Commerce Core (7.x-1.2) - en to sv translation catalogue (414 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Value
sv: Värde

en: Totals
sv: Totalt

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Currency
sv: Valuta

en: Default currency
sv: Förvald valuta

en: Quantity
sv: Antal

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Links
sv: Länkar

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: View
sv: Visa

en: Display
sv: Visa

en: The username %name does not exist.
sv: Användarnamnet %name finns inte.

en: Total
sv: Totalt

en: Unknown
sv: Okänd

en: User
sv: Användare

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page
sv: Sida

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Contains
sv: Innehåller

en: configure
sv: konfigurera

en: Price
sv: Pris

en: Customer
sv: Kund

en: Product ID
sv: ID för vara

en: Amount
sv: Belopp

en: Add to cart
sv: Lägg till i varukorg

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Owner
sv: Ägare

en: Payment
sv: Betalning

en: Payment settings
sv: Betalningsinställningar

en: Store
sv: Butik

en: Method
sv: Metod

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Start date
sv: Startdatum

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Display title
sv: Titel för visning

en: SKU
sv: Artikelnummer

en: First name
sv: Förnamn

en: Last name
sv: Efternamn

en: Sent
sv: Skickad

en: order
sv: beställning

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Checkout
sv: Kassan

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Order
sv: Ordning

en: Expiration
sv: Utgångsdatum

en: Property
sv: Attribut

en: Defaults
sv: Förvalt

en: You have to specify a valid date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum.

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Pending
sv: Väntar på

en: Switch
sv: Byt

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Info
sv: Information

en: price
sv: pris

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax rate
sv: Skattesats

en: Product type
sv: Typ av vara

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: or
sv: eller

en: Shopping cart
sv: Varukorg

en: Cart
sv: Varukorg

en: Discount
sv: Rabatt

en: Product
sv: Vara

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Payment method
sv: Betalningsmetod

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Completed
sv: Slutförd

en: Products
sv: Varor

en: Product types
sv: Varutyper

en: Total:
sv: Totalt:

en: Orders
sv: Beställningar

en: %title has been deleted.
sv: %title har tagits bort.

en: Display style
sv: Visningsstil

en: Last changed
sv: Senast ändrad

en: Review
sv: Granska

en: Ban
sv: Spärra

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Complete
sv: Slutförd

en: Apply
sv: Applicera

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Account blocked
sv: Konto spärrat

en: Administrator
sv: Administratör

en: product
sv: vara

en: From @title
sv: Från @title

en: Offset
sv: Kompensera

en: begins with
sv: börjar med

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Account information
sv: Kontoinformation

en: Account
sv: Konto

en: Billing information
sv: Betalningsinformation

en: Company name
sv: Företagsnamn

en: Go back
sv: Tillbaka

en: Payment method title
sv: Titel på betalningsmetod

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Australian Dollar
sv: Australiensiska dollar

en: Japanese Yen
sv: Japanska Yen

en: Swiss Franc
sv: Schweizisk Franc

en: Danish Krone
sv: Danska kronor

en: Swedish Krona
sv: Svenska kronor

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: View cart
sv: Visa varukorg

en: Currency code
sv: Valutakod

en: Save profile
sv: Spara profil

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: VAT
sv: Moms

en: Payment methods
sv: Betalningsmetoder

en: Are you sure you want to delete this profile?
sv: Är du säker på att du vill radera denna profil?

en: Save and add another
sv: Spara och lägg till en ny

en: Base price
sv: Baspris

en: Tax
sv: Skatt

en: Profile ID
sv: Profil-ID

en: Display format
sv: Visningsformat

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: På formen WW (01 - 53).

en: Creator
sv: Upphovsman

en: You have entered an invalid credit card number.
sv: Du har angivit ett ogiltigt kontokortsnummer.

en: Order status
sv: Status för beställning

en: Card type
sv: Korttyp

en: Card owner
sv: Kortägare

en: Card number
sv: Kortnummer

en: Issuing bank
sv: Utgivande bank

en: Review order
sv: Granska beställning

en: Line item label
sv: Etikett på varuartikel

en: Radio buttons
sv: Envalsknappar

en: Checkout settings
sv: Inställningar för kassan

en: Update cart
sv: Uppdatera varukorgen

en: Add product
sv: Lägg till vara

en: Add line item
sv: Lägg till varuartikel

en: Line item removed.
sv: Varuartikel borttagen.

en: Update the order status
sv: Uppdatera beställningens status

en: Order settings
sv: Inställningar för beställning

en: View order
sv: Visa beställning

en: Line items
sv: Varuartiklar

en: Order state
sv: Status på beställning

en: Select a product
sv: Välj en vara

en: products
sv: varor

en: Line Item
sv: Varuartikel

en: Para
sv: Pará

en: Currency settings
sv: Valutainställningar

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Created on
sv: Skapad den

en: Order total
sv: Total beställning

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Multilingual support
sv: Stöd för flera språk

en: Product SKU
sv: Varans artikelnummer

en: The label of the line item.
sv: Etiketten på varuartikeln.

en: Add a tax rate
sv: Lägg till skattesats

en: rules
sv: regler

en: Checkout form
sv: Kassaformulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: På formen YYYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: In the form of YYYYMM.
sv: På formen YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: In the form of YYYY.
sv: På formen YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Payment Method
sv: Betalningssätt

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: Date updated
sv: Uppdaterad den

en: Entities
sv: Objekt

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: Save and add fields
sv: Spara och lägg till fält

en: Machine name: @name
sv: Maskinläsbart namn: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
sv: Välkomstmeddelande (ny användare skapad av administratör)

en: Welcome (awaiting approval)
sv: Välkomstmeddelande (väntar på godkännande)

en: Welcome (no approval required)
sv: Välkomstmeddelande (inget godkännande krävs)

en: Password recovery
sv: Återställ lösenord

en: Account activation
sv: Aktivering av konto

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Account canceled
sv: Konto borttaget

en: Appears in: @bundles
sv: Visas i: @bundles

en: View payments
sv: Visa betalningar

en: Delete payments
sv: Radera betalningar

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
sv: <a href="[site:url]">Gå till startsidan.</a>

en: Admin URL
sv: URL för administratör

en: Configure store settings
sv: Konfigurera butiksinställningar

en: Allows users to update store currency and contact settings.
sv: Tillåter användare att uppdatera butiksvaluta och kontaktinställningar.

en: Administer your store.
sv: Administrera din butik.

en: Configure settings and business rules for your store.
sv: Konfigurera inställningar och regler för din butik.

en: Configure the default currency and display settings.
sv: Konfigurera den förvalda valutan och visningsinställningar.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
sv: Anger gemensamma menyalternativ för modulerna Commerce UI.

en: Default store currency
sv: Butikens standardvaluta

en: Enabled currencies
sv: Aktiverade valutor

en: Shopping cart contents
sv: Varukorgsinnehåll

en: Your shopping cart is empty.
sv: Din varukorg är tom.

en: Created as a shopping cart order.
sv: Skapad som en varukorgsbeställning.

en: Product not available
sv: Vara inte tillgänglig

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
sv: Du måste ange ett giltigt antal att lägga till i varukorgen.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
sv: %title tillagd i <a href="!cart-url">din varukorg</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
sv: Visa ett formulär "Lägg till varukorg" för den hänvisade varan.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
sv: Lägg till några artiklar i din varukorg och försök sedan gå till kassan.

en: Your shopping cart has been updated.
sv: Din varukorg har uppdaterats.

en: Administer checkout
sv: Administrera kassan

en: Complete a purchase through the checkout form.
sv: Slutför en beställning genom beställningsformuläret.

en: Review your order before continuing.
sv: Granska din beställning innan du fortsätter.

en: Checkout complete
sv: Beställning slutförd

en: Completion message
sv: Meddelande vid slutförande

en: '@pane' checkout pane
sv: Kassapanel för "@pane"

en: Checkout pane positions saved.
sv: Positionen för kassaruta är sparad.

en: Checkout pane positions reset.
sv: Återställ positionen för kassaruta.

en: Checkout pane
sv: Kassaruta

en: No panes on this page.
sv: Inga rutor på denna sida.

en: No disabled panes.
sv: Inga inaktiverade rutor.

en: Customer profile
sv: Kundprofil

en: Administer customer profile types
sv: Administrera kundprofiltyper

en: Customer profiles
sv: Kundprofiler

en: Profile types
sv: Profiltyper

en: Add a customer profile
sv: Lägg till en kundprofil

en: Add a new customer profile.
sv: Lägg till en ny kundprofil.

en: Delete a customer profile
sv: Radera en kundprofil

en: Manage customer profile types for your store.
sv: Hantera kundprofiltyper för din butik.

en: Customer UI
sv: Gränssnitt för kunder

en: Profile saved.
sv: Profil sparad.

en: Deleting this profile cannot be undone.
sv: Radering av denna profil kan inte ångras.

en: The profile has been deleted.
sv: Profilen har raderats.

en: The profile could not be deleted.
sv: Profilen kunde inte raderas.

en: Deleted customer profile @profile_id.
sv: Raderade kundprofil @profile_id.

en: The date the profile was created.
sv: Datumet då profilen skapades.

en: Unit price
sv: Enhetspris

en: No line items found.
sv: Inga varuartiklar hittades.

en: Order number
sv: Beställningsnummer

en: The order number displayed to the customer.
sv: Beställningsnumret som visas för kunden.

en: The URL a customer can visit to view the order.
sv: URL:en som kunder kan besöka för att visa beställningen.

en: Order @number
sv: Beställning @number

en: Order saved.
sv: Beställning sparad.

en: Create an order
sv: Skapa en beställning

en: Create a new order.
sv: Skapa en ny beställning.

en: Are you sure you want to delete order @number?
sv: Är du säker på att du vill radera beställning @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
sv: Radering av denna beställning kan inte ångras.

en: Order @number has been deleted.
sv: Beställning @number har raderats.

en: Order @number could not be deleted.
sv: Beställning @number kunde inte raderas.

en: Deleted order @number.
sv: Raderade beställning @number.

en: Enable payment method: @method
sv: Aktivera betalningsmetod: @method

en: No settings for this payment method.
sv: Inga inställningar för denna betalningsmetod.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
sv: %name: Du måste ange ett numeriskt värde för priset.

en: Price textfield
sv: Pristextfält

en: Price with currency
sv: Pris med valuta

en: Product: @sku
sv: Vara: @sku

en: Add product type
sv: Lägg till varutyp

en: Product saved.
sv: Vara sparad.

en: Product: @label
sv: Vara: @label

en: SKU (link)
sv: Artikelnummer (länk)

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
sv: Visa artikelnummer för den hänvisade varan som en länk till dess nodsida.

en: SKU (no link)
sv: Artikelnummer (ingen länk)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
sv: Visa artikelnumret för den hänvisade varan som ren text.

en: Display the title of the referenced product as a link to the node page.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som en länk till nodsidan.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som ren text.

en: No information
sv: Ingen information

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
sv: Format: %time. Datumformatet är YYYY-MM-DD och %timezone är kompensationen av tidszon från UTC. Lämna tomt för att använda tiden för formulärinlägg.

en: Delete this profile
sv: Radera denna profil

en: Transaction @transaction_id
sv: Transaktion @transaction_id

en: Order @order-number
sv: Beställning @order-number

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Currency symbol
sv: Valutatecken

en: Afghan Afghani
sv: Afghansk afghani

en: Argentine Peso
sv: Argentinsk Peso

en: Barbadian Dollar
sv: Barbadisk dollar

en: Bangladeshi Taka
sv: Bangladeshisk taka

en: Øre
sv: Öre

en: Kroner
sv: Kronor

en: Icelandic Króna
sv: Isländska kronor

en: Thai Baht
sv: Thailändska baht

en: Vietnamese Dong
sv: Vietnamesiska dong

en: South African Rand
sv: Sydafrikanska rand

en: To @title
sv: Till @title

en: Created @date
sv: Skapad @date

en: New order
sv: Ny beställning

en: Updated @date
sv: Uppdaterad @date

en: Asc
sv: Stigande

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
sv: Genomförde beställning

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
sv: ID för beställning

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
sv: Beställning

en: Item quantity
sv: Antal artiklar

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
sv: Beställningsnummer

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
sv: Beställningar

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
sv: Spara beställning

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
sv: Beställningshistorik

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
sv: Typ av beställning

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
sv: Betalningstransaktioner

en: %title removed from your cart.
sv: %title har tagits ur din varukorg.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
sv[0]: Varukorg (1 artikel)
sv[1]: Varukorg (@count artiklar)

en: Shopping cart (# items)
sv: Varukorg (# artiklar)

en: You must specify a positive number for the quantity
sv: Du måste ange ett positivt värde för antal

en: You have not placed any orders with us yet.
sv: Du har inte gjort några beställningar hos oss ännu.

en: Administer taxes
sv: Administrera skatter

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
sv: Ange en skattesats för varje skatt som du måste samla in från dina kunder. Skattesatser anges i decimalformat och kan tillämpas på radobjekt via modulen Rules. Förvalda regelkomponenter anges för varje skattesats som specificerar den och kan kommas åt genom att använda den tillämpliga funktionslänken nedan.

en: Manage tax rates and types.
sv: Hantera skattesatser och typer.

en: Tax rates
sv: Skattesatser

en: Manage tax rates.
sv: Hantera skattesatser.

en: Create a new tax rate.
sv: Skapa en ny skattesats.

en: Edit a tax rate.
sv: Redigera en skattesats.

en: Configure component
sv: Konfigurera komponent

en: Tax types
sv: Skattetyper

en: Manage tax types.
sv: Hantera skattetyper.

en: Sales tax
sv: Omsättningsskatt

en: The tax type for this rate.
sv: Skattetypen för denna skattesats.

en: Save tax rate
sv: Spara skattesats

en: Delete tax rate
sv: Ta bort skattesats

en: Tax rate saved.
sv: Skattesats sparad.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
sv: Är du säker på att du vill radera skattesatsen %title?

en: The tax rate %title has been deleted.
sv: Skattesatsen %title har raderats.

en: Save tax type
sv: Spara skattetyp

en: Delete tax type
sv: Radera skattetyp

en: Tax type saved.
sv: Skattetyp sparad.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
sv: Denna skattetyp kan inte raderas, då den inte är angiven i modulen Tax UI.

en: Cannot delete the %title tax type
sv: Kan inte radera skattetypen %title

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
sv: Är du säker på att du vill radera skattetypen %title?

en: The tax type %title has been deleted.
sv: Skattetypen %title har raderats.

en: Deleted tax rate %title.
sv: Raderade skattesats %title.

en: Deleted tax type %title.
sv: Raderade skattetyp %title.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
sv[0]: Det finns en skattesats av denna typ. Den kan inte raderas.
sv[1]: Det finns @count skattesatser av denna typ. De kan inte raderas.

en: Bulgarian lev
sv: Bulgariska lev

en: Remove all products from an order
sv: Tag bort alla varor från en beställning

en: Include tax in this price
sv: Inkludera skatt i priset

en: (Machine name: @type)
sv: (Maskinläsbart namn: @type)

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
sv: Din beställning har nummer [commerce-order:order-number]. Du kan <a href="[commerce-order:url]">se din beställning</a> i ditt kundkonto när du är inloggad.

en: customer profile
sv: kundprofil

en: customer profiles
sv: kundprofiler

en: Continue to next step
sv: Vidare till nästa steg

en: Display an Add to Cart message
sv: Visa ett meddelande för Lägg till i varukorg

en: This product is no longer available.
sv: Denna vara är inte längre tillgänglig.

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
sv: Det finns fel på sidan. Var vänlig kontrollera att fälten är korrekt ifyllda och skicka om formuläret.

en: Price rounding mode
sv: Prisavrundning

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
sv[0]: artikel
sv[1]: artiklar

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 vara
sv[1]: @count varor

en: Configure order settings
sv: Konfigurera inställningar för beställning.

en: Allows users to configure order settings for the store.
sv: Tillåter användare att konfigurera beställningsinställningar för butiken.

en: Selected payment method comparison
sv: Jämförelse av valda betalningsmetoder

en: Please contact us to resolve any issues with your order.
sv: Var vänlig kontakta oss för att lösa eventuella problem med din beställning.

en: The SKU %sku contains invalid characters.
sv: Artikelnumret %sku innehåller ogiltiga tecken.

en: You have entered an invalid product SKU.
sv: Du har angivit ett ogiltigt artikelnummer för vara.

en: Applied tax
sv: Pålagd skatt

en: The tax rate table has been updated properly.
sv: Tabellen med skattesatser har uppdaterats utan problem.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Specify order by
sv: Specificera beställning på

en: Change history
sv: Ändringshistorik

en: Including !title
sv: Inklusive !title
