Colorbox (7.x-2.16) - en to sv translation catalogue (159 entries)

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Pages
sv: Sidor

en: On
sv: På

en: error
sv: fel

en: Yes
sv: Ja

en: None
sv: Ingen

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Default
sv: Förvald

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Options
sv: Alternativ

en: Off
sv: Av

en: Custom
sv: Anpassad

en: Fields
sv: Fält

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Current
sv: Nuvarande

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Arguments
sv: Argument

en: Close
sv: Stäng

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Features
sv: Funktioner

en: Fixed
sv: Fast

en: Caption
sv: Bildtext

en: Fade
sv: Tona

en: Style
sv: Stil

en: Content title
sv: Titel för innehåll

en: Installed
sv: Installerad

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Title text
sv: Text för titel

en: Usage
sv: Användning

en: Initial height
sv: Initial höjd

en: Initial width
sv: Initial bredd

en: Custom caption
sv: Anpassad bildtext

en: About
sv: Om

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Next »
sv: Nästa »

en: notice
sv: notis

en: Per page gallery
sv: Galleri per sida

en: Per post gallery
sv: Galleri per inlägg

en: No gallery
sv: Inget galleri

en: Slideshow settings
sv: Inställningar för bildspel

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: Max width
sv: Största bredd

en: Transition speed
sv: Övergångshastighet

en: Scrollbars
sv: Rullningslister

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: Sets the speed of the fade and elastic transitions, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten för de tonade och elastiska övergångarna, i millisekunder.

en: The overlay opacity level. Range: 0 to 1.
sv: Nivån på lagrets opacit. Vidd: 0 till 1.

en: Sets the speed of the slideshow, in milliseconds.
sv: Ställer in hastigheten i bildspel, i millisekunder.

en: Text for the slideshow start button.
sv: Text för bildspelets startknapp.

en: All pages except those listed
sv: Alla sidor förutom de angivna

en: Only the listed pages
sv: Enbart de angivna sidorna

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Max height
sv: Högsta höjd

en: Example 1
sv: Exempel 1

en: Example 2
sv: Exempel 2

en: Example 3
sv: Exempel 3

en: Example 4
sv: Exempel 4

en: Example 5
sv: Exempel 5

en: Transition type
sv: Typ av övergång

en: Elastic
sv: Elastisk

en: The transition type.
sv: Typ av övergång.

en: An automatic slideshow to a content group / gallery.
sv: Ett automatiskt bildspel till ett innehålls grupp/galleri.

en: Text format for the content group / gallery count. {current} and {total} are detected and replaced with actual numbers while Colorbox runs.
sv: Textformat för antal i innehållets grupp/galleri. {current} och {total} och upptäcks och ersätts med faktiskt nummer medan Colorbox körs.

en: Text for the previous button in a shared relation group.
sv: Text för den föregående knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the next button in a shared relation group.
sv: Text för den nästkommande knappen i en delad relationsgrupp.

en: Text for the close button. The "Esc" key will also close Colorbox.
sv: Text för stängningsknappen. Tangenten "Esc" stänger även Colorbox.

en: Choose Colorbox compression level
sv: Välj komprimeringsnivå för Colorbox

en: Production (Minified)
sv: Produktion (Minimerad)

en: Development (Uncompressed Code)
sv: Utveckling (Okomprimerad kod)

en: {current} of {total}
sv: {current} av {total}

en: « Prev
sv: « Föregående

en: Adjust Colorbox settings.
sv: Justera inställningar för Colorbox.

en: Slideshow autostart
sv: Bildspel startas automatiskt

en: If the slideshow should automatically start to play.
sv: Om bildspelet skall startas automatiskt.

en: Slideshow speed
sv: Hastighet för bildspel

en: Start slideshow
sv: Starta bildspel

en: Stop slideshow
sv: Stoppa bildspel

en: Text for the slideshow stop button.
sv: Text för bildspelets stoppknapp.

en: Colorbox plugin
sv: Insticksprogram för Colorbox

en: Insert module settings
sv: Inställningar för modulen Insert

en: Insert image gallery
sv: Infoga bildgalleri

en: Should the gallery be all images on the page (default) or disabled.
sv: Skall galleriet gälla alla bilder på sidan (förvalt) eller inaktiverat.

en: Styles and options
sv: Stil och alternativ

en: Use the default or custom options for Colorbox.
sv: Använd de förvalda eller anpassade alternativen för Colorbox.

en: Overlay close
sv: Stängning av lager

en: Set a maximum width for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största bredd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500 eller "500px".

en: Set a maximum height for loaded content. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in största höjd för laddat innehåll. Exempel: "100%", 500, "500px".

en: Enable Colorbox load
sv: Aktivera laddning av Colorbox

en: Colorbox trigger
sv: Utlösare för Colorbox

en: Trigger field
sv: Utlösande fält

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
sv: Välj fältet som skall användas som utlösare för Colorbox. Enbart fält som visas före detta i fältlistan kan användas.

en: Automatic generated Colorbox gallery
sv: Automatiskt genererat galleri i Colorbox

en: Enable Colorbox gallery using a generated gallery id for this view.
sv: Aktivera galleri i Colorbox genom att använda ett genererat ID för galleri för denna vy.

en: Custom Colorbox gallery
sv: Anpassat galleri i Colorbox

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: At least @a
sv: Åtminstone @a

en: Enable Colorbox inline
sv: Aktivera radvis Colorbox

en: Stockholm Syndrome
sv: Stockholmssyndrom

en: Specify the height of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange höjden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: Specify the width of the Colorbox popup window. Because the content is dynamic, we cannot detect this value automatically. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ange bredden för Colorbox popupfönster. Eftersom innehållet är dynamiskt kan vi inte upptäcka detta värde automatiskt. Exempel: "100%", 500 eller "500x".

en: Select which image style to use for viewing images in the colorbox.
sv: Välj vilken bildstil som skall användas för att visa bilder i en Colorbox.

en: Colorbox image style
sv: Bildstil för Colorbox

en: Colorbox image style: @style
sv: Bildstil för Colorbox: @style

en: Colorbox image style: Original image
sv: Bildstil för Colorbox: Ursprunglig bild

en: The Colorbox popup content. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Popupinnehåll för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enlig "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: The Colorbox Caption. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Bildtext för Colorbox. Du kan lägga till HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Mönster för teckenersättning" nedan.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av ordningen av generering, kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här.
    Om du vill ha tecknen %5B och %5D, använd då HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: Set the initial width, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in initial bredd innan något innehåll laddats. Exempel: "100%", 500 eller "500px".

en: Set the initial height, prior to any content being loaded. Example: "100%", 500, "500px".
sv: Ställer in initial höjd innan något innehåll laddats. Exempel: "100%", 500, "500px".

en: Caption shortening
sv: Förkortning av bildtext

en: If the caption should be made shorter in the Colorbox to avoid layout problems. The default is to shorten for the example styles, they need it, but not for other styles.
sv: Om bildtexten skall göras kortare i Colorbox för att undvika problem med layout. Det förvalda är att förkorta för stilexemplen, de behöver det, men inte för andra stilar.

en: Caption max length
sv: Största längd för bildtext

en: Hide (do not display image)
sv: Dölj (visa inte bild)

en: Per field in post gallery
sv: Per fält i inlagt galleri

en: Per field in page gallery
sv: Per fält i sidgalleri

en: Gallery (image grouping)
sv: Galleri (grupperad på bild)

en: How Colorbox should group the image galleries.
sv: Hur Colorbox skall gruppera bildgallerierna.

en: Custom gallery
sv: Anpassat galleri

en: Colorbox gallery type: @type
sv: Typ av galleri för Colorbox: @type

en: Colorbox caption: @type
sv: Typ av bildtext för Colorbox: @type

en: Content image style: @style
sv: Bildstil för innehåll: @style

en: Content image style: Hide
sv: Bildstil för innehåll: Dölj

en: Content image style: Original image
sv: Bildstil för innehåll: Ursprunglig bild

en: Custom (with tokens)
sv: Anpassad (med ersättningstecken)

en: For token support the <a href="@token_url">token module</a> must be installed.
sv: För stöd av ersättningstecken måste modulen <a href="@token_url">Token</a> vara installerad.

en: Plain (mainly for images)
sv: Vanlig (främst för bilder)

en: Enable closing Colorbox by clicking on the background overlay.
sv: Aktiverar stängning av Colorbox genom att klicka i bakgrunden.

en: If the Colorbox should be displayed in a fixed position within the visitor's viewport or relative to the document.
sv: Om Colorbox skall visas i en fast position inom besökarens titthål eller i förhållande till dokumentet.

en: Mobile detection
sv: Mobil upptäckt

en: No special style.
sv: Ingen speciell stil.

en: Content image style of first image: @style
sv: Bildstil för innehåll från första bild: @style

en: Unique per-request gallery token
sv: Unikt ersättningstecken per förfrågan om galleri

en: Device width
sv: Bredd på enhet

en: If On (default), Colorbox will add a unique per-request token to the gallery id to avoid images being added manually to galleries. The token was added as a security fix but some see the old behavoiur as an feature and this settings makes it possible to remove the token.
sv: Om På (förvalt) kommer Colorbox att lägga till ett unikt ersättningstecken per begäran till ID för galleriet för att undvika att bilder läggs till manuellt till gallerierna. Ersättningstecknet lades till som en säkerhetsfix men vissa ser det gamla beteendet som en önskad funktion och dessa inställningar gör det möjligt att ta bort ersättningstecken.

en: Directory @path was created
sv: Katalog @path skapades

en: Download and install the Colorbox plugin.
sv: Ladda ned och installera insticksprogrammet Colorbox

en: Optional. A path where to install the Colorbox plugin. If omitted Drush will use the default location.
sv: Valfri. En sökväg där du installerar insticksprogrammet Colorbox. Om utelämnad kommer Drush använda den förvalda platsen.

en: A existing Colorbox plugin was deleted from @path
sv: Ett befintligt insticksprogram för Colorbox raderades från @path

en: Colorbox plugin has been installed in @path
sv: Insticksprogram Colorbox har installerats på @path

en: Drush was unable to install the Colorbox plugin to @path
sv: Drush kunde inte installera insticksprogrammet Colorbox på @path

en: Colorbox library
sv: Bibliotek för Colorbox

en: The Colorbox library needs to be <a href="@url">downloaded</a> and extracted into the /libraries/colorbox folder in your Drupal installation directory.
sv: Biblioteket Colorbox måste <a href="@url">laddas ned</a> och packas upp till mappen /libraries/colorbox i din installationskatalog av Drupal.

en: Download and install the Colorbox plugin from jacklmoore.com/colorbox, default location is the libraries directory.
sv: Ladda ned och installera insticksprogrammet Colorbox från jacklmoore.com/colorbox, standardplats är katalogen libraries.

en: Return focus
sv: Fokus för återkomst

en: Return focus when Colorbox exits to the element it was launched from.
sv: Lämna tillbaka fokus när Colorbox stängs ned till det element det lanserades från.

en: Set the mobile device max width. Default: 480px.
sv: Ställ in den mobila enhetens största bredd. Förvalt: 480px.

en: Colorbox is a light-weight, customizable lightbox plugin for jQuery 1.4.3+. This module allows for integration of Colorbox into Drupal.</br>The jQuery library is a part of Drupal since version 5+.
sv: Colorbox är en lätt, anpassningsbart insticksprogram för Lightbox åt jQuery 1.4.3+. Denna modul gör det möjligt att integrera Colorbox i Drupal.</br> Biblioteket JQuery är en del av Drupal sedan version 5+.

en: Go to "Configuration" -> "Media" -> "Colorbox" to find all the configuration options.
sv: Gå till "Konfiguration" -> "Media" -> "Colorbox" för att hitta alla alternativ för konfiguration.

en: Add a custom Colorbox style to your theme
sv: Lägg till en anpassad stil för Colorbox till ditt tema

en: The easiest way is to start with either the default style or one of the example styles included in the Colorbox JS library download. Simply copy the entire style folder to your theme and rename it to something logical like "mycolorbox". Inside that folder are both a .css and .js file, rename both of those as well to match
    your folder name: i.e. "colorbox_mycolorbox.css" and "colorbox_mycolorbox.js"
sv: Det enklaste sättet är att börja med antingen standardstilen eller en av de exempelformat som ingår i nedladdningen av biblioteket Colorbox JS. Kopiera helt enkelt hela stilmappen till ditt tema och byt namn på det till något logiskt såsom "mycolorbox". Inuti den mappen finns både en fil av typ .css och .js. Döp om båda dessa så att de matchar ditt mappnamn: till exempel. "colorbox_mycolorbox.css" och "colorbox_mycolorbox.js"

en: Add entries in your theme's .info file for the Colorbox CSS/JS files:
sv: Lägg till inlägg i din temas fil .info för Colorbox filer CSS/JS:

en: Go to "Configuration" -> "Media" -> "Colorbox" and select "None" under "Styles and Options". This will leave the styling of Colorbox up to your theme.</br>Make any CSS adjustments to your "colorbox_mycolorbox.css" file.
sv: Gå till "Konfiguration" -> "Media" -> "Colorbox" och välj "Ingen" under "Stilar och alternativ". Detta låter ditt tema sköta styling av Colorbox.</br>Gör eventuella CSS-justeringar av din fil "colorbox_mycolorbox.css".
