Drupal Commons (7.x-3.1) - en to hi translation catalogue (596 entries)

en: list
hi: सूची

en: Forms
hi: फ़ार्म

en: Home
hi: मुख पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोगकर्ता इंटरफ़ेस

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: enable
hi: सक्षम

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Administer
hi: प्रशासन

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Totals
hi: कुल

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Item
hi: वस्तु

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: Subscribe to group
hi: समूह से सदस्यता

en: Unsubscribe from group
hi: समूह से सदस्यता वापस

en: Organic groups
hi: जैविक समूह

en: Administer the suite of Organic groups modules.
hi: जैविक समूह मॉड्यूल के सुइट प्रशासन।

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Are you sure you want to join the group %title?
hi: क्या आप निश्चित तौर पर %title समूह से जुड़ना चाहते हैं ?

en: Description
hi: वर्णन

en: Language
hi: भाषा

en: Audience
hi: दर्शक

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Article
hi: लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Tags
hi: उपनाम

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Categories
hi: वर्ग

en: Version
hi: संस्करण

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: default
hi: तयशुदा

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Number of blocks
hi: खंडो की संख्या

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Required
hi: ज़रूरी

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: One
hi: एक

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: username
hi: सदस्यनाम

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Views
hi: द्रश्य

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Menu
hi: सूची

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Add item
hi: मद जोडें

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: You are not authorized to access this page.
hi: आप इस पृष्ठ का उपयोग करने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: action
hi: क्रिया

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: status
hi: स्थिति

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Menu item
hi: मेनू आइटम

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Question
hi: सवाल

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Page
hi: पृष्ठ

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Search box
hi: खोज डब्बा

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Footer
hi: पादलेख

en: Selected
hi: चुना गया

en: To
hi: को

en: From
hi: से

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Role name
hi: दायित्व नाम

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Search settings
hi: खोज सेटिंग

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Warning
hi: चेतावनी

en: OK
hi: ठीक है

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: URL:
hi: यू आर एल:

en: Updated:
hi: सुधारा गया :

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Medium
hi: माध्यम

en: Month
hi: माह

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: Send
hi: भेजें

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Basic
hi: सामान्य

en: Appearance
hi: भेष

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Role
hi: भूमिका

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Log in
hi: प्रवेश

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: reset
hi: रीसेट करें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: Both
hi: दोनों

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: <All>
hi: <सभी>

en: Save and edit
hi: सहेजे तथा संपादन जारी रखे

en: Select a view
hi: एक द्रश्य चुने

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Position
hi: स्थान

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: IP Address
hi: IP पता

en: Pattern
hi: नमूना

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: )
hi: }

en: Votes
hi: मत

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Tracker
hi: ट्रैकर/ खोजी

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Add user
hi: सदस्य जोडें

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: locked
hi: तालाबंद

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Request new password
hi: नया पासवर्ड मंगवाएँ

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Languages
hi: भाषायें

en: Topics
hi: विषय

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Limit
hi: सीमा

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Notice
hi: नोटिस

en: any
hi: कोई भी

en: Create new account
hi: नया खाता खोलें

en: People
hi: कर्मचारी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: !date by !username
hi: !date द्वारा !username

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: current revision
hi: मौजूदा सुधारण

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Relationship
hi: संबंध

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Delete action
hi: क्रिया मिटाएँ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Sticky
hi: मुख्य

en: You are here
hi: आप यहाँ हैं

en: Read only
hi: सिर्फ़ पढ़े

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Line break converter
hi: पंक्ति विराम परिवर्त्तक

en: date
hi: तिथि

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Menus
hi: मेनू

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Float
hi: फ्लोट

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Registration Form
hi: पंजीकरण पत्र

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: <None>
hi: <कोई नहीं>

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: empty
hi: खाली

en: Error saving user account.
hi: त्रुटि से सुरक्षित करने वाला प्रयोक्ता खाता|

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: - None selected -
hi: - कोई चयनित नही -

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Identifier
hi: पहचान

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Greek
hi: ग्रीक

en: Featured
hi: प्रदर्शित

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: authenticated user
hi: प्रमाणित सदस्य

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Content bottom
hi: विषय सूची - नीचे

en: Reports
hi: रपट

en: Configuration file
hi: विन्यास फ़ाईल

en: Error reporting
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: After saving a new comment
hi: नवीन कमेन्ट के सहेजे जाने के उपरांत

en: After deleting a comment
hi: कमेन्ट के हटाये जाने के उपरांत

en: After deleting a term
hi: एक शब्द को हटाने के बाद

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Save permissions
hi: अनुमति सहेजें

en: Search this site
hi: साईट में खोजें

en: edit permissions
hi: अनुमति बदलें

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: List, edit, or add user roles.
hi: दायित्व सूचि देखे, जोडें और बदलाव करें

en: edit role
hi: दायित्व बदलें

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: All languages
hi: सभी भाषाये

en: SEO
hi: खोज इंजन अनुकूलन

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: After saving new content
hi: विषय-वस्तु के सहेजे जाने के उपरांत

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: Remember
hi: याद रखें

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Latin
hi: लातिन

en: Vietnamese
hi: वेयतनामी

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
hi: इस खाते के ई - मेल के लिए डिफ़ॉल्ट भाषा, और साइट प्रस्तुति के लिए पसंद की भाषा.

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Edit role
hi: दायित्व बदलाव

en: Director
hi: निदेशक

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: A panel layout broken up into rows and columns.
hi: एक पैनल लेआउट पंक्तियों और स्तंभों में टूट गया.

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Error reporting set to log only.
hi: त्रुटि रिपोर्टिंग गतिविधि संदेश तक निर्देशित की गायी है

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
hi: <a href="@url">अपनी नई साइट पर जाएँ </a>

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Footer background
hi: पाद पृष्ठभूमि

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Comment display
hi: टिप्पणी डिस्प्ले

en: Linked to content
hi: सामग्री के लिए लिंक

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

en: OG group
hi: OG समूह

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

[ctx: data_types]
en: List
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: data_types]
en: list
hi: सूची
    के संदर्भ में: data_types

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime

en: Max length of title field
hi: शीर्षक क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: OG permission
hi: OG अनुमति

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Result summary
hi: परिणाम सारांश

en: There is no lock on view %name to break.
hi: %name दृश्य पर कोई लॉक नहीं है.

en: Use queue
hi: कतार का उपयोग करें

en: Color palette
hi: रंग पैलेट
