Drupal Commerce (7.x-1.8) - en to uk translation catalogue (1611 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Reset to defaults
uk: Скинути до початкових значень

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Transaction ID
uk: ID трансакції

en: Value
uk: Значення

en: Totals
uk: Підсумки

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: Explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або вказівки щодо введення

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Currency
uk: Валюта

en: Default currency
uk: Базова валюта

en: Quantity
uk: Кількість

en: view
uk: переглянути

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Links
uk: Посилання

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Message
uk: Повідомлення

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Display
uk: Показ

en: The username %name does not exist.
uk: Ім'я користувача %name не існує.

en: Updated
uk: Оновлено

en: Total
uk: Всього

en: Status:
uk: Стан:

en: Unknown
uk: Невідомо

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %title?

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page
uk: Сторінка

en: Revision ID
uk: ID редакції

en: Revisions
uk: Редакції

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: E-mail address
uk: Адреса електронної пошти

en: Type name
uk: Назва типу

en: Contains
uk: Містить

en: Success
uk: Успіх

en: configure
uk: налаштувати

en: Price
uk: Ціна

en: Customer
uk: Покупець

en: Product ID
uk: ID товару

en: Amount
uk: Величина

en: Add to cart
uk: Додати в кошик

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment settings
uk: Налаштування оплати

en: Store
uk: Магазин

en: Method
uk: Спосіб

en: January
uk: січня

en: February
uk: лютого

en: March
uk: березня

en: April
uk: квітня

en: May
uk: тра

en: June
uk: червня

en: July
uk: липня

en: August
uk: серпня

en: September
uk: вересня

en: October
uk: жовтня

en: November
uk: листопада

en: December
uk: грудня

en: Start date
uk: Початкова дата

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Display title
uk: Показати заголовок

en: SKU
uk: Артикул

en: First name
uk: Ім’я

en: Last name
uk: Прізвище

en: Sent
uk: Сент

en: order
uk: замовлення

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Checkout
uk: Оформлення

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Operator
uk: Оператор

en: Order
uk: Послідовність

en: Expiration
uk: Закінчення терміну

en: Property
uk: Властивість

en: Defaults
uk: Умовчання

en: You have to specify a valid date.
uk: Необхідно вказати дійсну дату.

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Full name
uk: Повна назва

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Pending
uk: Очікування

en: Commerce
uk: Комерція

en: Switch
uk: Перемикати

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: equals
uk: дорівнює

en: Select list
uk: Список вибору

en: Info
uk: Інформація

en: price
uk: ціна

en: Taxes
uk: Податки

en: Tax rate
uk: Податкова ставка

en: Product type
uk: Тип товару

en: Site information
uk: Відомості про сайт

en: or
uk: або

en: Revision
uk: Редакція

en: Shopping cart
uk: Кошик

en: Cart
uk: Кошик

en: Discount
uk: Знижка

en: Product
uk: Товар

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Payment Status
uk: Стан оплати

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Date created
uk: Дата створення

en: Completed
uk: Завершено

en: Delete product type
uk: Видалити тип товару

en: Products
uk: Товари

en: Product types
uk: Типи товарів

en: Total:
uk: Загалом:

en: Orders
uk: Замовлення

en: Are you sure you want to delete this transaction?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цю трансакцію?

en: %title has been deleted.
uk: %title було успішно видалено.

en: Display style
uk: Стиль показу

en: Last changed
uk: Остання зміна

en: Review
uk: Перевірити

en: Ban
uk: Заборонити

en: Processing
uk: Обробка

en: Complete
uk: Завершене

en: Apply
uk: Застосувати

en: Title (link)
uk: Назва (посилання)

en: Title (no link)
uk: Назва (без посилання)

en: Autocomplete text field
uk: Автодоповнюване текстове поле

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Add to Cart form
uk: Форма "Додати в кошик"

en: Rate
uk: Оцінити

en: Currency Code
uk: Код валюти

en: Account blocked
uk: Блокування облікового запису

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: product
uk: товар

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Host name
uk: Ім'я хоста

en: Euro
uk: Євро

en: From @title
uk: Від @title

en: Offset
uk: Зміщення

en: begins with
uk: починається з

en: contains
uk: містить

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Account information
uk: Інформація про обліковий запис

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Data
uk: Дані

en: Canadian Dollar
uk: Канадський долар

en: Fee
uk: Винагорода

en: Billing information
uk: Інформація про оплату

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Go back
uk: Назад

en: Payment method title
uk: Назва способу оплати

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Australian Dollar
uk: Австралійський долар

en: Japanese Yen
uk: Японська єна

en: Swiss Franc
uk: Швейцарський франк

en: Danish Krone
uk: Данська крона

en: Hong Kong Dollar
uk: Гонконгський долар

en: Hungarian Forint
uk: Угорський форинт

en: Norwegian Krone
uk: Норвезька крона

en: New Zealand Dollar
uk: Новозеландський долар

en: Swedish Krona
uk: Шведська крона

en: Singapore Dollar
uk: Сингапурський долар

en: Create @name
uk: @name: створити

en: View cart
uk: Переглянути кошик

en: Currency code
uk: Код валюти

en: Save profile
uk: Зберегти профіль

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: VAT
uk: ПДВ

en: Total paid
uk: Усього оплачено

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: Solo
uk: Соло

en: Laser
uk: Лазер

en: Are you sure you want to delete this profile?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити цей профіль?

en: Save and add another
uk: Зберегти та додати інший

en: Base price
uk: Основна ціна

en: Tax
uk: Податки

en: Profile ID
uk: ID профілю

en: Display format
uk: Формат відображення

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Creator
uk: Автор

en: You have entered an invalid credit card number.
uk: Ви ввели неправильний номер кредитної картки.

en: Order status
uk: Статус замовлення

en: Card type
uk: Тип картки

en: Card owner
uk: Власник картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Issuing bank
uk: Банк-емітент

en: Review order
uk: Перевірка замовлення

en: Line item label
uk: Мітка позиції обліку

en: Radio buttons
uk: Радіо-кнопки

en: Confirm e-mail address
uk: Підтвердіть адресу електронної пошти

en: Checkout settings
uk: Налаштування оформлення

en: Update cart
uk: Оновити кошик

en: Add product
uk: Додати товар

en: Add line item
uk: Додати позицію обліку

en: Line item removed.
uk: Позицію обліку вилучено.

en: Update the order status
uk: Оновити статус замовлення

en: Order settings
uk: Налаштування замовлення

en: View order
uk: Перегляд замовлення

en: Line items
uk: Позиції обліку

en: Order state
uk: Стан замовлення

en: Select a product
uk: Вибір товару

en: products
uk: товари

en: Line Item
uk: Позиція обліку

en: Yen
uk: Єна

en: Mexican Peso
uk: Мексиканське песо

en: Cordoba
uk: Кордова

en: Para
uk: Пара

en: Lira
uk: Ліра

en: Currency settings
uk: Налаштування валюти

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: Created by
uk: Створив(ла)

en: Created on
uk: Дата створення

en: Owner ID
uk: ID власника

en: Order total
uk: Сума замовлення

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Multilingual support
uk: Підтримка багатомовності

en: Proceed to payment
uk: Перейти до оплати

en: Product SKU
uk: Артикул товару

en: The label of the line item.
uk: Мітка для позиції обліку.

en: Add a tax rate
uk: Додати податкову ставку

en: rules
uk: правила

en: Checkout form
uk: Форма оформлення замовлення

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік + місяць створення

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Рік + місяць оновлення

en: Updated year
uk: Рік оновлення

en: Updated month
uk: Місяць оновлення

en: Updated day
uk: День оновлення

en: Updated week
uk: Тиждень оновлення

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Повідомлення у журнал, котре вводиться під час створення редакції

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Payment Method
uk: Спосіб оплати

en: Guarani
uk: Ґуарані

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами матеріалів.

en: Currency name
uk: Назва валюти

en: Remote ID
uk: Віддалений ID

en: Line item
uk: Позиція обліку

en: Date updated
uk: Дата оновлення

en: Security code
uk: Код безпеки

en: The user who created the transaction.
uk: Користувач, що створив трансакцію.

en: User information
uk: Інформація про користувача

en: Dollar
uk: Долар

en: Pound
uk: Фунт

en: Link this field to
uk: Зробити це поле посиланням на

en: Entities
uk: Сутності

en: Operations links
uk: Операційні посилання

en: Edit URL
uk: URL редагування

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Save and add fields
uk: Зберегти і додати поля

en: Machine name: @name
uk: Машинна назва: @type

en: Welcome (new user created by administrator)
uk: Привітання (новий користувач створений адміністратором)

en: Welcome (awaiting approval)
uk: Привітання (очікування схвалення)

en: Welcome (no approval required)
uk: Привітання (схвалення не потрібне)

en: Password recovery
uk: Відновлення пароля

en: Account activation
uk: Активація облікового запису

en: Account cancellation confirmation
uk: Підтвердження скасування облікового запису

en: Account canceled
uk: Обліковий запис скасовано

en: Order type
uk: Тип замовлення

en: View payments
uk: Перегляд оплат

en: Delete payments
uk: Видалення оплат

en: Admin URL
uk: URL адміністратора

en: Configure store settings
uk: Конфігурація налаштувань магазину

en: Allows users to update store currency and contact settings.
uk: Дозволити користувачам оновлювати налаштування контактів та валюти магазину.

en: Cent
uk: Цент

en: Administer your store.
uk: Адміністрування магазину.

en: Configure settings and business rules for your store.
uk: Налаштування параметрів і бізнесових правил вашого магазину.

en: Configure the default currency and display settings.
uk: Налаштування стандартної валюти та параметрів показу.

en: Drupal Commerce
uk: Drupal Торігвля

en: Commerce UI
uk: Торгівля: Інтерфейс

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
uk: Визначає пункти меню загальні для різноманітних модулів Торгівля: Інтерфейс.

en: Default store currency
uk: Стандартна валюта магазину

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
uk: Стандартна валюта магазину буде використана як основна для всіх полів цін.

en: Enabled currencies
uk: Увімкнені валюти

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
uk: Тільки увімкнені валюти будуть видимі для користувачів при введенні ціни. Стандартна валюта буде завжди увімкненою.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
uk: Замовлення в цьому стані ще не були завершені покупцем.

en: Shopping cart contents
uk: Вміст кошика

en: Your shopping cart is empty.
uk: Ваш кошик порожній.

en: Created as a shopping cart order.
uk: Створено як замовлення з кошика.

en: Product not available
uk: Товар не доступний

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
uk: Для додавання у кошик необхідно зазначити дійсну кількість.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
uk: %title додано до <a href="!cart-url">вашого кошика</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
uk: Показувати для товару за посиланням форму Додати у кошик.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
uk: Реалізує систему кошиків і функціонал додавання до кошика.

en: Cart contents View
uk: Вид з вмістищами кошиків

en: Add some items to your cart and then try checking out.
uk: Додайте деякі позиції у кошик і спробуйте виконати оформлення замовлення.

en: Your shopping cart has been updated.
uk: Ваш кошик оновлено.

en: Administer checkout
uk: Адміністрування оформлення

en: Access checkout
uk: Доступ до оформлення

en: Complete a purchase through the checkout form.
uk: Завершити покупку через форму оформлення.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
uk: Замовлення в цьому стані почате, але процес оформлення не завершений.

en: Checkout: @page
uk: Оформлення: @page

en: Review your order before continuing.
uk: Перш ніж продовжити перевірте замовлення.

en: Checkout complete
uk: Оформлення завершене

en: Completion message
uk: Повідомлення про завершення

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
uk: Створіть власні сторінки оформлення за допомогою визначених модулем елементів форми оформлення.

en: Configure the settings for a checkout pane.
uk: Виконати налаштування для панелі оформлення.

en: Enable checkout as a multi-step form with customizable checkout pages.
uk: Увімкнути оформлення у вигляді багатокрокової форми з налаштовуваними сторінками оформлення.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
uk: Зміни до панелей оформлення будуть записані лише після натискання кнопки <em>Зберегти конфігурацію</em>

en: Checkout pane positions saved.
uk: Позиції панелі оформлення замовлення збережені.

en: Checkout pane positions reset.
uk: Скидання позицій панелі оформлення замовлення

en: Checkout pane
uk: Панель оформлення

en: No panes on this page.
uk: На цій сторінці панелі відсутні.

en: No disabled panes.
uk: Вимкнені панелі відсутні.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
uk: Ці налаштування загальні для всіх панелей оформлення і впливають на їх появу на формі оформлення.

en: Checkout form fieldset display
uk: Відображення набору полів форми оформлення

en: Checkout panes are rendered on the checkout form in individual fieldsets.
uk: Панелі оформлення відображуються на формах оформлення у окремих наборах полів.

en: Specify here how the fieldset for this pane will appear.
uk: Вкажіть тут яким чином буде з'являтися набір полів для цієї панелі.

en: Display this pane in a non-collapsible fieldset.
uk: Показувати цю панель в незгортуваному наборі полів.

en: Display this pane in a collapsible fieldset.
uk: Показувати цю панель в згортуваному наборі полів.

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
uk: Показувати цю панель в згорнутому наборі полів.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
uk: Додати цю панель у панель оформлення Огляд.

en: Checkout pane configuration
uk: Конфігурація панелі оформлення замовлення

en: These settings are specific to this checkout pane.
uk: Ці налаштування стосується цієї панелі оформлення.

en: Checkout pane saved.
uk: Панель оформлення збережена.

en: Checkout pane reset.
uk: Панель оформлення скинута.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
uk: Оформлення вашого поточного замовлення було скасовано і може бути продовжено, як ви будете готові.

en: Customer profile
uk: Профіль покупця

en: Administer customer profile types
uk: Адміністрування типів профілів покупців

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
uk: Дозволяє користувачам додавати типи профілів покупця і налаштовувати їх поля.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
uk: Профіль для збирання інформації про оплату на формах оформлення та замовлення.

en: Customer profile @profile_id
uk: Профіль покупця @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
uk: Індивідуальні типи профілів покупців можуть містити в собі різноманітні поля.

en: Customer profiles
uk: Профілі покупців

en: Profile types
uk: Типи профілів

en: Add a customer profile
uk: Додати профіль покупця

en: Add a new customer profile.
uk: Додати новий профіль покупця.

en: Delete a customer profile
uk: Видалити профіль покупця

en: Manage customer profile types for your store.
uk: Керування профілями покупців вашого магазину.

en: Customer UI
uk: Інтерфейс покупця

en: Exposes a default UI for Customers through profile edit forms and default Views.
uk: Надає у користування базовий інтерфейс для покупців через форми редагувань замовлень і базові види.

en: Profile saved.
uk: Профіль збережено.

en: Deleting this profile cannot be undone.
uk: Видалення цього профілю буде остаточним.

en: The profile has been deleted.
uk: Профіль було успішно видалено.

en: The profile could not be deleted.
uk: Профіль видалити неможливо.

en: Deleted customer profile @profile_id.
uk: Видалено профіль покупця @profile_id.

en: Commerce Customer Profile
uk: Торгівля: Профіль покупця

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
uk: Профілі покупця містять адреси та іншу інформацію про покупця.

en: The unique internal identifier of the profile.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор профілю.

en: The human-readable name of the type of the customer profile.
uk: Легка для читання назва типу профілю покупця.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
uk: Прив'яжіть профіль до користувача, якому він належить.

en: Profile owner
uk: Власник профілю

en: Whether or not the profile is active.
uk: Чи активний профіль?

en: The date the profile was created.
uk: Дата створення цього профілю.

en: The date the profile was last updated.
uk: Дата останнього оновлення цього профілю.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
uk: Пряме посилання на адміністративний перегляд профілю.

en: Provide a simple link to edit the profile.
uk: Пряме посилання на редагування профілю.

en: Provide a simple link to delete the profile.
uk: Пряме посилання на видалення профілю.

en: Link this field to the profile's administrative view page
uk: Зробити це поле посиланням на адміністративну сторінку перегляду профілю.

en: Line item ID
uk: ID позиції обліку

en: The internal numeric ID of the line item.
uk: Внутрішній числовий ідентифікатор позиції обліку.

en: The human readable name of the line item type.
uk: Людиносприйня́тна назва позиції обліку.

en: The label displayed with the line item.
uk: Мітка, відображувана поруч з позицією обліку.

en: Tokens related to individual line items.
uk: Замінники, пов'язані з окремими позиціями обліку.

en: The unique numeric ID of the line item.
uk: Унікальний числовий ідентифікатор позиції обліку.

en: The quantity of the line item.
uk: Кількість позиції обліку.

en: The date the line item was created.
uk: Дата створення цієї позиції обліку.

en: The date the line item was last updated.
uk: Дата останнього оновлення рядка обліку

en: Line item module label form element
uk: Елемент форми Мітка модуля Позиція обліку

en: Line item module quantity form element
uk: Елемент форми Кількість модуля Позиція обліку

en: Short descriptive label for the line item
uk: Коротка описова мітка для позиції обліку.

en: Quantity associated with this line item
uk: Кількість, пов'язана з цією позицією обліку.

en: Administer line item types
uk: Адміністрування типів позицій обліку

en: View and configure fields attached to module defined line item types.
uk: Перегляд і налаштовування полів, приєднаних до визначених модулем типів рядків обліку.

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: Line item reference
uk: Посилання позиції обліку

en: This field stores the ID of a related line item as an integer value.
uk: Це поле зберігає ідентифікатор пов'язаної позиції обліку у вигляді цілого значення.

en: %name: you have specified an invalid line item for this field.
uk: %name: ви зазначили хибну позицію обліку для цього поля.

en: %name: you have specified an invalid line item for this reference field.
uk: %name: ви зазначили хибну позицію обліку для цього поля з посиланням.

en: Line item View
uk: Вид для позиції обліку

en: Display the line items via a default View.
uk: Відображення позиції обліку через усталений вид.

en: Line item manager
uk: Менеджер позиції обліку

en: Use a complex widget to manager the line items referenced by this object.
uk: Використання складного віджета для керування позиціями обліку, на які посилається цей об'єкт.

en: No line items found.
uk: Позиції обліку не знайдені.

en: Manage line item types for your store.
uk: Керування типами позицій обліку вашого магазину.

en: Defines the Line Item entity and associated features.
uk: Визначає сутність Позиція обліку і пов'язаний з ними функціонал.

en: Line Item UI
uk: Інтерфейс позицій обліку

en: Exposes a default UI for Line Items through line item type forms and default Views.
uk: Надає у користування базовий інтерфейс для позицій обліку через форми редагувань типів позицій обліку і базові види.

en: There are no line item types defined by enabled modules.
uk: Типи позицій обліку, створені увімкненими модулями, відсутні.

en: Commerce Line Item
uk: Торгівля: Позиція обліку

en: A line item referenced by another entity.
uk: Позиція обліку, на який посилається інша сутність.

en: The unique internal identifier of the line item.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор позиції обліку.

en: The human-readable name of the type of the line item.
uk: Легка для читання назва типу позиції обліку.

en: Line item summary
uk: Резюме позиції обліку

en: Summarize the line items in a View with an optional link to checkout.
uk: Резюмує позиції обліку у виді з необов'язковим посиланням на оформлення замовлення.

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
uk: Оберіть посилання, що ви б бажали бачити під резюме.

en: Line item type
uk: Тип позиції обліку

en: The internal numeric ID of the order.
uk: Внутрішній числовий ідентифікатор замовлення.

en: Order number
uk: Номер замовлення

en: The order number displayed to the customer.
uk: Номер замовлення, що відображається для покупця

en: View URL
uk: URL перегляду

en: The URL a customer can visit to view the order.
uk: URL-адреса для сторінки перегляду замовлення клієнтом.

en: The URL of the order's administrative view page.
uk: URL-адреса для сторінки адміністративного перегляду замовлення.

en: The URL of the order's edit page.
uk: URL-адреса для сторінки редагування замовлення.

en: The date the order was created.
uk: Дата, коли замовлення було створене

en: Creator ID
uk: ID творця

en: Tokens related to individual orders.
uk: Замінники, пов'язані з окремими замовленнями.

en: The unique numeric ID of the order.
uk: Унікальний цифровий ідентифікатор замовлення.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
uk: Замовлення в цьому статусі були скасовані внаслідок певної дії користувача.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
uk: Замовлення в цьому статусі були створені і знаходяться в очікуванні подальших дій.

en: Orders in this state have been completed as far as the customer is concerned.
uk: Замовлення в цьому стані були завершені настільки, наскільки в цьому зацікавлений користувач.

en: Order @number
uk: Замовлення @number

en: Order saved.
uk: Замовлення збережено.

en: Create an order
uk: Створити замовлення

en: Create a new order.
uk: Створити нове замовлення.

en: Create a new order for the specified user.
uk: Створити нове замовлення для зазначеного користувача.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
uk: Виконайте загальні налаштування замовлення, полів та відображень.

en: Defines the Order entity and associated features.
uk: Визначає сутність Замовлення і пов'язаний функціонал.

en: Order UI
uk: Інтерфейс замовлень

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
uk: Надає у користування базовий інтерфейс для замовлень через форми редагувань замовлення і базові види.

en: Are you sure you want to delete order @number?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити замовлення @number?

en: Deleting this order cannot be undone.
uk: Видалення цього замовлення буде остаточним.

en: Order @number has been deleted.
uk: Замовлення @number було успішно видалено.

en: Order @number could not be deleted.
uk: Замовлення @number не може бути видалене.

en: Deleted order @number.
uk: Видалене замовлення @number.

en: Order creation help text
uk: Довідковий текст створення замовлення

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
uk: Введіть необов'язкове довідкове повідомлення, що буде відображатися над формою додавання замовлення.

en: Commerce Order
uk: Торгівля: Замовлення

en: Order placed in the store.
uk: Замовлення, розміщене в магазині.

en: The unique internal identifier of the order.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор замовлення.

en: The unique customer facing number of the order.
uk: Унікальний номер замовлення, відображуваний покупцеві.

en: The workflow status of the order.
uk: Робочий статус замовлення.

en: The date the order was last updated.
uk: Дата, коли замовлення було оновлено востаннє.

en: Provide a simple link to the administrator view of the order.
uk: Пряме посилання на адміністративний перегляд замовлення.

en: Provide a simple link to edit the order.
uk: Пряме посилання на редагування замовлення.

en: Provide a simple link to delete the order.
uk: Пряме посилання на видалення замовлення.

en: Select available payment methods for an order
uk: Оберіть доступні способи оплати для замовлення

en: Enable payment method: @method
uk: Увімкнути спосіб оплати: @method

en: No settings for this payment method.
uk: Налаштування для цього способу оплати відсутні.

en: Off-site payment redirect
uk: Переспрямування на позасайтову оплату

en: Implement core payment features for Drupal commerce.
uk: Реалізує основний функціонал оплати для Drupal commerce.

en: Payment UI
uk: Інтерфейс оплати

en: There are no active payment methods.
uk: Активні способи оплати відсутні.

en: There are no disabled payment methods.
uk: Вимкнені способи оплати відсутні.

en: Commerce Payment Transaction
uk: Торгівля: Трансакція оплати

en: The receipt of a payment transaction.
uk: Чек трансакції оплати.

en: The unique internal identifier of the transaction.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор трансакції.

en: The date the transaction was created.
uk: Дата створення трансакції.

en: The payment method of the transaction.
uk: Спосіб оплати для трансакції.

en: The amount of the transaction.
uk: Сума трансакції.

en: The currency of the transaction.
uk: Валюта трансакції.

en: The message associated with the transaction.
uk: Повідомлення, пов'язане з трансакцією.

en: The status of this transaction.
uk: Стан цієї трансакції.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
uk: Це поле містить ціни для товарів, що складаються з суми та валюти.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
uk: %name: необхідно ввести числове значення для ціни.

en: Price textfield
uk: Текстове поле ціни

en: Price with currency
uk: Ціна з валютою

en: Defines the price field and a price alteration system.
uk: Визначає поле ціни і систему зміни ціни.

en: The internal numeric ID of the product.
uk: Внутрішній числовий ідентифікатор товару.

en: The human readable product SKU.
uk: Людиносприйня́тний артикул товару.

en: The human readable name of the product type.
uk: Людиносприйня́тна назва типу товарів.

en: The title of the product.
uk: Заголовок товару.

en: The URL of the product's edit page.
uk: URL сторінки редагування товару.

en: The date the product was created.
uk: Дата, коли товар було створено.

en: The unique ID of the product creator.
uk: Унікальний ідентифікатор творця товару.

en: The creator of the product.
uk: Творець товару.

en: Tokens related to individual products.
uk: Замінники, пов'язані з певними товарами.

en: The date the product was last updated.
uk: Дата, коли товар було востаннє оновлено.

en: Admin display
uk: Адміністративний показ

en: Product module SKU form element
uk: Елемент форми Артикул модуля Товар

en: Product module title form element
uk: Елемент форми Назва модуля Товар

en: Product module status form element
uk: Елемент форми Стан модуля Товар

en: The human readable identifier of the product
uk: Людиносприйня́тний ідентифікатор товару

en: Full product title
uk: Повна назва товару

en: Administer product types
uk: Адміністрування типів товарів

en: SKU:
uk: Артикул:

en: commerce_product autocomplete
uk: автодоповнення commerce_product

en: Product: @sku
uk: Товар: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
uk: Окремі типи товарів можуть мати різноманітні поля, що до прив'язані.

en: Add a product
uk: Додати товар

en: Add a new product for sale.
uk: Додати новий товар для продажу.

en: Manage products types for your store.
uk: Керування типами товарів вашого магазину.

en: Add product type
uk: Додати тип товару

en: A basic product type.
uk: Простий тип товару.

en: Defines the Product entity and associated features.
uk: Визначає сутність Товар та пов'язаний з нею функціонал.

en: Product UI
uk: Інтерфейс товару

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
uk: Надає у користування базовий інтерфейс для товарів через форми редагувань товарів і базові види.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
uk: Легка для читання назва цього типу товару. Рекомендовано, аби вона починалась з великої літери і містила лише літери, числа на пробіли. Ця назва має бути унікальною.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
uk: Машинна назва цього типу товару має містити лише латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення. Вона має бути унікальною.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
uk: Опишіть цей тип товару. Цей текст показуватиметься на сторінці <em>Додати новий матеріал</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
uk: Цей текст буде відображатись у верхній частині сторінки під час створення чи редагування товарів цього типу.

en: Save product type
uk: Зберегти тип товару

en: Product type saved.
uk: Тип товару збережено.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити тип товару %name?

en: The product type %name has been deleted.
uk: Тип товару %name було видалено.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
uk: Вимкнені товари не можуть бути додані до кошика і можуть бути приховані в адміністративних списках товарів.

en: Save product
uk: Зберегти товар

en: Product saved.
uk: Товар збережено.

en: %title could not be deleted.
uk: %title неможливо видалити.

en: Deleted product type %name.
uk: Видалено тип товару %name.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
uk: Видалений товар %title (Артикул: @sku).

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
uk: Ви ще не створили жодного типу товару. Щоб додати новий тип товару відвідайте <a href="@create-product-type">сторінку створення типу товару</a>.

en: No product types have been created yet for you to use.
uk: Жодних типів товарів ще не створено.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
uk: Жодного типу товару ще не створено. <a href="@link">Додати тип товару</a>.

en: Commerce Product
uk: Торгівля: Товар

en: Products from the store.
uk: Товари з магазину.

en: The unique internal identifier of the product.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор товару.

en: The unique human-readable identifier of the product.
uk: Унікальний людино-читабельний ідентифікатор товару.

en: The human-readable name of the type of the product.
uk: Легка для читання назва типу товару.

en: The title of the product used for administrative display.
uk: Назва товару, що використовується для адміністративного показу.

en: Relate a product to the user who created it.
uk: Пов'язати товар з користувачем, що його створив.

en: Product creator
uk: Творець товару

en: Whether or not the product is active.
uk: Чи товар активний?

en: Provide a simple link to the administrator view of the product.
uk: Пряме посилання на адміністративний перегляд товару.

en: Provide a simple link to edit the product.
uk: Пряме посилання на редагування товару.

en: Provide a simple link to delete the product.
uk: Пряме посилання на видалення товару.

en: Link this field to the product's administrative view page
uk: Зробити це поле посиланням на адміністративну сторінку перегляду товару.

en: Product: @label
uk: Товар: @label

en: Field from a referenced product.
uk: Поле з товару за посиланням.

en: Product reference
uk: Посилання на товар

en: This field stores the ID of a related product as an integer value.
uk: Це поле зберігає ідентифікатор пов'язаного товару у вигляді цілого значення.

en: Product types that can be referenced
uk: Типи товарів, на які можна посилатися

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
uk: Якщо жодного типу не обрано, можна посилатися на будь-який тип товару.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
uk: %name: в цьому полі посилання був зазначений хибний товар

en: SKU (link)
uk: Артикул (посилання)

en: Display the SKU of the referenced product as a link to the node page.
uk: Відображати артикул товару за посиланням у вигляді посилання на сторінку матеріала.

en: SKU (no link)
uk: Артикул (без посилання)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
uk: Відображати артикул товару за посиланням у вигляді простого тексту.

en: Display the title of the referenced product as a link to the node page.
uk: Відображати заголовок товару за посиланням у вигляді посилання на сторінку матеріалу.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
uk: Відображати назву товару за посиланням у виглядів простого тексту.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
uk: Показ переліку доступних для посилань товарів у вигляді текстового поля з властивістю автодоповнення.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
uk: Створює посилання на товар і відображує його з артикулом у вигляді мітки.

en: Product Reference
uk: Посилання на товар

en: Defines a product reference field and default display formatters.
uk: Визначає поле посилання на товар та базові форматери відображення.

en: Current list item
uk: Поточний елемент списку

en: Site-wide settings and other global information.
uk: Загальні налаштування сайту та інша загальна інформація.

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
uk: Зазначає тип сутності, яку необхідно вибрати.

en: The property by which the entity is to be selected.
uk: Властивість, за якою буде обиратися сутність.

en: The property value of the entity to be fetched.
uk: Значення властивості сутності, яка буде отримана.

en: The comparison operator.
uk: Оператор порівняння.

en: No information
uk: Інформація відсутня

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %time. Формат дати YYYY-MM-DD і %timezone зміщення часового поясу відносно UTC. Залиште порожнім, щоб використовувати час надсилання форми.

en: View mode
uk: Режим перегляду

en: Display path
uk: Показати шлях

en: Lipa
uk: Ліпа

en: Customer profile reference
uk: Посилання на профіль покупця

en: This field stores the ID of a related customer profile as an integer value.
uk: Це поле зберігає ідентифікатор пов'язаного профілю покупця у вигляді цілого значення.

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
uk: %name: ви зазначили для цьог поля посилання неправильний профіль покупця.

en: Customer profile display
uk: Відображення профілю покупця

en: Display the customer profile.
uk: Показати профіль покупця.

en: Customer profile manager
uk: Менеджер профілів покупців

en: Use a complex widget to edit the profile referenced by this object.
uk: Для редагування профілю, на який посилається цей об'єкт, використовувати комплексний віджет.

en: @profile: User @user
uk: @profile: Користувач @user

en: Delete this profile
uk: Видалити цей профіль

en: Profile @profile_id
uk: Профіль @profile_id

en: You have not enabled modules defining any customer profile types yet.
uk: Модулі, що визначають який-небудь тип профілю покупця, ще не увімкнено.

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
uk: Для використання ще не увімкнено жодного профілю покупця.

en: The current status of the order.
uk: Поточний статус замовлення.

en: Administer payments
uk: Адміністрування оплат

en: Use the button below to proceed to the payment server.
uk: Для переходу на сервер оплати використовуйте наведену нижче кнопку.

en: Failure
uk: Помилка

en: Remote status
uk: Віддалений стан

en: Payload
uk: Корисне навантаження

en: Transaction @transaction_id
uk: Трансакція @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
uk: Невдалий платіж на сервері оплати. Будь ласка, перевірте інформацію і спробуйте ще раз.

en: The %title payment method indicates it is offsite but does not define the necessary form to process the redirect.
uk: Спосіб оплати %title позначений як позасайтовий, але він не створює необхідної форми для переспрямування.

en: Payment terminal: @title
uk: Термінал оплати: @title

en: Add payment
uk: Додати платіж

en: No payment methods available to add payments.
uk: Відсутні способи оплати, котрі можна додати.

en: Payment transaction created.
uk: Трансакцію оплати створено.

en: @amount paid via %method on @date. Deleting this transaction cannot be undone.
uk: @amount сплачено у спосіб %method @date. Видалення цієї трансакції буде остаточним.

en: Payment transaction deleted.
uk: Трансакцію оплати видалено.

en: The payment transaction could not be deleted.
uk: Трансакцію оплати неможливо видалити.

en: Deleted payment transaction @transaction.
uk: Видалена трансакція оплати @transaction.

en: The unique internal identifier of the associated order.
uk: Унікальний внутрішній ідентифікатор пов'язаного замовлення.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
uk: Віддалений ідентифікатор ції трансакції на боці провайдера оплати.

en: The status of this transaction at the payment provider.
uk: Стан цієї трансакції на боці провайдера оплати

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: The date the transaction was last changed.
uk: Дата останньої зміни трансакції.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
uk: Пряме посилання на видалення трансакції оплати.

en: Display all the available operations links for the transaction.
uk: Показати усі доступні операційні посилання для трансакції.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
uk: Показати у виді інформацію про суму і баланс замовлення для всіх трансакції

en: Display an add payment form in the totals area when using a single order argument.
uk: Показувати форму додавання оплати у області підсумку при використанні одинарного аргументу замовлення.

en: The argument should be setup using a Views relationship on the transaction Order ID.
uk: Аргумент має бути налаштований за допомогою зв'язку у модулі Види з ідентифікатором замовлення для трансакції

en: Order balance
uk: Баланс замовлення

en: Total paid (@currency_code)
uk: Усього оплачено (@currency_code)

en: Currency formatted amount
uk: Форматована сума з валютою

en: Raw amount
uk: Неформатована сума

en: Three letter code
uk: Трилітерний код

en: Numeric code
uk: Числовий код

en: Currency symbol
uk: Символ валюти

en: Display the payment method using the following title
uk: Показати спосіб оплати використовуючи нижче визначену назву

en: The full administrative title of the payment method
uk: Повна адміністративна назва способу оплати.

en: A short version of the title safe to display to all
uk: Коротка версія назви безпечна для показу усім

en: The title displayed on the checkout form (may include HTML)
uk: Назва, показувана на формі оформлення (може містити HTML)

en: Status icon
uk: Іконка стану

en: Status title
uk: Назва стану

en: Raw status
uk: Неформатований стан

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
uk: Вкажіть числову величину, що віднімається від ціни.

en: Specify the numeric amount by which to multiply the price.
uk: Вкажіть числову величину, на яку необхідно помножити ціну.

en: Specify a numeric amount by which to divide the price.
uk: Вкажіть числову величину, на яку необхідно поділити ціну.

en: Specify the numeric amount to set the price to.
uk: Вкажіть числову величину, яку необхідно призначити ціні.

en: Formatted amount
uk: Форматована сума

en: Afghan Afghani
uk: Афганський Афгані

en: Pul
uk: Пул

en: Afghani
uk: Афгані

en: Netherlands Antillean Guilder
uk: Нідерландський антилський гульден

en: Guilder
uk: Гульден

en: Angolan Kwanza
uk: Ангольска кванза

en: Cêntimo
uk: Сентімо

en: Kwanza
uk: Кванза

en: Argentine Peso Moneda Nacional
uk: Аргентинський песо національної валюти

en: Centavos
uk: Сентаво

en: Peso
uk: Песо

en: Argentine Peso
uk: Аргентинське песо

en: Centavo
uk: Сентаво

en: Aruban Florin
uk: Арубський флорін

en: Azerbaijanian Manat
uk: Азербайджанський манат

en: Qəpik
uk: Гяпік

en: New Manat
uk: Новий манат

en: Bosnia-Herzegovina Convertible Mark
uk: Конвертовна марка Боснії і Герцеґовини

en: Fening
uk: Фенінг

en: Convertible Marka
uk: Конвертовна марка

en: Barbadian Dollar
uk: Барбадоський долар

en: Bangladeshi Taka
uk: Бангладеська така

en: Paisa
uk: Пойша

en: Taka
uk: Така

en: Bahraini Dinar
uk: Бахрейнський динар

en: Fils
uk: Філс

en: Dinar
uk: Динар

en: Burundian Franc
uk: Бурундійський франк

en: Centime
uk: Сантим

en: Franc
uk: Франк

en: Bermudan Dollar
uk: Бермудський долар

en: Brunei Dollar
uk: Брунейський долар

en: Sen
uk: Сен

en: Bolivian Boliviano
uk: Болівіано

en: Bolivianos
uk: Болівіани

en: Brazilian Real
uk: Бразильський реал

en: Reais
uk: Реали

en: Bahamian Dollar
uk: Багамський долар

en: Bhutanese Ngultrum
uk: Бутанський нгултрум

en: Chetrum
uk: Четрум

en: Ngultrum
uk: Нгултрум

en: Botswanan Pula
uk: Ботсванська пула

en: Thebe
uk: Тхебе

en: Pulas
uk: Пули

en: Belize Dollar
uk: Белізький долар

en: Congolese Franc
uk: Конголезький франк

en: Rappen
uk: Рапен

en: Centésimo
uk: Сентесимо

en: Escudo
uk: Ескудо

en: Chilean Peso
uk: Чилійське песо

en: Chinese Yuan Renminbi
uk: Китайський Юань Женьміньбі

en: Colombian Peso
uk: Колумбійське песо

en: Costa Rican Colón
uk: Костариканський колон

en: Céntimo
uk: Сентімо

en: Colón
uk: Колон

en: Cuban Convertible Peso
uk: Кубинське конвертоване песо

en: Cuban Peso
uk: Кубинське песо

en: Cape Verdean Escudo
uk: Ескудо Кабо-Верде

en: Czech Republic Koruna
uk: Чеська крона

en: Djiboutian Franc
uk: Джибутійський франк

en: Øre
uk: Ере

en: Kroner
uk: Крони

en: Dominican Peso
uk: Домініканське песо

en: Algerian Dinar
uk: Алжирський динар

en: Santeem
uk: Сантім

en: Estonian Kroon
uk: Естонська крона

en: Krooni
uk: Крони

en: Egyptian Pound
uk: Єгипетський фунт

en: Piastr
uk: Піастра

en: Eritrean Nakfa
uk: Еритрейська накфа

en: Nakfa
uk: Накфа

en: Ethiopian Birr
uk: Ефіопський бир

en: Santim
uk: Сантим

en: Birr
uk: Бир

en: Fijian Dollar
uk: Фіджийський долар

en: Falkland Islands Pound
uk: Фунт Фолклендських островів

en: Penny
uk: Пенні

en: British Pound Sterling
uk: Британський фунт стерлінгів

en: Ghanaian Cedi
uk: Ганський седі

en: Pesewa
uk: Песева

en: Cedi
uk: Седі

en: Gibraltar Pound
uk: Гібралтарський фунт

en: Gambian Dalasi
uk: Гамбійський даласі

en: Butut
uk: Бутут

en: Dalasis
uk: Даласі

en: Guinean Franc
uk: Гвінейський франк

en: Guatemalan Quetzal
uk: Гватемальський кецаль

en: Quetzales
uk: Кецалі

en: Guyanaese Dollar
uk: Гаянський долар

en: Honduran Lempira
uk: Гондураська  лемпіра

en: Lempiras
uk: Лемпіри

en: Croatian Kuna
uk: Хорватська куна

en: Kuna
uk: Куна

en: Haitian Gourde
uk: Гаїтянський гурд

en: Gourde
uk: Гурд

en: Forint
uk: Форинт

en: Indonesian Rupiah
uk: Індонезійська рупія

en: Rupiahs
uk: Рупії

en: Agora
uk: Агора

en: New Shekels
uk: Нові шекелі

en: Indian Rupee
uk: Індійська рупія

en: Rupee
uk: Рупія

en: Icelandic Króna
uk: Ісландська крона

en: Eyrir
uk: Ейре

en: Kronur
uk: Крони

en: Jamaican Dollar
uk: Ямайський долар

en: Jordanian Dinar
uk: Йорданський динар

en: Kenyan Shilling
uk: Кенійський шилінг

en: Shilling
uk: Шилінг

en: Comorian Franc
uk: Коморський франк

en: South Korean Won
uk: Південнокорейська вона

en: Jeon
uk: Чон

en: Won
uk: Вона

en: Kuwaiti Dinar
uk: Кувейтський динар

en: Cayman Islands Dollar
uk: Долар Кайманових островів

en: Laotian Kip
uk: Лаоський кіп

en: Att
uk: Ат

en: Kips
uk: Кіпи

en: Lebanese Pound
uk: Ліванський фунт

en: Piastre
uk: Піастр

en: Sri Lanka Rupee
uk: Рупія Шрі-Ланки

en: Liberian Dollar
uk: Ліберійський долар

en: Lesotho Loti
uk: Лоті Лесото

en: Sente
uk: Сенте

en: Loti
uk: Лоті

en: Lithuanian Litas
uk: Литовський лит

en: Centas
uk: Цент

en: Litai
uk: Літи

en: Latvian Lats
uk: Латвійський лат

en: Santims
uk: Сантим

en: Lati
uk: Літи

en: Libyan Dinar
uk: Лівійський динар

en: Dirham
uk: Дирхам

en: Myanma Kyat
uk: М’янмський к’ят

en: Pya
uk: П’я

en: Kyat
uk: К’ят

en: Mongolian Tugrik
uk: Монгольський тугрик

en: Möngö
uk: Мунгу

en: Tugriks
uk: Тугрики

en: Macanese Pataca
uk: Патака Макао

en: Avo
uk: Аво

en: Pataca
uk: Патака

en: Mauritanian Ouguiya
uk: Мавританська угія

en: Khoums
uk: Хумс

en: Ouguiya
uk: Угія

en: Maltese Pound
uk: Мальтійський фунт

en: Mauritian Rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Malaysian Ringgit
uk: Малайзійський рінгіт

en: Ringgits
uk: Рінгіти

en: Mozambican Metical
uk: Мозамбіцький метікал

en: Metical
uk: Метікал

en: Namibian Dollar
uk: Намібійський долар

en: Nigerian Naira
uk: Нігерійська найра

en: Kobo
uk: Кобо

en: Naira
uk: Найра

en: Nicaraguan Cordoba Oro
uk: Нікарагуанська кордоба

en: Krone
uk: Крона

en: Nepalese Rupee
uk: Непальська рупія

en: Panamanian Balboa
uk: Панамське бальбоа

en: Balboa
uk: Бальбоа

en: Peruvian Nuevo Sol
uk: Перуанський новий соль

en: Nuevos Sole
uk: Новий соль

en: Papua New Guinean Kina
uk: Кіна Папуа — Нової Гвінеї

en: Toea
uk: Тойя

en: Kina
uk: Кіна

en: Philippine Peso
uk: Філіппінське песо

en: Pakistani Rupee
uk: Пакистанська рупія

en: Grosz
uk: Грош

en: Paraguayan Guarani
uk: Парагвайський ґуарані

en: Qatari Rial
uk: Катарський ріал

en: Rial
uk: Ріал

en: Rhodesian Dollar
uk: Родезійський долар

en: Romanian Leu
uk: Румунський лей

en: Leu
uk: Лей

en: Serbian Dinar
uk: Сербський динар

en: Dinars
uk: Динари

en: Saudi Riyal
uk: Саудівський ріал

en: Hallallah
uk: Халал

en: Riyals
uk: Ріали

en: Solomon Islands Dollar
uk: Долар Соломонових островів

en: Seychellois Rupee
uk: Сейшельська рупія

en: Old Sudanese Dinar
uk: Старий суданський динар

en: Öre
uk: Ере

en: Kronor
uk: Крони

en: Saint Helena Pound
uk: Фунт острова Святої Єлени

en: Sierra Leonean Leone
uk: Леоне Сьєрра-Леоне

en: Leone
uk: Леоне

en: Somali Shilling
uk: Сомалійський шилінг

en: Surinamese Dollar
uk: Суринамський долар

en: Suriname Guilder
uk: Суринамський гульден

en: São Tomé and Príncipe Dobra
uk: Добра Сан-Томе і Принсіпі

en: Dobra
uk: Добра

en: Syrian Pound
uk: Сирійський фунт

en: Swazi Lilangeni
uk: Свазілендський ліланджені

en: Lilangeni
uk: Ліланджені

en: Thai Baht
uk: Тайський бат

en: Satang
uk: Сатанг

en: Baht
uk: Бат

en: Tunisian Dinar
uk: Туніський Динар

en: Millime
uk: Міллім

en: Tongan Paʻanga
uk: Тонганська паанга

en: Senit
uk: Сеніті

en: Paʻanga
uk: Паанга

en: Turkish Lira
uk: Турецька ліра

en: Kurus
uk: Куруш

en: Trinidad and Tobago Dollar
uk: Долар Тринідаду та Тобаго

en: New Taiwan Dollar
uk: Новий тайванський долар

en: New Dollar
uk: Новий долар

en: Tanzanian Shilling
uk: Танзанійський шилінг

en: Senti
uk: Цент

en: Ukrainian Hryvnia
uk: Українська гривня

en: Kopiyka
uk: Копійка

en: Hryvnia
uk: Гривня

en: Ugandan Shilling
uk: Угандійський шилінг

en: United States Dollar
uk: Долар США

en: Uruguayan Peso
uk: Уругвайське Песо

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
uk: Венесуельський болівар фуерте

en: Bolivares Fuerte
uk: Болівари фуерте

en: Vietnamese Dong
uk: В’єтнамський донг

en: Hà
uk: Хао

en: Dong
uk: Донг

en: Vanuatu Vatu
uk: Вануатський вату

en: Vatu
uk: Вату

en: Samoan Tala
uk: Самоанська тала

en: Sene
uk: Сене

en: Tala
uk: Тала

en: CFA Franc BEAC
uk: Франк КФА BEAC

en: East Caribbean Dollar
uk: Східно-карибський долар

en: CFA Franc BCEAO
uk: Франк CFA

en: CFP Franc
uk: Французький Тихоокеанський франк

en: Yemeni Rial
uk: Єменський Реал

en: South African Rand
uk: Південноафриканський ранд

en: Rand
uk: Ранд

en: Zambian Kwacha
uk: Замбійська квача

en: Ngwee
uk: Нгве

en: Kwacha
uk: Квача

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
uk: Показувати на формі Додати у кошик текстове поле віджета кількості.

en: Default quantity
uk: Базова кількість

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
uk: Необхідно ввести додатне число значення базової кількості.

en: Quantity widget: !status
uk: Віджет кількості: !status

en: Default quantity: @quantity
uk: Базова кількість: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
uk: Відобразити для товару форму "Додати у кошик"

en: Customer profile type that can be referenced
uk: Тип профілю покупця, на який можна посилатися

en: The customer profile manager widget only supports single value editing and entry via its form.
uk: Віджет менеджера профілів покупців підтримує редагування лише одного значення і введення через його форму.

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
uk: Визначає сутність Покупець з інтеграцією Адресного поля.

en: Related customer profile reference field
uk: Поле посилання на пов'язаний профіль покупця

en: Specify the customer profile reference field on the order to populate with profile data from this checkout pane.
uk: Вкажіть поле посилання на профіль покупця у замовленні, куди мають надійти дані профілю з цієї панелі оформлення.

en: The human readable name of the order type.
uk: Людиносприйня́тна назва типу замовлення.

en: The unique ID of the order owner.
uk: Унікальний ідентифікатор власника замовлення.

en: The owner of the order.
uk: Власник замовлення.

en: To @title
uk: До @title

en: Owned by @name
uk: Належить користувачу @name

en: Created @date
uk: Створено @date

en: New order
uk: Нове замовлення

en: Updated @date
uk: Оновлено @date

en: Update log message
uk: Повідомлення оновлення журналу

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
uk: Надайте пояснення виконуваних вами змін. Це зробить більш зрозумілим контрольний журнал оновлень цього замовлення.

en: Owned by
uk: Належить

en: Order contact e-mail
uk: Контактна електронна адреса замовлення

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
uk: За замовчуванням електронна адреса власника облікового запису, якщо порожнє. Використовується для зв'язку щодо замовлення.

en: Create new revision on update
uk: Створити нову версію при оновленні

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
uk: Якщо введено повідомлення журналу оновлень, редакція буде створюватись навіть, якщо позначка знята.

en: The type of the order.
uk: Тип замовлення.

en: Order owner
uk: Власник замовлення

en: Display all the available operations links for the order.
uk: Показати усі доступні операційні посилання для замовлення.

en: Allows users to perform any payment action for any order and view transaction payloads.
uk: Дозвіл користувачам виконувати будь-які дії з оплатою для будь-якого замовлення і переглядати трансакції.

en: Allows users to view the payments made to an order.
uk: Дозвіл користувачам переглядати оплати, виконані для замовлення.

en: Create payments
uk: Створення оплат

en: Allows users to create new payments for orders.
uk: Дозвіл користувачам створювати нові оплати для замовлень.

en: Update payments
uk: Оновлення оплат

en: Allows users to update payments via payment method specific operations links.
uk: Дозвіл користувачам оновлювати оплати через операційні посилання, що стосуються способу оплати.

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
uk: Дозвіл користувачам видаляти оплати на замовлення, до яких вони мають доступ.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
uk: Увімкніть та налаштуйте конфігурації правила способу оплати.

en: You have entered an expired credit card.
uk: Ви ввели кредитну картку, термін дії якої завершився.

en: You have entered an invalid card security code.
uk: Ви ввели неправильний код безпеки картки.

en: Your have entered an invalid start date.
uk: Ви ввели неправильну початкову дату.

en: You have entered an invalid issue number.
uk: Ви ввели неправильний номер.

en: Example payment
uk: Приклад оплати

en: You must enter a name two or more characters long.
uk: Необхідно ввести назву довжиною понад один символ.

en: Payment Method Example
uk: Приклад способу оплати

en: Provides an example payment method for testing and development.
uk: Пропонує приклад способу оплати для тестування і розробки.

en: - Default store currency -
uk: - Базова валюта магазину -

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
uk: Валюта, встановлена в цій ціні, наразі не увімкнена. Якщо ви зміните її зараз, то повернутись до попередніх налаштувань буде неможливо.

en: Allows users to configure product types and their fields.
uk: Дозвіл користувачам налаштовувати типи товарів та їх поля.

en: Cannot delete the %name product type
uk: Тип товару %name неможливо видалити

en: Display all the available operations links for the product.
uk: Показати усі доступні операційні посилання для товару.

en: User's shopping cart order
uk: Замовлення з кошика користувача

en: The shopping cart order belonging to the current user.
uk: Замовлення з кошика, що належить поточному користувачеві.

en: Before adding a product to the cart
uk: Перед додаванням товару до кошика

en: Commerce Cart
uk: Торгівля: Кошик

en: After adding a product to the cart
uk: Після додавання товару до кошика

en: Shopping cart order
uk: Замовлення з кошика

en: Product line item
uk: Позиція обліку Товар

en: Unchanged product line item
uk: Незмінена позиція обліку Товар

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
uk: Унікальний ідентифікатор користувача, котрому належить профіль.

en: The user the customer profile belongs to.
uk: Користувач, котрому належить профіль покупця.

en: The date the line item was most recently updated.
uk: Дата останнього оновлення цієї позиції обліку.

en: Add an amount to the unit price
uk: Додати величину до ціни за одиницю товару

en: Specify a numeric amount to add to the unit price.
uk: Вкажіть числову величину, що додається до ціни за одиницю товару.

en: Subtract an amount from the unit price
uk: Відняти величину від ціни за одиницю товару

en: Multiply the unit price by some amount
uk: Помножити ціну за одиницю товару на певну суму

en: Divide the unit price by some amount
uk: Поділити ціну за одиницю товару на певну величину

en: Set the unit price to a specific amount
uk: Призначити ціні за одиницю товару певну величину.

en: Set the unit price's currency code
uk: Встановіть код валюти для ціни одиниці товару

en: Administer line items
uk: Адміністрування позицій обліку

en: Update and delete any line item on the site.
uk: Оновлення та видалення будь-яких рядків обліку на сайті.

en: The internal numeric ID of the transaction.
uk: Внутрішній числовий ідентифікатор трансакції

en: The unique ID of the user who created the transaction.
uk: Унікальний ідентифікатор користувача, що створив трансакцію.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
uk: Унікальний ідентифікатор замовлення, до якого належить трансакція.

en: The order the transaction belongs to.
uk: Замовлення, до якого належить трансакція.

en: Commerce Payment
uk: Торгівля: Оплата

en: Payment methods are enabled for use by the rule configurations listed below. An enabled payment rule can specify a payment method to enable using one of the available <em>Enable payment method</em> actions. The action's settings form will contain any necessary settings for the payment method that must be configured before it may be used.
uk: Способи оплати увімкнені для використання конфігураціями правил, переліченими нижче. Увімкнене правило оплати може визначити увімкнення способу оплати за допомогою одного з доступних дій <em>Увімкнути спосіб оплати</em>. Форма налаштування дії буде містити всі необхідні налаштування для способу  оплати, що має бути налаштований до того, як може бути використаний.

en: The currency set for this action is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
uk: Валюта, встановлена в цій дії, наразі не увімкнена. Якщо ви зміните її зараз, то повернутись до попередніх налаштувань буде неможливо.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
uk: Конфігурування не потрібне. Оригінальна ціна буде показана як завантажено.

en: Display the original price as loaded.
uk: Показати оригінальну ціну як завантажено.

en: Displaying the original price
uk: Показ оригінальної ціни

en: Displaying a calculated price
uk: Показ обчисленої ціни

en: Amount value of field %name
uk: Значення величини поля %name

en: Currency code of field %name
uk: Код валюти для поля %name

en: The type of the product.
uk: Тип товару.

en: Deleting this product cannot be undone.
uk: Видалення цього товару буде остаточним!

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
uk: Цей тип товару неможливо відредагувати оскільки його не визначено у модулі Інтерфейс товару.

en: This product type cannot be deleted, because it is not defined by the Product UI module.
uk: Цей тип товару неможливо видалити оскільки його не визначено у модулі Інтерфейс товару.

en: Calculating the sell price of a product
uk: Розрахунок цін продажу товару

en: Display the calculated sell price for the current user.
uk: Відображати розраховану ціну продажу для поточного користувача.

en: Asc
uk: Зрост

en: Russian Ruble
uk: Московський рубль

en: Kopek
uk: Копійка

en: Ruble
uk: Рубль

en: After removing a product from the cart
uk: Після видалення товару з кошика

en: Cart summary
uk: Підсумок кошику

en: Completing the checkout process
uk: Завершення процесу оформлення

en: Commerce Checkout
uk: Комерція: Оформлення

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
uk: Завершене замовлення

en: Send account e-mail
uk: Надіслати електронну пошту від облікового запису

en: E-mail type
uk: Тип електронного листа

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
uk: Виберіть електронний лист на основі налаштувань вашого облікового запису на сайті для надсилання користувачеві.

en: Entity exists by property
uk: Сутність існує за властивістю

en: %type e-mail sent to %recipient.
uk: Електронний лист %type надіслано %recipient.

en: Failed to send %type e-mail to %recipient.
uk: Помилка надсилання листа %type до %recipient.

en: Update the order status on checkout completion
uk: Оновити статус замовлення після завершення оформлення

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
uk: Присвоїти анонімне замовлення вже створеному користувачеві

en: Fetched account
uk: Вибраний обліковий запис

en: Create a new account for an anonymous order
uk: Створити новий обліковий запис для анонімного замовлення

en: Created account
uk: Створено обліковий запис

en: Send an order notification e-mail
uk: Надіслати електронний лист-сповіщення про замовлення

en: When a customer advances to the checkout completion page, rules reacting on the <em>Completing the checkout process</em> are evaluated. Default rules handle standard tasks like updating the order status, sending order e-mails, and creating accounts for anonymous users. You can edit these or add additional rules to customize your checkout workflow.
uk: Коли покупець переходить до сторінки завершення оформленння, спрацьовують правила, що реагують на виконання <em>Завершення процесу оформлення</em>. Усталені правила виконують стандартні завдання на кшталт оновлення статусу замовлення, надсилання електронних листів щодо замовлення, створення облікових записів для анонімних користувачів. Є можливість відредагувати ці та створити додаткові правила для персоналізації процесу оформлення замовлення.

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
uk: Персоналізуйте форму і налаштуйте правила оформлення замовлення.

en: Checkout rules
uk: Правила оформлення замовлень

en: Enable and configure checkout completion rules.
uk: Увімкніть та налаштуйте правила завершення оформлення замовлень.

en: Add a checkout rule
uk: Додати правило оформлення замовлення

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
uk: Створює додаткову конфігурацію правила завершення оформлення замовлення.

en: There are no active checkout completion rules.
uk: Активні правила завершення оформлення відсутні.

en: Disabled checkout completion rules
uk: Вимкнені правила завершення оформлення

en: There are no disabled checkout rules.
uk: Вимкнені правила завершення оформлення відсутні.

en: Tokens related to customer profiles.
uk: Замінники, пов'язані з профілями покупців.

en: Customer profile ID
uk: ID профілю покупця

en: The unique numeric ID of the customer profile.
uk: Унікальний числовий ідентифікатор профілю покупця.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
uk: Унікальний ідентифікатор останньої редакції профілю покупця.

en: Customer profile type
uk: Тип профілю покупця

en: The type of the customer profile.
uk: Тип профілю покупця.

en: Customer profile type name
uk: Назва типу профілю покупця

en: The type name of the customer profile.
uk: Назва, що надається типу профілю покупця.

en: Customer profile owner
uk: Власник профілю покупця

en: The date the customer profile was created.
uk: Дата створення профілю покупця.

en: The date the customer profile was last updated.
uk: Дата останнього оновлення профілю покупця.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
uk: ID замовлення

en: The unique ID of the order the line item belongs to.
uk: Унікальний ідентифікатор замовлення, до якого належить позиція обліку.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
uk: Замовлення

en: The order the line item belongs to.
uk: Замовлення, до якого належить позиція обліку.

en: Convert the unit price to a different currency
uk: Перевести ціну одиниці товару у іншу валюту

en: The type of the line item.
uk: Тип даної позиції обліку

en: Line item type name
uk: Назва типу позиції обліку

en: The human-readable name of the line item type.
uk: Легка для читання назва типу позиції обліку.

en: Order associated with the line item
uk: Замовлення, пов'язане з цим рядком обліку

en: Line items saved.
uk: Позиції обліку збережені.

en: Order contents View
uk: Вид Вміст замовлення

en: View: @name - @display
uk: Вид: @name - @display

en: Line item types
uk: Типи позицій обліку

en: Quantity text field
uk: Текстове поле кількості.

en: Adds a text field to edit the line item quantity in the View.
uk: Додає текстове поле для редагування кількості для позиції обліку в виді.

en: Delete button
uk: Видалити

en: Adds a button to delete a line item.
uk: Додає кнопку для видалення позиції обліку.

en: Select what info you want displayed in the summary.
uk: Оберіть інформацію, яку необхідно відображати у резюме.

en: Item quantity
uk: Кількість позицій

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
uk: Номер замовлення

en: The state of the order derived from its status.
uk: Стан замовлення отриманий його статусу.

en: The date the order was most recently updated.
uk: Дата, коли замовлення було востаннє оновлено.

en: Order e-mail
uk: Електронна адреса замовлення

en: The e-mail address associated with this order.
uk: Електронна адреса, пов'язана з цим замовленням.

en: Update the order state
uk: Оновити стан замовлення

en: Order to update
uk: Замовлення, що оновлюється

en: Select the order state whose default status the order will be updated to.
uk: Оберіть стан замовлення, базовий статус котрого буде оновлено.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
uk: Замовлення

en: The unique ID of the order's latest revision.
uk: Унікальний цифровий ідентифікатор останньої редакції замовлення.

en: Order type name
uk: Назва типу замовлення

en: The human-readable name of the order type.
uk: Легка для читання назва типу замовлення.

en: The e-mail address associated with the order.
uk: Адреса електронної пошти, пов'язана з замовленням.

en: Order status title
uk: Назва статусу замовлення.

en: The human-readable title of the order status.
uk: Легка для читання назва статусу замовлення.

en: The current state of the order.
uk: Поточний стан замовлення.

en: Order state title
uk: Назва стану замовлення

en: The human-readable title of the order state.
uk: Легка для читання назва стану замовлення.

en: The URL of the order.
uk: URL замовлення.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
uk: Зберегти замовлення

en: Display the account information pane for authenticated users.
uk: Відображати панель інформації облікового запису для авторизованих користувачів.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
uk: Якщо позначено, панель відображатиме інформацію про обліковий запис для авторизованих користувачів, але не дозволятиме зміни.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
uk: Історія замовлення

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
uk: Тип замовлення

en: The workflow state of the order.
uk: Робочий стан замовлення.

en: No orders have been created yet.
uk: Жодних замовлень ще не створено.

en: User Orders
uk: Замовлення користувача

en: The date the payment was created.
uk: Дата створення оплати.

en: The date the payment was last updated.
uk: Дата останнього оновлення оплати.

en: Remote id
uk: Віддалений id

en: The remote identifier for this transaction.
uk: Віддалений ідентифікатор для цієї трансакції.

en: The amount for this transaction.
uk: Сума для цієї трансакції.

en: The currency code for this transaction.
uk: Код валюти для цієї трансакції.

en: Message for this transaction.
uk: Повідомлення для цієї трансакції.

en: Status of the payment transaction.
uk: Стан трансакції оплати.

en: Remote status of the payment transaction.
uk: Віддалений стан трансакції оплати.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
uk: Трансакції оплати

en: Tokens related to payment transactions.
uk: Замінники, пов'язані з трансакціями оплати.

en: The primary identifier for a payment transaction.
uk: Основний ідентифікатор для трансакції оплати.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
uk: Унікальний ідентифікатор для останньої редакції трансакції оплати.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
uk: method_id способу оплати для трансакції оплати.

en: The administrative title of the payment method for the payment transaction.
uk: Адміністративна назва способу оплати для трансакції оплати.

en: Payment method short title
uk: Коротка назва способу оплати

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
uk: Коротка назва для покупця цього способу оплати для трансакції оплати

en: The remote identifier for the payment transaction.
uk: Віддалений ідентифікатор трансакції оплати.

en: The human-readable message associated to the payment transaction.
uk: Легке для читання повідомлення, пов'язане з трансакцією оплати.

en: The raw amount of the payment transaction.
uk: Неформатована сума трансакції оплати.

en: The formatted amount of the payment transaction.
uk: Форматована сума трансакції оплати.

en: The currency code for the payment.
uk: Код валюти для оплати.

en: The currency symbol for the payment.
uk: Символ валюти для оплати

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
uk: Стан трансакції оплати (в очікуванні, успіх, помилка)

en: The status of the transaction at the payment provider.
uk: Стан трансакції оплати на боці провайдера оплати.

en: The order related to the payment transaction.
uk: Замовлення, пов'язане з трансакцією оплати.

en: The creator of the payment transaction.
uk: Автор трансакції оплати.

en: The date the payment transaction was created.
uk: Дата створення трансакції оплати.

en: The date the payment transaction was last updated.
uk: Дата останнього оновлення трансакції оплати.

en: Add a payment method rule
uk: Додати правило способу оплати

en: Adds an additional payment method rule configuration.
uk: Створює додаткову конфігурацію правила способу оплати.

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
uk: Надає у користування базовий інтерфейс для конфігурації способів оплати і адміністрування трансакцій оплати.

en: Enabled payment method rules
uk: Увімкнені правила способу оплати

en: Disabled payment method rules
uk: Вимкнені правила способів оплати

en: Order Balance
uk: Баланс замовлення

en: Total transaction payment balance for the order.
uk: Загальний баланс трансакції оплати для замовлення.

en: The date the product was most recently updated.
uk: Дата, коли товар було востаннє оновлено.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
uk: Надає доступ до інтерфейсу розрахунку ціни продажу і форми налаштувань.

en: Prior to purchase, product sell prices are calculated using the rule configurations listed below. Pricing rules can be used for things like discounts, price lists, currency conversions, and tax application depending on the Rules elements defined by your enabled modules. To apply the enabled pricing rules on product display, you must ensure the display formatter settings for your product price fields are configured to display the <em>Calculated sell price for the current user</em>.
uk: До покупки, ціни продажу товарів розраховуються з використанням конфігурацій правил, перелічених нижче. Правила ціноутворення можуть бути використані для таких речей, як знижки, прайс-листи, конвертації валюти і застосування податків залежно від елементів правил, визначених вашими увімкненими модулями. Щоб застосувати увімкнені правила ціноутворення на відображенні товару, необхідно переконатися, що налаштування форматера показу для поля ціни на товар налаштований на відображення <em>Розрахованої ціни продажу для поточного користувача</em>.

en: After setting the label for this rule configuration, you will be redirected to its empty edit page. There you should add the conditions that must be met for the pricing rule to apply. You can then use actions that alter the unit price of the product line item passed to the rule to affect the sell price customers will see prior to purchase.
uk: Після установки позначки для цієї конфігурації правил, ви будете переспрямовані на її порожню сторінку редагування. Там ви повинні додати умови, яким мають відповідати застосовувані правила ціноутворення. Потім можна використовувати дії, які змінюють ціну одиниці товару для позиції обліку товар, котра передається правилу для зміни ціни продажу покупцям, яку вони бачитимуть перед покупкою.

en: Add a pricing rule
uk: Додати правило ціноутворення

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
uk: Створює додаткову конфігурацію правила обчислення ціни продажу.

en: Configure the price pre-calculation settings.
uk: Зконфігуруйте налаштування попереднього розрахунку ціни.

en: Enabled sell price calculation rules
uk: Увімкнені правила розрахунку ціни продажу

en: There are no active sell price calculation rules.
uk: Активні правила розрахунку ціни продажу відсутні.

en: Disabled sell price calculation rules
uk: Вимкнені правила розрахунку ціни продажу

en: There are no disabled sell price calculation rules.
uk: Вимкнені правила розрахунку ціни продажу відсутні.

en: The last calculation occured on @date.
uk: Останній розрахунок виконано @date.

en: Manage calculated prices
uk: Керування розрахунками цін

en: Delete product sell prices
uk: Видалити ціни продажу товару

en: Batch calculate prices now
uk: Виконати масовий розрахунок цін зараз

en: Sell price pre-calculation method
uk: Спосіб попереднього розрахунку ціни продажу

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
uk: Якщо попередній розрахунок вимкнено, код, що інтегрує обраховані ціни у запити, і відображення цін будуть ігнорувати будь-які наявні розраховані ціни.

en: Manual batch calculation
uk: Ручний пакетний розрахунок

en: Commerce Tax
uk: Торгівля: Податок

en: Apply a tax rate to a line item
uk: Додати податкову ставку до позиції обліку

en: Calculate taxes for a line item
uk: Обчислити податки для позиції обліку

en: Tax type
uk: Тип податку

en: Calculate @title
uk: Обчислити @title

en: Calculate taxes: @title
uk: Обчислити податки: @title

en: Define tax rates and configure tax rules for applicability and display.
uk: Визначіть податкові ставки і налаштуйте податкові правила для застосування та показу.

en: Iranian Rial
uk: Іранський ріал

en: Toman
uk: Туман

en: Order is a shopping cart
uk: Замовлення є кошиком

en: Reset the cart order status on product add or remove
uk: Скидати стан замовлення кошика при додаванні чи вилученні товару

en: %title removed from your cart.
uk: %title вилучено з вашого кошика.

en: You must specify a whole number for the quantity.
uk: Для кількості необхідно вказувати ціле число.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
uk[0]: Кошик (1 позиція)
uk[1]: Кошик (@count позиції)
uk[2]: Кошик (@count позицій)

en: Shopping cart (# items)
uk: Кошик (# позицій)

en: Do not display this pane in a fieldset.
uk: Не показувати цю панель в наборі полів.

en: Referenced customer profile
uk: Профіль покупця за посиланням

en: No customer profiles have been created yet.
uk: Жодних профілів покупця ще не створено.

en: Admin page
uk: Адміністративна сторінка

en: You must specify a positive number for the quantity
uk: Для кількості необхідно вказати додатне число.

en: The title of the line item determined by its type.
uk: Заголовок позиції обліку, визначений його типом.

en: Empty line item text.
uk: Текст порожньої позиції обліку.

en: The owner's user ID.
uk: ID користувача-власника.

en: Relate this order to its owner's user account
uk: Пов'язати це замовлення з обліковим записом його власника.

en: Displays the order total field formatted with its components list; requires an Order ID argument.
uk: Показує поле суми замовлення форматовану з переліком компонент; вимагає аргумент ID замовлення.

en: Current user or role
uk: Поточний користувач або роль

en: You have not placed any orders with us yet.
uk: Ви поки що не зробили у нас жодних замовлень.

en: If Customer or Administrator are selected, this will override any other link you have set.
uk: Якщо обрано "Покупець" або "Адміністратор", тоді буде перевизначене будь-яке інше встановлене вами посилання.

en: The customer view page
uk: Сторінка перегляду покупцем

en: The administrator view page
uk: Сторінка перегляду адміністратором

en: If the current user does not match the argument, validate the argument for users with specific roles.
uk: Якщо поточний користувач не відповідає аргументові, перевірити аргумент на відповідність користувачам зазначених ролей.

en: Grant access for the selected roles
uk: Надати доступ обраним ролям

en: If no roles are selected, additional access will not be granted.
uk: Якщо ролей не обрано, додатковий доступ не надаватиметься.

en: Formatted amount with components
uk: Форматована сума з компонентами

en: Data array of field %name
uk: Масив даних для поля %name

en: The SKU contains invalid tokens.
uk: Артикул містить неприпустимі замінники.

en: The machine name specified is already in use.
uk: Зазначена машинна назва вже використовується.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
uk[0]: Існує @count товар цього типу. Його неможливо видалити.
uk[1]: Існує @count товари цього типу. Їх неможливо видалити.
uk[2]: Існує @count товарів цього типу. Їх неможливо видалити.

en: Pre-calculating product sell prices
uk: Попередній розрахунок цін продажу товарів

en: Batch pre-calculation finished with an error.
uk: Масовий попередній розрахунок завершився з помилкою.

en: Sell prices pre-calculated for 1 product resulting in @total prices created. | Sell prices pre-calculated for @count products resulting in @total prices created.
uk[0]: Ціни продажу попередньо розраховані для @count товару, в результаті @total цін створено.
uk[1]: Ціни продажу попередньо розраховані для @count товарів, в результаті @total цін створено.
uk[2]: Ціни продажу попередньо розраховані для @count товарів, в результаті @total цін створено.

en: Administer product pricing
uk: Адміністрування ціноутворення товарів

en: Product pricing rules
uk: Правила ціноутворення товарів

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
uk: Увімкніть і налаштуйте правила ціноутворення та попередній розрахунок.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
uk: Адміністрування правил, що застосовуються для розрахунку цін продажу товарів.

en: Pre-calculation
uk: Попередній розрахунок

en: Product Pricing
uk: Ціноутворення товарів

en: Enables Rules based product sell price calculation for dynamic product pricing.
uk: Вмикає заснований на правилах розрахунок ціни продажу товару для динамічного ціноутворення.

en: Product Pricing UI
uk: Інтерфейс ціноутворення товарів

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
uk: Надає у користування інтерфейс для керування правилами ціноутворення і налаштування попередніх розрахунків.

en: Bypass these rules when pre-calculating sell prices
uk: Пропускати ці правила при попередньому розрахунку цін продажу

en: When pre-calculating sell prices, all valid rules will be included in calculating the variations of every price unless specified here to be bypassed.
uk: При попередньому розрахунку цін продажу, в розрахунок варіантів кожної ціни будуть долучені всі чинні правила, якщо тут не вказано тут обходити.

en: Invalid rules for pre-calculation
uk: Неправильні правила попереднього розрахунку

en: The rules listed below are invalid for sell price pre-calculation either because they do not have any conditions (and therefore do not require pre-calculation), they reference product data in a condition data selector, or they reference non-product data in an action data selector.
uk: Правила, перелічені нижче, є неправильними для попереднього розрахунку ціни продажу або тому, що вони не мають яких-небудь умов (і, отже, не вимагають попереднього розрахунку), або вони посилаються на дані товару в селекторі даних для умов, або вони посилаються на дані не товару в селекторі даних для дій.

en: This product is referenced by a line item and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
uk: На цей товар посилається позиція обліку і з цієї причини його неможливо видалити. Замість цього його можна деактивувати.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
uk: На цей товар посилаються наступні сутності: !entity_list

en: Administer taxes
uk: Адміністрування податків

en: Manage the UI defined tax rates and types.
uk: Керування ставками і типами податків визначеними через інтерфейс користувача.

en: Define a tax rate for each tax you must collect from your customers. Tax rates are defined in decimal format and may be applied to line item via Rules. Default Rules components are defined for any tax rate specifying it and can be accessed using the appropriate operations link below.
uk: Визначіть податкову ставку для кожного податку,що збирається з покупця. Податкові ставки визначаються в форматі десяткового дробу і можуть бути застосовані до позиції обліку через правила. Базові компоненти правил визначені для будь-якої ставки податку із її зазначенням і можуть бути доступні за допомогою відповідних операційних посилань.

en: Tax types categorize tax rates and specify whether or not the calculated tax should be included in product prices on display. Default rules are defined for each tax type for applying its tax rates to line items. These can be accessed using the appropriate operations link below.
uk: Типи податків класифікують податкові ставки і визначають чи повинен розрахований податок бути включений у вартість товару у відображенні. Правила за умовчанням визначені для кожного типу податку для того щоб застосувати їх податкові ставки до позиції обліку. Вони можуть бути доступні за допомогою відповідних операційних посилання нижче.

en: Manage tax rates and types.
uk: Керування ставками і типами податків.

en: Tax rates
uk: Податкові ставки

en: Manage tax rates.
uk: Керування податковими ставками.

en: Create a new tax rate.
uk: Створити нову податкову ставку.

en: Edit a tax rate.
uk: Редагувати ставку податку.

en: Redirect to the tax rate list.
uk: Переспрямувати до списку податкових ставок.

en: Configure component
uk: Налаштувати компонент

en: Add conditions to the Rules component used to apply this tax to products.
uk: Додати умови то компонент Правил, що використовується для застосування цього податку до товарів.

en: Tax types
uk: Типи податків

en: Manage tax types.
uk: Керувати типами податків.

en: Add a tax type
uk: Додати тип податку

en: Create a new tax type.
uk: Створити новий тип податку

en: Edit a tax type.
uk: Редагувати тип податку.

en: Redirect to the tax type list.
uk: Переспрямувати до списку типів податків.

en: Configure rule
uk: Налаштувати правило

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
uk: Додати умови до правила, що застосовується для збору з товарів податків цього типу.

en: Sales tax
uk: Податок з продажів

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
uk: Основний тип для податків, що не відображаються доданими в ціни товарів.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
uk: Основний тип для податків, що відображаються доданими в ціни товарів.

en: Tax UI
uk: Інтерфейс податків

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
uk: Пропонує інтерфейс для створення простих типів і ставок податків.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
uk: Жодної ставки податку ще не створено. <a href="@link">Додати ставку податку</a>.

en: There are no tax types yet. <a href="@link">Add a tax type</a>.
uk: Жодного типу податку ще не створено. <a href="@link">Додати тип податку</a>.

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
uk: Перш ніж додавати ставки податків необхідно визначити принаймні один тип податку.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
uk: Адміністративна назва цієї ставки податку. Рекомендовано, аби вона починалась з великої літери і містила лише літери, числа та пробіли.

en: The machine-name of this tax rate. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
uk: Машинна назва цієї ставки податку. Ця назва має містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення. Вона має бути унікальною.

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
uk: Кінцевий варіант назви цієї податкової ставки показуваний покупцям. Для базового залиште порожнім поле <em>Назва</em> вище.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
uk: Опишіть цю ставку податку за необхідності. Цей текст показуватиметься у таблиці огляду ставок податків.

en: The percentage used to calculate this tax expressed as a decimal, e.g. .06 for a rate of 6%.
uk: Відсоток, що використовується для обчислення цього податку у вигляді десяткового дробу, наприклад, .06 для ставки у 6%

en: The tax type for this rate.
uk: Тип податку для цієї ставки.

en: Save tax rate
uk: Зберегти ставку податку

en: Delete tax rate
uk: Видалити податкову ставку

en: The machine-name specified is already in use.
uk: Вказана машинна назва вже використовується.

en: Tax rate saved.
uk: Ставку податку збережено.

en: Are you sure you want to delete the %title tax rate?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити ставку податку %title?

en: The tax rate %title has been deleted.
uk: Ставку податку %title було успішно видалено.

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
uk: Адміністративна назва цього типу податку. Рекомендовано, аби вона починалась з великої літери і містила лише літери, числа та пробіли.

en: The machine-name of this tax type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores. It must be unique.
uk: Машинна назва цього типу податку. Ця назва має містити тільки латинські літери в нижньому регістрі, цифри й символи підкреслення.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
uk: Кінцевий варіант назви цього типу податку показуваний покупцям. Для базового залиште порожнім поле <em>Назва</em> вище.

en: Describe this tax type if necessary. The text will be displayed in the tax type overview table.
uk: Опишіть цей тип податку за необхідності. Цей текст показуватиметься у таблиці огляду типів податків.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
uk: Показувати податки цього типу доданими в ціни товарів.

en: Save tax type
uk: Зберегти тип податку

en: Delete tax type
uk: Видалити тип податку

en: Tax type saved.
uk: Тип податку збережено.

en: This tax type cannot be deleted, because it is not defined by the Tax UI module.
uk: Цей тип податків неможливо видалити оскільки він не визначений у модулі Інтерфейс податків.

en: Cannot delete the %title tax type
uk: Неможливо видалити тип податку %title

en: Are you sure you want to delete the %title tax type?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити тип податку %title?

en: The tax type %title has been deleted.
uk: Тип податку %title було успішно видалено.

en: Deleted tax rate %title.
uk: Видалено ставку податку %title.

en: Deleted tax type %title.
uk: Видалено тип податку %title.

en: There is a tax rate of this type. It cannot be deleted. | There are @count tax rates of this type. It cannot be deleted.
uk[0]: Ставка податку цього типу існує. Її неможливо видалити.
uk[1]: Існує @count ставки податків цього типу. Їх неможливо видалити.
uk[2]: Існує @count ставок податків цього типу. Їх неможливо видалити.

en: Master
uk: Головне

en: Create !name
uk: Створити !name

en: Bulgarian lev
uk: Болгарський лев

en: Stotinka
uk: Стотинка

en: Lev
uk: Лев

en: Remove all products from an order
uk: Вилучити всі товари із замовлення

en: Order to empty
uk: Замовлення, що очищується

en: Customer manually canceled the checkout process.
uk: Покупець вручну скасував процес оформлення.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
uk: Покупець оновив замовлення через форму кошика.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
uk: Покупець переходить до оформлення за допомогою кнопки "Надіслати".

en: Enabled checkout completion rules
uk: Увімкнені правила завершення оформлення

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
uk: Покупець перейшов на наступну сторінку оформлення через кнопку "Надіслати".

en: Customer returned to the previous checkout page via a submit button.
uk: Покупець повернувся на попередню сторінку оформлення через кнопку "Надіслати".

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
uk: Нові позиції обліку цього замовлення будуть записані лише після натискання кнопки <em>Зберегти замовлення</em>

en: Order address component comparison
uk: Порівняння компонентів адреси замовлення

en: The address associated with this order whose component you want to compare.
uk: Адреса, пов'язана з цим замовленням, компонент якої необхідно порівняти.

en: Address component
uk: Компонент адреси

en: The actual address component you want to compare. Common names of address components are given in parentheses.
uk: Актуальний компонент адреси, який необхідно порівняти. Загальні назви компонентів адрес подані в дужках.

en: No order addresses could be found for comparison.
uk: Для порівняння не знайдено жодної адреси замовлення.

en: Thoroughfare (Street address)
uk: Вулиця

en: Premise (Building)
uk: Будинок

en: Sub-premise (Suite)
uk: Приміщення (квартира, офіс)

en: Locality (City)
uk: Нас.пункт (місто, село)

en: Dependent locality (Town)
uk: Підпорядкований населений пункт

en: Administrative area (State / Province)
uk: Адміністративно-територіальна одиниця (тобто Штат / Провінція / Область)

en: Sub-administrative area (District)
uk: Адміністративно-територіальна одиниця нижчого рівня (район)

en: Order state updated via Rules.
uk: Стан замовлення оновлено через правила.

en: Order status updated via Rules.
uk: Статус замовлення оновлено через правила.

en: All products have been loaded and saved with updated price component arrays.
uk: Всі товари були завантажені і збережені з оновленими масивами компонентів ціни.

en: All line items have been loaded and saved with updated price component arrays.
uk: Всі позиції обліку були завантажені і збережені з оновленими масивами компонентів ціни.

en: Order updated for 7.0-1.0-beta3 price component changes.
uk: Замовлення оновлено згідно змін компонентів ціни у версії 7.0-1.0-beta3.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
uk: Всі замовлення були завантажені і збережені з оновленими масивами компонентів ціни.

en: The calculated price table has been cleared. If your site uses product sell price pre-calculation, you will need to recalculate these prices.
uk: Таблиця обчислених цін очищена. Якщо на сайті використовується попереднє обчислювання ціни продажу, необхідно виконати перерахунок цих цін.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
uk: Нічого, за винятком випадку, коли нижче зазначено <em>Переписати результати</em>

en: You must enter a numeric amount value.
uk: Ви повинні ввести числове значення суми.

en: Result message
uk: Повідомлення про результат

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
uk: Якщо увімкнено <em>Переклад сутностей</em> стане можливим вводити версію того самого товару в іншій доступній мові.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
uk: Наявні товари не будуть зачеплені при зміні цієї опції.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
uk: Увімкнено через <em>Переклад сутностей</em>

en: No products have been created yet.
uk: Жодного товару ще не створено.

en: Include tax in this price
uk: Включати податок у ціну

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
uk: Збереження цін з включеним у неї податком пропускатиме подальші розрахунки вказаного податку.

en: (Machine name: @type)
uk: (Машинна назва: @type)

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
uk: Правила оновлені аби відповідати новим назвам параметрів і замінників.

en: Attribute field settings
uk: Налаштування поля атрибутів

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
uk: Однозначні поля приєднані до товарів можуть слугувати атрибутом полів вибору на формах "Додати у кошик". Якщо форма "Додати у кошик" містить декілька товарів, поле атрибута може використовуватись покупцем для вибору товару на основі значень поля, а не безпосередньо з переліку назв товарів.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
uk: Увімкнути це поле для функціонування як поля атрибута на формах Додати у кошик.

en: Attribute selection widget
uk: Віджет вибору атрибутів

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
uk: Тип елементу, що використовується для вибору як варіант, що застосовується на формі Додати у кошик.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
uk: Має бути 1 щоб це поле функціонувало як атрибут поля вибору на формах "Додати у кошик".

en: All eligible product attribute fields have been updated to continue using the attribute selection widget.
uk: Для продовження використання віджета вибору атрибутів всі дозволені поля атрибутів товару були оновлені.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
uk: Замовлення [commerce-order:order-number] на сайті [site:name]

en: Checkout completion message
uk: Повідомлення про завершення оформлення

en: Role and custom View permissions updated for order entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
uk: Роль і власні дозволи для видів оновлені для керування сутностями Замовлення. Перевірки доступу в модулях та повноваження в базових видах мають бути оновлені вручну.

en: Commerce Line item
uk: Торгівля: Позиція обліку

en: The order containing the profile reference with the address in question.
uk: Замовлення, що містить посилання на профіль з адресою в питанні.

en: Order contains a particular product
uk: Замовлення містить певний товар

en: The order whose line items should be checked for the specified product. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
uk: Замовлення, позиції обліку якого мають бути перевірені на відповідність зазначеному товару. Якщо вказане замовлення не існує, процедура порівняння виконуватиметься в такий спосіб, якби відбувалося порівняння з кількістю 0.

en: The SKU of the product to look for on the order.
uk: Артикул товару, котрий необхідно знайти в замовленні.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
uk: Оператор, що використовується із значенням кількості нижче для порівняння з кількістю зазначеного товару в замовленні.

en: The value to compare against the quantity of the specified product on the order.
uk: Значення для порівняння з кількістю вказаного товару в замовленні.

en: Total product quantity comparison
uk: Порівняння загальної кількості товарів

en: The order whose product line item quantities should be totalled. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
uk: Замовлення, кількість позицій обліку якого має бути підсумована. Якщо зазначеного замовлення не існує, процедура порівняння виконуватиметься в такий спосіб, якби відбувалося порівняння з кількістю 0.

en: The comparison operator to use against the total number of products on the order.
uk: Застосовуваний оператор порівняння з загальною кількістю товарів у замовленні.

en: The value to compare against the total quantity of products on the order.
uk: Значення, з яким порівнюється загальна кількість товарів у замовленні.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Commerce Order
uk: Торгівля: Замовлення

en: Last completed transaction
uk: Остання виконана трансакція

en: When an order is first paid in full
uk: Коли замовлення на початку оплачується в повному обсязі

en: Order balance comparison
uk: Порівняння балансу замовлення

en: The order whose balance should be compared (calculated as the order total minus completed payment amounts).
uk: Замовлення, баланс якого має бути порівняний (обраховується як загальна сума замовлення мінус витрати на оплату)

en: Administer payment methods
uk: Адміністрування способів оплати

en: Allows users to configure enabled payment methods.
uk: Дозвіл користувачам налаштовувати увімкнені способи оплати.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
uk: Будь ласка зачекайте переспрямування на сервер платіжної системи. Якщо цього не відбудеться впродовж 10 секунд, натисніть нижче розташовану кнопку.

en: The machine name of the product type.
uk: Машинна назва типу товару.

en: Role and custom View permissions updated for product entity management. Access checks in modules and permissions on default Views must be updated manually.
uk: Роль і власні дозволи для видів оновлені для керування сутностями Товар. Перевірки доступу в модулях та повноваження в базових видах мають бути оновлені вручну.

en: This product is referenced by a line item on Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
uk: На цей товар посилається позиція обліку у замовленні @order_number і з цієї причини його неможливо видалити. Замість цього його можна деактивувати.

en: Showing
uk: Показ

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: Product display
uk: Відображення товару

en: Administer @entity_type
uk: Адміністрування @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
uk: Дозволити користувачам виконувати будь-яку дію з @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
uk: Створити @entity_type будь-якого типу

en: Edit own @entity_type of any type
uk: Редагувати власний @entity_type будь-якого типу

en: Edit any @entity_type of any type
uk: Редагування чийого завгодно типу сутності @entity_type будь-якого типу

en: View own @entity_type of any type
uk: Перегляд власного @entity_type будь-якого типу

en: View any @entity_type of any type
uk: Перегляд будь-якого @entity_type будь-якого типу

en: Create %bundle @entity_type
uk: Створити %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
uk: Редагувати власний %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
uk: Редагування будь-якого типу сутності @entity_type %bundle

en: View own %bundle @entity_type
uk: Перегляд власного %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
uk: Перегляд будь-якого %bundle @entity_type

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
uk: Визначає функції загальні для модулів Торгівлі. Має бути увімкнений для видалення інших модулів Торгівлі.

en: Haléř
uk: Галер

en: Koruna
uk: Крона

en: Add to Cart form settings
uk: Налаштування форми "Додати до кошика"

en: Fields attached to product line item types can be included in the Add to Cart form to collect additional information from customers in conjunction with their purchase of particular products.
uk: Поля, прикріплені до типів позицій обліку товар, можуть бути додані до форми "Додати у кошик" для збирання додаткової інформації від покупців в поєднанні з купівлею ними конкретних товарів.

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
uk: Додавати це поле до форм Додати у кошик для позицій обліку цього типу.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
uk: Намагатися поєднувати в кошику схожі товарі однакових позицій обліку.

en: The line item type, referenced product, and data from fields exposed on the Add to Cart form must all match to combine.
uk: Для поєднання має збігатися тип позиції обліку, товар за посилання і дані з полів, розкритих у формі "Додати у кошик".

en: Add to Cart line item type
uk: Тип позиції обліку Додати у кошик

en: Combine like items: !status
uk: Поєднувати схожі позиції: !status

en: Add to Cart line item type: @type
uk: Тип позиції обліку Додати у кошик: @type

en: Commerce Customer profile
uk: Торгівля: Профіль покупця

en: customer profile
uk: профіль покупця

en: customer profiles
uk: профілі покупців

en: Clear this profile
uk: Очистити цей профіль

en: Disabled profiles will not be visible to customers in options lists.
uk: Вимкнені профілі не будуть показуватись покупцям у переліку варіантів.

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
uk: Цей профіль належить до типу, що вже недоступний, тому його стан змінити неможливо.

en: Price component type
uk: Тип компонента ціни

en: Price components track changes to prices made during the price calculation process, and they are carried over from the unit price to the total price of a line item. When an order total is calculated, it combines all the components of every line item on the order. When the unit price is altered by this action, the selected type of price component will be added to its data array and reflected in the order total display when it is formatted with components showing. Defaults to base price, which displays as the order Subtotal.
uk: Компоненти ціни відстежують зміни до ціни, виконані під час процесу обчислення ціни, і вони перенесені від ціни за одиницю товарну до загальної ціни позиції обліку. Коли обчислена загальна сума, вона містить містить у собі всі компоненти кожної позиції обліку в замовленні. Коли ціна одиниці за товар буде змінена цією дією, обраний тип компонента ціни буде доданий до його масиву даних і відображений у загальній сумі, якщо її форматовано з показом компонентів. За замовчуванням це основна ціна, відображувана у замовленні як Підсумок.

en: line item
uk: позиція обліку

en: line items
uk: позиції обліку

en: orders
uk: замовлення

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
uk: Оскільки на цей профіль наразі посилається замовлення, якщо ви зміните які-небудь значення поля, вони будуть збережені як копія поточного профілю замість оновлення безпосередньо самого профілю. Це зроблено для збереження цілісності клієнтських даних в тому вигляді, як вони введені в замовлення.

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
uk: Профіль покупця було клоновано для запобігання втрати даних в замовленнях, що посилаються на профіль. Зараз це профіль @profile_id.

en: This customer profile is referenced by Order @order_number and therefore cannot be deleted. Disable it instead.
uk: На профіль покупця посилається замовлення @order_number і тому він не може бути видалений. Замість цього його слід вимкнути.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
uk: На цей профіль покупця посилаються наступні сутності: !entity_list

en: Commerce Payment transaction
uk: Торгівля: Трансакція оплати

en: payment transaction
uk: трансакція оплати

en: payment transactions
uk: трансакції оплати

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
uk: Булева індикація того, активний чи вимкнений товар.

en: This field has been configured to not display a widget. There is no way to enter values for this field via the user interface, so you must have some alternate way of adding data to these fields. The settings for the field will still govern what type of products can be referenced and whether or not their fields will be rendered into the referencing entity on display.
uk: Це поле було налаштоване не відображати віджет. Для цього поля немає способу ввести значення через інтерфейс користувача, тому необхідно знайти альтернативний спосіб додавання даних у ці поля. Налаштування поля все ще будуть залежати від типу товарів, що можуть на нього посилатися і буде і від того, будуть чи не будуть їх поля відображатися у сутності, що посилається, на екрані.

en: Render fields from the referenced products when viewing this entity.
uk: Відображати поля з товарів за посилання при перегляді цієї сутності.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
uk: Якщо увімкнено, вигляд полів товару на цій сутності керується налаштуваннями відображення для полів цього типу товару.

en: Do not show a widget
uk: Не показувати віджет

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
uk: Не відображати поле посилання на товар на формах. Використовуйте тільки якщо ви підтримуєте посилання на товар інший спосіб.

en: Line item is of a product line item type
uk: Позиція обліку належить до типу позиції обліку Товар

en: Filter line items to those of a product line item type (including but not limited to the default Product line item type).
uk: Фільтрувати позиції обліку за тими, що належать до типу позиції обліку товар (включно, але не обмежується базовою позицією обліку Товар)

en: %title could not be added to your cart.
uk: %title не може бути доданий до кошика.

en: Invalid or missing payment method.
uk: Хибний чи відсутній спосіб оплати.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
uk: Ви ввели номер кредитної карти для непідтримуваного типу карти.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
uk: %title: для величини ціни необхідно ввести числове значення.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
uk: До типів податків було додано нову опцію режиму заокруглення, що дозволяє вказувати спосіб заокруглення даного типу податків.

en: Tax amount rounding mode
uk: Режим заокруглення суми податку

en: Specify what type of rounding should occur when tax rates of this type are calculated for the unit price of a line item. Sales taxes will generally not round these amounts at the unit price level, while VAT style taxes will generally round the half up.
uk: Вкажіть, який тип заокруглення застосовувати коли податкові ставки цього типу розраховані на ціні за одиницю позиції обліку. Податки з продажів, як правило, не слід округляти ці суми на рівні цін за одиницю, в той час як податки типу ПДВ, як правило, заокруглюють вгору, якщо понад половину.

en: Round the half up
uk: Заокруглювати половину в більший бік

en: Round the half down
uk: Заокруглювати половину в менший бік

en: Round the half to the nearest even number
uk: Заокруглювати половину до найближчого непарного числа

en: Round the half to the nearest odd number
uk: Заокруглювати половину до найближчого парного числа

en: Unset the price of disabled products in the cart
uk: Зняти ціну вимкнених товарів у кошику

en: Complete checkout for an order
uk: Завершити оформлення замовлення

en: Order in checkout
uk: Замовлення в процесі оформлення

en: Continue to next step
uk: Перейти до наступного кроку

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
uk: Ви ввели номер кредитної картки, що не відповідає обраному типу.

en: Do not round at all
uk: Не заокруглювати взагалі

en: Cached currency data has been deleted and will be rebuilt to include new formatting parameters.
uk: Кешовані дані валюти були видалені і будуть оновлені аби містити нові параметри форматування.

en: United Arab Emirates Dirham
uk: Дирхам Об’єднаних Арабських Еміратів

en: Moroccan Dirham
uk: Марокканський дірхам

en: Santimat
uk: Сантим

en: Dirhams
uk: Дірхами

en: Polish Złoty
uk: Польський злотий

en: Złotych
uk: Злотих

en: Display a translatable Add to Cart message
uk: Відобразити повідомлення "Додати у кошик", яке доступне для перекладу

en: Product added to the cart
uk: Товар додано до кошика

en: Add a product to the cart
uk: Додати товар до кошика

en: Specify the user whose shopping cart order the product will be added to, typically <em>site:current-user</em>.
uk: Вкажіть користувача, до замовлення з кошика якого буде додано товар (як правило,  <em>site:current-user</em>)

en: The SKU of the product to add to the cart.
uk: Артікул товару, який буде додано до кошика

en: Combine similar items in the cart
uk: Поєднувати схожі позиції в кошику

en: If checked, the product will be combined added to an existing similar product line item in the cart by incrementing its quantity.
uk: Якщо позначено, товар буде додано до такої ж наявної схожої позиції обліку у кошику шляхом збільшення їх кількості.

en: Added product line item
uk: Позиція обліку Доданий товар

en: Display an Add to Cart message
uk: Відображати повідомлення "Додати у кошик"

en: This product is no longer available.
uk: Цей товар більше недоступний.

en: Current user's cart order ID
uk: Ідентифікатор замовлення з кошика для поточного користувача

en: Use the table below to build your checkout form using the available checkout panes and pages defined by modules enabled on your site. You may configure the checkout pane settings using the operations links below.
uk: Наведена нижче таблиця використовується для побудови форми оформлення замовлення за допомогою доступних панелей оформлення та сторінок, котрі визначені увімкненими на сайті модулями. Налаштування панелі оформлення можна виконати за допомогою наведених нижче операційних посилань.

en: Errors on form
uk: Помилки на формі

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
uk: На сторінці присутні помилки. Виправте їх та повторно надішліть форму.

en: Price rounding mode
uk: Режим заокруглювання ціни

en: Round the resulting price amount after performing this operation.
uk: Заокруглювати результуючу суму після виконання цієї операції.

en: Will not display the line item reference field on forms. Use only if you maintain line item references some other way.
uk: Поле посилання на позиції обліку не відображуватиметься на формах. Використовуйте лише якщо ви підтримуєте посилання на рядки обліку в інший спосіб.

en: Rules updated to set a default rounding mode actions that manipulate unit prices.
uk: Виконане оновлення правил для встановлення базових дій режиму заокруглення, що впливає на ціни одиниць товарів.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
uk[0]: позиція
uk[1]: позиції
uk[2]: позиції

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
uk[0]: @count позиція
uk[1]: @count позиції
uk[2]: @count позицій

en: Configure order settings
uk: Виконання налаштувань замовлень

en: Allows users to configure order settings for the store.
uk: Дозвіл користувачам виконувати налаштування замовлень у магазині.

en: All roles that had the <em>Administer orders</em> permission now also have the new <em>Configure order settings</em> permission.
uk: Всі ролі, що мають повноваження <em>Адміністрування замовлень</em> тепер матимуть нове повноваження <em>Виконання налаштувань замовлень</em>.

en: Selected payment method comparison
uk: Обране порівняння способу оплати

en: The order whose selected payment method (if any) should be compared against the method specified below.
uk: Замовлення, спосіб оплати якого (якщо існує) має бути порівняний з способом, зазначеним нижче.

en: This condition will perform a simple equivalency check to see if the payment method you specify matches what a customer selected on the checkout form.
uk: Ця умова виконує просте порівняння, аби впевнитись, що обраний вами спосіб оплати відповідає тому, що був обраний покупцем на формі оформлення.

en: Require a payment method at all times, preventing checkout if none is available.
uk: Завжди вимагати спосіб оплати, зупиняючи оформлення, якщо його не вказано.

en: Unfortunately we could not find any suitable payment methods, and we require a payment method to complete checkout.
uk: На жаль, ми не змогли знайти які-небудь придатні способи оплати, і але він необхідний, щоб завершити оформлення замовлення.

en: Please contact us to resolve any issues with your order.
uk: Будь ласка, зв'яжіться з нами, щоб вирішити всі проблеми з вашим замовленням.

en: You cannot complete checkout without submitting payment. Please contact us if an error continues to prevent you from seeing valid payment methods for your order.
uk: Ви не можете завершити оформлення не обравши оплату. Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо помилка продовжує перешкоджати вам побачити чинні способи оплати для вашого замовлення.

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
uk: Введіть для цього товару унікальний ідентифікатор, що складається з літер, цифр, дефісів та підкреслень. Коми заборонені

en: The SKU %sku contains invalid characters.
uk: Артикул %sku містить неприпустимі символи.

en: Add a destination parameter to operations links so users return to this View on form submission.
uk: Додати параметр призначення до операційних посилань, щоб користувачі повертались до цього виду по надсиланні форми.

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
uk: Введіть артикул товару, що необхідно додати у замовлення.

en: You have entered an invalid product SKU.
uk: Ви ввели хибний артикул товару

en: Applied tax
uk: Застосовані податки

en: The tax rate table has been updated properly.
uk: Таблиця ставок податків оновлена належним чином.

en: View mode: @mode
uk: Режим перегляду: @mode

en: The module weight for Commerce has been increased.
uk: Вагу модуля для Commerce було збільшено.

en: Kazakhstani tenge
uk: Казахстанський теньге

en: Tiyn
uk: Тіюн

en: Tenge
uk: Теньге

en: Thanks for your order [commerce-order:order-number] at [site:name].
    
    If this is your first order with us, you will receive a separate e-mail with login instructions. You can view your order history with us at any time by logging into our website at:
    
    [site:login-url]
    
    You can find the status of your current order at:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Please contact us if you have any questions about your order.
uk: Щиро вдячні вам за замовлення [commerce-order:order-number] на сайті [site:name].
    
    Якщо це ваше перше замовлення у нас, ви отримаєте окремий лист з інструкціями по входу на сайт. Ви можете переглянути історію ваших замовлень у нас у будь-який час здійснивши вхід на сайт за наступним посиланням:
    
    [site:login-url]
    
    Стан вашого поточного замовлення можна переглянути тут:
    
    [commerce-order:customer-url]
    
    Якщо у вас виникли будь-які питання щодо вашого замовлення, зв’яжіться з нами.

en: The internal numeric ID of the customer profile.
uk: Внутрішній числовий ідентифікатор профілю покупця.

en: Whether or not the customer profile is active.
uk: Чи активний профіль покупця.

en: Database indexes added to the uid and type columns of the commerce_customer_profile table.
uk: До стовпчиків uid та type таблиці commerce_customer_profile додані індекси бази даних.

en: Displays an appropriate empty text message for customer profile lists.
uk: Показ відповідного текстового повідомлення для списків профілів покупців про їх порожнечу.

en: Filter by names containing
uk: Фільтр за іменами, що містять

en: Path to a customer profile add form
uk: Шлях до форми додавання профілю покупця

en: Provide the path to a customer profile add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
uk: Введіть шлях до форми додавання профілю покупця для створення посилання в порожнім повідомленні. Якщо не вводити, посилання не додаватиметься.

en: No customer profiles match your search criteria.
uk: Профілі покупця, що відповідають вашому критерієві пошук, відсутні.

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
uk: Жодних профілів покупця ще не створено. <a href="!url">Додайте профіль покупця</a>.

en: Specify the View to use to display the line items referenced by this field.
uk: Вкажіть вид, що застосовуватиметься для відображення позицій обліку, на які посилається це поле.

en: Database indexes added to the order_id and type columns of the commerce_line_item table.
uk: До стовпчиків order_id та type таблиці commerce_line_item додані індекси бази даних.

en: The IP address that created this order.
uk: IP-адреса, з якої створено це замовлення.

en: The URL for customers to view the order.
uk: URL для перегляду замовлення покупцями.

en: The URL for administrators to view the order.
uk: URL для перегляду замовлення адміністраторами.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Specify order by
uk: Вкажіть замовлення за

en: Redirect page
uk: Сторінка переспрямування

en: Admin view page
uk: Сторінка перегляду адміністратором

en: Customer view page
uk: Сторінка перегляду покупцем

en: You have specified an invalid order.
uk: Ви зазначили хибне замовлення

en: Database index added to the uid column of the commerce_order table.
uk: До стовпчика uid таблиці commerce_order додано індекс бази даних.

en: Schema for the commerce_order and commerce_order_revision tables has been updated.
uk: Схема для таблиць commerce_order та commerce_order_revision була успішно оновлена.

en: You have specified an invalid e-mail address.
uk: Ви вказали помилкову електронну адресу.

en: Displays an appropriate empty text message for order lists.
uk: Показ відповідного текстового повідомлення для списків замовлень про їх порожнечу.

en: View order form
uk: Форма перегляду замовлення

en: Display a form that redirects to the view page for an order.
uk: Показує форму, що переспрямовує на сторінку перегляду замовлення.

en: Shopping carts
uk: Кошики

en: There are currently no shopping cart orders.
uk: Кошики наразі відсутні.

en: Path to an order creation form
uk: Шлях до форми створення замовлення

en: Provide the path to an order creation form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
uk: Введіть шлях до форми створення замовлення для створення посилання в порожнім повідомленні. Якщо не вводити, посилання не додаватиметься.

en: No orders match your search criteria.
uk: Замовлення, що відповідають вашому критерію пошуку, відсутні.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
uk: Жодних замовлень ще не створено. <a href="!url">Створіть замовлення</a>.

en: Order identifier used for redirection
uk: Іденитфікатор замовлення, що використовується для переспрямування

en: Let the user select
uk: Дозволити обирати користувачеві

en: Redirect to which order view page
uk: На котру зі сторінок перегляду переспрямовувати

en: Customer page
uk: Сторінка покупця

en: Database indexes added to the uid and order_id columns of the commerce_payment_transaction table.
uk: До стовпчиків uid та order_id таблиці commerce_payment_transaction додані індекси бази даних.

[ctx: credit card issue number for card types that require it]
en: Issue number
uk: Номер картки

en: Pick a currency to use for this filter.
uk: Оберіть валюту для цього фільтру.

en: Database index added to the uid column of the commerce_product table.
uk: До стовпчика uid таблиці commerce_product додано індекс бази даних

en: The update for commerce product revisions ran successfully.
uk: Успішно виконані оновлення для редакцій товарів.

en: Support for product revisions has been added to product types.
uk: До типів товарів була додана підтримка редакцій товарів.

en: Change history
uk: Історія змін

en: Creation log message
uk: Створення повідомлення у журнал

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
uk: Надайте пояснення виконуваних вами змін. Це зробить більш зрозумілою історію змін цього товару.

en: Default products of this type to be saved as new revisions when edited.
uk: Базово при редагуванні товари цього типу будуть зберігатися у вигляді нових редакцій.

en: Displays an appropriate empty text message for product lists.
uk: Показ відповідного текстового повідомлення для списків товарів про їх порожнечу.

en: Filter by SKUs containing
uk: Фільтр за вмістом артикулів

en: Path to a product add form
uk: Шлях до форми додавання товару

en: Provide the path to a product add form to link to in the empty message. If blank, no link will be included.
uk: Введіть шлях до форми додавання товару для створення посилання в порожнім повідомленні. Якщо не вводити, посилання не додаватиметься.

en: No products match your search criteria.
uk: Жоден товар не відповідає вашому критерію пошуку.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
uk: Жодного товару ще не створено. <a href="!url">Додати товар</a>.

en: Use raw value
uk: Використовувати неформатоване значення

en: Check if you want to display the raw value instead of the human readable value.
uk: Залиште позначку для відображення неформатованого значення замість людиносприйня́тного.

en: Including !title
uk: Включно з !title

en: Israeli New Shekel
uk: Ізраїльський новий шекель

en: Belarusian ruble
uk: Білоруський рубль

en: Kyrgyzstani Som
uk: Киргизький сом

en: Som
uk: Сом

en: Tyiyn
uk: Тийин

en: Moldovan leu
uk: Молдавський лей

en: bani
uk: Бані

en: Lei
uk: Леї

en: Empty Shopping Cart
uk: Порожній кошик

en: Displays an appropriate empty text message for shopping carts.
uk: Показ відповідного текстового повідомлення для кошиків товарів про їх порожнечу.

en: Configure checkout settings including the layout of the checkout form.
uk: Налаштовування параметрів оформлення в тому числі і макету форми оформлення

en: %pane is locked in the code to the %page page and was repositioned accordingly.
uk: Позиція %pane заблокована у коді і має бути перед сторінкою %page, тому вона була перепозіціонована відповідним чином.

en: Order e-mail prepared for username usage
uk: Електронна адреса замовлення підготовлена для використання у якості імені користувача

en: The e-mail address associated with this order with illegal characters for usernames replaced.
uk: Виконана заміна електронної адреси, пов’язаної з цим замовленням, котра містить неприпустимі символи для імен користувачів.

en: Create new revisions when orders are updated by default.
uk: Створювати нові редакції при оновленні замовлень за замовчуванням.

en: This default may be overridden on the order edit form but will always be respected for other order status updates.
uk: Це умовчання може бути перевизначене у форми редагування замовлення, але завжди враховується іншими оновленнями статусів замовлень.

en: Payment Transaction
uk: Трансакція оплати

en: Relate this order to its payment transactions. This relationship will cause duplicated records if there are multiple transactions per order.
uk: Пов'язати це замовлення з його трансакціями оплати. Цей зв'язок може спричинити появу дубльованих записів, якщо замовленню відповідає декілька трансакцій.

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
uk: Трансакція

en: Representative payment transaction
uk: Зразок трансакції оплати

en: Obtains a single representative payment transaction for each order, according to a chosen sort criterion.
uk: Отримання по одному зразку трансакції оплати для кожного з замовлень відповідно до обраного критерію впорядкування.

en: Price fields were cleaned of invalid data values as necessary.
uk: Поля ціни були очищені від хибних значень даних як це необхідно.

en: Modify the settings for this field on the <a href="!url">product type "manage display" configuration</a>.
uk: Змініть налаштування для цього поля у конфігурації <a href="!url">"керувати відображенням" для типу товару</a>.

en: The visibility of this field may also need to be toggled in the <a href="!url">product type "manage display" configuration</a>.
uk: Видимість цього поля можливо також потрібно буде увімкнути у конфігурації <a href="!url">"керувати відображенням" для типу товару</a>.

en: Show attribute widgets even if the Add to Cart form only represents one product.
uk: Показувати віджети атрибутів навіть якщо форма Додати у кошик пропонує лише один товар.

en: If enabled, attribute widgets will be shown on the form with the only available options selected.
uk: Якщо увімкнено, віджети атрибутів показуватимуться на формі, якщо обрано лише один доступний варіант.

en: !visibility attributes on single product forms.
uk: Атрибути !visibility на відокремлених формах товарів.

en: Hiding
uk: Приховування

en: Line items represent anything on an order that affects the order total. Each line item must be of one of the line item types listed below, which define how these items interact with Add to Cart forms, the shopping cart, the order edit page, and more. Line item types are defined by modules, with some modules also allowing you to clone line item types through this interface.
uk: Позиції обліку являють собою будь-яку складову частину замовлення, що впливає на його підсумкову суму. Кожна позиція обліку має належати до одного з типів, що перелічені нижче і визначають, яким чином ці частини взаємодіють з формами "Додати у кошик", кошиком, сторінкою редагування замовлення тощо. Типи позицій обліку визначаються модулями, деякі модулі також дають можливість клонувати типи позицій обліку через цей інтерфейс.

en: The e-mail address used for correspondence about this order.
uk: Електронна адреса, що використовується для листування щодо замовлення.

en: Display the e-mail address as a mailto link
uk: Відобразити електронну адресу у вигляді посилання mailto

en: Add a destination parameter to edit and delete operation links so users return to this View on form submission.
uk: Додати параметр призначення до операційних посилань редагування та видалення, щоб користувачі повертались до цього виду по надсиланні форми.

en: Integer representing a value in minor currency units to compare against, such as 1000 for $10. A balance of 0 or less indicates the order has been paid in full.
uk: Ціле число для порівняння, що відповідає значенню у найменших одиницях валюти, тобто 1000 означає 10грн. Баланс, що дорівнює 0 або менше означає, що замовлення було оплачене повністю.

en: Customer skipped the Payment page because no payment was required.
uk: Покупець пропустив сторінку оплати оскільки оплата не вимагається.

en: Customer skipped the Payment page because payment was already submitted.
uk: Покупець пропустив сторінку оплати оскільки оплата вже виконана.

en: Customer canceled payment at the payment gateway.
uk: Покупець скасував платіж на шлюзі оплати.

en: Customer successfully submitted payment at the payment gateway.
uk: Покупець успішно надіслав платіж на шлюз оплати.

en: Customer payment submission failed at the payment gateway.
uk: Покупцеві не вдалося надіслати платіж на шлюз оплати.

en: Whether the product is active or disabled
uk: Активний чи вимкнений товар.

en: The creator's user ID.
uk: Користувацький ідентифікатор творця.

en: Relate this payment transaction to its creator's user account
uk: Пов'язати трансакцію оплати з обліковим записом творця.

en: Payment transaction creator
uk: Творець трансакції оплати

en: The language the product was created in.
uk: Мова, на якій створено товар.

en: Whether or not the content functions as a product display.
uk: Чи матеріал функціонує як відображення товару.

en: Is a product display
uk: Є відображенням товару

en: Product display content type
uk: Тип матеріалу Відображення товару

en: Filters by the content type but only shows product display content types as options.
uk: Фільтрує за типом матеріалу але показує типи матеріалів відображення товарів як опції.

en: Product display content types
uk: Типи матеріалу відображення товару

en: '!pane' checkout pane
uk: Панель оформлення '!pane'

en: Revision user
uk: Користувач редакції

en: Schema for the commerce_customer_profile table has been updated.
uk: Схема для таблиці commerce_customer_profile була успішно оновлена.

en: Enable profile copying on this checkout pane, helping customers avoid having to enter the same address twice.
uk: Увімкнення копіювання профілю на цій сторінці оформлення допоможе покупцям уникнути введення однієї і тієї самої адреси двічі.

en: Profile copy options
uk: Варіанти копіювання профілю

en: Profile to copy from
uk: Джерело для копіювання профілю:

en: Make copying information from this profile the default action, requiring users to uncheck a box on the checkout pane to enter a different address.
uk: Зробити копіювання інформації з цього профілю усталеною дією, щоб користувачі для введення іншої адреси мусили знімати позначку на панелі оформлення.

en: Schema for the commerce_order table has been updated.
uk: Схема для таблиці commerce_order була успішно оновлена.

en: Require double entry of email address.
uk: Вимагати подвійне введення електронної адреси.

en: Forces anonymous users to enter their email address in two consecutive fields, which must have indentical values.
uk: Примушувати анонімних користувачів вводити власну електронну адресу у два послідовних поля, значення яких мають бути ідентичними.

en: Provide your e-mail address in both fields.
uk: Введіть електронну адресу в обидва поля.

en: The specified e-mail addresses do not match.
uk: Зазначені електронні адреси не збігаються.

en: Even if selected, this area handler will never render if a valid order cannot be found in the View's arguments.
uk: Навіть якщо обрано, цей обробник області нічого не відображуватиме, якщо серед аргументів виду не буде присутнє дійсне замовлення.

en: Schema for the commerce_payment_transaction table has been updated.
uk: Схема для таблиці commerce_payment_transaction була успішно оновлена.

en: Your payment will not be processed until all errors on the page have been addressed.
uk: Ваш платіж не буде оброблений, поки всі помилки на сторінці не будуть виправлені.

en: Price comparison
uk: Порівняння ціни

en: First Price
uk: Перша ціна

en: The price value that should be compared.
uk: Значення ціни, що має порівнюватись.

en: Second Price
uk: Друга ціна

en: The corresponding price value that should be compared against.
uk: Відповідне значення ціни, з яким необхідно порівнювати.

en: Commerce Price
uk: Торгівля: Ціна

en: Amount (decimal)
uk: Величина (десятковий дріб)

en: Amount value of field %name (as a decimal)
uk: Значення величини поля %name (у вигляді десяткового дробу)

en: A numeric amount is required for setting and comparing against price field data.
uk: Для встановлення і порівняння з даними поля ціни, необхідно вказати числову суму.

en: Price amount must be numeric.
uk: Ціна має бути числовою.

en: Schema for the commerce_product table has been updated.
uk: Схема для таблиці commerce_product була успішно оновлена.

en: This SKU is <a href="!url">already in use</a> and must be unique. Please supply another value.
uk: Цей артикул <a href="!url">вже використовується</a>, а він має бути унікальним. Будь ласка, введіть інше значення.

en: You can find more options in the <a href="!url">entity translation settings</a>.
uk: Більше опцій у <a href="!url">налаштуваннях перекладу сутностей</a>.

en: The language the product is in.
uk: Мова товару

en: Pre-calculated price records have been updated.
uk: Записи ціни попереднього розрахунку були успішно оновлені.

en: There is 1 product sell price in the calculated price table. | There are @count product sell prices in the calculated price table.
uk[0]: В таблиці обчислених цін присутня @count ціна продажу товару.
uk[1]: В таблиці обчислених цін присутні @count ціни продажу товару.
uk[2]: В таблиці обчислених цін присутні @count цін продажу товару.

en: Rendered product
uk: Згенерований товар

en: Display the rendered products in any available view mode.
uk: Відображати згенеровані товари у будь-якому доступному режимі перегляду.

en: Render the product in full page mode without the title in a heading tag.
uk: Відображати товар в режимі повної сторінки без назви в тегові заголовку.

en: Rendering without the title in a heading tag.
uk: Відображати без назви в тегові заголовку.

en: Rendering with the title in a heading tag.
uk: Генерування із заголовком у теґу heading.

en: Recursive rendering detected when rendering product (@product_id). Aborting rendering.
uk: Під час генерування товару (@product_id) виявлено рекурсію. Генерування перервано.

en: Specify the line item listing View to use in the cart contents pane. It should not include line item summary links or any Views form elements (e.g. quantity textfiedls or delete buttons).
uk: Вкажіть вид з переліком позицій обліку, що буде використовуватись в панелі вмісту кошика. Він не повинен містити в собі підсумкові посилання позицій обліку чи будь-які інші елементи форм для видів (наприклад, текстові поля кількості чи кнопки видалення)

en: You are not allowed to use any default Views defined by core Commerce modules except the cart summary View.
uk: Вам не дозволено використовувати будь-який інший вид, визначений ядром модулів Торгівлі окрім підсумкового виду для кошика.

en: My %target is the same as my %source.
uk: Моя %target така сама як і моя %source.

en: Order contains products of particular product types
uk: Замовлення містить товар певних типів

en: The order whose line items should be checked for the specified product type. If the specified order does not exist, the comparison will act as if it is against a quantity of 0.
uk: Замовлення, позиції обліку якого мають бути перевірені на відповідність зазначеному типу товару. Якщо вказане замовлення не існує, процедура порівняння виконуватиметься в такий спосіб, якби відбувалося порівняння з кількістю 0.

en: Product type(s)
uk: Тип(и) товарів

en: The product type(s) to look for in the order.
uk: Тип(и) товарів, котрі необхідно знайти в замовленні.

en: The operator used with the quantity value below to compare against the quantity of products matching the specified product type(s) on the order.
uk: Оператор, що використовується із значенням кількості нижче для порівняння з кількістю товарів, що збігаються з зазначеним типом(типами) товарів в замовленні.

en: The value to compare against the quantity of products of the specified product type(s) on the order.
uk: Значення для порівняння з кількістю товарів зазначеного типу(типів) в замовленні.

en: Edit this order
uk: Редагувати це замовлення

en: Commerce Product revision
uk: Торгівля: Редакція товару

en: Commerce Product revision is a history of changes to a product.
uk: Торгівля: редакція товару являє собою історію змін товару.

en: The revision ID of the product revision.
uk: Ідентифікатор редакції товару.

en: The unique human-readable identifier of the product revision.
uk: Унікальний легкий для читання ідентифікатор редакції товару.

en: The title of the product revision used for administrative display.
uk: Заголовок редакції товару, що використовується для адміністративного показу.

en: Relate a product revision to the user who created the revision.
uk: Пов'язати редакцію товару з користувачем, що створив редакцію.

en: Whether or not the product was active at the time of the revision.
uk: Чи був активний товар під час створення редакції

en: The date the order revision was created.
uk: Дата створення редакції замовлення.

en: Product Revisions
uk: Редакції товару

en: Use a positive number for the options list limit or else leave it blank for no limit.
uk: Використовуйте для обмеження переліку варіантів додатне число або залиште поле порожнім для зняття обмежень.

en: Link products added to the cart from this page display to the View's path.
uk: Пов'язати посиланням товари, додані до кошика з цього екрану, з шляхом виду.

en: Link products added to the cart from this display to the current path the customer is viewing where the View is rendered.
uk: Пов'язати посиланням товари, додані до кошика з цього екрану, з поточним шляхом, котрий переглядає покупець, де відображується вид.

en: %pane must be configured before it can be enabled. It has been moved back to a disabled position.
uk: %pane має бути налаштована до її увімкнення Ії було перенесено назад у вимкнену позицію.

en: Options list limit
uk: Обмеження переліку варіантів

en: Limits the number of customer profiles available in field widgets with options lists; leave blank for no limit.
uk: Обмеження кількості профілів покупців, котрі доступні у віджетах з переліками варіантів; для зняття обмежень залиште порожнім.

en: Field %field_name attempted to use the non-existing customer profile type %type.
uk: Поле %field_name намагалося використати неіснуючий тип профілю покупця %type.

en: Commerce Order revision
uk: Торгівля: Редакція замовлення

en: Commerce Order revision is a history of changes to an order.
uk: Торгівля: редакція замовлення являє собою історію змін замовлення.

en: The customer facing number of the order.
uk: Номер замовлення, відображуваний покупцеві.

en: The revision ID of the order revision.
uk: ID редакції замовлення.

en: Latest order revision
uk: Остання редакція замовлення.

en: Relate an order revision to the user who created the revision.
uk: Пов'язати редакцію замовлення з користувачем, що створив редакцію.

en: The e-mail address used for correspondence about this order revision.
uk: Електронна адреса, що використовується для листування щодо цієї редакції замовлення.

en: The workflow status of the order revision.
uk: Робочий статус редакції замовлення.

en: Revision date
uk: Дата редакції

en: Order Revisions
uk: Редакції замовлення

en: The method_id of the payment method selected by the customer during checkout.
uk: method_id способу оплати, який обрав покупець під час оформлення замовлення.

en: The administrative title of the payment method selected by the customer during checkout.
uk: Адміністративна назва способу оплати, який обрав покупець під час оформлення замовлення.

en: The customer oriented short title of the payment method selected by the customer during checkout.
uk: Коротка назва для покупця способу оплати, який обрав покупець під час оформлення замовлення.

en: Submitting this form will create a new rule configuration that enables the selected payment method. You will need to edit the action on the rule to configure the payment method settings. You can also add any conditions that must be met for the payment method to be available on the checkout form, such as a comparison against the customer's country or the order total.
uk: Надсилання цієї форми створить нову конфігурацію правил, що вмикає обраний спосіб оплати. Вам потрібно буде відредагувати дію на правило для налаштування параметрів способу оплати. Ви також можете додати будь-які умови, які повинні виконуватись для доступності способу оплати на формі завершення оформлення, наприклад, порівняння з країною замовника або загальною вартістю замовлення.

en: Not available on the checkout form
uk: Недоступно на формі оформлення

en: Available on the checkout form
uk: Доступно на формі оформлення

en: Not available on the order payment terminal
uk: Недоступно на терміналі оплати замовлення

en: Available on the order payment terminal
uk: Доступно на терміналі оплати замовлення

en: The payment method ID
uk: Ідентифікатор способу оплати

en: Latest product revision
uk: Остання редакція товару

en: The date the product revision was created.
uk: Дата створення редакції товару.

en: Limits the number of products available in field widgets with options lists; leave blank for no limit.
uk: Обмежити кількість товарів, котрі доступні у віджеті поля з переліком варіантів; для зняття обмежень залиште порожнім.

en: Product SKU %sku does not exist.
uk: Артикул товару %sku не існує.

en: Fen
uk: Фень

en: Yuan
uk: Юань

en: Attribute widget title
uk: Заголовок віджету атрибутів

en: Specify the title to use for the attribute widget on the Add to Cart form.
uk: Вкажіть заголовок, що використовуватиметься для віджета атрибутів на формі "Додати до кошика"

en: Customer profile referenced by !field_name
uk: Профіль покупця, на який посилається !field_name

en: Relate this entity to the customer profile referenced by its !field_name value.
uk: Пов'язати цю сутність з профілем покупця, на який посилається його значення !field_name.

en: Referenced line items
uk: Позиції обліку за посиланнями

en: Line items referenced by !field_name
uk: Позиції обліку, на які посилаються !field_name

en: Relate this entity to line items referenced by its !field_name value.
uk: Пов'язати цю сутність з позиціями обліку, на які посилаються її значення !field_name.

en: Referenced products
uk: Товари за посиланнями

en: Products referenced by !field_name
uk: Товари, на які посилається поле !field_name

en: Relate this entity to products referenced by its !field_name value.
uk: Пов'язати цю сутність з товарами, на які посилаються її значення !field_name.

en: @entity_type referencing products from !field_name
uk: @entity_type посилається на товари з !field_name

en: Referencing @entity_type
uk: @entity_type, що посилається

en: Relate a product to the @entity_type referencing it through !field_name.
uk: Пов'язати товар з типом сутності @entity_type створюючи посилання через поле !field_name.

en: The tax type and tax rate tables were updated properly.
uk: Таблиці типів і ставок податків оновлені належним чином.
