Commerce Kickstart (7.x-1.11) - en to pt translation catalogue (4067 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: enable
pt: ativar

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: approve
pt: aprovar

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Transaction ID
pt: Identificador da transação

en: Value
pt: Valor

en: Totals
pt: Totais

en: Username
pt: Usuário

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Replies
pt: Respostas

en: Last Post
pt: Último post

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Explanation or submission guidelines
pt: Explicações ou regras para envio

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda

en: More
pt: Mais

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Quantity
pt: Quantidade

en: On
pt: Habilitado

en: For
pt: Para

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Home page
pt: Página inicial

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User edit form
pt: Formulário de edição de usuário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Central

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Schedule
pt: Agendar

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Endereço

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: ID
pt: Identificador

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: Titles
pt: Títulos

en: Paths
pt: Endereços

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: term
pt: termo

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Inferior

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desliga

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Selected
pt: Selecionado

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Revision ID
pt: Identificador da revisão

en: Comment
pt: Comentário

en: Comment ID
pt: Identificador do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: URL alias
pt: URL alternativa

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Poll votes
pt: Votos da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: E-mail address
pt: Endereço de email

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Type name
pt: Nome do tipo

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Conditions
pt: Condições

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: configure
pt: configurar

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Critério de ordenação

en: Up
pt: Para cima

en: Maximum
pt: Máximo

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: Price
pt: Preço

en: System
pt: Sistema

en: Customer
pt: Cliente

en: Product ID
pt: ID do Produto

en: Amount
pt: Valor

en: Current
pt: Atual

en: Add to cart
pt: Comprar

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Postcode
pt: CEP

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: Owner
pt: Proprietário

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment settings
pt: Configurações de pagamento

en: OR
pt: OU

en: Store
pt: Loja

en: Company
pt: Empresa

en: General
pt: Geral

en: Method
pt: Método

en: Recent posts
pt: Posts recentes

en: Recent posts for %1
pt: Postagens recentes para %1

en: South Australia
pt: Sul da Austrália

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: January
pt: janeiro

en: February
pt: fevereiro

en: March
pt: março

en: April
pt: abril

en: May
pt: mai

en: June
pt: junho

en: July
pt: julho

en: August
pt: agosto

en: September
pt: setembro

en: October
pt: outubro

en: November
pt: novembro

en: December
pt: dezembro

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: Loop
pt: Laço

en: Display title
pt: Exibir título

en: Basic
pt: Básico

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Sent
pt: Enviado

en: User login
pt: Login do usuário

en: Link text
pt: Texto do link

en: order
pt: pedido

en: String
pt: Expressão

en: Users
pt: Usuários

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Both
pt: Ambos

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Checkout
pt: Fechar pedido

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Edit view
pt: Editar view

en: Clone
pt: Clonar

en: Administer views
pt: Administrar Views

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Down
pt: Para baixo

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros Expostos

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Recent comments
pt: Comentários recentes

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de node

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Profile
pt: Perfil

en: text
pt: texto

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: fields
pt: campos

en: Expiration
pt: Vencimento

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Property
pt: Propriedade

en: Defaults
pt: Padrões

en: You have to specify a valid date.
pt: Você deve digitar uma data válida.

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: Código Postal (CEP)

en: Title:
pt: Título:

en: with comments
pt: com comentários

en: without comments
pt: sem comentários

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Full name
pt: Nome completo

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para "%anonymous".

en: Hidden
pt: Oculto

en: Approved
pt: Aprovado

en: Pending
pt: Pendente

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Commerce
pt: Comércio

en: Switch
pt: Trocar

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Front page
pt: Página inicial

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Display name
pt: Mostrar o nome

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Query
pt: Consulta

en: equals
pt: igual

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Block name
pt: Nome do bloco

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: unchanged content
pt: conteúdo inalterado

en: unchanged user
pt: usuário não alterado

en: Entity
pt: Entidade

en: AND
pt: E

en: None.
pt: Nada.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Negate
pt: Negar

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: created content
pt: conteúdo criado

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
pt: Note que se o cache de página do Drupal estiver habilitado, este evento não será gerado para páginas servidas pelo cache.

en: viewed content
pt: conteúdo visualizado

en: deleted content
pt: conteúdo excluído

en: Existing system path
pt: Caminho existente no sistema

en: Create or delete a content's URL alias
pt: Criar ou apagar a URL alternativa de um conteúdo

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para o endereço dado.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para os endereços de sistema dados.

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Send mail to all users of a role
pt: Enviar e-mail para todos os usuários de um papél

en: Page redirect
pt: Redirecionamento de página

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
pt: AVISO: Isto pode causar problemas se houver muitos usuários para estes papéis em seu site, já que seu servidor pode não ser capaz de lidar com todas as solicitações de email de uma vez.

en: The mail's subject.
pt: O assunto do email.

en: The mail's message body.
pt: O corpo da mensagem do email.

en: registered user
pt: usuário registrado

en: updated user
pt: usuário atualizado

en: viewed user
pt: usuário visto

en: deleted user
pt: usuário removido

en: User has logged in
pt: O usuário fez login

en: logged in user
pt: usuário autenticado

en: User has logged out
pt: Usuário fez logout

en: logged out user
pt: usuário deslogado

en: User has role(s)
pt: O usuário tem o(s) papel(is)

en: Whether the user has the selected role(s).
pt: Se o usuário tem os papéis selecionados.

en: any
pt: qualquer

en: Add user role
pt: Adicionar papel

en: Remove user role
pt: Remover papel

en: Execute custom PHP code
pt: Executar codigo PHP personalizado

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Selector
pt: Seletor

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: What links here
pt: Quais links aqui

en: Seconds
pt: Segundos

en: Info
pt: Informações

en: price
pt: preço

en: Taxes
pt: Taxas

en: Tax rate
pt: Alíquota de Imposto

en: Product type
pt: Tipo de produto

en: Site information
pt: Informações do site

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: or
pt: ou

en: open
pt: aberto

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: revert
pt: reverter

en: duration
pt: duração

en: All tags
pt: Todas as tags

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Shopping cart
pt: Carrinho de compras

en: Cart
pt: Carrinho

en: Discount
pt: Desconto

en: Reversed
pt: Revertido

en: Product
pt: Produto

en: Payment Status
pt: Status do pagamento

en: Payment method
pt: Forma de pagamento

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Reverse
pt: Reverter

en: Delete product type
pt: Apagar tipo de produto

en: Products
pt: Produtos

en: Product types
pt: Tipos de produto

en: Federated States of Micronesia
pt: Estados Federados da Micronésia

en: Province
pt: Estado

en: County
pt: Condado

en: Orders
pt: Pedidos

en: Are you sure you want to delete this transaction?
pt: Você tem certeza que deseja apagar essa transação?

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: %title has been deleted.
pt: %title foi apagado.

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New
pt: Novo

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Oldest first
pt: Antigos primeiro

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Jump Menu
pt: Menu Expresso

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: comment
pt: comentar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Last changed
pt: Última alteração

en: Loading...
pt: Carregando...

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Sticky
pt: Destacado

en: Review
pt: Revisão

en: cancel
pt: cancelar

en: Ban
pt: Banir

en: Tabs
pt: Abas

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Complete
pt: Completo

en: date
pt: data

en: Page name
pt: Nome da página

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Bold
pt: Negrito

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Above
pt: Acima

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: Form
pt: Formulário

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Canceled
pt: Cancelado

en: years
pt: anos

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Add to Cart form
pt: Formulário para adicionar ao carrinho de compras

en: Image gallery
pt: Galeria de imagens

en: Thread
pt: Encadeamento

en: Title text
pt: Texto do título

en: Rate
pt: Avaliar

en: Postal Code
pt: CEP

en: Currency Code
pt: Código da Moeda

en: Distinct
pt: Distinto

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Account blocked
pt: Conta bloqueada

en: Administrator
pt: Administrador

en: Usage
pt: Uso

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Contexts
pt: Contextos

en: Aggregate
pt: Agregar

en: <Any>
pt: -- Qualquer --

en: product
pt: produto

en: Loading
pt: Carregando

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Execute
pt: Executar

en: empty
pt: vazio

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Yukon Territory
pt: Yukon

en: Cancel link
pt: Link para cancelar

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: by @user
pt: por @user

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: From @title
pt: De @title

en: Show all
pt: Exibir todos

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: begins with
pt: começa com

en: contains
pt: contendo

en: Postal address
pt: Endereço Postal

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Locked
pt: Travado

en: Account information
pt: Informações da conta

en: Account
pt: Conta

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: No name
pt: Sem nome

en: Node count
pt: Total de nodes

en: Finish
pt: Finalizar

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadense

en: Fee
pt: Taxa

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: ZIP Code
pt: CEP

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Billing information
pt: Informações de Faturamento

en: Company name
pt: Empresa

en: Or
pt: Ou

en: Go back
pt: Voltar

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Data types
pt: Tipos de dados

en: Link class
pt: Classe do link

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: regex
pt: regex (expressão regular)

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: and
pt: e

en: After saving a new comment
pt: Depois de salvar um novo comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de apagar um comentário

en: After deleting a term
pt: Depois de apagar um termo

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Payment method title
pt: Título do método de pagamento

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Not sticky
pt: Não destacado

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Japanese Yen
pt: Iene Japonês

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Hungarian Forint
pt: Forinte Húngaro

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neo Zelandês

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Singapore Dollar
pt: Dólar Singaporense

en: field
pt: campo

en: Formatter
pt: Formatador

en: clone
pt: clonar

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Translate
pt: Traduzir

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: View cart
pt: Ver carrinho

en: Element
pt: Elemento

en: Radios
pt: Rádios

en: Currency code
pt: Código da moeda

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Save profile
pt: Salvar perfil

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: VAT
pt: IVA

en: Total paid
pt: Total pago

en: Payment methods
pt: Formas de pagamento

en: Are you sure you want to delete this profile?
pt: Você tem certeza que deseja apagar esse perfil?

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Save and add another
pt: Salvar e adicionar outro

en: More link path
pt: Caminho do link "mais"

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Not defined
pt: Não definido

en: Rule
pt: Regra

en: Validator
pt: Validador

en: Debugging
pt: Depurando

en: Inherit
pt: Herdar

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: Base price
pt: Preço base

en: Tax
pt: Taxa

en: rule
pt: regra

en: Profile ID
pt: ID do perfil

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: In the form of WW (01 - 53).
pt: No formato: SS (01 - 53)

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Creator
pt: Criador

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: You have entered an invalid credit card number.
pt: Você digitou um número de cartão de crédito inválido.

en: Order status
pt: Situação do pedido

en: Card type
pt: Tipo do cartão

en: Card owner
pt: Titular do cartão

en: Card number
pt: Número do cartão

en: Issuing bank
pt: Banco emissor

en: Review order
pt: Revisar pedido

en: Line item label
pt: Rótulo do item da fatura

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: Confirm e-mail address
pt: Confirmar endereço de e-mail

en: Checkout settings
pt: Configurações do checkout

en: Update cart
pt: Atualizar carrinho

en: export
pt: exportar

en: Add product
pt: Adicionar produto

en: Add line item
pt: Adicionar um item de fatura

en: Update the order status
pt: Atualizar o status do pedido

en: Order settings
pt: Configurações do pedido

en: View order
pt: Ver pedido

en: Line items
pt: Itens da fatura

en: Order state
pt: Estado do pedido

en: Select a product
pt: Selecione um produto

en: products
pt: produtos

en: Line Item
pt: Item de Fatura

en: Yen
pt: Iene

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital da Austrália

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: Amapa
pt: Amapá

en: Ceara
pt: Ceará

en: Espirito Santo
pt: Espírito Santo

en: Goias
pt: Goiás

en: Maranhao
pt: Maranhão

en: Para
pt: Pará

en: Paraiba
pt: Paraíba

en: Piaui
pt: Piauí

en: Parana
pt: Paraná

en: Rondonia
pt: Rondônia

en: Sao Paulo
pt: São Paulo

en: District Of Columbia
pt: Distrito de Colúmbia

en: of
pt: de

en: Title field
pt: Campo de título

en: translate
pt: traduzir

en: No link
pt: Sem link

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Row
pt: Linha

en: Currency settings
pt: Configurações de moeda

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Variants
pt: Variantes

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras ativas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: created comment
pt: comentário criado

en: updated comment
pt: comentário atualizado

en: deleted comment
pt: comentário excluído

en: URL alias exists
pt: Existe URL alternativa

en: Cron maintenance tasks are performed
pt: Tarefas de manutenção do Cron são executadas

en: Set breadcrumb
pt: Definir trilha de navegação

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: ends with
pt: termina com

en: Created on
pt: Criado em

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Owner ID
pt: Código do Proprietário

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Comma
pt: Virgula

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Ends with
pt: Termina com

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: Order total
pt: Total do pedido

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia.

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: Add !name
pt: Adicionar !name

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: View link
pt: Link "ver"

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: The MIME type of the file.
pt: Tipo MIME do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Localization
pt: Idiomas

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Multilingual support
pt: Suporte a múltiplos idiomas

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Sum
pt: Soma

en: Add more
pt: Adicionar mais

en: sorted by
pt: ordenado por

en: Proceed to payment
pt: Ir para o pagamento

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Remove group
pt: Remover grupo

en: is greater than
pt: é maior que

en: Product SKU
pt: SKU do Produto

en: Add a tax rate
pt: Adicionar alíquota de imposto

en: No description
pt: Sem descrição

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: viewed comment
pt: comentário visualizado

en: After saving new content
pt: Depois de salvar um novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Depois de atualizar um conteúdo existente

en: saved content
pt: conteúdo salvo

en: After deleting content
pt: Após apagar um conteúdo

en: Content is published
pt: O conteúdo está publicado

en: Content is sticky
pt: O conteúdo está fixo

en: Content is promoted to frontpage
pt: O conteúdo está promovido à página inicial

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
pt: O código PHP dentro de delimitadores &lt;?php ?&gt; serão avaliados e substituídos por seu resultado. Por exemplo:  &lt;? echo 1+1?&gt; será substituído por 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
pt: Além disso você pode usar as seguintes variáveis:

en: truth value
pt: valor verdadeiro

en: rules
pt: regras

en: Successfully sent email to %recipient
pt: Email enviado com sucesso para %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
pt: Email enviado com sucesso para os papéis %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
pt: O endereço de email do remetente. Deixe em branco para usar o email configurado para todo o site.

en: After saving a new term
pt: Depois de salvar um termo de vocabulário

en: created term
pt: termo criado

en: updated term
pt: termo atualizado

en: unchanged term
pt: termo inalterado

en: Block a user
pt: Bloquear um usuário

en: Rule sets
pt: Conjuntos de regras

en: Rule set
pt: Conjunto de regras

en: Scheduled evaluation date
pt: Data de avaliação do agendamento

en: Rules Scheduler
pt: Agendador de Regras

en: Checkout form
pt: Formulário de pagamento

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: Numeric
pt: Numérico

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: Justify
pt: Justificado

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Broken
pt: Com problemas

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: View name
pt: Nome da view

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: Row plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de linha @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unable to import view.
pt: Não foi possível importar a view.

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: View analysis
pt: Análise da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: In the form of CCYYMMDD.
pt: No formato: AAAAMMDD.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: In the form of YYYYMM.
pt: No formato: AAAAMM.

en: Created year
pt: Ano de criação

en: In the form of YYYY.
pt: No formato: AAAA.

en: Created month
pt: Mês de criação

en: In the form of MM (01 - 12).
pt: No formato: MM (01 - 12)

en: Created day
pt: Dia de criação

en: In the form of DD (01 - 31).
pt: No formato: DD (01 - 31)

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: - All -
pt: - Tudo -

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Filter criteria
pt: Critério de filtragem

en: Payment Method
pt: Método de Pagamento

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: Guarani
pt: guarani

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: O idioma padrão desta conta para e-mails e idioma preferido para a apresentação do site.

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Popular content
pt: Conteúdo popular

en: Content translation
pt: Tradução do conteúdo

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Styles
pt: Estilos

en: Currency name
pt: Nome da moeda

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Item ID
pt: ID do Item

en: integer
pt: inteiro

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Address 1
pt: Endereço 1

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Line item
pt: Item da fatura

en: Date updated
pt: Data atualizada

en: Add event
pt: Adicionar evento

en: Taxonomy Term
pt: Termo de Taxonomia

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Elements
pt: Elementos

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
pt: Note que algumas ações podem inicializar o sistema de temas. Após isso, é impossível a qualquer módulo alterar o tema utilizado.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
pt: Para mostrar tarefas agendadas você deve instalar o módulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Delete a scheduled task
pt: Apagar uma tarefa agendada

en: Scheduled date
pt: Data de agendamento

en: Scheduled date and time stamp
pt: Data e hora agendadas

en: User provided identifier
pt: Identificador fornecido pelo usuário

en: ID to recognize this specific scheduled task
pt: ID para reconhecer esta tarefa agendada específica

en: Gallery page
pt: Página Galeria

en: Security code
pt: Código de segurança

en: The user who created the transaction.
pt: O usuário que criou a transação.

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Content statistics
pt: Estatísticas do Conteúdo

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: Upgrade
pt: Atualizar

en: styles
pt: Estilos

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: schedule
pt: agenda

en: Dollar
pt: Dólar

en: Pound
pt: Libra Esterlina

en: Link this field to
pt: Linkar este campo para

en: Entities
pt: Entidades

en: Operations links
pt: Links de Operações

en: The human readable label.
pt: O rótulo apresentável.

en: Thickness
pt: Grossura

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
pt: Se for parte de um livro, o livro ao qual esta página de livro pertence.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço IP do computador do qual o comentário foi enviado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: A URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da pagina de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi postado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai deste comentário, se a listagem encadeada estiver ativa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O node para o qual o comentário foi enviado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: A quantidade de comentários postados em um node.

en: New comment count
pt: Contador de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the node.
pt: O identificador do node.

en: The type of the node.
pt: Tipo do node.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The URL of the node's edit page.
pt: A URL da página de edição do node.

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data mais recente na qual o conteúdo foi atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do node.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram computados em uma enquete.

en: Poll winner
pt: Vencedor da enquete

en: The winning poll answer.
pt: A resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner votes
pt: Votos vencedores da enquete

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner percent
pt: Percentual do vencedor da enquete

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: O percentual de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: A duração em que a enquete aceitará votos.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: Login page
pt: Página de login

en: The URL of the site's login page.
pt: A url da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: A ID única do arquivo enviado.

en: The name of the file on disk.
pt: Nome do arquivo no disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do arquivo em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: A URL do arquivo acessível pela web.

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data do arquivo que foi mais recentemente alterado.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O usuário que fez o envio do arquivo originalmente.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nodes marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: Nome do vocabulário de taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O identificador do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Total de termos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: The url of the account edit page.
pt: A url da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data em que o usuário se logou no site pela última vez.

en: The date the user account was created.
pt: A data em que o usuário foi criado.

en: Bolder
pt: Negrito

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: O identificador da revisão do node.

en: Is new
pt: É novo

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
pt: Sempre que o node for novo e ainda não estiver salvo no banco de dados.

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido para a página principal

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Sempre que um node for promovido para a página principal

en: Sticky in lists
pt: Destacar nas listas

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
pt: Sempre que o node for exibido no topo das listas das quais ele aparece.

en: Comments allowed
pt: Permitido comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Sempre que comentário forem permitidos neste node: 0 = não, 1 = fechado (somente leitura), 2 = aberto (leitura/escrita).

en: Save and add fields
pt: Salvar e adicionar campos

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Machine name: @name
pt: Nome no sistema: @name

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com 1 caractere ou mais.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave positiva com @count caracteres ou mais.

en: Searched %type for %keys.
pt: Pesquisado %keys em %type

en: Welcome (new user created by administrator)
pt: Bem-vindo (novo usuário criado pelo administrador)

en: Welcome (awaiting approval)
pt: Bem-vindo (aguardando aprovação)

en: Welcome (no approval required)
pt: Bem-Vindo (sem aprovação requerida)

en: Password recovery
pt: Recuperar senha

en: Account activation
pt: Ativação de conta

en: Account cancellation confirmation
pt: Confirmação de cancelamento da conta

en: Account canceled
pt: Conta cancelada

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Machine Name
pt: Identificador Textual

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: This is machine name of the display.
pt: Este é o nome do sistema do display.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado o formulário exibe um botão para restaurar todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @cont itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: In database
pt: No banco de dados

en: Dependent locality
pt: Localidade dependente

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O usuário logado atualmente.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
pt: O peso do termo, que será usado para ordenar os termos quando exibidos.

en: The parent terms of the taxonomy term.
pt: Os termos pai de um termo de taxonomia.

en: The roles of the user.
pt: Os papéis do usuário.

en: The file description
pt: A descrição do arquivo

en: Update preview
pt: Atualizar preview

en: Delete scheduled tasks
pt: Excluir as tarefas agendadas

en: Order type
pt: Tipo do pedido

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: View payments
pt: Ver pagamentos

en: Delete payments
pt: Apagar pagamentos

en: <a href="[site:url]">Return to the front page.</a>
pt: <a href="[site:url]">Voltar à página inicial.</a>

en: Admin URL
pt: URL da administração

en: Link field
pt: Campo de link

en: Attachment before
pt: Anexar antes

en: Attachment after
pt: Anexar após

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Data comparison
pt: Comparação de dados

en: Local action
pt: Ação local

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Row class
pt: Classe da linha

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
pt: A configuração é fixa e não pode ser alterada.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: A configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: Uma configuração customizada por um usuário.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
pt: Caso uma nova revisão deva ser salva, a entrada de log que explica as mudanças para esta versão.

en: Creates revision
pt: Cria uma revisão

en: Whether saving this node creates a new revision.
pt: Sempre este node for salvo, uma nova revisão é criada.

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atual.

en: Configure store settings
pt: Configurar opções da loja

en: Allows users to update store currency and contact settings.
pt: Possibilita a alteração de moeda e opções de contato.

en: Cent
pt: Centavo

en: Administer your store.
pt: Gerenciar sua loja.

en: Configure settings and business rules for your store.
pt: Configurar opções e regras de negócio para sua loja.

en: Configure the default currency and display settings.
pt: Configurar a moeda padrão e as opções de visualização.

en: Defines menu items common to the various Drupal Commerce UI modules.
pt: Define itens de menu comuns aos vários módulos Commerce UI.

en: Default store currency
pt: Moeda padrão da loja

en: The default store currency will be used as the default for all price fields.
pt: A moeda padrão da loja será usada como padrão para todos os campos de preço.

en: Enabled currencies
pt: Moedas ativas

en: Only enabled currencies will be visible to users when entering prices. The default currency will always be enabled.
pt: Somente moedas habilitadas serão visíveis para os usuários ao informar preços. A moeda padrão sempre será habilitada.

en: Orders in this state have not been completed by the customer yet.
pt: Pedidos neste estágio não foram finalizados pelo cliente ainda.

en: Shopping cart contents
pt: Conteúdo do carrinho de compras

en: Your shopping cart is empty.
pt: Seu carrinho de compras está vazio.

en: Created as a shopping cart order.
pt: Criado como um pedido do carrinho de compras.

en: Product not available
pt: Produto não disponível

en: You must specify a valid quantity to add to the cart.
pt: Você deve especificar uma quantidade válida para adicionar ao carrinho de compras.

en: %title added to <a href="!cart-url">your cart</a>.
pt: %title foi adicionado ao <a href="!cart-url">seu carrinho</a>.

en: Display an Add to Cart form for the referenced product.
pt: Mostrar um formulário de "Adicionar ao Carrinho" para o produto referenciado.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
pt: Implementa o sistema do carrinho de compras e os recursos de adicionar ao carrinho.

en: Cart contents View
pt: A view do conteúdo do carrinho

en: Specify the View to use in the cart contents pane.
pt: Especifique a View para usar no painel de conteúdo do carrinho.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
pt: Adicione alguns itens ao seu carrinho e tente finalizar o pedido.

en: Your shopping cart has been updated.
pt: Seu carrinho de compras foi atualizado.

en: Administer checkout
pt: Administrar checkout

en: Access checkout
pt: Acessar checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
pt: Finalize uma compra através do formulário de pagamento.

en: Orders in this state have begun but not completed the checkout process.
pt: Pedidos neste estado começaram mas não concluiram o processo de compra

en: Checkout: @page
pt: Pagamento: @page

en: Review your order before continuing.
pt: Revise seu pedido antes de continuar.

en: Checkout complete
pt: Pedido concluído

en: Completion message
pt: Mensagem de conclusão

en: Build your checkout pages using module defined checkout form elements.
pt: Construir as suas páginas de checkout com elementos definidos pelos módulos.

en: Configure the settings for a checkout pane.
pt: Configurar o painel de fechamento de pedido.

en: Changes to the checkout panes will not be saved until the <em>Save configuration</em> button is clicked.
pt: As mudanças feitas nos painéis de fechamento do pedido não serão salvas até que o botão <em>Salvar configuração</em> seja clicado.

en: Checkout pane positions reset.
pt: Resetar a posição dos paineis.

en: Checkout pane
pt: Painel de Checkout

en: No panes on this page.
pt: Nenhum painel nessa página.

en: No disabled panes.
pt: Nenhum painel desabilitado.

en: These settings are common to all checkout panes and affect their appearance on the checkout form.
pt: Estas configurações são comuns a todos painéis de fechamento do pedido e afetam suas aparências no formulário de fechamento do pedido.

en: Checkout form fieldset display
pt: Exibição do fieldset no formulário de checkout

en: Display this pane in a collapsed fieldset.
pt: Mostre esse painel em um conjunto de campos recolhido.

en: Include this pane on the Review checkout pane.
pt: Incluir esse painel na Revisão do pedido

en: Checkout pane configuration
pt: Configuração do painel de pagamento

en: These settings are specific to this checkout pane.
pt: Estas configurações são específicas deste painel de fechamento do pedido.

en: Checkout pane saved.
pt: Painel de fechamento do pedido salvo.

en: Checkout of your current order has been canceled and may be resumed when you are ready.
pt: A finalização de seu pedido foi cancelada e será continuada quando você estiver pronto.

en: Customer profile
pt: Perfil do cliente

en: Administer customer profile types
pt: Administrar tipos de perfis dos clientes

en: Allows users to add customer profile types and configure their fields.
pt: Possibilita que usuários adicionem tipos de perfil de cliente e configurem seus campos.

en: The profile used to collect billing information on the checkout and order forms.
pt: O perfil utilizado para coletar informações de faturamento nos formulários de compra e fechamento do pedido.

en: Customer profile @profile_id
pt: Perfil de cliente @profile_id

en: Individual customer profile types can have different fields assigned to them.
pt: Perfis individuais de clientes podem ter campos diferentes atribuído a cada um deles

en: Customer profiles
pt: Perfis de clientes

en: Profile types
pt: Tipos de perfil

en: Add a customer profile
pt: Adicionar um perfil de cliente

en: Add a new customer profile.
pt: Adicionar um novo perfil de cliente.

en: Delete a customer profile
pt: Apagar um perfil de cliente

en: Manage customer profile types for your store.
pt: Gerenciar tipos de perfis de clientes para a sua loja.

en: Profile saved.
pt: Perfil salvo.

en: Deleting this profile cannot be undone.
pt: A exclusão deste perfil não pode ser desfeita.

en: The profile has been deleted.
pt: O perfil foi apagado.

en: The profile could not be deleted.
pt: O perfil não pôde ser apagado.

en: Deleted customer profile @profile_id.
pt: O perfil de cliente @profile_id foi excluído.

en: There are no customer profile types yet. <a href="@link">Add profile type</a>.
pt: Não existe nenhum tipo de perfil de cliente ainda. <a href="@link">Adicionar Tipo de Perfil</a>.

en: Commerce Customer Profile
pt: Perfil de Clientes do Commerce

en: Customer profiles containing addresses and other customer information.
pt: Perfis de Clientes que contém endereços e outras informações do cliente.

en: The unique internal identifier of the profile.
pt: O identificador interno único do perfil.

en: Relate a profile to the user it belongs to.
pt: Relaciona o perfil ao usuário proprietário do perfil.

en: Whether or not the profile is active.
pt: Determina se o perfil está ou não ativo.

en: The date the profile was created.
pt: A data em que o perfil foi criado.

en: The date the profile was last updated.
pt: A data em que o perfil foi atualizado pela última vez.

en: Provide a simple link to the administrator view of the profile.
pt: Fornece um link para a view administrativa do perfil.

en: Provide a simple link to edit the profile.
pt: Fornece um link simples para editar o perfil.

en: Provide a simple link to delete the profile.
pt: Fornece um link simples para excluir o perfil.

en: Link this field to the profile's administrative view page
pt: Linkar esse campo à página da view administrativa do perfil

en: Line item ID
pt: ID do item da fatura

en: The internal numeric ID of the line item.
pt: O ID interno numérico do item da fatura.

en: The human readable name of the line item type.
pt: O nome do tipo do item da fatura.

en: The label displayed with the line item.
pt: O rótulo exibido com o item da fatura.

en: Tokens related to individual line items.
pt: Tokens relacionados com itens de linha individuais.

en: The unique numeric ID of the line item.
pt: O ID numérico único do item de fatura.

en: The quantity of the line item.
pt: O montante do item da fatura.

en: Short descriptive label for the line item
pt: Breve rótulo descritivo para o item da fatura

en: Quantity associated with this line item
pt: Montante associado a este item da fatura

en: Administer line item types
pt: Administrar tipos de item de linha

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: Display the line items via a default View.
pt: Mostra os itens de fatura através de uma View padrão.

en: Line item manager
pt: Gerenciador de item de fatura

en: No line items found.
pt: Nenhum item de fatura encontrado.

en: Manage line item types for your store.
pt: Gerenciar tipos de item de fatura para sua loja

en: Commerce Line Item
pt: Item de Fatura do Commerce

en: Select the links you want to appear beneath the summary.
pt: Seleciona os links que você quer que apareça logo abaixo do resumo.

en: Line item type
pt: Tipo de item de fatura

en: The internal numeric ID of the order.
pt: O ID numérico interno do pedido.

en: Order number
pt: Número do pedido

en: The order number displayed to the customer.
pt: O número do pedido mostrado ao cliente.

en: The URL a customer can visit to view the order.
pt: A URL que um cliente pode acessar para visualizar o pedido.

en: The URL of the order's administrative view page.
pt: A URL da página de visualização administrativa do pedido.

en: The URL of the order's edit page.
pt: A URL da página de edição do pedido.

en: The date the order was created.
pt: A data em que o pedido foi criado.

en: Creator ID
pt: ID do criador

en: Tokens related to individual orders.
pt: Tokens relacionados a pedidos individuais.

en: The unique numeric ID of the order.
pt: A ID numérica única do pedido.

en: Orders in this state have been canceled through some user action.
pt: Pedidos nesta situação foram cancelados por alguma ação de usuário.

en: Orders in this state have been created and are awaiting further action.
pt: Pedidos nesta situação foram criados e estão esperando novas ações.

en: Order @number
pt: Pedido @number

en: Order saved.
pt: Pedido salvo.

en: Create an order
pt: Criar um pedido

en: Create a new order.
pt: Criar um novo pedido.

en: Create a new order for the specified user.
pt: Criar um novo pedido para o usuário especificado.

en: Configure general order settings, fields, and displays.
pt: Opções gerais de configuração do pedido, campos e displays.

en: Defines the Order entity and associated features.
pt: Define a entidade do pedido e características associadas.

en: Order UI
pt: Pedido UI

en: Exposes a default UI for Orders through order edit forms and default Views.
pt: Expõe o UI padrão para pedidos através do formulário de edição e Views padrões do pedido.

en: Deleting this order cannot be undone.
pt: A remoção desse pedido não pode ser desfeita.

en: Order @number has been deleted.
pt: Pedido @number foi apagado.

en: Order @number could not be deleted.
pt: Pedido @number não pôde ser excluído.

en: Deleted order @number.
pt: Pedido @number apagado.

en: Order creation help text
pt: Texto de ajuda para criação de pedido

en: Supply an optional help message to be displayed above the order add form.
pt: Fornecer uma messagem de ajuda opcional para ser mostrada acima do formulário de pedido.

en: Order placed in the store.
pt: Pedido lançado na loja.

en: The unique internal identifier of the order.
pt: O identificador interno único do pedido.

en: The unique customer facing number of the order.
pt: O número do pedido visto pelo cliente.

en: The date the order was last updated.
pt: A data em que o pedido foi atualizado pela última vez.

en: Provide a simple link to delete the order.
pt: Fornece um link simples para apagar o pedido.

en: Select available payment methods for an order
pt: Selecionar métodos de pagamentos para um pedido

en: Enable payment method: @method
pt: Habilitar método de pagamento: @method

en: No settings for this payment method.
pt: Sem configurações para este método de pagamento.

en: Off-site payment redirect
pt: Redirecionamento de pagamento Off-site

en: Payment UI
pt: UI de Pagamento

en: There are no active payment methods.
pt: Não há nenhum método de pagamento ativo.

en: There are no disabled payment methods.
pt: Não há nenhum método de pagamento desabilitado.

en: The receipt of a payment transaction.
pt: O recibo da transação de pagamento.

en: The unique internal identifier of the transaction.
pt: O identificador interno único da transação.

en: The date the transaction was created.
pt: A data que a transação foi criada.

en: The payment method of the transaction.
pt: O método de pagamento da transação.

en: The amount of the transaction.
pt: O valor da transação.

en: The currency of the transaction.
pt: A moeda da transação.

en: The message associated with the transaction.
pt: A mensagem associada com a transação.

en: The status of this transaction.
pt: O status desta transação.

en: This field stores prices for products consisting of an amount and a currency.
pt: Esse campo armazena os preços para produtos, consistindo de uma quantia e uma moeda.

en: %name: you must enter a numeric value for the price.
pt: %name: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: Price textfield
pt: Campo de texto de preço

en: Price with currency
pt: Preço com moeda

en: Defines the price field and a price alteration system.
pt: Define o campo de preço e o sistema de alteração de preço.

en: The internal numeric ID of the product.
pt: O ID numérico interno do produto.

en: The human readable product SKU.
pt: O SKU legível do produto.

en: The title of the product.
pt: O título do produto.

en: The URL of the product's edit page.
pt: A URL da página de edição do produto.

en: The date the product was created.
pt: A data em que o produto foi criado.

en: The unique ID of the product creator.
pt: O ID único do criador do produto.

en: The creator of the product.
pt: O criador do produto.

en: Tokens related to individual products.
pt: Tokens relacionado a produtos individuais.

en: The date the product was last updated.
pt: A data em que o produto foi atualizado pela última vez.

en: Admin display
pt: Exibição administrativa

en: Product module SKU form element
pt: Elemento SKU do formulário do módulo de Produto

en: Product module title form element
pt: Elemento Título do formulário do módulo de Produto

en: The human readable identifier of the product
pt: O identificador legível do produto

en: Full product title
pt: Título completo do produto

en: Administer product types
pt: Administrar os tipos de produtos

en: commerce_product autocomplete
pt: commerce_product auto-completar

en: Product: @sku
pt: Produto: @sku

en: Individual product types can have different fields assigned to them.
pt: Tipos de produtos individuais podem ter diferentes campos anexados a eles.

en: Add a product
pt: Adicionar um produto

en: Add a new product for sale.
pt: Adicionar um novo produto para venda.

en: Manage products types for your store.
pt: Gerenciar tipos de produtos para a sua loja.

en: Add product type
pt: Adicionar tipo de produto

en: A basic product type.
pt: Um tipo de produto basico.

en: Defines the Product entity and associated features.
pt: Define a entidade do produto e recursos associados.

en: Exposes a default UI for Products through product edit forms and default Views.
pt: Expõe uma UI padrão para Produtos através dos formulários de edição e Views padrões.

en: The human-readable name of this product type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
pt: O nome legível por humanos deste tipo de produto. É recomendável inicie com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços. Esse nome tem que ser único.

en: The machine-readable name of this product type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
pt: O nome legível por máquina deste tipo de produto. Esse nome deve ser único e conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Describe this product type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
pt: Descreva este tipo de produto. O texto será exibido na página <em>Adicionar novo conteúdo</em>.

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing products of this type.
pt: Esse texto será mostrado no topo da página quando produtos deste tipo forem criados ou editados.

en: Save product type
pt: Salvar tipo de produto

en: Product type saved.
pt: Tipo de produto salvo.

en: Are you sure you want to delete the %name product type?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o tipo de produto %name?

en: The product type %name has been deleted.
pt: O tipo de produto %name foi apagado.

en: Disabled products cannot be added to shopping carts and may be hidden in administrative product lists.
pt: Produtos desabilitados não podem ser adicionados ao carrinho de compras e podem ser que fiquem escondidos em listas administrativas de produtos.

en: Save product
pt: Salvar produto

en: Product saved.
pt: Produto salvo.

en: %title could not be deleted.
pt: %title não pode ser apagado.

en: Deleted product type %name.
pt: Tipo de produto %name apagado.

en: Deleted product %title (SKU: @sku).
pt: Produto %title (SKU: @sku) excluído.

en: You have not created any product types yet. Go to the <a href="@create-product-type">product type creation page</a> to add a new product type.
pt: Você ainda não criou nenhum tipo de produto. Acesse a <a href="@create-product-type">página de criação de tipos de produtos</a> para adicionar um novo tipo de produto.

en: No product types have been created yet for you to use.
pt: Ainda não foi criado nenhum tipo de produto para você usar.

en: There are no product types yet. <a href="@link">Add product type</a>.
pt: Ainda não há nenhum tipo de produto.  <a href="@link">Adicionar tipo de produto</a>.

en: Products from the store.
pt: Produtos da loja.

en: The unique internal identifier of the product.
pt: O identificar interno único do produto.

en: The unique human-readable identifier of the product.
pt: O identificador único do produto legível por humanos.

en: The human-readable name of the type of the product.
pt: O nome legível por humanos do tipo de produto.

en: The title of the product used for administrative display.
pt: O título do produto utilizado para a exibição administrativa.

en: Product creator
pt: Criador do produto

en: Whether or not the product is active.
pt: Se o produto está ou não ativo.

en: Provide a simple link to edit the product.
pt: Fornece um link simples para editar o produto.

en: Provide a simple link to delete the product.
pt: Fornece um link simples para apagar o produto.

en: Product: @label
pt: Produto: @label

en: Field from a referenced product.
pt: Campo de um produto referenciado.

en: Product reference
pt: Referência de Produto

en: Product types that can be referenced
pt: Tipos de produtos que podem ser referenciados

en: If no types are selected, any type of product may be referenced.
pt: Se nenhum dos tipos são selecionados então qualquer tipo de produto pode ser referenciado.

en: %name: you have specified an invalid product for this reference field.
pt: %name: você especificou um produto inválido para este campo de referência.

en: SKU (no link)
pt: SKU (sem link)

en: Display the SKU of the referenced product as plain text.
pt: Mostra o SKU do produto referenciado como texto simples.

en: Display the title of the referenced product as plain text.
pt: Mostra o título do produto referenciado como texto simples.

en: Display the list of referenceable products as a textfield with autocomplete behaviour.
pt: Mostra a lista de produtos referenciáveis em um campo de texto com auto-completar.

en: References a product and displays it with the SKU as the label.
pt: Referencia um produto e o mostra seu SKU como rótulo.

en: Referenced product
pt: Produto referenciado

en: Product Reference
pt: Referência de Produto

en: Defines a product reference field and default display formatters.
pt: Define um campo de referência de produto e formatadores padrões de display.

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo inválido

en: Condition set (OR)
pt: Conjunto de condição (OR)

en: Condition set (AND)
pt: Conjunto de condição (AND)

en: Action set
pt: Conjunto de ação

en: Administer rule configurations
pt: Administrar configurações de regra

en: Manage reaction rules and rule components.
pt: Gerenciar regras de reação e componentes de regra.

en: React on events and conditionally evaluate actions.
pt: Responder a eventos e ações condicionais avaliadas.

en: unlabeled
pt: não rotulado

en: Current list item
pt: Item da lista atual

en: Site-wide settings and other global information.
pt: Configurações e outras informações globais que afetam todo o site.

en: After updating an existing comment
pt: Após atualizar um comentário existente

en: Before saving a comment
pt: Antes de salvar um comentário

en: saved comment
pt: comentário salvo

en: unchanged comment
pt: comentário inalterado

en: A comment is viewed
pt: Um comentário visualizado

en: Fetched entity
pt: Entidade buscada

en: Fetch entity by property
pt: Buscar entidade por propriedade

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
pt: Especifica o tipo de entidade que deve ser buscada.

en: The property by which the entity is to be selected.
pt: A propriedade pela qual a entidade será selecionada.

en: The property value of the entity to be fetched.
pt: O valor da propriedade da entidade a ser buscada.

en: Limit result count
pt: Limitar a contagem do resultado

en: Limit the maximum number of fetched entities.
pt: Limitar o número máximo de entidades buscadas.

en: Create a new entity
pt: Criar uma nova entidade

en: Specifies the type of the entity that should be created.
pt: Especifica o tipo de entidade que deverá ser criada.

en: Created entity
pt: Entidade criada

en: Save entity
pt: Salvar entidade.

en: Specifies the entity, which should be saved permanently.
pt: Especifica a entidade ao qual deverá ser salva permanentemente.

en: Force saving immediately
pt: Forçar salvar imediatamente

en: Delete entity
pt: Apagar entidade

en: Item to add
pt: Item a adicionar

en: Insert position
pt: Inserir posição

en: Item to remove
pt: Item a remover

en: Add a variable
pt: Adicionar uma variável

en: Specifies the type of the variable that should be added.
pt: Especifica o tipo de variável que deverá ser adicionada.

en: Added variable
pt: Variável adicionada

en: Create a data structure
pt: Cria uma estrutura de dados

en: Created data
pt: Dados criados

en: Reload form
pt: Atualizar formulário

en: The comparison operator.
pt: O operador de comparação.

en: Entity is new
pt: A entidade é nova

en: Entity has field
pt: A entidade contém campo

en: The name of the field to check for.
pt: O nome do campo a ser verificado.

en: is lower than
pt: é menor que

en: Before saving content
pt: Antes de salvar qualquer conteúdo

en: Content is viewed
pt: O conteúdo é visualizado

en: view mode
pt: modo de visualização

en: Content is of type
pt: O conteúdo é do tipo

en: The content type(s) to check for.
pt: O(s) tipo(s) de conteúdo a serem verificados.

en: Create or delete any URL alias
pt: Criar ou apagar qualquer URL alternativa

en: Leave it empty to delete the URL alias.
pt: Deixe vazio para apagar a URL alternativa.

en: Create or delete a taxonomy term's URL alias
pt: Criar ou apagar uma URL alternativa de um termo de taxonomia

en: Note that you can also specify negative numbers.
pt: Repare que você pode informar números negativos.

en: formatted text
pt: texto formatado

en: decimal number
pt: número decimal

en: list of text
pt: listagem de textos

en: list of integer
pt: listagem de inteiros

en: Replacement patterns for %label
pt: Padrões de substituição para %label

en: Drupal is initializing
pt: O Drupal está inicializando

en: System log entry is created
pt: Um registro de log é criado

en: Log entry
pt: Registro de log

en: The category to which this message belongs
pt: A categoria à qual pertence esta mensagem

en: Request uri
pt: URI da requisição

en: Show a message on the site
pt: Mostrar uma mensagem no site.

en: Repeat message
pt: Repetir mensagem

en: If disabled and the message has been already shown, then the message won't be repeated.
pt: Se for desabilitado e a mensagem já tiver sido mostrada, então a mensagem não será repetida.

en: Force redirect
pt: Forçar redirecionamento

en: Select the roles whose users should receive the mail.
pt: Selecione os papéis cujos usuários devem receber o e-mail.

en: After updating an existing term
pt: Após atualizar um termo existente

en: Before saving a taxonomy term
pt: Antes de salvar um termo de taxonomia

en: saved term
pt: termo salvo

en: deleted term
pt: termo exlcuído

en: After saving a new vocabulary
pt: Depois de salvar um novo vocabulário

en: created vocabulary
pt: vocabulário criado

en: After updating an existing vocabulary
pt: Após atualizar um vocabulário existente

en: updated vocabulary
pt: vocabulário atualizado

en: unchanged vocabulary
pt: vocabulário não modificado

en: Before saving a vocabulary
pt: Antes de salvar um vocabulário

en: saved vocabulary
pt: vocabulário salvo

en: After deleting a vocabulary
pt: Depois de excluir um vocabulário

en: deleted vocabulary
pt: vocabulário excluído

en: After saving a new user account
pt: Depois de salvar uma nova conta de usuário

en: After updating an existing user account
pt: Após atualizar uma conta de usuário existente

en: Before saving a user account
pt: Antes de salvar uma conta de usuário

en: saved user
pt: usuário salvo

en: User account page is viewed
pt: A página da conta do usuário é visualizada

en: After a user account has been deleted
pt: Após uma conta de usuário ser excluída

en: Match roles
pt: Comparar papéis

en: If matching against all selected roles, the user must have <em>all</em> the roles selected.
pt: Se corresponder a todos os papéis selecionados, o usuário deve ter <em>todos</em> os papéis selecionados.

en: User is blocked
pt: Usuário está bloqueado

en: Variable label
pt: Nome da variável

en: Provided variables
pt: Variáveis fornecidas

en: Switch to the direct input mode
pt: Trocar para o modo de entrada direta

en: Switch to data selection
pt: Trocar para seleção de dados

en: The variable name %name is already taken.
pt: O nome de variável %name já está em uso.

en: The machine-readable name of this configuration is used by rules internally to identify the configuration. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores and must be unique.
pt: O nome legível por máquina desta configuração é usada por regras internamente para identificar a configuração. Esse nome deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados e deve ser exclusivo.

en: The machine-readable name %name is already taken.
pt: O nome de sistema %name já está em uso.

en: Data selector
pt: Seletor de dados

en: A list of values, one on each line.
pt: Uma lista de valores, um para cada linha

en: cloned
pt: clonado

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer habilitar o %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer desabilitar o %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer reverter o %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
pt: Você tem certeza de que quer apagar o %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
pt: %plugin %label habilitado.

en: Disabled %plugin %label.
pt: %plugin %label dasabilitado.

en: Deleted %plugin %label.
pt: %plugin %label apagado.

en: Select the %element to add
pt: Selecione o %elemento a ser adicionado

en: Are you sure you want to delete the %element_plugin %element_name?
pt: Você tem certeza de que quer apagar o %element_plugin %element_name?

en: React on event
pt: Responder ao evento

en: Wrong date format. Specify the date in the format %format.
pt: Formato de data incorreto. Digite a data no formato %format.

en: Data selectors
pt: Seletores de dados

en: Filter by plugin
pt: Filtrar por plugin

en: There are no rule components.
pt: Não existem componentes de regras.

en: Component plugin
pt: Plugin do componente

en: Add new component
pt: Adicionar novo componente

en: Administrative interface for managing rules.
pt: Interface administrativa para o gerenciamento de regras.

en: Schedule component evaluation
pt: Agendar avaliação do componente

en: Rules scheduler
pt: Agendamento de Rules

en: Task identifier
pt: Identificador da tarefa

en: You have to specify at least either a component or a task identifier.
pt: Você precisa informar pelo menos um componente ou um identificador de tarefa.

en: No information
pt: Nenhuma informação

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pt: Formato: %time. O formato de data é AAAA-MM-DD e o fuso horário em relação ao UTC é %timezone. Deixe em branco para usar a hora de envio do formulário.

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Delete data
pt: Apagar dados

en: List handling
pt: Manipulação de lista

en: Show first (if present)
pt: Mostrar o primeiro (se houver)

en: Show item count
pt: Mostrar contagem de itens

en: List seperator
pt: Separador de lista

en: Link this field to its entity
pt: Criar um link deste campo para sua entidade

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
pt: Um tipo de campo usado para armazenar endereços postais de acordo com o padrão xNAL.

en: Dynamic address form
pt: Formulário de endereço dinâmico

en: Available countries
pt: Países disponíveis

en: If no countries are selected, all countries will be available.
pt: Se nenhum país estiver selecionado, todos os países ficarão disponíveis.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
pt: Gerenciar um campo de endereço flexível, implementando o padrão xNAL.

en: Customer profile reference
pt: Referência de Perfis de Clientes

en: %name: you have specified an invalid customer profile for this reference field.
pt: %name: você especificou um perfil de cliente inválido para este campo de referência.

en: Customer profile display
pt: Display do Perfil do Cliente

en: Display the customer profile.
pt: Exibir o perfil do cliente.

en: Customer profile manager
pt: Gerenciador do perfil de cliente

en: @profile: User @user
pt: @profile: Usuário @user

en: Delete this profile
pt: Apagar este perfil

en: Profile @profile_id
pt: Perfil @profile_id

en: No customer profile types have been enabled yet for you to use.
pt: Nenhum tipo de perfil de cliente que possa ser usado foi habilitado ainda.

en: The current status of the order.
pt: O status atual do pedido.

en: Administer payments
pt: Administrar pagamentos

en: Use the button below to proceed to the payment server.
pt: Use o botão abaixo para seguir para o servidor de pagamento.

en: Failure
pt: Falhou

en: Remote status
pt: Status remoto

en: Transaction @transaction_id
pt: Transação @transaction_id

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
pt: Infelizmente, seu pagamento não foi aceito pelo servidor de pagamento. Por favor confira se suas informações estão corretas e tente novamente.

en: Payment terminal: @title
pt: Terminal de pagamento: @title

en: Add payment
pt: Adicionar pagamento

en: No payment methods available to add payments.
pt: Não há nenhum método de pagamento disponível para que pagamentos possam ser adicionados.

en: Payment transaction created.
pt: Transação de pagamento criada.

en: Payment transaction deleted.
pt: Transação de pagamento apagada.

en: The payment transaction could not be deleted.
pt: A transação de pagamento não pôde ser apagada.

en: Deleted payment transaction @transaction.
pt: Transação de pagamento @transaction apagada.

en: The unique internal identifier of the associated order.
pt: O identificador interno exclusivo associado ao pedido.

en: The remote identifier of this transaction at the payment provider.
pt: O identificador remoto desta transação no provedor de pagamentos.

en: The status of this transaction at the payment provider.
pt: O status desta transação no provedor de pagamento.

en: Changed date
pt: Data da alteração

en: The date the transaction was last changed.
pt: A data que a transação foi modificada pela última vez.

en: Provide a simple link to delete the payment transaction.
pt: Fornece um link simples para apagar a transação de pagamento.

en: Display all the available operations links for the transaction.
pt: Mostra todos os links de operações disponíveis para a transação.

en: Display transaction total and order balance information for all transactions in the View.
pt: Mostra o total da transação e informações do saldo do pedido para todas as transações na View.

en: Order balance
pt: Saldo do Pedido

en: Total paid (@currency_code)
pt: Total pago (@currency_code)

en: Currency formatted amount
pt: Montante formatado de acordo com a moeda

en: Raw amount
pt: Montante bruto

en: Three letter code
pt: Código de três letras

en: Numeric code
pt: Código Numérico

en: Currency symbol
pt: Símbolo da moeda

en: Display the payment method using the following title
pt: Mostra o métido de pagamento usando o seguinte título

en: The full administrative title of the payment method
pt: O título administrativo completo do método de pagamento

en: A short version of the title safe to display to all
pt: Uma versão curta do título segura para mostrar para todos

en: Status icon
pt: Ícone de Status

en: Status title
pt: Título do status

en: Raw status
pt: Status bruto

en: Specify a numeric amount to subtract from the price.
pt: Especificar um valor numérico para subtrair do preço.

en: Formatted amount
pt: Montante formatado

en: @entity "@property" property.
pt: proriedade "@property" de @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome de sistema que identifica @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: Identificador interno numérico de @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
pt: O identificador usado para esse(a) @entity internamente.

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: The unique ID of the @entity.
pt: O identificador de @entity.

en: After saving a new @entity
pt: Depois de salvar uma nova @entity

en: created @entity
pt: @entity criado(a)

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um(a) @entity já existente

en: updated @entity
pt: @entity atualizado(a)

en: Before saving a @entity
pt: Antes de salvar um(a) @entity

en: saved @entity
pt: @entity atualizado(a)

en: After deleting a @entity
pt: Após excluir uma @entity

en: deleted @entity
pt: @entity apagado(a)

en: Rules configuration
pt: Configuração de regras

en: edit component
pt: editar componente

en: Access Bulk Exporter
pt: Acessar o Exportador em massa

en: Export various system objects into code.
pt: Exporta vários objetos do sistema para código.

en: Administer access rulesets
pt: Administrar conjuntos de regras de acesso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pt: Adicionar, apagar ou alterar conjuntos de regras de acesso personalizados.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: CTools Javascript Widgets
pt: Widgets javascript do CTools

en: Drop Down Menu
pt: Menu suspenso

en: Click to Drop Down
pt: Clique para expandir

en: Click to Collapse
pt: Clique para rencolher

en: Collapsible Div
pt: Div recolhível

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Jump!
pt: Pular!

en: Return to the examples page.
pt: Voltar para a página de exemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
pt: Você pulou com sucesso! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Administer custom content
pt: Administrar conteúdo personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pt: Adicionar, editar, e apagar conteúdo personalizado armazenado do CTools.

en: Configure !plugin_title
pt: Configurar !plugin_title

en: Page manager context
pt: Gerencia de contexto de página

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano indica se está ou não  ativo o item.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desabilitar e salvar

en: Afghan Afghani
pt: Afghani Afegão

en: Netherlands Antillean Guilder
pt: Guilder das Antilhas Holandesas

en: Angolan Kwanza
pt: Kwanza Angolano

en: Argentine Peso Moneda Nacional
pt: Peso Argentino Moneda Nacional

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: New Manat
pt: Novo Manat

en: Barbadian Dollar
pt: Dólar de Barbados

en: Bahraini Dinar
pt: Dinar do Bahrein

en: Burundian Franc
pt: Franco do Burundi

en: Centime
pt: Cêntimo

en: Franc
pt: Franco

en: Bermudan Dollar
pt: Dólar das Bermudas

en: Brunei Dollar
pt: Dólar de Brunei

en: Bolivian Boliviano
pt: Boliviano da Bolívia

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Bahamian Dollar
pt: Dólar das Bahamas

en: Bhutanese Ngultrum
pt: Ngultrum do Butão

en: Botswanan Pula
pt: Pula Botsuano

en: Thebe
pt: Tebe

en: Belize Dollar
pt: Dólar de Belize

en: Congolese Franc
pt: Franco Congolês

en: Chilean Peso
pt: Peso Chileno

en: Colombian Peso
pt: Peso Colombiano

en: Cuban Convertible Peso
pt: Peso Cubano Convertível

en: Cuban Peso
pt: Peso Cubano

en: Cape Verdean Escudo
pt: Escudo Cabo-verdiano

en: Djiboutian Franc
pt: Franco do Djibuti

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Algerian Dinar
pt: Dinar Argelino

en: Egyptian Pound
pt: Libra Egípcia

en: Eritrean Nakfa
pt: Nakfa de Eritréia

en: Ethiopian Birr
pt: Birr da Etiópia

en: Fijian Dollar
pt: Dólar das Ilhas Fiji

en: Falkland Islands Pound
pt: Libra das Malvinas

en: Penny
pt: Centavo

en: British Pound Sterling
pt: Libra Esterlina Britânica

en: Ghanaian Cedi
pt: Cedi de Gana

en: Guinean Franc
pt: Franco Guineense

en: Guatemalan Quetzal
pt: Quetzal da Guatemala

en: Guyanaese Dollar
pt: Dólar da Guiana

en: Honduran Lempira
pt: Lempira Hondurenha

en: Croatian Kuna
pt: Kuna Croata

en: Haitian Gourde
pt: Gourde do Haiti

en: Forint
pt: Florim

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupiah da Indonésia

en: Israeli New Sheqel
pt: Novo Shekel de Israel

en: New Shekels
pt: Novos Shekels

en: Indian Rupee
pt: Rúpia Indiana

en: Rupee
pt: Rúpia

en: Icelandic Króna
pt: Coroa Islandesa

en: Jamaican Dollar
pt: Dólar Jamaicano

en: Jordanian Dinar
pt: Dinar Jordanian

en: Kenyan Shilling
pt: Xelim Queniano

en: Shilling
pt: Xelim

en: Comorian Franc
pt: Franco das Comores

en: Kuwaiti Dinar
pt: Dinar do Kuwait

en: Cayman Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Cayman

en: Lebanese Pound
pt: Libra Libanesa

en: Sri Lanka Rupee
pt: Rúpia de Sri Lanka

en: Liberian Dollar
pt: Dólar Liberiano

en: Lithuanian Litas
pt: Litas da Lituânia

en: Libyan Dinar
pt: Dinar da Líbia

en: Myanma Kyat
pt: Kyat de Mianmar

en: Mongolian Tugrik
pt: Tugrik da Mongólia

en: Macanese Pataca
pt: Pataca Macaense

en: Mauritanian Ouguiya
pt: Ouguiya da Mauritânia

en: Maltese Pound
pt: Libra Maltesa

en: Mauritian Rupee
pt: Rúpia de Maurícios

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Mozambican Metical
pt: Metical de Moçambique

en: Namibian Dollar
pt: Dólar da Namíbia

en: Nigerian Naira
pt: Naira da Nigéria

en: Nepalese Rupee
pt: Rúpia do Nepal

en: Panamanian Balboa
pt: Balboa Panamenho

en: Peruvian Nuevo Sol
pt: Nuevo Sol Peruano

en: Papua New Guinean Kina
pt: Papua Nova Guiné Kina

en: Philippine Peso
pt: Peso das Filipinas

en: Pakistani Rupee
pt: Rúpia Paquistanesa

en: Paraguayan Guarani
pt: Guarani Paraguaio

en: Rhodesian Dollar
pt: Dólar Rhodesiano

en: Romanian Leu
pt: Leu Romeno

en: Serbian Dinar
pt: Dinar Sérvio

en: Saudi Riyal
pt: Riyal da Arábia Saudita

en: Solomon Islands Dollar
pt: Dólar das Ilhas Salomão

en: Seychellois Rupee
pt: Rupia de Seychelles

en: Old Sudanese Dinar
pt: Antigo Dinar Sudanês

en: Saint Helena Pound
pt: Libra de Santa Helena

en: Sierra Leonean Leone
pt: Leone de Serra Leoa

en: Somali Shilling
pt: Xelim da Somália

en: Surinamese Dollar
pt: Dólar do Suriname

en: Syrian Pound
pt: Libra Síria

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Tunisian Dinar
pt: Dinar da Tunísia

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt: Dólar de Trinidade e Tobago

en: New Taiwan Dollar
pt: Novo Dólar Taiwanês

en: New Dollar
pt: Novo Dólar

en: Tanzanian Shilling
pt: Xelim da Tanzânia

en: Ugandan Shilling
pt: Xelim de Uganda

en: United States Dollar
pt: Dólar Americano

en: Uruguayan Peso
pt: Peso Uruguaio

en: Venezuelan Bolívar Fuerte
pt: Bolívar Fuerte Venezuelano

en: Vietnamese Dong
pt: Dong Vietnamita

en: Samoan Tala
pt: Tala Samoano

en: CFA Franc BEAC
pt: Franco CFA BEAC

en: East Caribbean Dollar
pt: Dólar do Leste do Caribe

en: CFA Franc BCEAO
pt: Franco CFA BCEAO

en: CFP Franc
pt: Franco CFP

en: Yemeni Rial
pt: Rial Iemenita

en: South African Rand
pt: Rand Sul Africano

en: Display a textfield quantity widget on the add to cart form.
pt: Mostrar um widget de campo de texto para quantidade no formulário de adicionar ao carrinho.

en: Default quantity
pt: Quantidade padrão

en: You must enter a positive numeric default quantity value.
pt: Você deve informar um valor numérico positivo como quantidade padrão.

en: Quantity widget: !status
pt: Widget de quantidade: !status

en: Default quantity: @quantity
pt: Quantidade padrão: @quantity

en: Display an Add to Cart form for the product.
pt: Mostar um formulário de Adicionar ao Carrinho para o produto.

en: Customer profile type that can be referenced
pt: Tipos de perfis de clientes que podem ser referenciados

en: Defines the Customer entity with Address Field integration.
pt: Define a Entidade de Clientes com integração ao Address Field.

en: Related customer profile reference field
pt: Campo de referência à perfis de clientes relacionados

en: The human readable name of the order type.
pt: O nome legível do tipo de pedido.

en: The unique ID of the order owner.
pt: A ID única do proprietário do pedido.

en: The owner of the order.
pt: O proprietário do pedido.

en: Owned by @name
pt: Propriedade de @name

en: Created @date
pt: Criado em @date

en: New order
pt: Novo pedido

en: Updated @date
pt: Atualizado em @date

en: Update log message
pt: Mensagem para o registro de atualizações

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful audit trail for updates to this order.
pt: Forneça uma explicação das modificações que você está fazendo. Isso proverá um registro para auditar atualizações para este pedido.

en: Owned by
pt: Pertence a

en: Order contact e-mail
pt: Email do pedido para contato

en: Defaults to the owner account e-mail address if left blank. Used for order communication.
pt: Se deixado em branco, o padrão será o email da conta do proprietário. Usado para comunicações relacionadas ao pedido.

en: Create new revision on update
pt: Criar nova revisão ao atualizar

en: The type of the order.
pt: O tipo do pedido.

en: Order owner
pt: Proprietário do pedido

en: Allows users to view the payments made to an order.
pt: Permite que usuários vejam os pagamentos feitos a um pedido.

en: Create payments
pt: Criar pagamentos

en: Allows users to create new payments for orders.
pt: Permite que usuários possam criar novos pagamentos para pedidos.

en: Update payments
pt: Atualizar pagamentos

en: Allows users to delete payments on orders they can access.
pt: Permite que usuários apaguem pagamentos nos pedidos que eles podem acessar.

en: Enable and configure payment method rule configurations.
pt: Habilita e configura regras para método de pagamento.

en: You have entered an expired credit card.
pt: Você informou um cartão de crédito expirado.

en: You have entered an invalid card security code.
pt: Você informou um código de segurança inválido.

en: Your have entered an invalid start date.
pt: Você informou uma data inicial inválida.

en: You have entered an invalid issue number.
pt: Você informou um número de emissão inválido.

en: Example payment
pt: Pagamento de exemplo

en: Demonstrates complete payment during checkout and serves as a development example.
pt: Demonstra um pagamento completo durante o checkout e serve como um exemplo para desenvolvimento.

en: This is a demonstration field coded to fail validation for single character values.
pt: Esse é um campo de demonstração predefinido para não passar na validação para valores com um único caractere.

en: You must enter a name two or more characters long.
pt: Você tem que informar um nome com dois ou mais caracteres.

en: Payment Method Example
pt: Método de Pagamento Exemplo

en: Provides an example payment method for testing and development.
pt: Fornece um exemplo de médoto de pagamento para teste e desenvolvimento.

en: - Default store currency -
pt: -Moeda padrão da loja-

en: The currency set for this price is not currently enabled. If you change it now, you will not be able to set it back.
pt: A moeda definida para este preço não está habilitada. Se você mudar isso agora, você não poderá desfazer essa definição.

en: Allows users to configure product types and their fields.
pt: Permite que usuários possam configurar tipos de produtos e seus campos.

en: Display all the available operations links for the product.
pt: Mostra todos os links de operações disponíveis para o produto.

en: Human-readable name
pt: Nome legível

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer reverter o(a) %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer apagar o(a) %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
pt: %entity %label revertida para o padrão.

en: Deleted %entity %label.
pt: %entity %label removida.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Remover @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Identificador não podem consistir apenas de números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: (No information available)
pt: (Não há informações disponíveis)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pt: Para importar, copie o conteúdo da caixa de texto e cole na página de importação.

en: Paste an exported %entity_type here.
pt: Cole aqui uma %entity_type exportada.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
pt: Se marcado, qualquer %entity existente com o mesmo identificador será substituído pela importação.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
pt: A importação de %label %entity falhou, um(a) %entity com o mesmo nome de máquina já existe. Marque a opção de sobrescrever para substituí-la.

en: Imported %entity %label.
pt: %entity %label importada.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Fixed value
pt: Valor fixo

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
pt: Habilita os módulos para trabalhar com qualquer tipo de entidade e para fornecer entidades.

en: Entity tokens
pt: Tokens de Entidade

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
pt: Fornece tokens de substituição para todas as propriedades que não possuem tokens e são conhecidas pela API de entidades.

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão deste node no idioma original, se houver.

en: User's shopping cart order
pt: Pedido do carrinho de compras do usuário

en: The shopping cart order belonging to the current user.
pt: O pedido do carrinho de compras pertencente ao usuário atual.

en: Before adding a product to the cart
pt: Antes de adicionar um produto ao carrinho

en: After adding a product to the cart
pt: Depois de adicionar um produto ao carrinho

en: Shopping cart order
pt: Pedido do carrinho de compras

en: Product line item
pt: Item de fatura produto

en: Unchanged product line item
pt: Item de fatura de produto, sem modificações

en: The unique ID of the user the customer profile belongs to.
pt: O ID único do usuário ao qual pertence o perfil do cliente.

en: The user the customer profile belongs to.
pt: O usuário ao qual o perfil de cliente pertence.

en: Add an amount to the unit price
pt: Adicionar um valor ao preço unitário

en: Administer line items
pt: Administrar itens de fatura

en: The internal numeric ID of the transaction.
pt: A ID interna numérica única da transação.

en: The unique ID of the user who created the transaction.
pt: A ID única do usuário quem criou a transação.

en: The unique ID of the order the transaction belongs to.
pt: A ID única do pedido a qual a transação pertence.

en: The order the transaction belongs to.
pt: O pedido o qual a transação pertence.

en: No configuration is necessary. The original price will be displayed as loaded.
pt: Não é necessária configuração. O preço original será mostrado assim como o carregado.

en: Display the original price as loaded.
pt: Mostra o preço original assim como o carregado.

en: Displaying the original price
pt: Mostrando o preço original

en: Displaying a calculated price
pt: Mostrando um preço calculado

en: Amount value of field %name
pt: Valor do campo %name

en: Currency code of field %name
pt: Código da moeda do campo %name

en: The type of the product.
pt: O tipo do produto.

en: Deleting this product cannot be undone.
pt: Uma vez que esse produto for excluído não será possível voltar atrás.

en: This product type cannot be edited, because it is not defined by the Product UI module.
pt: Esse tipo de produto não pode ser editado poque ele não foi definido pelo módulo Product UI.

en: Calculating the sell price of a product
pt: Calculando o preço de venda de um produto

en: Display the calculated sell price for the current user.
pt: Mostra o preço de venda calculado para o usuário atual.

en: The file.
pt: O arquivo.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Sempre que o arquivo estiver sendo exibido.

en: The image file.
pt: O arquivo de imagem.

en: The main body text
pt: O texto do corpo

en: The user whose roles should be changed.
pt: O usuário cujos papéis devem ser alterados.

en: Delete tasks by component name
pt: Apagar tarefas por nome de componente

en: Select the component for which to delete all scheduled tasks.
pt: Selecione o componete para qual apagar todas as tarefas agendadas

en: Delete tasks
pt: Apagar tarefas

en: All scheduled tasks associated with %config have been deleted.
pt: Todas as tarefas agendadas associadas com %config foram apagadas.

en: Are you sure you want to delete the scheduled task %id?
pt: Você tem certeza de que quer apagar a tarefa agendada %tid?

en: Task %tid has been deleted.
pt: A tarefa %tid foi apagada.

en: Component %label has been scheduled.
pt: Componente %label foi agendado.

en: The component for which scheduled tasks will be deleted.
pt: O componente para o qual as tarefas agendadas serão apagados.

en: This action allows you to delete scheduled tasks that are waiting for future execution.
pt: Esta ação permite que você apague tarefas agendadas que estão esperando ser executadas.

en: Component name
pt: Nome do componente

en: The name of the component
pt: O nome do componente

en: Asc
pt: Ascendente

en: No tasks have been scheduled.
pt: Não há tarefas agendadas.

en: Delete this scheduled task
pt: Excluir esta tarefa agendada

en: Component filter
pt: Filtro de componente

en: execute
pt: executar

en: Component %label has been executed.
pt: Componente %label foi executado.

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de Entidade

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pt: Informar o título ou ID de uma instância @entity

en: Access the views administration pages.
pt: Acessar as páginas de administração das views.

en: Bypass access control when accessing views.
pt: Ignorar controle de acesso ao acessar as views.

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome exclusivo no sistema para esta view. Deve conter apenas letra minúsculas, números e underscores (_).

en: Weight for @display
pt: Peso para @display

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil caso você tenha 2 vezes o mesmo item.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de quando o comentário foi criado.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi  atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário já foi aprovado (ou ainda está na fila para aprovação).

en: Approved comment
pt: Comentário aprovado

en: Last comment CID
pt: CID do último comentário

en: Display the last comment of a node
pt: Mostrar o último comentário de um node.

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The last comment of a node.
pt: O último comentário de um node.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: File Usage
pt: Uso do arquivo

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um arquivo que está associado a esse node, geralmente por estar em um campo no node.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um usuário que está associado a esse arquivo, geralmente por este arquivo estar em um campo no usuário.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um arquivo que está associado a esse usuário, geralmente por estar em um campo no usuário.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário associado a este arquivo, geralmente por que este arquivo está em um campo do comentário

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um arquivo que é associado com esse comentário, geralmente por que está em um campo no comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que é associado com esse arquivo, geralmente por que este está em um campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um arquivo que é associado com esse termo de taxonomia, geralmente por que está em um campo no termo de taxonomia.

en: Taxonomy Vocabulary
pt: Vocabulário de Taxonomia

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um vocabulário de taxonomia que está associado a este arquivo, normalmente por este arquivo estar num campo no vocabulário de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
pt: Um arquivo está associado a esse vocabulário de taxonomia, normalmente por estar em um campo neste vocabulário de taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerenciando essa relação de arquivo.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade relacionada ao arquivo

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o arquivo é usado por esta entidade.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: Nome no sistema do vocabulário do qual esse termo é membro. Este será o vocabulário do termo qualquer indicado pelo campo "Taxonomia: Termo"; e pode também causar duplicatas.

en: term from !field_name
pt: termo de !field_name

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
pt: Usado por Estilo: Tabela para determinar a real coluna para ordenar os campos ao clicar. O valor padrão normalmente é suficiente.

en: Group column
pt: Agrupar coluna

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
pt: Selecione a coluna deste campo para aplicar a função de agrupamento selecionada acima.

en: Group columns (additional)
pt: Agrupar colunas (adicionais)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
pt: Selecione quaisquer colunas adicionais do campo para incluir na query e agrupar os resultados por este campo.

en: Display download path instead of file storage URI
pt: Exibir caminho de download ao invés da URI de armazenamento do arquivo

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
pt: Isso disponibiliza a URL completa do arquivo no lugar de apenas o seu caminho interno no servidor.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome de máquina do vocabulário ao qual o termo pertence.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: Term name converted to Term ID
pt: Nome do Termo convertido para ID do Termo

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Query settings
pt: Configurações da query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Query options
pt: Opções da query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Este display deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
pt: Isto aparecerá como nome deste bloco em administrar >> estrutura >> blocos.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: Use Slave Server
pt: Usar Servidor Slave

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
pt: Isto fará com que a consulta seja feita em um servidor secundário. Se não houver um secundário ou se não estiver disponível, a consulta será feita no servidor padrão.

en: Field Language
pt: Campo de idioma

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
pt: Todos os campos que suportem tradução serão exibidos na língua selecionada.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
pt: Este valor será exibido como um atributo summary-table no html. Use isso para melhorar a acessibilidade do seu site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de
            sumário, ex.: http://example.com/<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>.
            Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor
            for vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base,
            nos displays tipo página, ou / se nenhum caminho for encontrado.

en: Approve link
pt: Aprovar link

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Ruble
pt: Rublo

en: After removing a product from the cart
pt: Depois de remover um produto do carrinho

en: Cart summary
pt: Resumo do carrinho

en: Completing the checkout process
pt: Completando o processo de fechamento de pedido

[ctx: a drupal commerce order]
en: Completed order
pt: Pedido finalizado

en: Send account e-mail
pt: Enviar e-mail da conta

en: E-mail type
pt: Tipo de e-mail

en: Select the e-mail based on your site's account settings to send to the user.
pt: Selecione o e-mail baseado nas configurações de conta do seu site para enviar ao usuário.

en: Entity exists by property
pt: Entidade existe por propriedade

en: %type e-mail sent to %recipient.
pt: %type email enviado para %recipient.

en: Update the order status on checkout completion
pt: Atualizar o status do pedido na finalização do pagamento

en: Assign an anonymous order to a pre-existing user
pt: Designar um pedido anônimo a um usuário pré-existente

en: Fetched account
pt: Conta buscada

en: Create a new account for an anonymous order
pt: Criar uma nova conta para um pedido anônimo

en: Created account
pt: Conta criada

en: Send an order notification e-mail
pt: Enviar um e-mail de notificação de pedido

en: Customize the checkout form and configure checkout rules.
pt: Personalize o formulário de fechamento do pedido e configure as regras de fechamento do pedido.

en: Checkout rules
pt: Regras de fechamento do pedido

en: Enable and configure checkout completion rules.
pt: Habilite e configure as regras de conclusão de fechamento do pedido.

en: Add a checkout rule
pt: Adicione uma regra de fechamento do pedido

en: Adds an additional checkout completion rule configuration.
pt: Adiciona uma configuração adicional de regra de conclusão de fechamento do pedido.

en: There are no active checkout completion rules.
pt: Não existem regras de conclusão de fechamento do pedido ativas.

en: Disabled checkout completion rules
pt: Regras de conclusão de fechamento do pedido desabilitadas

en: There are no disabled checkout rules.
pt: Não existem regras de fechamento do pedido desabilitadas.

en: Tokens related to customer profiles.
pt: Tokens relacionados aos perfis de clientes.

en: Customer profile ID
pt: ID do perfil de cliente

en: The unique numeric ID of the customer profile.
pt: O ID numérico único do perfil do cliente.

en: The unique ID of the customer profile's latest revision.
pt: O ID único da última revisão do perfil de cliente.

en: Customer profile type
pt: Tipo de perfil de cliente

en: The type of the customer profile.
pt: O tipo de perfil de cliente.

en: Customer profile type name
pt: Nome do tipo de perfil de cliente

en: The type name of the customer profile.
pt: O nome do tipo de perfil de cliente.

en: Customer profile owner
pt: Dono do perfil de cliente

en: The date the customer profile was created.
pt: A data em que o perfil do cliente foi criado.

en: The date the customer profile was last updated.
pt: A data em que o perfil do cliente foi atualizado pela última vez.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order ID
pt: Identificação do pedido

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order
pt: Pedido

en: Convert the unit price to a different currency
pt: Converter o preço unitário para uma moeda diferente

en: The type of the line item.
pt: O tipo do item de fatura.

en: Line item type name
pt: Nome do tipo de item de fatura

en: Line items saved.
pt: Itens de fatura salvos.

en: Order contents View
pt: Visualização do conteúdo do pedido

en: Line item types
pt: Tipos de item de fatura

en: Select what info you want displayed in the summary.
pt: Selecione quais informações você quer que sejam mostradas no resumo.

en: Item quantity
pt: Quantidade do item

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order number
pt: Número do pedido

en: The state of the order derived from its status.
pt: O estágio do pedido derivado de seu status.

en: The date the order was most recently updated.
pt: A data que o pedido foi mais recentemente atualizado.

en: Order e-mail
pt: E-mail do pedido

en: The e-mail address associated with this order.
pt: O endereço de e-mail associado ao pedido.

en: Update the order state
pt: Atualizar o estágio do pedido

en: Order to update
pt: Pedido a atualizar

[ctx: a drupal commerce order]
en: Orders
pt: Pedidos

en: The unique ID of the order's latest revision.
pt: A ID única da última revisão do pedido.

en: Order type name
pt: O nome do tipo do pedido

en: The e-mail address associated with the order.
pt: O endereço de e-mail associado ao pedido.

en: Order status title
pt: Título do status do pedido

en: The human-readable title of the order status.
pt: O título legível por humanos do status do pedido.

en: The current state of the order.
pt: O estágio atual do pedido.

en: Order state title
pt: Título do estágio do pedido

en: The human-readable title of the order state.
pt: O títtulo legível por humanos do estágio do pedido.

en: The URL of the order.
pt: A URL do pedido.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Save order
pt: Salvar o pedido

en: Display the account information pane for authenticated users.
pt: Mostrar o painel de informações da conta para usuários autenticados.

en: If checked, the pane will show account information to authenticated users but not allow changes.
pt: Se selecionado, o painel mostrará informações da conta para usuários autenticados para não permite modificações.

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order history
pt: Histórico de pedidos

[ctx: a drupal commerce order]
en: Order type
pt: Tipo de pedido

en: No orders have been created yet.
pt: Nenhum pedido foi criado ainda.

en: User Orders
pt: Pedidos do Usuário

en: The date the payment was created.
pt: A data que o pagamento foi criado.

en: The date the payment was last updated.
pt: A data que o pagamento foi atualizado pela última vez.

en: Remote id
pt: Id Remota

en: The remote identifier for this transaction.
pt: O identificador remoto para esta transação

en: The amount for this transaction.
pt: O valor para essa transação.

en: The currency code for this transaction.
pt: O código da moeda para essa transação.

en: Message for this transaction.
pt: Mensagem para esta transação.

en: Status of the payment transaction.
pt: Status da transação de pagamento.

en: Remote status of the payment transaction.
pt: Status remoto da transação de pagamento.

[ctx: a drupal commerce payment transaction]
en: Payment transactions
pt: Transações de pagamentos

en: Tokens related to payment transactions.
pt: Tokens relacionados às transações de pagamentos

en: The primary identifier for a payment transaction.
pt: O identificador primário para uma transação de pagamento.

en: The unique ID for the latest revision of a payment transaction.
pt: A ID única da última revisão de uma transação de pagamento.

en: The payment method method_id for the payment transaction.
pt: O método de pagamento method_id para uma transação de pagamento.

en: Payment method short title
pt: O título curto do método de pagamento

en: The customer oriented short title of the payment method for the payment transaction.
pt: O título curto orientado ao cliente do método para uma transação de pagamento.

en: The remote identifier for the payment transaction.
pt: O identificador remoto para uma transação de pagamento.

en: The raw amount of the payment transaction.
pt: O valor bruto da transação de pagamento.

en: The formatted amount of the payment transaction.
pt: O montante formatado da transação de pagamento.

en: The currency code for the payment.
pt: O código da moeda para o pagamento.

en: The currency symbol for the payment.
pt: O símbolo da moeda para o pagamento.

en: The status of this transaction (pending, success, or failure).
pt: O status dessa transação (pendente, sucedida ou falhou).

en: The status of the transaction at the payment provider.
pt: O status da transação no provedor de pagamento.

en: The order related to the payment transaction.
pt: O pedido relacionado à transação de pagamento.

en: The creator of the payment transaction.
pt: O criador da transação de pagamento.

en: Add a payment method rule
pt: Adiciona uma regra de método de pagamento

en: Exposes a default UI for payment method configuration and payment transaction administration.
pt: Expõe uma UI padrão para configuração de método de pagamento e administração de transação de pagamento.

en: Order Balance
pt: Saldo do pedido

en: Total transaction payment balance for the order.
pt: Saldo total das transações de pagamento para o pedido.

en: The date the product was most recently updated.
pt: A data recente de atualização do produto.

en: Grants access to the sell price calculation user interface and settings form.
pt: Concede acesso à interface do usuário para cálculo de preço de venda e formulário de configurações.

en: Add a pricing rule
pt: Adiciona uma regra de preço

en: Adds an additional sell price calculation rule configuration.
pt: Adiciona uma configuração de regra adicional para cálculo de preço de venda

en: Configure the price pre-calculation settings.
pt: Configura as opções do pré cálculo de preços.

en: Enabled sell price calculation rules
pt: Habilitar regras para cálculo de preço de venda

en: There are no active sell price calculation rules.
pt: Não existe nenhuma regra para cálculo de preço de venda ativa.

en: Disabled sell price calculation rules
pt: Desabilitar regras para cálculo de preço de venda

en: There are no disabled sell price calculation rules.
pt: Não existe nunhuma regra para cálculo de preço de venda desabilitada

en: The last calculation occured on @date.
pt: O último cálculo ocorreu em @date.

en: Manage calculated prices
pt: Gerenciar preços de vendas calculados

en: Delete product sell prices
pt: Apagar preços de venda do produto

en: Sell price pre-calculation method
pt: Método para preço de venda pré calculado

en: If pre-calculation is disabled, code that integrates calculated prices into queries and price displays will ignore any existing calculated prices.
pt: Caso pré calculado estiver desabilitado, código que integra preços calculados em queries e displays de preços irá ignorar todos os preços calculados.

en: Calculate taxes for a line item
pt: Calcular os impostos para um item de fatura

en: Tax type
pt: Tipo de Imposto

en: Calculate @title
pt: Calcular @title

en: Calculate taxes: @title
pt: Calcular impostos: @title

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Unable to parse the pasted export.
pt: Não foi possível analisar a exportação colada.

en: Export misses plugin information.
pt: A exportação não encontrou informação do plugin.

en: Missing the required module %module.
pt: O módulo %module é necessário mas não foi encontrado.

en: Entity is of type
pt: Entidade é do tipo

en: The entity type to check for.
pt: O tipo da entidade a ser verificada.

en: list of @type_label items
pt: lista de itens de @type_label

en: There are no active rules. <a href="!url">Add new rule</a>.
pt: Não há regras ativas. <a href="!url">Adicionar nova regra</a>

en: There are no inactive rules.
pt: Não há regras inativas.

en: Import rule
pt: Importar regra

en: Import component
pt: Importar componente

en: Machine name:
pt: Identificador textual:

en: Paste an exported Rules configuration here.
pt: Cole aqui uma configuração de Rules exportada.

en: Order rules that react on the same event. Rules with a higher weight are evaluated after rules with less weight.
pt: Regras de ordem que reagem sobre o mesmo evento. Regras com um peso superior são avaliadas depois de regras com menos peso.

en: Iranian Rial
pt: Rial Iraniano

en: Order is a shopping cart
pt: Pedido é um carrinho de compras

en: Reset the cart order status on product add or remove
pt: Restaurar a situação do pedido do carrinho ao adicionar ou remover produto

en: %title removed from your cart.
pt: %title foi removido do seu carrinho.

en: You must specify a whole number for the quantity.
pt: Você deve especificar um número inteiro para a quantidade.

en: Shopping cart (1 item) | Shopping cart (@count items)
pt[0]: Carrinho de compras (1 item)
pt[1]: Carrinho de compras (@count itens)

en: Shopping cart (# items)
pt: Carrinho de compras (# itens)

en:  ×
pt:  x

en: Do not display this pane in a fieldset.
pt: Não mostrar esse painel em um fieldset.

en: Referenced customer profile
pt: Perfil do cliente referenciado

en: No customer profiles have been created yet.
pt: Nenhum perfil de cliente foi criado ainda.

en: Admin page
pt: Página de administração

en: You must specify a positive number for the quantity
pt: Você tem que especificar um número positivo para a quantidade

en: The owner's user ID.
pt: A ID do usuário proprietário

en: Current user or role
pt: Usuário ou papel atual

en: You have not placed any orders with us yet.
pt: Você ainda não fez nenhum pedido conosco.

en: The customer view page
pt: A página de visualização do cliente

en: The administrator view page
pt: A página de visualização do administrador

en: Grant access for the selected roles
pt: Conceder acesso aos papéis selecionados

en: Formatted amount with components
pt: Valor formatado com componentes

en: Data array of field %name
pt: Array de dados do campo %name

en: The SKU contains invalid tokens.
pt: O SKU contém tokens inválidos.

en: There is 1 product of this type. It cannot be deleted. | There are @count products of this type. It cannot be deleted.
pt[0]: Não pode ser apagado. Existe 1 produto deste tipo.
pt[1]: Não pode ser apagado. Existem @count produtos deste tipo.

en: Pre-calculating product sell prices
pt: Pré cálculo de preços de vendas de produtos

en: Administer product pricing
pt: Administrar os preços dos produtos

en: Product pricing rules
pt: Regras para preços de produtos

en: Enable and configure product pricing rules and pre-calculation.
pt: Habilitar e configurar regras de preço de produtos e pré-cálculo.

en: Administer the rules used for calculating product sell prices.
pt: Administrar as regras usadas para calcular os preços de venda dos produtos.

en: Product Pricing
pt: Preços de Produtos

en: Product Pricing UI
pt: UI para Preços de Produtos

en: Exposes a UI for managing product pricing rules and pre-calculation settings.
pt: Expõe uma UI para gerenciamento de regras para preços de produtos e configurações para pré cálculos.

en: This product is referenced by the following entities: !entity_list
pt: Este produto é referenciado pelas seguintes entidades: !entity_list

en: Administer taxes
pt: Administrar impostos

en: Manage tax rates and types.
pt: Gerenciar tipos e porcentagens de impostos

en: Tax rates
pt: Alíquotas de impostos

en: Manage tax rates.
pt: Gerenciar taxas de impostos

en: Create a new tax rate.
pt: Criar uma nova alíquota de imposto.

en: Configure component
pt: Configurar componente

en: Tax types
pt: Tipos de Impostos

en: Manage tax types.
pt: Gerenciar tipos de impostos.

en: Add a tax type
pt: Adicionar um tipo de imposto

en: Create a new tax type.
pt: Criar um novo tipo de imposto.

en: Edit a tax type.
pt: Editar um tipo de imposto.

en: Configure rule
pt: Configurar regra

en: Add conditions to the rule used to apply taxes of this type to products.
pt: Adicionar condições para a regra usada para aplicar os impostos deste tipo de produtos.

en: Sales tax
pt: Imposto sobre vendas

en: A basic type for taxes that do not display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que não é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: A basic type for taxes that display inclusive with product prices.
pt: Um tipo basico de impostos que é incluído na visualização dos preços dos produtos.

en: Provides a UI for creating simple tax types and rates.
pt: Oferece uma UI simples para a criação de tipos de impostos e alíquotas.

en: There are no tax rates yet. <a href="@link">Add a tax rate</a>.
pt: Ainda não há alíquotas de impostos. <a href="@link">Adicionar alíquota de imposto</a>.

en: Rate: @rate
pt: Alíquota: @rate

en: You must define at least one tax type before you can start adding tax rates.
pt: Você tem que definir ao menos um tipo de imposto antes de adicionar alíquotas de impostos.

en: The administrative title of this tax rate. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
pt: O título administrativo dessa alíquota de imposto. É recomendável que comece com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços.

en: The front end display title of this tax rate shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
pt: O título da alíquota que irá ser mostrado ao clientes. Deixe em branco e o <em>Título</em> acima será usado como padrão.

en: Describe this tax rate if necessary. The text will be displayed in the tax rate overview table.
pt: Faça uma descrição desta alíquota caso seja necessário. O texto será mostrado na visão geral da tabela de alíquotas.

en: The tax type for this rate.
pt: O tipo de imposto para essa alíquota.

en: Save tax rate
pt: Salvar alíquota de imposto

en: The administrative title of this tax type. It is recommended that this title begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces.
pt: O título administrativo deste tipo de imposto. É recomendável que inicie com letra maiúscula e contenha apenas letras, números e espaços.

en: The front end display title of this tax type shown to customers. Leave blank to default to the <em>Title</em> from above.
pt: O título do tipo de imposto que será mostrado aos clientes. Deixe em branco e o <em>Título</em> acima será usado como padrão.

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
pt: Mostrar os impostos deste tipo, inclusive nos preços dos produtos.

en: Save tax type
pt: Salvar tipo de imposto

en: Delete tax type
pt: Excluir tipo de imposto

en: Tax type saved.
pt: Tipo de imposto foi salvo.

en: The tax type %title has been deleted.
pt: O tipo de imposto %title foi apagado.

en: Deleted tax rate %title.
pt: Taxa de imposto excluído %title.

en: Completed.
pt: Completo.

en: Site Information
pt: Informações do site

en: Use this page in an admin overlay.
pt: Use esta página em uma sobreposição de administração.

en: Field form: @widget_label
pt: Campo do formulário: @widget_label

en: Information related to the current page request.
pt: Informação relacionada à requisição de página atual.

en: The internal Drupal path of the current page request.
pt: O caminho interno do Drupal para a requisição de página atual.

en: The full URL of the current page request.
pt: A URL completa da requisição de página atual.

en: Associated @label via the @label's @property.
pt: @label associada via @property do(a) @label.

en: Add a new !plugin
pt: Adiciona um novo !plugin

en: The database tables for Rules 2.x have been created. The old tables from Rules 1.x are still available and contain your rules, which are not updated yet.
pt: As tabelas do banco de dados para o Rules 2.x foram criadas. As tabelas antigas do rules 1.x ainda estão disponíveis e contém as suas regras que não puderem ser atualizadas.

en: Export %name
pt: Exportar %name

en: This form allows you to convert rules or rule sets from Rules 1.x to Rules 2.x.
pt: Este formulário permite que você converta regras ou conjunto de regras da versão 1.x para 2.x.

en: Once you have successfully converted your configuration, you can clean up your database and <a href="!url">delete</a> all Rules 1.x configurations.
pt: Uma vez que você tenha convertido suas configurações, você pode limpar o seu banco de dados e <a href="!url">apagar</a> todas as configurações do Rules 1.x.

en: Convert configuration and export it.
pt: Converter configuração e exportá-la.

en: Convert configuration and save it.
pt: Converter configuração e salvá-la.

en: Converting %plugin %name...
pt: Convertendo %plugin %name...

en: rule set
pt: conjunto de regras

en: Are you sure you want to drop the Rules 1.x tables from the database?
pt: Você tem certeza que deseja apagar as tabelas do Rules 1.x do banco de dados?

en: Rules 1.x configurations have been deleted.
pt: As configurações do rules 1.x foram apagadas.

en: @entity identifier
pt: Identificador de @entity

en: Bypass views access control
pt: Ignorar o controle de acesso das views

en: No results behavior
pt: Comportamento quando sem resultados

en: Edit @section
pt: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
pt: Editar esta view para adicionar um display

en: Add view from template
pt: Adicionar view a partir de um modelo

en: View to insert
pt: View à inserir

en: The view to insert into this area.
pt: View à ser inserida nesta área

en: Inherit contextual filters
pt: Filtros contextuais herdados

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
pt: Se marcado, esta view receberá o mesmo filtro contextual da sua superior.

en: Recursion detected in view @view display @display.
pt: Recursão detectada na view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO ESTÁ</em> na URL

en: Exception value
pt: Valor de exceção

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se esse valor for passado, o filtro irá ser ignorado; ex. "todos os valores"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: Sobrescreve o título da view e de outros títulos de argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> na URL ou foi definido um valor padrão.

en: Provide title
pt: Fornecer título

en: Override breadcrumb
pt: Sobrescrever trilha de navegação

en: Provide breadcrumb
pt: Fornecer trilha de navegação

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
pt: Introduza um nome para usar na trilha de navegação. Consulte "Título" para padrões de substituição.

en: Specify validation criteria
pt: Especifique o critério de validação

en: Action to take if filter value does not validate
pt: Ação a prosseguir caso o valor do filtro não seja validado.

en: Display all results for the specified field
pt: Exibir todos os resultados para o campo especificado

en: Provide default value
pt: Fornecer um valor padrão

en: Show "Page not found"
pt: Exibir "Página não encontrada"

en: Display a summary
pt: Exibir um resumo

en: Display contents of "No results found"
pt: Exibir conteúdo de "Nenhum resultado encontrado"

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Number of records
pt: Número de registros

[ctx: Sort order]
en: Default sort
pt: Classificação padrão

[ctx: Sort order]
en: Date
pt: Data

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Númerica

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se esta opção estiver selecionada, várias instâncias deste filtro podem funcionar em conjunto, como se múltiplos valores fossem fornecidos para o mesmo filtro. Esta configuração não é compatível com a opção "Reduzir resultados duplicados".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se esta opção estiver selecionada, os números adicionados para este fitro serão excluídos em vez de limitar a view.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: Modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no valor do filtro, que permite à View Sumário atuar como um glossário.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
pt: A quantidade de caracteres a limitar do valor do filtro. Se o valor 1 for usado, todos os campos começando com a primeira letra do valor do filtro seriam selecionados.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir o título e o sumário, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao exibir caminhos de URL, como transformar o valor do filtro para maiúsculo ou minúsculo. Não use isto a não ser com o Postgres, que diferencia maiúsculas de minúsculas.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Create a label
pt: Criar um rótulo

en: Enable to create a label for this field.
pt: Habilita a criação de um rótulo para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
pt: Ativar o carregamento deste campo como oculto. Essa opção é frequentemente utilizada quando agrupando os resultados pelo campo ou para utilizar seu conteúdo dentro de outros campos através de padrões de substituição.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este campo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
pt: Criar uma classe CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
pt: Escolha o elemento HTML para circundar este rótulo, como por exemplo: H1, H2, etc.

en: Rewrite results
pt: Reescrever resultados

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
pt: Permite sobrescrever a saída desse campo com texto personalizado ou tokens de substituição.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substituir espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
pt: Selecione para cortar o campo de acordo com um comprimento máximo de caracteres.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: No results text
pt: Sem resultados de texto

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
pt: Selecione para exibir o "texto de nenhum resultado" caso o campo contenha o número 0.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Este filtro não está exposto. Exponha-o para permitir que usuários possam alterá-lo.

en: Expose filter
pt: Expor filtros

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Este filtro está exposto. Se você esconde-lo, os usuários não poderão mudá-lo.

en: Hide filter
pt: Esconder o filtro

en: Expose operator
pt: Expor operador.

en: Allow the user to choose the operator.
pt: Permitir que o usuário escolha o operador.

en: Allow multiple selections
pt: Permitir múltiplas seleções

en: Enable to allow users to select multiple items.
pt: Habilite para permitir aos usuário selecionarem múltiplos itens.

en: Remember the last selection
pt: Lembrar a última seleção

en: Enable to remember the last selection made by the user.
pt: Permitir lembrar a última seleção feita pelo usuário.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
pt: Você deve selecionar um valor, a menos que este seja um filtro exposto não obrigatório.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
pt: Permitir ocultar itens que não contenham essa relação

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
pt: Esta ordenação não está exposta. Exponha-a para permitir que os usuários a modifiquem.

en: Expose sort
pt: Expor ordenação

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
pt: Esta ordenação está exposta. Se ocultá-la, os usuários não poderão modificá-la.

en: Hide sort
pt: Esconder ordenação

en: Provide description
pt: Fornecer descrição

en: Save & exit
pt: Salvar & sair

en: Continue & edit
pt: Continuar & editar

en: Update "@title" choice
pt: Atualizar escolha "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
pt: Atualizar "@title" escolhido (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
pt: Sua view foi salva. Você pode editá-la a partir da lista abaixo.

en: Database overriding code
pt: Código de sobrescrição do banco de dados

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornas suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar a view.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
pt: Todas as modificações são armazenadas temporariamente. Clique em Salvar para tornar as suas modificações permanentes. Clique em Cancelar para descartar suas modificações.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
pt: Modifique o(s) display(s) de sua view abaixo ou adicione novos displays.

en: edit view name/description
pt: editar nome/descrição da view

en: analyze view
pt: analisar view

en: clone view
pt: clonar view

en: export view
pt: exportar view

en: revert view
pt: reverter view

en: delete view
pt: apagar view

en: Add !display
pt: Adicionar !display

en: @display_title details
pt: detalhes @display_title

en: Auto preview
pt: Pré-visualização automática

en: Preview with contextual filters:
pt: Pré-visualizar com filtros contextuais:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
pt: Separar valores de filtro contextual com um "/". Por exemplo,  %example.

en: Apply and continue
pt: Aplicar e continuar

en: @current of @total
pt: @current de @total

en: All displays (except overridden)
pt: Todos os displays (com exceção dos sobrescritos)

en: All displays
pt: Todos os displays

en: This @display_type (override)
pt: @display_type atual (sobrescrever)

en: View name and description
pt: Nome e descrição da View

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
pt: Uma descrição legível para esse view. Espaços são permitidos.

en: Create new filter group
pt: Cria um novo grupo de filtros

en: No filters have been added.
pt: Nenhum filtro foi adicionado.

en: Drag to add filters.
pt: Arraste para adicionar filtros.

en: Add and configure @types
pt: Adiciona e configura @types

en: Configure @type: @item
pt: Configura @type: @item

en: Show filters on the list of views
pt: Mostra os filtros na lista dos views

en: Show advanced help warning
pt: Exibir mensagem de ajuda avançada

en: Always show the master display
pt: Sempre mostrar o conteúdo principal

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
pt: Usuários avançados do views podem escolher o display principal (ou seja, padrão).

en: Always show advanced display settings
pt: Sempre mostrar configurações de exibição avançadas

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
pt: Default para mostrar configurações de exibição avançadas, tais como relacionamentos e filtros contextuais.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
pt: Rótulo para o valor "Qualquer" em caixas de seleção de valor único não-obrigatórias de filtros expostos.

en: Live preview settings
pt: Configuração de visualização em tempo real

en: Automatically update preview on changes
pt: Atualizar automaticamente a pré-visualização nas mudanças

en: Show information and statistics about the view during live preview
pt: Mostra informações e estatísticas sobre a view durante a visualização em tempo real

en: Above the preview
pt: Acima da pré-visualização

en: Below the preview
pt: Abaixo da pré-visualização

en: Show the SQL query
pt: Exibir a consulta de SQL

en: Show performance statistics
pt: Exibir as estatísticas de desempenho

en: Disable JavaScript with Views
pt: Desabilitar JavaScript no views.

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
pt: Se você está tendo problemas com o JavaScript, você pode desativá-lo aqui. A Views UI se degrada e continua utilizável, mesmo sem javascript; só não é tão bom.

en: Master
pt: Principal

en: There are no templates available.
pt: Não há modelos disponíveis.

en: Unformatted list
pt: Lista sem formatação

en: HTML list
pt: Lista HTML

en: Contextual filters
pt: Filtros contextuais

en: contextual filters
pt: filtros contextuais

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: contextual filter
pt: filtro contextual

en: filter criteria
pt: critérios de filtragem

en: Filter criterion
pt: Critério de filtragem

en: filter criterion
pt: critério de filtragem

en: no results behavior
pt: Nenhum resultado ainda

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: The node ID.
pt: O ID do node.

en: The content title.
pt: O título do conteúdo

en: The date the content was posted.
pt: A data na qual o conteúdo foi postado.

en: The date the content was last updated.
pt: A data da última atualização do conteúdo

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo de conteúdo (por exemplo, "post de blog", "post no fórum", "matéria", etc).

en: Whether or not the content is published.
pt: Se o conteúdo foi publicado ou não.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo não publicado, caso o usuário atual não possa vê-lo.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
pt: Se o conteúdo está promovido ou não para a página inicial.

en: Whether or not the content is sticky.
pt: Se o conteúdo é destacado ou não.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é ou não destacado. Para listar o conteúdo destacado primeiro, defina para descendente.

en: Provide a simple link to the content.
pt: Fornece um simples link para o conteúdo.

en: Provide a simple link to edit the content.
pt: Fornece um simples link para editar o conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content.
pt: Fornece um simples link para remover o conteúdo.

en: The aliased path to this content.
pt: O caminho alternativo para esse conteúdo.

en: Relate content to the user who created it.
pt: Relacionar conteúdo ao usuário que o criou.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Content revision
pt: Revisão do conteúdo

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças do conteúdo.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
pt: Relatar a revisão do conteúdo para o usuário que criou a revisão.

en: The revision ID of the content revision.
pt: O ID da versão da revisão do conteúdo.

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornecer um link simples para deletar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar o conteúdo pelo acesso ao view. <strong>Não é necessário se você está usando o node como sua tabela de base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar uma marca se o conteúdo é novo ou foi atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Exibir apenas os conteúdos novos ou atualizados.

en: Display the content with standard node view.
pt: Exibir o conteúdo com a visualização padrão do node.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo pela URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado a esse arquivo, geralmente devido ao arquivo estar num campo do conteúdo.

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
pt: Permitir que a "profundidade" da Taxonomia: ID to Termo (com profundidade) seja alterada por um valor adicional do filtro contextual.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
pt: Conteúdo que seja tanto não traduzido ou seja a versão original do modo traduzido.

en: Content that is a translation of a source translation.
pt: Conteúdo que é uma tradução de uma tradução original.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
pt: O estado da tradução do conteúdo - precisando ou não a tradução de atualização.

en: Content authored
pt: Autoria do conteúdo

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
pt: Conteúdo relacionado para o usuário que o criou. Essa relação irá criar um registro para cada item de conteúdo criado pelo usuário.

en: Provide a simple link to cancel the user.
pt: Permite um simples link para cancelar o usuário.

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
pt: Permite que o valor de um filtro de contexto seja ignorado. A consulta não irá ser alterada pelo valor desse filtro. Pode ser usado quando o valor do filtro de contexto vem da URL, e uma parte da URL precisa ser ignorada.

en: View area
pt: Área de visualização

en: Insert a view inside an area.
pt: Insira uma view dentro de uma área.

en: Enable to override this field's links.
pt: Ative esta opção para sobrescrever os links deste campo.

en: Use field template
pt: Usar template de campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
pt: Se esta opção estiver marcada, as classes da field API serão adicionadas usando field.tpl.php (ou equivalente). Isso não é recomendado a não ser que seu CSS dependa dessas categorias. Se não estiver marcada, o template não será usado.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
pt: Ao marcar esta opção os valores de grupo Tipo de Display e Separador serão ignorados.

en: Multiple field settings
pt: Configurações de campo múltiplo

en: Display all values in the same row
pt: Mostrar todos os valores na mesma linha

en: Display @count value(s)
pt: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
pt: @column em forma pura

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Link this field to the original piece of content
pt: Linkar este campo para o conteúdo original

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
pt: Ative essa opção para colocar um link absoluto. Necessário se você quer usar o caminho como um link de destino (como "coloque esse campo como link" acima).

en: Link this field to its content revision
pt: Linkar este campo para a revisão de conteúdo do campo

en: Display field as the content type machine name.
pt: Exibir o campo como nome de máquina do tipo de conteúdo

en: Choose one or more content types to validate with.
pt: Selecione um ou mais tipos de conteúdos para validar.

en: Validate user has access to the content
pt: Validar se o usuário tem acesso ao conteúdo

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Filter value format
pt: Formato do valor do filtro

en: Display comments
pt: Exibir comentários

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
pt: Se selecionado, usuários podem entrar com vários valores como 1+2+3. Dependendo do número de JOINS que será requerido, e será tratado como OR com esse filtro.

en: Load default filter from term page
pt: Carregar o filtro padrão da página de termos

en: Filter value type
pt: Tipo de valor do filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
pt: Selecione o formato do valor desse filtro; se usar o nome do termo, é mais eficiente geralmente convertê-lo para um ID do termo e usar o Taxonomia: Termo ID ao invés de Taxonomia: Nome do Termo como filtro.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
pt: Transformar traços na URL em espaços nos valores do filtro do nome de termo.

en: Include untranslated content
pt: Incluir conteúdo não traduzido

en: Enable to display different text for anonymous users.
pt: Ativar para exibir diferentes textos para usuários anônimos.

en: Type of user filter value to allow
pt: Tipo de filtro de usuários que será permitido

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: NOTA: Você não tem permissão para modificar isso. Se você mudar o tipo de filtro padrão, essa configuração será perdida e você não conseguirá desfazer.

en: PHP contextual filter code
pt: Código de filtro de contexto PHP

en: Change the way content is formatted.
pt: Altera a forma em que o conteúdo é formatado.

en: Change settings for this format
pt: Mudar as configurações para esse formato

en: Change the way each row in the view is styled.
pt: Altera a forma em que cada linha da view é estilizada.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
pt: Altera se os anexos são exibidos ou não ao mostrar o sumário de um filtro contextual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
pt: Esconde os anexos quando exibido o sumário dos comentários filtrados.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
pt: Você também pode ajustar as !settings para a restrição de acesso selecionada.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o estilo de linha selecionado atualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o paginador selecionado atualmente.

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores de filtros contextuais do display principal ao qual ele está anexado?

en: Block caching
pt: Cache de bloco

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
pt: Essa view será exibida ao visitar este caminho em seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed" ou "caminho/%/%/rss.xml", colocando um % no caminho para cada filtro contextual que você tenha definido na view.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
pt: Esta view será exibida quando um usuário visitar este caminho em seu site. Você pode fazer uso de "%" em sua URL para representar valores que serão usados como filtros contextuais. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
pt: A exibição @display está configurada para usar um menu, porém o texto para o link do menu não foi fornecido.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
pt: Exibir @display é usado para um menu parente mas o link do texto do menu parente não é ativado.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, pulando @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, pulando @skip

en: @count item | Paged, @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
pt: Desabilitar a reescrita de SQL irá desabilitar as verificações do node_access, bem como de outros módulos que implementam o hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado e caso aplicável, o valor atual do filtro será exibido como opção  padrão no menu de salto.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: All storage
pt: Tudo armazenado

en: All status
pt: Todos os estados

en: No tags
pt: Sem tags

en: No views match the search criteria.
pt: Nenhum view combina com os critérios da busca.

en: Create view from template @template
pt: Criar uma view a partir do template @template

en: Clone of | Clone @count of
pt[0]: Cópia de
pt[1]: Cópias @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
pt: Essa ação irá remover permanentemente qualquer tipo de personalização feita para essa view.

en: The view has been reverted.
pt: A view foi restaurada.

en: This action will permanently remove the view from your database.
pt: Esta ação removerá a view permanentemente do seu banco de dados.

en: Create a page
pt: Criar página

en: Create a menu link
pt: Criar um link de menu

en: Include an RSS feed
pt: Incluir um feed RSS

en: Feed path
pt: Caminho do Feed

en: Feed row style
pt: Estilo da linha de Feed

en: Create a block
pt: Criar um bloco

en: of fields
pt: dos campos

en: of type
pt: do tipo

en: tagged with
pt: marcado com

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
pt: Tentativa de create_view com valores que não foram validados

en: Should links be displayed below each comment
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada comentário

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
pt: com links (permite aos usuários responder a comentários, etc.)

en: without links
pt: sem links

en: teasers
pt: resumos

en: full posts
pt: post completo

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (linkado)

en: Should links be displayed below each node
pt: Os links devem ser exibidos abaixo de cada node

en: with links (allow users to add comments, etc.)
pt: com link (permite que usuários adicionem comentários, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
pt: Os comentários devem ser exibidos abaixo de cada node

en: Number of hits
pt: Número de visitas

en: Hide view
pt: Esconder view

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Entity id
pt: ID entidade

en: Create !name
pt: Criar !name

en: Administrative area (i.e. State / Province)
pt: Área administrativa (estado ou província)

en: Sub administrative area
pt: Subárea administriativa

en: Locality (i.e. City)
pt: Localidade (ex. cidade)

en: Thoroughfare (i.e. Street address)
pt: Logradouro (ex. Rua)

en: Premise (i.e. Apartment / Suite number)
pt: Complemento (Apartamento/Quarto)

en: Sub premise
pt: Sub-complemento

en: !label of field %name
pt: !label do campo %name

en: Bulgarian lev
pt: Lev Búlgaro

en: Remove all products from an order
pt: Remover todos os produtos de um pedido

en: Order to empty
pt: Pedido a esvaziar

en: Customer manually canceled the checkout process.
pt: O processo de fechamento de pedido foi cancelado manualmente pelo cliente.

en: Customer updated the order via the shopping cart form.
pt: O cliente atualizou o pedido através do formulário do carrinho de compras.

en: Customer proceeded to checkout using a submit button.
pt: O cliente seguiu para o checkout usando o botão de submissão.

en: Enabled checkout completion rules
pt: Habilitar as regras para finalização do Checkout

en: Customer continued to the next checkout page via a submit button.
pt: O cliente passou para o passo seguinte da página de checkout via um botão de submissão.

en: New line items on this order will not be saved until the <em>Save order</em> button is clicked.
pt: Novos itens de fatura desse pedido não serão salvos até que o botão <em>Salvar o pedido</em> seja clicado.

en: Order address component comparison
pt: Comparação do componente de endereço do pedido

en: Address component
pt: Componente de endereço

en: No order addresses could be found for comparison.
pt: Nenhum endereço de pedido pôde ser encontrado para comparação.

en: Thoroughfare (Street address)
pt: Logradouro

en: Premise (Building)
pt: Prédio

en: Sub-premise (Suite)
pt: Sala

en: Locality (City)
pt: Cidade

en: Administrative area (State / Province)
pt: Estado / Província

en: Sub-administrative area (District)
pt: Distrito

en: Order state updated via Rules.
pt: Status do pedido atualizado via Rules.

en: Order status updated via Rules.
pt: Status do pedido atualizado via Rules.

en: All orders have been loaded and saved with updated price component arrays.
pt: Todos os pedidos foram carregados e salvos com arrays de componentes de preços atualizadas.

en: Nothing, unless specified in <em>Rewrite results</em> below
pt: Nada, a não ser que seja especificado em <em>Sobrescrever resultados</em> abaixo

en: You must enter a numeric amount value.
pt: Você deve informar um valor númerico.

en: Result message
pt: Mensagem de resultado

en: If <em>Entity translation</em> is enabled it will be possible to provide a different version of the same product for each available language.
pt: Se o módulo <em>Entity Translation</em> estiver habilitado, é possível oferecer uma versão diferente do mesmo produto para cada idioma disponível.

en: Existing products will not be affected by changing this option.
pt: Produtos já existentes não serão afetados pela mudança desta opção.

en: Enabled via <em>Entity translation</em>
pt: Habilitado via <em>Tradução de entidade</em>

en: No products have been created yet.
pt: Nenhum produto foi criado ainda.

en: Saving prices tax inclusive will bypass later calculations for the specified tax.
pt: Salvar preços com imposto incluído irá fazer com que cálculos feitos posteriormente especificados à um imposto sejam ignorados.

en: Multilingual - Internationalization
pt: Multi-idioma - Internacionalização

en: Unsorted
pt: Não ordenado

en: (Machine name: @type)
pt: (Identificador: @type)

en: There are no @titles to display.
pt: Não existem @titles para mostrar.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pt: Taxonomia: termo tem pai(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
pt: Controle de acesso se um termo pertence a um termo pai específico.

en: Include these term(s) as candidates?
pt: Incluir este(s) termo(s) como candidato(s)?

en: Field: @widget_label (@field_name)
pt: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
pt: Campo do título do formulário do Node

en: "@s" node form title field
pt: Campo do título do formulário do node "@s"

en: Entire view
pt: Toda a view

en: Display the entire view.
pt: Mostrar toda a view.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: Rules updated to match new parameter names and token names.
pt: Regras foram atualizadas para coincidir com novos nomes de parâmetros e nomes de tokens.

en: Attribute field settings
pt: Configurações dos campos de atributos

en: Single value fields attached to products can function as attribute selection fields on Add to Cart forms. When an Add to Cart form contains multiple products, attribute field data can be used to allow customers to select a product based on the values of the field instead of just from a list of product titles.
pt: Campos com valores únicos anexados aos produtos podem funcionar como campos de seleção de atributos nos formulários de Adicionar ao Carrinho. Quando um formulário de Adicionar ao Carrinho contém múltiplos produtos, os dados dos campos de atributo podem ser usados para permitir que clientes selecionem um produto baseado nos valores do campo ao invés de somente a partir de um lista de títulos de produtos.

en: Enable this field to function as an attribute field on Add to Cart forms.
pt: Habilitar este campo para funcionar como um campo de atributo nos formulários de Adicionar ao Carrinho.

en: Attribute selection widget
pt: Componente de seleção de atributo

en: The type of element used to select an option if used on an Add to Cart form.
pt: O tipo de elemento usado para selecionar uma opção caso usado num formulário de Adicionar ao Carrinho.

en: Must be 1 for this field to function as an attribute selection field on Add to Cart forms.
pt: Precisa ser 1 para que este campo funcione como um campo de seleção de atributo nos formulários de Adicionar ao Carrinho.

en: Order [commerce-order:order-number] at [site:name]
pt: Pedido [commerce-order:order-number] em [site:name]

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can <a href="[commerce-order:url]">view your order</a> on your account page when logged in.
pt: O número do seu pedido é [commerce-order:order-number]. Você pode <a href="[commerce-order:url]">ver seu pedido</a> na página de sua conta, quando estiver logado.

en: Checkout completion message
pt: Mensagem de finalização do checkout

en: Commerce Line item
pt: Item de fatura do Commerce

en: The order containing the profile reference with the address in question.
pt: O pedido contendo a referência ao perfil com o endereço em questão.

en: Order contains a particular product
pt: O pedido contém um produto em particular

en: The SKU of the product to look for on the order.
pt: O SKU do produto a ser buscado no pedido.

en: The operator used with the quantity value below to compare the quantity of the specified product on the order.
pt: O operador usado com o valor da quantidade abaixo para comparar a quantidade de produto especificado no pedido.

en: Total product quantity comparison
pt: Comparação da quantidade total de produtos

en: Last completed transaction
pt: Última transação finalizada

en: When an order is first paid in full
pt: Quando um pedido é pago em sua totalidade pela primeira vez

en: Order balance comparison
pt: Comparação do saldo do pedido

en: Administer payment methods
pt: Administrar métodos de pagamento

en: Allows users to configure enabled payment methods.
pt: Permite que usuários configurem métodos de pagamentos habilitados.

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
pt: Por favor aguarde enquanto você é redirecionado para o servidor de pagamento. Se nada acontecer dentro de 10 segundos, por favor clique no botão abaixo.

en: Showing
pt: Exibindo

en: unchanged entity
pt: entidade não modificada

en: Only one view mode is available for this entity type.
pt: Apenas um modo de exibição está disponível para este tipo de entidade.

en: Calculate a value
pt: Calcula um valor

en: Input value 1
pt: Entre com o valor 1

en: The first input value for the calculation.
pt: O primeiro valor para o cálculo.

en: The calculation operator.
pt: O operador de cálculo.

en: Input value 2
pt: Entre com o valor 2

en: The second input value.
pt: O segundo valor de entrada.

en: Calculation result
pt: Resultado do cálculo

en: Add an item to a list
pt: Adiciona um item em uma lista

en: Enforce uniqueness
pt: Forçar exclusividade

en: Remove an item from a list
pt: Remover um item de uma lista

en: List contains item
pt: A lista contém itens

en: The item to check for.
pt: O item a ser verificado.

en: @entity identifiers
pt: Identificadores de @entity

en: %name must be an integer value.
pt: %name precisa ser um valor inteiro.

en: Each value must be an integer.
pt: Cada valor deve ser um número inteiro.

en: %name may only contain lowercase letters, numbers, and underscores and has to start with a letter.
pt: %name só pode conter letras minúsculas, números e sublinhado, e deve iniciar com uma letra.

en: List item
pt: Item da lista

en: Data type: !type
pt: Tipo de dado: !type

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Allow multiple filter values to work together
pt: Permite valores múltiplos de filtro trabalharem juntos

en: Customize field HTML
pt: Customizar campo HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
pt: Você pode usar substituições de tokens da seção de reescrita nesta classe.

en: Customize label HTML
pt: Personalizar HTML do rótulo

en: Customize field and label wrapper HTML
pt: Personalizar HTML que envolve o campo e o rótulo

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
pt: Selecione o elemento HTML que irá envolver este campo e seu rótulo, por exemplo: H1, H2, etc. Esta opção não deve ser utilizada caso o campo e o rótulo não estejam sendo exibidos juntos, como no caso de uma tabela.

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: Thousands marker
pt: Marcador de milhares

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
pt: Expor este filtro para visitantes, para permitir que eles o alterem

en: Representative sort order
pt: Modo de ordenação representativa

en: Subquery namespace
pt: Namespace da subpesquisa.

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
pt: Avançado. Entre um namespace para a subpesquisa usada por este relacionamento

en: Representative view
pt: View representativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
pt: Avançado. Use outra view para gerar a subpesquisa de relacionamento. Isto permite usar filtro e mais de uma ordenação. Se selecionar uma view aqui, as opções de ordenação acima serão ignoradas. Sua vista deve ter um ID de sua base como seu único campo, e deve ter algum tipo de ordenação.

en: Generate subquery each time view is run.
pt: Gerar subpesquisa toda vez que uma view executar.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
pt: Irá gerar novamente a subpesquisa para este relacionamento toda vez que esta view for executada ao invés de somente quando estas opções são salvas. Use para testes se estiver fazendo alterações em outro lugar. CUIDADO: isso impacta seriamente o desempenho.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
pt: Expor esta ordenação para visitantes, permitindo que eles a alterem.

en: This display is disabled.
pt: Este display está desativado.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
pt: Esta view foi atualizada automaticamente para corrigir relacionamentos faltantes. Mesmo que esta view continue a funcionar, você deve verificar se as atualizações automáticas estão corretas e então salvar a view.

en: reorder displays
pt: reordenar exibições

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
pt: Erro: O display @display se refere ao plugin de nome '@plugin', mas este plugin não está disponível.

en: enable @display_title
pt: habilitar @display_title

en: view @display
pt: ver @display

en: clone @display_title
pt: clonar @display_title

en: delete @display_title
pt: apagar @display_title

en: disable @display_title
pt: desabilitar @display_title

en: undo delete of @display_title
pt: desfazer exclusão de @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
pt: Esta view não é compatível com esta versão de Views.
          Se você tem uma view de views1 vá a uma instalação de drupal6 e importe-a lá.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado ou formato de linha não utiliza campos.

en: Aggregation settings
pt: Configuração de agregação

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
pt: Você configurou o display %display com um caminho que também é um caminho alternativo. Isso pode levar a um efeito não-desejado então é melhor utilizar um caminho interno.

en: Configure aggregation settings for @type %item
pt: Editar configurações de agregação para @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
pt: Selecione a função de agregação a ser usada neste campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: Apply (all displays)
pt: Aplicar (em todos os displays)

en: Apply (this display)
pt: Aplicar (neste display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Comments of the node
pt: Comentários do node

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
pt: Relacionar todos os comentários ao node. Isto irá criar 1 um registro duplicado para cada comentário. Geralmente se você necessita disso, é melhor criar uma view de comentários.

en: Reply to
pt: Responder a

en:  new
pt:  novo

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
pt: Isto é um alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
pt: @group (dados históricos): @field

en: Also known as: !also.
pt: Também conhecido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
pt: Delta - Aparece em: @bundles.

en: No backlinks found.
pt: Nenhum backlink encontrado.

en: Pages that link to %1
pt: Páginas que possuem link para %1

en: Popular (page)
pt: Popular (página)

en: Today (page)
pt: Hoje (página)

en: Popular (block)
pt: Popular (bloco)

en: Today (block)
pt: Hoje (bloco)

en: Today's popular content
pt: Conteúdo popular de hoje

en: User who uploaded
pt: Usuário que fez upload

en: The user that uploaded the file.
pt: O usuário que fez o upload do arquivo.

en: The taxonomy vocabulary description
pt: A descrição do vocabulário de taxonomia

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
pt: Termo de taxonomia escolhido do widget de autocompletar ou da caixa de seleção.

en: Representative node
pt: Node representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
pt: Obtém um node representativo simples para cada termo, de acordo com o critério de ordenação escolhido.

en: The taxonomy term name.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: Content with term
pt: Conteúdo com termo

en: Relate all content tagged with a term.
pt: Relacionar todos os conteúdos classificados com um termo.

en: Has taxonomy term ID
pt: Tem ID de termo de taxonomia

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
pt: Exibir conteúdo se este possuir os termos de taxonomia selecionados.

en: Has taxonomy term
pt: Tem termo de taxonomia

en: Taxonomy terms on node
pt: Termos da taxonomia do node

en: All taxonomy terms
pt: Todos termos de taxonomias

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
pt: Mostra conteúdo se possui termos de taxonomia selecionados, ou filhos destes termos. Devido à complexidade adicional, isto tem menos opções que as versões sem profundidade.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
pt: Tem ID do termo de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy terms (with depth)
pt: Tem termos de taxonomia (com profundidade)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
pt: Tem modificador de profundidade do ID do termo de taxonomia

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
pt: Relacionar cada @entity com um conjunto de @field para o termo.

en: Taxonomy term ID from URL
pt: ID do termo de taxonomia a partir da URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
pt: Resgata um único node representativo para cada usuário, de acordo com o critério de exibição escolhido.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
pt: Se selecionado, valores múltiplos para este campo serão mostrados na mesma linha. Se não selecionado, cada valor neste campo irá criar uma nova linha. Se usar group by, favor certificar-se de agrupar por "Entity ID" para esta configuração ter qualquer efeito.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
pt: Exibir um ícone representando o tipo de arquivo, em vez do texto MIME (tal como "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
pt: Carregar o filtro padrão da página do node, isso é bom para blocos de taxonomia relacionados

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3.o componente do caminho é "tipos"

en: Use aggregation
pt: Usar agregação

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
pt: Quando o valor do filtro <em>NÃO</em> está disponível

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
pt: Quando o valor do filtro <em>ESTÁ</em> disponível ou é fornecido um default

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
pt: Este display não possui uma fonte para filtros contextuais, portanto nenhum valor de filtro contextual estará disponível, a menos que você selecione "Fornecer o valor padrão".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens para exibir. Entre 0 para sem limite.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
pt: Os valores de filtro contextual são fornecidos pela URL.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Query Comment
pt: Comentário da query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
pt: Se configurado, este comentário será incluso na pesquisa e passado para o servidor SQL. Isto pode ser útil para depuração e geração de logs.

en: When needed, add the field language condition to the query
pt: Quando necessário, adiciona a condição de linguagem do campo para a busca

en: Count DISTINCT
pt: Contar DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrões ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Select the current contextual filter value
pt: Selecionar o valor de filtro contextual atual

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Product display
pt: Exibição do Produto

en: starts with
pt: começa com

en: Format handlers
pt: Manipuladores de formato

en: Use the same configuration as the widget
pt: Usar a mesma configuração do widget

en: Use widget configuration
pt: Usar configuração do widget

en: No handler
pt: Sem manipulador

en: Address form (country-specific)
pt: Formulário de enderço (específico por país)

en: Name (First name, Last name)
pt: Nome (nome, sobrenome)

en: Name (single line)
pt: Nome (linha única)

en: Organisation (single line)
pt: Organização (linha única)

en: Administer @entity_type
pt: Administrar @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite aos usuários executar qualquer ação em @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar qualquer tipo de @entity_type

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Ver o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Defines features and functions common to the Commerce modules. Must be enabled to uninstall other Commerce modules.
pt: Define características e funções comuns aos módulos Commerce. Precisa ser habilitado se você quiser desinstalar outros módulos Commerce.

en: Add to Cart form settings
pt: Configurações do formulário de Adicionar ao Carrinho

en: Include this field on Add to Cart forms for line items of this type.
pt: Incluir este campo ao formulário Adicionar ao Carrinho para itens de fatura desse tipo.

en: Attempt to combine like products on the same line item in the cart.
pt: Tenta combinar produtos semelhantes no mesmo item de fatura no carrinho.

en: Combine like items: !status
pt: Combinar itens semelhantes: !status

en: customer profile
pt: perfil do cliente

en: customer profiles
pt: perfis de clientes

en: Clear this profile
pt: Limpar este perfil

en: This profile is of a type that is no longer available, so its status cannot be adjusted.
pt: Esse perfil é de um tipo que não está mais disponível, assim o status não pode ser ajustado.

en: Price component type
pt: Tipo de componente de preço

en: line items
pt: Itens de Fatura

en: orders
pt: pedidos

en: Because this profile is currently referenced by an order, if you change any field values it will save as a clone of the current profile instead of updating this profile itself. This is to maintain the integrity of customer data as entered on the order(s).
pt: Como este perfil esta atualmente referenciado por um pedido, se você mudar qualquer valor de campo será salvo como clone do perfil atual ao invés de atualizar este perfil. Isso ocorre para manter a integridade dos dados do cliente informado no(s) pedido(s).

en: The customer profile was cloned to prevent data loss on orders referencing the profile. It is now profile @profile_id.
pt: O perfil do cliente foi clonado para prevenir perda de dados nos pedidos referenciando o perfil. O ID agora é @profile_id.

en: This customer profile is referenced by the following entities: !entity_list
pt: Este perfil de cliente esta sendo referenciado pelas seguintes entidades:  !entity_list

en: Commerce Payment transaction
pt: Transação do Commerce Payment

en: payment transaction
pt: transação de pagamento

en: payment transactions
pt: transações de pagamento

en: Boolean indicating whether the product is active or disabled.
pt: Valor boleano indicando se o produto está ativo ou desabilitado.

en: If enabled, the appearance of product fields on this entity is governed by the display settings for the fields on the product type.
pt: Se habilitado, a aparência dos campos de produtos nesta entidade será governada pelas configurações de display para os campos no tipo de produto.

en: Do not show a widget
pt: Não exibir um widget

en: Will not display the product reference field on forms. Use only if you maintain product references some other way.
pt: Não irá mostrar o campo de referência de produto nos formulários. Use apenas caso você mantenha referências a produtos de alguma outra forma.

en: !entity_type referencing products from !field_name
pt: !entity_type referenciando produtos a partir de !field_name

en: Bypass Rules access control
pt: Ignorar o controle de acesso do Rules

en: Access the Rules debug log
pt: Acessar o log de debug do Rules

en: Rules tags autocomplete
pt: Tags autocomplete de Rules

en: Missing required module %name.
pt: O módulo %name é necessário mas não foi encontrado.

en: %plugin: The variable name %name contains not allowed characters.
pt: %plugin: A variável nome %name contém caracteres inválidos.

en: %plugin: Specifying state variables is not possible for child elements.
pt: %plugin: Especificando variáveis de estado não é possível para elementos filhos.

en: Text comparison
pt: Comparação de texto

en: regular expression
pt: expressão regular

en: Unblock a user
pt: Desbloquear um usuário

en: Filter by tag
pt: Filtrar por tag

en: Default theme region
pt: Região do tema padrão

en: Admin theme region
pt: Região do tema administrativo

en: without identifier
pt: sem identificador

en: Open all
pt: Expandir tudo

en: -Close all-
pt: -Fechar todas-

en: -Open all-
pt: -Expandir tudo-

en: %title could not be added to your cart.
pt: %title não pôde ser adicionado ao seu carrinho.

en: Invalid or missing payment method.
pt: Método de pagamento inválido ou faltante.

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
pt: Você informou um número de cartão de crédito de um tipo de cartão que não é suportado.

en: %title: you must enter a numeric value for the price amount.
pt: %title: você deve informar um valor numérico para o preço.

en: A new rounding mode option has been added to tax types, letting you specify how taxes of a given type should be rounded.
pt: Um novo modo de arredondamento foi adicionado ao tipo de impostos, permitindo que você possa especificar como impostos de um determinado tipo deverá ser arredondado.

en: Tax amount rounding mode
pt: Modo para arredondamento de valores de impostos

en: Round the half up
pt: Arredondar para cima

en: Round the half down
pt: Arredondar a sobra para baixo

en: Round the half to the nearest even number
pt: Arredondar a sobra para o número par mais próximo

en: Round the half to the nearest odd number
pt: Arredondar a sobra para o número ímpar mais próximo

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: edit configuration
pt: editar configurações

en: Administer rule configurations including events, conditions and actions for which the user has sufficient access permissions.
pt: Administrar as configurações de rules incluindo eventos, condições e ações para o qual usuários tem permissões de acesso suficientes.

en: Control all configurations regardless of permission restrictions of events, conditions or actions.
pt: Controla todas as configurações independente de restrições de permissão de eventos, condições ou ações.

en: All dependencies for the Rules configuration %config are met again, so it has been re-activated.
pt: Todas as dependências da configuração do Rules %config se cumpriram, então foram re-ativados.

en: Rules debug information: !log
pt: Informações de debug de Rules: !log

en: 1 Rules configuration requires some of the disabled modules to function and cannot be executed any more. | @count Rules configuration require some of the disabled modules to function and cannot be executed any more.
pt[0]: 1 configuração de Rules precisa de um dos módulos desabilitados para funcionar e não pode mais ser executado.
pt[1]: @count configurações de Rules precisam de um dos módulos desabilitados para funcionar e não podem mais ser executados.

en: The parameter %name may only be configured using a selector.
pt: O parâmetro %name pode ser configurável apenas usando-se um seletor.

en: The parameter %name may not be configured using a selector.
pt: O parâmetro %name pode não ser configurável usando um seletor.

en: Data selector %selector for parameter %name is invalid.
pt: O seletor de dados %selector para o parâmetro %name é inválido.

en: The data type of the configured argument does not match the parameter's %name requirement.
pt: O tipo de dados do argumento configurado não coincide com os requerimentos do parâmetro %name.

en: Missing configuration for parameter %name.
pt: Falta de configuração para o parâmetro %name

en: Log all warnings and errors
pt: Registrar todos os erros e avisos

en: Log errors only
pt: Registar somente erros

en: Evaluations errors are logged to the system log.
pt: Erros de avaliação são armazenados no log do sistema.

en: Show debug information
pt: Mostrar informações de depuração.

en: In case of errors
pt: Em caso de erros

en: Unset the price of disabled products in the cart
pt: Desabilita o preço de produtos desabilitados no carrinho

en: Complete checkout for an order
pt: Completar o pagamento para um pedido

en: Continue to next step
pt: Ir para o próximo passo

en: You have entered a credit card number that does not match the type selected.
pt: Você informou um número de cartão de crédito que não condiz com o tipo selecionado.

en: Example module for how to implement an addressfield format handler.
pt: Módulo de exemplo de como implementar um handler de formato de campo de endereço.

en: Address form (CH add-on)
pt: Formulário de endereço (add-on CH)

en: The @plugin %label (%name) was marked dirty, but passes the integrity check now and is active again.
pt: O @plugin %label (%name) foi marcado como sujo, mas passou na verificação de integridade e está ativo novamente.

en: The @plugin %label (%name) fails the integrity check and cannot be executed. Error: !message
pt: O @plugin %label (%name) falhou na verificação de integridade e não pôde ser executado. Erro: !message

en: @plugin "@name"
pt: "@name" @plugin

en: file from !field_name
pt: arquivo de !field_name

en: Hide empty column
pt: Esconder coluna vazia

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Fornecer texto para ser exibido caso este campo não retorne resultados. Você pode usar HTML. Você pode inserir dados para esta view com os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever resultados" abaixo.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é um array para @operator no filtro: @filter.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: Rules documentation is kept online. Please use the links below for more information about Rules. Feel free to contribute to improving the online documentation!
pt: A documentação do Rules é mantida online. Para mais informações, favor usar os links abaixo. Sinta-se a vontade para contribuir com melhorias para a documentação online!

en: Rules introduction
pt: Introdução ao Rules

en: Rules terminology
pt: Terminologia do Rules

en: Coding for Rules
pt: Codificando para o Rules

en: The list to loop over. The loop will step through each item in the list, allowing further actions on them. See <a href="@url"> the online handbook</a> for more information on how to use loops.
pt: A lista a ser iterada. Cada iteração passará por um item da lista, possibilitando novas ações sobre eles. Veja <a href="@url">o manual online</a> para mais informações sobre como usar iterações.

en: @entity is viewed
pt: @entity é visualizada

en: viewed @entity
pt: @entity vista

en: Nodes represent the main site content items.
pt: Nodes representam os principais itens de conteúdo do site.

en: Uploaded file.
pt: Arquivo carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Consideração ou anotação que se refere a um node.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são usados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the comment is published or unpublished.
pt: Se o comentário está publicado ou não publicado.

en: Whether the node is published or unpublished.
pt: Se o node está publicado ou não publicado.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
pt: Restringir esta relação a um ou mais @bundles.

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
pt: Ascendentes do termo, ou seja, os pais de todos os níveis de hierarquia superiores.

en: The date the user last accessed the site.
pt: A última data em que o usuário acessou o site.

en: Rendered @entity-type
pt: @entity-tipe renderizado(a)

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pt: Renderiza uma única entidade em um modo de exibição específico (ex: chamada).

en: Concatenate values using a seperator
pt: Concatenar valores usando um separador

en: When using this, you should not set any other link on the field.
pt: Ao usar isto você não deve definir qualquer outro link neste campo.

en: Overview of fields used in all views.
pt: Visão geral dos campos usados em todas as views.

en: Transform the case
pt: Transformar maiúsculas/minúsculas

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
pt: Ao exibir caminhos de url, como transformar maiúsculas/minúsculas no valor do filtro.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
pt: Editar o rótulo administrativo ao fazer referência a esta relação em filtros, etc.

en: Representative sort criteria
pt: Critérios de ordenação representativos

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
pt: O critério de ordenação é aplicado aos dados trazidos pela relação para determinar como um item representativo é obtido para cada linha. Por exemplo, para mostrar o post mais recente de cada usuário, marque 'Conteúdo: Data de atualização'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
pt: A ordem a ser usada para o critério de ordenação selecionado abaixo.

en: And/Or, Rearrange
pt: E/Ou, Rearranjar

en: Revert to default
pt: Reverter ao padrão

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
pt: Opcionalmente, insira uma lista de tags delimitadas por vírgulas para esta view para utilizar na filtragem e na classificação de views na página de administração.

en: Custom admin theme for the Views UI
pt: Tema de administração personalizado para a interface do Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
pt: Em alguns casos, você pode querer selecionar um tema de adminstração diferente para o Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
pt: Nenhum campo foi usado nas views até agora.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornecer um link simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: Uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacione cada @entity com um @field definido para o arquivo.

en: image from !field_name
pt: imagem de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacione cada @eternity com um @field definido para a imagem.

en: The tid of a taxonomy term.
pt: O tid de um termo de taxonomia.

en: The user permissions.
pt: As permissões do usuário.

en: First and last only
pt: Apenas primeiro e último

en: Multiple-value handling
pt: Manipulação de múltiplos valores

en: Filter to items that share all terms
pt: Filtro para itens que compartilham todos os termos

en: Filter to items that share any term
pt: Filtro para itens que compartilham algum termo

en: Use formatted username
pt: Usar nome de usuário formatado

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
pt: Se esta opção estiver marcada, o nome de usuário será formatado pelo sistema. Se não estiver, será exibido em forma pura.

en: Link to user's profile
pt: Linkar para o perfil do usuário

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
pt: Escolher <em>Padrão</em> usará o estilo de imagem global para imagens de usuários, definido em <a href="!account-settings">Opções de conta</a>.

en: You don't have translatable entity types.
pt: Você não tem tipos de entidade traduzíveis.

en: Use a pager
pt: Usar um paginador

en: Do not round at all
pt: Não arredondar

en: Cached currency data has been deleted and will be rebuilt to include new formatting parameters.
pt: Dados de moeda em cache foram excluídos e serão reconstruídos para incluir novos parâmetros de formatação.

en: Product added to the cart
pt: Produto adicionado ao carrinho

en: Add a product to the cart
pt: Adicionar um produto ao carrinho

en: Combine similar items in the cart
pt: Combinar itens semelhantes no carrinho

en: Display an Add to Cart message
pt: Exibir uma mensagem Adicionar ao Carrinho

en: This product is no longer available.
pt: Este produto não está disponível.

en: There are errors on the page. Please correct them and resubmit the form.
pt: Existem erros nesta página. Por favor, corrija-os e reenvie o formulário.

[ctx: product count on a Commerce order]
en: item | items
pt[0]: item
pt[1]: itens

[ctx: product count on a Commerce order]
en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Supply a unique identifier for this product using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
pt: Forneça um identificador único para esse produto usando letras, números, hifens e sobrescrito. Vírgulas não devem ser usadas.

en: Enter the SKU of the product to add to the order.
pt: Digite o nome do produto para adicionar ao pedido.

en: You have entered an invalid product SKU.
pt: Você digitou um produto inválido.

en: Tokens related to views.
pt: Tokens relacionados às views.

en: The human-readable name of the view.
pt: O nome humano da view.

en: The description of the view.
pt: A descrição da view.

en: The machine-readable name of the view.
pt: O nome de máquina da view.

en: The title of current display of the view.
pt: O título da visualização atual da View.

en: The URL of the view.
pt: A URL da view.

en: -Select-
pt: -Selecione-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
pt: Habilite estatísticas de performace/informações de debug via módulo Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
pt: Marque isto para habilitar mensagens de estatísticas de desempenho/depuração e consultas de Views <em> se Devel estiver instalado</em>

en: Devel message(dpm)
pt: Mensagem de Devel(dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
pt: Registro de Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
pt: Região da página para exibir mensagem sobre estatísticas de performace/informações de debug da view

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
pt: O usuário autor do conteúdo. Se você precisa de mais campos do que uid adicione o comentário: relacionamento de autor

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Link field to the node if there is no comment.
pt: Ligar campo ao node se não houver comentário.

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
pt: Insira código PHP que retorna um valor para usar para este filtro. Não use &lt;?php ?&gt;. Você deve retornar apenas um valor para este filtro. Algumas variáveis estão disponíveis: o objeto view será $view. O manipulador de argumento será "$argument". Por exemplo, você pode alterar o título para substituições para este argumento modificando "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
pt: Use saída formatada para linhas em grupo

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
pt: Se habilitado, a saída formatada de campos em grupo é usada para agrupar as linhas.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
pt: Você pode usar código HTML neste campo. Os seguintes tokens são suportados:

en: Provide a simple link to the user.
pt: Fornecer um link simples para o usuário.

en: Result summary
pt: Sumário do resultado

en: Shows result summary, for example the items per page.
pt: Mostra o sumário do resultado, por exemplo os itens por página.

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: View mode: @mode
pt: Modo de visualização: @mode

en: The module weight for Commerce has been increased.
pt: O peso do módulo Commerce foi aumentado.

en: Filter by names containing
pt: Filtrar por nomes que contenham

en: No customer profiles have been created yet. <a href="!url">Add a customer profile</a>.
pt: Nenhum perfil de cliente foi criado ainda. <a href="!url">Adicionar um perfil de cliente</a>.

en: The IP address that created this order.
pt: O endereço IP que criou este pedido.

en: Shopping carts
pt: Carrinhos de compras

en: There are currently no shopping cart orders.
pt: Atualmente não existem pedidos no carrinho de compras.

en: No orders match your search criteria.
pt: Nenhum pedido encontrado com seu critério de pesquisa.

en: No orders have been created yet. <a href="!url">Create an order</a>.
pt: Nenhum pedido foi criado ainda. <a href="!url">Criar um pedido</a>.

en: Change history
pt: Histórico de mudanças

en: Creation log message
pt: Mensagem de registro de criação

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will provide a meaningful history of changes to this product.
pt: Forneça uma explicação para as mudanças que você está fazendo. Isso irá produzir um histórico importante de mudanças para esse produto.

en: Filter by SKUs containing
pt: Filtrar por SKUs que contenham

en: Path to a product add form
pt: Caminho para o formulário de adição de produto

en: No products match your search criteria.
pt: Nenhum produto de acordo com seus critérios de busca foi encontrado.

en: No products have been created yet. <a href="!url">Add a product</a>.
pt: Nenhum produto foi criado ainda. <a href="!url">Adicionar um produto</a>.

en: Is this the front page.
pt: Esta é a página inicial.

en: Entity extra field
pt: Campo extra de entidade

en: Add a read-more link if output is trimmed.
pt: Adicionar um link "leia mais" se o texto ultrapassar o tamanho máximo permitido.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
pt: Se marcado, um link "Leia mais" será adicionado no final da saída cortada

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O texto que será exibido no link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
pt: O caminho que é utilizado para o link "mais". Você pode inserir dados desta view, conforme os "Padrões de substituição" acima.

en: Display field as machine name.
pt: Exibir campo com o nome no sistema.

en: Show the embed display in the ui.
pt: Mostra o display embutido na ui.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as consultas relacionadas às views incluirão o nome da view e do display na forma 'nome-da-view:nome-do-display' no final da cláusula SELECT. Isto facilita identificar consultas do módulo Views nos logs do Banco de Dados, mas deve ser apenas usado para resolver problemas.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
pt: Oferece um display que pode ser anexado usando a Views API.

en: Display the user with standard user view.
pt: Mostrar o usuário com uma visualização padrão.

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como links contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Contextual Links
pt: Links Contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Mostra campos em um menu de links contextual.

en: URL path cleaning method
pt: Método de limpeza do caminho da URL

en: Integrity
pt: Integridade

en: Recheck integrity
pt: Verificar integridade

en: Rebuild Rules' cache
pt: Reconstruir o cache de regras

en: Specify a comma-separated list of identifiers of @entity entities.
pt: Especificar uma lista separada por vírgula de identificadores de entidades @entity.

en: Node: (un)published
pt: Node: (não)publicado

en: Control access by the nodes published status.
pt: Controle de acesso pelo status de publicação do node.

en: Add the action links (local tasks) as content.
pt: Adicione os links de ação (tarefas locais) como conteúdo.

en: List of @entities
pt: Lista de @entities

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: @type with delta @delta
pt: @type com delta @delta

en: The "Alt" attribute text
pt: O texto do atributo "Alt"

en: The "Title" attribute text
pt: O texto do atributo "Title"

en: Field "@name".
pt: Campo "@name".

en: Your order is number [commerce-order:order-number]. You can view your order on your account page when logged in.
pt: O número do seu pedido é  [commerce-order:order-number].
    Você pode visualizar seu pedido na página de sua conta quando estiver logado.

en: Payment Transaction
pt: Transação de Pagamento

[ctx: a drupal commerce transaction]
en: Transaction
pt: Transação

en: Convert data type
pt: Converter tipo de dados

en: Conversion result
pt: Resultado da conversão

en: The user's default theme.
pt: O tema padrão do usuário.

en: Hide the country when only one is available
pt: Ocultar o país quando apenas um estiver disponível

en: Town/City
pt: Município

en: My @target is the same as my @source.
pt: Minhas @target são as mesmas @source.

en: Whether the product is active or disabled
pt: Se o produto está ativo ou inativo

en: Used in views
pt: Usado em views

en: Views plugins
pt: Plugins do Views

en: Overview of plugins used in all views.
pt: Visão geral dos plugins usados em todas as views.

en: Display "Access Denied"
pt: Exibir "Acesso Negado"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo; Se precisar usar algum campo que não está listado aqui, rearranje seus campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres '[' e ']' por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: @date_format format
pt: Formato @date_format

en: Timezone to be used for date output.
pt: Fuso horário a ser utilizado para a saída de data.

en: - Default site/user timezone -
pt: - Fuso horário padrão para usuário/site -

en: Filter type to expose
pt: Tipo de filtro a ser exposto

en: Single filter
pt: Filtro único

en: Grouped filters
pt: Filtros agrupados

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
pt: Manter seleção de filtros selecionados apenas para o(s) papel(éis) de usuário selecionados.

en: The value is required if title for this item is defined.
pt: O valor é requerido se o título para esse item estiver definido.

en: The title is required if value for this item is defined.
pt: O título é requerido se o valor para este item estiver definido.

en: grouped
pt: agrupado

en: Choose fields to combine for filtering
pt: Escolha a combinação de campos para filtrar

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
pt: Este filtro não funciona para manipuladores de campo muito especiais.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
pt: Você deve adicionar alguns campos para ser capaz de usar este filtro.

en: @entity types
pt: tipos @entity

en: Sort within each hierarchy level
pt: Ordenar dentro de cada nível de hierarquia

en: This display has one or more validation errors; please review it.
pt: Este display possui um ou mais erros de validação; por favor reveja-o.

en: There are no enabled views.
pt: Não há views habilitadas.

en: Display fields as RSS items.
pt: Exibir campos como itens de RSS.

en: - No value -
pt: - Nenhum valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornece um link simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada ao arquivo.

en: The taxonomy vocabulary weight
pt: O peso do vocabulário de taxonomia

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
pt: Filtrar os resultados de "Taxonomia: Termo" pelo pid pai.

en: Unfiltered text
pt: Texto não filtrado

en: Combine two fields together and search by them.
pt: Combina dois campos juntos e busca por eles.

en: Custom time values must be numeric.
pt: Valores de tempo personalizados devem ser numéricos.

en: Hide contextual links
pt: Ocultar links contextuais

en: Hide contextual links on this view.
pt: Esconder links contextuais nesta view.

en: Display 'more' link only if there is more content
pt: Mostrar o link 'mais' somente houver mais conteúdo

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
pt: Deixe essa opção desmarcada para mostrar o link 'mais' mesmo se não houver mais itens para serem exibidos.

en: Number of pager links visible
pt: Número de links visíveis no paginador

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
pt: Especifique o número de links para páginas apresentados no paginador.

en: A lists of labels for the controls in the pager
pt: A lista de rótulos para os controles no paginador

en: Profile copy options
pt: Opções de cópia de perfil

en: Require double entry of email address.
pt: Requerer dupla entrada de e-mail.
