Drupal Commerce (7.x-1.0-beta2) - en to hu translation catalogue (645 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Töröl

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Value
hu: Érték

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: more
hu: tovább

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat vagy beküldési irányelvek

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Currency
hu: Pénznem

en: Default currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: view
hu: megtekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: - None -
hu: - Nincs -

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Back
hu: Vissza

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Display
hu: Megjelenítés

en: The username %name does not exist.
hu: %name nevű felhasználó nem létezik.

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Status:
hu: Állapot:

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Created
hu: Létrehozva

en: Are you sure you want to delete %title?
hu: „%title” biztosan törölhető?

en: All
hu: Minden

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: E-mail address
hu: Email cím

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Success
hu: Sikeres

en: configure
hu: beállítás

en: Price
hu: Ár

en: Customer
hu: Vevő

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Amount
hu: Összeg

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökkenő

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment settings
hu: Fizetési beállítások

en: Store
hu: Bolt

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: Május

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Configuration
hu: Beállítások

en: SKU
hu: Cikkszám

en: Sent
hu: Elküldve

en: Checkout
hu: Fizetés

en: Order
hu: Sorrend

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: You have to specify a valid date.
hu: Érvényes dátumot kell megadni.

en: Title:
hu: Cím:

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Leave blank for %anonymous.
hu: Üresen hagyandó ha %anonymous.

en: Pending
hu: Függőben

en: 1 item | @count items
hu[0]: 1 elem
hu[1]: @count elem

en: Info
hu: Infó

en: price
hu: ár

en: Taxes
hu: Adók

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Shopping cart
hu: Kosár

en: Cart
hu: Kosár

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Delete product type
hu: Terméktípus törlése

en: Products
hu: Termékek

en: Product types
hu: Terméktípusok

en: Total:
hu: Összesen:

en: Orders
hu: Rendelések

en: Are you sure you want to delete this transaction?
hu: Ez a tranzakció biztosan törölhető?

en: %title has been deleted.
hu: %title törölve.

en: Display style
hu: Megjelenítési stílus

en: Last changed
hu: Utolsó módosítás

en: Ban
hu: Bani

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Complete
hu: Kész

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Title (link)
hu: Cím (hivatkozással)

en: Title (no link)
hu: Cím (hivatkozás nélkül)

en: Autocomplete text field
hu: Automatikusan kiegészülő szöveges mező

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Add to Cart form
hu: Kosárba űrlap

en: Rate
hu: Értékelés

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Account blocked
hu: Zárolt felhasználó

en: Euro
hu: Euró

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Account information
hu: Felhasználói adatok

en: Account
hu: Saját adatok

en: Data
hu: Adat

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: Payment method title
hu: Fizetési mód megnevezése

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Swiss Franc
hu: Sváci frank

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Polish Zloty
hu: Lengyel zloty

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: View cart
hu: Kosár megtekintése

en: Currency code
hu: Valuta kódja

en: Entity type
hu: Entitás típusa

en: VAT
hu: ÁFA

en: Total paid
hu: Összes kifizetett

en: Payment methods
hu: Fizetési módok

en: Base price
hu: Alapár

en: Tax
hu: Adó

en: Display format
hu: Megjelenési forma

en: Creator
hu: Létrehozta

en: You have entered an invalid credit card number.
hu: Érvénytelen bankkártyaszám lett megadva.

en: Order status
hu: Megrendelés állapota

en: Card type
hu: Kártyatípus

en: Card owner
hu: Kártya tulajdonosa

en: Card number
hu: Kartyaszám

en: Expiration Year
hu: Lejárati év

en: Issuing bank
hu: Kibocsátó bank

en: Review order
hu: Rendelés áttekintése

en: Line item label
hu: Tétel címke

en: Checkout settings
hu: Fizetési beálltások

en: Update cart
hu: Kosár frissítése

en: Add product
hu: Termék hozzáadása

en: Add line item
hu: Tétel hozzáadása

en: Line item removed.
hu: A tétel el lett távolítva.

en: Updated order
hu: Frissített rendelés

en: Update the order status
hu: Rendelés állapotának frissítése

en: Order settings
hu: Rendelés beállításai

en: Line items
hu: Tételek

en: Order state
hu: Rendelési állapot

en: Select a product
hu: Termék kiválasztása

en: Line Item
hu: Tétel

en: Yen
hu: Jen

en: Cordoba
hu: Córdoba

en: Lira
hu: Líra

en: Currency settings
hu: Pénznem beállításai

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Start month
hu: Kezdeti hónap

en: This will override any other link you have set.
hu: Ez felülír bármilyen beállított hivatkozást.

en: Delete link
hu: Hivatkozás törlése

en: Uid
hu: Felhasználó azonosító

en: Product SKU
hu: Termék cikkszáma

en: Add a tax rate
hu: Adókulcs hozzáadása

en: rules
hu: szabályok

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: Start year
hu: Kezdőév

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: - Mind -

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Guarani
hu: Guaraní

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítmény problémákat okozhat olyan webhelyeken, melyek sokezer tartalommal rendelkeznek.

en: Currency name
hu: Pénznem

en: Remote ID
hu: Távoli azonosító

en: Date updated
hu: Módosítás dátuma

en: Security code
hu: Biztonsági kód

en: Dollar
hu: Dollár

en: Pound
hu: Font

en: Entities
hu: Entitások

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Save and add fields
hu: Mentés és mezők hozzáadása

en: Machine name: @name
hu: Programok által olvasható név: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
hu: Üdvözlet (ha a felhasználót az adminisztrátor hozta létre)

en: Welcome (awaiting approval)
hu: Üdvözlet (jóváhagyásra vár)

en: Welcome (no approval required)
hu: Üdvözlet (ha nem szükséges jóváhagyni)

en: Password recovery
hu: Új jelszó igénylése

en: Account activation
hu: Felhasználó aktiválása

en: Account cancellation confirmation
hu: Felhasználó törlésének megerősítése

en: Account canceled
hu: A felhasználó törölve lett

en: Sort By
hu: Rendezés

en: Order type
hu: Sorrend típusa

en: View payments
hu: Fizetések megtekintése

en: Delete payments
hu: Fizetések törlése

en: Admin URL
hu: Admin webcím

en: View own orders
hu: Saját rendelések megtekintése

en: Create orders
hu: Rendelések összeállítása

en: Administer products
hu: Termékek adminisztrációja

en: item | items
hu[0]: tétel
hu[1]: tételek

en: Payment transaction
hu: Fizetési tranzakció

en: Configure store settings
hu: Áruház beállítása

en: Allows users to update store currency and contact settings.
hu: A pénznem és kapcsolati adatok módosítását teszi lehetővé a felhasználók számára.

en: Administer your store.
hu: Az áruház adminisztrációja.

en: Configure settings and business rules for your store.
hu: Az üzletmenet és egyéb szabályok beállítása.

en: Defines features and functions common to the Commerce modules.
hu: A Commerce modulok közös funkcióit és lehetőségeit biztosítja.

en: Default store currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Enabled currencies
hu: Engedélyezett pénznemek

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
hu: A rendelés ebben az állapotban még nincs befejezve.

en: Shopping cart contents
hu: Kosár tartalma

en: Your shopping cart is empty.
hu: A kosár üres.

en: Created as a shopping cart order.
hu: Létrejött, mint kosárban levő rendelés.

en: Product not available
hu: A termék nem elérhető

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
hu: A kosárba helyezéshez egy érvényes mennyiséget kell megadni.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
hu: %title bekerült a <a href="!cart-url">kosárba</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
hu: A kosár űrlapjának megjelenítése a hivatkozott terméknél.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
hu: Biztosítja a kosarat.

en: Cart contents View
hu: Kosár tartalmának nézete

en: Your shopping cart has been updated.
hu: A kosár tartalma módosult.

en: '@pane' checkout pane
hu: „@pane” fizetési tábla

en: Checkout pane positions saved.
hu: A fizetési táblák elhelyezkedésének mentése.

en: Checkout pane positions reset.
hu: A fizetési táblák elhelyezkedésének visszaállítása.

en: Checkout pane
hu: Fizetési tábla

en: No panes on this page.
hu: Nincs tábla az oldalon.

en: No disabled panes.
hu: Nincs kikapcsolt tábla.

en: Checkout panes are rendered on the checkout form in individual fieldsets.
hu: A fizetési táblák egyedi mezőcsoportokban jelennek meg a fizetési űrlapon.

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
hu: Itt határozható meg, milyen legyen a tábla megjelenése.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy nemösszecsukható mezőcsoportban.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy összecsukható mezőcsoportban.

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy összecsukott mezőcsoportban.

en: Delete a customer profile
hu: Vásárlóprofil törlése

en: Profile saved.
hu: A profil el lett mentve.

en: Deleting this profile cannot be undone.
hu: A profil törlése nem visszavonható.

en: The profile has been deleted.
hu: A profil törölve lett.

en: The profile could not be deleted.
hu: A profil törlése nem sikerült.

en: Deleted customer profile @profile_id.
hu: @profile_id profil törölve lett.

en: Commerce Customer Profile
hu: Commerce vásárlói profil

en: The unique internal identifier of the profile.
hu: A profil egyedi azonosítója.

en: Profile owner
hu: A profil tulajdonosa

en: Whether or not the profile is active.
hu: Aktív legyen-e a profil.

en: The date the profile was created.
hu: A profil létrehozásának dátuma.

en: The date the profile was last updated.
hu: A profil utolsó módosításának dátuma.

en: Line item ID
hu: Tételazonosító

en: The internal numeric ID of the line item.
hu: A tétel belső azonosítószáma.

en: The label displayed with the line item.
hu: A tétellel megjelenő címke.

en: After saving a new line item
hu: Új tétel mentése után

en: After updating an existing line item
hu: Meglévő tétel módosítása után

en: Before saving a line item
hu: A tételek mentése előtt

en: Tokens related to individual line items.
hu: A tételekhez kapcsolódó vezérjelek.

en: The quantity of the line item.
hu: A tétel mennyisége.

en: The date the line item was created.
hu: A tétel létrehozásának dátuma.

en: The date the line item was last updated.
hu: A tétel utolsó módosításának dátuma.

en: Short descriptive label for the line item
hu: A tétel rövid címkéje

en: Quantity associated with this line item
hu: Mennyiség társítása a tételhez

en: Administer line item types
hu: Tételtípus szerkesztése

en: Unit price
hu: Egységár

en: Line item reference
hu: Tételhivatkozás

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
hu: Ez a mező tartalmazza a kapcsolódó tétel azonosító számát.

en: Line item View
hu: Tételnézet

en: Display the line items via a default View.
hu: Az alapértelmezett nézet szerint jeleníti meg a tételeket.

en: Line item manager
hu: Tételkezelő

en: No line items found.
hu: Nem található tétel.

en: Referenced line item
hu: Hivatkozott tétel

en: The unique internal identifier of the line item.
hu: A tétel egyedi belső azonosítója.

en: The human-readable name of the type of the line item.
hu: A tétel emberek számára olvasható neve.

en: Line item type
hu: Tételtípus

en: The internal numeric ID of the order.
hu: A rendelést meghatározó azonosítószám.

en: Order number
hu: Rendelés száma

en: View URL
hu: Webcím megtekintése

en: The date the order was created.
hu: A rendelés létrejöttének dátuma.

en: Creator ID
hu: Megrendelő azonosítója

en: After saving a new order
hu: A rendelés mentése után

en: After updating an existing order
hu: Egy meglévő rendelés módosítása után

en: Before saving an order
hu: A rendelés mentése előtt

en: After deleting an order
hu: A rendelés mentése után

en: The unique numeric ID of the order.
hu: A rendelés egyedi azonosító száma.

en: Administer orders
hu: Rendelések adminisztrációja

en: Edit any order
hu: Bármely rendelés szerkesztése

en: Edit own orders
hu: Saját rendelések szerkesztése

en: Order @number
hu: @number. rendelés

en: Order saved.
hu: A rendelés mentése megtörtént.

en: Create an order
hu: Rendelés összeállítása

en: Create a new order.
hu: Új rendelés összeállítása

en: Order UI
hu: Rendelés felhasználói felület

en: Order @number has been deleted.
hu: @number számú rendelés törölve lett.

en: Order @number could not be deleted.
hu: @number számú rendelés törlése nem lehetséges.

en: Deleted order @number.
hu: @number számú rendelés törölve lett.

en: Enable payment method: @method
hu: Fizetési mód engedélyezése: @method

en: Capture from a prior authorization
hu: Elkapás az azonosítás előtt

en: No settings for this payment method.
hu: Nincs beállítási lehetőség ehhez a fizetési módhoz.

en: Invalid payment method.
hu: Érvénytelen fizetési mód.

en: Off-site payment redirect
hu: Webhelyen kívüli fizetési átirányítás

en: The receipt of a payment transaction.
hu: A fizetési művelet nyugtája.

en: The unique internal identifier of the transaction.
hu: A tranzakció egyedi azaonosítója.

en: The date the transaction was created.
hu: A tranzakció létrejöttének dátuma.

en: The payment method of the transaction.
hu: A tranzakció fizetésének módja.

en: The amount of the transaction.
hu: A tranzakció összege.

en: The currency of the transaction.
hu: A tranzakció pénzneme.

en: The message associated with the transaction.
hu: A tranzakcióhoz kapcsolódó üzenet.

en: The status of this transaction.
hu: A tranzakció állapota.

en: Price textfield
hu: Ár szövegmező

en: Price with currency
hu: Ár pénznemmel

en: The internal numeric ID of the product.
hu: A termék belső azonosítószáma.

en: The title of the product.
hu: A termék neve.

en: The URL of the product's edit page.
hu: A termékek szerkesztési oldalának webcíme.

en: The date the product was created.
hu: A termék létrehozásának dátuma.

en: The unique ID of the product creator.
hu: A termék készítőjének egyedi azonosítója.

en: The creator of the product.
hu: A termék készítője.

en: After saving a new product
hu: Új termék mentése után

en: After updating an existing product
hu: Létező termék módosítása után

en: Before saving a product
hu: A termék mentése előtt

en: After deleting a product
hu: Termék törlése után

en: Tokens related to individual products.
hu: A különböző termékekkel kapcsolatos vezérjelek.

en: Admin display
hu: Admin megjelenés

en: Node: Full content
hu: Tartalom: teljes tartalom

en: Node: RSS
hu: Tartalom: RSS

en: Full product title
hu: Termék teljes megnevezése

en: Administer product types
hu: Terméktípusok adminisztrációja

en: Access products
hu: Termékek elérése

en: Create %type products
hu: %type termék létrehozása

en: Edit or delete any %type product
hu: Bármely %type típusú termék szerkesztése vagy törlése

en: Edit or delete own %type products
hu: %type típusú saját termék szerkesztése vagy törlése

en: SKU:
hu: Cikkszám:

en: Product: @sku
hu: Termék: @sku

en: Add a product
hu: Termék hozzáadása

en: Manage products types for your store.
hu: A terméktípusok kezelése.

en: Add product type
hu: Terméktípus hozzáadása

en: A basic product type.
hu: Egy egyszerű terméktípus.

en: Save product type
hu: Terméktípus mentése

en: Product type saved.
hu: A terméktípus mentése megtörtént.

en: The product type %name has been deleted.
hu: %name terméktípus törlése megtörtént.

en: Save product
hu: Termék mentése

en: Product saved.
hu: A termék mentése megtörtént.

en: %title could not be deleted.
hu: %title nem törölhető.

en: Deleted product type %name.
hu: %name terméktípus törölve lett.

en: Products from the store.
hu: Termékek az áruházból.

en: The unique internal identifier of the product.
hu: A termék egyedi belső azonosítója.

en: Product: @label
hu: Termék: @label

en: Product reference
hu: Termékhivatkozás

en: SKU (link)
hu: Cikkszám (hivatkozással)

en: SKU (no link)
hu: Cikkszám (hivatkozás nélkül)

en: Referenced product
hu: Hivatkozott termék

en: No information
hu: Nincs információ

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
hu: Formátum: %time. A dátumformátum YYYY-MM-DD és %timezone az időzóna eltolás az UTC-hez képest. Üresen kell hagyni az űrlap beküldési dátumának használatához.

en: Delete this profile
hu: Profil törlése

en: Profile @profile_id
hu: Profil @profile_id

en: Administer payments
hu: Fizetések adminisztrációja

en: Failure
hu: Sikertelen

en: Remote status
hu: Távoli állapot

en: Transaction @transaction_id
hu: #@transaction_id tranzakció

en: Order @order-number
hu: #@order-number rendelés

en: Add payment
hu: Fizetés hozzáadása

en: Payment transaction deleted.
hu: A fizetési tranzakció törlése megtörtént.

en: The payment transaction could not be deleted.
hu: A fizetési tranzakció nem törölhető

en: The unique internal identifier of the associated order.
hu: A rendelés egyedi azonosítója.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
hu: A fizetést végző szolgáltató azonosítója a tranzakcióhoz.

en: The status of this transaction at the payment provider.
hu: A tranzakciónak a fizetést biztosító szolgáltató szerinti állapota

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: The date the transaction was last changed.
hu: A tranzakció módosításának dátuma.

en: Order balance
hu: Rendelés egyenlege

en: Total paid (@currency_code)
hu: Összesen fizetve (@currency_code)

en: Currency formatted amount
hu: Pénznem szerint formázott összeg

en: Raw amount
hu: Nyers összeg

en: Three letter code
hu: Hárombetűs jel

en: Numeric code
hu: Számkód

en: Currency symbol
hu: Pénznem jele

en: Display the payment method using the following title
hu: A fizetési mód megjelenítése az alábbi megnevezéssel

en: The full administrative title of the payment method
hu: A fizetési mód teljes, adminisztratív megnevezése

en: A short version of the title safe to display to all
hu: A cím egy mindenhol biztonsággal megjelenő, rövidített változata

en: Status icon
hu: Állapot ikonja

en: Status title
hu: Állapot megnevezése

en: Raw status
hu: Nyers állapot

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
hu: Az ár csökkentése (kivonása) megadott számértékkel.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
hu: Megadható számmal az érték, amellyel az árat meg kell szorozni.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
hu: Megadható számmal az érték, amellyel az árat el kell osztani.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
hu: Az árat jelentő összeg számértéke.

en: Formatted amount
hu: Formázott összeg

en: Expiration month
hu: Lejárati hónap

en: Afghan Afghani
hu: Afgán afgháni

en: Afghani
hu: Afgháni

en: Netherlands Antillean Guilder
hu: Holland Antillák gulden

en: Guilder
hu: Gulden

en: Angolan Kwanza
hu: Angolai kwanza

en: Argentine Peso Moneda Nacional
hu: Argentin peso

en: Centavos
hu: Centavo

en: Argentine Peso
hu: Argentin peso

en: Aruban Florin
hu: Arubai guilder

en: Azerbaijanian Manat
hu: Azerbajdzsáni új manat

en: New Manat
hu: Új manat

en: Bosnia-Herzegovina Convertible Mark
hu: Bosnyák konvertibilis márka

en: Convertible Marka
hu: Konvertibilis márka

en: Barbadian Dollar
hu: Barbadosi dollár

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka

en: Bahraini Dinar
hu: Bahreini dinár

en: Dinar
hu: Dinár

en: Burundian Franc
hu: Burundi frank

en: Franc
hu: Frank

en: Bermudan Dollar
hu: Bermudai dollár

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Bolivian Boliviano
hu: Bolíviai boliviano

en: Bolivianos
hu: Bolivano

en: Brazilian Real
hu: Brazil reál

en: Reais
hu: Reál

en: Bahamian Dollar
hu: Bahamai dollár

en: Bhutanese Ngultrum
hu: Bhutani ngultrum

en: Botswanan Pula
hu: Botswanai pula

en: Pulas
hu: Pula

en: Belize Dollar
hu: Belizei dollár

en: Congolese Franc
hu: Kongói frank

en: Chilean Escudo
hu: Chilei peso

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Chinese Yuan Renminbi
hu: Kínai jüan

en: Fe
hu: Fen

en: Yuan Renminbi
hu: Jüan

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Costa Rican Colón
hu: Costa Rica-i colón

en: Cuban Convertible Peso
hu: Kubai konvertibilis peso

en: Cuban Peso
hu: Kubai peso

en: Cape Verdean Escudo
hu: Zöld-foki köztársasági escudo

en: Czech Republic Koruna
hu: Cseh korona

en: Halér
hu: Haléř

en: Koruny
hu: Korona

en: Djiboutian Franc
hu: Dzsibuti frank

en: Kroner
hu: Korona

en: Dominican Peso
hu: Dominikai peso

en: Algerian Dinar
hu: Algériai dinár

en: Santeem
hu: Centime

en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

en: Krooni
hu: Korona

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font

en: Piastr
hu: Piaszter

en: Eritrean Nakfa
hu: Eritreai nakfa

en: Ethiopian Birr
hu: Etiópiai birr

en: Santim
hu: Centime

en: Fijian Dollar
hu: Fidzsi dollár

en: Falkland Islands Pound
hu: Falklandi font

en: British Pound Sterling
hu: Angol font

en: Ghanaian Cedi
hu: Ghánai cedi

en: Gibraltar Pound
hu: Gibraltári font

en: Gambian Dalasi
hu: Gambiai dalasi

en: Guinean Franc
hu: Guineai frank

en: Guatemalan Quetzal
hu: Guatemalai quetzel

en: Quetzales
hu: Quetzel

en: Guyanaese Dollar
hu: Guyanai dollár

en: Honduran Lempira
hu: Hondurasi lempira

en: Lempiras
hu: Lempira

en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

en: Haitian Gourde
hu: Haiti gourde

en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéziai rúpia

en: Rupiahs
hu: Rúpia

en: Israeli New Sheqel
hu: Izraeli sékel

en: New Shekels
hu: Új sékel

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Rupee
hu: Rúpia

en: Icelandic Króna
hu: Izlandi korona

en: Kronur
hu: Korona

en: Jamaican Dollar
hu: Jamaicai dollár

en: Jordanian Dinar
hu: Jordán dinár

en: Kenyan Shilling
hu: Kenyai schilling

en: Shilling
hu: Schilling

en: Comorian Franc
hu: Comorei frank

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai won

en: Kuwaiti Dinar
hu: Kuvaiti dinár

en: Cayman Islands Dollar
hu: Kajmán-szigeteki dollár

en: Laotian Kip
hu: Laoszi új kip

en: Kips
hu: Kip

en: Lebanese Pound
hu: Libanoni font

en: Piastre
hu: Piaszter

en: Sri Lanka Rupee
hu: Srí Lankai rúpia

en: Liberian Dollar
hu: Libériai dollár

en: Lesotho Loti
hu: Lesothoi maloti

en: Loti
hu: Meloti

en: Lithuanian Litas
hu: Litván litas

en: Latvian Lats
hu: Lettországi lat

en: Libyan Dinar
hu: Líbiai dinár

en: Myanma Kyat
hu: Myanmari kyat

en: Mongolian Tugrik
hu: Mongol tugrik

en: Tugriks
hu: Tugrik

en: Macanese Pataca
hu: Makaói pataca

en: Mauritanian Ouguiya
hu: Mauritániai ouguiya

en: Maltese Pound
hu: Máltai font

en: Mauritian Rupee
hu: Mauritiusi rúpia

en: Mexican Silver Peso (1861-1992)
hu: Mexikói ezüst pezó (1861-1992)

en: Malaysian Ringgit
hu: Malajziai ringgit

en: Ringgits
hu: Ringgit

en: Mozambican Metical
hu: Mozambik új metical

en: Namibian Dollar
hu: Namíbiai dollár

en: Nigerian Naira
hu: Nigériai naira

en: Nicaraguan Cordoba Oro
hu: Nicaraguai cordoba

en: Krone
hu: Korona

en: Nepalese Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: Panamanian Balboa
hu: Panamai balboa

en: Peruvian Inti
hu: Perui inti

en: Peruvian Nuevo Sol
hu: Perui új sol

en: Nuevos Sole
hu: Új sol

en: Papua New Guinean Kina
hu: Pápua Új-Guineai kina

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Pakistani Rupee
hu: Pakisztáni rúpia

en: Zlotych
hu: Zloty

en: Paraguayan Guarani
hu: Paraguayi guaraní

en: Qatari Rial
hu: Katari riál

en: Rial
hu: Riál

en: Rhodesian Dollar
hu: Rodéziai dollár

en: Romanian Leu
hu: Román lej

en: Leu
hu: Lej

en: Serbian Dinar
hu: Szerb dínár

en: Dinars
hu: Dinár

en: Saudi Riyal
hu: Szaúdi riál

en: Riyals
hu: Riál

en: Solomon Islands Dollar
hu: Salamon-szigeteki dollár

en: Seychellois Rupee
hu: Seychelle-szigeteki rúpia

en: Old Sudanese Dinar
hu: Régi szudáni dinár

en: Kronor
hu: Korona

en: Saint Helena Pound
hu: Szent Ilona-i font

en: Sierra Leonean Leone
hu: Sierra Leone-i leone

en: Somali Shilling
hu: Szomáliai schilling

en: Surinamese Dollar
hu: Surinami dollár

en: Suriname Guilder
hu: Surinami gulden

en: São Tomé and Príncipe Dobra
hu: São Tomé Principe-i dobra

en: Syrian Pound
hu: Szír font

en: Swazi Lilangeni
hu: Szváziföldi lilangeni

en: Thai Baht
hu: Thaiföldi baht

en: Tunisian Dinar
hu: Tuniszi dinár

en: Tongan Paʻanga
hu: Tonga-szigeteki paanga

en: Paʻanga
hu: Paanga

en: Turkish Lira
hu: Török líra

en: Trinidad and Tobago Dollar
hu: Trinidad és Tobagói dollár

en: New Taiwan Dollar
hu: Tajvani dollár

en: New Dollar
hu: Új dollár

en: Tanzanian Shilling
hu: Tanzániai schilling

en: Ukrainian Hryvnia
hu: Ukrán hrivnya

en: Kopiyka
hu: Kopejka

en: Hryvnia
hu: Hrivnya

en: Ugandan Shilling
hu: Ugandai új schilling

en: United States Dollar
hu: USA dollár

en: Uruguayan Peso
hu: Uruguay-i peso

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
hu: Venezuelai bolivár

en: Bolivares Fuerte
hu: Bolivár

en: Vietnamese Dong
hu: Vietnami dong

en: Hà
hu: Ha

en: Vanuatu Vatu
hu: Vanuatu vatu

en: Samoan Tala
hu: Samoa-szigeteki tala

en: CFA Franc BEAC
hu: CFA FRANK 1* (BEAC)

en: East Caribbean Dollar
hu: Kelet-karibi dollár

en: CFA Franc BCEAO
hu: CFA Frank (BCEAO)

en: CFP Franc
hu: CFP Frank

en: Yemeni Rial
hu: Jemeni riál

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Zambian Kwacha
hu: Zambiai kwacha

en: Default quantity
hu: Alapértelmezett mennyiség

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
hu: Mennyiségnek pozitív egész számot kell megadni.

en: Quantity widget: !status
hu: Mennyiségi felületi elem: !status

en: Default quantity: @quantity
hu: Alapértelmezett mennyiség: @quantity

en: Allows users to view the payments made to an order.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára a rendelés fizetési módjának megtekintését.

en: Create payments
hu: Fizetés létrehozása

en: Allows users to create new payments for orders.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára egy rendelés az első fizetési állapotának beállítását.

en: Update payments
hu: Fizetések módosítása

en: Allows users to update payments via payment method specific operations links.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára a fizetés módosítását a fizetési mód nyújtotta műveleteken keresztül.

en: Example payment
hu: Példa fizetési mód

en: Before adding a product to the cart
hu: Kosárhoz adás előtt

en: Shopping cart order
hu: Kosár sorrendje

en: Administer line items
hu: Tételek adminisztrációja

en: The internal numeric ID of the transaction.
hu: A tranzakció belső számalakú azonosítója.

en: The order the transaction belongs to.
hu: A tranzakcióhoz tartozó rendelés.

en: Before saving a payment transaction
hu: Fizetési tranzakció mentése előtt

en: After saving a new payment transaction
hu: Fizetési tranzakció mentése után

en: Created payment transaction
hu: Létrejött fizetési tranzakció

en: After updating an existing payment transaction
hu: Egy meglévő fizetési tranzakció frissítése után

en: Updated payment transaction
hu: Frissített fizetési tranzakció

en: After deleting a payment transaction
hu: Fizetési tranzakció törlése után

en: Deleted payment transaction
hu: Törölt fizetési tranzakció

en: Asc
hu: Növekvő

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Ruble
hu: Rubel

en: E-mail type
hu: E-mail típusa

en: Delete button
hu: Törlés gomb

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
hu: Rendelés mentése

en: The date the payment was created.
hu: A fizetés létrejöttének dátuma.

en: The date the payment was last updated.
hu: A fizetés módosításának dátuma.

en: Remote id
hu: Távoli azonosító

en: The remote identifier for this transaction.
hu: A tranzakció távoli azonosítója.

en: The amount for this transaction.
hu: A tranzakció összege.

en: The currency code for this transaction.
hu: A tranzakció pénzneme.

en: Message for this transaction.
hu: A tranzakcióhoz kapcsolódó üzenet.

en: Tax type
hu: Adónem

en: Calculate @title
hu: @title kiszámítása

en: Calculate taxes: @title
hu: Adók kiszámítása: @title

en: Iranian Rial
hu: Iráni riál

en: %title removed from your cart.
hu: %title el lett távolítva a kosárból.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
hu[0]: Kosár (1 tétel)
hu[1]: Kosár (@count tétel)

en: Shopping cart (# items)
hu: Kosár (# tétel)

en: Including @title
hu: Beleértve @title

en: Tax included
hu: Adókkal növelve

en: Administer taxes
hu: Adók adminisztrációja

en: Manage tax rates and types.
hu: Az adónemek és mértékeik beállítása.

en: Tax rates
hu: Adók mértékei

en: Manage tax rates.
hu: Az adók beállítása.

en: Create a new tax rate.
hu: Új adósáv létrehozása.

en: Edit a tax rate.
hu: Az adósáv szerkesztése.

en: Redirect to the tax rate list.
hu: Átirányítás az adósávok listájára.

en: Configure component
hu: Összetevő beállítása

en: Tax types
hu: Adónemek

en: Manage tax types.
hu: Adónemek kezelése.

en: Add a tax type
hu: Adónem hozzáadása

en: Create a new tax type.
hu: Új adósáv létrehozása.

en: Edit a tax type.
hu: Új adósáv szerkesztése.

en: Save tax type
hu: Adónem mentése

en: Delete tax type
hu: Adónem törlése

en: Tax type saved.
hu: Az adónem mentése megtörtént.
