Commerce Core (7.x-1.4) - en to tr translation catalogue (319 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Transaction ID
tr: İşlem kodu

en: Value
tr: Değer

en: Totals
tr: Toplam

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Currency
tr: Para birimi

en: Default currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Quantity
tr: Miktar

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Display
tr: Gösterim

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: Total
tr: Toplam

en: Status:
tr: Durum:

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: E-mail address
tr: E-posta adresi

en: Contains
tr: İçerir

en: configure
tr: yapılandır

en: Price
tr: Fiyat

en: Customer
tr: Müşteri

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Amount
tr: Miktar

en: Add to cart
tr: Sepete ekle

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment settings
tr: Ödeme ayarları

en: Store
tr: Mağaza

en: Method
tr: Yöntem

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Display title
tr: Görünen başlık

en: SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: First name
tr: Ad

en: Last name
tr: Soyad

en: order
tr: sipariş

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Checkout
tr: Kasa

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Expiration
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Property
tr: Özellik

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: You have to specify a valid date.
tr: Geçerli bir tarih girmelisiniz.

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Title:
tr: Başlık:

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Full name
tr: Tam ad

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Commerce
tr: Ticaret

en: Switch
tr: Değiştir

en: equals
tr: eşittir

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Info
tr: Bilgi

en: Taxes
tr: Vergiler

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: or
tr: ya da

en: Shopping cart
tr: Alışveriş sepeti

en: Cart
tr: Sepet

en: Discount
tr: İndirim

en: Product
tr: Ürün

en: Subtotal
tr: Ara toplam

en: Payment method
tr: Ödeme yöntemi

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: American Express
tr: Amerikan Express

en: Products
tr: Ürünler

en: Total:
tr: Toplam:

en: Orders
tr: Siparişler

en: %title has been deleted.
tr: %title silindi.

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: Last changed
tr: Son değişiklikler

en: Ban
tr: Engelle

en: Processing
tr: İşliyor

en: Complete
tr: Tamam

en: Apply
tr: Uygula

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Canceled
tr: İptal edilenler

en: Add to Cart form
tr: Sepete Ekle formu

en: Rate
tr: Puan

en: Currency Code
tr: Para Birimi Kodu

en: Account blocked
tr: Hesap engellendi

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Host name
tr: Sunucu adı

en: Euro
tr: Avro

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Account information
tr: Hesap bilgisi

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: Billing information
tr: Fatura bilgileri

en: Company name
tr: Şirket adı

en: Go back
tr: Geri dön

en: Payment method title
tr: Ödeme tipi başlığı

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Swedish Krona
tr: İsveç Kronu

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: View cart
tr: Sepeti görüntüle

en: Currency code
tr: Döviz kodu

en: Save profile
tr: Profili kaydet

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Payment methods
tr: Ödeme yöntemleri

en: Are you sure you want to delete this profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Save and add another
tr: Kaydet ve başka ekle

en: Base price
tr: Temel fiyat

en: Tax
tr: Vergi

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: In the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01-53) biçiminde

en: You have entered an invalid credit card number.
tr: Yanlış bir Kredi Kartı numarası girdiniz.

en: Order status
tr: Sipariş durumu

en: Card type
tr: Kart türü

en: Card owner
tr: Kart sahibi

en: Card number
tr: Kart numarası

en: Issuing bank
tr: Veren banka

en: Review order
tr: Siparişi gözden geçir

en: Line item label
tr: Ürün kalemi etiketi

en: Confirm e-mail address
tr: E-posta adresini doğrula

en: Checkout settings
tr: Kasa ayarları

en: Update cart
tr: Sepeti güncelle

en: Add product
tr: Ürün ekle

en: Update the order status
tr: Sipariş durumunu güncelle

en: Order settings
tr: Sipariş seçenekleri

en: View order
tr: Siparişi görüntüle

en: Line items
tr: Ürün kalemleri

en: Currency settings
tr: Para birimi ayarları

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Order total
tr: Sipariş toplamı

en: This will override any other link you have set.
tr: Bu, ayarladığınız diğer tüm bağlantıları geçersiz kılacaktır.

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Multilingual support
tr: Çoklu dil desteği

en: Product SKU
tr: Ürün stok kodu

en: Add a tax rate
tr: Bir vergi oranı gir

en: rules
tr: kurallar

en: Checkout form
tr: Ödeme formu

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: In the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG (yüzyıl, yıl, ay, gün) formatında.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: In the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Payment Method
tr: Ödeme Yöntemi

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: Save and add fields
tr: Kaydet ve alanlar ekle

en: Machine name: @name
tr: Makine adı: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
tr: Hoşgeldiniz (yönetici tarafından oluşturulan yeni kullanıcı)

en: Welcome (awaiting approval)
tr: Hoş geldiniz (onay bekleyen)

en: Welcome (no approval required)
tr: Hoş geldiniz (onay gerektirmeyen)

en: Password recovery
tr: Parola kurtarma

en: Account activation
tr: Hesap etkinleştirme

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Account canceled
tr: Hesap iptal edildi

en: Order type
tr: Sipariş türü

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
tr: <a href="[site:url]">Ön sayfaya dön.</a>

en: Configure store settings
tr: Mağaza ayarlarını yapılandır

en: Allows users to update store currency and contact settings.
tr: Kullanıcıların mağaza para birimini ve iletişim ayarlarını güncellemelerini sağlar.

en: Administer your store.
tr: Mağazanızı yönetin.

en: Configure settings and business rules for your store.
tr: Mağazanız için ayarları ve iş kurallarını yapılandırın.

en: Configure the default currency and display settings.
tr: Varsayılan para birimi ve görünüm ayarlarını yapılandırın.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
tr: Çeşitli Drupal Commerce UI eklentilerinin ortak menü başlıklarını tanımlar.

en: Default store currency
tr: Mağazanın varsayılan para birimi

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
tr: Varsayılan mağaza para birimi bütün fiyat alanları için varsayılan olarak kullanılacak.

en: Enabled currencies
tr: Etkin para birimleri

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
tr: Kullanıcılar fiyat girerken sadece etkin para birimleri gözükecektir. Varsayılan para birimi her zaman etkin olacaktır.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
tr: Bu durumdaki siparişler müşteri tarafından henüz tamamlanmamıştır.

en: Shopping cart contents
tr: Alışveriş sepeti içeriği

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: Created as a shopping cart order.
tr: Alışveriş sepeti siparişi olarak yaratıldı.

en: Product not available
tr: Ürün mevcut değil

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
tr: Sepetinize eklemek için geçerli bir miktar belirtmelisiniz.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
tr: %title <a href="!cart-url">sepetinize</a> eklendi.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
tr: Başvurulan ürün için bir Sepete Ekle formu görüntüle.

en: Specify the View to use in the cart contents pane.
tr: Sepet içeriği bölmesinde kullanmak için görünüm belirtin.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
tr: Sepetinize ürün ekledikten sonra kasaya gitmeyi deneyin.

en: Complete a purchase through the checkout form.
tr: Ödeme formu ile alışverişi tamamlayın.

en: Review your order before continuing.
tr: Devam etmeden önce siparişinizi gözden geçirin.

en: Checkout complete
tr: Ödeme tamamlandı

en: Completion message
tr: Tamamlanma iletisi

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
tr: Ödeme form öğeleri tanımlama modülü kullanarak ödeme sayfaları oluşturun.

en: Customer profile
tr: Müşteri profili

en: Customer profiles
tr: Müşteri profilleri

en: Profile types
tr: Profil türleri

en: Add a customer profile
tr: Bir müşteri profili ekle

en: Add a new customer profile.
tr: Yeni bir müşteri profili ekleyin.

en: Customer UI
tr: Müşteri UI

en: Profile saved.
tr: Profil kaydedildi.

en: Deleting this profile cannot be undone.
tr: Bu profilin silinmesi geri alınamaz.

en: Line item ID
tr: Ürün kalemi ID

en: The unique numeric ID of the line item.
tr: Ürün kaleminin sayısal ID'si

en: The quantity of the line item.
tr: Ürün kaleminin miktarı.

en: The date the line item was created.
tr: Ürün kaleminin oluşturulduğu tarih.

en: The date the line item was last updated.
tr: Ürün kaleminin son güncellendiği tarih.

en: Line item type
tr: Ürün kalemi tipi

en: Order number
tr: Sipariş numarası

en: The date the order was created.
tr: Siparişin oluşturulduğu tarih.

en: Price textfield
tr: Fiyat metin alanı

en: Price with currency
tr: Para birimli fiyat

en: Full product title
tr: Ürünün tam adı

en: Current list item
tr: Şu anki unsur listesi

en: Site-wide settings and other global information.
tr: Site geneli için ayarlar ve diğer genel bilgiler.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin türünü belirtir.

en: The property by which the entity is to be selected.
tr: Nesnenin seçileceği özellik.

en: The property value of the entity to be fetched.
tr: Getirilecek nesnenin özellik değeri.

en: The comparison operator.
tr: Karşılaştırma işleci.

en: No information
tr: Bilgi yok

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Kuwaiti Dinar
tr: Kuveyt Dinarı

en: Romanian Leu
tr: Romanya Levi

en: Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: - Default store currency -
tr: - Standart mağaza para birimi -

en: Before adding a product to the cart
tr: Sepete ürün eklenmeden önce

en: After adding a product to the cart
tr: Sepete ürün eklendikten sonra

en: Asc
tr: Artan

en: Russian Ruble
tr: Rus Rublesi

en: After removing a product from the cart
tr: Sepetten bir ürün silindikten sonra

en: The type of the line item.
tr: Ürün kaleminin tipi.

en: Line item type name
tr: Ürün kalemi tipinin adı

en: Order status title
tr: Sipariş durumu başlığı

en: Payment method short title
tr: Ödeme yöntemi kısa başlığı

en: You have not placed any orders with us yet.
tr: Şimdiye kadar bir sipariş vermediniz.

en: (Machine name: @type)
tr: (Makine adı: @type)

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
tr: Sipariş numaranız [commerce-order:order-number]. Oturum açtığınızda hesabım sayfanızdan <a href="[commerce-order:url]">siparişinizi görebilirsiniz</a>.

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Product display
tr: Ürün görünümü

en: Continue to next step
tr: Bir sonraki adıma devam et

en: The IP address that created this order.
tr: Bu siparişi oluşturan IP adresi.

en: The URL for customers to view the order.
tr: Siparişi görmek isteyen müşteriler için URL.

en: The URL for administrators to view the order.
tr: Siparişi görmek isteyen yöneticiler için URL.

en: Admin view page
tr: Yönetimin izleme sayfası

en: Customer view page
tr: Müşterinin izleme sayfası

en: You have specified an invalid order.
tr: Geçersiz bir sipariş belirttiniz

en: View order form
tr: Sipariş formunu gör

en: Shopping carts
tr: Alışveriş sepetleri

en: Change history
tr: Geçmişi değiştir

en: Including !title
tr: !title dahil

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can view your order on your account page when logged in.
tr: Sipariş numaranız [commerce-order:order-number]. Oturum açtığınızda hesabım sayfanızdan siparişinizi görebilirsiniz.
