Drupal Commerce (7.x-1.12) - en to da translation catalogue (1148 entries)

en: Title
da: Titel

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Quantity
da: Mængde

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: View
da: Vis

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Updated
da: Opdateret

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: User ID
da: Bruger ID

en: Created
da: Oprettet

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page
da: Side

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Type name
da: Typenavn

en: Contains
da: Indeholder

en: Success
da: Succes

en: configure
da: indstil

en: Price
da: Pris

en: Customer
da: Kunde

en: Product ID
da: Produkt-ID

en: Amount
da: Beløb

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Owner
da: Ejer

en: Payment
da: Betaling

en: Payment settings
da: Betalingsindstillinger

en: Store
da: Butik

en: Method
da: Metode

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Start date
da: Startdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Display title
da: Display titel

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: Sent
da: Sendt

en: order
da: rækkefølge

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Operator
da: Operand

en: Order
da: Rækkefølge

en: Expiration
da: Udløb

en: Property
da: Egenskab

en: Defaults
da: Standarder

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: Postal code
da: Postnummer

en: Title:
da: Titel:

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Full name
da: Fulde navn

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Pending
da: Afventer

en: seconds
da: sekunder

en: Switch
da: Skift

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: equals
da: lig med

en: Select list
da: Valgliste

en: price
da: pris

en: Taxes
da: Afgifter

en: Tax rate
da: Afgift

en: Product type
da: Produkttype

en: Site information
da: Generel information

en: or
da: eller

en: Revision
da: Version

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Discount
da: Rabat

en: Product
da: Produkt

en: Payment Status
da: Betalingsstatus

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Completed
da: Gennemført

en: Delete product type
da: Slet produkttype

en: Products
da: Produkter

en: Product types
da: Produkttyper

en: Total:
da: I alt:

en: Orders
da: Ordrer

en: Are you sure you want to delete this transaction?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne transaktion?

en: %title has been deleted.
da: %title slettet.

en: Last changed
da: Sidst ændret

en: Review
da: Gennemgå

en: Ban
da: Bandlys

en: Processing
da: Behandler

en: Complete
da: Komplet

en: Apply
da: Udfør

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Canceled
da: Annulleret

en: Add to Cart form
da: Tilføj til kurv formular

en: Currency Code
da: Valutakode

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: product
da: vare

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Host name
da: Værtsnavn

en: From @title
da: Fra @title

en: Offset
da: Forskydning

en: begins with
da: starter med

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Account information
da: Konto

en: Account
da: Konto

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollar

en: Fee
da: Gebyr

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Company name
da: Firmanavn

en: Go back
da: Gå tilbage

en: Payment method title
da: Titel på betalingsmetode

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Australian Dollar
da: Australske dollar

en: Japanese Yen
da: Yen

en: Swiss Franc
da: Schweizerfranc

en: Danish Krone
da: Danske kroner

en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

en: Hungarian Forint
da: Forinter

en: Norwegian Krone
da: Norske kroner

en: New Zealand Dollar
da: New Zealand-dollar

en: Swedish Krona
da: Svenske kronar

en: Singapore Dollar
da: Singaporeanske dollar

en: Create @name
da: Opret @name

en: View cart
da: Se indkøbskurv

en: Currency code
da: Valutakode

en: Save profile
da: Gem profil

en: Entity type
da: Entity-type

en: Total paid
da: Betalt i alt

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: Are you sure you want to delete this profile?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne profil?

en: Save and add another
da: Gem og tilføj

en: Base price
da: Basis pris

en: Tax
da: Skat

en: Profile ID
da: Profil ID

en: Display format
da: Visningsformat

en: In the form of WW (01 - 53).
da: På formen WW (01 - 53).

en: Creator
da: Skaber

en: You have entered an invalid credit card number.
da: Du har indtastet et ugyldigt kreditkortnummer.

en: Order status
da: Ordrestatus

en: Card type
da: Korttype

en: Card owner
da: Kortholder

en: Card number
da: Kortnummer

en: Issuing bank
da: Udstedende bank

en: Order not found.
da: Ordre ikke fundet.

en: Review order
da: Gennemgå ordre

en: Line item label
da: Linjepost etiket

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: Confirm e-mail address
da: Bekræft e-mail-adresse

en: Checkout settings
da: Indstillinger for checkout

en: Update cart
da: Opdatér kurv

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Add line item
da: Tilføj varelinje

en: Line item removed.
da: Varelinje fjernet.

en: Update the order status
da: Opdater ordrestatussen

en: Order settings
da: Ordreindstillinger

en: View order
da: Vis ordre

en: Line items
da: Varelinjer

en: Order state
da: Ordrestatus

en: Select a product
da: Vælg en vare

en: products
da: produkter

en: Line Item
da: Varelinje

en: Lira
da: Lire

en: Currency settings
da: Valutaindstillinger

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created on
da: Oprettet den

en: Owner ID
da: Ejer ID

en: Order total
da: Ordretotal

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Delete link
da: Slet-link

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Proceed to payment
da: Fortsæt til betaling

en: Product SKU
da: Varenummer

en: The label of the line item.
da: Varelinjens mærkat.

en: Add a tax rate
da: Tilføj en afgiftssats

en: rules
da: regler

en: Checkout form
da: Kasse

en: Edit link
da: Redigér-link

en: In the form of CCYYMMDD.
da: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: In the form of YYYYMM.
da: På formen YYYYMM.

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: In the form of YYYY.
da: På formen YYYY.

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: In the form of MM (01 - 12).
da: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: In the form of DD (01 - 31).
da: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: Currency name
da: Valutanavn

en: Line item
da: Varelinje

en: Date updated
da: Opdateringsdato

en: Security code
da: Sikkerhedskode

en: The user who created the transaction.
da: Brugeren som oprettede transaktionen.

en: User information
da: Brugerinformation

en: Pound
da: Pund

en: Link this field to
da: Link dette felt til

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Date changed
da: Dato ændret

en: Save and add fields
da: Gem og tilføj felter

en: Machine name: @name
da: Maskinnavn: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
da: Velkomst (ny bruger oprettet af administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
da: Velkomst (afventer godkendelse)

en: Welcome (no approval required)
da: Velkomst (ingen godkendelse nødvendig)

en: Password recovery
da: Genudsendelse af adgangskode

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: Order type
da: Sorteringstype

en: View payments
da: Se betalinger

en: Delete payments
da: Slet betalinger

en: Configure store settings
da: Konfigurér butiksindstillinger

en: Allows users to update store currency and contact settings.
da: Tillader brugere at opdatere butiksvaluta og kontaktindstillinger.

en: Administer your store.
da: Administrér din butik.

en: Configure settings and business rules for your store.
da: Konfigurér indstillinger og forretningsregler for din butik.

en: Configure the default currency and display settings.
da: Konfigurér standardvalutaen samt hvordan den vises.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
da: Definerer menupunkter som deles af de forskellige Drupal Commerce UI-moduler.

en: Default store currency
da: Standardvaluta

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
da: Butikkens standardvaluta bliver udgangspunkt brugt til alle prisfelter.

en: Enabled currencies
da: Aktive valutaer

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
da: Kun aktive valutaer vises til brugere under prisindtastningen. Standardvalutaen vil altid være aktiv.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
da: Ordrer i denne tilstand er endnu ikke færdiggjort af kunden.

en: Shopping cart contents
da: Indholdet i indkøbskurven

en: Your shopping cart is empty.
da: Din indkøbskurv er tom.

en: Created as a shopping cart order.
da: Oprettet som indkøbskurvordre.

en: Product not available
da: Produkt ikke tilgængeligt

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
da: Du skal angive en gyldig mængde der skal tilføjes til indkøbskurven.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
da: %title tilføjet til <a href="!cart-url">din indkøbskurv</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
da: Viser en "tilføj til kurv"-formular for det givne produkt.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
da: Implementerer indkøbskurven og "tilføj til kurv"-funktionaliteten.

en: Cart contents View
da: Indkøbskurv view

en: Add some items to your cart and then try checking out.
da: Tilføj nogle varer til din kurv og prøv at gå til kassen.

en: Your shopping cart has been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: Administer checkout
da: Administrér checkout

en: Access checkout
da: Tilgå checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
da: Færdiggør et køb via checkout-formularen.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
da: Ordrer med denne status er påbegyndt men har ikke gennemført checkout-processen.

en: Review your order before continuing.
da: Gennemgå din ordre før du fortsætter.

en: Checkout complete
da: Bestilling gennemført

en: Completion message
da: Besked ved færdiggørelse

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
da: Byg dine checkout-sider vha. formularelementer fra forskellige moduler.

en: Configure the settings for a checkout pane.
da: Tilpas indstillingerne for en checkout pane.

en: Enable checkout as a multi-step form with customizable checkout pages.
da: Gør checkout til en flersidet formular med brugerdefinerede checkout-sider.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
da: Ændringer til checkout panes bliver ikke gemt før du klikker på knappen <em>Gem konfiguration</em>.

en: Checkout pane positions saved.
da: Placering af checkout panes gemt.

en: Checkout pane positions reset.
da: Placering af checkout panes gendannet.

en: No panes on this page.
da: Ingen panes på denne side.

en: No disabled panes.
da: Ingen deaktiverede panes.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
da: Disse indstillinger er fælles for alle checkout panes og bestemmer deres udseende på checkout-formularen.

en: Checkout form fieldset display
da: Visning af fieldsets på checkout-formular

en: Checkout panes are rendered on the checkout form in individual fieldsets.
da: Checkout panes renderes som individuelle fieldsets på checkout-formularen.

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
da: Angiv hvordan denne panes fieldset skal vises.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
da: Vis denne pane i et fieldset som ikke kan klappes sammen.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
da: Vis denne pane i et fieldset som kan klappes sammen.

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
da: Vis denne pane i et sammenklappet fieldset.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
da: Medtag denne pane på checkout-gennemsyn.

en: Checkout pane configuration
da: Indstillinger for checkout pane

en: These settings are specific to this checkout pane.
da: Disse indstillinger er specifikke for denne checkout pane.

en: Checkout pane saved.
da: Checkout pane gemt.

en: Checkout pane reset.
da: Checkout pane gendannet.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
da: Checkout er blevet annulleret for din aktuelle ordre og kan genoptages når du er klar.

en: Customer profile
da: Kundeprofil

en: Administer customer profile types
da: Administrér kundeprofiltyper

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
da: Giver brugerne mulighed for at tilføje kundeprofiltyper og konfigurere deres felter.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
da: Profilen som bruges til at indsamle betalingsinformation på checkout- og ordreformularerne.

en: Customer profile @profile_id
da: Kundeprofil @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
da: Individuelle kundeprofiltyper kan have forskellige felter tilknyttet.

en: Customer profiles
da: Kundeprofiler

en: Profile types
da: Profiltyper

en: Add a customer profile
da: Tilføj en kundeprofil

en: Add a new customer profile.
da: Tilføj en ny kundeprofil

en: Delete a customer profile
da: Slet en kundeprofil

en: Manage customer profile types for your store.
da: Håndtér kundeprofiltyper i din butik.

en: Exposes a default UI for Customers through profile edit forms and default Views.
da: En standard grænseflade for kunder baseret på brugerprofilen og en række views.

en: Profile saved.
da: Profil gemt.

en: Deleting this profile cannot be undone.
da: Sletning af denne profile kan ikke fortrydes.

en: The profile has been deleted.
da: Profilen er blevet slettet.

en: The profile could not be deleted.
da: Profilen kunne ikke slettes.

en: Deleted customer profile @profile_id.
da: Kundeprofil @profile_id slettet.

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
da: Kundeprofiler indeholder adresser og anden kundeinformation.

en: The unique internal identifier of the profile.
da: Profilens unikke interne identifikator.

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
da: Kundeprofiltypens læsbare navn.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
da: Knyt en profil til brugeren som den tilhører.

en: Profile owner
da: Profilejer

en: Whether or not the profile is active.
da: Hvorvidt profilen er aktiv.

en: The date the profile was created.
da: Datoen hvor profilen blev oprettet.

en: The date the profile was last updated.
da: Datoen hvor profilen senest blev opdateret.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
da: Et simpelt link til profilens administrationsside.

en: Provide a simple link to edit the profile.
da: Et simpelt link til at redigere profilen.

en: Provide a simple link to delete the profile.
da: Et simpelt link til at slette profilen.

en: Link this field to the profile's administrative view page
da: Link dette felt til profilens administrationsside

en: Line item ID
da: Varelinje ID

en: The internal numeric ID of the line item.
da: Varelinjens interne numeriske ID.

en: The human readable name of the line item type.
da: Varelinjetypens læsbare navn.

en: The label displayed with the line item.
da: Label som vises med varelinjen.

en: Tokens related to individual line items.
da: Tokens relateret til individuelle varelinjer

en: The unique numeric ID of the line item.
da: Varelinjens unikke numeriske ID.

en: The quantity of the line item.
da: Varelinjens mængde.

en: The date the line item was created.
da: Datoen hvor varelinjen blev oprettet.

en: The date the line item was last updated.
da: Datoen hvor varelinjen sidst blev opdateret.

en: Line item module label form element
da: Varelinjemodul label-element

en: Line item module quantity form element
da: Varelinjemodul mængde-element

en: Short descriptive label for the line item
da: Kort beskrivende label til varelinjen

en: Quantity associated with this line item
da: Mængden knyttet til denne varelinje

en: Administer line item types
da: Administrér varelinjetyper

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
da: Vis og konfigurér felter knyttet til varelinjetyper defineret af moduler.

en: Unit price
da: Enhedspris

en: Line item reference
da: Reference til varelinje

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en relateret varelinje som et heltal.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
da: %name: du har angivet en ugyldig varelinje for dette felt.

en: %name: you have specified an invalid line item for this reference field.
da: %name: du har angivet en ugyldig varelinje for dette referencefelt.

en: Line item View
da: Varelinje view

en: Display the line items via a default View.
da: Vis varelinjerne med et standard view.

en: Line item manager
da: Varelinjehåndtering

en: Use a complex widget to manager the line items referenced by this object.
da: Brug en kompleks widget til at håndtere varelinjer, som der refereres til fra dette objekt.

en: No line items found.
da: Ingen varelinjer fundet.

en: Manage line item types for your store.
da: Håndtér varelinjetyper i din butik.

en: Defines the Line Item entity and associated features.
da: Definerer varelinje-entiteten og tilknyttede features.

en: Exposes a default UI for Line Items through line item type forms and default Views.
da: En standard grænseflade for varelinjer baseret på varelinjetyper og en række views.

en: There are no line item types defined by enabled modules.
da: De aktive moduler definerer ingen varelinjetyper.

en: A line item referenced by another entity.
da: En varelinje refereret fra en anden entitet.

en: The unique internal identifier of the line item.
da: Varelinjens unikke, interne identifikator.

en: The human-readable name of the type of the line item.
da: Varelinjens læsbare typenavn.

en: Line item summary
da: Varelinjeresumé

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
da: Opsummér varelinjerne i et view med et valgfrit link til checkout.

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
da: Vælg de links, som du ønsker at vise under resuméet.

en: Line item type
da: Varelinjetype

en: The internal numeric ID of the order.
da: Ordrens interne, numeriske ID.

en: Order number
da: Ordrenummer

en: The order number displayed to the customer.
da: Ordrenummeret som vises til kunden.

en: View URL
da: URL

en: The URL a customer can visit to view the order.
da: URLen som en kunde kan gå til for at se ordren.

en: The URL of the order's administrative view page.
da: URLen til ordrens administrative side.

en: The URL of the order's edit page.
da: URLen til redigering af ordren.

en: The date the order was created.
da: Datoen hvor ordren blev oprettet.

en: Creator ID
da: Skaber ID

en: Tokens related to individual orders.
da: Tokens relateret til individuelle ordrer.

en: The unique numeric ID of the order.
da: Ordrens unikke, numeriske ID.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
da: Ordrer i denne tilstand er blevet annulleret på grund af en brugerhandling.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
da: Ordrer i denne tilstand er blevet oprettet og kræver yderligere handling.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
da: Ordrer i denne tilstand er fuldført i forhold til kunden.

en: Order @number
da: Ordre @number

en: Order saved.
da: Ordre gemt.

en: Create an order
da: Opret en ordre

en: Create a new order.
da: Opret en ny ordre

en: Create a new order for the specified user.
da: Opret en ny ordre for den angivne bruger.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
da: Tilpas generelle ordreindstillinger, felter og displays.

en: Defines the Order entity and associated features.
da: Definerer en ordre-entity med tilhørende features.

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
da: En standard grænseflade for ordrer baseret på ordreformularer og en række views.

en: Are you sure you want to delete order @number?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette ordren @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
da: Sletning af denne ordre kan ikke fortrydes.

en: Order @number has been deleted.
da: Ordre @number er blevet slettet.

en: Order @number could not be deleted.
da: Ordre @number kunne ikke slettes.

en: Deleted order @number.
da: Ordre @number slettet.

en: Order creation help text
da: Hjælpetekst til ordreoprettelse

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
da: En valgfri hjælpebesked som vises over "tilføj ordre"-formularen.

en: Commerce Order
da: Commerce Ordre

en: Order placed in the store.
da: Ordre afgivet i butikken.

en: The unique internal identifier of the order.
da: Ordrens unikke interne identifikator.

en: The unique customer facing number of the order.
da: Det unikke kundevendte ordrenummer.

en: The workflow status of the order.
da: Ordrens workflow-status.

en: The date the order was last updated.
da: Datoen hvor ordren senest blev opdateret.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
da: Vis et simpelt link til ordrens administrationsside.

en: Provide a simple link to edit the order.
da: Vis et simpelt link til at redigere ordren.

en: Provide a simple link to delete the order.
da: Vis et simpelt link til at slette ordren.

en: Select available payment methods for an order
da: Vælg tilgængelige betalingsmetoder for en ordre

en: Enable payment method: @method
da: Aktivér betalingsmetode: @method

en: No settings for this payment method.
da: Ingen indstillinger for denne betalingsmetode.

en: Off-site payment redirect
da: Redirect til off-site betaling

en: Implement core payment features for Drupal commerce.
da: Implementerer kernen af betalingssystemet i Drupal Commerce.

en: There are no active payment methods.
da: Der er ingen aktive betalingsmetoder.

en: There are no disabled payment methods.
da: Der er ingen deaktiverede betalingsmetoder.

en: The receipt of a payment transaction.
da: Kvitteringen for en betalingstransaktion.

en: The unique internal identifier of the transaction.
da: Transaktionens unikke interne identifikator.

en: The date the transaction was created.
da: Datoen hvor transaktionen blev oprettet.

en: The payment method of the transaction.
da: Transaktionens betalingsmetode.

en: The amount of the transaction.
da: Transaktionens beløb.

en: The currency of the transaction.
da: Transaktionens valuta.

en: The message associated with the transaction.
da: Meddelelse knyttet til transaktionen.

en: The status of this transaction.
da: Transaktionens status.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
da: Dette felt gemmer prisen på produkter som en kombination af beløb og valuta.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
da: %name: du skal indtaste et tal i prisfeltet.

en: Price textfield
da: Pris tekstfelt

en: Price with currency
da: Pris med valuta

en: Defines the price field and a price alteration system.
da: Definerer prisfeltet og et system til at ændre priser.

en: The internal numeric ID of the product.
da: Produktets interne, numeriske ID.

en: The human readable product SKU.
da: Produktets læsbare SKU.

en: The human readable name of the product type.
da: Produkttypens læsbare navn.

en: The title of the product.
da: Produktets titel.

en: The URL of the product's edit page.
da: URL til redigering af produkt.

en: The date the product was created.
da: Produktets oprettelsesdato.

en: The unique ID of the product creator.
da: Produktskaberens unikke ID.

en: The creator of the product.
da: Produktets ejer.

en: Tokens related to individual products.
da: Tokens relateret til individuelle produkter.

en: The date the product was last updated.
da: Datoen hvor produktet senest blev opdateret.

en: Product module SKU form element
da: Product-modulets SKU-element

en: Product module title form element
da: Product-modulets titelelement

en: Product module status form element
da: Product-modulets status-element

en: The human readable identifier of the product
da: Produktets læsbare identifikator

en: Full product title
da: Komplet produkttitel

en: Administer product types
da: Administrér produkttyper

en: Product: @sku
da: Produkt: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
da: Individuelle produkttyper kan have forskellige felter tilknyttet.

en: Add a product
da: Tilføj et produkt.

en: Add a new product for sale.
da: Sæt et nyt produkt til salg.

en: Manage products types for your store.
da: Håndtér butikkens produkttyper.

en: Add product type
da: Tilføj produkttype

en: A basic product type.
da: En simpel produkttype.

en: Defines the Product entity and associated features.
da: Definerer en produt-entity med tilhørende features.

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
da: En standard grænseflade for produkter baseret på redigeringsformularer og en række views.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
da: Produkttypens læsbare navn. Navnet bør starte med et stort bogstav og må kun indeholde bogstaver, tal og mellemrum. Navnet skal være unikt.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
da: Produkttypens læsbare navn. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Navnet skal være unikt.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
da: Beskriv produkttypen. Denne tekst bliver vist på siden <em>Tilføj indhold</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
da: Den tekst vises i toppen af siden ved oprettelse eller redigering af produkter af denne type.

en: Save product type
da: Gem produkttype

en: Product type saved.
da: Produkttype gemt.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette produkttypen %name?

en: The product type %name has been deleted.
da: Produkttypen %name er blevet slettet.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
da: Deaktiverede produkter kan ikke tilføjes til indkøbskurven og kan være skjult i administrative produktlister.

en: Save product
da: Gem produkt

en: Product saved.
da: Produkt gemt.

en: %title could not be deleted.
da: %title kunne ikke slettes.

en: Deleted product type %name.
da: Produkttype %name slettet.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
da: Produkt %title slettet (SKU: @sku).

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
da: Du har ikke oprettet nogen produkttyper endnu. Gå til <a href="@create-product-type">produkttypeoprettelsessiden</a> for at tilføje en ny produkttype.

en: No product types have been created yet for you to use.
da: Der er ikke oprettet nogen produkttyper som du kan bruge.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
da: Der er ingen produkttyper endnu. <a href="@link">Tilføj produkttype</a>.

en: Products from the store.
da: Produkter fra butikken.

en: The unique internal identifier of the product.
da: Produktets unikke interne identifikator.

en: The unique human-readable identifier of the product.
da: Produktets unikke læsbare identifikator.

en: The human-readable name of the type of the product.
da: Produkttypens læsbare navn.

en: The title of the product used for administrative display.
da: Produktets titel som bruges på administrationssiderne.

en: Relate a product to the user who created it.
da: Knyt et produkt til brugeren som oprettede det.

en: Product creator
da: Produktejer

en: Whether or not the product is active.
da: Hvorvidt produktet er aktivt.

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
da: Viser et simpelt link til produktets administrationsside.

en: Provide a simple link to edit the product.
da: Viser et simpelt link til at redigere produktet.

en: Provide a simple link to delete the product.
da: Viser et simpelt link til at slette produktet.

en: Link this field to the product's administrative view page
da: Link feltet til produktets administrationsside

en: Product: @label
da: Produkt: @label

en: Field from a referenced product.
da: Felt fra et refereret produkt.

en: Product reference
da: Produktreference

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på et relateret produkt som en heltalsværdi.

en: Product types that can be referenced
da: Produkttyper der kan henvises til

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
da: Hvis ingen typer er valgt kan der refereres til alle produkttyper.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
da: %name: du har angivet et ugyldigt produkt for dette referencefelt.

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
da: Vis SKUen på det refererede produkt som et link til produktsiden.

en: SKU (no link)
da: SKU (intet link)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
da: Vis SKUen på det refererede produkt som ren tekst.

en: Display the title of the referenced product as a link to the node page.
da: Vis titlen på det refererede produkt som et link til produktsiden.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
da: Vis titlen på det refererede produkt som ren tekst.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
da: Vis listen af referérbare produkter som et tekstfelt med autocomplete.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
da: Refererer til et prodult og viser det med SKUen som label.

en: Product Reference
da: Produktreference

en: Defines a product reference field and default display formatters.
da: Definerer et produktreferencefelt og standard display formatters.

en: Current list item
da: Aktuelt element

en: Site-wide settings and other global information.
da: Indstillinger der gælder for hele sitet samt anden global information.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
da: Angiver typen af entitet der skal hentes.

en: The property by which the entity is to be selected.
da: Egenskaben som bruges til at vælge entiteten.

en: The property value of the entity to be fetched.
da: Egenskabsværdien som bruges til at vælge entiteten.

en: The comparison operator.
da: Sammenligningsoperatoren.

en: No information
da: Ingen oplysninger

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Display path
da: Display sti

en: Customer profile reference
da: Kundeprofilreference

en: This field stores the ID of a related customer profile as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en relateret kundeprofil som en heltalsværdi.

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
da: %name: du har angivet en ugyldigt kundeprofil for dette referencefelt.

en: Customer profile display
da: Visning af kundeprofil

en: Display the customer profile.
da: Vis kundeprofilen.

en: Customer profile manager
da: Kundeprofilhåndtering

en: Use a complex widget to edit the profile referenced by this object.
da: Brug en kompleks widget til at redigere profilen som der henvises til fra dette objekt.

en: @profile: User @user
da: @profile: Bruger @user

en: Delete this profile
da: Slet denne profil

en: Profile @profile_id
da: Profil @profile_id

en: You have not enabled modules defining any customer profile types yet.
da: Du har endnu ikke aktiveret nogen moduler som definerer kundeprofiltyper.

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
da: Der er endnu ingen aktive kundeprofiler, som du kan bruge.

en: The current status of the order.
da: Ordrens aktuelle status.

en: Administer payments
da: Administrér betalinger

en: Use the button below to proceed to the payment server.
da: Brug knappen nedenfor for at fortsætte til betalingsserveren.

en: Failure
da: Fejl

en: Transaction @transaction_id
da: Transaktion @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
da: Betaling mislykkedes på betalingsserveren. Gennemse venligst de indtastede informationer og forsøg igen.

en: The %title payment method indicates it is offsite but does not define the necessary form to process the redirect.
da: Betalingsmetoden %title angiver at den er offsite, men den definerer ikke den formular, som er nødvendige for at behandle omdirigeringen.

en: Payment terminal: @title
da: Betalingsterminal: @title

en: Add payment
da: Tilføj betaling

en: No payment methods available to add payments.
da: Ingen tilgængelige betalingsmetoder til at tilføje betalinger.

en: Payment transaction created.
da: Betalignstransaktion oprettet.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
da: @amount betalt via %method den @date. Sletning af denne transaktion kan ikke fortrydes.

en: Payment transaction deleted.
da: Betalingstransaktion slettet.

en: The payment transaction could not be deleted.
da: Betalingstransaktionen kunne ikke slettes.

en: Deleted payment transaction @transaction.
da: Betalingstransaktion @transaction slettet.

en: The unique internal identifier of the associated order.
da: Den tilknyttede ordres unikke interne identifikator.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
da: Transaktionens identifikator hos betalingsudbyderen.

en: The status of this transaction at the payment provider.
da: Transaktionens status hos betalingsudbyderen.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: The date the transaction was last changed.
da: Datoen hvor transaktionen senest blev ændret.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
da: Vis et simpelt link til at slette betalingstransaktionen.

en: Display all the available operations links for the transaction.
da: Vis alle tilgængelige handlinger for denne transaktion.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
da: Vis transaktionstotal og ordrebalance for alle transaktioner i viewet.

en: Display an add payment form in the totals area when using a single order argument.
da: Vis en "tilføj betaling"-formular i totalområdet når der anvendes et enkelt ordreargument.

en: The argument should be setup using a Views relationship on the transaction Order ID.
da: Argumentet skal konfigureres som et Views relationship på transaktionens ordre ID.

en: Order balance
da: Ordrebalance

en: Total paid (@currency_code)
da: Betalt i alt (@currency_code)

en: Currency formatted amount
da: Valuta formatteret beløb

en: Raw amount
da: Råt beløb

en: Three letter code
da: Trebogstavskode

en: Numeric code
da: Numerisk kode

en: Currency symbol
da: Valutasymbol

en: Display the payment method using the following title
da: Vis betalingsmetoden med følgende titel

en: The full administrative title of the payment method
da: Betalingsmetodens fulde administrative titel

en: A short version of the title safe to display to all
da: En kort version af titlen som det er sikker at vise til alle

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
da: Titlen som vises på checkout-formularen (kan indeholde HTML)

en: Status icon
da: Statusikon

en: Status title
da: Statustitel

en: Raw status
da: Rå status

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
da: Angive et numerisk beløb som skal trækkes fra prisen.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
da: Angive et numerisk beløb som prisen skal ganges med.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
da: Angive et numerisk beløb som prisen skal divideres med.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
da: Angiv det numeriske beløb som prisen skal sættes til.

en: Formatted amount
da: Formatteret beløb

en: Afghan Afghani
da: Afghani

en: Pul
da: Pula

en: Netherlands Antillean Guilder
da: Nederlandske Antiller-gylden

en: Guilder
da: Gylden

en: Angolan Kwanza
da: Kwanza

en: Argentine Peso Moneda Nacional
da: Argentinske peso

en: Argentine Peso
da: Argentinske peso

en: Aruban Florin
da: Aruba-florin

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
da: Vis en mængde-widget på "tilføj til kurv"-formularen.

en: Default quantity
da: Standard mængde

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
da: Du skal indtast et positivt tal som standardmængde.

en: Quantity widget: !status
da: Mængde-widget: !status

en: Default quantity: @quantity
da: Standardmængde: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
da: Vis en "tilføj til kurv"-formular på produktet.

en: Customer profile type that can be referenced
da: Kundeprofiltyper, som der kan refereres til

en: The customer profile manager widget only supports single value editing and entry via its form.
da: Kundeprofil-elementet understøtter kun redigering og indtastning af en enkelt værdi gennem dets formular.

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
da: Definerer en Kunde-entity med Address Field-integration.

en: Related customer profile reference field
da: Referencefelt til relateret kundeprofil

en: Specify the customer profile reference field on the order to populate with profile data from this checkout pane.
da: Angiv kundeprofilreferencefeltet på ordren som skal forudfyldes med profildata fra denne checkout-pane.

en: The human readable name of the order type.
da: Ordretypens læsbare navn.

en: The unique ID of the order owner.
da: Det unikke ID på ordrens ejer.

en: The owner of the order.
da: Ordrens ejer.

en: To @title
da: Til @title

en: Owned by @name
da: Ejet af @name

en: Created @date
da: Oprettet @date

en: New order
da: Ny ordre

en: Updated @date
da: Opdateret @date

en: Update log message
da: Opdatér logmeddelelse

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
da: Giv en beskrivelse af de ændringer, du foretager dig. Derved får du en meningsfuld revisionsrapport for opdateringer til denne ordre.

en: Owned by
da: Ejet af

en: Order contact e-mail
da: Ordre kontakt e-mail

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
da: Hvis feltet står tomt anvendes ejerkontoens e-mail-adresse. Bruges til kommunikation omkring ordren.

en: Create new revision on update
da: Opret ny version ved opdatering

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
da: Hvis der indtastes en logmeddelelse oprettes der en ny version selvom dette felt ikke er afkrydset.

en: The type of the order.
da: Ordrens type.

en: Order owner
da: Ordreejer

en: Display all the available operations links for the order.
da: Vis alle tilgængelige handlinger for ordren.

en: Allows users to perform any payment action for any order and view transaction payloads.
da: Giver brugerne mulighed for at udføre alle betalingshandlinger for alle ordrer og at se transaktions-payloads.

en: Allows users to view the payments made to an order.
da: Giver brugerne mulighed for at se betalingerne på en ordre.

en: Create payments
da: Opret betalinger

en: Allows users to create new payments for orders.
da: Giver brugerne mulighed for at oprette nye betalinger til ordrer.

en: Update payments
da: Opdatér betalinger

en: Allows users to update payments via payment method specific operations links.
da: Giver brugerne mulighed for at opdatere betalinger via betalingsmetode-specifikke links.

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
da: Giver brugerne mulighed for at slette betalinger på ordrer, som de har adgang til.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
da: Aktivér og konfigurér betailngsmetoderegler.

en: You have entered an expired credit card.
da: Du har indtastet et udløbet kreditkort.

en: You have entered an invalid card security code.
da: Du har indtastet en ugyldig kortsikkerhedskode.

en: Your have entered an invalid start date.
da: Du har indtastet en ugyldig startdato.

en: You have entered an invalid issue number.
da: Du har indtastet et ugyldigt issue-nummer.

en: Provides an example payment method for testing and development.
da: Et eksempel på en betalingsmetode til brug under udvikling og test.

en: - Default store currency -
da: - Butikkens standardvaluta -

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
da: Valutaen for denne pris er ikke aktiv i øjeblikket. Hvis du ændrer den nu vil du ikke kunne sætte den tilbage senere.

en: Allows users to configure product types and their fields.
da: Giver brugerne mulighed for at konfigurere produkttyper og deres felter.

en: Cannot delete the %name product type
da: Kan ikke slette produkttypen %name

en: Display all the available operations links for the product.
da: Vis alle produktets tilgængelige handlings-links.

en: User's shopping cart order
da: Brugerens indkøbskurvordre

en: The shopping cart order belonging to the current user.
da: Indkøbskurvordren som tilhører den aktuelle bruger.

en: Before adding a product to the cart
da: Før et produkt tilføjes til indkøbskurven

en: After adding a product to the cart
da: Efter et produkt tilføjes til indkøbskurven

en: Shopping cart order
da: Indkøbskurvordre

en: Product line item
da: Produktvarelinje

en: Unchanged product line item
da: Uændret produktvarelinje

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
da: Det unikke ID på brugeren som kundeprofilen tilhører.

en: The user the customer profile belongs to.
da: Brugeren som kunderprofilen tilhører.

en: The date the line item was most recently updated.
da: Datoen hvor varelinjen senest blev opdateret.

en: Add an amount to the unit price
da: Tilføj et beløb til enhedsprisen

en: Specify a numeric amount to add to the unit price.
da: Angiv et numerisk beløb som skal tilføjes til enhedsprisen.

en: Subtract an amount from the unit price
da: Træk et beløb fra enhedsprisen

en: Multiply the unit price by some amount
da: Multiplicér enhedsprisen med et bestemt beløb

en: Divide the unit price by some amount
da: Dividér enhedsprisen med et bestemt beløb

en: Set the unit price to a specific amount
da: Sæt enhedsprisen til et bestemt beløb

en: Set the unit price's currency code
da: Set enhedsprisens valutakode

en: Administer line items
da: Administrér varelinjer

en: Update and delete any line item on the site.
da: Opdatér og slet alle varelinjer på sitet.

en: The internal numeric ID of the transaction.
da: Transaktionens interne numeriske ID.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
da: Den unikke ID på brugeren som oprettede transaktionen.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
da: Den unikke ID på ordren som transaktionen tilhører.

en: The order the transaction belongs to.
da: Ordren som transaktionen tilhører.

en: Payment methods are enabled for use by the rule configurations listed below. An enabled payment rule can specify a payment method to enable using one of the available <em>Enable payment method</em> actions. The action's settings form will contain any necessary settings for the payment method that must be configured before it may be used.
da: Betalingsmetoder gøres tilgængelige af reglerne nedenfor. En aktiv betalingsregel kan angive en betalingsmetode som aktive ved at bruge én af <em>Aktivér betalingsmetode</em>-handlingerne. Handlingens indstillingsformular indeholder alle nødvendige indstillinger som skal konfigureres før betalingsmetoden kan tages i brug.

en: The currency set for this action is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
da: Den valgte valute for denne handling er ikke aktiveret. Hvis du ændrer den nu vil du ikke have nulighed for at sætte den tilbage.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
da: Ingen konfiguration nødvendig. Den originale pris vises som den er gemt.

en: Display the original price as loaded.
da: Vis den original pris som indlæst.

en: Displaying the original price
da: Vis den originale pris

en: Displaying a calculated price
da: Vis en beregnet pris

en: Amount value of field %name
da: Værdien af feltet %name

en: Currency code of field %name
da: Valutakoden for feltet %name

en: The type of the product.
da: Produktets type.

en: Deleting this product cannot be undone.
da: Sletning af dette produkt kan ikke fortrydes.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
da: Denne produkttype kan ikke redigeres, fordi den ikke er defineret af Product UI-modulet.

en: This product type cannot be deleted, because it is not defined by the Product UI module.
da: Denne produkttype kan ikke slettes, fordi den ikke er defineret af Product UI-modulet.

en: Calculating the sell price of a product
da: Beregner salgsprisen for et produkt

en: Display the calculated sell price for the current user.
da: Vis den beregnede salgspris for den aktuelle bruger.

en: Asc
da: Stigende

en: Russian Ruble
da: Russiske Rubler

en: Ruble
da: Rubler

en: After removing a product from the cart
da: Efter et produkt fjernes fra indkøbskurven

en: Cart summary
da: Indkøbskurv resumé

en: Completing the checkout process
da: Fuldfører checkout-processen

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
da: Ordre gennemført

en: Send account e-mail
da: Send konto-e-mail

en: E-mail type
da: E-mail-type

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
da: Vælg e-mailen som skal sendes til brugeren baseret på sitets kontoindstillinger.

en: Entity exists by property
da: Entity eksisterer efter egenskab

en: %type e-mail sent to %recipient.
da: %type e-mail sendt til %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
da: Kunne ikke sende %type e-mail til %recipient.

en: Update the order status on checkout completion
da: Opdatér ordrestatus efter checkout er gennemført

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
da: Tilknyt en anonym ordre til en eksisterende bruger

en: Fetched account
da: Hentede konto

en: Create a new account for an anonymous order
da: Opret en ny konto til en anonym ordre

en: Created account
da: Oprettede konto

en: Send an order notification e-mail
da: Send en ordre-e-mail

en: When a customer advances to the checkout completion page, rules reacting on the <em>Completing the checkout process</em> are evaluated. Default rules handle standard tasks like updating the order status, sending order e-mails, and creating accounts for anonymous users. You can edit these or add additional rules to customize your checkout workflow.
da: Når en kunde kommer til den sidste checkout-side evalueres alle regler som reagerer på <em>Færdiggør checkout-processen</em>. Standardregler håndterer opgaver som opdatering af ordrestatus, afsendelse af e-mail samt oprettelse af konto for anonyme brugere. Du kan redigere disse regler eller tilføje yderligere regler for at tilpasse dit checkout workflow.

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
da: Tilpas checkout-formularen og konfigurér checkout-regler.

en: Checkout rules
da: Checkout-regler

en: Enable and configure checkout completion rules.
da: Aktivér og konfigurér checkout-regler.

en: Add a checkout rule
da: Tilføj en checkout-regel

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
da: Tilføjer en checkout-færdiggørelsesregel.

en: There are no active checkout completion rules.
da: Der er ingen aktive checkout-regler.

en: Disabled checkout completion rules
da: Inaktive checkout-regler

en: There are no disabled checkout rules.
da: Der er ingen inaktive checkout-regler.

en: Tokens related to customer profiles.
da: Tokens relateret til kundeprofiler.

en: Customer profile ID
da: Kundeprofil ID

en: The unique numeric ID of the customer profile.
da: Kundeprofilens unikke numeriske ID.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
da: Det unikke ID på kundeprofilens seneste revision.

en: Customer profile type
da: Kundeprofiltype

en: The type of the customer profile.
da: Kundeprofilens type.

en: Customer profile type name
da: Kundeprofiltypenavn

en: The type name of the customer profile.
da: Navnet på kundeprofiltypen.

en: Customer profile owner
da: Kundeprofilejer

en: The date the customer profile was created.
da: Datoen hvor kundeprofilen blev oprettet.

en: The date the customer profile was last updated.
da: Datoen hvor kundeprofilen senest blev opdateret.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
da: Ordre ID

en: The unique ID of the order the line item belongs to.
da: Det unikke ID på ordren som varelinjen tilhører.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
da: Ordre

en: The order the line item belongs to.
da: Ordren som varelinjen tilhører.

en: Convert the unit price to a different currency
da: Omregn enhedsprisen til en anden valuta

en: The type of the line item.
da: Varelinjetypen

en: Line item type name
da: Varelinjetypens navn

en: The human-readable name of the line item type.
da: Varelinjetypens læsbare navn.

en: Order associated with the line item
da: Ordren knyttet til varelinjen

en: Line items saved.
da: Varelinjer gemt.

en: Order contents View
da: Ordreindhold-view

en: Line item types
da: Varelinjetyper

en: Quantity text field
da: Mængde tekstfelt

en: Adds a text field to edit the line item quantity in the View.
da: Tilføjer et tekstfelt til at redigere varelinjens mængde i viewet.

en: Delete button
da: Slet knap

en: Adds a button to delete a line item.
da: Tilføjer en knap til at slette en varelinje.

en: Select what info you want displayed in the summary.
da: Vælg hvilken information du ønsker at vise i resuméet.

en: Item quantity
da: Varemængde

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
da: Ordrenummer

en: The state of the order derived from its status.
da: Ordrens tilstand udledt fra dens status.

en: The date the order was most recently updated.
da: Datoen hvor ordren senest blev opdateret.

en: Order e-mail
da: Ordre-e-mail

en: The e-mail address associated with this order.
da: E-mail-adresser knyttet til denne ordre.

en: Update the order state
da: Opdatér ordrens tilstand

en: Order to update
da: Ordre til opdatering

en: Select the order state whose default status the order will be updated to.
da: Vælg ordretilstanden som ordren opdateres til.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
da: Ordrer

en: The unique ID of the order's latest revision.
da: Det unikke ID på ordrens seneste version.

en: Order type name
da: Ordretypenavn

en: The human-readable name of the order type.
da: Ordretypens læsbare navn.

en: The e-mail address associated with the order.
da: E-mail-adresser knyttet til ordren.

en: Order status title
da: Ordrestatus titel

en: The human-readable title of the order status.
da: Den læsbare titel på ordrens status.

en: The current state of the order.
da: Ordrens aktuelle tilstand.

en: Order state title
da: Titel på ordretilstand

en: The human-readable title of the order state.
da: Den læsbare titel på ordretilstanden.

en: The URL of the order.
da: Ordrens URL.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
da: Gem ordre

en: Display the account information pane for authenticated users.
da: Vis konoinformations-pane til godkendte brugere.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
da: Viser kontoinformation til godkendte brugeer, men tillader ikke ændringer.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
da: Ordrehistorik

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
da: Ordretype

en: The workflow state of the order.
da: Ordrens workflow-tilstand.

en: No orders have been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet nogen ordrer endnu.

en: The date the payment was created.
da: Datoen hvor betalingen blev oprettet.

en: The date the payment was last updated.
da: Datoen hvor betalingen senest blev opdateret.

en: Remote id
da: Udbyder ID

en: The remote identifier for this transaction.
da: Udbyderens ID på denne transaktion.

en: The amount for this transaction.
da: Beløbet på denne transaktion.

en: The currency code for this transaction.
da: Valutakoden for denne transaktion.

en: Message for this transaction.
da: Meddelelse for denne transaktion.

en: Status of the payment transaction.
da: Status på betalingstransaktionen.

en: Remote status of the payment transaction.
da: Udbyders status på betalingstransaktionen.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
da: Betalingstransaktioner

en: Tokens related to payment transactions.
da: Tokens relateret betalingstransaktioner.

en: The primary identifier for a payment transaction.
da: Den primære identifikator for en betalingstransaktion.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
da: Den unikke ID på den seneste version af en betalingstransaktion.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
da: Betalingsmetodens method_id for betalingstransaktionen.

en: The administrative title of the payment method for the payment transaction.
da: Betalingsmetodens administrative titel på betalingstransaktionen.

en: Payment method short title
da: Betalingsmetodens korte titel

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
da: Den kundevendte korte titel på betalingsmetoden på betalingstransaktionen,

en: The remote identifier for the payment transaction.
da: Udbyderens identifikator for betalingstransaktionen.

en: The human-readable message associated to the payment transaction.
da: Den læsbare meddelelse knyttet til betalingstransaktionen.

en: The raw amount of the payment transaction.
da: Betalingstransaktionens rå beløb.

en: The formatted amount of the payment transaction.
da: Betalingstransaktionens formatterede beløb.

en: The currency code for the payment.
da: Betalingens valutakode.

en: The currency symbol for the payment.
da: Betalingens valutasymbol.

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
da: Transaktionens status (afventer, succes, fejlet).

en: The status of the transaction at the payment provider.
da: Transaktionens status hos betalingsudbyderen.

en: The order related to the payment transaction.
da: Ordren knyttet til betalingstransaktionen.

en: The creator of the payment transaction.
da: Betalingstransaktionens skaber.

en: The date the payment transaction was created.
da: Datoen hvor betalingstransaktionen blev oprettet.

en: The date the payment transaction was last updated.
da: Datoen hvor betalingstransaktionen senest blev opdateret.

en: Add a payment method rule
da: Tilføj en betalingsmetode-regel

en: Adds an additional payment method rule configuration.
da: Tilføjer en betalingsmetode-regel.

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
da: En standard grænseflade for indstillinger af betalingsmetoder og administration af betalingstransaktioner.

en: Enabled payment method rules
da: Aktive betalingsmetode-regler

en: Disabled payment method rules
da: Inaktive betalingsmetode-regler

en: Order Balance
da: Ordrebalance

en: Total transaction payment balance for the order.
da: Ordrens samlede balance.

en: The date the product was most recently updated.
da: Datoen hvor produktet senest blev opdateret.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
da: Giver adgang til prisberegningsgrænsefladen og indstillingsformularen.

en: Prior to purchase, product sell prices are calculated using the rule configurations listed below. Pricing rules can be used for things like discounts, price lists, currency conversions, and tax application depending on the Rules elements defined by your enabled modules. To apply the enabled pricing rules on product display, you must ensure the display formatter settings for your product price fields are configured to display the <em>Calculated sell price for the current user</em>.
da: Før et køb beregnes priserne baseret på reglerne herunder. Prisregler kan bruges til ting som rabatter, prislister, valutaomregning og afgifter baseret på Rules-elementer fra de aktive moduler. For at bruge de aktive prisregler på en produktvisning skal du sikre dig at display formatteren for produktets pris er sat til <em>Beregnet pris for den aktuelle bruger</em>.

en: After setting the label for this rule configuration, you will be redirected to its empty edit page. There you should add the conditions that must be met for the pricing rule to apply. You can then use actions that alter the unit price of the product line item passed to the rule to affect the sell price customers will see prior to purchase.
da: Når du har angivet en label for denne regel bliver du omdirigeret til den tomme redigeringsside. Der skal du tilføje de betingelser som skal være opfyldt for at prissætningsreglen gælder. Derefter kan du bruge handlinger som ændrer enhedsprisen på produktvarelinjen for at ændre prisen som vises til brugeren før køb.

en: Add a pricing rule
da: Tilføj en prisregel

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
da: Tilføjer endnu en prisberegningsregel.

en: Configure the price pre-calculation settings.
da: Tilpas indstillinger for forudberegning af priser.

en: Enabled sell price calculation rules
da: Aktive prisberegningsregler

en: There are no active sell price calculation rules.
da: Der er ingen aktive prisberegningsregler.

en: Disabled sell price calculation rules
da: Inaktive prisberegningsregler

en: There are no disabled sell price calculation rules.
da: Der er ingen inaktive prisberegningsregler.

en: The last calculation occured on @date.
da: Den seneste beregning blev foretaget den @date.

en: Manage calculated prices
da: Håndtér beregnede priser

en: Delete product sell prices
da: Slet salgspriser

en: Batch calculate prices now
da: Batch-genberegn priser nu

en: Sell price pre-calculation method
da: Forudberegningsmetode for salgspris

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
da: Hvis forudberegning er deaktiveret, vil kode som integrerer beregnede priser i forespørgsler og prisvisning ignorere eksisterende beregnede priser.

en: Manual batch calculation
da: Manual batch-beregning

en: Apply a tax rate to a line item
da: Anvender en afgiftssats på en varelinje

en: Calculate taxes for a line item
da: Beregner afgifter på en varelinje

en: Tax type
da: Afgiftstype

en: Calculate @title
da: Beregn @title

en: Calculate taxes: @title
da: Beregn afgifter: @title

en: Define tax rates and configure tax rules for applicability and display.
da: Definér afgiftssatser og bestem hvornår afgiftsregler skal anvendes og vises.

en: Order is a shopping cart
da: Ordren er en indkøbskurv

en: Reset the cart order status on product add or remove
da: Nulstiller indkøbskurvens ordrestatus ved tilføjelse eller fjernelse af produkt

en: %title removed from your cart.
da: %title fjernet fra din kurv.

en: You must specify a whole number for the quantity.
da: Du skal angive et heltal som mængde.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
da[0]: Indkøbskurv (1 vare)
da[1]: Indkøbskurv (@count varer)

en: Shopping cart (# items)
da: Indkøbskurv (# varer)

en: Do not display this pane in a fieldset.
da: Vis ikke denne pane i et fieldset.

en: Referenced customer profile
da: Refereret kundeprofil

en: No customer profiles have been created yet.
da: Der er ikke oprettet nogen kundeprofiler endnu.

en: Admin page
da: Administrationsside

en: You must specify a positive number for the quantity
da: Du skal angive et positivt tal som mængde

en: The title of the line item determined by its type.
da: Varelinjens titel baseret på dens type.

en: Empty line item text.
da: Tom varelinjetekst.

en: The owner's user ID.
da: Ejerens bruger-ID.

en: Relate this order to its owner's user account
da: Knyt ordren til ejerens brugerkonto

en: Displays the order total field formatted with its components list; requires an Order ID argument.
da: Viser ordretotalfeltet formatteret med dets komponentliste; kræver et ordre ID argument.

en: Current user or role
da: Aktuel bruger eller rolle

en: You have not placed any orders with us yet.
da: Du har ikke handlet hos os endnu.

en: If Customer or Administrator are selected, this will override any other link you have set.
da: Hvis kunde eller administrator er valgt, vil dette tilsidesætte alle andre links, som du har angivet.

en: The customer view page
da: Kundesiden

en: The administrator view page
da: Administratorsiden

en: If the current user does not match the argument, validate the argument for users with specific roles.
da: Hvis den aktuelle bruger ikke matcher argumentet valideres argumentet for brugere med bestemte roller.

en: Grant access for the selected roles
da: Giv adgang til de valgte roller

en: If no roles are selected, additional access will not be granted.
da: Hvis ingen roller er valgt gives der ikke yderligere adgang.

en: Formatted amount with components
da: Formatteret beløb med komponenter

en: Data array of field %name
da: Data-array for feltet %name

en: The SKU contains invalid tokens.
da: SKU indeholder ugyldige tokens.

en: The machine name specified is already in use.
da: Dette interne navn er allerede i brug.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
da[0]: Der er 1 produkt af denne type. Den kan ikke slettes.
da[1]: Der er @count produkter af denne type. Den kan ikke slettes.

en: Pre-calculating product sell prices
da: Forudberegner salgspriser

en: Batch pre-calculation finished with an error.
da: Batch-forudberegning mislykkedes.

en: Sell prices pre-calculated for 1 product resulting in @total prices created. | Sell prices pre-calculated for @count products resulting in @total prices created.
da[0]: Pris forudberegnet for 1 produkt, hvilket resulterede i at @total priser blev oprettet.
da[1]: Priser forudberegnet for @count produkter, hvilket resulterede i at @total priser blev oprettet.

en: Administer product pricing
da: Administrér prissætning

en: Product pricing rules
da: Prisregler

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
da: Aktivér og konfigurér prisregler og forudberegning.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
da: Administrér reglerne for beregning af salgspriser.

en: Pre-calculation
da: Forudberegning

en: Enables Rules based product sell price calculation for dynamic product pricing.
da: Aktiverer Rules-baseret beregning af priser for at understøtte dynamisk prissætning.

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
da: En brugergrænseflade til håndtering af prissætningsregler og indstillinger for forudberegning.

en: Bypass these rules when pre-calculating sell prices
da: Tilsidesæt disse regler ved forudberegning af priser

en: When pre-calculating sell prices, all valid rules will be included in calculating the variations of every price unless specified here to be bypassed.
da: Ved forudberegning af priser bruges alle gyldige regler til at beregne varianterne af hver pris, medmindre de udtrykkeligt er tilsidesat her.

en: Invalid rules for pre-calculation
da: Ugyldige regler for forudberegning

en: The rules listed below are invalid for sell price pre-calculation either because they do not have any conditions (and therefore do not require pre-calculation), they reference product data in a condition data selector, or they reference non-product data in an action data selector.
da: Reglerne nedenfor er ugyldige i forbindelse med forudberegning af priser, enten fordi de ikke har nogen betingelser (og derfor ikke kræver forudberegning), fordi de henviser til produktdata i en betingelse, eller fordi de refererer til ikke-produkt data i en handling.

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
da: En varelinje henviser til dette produkt, og et kan derfor ikke slettes. Déaktiver det i stedet for.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
da: Følgende entities henviser til dette produkt: !entity_list

en: Administer taxes
da: Administrér afgifter

en: Manage the UI defined tax rates and types.
da: Håndtér afgiftssatser og -typer defineret gennem brugergrænsefladen.

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
da: Angiv en afgiftssats for hver afgift du skal opkræve fra dine kunder. Afgiftssatser angives som kommatal og kan knyttes til varelinjer via Rules. Der defineres standardregler for alle afgiftssatser, som kan tilgås vha. det relevante link nedenfor.

en: Tax types categorize tax rates and specify whether or not the calculated tax should be included in product prices on display. Default rules are defined for each tax type for applying its tax rates to line items. These can be accessed using the appropriate operations link below.
da: Afgiftsstyper kategoriserer afgiftssatser og angiver om en beregnet afgift skal inkluderes i produktpriser ved visning. Der oprettes standardregler for hver afgiftstype som anvender dens satser på varelinjer. De kan tilpasses via de relevante links nedenfor.

en: Manage tax rates and types.
da: Håndtér afgiftssatser og -typer.

en: Tax rates
da: Afgiftssatser

en: Manage tax rates.
da: Håndtér afgiftssatser.

en: Create a new tax rate.
da: Opret en ny afgiftssats.

en: Edit a tax rate.
da: Redigér en afgiftssats.

en: Redirect to the tax rate list.
da: Omdirigerer til afgiftssatslisten.

en: Configure component
da: Konfigurér komponent

en: Add conditions to the Rules component used to apply this tax to products.
da: Tilføj betingelser til regelkomponenten som bruges til at tilføje denne afgift til produkter.

en: Tax types
da: Afgiftstype

en: Manage tax types.
da: Håndtér afgiftstyper.

en: Add a tax type
da: Tilføj en afgiftstype

en: Create a new tax type.
da: Opret en ny afgiftstype.

en: Edit a tax type.
da: Redigér en afgiftstype.

en: Redirect to the tax type list.
da: Omdirigerer til afgiftstypelisten.

en: Configure rule
da: Tilpas regel

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
da: Tilføj betingelser til reglen som bruges til at lægge afgifter på denne produkttype.

en: Sales tax
da: Salgsafgift

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
da: En simpel afgiftstype som ikke bliver inkluderet i produktpriserne.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
da: En simpel afgiftstype som bliver inkluderet i produktpriserne.

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
da: En brugergrænseflade til oprettelse af simple afgiftstyper og -satser.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
da: Der er endnu ingen afgiftssatser. <a href="@link">Tilføj en afgiftssats</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
da: Der er endnu ingen afgiftstyper. <a href="@link">Tilføj en afgiftstype</a>.

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
da: Du skal definere mindst én afgiftstype før du kan begynde at tilføje afgiftssatser.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
da: Afgiftssatsens administrative titel. Titlen bør starten med et stort bogstav og må kun indeholde bogstaver, tal og mellemrum.

en: The machine-name of this tax rate. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
da: Afgiftssatsens interne navn. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Navnet skal være unikt.

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
da: Titlen på denne afgiftssats som vises til brugerne. Lad feltet stå tomt for at bruge <em>Titel</em> som vises ovenfor.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
da: Beskriv denne afgiftssats hvis det er nødvendigt. Teksten vises i afgiftssatstabellen.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
da: Procenten som bruges til at beregne denne afgift, udtrykt som et kommatal, f.eks. .06 for en afgiftssats på 6%.

en: The tax type for this rate.
da: Afgiftstypen for denne sats.

en: Save tax rate
da: Afgiftssats gemt

en: Delete tax rate
da: Afgiftssats slettet

en: The machine-name specified is already in use.
da: Det angivne interne navn er allerede i brug.

en: Tax rate saved.
da: Afgiftssats gemt.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette afgiftssatsen %title?

en: The tax rate %title has been deleted.
da: Afgiftssatsen %title er blevet slettet.

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
da: Den administrative titel på denne afgiftsstype. Titlen bør begynde med et stort bogstav og må kun indeholde bogstaver, tal og mellemrum.

en: The machine-name of this tax type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
da: Det interne navn på denne afgiftsstype. Navnet må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Navnet skal være unikt.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
da: Titlen på denne afgiftsstype som den vises til kunderne. Lad feltet stå tomt for at bruge <em>Titel</em> ovenfor.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
da: Beskriv denne afgiftstype hvis det er nødvendigt. Teksten vises i afgiftstypetabellen.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
da: Vis afgifter af denne type som den del af produktprisen.

en: Save tax type
da: Gem afgiftstype

en: Delete tax type
da: Slet afgiftstype

en: Tax type saved.
da: Afgiftstype gemt.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
da: Denne afgiftstype kan ikke slettes, fordi den ikke er defineret af Tax UI-modulet.

en: Cannot delete the %title tax type
da: Kan ikke slette afgiftsstypen %title

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette afgiftsstypen %title?

en: The tax type %title has been deleted.
da: Afgiftstypen %title er blevet slettet.

en: Deleted tax rate %title.
da: Afgiftssats %title slettet.

en: Deleted tax type %title.
da: Afgiftstype %title slettet.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
da[0]: Der findes en afgiftssats af denne type. Den kan ikke slettes.
da[1]: Der findes @count afgiftssatser af denne type. Den kan ikke slettes.

en: Create !name
da: Opret !name

en: Bulgarian lev
da: Bulgarske lev

en: Remove all products from an order
da: Fjern alle produkter fra en ordre

en: Order to empty
da: Ordre som skal tømmes

en: Customer manually canceled the checkout process.
da: Kunden annullerede checkout-processen manuelt.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
da: Kunden opdateret ordren via indkøbskurven.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
da: Kunden fortsatte til checkout vha. en submit-knap.

en: Enabled checkout completion rules
da: Aktive checkout-regler

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
da: Kunden fortsatte til den næste checkout-side vha. en submit-knap.

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
da: Kunden vendte tilbage til den forrige checkout-side vha. en submit-knap.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
da: Nye varelinjer på denne ordre gemmes ikke før der klikkes på knappen <em>Gem ordre</em>.

en: Order address component comparison
da: Sammenligning af ordreadressekomponent

en: The address associated with this order whose component you want to compare.
da: Adressen knyttet til denne ordre hvis komponent du ønsker at sammenligne.

en: Address component
da: Adressekomponent

en: The actual address component you want to compare. Common names of address components are given in parentheses.
da: Den aktuelle adressekomponent som du ønsker at sammenligne. Typiske navne på adressekomponenter vises i parentes.

en: No order addresses could be found for comparison.
da: Kunne ikke finde nogen ordreadresser til sammenligning.

en: Thoroughfare (Street address)
da: Færdselsåre (gade)

en: Premise (Building)
da: Sted (bygning)

en: Sub-premise (Suite)
da: Understed (lokale)

en: Locality (City)
da: Lokalitet (by)

en: Dependent locality (Town)
da: Afhængig lokalitet (by)

en: Administrative area (State / Province)
da: Administrativt område (stat/provins)

en: Sub-administrative area (District)
da: Administrativt underområde (distrikt)

en: Order state updated via Rules.
da: Ordrestatus opdateret via Rules.

en: Order status updated via Rules.
da: Ordrestatus opdateret via Rules.

en: All products have been loaded and saved with updated price component arrays.
da: Alle produkter er blevet indlæst og gemt med opdaterede priskomponent-arrays.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
da: Alle varelinjer er blevet indlæst og gemt med opdaterede priskomponent-arrays.

en: Order updated for 7.0-1.0-beta3 price component changes.
da: Ordre opdateret til 7.0-1.0-beta3 priskomponentændringer.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
da: Alle ordrer er blevet indlæst og gemt med opdaterede priskomponent-arrays.

en: The calculated price table has been cleared. If your site uses product sell price pre-calculation, you will need to recalculate these prices.
da: Tabellen med beregnede priser er blevet ryddet. Hvis dit site bruger forudberegning af priser, er du nødt til at genberegne priserne.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
da: Ingenting, med mindre det er angivet i <em>Omskriv resultat</em> nedenfor

en: You must enter a numeric amount value.
da: Du skal indtaste et numerisk beløb.

en: Result message
da: Resultatbesked

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
da: Hvis <em>Entity-oversættelse</em> er slået til vil det være muligt at vise en forskellig udgave af det samme produkt på hvert tilgængeligt sprog.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
da: Eksisterende produkter påvirkes ikke ved ændring af denne indstilling.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
da: Aktiveret gennem <em>Entity-oversættelse</em>

en: No products have been created yet.
da: Der er endnu ikke oprettet nogen produkter.

en: Include tax in this price
da: Inkludér afgifter i denne pris

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
da: Hvis priser gemmes inklusive afgifter tilsidesættes senere beregninger af den angivne afgift.

en: (Machine name: @type)
da: (Maskinlæsbart navn: @type)

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
da: Regler opdateret til at matche nye parameter- og token-navne.

en: Attribute field settings
da: Indstillinger for attribut-felt

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
da: Enkeltværdifelter knyttet til produkter kan fungere som attributvælgere på "Tilføj til indkøbskurv"-formularer. Når formularen indeholder flere produkter kan data fra attributfelter bruges til at lade kunderne vælge et produkt baseret på værdierne af feltet i stedet for kun at vælge fra en liste af produkttitler.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
da: Aktivér dette felt som et attribut-felt på "Tilføj til indkøbskurv"-formularer.

en: Attribute selection widget
da: Widget til attribut-valg

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
da: Elementtypen som bruges til at vælge en variant på en "Tilføj til indkøbskurv"-formular.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
da: Skal være 1 for at dette felt kan bruges til at vælge attributter på "Tilføj til indkøbskurv"-formularer.

en: All eligible product attribute fields have been updated to continue using the attribute selection widget.
da: Alle relevante produktattributfelter er blevet opdateret til fortsat at kunne bruge attributvælgeren.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
da: Ordre [commerce-order:order-number] på [site:name]

en: Checkout completion message
da: Besked ved færdiggørelse

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
da: Rolletilladelser og tilladelser for brugerdefinerede views for entity-håndtering opdateret. Adgangskontrol i moduler og tilladelser på standard views skal opdateres manuelt.

en: The order containing the profile reference with the address in question.
da: Ordren som indeholder profilreferencen med den pågældende adresse.

en: Order contains a particular product
da: Ordre indeholder et bestemt produkt

en: The order whose line items should be checked for the specified product. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
da: Ordren hvis varelinjer skal gennemsøges for det angivne produkt. Hvis den angivne ordre ikke eksisterer vil sammenligningen blive foretaget som hvis mængden var 0.

en: The SKU of the product to look for on the order.
da: SKUen på produktet, som der skal ledes efter, på ordren.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
da: Operatoren som bruges med mængden nedenfor til at sammenligne mængden af det angivne produkt på ordren.

en: The value to compare against the quantity of the specified product on the order.
da: Værdien som skal sammenlignes med mængden af det angivne produkt på ordren.

en: Total product quantity comparison
da: Sammenligning af total produktmængde

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
da: Ordren hvis produktvarelinjer skal sammentælles. Hvis den angivne ordre ikke eksisterer vil sammenligningen blive foretaget som hvis mængden var 0.

en: The comparison operator to use against the total number of products on the order.
da: Operatoren som skal bruges med det samlede antal af produkter på ordren.

en: The value to compare against the total quantity of products on the order.
da: Værdien som skal sammenlignes med det totale antal af produkter på ordren.

en: Last completed transaction
da: Seneste fuldførte transaktion

en: When an order is first paid in full
da: Når en ordre er betalt

en: Order balance comparison
da: Sammenligning af ordrebalane

en: The order whose balance should be compared (calculated as the order total minus completed payment amounts).
da: Ordren hvis balance skal sammenlignes (beregnet som ordretotalen minus gennemførte betalinger).

en: Administer payment methods
da: Administrér betalingsmetoder

en: Allows users to configure enabled payment methods.
da: Giver brugerne mulighed for at konfigurere aktive betalingsmetoder.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
da: Vent venligst mens du bliver omdirigeret til betalingsserveren. Hvis du ikke bliver sendt videre indenfor 10 sekunder kan du klikke på knappen nedenfor.

en: The machine name of the product type.
da: Produkttypens interne navn.

en: Role and custom View permissions updated for product entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
da: Rolletilladelser og tilladelser for brugerdefinerede views for produkt-entity-håndtering opdateret. Adgangskontrol i moduler og tilladelser på standard views skal opdateres manuelt.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
da: En varelinje på ordre @order_number henviser til dette produkt og det kan derfor ikke slettes. Déaktiver det i stedet for.

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: Administer @entity_type
da: Administrér @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
da: Giver brugerne mulighed for at udføre alle handlinger på @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
da: Opret @entity_type af enhver type

en: Edit own @entity_type of any type
da: Redigér egne @entity_type af enhver type

en: Edit any @entity_type of any type
da: Redigér alle @entity_type af enhver type

en: View own @entity_type of any type
da: Vis egne @entity_type af enhver type

en: View any @entity_type of any type
da: Vis alle @entity_type af enhver type

en: Create %bundle @entity_type
da: Opret %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
da: Redigér egne %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
da: Redigér alle %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
da: Vis egne %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
da: Vis alle %bundle @entity_type

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
da: Definerer features og funktioner som deles af Commerce-modulerne. Skal være aktiveret for at kunne afinstallere andre Commerce-moduler.

en: Add to Cart form settings
da: Indstillinger for "tilføj til kurv" formular

en: Fields attached to product line item types can be included in the Add to Cart form to collect additional information from customers in conjunction with their purchase of particular products.
da: Felter knyttet til produktvarelinjertyper kan inkluderes i "Tilføj til indkøbskurv"-formularen for at indsamle yderligere information fra kunderne i forbindelse med køb af bestemte produkter.

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
da: Medtag dette felt på "Tilføj til indkøbskurv"-formularer for varelinjer af denne type.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
da: Forsøg at kombinere ens produkter på den samme varelinje i indkøbskurven.

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
da: Varelinjetypen, det refererede produkt og data fra felter vist på "Tilføj til indkøbskurv"-formularen skal passe sammen for at kunne kombineres.

en: Add to Cart line item type
da: Tilføj til kurv varelinjetype

en: Combine like items: !status
da: Kombinér ens varer: !status

en: Add to Cart line item type: @type
da: Tilføj til kurv varelinjetype: @type

en: Commerce Customer profile
da: Commerce Customer profil

en: customer profile
da: kundeprofil

en: customer profiles
da: kundeprofiler

en: Clear this profile
da: Ryd denne profil

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
da: Deaktiverede profiler er ikke synlige for kunderne.

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
da: Denne profil er af en type som ikke længere er tilgængelig, så dens status kan ikke ændres.

en: Price component type
da: Priskomponenttype

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
da: Priskomponenter sporer ændringer til priser under beregningsprocessen, og de overføres fra enhedsprisen til den samlede pris for en varelinje. Når ordretotalen beregnes kombineres alle komponenter fra hver varelinje på ordren. Når enhedsprisen ændres af denne handling bliver den valgte priskomponenttype tilføjet til data-arrayet og afspejlet i visningen af ordretotalen når den er formatteret med komponenter. Standardindstillingen er basisprisen, der vises som ordrens subtotal.

en: line item
da: varelinje

en: line items
da: varelinjer

en: orders
da: ordrer

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
da: Fordi der henvises til denne profil fra en ordre vil alle ændringer betyde at der oprettes en kopi af profilen i stedet for at opdatere den originale profil. Dette gøres for at sikre integriteten af kundedata indtastet på ordrer.

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
da: Kundeprofilen blev klonet for at forhindre tab af data på ordrer som henviser til profilen. Den er nu profilen @profile_id.

en: This customer profile is referenced by Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
da: Ordre @order_number henviser til denne kundeprofil og den kan derfor ikke slettes. Déaktiver den i stedet for.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
da: Følgende entiteter refererer til denne kundeprofil: !entity_list

en: Commerce Payment transaction
da: Commerce Payment transaktion

en: payment transaction
da: betalingstransaktion

en: payment transactions
da: betalingstransaktioner

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
da: Boolsk værdi som angiver om produktet er aktivt eller ej.

en: This field has been configured to not display a widget. There is no way to enter values for this field via the user interface, so you must have some alternate way of adding data to these fields. The settings for the field will still govern what type of products can be referenced and whether or not their fields will be rendered into the referencing entity on display.
da: Dette felt er blevet konfigureret til ikke at vise en widget. Det er ikke muligt at indtaste data for dette felt gennem brugergrænsefladen, så du skal have en anden metode til at tilføje data til disse felter. Indstillingerne for feltet bestemmer stadig hvilke produkter, der kan henvises til, samt hvorvidt deres felter bliver renderet i den henvisende entity ved visning.

en: Render fields from the referenced products when viewing this entity.
da: Rendér felter fra de refererede produkter ved visning af denne entity.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
da: Visning af produktfelter på denne entity styres af display-indstillingerne for felterne på produkttypen.

en: Do not show a widget
da: Vis ikke en widget

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
da: Viser ikke produktreferencefelter i formularer. Bruges kun hvis du håndterer produktreferencer på anden vis.

en: Line item is of a product line item type
da: Varelinjen er af en produktvarelinjetype

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
da: Filtrér varelinjer efter en bestemt produktvarelinjetype (inklusiv, men ikke begrænset til, standard produktvarelinjetypen).

en: %title could not be added to your cart.
da: %title kunne ikke tilføjes til din indkøbskurv.

en: Invalid or missing payment method.
da: Ugyldig eller manglende betalingsmetode.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
da: Du har indtastet et kreditkortnummer fra en korttype som ikke er understøttet.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
da: %title: du skal indtaste en numerisk værdi som beløb.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
da: Der er blevet tilføjet en ny afrundingsmetode til afgiftstyper, som giver dig mulighed for at vælge hvordan afgifter af en bestemt type skal afrundes.

en: Tax amount rounding mode
da: Afrundingsmetode for skatter og afgifter

en: Specify what type of rounding should occur when tax rates of this type are calculated for the unit price of a line item. Sales taxes will generally not round these amounts at the unit price level, while VAT style taxes will generally round the half up.
da: Angiv hvilken type af afrunding der skal ske når afgiftssatser af denne type beregnes for enhedsprisen af en varelinje. Salgsskatter afrunder normalt ikke disse beløb på enhedspris-niveau, mens MOMS-lignende afgifter typisk runder halvdelen op.

en: Round the half up
da: Rund halvdelen up

en: Round the half down
da: Rund halvdelen ned

en: Round the half to the nearest even number
da: Afrund halvdelen til det nærmeste lige nummer

en: Round the half to the nearest odd number
da: Afrund halvdelen til det nærmeste ulige nummer

en: Unset the price of disabled products in the cart
da: Nulstil prisen på deaktiverede varer i indkøbskurven

en: Complete checkout for an order
da: Gennmfør checkout for en ordre

en: Order in checkout
da: Ordre i checkout

en: Continue to next step
da: Fortsæt til næste trin

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
da: Du har indtastet et kreditkortnummer som ikke matcher den valgte type.

en: Do not round at all
da: Afrund aldrig

en: Cached currency data has been deleted and will be rebuilt to include new formatting parameters.
da: Cachede valutadata er blevet slettet og genopbygges for at inkludere ny formatteringsparametre.

en: Display a translatable Add to Cart message
da: Vis en "Tilføj til kurv"-meddelelse som kan oversættes

en: Product added to the cart
da: Produkt tilføjet til kurven

en: Add a product to the cart
da: Tilføj et produkt til kurven.

en: Specify the user whose shopping cart order the product will be added to, typically <em>site:current-user</em>.
da: Angiv brugeren hvis indkøbskurv dette produkt tilføjes til, typisk <em>site:current-user</em>.

en: The SKU of the product to add to the cart.
da: SKU på produktet som skal tilføjes til kurven.

en: Combine similar items in the cart
da: Kombinér ens produkter i kurven

en: If checked, the product will be combined added to an existing similar product line item in the cart by incrementing its quantity.
da: Produktet tilføjes til en eksisterende produktvarelinje i indkøbskurven ved at forøge dens mængde.

en: Added product line item
da: Produktvarelinje tilføjet

en: Display an Add to Cart message
da: Vis en "Tilføj til kurv"-meddelelse

en: This product is no longer available.
da: Produktet er ikke længere tilgængeligt.

en: Current user's cart order ID
da: Den aktuelle brugers ordre-ID

en: Use the table below to build your checkout form using the available checkout panes and pages defined by modules enabled on your site. You may configure the checkout pane settings using the operations links below.
da: Brug tabellen nedenfor til at bygge din checkout-formular ved hjælp af de checkout-panes som stilles til rådighed af aktive moduler på dit site. Du kan konfigurere de enkelte checkout-panes ved hjælp af nedenstående links.

en: Errors on form
da: Fejl i formular

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
da: Der er fejl på siden. Ret dem venligst og indsend formularen igen.

en: Price rounding mode
da: Afrundingstilstand for pris

en: Round the resulting price amount after performing this operation.
da: Afrund prisen efter denne handling er blevet udført.

en: Will not display the line item reference field on forms. Use only if you maintain line item references some other way.
da: Viser ikke varelinjereferencefeltet på formularer. Bruges kun hvis du selv holder styr på varelinjereferencer.

en: Rules updated to set a default rounding mode actions that manipulate unit prices.
da: Regler opdateret med en standard afrunding på handlinger som manipulerer enhedspriser.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
da[0]: element
da[1]: elementer

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: Configure order settings
da: Tilpas ordreindstillinger

en: Allows users to configure order settings for the store.
da: Gør det muligt for brugerne at tilpasse butikkens ordreindstillinger.

en: All roles that had the <em>Administer orders</em> permission now also have the new <em>Configure order settings</em> permission.
da: Alle roller som havde tilladelsen <em>Administrér ordrer</em> har nu også tilladelsen <em>Tilpas ordreindstillinger</em>.

en: Selected payment method comparison
da: Sammenligning af valgt betalingsmetode

en: The order whose selected payment method (if any) should be compared against the method specified below.
da: Ordren hvis valgte betalingsmetode (hvis den findes) skal sammenlignes med metoderne angivet nedenfor.

en: This condition will perform a simple equivalency check to see if the payment method you specify matches what a customer selected on the checkout form.
da: Denne betingelse udfører en simpel sammenligning for at kontrollere om den betalingsmetode du angiver svarer til hvad en kunde valgte på checkout-formularen.

en: Require a payment method at all times, preventing checkout if none is available.
da: Gør det umuligt at gennemføre en handel hvis der ikke er en betalingsmetode til stede.

en: Unfortunately we could not find any suitable payment methods, and we require a payment method to complete checkout.
da: Desværre kunne vi ikke finde nogen egnede betalingsmetoder, og vi kræver en betalingsmetode for at kunne gennemføre handlen.

en: Please contact us to resolve any issues with your order.
da: Kontakt os venligst for at løse eventuelle problemer med din ordre.

en: You cannot complete checkout without submitting payment. Please contact us if an error continues to prevent you from seeing valid payment methods for your order.
da: Du kan ikke gennemføre købet uden at betale. Kontakt os venligst hvis en fejl forhindrer dig i at se gyldige betalingsmetoder for din ordre.

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
da: Et unikt ID for dette produkt bestående af bogstaver, tal, bindestreger og understregninger. Kommaer er ikke tilladt.

en: The SKU %sku contains invalid characters.
da: SKUen %sku indeholder ugyldige tegn.

en: Add a destination parameter to operations links so users return to this View on form submission.
da: Tilføj en destination-parameter til handlingslinks så brugerne vender tilbage til dette view når de indsender formularen.

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
da: Indtast SKU på produktet som skal tilføjes til ordren.

en: You have entered an invalid product SKU.
da: Du har indtastet et ugyldigt produkt-SKU.

en: Applied tax
da: Anvendt afgift

en: The tax rate table has been updated properly.
da: Tabellen med afgiftssatser er blevet opdateret.

en: The module weight for Commerce has been increased.
da: Vægten af Commerce-modulet er blevet øget.

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
da: Tak for din ordre [commerce-order:order-number] på [site:name].
    
    Hvis dette er din første ordre hos os, modtager du en separat e-mail med vejledning i at logge ind. Du kan til enhver tid se din ordrehistorik ved at logge ind på vores site:
    
    [site:login-url]
    
    Du kan se status for din seneste ordre på:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Kontakt os venligst hvis du har nogen spørgsmål om din ordre.

en: The internal numeric ID of the customer profile.
da: Kundeprofilens interne numeriske ID.

en: Whether or not the customer profile is active.
da: Hvorvidt kundeprofilen er aktiv.

en: Database indexes added to the uid and type columns of the commerce_customer_profile table.
da: Database-indexes tilføjet til uid- og type-kolonnerne i commerce_customer_profile tabellen.

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
da: Viser en passende besked på tomme kundeprofillister.

en: Filter by names containing
da: Filtrér efter navne som indeholder

en: Path to a customer profile add form
da: Stien til en "tilføj kundeprofil"-formular

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
da: Stien til en kundeprofiloprettelsesformular som der kan linkes til i den tomme besked. Hvis den er tom bliver der ikke inkluderet et link.

en: No customer profiles match your search criteria.
da: Ingen kundeprofiler matcher dine søgekriterier.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet kundeprofiler. <a href="!url">Opret en kundeprofil</a>.

en: Specify the View to use to display the line items referenced by this field.
da: Angiv hvilket view der skal bruges til at vise varelinjerne som dette felt refererer til.

en: Database indexes added to the order_id and type columns of the commerce_line_item table.
da: Database-indexes tilføjet til order-id- og type-kolonnerne i commercer_line_item-tabellen.

en: The IP address that created this order.
da: IP-adressen som oprettede denne ordre.

en: The URL for customers to view the order.
da: URLen til kundernes ordrevisning.

en: The URL for administrators to view the order.
da: URLen til administratorernes ordrevisning.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Specify order by
da: Angiv ordre efter

en: Redirect page
da: Omdirigeringsside

en: Admin view page
da: Administrations-view

en: Customer view page
da: Kunde-view

en: You have specified an invalid order.
da: Du har angivet en ugyldig ordre.

en: Database index added to the uid column of the commerce_order table.
da: Database-index tilføjet til uid-kolonnen i commerce_order-tabellen.

en: Schema for the commerce_order and commerce_order_revision tables has been updated.
da: Schemaet for commerce_order og commerce_order_revision tabellerne er blevet opdateret.

en: You have specified an invalid e-mail address.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: Displays an appropriate empty text message for order lists.
da: Viser en passende besked på tomme ordrelister.

en: View order form
da: Vis ordreformular

en: Display a form that redirects to the view page for an order.
da: Vis en formular som omdirigerer til ordrevisningen.

en: Shopping carts
da: Indkøbskurve

en: There are currently no shopping cart orders.
da: Der er i øjeblikket ingen ordrer.

en: Path to an order creation form
da: Sti til en formular til oprettelse af ordrer

en: Provide the path to an order creation form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
da: Stien til en ordreoprettelsesformular som der kan linkes til i den tomme besked. Hvis den er tom bliver der ikke inkluderet et link.

en: No orders match your search criteria.
da: Ingen ordrer matcher dine søgekriterier.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet nogen ordrer. <a href="!url">Opret en ordre</a>.

en: Order identifier used for redirection
da: Ordre-identifikator som bruges til omdirigering

en: Let the user select
da: Lad brugeren vælge

en: Redirect to which order view page
da: Omdirigér til ordrevisningen

en: Customer page
da: Kundeside

en: Database indexes added to the uid and order_id columns of the commerce_payment_transaction table.
da: Database-indexes tilføjet til uid- og order–id-kolonnerne i commerce_payment_transaction-tabellen.

[ctx: credit card issue number for card types that require it]
en: Issue number
da: Issue-nummer

en: Pick a currency to use for this filter.
da: Vælg en valuta til brug for dette filter.

en: Database index added to the uid column of the commerce_product table.
da: Database-index tilføjet til uid-kolonnen i commerce_product-tabellen.

en: The update for commerce product revisions ran successfully.
da: Opdateringen af Commerce-produktversioner lykkedes.

en: Support for product revisions has been added to product types.
da: Der er blevet tilføjet understøttelse af produktversioner til alle produkttyper.

en: Change history
da: Ændringshistorik

en: Creation log message
da: Opret logbesked

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
da: Giver en forklaring af de ændringer, som du foretager. Dette giver en meningsfuld ændringshistorik på produktet.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
da: Standardprodukter af denne type gemmes som nye versioner når de redigeres.

en: Displays an appropriate empty text message for product lists.
da: Viser en passende besked på tomme produktlister.

en: Filter by SKUs containing
da: Filtrér efter SKUer som indeholder

en: Path to a product add form
da: Sti til en formular til oprettelse af produkter

en: Provide the path to a product add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
da: Stien til en produktoprettelsesformular som der kan linkes til i den tomme besked. Hvis den er tom bliver der ikke inkluderet et link.

en: No products match your search criteria.
da: Ingen produkter matcher dine søgekriterier.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
da: Der er endnu ikke oprettet nogen produkter. <a href="!url">Opret et produkt</a>.

en: Use raw value
da: Brug rå værdi

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
da: Markér hvis du ønsker at vise den rå værdi i stedet for den læsbare værdi.

en: Including !title
da: Indeholder !title

en: Revision user
da: Revidér bruger

en: Provide your e-mail address in both fields.
da: Skriv din e-mail-adresse i begge felter.

en: My %target is the same as my %source.
da: Mine %target er det samme som mine %source.
