Drupal Commons (7.x-3.0-rc1) - en to nn translation catalogue (411 entries)

en: list
nn: liste

en: Forms
nn: Skjema

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: Administer
nn: Administrer

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Are you sure you want to join the group %title?
nn: Er du sikker på at du vil vere med i gruppa %title?

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: On
nn: På

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Categories
nn: Kategoriar

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: ‹
nn: <

en: Go to previous page
nn: Gå til forrige side

en: up
nn: opp

en: Go to parent page
nn: Gå til den overordna sida

en:  ›
nn:  >

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: You are not authorized to access this page.
nn: Du har ikkje høve til å sjå denne sida.

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Are you sure you want to delete %title?
nn: Er du sikker på at du vil slette %title?

en: Menu item
nn: Menydel

en: Answer
nn: Svar

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: hours
nn: timar

en: days
nn: dagar

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Access denied
nn: Ingen tilgong

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Selected
nn: Valgt

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Input format
nn: Inndataformat

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Poll duration
nn: Varigheit på avstemminga

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Time zone
nn: Tidssone

en: Severity
nn: Alvorlighetsgrad

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Add action
nn: Legg til handling

en: Mode
nn: Modus

en: Last update
nn: Siste oppdatering

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Updated:
nn: Oppdatert:

en: This field is required.
nn: Dette feltet er påkrevd.

en: Display options
nn: Visningsalternativ

en: Month
nn: Månad

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Code
nn: Kode

en: Group name
nn: Gruppenamn

en: Recent posts
nn: Nye innlegg

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: here
nn: her

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: !time ago
nn: !time sidan

en: Other
nn: Andre

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Repeat
nn: Repeter

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Blog
nn: Blogg

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: reset
nn: sett til standardverdi

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Order
nn: Sorteringsval

en: Recent comments
nn: Nye kommentarar

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: Basic settings
nn: Grunnleggjande innstillingar

en: Close
nn: Lukk

en: Edit group
nn: Rediger gruppe

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Add user
nn: Legg til brukar

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Hidden
nn: Skjult

en: seconds
nn: sekundar

en: minutes
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: 1 item | @count items
nn[0]: 1 element
nn[1]: @count element

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: Date/Time
nn: Dato/Klokkelsett

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Your search yielded no results
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Front page
nn: Framside

en: Request new password
nn: Be om nytt passord

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Topics
nn: Emner

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Site's time zone
nn: Websida's tidssone

en: Date's time zone
nn: Datoen's tidssone

en: No time zone conversion
nn: Ingen tidssonekonvertering

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: None.
nn: Ingen.

en: Empty
nn: Tom

en: Path alias
nn: Sti-alias

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: People
nn: Folk

en: Last run !time ago
nn: Sist køyrd !time sidan

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Match
nn: Samsvar

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Product
nn: Vare

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: comment
nn: kommentar

en: Join
nn: Meld inn

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: Read only
nn: Berre les

en: cancel
nn: avbryt

en: Processing
nn: Handsamar

en: disable
nn: deaktiver

en: Line break converter
nn: Linjeskiftkonverterar

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Group description
nn: Beskriving av gruppe

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Delete role
nn: Slett rolle

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Menus
nn: Menyar

en: A valid date is required for %title.
nn: Ein gyldig dato er påkrevd for %title.

en: Relative
nn: Relativ

en: Above
nn: Over

en: Within
nn: Innan

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Float
nn: Flyttal

en: Index
nn: Indeks

en: 1 comment | @count comments
nn[0]: 1 kommentar
nn[1]: @count kommentarar

en: Ask a question
nn: Still eit spørsmål

en: file system
nn: filsystem

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: <Any>
nn: <Alle>

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Package
nn: Pakke

en: Error saving user account.
nn: Feil oppstod ved lagring av brukarkonto

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Greek
nn: Gresk

en: Featured
nn: Framheva

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: authenticated user
nn: autentisert brukar

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Or
nn: Eller

en: Reports
nn: Rapportar

en: Configuration file
nn: Fil for oppsett

en: Error reporting
nn: Rapportering av feil

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: After saving a new comment
nn: Etter å ha lagra ein ny kommentar

en: After deleting a comment
nn: Etter å ha sletta ein kommentar

en: Blocked user %name.
nn: Blokkert brukar %name.

en: View settings
nn: Innstillingar for visning

en: Translate
nn: Omset

en: Create @name
nn: Lag @name

en: anonymous user
nn: anonym brukar

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: Search this site
nn: Søk på nettstaden

en: User account
nn: Brukarkonto

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: List, edit, or add user roles.
nn: List, rediger eller legg til brukarroller.

en: Word verification
nn: Skjemakontroll

en: Starts with
nn: Startar med

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Book outline
nn: Bokstruktur

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: All languages
nn: Alle språk

en: Dashboard
nn: Styringspanel

en: Search index
nn: Søkeindeks

en: Add users
nn: Legg til brukarar

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: Localization
nn: Lokalisering

en: Main menu
nn: Hovudmeny

en: date ical
nn: dato ical

en: The dates are invalid.
nn: Dato er ugyldig.

en: Repeats
nn: Gjentek seg

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: Poll
nn: Avstemming

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
nn: Denne brukarkontoen sitt standardspråk for e-postar og føretrekt språk for nettstaden.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: New external user: %name using module %module.
nn: Ny ekstern brukar: %name brukar modulen %module.

en: Edit role
nn: Rediger rolle.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: %title is invalid.
nn: %title er ugyldig.

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nn: Det er ein feil i @field_name sin verdi #@delta

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Show End Date
nn: Vis sluttdato

en: Sidebar first
nn: Sidestolpe fyrst

en: Report to Mollom
nn: Rapporter til Mollom

en: Submitted by !username on !datetime
nn: Skrive av !username,  !datetime.

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nn: Grunngje endringane dine. Dette vil hjelpe andre å forstå motivasjonen din.

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Requires: !module-list
nn: Krevjer: !module-list

en: Required by: !module-list
nn: Krevjast av: !module-list

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: - Choose -
nn: - Val -

en: Six hours
nn: Seks timar

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
nn: Skriv inn bokstavane som du ser dei på biletet ovafor. Om du ikkje kan sjå dei trykker du "Lagre", så vil eit nytt bilete bli generert. Det vert ikkje gjort skilnad på store og små bokstavar.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
nn: For å sende inn skjemaet må du fylle ut skjemakontrollen nedafor

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Sidebar second
nn: Sidestolpe neste

en: Footer background
nn: Bakgrunn for botntekst

en: The word verification was not completed correctly. Please complete this new word verification and try again.
nn: Skjemakontrollen var ikkje korrekt fylt ut. Prøv ein gong til med eit nytt ord.

en: verify using audio
nn: Høyr på kontrollskjema

[ctx: datetime]
en: All day
nn: Heile dagen

en: All Day
nn: Heile dagen

en: @current of @total
nn: @current av @total

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nn: Om du ikkje skriv ein 'sluttdato' vert 'startdato' nytta.

en: @field_name Start date value #@delta
nn: @field_name Startdato @delta. verdi

en: !start-date to !end-date
nn: !start-date til !end-date

en: E.g., @date
nn: T.d @date

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nn: Kvar @interval veke

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nn: Kvar

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nn: Etter @count gonger

[ctx: Date repeat]
en: On
nn: Til og med

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nn: Siste repetisjon
