Conference Organizing Distribution (7.x-1.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (6633 entries)

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: select
fa: انتخاب

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: enable
fa: فعال‌سازی

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Create a new user account.
fa: ایجاد حساب جدید

en: Request new password via e-mail.
fa: درخواست گذرواژه جدید از طریق پست الکترونیک.

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: approve
fa: موافقت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Approve
fa: موافقت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: کارکردها

en: Content
fa: محتوا

en: Transaction ID
fa: شناسه تراکنش

en: Value
fa: مقدار

en: Totals
fa: مجموع

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Item
fa: آیتم

en: Private
fa: خصوصی

en: content
fa: محتوا

en: Development
fa: توسعه

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Last Post
fa: آخرین ارسال

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: Subscribe to group
fa: مشترک شدن در گروه

en: Unsubscribe from group
fa: لغو اشتراک از گروه

en: Organic groups
fa: گروه‌ها

en: Administer the suite of Organic groups modules.
fa: مدیریت قسمت ماژول گروه‌ها.

en: List
fa: لیست

en: Subject
fa: موضوع

en: closed
fa: بسته شده

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Confirm
fa: تایید

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Are you sure you want to join the group %title?
fa: برای پیوستن به گروه %title اطمینان دارید؟

en: administrator
fa: مدیریت

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: RSS feed
fa: خوراک RSS

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Explanation or submission guidelines
fa: توضیح یا راهنمای ارسال محتوا

en: Article
fa: مقاله

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Currency
fa: واحد پول

en: Priority
fa: اولویت

en: More
fa: بیشتر

en: not verified
fa: تایید نشده

en: Default currency
fa: واحد پول پیش‌فرض

en: Action
fa: عملکرد

en: Quantity
fa: تعداد

en: Last updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: On
fa: روشن

en: For
fa: برای

en: new
fa: جدید

en: error
fa: خطا

en: Tags
fa: تگ‌ها

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: The title of the block as shown to the user.
fa: عنوان بلوک که به کاربر نشان داده می‌شود.

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: cron
fa: کرون

en: Blue Lagoon (Default)
fa: تالاب آبی(پیش‌فرض)

en: Ash
fa: خاکستر

en: Aquamarine
fa: کبود فام

en: Belgian Chocolate
fa: شکلات بلژیکی

en: Bluemarine
fa: آبی آسمانی

en: Citrus Blast
fa: انفجار مرکبات

en: Cold Day
fa: روز سرد

en: Greenbeam
fa: پرتوی سبز

en: Mediterrano
fa: مدیترانه‌ای

en: Mercury
fa: سیماب

en: Nocturnal
fa: شبانه

en: Olivia
fa: زیتونی

en: Pink Plastic
fa: صورتی پلاستیکی

en: Shiny Tomato
fa: گوجه براق

en: Teal Top
fa: سبز دریایی

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: updated
fa: به‌روز شد

en: Overview
fa: مرورکلی

en: all
fa: همه

en: File information
fa: اطلاعات فایل

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: register
fa: ثبت ‌نام کردن

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Links
fa: پیوندها

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: No log messages available.
fa: هیچ گزارشی در دسترس نیست.

en: Password
fa: گذرواژه

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User edit form
fa: فرم ویرایش کاربر

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Parents
fa: والدها

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fa: صفحه‌ها، در سطوح یکسان ابتدا به ترتیب وزن و سپس به ترتیب عنوان چینش خواهند شد.

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Add container
fa: افزودن چارچوب

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Add category
fa: افزودن دسته

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit container
fa: ویرایش نگهدارنده

en: edit
fa: ویرایش

en: No categories available.
fa: هیچ دسته‌ای وجود ندارد.

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: به صفحه والد برو

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه رده بندی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: Outline
fa: سرفصل

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Changes
fa: تغییرات

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Session opened for %name.
fa: نشست %name باز شد.

en: Help
fa: راهنما

en: username
fa: نام کاربری

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Core
fa: هسته

en: Archives
fa: آرشیوها

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Length
fa: طول

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: History
fa: تاریخچه

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Clear index
fa: پاک کردن شاخص

en: General discussion
fa: مبحث عمومی

en: edit forum
fa: ویرایش انجمن

en: Forum name
fa: نام انجمن

en: forum
fa: انجمن

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
fa: آیا از حذف انجمن %name اطمینان دارید؟

en: Manage
fa: مدیریت

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Anchor
fa: لنگر

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: never
fa: هرگز

en: The username %name does not exist.
fa: نام کاربری %name وجود ندارد.

en: mail
fa: فرستادن

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: actions
fa: عملکردها

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: aggregator
fa: گردآورنده

en: read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Update interval
fa: فاصله به‌روزرسانی

en: The fully-qualified URL of the feed.
fa: نشانی معتبر و کامل خوراک.

en: Add forum
fa: افزودن انجمن

en: Add term
fa: افزودن واژه

en: theme
fa: پوسته

en: no screenshot
fa: بدون پیش‌نمایش

en: Display mode
fa: نحوه نمایش

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Access log settings
fa: تنظیمات گزارش دسترسی

en: Enable access log
fa: فعال سازی گزارش دسترسی

en: Discard access logs older than
fa: پاک کردن گزارش دسترسی قدیمی‌تر از

en: Preview comment
fa: پیش‌نمایش دیدگاه

en: <none>
fa: <هیچ>

en: Component
fa: جزء

en: Total
fa: مجموع

en: Unassign
fa: عزل

en: Status:
fa: وضعیت

en: ID
fa: شناسه

en: Statistics
fa: آمار

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: You are not authorized to access this page.
fa: شما حق دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Paths
fa: مسیرها

en: type
fa: نوع

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Find content
fa: یافتن محتوا

en: Database type
fa: نوع پایگاه داده

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: action
fa: عملکرد

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها

en: file
fa: فایل

en: status
fa: وضعیت

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Sent email to %recipient
fa: نامه الکترونیکی به %recipient ارسال شد

en: Unable to send email to %recipient
fa: ناتوان در ارسال پست الکترونیکی به %recipient

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیغام.

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Create
fa: ایجاد

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا از حذف %title اطمینان دارید؟

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: Defines simple link field types.
fa: نوع فیلدهای پیوند ساده‌ای تعریف می‌کند.

en: Save categories
fa: ذخيره دسته‌ها

en: term
fa: واژه

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: Expanded
fa: گسترده

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: Parent item
fa: آیتم والد

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fa: اختیاری. در منو, آیتم‌های سنگین‌تر ته‌نشین و سبک‌تر‌ها بالاتر قرار خواهند گرفت.

en: Question
fa: سوال

en: Add child page
fa: افزودن صفحه فرزند

en: Printer-friendly version
fa: نسخه مناسب چاپ

en: Content type for child pages
fa: نوع محتوای صفحه‌های فرزند

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: Remove from outline
fa: حذف از سرفصل

en: Unknown export format.
fa: قالب‌بندی خروجی ناشناخته.

en: All
fa: همه

en: hours
fa: ساعت‌

en: days
fa: روزها

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Done
fa: انجام

en: Post
fa: پست

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Add block
fa: افزودن بلوک

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Page
fa: صفحه

en: Embedded
fa: جایگذاری شده

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Configuration saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد.

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های رده بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Logo
fa: آرم

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Good
fa: خوب

en: Only site administrators can create new user accounts.
fa: فقط مدیران سایت می‌توانند حساب های کاربری جدید بسازند.

en: Added
fa: اضافه شده

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Url
fa: نشانی

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Host
fa: میزبان

en: Available updates
fa: به‌روز رسانی‌های در دسترس

en: Manual update check
fa: بررسی دستی به‌روزرسانی

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Check manually
fa: بررسی دستی

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Update available
fa: به‌روزرسانی در دسترس است

en: Drupal core update status
fa: وضعیت به‌روز بودن هسته دروپال

en: Out of date
fa: قدیمی

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Recipients
fa: گیرنده‌ها

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
fa: اگر می‌خواهید این دسته به صورت پیش‌فرض انتخاب شده باشد. این مقدار را به <em>بله</em> تنظیم کنید.

en: You must enter a category.
fa: شما باید یک دسته وارد کنید.

en: Are you sure you want to delete %category?
fa: آیا از حذف %category اطمینان دارید؟

en: Category %category has been deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: Your name
fa: نام شما

en: Your e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیکی شما

en: Send e-mail
fa: ارسال پست الکترونیک

en: You must select a valid category.
fa: شما باید یک دسته معتبر انتخاب کنید.

en: You must enter a valid e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک معتبر وارد کنید.

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Sender
fa: فرستنده

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Feed description
fa: شرح خوراک

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Revision ID
fa: شناسه بازبینی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Locale
fa: بومی سازی

en: Title field label
fa: برچسب فیلد عنوان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست

en: Revisions
fa: بازبینی‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll choices
fa: انتخاب‌های نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: Explanation
fa: توضیح

en: Selection options
fa: گزینه‌های انتخاب

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: User role
fa: نقش کاربر

en: Role name
fa: نام نقش

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Message type
fa: نوع پیغام

en: Severity
fa: شدت

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Type name
fa: نام نوع

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Vote
fa: رای

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Add action
fa: افزودن عملیات

en: Set name
fa: نام مجموعه

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: RSS - blogs
fa: RSS - وبلاگ

en: Heading
fa: عنوان

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Search settings
fa: تنظیمات جستجو

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: Success
fa: موفقیت

en: Warning
fa: اخطار

en: blocked
fa: مسدود شده

en: active
fa: فعال

en: N/A
fa: هیچ

en: OK
fa: موافقت

en: OPML feed
fa: خوراک OPML

en: configure
fa: پیکربندی

en: Number of news items in block
fa: تعداد آیتم‌های خبری در بلوک

en: View this feed's recent news.
fa: جدیدترین اخبار این خوراک را مشاهده کنید.

en: View this category's recent news.
fa: جدیدترین اخبار این دسته را مشاهده کنید.

en: Feed overview
fa: مرور خوراک

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Next update
fa: به‌روزرسانی بعدی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: %time left
fa: %time باقی مانده

en: remove items
fa: حذف آیتم‌ها

en: update items
fa: به‌روزرسانی آیتم‌ها

en: Category overview
fa: مرور دسته

en: Categorize
fa: دسته‌بندی

en: The categories have been saved.
fa: دسته‌ها ذخیره شد.

en: URL:
fa: نشانی:

en: Updated:
fa: به‌روز شده:

en: %age old
fa: %age قبل

en: %ago ago
fa: %ago قبل

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: The feed %feed has been updated.
fa: خوراک %feed به‌روز شد.

en: Feed %feed deleted.
fa: خوراک %feed حذف شد.

en: The feed %feed has been deleted.
fa: خوراک %feed حذف شد.

en: Feed %feed added.
fa: خوراک %feed اضافه شد.

en: The feed %feed has been added.
fa: خوراک %feed اضافه شد.

en: The news items from %site have been removed.
fa: آیتم‌های خبری از %site حذف شدند.

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Up
fa: بالا

en: Performance
fa: کارایی

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Line
fa: خط

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Widget
fa: ساختار

en: Price
fa: قیمت

en: Last reply
fa: آخرین پاسخ

en: Prev
fa: قبلی

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: Introduction
fa: معرفی

en: System
fa: سیستم

en: Domain
fa: دامنه

en: Customer
fa: مشتری

en: Product ID
fa: شناسه‌ی محصول

en: Processors
fa: پردازشگر

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Send
fa: ارسال

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Stock
fa: موجودی

en: Enter a valid username.
fa: یک نام کاربری معتبر وارد کنید.

en: Owner
fa: مالک

en: Recipient
fa: گیرنده

en: Payment
fa: پرداخت

en: Payment settings
fa: تنظیمات پرداخت

en: OR
fa: یا

en: Store
fa: فروشگاه

en: Company
fa: شرکت

en: Add a role to the selected users
fa: افزودن یک نقش به کاربران انتخاب شده

en: Remove a role from the selected users
fa: حذف یک نقش از کاربران انتخاب شده

en: security
fa: امنیت

en: node
fa: محتوا

en: Administer content
fa: مدیریت محتوا

en: General
fa: عمومی

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Recent posts for %1
fa: ارسال‌های اخیر %1

en: Egypt
fa: مصر

en: Namibia
fa: نامیبیا

en: Israel
fa: اسرائیل

en: Iran
fa: ایران

en: New Zealand
fa: نیوزیلند

en: Tonga
fa: تونگا

en: Cuba
fa: کوبا

en: Brazil
fa: برزیل

en: Chile
fa: شیلی

en: Paraguay
fa: پاراگوئه

en: Jamaica
fa: جامائیکا

en: Japan
fa: ژاپن

en: Libya
fa: لیبی

en: Navajo
fa: ناواجو

en: Poland
fa: لهستان

en: Portugal
fa: پرتغال

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Turkey
fa: ترکیه

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: here
fa: اینجا

en: Mon
fa: د.

en: Tue
fa: س.

en: Wed
fa: چهارشنبه

en: Thu
fa: پ.

en: Fri
fa: جمعه

en: Sat
fa: ش.

en: Sun
fa: ی.

en: January
fa: ژانویه

en: February
fa: فوریه

en: March
fa: مارس

en: April
fa: آوریل

en: May
fa: می

en: June
fa: ژوئن

en: July
fa: ژوئیه

en: August
fa: اوت

en: September
fa: سپتامبر

en: October
fa: اکتبر

en: November
fa: نوامبر

en: December
fa: دسامبر

en: am
fa: ق‌ظ

en: pm
fa: ب‌ظ

en: Now
fa: اکنون

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Pattern for user account page paths
fa: الگوی مسیر‌های صفحه حساب کاربری

en: Forum
fa: انجمن

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: !time ago
fa: !time قبل

en: Other
fa: ساير

en: Loop
fa: حلقه

en: Display title
fa: نمایش عنوان

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Basic
fa: پایه

en: Color
fa: رنگ

en: Appearance
fa: ظاهر

en: access content
fa: دسترسی به محتوا

en: SKU
fa: مدل

en: List type
fa: نوع لیست

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Sent
fa: ارسال شده

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Log in
fa: ورود

en: Updated URL for feed %title to %url.
fa: نشانی خوراک %title به %url تغییر یافت.

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Jump to the first comment of this posting.
fa: برو به اولین دیدگاه این مطلب.

en: Jump to the first new comment of this posting.
fa: برو به اولین دیدگاه جدید این مطلب.

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Add a new comment to this page.
fa: افزودن دیدگاه جدید به این صفحه.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fa: افکار و دیدگاه‌های خود در رابطه این محتوا را بیان کنید.

en: order
fa: سفارش

en: reset
fa: بازنشانی

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Choices
fa: انتخاب‌ها

en: Minimum cache lifetime
fa: حداقل عمر حافظه موقت

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: 1 vote | @count votes
fa[0]: 1 رای
fa[1]: @count رای

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Default front page
fa: صفحه اصلی پیش‌فرض

en: Top pages
fa: بهترین صفحه‌ها

en: Both
fa: هردو

en: Last
fa: آخرین

en: Text processing
fa: پردازش متن

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: access denied
fa: دسترسی مجاز نیست

en: Cache
fa: حافظه موقت

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Checkout
fa: تکمیل سفارش

en: Uninstall
fa: عزل

en: Install
fa: نصب

en: <All>
fa: <همه>

en: Select a view
fa: یک نما انتخاب کنید

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Clone
fa: کپی سازی

en: Administer views
fa: مدیریت نماها

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش فرض

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Recent hits
fa: جدیدترین بازدیدها

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Set default
fa: پیش‌فرض نمودن

en: Position
fa: موقعیت

en: Integer
fa: صحیح

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
fa: دیدگاه و تمام پاسخ‌های آن حذف شد.

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Template
fa: قالب

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Default state
fa: وضعیت پیش‌فرض

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: Editor appearance
fa: ظاهر ویرایشگر

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: Profile
fa: نمایه

en: Anonymous users
fa: کاربران ناشناس

en: Clear cache
fa: پاکسازی حافظه موقت

en: text
fa: متن

en: filters
fa: فیلترها

en: Visibility settings
fa: تنظیمات وضعیت نمایش

en: Votes
fa: آراء

en: Term description
fa: شرح واژه

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Expiration
fa: انقضا

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Original
fa: اصلی

en: Property
fa: ویژگی

en: Threshold
fa: آستانه

en: Function
fa: تابع

en: Session closed for %name.
fa: نشست برای %name بسته شد.

en: Tracker
fa: پیگیری کننده

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: You have to specify a valid date.
fa: شما باید یک تاریخ معتبر وارد کنید.

en: Server settings
fa: تنظیمات سرور

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: The field %field is required.
fa: فیلد %field اجباری است.

en: Title:
fa: عنوان:

en: Germany
fa: آلمان

en: Logout
fa: خروج

en: with comments
fa: با دیدگاه‌ها

en: without comments
fa: بدون دیدگاه‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: 1 new | @count new
fa[0]: 1 جدید
fa[1]: @count جدید

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Rules
fa: قوانین

en: Afghanistan
fa: افغانستان

en: Albania
fa: آلبانی

en: Algeria
fa: الجزایر

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Andorra
fa: آندروا

en: Angola
fa: آنگولا

en: Anguilla
fa: آنگولا

en: Antarctica
fa: جنوب‌گان

en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

en: Argentina
fa: آرژانتین

en: Armenia
fa: ارمنستان

en: Aruba
fa: آروبا

en: Australia
fa: استرالیا

en: Austria
fa: اتریش

en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

en: Bahamas
fa: باهاما

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Bangladesh
fa: بنگلادش

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belarus
fa: بلاروس

en: Belgium
fa: بلژیک

en: Belize
fa: بلیز

en: Benin
fa: بنین

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Bhutan
fa: بوتان

en: Bolivia
fa: بولیوی

en: Bosnia and Herzegovina
fa: بوسنی و هرزگوین

en: Botswana
fa: بوتسوانا

en: Bouvet Island
fa: جزیره بووه

en: Brunei
fa: برونئی

en: Bulgaria
fa: بلغارستان

en: Burkina Faso
fa: بورکینا فاسو

en: Burundi
fa: بوروندی

en: Cambodia
fa: کامبوج

en: Cameroon
fa: کامرون

en: Canada
fa: کانادا

en: Cape Verde
fa: کیپ ورد

en: Cayman Islands
fa: جزایر کیمن

en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

en: Chad
fa: چاد

en: China
fa: چین

en: Christmas Island
fa: جزیره کریسمس

en: Cocos (Keeling) Islands
fa: جزایر کوکوس

en: Colombia
fa: کلمبیا

en: Comoros
fa: کومور

en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cyprus
fa: قبرس

en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

en: Denmark
fa: دانمارک

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

en: Ecuador
fa: اکوادور

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Equatorial Guinea
fa: گینه استوایی

en: Eritrea
fa: اریتره

en: Estonia
fa: استونی

en: Ethiopia
fa: استونیایی

en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

en: Finland
fa: فنلاند

en: France
fa: فرانسه

en: French Guiana
fa: گویان فرانسه

en: French Polynesia
fa: پلینزی فرانسه

en: Gabon
fa: گابن

en: Gambia
fa: گامبیا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Ghana
fa: غنا

en: Gibraltar
fa: جبل الطارق

en: Greece
fa: یونان

en: Greenland
fa: گرینلند

en: Grenada
fa: گرنادا

en: Guadeloupe
fa: جزیره گوادلوپ

en: Guam
fa: گوام

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guinea
fa: گینه

en: Guinea-Bissau
fa: گینه بیسائو

en: Guyana
fa: گویان

en: Haiti
fa: هائیتی

en: Heard Island and McDonald Islands
fa: جزیره هرد و جزایر مک دونالد

en: Honduras
fa: هندوراس

en: Hungary
fa: مجارستان

en: Iceland
fa: ایسلند

en: India
fa: هندوستان

en: Indonesia
fa: اندونزی

en: Iraq
fa: عراق

en: Ireland
fa: ایرلند

en: Italy
fa: ایتالیا

en: Jordan
fa: اردن

en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

en: Kenya
fa: کنیا

en: Kiribati
fa: کیریباتی

en: Kuwait
fa: کویت

en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

en: Laos
fa: لائوس

en: Latvia
fa: لتونی

en: Lebanon
fa: لبنان

en: Lesotho
fa: لسوتو

en: Liberia
fa: لیبریا

en: Liechtenstein
fa: لیختن اشتاین

en: Lithuania
fa: لیتوانی

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

en: Malawi
fa: مالاوی

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mali
fa: مالی

en: Malta
fa: جزیره مالت

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mauritania
fa: موریتانی

en: Mauritius
fa: موریس

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Mexico
fa: مکزیک

en: Micronesia
fa: میکرونزی

en: Moldova
fa: مولداوی

en: Monaco
fa: موناکو

en: Mongolia
fa: مغولستان

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Morocco
fa: مراکش

en: Mozambique
fa: موزامبیک

en: Myanmar
fa: میانمار

en: Nauru
fa: نائورو

en: Nepal
fa: نپال

en: Netherlands
fa: هلند

en: Netherlands Antilles
fa: آنتیل هلند

en: New Caledonia
fa: کالدونیای جدید

en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

en: Niger
fa: نیجر

en: Nigeria
fa: نیجریه

en: Niue
fa: نیوئه

en: Norfolk Island
fa: جزیره نورفولک

en: North Korea
fa: کره شمالی

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Norway
fa: نروژ

en: Oman
fa: عمان

en: Pakistan
fa: پاکستان

en: Palau
fa: پالائو

en: Panama
fa: پاناما

en: Papua New Guinea
fa: گینه جدید پاپوآ

en: Peru
fa: پرو

en: Philippines
fa: فیلیپین

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Qatar
fa: قطر

en: Reunion
fa: رئونیون

en: Romania
fa: رومانی

en: Russia
fa: روسیه

en: Rwanda
fa: روآندا

en: Samoa
fa: ساموآ

en: San Marino
fa: سن مارینو

en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

en: Senegal
fa: سنگال

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Sierra Leone
fa: سیرالئون

en: Slovakia
fa: اسلواکی

en: Slovenia
fa: اسلوونی

en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

en: Somalia
fa: سومالی

en: South Africa
fa: آفریقای جنوبی

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fa: جورجیای جنوبی و جزایر ساندویچ جنوبی

en: Spain
fa: اسپانیا

en: Sri Lanka
fa: سری‌لانکا

en: Sudan
fa: سودان

en: Suriname
fa: سورینام

en: Svalbard and Jan Mayen
fa: سوالبارد و یان ماین

en: Swaziland
fa: سوازیلند

en: Sweden
fa: سوئد

en: Switzerland
fa: سوئیس

en: Syria
fa: سوریه

en: Taiwan
fa: تایوان

en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

en: Tanzania
fa: تانزانیا

en: Thailand
fa: تایلند

en: Togo
fa: توگو

en: Tokelau
fa: توکلائو

en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

en: Tunisia
fa: تونس

en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

en: Turks and Caicos Islands
fa: جزایر تورکس و کایکوس

en: Tuvalu
fa: تووالو

en: Uganda
fa: اوگاندا

en: Ukraine
fa: اوکراین

en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده عربی

en: United Kingdom
fa: بریتانیا

en: United States
fa: ایالات متحده آمریکا

en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک حاشیه ایالات متحده

en: Uruguay
fa: اروگوئه

en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

en: Vanuatu
fa: وانواتو

en: Venezuela
fa: ونزوئلا

en: Wallis and Futuna
fa: والیس و فوتونا

en: Yemen
fa: یمن

en: Zambia
fa: زامبیا

en: Zimbabwe
fa: زیمبابوه

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Table prefix
fa: پیشوند جدول

en: Database username
fa: نام کاربری پایگاه داده

en: Database password
fa: گذرواژه پایگاه داده

en: Database name
fa: نام پایگاه داده

en: Add user
fa: افزودن کاربر

en: Port
fa: درگاه

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Leave blank for %anonymous.
fa: برای %anonymous خالی بگذارید.

en: Hidden
fa: پنهان

en: Approved
fa: تایید شده

en: Root
fa: ریشه

en: Pending
fa: در حال بررسی

en: normal
fa: معمولی

en: minute
fa: دقیقه

en: minutes
fa: دقیقه

en: Show
fa: نمایش

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fa: فعال‌سازی یا غیرفعال نمودن حافظه موقت برای کاربران ناشناس و تعیین گزینه‌های بهینه‌سازی پنهای باند CSS و JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Syslog
fa: واقعه نگار سیستم

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: Key
fa: کلید

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Enabled languages
fa: زبان‌های فعال

en: Change
fa: تغییر

en: Arabic
fa: عربی

en: English
fa: انگلیسی

en: French
fa: فرانسوی

en: Italian
fa: ایتالیایی

en: Spanish
fa: اسپانیایی

en: Japanese
fa: ژاپنی

en: Korean
fa: کره‌ای

en: in
fa: در

en: Messages
fa: پیغام‌ها

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Commerce
fa: تجارت

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Countries
fa: کشورها

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fa: نشانی پست الکترونیکی معتبر. تمام پیام‌های سیستم به این نشانی فرستاده خواهند شد.این نشانی عمونی نخواهد شد و در صورت تمایل شما برای مواردی مانند درخواست گذرواژه جدید یا دریافت اخبار و اطلاعیه‌ها استفاده خواهد شد.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fa: نشانی پست الکترونیکی %email هم اکنون ثبت شده است. <a href="@password">آیا گذرواژه خود را فراموش نموده‌اید ؟</a>

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Import OPML
fa: ورود OPML

en: Remove items
fa: حذف آیتم‌ها

en: OPML File
fa: فایل OPML

en: ago
fa: پیش

en: Allowed HTML tags
fa: تگ های HTML مجاز

en: Sources
fa: منابع

en: !title category latest items
fa: آخرین آیتم‌های دسته !title

en: !title feed latest items
fa: آخرین آیتم‌های خوراک !title

en: The category %category has been updated.
fa: دسته %category به‌روز شد.

en: Category %category deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: The category %category has been deleted.
fa: دسته %category حذف شد.

en: Category %category added.
fa: دسته %category اضافه شد.

en: The category %category has been added.
fa: دسته %category اضافه شد.

en: aggregator - @title
fa: گردآورنده - @title

en: 1 item | @count items
fa[0]: 1 آیتم
fa[1]: @count آیتم

en: Google
fa: گوگل

en: Add menu
fa: افزودن منو

en: Clear
fa: پاک کردن

en: menu
fa: منو

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: No items selected.
fa: هیچ یک از آیتم‌ها انتخاب نشده است.

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: update
fa: به‌روزرسانی

en: Browser
fa: مرورگر

en: View user profile.
fa: مشاهده نمایه کاربر.

en: locked
fa: قفل شده

en: Titles only
fa: فقط عناوین

en: Full text
fa: تمام متن

en: This cannot be undone.
fa: این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Upload picture
fa: بارگذاری تصویر

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Message:
fa: پیغام:

en: Date/Time
fa: تاریخ / ساعت

en: Display all menu items
fa: نمایش تمامی آیتم‌های منو

en: Editor width
fa: طول ویرایشگر

en: Language file
fa: فایل زبان

en: published
fa: منتشرشده

en: Average page generation time
fa: میانگین زمان تولید صفحه

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Show only users where
fa: فقط نمایش کاربرانی که

en: Refine
fa: تصفیه

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: @time ago
fa: @time قبل

en: No users selected.
fa: هیچ کاربری انتخاب نشده است.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
fa: یک اقدام خرابکارانه برای تغییر فیلدهای محافظت‌شده کاربر شناسایی شد.

en: Select all rows in this table
fa: انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Deselect all rows in this table
fa: عدم انتخاب همه سطرها در این جدول

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Please enter some keywords.
fa: لطفا تعدادی کلمه کلیدی وارد کنید.

en: Front page
fa: صفحه اول

en: Replacement value
fa: مقدار جایگزین

en: Request new password
fa: درخواست گذرواژه جدید

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: Allowed values list
fa: لیست مقادیر مجاز

en: Available tokens
fa: توکن‌های موجود

en: Today
fa: امروز

en: Activity
fa: فعالیت

en: Edit menu
fa: ویرایش منو

en: Delete menu
fa: حذف منو

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد بازبینی جدید

en: First
fa: اولین

en: Minimum height
fa: حداقل ارتفاع

en: Minimum width
fa: حداقل عرض

en: Query
fa: پرس و جو

en: Locale settings
fa: تنظیمات منطقه

en: equals
fa: برابر

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: How many content items to display in "day" list.
fa: تعداد آیتم‌های محتوا برای نمایش در لیست «روز».

en: Period
fa: دوره

en: Site's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی سایت

en: No time zone conversion
fa: عدم تبدیل منطقه‌ی زمانی

en: hour
fa: ساعت

en: Jan
fa: ژانویه

en: Feb
fa: فوریه

en: Mar
fa: مارس

en: Apr
fa: آوریل

en: Jun
fa: ژوئن

en: Jul
fa: ژوئیه

en: Aug
fa: اوت

en: Sep
fa: سپتامبر

en: Oct
fa: اکتبر

en: Nov
fa: نوامبر

en: Dec
fa: دسامبر

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Site default
fa: پیش‌فرض سایت

en: Select list
fa: لیست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Long
fa: طولانی

en: Short
fa: کوتاه

en: Target type
fa: نوع داده هدف

en: Date API
fa: API  تاریخ

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Configure permissions
fa: پیکربندی مجوزها

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Randomize
fa: تصادفی

en: author
fa: نویسنده

en: unchanged content
fa: محتوای تغییر نیافته

en: unchanged user
fa: کاربر تغییر نیافته

en: Entity
fa: عنصر

en: AND
fa: و

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: created content
fa: محتوای ایجاد شده

en: updated content
fa: محتوای به روز شده

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fa: توجه داشته باشید اگر حافظه موقت صفحه‌ها فعال باشد، این رویداد برای صفحاتی که از حافظه موقت بارگذاری می‌شوند رخ نخواهد داد.

en: viewed content
fa: محتوای مشاهده شده

en: deleted content
fa: محتوای حذف شده

en: Existing system path
fa: مسیر سیستم موجود

en: Path alias
fa: نام مستعار مسیر

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fa: مسیر جایگزینی برای دسترسی به این مطلب تعیین کنید. مانند, "about" وقتی که صفحه «درباره» را می‌نویسید. از مسیر نسبی استفاده کنید و اسلش به انتهای آن اضافه نکنید که نام مستعار نشانی کار نخواهند کرد.

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Send mail to all users of a role
fa: ارسال نامه به همه‌ی کاربران یک نقش

en: Page redirect
fa: هدایت صفحه

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fa: هشدار: اگر تعداد زیادی کاربر در این نقش‌ها از سایت شما وجود دارند می‌تواند باعث اشکال شود، چراکه ممکن است سرور شما نتواند درخواست‌های نامه را همزمان اداره کند.

en: The mail's subject.
fa: موضوع نامه.

en: registered user
fa: کاربر ثبت نام شده

en: updated user
fa: کاربر به روز شده

en: viewed user
fa: کاربر مشاهده شده

en: deleted user
fa: کاربر حذف شده

en: User has logged in
fa: کاربر وارد شده است

en: logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: User has logged out
fa: کاربر خارج شده است

en: logged out user
fa: کاربر خارج شده

en: Whether the user has the selected role(s).
fa: آیا کاربر نقش‌های انتخابی را دارد.

en: any
fa: همه

en: Execute custom PHP code
fa: اجرای کد PHP سفارشی

en: Choice
fa: انتخاب

en: Log out
fa: خروج

en: Number of day's top views to display
fa: تعداد روزهای بهترین مشاهدات برای نمایش

en: Number of all time views to display
fa: تعداد کل زمان مشاهدات برای نمایش

en: Number of most recent views to display
fa: تعداد جدیدترین مشاهده‌ها برای نمایش

en: views
fa: نماها

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: characters
fa: حروف

en: profile
fa: نمایه

en: Su
fa: ی.

en: Mo
fa: د.

en: Tu
fa: س.

en: We
fa: چ.

en: Th
fa: پ.

en: Fr
fa: ج.

en: Sa
fa: ش.

en: First day of week
fa: اولین روز هفته

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار رده بندی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Send yourself a copy.
fa: ارسال یک رونوشت به شما.

en: Your message has been sent.
fa: پیغام شما ارسال شد.

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: Seconds
fa: ثانیه

en: role
fa: نقش

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fa: آیا از حذف بلوک %name اطمینان دارید ؟

en: The block %name has been removed.
fa: بلوک %name حذف شد

en: Info
fa: اطلاعات

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: price
fa: قیمت

en: People
fa: افراد

en: Taxes
fa: مالیات‌ها

en: Tax rate
fa: نرخ مالیات

en: list terms
fa: لیست واژه‌ها

en: add terms
fa: افزودن واژه‌ها

en: Created new term %term.
fa: واژه جدید %term ایجاد شد.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fa: آیا از حذف واژه %title اطمینان دارید؟

en: Deleted term %name.
fa: واژه %name حذف شد.

en: terms
fa: واژه‌ها

en: warning
fa: هشدار

en: No statistics available.
fa: هیچ آماری در دسترس نیست.

en: Last run !time ago
fa: آخرین اجرا !time پیش

en: Product type
fa: نوع محصول

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Enabled filters
fa: فیلترهای فعال

en: critical
fa: بحرانی

en: or
fa: یا

en: Results
fa: نتایج

en: Older polls
fa: نظرسنجی‌های قدیمی‌تر

en: View the list of polls on this site.
fa: لیست نظرسنجی‌های این سایت را ببینید.

en: Poll settings
fa: تنظیمات نظرسنجی

en: You must fill in at least two choices.
fa: شما باید دست کم دو انتخاب داشته باشید.

en: open
fa: باز

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
fa: این جدول تمامی آرا ثبت شده این نظرسنجی را لیست می‌کند. اگر کاربران ناشناس مجاز به رای دادن باشند، با IP address کامپیوتری که برای رای دادن به کاربرده‌اند شناسایی خواهند شد.

en: Visitor
fa: بازدید کننده

en: Cancel your vote
fa: لغو رای خود

en: View the current poll results.
fa: نتایج نظرسنجی جاری را مشاهده کنید.

en: Convert
fa: تبدیل

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژه تمام فرزندان آن را در صورت وجود حذف می‌کند. این عمل قابل‌بازگشت نیست.

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: Syndicate
fa: جمع آوری

en: Blogs
fa: وبلاگ‌ها

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Books
fa: کتاب‌ها

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به علت خطای "%error" در خط %line قطع شده باشد.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به سبب خطای "%error" در خط %line قطع شده باشد.

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Revisions for %title
fa: بازبینی‌های %title

en: !date by !username
fa: !date توسط !username

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: بازبینی

en: current revision
fa: بازبینی جاری

en: duration
fa: مدت

en: The specified passwords do not match.
fa: گذرواژه‌های تعیین شده با هم یکی نیستند.

en: Session
fa: نشست

en: Track
fa: پیگیری

en: No forums defined
fa: هیچ انجمنی تعریف نشده است

en: This topic has been moved
fa: این موضوع منتقل شده است

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Cron
fa: کرون

en: Installed
fa: نصب شده

en: permission
fa: مجوز

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Your vote was recorded.
fa: رای شما ثبت شد.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
fa: به سایت شما اجازه می‌دهد با فرمی حاوی سئوال و انتخاب در موضوعات گوناگون نظرسنجی اخذ کند.

en: Plugin
fa: افزونه

en: Link color
fa: رنگ پیوند

en: Shopping cart
fa: سبد خرید

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Discount
fa: تخفیف

en: Reversed
fa: معکوس

en: Product
fa: محصول

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Subtotal
fa: جمع جزء

en: Payment Status
fa: وضعیت پرداخت

en: Payment method
fa: روش پرداخت

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Reverse
fa: معکوس

en: Delete product type
fa: حذف نوع محصول

en: Products
fa: محصولات

en: Product types
fa: انواع محصول

en: Testing
fa: آزمایش

en: Standard
fa: استاندارد

en: Thousands separator
fa: جداکننده هزارگان

en: Total:
fa: مجموع:

en: Aland Islands
fa: جزایر آلند

en: Fiji
fa: فیجی

en: Falkland Islands
fa: جزایر فالکلند

en: Saint Kitts and Nevis
fa: سنت کیتس و نویس

en: South Korea
fa: کره جنوبی

en: Saint Lucia
fa: سنت لوسیا

en: Saint Helena
fa: سینت هلینا

en: Sao Tome and Principe
fa: سائو تومه و پرنسیپ

en: French Southern Territories
fa: مناطق جنوبی فرانسوی

en: Saint Vincent and the Grenadines
fa: سنت وینسنت و گرنادین

en: British Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین بریتانیا

en: U.S. Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین ایالات متحده

en: Vietnam
fa: ویتنام

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Jersey
fa: جرزی

en: Orders
fa: سفارش‌ها

en: Are you sure you want to delete this transaction?
fa: آیا از حذف این تراکنش مطمئن هستید؟

en: User name
fa: نام کاربری

en: %type settings
fa: تنظیمات %type

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Documents
fa: اسناد

en: Formats
fa: قالب‌بندی‌ها

en: %title has been deleted.
fa: %title حذف شد.

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: Enter username
fa: نام کاربری خود را وارد کنید

en: Redirect to URL
fa: هدایت به نشانی

en: details
fa: جزئیات

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fa: نام کاربری %name فعال نشده یا مسدود شده‌ است.

en: Login attempt failed for %user.
fa: تلاش %user برای ورود با شکست مواجه شد.

en: image
fa: تصویر

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Display style
fa: شیوه‌ی نمایش

en: <Hidden>
fa: <مخفی>

en: Revision of %title from %date
fa: بازبینی %title از %date

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fa: نام کاربری که می‌خواهید مالکیت را به وی منسوب کنید.

en: Manage the actions defined for your site.
fa: عملکردهای تعریف شده سایت خود را اداره کنید.

en: Delete action
fa: حذف عملکرد

en: The action has been successfully saved.
fa: عملکرد با موفقیت ذخیره شد.

en: Deleted action %aid (%action)
fa: عملکرد %aid (%action) حذف شد

en: Action '%action' added.
fa: عملکرد '%action' اضافه شد.

en: Remove orphaned actions
fa: حذف عملکردهای جدا افتاده

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: JPEG quality
fa: کیفیت JPEG

en: comment
fa: دیدگاه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: administer nodes
fa: مدیریت گره‌ها

en: Delete comments
fa: حذف دیدگاه‌ها

en: Last changed
fa: آخرین تغییر

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Published comments
fa: دیدگاه‌های منتشر شده

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Protected
fa: حفاظت شده

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Hits
fa: بازدیدها

en: not sticky
fa: غیر سرمطلب

en: sticky
fa: سرمطلب

en: not promoted
fa: ارتقا داده‌نشده

en: promoted
fa: ارتقا داده‌شده

en: Sticky
fa: چسبانک

en: You are here
fa: شما اینجا هستید

en: Review
fa: بازبینی

en: Default options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض

en: Contact settings
fa: تنظیمات تماس

en: cancel
fa: لغو

en: Reset password
fa: بازنشانی گذرواژه

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Finished
fa: پایان

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Output format
fa: فرمت خروجی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Complete
fa: کامل

en: Line break converter
fa: مبدل تجزیه خط

en: Temporary directory
fa: پوشه موقت

en: date
fa: تاریخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fa: خطای بارگذاری فایل. فایل بارگذاری شده نمی‌تواند منتقل شود.

en: Shortcuts
fa: میانبرها

en: Shortcut
fa: میانبر

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Global configuration of webform functionality.
fa: پیکربندی سراسری قابلیت وبفرم

en: every week
fa: هر هفته

en: Submission #@sid
fa: ارسال #@sid

en: Previous submission
fa: ارسال قبلی

en: Next submission
fa: ارسال بعدی

en: Submitted by !name
fa: ارسال‌شده توسط !name

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Go back to the form
fa: بازگشت به فرم

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fa: فیلدهای ساعت و دقیقه را به کاربر نمایش می‌دهد. همراه با فیلدهای ق‌ظ/ب‌ظ اختیاری.

en: The specified date is invalid.
fa: تاریخ مشخص شده معتبر نیست.

en: Password strength:
fa: استحکام گذرواژه:

en: Passwords match:
fa: مطابقت گذرواژه:

en: Slogan
fa: شعار

en: The name used to indicate anonymous users.
fa: اسمی که برای مشخص نمودن کاربران ناشناس به کار می‌رود.

en: Alternate text
fa: متن جایگزین

en: Apply
fa: اعمال

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Assign
fa: اختصاص

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: Select
fa: انتخاب

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Add members
fa: افزودن اعضا

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Go to page @number
fa: برو به صفحه @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: No style
fa: بدون قالب

en: Bold
fa: برجسته

en: Underlined
fa: زیرنویس شده

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: Information
fa: اطلاعات

en: Variables
fa: متغیرها

en: Tasks
fa: وظایف

en: No content types available.
fa: هیچ یک از انواع محتوا در دسترس نیست.

en: Delete role
fa: حذف نقش

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Basic configuration
fa: پیکربندی پایه

en: Simple
fa: ساده

en: List menus
fa: لیست منوها

en: Customize menu
fa: سفارشی نمودن منو

en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیا در اقیانوس هند

en: Croatia
fa: کرواسی

en: Macedonia
fa: مقدونیه

en: Pitcairn
fa: پیتکارین

en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

en: English name
fa: نام انگلیسی

en: Native name
fa: نام بومی

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Form name
fa: نام فرم

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
fa: عنوان فیلد جدید. این عنوان به کاربر نمایش داده می‌شود. یک عنوان نمونه می‌تواند "رنگ مورد علاقه" باشد.

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
fa: توضیح اختیاری برای فیلد جدید. توضیح به کاربر نشان داده خواهد شد.

en: Save field
fa: ذخیره فیلد

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fa: بلوک‌های محتوا که در کناره‌ها و یا دیگر نواحی سایت شما دیده می‌شوند را پیکربندی کنید.

en: Delete block
fa: حذف بلوک

en: Save blocks
fa: ذخیره بلوک‌ها

en: The block settings have been updated.
fa: تنظیمات بلوک به‌روز شد.

en: '%name' block
fa: بلوک '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
fa: به کاربران خاص اجازه می‌دهد تا بتوانند قابلیت دید این بلوک را در تنظیمات حسابشان سفارشی کنند.

en: Show block for specific roles
fa: بلوک را برای نقش‌های مشخص شده نشان بده

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fa: این بلوک را فقط برای نقش(های) انتخاب شده نمایش بده. اگر نقشی را انتخاب نکنید، بلوک برای همه کاربران نمایش داده خواهد شد.

en: Show block on specific pages
fa: بلوک را در صفحه‌ها خاص نمایش بده

en: Save block
fa: ذخیره‌ی بلوک

en: The block configuration has been saved.
fa: پیکربندی بلوک ذخیره شد.

en: The block has been created.
fa: بلوک ایجاد شد.

en: Block body
fa: بدنه بلوک

en: The content of the block as shown to the user.
fa: محتوای بلوک که به کاربر نشان داده می‌شود.

en: Menus
fa: منوها

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fa: تمام سفارشی‌سازی‌ها از بین خواهند رفت. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
fa: به مدیران سایت اجازه سفارشی‌سازی منوی پیمایش را می‌دهد.

en: Add vocabulary
fa: افزودن واژگان

en: edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: Created new vocabulary %name.
fa: واژگان جدید %name ایجاد شد.

en: Updated vocabulary %name.
fa: واژگان %name به‌روز شد.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fa: آیا از حذف واژگان %title اطمینان دارید؟

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fa: حذف یک واژگان تمامی واژه‌های درون آن را حذف می‌کند. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Deleted vocabulary %name.
fa: واژگان %name حذف شد.

en: A Date API that can be used by other modules.
fa: یک API تاریخ که می‌تواند توسط سایر ماژول‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Relative
fa: نسبی

en: Above
fa: بالا

en: Number of values
fa: تعداد مقادیر

en: User's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی کاربر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fa: یک API تکرار تاریخ برای محاسبه تاریخ‌ها و زمان‌های تکرار شونده از قوانین iCal.

en: Default time zone
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Full node
fa: گره کامل

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Add field
fa: افزودن فیلد

en: Trimmed
fa: برش خورده

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: No fields have been defined for any content type yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی برای هیچکدام از انواع محتوا تعریف نشده است.

en: Add existing field
fa: افزودن فیلد موجود

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fa: اگر محتوایی در این فیلد قرار داده باشید، از میان خواهد رفت. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Save field settings
fa: ذخیره تنظیمات فیلد

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fa[0]: 1 مورد با موفقیت پردازش شد:
fa[1]: @count مورد با موفقیت پردازش شدند.

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Title (link)
fa: عنوان (پیوند)

en: Title (no link)
fa: عنوان (بدون پیوند)

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Decimal
fa: اعشار

en: Float
fa: شناور

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت گذار دهدهی

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Defines numeric field types.
fa: انواع فیلد‌های عددی را تعریف می‌کند.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fa: برای یک ساختار «چک باکس خاموش/روشن» تکی ابتدا یک مقدار 'off' و سپس یک مقدار 'on'  را در بخش <strong>مقادیر مجاز</strong> تعریف کنید. توجه داشته باشید چک باکس عناون مقدار 'on' را برای برچسب خود استفاده خواهد نمود.

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Single on/off checkbox
fa: چک باکس روشن/خاموش تکی

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fa: انواع ساختار‌های لیست‌های انتخاب, چک باکس و کلید‌های رادیویی را برای فیلد‌های متن و عددی تعریف می‌کند.

en: Text area (multiple rows)
fa: منطقه متن(چندین سطر)

en: Defines simple text field types.
fa: انواع فیلدهای متنی ساده را تعریف می‌کند.

en: Index
fa: شاخص

en: Enable clean URLs
fa: نشانی‌های ساده را فعال کن

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Theme-engine-specific settings
fa: تنظیمات خاص موتور پوسته

en: Form
fa: فرم

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Exceptions
fa: استثناها

en: Exception
fa: استثنا

en: Publish
fa: انتشار

en: Canceled
fa: لغو شد

en: years
fa: سال‌ها

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Permission
fa: مجوز

en: @module module
fa: ماژول @module

en: Incompatible with this version of PHP
fa: ناسازگار با این نسخه از PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fa: این ماژول به PHP نسخه @php_required نیاز دارد و با PHP نسخه !php_version ناسازگار است.

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Order ID
fa: شناسه سفارش

en: My blog
fa: وبلاگ من

en: ,
fa: ،

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Anonymous commenting
fa: ثبت دیدگاه به صورت ناشناس

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fa: افراد ناشناس امکان وارد کردن اطلاعات تماس نداشته باشند.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fa: افراد ناشناس امکان دادن اطلاعات تماس داشته باشند.

en: Anonymous posters must leave their contact information
fa: افراد ناشناس باید اطلاعات تماس بدهند.

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fa: محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fa: امضای شما در انتهای دیدگاه‌هایتان برای عموم نمایش داده می‌شود.

en: Date - newest first
fa: تاریخ - ابتدا جدیدترین

en: Date - oldest first
fa: تاریخ - ابتدا قدیمی‌ترین

en: 1 comment | @count comments
fa[0]: 1 دیدگاه
fa[1]: @count دیدگاه

en: 1 new comment | @count new comments
fa[0]: 1 دیدگاه جدید
fa[1]: @count دیدگاه جدید

en: Save content type
fa: ذخیره نوع محتوا

en: Global
fa: سراسری

en: Show descriptions
fa: نمایش توضیحات

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Language code
fa: کد زبان

en: Add to Cart form
fa: فرم افزودن به سبد خرید

en: Save role
fa: ذخیره کردن نقش

en: debug
fa: اشکال‌زدایی

en: file system
fa: سیستم فایل

en: Menu link title
fa: عنوان پیوند منو

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '@link_path' نامعتبر است یا شما اجازه دسترسی به آن را ندارید.

en: There was an error saving the menu link.
fa: هنگام ذخیره پیوند منو خطایی رخ داد.

en: Menu name
fa: نام منو

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید منوی %title را حذف کنید؟

en: Number of users to display
fa: تعداد کاربران برای نمایش دادن

en: Image gallery
fa: گالری عکس

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Edit container
fa: ویرایش چارچوب

en: Last visit
fa: آخرین بازدید

en: Hot topic threshold
fa: آستانه موضوع داغ

en: Topics per page
fa: موضوعات در هر صفحه

en: Posts - most active first
fa: تعداد محتوا - فعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Posts - least active first
fa: تعداد محتوا - غیرفعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: Section title
fa: عنوان بخش

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: @user's picture
fa: تصویر @user

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Rate
fa: نرخ

en: Currency Code
fa: کد واحد پول

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید به بازبینی %revision-date برگردید؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fa: آیا از حذف بازبینی مربوط به تاریخ %revision-date اطمینان دارید؟

en: From name
fa: نام فرستنده

en: From address
fa: آدرس فرستنده

en: Maximum upload size
fa: حداکثر اندازه بارگذاری

en: Extension
fa: پسوند

en: Space
fa: فاصله

en: New forum topics
fa: موضوعات جدید انجمن

en: Keys
fa: کلیدها

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: @type: deleted %title revision %revision.
fa: @type: %title بازبینی %revision حذف شد.

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: Delete aliases
fa: حذف اسامی مستعار

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: More help
fa: راهنمایی بیشتر

en: Example help
fa: راهنمای نمونه

en: Preview trimmed version
fa: پیش نمایش نسخه پیرایش شده

en: Preview full version
fa: پیش نمایش بازبینی کامل

en: Account blocked
fa: حساب مسدود شده

en: Expand
fa: گسترش دادن

en: The name %name is already taken.
fa: نام %name قبلا ثبت شده است.

en: Administrator
fa: مدیر

en: Usage
fa: کاربرد

en: Private group
fa: گروه خصوصی

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: info
fa: اطلاعات

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Aggregate
fa: انبوه

en: <Any>
fa: <همه>

en: product
fa: کالا

en: OpenID redirect
fa: هدایت OpenID

en: OpenID Login
fa: ورود با شناسه OpenID

en: Delete OpenID
fa: حذف شناسه OpenID

en: Log in using OpenID
fa: ورود با OpenID

en: Cancel OpenID login
fa: لغو ورود با OpenID

en: What is OpenID?
fa: OpenID چیست؟

en: OpenID login failed.
fa: ورود با شناسه OpenID شکست خورد.

en: OpenID login cancelled.
fa: ورود با شناسه OpenID لغو شد.

en: Successfully added %identity
fa: %identity با موفقیت افزوده شد

en: Add an OpenID
fa: افزودن یک شناسه OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
fa: این شناسه OpenID از قبل در این سایت استفاده شده است.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
fa: آیا برای حذف شناسه OpenID  %authname برای کاربر %user اطمینان دارید؟

en: OpenID deleted.
fa: شناسه OpenID حذف شد.

en: edit menu
fa: ویرایش منو

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Skin
fa: پوسته

en: Overlay
fa: لایه ی پوشاننده

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: The directory %directory does not exist.
fa: پوشه %directory وجود ندارد.

en: Defines a file field type.
fa: یک نوع فیلد فایل تعریف می‌کند.

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: Show only items where
fa: نمایش آیتم‌هایی که

en: No comments available.
fa: هیچ دیدگاه‌هایی در دسترس نیست.

en: 1 user | @count users
fa[0]: 1 کاربر
fa[1]: @count کاربر

en: Empty cache
fa: پاک کردن حافظه موقت

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: Rebuild permissions
fa: بازسازی مجوزها

en: Package
fa: بسته

en: @type: updated %title.
fa: @type: %title به‌روز شد.

en: @type: added %title.
fa: @type: %title اضافه شد.

en: Error saving user account.
fa: خطا در ذخیره حساب کاربری.

en: All types
fa: تمام انواع

en: Organization
fa: سازمان

en: Action %action has been unassigned.
fa: عملکرد %action عزل شد.

en: Add role
fa: افزودن نقش

en: You must specify a valid role name.
fa: شما باید یک نام معتبر برای نقش معین کنید.

en: The role has been added.
fa: نقش اضافه شد.

en: Interests
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Path to custom logo
fa: مسیر آرم سفارشی

en: taxonomy
fa: رده بندی

en: Updated term %term.
fa: واژه %term به‌روز شده.

en: - Please choose -
fa: - لطفا انتخاب کنید -

en: - None selected -
fa: - بدون انتخاب -

en: Parser
fa: تجزیه‌گر

en: Discard items older than
fa: پاک کردن آیتم‌های قدیمی‌تر از

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
fa: @site_name - خوراک‌های گردآوری شده دسته @title

en: @site_name - aggregated feeds
fa: @site_name - خوراک‌های گردآوری شده

en: @site_name aggregator
fa: گردآورنده @site_name

en: !title feed
fa: خوراک !title

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به سبب خطای "%error" قطع شده باشد.

en: There is no new syndicated content from %site.
fa: محتوای جدیدی از %site وجود ندارد.

en: There is new syndicated content from %site.
fa: محتوای جدیدی از %site وجود دارد.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
fa: به نظر می‌رسد دریافت خوراک از %site به علت خطای "%error" قطع شده باشد.

en: Feed aggregator
fa: گردآورنده خوراک

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
fa: محتوای خوراک‌های RSS، RDF و Atom را گردآوری می‌کند.

en: Alias
fa: نام مستعار

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Values
fa: مقادیر

en: Account settings
fa: تنظیمات حساب کاربری

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: The content type %name has been deleted.
fa: نوع محتوای %name حذف شد.

en: Deleted content type %name.
fa: نوع محتوای %name حذف شد.

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Enter your keywords
fa: کلمات کلیدی خود را وارد کنید

en: Clean URLs
fa: نشانی‌های ساده

en: My account
fa: حساب من

en: highest
fa: بالاترین

en: Number of topics
fa: تعداد موضوع‌ها

en: Active forum topics
fa: موضوع‌های فعال انجمن

en: Read the latest forum topics.
fa: خواندن آخرین موضوع‌های انجمن.

en: HTTP authentication
fa: تایید هویت HTTP

en: User activity
fa: فعالیت کاربر

en: Cancel link
fa: پیوند لغو

en: Euro
fa: یورو

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
fa: دسته فیلد جدید باید بخشی از دسته‌هایی که به صورت منطقی برای دسته‌بندی کردن فیلدها به کار می‌رود باشد. یک دسته مثال «اطلاعات شخصی» است.

en: The user must enter a value.
fa: کاربر باید یک مقدار وارد نماید.

en: Visible in user registration form.
fa: قابل‌مشاهده در فرم ثبت‌نام کاربری.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
fa: اقلام جدید خوراک به صورت خودکار وارد دسته‌های انتخاب‌شده می‌شوند.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fa: یک کاربر برای مدت تعیین شده پس از آخرین مشاهده‌ی یک صفحه، آنلاین محسوب می‌شود.

en: Maximum number of currently online users to display.
fa: بیشترین تعداد کاربران آنلاین برای نمایش.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان رده‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: From @title
fa: از @title

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: -n/a-
fa: - هیچ -

en: Found the @submit button
fa: دکمه ی @submit یافت شد

en: Failed to set field @name to @value
fa: مقداردهی فیلد @name به @value ناموفق بود

en: No temporary directories to remove.
fa: هیچ پوشه موقتی برای حذف وجود ندارد.

en: Palestinian Territory
fa: فلسطین اشغالی

en: Vatican
fa: واتیکان

en: Bulgarian
fa: بلغاری

en: Croatian
fa: کرواتی

en: Czech
fa: چک

en: Danish
fa: دانمارکی

en: Dutch
fa: هلندی

en: Finnish
fa: فنلاندی

en: German
fa: آلمانی

en: Greek
fa: یونانی

en: Hebrew
fa: عبری

en: Hungarian
fa: مجارستانی

en: Indonesian
fa: اندونزیایی

en: Polish
fa: لهستانی

en: Romanian
fa: رومانیایی

en: Russian
fa: روسی

en: Slovak
fa: اسلواکیایی

en: Swedish
fa: سوئدی

en: Turkish
fa: ترکی

en: Featured
fa: ویژه

en: begins with
fa: شروع میشود با

en: contains
fa: شامل

en: Send message
fa: ارسال پیغام

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Allow Upscaling
fa: بزرگنمایی مجاز باشد.

en: Let scale make images larger than their original size
fa: تغییر اندازه تصاویر به بزرگتر از ابعاد واقعی آن مجاز است

en: Rotation angle
fa: زاویه چرخش

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fa: تعداد درجه هایی که تصویر بایستی چرخانده شود. اعداد مثبت در جهت عقربه های ساعت، اعداد منفی خلاف جهت عقربه های ساعت هستند.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fa: تصادفی کردن زاویه چرخش برای هر عکس. زاویه مشخص شده در بالا به عنوان حداکثر استفاده می شود.

en: Print
fa: چاپ

en: The file could not be created.
fa: فایل نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Locked
fa: قفل شده

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fa: دستورالعمل بازنشانی گذرواژه برای %name به %email فرستاده شد.

en: Account information
fa: اطلاعات حساب کاربری

en: The e-mail address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail معتبر نیست.

en: Account
fa: حساب

en: authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Any
fa: هر

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fa: نشانی پست الکترونیکی برای اطلاع از در دسترس بودن به‌روزرسانی‌ها.

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fa: هر بار که سایت شما چک میکند که آیا به روز رسانی جدیدی انجام شده است یا نه، در صورت پیدا کردن یک به روز رسانی جدید، میتواند به فهرستی از آدرسهای ایمیل در این رابطه اطلاع رسانی کند. هر آدرس ایمیل را در یک سطر جداگانه وارد کنید. در صورت خالی بودن این فیلد، هیچ ایمیلی ارسال نخواهد شد.

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: All newer versions
fa: تمام نسخه‌های جدیدتر

en: Only security updates
fa: تنها به‌روزرسانی‌های امنیتی

en: %email is not a valid e-mail address.
fa: %email یک نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fa: %emails نشانی‌های پست الکترونیک معتبر نیستند.

en: No update data available
fa: هیچ داده به‌روزرسانی وجود ندارد

en: Not secure!
fa: نا امن!

en: Revoked!
fa: باطل شده!

en: Unsupported release
fa: انتشار پشتیبانی نشده

en: Can not determine status
fa: نمی‌توان وضعیت را بررسی کرد

en: (version @version available)
fa: (نسخه @version در دسترس است)

en: See the available updates page for more information:
fa: صفحه به‌روز رسانی‌های در دسترس را برای اطلاعات بیشتر ببینید:

en: New release(s) available for !site_name
fa: انتشار(های) جدیدی برای !site_name در دسترس است

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fa: یک به‌روزرسانی امنیتی برای نسخه دروپال شما در دسترس است. برای اطمینان از امنیت سرورتان بایستی بلافاصله به‌روزرسانی را انجام دهید!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه دروپال شما ابطال شده‌ است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود آن را به‌روزرسانی نمایید.

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fa: نسخه نصب‌شده یک یا چند ماژول یا پوسته شما باطل شده است، و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود که آن(ها) را به‌روز رسانی یا غیرفعال کنید.

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه دروپال شما دیگر پشتیبانی نمی‌گردد. به‌روزرسانی بسیار توصیه می‌شود.

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fa: به‌روزرسانی‌هایی برای نسخه دروپال شما وجود دارد. برای اطمینان از عملکرد صحیح سایت شما، باید هرچه زودتر به‌روز رسانی را اعمال کنید.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fa: برای اطلاعات بیشتر صفحه <a href="@available_updates">به‌روز رسانی‌های در دسترس</a> را ببینید.

en: Project not secure
fa: پروژه امن نیست

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه توسط تیم امنیتی دروپال ناامن شناخته شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن تمام محتویات این پروژه اکیدا توصیه می‌شود!

en: Project revoked
fa: پروژه باطل شده

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه ابطال شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. اکیدا توصیه می‌شود تمام اجزای پروژه را غیرفعال کنید.

en: Project not supported
fa: پروژه پشتیبانی نمی‌شود

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fa: این پروژه دیگر پشتیبانی نمی‌شود و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن هرآنچه شامل این پروژه است بسیار ارجحیت دارد!

en: No available releases found
fa: هیچ انتشاری در دسترس نیست

en: Release revoked
fa: انتشار ابطال شده است.

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه نصب شده کنونی ابطال شده است و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیرفعال نمودن تمام اجزاء این انتشار یا به‌روزرسانی اکیدا توصیه می‌شود.

en: Release not supported
fa: انتشار پشتیبانی نمی‌شود

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fa: نسخه نصب شده کنونی پشتیبانی نمی‌شود و دیگر برای دریافت در دسترس نیست. غیر فعال نمودن هرآنچه شامل این پروژه است یا به‌روز رسانی آن بسیار ارجحیت دارد!

en: Invalid info
fa: اطلاعات نامعتبر

en: Security update required!
fa: به‌روزرسانی امنیتی ضروری است!

en: Not supported!
fa: پشتیبانی نمی‌شود!

en: Recommended version:
fa: نسخه توصیه شده:

en: Security update:
fa: به‌روزرسانی امنیتی:

en: Latest version:
fa: آخرین نسخه:

en: Development version:
fa: نسخه در حال توسعه:

en: Also available:
fa: همچنین در دسترس است:

en: No name
fa: بدون نام

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Finish
fa: پایان

en: Module help index
fa: فهرست راهنمای ماژول

en: Search help
fa: جستجوی راهنما

en: Advanced help
fa: راهنمای پیشرفته

en: Advanced help example
fa: نمونه راهنمای پیشرفته

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Canadian Dollar
fa: دلار کانادا

en: Fee
fa: کارمزد

en: Edit forum
fa: ویرایش انجمن

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fa: این واژگان مختص انجمن است. برخی از امکانات واژگان عادی حذف شده است.

en: Leave shadow copy
fa: رونوشت را باقی بگذار

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fa: اگر شما این موضوع را جابه‌جا کنید، می‌توانید یک پیوند در انجمن قدیمی به انجمن جدید بگذارید.

en: Container name
fa: نام نگهدارنده

en: forum container
fa: نگهدارنده انجمن

en: Created new @type %term.
fa: %term @type جدید ساخته شد.

en: The @type %term has been updated.
fa: %term @type به‌روز شد.

en: Add new field
fa: افزودن فیلد جدید

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Only of the type(s)
fa: تنها از نوع(انواع) محتوای

en: Content ranking
fa: رتبه‌بندی محتوا

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fa: اعداد زیر میزان اهمیت هر یک از خصوصیات محتوا را در هنگام مرتب‌سازی نتایج مشخص می‌سازد. اعداد بزرگ‌تر به معنای اعتبار بیشتر و صفر به معنای عدم لحاظ خصوصیت است. تغییر این اعداد نیاز به بازسازی شاخص ندارد و تغییرات بلافاصله اعمال خواهند شد.

en: Keyword relevance
fa: ارتباط کلمه کلیدی

en: Recently posted
fa: جدیدترین محتوا

en: Number of comments
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Factor
fa: عامل

en: Billing information
fa: اطلاعات صورت‌حساب

en: Company name
fa: نام شرکت

en: Expand layout to include descriptions.
fa: بسط صفحه آرایی برای شامل شدن توضیحات.

en: Hide descriptions
fa: پنهان نمودن توضیحات

en: Compress layout by hiding descriptions.
fa: کوچک نمودن صفحه آرایی با مخفی نمودن توضیحات.

en: Or
fa: یا

en: Go back
fa: بازگشت به عقب

en: Color set
fa: مجموعه رنگ

en: Content ID
fa: شناسه محتوا

en: Underline
fa: زیرخط

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: Sign up
fa: عضویت

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس نسبت به بزرگ يا کوچک بودن حرف

en: Database host
fa: میزبان پایگاه داده

en: Maximum link text length
fa: حداکثر طول متن پیوند

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fa: آدرس‌های طولانی‌تر از این برای جلوگیری از رشته‌های طولانی که باعث شکسته شدن قالب‌بندی می‌گردند بریده خواهند شد. پیوند بدون تغییر باقی می‌ماند. تنها بخش متنی پیوند بریده می‌شود.

en: Reports
fa: گزارش‌ها

en: Default picture
fa: عکس پیش‌فرض

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fa: آدرس تصویر به نمایش درآمده برای کاربرانی که تصویری برای خود انتخاب نکرده‌اند. برای عدم استفاده خالی بگذارید

en: Data types
fa: انواع داده

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
fa: اگر تعداد فیلدهای فوق کافی نیست، برای افزودن انتخاب‌های بیشتر اینجا کلیک کنید.

en: Toggle display
fa: تغییر وضعیت نمایش

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های روی سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آرم خود استفاده کنید.

en: Configuration file
fa: فایل پیکربندی

en: Install profile
fa: نمایه نصب

en: %percentage of the site has been indexed.
fa: %percentage سایت فهرست شده است.

en: File directory
fa: پوشه فایل

en: Default theme
fa: پوسته پیش‌فرض

en: Web server
fa: سرور وب

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fa[0]: 1 قلم برای فهرست گذاری باقی مانده‌است.
fa[1]: @count قلم برای فهرست گذاری باقی مانده‌اند.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا بازسازی شد.

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب سازی پیش فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fa: متاسفانه, نام کاربری یا گذرواژه قابل شناسایی نیست. <a href="@password">آیا شما گذرواژه خود را فراموش کرده‌اید؟</a>

en: Publish content
fa: انتشار محتوا

en: and
fa: و

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
fa: سرریزی پشته: فراخوانی خیلی زیاد actions_do(). برای پیشگیری از فراخوانی بازگشتی نامحدود، متوقف شد.

en: Action %action saved.
fa: عملکرد %action ذخیره شد.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
fa: برای اختصاص این عملکردها به رویدادهای سیستم شما می‌توانید به صفحه <a href="@url">راه‌اندازها</a> بروید.

en: Manage actions
fa: مدیریت عملکردها

en: Configure an advanced action
fa: پیکربندی یک عملکرد پیشرفته

en: Delete an action.
fa: حذف یک عملکرد.

en: Remove orphans
fa: حذف جدا افتاده‌ها

en: Triggers
fa: راه‌انداز

en: Unassign an action from a trigger.
fa: عزل یک کنش از یک راه‌انداز

en: Choose an advanced action
fa: یک عملکرد پیشرفته را انتخاب کنید

en: Action type
fa: نوع عملکرد

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید عملکرد %action را حذف کنید؟

en: Action %action was deleted
fa: عملکرد %action حذف شد

en: Deleted orphaned action (%action).
fa: عملکرد جدا افتاده (%action) حذف شد.

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید عملکرد %title را عزل کنید؟

en: You can assign it again later if you wish.
fa: در صورت تمایل می‌توانید بعدا آنرا اختصاص دهید.

en: unassign
fa: عزل

en: Choose an action
fa: یک کنش را انتخاب کنید

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
fa: کنشی که شما انتخاب نموده‌اید در حال حاضر به آن راه‌انداز اختصاص دارد.

en: When cron runs
fa: هنگامی که کرون اجرا می‌شود

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fa: آدرسی که که کاربر باید به آن هدایت شود. آدرس می‌تواند یک آدرس داخلی مانند node/1234 یا یک آدرس خارجی مانند http://drupal.org باشد.

en: When content is viewed by an authenticated user
fa: هنگامی که محتوا توسط یک کاربر شناخته شده مشاهده می‌شود

en: Display a message to the user
fa: نمایش یک پیغام به کاربر

en: Unpublish comment
fa: عدم انتشار دیدگاه

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fa: عدم انتشار دیدگاه شامل کلمه(های) کلیدی

en: Block current user
fa: مسدود کردن کاربر فعلی

en: Ban IP address of current user
fa: تحریم آدرس IP کاربر جاری

en: Set @type %title to published.
fa: تنظیم @type %title به منتشر شده.

en: Set @type %title to unpublished.
fa: تنظیم @type %title به منتشر نشده.

en: Set @type %title to sticky.
fa: تنظیم @type %title به سرمطلب.

en: Set @type %title to unsticky.
fa: تنظیم @type %title به غیر سرمطلب

en: Promoted @type %title to front page.
fa: @type %title به صفحه اول ارتقا یافت.

en: Removed @type %title from front page.
fa: حذف @type %title از صفحه اول.

en: Saved @type %title
fa: @type %title ذخیره شده

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
fa: مالک @type %title به %name تغییر یافت.

en: After saving a new comment
fa: بعد از ذخیره یک دیدگاه جدید

en: After saving an updated comment
fa: پس از ذخیره یک دیدگاه به‌روز شده

en: After deleting a comment
fa: پس از حذف یک دیدگاه

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
fa: هنگامی که یک دیدگاه توسط یک کاربر شناخته‌شده مشاهده شود

en: Unpublished comment %subject.
fa: دیدگاه %subject منتشر نشد.

en: After a user has been deleted
fa: بعد از حذف یک کاربر

en: After a user has logged in
fa: بعد از ورود یک کاربر

en: After a user has logged out
fa: بعد از خروج یک کاربر

en: When a user's profile is being viewed
fa: هنگام مشاهده نمایه یک کاربر

en: Blocked user %name.
fa: کاربر %name مسدود شد.

en: Banned IP address %ip
fa: IP آدرس %ip تحریم شد

en: After saving a new term to the database
fa: بعد از ذخیره واژه جدید در پایگاه داده

en: After saving an updated term to the database
fa: بعد از ذخیره یک واژه به‌روز شده در پایگاه داده

en: After deleting a term
fa: بعد از حذف یک واژه

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
fa: امکان راه‌اندازی عملکردها را در رویدادهای سیستم را فراهم می‌کند؛ مانند وقتی که محتوایی ایجاد می‌شود.

en: 1 read | @count reads
fa[0]: بازدید: ۱
fa[1]: بازدید: @count

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Content language
fa: زبان محتوا

en: Enables the categorization of content.
fa: امکان دسته‌بندی محتوا را فراهم می‌کند.

en: Path prefix
fa: پیشوند مسیر

en: Payment method title
fa: عنوان روش پرداخت

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Delete contact
fa: حذف تماس

en: Auto-reply
fa: پاسخ خودکار

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fa: پاسخ خودکار اختیاری. اگر تمایل ندارید پاسخی خودکار به کاربر ارسال شود، آنرا خالی بگذارید.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fa: %recipient یک نشانی پست الکترونیک معتبر نیست.

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Lithuanian
fa: لیتوانیایی

en: Up to date translation
fa: ترجمه به‌روز

en: Outdated translation
fa: ترجمه منسوخ

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: Australian Dollar
fa: دلار استرالیا

en: Japanese Yen
fa: ین ژاپن

en: Swiss Franc
fa: فرانک سوئیس

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Some required modules must be enabled
fa: بعضی از ماژول‌های مورد نیاز باید فعال شوند

en: New posts
fa: مطالب جدید

en: View settings
fa: تنظیمات نما

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Translate
fa: ترجمه

en: File to import not found.
fa: فایل برای وارد نمودن یافت نشد.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fa: وارد کردن ترجمه با شکست مواجه شد, زیرا فایل %filename خوانده نمی‌شود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgstr" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgid_plural" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fa: فایل ترجمه %filename یک خطای دستوری در خط %line دارد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgid" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr[]" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line رشته‌ای غیرمنتظره پیدا شد.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line غیرمنتظره فایل پایان یافت.

en: Save translations
fa: ذخیره ترجمه‌ها

en: Export template
fa: صدور قالب

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fa: منوی %title حذف شد.

en: @type %title has been deleted.
fa: @type %title حذف شد.

en: Crop
fa: برش

en: Not enabled
fa: غیرفعال

en: View cart
fa: مشاهده سبد خرید

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fa: دستور العملی که در فرم ویرایش، زیر این فیلد به کاربر نشان داده خواهد شد. <br />تگ‌های مجاز HTML: @tags

en: anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Sort direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Currency code
fa: کد پول رایج

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-disabled">غیرفعال</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-enabled">فعال</span>)

en: Web services
fa: سرویس‌های وب

en: Save permissions
fa: ذخیره کردن مجوزها

en: The e-mail address %email is already taken.
fa: در حال حاضر نشانی پست الکترونیک %email گرفته شده است.

en: Effect
fa: اثر

en: Fonts
fa: فونت‌ها

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Embed
fa: جایگذاری

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Speed
fa: سرعت

en: Original text
fa: متن اصلی

en: Menu Settings
fa: تنظیمات منو

en: Stock management
fa: مدیریت موجودی

en: Save profile
fa: ذخيره شناسنامه

en: Patterns
fa: الگوها

en: Delete content type
fa: حذف نوع محتوا

en: Change book (update list of parents)
fa: تغییر کتاب (به‌روزرسانی لیست والدها)

en: create a new book
fa: ایجاد کتاب جدید

en: edit permissions
fa: ویرایش مجوزها

en: edit order and titles
fa: ویرایش ترتیب و عناوین

en: Manage your site's book outlines.
fa: سرفصل‌های کتاب سایت خود را اداره کنید.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fa: به دلایل امنیتی، بارگذاری شما به %filename تغییر نام داده شد.

en: Entity type
fa: نوع موجودیت

en: Installed version
fa: نسخه نصب شده

en: Recommended version
fa: نسخه توصیه شده

en: Cron run successfully.
fa: کرون با موفقیت اجرا شد

en: notice
fa: توجه

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: VAT
fa: مالیات بر ارزش افزوده

en: Total paid
fa: مجموع پرداخت شده

en: Payment methods
fa: روش‌های پرداخت

en: Visa
fa: ویزا

en: Are you sure you want to delete this profile?
fa: آيا شما از حذف اين شناسنامه مطمئن هستيد؟

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Save and add another
fa: ذخیره و اضافه کردن یکی دیگر

en: File download
fa: دریافت فایل

en: Acronym
fa: سرنام

en: original
fa: اصلی

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
fa: بارگذاری تصویر با شکست مواجه شد؛ پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Rule
fa: قانون

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: The field has been updated.
fa: فیلد به‌روز شده است.

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: pixels
fa: پیکسل

en: Configure content access control.
fa: پیکربندی کنترل دسترسی به محتوا

en: Content access: No access is granted.
fa: کنترل دسترسی: هیچ دسترسی مجاز نیست

en: Content access: author of the content can access
fa: کنترل دسترسی:‌ نویسنده محتوا قادر به دسترسی است

en: Content access: %role can access
fa: کنترل دسترسی:‌ %role قادر به دسترسی است

en: Content Access
fa: دسترسی به محتوا

en: Delete item
fa: حذف آیتم

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: Save order
fa: ترتیب ذخیره

en: COD
fa: پرداخت نقدی هنگام دریافت

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Base price
fa: قیمت پایه

en: Tax
fa: مالیات

en: rule
fa: قانون

en: Profile ID
fa: شناسه پروفایل

en: done
fa: انجام

en: List, edit, or add user roles.
fa: نقش‌های کاربری را لیست، ویرایش یا اضافه کنید.

en: edit role
fa: ویرایش نقش

en: Display format
fa: قالب بندی نمایش

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: In the form of WW (01 - 53).
fa: به فرم هفته دو رقمی WW (01 - 53)

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Direction
fa: جهت

en: Registration
fa: عضویت

en: %name: illegal value.
fa: %name: مقدار غیرمجاز.

en: Creator
fa: سازنده

en: Edit %title
fa: ویرایش %title

en: Drupal core
fa: هسته دروپال

en: Book navigation block display
fa: نمایش بلوک پیمایش کتاب

en: Relations
fa: رابطه‌ها

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: You have entered an invalid credit card number.
fa: شماره کارت اعتباری وارد شده معتبر نمی‌باشد.

en: Order status
fa: وضعیت سفارش

en: Card type
fa: نوع کارت اعتباری

en: Card owner
fa: صاحب کارت

en: Card number
fa: شماره‌ی کارت اعتباری

en: Issuing bank
fa: بانک صادر کننده

en: Review order
fa: مرور سفارش

en: Line item label
fa: برچسب رشته جنس

en: Password field is required.
fa: فیلد گذرواژه اجباری است.

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Radio buttons
fa: دکمه‌های رادیویی

en: Confirm e-mail address
fa: تایید نشانی پست الکترونیکی

en: Confirm password
fa: تایید گذرواژه

en: Checkout settings
fa: تنظیمات فرایند تکمیل سفارش

en: Update cart
fa: به‌روز‌رسانی سبد خرید

en: export
fa: صدور

en: Add product
fa: افزودن محصول

en: Add line item
fa: افزودن آیتم سطر

en: Line item removed.
fa: آیتم سطر حذف شد

en: Update the order status
fa: بروزرسانی وضعیت سفارش

en: Order settings
fa: تنظیمات سفارش

en: View order
fa: مشاهده سفارش

en: Line items
fa: آیتم‌های خطی

en: Order state
fa: وضعیت سفارش

en: Select a product
fa: انتخاب یک محصول

en: Custom template
fa: قالب سفارشی

en: products
fa: کالاها

en: Line Item
fa: آیتم سطر

en: Yen
fa: ین

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: Administration theme
fa: پوسته مدیریت

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: از شما برای درخواست حساب متشکریم. حساب شما در حال حاضر منتظر موافقت مدیریت است. در ضمن یک پیغام خوشامدگویی با دستورالعمل بعدی به نشانی پست الکترونیک شما ارسال شد.

en: Congo (Kinshasa)
fa: کنگو (کینشاسا)

en: Congo (Brazzaville)
fa: کنگو (برازاویل)

en: Ivory Coast
fa: ساحل عاج

en: Hong Kong S.A.R., China
fa: هنگ کنگ

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Montenegro
fa: مونته‌نگرو

en: Macao S.A.R., China
fa: ماکائو

en: Saint Pierre and Miquelon
fa: سنت پیر و میکلون

en: Serbia
fa: صربستان

en: Somali
fa: سومالیایی

en: Run cron
fa: اجرای کرون

en: Run updates
fa: اجرای به‌روزرسانی‌ها

en: Enable developer modules
fa: فعال‌سازی ماژول‌های توسعه

en: Disable developer modules
fa: غیرفعال کردن ماژول‌های توسعه

en: Current anonymous / authenticated users
fa: کاربران ناشناخته / شناخته‌شده فعلی

en: Disabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها غیرفعال شدند: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
fa: هیچ یک از ماژول‌های توسعه فعال نشده‌اند.

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: translate
fa: ترجمه

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fa: هشدار امنیتی: نمی‌توان بر روی فایل .htaccess نوشت. لطفا یک فایل .htaccess در پوشه %directory خود بسازید که شامل خط‌های زیر باشد: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fa: فایل مشخص شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا فایلی با این نام وجود ندارد. لطفا بررسی کنید که نام فایل درست باشد.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
fa: فایل مشخص شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا خودش را بازنویسی می‌نمود..

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fa: فایل %file نمی‌تواند ذخیره شود، زیرا از محدودیت %maxsize حداکثر حجم قابل بارگذاری تجاوز نموده است.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
fa: فایل %file نتوانست ذخیره شود، زیرا بارگذاری کامل انجام نشد.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fa: فایل %file نمی‌تواند ذخیره شود. یک خطای ناشناخته رخ داده است.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fa: فایل مشخص شده %name نمی‌تواند بارگذاری شود.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fa: نام فایل خالی است. لطفا یک نام به فایل بدهید.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fa: فایل %filesize حجم دارد که از سهمیه دیسک تخصیص داده شده %quota بیشتر است.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
fa: تنها تصاویر JPEG, PNG و GIF مجاز هستند.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fa: تصویر برای رعایت حداکثر اندازه مجاز %dimensions تغییر اندازه داده شد.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی بزرگ است؛ حداکثر ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی کوچک است؛ حداقل ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
fa: فایل %path حذف نشد، زیرا وجود ندارد.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fa: خطای بارگذاری. فایل‌های بارگذاری شده %file نمی‌تواند به مقصد %destination منتقل شود.

en: Add to book outline
fa: افزودن به سرفصل کتاب

en: New set
fa: مجموعه جدید

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fa: برچسب‌ها, دسته‌بندی و طبقه‌بندی محتوای خود را اداره کنید.

en: Database port
fa: درگاه پایگاه داده

en: Re-index site
fa: شاخص گذاری مجدد سایت

en: Are you sure you want to re-index the site?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید شاخص گذاری مجدد را انجام دهید؟

en: Pass
fa: عبور

en: Fail
fa: شکست

en: No test results to display.
fa: هیچ نتایج آزمایشی برای نمایش وجود ندارد.

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: Currency settings
fa: تنظیمات واحد پول

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
fa: این گزینه‌ها فقط برای بعضی از سایت‌ها لازم می‌باشند. اگر شما مطمئن نیستید که چه باید وارد کنید؛ تنظیمات پیش‌فرض را تغییر ندهید یااز سرویس دهنده هاست خود کسب اطلاع کنید.

en: If your database is located on a different server, change this.
fa: اگر پایگاه داده شما روی سرور دیگری قرار دارد این گزینه را تغییر دهید.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
fa: اگر پایگاه داده شما از یک درگاه غیراستاندارد استفاده می‌کند، شماره آن را وارد کنید.

en: Database port must be a number.
fa: درگاه پایگاه داده باید عدد باشد.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) غیر مجازند.

en: Scheduling
fa: زمان‌بندی

en: IP address
fa: آدرس IP

en: permissions
fa: مجوزها

en: Maximum height
fa: حداکثر ارتفاع

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Timor-Leste
fa: تیمور شرقی

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fa: فعال یا غیرفعال نمودن نمایش عناصر یک صفحه خاص.

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Light
fa: روشن

en: Filter by event
fa: فیلتر کردن بر اساس رویداد

en: Active rules
fa: قوانین فعال

en: Inactive rules
fa: قوانین غیرفعال

en: Add new content
fa: افزودن محتوای جدید

en: Cron maintenance tasks are performed
fa: عمل حفظ و نگهداری کرون اجرا شده است

en: Boolean
fa: منطقی

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Second sidebar
fa: نوار جانبی دوم

en: Status report
fa: گزارش وضعیت

en: Not writable
fa: غیر قابل نوشتن

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: Configuration name
fa: نام پیکربندی

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: ends with
fa: خاتمه می‌یابد به

en: Created on
fa: ساخته شده در

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: This will be the top-level page in this book.
fa: صفحه اول در این کتاب خواهد بود.

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: Notify user of new account
fa: کاربر را از حساب جدید آگاه کن

en: interval
fa: بازه زمانی

en: Owner ID
fa: شناسه‌ی صاحب

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: View comment
fa: مشاهده دیدگاه

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Note that email priority is ignored by a lot of email programs.
fa: توجه کنید که اولویت نامه الکترونیکی توسط بسیاری از برنامه‌های ارسال نامه الکترونیکی نادیده گرفته می‌شود.

en: Send mail
fa: ارسال نامه

en: Comma
fa: کاما

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Uses
fa: استفاده‌ها

en: Path to custom icon
fa: مسیر نماد سفارشی

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fa: گره‌ها محتوای اصلی یک سایت دروپال هستند.

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Current user
fa: کاربر جاری

en: You are not authorized to post comments.
fa: شما مجاز به ارسال دیدگاه نیستید.

en: The comment you are replying to does not exist.
fa: دیدگاهی که می‌خواهید به آن پاسخ دهید، وجود ندارد.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fa: این مبحث بسته شده است: شما نمی‌توانید دیدگاه جدیدی ارسال کنید

en: You are not authorized to view comments.
fa: شما مجاز به مشاهده دیدگاه‌ها نیستید.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید دیدگاه %title را حذف کنید؟

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fa: تمامی پاسخ‌ها به این دیدگاه حذف خواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Publish the selected comments
fa: انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: Unpublish the selected comments
fa: عدم انتشار دیدگاه‌های انتخاب شده

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید دیدگاه‌های انتخاب شده و تمامی پاسخ‌های آن را حذف کنید؟

en: You have to specify a valid author.
fa: شما باید یک نویسنده معتبر وارد کنید.

en: The name you used belongs to a registered user.
fa: نامی که شما وارد نموده‌اید متعلق به یک کاربر ثبت شده ‌است.

en: The e-mail address you specified is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیکی ای که مشخص کردید معتبر نیست.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
fa: نشانی صفحه خانگی شما معتبر نیست. به یاد داشته باشید که نشانی باید کامل باشد. به طور مثال <code>http://example.com/directory</code>.

en: (No subject)
fa: (بدون موضوع)

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fa: این متن توسط  مرورگرهای صفحه خوان، موتورهای جستجو و همچنین هنگامی که تصویر نمی‌تواند بارگذاری شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: Add feed
fa: افزودن خوراک

en: List links
fa: لیست پیوندها

en: MIME type
fa: نوع MIME

en: File system
fa: فایل سیستم

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: @name's blog
fa: وبلاگ @name

en: Switch to plain text editor
fa: تغییر وضعیت به ویرایشگر ساده متن

en: Switch to rich text editor
fa: تغییر وضعیت به ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Toolbar
fa: نوار ابزار

en: Auto-detect language
fa: تشخیص خودکار زبان

en: Security settings
fa: تنظیمات امنیتی

en: Troubleshooting
fa: اشکال یابی

en: Rich text editor settings
fa: تنطیمات ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Enter your @s username.
fa: نام کاربری @s خود را وارد کنید.

en: Posted in
fa: ارسال شده در

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fa: دیدگاه: یک دیدگاه غیرمجاز یا یک دیدگاه به محتوای بسته شده %subject ارسال شده است.

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Order total
fa: کل سفارش

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: !name's blog
fa: وبلاگ !name

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: Email:
fa: پست الکترونیک:

en: All languages
fa: تمام زبان‌ها

en: Dashboard
fa: میزکار

en: Add !name
fa: افزودن !name

en: No role
fa: بدون نقش

en: Search index
fa: شاخص جستجو

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: The MIME type of the file.
fa: نوع MIME فایل.

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: @type %title has been created.
fa: @type %title ایجاد شد.

en: @type %title has been updated.
fa: @type %title به‌روز شد.

en: The post could not be saved.
fa: محتوای ارسال شده نمی‌تواند ذخیره شود.

en: Add users
fa: افزودن کاربران

en: Menu link ID
fa: شناسه پیوند منو

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Finished with an error.
fa: با یک خطا پایان یافت.

en: 1 character | @count characters
fa[0]: 1 حرف
fa[1]: @count حرف

en: Theme registry
fa: مخزن پوسته

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: Filter settings
fa: تنظیمات فیلتر

en: You do not have any administrative items.
fa: شما هیچ دسترسی مدیریتی ندارید.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fa: یک یا چند مشکل برای دروپال نصب شده شما شناسایی شده است. برای اطلاعات بیشتر <a href="@status">گزارش وضعیت</a> را بررسی کنید.

en: Help topics
fa: موضوعات راهنما

en: Help is available on the following items:
fa: راهنما در موارد زیر در دسترس است.

en: No help is available for module %module.
fa: هیچ راهنمایی برای ماژول %module در دسترس نیست.

en: @module administration pages
fa: صفحه‌های مدیریت @module

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Translate interface
fa: ترجمه واسط کاربری

en: Localization
fa: بومی سازی

en: Add language
fa: افزودن زبان

en: Edit string
fa: ویرایش رشته

en: Delete string
fa: حذف رشته

en: Are you sure you want to delete the language %name?
fa: آیا از حذف زبان %name اطمینان دارید؟

en: The language %locale has been removed.
fa: زبان %locale حذف شد.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
fa: آیا از حذف رشته "%source" اطمینان دارید؟

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
fa: حذف این رشته تمامی ترجمه‌های آن را در همه زبان‌ها حذف خواهد کرد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: locale
fa: منطقه

en: AM
fa: ق.ظ

en: PM
fa: ب.ظ

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Comments per page
fa: دیدگاه‌ها به ازای هر صفحه

en: Multilingual support
fa: پشتیبانی از چند زبانی

en: Enabled, with translation
fa: فعال, به‌همراه ترجمه

en: Publish comment
fa: انتشار دیدگاه

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fa: ابزار دستکاری تصویر انتخاب شده %toolkit نمی‌تواند به درستی %function را پردازش کند.

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fa: پوشه %file در مقابل ویرایش محافظت نمی‌شود و این یک ضعف امنیتی است. شما باید مجوزهای این پوشه را به غیرقابل نوشتن تغییر دهید.

en: Collaboration
fa: همکاری

en: Administration pages
fa: صفحه‌های مدیریت

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Currently using !item !version
fa: هم اکنون در حال استفاده از !item !version

en: Created content type %type.
fa: نوع محتوای %type ساخته شد.

en: User created with name %name and pass %pass
fa: کاربر با نام %name و کلمه عبور %pass ساخته شد

en: Created permissions: @perms
fa: مجوز ها ساخته شدند: @perms

en: Invalid permission %permission.
fa: مجوز نامعتبر: %permission.

en: Username field found.
fa: فیلد نام کاربری یافت شد.

en: Password field found.
fa: فیلد پسورد یافت شد.

en: Valid HTML found on "@path"
fa: در مسیر "@path" کد HTML معتبر یافت شد.

en: Parsed page successfully.
fa: صفحه با موفقیت تجزیه شد.

en: Found the requested form fields at @path
fa: فیلدهای فرم درخواست‌شده در @path پیدا شد

en: Did not find field by name @name
fa: فیلد با نام @name پیدا نشد

en: Found field by id @id
fa: فیلد با شناسه @id پیدا شد

en: Did not find field by id @id
fa: فیلدی با شناسه @id پیدا نشد.

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fa: پاسخ HTTP مورد انتظار !code، مقدار واقعی !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
fa: وب سایت با یک خطای غیر منتظره مواجه شد. لطفا بعدا دوباره تلاش کنید.

en: Tests
fa: تست‌ها

en: Run tests
fa: اجرای تست‌ها

en: Clean test environment
fa: پاک کردن محیط تست

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fa: حذف جدول‌های دارای پیشوند "simpletest" و پوشه‌های موقتی که از آزمایش‌های شکست‌خورده جا مانده‌اند. این برای توسعه‌گرها در هنگام ایجاد آزمایش‌ها طراحی شده است.

en: Clean environment
fa: پاک کردن محیط

en: No tests to display.
fa: هیچ تستی برای نمایش وجود ندارد.

en: No test(s) selected.
fa: هیچ تستی انتخاب نشده است.

en: Processing test @num of @max - %test.
fa: در حال پردازش تست @num از @max - %test

en: Processed test @num of @max - %test.
fa: تست‌های پردازش شده: @num از @max - %test

en: 1 pass | @count passes
fa[0]: ۱ مورد موفقیت آمیز
fa[1]: @count مورد موفقیت آمیز

en: 1 fail | @count fails
fa[0]: ۱ مورد شکست خورده
fa[1]: @count مورد شکست خورده

en: 1 exception | @count exceptions
fa[0]: ۱ استثنا
fa[1]: @count استثنا

en: Provides a framework for unit and functional testing.
fa: ارائه یک چارچوب واحد و تست عملکرد

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Hindi
fa: هندی

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fa: کاربر %name از پیوند یکبار مصرف ورود در %timestamp استفاده نمود.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fa: یک حساب جدید برای <a href="@url">%name</a> ایجاد شد. پست الکترونیکی فرستاده نشد.

en: Registration successful. You are now logged in.
fa: ثبت نام با موفقیت انجام شد. شما اکنون وارد سایت شده‌اید.

en: New user: %name (%email).
fa: کاربر جدید: %name (%email).

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: Add more
fa: افزودن تعداد بیشتر

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Proceed to payment
fa: ادامه دادن جهت  پرداخت

en: Format: @date
fa: قالب: @date

en: The dates are invalid.
fa: تاریخ‌ها معتبر نیستند.

en: Trigger
fa: راه‌انداز

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Product SKU
fa: مدل محصول (SKU)

en: The label of the line item.
fa: برچسب آیتم سطر

en: Add a tax rate
fa: افزودن نرخ مالیات

en: If you are only using this access control module, you can safely ignore this. If you are using multiple access control modules you can adjust the priority of this module.
fa: در صورتی که تنها از این ماژول برای کنترل دسترسی استفاده می‌کنید می‌توانید با خیال راحت این قسمت را نادیده بگیرید. اگر از ماژول های متعدد برای کنترل دسترسی استفاده می‌کنید می‌توانید اولویت این ماژول را تعیین کنید.

en: Add link
fa: افزودن پیوند

en: View comments
fa: مشاهده دیدگاه‌ها

en: Username or e-mail address
fa: نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fa: %name: این فیلد نمی‌تواند بیشتر از @count مقدار را نگه دارد.

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: PHP Evaluation
fa: ارزیابی PHP

en: viewed comment
fa: دیدگاه مشاهده شده

en: After saving new content
fa: پس از ذخیره‌ی محتوای جدید

en: After updating existing content
fa: پس از به‌روزرسانی محتوای موجود

en: saved content
fa: محتوای ذخیره شده

en: After deleting content
fa: پس از حذف محتوا

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fa: علاوه بر این، می‌توانید از متغیرهای زیر استفاده کنید:

en: rules
fa: قوانین

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fa: آدرس فرستنده نامه. برای استفاده از آدرس پیکربندی شده‌ی سراسری سایت خالی بگذارید.

en: updated term
fa: واژه‌ی به‌روز شده

en: unchanged term
fa: واژه‌ی تغییر نکرده

en: Block a user
fa: مسدود کردن یک کاربر

en: Rule sets
fa: مجموعه‌های قوانین

en: Rule set
fa: مجموعه قانون

en: Scheduled evaluation date
fa: تاریخ ارزیابی زمان‌بندی شده

en: Rules Scheduler
fa: زمان‌بند قوانین

en: Checkout form
fa: فرم تکمیل سفارش

en: Execute arbitrary PHP script
fa: اجرای اسکریپت‌های دلخواه PHP

en: Modify user roles
fa: ویرایش نقش‌های کاربر

en: Bulk operations
fa: کارکردهای دسته جمعی

en: - Choose an operation -
fa: - یک عملیات را انتخاب کنید -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
fa: هیچ عملیاتی انتخاب نشده است. لطفا عملیاتی را جهت اجرا انتخاب کنید.

en: Vertical Tabs
fa: تب‌های عمودی

en: Not in book
fa: در کتاب نیست

en: New book
fa: کتاب جدید

en: By @name on @date
fa: توسط @name در @date

en: By @name
fa: توسط @name

en: Not in menu
fa: در منو نیست

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: User autocomplete
fa: تکمیل خودکار کاربر

en: Initializing.
fa: پیاده سازی.

en: An error has occurred.
fa: خطایی رخ داده است.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fa: لطفا در <a href="@error_url">صفحه خطا</a> پیگیری کنید

en: HTTP POST is required.
fa: HTTP POST نیاز است.

en: Your page will be a part of the selected book.
fa: صفحه شما بخشی از کتاب انتخاب شده خواهد بود.

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: 0 sec
fa: 0 ثانیه

en: form
fa: فرم

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: alert
fa: اخطار

en: emergency
fa: اضطراری

en: Filter log messages
fa: فیلتر گزارش‌ها

en: You must select something to filter by.
fa: شما باید یکی را که با آن فیلتر اعمال شود را انتخاب کنید.

en: Submissions for %user
fa: فرم‌های تکمیلی %user

en: Showing all results.
fa: نمایش تمامی نتایج.

en: @total results total.
fa: @total نتیجه در کل.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login">وارد سایت</a> شده یا <a href="!register">ثبت نام</a> کنید.

en: You do not have permission to view this form.
fa: شما مجوز لازم جهت مشاهده این فرم را ندارید.

en: You have already submitted this form.
fa: شما این فرم را قبلا پر کرده‌اید.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fa: <a href="!url">فرم‌های تکمیلی پیشین خود را ببینید</a>.

en: Form: !form
fa: فرم: !form

en: %value is not a valid email address.
fa: %value یک نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: New revision
fa: بازبینی جدید

en: layout
fa: آرایش

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fa: برای تغییر گذرواژه, گذرواژه جدید را در هر دو فیلد بگذارید.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fa: شما اقدام به استفاده از یک پیوند ورود یک‌بار مصرف نموده‌اید که منقضی شده است. لطفا یک درخواست جدید توسط فرم زیر ارسال نمایید.

en: This login can be used only once.
fa: این ورود تنها یک بار قابل استفاده است.

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: The translation import of %filename failed.
fa: ورود ترجمه از فایل %filename با شکست روبرو شد.

en: Microsoft
fa: مایکروسافت

en: More choices
fa: انتخاب‌های بیشتر

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Inserted
fa: درج شد

en: Provide a password for the new account in both fields.
fa: یک گذرواژه برای حساب جدید در هر دو فیلد بنویسید.

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fa: این فیلتر نمایش داده شده اختیاری است و گزینه های اضافی برای اینکه امکان تنظیم نشدن به آن داده شود وجود خواهد داشت.

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fa: آخرین تنظیمات انجام شده توسط کاربر بر روی این فیلتر را به خاطر بسپار.

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: View name
fa: نام نما

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: filter
fa: فیلتر

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد نظرات جدید روی گره

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: In the form of CCYYMMDD.
fa: به فرم CCYYMMDD

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: In the form of YYYYMM.
fa: به صورت YYYYMM.

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: In the form of YYYY.
fa: به صورت YYYY.

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: In the form of MM (01 - 12).
fa: در حالت MM (از 01 - 12)

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: In the form of DD (01 - 31).
fa: در حالت DD (از 01 - 31).

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک گره از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس ایمیل یک کاربر.این فیلد در حالت عادی به کاربر نمایش داده نمی شود. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو واژه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: Keep menu at top of page
fa: نگه داشتن منو در بالای صفحه

en: Administration menu settings
fa: تنظیمات منوی مدیریت

en: Display additional data for each menu item
fa: نمایش اطلاعات بیشتر برای هر آیتم منو

en: Display the selected items next to each menu item link.
fa: نمایش موارد انتخاب شده در کنار پیوند هر یک از اقلام منو.

en: Enabled these modules: !module-list.
fa: این ماژول‌ها فعال شدند: !module-list.

en: Administration menu
fa: منوی مدیریت

en: Adjust administration menu settings.
fa: تغییر تنظیمات منوی مدیریت

en: PHP filter
fa: فیلتر PHP

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fa: تلاش برای اجرای مجدد کرون زمانی که در حال اجرا است.

en: Cron run completed.
fa: اجرای کرون کامل شد.

en: - All -
fa: - همه -

en: HTTP request status
fa: وضعیت درخواست HTTP

en: Fails
fa: خطاها

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: Array
fa: آرایه

en: From Address
fa: از آدرس

en: Recent blog posts
fa: جدیدترین محتوای وبلاگ

en: Who's new
fa: کاربران جدید

en: Language name
fa: نام زبان

en: Edit language
fa: ویرایش زبان

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: list links
fa: لیست پیوندها

en: Edit category
fa: ویرایش دسته

en: Payment Method
fa: شیوه‌ی پرداخت

en: The content type %name has been updated.
fa: نوع محتوای %name به‌روز شد.

en: The content type %name has been added.
fa: نوع محتوای %name اضافه شد.

en: Catalan
fa: کاتالان

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: DOC file
fa: فایل DOC

en: TXT file
fa: فایل TXT

en: XML file
fa: فایل XML

en: Provide as file
fa: ارائه به صورت فایل

en: Blue Lagoon (default)
fa: تالاب آبی

en: The requested page could not be found.
fa: صفحه درخواست شده وجود ندارد.

en: The user account %id does not exist.
fa: حساب کاربری %id وجود ندارد.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fa: تلاش برای لغو حساب کاربری که وجود ندارد: %id.

en: Requirements problem
fa: مشکل در نیازمندی‌ها

en: Database configuration
fa: پیکربندی پایگاه داده

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
fa: نوع پایگاه داده‌ای که داده‌های @drupal در آن نگهداری می‌شود.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
fa: &#8235;نام پایگاه داده‌ای که داده‌های @drupal شما در آن ذخیره خواهد شد. قبل از نصب @drupal این پایگاه داده باید بر روی سرور موجود باشد.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
fa: اگر بیش از یک برنامه از پایگاه داده به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند, پیشوند جداول مانند %prefix را برای سایت @drupal خود اینجا وارد کنید.

en: Select an installation profile
fa: یکی از نمایه‌های نصب را انتخاب کنید

en: Choose language
fa: انتخاب زبان

en: Learn how to install Drupal in other languages
fa: آموزش نصب دروپال در زبان‌های دیگر

en: No profiles available
fa: هیچ نمایه نصبی در دسترس نیست

en: Drupal already installed
fa: دروپال قبلا نصب شده است

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
fa: <ul><li>برای شروع دوباره، باید پایگاه داده موجود را خالی کنید.</li><li>برای نصب بر روی یک پایگاه داده دیگر، تغییرات مربوطه را در فایل <em>settings.php</em> در پوشه <em>sites</em> اعمال کنید.</li><li>برای به‌روزرسانی یک نصب موجود، به <a href="@base-url/update.php">اسکریپت به‌روزرسانی</a> بروید.</li><li><a href="@base-url">وب‌سایت فعلی</a> را مشاهده کنید.</li></ul>

en: Installing @drupal
fa: نصب @drupal

en: The installation has encountered an error.
fa: نصب با خطا مواجه شد.

en: Configure site
fa: پیکربندی سایت

en: @drupal installation complete
fa: نصب @drupal کامل شد

en: Installed %module module.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: Choose profile
fa: انتخاب نمایه نصب

en: Verify requirements
fa: بررسی نیازمندی‌ها

en: Set up database
fa: برپایی پایگاه داده

en: Set up translations
fa: برپایی ترجمه‌ها

en: Install site
fa: نصب سایت

en: Finish translations
fa: پایان نصب ترجمه‌ها

en: Site e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک سایت

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fa: نشانی <em>فرستنده</em> نامه‌های خودکار که در حین ثبت نام و همچنین هنگام درخواست گذرواژه و آگاه‌سازی‌های سیستم فرستاده می‌شود. (استفاده از نشانی پست الکترونیکی که با نام دامنه‌تان تمام می‌شود کمک می‌کند تا نشانی اسپم شناسایی نگردد.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fa: به صورت پیش‌فرض، تاریخ‌ها در سایت بر اساس ناحیه زمانی انتخاب شده نمایش داده خواهند شد.

en: Update notifications
fa: اطلاعیه‌های به‌روز رسانی

en: Check for updates automatically
fa: بررسی خودکار برای به‌روز رسانی

en: Removed orphaned action '%action' from database.
fa: عملکرد جداافتاده '%action' از پایگاه داده حذف شد.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
fa: زمان مجاز اجرای کرون به پایان رسید و در میانه کار متوقف گردید.

en: 1 byte | @count bytes
fa[0]: 1 بایت
fa[1]: @count بایت

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fa: !name نباید بیشتر از %max حرف باشد در حالیکه %length حرف طول دارد.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
fa: جعبه ابزار دستکاری تصاویر GD2

en: The GD toolkit is installed and working properly.
fa: جعبه ابزار GD نصب شده است و درست کار می‌کند.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fa: کیفیت را برای دستکاری تصاویر JPEG معین کنید. بازه‌ای از 0 تا 100. ارقام بزرگتر به معنای تصاویری با کیفیت بیشتر ولی فایلی با حجم بزرگتر است.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
fa: جعبه ابزار تصویر GD نیاز دارد ماژول GD بر روی PHP نصب باشد و به درستی پیکربندی شده باشد. برای اطلاعات بیشتر <a href="@url"> مستندات تصویر در PHP </a> را ببینید.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
fa: کیفیت تصویر باید عددی بین 0 تا 100 باشد.

en: Right to left
fa: راست به چپ

en: Left to right
fa: چپ به راست

en: Predefined language
fa: زبان از پیش تعریف شده

en: Custom language
fa: زبان سفارشی

en: Add custom language
fa: افزودن زبان سفارشی

en: Save language
fa: ذخیره زبان

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
fa: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> توافقنامه شناسه زبانها. کد زبانها معمولا از کد یک کشور استفاده می‌کنند و به طور اختیاری چند حرف یا تکه‌ای از نام منطقه برای این منظور به کار می‌رود. <em>مثال‌ها: "en", "en-US" و "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
fa: نام زبان به انگلیسی

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
fa: نام زبان به انگلیسی. برای ترجمه در تمامی زبان‌ها قابل‌دسترس خواهد بود.

en: Native language name
fa: نام بومی زبان

en: Name of the language in the language being added.
fa: نام محلی زبان، در زبانی که افزوده شد.

en: Language domain
fa: دامنه زبان

en: Direction that text in this language is presented.
fa: جهتی که متن در این زبان نمایش داده می‌شود.

en: The language %language (%code) already exists.
fa: زبان %language (%code) در حال حاضر موجود است.

en: Invalid language code.
fa: کد زبان معتبر نیست.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
fa: زبان %language ایجاد شد و هم‌اکنون قابل استفاده است. اطلاعات بیشتر در <a href="@locale-help">صفحه راهنما</a> در دسترس است.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
fa: مقادیر دامنه و پیشوند مسیر نباید همزمان تنظیم شوند.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
fa: دامنه (%domain) به زبان (%language) تعلق دارد.

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
fa: فقط زبان پیش‌فرض می‌تواند دامنه و پیشوند خالی داشته باشد.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
fa: پیشوند (%prefix) به زبان (%language) تعلق دارد.

en: The English language cannot be deleted.
fa: زبان انگلیسی نمی‌تواند حذف شود.

en: The default language cannot be deleted.
fa: زبان پیش‌فرض نمی‌تواند حذف شود.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fa: حذف یک زبان تمامی واسط‌های ترجمه انتصاب یافته به آن را حذف می‌کند، و اگر محتوایی در این زبان موجود باشد به زبان خنثی تبدیل خواهد شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Language negotiation configuration saved.
fa: پیکربندی تشخیص زبان ذخیره شد.

en: English (built-in)
fa: انگلیسی(زیربنا)

en: String contains
fa: رشته شامل

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fa: برای نمایش تمام عبارات، اینجا را خالی بگذارید. جستجو به کوچکی و بزرگی حروف حساس است.

en: English (provided by Drupal)
fa: انگلیسی (ارائه شده توسط دروپال)

en: Search in
fa: جستجو در

en: Both translated and untranslated strings
fa: هم رشته‌های ترجمه شده هم رشته‌های ترجمه نشده

en: Only translated strings
fa: فقط رشته‌های ترجمه شده

en: Only untranslated strings
fa: فقط رشته‌های ترجمه نشده

en: Limit search to
fa: محدود نمودن جستجو به

en: All text groups
fa: تمام گروه‌های متنی

en: Languages not yet added
fa: زبان‌هایی که تاکنون اضافه نشده‌اند

en: Import translation
fa: ورود ترجمه

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
fa: یک فایل Gettext Portable Object &rlm;(<em>&lrm;.po</em>).

en: Import into
fa: ورود به

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
fa: زبانی که می‌خواهید عباراتی به آن بیفزایید را انتخاب کنید. اگر زبانی که هنوز برپا نشده است را انتخاب کنید، آن زبان افزوده خواهد شد.

en: Text group
fa: گروه متن

en: Imported translations will be added to this text group.
fa: ترجمه‌های وارد شده به این گروه متنی افزوده خواهند شد.

en: The language %language has been created.
fa: زبان %language ایجاد شد.

en: Export translation
fa: صدور ترجمه

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
fa: زبان را برای صدور به قالب‌بندی Gettext Portable Object (<em>.po</em>) انتخاب کنید

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
fa: ایجاد یک پرونده Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) با تمامی عبارات از پایگاه داده محلی دروپال.

en: String not found.
fa: رشته یافت نشد.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fa: عبارت ارسال شده شامل HTML غیرمجاز است: %string

en: The string has been saved.
fa: رشته ذخیره شد.

en: The string has been removed.
fa: رشته حذف شد.

en: The language selected for import is not supported.
fa: زبان انتخاب شده برای ورود پشتیبانی نمی‌شود.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fa: فایل ترجمه %filename ظاهرا دارای سربرگ معیوب یا بدون سربرگ است.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fa: ترجمه با موفقیت وارد شد. %number رشته جدید ترجمه ایجاد شد، %update رشته به‌روز شد، %delete رشته حذف شد.

en: Importing interface translations
fa: ورود ترجمه‌های واسط

en: Starting import
fa: شروع ورود

en: Error importing interface translations
fa: خطا در ورود ترجمه‌های واسط

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fa: تلاش برای ارسال رشته ترجمه با HTML غیر مجاز: %string

en: The %language language (%code) has been created.
fa: زبان %language (%code) ایجاد شد.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fa: ورود %file به %locale: %number رشته جدید اضافه شد، %update رشته به‌روز شد و %delete رشته حذف شد.

en: Exported %locale translation file: %filename.
fa: فایل ترجمه %locale صادر شد: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
fa: فایل ترجمه صادر شد: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language به‌روزرسانی شد.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language ایجاد شد.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
fa: فایل جاواسکریپت ترجمه برای زبان %language حذف شد، زیرا هیچ ترجمه‌ای در حال حاضر برای آن زبان وجود ندارد.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fa: خطایی در مراحل ایجاد JavaScript ترجمه برای زبان %language رخ داده است.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fa[0]: یک رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بود استفاده نشد.
fa[1]: @count رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بودند استفاده نشدند.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
fa[0]: یک فایل ترجمه برای ماژول‌های تازه نصب شده وارد شد.
fa[1]: @count فایل ترجمه برای ماژول‌های تازه نصب شده وارد شد.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
fa[0]: یک فایل ترجمه برای ماژول‌های فعال وارد شد.
fa[1]: @count فایل ترجمه برای ماژول‌های فعال وارد شد.

en: Abkhazian
fa: آبخازی

en: Avestan
fa: اوستایی

en: Afrikaans
fa: آفریقایی

en: Akan
fa: آکان

en: Amharic
fa: امهری

en: Assamese
fa: آسامی

en: Avar
fa: آواری

en: Aymara
fa: اِیمارا

en: Azerbaijani
fa: آذربایجانی

en: Bashkir
fa: باشقیری

en: Belarusian
fa: بلاروسی

en: Bihari
fa: بیهاری

en: Bislama
fa: بیسلاما

en: Bambara
fa: بامبارایی

en: Bengali
fa: بنگالی

en: Tibetan
fa: تبتی

en: Breton
fa: برتون

en: Bosnian
fa: بوسنیایی

en: Chechen
fa: چچنی

en: Chamorro
fa: چامارویی

en: Corsican
fa: کرسی

en: Cree
fa: کری

en: Old Slavonic
fa: اسلاوی

en: Chuvash
fa: چوواشی

en: Welsh
fa: ولزی

en: Maldivian
fa: مالدیوی

en: Bhutani
fa: بوتانی

en: Esperanto
fa: اسپرانتو

en: Estonian
fa: استونیایی

en: Persian
fa: فارسی

en: Faeroese
fa: فاروئی

en: Frisian
fa: فریسی

en: Irish
fa: ایرلندی

en: Scots Gaelic
fa: گیلیک اسکاتلندی

en: Galician
fa: گالیسی

en: Guarani
fa: گوارانی

en: Gujarati
fa: گجراتی

en: Manx
fa: مانکس

en: Hausa
fa: هوسا

en: Armenian
fa: ارمنی

en: Icelandic
fa: ایسلندی

en: Javanese
fa: جاوه‌ای

en: Georgian
fa: گرجی

en: Kikuyu
fa: کیکویو

en: Kazakh
fa: قزاقی

en: Greenlandic
fa: گرین لندی

en: Cambodian
fa: خمر

en: Kannada
fa: کانارا

en: Kanuri
fa: کنوری

en: Kashmiri
fa: کشمیری

en: Kurdish
fa: کردی

en: Cornish
fa: کورنی

en: Latin
fa: لاتین

en: Luxembourgish
fa: لوکزامبورگی

en: Luganda
fa: لوگاندایی

en: Lingala
fa: لینگالایی

en: Latvian
fa: لتونیایی

en: Malagasy
fa: ماداگاسکاری

en: Marshallese
fa: مارشالی

en: Macedonian
fa: مقدونی

en: Malayalam
fa: مالایالم

en: Mongolian
fa: مغولی

en: Moldavian
fa: مولداویایی

en: Malay
fa: مالایی

en: Maltese
fa: مالتی

en: Burmese
fa: برمه‌ای

en: Nepali
fa: نپالی

en: Norwegian Bokmål
fa: نروژی بوکمال

en: Norwegian Nynorsk
fa: نروژی نو

en: Ossetian
fa: آسی

en: Punjabi
fa: پنجابی

en: Pali
fa: پالی

en: Pashto
fa: پشتو

en: Portuguese, Portugal
fa: پرتغالی، پرتغال

en: Portuguese, Brazil
fa: پرتغالی، برزیل

en: Rhaeto-Romance
fa: رومانش

en: Sanskrit
fa: سانسکریت

en: Sardinian
fa: ساردنیایی

en: Sindhi
fa: سیندی

en: Northern Sami
fa: سامی شمالی

en: Sinhala
fa: سری‌لانکایی

en: Slovenian
fa: اسلووانیایی

en: Albanian
fa: آلبانیایی

en: Serbian
fa: صربی

en: Siswati
fa: سیسواتی

en: Sesotho
fa: سوتو

en: Sudanese
fa: سودانی

en: Swahili
fa: سواحیلی

en: Tamil
fa: تامیل

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Tajik
fa: تاجیکی

en: Thai
fa: تایلندی

en: Tigrinya
fa: تیگرینیا

en: Turkmen
fa: ترکمنی

en: Tagalog
fa: تاگالوگ

en: Tsonga
fa: شنگانی

en: Tatar
fa: تاتاری

en: Ukrainian
fa: اوکراینی

en: Urdu
fa: اردو

en: Uzbek
fa: ازبکی

en: Venda
fa: وندا

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Wolof
fa: ولوف

en: Xhosa
fa: خوسایی

en: Zhuang
fa: ژوانگ

en: Chinese, Simplified
fa: چینی, ساده

en: Chinese, Traditional
fa: چینی، سنتی

en: Zulu
fa: زولو

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
fa: خطا در ارسال نامه الکترونیکی (از %from به %to).

en: sort ascending
fa: صعودی

en: sort descending
fa: نزولی

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fa: کارکردها روی متن‌های Unicode براساس شبیه سازی انجام می‌شود. <a href="@url">PHP mbstring extension</a> را برای پشتیبانی بهتر از Unicode نصب کنید.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: سربارگذاری رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.func_overload</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.encoding_translation</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.http_input</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fa: تبدیل رشته‌های چندبیتی در PHP فعال است و باید غیرفعال گردد. در فایل php.ini مقدار <em>mbstring.http_output</em> را بررسی کنید. برای اطلاعات بیشتر به <a href="@url">مستندات PHP mbstring</a> مراجعه کنید.

en: Standard PHP
fa: PHP استاندارد

en: Unicode library
fa: کتابخانه یونیکد

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fa: نمی‌توان کد گذاری XML، %s را به UTF-8 تبدیل کرد

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fa: عدم پشتیبانی از کدگذاری %s. لطفا iconv, GNU recode یا mbstring برای PHP را نصب کنید.

en: Parse error. Not well formed
fa: خطای تجزیه. ترکیب مناسب نیست.

en: Parse error. Request not well formed.
fa: خطای تجزیه. درخواست دارای ترکیب مناسب نیست.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fa: خطای سرور. XML-RPC نامعتبر. درخواست باید یک methodCall باشد.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fa: خطای سرور. متد درخواستی @methodname تعیین نشده است.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fa: خطای سرور. تعداد پارامترهای متد اشتباه است.

en: Server error. Invalid method parameters.
fa: خطای سرور. پارامترهای متد نامعتبر هستند.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fa: خطای سرور. تابع درخواست شده @method وجود ندارد.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fa: خطای نحوی برای system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fa: فراخوانی بازگشتی system.multicall ممنوع است.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fa: خطای سرور. متد درخواست شده %methodname امضاء مشخص ندارد.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fa: نام خوراک (یا نام سایت ارئه دهنده خوراک).

en: Categorize news items
fa: دسته‌بندی آیتم‌های خبری

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید تمامی آیتم‌های خوراک %feed را حذف کنید؟

en: checkboxes
fa: چک لیست‌

en: multiple selector
fa: انتخاب‌گر چندگانه

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fa: هزاران سايت (به ويژه سايت‌هاي خبري و وبلاگ‌ها) آخرين مطالب ارسالي و سرفصل‌هاي خود را بر اساس فرمت‌هاي استاندارد مبتني بر XML در وب منتشر مي‌کنند. فرمت‌هاي <a href="@rss">RSS</a>، <a href="@rdf">RDF</a>و <a href="@atom">Atom</a> توسط گردآورنده پشتيباني مي‌شوند.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fa: خوراک‌های موجود در زیر لیست شده‌اند و می‌توانید <a href="@addfeed">خوراک‌های جدیدی اضافه کنید</a>. بلوک <em>آخرین اقلام</em> برای هر یک از خوراک‌ها یا دسته‌های خوراک را می‌توانید از <a href="@block">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال کنید.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fa: یک خوراک در فرمت‌های RSS, RDF یا Atom اضافه کنید. ممکن است یک خوراک بیش از یک قلم محتوا نداشته باشد.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
fa: دسته‌ها اجازه می‌دهند اقلام خوراک‌های متفاوت در یک گروه گردهم جمع شوند. برای مثال چندین خبر با موضوع ورزشی می‌توانند متعلق به گروه <em>ورزش</em> باشند. خوراک‌ها می‌توانند به صورت خودکار - با انتخاب دسته هنگام ایجاد یا ویرایش خوراک - یا به صورت دستی - توسط <em>دسته‌بندی</em> که از لیست اقلام خوراک قابل دسترس است- دسته شوند. هر دسته خوراک صفحه و بلوک مخصوص به خود را دارد.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
fa: محتوایی که سایت شما از دیگر سایت‌ها گردآوری, دوره زمانی اخد و چگونگی دسته‌بندی آنها را پیکربندی کنید.

en: Update items
fa: به‌روز‌رسانی آیتم‌ها

en: Edit feed
fa: ویرایش خوراک

en: No blocks in this region
fa: هیچ بلوکی در این ناحیه نیست

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fa: بلوک %info به ناحیه نامعتبر %region منسوب شده است. و به همین علت غیرفعال شده است.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
fa: تا زمانیکه برروی <em>ذخیره بلوک</em> کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد.

en: Post new blog entry.
fa: محتوای جدید وبلاگ ارسال کنید.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
fa: شما مجاز به ارسال محتوای جدید به وبلاگ نیستید.

en: You have not created any blog entries.
fa: شما هیچ محتوایی را برای هیچ وبلاگی ایجاد نکرده‌اید.

en: !author has not created any blog entries.
fa: !author هیچ محتوایی را برای وبلاگ ایجاد نکرده‌است.

en: No blog entries have been created.
fa: هیچ محتوایی برای وبلاگ ایجاد نشده است.

en: Blog entry
fa: محتوای وبلاگ

en: View recent blog entries
fa: مشاهده جدیدترین محتوای وبلاگ

en: Read !username's latest blog entries.
fa: آخرین محتوای وبلاگ !username را بخوانید.

en: !username's blog
fa: وبلاگ !username

en: Read the latest blog entries.
fa: آخرین محتوای وبلاگ را بخوانید.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fa: باید یکی از انواع مجاز سرفصل کتاب برای %add-child انتخاب شود.

en: Save book pages
fa: ذخیره صفحه‌های کتاب

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fa: این کتاب توسط کاربر دیگری ویرایش شده است، تغییرات نتوانست ذخیره شود.

en: Title changed from %original to %current.
fa: عنوان از %original به %current تغییر کرد.

en: Updated book %title.
fa: کتاب %title به‌روز شد.

en: book: updated %title.
fa: کتاب: %title به‌روز شد.

en: Update book outline
fa: به‌روز رسانی سرفصل کتاب

en: Remove from book outline
fa: حذف از سرفصل کتاب

en: No changes were made
fa: هیچ تغییری ایجاد نشد

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fa: محتوا به کتاب افزوده شد. اکنون شما می‌توانید موقعیت آن را به نسبت به صفحه‌ها دیگر تعیین کنید.

en: The book outline has been updated.
fa: سرفصل کتاب به‌روز شد.

en: There was an error adding the post to the book.
fa: هنگام افزودن محتوا به کتاب یک خطا رخ داد.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fa: %title صفحه‌های فرزند دارد، که به صورت خودکار برای باقی ماندن ارتباطشان با کتاب جابه‌جا خواهند شد. برای ایجاد مجدد سلسله مراتب (همانگونه که قبل از حذف این صفحه بود)، %title با استفاده از تب سرفصل می‌تواند دوباره اضافه شود و البته هر کدام از صفحه‌ها فرزند، دوباره باید به صورت دستی جابه‌جا شوند.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fa: %title می‌تواند با استفاده از تب سرفصل دوباره اضافه شود.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را از سلسه مراتب کتاب حذف کنید؟

en: The post has been removed from the book.
fa: این محتوا از کتاب حذف شد.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fa: نسخه قابل چاپ این صفحه و زیر صفحه‌های آن را نمایش بده.

en: Show block on all pages
fa: نمایش بلوک در تمام صفحه‌ها

en: Show block only on book pages
fa: نمایش بلوک فقط در صفحه‌های کتاب

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fa: اگر <em>نمایش بلوک در تمام صفحه‌ها</em> انتخاب شده باشد، بلوک به صورت خودکار شامل منوهایی از لیست کتابهای موجود در سایت خواهد بود. اگر <em>نمایش بلوک فقط در صفحه‌های کتاب</em> انتخاب شده باشد، بلوک فقط شامل یک منو مطابق با صفحه جاری کتاب خواهد بود. در این صورت، اگر صفحه جاری یک کتاب نباشد، بلوکی نمایش داده نخواهد شد. <em>تنظیمات قابلیت دید ویژه صفحه</em> یا دیگر تنظیمات قابلیت نمایش می‌توانند برای افزودن قابلیت‌های نمایش بلوک موثر باشند.

en: This is the top-level page in this book.
fa: صفحه اول در این کتاب است.

en: No book selected.
fa: هیچ کتابی انتخاب نشده است.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: صفحه والد در کتاب. حداکثر عمق برای یک کتاب و تمامی صفحه‌های فرزند !maxdepth است. برخی از صفحه‌ها در کتاب انتخاب شده ممکن است به عنوان والد قابل استفاده نباشند، اگر انتخاب آنها باعث تجاوز از این محدودیت شود.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fa: %title بخشی از سرفصل کتاب است و صفحه‌ها زیردست مرتبط دارد. اگر شما برای حذف آن اقدام کنید به صورت خودکار صفحه‌ها زیردست جابه‌جا خواهند شد.

en: Re-order book pages and change titles
fa: بازآرایی صفحه‌های کتاب و تغییر عناوین

en: Book page
fa: صفحه کتاب

en: Base color
fa: رنگ پایه

en: Header top
fa: بالای سربرگ

en: Header bottom
fa: پایین سربرگ

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fa: حافظه کافی برای PHP جهت تغییر طرح رنگی این پوسته وجود ندارد. شما حداقل %size بیشتر نیاز دارید. برای اطلاعات بیشتر <a href="@url">مستندات PHP</a> را بررسی کنید.

en: Delete the selected comments
fa: حذف دیدگاه‌های انتخابی

en: Allows users to comment on and discuss published content.
fa: به کاربران اجازه‌ی ارسال دیدگاه و بحث بر روی محتوای منتشر شده را می‌دهد.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fa: مثال: «بازخورد سایت» یا «اطلاعات محصول».

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fa: هنگامی که دسته‌ها لیست می‌شوند, آنهایی که وزن کمتری دارند(سبک‌ترند) قبل از آنهایی که وزن بیشتری دارند(سنگین‌ترند) قرار می‌گیرند. دسته‌های با وزن یکسان بر اساس حروف الفبا مرتب می‌شوند.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fa: فرم تماس پیکربندی نشده است. به فرم <a href="@add">یک یا چند دسته اضافه کنید</a>.

en: Personal contact form
fa: فرم تماس شخصی

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fa: ایجاد یک سیستم فرم تماس و ایجاد دسته‌ها برای استفاده از فرم.

en: Edit contact category
fa: ویرایش دسته تماس

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
fa: امکان استفاده از فرم‌های تماس شخصی و عمومی سایت را فراهم می‌کند.

en: Database logging
fa: گزارش‌گیری در پایگاه داده

en: Recent log entries
fa: ورودی های اخیر لاگ

en: View events that have recently been logged.
fa: جدیدترین رویدادهای گزارش شده را ببینید.

en: Top 'page not found' errors
fa: بالاترین خطاهای «صفحه پیدا نشد»

en: View 'page not found' errors (404s).
fa: خطاهای «صفحه پیدا نشد»(404) را ببینید.

en: Top 'access denied' errors
fa: بالاترین خطای «دسترسی مجاز نیست»

en: View 'access denied' errors (403s).
fa: خطاهای «دسترسی مجاز نیست»(403) را ببینید.

en: Logs and records system events to the database.
fa: رویدادهای سیستم را در پایگاه داده ثبت و ذخیره می‌کند.

en: No roles may use this format
fa: هیچ نقشی از این قالب‌بندی استفاده نکند

en: Allowed HTML tags: @tags
fa: تگ‌های HTML مجاز: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fa: لنگرها برای ایجاد پیوند به صفحه‌های دیگر به کار می‌روند.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fa: به صورت پیش‌فرض سطر جدید خودکار اضافه می‌گردد، لذا از این تگ برای افزودن یک سطر اضافه استفاده کنید. استفاده از این تگ متفاوت است زیرا از یک جفت تگ باز و بسته استفاده نمی‌کند. از یک علامت " /" اضافی داخل تگ برای سازگاری با XHTML 1.0 استفاده کنید.

en: Text with <br />line break
fa: متن با <br />سطر جدید

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fa: به صورت پیش‌فرض برچسب‌های پاراگراف خودکار اضافه می‌شوند, لذا از این تگ برای افزودن پاراگراف بیشتر استفاده کنید.

en: Paragraph one.
fa: پاراگراف یک.

en: Paragraph two.
fa: پاراگراف دو.

en: Strong
fa: قوی

en: Emphasized
fa: با اهمیت

en: Cited
fa: ذکر شده

en: Coded text used to show programming source code
fa: متن کدگذاری شده برای نمایش کد منبع برنامه نویسی.

en: Coded
fa: کدگذاری

en: Bolded
fa: ضخیم

en: Italicized
fa: مایل شده

en: Superscripted
fa: بالا نویس شده

en: <sup>Super</sup>scripted
fa: <sup>بالا</sup> نویس

en: Subscripted
fa: زیر نویس

en: <sub>Sub</sub>scripted
fa: <sub>زیر</sub> نویس

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fa: <abbr title="Abbreviation">تلخیص.</abbr>

en: Block quoted
fa: بلوک نقل قول شده

en: Quoted inline
fa: نقل قول ضمنی

en: Table header
fa: سربرگ جدول

en: Table cell
fa: سلول جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fa: لیست مرتب - از &lt;li&gt; برای شروع هر قلم لیست استفاده کنید.

en: First item
fa: اولین آیتم

en: Second item
fa: دومین آیتم

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fa: لیست مرتب نشده - برای شروع هر آیتم از لیست از &lt;li&gt; استفاده کنید.

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fa: لیست‌های تعریف شبیه به لیست‌های دیگر HTML است. &lt;dl&gt; شروع لیست؛ &lt;dt&gt; شروع هر واژه؛ &lt;dd&gt; شروع توضیحات هر واژه می‌باشند.

en: First term
fa: اولین واژه

en: First definition
fa: تعریف اول

en: Second term
fa: دومین واژه

en: Second definition
fa: تعریف دوم

en: Subtitle three
fa: زیر عنوان سه

en: Subtitle four
fa: زیر عنوان چهار

en: Subtitle five
fa: زیر عنوان پنج

en: Subtitle six
fa: زیر عنوان شش

en: Tag Description
fa: شرح تگ

en: You Type
fa: شما می‌نویسید

en: You Get
fa: دریافت می‌کنید

en: No help provided for tag %tag.
fa: هیچ راهنمایی در مورد تگ %tag وجود ندارد

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Quotation mark
fa: علامت نقل قول

en: Character Description
fa: شرح حرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
fa: خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
fa: خطوط و پاراگراف‌ها به صورت خودکار تشخیص داده می‌شوند. برچسب‌های &lt;br /&gt; خط جدید, &lt;p&gt; پاراگراف و &lt;/p&gt; بستن پاراگراف به صورت به صورت خودکار اضافه می‌شوند. اگر پاراگراف‌ها به راحتی شناسایی نمی‌گردند یک جفت خط خالی اضافه کنید.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fa: نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fa: چگونگی فیلتر شدن محتوای وارد شده توسط کاربران، شامل برچسب‌های مجاز HTML را پیکربندی کنید. همچنین امکان فعال نمودن فیلترهای ارائه شده توسط ماژول‌ها را فراهم می‌سازد.

en: Compose tips
fa: ترفندهای ساختن

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fa: نامی مختصر و گویا برای این بخش از مجموعه مباحث پیوسته به هم.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fa: شرح و راهنمایی برای مباحث داخل این انجمن.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
fa: انجمن‌ها به ترتیب صعودی بر اساس وزن نمایش داده می‌شوند (انجمن‌ها با وزن‌های یکسان بر اساس حروف الفبا نمایش داده می‌شوند).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fa: نام کوتاه ولی معنادار برای این مجموعه از انجمن‌های مرتبط.

en: Description and guidelines for forums within this container.
fa: شرح و راهنمایی برای انجمن‌ها در این نگهدارنده.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
fa: نگهدارنده‌ها براساس وزنشان به ترتیب صعودی مرتب می‌شوند. (نگهدارنده‌ها با وزن برابر بر اساس حروف الفبا نمایش داده می‌شوند).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
fa: حذف یک انجمن یا نگهدارنده تمامی زیر انجمن‌ها را نیز حذف خواهد نمود. برای حذف یک محتوا در انجمن, ابتدا <a href="@content">مدیریت محتوا</a> را ببینید. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fa: تعداد پیش‌فرض موضوعات انجمن برای نمایش دادن در هر صفحه.

en: Default display order for topics.
fa: ترتیب نمایش پیش‌فرض برای موضوعات.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fa: نگهدارنده‌ها معمولا در بالاترین سطح (ریشه) قرار می‌گیرند, اما می‌توانند در داخل یک انجمن یا یک نگهدارنده دیگر نیز باشند.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fa: انجمن‌ها می‌توانند در بالاترین سطح (ریشه) یا داخل نگهدارنده یا انجمن دیگر قرار بگیرند.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر, کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@forum">ماژول انجمن</a> را ببینید.

en: Forum topic
fa: موضوع انجمن

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fa: شما مجاز به ارسال محتوای جدید در انجمن نیستید.

en: Manages the display of online help.
fa: نمایش راهنمای آنلاین را اداره می‌کند.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
fa: این صفحه یک نمای کلی از رشته‌های قابل‌ترجمه موجود را ارائه می‌کند. دروپال رشته‌های قابل ترجمه را در گروه‌های متنی نمایش می‌دهد؛ ماژول‌ها ممکن است گروه‌های متنی بیشتری را شامل دیگر رشته‌های ترجمه تعریف کنند. از آنجا که گروه‌های متن روشی برای گروه بندی رشته‌های مرتبط فراهم می‌کنند، اغلب از آنها برای تمرکز فعالیت‌های مترجمین بر روی نواحی مشخصی از اربط کاربری دروپال استفاده می‌شود.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
fa: توجه داشته باشید هنگامی که ماژول یا پوسته جدیدی فعال می‌گردد یا زبان جدیدی اضافه می‌شود، فایل‌های <em>.po</em> همراه با بسته‌های ترجمه (اگر در دسترس باشد) به صورت خودکار وارد می‌گردند. از آنجا که این صفحه هر بار فقط اجازه‌ی بارگذاری یک فایل <em>.po</em> را می‌دهد، شاید ساده‌تر باشد که بسته ترجمه را دریافت کنید و در پوشه نصب دروپال بریزید و از <a href="@language-add">افزودن زبان</a> (که به صورت خودکار تمامی فایلهای <em>.po</em> همراه با بسته را وارد می‌کند) استفاده کنید. بسته‌های ترجمه در <a href="@translations">صفحه ترجمه دروپال</a> برای دریافت آماده است.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fa: این صفحه تمامی رشته‌های ترجمه شده در سایت شما را صادر می‌کند. یک فایل صادر شده ممکن است به صورت Gettext Portable Object (<em>.po</em>) که شامل هم رشته‌های اصلی و هم رشته ترجمه شده است (برای اشتراک ترجمه با دیگران به کار می‌رود)، یا به صورت Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) است که فقط شامل رشته‌های اصلی است (برای ایجاد ترجمه جدید با ویرایشگر ترجمه Gettext) باشد.

en: Built-in interface
fa: واسط ساختاری

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
fa: زبان پیش‌فرض حساب برای نامه‌های الکترونیکd و زبان ترجیح داده شده برای نمایش سایت.

en: This account's default language for e-mails.
fa: زبان پیش‌فرض حساب برای نامه‌های الکترونیک.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
fa: یک مسیر نام مستعار برای یک زبان همیشه هنگامی که این صفحه در آن زبان نمایش داده می‌شود استفاده می‌گردد و قبل از مسیر نام مستعار برای <em>تمام زبان‌ها</em> می‌آید.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی چند زبانی را در این نوع محتوا فعال می‌کند. اگر فعال شود یک فیلد انتخاب زبان به فرم ویرایش اضافه خواهد شد که به شما اجازه می‌دهد یکی از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a> را انتخاب کنید. اگر غیرفعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوای موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Configure languages for content and the user interface.
fa: زبان‌ها را برای محتوا و رابط کاربری اعضا پیکربندی کنید.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
fa: رشته‌های واسط ساختاری و یا سایر متون را ترجمه کنید.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
fa: قابلیت‌های تغییرات در زبانها و ترجمه رابط کاربری به زبان‌هایی غیر از انگلیسی را فراهم می‌کند.

en: Submission form settings
fa: تنظیمات فرم ارسال محتوا

en: This content type does not have a title field.
fa: این نوع محتوا فیلد عنوان ندارد.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: The human-readable name %name is already taken.
fa: نام قابل فهم توسط انسان %name قبلا ثبت شده است.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نوع محتوای %type را حذف کنید؟

en: Added content type %name.
fa: نوع محتوای %name اضافه شد.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fa[0]: نوع محتوای 1 محتوا از %old-type به %type تغییر یافت.
fa[1]: نوع محتوای @count محتوا از %old-type به %type تغییر یافت.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید مجوزهای دسترسی محتوای سایت را بازسازی کنید؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fa: این کار کلیه مجوزهای دسترسی محتوای سایت را بازسازی خواهد نمود و پردازش آن ممکن است اندکی طول بکشد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: language
fa: زبان

en: An error occurred and processing did not complete.
fa: خطایی رخ داده و پردازش کامل نشد.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fa: نسخه پیرایش شده محتوای ارسالی شما, همانگونه -در صفحه اول یا صدور برای جمع آوری- دیده می‌شود. <span class="no-js"> شما می‌توانید از جداکننده "&lt;!--break--&gt;" (بدون فقل قول) برای مشخص نمودن اینکه کجا محتوای ارسالی شما باید تقسیم شود استفاده کنید.</span>

en: Copy of the revision from %date.
fa: رونوشت بازبینی از %revision-date

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fa: @type %title به بازبینی %revision-date برگشت.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fa: بازبینی‌ @type %title در %revision-date حذف شد.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fa: @type: %title ویرایش %revision برگردانده شد.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا نیاز به بازسازی دارد.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
fa: <strong>سایت خود را پیکربندی کنید</strong> پس از ورود، به <a href="@admin">بخش مدیریت</a> مراجعه کنید، که در آن می‌توانید تمامی جنبه‌های سایت خود را <a href="@config">پیکربندی و سفارشی‌سازی کنید.</a>

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
fa: <strong>قابلیت‌های اضافه را فعال کنید</strong> در مرحله بعد <a href="@modules">لیست ماژول‌ها</a> را ببینید و ویژگی‌های مورد نظر خود را فعال کنید. همچنین می‌توانید ماژول‌های بیشتری را از <a href="@download_modules">بخش دریافت ماژول‌های دروپال</a> پیدا کنید.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
fa: <strong>طراحی وب‌سایت خود را سفارشی کنید</strong> برای تغییر ظاهر وب‌سایت خود، به <a href="@themes">بخش پوسته‌ها</a> مراجعه کنید. شما می‌توانید یکی از پوسته‌های موجود را انتخاب کنید یا پوسته‌های بیشتری را از <a href="@download_themes">قسمت دریافت پوسته‌های دروپال</a> دریافت کنید.

en: Rebuilding content access permissions
fa: بازسازی مجوزهای دسترسی محتوا

en: Content permissions have been rebuilt.
fa: مجوزهای محتوا بازسازی شد.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fa: مجوزهای دسترسی محتوا به درستی بازسازی نشد.

en: Add content type
fa: افزودن نوع محتوا

en: Revert to earlier revision
fa: بازگردانی به بازبینی قبلی

en: Delete earlier revision
fa: حذف بازبینی قبلی

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
fa: اجازه‌ی ارسال محتوا به سایت و نمایش آن بر روی صفحه‌ها را می‌دهد.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
fa: برای استفاده از OpenID ابتدا باید یک شناسه‌ بر روی یک سرور شخصی یا عمومی OpenID ایجاد کنید. اگر OpenID ندارید و مایل به ساخت آن هستید، به یکی از <a href="@openid-providers">free public providers</a>ها نگاهی بیاندازید. می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد OpenID از <a href="@openid-net">این وب‌سایت</a> به‌دست آورید.

en: OpenID identities
fa: شناسه های OpenID

en: Allows users to log into your site using OpenID.
fa: اجازه می‌دهد کاربران با استفاده از OpenID وارد سایت شما شوند.

en: The alias %alias is already in use in this language.
fa: نام مستعار %alias در حال حاضر در این زبان استفاده می‌شود.

en: The alias has been saved.
fa: نام مستعار ذخیره شد.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید مسیر نام مستعار %title را حذف کنید؟

en: Filter aliases
fa: فیلتر نام‌های مستعار

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fa: مسیری را که می‌خواهید نام مستعار برای آن ایجاد شود را به همراه نام مستعار جدید وارد نمایید.

en: URL aliases
fa: نام‌های مستعار

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fa: نشانی‌های سایت خود را به وسیله انتخاب نام مستعار تغییر دهید.

en: Edit alias
fa: ویرایش نام مستعار

en: Delete alias
fa: حذف نام مستعار

en: Add alias
fa: افزودن نام مستعار

en: Allows users to rename URLs.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد نشانی‌ها را تغییر دهند.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
fa: <a href="@drupal">Drupal.org</a> <a href="@php-snippets">قطعه کدهای نمونه‌ای از PHP</a> را ارائه می‌دهد، همچنین می‌توانید با مقداری تجربه‌ی PHP و آشنایی با سیستم دروپال، کدهای خود را بنویسید.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
fa: شما می‌توانید کد PHP ارسال نمایید. باید برچسب‌های &lt;?php ?&gt; را وارد کنید.

en: Using custom PHP code
fa: استفاده از کد PHP سفارشی

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
fa: کد PHP سفارشی، می‌تواند در بخشهایی از محتوای سایت، همچون پست‌ها و بلوک‌ها مورد استفاده واقع شود. با وجود آنکه استفاده از کدهای PHP در یک پست یا بلوک می‌تواند قدرت و انعطاف فراوانی برای کاربران مورد اعتماد با تجربه PHP کافی فراهم بیاورد، در عین حال می‌تواند در صورت استفاده نادرست حفره امنیتی خطرناکی پدید بیاورد. حتی یک اشتباه کوچک در هنگام پست نمودن کد PHP می‌تواند تصادفاً عملکرد کل سایت را مختل نماید.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
fa: اگر شما با PHP , SQL یا دروپال آشنایی ندارید، از بکار بردن کد های PHP در پست ها پرهیز کنید.این کد ها میتوانند بانک اطلاعاتی شما را تخریب کنند، وب سایت شما را غیر قابل استفاده کنند، و یا امنیت وب سایت شما را با مخاطرات جدی روبرو کنند.

en: Notes:
fa: توجه:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
fa: بخاطر داشته باشید که <strong>قبل</strong> از ذخیره کردن، هر خط را برای اطمینان از صحت syntax و خطاهای منطقی مجددا بررسی نمایید.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
fa: عبارات باید به درستی به نقطه‌ویرگول ختم شوند.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
fa: متغیرهای سراسری در کد PHP شما مقادیر خود را پس از اجرای کد حفظ می‌کنند.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
fa: <code>register_globals</code> <strong>غیرفعال</strong> است. اگر نیاز به استفاده از فرم‌ها دارید، توابع موجود در <a href="@formapi">Form API دروپال</a> را فرا بگیرید و استفاده کنید.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
fa: در کد خود از یک عبارت <code>print</code> یا <code>return</code> برای نمایش محتوا استفاده کنید.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
fa: برنامه PHP خود را پیش از انتشار بر روی یک سایت رسمی با استفاده از یک اسکریپت آزمایشی جدا و پایگاه داده نمونه توسعه دهید و بیازمایید.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
fa: توجه داشته باشید که تعبیه کد PHP در محتوا توسط ماژول PHP Filter انجام می‌شود. اگر این ماژول غیرفعال و یا حذف شود، بلوک‌ها و پست‌های حاوی کد PHP ممکن است به جای اجرای کد، به صورت مستقیم آن را نمایش دهند.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
fa: یک مثال ساده: <em> ایجاد یک بلوک «خوش‌آمدید» که به بازدیدکنندگان با یک پیغام ساده خوش‌آمد می‌گوید</em>.

en: PHP evaluator
fa: ارزیاب PHP

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
fa: قطعه ای از کد PHP اجرا می‌کند. استفاده از این فیلتر بایستی به مدیران محدود گردد!

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
fa: اجازه می‌دهد از کدهای php درون مطالب استفاده کنید.

en: Total votes: @votes
fa: تمام آرا: @votes

en: Most recent poll
fa: جدیدترین نظرسنجی

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
fa: یک <em>نظرسنجی</em>، سئوالی با مجموعه‌ای از پاسخ‌های ممکن است. یک <em>نظرسنجی</em> برای اولین بار که ساخته می‌شود به صورت خودکار امکان شمارش جوابهای دریافتی برای هر گزینه را فراهم می‌کند.

en: Poll status
fa: وضعیت نظرسنجی

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
fa: وقتی نظرسنجی بسته می‌شود، کاربران دیگر نمی توانند رای بدهند.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
fa: بعد از طی این دوره، نظرسنجی به صورت خودکار بسته خواهد شد.

en: Negative values are not allowed.
fa: مقادیر منفی مجاز نیست.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
fa: رای شما نمی‌تواند ثبت شود زیرا شما هیچ‌کدام از گزینه‌ها را انتخاب نکردید.

en: Vote count
fa: شمارش آرا

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Profile fields have been updated.
fa: فیلدهای نمایه به‌روز شد.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
fa: هیچ فیلدی در این دسته وجود ندارد. در صورتی که هنگام ذخیره‌سازی دسته هنوز خالی باشد، دسته حذف می‌گردد.

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
fa: لیست تمامی گزینه‌ها. هر گزینه را در یک سطر قرار دهید. گزینه‌های مثال «قرمز», «آبی», «سبز» و غیره است.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
fa: فیلد مخفی نمایه، تنها برای مدیران، ماژول‌ها و پوسته‌ها قابل دسترسی است.

en: Private field, content only available to privileged users.
fa: فیلد خصوصی, فقط برای کاربران ممتاز قابل دسترس است.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
fa: فیلد عمومی, محتوا در صفحه نمایه دیده می‌شود, اما برای صفحه‌ها لیست اعضا به کار نمی‌رود.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
fa: فیلد عمومی, محتوا در صفحه نمایه و صفحه‌ها لیست اعضا دیده می‌شود.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
fa: وزن‌ها ترتیب فیلدها را که در کدامین فرم نمایش داده شوند را تعریف می‌کند. فیلدهای سبک‌تر به سمت بالاتر دسته‌بندی می‌روند.

en: Form will auto-complete while user is typing.
fa: فرم هنگامی که کاربر تایپ می‌کند به صورت خودکار پر خواهند شد.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
fa: برای امنیت, پرکردن خودکار فرم اگر کاربر به نمایه‌های کاربر دسترسی نداشته باشند غیرفعال خواهد شد.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
fa: نام فرم مشخص شده شامل یکی یا بیشتر از کاراکترهای غیر مجاز است. فاصله یا هر یک از کاراکترهای مخصوص به‌جز خط تیره(-) و زیر خط(_) مجاز نیستند.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
fa: نام فرم تعیین شده، برای استفاده توسط دروپال رزرو شده است.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
fa: نام دسته‌ی تعیین شده برای استفاده توسط دروپال رزرو شده است.

en: The specified title is already in use.
fa: عنوان تعیین شده درحال حاضر استفاده می‌شود.

en: The specified name is already in use.
fa: نام تعیین شده درحال حاضر استفاده می‌شود.

en: A hidden field cannot be required.
fa: فیلد مخفی نمی‌تواند اجباری باشد.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
fa: فیلد مخفی نمی‌تواند در فرم ثبت کاربر قابل دیدن تنظیم شوند.

en: The field has been created.
fa: فیلد ساخته شد.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید فیلد  %field را حذف کنید؟

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
fa: این عمل غیر قابل بازگشت است. اگر کاربران مقادیری در این فیلد در نمایه خود وارد نموده باشند؛ ورودی‌های آنها نیز حذف خواهند شد. اگر شما بخواهید اطلاعات وارد شده کاربران را نگهداری کنید, به جای حذف می‌توانید <a href="@edit-field">این فیلد را ویرایش کنید</a> و آنرا به مخفی تغییر دهید که فقط توسط مدیران قابل دسترس است.

en: The field %field has been deleted.
fa: فیلد %field حذف شد.

en: Profile field %field added under category %category.
fa: فیلد پروفایل %field در دسته %category افزوده شد.

en: Profile field %field deleted.
fa: فیلد پروفایل %field حذف شد.

en: User list
fa: لیست کاربران

en: single-line textfield
fa: فیلد متنی یک خطی

en: multi-line textfield
fa: فیلد متنی چند خطی

en: checkbox
fa: چک باکس

en: list selection
fa: لیست انتخاب‌ها

en: freeform list
fa: لیست فرم آزاد

en: Author information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Link to full user profile
fa: پیوند دادن به نمایه کامل کاربر

en: Profile fields to display
fa: فیلدهای نمایه برای نمایش دادن

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
fa: انتخاب کنید کدامیک از فیلدهای نمایه را می‌خواهید در بلوک نمایش داده شود. فقط فیلدهایی که به صورت عمومی در <a href="@profile-admin">پیکربندی فیلدهای نمایه</a> تعریف شده‌اند در دسترس هستند.

en: View full user profile
fa: دیدن نمایه کامل کاربر

en: About %name
fa: درباره %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
fa: هر مورد را در یک خط جداگانه قرار دهید یا آنها را با کاما از هم جدا کنید. هیچ یک از کدهای HTML مجاز نیستند.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
fa: مقدار داده شده برای %field, یک نشانی معتبر نیست.

en: Create customizable fields for your users.
fa: ایجاد فیلدهای سفارشی برای کاربران شما.

en: Profile category autocomplete
fa: تکمیل خودکار دسته‌بندی نمایه

en: Edit field
fa: ویرایش فیلد

en: Delete field
fa: حذف فیلد

en: Profile autocomplete
fa: تکمیل خودکار نمایه

en: Supports configurable user profiles.
fa: نمایه قابل تنظیم کاربری را پشتیبانی می‌کند.

en: The index will be rebuilt.
fa: فهرست بازسازی خواهد شد.

en: Indexing status
fa: وضعیت شاخص

en: Indexing throttle
fa: بازدارنده ایندکس

en: Number of items to index per cron run
fa: تعداد آیتم‌هایی که در هر اجرای کرون فهرست می‌شوند

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fa: حداکثر تعداد اقلامی که در هر بار اجرای <a href="@cron">سیستم خودکار(Cron)</a> فهرست می‌شوند. در صورت نیاز تعداد اقلام را برای جلوگیری از خطاهای زمان اجرا یا سرریز حافظه هنگام فهرست گذاری کاهش دهید.

en: Indexing settings
fa: تنظیمات فهرست گذاری

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fa: <p><em>تغییر تنظیمات زیر باعث بازسازی مجدد فهرست خواهد شد. فهرست جستجو پاک نخواهد شد اما به صورت ساختاری برای انعکاس تنظیمات جدید به‌روز رسانی می‌شود. جستجو به کارکردن ادامه خواهد داد اما محتوای جدید تا زمانی که محتوای موجود مجدد فهرست گذاری شوند فهرست نخواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.</em></p><p><em>قاعدتاً تنظیمات پیش‌فرض باید برای اکثر سایت‌ها مناسب باشد.</em></p>

en: Minimum word length to index
fa: کمترین طول کلمه برای شاخص

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fa: تعداد کاراکترهایی که یک کلمه باید برای شاخص داشته باشد. تنظیم کمتر به معنای نتیجه جستجو بهتر و یک پایگاه داده بزرگتر است. هر درخواست جستجو باید حداقل یک کلمه کلیدی در این اندازه (یا بیشتر) داشته باشد.

en: Simple CJK handling
fa: اداره ساده CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fa: تعیین اینکه از یک tokenizer ساده چینی/ژاپنی/کره ای مبتنی بر دنباله های مشابه استفاده شود یا نه. در صورتی که قصد دارید از یک پیش پردازنده خارجی برای این منظور استفاده کنید، این گزینه را انتخاب نکنید. بر روی زبانهای دیگر اثری ندارد.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fa: موتور جستجو شاخص کلمه‌های یافته شده در سایت شما را نگهداری می‌کند. برای ساخت و نگهداری این فهرست تنظیمات صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> ضروری است. عملکرد شاخص‌گذاری را می‌توانید با استفاده از تنظیمات زیر تعیین کنید.

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Top search phrases
fa: عبارات بیشتر جستجو شده

en: View most popular search phrases.
fa: عباراتی که بیشتر جستجو شده‌اند را ببینید

en: Enables site-wide keyword searching.
fa: امکان جستجوی کلمات کلیدی در سایت را فراهم می‌کند.

en: Total page generation time
fa: مجموع زمان تولید صفحه

en: %time ms
fa: %time میلی ثانیه

en: Top pages in the past %interval
fa: بهترین صفحه‌ها در %interval گذشته

en: Top visitors in the past %interval
fa: بهترین بازدید کنندگان در %interval گذشته

en: Top referrers in the past %interval
fa: برترین ارجاعات در %interval گذشته

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
fa: گزارش دسترسی هر صفحه. برای آمار ارجاعات ضروری است.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
fa: مدخل‌های دسترسی وقایع قدیمی (شامل آمار رجوع) بصورت خودکار پاک می‌شوند. (نیازمند پیکربندی درست <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> است.)

en: Content viewing counter settings
fa: تنظیمات شمارنده مشاهده محتوا

en: Count content views
fa: شمارش مشاهده محتوا

en: Increment a counter each time content is viewed.
fa: هر دفعه که محتوا مشاهده می‌شود شمارنده افزایش می‌یابد.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fa: تنظیمات اطلاعات آماری که دروپال درباره این سایت نگهداری خواهد نمود. برای اطلاعات واقعی <a href="@statistics">آمار سایت</a> را مشاهده کنید.

en: This page displays the site's most recent hits.
fa: این صفحه بازدید های اخیر سایت را نشان می‌دهد.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
fa: این صفحه تمام ارجاع‌دهنده‌ها یا ارجاع‌های خارجی به سایت شما را نمایش می‌دهد.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
fa: هنگامی که شما یک بازدیدکننده را تحریم می‌کنید، مانع دسترسی از آدرس IP او به سایت خود می‌شوید. بر خلاف مسدود نمودن یک کاربر، تحریم بازدیدکننده بر روی کاربران ناشناس نیز عمل می‌کند. این روش معمولا برای مسدود نمودن ربات‌ها یا ماشین‌های وب‌گردی به کار می‌رود که منابع سرور را هدر می‌دهند.

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: How many content items to display in "all time" list.
fa: تعداد محتوا برای نمایش در لیست «همیشه».

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fa: جه تعداد اقلام در «مشاهدات اخیر» نمایش داده شود.

en: Today's:
fa: امروز:

en: All time:
fa: همیشه:

en: Last viewed:
fa: آخرین مشاهده:

en: View pages that have recently been visited.
fa: صفحه‌های که اخیرا دیده شده‌اند را ببینید.

en: View pages that have been hit frequently.
fa: صفحه‌های که زیاد بازدید می‌شوند را مشاهده کنید.

en: Top visitors
fa: بهترین بازدید کنندگان

en: View visitors that hit many pages.
fa: بازدیدکنندگانی که صفحه‌های زیادی را دیده‌اند مشاهده کنید.

en: Top referrers
fa: بهترین ارجاع دهندگان

en: View top referrers.
fa: بهترین ارجاع دهندگان را مشاهده کنید.

en: View access log.
fa: گزارش دسترسی را مشاهده کنید.

en: Track page visits
fa: پیگیری بازدیدهای صفحه

en: Logs access statistics for your site.
fa: آمارهای دسترسی به سایت شما را ثبت می‌کند.

en: Logs and records system events to syslog.
fa: رویدادهای سیستم را در واقعه نگار سیستم (SYSLOG) ثبت و ذخیره می‌کند.

en: User pictures in posts
fa: تصاویر کاربران در ارسال‌ها

en: User pictures in comments
fa: تصاویر کاربران در دیدگاه‌ها

en: Shortcut icon
fa: نماد میانبر

en: Logo image settings
fa: تنظیمات تصویر آرم

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
fa: اگر انتخاب شود آرم زیر نشان داده خواهد شد.

en: Use the default logo
fa: استفاده از آرم پیش‌فرض

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از لوگوی همراه خود استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
fa: مسیر فایلی که می‌خواهید از آن به عنوان آرم سایت به جای آرم پیش‌فرض استفاده کنید.

en: Upload logo image
fa: بارگذاری تصویر آرم

en: Shortcut icon settings
fa: تنظیمات نماد میانبر

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fa: نماد میانبر یا 'favicon'، در نوار نشانی و چوب الف‌های اکثر جستجوگرها نشان داده می‌شود.

en: Use the default shortcut icon.
fa: استفاده از نماد میانبر پیش‌فرض.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
fa: اگر می‌خواهید پوسته از نماد میانبر پیش‌فرض استفاده کند اینجا را تیک بزنید.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
fa: مسیر فایلی که شما می‌خواهید از آن به عنوان نماد سفارشی سایت استفاده کنید.

en: Upload icon image
fa: بارگذاری تصویر نماد

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fa: اگر شما دسترسی مستقیم به فایل‌های سرور را ندارید، از این فیلد برای بارگذاری آیکن میانبر خود استفاده کنید.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fa: @module (<span class="admin-missing">پیدا نشد</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fa: ماژول‌های زیر به طور کامل از روی سایت شما حذف خواهند شد، و <em>تمامی اطلاعات آنها از بین خواهد رفت</em>!

en: Confirm uninstall
fa: تایید عزل

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fa: آیا شما مایلید اقلام فوق را عزل نمایید؟

en: No modules selected.
fa: هیچ ماژولی انتخاب نشده است.

en: The selected modules have been uninstalled.
fa: ماژول‌های انتخاب شده حذف شدند.

en: Default 403 (access denied) page
fa: صفحه پیش‌فرض 403 (دسترسی غیرمجاز)

en: Default 404 (not found) page
fa: صفحه پیش‌فرض 404 (پیدا نشد)

en: Caches cleared.
fa: حافظه موقت پاکسازی شد.

en: Select an image processing toolkit
fa: جعبه ابزار پردازش تصویر را انتخاب کنید

en: Number of items in each feed
fa: تعداد آیتم‌ها در هر خوراک

en: Default number of items to include in each feed.
fa: تعداد پیش‌فرض آیتم‌هایی که در هر خوراک قرار می‌گیرد.

en: Feed content
fa: محتوای خوراک

en: Titles plus teaser
fa: عناوین بعلاوه خلاصه

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fa: تنظیمات سراسری برای نمایش پیش‌فرض آیتم‌های محتوا در هر خوراک.

en: Cron ran successfully.
fa: کرون با موفقیت اجرا شد.

en: Cron run failed.
fa: اجرای کرون با شکست روبرو شد.

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی برای حذف وجود ندارد.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fa: این پوسته به PHP نسخه @php_required نیاز دارد و با PHP نسخه !php_version سازگار نیست.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fa: این صفحه تمامی وظایف مدیریتی در دسترس برای هر ماژول را به شما نمایش می‌دهد.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fa: این گزینه‌ها تنظیمات پیش‌فرض نمایش را برای کل سایت شما و در تمامی پوسته‌ها کنترل می‌کند. این تنظیمات، چنانچه که توسط پوسته خاصی رونویسی نشده باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fa: بلوک <em>نیرو گرفته از دروپال</em> یک پیوند اختیاری به صفحه اول پروژه دروپال است. با اینکه هیچ الزامی به داشتن این پیوند در سایت‌ها وجود ندارد، از آن می‌توان برای نمایش پشتیبانی از دروپال استفاده نمود.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
fa: اینجا شما می‌توانید یک مروری از پارامترهای سایت خود را همراه با هر گونه مشکل شناسایی شده در نصب خود ببینید. کپی کردن این اطلاعات در تقاضاهای پشتیبانی که برای انجمن‌های پشتیبانی و صف‌های مشکلات پروژه در سایت drupal.org ارسال می‌کنید، می‌تواند مفید باشد.

en: Powered by Drupal
fa: نیرو گرفته از دروپال

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fa: فایل موقت «%path» در حین پاکسازی زباله حذف نشد.

en: Compact mode
fa: حالت فشرده

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fa: به دروپال بگویید فایل‌های بارگذاری شده را کجا ذخیره کند و چگونه در دسترس باشند.

en: Image toolkit
fa: جعبه ابزار تصویر

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fa: اگر شما جعبه ابزار تصویر نصب شده دیگری دارید؛ انتخاب کنید از کدام جعبه ابزار تصویر استفاده شود.

en: RSS publishing
fa: انتشار RSS

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Date and time lookup
fa: نمایش تاریخ و زمان

en: Enable or disable clean URLs for your site.
fa: نشانی‌های ساده را برای سایت خود فعال یا غیرفعال کنید.

en: Clean URL check
fa: بررسی ساده نمودن نشانی

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fa: تهیه گزارش از عملکرد سایت و هرگونه مشکل تشخیص داده شده

en: -1 (Unlimited)
fa: -1 (نامحدود)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fa: نسخه PHP شما خیلی قدیمی است. دروپال حداقل به نسخه PHP %version نیاز دارد.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
fa: <em>register_globals</em> فعال است. دروپال نیاز دارد این پیکربندی غیرفعال شود؛ سایت شما تا زمانیکه <em>register_globals</em> فعال است ممکن است امن نباشد. راهنمای PHP دستورالعمل‌هایی برای <a href="http://php.net/configuration.changes">نحوه تغییر تنظیمات پیکربندی</a> دارد.

en: Enabled ('@value')
fa: ('@value') فعال

en: PHP memory limit
fa: محدودیت حافظه PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام نصب, حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fa: در نظر داشته باشید برای جلوگیری از خطا در هنگام به‌روز رسانی، حافظه PHP را تا حد %memory_minimum_limit افزایش دهید.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fa: براساس پیکربندی شما دروپال می‌تواند با محدودیت حافظه %memory_limit برای PHP اجرا شود. گرچه، مقدار توصیه‌شده برای محدودیت حافظه برای PHP، مقدار %memory_minimum_limit است، خصوصا اگر سایت شما از ماژول‌های اهدا شده و یا سفارشی استفاده می‌کند.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fa: مقدار محدودیت حافظه را با ویرایش پارامتر memory_limit در فایل %configuration-file افزایش دهید و سپس وب سرور خود را Restart کنید (یا با مدیر سایت خود یا سرویس دهنده هاست خود برای همکاری تماس بگیرید).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fa: با مسئول و یا سرویس دهنده سایت خود برای افزایش محدودیت حافظه PHP تماس بگیرید

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
fa: برای کسب اطلاعات بیشتر <a href="@url">نیازمندی‌های دروپال</a> را ببینید.

en: Not protected
fa: حفاظت نشده

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fa: فایل %file در مقابل ویرایش محافظت نمی‌شود و این یک ضعف امنیتی است. شما باید مجوزهای این پوشه را به غیرقابل نوشتن تغییر دهید.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@cron-handbook">پیکربندی وظایف کرون</a> را ببینید.

en: Cron has not run recently.
fa: کرون اخیرا اجرا نشده است.

en: Cron maintenance tasks
fa: عمل حفظ و نگهداری کرون

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fa: شما می‌توانید <a href="@cron">کرون</a> را به صورت دستی اجرا کنید.

en: The directory %directory is not writable.
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fa: شما ممکن است نیاز به تعیین پوشه صحیح در <a href="@admin-file-system">صفحه تنظیمات سیستم فایل</a> داشته باشید، یا مجوزهای پوشه فعلی را تغییر دهید، به گونه‌ای که قابل نوشتن باشد.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fa: قابل نوشتن (حالت دانلود <em>عمومی</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fa: قابل نوشتن (روش دریافت <em>خصوصی</em>)

en: Database updates
fa: به‌روزرسانی‌های پایگاه داده

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fa: برخی از ماژول‌ها نیاز به به‌روز رسانی ساختار پایگاه داده دارند. شما باید <a href="@update">اسکریپت به‌روز رسانی پایگاه داده</a> را بلافاصله اجرا کنید.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
fa: اسکریپت update.php برای همه بدون تایید هویت‌شان قابل دسترسی است و این یک ریسک امنیتی است. شما باید مقدار $update_free_access را در فایل settings.php به FALSE برگردانید.

en: Access to update.php
fa: دسترسی به update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
fa: پیکربندی عمومی سایت را برای مدیران انجام می‌دهد.

en: Reset to alphabetical
fa: بازنشاندن به حالت الفبایی

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fa: وازه‌ها بر اساس ترتیب صعودی بر حسب وزنشان نشان داده می‌شوند.

en: Weight value must be numeric.
fa: مقدار وزن باید عدد باشد.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید واژگان %title را به ترتیب حروف الفبا بازنشانی کنید؟

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fa: بازنشانی واژگان تمامی ترتیب‌های سفارشی را پاک و اقلام را به ترتیب الفبا مرتب می‌کند.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fa: بازنشانی واژگان %name به ترتیب الفبایی.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
fa: ترجمه بخشی از محتوا توسط مجموعه‌های ترجمه اداره می‌شود. هر مجموعه ترجمه یک ارسال منبع دارد و تعدادی ترجمه در هر یک از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a>. تمامی ترجمه‌ها برای به‌روز بودن یا منسوخ شده بر اساس آنچه که در کد منبع به صورت معنا دار ویرایش گردیده پیگیری می‌گردند.

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Flag translations as outdated
fa: نشانه گذاری ترجمه به عنوان منسوخ

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
fa: اگر تغییرات قابل‌توجهی ایجاد کرده‌اید، به صورتی که ترجمه‌ها نیاز به به‌روزرسانی داشته باشد، می‌توانید تمامی ترجمه‌های این متن را به عنوان قدیمی علامت‌گذاری نمایید. این کار هیچ تغییری در سایر مشخصات این متن‌ها، مانند وضعیت انتشار یا عدم انتشار آنها ایجاد نمی‌کند.

en: This translation needs to be updated
fa: این ترجمه نیاز به به‌روز رسانی دارد

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
fa: هنگامی که این گزینه تیک خورده باشد، یعنی این ترجمه نیاز به به‌روزرسانی دارد زیرا متن منبع آن تغییر کرده است. وقتی ترجمه به‌روزرسانی شد، تیک را بردارید.

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Allows content to be translated into different languages.
fa: امکان ترجمه محتوای سایت به زبان‌های مختلف را فراهم می‌نماید.

en: Unknown release date
fa: تاریخ انتشار ناشناخته

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Disabled modules
fa: ماژول‌های غیرفعال

en: Disabled themes
fa: پوسته‌های غیرفعال

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fa: انتخاب کنید چه مدت یکبار به صورت خودکار برای بررسی انتشارهای جدید ماژول‌ها و پوسته‌های کنونی نصب شده بر روی سایت شما اقدام شود.

en: E-mail notification threshold
fa: آستانه آگاه‌سازی با پست الکترونیک

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fa: می‌توانید تعیین کنید تنها برای به‌روز رسانی های امنیتی پست الکترونیکی دریافت کنید، یا اینکه برای همه نسخه‌های جدید این عمل صورت بگیرد. اگر نسخه جدیدی از هسته دروپال یا هر یک از مازول‌‌ها و پوسته‌ها منتشر گردد، سایت شما همواره یک پیام در صفحه <a href="@status_report">گزارش وضعیت</a> نمایش خواهد داد. همچنین در صورت وجود یک به‌روز رسانی امنیتی، پیغام خطایی در صفحه‌های مدیریت سایت نمایش داده می‌شود.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fa: در اینجا شما می‌توانید اطلاعاتی درباره به‌‌روز‌رسانی‌های موجود برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب شده پیدا کنید. توجه داشته باشید هر ماژول یا پوسته بخشی از یک «پروژه» است که ممکن است نام یکسانی داشته باشد یا نداشته باشد و ممکن است شامل ماژول‌های چندگانه یا پوسته‌های همراه آن باشد.

en: Module and theme update status
fa: وضعیت به‌روز بودن پوسته و ماژول

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fa: به‌روز رسانی امنیتی برای یک یا چند ماژول یا پوسته شما در دسترس است. برای اطمینان از امنیت سرورتان، باید بلافاصله به‌روز رسانی را انجام دهید.

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fa: یک یا چند ماژول یا پوسته شما دارای به‌روزرسانی است. برای اطمینان از عملکرد صحیح سایت، توصیه می‌شود در اولین فرصت آنها را به‌روز نمایید.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fa: گرفتن گزارش از به‌روز‌رسانی‌های موجود برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده.

en: Notify user when account is activated.
fa: کاربر را هنگام فعال شدن حسابش آگاه کن.

en: Notify user when account is blocked.
fa: کاربر را هنگام مسدود شدن حسابش آگاه کن.

en: Picture guidelines
fa: راهنماهای تصویر

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در فرم بارگذاری تصویر همراه با راهنمایی‌های پیش‌فرض نمایش داده می‌شود. این امر برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
fa: یک نام برای این نقش. برای مثال: "مدیر", "شورای ویراستاران", "طراح سایت".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
fa: نام نقش %name در حال حاضر موجود است. لطفا یک نام نقش دیگر انتخاب کنید.

en: The role has been renamed.
fa: نام نقش تغییر کرد.

en: The role has been deleted.
fa: نقش حذف شد.

en: E-mail new password
fa: گذرواژه جدید را ارسال کن

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
fa: با عرض پوزش، %name به عنوان یک نام کاربر یا یک نشانی پست الکترونیک شناسایی نگردید.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fa: راهنمایی‌های بعدی به نشانی پست الکترونیکی شما فرستاده شد.

en: %name has been deleted.
fa: %name حذف شد.

en: You must enter a username.
fa: شما باید یک نام کاربری وارد کنید.

en: The username cannot begin with a space.
fa: نام کاربری نمی‌تواند با یک فضای خالی آغاز شود.

en: The username cannot end with a space.
fa: نام کاربری نمی‌تواند با یک فاصله پایان یابد.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fa: نام کاربری نمی‌تواند شامل چندین فاصله متوالی باشد.

en: The username contains an illegal character.
fa: نام کاربری شامل یک کاراکتر غیر مجاز است.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fa: نام کاربری %name طولانی است: حداکثر باید شامل %max کاراکتر باشد.

en: You must enter an e-mail address.
fa: شما باید یک نشانی پست الکترونیک وارد کنید.

en: Who's online
fa: کاربران آنلاین

en: User list length
fa: طول فهرست کاربر

en: Enter the password that accompanies your username.
fa: کلمه عبور مرتبط با نام کاربری خود را وارد کنید.

en: Signature settings
fa: تنظیمات امضاء

en: Delete picture
fa: حذف تصویر

en: Check this box to delete your current picture.
fa: برای حذف تصویر فعلی خود، این گزینه را علامت بزنید.

en: Unblock the selected users
fa: خروج کاربران انتخاب شده از حالت مسدود

en: Block the selected users
fa: مسدود کردن کاربران انتخاب شده

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fa: این صفحه اجازه‌ی ثبت کاربران جدید را به مدیران می‌دهد. آدرس پست الکترونیکی کاربران و نام‌های کاربری باید یکتا باشند.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fa: یک الگوی ساده برای جستجوی نام کاربری یا نشانی پست الکترونیک وارد کنید ("*" می‌تواند به صورت یک کاراکتر عام به کار رود). به طور مثال، یکی می‌تواند "br" را جستجو و دروپال ممکن است "brian"، "brad"، و "brenda@example.com" را برگرداند.

en: Deleted user: %name %email.
fa: کاربر حذف شده: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fa: تعیین دسترسی به امکانات با انتخاب مجوزهای نقش‌ها.

en: Edit role
fa: ویرایش نقش

en: Manages the user registration and login system.
fa: ثبت‌نام کاربران و سیستم ورود را مدیریت می‌کند.

en: Garland
fa: تاج گل

en: Run the clean URL test
fa: اجرای آزمون ساده کردن نشانی‌

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fa: این عنوان به صورت متن جایگزین هنگامی که موس روی تصویر قرار می‌گیرد کاربرد دارد.

en: Progress indicator
fa: نشانگر پیشرفت

en: Bar with progress meter
fa: میله‌ای همراه با علامت پیشرفت

en: Throbber
fa: چرخنده

en: The file upload failed. %upload
fa: بارگذاری فایل با شکست مواجه شد. %upload

en: URL to file
fa: آدرس به فایل

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fa: یک خطای غیرقابل‌ترمیم رخ داد. فایل بارگذاری‌شده احتمالا از حداکثر حجم فایل مورد پشتیبانی این سرور (@size) فراتر رفته است.

en: Starting upload...
fa: شروع بارگذاری...

en: Uploading... (@current of @total)
fa: بارگذاری... (@current از @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fa: سرور شما قابلیت نمایش پیشرفت بارگذاری فایل را دارد، اما کتابخانه‌های لازم نصب نیستند. توصیه می شود که <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) و یا <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.را نصب کنید

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fa: سرور شما قابلیت نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC RFC1867 دارد. توجه کنید که فقط یک بارگذاری در هر زمان پشتیبانی می‌شود. توصیه می‌شود اگر ممکن است از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> استفاده کنید.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری را ندارد. نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری نیازمند اجرای PHP از طریق mod_php و نه FastCGI می‌باشد.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC دارد، اما APC فعال نشده است. <code>apc.rfc1867 = 1</code> را به تنظیمات php.ini خود بیافزایید. همچنین پیشنهاد می‌شود که از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> استفاده کنید، که از بارگذاری همزمان بیش از یک فایل پشتیبانی می‌کند.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fa: فعال (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fa: فعال (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fa: پیشرفت بارگذاری

en: Sky
fa: آسمان

en: Address 2
fa: آدرس ۲

en: Styles
fa: استایل ها

en: Currency name
fa: نام واحد پول

en: The item has been deleted.
fa: مورد حذف شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: integer
fa: عدد صحیح

en: XLS file
fa: فایل XLS

en: Interface
fa: رابط

en: All messages
fa: کلیه پیغام‌ها

en: Base name
fa: نام ساده

en: (empty)
fa: (خالی)

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: No new posts
fa: مطلب جدیدی نیست

en: Sticky topic
fa: موضوع سرمطلب

en: Address 1
fa: آدرس ۱

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgctxt" در خط %line غیرمنتظره است.

en: Remote ID
fa: شناسه‌ی راه دور

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fa: یک آرایش پنل تقسیم‌شده به سطرها و ستون‌ها.

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: Theme variables
fa: متغیرهای پوسته

en: Line item
fa: آیتم سطر

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Format string
fa: قالب‌بندی رشته

en: Are you sure you want to remove the format %format?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید قالب‌بندی %format را حذف کنید؟

en: Removed date format %format.
fa: قالب‌بندی تاریخ %format حذف شد.

en: Add format
fa: افزودن قالب‌بندی

en: Allow users to add additional date formats.
fa: اجازه بده کاربران قالب‌بندی تاریخ اضافه کنند.

en: Delete date format
fa: حذف قالب‌بندی تاریخ

en: Allow users to delete a configured date format.
fa: اجازه بده کاربران یک قالب‌بندی تاریخ پیکربندی شده را حذف کنند.

en: Configure date formats for each locale
fa: پیکربندی فرمت‌های تاریخ به ازای هر محل

en: Content type name
fa: نام نوع محتوا

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. فقط هنگام ایجاد یک نوع محتوای جدید لازم است.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fa: ابزارهایی برای وارد نمودن و ایجاد خودکار تاریخ‌ها و تقویم‌ها.

en: Slate
fa: تخته سنگ

en: Grant !op access
fa: اعطای مجوز دسترسی !op

en: The permissions have been reseted to the content type defaults.
fa: مجوزها به پیش‌فرض‌های نوع محتوا بازنشانی شدند.

en: Per content node access control settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی برای هر محتوا

en: Enable per content node access control settings
fa: فعال کردن تنظیمات کنترل دسترسی برای هر محتوا

en: Give content node grants priority
fa: اولویت به مجوزهای محتوای اعطا شده

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types.
fa: مجوزها برای نوع محتوای @types با موفقیت بازسازی شد.

en: Role based access control settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی بر اساس نقش

en: Note that users need at least the %access_content permission to be able to deal in any way with content.
fa: توجه کنید که کاربران برای هر گونه عملی روی محتوا حداقل نیاز به مجوز %access_content دارند.

en: This role is lacking the permission '@perm', so it has no access.
fa: این نقش مجوز «@perm» را ندارد بنابراین دسترسی برای آن وجود ندارد.

en: This role has '@perm' permission, so access is granted.
fa: این نقش دارای مجوز «@perm» است بنابراین دسترسی برای آن مجاز است.

en: Permissions have been successfully rebuilt for the content type @types. | Permissions have been successfully rebuilt for the content types @types.
fa[0]: مجوزهای نوع محتوای @types با موفقیت بازسازی شدند.
fa[1]: مجوزهای انواع محتوای @types با موفقیت بازسازی شدند.

en: Update automatic nodetitles
fa: به روز رسانی خودکار عنوان گره

en: @project issue queue
fa: صف مسائل @project

en: Flush all caches
fa: تخلیه کلیه حافظه‌های موقت

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: @field_name (Locked)
fa: @field_name (قفل شده)

en: - Select a field type -
fa: - نوع فیلدی انتخاب کنید -

en: - Select a widget -
fa: - یک ساختار را انتتخاب کنید -

en: Type of data to store.
fa: نوع داده‌ها برای ذخیره سازی.

en: Form element to edit the data.
fa: عنصر فرم برای ویرایش داده.

en: - Select an existing field -
fa: - یک فیلد موجود را انتخاب کنید -

en: Field to share
fa: فیلد برای به اشتراک گذاشتن

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد جدید: نیاز به ارائه برچسب دارید.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fa: افزودن فیلد جدید: شما نیاز به فراهم کردن یک نام فیلد دارید.

en: Add new field: you need to select a field type.
fa: افزدون فیلد جدید: شما نیاز به انتخاب یک نوع فیلد دارید.

en: Add new field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد جدید: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add new field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد جدید:ساختار معتبر نیست.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک عنوان وارد کنید.

en: Add existing field: you need to select a field.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک فیلد انتخاب کنید.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add existing field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد موجود: ساختار معتبر نیست.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fa: فیلد %field قفل شده و نمی‌تواند ویرایش شود.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fa: بیشترین تعداد مقادیری که کاربران می‌توانند برای این فیلد وارد کنند.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fa: «بی نهایت» یک دکمه «افزودن بیشتر» اضافه می‌کند لذا کاربران می‌توانند هر تعداد که مایل باشند اضافه کنند.

en: %name must be an integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح باشد.

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Only numbers are allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد مجاز هستند.

en: Regional settings
fa: تنظیمات منطقه‌ای

en: Elements
fa: عنصرها

en: Rotate
fa: چرخاندن

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Hello <strong>@username</strong>
fa: سلام <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
fa: نمایش میانبرها

en: A better Toolbar.
fa: نوار ابزار بهتر

en: width @width
fa: عرض @width

en: height @height
fa: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
fa: بزرگنمایی مجاز است

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fa: تصادفی بین @degrees&deg و -@degrees&deg

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: Show End Date
fa: نمایش تاریخ پایان

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fa: برای نمایش وظایف زمان‌بندی شده باید ماژول <a href="http://drupal.org/project/views">نما</a> را نصب کنید

en: Delete a scheduled task
fa: حذف کردن یک وظیفه‌ی زمان‌بندی شده

en: Scheduled date
fa: تاریخ زمان‌بندی شده

en: Scheduled date and time stamp
fa: تاریخ و زمان تعیین شده

en: User provided identifier
fa: شناسه‌ی ارائه شده توسط کاربر

en: ID to recognize this specific scheduled task
fa: شناسه‌ای برای تشخیص این وظیفه‌ی زمان‌بندی شده‌ی خاص

en: Gallery page
fa: صفحه گالری

en: Database is encoded in UTF-8
fa: پایگاه داده به UTF-8 کد گذاری شده است

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fa: دروپال نتوانست مشخص نماید که کدگذاری پایگاه داده به UTF-8 تنظیم شده است یا نه.

en: PostgreSQL has initialized itself.
fa: PostgreSQL خود را راه‌اندازی نموده است.

en: Structure
fa: ساختار

en: Default values
fa: مقادیر پیش‌فرض

en: Created role of name: @name, id: @rid
fa: نقشی ایجاد شد با نام: @name، شناسه: @rid

en: User %name successfully logged in.
fa: کاربر %name با موفقیت وارد شد.

en: "@text" found
fa: "@text" پیدا شد

en: "@text" not found
fa: "@text" پیدا نشد

en: Pattern "@pattern" found
fa: الگوی "@pattern" پیدا شد

en: Pattern "@pattern" not found
fa: الگوی "@pattern" پیدا نشد

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fa: آزمایش‌(ها) یا مجموعه(های) آزمایش که مایل به اجرای آنها هستید را انتخاب نمایید، و <em>اجرای آزمایش‌ها</em> را کلیک کنید.

en: All (@count)
fa: همه (@count)

en: Pass (@count)
fa: موفق (@count)

en: Fail (@count)
fa: ناموفق (@count)

en: Return to list
fa: بازگشت به لیست

en: Clear results after each complete test suite run
fa: پاکسازی نتایج پس از هر اجرای کامل مجموعه آزمایش

en: The test run did not successfully finish.
fa: اجرای آزمایش با موفقیت تمام نشد.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fa: پاکسازی نتایج غیرفعال شده است و جدول نتایج آزمایش پاکسازی نخواهد شد.

en: No leftover tables to remove.
fa: هیچ جدول جامانده‌ای برای حذف وجود ندارد.

en: 1 debug message | @count debug messages
fa[0]: ۱ پیغام اشکال‌زدایی
fa[1]: @count پیغام اشکال‌زدایی

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fa[0]: ۱ نتیجه آزمایشی حذف شد.
fa[1]: @count نتیجه آزمایشی حذف شد.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fa[0]: ۱ جدول جامانده حذف شد.
fa[1]: @count جدول جامانده حذف شد.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fa[0]: ۱ پوشه موقت حذف شد.
fa[1]: @count پوشه موقت حذف شد.

en: Test result
fa: نتیجه آزمایش

en: View result of tests.
fa: مشاهده نتیجه آزمایش‌ها.

en: hash
fa: کد گذاری

en: Comment permalink
fa: پیوند ثابت دیدگاه

en: !site_name blogs
fa: وبلاگ‌های !site_name

en: Search block
fa: بلوک جستجو

en: Edit style
fa: ویرایش سبک

en: Delete style
fa: حذف سبک

en: Check for updates of disabled modules and themes
fa: بررسی به‌روزرسانی برای ماژو‌ل‌ها و پوسته‌های غیرفعال

en: Security code
fa: کد امنیتی

en: The user who created the transaction.
fa: کاربری که تراکنش را ایجاد کرده است.

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: User information
fa: اطلاعات کاربر

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Fetcher
fa: اخذ کننده

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fa: این مجوز از نقش کاربر شناخته شده گرفته شده است.

en: Seven
fa: هفت

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Highlighted content
fa: محتوای برجسته

en: Submitted by !username on !datetime
fa: ارسال شده توسط !username در !datetime

en: MasterCard
fa: مستر کارت

en: Administer forums
fa: مدیریت انجمن‌ها

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Cancel account
fa: لغو حساب

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: View changes
fa: مشاهده تغییرات

en: Administrator role
fa: نقش مدیریت

en: No revision
fa: بدون بازبینی

en: @number comments per page
fa: @number دیدگاه در هر صفحه

en: Requires a title
fa: عنوان اجباری است

en: Choose a CKEditor skin.
fa: انتخاب یک پوسته برای CKEditor

en: Dollar
fa: دلار

en: Pound
fa: پوند

en: Link this field to
fa: این فیلد پیوند شود به

en: Entities
fa: موجودیت‌ها

en: Private files
fa: فایل‌های خصوصی

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: Operations links
fa: پیوندهای کارکردها

en: Other blocks
fa: بلوک‌های دیگر

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fa: آدرس IP کامپیوتری که دیدگاه از آن ارسال شده است.

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The formatted content of the comment itself.
fa: محتوای قالب‌بندی شده دیدگاه.

en: The URL of the comment.
fa: آدرس دیدگاه.

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: The URL of the comment's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش دیدگاه.

en: The date the comment was posted.
fa: تاریخی که دیدگاه ثبت شده است.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fa: والد دیدگاه, اگر دیدگاه‌های دنباله‌دار فعال باشد.

en: The node the comment was posted to.
fa: محتوایی که دیدگاه برای آن ثبت شده است.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fa: نویسنده دیدگاه، اگر وارد شده باشد.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که برای یک محتوا ثبت شده است.

en: New comment count
fa: تعداد دیدگاه‌های جدید

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The unique ID of the node's latest revision.
fa: شناسه منحصربه‌فرد آخرین بازبینی محتوا.

en: Translation set ID
fa: شناسه مجموعه ترجمه

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
fa: شناسه منحصربه‌فرد نسخه زبان اصلی محتوا، در صورت وجود.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The human-readable name of the node type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The URL of the node's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش محتوا.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The date the node was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که محتوا به‌روز شده است.

en: The author of the node.
fa: نویسنده محتوا.

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: Login page
fa: صفحه ورود

en: The URL of the site's login page.
fa: آدرس صفحه ورود.

en: The unique ID of the uploaded file.
fa: شناسه انحصاری فایل بارگذاری شده.

en: The name of the file on disk.
fa: نام فایل بر روی دیسک.

en: The web-accessible URL for the file.
fa: آدرس دسترسی فایل از وب.

en: The date the file was most recently changed.
fa: آخرین تاریخی که فایل تغییر یافته است.

en: The user who originally uploaded the file.
fa: کاربر بارگذار کننده فایل.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه رده بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه رده بندی

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fa: تعداد گره‌هایی که با این واژه رده بندی برچسب گذاری شده‌اند

en: The URL of the taxonomy term.
fa: آدرس واژه رده بندی.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fa: واژگانی که این واژه رده‌بندی به آن متعلق است.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fa: واژه والد واژه رده بندی، اگر وجود داشته باشد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام ماشین برای واژگان طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد گره‌های برچسب‌گذاری شده با واژه‌های واژگان طبقه‌بندی.

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد واژه‌هایی که متعلق به واژگان طبقه‌بندی هستند.

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیک حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The date the user last logged in to the site.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر به سایت.

en: The date the user account was created.
fa: تاریخی که حساب کاربری ایجاد شده است.

en: Your OpenID
fa: OpenID شما

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
fa: این OpenID پس از ثبت‌نام به حساب کاربری شما متصل خواهد شد.

en: Context editor
fa: ویرایشگر زمینه

en: Always active
fa: همیشه فعال

en: All parent terms
fa: همه اصطلاحات والد

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Is new
fa: جدید

en: Promoted to frontpage
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky in lists
fa: موضوع مهم در لیست

en: Comments allowed
fa: ارسال دیدگاه مجاز باشد

en: You are not allowed to access this page.
fa: شما اجازه دسترسی به این صفحه را ندارید.

en: Authorize file system changes
fa: اجازه دسترسی به سیستم فایل

en: It appears you have reached this page in error.
fa: به نظر می‌رسد اشتباها وارد این صفحه شده‌اید.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fa: کرون نمی‌تواند اجرا شود زیرا از کلید اشتباه استفاده شده است.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fa: کرون نمی‌تواند اجرا شود، زیرا سایت در حالت نگهداری است.

en: Default country
fa: کشور پیش‌فرض

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
fa: پیغام‌های خطا را بررسی کنید و <a href="!url">فرایند نصب را ادامه دهید</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fa: در %settings_file شما، پیکربندی شده است که @drupal از سرور %driver استفاده کند، در حالیکه PHP نصب شده شما از این نوع پایگاه داده پشتیبانی نمی‌کند.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fa: متاسفیم, برای ادامه نصب شما باید یک زبان را انتخاب کنید.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fa: ما قادر نیستیم هیچ نمایه نصبی پیدا کنیم. نمایه نصب به ما می‌گوید که چه ماژول‌هایی را فعال و چه اطلاعات پیش‌فرضی را در پایگاه داده نصب کنیم. یک نمایه نصب برای ادامه مراحل نصب لازم است.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fa: متاسفیم, نمایه نصبی که شما انتخاب نموده‌اید قادر به بارگذاری نیست.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: تمامی تغییرات لازم برروی %dir و %file اعمال شد. شما باید مجوز نوشتن را بخاطر دوری از مشکلات امنیتی از روی آنها بردارید. اگر شما مطمئن نیستید چطور باید اینکار رو انجام بدید به <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fa: تبریک, شما @drupal را نصب کردید.

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fa: پیش از بازدید از <a href="@url">سایت جدید خود</a> پیغام‌های بالا را بررسی کنید.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fa: <a href="@url">سایت جدیدتان را ببینید</a>.

en: Settings file
fa: فایل تنظیمات

en: The settings file does not exist.
fa: فایل تنظیمات وجود ندارد.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fa: نصب کننده @drupal به عنوان بخشی از پرسه نصب نیاز دارد شما یک فایل تنظیمات را ایجاد کنید فایل %default_file را به %file کپی کنید. اطلاعات بیشتر درباره نصب دروپال در فایل  <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> در دسترس است.

en: The %file file exists.
fa: فایل %file وجود دارد.

en: The settings file is not writable.
fa: فایل تنظیمات قابل نوشتن نیست.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: نصب کننده @drupal نیاز به مجوز نوشتن بر روی %file را در حین مراحل نصب دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه مجوز بدهید, به <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
fa: نامه‌های خودکار شامل اطلاعات ثبت نام از این آدرس فرستاده خواهند شد. استفاده از آدرسی که به انتهای نام دامنه شما ختم می‌شود کمک می‌کند این نامه‌ها اسپم شناسایی نگردند.

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: Select the default country for the site.
fa: کشور پیش‌فرض سایت را انتخاب کنید.

en: Receive e-mail notifications
fa: دریافت آگاه سازی‌ها از طریق پست الکترونیک

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
fa: سیستم هنگامی که به‌روز رسانی و نسخه‌های امنیتی در خصوص ماژول‌های نصب شده در دسترس باشد به شما اطلاع خواهد داد. اطلاعات به صورت ناشناس به سایت  <a href="@drupal">Drupal.org</a> فرستاده خواهند شد.

en: No pending updates.
fa: هیچ به روز رسانی در حال انتظار وجود ندارد.

en: 1 pending update | @count pending updates
fa[0]: ۱ به‌روزرسانی در انتظار تایید
fa[1]: @updates به‌روزرسانی در انتظار تایید

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fa: هنگام بررسی درخواست یک خطا رخ داده است: سرور ورودی نامعتبر دریافت نموده است.

en: Invalid form POST data.
fa: اطلاعات فرم نامعتبر است.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fa: ناتوان در ادامه, هیچ روشی برای انتقال در دسترس نیست

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fa: هشدار: شما از یک اتصال رمزگذاری شده استفاده نمی‌کنید، لذا رمز شما به صورت متن ساده ارسال خواهد شد. <a href="@https-link">بیشتر یاد بگیرید</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fa: برای اد امه, جزئیات اتصال به سرور را بدهید

en: Connection method
fa: روش اتصال

en: Enter connection settings
fa: تنظیمات اتصال را وارد کنید

en: @backend connection settings
fa: تنظیمات اتصال @backend

en: Change connection type
fa: تغییر نوع اتصال

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
fa: خطا، این نوع از پروتکل اتصال (%backend) وجود ندارد.

en: No active batch.
fa: بچ فعالی وجود ندارد.

en: Site under maintenance
fa: سایت تحت تعمیر و نگهداری است

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fa: عملیات مربوط به بایگانی‌کننده‌ها فقط می‌تواند روی فایل‌های محلی صورت گیرد: %file پشتیبانی نمی شود

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
fa: فایل نمی‌تواند بارگذاری شود، زیرا مقصد %destination معتبر نیست.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fa: فایل %source نمی‌تواند بارگذاری شود زیرا فایلی با این نام در مقصد %directory وجود دارد.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fa: نام فایل از 240 حرف تجاوز نموده است لطفا نام فایل را تغییر دهید و مجدد تلاش کنید.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fa: %path یک پوشه است و نمی‌تواند توسط file_unmanaged_delete() حذف شود.

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fa: فایل %path از یک نوع شناخته شده نیست. به همین دلیل حذف نشد.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fa: مجوزهای فایل نمی‌تواند بر روی %uri تنظیم شود.

en: Completed @current of @total.
fa: @current از @total تکمیل شده است.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fa: اجرای تمامی وظایف مرتبط با پایگاه داده با شکست مواجه شد. وظیفه %task یافت نشد.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
fa: ویرایش %settings با شکست مواجه شد. مجوزهای فایل را بررسی کنید.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
fa: باز کردن %settings با شکست مواجه شد. مجوزهای فایل را بررسی کنید.

en: Required modules
fa: ماژول‌های مورد نیاز

en: Required modules not found.
fa: ماژول‌های مورد نیاز پیدا نشدند.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
fa: ماژول‌های ذکر شده الزامی هستند اما یافت نشدند. آنها را به زیرپوشه مناسب ماژول‌ها، مانند <em>sites/all/modules</em> انتقال دهید. ماژول‌های یافت نشده: !modules

en: system
fa: سیستم

en: %module module uninstalled.
fa: ماژول %module حذف شد.

en: Saint Barthélemy
fa: سن بارتلمی

en: Saint Martin (French part)
fa: سنت مارتین (بخش فرانسوی)

en: Use the default site language (@language_name).
fa: از زبان پیش‌فرض سایت استفاده کن (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
fa: فایل ترجمه %filepath شامل یک خطاست. قاعده کلمات جمع قابل تفسیر نیست.

en: No strings available.
fa: هیچ رشته‌ای موجود نیست.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fa: @count رشته غیر مجاز HTML در %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fa: فایل ترجمه جاواسکریپت %file.js یافت نشد.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fa: پست الکترونیک قابل ارسال نیست. در صورت بروز مجدد، با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Class %class does not implement interface %interface
fa: کلاس %class رابط کاربری %interface را پیاده سازی نمی‌کند

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
fa: فعالیت در حالت نگهداری. <a href="@url">آنلاین شوید.</a>

en: Operating in maintenance mode.
fa: فعالیت در حالت نگهداری.

en: %module module enabled.
fa: ماژول %module فعال شد.

en: %module module disabled.
fa: ماژول %module غیرفعال شد.

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Theme key "@key" not found.
fa: کلید پوسته "@key" پیدا نشد.

en: Unable to determine the type of the source directory.
fa: نوع پوشه منبع قابل تشخیص نیست.

en: Cannot determine the type of project.
fa: نوع پروژه قابل تشخیص نیست.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fa: خطای جدی در بروزرسانی، محتاطانه از پاک نمودن پوشه نصب خودداری شد.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fa: انتقال فایل با شکست مواجه شد، علت: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fa: امکان ایجاد پوشه %directory وجود ندارد، به دلیل زیر: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fa: دروپال نتوانست بر روی پایگاه داده فعلی به درستی نصب شود. لطفا موارد خطا را بازبینی نمایید.

en: An AJAX HTTP error occurred.
fa: یک خطای AJAX HTTP رخ داده است.

en: HTTP Result Code: !status
fa: کد نتیجه HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fa: یک درخواست AJAX HTTP به صورت غیرعادی خاتمه یافت.

en: Debugging information follows.
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی در ادامه آمده است.

en: Path: !uri
fa: مسیر: !uri

en: StatusText: !statusText
fa: متن وضعیت: !statusText

en: ResponseText: !responseText
fa: متن پاسخ: !responseText

en: ReadyState: !readyState
fa: وضعیت آمادگی: !readyState

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
fa: هیچ خوراکی در دسترس نیست. <a href="@link">افزودن خوراک</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
fa: هیچ دسته‌ای موجود نیست. <a href="@link">افزودن دسته</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: فاصله زمانی میان به‌روز‌رسانی‌های خوراک. نیازمند پیکربندی صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> است.

en: News items in block
fa: آیتم‌های خبری در بلوک

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
fa: دروپال می‌تواند یک بلوک با جدیدترین اخبار این خوراک ایجاد نماید. شما می‌توانید برای نمایش در کناره‌های صفحه <a href="@block-admin">بلوک‌ها را پیکربندی کنید</a>. این تنظیمات به شما اجازه می‌دهد تعداد جدیدترین اخبار این بلوک خوراک را تنظیم کنید. اگر '0' بدهید این بلوک خوراک غیرفعال خواهد شد.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
fa: خوراک دیگری با نام %feed وجود دارد. یک عنوان منحصربه‌فرد وارد کنید.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
fa: خوراک دیگری با نشانی %url وجود دارد. یک نشانی منحصربه‌فرد وارد کنید.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
fa: یک فایل OPML حاوی لیست خوراک‌هایی که باید وارد شوند را بارگذاری کنید.

en: OPML Remote URL
fa: آدرس فایل OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
fa: آدرس فایل OPML را وارد کنید. این فایل فقط یکبار هنگام ارسال فرم دریافت و پردازش خواهد شد.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
fa: دروپال می‌تواند یک بلوک با جدیدترین اخبار یک خوراک ایجاد نماید. شما می‌توانید برای نمایش در کناره‌های صفحه <a href="@block-admin">بلوک‌ها را پیکربندی کنید</a>. این تنظیمات به شما اجازه می‌دهد تعداد جدیدترین اخبار یک بلوک خوراک را تنیم کنید. اگر '0' بدهید بلوک خوراک غیرفعال خواهد شد.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
fa: شما باید یک فایل بارگذاری کنید یا یک آدرس وارد کنید.

en: This URL is not valid.
fa: این آدرس معتبر نیست.

en: No new feed has been added.
fa: خوراک جدیدی اضافه نشده است.

en: The URL %url is invalid.
fa: آدرس %url معتبر نیست.

en: A feed named %title already exists.
fa: یک خوراک با نام %title در حال حاضر وجود دارد.

en: A feed with the URL %url already exists.
fa: یک خوراک با آدرس %url در حال حاضر وجود دارد.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
fa: اخذ کننده‌ها اطلاعات را از منابع خارجی آنها دریافت می‌کنند. یک اخذ کننده متناسب با منبع خارجی‌ای که از آن اطلاعات را دریافت می‌کنید وارد کنید.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
fa: تجزیه‌گرها اطلاعات دریافت شده را به ساختار استاندارد در می‌آورند. یک تزیه‌گر متناسب با نوع خوراکی که قصد گردآوری آنرا دارید انتخاب کنید.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
fa: پردازشگر بر روی اطلاعات تجزیه شده خوراک عمل می‌کند, به طور مثال عناصر خوراک را نگهداری می‌کند. یک پردازشگر متناسب با نیازتان انتخاب کنید.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
fa: برای اکثر وظایف گردآوری، تنظیمات پیش‌فرض مناسب هستند.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
fa: یک دسته با نام %category وجود دارد. یک عنوان منحصر به فرد وارد کنید.

en: Default fetcher
fa: اخذ کننده پیش‌فرض

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fa: اطلاعات آدرس را با استفاده از درخواست HTTP دریافت می‌کند.

en: Default parser
fa: تجزیه‌گر پیش‌فرض

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
fa: خوراک‌های RSS, Atom و RDF را تجزیه می‌کند.

en: Default processor
fa: پردازشگر پیش‌فرض

en: Creates lightweight records from feed items.
fa: رکوردهای کم‌حجم از اقلام خوراک ایجاد می‌کند.

en: Default processor settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض پردازشگر

en: Number of items shown in listing pages
fa: تعداد اقلام برای نمایش در صفحه‌های لیست

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: پیکربندی صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> مورد نیاز است.

en: Select categories using
fa: انتخاب دسته‌ها با

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
fa: برای تعداد کم دسته, استفاده از چک لیست راحت‌تر است؛ در حالیکه انتخاب‌گر چندگانه برای تعداد زیاد دسته بهتر عمل می‌کند.

en: Length of trimmed description
fa: طول شرح پیرایش شده

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
fa: حداکثر تعداد حروفی که در نسخه پیرایش شده محتوا دبده می‌شود.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
fa: گردآورنده یک سیستم قدرتمند خبرخوان است که تازه‌ترین محتوا را از خوراک‌های مبتنی بر RSS, RDF, Atom در وب جمع‌آوری می‌کند. هزاران سایت (بویژه سایت‌های خبری و وبلاگ‌ها) آخرین مطالب ارسالی و سرفصل‌های خود را بر اساس فرمت‌های استاندارد مبتنی بر XML در وب منتشر می‌کنند. فرمت‌های <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>و <a href="@atom">Atom</a> توسط گردآورنده پشتیبانی می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر, کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@aggregator-module">ماژول گردآورنده</a> را ببینید.

en: Viewing feeds
fa: مشاهده خوراک‌ها

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
fa: خوراک‌ها شامل محتوای دیگر سایت‌ها هستند و می‌توانند در گروه‌هایی عموماً بر اساس موضوع دسته شوند. کاربران می‌توانند اقلام خوراک را در <a href="@aggregator">نمایش اصلی گردآورنده</a> یا <a href="@aggregator-sources">منبع‌شان</a>(معمولا از طریق خبرخوان‌ها) مشاهده کنند. جدیدترین اخبار یک دسته می‌توانند از طریق <a href="@admin-block">مدیریت بلوک‌ها</a> به صورت یک بلوک نمایش داده شود.

en: Adding, editing, and deleting feeds
fa: افزودن، ویرایش، و حذف کردن خوراک‌ها

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
fa: مدیران می‌توانند, خوراک‌ها را اضافه, ویرایش و حذف نمایند و می‌توانند در <a href="@feededit">صفحه مدیریت گردآورنده خوراک</a> انتخاب کنند چه مدت یکبار هر خوراک را برای بررسی اقلام به‌روز شده بررسی گردد.

en: OPML integration
fa: یکپارچه‌سازی OPML

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
fa: یک <a href="@aggregator-opml">فایل OPML قابل خوانده شدن توسط ماشین</a> برای تمامی خوراک‌ها قابل دسترس است. OPML یک فایل مبتنی بر XML است و برای خوراک گذاری داده‌هایی به صورت سرفصل مانند مانند لیست خوراک RSS کاربرد دارد. لیست خوراک‌ها همچنین می‌توانند از طریق <a href="@import-opml">یک فایل OPML وارد شوند</a>.

en: Configuring cron
fa: پیکربندی کرون

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fa: پیکربندی صحیح <a href="@cron">عمل حفظ و نگهداری کرون</a> برای به‌روزرسانی خودکار خوراک‌ها ضروری است.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
fa: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> یک فرمت XML است که برای تبادل چندین خوراک بین سایت‌ها کاربرد دارد. یک سند OPML می‌تواند شامل مجموعه‌ای از تعداد زیادی خوراک باشد. دروپال می‌تواند چنین فایلی را تجزیه و تمامی خوراک‌های آنرا یکباره ذخیره نماید و به شما کمک می‌کند تا از ورود دستی آنها اجتناب کنید. شما می‌توانید یک فایل از کامپیوترتان یا یک آدرس که دروپال بتواند آنرا دریافت کند مشخص کنید.

en: Administer news feeds
fa: مدیریت خوراک‌های خبری

en: View news feeds
fa: مشاهده خوراک‌های خبری

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
fa: رفتار گردآورنده خوراک, شامل هنگامی که آیتم‌های خوراک پاک می‌شوند و چگونگی نمایش اقلام خوراک و دسته‌ها را پیکربندی کنید.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
fa: عنوان پیش‌فرض بلوک را تغییر دهید. از <em>!placeholder</em> برای عدم نمایش عنوان استفاده کنید، یا برای استفاده از عنوان پیش‌فرض آنرا خالی بگذارید.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
fa: مشخص کنید که این بلوک در کدام پوسته‌ها و ناحیه‌ها نمایش داده شود.

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fa: صفحه‌های که کد PHP زیر در آنها مقدار <code>TRUE</code> باز می‌گرداند. (فقط حرفه‌ای‌ها)

en: Pages or PHP code
fa: صفحه‌ها یا کد PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fa: اگر گزینه PHP را انتخاب نموده‌اید، کد PHP را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند باعث خرابی سایت گردد.

en: Customizable per user
fa: سفارشی براساس هر کاربر

en: Not customizable
fa: غیر قابل سفارشی نمودن

en: Customizable, visible by default
fa: سفارشی، به صورت پیش‌فرض قابل مشاهده

en: Customizable, hidden by default
fa: سفارشی، به صورت پیش‌فرض پنهان

en: Ensure that each block description is unique.
fa: مطمئن شوید که توصیف هر بلوک منحصر به فرد است.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
fa: ماژول بلوک اجازه می‌دهد کادرهایی از محتوا ایجاد نمایید، که در یک منطقه یا ناحیه در یک یا چند صفحه از وب‌سایت نمایش داده می‌شوند. به طور مثال، پوسته مدیریت هفت شامل ناحیه‌های «محتوا», «راهنما», «میزکار اصلی», «نوار کناری میزکار» است، و یک بلوک می‌تواند در هر کدام از این ناحیه‌ها ظاهر شود. <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> یک رابط کشیدن و رها کردن را برای اختصاص یک بلوک به یک ناحیه و کنترل ترتیب بلوک‌ها در یک ناحیه را فراهم می‌کند. برای اطلاعات بیشتر راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@block">ماژول بلوک</a> را ببینید.

en: Positioning content
fa: تعیین موقعیت محتوا

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
fa: هنگام کار با بلوک‌ها به خاطر داشته باشید که همه پوسته‌ها ناحیه‌های یکسانی را به کار نمی‌برند، یا ناحیه‌ها را یکسان نمایش نمی‌دهند. موقعیت‌گذاری بلوک‌ها در هر پوسته مستقل انجام می‌گیرد. کاربران دارای مجوز <em>مدیریت بلوک‌ها</em> می‌توانند بلوک‌ها را غیرفعال نمایند. بلوک‌های غیرفعال در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> لیست شده‌اند اما در هیچ ناحیه‌ای نمایش داده نمی‌شوند.

en: Controlling visibility
fa: کنترل قابلیت دید

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
fa: بلوک‌ها می‌توانند برای نشان داده شدن در صفحه‌های خاص یا کاربران نقشی‌خاص و یا در صفحه‌های که  <a href="@content-type">انواع محتوای</a> مشخصی را نشان می‌دهند پیکربندی شوند. مدیران همچنین می‌توانند به بلوک‌هایی مشخص اجازه بدهند تا توسط کاربران در صفحه <a href="@user">حساب من</a> فعال یا غیرفعال گردند. برخی بلوک‌های پویا مانند آنهایی که توسط ماژول‌ها ایجاد می‌گردند , فقط در صفحه‌های مشخص دیده خواهند شد.

en: Creating custom blocks
fa: ایجاد بلوک‌های سفارشی

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت بلوک‌ها</em>  می‌توانند <a href="@block-add">بلوک‌های سفارشی اضافه کنند</a> که در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> لیست خواهند شد. پس از ایجاد, بلوک‌های سفارشی همانند بلوک‌های پیش فرض یا ایجاد شده توسط ماژول‌ها رفتار خواهد کرد.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
fa: این صفحه قابلیت کشیدن و رها کردن برای اختصاص یک بلوک به یک ناحیه و همچنین کنترل ترتیب بلوک‌ها در یک ناحیه را فراهم می‌کند. از آنجا که همه پوسته‌ها ناحیه‌های یکسانی را به کار نمی‌برند، یا ناحیه‌ها را یکسان نمایش نمی‌دهند، موقعیت‌گذاری بلوک‌ها در هر پوسته مستقل انجام می‌شود. به خاطر داشته باشید تا زمانی که بر روی کلید <em>ذخیره بلوک‌ها</em> در انتهای صفحه کلیک نکنید تغییرات ذخیره نخواهند شد. برای پیکربندی عنوان مخصوص و قابلیت مشاهده هر بلوک بر روی کلید <em>پیکربندی</em> کنار آن کلیک نمایید.

en: Demonstrate block regions (@theme)
fa: نمایش محدوده بلوک‌ها (@theme)

en: Administer blocks
fa: مدیریت بلوک‌ها

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fa: خلاصه‌ای از توصیف بلوک. که در <a href="@overview">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> استفاده می‌شود.

en: Personalize blocks
fa: شخصی سازی بلوک‌ها

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
fa: بلوک‌ها شامل محتوا یا اطلاعاتی هستند که مکمل محتوای اصلی صفحه هستند. بلوک‌های اختیاری را با استفاده از چک باکس‌های زیر فعال و غیرفعال کنید.

en: Cache blocks
fa: ذخیره بلوک‌ها در حافظه موقت

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
fa: ذخیره بلوک‌ها در حافظه موقت به علت فعال‌سازی ماژول‌های تعیین‌کننده محدودیت‌های دسترسی به محتوا، غیرفعال شده است.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
fa: رابط تصویری ساخت بلوک‌های یک صفحه را کنترل می‌کند. بلوک‌ها بخش‌هایی از محتوا هستند که در نواحی و مناطق مختلفی از یک صفحه دیده می‌شوند.

en: Restricted to certain pages
fa: محدود یه صفحه‌های خاص

en: The block cannot be placed in this region.
fa: بلوک نمی‌تواند در این ناحیه قرار داده شود.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
fa: برای وبلاگ‌های چند کاربره کاربرد دارد. هر کاربر یک وبلاگ‌های شخصی خواهد داشت.

en: Single-user blogs
fa: وبلاگ‌های تک کاربره

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
fa: به صورت خودکار محتوای وبلاگ هر کاربر همراه با یک پیوند به صفحه اصلی وبلاگ کاربر نمایش داده خواهد شد. شما می‌توانید برای کاربران دارای مجوز ایجاد محتوای وبلاگ، وبلاگ‌های تک کاربره ایجاد کنید.

en: Multi-user blogs
fa: وبلاگ‌های چند کاربره

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
fa: همچنین محتوای تمامی وبلاگ‌های انفرادی در یک وبلاگ مرکزی جمع آوری خواهد شد که محتوای وبلاگ تمامی کاربران را در یک لیست نشان می‌دهد.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
fa: یک قلم منوی اختیاری <em>وبلاگ‌ها</em> که تمامی وبلاگ‌های موجود سایت شما را نشان می‌دهد و یک قلم منوی <em>وبلاگ من</em> که محتوای وبلاگ کاربر جاری را نشان می‌دهد به منوی پیمایش افزوده شد.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fa: ماژول وبلاگ همچنین بلوک <em>جدیدترین محتوای وبلاگ</em> را ایجاد می‌کند که می‌تواند در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال شود.

en: Create new blog entry
fa: ایجاد محتوای جدید وبلاگ

en: Enables multi-user blogs.
fa: وبلاگ‌های چند کاربره را فراهم می‌کند.

en: No books available.
fa: هیچ کتابی در دسترس نیست.

en: Content types allowed in book outlines
fa: انواع محتوای مجاز در سرفصل کتاب

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fa: کاربران دارای مجوز %outline-perm می‌توانند همه انواع محتوا را اضافه نمایند.

en: Administer book outlines
fa: مدیریت سرفصل‌های کتاب

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
fa: ماژول کتاب برای ایجاد صفحه‌ها متعدد و ساخت‌یافته مانند راهنمای مستندات, راهنما, ویکی به کار می‌رود . که اجازه می‌دهد محتوایی شامل قسمت‌ها, بخش‌ها و ریز بخش‌های متفاوتی یا هر نوع محتوای زنجیره‌ای ایجاد کنید. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@book">ماژول کتاب</a> را ببینید.

en: Adding and managing book content
fa: افزودن محتوای کتاب و اداره آن

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
fa: شما می‌توانید همانگونه که برای <em>افزودن محتوا به کتاب</em> و <em>ایجاد کتاب‌های جدید</em> مجوز تعیین می‌کنید می‌توانید برای <em>ایجاد</em>,<em>ویرایش</em> و <em>حذف</em> محتوای کتاب  مجوزهای جداگانه‌ای در نظر بگیرید. کاربران دارای مجوز <em>مدیریت سرفصل‌های کتاب</em>می‌توانند <em>هر</em> نوع هنگام ایجاد محتوا هر محتوایی را با انتخاب سرفصل دلخواه از کتاب به آن اضافه نمایند. آنها همچنین می‌توانند لیست همه کتاب‌ها را ببینند و ویرایش کنند و عناوین سرفصل بخش‌ها را در <a href="@admin-book">صفحه مدیریت کتاب</a> ویرایش کنند.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
fa: صفحه‌ها کتاب یک بلوک مخصوص برای پیمایش کتاب دارند. این بلوک شامل پیوند‌هایی به صفحه‌ها بعدی و قبلی در کتاب و پیوندی به صفحه والد ساختار کتاب است که می‌تواند در <a href="@admin-block">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال شود. برای اینکه صفحه‌ها کتاب در پیمایش کتاب ظاهر شوند باید به سرفصل کتاب اضافه گردند.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
fa: به دلیل اینکه کاربران دارای مجوز‌های مقتضی می‌توانند صفحه‌ها به یک کتاب موجود اضافه کنند و آن صفحه‌ها را از طریق محتوای یک منو لینک بدهند. کتاب‌ها می‌توانند به صورت مشارکتی ایجاد گردند.

en: Printing books
fa: چاپ کتاب‌ها

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مشاهده نسخه قابل چاپ کتاب</em>  می‌توانند با انتخاب <em>نسخه قابل چاپ</em>  در پایین کتاب، برای ایجاد نسخه قابل چاپ از کتاب و تمامی زیربخش‌های آن اقدام کنند

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fa: ماژول کتاب وسیله‌ای را برای دسته‌بندی مجموعه‌ای از صفحات مرتبط فراهم می‌کند که به آن کتاب گفته می‌شود. هنگام مشاهده، این محتوا بصورت خودکار پیوندهایی را به صفحات مجاور نمایش می‌دهد. بدین شکل سیستم پیمایش ساده‌ای برای ساختن و بازبینی محتوای ساختاریافته فراهم می‌شود.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
fa: خصیصه سرفصل به شما اجازه می‌دهد صفحه‌ها را در <a href="@book">سلسله مراتب کتاب</a> به کار ببرید و همینطور امکان جابه‌جایی آنها در سلسه مراتب یا <a href="@book-admin">بازآرایی کتاب جاری</a> را برای شما ممکن می‌کند.

en: Create new books
fa: ایجاد کتاب‌های جدید

en: Add content and child pages to books
fa: افزودن محتوا و صفحه‌ها فرزند به کتاب‌ها

en: View printer-friendly books
fa: مشاهده نسخه قابل چاپ کتاب‌ها

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
fa: مشاهده یک کتاب و تمامی صفحه‌ها زیرین آن در یک سند قابل چاپ. می‌تواند سنگین باشد.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
fa: <em>کتاب‌ها</em> دارای یک سیستم پیمایش سلسله مراتبی هستند که برای کتابچه‌ها و آموزش مفید هستند.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد محتوای مرتبط را ایجاد و در یک سرفصل ساختاردهی کنند.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
fa: ماژول رنگ به کاربران دارای مجوز <em>مدیریت پیکربندی سایت</em> اجازه‌ی تغییر ساده و سریع طرح رنگی پوسته‌های سازگار با آن را می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین، موضوع <a href="@color">ماژول رنگ</a> را مشاهده نمایید.

en: Changing colors
fa: تغییر رنگ‌ها

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
fa: با استفاده از ماژول رنگ امکان تغییر ساده‌ی رنگ پیوندها، پس‌زمینه‌ها، متن و دیگر عناصر پوسته فراهم می‌شود. برای تغییر تنظیمات رنگ یک پوسته‌ی سازگار با رنگ، پیوند <em>تنظیمات</em> پوسته‌ی خود را در <a href='@configure'>صفحه‌ی مدیریت پوسته‌ها</a> انتخاب کنید. اگر گزینه‌ی انتخاب رنگ را در این صفحه نمی‌بینید، به این معنی است که پوسته‌ی شما با ماژول رنگ سازگار نیست. اگر مطمئن هستید پوسته از ماژول رنگ پشتیبانی می‌کند، اما گزینه‌ی انتخاب رنگ ظاهر نمی‌شود، <a href='@troubleshoot'>این مراحل عیب‌یابی را دنبال کنید</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
fa: ماژول رنگ یک کپی تغییریافته از stylesheet های مشخص‌شده پوسته را در پوشه files نگهداری می‌کند. این یعنی اگر شما هر گونه تغییر دستی در stylesheet پوسته خود انجام دهید، <em>باید دوباره تنظیمات رنگ خود را ذخیره کنید، حتی اگر چیزی را تغییر نداده باشید</em>. این مرحله ضروری است زیرا stylesheet های ماژول (در پوشه files) برای شامل شدن تغییرات شما باید بازسازی شوند.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fa: کتابخانه GD برای PHP در دسترس است. اما از PNG پشتیبانی نمی‌کند. لطفا برای اطلاعات بیشتر و نحواه اصلاح آن <a href="@url">مستندات تصویر در PHP</a> را بررسی کنید.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fa: کتابخانه GD برای PHP وجود ندارد یا منسوخ شده است. <a href="@url">مستندات تصویر در PHP</a> را برای اطلاعات درباره چگونگی برطرف کردن آن بررسی کنید.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
fa: به مدیران اجازه می‌دهد که پوسته‌های سازگار را تغییر رنگ دهند.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fa: برای اعمال به‌روز رسانی یک دیدگاه یا بیشتر را انتخاب کنید.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fa: به نظر می‌رسد دیدگاهی برای حذف وجود ندارد، یا دیدگاه انتخاب شده شما توسط یکی دیگر از مدیران حذف شده است.

en: Deleted @count comments.
fa: @count دیدگاه حذف شد.

en: Deleted comment @cid and its replies.
fa: دیدگاه @cid و تمامی پاسخ‌های آن حذف شدند.

en: Comment approved.
fa: دیدگاه تایید شد.

en: Tokens for comments posted on the site.
fa: نشان‌گذارهای دیدگاه‌های ارسال شده در این سایت.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fa: ماژول دیدگاه به کاربران اجازه می‌دهد دیدگاه‌های خود درباره محتوای سایت را ثبت کنند، پیش‌فرض‌ها و مجوزهای دیدگاه را تعیین کنند، و بر دیدگاه‌ها نظارت کنند. برای اطلاعات بیشتر, کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@comment">ماژول دیدگاه‌ها</a> را ببینید.

en: Default and custom settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض و سفارشی

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
fa: هر <a href='@content-type'>نوع محتوایی</a> می‌تواند تنظیمات پیش‌فرض دیدگاه مختص خود را داشته باشد شامل: <em>باز</em> برای اجازه دادن به درج  دیدگاه‌های جدید، <em>پنهان</em>برای مخفی نمودن دیدگاه‌های موجود و جلوگیری از ثبت دیدگاه جدید، یا <em>بسته</em> برای مشاهده دیدگاه‌های موجود، اما جلوگیری از ثبت دیدگاه جدید. این پیش‌فرض‌ها بر روی تمامی محتواهای جدید اعمال خواهند شد (تغییر این تنظیمات بر روی محتواهای موجود باید دستی اعمال شود). دیگر تنظیمات دیدگاه نیز می‌تواند به ازای هر نوع محتوا سفارشی شود یا به ازای هر محتوایی بازنویسی گردد. هنگامی که یک دیدگاه هیچ پاسخی نداشته باشد توسط نویسنده آن قابل ویرایش است مادامی که نویسنده دارای حساب کاربری بوده و وارد سایت شده باشد.

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: Unapproved comments (@count)
fa: دیدگاه‌های تایید نشده (@count)

en: Administer comments and comment settings
fa: مدیریت دیدگاه‌ها و تنظیمات دیدگاه

en: Edit own comments
fa: ویرایش دیدگاه‌های خود

en: Number of recent comments
fa: تعداد دیدگاه‌های اخیر

en: Threading
fa: دنباله‌دار

en: Show comment replies in a threaded list.
fa: جواب‌های یک دیدگاه را در یک لیست دنباله‌دار نشان بده.

en: Default comment setting for new content
fa: تنظیمات پیش‌فرض دیدگاه‌ها برای محتوای جدید

en: Allow comment title
fa: عنوان دیدگاه مجاز باشد.

en: Show reply form on the same page as comments
fa: فرم پاسخ را در همان صفحه دیدگاه‌ها نشان بده

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fa: کاربران دارای مجوز «ارسال دیدگاه‌ها» می‌توانند دیدگاه ارسال کنند.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fa: کاربران نمی‌توانند دیدگاه ارسال کنند اما دیدگاه‌های موجود نشان داده خواهند شد.

en: Comments are hidden from view.
fa: دیدگاه‌ها دیده نشوند.

en: Users cannot post comments.
fa: کاربران نتوانند دیدگاه ثبت کنند.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fa: دیدگاه شما در صف ارزیابی توسط مدیران قرار گرفت و پس از تایید منتشر خواهد شد.

en: Your comment has been posted.
fa: دیدگاه شما ارسال شد.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fa: برای ارسال دیدگاه <a href="@login">وارد شوید</a> یا <a href="@register">ثبت نام کنید</a> .

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fa: برای ارسال دیدگاه <a href="@login">وارد شوید</a>.

en: Flat list
fa: لیست ساده

en: Threaded list
fa: لیست دنباله‌ذار

en: Save comment
fa: ذخیره دیدگاه

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fa: دیدگاه اگر شامل هر یک از عبارات فوق باشد منتشر نخواهد شد. از لیستی با کاما از هم جدا شده برای اینکار استفاده کنید. به طور مثال: خنده‌دار, افتضاح, شرکت. توجه کنید که به کوچک و بزرگ بودن حروف حساس است.

en: Published comment %subject.
fa: دیدگاه %subject منتشر شد.

en: Saved comment %title
fa: دیدگاه %title ذخیره شد

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fa: دیدگاه‌های سایت را ببینید؛ ویرایش و تایید کنید.

en: Unapproved comments
fa: دیدگاه‌های تایید نشده

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fa: مثال: 'webmaster@example.com' یا 'sales@example.com, support@example.com'. برای مشخص نمودن چند گیرنده, هر نشانی پست الکترونیک را با یک کاما از هم مجزا کنید.

en: Category %category has been saved.
fa: دسته %category ذخیره شد.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fa: شما نمی‌توانید بیش از %limit پیغام در @interval بفرستید. بعدا دوباره تلاش کنید.

en: Contact @username
fa: تماس با @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fa: %sender-name (@sender-from) یک نامه الکترونیک راجع به  %category فرستاد.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fa: %sender-name (@sender-from)یک نامه الکترونیک به %recipient-name ارسال نمود.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fa: ماژول تماس به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا با مدیران سایت و دیگر کاربران تماس برقرار کنند. آن‌ها عنوانی را تعیین می‌کنند، پیغام خود را می‌نویسند، و همچنین می‌توانند یک کپی از پیغامشان را به رایانامه‌ی خود بفرستند. برای اطلاعات بیشتر بخش <a href="@contact">ماژول تماس</a> را در راهنمای آنلاین مطالعه کنید.

en: User contact forms
fa: فرم‌های تماس کاربر

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
fa: کاربران سایت می‌توانند از طریق فرم تماس شخصی در دسترس باشند, در عین اینکه نشانی پست الکترونیک آنها خصوصی و مخفی می‌ماند. کاربران می‌توانند فرم تماس شخصی را در صفحه <em>حساب من</em> فعال یا غیرفعال کنند. در صورت فعال شدن تب <em>تماس</em> در نمایه کاربری به صفحه تماس شخصی آنها منتهی خواهد شد. مدیران سایت به کلیه صفحه‌ها تماس شخصی -اگر چه غیرفعال باشند- دسترسی دارند. و کاربران تب <em>تماس</em> خود را نمی‌بینند.

en: Site-wide contact forms
fa: فرم‌های تماس سراسری سایت

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
fa: <a href="@contact">صفحه تماس</a> یک فرم ساده را پدید می‌آورد تا کاربران دارادی مجوز <em>استفاده از فرم تماس عمومی سایت</em> بتوانند نظرات, بازخوردها و دیگر درخواست‌های خود را ارسال کنند. شما می‌توانید دسته‌های مختلفی برای تفکیک پیام ارسالی به مجموعه‌ای از گیرندگان مختلف را ایجاد کنید. دسته‌های متداول برای یک سایت تجاری به‌طور مثال شامل «بازخورد سایت» (پیام‌ها به مدیر سایت ارسال می‌شوند) و «اطلاعات محصول» (پیام‌ها به اعضای واحد فروش ارسال می‌شوند) است. نشانی واقعی پست الکترونیک تعریف شده برای یک دسته هرگز نشان داده نخواهد شد.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
fa: هنگامی که تماس عمومی سایت فعال باشد. یک پیوند در منوی <em>پیمایش</em> اصلی سایت ایجاد شده است اما به صورت پیش‌فرض فعال نیست. این لینک منو می‌تواند در <a href='@menu'>صفحه مدیریت منوها</a> فعال گردد.

en: Customization
fa: سفارشی سازی

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fa: اگر شما مایلید متن اضافی در فرم تماس عمومی یا شخصی اضافه نمایید از یک بلوک استفاده نمایید. شما می‌توانبد بلوک‌ها را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
fa: یک دسته یا بیشتر برای برپایی <a href="@form">فرم تماس</a> عمومی سایت اضافه کنید.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
fa: یک آیتم منوی <em>تماس</em> (که به صورت پیش‌فرض غیرفعال است) به منوی پیمایش اضافه شده است که شما می‌توانید در <a href="@menu-settings">صفحه مدیریت منوها</a> آن را تغییر دهید.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fa: اگر شما مایلید متن اضافی در فرم تماس عمومی سایت ظاهر شود از یک بلوک استفاده نمایید. شما می‌توانید بلوک‌ها را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> ایجاد و ویرایش کنید.

en: Administer contact forms and contact form settings
fa: مدیریت فرم‌های تماس و تنظیمات فرم تماس

en: Use the site-wide contact form
fa: استفاده از فرم تماس سایت

en: Use users' personal contact forms
fa: استفاده از فرم‌های تماس کاربران

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fa: !sender-name (!sender-url) یک پیغام با استفاده از فرم تماس در !form-url ارسال نمود.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
fa: !sender-name (!sender-url) یک پیام از طریق فرم تماس (!form-url) در !site-name برای شما ارسال نموده است.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fa: اگر شما مابل نیستید نامه الکترونیکی دریافت کنید می‌توانید تنظیمات خود را در !recipient-edit-url تغییر دهید.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fa: به دیگر کاربران اجازه می‌دهد از طریق <a href="@url">فرم تماس شخصی شما</a> بدون دسترسی به آدرس پست الکترونیک شما, به شما  دسترسی داشته باشند. توجه داشته باشید که کاربران دارای امتیازات ویژه مثل مدیران سایت می‌توانند با شما تماس بگیرند حتی اگر این قابلیت فعال نباشد.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fa: به صورت پیش‌فرض برای کاربران جدید فرم تماس شخصی را فعال کن.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fa: تغییر این تنظیمات بر روی کاربران جاری اثر نخواهد گذاشت.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
fa: ماژول پیوندهای زمینه‌ای پیوندهای مرتبط با مناطق و نواحی سایت شما را برای کاربران دارای مجوز <em>دسترسی به پیوندهای زمینه‌ای</em> فراهم می‌آورد. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@contextual">ماژول پیوندهای زمینه‌ای</a> را مطالعه کنید.

en: Displaying contextual links
fa: نمایش پیوندهای زمینه‌ای

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
fa: پیوندهای زمینه‌ای برای دسترسی سریع به عملیات مربوط به بخش‌های خاص یک صفجه از وب‌سایت شما توسط ماژول‌ها ارائه می‌شوند. برای مثال اگر یک بلوک منوی سفارشی در نوار کناری وب‌سایت خود دارید، ماژول‌های بلوک و منو پیوندهایی برای پیکربندی بلوک و ویرایش منو ارائه می‌کنند. ماژول پیوندهای زمینه‌ای این پیوندها را در یک لیست برای نمایش توسط پوسته‌ی شما جمع‌آوری می‌کند و کدهای جاواسکریپتی به صفحه برای مخفی نموندن این پیوندها در شروع کار اضافه می‌کند، و زمانی آن‌ها را نمایش می‌دهند که موس خود را بر روی بلوک قرار دهید.

en: Use contextual links
fa: استفاده از پیوندهای زمینه‌ای

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fa: از پیوندهای زمینه‌ای برای انجام عملیات‌های وابسته به عناصر روی صفحه استفاده کنید.

en: Contextual links
fa: پیوند‌های زمینه‌ای

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
fa: پیوندهای زمینه‌ای برای انجام اعمال مرتبط با عناصر یک صفحه را فراهم می‌کند.

en: Tracking user activity
fa: پیگیری فعالیت‌های کاربر

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
fa: با فعال نمودن بلوک‌هایی مانند <em>کاربران آنلاین</em> و <em>کاربران جدید</em>, کاربران سایت می‌توانند وضعیت کاربران آنلاین و کاربران ثبت نامی جدید را یکجا ببینند.

en: Tracking content activity
fa: پیگیری فعالیت‌های محتوا

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
fa: با فعال نمودن بلوک‌هایی نظیر <em>جدیدترین مطالب وبلاگ</em>, <em>موضوعات جدید انجمن</em> و <em>دیدگاه‌های اخیر</em> کاربران سایت می‌توانند محتوای جدید اضافه شده به سایت را در یک نگاه ببینند.

en: View the administrative dashboard
fa: مشاهده پیشخوان مدیریت

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
fa: مناطق پیشخوان خالی است. بر روی <em>سفارشی نمودن پیشخوان</em> کلیک کنید تا به آن بلوک‌ها را اضافه کنید.

en: DRAG HERE
fa: اینجا بکشید

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
fa: ایجاد یک داشبورد در رابط کاربری مدیر برای ساماندهی به وظایف مدیریت و اطلاعاتی در مورد سایت

en: Customize dashboard
fa: سفارشی نمودن پیشخوان

en: Clear log messages
fa: پاک نمودن گزارش‌ها

en: This will permanently remove the log messages from the database.
fa: این عمل پیفام‌های گزارش را برای همیشه از پایگاه‌داده حذف خواهد کرد.

en: Database log cleared.
fa: گزارشات پایگاه داده پاک شدند.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
fa: ماژول گزارش‌گیری پایگاه داده، رویدادهای سیستم را در پایگاه داده‌ی دروپال ذخیره می‌کند. برای اطلاعلات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@dblog">ماژول گزارش‌گیری پایگاه داده</a> را ببینید.

en: Monitoring your site
fa: مانیتور نمودن سایت شما

en: Debugging site problems
fa: خطایابی مشکلات سایت

en: Field validation errors
fa: خطاهای اعتبار سنجی فیلد

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
fa: تلاش برای ایجاد یک فیلد با نام طولانی‌تر از 32 کاراکتر: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
fa: تلاش برای ایجاد فیلدی با نام %name که در حال حاضر موجود و فعال است.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
fa: تلاش برای ایجاد فیلدی با نام %name که در حال حاضر موجود ولی غیرفعال است.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
fa: تلاش برای ایجاد فیلدی با نام %name که در حال حاضر برای نوع %type رزرو شده است.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
fa: اقدام به ایجاد یک فیلد از نوع ناشناخته %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
fa: اقدام به ایجاد یک فیلد با نوع ذخیره‌سازی ناشناخته %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
fa: تلاش برای ایجاد نمونه‌ای از فیلد @field_name بدون داشتن مجموعه.

en: Enabling field types
fa: فعال سازی انواع فیلد

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
fa: ماژول فیلد زیرساخت مناسب برای فیلدها و اتصال فیلدها را فراهم می‌کند؛ انواع فیلدها و ویجت‌های ورود داده خود توسط دیگر ماژول‌ها ارائه می‌شوند. بعضی از این ماژول‌ها مورد نیاز و الزامی هستند؛ ماژول‌های اختیاری می‌توانند در <a href="@modules">صفحه‌ی مدیریت ماژول‌ها</a> فعال شوند. هسته‌ی دروپال شامل این انواع فیلد است: عدد (اجباری)، متن (اجباری)، لیست (اجباری)، واژگان (اختیاری)، عکس (اختیاری)، و فایل (اختیاری)، ماژول اجباری گزینه‌ها ویجت ورود اطلاعات برای سایر انواع فیلد را فراهم می‌کند. انواع دیگر فیلدها و ویجت‌ها می‌توانند توسط ماژول‌های توسعه‌یافته فراهم شوند، که می‌توانید آن‌ها را در <a href="@contrib">بخش ماژول‌های توسعه یافته‌ی Drupal.org</a> پیدا کنید. در حال حاضر ماژول‌های فیلد و ویجت ورود اطلاعات فعال شده شامل این موارد می‌شود:

en: Managing field data storage
fa: اداره ذخیره‌سازی فیلدها

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
fa: توسعه‌دهندگان ماژول‌های فیلد می‌توانند برای ذخیره‌ی داده‌های فیلدهایشان از ماژول پیش‌فرض <a href="@sql-store">Field SQL storage</a> ، یا ماژول‌های اشتراک‌یافته یا سفارشی توسعه‌یافته به کمک <a href="@storage-api">field storage API</a> استفاده کنند.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fa: ماژول Field SQL storage داده‌ی فیلدها را در پایگاه داده ذخیره می‌کند. این ماژول دخیره‌سازی پیش‌فرض است؛ مکانیزم‌های ذخیره‌سازی دیگری ممکن است به صورت ماژول‌های اشتراک‌یافته موجود باشند. <a href="@field-help">صفحه‌ی راهنمای ماژول فیلد</a> را برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلدها ببینید.

en: Default SQL storage
fa: ذخیره ساز پیش‌فرض SQL

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
fa: اطلاعات فیلدها را با استفاده از جداول هر فیلد یک جدول در یک پایگاه داده محلی ذخیره می‌نماید.

en: Field SQL storage
fa: ذخیره سازی فیلد‌ها

en: Stores field data in an SQL database.
fa: داده‌های فیلد را در یک پایگاه داده SQL ذخیره می‌کند.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fa: ماژول لیست فیلدهای مختلفی برای ذخیره یک لیست از اقلام را برای استفاده همراه با ماژول فیلد تعریف می‌نماید. معمولا این اقلام توسط یک لیست انتخاب، چک باکس یا دکمه رادیویی انتخاب خواهند شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلدها <a href="@field-help">صفحه راهنمای ماژول فیلد</a> را ببینید.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fa: این فیلد مقادیر روشن/خاموش یا بله/خیر را ذخیره می‌کند

en: List (text)
fa: لیست (متن)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
fa: «لیست انتخاب/دکمه‌های رادیویی» اگر گزینه <em>تعداد مقادیر</em> بیشتر از یک باشد لیست انخاب را نشان خواهد داد و در غیر اینصورت دکمه‌های رادیویی نشان داده خواهند شد.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fa: تگ‌های مجاز HTML در عناوین: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fa: مقادیر مجاز این فیلد توسط %function تعیین شده است و قابل تغییر نیست.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fa: لیست مقادیر مجاز: هر کلید باید یک عدد صحیح یا اعشاری باشد.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fa: لیست مقادیر مجاز: هر کلید باید رشته‌ای با حداکثر 255 حرف طول باشد.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fa: لیست مقادیر مجاز: کلیدها باید اعداد صحیح باشند.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
fa: تعریف نوع فیلد های لیست.برای ایجاد لیست های منتخب با گزینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fa: ماژول عدد انواع مختلفی از انواع فیلدهای عددی را برای افزئنه فیلد تعریف می‌کند. اعداد می‌توانند به صورت‌های صحیح, اعشار و شناور باشند و می‌توانند هنگام نمایش قالب‌بندی شوند. فیلد‌های عددی می‌توانند به محدوده خاصی از مقادیر محدود شوند. برای اطلاعات بیشتر درباره فیلدها <a href="@field-help">صفحه راهنمای ماژول فیلد</a> را ببینید.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fa: این فیلد اعداد را در پایگاه داده به قالب اعداد صحیح ذخیره می‌کند.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fa: این فیلد اعداد را در پایگاه داده به قالب اعداد اعشاری ذخیره می‌کند.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fa: این فیلد اعداد را در پایگاه داده به قالب اعداد شناور ذخیره می‌کند.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fa: حداقل مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداقل خالی بگذارید.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fa: حداکثر مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداکثر خالی بگذارید.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند '$ ' or '&euro; ' که پسوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد و جداکننده‌های اعشار (@separator) مجاز هستند.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fa: ماژول گزینه‌ها، چک‌باکس، انتخابگر، و سایر ویجت‌های ورود داده را برای ماژول فیلد تعریف می‌کند. <a href="@field-help">صفحه‌ی راهنمای ماژول فیلد</a> را برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلدها ببینید.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
fa: ماژول متن انواع فیلدهای متنی مختلفی را برای ماژول فیلد تعریف می‌کند. یک فیلد متنی می‌تواند حاوی متن ساده باشد، یا به صورت دلخواه، می‌تواند از <a href='@filter-help'>فیلترهای متنی</a> دروپال برای مدیریت امن خروجی HTML استفاده کند. فیلدهای ورود متن می‌توانند یا تک خطی (فیلد متنی)، چند خطی (محدوده‌ی متنی)، یا برای کنترل بیشتر ورود داده، select box، checkbox یا دکمه‌های رادیویی باشند. اگر نیاز باشد، فیلدها می‌توانند اعتبارسنجی شوند، تا به مقادیر مجاز خاصی محدود شوند. <a href="@field-help">صفحه‌ی راهنمای ماژول فیلد</a> را برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلدها ببینید.

en: This field stores varchar text in the database.
fa: این فیلد متن varchar را در پایگاه‌داده ذخیره می‌کند.

en: Long text
fa: متن طولانی

en: This field stores long text in the database.
fa: این فیلد مقادیر متنی بلند را در پایگاه داده ذخیره می‌کند.

en: Long text and summary
fa: متن طولانی و خلاصه

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fa: این فیلد مقادیر متنی بلند را در پایگاه داده با گزینه اخیاری متن خلاصه ذخیره می‌کند.

en: Filtered text (user selects text format)
fa: متن فیلترشده (کاربر قالب متنی را انتخاب کند)

en: Summary input
fa: ورودی خلاصه

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fa: به نویسندگان اجازه می‌دهد یک متن خلاصه ساده را وارد نمایند تا به جای درج خودکار متن برش خورده که با استفاده از «خلاصه یا برش خورده» نوع نمایش تعیین می‌شود استفاده کنند.

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
fa: %name: متن نباید از %max کاراکتر طولانی‌تر باشد.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
fa: %name: خلاصه نمی‌تواند بیش از %max حرف باشد.

en: Summary or trimmed
fa: خلاصه یا برش خورده

en: Text area with a summary
fa: منطقه متن با یک خلاصه

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fa: برای استفاده از مقدار برش‌یافته متن کامل به عنوان خلاصه، این را خالی بگذارید.

en: Hide summary
fa: مخفی نمودن خلاصه

en: Edit summary
fa: ویرایش خلاصه

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
fa: %field (@field_name) به %widget_type که توسط ماژول widget_module تامین می‌گردد نیاز دارد

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
fa: فیلدهای غیرفعال تا زمانی که ماژول فراهم‌کننده آنها فعال نباشد، نمایش داده نخواهند شد. فیلدهای زیر فعال نیستند: !list

en: Edit field settings.
fa: ویرایش تنظیمات فیلد.

en: Change widget type.
fa: تغییر نوع ساختار.

en: Edit instance settings.
fa: ویرایش تنظیمات نمونه.

en: Delete instance.
fa: حذف نمونه.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fa: فیلد %label افزوده نشد زیرا قفل است.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fa: مشکل در ایجاد نمونه فیلد %label: @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fa: هیچ فیلدی افزوده نشده است. شما می‌توانید فیلدهای جدید را در صفحه <a href="@link">اداره فیلدها</a> اضافه کنید.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fa: این تنظیمات هر جا از فیلد %field استفاده شود، اعمال خواهد شد. این تنظیمات می‌تواند در نحوه ذخیره‌سازی داده در پایگاه داده تاثیرگذار باشد و پس از ایجاد داده قابل‌تغییر نیست.

en: %field has no field settings.
fa: %field تنظیمات فیلد ندارد.

en: Updated field %label field settings.
fa: تنظیمات فیلد %label به‌روز شد.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fa: تلاش برای به‌روزرسانی فیلد %label با شکست مواجه شد: %message.

en: Change widget
fa: تغییر ساختار

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
fa: نوع عنصر فرم که می‌خواهید هنگام ایجاد این فیلد در نوع %type به کاربر ارائه شود.

en: Changed the widget for field %label.
fa: ساختار فیلد %label تغییر کرد.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
fa: مشکلی در تغییر ساختار فیلد %label پیش آمد.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
fa: این فیلد <strong>قفل</strong> شده و نمی‌تواند حذف شود.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fa: فیلد %field از نوع محتوای %type حذف شد.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
fa: مشکلی در حذف %field از نوع محتوای %type رخ داد.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
fa: این تنظیمات فقط به %field هنگامی که در نوع محتوای %type استفاده شود اعمال خواهد شد.

en: Required field
fa: فیلد اجباری

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
fa: این تنظیمات هر جا که %field استفاده شود، اعمال خواهد شد. به علت اینکه این فیلد حاوی داده است، بعضی از تنظیمات قابل تغییر نیست.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
fa: این تنظیمات در هرجایی که فیلد %field استفاده شده است اعمال می‌شوند.

en: %field field settings
fa: تنظیمات فیلد %field

en: The default value for this field, used when creating new content.
fa: مقدار پیش‌فرض این فیلد هنگامی که محتوای جدیدی ایجاد شود.

en: Saved %label configuration.
fa: پیکربندی %label ذخیره شد.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fa: این لیست تمامی فیلدهای به‌کار رفته را برای ارجاع آسانتر لیست می‌کند.

en: Save and add fields
fa: ذخیره و افزودن فیلدها

en: Field list
fa: لیست فیلد

en: Manage display
fa: مدیریت نمایش

en: Field UI
fa: رابط فیلد

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fa: این فیلد ID یک فایل را به صورت عدد صحیح نگهداری می‌کند.

en: Enable <em>Display</em> field
fa: فیلد <em>نمایش</em> را فعال کن

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fa: گزینه نمایش به کاربران اجازه می‌دهد تا انتخاب کنند یک فایل هنگام مشاهده محتوا نمایش داده شود یا نشود.

en: Files displayed by default
fa: فایل‌ها به صورت پیش‌فرض نمایش داده شوند

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fa: این تنظیم در صورتیکه گزینه فیلد نمایش فعال باشد اثر خواهد داشت.

en: Upload destination
fa: مقصد بارگذاری

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fa: محلی‌ که فایل‌های نهایی بایستی ذخیره شوند را انتخاب کنید. ذخیره فایل خصوصی هزینه بیشتری از فایل‌های عمومی دارند، اما اجازه دسترسی محدود به فایل‌ها از میان این رشته را می‌دهد.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fa: زیر پوشه‌ای در مقصد بارگذاری که فایل‌ها در آن ذخیره خواهند شد(اختیاری). با اسلش شروع یا تمام نشود.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fa: مقداری مانند "512" (بایت), "80 KB" (کیلو بایت) or "50 MB" (مگا بایت) را برای محدود نمودن اندازه فایل وارد کنید. اگر آنرا خالی بگذارید اندازه فایل به محدودیت ارسال و محدودیت بارگذاری PHP محدود خواهد شد (محدودیت کنونی.<strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fa: فیلد <em>توضیحات</em> را فعال کن

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fa: فیلد توضیحات به کاربران اجازه می‌دهد درباره‌ی فایل بارگزاری شده توضیحاتی وارد کنند.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fa: گزینه "!name" باید شامل یک مقدار معتبر باشد. شما می‌توانید فیلد متن را خالی بگذارید یا یک متنی مانند "512" (بایت), "80 KB" (کیلو بایت) or "50 MB" (مگا بایت) وارد کنید.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fa: لیست پسوندهای مجاز معتبر نیست. مطمئن شوید پسوندها با نقطه شروع نمی‌شوند و با فاصله یا کاما از هم جدا شده‌اند.

en: Generic file
fa: فایل عمومی

en: Table of files
fa: جدول فایل‌ها

en: Add a new file
fa: افزودن یک فایل جدید

en: Include file in display
fa: فایل در نمایش باشد

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fa: توضیحات می‌تواند به عنوان برچسب پیوند به فایل استفاده گردد.

en: Files must be less than !size.
fa: فایل‌ها باید کوچکتر از !size باشند.

en: Allowed file types: !extensions.
fa: انواع فایل‌های مجاز: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fa: تصاویر باید دقیقا !size پیکسل باشند.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fa: تصاویر باید بین !min و !max پیکسل باشند.

en: Images must be larger than !min pixels.
fa: تصاویر باید بزرگتر از  !min پیکسل باشند.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fa: تصاویر باید کوچکتر از !max پیکسل باشند.

en: Attaching files to content
fa: پیوست فایل به محتوا

en: Managing attachment display
fa: مدیریت نمایش پیوست

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
fa: هنگامی که فایلی را به محتوا پیوست می‌کنید، می‌توانید تعیین نمایید که <em>فهرست</em> شود یا خیر. فایل‌های فهرست‌شده به صورت خودکار در بخشی از پایان محتوا نمایش داده می‌شوند؛ فایل‌های فهرست‌نشده برای تعبیه در محتوا قابل دسترسی هستند، اما در فهرست انتهایی درج نمی‌گردند.

en: Managing file locations
fa: اداره موقعیت فایل‌ها

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
fa: هنگامی که فیلد فایل را ایجاد می‌کنید، می‌توانید پوشه‌ی مقصدی را مشخص کنید که فایل‌ها در آن ذخیره می‌شوند. این پوشه می‌تواند <em>عمومی</em> یا <em>خصوصی</em> باشد.  فایل‌های پوشه‌ی عمومی به صورت مستقیم از طریق وب-سرور قابل دستیابی‌اند؛ هنگامی که فایل‌های عمومی نمایش داده می‌شوند، پیوند مستقیم به این فایل‌ها استفاده می‌شود، و هر شخصی که آدرس فایل را بداند می‌تواند فایل را دریافت کند. فایل‌های پوشه‌ی خصوصی به صورت مستقیم از طریق وب-سرور قابل دستیابی نیستند؛ هنگامی که فایل‌های خصوصی نمایش داده می‌شوند، پیوندها مسیر درخواست دروپالی هستند. این کار به سربار سرور و زمان دریافت فایل می‌افزاید، زیرا دروپال باید شروع به فعالیت کرده و مسیر مربوط به هر درخواست دریافت فایل را بررسی و پیدا کند، اما امکان کنترل دسترسی بر روی فایل‌ها را می‌دهد.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fa: یک خطای غیرقابل‌ترمیم رخ داد. استفاده از این فرم منقضی شده است. دوباره صفحه را بارگیری کنید و فرم را ارسال کنید.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fa: فایل ارجاع شده توسط فیلد !name وجود ندارد.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
fa: فایل در فیلد !name قابل بارگذاری نیست.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fa: پوشه بارگذاری %directory برای فیلد فایل !name نمی‌تواند ایجاد گردد یا اینکه قابل دسترسی نیست. در نتیجه، فایل بارگذاری شده جدید در این پوشه ذخیره نشد، و بارگذاری لغو گردید.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری را ندارد. نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری نیازمند سرور آپاچی در حال اجرای PHP با mod_php است.

en: All roles may use this format
fa: همه نقش‌ها بتوانند از این قالب‌بندی استفاده کنند

en: The text format ordering has been saved.
fa: ترتیب قالب‌بندی متن ذخیره شد.

en: Add text format
fa: افزودن قالب‌بندی ورودی

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fa: تمامی نقش‌ها برای این قالب‌بندی متن باید فعال باشند و قابل تغییر نیست.

en: Filter processing order
fa: ترتیب پردازش فیلترها

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fa: نام قالب‌بندی باید منحصر به فرد باشد. یک قالب‌بندی با نام %name وجود دارد.

en: Added text format %format.
fa: قالب‌بندی متن %format اضافه شد.

en: The text format %format has been updated.
fa: قالب‌بندی متن %format به‌روزرسانی شد.

en: Text formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Applying filters to text
fa: اعمال فیلترها به متن

en: Defining text formats
fa: تعریف قالب‌بندی‌های متن

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fa: یک قالب به صورت پیش‌فرض وجود دارد: <em>متن ساده</em> (که تمام برچسب‌های HTML را حذف می‌کند). قالب‌های بیشتری ممکن است توسط پروفایل نصب شما در هنگام نصب دروپال ایجاد شود، و یک مدیر نیز می‌تواند قالب‌های دیگری در <a href="@text-formats">صفحه قالب‌های متنی</a> ایجاد کند.

en: Choosing a text format
fa: انتخاب قالب‌بندی متن

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fa: اخطار: این مجوز بسته به نحوه‌ی تنظیم قالب متنی ممکن است مشکلات امنیتی به همراه داشته باشد.

en: Use the !text_format text format
fa: استفاده از قالب‌بندی متن !text_format

en: More information about text formats
fa: اطلاعات بیشتر درباره قالب‌بندی متن

en: Limit allowed HTML tags
fa: محدود کردن تگ‌های مجاز HTML

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fa: تبدیل سطر جدید به HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fa: تبدیل آدرس‌ها به پیوند

en: Correct faulty and chopped off HTML
fa: اصلاح برچسب‌های ناقص و شکسته HTML

en: Display any HTML as plain text
fa: نمایش به صورت متن ساده

en: Display basic HTML help in long filter tips
fa: نمایش راهنمای اولیه HTML در بخش نکات فیلتر

en: Add rel="nofollow" to all links
fa: افزودن rel="nofollow" به تمام پیوندها

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fa: این سایت اجازه‌ی ورود محتوای HTML را می‌دهد. در حالی که یادگیری تمام HTML ممکن است خسته کننده به نظر آید، یادگیری استفاده از تعداد کمی از «برچسب»‌های پایه HTML خیلی آسان است. این جدول برای هر یک از «برچسب»‌های فعال در سایت، یک نمونه ارائه کرده است.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fa: برای اطلاعات بیشتر <a href="@html-specifications">مشخصات HTML</a> مربوط به W3C را ببینید یا از موتور جست‌وجوی دلخواه خود برای پیدا کردن سایت‌هایی که HTML را توضیح می‌دهند استفاده کنید.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fa: اکثر حروف غیرعادی می‌توانند به صورت مستقیم بدون هیچ مشکلی وارد شوند.

en: No HTML tags allowed.
fa: تگ‌های HTML مجاز نیستند.

en: Filters content in preparation for display.
fa: محتوا را موقع آماده سازی برای نمایش فیلتر می‌کند

en: By !author @time ago
fa: نوشته شده توسط !author در @time پیش

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
fa: انجمن %term و تمام زیر بخش‌های آن حذف شدند.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fa: تعداد پاسخ‌هایی که یک موضوع برای "داغ" به حساب آمدن باید داشته باشد.

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
fa: هیچ انجمن یا نگهدارنده‌ای وجود ندارد. از <a href="@container">افزودن نگهدارنده</a> یا <a href="@forum">افزودن انجمن</a> استفاده کنید.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
fa: انجمن: %term و تمام زیر بخش‌های آن حذف شدند.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
fa: ماژول انجمن به شما اجازه ایجاد انجمن‌های مباحثه رشته‌ای با قابلیت شبیه به سیستم‌های پیغام‌رسانی دیگر را می‌دهد. انجمن‌ها به این دلیل مفید هستند که به اعضای اجتماع اجازه بحث در مورد موضوعات با یکدیگر را می دهد در عین حالی که گفتگوها برای ارجاع های بعدی بایگانی می‌شوند. در یک انجمن، کاربران عناوین و رشته ها را در یک سلسله مراتب تودرتو ارسال می‌کنند، که اجازه می‌دهد بحث‌ها دسته‌بندی و گروه‌بندی شوند. سلسله مراتب انجمن عبارتند از:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
fa: چارچوب های اختیاری (مانند، <em>پشتیبانی</em>)، که می تواند نگه دارد:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
fa: انجمن ها (مانند، <em>نصب دروپال</em>)، که می تواند نگه دارد:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
fa: عناوین انجمن ارسال شده توسط کاربران (مانند، <em>چگونه یک سایت چندگانه دروپال ۶ راه اندازی کنیم</em>)، که بحث ها را شروع می کند و نقطه آغازی برای آن می باشد:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
fa: نظرات رشته ای ارسال شده توسط کاربران (مانند، <em>شما این گزینه ها را دارید...</em>).

en: Setting up forum structure
fa: راه اندازی ساختار انجمن

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
fa: برای راه اندازی چارچوب ها و انجمن ها برای نگهداری عناوین بحث های شما <a href="@forums">صفحه انجمن</a> را ببینید.

en: Starting a discussion
fa: شروع یک مبحث

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
fa: پیوند <a href="@create-topic">عنوان انجمن</a> در صفحه <a href="@content-add">افزودن محتوای جدید</a> اولین پست از یک بحث رشته‌ای یا رشته را ایجاد می‌کند.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
fa: فعال‌سازی ماژول انجمن یک قلم منوی پیش‌فرض به نام <em>انجمن ها</em> در منوی پیمایش ایجاد می‌کند که به <a href="@forums">صفحه انجمن‌ها</a> پیوند شده است.

en: Moving forum topics
fa: جابجایی موضوعات انجمن

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fa: یک مبحث انجمن (و تمام دیدگاه‌های آن) می‌تواند با انتخاب یک انجمن دیگر هنگام ویرایش مبحث، میان انجمن‌ها جابه‌جا شود. هنگام جابه‌جایی یک مبحث انجمن میان انجمن‌ها گزینه <em>Leave shadow copy</em> یک پیوند در انجمن اولیه به مکان جدید ایجاد می‌نماید.

en: Locking and disabling comments
fa: قفل نمودن و غیرفعال سازی دیدگاه‌ها

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fa: هنگامی که یک موضوع انجمن را ویرایش می‌کنید انتخاب <em>بسته</em> زیر <em>تنظیمات دیدگاه‌ها</em> مبحث را قفل (و از ثبت دیدگاه جدید جلوگیری) می‌کند. انتخاب <em>مخفی</em> زیر <em>تنظیمات دیدگاه‌ها</em> تمامی دیدگاه‌ها موجود را مخفی و از ثبت دیدگاه جدید جلوگیری می‌کند.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fa: انجمن ها شامل عناوین انجمن هستند. از چارچوب‌ها برای گروه‌بندی انجمن های مرتبط استفاده کنید.

en: Use containers to group related forums.
fa: از نگهدارنده‌ها برای گروه‌بندی انجمن‌های مرتبط استفاده کنید.

en: A forum holds related forum topics.
fa: یک انجمن موضوعات مرتبط انجمن را نگهداری می‌کند.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
fa: تصحیح نمایش عناوین انجمن شما. انجمن ها را در <a href="@forum-structure"> صفحه ساختار انجمن</a> سازماندهی کنید.

en: Add new @node_type
fa: افزودن @node_type جدید

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
fa: برای ارسال محتوای جدید در انجمن <a href="@login">وارد وب‌سایت</a> شوید.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fa: قلم %forum فقط یک نگهدارنده انجمن است انجمن نیست. لطفا یکی از انجمن‌های زیر آن را انتخاب کنید.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
fa: یک <em>موضوع انجمن</em>یک مبحث ادامه دار در یک انجمن را شروع می‌کند.

en: Control forum hierarchy settings.
fa: کنترل تنظیمات سلسله مراتب انجمن.

en: Forum navigation vocabulary
fa: واژگان پیمایش انجمن

en: Provides discussion forums.
fa: انجمن‌های مباحثه را مهیا می‌کند.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fa: این مراحل را برای برپایی و استفاده از سایتتان ادامه دهید:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
fa: <strong> آغاز به پست محتوا </strong> در آخر ، می توانید <a href="@content"> پست های جدیدی </a> به وب سایت خود اضافه کنید.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
fa: برای اطلاعات بیشتر، به موضوعات مشخص فهرست‌شده در بخش بعدی یا <a href="@handbook">کتابچه‌های راهنمای آنلاین دروپال</a> مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید در <a href="@forum">انجمن دروپال</a> پستی ارسال کنید یا گستره‌ی وسیع <a href="@support">سایر گزینه‌های پشتیبانی</a> در دسترس را مشاهده کنید.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
fa: ماژول راهنما <a href="@help-page">صفحات مرجع راهنما</a> و توصیه‌های وابسته به زمینه‌ی کاری برای راهنمایی شما در استفاده و پیکربندی ماژول‌ها ارائه می‌کند، که نقطه‌ی شروعی برای <a href="@handbook">کتابچه‌ی راهنمای آنلاین دروپال</a> است. کتابچه‌ها شامل اطلاعات به‌روزتر و جامع‌تری است، با دیدگاه‌های اشتراک‌یافته کاربران حاشیه‌نویسی شده است و به عنوان نقطه‌ی مرجع جامعی برای همه‌ی مستندات دروپال به کار می‌رود. برای اطلاعات بیشتر، بخش کتابچه‌ی آنلاین در رابطه با <a href="@help">ماژول راهنما</a> را ببینید.

en: Providing a help reference
fa: مرجع راهنما را فراهم می‌کند

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
fa: ماژول راهنما توضیحاتی برای هر یک از ماژول‌های فهرست‌شده در <a href="@help">صفحه مرجع راهنما</a> نمایش می‌دهد.

en: Providing context-sensitive help
fa: ارائه راهنمای حساس به زمینه

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
fa: ماژول راهنما توصیه‌ها و توضیحات مبتنی بر زمینه را در صفحات مختلف نمایش می‌دهد.

en: Edit %name style
fa: ویرایش استایل %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
fa: این سبک تصویر، در حال حاضر توسط یک ماژول فراهم شده است. برای تغییر تنظیمات آن بر روی دکمه "بازنویسی پیش‌فرض‌ها" کلیک کنید.

en: Image style name
fa: نام استایل تصویر

en: This image style is being provided by %module module and may not be renamed.
fa: این سبک تصویر توسط ماژول %module ارائه شده است، و امکان تغییر نام آن وجود ندارد.

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
fa: این نام برای تصاویر ایجاد شده در URL ها به کار می رود. تنها از حروف الفبایی و عددی، زیرخط (ـ)، و خط تیره (-) استفاده نمایید.

en: Select a new effect
fa: انتخاب اثر جدید

en: Override defaults
fa: رونویسی پیش‌فرض‌ها

en: Update style
fa: به‌روز رسانی سبک

en: Select an effect to add.
fa: یک اثر را برای افزودن انتخاب کنید.

en: The image effect was successfully applied.
fa: اثر تصویر با موفقیت اعمال شد.

en: Style name
fa: نام استایل

en: Create new style
fa: ایجاد سبک جدید

en: Style %name was created.
fa: سبک %name  ایجاد شد.

en: The image style name %name is already in use.
fa: نام سبک تصویر %name در حال استفاده است.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
fa: تنها از حروف الفبایی و عددی، زیرخط (ـ)، و خط تیره (-) برای نام های سبک استفاده نمایید.

en: No replacement, just delete
fa: بدون جایگزینی، فقط حذف

en: Replacement style
fa: جایگزینی سبک

en: Optionally select a style before deleting %style
fa: به صورت اختیاری یک سبک را پیش از حذف سبک %style انتخاب کنید

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fa: اگر این سبک در سایت در حال استفاده است، شما می توانید یک سبک دیگری برای جایگزینی آن انتخاب کنید. همه تصاویر تولید شده برای این سبک به طور دائمی پاک خواهند شد.

en: Style %name was deleted.
fa: استایل %name حذف شد.

en: Revert the %style style?
fa: سبک %style بازگردانده شود؟

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
fa: بازگشت این سبک، تنظیمات سفارشی را حذف خواهد کرد و پیش فرض های آماده توسط ماژول @module را به حالت عادی باز می گرداند.

en: Edit %label effect
fa: ویرایش اثر %label

en: Add %label effect
fa: افزودن اثر %label

en: Update effect
fa: به‌روز رسانی اثر

en: Add effect
fa: افزودن اثر

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید اثر @effect را از سبک %style حذف نمایید؟

en: The image effect %name has been deleted.
fa: افکت تصویر %name حذف شده است.

en: !name must be an integer.
fa: !name باید عدد باشد.

en: !name must be a positive integer.
fa: !name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fa: !name بایستی یک مقدار رنگ در مبنای ۱۶ باشد.

en: Width and height can not both be blank.
fa: عرض و ارتفاع هر دو نمی‌توانند خالی باشند.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fa: بخشی از تصویر که پس از برش باقی خواهد ماند.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fa: رنگ پس زمینه برای استفاده در مناطق قابل مشاهده تصویر. از رنگ های مبتنی بر وب در مبنای ۱۶ استفاده کنید. (#FFFFFF برای سفید, #000000 برای سیاه). برای شفافیت روی انواع عکس که آن را پشتیبانی می کند، خالی بگذارید.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fa: در حال حاضر سبکی وجود ندارد. <a href="!url">یکی اضافه کنید</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fa: در حال حاضر هیچ افکتی در این سبک وجود ندارد. با انتخاب گزینه‌ای از زیر یکی اضافه کنید.

en: view actual size
fa: نمایش اندازه واقعی

en: Sample original image
fa: نمونه‌برداری از تصویر اولیه

en: Sample modified image
fa: نمونه‌برداری از تصویر تغییریافته

en: Scale and crop
fa: تغییر اندازه و برش

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fa: تغییر اندازه عکس با استفاده از جعبه ابزار  %toolkit در %path موفقیت آمیز نبود (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fa: تغییر مقیاس عکس با استفاده از جعبه ابزار  %toolkit در %path موفقیت آمیز نبود (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fa: برش عکس با استفاده از جعبه ابزار  %toolkit در %path موفقیت آمیز نبود (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fa: تغییر اندازه و برش عکس با استفاده از جعبه ابزار  %toolkit در %path موفقیت آمیز نبود (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fa: چرخش عکس با استفاده از جعبه ابزار  %toolkit در %path موفقیت آمیز نبود (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fa: این فیلد، شناسه یک فایل تصویر را به صورت یک مقدار عددی ذخیره می‌کند.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fa: اگر هیچ تصویری آپلود نشد، این تصویر بر روی صفحه نمایش، نشان داده خواهد شد.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
fa: حداکثر اندازه‌ی مجاز تصویر به قالب پهناxارتفاع (مانند ۶۴۰x۴۸۰). برای نامحدود بودن، این گزینه را خالی رها کنید. در صورتی که تصویر بزرگ‌تر از حد مجاز بارگذاری شود، تغییر اندازه داده می شود تا به سایز مشخص شده در بیاید. تغییر اندازه ی تصویر پس از بارگذاری، سبب می شود که <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> در تصویر از دست برود.

en: Minimum image resolution
fa: حداقل ابعاد تصویر

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fa: حداقل اندازه‌ی مجاز تصویر به قالب پهناxارتفاع (مانند ۶۴۰x۴۸۰). برای نامحدود بودن، این گزینه را خالی رها کنید. در صورتی که تصویر کوچک‌تر از حد مجاز بارگذاری شود، پذیرفته نخواهد شد.

en: Enable <em>Alt</em> field
fa: فیلد <em>متن جایگزین</em> را فعال کن

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fa: خصوصیت متن جایگزین می‌تواند توسط موتورهای جستجو، صفحه‌خوان‌ها و یا هنگامی که تصویر بارگذاری نمی‌گردد استفاده شود.

en: Enable <em>Title</em> field
fa: فیلد <em>عنوان</em> را فعال کن

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fa: خصوصیت عنوان به صورت متن جایگزین هنگامی که موس بر روی تصویر قرار میگیرد کاربرد دارد.

en: Height and width values must be numeric.
fa: ارتفا و عرض باید عدد باشند.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
fa: مقادیر ارتفاع و عرض باید در فیلد !name مشخص شده باشند.

en: Preview image style
fa: پیش‌نمایش سبک تصویر

en: no preview
fa: بدون پیش نمایش

en: The preview image will be shown while editing the content.
fa: پیش نمایش تصویر هنگام ویرایش محتوا دیده خواهد شد.

en: Manipulating images
fa: دستکاری تصاویر

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
fa: با استفاده از افزونه تصویر شما می توانید تغییر مقیاس، برش، تغییر اندازه، چرخاندن و غیراشباع سازی تصاویر را بدون تغییر تصویر اصلی با <a href="@image">سبک های تصویر</a> انجام دهید. وقتی شما یک سبک تصویر را تغییر می دهید، افزونه به صورت خودکار همه تصاویر ایجاد شده را بازسازی می کند. هر سبک تصویر بایستی یک نام داشته باشد که در URL تصویر ساخته شده، استفاده خواهد شد. دو روش معمول برای نام گذاری سبک های تصویر وجود دارد (که بستگی به چگونگی سبک تصویری دارد که اعمال می شود):

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
fa: بر اساس محلی که در آن استفاده می‌شود: برای مثال <em>تصویر پروفایل</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
fa: ظاهرش را توصیف می کند . مثلا square-85x85

en: Attaching images to content as fields
fa: تصاویر را به صورت فیلدها به محتوا پیوست می‌کند

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fa: سبک های تصویر معمولا اندازه های بند انگشتی تصویر را با تغییر مقیاس (scale) و برش (crop) تصاویر فراهم می کنند، اما همچنین می توانند جلوه‌های دیگری را نیز پیش از نمایش تصویر اضافه کنند. وقتی یک تصویر با یک سبک نمایش داده می شود، یک فایل جدید ساخته می شود و تصویر اصلی بدون تغییر می ماند.

en: Administer image styles
fa: مدیریت سبک‌های تصویر

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fa: ایجاد و تغییر استایل برای تولید تغییرات تصاویر مانند تصاویر انگشتی

en: No defined styles
fa: سبکی تعریف نشده

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fa: تصویر در حال ایجاد شدن است. اندکی بعد دوباره تلاش کنید.

en: Error generating image.
fa: خطا در تولید تصویر.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fa: قادر به تولید تصویر مشتق شده واقع در %path نیست.

en: Generate image style
fa: تولید سبک تصویر

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fa: پیکربندی سبک‌هایی که می‌توانند برای تغییر اندازه یا تنظیم تصاویر در حالت نمایش مورد استفاده قرار بگیرند.

en: List the current image styles on the site.
fa: فهرست استایل های جاری تصاویر روی سایت

en: Add style
fa: افزودن سبک

en: Add a new image style.
fa: افزودن سبک تصویر جدید.

en: Configure an image style.
fa: پیکربندی سبک یک تصویر

en: Delete an image style.
fa: حذف یک سبک تصویر.

en: Revert style
fa: بازگشت سبک

en: Revert an image style.
fa: بازگشت یک سبک تصویر.

en: Edit image effect
fa: ویرایش یک اثر تصویر

en: Delete image effect
fa: حذف یک اثر تصویر

en: Add image effect
fa: افزودن اثر تصویر

en: Add a new effect to a style.
fa: افزودن اثر جدید به یک سبک.

en: Provides image manipulation tools.
fa: ابزار دستکاری تصاویر را مهیا می‌کند.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
fa: اگر زبان دلخواه شما در این لیست وجود ندارد، از بخش <em>زبان سفارشی</em> در زیر استفاده کنید.

en: Detection method
fa: روش تشخیص

en: Part of the URL that determines language
fa: بخشی از URL که زبان را تعیین می‌کند

en: Request/session parameter
fa: پارامتر نشست/درخواست

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fa: نام پارامتر درخواست/نشست مورد استفاده برای تعیین زبان دلخواه.

en: Filter translatable strings
fa: فیلتر نمودن متن‌های قابل ترجمه

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
fa: آیا از بازگردانی قالب‌های تاریخ برای %language به پیش‌فرض‌های سراسری اطمینان دارید؟

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
fa: بازگردانی، تمام قالب‌های بومی تاریخ برای این زبان را حذف می‌کند. این عمل قابل‌بازگشت نیست.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fa: ماژول محلی‌سازی اجازه می‌دهد سایت دروپالی شما در زبان‌هایی غیر از زبان پیش‌فرض انگلیسی ارائه شود و یا چندزبانه باشد. ماژول محلی‌سازی با نگه‌داری پایگاه داده‌ای از ترجمه‌ها و بررسی متونی که قرار است نمایش داده شوند فعالیت می‌کند. هنگامی که ترجمه‌ای برای زبانی که متن در آن به نمایش در می‌آید موجود است، ترجمه به جای متن اصلی نمایش داده می‌شود. هنگامی که ترجمه‌ای موجود نیست، متن اصلی نمایش داده می‌شود، و سپس برای بررسی توسط ترجمه کننده‌ها ذخیره می‌شود. برای اطلاعات بیشتر بخش کتابجه‌ی آنلاین برای <a href="@locale">ماژول محلی‌سازی</a> را ببینید.

en: Translating interface text
fa: ترجمه متون رابط کاربری

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
fa: ترجمه‌های متن در رابط دروپال می‌توانند توسط موارد زیر فراهم شوند:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
fa: ترجمه درون وب‌سایت شما، با استفاده از <a href='@translate'>رابط ترجمه‌ی</a>یکپارچه شده‌ی ماژول محلی‌سازی.

en: Configuring a multilingual site
fa: پیکربندی یک سایت چندزبانه

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
fa: با فعال‌سازی چند زبان، متن رابط را می‌توان ترجمه نمود، کاربران ثبت‌نام شده می‌توانند زبان برگزیده خود را انتخاب کنند، و نویسنده‌ها می‌توانند زبان خاصی را به محتوا منسوب کنند. <a href="@translations">ترجمه‌های اشتراک‌یافته</a> را از Drupal.org دریافت کنید.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
fa: افزودن یک زبان برای پشتیبانی در سایت شما. اگر نام زبان دلخواه شما در گزینه‌های کشویی <em>نام زبان</em> وجود ندارد، <em>زبان سفارشی</em> را کلیک کنید و کد زبان را همراه با جزئیات دیگر به صورت دستی وارد کنید. هنگام وارد کردن دستی کد زبان، اطمینان یابید که کد زبان استانداردی را وارد می‌کنید، زیرا این کد ممکن است توسط مرورگرها برای تعیین یک زبان نمایش مناسب استفاده شود.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fa: زبان از یک پارامتر درخواست/نشست تعیین شود. برای مثال: "http://example.com?language=de" زبان را به آلمانی تنظیم می‌کند، با توجه به استفاده از "de" در پارامتر "language".

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
fa: برای اطلاعات بیشتر در مورد افزودن پشتیبانی از زبان‌های بیشتر <a href="@languages">صفحه‌ی زبان‌ها</a> را مشاهده کنید.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
fa: این صفحه رشته‌های ترجمه شده را از فایل‌های تکی Gettext Portable Object (<em>.po</em>) وارد می‌کند. معمولا یک فایل <em>.po</em> (هر بسته‌ی ترجمه ممکن است شامل چندین فایل <em>.po</em>  باشد) ممکن است لازم باشد در یک ویرایشگر ترجمه‌های Gettext به صورت آفلاین ویرایش شود. وارد کردن یک فایل جداگانه‌ی <em>.po</em> می‌تواند پروسه‌ای طولانی باشد.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
fa: این صفحه به یک مترجم اجازه‌ی جست‌وجو برای رشته‌های ترجمه شده و نشده‌ی خاص را می‌دهد، و به هنگام ایجاد یا ویرایش ترجمه‌ها استفاده می‌شود. (توجه: برای انجام ترجمه‌هایی که شامل رشته‌های زیادی می‌شوند، استفاده از <a href="@export">خروجی</a> گرفتن از ترجمه‌ها و ویرایش آفلاین آن‌ها در ویرایشگر ترجمه‌ی Gettext می‌تواند راحت‌تر باشد). جست‌وجوها می‌توانند به رشته‌هایی که در گروه خاصی از متن یا در زبانی خاص وجود دارند محدود شوند.

en: Administer languages
fa: مدیریت زبان‌ها

en: Translate interface texts
fa: ترجمه متون رابط کاربری

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fa: ترتیب روش های تشخیص زبان برای محتوا . اگر نسخه ای از محتوا در زبان های تشخیص داده شده موجود باشد ، نمایش داده می شود.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fa: اولویت روش‌های تشخیص برای متن واسط کاربری. اگر ترجمه‌ای از متن واسط کاربری در زبان مشخص شده‌ای وجود داشت، آن ترجمه نشان داده خواهد شد.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
fa: تعیین زبان بر اساس URL (پیشوند آدرس یا دامنه).

en: Determine the language from a request/session parameter.
fa: تعیین زبان براساس یک پارامتر درخواست/نشست.

en: Follow the user's language preference.
fa: پیروی از زبان برگزیده کاربر.

en: Determine the language from the browser's language settings.
fa: تعیین زبان براساس تنظیمات زبان مرورگر.

en: Language switcher (@type)
fa: تغییر دهنده زبان (@type)

en: Detection and selection
fa: تشخیص و انتخاب

en: URL language detection configuration
fa: پیکربندی تشخیص زبان URL

en: Session language detection configuration
fa: پیکربندی تشخیص زبان نشست

en: Localize
fa: بومی‌سازی

en: Localize date formats
fa: بومی‌سازی قالب‌های تاریخ

en: Reset date formats
fa: بازنشانی قالب‌بندی‌ها تاریخ

en: Reset localized date formats to global defaults
fa: بازگردانی قالب‌های بومی تاریخ به پیش‌فرض‌های سراسری

[ctx: Long month name]
en: January
fa: ژانویه

[ctx: Long month name]
en: February
fa: فوریه

[ctx: Long month name]
en: March
fa: مارس

[ctx: Long month name]
en: April
fa: آوریل

[ctx: Long month name]
en: May
fa: می

[ctx: Long month name]
en: June
fa: ژوئن

[ctx: Long month name]
en: July
fa: ژوئیه

[ctx: Long month name]
en: August
fa: اوت

[ctx: Long month name]
en: September
fa: سپتامبر

[ctx: Long month name]
en: October
fa: اکتبر

[ctx: Long month name]
en: November
fa: نوامبر

[ctx: Long month name]
en: December
fa: دسامبر

en: add link
fa: افزودن پیوند

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fa: هنوز هیچ پیوند منویی وجود ندارد. <a href="@link">افزودن پیوند</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fa: متنی که باید برای این پیوند در منو استفاده شود.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیر این پیوند منو. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مثل %add-node یا یک آدرس خارجی مثل %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اول %front را وارد کنید.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fa: پیوندهای منویی که فعال نباشند در هیچ منویی ظاهر نخواهد شد.

en: Show as expanded
fa: نمایش به صورت باز

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fa: در صورت انتخاب، اگر این پیوند منو زیرشاخه داشته باشد، منو همیشه به صورت گسترده نمایش می‌یابد.

en: Parent link
fa: پیوند والد

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: حداکثر عمق برای یک منو و تمامی زیر شاخه‌هاش محدود به !maxdepth است. چنانچه هنگام پیمایش منو انتخاب برخی اقلام منو باعث تجاوز از این محدودیت شود، آن پیوند منو به عنوان والد در دسترس نخواهند بود.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fa: اختیاری؛ در منو، پیوندهای سنگین‌تر ته نشین و پیوندهای سبک تر نزدیک به بالا قرار می‌گیرند.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید منوی سفارشی %item را حذف کنید؟

en: The menu link %title has been deleted.
fa: پیوند منو %title حذف شد.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید منوی %item را به مقدار پیش‌فرض بازنشانی کنید؟

en: The menu link was reset to its default settings.
fa: پیوند منو به تنظیمات پیش‌فرض بازنشانی شد.

en: No Main links
fa: پیوندهای اصلی وجود ندارد

en: Source for the Main links
fa: منبع پیوندهای اصلی

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fa: آنچه باید به عنوان پیوندهای اصلی (عموما در بالای صفحه) نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: No Secondary links
fa: پیوندهای ثانویه وجود ندارد

en: Source for the Secondary links
fa: منبع پیوندهای ثانویه

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fa: انتخاب منبع منوی پیوندهای ثانویه یک گزینه پیشرفته است که به شما اجازه می‌دهد تا از یک منبع برای پیوندهای اصلی (در حال حاضر%main) و پیوندهای فرعی استفاده کنید: اگر منوی منبع دو سطح از از عمق را داشته باشد سطح بالاتر منو در پیوندهای اصلی و فرزندان پیوند فعال در پیوندهای ثانویه ظاهر خواهند شد.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fa: منوی سفارشی %title و تمامی پیوندهای آن حذف شدند.

en: Deleted menu link %title.
fa: پیوند منوی %title حذف شد.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fa[0]: <strong>هشدار:</strong> در حال حاضر 1 پیوند منو در %title وجود دارد که حذف خواهد شد (اقلام تعریف شده توسط سیستم باز نشانی خواهند شد).
fa[1]: <strong>هشدار:</strong>در حال حاضر @count پیوند منو در %title وجود دارند که حذف خواهند شد (اقلام تعریف شده توسط سیستم بازنشانی خواهند شد).

en: Managing menus
fa: اداره منوها

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت منوها و عناصر منوها</em> می‌توانند منوهای سفارشی را در <a href="@menu">صفحه مدیریت منوها</a> اضافه، ویرایش و یا حذف کنند. منوهای سفارشی می‌توانند منوهای مخصوص سایت باشند، منوی پیوندهای خارجی یا هر ترکیبی از منوهای داخلی و خارجی باشند. شما می‌توانید تعداد نامحدوی از منوی جدید اضافه کنید. هرکدام از این منوها به صورت خودکار یک بلوک اختصاص یافته به خود را خواهد داشت. با انتخاب <em>لیست پیوندها</em> شما می‌توانید پیوندهای منوی داده شده را اضافه، ویرایش و یا حذف کنید. این صفحه که پیوندها را لیست نموده یک رابط کاربری بکش و رها کن برای کنترل ترتیب و ایجاد سلسله مراتب منوها مهیا نموده است.

en: Displaying menus
fa: نمایش منوها

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fa: بعد از ایجاد یک منو شما باید بلوک جدید ایجاد شده را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال و تعیین موقعیت کنید.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fa: شما می‌توانید بلوک جدید ایجاد شده این منو را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال کنید.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fa: هر منویی یک بلوک متناظر با خود دارد که می‌توانید آنر از طریق <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> اداره کنید.

en: Administer menus and menu items
fa: مدیریت منوها و آیتم‌های منو

en: Provide a menu link
fa: ارائه یک پیوند منو

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
fa: پیوندهای منو با وزن کمتر قبل از پیوندهای با وزن بیشتر نمایش داده می‌شوند.

en: Available menus
fa: منوهای در دسترس

en: The menus available to place links in for this content type.
fa: منوهای در دسترس برای افزودن پیوندهای این نوع از محتوا.

en: Default parent item
fa: آیتم والد پیش‌فرض

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fa: آیتم منویی که در فرم نوشتن محتوا، آیتم پیش فرض والد برای پیوند جدید است را انتخاب کنید.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fa: منوهای جدید به سایت خود اضافه کنید, منوهای موجود را ویرایش کنید و پیوندهای منوها را بازآرایی و تغییر نام دهید.

en: Parent menu items
fa: عناصر منوی والد

en: Edit menu link
fa: ویرایش پیوند منو

en: Reset menu link
fa: بازنشانی پیوند منو

en: Delete menu link
fa: حذف پیوند منو

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fa: منوی <em>پیمایش</em> حاوی پیوندهایی برای بازدیدکنندگان سایت شما است. این پیوندها به صورت خودکار توسط برخی ماژول‌ها به منوی <em>پیمایش</em> افزوده می‌شود.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fa: منوی <em>کاربر</em> شامل پیوندهای مرتبط با حساب کاربری است همانند پیوند «خروج».

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fa: منوی <em>مدیران</em> شامل پیوندهایی برای کارهای مدیریتی است.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: manage display
fa: اداره نمایش

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fa: هیچ نوع محتوایی در دسترس نیست. <a href="@link">یک نوع محتوا اضافه کنید</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. این متن به صورت بخشی از لیست در صفحه <em>افزودن محتوای جدید</em> نمایش داده خواهد شد. پیشنهاد می‌شود این نام با یک حرف بزرگ شروع شود و فقط شامل حروف، اعداد و فاصله باشد. این نام باید منحصربه‌فرد باشد.

en: Machine name: @name
fa: نام ماشینی: @name

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fa: شرح مختصر نوع محتوا. این متن در صفحه <em>افزودن محتوای جدید</em> نمایش داده خواهد شد.

en: Preview before submitting
fa: پیش‌نمایش قبل از ارسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fa: این متن هنگام ایجاد یا ویرایش محتوا از این نوع، در بالای صفحه نمایش داده می‌شود.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت محتوا</em> می‌توانند این گزینه‌ها را رونویسی کنند.

en: Display author and date information.
fa: اطلاعات نویسنده و تاریخ را نشان بده.

en: Author username and publish date will be displayed.
fa: نام کاربری نویسنده و تاریخ انتشار نمایش داده خواهد شد.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین غیر معتبر. لطفا یک نام غیر از %invalid وارد کنید.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
fa[0]: %type برای 1 محتوای سایت شما استفاده شده است. اگر این نوع محتوا را حذف نمایید، شما قادر به ویرایش محتوای %type نخواهید بود و ممکن است به درستی نمایش داده نشود.
fa[1]: %type برای @count محتوای سایت شما استفاده شده است. اگر این نوع محتوا را حذف نمایید، شما قادر به ویرایش محتوای %type نخواهید بود و ممکن است به درستی نمایش داده نشود.

en: Publish selected content
fa: انتشار محتوای انتخابی

en: Unpublish selected content
fa: عدم انتشار محتوای انتخابی

en: Promote selected content to front page
fa: ارتقای محتوای انتخابی به صفحه اول

en: Demote selected content from front page
fa: تنزل محتوای انتخابی از صفحه اول

en: Make selected content sticky
fa: تبدیل محتوای انتخابی به سرمطلب

en: Make selected content not sticky
fa: تبدیل محتوای انتخابی به غیر سر مطلب

en: Delete selected content
fa: حذف محتوای انتخابی

en: Deleted @count posts.
fa: @count محتوا حذف شدند.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fa[0]: آیا از حذف این مورد اطمینان دارید؟
fa[1]: آیا از حذف این موارد اطمینان دارید؟

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>ویرایش @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fa: شما هنوز هیچ نوع محتوایی تعریف نکرده‌اید. برای افزودن یک نوع محتوای جدید به <a href="@create-content">صفحه ایجاد نوع محتوا</a> بروید.

en: Revision log message
fa: پیغام گزارش بازبینی

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fa: یک توضیح درباره تغییراتی که می‌دهید. این توضیحات به دیگران کمک می‌کند انگیزه شما را درک کنند.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fa: نشانه‌های مرتبط با اقلام منحصر به فرد محتوا یا «گره‌ها».

en: The unique ID of the content item, or "node".
fa: ID منحصر به فرد قلم محتوا یا «گره».

en: The main body text of the node.
fa: متن بدنه محتوا.

en: The summary of the node's main body text.
fa: خلاصه متن بدنه محتوا.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
fa: مجوزهای دسترسی به محتوا احتیاج به بازسازی دارد. <a href="@node_access_rebuild">مجوزها را بازسازی کنید</a> .

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fa: ماژول گره ایجاد، ویرایش، حذف، تنظیمات، و نمایش محتوای اصلی سایت را مدیرت می‌کند. اقلام محتوای مدیریت‌شده توسط ماژول گره معمولا به صورت صفحاتی در سایت شما نمایش داده می‌شوند، و شامل یک عنوان، مقداری متاداده (نویسنده، تاریخ ایجاد، نوع محتوا، ...)، و فیلدهای اختیاری شامل متن یا داده‌های دیگر هستند (فیلدها توسط <a href="@field">ماژول فیلد</a> مدیریت می‌شوند). برای اطلاعات بیشتر، مدخل <a href="@node">ماژول گره</a> در کتابچه راهنمای آنلاین را مشاهده کنید.

en: Creating content
fa: ایجاد محتوا

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
fa: هنگامی که محتوای جدید ایجاد شود، ماژول گره اطلاعاتی پایه‌ای درباره محتوا ذخیره می‌کند، شامل نویسنده، تاریخ ایجاد و <a href="@content-type">نوع محتوا</a>. این ماژول همچنین <em>گزینه‌های انتشار</em> را مدیریت می‌کند، که تعیین می‌کند محتوا منتشر گردد یا نه، به صفحه اصلی ارتقا یابد، و/یا در بالای فهرست‌های محتوا ماندگار باشد یا نه. تنظیمات پیش‌فرض را می‌توان برای هر <a href="@content-type">نوع محتوا</a> در سایت پیکربندی نمود.

en: Creating custom content types
fa: ایجاد انواع محتوای سفارشی

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
fa: ماژول گره به کاربران دارای مجوز <em>مدیریت انواع محتوا</em> قابلیت <a href="@content-new">ایجاد انواع محتوای جدید</a> را علاوه بر انواع پیکربندی‌شده پیش‌فرض می‌دهد. ایجاد انواع محتوای سفارشی توانایی ایجاد <a href="@field">فیلدها</a> و پیکربندی تنظیمات پیش‌فرض را فراهم می‌سازد که مناسب نیازهای متفاوت محتواهای مختلف سایت است.

en: Administering content
fa: مدیریت محتوا

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
fa: <a href="@content">صفحه مدیریت محتوا</a> امکان بررسی و مدیریت دسته‌ای محتوای سایت شما را می‌دهد.

en: Creating revisions
fa: ایجاد بازبینی

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fa: ماژول گره به شما قابلیت ایجاد چندین نسخه از هر محتوا، و امکان بازگردانی به نسخه‌های قدیمی را با استفاده از تنظیمات <em>اطلاعات بازبینی</em> می‌دهد.

en: User permissions
fa: مجوزهای کاربر

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fa: ماژول گره تعدادی مجوز برای هر نوع داده می‌سازد، که می‌توان برای نقش‌ها در <a href="@permissions">صفحه مجوزها</a> تعیین نمود.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fa: هر یک از انواع محتوا می‌تواند دارای فیلدهای متفاوتی باشد، و رفتارها و مجوزهای متفاوتی به آن منسوب شود.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fa: آیتم‌های محتوا می‌توانند با استفاده از حالت‌های نمایشی مختلف به نمایش درآیند: چکیده، محتوای کامل، چاپ، RSS و غیره. <em>چکیده</em> قالبی کوتاه است که معمولا در لیستی از چندین آیتم محتوا استفاده می‌شود. <em>محتوای کامل</em> معمولا به هنگام نمایش محتوا در صفحه‌ی خودش استفاده می‌شود.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fa: شما در اینجا می‌توانید تعیین کنید برای محتوای %type در هر یک از حالت‌های نمایش، کدام فیلدها نمایش داده شوند و کدام فیلدها مخفی باشند. همچنین تعیین کنید فیلدها در هر حالت نمایش به چه صورتی نمایش داده شود.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fa: بازبینی به شما اجازه می‌دهد تا تفاوتهای بین چند بازبینی یک محتوای ارسالی را رد گیری کنید وبه یک نسخه قدیمی بازگردید.

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Search result
fa: نتایج جستجو

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fa: محتوای این صفحه توسط کاربری تغییر کرده است، یا شما تغییرات خود را قبلا با استفاده از این فرم ثبت کرده‌اید. در نتیجه، تغییرات شما قابل ذخیره نیست.

en: Administer content types
fa: مدیریت انواع محتوا

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: View published content
fa: مشاهده محتوای منتشر شده

en: Access the content overview page
fa: مشاهده صفحه خلاصه محتوا

en: Bypass content access control
fa: عدم کنترل دسترسی به محتوا

en: View content revisions
fa: مشاهده بازبینی‌های محتوا

en: Revert content revisions
fa: برگشت بازبینی‌های محتوا

en: Delete content revisions
fa: حذف بازبینی‌های محتوا

en: View own unpublished content
fa: مشاهده محتوای منتشر نشده خود

en: Content is sticky at top of lists
fa: محتوا سرمطلب است

en: Content is promoted to the front page
fa: محتوا در صفحه اول است

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Number of recent content items to display
fa: تعداد اقلام جدید‌ترین محتوا برای نمایش

en: Show block for specific content types
fa: نمایش بلوک برای انواع محتوای خاص

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
fa: این بلوک را فقط در صفحاتی نشان بده که محتوای نوع داده شده را نمایش می‌دهند. اگر نوعی را انتخاب نکنید محدودیتی برای نوع خاصی قرار داده نخواهد شد.

en: Welcome to @site-name
fa: به @site-name خوش آمدید

en: No front page content has been created yet.
fa: هنوز هیچ محتوایی برای صفحه اول ساخته نشده است.

en: Unpublish content
fa: عدم انتشار محتوا

en: Make content sticky
fa: ارتقای محتوا به سرمطلبی

en: Make content unsticky
fa: تنزل محتوا از سرمطلبی

en: Promote content to front page
fa: ارتقای محتوا به صفحه اول

en: Remove content from front page
fa: تنزل محتوا از صفحه اول

en: Change the author of content
fa: تغییر نویسنده محتوا

en: Save content
fa: ذخیره محتوا

en: Unpublish content containing keyword(s)
fa: عدم انتشار محتوا شامل کلمه(های) کلیدی

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fa: محتوا اگر حاوی یکی از عبارت‌های بالا باشد از حالت انتشار خارج می‌گردد. از یک لیست حساس به بزرگی و کوچکی حروف، و جداشده با کاما استفاده کنید. مانند: funny, bungee jumping, "Company, Inc"

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fa: اگر سایت مشکلاتی در ارتباط با مجوزها را تجربه می‌نماید، ممکن است نیاز به بازسازی حافظه موقت مجوزها باشد. این بازسازی تمام مجوزهای محتوا را حذف می‌کند و آنها را با مجوزهایی براساس ماژول‌ها و تنظیمات فعلی جایگزین می‌کند. بازسازی ممکن است زمان زیادی طول بکشد اگر تنظیمات مجوز پیچیده یا محتوای زیادی داشته باشید. پس از اتمام بازسازی، محتوا به صورت خودکار از مجوزهای جدید استفاده خواهد کرد.

en: Node Access Permissions
fa: مجوزهای دسترسی محتوا

en: One permission in use | @count permissions in use
fa[0]: یک مجوز در حال استفاده
fa[1]: @count مجوز در حال استفاده

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fa: انواع محتوا شامل وضعیت پیش‌فرض, ارتقا به صفحه اول, تنظیمات, دیدگاه‌ها و غیره را اداره کنید.

en: Edit content type
fa: ویرایش نوع محتوا

en: Don't display post information
fa: اطلاعات مطلب را نشان نده

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
fa: این سایت از <a href="@openid-net">OpenID</a> پشتیبانی می‌کند که یک راه امن برای ورود به چندین وب‌سایت با استفاده از فقط یک نام کاربری و کلمه‌ی عبور است. OpenID نیاز به مدیریت چندین نام کاربری و کلمه‌ی عبور برای وب‌سایت‌های متعدد را برطرف می‌کند.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
fa: اگر یک OpenID دارید، آدرس سرور OpenID خود را در زیر وارد کنید (مثال: myusername.openidprovider.com). دفعه‌ی بندی که وارد سیستم می‌شوید، می‌توانید از این آدرس به جای یک نام کاربری و رمزعبور عادی استفاده کنید. اگر بخواهید می‌توانید چندین سرور OpenID داشته باشید؛ آن‌ها را در اینجا اضافه کنید.

en: Logging in with OpenID
fa: ورود با استفاده از OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
fa: برای وارد شدن با OpenID، کاربر باید یک حساب OpenID داشته باشد. سپس کاربران می‌توانند با استفاده از OpenID خود در سایت حساب کاربری بسازند، یک یا چندین OpenID را به یک حساب کاربری موجود اختصاص دهند، و با استفاده از OpenID وارد شوند. این کار از زحمت ثبت‌نام کم می‌کند، که باعث افزایش تعداد کاربران شده و راهی ایمن و راحت به کاربران ارائه می‌کند. از آنجایی که OpenID نمی‌نواند تضمین کند که یک کاربر واقعی و معتبر است، تایید با ایمیل همچنان الزامیست. هنگامی که کاربران وارد می‌شوند با گزینه‌ی ورود آدرس OpenID خود، که مشابه <em>myusername.openidprovider.com</em> خواهد بود مواجه می‌شوند. سپس سایت با سرور OpenID ارتباط برقرار می‌کند. این کار جهت اهراز هویت کاربر است. اگر کاربران وارد نشده باشند، سرور OpenID از کاربر رمزعبور آن‌ها را خواهد پرسید. در هیچ مرحله‌ای سایتی که به آن وارد می‌شوند رمزعبور OpenID کاربران را ثبت نخواهد کرد.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
fa: پس از تایید پست الکترونیکی خود، می‌توانید با OpenID وارد شوید.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
fa: متاسفانه این OpenID معتبر نیست. مطمئن شوید ID خود را به درستی وارد نموده‌اید.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fa: ثبت‌نام را با پر کردن فرم زیر تمام کنید. اگر حساب کاربری دارید، می‌توانید هم‌اکنون <a href="@login">وارد شوید</a> و OpenID خود را در «حساب من» اضافه کنید.

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
fa: ثبت حساب کاربری با استفاده از اطلاعات داده شده توسط ارائه کننده‌ی OpenID شما به خاطر علت‌هایی که در زیر لیست شده‌اند با شکست مواجه شد. ثبت نام را با پرکردن فرم زیر تمام کنید. اگر حساب کاربری دارید، می‌توانید هم‌اکنون <a href="@login">وارد شوید</a> و OpenID خود را در «حساب من» اضافه کنید.

en: Access the administrative overlay
fa: مشاهده میز کار مدیریت

en: View administrative pages in the overlay.
fa: مشاهده صفحات مدیریتی در میز کار

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
fa: رابط مدیریت دروپال را در یک پوشش نمایش می دهد

en: @title dialog
fa: پنجره @title

en: Creating aliases
fa: ایجاد مسیرهای مستعار

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
fa: کاربران با <a href="@permissions">مجوزهای</a> کافی می‌توانند هنگامی که محتوایی را می‌افزایند یا ویرایش می‌کنند، مسیرهای مستعار در بحش <em>تنظیمات مسیر نشانی</em> را ایجاد کنند. چند مثال از مسیرهای مستعار:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
fa: <em>member/jane-smith</em> به عنوان مسیر مستعار داخلی <em>user/123</em> انتخاب شد.

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
fa: <em> تیم درباره ما </em> نام مستعار مسیر داخلی <em>node/456</em>

en: Managing aliases
fa: مدیریت نام‌های مستعار

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
fa: ماژول مسیر راهی برای جست‌وجو و نمایش <a href="@aliases">لیستی از مسیرهای مستعار</a> را فراهم می‌سازد که در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید. مسیرهای مستعار می‌توانند از طریق این لیست، اضافه، ویرایش و حذف شوند.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fa: مسیرهای مستعار نامی متفاوت برای مسیرهای فعلی تعریف می‌نمایند. بطور مثال مسیر مستعار 'about' میتواند به جای مسیر 'node/1' استفاده شود. هر مسیر می‌تواند دارای مسیرهای مستعار متعددی باشد.

en: Administer URL aliases
fa: مدیریت نام مستعار  URL

en: Create and edit URL aliases
fa: ایجاد و ویرایش اسامی مستعار  URL ها

en: The alias is already in use.
fa: این مسیر مستعار قبلا استفاده شده.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fa: به صورت دلخواه یک مسیر جایگرین که از طریق آن این عبارت قابل دسترسی خواهد بود تعیین کنید. از یک مسیر وابسته استفاده کنید. در انتها سلش نگذارید در غیر این صورت مسیر مستعار کار نخواهد کرد.

en: Enabling execution of PHP in text fields
fa: فعال کردن اجرای کدهای PHP در فیلدهای متنی

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
fa: ماژول فیلتر PHP به کاربرانی که مجوز استفاده از آن را دارند، اجازه‌ی وارد کردن کد PHP سفارشی را می‌دهد که هنگام پردازش صفحه‌ی سایت شما اجرا خواهد شد. درحالی که این قابلیت اگر توسط کاربران مورد اعتماد و با تجربه‌ی کار با PHP استفاده شود ویژگی قدرتمند و انعطاف‌پذیری خواهد بود، هنگام استفاده توسط کاربران بدخواه یا بی‌تجربه مشکل امنیتی خطرناک و بزرگی خواهد بود. حتی یک کاربر مورد اعتماد با وارد کردن کدهای اشتباه با بد می‌تواند سایت را ناخواسته به خطر بیاندازد. باید مجوز استفاده از فیلتر PHP را فقط به کاربرانی بدهید که حداکثر اعتماد به آن‌ها را دارید، علاوه بر این، همه‌ی کدهای PHP افزوده شده از طریق فیلتر PHP باید قبل از استفاده به دقت بررسی شوند. <a href="@php-snippets">قطعه کدهای نمونه‌ی PHP</a> را می‌توان در Drupal.org پیدا نمود.

en: Use PHP for settings
fa: استفاده از PHP برای تنظیمات

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
fa: <p>افزودن یک بلوک سفارشی به سایت شما، به نام «خوش‌امدید»، با فرمت متنی «کد PHP» (یا فرمت دیگری که از ورود PHP پشتیبانی می‌کند)، کد زیر را در بنده‌ی بلوک وارد کنید:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
fa: <p>برای نمایش نام یک کاربر ثبت‌نام کرده، در عوض از این استفاده کنید:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
fa: ماژول PHP غیرفعال شد. هر نوع محتوای موجودی که از فیلتر PHP استفاده می‌کرده به صورت متن عادی قابل مشاهده خواهد بود. این کار ممکن است با نمایش اطلاعات حساس، اگر در کد PHP استفاده شده باشند، یک ریسک امنیتی ایجاد کند.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
fa: ماژول نظرسنجی می‌تواند برای ساخت نظرسنجی‌های ساده یا پرسشنامه‌هایی که داده‌های آماری را نمایش می‌دهند استفاده شود. نظرسنجی راه خوبی برای دریافت بازخورد از کاربران سایت  و اعضای جامعه کاربری است. برای اطلاعات بیشتر بخش کتابچه‌ی آنلاین در رابطه با <a href="@poll">ماژول نظرسنجی</a> را ببینید.

en: Creating a poll
fa: ایجاد نظرسنجی

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
fa: کاربران می‌توانند با کلیک کردن نظرسنجی در صفحه‌ی a href="@add-content">افزودن محتوای جدید</a>، وارد کردن سوال‌های پرسیده شده، جواب‌های ممکن و تعداد رای شروع برای هر جواب یک نظرسنجی بسازند. وضعیت (بسته یا فعال) بودن و طول دوره‌ (مدت زمانی که نظرسنجی برای آراء جدید باز می‌ماند) نیز می‌تواند تعیین شود.

en: Viewing polls
fa: مشاهده نظرسنجی

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
fa: شما می‌توانید صفحه‌ی <a href="@poll">نظرسنجی</a> را برای دیدن همه‌ی نظرسنجی‌های جاری ببینید یا همچنین بلوک <em>جدیدترین نظرسنجی‌ها</em> را در <a href="@blocks">صفحه‌ی مدریت بلوک‌ها</a> فعال کنید. برای رای دادن یا دیدن نتایج یک نظرسنجی خاص، می‌توانید روی خود نظرسنجی کلیک کنید.

en: Vote on polls
fa: رای دادن به نظرسنجی‌ها

en: Cancel and change own votes
fa: لغو و تغییر رای خود

en: Your vote was cancelled.
fa: رای شما لغو شد.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
fa: برای فعال کردن جست‌وجوی این فیلد بر اساس مقدار، عنوانی برای صفحه‌ی نتایج وارد کنید. کلمه‌ی <code>%value</code> با مقدار متناظر جایگزین خواهد شد. یک مثال عنوان صفحه «افرادی که رنگ مورد علاقه‌شان %value است» می‌باشد. این کار فقط برای فیلدهای عمومی قابل انجام است.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
fa: برای فعال کردن جست‌وجوی این فیلد بر اساس مقدار، عنوانی برای صفحه‌ی نتایج وارد کنید. یک مثال عنوان صفحه «افرادی که استخدام شده‌اند» می‌باشد. این کار فقط برای فیلدهای عمومی قابل انجام است.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
fa: ماژول پروفایل به مدیران امکان تعریف فیلدهای سفارشی (مانند کشور، نام کامل یا سن) برای پروفایل کاربران را می‌دهد، که در بخش <a href="@user">حساب من</a> نمایش داده خواهد شد. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری درباره‌ی خودشان به اشتراک بگذارند، و به سایت‌های اجتماعی برای سازماندهی کاربران حول یک اطلاعات معین کمک می‌کند. برای اطلاعات بیشتر، مدخل <a href="@profile">ماژول پروفایل</a> در کتابچه راهنمای آنلاین را مشاهده کنید.

en: Adding fields to the default profile
fa: افزودن فیلدها به پروفایل پیش‌فرض

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
fa: برای فراهم کردن قابلیت وارد کردن اطلاعات بیشتر در باره‌ی خود برای کاربران، ماژول پروفایل اجازه‌ی اضافه کردن فیلدهای اضافی به پروفایل پیش‌فرض کاربر را می‌دهد. مثالی از فیلدهای اضافه شده‌ی معمول <em>محل سکونت</em>، <em>شرکت</em>، <em>سن</em> یا <em>درباره‌ی من</em> است.

en: User information pages
fa: صفحات اطلاعات کاربری

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
fa: ماژول پروفایل پیوندهایی برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره کاربران سایت فراهم می‌کند. شما می‌توانید هم یک <a href="@profile">صفحه فهرست کاربران</a> اصلی را مشاهده کنید و هم صفحات حاوی توضیحات بیشتری را با کلیک بر روی فیلدهای پیوند شده در هر پروفایل مشاهده کنید. برای نمونه، فهرست <a href="@profile-country">افرادی که در کانادا زندگی می‌کنند</a> در Drupal.org تمام کاربرانی را که در فیلد <em>کشور</em> پروفایل خود <em>کانادا</em> را وارد کرده‌اند، نمایش می‌دهد.

en: Author information block
fa: بلوک اطلاعات نویسنده

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
fa: <em>بلوک اطلاعات نویسنده</em> بلوک پیش‌فرضی است که توسط ماژول پروفایل ایجاد می‌شود و در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> می‌توان آن را فعال کرد. این بلوک به بازدیدکنندگان وب‌سایت شما اطلاعاتی درباره نویسنده صفحه‌ای که مشغول خواندن آن هستند، نمایش می‌دهد.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
fa: این صفحه فهرستی از فیلدهای پروفایل سفارشی نمایش یافته در صفحه <em>حساب من</em> برای کاربر را نمایش می‌دهد. برای ارائه یک ساختار، فیلدهای مشابه و مرتبط را می‌توان در یک دسته قرار داد. برای افزودن یک دسته (یا ویرایش یک دسته موجود)، یک فیلد پروفایل را ویرایش کنید و یک نام دسته جدید وارد نمایید.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
fa: محتوای شما را با metadata غنی می‌کند تا به دیگر برنامه‌ها (مثل موتورهای جست‌وجو) اجازه‌ی فهم بهتر ارتباطات آن‌ها و خصیصه‌هایشان را بدهد.

en: The active search modules have been changed.
fa: ماژول‌های جستجوی فعال تغییر کردند.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa[0]: شما باید حداقل یک کلید واژه با 1 حرف یا بیشتر وارد کنید.
fa[1]: شما باید حداقل یک کلید واژه با @count حرف یا بیشتر وارد کنید.

en: Searched %type for %keys.
fa: %keys در %type جستجو شدند.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
fa: ماژول جست‌وجو امکان اندیس‌گذاری و جست‌وجوی محتوا بر اساس کلمات کلیدی مشخص و کاربران بر اساس نام کاربری یا رایانامه را می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر، بخش کتابچه‌ی آنلاین در رابطه با <a href="@search-module">ماژول جست‌وجو</a> را ببینید.

en: Searching content and users
fa: جستجوی محتوا و کاربران

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
fa: کاربران دارای مجوز <em>استفاده از جستجو</em> می‌تواند از بلوک جستجو و <a href="@search">صفحه جستجو</a> استفاده کنند. کاربران دارای مجوز <em>مشاهده محتوای منتشر شده</em> می‌توانند برای محتوای دارای کلیدواژه‌های مطابق جستجو کنند. کاربران دارای مجوز <em>مشاهده پروفایل‌های کاربران</em> می‌توانند برای کاربران دارای کلیدواژه در نام‌های کاربری‌شان جستجو کنند، و کاربران دارای مجوز <em>مدیریت کاربران</em> می‌توانند برای کاربران براساس پست الکترونیکی‌شان جستجو کنند. علاوه بر این، کاربران دارای مجوز <em>استفاده از جستجوی پیشرفته</em> می‌توانند محتوا را با استفاده از روش‌های پیچیده‌تر جستجو و فیلترسازی با استفاده از گزینه <em>جستجوی پیشرفته</em> در <a href="@search">صفحه جستجو</a> پیدا کنند.

en: Indexing content with cron
fa: شاخص گذاری محتوا با کرون

en: Configuring search settings
fa: پیکربندی تنظیمات جستجو

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
fa: ماژول جستجو حاوی یک بلوک <em>فرم جستجو</em>ی پیش‌فرض است، که می‌توان آن را فعال، و در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> پیکربندی نمود. این بلوک برای کاربران دارای مجوز <em>جستجوی محتوا</em> در دسترس است.

en: Extending Search module
fa: توسعه ماژول جستجو

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
fa: به صورت پیش‌فرض، ماژول جستجو تنها از تطبیق دقیق کلیدواژه در جستجوی محتوا پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید این رفتار را با نصب یک ماژول ریشه‌یاب مختص زبان خود (همچون <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">ریشه‌یاب پورتر</a> برای آنگلیسی آمریکایی)، که امکان تطبیق واژه‌هایی همچون walk، walking و walked را با یکدیگر می‌دهد، تغییر دهید. یک راهکار دیگر، استفاده از یک فناوری جستجوی شخص ثالث همراه با قابلیت‌های داخلی ریشه‌یابی و تطبیق جزئی لغات، همچون <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> یا <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a> است. این ماژول‌ها و سایر <a href="@contrib-search">ماژول‌های مکمل مرتبط با جستجو</a> را می‌توانید با مراجعه به Drupal.org دریافت کنید.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fa: <ul>
    <li>از صحت املایی عبارت اطمینان حاصل کنید.</li>
    <li>گیومه‌ها را از عبارت جستجوی خود بردارید، تا برای هر کلمه به صورت مجزا جستجو شود. <em>bike shed</em> معمولا نتایج بیشتری از <em>&quot;bike shed&quot;</em> تشان خواهد داد.</li>
    <li>جستجوی خود را به کمک <em>OR</em> آزادانه‌تر انجام دهید. <em>bike OR shed</em> معمولا نتایج بیشتری از <em>bike shed</em> نشان خواهد داد.</li>
    </ul>

en: Administer search
fa: مدیریت جستجو

en: Use search
fa: از جستجو استفاده کنید

en: Use advanced search
fa: استفاده از جستجوی پیشرفته

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fa: تنظیمات مربوط به جستجو و دیگر گزینه‌های فهرست گذاری را پیکربندی کنید.

en: Choose a set of shortcuts to use
fa: یک مجموعه میانبر انتخاب کنید

en: Choose a set of shortcuts for this user
fa: یک مجموعه میانبر برای این کاربر انتخاب نمایید.

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
fa: شما در حال حاضر از مجموعه میانبر جدید %set_name استفاده می‌کنید. شما می‌توانید آن را در این صفحه ویرایش نمایید، یا <a href="@switch-url">به مجموعه دیگری بازگردید.</a>

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fa: %user در حال حاضر از مجموعه میانبری به نام %set_name استفاده می‌کند. شما می‌توانید آن را در این صفحه ویرایش کنید.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fa: شما اکنون از مجموعه میانبر %set-name استفاده می‌کنید.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fa: %user در حال حاضر از مجموعه میانبر %set_name استفاده می‌کند.

en: Change set
fa: تغییر مجموعه

en: The shortcut set has been updated.
fa: مجموعه میانبر به‌روز شد.

en: Add new shortcut
fa: افزودن میانبر جدید

en: Editing @shortcut
fa: ویرایش @shortcut

en: The name of the shortcut.
fa: نام میانبر.

en: The path to the shortcut.
fa: مسیر میانبر.

en: The link must correspond to a valid path on the site.
fa: پیوند باید به مسیر معتبری در سایت اشاره نماید.

en: The shortcut %link has been updated.
fa: میانبر %link به‌روز شد.

en: Added a shortcut for %title.
fa: یک میانبر برای %title افزوده شد.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
fa: آیا از حذف میانبر %title اطمینان دارید؟

en: The shortcut %title has been deleted.
fa: میانبر %title حذف شد.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fa: امکان افزودن میانبر برای %title وجود نداشت.

en: Adding and removing shortcuts
fa: افزودن و حذف کردن میانبرها

en: Displaying shortcuts
fa: نمایش میانبرها

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
fa: شما می‌توانید میانبرهای خود را با فعال‌سازی بلوک میانبرها در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> نمایش دهید. ماژول‌های مدیریتی معینی نیز میانبرهای شما را نمایش می‌دهند؛ برای مثال، <a href="@toolbar-help">ماژول نوار ابزار</a> هسته، آنها را در نزدیکی بالای صفحه، همراه با یک پیوند <em>ویرایش میانبرها</em> نمایش می‌دهد.

en: Administer shortcuts
fa: مدیریت میانبرها

en: @shortcut_set shortcuts
fa: میانبرهای @shortcut_set

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fa: افزودن به میانبرهای %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fa: افزودن به میانبرها

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fa: برداشتن از میانبرهای %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fa: حذف از میانبرها

en: Edit shortcuts
fa: ویرایش میان‌برها

en: Add shortcut
fa: افزودن میانبر

en: Edit shortcut
fa: ویرایش میانبر

en: Delete shortcut
fa: حذف میانبر

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد لیست‌های پیوندهای میانبر سفارشی را مدیریت کنند.

en: Value @value is TRUE.
fa: مقدار @value TRUE است.

en: Value @value is FALSE.
fa: مقدار @value FALSEاست.

en: Value @value is NULL.
fa: مقدار @value NULL است.

en: Value @value is not NULL.
fa: مقدار @value خالی نیست.

en: Value @first is equal to value @second.
fa: مقدار @first با مقدار @second برابر است.

en: Value @first is not equal to value @second.
fa: مقدار @first با مقدار @second برابر نیست.

en: Value @first is identical to value @second.
fa: مقدار @first با مقدار @second یکسان است.

en: Value @first is not identical to value @second.
fa: مقدار @first با مقدار @second یکسان نیست.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fa: آزمایش به علت یک خطای جدی تکمیل نشد.

en: Link with label %label found.
fa: پیوند با برچسب %label پیدا شد.

en: Link with label %label not found.
fa: پیوند با برچسب %label پیدا نشد.

en: Link containing href %href found.
fa: پیوند با مقصد %href پیدا شد.

en: No link containing href %href found.
fa: هیچ پیوندی با مقصد %href پیدا نشد.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
fa: پیوند %label (@url_target) در @url_before کلیک شد

en: Option @option for field @id is selected.
fa: گزینه @option برای فیلد @id انتخاب شده است.

en: Option @option for field @id is not selected.
fa: گزینه @option برای فیلد @id انتخاب نشده است.

en: Administer tests
fa: مدیریت آزمایش‌ها

en: The test run finished in @elapsed.
fa: اجرای آزمایش در @elapsed تمام شد.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fa: از دکمه <em>پاکسازی محیط</em> برای پاکسازی فایل‌ها و جدول‌های موقتی استفاده نمایید.

en: PHP open_basedir restriction
fa: محافظت PHP open_basedir

en: unblock IP address
fa: رفع مسدودیت آدرس IP

en: block IP address
fa: مسدود کردن آدرس‌ IP

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fa: ماژول آمار برای هر صفحه معین، تعداد مشاهدات، مشاهده‌کننده، صفحه قبلی که کاربر مشاهده نموده (URL ارجاع‌دهنده) و زمان مشاهده آن را نمایش می‌دهد. این آمار برای تعیین اینکه کاربران چگونه سایت را مشاهده و پیمایش می‌کنند، مفید است. برای اطلاعات بیشتر، مدخل <a href="@statistics">ماژول آمار</a> را در کتابچه راهنمای آنلاین مشاهده کنید.

en: Managing logs
fa: اداره گزارش‌ها

en: Viewing site usage
fa: مشاهده استفاده از سایت

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
fa: ماژول آمار به تجزیه جزئیات کاربران شما و نحوه استفاده آنها از سایت کمک می‌کند. این ماژول چهار نوع گزارش را ارائه می‌کند:

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
fa: <a href="@recent-hits">بازدیدهای اخیر</a> اطلاعاتی درباره آخرین فعالیت‌ها در سایت شما نمایش می‌دهد، شامل URL و عنوان صفحه دسترسی شده، نام کاربر (اگر موجود باشد) و آدرس IP بازدیدکننده.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
fa: <a href="@top-referrers">ارجاع‌دهنده‌های برتر</a> محلی که بازدیدکنندگان از آن می‌آیند (URL ارجاع‌دهنده) را نمایش می‌دهد.

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
fa: <a href="@top-pages">صفحات برتر</a> لیستی از صفحات را به ترتیب دفعات مشاهده نمایش می‌دهد.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
fa: <a href="@top-visitors">بازدیدکنندگان برتر</a>، فعال‌ترین بازدیدکنندگان سایت شما را نشان می‌دهد، و به شما اجازه منع بازدیدکنندگان سوءاستفاده کننده را می‌دهد.

en: Displaying popular content
fa: مشاهده برترین محتوا

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fa: این ماژول حاوی یک بلوک <em>محتوای محبوب</em> است که پربازدیدترین صفحات امروز و همیشه را نمایش می‌دهد. برای استفاده از بلوک، <em>شمارش مشاهده‌های محتوا</em> را در <a href="@statistics-settings">صفحه تنظیمات آمار</a> فعال کنید، و بعد می‌توانید بلوک را در <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال و پیکربندی نمایید.

en: Page view counter
fa: شمارشگر مشاهده صفحه

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
fa: ماژول آمار شامل یک شمارنده برای هر صفحه است، که با هر مشاهده افزوده می‌شود. برای استفاده از شمارنده، <em>شمارش مشاهده‌های محتوا</em> را در <a href="@statistics-settings">صفحه تنظیمات آمار</a> فعال کنید، و <a href="@permissions">مجوزها</a>ی لازم (<em>مشاهده تعداد بازدیدهای محتوا</em>) را تعیین نمایید تا شمارنده برای کاربران قابل‌مشاهده باشد.

en: Administer statistics
fa: مدیریت آمار

en: View content access statistics
fa: مشاهده آمار دسترسی محتوا

en: View content hits
fa: مشاهده تعداد بازدیدهای محتوا

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
fa: جزئیات و عملکرد گزارش‌های آمار دسترسی به سایت خود را کنترل کنید.

en: Screenshot for !theme theme
fa: نمایی از پوسته !theme

en: Settings for !theme theme
fa: تنظیمات پوسته %theme

en: Disable !theme theme
fa: غیرفعال نمودن پوسته !theme

en: Set !theme as default theme
fa: تعیین !theme به عنوان پوسته پیش‌فرض

en: Enable !theme theme
fa: فعال‌سازی پوسته !theme

en: Enable and set default
fa: فعال نمودن و تنظیم به عنوان پیش‌فرض

en: Enable !theme as default theme
fa: فعال‌سازی !theme به عنوان پوسته پیش‌فرض

en: default theme
fa: پوسته پیش‌فرض

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fa: «پوسته پیش‌فرض» را انتخاب نمایید تا همیشه از پوسته‌ی مربوط به سایر بخش‌های سایت در اینجا نیز استفاده شود.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fa: هنگام ویرایش یا ایجاد محتوا از پوسته مدیریت استفاده شود

en: The %theme theme has been enabled.
fa: پوسته %theme فعال شد.

en: The %theme theme was not found.
fa: پوسته %theme یافت نشد.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fa: %theme پوسته پیش‌فرض است و غیرفعال نمی‌شود.

en: The %theme theme has been disabled.
fa: پوسته %theme غیرفعال شد.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fa: لطفا توجه داشته باشید که پوسته مدیریت هنوز بر روی %admin_theme تنظیم شده است؛ در نتیجه، پوسته‌ی این صفحه تغییری نکرده است. گرچه، تمام بخش‌های غیرمدیریتی سایت پوسته‌ی انتخاب شده %selected_theme را به صورت پیش‌فرض نمایش خواهند داد.

en: %theme is now the default theme.
fa: %theme هم‌اکنون پوسته پیش‌فرض است.

en: User verification status in comments
fa: تایید هویت کاربر در دیدگاه‌ها

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fa: این تنظیمات فقط برای پوسته‌های بر پایه موتور پوسته %engine وجود دارند.

en: The logo could not be uploaded.
fa: آرم بارگذاری نشد.

en: The favicon could not be uploaded.
fa: نماد بارگذاری نشد.

en: The custom logo path is invalid.
fa: مسیر سفارشی آرم معتبر نیست.

en: The custom favicon path is invalid.
fa: مسیر سفارشی نماد معتبر نیست.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fa: @module (<span class="admin-missing">ناسازگار با</span> نسخه @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fa: این نسخه با هسته دروپال !core_version سازگار نیست و باید جایگزین شود.

en: Would you like to continue with the above?
fa: آیا با شرایط فوق مایلید ادامه دهید؟

en: Enter a valid IP address.
fa: یک IP آدرس معتبر وارد کنید.

en: This IP address is already blocked.
fa: این IP آدرس در حال حاضر مسدود است.

en: You may not block your own IP address.
fa: شما نمی‌توانید IP آدرس خود را بلوک کنید.

en: The IP address %ip has been blocked.
fa: IP آدرس %ip مسدود شد.

en: Are you sure you want to delete %ip?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %ip را حذف کنید؟

en: The IP address %ip was deleted.
fa: IP آدرس %ip حذف شد.

en: How this is used depends on your site's theme.
fa: طرز استفاده از شعار به پوسته سایت شما بستگی دارد.

en: Number of posts on front page
fa: تعداد مطالب ارسالی در صفحه اول

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fa: حداکثر تعداد صفحه‌های که در صفحه‌ها خلاصه مطالب مانند صفحه اول دیده می‌شود.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده برای کاربر جاری غیر مجاز باشد نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «دسترسی مجاز نیست» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده با هیچ محتوای مطابقت نکند نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «صفحه پیدا نشد» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: Errors and warnings
fa: خطاها و هشدارها

en: Clear all caches
fa: پاکسازی تمامی حافظه‌های موقت

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
fa: <strong class="error"><a href="!file-system">پوشه فایل‌های عمومی</a> را برای در دسترس نمودن بهینه سازی تنظیم نمایید.</strong>

en: Bandwidth optimization
fa: بهینه‌سازی پهنای باند

en: Compress cached pages.
fa: صفحه‌ها ذخیره شده را فشرده کن.

en: Public file system path
fa: مسیر سیستم فایل عمومی

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
fa: مسیر سیستم فایل که فایل‌های عمومی در آن ذخیره خواهند شد. این پوشه باید موجود باشد و توسط دروپال قابل نوشتن باشد. این پوشه باید نسبت به ریشه دروپال نصب شده نسبی باشد و از وب قابل دسترس باشد.

en: Private file system path
fa: مسیر سیستم فایل خصوصی

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fa: مسیر سیستم فایل محلی که فایل‌های موقت در آن ذخیره خواهند شد. این مسیر نباید از طریق وب در دسترس باشد.

en: Default download method
fa: روش دریافت پیش‌فرض

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fa: این تنظیمات بعنوان شیوه ترجیح داده شده دانلود بکار برده می‌شوند. استفاده از فایل‌‌های عمومی کارآمدتر است اما کنترل دسترسی را فراهم نمی‌سازد.

en: Description of your site, included in each feed.
fa: شرح سایت شما؛ در هر خوراک ظاهر خواهد شد.

en: Time zones
fa: نواحی زمانی

en: Users may set their own time zone.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fa: به کاربران در هنگام ورود یادآوری شود که منطقه زمانی خود را تعیین نکرده‌اند.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fa: فقط هنگامی که کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند پذیرفته می‌شود.

en: Time zone for new users
fa: ناحیه زمانی کاربران جدید

en: Default time zone.
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض.

en: Empty time zone.
fa: ناحیه زمانی خالی

en: Users may set their own time zone at registration.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را هنگام ثبت نام تنظیم کنند.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
fa: هیچ نوع تاریخی در دسترس نیست. <a href="@link">یک نوع تاریخ اضافه کنید</a>.

en: Add date type
fa: افزودن نوع تاریخ

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
fa: نوع تاریخ فقط باید شامل حروف الفبایی و زیرخط باشد.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
fa: این نوع تاریخ موجود است. لطفا یک نوع تاریخ منحصربه‌فرد وارد کنید.

en: New date type added successfully.
fa: نوع تاریخ جدید اضافه شد.

en: Put site into maintenance mode
fa: قرار دادن سایت در حالت نگهداری

en: Maintenance mode message
fa: پیغام حالت نگهداری سایت

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fa: پیغامی که به بازدیدکنندگان هنگامی که سایت در حالت نگهداری است نمایش داده می‌شود.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
fa: آدرس‌های شبیه به <code>example.com/user</code> به جای <code>example.com/?q=user</code>.

en: Requires: !module-list
fa: نیازمند: !module-list

en: Required by: !module-list
fa: ضروری برای: !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نوع تاریخ %type را حذف کنید؟

en: Removed date type %type.
fa: نوع تاریخ %type حذف شد.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
fa: هیچ نوع قالب‌بندی سفارشی تاریخ موجود نیست. <a href="@link">یک قالب‌بندی تاریخ اضافه کنید</a>.

en: Displayed as
fa: نمایش داده شده به صورت

en: Displayed as %date
fa: نمایش داده شده به صورت %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fa: قالب‌بندی تاریخ تعریف شده توسط کاربر. <a href="@url">راهنمای PHP</a> را برای گزینه‌های در دسترس مطالعه کنید.

en: Save format
fa: ذخیره قالب‌بندی

en: This format already exists. Enter a unique format string.
fa: این قالب‌بندی هم اکنون موجود است. یک رشته قالب‌بندی منحصر به فرد وارد کنید.

en: Custom date format updated.
fa: قالب‌بندی سفارشی تاریخ به‌روز شد.

en: Custom date format added.
fa: قالب‌بندی سفارشی تاریخ افزوده شد.

en: Available actions:
fa: عملکردهای در دسترس

en: Create an advanced action
fa: یک عملکرد پیشرفته ایجاد کنید

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
fa: برچسب منحصر به فرد این عملکرد پیشرفته. این برچسب در رابط کاربری ماژول‌هایی که با عملکردها یکپارچه می‌شود نمایش داده خواهد شد. مانند ماژول راه‌انداز.

en: Deleted %ip
fa: %ip حذف شد

en: Enabled theme | Enabled themes
fa[0]: پوسته فعال
fa[1]: پوسته‌های فعال

en: Disabled theme | Disabled themes
fa[0]: پوسته غیرفعال
fa[1]: پوسته‌های غیرفعال

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fa[0]: برای نصب @module باید ماژول @required را فعال کنید.
fa[1]: برای نصب @module باید ماژول‌های @required را فعال کنید.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fa: نشان گذارهای تنظیمات سایت و دیگر اطلاعات کلی.

en: Tokens related to times and dates.
fa: نشان گذارهای وابسته به زمان و تاریخ.

en: Tokens related to uploaded files.
fa: نشان گذارهای وابسته به فایل‌های بارگذاری شده.

en: URL (brief)
fa: URL (مختصر)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fa: آدرس صفحه اول سایت بدون پروتکل.

en: Short format
fa: قالب‌بندی کوتاه

en: A date in 'short' format. (%date)
fa: یک تاریخ در «قالب‌بندی» کوتاه. (%date)

en: Medium format
fa: قالب‌بندی متوسط

en: A date in 'medium' format. (%date)
fa: یک تاریخ در «قالب‌بندی» متوسط. (%date)

en: Long format
fa: قالب‌بندی بلند

en: A date in 'long' format. (%date)
fa: یک تاریخ در «قالب‌بندی» بلند. (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fa: یک تاریخ در قالب‌بندی سفارشی. برای جزئیات !php-date را ببینید

en: the PHP documentation
fa: مستندات PHP

en: Time-since
fa: زمان از

en: Raw timestamp
fa: الگوی زمانی خام

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fa: تاریخ در قالب‌بندی الگوی زمانی UNIX

en: Managing modules
fa: اداره ماژول‌ها

en: Managing themes
fa: مدیریت پوسته‌ها

en: Managing caching
fa: اداره حافظه موقت

en: Performing system maintenance
fa: اقدام به نگهداری سایت

en: Configuring basic site settings
fa: پیکربندی تنظیمات اولیه سایت

en: Configuring actions
fa: پیکربندی عملکردها

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
fa: پوسته پیش‌فرض را برای وب‌سایت خود انتخاب و پیکربندی کنید. <a href="@themes"> پوسته‌های دیگری </a> نیز موجود است.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
fa: برای گسترش دادن قابلیت‌های دروپال، <a href="@modules">ماژول‌های اشتراک‌یافته</a> بیشتری را دانلود کنید.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fa: برای نگهداری یک سایت امن و به‌روز، به طور منظم، <a href="@updates">به روز رسانی‌های موجود</a> را بررسی و نصب کنید. همواره پس از به روز رسانی یک ماژول، <a href="@update-php">اسکریپت به‌روز رسانی</a> را اجرا کنید.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fa: برای نگهداری یک سایت امن و به‌روز، به طور منظم، <a href="@updates">به روز رسانی‌های موجود</a> را بررسی کنید. همواره پس از به روز رسانی یک ماژول، <a href="@update-php">اسکریپت به‌روز رسانی</a> را اجرا کنید.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
fa: برای نگهداری یک سایت امن و به‌روز، به طور منظم، به روز رسانی‌های موجود را بررسی کنید. همواره پس از به روز رسانی یک ماژول، <a href="@update-php">اسکریپت به‌روز رسانی</a> را اجرا کنید. برای به‌روز رسانی و نصب ماژول‌ها و پوسته‌ها، ماژول مدیریت بروز رسانی (Update manager) را نصب کنید.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
fa: اگر به نسخه جدیدتری از دروپال به‌روزرسانی می‌نمایید، یا ماژول‌ها و پوسته‌های اشتراک‌یافته را به‌روزرسانی می‌کنید، ممکن است نیاز به اجرای <a href="@update-php">اسکریپت به‌روزرسانی</a> باشد.

en: Administer modules
fa: مدیریت ماژول‌ها

en: Administer site configuration
fa: مدیریت پیکربندی سایت

en: Administer themes
fa: مدیریت پوسته‌ها

en: Administer actions
fa: مدیریت عملکردها

en: Use the administration pages and help
fa: استفاده از صفحه‌های مدیریتی و راهنما

en: Use the site in maintenance mode
fa: استفاده از نگهداری سایت

en: View site reports
fa: مشاهده گزارش‌های سایت

en: Block IP addresses
fa: مسدود کردن آدرس‌های IP

en: Public files
fa: فایل‌های عمومی

en: Public local files served by the webserver.
fa: فایل‌های عمومی سرویس داده شده توسط وب سرور

en: Private local files served by Drupal.
fa: فایل‌های خصوصی سرویس داده شده توسط دروپال.

en: Temporary files
fa: فایل‌های موقت

en: Temporary local files for upload and previews.
fa: فایل‌های محلی موقت برای بارگذاری و پیش‌نمایش.

en: Update modules
fa: به‌روزرسانی ماژول‌ها

en: Update themes
fa: به‌روزرسانی پوسته‌ها

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fa: رمز شما در پایگاه داده ذخیره نخواهد شد و فقط برای ایجاد ارتباط استفاده خواهد شد.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fa: ارتباط بین سرور شما و سرور میزبان فایل ها برقرار خواهد شد. در اغلب موارد این دو یک ماشین هستند و "localhost" صحیح است.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fa: <a href="@user-edit">تنظیمات منطقه زمانی حساب</a> خود را پیکربندی کنید.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fa: زمان محلی و منطقه زمانی دلخواه خود را انتخاب نمایید. تاریخ و ساعت‌ها در این سایت با استفاده از این منطقه زمانی نمایش داده خواهد شد.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
fa: تنظیمات شما در صورت امکان به صورت خودکار تشخیص داده می‌شود. انتخاب خود را تایید نمایید و ذخیره را کلیک کنید.

en: System help
fa: راهنمای سیستم

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل ایجاد نیست.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fa: پوشه %directory وجود دارد اما قابل نوشتن نیست و نمی‌توان آنرا قابل نوشتن نمود.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fa: آدرس پست الکترونیکی گیرنده پیغام، یا اینکه [node:author:mail]، [comment:author:mail]، ... را وارد نمایید تا نامه الکترونیکی را برای نویسنده ارسال اولیه بفرستید.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود، می‌توانید از نشانه‌هایی مانند: [node:title], [user:name] و [comment:body] برای تولید پیغامی که در هر ارسال تغییر می‌کند استفاده کنید. همه نشانه‌ها در تمامی محتوا در دسترس نخواهد بود.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fa: پیغامی که برای کاربر جاری ارسال خواهد شد. می‌توانید از نشانه‌هایی مانند: [node:title], [user:name] و [comment:body] برای تعیین داده‌های متغیر در هر ارسال پیغام استفاده کنید. همه نشانه‌ها در تمام زمینه‌ها در دسترس نخواهد بود.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fa: نیرو گرفته از <a href="@poweredby">دروپال</a>

en: AHAH callback
fa: درخواست AHAH

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fa: مدیریت بلوک‌ها، انواع محتوا، منوها و غیره.

en: Select and configure your theme
fa: پوسته‌ی خود را انتخاب و پیکربندی کنید

en: Enable theme
fa: فعال‌سازی پوسته

en: Disable theme
fa: غیرفعال نمودن پوسته

en: Set default theme
fa: تعیین پوسته پیش‌فرض

en: Configure default and theme specific settings.
fa: پیکربندی تنظیمات پیش‌فرض و مختص پوسته.

en: IP address blocking
fa: تحریم IP آدرس

en: Manage blocked IP addresses.
fa: مدیریت نشانی‌های آی‌پی بسته‌شده.

en: Delete IP address
fa: حذف نشانی IP

en: Media tools.
fa: ابزارهای رسانه.

en: Tools related to web services.
fa: ابزارهای وابسته به وب سرویس‌ها.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fa: شرح سایت. تعداد اقلام هر خوراک و عناوین/خلاصه/متن کامل بودن آنها را پیکربندی کنید.

en: Development tools.
fa: ابزارهای توسعه.

en: Maintenance mode
fa: حالت نگهداری

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fa: برای نگهداری سایت را آفلاین کنید یا به حال آنلاین برگردانید.

en: Logging and errors
fa: سوابق و خطاها

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fa: تنظیمات مربوط به ماژول‌های ثبت وقایع و هشدار. ماژول‌های مختلفی می‌توانند رویدادهای سیستم دروپال را به مسیرهای متفاوتی هدایت کنند مانند syslog ، database ، email  و غیره.

en: Regional and language
fa: مناطق و زبان‌ها

en: Regional settings, localization and translation.
fa: تنظیمات منطقه‌ای، بومی‌سازی و ترجمه.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fa: تنظیمات مربوط به تعیین کشور و منطقه زمانی پیش فرض سایت.

en: Configure display formats for date and time.
fa: پیکربندی قالب‌های نمایش تاریخ و ساعت.

en: Add new date type.
fa: افزودن نوع تاریخ جدید.

en: Delete date type
fa: حذف نوع تاریخ

en: Allow users to delete a configured date type.
fa: به کاربران اجازه بده یک نوع تاریخ پیکربندی شده را حذف کنند.

en: Configure display format strings for date and time.
fa: تنظیم رشته‌های فالب‌دهی نمایش زمان و تاریخ.

en: Edit date format
fa: ویرایش قالب‌بندی تاریخ

en: Allow users to edit a configured date format.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد تا یک قالب‌بندی تاریخ را ویرایش کنند.

en: Search and metadata
fa: جستجو و داده‌ها

en: Local site search, metadata and SEO.
fa: جستجوی محلی سایت ، اطلاعات متا و بهینه سازی برای موتور های جستحو

en: General system related configuration.
fa: پیکربندی عمومی سیستم.

en: Tools that enhance the user interface.
fa: ابزار های ارتقا رابط کاربری

en: Content workflow, editorial workflow tools.
fa: گردش محتوا، ابزارهای ویرایشگر جریان کار

en: Content authoring
fa: ایجاد محتوا

en: Settings related to formatting and authoring content.
fa: تنظیمات برای قالب بندی و تولید محتوا

en: more information
fa: اطلاعات بیشتر

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fa: تابع phpinfo() به دلایل امنیتی غیرفعال شده است. برای مشاهده اطلاعات phpinfo() سرور خود، تنظیمات PHP خود را تغییر دهید، یا با مدیر سرور خود تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر صفحه <a href="@phpinfo">فعال‌سازی و غیرفعال نمودن phpinfo()</a> در کتابچه راهنما را مشاهده کنید.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fa: برای اجرای کرون خارج از سایت، به مسیر <a href="!cron">!cron</a> مراجعه کنید.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: ایجاد خودکار پوشه با شکست مواجه شد، که ممکن است به خاطر مشکلات مجوز باشد. برای ادامه مراحل نصب، پوشه را ایجاد کنید و مجوزهای لازم را به صورت دستی بدهید. یا مطمئن شوید که برنامه نصب مجوز لازم برای ایجاد خودکار پوشه را دارد. برای اطلاعات بیشتر، لطفا فایل INSTALL.txt یا <a href="@handbook_url">راهنمای آنلاین</a> را ببینید.

en: Your configuration has been saved.
fa: پیکربندی شما ذخیره شد.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fa: هیچ واژگانی در دسترس نیست. یک <a href="@link">واژگان اضافه کنید</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fa: هیچ واژه‌ای در دسترس نیست. یک <a href="@link">واژه اضافه کنید</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fa: در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fa: نشان گذارهای وابسته به واژه‌های رده‌بندی.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fa: نشان گذارهای وابسته به واژگان‌های رده‌بندی.

en: Creating vocabularies
fa: ایجاد واژگان

en: <em>vocabulary</em>: Music
fa: <em>واژگان</em>: موسیقی

en: <em>term</em>: Jazz
fa: <em>واژه</em>: جاز

en: <em>term</em>: Rock
fa: <em>واژه</em>:راک

en: Assigning vocabularies to content types
fa: اختصاص لغات به انواع محتوا

en: Classifying content
fa: طبقه‌بندی محتوا

en: Viewing listings and RSS feeds by term
fa: نمایش لیست ها و فید های  RSS با اصطلاحات

en: Extending Taxonomy module
fa: توسعه ماژول رده‌بندی

en: Administer vocabularies and terms
fa: مدیریت واژگان و واژه‌ها

en: Edit terms in %vocabulary
fa: ویرایش واژه‌ها در %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
fa: حذف واژه‌ها از %vocabulary

en: Taxonomy term page
fa: صفحه واژه رده بندی

en: Term reference
fa: مرجع واژه

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fa: این فیلد یک مرجع به یک واژه رده‌بندی را ذخیره می‌کند.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fa: ویجت تکمیل خودکار اصطلاحات (تگ گذاری)

en: Displaying administrative links
fa: نمایش پیوندهای مدیریت

en: Use the administration toolbar
fa: استفاده از نوار ابزار مدیریت

en: Tracking new and updated site content
fa: پیگیری محتوای جدید و به‌روز شده‌ی سایت

en: Tracking user-specific content
fa: ردیابی محتوای مربوط به کاربر

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fa: برای دنبال کردن محتوای به روز شده و جدید یک کاربر به خصوص، برگهٔ <em>دنبال کردن</em> را در صفحهٔ پروفایل کاربر انتخاب کنید.

en: All recent content
fa: تمام محتوای جدید

en: My recent content
fa: محتوای جدید من

en: Track content
fa: پیگیری محتوا

en: Enables tracking of recent content for users.
fa: امکان پیگیری جدیدترین مطالب را برای کاربران فراهم می‌کند.

en: Configuring content types for translation
fa: پیکربندی انواع محتوا برای ترجمه

en: Assigning a language to content
fa: اختصاص یک زبان به محتوا

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
fa: از لیست بازشونده <em>زبان</em> برای انتخاب زبان مقتضی هنگام ایجاد یا ویرایش محتوا استفاده کنید.

en: Translating content
fa: ترجمه محتوا

en: Maintaining translations
fa: نگهداری ترجمه‌ها

en: Translate content
fa: ترجمه محتوا

en: There is already a translation in this language.
fa: یک ترجمه در این زبان وجود دارد.

en: Trigger: !description
fa: راه‌انداز: !description

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
fa: هیچ کنشی برای این راه‌انداز موجود نیست. <a href="@link">افزودن کنش</a>.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
fa: کنش %label افزوده شد، که برای ذخیره تغییرات مشخصه الزامی است.

en: Configuring triggers and actions
fa: پیکربندی راه‌اندازها و کنش‌ها

en: When either saving new content or updating existing content
fa: هنگام ذخیره محتوای جدید یا به‌روزرسانی محتوای موجود

en: After saving updated content
fa: پس از ذخیره محتوای به‌روز شده

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
fa: هنگام ذخیره دیدگاه جدید یا به‌روزرسانی یک دیدگاه موجود

en: After creating a new user account
fa: بعد از ایجاد یک حساب کاربری جدید

en: After updating a user account
fa: پس از به‌روزرسانی یک حساب کاربری

en: Configure when to execute actions.
fa: پیکربندی کنید چه موقع کنش‌ها به اجرا گذاشته شوند.

en: Installing updates
fa: نصب به‌روز رسانی‌ها

en: Preparing to update your site
fa: اقدام برای به‌روز رسانی سایت شما

en: Installing %project
fa: نصب %project

en: Preparing to install
fa: اقدام برای نصب

en: Error installing / updating
fa: خطا در نصب / به‌روزرسانی

en: Installed %project_name successfully
fa: %project_name با موفقیت نصب شد

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fa: به‌روزرسانی با موفقیت انجام شد. سایت شما از حالت تعمیر بیرون آورده شد.

en: Update was completed successfully.
fa: به‌روزرسانی با موفقیت انجام شد.

en: Update failed! See the log below for more information.
fa: به روزرسانی انجام نشد! برای اطلاعات بیشتر گزارش زیر را مشاهده کنید.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fa: به روزرسانی انجام نشد! برای اطلاعات بیشتر گزارش زیر را مشاهده کنید.
    سایت شما هنوز در حالت تعمیر و نگهداری قرار دارد.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fa: نصب با موفقیت انجام شد. سایت شما از حالت تعمیر بیرون آورده شد.

en: Installation was completed successfully.
fa: نصب با موفقیت انجام شد.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fa: نصب ناموفق بود! برای اطلاعات بیشتر گزارش رویداد زیر را ببینید.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fa: به روزرسانی انجام نشد! برای اطلاعات بیشتر گزارش زیر را مشاهده کنید. سایت شما هنوز در حالت تعمیر و نگهداری قرار دارد.

en: Failed to get available update data.
fa: دریافت اطلاعات به‌روزرسانی‌های دسترس موفقیت‌آمیز نبود.

en: No available update data
fa: هیچ اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس نیست

en: Checking available update data
fa: بررسی اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس

en: Trying to check available update data ...
fa: تلاش برای بررسی اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس...

en: Error checking available update data.
fa: خطا در هنگام بررسی اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس.

en: Checking available update data ...
fa: بررسی اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس...

en: Checked available update data for %title.
fa: اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس برای %title بررسی شد.

en: Failed to check available update data for %title.
fa: بررسی داده‌های به‌روزرسانی موجود برای %title ناموفق بود.

en: An error occurred trying to get available update data.
fa: هنگام تلاش برای دریافت اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس خطایی رخ داد.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fa[0]: اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس برای یک پروژه بررسی شد.
fa[1]: اطلاعات به‌روز‌رسانی در دسترس برای @count پروژه بررسی شد.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fa[0]: دریافت داده‌های به‌روزرسانی برای ۱ پروژه ناموفق بود.
fa[1]: دریافت داده‌های به‌روزرسانی برای @count پروژه ناموفق بود.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fa: مشکلی در دریافت اطلاعات به‌روز‌رسانی پیش آمده است. بعدا بار دیگر تلاش کنید.

en: (Theme)
fa: (پوسته)

en: (Release notes)
fa: (نکات انتشار)

en: (Security update)
fa: (به‌روزرسانی امنیتی)

en: (Unsupported)
fa: (پشتیبانی نشده)

en: All of your projects are up to date.
fa: تمام پروژه های شما به‌روز است.

en: Download these updates
fa: دریافت این به‌روزرسانی‌ها

en: Manual updates required
fa: به‌روزرسانی دستی مورد نیاز است

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
fa: در حال حاضر به‌روز‌رسانی از هسته دروپال پشتیبانی نمی‌شود.

en: You must select at least one project to update.
fa: شما باید حداقل یک پروژه را برای به‌روز‌رسانی انتخاب کنید.

en: Downloading updates
fa: در حال دانلود به‌روز‌رسانی‌ها

en: Preparing to download selected updates
fa: آماده شدن برای دانلود به‌روز‌رسانی‌های انتخاب شده

en: Downloading updates failed:
fa: دانلود به‌روز‌رسانی‌ها ناموفق بود:

en: Updates downloaded successfully.
fa: دانلود به‌روز‌رسانی‌ها با موفقیت انجام شد.

en: Fatal error trying to download.
fa: تلاش برای دانلود با خطا مواجه شد.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fa: پیش از ادامه، یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده و سایت خود تهیه نمایید. <a href="@backup_url">روش این کار را یاد بگیرید</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fa: انجام به‌روزرسانی همراه با قرار دادن سایت در حالت تعمیر (بسیار توصیه می‌شود)

en: Install from a URL
fa: نصب از آدرس

en: For example: %url
fa: برای مثال: %url

en: Upload a module or theme archive to install
fa: بارگذاری یک فایل فشرده ماژول یا پوسته برای نصب

en: For example: %filename from your local computer
fa: برای مثال: آپلود %filename از کامپیوترتان

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
fa: باید مسیری برای دانلود و یا فایلی برای بارگذاری تعیین کنید.

en: The provided URL is invalid.
fa: آدرس داده شده معتبر نیست.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
fa: خطا در دریافت پروژه‌ی دروپالی از %url.

en: Provided archive contains no files.
fa: فایل آرشیو بارگذاری شده حاوی فایلی نیست.

en: Unable to determine %project name.
fa: نام %project قابل تشخیص نبود.

en: %project is already installed.
fa: %project در حال حاضر نصب شده است.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fa: خطا در استخراج از %file، فایل آرشیو نامعتبر

en: Downloading %project
fa: دریافت %project

en: Failed to download %project from %url
fa: دریافت %project از %url ناموفق بود.

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Depends on: !basethemes
fa: وابسته به: !basethemes

en: Required by: %subthemes
fa: ضروری برای: %subthemes

en: Checking for available updates
fa: بررسی به‌روز رسانی‌های جدید

en: Performing updates through the user interface
fa: به‌روزرسانی از طریق رابط کاربری

en: Installing new modules and themes through the user interface
fa: نصب ماژول‌ها و پوسته‌های جدید از طریق رابط کاربری

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
fa: هیچ اطلاعاتی درباره‌ی به روز رسانی ها موجود نیست. <a href="@run_cron">کرون را اجرا کنید</a> یا <a href="@check_manually">به صورت دستی بررسی کنید</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fa: شما می‌توانید به صورت خودکار به روزرسانی‌های ناموجود خود را با استفاده از مدیریت به روزرسانی، نصب کنید:

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fa: سایت شما در حال حاضر به گونه‌ای پیکربندی شده است که این نامه‌های الکترونیکی را هنگام وجود هر به‌روزرسانی ارسال نماید. برای دریافت اطلاع فقط از به‌روزرسانی‌های امنیتی، !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fa: با توجه به پیکربندی فعلی سایت شما، این نامه‌های الکترونیکی تنها زمانی ارسال می‌شود که به‌روزرسانی‌های امنیتی در دسترس باشد. برای اطلاع یافتن از تمام به‌روزرسانی‌های موجود، !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fa: نسخه‌ی نصب‌شده‌ی حداقل یکی از ماژول‌ها یا پوسته‌های شما دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به‌روزرسانی یا غیرفعال نمودن آنها شدیدا توصیه می‌شود. برای جزئیات بیشتر، صفحه اصلی پروژه را مشاهده نمایید.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
fa: مشکلی در بررسی <a href="@update-report">به‌روزرسانی‌های موجود</a> برای دروپال رخ داده است.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fa: مشکلی در بررسی <a href="@update-report">به‌روزرسانی‌های موجود</a> برای ماژول‌ها یا پوسته‌های شما رخ داده است.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
fa: برای اطلاعات بیشتر و نصب به روز رسانی‌ها به صفحه <a href="@available_updates"> به روز رسانی‌های موجود </a> رجوع کنید.

en: Ready to update
fa: آماده برای به‌روزرسانی

en: Update manager
fa: به‌روز رسان

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
fa: وضعیت به‌روزرسانی‌های در دسترس را بررسی می‌کند، و می‌تواند ماژول‌ها و پوسته‌های شما را از طریق یک رابط وب به‌روزرسانی کند.

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
fa: هنگامی که یک ماژول فعال می‌گردد این نقش به صورت خودکار دسترسی‌های جدید را به دست می‌آورد. تغییر این تنظیم بر روی مجوزهای موجود اثر نمی‌گذارد.

en: Registration and cancellation
fa: ثبت نام و لغو آن

en: Who can register accounts?
fa: آنهایی که می‌توانند حساب ثبت کنند؟

en: Administrators only
fa: تنها مدیران

en: Visitors, but administrator approval is required
fa: بازدید کنندگان، ولی موافقت مدیر نیاز باشد.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
fa: تایید هویت پست الکترونیک هنگام ایجاد حساب اجباری باشد.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fa: کاربران جدید ملزم خواهند بود برای ورود به سایت هویت پست الکترونیک خود را تایید کنند و یک گذرواژه توسط سیستم به آنها اختصاص داده خواهد شد. و اگر این تنظیم غیرفعال باشد کاربران بلافاصله پس از ثبت نام وارد سایت خواهند شد و می‌توانند درحین ثبت نام گذرواژه خود را وارد کنند.

en: When cancelling a user account
fa: هنگام لغو یک حساب

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fa: کاربران دارای <a href="@permissions-url">مجوزهای</a> %select-cancel-method یا %administer-users می‌توانند تنظیمات پیش‌فرض را رونویسی کنند.

en: Select method for cancelling account
fa: روش لغو حساب را انتخاب کنید

en: Administer users
fa: مدیریت کاربران

en: Personalization
fa: سفارشی سازی

en: Enable signatures.
fa: امضاها فعال باشد.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Enable user pictures.
fa: تصویر کاربر فعال باشد.

en: Picture directory
fa: پوشه عکس

en: Picture display style
fa: سبک نمایش تصویر

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
fa: سبک انتخاب شده برای نمایش استفاده خواهد شد و تصویر اصلی باقی خواهد ماند. سبک‌ها می‌تواند در بخش مدیریت <a href="!url">سبک تصاویر</a> پیکربندی گردد.

en: Picture upload dimensions
fa: ابعاد بارگذاری تصویر

en: Picture upload file size
fa: اندازه بارگذاری تصویر

en: E-mails
fa: پست‌های الکترونیکی

en: Welcome (new user created by administrator)
fa: (کاربر جدید, ایجاد شده توسط مدیریت) خوش آمدید

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fa: ویرایش متن نامه الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربر جدیدی که توسط مدیریت ایجاد شده است.

en: Welcome (awaiting approval)
fa: خوش آمدید (منتظر موافقت)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fa: پیغام نامه خوش آمد الکترونیک ارسالی به کاربران جدید بعد از ثبت نام هنگامی که موافقت مدیر اجباری باشد را ویرایش کنید.

en: Welcome (no approval required)
fa: خوش آمدید (موافقت اجباری نیست)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fa: پیغام نامه خوش آمد الکترونیک ارسالی به کاربران جدید بعد از ثبت نام هنگامی که موافقت مدیر نیاز نباشد را ویرایش کنید.

en: Password recovery
fa: بازیابی گذرواژه

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی برای کاربرانی که درخواست گذرواژه جدید داده‌اند را ویرایش کنید.

en: Account activation
fa: فعال‌سازی حساب

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران بعد از فعال نمودن حساب (هنگامی که یک مدیر حساب کاربرانی را که ثبت نام نموده‌اند را فعال می‌کند, در سایتی که موافقت مدیر اجباری است) را فعال و ویرایش کنید.

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران هنگامی که حسابشان بلوک می‌شود را فعال و ویرایش کنید.

en: Account cancellation confirmation
fa: تایید لغو حساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران هنگامی که حسابشان لغو می‌شود را ویرایش کنید.

en: Account canceled
fa: حساب لغو شد

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران هنگامی که حسابشان لغو می‌شود را فعال و ویرایش کنید.

en: Notify user when account is canceled.
fa: کاربر را هنگام لغو حسابش آگاه کن.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
fa: یک نقش با نام %name وجود دارد. نامی دیگر برای نقش انتخاب کنید.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
fa: شما به عنوان %user وارد سایت شده‌اید. <a href="!user_edit">گذرواژه خود را تغییر دهید.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
fa: یک کاربر دیگر (%other_user) از این رایانه وارد سایت شده است، اما شما اقدام به استفاده از یک پیوند یک‌بار مصرف برای کاربر %resetting_user نمودید. لطفا <a href="!logout">خارج شوید</a> و دوباره اقدام به استفاده از پیوند نمایید.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fa: پیوند ورود یکبار مصرفی که شما وارد نموده‌اید غیر معتبر است.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fa: شما از پیوند یکبار مصرف ورود استفاده نموده‌اید. لازم نیست از این پیوند برای ورود استفاده کنید. لطفا گذرواژه خود را تغییر دهید.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fa: <p>این یک پیوتد یکبار مصرف ورود برای %user_name است و در %expiration_date منقضی می‌گردد. </p><p>برروی این دکمه برای ورود به سایت و تغییر گذرواژه خود کلیک کنید.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fa: شما سعی نموده‌اید از پیوند ورود یکبار مصرفی که استفاده شده و یا دیگر معتبر نیست استفاده کنید. لطفا با استفاده از فرم زیر درخواست دیگری بدهید.

en: When cancelling your account
fa: هنگام لغو حساب کاربری شما

en: When cancelling the account
fa: هنگام لغو حساب کاربری

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fa: تایید از طریق پست الکترونیک برای لغو حساب اجباری باشد.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fa: هنگامی که فعال گردد کاربر باید برای از طریق پست الکترونیک لغو حساب را تایید کند.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
fa: هنگامی که فعال گردد, کاربر یک نامه الکترونیک اطلاع رسانی بعد از لغو حساب دریافت خواهند نمود.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید حساب خود را لغو کنید؟

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید حساب %name را لغو کنید؟

en: Select the method to cancel the account above.
fa: روشی را برای لغو حساب کاربری بالا انتخاب کنید.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fa: درخواست تایید لغو حساب شما به نشانی پست الکترونیکی شما فرستاده شد.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fa: حساب شما بلوک شده است و شما دیگر قادر نیستید وارد شوید. تمام محتوای شما به نام کاربری شما باقی خواهند ماند.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fa: حساب شما بلوک شده است و شما دیگر قادر نیستید وارد شوید. تمام محتوای شما برای همه به جز مدیران مخفی خواهند ماند.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fa: حساب شما و تمام اطلاعات آن پاک خواهند شد. همه محتوای شما به کاربر %anonymous-name منتسب خواهند شد.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fa: حساب شما و تمام اطلاعات آن پاک خواهند شد. همه محتوای شما نیز پاک خواهند شد.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fa: شما اقدام به استفاده از پیوند لغو حسابی نموده‌اید که منقضی شده است. لطفا با استفاده از فرم زیر درخواست دیگری بدهید.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fa: درخواست لغو حساب به %name %email ارسال شد.

en: Tokens related to individual user accounts.
fa: نشانه‌های مرتبط با اقلام منحصر به فرد حساب‌های کاربری.

en: Tokens related to the currently logged in user.
fa: نشانه‌های مرتبط با کاربران وارد شده.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fa: ماژول کاربر امکان ثبت‌نام، ورود و خروج را برای کاربران فراهم می‌نماید. این ماژول همچنین به کاربران دارای مجوزهای مناسب اجازه‌ی مدیریت نقش‌های کاربران (جهت طبقه‌بندی کاربران) و مجوزهای مرتبط با آن نقش‌ها را می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر، مدخل <a href="@user">ماژول کاربر</a> را در کتابچه راهنمای آنلاین مشاهده نمایید.

en: Creating and managing users
fa: ایجاد و مدیریت کاربران

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
fa: ماژول کاربر به کاربران دارای <a href="@permission">مجوزهای</a> مناسب، اجازه‌ی ایجاد حساب‌های کاربری را از طریق <a href="@people">صفحه مدیریت افراد</a> می‌دهد، که در آن امکان انتساب یک یا چند نقش به کاربران، و مسدود نمودن یا حذف کاربران را نیز می‌دهد. در صورت دارا بودن مجوز، کاربران بدون حساب (کاربران ناشناس) می‌توانند حساب‌های خود را در صفحه <a href="@register">ایجاد حساب جدید</a> ایجاد نمایند.

en: User roles and permissions
fa: نقش‌های کاربران و مجوزها

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
fa: <em>نقش‌ها</em> برای گروه‌بندی و طبقه‌بندی کاربران استفاده می‌شود؛ به هر کاربر می‌توان یک یا چند نقش منسوب نمود. به طور پیش‌فرض دو نقش وجود دارد: <em>کاربر ناشناس</em> (کاربرانی که وارد نشده‌اند) و <em>کاربر شناخته شده</em> (کاربرانی که ثبت‌نام کرده و وارد شده‌اند). براساس تصمیمات شما در هنگام نصب دروپال، فرآیند نصب ممکن است نقش‌های جدیدی تعریف نموده باشد، و شما می‌توانید نقش‌های سفارشی بیشتری در <a href="@roles">صفحه نقش‌ها</a> ایجاد نمایید. پس از ایجاد نقش‌ها، می‌توانید مجوزهایی برای هر نقش در <a href="@permissions_user">صفحه مجوزها</a> تعیین نمایید. اعطای یک مجوز، به کاربران دارای یک نقش معین اجازه انجام عملی را در سایت می‌دهد، همچون مشاهده نوع خاصی از محتوا، ویرایش یا افزودن محتوا، مدیریت تنظیمات یک ماژول خاص، یا استفاده از تابع خاصی در سایت (مانند جستجو).

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
fa: <a href="@accounts">صفحه تنظیمات حساب</a> اجازه مدیریت تنظیمات برای نام نمایش‌یافته برای نقش کاربری ناشناس، فرم‌های تماس شخصی، ثبت‌نام کاربران و لغو حساب‌ها را می‌دهد. در این صفحه شما همچنین می‌توانید تنظیمات شخصی‌سازی حساب (شامل امضا و تصاویر کاربران) را مدیریت کنید و متن پیغام نامه‌های الکترونیکی که به صورت خودکار در طول فرآیند ثبت‌نام برای کاربران ارسال می‌شود را برای سایت خود تطبیق دهید.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
fa: به صورت پیش‌فرض دروپال دو نقش کاربری دارد:

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
fa: کاربر ناشناس: این نقش برای کاربرانی که حساب کاربری ندارند یا اینکه شناخته شده نیستند به کار می‌رود.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
fa: کاربر شناخته شده: این نقش به صورت خودکار برای تمامی کاربران وارد شده

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
fa: این فرم به مدیران اجازه می‌دهد فیلدهای اطلاعات کاربران را اضافه، ویرایش و مرتب کنند.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
fa: این فرم به مدیران اجازه می‌دهد نحوه‌ی نمایش فیلدها را در هنگام نمایش پروفایل کاربر تنظیم نمایند.

en: User module timezone form element.
fa: عنصر فرم ناحیه زمانی ماژول کاربر.

en: User module history view element.
fa: عنصر نمایش تاریخچه ماژول کاربر.

en: Administer permissions
fa: مدیریت مجوزها

en: View user profiles
fa: مشاهده نمایه کاربری

en: Change own username
fa: تغییر نام کاربری خود

en: Cancel own user account
fa: لغو حساب کاربری خود

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fa: نکته: محتوای مربوط به کاربر حذف شده ممکن است دست‌نخورده بماند، از حالت منتشر‌شده خارج گردد، حذف شود، یا به کاربر %anonymous-name انتقال یابد، براساس <a href="@user-settings-url">تنظیمات کاربری</a> تعیین‌شده.

en: Select method for cancelling own account
fa: انتخاب روش لغو حساب خود

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fa: فاصله مجاز است؛ علائم بغیر از نقطه، خط تیره(-) و زیر خط(_) و اپستروف غیر مجازند.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fa: امضا طولانی است: تعداد کارکترها بایستی حداکثر %max باشد.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fa: متاسفیم، تلاش‌های ناموفق زیادی برای  ورود از نشانی IP شما انجام شده است. این نشانی IP به صورت موقت بلوک شده است. لطفا بعدا تلاش نمایید یا <a href="@url">یک گذرواژه جدید درخواست کنید</a>.

en: Cancelling account
fa: لغو حساب

en: Cancelling user account
fa: لغو حساب کاربری

en: %name has been disabled.
fa: %name غیرفعال شده‌ است.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
fa: اطلاعات حساب  [user:name] در [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
fa: یکی از مدیران یک حساب کاربری در [site:name] برای شما ایجاد نموده است.

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
fa: اطلاعات حساب [user:name] در [site:name] (منتظر موافقت مدیریت)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name]،
    
    از ثبت‌نام شما در [site:name] تشکر می‌نماییم. درخواست شما برای ایجاد حساب اکنون در انتظار تایید است. پس از تایید، نامه الکترونیکی دیگری حاوی اطلاعاتی درباره نحوه ورود، تعیین کلمه عبور و سایر جزئیات دریافت خواهید نمود.
    
    
    --  تیم [site:name]

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
fa: [user:name] تقاضای یک حساب کاربری نموده است.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
fa: تعویض اطلاعات ورود [user:name] در [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
fa: اطلاعات حساب [user:name] در [site:name] (تایید شده)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
fa: اطلاعات حساب [user:name] در [site:name] (بلوک شده)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
fa: درخواست لغو حساب برای  [user:name] در [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
fa: اطلاعات حساب [user:name] at [site:name] (لغو شده)

en: Cancel the selected user accounts
fa: لغو حساب‌های کاربری انتخاب شده

en: The user account %name cannot be cancelled.
fa: حساب کاربری %name قابل لغو نیست.

en: When cancelling these accounts
fa: هنگام لغو این حساب‌ها

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
fa: آیا از لغو این حساب‌های کاربری اطمینان دارید؟

en: Cancel accounts
fa: لغو حساب‌ها

en: To make your password stronger:
fa: برای قوی‌تر نمودن گذرواژه خود:

en: Make it at least 6 characters
fa: حداقل 6 حرف باشد

en: Add lowercase letters
fa: حروف کوچک اضافه کنید

en: Add uppercase letters
fa: حروف بزرگ اضافه کنید

en: Add numbers
fa: عدد اضافه کنید

en: Add punctuation
fa: علائم نگارشی اضافه کنید

en: Make it different from your username
fa: با نام کاربری‌تان متفاوت باشد

en: Weak
fa: ضعیف

en: Fair
fa: نسبتا خوب

en: Blocked user: %name %email.
fa: کاربر مسدوده شده: %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
fa[0]: هم اکنون 1 کاربر آنلاین است.
fa[1]: هم اکنون @count کاربر آنلاین هستند.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fa[0]: متاسفانه بیش از یک تلاش ناموفق برای ورود به این حساب کاربری انجام شده است. این حساب کاربری به طور موقت غیرفعال گردیده است. لطفا بعدا تلاش نمایید یا <a href="@url">یک رمز جدید درخواست نمایید</a>.
fa[1]: متاسفانه بیش از @count  تلاش ناموفق برای ورود به این حساب کاربری انجام شده است. این حساب کاربری به طور موقت غیرفعال گردیده است. لطفا بعدا تلاش نمایید یا  <a href="@url">یک رمز جدید درخواست نمایید</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Confirm account cancellation
fa: تایید لغو حساب

en: User passwords rehashed to improve security
fa: گذرواژه کدگزاری شده کاربران برای امنیت بیشتر

en: Migrated user time zones
fa: نواحی زمانی انتقال داده شده کاربر

en: Start with only a few modules enabled.
fa: آغاز با تعداد کمی ماژول فعال.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: Install with commonly used features pre-configured.
fa: نصب با پیکربندی پیش‌فرض ویژگی‌های پرکاربرد.

en: Content width
fa: پهنای محتوا

en: Fluid width
fa: پهنای شناور

en: Fixed width
fa: پهنای ثابت

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
fa: تعیین کنید که آیا محتوا با یک عرض ثابت نمایش داده شود و یا به صورت سیال به اندازه عرض پنجره مرورگر گسترش یابد.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
fa: یک پوسته چندستونه که می‌تواند برای تغییر رنگ‌های آن و تعویض میان آرایش‌های عرض ثابت و عرض شناور پیکربندی شود.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fa: یک پوسته مدیریت ساده یک‌ستونه، بدون جدول، و عرض شناور.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
fa: این پوسته نشانه‌گذاری‌های HTML و قالب‌های CSS پیش‌فرض دروپال را به نمایش می‌گذارد. برای یادگیری نحوه ایجاد قالب‌های خودتان و بازنویسی کد پیش‌فرض دروپال، <a href="http://drupal.org/theme-guide">راهنمای پوسته‌گذاری</a> را مشاهده نمایید.

en: Entity ID
fa: شناسه موجودیت

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم پایه

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از اقلامی که این نما می‌تواند بیابد.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده ، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، صفحه بندی کوچک

en: Sort By
fa: مرتب کردن بر اساس

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: bypass node access
fa: عدم کنترل دسترسی به گره

en: view own unpublished content
fa: مشاهده محتوای منتشر نشده خود

en: In database
fa: در پایگاه داده

en: Webform settings
fa: تنظیمات وب فرم

en: Other...
fa: سایر...

en: Provide a simple link to view the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده ارسال.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ارسال.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف ارسال.

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fa[0]: ۱ به روزرسانی در حال انتظار (@number_applied در حال اعمال، @number_incompatible عدد از قلم انداخته شد).
fa[1]: @count به روزرسانی در حال انتظار (@number_applied در حال اعمال، @number_incompatible عدد از قلم انداخته شد).

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
fa: ماژول وبلاگ به کاربران ثبت شده اجازه می‌دهد یک مجله آنلاین یا یک <em>وبلاگ</em> را مدیریت و نگهداری کنند. وبلاگ‌ها از <em>محتوای وبلاگ</em> مجزا ایجاد می‌شوند و معمولا بر اساس ترتیب نزولی زمان ایجاد نمایش داده می‌شوند. به صورت پیش‌فرض محتوای وبلاگ به صفحه اول سایت می‌روند و نظر دادن در آنها فعال است. برای اطلاعات بیشتر، کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@blog">ماژول وبلاگ</a> را ببینید.

en: Author textfield
fa: فیلدمتن نویسنده

en: Subject textfield
fa: فیلدمتن موضوع

en: A contact form with category %category already exists.
fa: یک فرم تماس با دسته %category در حال حاضر وجود دارد.

en: Hello !recipient-name,
fa: سلام !recipient-name،

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
fa: تلاش برای ایجاد نمونه‌ای از یک فیلد @field_name که وجود ندارد یا در حال حاضر غیرفعال است.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
fa: تلاش برای ایجاد نمونه‌ای از فیلد @field_name در مجموعه @bundle که نمونه‌ای از آن فیلد را دارد.

en: Overview of fields on all entity types.
fa: بررسی فیلدها در تمام انواع موجودیت.

en: Configuring text formats
fa: پیکربندی قالب‌بندی‌های متن

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
fa: قالب‌های متنی برچسب‌های HTML، کد و سایر قالب‌بندی‌های قابل‌استفاده هنگام ورود متن را مشخص می‌نمایند. <strong>پیکربندی نادرست قالب‌های متنی یک خطر امنیتی محسوب می‌شود</strong>. برای یادگیری بیشتر به <a href="@filterhelp">صفحه راهنمای ماژول فیلتر</a> مراجعه کنید.

en: Show more content
fa: نمایش محتوای بیشتر

en: Error messages to display
fa: پیغام خطایی که باید نمایش داده شود

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fa: توصیه می‌شود سایت‌هایی که در معرض بازدید همگانی هستند هیچ خطایی را نمایش ندهند.

en: Cannot open %file_path
fa: نمی‌توان %file_path را باز نمود

en: Term name textfield
fa: فیلد متن نام واژه

en: Term description textarea
fa: محدوده متن شرح واژه

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fa: دستورالعمل بازنشانی گذرواژه برای %email فرستاده شد. شما می‌توانید از پیوند بازنشانی گذرواژه درون پست الکترونیک استفاده کنید.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
fa: گذرواژه کنونی خود را برای تغییر %mail یا %pass وارد کنید. !request_new.

en: Current password
fa: گذرواژه کنونی

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fa: گذرواژه شما مفقود شده یا اشتباه است و برای تغییر %name ضروری است.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fa: پیغام خوشامد همراه با راهنمایی‌های بعدی به نشانی پست الکترونیک کاربر جدید <a href="@url">%name</a> فرستاده شد.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fa: یک پیغام خوش‌آمدگویی همراه با راهنمایی‌های بعدی به آدرس پست الکترونیکی شما ارسال شد.

en: Configure user accounts.
fa: پیکربندی حساب‌های کاربری

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
fa: روش پیش‌فرض مدیریت کاربران شامل نیازمندی‌های ثبت نام، پست الکترونیک و فیلدها و  تصاویر کاربر را پیکربندی کنید.

en: The currently logged in user.
fa: کاربر وارد شده فعلی.

en: Maximum alias and component length
fa: حداکثر طول اسامی مستعار و اجزا

en: Administer pathauto
fa: مدیریت مسیر خودکار

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fa: به کاربر اجازه می دهد تا الگوهای اسامی مستعار خودکار  و حذف جمعی اسامی مستعار  URL  ها را تنظیم نماید

en: Notify of Path Changes
fa: اطلاع از تغییرات مسیر

en: Determines whether or not users are notified.
fa: مشخص می‌کند که کاربران مطلع گردند یا خیر.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login"> وارد سایت </a> شوید.

en: The file description
fa: توضیحات فایل

en: %module module installed.
fa: ماژول %module نصب شد.

en: Table %name already exists.
fa: جدول %name در حال حاضر وجود دارد.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
fa: نمی‌توان %table را به %table_new تغییر نام داد: جدول %table وجود ندارد.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
fa: نمی‌توان %table را به %table_new تغییر نام داد: جدول %table_new هم‌اکنون وجود دارد.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
fa: نمی‌توان فیلد %table.%field را افزود: جدول وجود ندارد.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
fa: نمی‌توان فیلد %table.%field را افزود: فیلد هم‌اکنون وجود دارد.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fa: نمی‌توان مقدار پیش‌فرض برای فیلد %table.%field تعیین نمود: فیلد وجود ندارد.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
fa: نمی‌توان مقدار پیش‌فرض فیلد %table.%field را حذف نمود: فیلد وجود ندارد.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
fa: نمی‌توان کلید اصلی به جدول %table افزود: جدول وجود ندارد.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
fa: نمی‌توان کلید اصلی به جدول %table افزود: کلید اصلی هم‌اکنون وجود دارد.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
fa: نمی‌توان کلید یکتای %name را به جدول %table افزود: جدول وجود ندارد.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
fa: نمی‌توان کلید یکتای %name را به جدول %table افزود: کلید یکتا هم‌اکنون وجود دارد.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
fa: نمی‌توان شاخص %name را به جدول %table افزود: جدول وجود ندارد.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
fa: نمی‌توان شاخص %name را به جدول %table افزود: شاخص هم‌اکنون موجود است.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
fa: نمی‌توان تعریف فیلد %table.%name را تغییر داد: فیلد وجود ندارد.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
fa: نمی‌توان فیلد %table.%name را به %name_new تغییر نام داد: فیلد مقصد هم‌اکنون وجود دارد.

en: Use this page to create a new custom block.
fa: از این صفحه برای ایجاد بلوک سفارشی جدید استفاده کنید.

en: Number of recent blog posts to display
fa: تعداد جدیدترین محتوا برای نمایش

en: @node_type comment
fa: دیدگاه @node_type

en: Edit comment %comment
fa: ویرایش دیدگاه %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
fa: ماژول رابط فیلد یک رابط کاربری (UI) برای افزودن و اداره فیلدها فراهم می‌آورد. فیلدها می‌توانند در سطح انواع محتوا برای عناصر محتوا و دیدگاه‌ها و در سطح واژگان برای واژه ها و در سطح کاربران سایت تعریف شوند. ماژول‌های دیگر همچنین می‌توانند فیلدهای خود را برای تعریف اطلاعات مربوط به خودشان فعال کنند. انواع فیلدهای متنٰ تصویر و غیره توسط ماژول تعریف شده است و توسط   <a href="@field">ماژول فیلد</a>  یکپارچه مدیریت می شود. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سر فصل  <a href="@field_ui" target="_blank">ماژول رابط فیلد</a> را مطالعه نمایید.

en: Planning fields
fa: فیلدهای برنامه‌ریزی

en: What the field will be called
fa: فیلد چه نامیده خواهد شد

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
fa: یک فیلد یک <em>برچسب</em> (نامی که در رابط کاربری نمایش داده خواهد شد) و یک <em>نام ماشینی</em> است. اگر لازم باشد برچسب می‌تواند بعد از ایجاد فیلد تغییر کند، اما نام ماشینی نمی‌تواند بعد ایجاد فیلد تغییر کند.

en: What type of data the field will store
fa: چه نوع اطلاعاتی را فیلد ذخیره خواهد نمود

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
fa: هر فیلدی می‌تواند یک نوع از اطلاعات را ذخیره نماید( متن، عدد، فایل، و غیره). هنگامی که شما یک فیلد را تعریف می‌کنید، شما <em>نوع فیلد</em> را انتخاب می‌کنید که تعیین می‌کند اطلاعات فیلد چگونه باید ذخیره گردند. نوع فیلد نمی‌تواند بعد از ایجاد فیلد تغییر داده شود.

en: How the data will be input and displayed
fa: داده‌ها چگونه دریافت و نمایش داده خواهد شد

en: How many values the field will store
fa: چه تعداد مقادیری این فیلد ذخیره خواهد نمود

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
fa: شما می‌توانید یک مقدار , مقادیری دارای حداکثر تعداد, یا مقادیری دارای تعداد نامحدود در هر فیلد تعریف نمایید. به طور مثال  یک فیلد شماره پرسنلی فقط می‌تواند یک مقدار داشته باشد در صورتی که فیلدی مانند شماره تلفن می‌تواند چندین مقدار داشته باشد. این تنظیم می‌تواند بعد از ایجاد فیلد تغییر کند اما اگر شما تعداد مقادیر را کم کنید ممکن است برخی از اطلاعاتتان را از دست بدهید.

en: Reusing fields
fa: استفاده از فیلد‌ها

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
fa: هنگامی که شما یک فیلد را تعریف می‌کنید, شما می‌توانید از آن مجددا استفاده نمایید. به طور مثال اگر شما یک فیلد تصویر را برای یک نوع محتوا تعریف کنید و شما به یک فیلد تصویر با مشخصات یکسان برای یک نوع محتوای دیگر لازم داشتید شما می‌توانید همانند آن فیلد تعریف شده را از طریق رابط کاربری  <em>افزودن فیلد موجود</em> اضافه نمایید. شما همچنین می‌توانید این فیلد را به یک واژگان رده‌بندی، دیدگاه‌ها، حساب کاربری، و غیره اضافه کنید.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
fa: برخی تنظیمات فیلدهای مجدد استفاده شده در هر استفاده از فیلد منحصر به فرد هستند مابقی آنها در تمام مکانهایی که فیلد استفاده می‌گردد اشتراکی هستند. به طور مثال برچسب یک فیلد متن در هر استفاده منحصر به فرد است در صورتی که تنظیم مربوط به تعداد اشتراکی است

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
fa: دو دلیل اصلی برای استفاده مجدد از فیلدها وجود دارد. ابتدا استفاده مجدد از فیلدها می‌تواند در زمان تعریف فیلدهای جدید صرفه جویی کند. و دوم اینکه استفاده مجدد از فیلدها به شما اجازه می‌دهد  تا در بین انواع مختلف, محتوا را فیلتر گروه‌بندی و مرتب کنید. به طور مثال ماژول نمایش‌ها اجازه می‌دهد تا لیستی  و جدولی از محتوا را ایجاد کنید حال اگر شما از یک فیلد در چندین نوع محتوا استفاده نموده باشید  می‌توانید یک نمایش برای نشان دادن تمامی انواع آن محتوا یا فیلتر نمئدن آنها استفاده نمایید.

en: Fields on content items
fa: فیلدهای آیتم‌های محتوا

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
fa: فیلدهای بخش انواع محتوا  در <a href="@fields">تب اداره فیلدها</a> صفحه ویرایش انواع محتوا (که می‌توانید  از  <a href="@types">صفحه انواع محتوا</a> به آن دسترسی داشته باشید) از طریق  به ازای هرنوع محتوا تعریف شده است. هنگامی که شما یک فیلد برای یک نوع محتوا تعریف می‌کنید، هر محتوایی از آن نوع آن فیلد را خواهد داشت. برخی از فیلدها مانند عنوان و بدنه هنگامی که یک نوع محتوا ایجاد می‌کنید یا انواع محتوای ایجاد شده توسط نمایه نصب از قبل مهیا می‌گردند..

en: Fields on taxonomy terms
fa: فیلدهای واژه‌های طبقه‌بندی

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
fa: فیلدهای واژه‌های رده‌بندی در تب <a href="@taxonomy">صفحه رده‌بندی</a> صفحه ویرایش رده‌بندی که می‌توانید از <a href="@taxonomy">صفحه رده‌بندی</a> به آن دسترسی داشته باشید) در سطح واژگان رده‌بندی تعریف شده است. هنگامی که شما یک فیلد برای واژگان تعریف می‌کنید، هر واژه‌ای در آن نوع آن فیلد را خواهد داشت. به طور مثال شما می‌توانید یک فیلد تصویر برای یک واژگان تعریف نمایید تا به ازای هر واژه یک نماد داشته باشید..

en: Fields on user accounts
fa: فیلدهای حساب‌های کاربری

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
fa: فیلدهای بخش حساب کاربری در <a href="@fields">تب اداره فیلدها</a> صفحه  <a href="@accounts">تنظیمات حساب</a> به صورت عمومی تعریف شده است. هنگامی که شما یک فیلد برای حساب کاربری تعریف می‌کنید، هر حساب کاربری آن فیلد را خواهد داشت. به طور مثال شما می‌توانید یک فیلد متن طولانی برای اینکه کاربران بتوانند بیوگرافی خود را وارد کنند تعریف نمایید.

en: Fields on comments
fa: فیلدهای دیدگاه‌ها

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
fa: فیلدهای دیدگاه‌ها در تب <em>فیلدهای دیدگاه‌ها</em>صفحه ویرایش نوع محتوا (که می‌توانید از <a href="@types">صفحه انواع محتوا</a> به آن دسترسی داشته باشید) تعریف شده است. هنگامی که شما یک فیلد برای دیدگاه‌ها تعریف می‌کنید, هر دیدگاهی در آن نوع محتوا آن فیلد را خواهد داشت. به طور مثال شما می‌توانید یک فیلد وب سایت برای نوع محتوای انجمن برای اینکه کاربران بتوانند یک لینک به وب سایت خود در دیدگاه‌ها را وارد کنند تعریف نمایید.

en: Administer text formats and filters
fa: مدیریت قالب‌بندی‌ها و فیلترها

en: @type language detection
fa: تشخیص زبان @type

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
fa: رشته‌های فایل بارگذاری‌شده جایگزین رشته‌های فعلی می‌شوند، رشته‌های جدید اضافه می‌شوند. قالب جمع‌بندی واژه‌ها به‌روز می‌شود.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
fa: رشته‌های موجود و قالب جمع‌بندی واژه‌ها حفظ می‌شود، تنها رشته‌های جدید افزوده می‌شود.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
fa: چگونگی تصمیم برای تعیین زبان مورد استفاده برای نمایش عناصر صفحه (عمدتا متن‌های ارائه شده توسط دروپال و ماژول‌ها، همچون برچسب فیلدها و متن‌های راهنما) را تعیین کنید. این تصمیم با ارزیابی دنباله‌ای از روش‌های تشخیص زبان صورت می‌گیرد؛ اولین روش تشخیصی که نتیجه‌ای را دریافت کند، زبان مورد استفاده برای آن نوع از متن را مشخص می‌کند. ترتیب ارزیابی روش‌های تعیین زبان را در این صفحه تعیین کنید.

en: User interface text
fa: متن رابط کاربری

en: Use the detected interface language.
fa: استفاده از زبان تشخیص‌داده رابط.

en: Add new %type
fa: افزودن %type جدید

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
fa: مجموعه جدید با کپی اقلام موجود در مجموعه میانبرهای پیش‌فرض شما ساخته می‌شود.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
fa: مجموعه جدید با کپی اقلام از مجموعه %default ایجاد می‌شود.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fa: شما اکنون از مجموعه میانبر %set-name استفاده می‌کنید.

en: edit set name
fa: ویرایش نام مجموعه

en: delete set
fa: حذف مجموعه

en: Create new set
fa: ایجاد مجموعه جدید

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fa: مجموعه میانبر %set_name ایجاد شد. شما می‌توانید آن را در این صفحه ویرایش کنید.

en: Updated set name to %set-name.
fa: نام مجموعه به %set-name تغییر یافت.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fa: اگر این مجموعه میانبر را به عنوان پیش‌فرض برای بعضی از کاربران یا همه‌ی آنها انتخاب نموده‌اید، حذف مجموعه میانبر بر آنها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
fa: آیا از حذف مجموعه میانبر %title اطمینان دارید؟

en: The shortcut set %title has been deleted.
fa: مجموعه میانبر %title حذف شد.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fa[0]: این مجموعه میانبر توسط ۱ کاربر انتخاب شده، یا به وی منسوب شده است.
fa[1]: این مجموعه میانبر توسط @count کاربر انتخاب شده، یا به آنها منسوب شده است.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
fa: ماژول میانبر امکان ایجاد مجموعه‌هایی از پیوندهای <em>میانبر</em> به صفحات پربازدید سایت را به کاربران می‌دهد. میانبرها در <em>مجموعه‌ها</em> قرار می‌گیرند. هر کاربر دارای مجوز <em>انتخاب هر مجموعه میانبر</em> می‌تواند یک مجموعه میانبر ساخته شده توسط هر کاربری در سایت را انتخاب نماید. برای اطلاعات بیشتر، مدخل <a href="@shortcut">ماژول میانبر</a> را در کتابچه راهنمای آنلاین مشاهده کنید.

en: Administering shortcuts
fa: مدیریت میانبرها

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت میانبرها</em> می‌توانند مجموعه‌های میانبر را مدیریت کنند، و میانبرهای داخل مجموعه‌ها را از <a href="@shortcuts">صفحه مدیریت میانبرها</a> ویرایش کنند.

en: Choosing shortcut sets
fa: انتخاب مجموعه‌های میانبرها

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fa: کاربران دارای مجوز تعویض مجموعه‌های میانبر می‌توانند یک مجموعه میانبر را برای استفاده در زبانه میانبرها در صفحه‌ی حساب کاربری‌شان انتخاب نمایند.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
fa: ماژول میانبر یک پیوند افزودن/حذف برای هر صفحه از سایت شما می‌سازد؛ این پیوند امکان افزودن یا حذف صفحه فعلی را از مجموعه میانبرهای فعال‌شده فعلی به شما می‌دهد (اگر پوسته شما آن را نمایش دهد، و شما مجوز ویرایش مجموعه میانبرهای خود را داشته باشید). پوسته مدیریتی Seven در هسته، این پیوند را کنار عنوان صفحه، به صورت یک علامت + یا - نمایش می‌دهد. اگر بر روی علامت + کلیک کنید، آن صفحه به مجموعه میانبرهای دلخواه شما افزوده می‌شود. اگر صفحه در مجموعه میانبرهای شما باشد، پیوند به صورت یک علامت - خواهد بود، و امکان حذف صفحه فعلی را از مجموعه میانبر شما می‌دهد.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
fa: تعیین کنید چه مجموعه میانبری در <a href="@shortcut-link">زبانه میانبرها</a>ی صفحه حساب کاربری خود استفاده می‌کنید.

en: Edit current shortcut set
fa: ویرایش مجموعه میانبر جاری

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fa: ویرایش مجموعه میانبر فعلی، سایر کاربرانی که این مجموعه را انتخاب نموده، یا به آنها منسوب شده است، را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اعطای مجوز «انتخاب هر مجموعه میانبر» همراه با این مجوز، اجازه‌ی ویرایش هر مجموعه میانبری را می‌دهد.

en: Select any shortcut set
fa: انتخاب هر مجموعه میانبر

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fa: از میان مجموعه‌های میانبر، یکی را به عنوان مجموعه فعال خود انتخاب کنبد. بدون این مجوز، مدیر مجموعه‌های میانبر را برای کاربران انتخاب می‌کند.

en: Add and modify shortcut sets.
fa: افزودن و ویرایش مجموعه‌های میانبرها

en: Add shortcut set
fa: افزودن مجموعه میانبر

en: Edit set name
fa: ویرایش نام مجموعه

en: Delete shortcut set
fa: حذف مجموعه میانبر

en: @remote could not be saved to @path.
fa: @remote نمی‌تواند در @path ذخیره شود.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
fa: دروپال نیاز دارد PHP extensions در لیست ذیل را فعال کنید ( برای اطلاعات بیشتر صفحه <a href="@system_requirements">صفحه نیازمندیهای سیستم</a> را ببینید):

en: Database support
fa: پشتیبانی پایگاه داده

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fa: به نظر می‌رسد وب سرور شما از انواع پایگاه‌های داده متداول مبتنی بر PDO را پشتیبانی نمی‌کند. بررسی کنید آیا تامین کننده هاست شما پایگاه‌های داده مبتنی بر PDO (PHP Data Objects) را پشتیبانی و همچنین پایگاه‌های داده <a href="@drupal-databases"> پشتیبانی شده توسط دروپال</a> را ارائه می‌دهد یا نه.

en: Delete scheduled tasks
fa: حذف وظایف زمان‌بندی شده

en: Footer first column
fa: اولین ستون پاورقی

en: Footer second column
fa: دومین ستون پاورقی

en: Footer third column
fa: سومین ستون پاورقی

en: Footer fourth column
fa: ژهارمین ستون پاورقی

en: Order type
fa: نوع سفارش

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: View payments
fa: مشاهده پرداخت‌ها

en: Delete payments
fa: حذف پرداخت‌ها

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
fa: <a href="[site:url]">بازگشت به صفحه اول</a>

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fa: theme() نمی‌تواند پیش از بارگذاری تمام ماژول‌ها فراخوانی شود.

en: GD library PNG support
fa: پشتیبانی کتابخانه GD از PNG

en: The date the comment was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که دیدگاه به‌روز شده است.

en: Comment posted: %subject.
fa: دیدگاه ارسال شد: %subject.

en: On value
fa: مقدار روشن

en: If left empty, "1" will be used.
fa: اگر خالی باشد از  "1" استفاده خواهد شد.

en: Off value
fa: مقدار خاموش

en: If left empty, "0" will be used.
fa: اگر خالی باشد از  "0" استفاده خواهد شد.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fa: این فیلد غیرفعال شده است، زیرا شما مجوزهای کافی برای ویرایش آن را ندارید.

en: Select a forum.
fa: انتخاب یک انجمن.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fa: مشاهده، ویرایش و حذف کل محتواها بدون توجه به محدودیت‌های دسترسی.

en: The HTML ID %id is unique.
fa: شناسه‌ی HTML %id یکتاست.

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fa: منابع خارجی می‌توانند به صورت خودکار بهینه شوندٰ, که می‌تواند اندازه و تعداد درخواست‌های داده شده به سرور شما را کاهش دهد.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fa: یک تاریخ به قالب‌بندی «زمان قبل». (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
fa: محل فایل نسبت به ریشه دروپال.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
fa: خطای HTTP @errorcode در هنگام دریافت @remote رخ داد.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
fa: پیکربندی سیستم یا شبکه شما به دروپال اجازه دسترسی به صفحات وب را نمی‌دهد که باعث کاهش قابلیت‌های دروپال می‌شود. این مشکل ممکن است ناشی از پیکربندی PHP یا تنظیمات وب‌سرور شما باشد و باید برای کسب اطلاع از آخرین به‌روزرسانی در دسترس، کسب خبر توسط گردآورنده، ورود به سیستم با OpenID، و دیگر سرویس‌های مشابه مبتنی بر شبکه برطرف شود. اگر شما مطمئن هستید که دروپال می‌تواند به صفحات وب دسترسی داشته باشد اما هنوز این پیغام را می‌بینید، می‌توانید کد <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> را به انتهای فایل settings.php اضافه کنید.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
fa: یک ترجمه از %title در %language وجود دارد، یک %type جدید به جای ترجمه ایجاد خواهد شد.

en: Your modules have been downloaded and updated.
fa: ماژول‌های شما دریافت و به‌روزرسانی شد.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fa: <a href="@update">به‌روزرسانی‌های پایگاه داده را اجرا نمایید</a>

en: @name <em>(locked)</em>
fa: @name <em>(قفل)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید نقش %name را حذف کنید؟

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
fa: مجوزها به شما اجازه می‌دهند آنچه کاربران می‌بینند و می‌توانند انجام دهند را کنترل نمایید. شما می‌توانید برای هر نقش مجموعه خاصی از مجوزها را اختصاص دهید. (برای ساختن یک نقش صفحه <a href="@role">نقش‌ها</a> را ببینید). دو نقش کاربران شناخته شده و مدیران از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مجوزهای کاربران شناخته شده به هر کاربری که بتواند با نام کاربری وارد سایت شما شود اعطا می‌گردد. شما می‌توانید هر نقشی را به عنوان نقش مدیر سایت انتخاب نمایید، به این معنی که تمام مجوزها را به صورت خودکار دریافت نماید. شما می‌توانید این کار را در صفحه <a href="@settings">تنظیمات کاربر</a> انجام دهید. شما باید مراقب باشید که این سطح دسترسی و کنترل تنها به افراد مورد اعتماد اعطا گردد.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Filipino
fa: فیلیپینی

en: Swiss German
fa: سوئیسی آلمانی

en: Khmer
fa: خمر

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Cache pages for anonymous users
fa: ذخیره‌سازی صفحه‌ها در حافظه موقت برای کاربران ناشناس

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
fa: یک پوسته انعطاف‌پذیر و قابل رنگ‌آمیزی با ناحیه‌های بسیار.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Triptych first
fa: عکس اول

en: Triptych middle
fa: عکس وسط

en: Triptych last
fa: عکس آخر

en: Main background
fa: رنگ زمینه‌ی اصلی

en: Sidebar background
fa: رنگ زمینه ی نوار کناری

en: Sidebar borders
fa: حاشیه‌ های نوار کناری

en: Footer background
fa: رنگ زمینه‎ی قسمت پایینی

en: Plum
fa: آلو

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
fa: لیست -با فاصله از هم جدا شده- برچسب‌های مجاز HTML در محتوای خوراک. (برچسب‌های غیر مجاز حذف خواهند شد.)

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fa: %field می‌تواند شامل حروف a-z، زیرخط یا علامت خط تیره (-) باشد.

en: %field cannot contain any markup.
fa: %field نمی‌تواند شامل نشانه‌گذاری باشد.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fa: هیچ مسیر مستعاری وجود ندارد. <a href="@link">افزودن مسیر مستعار</a>

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
fa: برای فراهم کردن قابلیت جست‌وجو بر اساس کلمات کلیدی، موتور جست‌وجو شاخصی از کلمات پیدا شده در محتوا و فیلدهایشان به علاوه‌ی متون اضافه شده به محتوا توسط سایر ماژول‌ها را (مثل دیدگاه‌ها از ماژول دیدگاه‌ی هسته، و واژه‌های رده‌بندی از ماژول رده‌بندی هسته) نگه می‌دارد. برای ساخت و نگه‌داری این شاخص، یک <a href="@cron">وظیفه‌ی نگهداری در کرون</a> که به درستی پیکربندی شده لازم است. کاربران دارای مجوز <em>مدیریت جست‌وجو</em> می‌توانند تنظیمات کرون را در <a href="@searchsettings">صفحه‌ی تنظیمات جست‌وجو</a> پیکربندی کنند.

en: Content reindexing
fa: شاخص گذاری محتوا

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
fa: صفحه‌های ذخیره‌شده در حافظه موقت حداقل تا سپری شدن این مدت زمان بازسازی نخواهند شد.

en: Expiration of cached pages
fa: انقضای صفحه‌ها در حافظه موقت

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
fa: حداکثر زمانی که یک حافظه موقت خارجی می‌تواند نسخه‌ی قدیمی یک صفحه را استفاده نماید.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fa: این گزینه‌ها تنظیمات نمایش پوسته %name را کنترل می‌نمایند. هنگامی که سایت شما با استفاده از این پوسته نمایش داده شود، از این تنظیمات استفاده می‌شود.

en: Administer software updates
fa: مدیریت به‌روز‌رسانی‌های نرم‌افزار

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fa: یک نشانی معتبر پست الکترونیک یا یک نشانه پست الکترونیک مانند %author وارد کنید.

en: @required_name (Missing)
fa: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fa: @required_name (نسخه @compatibility ضروری است)

en: @name requires at least PHP @version.
fa: @name حداقل به PHP @version احتیاج دارد.

en: Unresolved dependency
fa: وابستگی حل نشده

en: @name requires this module.
fa: @name به این ماژول نیاز دارد.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fa: @name نیازمند این ماژول و نسخه است. در حال حاضر از @required_name نسخه @version استفاده می‌شود.

en: Data comparison
fa: مقایسه‌ی داده

en: Comparison operation
fa: عملگر مقایسه

en: Site details
fa: جزئیات سایت

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Title and slogan
fa: عنوان و شعار سایت

en: Firehouse
fa: ایستگاه آتش‌نشانی

en: Ice
fa: یخ

en: Can't handle more than one field storage engine
fa: نمی‌توان بیش از یک موتور ذخیره سازی داشت

en: Field storage engine not found.
fa: موتور ذخیره فیلد یافت نشد.

en: For this query an entity type must be specified.
fa: برای این پرس و جو باید یک نوع موجودیت مشخص شده باشد.

en: Entity %entity has no base table.
fa: موجودیت %entity جدول پایه ای ندارد.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
fa: شیوه‌ی مرتب‌سازی بر اساس @key برای @entity_type شناخته شده نیست

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fa: پیشوند جداولی که شما وارد نموده‌اید %prefix, غیر معتبر است. پیشوند جداول فقط می‌تواند شامل ترکیبات حروف ,اعداد, نقطه و زیر خط(_) باشد.

en: Default settings file
fa: فایل تنظیمات پیش‌فرض

en: The default settings file does not exist.
fa: فایل تنظیمات پیش‌فرض وجود ندارد.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
fa: نصب کننده @drupal نیازد دارد فایل %default-file به هیچ عنوان نسبت به آنچه دریافت شده است هیچ تغییری نکرده باشد.

en: Māori
fa: مائوری

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fa: بازآرایی سطرها با وزن‌های عددی به جای کشیدن.

en: Show row weights
fa: نمایش وزن سطرها

en: Hide row weights
fa: مخفی نمودن وزن سطرها

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
fa: تلاش برای ایجاد نمونه‌ای از فیلد @field_name بدون داشتن نوع.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
fa: تلاش برای ایجاد نمونه‌ای از فیلد @field_name بر روی نوع غیر مجاز @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
fa: تلاش برای به‌روز رسانی نمونه‌ای از فیلد @field که وجود ندارد.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
fa: تلاش برای به‌روز رسانی نمونه‌ای از فیلد @field روی مجموعه @bundle که وجود ندارد.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fa: اقدام به پاکسازی فیلد @field_name که هنوز نمونه‌هایی از آن وجود دارد.

en: %name: the value may be no less than %min.
fa: %name: مقدار نمی‌تواند کمتر از %min باشد.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fa: %name: مقدار نمی‌تواند بیشتر از %max باشد.

en: No fields have been defined yet.
fa: تا کنون هیچ فیلدی تعریف نشده است.

en: Weight for new field
fa: وزن فیلد جدید

en: Weight for added field
fa: وزن فیلد افزوده شده

en: Custom display settings
fa: تنظیمات نمایش سفارشی

en: Use custom display settings for the following view modes
fa: از تنظیمات سارشی سبک نمایش برای انواع مدل‌های زیر استفاده کنید.

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
fa: حالت %view_mode از تنظیمات نمایش سفارشی استفاده می‌کند. شما ممکن است بخواهید <a href="@url">آنها را پیکربندی کنید</a>.

en: User interface for the Field API.
fa: رابط کاربری واسط فیلد

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fa: پسوندها را با فاصله یا کاما از هم جدا کنید و نقطه ابتدای آنها را ننویسید.

en: Edit an existing effect within a style.
fa: ویرایش یک اثر موجود در یک سبک

en: Delete an existing effect from a style.
fa: حذف اثر موجود از یک سبک

en: Node module element
fa: عنصر ماژول مطلب

en: Close overlay
fa: بستن میزکار

en: Poll module settings
fa: تنظیمات ماژول نظرسنجی

en: Poll vote
fa: آراء نظرسنجی

en: Poll results
fa: نتایج نظرسنجی

en: The new set name is required.
fa: نام جدید مجموعه اجباری است.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
fa: مجموعه میانبر %name در حال حاضر وجود دارد. نام دیگری انتخاب کنید.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
fa: متن مورد انتظار یافت شده در فیلد @field نامه الکترونیکی: "@expected"

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fa[0]: ۱ نامه الکترونیکی در طول آزمایش ارسال شد.
fa[1]: @count نامه الکترونیکی در طول آزمایش ارسال شد.

en: Blocked IP addresses
fa: آدرس‌های IP مسدود شده

en: Upload module has been migrated to File module.
fa: ماژول بارگذاری به ماژول فایل انتقال یافته است.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fa: مقادیر مجاز عبارتند از:: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
fa: هنوز اختصاص داده نشده

en: not yet created
fa: هنوز ایجاد نشده

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name]،
    
    از ثبت‌نام شما در [site:name] متشکریم. شما اکنون می‌توانید با کلیک بر روی پیوند زیر یا کپی نمودن آن در مرورگر خود وارد سایت شوید:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    این پیوند فقط یکبار قابل استفاده بوده و شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که می‌توانید کلمه عبور خود را تعیین کنید.
    
    بعد از تعیین کلمه عبور خود، شما می‌توانید دفعات بعد از آدرس [site:login-url] با مشخصات زیر وارد سایت شوید:
    
    نام کاربری: [user:name]
    کلمه عبور: کلمه عبور انتخابی شما
    
    -- تیم [site:name]

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name]،
    
    مدیریت سایت در [site:name] برای شما یک حساب کاربری ایجاد نموده است. شما اکنون می‌توانید با کلیک بر روی پیوند زیر یا کپی نمودن آن در مرورگر خود وارد سایت شوید.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    این پیوند فقط یکبار قابل استفاده بوده و شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که در آن می‌توانید کلمه عبور خود را تعیین کنید. 
    
    بعد از تعیین کلمه عبور خود، شما می‌توانید دفعات بعد از آدرس [site:login-url] با مشخصات زیر وارد سایت شوید:
    
    نام کاربری: [user:name]
    کلمه عبور: کلمه عبور انتخابی شما
    
    -- تیم [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name],
    
    درخواستی برای تعیین دوباره کلمه عبور حساب شما در [site:name] صورت گرفته است.
    
    شما می‌توانید با کلیک بر روی پیوند زیر یا کپی نمودن آن در مرورگر خود وارد سایت شوید:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    این پیوند فقط یکبار قابل استفاده بوده و شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که می‌توانید کلمه عبور خود را تعیین کنید. این پیوند پس از یک روز منقضی می‌شود و اگر از آن استفاده نکنید اتفاقی نمی‌افتد.
    
    --  تیم [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name],
    
    حساب کاربری شما در [site:name] مسدود شده است.
    
    --  تیم [site:name]

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name]،
    
    یک درخواست برای لغو حساب شما در [site:name] دریافت شده است.
    
    شما اکنون می‌توانید حساب خود را در [site:url-brief] با کلیک بر روی پیوند زیر یا کپی آن در مرورگر خود لغو نمایید.
    
    [user:cancel-url]
    
    توجه: لغو حساب شما بازگشت‌پذیر نیست.
    
    این پیوند بعد از یک روز منقضی می‌شود و اگر استفاده نشود، اتفاقی نمی‌افتد.
    
    -- تیم [site:name]

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name],
    
    حساب کاربری شما در [site:name] لغو شده است.
    
    --  تیم [site:name]

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
fa: قابلیت ارسال کلمه‌های عبور کاربران به صورت متن ساده در دروپال ۷ برداشته شده است. قالب‌های فعلی نامه‌های الکترونیکی شما برای حذف کلمه‌های عبور تغییر داده شده است. شما باید <a href="@template-url">این قالب‌ها را مرور نمایید</a>، تا از خوانایی درست آنها اطمینان یابید.

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Custom content
fa: محتوای سفارشی

en: Add a new @plugin
fa: افزودن یک @plugin جدید

en: Edit @plugin %title
fa: ویرایش @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fa: کلون @plugin %title

en: Import @plugin
fa: وارد کردن @plugin

en: Export @plugin %title
fa: صادر کردن @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fa: آیا مطمئنید می خواهید %title را برگردانید؟

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این آیتم انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The item has been reverted.
fa: این آیتم برگشته است

en: This action will permanently remove this item from your database..
fa: این عمل این آیتم را به طور دائم از دیتا بیس حذف می کند

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title could not be created.
fa: نمی‌توان %title را ایجاد کرد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: %title could not be updated.
fa: %title به روز نمی شود.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fa: می توانید با قرار دادن کد خروجی در فیلد زیر توضیحات را وارد کرده یا از آن خروجی بگیرید

en: @plugin %title was enabled.
fa: @plugin %title فعال بود

en: @plugin %title was disabled.
fa: @plugin %title غیر فعال بود

en: View context
fa: زمینه نما

en: Display the attachments on a view context.
fa: نمایش پیوست‌های یک زمینه نما

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fa: نتایج نما را به صورت یک زمینه برای استفاده در پنل‌ها و سایر کاربردها قابل‌دسترس می‌نماید.

en: Contains rows in contexts.
fa: شامل ردیف‌ها در زمینه‌ها است.

en: layouts
fa: آرایش‌ها

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fa: ورودی لاگ توصیف‌کننده تغییرات صورت گرفته در این نسخه، هنگامی که یک بازنویسی جدید صورت گیرد.

en: Creates revision
fa: یک بازنویسی ایجاد می‌کند

en: The current date and time.
fa: تاریخ و ساعت کنونی.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The URL of the account edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش حساب.

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: PHP evaluation
fa: ارزیابی PHP

en: Configure store settings
fa: پیکربندی تنظیمات فروشگاه

en: Allows users to update store currency and contact settings.
fa: اجازه به کاربران برای به‌روزرسانی واحد پول فروشگاه و تنظیمات تماس.

en: Cent
fa: سنت

en: Administer your store.
fa: مدیریت فروشگاه شما

en: Configure settings and business rules for your store.
fa: پیکربندی تنظیمات و قوانین کسب و کار فروشگاه شما

en: Configure the default currency and display settings.
fa: پيكربندي واحد پول پيش‌فرض و تنظيمات نمايش

en: Commerce UI
fa: واسط کاربری تجارت

en: Default store currency
fa: واحد پول پیش‌فرض فروشگاه

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
fa: واحد پول پیشفرض فروشگاه برای تمامی فیلد‌های قیمت، به عنوان گزینه‌ی پیش فرض در نظر گرفته می‌شود.

en: Enabled currencies
fa: واحد پول های فعال

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
fa: در هنگام وارد کردن قیمت‌ها، فقط واحد پول های فعال به کاربران نمایش داده می‌شود. واحد پول پیش‌فرض، همواره فعال خواهد بود.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
fa: سفارش‌هایی که در این وضعیت قرار دارند، هنوز توسط مشتری تکمیل نشده اند.

en: Shopping cart contents
fa: محتویات سبد خرید

en: Your shopping cart is empty.
fa: سبد خرید شما خالی است.

en: Product not available
fa: محصول در دسترس نیست

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
fa: شما باید تعداد کالا‌ برای افزودن به سبد خرید را، به درستی مشخص کنید.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
fa: %title به <a href="!cart-url">سبد خرید شما</a> اضافه شد.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
fa: نمایش یک فرم افزودن به سبد خرید برای محصول ارجاع داده شده

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
fa: سیستم سبد خرید و ویژگی‌های افزودن به سبد خرید را پیاده سازی می‌کند.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
fa: تعدادی کالا را به سبد خرید خود اضافه کنید و سپس برای خرید اقدام کنید.

en: Your shopping cart has been updated.
fa: سبد خرید شما به روز شده است.

en: Administer checkout
fa: مدیریت تکمیل سفارش

en: Access checkout
fa: دسترسی به تکمیل سفارش

en: Complete a purchase through the checkout form.
fa: تکمیل یک خرید از طریق فرم تکمیل سفارش

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
fa: سفارشاتی که در این مرحله قرار دارند، شروع شده اند، اما هنوز در فرایند تکمیل سفارش، به پایان نرسیده اند.

en: Checkout: @page
fa: تکمیل سفارش: @page

en: Review your order before continuing.
fa: قبل از ادامه دادن، سفارش خود را بررسی کنید.

en: Checkout complete
fa: سفارش تکمیل شد

en: Completion message
fa: پيام اتمام

en: Configure the settings for a checkout pane.
fa: پیکربندی تنظیمات برای یک قاب تکمیل سفارش

en: Checkout pane positions saved.
fa: موقعیت‌های قاب تکمیل سفارش ذخیره شد.

en: Checkout pane positions reset.
fa: موقعیت‌های قاب تکمیل سفارش بازسازی شد.

en: Checkout pane
fa: قاب تکمیل سفارش

en: No panes on this page.
fa: هیچ قابی در این صفحه موجود نیست.

en: No disabled panes.
fa: هیچ قاب غیر فعالی وجود ندارد.

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
fa: در اینجا مشخص کنید که fieldset این قاب چگونه نمایش داده خواهد شد.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
fa: این قاب را در یک fieldset غیر قابل جمع شدن نمایش بده.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
fa: این قاب را در یک fieldset قابل جمع شدن نمایش بده

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
fa: این قاب را در یک fieldset جمع شده نمایش بده

en: Customer profile
fa: پروفایل مشتری

en: Customer profile @profile_id
fa: پروفایل مشتری: @profile_id

en: Customer profiles
fa: پروفایل‌های مشتریان

en: Profile types
fa: انواع پروفایل

en: Add a customer profile
fa: افزودن یک پروفایل مشتری

en: Add a new customer profile.
fa: افزودن یک پروفایل مشتری جدید

en: Delete a customer profile
fa: حذف یک پروفایل مشتری

en: Customer UI
fa: رابط کاربری مشتری

en: Profile saved.
fa: پروفایل ذخیره شد.

en: Deleting this profile cannot be undone.
fa: حذف این پروفایل قابل بازگشت نیست.

en: The profile has been deleted.
fa: پروفایل مشتری حذف شد.

en: The profile could not be deleted.
fa: پروفایل نمی‌تواند حذف شود.

en: Deleted customer profile @profile_id.
fa: پروفایل مشتری @profile_id حذف شد.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
fa: ارتباط دادن یک پروفایل به کاربری که صاحب پروفایل است

en: Profile owner
fa: صاحب پروفایل

en: Whether or not the profile is active.
fa: فعال بودن یا غیر فعال بودن پروفایل

en: The date the profile was created.
fa: تاریخی که پروفایل ایجاد شد.

en: The date the profile was last updated.
fa: تاریخی که پروفایل برای آخرین بار به روز رسانی شد.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
fa: ارائه یک پیوند ساده به نمایش مدیریتی پروفایل.

en: Provide a simple link to edit the profile.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش پروفایل.

en: Provide a simple link to delete the profile.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف پروفایل.

en: Link this field to the profile's administrative view page
fa: پیوند نمودن این فیلد به صفحه نمایش مدیریتی پروفایل

en: Line item ID
fa: شناسه‌ی آیتم سطر

en: The internal numeric ID of the line item.
fa: شناسه‌ی عددی درونی آیتم سطر

en: The human readable name of the line item type.
fa: نام قابل خواند توسط انسان برای نوع آیتم سطر

en: The label displayed with the line item.
fa: برچسبی که همراه با آیتم سطر نمایش داده می‌شود.

en: The unique numeric ID of the line item.
fa: شناسه‌ی عددی یکتا برای آیتم سطر

en: The date the line item was created.
fa: تاریخ ایجاد آیتم سطر

en: The date the line item was last updated.
fa: تاریخی که آیتم سطر برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شد.

en: Short descriptive label for the line item
fa: برچسب توضیحی کوتاه برای آیتم سطر

en: Administer line item types
fa: مدیریت انواع آیتم سطر

en: Unit price
fa: قیمت واحد

en: Line item reference
fa: ارجاع به آیتم سطر

en: No line items found.
fa: هیچ اقلام خطی یافت نشد.

en: Referenced line item
fa: آیتم سطر ارجاع داده شده

en: Manage line item types for your store.
fa: مدیریت انواع آیتم‌های سطر برای فروشگاه شما

en: Line Item UI
fa: واسط کاربری آیتم سطر

en: There are no line item types defined by enabled modules.
fa: هیچ نوع آیتم سطری توسط ماژول‌های فعال تعریف نشده است.

en: Line item summary
fa: خلاصه‌ی آیتم سطر

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
fa: پیوندهایی که می‌خواهید زیر خلاصه نمایش داده شوند را انتخاب کنید.

en: Line item type
fa: نوع آیتم سطر

en: The internal numeric ID of the order.
fa: شناسه‌ی عددی درونی سفارش

en: Order number
fa: شماره سفارش

en: The order number displayed to the customer.
fa: شماره‌ی سفارش که به مشتری نمایش داده می‌شود.

en: The URL a customer can visit to view the order.
fa: آدرس URL ای که مشتری برای نمایش سفارش می‌تواند مشاهده کند.

en: The URL of the order's administrative view page.
fa: آدرس URL برای صفحه‌ی نمایش مدیریتی سفارش

en: The URL of the order's edit page.
fa: آدرس URL صفحه‌ی ویرایش سفارش

en: The date the order was created.
fa: تاریخ ایجاد سفارش

en: Creator ID
fa: شناسه‌ی سازنده

en: The unique numeric ID of the order.
fa: شناسه‌ی عددی یکتا برای سفارش

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
fa: سفارش‌هایی که در این وضعیت قرار دارند، توسط عملیات کاربری، لغو شده اند.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
fa: سفارش‌هایی که در این وضعیت قرار دارند، ایجاد شده اند و در انتظار عمایت بعدی می‌باشند.

en: Order @number
fa: سفارش شماره @number

en: Order saved.
fa: سفارش ذخیره شد.

en: Create an order
fa: ایجاد سفارش

en: Create a new order.
fa: ایجاد یک سفارش جدید.

en: Create a new order for the specified user.
fa: ایجاد سفارش جدید برای کاربر مشخص شده.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
fa: پیکربندی تنظیمات عمومی سفارش، فیلد‌ها، و نمایش ها.

en: Order UI
fa: واسط کاربری سفارش

en: Are you sure you want to delete order @number?
fa: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید سفارش @number را حذف کنید؟

en: Deleting this order cannot be undone.
fa: حذف اين سفارش قابل بازگشت نيست

en: Order @number has been deleted.
fa: سفارش @number حذف شده است.

en: Order @number could not be deleted.
fa: سفارش @number را نمی‌توان حذف نمود.

en: Deleted order @number.
fa: سفارش شماره‎ی @number حذف شد.

en: Order creation help text
fa: متن راهنمای ایجاد سفارش

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
fa: یک متن اختیاری را وارد کنید تا در بالای فرم ایجاد سفارش نمایش داده شود.

en: The unique internal identifier of the order.
fa: شناسه‌ی داخلی یکتا برای سفارش

en: The unique customer facing number of the order.
fa: شماره‎ی یکتای سفارش از دید مشتری

en: The workflow status of the order.
fa: وضعیت جریان کار سفارش.

en: The date the order was last updated.
fa: تاریخ آخرین به‌روز‎رسانی سفارش

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
fa: ارائه یک پیوند ساده به نمایش مدیریتی سفارش.

en: Provide a simple link to edit the order.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش سفارش.

en: Provide a simple link to delete the order.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف سفارش.

en: Select available payment methods for an order
fa: انتخاب روش‎های پرداخت موجود برای یک سفارش

en: Enable payment method: @method
fa: فعال سازی شیوه‌ی پرداخت: @method

en: No settings for this payment method.
fa: این روش پرداخت، هیچ تنظیماتی ندارد.

en: Off-site payment redirect
fa: هدایت مجدد جهت پرداخت خارج از سایت

en: Payment UI
fa: واسط کاربری پرداخت

en: There are no active payment methods.
fa: هیچ روش پرداخت فعالی موجود نمی‌باشد.

en: There are no disabled payment methods.
fa: هیچ روش پرداخت غیر فعالی موجود نمی‌باشد.

en: The receipt of a payment transaction.
fa: رسید (وصول) تراکنش پرداخت

en: The unique internal identifier of the transaction.
fa: شناسه‌‌ی درونی یکتا برای تراکنش

en: The date the transaction was created.
fa: تاریخ ایجاد تراکنش

en: The payment method of the transaction.
fa: روش پرداخت برای این تراکنش

en: The amount of the transaction.
fa: مبلغ تراکنش

en: The currency of the transaction.
fa: واحد ارز تراکنش

en: The message associated with the transaction.
fa: پیغام ثبت شده با این تراکنش

en: The status of this transaction.
fa: وضعیت این تراکنش

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
fa: این فیلد، قیمت محصولات را ذخیره می‌کند که شامل یک مبلغ و یک واحد پول می‌شود.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
fa: %name: شما باید یک مقدار عددی برای قیمت وارد کنید.

en: Price textfield
fa: کادر متنی قیمت

en: Price with currency
fa: قیمت همراه با واحد پول

en: The internal numeric ID of the product.
fa: شناسه‎ی عددی درونی برای محصول

en: The human readable product SKU.
fa: مدل محصول به فرمت قابل خواندن توسط انسان

en: The human readable name of the product type.
fa: نام نوع محصول به فرمت قابل خواندن توسط انسان

en: The title of the product.
fa: عنوان کالا

en: The URL of the product's edit page.
fa: آدرس URL صفحه‎ی ویرایش محصول

en: The date the product was created.
fa: تاریخ ایجاد محصول

en: The unique ID of the product creator.
fa: شناسه‌ی یکتای ایجاد کننده‌ی محصول

en: The creator of the product.
fa: سازنده‎ی محصول

en: Tokens related to individual products.
fa: توکن‌های مربوط به هر یک از محصولات.

en: The date the product was last updated.
fa: تاریخ آخرین به‌روزرسانی محصول

en: Admin display
fa: نمایش مدیریتی

en: The human readable identifier of the product
fa: شناسه‎ی محصول به فرمت قابل خواندن توسط انسان

en: Full product title
fa: عنوان کامل محصول

en: Administer product types
fa: مدیریت انواع محصولات

en: SKU:
fa: مدل:

en: Product: @sku
fa: محصول: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
fa: هر نوع محصول می‌تواند فیلد‌های متفاوتی را برای خود داشته باشد.

en: Add a product
fa: افزودن کالا

en: Add a new product for sale.
fa: اضافه کردن یک محصول جدید برای فروش.

en: Manage products types for your store.
fa: مديريت انواع محصولات براي فروشگاه شما

en: Add product type
fa: ایجاد نوع محصول

en: A basic product type.
fa: یک نوع محصول ساده

en: Product UI
fa: واسط کاربری محصول

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان برای این نوع محصول. توصیه می‌شود که این نام با یک حرف بزرگ شروع شود و فقط شامل حروف، اعداد و فاصله باشد. این نام باید یکتا باشد.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
fa: نام ماشینی برای این نوع محصول. این نام باید فقط شامل حروف کوچک، اعداد و زیر خط (_) باشد و باید الزاما منحصر به فرد باشد.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fa: در باره‌ی این نوع محصول توضیح دهید. این متن در صفحه‌ی <em>ایجاد محتوای جدید</em> نمایش داده می‌شود.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
fa: این متن در هنگام ایجاد و یا ویرایش محصولات از این نوع، در بالای صفحه نمایش داده می‌شود.

en: Save product type
fa: ذخیره‎ی نوع محصول

en: Product type saved.
fa: نوع محصول ذخیره شد.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
fa: آيا از حذف نوع محصول %name مطمئن هستيد?

en: The product type %name has been deleted.
fa: نوع محصول %name حذف شد.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
fa: محصولات غیرفعال را نمی‌توان به سبد خرید اضافه نمود و ممکن است در لیست محصولات مدیر مخفی باشند.

en: Save product
fa: ذخیره‌ی محصول

en: Product saved.
fa: محصول ذخیره شد.

en: %title could not be deleted.
fa: %title نمی‌تواند حذف شود.

en: Deleted product type %name.
fa: نوع محصول %name حذف شد.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
fa: محصول %title (SKU: @sku) حذف شد.

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
fa: شما هنوز هیچ نوع محصولی ایجاد نکرده اید. به <a href="@create-product-type">صفحه‌ی ایجاد نوع محصول</a> بروید و یک نوع محصول جدید ایجاد کنید.

en: No product types have been created yet for you to use.
fa: هیچ نوع محصولی ایجاد نشده است که شما بتوانید استفاده کنید.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
fa: هنوز هیچ نوع محصولی وجود ندارد. <a href="@link">افزودن نوع محصول</a>.

en: Products from the store.
fa: محصولات فروشگاه.

en: The unique internal identifier of the product.
fa: شناسه‌ی درونی یکتا برای محصول

en: The unique human-readable identifier of the product.
fa: شناسه‌ی یکتای قابل خواندن توسط انسان برای محصول

en: The human-readable name of the type of the product.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان برای نوع این محصول

en: The title of the product used for administrative display.
fa: عنوان محصول جهت استفاده در نمایش مدیریتی

en: Product creator
fa: سازنده‌ی محصول

en: Whether or not the product is active.
fa: آیا این محصول فعال است یا خیر

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
fa: ارائه یک پیوند ساده به نمایش مدیریتی محصول.

en: Provide a simple link to edit the product.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش محصول.

en: Provide a simple link to delete the product.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف محصول.

en: Link this field to the product's administrative view page
fa: پیوند این فیلد به صفحه مدیریتی مشاهده محصول

en: Product: @label
fa: محصول: @label

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
fa: این فیلد، شناسه یک محصول مرتبط را به صورت یک مقدار عددی ذخیره می‌کند.

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Comment display
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: Unknown content type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: Class registry
fa: ثبت کلاس

en: Condition set (OR)
fa: مجموعه شرایط (یا)

en: Condition set (AND)
fa: مجموعه شرایط (و)

en: Administer rule configurations
fa: مدیریت پیکربندی قوانین

en: Before saving a comment
fa: قبل از ذخیره‌ی یک دیدگاه

en: Limit result count
fa: محدود کردن تعداد نتایج

en: Add a variable
fa: افزودن یک متغیر

en: Reload form
fa: بارگذاری مجدد فرم

en: Data to compare
fa: داده‌ی مورد مقایسه

en: The comparison operator.
fa: عملگر مقایسه

en: Data value
fa: مقدار داده

en: The value to compare the data with.
fa: مقداری که داده با آن مقایسه می‌شود.

en: The name of the field to check for.
fa: نام فیلدی که باید بررسی شود.

en: is lower than
fa: کمتر است از

en: Before saving content
fa: قبل از ذخیره محتوا

en: view mode
fa: حالت نمایش

en: Content is of type
fa: محتوا متعلق است به نوع

en: The content type(s) to check for.
fa: نوع(های) محتوای مورد بررسی.

en: If you want to change a variable just return an array of new variable values, e.g.: !code
fa: اگر می‌خواهید متغیرها را تغییر دهید کافیست آرایه‌ای از مقادیر جدید متغیرها برگردانید، مثال: !code

en: Add offset
fa: افزودن جابجایی

en: Add an offset to the selected date.
fa: افزودن جابجایی به تاریخ انتخابی

en: Note that you can also specify negative numbers.
fa: همچنین می‌توانید از مقادیر منفی استفاده کنید.

en: formatted text
fa: متن قالب‌بندی شده

en: decimal number
fa: عدد اعشاری

en: list of text
fa: لیستی از متن

en: list of integer
fa: لیستی از عدد صحیح

en: Replacement patterns for %label
fa: الگوهای جایگزینی برای %label

en: The category to which this message belongs
fa: دسته‌ای که این پیغام متعلق به آن است

en: Show a message on the site
fa: نمایش پیغام در سایت

en: Repeat message
fa: تکرار پیغام

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
fa: اگر غیرفعال باشد و پیغام یکبار نمایش داده شده باشد، آنگاه پیغام دومرتبه نمایش داده نخواهد شد.

en: Force redirect
fa: هدایت اجباری

en: Append destination parameter
fa: افزودن پارامتر مقصد به انتها

en: Whether to append a destination parameter to the URL, so another redirect issued later on would lead back to the origin page.
fa: تعیین افزودن پارامتر مقصد به آدرس، تا در یک هدایت بعدی به صفحه اصلی باز گردد.

en: Select the roles whose users should receive the mail.
fa: نقش‌هایی را که کاربرانشان باید نامه را دریافت کنند انتخاب کنید.

en: saved term
fa: واژه‌ی ذخیره شده

en: deleted term
fa: واژه‌ی حذف شده

en: After saving a new user account
fa: بعد از ذخیره‌ی یک حساب کاربری جدید

en: After updating an existing user account
fa: بعد از به روز کردن یک حساب کاربری موجود

en: Before saving a user account
fa: قبل از ذخیره‌ی یک حساب کاربری

en: saved user
fa: کاربر ذخیره شده

en: After a user account has been deleted
fa: بعد از اینکه یک حساب کاربری حذف شود

en: The variable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique in the current scope.
fa: نام متغیر باید فقط شامل شامل حروف کوچک، اعداد و زیرخط باشد و در حوزه‌ی جاری یکتا باشد.

en: Provided variables
fa: متغیرهای ارائه شده

en: Switch to the direct input mode
fa: تغییر به حالت ورود مستقیم

en: Switch to data selection
fa: تغییر به حالت انتخاب داده

en: The variable name %name is already taken.
fa: نام متغیر %name قبلا استفاده شده.

en: The machine-readable name %name is already taken.
fa: نام ماشینی %name قبلا استفاده شده.

en: Data selector
fa: انتخابگر داده

en: Filter by plugin
fa: فیلتر کردن بر اساس افزونه

en: Rules UI
fa: رابط قوانین

en: Administrative interface for managing rules.
fa: رابط مدیریتی برای مدیریت قوانین

en: Rules scheduler
fa: زمان‌بند قوانین

en: Task identifier
fa: شناسه وظیفه

en: New field name
fa: نام فیلد جدید

en: No information
fa: اطلاعاتی وجود ندارد

en: Error opening socket @socket
fa: اشکال در بازنمودن درگاه @socket

en: delivery callback not found
fa: فراخوان رهگیری یافت نشد

en: callback %callback not found: %q.
fa: فراخوان %callback یافت نشد: %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا مقصد نامعتبر است. اطلاعات بیشتر در گزارشات سیستم در دسترس است.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا مقصد به درستی پیکربندی نشده است. که می‌تواند ناشی از مشکل مجوز فایل یا پوشه باشد. اطلاعات بیشتر در گزارشات سیستم در دسترس است.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا فایلی با این نام در پوشه مقصد موجود است.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند منتقل شود، زیرا مقصد نامعتبر است. اطلاعات بیشتر در گزارشات سیستم در دسترس است.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا فایلی با این نام درحال حاضر در مقصد وجود دارد.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fa: اطلاعات ذخیره نشدند، زیرا مقصد نا معتبر است. اطلاعات بیشتر در گزارشات سیستم در دسترس است.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fa: فایل %file (%realpath) نمی تواند کپی شود. زیرا مقصد %destination معتبر نیست. معمولا این مشکل به سبب استفاده‌ی نامناسب از تابع file_copy() و یا یک stream wrapper جا افتاده رخ می‌دهد.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fa: فایل %file (%realpath) نمی‌تواند کپی شود، زیرا وجود ندارد.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا فایلی با این نام درحال حاضر در پوشه مقصد (%directory) وجود دارد.

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
fa: فایل %file نمی‌تواند کپی شود, زیرا ممکن است خودش را بازنویسی کنید.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fa: فایل انتخاب شده %file نمی‌تواند به مقصد %destination کپی شود.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fa: فایل  %file (%realpath) نمی تواند جابه جا شود، زیرا مسیر مقصد%destination نامعتبر است. این وضعیت ممکن است به علت استفاده نامناسب از file_move() یا موجود نبودن یک stream wrapper رخ دهد.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fa: فایل نمی تواند پاک شود زیرا یک URI معتبر نیست. این اتفاق ممکن است به دلیل استفاده نامناسب از file_delete() یا جریانی از بسته بندی های از دست رفته اتفاق افتاده باشد

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fa: داده نمی تواند ذخیره شود زیرا مسیر %destination نامعتبر است. که ممکن است به خاطر استفاده نامناسب از  file_save_data() یا جریانی از بسته بندی های از دست رفته اتفاق افتاده باشد

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
fa: تنظیمات PHP  شما فقط یک نوع پایگاه داده را پشتیبانی می‌کند لذا فقط آن انتخاب شده است.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fa: ارتباط با پایگاه داده با شکست مواجه شد. سرور خطای ذیل را گزارش می‌دهد: %error.<ul><li>آیا سرور پایگاه داده در حال اجرا است؟</li><li>آیا پایگاه داده موجود است و آیا نام پایگاه داده را صحیح وارد نموده اید؟</li><li>آیا نام کاربری و گذرواژه عبور را درست وارد نموده‌اید؟</li><li>آیا میزبان پایگاه داده را درست وارد نموده‌اید؟</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
fa: نسحه PHP که شما از آن استفاده می‌کنید مشکلات شناخته شده‌ای با PostgreSQL دارد. شما باید آنرا به PHP نسخه  5.2.11, 5.3.1  یا بالاتر ارتقا دهید.

en: Exit block region demonstration
fa: خروج از نمایش نواحی بلوک

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
fa: سفارشی نمودن پیشخوان به مجوز !permission-name نیاز دارد.

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
fa: برای سفارشی نمودن صفحه پیشخوان در<a href="@dashboard">مدیریت پیشخوان</a>, بلوک‌ها را به ناحیه پیشخوان منتقل کنید یا برای استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن جاوااسکریپت را فعال نمایید.

en: Configure available dashboard blocks
fa: پیکربندی بلوک‌های در دسترس پیشخوان

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
fa: بلوک‌ها را به ستون‌های زیر کشیده و رها کنید. تغییرات به صورت خودکار ذخیره خواهد شد. اطلاعات بیشتر در <a href="@dashboard-url">صفحه پیکربندی</a> در دسترس است.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
fa: بلوک‌های که می‌توانند در پیشخوان مشاهده شوند را پیکربندی کنید.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
fa: ماژول گزارش گیری در پایگاه داده به شما اجازه می‌دهد تا یک رویداد را در صفحه <a href="@dblog">جدیدترین گزارش‌ها</a> مشاهده نمایید. این گزارش شامل اطلاعات مهم ثبت شده اعم از میزان استفاده و کارایی داده‌ها, خطاها و هشدارها و اطلاعاتی در مورد عملکرد سیستم است. مدیران باید گزارشات را به صورت دوره‌ای و مرتب برای اطمینان از صحت عملکرد سایت کنترل کنند..

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
fa: در صورت وقوع خطا یا مشکل در سایت، صفحه‌ی a href="@dblog">رویدادهای ثبت شده‌ی اخیر</a> می‌تواند برای اشکال‌زدایی استفاده شود، چراکه ترتیب رخداد رویدادها را نمایش می‌دهد. گزارش‌ها شامل اطلاعات استفاده، هشدارها و خطاها هستند.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
fa: ماژول گزارش گیری در پایگاه داده اطلاعات سایت شما را مانیتور نموده و رویدادهای سیستم را در یک گزارش ذخیره می‌نماید (اینجا می‌بینید) تا بعدا هر یک از کاربران مجاز بتوانند آنرا ببینند. این گزارش لیستی از رویدادها ثبت شده شامل استفاده و کارایی اطلاعات, خطاها, هشدارها و اطلاعاتی در مورد عملکرد سیستم است. کنترل دوره‌ای گزارشات به صورت دوره‌ای برای درک آنچه در جریان است امری حیاتی است.

en: Database log messages to keep
fa: موارد نگهداری‌شده از پیغام‌های پایگاه داده

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fa: بیشترین تعداد وقایع ثبت شده مربوط به پایگاه داده. نیازمند به <a href="@cron"> عمل حفظ و نگهداری کرون </a> است.

en: Recent log messages
fa: جدیدترین گزارش‌ها

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند ' m', ' kb/s'  که پیشوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: Display prefix and suffix.
fa: نمایش پیشوند و پسوند.

en: Display with prefix and suffix.
fa: نمایش با پیشوند و پسوند.

en: - Select a value -
fa: - یک مقدار را انتخاب کنید -

en: Trim length
fa: طول برش

en: No field is displayed.
fa: هیچ فیلدی نمایان نیست.

en: No field is hidden.
fa: هیچ فیلدی پنهان نیست.

en: Format settings:
fa: تنظیمات فرمت:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fa: فایل استفاده شده در فیلد !name قابل ارجاع نیست.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fa: قالب‌های متنی در صفحات ویرایش محتوا به ترتیب مشخص‌شده در این صفحه عرضه می‌شوند. اولین قالب در دسترس برای کاربر به صورت پیش‌فرض انتخاب می‌شود.

en: Missing text format: %format.
fa: قالب‌بندی متن مفقود: %format.

en: Link image to
fa: تصویرا را پیوند بده

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Linked to content
fa: پیوند شده به محتوا

en: Linked to file
fa: پیوند شده به فایل

en: Shown when hovering over the menu link.
fa: هنگامی که موس بر روی پیوند منو قرار می‌گیرد نمایش داده می‌شود.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
fa: ماژول منو اجازه می‌دهد بلافاصله پیوندهای منو را در فرم نوشتن محتوا ایجاد کنیم. برای پیکربندی این تنظیمات برای یک نوع محتوای مشخص صفحه <a href="@content-types">انواع محتوا</a> را ببینید برروی لینک <em>ویرایش</em> آن نوع محتوا کلیک کنید و به بخش <em>تنظیمات منو</em> بروید.

en: Undefined language (@langcode)
fa: زبان تعریف نشده (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fa: الگو : %time. الگوی تاریخ به صورت YYYY-MM-DD است و %timezone و افست منطقه زمانی از ساعت محلی UTC تنظیم شده است.اگر فیلد را خالی بگذارید زمان ثبت فرم به عنوان زمان در نظر گرفته می شود

en: Administrative overlay
fa: مدیریت میز کار

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
fa: نمایش صفحه‌های مدیریتی بر روی صفحاتی که از آن شروع کردید.

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
fa: فرمت متنی <a href="@php-code">کد PHP</a> ساخته شد.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
fa: انتخاب کنید کدام یک از ماژول‌های جستجوگر موجود فعال باشند.

en: Default search module
fa: ماژول پیش‌فرض جستجو

en: Choose which search module is the default.
fa: انتخاب کنید کدام ماژول جستجوگر به عنوان پیش‌فرض استفاده شود.

en: Your default search module is not selected as an active module.
fa: ماژول جستجوی پیش‌فرض شما به عنوان یک ماژول فعال انتخاب نشده است.

en: Search is currently disabled.
fa: جستجو در حال حاضر غیرفعال است.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
fa: بصورت اختیاری، یک آدرس نسبی را برای نمایش بعنوان صفحه نخست تعیین کنید. آن را خالی بگذارید تا خوراک محتوای پیش‌فرض نمایش داده شود.

en: Error pages
fa: صفحه‌ها خطا

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fa: مسیر '%path' یا غیر معتبر است یا شما به آن دسترسی ندارید.

en: Last run: %cron-last ago.
fa: آخرین اجرا: %cron-last قبل.

en: Run cron every
fa: اجرای کرون هر

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fa: هنگامی که فعال شود فقط کاربران دارای مجوز «استفاده از سایت در حالت نگهداری» قادر خواهند بود تا به تنظیمات نگهداری سایت دسترسی داشته باشند؛ بقیه کاربران پیغام آفلاین را که در زیر تعیین می‌شود را خواهند دید. کاربران مجاز می‌توانند مستقیم از صفحه <a href="@user-login">ورود کاربر</a> وارد شوند.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
fa: تغییر نام سایت، آدرس ایمیل، شعار سایت، صفحه اصلی پیشفرض سایت، تعداد پست های موجود در هر صفحه و صفحات خطا

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fa: اداره سیستم خودکار وظایف.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
fa: در هنگام انجام عملیات پاکسازی، فایل موقت "%path" حذف نشد زیرا این ماژول‌ها در حال استفاده از آن هستند: %modules.

en: Weight for added term
fa: وزن واژه افزوده شده

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fa: زیرپوشه‌ای در پوشه بارگذاری که عکس‌ها در آنجا ذخیره خواهند شد.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
fa: تصاویر بزرگتر به این اندازه کوچک می‌شوند

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
fa: حداکثر اندازه بارگذاری برای تصاویر بارگذاری شده. اندازه بارگذاری به صورت معمول محدود به تنظیمات ارسال و بارگذاری PHP است و تصاویر به ابعاد مشخص شده فوق تغییر اندازه داده خواهند شد.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
fa: عکس مجازی یا تصویر شما. تصاویر بزرگتر از . @dimensions پیکسل کوچک خواهند شد.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
fa: [user:name]،
    
    حساب کاربری شما در [site:name] فعال شده است.
    
    شما اکنون می‌توانید با کلیک بر روی پیوند زیر یا کپی نمودن آن در مرورگر خود وارد سایت شوید.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    این پیوند فقط یکبار قابل استفاده بوده و شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که می‌توانید کلمه عبور خود را تعیین کنید.
    
    بعد از تعیین کلمه عبور خود، شما می‌توانید دفعات بعد از آدرس [site:login-url] وارد سایت شوید:
    
    نام کاربری: [user:name]
    کلمه عبور: کلمه عبور انتخابی شما
    
    -- تیم [site:name]

en: Upload an image to go with this article.
fa: بارگذاری یک تصویر برای قرارگیری در این مقاله

en: Delete data
fa: پاک کردن داده

en: The settings file is writable.
fa: فایل تنظیمات قابل نوشتن نیست.

en: The settings file is owned by the web server.
fa: فایل تنظیمات در مالکیت وب سرور قرار دارد.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fa: نصب کننده @drupal  در ایجاد فایل با مالکیت مقتضی با شکست مواجه شد. وارد وب سرور خود شوید و فایل موجود %file را حذف کنید و فایل جدید با کپی نمودن فایل %default_file به %file را ایجاد کنید. اطلاعات بیشتر درباره نصب دروپال در <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a> در دسترس است. اگر شما به مشکلی در خصوص مجوزهای فایل در سرور برخوردید به <a href="@handbook_url">کتابچه راهنمای آنلاین</a> مراجعه کنید.

en: Invalid merge query: no conditions
fa: پرس و جوی ادغام غیر معتبر: شرط وجود ندارد

en: Weight for @block block
fa: وزن بلوک @block

en: Region for @block block
fa: ناحیه برای بلوک @block

en: Comment approval
fa: تایید دیدگاه

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
fa: دیدگاه‌های کاربران دارای مجوز <em>عبور از تایید دیدگاه‌ها</em> بلافاصله منتشر خواهد شد. سایر دیدگاه‌ها در صف <a href='@comment-approval'>دیدگاه‌های تایید نشده</a> قرار خواهند گرفت. تا زمانی که یک کاربر دارای مجوز <em>مدیریت دیدگاه‌ها</em>  آنها را منتشر یا حذف کند. دیدگاه‌های منتشر شده می‌توانند در صفحه مدیریت <a href='@admin-comment'>دیدگاه‌های منتشر شده</a> به صورت گروهی اداره شوند.

en: Post comments
fa: ارسال دیدگاه‌ها

en: Skip comment approval
fa: صرف نظر از تایید دیدگاه

en: View and customize your dashboard.
fa: مشاهده و سفارشی نمودن پیشخوان خود.

en: Customize your dashboard.
fa: پیشخوان خود را سفارشی کنید.

en: This function can only be used to delete fields without data
fa: این تابع فقط می‌تواند برای حذف فیلدهای بدون اطلاعات استفاده شود

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fa: آیا از غیرفعال نمودن قالب متنی %format اطمینان دارید؟

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fa: قالب‌های متنی غیرفعال به طور کامل از رابط مدیریتی حذف می‌شوند، و هر محتوای ذخیره‌شده در آن قالب نمایش داده نمی‌شود. این عمل قابل‌بازگشت نیست.

en: Disabled text format %format.
fa: قالب‌بندی متن %format غیرفعال شد.

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Disable text format
fa: غیرفعال نمودن قالب‌بندی متن

en: Hot topic, new comments
fa: موضوع داغ، دیدگاه‌های جدید

en: Hot topic
fa: موضوع داغ

en: Normal topic
fa: موضوع عادی

en: Closed topic
fa: موضوع بسته

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fa: مرجعی برای استفاده‌ها, تنظیمات و ماژول‌ها.

en: and where %property is %value
fa: و %property آنها %value است.

en: where %property is %value
fa: که %property آنها %value است.

en: and where
fa: که

en: Current URL is @url.
fa: آدرس URL جاری این است: @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fa: عنوان صفحه @actual با مقدار @expected یکسان است.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fa: عنوان صفحه @actual با مقدار @unexpected یکسان نیست.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fa: پاسخ HTTP غیرمنتظره !code، مقدار واقعی !curl_code

en: Configure @module permissions
fa: پیکربندی مجوزهای @module

en: Select and configure your themes.
fa: انتخاب و پیکربندی پوسته‌‌ها.

en: Administer settings.
fa: مدیریت تنظیمات

en: View reports, updates, and errors.
fa: مشاهده گزارش‌ها، به‌روزرسانی‌ها و خطاها.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
fa: داده موقتی برای system_update_7061 ذخیره می‌کند.

en: Administrative toolbar
fa: نوار ابزار مدیریتی

en: Install new module or theme
fa: نصب ماژول یا پوسته جدید

en: Install new module
fa: نصب ماژول جدید

en: Install new theme
fa: نصب پوسته‌ی جدید

en: %property is %value
fa: %property آنها %value است

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
fa: یک نوع فیلد که برای ذخیره آدرس‌های پستی بر مبنای استاندارد xNAL مورد استفاده قرار می‌گیرد.

en: Dynamic address form
fa: فرم آدرس پویا

en: Customer profile manager
fa: مدیر پروفایل مشتری

en: @profile: User @user
fa: @profile: کاربر @user

en: Delete this profile
fa: حذف این پروفایل

en: Profile @profile_id
fa: پروفایل @profile_id

en: Administer payments
fa: مدیریت پرداخت‌ها

en: Use the button below to proceed to the payment server.
fa: از دکمه زیر برای ادامه به سرور پرداخت استفاده کنید.

en: Failure
fa: شکست

en: Transaction @transaction_id
fa: تراکنش @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
fa: پرداخت در سرویس‌دهنده پرداخت دچار مشکل شد. لطفا اطلاعات خود را بازبینی نموده و دوباره سعی نمایید.

en: Payment terminal: @title
fa: پایانه پرداخت: @title

en: Add payment
fa: اضافه کردن پرداخت

en: No payment methods available to add payments.
fa: هیچ روش پرداختی برای افزودن پرداخت، وجود ندارد.

en: Payment transaction created.
fa: تراکنش پرداخت ایجاد شد.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
fa: @amount از طريق %method در @date پرداخت شد. حذف اين تراکنش قابل بازگشت نيست.

en: Payment transaction deleted.
fa: تراکنش پرداخت حذف شد.

en: The payment transaction could not be deleted.
fa: اين تراکنش پرداخت را نمي توان حذف نمود.

en: Deleted payment transaction @transaction.
fa: تراکنش پرداخت @transaction حذف شد.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: The date the transaction was last changed.
fa: تاریخ آخرین تغییر در تراکنش.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف تراکنش پرداخت.

en: Display all the available operations links for the transaction.
fa: نمایش پیوندهای تمام کارکردهای ممکن برای این تراکنش.

en: Total paid (@currency_code)
fa: مجموع پرداخت (@currency_code)

en: Raw amount
fa: مقدار دست نخورده

en: Three letter code
fa: کد سه حرفی

en: Numeric code
fa: کد عددی

en: Currency symbol
fa: نماد واحد پول

en: Display the payment method using the following title
fa: روش پرداخت را با این عنوان نمایش بده

en: The full administrative title of the payment method
fa: عنوان کامل مدیریتی برای این روش پرداخت

en: A short version of the title safe to display to all
fa: یک نسخه‌ی کوتاه از عنوان، مناسب جهت نمایش به همگان

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
fa: عنوانی که در فرم تکمیل سفارش نمایش داده می‌شود. (می تواند شامل کد HTML باشد)

en: Status icon
fa: آیکون وضعیت

en: Status title
fa: عنوان وضعیت

en: Raw status
fa: وضعیت دست نخورده

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
fa: یک مقدار عددی مشخص کنید تا از مبلغ کسر شود.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
fa: یک مقدار عددی مشخص کنید که مبلغ در آن ضرب شود.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
fa: یک مقدار عددی مشخص کنید که مبلغ بر آن تقسیم شود.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
fa: یک مقدار عددی مشخص کنید که مبلغ برابر با آن قرار گیرد.

en: Formatted amount
fa: مقدار فرمت‌دهی شده

en: @entity "@property" property.
fa: @entity "@property" دارایی.

en: @entity ID
fa: شناسه @entity

en: Rules configuration
fa: پیکربندی قوانین

en: User signature
fa: امضای کاربر

en: Dark
fa: تاریک

en: Webform edit link
fa: پیوند ویرایش وب‌فرم

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش اجزا و پیکربندی وب‌فرم.

en: Webform results link
fa: پیوند نتایج وب‌فرم

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده نتایج وب‌فرم.

en: Nothing
fa: هیچ

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fa: %type: !message در %function (خط %line از %file).

en: Update @title
fa: به‌روزرسانی @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: یک نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین. فقط می‌تواند شامل حروف کوچک انگلیسی، اعداد و زیر خط (_) باشد.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین باید شامل حروف منحصر به فرد باشد.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fa: نام قابل فهم توسط ماشین فقط باید شامل حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fa: نام قابل فهم وسط ماشین در حال حاضر استفاده می‌شود. باید منحصر به فرد باشد.

en: Asturian
fa: آستوری

en: English, British
fa: انگلیسی، بریتانیایی

en: Portuguese, International
fa: پرتغالی، بین‌المللی

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Weight for row @number
fa: وزن سطر @number

en: Parent for @title
fa: والد %title

en: New field label
fa: برچسب فیلد جدید

en: Parent for new field
fa: والد فیلد جدید

en: Type of new field
fa: نوع فیلد جدید

en: Widget for new field
fa: ابزارک برای فیلد جدید

en: Existing field label
fa: برچسب فیلد موجود

en: Parent for existing field
fa: والد فیلد موجود

en: Existing field to share
fa: فیلد موجود برای اشتراک

en: Widget for existing field
fa: ساختار فیلد موجود

en: Label display for @title
fa: نمای برچسب برای @title

en: Formatter for @title
fa: قالب‌بند %title

en: Parents for @title
fa: والدهای %title

en: Visibility for @title
fa: قابلیت دید @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fa: این فیلد در پایگاه داده حاوی اطلاعات است. تنظیمات فیلد دیگر قابل تغییر نیست.

en: Weight for new file
fa: وزن برای فایل جدید

en: Choose a file
fa: یک فایل انتخاب کنید

en: Weight for new effect
fa: وزن اثر جدید

en: @title language provider
fa: مهیا کننده زبان @type

en: Enable @title menu link
fa: فعال سازی پیوند منو @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fa: نام منحصر به فرد این منو برای ساخت آدرس منو. نام فقط باید شامل حروف کوچک، اعداد و خط تیره(-) باشد..

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fa: نامی منحصر به فرد و قابل فهم توسط ماشین برای این نوع محتوا. این نام فقط باید شامل حروف کوچک انگلیسی، اعدا و زیرخط باشد. این نام برای ساخت آدرس صفحه %node-add کاربرد دارد و زیر خط تبدیل به خط فاصله خواهد شد.

en: Choice label
fa: عنوان  انتخاب

en: New choice label
fa: عنوان انتخاب جدید

en: Vote count for choice @label
fa: رأی‌های داده شده به انتخاب @label

en: Vote count for new choice
fa: رأی‌های داده شده به انتخاب جدید @label

en: Weight for choice @label
fa: وزن انتخاب @label

en: Weight for new choice
fa: وزن برای انتخاب جدید

en: Category for @title
fa: دسته %title

en: Active modules
fa: ماژول‌های فعال

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
fa: نسخه PHP شما خیل قدیمی است. دروپال حداقل به PHP 5.2.5، یا PHP @version با ارتقای امنیتی htmlspecialchars نیاز دارد.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fa: به نظر می‌رسد وب سرور شما از PDO پشتیبانی نمی‌کند. بررسی کنید آیا تامین کننده هاست شما از PDO (PHP Data Objects) پشتیبانی می‌کند یا نه. برای اطلاعات بیشتر صفحه <a href="@link">نیازمندیهای سیستم</a> را ببینید.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fa: به نظر میرسد بر روی وب سرور شما نشخه اشتباهی PDO نصب شده است. دروپال 7 به PDO extension هسته PHP نیاز دارد. این سیستم نسخه قدیمی PECL را دارد. برای اطلاعات بیشتر  صفحه  <a href="@link">نیازمندیهای سیستم</a> را ببینید.

en: List of trigger actions when !description
fa: لیست کنش‌های راه‌انداز هنگامی که  !description

en: Use PHP for title patterns
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود

en: Use PHP for title patterns.
fa: برای الگوهای عنوان از PHP استفاده شود.

en: Slides
fa: اسلایدها

en: Afghan Afghani
fa: افغانی افغانستان

en: Afghani
fa: افغانی

en: Dinar
fa: دینار

en: Franc
fa: فرانک

en: Dirham
fa: درهم

en: Rial
fa: ریال

en: United States Dollar
fa: دلار ایالات متحده

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
fa: نمایش یک فیلد متنی برای وارد کردن تعداد در فرم افزودن به سبد خرید

en: Default quantity
fa: تعداد پیش‌فرض

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
fa: شما باید یک مقدار عددی مثبت به عنوان تعداد پیش فرض وارد کنید.

en: Default quantity: @quantity
fa: تعداد پیش‌فرض: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
fa: نمایش یک فرم افزودن به سبد خرید برای محصول

en: Customer profile type that can be referenced
fa: نوع پروفایل مشتری که می‌تواند ارجاع داده شود

en: The owner of the order.
fa: صاحب سفارش

en: To @title
fa: به @title

en: Owned by @name
fa: متعلق به @name

en: New order
fa: سفارش جدید

en: Update log message
fa: به روز‌رسانی پیغام لاگ

en: Owned by
fa: متعلق به

en: Order contact e-mail
fa: آدرس پست الکترونیکی تماس برای سفارش

en: Create new revision on update
fa: ایجاد بازبینی جدید هنگام به‌روزرسانی

en: The type of the order.
fa: نوع سفارش

en: Order owner
fa: صاحب سفارش

en: Allows users to view the payments made to an order.
fa: به کاربران اجازه مشاهده پرداخت‌های انجام‌شده برای یک سفارش را می‌دهد.

en: Create payments
fa: ایجاد پرداخت‌ها

en: Allows users to create new payments for orders.
fa: به کاربران اجازه ایجاد پرداخت‌های جدید برای سفارش‌ها را می‌دهد.

en: Update payments
fa: به روز رسانی پرداخت‌ها

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
fa: به کاربران اجازه حذف پرداخت‌ها از سفارش‌هایی که به آنها دسترسی دارند، را می‌دهد.

en: Example payment
fa: پرداخت نمونه

en: - Default store currency -
fa: - واحد پول پیش‌فرض فروشگاه -

en: Cannot delete the %name product type
fa: نوع محصول %name قابل‌حذف نیست

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fa: نسخه‌ی پایگاه داده %version پایین‌تر از حداقل نسخه مورد نیاز %minimum_version است.

en: !theme (default theme)
fa: !theme (پوسته پیش‌فرض)

en: !theme (administration theme)
fa: !theme (پوسته مدیریت)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
fa: ماژول پیشخوان یک <a href="@dashboard">صفحه پیشخوان</a> در صفحه رابط مدیریت کاربری برای سازمان‌دهی وظایف مدیریتی و پیمایش و پیگیری اطلاعات سایت شما فراهم می‌آورد. ماژول پیشخوان شامل بلوک‌هایی است که می‌تواند با استفاده از رابط کاربری بکش و رها کن با کلیک بر روی پیوند <em>سفارشی نمودن پیشخوان</em> افزوده و بازآرایی گردد. در این رابط کاربری بلوک‌هایی که برای مدیریت سایت کاربرد ندارند به صورت پیش‌فرض دیده نمی‌شوند. اما با استفاده از پیوند <em>افزودن بلوک‌های دیگر</em>می‌توان آنها را اضافه نمود. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <em>ماژول پیشخوان</em>  را مطالعه کنید.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
fa: بلوک‌ها را برای نمایش در <a href="@dashboard-url">صفحه پیشخوان</a> بازآرایی کنید. بلوک‌های قرار گرفته در ناحیه <em>پیشخوان (غیرفعال)</em> هنگام مشاهده پیشخوان نمایش داده نخواهند شد. اما در رابط <em>سفارشی نمودن پیشخوان</em> در دسترس هستند. حذف یک بلوک از پیشخوان فعال آنرا در <a href="@blocks-url">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال می‌کند.

en: Add other blocks
fa: افزودن بلوک‌های دیگر

en: URL fallback
fa: آدرس مجدد

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fa: استفاده از زبانی که قبلا تشخیص داده شده، برای URLها اگر هیچ زبانی پیدا نشود.

en: %type_name: Create new content
fa: %type_name:ایجاد محتوای جدید

en: %type_name: Edit own content
fa: %type_name: ویرایش محتوای خود

en: %type_name: Edit any content
fa: %type_name: ویرایش هر محتوا

en: %type_name: Delete own content
fa: %type_name: حذف محتوای خود

en: %type_name: Delete any content
fa: %type_name: حذف هر محتوا

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
fa: اگر در دسترسی به صفحات مدیریتی در سایت مشکل دارید، میز کار را در صفحه‌ی پروفایل خود غیرفعال کنید.

en: Dismiss this message.
fa: مخفی کردن این پیغام.

en: Options for the administrative overlay
fa: گزینه‌های میزکار مدیریتی

en: Add @entity_type
fa: افزودن @entity_type

en: The author of the comment.
fa: نویسنده دیدگاه

en: Export is starting up.
fa: عملیات صدور در حال شروع است.

en: Export has encountered an error.
fa: عملیات صدور با مشکلی مواجه شده است.

en: Data export successful
fa: صدور اطلاعات با موفقیت انجام شد

en: Return to previous page
fa: بازگشت به صفحه قبل

en: (No information available)
fa: (اطلاعاتی در دست نیست)

en: Next steps
fa: گام‌های بعدی

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
fa: فایل %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا پوشه مقصد %destination به درستی پیکربندی نشده است.

en: @driver_name settings
fa: تنظیمات @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
fa: MySQL, MariaDB, یا معادل آنها

en: Database file
fa: فایل پایگاه داده

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fa: مسیر مطلق که فایل‌های @drupal در آن ذخیره خواهد شد. این مسیر باید توسط وب سرور قابل نوشتن باشد و باید در محلی خارج از ریشه سرور قرار داشته باشد.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
fa: پوشه‌ای که مشخص نمودید توسط سرور وب قابل‌نوشتن نیست.

en: Autocomplete popup
fa: بازشونده تکمیل خودکار

en: Searching for matches...
fa: جستجو برای تطابق‌ها...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
fa: افزونه فیلد اجازه می‌دهد انواع مختلف سفارشی فیلدها برای انواع  <em>هسته</em> (که شامل اقلام محتوا, دیدگاها, حساب کاربران و واژه‌های واژه‌نامه است) استفاده شوند. افزونه فیلد مراقبت‌های لازم را در خصوص ذخیره‌سازی, بارگذاری  ویرایش و نمایش اطلاعات فیلدها را انجام می‌دهد. اکثر کاربران نیازی به ارتباط مستقیم با افزونه فیلد ندارند. اما به جای آن از رابط کاربری  <a href="@field-ui-help">افزونه واسط فیلدها</a> استفاده می‌کنند. توسعه دهندگان افزونه‌ها می‌توانند از واسط کاربری فیلدها برای ایجاد انواع هسته فیلدها استفاده کنند لذا فیلدها می‌تواند به آنها اضافه شوند. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@field">افزونه فیلد را ببینید.</a>

en: No fields are present yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی حاضر نیست.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fa: پررنگ

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
fa: بیشتر بخوانید<span class="element-invisible"> درباره @title </span>

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
fa: ماژول فیلتر PHP یک فیلتر PHP برای استفاده با<a href="@filter">فرمت‌های متنی</a> به سایت شما اضافه خواهد کرد. این فیلتر قابلیت امکان اجرای کد PHP در هر فیلد متنی که از یک فرمت متنی استفاده می‌کند (مثل بدنه‌ی محتوا یا متن دیدگاه) را فراهم می‌کند. <a href="@php-net">PHP</a> یک زبان همه منظوره‌ی اسکریپت‌نویسی است که به صورت گسترده برای توسعه در وب استفاده می‌شود. برای اطلاعات  بیشتر بخش کتابچه‌ی راهنمای آنلاین در رابطه با <a href="@php">ماژول فیلتر PHP</a> را ببینید.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
fa: تعداد آراء داده شده به یک نظر سنجی.

en: The length of time the poll is set to run.
fa: مدت زمانی که یک نظر سنجی فعال خواهد بود.

en: Uninstall @module module
fa: حذف ماژول @module

en: Aggregate and compress CSS files.
fa: بهم پیوستن و فشرده‌سازی فایل‌های CSS.

en: Aggregate JavaScript files.
fa: بهم پیوستن فایل‌های JavaScript.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fa[0]: برای حذف @module، ابتدا باید ماژول زیر حذف گردد: @required_modules
fa[1]: برای حذف @module، ابتدا باید ماژول‌های زیر حذف گردد: @required_modules

en: Enable newly added modules
fa: فعال‌سازی ماژول‌های تازه افزوده شده

en: Enable newly added themes
fa: فعال‌سازی پوسته‌های تازه افزوده شده

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
fa: فرایند «حذف برنامه» تمامی اطلاعات مربوط به ماژول را پاک خواهد کرد. برای حذف یک مازول بایستی نخست آن را در <a href="@modules">صفحه اصلی ماژول</a> غیرفعال کنید.

en: View the administration theme
fa: مشاهده پوسته مدیریت

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fa: این تنها زمانی استفاده می‌شود که سایت برای استفاده از پوسته محزایی در بخش مدیریت در صفحه <a href="@appearance-url">ظاهر</a> پیکربندی شود.

en: Database system
fa: سامانه پایگاه‌داده

en: Database system version
fa: نسخه سامانه پایگاه‌داده

en: Hide shortcuts
fa: پنهان نمودن میانبرها

en: Release notes for @project_title
fa: تغییرات ایجاد شده برای @project_title

en: The role settings have been updated.
fa: تنظیمات نقش به‌روز شد.

en: Disable the account and keep its content.
fa: غیرفعال نمودن حساب و نگهداری محتوای آن.

en: Disable the account and unpublish its content.
fa: غیرفعال نمودن حساب و عدم انتشار محتوای آن.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fa: حذف حساب کاربری و انتساب محتوای آن به کاربر  %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
fa: حذف حساب و محتویات آن

en: Display on user registration form.
fa: نمایش در فرم ثبت نام کاربر.

en: This is compulsory for 'required' fields.
fa: این گزینه برای فیلدهای «ضروری» است.

en: Evaluates to TRUE if the given content is of one of the selected content types.
fa: اگر محتوای داده شده یکی از انواع داده‌ی انتخاب شده باشد، نتیجه ارزیابی TRUE خواهد بود.

en: Fixed value
fa: مقدار ثابت

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
fa: @count عملکرد جدا افتاده (%orphans) در جدول عملکردها وجود دارد. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fa[0]: 1 دیدگاه حذف شد
fa[1]: @count دیدگاه حذف شدند

en: Use field label instead of the "On value" as label
fa: برای برچسب فیلدها از «مقادیر» به جای عناوین استفاده کن

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fa[0]: 1 مطلب حذف شد
fa[1]: @count مطلب حذف شدند

en: tracker
fa: ردیاب

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
fa: به‌روزرسانی خودکار هسته دروپال پشتیبانی نمی‌شود. <a href="@upgrade-guide">راهنمای به‌روزرسانی</a> را برای اطلاعاتی درباره نحوه به‌روزرسانی دستی هسته دروپال مشاهده نمایید.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
fa[0]: %archive_file حاوی نسخه‌ای از %names است که با دروپال !version سازگار نیست
fa[1]: %archive_file حاوی نسخه‌هایی از ماژول‌ها و پوسته‌ها است که با دروپال نسخه !version سازگار نیست، شامل: %names

en: Administer CKEditor access
fa: مدیریت دسترسی CKEditor

en: Customize CKEditor appearance
fa: سفارشی سازی ظاهر CKEditor

en: Whether or not to show the disable/enable rich text editor toggle below the textarea.
fa: تعیین کنید کلید فعال / غیرفعال سازی ویرایشگر حرفه‌ای متن در زیر ناحیه متنی نمایش داده شود یا خیر.

en: Administration panel
fa: پنل مدیریت

en: The original-language version of this node, if one exists.
fa: نسخه زبان اصلی گره، در صورتی که موجود باشد.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fa: مقدار فعلی %setting، به '%current_value' تنظیم شده است، اما باید '%needed_value' باشد. آن را با اجرای این query تغییر دهید: !query

en: List (integer)
fa: لیست (صحیح)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fa: این فیلد مقادیر صحیح را از لیست مقادیر مجاز به صورت جفت‌های 'مقدار => برچسب' ذخیره می‌کند. مانند 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.

en: List (float)
fa: لیست (شناور)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fa: این فیلد مقادیر شناور را از لیست مقادیر مجاز به صورت جفت‌های 'مقدار => برچسب' ذخیره می‌کند. مانند 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fa: این فیلد مقادیر متن را از لیست مقادیر مجاز به صورت جفت‌های 'مقدار => برچسب' ذخیره می‌کند. مانند  'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fa: مقادیر مجازی که این فیلد می‌تواند داشته باشد. هر مقدار را در یک سطر به صورت کلید|مقدار وارد کنید.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
fa: کلید مقداری است که ذخیره می‌شوند و باید عددی باشد. برچسب مقداری است که در فرم ویرایش و هنگام نمایش دیده می‌شود.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fa: برچسب اختیاری است: اگر یک خط شامل یک عدد باشد، آن عدد به عنوان کلید و مقدار به کار برده خواهد شد.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
fa: همچنین لیست عناوین نیز قابل قبول است (یک برچسب به ازای هر خط)، فقط اگر فیلد هنوز هیچ مقداری را نپذیرفته باشد. کلیدهای عددی به صورت خودکار از موقعیت آن در لیست تولید خواهد شد.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fa: کلید مقداری است که ذخیره می‌شوند. برچسب مقداری است که در فرم ویرایش و هنگام نمایش دیده می‌شود.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fa: برچسب اختیاری است: اگر یک خط شامل یک رشته ساده باشد، همان به عنوان کلید و برچسب استفاده خواهد شد.

en: Allowed values list: invalid input.
fa: لیست مقادیر مجاز: ورودی نامعتبر.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fa: لیست مقادیر مجاز: برخی مقادیر مجاز به دلیل ینکه در حال استفاده‌اند حذف شده‌اند.

en: User's shopping cart order
fa: سفارش سبد خرید کاربر

en: Before adding a product to the cart
fa: قبل از اضافه کردن محصول به سبد خرید

en: After adding a product to the cart
fa: پس از اضافه کردن محصول به سبد خرید

en: Shopping cart order
fa: سفارش سبد خرید

en: Product line item
fa: آیتم سطری محصول

en: Unchanged product line item
fa: آیتم سطری محصول تغییر نیافته

en: Add an amount to the unit price
fa: افزودن یک مقدار به قیمت واحد

en: The unique ID of the user who created the transaction.
fa: شناسه منحصربه‌فرد کاربری که تراکنش را ایجاد کرده است.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
fa: شناسه منحصربه‌فرد سفارش که تراکنش به آن تعلق دارد.

en: The order the transaction belongs to.
fa: سفارشی که تراکنش به آن تعلق دارد.

en: The currency set for this action is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
fa: واحد پول انتخاب شده برای این عمل در حال حاضر فعال نیست. اگر این را حالا تغییر دهید، دیگر امکان بازگردانی را نخواهید داشت.

en: The type of the product.
fa: نوع محصول.

en: Deleting this product cannot be undone.
fa: اين محصول پس از حذف قابل بازگشت نيست.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
fa: این نوع محصول قابل‌ویرایش نیست، زیرا توسط ماژول رابط کاربری محصول تعریف نشده است.

en: This product type cannot be deleted, because it is not defined by the Product UI module.
fa: این نوع محصول قابل‌حذف نیست، زیرا توسط ماژول رابط کاربری محصول تعریف نشده است.

en: Calculating the sell price of a product
fa: محاسبه قیمت فروش یک محصول

en: Display the calculated sell price for the current user.
fa: نمایش قیمت محاسبه‌شده فروش به کاربر فعلی.

en: Administer group
fa: مدیریت گروه

en: Group content visibility
fa: رویت پذیر بودن محتوای گروه

en: You are the group manager
fa: شما مدیر گروه هستید

en: The file.
fa: فایل

en: The image file.
fa: فایل تصویر

en: The main body text
fa: متن بدنه اصلی

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fa: موفق به اتصال به سرور نشد. سرور پیام زیر را گزارش می کند: !message برای اطلاعات بیش تر در مورد نصب یا به روز رسانی کد بر روی سرورتان، <a href="@handbook_url">راهنما</a> را ببینید.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fa: ناتوان در تجزیه فایل اطلاعات: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
fa: فایل اطلاعات (%info_file) خصوصیت 'name'  را تعریف ننموده است.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fa: شما می توانید در سایت <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>، <a href="@module_url">ماژول‌ها</a> و <a href="@theme_url">پوسته‌ها</a> را بیابید.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fa: سرور شما به‌روزرسانی ماژول‌ها و پوسته‌ها را از طریق این رابط پشتیبانی نمی‌کند. در عوض، ماژول‌ها و پوسته‌ها را با بارگذاری مستقیم نسخه‌های جدید به داخل سرور به‌روزرسانی نمایید، همانگونه که در <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> شرح داده شده است.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fa: سرور شما نصب ماژول‌ها و پوسته‌ها را از طریق این رابط پشتیبانی نمی‌کند. در عوض، ماژول‌ها و پوسته‌ها را با بارگذاری مستقیم نسخه‌های جدید به داخل سرور نصب نمایید، همانگونه که در <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> شرح داده شده است.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
fa[0]: به‌روزرسانی ماژول‌ها و پوسته‌ها نیازمند <strong>دسترسی @backends</strong> به سرور شما دارد. برای سایر روش‌های به‌روزرسانی <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> را مشاهده نمایید.
fa[1]: به‌روزرسانی ماژول‌ها و پوسته‌ها نیازمند دسترسی به سرور شما از طریق یکی از روش‌های زیر است: <strong>@backends</strong>. برای سایر روش‌های به‌روزرسانی، <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> را مشاهده نمایید.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
fa[0]: نصب ماژول‌ها و پوسته‌ها نیازمند <strong>دسترسی @backends</strong> به سرور شما دارد. برای سایر روش‌های نصب <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> را مشاهده نمایید.
fa[1]: نصب ماژول‌ها و پوسته‌ها نیازمند دسترسی به سرور شما از طریق یکی از روش‌های زیر است:
    <strong>@backends</strong>. برای سایر روش‌های نصب، <a href="@handbook_url">کتابچه راهنما</a> را مشاهده نمایید.

en: %archive_file does not contain any .info files.
fa: %archive_file حاوی هیچ فایل .info نیست.

en: The user whose roles should be changed.
fa: کاربری که نقش‌های او باید تغییر کند.

en: Delete tasks
fa: حذف کردن وظایف

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
fa: همه‌ی وظایف زمان‌بندی شده مرتبط با %config حذف شدند.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
fa: آیا از حذف وظیفه‌ی زمان‌بندی شده‌ی %id مطمئن هستید؟

en: Task %tid has been deleted.
fa: وظیفه‌ی %tid حذف شد.

en: Scheduled Rules components that are executed based on time and cron
fa: مؤلفه‌های زمان‌بندی شده‌ی قوانین که بر مبنی زمان و کرون اجرا می‌شوند

en: Asc
fa: صعودی

en: No tasks have been scheduled.
fa: هیچ وظیفه‌ای زمان‌بندی نشده است.

en: Delete this scheduled task
fa: حذف این وظیفه‌ی رمان‌بندی شده

en: Access the views administration pages.
fa: دسترسی به نمای صفحات مدیریت

en: Bypass access control when accessing views.
fa: عدم کنترل دسترسی هنگام دسترسی به نماها.

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: Date and time of when the comment was created.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه ایجاد شده است.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شده است.

en: Approved comment
fa: دیدگاه تایید شده

en: Display the last comment of a node
fa: نمایش آخرین دیدگاه یک گره

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fa: یک فایل مرتبط با این گره، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای آن گره است.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fa: یک کاربر مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fa: یک فایل مرتبط با این کاربر، معمولا به خاطر اینکه این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fa: یک دیدگاه مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه است.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fa: یک فایل مرتبط با این دیدگاه، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه قرار دارد.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fa: یک اصطلاح طبقه‌بندی مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای اصطلاح طبقه‌بندی قرار دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fa: فایلی که با این اصطلاح طبقه بندی در ارتباط است ، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلد های آن طبقه بندی وجود دارد

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: یک واژگان طبقه‌بندی که با این فایل در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی وجود دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: فایلی که با این واژگان طبقه‌بندی در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی قرار دارد.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Text formats enabled for rich-text editing
fa: فرمت متن برای ویرایش متن کامل فعال است

en: Access administration menu
fa: منوی مدیریت دسترسی

en: Display the administration menu at the top of each page.
fa: نمایش منوی مدیریت در بالای هر صفحه

en: Flush caches
fa: خالی کردن حافظه‌های موقت

en: Access links to flush caches in the administration menu.
fa: دسترسی به پیوندهای تخلیه حافظه‌های موقت در منوی مدیریت.

en: Display Drupal links
fa: نمایش پیوندهای دروپال

en: Administration tools.
fa: ابزارهای مدیریت.

en: Rebuild system links
fa: بازسازی پیوندهای سیستمی

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: The picture of the user.
fa: تصویر کاربر.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: Approve link
fa: پیوند تایید

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Display:
fa: نمایش:

en: Multiple values:
fa: چندین مقدار:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fa: تعداد مقادیر مشخصی را برای نمایش انتخاب کنید، یا برای نمایش همه‌ی مقادیر خالی بگذارید.

en: starting from @isodate
fa: شروع از @isodate

en: ending with @isodate
fa: پایان با @isodate

en: earliest
fa: قدیمی‌ترین

en: latest
fa: جدیدترین

[ctx: datetime]
en: Second
fa: ثانیه

en: Views integration for date fields and date functionality.
fa: نما ها برای ادغام فیلد های تاریخ و عملکرد تاریخ

en: Administer fieldgroups
fa: گروه فیلد های مدیر

en: Display the administration for fieldgroups.
fa: نمایش مدیریت برای گروه فیلد ها

en: Administer content and comments.
fa: مدیریت محتوا و نظرات.

en: Comment fields
fa: فیلدهای دیدگاه‌ها

en: After removing a product from the cart
fa: پس از حذف محصول از سبد خرید

en: Cart summary
fa: خلاصه سبد خرید

en: Send account e-mail
fa: ارسال پست الکترونیکی حساب

en: E-mail type
fa: نوع پست الکترونیکی

en: %type e-mail sent to %recipient.
fa: پست الکترونیکی %type به %recipient ارسال شد.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
fa: ارسال پست الکترونیکی %type به %recipient با شکست مواجه شد.

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
fa: انتساب یک سفارش بی نام به یک کاربر از قبل موجود

en: Create a new account for an anonymous order
fa: ایجاد یک حساب جدید برای سفارش بی نام

en: Created account
fa: حساب ایجاد شده

en: Send an order notification e-mail
fa: ارسال پست الکترونیکی اطلاع رسانی سفارش

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
fa: سفارش سازی فرم تکمیل سفارش و پیکربندی قوانین تکمیل سفارش

en: Checkout rules
fa: قوانین تکمیل سفارش

en: Enable and configure checkout completion rules.
fa: فعال سازی و پیکربندی قوانین تکمیل سفارش

en: Add a checkout rule
fa: افزودن یک قانون تکمیل سفارش

en: Disabled checkout completion rules
fa: قوانین غیرفعال برای تکمیل سفارش

en: Customer profile ID
fa: شناسه پروفایل مشتری

en: Customer profile type
fa: نوع پروفایل مشتری

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
fa: شناسه‌ی سفارش

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
fa: سفارش

en: Line item types
fa: انواع آیتم خطی

en: Order e-mail
fa: پست الکترونیکی سفارش

en: The e-mail address associated with this order.
fa: پست الکترونیکی مربوط به این سفارش

en: Update the order state
fa: به روز رسانی وضعیت سفارش

en: Order to update
fa: سفارش جهت به روز رسانی

en: Order status title
fa: عنوان وضعیت سفارش

en: Order state title
fa: عنوان وضعیت سفارش

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
fa: ذخیره‎ی سفارش

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
fa: تاریخچه سفارش

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
fa: نوع سفارش

en: No orders have been created yet.
fa: هیچ سفارشی هنوز ایجاد نشده است.

en: User Orders
fa: سفارش‌های کاربران

en: The date the payment was created.
fa: تاریخ ایجاد پرداخت.

en: The date the payment was last updated.
fa: تاریخ آخرین به‌روزرسانی پرداخت.

en: Status of the payment transaction.
fa: وضعیت تراکنش پرداخت.

en: Tokens related to payment transactions.
fa: توکن‌های مربوط به تراکنش‌های پرداخت.

en: The primary identifier for a payment transaction.
fa: شناسه اصلی برای یک تراکنش پرداخت.

en: Payment method short title
fa: عنوان کوتاه روش پرداخت

en: The raw amount of the payment transaction.
fa: مبلغ دست نخورده‎ی تراکنش پرداخت

en: The order related to the payment transaction.
fa: سفارش مربوط به تراکنش پرداخت.

en: The creator of the payment transaction.
fa: ایجادکننده تراکنش پرداخت.

en: The date the payment transaction was created.
fa: تاریخ ایجاد تراکنش پرداخت.

en: The date the payment transaction was last updated.
fa: تاریخ آخرین به‌روزرسانی تراکنش پرداخت.

en: Order Balance
fa: بالانس سفارش

en: The date the product was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین به‌روزرسانی محصول.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
fa: دسترسی به رابط کاربری و فرم تنظیمات محاسبه قیمت فروش را اعطا می‌کند.

en: Add a pricing rule
fa: افزودن یک قاعده قیمت گذاری

en: Configure the price pre-calculation settings.
fa: پیکربندی تنظیمات پیش‌محاسبه قیمت.

en: Enabled sell price calculation rules
fa: قواعد محاسبه قیمت فروش فعال

en: Disabled sell price calculation rules
fa: قواعد محاسبه قیمت فروش غیرفعال

en: The last calculation occured on @date.
fa: آخرین محاسبه در @date رخ داد.

en: Manage calculated prices
fa: مدیریت قیمت‌های محاسبه‌شده

en: Delete product sell prices
fa: حذف قیمت‌های فروش محصولات

en: Sell price pre-calculation method
fa: روش پیش‌محاسبه قیمت فروش

en: Tax type
fa: نوع مالیات

en: Calculate @title
fa: محاسبه @title

en: Calculate taxes: @title
fa: محاسبه مالیات‌ها: @title

en: Host entity
fa: عنصر هاست

en: Field collection
fa: مجموعه فیلد

en: RSS category
fa: دسته RSS

en: 5 minute
fa: 5 دقیقه

en: 15 minute
fa: 15 دقیقه

en: Force the redirect even if another destination parameter is present. Per default Drupal would redirect to the path given as destination parameter, in case it is set. Usually the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
fa: اجبار این هدایت، حتی اگر پارامتر مقصد دیگری موجود باشد. به صورت پیش‌فرض دروپال به پارامتری که به عنوان مقصد داده شده هدایت می‌شود، در صورتی که تعیین شده باشد. معمولا پارامتر مقصد با افزودن به انتهای آدرس تعیین می‌شود، مثال: !example_url

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
fa: قانون فعالی وجود ندارد. <a href="!url">افزودن قانون جدید</a>.

en: There are no inactive rules.
fa: قانون غیرفعالی وجود ندارد.

en: Machine name:
fa: نام ماشین:

en: Iranian Rial
fa: ریال ایران

en: Toman
fa: تومان

en: %title removed from your cart.
fa: %title از سبد خرید شما حذف شد.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
fa[0]: سبد خرید (1 محصول)
fa[1]: سبد خرید (@count محصول)

en: Referenced customer profile
fa: پروفایل مشتری ارجاع داده شده

en: No customer profiles have been created yet.
fa: هنوز هیچ پروفایل مشتری ایجاد نشده است.

en: Current user or role
fa: کاربر یا نقش فعلی

en: You have not placed any orders with us yet.
fa: شما هنوز هیچ سفارشی در این سایت انجام نداده اید.

en: The customer view page
fa: صفحه مشاهده برای مشتری

en: The administrator view page
fa: صفحه مشاهده برای مدیر

en: Grant access for the selected roles
fa: اعطای دسترسی به نقش‌های انتخاب شده

en: The machine name specified is already in use.
fa: نام ماشین مشخص شده قبلا استفاده شده است.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
fa[0]: ۱ محصول از این نوع وجود دارد. این نوع قابل‌حذف نیست.
fa[1]: @count محصول از این نوع وجود دارد. این نوع قابل‌حذف نیست.

en: Pre-calculating product sell prices
fa: پیش‌محاسبه قیمت‌های فروش محصول

en: Batch pre-calculation finished with an error.
fa: پیش‌محاسبه دسته‌ای با یک خطا پایان یافت.

en: Administer product pricing
fa: مدیریت قیمت‌گذاری محصول

en: Pre-calculation
fa: پیش‌محاسبه

en: Product Pricing
fa: قیمت‌گذاری محصول

en: Product Pricing UI
fa: رابط کاربری قیمت‌گذاری محصول

en: Administer taxes
fa: مدیریت مالیات‌ها

en: Manage the UI defined tax rates and types.
fa: مدیریت انواع مالیات و نرخ‌های مالیات تعریف‌شده در رابط کاربری.

en: Manage tax rates and types.
fa: مدیریت نرخ‌های مالیات و انواع مالیات.

en: Tax rates
fa: نرخ مالیات

en: Manage tax rates.
fa: مدیریت نرخ‌های مالیات

en: Create a new tax rate.
fa: ایجاد یک نرخ مالیات جدید

en: Edit a tax rate.
fa: ویرایش یک نرخ مالیات

en: Redirect to the tax rate list.
fa: هدایت به لیست نرخ‌های مالیات.

en: Tax types
fa: انواع مالیات

en: Manage tax types.
fa: مدیریت انواع مالیات

en: Add a tax type
fa: افزودن یک نوع مالیات

en: Create a new tax type.
fa: ایجاد یک نوع مالیات جدید

en: Edit a tax type.
fa: ویرایش یک نوع مالیات

en: Redirect to the tax type list.
fa: هدایت به لیست انواع مالیات.

en: Configure rule
fa: پیکربندی قانون

en: Sales tax
fa: مالیات بر فروش کالا

en: Tax UI
fa: واسط کاربری مالیات

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
fa: یک رابط کاربری برای ایجاد نوع‌های مالیات و نرخ‌های مالیات ساده فراهم می‌کند.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
fa: هیچ نرخ مالیاتی تعریف نشده است. <a href="@link">یک نرخ مالیات ایجاد کنید</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
fa: هیچ نوع مالیاتی تعریف نشده است. <a href="@link">یک نوع مالیات ایجاد کنید</a>.

en: Rate: @rate
fa: نرخ: @rate

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
fa: این نرخ مالیات را در صورت لزوم شرح دهید. این متن در جدول جمع‌بندی نرخ‌های مالیات نمایش داده خواهد شد.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
fa: درصد مورد استفاده برای محاسبه این نرخ مالیات، به صورت اعشاری. برای مثال 06. برای نرخ %6.

en: The tax type for this rate.
fa: نوع مالیات برای این نرخ.

en: Save tax rate
fa: ذخیره نرخ مالیات

en: Delete tax rate
fa: حذف نرخ مالیات

en: The machine-name specified is already in use.
fa: نام ماشین مشخص شده قبلا استفاده شده است.

en: You must specify a numeric rate value.
fa: شما باید یک مقدار نرخ عددی وارد کنید.

en: Tax rate saved.
fa: نرخ مالیات ذخیره شد.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
fa: آیا از حذف نرخ مالیات %title اطمینان دارید؟

en: The tax rate %title has been deleted.
fa: نرخ مالیات %title حذف شد.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
fa: این نوع مالیات را در صورت لزوم شرح دهید. این متن در جدول جمع‌بندی نوع مالیات نمایش داده خواهد شد.

en: Save tax type
fa: ذخیره‌ی نوع مالیات

en: Delete tax type
fa: حذف نوع مالیات

en: Tax type saved.
fa: نوع مالیات ذخیره شد.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
fa: این نوع مالیات قابل‌حذف نیست، زیرا توسط ماژول رابط کاربری مالیات تعریف نشده است.

en: Cannot delete the %title tax type
fa: نوع مالیات %title قابل‌حذف نیست

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
fa: آیا از حذف نوع مالیات %title اطمینان دارید؟

en: The tax type %title has been deleted.
fa: نوع مالیات %title حذف شد.

en: Deleted tax rate %title.
fa: نرخ مالیات %title حذف شد.

en: Deleted tax type %title.
fa: نوع مالیات %title حذف شد.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
fa[0]: ۱ نرخ مالیات از این نوع وجود دارد. این نوع قابل‌حذف نیست.
fa[1]: @count نرخ مالیات از این نوع وجود دارد. این نوع قابل‌حذف نیست.

en: Completed.
fa: انجام شد.

en: Information related to the current page request.
fa: اطلاعات مربوط به صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fa: مسیر داخلی دروپال برای صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The full URL of the current page request.
fa: URL کامل صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: Add a new !plugin
fa: افزودن !plugin جدید

en: Convert configuration and save it.
fa: تبدیل پیکربندی و ذخیره‌ی آن

en: rule set
fa: مجموعه قانون

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
fa: پیکربندی‌های قوانین 1.x پاک شدند.

en: Data value is empty
fa: مقدار داده خالی است

en: Data to check
fa: داده‌ی مورد بررسی

en: Bypass views access control
fa: عدم کنترل دسترسی به نماها

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Edit @section
fa: ویرایش @section

en: Add view from template
fa: افزودن نما از قالب

en: Inherit contextual filters
fa: به ارث‌بری فیلترهای زمینه‌ای

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fa: اگر تیک خورده باشد، این نما همان فیلترهای زمینه‌ای را دریافت می‌کند که والد آن دریافت کرده است.

en: Exception value
fa: مقدار استثنا

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fa: اگر این مقدار دریافت شود، فیلتر در نظر گرفته نخواهد شد؛ که یعنی «همه‌ی موارد»

en: Provide title
fa: ارائه عنوان

en: Action to take if filter value does not validate
fa: عملیاتی که هنگام عدم تایید اعتبار مقدار فیلتر انجام می‌شود.

en: Display all results for the specified field
fa: نمایش همه‌ی نتایج برای فیلد مشخص شده

en: Provide default value
fa: ارائه مقدار پیش فرض

en: Show "Page not found"
fa: نمایش "صفحه پیدا نشد"

en: Display a summary
fa: نمایش یک خلاصه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fa: هنگام چاپ مسیرهای url، چگونه کوچکی و بزرگی حروف مقدار فیلتر تغییر کند. از آن مگر در زمان استفاده از Postgres استفاده نکنید از آنجا که از مقایسه‌ی حساس به بزرگی و کوچکی حروف استفاده می‌کند.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fa: المان HTML برای قرار دادن به دور این فیلد را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: Create a CSS class
fa: ایجاد کلاس CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fa: عنصر HTML برای قرار دادن به دور این برچسب را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fa: برای محدود کردن حداکثر طول فیلد، این گزینه را قعال کنید.

en: No results text
fa: متن نبود نتیجه

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fa: برای نمایش «متن نبود نتیجه» در صورتی که فیلد حاوی عدد 0 است آن را فعال کنید.

en: Save & exit
fa: ذخیره و خروج

en: Continue & edit
fa: ادامه و ویرایش

en: edit view name/description
fa: ویرایش نام/توضیحات نما

en: export view
fa: صدور نما

en: delete view
fa: حذف نما

en: @display_title details
fa: جزییات @display_title

en: Auto preview
fa: پیش نمایش خودکار

en: Apply and continue
fa: اعمال و ادامه

en: All displays
fa: همه‌ی نمایش‌ها

en: Above the preview
fa: بالای پیش‌نمایش

en: Below the preview
fa: زیر پیش‌نمایش

en: Show the SQL query
fa: نمایش پرس و جوی SQL

en: Master
fa: مدیر

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: HTML list
fa: لیست HTML

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Filter criterion
fa: معیار فیلتر

en: filter criterion
fa: مقیاس فیلتر

en: no results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fa: فیلتر محتوای منتشر نشده در صورتیکه کاربر جاری نتواند آن را مشاهده کند

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه گره‌هایی که یک کاربر خاص بازنویسی کرده است

en: Content revision
fa: بازنویسی محتوا

en: Content revision is a history of changes to content.
fa: بازنویسی محتوا یک تاریخچه از تغییرات روی محتواست.

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک بازنویسی محتوا.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fa: فیلتر برای محتوا براساس دسترسی نما.<strong>اگر از گره به عنوان جدول پایه استفاده می کنید، نیازی به این نیست.</strong>

en: Display the content with standard node view.
fa: نمایش محتوا با نمای استاندارد گره.

en: Content ID from URL
fa: شناسه محتوا از  URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fa: محتوای مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که فایل در یکی از فیلدهای محتواست.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fa: محتوایی که یا ترجمه نشده است یا نسخه اصلی یه مجموعه ترجمه است

en: Content that is a translation of a source translation.
fa: محتوایی که ترجمه از یک منبع ترجمه است

en: Content authored
fa: نویسنده محتوا

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Display comments
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این نما انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The view has been reverted.
fa: این نما به وضعیت قبلی برگشته است.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fa: این عملکرد نما را برای همیشه از پایگاه داده شما حذف می‌کند.

en: Create a page
fa: ساخت صفحه

en: Create a menu link
fa: ایجاد یک پیوند منو

en: Create a block
fa: ایجاد بلوک

en: Hide view
fa: پنهان کردن نما

en: @group (historical data)
fa: @group (اطلاعات تاریخی)

en: Entity id
fa: شناسه عنصر

en: Report and troubleshoot field permissions.
fa: گزارش و عیب‌یابی مجوزهای فیلد.

en: Set field-level permissions to create, update or view fields.
fa: تنظیم دسترسی سطح فیلد برای ایجاد ، به روز رسانی و نمایش فیلد ها

en: Administer field permissions
fa: دسترسی فیلدهای مدیریت

en: Manage field permissions and field permissions settings.
fa: مدیریت مجوزهای فیلد و تنظیمات مجوزهای فیلد.

en: Create !name
fa: ایجاد !name

en: Remove all products from an order
fa: حذف همه‌ی محصولات از یک سفارش

en: Customer manually canceled the checkout process.
fa: مشتری فرایند تکمیل سفارش را به صورت دستی لغو کرد.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
fa: مشتری با استفاده از یک دکمه‎ی ارسال، به مرحله‎ی تکمیل سفارش رسید.

en: Enabled checkout completion rules
fa: قوانین فعال برای تکمیل سفارش

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
fa: مشتری به کمک یک دکمه‌ی ارسال، به مرحله‌ی قبل در فرایند تکمیل سفارش بازگشت.

en: You must enter a numeric amount value.
fa: شما باید یک مقدار عددی وارد نمایید.

en: Result message
fa: پیام نتیجه

en: No products have been created yet.
fa: هیچ محصولی هنوز ایجاد نشده است.

en: Date field values
fa: مقادیر فیلد تاریخ

en: The date value.
fa: مقدار تاریخ

en: Order has products that are out of stock
fa: سفارش شامل محصولاتی است که موجودی آن در فروشگاه به اتمام رسیده است.

en: Configure stock management.
fa: پیکربندی مدیریت موجودی

en: Enable stock management for these product types
fa: فعال کردن مدیریت موجودی برای این انواع محصولات

en: You must click the confirmation checkbox to confirm that you want to delete stock data
fa: شما باید چک تایید را علامت بزنید تا تایید کنید که می خواهید اطلاعات موجودی را حذف کنید.

en: Multilingual - Internationalization
fa: چندزبانه - بین‌المللی‌سازی

en: Request message
fa: پیغام درخواست

en: Sort field
fa: فیلد مرتب‌سازی

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: Contact user element
fa: عناصر کاربری تماس

en: Unsorted
fa: مرتب نشده

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
fa: %name باید یک مقدار رنگی CSS مبنای شانزده معتبر باشد.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
fa: هر نوع فیلد یکی یا بیشتر از یک <em>ساختار</em> اختصاص یافته به خود را دارد؛ هر ساختار یک الگویی برای وارد نمودن اطلاعاتی که شما ویرایش می‌کنید دارد(فیلد متن، لیست انتخاب، بارگذاری فایل و غیره). هر نوع فیلد یکی یا بیشتر سبک نمایش دارد که تعیین می‌کند که فیلدها چگونه به کاربران سایت نمایش داده شوند. ساختار و گزینه‌های نمایش می‌توانند پس از ایجاد فیلد تغییر کنند.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
fa: نمی‌توان فیلد %id (%old_field_name) را به %new_field_name تغییر نام داد، زیرا از نوع ذخیره‌سازی field_sql_storage استفاده نمی‌کند.

en: Changes to the style have been saved.
fa: تغییرات سبک ذخیره شد.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
fa: این بلوک فقط زمانی نمایش داده می‌شود که <a href="@languages"> حداقل دو زبان فعال باشند </a> و <a href="@configuration"> تغییردهنده زبان </a> به <em>URL</em> یا <em> نشست </em> قرار داده شده باشد.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
fa: ماژول منو یک رابط کاربری برای مدیریت منوها فراهم می‌کند. یک منودارای سلسه مراتبی از پیوندها است که می‌تواند داخلی یا خارجی باشد و به صورت کلی برای پیمایش سایت کاربرد دارد. هر منو در یک بلوک قرار می‌گیرد و می‌تواند از طریق <a href="@blocks">صفحه مدیریت بلوک‌ها</a> فعال شده و تعیین موقیت گردد. شما می‌توانید منوها را در <a href="@menus">صفحه مدیریت منوها</a> ببینید و اداره کنید. برای اطلاعات بیشتر کتابچه راهنمای آنلاین سرفصل <a href="@menu">ماژول منو</a> را ببینید.

en: (Machine name: @type)
fa: (نام ماشینی :@type)

en: Not optimized
fa: بهینه سازی نشده

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
fa[0]: ماژول @module وجود ندارد، لذا ماژول مقابل غیرفعال خواهد شد: @depends.
fa[1]: ماژول @module وجود ندارد، لذا ماژول‌های مقابل غیرفعال خواهند شد: @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
fa: نام قابل فهم توسط ماشین نمی‌تواند "add" یا "list" باشد.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: فعال‌سازی پشتیبانی چندزبانه برای این نوع محتوا. اگر فعال شود، یک فیلد انتخاب زبان به فرم ویرایش افزوده می‌شود، که امکان انتخاب یکی از <a href="!language">زبان‌های فعال</a> را به شما می‌دهد. شما همچنین می‌توانید ترجمه را برای این نوع محتوا فعال کنید، که امکان ترجمه محتوا به هر یک از زبان‌های نصب‌شده را می‌دهد. اگر غیرفعال شود، ارسال‌های جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره می‌شوند. تغییر این گزینه تاثیری در محتوای فعلی ندارد.

en: There are no @titles to display.
fa: هیچ @titles برای نمایش وجود ندارد.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
fa: سفارش [commerce-order:order-number] در [site:name]

en: Checkout completion message
fa: پیام تکمیل سفارش

en: Last completed transaction
fa: آخرین تراکنش تکمیل‌شده

en: When an order is first paid in full
fa: هنگامی که یک سفارش در ابتدا به صورت کامل پرداخت شود

en: Administer payment methods
fa: مدیریت روش‌های پرداخت

en: Allows users to configure enabled payment methods.
fa: به کاربران اجازه پیکربندی روش‌های پرداخت فعال را می‌دهد.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
fa: لطفا صبر کنید تا به سرویس دهنده‌ی پرداخت هدایت شوید. اگر طی ۱٠ ثانیه، هیچ اتفاقی نیافتاد، لطفا بر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید.

en: The machine name of the product type.
fa: نام ماشین این نوع محصول.

en: Path module form elements
fa: عناصر فرم ماژول مسیر

en: Showing
fa: نمایش

en: Calculate a value
fa: محاسبه‌ی یک مقدار

en: Input value 1
fa: مقدار ورودی 1

en: The first input value for the calculation.
fa: اولین مقدار ورودی برای محاسبه

en: The calculation operator.
fa: عملگر محاسبه

en: Input value 2
fa: مقدار ورودی ۲

en: The second input value.
fa: دومین مقدار ورودی

en: Calculation result
fa: نتیجه‌ی محاسبه

en: <strong>Selected list:</strong> %selector
fa: <strong>لیست انتخاب شده:</strong> %selector

en: The following variables are available and may be used by your PHP code:
fa: متغیرهای زیر موجودند و می‌توانند توسط کد PHP شما استفاده شوند:

en: Add an offset to the selected number. E.g. an offset of "1" adds 1 to the number before it is passed on as argument.
fa: افزودن جابجایی به عدد انتخابی. برای مثال، جابجایی به میزان «1» مقدار 1 را به عدد، قبل از ارسال به عنوان آرگومان، می‌افزاید.

[ctx: data_types]
en: list
fa: لیست

en: May only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
fa: فقط می‌تواند شامل حروف کوچک، اعداد و زیرخط باشد و باید با یک حرف شروع شود.

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Customize field HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML فیلد

en: Customize label HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML برچسب

en: Customize field and label wrapper HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML قرارگرفته به دور فیلد و برچسب

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: This display is disabled.
fa: این نمایش غیرفعال است.

en: Select the aggregation function to use on this field.
fa: تابع تجمعی مورد استفاده روی این فیلد را انتخاب کنید.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Apply (all displays)
fa: اعمال (همه‌ی نمایش‌ها)

en: Apply (this display)
fa: اعمال (این نمایش)

en: Comments of the node
fa: دیدگاه‌های گره

en: Reply to
fa: پاسخ به

en:  new
fa:  جدید

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: @group (historical data): @field
fa: @group (اطلاعات تاریخی): @field

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Delta - Appears in: @bundles.
fa: دلتا - نمایش به صورت @bundles.

en: The user that uploaded the file.
fa: کاربری که فایل را آپلود کرده است.

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Has taxonomy term ID
fa: شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fa: نمایش محتوا در صورتی که اصلاحات طبقه‌بندی انتخاب شده را داشته باشد.

en: Has taxonomy term
fa: اصطلاح طبقه بندی دارد

en: All taxonomy terms
fa: همه اصطلاحات طبقه بندی

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fa: شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fa: اصطلاح طبقه بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fa: تغییر دهنده عمق شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: Pass ids as arguments to a page
fa: ارسال شناسه‌ها به عنوان آرگومان به یک صفحه

en: Product display
fa: نمایش کالا

en: Examples of migrating with the Date module
fa: نمونه هایی از مهاجرت با ماژول تاریخ

en: Unknown field: @field_name
fa: فیلد ناشناخته: @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
fa: %field: فقط یک جداکننده شناور مجاز است  (@separator).

en: Enable !title
fa: فعال نمودن !title

en: Set !title as default
fa: تنظیم !title به صورت پیش‌فرض

en: Enabled modules: %modules
fa: ماژول های %modules فعال شدند.

en: starts with
fa: شروع می‌شود با

en: Administer @entity_type
fa: مدیریت @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد که هر کنشی را بر روی @entity_type اجرا کنند.

en: Create @entity_type of any type
fa: ايجاد @entity_type از هر نوع

en: Edit own @entity_type of any type
fa: ویرایش @entity_type خود از هر نوعی

en: Edit any @entity_type of any type
fa: ویرایش هر @entity_type از هر نوعی

en: View own @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی @entity_type خود از هر نوعی

en: View any @entity_type of any type
fa: مشاهده‌ی هر @entity_type از هر نوعی

en: Create %bundle @entity_type
fa: ایجاد @entity_type از نوع %bundle

en: Edit own %bundle @entity_type
fa: ویرایش @entity_type های خود از نوع %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
fa: ویرایش هر @entity_type از نوع %bundle

en: View own %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی @entity_type های خود از نوع %bundle

en: View any %bundle @entity_type
fa: مشاهده‎ی هر @entity_type از نوع %bundle

en: customer profile
fa: پروفایل مشتری

en: customer profiles
fa: پروفایل‎های مشتریان

en: Clear this profile
fa: پاک کردن این پروفایل

en: line item
fa: آیتم سطر

en: line items
fa: اقلام خطی

en: payment transaction
fa: تراکنش پرداخت

en: payment transactions
fa: تراکنش‌های پرداخت

en: Rules component
fa: جزء قوانین

en: Access control for @title
fa: کنترل دسترسی برای @title

en: Content Access module provides flexible way to control how and who should read or control your site content. Content Access can define custom access control rules for content types and even for every piece of content.
fa: ماژول دسترسی محتوا یک راه انعطاف‌پذیر برای کنترل اینکه چه کسی و چگونه بتواند محتوای سایت شما را بخواند یا مدیریت کند، فراهم می‌سازد. دسترسی محتوا می‌تواند قوانین کنترل دسترسی سفارشی برای انواع محتوا یا حتی برای هر جزء محتوا تعریف نماید.

en: Grant content access
fa: اعطای مجوز دسترسی به محتوا

en: View and modify content access for any nodes
fa: مشاهده و تغییر دسترسی محتوا برای هر گره

en: Grant own content access
fa: اعطای مجوز دسترسی به محتوای شخصی

en: View and modify content access for own nodes
fa: مشاهده و تغییر دسترسی محتوا برای گره های خود

en: View any @type content
fa: نمایش هر محتوایی از نوع @type

en: View own @type content
fa: نمایش محتوای شخصی از نوع @type

en: Edit any @type content
fa: ویرایش هر محتوایی از نوع @type

en: Edit own @type content
fa: ویرایش محتوای شخصی از نوع @type

en: Delete any @type content
fa: حذف هر محتوایی از نوع @type

en: Delete own @type content
fa: حذف محتوای شخصی از نوع @type

en: User was added to ACL
fa: کاربر به لیست کنترل دسترسی (ACL) اضافه شد

en: Grant access by role
fa: اعطای مجوز بر اساس نقش

en: Grant access to the following content
fa: اعطای مجوز به محتوای زیر

en: Revoke access by role
fa: لغو دسترسی بر اساس نقش

en: Revoke access to the following content
fa: لغو دسترسی به محتوای زیر

en: Revoke access by user
fa: لغو دسترسی بر اساس کاربر

en: Role Based Access Control Settings
fa: تنظیمات کنترل دسترسی بر اساس نقش

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fa: فایل نمی‌تواند کپی شود، زیرا مقصد %destination معتبر نیست. این مسئله به خاطر استفاده اشتباه از file_copy() است.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
fa: فایل %file نمی‌تواند کپی شود، زیرا وجود ندارد.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fa: فایل نمی‌تواند منتقل شود، زیرا مقصد %destination معتبر نیست. این مسئله به خاطر استفاده اشتباه از file_move() است.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
fa: فایل نمی‌تواند حذف شود، زیرا آدرس معتبر نیست.  این مسئله به خاطر استفاده اشتباه از file_delete() است.

en: Curaçao
fa: کوراسائو

en: Access the Rules debug log
fa: دسترسی به گزارش اشکال‌زدایی قوانین

en: Text comparison
fa: مقایسه‌ی متن

en: regular expression
fa: عبارت منظم

en: Unblock a user
fa: رفع مسدودیت یک کاربر

en: Filter by tag
fa: فیلتر کردن بر اساس برچسب

en: Default theme region
fa: ناحیه پیش‌فرض پوسته

en: without identifier
fa: بدون شناسه

en: %title could not be added to your cart.
fa: %title نمی‌تواند به سبد خرید شما اضافه شود.

en: Tax amount rounding mode
fa: نحوه گرد کردن مقدار مالیات

en: Round the half up
fa: نیم را به سمت بالا گرد کن

en: Round the half down
fa: نیم را به سمت پایین گرد کن

en: Round the half to the nearest even number
fa: نیم را به نزدیک‌ترین عدد زوج گرد کن

en: Round the half to the nearest odd number
fa: نیم را به نزدیک‌ترین عدد فرد گرد کن

en: Entity Reference
fa: مرجع بخش

en: An autocomplete text field.
fa: یک فیلد متنی autocomplete

en: Display the label of the referenced entities.
fa: نمایش عنوان عناصر ارجاع‌یافته.

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: Provides a field that can reference other entities.
fa: ارائه فیلدی که می تواند به سایر عناصر ارجاع دهد.

en: edit configuration
fa: ویرایش پیکربندی

en: Rules debug information: !log
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی قوانین: !log

en: Log all warnings and errors
fa: ثبت کردن همه‌ی هشدارها و خطاها

en: Log debug information to the system log
fa: ثبت اطلاعات اشکال‌زدایی در گزارش سیستم

en: Show debug information
fa: نمایش اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Debug information is only shown when rules are evaluated and is visible for users having the permission <a href="!url">%link</a>.
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی فقط هنگام ارزیابی قوانین نمایش داده می‌شوند و برای کاربرانی که مجوز <a href="!url">%link</a> را دارند قابل مشاهده است.

en: The End date value.
fa: مقدار تاریخ پایان

en: Both Start and End dates
fa: هردو تاریخ شروع و تاریخ پایان

en: Start date only
fa: فقط تاریخ شروع

en: End date only
fa: فقط تاریخ پایان

en: Display both Start and End dates
fa: نمایش هر دو تاریخ شروع و پایان

en: Display Start date only
fa: فقط نمایش تاریخ شروع

en: Display End date only
fa: فقط نمایش تاریخ پایان

en: Default date
fa: تاریخ پیش‌فرض

en: No default value
fa: بدون مقدار پیش‌فرض

en: Default end date
fa: تاریخ پیش‌فرض پایان

en: Time increments
fa: گام‌های افزایش زمان

en: 10 minute
fa: 10 دقیقه

en: 30 minute
fa: 30 دقیقه

en: @field_name Start date
fa: تاریخ شروع @field_name

en: @field_name End date
fa: تاریخ پایان @field_name

en: The Start date is invalid.
fa: تاریخ شروع معتبر نیست.

en: The End date is invalid.
fa: تاریخ پایان معتبر نیست.

en: Starting and ending year
fa: سال شروع و پایان

en: !start-date to !end-date
fa: !start-date تا !end-date

en: System date settings
fa: تنظیمات تاریخ سیستم

en: Complete checkout for an order
fa: اتمام فرایند تکمیل سفارش در یک سفارش

en: Order in checkout
fa: سفارش در مرحله‌ی تکمیل سفارش

en: Continue to next step
fa: ادامه به مرحله بعدی

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: Token registry
fa: ثبت توکن

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fa: رموز و یا نوع رمز های زیر به عنوان آرایه تعریف نشده اند

en: The following token types do not have any tokens defined:
fa: برای نوع رمز های زیر  هیچ رمزی تعریف نشده است

en: The following token types are not defined but have tokens:
fa: نوع رمز های زیر تعریف نشده اند اما رمز دارند

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fa: رمز ها یا نوع رمز های زیر به ماژول های چندگانه تعریف شده اند

en: Fields type(s) in use
fa: انواع فیلد(های) در حال استفاده

en: Fields pending deletion
fa: فیلدهای منتظر حذف شدن

en: (module: !module)
fa: (ماژول: !module)

en: Extend site functionality.
fa: توسعه قابلیت‌های سایت.

en: Autocomplete (Tags style)
fa: تکمیل خودکار (استایل تگ ها)

en: Simple (with optional filter by bundle)
fa: ساده (با فیلتر اختیاری بر اساس دسته)

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
fa: پلی به عنصر @entity که از طریق !field_name به آن ارجاع شده است.

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
fa: پلی به @entity بخشی که از طریق !field_name @target_entity را مرجع قرار می دهد

en: Rules introduction
fa: معرفی قوانین

en: Rules terminology
fa: واژه‌شناسی قوانین

en: Coding for Rules
fa: کدنویسی برای قوانین

en: Enter PHP code to process the selected argument value.
fa: کد PHP برای پردازش مقدار آرگومان انتخاب شده را وارد کنید.

en: Note that component evaluation is triggered by <em>cron</em> – make sure cron is configured correctly by checking your site's !status. The scheduling time accuracy depends on your configured cron interval. See <a href='@url'>the online documentation</a> for more information on how to schedule evaluation of components.
fa: توجه کنید که ارزیابی مؤلفه با <em>کرون</em> فعال می‌شود. با بررسی !status سایت خود مطمئن شوید کرون به درستی پیکربندی شده است. دقت زمانی زمان‌بند بستگی به دوره‌های اجرای کرون دارد. <a href='@url'>راهنمای آنلاین</a>را برای اطلاعات بیشتر در رابطه با زمان‌بندی ارزیابی مؤلفه‌ها ببینید.

en: Tags associated with this configuration, used for filtering in the admin interface. Separate multiple tags with commas.
fa: برچسب‌های مرتبط با این پیکربندی، که برای فیلتر کردن در رابط مدیریتی استفاده می‌شود. برچسب‌های متفاوت را با کاما جدا کنید.

en: Create an archive of selected files
fa: ایجاد یک آرشیو از فایل‌های انتخاب شده

en: Access other users' private fields
fa: دسترسی به فیلدهای خصوصی سایر کاربران

en: View and edit the stored values of all private fields.
fa: مشاهده و ویرایش همه مقادیر ذخیره شده در کلیه فیلدهای خصوصی.

en: Language settings for the user account.
fa: تنظیمات زبان برای حساب کاربری

en: Wysiwyg status
fa: وضعیت Wysiwyg

en: Disable stock for this product
fa: غیر فعال کردن محاسبه ی موجودی برای این محصول

en: The URL of the link.
fa: URL پیوند.

en: Allow users to change CKEditor settings.
fa: اجازه دادن به کاربران برای تغییر تنظیمات CKEditor

en: Allow users to customize CKEditor appearance.
fa: اجازه دادن به کاربران برای سفارشی سازی ظاهر CKEditor

en: Show the disable/enable rich text editor toggle
fa: نمایش کلید فعال / غیرفعال سازی ویرایشگر حرفه‌ای متن

en: Toolbar state on startup
fa: وضعیت نوار ابزار در هنگام شروع

en: Automatically detect the user language.
fa: بصورت خودکار زبان کاربر را تشخیص می‌دهد.

en: Should rich text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, the rich text editor may still be enabled by using toggle.
fa: تعیین کنید ویرایشگر حرفه‌ای متن در حالت پیش فرض فعال یا غیرفعال باشد. اگر گزینه غیرفعال را انتخاب کنید، ویرایشگر حرفه‌ای متن همچنان با استفاده از انتخابگر می‌تواند فعال شود.

en: Editor interface width in pixels or percent.
fa: عرض رابط ویرایشگر به پیکسل یا درصد.

en: The requested page "@path" could not be found.
fa: صفحه مورد درخواست "@path" پیدا نشد.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fa: تاریخ اعتبار این فرم گذشته است. کارهای انجام شده در فرم زیر را که هنوز ذخیره نشده است، کپی کنید و سپس <a href="@link">این صفحه را مجددا بارگذاری کنید</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
fa: شما باید پیش از تعریف فیلد برای محتوا، دیدگاه‌ها، و ... تصمیمات متعددی را اتخاد کنید:

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
fa: شناسه‌ی جدید OpenID %identity به عنوان جایگزین شناسه‌ی نامعتبر %invalid_identity اضافه شد. لطفا برای کامل کردن فرایند جابجایی OpenID نامعتبر، به <a href="@openid_url">صفحه‌ی شناسه‌های OpenID</a> بروید و شناسه‌ی قدیمی %invalid_identity را حذف کنید.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fa: فهرست جستجو پاک نشده است اما به صورت ساختاری برای انعکاس تنظیمات جدید به‌روز رسانی شده است. جستجو به کارکردن ادامه خواهد داد اما محتوای جدید تا زمانی که محتوای موجود مجدد فهرست نشوند, فهرست نخواهند شد. این عمل غیر قابل بازگشت است.

en: Active search modules
fa: ماژول‌های جستجوگر فعال

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
fa: هیچ میانبری وجود ندارد. <a href="@link">یک میانبر بیافزایید</a>.

en: To change the password, enter the new password here.
fa: برای تغییر کلمه‌ی عبور، کلمه‌ی عبور جدید را در اینجا وارد کنید.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
fa: ناسازگار با این نسخه از هسته دروپال .

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fa: وظیفه‌ی کرون این است که کار‌های دوره‌ای را انجام می دهد. به عنوان مثال بررسی برای بروز رسانی ها و ایندکس گذاری محتوا برای جستجو.

en: The clean URL test passed.
fa: آزمون نشانی ساده موفق بود.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
fa: مسیر های تمیز فعال است، ولی تست مسیر‌های تمیز با شکست مواجه شد. تیک گزینه ی زیر را بردارید تا مسیر های تمیز غیر فعال شود.

en: The clean URL test failed.
fa: آزمون نشانی ساده ناموفق بود.

en: User name and password
fa: نام کاربری و گذروژه

en: User module account form elements.
fa: عناصر فرم ماژول حساب کاربری.

en: Generate automatic URL alias
fa: تولید خودکار اسم مستعار برای URL

en: Uncheck this to create a custom alias below.
fa: برای تولید یک نام مستعار دلخواه تیک این مورد را بردارید.

en: Configure URL alias patterns.
fa: پیکربندی الگوهای نام مستعار URL‌ها.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fa: اجداد اطلاحات ، والد همه سطوح سلسله مراتبی بالا

en: The date the user last accessed the site.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر به سایت

en: Overview of fields used in all views.
fa: جمع‌بندی فیلدهای استفاده شده در تمامی نماها.

en: No fields have been used in views yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی در نما استفاده نشده است.

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین

en: Do not round at all
fa: اصلا رند / گرد نكن

en: United Arab Emirates Dirham
fa: درهم امارات متحده عربی

en: Product added to the cart
fa: محصول به سبد خرید اضافه شد.

en: Add a product to the cart
fa: افزودن یک محصول به سبد خرید

en: The SKU of the product to add to the cart.
fa: مدل محصول جهت افزودن به سبد خرید

en: Combine similar items in the cart
fa: یکی ساختن آیتم‌های مشابه در سبد خرید

en: This product is no longer available.
fa: این محصول دیگر وجود ندارد.

en: Current user's cart order ID
fa: کد سفارش سبد خرید کاربر جاری

en: Errors on form
fa: خطا در فرم

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
fa[0]: آیتم
fa[1]: آیتم‌ها

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
fa[0]: ۱ مورد
fa[1]: @count مورد

en: The SKU %sku contains invalid characters.
fa: مدل %sku شامل کاراکتر‌های نامعتبر می‌باشد.

en: The tax rate table has been updated properly.
fa: جدول نرخ مالیات به درستی به‌روزرسانی شد.

en: There was a problem creating field %label: !message
fa: مشکل در ایجاد فیلد %label: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
fa: @module (<span class="admin-missing">ناسازگار با</span>این نسخه از هسته‌ی دروپال)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fa: اطلاع رسانی در مورد بروز رسانی ها غیر فعال است. <strong>اکیدا توصیه می‌شود</strong> که ماژول update manager را در <a href="@module">در صفحه ی مدیریت ماژول ها</a> فعال کنید: تا به این وسیله با آخرین انتشار ها به روز بمانید. برای اطلاعات بیشتر به<a href="@update">صفحه ی راهنمای وضعیت به روز‌رسانی</a>مراجعه کنید.

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fa: هر @interval روز

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fa: هر @interval هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fa: هر @interval ماه

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fa: هر @interval سال

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fa: هر روز هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fa: هر دوشنبه، چهارشنبه، جمعه

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fa: هر سه‌شنبه، پنج‌شنبه

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fa: در روز @bymonthday از

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fa: در @byday از

[ctx: Date repeat]
en: Count
fa: تعداد

[ctx: Date repeat]
en: Until
fa: تا

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fa: به غیر از تاریخ‌های

en: No field collections have been defined yet. To do so attach a field collection field to any entity.
fa: هنوز هیچ مجموعه فیلدی تعریف نشده است. برای انجام این کار یک مجموعه فیلد به هر مورد پیوست نمایید

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین مجموعه فیلد حاوی این آیتم

en: The entity containing the field collection field.
fa: بخشی شامل فیلد مجموعه فیلد

en: Administer field collections
fa: مجموعه فیلد های مدیریت

en: Create and delete fields on field collections.
fa: ایجاد و حذف فیلد در مجموعه فیلد ها

en: Field collection items
fa: آیتم های مجموعه فیلد

en: Fields only
fa: فقط فیلدها

en: Field collections
fa: مجموعه فیلد ها

en: Manage fields on field collections.
fa: مدیریت فیلد های مجموعه فیلد ها

en: The module weight for Commerce has been increased.
fa: وزن ماژول Commerce افزایش یافته است.

en: Filter by names containing
fa: محدود كردن براساس نام‌های شامل

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
fa: هیچ پروفایل مشتری تاکنون ایجاد نشده است. <a href="!url">یک پروفایل مشتری ایجاد کنید</a>

en: Redirect page
fa: صفحه‌ی هدایت مجدد (بازگشت)

en: You have specified an invalid order.
fa: سفارشی که مشخص شده کردید معتبر نيست.

en: You have specified an invalid e-mail address.
fa: شما یک ایمیل نامعتبر را وارد کرده اید.

en: Displays an appropriate empty text message for order lists.
fa: یک پیغام مناسب برای نمایش در لیست‌های سفارش خالی نمایش می‌دهد.

en: View order form
fa: مشاهده فرم سفارش

en: Shopping carts
fa: سبد‎های خرید

en: No orders match your search criteria.
fa: هیچ سفارشی با جستجوی شما سازگار نیست.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
fa: تاکنون هیچ سفارشی ثبت نشده است. <a href="!url">یک سفارش ایجاد کنید</a>.

en: Customer page
fa: صفحه مشتری

en: Change history
fa: تاريخچه تغييرات

en: No products match your search criteria.
fa: هیچ کالایی با جستجوی شما سازگار نیست.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
fa: تاکنون هیچ محصولی ایجاد نشده است. <a href="!url">یک محصول ایجاد کنید</a>.

en: Use raw value
fa: استفاده از مقدار دست نخورده

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از همه اصطلاحات والد ، که با root آغاز می شود

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
fa: یک آرایه از لینک های والد منو ، که با  root آغاز می شود

en: Cache dates
fa: ذخیره تاریخ‌ها در حافظه موقت

en: Maximum dates per field
fa: حداکثر تعداد تاریخ در هر فیلد

en: The number of cache values must be a number.
fa: تعداد مقادیر ذخیره شده در حافظه‌ی موقت باید یک عدد باشد.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
fa: تعداد مقادیر در حافظه موقت باید مقدار صفر یا بیشتر باشد.

en: Settings for modules the use the Date API.
fa: تنظیمات ماژول استفاده از  API  تاریخ

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fa: تعداد عبارت‌های AND/OR در جستجوی شما بیش از اندازه بود. تنها @count عبارت اول در جستجو لحاظ شدند.

en: Found field with name @name
fa: فیلد با نام @name پیدا شد

en: Found field with name @name and value @value
fa: فیلد با نام @name و مقدار @value پیدا شد

en: Modify entity values
fa: تغییر مقادیر بخش

en: Display the id of the referenced entities.
fa: نمایش شناسه عناصر ارجاع‌یافته.

en: to:
fa: تا:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fa: افزودن پیوند «بیشتر بخوانید» در صورت بریدن خروجی.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
fa: اگر تیک خورده باشد، پیوند «بیشتر بخوانید» به انتهای خروجی بریده شده افزوده خواهد شد.

en: Display the user with standard user view.
fa: نمایش کاربر با نمای استاندارد کاربر.

en: Only has the 'authenticated user' role
fa: فقط نقش 'کاربر شناخته‌شده' را دارد

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fa: دارای نقش هایی علاوه بر نقش "کاربر شناسایی شده" است

en: Fields to be included as contextual links.
fa: فیلدهایی به عنوان پیوندهای زمینه‌ای افزوده می‌شوند.

en: Include destination
fa: افزودن مقصد

en: Contextual Links
fa: پیوندهای زمینه‌ای

en: Display fields in a contextual links menu.
fa: نمایش فیلدها در یک منوی پیوندهای زمینه‌ای.

en: If specified, the language used for getting the mail message and subject.
fa: اگر مشخص شود، زبان مورد استفاده برای دریافت پیغام و موضوع نامه را تعیین می‌کند.

en: Rules (built in)
fa: قوانین (تعبیه شده)

en: Integrity
fa: یکپارچگی

en: Recheck integrity
fa: بررسی مجدد یکپارچگی

en: Rules caches information about available actions, conditions and data types. Additionally all components and reaction rules are cached for efficient evaluation.
fa: قوانین اطلاعات موجود درباره‌ی کنش‌ها، شرط‌ها و انواع داده را در حافظه موقت ذخیره می‌کند. به علاوه همه‌ی مؤلفه‌ها و قوانین عکس‌العمل برای بازدهی بیشتر ارزیابی در حافظه موقت ذخیره می‌شوند.

en: Rebuild Rules' cache
fa: بازسازی حافطه موقت قوانین

en: Integrity of %count configurations checked in %duration seconds. %count_failed broken configurations found.
fa: یکپارچگی %count مورد از پیکربندی‌ها در %duration ثانیه بررسی شد. تعداد %count_failed پیکربندی مشکل‌دار پیدا شد.

en: Rules cache rebuilt in %duration seconds.
fa: حافظه موقت قوانین در %duration ثانیه بازسازی شد.

en: The text to translate.
fa: متن مورد ترجمه

en: The language to translate the text into.
fa: زبانی که متن به آن ترجمه می‌شود.

en: The translated text
fa: متن ترجمه شده

en: The language to translate the value into.
fa: زبانی که مقدار به آن ترجمه می‌شود.

en: The translated value
fa: مقدار ترجمه شده

en: Rules translation
fa: ترجمه‌ی قوانین

en: Allows translating rules.
fa: امکان ترجمه‌ی قوانین را فراهم می‌کند.

en: condition
fa: شرط

en: Original @entity
fa: @entity اصلی

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
fa: @entity اصلی اگر اطلاعات @entity در حال به‌روزرسانی یا ذخیره باشد.

en: The base name of the file.
fa: نام اصلی فایل

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
fa: رمز ها و نوع رمز های زیر گم شده اند و نیاز به اطلاعات نام و توضیحات دارند

en: The URL of the entity.
fa: URL عنصر.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
fa: دارایی های زیر به رمز @keys وابسته اند

en: Tokens related to the "@name" entities.
fa: رمز های مربوط به بخش های "@name"

en: List of @entities
fa: فهرست @entities

en: List of @type values
fa: فهرست @type مقادیر

en: Tokens for lists of @type values.
fa: رمز های لیست مقادیر @type

en: @type with delta @delta
fa: @type با دلتا @delta

en: The "Alt" attribute text
fa: متن ویژگی "Alt"

en: The "Title" attribute text
fa: متن ویژگی "Title"

en: Field "@name".
fa: فیلد "@name".

en: The language code of the current user interface language.
fa: کد زبان برای زبان رابط کاربری فعلی.

en: The language code of the current content language.
fa: کد زبان برای زبان محتوای فعلی.

en: Displays a single chosen entity.
fa: یک عنصر انتخاب‌شده را نمایش می‌دهد.

en: CSS and JavaScript
fa: CSS و JavaScript

en: Page and else
fa: صفحه دیگر

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fa: تغییر کلیدهای فیلد لیست (@field_name) شامل اطلاعات موجود ممکن نیست.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fa: نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین شامل حروف, اعداد و زیر خط است.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
fa: قالب %style به مقادیر پیش‌فرض آن بازگردانی شد.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fa: اگر تصویری بارگذاری نشود، این تصویر نمایش داده خواهد شد، و تصویر پیش‌فرض فیلد را بازنویسی می‌کند.

en: View details for all votes
fa: مشاهده جزئیات تمام آرا

en: No blocked IP addresses available.
fa: هیچ نشانی آی‌پی مسدود شده‌ ای وجود ندارد.

en: Taxonomy field @field_name not found.
fa: فیلد رده‌بندی @field_name پیدا نشد.

en: Empty Shopping Cart
fa: سبد خرید خالی

en: Displays an appropriate empty text message for shopping carts.
fa: یک پیغام مناسب در سبد خرید، برای زمانی که سبد خرید خالی است، نمایش می‌دهد.

en: Configure checkout settings including the layout of the checkout form.
fa: پیکربندی تنظیمات تکمیل سفارش از جمله آرایش فرم تکمیل سفارش.

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can view your order on your account page when logged in.
fa: سفارش شما به شماره‎ی [commerce-order:order-number] می‌باشد. شما می‌توانید سفارش‌تان را در هنگامی که لاگین هستید، در صفحه‌ی حساب کاربری‌تان مشاهده کنید.

en: Create new revisions when orders are updated by default.
fa: هنگامی که سفارش‎ها به روز می‌شوند، به طور پیش‌فرض یک نسخه‌ی جدید از سفارش ایجاد شود.

en: Payment Transaction
fa: تراکنش پرداخت

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
fa: تراکنش

en: Modify the settings for this field on the <a href="!url">product type "manage display" configuration</a>.
fa: تنظیمات این فیلد را در <a href="!url">صفحه‌ی "پیکربندی نمایش" نوع محصول</a> ویرایش کنید.

en: Joined path
fa: مسیر پیوسته

en: Convert data type
fa: تبدیل نوع داده

en: The data type to convert a value to.
fa: نوع داده‌ای که یک مقدار به آن تبدیل شود.

en: Rounding behavior
fa: نحوه‌ی گرد کردن

en: Conversion result
fa: نتیجه‌ی تبدیل

en: Always down (9.5 -> 9)
fa: همیشه به پایین (9.5 به 9)

en: Always up (9.5 -> 10)
fa: همیشه به بالا (9.5 به 10)

en: Entity Reference Source
fa: منبع مرجع بخش

en: Entity Reference list
fa: لیست مرجع بخش

en: Line items represent anything on an order that affects the order total. Each line item must be of one of the line item types listed below, which define how these items interact with Add to Cart forms, the shopping cart, the order edit page, and more. Line item types are defined by modules, with some modules also allowing you to clone line item types through this interface.
fa: آیتم‌های خطی نشاندهنده هر چیزی در یک سفارش هستند که بر کل سفارش تاثیر می‌گذارد. هر آیتم خطی باید جزء یکی از انواع آیتم‌های خطی زیر باشد که تعریف می‌کند چگونه این آیتم‌ها با فرم‌های افزودن به سبد خرید، صفحات ویرایش سفارش و غیره تقابل داشته باشند. انواع آیتم خطی توسط ماژول‌ها تعیین می‌شوند که برخی از ماژول‌ها به شما اجازه می‌دهند انواع آیتم خطی را از طریق این رابط کپی کنید.

[ctx: registration]
en: Open
fa: باز

[ctx: registration]
en: Closed
fa: بسته

en: Browse available tokens.
fa: مرور توکن‌های موجود

en: Loading token browser...
fa: بارگذاری مرور توکن...

en: Subscribe to !feed-title
fa: اشتراک در !feed-title

en: No book content available.
fa: هیچ محتوای کتابی موجود نیست.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
fa: انواع فیلدهای در حال استفاده - <a href="@fields-page">لیست فیلدها</a> را ببینید.

en: logged in users only
fa: فقط کاربران وارد شده

en: No OpenID identities available for this account.
fa: هیچ شناسه‌ی OpenID برای این حساب کاربری یافت نشد.

en: Uyghur
fa: اویغوری
