Commerce bpost (7.x-4.0) - en to fr translation catalogue (209 entries)

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: error
fr: erreur

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Open
fr: Ouvert

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Sender
fr: Expéditeur

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Amount
fr: Montant

en: Printed
fr: Imprimé(e)

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Company
fr: Société

en: here
fr: ici

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: Sort by
fr: Trier par

en: Belgium
fr: Belgique

en: Street Name
fr: Nom de rue

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Google map API key
fr: Clé de l'API de Google Map

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Orders
fr: Commandes

en: Locality
fr: Localité

en: Apply
fr: Appliquer

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Mapping
fr: Correspondance

en: this page
fr: Cette page.

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Account settings
fr: Paramètres de compte

en: Offset
fr: Décalage

en: Account
fr: Compte

en: Configuration saved
fr: Configuration enregistrée

en: World
fr: Monde

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Country settings
fr: Paramètres des pays

en: Map zoom
fr: Zoom carte

en: Google map settings
fr: Paramètres de la carte Google

en: Javascript is required to view this map.
fr: Javascript est requis pour visualiser cette carte.

en: Service name
fr: Nom du service

en: Delivered
fr: Livré

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Street number
fr: Numéro de rue

en: Street name
fr: Nom de la rue

en: Box
fr: Boîte

en: Cancel order
fr: Annuler la commande

en: API URL
fr: URL API

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
fr: %name : vous devez saisir une valeur numérique pour le prix.

en: Order owner
fr: Auteur de la commande

en: Delete order
fr: Supprimer la commande

en: Admin page
fr: Page d'administration

en: Master
fr: Principal

en: Delivery settings
fr: Paramètres de livraison

en: Shipping information
fr: Informations d'expédition

en: Minimum weight
fr: Poids min.

en: Maximum weight
fr: Poids maximum

en: Commerce (shipping)
fr: Commerce (expédition)

en: Profile mapping
fr: Mappage profil

en: Delivery method
fr: Méthode de livraison

en: Insurance
fr: Assurance

en: The sender's name
fr: Le nom de l'expéditeur

en: Fail to load google map
fr: Échec lors du chargement de google map

en: Map id
fr: Identifiant (ID) de carte

en: HTML id attribute
fr: Attribut id HTML

en: HTML width attribute
fr: Largeur attribut HTML

en: HTML height attribute
fr: Hauteur attribut HTML

en: Define a static zoom value. ( Not used when auto-zoom is enabled )
fr: Définir une valeur de zoom statique. (non utilisé lorsque le zoom automatique est activé)

en: Map auto-zoom
fr: Auto-zoom carte

en: Enable Street View.
fr: Activer Street View.

en: API credentials successfully validated
fr: Informations d'authentification API validées avec succès

en: Defines a shipping method that handles Belgium shipping services.
fr: Définit une méthode d'expédition qui gère les services d'expédition en Belgique

en: Home delivery
fr: Livraison à domicile

en: Your parcel is delivered to the address of your choice (home or work).
fr: Votre paquet est livré à l'adresse de votre choix (domicile ou travail)

en: Pick-up point
fr: Point d'enlèvement

en: Your parcel is delivered to a post office or a Post Point. You can choose from more than 1.250 bpost pick-up points.
fr: Votre paquet est livré dans un bureau de poste ou un Point Poste. Vous pouvez choisir parmi plus de 1 250 points d'enlèvement bpost.

en: Parcel locker
fr: Distributeur automatique de paquets

en: Your parcel is delivered to a bpost parcel locker. These lockers are open 24/7.
fr: Votre paquet est livré dans un distributeur automatique de bpost. Ces distributeurs sont accessibles 24h/24 et 7j/7.

en: Delivery at your invoice address.
fr: Livraison à votre adresse de facturation.

en: Select a parcel locker
fr: Sélectionner un distributeur de paquets

en: Commerce bpost module is not configured. Please contact the administrator.
fr: Le module Commerce bpost n'est pas configuré. Merci de contacter l'administrateur.

en: Please enter a valid phone number
fr: Veuillez introduire un numéro de téléphone valide

en: PostOffice or PostPoint
fr: bureau de poste ou Point Poste

en: Warning: No points was found with your address. The current search was made only by using your postcode. Try again if needed.
fr: Attention : aucun point n'a été trouvé pour cette adresse. La recherche actuelle ne se base que sur votre code postal. Si nécessaire, réessayez.

en: There is no
fr: Il n'y a pas de

en: available for this address.
fr: résultat disponible pour cette adresse.

en: Keep me informed via
fr: Tenez-moi informé via

en: Sms
fr: SMS

en: An error occured, please try again or contact the administrator.
fr: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer ou prendre contact avec l'administrateur.

en: bpost shipping
fr: expédition bpost

en: Rates
fr: Tarifs

en: Rates array keyed by country code.
fr: Les tarifs sont introduits par code de pays.

en: bpost rate
fr: tarif bpost

en: bpost rates
fr: tarifs bpost

en: Administer bpost settings
fr: Gérer les paramètres bpost

en: Configure bpost shipping service.
fr: Configurer le service d'expédition bpost.

en: Example rate1: 0-10kg and rate2: 10-20kg. If products weight = 10kg, rate1 is applied. If products weight = 10.2kg, rate2 is applied.
fr: Exemple tarif1 : 0-10 kg tarif2 : 10-20 kg. Si le poids du produit = 10 kg, le tarif1 est appliqué. Si le poids du produit = 10,2 kg, le tarif2 est appliqué.

en: No rates for this shipping service yet
fr: Pas encore de tarif pour ce service d'expédition

en: Print label(s)
fr: Imprimer la/les étiquette(s)

en: Mark as treated
fr: Mentionner comme traité

en: Send T&T mail
fr: Envoyer courrier T&T

en: Print retour label(s)
fr: Imprimer la/les étiquette(s) de retour

en: Remove order from bpost order listing
fr: Retirer la commande de la liste des commandes bpost

en: Path for private files has to be defined. Please <a href="@url">configure private file path in file system settings</a> to be able to generate pdf labels.
fr: Le chemin vers les fichiers privés doit être défini. Veuillez configurer le chemin du fichier privé <a href="@url"> dans les paramètres du système de fichiers </a> afin de pouvoir générer des étiquettes pdf.

en: Quantity of labels for each order.
fr: Quantité d'étiquettes pour chaque commande.

en: @name must be a positive integer.
fr: @nom doit être un nombre entier positif.

en: @name must be lower or equal to 10.
fr: @nom doit être un nombre égal ou inférieur à 10.

en: Tracking mail sent to %recipient for order %order_id.
fr: Suivi du courrier envoyé à %recipient pour la commande %order_id.

en: Tracking mail not sent to %recipient for order %order_id. Unable to retrieve barcode.
fr: Suivi du courrier non envoyé à %recipient pour commande %order_id. Impossible de récupérer le code-barres.

en: Order #[commerce-order:order-id] tracking information at [site:name]
fr: Commande #[commerce-order:order-id] suivi d'information sur [site:name]

en: Sent to bpost
fr: Envoyer à bpost

en: Generic file (new tab)
fr: Fichier générique (nouvel onglet)

en: bpost barcode link
fr: lien code-barres bpost

en: Bpost postpoint
fr: Point Poste bpost

en: bpost Shipping service
fr: Service d'expédition bpost

en: Manage bpost Settings.
fr: Gérer les paramètres bpost.

en: Manage your bpost Account settings
fr: Gérer les paramètres de votre compte bpost

en: Manage your bpost Shipping services
fr: Gérer vos services d'expédition bpost

en: Manage your bpost Labels
fr: Gérez vos étiquettes bpost

en: Add a bpost order
fr: Ajouter une commande bpost

en: Create a new bpost order.
fr: Créer une nouvelle commande bpost

en: Commerce BPost
fr: bpost commerce

en: The receiver's name
fr: Le nom du destinataire

en: The company's name
fr: Le nom de l'entreprise

en: Max length = 40.
fr: Longueur max. = 40.

en: Max length = 8.
fr: Longueur max. = 8.

en: Integer Max length = 40.
fr: Longueur max. nombre entier  = 40.

en: Uppercase 2 character ISO country code. Default 'BE'
fr: Code pays ISO 2 caractères en majuscules. Par défaut 'BE'

en: The receiver's email. Max length = 50
fr: L'e-mail du destinataire. Longueur max. = 50

en: The receiver's phone number. Max length = 20
fr: Numéro de téléphone du destinataire. Longueur max. = 20

en: The sender's email. Max length = 50
fr: L'e-mail de l'expéditeur. Longueur max. = 50

en: The sender's phone number. Max length = 20
fr: Le numéro de téléphone de l'expéditeur. Longueur max. = 20

en: Bpost barcode
fr: Code-barres bpost

en: Thanks for enabling the bpost module. Enter your bpost credentials on !page.
fr: Merci pour l'activation du module de bpost. Introduisez vos informations d'identification sur !page.

en: You need a bpost user account to use this module. Call 02/201 11 11 for more information.
fr: Vous avez besoin d'un compte utilisateur bpost pour utiliser ce module. Appelez le 02/201 11 11 pour plus d'informations.

en: API Account id
fr: id compte API

en: Fill in your 6 number account ID - Identifier of the bpost account.
fr: Indiquez les 6 chiffres de votre compte ID - Identifiant du compte bpost.

en: API Passphrase
fr: Phrase de sécurité API

en: Fill in your passphrase that is configured in the bpost Shipping Manager application. Remark: this is not the password to login to bpost.
fr: Complétez votre phase de sécurité qui est configurée dans l'application Shipping Manager de bpost. Remarque : il ne s'agit pas du mot de passe permettant de se connecter à bpost.

en: Invalid Shipping Manager Account ID, Passphrase or Api url.
fr: Compte ID Shipping Manager, phrase de sécurité ou URL API non valide.

en: T&T email is automatically sent to the customer
fr: L'e-mail T&T est envoyé automatiquement au client

en: Automatic T&T email is disabled.
fr: L'envoi automatique de l'e-mail T&T est désactivé.

en: Edit the tracking e-mail messages sent to users once the parcel has been sent.
fr: Éditer les messages e-mail de suivi envoyés aux utilisateurs une fois le paquet envoyé.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [commerce-order:order-id], [bpost-tracking-url].
fr: Les variables disponibles sont les suivantes : [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [commerce-order:order-id], [bpost-tracking-url].

en: Label settings
fr: Paramètres d'étiquetage

en: Define which system manages the labels
fr: Définir quel système gérera les étiquettes

en: Default format A4 (PDF) (Default)
fr: Format A4 par défaut (PDF) (par défaut)

en: Default format A6 (PDF)
fr: Format A6 par défaut (PDF)

en: Retour labels
fr: Étiquettes de retour

en: Do not include retour label by default (Default value)
fr: Ne pas inclure l'étiquette de retour par défaut (valeur par défaut)

en: Always include retour label
fr: Toujours inclure une étiquette de retour

en: The selected countries also have to be enabled in your bpost Shipping Manager. Click this <a href="@link">link</a> for more information.
fr: Les pays sélectionnés doivent aussi être activés dans votre Shipping Manager bpost. Cliquez ici <a href="@link">link</a> pour plus d'informations.

en: Countries enabled for bpost
fr: Pays activés pour bpost

en: Countries refreshed from bpost shipping manager
fr: Pays mis à jour à partir du Shipping Manager de bpost

en: Select the order status in order to send the order directly to Bpack.
fr: Sélectionnez le statut de la commande afin d'envoyer directement la commande à bpack.

en: Match the Drupal order status which validates the order sending.
fr: Faites correspondre le statut de la commande Drupal qui valide l'expédition de la commande.

en: Select the order status where the order should be sent to bpost as canceled.
fr: Sélectionnez pour chaque statut de commande, la commande qui doit être envoyée à bpost comme étant 'annulée'.

en: Match the Drupal order status which canceling the order.
fr: Faites correspondre le statut de la commande Drupal qui annule la commande.

en: Shipping status
fr: Statut d'expédition

en: Match the Drupal order status which is the open status.
fr: Faites correspondre le statut de la commande Drupal au statut ouvert.

en: Treated
fr: Traité

en: Match the Drupal order status which is the treated status.
fr: Faites correspondre le statut de la commande Drupal au statut traité.

en: Customer profile to use
fr: Profil client à utiliser

en: Select a customer profile
fr: Sélectionner un profil client

en: Which customer profile store the shipping address of your customer? Box and number field are really needed by the Bpost Web-service, if not mapped the address sent to bpost won't be valid
fr: Quel profil client contient l'adresse d'expédition de votre client ? Les champs boîte et numéro sont des champs requis par le service web bpost, s'ils ne sont pas mappés, l'adresse transmise à bpost ne sera pas valide

en: Delivery options
fr: Options de livraison

en: International delivery
fr: Livraison internationale

en: Choose international delivery options
fr: Choisir les options de livraison internationale

en: Rates per country
fr: Tarifs par pays

en: Set a price for this weight and for each country.
fr: Fixez un prix pour ce poids et pour chaque pays.

en: Your min and max values intersect another interval. Please retry.
fr: Vos valeurs minimales et maximales croisent un autre intervalle. Veuillez réessayer.

en: Parcel n°
fr: Paquet n°

en: Webservice > createOrder method: required data not found. Nothing has been sent.
fr: Service web > méthode createOrder : données requises introuvables. Rien n'a été envoyé.

en: Webservice > createOrder method: shipping service do not match. Nothing has been sent.
fr: Service web > méthode createOrder : le service d'expédition ne correspond pas. Rien n'a été envoyé.

en: Webservice > createOrder method: request for order n°!order_id.
fr: Service web > méthode createOrder : demande pour commande n°!order_id.

en: Webservice > createOrder method: success.
fr: Service web > méthode createOrder : réussi.

en: Webservice > createOrder method: error !code > @error_msg.
fr: Service web > méthode createOrder : erreur !code > @error_msg.
