Commerce Core (7.x-1.13) - en to hu translation catalogue (1418 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezésre

en: delete
hu: törlés

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Transaction ID
hu: Tranzakcióazonosító

en: Value
hu: Érték

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Explanation or submission guidelines
hu: Magyarázat, vagy beküldési irányelvek

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Currency
hu: Pénznem

en: Default currency
hu: Alapértelmezett pénznem

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: view
hu: megtekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Message
hu: Üzenet

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Display
hu: Megjelenítés

en: The username %name does not exist.
hu: %name nevű felhasználó nem létezik.

en: Updated
hu: Frissítve

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Status:
hu: Állapot:

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználó azonosítója

en: Created
hu: Létrehozva

en: Are you sure you want to delete %title?
hu: „%title” biztosan törölhető?

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Page
hu: Oldal

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: Log message
hu: Üzenet

en: E-mail address
hu: E-mail cím

en: Type name
hu: Típus neve

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Success
hu: Sikeres

en: configure
hu: beállít

en: Price
hu: Ár

en: Customer
hu: Vevő

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Amount
hu: Összeg

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Desc
hu: Csökk

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: Payment
hu: Fizetés

en: Payment settings
hu: Fizetési beállítások

en: Store
hu: Bolt

en: Method
hu: Mód

en: January
hu: január

en: February
hu: február

en: March
hu: március

en: April
hu: április

en: May
hu: máj

en: June
hu: június

en: July
hu: július

en: August
hu: augusztus

en: September
hu: szeptember

en: October
hu: október

en: November
hu: november

en: December
hu: december

en: Start date
hu: Kezdődátum

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Display title
hu: Cím megjelenítése

en: SKU
hu: Cikkszám

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Sent
hu: Elküldve

en: order
hu: rendelés

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Order
hu: Rendelés

en: Expiration
hu: Lejárat

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: You have to specify a valid date.
hu: Érvényes dátumot kell megadni.

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Title:
hu: Cím:

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Full name
hu: Teljes név

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Leave blank for %anonymous.
hu: Üresen hagyandó ha %anonymous.

en: Pending
hu: Függőben

en: seconds
hu: másodperc

en: Commerce
hu: Bolt

en: Switch
hu: Váltás

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: equals
hu: megegyezik

en: Select list
hu: Legördülő lista

en: Info
hu: Infó

en: price
hu: ár

en: Taxes
hu: Adók

en: Tax rate
hu: Adókulcs

en: Product type
hu: Terméktípus

en: Site information
hu: Webhely-információk

en: or
hu: vagy

en: Revision
hu: Változat

en: Shopping cart
hu: Kosár

en: Cart
hu: Kosár

en: Discount
hu: Árengedmény

en: Product
hu: Termék

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Payment Status
hu: Fizetési állapot

en: Payment method
hu: Fizetési mód

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Delete product type
hu: Terméktípus törlése

en: Products
hu: Termékek

en: Product types
hu: Terméktípusok

en: Total:
hu: Összesen:

en: Orders
hu: Rendelések

en: Are you sure you want to delete this transaction?
hu: Ez a tranzakció biztosan törölhető?

en: %title has been deleted.
hu: %title törlése megtörtént.

en: Display style
hu: Megjelenítési stílus

en: Last changed
hu: Utolsó módosítás

en: Review
hu: Áttekintés

en: Ban
hu: Bani

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Complete
hu: Kész

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Title (link)
hu: Cím (hivatkozással)

en: Title (no link)
hu: Cím (hivatkozás nélkül)

en: Autocomplete text field
hu: Automatikusan kiegészülő szöveges mező

en: Canceled
hu: Megszakítva

en: Add to Cart form
hu: Kosárba űrlap

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Account blocked
hu: Zárolt felhasználó

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: product
hu: termék

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Host name
hu: Számítógép név

en: Euro
hu: Euró

en: From @title
hu: Eredeti állapot: @title

en: Offset
hu: Eltolás

en: begins with
hu: ezzel kezdődik

en: contains
hu: tartalmazza

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Account information
hu: Felhasználói adatok

en: Account
hu: Saját adatok

en: Data
hu: Adat

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: Fee
hu: Díj

en: Billing information
hu: Számlázási információk

en: Company name
hu: Cég neve

en: Go back
hu: Vissza

en: Payment method title
hu: Fizetési mód megnevezése

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Swiss Franc
hu: Sváci frank

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: Create @name
hu: @name beküldése

en: View cart
hu: Kosár megtekintése

en: Currency code
hu: Valuta kódja

en: Save profile
hu: Profil mentése

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: VAT
hu: ÁFA

en: Total paid
hu: Összes kifizetett

en: Payment methods
hu: Fizetési módok

en: Are you sure you want to delete this profile?
hu: Ez a profil biztosan törölhető?

en: Save and add another
hu: Mentés és másik hozzáadása

en: Base price
hu: Alapár

en: Tax
hu: Adó

en: Profile ID
hu: Profilazonosító

en: Display format
hu: Megjelenítési formátum

en: In the form of WW (01 - 53).
hu: WW (01 - 53) formában.

en: Creator
hu: Létrehozta

en: You have entered an invalid credit card number.
hu: Érvénytelen bankkártyaszám lett megadva.

en: Order status
hu: Megrendelés állapota

en: Card type
hu: Kártyatípus

en: Card owner
hu: Kártya tulajdonosa

en: Card number
hu: Kartyaszám

en: Issuing bank
hu: Kibocsátó bank

en: Order not found.
hu: Nincs ilyen megrendelés.

en: Review order
hu: Rendelés áttekintése

en: Line item label
hu: Tétel címke

en: Radio buttons
hu: Választógombok

en: Confirm e-mail address
hu: E-mail cím megerősítése

en: Checkout settings
hu: Fizetési mód beállításai

en: Update cart
hu: Kosár frissítése

en: Add product
hu: Termék hozzáadása

en: Add line item
hu: Tétel hozzáadása

en: Line item removed.
hu: A tétel el lett távolítva.

en: Update the order status
hu: Rendelés állapotának frissítése

en: Order settings
hu: Rendelés beállításai

en: View order
hu: Rendelés megtekintése

en: Line items
hu: Tételek

en: Order state
hu: Rendelési állapot

en: Select a product
hu: Termék kiválasztása

en: products
hu: termékek

en: Line Item
hu: Tétel

en: Yen
hu: Jen

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

en: Cordoba
hu: Córdoba

en: Lira
hu: Líra

en: Currency settings
hu: Pénznem beállításai

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Created on
hu: Létrehozva

en: Owner ID
hu: Tulajdonosazonosító

en: Order total
hu: A rendelés végösszege

en: This will override any other link you have set.
hu: Ez felülír bármilyen beállított hivatkozást.

en: Delete link
hu: Törlés hivatkozása

en: Multilingual support
hu: Több nyelv támogatása

en: Uid
hu: Felhasználóazonosító

en: Proceed to payment
hu: Tovább a fizetéshez

en: Product SKU
hu: Termék cikkszáma

en: The label of the line item.
hu: A tétel címkéje.

en: Add a tax rate
hu: Adókulcs hozzáadása

en: rules
hu: szabályok

en: Checkout form
hu: Fizetés űrlap

en: Edit link
hu: Szerkesztés hivatkozása

en: In the form of CCYYMMDD.
hu: CCYYMMDD formában.

en: Created year + month
hu: Létrehozás éve és hónapja

en: In the form of YYYYMM.
hu: YYYYMM formában.

en: Created year
hu: Létrehozás éve

en: In the form of YYYY.
hu: YYYY formában.

en: Created month
hu: Létrehozás hónapja

en: In the form of MM (01 - 12).
hu: MM (01 - 12) formában.

en: Created day
hu: Létrehozás napja

en: In the form of DD (01 - 31).
hu: DD (01 - 31) formában.

en: Created week
hu: Létrehozás hete

en: Updated year + month
hu: Frissítési év + hónap

en: Updated year
hu: Frissítési év

en: Updated month
hu: Frissítési hónap

en: Updated day
hu: Frissítési nap

en: Updated week
hu: Frissítési hét

en: The log message entered when the revision was created.
hu: A változat létehozásakor megadott naplóüzenet.

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Payment Method
hu: Fizetés módja

en: Guarani
hu: Guaraní

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
hu: Az automatikus kiegészítés ajánlási módjának kiválasztása. Megjegyzendő, hogy a <em>Tartalmazza</em> lehetőség kiválasztása teljesítményproblémákat okozhat a több ezer entitással rendelkező webhelyeken.

en: Currency name
hu: Pénznem

en: Remote ID
hu: Távoli azonosító

en: Line item
hu: Tétel

en: Date updated
hu: Módosítás dátuma

en: Security code
hu: Biztonsági kód

en: The user who created the transaction.
hu: A tranzakciót létrehozó felhasználó.

en: User information
hu: Felhasználói információk

en: Dollar
hu: Dollár

en: Pound
hu: Font

en: Link this field to
hu: Mező kapcsolása:

en: Entities
hu: Entitások

en: Operations links
hu: Műveletek hivatkozásai

en: Edit URL
hu: Webcím szerkesztése

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Save and add fields
hu: Mentés és mezők hozzáadása

en: Machine name: @name
hu: Programok által olvasható név: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
hu: Üdvözlet (ha a felhasználót az adminisztrátor hozta létre)

en: Welcome (awaiting approval)
hu: Üdvözlet (jóváhagyásra vár)

en: Welcome (no approval required)
hu: Üdvözlet (ha nem szükséges jóváhagyni)

en: Password recovery
hu: Új jelszó igénylése

en: Account activation
hu: Felhasználó aktiválása

en: Account cancellation confirmation
hu: Felhasználó törlésének megerősítése

en: Account canceled
hu: A felhasználói fiók törölve lett

en: is one of
hu: egyike

en: Order type
hu: Rendelés típusa

en: View payments
hu: Fizetések megtekintése

en: Delete payments
hu: Fizetések törlése

en: Admin URL
hu: Admin webcím

en: Configure store settings
hu: Áruház beállítása

en: Allows users to update store currency and contact settings.
hu: A pénznem és kapcsolati adatok módosítását teszi lehetővé a felhasználók számára.

en: Administer your store.
hu: Az áruház adminisztrációja.

en: Configure settings and business rules for your store.
hu: Az üzletmenet és egyéb szabályok beállítása.

en: Configure the default currency and display settings.
hu: Az alapértelmezés szerinti pénznem és megjelenésének beállítása.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
hu: Közös menüelemek meghatározása a különböző <em>Drupal Commerce</em> felhasználói felületekhez.

en: @code - !name
hu: @code – !name

en: Default store currency
hu: Alapértelmezett bolt pénzneme

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
hu: Az alapértelmezett pénznemet használja alapértelmezésként az összes ár mező.

en: Enabled currencies
hu: Engedélyezett pénznemek

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
hu: Csak az engedélyezett pénznemek látszanak a felhasználóknak az árak megadásakor. Az alamértelmezett pénznem mindig engedélyezett lesz.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
hu: A rendelés ebben az állapotban még nincs befejezve.

en: Shopping cart contents
hu: Kosár tartalma

en: Your shopping cart is empty.
hu: A kosár üres.

en: Created as a shopping cart order.
hu: Létrejött, mint kosárban levő rendelés.

en: Product not available
hu: A termék nem elérhető

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
hu: A kosárba helyezéshez egy érvényes mennyiséget kell megadni.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
hu: %title bekerült a <a href="!cart-url">kosárba</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
hu: A kosár űrlapjának megjelenítése a hivatkozott terméknél.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
hu: Biztosítja a kosarat.

en: Cart contents View
hu: Kosár tartalmának nézete

en: Add some items to your cart and then try checking out.
hu: Cikk, illetve cikkek kosárba helyezése után lehet kifizetni az árut.

en: Your shopping cart has been updated.
hu: A kosár frissítve.

en: Administer checkout
hu: Fizetés adminisztrációja

en: Access checkout
hu: Fizetés lehetősége

en: Complete a purchase through the checkout form.
hu: A vásárlás a fizetési űrlap kitöltésével véglegesíthető.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
hu: A rendelés megkezdett állapotú, de nem fejeződött be a fizetési eljárás.

en: Checkout: @page
hu: Fizetés: @page

en: Review your order before continuing.
hu: Folytatás előtt a rendelést ellenőrizni kell.

en: Checkout complete
hu: A fizetési eljárás befejeződött

en: Completion message
hu: Befejezési üzenet

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
hu: A fizetési oldalt modulokban meghatározott fizetési űrlapelemek segítségével lehet összeállítani.

en: Configure the settings for a checkout pane.
hu: A fizetési tábla beállítása.

en: Enable checkout as a multi-step form with customizable checkout pages.
hu: Több oldalra tördelt fizetési űrlap bekapcsolása, személyre szabható fizetési lépések használatával.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
hu: A fizetési táblák változásai a <em>Beállítások mentése</em> gomb használatáig nem lesznek eltárolva.

en: Checkout pane positions saved.
hu: A fizetési táblák elhelyezkedésének mentése megtörtént.

en: Checkout pane positions reset.
hu: A fizetési táblák elhelyezkedésének visszaállítása.

en: Checkout pane
hu: Fizetési tábla

en: No panes on this page.
hu: Nincs tábla az oldalon.

en: No disabled panes.
hu: Nincs letiltott tábla.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
hu: Ezek a beállítások érvényesek az összes fizetési táblára és a fizetési űrlap megjelenését befolyásolják.

en: Checkout form fieldset display
hu: A fizetési űrlap mezőcsoportjainak megjelenése

en: Checkout panes are rendered on the checkout form in individual fieldsets.
hu: A fizetési táblák egyedi mezőcsoportokban jelennek meg a fizetési űrlapon.

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
hu: Itt határozható meg, milyen legyen a tábla megjelenése.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy nemösszecsukható mezőcsoportban.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy összecsukható mezőcsoportban.

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
hu: Tábla megjelenítése egy összecsukott mezőcsoportban.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
hu: A tábla beillesztése a „Vásárlás áttekintése” táblába.

en: Checkout pane configuration
hu: Fizetési tábla beállítása

en: These settings are specific to this checkout pane.
hu: Ezek a beállítások erre a fizetési táblára érvényesek.

en: Checkout pane saved.
hu: A fizetési tábla el lett mentve.

en: Checkout pane reset.
hu: A fizetési tábla visszaállítása.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
hu: A rendelés kifizetése meg lett szakítva, a fizetési folyamat később újraindítható.

en: Customer profile
hu: Vevőprofil

en: Administer customer profile types
hu: Vevőprofil-típusok szerkesztése

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
hu: A felhasználók vevőprofil típusokat vehetnek fel és beállíthatják azok mezőit.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
hu: A fizetési és rendelési űrlapokon a számlázási információk gyűjtésére használt profil.

en: Customer profile @profile_id
hu: Vevőprofil: @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
hu: Az egyéni vevőprofil típusokhoz különböző mezők rendelhetőek.

en: Customer profiles
hu: Vevőprofilok

en: Profile types
hu: Profiltípusok

en: Add a customer profile
hu: Vevőprofil hozzáadása

en: Add a new customer profile.
hu: Új vevőprofil létrehozása.

en: Delete a customer profile
hu: Vevőprofil törlése

en: Manage customer profile types for your store.
hu: A bolt vevőprofil típusainak szerkesztése.

en: Exposes a default UI for Customers through profile edit forms and default Views.
hu: Alapértelmezés szerinti felhasználói felületet tesz elérhetővé a vevők számára a profilszerkesztő űrlapokon és alapértelmezés szerinti nézeteken keresztül.

en: Profile saved.
hu: A profil el lett mentve.

en: Deleting this profile cannot be undone.
hu: A profil törlése nem visszavonható.

en: The profile has been deleted.
hu: A profil törlése megtörtént.

en: The profile could not be deleted.
hu: A profil törlése nem sikerült.

en: Deleted customer profile @profile_id.
hu: @profile_id profil törölve lett.

en: Commerce Customer Profile
hu: Commerce vevőprofil

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
hu: A vevőprofilok címeket és egyéb vásárlói információkat tartalmaznak.

en: The unique internal identifier of the profile.
hu: A profil egyedi azonosítója.

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
hu: A vevőprofil típusának emberek számára olvasható neve.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
hu: Profil kapcsolása a hozzá tartozó felhasználóhoz.

en: Profile owner
hu: A profil tulajdonosa

en: Whether or not the profile is active.
hu: Aktív legyen-e a profil.

en: The date the profile was created.
hu: A profil létrehozásának dátuma.

en: The date the profile was last updated.
hu: A profil utolsó módosításának dátuma.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
hu: Hivatkozás megjelenítése a profil adminisztrátori nézetéhez.

en: Provide a simple link to edit the profile.
hu: Hivatkozás megjelenítése a profil szerkesztéséhez.

en: Provide a simple link to delete the profile.
hu: Hivatkozás megjelenítése a profil törléséhez.

en: Link this field to the profile's administrative view page
hu: A mező hivatkozzon a profil adminisztrátori nézetének oldalára

en: Line item ID
hu: Tételazonosító

en: The internal numeric ID of the line item.
hu: A tétel belső azonosítószáma.

en: The human readable name of the line item type.
hu: A tétel típusának emberek által olvasható neve.

en: The label displayed with the line item.
hu: A tétellel megjelenő címke.

en: Tokens related to individual line items.
hu: A tételekhez kapcsolódó vezérjelek.

en: The unique numeric ID of the line item.
hu: Egyedi, számokból álló tételazonosító.

en: The quantity of the line item.
hu: A tétel mennyisége.

en: The date the line item was created.
hu: A tétel létrehozásának dátuma.

en: The date the line item was last updated.
hu: A tétel utolsó módosításának dátuma.

en: Line item module label form element
hu: <em>Line item</em> modul címke űrlapeleme

en: Line item module quantity form element
hu: <em>Line item</em> modul mennyiség űrlapeleme

en: Short descriptive label for the line item
hu: A tétel rövid címkéje

en: Quantity associated with this line item
hu: Mennyiség társítása a tételhez

en: Administer line item types
hu: Tételtípus szerkesztése

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
hu: Modulok által megadott tételtípusok mezőinek megtekintése és konfigurálása.

en: Unit price
hu: Egységár

en: Line item reference
hu: Tételhivatkozás

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
hu: Ez a mező tartalmazza a kapcsolódó tétel azonosító számát.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
hu: %name: érvénytelen tétel lett beállítva a mezőhöz.

en: %name: you have specified an invalid line item for this reference field.
hu: %name: érvénytelen tétel lett beállítva ehhez a referencia mezőhöz.

en: Line item View
hu: Tételnézet

en: Display the line items via a default View.
hu: Az alapértelmezett nézet szerint jeleníti meg a tételeket.

en: Line item manager
hu: Tételkezelő

en: Use a complex widget to manager the line items referenced by this object.
hu: Összetett felületi elem használata az objektum által hivatkozott tételek kezelésére.

en: No line items found.
hu: Nem található tétel.

en: Manage line item types for your store.
hu: Tételtípusok beállítása a bolthoz.

en: Defines the Line Item entity and associated features.
hu: A tétel entitást és a hozzá tartozó funkciókat határozza meg.

en: Exposes a default UI for Line Items through line item type forms and default Views.
hu: Alapértelmezés szerinti felhasználói felületet tesz elérhetővé a tételek számára a tételtípusok űrlapjain és alapértelmezés szerinti nézeteken keresztül.

en: There are no line item types defined by enabled modules.
hu: Nem adnak meg tételtípusokat az engedélyezett modulok.

en: Commerce Line Item
hu: Commerce tétel

en: A line item referenced by another entity.
hu: Más entitás által hivatkozott tétel.

en: The unique internal identifier of the line item.
hu: A tétel egyedi belső azonosítója.

en: The human-readable name of the type of the line item.
hu: A tétel emberek számára olvasható neve.

en: Line item summary
hu: Tételösszesítő

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
hu: Tételek összesítése nézetben, választható hivatkozással a fizetési oldalra.

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
hu: Kiválaszthatóak az összegzés alatt megjeleníteni kívánt hivatkozások.

en: Line item type
hu: Tételtípus

en: The internal numeric ID of the order.
hu: A rendelést meghatározó azonosítószám.

en: Order number
hu: Rendelés száma

en: The order number displayed to the customer.
hu: A vevőnek megjelenő rendelés száma.

en: View URL
hu: Webcím megtekintése

en: The URL a customer can visit to view the order.
hu: A webcím, ahol a vevő megtekintheti a megrendelést.

en: The URL of the order's administrative view page.
hu: A rendelés adminisztrátori megtekintő oldalának webcíme.

en: The URL of the order's edit page.
hu: A rendelés szerkesztési oldalának webcíme.

en: The date the order was created.
hu: A rendelés létrejöttének dátuma.

en: Creator ID
hu: Megrendelő azonosítója

en: Tokens related to individual orders.
hu: Az egyéni megrendelésekkel kapcsolatos vezérjelek.

en: The unique numeric ID of the order.
hu: A rendelés egyedi azonosító száma.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
hu: Az ilyen állapotban lévő megrendeléseket megszakította valamilyen felhasználói művelet.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
hu: Az ilyen állapotban lévő megrendelések létrejöttek, és további műveletre várnak.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
hu: Az ilyen állapotban lévő megrendelések az ügyfélt illetően befejeződtek.

en: Order @number
hu: @number. rendelés

en: Order saved.
hu: A rendelés mentése megtörtént.

en: Create an order
hu: Rendelés összeállítása

en: Create a new order.
hu: Új rendelés összeállítása.

en: Create a new order for the specified user.
hu: Új rendelés létrehozása a megadott felhasználóhoz.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
hu: Általános beállítások a rendeléshez, mezőkhöz és megjelenítéshez.

en: Defines the Order entity and associated features.
hu: A megrendelés entitást és a hozzá tartozó funkciókat határozza meg.

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
hu: Alapértelmezés szerinti felhasználói felületet tesz elérhetővé a megrendelésekhez a megrendelések szerkesztési űrlapján és alapértelmezés szerinti nézeteken keresztül.

en: Are you sure you want to delete order @number?
hu: Biztosan törölhető a következő számú megrendelés: @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
hu: A megrendelés törlése nem visszavonható.

en: Order @number has been deleted.
hu: @number számú rendelés törlése megtörtént.

en: Order @number could not be deleted.
hu: @number számú rendelés törlése nem lehetséges.

en: Deleted order @number.
hu: @number számú rendelés törölve lett.

en: Order creation help text
hu: Súgó a megrendelés létrehozásához

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
hu: A megrendelés hozzáadása űrlap fölött megjelenő választható súgóüzenetet lehet megadni.

en: Order placed in the store.
hu: Beküldött megrendelés.

en: The unique internal identifier of the order.
hu: A rendelés egyedi belső azonosítója.

en: The unique customer facing number of the order.
hu: A megrendelésnek a vevő számára elérhető egyedi száma.

en: The workflow status of the order.
hu: A megrendelés munkafolyamatának állapota.

en: The date the order was last updated.
hu: A rendelés frissítési dátuma.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
hu: Hivatkozás megjelenítése a megrendelés adminisztrátori nézetéhez.

en: Provide a simple link to edit the order.
hu: Hivatkozás megjelenítése a megrendelés szerkesztésére.

en: Provide a simple link to delete the order.
hu: Hivatkozás megjelenítése a megrendelés törlésére.

en: Select available payment methods for an order
hu: Megrendeléshez elérhető fizetési módok kiválasztása

en: Enable payment method: @method
hu: Fizetési mód engedélyezése: @method

en: No settings for this payment method.
hu: Nincs beállítási lehetőség ehhez a fizetési módhoz.

en: Off-site payment redirect
hu: Webhelyen kívüli fizetési átirányítás

en: Implement core payment features for Drupal commerce.
hu: A Drupal Commerce alapvető fizetési funkcióinak megvalósítása.

en: There are no active payment methods.
hu: Nincsenek aktív fizetési módok.

en: There are no disabled payment methods.
hu: Nincs tiltott fizetési mód.

en: Commerce Payment Transaction
hu: Commerce fizetési tranzakció

en: The receipt of a payment transaction.
hu: A fizetési művelet nyugtája.

en: The unique internal identifier of the transaction.
hu: A tranzakció egyedi azaonosítója.

en: The date the transaction was created.
hu: A tranzakció létrejöttének dátuma.

en: The payment method of the transaction.
hu: A tranzakció fizetésének módja.

en: The amount of the transaction.
hu: A tranzakció összege.

en: The currency of the transaction.
hu: A tranzakció pénzneme.

en: The message associated with the transaction.
hu: A tranzakcióhoz kapcsolódó üzenet.

en: The status of this transaction.
hu: A tranzakció állapota.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
hu: Ez a mező a mennyiség és pénznem segítségével tárolja a termékek árait.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
hu: %name: számot kell megadni az árhoz.

en: Price textfield
hu: Ár szövegmező

en: Price with currency
hu: Ár pénznemmel

en: Defines the price field and a price alteration system.
hu: Az ár mező és az ármódosító meghatározása.

en: The internal numeric ID of the product.
hu: A termék belső azonosítószáma.

en: The human readable product SKU.
hu: Emberek számára olvasható cikkszám.

en: The human readable name of the product type.
hu: A terméktípus emberek számára olvasható neve.

en: The title of the product.
hu: A termék neve.

en: The URL of the product's edit page.
hu: A termékek szerkesztési oldalának webcíme.

en: The date the product was created.
hu: A termék létrehozásának dátuma.

en: The unique ID of the product creator.
hu: A termék készítőjének egyedi azonosítója.

en: The creator of the product.
hu: A termék készítője.

en: Tokens related to individual products.
hu: A különböző termékekkel kapcsolatos vezérjelek.

en: The date the product was last updated.
hu: A termék utolsó frissítésének dátuma.

en: Admin display
hu: Admin megjelenés

en: Product module SKU form element
hu: Product modul cikkszám űrlapeleme

en: Product module title form element
hu: Product modul cím űrlapeleme

en: Product module status form element
hu: Product modul állapot űrlapeleme

en: The human readable identifier of the product
hu: Az emberek számára megjelenő termékazonosító

en: Full product title
hu: Termék teljes megnevezése

en: Administer product types
hu: Terméktípusok adminisztrációja

en: SKU:
hu: Cikkszám:

en: Product: @sku
hu: Termék: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
hu: Az egyéni terméktípusokhoz különböző mezők rendelhetők.

en: Add a product
hu: Termék hozzáadása

en: Add a new product for sale.
hu: Új eladási termék felvétele.

en: Manage products types for your store.
hu: A terméktípusok kezelése.

en: Add product type
hu: Terméktípus hozzáadása

en: A basic product type.
hu: Egy egyszerű terméktípus.

en: Defines the Product entity and associated features.
hu: A termék entitást és a hozzá tartozó funkciókat határozza meg.

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
hu: Alapértelmezett felhasználói felületet tesz elérhetővé a termékekhez a termékek szerkesztési űrlapjain és alapértelmezett nézeteken keresztül.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
hu: A terméktípus emberek által olvasható neve. Javasolt a nevet nagybetűvel kezdeni, és csak betűket, számokat és szóközöket tartalmazhat. A névnek egyedinek kell lennie.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
hu: A terméktípus programok által használt neve. A név csak kisbetűket, számokat és aláhúzást tartalmazhat, valamint egyedinek kell lennie.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
hu: A terméktípus leírása. A szöveg az <em>Új tartalom hozzáadása</em> oldalon fog megjelenni.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
hu: Ez a szöveg az oldal tetején jelenik meg a terméktípus termékeinek létrehozásakor és szerkesztésekor.

en: Save product type
hu: Terméktípus mentése

en: Product type saved.
hu: A terméktípus mentése megtörtént.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
hu: Biztosan törölhető a következő terméktípus: %name?

en: The product type %name has been deleted.
hu: %name terméktípus törlése megtörtént.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
hu: A tiltott termékeket nem lehet a kosárba tenni és adminisztratív terméklistákban el lehet őket rejteni.

en: Save product
hu: Termék mentése

en: Product saved.
hu: A termék mentése megtörtént.

en: %title could not be deleted.
hu: %title nem törölhető.

en: Deleted product type %name.
hu: %name terméktípus törölve lett.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
hu: %title (SKU: @sku) termék törölve lett.

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
hu: Még nincs létrehozva terméktípus. A <a href="@create-product-type">terméktípus létrehozái oldalán</a> vehet fel új terméktípust.

en: No product types have been created yet for you to use.
hu: Nincs még használható terméktípus létrehozva.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
hu: Nincs elérhető terméktípus. <a href="@link">Terméktípus hozzáadása</a>.

en: Products from the store.
hu: Termékek az áruházból.

en: The unique internal identifier of the product.
hu: A termék egyedi belső azonosítója.

en: The unique human-readable identifier of the product.
hu: A termék emberek által olvasható egyedi azonosítója.

en: The human-readable name of the type of the product.
hu: A terméktípus emberek által olvasható neve.

en: The title of the product used for administrative display.
hu: A termék adminisztratív megjelenítéséhez használt cím.

en: Relate a product to the user who created it.
hu: Termék kapcsolása az azt létrehozó felhasználóhoz.

en: Product creator
hu: Termék létrehozója

en: Whether or not the product is active.
hu: Aktív-e a termék.

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
hu: Hivatkozás megjelenítése a termék adminisztrátori nézetéhez.

en: Provide a simple link to edit the product.
hu: Hivatkozás megjelenítése a termék szerkesztésére.

en: Provide a simple link to delete the product.
hu: Hivatkozás megjelenítése a termék törlésére.

en: Link this field to the product's administrative view page
hu: A mező hivatkozzon a termék adminisztrátori nézet oldalára

en: Product: @label
hu: Termék: @label

en: Field from a referenced product.
hu: A hivatkozott termék mezője.

en: Product reference
hu: Termékhivatkozás

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
hu: A mező egy kapcsolódó termék azonosítóját tartalmazza egész szám értékként.

en: Product types that can be referenced
hu: Terméktípusok, amelyekre hivatkozni lehet

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
hu: Ha nincs kiválasztva típus, akkor bármely terméktípusra lehet hivatkozni.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
hu: %name: érvénytelen érték lett megadva a termékhivatkozás mezőben.

en: SKU (link)
hu: Cikkszám (hivatkozással)

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
hu: A hivatkozott termék cikszámának megjelenítése hivatkozásként a tartalom oldalára.

en: SKU (no link)
hu: Cikkszám (hivatkozás nélkül)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
hu: A hivatkozott termék cikkszámának megjelenítése sima szövegként.

en: Display the title of the referenced product as a link to the node page.
hu: A hivatkozott termék címének megjelenítése hivatkozásként a tartalom oldalára.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
hu: A hivatkozott termék címének megjelenítése sima szövegként.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
hu: A hivatkozható termékek megjelenítése automatikusan kiegészülő szövegmezőként.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
hu: Egy termékre hivatkozik és címkeként a cikkszámot használva jeleníti meg.

en: Product Reference
hu: Termékhivatkozás

en: Defines a product reference field and default display formatters.
hu: Termékhivatkozás mezőt és alapértelmezett megjelenítésformázókat határoz meg.

en: Current list item
hu: Aktuális listaelem

en: Site-wide settings and other global information.
hu: Webhelyszintű beállítások és egyéb általános adatok.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
hu: A lekérni kívánt entitás típusát adja meg.

en: The property by which the entity is to be selected.
hu: A tulajdonság, ami alapján az entitást ki kell választani.

en: The property value of the entity to be fetched.
hu: A lekérni kívánt entitás tulajdonságértéke.

en: The comparison operator.
hu: Az összehasonlítás művelete.

en: No information
hu: Nincs információ

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
hu: Formátum: %time. A dátumformátum YYYY-MM-DD és %timezone az időzóna eltolás az UTC-hez képest. Üresen kell hagyni az űrlap beküldési dátumának használatához.

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Display path
hu: Útvonal megjelenítése

en: Customer profile reference
hu: Vevőprofil-hivatkozás

en: This field stores the ID of a related customer profile as an integer value.
hu: A mező egy kapcsolódó vevőprofil azonosítóját tartalmazza egész szám értékeként.

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
hu: %name: ehhez a hivatkozás mezőhöz érvénytelen vevőprofil van megadva.

en: Customer profile display
hu: Vevőprofil megjelenítése

en: Display the customer profile.
hu: Megjeleníti a vevőprofilt.

en: Customer profile manager
hu: Vevőprofil-kezelő

en: Use a complex widget to edit the profile referenced by this object.
hu: Egy összetett felületi elem segítségével szerkeszthető az objektum által hivatkozott profil.

en: @profile: User @user
hu: @profile: @user felhasználó

en: Delete this profile
hu: Profil törlése

en: Profile @profile_id
hu: Profil @profile_id

en: You have not enabled modules defining any customer profile types yet.
hu: Nincs még vevőprofil típust meghatározó modul engedélyezve.

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
hu: Nincs még használható vevőprofil típus engedélyezve.

en: The current status of the order.
hu: A megrendelés aktuális állapota.

en: Administer payments
hu: Fizetések adminisztrációja

en: Use the button below to proceed to the payment server.
hu: A lenti gomb segítségével lehet továbblépni a fizetési kiszolgálóhoz.

en: Failure
hu: Sikertelen

en: Remote status
hu: Távoli állapot

en: Payload
hu: Terhelés

en: Transaction @transaction_id
hu: #@transaction_id tranzakció

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
hu: Sikertelen a fizetés a fizetési kiszolgálón. A további próbálkozás előtt javasolt az információk átvizsgálása.

en: The %title payment method indicates it is offsite but does not define the necessary form to process the redirect.
hu: %title fizetési mód azt jelzi, hogy webhelyen kívüli, de nem biztosítja a szükséges űrlapot az átirányítás feldolgozásához.

en: Payment terminal: @title
hu: Fizetési terminál: @title

en: Add payment
hu: Fizetés hozzáadása

en: No payment methods available to add payments.
hu: Nincs elérhető fizetési mód a fizetés hozzáadásához.

en: Payment transaction created.
hu: A fizetési tranzakció létrejött.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
hu: @amount fizetési módja: %method, fizetés dátuma: @date. A tranzakció törlését nem lehet visszavonni.

en: Payment transaction deleted.
hu: A fizetési tranzakció törlése megtörtént.

en: The payment transaction could not be deleted.
hu: A fizetési tranzakció nem törölhető

en: Deleted payment transaction @transaction.
hu: Törölt fizetési tranzakció: @transaction.

en: The unique internal identifier of the associated order.
hu: A rendelés egyedi azonosítója.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
hu: A fizetést végző szolgáltató azonosítója a tranzakcióhoz.

en: The status of this transaction at the payment provider.
hu: A tranzakciónak a fizetést biztosító szolgáltató szerinti állapota

en: Changed date
hu: Módosítás dátuma

en: The date the transaction was last changed.
hu: A tranzakció módosításának dátuma.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
hu: Hivatkozás megjelenítése a fizetési tranzakció törléséhez.

en: Display all the available operations links for the transaction.
hu: Megjeleníti a tranzakció összes elérhető műveletének hivatkozását.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
hu: Megjeleníti a tranzakció végösszegét és a megrendelés mérlegének információit a nézet minden tranzakciójához.

en: Display an add payment form in the totals area when using a single order argument.
hu: A végösszegek területen fizetési űrlapot jelenít meg egyetlen megrendelési argumentum használatakor.

en: The argument should be setup using a Views relationship on the transaction Order ID.
hu: Az argumentumot a nézetben a tranzakció megrendelési azonosítójával létesített kapcsolattal kell beállítani.

en: Order balance
hu: Rendelés egyenlege

en: Total paid (@currency_code)
hu: Összesen fizetve (@currency_code)

en: Currency formatted amount
hu: Pénznem szerint formázott összeg

en: Raw amount
hu: Nyers összeg

en: Three letter code
hu: Hárombetűs jel

en: Numeric code
hu: Számkód

en: Currency symbol
hu: Pénznem jele

en: Display the payment method using the following title
hu: A fizetési mód megjelenítése az alábbi megnevezéssel

en: The full administrative title of the payment method
hu: A fizetési mód teljes, adminisztratív megnevezése

en: A short version of the title safe to display to all
hu: A cím egy mindenhol biztonsággal megjelenő, rövidített változata

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
hu: A fizetési űrlapon megjelenített cím (HTML-címkéket tartalmazhat).

en: Status icon
hu: Állapot ikonja

en: Status title
hu: Állapot megnevezése

en: Raw status
hu: Nyers állapot

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
hu: Az ár csökkentése (kivonása) megadott számértékkel.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
hu: Megadható számmal az érték, amellyel az árat meg kell szorozni.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
hu: Megadható számmal az érték, amellyel az árat el kell osztani.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
hu: Az árat jelentő összeg számértéke.

en: Formatted amount
hu: Formázott összeg

en: Afghan Afghani
hu: Afgán afgháni

en: Afghani
hu: Afgháni

en: Netherlands Antillean Guilder
hu: Holland Antillák gulden

en: Guilder
hu: Gulden

en: Angolan Kwanza
hu: Angolai kwanza

en: Argentine Peso Moneda Nacional
hu: Argentin peso

en: Centavos
hu: Centavo

en: Argentine Peso
hu: Argentin peso

en: Aruban Florin
hu: Arubai guilder

en: Azerbaijanian Manat
hu: Azerbajdzsáni új manat

en: New Manat
hu: Új manat

en: Bosnia-Herzegovina Convertible Mark
hu: Bosnyák konvertibilis márka

en: Convertible Marka
hu: Konvertibilis márka

en: Barbadian Dollar
hu: Barbadosi dollár

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka

en: Bahraini Dinar
hu: Bahreini dinár

en: Dinar
hu: Dinár

en: Burundian Franc
hu: Burundi frank

en: Franc
hu: Frank

en: Bermudan Dollar
hu: Bermudai dollár

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Bolivian Boliviano
hu: Bolíviai boliviano

en: Bolivianos
hu: Bolivano

en: Brazilian Real
hu: Brazil reál

en: Reais
hu: Reál

en: Bahamian Dollar
hu: Bahamai dollár

en: Bhutanese Ngultrum
hu: Bhutani ngultrum

en: Botswanan Pula
hu: Botswanai pula

en: Pulas
hu: Pula

en: Belize Dollar
hu: Belizei dollár

en: Congolese Franc
hu: Kongói frank

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Chinese Yuan Renminbi
hu: Kínai jüan

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Costa Rican Colón
hu: Costa Rica-i colón

en: Cuban Convertible Peso
hu: Kubai konvertibilis peso

en: Cuban Peso
hu: Kubai peso

en: Cape Verdean Escudo
hu: Zöld-foki köztársasági escudo

en: Czech Republic Koruna
hu: Cseh korona

en: Djiboutian Franc
hu: Dzsibuti frank

en: Kroner
hu: Korona

en: Dominican Peso
hu: Dominikai peso

en: Algerian Dinar
hu: Algériai dinár

en: Santeem
hu: Centime

en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

en: Krooni
hu: Korona

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font

en: Piastr
hu: Piaszter

en: Eritrean Nakfa
hu: Eritreai nakfa

en: Ethiopian Birr
hu: Etiópiai birr

en: Santim
hu: Centime

en: Fijian Dollar
hu: Fidzsi dollár

en: Falkland Islands Pound
hu: Falklandi font

en: British Pound Sterling
hu: Angol font

en: Ghanaian Cedi
hu: Ghánai cedi

en: Gibraltar Pound
hu: Gibraltári font

en: Gambian Dalasi
hu: Gambiai dalasi

en: Guinean Franc
hu: Guineai frank

en: Guatemalan Quetzal
hu: Guatemalai quetzel

en: Quetzales
hu: Quetzel

en: Guyanaese Dollar
hu: Guyanai dollár

en: Honduran Lempira
hu: Hondurasi lempira

en: Lempiras
hu: Lempira

en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

en: Haitian Gourde
hu: Haiti gourde

en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéziai rúpia

en: Rupiahs
hu: Rúpia

en: New Shekels
hu: Új sékel

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Rupee
hu: Rúpia

en: Icelandic Króna
hu: Izlandi korona

en: Kronur
hu: Korona

en: Jamaican Dollar
hu: Jamaicai dollár

en: Jordanian Dinar
hu: Jordán dinár

en: Kenyan Shilling
hu: Kenyai schilling

en: Shilling
hu: Schilling

en: Comorian Franc
hu: Comorei frank

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai won

en: Kuwaiti Dinar
hu: Kuvaiti dinár

en: Cayman Islands Dollar
hu: Kajmán-szigeteki dollár

en: Laotian Kip
hu: Laoszi új kip

en: Kips
hu: Kip

en: Lebanese Pound
hu: Libanoni font

en: Piastre
hu: Piaszter

en: Sri Lanka Rupee
hu: Srí Lankai rúpia

en: Liberian Dollar
hu: Libériai dollár

en: Lesotho Loti
hu: Lesothoi maloti

en: Loti
hu: Meloti

en: Lithuanian Litas
hu: Litván litas

en: Latvian Lats
hu: Lettországi lat

en: Libyan Dinar
hu: Líbiai dinár

en: Myanma Kyat
hu: Myanmari kyat

en: Mongolian Tugrik
hu: Mongol tugrik

en: Tugriks
hu: Tugrik

en: Macanese Pataca
hu: Makaói pataca

en: Mauritanian Ouguiya
hu: Mauritániai ouguiya

en: Maltese Pound
hu: Máltai font

en: Mauritian Rupee
hu: Mauritiusi rúpia

en: Malaysian Ringgit
hu: Malajziai ringgit

en: Ringgits
hu: Ringgit

en: Mozambican Metical
hu: Mozambik új metical

en: Namibian Dollar
hu: Namíbiai dollár

en: Nigerian Naira
hu: Nigériai naira

en: Nicaraguan Cordoba Oro
hu: Nicaraguai Córdoba

en: Krone
hu: Korona

en: Nepalese Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: Panamanian Balboa
hu: Panamai balboa

en: Peruvian Nuevo Sol
hu: Perui új sol

en: Nuevos Sole
hu: Új sol

en: Papua New Guinean Kina
hu: Pápua Új-Guineai kina

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Pakistani Rupee
hu: Pakisztáni rúpia

en: Paraguayan Guarani
hu: Paraguayi guaraní

en: Qatari Rial
hu: Katari riál

en: Rial
hu: Riál

en: Rhodesian Dollar
hu: Rodéziai dollár

en: Romanian Leu
hu: Román lej

en: Leu
hu: Lej

en: Serbian Dinar
hu: Szerb dínár

en: Dinars
hu: Dinár

en: Saudi Riyal
hu: Szaúdi riál

en: Riyals
hu: Riál

en: Solomon Islands Dollar
hu: Salamon-szigeteki dollár

en: Seychellois Rupee
hu: Seychelle-szigeteki rúpia

en: Old Sudanese Dinar
hu: Régi szudáni dinár

en: Kronor
hu: Korona

en: Saint Helena Pound
hu: Szent Ilona-i font

en: Sierra Leonean Leone
hu: Sierra Leone-i leone

en: Somali Shilling
hu: Szomáliai schilling

en: Surinamese Dollar
hu: Surinami dollár

en: Suriname Guilder
hu: Surinami gulden

en: São Tomé and Príncipe Dobra
hu: São Tomé Principe-i dobra

en: Syrian Pound
hu: Szír font

en: Swazi Lilangeni
hu: Szváziföldi lilangeni

en: Thai Baht
hu: Thaiföldi baht

en: Tunisian Dinar
hu: Tuniszi dinár

en: Tongan Paʻanga
hu: Tonga-szigeteki paanga

en: Paʻanga
hu: Paanga

en: Turkish Lira
hu: Török líra

en: Trinidad and Tobago Dollar
hu: Trinidad és Tobagói dollár

en: New Taiwan Dollar
hu: Tajvani dollár

en: New Dollar
hu: Új dollár

en: Tanzanian Shilling
hu: Tanzániai schilling

en: Ukrainian Hryvnia
hu: Ukrán hrivnya

en: Kopiyka
hu: Kopejka

en: Hryvnia
hu: Hrivnya

en: Ugandan Shilling
hu: Ugandai új schilling

en: United States Dollar
hu: USA dollár

en: Uruguayan Peso
hu: Uruguay-i peso

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
hu: Venezuelai bolivár

en: Bolivares Fuerte
hu: Bolivár

en: Vietnamese Dong
hu: Vietnami dong

en: Hà
hu: Ha

en: Vanuatu Vatu
hu: Vanuatu vatu

en: Samoan Tala
hu: Samoa-szigeteki tala

en: CFA Franc BEAC
hu: CFA FRANK 1* (BEAC)

en: East Caribbean Dollar
hu: Kelet-karibi dollár

en: CFA Franc BCEAO
hu: CFA Frank (BCEAO)

en: CFP Franc
hu: CFP Frank

en: Yemeni Rial
hu: Jemeni riál

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Zambian Kwacha
hu: Zambiai kwacha

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
hu: A „Kosárba” nevű űrlapon szövegmező felületi elemet jelenít meg a mennyiség számára.

en: Default quantity
hu: Alapértelmezett mennyiség

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
hu: Mennyiségnek pozitív egész számot kell megadni.

en: Quantity widget: !status
hu: Mennyiségi felületi elem: !status

en: Default quantity: @quantity
hu: Alapértelmezett mennyiség: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
hu: Megjeleníti a termék „Kosárba” űrlapját.

en: Customer profile type that can be referenced
hu: Vevőprofil típusa, amelyre hivatkozni lehet

en: The customer profile manager widget only supports single value editing and entry via its form.
hu: A vevőprofil-kezelő felületi elem csak egyetlen érték szerkesztését és bevitelét támogatja annak űrlapján.

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
hu: A vevő entitást adja meg címmező integrációval.

en: Related customer profile reference field
hu: Kapcsolódó vevőprofil hivatkozási mező

en: Specify the customer profile reference field on the order to populate with profile data from this checkout pane.
hu: Megadja a vevőprofil hivatkozási mezőjét a megrendeléshez, hogy fel lehessen tölteni a profiladatokkal ebből a fizetési táblából.

en: The human readable name of the order type.
hu: A megrendelés típusának emberek által olvasható neve.

en: The unique ID of the order owner.
hu: A megrendelés tulajdonosának egyedi azonosítója.

en: The owner of the order.
hu: A megrendelés tulajdonosa.

en: To @title
hu: Új állapot: @title

en: Owned by @name
hu: Tulajdonos: @name

en: Created @date
hu: Létrehozva: @date

en: New order
hu: Új rendelés

en: Updated @date
hu: Frissítve: @date

en: Update log message
hu: Naplóüzenet frissítése

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
hu: Itt lehet megadni a végzett módosítások magyarázatát. Ez segít majd nyomon követni a megrendelés frissítéseit.

en: Owned by
hu: Tulajdonos:

en: Order contact e-mail
hu: Megrendelés kapcsolattartójának e-mail címe

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
hu: Üresen hagyva a tulajdonos e-mail címe az alapértelmezés. A megrendeléssel kapcsolatos kommunikációhoz használatos.

en: Create new revision on update
hu: Frissítéskor új változat létrehozása

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
hu: Frissítési naplóüzenet megadásakor akkor is létrejön új változat, ha ez nincs bejelölve.

en: The type of the order.
hu: A rendelés típusa.

en: Order owner
hu: Megrendelés tulajdonosa

en: Display all the available operations links for the order.
hu: Megjeleníti a megrendelés összes elérhető műveletének hivatkozását.

en: Allows users to perform any payment action for any order and view transaction payloads.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók bármely megrendeléshez bármilyen fizetési műveletet végrehajthassanak, és megtekinthessék a tranzakciók terhelését.

en: Allows users to view the payments made to an order.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára a rendelés fizetési módjának megtekintését.

en: Create payments
hu: Fizetés létrehozása

en: Allows users to create new payments for orders.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára egy rendelés az első fizetési állapotának beállítását.

en: Update payments
hu: Fizetések módosítása

en: Allows users to update payments via payment method specific operations links.
hu: Engedélyezi a felhasználó számára a fizetés módosítását a fizetési mód nyújtotta műveleteken keresztül.

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók töröljék az általuk elérhető megrendeléseknél a fizetéseket.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
hu: Fizetési mód szabálybeállításainak engedélyezése és megadása.

en: You have entered an expired credit card.
hu: Lejárt hitelkártya lett megadva.

en: You have entered an invalid card security code.
hu: Érvénytelen kártyabiztonsági kód lett megadva.

en: Your have entered an invalid start date.
hu: Érvénytelen kezdődátum lett megadva.

en: You have entered an invalid issue number.
hu: Érvénytelen kibocsátási szám lett megadva.

en: Example payment
hu: Példa fizetési mód

en: Payment Method Example
hu: Fizetési mód példa

en: Provides an example payment method for testing and development.
hu: Példa fizetési mód tesztelési és fejlesztési célra.

en: - Default store currency -
hu: - Alapértelmezett bolt pénzneme -

en: @code - @name
hu: @code – @name

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
hu: Az árhoz beállított pénznem jelenleg nincs engedélyezve. Megváltoztatás után azt nem lehet visszaállítani.

en: Allows users to configure product types and their fields.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók beállíthassák a terméktípusokat és mezőiket.

en: Cannot delete the %name product type
hu: Nem lehet törölni %name terméktípust.

en: Display all the available operations links for the product.
hu: Megjeleníti a termék összes elérhető műveletének hivatkozását.

en: User's shopping cart order
hu: A felhasználó kosara

en: The shopping cart order belonging to the current user.
hu: A jelenlegi felhasználó kosara.

en: Before adding a product to the cart
hu: Kosárhoz adás előtt

en: After adding a product to the cart
hu: Termék kosárhoz adása után

en: Shopping cart order
hu: Kosár állapotnak tekintendő

en: Product line item
hu: Terméktétel

en: Unchanged product line item
hu: Nem módosított termék tétel

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
hu: A vevőprofil felhasználójának egyedi azonosítója.

en: The user the customer profile belongs to.
hu: A vevőprofil felhasználója.

en: The date the line item was most recently updated.
hu: A tétel legutóbbi módosításának dátuma.

en: Add an amount to the unit price
hu: Összeg hozzáadása az egységárhoz

en: Specify a numeric amount to add to the unit price.
hu: Itt lehet megadni az egységárhoz hozzáadandó numerikus összeget.

en: Subtract an amount from the unit price
hu: Összeg kivonása az egységárból

en: Multiply the unit price by some amount
hu: Az egységár szorzása bizonyos összeggel

en: Divide the unit price by some amount
hu: Egységár osztása bizonyos összeggel

en: Set the unit price to a specific amount
hu: Egységár beállítása bizonyos összegre

en: Set the unit price's currency code
hu: Egységár pénznemkódjának beállítása

en: Administer line items
hu: Tételek adminisztrációja

en: Update and delete any line item on the site.
hu: A webhely bármely tételének frissítése és törlése.

en: The internal numeric ID of the transaction.
hu: A tranzakció belső számalakú azonosítója.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
hu: A tranzakciót létrehozó felhasználó egyedi azonosítója.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
hu: A tranzakcióhoz tartozó megrendelés egyedi azonosítója.

en: The order the transaction belongs to.
hu: A tranzakcióhoz tartozó rendelés.

en: Payment methods are enabled for use by the rule configurations listed below. An enabled payment rule can specify a payment method to enable using one of the available <em>Enable payment method</em> actions. The action's settings form will contain any necessary settings for the payment method that must be configured before it may be used.
hu: A lent felsorolt szabálybeállítások számára engedélyezve van a fizetési módok használata. Egy engedélyezett fizetési szabály megadhatja fizetési mód engedélyezését valamelyik elérhető <em>Fizetési mód engedélyezése</em> művelettel. A művelet beállítási űrlapja tartalmazza a fizetési mód minden szükséges beállítását, amit a használat előtt meg kell adni.

en: The currency set for this action is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
hu: A művelethez beállított pénznem jelenleg nincs engedélyezve. Megváltoztatás után azt nem lehet visszaállítani.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
hu: Nincs szükséges beállításra. Az eredeti ár a betöltés szerint jelenik meg.

en: Display the original price as loaded.
hu: Az eredeti ár megjelenítése betöltés szerint.

en: Displaying the original price
hu: Az eredeti ár megjelenítése

en: Displaying a calculated price
hu: Számított ár megjelenítése

en: Amount value of field %name
hu: %name mező összeg értéke

en: Currency code of field %name
hu: %name mező pénznemkódja

en: The type of the product.
hu: A termék típusa.

en: Deleting this product cannot be undone.
hu: A termék törlését nem lehet visszavonni.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
hu: Ezt a terméktípust nem lehet szerkeszteni, mert az nem a <em>Product UI</em> modulon keresztül jött létre.

en: This product type cannot be deleted, because it is not defined by the Product UI module.
hu: Ezt a terméktípust nem lehet törölni, mert az nem a <em>Product UI</em> modulon keresztül jött létre.

en: Calculating the sell price of a product
hu: Termék eladási árának kiszámítása

en: Display the calculated sell price for the current user.
hu: A kiszámított eladási ár megjelenítése az aktuális felhasználó számára.

en: Asc
hu: Növ

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Ruble
hu: Rubel

en: After removing a product from the cart
hu: Termék kosárból eltávolítása után

en: Cart summary
hu: Kosár összegzés

en: Completing the checkout process
hu: Fizetési folyamat befejezése

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
hu: Befejezett megrendelés

en: Send account e-mail
hu: E-mail küldése fiók számára

en: E-mail type
hu: E-mail típusa

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
hu: A webhely fiókbeállításai alapján ki kell választani a felhasználó számára küldendő e-mailt.

en: Entity exists by property
hu: Entitás tulajdonság szerint

en: %type e-mail sent to %recipient.
hu: %recipient számára %type email el lett küldve.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
hu: Nem sikerült %type e-mail küldése %recipient számára.

en: Update the order status on checkout completion
hu: Megrendelés állapotának frissítése a fizetés befejezésekor

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
hu: Névtelen megrendelés hozzárendelése meglévő felhasználóhoz

en: Fetched account
hu: Lekért fiók

en: Create a new account for an anonymous order
hu: Új fiók létrehozása névtelen megrendeléshez

en: Created account
hu: Létrehozott fiók

en: Send an order notification e-mail
hu: Email értesítés küldése megrendelésről

en: When a customer advances to the checkout completion page, rules reacting on the <em>Completing the checkout process</em> are evaluated. Default rules handle standard tasks like updating the order status, sending order e-mails, and creating accounts for anonymous users. You can edit these or add additional rules to customize your checkout workflow.
hu: Amikor egy vevő eljut a fizetés befejezése oldalra, a rendszer kiértékeli a <em>Fizetési folyamat befejezése</em> szabályait. Az alapértelmezés szerinti szabályok olyan szokásos feladatokat kezelnek, mint a megrendelési állapot frissítése, email értesítés küldése megrendelésről, valamint fiókok létrehozása névtelen felhasználók számára. Ezek a szabályok szerkeszthetők, és újakat is fel lehet venni a fizetési munkafolyamat személyre szabásához.

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
hu: A fizetési űrlap személyre szabása és a fizetési szabályok beállítása.

en: Checkout rules
hu: Fizetési szabályok

en: Enable and configure checkout completion rules.
hu: A fizetés befejezésére vonatkozó szabályok engedélyezése és beállítása.

en: Add a checkout rule
hu: Fizetési szabály hozzáadása

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
hu: A fizetés befejezésére vonatkozó további szabálybeállítást vesz fel.

en: There are no active checkout completion rules.
hu: Nincs a fizetés befejezésére vonatkozó aktív szabály.

en: Disabled checkout completion rules
hu: A fizetés befejezésére vonatkozó letiltott szabályok

en: There are no disabled checkout rules.
hu: Nincs letiltott fizetési szabály.

en: Tokens related to customer profiles.
hu: A vevőprofilokkal kapcsolatos vezérjelek.

en: Customer profile ID
hu: Vevőprofil azonosítója

en: The unique numeric ID of the customer profile.
hu: A vevőprofil egyedi, számokból álló azonosítója.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
hu: A vevőprofil legutóbbi változatának egyedi azonosítója.

en: Customer profile type
hu: Vevőprofil típusa

en: The type of the customer profile.
hu: A vevőprofil típusa.

en: Customer profile type name
hu: Vevőprofil típusának neve

en: The type name of the customer profile.
hu: A vevőprofil típusneve.

en: Customer profile owner
hu: Vevőprofil tulajdonosa

en: The date the customer profile was created.
hu: A vevőprofil létrehozásának dátuma.

en: The date the customer profile was last updated.
hu: A vevőprofil legutóbbi frissítésének dátuma.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
hu: Megrendelés azonosítója

en: The unique ID of the order the line item belongs to.
hu: A tételhez tartozó megrendelés egyedi azonosítója.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
hu: Megrendelés

en: The order the line item belongs to.
hu: A tételhez tartozó megrendelés.

en: Convert the unit price to a different currency
hu: Az egységár átalakítása más pénznemre

en: The type of the line item.
hu: A tétel típusa.

en: Line item type name
hu: Tétel típusneve

en: The human-readable name of the line item type.
hu: A tétel típusának emberek által olvasható neve.

en: Order associated with the line item
hu: A tételhez tartozó megrendelés

en: Line items saved.
hu: Mentett tételek.

en: Order contents View
hu: Megrendelés tartalmának nézete

en: View: @name - @display
hu: Nézet: @name – @display

en: Line item types
hu: Tételtípusok

en: Quantity text field
hu: Mennyiség szövegmező

en: Adds a text field to edit the line item quantity in the View.
hu: Szövegmezőt ad hozzá a tétel mennyiségének szerkesztéséhez a nézetben.

en: Delete button
hu: Törlés gomb

en: Adds a button to delete a line item.
hu: Nyomógombot ad a tétel törléséhez.

en: Select what info you want displayed in the summary.
hu: Kiválasztható, hogy milyen információk jelenjenek meg az összegzésben.

en: Item quantity
hu: Elem mennyisége

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
hu: Megrendelés száma

en: The state of the order derived from its status.
hu: A megrendelés állapotából származtatott állapot.

en: The date the order was most recently updated.
hu: A megrendelés legutóbbi frissítési dátuma.

en: Order e-mail
hu: Megrendelés email címe

en: The e-mail address associated with this order.
hu: A megrendeléshez tartozó email cím.

en: Update the order state
hu: A megrendelés állapotának frissítése

en: Order to update
hu: Frissítendő megrendelés

en: Select the order state whose default status the order will be updated to.
hu: Kiválasztható a megrendelési állapot, amely alapértelmezés szerinti állapotára frissül a megrendelés.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
hu: Megrendelések

en: The unique ID of the order's latest revision.
hu: A megrendelés legutóbbi változatának egyedi azonosítója.

en: Order type name
hu: Rendeléstípus neve

en: The human-readable name of the order type.
hu: A megrendelés típusának emberek által olvasható neve.

en: The e-mail address associated with the order.
hu: A megrendeléshez tartozó email cím.

en: Order status title
hu: Megrendelés állapotának címe

en: The human-readable title of the order status.
hu: A megrendelés állapotának emberek által olvasható címe.

en: The current state of the order.
hu: A megrendelés aktuális állapota.

en: Order state title
hu: Megrendelés állapotának címe

en: The human-readable title of the order state.
hu: A megrendelési állapot emberek által olvasható címe.

en: The URL of the order.
hu: A megrendelés webcíme.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
hu: Rendelés mentése

en: Display the account information pane for authenticated users.
hu: Fiókinformációs tábla megjelenítése azonosított felhasználókhoz.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
hu: Ha be van jelölve, akkor a tábla megjeleníti az információkat az azonosított felhasználók számára, de nem engedélyez módosításokat.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
hu: Rendelés előzményei

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
hu: Megrendelés típusa

en: The workflow state of the order.
hu: A megrendelés munkafolyamat-állapota.

en: No orders have been created yet.
hu: Még nem jött létre megrendelés.

en: User Orders
hu: Felhasználói megrendelések

en: The date the payment was created.
hu: A fizetés létrejöttének dátuma.

en: The date the payment was last updated.
hu: A fizetés módosításának dátuma.

en: Remote id
hu: Távoli azonosító

en: The remote identifier for this transaction.
hu: A tranzakció távoli azonosítója.

en: The amount for this transaction.
hu: A tranzakció összege.

en: The currency code for this transaction.
hu: A tranzakció pénzneme.

en: Message for this transaction.
hu: A tranzakcióhoz kapcsolódó üzenet.

en: Status of the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció állapota.

en: Remote status of the payment transaction.
hu: Fizetési tranzakció állapotának eltávolítása.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
hu: Fizetési tranzakciók

en: Tokens related to payment transactions.
hu: Fizetési tranzakciókkal kapcsolatos vezérjelek.

en: The primary identifier for a payment transaction.
hu: Fizetési tranzakció elsődleges azonosítója.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
hu: Fizetési tranzakció legutóbbi változatának egyedi azonosítója.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció fizetési módjához tartozó method_id.

en: The administrative title of the payment method for the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció fizetési módjának adminisztratív címe.

en: Payment method short title
hu: Fizetési mód rövid címe

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció fizetési módjának vevőket célzó rövid címe.

en: The remote identifier for the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció távoli azonosítója.

en: The human-readable message associated to the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakcióhoz tartozó, felhasználók által olvasható üzenet.

en: The raw amount of the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció nyers összege.

en: The formatted amount of the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció formázott összege.

en: The currency code for the payment.
hu: A fizetés pénznemkódja.

en: The currency symbol for the payment.
hu: A fizetési pénznem szimbóluma.

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
hu: A tranzakció állapota (függőben, sikeres vagy meghiúsult).

en: The status of the transaction at the payment provider.
hu: A tranzakció állapota a fizetési szolgáltatónál.

en: The order related to the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakcióval kapcsolatos megrendelés.

en: The creator of the payment transaction.
hu: A fizetési tranzakció létrehozója.

en: The date the payment transaction was created.
hu: A fizetési tranzakció létrehozási dátuma.

en: The date the payment transaction was last updated.
hu: A fizetési tranzakció legutóbbi frissítésének dátuma.

en: Add a payment method rule
hu: Fizetési mód szabályának hozzáadása

en: Adds an additional payment method rule configuration.
hu: Fizetési mód további szabálybeállításának hozzáadása

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
hu: Elérhetővé teszi a fizetési mód beállításának és a fizetési tranzakciók felügyeletének alapértelmezett felületét.

en: Enabled payment method rules
hu: Engedélyezett fizetési mód szabályok

en: Disabled payment method rules
hu: Letiltott fizetési mód szabályok

en: Order Balance
hu: Megrendelés mérlege

en: Total transaction payment balance for the order.
hu: A megrendelés teljes tranzakciófizetési mérlege.

en: @code - !name - @symbol
hu: @code – !name – @symbol

en: The date the product was most recently updated.
hu: A termék legutóbbi frissítésének dátuma.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
hu: Hozzáférést biztosít az eladási ár kiszámítási felületéhez és beállítási űrlapjához.

en: Prior to purchase, product sell prices are calculated using the rule configurations listed below. Pricing rules can be used for things like discounts, price lists, currency conversions, and tax application depending on the Rules elements defined by your enabled modules. To apply the enabled pricing rules on product display, you must ensure the display formatter settings for your product price fields are configured to display the <em>Calculated sell price for the current user</em>.
hu: A vásárlás előtt a termékek eladási árának kiszámítása a lent felsorolt szabálybeállítások segítségével történik. Az árképzési szabályok az engedélyezett modulok által megadott szabályelemektől függően például kedvezmények, árlisták, pénznem-átváltások és adók kiszámításához használhatók. Az engedélyezett árképzési szabályoknak a termék megjelenítésére való alkalmazásához gondoskodni kell arról, hogy a termék ármezőinek megjelenítési beállításainál be legyen állítva a <em>Kiszámított eladási ár megjelenítése az aktuális felhasználó számára</em>.

en: After setting the label for this rule configuration, you will be redirected to its empty edit page. There you should add the conditions that must be met for the pricing rule to apply. You can then use actions that alter the unit price of the product line item passed to the rule to affect the sell price customers will see prior to purchase.
hu: A szabálybeállítás címkéjének beállítása után megjelenik annak üres szerkesztési oldala. Ott kell megadni az árképzési szabály alkalmazásához teljesítendő feltételeket. Ezután akciók segítségével módosítható a szabálynak átadott terméktétel egységára, ami befolyásolja a vásárlás előtt a vevők által látott eladási árat.

en: Add a pricing rule
hu: Árképzési szabály hozzáadása

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
hu: További eladási árszámítási szabály beállítása.

en: Configure the price pre-calculation settings.
hu: Az ár előzetes számítási beállításainak megadása.

en: Enabled sell price calculation rules
hu: Engedélyezett eladási árszámítási szabályok

en: There are no active sell price calculation rules.
hu: Nincsenek aktív eladási árszámítási szabályok.

en: Disabled sell price calculation rules
hu: Letiltott eladási árszámítási szabályok

en: There are no disabled sell price calculation rules.
hu: Nincsenek letiltott eladási árszámítási szabályok.

en: The last calculation occured on @date.
hu: A legutolsó számítás dátuma: @date.

en: Manage calculated prices
hu: Számított árak kezelése

en: Delete product sell prices
hu: Termékek eladási árainak törlése

en: Batch calculate prices now
hu: Árak azonnali kötegelt kiszámítása

en: Sell price pre-calculation method
hu: Eladási ár előzetes számítási módja

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
hu: Ha az előzetes számítás le van tiltva, akkor a számított árakat lekérdezésekbe és ármegjelenítésekbe ágyazó kód figyelmen kívül hagy minden meglévő számított árat.

en: Manual batch calculation
hu: Kézi kötegelt számítás

en: Apply a tax rate to a line item
hu: Adókulcs alkalmazása tételre

en: Calculate taxes for a line item
hu: Adó kiszámítása tételhez

en: Tax type
hu: Adónem

en: Calculate @title
hu: @title kiszámítása

en: Calculate taxes: @title
hu: Adók kiszámítása: @title

en: Define tax rates and configure tax rules for applicability and display.
hu: Adókulcs megadása és adószabályok beállítása.

en: Iranian Rial
hu: Iráni riál

en: Order is a shopping cart
hu: A megrendelés egy kosár

en: Reset the cart order status on product add or remove
hu: A kosár rendelési állapotának alaphelyzetbe állítása termék hozzáadásakor vagy eltávolításakor

en: %title removed from your cart.
hu: %title el lett távolítva a kosárból.

en: You must specify a whole number for the quantity.
hu: A mennyiséghez egész számot kell megadni.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
hu[0]: Kosár (1 tétel)
hu[1]: Kosár (@count tétel)

en: Shopping cart (# items)
hu: Kosár (# tétel)

en: Do not display this pane in a fieldset.
hu: Ez a tábla egyetlen mezőcsoportban se jelenjen meg.

en: Referenced customer profile
hu: Hivatkozott vevőprofil

en: No customer profiles have been created yet.
hu: Még nem jött létre vevőprofil.

en: Admin page
hu: Admin oldal

en: You must specify a positive number for the quantity
hu: A mennyiséghez pozitív számot kell megadni

en: The title of the line item determined by its type.
hu: A tétel típusa által meghatározott cím.

en: Empty line item text.
hu: Üres tételszöveg.

en: The owner's user ID.
hu: A tulajdonos felhasználói azonosítója.

en: Relate this order to its owner's user account
hu: A megrendelés kapcsolása a tulajdonosa felhasználói fiókjához

en: Displays the order total field formatted with its components list; requires an Order ID argument.
hu: Megjeleníti a rendelés végösszege mezőt az összetevőlistájával formázva. Megrendelésazonosító argumentum szükséges hozzá.

en: Current user or role
hu: Aktuális felhasználó vagy szerepkör

en: You have not placed any orders with us yet.
hu: A felhasználó még nem adott le megrendelést.

en: If Customer or Administrator are selected, this will override any other link you have set.
hu: Ha vevő vagy adminisztrátor van kiválasztva, az felülbírál minden beállított hivatkozást.

en: The customer view page
hu: A vevőnézet oldala

en: The administrator view page
hu: Az adminisztrátori nézet oldala

en: If the current user does not match the argument, validate the argument for users with specific roles.
hu: Ha a jelenlegi felhasználó nem egyezik az argumentummal, akkor az argumentumot adott szerepkörű felhasználókhoz kell érvényesíteni.

en: Grant access for the selected roles
hu: Hozzáférés megadása a kiválasztott szerepkörök számára

en: If no roles are selected, additional access will not be granted.
hu: Ha nincs kiválasztva szerepkör, további hozzáférés nem lesz biztosítva.

en: Formatted amount with components
hu: Formázott összeg összetevőkkel

en: Data array of field %name
hu: %name mező adattömbje

en: The SKU contains invalid tokens.
hu: A cikkszám érvénytelen vezérjeleket tartalmaz.

en: The machine name specified is already in use.
hu: A megadott, programok által használt név már használatban van.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
hu[0]: 1 ilyen típusú termék van. Nem lehet törölni.
hu[1]: @count ilyen típusú termék van. Nem lehet törölni.

en: Pre-calculating product sell prices
hu: Termék eladási árainak előzetes számítása

en: Batch pre-calculation finished with an error.
hu: A kötegelt előzetes számítás hibával fejeződött be.

en: Sell prices pre-calculated for 1 product resulting in @total prices created. | Sell prices pre-calculated for @count products resulting in @total prices created.
hu[0]: 1 termék eladási árainak előzetes számítása @total létrejött árat eredményezett.
hu[1]: @count termék eladási árainak előzetes számítása @total létrejött árat eredményezett.

en: Administer product pricing
hu: Termékek árképzésének beállítása

en: Product pricing rules
hu: Termékek árképzési szabályai

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
hu: A termékek árképzési szabályainak és előzetes számításainak engedélyezése és beállítása.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
hu: Termék eladási árainak kiszámítására használt szabályok adminisztrációja.

en: Pre-calculation
hu: Előzetes számítás

en: Enables Rules based product sell price calculation for dynamic product pricing.
hu: Engedélyezi a termékek szabály alapú eladási árképzési számítását dinamikus termékárképzéshez.

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
hu: Felhasználói felületet ad a termékek árképzési szabályaihoz és az előzetes számítások beállításához.

en: Bypass these rules when pre-calculating sell prices
hu: A szabályok megkerülése az eladási árak előzetes számításakor

en: When pre-calculating sell prices, all valid rules will be included in calculating the variations of every price unless specified here to be bypassed.
hu: Ha itt nincs megadva a megkerülése, akkor az eladási árak előzetes számítása minden érvényes szabályt figyelembe vesz az árak minden változatának kiszámításakor.

en: Invalid rules for pre-calculation
hu: Érvénytelenek az előzetes számítás szabályai

en: The rules listed below are invalid for sell price pre-calculation either because they do not have any conditions (and therefore do not require pre-calculation), they reference product data in a condition data selector, or they reference non-product data in an action data selector.
hu: A lent felsorolt szabályok érvénytelenek az eladási ár előzetes számításához, mert nincsenek feltételek megadva (ezért nincs szükség előzetes számításra), feltétel adatkiválasztásában hivatkoznak termékadatokra, vagy akció adatkiválasztójában nem termékadatokra hivatkoznak.

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
hu: Erre a termékre egy tétel hivatkozik, ezért nem lehet törölni. Ehelyett le lehet tiltani.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
hu: Erre a termékre a következő entitások hivatkoznak: !entity_list

en: Administer taxes
hu: Adók adminisztrációja

en: Manage the UI defined tax rates and types.
hu: A felhasználói felület által megadott adókulcsok és adónemek kezelése.

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
hu: A vevőktől beszedendő minden adóhoz meg lehet adni adókulcsot. Az adókulcsok tizedes törtként vannak megadva, és szabályok segítségével alkalmazhatók tételekre. Az alapértelmezés szerinti szabályok összetevők az azt megadó minden adókulcshoz meg vannak határozva, és a megfelelő művelet lenti hivatkozásával érhetők el.

en: Tax types categorize tax rates and specify whether or not the calculated tax should be included in product prices on display. Default rules are defined for each tax type for applying its tax rates to line items. These can be accessed using the appropriate operations link below.
hu: Az adónemek az adókulcsokat kategorizálják és megadják, hogy a kiszámított adót tartalmazzák-e a megjelenítéskor a termékek árai. Minden adónemhez meg vannak adva alapértelmezés szerinti szabályok, hogy az adókulcsokat alkalmazni lehessen tételekre. Ezek a megfelelő művelet lenti hivatkozásával érhetők el.

en: Manage tax rates and types.
hu: Az adónemek és mértékeik beállítása.

en: Tax rates
hu: Adókulcsok

en: Manage tax rates.
hu: Adókulcsok beállítása.

en: Create a new tax rate.
hu: Új adókulcs létrehozása.

en: Edit a tax rate.
hu: Adókulcs szerkesztése.

en: Redirect to the tax rate list.
hu: Átirányítás az adókulcsok listájára.

en: Configure component
hu: Összetevő beállítása

en: Add conditions to the Rules component used to apply this tax to products.
hu: Feltételek hozzáadása az adó termékekre való alkalmazásához használt szabályok összetevőhöz.

en: Tax types
hu: Adónemek

en: Manage tax types.
hu: Adónemek kezelése.

en: Add a tax type
hu: Adónem hozzáadása

en: Create a new tax type.
hu: Új adónem létrehozása.

en: Edit a tax type.
hu: Adónem szerkesztése.

en: Redirect to the tax type list.
hu: Átirányítás az adónemek listájára.

en: Configure rule
hu: Szabály beállítása

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
hu: Feltételek hozzáadása az ilyen adónembe tartozó adóknak termékekhez történő hozzáadásakor használt szabályhoz.

en: Sales tax
hu: Forgalmi adó

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
hu: Alapvető adónem, amelyet a megjelenített termékárak nem tartalmaznak.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
hu: Alapvető adónem, amelyet a megjelenített termékárak tartalmaznak.

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
hu: Felhasználói felületet biztosít egyszerű adónemek és -kulcsok létrehozásához.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
hu: Még nincsenek adókulcsok. <a href="@link">Adókulcs hozzáadása</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
hu: Még nincsenek adónemek. <a href="@link">Adónem hozáadása</a>.

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
hu: Legalább egy adónemet meg kell adni ahhoz, hogy el lehessen kezdeni adókulcsok hozzáadását.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
hu: Az adókulcs adminisztratív címe. Ajánlott a címet nagybetűvel kezdeni, és abban csak betűket, számokat és szóközöket használni.

en: The machine-name of this tax rate. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
hu: Az adókulcs programok által használt neve. A név csak kisbetűket, számokat és aláhúzás karaktert tartalmazhat, illetve egyedinek kell lennie.

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
hu: Az adókulcs vevők számára megjelenített címe. A fenti <em>Cím</em> alapértelmezett használatához üresen kell hagyni.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
hu: Szükség esetén meg lehet adni az adókulcs leírását. A szöveg az adókulcs áttekintési táblázatában jelenik meg.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
hu: Az adó kiszámításához használt százalék tizedes tört formájában, például 6% esetében .06 formában.

en: The tax type for this rate.
hu: Az adókulcs adóneme.

en: Save tax rate
hu: Adókulcs mentése

en: Delete tax rate
hu: Adókulcs törlése

en: The machine-name specified is already in use.
hu: A megadott programok által használt név már használatban van.

en: Tax rate saved.
hu: Az adókulcs mentése sikerült.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
hu: %title adókulcs biztosan törölhető?

en: The tax rate %title has been deleted.
hu: %title adókulcs törlése megtörtént.

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
hu: Az adónem adminisztratív címe. Ajánlott a címet nagybetűvel kezdeni, és abban csak betűket, számokat és szóközöket használni.

en: The machine-name of this tax type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
hu: Az adónem programok által használt neve. A név csak kisbetűket, számokat és aláhúzás karaktert tartalmazhat. Egyedinek kell lennie.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
hu: Az adónem vevők számára megjelenített címe. A fenti <em>Cím</em> alapértelmezés szerinti használatához üresen kell hagyni.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
hu: Szükség esetén meg lehet adni az adónem leírását. A szöveg az adónem áttekintési táblázatában jelenik meg.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
hu: Az ilyen adónembe tartozó adókat tartalmazzák a termékek árai.

en: Save tax type
hu: Adónem mentése

en: Delete tax type
hu: Adónem törlése

en: Tax type saved.
hu: Az adónem mentése megtörtént.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
hu: Ezt az adónemet nem lehet törölni, mert azt nem a <em>Tax UI</em> modul határozza meg.

en: Cannot delete the %title tax type
hu: %title adónemet nem lehet törölni

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
hu: %title adónem biztosan törölhető?

en: The tax type %title has been deleted.
hu: %title adónem törlése megtörtént.

en: Deleted tax rate %title.
hu: %title adókulcs törölve lett.

en: Deleted tax type %title.
hu: %title adónem törölve lett.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
hu[0]: Van egy adókulcs ebben az adónemben, amit ezért nem lehet törölni.
hu[1]: @count adókulcs van ebben az adónemben, amit ezért nem lehet törölni.

en: Master
hu: Mester

en: Create !name
hu: !name létrehozása

en: Bulgarian lev
hu: Bolgár leva

en: Lev
hu: Leva

en: Remove all products from an order
hu: Egy megrendelésből minden termék eltávolítása

en: Order to empty
hu: Kiüríteni kívánt megrendelés

en: Customer manually canceled the checkout process.
hu: A vevő megszakította a fizetési folyamatot.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
hu: A vevő a kosár űrlapján keresztül frissítette a rendelést.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
hu: A vevő az elküldés gomb segítségével továbblépett a fizetéshez.

en: Enabled checkout completion rules
hu: A fizetés befejezésének engedélyezett szabályai

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
hu: A vevő az elküld gombbal továbblépett a következő fizetési oldalra.

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
hu: A vevő az elküld gomb segítségével visszalépett az előző fizetési oldalra.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
hu: A megrendelés új tételei nem lesznek elmentve, amíg a felhasználó a <em>Megrendelés mentése</em> gombra nem kattint.

en: Order address component comparison
hu: Megrendelési címösszetevő összehasonlítása

en: The address associated with this order whose component you want to compare.
hu: Ahhoz a megrendeléshez tartozó cím, amely összetevőjét össze kell hasonlítani.

en: Address component
hu: Címösszetevő

en: The actual address component you want to compare. Common names of address components are given in parentheses.
hu: Az összehasonlítani kívánt tényleges címösszetevő. A címösszetevők általános nevei zárójelben szerepelnek.

en: No order addresses could be found for comparison.
hu: Nem található megrendelési cím az összehasonlításhoz.

en: Thoroughfare (Street address)
hu: Cím (utca, házszám)

en: Premise (Building)
hu: Épület

en: Sub-premise (Suite)
hu: Ajtó száma

en: Locality (City)
hu: Helyiség (település)

en: Dependent locality (Town)
hu: Másodlagos település (község)

en: Administrative area (State / Province)
hu: Adminisztratív terület (állam / tartomány)

en: Sub-administrative area (District)
hu: Adminisztratív alterület (kerület)

en: Order state updated via Rules.
hu: A megrendelés állapotát frissítették a szabályok.

en: Order status updated via Rules.
hu: A megrendelés állapotát frissítették a szabályok.

en: All products have been loaded and saved with updated price component arrays.
hu: Minden termék be lett töltve és el lett mentve a frissített árösszetevő tömbökkel.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
hu: Minden tétel be lett töltve és el lett mentve a frissített árösszetevő tömbökkel.

en: Order updated for 7.0-1.0-beta3 price component changes.
hu: A megrendelés frissült a 7.0-1.0-beta3 árösszetevő módosításokkal.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
hu: Minden megrendelés be lett töltve és el lett mentve a frissített árösszetevő tömbökkel.

en: The calculated price table has been cleared. If your site uses product sell price pre-calculation, you will need to recalculate these prices.
hu: A számított ár táblája ki lett ürítve. Ha a webhely a termékek eladási árához előzetes számítást használ, akkor újra kell számítani ezeket az árakat.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
hu: Semmi, kivéve, ha meg van adva a lenti <em>Eredmények átírása</em> részen

en: You must enter a numeric amount value.
hu: Az összeg értékeként számot kell megadni.

en: Result message
hu: Eredmény üzenete

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
hu: Ha az <em>entitás fordítása</em> engedélyezve van, akkor lehetséges ugyanahhoz a termékhez különböző változatokat megadni minden rendelkezésre álló nyelvhez.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
hu: A meglévő termékeket nem érinti ennek a beállításnak a módosítása.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
hu: Az <em>entitás fordítása</em> beállítás engedélyezi

en: No products have been created yet.
hu: Még nem lett létrehozva termék.

en: Include tax in this price
hu: A termék tartalmazza az adót is.

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
hu: Az adót tartalmazó árak mentésével megkerülhető a megadott adó későbbi kiszámítása.

en: (Machine name: @type)
hu: (Programok által olvasható név: @type)

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
hu: A szabályok frissültek az új paraméternevek és vezérjelnevek szerint.

en: Attribute field settings
hu: Attribútummező beállítások

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
hu: A termékekhez csatolt egyértékes mezők tulajdonságkiválasztási mezőkként működhetnek a kosár hozzáadási űrlapjain. Ha egy kosár hozzáadási űrlapja több terméket tartalmaz, akkor a tulajdonságmező adatai segítségével a vásárló a mező értékei alapján választhat ki terméket a termékcímek listája helyett.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
hu: A mező engedélyezése attribútummezőként a kosár hozzáadási űrlapján.

en: Attribute selection widget
hu: Attribútumkiválasztási felületi elem

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
hu: A kosár hozzáadási űrlapján használva a beállítás kiválasztásához használt elem típusa.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
hu: Az értékének 1-nek kell lennie, hogy attribútumkiválasztási mezőként lehessen használni a kosár hozzáadási űrlapján.

en: All eligible product attribute fields have been updated to continue using the attribute selection widget.
hu: Minden arra jogosult termékattribútum-mező frissült az attribútumkiválasztási felületi elem további használatával.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
hu: Megrendelés száma: [commerce-order:order-number], webhely: [site:name]

en: Checkout completion message
hu: Fizetés befejezési üzenete

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
hu: A szerepkör és egyéni nézetengedélyek frissültek a megrendelési entitáskezeléshez. A modulokban használt hozzáférési ellenőrzéseket és az alapértelmezés szerinti nézetek engedélyeit saját kezűleg kell frissíteni.

en: Commerce Line item
hu: Commerce tétel

en: The order containing the profile reference with the address in question.
hu: A kérdéses című profilhivatkozást tartalmazó megrendelés.

en: Order contains a particular product
hu: A megrendelés egy adott terméket tartalmaz

en: The order whose line items should be checked for the specified product. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
hu: A rendelés, amely tételeit össze kell hasonlítani a megadott termékkel. Ha a megadott rendelés nem létezik, akkor az összehasonlításra 0 mennyiséggel fog sor kerülni.

en: The SKU of the product to look for on the order.
hu: A megrendelésben keresendő termék cikszáma.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
hu: A lenti értéket és a megrendelés megadott termékének a mennyiségét összehasonlító műveleti jel.

en: The value to compare against the quantity of the specified product on the order.
hu: Az érték, amivel a megrendelés megadott termékének mennyiségét össze kell hasonlítani.

en: Total product quantity comparison
hu: Termék összes mennyiségének összehasonlítása

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
hu: A megrendelés, amely termék-tételmennyiségeit összesíteni kell. Ha a megadott megrendelés nem létezik, akkor az összehasonlításra 0 mennyiséggel fog sor kerülni.

en: The comparison operator to use against the total number of products on the order.
hu: A megrendelés összes termékének számát összehasonlító műveleti jel.

en: The value to compare against the total quantity of products on the order.
hu: A megrendelés összes termékének mennyiségével összehasonlítandó érték.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
hu: Commerce-rendelés

en: Last completed transaction
hu: Legutolsó befejezett tranzakció

en: When an order is first paid in full
hu: Egy megrendelés első teljes kifizetésekor

en: Order balance comparison
hu: Megrendelési mérleg összehasonlítása

en: The order whose balance should be compared (calculated as the order total minus completed payment amounts).
hu: A megrendelés, amely mérlegét össze kell hasonlítani (aminek a kiszámítása a megrendelés összegéből a kifizetett összegeket kivonva történik).

en: Administer payment methods
hu: Fizetési módok beállítása

en: Allows users to configure enabled payment methods.
hu: A felhasználók beállíthatnak engedélyezett fizetési módokat.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
hu: Meg kell várni az átirányítást a fizetési kiszolgálóra. Ha 10 másodpercen belül nem történik semmi, akkor a lenti gombra kell kattintani.

en: The machine name of the product type.
hu: A termék típusának programok által használt neve.

en: Role and custom View permissions updated for product entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
hu: A termékentitás kezeléséhez a szerepkörök és egyéni nézetek engedélyei frissültek. A modulokban szereplő hozzáférési ellenőrzéseket és az alapértelmezett nézetek engedélyeit saját kezűleg kell frissíteni.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
hu: Erre a termékre egy tétel hivatkozik @order_number megrendelésben, ezért azt nem lehet törölni. Ehelyett le lehet tiltani.

en: Showing
hu: Megjelenítés

en: Appears in: @bundles.
hu: Megjelenés helye: @bundles.

en: Product display
hu: Termék megjelenítése

en: Administer @entity_type
hu: @entity_type beállítása

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók bármilyen műveletet végrehajthassanak @entity_type entitáson.

en: Create @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type létrehozása

en: Edit own @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú saját @entity_type szerkesztése

en: Edit any @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type szerkesztése

en: View own @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú saját @entity_type megtekintése

en: View any @entity_type of any type
hu: Bármilyen típusú @entity_type megtekintése

en: Create %bundle @entity_type
hu: %bundle @entity_type létrehozása

en: Edit own %bundle @entity_type
hu: Saját %bundle @entity_type szerkesztése

en: Edit any %bundle @entity_type
hu: Bármilyen %bundle @entity_type szerkesztése

en: View own %bundle @entity_type
hu: Saját %bundle @entity_type megtekintése

en: View any %bundle @entity_type
hu: Bármilyen %bundle @entity_type megtekintése

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
hu: A Commerce modulok közös szolgáltatásait és funkcióit adja meg. Engedélyezni kell más Commerce modulok eltávolításához.

en: Add to Cart form settings
hu: Kosárba nevű űrlap beállításai

en: Fields attached to product line item types can be included in the Add to Cart form to collect additional information from customers in conjunction with their purchase of particular products.
hu: A terméktétel típusaihoz csatolt mezőket fel lehet venni a „Kosárba” űrlapra, hogy további információkat lehessen gyűjteni a vásárlókról adott termékek vásárlásával kapcsolatban.

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
hu: Mező felvétele a „Kosárba” űrlapra az ilyen típusú tételekhez.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
hu: Kísérlet a kosár azonos tételeiben szereplő hasonló termékek összevonására.

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
hu: A tétel típusának, a hivatkozott terméknek és a „Kosárba” űrlapon felfedett mezőkből származó adatoknak mindnek egyezniük kell az összevonáshoz.

en: Add to Cart line item type
hu: Kosárba tételtípus

en: Combine like items: !status
hu: Hasonló elemek összevonása: !status

en: Add to Cart line item type: @type
hu: Kosárba tételtípus: @type

en: Commerce Customer profile
hu: Commerce vevőprofil

en: customer profile
hu: vevőprofil

en: customer profiles
hu: vevőprofilok

en: Clear this profile
hu: A profil kiürítése

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
hu: A letiltott profilok nem lesznek láthatók a vevők számára a kiválasztási listákban.

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
hu: Ez a profil már nem elérhető típusba tartozik, ezért az állapotát nem lehet beállítani.

en: Price component type
hu: Árösszetevő-típus

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
hu: Az ár összetevők az ár kiszámítási folyamata során az áron végrehajtott módosításokat követik nyomon, és az egységártól a tétel végső áráig elérhetők. A megrendelés összegének kiszámítása összesíti a megrendelés minden tételének összes összetevőjét. Ha ez a művelet módosítja az egységárat, akkor az ár összetevő kiválasztott típusa hozzá lesz adva az adattömbjéhez, és megjelenik a megrendelés összegének megjelenítésekor, ha az megjelenő összetevőkkel van formázva. Az alapértelmezése az alapár, ami a megrendelés részösszegeként jelenik meg.

en: line item
hu: tétel

en: line items
hu: tételek

en: orders
hu: rendelések

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
hu: Erre a profilra jelenleg egy másik megrendelés hivatkozik, ezért bármely mezőérték módosításakor a profil a frissítése helyett az aktuális profil klónjaként lesz elmentve. Ez a megrendelésekhez megadott vásárlói adatok integritásának megőrzését szolgálja.

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
hu: A vevőprofil klónozva lett a profilra hivatkozó megrendelések adatvesztésének elkerüléséhez. A létrejött profil: @profile_id.

en: This customer profile is referenced by Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
hu: Erre a vevőprofilra @order_number megrendelés hivatkozik, ezért azt nem lehet törölni. Ehelyett le lehet tiltani.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
hu: Erre a vevőprofilra a következő entitások hivatkoznak: !entity_list

en: Commerce Payment transaction
hu: Commerce fizetési tranzakció

en: payment transaction
hu: fizetési tranzakció

en: payment transactions
hu: fizetési tranzakciók

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
hu: Logikai érték, amely jelzi, hogy aktív vagy tiltott legyen-e a termék.

en: This field has been configured to not display a widget. There is no way to enter values for this field via the user interface, so you must have some alternate way of adding data to these fields. The settings for the field will still govern what type of products can be referenced and whether or not their fields will be rendered into the referencing entity on display.
hu: Ez a mező úgy lett beállítva, hogy ne jelenítsen meg felületi elemet. A felhasználói felületen keresztül nem lehet megadni értékeket ehhez a mezőhöz, így valami más módot kell keresni az adatok hozzáadásához. A mező beállításai továbbra is szabályozzák, hogy milyen típusú termékekre lehet hivatkozni, és hogy a mezőik megjelenjenek-e a hivatkozó entitással.

en: Render fields from the referenced products when viewing this entity.
hu: Az entitás megtekintésekor mezők megjelenítése a hivatkozott termékből.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
hu: Ha engedélyezve van, akkor az entitás termékmezőinek megjelenítését a terméktípus mezőihez tartozó megjelenítési beállítások szabályozzák.

en: Do not show a widget
hu: Ne jelenjen meg felületi elem

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
hu: Nem jelenik meg a termékhivatkozási mező űrlapokon. Csak akkor érdemes használni, ha a termékhivatkozások más módon vannak karbantartva.

en: Line item is of a product line item type
hu: A tétel termék tételtípusba tartozik

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
hu: Tételek szűrése termék tételtípusúakra (nem kizárólagosan beleértve az alapértelmezett termék tételtípust).

en: %title could not be added to your cart.
hu: %title terméket nem lehetett a kosárba tenni.

en: Invalid or missing payment method.
hu: Érvénytelen vagy hiányzó fizetési mód.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
hu: Nem támogatott kártyatípushoz tartozó hitelkártyaszám lett megadva.

en: Discover Card
hu: Discover kártya

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
hu: %title: az ár csak szám lehet.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
hu: Új kerekítési mód beállítással bővültek az adónemek, így meg lehet adni egy adott adónem kerekítési módját.

en: Tax amount rounding mode
hu: Az adó összegének kerekítési módja

en: Specify what type of rounding should occur when tax rates of this type are calculated for the unit price of a line item. Sales taxes will generally not round these amounts at the unit price level, while VAT style taxes will generally round the half up.
hu: Egy tétel egységárához megadható a kerekítés típusa az ilyen adónembe tartozó adókulcsok kiszámításakor. A forgalmi adók általában nem kerekítik ezeket az összegeket az egységár szintjén, míg az ÁFA-stílusú adók rendszerint felfelé kerekítenek.

en: Round the half up
hu: Felfelé kerekítés

en: Round the half down
hu: Lefelé kerekítés

en: Round the half to the nearest even number
hu: Kerekítés a legközelebbi páros számra

en: Round the half to the nearest odd number
hu: Kerekítés a legközelebbi páratlan számra

en: Unset the price of disabled products in the cart
hu: Letiltott modulok árának törlése a kosárban

en: Complete checkout for an order
hu: Rendelés kifizetése

en: Order in checkout
hu: Rendelés fizetés alatt

en: Continue to next step
hu: Folytatás a következő lépéssel

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
hu: A beírt hitelkártyaszám nem felel meg a kiválasztott kártyatípusnak.

en: Do not round at all
hu: Ne legyen kerekítés

en: Cached currency data has been deleted and will be rebuilt to include new formatting parameters.
hu: A gyorsítótárazott pénznemadatok törölve lettek, és újra lesznek építve, hogy tartalmazzák az új formázási paramétereket.

en: United Arab Emirates Dirham
hu: Arab emírségi dirham

en: Moroccan Dirham
hu: Marokkói dirham

en: Dirhams
hu: Dirham

en: Polish Złoty
hu: Lengyel zloty

en: Złotych
hu: Zloty

en: Display a translatable Add to Cart message
hu: Fordítható „Kosárba” üzenet megjelenítése

en: Product added to the cart
hu: A termék bekerült a kosárba

en: Add a product to the cart
hu: Termék hozzáadása a kosárhoz

en: Specify the user whose shopping cart order the product will be added to, typically <em>site:current-user</em>.
hu: Meg kell adni a felhasználót, akinek a kosarába kerül a termék, jellemzően <em>site:current-user</em>.

en: The SKU of the product to add to the cart.
hu: A kosárba tenni kívánt termék cikkszáma.

en: Combine similar items in the cart
hu: A kosár hasonló cikkjeinek egyesítése

en: If checked, the product will be combined added to an existing similar product line item in the cart by incrementing its quantity.
hu: Ha be van jelölve, akkor a termék hozzáadásakor a mennyiség növelésével egyesítve lesz a kosárban lévő hasonló terméktétellel.

en: Added product line item
hu: A terméktétel hozzá lett adva

en: Display an Add to Cart message
hu: „Kosárba” üzenet megjelenítése

en: This product is no longer available.
hu: A termék már nem érhető el.

en: Current user's cart order ID
hu: Aktuális felhasználó kosarának megrendelésazonosítója

en: Use the table below to build your checkout form using the available checkout panes and pages defined by modules enabled on your site. You may configure the checkout pane settings using the operations links below.
hu: A lenti táblázat segítségével építhető fel a fizetési űrlap a webhelyen engedélyezett modulok által megadott fizetési táblák és oldalak használatával. A lenti hivatkozások segítségével lehet megadni a fizetési táblák beállításait.

en: Errors on form
hu: Hibák az űrlapon

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
hu: Hibák vannak az oldalon. Ki kell javítani a hibákat, és újra kell küldeni az űrlapot.

en: Price rounding mode
hu: Kerekítési mód

en: Round the resulting price amount after performing this operation.
hu: A kapott összeg kerekítése a művelet végrehajtása után.

en: Will not display the line item reference field on forms. Use only if you maintain line item references some other way.
hu: Nem jelenik meg a tételhivatkozási mező űrlapokon. Csak akkor érdemes használni, ha a tételhivatkozások más módon vannak karbantartva.

en: Rules updated to set a default rounding mode actions that manipulate unit prices.
hu: Frissültek a szabályok az egységárakat kezelő alapértelmezés szerinti kerekítési mód műveletek beállításával.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
hu[0]: tétel
hu[1]: tétel

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
hu[0]: 1 tétel
hu[1]: @count tétel

en: Configure order settings
hu: Rendelési beállítások megadása

en: Allows users to configure order settings for the store.
hu: Lehetővé teszi, hogy a felhasználók megadhassák az áruház rendelési beállításait.

en: All roles that had the <em>Administer orders</em> permission now also have the new <em>Configure order settings</em> permission.
hu: A <em>Rendelések adminisztrációja</em> jogosultsággal rendelkező minden szerepkör most már rendelkezik a <em>Rendelési beállítások megadása</em> jogosultsággal is.

en: Selected payment method comparison
hu: Kiválasztott fizetési mód összehasonlítása

en: The order whose selected payment method (if any) should be compared against the method specified below.
hu: A rendelés, amely kiválasztott fizetési módját (ha van) össze kell hasonlítani a lent megadott móddal.

en: This condition will perform a simple equivalency check to see if the payment method you specify matches what a customer selected on the checkout form.
hu: Ez a feltétel egy egyszerű egyenértékűségi ellenőrzést hajt végre annak vizsgálatához, hogy a megadott fizetési mód megegyezik-e a vásárló által a fizetési űrlapon kiválasztottal.

en: Require a payment method at all times, preventing checkout if none is available.
hu: Mindig legyen kötelező fizetési mód megadása, megakadályozva a fizetést, ha az nem érhető el.

en: Unfortunately we could not find any suitable payment methods, and we require a payment method to complete checkout.
hu: Sajnos nem található megfelelő fizetési mód, pedig a fizetés végrehajtásához arra szükség van.

en: Please contact us to resolve any issues with your order.
hu: A rendeléssel kapcsolatos problémák elhárításához kapcsolatba kell lépni az áruház üzemeltetőjével.

en: You cannot complete checkout without submitting payment. Please contact us if an error continues to prevent you from seeing valid payment methods for your order.
hu: Nem lehet fizetést végrehajtani fizetés beküldése nélkül. Kapcsolatba kell lépni az áruház üzemeltetőjével, ha továbbra is fennáll a hiba, ami megakadályozza a rendelés érvényes fizetési módjainak megjelenítését.

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
hu: A termékhez betűk, számok, kötőjelek és aláhúzás karakterek segítségével azonosítót kell megadni. Vesszők nem használhatóak.

en: The SKU %sku contains invalid characters.
hu: Érvénytelen karaktereket tartalmaz a következő cikkszám: %sku

en: Add a destination parameter to operations links so users return to this View on form submission.
hu: Fel kell venni egy cél paramétert a műveletek hivatkozásaihoz, hogy a felhasználók ehhez a nézethez térjenek vissza az űrlap beküldése után.

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
hu: Meg kell adni a rendeléshez hozzáadandó termék cikkszámát.

en: You have entered an invalid product SKU.
hu: Érvénytelen cikkszám lett megadva.

en: Applied tax
hu: Alkalmazott adó

en: The tax rate table has been updated properly.
hu: Az adókulcs táblázat frissítése megfelelő volt.

en: View mode: @mode
hu: Megtekintési mód: @mode

en: The module weight for Commerce has been increased.
hu: A <em>Commerce</em> modul súlyozása meg lett növelve.

en: Kazakhstani tenge
hu: Kazahsztáni tenge

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
hu: Köszönjük [site:name] webhelyünkön [commerce-order:order-number] számú rendelését!
    
    Az aktuális rendelés állapota itt található:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    A rendelés előzményei a webhelyünkre történő bejelentkezés után bármikor megtekinthetők a következő címen:
    
    [site:login-url]
    
    Ha ez az első rendelése nálunk, akkor a bejelentkezési utasításokat tartalmazó külön e-mail üzenetet fog kapni.
    
    Ha bármilyen kérdése van a rendelésével kapcsolatban, nyugodtan forduljon hozzánk!

en: The internal numeric ID of the customer profile.
hu: A vásárlói profil belső numerikus azonosítója.

en: Whether or not the customer profile is active.
hu: Aktív-e a felhasználói profil.

en: Database indexes added to the uid and type columns of the commerce_customer_profile table.
hu: Az adatbázisindexek hozzá lettek adva a felhasználóazonosítóhoz (UID) és a <code>commerce_customer_profile</code> tábla típus (<code>type</code>) oszlopához.

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
hu: Megjelenít egy odaillő üres szöveges üzenetet a vásárlói profilok listázásakor.

en: Filter by names containing
hu: Szűrés egyező nevekre

en: Path to a customer profile add form
hu: Egy vásárló hozzáadása űrlap útvonala

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
hu: Meg kell adni egy vásárlói fiók hozzáadása űrlap útvonalát, hogy az megjelenhessen az üres üzenetben. Üresen hagyva nem lesz benne hivatkozás.

en: No customer profiles match your search criteria.
hu: Egyetlen vevőprofil sem felel meg a keresési feltételeknek.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
hu: Még nem lett létrehozva vevőprofil. <a href="!url">Vevőprofil hozzáadása</a>.

en: Specify the View to use to display the line items referenced by this field.
hu: Itt lehet megadni az ez a mező által hivatkozott tételek megjelenítéséhez használt nézetet.

en: Database indexes added to the order_id and type columns of the commerce_line_item table.
hu: Az adatbázisindexek hozzá lettek adva a rendelésazonosítóhoz (<code>order_id</code>) és a <code>commerce_line_item</code> tábla típus (<code>type</code>) oszlopához.

en: The IP address that created this order.
hu: Az IP cím, amelyről a rendelést feladták.

en: The URL for customers to view the order.
hu: A webcím, amellyel a vevő megtekintheti a rendelését.

en: The URL for administrators to view the order.
hu: A webcím, amellyel az adminisztrátor megtekintheti a rendelést.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Specify order by
hu: Rendelés meghatározása ez által:

en: Redirect page
hu: Átirányítási oldal

en: Admin view page
hu: Adminisztrátori nézetoldal

en: Customer view page
hu: Vásárlói nézetoldal

en: You have specified an invalid order.
hu: A megadott rendelés érvénytelen.

en: Database index added to the uid column of the commerce_order table.
hu: Az adatbázisindex hozzá lett adva a <code>commerce_order</code> tábla felhasználóazonosító (UID) oszlopához.

en: Schema for the commerce_order and commerce_order_revision tables has been updated.
hu: Séma a frissített <code>commerce_order</code> és <code>commerce_order_revision</code> táblákhoz.

en: You have specified an invalid e-mail address.
hu: Érvénytelen e-mail cím lett megadva.

en: Displays an appropriate empty text message for order lists.
hu: Megjelenít egy odaillő üres szöveges üzenetet a rendelések listázásakor.

en: View order form
hu: Rendelési űrlap megtekintése

en: Display a form that redirects to the view page for an order.
hu: Megjelenít egy űrlapot ami átirányít a rendelés nézetoldalára.

en: Shopping carts
hu: Bevásárlókosarak

en: There are currently no shopping cart orders.
hu: Jelenleg nincsenek kosaras rendelések.

en: Path to an order creation form
hu: Útvonal egy rendelés hozzáadása űrlaphoz

en: Provide the path to an order creation form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
hu: Meg kell adni egy rendelés hozzáadása űrlap útvonalát, hogy az megjelenhessen az üres üzenetben. Üresen hagyva nem lesz benne hivatkozás.

en: No orders match your search criteria.
hu: Nincs a megadott keresési feltételeknek megfelelő rendelés.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
hu: Még nem lett létrehozva megrendelés. <a href="!url">Rendelés összeállítása</a>.

en: Order identifier used for redirection
hu: Az átirányításhoz használt rendelésazonosító

en: Let the user select
hu: A felhasználó választhatja ki

en: Redirect to which order view page
hu: Melyik rendelés nézetoldalra irányítson át

en: Customer page
hu: Vevői oldal

en: Database indexes added to the uid and order_id columns of the commerce_payment_transaction table.
hu: Az adatbázisindexek hozzá lettek adva a <code>commerce_payment_transaction</code> tábla felhasználóazonosító (UID) és rendelésazonosító (<code>order_id</code>) oszlopaihoz.

[ctx: credit card issue number for card types that require it]
en: Issue number
hu: Kártya kibocsátási száma

en: Pick a currency to use for this filter.
hu: Pénznem kiválasztása ehhez a szűrőhöz

en: Database index added to the uid column of the commerce_product table.
hu: Az adatbázisindex hozzá lett adva a <code>commerce_product</code> tábla felhasználóazonosító (UID) oszlopához.

en: The update for commerce product revisions ran successfully.
hu: A <em>Commerce</em>-termékek változatainak frissítése sikeresen lefutott.

en: Support for product revisions has been added to product types.
hu: A termékváltozatok támogatása hozzáadva a terméktípusokhoz.

en: Change history
hu: Módosítási előzmények

en: Creation log message
hu: Létrehozás naplóbejegyzése

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
hu: Magyarázatot kell megadni az elvégzett módosításokhoz. Ez biztosítja a terméken végrehajtott módosítások előzményét.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
hu: E típus új változatként való mentésekor alapértelmezett termékek.

en: Displays an appropriate empty text message for product lists.
hu: Megjelenít egy odaillő üres szöveges üzenetet a termékek listázásakor.

en: Filter by SKUs containing
hu: Szűrés egyező cikkszámokra

en: Path to a product add form
hu: Egy termék hozzáadása űrlap útvonala

en: Provide the path to a product add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
hu: Meg kell adni egy termék hozzáadása űrlap útvonalát, hogy az megjelenhessen az üres üzenetben. Üresen hagyva nem lesz benne hivatkozás.

en: No products match your search criteria.
hu: Nincs a keresésnek megfelelő termék.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
hu: Még nem lett létrehozva termék. <a href="!url">Termék hozzáadása</a>.

en: Use raw value
hu: Nyers érték használata

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
hu: Bejelölhető, ha az emberileg olvasható érték helyett a nyers számot kell megjeleníteni.

en: Including !title
hu: Tartalmazza: !title

en: Israeli New Shekel
hu: Izraeli új sékel

en: Belarusian ruble
hu: Belarusz rubel

en: Kyrgyzstani Som
hu: Kirgiz szom

en: Som
hu: Szom

en: Moldovan leu
hu: Moldován lej

en: Lei
hu: Lej

en: Empty Shopping Cart
hu: Üres kosár

en: Displays an appropriate empty text message for shopping carts.
hu: Megjelenít egy odaillő üres szöveges üzenetet a kosarakhoz.

en: Configure checkout settings including the layout of the checkout form.
hu: Fizetési folyamat beállítása, beleértve a kasszaoldali űrlap elrendezését.

en: %pane is locked in the code to the %page page and was repositioned accordingly.
hu: %pane panel kódszinten %page oldalhoz van kapcsolva, így ennek megfelelően át lett helyezve.

en: Order e-mail prepared for username usage
hu: Felhasználóneves használatra készített rendelési e-mail

en: The e-mail address associated with this order with illegal characters for usernames replaced.
hu: Az ehhez a rendeléshez társított e-mail címben a felhasználónevekben nem megengedett karakterek kicserélve.

en: Create new revisions when orders are updated by default.
hu: Alapértelmezetten új változat létrehozása, amikor egy rendelés módosul.

en: This default may be overridden on the order edit form but will always be respected for other order status updates.
hu: Az alapértelmezés felülbírálható a rendelés szerkesztőoldalán, de mindig vonatkozni fog a rendelésállapotok egyéb változásaira.

en: Payment Transaction
hu: Fizetési tranzakció

en: Relate this order to its payment transactions. This relationship will cause duplicated records if there are multiple transactions per order.
hu: A rendelés összekapcsolás a fizetési tranzakciójával. Ez a kapcsolat duplikátumokat fog eredményezni, ha több tranzakció tartozhat egy rendeléshez.

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
hu: Tranzakció

en: Representative payment transaction
hu: Jellemző fizetési tranzakció

en: Obtains a single representative payment transaction for each order, according to a chosen sort criterion.
hu: Kiválaszt egyetlen jellemző fizetési tranzakciót minden egyes rendeléshez a megadott sorbarendezési feltételnek megfelelően.

en: Price fields were cleaned of invalid data values as necessary.
hu: Ahol szükséges volt, az ár mezőkből az érvénytelen adatértékek ki lettek tisztítva.

en: Modify the settings for this field on the <a href="!url">product type "manage display" configuration</a>.
hu: E mező a terméktípus <a href="!url">Megjelenés beállítása</a> oldalán módosítható.

en: The visibility of this field may also need to be toggled in the <a href="!url">product type "manage display" configuration</a>.
hu: E mező láthatóságát a terméktípus <a href="!url">Megjelenés beállítása</a> oldalán is lehet, hogy át kell kapcsolni.

en: Hiding
hu: Elrejtés

en: The creator's user ID.
hu: A létrehozó felhasználói azonosítója.

en: Is a product display
hu: Termékmegjelenítő-e?

en: '!pane' checkout pane
hu: „!pane” pénztári panel

en: Revision user
hu: Változatot készítő felhasználó

en: Provide your e-mail address in both fields.
hu: Az e-mail címet mindkét mezőbe be kell írni.

en: The specified e-mail addresses do not match.
hu: A megadott e-mail címek nem egyeznek.

en: Your payment will not be processed until all errors on the page have been addressed.
hu: A fizetés nem kerül feldolgozásra, amíg az oldalon található hibák nincsenek kijavítva.

en: First Price
hu: Első ár

en: Second Price
hu: Második ár

en: Amount (decimal)
hu: Mennyiség (tizedes)

en: Rendered product
hu: Megjelenített termék

en: My %target is the same as my %source.
hu: %target és %source ugyanaz.

en: Product type(s)
hu: Terméktípusok

en: Edit this order
hu: E rendelés szerkesztése

en: Commerce Product revision is a history of changes to a product.
hu: A <em>Commerce</em> termékek változatai az azokon végzett módosítások időbeli sorozatát jelentik.

en: Product Revisions
hu: Termékváltozatok

en: Commerce Order revision is a history of changes to an order.
hu: A <em>Commerce</em> rendelések változatai az azokon végzett módosítások időbeli sorozatát jelentik.

en: Revision date
hu: Változat dátuma

en: Order Revisions
hu: Rendelésváltozatok

en: Product SKU %sku does not exist.
hu: %sku termék SKU nem létezik.

en: Yuan
hu: Jüan

en: Referenced line items
hu: Hivatkozott tételek

en: Referenced products
hu: Hivatkozott termékek

en: Macedonian denar
hu: Macedón dénár

en: Shopping cart refresh
hu: Kosár frissítése

en: Shopping cart refresh mode
hu: Kosár frissítési módja

en: Shopping cart refresh frequency
hu: Kosár frissítési gyakorisága

en: Apply pricing rules
hu: Árazási szabályok alkalmazása

en: Simulate checkout completion
hu: Vásárlás befejezésének szimulálása

en: begins with one of
hu: ezek egyikével kezdődik

en: Line item is referenced
hu: A tétel hivatkozva van

en: Line item is NOT referenced
hu: A tétel nincs hivatkozva
