Drupal Commerce (7.x-1.3) - en to vi translation catalogue (283 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: Reset to defaults
vi: Trả về mặc định

en: delete
vi: xoá

en: Status
vi: Trạng thái

en: Delete
vi: Xóa

en: Operations
vi: Thao tác

en: Transaction ID
vi: Mã giao dịch

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Type
vi: Kiểu

en: List
vi: Danh sách

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: more
vi: thêm

en: Explanation or submission guidelines
vi: Giải thích hoặc hướng dẫn cho bài biết

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Default currency
vi: Tiền tệ mặc định

en: Quantity
vi: Số lượng

en: view
vi: xem

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Links
vi: Các liên kết

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: Display settings
vi: Các thiết lập trình bày

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Message
vi: Thông điệp

en: - None -
vi: - Không -

en: Country
vi: Quốc gia

en: Weight
vi: Độ nặng

en: Link
vi: Liên kết

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Label
vi: Nhãn

en: Save
vi: Lưu

en: Default
vi: Mặc định

en: View
vi: Xem

en: Display
vi: Hiển thị

en: The username %name does not exist.
vi: Tên người dùng %name không tồn tại.

en: Total
vi: Tổng

en: Status:
vi: Trạng thái:

en: ID
vi: Mã

en: Unknown
vi: Không rõ

en: User
vi: Người dùng

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Created
vi: Tạo bởi

en: Are you sure you want to delete %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %title?

en: All
vi: Tất cả

en: Active
vi: Hoạt động

en: Page
vi: Trang

en: Revision ID
vi: ID bản hiệu đính

en: E-mail address
vi: Địa chỉ e-mail

en: Contains
vi: Chứa

en: Success
vi: Thành công

en: configure
vi: cấu hình

en: Price
vi: Giá

en: Customer
vi: Khách hàng

en: Product ID
vi: Mã sản phẩm

en: Amount
vi: Số lượng

en: Add to cart
vi: Thêm vào giỏ hàng

en: Address
vi: Địa chỉ

en: State
vi: Bang

en: Desc
vi: Giảm dần

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: Payment
vi: Thanh toán

en: Payment settings
vi: Thiết lập thanh toán

en: Store
vi: Gian hàng

en: Method
vi: Phương thức

en: January
vi: Tháng 1

en: February
vi: Tháng 2

en: March
vi: Tháng 3

en: April
vi: Tháng 4

en: May
vi: Tháng 5

en: June
vi: Tháng 6

en: July
vi: Tháng 7

en: August
vi: Tháng 8

en: September
vi: Tháng 9

en: October
vi: Tháng 10

en: November
vi: Tháng 11

en: December
vi: Tháng 12

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: Configuration
vi: Cấu hình

en: First name
vi: Tên

en: Last name
vi: Họ

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: Checkout
vi: Thanh toán

en: Empty text
vi: Văn bản trắng

en: Operator
vi: Toán tử

en: Order
vi: Thứ tự

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: You have to specify a valid date.
vi: Bạn phải nhập một ngày hợp lệ.

en: Postal code
vi: Mã bưu điện

en: Title:
vi: Tựa:

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: Full name
vi: Họ và tên

en: Size of textfield
vi: Kích thước của trường dữ liệu bản văn

en: Leave blank for %anonymous.
vi: Để trống cho %anonymous.

en: Pending
vi: Đang treo

en: Switch
vi: Chuyển

en: equals
vi: bằng

en: Select list
vi: Danh sách chọn

en: Info
vi: Thông tin

en: price
vi: giá

en: Taxes
vi: Thuế

en: Product type
vi: Kiểu sản phẩm

en: Site information
vi: Thông tin website

en: Shopping cart
vi: Giỏ hàng

en: Cart
vi: Giỏ hàng

en: Discount
vi: Giảm giá

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Subtotal
vi: Tổng phụ

en: Payment Status
vi: Tình trạng thanh toán

en: Payment method
vi: Phương thức thanh toán

en: Date created
vi: Ngày tạo

en: Completed
vi: Đã hoàn thành

en: Delete product type
vi: Xóa loại sản phẩm

en: Products
vi: Sản phẩm

en: Product types
vi: Loại sản phẩm

en: Total:
vi: Tổng cộng:

en: Orders
vi: Đơn hàng

en: Are you sure you want to delete this transaction?
vi: Bạn có chắc muốn xóa giao dịch này?

en: %title has been deleted.
vi: %title đã được xóa.

en: Review
vi: Duyệt lại

en: Processing
vi: Đang xử lý

en: Complete
vi: Hoàn thành

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Title (link)
vi: Tiêu đề (liên kết)

en: Title (no link)
vi: Tiêu đề (không liên kết)

en: Autocomplete text field
vi: Trường dữ liệu autocomplete

en: Canceled
vi: Đã hủy

en: Rate
vi: Tỷ lệ

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Account blocked
vi: Tài khoản đã bị chặn

en: Administrator
vi: Người quản lý

en: product
vi: sản phẩm

en: From @title
vi: Từ @title

en: Offset
vi: Độ dịch

en: contains
vi: chứa

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Account information
vi: Thông tin tài khoản

en: Account
vi: Tài khoản

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Billing information
vi: Thông tin hóa đơn

en: Company name
vi: Tên công ty

en: Go back
vi: Quay lại

en: Payment method title
vi: Tiêu đề phương thức thanh toán

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: View cart
vi: Xem giỏ hàng

en: Currency code
vi: Mã tiền tệ

en: Payment methods
vi: Các phương thức thanh toán

en: Save and add another
vi: Lưu và tạo mới

en: Base price
vi: Giá gốc

en: Tax
vi: Thuế

en: Profile ID
vi: Mã hồ sơ

en: In the form of WW (01 - 53).
vi: Ở dạng WW (01-53)

en: You have entered an invalid credit card number.
vi: Bạn đã nhập số thẻ tín dụng không hợp lệ.

en: Order status
vi: Trạng thái đơn hàng

en: Card type
vi: Loại thẻ

en: Card owner
vi: Chủ thẻ

en: Card number
vi: Số thẻ

en: Issuing bank
vi: Ngân hàng phát hành

en: Review order
vi: Duyệt lại đơn hàng

en: Checkout settings
vi: Các thiết lập tính tiền

en: Update cart
vi: Cập nhật giỏ hàng

en: Add product
vi: Thêm sản phẩm

en: Update the order status
vi: Cập nhật tình trạng đơn hàng

en: Order settings
vi: Các thiết lập đơn hàng

en: View order
vi: Xem đơn hàng

en: Order state
vi: Trạng thái đơn hàng

en: Select a product
vi: Chọn một sản phẩm

en: products
vi: các sản phẩm

en: Currency settings
vi: Thiết lập tiền tệ

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Delete link
vi: Xóa liên kết

en: Multilingual support
vi: Hỗ trợ đa ngôn ngữ

en: Product SKU
vi: Mã sản phẩm

en: rules
vi: quy tắc

en: Checkout form
vi: Form thanh toán

en: Edit link
vi: Sửa liên kết

en: In the form of CCYYMMDD.
vi: Ở dạng CCYYMMDD.

en: In the form of YYYYMM.
vi: Ở dạng YYYYMM.

en: Created year
vi: Năm tạo ra

en: In the form of YYYY.
vi: Ở dạng YYYY

en: Created month
vi: Tháng tạo ra

en: In the form of MM (01 - 12).
vi: Ở dạng MM (01 - 12).

en: Created day
vi: Ngày tạo

en: In the form of DD (01 - 31).
vi: Ở dạng DD (01 - 31).

en: Created week
vi: Tuần tạo ra

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Edit URL
vi: Chỉnh sửa URL

en: Date changed
vi: Ngày đã được thay đổi.

en: Save and add fields
vi: Lưu và thêm trường

en: Welcome (new user created by administrator)
vi: Chào mừng (người dùng mới được quản trị viên cấp)

en: Welcome (awaiting approval)
vi: Xin chào (đang chờ xét duyệt)

en: Welcome (no approval required)
vi: Xin chào (không cần xét duyệt)

en: Password recovery
vi: Khôi phục mật khẩu

en: Account activation
vi: Kích hoạt tài khoản

en: Account cancellation confirmation
vi: Yêu cầu xác nhận thao tác Xóa Tài khoản

en: Account canceled
vi: Xóa tài khoản

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
vi: <a href="[site:url]">Quay lại trang nhất.</a>

en: Allows users to update store currency and contact settings.
vi: Cho phép người dùng thay đổi cài đặt về tiền tệ và liên hệ.

en: Administer your store.
vi: Quản lí gian hàng.

en: Configure settings and business rules for your store.
vi: Cấu hình các thiết lập cho gian hàng của bạn.

en: Configure the default currency and display settings.
vi: Cấu hình thiết lập đơn vị tiền tệ mặc định và cách trình bày chúng.

en: Default store currency
vi: Tiền tệ mặc định của gian hàng

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
vi: Tiền tệ mặc định của gian hàng sẽ được sử dụng là tiền tệ mặc định cho tất cả các trường giá cả

en: Enabled currencies
vi: Những tiền tệ đang được sử dụng

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
vi: Chỉ những tiền tệ đang được sử dụng sẽ hiển thị cho người dùng khi nhập giá. Tiền tệ mặc định luôn được sử dụng.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
vi: Hóa đơn trong trạng thái này chưa được khách hàng hoàn thành.

en: Shopping cart contents
vi: Sản phẩm có trong giỏ hàng

en: Your shopping cart is empty.
vi: Giỏ hàng của bạn đang trống.

en: Created as a shopping cart order.
vi: Đã tạo hóa đơn mua hàng

en: Product not available
vi: Sản phẩm không có sẵn

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
vi: Bạn phải nhập một số lượng hợp lệ vào giỏ hàng.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
vi: %title đã thêm vào <a href="!cart-url">giỏ hàng</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
vi: Hiển thị form Thêm vào giỏ hàng cho sản phẩm tham chiếu.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
vi: Thêm một số món vào giỏ hàng của bạn và sau đó thử thanh toán.

en: Your shopping cart has been updated.
vi: Giỏ hàng của bạn đã được cập nhật

en: Administer checkout
vi: Quản trị thanh toán

en: Access checkout
vi: Truy cập thanh toán

en: Complete a purchase through the checkout form.
vi: Hoàn tất mua hàng qua form thanh toán

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
vi: Đơn đặt hàng ở trạng thái này đã được khởi tạo nhưng chưa hoàn thành quy trình thanh toán.

en: Checkout: @page
vi: Thanh toán: @page

en: Review your order before continuing.
vi: Duyệt lại đơn hàng trước khi tiếp tục.

en: Checkout complete
vi: Thanh toán đã xong.

en: Configure the settings for a checkout pane.
vi: Cấu hình các thiết lập cho cửa sổ thanh toán.

en: Enable checkout as a multi-step form with customizable checkout pages.
vi: Bật chế độ thanh toán nhiều bước với trang thanh toán có thể tùy chỉnh.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
vi: Thay đổi cho cửa sổ thanh toán sẽ không được lưu cho đến khi bấm nút <em>Lưu cấu hình</em>

en: Customer profile
vi: Hồ sơ khách hàng

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
vi: Thông tin thanh toán và đặt hàng của khách.

en: Customer profiles
vi: Hồ sơ khách hàng

en: Profile types
vi: Loại hồ sơ

en: Add a customer profile
vi: Thêm hồ sơ khách hàng

en: Add a new customer profile.
vi: Thêm hồ sơ khách hàng mới.

en: Manage customer profile types for your store.
vi: Quản lý các loại hồ sơ khách hàng của gian hàng.

en: Order number
vi: Mã đơn hàng

en: Order @number
vi: Đơn hàng @number

en: Create an order
vi: Tạo đơn hàng

en: Create a new order.
vi: Tạo đơn hàng mới.

en: Add a product
vi: Thêm sản phẩm

en: Add a new product for sale.
vi: Tạo thêm sản phẩm cho gian hàng.

en: Manage products types for your store.
vi: Quản lý loại sản phẩm trên gian hàng.

en: Add product type
vi: Thêm loại sản phẩm

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
vi: Tên trình bày cho loại sản phẩm này. Thường thì nó bắt đầu bằng chữ hoa, và chỉ chứa các chữ cái, chữ số và khoảng trống. Tên này phải là duy nhất.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
vi: Mô tả loại sản phẩm này. Văn bản này sẽ hiển thị trên trang <em>Thêm nội dung mới</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
vi: Văn bản sẽ hiển thị ở đầu trang tạo hoặc sửa các sản phẩm thuộc loại này.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
vi: Những sản phẩm bị tắt sẽ không thể thêm vào giỏ hàng và có thể bị ẩn đi trong danh sách quản lý sản phẩm.

en: Save product
vi: Lưu sản phẩm

en: Product saved.
vi: Đã lưu sản phẩm.

en: No information
vi: Không có thông tin

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
vi: Định dạng: %time. Định dạng ngày YYYY-MM-DD và %timezone là múi giờ lệch với giờ UTC.

en: Display path
vi: Hiện đường dẫn

en: Failure
vi: Không thành công

en: Order owner
vi: Chủ đơn hàng

en: Enable and configure payment method rule configurations.
vi: Bật và cấu hình phương thức thanh toán.

en: Before adding a product to the cart
vi: Trước khi thêm sản phẩm vào giỏ hàng

en: Asc
vi: Tăng dần

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
vi: Tùy chỉnh lại form thanh toán và các luật áp dụng cho thanh toán.

en: Current user or role
vi: Người dùng hoặc vai trò hiện thời

en: Manage tax rates and types.
vi: Quản lý thuế và loại thuế.

en: (Machine name: @type)
vi: (Tên máy: @type)

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
vi: Trình duyệt sẽ tự động đưa bạn tới trang thanh toán trực tuyến tại Baokim.vn trong ít giây nữa. Nếu trong 10 giây mà trình duyệt không chuyển tới trang thanh toán, vui lòng nhấn nút dưới đây.

en: Continue to next step
vi: Bước tiếp theo

en: Current user's cart order ID
vi: ID đơn hàng của người dùng hiện thời

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
vi: Nhập mã duy nhất cho sản phẩm này, dùng các chữ cái, chữ số, dấu gạch ngang và dấu gạch dưới. Không dùng dấu phẩy.

en: Filter by names containing
vi: Tên khách hàng có chứa

en: Shopping carts
vi: Giỏ hàng

en: Change history
vi: Lịch sử thay đổi

en: Creation log message
vi: Thông điệp ghi log khi tạo

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
vi: Giải thích về các thay đổi đối với sản phẩm này. Giúp chú thích rõ ràng về các thay đổi diễn ra đối với nó.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
vi: Mặc định là tạo phiên bản mới khi sửa hoặc tạo sản phẩm loại này.
