Commerce Core (7.x-1.17) - en to he translation catalogue (337 entries)

en: Title
he: כותרת

en: Save configuration
he: שמירת תצורה

en: Reset to defaults
he: חזרה להגדרות ברירת המחדל

en: delete
he: מחיקה

en: Status
he: סטטוס

en: E-mail
he: אימייל

en: Delete
he: מחיקה

en: Operations
he: פעולות אפשריות

en: Value
he: ערך

en: Totals
he: סך הכל

en: Username
he: שם משתמש

en: Type
he: סוג

en: List
he: רשימה

en: Cancel
he: ביטול

en: Remove
he: הסרה

en: Description
he: תיאור

en: Language
he: שפה

en: more
he: עוד

en: Explanation or submission guidelines
he: הסבר או הנחיות שליחה

en: Disabled
he: מושבת

en: Enabled
he: מופעל

en: Quantity
he: כמות

en: view
he: צפיה

en: Edit
he: עריכה

en: Date
he: תאריך

en: Links
he: קישורים

en: Reset
he: איתחול

en: None
he: ללא

en: Display settings
he: הגדרות תצוגה

en: This action cannot be undone.
he: לא ניתן לבטל פעולה זו.

en: Message
he: הודעה

en: Country
he: מדינה

en: Weight
he: משקל

en: Link
he: קישור

en: Settings
he: הגדרות

en: Name
he: שם

en: edit
he: עריכה

en: Label
he: תווית

en: Save
he: שמירה

en: Default
he: ברירת מחדל

en: View
he: צפיה

en: URL
he: כתובת URL

en: Display
he: תצוגה

en: The username %name does not exist.
he: המשתמש %name לא קיים במערכת.

en: Updated
he: עודכן

en: Total
he: סך הכל

en: Status:
he: סטטוס:

en: Unknown
he: לא ידוע

en: User
he: משתמש

en: User ID
he: מזהה משתמש

en: Created
he: נוצר

en: Are you sure you want to delete %title?
he: האמנם ברצונך למחוק את '%title'?

en: All
he: הכל

en: Active
he: פעיל

en: Page
he: דף

en: Inline
he: בשורה (inline)

en: Revision ID
he: מס' זיהוי גרסה

en: Revisions
he: גרסאות

en: Log message
he: הודעה ליומן הפעילות

en: E-mail address
he: כתובת דואר אלקטרוני

en: Contains
he: מכיל

en: Success
he: הצלחה

en: configure
he: הגדרות

en: Price
he: מחיר

en: Customer
he: לקוח

en: Amount
he: כמות

en: Add to cart
he: הוספה לסל הקניות

en: Address
he: כתובת

en: State
he: מצב

en: Desc
he: יורד

en: Owner
he: בעלים

en: Payment
he: תשלום

en: Payment settings
he: הגדרות תשלום

en: Store
he: חנות

en: Method
he: שיטה

en: January
he: ינואר

en: February
he: פברואר

en: March
he: מרץ

en: April
he: אפריל

en: May
he: מאי

en: June
he: יוני

en: July
he: יולי

en: August
he: אוגוסט

en: September
he: ספטמבר

en: October
he: אוקטובר

en: November
he: נובמבר

en: December
he: דצמבר

en: Start date
he: תאריך התחלה

en: Configuration
he: הגדרות

en: Display title
he: הצגת כותרת

en: SKU
he: מק"ט

en: First name
he: שם פרטי

en: Last name
he: שם משפחה

en: Anonymous
he: אנונימי

en: Checkout
he: לרכישה

en: Empty text
he: טקסט כאשר אין תוצאות

en: Operator
he: אופרטור

en: Order
he: סידור

en: Defaults
he: ברירות מחדל

en: Postal code
he: מיקוד

en: Title:
he: כותרת:

en: Sort by
he: מיון לפי

en: Created date
he: תאריך יצירה

en: Updated date
he: תאריך עידכון

en: Full name
he: שם מלא

en: Size of textfield
he: גודל שדה הטקסט

en: Leave blank for %anonymous.
he: השאר ריק עבור %anonymous.

en: Pending
he: ממתינות

en: ‹ previous
he: ‹ לעמוד הקודם

en: next ›
he: לעמוד הבא ›

en: Select list
he: רשימת בחירה

en: Info
he: מידע

en: Product type
he: סוג מוצר

en: Site information
he: מידע על האתר

en: or
he: או

en: Revision
he: גרסה

en: Session
he: תהליך

en: Shopping cart
he: סל קניות

en: Cart
he: סל קניות

en: Discount
he: הנחה

en: Product
he: מוצר

en: Subtotal
he: סיכום ביניים

en: Payment method
he: צורת תשלום

en: Date created
he: נוצר בתאריך

en: Completed
he: נשלם

en: Products
he: מוצרים

en: Product types
he: סוגי מוצרים

en: Total:
he: סה"כ:

en: Orders
he: הזמנות

en: Display style
he: סגנון תצוגה

en: Last changed
he: אפשרויות תוכן

en: Review
he: סקירה

en: Ban
he: החרמה

en: Processing
he: בתהליך

en: Complete
he: השלמה

en: Apply
he: החל

en: Above
he: מעל

en: Title (link)
he: כותרת (קישור)

en: Title (no link)
he: כותרת (ללא קישור)

en: Autocomplete text field
he: שדה טקסט בעל השלמה אוטומטית

en: Canceled
he: בוטל

en: Account blocked
he: חסימת חשבון

en: Administrator
he: מנהל

en: « first
he: « לעמוד הראשון

en: last »
he: לעמוד האחרון »

en: Euro
he: יורו

en: From @title
he: מ @title

en: Offset
he: היסט

en: contains
he: מכיל

en: Machine name
he: שם מכונה

en: Account information
he: פרטי חשבון

en: Account
he: חשבון

en: Data
he: נתונים

en: Billing information
he: פרטי חשבון

en: Company name
he: שם החברה

en: Go back
he: חזרה

en: Add @type
he: הוספת @type

en: Text to display
he: טקסט לתצוגה

en: Formatter
he: פורמט

en: Create @name
he: יצירת @name

en: View cart
he: צפה בסל קניות

en: Save profile
he: שמור פרופיל

en: Entity type
he: סוג ישות

en: Payment methods
he: צורות תשלום

en: Save and add another
he: שמור והוסף אחר

en: Base price
he: מחיר בסיס

en: Tax
he: מסים

en: Display format
he: סגנון תצוגה

en: In the form of WW (01 - 53).
he: בצורה WW (01 - 53).

en: Order status
he: מצב הזמנה

en: Review order
he: צפיה בהזמנה

en: Checkout settings
he: הגדרות רכישה - checkout

en: Update cart
he: עדכן סל קניות

en: Add product
he: הוסף מוצר

en: Add line item
he: הוספת פריט הזמנה

en: Order settings
he: הגדרות הזמנה

en: View order
he: הצג הזמנה

en: products
he: מוצרים

en: Line Item
he: פריט שורה

en: Currency settings
he: הגדרות מטבע

en: Autocomplete matching
he: השלמה אוטומטית

en: Starts with
he: מתחיל ב

en: Created on
he: נוצר ב

en: Order total
he: סה"כ הזמנה

en: This will override any other link you have set.
he: ידרוס כל קישור אחר שהגדרת.

en: Finished with an error.
he: סיים עם שגיאה.

en: Delete link
he: מחיקת קישור

en: Multilingual support
he: תמיכה רב לשונית

en: Product SKU
he: מק"ט המוצר

en: Edit link
he: עריכת קישור

en: In the form of CCYYMMDD.
he: בצורת CCYYMMDD.

en: Created year + month
he: חודש + שנת יצירה

en: In the form of YYYYMM.
he: בצורה YYYYMM.

en: Created year
he: שנת יצירה

en: In the form of YYYY.
he: בתצורה YYYY.

en: Created month
he: חודש יצירה

en: In the form of MM (01 - 12).
he: במבנה של MM (01 - 12).

en: Created day
he: יום יצירה

en: In the form of DD (01 - 31).
he: במבנה DD (01 - 31).

en: Created week
he: שבוע יצירה

en: Updated year + month
he: חודש + שנת עידכון

en: Updated year
he: שנת עידכון

en: Updated month
he: חודש עידכון

en: Updated day
he: יום עידכון

en: Updated week
he: שבוע  עידכון

en: The log message entered when the revision was created.
he: הודעת היומן שהוזנה כאשר המהדורה נוצרה.

en: Items per page
he: פריטים לעמוד

en: - All -
he: - הכל -

en: Payment Method
he: שיטת תשלום

en: Guarani
he: גוארנית

en: Custom label
he: תווית מותאמת אישית

en: Dollar
he: דולר

en: Entities
he: ישויות

en: Operations links
he: קישורים תפעוליים

en: Edit URL
he: עריכת כתובת URL

en: Date changed
he: התאריך השתנה

en: Save and add fields
he: שמירה והוספת שדות

en: Welcome (new user created by administrator)
he: ברוך הבא (משתמש חדש שנוצר ע"י מנהל)

en: Welcome (awaiting approval)
he: ברוך הבא ( משתמש חדש שמחכה לאישור מנהל)

en: Welcome (no approval required)
he: ברוך הבא (לא נדרש אישור מנהל)

en: Password recovery
he: שחזור סיסמה

en: Account activation
he: הפעלת חשבון

en: Account cancellation confirmation
he: אישור ביטול חשבון

en: Account canceled
he: משתמש בוטל

en: Configure store settings
he: הגדרות חנות

en: Allows users to update store currency and contact settings.
he: לאפשר למשתמשים לעדכן את מטבע החנות והגדרות יצירת הקשר.

en: Administer your store.
he: ניהול החנות

en: Configure settings and business rules for your store.
he: הגדרות וחוקי העסק לחנות שלך.

en: Configure the default currency and display settings.
he: הגדרת מטבע ראשי והגדרות תצוגה

en: Shopping cart contents
he: תכולת עגלת הקניות

en: Your shopping cart is empty.
he: עגלת הקניות שלך ריקה.

en: Created as a shopping cart order.
he: נוצרה כהזמנת עגלת קניות.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
he: מיישם את מערכת עגלת הקניות ותכונות הוספה לעגלה.

en: Your shopping cart has been updated.
he: עגלת הקניות שלך עודכנה.

en: Checkout: @page
he: קופה: @page

en: Review your order before continuing.
he: סקרי את הזמנתך לפני שתמשיכי.

en: Checkout complete
he: השלמת יציאה מהקופה

en: Completion message
he: הודעת סיום

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
he: הפרופיל המשמש לאיסוף מידע עבור שליחת חשבונית בטפסי ההזמנה והשלמת הרכישה

en: Customer profiles
he: פרופילי לקוחות

en: Profile types
he: סוגי פרופיל

en: Add a customer profile
he: הוסף פרופיל לקוח

en: Add a new customer profile.
he: הוסף פרופיל לקוח חדש.

en: Quantity associated with this line item
he: כמות המקושרת לפריט הזמנה זה

en: Unit price
he: מחיר ליחידה

en: No line items found.
he: לא נמצאו פריטי הזמנה.

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
he: סיכום פריט ההזמנה בהיבט עם קישור אופציונלי לקופה

en: Order number
he: מספר הזמנה

en: Creator ID
he: מזהה יוצר/ת רשומה

en: Are you sure you want to delete order @number?
he: האם למחוק את הזמנה מספר @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
he: מחיקת הזמנה זו לא ניתנת לביטול.

en: Order @number has been deleted.
he: הזמנה מס. @number נמחקה.

en: Select available payment methods for an order
he: בחר/י צורות תשלום זמינות עבור הזמנה

en: The human readable product SKU.
he: מספר מק"ט.

en: SKU:
he: מק"ט:

en: Add a product
he: הוסף מוצר

en: Manage products types for your store.
he: נהל סוגי מוצרים לחנות.

en: Add product type
he: הוסף סוג מוצר

en: A basic product type.
he: סוג מוצר בסיסי.

en: Product type saved.
he: סוג המוצר נשמר.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
he: מוצרים מבוטלים לא יכולים להתווסף לעגלת הקניות ועשויים להיות מוסתרים בדפי ניהול מוצרים.

en: Save product
he: שמור מוצר

en: Product: @label
he: מוצר: @label

en: Product types that can be referenced
he: סוגי מוצרים שניתן לקשר אליהם

en: SKU (link)
he: מק"ט (קישור)

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
he: הצגת המק"ט המקושר כקישור לדף פריט התוכן.

en: SKU (no link)
he: מק"ט (ללא קישור)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
he: הצגת המק"ט המקושר כטקסט פשוט.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
he: מקשר למוצר ומציג אותו עם המק"ט כתווית.

en: No information
he: אין מידע

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
he: פורמט: %time. פורמט התאריך הוא YYYY-MM-DD ו %timezone הוא ההפרש מUTC. השאירו ריק כדי להשתמש במועד שליחת הטופס.

en: View mode
he: מצב תצוגה

en: Agora
he: אגורה

en: Example payment
he: תשלום דוגמא

en: Before adding a product to the cart
he: לפני הוספת מוצר לעגלת הקניות

en: After adding a product to the cart
he: לאחר הוספת מוצר לעגלת הקניות

en: Shopping cart order
he: הזמנת עגלת קניות

en: Administer line items
he: ניהול פריטי הזמנה

en: Deleting this product cannot be undone.
he: מחיקת מוצר זה לא ניתנת לביטול.

en: Asc
he: סדר עולה

en: After removing a product from the cart
he: לאחר הסרת מוצר מעגלת הקניות

en: Add a checkout rule
he: הוספת כלל יציאה דרך הקופה

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
he: מזהה הזמנה

en: Quantity text field
he: שדה כמות טקסטואלי

en: No orders have been created yet.
he: עדיין לא נוצרו הזמנות.

en: Enabled payment method rules
he: כללי צורות תשלום פעילים

en: Disabled payment method rules
he: כללי צורות תשלום מבוטלים

en: Order is a shopping cart
he: ההזמנה היא עגלת קניות

en: Reset the cart order status on product add or remove
he: אתחול מחדש של סטטוס הזמנת עגלת הקניות בעת הוספת או הסרת מוצר

en: %title removed from your cart.
he: %title הוסר מעגלת הקניות שלך.

en:  ×
he:  x

en: Admin page
he: דף המנהל

en: Current user or role
he: משתמש או תפקיד הנוכחי

en: You have not placed any orders with us yet.
he: לא ביצעת הזמנות אצלנו עדיין.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
he: האם למחוק את תעריף המס %title?

en: The tax rate %title has been deleted.
he: תעריף המס %title נמחק.

en: Master
he: מאסטר

en: Remove all products from an order
he: הסרת כל המוצרים מהזמנה

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
he: הלקוח/ה עדכנ/ה את ההזמנה דרך טופס עגלת הקניות.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
he: פריטי הזמנה חדשים לא ישמרו על ללחיצה על הלחצן <em>שמירת הזמנה</em>

en: Address component
he: רכיב כתובת

en: No products have been created yet.
he: טרם נוצרו מוצרים

en: Include tax in this price
he: המחיר הנקוב כבר כולל מע"מ

en: (Machine name: @type)
he: (שם מכונה: @type)

en: The SKU of the product to look for on the order.
he: מספר המוצר לחיפוש בהזמנה.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
he: הנך מועברת לשרת התשלומים. אם לא קורה כלום תוך 10 שניות, בבקשה לחצי על הכפתור למטה.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
he: מוצר זה משויך לפריטי הזמנה מספר @order_number ולכן לא ניתן למחוק אותו. השביתו את המוצר במקום זאת.

en: Appears in: @bundles.
he: מופיע ב: @bundles.

en: Product display
he: תצוגת מוצר

en: line items
he: פריטי הזמנה

en: orders
he: הזמנות

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
he: סינון פריטי הזמנה על פי סדרת מוצר מסויימת (כולל אך לא מוגבל לסדרת המוצר של ברירת המחדל)

en: Complete checkout for an order
he: השלמת מילוי הזמנה בקופה

en: Order in checkout
he: ההזמנה בקופה

en: Continue to next step
he: המשך לצעד הבא

en: Product added to the cart
he: המוצר נוסף לעגלת הקניות

en: Add a product to the cart
he: הוספת מוצר לעגלת הקניות

en: The SKU of the product to add to the cart.
he: מספר המוצר להוספה לעגלה.

en: Combine similar items in the cart
he: צירוף פריטים דומים בעגלת הקניות

en: If checked, the product will be combined added to an existing similar product line item in the cart by incrementing its quantity.
he: אם סומן, המוצר יצורף לפריט הזמנה עם אותו מוצר ע"י הגדלת הכמות המוזמנת.

en: Current user's cart order ID
he: מזהה הזמנה של עגלת המשתמש הנוכחי

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
he: הזינו את מספר המוצר להוספה להזמנה.

en: Shopping carts
he: עגלות קניות

en: There are currently no shopping cart orders.
he: אין כרגע הזמנות של עגלות קניות.

en: Filter by SKUs containing
he: סינון על-פי מספרי מק"ט המכילים

en: Israeli New Shekel
he: שקל ישראלי חדש

en: Displays an appropriate empty text message for shopping carts.
he: מציג הודעת מחרוזת ריקה מתאימה עבור עגלות קניות.

en: Revision user
he: משתמש הגרסה

en: Price comparison
he: השוואת מחירים

en: My %target is the same as my %source.
he: %target זהים ל%source

en: Order contains products of particular product types
he: ההזמנה מכילה מוצרים מסוגים מסויימים

en: Product type(s)
he: סוג/י מוצר/ים

en: Edit this order
he: לערוך הזמנה זה

en: Latest order revision
he: גרסת ההזמנה האחרונה

en: Latest product revision
he: גרסת המוצר האחרונה

en: Limits the number of products available in field widgets with options lists; leave blank for no limit.
he: הגבלת מספר המוצרים הזמינים ברכיבים גרפיים של שדות עם בחירה מרשימות; השאירו ריק עבור ללא הגבלה

en: The tax type and tax rate tables were updated properly.
he: סוג המס ושיעורי המס עודכנו בהצלחה
