Commerce Core (7.x-1.2) - en to ar translation catalogue (284 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Reset to defaults
ar: إعادة إلى الإعدادات الافتراضية

en: delete
ar: حذف

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Value
ar: القيمة

en: Totals
ar: المجموع

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: List
ar: قائمة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو تعليمات النشر

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Currency
ar: العملة

en: Default currency
ar: العملة الافتراضية

en: Quantity
ar: الكمية

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Links
ar: الروابط

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: None
ar: لا شيء

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: Message
ar: الرسالة

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: edit
ar: تحرير

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Default
ar: الافتراضي

en: View
ar: عرض

en: URL
ar: عنوان URL

en: Display
ar: العرض

en: The username %name does not exist.
ar: لا وجود للمستخدم %name.

en: Total
ar: المجموع

en: Status:
ar: الحالة:

en: ID
ar: المعرف ID

en: Unknown
ar: غير معروف

en: User
ar: مستخدم

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Are you sure you want to delete %title?
ar: هل أنت متأكد أنك راغب في حذف %title؟

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page
ar: الصفحة

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: E-mail address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Contains
ar: يحتوي

en: configure
ar: ضبط

en: Price
ar: السعر

en: Amount
ar: المبلغ

en: Address
ar: العنوان

en: State
ar: الحالة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: Payment
ar: الدفع

en: Store
ar: المتجر

en: Method
ar: الطريقة

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: Configuration
ar: الضبط

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: First name
ar: الاسم الشخصي

en: Last name
ar: الاسم العائلي

en: Sent
ar: تم الإرسال

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Checkout
ar: الأداء

en: Empty text
ar: نص خالى

en: Operator
ar: العامل

en: Order
ar: الترتيب

en: Property
ar: الخاصية

en: Defaults
ar: الوضعيات الافتراضية

en: You have to specify a valid date.
ar: يجب أن تحدد تاريخا صحيحا.

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Title:
ar: العنوان

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: Full name
ar: الاسم الكامل

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Leave blank for %anonymous.
ar: اترك فراغًا لـ %anonymous.

en: Pending
ar: معلّق

en: Switch
ar: تبديل

en: equals
ar: يساوي

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Info
ar: معلومات

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: or
ar: أو

en: Product
ar: المنتج

en: Payment method
ar: طريقة الدفع

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Completed
ar: تم الإنهاء

en: Products
ar: المنتجات

en: Product types
ar: أنواع المنتجات

en: Total:
ar: المجموع:

en: Orders
ar: الطلبات

en: %title has been deleted.
ar: تم حذف %title.

en: Last changed
ar: آخر تعديل

en: Review
ar: المراجعة

en: Ban
ar: حظر

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Complete
ar: تام

en: Apply
ar: تطبيق

en: Title (link)
ar: العنوان (رابط)

en: Title (no link)
ar: العنوان (بدون رابط)

en: Canceled
ar: تم الإلغاء

en: ,
ar: ،

en: Language neutral
ar: اسم اللغة

en: Account blocked
ar: تم حظر الحساب

en: Administrator
ar: مدير

en: Euro
ar: اليورو

en: From @title
ar: من @title

en: Offset
ar: الإزاحة

en: contains
ar: يحتوي على

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Account information
ar: معلومات الحساب

en: Account
ar: الحساب

en: Data
ar: المعطيات

en: Payment method title
ar: عنوان طريقة الدفع

en: Text to display
ar: النص للعرض

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: View cart
ar: مشاهدة السلة

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Display format
ar: صيغة العرض

en: Order status
ar: حالة الطلب

en: Review order
ar: مراجعة الطلب

en: Line item label
ar: تسمية عنصر السطر

en: Checkout settings
ar: إعدادات الأداء

en: Update cart
ar: تحديث السلة

en: Add line item
ar: إضافة عنصر طلب

en: Line item removed.
ar: تم حذف عنصر طلب.

en: View order
ar: مشاهدة الطلب

en: Line items
ar: عناصر سطر

en: products
ar: منتجات

en: Line Item
ar: عنصر السطر

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: Order total
ar: مجموع الطلب

en: This will override any other link you have set.
ar: سيلغي هذا أي رابط أخر قمت بحفظه

en: Delete link
ar: رابط الحذف

en: Multilingual support
ar: دعم تعدد اللغات

en: Product SKU
ar: الشفرة SKU للمنتج

en: rules
ar: القواعد

en: Checkout form
ar: استمارة الأداء

en: Edit link
ar: تحرير الرابط

en: Created year + month
ar: سنة + شهر الإنشاء

en: Created year
ar: سنة الإنشاء

en: Created month
ar: شهر الإنشاء

en: Created day
ar: يوم الإنشاء

en: Created week
ar: أسبوع الإنشاء

en: Updated year + month
ar: سنة وشهر التحديث

en: Updated year
ar: سنة التحديث

en: Updated month
ar: شهر التحديث

en: Updated day
ar: يوم التحديث

en: Updated week
ar: أسبوع التحديث

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: - All -
ar: - الكل -

en: Guarani
ar: جوارانية

en: User information
ar: معلومات المستخدم

en: Entities
ar: الكيانات

en: Operations links
ar: روابط العمليات

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: Save and add fields
ar: حفظ وإضافة الحقول

en: Welcome (new user created by administrator)
ar: ترحيب (مستخدم جديد أنشأه مدير)

en: Welcome (awaiting approval)
ar: ترحيب (في انتظار الموافقة)

en: Welcome (no approval required)
ar: ترحيب (موافقة غير مطلوبة)

en: Password recovery
ar: استعادة كلمة المرور

en: Account activation
ar: تفعيل الحساب

en: Account cancellation confirmation
ar: تأكيد إلغاء الحساب

en: Account canceled
ar: تم إلغاء الحساب

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
ar: <a href="[site:url]">الرجوع إلى الصفحة الرئيسية.</a>

en: Configure store settings
ar: إعداد اختيارات المتجر

en: Administer your store.
ar: تسيير متجرك.

en: Default store currency
ar: العملة الافتارضية للمتجر

en: Product not available
ar: منتج غير متوفر

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
ar: يجب عليك تعيين كمية صالحة للإضافة إلى السلة.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
ar: تمت إضافة %title إلى <a href="!cart-url">سلتك</a>.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
ar: أضف بعض العناصر إلى سلتك ثم بعدها حاول الأداء.

en: Administer checkout
ar: إدارة الأداء

en: Access checkout
ar: الوصول إلى الأداء

en: Complete a purchase through the checkout form.
ar: إتمام عملية شراء  من خلال استمارة الأداء.

en: Checkout: @page
ar: الأداء: @page

en: Checkout complete
ar: تم الأداء

en: Customer profiles
ar: الملفات الشخصية للزبناء

en: Add a customer profile
ar: إضافة ملف شخصي لزبون

en: Add a new customer profile.
ar: إضافة ملف شخصي جديد لزبون.

en: The profile has been deleted.
ar: لقد تم حذف الملف الشخصي.

en: Unit price
ar: ثمن الوحدة

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Order @number
ar: الطلب @number

en: Create an order
ar: إنشاء طلب

en: Create a new order.
ar: إنشاء طلب جديد

en: Create a new order for the specified user.
ar: إنشاء طلب جديد للمستخدم المعين.

en: Are you sure you want to delete order @number?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف الطلب @number؟

en: Deleting this order cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع بعد حذف هذا الطلب.

en: Order @number has been deleted.
ar: تم حذف الطلب @number.

en: Select available payment methods for an order
ar: تحديد طرق الدفع المتوفرة للطلبات

en: The human readable product SKU.
ar: شفرة SKU للمنتج

en: Administer product types
ar: إدارة أنواع المنتجات

en: Add a product
ar: إضافة منتج

en: Add a new product for sale.
ar: إضافة منتج جديد للبيع.

en: Manage products types for your store.
ar: تسيير أنواع المنتجات لمتجرك.

en: Save product type
ar: حفظ نوع المنتج

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
ar: المنتجات المعطلة لا يمكن إضافتها إلى سلات الشراء ويمكن إخفاؤها من اللوائح الإدارية للمنتجات.

en: Save product
ar: حفظ المنتج

en: Products from the store.
ar: منتجات من المتجر

en: Relate a product to the user who created it.
ar: تعليق منتج بالمستخدم الذي أنشأه.

en: Current list item
ar: عنصر اللائحة التالي

en: The property by which the entity is to be selected.
ar: الخاصية التي ينبغي تحديد الكيان بحسبها

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ar: تنسيق: تنسيق التاريخ هو YYYY-MM-DD و %timezone يمثل المنطقة الزمنية من UTC. اتركه فارغاً لاستخدام تاريخ إرسال الاستمارة.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: Order balance
ar: رصيد الطلب

en: British Pound Sterling
ar: الجنيه الإسترليني

en: To @title
ar: إلى @title

en: Owned by @name
ar: ملك ل@name

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
ar: أعط تفسيرا عن التغييرات التي تقوم بها. هذا سيوفر  بيان مفهوما عن تتبع تحديثات هذا الطلب.

en: Owned by
ar: ملك ل

en: Order contact e-mail
ar: البريد الإلكتروني للاتصال للطلب

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
ar: يأخد افتراضيا البريد الإلكتروني لحساب المالك إذا تُرك فارغا. يُستعمل من أجل التواصل بخصوص الطلب.

en: Create new revision on update
ar: إنشاء مراجعة جديدة عند التحديث

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
ar: إذا تم إدخال رسالة سجل، فسيتم إنشاء مراجعة ولو كان هذا غير محددا.

en: Before adding a product to the cart
ar: قبل إضافة منتج إلى السلة

en: After adding a product to the cart
ar: بعد إضافة منتج إلى السلة

en: Asc
ar: تصاعدي

en: After removing a product from the cart
ar: بعذ إزالة منتج من السلة

en: Completing the checkout process
ar: إتمام عملية الأداء

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
ar: طلب تام

en: Checkout rules
ar: قواعد الأداء

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
ar: المعرف ID للطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
ar: طلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
ar: رقم الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
ar: الطلبات

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
ar: حفظ الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
ar: تاريخ الطلب

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
ar: نوع الطلب

en: Order Balance
ar: رصيد الطلب

en: %title removed from your cart.
ar: تمت إزالة %title من سلتك.

en: You have not placed any orders with us yet.
ar: لم تنشئ أي طلبات معنا بعد.

en: Remove all products from an order
ar: إزالة جميع المنتجات من طلب

en: No products have been created yet.
ar: لم يتم إنشاء منتجات بعد.

en: (Machine name: @type)
ar: (الإسم الآلى: @type)

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
ar: الطلب [commerce-order:order-number] في [site:name]

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
ar: طلبك هو الطلب رقم [commerce-order:order-number]. يمكنك <a href="[commerce-order:url]">مشاهدة طلبك</a> في صفحة حسابك عندما تكون مسجل الدخول.

en: Order balance comparison
ar: مقارنة رصيد الطلب

en: Administer @entity_type
ar: تسيير @entity_type

en: customer profile
ar: ملف شخصي لزبون

en: customer profiles
ar: ملفات شخصية لزبناء

en: %title could not be added to your cart.
ar: تعذرت إضافة %title إلى سلتك.

en: Add a product to the cart
ar: إضافة منتج إلى السلة

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
ar: شكرا لك على طلبك [commerce-order:order-number] في [site:name].
    
    إذا كان هذا أول طلب لك عندنا، فستتوصل ببريد إلكتروني آخر يحتوي على تعليمات تسجيل الدخول. يمكن مشاهدة سجل طلباتك عندنا في أي وقت بتسجيل الدخول إلى موقعنا في:
    
    [site:login-url]
    
    يمكنك الاطلاع على حالة طلبك الحالي في:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    المرجو الاتصال بنا إذا كانت لك أي أسئلة بخصوص طلبك.

en: You have specified an invalid order.
ar: لقد حددت طلبا غير صالح.

en: View order form
ar: مشاهدة استمارة الطلب

en: Shopping carts
ar: سلات الشراء

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
ar: لم يتم |نشاء طلب بعد. <a href="!url">أنشئ طلبا</a>.

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
ar: أعط تفسيرا عن التغييرات التي تقوم بها. هذا سيوفر  تأريخا مفهوما عن التغييرات الطارئة على هذا المنتج.

en: Path to a product add form
ar: المسار نحو استمارة إضافة منتج

en: No products match your search criteria.
ar: لا توافق أي منتجات معايير بحثك.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
ar: لم يتم إنشاء منتجات بعد. <a href="!url">إضافة منتج</a>.
