Commerce Core (7.x-1.6) - en to pt translation catalogue (1087 entries)

en: Title
pt: Título

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Quantity
pt: Quantidade

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: View
pt: Ver

en: Display
pt: Exibição

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: Updated
pt: Atualizado

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Created
pt: Criado

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Page
pt: Página

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem de registro

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Type name
pt: Nome do tipo

en: Contains
pt: Contendo

en: Success
pt: Sucesso

en: configure
pt: configurar

en: Price
pt: Preço

en: Customer
pt: Cliente

en: Product ID
pt: ID do Produto

en: Amount
pt: Valor

en: Add to cart
pt: Adicionar ao carrinho

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Configurações de pagamento

en: Store
pt: Loja

en: Method
pt: Método

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Mai

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Start date
pt: Data inicial

en: Configuration
pt: Configurações

en: Display title
pt: Exibir título

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Sent
pt: Enviado

en: order
pt: pedido

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Pedido

en: Expiration
pt: Expiração

en: Property
pt: Propriedade

en: Defaults
pt: Padrões

en: You have to specify a valid date.
pt: Você deve digitar uma data válida.

en: Postal code
pt: CEP

en: Title:
pt: Título:

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Full name
pt: Nome completo

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Pending
pt: Pendente

en: Commerce
pt: Comércio

en: Switch
pt: Trocar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: equals
pt: igual

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Info
pt: Informações

en: price
pt: preço

en: Taxes
pt: Taxas

en: Tax rate
pt: Alíquota de Imposto

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Site information
pt: Informações do site

en: or
pt: ou

en: Revision
pt: Revisão

en: Shopping cart
pt: Carrinho

en: Cart
pt: Carrinho

en: Discount
pt: Desconto

en: Product
pt: Produto

en: Payment Status
pt: Status do pagamento

en: Payment method
pt: Método de pagamento

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Delete product type
pt: Apagar tipo de produto

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Orders
pt: Pedidos

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt: Você tem certeza que deseja apagar essa transação?

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: Last changed
pt: Última alteração

en: Review
pt: Revisão do pedido

en: Ban
pt: Banir

en: Processing
pt: Processando

en: Complete
pt: Concluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Add to Cart form
pt: Formulário para adicionar ao carrinho de compras

en: Rate
pt: Avaliar

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: Account blocked
pt: Conta bloqueada

en: Administrator
pt: Administrador

en: product
pt: produto

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: From @title
pt: De @title

en: Offset
pt: Deslocamento

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Account information
pt: Informações da conta

en: Account
pt: Conta

en: Data
pt: Dados

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadense

en: Fee
pt: Taxa

en: Billing information
pt: Informações de cobrança

en: Company name
pt: Empresa

en: Go back
pt: Voltar

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Japanese Yen
pt: Iene Japonês

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt: Forinte Húngaro

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neo Zelandês

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Singapore Dollar
pt: Dólar Singaporense

en: Create @name
pt: Criar @name

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: Save profile
pt: Salvar perfil

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: VAT
pt: IVA

en: Total paid
pt: Total pago

en: Payment methods
pt: Métodos de Pagamento

en: Are you sure you want to delete this profile?
pt: Você tem certeza que deseja apagar esse perfil?

en: Save and add another
pt: Salvar e adicionar outro

en: Base price
pt: Preço base

en: Tax
pt: Imposto

en: Profile ID
pt: ID do perfil

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Creator
pt: Criador

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: Order status
pt: Situação do pedido

en: Card type
pt: Tipo de cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: Review order
pt: Revisar pedido

en: Line item label
pt: Rótulo do item da fatura

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar endereço de e-mail

en: Checkout settings
pt: Configurações do checkout

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: Add product
pt: Adicionar produto

en: Add line item
pt: Adicionar um item de fatura

en: Line item removed.
pt: Item da fatura removido.

en: Update the order status
pt: Atualizar o status do pedido

en: Order settings
pt: Configurações do pedido

en: View order
pt: Ver pedido

en: Line items
pt: Itens da fatura

en: Order state
pt: Estado do pedido

en: Select a product
pt: Selecione um produto

en: products
pt: produtos

en: Line Item
pt: Item de Fatura

en: Yen
pt: Iene

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Para
pt: Pará

en: Currency settings
pt: Configurações de moeda

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Created by
pt: Criado por

en: Created on
pt: Criado em

en: Owner ID
pt: Código do Proprietário

en: Order total
pt: Total do pedido

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Proceed to payment
pt: Ir para o pagamento

en: Product SKU
pt: SKU do Produto

en: Add a tax rate
pt: Adicionar alíquota de imposto

en: rules
pt: regras

en: Checkout form
pt: Formulário de pagamento

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: Remote ID
pt: ID remoto

en: Line item
pt: Item da fatura

en: Date updated
pt: Data atualizada

en: Security code
pt: Código de segurança

en: The user who created the transaction.
pt: O usuário que criou a transação.

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Dollar
pt: Dólar

en: Pound
pt: Libra Esterlina

en: Link this field to
pt: Linkar este campo para

en: Entities
pt: Entidades

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: Save and add fields
pt: Salvar e adicionar campos

en: Machine name: @name
pt: Nome no sistema: @name

en: Welcome (new user created by administrator)
pt: Boas-vindas (novo usuário criado pelo administrador)

en: Welcome (awaiting approval)
pt: Boas-vindas (aguardando aprovação)

en: Welcome (no approval required)
pt: Boas-vindas (sem aprovação requerida)

en: Password recovery
pt: Recuperar senha

en: Account activation
pt: Ativação de conta

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento da conta

en: Account canceled
pt: Conta cancelada

en: Order type
pt: Tipo do pedido

en: View payments
pt: Ver pagamentos

en: Delete payments
pt: Apagar pagamentos

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site:url]">Voltar à página inicial.</a>

en: Admin URL
pt: URL da administração

en: Configure store settings
pt: Configurar opções da loja

en: Allows users to update store currency and contact settings.
pt: Possibilita a alteração de moeda e opções de contato.

en: Cent
pt: Centavo

en: Administer your store.
pt: Gerenciar sua loja.

en: Configure settings and business rules for your store.
pt: Configurar opções e regras de negócio para sua loja.

en: Configure the default currency and display settings.
pt: Configurar a moeda padrão e as opções de visualização.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
pt: Define itens de menu comuns aos vários módulos Commerce UI.

en: Default store currency
pt: Moeda padrão da loja

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
pt: A moeda padrão da loja será usada como padrão para todos os campos de preço.

en: Enabled currencies
pt: Moedas ativas

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
pt: Somente moedas habilitadas serão visíveis para os usuários ao informar preços. A moeda padrão sempre será habilitada.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
pt: Pedidos neste estágio não foram finalizados pelo cliente ainda.

en: Shopping cart contents
pt: Conteúdo do carrinho de compras

en: Your shopping cart is empty.
pt: Seu carrinho de compras está vazio.

en: Created as a shopping cart order.
pt: Criado como um pedido do carrinho de compras.

en: Product not available
pt: Produto não disponível

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
pt: Você deve especificar uma quantidade válida para adicionar ao carrinho de compras.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
pt: %title foi adicionado ao <a href="!cart-url">seu carrinho</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
pt: Mostrar um formulário de "Adicionar ao Carrinho" para o produto referenciado.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
pt: Implementa o sistema do carrinho de compras e os recursos de adicionar ao carrinho.

en: Cart contents View
pt: A view do conteúdo do carrinho

en: Add some items to your cart and then try checking out.
pt: Adicione alguns itens ao seu carrinho e tente finalizar o pedido.

en: Your shopping cart has been updated.
pt: Seu carrinho de compras foi atualizado.

en: Administer checkout
pt: Administrar checkout

en: Access checkout
pt: Acessar checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
pt: Finalize uma compra através do formulário de pagamento.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
pt: Pedidos neste estado começaram mas não concluiram o processo de compra

en: Checkout: @page
pt: Finalização: @page

en: Review your order before continuing.
pt: Revise seu pedido antes de continuar.

en: Checkout complete
pt: Pedido concluído

en: Completion message
pt: Mensagem de conclusão

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
pt: Construir as suas páginas de checkout com elementos definidos pelos módulos.

en: Configure the settings for a checkout pane.
pt: Configurar o painel de fechamento de pedido.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
pt: As mudanças feitas nos painéis de fechamento do pedido não serão salvas até que o botão <em>Salvar configuração</em> seja clicado.

en: Checkout pane positions reset.
pt: Resetar a posição dos paineis.

en: Checkout pane
pt: Painel de Checkout

en: No panes on this page.
pt: Nenhum painel nessa página.

en: No disabled panes.
pt: Nenhum painel desabilitado.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
pt: Estas configurações são comuns a todos painéis de fechamento do pedido e afetam suas aparências no formulário de fechamento do pedido.

en: Checkout form fieldset display
pt: Exibição do fieldset no formulário de checkout

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
pt: Mostre esse painel em um conjunto de campos recolhido.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
pt: Incluir esse painel na Revisão do pedido

en: Checkout pane configuration
pt: Configuração do painel de pagamento

en: These settings are specific to this checkout pane.
pt: Estas configurações são específicas deste painel de fechamento do pedido.

en: Checkout pane saved.
pt: Painel de fechamento do pedido salvo.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
pt: A finalização de seu pedido foi cancelada e será continuada quando você estiver pronto.

en: Customer profile
pt: Perfil do cliente

en: Administer customer profile types
pt: Administrar tipos de perfis dos clientes

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
pt: Possibilita que usuários adicionem tipos de perfil de cliente e configurem seus campos.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
pt: O perfil utilizado para coletar informações de cobrança no checkout e nos formulários de pedido.

en: Customer profile @profile_id
pt: Perfil de cliente @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
pt: Perfis individuais de clientes podem ter campos diferentes atribuído a cada um deles

en: Customer profiles
pt: Perfis de clientes

en: Profile types
pt: Tipos de perfil

en: Add a customer profile
pt: Adicionar um perfil de cliente

en: Add a new customer profile.
pt: Adicionar um novo perfil de cliente.

en: Delete a customer profile
pt: Apagar um perfil de cliente

en: Manage customer profile types for your store.
pt: Gerenciar tipos de perfis de clientes para a sua loja.

en: Profile saved.
pt: Perfil salvo.

en: Deleting this profile cannot be undone.
pt: A exclusão deste perfil não pode ser desfeita.

en: The profile has been deleted.
pt: O perfil foi apagado.

en: The profile could not be deleted.
pt: O perfil não pôde ser apagado.

en: Deleted customer profile @profile_id.
pt: O perfil de cliente @profile_id foi excluído.

en: There are no customer profile types yet. <a href="@link">Add profile type</a>.
pt: Não existe nenhum tipo de perfil de cliente ainda. <a href="@link">Adicionar Tipo de Perfil</a>.

en: Commerce Customer Profile
pt: Perfil de Clientes do Commerce

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
pt: Perfis de Clientes que contém endereços e outras informações do cliente.

en: The unique internal identifier of the profile.
pt: O identificador interno único do perfil.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
pt: Relaciona o perfil ao usuário proprietário do perfil.

en: Whether or not the profile is active.
pt: Determina se o perfil está ou não ativo.

en: The date the profile was created.
pt: A data em que o perfil foi criado.

en: The date the profile was last updated.
pt: A data em que o perfil foi atualizado pela última vez.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
pt: Fornece um link para a view administrativa do perfil.

en: Provide a simple link to edit the profile.
pt: Fornece um link simples para editar o perfil.

en: Provide a simple link to delete the profile.
pt: Fornece um link simples para excluir o perfil.

en: Link this field to the profile's administrative view page
pt: Linkar esse campo à página da view administrativa do perfil

en: Line item ID
pt: ID do item da fatura

en: The internal numeric ID of the line item.
pt: O ID interno numérico do item da fatura.

en: The human readable name of the line item type.
pt: O nome do tipo do item da fatura.

en: The label displayed with the line item.
pt: O rótulo exibido com o item da fatura.

en: Tokens related to individual line items.
pt: Tokens relacionados com itens de linha individuais.

en: The unique numeric ID of the line item.
pt: O ID numérico único do item de fatura.

en: The quantity of the line item.
pt: O montante do item da fatura.

en: Short descriptive label for the line item
pt: Breve rótulo descritivo para o item da fatura

en: Quantity associated with this line item
pt: Montante associado a este item da fatura

en: Administer line item types
pt: Administrar tipos de item de linha

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Display the line items via a default View.
pt: Mostra os itens de fatura através de uma View padrão.

en: Line item manager
pt: Gerenciador de item de fatura

en: No line items found.
pt: Nenhum item de fatura encontrado.

en: Manage line item types for your store.
pt: Gerenciar tipos de item de fatura para sua loja

en: Commerce Line Item
pt: Item de Fatura do Commerce

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
pt: Seleciona os links que você quer que apareça logo abaixo do resumo.

en: Line item type
pt: Tipo de item de fatura

en: The internal numeric ID of the order.
pt: O ID numérico interno do pedido.

en: Order number
pt: Número do pedido

en: The order number displayed to the customer.
pt: O número do pedido mostrado ao cliente.

en: View URL
pt: Vizualizar URL

en: The URL a customer can visit to view the order.
pt: A URL que um cliente pode acessar para visualizar o pedido.

en: The URL of the order's administrative view page.
pt: A URL da página de visualização administrativa do pedido.

en: The URL of the order's edit page.
pt: A URL da página de edição do pedido.

en: The date the order was created.
pt: A data em que o pedido foi criado.

en: Creator ID
pt: ID do criador

en: Tokens related to individual orders.
pt: Tokens relacionados a pedidos individuais.

en: The unique numeric ID of the order.
pt: A ID numérica única do pedido.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
pt: Pedidos nesta situação foram cancelados por alguma ação de usuário.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
pt: Pedidos nesta situação foram criados e estão esperando novas ações.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
pt: Os pedidos neste estado foram concluídos no que diz respeito ao cliente.

en: Order @number
pt: Pedido @number

en: Order saved.
pt: Pedido salvo.

en: Create an order
pt: Criar um pedido

en: Create a new order.
pt: Criar um novo pedido.

en: Create a new order for the specified user.
pt: Criar um novo pedido para o usuário especificado.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
pt: Opções gerais de configuração do pedido, campos e displays.

en: Defines the Order entity and associated features.
pt: Define a entidade do pedido e características associadas.

en: Order UI
pt: Pedido UI

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
pt: Expõe o UI padrão para pedidos através do formulário de edição e Views padrões do pedido.

en: Are you sure you want to delete order @number?
pt: Tem certeza de que deseja apagar o pedido @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
pt: A remoção desse pedido não pode ser desfeita.

en: Order @number has been deleted.
pt: Pedido @number foi apagado.

en: Order @number could not be deleted.
pt: Pedido @number não pôde ser excluído.

en: Deleted order @number.
pt: Pedido @number apagado.

en: Order creation help text
pt: Texto de ajuda para criação de pedido

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
pt: Fornecer uma messagem de ajuda opcional para ser mostrada acima do formulário de pedido.

en: Order placed in the store.
pt: Pedido lançado na loja.

en: The unique internal identifier of the order.
pt: O identificador interno único do pedido.

en: The unique customer facing number of the order.
pt: O número do pedido visto pelo cliente.

en: The workflow status of the order.
pt: O status do fluxo de trabalho do pedido.

en: The date the order was last updated.
pt: A data em que o pedido foi atualizado pela última vez.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
pt: Fornece um link simples para a visão do administrador do pedido.

en: Provide a simple link to edit the order.
pt: Fornece um link simples para editar o pedido.

en: Provide a simple link to delete the order.
pt: Fornece um link simples para apagar o pedido.

en: Select available payment methods for an order
pt: Selecionar métodos de pagamentos para um pedido

en: Enable payment method: @method
pt: Habilitar método de pagamento: @method

en: No settings for this payment method.
pt: Sem configurações para este método de pagamento.

en: Off-site payment redirect
pt: Redirecionamento de pagamento Off-site

en: Payment UI
pt: UI de Pagamento

en: There are no active payment methods.
pt: Não há nenhum método de pagamento ativo.

en: There are no disabled payment methods.
pt: Não há nenhum método de pagamento desabilitado.

en: The receipt of a payment transaction.
pt: O recibo da transação de pagamento.

en: The unique internal identifier of the transaction.
pt: O identificador interno único da transação.

en: The date the transaction was created.
pt: A data que a transação foi criada.

en: The payment method of the transaction.
pt: O método de pagamento da transação.

en: The amount of the transaction.
pt: O valor da transação.

en: The currency of the transaction.
pt: A moeda da transação.

en: The message associated with the transaction.
pt: A mensagem associada com a transação.

en: The status of this transaction.
pt: O status desta transação.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
pt: Esse campo armazena os preços para produtos, consistindo de uma quantia e uma moeda.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
pt: %name: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: Price textfield
pt: Campo de texto de preço

en: Price with currency
pt: Preço com moeda

en: Defines the price field and a price alteration system.
pt: Define o campo de preço e o sistema de alteração de preço.

en: The internal numeric ID of the product.
pt: O ID numérico interno do produto.

en: The human readable product SKU.
pt: O SKU legível do produto.

en: The title of the product.
pt: O título do produto.

en: The URL of the product's edit page.
pt: A URL da página de edição do produto.

en: The date the product was created.
pt: A data em que o produto foi criado.

en: The unique ID of the product creator.
pt: O ID único do criador do produto.

en: The creator of the product.
pt: O criador do produto.

en: Tokens related to individual products.
pt: Tokens relacionado a produtos individuais.

en: The date the product was last updated.
pt: A data em que o produto foi atualizado pela última vez.

en: Admin display
pt: Exibição administrativa

en: Product module SKU form element
pt: Elemento SKU do formulário do módulo de Produto

en: Product module title form element
pt: Elemento Título do formulário do módulo de Produto

en: The human readable identifier of the product
pt: O identificador legível do produto

en: Full product title
pt: Título completo do produto

en: Administer product types
pt: Administrar os tipos de produtos

en: commerce_product autocomplete
pt: commerce_product auto-completar

en: Product: @sku
pt: Produto: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
pt: Tipos de produtos individuais podem ter diferentes campos anexados a eles.

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Add a new product for sale.
pt: Adicionar um novo produto para venda.

en: Manage products types for your store.
pt: Gerenciar tipos de produtos para a sua loja.

en: Add product type
pt: Adicionar tipo de produto

en: A basic product type.
pt: Um tipo de produto basico.

en: Defines the Product entity and associated features.
pt: Define a entidade do produto e recursos associados.

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
pt: Expõe uma UI padrão para Produtos através dos formulários de edição e Views padrões.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
pt: O nome legível por humanos deste tipo de produto. É recomendável inicie com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços. Esse nome tem que ser único.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
pt: O nome legível por máquina deste tipo de produto. Esse nome deve ser único e conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
pt: Descreva este tipo de produto. O texto será exibido na página <em>Adicionar novo conteúdo</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
pt: Esse texto será mostrado no topo da página quando produtos deste tipo forem criados ou editados.

en: Save product type
pt: Salvar tipo de produto

en: Product type saved.
pt: Tipo de produto salvo.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o tipo de produto %name?

en: The product type %name has been deleted.
pt: O tipo de produto %name foi apagado.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
pt: Produtos desabilitados não podem ser adicionados ao carrinho de compras e podem ser que fiquem escondidos em listas administrativas de produtos.

en: Save product
pt: Salvar produto

en: Product saved.
pt: Produto salvo.

en: %title could not be deleted.
pt: %title não pode ser apagado.

en: Deleted product type %name.
pt: Tipo de produto %name apagado.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
pt: Produto %title (SKU: @sku) excluído.

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de produto. Acesse a <a href="@create-product-type">página de criação de tipos de produtos</a> para adicionar um novo tipo de produto.

en: No product types have been created yet for you to use.
pt: Ainda não foi criado nenhum tipo de produto para você usar.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
pt: Ainda não há nenhum tipo de produto.  <a href="@link">Adicionar tipo de produto</a>.

en: Products from the store.
pt: Produtos da loja.

en: The unique internal identifier of the product.
pt: O identificar interno único do produto.

en: The unique human-readable identifier of the product.
pt: O identificador único do produto legível por humanos.

en: The human-readable name of the type of the product.
pt: O nome legível por humanos do tipo de produto.

en: The title of the product used for administrative display.
pt: O título do produto utilizado para a exibição administrativa.

en: Product creator
pt: Criador do produto

en: Whether or not the product is active.
pt: Se o produto está ou não ativo.

en: Provide a simple link to edit the product.
pt: Fornece um link simples para editar o produto.

en: Provide a simple link to delete the product.
pt: Fornece um link simples para apagar o produto.

en: Product: @label
pt: Produto: @label

en: Field from a referenced product.
pt: Campo de um produto referenciado.

en: Product reference
pt: Referência de Produto

en: Product types that can be referenced
pt: Tipos de produtos que podem ser referenciados

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
pt: Se nenhum dos tipos são selecionados então qualquer tipo de produto pode ser referenciado.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
pt: %name: você especificou um produto inválido para este campo de referência.

en: SKU (no link)
pt: SKU (sem link)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
pt: Mostra o SKU do produto referenciado como texto simples.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
pt: Mostra o título do produto referenciado como texto simples.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
pt: Mostra a lista de produtos referenciáveis em um campo de texto com auto-completar.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
pt: Referencia um produto e o mostra seu SKU como rótulo.

en: Referenced product
pt: Produto referenciado

en: Product Reference
pt: Referência de Produto

en: Defines a product reference field and default display formatters.
pt: Define um campo de referência de produto e formatadores padrões de display.

en: Current list item
pt: Item da lista atual

en: Site-wide settings and other global information.
pt: Configurações e outras informações globais que afetam todo o site.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
pt: Especifica o tipo de entidade que deve ser buscada.

en: The property by which the entity is to be selected.
pt: A propriedade pela qual a entidade será selecionada.

en: The property value of the entity to be fetched.
pt: O valor da propriedade da entidade a ser buscada.

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: No information
pt: Nenhuma informação

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato de data é AAAA-MM-DD e o fuso horário em relação ao UTC é %timezone. Deixe em branco para usar a hora de envio do formulário.

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Customer profile reference
pt: Referência de Perfis de Clientes

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
pt: %name: você especificou um perfil de cliente inválido para este campo de referência.

en: Customer profile display
pt: Display do Perfil do Cliente

en: Display the customer profile.
pt: Exibir o perfil do cliente.

en: Customer profile manager
pt: Gerenciador do perfil de cliente

en: @profile: User @user
pt: @profile: Usuário @user

en: Delete this profile
pt: Apagar este perfil

en: Profile @profile_id
pt: Perfil @profile_id

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
pt: Nenhum tipo de perfil de cliente que possa ser usado foi habilitado ainda.

en: The current status of the order.
pt: O status atual do pedido.

en: Administer payments
pt: Administrar pagamentos

en: Use the button below to proceed to the payment server.
pt: Use o botão abaixo para seguir para o servidor de pagamento.

en: Failure
pt: Falhou

en: Remote status
pt: Status remoto

en: Transaction @transaction_id
pt: Transação @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
pt: Infelizmente, seu pagamento não foi aceito pelo servidor de pagamento. Por favor confira se suas informações estão corretas e tente novamente.

en: Payment terminal: @title
pt: Terminal de pagamento: @title

en: Add payment
pt: Adicionar pagamento

en: No payment methods available to add payments.
pt: Não há nenhum método de pagamento disponível para que pagamentos possam ser adicionados.

en: Payment transaction created.
pt: Transação de pagamento criada.

en: Payment transaction deleted.
pt: Transação de pagamento apagada.

en: The payment transaction could not be deleted.
pt: A transação de pagamento não pôde ser apagada.

en: Deleted payment transaction @transaction.
pt: Transação de pagamento @transaction apagada.

en: The unique internal identifier of the associated order.
pt: O identificador interno exclusivo associado ao pedido.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
pt: O identificador remoto desta transação no provedor de pagamentos.

en: The status of this transaction at the payment provider.
pt: O status desta transação no provedor de pagamento.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: The date the transaction was last changed.
pt: A data que a transação foi modificada pela última vez.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
pt: Fornece um link simples para apagar a transação de pagamento.

en: Display all the available operations links for the transaction.
pt: Mostra todos os links de operações disponíveis para a transação.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
pt: Mostra o total da transação e informações do saldo do pedido para todas as transações na View.

en: Order balance
pt: Saldo do Pedido

en: Total paid (@currency_code)
pt: Total pago (@currency_code)

en: Currency formatted amount
pt: Montante formatado de acordo com a moeda

en: Raw amount
pt: Montante bruto

en: Three letter code
pt: Código de três letras

en: Numeric code
pt: Código Numérico

en: Currency symbol
pt: Símbolo da moeda

en: Display the payment method using the following title
pt: Mostra o métido de pagamento usando o seguinte título

en: The full administrative title of the payment method
pt: O título administrativo completo do método de pagamento

en: A short version of the title safe to display to all
pt: Uma versão curta do título segura para mostrar para todos

en: Status icon
pt: Ícone de Status

en: Status title
pt: Título do status

en: Raw status
pt: Status bruto

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
pt: Especificar um valor numérico para subtrair do preço.

en: Formatted amount
pt: Montante formatado

en: Afghan Afghani
pt: Afghani Afegão

en: Netherlands Antillean Guilder
pt: Guilder das Antilhas Holandesas

en: Angolan Kwanza
pt: Kwanza Angolano

en: Argentine Peso Moneda Nacional
pt: Peso Argentino Moneda Nacional

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: New Manat
pt: Novo Manat

en: Barbadian Dollar
pt: Dólar de Barbados

en: Bahraini Dinar
pt: Dinar do Bahrein

en: Burundian Franc
pt: Franco do Burundi

en: Centime
pt: Cêntimo

en: Franc
pt: Franco

en: Bermudan Dollar
pt: Dólar das Bermudas

en: Brunei Dollar
pt: Dólar de Brunei

en: Bolivian Boliviano
pt: Boliviano da Bolívia

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Bhutanese Ngultrum
pt: Ngultrum do Butão

en: Botswanan Pula
pt: Pula Botsuano

en: Thebe
pt: Tebe

en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

en: Congolese Franc
pt: Franco Congolês

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Cuban Convertible Peso
pt: Peso Cubano Convertível

en: Cuban Peso
pt: Peso Cubano

en: Cape Verdean Escudo
pt: Escudo Cabo-verdiano

en: Djiboutian Franc
pt: Franco do Djibuti

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Algerian Dinar
pt: Dinar Argelino

en: Egyptian Pound
pt: Libra Egípcia

en: Eritrean Nakfa
pt: Nakfa de Eritréia

en: Ethiopian Birr
pt: Birr da Etiópia

en: Fijian Dollar
pt: Dólar das Ilhas Fiji

en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Malvinas

en: Penny
pt: Centavo

en: British Pound Sterling
pt: Libra Esterlina Britânica

en: Ghanaian Cedi
pt: Cedi de Gana

en: Guinean Franc
pt: Franco Guineense

en: Guatemalan Quetzal
pt: Quetzal da Guatemala

en: Guyanaese Dollar
pt: Dólar da Guiana

en: Honduran Lempira
pt: Lempira Hondurenha

en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

en: Haitian Gourde
pt: Gourde do Haiti

en: Forint
pt: Florim

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupiah da Indonésia

en: New Shekels
pt: Novos Shekels

en: Indian Rupee
pt: Rúpia Indiana

en: Rupee
pt: Rúpia

en: Icelandic Króna
pt: Coroa Islandesa

en: Jamaican Dollar
pt: Dólar Jamaicano

en: Jordanian Dinar
pt: Dinar Jordanian

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim Queniano

en: Shilling
pt: Xelim

en: Comorian Franc
pt: Franco das Comores

en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar do Kuwait

en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Cayman

en: Lebanese Pound
pt: Libra Libanesa

en: Sri Lanka Rupee
pt: Rúpia de Sri Lanka

en: Liberian Dollar
pt: Dólar Liberiano

en: Lithuanian Litas
pt: Litas da Lituânia

en: Libyan Dinar
pt: Dinar da Líbia

en: Myanma Kyat
pt: Kyat de Mianmar

en: Mongolian Tugrik
pt: Tugrik da Mongólia

en: Macanese Pataca
pt: Pataca Macaense

en: Mauritanian Ouguiya
pt: Ouguiya da Mauritânia

en: Maltese Pound
pt: Libra Maltesa

en: Mauritian Rupee
pt: Rúpia de Maurícios

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Mozambican Metical
pt: Metical de Moçambique

en: Namibian Dollar
pt: Dólar da Namíbia

en: Nigerian Naira
pt: Naira da Nigéria

en: Nepalese Rupee
pt: Rúpia do Nepal

en: Panamanian Balboa
pt: Balboa Panamenho

en: Peruvian Nuevo Sol
pt: Nuevo Sol Peruano

en: Papua New Guinean Kina
pt: Papua Nova Guiné Kina

en: Philippine Peso
pt: Peso das Filipinas

en: Pakistani Rupee
pt: Rúpia Paquistanesa

en: Paraguayan Guarani
pt: Guarani Paraguaio

en: Rhodesian Dollar
pt: Dólar Rhodesiano

en: Romanian Leu
pt: Leu Romeno

en: Serbian Dinar
pt: Dinar Sérvio

en: Saudi Riyal
pt: Riyal da Arábia Saudita

en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Seychellois Rupee
pt: Rupia de Seychelles

en: Old Sudanese Dinar
pt: Antigo Dinar Sudanês

en: Saint Helena Pound
pt: Libra de Santa Helena

en: Sierra Leonean Leone
pt: Leone de Serra Leoa

en: Somali Shilling
pt: Xelim da Somália

en: Surinamese Dollar
pt: Dólar do Suriname

en: Syrian Pound
pt: Libra Síria

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Tunisian Dinar
pt: Dinar da Tunísia

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidade e Tobago

en: New Taiwan Dollar
pt: Novo Dólar Taiwanês

en: New Dollar
pt: Novo Dólar

en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

en: Ugandan Shilling
pt: Xelim de Uganda

en: United States Dollar
pt: Dólar Americano

en: Uruguayan Peso
pt: Peso Uruguaio

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
pt: Bolívar Fuerte Venezuelano

en: Vietnamese Dong
pt: Dong Vietnamita

en: Samoan Tala
pt: Tala Samoano

en: CFA Franc BEAC
pt: Franco CFA BEAC

en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar do Leste do Caribe

en: CFA Franc BCEAO
pt: Franco CFA BCEAO

en: CFP Franc
pt: Franco CFP

en: Yemeni Rial
pt: Rial Iemenita

en: South African Rand
pt: Rand Sul Africano

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
pt: Mostrar um widget de campo de texto para quantidade no formulário de adicionar ao carrinho.

en: Default quantity
pt: Quantidade padrão

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
pt: Você deve informar um valor numérico positivo como quantidade padrão.

en: Quantity widget: !status
pt: Widget de quantidade: !status

en: Default quantity: @quantity
pt: Quantidade padrão: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
pt: Mostar um formulário de Adicionar ao Carrinho para o produto.

en: Customer profile type that can be referenced
pt: Tipos de perfis de clientes que podem ser referenciados

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
pt: Define a Entidade de Clientes com integração ao Address Field.

en: Related customer profile reference field
pt: Campo de referência à perfis de clientes relacionados

en: The human readable name of the order type.
pt: O nome legível do tipo de pedido.

en: The unique ID of the order owner.
pt: A ID única do proprietário do pedido.

en: The owner of the order.
pt: O proprietário do pedido.

en: Owned by @name
pt: Propriedade de @name

en: Created @date
pt: Criado em @date

en: New order
pt: Novo pedido

en: Updated @date
pt: Atualizado em @date

en: Update log message
pt: Mensagem para o registro de atualizações

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
pt: Forneça uma explicação das modificações que você está fazendo. Isso proverá um registro para auditar atualizações para este pedido.

en: Owned by
pt: Pertence a

en: Order contact e-mail
pt: Email do pedido para contato

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
pt: Se deixado em branco, o padrão será o email da conta do proprietário. Usado para comunicações relacionadas ao pedido.

en: Create new revision on update
pt: Criar nova revisão ao atualizar

en: The type of the order.
pt: O tipo do pedido.

en: Order owner
pt: Proprietário do pedido

en: Allows users to view the payments made to an order.
pt: Permite que usuários vejam os pagamentos feitos a um pedido.

en: Create payments
pt: Criar pagamentos

en: Allows users to create new payments for orders.
pt: Permite que usuários possam criar novos pagamentos para pedidos.

en: Update payments
pt: Atualizar pagamentos

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
pt: Permite que usuários apaguem pagamentos nos pedidos que eles podem acessar.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
pt: Habilita e configura regras para método de pagamento.

en: You have entered an expired credit card.
pt: Você informou um cartão de crédito expirado.

en: You have entered an invalid card security code.
pt: Você informou um código de segurança inválido.

en: Your have entered an invalid start date.
pt: Você informou uma data inicial inválida.

en: You have entered an invalid issue number.
pt: Você informou um número de emissão inválido.

en: Example payment
pt: Pagamento de exemplo

en: Demonstrates complete payment during checkout and serves as a development example.
pt: Demonstra um pagamento completo durante o checkout e serve como um exemplo para desenvolvimento.

en: This is a demonstration field coded to fail validation for single character values.
pt: Esse é um campo de demonstração predefinido para não passar na validação para valores com um único caractere.

en: You must enter a name two or more characters long.
pt: Você tem que informar um nome com dois ou mais caracteres.

en: Payment Method Example
pt: Método de Pagamento Exemplo

en: Provides an example payment method for testing and development.
pt: Fornece um exemplo de médoto de pagamento para teste e desenvolvimento.

en: - Default store currency -
pt: -Moeda padrão da loja-

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
pt: A moeda definida para este preço não está habilitada. Se você mudar isso agora, você não poderá desfazer essa definição.

en: Allows users to configure product types and their fields.
pt: Permite que usuários possam configurar tipos de produtos e seus campos.

en: Display all the available operations links for the product.
pt: Mostra todos os links de operações disponíveis para o produto.

en: User's shopping cart order
pt: Pedido do carrinho de compras do usuário

en: The shopping cart order belonging to the current user.
pt: O pedido do carrinho de compras pertencente ao usuário atual.

en: Before adding a product to the cart
pt: Antes de adicionar um produto ao carrinho

en: After adding a product to the cart
pt: Depois de adicionar um produto ao carrinho

en: Shopping cart order
pt: Pedido do carrinho de compras

en: Product line item
pt: Item de fatura produto

en: Unchanged product line item
pt: Item de fatura de produto, sem modificações

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
pt: O ID único do usuário ao qual pertence o perfil do cliente.

en: The user the customer profile belongs to.
pt: O usuário ao qual o perfil de cliente pertence.

en: Add an amount to the unit price
pt: Adicionar um valor ao preço unitário

en: Administer line items
pt: Administrar itens de fatura

en: The internal numeric ID of the transaction.
pt: A ID interna numérica única da transação.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
pt: A ID única do usuário quem criou a transação.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
pt: A ID única do pedido a qual a transação pertence.

en: The order the transaction belongs to.
pt: O pedido o qual a transação pertence.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
pt: Não é necessária configuração. O preço original será mostrado assim como o carregado.

en: Display the original price as loaded.
pt: Mostra o preço original assim como o carregado.

en: Displaying the original price
pt: Mostrando o preço original

en: Displaying a calculated price
pt: Mostrando um preço calculado

en: Amount value of field %name
pt: Valor do campo %name

en: Currency code of field %name
pt: Código da moeda do campo %name

en: The type of the product.
pt: O tipo do produto.

en: Deleting this product cannot be undone.
pt: Uma vez que esse produto for excluído não será possível voltar atrás.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
pt: Esse tipo de produto não pode ser editado poque ele não foi definido pelo módulo Product UI.

en: Calculating the sell price of a product
pt: Calculando o preço de venda de um produto

en: Display the calculated sell price for the current user.
pt: Mostra o preço de venda calculado para o usuário atual.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Ruble
pt: Rublo

en: After removing a product from the cart
pt: Depois de remover um produto do carrinho

en: Cart summary
pt: Resumo do carrinho

en: Completing the checkout process
pt: Completando o processo de fechamento de pedido

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
pt: Pedido finalizado

en: Send account e-mail
pt: Enviar e-mail da conta

en: E-mail type
pt: Tipo de e-mail

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
pt: Selecione o e-mail baseado nas configurações de conta do seu site para enviar ao usuário.

en: Entity exists by property
pt: Entidade existe por propriedade

en: %type e-mail sent to %recipient.
pt: %type email enviado para %recipient.

en: Update the order status on checkout completion
pt: Atualizar o status do pedido na finalização do pagamento

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
pt: Designar um pedido anônimo a um usuário pré-existente

en: Fetched account
pt: Conta buscada

en: Create a new account for an anonymous order
pt: Criar uma nova conta para um pedido anônimo

en: Created account
pt: Conta criada

en: Send an order notification e-mail
pt: Enviar um e-mail de notificação de pedido

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
pt: Personalize o formulário de fechamento do pedido e configure as regras de fechamento do pedido.

en: Checkout rules
pt: Regras de fechamento do pedido

en: Enable and configure checkout completion rules.
pt: Habilite e configure as regras de conclusão de fechamento do pedido.

en: Add a checkout rule
pt: Adicione uma regra de fechamento do pedido

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
pt: Adiciona uma configuração adicional de regra de conclusão de fechamento do pedido.

en: There are no active checkout completion rules.
pt: Não existem regras de conclusão de fechamento do pedido ativas.

en: Disabled checkout completion rules
pt: Regras de conclusão de fechamento do pedido desabilitadas

en: There are no disabled checkout rules.
pt: Não existem regras de fechamento do pedido desabilitadas.

en: Tokens related to customer profiles.
pt: Tokens relacionados aos perfis de clientes.

en: Customer profile ID
pt: ID do perfil do cliente

en: The unique numeric ID of the customer profile.
pt: O ID numérico único do perfil do cliente.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
pt: O ID único da última revisão do perfil de cliente.

en: Customer profile type
pt: Tipo de perfil de cliente

en: The type of the customer profile.
pt: O tipo de perfil de cliente.

en: Customer profile type name
pt: Nome do tipo de perfil de cliente

en: The type name of the customer profile.
pt: O nome do tipo de perfil de cliente.

en: Customer profile owner
pt: Dono do perfil de cliente

en: The date the customer profile was created.
pt: A data em que o perfil do cliente foi criado.

en: The date the customer profile was last updated.
pt: A data em que o perfil do cliente foi atualizado pela última vez.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
pt: Identificação do pedido

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
pt: Pedido

en: Convert the unit price to a different currency
pt: Converter o preço unitário para uma moeda diferente

en: The type of the line item.
pt: O tipo do item de fatura.

en: Line item type name
pt: Nome do tipo de item de fatura

en: Line items saved.
pt: Itens de fatura salvos.

en: Order contents View
pt: Visualização do conteúdo do pedido

en: Line item types
pt: Tipos de item de fatura

en: Quantity text field
pt: Campo de texto de quantidade

en: Select what info you want displayed in the summary.
pt: Selecione quais informações você quer que sejam mostradas no resumo.

en: Item quantity
pt: Quantidade do item

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
pt: Número do pedido

en: The state of the order derived from its status.
pt: O estágio do pedido derivado de seu status.

en: The date the order was most recently updated.
pt: A data que o pedido foi mais recentemente atualizado.

en: Order e-mail
pt: E-mail do pedido

en: The e-mail address associated with this order.
pt: O endereço de e-mail associado ao pedido.

en: Update the order state
pt: Atualizar o estágio do pedido

en: Order to update
pt: Pedido a atualizar

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
pt: Pedidos

en: The unique ID of the order's latest revision.
pt: A ID única da última revisão do pedido.

en: Order type name
pt: O nome do tipo do pedido

en: The human-readable name of the order type.
pt: O nome legível do tipo de pedido.

en: The e-mail address associated with the order.
pt: O endereço de e-mail associado ao pedido.

en: Order status title
pt: Título do status do pedido

en: The human-readable title of the order status.
pt: O título legível por humanos do status do pedido.

en: The current state of the order.
pt: O estágio atual do pedido.

en: Order state title
pt: Título do estágio do pedido

en: The human-readable title of the order state.
pt: O títtulo legível por humanos do estágio do pedido.

en: The URL of the order.
pt: A URL do pedido.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
pt: Salvar o pedido

en: Display the account information pane for authenticated users.
pt: Mostrar o painel de informações da conta para usuários autenticados.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
pt: Se selecionado, o painel mostrará informações da conta para usuários autenticados para não permite modificações.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
pt: Histórico de pedidos

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
pt: Tipo de pedido

en: The workflow state of the order.
pt: O estado do fluxo de trabalho do pedido.

en: No orders have been created yet.
pt: Nenhum pedido foi criado ainda.

en: User Orders
pt: Pedidos do Usuário

en: The date the payment was created.
pt: A data que o pagamento foi criado.

en: The date the payment was last updated.
pt: A data que o pagamento foi atualizado pela última vez.

en: Remote id
pt: Id Remota

en: The remote identifier for this transaction.
pt: O identificador remoto para esta transação

en: The amount for this transaction.
pt: O valor para essa transação.

en: The currency code for this transaction.
pt: O código da moeda para essa transação.

en: Message for this transaction.
pt: Mensagem para esta transação.

en: Status of the payment transaction.
pt: Status da transação de pagamento.

en: Remote status of the payment transaction.
pt: Status remoto da transação de pagamento.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
pt: Transações de pagamentos

en: Tokens related to payment transactions.
pt: Tokens relacionados às transações de pagamentos

en: The primary identifier for a payment transaction.
pt: O identificador primário para uma transação de pagamento.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
pt: A ID única da última revisão de uma transação de pagamento.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
pt: O método de pagamento method_id para uma transação de pagamento.

en: Payment method short title
pt: O título curto do método de pagamento

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
pt: O título curto orientado ao cliente do método para uma transação de pagamento.

en: The remote identifier for the payment transaction.
pt: O identificador remoto para uma transação de pagamento.

en: The raw amount of the payment transaction.
pt: O valor bruto da transação de pagamento.

en: The formatted amount of the payment transaction.
pt: O montante formatado da transação de pagamento.

en: The currency code for the payment.
pt: O código da moeda para o pagamento.

en: The currency symbol for the payment.
pt: O símbolo da moeda para o pagamento.

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
pt: O status dessa transação (pendente, sucedida ou falhou).

en: The status of the transaction at the payment provider.
pt: O status da transação no provedor de pagamento.

en: The order related to the payment transaction.
pt: O pedido relacionado à transação de pagamento.

en: The creator of the payment transaction.
pt: O criador da transação de pagamento.

en: Add a payment method rule
pt: Adiciona uma regra de método de pagamento

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
pt: Expõe uma UI padrão para configuração de método de pagamento e administração de transação de pagamento.

en: Order Balance
pt: Saldo do pedido

en: Total transaction payment balance for the order.
pt: Saldo total das transações de pagamento para o pedido.

en: The date the product was most recently updated.
pt: A data recente de atualização do produto.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
pt: Concede acesso à interface do usuário para cálculo de preço de venda e formulário de configurações.

en: Add a pricing rule
pt: Adiciona uma regra de preço

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
pt: Adiciona uma configuração de regra adicional para cálculo de preço de venda

en: Configure the price pre-calculation settings.
pt: Configura as opções do pré cálculo de preços.

en: Enabled sell price calculation rules
pt: Habilitar regras para cálculo de preço de venda

en: There are no active sell price calculation rules.
pt: Não existe nenhuma regra para cálculo de preço de venda ativa.

en: Disabled sell price calculation rules
pt: Desabilitar regras para cálculo de preço de venda

en: There are no disabled sell price calculation rules.
pt: Não existe nunhuma regra para cálculo de preço de venda desabilitada

en: The last calculation occured on @date.
pt: O último cálculo ocorreu em @date.

en: Manage calculated prices
pt: Gerenciar preços de vendas calculados

en: Delete product sell prices
pt: Apagar preços de venda do produto

en: Sell price pre-calculation method
pt: Método para preço de venda pré calculado

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
pt: Caso pré calculado estiver desabilitado, código que integra preços calculados em queries e displays de preços irá ignorar todos os preços calculados.

en: Calculate taxes for a line item
pt: Calcular os impostos para um item de fatura

en: Tax type
pt: Tipo de Imposto

en: Calculate @title
pt: Calcular @title

en: Calculate taxes: @title
pt: Calcular impostos: @title

en: Iranian Rial
pt: Rial Iraniano

en: Order is a shopping cart
pt: Pedido é um carrinho de compras

en: Reset the cart order status on product add or remove
pt: Restaurar a situação do pedido do carrinho ao adicionar ou remover produto

en: %title removed from your cart.
pt: %title foi removido do seu carrinho.

en: You must specify a whole number for the quantity.
pt: Você deve especificar um número inteiro para a quantidade.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
pt[0]: Carrinho de compras (1 item)
pt[1]: Carrinho de compras (@count itens)

en: Shopping cart (# items)
pt: Carrinho de compras (# itens)

en:  ×
pt:  x

en: Do not display this pane in a fieldset.
pt: Não mostrar esse painel em um fieldset.

en: Referenced customer profile
pt: Perfil do cliente referenciado

en: No customer profiles have been created yet.
pt: Nenhum perfil de cliente foi criado ainda.

en: Admin page
pt: Página de administração

en: You must specify a positive number for the quantity
pt: Você tem que especificar um número positivo para a quantidade

en: The owner's user ID.
pt: A ID do usuário proprietário

en: Current user or role
pt: Usuário ou papel atual

en: You have not placed any orders with us yet.
pt: Você ainda não fez nenhum pedido conosco.

en: The customer view page
pt: A página de visualização do cliente

en: The administrator view page
pt: A página de visualização do administrador

en: Grant access for the selected roles
pt: Conceder acesso aos papéis selecionados

en: Formatted amount with components
pt: Valor formatado com componentes

en: Data array of field %name
pt: Array de dados do campo %name

en: The SKU contains invalid tokens.
pt: O SKU contém tokens inválidos.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
pt[0]: Não pode ser apagado. Existe 1 produto deste tipo.
pt[1]: Não pode ser apagado. Existem @count produtos deste tipo.

en: Pre-calculating product sell prices
pt: Pré cálculo de preços de vendas de produtos

en: Administer product pricing
pt: Administrar os preços dos produtos

en: Product pricing rules
pt: Regras para preços de produtos

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
pt: Habilitar e configurar regras de preço de produtos e pré-cálculo.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
pt: Administrar as regras usadas para calcular os preços de venda dos produtos.

en: Product Pricing
pt: Preços de Produtos

en: Product Pricing UI
pt: UI para Preços de Produtos

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
pt: Expõe uma UI para gerenciamento de regras para preços de produtos e configurações para pré cálculos.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
pt: Este produto é referenciado pelas seguintes entidades: !entity_list

en: Administer taxes
pt: Administrar impostos

en: Manage tax rates and types.
pt: Gerenciar tipos e porcentagens de impostos

en: Tax rates
pt: Alíquotas de impostos

en: Manage tax rates.
pt: Gerenciar taxas de impostos

en: Create a new tax rate.
pt: Criar uma nova alíquota de imposto.

en: Configure component
pt: Configurar componente

en: Tax types
pt: Tipos de Impostos

en: Manage tax types.
pt: Gerenciar tipos de impostos.

en: Add a tax type
pt: Adicionar um tipo de imposto

en: Create a new tax type.
pt: Criar um novo tipo de imposto.

en: Edit a tax type.
pt: Editar um tipo de imposto.

en: Configure rule
pt: Configurar regra

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
pt: Adicionar condições para a regra usada para aplicar os impostos deste tipo de produtos.

en: Sales tax
pt: Imposto sobre vendas

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que não é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
pt: Oferece uma UI simples para a criação de tipos de impostos e alíquotas.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
pt: Ainda não há alíquotas de impostos. <a href="@link">Adicionar alíquota de imposto</a>.

en: Rate: @rate
pt: Alíquota: @rate

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
pt: Você tem que definir ao menos um tipo de imposto antes de adicionar alíquotas de impostos.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
pt: O título administrativo dessa alíquota de imposto. É recomendável que comece com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços.

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
pt: O título da alíquota que irá ser mostrado ao clientes. Deixe em branco e o <em>Título</em> acima será usado como padrão.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
pt: Faça uma descrição desta alíquota caso seja necessário. O texto será mostrado na visão geral da tabela de alíquotas.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
pt: A porcentagem usada para calcular esse imposto expressa em decimal, por exemplo, 0,06 para uma taxa de 6%.

en: The tax type for this rate.
pt: O tipo de imposto para essa alíquota.

en: Save tax rate
pt: Salvar alíquota de imposto

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
pt: Tem certeza que deseja apagar a taxa de imposto %title?

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
pt: O título administrativo deste tipo de imposto. É recomendável que inicie com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
pt: O título do tipo de imposto que será mostrado aos clientes. Deixe em branco e o <em>Título</em> acima será usado como padrão.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
pt: Mostrar os impostos deste tipo, inclusive nos preços dos produtos.

en: Save tax type
pt: Salvar tipo de imposto

en: Delete tax type
pt: Excluir tipo de imposto

en: Tax type saved.
pt: Tipo de imposto foi salvo.

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
pt: Tem certeza que deseja apagar o tipo de imposto %title?

en: The tax type %title has been deleted.
pt: O tipo de imposto %title foi apagado.

en: Deleted tax rate %title.
pt: Taxa de imposto excluído %title.

en: Master
pt: Principal

en: Create !name
pt: Criar !name

en: Bulgarian lev
pt: Lev Búlgaro

en: Remove all products from an order
pt: Remover todos os produtos de um pedido

en: Order to empty
pt: Pedido a esvaziar

en: Customer manually canceled the checkout process.
pt: O processo de fechamento de pedido foi cancelado manualmente pelo cliente.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
pt: O cliente atualizou o pedido através do formulário do carrinho de compras.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
pt: O cliente seguiu para o checkout usando o botão de submissão.

en: Enabled checkout completion rules
pt: Habilitar as regras para finalização do Checkout

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
pt: O cliente passou para o passo seguinte da página de checkout via um botão de submissão.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
pt: Novos itens de fatura desse pedido não serão salvos até que o botão <em>Salvar o pedido</em> seja clicado.

en: Order address component comparison
pt: Comparação do componente de endereço do pedido

en: Address component
pt: Componente de endereço

en: No order addresses could be found for comparison.
pt: Nenhum endereço de pedido pôde ser encontrado para comparação.

en: Thoroughfare (Street address)
pt: Logradouro

en: Premise (Building)
pt: Prédio

en: Sub-premise (Suite)
pt: Sala

en: Locality (City)
pt: Cidade

en: Administrative area (State / Province)
pt: Estado / Província

en: Sub-administrative area (District)
pt: Distrito

en: Order state updated via Rules.
pt: Status do pedido atualizado via Rules.

en: Order status updated via Rules.
pt: Status do pedido atualizado via Rules.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
pt: Todos os pedidos foram carregados e salvos com arrays de componentes de preços atualizadas.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
pt: Nada, a não ser que seja especificado em <em>Sobrescrever resultados</em> abaixo

en: You must enter a numeric amount value.
pt: Você deve informar um valor númerico.

en: Result message
pt: Mensagem de resultado

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
pt: Se o módulo <em>Entity Translation</em> estiver habilitado, é possível oferecer uma versão diferente do mesmo produto para cada idioma disponível.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
pt: Produtos já existentes não serão afetados pela mudança desta opção.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
pt: Habilitado via <em>Tradução de entidade</em>

en: No products have been created yet.
pt: Nenhum produto foi criado ainda.

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
pt: Salvar preços com imposto incluído irá fazer com que cálculos feitos posteriormente especificados à um imposto sejam ignorados.

en: (Machine name: @type)
pt: (Identificador: @type)

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
pt: Regras foram atualizadas para coincidir com novos nomes de parâmetros e nomes de tokens.

en: Attribute field settings
pt: Configurações dos campos de atributos

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
pt: Campos com valores únicos anexados aos produtos podem funcionar como campos de seleção de atributos nos formulários de Adicionar ao Carrinho. Quando um formulário de Adicionar ao Carrinho contém múltiplos produtos, os dados dos campos de atributo podem ser usados para permitir que clientes selecionem um produto baseado nos valores do campo ao invés de somente a partir de um lista de títulos de produtos.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
pt: Habilitar este campo para funcionar como um campo de atributo nos formulários de Adicionar ao Carrinho.

en: Attribute selection widget
pt: Componente de seleção de atributo

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
pt: O tipo de elemento usado para selecionar uma opção caso usado num formulário de Adicionar ao Carrinho.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
pt: Precisa ser 1 para que este campo funcione como um campo de seleção de atributo nos formulários de Adicionar ao Carrinho.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
pt: Pedido [commerce-order:order-number] em [site:name]

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
pt: O número do seu pedido é [commerce-order:order-number]. Você pode <a href="[commerce-order:url]">ver seu pedido</a> na página de sua conta, quando estiver logado.

en: Checkout completion message
pt: Mensagem de finalização do checkout

en: Commerce Line item
pt: Item de fatura do Commerce

en: The order containing the profile reference with the address in question.
pt: O pedido contendo a referência ao perfil com o endereço em questão.

en: Order contains a particular product
pt: O pedido contém um produto em particular

en: The SKU of the product to look for on the order.
pt: O SKU do produto a ser buscado no pedido.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
pt: O operador usado com o valor da quantidade abaixo para comparar a quantidade de produto especificado no pedido.

en: Total product quantity comparison
pt: Comparação da quantidade total de produtos

en: Last completed transaction
pt: Última transação finalizada

en: When an order is first paid in full
pt: Quando um pedido é pago em sua totalidade pela primeira vez

en: Order balance comparison
pt: Comparação do saldo do pedido

en: Administer payment methods
pt: Administrar métodos de pagamento

en: Allows users to configure enabled payment methods.
pt: Permite que usuários configurem métodos de pagamentos habilitados.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
pt: Por favor aguarde enquanto você é redirecionado para o servidor de pagamento. Se nada acontecer dentro de 10 segundos, por favor clique no botão abaixo.

en: Showing
pt: Exibindo

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Product display
pt: Exibição do Produto

en: Administer @entity_type
pt: Administrar @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que usuários possam executar qualquer ação em @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar qualquer tipo de @entity_type

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Ver o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
pt: Define características e funções comuns aos módulos Commerce. Precisa ser habilitado se você quiser desinstalar outros módulos Commerce.

en: Add to Cart form settings
pt: Configurações do formulário de Adicionar ao Carrinho

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
pt: Incluir este campo ao formulário Adicionar ao Carrinho para itens de fatura desse tipo.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
pt: Tenta combinar produtos semelhantes no mesmo item de fatura no carrinho.

en: Combine like items: !status
pt: Combinar itens semelhantes: !status

en: customer profile
pt: perfil do cliente

en: customer profiles
pt: perfis de clientes

en: Clear this profile
pt: Limpar este perfil

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
pt: Esse perfil é de um tipo que não está mais disponível, assim o status não pode ser ajustado.

en: Price component type
pt: Tipo de componente de preço

en: line items
pt: Itens de Fatura

en: orders
pt: pedidos

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
pt: Como este perfil esta atualmente referenciado por um pedido, se você mudar qualquer valor de campo será salvo como clone do perfil atual ao invés de atualizar este perfil. Isso ocorre para manter a integridade dos dados do cliente informado no(s) pedido(s).

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
pt: O perfil do cliente foi clonado para prevenir perda de dados nos pedidos referenciando o perfil. O ID agora é @profile_id.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
pt: Este perfil de cliente esta sendo referenciado pelas seguintes entidades:  !entity_list

en: Commerce Payment transaction
pt: Transação do Commerce Payment

en: payment transaction
pt: transação de pagamento

en: payment transactions
pt: transações de pagamento

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
pt: Valor boleano indicando se o produto está ativo ou desabilitado.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
pt: Se habilitado, a aparência dos campos de produtos nesta entidade será governada pelas configurações de display para os campos no tipo de produto.

en: Do not show a widget
pt: Não exibir um widget

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
pt: Não irá mostrar o campo de referência de produto nos formulários. Use apenas caso você mantenha referências a produtos de alguma outra forma.

en: !entity_type referencing products from !field_name
pt: !entity_type referenciando produtos a partir de !field_name

en: %title could not be added to your cart.
pt: %title não pôde ser adicionado ao seu carrinho.

en: Invalid or missing payment method.
pt: Método de pagamento inválido ou faltante.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
pt: Você informou um número de cartão de crédito de um tipo de cartão que não é suportado.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
pt: %title: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
pt: Um novo modo de arredondamento foi adicionado ao tipo de impostos, permitindo que você possa especificar como impostos de um determinado tipo deverá ser arredondado.

en: Tax amount rounding mode
pt: Modo para arredondamento de valores de impostos

en: Round the half up
pt: Arredondar para cima

en: Round the half down
pt: Arredondar a sobra para baixo

en: Round the half to the nearest even number
pt: Arredondar a sobra para o número par mais próximo

en: Round the half to the nearest odd number
pt: Arredondar a sobra para o número ímpar mais próximo

en: Unset the price of disabled products in the cart
pt: Desabilita o preço de produtos desabilitados no carrinho

en: Complete checkout for an order
pt: Completar o pagamento para um pedido

en: Order in checkout
pt: Pedido no checkout

en: Continue to next step
pt: Ir para o próximo passo

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
pt: Você informou um número de cartão de crédito que não condiz com o tipo selecionado.

en: Do not round at all
pt: Não arredondar

en: Cached currency data has been deleted and will be rebuilt to include new formatting parameters.
pt: Dados de moeda em cache foram excluídos e serão reconstruídos para incluir novos parâmetros de formatação.

en: Product added to the cart
pt: Produto adicionado ao carrinho

en: Add a product to the cart
pt: Adicionar um produto ao carrinho

en: Combine similar items in the cart
pt: Combinar itens semelhantes no carrinho

en: Display an Add to Cart message
pt: Exibir uma mensagem Adicionar ao Carrinho

en: This product is no longer available.
pt: Este produto não está disponível.

en: Current user's cart order ID
pt: ID do pedido do carrinho do usuário atual

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
pt: Existem erros nesta página. Por favor, corrija-os e reenvie o formulário.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
pt[0]: item
pt[1]: itens

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: All roles that had the <em>Administer orders</em> permission now also have the new <em>Configure order settings</em> permission.
pt: Definir as configurações do pedido

en: Please contact us to resolve any issues with your order.
pt: Entre em contato conosco para resolver quaisquer problemas com seu pedido.

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
pt: Forneça um identificador único para esse produto usando letras, números, hifens e sobrescrito. Vírgulas não devem ser usadas.

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
pt: Digite o nome do produto para adicionar ao pedido.

en: You have entered an invalid product SKU.
pt: Você digitou um produto inválido.

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: The module weight for Commerce has been increased.
pt: O peso do módulo Commerce foi aumentado.

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
pt: Obrigado pelo seu pedido [commerce-order:order-number] em [site:name].
    
    Se esse é seu primeiro pedido conosco, você irá receber um email separado com as instruções de login. Você pode ver seu histórico de pedido conosco a qualquer momento, efetuando o login no site em:
    
    [site:login-url]
    
    Você poderá encontrar o status do seu pedido atual em:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Por favor, entre em contato conosco se você tiver qualquer dúvida sobre o seu pedido.

en: Filter by names containing
pt: Filtrar por nomes que contenham

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
pt: Nenhum perfil de cliente foi criado ainda. <a href="!url">Adicionar um perfil de cliente</a>.

en: The IP address that created this order.
pt: O endereço IP que criou este pedido.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Specify order by
pt: Especifique o pedido por

en: You have specified an invalid order.
pt: Você especificou um pedido inválido.

en: View order form
pt: Ver formulário de pedido

en: Display a form that redirects to the view page for an order.
pt: Exibe um formulário que redireciona para a página de visualização de um pedido.

en: Shopping carts
pt: Carrinhos de compras

en: There are currently no shopping cart orders.
pt: Atualmente não existem pedidos no carrinho de compras.

en: Path to an order creation form
pt: Caminho para um formulário de criação de pedido

en: No orders match your search criteria.
pt: Nenhum pedido encontrado com seu critério de pesquisa.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
pt: Nenhum pedido foi criado ainda. <a href="!url">Criar um pedido</a>.

en: Change history
pt: Histórico de mudanças

en: Creation log message
pt: Mensagem de registro de criação

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
pt: Forneça uma explicação para as mudanças que você está fazendo. Isso irá produzir um histórico importante de mudanças para esse produto.

en: Filter by SKUs containing
pt: Filtrar por SKUs que contenham

en: Path to a product add form
pt: Caminho para o formulário de adição de produto

en: No products match your search criteria.
pt: Nenhum produto de acordo com seus critérios de busca foi encontrado.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
pt: Nenhum produto foi criado ainda. <a href="!url">Adicionar um produto</a>.

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can view your order on your account page when logged in.
pt: O número do seu pedido é  [commerce-order:order-number].
    Você pode visualizar seu pedido na página de sua conta quando estiver logado.

en: Payment Transaction
pt: Transação de Pagamento

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
pt: Transação

en: Whether the product is active or disabled
pt: Se o produto está ativo ou inativo

en: Revision user
pt: Usuário da revisão

en: Profile copy options
pt: Opções de cópia de perfil

en: Require double entry of email address.
pt: Requerer dupla entrada de e-mail.

en: My %target is the same as my %source.
pt: Minhas %target são as mesmas %source.

en: Product type(s)
pt: Tipo(s) de produto

en: Edit this order
pt: Editar este pedido

en: The revision ID of the product revision.
pt: O ID de revisão da revisão do produto.

en: The unique human-readable identifier of the product revision.
pt: O identificador legível único da revisão do produto.

en: The title of the product revision used for administrative display.
pt: O título da revisão do produto utilizado para a exibição administrativa.

en: Relate a product revision to the user who created the revision.
pt: Relacionar a revisão do produto ao usuário que criou a revisão.

en: Product Revisions
pt: Revisões de produto
