied Options
fr: Options appliquées

en: There was no action specified.
fr: Il n'y avait pas d'action spécifiée.

en: An invalid integer was specified for slideNum.
fr: Un entier invalide était spécifié pour slideNum.

en: An invalid action "!action" was specified.
fr: Une action invalide "!action" était spécifiée.

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Add a new content type
fr: Ajouter un nouveau type de contenu

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Save font settings
fr: Enregistrer les paramètres de la police de caractères

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
fr: <p class="fieldgroup-help">Les champs peuvent être glissés dans des groupes avec imbrication illimitée. Chaque groupe de champs est livré avec un formulaire de configuration, spécifique pour le format choisi. <br />Notez que certains formats fonctionnent par paire ; ils possèdent une enveloppe HTML pour imbriquer leurs groupes de champs enfants. Par exemple placez les éléments accordéon dans le groupe accordéon, les éléments onglets verticaux dans le groupe d'onglets verticaux et les éléments d'onglets horizontaux dans le groupe d'onglets horizontaux. Il y a une exception à cette règle : vous pouvez utiliser un onglet vertical hors d'une enveloppe lorsque les paramètres de l'onglet supplémentaire sont disponibles. Par exemple dans les formes de nœud.</p>

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: Mark group for required fields.
fr: Marquer le groupe pour les champs requis.

en: Table that contains field group entries and settings.
fr: Tableau qui contient les entrées et paramètres de groupe de champs.

en: Site Information
fr: Information du site

en: Use this page in an admin overlay.
fr: Utiliser cette page dans un premier-plan d'administration.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
fr: Les premiers plans d'administration sont utilisés à de nombreux endroits dans Drupal 7 et les pages d'administration personnalisées devraient probablement utiliser cette fonctionnalité.

en: an unknown callback
fr: une procédure de rappel (callback) inconnue

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer taxonomy/term/%taxonomy_term parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: Entity: bundle
fr: Entité : paquet

en: Control access by entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité.

en: @entity: Bundle
fr: @entity : Paquet

en: Control access by @entity entity bundle.
fr: Contrôler l'accès par paquet d'entité @entity.

en: Entity Bundle
fr: Paquet d'Entité

en: Only the checked entity bundles will be valid.
fr: Seuls les paquets d'entité cochés seront valides.

en: @identifier is any bundle
fr: @identifier est n'importe quel paquet

en: Field form: @widget_label
fr: Formulaire de champ : @widget_label

en: Entity info.
fr: Informations sur l'entité.

en: "@s" @field form
fr: Formulaire @field de "@s"

en: Revision information.
fr: Information sur la révision.

en: View From Argument
fr: Vue à partir d'un argument

en: Logo settings
fr: Paramètres du logo

en: Information related to the current page request.
fr: Informations relatives à la demande de page en cours.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fr: Le chemin interne de Drupal de la requête de page en cours.

en: The full URL of the current page request.
fr: L'URL complète de la demande de page en cours.

en: Associated @label via the @label's @property.
fr: @label associé via le @property du @label.

en: Bypass views access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux vues

en: No results behavior
fr: Comportement en l'absence de résultats

en: Edit @section
fr: Modifier @section

en: Edit this view to add a display.
fr: Modifier cette vue pour ajouter un affichage.

en: Add view from template
fr: Ajouter une vue à partir d'un gabarit

en: View to insert
fr: Vue à insérer

en: The view to insert into this area.
fr: La vue à insérer dans cette zone.

en: Inherit contextual filters
fr: Hériter des filtres contextuels

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fr: Si coché, cette vue utilisera les mêmes filtres contextuels que son parent.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fr: Récursion détectée dans la vue @view, affichage @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fr: Quand la valeur du filtre n'est <em>PAS</em> dans l'URL

en: Exception value
fr: Valeur à exclure

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fr: Si cette valeur est reçue, le filtre sera ignoré : ex. "toutes les valeurs"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fr: Supplanter les titres de la vue et des autres arguments. Utiliser "%1" pour le premier argument, "%2" pour le deuxième, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fr: Quand la valeur du filtre <em>EST</em> dans l'URL ou lorsqu'une valeur par défaut est fournie

en: Provide title
fr: Fournir un titre

en: Override breadcrumb
fr: Supplanter le fil d'Ariane

en: Provide breadcrumb
fr: Fournir un fil d'Ariane

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
fr: Saisissez un nom de fil d'Ariane que vous voulez utiliser. Voir "Titre" pour les substitutions de pourcentage.

en: Specify validation criteria
fr: Spécifier le critère de validation

en: Action to take if filter value does not validate
fr: Action à mener si la valeur du filtre ne passe pas la validation

en: Display all results for the specified field
fr: Afficher tous les résultats pour le champ spécifié

en: Provide default value
fr: Fournir une valeur par défaut

en: Show "Page not found"
fr: Afficher "Page non trouvée"

en: Display a summary
fr: Afficher un résumé

en: Display contents of "No results found"
fr: Afficher le contenu de "Aucun résultat trouvé"

en: Skip default argument for view URL
fr: Ignorer l'argument par défaut pour l'URL de la vue

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fr: Déterminer l'inclusion ou non de cet argument par défaut lors de la construction de l'URL pour cette vue. Ignorer les arguments par défaut se révèle utile par exemple pour les flux.

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fr: Tri par défaut

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fr: Numérique

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent saisir plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3 (pour OR) ou 1,2,3 (pour AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fr: Si sélectionné, plusieurs instances de ce filtre peuvent collaborer, comme si plusieurs valeurs étaient fournies au même filtre. Ce paramètre n'est pas compatible avec le paramètre "Réduire les doublons".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fr: Si sélectionné, les nombres saisis pour le filtre seront exclus au lieu de limiter la vue.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fr: Le mode glossaire applique une limite au nombre de caractères utilisés dans la valeur du filtre, ce qui permet à la vue résumée de se comporter comme un glossaire.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fr: Sur combien de caractères de la valeur du filtre appliquer le filtre. Si défini à 1, tous les champs commençant par la première lettre de la valeur du filtre correspondront.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fr: Lors de l'affichage du titre et du résumé, comment transformer la casse de la valeur du filtre.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fr: Lors de l'affichage des chemins URL, comment transformer la casse de la valeur du filtre. À n'utiliser qu'avec Postgres, qui utilise des comparaisons sensibles à la casse.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fr: Alphabétique

en: Create a label
fr: Créer une étiquette

en: Enable to create a label for this field.
fr: Permettre de créer une étiquette pour ce champ.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fr: Activer pour charger ce champ comme caché. Souvent utilisé pour grouper des champs, ou utilisé comme jeton dans un autre champ.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant ce champ, par ex. h1, h2, etc.

en: Create a CSS class
fr: Créer une classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fr: Choisir l'élément HTML enveloppant cette étiquette, par ex. h1, h2, etc.

en: Rewrite results
fr: Réécrire les résultats

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
fr: Permettre de supplanter la sortie de ce champ avec du texte personnalisé ou des jetons (<em>tokens</em>) de substitution.

en: Replace spaces with dashes
fr: Remplacer les espaces par des tirets

en: External server URL
fr: URL du serveur externe

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fr: Pointe vers un serveur externe avec une URL complète : ex. 'http://www.example.com' ou 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fr: Activer pour réduire le champ à une longueur maximum de caractères.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fr: Convertir les sauts de ligne en balises HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fr: Si coché, tous les caractères de saut de ligne (ex. \n) sont convertis en balises HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
fr: Texte en l'absence de résultats

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fr: Permet d'afficher le "texte en l'absence de résultats" si le champ contient le nombre 0.

en: Time hence
fr: Temps relatif

en: Time hence (with "hence" appended)
fr: Temps relatif (avec "d'ici/dans" ajouté)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates futures ont un "-" en préfixe)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fr: Durée (les dates passées ont un "-" en préfixe)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fr: Comment devrait être affichées les données sérialisées. Vous pouvez choisir une clé de tableau/objet personnalisée ou un print_r sur la totalité des données.

en: Full data (unserialized)
fr: Données complètes (non sérialisées)

en: Full data (serialized)
fr: Données complètes (sérialisées)

en: A certain key
fr: Une certaine clé

en: Which key should be displayed
fr: Quelle clé doit être affichée

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fr: Vous devez saisir une clé si vous souhaitez afficher une clé pour la donnée.

en: How many different units to display in the string.
fr: Combien d'unités différentes doivent s'afficher dans la chaîne.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Le filtre n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose filter
fr: Exposer le filtre

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Le filtre est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide filter
fr: Masquer le filtre

en: Expose operator
fr: Exposer l'opérateur

en: Allow the user to choose the operator.
fr: Permettre à l'utilisateur de choisir l'opérateur.

en: Allow multiple selections
fr: Permettre plusieurs sélections

en: Enable to allow users to select multiple items.
fr: Permettre à l'utilisateur de sélectionner plusieurs éléments.

en: Remember the last selection
fr: Se rappeler de la dernière sélection

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fr: Activer pour mémoriser la dernière sélection effectuée par l'utilisateur.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fr: Vous devez sélectionner une valeur, à moins que ceci ne soit un filtre exposé non requis.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship form filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est appelée depuis les filtres, etc.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fr: Permet de masquer les éléments qui ne comportent pas cette relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fr: Ce tri n'est pas exposé. Exposez-le pour permettre aux utilisateurs de le modifier.

en: Expose sort
fr: Exposer le tri

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fr: Ce tri est exposé. Si vous le masquez, les utilisateurs ne pourront pas le modifier.

en: Hide sort
fr: Masquer le tri

en: Provide description
fr: Fournir une description

en: Save & exit
fr: Sauver & quitter

en: Continue & edit
fr: Continuer & modifier

en: Update "@title" choice
fr: Mettre à jour le choix "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
fr: Mettre à jour le choix "@title" (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
fr: Votre vue a été enregistrée. Vous pouvez la modifier à partir de la liste ci-dessous.

en: Database overriding code
fr: Configuration en base de données supplantant le code

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
fr: * Les changements ne sont stockés que temporairement. Cliquez sur Enregistrer pour les rendre permanents. Cliquez sur Annuler pour les rejeter.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
fr: Modifier le(s) affichage(s) de votre vue ci-dessous ou ajouter de nouveaux affichages.

en: edit view name/description
fr: modifier le nom/la description de la vue

en: analyze view
fr: analyser la vue

en: clone view
fr: cloner la vue

en: export view
fr: exporter la vue

en: revert view
fr: rétablir la vue

en: delete view
fr: supprimer la vue

en: Add !display
fr: Ajouter !display

en: @display_title details
fr: Détails sur @display_title

en: Auto preview
fr: Aperçu automatique

en: Preview with contextual filters:
fr: Aperçu avec filtres contextuels :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fr: Séparer les filtres contextuels avec des "/". Par exemple, %example.

en: Apply and continue
fr: Appliquer et continuer

en: @current of @total
fr: @current sur @total

en: All displays (except overridden)
fr: Tous les affichages (sauf ceux supplantés)

en: All displays
fr: Tous les affichages

en: This @display_type (override)
fr: Ce(tte) @display_type (supplanter)

en: View name and description
fr: Nom et description de la vue

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
fr: Un nom affiché décrivant cette vue. Les espaces sont autorisés.

en: Create new filter group
fr: Créer un nouveau groupe de filtres

en: No filters have been added.
fr: Aucun filtre n'a été ajouté.

en: Drag to add filters.
fr: Faire glisser pour ajouter des filtres.

en: Add and configure @types
fr: Ajouter et configurer @types

en: Configure @type: @item
fr: Configurer @type : @item

en: Show filters on the list of views
fr: Afficher les filtres sur la liste des vues

en: Show advanced help warning
fr: Montrer le message d'alerte de l'aide avancée

en: Always show the master display
fr: Toujours montrer l'affichage maître

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
fr: Les utilisateurs avancés des vues peuvent choisir de voir l'affichage maître (i.e. par défaut).

en: Always show advanced display settings
fr: Toujours montrer les paramètres avancés d'affichage

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
fr: Par défaut, montre les paramètres avancés d'affichage tels que les relations et les filtres contextuels.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fr: Étiquette pour la valeur "Tout" sur les listes déroulantes simples non-requises dans les filtres exposés

en: Live preview settings
fr: Paramètres de l'aperçu en temps réel

en: Automatically update preview on changes
fr: Automatiquement mettre à jour la prévisualisation lors de changements

en: Show information and statistics about the view during live preview
fr: Montrer les informations et statistiques de la vue pendant la prévisualisation en direct

en: Above the preview
fr: Au-dessus de la prévisualisation

en: Below the preview
fr: Sous la prévisualisation

en: Show the SQL query
fr: Montrer la requête SQL

en: Show performance statistics
fr: Montrer les statistiques de performance

en: Disable JavaScript with Views
fr: Désactiver le JavaScript de Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fr: Si vous avez des problèmes avec JavaScript, vous pouvez le désactiver ici. L'interface utilisateur de Views devrait se dégrader et rester utilisable sans javascript ; ce n'est juste pas aussi bon.

en: Master
fr: Maître

en: There are no templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit disponible.

en: Display | Displays
fr[0]: Affichage
fr[1]: Affichages

en: Unformatted list
fr: Liste non mise en forme

en: HTML list
fr: Liste HTML

en: Contextual filters
fr: Filtres contextuels

en: contextual filters
fr: filtres contextuels

en: Contextual filter
fr: Filtre contextuel

en: contextual filter
fr: filtre contextuel

en: filter criteria
fr: critères de filtre

en: Filter criterion
fr: Critère de filtrage

en: filter criterion
fr: critère de filtre

en: no results behavior
fr: comportement en l'absence de résultat

en: The content to which the comment is a reply to.
fr: Le contenu auquel le commentaire fait référence.

en: The node ID.
fr: L'identifiant (ID) du nœud.

en: The content title.
fr: Le titre du contenu.

en: The date the content was posted.
fr: La date à laquelle le contenu a été publié.

en: The date the content was last updated.
fr: La date à laquelle le contenu a été mis à jour la dernière fois.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fr: Le type de contenu (par exemple, "entrée de blog", "publication de forum", "histoire", etc).

en: Whether or not the content is published.
fr: Si le contenu doit être publié ou non.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fr: Élimine le contenu non-publié si l'utilisateur courant ne peut pas le voir.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fr: Si le contenu doit être promu en page d'accueil ou non.

en: Whether or not the content is sticky.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fr: Si le contenu doit être épinglé en haut des listes ou non. Pour lister les contenu épinglés en premier, définissez ceci à décroissant.

en: Provide a simple link to the content.
fr: Fournir un lien vers le contenu.

en: Provide a simple link to edit the content.
fr: Fournir un lien pour modifier le contenu.

en: Provide a simple link to delete the content.
fr: Fournir un lien pour supprimer le contenu.

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Relate content to the user who created it.
fr: Relie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé.

en: User has a revision
fr: L'utilisateur a une révision

en: All nodes where a certain user has a revision
fr: Tous les nœuds où un certain utilisateur a une révision

en: Content revision
fr: Révision de contenu

en: Content revision is a history of changes to content.
fr: La révision de contenu est un historique des modifications du contenu.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fr: Lie une révision de contenu avec l'utilisateur qui l'a créée.

en: The revision ID of the content revision.
fr: L'identifiant (ID) de la révision du contenu.

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis une révision de contenu.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fr: Fournir un lien pour supprimer la révision de contenu.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fr: Filtre le contenu si son accès est autorisé. <strong>Non nécessaire si vous utilisez "node" comme table de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fr: Afficher un marqueur si le contenu est nouveau ou mis à jour.

en: Show only content that is new or updated.
fr: Afficher uniquement les contenus nouveaux ou mis à jour.

en: Display the content with standard node view.
fr: Afficher le contenu avec une vue standard de nœud.

en: Content ID from URL
fr: Identifiant (ID) du contenu à partir de l'URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fr: Un contenu qui est associé à ce fichier, généralement parce que ce fichier se trouve dans un champ du contenu.

en: Module/Theme/Theme engine
fr: Module/Thème/Moteur de thème

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fr: Modules/Thèmes/Moteurs de thème dans votre code source.

en: Module/Theme/Theme engine filename
fr: Nom de fichier du Module/Thème/Moteur de thème

en: Module/Theme/Theme engine name
fr: Nom du Module/Thème/Moteur de thème

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fr: Permet à la "profondeur" de Taxonomie : Identifiant de terme (avec profondeur) d'être modifiée par une valeur de filtre contextuel supplémentaire.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fr: Contenu qui est soit non traduit ou qui est la version originale d'un jeu de traduction.

en: Content that is a translation of a source translation.
fr: Contenu qui est une traduction d'une source.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
fr: Le statut de la traduction du contenu - si la traduction doit être mise à jour.

en: Content authored
fr: Contenu rédigé

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fr: Lie le contenu à l'utilisateur qui l'a créé. Cette relation créera un résultat pour chaque élément de contenu créé par l'utilisateur.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fr: Ajouter un lien pour bloquer l'utilisateur.

en: Provide serialized data of the user
fr: Fournir les données sérialisées de l'utilisateur

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fr: Permet à un filtre contextuel d'être ignoré. La requête ne sera pas modifiée par la valeur de ce filtre contextuel. Peut-être utilisé quand les valeurs de filtres contextuels proviennent d'une URL, et qu'une partie de cette URL doit être ignorée.

en: View area
fr: Zone de vue

en: Insert a view inside an area.
fr: Insérer une vue dans une zone.

en: Enable to override this field's links.
fr: Activer pour supplanter les liens du champ.

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fr: Si coché, les classes de l'api de champ seront ajoutées en utilisant field.tpl.php (ou équivalent). Ceci n'est pas recommandé à moins que votre CSS dépende de ces classes. Si non coché, le gabarit (template) ne sera pas utilisé.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fr: Si cette option est choisie, le groupe Type d'affichage et le Séparateur seront ignorés.

en: Multiple field settings
fr: Paramètres de champ multiple

en: Display all values in the same row
fr: Afficher toutes les valeurs dans la même ligne

en: Display @count value(s)
fr: Afficher @count valeur(s)

en: Raw @column
fr: @column brut(e)

en: Native language
fr: Langue native

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fr: Si activé, le nom natif de la langue sera affiché.

en: Link this field to the original piece of content
fr: Lier ce champ à l'élément de contenu originel

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fr: Activer cette option pour afficher un lien absolu. Requis si vous voulez utiliser le chemin comme une destination de lien (comme dans "afficher ce champ en tant que lien" ci-dessus).

en: Link this field to its content revision
fr: Lie ce champ à sa révision de contenu

en: Display field as the content type machine name.
fr: Afficher le champ comme nom machine du type de contenu.

en: Choose one or more content types to validate with.
fr: Choisir un ou plusieurs types de contenu à valider.

en: Validate user has access to the content
fr: Valider que l'utilisateur a accès au contenu

en: Access operation to check
fr: Fonction d'accès à vérifier

en: Filter value format
fr: Filtrer le format de valeur

en: Display comments
fr: Afficher les commentaires

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fr: Choisissez un champ de tri par défaut alternatif à utiliser quand le score de la recherche est indisponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fr: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent entrer plusieurs valeurs sous la forme 1+2+3. A cause du nombre de JOIN que cela demanderait, AND sera traité comme OR avec ce filtre.

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Filter value type
fr: Filtrer le type de valeur

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
fr: Sélectionner la forme de cette valeur de filtre ; si vous utilisez le nom de terme, il est généralement plus efficace de le convertir en identifiant (ID) de terme et d'utiliser Taxonomie : Identifiant (ID) de terme au lieu de Taxonomie : Nom du terme pour le filtre.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fr: Transformer les tirets dans les URL en espaces dans les valeurs du filtre de nom de terme

en: Include untranslated content
fr: Inclure le contenu non traduit

en: Enable to display different text for anonymous users.
fr: Activer l'affichage d'un texte différent pour les utilisateurs anonymes.

en: Type of user filter value to allow
fr: Type de la valeur du filtre utilisateur à autoriser

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fr: Note : vous n'avez pas la permission de modifier ceci. Si vous modifiez le type de filtre par défaut, ce réglage sera perdu et vous NE pourrez PLUS faire marche arrière.

en: PHP contextual filter code
fr: Code du filtre contextuel PHP

en: Change the way content is formatted.
fr: Changer la mise en forme du contenu.

en: Change settings for this format
fr: Modifier les paramètres de ce format

en: Change the way each row in the view is styled.
fr: Modifier la façon dont chaque ligne dans cette vue est stylée.

en: Hide attachments in summary
fr: Masquer les vues attachées dans le sommaire

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fr: Modifier l'affichage ou non des attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fr: Masquer les attachements lorsqu'un résumé de filtre contextuel est affiché.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings des restrictions d'accès actuellement sélectionnées.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du mécanisme de cache actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings du style de ligne actuellement sélectionné.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fr: Vous pouvez également ajuster les !settings de la pagination actuellement sélectionnée.

en: Attachment position
fr: Position de l'attachement

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fr: Cet affichage doit-il hériter des valeurs de filtre contextuel de l'affichage parent auquel il est rattaché ?

en: Block caching
fr: Mise en cache de bloc

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin dans votre site. Il est recommandé que le chemin soit quelque chose comme "path/%/%/feed" ou "path/%/%/rss.xml", en mettant un % dans le chemin pour chaque filtre contextuel que vous avez défini dans la vue.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Vous pouvez utiliser "%" dans votre URL pour représenter des valeurs qui seront utilisées dans les filtres contextuels : par exemple, "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu mais le texte du lien de menu n'est pas défini.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fr: L'affichage @display est paramétré pour utiliser un menu parent mais le texte du lien du menu parent n'est pas défini.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fr[0]: @count élément, en passer @skip
fr[1]: Avec pagination, @count éléments, en passer @skip

en: @count item | Paged, @count items
fr[0]: @count élément
fr[1]: Avec pagination, @count éléments

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fr: La désactivation de la réécriture SQL désactivera les contrôles de node_access ainsi que tous ceux des autres modules qui implémentent hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fr: Si vous désactivez cette option, une grille d'une seule ligne aura le même nombre de cellules de tableau (&lt;TD&gt;) que le nombre d'éléments. Sa désactivation pourrait causer des problèmes avec votre CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fr: Si coché, la valeur actuelle du filtre contextuel sera affichée comme option par défaut dans le menu de saut, si possible.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fr: Par défaut le tableau est masqué dans une vue vide. Avec cette option, il est possible d'afficher un tableau vide avec le texte dedans.

en: All storage
fr: Tous les stockages

en: All status
fr: Tous les statuts

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No views match the search criteria.
fr: Aucune vue ne correspond aux critères de la recherche.

en: Create view from template @template
fr: Créer une vue à partir du gabarit @template

en: Clone of | Clone @count of
fr[0]: Clone de
fr[1]: Clone @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fr: Cette action retirera définitivement toute personnalisation effectuée dans cette vue.

en: The view has been reverted.
fr: La vue a été rétablie.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fr: Cette action supprimera définitivement cette vue de votre base de données.

en: Create a page
fr: Créer une page

en: Create a menu link
fr: Créer un lien de menu

en: Include an RSS feed
fr: Inclure un flux RSS

en: Feed path
fr: Chemin du flux

en: Feed row style
fr: Style de ligne du flux

en: Create a block
fr: Créer un bloc

en: of fields
fr: de champs

en: of type
fr: de type

en: tagged with
fr: étiquetté avec

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
fr: Tentative de créer une vue avec des valeurs qui n'ont pas été validées

en: Should links be displayed below each comment
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque commentaire

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fr: avec liens (permet aux utilisateurs de répondre à un commentaire, etc.)

en: without links
fr: sans liens

en: teasers
fr: résumés

en: full posts
fr: publications complètes

en: titles
fr: titres

en: titles (linked)
fr: titres (liés)

en: Should links be displayed below each node
fr: Les liens doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fr: avec des liens (permet aux utilisateurs d'ajouter des commentaires, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
fr: Les commentaires doivent-ils être affichés sous chaque nœud

en: Number of hits
fr: Nombre de visites

en: Hide view
fr: Cacher la vue

en: @group (historical data)
fr: @group (données historiques)

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Report and troubleshoot field permissions.
fr: Signaler et diagnostiquer les erreurs de Fields Permissions.

en: Set field-level permissions to create, update or view fields.
fr: Définir des permissions au niveau des champs pour créer, mettre à jour, ou voir des champs.

en: Administer field permissions
fr: Administrer les droits sur les champs

en: Manage field permissions and field permissions settings.
fr: Gérer les droits sur les champs et les paramètres des droits sur les champs.

en: Use path alias
fr: Utiliser l'alias de chemin

en: jQuery and jQuery UI CDN
fr: jQuery et jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
fr: Utiliser jQuery et jQuery UI depuis un CDN. Si le CDN n'est pas disponible la version locale de jQuery et jQuery UI sera utilisée.

en: Updates jQuery to jQuery 1.5.2 and jQuery UI 1.8.11.
fr: Met à jour jQuery vers jQuery 1.5.2 et jQuery UI 1.8.11.

en: (Warning: incompatible)
fr: (Avertissement : incompatible)

en: The underlying database (!db_driver) is incompatible with the batched export option and it has been disabled.
fr: La base de données sous-jacente (!db_driver) est incompatible avec l'option d'exportation par lots et a été désactivée.

en: The human readable name for this template.
fr: Le nom affiché de ce gabarit.

en: The theme that you want to create this template for.
fr: Le thème pour lequel vous souhaitez créer ce gabarit.

en: Override settings for a layout.
fr: Supplanter les paramètres d'une mise en page.

en: Operation mode
fr: Mode opératoire

en: This setting controls the way that settings are being stored and overriden.
fr: Ce paramètre contrôle la manière dont les paramètres sont stockés et supplantés.

en: Only override different values
fr: Ne supplanter que les valeurs différentes

en: Override all values
fr: Supplanter toutes les valeurs

en: Add !points
fr: Ajouter !points

en: Approve transaction
fr: Approuver la transaction

en: Decline transaction
fr: Refuser la transaction

en: View transaction #@txn_id
fr: Afficher la transaction #@txn_id

en: A single transaction that grants or removes a certain amount of points from a user.
fr: Une transaction simple qui attribue ou retire un certain nombre de points à un utilisateur.

en: Amount of !points a user has.
fr: Nombre de !points d'un utilisateur.

en: Maximal !points
fr: Maximum de !points

en: Maximal amount of !points a user had at any time.
fr: Nombre maximal de !points qu'a un utilisateur a jamais atteint.

en: The amount of !points this user has. If there are multiple categories, only the default category is taken into account.
fr: Le nombre de !point qu'a cet utilisateur. S'il y a plusieurs catégories, seule la catégorie par défaut est prise en compte.

en: The highest amount of !points a user had at any given point. If there are multiple categories, only the default category is taken into account.
fr: Le plus haut nombre de !points qu'a un utilisateur à n'importe quel moment.  S'il y a plusieurs catégories, seule la catégorie par défaut est prise en compte.

en: !Points in category %category
fr: !Points dans la catégorie %category

en: The amount of !points this user has in that category.
fr: Le nombre de !points qu'a cet utilisateur dans cette catégorie.

en: Maximal !points in category %category
fr: Maximum de !points dans la catégorie %category

en: The highest amount of !points a user had at any given point in that category.
fr: Le plus haut nombre de !points qu'un utilisateur a jamais atteint dans cette catégorie.

en: Total amount of !points over all categories.
fr: Total de !points toutes catégories confondues.

en: Total maximum !points
fr: Total maximal de !points

en: Total amount of maximal !points over all categories.
fr: Total maximal de !points toutes catégories confondues.

en: The category to which these transaction belongs.
fr: La catégorie à laquelle appartient cette transaction.

en: The reason why the points were granted.
fr: La raison pour laquelle les points ont été attribués.

en: Add !points transaction
fr: Ajouter une transaction de !points

en: The Delta module's database table has been updated successfully and can now be used with Delta 3.x.
fr: La table des données du module Delta a été mise à jour avec succès et peut désormais être utilisée avec Delta 3.x.

en: Administer Delta blocks
fr: Administrer les blocs Delta

en: Manage settings for Delta blocks module
fr: Gérer les paramètres des blocs du module Delta

en: Link the site name to your front page
fr: Liez le nom du site à votre page d'accueil

en: Hide the site name via CSS
fr: Masquer le nom du site via CSS

en: Hide site slogan via CSS
fr: Masquer le slogan du site via CSS

en: Show the logo
fr: Montrer le logo

en: Link the logo to your front page
fr: Lier le logo à votre page d'accueil

en: Hide the site slogan via CSS
fr: Masquer le slogan du site via CSS

en: Hide page title via CSS
fr: Masquer le titre de la page via CSS

en: Action links
fr: Liens d'action

en: Delta blocks
fr: Blocs Delta

en: Settings for the Delta blocks module.
fr: Paramètres pour le module des blocs Delta

en: Return to the @name home page
fr: Retourner à la page d'accueil @name

en: <h3>Layout configuration</h3>
fr: <h3>Configuration de la mise en page</h3>

en: Select the grid system that you want to use for this layout.
fr: Sélectionnez le système de grille que vous voulez utiliser pour cette mise en page.

en: Grid system
fr: Système de grille

en: Allow customizing viewport meta properties on iOS and Android devices
fr: Permettre la personnalisation des propriétés de viewport meta sur les appareils iOS et Androïd

en: Viewport settings
fr: Paramètres de l'aire d'affichage

en: Initial scale
fr: Échelle initiale

en: The initial scaling of the page. This should almost always be set to 1.0.
fr: L'échelle initiale de la page. Elle doit presque toujours être définie à 1.0.

en: The minimum scaling of the site. This should usually be the same as your <em>Initial scale</em> setting.
fr: L'échelle minimum du site. Elle devrait normalement être la même que votre paramètre <em>Échelle initiale</em>.

en: The maximum scaling of the site. This can be any value between 1 and 10, but should not be too big if you want to preserve your mobile look and feel.
fr: La mise à l'échelle maximum du site. Ce peut être n'importe quelle valeur comprise entre 1 et 10, mais ne devrait pas être trop élevée si vous voulez préserver l'aspect et le confort du site.

en: Scalable by user
fr: Adaptable par l'utilisateur

en: Toggle styles
fr: Activer/désactiver les styles

en: Enable optional stylesheets
fr: Activer des feuilles de style optionnelles

en: You can choose from this list to enable optional stylesheets.
fr: Vous pouvez activer des feuilles de styles optionnelles à partir de cette liste.

en: Disable module and theme stylesheets
fr: Désactiver les feuilles de style des modules et des thèmes

en: Alpha will remove the selected stylesheets from your pages.
fr: Alpha retirera les feuilles de style sélectionnées de vos pages.

en: Enable the debugging (placeholder) blocks for the selected roles.
fr: Activer les blocs de débogage (placeholder) pour les rôles sélectionnés.

en: Roles that may use the grid overlay and debugging blocks.
fr: Rôles qui peuvent utiliser le premier plan (overlay) de la grille et les blocs de débogage.

en: Choose from the elements below to hide them via CSS
fr: Choisir dans les éléments ci-dessous ceux qui seront masqués par CSS

en: This will make the element invisible to normal users while not removing it from the HTML (e.g. for screenreaders).
fr: L'élément deviendra invisible pour l'utilisateur normal mais ne sera pas retiré du HTML (ex. pour les lecteurs d'écran).

en: Unassigned zones
fr: Zones non assignées

en: There are no unassigned zones.
fr: Il n'y a aucune zone non assignée.

en: Unassigned regions
fr: Région non assignées

en: There are no unassigned regions.
fr: Il n'y a aucune région non assignée.

en: This section is empty.
fr: Cette section est vide.

en: This zone is empty.
fr: Cette zone est vide.

en: Force this region to be rendered
fr: Forcer cette région a être rendue

en: Enabling this will always render this region, even if it is empty.
fr: Activer ceci forcera le rendu de cette région, même si celle-ci est vide.

en: Additional region classes
fr: Classes supplémentaires pour la région

en: Provide full width wrapper around this zone
fr: Fournir une enveloppe (wrapper) de largeur totale autour de cette zone.

en: Force this zone to be rendered
fr: Forcer cette zone a être rendue

en: Enabling this will always render this zone, even if it is empty.
fr: Activer ceci forcera le rendu de cette zone, même si celle-ci est vide.

en: Column count
fr: Nombre de colonnes

en: Additional zone classes
fr: Classes supplémentaires pour la zone

en: Additional wrapper classes
fr: Classes supplémentaires pour l'enveloppe (wrapper)

en: Date field values
fr: Valeurs du champ Date

en: Tokens related to date field values.
fr: Jetons (tokens) associés aux valeurs des champs date.

en: The date value.
fr: La valeur de date.

en: Relative default value
fr: Valeur par défaut relative

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fr: L'année est invalide. Veuillez vérifier que la saisie comporte 4 chiffres.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fr: @widget @format <strong>exposé</strong>

en: Hide the block title via CSS
fr: Masquer le titre du bloc via CSS

en: Append the current page to the breadcrumb navigation
fr: Ajouter la page en cours au fil d'Ariane

en: Delta blocks configuration
fr: Configuration des blocs Delta

en: Toggle Delta blocks
fr: Activer/désactiver les blocs Delta

en: The selected items will be available as blocks.
fr: Les éléments sélectionnés seront disponibles comme blocs.

en: %element_title is required.
fr: %element_title est requis.

en: This filter will convert [[{type:media... ]] tags into markup.
fr: Ce filtre convertira les balises [[{type:media... ]] en balises HTML.

en: Media browser settings
fr: Paramètres du navigateur de médias

en: Configure the behavior and display of the media browser.
fr: Configurer le comportement et l'affichage du navigateur de médias.

en: Media browser theme
fr: Thème du navigateur de médias

en: This theme will be used for all media related dialogs.  It can be different from your site's theme because many site themes do not work well in the small windows which media uses.
fr: Ce thème sera utilisé sur tous les boîtes de dialogue relatives à Media. Il peut être différent du thème de votre site car beaucoup de thèmes de site ne fonctionnent pas bien dans les petites fenêtres que Media utilise.

en: File extensions which are accepted in the media browser.  Use spaces to separate (e.g. "jpg gif pdf doc"). <br/><em>Note that this can be overriden on a per-field basis when creating multimedia asset fields and files of certain extensions cannot be embedded at this time.</em>
fr: Les extensions de fichiers qui sont acceptées dans le navigateur de médias. Utiliser des espaces pour les séparer (par ex. "jpg gif pdf doc").<br /><em>À noter : ceci peut être surchargé champ par champ si, au moment de leur création, certaines extensions de fichiers n'ont pas encore été intégrées.</em>

en: If you switch views, you will lose your selection.
fr: Si vous changez les vues, vous allez perdre votre sélection.

en: Successfully added a description field to the Delta database table.
fr: Champ de description ajouté avec succès dans la table de données Delta.

en: Successfully added a parent field to the Delta database table.
fr: Champ parent ajouté avec succès dans la table de données Delta.

en: Ancestors
fr: Ancêtres

en: Preserve
fr: Préserver

en: Edit an existing Delta template
fr: Modifier un gabarit Delta existant

en: Add a new Delta template
fr: Ajouter un nouveau gabarit Delta

en: A unique machine-readable name for this theme settings template. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour les paramètres de ce modèle. Il ne doit contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des tirets bas.

en: A brief description of this theme settings template.
fr: Une brève description des paramètres de ce gabarit de thème.

en: Parent template
fr: Gabarit parent

en: This option allows you to build hierarchical theme settings. Delta templates that have a parent will always operate in preserve ("Only override different values") mode.
fr: Cette option vous permet de construire des paramètres de thème hierarchisés. Les modèles Delta qui possèdent un parent opèreront toujours en préservant le mode ("Ne supplanter que les valeurs différentes").

en: <span class="marker">Theme not found</span>
fr: <span class="marker">Thème non trouvé</span>

en: This action will permanently remove any customizations made to this templates.
fr: Cette action retirera définitivement toutes les personnalisations effectuées sur ce gabarit.

en: This action will permanently remove the template from your database.
fr: Cette action retirera définitivement le gabarit de votre base de données.

en: There are no valid (enabled) Delta templates available.
fr: Il n'y a aucun gabarit Delta valide (actif) disponible.

en: The theme settings of the selected Delta template will override the default theme settings for all pages that match this context.
fr: Les paramètres du thème du modèle Delta sélectionné seront supplantés par les paramètres du thème par défaut pour toutes les pages qui correspondent à ce contexte.

en: Defined by
fr: Défini(e) par

en: Belongs to
fr: Appartient à

en: Toggle libraries
fr: Activer/désactiver les bibliothèques

en: Enable optional libraries
fr: Activer des bibliothèques optionnelles

en: You can choose from this list to enable optional libraries.
fr: Vous pouvez activer des bibliothèques optionnelles à partir de cette liste.

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Alpha</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans la <a href="http://himer.us/omega-docs">Documentation Omega </a> (en).

en: Default starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans <a href="http://himer.us/omega-docs">la Documentation Omega</a> (en).

en: Default XHTML starterkit for <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. You should not directly edit this starterkit, but make your own copy. Information on this can be found in the <a href="http://himer.us/omega-docs">Omega Documentation</a>.
fr: Kit de démarrage par défaut pour <a href="http://drupal.org/project/omega">Omega</a>. Vous ne devriez pas modifier ce thème directement, mais plutôt faire votre propre copie. Des informations sur ceci peuvent être trouvées dans <a href="http://himer.us/omega-docs">la Documentation Omega</a> (en).

en: Get group members from group audience
fr: Obtenir les membres du groupe à partir de son audience

en: List of group members
fr: Liste des membres du groupe

en: List of group managers
fr: Liste des gestionnaires du groupe

en: Read the <a href='@url'>README.txt</a> file in the Organic groups module directory.
fr: Lire le fichier <a href='@url'>README.txt</a> du le répertoire du module Organic groups.

en: Information about Organic Groups can also be found on the module's<a href='@og'>documentation page</a>.
fr: Des informations à propos d'Organic Groups peuvent aussi être trouvées sur la <a href='@og'>page de documentation</a> du module.

en: Administer Organic groups permissions
fr: Administrer les droits d'Organic groups

en: Request message
fr: Message de la demande

en: This is the text a user may send to the group administrators.
fr: Ceci est le texte qu'un utilisateur peut envoyer aux administrateurs du groupe.

en: No change needed in Organic groups schema.
fr: Aucun changement n'est nécessaire dans le schéma d'Organic groups.

en: The human-readable description of this group membership type.
fr: La description affichée de ce type d'adhésion à un groupe.

en: A unique machine-readable name for this group membership type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom système unique pour ce type d'adhésion à un groupe. Il doit ne contenir que des lettres minuscules, des nombres et des tirets bas.

en: Save og membership type
fr: Enregistrer le type d'adhésion OG

en: Delete og_membership type
fr: Supprimer le type d'adhésion OG

en: Group membership
fr: Adhésion au groupe

en: group membership
fr: adhésion au groupe

en: There is no content in this group.
fr: Il n'y a aucun contenu dans ce groupe.

en: OG nodes
fr: Nœuds OG

en: The group that will have members and content associated with.
fr: Le groupe auquel seront associés des membres et du contenu.

en: Content that will belong to a single or multiple groups.
fr: Contenu qui va appartenir à un ou plusieurs groupes.

en: OG example
fr: Exemple OG

en: Example module to show Organic groups configuration that can be used as building block.
fr: Le module Example pour montrer une configuration d'Organic groups, qui peut être utilisé comme bloc de construction.

en: Group register
fr: Inscription au groupe

en: Group manager full permissions
fr: Pleins droits pour le gestionnaire du groupe

en: When enabled the group manager will have all the permissions in the group.
fr: Si coché, le gestionnaire de groupe aura tous les droits dans ce groupe.

en: It is not allowed to add the group field to the group entity.
fr: L'ajout d'un champ de groupe à l'entité du groupe n'est pas autorisé.

en: Set the content type to be a group, that content will be associated with, and will have group members.
fr: Définir le type de contenu pour être un groupe, auquel du contenu sera associé, et qui aura des membres de groupe.

en: To unset the group definition you should delete the "Group type" field via !url.
fr: Pour enlever la définition du groupe, vous devriez supprimer le champ "Type de groupe" via !url.

en: Set the content type to be a group content, that can be associated with groups.
fr: Définir le type de contenu pour être un contenu de groupe, qui peut être associé avec des groupes.

en: Configure Organic groups fields in bundles.
fr: Configurer des champs d'Organic groups dans des paquets.

en: OG: user membership in group
fr: OG : adhésion de l'utilisateur au groupe

en: Control access by group membership.
fr: Contrôle d'accès par adhésion au groupe.

en: State in group
fr: État dans le groupe

en: Only users with the specified state in group will be able to access this.
fr: Seuls les utilisateurs avec l'état spécifié dans le groupe pourront accéder à ceci.

en: @identifier has "@state in @group group"
fr: @identifier a "@state dans le groupe @group"

en: Crafted links to create content (nodes) for a given group.
fr: Liens construits pour créer du contenu (nœuds) pour un groupe donné.

en: Content create links
fr: Liens de création de contenu

en: References list
fr: Liste des références

en: Defines common base features for the various reference field types.
fr: Définit les fonctionnalités communes de base pour les différents types de champ de référence.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
fr: Ce champ stocke la valeur de l'identifiant d'un nœud lié sous la forme d'un entier.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
fr: La liste de nœuds pouvant être référencés peut être fournie par une vue (module Views) utilisant le type d'affichage "Références".

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
fr: Le champ est actuellement configuré pour utiliser l'affichage 'Maître' (Master) de la vue %view_name.

en: Views - Nodes that can be referenced
fr: Views - Nœuds pouvant être référencés

en: No eligible view was found.
fr: Aucune vue éligible n'a été trouvée.

en: Rendered node
fr: Nœud rendu

en: View mode: %mode
fr: Mode d'affichage : %mode

en: Views - Users that can be referenced
fr: Views - Utilisateurs pouvant être référencés

en: %name: this user can't be referenced.
fr: %name : cet utilisateur ne peut pas être référencé.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
fr: Affiche le nom de l'utilisateur référencé en tant que lien vers la page de profil de l'utilisateur.

en: Determines if a message should be displayed whenever !points are awarded/subtracted.
fr: Détermine si un message doit s'afficher pour indiquer que des !points ont été gagnés ou retranchés.

en: All points (%category category)
fr: Tous les !points (catégorie %category)

en: All points
fr: Tous les points

en: Adding points failed: @reason
fr: L'ajout de points a échoué : @reason

en: Whether to show a message to the user for this transaction or not.
fr: Afficher ou ne pas afficher un message à l'utilisateur lors de cette transaction.

en: Sort field
fr: Champ de tri

en: An operation string for this transaction.
fr: Une chaîne "opération" pour cette transaction.

en: Basic tokens
fr: Jetons de base

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: Le nom de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fr: L'adresse de courriel de l'utilisateur s'il est connecté. Vide pour les utilisateurs anonymes.

en: The IP address of the user.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fr: Le nom du site (i.e. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fr: La date actuelle, mise en forme selon les paramètres du site.

en: The node title.
fr: Le titre du nœud.

en: Special tokens
fr: Jetons spéciaux

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fr: Tout champ ou valeur de profil utilisateur, comme %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fr: Les jetons peuvent être alimentés à partir de l'URL en créant des URL sous la forme http://example.com/my-form?foo=bar. L'utilisation du jeton %get[foo] affichera "bar".

en: E-mail tokens
fr: Jetons de courriel

en: All included components in a hierarchical structure.
fr: Tous les composants inclus dans une structure hiérarchisée.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur formatée et une étiquette de champ. On peut accéder à des éléments tels que <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: The URL for viewing the completed submission.
fr: L'URL pour voir la soumission complète.

en: Submission tokens
fr: Jetons de soumission

en: The unique submission ID.
fr: L'identifiant unique de la soumission

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fr: Une valeur sans mise en forme supplémentaire. On peut accéder à des éléments tels que <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Ne pas inclure de guillemets.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fr: En cas d'utilisation de dates relatives comme valeur par défaut (ex. Aujourd'hui), faire correspondre la date actuelle au fuseau horaire.

en: The save directory %directory is not valid.
fr: Le répertoire de sauvegarde %directory n'est pas valide.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fr: La valeur par défaut du champ identifié par sa clé. Pour des sélections multiples, utiliser des virgules pour séparer les valeurs par défaut multiples.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fr: Si des dates relatives sont utilisées pour la valeur par défaut (par ex. "now"), baser la date et l'heure actuelles sur ce fuseau horaire.

en: Label display
fr: Afficher l'étiquette

en: Determines the placement of the component's label.
fr: Détermine la position de l'étiquette du composant.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: Do not display the label of this component.
fr: Ne pas afficher l'étiquette de ce composant.

en: Save component
fr: Enregistrer le composant

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fr: Un composant Webform n'a pas pu être enregistré car un temps limite a été atteint en essayant d'obtenir le verrou pour le nœud. Détails : <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fr: L'option <em>URL personnalisée</em> prend en charge les jetons (tokens) de remplacements de Webform.

en: The user roles associated with the user account.
fr: Les rôles utilisateur associés au compte utilisateur.

en: Brief URL
fr: URL brève

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fr: L'URL sans le protocole et le slash (/) de fin.

en: Tokens related to arrays of strings.
fr: Jetons liés à des tableaux de chaînes.

en: The first element of the array.
fr: Le premier élément du tableau.

en: The last element of the array.
fr: Le dernier élément du tableau.

en: The number of elements in the array.
fr: Le nombre d'éléments dans le tableau.

en: The array reversed.
fr: Le tableau inversé.

en: The array of keys of the array.
fr: Le tableau de clés du tableau.

en: Imploded
fr: Implosé

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
fr: Les valeurs du tableau reliées ensemble par une chaîne personnalisée entre chaque valeur.

en: The Delta template settings have been successfully updated.
fr: Les paramètres du gabarit Delta ont été mis à jour avec succès.

en: Makes the color module available for Delta templates.
fr: Mettre à disposition le module de couleur pour les modèles Delta.

en: You are currently editing the Delta template %name. This template operates in %mode mode.
fr: Vous êtes en train de modifier le modèle Delta %name. Ce modèle opère en mode %mode.

en: The label is required when formatter is collapsible or collapsed
fr: L'étiquette est requise lorsque l'outil de mis en forme est dépliable ou déplié

en: Contact user element
fr: Élément contact utilisateur

en: Unsorted
fr: Non ordonné

en: You have specified the %region region as the primary region for the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fr: Vous avez défini la région %region en tant que région primaire pour la zone %zone, mais la largeur totale de la région est plus grande que le nombre de colonnes disponibles pour cette zone.

en: Responsive settings
fr: Paramètres d'adaptabilité

en: Enable the responsive grid
fr: Activer la grille adaptative

en: Enabling this will unleash the responsive layout features that come with Alpha & Omega. It also helps you to clean your appartment and wash your dishes.
fr: Activer ceci déclenchera les fonctionnalités de mise en page adaptative qui viennent avec Alpha & Omega. Il vous aide aussi à nettoyer votre appartement et laver la vaisselle.

en: @grid layout settings
fr: Paramètres de la mise en en page @grid

en: Primary layout
fr: Mise en page primaire

en: The primary layout will be used in case you disable the "responsive grid" option aswell as for older versions of Internet Explorer.
fr: La mise en page primaire sera utilisée dans le cas où vous désactivez l'option "grille adaptative" ainsi que pour les anciennes versions d'Internet Explorer.

en: @layout layout
fr: Mise en page @layout

en: Use this layout with the responsive grid
fr: Utiliser cette mise en page pour la grille adaptative

en: The weight of this layout.
fr: Le poids de cette mise en page.

en: Media query
fr: Requête de média (media query)

en: The @media query that the @layout layout should respond to.
fr: La requête de @media à laquelle la mise en page @layout doit répondre.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
fr: <strong>!row_count</strong> sélectionnés dans cette page.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
fr: <strong>!row_count</strong> sélectionnés dans cette vue.

en: Select all !row_count in this view.
fr: Sélectionner tous les !row_count dans cette vue.

en: Select only !row_count in this page.
fr: Sélectionner tous les !row_count dans cette page.

en: Select all items on this page
fr: Sélectionner tous les éléments de cette page

en: Select all items on all pages
fr: Sélectionner tous les éléments sur toutes les pages

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
fr: Donne la possibilité de sélectionner plusieurs lignes et d'effectuer des opérations sur celles-ci.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
fr: Saisir le fragment de code PHP qui sera exécuté lors du lancement de cette action. Vous pouvez utiliser les variables <code>$entity</code> et <code>$context</code> dans votre code.
                             Noter que c'est le script qui doit sauvegarder $entity une fois qu'il l'a modifié.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fr: Fournir une case à cocher pour sélectionner la ligne pour des opérations en masse.

en: Vimeo videos
fr: Vidéos Vimeo

en: Videos provided by Vimeo.
fr: Vidéos fournies par Vimeo.

en: Media Vimeo styles.
fr: Styles Media Vimeo.

en: Vimeo Styles
fr: Styles Vimeo

en: manage your Vimeo styles here
fr: gérez vos styles Vimeo ici

en: Provides Vimeo support to the Media module.
fr: Fournit la prise en charge de Vimeo au module Media.

en: There are no @titles to display.
fr: Il n'y a aucun @titles à afficher.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page Manager est incapable d'activer @path parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
fr: Cette fonctionalité ne fonctionne pas actuellement et est désactivée.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
fr[0]: Type "@types" manquant / supprimé
fr[1]: Le type manquant / supprimé est un de ceux-ci : @types

en: Taxonomy: term has parent(s)
fr: Taxonomie : le terme a un ou des parents

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
fr: Contrôler l'accès si un terme appartient à un terme parent spécifique.

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
fr[0]: @term peut avoir le parent "@terms"
fr[1]: @term peut avoir l'un de ces termes parents: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
fr: Champ : @widget_label (@field_name)

en: Pane title
fr: Titre du volet

en: Node form title field
fr: Champ titre du formulaire de noeud

en: The node title form.
fr: Le formulaire de titre du nœud.

en: Node title form.
fr: Formulaire de titre du nœud.

en: Missing/broken type
fr: Type manquant/brisé

en: Term synonyms (does not work in D7)
fr: Termes Synonymes (ne fonctionne pas dans D7)

en: @entity (tokens)
fr: @entity (jetons - tokens)

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
fr: Créer un contexte @to_entity à partir de @from_entity en utilisant le champ @field_name sur @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @to_entity depuis @from_entity (dans @base_table.@relationship)

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
fr: @from_entity depuis @to_entity (dans @base_table.@relationship)

en: View: @view
fr: Vue : @view

en: View: @view: @display
fr: Vue : @view : @display

en: Broken/missing/deleted view display.
fr: Affichage de vue endommagé/manquant/supprimé.

en: Entire view
fr: Vue complète

en: Display the entire view.
fr: Afficher la vue complète.

en: "@context" entire view
fr: Vue complète de "@context"

en: YouTube Preview Image
fr: Image d'aperçu YouTube

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fr: Les dimensions doivent s'exprimer en format <kbd>LARGEURxHAUTEUR</kbd>.

en: Aggregation type
fr: Type d'agrégation

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
fr: Ajoute des permissions Organic Groups pour contrôler l'accès aux profils au niveau du groupe.

en: Profile2 pages
fr: Pages Profile2

en: This is a debugging block
fr: Ceci est un bloc de débogage

en: Toggle advanced elements
fr: Activer/désactiver les éléments avancés

en: Force equal height for all child elements
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les éléments enfants

en: Force equal height for all child elements.
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les éléments enfants.

en: unchanged entity
fr: entité inchangée

en: Only one view mode is available for this entity type.
fr: Un seul mode d'affichage est disponible pour ce type d'entité.

en: Use replacement tokens from the first row
fr: Utiliser les jetons (tokens) de remplacement de la première ligne

en: Allow multiple filter values to work together
fr: Permettre à des valeurs de filtre multiples de fonctionner ensemble

en: Customize field HTML
fr: Personnaliser le code HTML du champ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fr: Vous pouvez utiliser les substitutions de jetons (<em>tokens</em>) de la section "Réécrire la sortie" dans cette classe.

en: Customize label HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'étiquette

en: Customize field and label wrapper HTML
fr: Personnaliser le code HTML de l'enveloppe du champ et de l'étiquette

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fr: Choisir l'élément HTML pour envelopper ce champ et son étiquette, ex : H1, H2, etc. Ceci peut ne pas être pris en compte si le champ et son étiquette ne sont pas rendus ensemble, tel que dans un tableau.

en: Remove whitespace
fr: Retirer les espaces

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fr: Si coché, tous les espaces au début et à la fin du contenu seront retirés.

en: Hide rewriting if empty
fr: Masquer la réécriture si vide

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fr: Ne pas afficher le contenu réécrit si le champ est vide.

en: Thousands marker
fr: Séparateur de milliers

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce filtre aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: Representative sort order
fr: Ordre du tri représentatif

en: Subquery namespace
fr: Espace de nom (<em>namespace</em>) de la sous-requête

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fr: Avancé. Saisissez un espace de nom pour la sous-requête utilisée par cette relation.

en: Representative view
fr: Vue représentative

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fr: Avancé. Utiliser une autre vue pour générer la sous-requête de relation. Ceci vous permet d'utiliser des filtres et plus d'un tri. Si vous choisissez une vue ici, les options de tri ci-dessus seront ignorées. Votre vue doit avoir l'identifiant (ID) de sa base comme seul champ, et devrait avoir un tri.

en: Generate subquery each time view is run.
fr: Générer la sous-requête à chaque fois que la vue est exécutée.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fr: Re-générera la sous-requête pour cette relation à chaque fois que la vue est exécutée, au lieu de seulement quand ces options sont enregistrées. Utilisez ceci pour tester si vous faites des modifications autre part. AVERTISSEMENT : détériore sérieusement les performances.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fr: Exposer ce tri aux visiteurs, pour leur permettre de le modifier

en: This display is disabled.
fr: L'affichage est désactivé.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
fr: Cette vue a été automatiquement mise à jour pour réparer les relations manquantes. Même si cette vue devrait continuer à fonctionner, vous devriez vérifier que les mises à jour automatiques sont correctes et enregistrer cette vue.

en: reorder displays
fr: réorganiser les affichages

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fr: Erreur : L'affichage @display fait référence à un plugin '@plugin', mais ce plugin n'est pas disponible.

en: enable @display_title
fr: activer @display_title

en: view @display
fr: voir @display

en: clone @display_title
fr: cloner @display_title

en: delete @display_title
fr: supprimer @display_title

en: disable @display_title
fr: désactiver @display_title

en: undo delete of @display_title
fr: annuler la suppression de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
fr: Cette vue n'est pas compatible avec cette version de Views.
        Si vous avez une views de Views1 vous devez utiliser une installation de Drupal 6 et l'importer dedans.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fr: Le style ou le format de ligne sélectionné n'utilise pas de champs.

en: Aggregation settings
fr: Paramètres d'agrégation

en: Display extenders
fr: Afficher les extensions

en: Select extensions of the views interface.
fr: Sélectionner les extensions de l'interface de Views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fr: Vous avez configuré l'affichage %display avec un chemin qui est aussi un chemin d'alias. Ceci peut produire des effets indésirables, vous devriez utiliser un chemin interne.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fr: Configurer les paramètres d'agrégation pour @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fr: Sélectionnez la fonction d'agrégation à utiliser sur ce champ.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fr: Fonction "Ensure my table" appelée mais la requête n'a pas de méthode ensure_table.

en: Empty display extender
fr: Extension d'affichage vide

en: Raw value from URL
fr: Valeur brute à partir de l'URL

en: Apply (all displays)
fr: Appliquer (tous les affichages)

en: Apply (this display)
fr: Appliquer (cet affichage)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fr: La date du contenu le plus récent du flux.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fr: L'identifiant (ID) du nœud auquel le commentaire répond.

en: Comments of the node
fr: Commentaires du nœud

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
fr: Relie tous les commentaires du nœud. Ceci créera un doublon pour chaque commentaire. D'habitude si vous avez besoin de ceci, il est mieux de créer une vue de commentaires.

en: Reply to
fr: Répondre

en:  new
fr:  nouveau

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fr: Ceci est un alias de @group : @field.

en: @group: @field
fr: @group : @field

en: @group (historical data): @field
fr: @group (données historiques) : @field

en: Also known as: !also.
fr: Aussi connue comme : "!also"

en: Delta - Appears in: @bundles.
fr: Delta - Apparaît dans : @bundles.

en: No backlinks found.
fr: Aucun lien entrant (backlink) trouvé.

en: Pages that link to %1
fr: Pages qui pointent vers %1

en: Popular (page)
fr: Populaire (page)

en: Today (page)
fr: Aujourd'hui (page)

en: Popular (block)
fr: Populaire (bloc)

en: Today (block)
fr: Aujourd'hui (bloc)

en: Today's popular content
fr: Contenu populaire aujourd'hui

en: User who uploaded
fr: Utilisateur ayant transféré

en: The user that uploaded the file.
fr: L'utilisateur qui a transféré le fichier.

en: The taxonomy vocabulary description
fr: La description du vocabulaire de taxonomie

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fr: Terme de taxonomie choisi depuis le widget d'autocomplétion ou de sélection.

en: Representative node
fr: Nœud représentatif

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque terme, selon le critère de sélection choisi.

en: The taxonomy term name.
fr: Le nom du terme de taxonomie.

en: Content with term
fr: Contenu avec terme

en: Relate all content tagged with a term.
fr: Relie tous les contenus étiquetté par un terme.

en: Has taxonomy term ID
fr: Possède un identifiant (ID) de terme de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés.

en: Has taxonomy term
fr: Possède un terme de la taxonomie

en: Taxonomy terms on node
fr: Termes de taxonomie du nœud

en: All taxonomy terms
fr: Tous les termes de taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fr: Affiche le contenu s'il possède les termes de taxonomie sélectionnés ou des termes enfants de ceux-ci. En raison d'une complexité additionnelle, ce paramètre possède moins d'options que les versions sans profondeur.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fr: Possède l'identifiant de terme de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fr: Possède les termes de taxonomie (avec profondeur)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fr: Possède l'identifiant du terme de taxonomie avec modification de profondeur

en: @entity using @field
fr: @entity utilisant @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fr: Relier chaque @entity contenant un @field défini au terme.

en: Taxonomy term ID from URL
fr: Identifiant (ID) du terme de taxonomie à partir de l'URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fr: Récupère un nœud représentatif unique pour chaque utilisateur, selon le critère de sélection choisi.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fr: Si coché, les valeurs multiples de ce champ seront affichées sur une même ligne. Sinon, chaque valeur de ce champ sera visualisée sur une nouvelle ligne. Si "groupé par" est sélectionné, assurez-vous de grouper par "Entity ID" pour que ce paramètre ait l'effet désiré.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fr: Afficher une icône représentant le type de fichier, au lieu du texte MIME (tel que "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: Path component
fr: Composant de chemin

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fr: Le numéro de séquence commence à 1, par exemple sur la page admin/structure/types, le 3ème composant est "types".

en: Use aggregation
fr: Utiliser l'agrégation

en: Display title may not be empty.
fr: Le titre de l'affichage ne peut pas être vide.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fr: Quand la valeur de filtre <em>N'EST PAS</em> disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fr: Quand la valeur de filtre <em>EST</em> disponible ou qu'une valeur par défaut est fournie

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fr: Cet affichage n'a pas de source pour les filtres contextuels, donc aucune valeur de filtre contextuel ne sera disponible à moins que vous sélectionniez 'Fournir la valeur par défaut'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
fr: Le nombre d'éléments à afficher. Saisissez 0 pour ne pas limiter.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fr: Les valeurs de filtre contextuel sont fournies par l'URL.

en: Autosubmit
fr: Soumettre automatiquement

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fr: Soumettre automatiquement le formulaire dès qu'un élément est modifié.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fr: Masquer le bouton de soumission si le javascript est activé.

en: Query Comment
fr: Commentaire de requête

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fr: Si défini, ce commentaire sera intégré dans la requête et transmis au serveur SQL. Ceci peut être utile pour la journalisation ou le débogage.

en: When needed, add the field language condition to the query
fr: Si nécessaire, ajouter la condition de langue à la requête

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fr: Les champs en ligne seront affichés les uns à côté des autres au lieu des uns au dessus des autres. Notez que certains champs ignoreront ceci si ce sont des éléments de bloc, en particulier les champs de corps et d'autres formatés en HTML.

en: Hide the "Go" button
fr: Masquer le bouton "Aller"

en: Select the current contextual filter value
fr: Sélectionner la valeur courante du filtre contextuel

en: Show the empty text in the table
fr: Afficher le texte vide dans le tableau

en: Wysiwyg profile
fr: Profil Wysiwyg

en: Allows to edit content with client-side editors.
fr: Permet la modification de contenu avec des éditeurs côté client.

en: Please select at least one item.
fr: Veuillez sélectionner au moins un élément.

en: Pass ids as arguments to a page
fr: Passer les identifiants en tant qu'arguments à une page

en: Check this box to restrict selection to a single value.
fr: Cochez cette case pour restreindre la sélection à une valeur unique.

en: You have chosen to manipulate the region positioning of the %zone zone but the summed region width is greater than the number of available columns for that zone.
fr: Vous avez choisi de manipuler de positionnement de région de la zone %zone, mais la largeur total des régions est plus grande que le nombre de colonnes disponibles pour cette zone.

en: Show the debugging blocks by default.
fr: Afficher les blocs de débogage par défaut.

en: This will show the debugging blocks on page load.
fr: Ceci affichera les blocs de débogage au chargement de la page.

en: Enable the grid overlay for the selected roles.
fr: Activer le premier plan (overlay) de la grille pour les rôles sélectionnés.

en: Show the grid overlay by default.
fr: Afficher le premier plan (overlay) de la grille par défaut.

en: This will show the grid overlay on page load.
fr: Ceci affichera le premier plan (overlay) de la grille au chargement de la page.

en: Zone and region configuration
fr: Configuration des zones et des régions

en: Customize the region positioning
fr: Personnaliser le positionnement de la région

en: This allows you to manipulate the placing of the regions in this zone.
fr: Ceci vous permet de manipuler le placement des régions dans cette zone.

en: Date with repeat
fr: Date avec répétition

en: Datestamp range
fr: Intervalle de temps datestamp

en: Datetime range
fr: Intervalle de temps datetime

en: Migrate example - dates
fr: Exemple de migration - dates

en: Example migration into date fields
fr: Exemple de migration vers des champs date

en: Source id
fr: Identifiant (ID) de la source

en: A simple date
fr: Une date simple

en: Start value for a date range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date

en: Simple datestamp
fr: Horodatage simple (UNIX)

en: Start value for a datestamp range
fr: Valeur de début pour un intervalle d'horodatage

en: Simple datetime
fr: Horodatage simple (SQL)

en: Start value for a datetime range
fr: Valeur de début pour un intervalle de date/heure

en: Sample of a repeating date field
fr: Exemple de champ de date se répétant

en: Examples of migrating with the Date module
fr: Exemples de migration avec le module Date

en: Vimeo Video
fr: Vidéo Vimeo

en: Vimeo Preview Image
fr: Image d'aperçu Vimeo

en: There are no importers, go to <a href="@importers">Feed importers</a> to create one or enable an existing one.
fr: Il n'y a pas d'importateurs, allez dans <a href="@importers">Importateurs Feed </a> pour en créer un ou en activer un qui existe déjà.

en: There are no items for this feed at the moment.
fr: Il n'y a aucun élément pour ce flux actuellement.

en: Articles from %1
fr: Articles provenant de %1

en: A clone of the @name configuration has been created.
fr: Un clone de la configuration @name a été créé.

en: Changed @type plugin.
fr: Plugin @type modifié.

en: Created @number @entity. | Created @number @entities.
fr[0]: @number @entity créé(e).
fr[1]: @number @entities créé(e)s.

en: Updated @number @entity. | Updated @number @entities.
fr[0]: @number @entity mis(e) à jour.
fr[1]: @number @entities mis(es) à jour.

en: Failed importing @number @entity. | Failed importing @number @entities.
fr[0]: Échec de l'importation de @number @entity.
fr[1]: Échec de l'importation de @number @entities.

en: Element type
fr: Type d'élément

en: Data export settings
fr: Paramètres d'exportation de données

en: Replace newlines in rendered fields.
fr: Remplacer les sauts de ligne dans les champs rendus.

en: Character encoding conversion
fr: Conversion de l'encodage des caractères

en: Optionally specify a character conversion that some CSV file readers need. Note, using an external tool is always preferred and you should only use this option as a last resort. This feature requires the "iconv" PHP extension.
fr: Préciser éventuellement une conversion de caractères nécessaire pour certains logiciels qui lisent les fichiers CSV. Notez que l'utilisation d'un outil externe est toujours préférable et que vous ne devriez utiliser cette option qu'en dernier recours. Cette fonctionnalité nécessite l'extension "iconv" de PHP.

en: manage file display
fr: gérer l'affichage des fichiers

en: No file types available.
fr: Aucun type de fichier disponible.

en: Enabled displays
fr: Affichages activés

en: Display precedence order
fr: Ordre de priorité des affichages

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
fr: Quand un fichier est transféré sur ce site, l'un des types suivants lui est assigné, en fonction de quelle sorte de fichier c'est.

en: Manage file types
fr: Gérer les types de fichiers

en: Manage file display
fr: Gérer l'affichage des fichiers

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
fr: Étend les entités Fichier de Drupal pour être extensibles par des champs et être visualisables.

en: File view mode
fr: Mode d'affichage de fichier

en: File view mode: @view_mode
fr: Mode d'affichage des fichiers : @view_mode

en: Override label
fr: Supplanter l'étiquette

en: Show available tokens
fr: Montrer les jetons disponibles

en: Line !line
fr: Ligne !line

en: Force equal height for all blocks in this region.
fr: Forcer la hauteur égale pour tous les blocs dans cette région.

en: Force equal height for all regions in this zone.
fr: Forcer la hauteur égale pour toutes les régions dans cette zone.

en: Natural language
fr: Langage naturel

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
fr: Cette liste a été récupérée il y a !time. !refresh

en: !name Backup Options
fr: Options de sauvegarde de !name

en: Check number of results returned by a VBO View
fr: Vérifier le nombre de résultats retournés par une vue VBO

en: View and display
fr: Vue et affichage

en: Select the VBO view and display you want to check
fr: Sélectionnez la vue et l'affichage VBO que vous souhaitez vérifier

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
fr: N'importe quel argument à passer à la vue, un par ligne.
              Vous pouvez utiliser des jetons de remplacement.

en: Minimum number of results
fr: Nombre minimum de résultats

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
fr: Cette condition retourne TRUE si la vue a au moins le nombre indiqué de résultats.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
fr: Sélectionnez la vue et l'affichage VBO que vous souhaitez utiliser pour créer une liste.

en: A list of entities
fr: Une liste des entités

en: Execute %label
fr: Exécuter %label

en: Execute action %label (!key).
fr: Exécuter l'action %label (!key).

en: Set parameters for %operation
fr: Définir les paramètres pour %operation

en: Perform %operation on @type !entity_id.
fr: Effectuer %operation sur @type !entity_id.

en: Enqueued the selected operation (%operation).
fr: Mettre l'opération sélectionnée (%operation) dans la file.

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
fr: %operation interrompue sur @type %title en raison de droits insuffisants.

en: Performed %operation on @type %title.
fr: %operation exécuté(e) sur @type %title.

en: An attempt by user %user to run operation %operation was blocked due to insufficient permissions.
fr: Une tentative de l'utilisateur %user de lancer l'opération %operation a été bloquée en raison de droits insuffisants.

en: Rules component
fr: Composant de Rules

en: Number of entities to load at once
fr: Nombre d'entités à charger en une seule fois

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
fr: Améliore la rapidité d'exécution au prix de la consommation mémoire. Définir à '1' si vous rencontrez des problèmes.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
fr: Mettre l'opération en file d'attente au lieu de l'exécuter directement

en: Provide label
fr: Donner une étiquette

en: Debug value
fr: Déboguer une valeur

en: Value to debug
fr: Valeur à déboguer

en: Asynchronously populate the <em>Devel Node Access by User</em> block
fr: Remplir de manière asynchrone le bloc <em>Accès au Nœud Devel par Utilisateur</em>.

en: Use Ajax to populate the second DNA block. This loads the initial page faster and uses dynamic calls to build the data in the table, one request at a time. It's especially useful during development, if some of the calls are failing.
fr: Utilisez AJAX pour remplir le second bloc DNA. La page initiale se charge plus vite et utilise des appels dynamiques pour construire les données dans la table, une requête à la fois. Particulièrement utile en phase de développement, si certains des appels échouent.

en: JavaScript must be enabled in your browser.
fr: JavaScript doit être activé dans votre navigateur.

en: unknown node %nid
fr: nœud %nid inconnu

en: Devel node access: %op permission for !user on !node
fr: Accès au nœud Devel : permissions %op pour !user sur !node

en: Error: could not explain access
fr: Erreur : impossible d'interpréter l'accès

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme titre de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fr: Le champ qui sera utilisé comme lien de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Ceci doit être un chemin relatif de drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme description de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Creator field
fr: Champ créateur

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fr: Le champ qui sera utilisé comme créateur de l'élément du flux RSS pour chaque ligne.

en: Publication date field
fr: Champ date de publication

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fr: Le plugin de style de ligne requiert de spécifier les champs de la vue à utiliser pour l'élément RSS.

en: @count Columns
fr: @count Colonnes

en: @width Columns
fr: @width Colonnes

en: A date in '@type' format. (%date)
fr: Une date dans le format '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
fr: Le terme racine du terme de taxonomie.

en: File byte size
fr: Taille du fichier en octets

en: The size of the file, in bytes.
fr: La taille du fichier, en octets.

en: Query string value
fr: Valeur du paramètre d'URL

en: The value of a specific query string field of the current page.
fr: La valeur d'un champ de paramètre d'URL spécifique de la page actuelle.

en: A random number from 0 to @max.
fr: Un nombre aléatoire de 0 à @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fr: Un hachage aléatoire. Les algorithmes de hachage possibles sont : @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
fr: Tentative de remplacement d'un jeton pour le type de jeton %type sans les données requises

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
fr[0]: @identifier est un paquet "@types"
fr[1]: Le paquet @identifier est l'un des "@types"

en: Configure content pane
fr: Configurer le volet de contenu

en: Calendar Items
fr: Éléments du calendrier

en: The calendar row plugin will format view results as calendar items. Make sure this display has a 'Calendar' format and uses a 'Date' contextual filter, or this plugin will not work correctly.
fr: Le plugin de ligne de calendrier formattera les résultats de la vue comme des éléments de calendrier. Assurez-vous que cet affichage ait un format 'Calendrier' et utilise un filtre contextuel 'Date', ou ce plugin ne fonctionnera pas correctement.

en: Legend Colors
fr: Couleurs de légendes

en: Set a hex color value (like #ffffff) to use in the calendar legend for each content type. Items with empty values will have no stripe in the calendar and will not be added to the legend.
fr: Définir une valeur de couleur hexadécimale (comme #ffffff) à utiliser dans la légende du calendrier pour chaque type de contenu. Les éléments avec des valeurs vides n'auront pas de bande dans le calendrier et ne seront pas ajoutés à la légende.

en: Stripes
fr: Bandes

en: Add stripes to calendar items.
fr: Ajoute des bandes aux éléments de calendrier

en: Single column 12
fr: Une colonne 12

en: Omega: 12 Column Grid
fr: Omega : grille 12 colonnes

en: Three column 4-4-4
fr: Trois colonnes 4-4-4

en: Three column 4-4-4 stacked
fr: Trois colonnes 4-4-4 empilées

en: Two Column 3-9
fr: Deux colonnes 3-9

en: Two Column 6-6
fr: Deux colonnes 6-6

en: Two Column 6-6 bricks
fr: Deux colonnes 6-6 en brique

en: Two Column 6-6 stacked
fr: Deux colonnes 6-6 empilées

en: Two Column 9-3
fr: Deux colonnes 9-3

en: Single column 16
fr: Une colonne 16

en: Omega: 16 Column Grid
fr: Omega : grille 16 colonnes

en: Three column 5-6-5
fr: Trois colonnes 5-6-5

en: Three column 5-6-5 stacked
fr: Trois colonnes 5-6-5 empilées

en: Two Column 12-4
fr: Deux colonnes 12-4

en: Two Column 4-12
fr: Deux colonnes 4-12

en: Two Column 8-8
fr: Deux colonnes 8-8

en: Two Column 8-8 bricks
fr: Deux colonnes 8-8 en brique

en: Two Column 8-8 stacked
fr: Deux colonnes 8-8 empilées

en: Single column 24
fr: Une colonne 24

en: Omega: 24 Column Grid
fr: Omega : grille 24 colonnes

en: Three column 8-8-8
fr: Trois colonnes 8-8-8

en: Three column 8-8-8 stacked
fr: Trois colonnes 8-8-8 empilées

en: Two Column 12-12
fr: Deux colonnes 12-12

en: Two Column 12-12 bricks
fr: Deux colonnes 12-12 en brique

en: Two Column 12-12 stacked
fr: Deux colonnes 12-12 empilées

en: Two Column 18-6
fr: Deux colonnes 18-6

en: Two Column 6-18
fr: Deux colonnes 6-18

en: The user's OG membership
fr: L'adhésion OG de l'utilisateur

en: OG membership
fr: Adhésion OG

en: User has become a group member
fr: L'utilisateur est devenu membre du groupe

en: A user has become a group member, but might have been not yet approved.
fr: Un utilisateur est devenu membre du groupe mais n'a peut-être pas encore été approuvé.

en: User membership has been approved
fr: L'adhésion de l'utilisateur a été approuvée

en: User membership has been blocked
fr: L'adhésion de l'utilisateur a été bloquée

en: User has been removed from group
fr: L'utilisateur a été retiré du groupe

en: A user has been removed from group and is no longer a group member.
fr: Un utilisateur a été retiré et n'est plus membre du groupe.

en: The group content determining the group audience.
fr: Le contenu de groupe déterminant l'audience du groupe.

en: Get group managers from group audience
fr: Obtenir les gestionnaires du groupe à partir de son audience

en: Get group content from a group
fr: Obtenir le contenu d'un groupe

en: The group for which to fetch content.
fr: Le groupe pour lequel récupérer le contenu.

en: The entity type of the content which is to be fetched.
fr: Le type d'entité du contenu qui va être récupéré.

en: Group content entity
fr: Entité de contenu de groupe

en: The group content which is to be added to a group.
fr: Le contenu de groupe qui va être ajouté à un groupe.

en: The entity which is to be removed from a group.
fr: L'entité qui va être retirée d'un groupe.

en: The user who will be subscribed.
fr: L'utilisateur qui sera inscrit.

en: The user who will be unsubscribed.
fr: L'utilisateur qui sera désinscrit.

en: User has group permission
fr: L'utilisateur a le droit du groupe

en: The permission to check for.
fr: Le droit à vérifier.

en: The group for which permission should be checked.
fr: Le groupe pour lequel le droit doit être vérifié.

en: Entity is group
fr: L'entité est un groupe

en: Entity is group content
fr: L'entité est un contenu de groupe

en: Evaluates to TRUE if the user is a member of the group and the membership meets the configured valid membership state.
fr: Évalué à VRAI si l'utilisateur est membre du groupe et si son adhésion correspond à l'état d'adhésion configuré comme valide.

en: Determines whether the entity is an active group.
fr: Détermine si l'entité est un groupe actif.

en: Determines whether the entity is group content, i.e. it can be or is used as group content.
fr: Détermine si l'entité est un contenu de groupe, c'est-à-dire s'il peut ou est utilisé comme contenu de groupe.

en: OG membership type
fr: Type d'adhésion OG

en: The entity that is a group content.
fr: L'entité qui est un contenu de groupe.

en: Show all the roles a user belongs to in a group.
fr: Montrer tous les rôles auxquels un utilisateur appartient dans un groupe.

en: Field %field can only be attached to %entities entity bundles.
fr: Le champ %field ne peut être attaché qu'à un ensemble d'entités %entities.

en: OG: Node is an OG group
fr: OG : Le nœud est un groupe OG

en: @identifier is an OG group
fr: @identifier est un groupe OG

en: OG: Node is an OG group content
fr: OG : Le nœud est le contenu d'un groupe OG

en: @identifier is an OG group content
fr: @identifier est le contenu d'un groupe OG

en: OG Group
fr: Groupe OG

en: Error retrieving XML from %url: %error
fr: Erreur lors de la récupération du XML depuis %url : %error

en: Cannot continue, nothing selected
fr: Impossible de continuer, rien n'est sélectionné

en: URL or Embed code
fr: URL ou code intégré

en: Input a url or embed code from one of the listed providers.
fr: Entrer l'URL ou le code d'intégration d'un des fournisseurs listés.

en: This field reference another entity.
fr: Le champ référence une autre entité.

en: The entity type that can be referenced thru this field.
fr: Le type d'entité qui peut être référencé par ce champ.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher l'étiquette des entités référencées.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: Link label to the referenced entity
fr: Lier l'étiquette à l'entité référencée

en: Link to the referenced entity
fr: Lien vers l'entité référencée

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type(@entity_id). Interruption du rendu.

en: Referenced Entity
fr: Entité référencée

en: Provides a field that can reference other entities.
fr: Fournit un champ qui peut référencer d'autres entités.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effectuer %operation sur les éléments sélectionnés ?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
fr: Vous avez sélectionné les <strong>!count</strong> suivant(e)s :

en: Performing %operation on the selected items...
fr: Effectue %operation sur les éléments sélectionnés...

en: Performed %operation on @items.
fr: "%operation" effectué sur @items.

en: Performed aggregate %operation on @items.
fr: Opération agrégée "%operation" effectuée sur @items.

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected items.
fr: Cocher cette case pour laisser Drupal afficher un message avec le résultat de traitement des éléments sélectionnés.

en: Operation settings
fr: Paramètres de l'opération

en: You already have a pending membership for the group @group.
fr: Vous avez déjà un abonnement en attente pour le groupe @group.

en: @user already has a pending membership for the  the group @group.
fr: @user a déjà un abonnement en attente pour le groupe @group.

en: Show all webform pages in block
fr: Montrer toutes les pages de formulaires dans un bloc

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fr: Par défaut les Webforms multi-pages redirigent vers la page de nœud pour toutes les pages après la première. Si coché, toutes les pages seront alors affichées dans le bloc.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fr: Le jetons peuvent aussi être alimentés par les valeurs POST soumises par les formulaires.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fr: En plus de %get et %post, les super jetons suivants peuvent être utilisés, mais seulement avec les utilisateurs connectés : %server, %cookie, et %request. Par exemple, %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus ancienne pouvant être saisie dans ce champ.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fr: Accepte n'importe quelle date dans n'importe quel <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">format de saisie de date GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fr: La date la plus récente pouvant être saisie dans ce champ.

en: The entered date must be @start_date or later.
fr: La date saisie doit être le @start_date ou plus tard.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fr: La date saisie doit être le @end_date ou plus tôt.

en: Include webform forms in search index
fr: Inclure les formulaires Webform dans l'index de recherche

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fr: SI sélectionnés, tous les nœuds Webform auront leurs composants de formulaire indexés par le moteur de recherche.

en: Submissions generated from Webform forms.
fr: Soumissions générées à partir des formulaires Webform.

en: @type field.
fr: Champ @type.

en: Also known as %labels.
fr: Aussi connu comme %labels.

en: If enabled and the add link is shown, the field description is shown in front of the add link.
fr: Si activé et que le lien d'ajout est affiché, la description du champ est montrée devant le lien d'ajout.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fr: Stocker une date dans la base de données en tant qu'horodatage, format obsolète destiné à la prise en charge de données héritées.

en: Pop-up calendar
fr: Pop-up calendrier

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de début' est requise pour le champ %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fr: Une 'Date de fin' est requise pour le champ %field #%delta.

en: The End date value.
fr: La valeur de Date de fin.

en: Choose how users view dates and times:
fr: Choisir comment les utilisateurs voient les dates et heures :

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fr: Pour ajouter ou éditer les options, visiter <a href="@date-time-page">  les options de Date et heures</a>.

en: Both Start and End dates
fr: A la fois dates de début et de fin

en: Start date only
fr: Date de début seulement

en: End date only
fr: Date de fin seulement

en: Display dates using the @format format
fr: Afficher les dates en utilisant le format @format

en: Display both Start and End dates
fr: Afficher à la fois les dates de début et de fin

en: Display Start date only
fr: Afficher la date de début seulement

en: Display End date only
fr: Afficher la date de fin seulement

en: Default date
fr: Date par défaut.

en: No default value
fr: Pas de valeur par défaut

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fr: Décrire une heure par rapport au jour courant, par exemple '+ 90 days' (90 jours depuis la création du champ) ou '+1 Saturday' (samedi prochain). Voir !strtotime pour plus de détails.

en: Default end date
fr: Date de fin par défaut

en: Relative default value for end date
fr: Valeur relative par défaut pour la date de fin

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fr: La valeur par défaut de strtotime pour la date de fin est invalide.

en: Date entry options
fr: Options de la date d'entrée

en: Control the order and format of the options users see.
fr: Contrôler l'ordre et le format des options vues par les utilisateurs.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Supplanter le format de saisie ci-dessus. Définir une chaîne de format de saisie comme 'm-d-Y H:I' (voir <a href="@link">http://php.net/date </a> pour plus de détails).

en: Time increments
fr: Incréments de temps

en: 10 minute
fr: 10 minutes

en: 30 minute
fr: 30 minutes

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date.
    'A l'intérieur' insère le libellé en tant que première option dans la liste de choix et dans les champs texte vides. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
fr: L'emplacement des parties de libellé, comme 'Année', 'Mois', ou 'Jour'. 'Au-dessus' affiche le libellé en tant que titre au-dessus de chaque partie de la date. 'Aucun' ne donne de libellé à aucune partie de la date. Les fonctions de thème comme 'date_part_label_year' et 'date_part_label_month' contrôlent le texte du libellé.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fr: Veuillez saisir un format de saisie de date, ou choisir l'un des formats prédéfinis.

en: Select the date attributes to collect and store.
fr: Sélectionner les attributs de date à collecter et stocker.

en: Date attributes to collect
fr: Attributs de date à collecter

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fr: Les dates de fin sont utilisées pour collecter la durée. Par exemple, autoriser un événement à commencer le 15 septembre, et finir le 16 Septembre.

en: Collect an end date
fr: Collecter une date de fin

en: Select the timezone handling method for this date field.
fr: Sélectionner la méthode de gestion du fuseau horaire pour ce champ de date.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fr: Les valeurs de 'Date de fin' vides utiliseront les valeurs de 'Date de début'.

en: @field_name Start date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de début #@delta

en: @field_name End date value #@delta
fr: @field_name Valeur de la date de fin #@delta

en: @field_name Start date
fr: @field_name Date de début

en: @field_name End date
fr: @field_name Date de fin

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une date 'Date de début' est requise si une date 'date de fin' est fournie au champ %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fr: Une "Date de début" est requise si une "Date de fin est fournie pour le champ %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
fr: La date de fin doit être plus grande que la date de début.

en: The Start date is invalid.
fr: La Date de début n'est pas valide.

en: The End date is invalid.
fr: La Date de fin n'est pas valide.

en: More settings and values
fr: Plus de paramètres et de valeurs

en: Date entry
fr: Entrée de date

en: Starting and ending year
fr: Année de début et de fin

en: !start-date to !end-date
fr: !start-date - !end-date

en: Date part
fr: Partie de date

en: Makes date/time fields available.
fr: Rend les champs date/heure disponibles.

en: Starting year
fr: Année  de début

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fr: Saisir une valeur relative (-9, +9) ou une année absolue telle que 2015.

en: Ending year
fr: Année de fin

en: The value input for field %field is invalid:
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide :

en: The value input for field %field is invalid.
fr: La valeur saisie dans le champ %field n'est pas valide.

en: The @part is missing.
fr: Il manque @part.

en: The value @date does not match the expected format.
fr: La valeur @date ne correspond pas au format attendu.

en: The timezone has been set to !value_link.
fr: Le fuseau horaire a été défini à !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link to function correctly.
fr: Date API requiert que vous définissiez le !timezone_link pour fonctionner normalement.

en: site timezone
fr: fuseau horaire du site

en: The first day of the week has been set to !value_link.
fr: Le premier jour de la semaine a été défini à !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
fr: L'API de Date requiert que vous définissiez le !first_day_link  pour fonctionner correctement.

en: site first day of week settings
fr: paramètres du premier jour de la semaine du site

en: The Date API requires that you set up the !format_link to function correctly.
fr: L'API Date requiert la définition de !format_link pour fonctionner correctement.

en: system date formats
fr: formats de date du système

en: Missing system date settings
fr: Les paramètres de date du système sont manquants

en: System date settings
fr: Paramètres de date système

en: The Date API requires that you set up the !timezone_link and the !format_link to function correctly.
fr: L'API Date requiert que vous définissiez le !timezone_link et le !format_link pour fonctionner correctement.

en: site timezone and first day of week settings
fr: paramètres de fuseau horaire et de premier jour de la semaine

en: date format settings
fr: paramètres de format de date

en: @count year from now | @count years from now
fr[0]: @count année à partir de maintenant
fr[1]: @count années à partir de maintenant

[ctx: datetime]
en: Time
fr: Heure

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
fr: Fournit une prise en charge pour les importations dans les champs date avec le module Migrate.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
fr: Ce type de contenu est utilisé comme démonstration et test de migration vers des champs date.

en: Date Migration Example
fr: Exemple de date de migration

en: E.g., @date
fr: Par ex., @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fr: <p>Le module Date Popup permet l'entrée manuelle de l'heure ou l'utilisation d'un plugin jQuery sélecteur d'heures (timepicker). Le module Date prend en charge également un sélecteur d'heure déroulant qui doit être téléchargé séparément. Le sélecteur d'heure déroulant n'apparaitra pas en tant qu'option tant que le code ne sera pas disponible dans le dossier 'libraries'. Si vous ne voulez pas utiliser de sélecteur d'heure jQuery, vous pouvez choisir l'option "Entrée manuelle de l'heure" ci-dessous, l'utilisateur verra un champ texte s'afficher à la place.</p>

en: Use dropdown timepicker
fr: Utiliser le sélecteur d'heures dérourant

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fr: <p>Pour installer un timepicker déroulant (sélecteur d'heures), créez un répertoire <code>!directory</code> dans le dossier d'installation de votre site. Ensuite, allez sur <a href="@download">@download</a>, téléchargez la dernière version puis décompressez-la. Vous y trouverez les fichiers suivants : jquery.timepicker-1.1.2.js et jquery.timepicker-1.1.2.css. Renommez-les jquery.timepicker.js et jquery.timepicker.css, et copiez-les ensuite dans <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fr: <p>Le calendrier Date Popup intègre des classes CSS pour IE6 qui empêchent la validation CSS. Puisque IE6 est maintenant remplacé par IE 7, 8, et 9, ces classes css dédiées IE6 ont été retirées des feuilles de style courantes utilisées par Date Popup. Si après tout vous pensez en avoir besoin, il est possible de les ré-insérer dans votre thème. Reportez-vous au thème Garland pour voir comment celui-ci intègre les CSS IE-seul dans son fichier page.tpl.php. Le CSS dont vous avez besoin est : </p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fr: Afficher un deuxième champ date correspondant à la 'Date de fin'

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fr: Le nom du type de contenu ne doit pas être plus long que 12 caractères quand on l'utilise pour créer un calendrier et des blocs.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fr: Le nom du champ ne doit pas être plus long que 26 caractères.

en: @label -  start date (!name)
fr: @label - date de début (!name)

en: @label -  start date
fr: @label - date de début

en: @label - end date (!name:!column)
fr: @label - date de fin (!name:!column)

en: @label - end date:!column
fr: @label - date de fin : !column

en: Page by date
fr: Page par date

en: Page using the value of a date field.
fr: Page utilisant la valeur d'un champ date.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fr: Sélectionner un ou plusieurs champs date à filtrer avec cet argument.

en: Add multiple value identifier
fr: Ajouter un identifiant de valeurs multiples

en: Dates to compare
fr: Dates à comparer

en: Start/End date range
fr: Intervalle de date de début/fin

en: Only this field
fr: Seulement ce champ

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fr: Si sélectionné, la vue vérifiera si des  valeurs commençant par la date 'Début' et finissant par la date 'Fin' correspondent aux critères de la vue. Sinon la vue se limitera aux champs spécifiquement sélectionnés. Comparer à l'ensemble de l'intervalle Début/Fin est le paramètre recommandé lorsque ce filtre est utilisé dans un calendrier. Lors de l'utilisation de l'option Début/Fin, il n'est pas nécessaire d'ajouter les deux champs Début et Fin au filtre, l'un des deux suffit.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fr: Ajouter un identifiant à la vue pour montrer quels champs date à valeurs multiples correspondent aux critères de filtre. Remarque : Cette option peut introduire des doublons de valeur dans la vue. Cette option est requise lors de l'utilisation de champs à valeurs multiples dans un calendrier ou quand vous souhaitez qu'une vue de nœuds avec plusieurs valeurs date n'affiche que les valeurs qui correspondent aux filtres de la vue.

en: Date selection form element
fr: Élément de formulaire de sélection de date

en: Filter granularity
fr: Granularité du filtre

en: Relative start date
fr: Date de début relative

en: Relative end date
fr: Date de fin relative

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: Les dates relatives sont calculées lorsque la vue est affichée. Exemples : now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Plus d'exemples de formats de dates relatives dans la documentation PHP</a>.

en: Relative start date not specified.
fr: Date de début relative non spécifiée.

en: Relative end date not specified.
fr: Date de fin relative non spécifiée.

en: Relative date not specified.
fr: Date relative non spécifiée.

en: Position: @position, format: @format.
fr: Position : @position, format : @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fr: Cette pagination fonctionne aussi bien avec un  champ Date ou avec un filtre contextuel de champ Contenu Date. Si un filtre date a été ajouté dans la vue, cette pagination fournira les éléments de pagination préc/suivant pour correspondre à la granularité de ce filtre, (c'est-a-dire : pagination par année, mois, semaine ou jour). Le filtre doit aussi être configuré afin d'utiliser une valeur par défaut pour le champ Date. S'il n'y a pas de filtre contextuel Date sur cette vue, ou si une date par défaut n'a pas été paramétrée, la pagination n'apparaîtra pas.

en: Date identifier
fr: Identifiant de date

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fr: L'identifiant de requête à utiliser lors de la récupération des données date depuis l'URL. Remarque : si vous avez plus d'un affichage de la même vue qui utilise la pagination de date (comme une page et un bloc), l'id de pagination doit être différent pour chacun ou les deux changeront lorsque la valeur de pagination changera.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fr: Où la pagination de date doit être placée par rapport au contenu, en haut, en bas ou les deux.

en: Link format
fr: Format du lien

en: Points by category accumulated by users on your site.
fr: Points par catégories accumulés par les utilisateurs de votre site.

en: Current !points in category
fr: !Points actuellement dans la catégorie

en: A User's current !points in a single category.
fr: Les !points d'un utilisateur actuellement dans une catégorie donnée.

en: Points category
fr: Catégorie de points

en: Max !points in category
fr: Maximum de !points dans une catégorie

en: A User's max !points in a single category.
fr: Le maximum de !points d'un utilisateur dans une catégorie donnée.

en: Last update in category
fr: Dernière mise à jour dans une catégorie

en: The last update timestamp for a User's current !points in a single category.
fr: Horodatage de la dernière mise à jour des !points d'un utilisateur dans une catégorie donnée.

en: Userpoints total
fr: Total de points utilisateur

en: Total !points over all categories accumulated by users on your site.
fr: Total de !points, toutes catégories confondues, accumulés par les utilisateurs de votre site.

en: Current total !points
fr: Total des !points actuel

en: A User's current !points across all categories.
fr: Les !points actuels d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Max total !points
fr: Total maximal de !points

en: A user's max !points across all categories.
fr: Le maximum de !points d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Last update of total !points
fr: Dernière mise à jour d'un total de !points

en: The last update timestamp for a user's !points across all categories.
fr: Horodatage de dernière mise à jour des !points d'un utilisateur toutes catégories confondues.

en: Relate the userpoints total table to the user table.
fr: Lie la table du total des points utilisateur à la table utilisateur.

en: Points transactions accumulated by users on your site.
fr: Transactions de points accumulés par les utilisateurs de votre site.

en: @entity entity referenced from !field_name
fr: Entité @entity réferencée par !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
fr: @entity référençant @target_entity depuis !field_name

en: No tokens available
fr: Aucun jeton disponible

en: Token registry caches cleared.
fr: Caches du registre de Token vidés.

en: The path component of the URL.
fr: Le composant du chemin de l'URL.

en: Unaliased URL
fr: URL sans alias

en: The unaliased URL.
fr: L'URL sans alias.

en: The specific value of the array.
fr: La valeur spécifique de la liste.

en: Token registry
fr: Registre de Token

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
fr: La liste des jetons disponibles qui peuvent être utilisés dans les courriels est fournie ci-dessous.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fr: Les jetons ou types de jetons suivants ne sont pas définis comme liste :

en: The following token types do not have any tokens defined:
fr: Les types de jeton suivants n'ont pas de jeton défini :

en: The following token types are not defined but have tokens:
fr: Les types de jeton suivants ne sont pas définis mais possèdent des jetons :

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fr: Les jetons ou types de jeton suivants sont définis par plusieurs modules :

en: Problems detected
fr: Problèmes détectés

en: Private fields are shown only to users with results access.
fr: Les champs privés sont uniquement affichés aux utilisateurs autorisés à afficher les résultats.

en: Download range options
fr: Options d'intervalle de téléchargement

en: All submissions
fr: Toutes les soumissions

en: Only new submissions since your last download
fr: Seulement les nouvelles soumissions depuis votre dernier téléchargement

en: Only the latest
fr: Seulement les dernières

en: All submissions starting from
fr: Toutes les soumissions à partir de

en: There is no suiting flag available.
fr: Il n'y a aucun marqueur disponible qui convienne.

en: The flag to check for.
fr: Le marqueur à vérifier.

en: Flag/unflag link for @flag
fr: Lien Marquer/Démarquer pour @flag

en: Option set
fr: Ensemble d'options

en: Option set: %optionset
fr: Ensemble d'options : %optionset

en: Image field of the referenced node: %field
fr: Champ image du nœud référencé : %field

en: Option sets
fr: Ensembles d'options

en: Add option set
fr: Ajouter un ensemble d'options

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
fr: L'entité référencée (@type : @id) est invalide.

en: Entity selection mode
fr: Mode de sélection de l'entité

en: Change handler
fr: Changer de gestionnaire

en: Autocomplete (Tags style)
fr: Autocomplétion (style Étiquettes)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fr: Simple (avec filtre optionnel par paquet)

en: Target bundles
fr: Paquets cibles

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
fr: Les paquets de l'entité pouvant être référencés. Facultatif, laisser vide pour tous les paquets.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui est référencée via le champ !field_name

en: Referencing entity
fr: Entité référante

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fr: Un pont vers l'entité @entity qui référence @target_entity via !field_name

en: Saved to DB
fr: Enregistré en base de données

en: Restore values to DB
fr: Restaurer les valeurs dans la base de données

en: Allow for all rows to be closed
fr: Permettre à toutes les lignes de rester fermées

en: Animation effect
fr: Effet animation

en: Choose what animation effect you would like to see, or "None" to disable it.
fr: Choisissez quel effet d'animation vous souhaitez voir, ou "Aucun" pour le désactiver.

en: Autoheight
fr: Hauteur automatique

en: Is empty
fr: Est vide

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
fr: Permettre à l'utilisateur de saisir un attribut 'title' du lien

en: Default link 'title' Attribute
fr: Attribut 'title' par défaut du lien

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
fr: À l'affichage, les liens utiliseront cet attribut 'title' si l'utilisateur n'en a pas fourni et s'il est différent du texte du lien. Lisez les <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">directives WCAG 1.0</a> pour la conformité des liens. Les jetons (tokens) seront évalués.

en: Link "title" attribute
fr: Attribut 'title' du lien

en: The Media module is a File Browser to the Internet, media provides a framework for managing files and multimedia assets, regardless of whether they are hosted on your own site or a 3rd party site. It replaces the Drupal core upload field with a unified User Interface where editors and administrators can upload, manage, and reuse files and multimedia assets. Media module also provides rich integration with WYSIWYG module to let content creators access media assets in rich text editor. Javascript is required to use the Media module.  For more information check <a href="@media_faq">Media Module page</a>
fr: Le module Media est un navigateur de fichiers Internet, Media fournit un framework pour gérer des éléments multimédia, indépendamment de s'ils sont hébergés sur votre site ou sur un site tiers. Il remplace le champ de transfert du module du cœur Drupal par une interface utilisateur unifiée où les éditeurs et administrateurs peuvent transférer, gérer, et réutiliser les fichiers et les éléments multimédia. Le module Media fournit également une intégration riche avec le module WYSIWYG pour permettre au créateurs de contenu d'accéder aux éléments multimédia depuis l'éditeur de texte riche. JavaScript est requis pour utiliser le module Media. Pour plus d'informations, consulter la <a href="@media_faq">page du module Media</a>

en: Allowed file extensions for uploaded files
fr: Extensions de fichier permises pour les fichiers transférés

en: Allowed remote media types
fr: Types de médias distants permis

en: Media types which are allowed for this field when using remote streams.
fr: Les types de médias autorisés pour ce champ lors de l'utilisation de flux distants.

en: file from !field_name
fr: fichier de !field_name

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
fr: La bibliothèque %dependency dont dépend la bibliothèque %library n'est pas installée.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
fr: La version %dependency_version de la bibliothèque %dependency n'est pas compatible avec la bibliothèque %library.

en: The %library library could not be found.
fr: La bibliothèque %library est introuvable.

en: The version of the %library library could not be detected.
fr: La version de la bibliothèque %library n'a pas pu être détectée.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
fr: La version %version installée de la bibliothèque %library n'est pas prise en charge.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
fr: La variante %variant de la bibliothèque %library est introuvable.

en: Tall
fr: Grand

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fr: Fournir le texte à afficher si ce champ ne retourne aucun résultat. Vous pouvez y inclure du code HTML. Vous pouvez saisir des données provenant de cette vue comme pour les "Motifs de replacement" dans la section "Réécrire les résultats" ci-dessous.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fr: L'opérateur est invalide sur le filtre : @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fr: Aucune valeur valide trouvée sur le filtre : @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fr: La valeur @value n'est pas un tableau pour @operator sur le filtre : @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fr: Saisir du code PHP qui retourne TRUE ou FALSE. Pas de retour est la même chose que FALSE, soyez donc SÛR de retourner quelque chose si vous ne souhaitez pas déclarer d'argument d'invalidité. Ne pas utiliser la balise<?php ?>. L'argument de validité sera "$argument" et la vue, "$view". Vous pouvez changer l'argument en définissant "$handler->argument". Vous pouvez changer le titre utilisé en substitution pour cet argument en définissant "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur étiquette ni pour le champ + étiquette. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Media browser tab
fr: Onglet du navigateur de médias

en: Display as a tab in the media browser.
fr: Afficher en tant qu'onglet du navigateur de médias.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. This site uses media fields, so the Media Field module has been enabled.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Ce site utilise des champs média, donc le module Media Field a été activé.

en: The "Media" field type has been moved to the new "Media Field" module. File fields can be used to store media.
fr: Le type de champ "Media" a été déplacé vers le nouveau module "Media Field". Les champs Fichier peuvent être utilisés pour stocker des médias.

en: Enabled browser plugins
fr: Plugins du navigateur activés

en: If no plugins are selected, they will all be available.
fr: Si aucun plugin n'est sélectionné, ils seront tous disponibles.

en: Media Field
fr: Champ Media

en: Rendered file
fr: Fichier rendu

en: Display the file in a specific view mode
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce fichier ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces fichiers ?

en: Tokens associated with file types.
fr: Jetons associés aux types de fichiers.

en: The name of the file type.
fr: Le nom du type de fichier.

en: The unique machine-readable name of the file type.
fr: Le nom système unique de ce type de fichiers.

en: The number of files belonging to the file type.
fr: Le nombre de fichiers de ce type.

en: The URL of the file type's edit page.
fr: L'URL de la page de modification du type de fichiers.

en: The file type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
fr: Le type du fichier (par exemple : "audio", "image", "vidéo", etc.)

en: Administer files
fr: Administrer les fichiers

en: Add, edit or delete files and administer settings.
fr: Ajouter, modifier ou supprimer des fichiers et administrer les paramètres.

en: Uploaded by !username on !datetime
fr: Transféré par !username le !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
fr: Gérer les paramètres des types de fichiers utilisés sur votre site.

en: File entity
fr: Entité Fichier

en: Unknown file type
fr: Type de fichier inconnu

en: Create an archive of selected files
fr: Crée une archive des fichiers sélectionnés

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
fr: Une archive a été créée et peut être téléchargée sur : !url

en: The name of the archive file.
fr: Le nom du fichier de l'archive.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
fr: Sélectionner l'emplacement de l'archive. Un stockage de fichier privé est de loin préférable à un stockage public, mais n'autorise qu'un accès restreint.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
fr: Les fichiers temporaires vieux de plus de 6 heures sont effacés au lancement du cron.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
fr: Saisir une URL à laquelle l'utilisateur sera renvoyé. Une liste des identifiants sélectionnés, séparés par des virgules, sera ajoutée.

en: Enable "Select all items on all pages"
fr: Activer "Sélectionner tous les éléments sur toutes les pages"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
fr: Cocher cette case pour activer la possibilité de sélectionner tous les éléments sur toutes les pages.

en: Player theme
fr: Apparence du lecteur

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Create own value for field %field
fr: Créer ses propres valeurs pour le champ %field

en: Edit own value for field %field
fr: Modifier ses propres valeurs du champ %field

en: This field appears as: %instances
fr: Ce champ apparaît comme : %instances

en: Access other users' private fields
fr: Accéder aux champs privés des autres utilisateurs

en: Field visibility and permissions
fr: Visibilité et droits du champ

en: Public (author and administrators can edit, everyone can view)
fr: Public (l'auteur et les administrateurs peuvent modifier, tout le monde peut voir)

en: Private (only author and administrators can edit and view)
fr: Privé (seuls l'auteur et les administrateurs peuvent modifier et voir)

en: Custom permissions
fr: Droits personnalisés

en: Public field (author and administrators can edit, everyone can view)
fr: Champ public (l'auteur et les administrateurs peuvent le modifier, tout le monde peut le voir)

en: Private field (only author and administrators can edit and view)
fr: Champ privé (seuls l'auteur et les administrateurs peuvent le voir et le modifier)

en: All users have this permission
fr: Tous les utilisateurs ont ce droit

en: Not all users have this permission
fr: Tous les utilisateurs n'ont pas ce droit

en: Select source view mode or form
fr: Sélectionner le mode de vue ou le formulaire source

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
fr: Cloner les groupes de champs du mode de vue sélectionné vers l'affichage courant

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
fr: Le groupe de champs @group n'a pas été cloné car un groupe avec le même nom existe déjà.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
fr: Groupe de champs @group cloné avec succès.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans des pages séparées.

en: Multipage
fr: Pages multiples

en: This fieldgroup renders the content in a page.
fr: Ce groupe de champs effectue le rendu dans une page.

en: Show label
fr: Montrer l'étiquette

en: Format page title
fr: Formater le titre de la page

en: Label only
fr: Seulement l'étiquette

en: Step 1 of 10
fr: Étape 1 sur 10

en: Step 1 of 10 [Label]
fr: Étape 1 sur 10 [Étiquette]

en: Add a page counter at the bottom
fr: Ajouter un compteur de page au pied

en: The count number only
fr: Seulement le compteur

en: Move submit button to last multipage
fr: Déplacer le bouton de soumission à la dernier page des pages  multiples

en: Move additional settings to last multipage (if available)
fr: Déplacer les paramètres additionnels à la dernier page  (si disponible) des pages multiples

en: Language settings for the user account.
fr: Paramètres de langue pour le compte utilisateur.

en: Wysiwyg status
fr: Statut Wysiwyg

en: Step %count of %total
fr: Étape %count sur %total

en: Step %count of %total !label
fr: Étape %count sur %total !label

en: (active page)
fr: (page active)

en: Max length of title field
fr: Longueur maximale du champ titre

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
fr: Définir une longueur maximale du champ titre (s'applique uniquement si le titre du lien est facultatif ou obligatoire). La limite maximale est de 255 caractères.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
fr: La valeur de la coupure de l'URL doit être numérique.

en: The max length of the link title must be numeric.
fr: La longueur maximale du titre du lien doit être numérique.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
fr: La longueur maximale du titre du lien ne doit pas être supérieure à 255 caractères.

en: The title of the link.
fr: Le titre du lien

en: The URL of the link.
fr: L'URL du lien

en: @entity is viewed
fr: L'entité @entity est vue

en: viewed @entity
fr: entité @entity vue

en: Nodes represent the main site content items.
fr: Les nœuds représentent les éléments principaux du contenu du site.

en: Uploaded file.
fr: Fichier transféré.

en: Remark or note that refers to a node.
fr: Remarque ou note se référant à un nœud.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
fr: Les termes de taxonomie sont utilisés pour classifier le contenu.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
fr: Les vocabulaires contiennent des termes de taxonomie connexes qui sont utilisés pour classer le contenu.

en: Whether the comment is published or unpublished.
fr: Si le commentaire est publié ou non.

en: Whether the node is published or unpublished.
fr: Si le nœud est publié ou non.

en: Whether the user is active or blocked.
fr: Si l'utilisateur est actif ou bloqué.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
fr: Restreindre cette relation à un ou plusieurs paquets @bundle.

en: Profile2 user profiles.
fr: Profils Profile2 des utilisateurs.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
fr: Types de profil Profile2 des utilisateurs.

en: Add entity to group
fr: Ajouter une entité au groupe

en: Remove entity from group
fr: Supprimer l'entité du groupe

en: Membership states
fr: État des adhésions

en: Entity is in group
fr: L'entité est dans le groupe

en: The group content which will be checked.
fr: Le contenu du groupe qui va être contrôlé.

en: Manage group members and content in the group.
fr: Gérer les membres et le contenu du groupe.

en: Determine if this is an OG group.
fr: Déterminer s'il s'agit d'un groupe OG.

en: Current OG group from context
fr: Groupe OG actuel à partir du contexte

en: OG permission
fr: Droit OG

en: View the %fieldname field for existing groups.
fr: Voir le champ %fieldname pour les groupes existants.

en: Edit the %fieldname field for existing groups.
fr: Éditer le champ %fieldname pour les groupes existants.

en: Restrict to content types
fr: Limiter aux types de contenu

en: If left empty, all possible content types are shown.
fr: Si laissé vide, tous les types de contenu possibles seront affichés.

en: Display the file in a specific view mode.
fr: Afficher le fichier dans un mode d'affichage spécifique.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fr: L'indicateur d'activité (throbber) n'affiche pas le statut des transferts mais prend moins de place. La barre de progression est utile pour surveiller la progression des gros transferts.

en: Link the user picture to the user's profile
fr: Lié l'image de l'utilisateur à son profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fr: Préciser à quel affichage ou url personnalisée cet affichage sera lié.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fr: <p>Les jetons (token) suivants sont disponibles pour ce lien.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fr: Un chemin Drupal ou une URL externe vers lequel pointera le lien "plus". Noter que cela supplantera le paramètre d'affichage du lien ci-dessus.

en: The date the user last accessed the site.
fr: La date à laquelle l'utilisateur à accedé au site pour la dernière fois.

en: Rendered @entity-type
fr: Type d'entité @entity-type rendu

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
fr: Rend une entité unique dans un mode d'affichage spécifique (par ex. accroche).

en: Concatenate values using a seperator
fr: Concaténer les valeurs en utilisant un séparateur

en: Format interval
fr: Mettre en forme l'intervalle

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
fr: Si coché, la valeur sera mise en forme comme intervalle de temps. Sinon, seul le nombre de secondes sera affiché.

en: Specify how many different units to display.
fr: Spécifier combien d'unités différentes afficher.

en: Text to put before the duration text.
fr: Texte à placer avant le texte de durée.

en: Text to put after the duration text.
fr: Texte à placer après le texte de durée.

en: Show entity label
fr: Afficher l'étiquette de l'entité

en: Show entity ID
fr: Afficher l'identifiant de l'entité

en: Show complete entity
fr: Afficher l'entité complète

en: Decide how this field will be displayed.
fr: Décider comment ce champ sera affiché.

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Link this field to the entity.
fr: Lier ce champ à l'entité.

en: Same as Default date
fr: Comme la Date par défaut

en: Repeating date
fr: Date se répétant

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fr: Les répétitions de dates utilisent un nombre "Illimité" de valeurs. En lieu et place d'un bouton "Ajouter", elles proposent un formulaire pour choisir quand et à quelle fréquence la date doit se répéter.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fr: Permettre à l'utilisateur de voir une page avec toutes les fois qu'une date se répète.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fr: Les widgets de prise en charge de dates répétitives ont été modifiés. Pour chaque type de contenu qui gère des champs dates répétitives, veuillez confirmer la sélection du widget correct sur la page 'Affichage de Champs' .

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fr: L'année de début doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fr: L'année de fin doit être spécifiée dans le format +9 ou sous forme d'année absolue telle que 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fr: Définir une condition basée sur la valeur d'un champ date

en: Is not Empty
fr: N'est pas vide

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fr: La comparaison à effectuer pour déterminer si le champ date remplit la condition. Pour les champs à valeurs multiples, toutes les valeurs seront vérifiées pour voir si l'une d'entre elle remplit les conditions.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fr: La valeur que doit contenir le champ pour remplir la condition. Cela peut être une date absolue au format ISO (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) ou une chaîne relative telle que '12AM aujourd'hui'. Exemples : 2011-12-31T00:00:00, maintenant, maintenant +1 jour, 12AM aujourd'hui, Lundi de la semaine prochaine. <a href="@relative_format">Plus d'exemples sur les formats de date relative dans la documentation PHP</a>.

en: Date Context
fr: Contexte de date

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fr: Ajoute au module Context une option pour définir une condition de contexte basée sur la valeur du champ date.

en: View: @view - Display: @display
fr: Vue : @view - Affichage : @display

en: Overview of fields used in all views.
fr: Vue d'ensemble des champs utilisés dans toutes les vues.

en: Transform the case
fr: Changer la casse

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fr: A l'affichage des chemins d'url, comment changer la casse de la valeur du filtre.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
fr: Modifier l'étiquette d'administration affichée quand cette relation est utilisée dans des filtres, etc.

en: Representative sort criteria
fr: Critères de tri représentatif

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fr: Le critère de tri est appliqué aux données raportées par la relation pour déterminer comment un élément représentatif est obtenu pour chaque ligne. Par exemple, pour montrer le nœud le plus récent pour chaque utilisateur, sélectionner 'Contenu : date de mise à jour'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fr: L'ordre à utiliser pour les critères de tri sélectionnés plus haut.

en: And/Or, Rearrange
fr: Et/Ou, Réarranger

en: Revert to default
fr: Rétablir par défaut

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
fr: Facultativement, saisir une virgule pour délimiter une liste de mots-clés pour cette vue à utiliser dans le filtrage et le tri des vues sur la page d'administration.

en: Custom admin theme for the Views UI
fr: Thème de l'administration personnalisé pour l'UI de Views.

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
fr: Dans certains cas, vous pourriez vouloir sélectionner un thème d'administration différent pour l'UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
fr: Aucun champ n'a été jusqu'à présent utilisé dans les vues.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fr: Fournir un lien pour approuver le commentaire.

en: Author uid
fr: uid de l'auteur

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field au fichier.

en: image from !field_name
fr: image de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fr: Relier chaque @entity avec un ensemble @field à l'image.

en: The tid of a taxonomy term.
fr: Le tid d'un terme de taxonomie

en: The user permissions.
fr: Les droits utilisateur.

en: First and last only
fr: Premier et dernier seulement

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: Use formatted username
fr: Utiliser un nom d'utilisateur formaté

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fr: Si coché, le nom d'utilisateur sera formaté par le système. Sinon, il sera affiché tel quel.

en: Link to user's profile
fr: Lien vers le profil de l'utilsateur

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
fr: Utiliser <em>Par défaut</em> utilisera le style des images des utilisateurs définit dans <a href="!account-settings">Paramètres du compte</a>.

en: You don't have translatable entity types.
fr: Vous n'avez pas de types d'entités traduisibles.

en: Use a pager
fr: Utiliser une pagination

en: Don't sort
fr: Ne pas trier

en: A property of the base table of the entity
fr: Une propriété de la table de base de données de l'entité.

en: A field attached to this entity
fr: Un champ attaché à cette entité.

en: Sort property
fr: Propriété de tri

en: @label (column @column)
fr: @label (colonne @column)

en: Minute increments
fr: Incréments de minute

en: Display all day checkbox
fr: Afficher la case à cocher pour un jour entier

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fr: Détermine si la case à cocher "Jour entier" est affichée à l'utilisateur.

en: Date format options
fr: options de format de date

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fr: Le format de date utilisé dans les liens des titres et résumés pour cet argument. Ce format par défaut est basé sur la granularité du filtre, c.-à-d. mois : @example_month, jour : @example_day.

en: Custom summary date format
fr: Format de date de résumé personnalisé

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
fr: Un format personnalisé pour le titre et format de date de résumé. Définit une chaîne de caractères de format de date PHP comme 'm-d-Y H:1' (consultez <a href="@link">http://php.net/date</a> pour plus de détails).

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: This form has received the maximum number of entries.
fr: Ce formulaire a reçu le nombre maximum d'entrées.

en: Total submissions limit
fr: Limitation des soumissions

en: Limit the total number of allowed submissions.
fr: Limiter le nombre de soumissions autorisées.

en: Per user submission limit
fr: Limitation des soumissions par utilisateur

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fr: Limiter chaque utilisateur à !count soumission(s) pour !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fr: Limiter à !count soumission(s) pour !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions est requis.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fr: Le champ du nombre de dernières soumissions doit être numérique.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fr: Le nombre de dernières soumissions doit être supérieur à 0.

en: Start submission number is required.
fr: Le numéro de soumission de départ est requis.

en: Start submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être numérique.

en: Start submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de départ doit être supérieur à 0.

en: End submission number must be numeric.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être numérique.

en: End submission number must be greater than 0.
fr: Le numéro de soumission de fin doit être supérieur à 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fr: Le numéro de soumission de fin ne peut pas être inférieur au numéro de soumission de début.

en: @count total
fr: Total de @count

en: @count new since @date
fr: @count nouvelle(s) depuis le @date

en: Only the latest !number submissions
fr: Seulement les !number dernières soumissions

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fr: Toutes les soumissions depuis : !start et éventuellement jusqu'à : !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fr: Utiliser des identifiants de soumissions pour l'intervalle. SID dernièrement téléchargé : !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fr: Le nœud Webform à partir duquel cette soumission a été générée.

en: Webform Node
fr: Nœud Webform

en: The user who sent the webform submission.
fr: L'utilisateur ayant envoyé la soumission Webform.

en: Webform submissions of the given Webform node.
fr: Les soumissions Webform du nœud Webform donné.

en: Webform Submission
fr: Soumission de formulaire webform

en: Webform submissions of the given user.
fr: Soumissions Webform pour l'utilisateur donné.

en: Tokens related to views.
fr: Jetons associés aux vues.

en: The human-readable name of the view.
fr: Le nom affiché de la vue.

en: The description of the view.
fr: La description de la vue.

en: The machine-readable name of the view.
fr: Le nom système de la vue.

en: The title of current display of the view.
fr: Le titre de l'affichage actuel de la vue.

en: The URL of the view.
fr: L'URL de la vue.

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fr: Texte à placer comme texte de l'attribut "title" que la plupart des navigateurs affichent comme bulle d'aide lors du survol du lien.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fr: Activer pour masquer ce champ s'il est vide. Noter que l'étiquette du champ ou le rendu réécrit peuvent toujours être affichés. Pour masquer les étiquettes, vérifier les paramètres du style ou du style de ligne concernant les champs vides. Pour masquer le contenu réécrit, cocher la case "Masquer la réécriture si vide".

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
fr: Activer les statistiques de performance/messages de débogage de Views via le module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
fr: Cocher ceci pour activer des statistiques/messages de débogage sur les requêtes de Views <em>si Devel est installé</em>.

en: Devel message(dpm)
fr: Message Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
fr: Journalisation Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
fr: Région de la page pour le rendu des statistiques de performance/les messages de débogage

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fr: Date sous la forme AAAAMMJJ.

en: Date in the form of YYYYMM.
fr: Date sous la forme AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
fr: Date sous la forme AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fr: Date sous la forme MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fr: Date sous la forme JJ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fr: Date sous la forme SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fr: Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Commentaire : auteur

en: Last comment uid
fr: Uid du dernier commentaire

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fr: L'identifiant utilisateur de l'auteur du dernier commentaire d'un nœud.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fr: L'utilisateur auteur du contenu. Si vous avez besoin de plus de champs que l'uid, ajoutez la relation Contenu : auteur

en: Unique access event ID.
fr: Identifiant d'évenement d'accès unique.

en: Link field to the node if there is no comment.
fr: Lier le champ au nœud s'il n'y a aucun commentaire.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fr: Convertir les espaces dans les noms de terme en tirets

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fr: Ceci permet aux liens de fonctionner avec les arguments de termes de taxonomie de Views.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
fr: Saisir du code PHP qui retourne une valeur à utiliser pour ce filtre. Ne pas utiliser &lt;?php ?&gt;. Vous ne devez retourner qu'une seule valeur pour ce filtre. Des variables sont disponibles : l'objet vue sera "$view". Le gestionnaire (handler) d'arguments sera "$argument", vous pouvez par exemple changer le titre utilisé pour les substitutions pour cet argument en définissant "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fr: Si activé le rendu du champ de regroupement est utilisé pour grouper les lignes.

en: Enter the URL to your @platform profile. To create an account on @platform visit !homepage
fr: Saisir l'URL de votre profil @platform. Pour créer un compte sur @platform, allez sur !homepage

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fr: L'intégration <em>Date Repeat</em> (Date répétitive) pour les champs Date a été déplacée vers un module indépendant. Par souci de cohérence avec l'ancien code, il est activé automatiquement lorsque le module Date Repeat API est activé. Si vous n'utilisez pas la fonctionnalité <em>Date Repeat</em> dans vos champs, Vous pouvez désactiver ce module.

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fr: Ajoute la fonctionnalité "Jour complet" aux champs date, incluant un thème et des cases à cocher "Jour complet" pour la sélection de date ainsi que pour les widgets popup.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fr: Se répète

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fr: Tous les @interval jours

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fr: Toutes les @interval semaines

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fr: Tous les @interval mois

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fr: Tous les @interval ans

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fr: Répéter le

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fr: Chaque jour ouvré

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fr: Chaque Lun, Mer, Ven

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fr: Chaque Mar, Jeu

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fr: Se répète chaque

en: every weekday
fr: chaque jour ouvré

en: monday wednesday friday
fr: lundi mercredi vendredi

en: tuesday thursday
fr: mardi jeudi

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fr: Au jour @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fr: Mensuel

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fr: Le @byday de

en: On day ... of ...
fr: Le jour ... de ...

en: On the ... of ...
fr: Le ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fr: Après @count occurrences

[ctx: Date repeat]
en: Count
fr: Compte

[ctx: Date repeat]
en: On
fr: Le

[ctx: Date repeat]
en: Until
fr: Jusqu'au

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fr: Arrêter la répétition

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fr: Dates exclues
    dans le contexte : Date repeat

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fr: Dates incluses
    dans le contexte : Date repeat

en: Repeat settings
fr: Paramètres de répétition

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fr: Quotidien
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fr: Hebdomadaire
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fr: Mensuel
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fr: Annuel
    dans le contexte : datetime_singular

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Année (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Mois (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition' : Jour (JUSQU'AU).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fr: Valeur manquante dans 'Intervalle de répétition'. (COMPTE).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fr: Déplié

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fr: Replié

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fr: Affichage de la répétition

en: Date Repeat Field
fr: Champ de répétition de date

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fr: Créé l'option Champs Répétition de date et gère les champs Date qui utilisent Date Repeat API.

en: Feed node: Node Reference (nid): @field_name
fr: Nœud flux : Référence à un nœud (nid) : @field_name

en:  (Node reference by node title)
fr:  (Référence à un nœud par titre de nœud)

en:  (Node reference by node ID)
fr:  (Référence à un nœud par ID de nœud)

en:  (Node reference by Feeds URL)
fr:  (Référence à un nœud par URL de Flux)

en:  (User reference by user name)
fr:  (Référence à un utilisateur par nom d'utilisateur)

en:  (User reference by user ID)
fr:  (Référence à un utilisateur par ID d'utilisateur)

en:  (User reference by Feeds URL)
fr:  (Référence à un utilisateur par URL de flux)

en: Display the referenced node ID
fr: Afficher l'ID du nœud référencé

en: Display the URL of the referenced node
fr: Afficher l'URL du nœud référencé

en: Display an absolute URL
fr: Afficher une URL absolue

en: Absolute URL: %yes_no
fr: URL absolue : %yes_no

en: @field (@field_name) - reverse (to @entity)
fr: @field (@field_name) - rétablir (à @entity)

en: @field (@field_name) - reverse
fr: @field (@field_name) - rétablir

en: Relate each @entity referencing the node through @field.
fr: Relie chaque @entity référençant le nœud via @field.

en: Rendered user
fr: Utilisateur rendu

en: Display the referenced user in a specific view mode
fr: Afficher l'utilisateur référencé dans un mode d'affichage spécifique

en: Display the referenced user ID
fr: Afficher l'identifiant de l'utilisateur référencé

en: Display the URL of the referenced user
fr: Affiche l'URL de l'utilisateur référencé.

en: Relate each @entity referencing the user through @field.
fr: Relier chaque @entity référençant l'utilisateur par @field.

en: !icon The CAPTCHA module will disable the caching of pages that contain a CAPTCHA element.
fr: !icon Le module CAPTCHA désactivera la mise en cache des pages qui contiennent un élément CAPTCHA.

en: The profile label.
fr: L'étiquette du profil.

en: The date the profile was most recently updated.
fr: Date à laquelle le profil a été modifié pour la dernière fois.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fr: Remplace une vue existante s'il en existe une avec le même nom

en: No files selected.
fr: Aucun fichier sélectionné.

en: Edit selected files
fr: Modifier les fichiers sélectionnés

en: Edit multiple files
fr: Modifier plusieurs fichiers

en: Provides a field type that stores media-specific data. <em>Deprecated by the core File field type.</em>
fr: Fournit un type de champ qui enregistre des données spécifiques aux médias. <em>Rendu obsolète par le type de champ Fichier du cœur</em>.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fr: Vous pouvez utiliser le code HTML pour ce champ. Les jetons suivants sont pris en charge :

en: Provide a simple link to the user.
fr: Fournir un simple lien vers l'utilisateur.

en: Result summary
fr: Résumé des résultats

en: Shows result summary, for example the items per page.
fr: Affiche le résumé des résultats, par exemple les éléments par page.

en: Use site default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut du site

en: Display list value as human readable
fr: Afficher les valeurs des listes de manière lisible

en: Displays the link in contextual links
fr: Affiche le lien dans les liens contextuels

en: Grouping field Nr.@number
fr: Champ de groupement N°@number

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
fr: Le nom système du champ Field Collection contenant cet élément.

en: The entity containing the field collection field.
fr: L'entité contenant le champ Field Collection.

en: The field collection module provides a field, to which any number of fields can be attached. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fr: Le module Field Collection fournit un champ dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés. Voir la page d'<a href="@field-help">aide du module Field</a> pour plus d'information à propos des champs.

en: Field collection item
fr: Élément Field collection

en: Field collection @field
fr: @field Field Collection

en: Unconnected field collection item
fr: Élément Field Collection non connecté

en: Administer field collections
fr: Administrer Field Collection

en: Links to field collection items
fr: Liens vers des éléments Field Collection

en: Field collection items
fr: Éléments Field collection

en: Fields only
fr: Champs uniquement

en: Links: @links
fr: Liens : @links

en: Links: none
fr: Liens : aucun

en: View mode: @mode
fr: Mode d'affichage : @mode

en: The field collection item form has not been embedded to avoid recursive loops.
fr: L'élément de formulaire Field Collection n'a pas été intégré pour éviter des boucles récursives.

en: Remove item callback
fr: Retirer l'élément de la procédure de rappel (callback)

en: Provides a field collection field, to which any number of fields can be attached.
fr: Fournit un champ Field Collection dans lequel un certain nombre de champs peuvent être attachés.

en: field collection item from !field_name
fr: Élément de collection de champs provenant de !field_name

en: Entity with the @field (@field_name)
fr: Entité avec @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
fr: Relier chaque @entity utilisant @field.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les termes parents, en commençant avec la racine.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fr: Une liste de tous les parents du lien de menu, en commençant avec la racine.

en: Cache dates
fr: Mettre les dates en cache

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
fr: Les objets Date peuvent être créés et mis en cache lorsque les champs date sont chargés plutôt que lorsqu'ils sont affichés pour améliorer les performances.

en: Maximum dates per field
fr: Nombre maximum de dates par champ

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
fr: Si défini à '0', toutes les valeurs de date de chaque entité seront mises en cache. Notez que la mise en cache de chaque date dans les champs qui peuvent avoir un nombre important de valeurs ou se répétant, peut créer une baisse de performance significative lors du vidage du cache. Le paramétrage conseillé pour des valeurs multiples et des champs se répétant est de 4 valeurs maximum par champ.

en: The number of cache values must be a number.
fr: Le nombre de valeurs en cache doit être un nombre.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fr: Le nombre de valeurs en cache doit être un nombre supérieur ou égal à 0.

en: Settings for modules the use the Date API.
fr: Paramètres des modules qui utilisent Date API.

en: Load a list of entity objects from a VBO View.
fr: Charger une liste d'objets d'entités d'une vue VBO.

en: Load a list of entity ids from a VBO View.
fr: Charger une liste d'identifiants d'entités d'une vue VBO.

en: A list of entity ids
fr: Une liste d'identifiants d'entités

en: Modify entity values
fr: Modifier les valeurs de l'entité

en: Tried to set !field_count values for field !field_name that supports a maximum of !cardinality.
fr: Tentative de définir la valeur !field_count pour le champ !field_name qui ne gère qu'un maximum de !cardinality.

en: Add new value(s) to %label, instead of overwriting the existing values.
fr: Ajouter une ou plusieurs nouvelles valeurs à %label, au lieu de réécrire les valeurs existantes.

en: Fields for @bundle_key @label
fr: Champs de @bundle_key @label

en: You must select at least one value to modify.
fr: Vous devez sélectionner au moins une valeur à modifier.

en: %label contains an invalid value.
fr: %label contient une valeur non valide.

en: Check this to show a list of all available tokens in the bottom of the form. Requires the token module.
fr: Cocher cette case pour afficher une liste de tous les jetons disponibles en bas du formulaire. Ceci requiert le module Token.

en: Display values
fr: Afficher les valeurs

en: Select which values the action form should present to the user.
fr: Sélectionner quelles valeurs le formulaire d'action doit présenter à l'utilisateur.

en: Skip the first @count item(s)
fr: Ignorer le(s) @count premier(s) élément(s)

en: Then display at most @count item(s)
fr: Puis afficher au plus @count élément(s)

en: Enter 0 to display all items.
fr: Saisir 0 pour afficher tous les éléments.

en: Display in reverse order
fr: Afficher dans l'ordre inverse

en: User Edit Template
fr: Gabarit d'Édition de l'Utilisateur

en: User edit template
fr: Gabarit d'édition de l'utilisateur

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
fr: Si activé, supplante le comportement par défaut de Drupal pour afficher le formulaire d'édition de l'utilisateur à <em>user/%user/edit</em>.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
fr: Le module Page manager est incapable d'activer user/%user/edit parce qu'un autre module l'a déjà supplanté avec %callback.

en: User being edited
fr: Utilisateur en cours de modification

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
fr: Erreur, l'accès au plugin entity_bundle est mal configuré

en: (Custom) Entity: Field Value
fr: (Personnalisé) Entité : Valeur du champ

en: Control access by entity field value.
fr: Contrôler l'accès par la valeur du champ entité.

en: @entity @type: @field Field
fr: @entity @type : Champ @field

en: The front page
fr: La page d'accueil

en: User edit form: User ID
fr: Formulaire d'édition de l'utilisateur : Identifiant utilisateur

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
fr: Crée un contexte pour le formulaire d'édition des utilisateurs à partir d'un identifiant utilisateur comme argument.

en: Enter the user ID for this argument.
fr: Saisir l'identifiant de l'utilisateur pour cet argument.

en: Entity extra field
fr: Champ supplémentaire de l'entité

en: Select a view mode for this extra field.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour ce champ supplémentaire.

en: Select a build mode for this user.
fr: Sélectionner un mode d'affichage pour cet utilisateur.

en: A user edit form.
fr: Un formulaire d'édition d'utilisateur.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
fr: Saisir l'identifiant d'un utilisateur pour cet argument :

en: Enter the name or UID of a node
fr: Saisir le nom ou l'identifiant d'un noeud

en: '%name' [user id %uid]
fr: '%name' [id utilisateur %uid]

en: Test behavior
fr: Tester le comportement

en: Test instance behavior
fr: Tester le comportement de l'instance

en: The selected behavior handler is broken.
fr: Le gestionnaire de comportement sélectionné est cassé.

en: The selected selection handler is broken.
fr: Le gestionnaire de sélection sélectionné est cassé.

en: Display the id of the referenced entities.
fr: Afficher l'id des entités référencées.

en: to:
fr: à :

en: OG memberships
fr: Adhésions OG

en: @state OG membership
fr: Adhésion OG à l'état @state

en: A list group members of the @name entity.
fr: Une liste des membres de groupe de l'entité @name.

en: @state group members
fr: Membres @state du groupe

en: A list of all users of the @name entity with @state state.
fr: Une liste de tous les utilisateurs de l'entité @name dans l'état @state.

en: @entity in group @group
fr: @entity du groupe @group

en: Create %type_name content
fr: Créer un contenu %type_name

en: The OG group associated with the OG membership.
fr: Le groupe OG associé à l'adhésion OG.

en: Og membership "etid" property.
fr: Propriété "etid" de l'adhésion OG.

en: Og membership "gid" property.
fr: Propriété "gid" de l'adhésion OG.

en: OG user roles in group
fr: Rôles utilisateurs OG dans le groupe

en: OG membership from @entity
fr: Adhésion OG à partir de @entity

en: The OG membership associated with the @entity entity.
fr: L'adhésion OG associée à l'entité @entity.

en: @entity from OG membership
fr: @entity à partir de l'adhésion OG

en: The @entity entity that is associated with the OG membership.
fr: L'entité @entity qui est associée à l'adhésion OG.

en: Group @entity from OG membership
fr: Groupe @entity de l'adhésion OG

en: The @entity group that is associated with the OG membership.
fr: Le groupe @entity qui est associé à l'adhésion OG.

en: The OG groups of the logged in user
fr: Les groupes OG de l'utilisateur connecté

en: Choose the state to set for the selected users in the group.
fr: Choisir l'état à définir pour les utilisateurs sélectionnés dans le groupe.

en: Modify OG user roles
fr: Modifier les rôles utilisateur OG

en: Select the group type.
fr: Choisir le type de groupe.

en: OG context
fr: Contexte OG

en: OG context detection and selection
fr: Détection et sélection du contexte OG

en: Determine what entity type that group should be of.
fr: Déterminer le type d'entité de ce groupe.

en: Select the View that should be used to show and control the people in the group.
fr: Choisir la vue qui sera utilisée pour afficher et gérer les membres du groupe.

en: User %name is already subscribed to group.
fr: L'utilisateur %name est déjà membre du groupe.

en: OG subscribe link
fr: Lien d'abonnement OG

en: OG audience list
fr: Liste d'audience OG

en: Field %label
fr: Champ %label

en: You are already registered to another group | You are already registered to @count groups
fr[0]: Vous êtes déjà inscrit dans un autre groupe
fr[1]: Vous êtes déjà inscrit dans @count groupes

en: Administer OG settings.
fr: Administrer les paramètres OG.

en: OG field settings
fr: Paramètres des champs OG

en: Delete an OG field from a bundle.
fr: Supprimer un champ OG d'un paquet.

en: Membership links
fr: Liens d'adhésion

en: Request "@type" membership to group
fr: Demander une adhésion "@type" au groupe

en: Subscribe to group using "@type" membership
fr: S'inscrire au groupe avec une adhésion "@type"

en: Membership types
fr: Types d'adhésions

en: Select the membership types. If none are selected, all the accessible will be presented.
fr: Sélectionner les types d'adhésions. Si aucun n'est sélectionné tous ceux qui sont accessibles seront affichés.

en: Membership links for @types membership types
fr: Liens d'adhésion des types d'adhésions @types

en: Membership link | Membership links
fr[0]: Lien d'adhésion
fr[1]: Liens d'adhésion

en: The group audience field to prepopulate.
fr: Le champ d'audience du groupe à pré-remplir.

en: OG behavior
fr: Comportement OG

en: Select the membership type that will be used for a subscribing user.
fr: Choisir le type d'adhésion à utiliser pour les utilisateurs qui s'inscrivent.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fr: Ajouter un lien "lire plus" si la sortie est tronquée.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fr: Lorsque cochée, un lien "lire plus" sera ajouté à la fin d'une sortie tronquée

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le texte qui sera affiché comme lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
fr: Le chemin qui sera utilisé pour le lien "lire plus". Vous pouvez saisir des données de cette vue comme décrit dans "Modèles de remplacement" ci-dessus.

en: Display field as machine name.
fr: Afficher le champ comme un nom machine.

en: Show the embed display in the ui.
fr: Montrer l'affichage intégré dans l'interface graphique.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
fr: Autoriser les utilisateurs avancés à utiliser l'affichage de vue intégré. Le plugin fonctionne même s'il n'est pas visible dans l'interface

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fr: Toutes les requêtes générées par Views inclueront les noms des vues et des affichages dans une chaîne de caractères 'view-name:display-name' à la fin de la clause SELECT. Cela facilite l'identification des requêtes Views dans les journaux du serveur de base de données mais ne doit être utilisé qu'à des fins de diagnostic.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fr: Fournir un affichage pouvant être intégré en utilisant l'API de Views.

en: Display the user with standard user view.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard.

en: Only has the 'authenticated user' role
fr: N'a que le rôle 'utilisateur authentifié'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fr: A d'autres rôles que 'utilisateur authentifié'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
fr: Afficher l'utilisateur avec une vue utilisateur standard. Il peut être nécessaire d'ajouter un fichier user-profile.tpl.php dans le répertoire de votre thème, le gabarit par défaut du <a href="@user-profile-api-link">profil utilisateur</a> n'affichant pas le nom d'utilisateur.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
fr: Veuillez insérer les éléments par page (@items_per_page) ci-dessus.

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Fields to be included as contextual links.
fr: Les champs à inclure comme liens contextuels.

en: Include destination
fr: Inclure la destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fr: Inclure un paramètre "destination" dans le lien pour rediriger l'utilisateur à la vue originale après avoir terminé l'action contextuelle.

en: Contextual Links
fr: Liens contextuels

en: Display fields in a contextual links menu.
fr: Afficher les champs dans un menu de liens contextuels.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and with a date field.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. !date_wizard facilite la création d'un type de contenu date avec un champ date.

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
fr: Les dates et les calendriers peuvent être compliqués à paramétrer. Si vous activez le module Date Tools, il vous fournira un Assistant Date (Date Wizard) qui vous facilitera la création de type de contenu Date avec un champ date.

en: The medium date format type has been set to to @value. You may find it helpful to add new format types like Date, Time, Month, or Year, with appropriate formats, at !value_link.
fr: Le type de format date moyen a été paramétré sur @value. Vous voudrez peut-être ajouter de nouveaux types de format tels que Date, Heure, Mois ou Année dans les formats appropriés, sur !value_link.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
fr: <h2>Outils pour les dates et calendriers</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fr: Complétez le formulaire suivant pour générer un type de contenu date, avec un champ plage temporelle avec son calendrier pré-configuré. Si le module calendrier est activé et l'option création de calendrier est choisie, un bloc calendrier et évènements à venir sera créé, et un flux ical y sera attaché. Les nœuds créés à partir de ce nouveau type de contenu seront pourvus d'un lien vers le calendrier et celui-ci disposera d'un lien vers le formulaire 'Ajouter une nouvelle date'. il est également possible d'ajouter de nouveaux champs Date aux types de contenu pré-existants. il suffit d'introduire le nom d'un type de contenu existant plutôt que de créer un nouveau.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
fr: Un assistant Date et autres outils pour gérer et créer des dates et des calendriers.

en: Render Views filters as select list
fr: Afficher les filtres Views sous forme de listes de sélection

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fr: Un champ de saisie numérique (zone de texte ou liste de sélection).

en: File components updated to support AJAX uploading.
fr: Composants de fichier mis à jour pour le support de transfert par AJAX.

en: Webform file entries created in the file_usage table.
fr: Entrées de fichier Webform créées dans la table file_usage.

en: Enter the max file size a user may upload such as 2 MB or 800 KB. Your server has a max upload size of @size.
fr: Saisir la taille maximum de transfert de fichier par un utilisateur, telle que 2 Mo ou 800 ko. Votre serveur a une taille maximum de transfert de @size.

en: Private file storage has significantly more overhead than public files, but restricts file access to users who can view submissions.
fr: Le coût du stockage en mode privé des fichiers est significativement plus élevé qu'en mode publique, mais limite l'accès aux utilisateurs autorisés à voir les soumissions.

en: Upload directory
fr: Répertoire de transfert

en: You may optionally specify a sub-directory to store your files.
fr: Vous pouvez, optionnellement, préciser un sous-répertoire pour stocker vos fichiers.

en: File size @value is not a valid filesize. Use a value such as 2 MB or 800 KB.
fr: Une taille de fichier de @value n'est pas une taille de fichier valide. Utiliser une valeur telle que 2 Mo ou 800 ko.

en: An upload size of @value is too large, you are allow to upload files @max or less.
fr: Une taille de transfert de @value est trop élevée, vous êtes autorisé à transférer des fichiers de @max au maximum.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writable.
fr: Impossible de créer le répertoire d'enregistrement %directory. Vérifier que le répertoire d'enregistrement des fichiers Webform est bien accessible en écriture.

en: Secure value (allows use of all tokens)
fr: Valeur sécurisée (permet l'usage de tous les jetons)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fr: Élément caché (moins sécurisé, modifiable via JavaScript)

en: Hidden type
fr: Type caché

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fr: Tout type de champ caché n'est pas montré aux utilisateurs finaux. Définir une <em>valeur sécurisée</em> permet d'utiliser <em>tous les jetons</em>, même pour les utilisateurs anonymes.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fr: Les valeurs minimum et maximum sont requises si l'élément est affiché comme liste de sélection.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fr: Le mode automatique affichera jusqu'à @count décimales si nécessaire. Pour formater une somme d'argent, on utilise généralement la valeur "2".

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fr: Ne permettre que la saisie d'entiers. Par ex. : 12,34 ne sera pas valide.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fr: Valeur numérique minimum. Ex. 0 restreint à des nombres positifs.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fr: Valeur numérique maximum. Cela permet aussi de déterminer la largueur de votre champ.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fr: Limiter les options à une incrémentation spécifique, par ex. un pas de "5" autorisera les valeurs 5, 10, 15, 20, etc.

en: Exclude zero
fr: Exclure le zéro

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fr: Exclure les saisies à 0 (ou vides) lors du compte de soumissions pour calculer la moyenne et l'écart-type.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fr: Moyenne !mu excluant les zéros/vides

en: sample
fr: échantillon

en: Average !mu including zeros/blanks
fr: Moyenne !mu incluant les zéros/vides

en: Zero/blank
fr: Zéro/vide

en: More stats »
fr: Plus de statistiques »

en: Normal Distribution
fr: Distribution normale

en: Boundary
fr: Limite

en: % of !description
fr: % de !description

en: !low to !high
fr: !low à !high

en: Standard deviation (!sigma)
fr: Écart-type (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fr: La valeur @value du champ %name doit être dans l'intervalle  de @min à @max.

en: %name field value must be less than @max.
fr: La valeur du champ %name doit être inférieure à @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fr: La valeur du champ %name doit être supérieure à @max.

en: %name field value of @value must be an integer.
fr: La valeur @value du champ %name doit être un entier.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être @start plus un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fr: La valeur du champ %name doit être un multiple de @step. Par exemple : @samples, etc.

en: %name field value of @value must be numeric.
fr: La valeur @value du champ %name doit être numérique.

en: Minimum is required when using a select list element.
fr: Un minimum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Minimum must be numeric.
fr: Le minimum doit être numérique.

en: Minimum must have an integer value.
fr: Le minimum doit être une valeur entière.

en: Maximum is required when using a select list element.
fr: Un maximum est requis lorsqu'un élément de type liste déroulante est utilisé.

en: Maximum must be numeric.
fr: Le maximum doit être numérique.

en: Maximum must have an integer value.
fr: Le maximum doit être une valeur entière.

en: Step must be numeric.
fr: Le pas doit être numérique.

en: Step must have an integer value.
fr: Le pas doit être une valeur entière.

en: Max upload size
fr: Taille maximum de transfert

en: Web images
fr: Images web

en: Desktop images
fr: Images locales

en: Additional extensions
fr: Extensions supplémentaires

en: URL (content create)
fr: URL (création de contenu)

en: Group manager default roles
fr: Rôles par défaut du gestionnaire de groupe

en: Select the role(s) a group manager will be granted upon creating a new group.
fr: Sélectionner le(s) rôle(s) que le gestionnaire de groupe obtiendra à la création d'un nouveau groupe.

en: Roles in @entity-label - @bundle-label
fr: Rôles dans @entity-label - @bundle-label

en: Allow non-members to request membership to a group (approval required).
fr: Autoriser les non-membres à demander leur adhésion au groupe (approbation requise).

en: Subscribe to group (no approval required)
fr: Adhérer au groupe (aucune approbation requise)

en: Allow members to unsubscribe themselves from a group, removing their membership.
fr: Autoriser les membres à se désinscrire d'un groupe, annulant ainsi leur adhésion.

en: Edit role's permissions
fr: Modifier les droits du rôle

en: Select media
fr: Choisir un média

en: Remove media
fr: Supprimer le média

en: Cannot update field %id (%field_name) because it does not use the field_sql_storage storage type.
fr: Impossible de mettre à jour le champ %id (%field_name) car il n'utilise pas le type de stockage field_sql_storage.

en: File saved
fr: Fichier enregistré

en: Add internet files to your media library.
fr: Ajouter des fichiers d'internet à votre bibliothèque de médias.

en: Hide blank items
fr: Masquer les éléments vides

en: Exportables selected
fr: Exportables sélectionnés

en: Node: (un)published
fr: Nœud : (non) publié

en: Control access by the nodes published status.
fr: Contrôler l'accès en fonction du statut de publication des nœuds.

en: Returns true if the nodes status is "published".
fr: Retourne "vrai" si le statut des nœuds est "publié".

en: Do not begin name with numbers.
fr: Le nom ne doit pas commencer par des chiffres.

en: Organize your features in groups.
fr: Organisez vos fonctionnalités en groupes.

en: This file is currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Ce fichier est actuellement utilisé et cela pourrait causer des problèmes s'il était supprimé.

en: Are you sure you want to delete the file %title?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le fichier %title ?

en: @title (in use)
fr: @title (utilisé)

en: Some of the files are currently in use and may cause problems if deleted.
fr: Certains des fichiers sont actuellement utilisés et leur suppression pourrait causer des problèmes.

en: Deleted @count files.
fr: @count fichiers supprimés.

en: Deleted one file. | Deleted @count files.
fr[0]: Un fichier supprimé.
fr[1]: @count fichiers supprimés.

en: The type of the file.
fr: Le type du fichier.

en: Convert Media tags to markup
fr: Convertir les balises Media en balises HTML

en: This must be enabled for the Media WYSIWYG integration to work with this input format.
fr: Ceci doit être activé pour que l'intégration Media WYSIWYG fonctionne avec ce format de saisie.

en: Import files
fr: Importer des fichiers

en: The <em>Convert Media tags to markup</em> filter must be enabled for the <a href="@format-link">@format format</a> in order to use the Media browser WYSIWYG button.
fr: Le filtre <em>Convertir les balises Media en balisage</em> doit être activé pour le <a href="@format-link">format @format</a> pour utiliser le bouton WYSIWYG du navigateur de médias.

en: %name: Only remote files with the following types are allowed: %types-allowed.
fr: %name : Seuls les fichiers distants des types suivants sont permis : %types-allowed.

en: no file types selected
fr: aucun type de fichier sélectionné

en: How to display the time ago or time hence for this field.
fr: Comment afficher le temps relatif ou écoulé pour ce champ.

en: No valid timezone name was provided.
fr: Aucun fuseau horaire valide n'a été fourni.

en: Please choose a year.
fr: Veuillez choisir une année.

en: Please choose a month.
fr: Veuillez choisir un mois.

en: Please choose a day.
fr: Veuillez choisir un jour.

en: Please choose an hour.
fr: Veuillez choisir une heure.

en: Please choose a minute.
fr: Veuillez choisir une minute.

en: Please choose a second.
fr: Veuillez choisir une seconde.

en: Original @entity
fr: @entity original(e)

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fr: Les données originales du/de la @entity si le/la @entity est en cours de mise à jour ou en cours d'enregistrement.

en: The base name of the file.
fr: Le nom de base du fichier.

en: This field supports tokens.
fr: Ce champ prend en charge les jetons (tokens).

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fr: Les jetons ou les types de jetons suivants requièrent un nom et/ou des informations de description.

en: Clean URL
fr: URL simplifiées

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
fr: La mise en forme pour les chemins de liens de pagination. Avec le format Pagination, les liens ressemblent à 'calendar/?date=2020-05'. Les liens au format URL simplifiées ressemblent à 'calendar/2020-05'. Les liens au format URL simplifiées sont plus jolis mais les liens au format Pagination sont plus à même de fonctionner correctement si le calendrier est utilisé dans des blocs ou des panneaux.

en: The URL of the entity.
fr: L'URL de l'entité.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fr: Les propriétés suivantes peuvent être adjointes au(x) jeton(s) : @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
fr: Jetons associés aux entités "@name".

en: @name tokens.
fr: Jetons de @name.

en: List of @entities
fr: Liste de @entities

en: List of @type values
fr: Liste de valeurs @type

en: Tokens for lists of @type values.
fr: Jetons (tokens) pour les listes de valeurs @type.

en: @type with delta @delta
fr: @type avec un delta de @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
fr: L'élément de liste avec delta @delta. Les valeurs Delta commencent à partir de 0 et sont incrémentés de 1 par élément de liste.

en: Rendered @entity_type
fr: @entity_type rendu(e)

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
fr: @entity_type rendu(e) avec le mode d'affichage "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
fr: Le texte de l'attribut "Alt"

en: The "Title" attribute text
fr: Le texte de l'attribut "Title"

en: Field "@name".
fr: Champ  "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fr: Le code de langue de la langue de l'interface de l'utilisateur actuel.

en: The language code of the current content language.
fr: Le code de langue de la langue du contenu actuel.

en: Displays a single chosen entity.
fr: Affiche une entité choisie unique.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
fr: Choisissez le type d'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Choose the entity you want to display in the area.
fr: Choisissez l'entité que vous souhaitez afficher dans la zone.

en: Input a phrase or tags to search.
fr: Saisir une phrase ou des mots-clés à rechercher.

en: No videos match your search criteria. Please try again.
fr: Aucune vidéo ne correspond à vos critères de recherche. Veuillez essayer de nouveau.

en: Please select a video.
fr: Veuillez choisir une vidéo.

en: %uri could not be added.
fr: %uri n'a pas pu être ajouté.

en: Enter the sender's human readable name.
fr: Saisir le nom affiché de l'expéditeur.

en: Sender's e-mail
fr: Adresse de courriel de l'expéditeur

en: Enter the sender's e-mail address.
fr: Saisir l'adresse électronique de l'expéditeur.

en: Field used for recipient's name
fr: Champ utilisé pour le nom du destinataire

en: Select which field from the current view will be used as recipient's name.
fr: Choisir quel champ sera utilisé pour le nom du destinataire.

en: Field used for recipient's e-mail
fr: Champ utilisé pour le courriel du destinataire

en: Select which field from the current view will be used as recipient's e-mail.
fr: Choisir quel champ sera utilisé pour le courriel du destinataire

en: Supported providers
fr: Fournisseurs pris en charge

en: Cron tab
fr: Onglet planificateur de tâche (Cron)

en: No triggers created yet.
fr: Aucun déclencheur créé.

en: Add a new trigger
fr: Ajouter un nouveau déclencheur

en: New trigger
fr: Nouveau déclencheur

en: The trigger has been updated.
fr: Le déclencheur a été mis à jour.

en: The trigger has been deleted.
fr: Le déclencheur a été supprimé.

en: Your MySQL 'max_allowed_packet' setting may be too low for Views data export to function correctly, Drupal's requirements recommend setting it to at least 16M. See: !link
fr: Le paramètre MySQL 'max_allowed_packet' est peut-être trop faible pour que Views data export fonctionne correctement. Le reglage recommandé pour Drupal est au minimum 16M. Voir ici : !link

en: Prefix text placed to the left of the field
fr: Texte de préfixe placé à la gauche du champ

en: Postfix text placed to the right of the field
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ

en: Next page button label
fr: Étiquette du bouton page suivante

en: This is used for the <em>Next Page</em> button on the page before this page break. Default: <em>Next Page &gt;</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page suivante</em> sur la page avant ce saut de page. Par défaut : <em>Page suivante &gt;</em>

en: Prev page button label
fr: Étiquette du bouton page précédente

en: This is used for the <em>Prev Page</em> button on the page after this page break. Default: <em>&lt; Prev Page</em>
fr: Ceci est utilisé pour le bouton <em>Page précédente</em> sur la page après ce saut de page. Par défaut : <em>&lt; Page précédente</em>

en: Check this option if you want the select component to be displayed as a select list box instead of radio buttons or checkboxes. Option groups (nested options) are only supported with listbox components.
fr: Cocher cette option si vous souhaitez que le composant select soit affiché comme une liste de sélection au lieu de boutons radio ou de cases à cocher. Des groupes d'options (options imbriquées) sont supportées uniquement pour les composants de type liste de sélection.

en: The component %name has automatically been set to display as a listbox in order to support option groups.
fr: Le composant %name a été automatiquement défini pour être affiché comme une liste de sélection pour supporter les groupes d'options.

en: Width of the textarea in columns. This property might not have a visual impact depending on the CSS of your site.
fr: Largeur de la zone de texte en colonnes. Cette propriété peut ne pas avoir d'impact visuel en fonction de la CSS de votre site.

en: Height of the textarea in rows.
fr: Hauteur de la zone de texte en nombre de ligne.

en: The open or closed status of a webform.
fr: Le statut ouvert ou fermé d'un formulaire Webform.

en: Open/Closed
fr: Ouvert/Fermé

en: Prefix text placed to the left of the textfield
fr: Préfix affiché à la gauche du champ texte

en: Postfix text placed to the right of the textfield
fr: Texte de suffixe placé à la droite du champ texte

en: The user's default theme.
fr: Le thème par défaut de l'utilisateur.

en: Output values as list
fr: Afficher les valeurs en tant que liste

en: Default colors
fr: Couleurs par défaut

en: The entity type that can be referenced through this field.
fr: Le type d'entité qui peut être référencé par ce champ.

en: Field behavior setting
fr: Paramétrage du comportement du champ

en: Instance behavior setting
fr: Paramétrage du comportement de l'instance

en: There are no entities matching "%value"
fr: Il n'y a aucune entité correspondant à "%value"

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)"
fr: Plusieurs entités sont appelées %value. Précisez celle que vous voulez en ajoutant l'id entre parenthèse, par exemple "@value (@id)"

en: Multiple entities match this reference; "%multiple"
fr: Plusieurs entités correspondent à cette référence : "%multiple"

en: View used to select the entities
fr: Vue utilisée pour sélectionner les entitées

en: The view %view_name is no longer eligible for the %field_name field.
fr: La vue %view_name n'est plus éligible pour le champ %field_name.

en: Entity Reference Source
fr: Source Entity Reference

en: Entity Reference list
fr: Liste Entity Reference

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fr: Choisir le(s) champ(s) sur le(s)quel(s) effectuer la recherche lors de l'utilisation du widget d'autocomplétion.

en: Maximum number of words in titles
fr: Nombre maximum de mots dans les titres

en: E-mails are spooled. How long must messages be retained in the spool after successfull sending.
fr: Les courriels sont mis dans une file d'attente. Durée pendant laquelle les messages doivent être conservés dans la file d'attente après avoir été envoyés avec succès.

en: Message sent to %mail.
fr: Message envoyé à %mail

en: %ok messages sent in %sec seconds, %fail failed sending.
fr: %ok messages envoyés en %sec secondes, %fail envois ont échoué.

en: After sending an individual email
fr: Après l'envoi d'un courriel individuel

en: All information about the message.
fr: Toutes les informations sur le message.

en: message count
fr: Nombre de messages

en: The number of messages added to the spool.
fr: Nombre de messages ajoutés à la file d'attente

en: Recipient's e-mail
fr: Adresse de courriel du destinataire

en: E-mail headers (serialized)
fr: Entêtes du courriel (sérialisées)

en: Enter the e-mail's subject line.
fr: Entrez le sujet du courriel

en: You can use these token replacements in Subject or Message Body.
fr: Vous pouvez utiliser ces jetons dans le sujet ou le contenu du message.

en: Additional e-mail options
fr: Options courriel additionnelles

en: Additional headers
fr: En-têtes additionnels

en: Additional headers to be send with the message. You'll have to enter one per line. Example:<pre>Reply-To: noreply@example.com
    X-MyCustomHeader: Whatever</pre>
fr: Entêtes additionnelles envoyées avec le message, une par ligne. Exemple : <pre>Reply-To: noreply@example.com X-MyCustomHeader: Whatever</pre>

en: Send a copy of the message to the sender.
fr: Envoyer une copie du message à l'expéditeur.

en: Remember these values for the next time a mass mail is sent. (The values are not stored per user.)
fr: Se souvenir des valeurs pour le prochain publipostage. (Ces paramètres affectent tous les utilisateurs)

en: Illegale format selected
fr: Format illégal sélectionné

en: The sender's e-mail is not a valid e-mail address: %mail
fr: L'adresse de courriel de l'expéditeur n'est pas une adresse de courriel valide : %mail.

en: Review and confirm the message that is about to be sent
fr: Réviser et confirmer le message qui sera envoyé

en: No mails sent since an illegale format is selected for the message.
fr: Aucun courriel envoyé puisqu'un format illégal est sélectionné pour le message.

en: Send mass mail with Views
fr: Envoyer un publipostage avec Views

en: View row tokens
fr: Jetons de rangée Views

en: Configure Views Send general options.
fr: Configurer les options générales de Views Send

en: E-mail content
fr: Contenu du courriel

en: The new styles have been created
fr: Les nouveaux styles ont été créés

en: Add responsive style
fr: Ajouter un style adaptatif

en: Add a responsive image style
fr: Ajouter un style d'image adaptatif

en: Replace file
fr: Remplacer le fichier

en: This file will replace the existing file. This action cannot be undone.
fr: Ce fichier va remplacer le fichier existant. Cette action ne peut être annulée.

en: To specify a default value, configure it via the regular default value setting of each field that is part of the field collection. To do so, go to the <a href="!url">Manage fields</a> screen of the field collection.
fr: Pour spécifier une valeur par défaut, configurez-la via le paramètre de valeur par défaut habituel sur chaque champ faisant partie de Field Collection. Pour faire cela, allez sur l'écran <a href="!url">Gérer les champs</a> de Field Collection.

en: Used in views
fr: Utilisés dans les vues

en: Views plugins
fr: Plugins de Views

en: Overview of plugins used in all views.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés dans toutes les vues.

en: Display "Access Denied"
fr: Afficher "Accès refusé"

en: @date_format format
fr: format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fr: Si "Personnalisé", voir le <a href="@url" target="_blank">manuel PHP</a> pour les formats de date. Sinon, saisir le nombre d'unité de temps à afficher. 2 par défaut.

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fr: Saisissez une expression mathématique telle que 2 + 2 ou sqrt(5). Vous pouvez assigner des variables, créer des fonctions mathématiques et les évaluer. Utilisez ; pour les séparer. Par example : f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fr: Les filtres groupés permettent de choisir entre les couples opérateur|valeur prédéfinis.

en: Filter type to expose
fr: Type de filtrer à exposer

en: Single filter
fr: Filtre unique

en: Grouped filters
fr: Filtres groupés

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fr: Se rappeler de la sélection du filtre exposé uniquement pour le(s) rôle(s) sélectionné(s). Si vous ne sélectionnez pas de rôle, la valeur du filtre exposé ne sera jamais mémorisée.

en: The value is required if title for this item is defined.
fr: La valeur est obligatoire si un titre est défini pour cet élément.

en: The title is required if value for this item is defined.
fr: Le titre est requis si une valeur est définie pour cet élément.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fr: Sélectionner le type de widget qui sera utilisé pour afficher le groupe de filtres.

en: grouped
fr: groupés

en: Choose fields to combine for filtering
fr: Choisir les champs à combiner pour le filtre

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fr: Vous devez ajouter des champs pour pouvoir utiliser ce filtre.

en: @entity types
fr: Types de @entity

en: Sort within each hierarchy level
fr: Trier dans chaque niveau de la hiérarchie

en: There is no lock on view %name to break.
fr: Il n'y a aucun verrou à casser sur la vue %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
fr: Cet affichage a une ou plusieurs erreurs de validation; merci de vérifier.

en: Bypass view validation
fr: Outrepasser la validation de la vue

en: &lt;Any&gt;
fr: &lt;Aucun&gt;

en: There are no enabled views.
fr: Il n'y a pas de vues actives.

en: Display fields as RSS items.
fr: Afficher les champs comme éléments RSS.

en: Book root from current node
fr: Racine du livre du nœud courant

en: The language the comment is in.
fr: La langue de ce commentaire.

en: - No value -
fr: - Pas de valeur -

en: Provide a simple link to the revision.
fr: Fournr un lien simple vers la révision.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fr: L'identifiant (ID) de l'entité liée au fichier.

en: The taxonomy vocabulary weight
fr: Le poids du vocabulaire de taxonomie

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fr: Filtrer les résultats de "Taxonomie : Terme" par le pid parent.

en: The raw numeric user ID.
fr: L'identifiant (ID) numérique brut de l'utilisateur.

en: Unfiltered text
fr: Texte non filtré

en: Combine fields filter
fr: Grouper le filtre des champs

en: Combine two fields together and search by them.
fr: Grouper deux champs ensemble et les utiliser pour la recherche.

en: Column used for click sorting
fr: Colonne utilisée pour le tri au clic

en: Use path alias instead of internal path.
fr: Utiliser l'alias de chemin au lieu du chemin interne.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle les résultats bruts de la requête doivent être mis en cache.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fr: Durée en secondes pendant laquelle le rendu HTML doit être mis en cache.

en: Custom time values must be numeric.
fr: Les valeurs horaires personnalisées doivent être numériques.

en: Hide contextual links
fr: Masquer les liens contextuels

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fr: Configurer l'affichage des liens contextuels pour cette vue.

en: Hide contextual links on this view.
fr: Masquer les liens contextuels de cette vue.

en: Display 'more' link only if there is more content
fr: N'afficher le lien 'plus' que s'il y a plus de contenu

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
fr: Laissez cette case décochée pour afficher le lien "plus" même s'il n'y a pas d'autres éléments à afficher.

en: View: !view: !display
fr: Vue : !view: !display

en: Number of pager links visible
fr: Nombre de liens de pagination visibles

en: Text for "first"-link
fr: Texte du lien "premier"

en: Text for "previous"-link
fr: Texte du lien "précédent"

en: Text for "next"-link
fr: Texte du lien "suivant"

en: Text for "last"-link
fr: Texte du lien "dernier"

en: Pure Distinct
fr: Distinct pur

en: Query Tags
fr: Tags de la requête

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fr: Le champ qui sera utilisé comme pubDate de l'élément du flux RSS pour chaque ligne. Il doit respecter le format décrit dans la RFC 2822.

en: GUID settings
fr: Paramètres de GUID

en: GUID field
fr: Champ GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fr: L'identificateur global unique de l'élément RSS.

en: GUID is permalink
fr: GUID est un permalien

en: The RSS item GUID is a permalink.
fr: Le GUID de l'élément RSS est un permalien.

en: Add views row classes
fr: Ajouter des classes aux lignes de vues

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fr: Ajouter des classes CSS aux première et dernière ligne ainsi que les classes pair/impair pour le striage.

en: Force using fields
fr: Forcer l'utilisation des champs

en: Bulk operations settings
fr: Paramètres des opérations en masse

en: Selected bulk operations
fr: Opérations en masse sélectionnées

en: Browse available tokens.
fr: Explorer les jetons disponibles.

en: Loading token browser...
fr: Chargement de l'explorateur de jetons...

en: WYSIWYG configuration
fr: Configuration WYSIWYG

en: A blank item is always added to any multivalued field's form. If checked, any additional blank items are hidden except of the first item which is always shown.
fr: Un élément vide est toujours ajouté dans n'importe quel formulaire de champ à valeurs multiples. Si coché, tous les éléments vides supplémentaires sont masqués sauf le premier élément qui est toujours affiché.

en: item | @count items
fr[0]: élément
fr[1]: @count éléments

en: Alt attribute
fr: Attribut Alt

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: Autoplay video on load
fr: Lancer la vidéo automatiquement lors du chargement de la page

en: Loop video
fr: Jouer la vidéo en boucle

en: Show related videos when playback ends
fr: Afficher les vidéos connexes à la fin de la lecture

en: Use privacy enhanced (no cookie) mode
fr: Utiliser le mode de confidentialité avancé (sans cookie)

en: Specify an http protocol
fr: Spécifier un protocole http

en: Enable the <a href="https://developers.google.com/youtube/js_api_reference">Javascript API</a>
fr: Activer l'<a href="https://developers.google.com/youtube/js_api_reference">API Javascript</a>

en: Please insert a valid domain in the format http://www.yourdomain.com
fr: Veuillez saisir un domaine valide au format http://www.votredomaine.fr

en: edit file type
fr: modifier le type de fichier

en: This is the description of the file type.
fr: Ceci est la description du type de fichier.

en: Mimetypes
fr: Types MIME

en: Enter one mimetype per line.
fr: Saisir un type MIME par ligne.

en: Mimetype List
fr: Liste des types MIME

en: The mimetype %mimetype is not a valid mimetype.
fr: Le type MIME %mimetype n'est pas un type MIME valide.

en: The file type %type has been updated.
fr: Le type de fichier %type a été mis à jour.

en: Rendered
fr: Rendu

en: An <em>Image</em> file is a still visual.
fr: Un fichier <em>Image</em> est un visuel fixe.

en: A <em>Video</em> file is a moving visual recording.
fr: Un fichier <em>Vidéo</em> est un enregistrement visuel en mouvement.

en: An <em>Audio</em> file is a sound recording.
fr: Un fichier <em>Audio</em> est un enregistrement sonore.

en: A <em>Document</em> file is written information.
fr: Un fichier <em>Document</em> est un ensemble d'informations écrites.

en: Edit file type
fr: Modifier le type de fichier

en: Dropped the unused {media_list_type} table.
fr: La table inutilisée {media_list_type} a été supprimée.

en: Add @language translation
fr: Ajouter la traduction @language

en: File directory for uploaded media
fr: Répertoire de fichiers pour les médias transférés

en: Allowed types in WYSIWYG
fr: Types autorisés dans le WYSIWYG

en: Bypass file access control
fr: Outrepasser le contrôle d'accès aux fichiers

en: View, edit and delete all files regardless of permission restrictions.
fr: Visualiser, modifier et supprimer tout fichier sans tenir compte des restrictions de droits.

en: Administer file types
fr: Administrer les types de fichiers

en: View file details
fr: Voir les détails du fichier

en: For viewing file details, not for downloading files.
fr: Pour voir les détails du fichier, pas pour télécharger les fichiers.

en: View own file details
fr: Voir les détails de son propre fichier

en: Delete own files
fr: Supprimer ses propres fichiers

en: View own private file details
fr: Voir les détails de ses propres fichiers

en: Add and upload files
fr: Ajouter et transférer des fichiers

en: Edit own files
fr: Modifier ses propres fichiers

en: Edit any files
fr: Modifier n'importe quel fichier

en: Delete any files
fr: Supprimer n'importe quel fichier

en: The following file(s) have a mimetype that does not belong to any file entity type. Please update manually.
fr: Les fichiers suivants ont des types MIME qui n'appartiennent à aucun type d'entité fichier. Veuillez les mettre à jour manuellement.

en: All files types converted succesfully.
fr: Toutes les types de fichiers ont été convertis avec succès.

en: Wrong version
fr: Mauvaise version

en: Media 2.x requires <a href="@url">File entity 2.x</a>. Please download the correct version and make sure you have deleted the file_entity folder inside the media module directory.
fr: Media 2.x requiert <a href="@url">File entity 2.x</a>. Veuillez télécharger la bonne version et vous assurer que vous avez bien supprimé le répertoire file_entity du répertoire du module Media.

en: This table lists all of the places where @filename is used.
fr: Ce tableau liste tous les emplacements où @filename est utilisé.

en: This file is not currently used.
fr: Ce fichier n'est pas utilisé actuellement.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>alt</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>alt</em> de la balise <em>img</em>.

en: The text to use as value for the <em>img</em> tag <em>title</em> attribute.
fr: Le texte à utiliser comme valeur pour l'attribut <em>title</em> de la balise <em>img</em>.

en: Enable the <em>Convert Media tags to markup</em> filter on the <a href="@input-format">Input format</a> you are using with the WYSIWYG profile.
fr: Activer le filtre <em>Convertir les balises Media en balisage</em> sur le <a href="@input-format">format de saisie</a> que vous utilisez avec le profil WYSIWYG.

en: Associate this content with groups you belong to.
fr: Associer ce contenu à des groupes auxquels vous appartenez.

en: As groups administrator, associate this content with groups you do <em>not</em> belong to.
fr: En tant qu'administrateur des groupes, associer ce contenu à des groupes auxquels vous n'appartenez <em>pas</em>.
