Drupal Commons (7.x-3.3-rc2) - en to da translation catalogue (9355 entries)

en: list
da: liste

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: Administer
da: Administration

en: Register
da: Opret konto

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Real name
da: Rigtigt navn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Last Post
da: Seneste svar

en: Closed
da: Lukket

en: yes
da: ja

en: Subscribe to group
da: Tilmeld gruppe

en: Unsubscribe from group
da: Frameld gruppe

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Administer the suite of Organic groups modules.
da: Administrér samlingen af Organic groups-moduler.

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: closed
da: lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Are you sure you want to join the group %title?
da: Er du sikker på, at du vil melde dig ind i gruppen %title?

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Public
da: Offentlig

en: Read more
da: Læs mere

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: Last Updated
da: Sidst opdateret

en: new
da: ny

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Blue Lagoon (Default)
da: Blue Lagoon (Standard)

en: Ash
da: Aske

en: Aquamarine
da: Havblå

en: Belgian Chocolate
da: Belgisk chokolade

en: Bluemarine
da: Blå

en: Citrus Blast
da: Citron-storm

en: Cold Day
da: Kold Dag

en: Greenbeam
da: Grøn stråle

en: Mediterrano
da: Middelhav

en: Mercury
da: Kviksølv

en: Nocturnal
da: Natlig

en: Pink Plastic
da: Pink plastik

en: Shiny Tomato
da: Tomat

en: Teal Top
da: Grønblå

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Home page
da: Forside

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: updated
da: opdateret

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File information
da: Filinformation

en: File
da: Fil

en: register
da: registrér

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Number of blocks
da: Antal blokke

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User edit form
da: Brugerformular

en: User registration form
da: Brugerregistrering

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
da: Sider på et givet niveau sorteres først efter vægt og dernæst efter titel.

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: Settings
da: Indstillinger

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: One
da: En

en: Name
da: Navn

en: edit container
da: redigér beholder

en: edit
da: redigér

en: No categories available.
da: Ingen kategorier tilgængelige.

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Summary
da: Resumé

en: Move
da: Flyt

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Relevancy
da: Relevans

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: Archive
da: Arkiv

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: Main
da: Primær

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: History
da: Historik

en: The configuration options have been reset to their default values.
da: Indstillingernes standardværdier er blevet gendannet.

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Clear index
da: Ryd indeks

en: General discussion
da: Generel diskussion

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Are you sure you want to delete the forum %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette forummet %name?

en: Manage
da: Håndtér

en: Refresh
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: Anchor
da: Anker

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Event
da: Begivenhed

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Updated
da: Opdateret

en: actions
da: handlinger

en: Content Types
da: Indholdstyper

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: aggregator
da: indsamler

en: read more
da: læs mere

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The fully-qualified URL of the feed.
da: Feedets fuldt kvalificerede URL.

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: theme
da: tema

en: no screenshot
da: intet screenshot

en: Search keywords
da: Søgeord

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Access log settings
da: Indstillinger for besøgslog

en: Enable access log
da: Aktivér besøgslog

en: Discard access logs older than
da: Slet loglinjer ældre end

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: <none>
da: - ingen -

en: Component
da: Komponent

en: Unassign
da: Fjern

en: Search for
da: Søg efter

en: Components
da: Komponenter

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Reported by
da: Indsendt af

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Mail
da: E-mail

en:  in
da:  i

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Find content
da: Find indhold

en: Database type
da: Databasetype

en: Promoted
da: Forfremmet

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Data type
da: Datatype

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Save categories
da: Gem kategorier

en: Menu item
da: Menupunkt

en: Expanded
da: Udvidet

en: The name of the menu.
da: Menuens navn.

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Question
da: Spørgsmål

en: Answer
da: Svar

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Content type for child pages
da: Indholdstype for undersider

en: Update options
da: Opdatering

en: Remove from outline
da: Fjern fra indholdsfortegnelse

en: Unknown export format.
da: Ukendt eksportformat.

en: All
da: Alle

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Points
da: Point

en: Post
da: Indlæg

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Configuration saved.
da: Indstillinger gemt

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Search box
da: Søgefelt

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Good
da: God

en: Voting
da: Bedømmelse

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Only site administrators can create new user accounts.
da: Kun administratorer kan oprette nye brugerkonti.

en: Added
da: Tilføjet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Url
da: URL

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Manuel søgning efter opdateringer

en: Always
da: Altid

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Drupal core update status
da: Opdateringsstatus for Drupal-kernen

en: Out of date
da: Forældet

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Set this to <em>Yes</em> if you would like this category to be selected by default.
da: Vælg <em>ja</em> hvis du ønsker, at denne kategori skal vælges som standard.

en: You must enter a category.
da: Du skal indtaste en kategori.

en: Are you sure you want to delete %category?
da: Ønsker du at slette %category?

en: Category %category has been deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: Your name
da: Dit navn

en: Your e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: Send e-mail
da: Send besked

en: You must select a valid category.
da: Du skal vælge en gyldig kategori.

en: You must enter a valid e-mail address.
da: Du skal indtaste en gyldig e-mail-adresse.

en: Read message
da: Læs besked

en: Private messages
da: Private beskeder

en: Private message settings
da: Indstillinger for private beskeder

en: Inbox
da: Indbakke

en: Menu link
da: Menu-link

en: To
da: Til

en: Send private message
da: Send privat meddelelse

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: From
da: Fra

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Locale
da: Lokalitet

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Poll duration
da: Varighed

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Poll votes
da: Stemmer

en: Explanation
da: Forklaring

en: Selection options
da: Valgmuligheder

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: Page URL
da: Side URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File size
da: Filstørrelse

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Role name
da: Navn

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Message type
da: Meddelelsestype

en: Message text
da: Besked tekst

en: Severity
da: Grad

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Percent
da: Procent

en: Vote
da: Stem

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Set name
da: Gruppenavn

en: Conditions
da: Vilkår

en: Original image
da: Originalt billede

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: Heading
da: Overskrift

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: OK
da: O.k.

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: configure
da: indstil

en: Number of news items in block
da: Antal nyheder i blokken

en: View this feed's recent news.
da: Vis de seneste nyheder fra feedet.

en: View this category's recent news.
da: Vis de seneste nyheder i kategorien.

en: Feed overview
da: Feed-oversigt

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Next update
da: Næste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: %time left
da: Om %time

en: remove items
da: fjern nyheder

en: update items
da: opdatér nyheder

en: Category overview
da: Kategorioversigt

en: Categorize
da: Kategoriser

en: The categories have been saved.
da: Kategorier gemt.

en: Updated:
da: Opdateret:

en: %age old
da: %age gammel

en: %ago ago
da: %ago siden

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: The feed %feed has been updated.
da: Feed %feed opdateret.

en: Feed %feed deleted.
da: Feed %feed slettet.

en: The feed %feed has been deleted.
da: Feed %feed slettet.

en: Feed %feed added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: The feed %feed has been added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: The news items from %site have been removed.
da: Nyheder fra %site fjernet.

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Maximum
da: Maksimum

en: Line
da: Linje

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Blacklists
da: Sortlister

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Load
da: Indlæs

en: Last reply
da: Seneste svar

en: Prev
da: Forrige

en: End Date
da: Slutdato

en: Domain
da: Domæne

en: Processors
da: Behandlere

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Enter a valid username.
da: Indtast et gyldigt brugernavn.

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: By
da: Af

en: OR
da: ELLER

en: Company
da: Virksomhed

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: security
da: sikkerhed

en: Group name
da: Navn

en: node
da: indholdselement

en: Administer content
da: Administrér indhold

en: General
da: Generelt

en: Border
da: Ramme

en: Method
da: Metode

en: Recent posts
da: Seneste indlæg

en: Recent posts for %1
da: Seneste indlæg for %1

en: Egypt
da: Ægypten

en: South Australia
da: Sydaustralien

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Events
da: Begivenheder

en: here
da: her

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Upcoming events
da: Kommende begivenheder

en: Now
da: Nu

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for all %vocab-name paths
da: Mønster for alle %vocab-name-stier

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Pattern for blog page paths
da: Mønster for blogsidestier

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: !time ago
da: !time siden

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: Repeat
da: Gentag

en: access content
da: tilgå indhold

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Ignore
da: Ignorér

en: Messaging
da: Beskeder

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Updated URL for feed %title to %url.
da: URL for feedet %title ændret til %url.

en: Link text
da: Linktekst

en: Jump to the first comment of this posting.
da: Gå til den første kommentar til indlægget.

en: Jump to the first new comment of this posting.
da: Gå til den første nye kommentar til indlægget.

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Add a new comment to this page.
da: Tilføj en kommentar til siden.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
da: Del dine tanker og meninger om dette indlæg.

en: reset
da: gendan

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: E
da: Ø

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Choices
da: Valgmuligheder

en: Minimum cache lifetime
da: Mindste cache-levetid

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Number of votes
da: Antal stemmer

en: 1 vote | @count votes
da[0]: 1 stemme
da[1]: @count stemmer

en: redirect
da: omdirigér

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Button
da: Knap

en: Top pages
da: Populære sider

en: Both
da: Begge

en: Clicks
da: Klik

en: Last
da: Sidste

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: access denied
da: adgang nægtet

en: Anonymous
da: Anonym

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: <All>
da: <Alle>

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Select a view
da: Vælg et view

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Administer views
da: Administrér views

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default Views
da: Standard views

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Down
da: Ned

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Recent hits
da: Seneste besøg

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Set default
da: Angiv som standard

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Remaining
da: Resterende

en: Pattern
da: Mønster

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Default state
da: Standardtilstand

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Profile name
da: Profilnavn

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: You must give a profile name.
da: Du skal angive et profilnavn.

en: Anonymous users
da: Anonyme brugere

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: text
da: tekst

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Votes
da: Stemmer

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Private message
da: Privat meddelelse

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Property
da: Egenskab

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Function
da: Funktion

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: Tracker
da: Følg

en: Defaults
da: Standarder

en: You have to specify a valid date.
da: Du skal angive en gyldig dato.

en: Server settings
da: Serverindstillinger

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: The field %field is required.
da: Feltet %field er obligatorisk.

en: Germany
da: Tyskland

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: with comments
da: med kommentarer

en: without comments
da: uden kommentarer

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Default language
da: Standardsprog

en: Rules
da: Regler

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Full name
da: Fulde navn

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Modified
da: Ændret

en: Table prefix
da: Tabelpræfiks

en: Database username
da: Databasebrugernavn

en: Database password
da: Databaseadgangskode

en: Database name
da: Databasenavn

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Group members
da: Gruppemedlemmer

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: Approved
da: Godkendt

en: create
da: opret

en: Root
da: Rod

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Queued
da: Sat i kø

en: Pending
da: Afventer

en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: Show
da: Vis

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
da: Aktiver caching af sider for anonyme brugere og vælg indstillinger for båndbreddeoptimering af CSS og JS.

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: Enabled languages
da: Aktive sprog

en: Change
da: Skift

en: Arabic
da: Arabisk

en: English
da: Engelsk

en: French
da: Fransk

en: Italian
da: Italiensk

en: Spanish
da: Spansk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: in
da: i

en: Messages
da: Beskeder

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Switch
da: Skift

en: Week of @date
da: Uge af @date

en: Address Field
da: Adressefelt

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse. Al e-mail fra sitet sendes til denne adresse. E-mail-adressen offentliggøres ikke og bruges kun, hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller nyheder og opdateringer via e-mail.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: Import OPML
da: Importér OPML

en: Remove items
da: Fjern elementer

en: OPML File
da: OPML-fil

en: ago
da: siden

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Sources
da: Kilder

en: !title category latest items
da: Seneste nyheder i kategorien !title

en: !title feed latest items
da: Seneste nyheder fra !title

en: The category %category has been updated.
da: Kategorien %category opdateret.

en: Category %category deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: The category %category has been deleted.
da: Kategorien %category slettet.

en: Category %category added.
da: Kategori %category tilføjet.

en: The category %category has been added.
da: Kategorien %category opdateret.

en: aggregator - @title
da: indsamler - @title

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: Clear
da: Ryd

en: Pager position
da: Placering af pager

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: update
da: opdatér

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: locked
da: låst

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: Upload picture
da: Upload billede

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Message:
da: Besked:

en: Date/Time
da: Dato/tid

en: Language file
da: Sprogfil

en: published
da: udgivet

en: Select a date
da: Vælg en dato

en: Average page generation time
da: Gennemsnitlig tid til opbygning af side

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Show only users where
da: Vis kun brugere hvor

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Member for
da: Medlem i

en: @time ago
da: @time siden

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Detected malicious attempt to alter protected user fields.
da: Opdaget forsøg på at ændre beskyttede felter.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Front page
da: Forside

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Reindex
da: Genindeksér

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Available tokens
da: Tilgængelige symboler

en: Today
da: I dag

en: Activity
da: Aktivitet

en: (disabled)
da: (deaktiveret)

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Limit
da: Grænse

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Query
da: Forespørgsel

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Search fields
da: Søgefelter

en: equals
da: lig med

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Block name
da: Bloknavn

en: Machine readable name
da: Maskinnavn

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: Period
da: Periode

en: NO
da: NEJ

en: YES
da: JA

en: Site's time zone
da: Sitets tidszone

en: Date's time zone
da: Datomodulets tidszone

en: No time zone conversion
da: Ingen tidszonekonvertering

en: day
da: dag

en: month
da: måned

en: year
da: år

en: hour
da: time

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
da: Datoer uden time-granularitet kan ikke bruge tidszonehåndtering.

en: Granularity
da: Granularitet

en: Time zone handling
da: Håndtering af tidszone

en: Long
da: Langt datoformat

en: Short
da: Kort datoformat

en: Target type
da: Måltype

en: Date field
da: Datofelt

en: Date API
da: Dato API

en: Posts
da: Indlæg

en: Alignment
da: Justering

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: unchanged content
da: uændret indhold

en: unchanged user
da: uændret bruger

en: Entity
da: Entitet

en: AND
da: OG

en: None.
da: Ingen.

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Negate
da: Modvirk

en: Empty
da: Tom

en: created content
da: indhold oprettet

en: updated content
da: opdateret indhold

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
da: Bemærk, at hvis Drupals cache er aktiveret, vil denne begivenhed ikke blive genereret fra cachelagerets sider.

en: viewed content
da: indhold vist

en: deleted content
da: slettet indhold

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Angiv en alternativ sti som dette indhold kan findes på. Skriv f.eks. "kontakt" når du skriver en kontaktside. Brug en relativ sti og undlad at bruge en afsluttende skråstreg.

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: The mail's subject.
da: E-mailens overskrift.

en: The mail's message body.
da: E-mailens brødtekst.

en: Notice
da: Notifikation

en: registered user
da: registreret bruger

en: updated user
da: opdateret bruger

en: viewed user
da: vist bruger

en: deleted user
da: slettet bruger

en: User has logged in
da: Bruger er logget ind

en: logged in user
da: indlogget bruger

en: User has logged out
da: Bruger har logget ud

en: logged out user
da: udlogget bruger

en: any
da: alle

en: Add user role
da: Tilføj brugerrolle

en: Remove user role
da: Fjern brugerrolle

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: PHP code
da: PHP kode

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Choice
da: Valgmulighed

en: Log out
da: Log ud

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: views
da: oversigter

en: The settings have not been saved because of the errors.
da: På grund af fejlene er indstillingerne ikke blevet gemt.

en: Extend
da: Udvid

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: characters
da: tegn

en: profile
da: profil

en: Su
da: Sø

en: Mo
da: Ma

en: Tu
da: Ti

en: We
da: On

en: Th
da: To

en: Sa
da: Lø

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Immediately
da: Straks

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Token replacement
da: Symbolerstatning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Send yourself a copy.
da: Send en kopi til dig selv.

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Create new account
da: Opret konto

en: What links here
da: Hvad linker hertil

en: Seconds
da: Sekunder

en: role
da: rolle

en: Are you sure you want to delete the block %name?
da: Ønsker du at slette blokken %name?

en: The block %name has been removed.
da: Blokken %name fjernet.

en: Red
da: Rød

en: White
da: Hvid

en: People
da: Personer

en: list terms
da: vis ord

en: add terms
da: tilføj ord

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet

en: Are you sure you want to delete the term %title?
da: Ønsker du at slette ordet %title?

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: warning
da: advarsel

en: No statistics available.
da: Ingen statistik til rådighed.

en: Last run !time ago
da: Sidst kørt for !time siden

en: Site information
da: Generel information

en: Blocked
da: Blokeret

en: Enabled filters
da: Aktiverede filtre

en: critical
da: kritisk

en: Do it!
da: Gør det!

en: Email Registration
da: E-mail-registrering

en: or
da: eller

en: Results
da: Resultater

en: Older polls
da: Tidligere afstemninger

en: View the list of polls on this site.
da: Vis afstemningerne på dette site.

en: No limit
da: Ingen grænse

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: You must fill in at least two choices.
da: Du skal indtaste mindst to valgmuligheder.

en: open
da: åben

en: This table lists all the recorded votes for this poll. If anonymous users are allowed to vote, they will be identified by the IP address of the computer they used when they voted.
da: Tabellen viser alle stemmer i denne afstemning. Hvis anonyme brugere kan stemme, er de registreret med den IP-adresse, som stemmen blev afgivet fra.

en: Visitor
da: Besøgende

en: Cancel your vote
da: Fortryd din stemme

en: View the current poll results.
da: Vis nuværende afstemningsresultat.

en: Convert
da: Konvertér

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Books
da: Bøger

en: Style
da: Typografi

en: The feed from %site seems to be broken, due to an error "%error" on line %line.
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error" på linje %line.

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error" on line %line.
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error" på linje %line.

en: Forums
da: Forummer

en: Other groups
da: Andre grupper

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: !date by !username
da: !date af !username

en: revert
da: gendan

en: Revision
da: Version

en: current revision
da: aktuel version

en: Select different revisions to compare.
da: Vælg versioner til sammenligning

en: Current revision:
da: Aktuelle version:

en: Changes to %name
da: Ændringer i %name

en: No visible changes
da: Ingen synlige ændringer

en: Add redirect
da: Tilføj omdirigering

en: duration
da: varighed

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: Track
da: Følg

en: Match
da: Resultat

en: Missing
da: Mangler

en: No forums defined
da: Ingen forummer defineret

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Link type
da: Link-type

en: All tags
da: Alle tags

en: Installed
da: Installeret

en: permission
da: tilladelse

en: Scope
da: Dækning

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Your vote was recorded.
da: Stemme registreret.

en: Allows your site to capture votes on different topics in the form of multiple choice questions.
da: Opret afstemninger om forskellige emner.

en: Link color
da: Linkfarve

en: Reversed
da: Omvendt

en: Product
da: Produkt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Reverse
da: Omvendt

en: Manage features
da: Håndtér features

en: Testing
da: Test

en: Conflict
da: Konflikt

en: Aland Islands
da: Åland

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Federated States of Micronesia
da: Mikronesien

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Province
da: Landsdel

en: County
da: Amt

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: User name
da: Brugernavn

en: missing
da: mangler

en: My bookmarks
da: Mine bogmærker

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Purple
da: Lilla

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Document
da: Dokument

en: Formats
da: Formater

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: Enter username
da: Indtast brugernavn

en: Username not found
da: Brugernavn ikke fundet

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: details
da: detaljer

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Migrate
da: Migrér

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: image
da: billede

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Facets
da: Facetter

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Current search
da: Din søgning

en: Base path
da: Basissti

en: Indexing
da: Indeksering

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Jump Menu
da: Jump-menu

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Manage the actions defined for your site.
da: Håndtér sitets handlinger.

en: Delete action
da: Slet handling

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Deleted action %aid (%action)
da: Handling %aid (%action) slettet

en: Action '%action' added.
da: Handling '%action' tilføjet.

en: Remove orphaned actions
da: Fjern løsrevne handlinger

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Replacement tokens
da: Erstatningssymboler

en: comment
da: kommentar

en: Join
da: Tilmeld

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Delete comments
da: Slet kommentarer

en: not published
da: ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Protected
da: Beskyttet

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Hits
da: Besøg

en: not sticky
da: ikke klæbrig

en: sticky
da: klæbrig

en: not promoted
da: ikke forfremmet

en: promoted
da: forfremmet

en: Sticky
da: Klæbrig

en: You are here
da: Du er her

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Read only
da: Læse

en: TRUE
da: SAND

en: FALSE
da: FALSK

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: cancel
da: fortryd

en: Tabs
da: Faner

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Processing
da: Behandler

en: Finished
da: Færdig

en: disable
da: deaktivér

en: Output format
da: Output-format

en: Storage
da: Lagring

en: Line break converter
da: Linjeskiftskonvertering

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: date
da: dato

en: Limits
da: Begrænsninger

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Page name
da: Sidenavn

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Shortcut
da: Genvej

en: Photo
da: Foto

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Test connection
da: Kontrollér forbindelse

en: The specified date is invalid.
da: Den angivne dato er ugyldig.

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: Apply
da: Udfør

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Assign
da: Tildel

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Select
da: Vælg

en: Examples
da: Eksempler

en: Join group
da: Tilmeld gruppe

en: Leave group
da: Forlad gruppen

en: Add members
da: Tilføj medlemmer

en: Group description
da: Gruppens beskrivelse

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Go to page @number
da: Gå til side @number

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: No style
da: Ingen style

en: Bold
da: Fed

en: Underlined
da: Understreget

en: Lifetime
da: Levetid

en: Copy
da: Kopier

en: Variables
da: Variable

en: Tasks
da: Opgaver

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Delete role
da: Slet rolle

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Basic configuration
da: grundlæggende indstillinger

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en: No caching
da: Ingen caching

en: List menus
da: Vis menuer

en: Customize menu
da: Tilpas menu

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: California
da: Californien

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: English name
da: Engelsk navn

en: Native name
da: Lokalt navn

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Form name
da: Feltnavn

en: The title of the new field. The title will be shown to the user. An example title is "Favorite color".
da: Titlen på det nye felt. Titlen vises til brugeren. Et eksempel på en titel er "Yndlingsfarve".

en: An optional explanation to go with the new field. The explanation will be shown to the user.
da: En valgfri forklaring til det nye felt. Forklaringen vises til brugeren.

en: Save field
da: Gem felt

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: '%name' block
da: Blokken '%name'

en: Allow individual users to customize the visibility of this block in their account settings.
da: Brugerne kan bestemme om blokken er synlig.

en: Show block for specific roles
da: Vis blok til bestemte roller

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
da: Vis kun denne blok til udvalgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil alle brugere kunne se blokken.

en: Show block on specific pages
da: Vis blok på bestemte sider

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Block body
da: Indhold

en: The content of the block as shown to the user.
da: Blokkens indhold. Vises til brugerne.

en: Menus
da: Menuer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
da: Lader administratorer tilpasse sitets navigationsmenu.

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: edit vocabulary
da: redigér ordforråd

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: A valid date is required for %title.
da: En gyldig dato er obligatorisk for %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
da: Et dato API som kan bruges af andre moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
da: Strtotime standardværdien er ugyldig.

en: Relative
da: Relativ

en: Above
da: Ovenover

en: Within
da: I

en: Position of date part labels
da: Placering af dato-del-etiketter

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: User's time zone
da: Brugers tidszone

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
da: Gem en dato i databasen som en ISO dato, anbefales til historiske eller delvise datoer.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
da: Gem en dato i databasen som et datetime-felt, anbefalet til komplette datoer og datoer der kan have behov for tidszonekonvertering.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
da: Aktiverer jQuery popup-kalendre og tidsindstastnings-widgets til valg af datoer og tidspunkter.

en: Until
da: Indtil

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
da: Et Date Repeat API til beregning af gentagne datoer og tidspunkter baseret på iCal-regler.

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Overrides
da: Erstatninger

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: Add existing field
da: Tilføj eksisterende felt

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: Index
da: Indeks

en: Enable clean URLs
da: Aktivér rene URLer

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: Form
da: Formular

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Exception
da: Undtagelse

en: Title tag
da: Title-tag

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: years
da: år

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Any user
da: Enhver bruger

en: Raw value
da: Rå værdi

en: Vote tallying
da: Optælling af stemmer

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
da: På sites med høj trafik kan administratorer bruge denne indstilling til at udskyde optællingen af afstemningsresultater.

en: Tally results whenever a vote is cast
da: Optæl stemmer hver gang der afgives en stemme

en: Tally results at cron-time
da: Optæl stemmer når cron køres

en: Provides a shared voting API for other modules.
da: Et delt afstemnings-API som kan bruges af andre moduler.

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: Incompatible with this version of PHP
da: Inkompatibel med denne version af PHP

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: More information
da: Mere information

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: Grid
da: Gitter

en: My blog
da: Min blog

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Italic
da: Kursiv

en: URL redirects
da: URL-omdirigeringer

en: You are attempting to redirect the page to itself. This will result in an infinite loop.
da: Du prøver på at omdirigere en side til sig selv. Dette vil resultere i en uendelig løkke.

en: The redirect has been deleted.
da: Omdirigeringen er blevet slettet.

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Redirect users from one URL to another.
da: Omdiriger brugere fra en URL til en anden.

en: Hide
da: Skjul

en: Date range
da: Datointerval

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
da: Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
da: Din signatur vises under dine kommentarer.

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
da[0]: 1 ny kommentar
da[1]: @count nye kommentarer

en: Participants
da: Deltagere

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Three
da: Tre

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Language code
da: Sprogkode

en: Save role
da: Gem rolle

en: Ask a question
da: Stil et spørgsmål

en: file system
da: filsystem

en: Source code
da: Kildekode

en: Menu link title
da: Titel

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '@link_path' er ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: There was an error saving the menu link.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at gemme menu-linket.

en: Menu name
da: Navn

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
da: Ønsker du at slette menuen %title?

en: Number of users to display
da: Antal brugere der vises

en: Image gallery
da: Billedgalleri

en: Profiles
da: Profiler

en: Classes
da: Klasser

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: Thread
da: Tråd

en: Last visit
da: Seneste besøg

en: Reply
da: Svar

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: Abstract
da: Resume

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: @user's picture
da: @users billede

en: Title text
da: Titeltekst

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Rate
da: Bedøm

en: Mapping
da: Kobling

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Distinct
da: Særskilt

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: KB
da: kB

en: <None>
da: -Ingen-

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Extension
da: Udvidelse

en: Space
da: Mellemrum

en: New forum topics
da: Nye emner

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
da: Mønster for alle @node_type-stier

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
da: Alle %type-aliaser slettet.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: More help
da: Mere hjælp

en: Preview trimmed version
da: Gennemse beskåret version

en: Preview full version
da: Gennemse fuld version

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: Expand
da: Udvid

en: The name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede taget.

en: Usage
da: Brug

en: Private group
da: Privat gruppe

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Contexts
da: Kontekster

en: Aggregate
da: Aggregér

en: <Any>
da: -Ethvert-

en: OpenID redirect
da: OpenID omdirigering

en: OpenID Login
da: OpenID log ind

en: Delete OpenID
da: Slet OpenID

en: Log in using OpenID
da: Log ind med OpenID

en: Cancel OpenID login
da: Fortryd OpenID log ind

en: What is OpenID?
da: Hvad er OpenID?

en: OpenID login failed.
da: OpenID-login mislykkedes.

en: OpenID login cancelled.
da: OpenID-login annulleret.

en: Successfully added %identity
da: %identity tilføjet

en: Add an OpenID
da: Tilføj en OpenID

en: That OpenID is already in use on this site.
da: Den angivne OpenID bruges allerede på sitet.

en: Are you sure you want to delete the OpenID %authname for %user?
da: Er du sikker på at du vil slette OpenID %authname for %user?

en: OpenID deleted.
da: OpenID slettet.

en: edit menu
da: rediger menu

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Addresses
da: Adresser

en: Overlay
da: Overlejring

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: Loading
da: Indlæser

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: !num_users created.
da: !num_users oprettet.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
da: Følgende ordforråd oprettet: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
da: Følgende nye ord oprettet: !terms

en: 1 user | @count users
da[0]: 1 bruger
da[1]: @count brugere

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
da: Indholdet af din <code>$_SESSION</code>-variabel.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
da: En liste af variable og deres værdier gemt i variables-tabellen og <code>$conf</code>-tabellen i settings.php. Disse variable tilgås oftest med <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Lange variable kan gøre dine sider langsommere.

en: Reinstall modules
da: Geninstallér moduler

en: Variable editor
da: Variabel-redigering

en: Session viewer
da: Vis sessioner

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: Number of users to display in the list
da: Antal brugere der skal vises på listen.

en: This user can switch back.
da: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
da: Bemærk: Denne bruger kan skifte tilbage.

en: Query log
da: Forespørgselslog

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
da: Du skal deaktivere eller opgradere PHP Zend Optimizer udvidelsen for at aktivere denne funktion. Den mindste påkrævede version er 3.2.8. Tidligere versioner af Zend Optimizer er <a href="!url">fyldt med fejl og segfaulter din Apache</a> ...

en: Display query log
da: Vis forespørgselslog

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
da: Vis en log over de databaseforespørgsler der blev foretaget for at bygge den aktuelle side samt deres afviklingstider. Desuden bliver alle gentagne forespørgsler markeret i '#'-kolonnen, da de er kandidater til caching.

en: Sort query log
da: Sorter forespørgselslog

en: by source
da: efter kilde

en: by duration
da: efter varighed

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
da: Tabellen kan sorteres efter den rækkefølge forespørgslerne blev udført eller efter faldende varighed.

en: Slow query highlighting
da: Fremhæv langsomme forespørgsler

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
da: Indtast et antal millisekunder. Enhver forespørgsel der tager længere end det angivne antal millisekunder bliver fremhævet i forespørgselsloggen. Det indikerer en muligvis ineffektiv forespørgsel eller en kandidat til caching.

en: Display page timer
da: Vis tidsforbrug

en: Display page execution time in the query log box.
da: Vis sidens afviklingstid i feltet med forespørgselsloggen.

en: Display memory usage
da: Vis hukommelsesforbrug

en: Display redirection page
da: Vis omdirigeringsside

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
da: Når et modul kalder drupal_goto() mistes forespørgselsloggen og anden udviklingsinformation. Aktiver denne indstilling for at se en mellemliggende side, der viser loggen før der fortsættes til næste side.

en: PHP code to execute
da: PHP kode der skal køres

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
da: Indtast noget kode. Du skal ikke bruge <code>&lt;?php ?&gt;</code>-tags.

en: Execute
da: Kør

en: Warning - will delete your module tables and variables.
da: Advarsel: Sletter dine modultabeller og variable.

en: Old value
da: Gammel værdi

en: New value
da: Ny værdi

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
da: Det er ikke muligt at redigere komplekse variabeltyper. Brug blokken <em>Udfør PHP</em> og <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>-funktionen.

en: Session name
da: Sessionsnavn

en: Generate users
da: Opret brugere

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
da: Opret et bestemt antal brugere. Slet eventuelt eksisterende brugere.

en: Generate content
da: Opret indhold

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
da: Opret et bestemt antal indholdselementer og kommentarer. Slet eventuelt eksisterende elementer.

en: How many users would you like to generate?
da: Hvor mange brugere ønsker du at oprette?

en: How many nodes would you like to generate?
da: Hvor mange indholdselementer ønsker du at oprette?

en: Development helper for node_access table
da: Hjælp til udvikling med node_access-tabellen.

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
da: Modulet hjælper ved udvikling af sites. Modulet giver adgang til oplysningerne i node_access-tabellen.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
da: Drupal bruger node_access-tabellen til at skjule indhold for visse brugere og vise det til andre. Som standard viser Drupal alt indhold til alle brugere. En række moduler kan installeres for at skjule indhold for visse brugere.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
da: Hvis du ikke har installeret nogen af disse moduler har du ikke brug for devel_node_access modulet. Dette modul er beregnet til brug under udvikling, så udviklere og administratorer kan sikre sig at node_access tabellen virker som forventet. Du har sandsynligvis ikke brug for dette modul på et produktions-site.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
da: Dette modul stiller to blokke til rådighed. Devel Node Access by User er synlig når et enkelt indholdselement vises på en side. Denne blok viser hvilke brugere der kan se, opdatere og slette det viste indholdselement. Bemærk at denne blok bruger en ineffektiv algoritme til at producere sit output. Du skal kun aktivere denne blok på sites med meget få brugerkonti.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (alle brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
da: Din node_access-tabel indeholder elementer, der muligvis giver alle brugere adgang til alt indhold. Afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du bruger, bør du overveje at slette disse elementer. Hvis du ikke bruger et adgangskontrolmodul, bør du ikke ændre på elementerne.

en: realm
da: område

en: Legacy Nodes
da: Gamle indholdselementer

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
da: Der er !num indholdselementer i node-tabellen, som ikke oprtræder i node_access-tabellen. Hvis du har et adgangskontrolmodul installeret, er disse indholdselementer muligvis skjult for alle brugere. Det kan skyldes at nogle indholdselementer er blevet udgivet før adgangskontrollen blev aktiveret. Hvis det er tilfældet kan du manuelt opdatere hvert indholdselement for at løse problemet.

en: All Nodes Represented
da: Alle indholdselementer findes

en: All nodes are represented in the node_access table.
da: Alle indholdselementer findes i node_access-tabellen.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
da: Adgang givet til alle indholdselementer (visse brugere)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
da: Din node_access-tabel indholder elementer, der muligvis giver nogle brugere adgang til alt indhold. Det kan være helt normalt, afhængigt af hvilke adgangskontrolmoduler du har installeret.

en: Access Granted to Some Nodes
da: Adgang givet til visse indholdselementer

en: public nodes
da: offentlige indholdselementer

en: Public Nodes
da: Offentlige indholdselementer

en: Summary by Realm
da: Oversigt efter område

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
da: Følgende områder giver begrænset adgang til bestemte indholdselementer.

en: private nodes
da: private indholdselementer

en: Protected Nodes
da: Beskyttede indholdselementer

en: Devel Node Access by User
da: Devel Node Access efter bruger

en: explained
da: forklaret

en: ignored
da: ignoreret

en: empty
da: tom

en: illegitimate
da: ugyldig

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
da: Bør IKKE være i !na pga af lavere prioritet!

en: alien
da: fremmed

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
da: Bør IKKE være i !na på grund af ukendt oprindelse!

en: This entry grants access to this node to this user.
da: Denne linje giver adgang til indholdselementet for denne bruger.

en: node_access entries for nodes shown on this page
da: node_access-regler for indholdselementer på denne side

en: Access permissions by user
da: Adgangstilladelser pr. bruger

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
da: Diverse blokke, sider og funktioner for udviklere.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
da: Opret brugere, indholdselementer og ordforråd.

en: Package
da: Pakke

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Error saving user account.
da: Fejl ved opdatering af brugerkonto.

en: All types
da: Alle typer

en: Mark as read
da: Markér som læst

en: Mark as unread
da: Markér som ulæst

en: Separate multiple names with commas.
da: Adskil navne med kommaer.

en: Allow private messages between users.
da: Tillad private beskeder mellem brugere.

en: More tabs
da: Flere faner

en: Click here to add more tabs.
da: Klik her for at tilføje flere faner.

en: Select a block
da: Vælg en blok

en: Hide the title of this block
da: Skjul titlen på denne blok

en: Tab type
da: Fanetype

en: Action %action has been unassigned.
da: Handling %action fjernet.

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: You must specify a valid role name.
da: Du skal angive et gyldigt rollenavn.

en: The role has been added.
da: Rolle tilføjet.

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: Host name
da: Værtsnavn

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - Please choose -
da: - Vælg venligst -

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Discard items older than
da: Fjern elementer ældre end

en: @site_name - aggregated feeds in category @title
da: @site_name - feeds i kategorien @title

en: @site_name - aggregated feeds
da: @site_name - indsamlede feeds

en: @site_name aggregator
da: @site_name indsamler

en: Aggregator
da: Indsamler

en: The feed from %site seems to be broken, because of error "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes fejlen "%error".

en: There is no new syndicated content from %site.
da: Der er intet nyt indhold fra %site.

en: There is new syndicated content from %site.
da: Der er hentet nyt indhold fra %site.

en: The feed from %site seems to be broken, due to "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke. Det skyldes "%error".

en: Feed aggregator
da: Feed-læser

en: Aggregates syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds).
da: Indsamler syndikeret indhold (RSS-, RDF- og Atom-feeds).

en: Node author
da: Forfatter

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Other settings
da: Andre indstillinger

en: The content type %name has been deleted.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Deleted content type %name.
da: Indholdstypen %name slettet.

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord.

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: HTTP authentication
da: HTTP-godkendelse

en: User activity
da: Brugeraktivitet

en: Cancel link
da: Annullér-link

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The category the new field should be part of. Categories are used to group fields logically. An example category is "Personal information".
da: Kategorien som feltet skal være en del af. Kategorier bruges til at gruppere felter logisk. Et eksempel på en kategori er "Personlig information".

en: The user must enter a value.
da: Feltet <em>skal</em> udfyldes.

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: New feed items are automatically filed in the checked categories.
da: Nye feed-elementer gemmes automatisk i de markerede kategorier.

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Maximum number of currently online users to display.
da: Hvor mange brugere skal der maksimalt vises.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Show all
da: Vis alle

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Save and proceed
da: Gem og fortsæt

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Local
da: Lokal

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok

en: Found the @submit button
da: Knappen @submit fundet

en: Failed to set field @name to @value
da: Kan ikke sætte feltet @name til @value

en: No temporary directories to remove.
da: Ingen midlertidige mapper at fjerne.

en: Run tests against Drupal core and your active modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
da: Kør tests af Drupal-kernen og dine aktive moduler. Disse tests hjælper til at sikre at sitets kode virker som forventet.

en: Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Vatican
da: Vatikanstaten

en: Bulgarian
da: Bulgarsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Czech
da: Tjekkisk

en: Danish
da: Dansk

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Finnish
da: Finsk

en: German
da: Tysk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Indonesian
da: Indonesisk

en: Polish
da: Polsk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Russian
da: Russisk

en: Slovak
da: Slovakisk

en: Swedish
da: Svensk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Featured
da: Anbefalet

en: contains
da: indeholder

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Send message
da: Send besked

en: Postal address
da: Adresse

en: Machine name
da: Internt navn

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Let scale make images larger than their original size
da: Tillad at skalering laver billeder større end deres originale størrelse

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
da: Lav en tilfældig ratatonsvinkel for hvert billede. Tallet ovenfor angiver den maksimale vinkel.

en: Print
da: Udskriv

en: The file could not be created.
da: Filen kunne ikke oprettes.

en: University
da: Universitet

en: Locked
da: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ugyldig.

en: Account
da: Konto

en: authenticated user
da: godkendt bruger

en: Advanced configuration
da: Avancerede indstillinger

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Any
da: Nogen

en: E-mail addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser, der underrettes når opdateringer er tilgængelige

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
da: Når dit site leder efter opdateringer og finder nye udgivelser, kan det give besked pr. e-mail til en række brugere. Indtast hver adresse på en separat linje. Hvis feltet er tomt sendes der ingen e-mail.

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: All newer versions
da: Alle nye versioner

en: Only security updates
da: Kun sikkerhedsopdateringer

en: %email is not a valid e-mail address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige.

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status.

en: (version @version available)
da: (version @version tilgængelig)

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for yderligere information:

en: New release(s) available for !site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for !site_name

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der findes en sikkerhedsopdatering til din version af Drupal. Du bør opgradere så hurtigt som muligt.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er blevet tilbagekald og kan ikke længere hentes. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til din version af Drupal. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for yderligere information.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er markeret usikkert af Drupal sikkerhedsgruppe, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt.

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere.

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: No name
da: Intet navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: Finish
da: Afslut

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: Default format
da: Standardformat

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: ZIP Code
da: Postnummer

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: The following numbers control which properties the content search should favor when ordering the results. Higher numbers mean more influence, zero means the property is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: De følgende tal bestemmer hvilke egenskaber søgefunktionen skal vægte højest når søgeresultaterne sorteres. Højere tal betyder større indflydelse, nul betyder at egenskaben ignoreres. Hvis du ændrer tallene skal søgeindekset ikke genopbygges. Ændringerne har øjeblikkelig virkning.

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: Or
da: Eller

en: Color set
da: Farvevalg

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: Underline
da: Understreg

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: Sign up
da: Tilmeld

en: About
da: Om

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Database host
da: Databasevært

en: Content bottom
da: Indhold bund

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af linktekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Reports
da: Rapporter

en: Default picture
da: Standardbillede

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
da: URL for billede der vises for brugere der ikke har uploadet deres eget billede. Lad dette felt være tomt hvis du ikke ønsker et standard billede.

en: Add row
da: Tilføj række

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more choices.
da: Hvis der ikke er nok felter, kan du klikke her for at tilføje flere valgmuligheder.

en: Toggle display
da: Vælg visning

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Links area
da: Linkområde

en: Link class
da: Linkklasse

en: Configuration file
da: Konfigurationsfil

en: Install profile
da: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
da: %percentage af sitet indekseret.

en: File directory
da: Filmappe

en: Default theme
da: Standardtema

en: Web server
da: Webserver

en: Error reporting
da: Fejlrapportering

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
da[0]: 1 element mangler at blive indekseret.
da[1]: @count elementer mangler at blive indekseret.

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
da: Ukendt brugernavn eller adgangskode. <a href="@password">Har du glemt din adgangskode?</a>

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: and
da: og

en: Stack overflow: too many calls to actions_do(). Aborting to prevent infinite recursion.
da: Stack overflow: for mange kald til actions_do(). Afbryder handlingen for at forhindre yderligere rekursion.

en: Action %action saved.
da: Handling '%action' gemt.

en: You may proceed to the <a href="@url">Triggers</a> page to assign these actions to system events.
da: Du kan fortsætte til siden <a href="@url">triggers</a> for at knytte handlingerne til systemhændelser.

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Configure an advanced action
da: Indstil en avanceret handling

en: Delete an action.
da: Slet en handling.

en: Remove orphans
da: Fjern forældreløse

en: Unassign an action from a trigger.
da: Fjern handling fra trigger.

en: Choose an advanced action
da: Vælg en avanceret handling

en: Action type
da: Handlingstype

en: Are you sure you want to delete the action %action?
da: Ønsker du at slette handlingen %action?

en: Action %action was deleted
da: Handlingen %action slettet

en: Deleted orphaned action (%action).
da: Forældreløs handling slettet  (%action).

en: Are you sure you want to unassign the action %title?
da: Ønsker du at fjerne handlingen %title?

en: You can assign it again later if you wish.
da: Du kan tildele den senere.

en: unassign
da: fjern

en: Choose an action
da: Vælg en handling

en: The action you chose is already assigned to that trigger.
da: Den valgte handling er allerede knyttet til triggeren.

en: When cron runs
da: Når cron kører

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: When content is viewed by an authenticated user
da: Når indhold læses af en godkendt bruger

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Block current user
da: Blokér aktuelle bruger

en: Ban IP address of current user
da: Bandlys aktuelle brugers IP-adresse

en: Set @type %title to published.
da: @type %title sat til udgivet.

en: Set @type %title to unpublished.
da: @type %title sat til skjult.

en: Set @type %title to sticky.
da: @type %title sat til klæbrig.

en: Set @type %title to unsticky.
da: @type %title sat til ikke klæbrig.

en: Promoted @type %title to front page.
da: @type %title vises nu på forsiden.

en: Removed @type %title from front page.
da: @type %title fjernet fra forsiden.

en: Saved @type %title
da: @type %title gemt

en: Changed owner of @type %title to uid %name.
da: Ejer af @type %title ændret til uid %name.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: When a comment is being viewed by an authenticated user
da: Når en kommentar ses af en godkendt bruger

en: Unpublished comment %subject.
da: Skjulte kommentarer

en: After a user has been deleted
da: Efter en bruger er slettet.

en: After a user has logged in
da: Efter en bruger er logget ind

en: After a user has logged out
da: Efter en bruger er logget ud

en: When a user's profile is being viewed
da: Når en brugerprofil vises

en: Blocked user %name.
da: Bruger %name blokeret.

en: Banned IP address %ip
da: IP-adresse %ip blokeret

en: After saving a new term to the database
da: Efter et nyt ord er gemt i databasen

en: After saving an updated term to the database
da: Efter et opdateret ord er gemt i databasen

en: After deleting a term
da: Efter et ord er slettet

en: Enables actions to be fired on certain system events, such as when new content is created.
da: Udfører handlinger ved bestemte systemhændelser, f.eks. når der oprettes nyt indhold.

en: 1 read | @count reads
da[0]: 1 visning
da[1]: @count visninger

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Content language
da: Indholdssprog

en: Enables the categorization of content.
da: Organisér indhold i kategorier.

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: !interval ago
da: !interval siden

en: Default index
da: Standard indeks

en: Active filters
da: Aktive filtre

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Delete contact
da: Slet kontakt

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
da: Valgfrit autosvar. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at sende brugeren et autosvar.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
da: %recipient er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Lithuanian
da: Littauisk

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Up to date translation
da: Oversættelse ajour

en: Outdated translation
da: Forældet oversættelse

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: Newest first
da: Nyeste først

en: field
da: felt

en: Started
da: Startet

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: New posts
da: Nye indlæg

en: clone
da: klon

en: Public key
da: Offentlig nøgle

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Regions
da: Regioner

en: Translate
da: Oversæt

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
da: Oversættelsen kan ikke importeres, fordi filen %filename ikke kan læses.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid_plural" var ventet men blev ikke fundet på linje %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en syntaksfejl på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgid" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr[]" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgstr" ikke forventet på linje %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: uventet tekst på linje %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename sluttede uventet på linje %line.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Export template
da: Eksportér skabelon

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Admin menu
da: Administratormenu

en: Create @name
da: Opret @name

en: The custom menu %title has been deleted.
da: Menuen %title slettet.

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Crop
da: Beskær

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: anonymous user
da: anonym bruger

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Radios
da: Radioknapper

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
da: @module (<span class="admin-enabled">aktiveret</span>)

en: Web services
da: Web-services

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: The e-mail address %email is already taken.
da: E-mail-adressen %email er allerede i brug.

en: Effect
da: Effekt

en: Signup
da: Tilmelding

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: No roles
da: Ingen roller

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Search this site
da: Søg på sitet

en: Activities
da: Aktiviteter

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Response code
da: Responskode

en: Patterns
da: Mønstre

en: Delete content type
da: Slet indholdstype

en: Change book (update list of parents)
da: Skift bog (opdatér liste af overordnede sider)

en: create a new book
da: opret ny bog

en: edit permissions
da: redigér tilladelser

en: edit order and titles
da: redigér rækkefølge og titler

en: Manage your site's book outlines.
da: Håndtér sitets bøger.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Entity type
da: Entitetstype

en: Send Message
da: Send besked

en: Installed version
da: Installeret version

en: Recommended version
da: Anbefalet version

en: Cron run successfully.
da: Cron kørt med succes.

en: notice
da: meddelelse

en: User roles
da: Brugerroller

en: Message body
da: Meddelelsesbrødtekst

en: Organizations
da: Organisationer

en: User account
da: Brugerkonto

en: File download
da: Fil download

en: Acronym
da: Akronym

en: More link path
da: Mere link-sti

en: Failed to upload the picture image; the %directory directory doesn't exist or is not writable.
da: Kan ikke overføre billedet. Mappen %directory eksisterer ikke, eller der kan ikke skrives til den.

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Notification settings
da: Indstillinger for underretninger

en: Dates
da: Datoer

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Rule
da: Regel

en: The field has been updated.
da: Felt opdateret.

en: Flag user
da: Sæt flag på bruger

en: Unflag
da: Fjern markering

en: Inherit
da: Arv

en: Compare revisions
da: Sammenlign versioner

en: pixels
da: pixel

en: Mime type
da: Mime-type

en: Delete item
da: Slet element

en: Subscribe user to group
da: Abonnér på gruppe for bruger

en: Unsubscribe user from group
da: Afmeld bruger fra gruppe

en: User is group member
da: Bruger er gruppemedlem

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: Add region
da: Tilføj region

en: Generate
da: Opret

en: done
da: færdig

en: List, edit, or add user roles.
da: Vis, tilføj og redigér brugerroller.

en: edit role
da: redigér rolle

en: Display format
da: Visningsformat

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: 1 row | @count rows
da[0]: 1 række
da[1]: @count rækker

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Report as inappropriate: @link
da: Rapportér som upassende: @link

en: Report as inappropriate
da: Rapportér som upassende

en: Private key
da: Privat nøgle

en: Word verification
da: Ordbekræftelse

en: Direction
da: Retning

en: Registration
da: Tilmelding

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: Edit %title
da: Redigér %title

en: Drupal core
da: Drupal-kernen

en: Book navigation block display
da: Visning af navigationsblok

en: Relations
da: Relationer

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Display type
da: Display-type

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Message subject
da: Beskedemne

en: export
da: eksportér

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er din adgangskode og yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Hong Kong S.A.R., China
da: Hong Kong

en: Macao S.A.R., China
da: Macao S.A.R., Kina

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: Somali
da: Somalisk

en: Colon
da: Kolon

en: Run cron
da: Kør cron

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: of
da: af

en: Title field
da: Titelfelt

en: translate
da: oversæt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
da: Filen %file kan ikke kopieres, fordi filen med det angivne navn ikke eksisterer. Kontrollér venligst om du har angivet det korrekte filnavn.

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
da: Den angivne fil %file blev ikke kopieret, fordi den ville overskrive sig selv.

en: The file %file could not be saved, because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file %file could not be saved, because the upload did not complete.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi overførslen ikke blev fuldført.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
da: Filnavnet er tomt. Angiv venligst filens navn.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Only JPEG, PNG and GIF images are allowed.
da: Kun JPEG-, PNG- og GIF-billeder er tilladt.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The file %path was not deleted, because it does not exist.
da: Filen %path blev ikke slettet, fordi den ikke eksisterer.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Add to book outline
da: Tilføj til bog

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: Flagged
da: Flaget

en: Sharing
da: Deling

en: New set
da: Ny gruppe

en: No link
da: Intet link

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Database port
da: Databaseport

en: Re-index site
da: Indeksér sitet påny

en: Are you sure you want to re-index the site?
da: Ønsker du at indeksere sitet igen?

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Flags
da: Flag

en: Pass
da: Lykkedes

en: Fail
da: Mislykkedes

en: No test results to display.
da: Ingen testresultater at vise.

en: Queue
da: Kø

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: These options are only necessary for some sites. If you're not sure what you should enter here, leave the default settings or check with your hosting provider.
da: Disse indstillinger skal normalt ikke ændres. Hvis du er i tvivl om, hvad du skal indtaste her, bør du beholde standardindstillingerne eller kontakte din udbyder.

en: If your database is located on a different server, change this.
da: Skift denne indstilling hvis din database befinder sig på en anden server.

en: If your database server is listening to a non-standard port, enter its number.
da: Indtast et portnummer hvis din database ikke lytter på standardporten.

en: Database port must be a number.
da: Databaseporten skal være et tal.

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt. Eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger og understregninger.

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Scheduling
da: Planlægning

en: IP address
da: IP-adresse

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Variants
da: Varianter

en: Properties
da: Egenskaber

en: Enable or disable the display of certain page elements.
da: Vælg visning af sidelementer.

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Module filter
da: Modul-filter

en: Active rules
da: Aktive regler

en: Inactive rules
da: Inaktive regler

en: created comment
da: kommentar oprettet

en: updated comment
da: kommentar opdateret

en: deleted comment
da: kommentar slettet

en: Add new content
da: Tilføj nyt indhold

en: URL alias exists
da: Alternativ URL findes

en: Boolean
da: Boolsk

en: Set breadcrumb
da: Angiv brødkrumme

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: All fields
da: Alle felter

en: Configuration name
da: Konfigurationsnavn

en: ends with
da: slutter med

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: Omit
da: Udelad

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Root term
da: Rodterm

en: Is one of
da: Er en af

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Expression
da: Udtryk

en: View comment
da: Vis kommentar

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Send mail
da: Send e-mail

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Show All
da: Vis alle

en: Uses
da: Bruger

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Registration settings
da: Indstillinger for tilmelding

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: The flag name may only contain lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Flagnavnet må kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Flag names must be unique. This flag name is already in use.
da: Flagnavne skal være unikke. Dette flagnavn er allerede i brug.

en: Flag translations of content as a group
da: Markér oversættelser af indhold som en gruppe

en: Flag each translation of content separately
da: Markér hver oversættelse af indhold separat

en: Flagging translations as a group effectively allows users to flag the original piece of content regardless of the translation they are viewing. Changing this setting will <strong>not</strong> update content that has been flagged already.
da: Flages oversættelser som en gruppe kan brugerne flage det originale indhold uanset hvilken oversættelser de kigger på. Skiftes denne indstilling ændres der <strong>ikke</strong> på indhold, som allerede er blevet flaget.

en: Display link on node teaser
da: Vis link i resumé

en: Display link on node page
da: Vis link i indholdsvisning

en: Display checkbox on node edit form
da: Vis afkrydsningsfelt på redigeringsformularen

en: If you elect to have a checkbox on the node edit form, you may specify its initial state in the settings form <a href="@content-types-url">for each content type</a>.
da: Hvis du vælger at have et afkrydsningsfelt på redigeringsformularen kan du angive dets standardværdi under indstillingerne <a href="@content-types-url">for hver indholdstype</a>.

en: Include this to gain access to the flag counter field.
da: Medtag dette for at få adgang til flagtællerfeltet.

en: Display link under comment
da: Vis link under kommentar

en: Display link on user profile page
da: Vis link på brugerprofilside

en: The module providing this flag wasn't found, or this flag type, %type, isn't valid.
da: Modulet som tilbyder dette flag blev ikke fundet eller flagtypen %type er ikke gyldig.

en: Flag confirm
da: Flag-bekræftelse

en: JavaScript toggle
da: JavaScript-skifter

en: Normal link
da: Normalt link

en: Confirmation form
da: Bekræftelsesformular

en: Default flags
da: Standardflag

en: Above are the <a href="@flag-url">flags</a> you elected to show on the node editing form. You may specify their initial state here.
da: Ovenfor er de <a href="@flag-url">flag</a> du har valgt at vise på redigeringsformularen. Du kan angive deres begyndelsestilstand her.

en: No flags are currently defined.
da: Ingen flag defineret i øjeblikket.

en: Flag type
da: Flagtype

en: Disabled Flags
da: Deaktiverede flag

en: The <a href="@views-url">Views</a> module is not installed, or not enabled. It is recommended that you install the Views module to be able to easily produce lists of flagged content.
da: <a href="@views-url">Views</a>-modulet er ikke installeret eller ikke aktiveret. Det anbefales at du installerer Views-modulet for at kunne lave lister af flaget indhold.

en: Lists of flagged content can be displayed using views. You can configure these in the <a href="@views-url">Views administration section</a>.
da: Lister af flaget indhold kan vises vha. Views. Du kan konfigurere disse i <a href="@views-url">Views-administrationen</a>.

en: Flag module automatically provides a few <a href="@views-url">default views for the <em>bookmarks</em> flag</a>. You can use these as templates by cloning these views and then customizing as desired.
da: Flag-modulet tilbyder nogle få <a href="@views-url">standard-views for <em>bogmærke</em>-flaget</a>.

en: The <a href="@flag-handbook-url">Flag module handbook</a> contains extensive <a href="@customize-url">documentation on creating customized views</a> using flags.
da: <a href="@flag-handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> indeholder udførlig <a href="@customize-url">dokumentation om oprettelse af tilpassede views</a> vha. flag.

en: Flagging an item may trigger <em>actions</em>. However, you don't have the <em>Flag actions</em> module <a href="@modules-url">enabled</a>, so you won't be able to enjoy this feature.
da: Flagning af et element kan udløse <em>handlinger</em>. Du har imidlertid ikk <em>Flag actions</em>-modulet <a href="@modules-url">aktiveret</a>, så du er ikke i stand til at få glæde af denne funktion.

en: Flagging an item may trigger <a href="@actions-url">actions</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@actions-url">handlinger</a>.

en: Flagging an item may trigger <a href="@rules-url">rules</a>.
da: Flagning af et element kan udløse <a href="@rules-url">regler</a>.

en: To learn about the various ways to use flags, please check out the <a href="@handbook-url">Flag module handbook</a>.
da: Se <a href="@handbook-url">Flag-modulets håndbog</a> for at lære mere om hvordan flag kan bruges.

en: Flag name
da: Flagnavn

en: The type of content this flag will affect. An individual flag can only affect one type of content. This cannot be changed once the flag is created.
da: Typen af indhold som dette flag vil påvirke. Et individuelt flag kan kun påvirke én type af indhold. Dette kan ikke ændres efter flaget er oprettet.

en: Add new flag
da: Tilføj nyt flag

en: Change this value only with great care.
da: Skift kun denne værdi med stor omhu.

en: A short, descriptive title for this flag. It will be used in administrative interfaces to refer to this flag, and in page titles and menu items of some <a href="@insite-views-url">views</a> this module provides (theses are customizable, though). Some examples could be <em>Bookmarks</em>, <em>Favorites</em>, or <em>Offensive</em>.
da: En kort beskrivende titel på flaget. Den vil blive brugt til at henvise til flaget i administrative grænseflader og i sidetitler og menupunkter af visse <a href="@insite-views-url">visninger</a> som dette modul tilbyder (de kan dog tilpasses). Nogle eksempler kan være <em>Bogmærker</em>, <em>Favoritter</em> eller <em>Stødende</em>.

en: Flag link text
da: Flag link-tekst

en: The text for the "flag this" link for this flag.
da: Teksten på flagets "flag dette"-link.

en: Flag link description
da: Flag link-beskrivelse

en: The description of the "flag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "flag dette"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Flag confirmation message
da: Bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "flag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to flag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "flag dette" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at flage dette indhold?".

en: Flagged message
da: Flaget meddelelse

en: Message displayed after flagging content. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når indhold er flaget. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Unflag link text
da: Fjern flag tekst

en: The text for the "unflag this" link for this flag.
da: Teksten på flaget "fjern flag"-link.

en: Unflag link description
da: Fjern flag link-beskrivelse

en: The description of the "unflag this" link. Usually displayed on mouseover.
da: Beskrivelse af flagets "fjern flag"-link. Vises typisk ved mouseover.

en: Unflag confirmation message
da: Fjern flag bekræftelsesmeddelelse

en: Message displayed if the user has clicked the "unflag this" link and confirmation is required. Usually presented in the form of a question such as, "Are you sure you want to unflag this content?"
da: Meddelelse som vises hvis brugeren har klikket på linket "fjern flag" og bekræftelse er påkrævet. Vises typisk i form at et spørgsmål, som f.eks. "Er du sikker på du ønsker at fjern flaget fra dette indhold?".

en: Unflagged message
da: Flag fjernet meddelelse

en: Message displayed after content has been unflagged. If JavaScript is enabled, it will be displayed below the link. If not, it will be displayed in the message area.
da: Meddelelse som vises når flag er fjernet fra indhold. Hvis javascript er aktiveret vises det under linket. Hvis ikke vises det i meddelelsesområdet.

en: Global flag
da: Globalt flag

en: Roles that may use this flag
da: Roller som må bruge dette flag

en: Check any node types that this flag may be used on. You must check at least one node type.
da: Marker de indholdstyper som flaget kan bruges på. Du skal markere mindst én indholdstype.

en: Flags are usually controlled through links that allow users to toggle their behavior. You can choose how users interact with flags by changing options here. It is legitimate to have none of the following checkboxes ticked, if, for some reason, you wish <a href="@placement-url">to place the the links on the page yourself</a>.
da: Flag kontrolleres normal gennem links som lader brugerne skifte deres opførsel. Du kan vælge hvordan brugerne interagerer med flagene ved at skifte indstillinger her. Det er helt legitimt ikke at markere et af de følgende afkrydsningsfelter, hvis du af en eller anden grund ønsker <a href="@placement-url">selv at placere links på siden</a>.

en: A flag confirmation message is required when using the confirmation link type.
da: En flag-bekræftelsesmeddelelse er påkrævet når du bruger bekræftelses-link-typen.

en: An unflag confirmation message is required when using the confirmation link type.
da: En fjern flag-bekræftelsesmeddelelse er påkrævet når du bruger bekræftelses-link-typen.

en: Flag @name has been saved.
da: Flag @name er blevet gemt

en: Flag @name has been deleted.
da: Flag @name er blevet slettet.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
da: Dårligt symbol. Det ser ud til at du har fulgt et ugyldigt link.

en: You are not allowed to flag, or unflag, this content.
da: Du har ikke tilladelse til at flage eller fjerne flag fra dette indhold.

en: Edit action
da: Rediger handling

en: Missing action "@action-callback". Module providing it was either uninstalled or disabled.
da: Manglende handling "@action-callback". Modulet som tilbyder den er enten afinstalleret eller deaktiveret.

en: Currently no flag actions. Use the <em>Add new flag action</em> form to add an action.
da: I øjeblikket ingen flaghandlinger. Brug formularen <em>tilføj ny flaghandling</em> for at tilføje en handling.

en: No flag available
da: Ingen flag til rådighed

en: Select a flag
da: Vælg et flag

en: Add a new flag action
da: Tilføj ny flaghandling

en: Edit the "@action" action for the @title flag
da: Rediger "@action"-handlingen for flaget @title

en: Add an action to the @title flag
da: Tilføj en handling til flaget @title

en: Select an action
da: Vælg en handling

en: Add "@action" action to the @title flag
da: Tilføj "@action"-handlingen til flaget @title

en: reaches
da: når

en: falls below
da: falder under

en: The "@action" action for the @title flag has been saved.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet gemt.

en: Perform action when content !event !threshold flags
da: Udfør handling når indhold !event !threshold flages

en: Flagging threshold
da: Flag-tærskel

en: Delete the "@action" action for the @title flag?
da: Slet "@action"-handlingen for flaget @title?

en: The "@action" action for the @title flag has been deleted.
da: "@action"-handlingen for flaget @title er blevet slettet.

en: Content Flagged @flag_title
da: Indhold flaget @flag_title

en: The following tokens can be used in the recipient, subject, or message.
da: Følgende symboler kan bruges i modtager, emne eller meddelelse.

en: More tokens
da: Flere symboler

en: Depending on the type of the content being flagged, the following tokens can be used in the recipients, subject, or message. For example, if the content being flagged is a node, you can use any of the node tokens --but you can't use the comment tokens: they won't be recognized. Similarly, if the content being flagged is a user, you can use only the user tokens.
da: Afhængigt af hvilken type indhold som flages, kan de følgende symboler bruges i modtager-, emne- og meddelelsesfeltet. Er det flagede indhold f.eks. et indholdselement kan du bruge alle indholdselement-symbolerne -- men du kan ikke bruge kommentar-symbolerne: de bliver ikke genkendt. Tilsvarende, hvis det flagede indhold er en bruger kan du kun bruge brugersymboler.

en: Flag has been uninstalled.
da: Flag er blevet afinstalleret.

en: You are trying to install the <em>Flag</em> module. However, you have the <em>"Flag content"</em> module installed, and these two modules aren't compatible (because they happen to use a database table by the same name). To install the <em>Flag</em> module, you'll first have to disable and then <a href='@uninstall-url'>uninstall</a> the <em>"Flag content"</em> module.
da: Du forsøger at installere <em>Flag</em>-modulet. Du har imidlertid <em>Flag content</em>-modulet installeret, og de to moduler er ikke kompatible (fordi de tilfældigvis bruger en database-tabel med samme navn). For at installere <em>Flag</em>-modulet skal du først deaktivere og derefter <a href='@uninstall-url'>afinstallere</a> <em>Flag content</em>-modulet.

en: Create customized flags that users can set on content.
da: Opret tilpassede flag som brugerne kan sætte på indhold.

en: Flag actions
da: Flaghandlinger

en: Execute actions on Flag events.
da: Udføre handlinger ved Flag-hændelser.

en: The URL of the content being flagged.
da: URL på indhold der sættes et flag på.

en: The title of the content being flagged.
da: Titlen på indhold der sættes et flag på.

en: The type of content being flagged, such as <em>node</em> or <em>comment</em>.
da: Typen af indhold der sættes et flag på, som f.eks. <em>node</em> eller <em>comment</em>.

en: The ID of content being flagged, may be a nid or cid.
da: ID på indhold der sættes et flag på, kan være nid eller cid.

en: The current count total for this flag.
da: Den aktuelle tællertotal for dette flag.

en: Total flag count for flag @flag
da: Tællertotal for flaget @flag

en: Use flag link settings
da: Brug flag-link indstillinger

en: To have the flag module work with translations, you need to install and enable the <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a> module.
da: For at få Flag-modulet til at virke med oversættelser, er du nødt til at installere og aktivere <a href="http://drupal.org/project/translation_helpers">Translation helpers</a>-modulet.

en: Translation helpers module not found.
da: Translation helpers-modulet ikke fundet.

en: flagging user
da: flager bruger

en: A @flag-type has been flagged, under "@flag-title"
da: @flag-type er blevet flaget, under "@flag-title"

en: A @flag-type has been unflagged, under "@flag-title"
da: Et @flag-type er blevet fjernet, under "@flag-title"

en: Trim a flag
da: Beskær et flag

en: User whose flag to trim
da: Bruger hvis flag skal beskæres

en: For non-global flags, this is the user whose flag to trim. (For global flags, this argument is ignored.)
da: For ikke-globale flag er dette brugeren hvis flag skal beskæres. (Dette argument ignoreres ved globale flag.)

en: Flag queue size
da: Størrelse på flagkø

en: Flag a @type
da: Flag en @type

en: User on whose behalf to flag
da: Sæt flag på vegne af bruger

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf to flag the object. In addition, if checked below, the access permissions to the flag are checked against this user.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne objektet flages. Hvis valget herunder er markeret undersøges det om brugeren har adgang til at bruge flaget.

en: Unflag a @type
da: Fjern flag fra @type

en: @type has flagging count
da: Antal flag på @type

en: The number against which to test the number of times the object is flagged. For example, if you type "3" here, and choose "Greater than" for the operator, then this condition will return TRUE if the object is flagged more than three times.
da: Sammenlign antallet af gange objektet er blevet flaget med dette tal. Indtaster du "3" og vælger "Større end" som operator vil denne betingelse returnere SAND hvis objektet er blevet flaget mere end tre gange.

en: @type is flagged
da: @type er flaget

en: User on whose behalf to check
da: Bruger på hvis vegne der skal undersøges

en: For non-global flags, this is the user on whose behalf the flag is checked.
da: For ikke-globale flag er dette brugeren på hvis vegne flaget undersøges.

en: Comparison operator
da: Sammenligningsoperator

en: Greater than or equal
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal
da: Mindre end eller lig med

en: Flag:
da: Flag

en: The flag type
da: Flagtypen

en: Is the flag global?
da: Er flaget globalt?

en: Flaggable node
da: Indhold som kan flages

en: Flaggable user
da: Bruger som kan flages

en: Flagged time
da: Flagtidspunkt

en: Display the time the content was flagged by a user.
da: Vis tidspunktet hvor indholdet blev flaget af brugeren.

en: The unique ID of the object that has been flagged.
da: Den unikke ID af objektet som er blevet flaget.

en: Filter to ensure content has or has not been flagged.
da: Filter som sikrer at indhold er eller ikker flaget.

en: Flag link
da: Flag-link

en: Display flag/unflag link.
da: Vis tilføj/fjern flag link.

en: Flag counter
da: Flagtæller

en: The number of times a piece of content is flagged by any user.
da: Antal gange et stykke indhold er flaget af alle brugere.

en: counter
da: tæller

en: User's flagged content
da: Brugerens flagede indhold

en: Limit results to users that have flagged certain content.
da: Begræns resultater til brugere som har flaget bestemt indhold.

en: user flagged content
da: bruger flaget indhold

en: Flag is not able to convert the <em>Flagged time</em> filter. It's value is currently empty, but needs to be populated to work properly.
da: Flag kan ikke konvertere <em>flagtidspunkt</em>-filtret. Dets værdi er i øjeblikket tom, men skal udfyldes for at fungere korrekt.

en: Not flagged
da: Ikke flaget

en: This filter is only needed if the relationship used has the "Include only flagged content" option <strong>unchecked</strong>. Otherwise, this filter is useless, because all records are already limited to flagged content.
da: Dette filtrere er kun nødvendigt hvis det anvendte forhold "Medtag kun flaget indhold" <strong>ikke</strong> er markeret. Ellers er filtret ubrugeligt, da alle rækker allerede er begrænset til flaget indhold.

en: By choosing <em>Not flagged</em>, it is possible to create a list of content <a href="@unflagged-url">that is specifically not flagged</a>.
da: Ved at vælge <em>ikke flaget</em> er det muligt at oprette en liste af indhold <a href="@unflagged-url">som specifikt ikke er flaget</a>.

en: The name of the selected flag makes a good label.
da: Navnet på det valgte flag er en god etiket.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Include only flagged content
da: Medtag kun flaget indhold

en: If checked, only content that has this flag will be included. Leave unchecked to include all content; or, in combination with the <em>Flagged</em> filter, <a href="@unflagged-url">to limit the results to specifically unflagged content</a>.
da: Markér dette for kun at medtage indhold som har dette flag. Fjern markeringen for at medtage alt indhold, eller, i kombination med <em>flaget</em>-filtret, <a href="@unflagged-url">at begrænse resultaterne til indholds som specifikt ikke er flaget</a>.

en: No %type flags exist. You must first <a href="@create-url">create a %type flag</a> before being able to use one.
da: Ingen %type flag eksisterer. Du skal først <a href="@create-url">oprette et %type flag</a> før du kan bruge det.

en: You must first create a flag
da: Du skal først oprette et flag

en: by current user
da: af aktuelle bruger

en: by any user
da: af enhver bruger

en: If checked, only content that is flagged will be included.
da: Markér dette for kun at medtage flaget indhold.

en: !group: !title counter
da: !group: !title tæller

en: Including name of the selected flag helps identify this relationship.
da: Medtag navnet på det valgte flag for at hjælpe til at identificere dette forhold.

en: Include only users who have flagged content.
da: Medtag kun brugere som har flaget indhold.

en: If checked, only users that have flagged any content with this flag will be included.
da: Markér dette for kun at inkludere brugere som har flaget indhold med dette flag.

en: Select the flag to validate against.
da: Vælg flaget der skal valideres imod.

en: Validate the @type only if
da: Validér kun @type hvis

en: IDs separated by , or +
da: IDer adskilt af , eller +

en: <em>Pick the first flag mentioned in the relationships.</em>
da: <em>Vælg det første flag der nævnes i forholdene.</em>

en: It is flaggable
da: Det kan flages

en: It is flagged at least once
da: Det er flaget mindst én gang

en: It is flagged by the current user
da: Det er flaget af den aktuelle bruger

en: Digest
da: Sammendrag

en: You are not authorized to post comments.
da: Du har ikke adgang til at skrive kommentarer.

en: The comment you are replying to does not exist.
da: Kommentaren, som du svarer på, eksisterer ikke længere.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
da: Diskussionen er lukket: du kan ikke skrive nye kommentarer.

en: You are not authorized to view comments.
da: Du har ikke adgang til at se kommentarer

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
da: Ønsker du at slette kommentaren %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
da: Ønsker du at slette kommentarerne og alle deres svar?

en: You have to specify a valid author.
da: Du skal angive en gyldig forfatter.

en: The name you used belongs to a registered user.
da: Du har brugt et navn der tilhører en registreret bruger.

en: The e-mail address you specified is not valid.
da: Du har angivet en ugyldig e-mail-adresse.

en: The URL of your homepage is not valid. Remember that it must be fully qualified, i.e. of the form <code>http://example.com/directory</code>.
da: Din hjemmesides URL er ikke gyldig. Den skal være fuldt kvalificeret, dvs. den skal være på formen <code>http://eksempel.com/mappe/</code>.

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Default image
da: Standardbillede

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne text bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Theming information
da: Theming-information

en: Add feed
da: Tilføj feed

en: Sorted by
da: Sorteret efter

en: List links
da: Vis links

en: File system
da: Filsystem

en: Ends with
da: Ender med

en: Undated
da: Udateret

en: The menu router has been rebuilt.
da: Menu router genopbygget.

en: @name's blog
da: @names blog

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Vote tag
da: Stemme-tag

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: Email:
da: E-mail:

en: Default style
da: Standardudseende

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: All languages
da: Alle sprog

en: Additional Settings
da: Yderligere indstillinger

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: Add !name
da: Tilføj !name

en: No role
da: Ingen rolle

en: Administer Apache Solr.
da: Administrér Apache Solr.

en: Search index
da: Søgeindex

en: On failure
da: Ved fejl

en: Show no results
da: Vis ingen resultater

en: %search_name is not available. Your search is being redirected.
da: %search_name er ikke tilgængelig. Din søgning omdirigeres.

en: Adding @count documents.
da: Tilføjer @count dokumenter.

en: Apache Solr search
da: Apache Solr søgning

en: Maximum number of query terms
da: Maksimalt antal søgeord

en: The block will be deleted. This action cannot be undone.
da: Blokken slettes. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: View link
da: Vis-link

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: Link this field
da: Link feltet

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Generating Content
da: Opretter indhold

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
da: Færdig. @num_nids indholdselementer oprettet.

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: The theme registry is being rebuilt on every request. Remember to <a href="!url">turn off</a> this feature on production websites.
da: Temaregistreringsdatabasen genopbygges ved hver forespørgsel. Husk at <a href="!url">slå denne funktion fra</a> på produktionssites.

en: Enter function name for api lookup
da: Indtast funktionsnavnet du ønsker at slå op

en: API Site
da: API site

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
da: Basis-URL for links til udviklerdokumentation. Du kan ændre den hvis du kører <a href="!url">API modulet</a> lokalt.

en: Krumo display
da: Krumo-visning

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
da: Vælg udseende af dine fejlfindingsmeddelelser eller vælg <em>deaktiveret</em> for at vise objekt- og række-output i standard PHP-format.

en: Rebuild the theme registry on every page load
da: Genopyg temaregistreringsdatabasen ved hver sideindlæsning

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
da: Når der oprettes nye skabeloner og theme-funktioner skal temaregistreringsdatabasen genopbygges.

en: Uninstall and then install the selected modules. <code>hook_uninstall()</code> and <code>hook_install()</code> will be executed and the schema version number will be set to the most recent update number. You may have to manually clear out any existing tables first if the module doesn't implement <code>hook_uninstall()</code>.
da: Afinstallér og geninstallér de valgte moduler. <code>hook_uninstall()</code> og <code>hook_install()</code> bliver kørt og schema versionsnummeret sættes til nummeret på den seneste opdatering. Det kan være nødvendigt at rydde eksisterende tabeller manuelt hvis modulet ikke implementerer <code>hook_uninstall()</code>.

en: Reinstall
da: Geninstallér

en: Saved new value for %name.
da: Ny værdi for %name gemt.

en: Display of !type !obj
da: Visning af !type !obj

en: {empty}
da: {tom}

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
da[0]: Én variabel slettet
da[1]: @count variable slettet

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: 1 element | @count elements
da[0]: 1 element
da[1]: @count elementer

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
da: Ryd CSS cachen og alle databasetabeller som gemmer side-, indholdselement-, tema- og variabel-cacher.

en: Function reference
da: Funktioner

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
da: En liste af brugerdefinerede funktioner med links til dokumentation.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
da: Kør hook_uninstall() og derefter hook_install for et givet modul.

en: Rebuild menus
da: Genopbyg menuer

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
da: Genopbyg menuer baseret på hook_menu() og fjern alle tilretninger. Alle menupunkter nulstilles til deres standardindstillinger.

en: Edit and delete site variables.
da: Redigér og slet site-variable.

en: View your server's PHP configuration
da: Vis serverens PHP konfiguration

en: Execute PHP Code
da: Udfør PHP kode

en: Execute some PHP code
da: Udfør et stykke PHP kode

en: Theme registry
da: Tema-registreringsdatabase

en: View a list of available theme functions across the whole site.
da: Vis en liste af tilgængelige temafunktioner på tværs af sitet.

en: View the active form/render elements for this site.
da: Vis den aktive formular/renderings-elementer for dette site.

en: List the contents of $_SESSION.
da: Vis indholdet af $_SESSION.

en: Devel settings
da: Indstillinger for Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
da: Slet alle brugere (undtagen bruger id 1) før nye brugere oprettes.

en: How old should user accounts be?
da: Hvor gamle skal brugerkontoerne være?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Brugernes alder fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
da: . Denne type indholder CCK-felter som kun bliver udfyldt af felter som implementerer content_generate.

en: How far back in time should the nodes be dated?
da: Hvor langt tilbage i tiden skal indholdselementerne dateres?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
da: Oprettelsestidspunkterne fordeles jævnt mellem det aktuelle tidspunkt og det valgte tidspunkt.

en: Requires path.module
da: Kræver Path-modulet

en: Add an url alias for each node.
da: Tilføj et URL alias til hvert indholdselement.

en: Does not grant any access, but could block lower priority grants; not in !na.
da: Giver ikke nogen adgang, men kan blokere tilladelser med lavere prioritet; ikke i !na.

en: Should be in !na but isn't!
da: Skulle være i !na men det er ikke tilfældet!

en: Node_access summary
da: Node_access resume

en: Devel node access
da: Devel Node Access

en: Devel generate
da: Devel Generate

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href="@status">statusrapporten</a> for yderligere information.

en: Help topics
da: Emner

en: Help is available on the following items:
da: Der findes hjælp til følgende emner:

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: @modules' administrationssider

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Translate interface
da: Oversættelse

en: Localization
da: Lokalisering

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: Edit string
da: Redigér tekststreng

en: Delete string
da: Slet tekststreng

en: Are you sure you want to delete the language %name?
da: Ønsker du at slette sproget %name?

en: The language %locale has been removed.
da: Sproget %locale fjernet.

en: Are you sure you want to delete the string "%source"?
da: Er du sikker på at du vil slette teksten "%source"?

en: Deleting the string will remove all translations of this string in all languages. This action cannot be undone.
da: Hvis du sletter denne tekst, slettes også alle oversættelser af teksten på alle sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: locale
da: lokalitet

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: PHP extensions
da: PHP-udvidelser

en: Comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Multilingual support
da: Understøttelse af flere sprog

en: Enabled, with translation
da: Aktiveret, med oversættelse

en: Create new
da: Opret ny

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Export configuration
da: Eksportér konfiguration

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
da: Mappen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre mappens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Administration pages
da: Administrationssider

en: Currently using !item !version
da: Bruger !item !version

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: Slash
da: Skråstreg

en: Created content type %type.
da: Oprettede indholdstype %type.

en: User created with name %name and pass %pass
da: Bruger med navn %name og adgangskode %pass oprettet

en: Created permissions: @perms
da: Tilladelser oprettet: @perms

en: Invalid permission %permission.
da: Ugyldig tilladelse %permission.

en: Username field found.
da: Brugernavnsfelt fundet

en: Password field found.
da: Adgangskodefelt fundet

en: !method @url returned @status (!length).
da: !method @url returnerede @status (!length).

en: Valid HTML found on "@path"
da: Gyldig HTML fundet på "@path"

en: Parsed page successfully.
da: Fortolkning af side lykkede.

en: Found the requested form fields at @path
da: Fandt de ønskede formularfelter på @path

en: Did not find field by name @name
da: Fandt ikke felt ved navn @name

en: Found field by id @id
da: Fandt felt ved id @id

en: Did not find field by id @id
da: Fandt ikke felt ved id @id

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
da: Forventet HTTP respons !code, faktisk !curl_code

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
da: Websitet stødte på en uventet fejl. Prøv venligst igen senere.

en: Run tests
da: Kør tests

en: Clean test environment
da: Rens testmiljø

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
da: Fjern tabeller med præfikset "simpletest" og midlertidge mapper som er tilbage efter testnedbrud. Dette er tiltænkt udvikler som opretter tests.

en: Clean environment
da: Rens miljø

en: No tests to display.
da: Ingen tests at vise.

en: @pass, @fail, and @exception
da: @pass, @fail og @exception

en: No test(s) selected.
da: Ingen test(s) valgt.

en: Processing test @num of @max - %test.
da: Behandler test @num af @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
da: Test @num af @max behandlet - %test.

en: 1 pass | @count passes
da[0]: 1 succes
da[1]: @count succeser

en: 1 fail | @count fails
da[0]: 1 fejl
da[1]: @count fejl

en: 1 exception | @count exceptions
da[0]: 1 undtagelse
da[1]: @count undtagelser

en: PHP DOMDocument class
da: PHP DOMDocument-klassen

en: Provides a framework for unit and functional testing.
da: Et framework til unit og funktionel test.

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href="@url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: New user: %name (%email).
da: Ny bruger: %name (%email).

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Add more
da: Tilføj mere

en: Processed @current out of @total.
da: Har importeret @current af @total.

en: sorted by
da: sorteret efter

en: High performance integration with memcache.
da: Højtydende integration med memcache.

en: Show memcache statistics at the bottom of each page
da: Vis memcache-statistik i bunden af hver side

en: These statistics will be visible to users with the 'access memcache statistics' permission.
da: Statistikken er synlig for brugere med tilladelsen 'tilgå memcache-statistik'.

en: Memcache statistics
da: Memcache-statistik

en: Memcache Admin
da: Memcache administration

en: Adds a User Interface to monitor the Memcache for this site.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til overvågning af sitets memcache.

en: Date year range
da: Dato årsinterval

en: Legend
da: Beskrivelse

en: The dates are invalid.
da: Datoerne er ugyldige.

en: Repeats
da: Gentager

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
da: !repeats_every_interval på den !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
da: !repeats_every_interval hver !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
da: !repeats_every_interval på den !month_days af !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
da: !repeats_every_interval i !month_names

en: !repeats_every_interval until !until_date
da: !repeats_every_interval indtil !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
da: !repeats_every_interval undtagen !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
da: !repeats_every_interval hvor ugen starter med !day_of_week

en: every week | every @count weeks
da[0]: hver uge
da[1]: hver @count uge

en: every month | every @count months
da[0]: hver måned
da[1]: hver @count måned

en: every year | every @count years
da[0]: hvert år
da[1]: hvert @count år

en: every day | every @count days
da[0]: hver dag
da[1]: hver @count dag

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: is greater than
da: er større end

en: Add link
da: Tilføj link

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: View comments
da: Vis kommentarer

en: Site-wide contact form
da: Global kontaktformular

en: Username or e-mail address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: No Solr instance available when checking requirements.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under tjek af systemkrav.

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: PHP Evaluation
da: PHP-evaluering

en: viewed comment
da: kommentar vist

en: After saving new content
da: Efter nyt indhold er gemt

en: After updating existing content
da: Efter opdatering af eksisterende indhold

en: saved content
da: gemt indhold

en: After deleting content
da: Efter indhold er slettet

en: Content is published
da: Indhold er publiceret

en: Content is sticky
da: Indhold er klæbrigt

en: Content is promoted to frontpage
da: Indhold er forfremmet til forside

en: truth value
da: sandhedsværdi

en: rules
da: regler

en: Successfully sent email to %recipient
da: E-mail er sendt til %recipient

en: Block a user
da: Blokér en bruger

en: Rule set
da: Regelsæt

en: Execute arbitrary PHP script
da: Udfør vilkårligt PHP script

en: Modify user roles
da: Modificér brugerroller

en: Add roles
da: Tilføj roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil tildele til de valgte brugere.

en: Remove roles
da: Fjern roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil fjerne fra de valgte brugere.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
da: Du har ikke valgt nogen rolle som skal tildeles eller fjernes. Vælg venligst én eller flere roller.

en: Display operations as
da: Vis handling som

en: Each action as a separate button
da: Hver handling som en separat knap

en: Skip confirmation step
da: Spring over bekræftelsestrinnet

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
da: Der er ikke valgt en handling. Vælg venligst en handling som skal udføres.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl under udførsel af @operation med argumenterne: @arguments

en: 1 message | @count messages
da[0]: 1 besked
da[1]: @count beskeder

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: New book
da: Ny bog

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No alias
da: Intet alias

en: No flags
da: Ingen flag

en: User autocomplete
da: Autofuldfør bruger

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
da: Fortsæt til <a href="@error_url">fejlsiden</a>

en: HTTP POST is required.
da: HTTP POST påkrævet.

en: Your page will be a part of the selected book.
da: Siden bliver en del af den valgte bog.

en: Numeric
da: Numerisk

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: 0 sec
da: 0 sek.

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Date field(s)
da: Dato felt(er)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i samme forespørgsel. Retunér elementer, som matcher ét af datofelterne (dato = felt_1 ELLER felt_2), eller kun dem, som matcher alle valgte datofelter (dato = felt_1 OG felt_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
da: Du skal vælge mindst ét datofelt til dette filter.

en: Missing date fields!
da: Manglende datofelter!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: (@field) <strong>Eksponeret</strong> @widget @format

en: alert
da: alarm

en: emergency
da: krise

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: New revision
da: Ny version

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: The translation import of %filename failed.
da: Import af oversættelsen %filename mislykkedes.

en: More choices
da: Flere valgmuligheder

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Justify
da: Justeret

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Parent term(s)
da: Overord

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>De følgende erstatningsmøsntre er tilgængelige for denne visning. Brug mønstret til venstre for at vise værdien til højre. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: Broken
da: I stykker

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Row plugin @plugin is not available.
da: Række-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unable to import view.
da: Kan ikke importere view.

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: View analysis
da: View-analyse

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Outdated
da: Forældet

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: @current of @max
da: @current af @max

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: Enter your e-mail address.
da: Indtast din e-mail-adresse.

en: Enter the password that accompanies your e-mail.
da: Indtast adgangskoden som hører til din e-mail-adresse.

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen, selv om det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: - All -
da: - Alle -

en: HTTP request status
da: HTTP forespørgselsstatus

en: Fails
da: Mislykkes

en: Visitors
da: Besøgende

en: Compact
da: Kompakt

en: Checkboxes
da: Afkrydsningsfelter

en: Import code
da: Importér kode

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Compare
da: Sammenlign

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: Array
da: Liste

en: CAPTCHA only
da: Kun CAPTCHA

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
da: Det installerede spam-filter er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Pga. sitets politik kan vi ikke tage imod nye indlæg før dette problem er løst. Forsøg venligst at indsende formularen igen om et par minutter.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
da: Din indsending har udløst spamfilteret og vil ikke blive accepteret.

en: From Address
da: Fra-adresse

en: Recent blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit language
da: Redigér sprog

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: list links
da: vis links

en: Edit category
da: Redigér kategori

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Catalan
da: Catalansk

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Display only
da: Kun visning

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Equal
da: Lig med

en: HTTP response code
da: HTTP responskode

en: Execute PHP code
da: Kør PHP kode

en: A redirect set for a specific language will always be used when requesting this page in that language, and takes precedence over redirects set for <em>All languages</em>.
da: En omdirigering for et bestemt sprog bruges altid når der spørges efter siden på det pågældende sprog og tilsidesætter omdirigeringer defineret for <em>alle sprog</em>.

en: Redirect status
da: Omdirigeringsstatus

en: Display a warning message to users when they are redirected.
da: Vis en meddelelse til brugerne når de omdirigeres.

en: Automatically create redirects when URL aliases are changed.
da: Opret automatisk omdirigeringer når URL-aliaser ændres.

en: Never (do not discard)
da: Aldrig (kassér ikke)

en: Default redirect status
da: Standard omdirigeringsstatus

en: Removed 1 inactive redirect from the database. | Removed @count inactive redirects from the database.
da[0]: Fjernede 1 inaktiv omdirigering fra databasen.
da[1]: Fjernede @count inaktive omdirigeringer fra databasen.

en: Delete redirect
da: Slet omdirigering

en: Configure behavior for URL redirects.
da: Indstil opførsel for URL omdirigeringer.

en: Blue Lagoon (default)
da: Blue Lagoon (standard)

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: The user account %id does not exist.
da: Brugerkontoen %id eksisterer ikke.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
da: Forsøgte at opsige en ikke-eksisterende brugerkonto: %id.

en: Requirements problem
da: Problem med systemkrav

en: Database configuration
da: Databaseindstillinger

en: The type of database your @drupal data will be stored in.
da: Databasetypen som dine @drupal-data gemmes i.

en: The name of the database your @drupal data will be stored in. It must exist on your server before @drupal can be installed.
da: Navnet på databasen som dine @drupal-data gemmes i. Databasen skal være oprettet på serveren, før @drupal kan installeres.

en: If more than one application will be sharing this database, enter a table prefix such as %prefix for your @drupal site here.
da: Hvis databasen skal deles af flere applikationer, kan du indtaste et tabelpræfiks, som f.eks. %prefix, til brug for dit @drupal-site.

en: Select an installation profile
da: Vælg en installationsprofil

en: Choose language
da: Vælg sprog

en: Learn how to install Drupal in other languages
da: Lær hvordan du installerer Drupal på andre sprog

en: (built-in)
da: (indbygget)

en: No profiles available
da: Ingen profiler til rådighed.

en: Drupal already installed
da: Drupal er allerede installeret

en: <ul><li>To start over, you must empty your existing database.</li><li>To install to a different database, edit the appropriate <em>settings.php</em> file in the <em>sites</em> folder.</li><li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href="@base-url/update.php">update script</a>.</li><li>View your <a href="@base-url">existing site</a>.</li></ul>
da: <ul><li>For at starte forfra skal du tømme databasen.</li><li>For at installere i en anden database skal du redigere den relevante <em>settings.php</em>-fil i <em>sites</em>-kataloget.</li><li>For at opgradere en eksisterende installation skal du bruge <a href="@base-url/update.php">opdateringsscriptet</a>.</li><li>Vis <a href="@base-url">eksisterende site</a>.</li></ul>

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: @drupal installation complete
da: @drupal-installation fuldført

en: Installed %module module.
da: Modulet %module installeret.

en: Choose profile
da: Vælg profil

en: Verify requirements
da: Kontrollér systemkrav

en: Set up database
da: Klargør database

en: Set up translations
da: Klargør oversættelser

en: Install site
da: Installér site

en: Finish translations
da: Færdiggør oversættelser

en: Site e-mail address
da: Din e-mail-adresse

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske beskeder som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at beskeder fra adressen bliver markeret som spam.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
da: Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Check for updates automatically
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: Removed orphaned action '%action' from database.
da: Løsreven handling '%action' fjernet fra databasen.

en: Cron run exceeded the time limit and was aborted.
da: Cron overskred tidsfristen og er blevet afbrudt.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: The GD toolkit is installed and working properly.
da: GD2-værktøjet er installeret og virker korrekt.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: The GD image toolkit requires that the GD module for PHP be installed and configured properly. For more information see <a href="@url">PHP's image documentation</a>.
da: Det indbyggede GD2-værktøj kræver, at PHP-modulet GD er installeret og konfigureret korrekt. Se <a href="@url">PHP's billeddokumentation</a> for yderligere information.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
da: JPEG-kvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Predefined language
da: Foruddefineret sprog

en: Custom language
da: Brugerdefineret sprog

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a> compliant language identifier. Language codes typically use a country code, and optionally, a script or regional variant name. <em>Examples: "en", "en-US" and "zh-Hant".</em>
da: <a href="@rfc4646">RFC 4646</a>-gyldig sprogidentifikation. Sprogkoder består typisk af en landekode, og eventuelt en skrivemåde eller regional variant. <em>F.eks.: "en", "en-US" og "zh-Hant".</em>

en: Language name in English
da: Sprognavn på engelsk

en: Name of the language in English. Will be available for translation in all languages.
da: Sprogets navn på engelsk. Kan oversættes til alle sprog.

en: Native language name
da: Lokalt sprognavn

en: Name of the language in the language being added.
da: Sprogets navn.

en: Language domain
da: Sprogdomæne

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: The language %language (%code) already exists.
da: Sproget %language (%code) findes allerede.

en: Invalid language code.
da: Ugyldig sprogkode.

en: The language %language has been created and can now be used. More information is available on the <a href="@locale-help">help screen</a>.
da: Sproget %language er blevet tilføjet og kan nu tages i brug. Se <a href="@locale-help">online-håndbogen</a> for yderligere information.

en: Domain and path prefix values should not be set at the same time.
da: Domæne og stipræfiks kan ikke kombineres.

en: The domain (%domain) is already tied to a language (%language).
da: Domænet (%domain) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: Only the default language can have both the domain and prefix empty.
da: Kun standardsproget kan have tomt domæne og præfiks.

en: The prefix (%prefix) is already tied to a language (%language).
da: Præfikset (%prefix) er allerede knyttet til et sprog (%language).

en: The English language cannot be deleted.
da: Sproget engelsk kan ikke slettes.

en: The default language cannot be deleted.
da: Standardsproget kan ikke slettes.

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and posts in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle tilhørende data, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Language negotiation configuration saved.
da: Indstillinger for sprogforhandling gemt.

en: English (built-in)
da: Engelsk (indbygget)

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: English (provided by Drupal)
da: Engelsk (stillet til rådighed af Drupal)

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Limit search to
da: Begræns søgning til

en: All text groups
da: Alle tekstgrupper

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: Import translation
da: Importér oversættelse

en: A Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file.
da: En gettext Portable Object (<em>.po</em>) fil.

en: Import into
da: Importér til

en: Choose the language you want to add strings into. If you choose a language which is not yet set up, it will be added.
da: Vælg hvilket sprog du ønsker at tilføje teksterne til. Hvis du vælger et sprog, der endnu ikke er oprettet, vil det blive tilføjet.

en: Text group
da: Tekstgruppe

en: Imported translations will be added to this text group.
da: Importerede oversættelser tilføjes til denne tekstgruppe.

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: Export translation
da: Eksportér oversættelse

en: Select the language to export in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.
da: Vælg hvilket sprog der skal eksporteres i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format.

en: Generate a Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) file with all strings from the Drupal locale database.
da: Opret en Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) fil med alle grænsefladetekster fra Drupals lokaliseringsdatabase.

en: String not found.
da: Tekststreng ikke fundet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: The string has been saved.
da: Tekst gemt.

en: The string has been removed.
da: Tekst fjernet.

en: The language selected for import is not supported.
da: Import til det valgte sprog er ikke understøttet.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
da: Oversættelsesfilen %filename indholder et misdannet teksthoved.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
da: Oversættelse importeret. %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster slettet.

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Starting import
da: Starter import

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser.

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: The %language language (%code) has been created.
da: Sproget %language (%code) oprettet.

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
da: Oversættelse %file importeret til %locale: %number oversatte tekster tilføjet til sproget, %update tekster opdateret og %delete tekster fjernet.

en: Exported %locale translation file: %filename.
da: %locale oversættelse eksporteret: %filename.

en: Exported translation file: %filename.
da: Oversættelse eksporteret: %filename.

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language, because no translations currently exist for that language.
da: JavaScript-oversættelse til sproget %language slettet, da der ikke findes nogen oversættelser til sproget.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript-oversættelsesfilen for sproget %language.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
da[0]: Én oversættelse ignoreret fordi den indeholdt ugyldig HTML.
da[1]: @count oversættelser ignoreret fordi de indeholdt ugyldig HTML.

en: One translation file imported for the newly installed modules. | @count translation files imported for the newly installed modules.
da[0]: Én oversættelse importeret fra de netop installerede moduler.
da[1]: @count oversættelser importeret fra de netop installerede moduler.

en: One translation file imported for the enabled modules. | @count translation files imported for the enabled modules.
da[0]: Én oversættelse importeret fra de aktiverede moduler.
da[1]: @count oversættelse importeret fra de aktiverede moduler.

en: Abkhazian
da: Abkhaziansk

en: Avestan
da: Avestansk

en: Amharic
da: Amharisk

en: Assamese
da: Assamesisk

en: Avar
da: Avarisk

en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Bengali
da: Bengalsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Breton
da: Bretonsk

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Chechen
da: Tjetjensk

en: Corsican
da: Korsikansk

en: Old Slavonic
da: Slavisk

en: Welsh
da: Walisisk

en: Maldivian
da: Maldivisk

en: Estonian
da: Estonsk

en: Basque
da: Baskisk

en: Persian
da: Persisk

en: Faeroese
da: Færøsk

en: Frisian
da: Frisisk

en: Irish
da: Irsk

en: Scots Gaelic
da: Skotsk gælisk

en: Galician
da: Galicisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Greenlandic
da: Grønlandsk

en: Cambodian
da: Cambodiansk

en: Kashmiri
da: Kashmirsk

en: Kurdish
da: Kurdisk

en: Cornish
da: Cornisk

en: Luxembourgish
da: Luxembourgsk

en: Laothian
da: Laothisk

en: Latvian
da: Lettisk

en: Marshallese
da: Marshallesisk

en: Macedonian
da: Makedonsk

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Moldavian
da: Moldavisk

en: Malay
da: Malaysisk

en: Maltese
da: Maltesisk

en: Burmese
da: Burmesisk

en: North Ndebele
da: Ndebele (nord)

en: Nepali
da: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
da: Norsk Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk Nynorsk

en: South Ndebele
da: Ndele (syd)

en: Ossetian
da: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
da: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
da: Portugisisk, Brasilien

en: Rhaeto-Romance
da: Rhaeto-Romansk

en: Sardinian
da: Sardinsk

en: Sindhi
da: Sardinsk

en: Northern Sami
da: Samisk

en: Serbo-Croatian
da: Serbokroatisk

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Samoan
da: Samoansk

en: Albanian
da: Albansk

en: Serbian
da: Serbisk

en: Sudanese
da: Sudanesisk

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Turkmen
da: Turkmenisk

en: Tahitian
da: Tahitiansk

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Uzbek
da: Uzbekisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
da: Kinesisk, simplificeret

en: Chinese, Traditional
da: Kinesisk, traditionelt

en: Error sending e-mail (from %from to %to).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to).

en: sort ascending
da: sorter stigende

en: sort descending
da: sorter faldende

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Strengoperationer på Unicode-strenge efterlignes så godt som muligt. Installer PHP's <a href="@url">mbstring-udvidelse</a> for bedre understøttelse af Unicode.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_input</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte uddata er aktivt i PHP og skal deaktiveres. Tjek indstillingen af <em>mbstring.http_output</em> i php.ini. Se venligst PHPs <a href="@url">mbstring dokumentation</a> for yderligere information.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
da: Kan ikke konvertere XML-kodningen %s til UTF-8.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
da: Kodningen %s understøttes ikke. Installer venligst iconv, GNU recode eller mbstring til PHP.

en: Parse error. Not well formed
da: Fortolkningsfejl. Ikke velformet

en: Parse error. Request not well formed.
da: Fortolkningsfejl. Forespørgsel ikke velformet.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
da: Serverfejl. Ugyldig XML-RPC. Forespørgsel skal være et methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
da: Serverfejl. Den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
da: Serverfejl. Forkert antal parametre.

en: Server error. Invalid method parameters.
da: Serverfejl. Ugyldige parametre.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
da: Serverfejl. Den forespurgte funktion @method eksisterer ikke.

en: Invalid syntax for system.multicall.
da: Ugyldig syntaks for system.multicall.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
da: Rekursive kald til system.multicall er forbudt.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
da: Serverfejl. Signaturen til den forespurgte metode @methodname er ikke beskrevet.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
da: Feedets navn (eller navnet på sitet som tilbyder feedet).

en: Categorize news items
da: Kategoriser nyheder

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
da: Ønsker du at fjerne alle elementer fra feedet %feed?

en: checkboxes
da: afkrydsningsfelter

en: multiple selector
da: rulleliste

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
da: Tusinder af sites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter og indlæg i feeds vha. en række standardiserede XML-baserede formater. Indsamleren understøtter formaterne <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> og <a href="@atom">Atom</a>.

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed or feed category, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
da: Aktuelle feeds vises herunder og <a href="@addfeed">nye feeds kan tilføjes</a>. For hvert feed eller feed-kategori kan blokken <em>seneste elementer</em> <a href="@block">aktiveres</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
da: Tilføj et feed i RSS-, RDF- eller Atom-format. Et feed kan kun optræde én gang.

en: Categories allow feed items from different feeds to be grouped together. For example, several sport-related feeds may belong to a category named <em>Sports</em>. Feed items may be grouped automatically (by selecting a category when creating or editing a feed) or manually (via the <em>Categorize</em> page available from feed item listings). Each category provides its own feed page and block.
da: Kategorier bruges til at samle indhold fra forskellige feeds. Du kan f.eks. samle indhold fra en række sports-relaterede feeds i kategorien <em>Sport</em>. Feed-elementer kan kategoriseres automatisk (ved at vælge en kategori når du tilføjer et feed) eller manuelt (via siden <em>Kategorisér</em> som er tilgængelig fra feed-oversigterne). Hver kategori har sin egen sidevisning og blok.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, how often it polls them, and how they're categorized.
da: Bestemmer hvordan indhold fra andres sites hentes og kategoriseres.

en: Update items
da: Opdatér elementer

en: Edit feed
da: Redigér feed

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
da: Blokken %info blev knyttet til den ugyldig region %region og er blevet deaktiveret.

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
da: Ændringerne bliver ikke gemt før du trykker på knappen <em>Gem blokke</em>.

en: Post new blog entry.
da: Opret nyt blogindlæg.

en: You are not allowed to post a new blog entry.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette blogindlæg.

en: You have not created any blog entries.
da: Du har ikke oprettet nogen blogindlæg.

en: !author has not created any blog entries.
da: !author har ikke oprettet nogen blogindlæg.

en: No blog entries have been created.
da: Der er ingen blogindlæg at vise.

en: Blog entry
da: Blogindlæg

en: View recent blog entries
da: Vis seneste blogindlæg

en: Read !username's latest blog entries.
da: Læs !username' seneste blogindlæg.

en: Read the latest blog entries.
da: Læs seneste blogindlæg.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
da: Indholdstypen for %add-child linket skal være tilladt i indholdsfortegnelser.

en: Save book pages
da: Gem sider

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
da: Denne bog er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kunne ikke gemmes.

en: Title changed from %original to %current.
da: Titel ændret fra %original til %current.

en: Updated book %title.
da: Bog %title opdateret.

en: book: updated %title.
da: bog: %title opdateret.

en: Update book outline
da: Opdatér resumé

en: Remove from book outline
da: Fjern fra resumé

en: No changes were made
da: Ingen ændringer foretaget

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
da: Indholdet er blevet tilføjet til den valgte bog. Du kan nu placere det i forhold til de andre sider.

en: The book outline has been updated.
da: Indholdsfortegnelse opdateret.

en: There was an error adding the post to the book.
da: Der opstod en fejl da indlægget blev tilføjet til bogen.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
da: %title har undersider, som vil blive flyttet automatisk for at fastholde deres forbindelse til bogen. For at genoprette hierarkiet (som det var før siden blev slettet) skal %title tilføjes igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse", og alle tidligere undersider skal flyttes manuelt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
da: %title kan tilføjes til hierarkiet igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
da: Ønsker du at fjerne %title fra boghierarkiet?

en: The post has been removed from the book.
da: Indlægget er fjernet fra bogen.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
da: Viser en udskriftsvenlig udgave af siden og dens undersider.

en: Show block on all pages
da: Vis blok på alle sider

en: Show block only on book pages
da: Vis kun blok på bogsider

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
da: Vælg <em>Vis blok på alle sider</em> for at vise automatiske menuer for alle sitets bøger. Vælg <em>Vis kun på bogsider</em> for at vise menuen der svarer til den aktuelle sides bog. Hvis den aktuelle side ikke er del af en bog vises blokken ikke. Brug <em>Sidespecifik synlighed</em> eller andre synlighedsindstillinger til at bestemme hvor blokken vises.

en: This is the top-level page in this book.
da: Dette er den øverste side i bogen.

en: No book selected.
da: Ingen bog valgt

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den overordnede side i bogen. Den maksimale dybde for bogen og alle dens undersider er !maxdepth. Sider, der overskrider grænsen, kan ikke vælges som overordnede sider.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
da: %title er del af en indholdsfortegnelse og har tilknyttet undersider. Hvis du fortsætter flyttes undersiderne automatisk.

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: Book page
da: Bogside

en: Base color
da: Grundfarve

en: Header top
da: Sidehovede top

en: Header bottom
da: Sidehovede bund

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for yderligere information.

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Allows users to comment on and discuss published content.
da: Brugerne kan skrive kommentarer til og diskutere offentliggjort indhold.

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
da: Eksempel: "kontakt" eller "produktinformation".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
da: I kategorivisning vises kategorier med en lav vægt før kategorier med høj vægt. Kategorier med samme vægt sorteres alfabetisk.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
da: Konktaktformularen er ikke indstillet. <a href="@add">Tilføj en eller flere kategorier</a> til formularen.

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
da: Opret en global kontaktformular og tilføj kategorier til den.

en: Edit contact category
da: Redigér kontaktkategori

en: Enables the use of both personal and site-wide contact forms.
da: Aktiverer brugen af personlige og globale kontaktformularer.

en: Database logging
da: Databaselogning

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: Logs and records system events to the database.
da: Logger og gemmer systemhændelser i databasen.

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge formatet

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhoved

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML-lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tagget &lt;br/&gt; samt  afsnits-taggene &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
da: Indstil hvordan brugergenereret indhold filtreres, herunder tilladte HTML-tags. Muliggør aktivering af filtre fra forskellige moduler.

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Forums are displayed in ascending order by weight (forums with equal weights are displayed alphabetically).
da: Forummer vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (forummer med samme vægt vises alfabetisk).

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Description and guidelines for forums within this container.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummer i denne beholder.

en: Containers are displayed in ascending order by weight (containers with equal weights are displayed alphabetically).
da: Beholdere vises i stigende rækkefølge sorteret efter vægt (beholdere med samme vægt vises alfabetisk).

en: Deleting a forum or container will also delete its sub-forums, if any. To delete posts in this forum, visit <a href="@content">content administration</a> first. This action cannot be undone.
da: Sletter du et forum eller en beholder slettes alle underforummer. Gå til <a href="@content">Indhold</a> for at slette indlæg i forummet. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@forum">forummer</a> for yderligere information.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: Manages the display of online help.
da: Viser online hjælp.

en: This page provides an overview of available translatable strings. Drupal displays translatable strings in text groups; modules may define additional text groups containing other translatable strings. Because text groups provide a method of grouping related strings, they are often used to focus translation efforts on specific areas of the Drupal interface.
da: Denne side viser en oversigt over tekster, som kan oversættes. Drupal viser teksterne i grupper. Moduler kan definere yderligere grupper af tekst som kan oversættes. Fordi tekstgrupper gør det muligt at gruppere beslægtede tekster, bruges de ofte til at fokusere oversættelsesindsatsen på bestemte dele af Drupals grænseflade.

en: Note that the <em>.po</em> files within a translation package are imported automatically (if available) when new modules or themes are enabled, or as new languages are added. Since this page only allows the import of one <em>.po</em> file at a time, it may be simpler to download and extract a translation package into your Drupal installation directory and <a href="@language-add">add the language</a> (which automatically imports all <em>.po</em> files within the package). Translation packages are available for download on the <a href="@translations">Drupal translation page</a>.
da: Bemærk at <em>.po</em>-filer i oversættelsespakker importeres automatisk når nye moduler og temaer aktiveres og når nye sprog tilføjes. Da siden her kun kan importere én <em>.po</em>-fil ad gangen kan det være nemmere at hente og udpakke en oversættelsespakke i din Drupal installationsmappe og <a href="@language-add">tilføje sproget</a>  (hvilket automatisk importerer alle sprogets <em>.po</em>-filer). Oversættelsespakker kan hentes fra <a href="@translations">Drupals oversættelsesside</a>.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
da: Denne side eksporterer oversatte tekster fra dit site. Eksporten kan være i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format, som inkludere både den oprindelige tekst og oversættelsen (bruges til at dele oversættelser med andre), eller i Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) format, som kun indeholder de originale tekster (bruges til at oprette nye oversættelser med en Gettext-editor).

en: Built-in interface
da: Indbygget grænseflade

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
da: Kontoens standardsprog for e-mail, og det foretrukne sprog på sitet.

en: This account's default language for e-mails.
da: Kontoens standardsprog for e-mails.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set for <em>All languages</em>.
da: Et sti-alias for et specifikt sprog bruges altid når der vises indhold på det pågældende sprog, og det tilsidesætter sti-aliaser for <em>alle sprog</em>.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktiver understøttelse af flere sprog for denne indholdstype. Der tilføjes et felt til valg af sprog til indholdsformularen, så du kan vælge mellem et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Hvis funktionen slås fra gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold påvirkes ikke hvis du ændrer denne indstilling.

en: Configure languages for content and the user interface.
da: Indstil sprog for indhold og brugergrænseflade.

en: Translate the built in interface and optionally other text.
da: Oversæt den indbyggede grænseflade og anden tekst.

en: Adds language handling functionality and enables the translation of the user interface to languages other than English.
da: Håndterer sprog og gør det muligt at oversætte brugergrænsefladen til andre sprog end Engelsk.

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: This content type does not have a title field.
da: Denne indholdstype har ikke et titelfelt.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: The human-readable name %name is already taken.
da: Navnet %name er allerede i brug.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
da: Ønsker du at slette indholdstypen %type?

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
da[0]: Indholdstype for 1 indlæg skiftet fra  %old-type to %type.
da[1]: Indholdstype for @count indlæg skiftet fra  %old-type to %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
da: Den beskårne version af dit indlæg viser hvordan det vil se ud når indlægget vises på forsiden eller udgives i et feed. <span class="no-js">Du kan indsætte afgrænsningen "&lt;!--break--&gt;" (uden anførselstegn) for at angive hvor beskæringen skal foretages.</span>

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
da: versionen af @type %title fra %revision-date er blevet gendannet.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
da: Indholdstilladelser skal genopbygges.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href="@admin">administrationssiderne</a> hvor du kan <a href="@config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
da: <strong>Aktivér ekstra funktionalitet</strong> Gå derefter til <a href="@modules">modullisten</a> og aktivér de funktioner, der svarer til dine behov. Du kan finde flere moduler på <a href="@download_modules">Drupal.org</a>.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
da: <strong>Tilpas sitets design</strong> Du kan ændre sitets udseende ved at gå til <a href="@themes">temasiderne</a>. Du kan vælge ét af de inkluderede temaer eller hente flere temaer fra <a href="@download_themes">Drupal.org</a>.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser.

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
da: Gør det muligt at tilføje indhold til sitet og vise det på siderne.

en: To use OpenID you must first establish an identity on a public or private OpenID server. If you do not have an OpenID and would like one, look into one of the <a href="@openid-providers">free public providers</a>. You can find out more about OpenID at <a href="@openid-net">this website</a>.
da: For at bruge OpenID skal du først oprette en identitet på en offentlig eller privat OpenID-server. Hvis du gerne vil oprette en OpenID kan du prøve at kontakte en af de <a href="@openid-providers">gratis offentlige udbydere</a>. Du kan lære mere om OpenID på <a href="@openid-net">dette website</a>.

en: OpenID identities
da: OpenID-identiteter

en: Allows users to log into your site using OpenID.
da: Brugere kan logge ind med OpenID.

en: The alias %alias is already in use in this language.
da: Aliaset %alias bruges allerede på dette sprog.

en: The alias has been saved.
da: Alias gemt.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
da: Ønsker du at slette aliaset %title?

en: Filter aliases
da: Filtrér aliaser

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
da: Indtast stien som du ønsker at oprette et alias til efterfulgt af det nye alias.

en: URL aliases
da: URL-aliaser

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
da: Skift sitets URLer ved at oprette aliaser.

en: Edit alias
da: Redigér alias

en: Delete alias
da: Slet alias

en: Add alias
da: Tilføj alias

en: Allows users to rename URLs.
da: Gør det muligt at omdøbe URLer.

en: <a href="@drupal">Drupal.org</a> offers <a href="@php-snippets">some example PHP snippets</a>, or you can create your own with some PHP experience and knowledge of the Drupal system.
da: <a href="@drupal">Drupal.org</a> tilbyder <a href="@php-snippets">PHP eksempler</a>, eller du kan lave dine egne hvis du har erfaring med PHP og viden om Drupal.

en: You may post PHP code. You should include &lt;?php ?&gt; tags.
da: Du kan bruge PHP-kode. Du skal inkludere &lt;?php ?&gt; tags.

en: Using custom PHP code
da: Brug tilpasset PHP-kode

en: Custom PHP code may be embedded in some types of site content, including posts and blocks. While embedding PHP code inside a post or block is a powerful and flexible feature when used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk when used improperly. Even a small mistake when posting PHP code may accidentally compromise your site.
da: PHP-koden kan indlejres i visse typer af indhold, inklusiv indlæg og blokke. Selvom indlejret PHP øger fleksibiliteten for betroede brugere, er der stor sandsynlighed for at det kan bringe sikkerheden i fare hvis det ikke anvendes korrekt. Selv små fejl i PHP-koden kan have store konsekvenser for dit site.

en: If you are unfamiliar with PHP, SQL, or Drupal, avoid using custom PHP code within posts. Experimenting with PHP may corrupt your database, render your site inoperable, or significantly compromise security.
da: Hvis du ikke er bekendt med PHP, SQL og Drupal, bør du undgå at bruge PHP i indlæg. Eksperimenter med PHP kan ødelægge din database, gøre dit site ubrugeligt og bringe sikkerheden i fare.

en: Notes:
da: Bemærkninger:

en: Remember to double-check each line for syntax and logic errors <strong>before</strong> saving.
da: Husk at gennemgå hver linje for syntaks- og logikfejl <strong>før</strong> du gemmer.

en: Statements must be correctly terminated with semicolons.
da: Udtryk skal afsluttes med semikoloner.

en: Global variables used within your PHP code retain their values after your script executes.
da: Globale variable i din PHP-kode beholder deres værdi, efter din kode er blevet udført.

en: <code>register_globals</code> is <strong>turned off</strong>. If you need to use forms, understand and use the functions in <a href="@formapi">the Drupal Form API</a>.
da: <code>register_globals</code> er <strong>slået fra</strong>. Hvis du har behov for at bruge formularer, skal du bruge funktionerne fra <a href="@formapi">Drupals Formular-API</a>.

en: Use a <code>print</code> or <code>return</code> statement in your code to output content.
da: Brug et <code>print</code> eller <code>return</code> udtryk i din kode for at udskrive indhold.

en: Develop and test your PHP code using a separate test script and sample database before deploying on a production site.
da: Du bør udvikle og teste din PHP-kode i et separat test-script og en separat database før du sætter den i produktion.

en: Consider including your custom PHP code within a site-specific module or <code>template.php</code> file rather than embedding it directly into a post or block.
da: Du bør overveje at indsætte din PHP-kode i et site-specifikt modul eller <code>template.php</code> i stedet for at skrive den direkte i en blok eller et indlæg.

en: Be aware that the ability to embed PHP code within content is provided by the PHP Filter module. If this module is disabled or deleted, then blocks and posts with embedded PHP may display, rather than execute, the PHP code.
da: Vær opmærksom på at muligheden for at indlejre PHP-kode i indholdet stilles til rådighed af PHP Filter-modulet. Hvis modulet er deaktiveret eller slettet, vil blokke og indlæg med indlejret PHP vise PHP-koden i stedet for at fortolke den.

en: A basic example: <em>Creating a "Welcome" block that greets visitors with a simple message.</em>
da: En simpelt eksempel:  <em>Opret en "Velkommen"-blok som hilser besøgende med en simpel besked.</em>

en: PHP evaluator
da: PHP-fortolker

en: Executes a piece of PHP code. The usage of this filter should be restricted to administrators only!
da: Fortolker PHP-kode. Dette filter bør kun være tilgængeligt for administratorer!

en: Allows embedded PHP code/snippets to be evaluated.
da: Indlejret PHP-kode evalueres.

en: Total votes: @votes
da: Antal stemmer: @votes

en: Most recent poll
da: Seneste afstemning

en: A <em>poll</em> is a question with a set of possible responses. A <em>poll</em>, once created, automatically provides a simple running count of the number of votes received for each response.
da: En <em>afstemning</em> er et spørgsmål med en række mulige svar. Når en <em>afstemning</em> er oprettet, foretages løbende optælling af stemmerne på de enkelte svarmuligheder.

en: Poll status
da: Status

en: When a poll is closed, visitors can no longer vote for it.
da: Når en afstemning er lukket, kan brugerne ikke længere afgive stemmer.

en: After this period, the poll will be closed automatically.
da: Efter denne periode lukkes afstemningen automatisk.

en: Negative values are not allowed.
da: Negative værdier er ikke tilladt.

en: Your vote could not be recorded because you did not select any of the choices.
da: Du havde ikke markeret en valgmulighed, så din stemme blev ikke registreret.

en: Vote count
da: Stemmer

en: Polls
da: Afstemninger

en: Profile fields have been updated.
da: Profilfelter opdateret.

en: No fields in this category. If this category remains empty when saved, it will be removed.
da: Ingen felter i kategorien. Hvis kategorien er tom når du gemmer, vil den blive slettet.

en: The name of the field. The form name is not shown to the user but used internally in the HTML code and URLs.
    Unless you know what you are doing, it is highly recommended that you prefix the form name with <code>profile_</code> to avoid name clashes with other fields. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed. An example name is "profile_favorite_color" or perhaps just "profile_color".
da: Feltets navn. Feltnavnet vises ikke til brugeren men bruges internt i HTML-koden og URLer.
    Medmindre du er sikker på, hvad du foretager dig, bør du indsætte <code>profil_</code> foran alle feltnavne for at undgå sammenfald med eksisterende feltnavne. Mellemrum og alle specialtegn undtagen bindestreg (-) og understregning (_) er ikke tilladt. Et eksempel på et navn er "profil_yndlingsfarve" eller måske blot "profil_farve".

en: A list of all options. Put each option on a separate line. Example options are "red", "blue", "green", etc.
da: En liste over alle valgmuligheder. Skriv hvert valg på en separat linje. Eksempler på valg er "rød", "grøn", "blå", osv.

en: Hidden profile field, only accessible by administrators, modules and themes.
da: Skjult profilfelt. Kun tilgængeligt for administratorer, moduler og temaer.

en: Private field, content only available to privileged users.
da: Privat felt, indhold kun tilgængeligt for brugere med særlig adgang.

en: Public field, content shown on profile page but not used on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen men ikke på medlemslisten.

en: Public field, content shown on profile page and on member list pages.
da: Offentligt felt, indholdet vises i brugerprofilen og på medlemslisten.

en: The weights define the order in which the form fields are shown. Lighter fields "float up" towards the top of the category.
da: Vægten bestemmer rækkefølgen felterne vises i. Lette felter "flyder" til toppen af kategorien.

en: Form will auto-complete while user is typing.
da: Aktiver autofuldførsel.

en: For security, auto-complete will be disabled if the user does not have access to user profiles.
da: For at øge sikkerheden er autofuldførelse af brugernavne deaktiveret for brugere som ikke har adgang til brugerprofiler.

en: The specified form name contains one or more illegal characters. Spaces or any other special characters except dash (-) and underscore (_) are not allowed.
da: Det angivne feltnavn indeholder et eller flere ugyldige tegn. Mellemrum og alle andre specialtegn end bindestreg (-) og underscore (_) er ikke tilladt.

en: The specified form name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne navn er reserveret af Drupal.

en: The specified category name is reserved for use by Drupal.
da: Det angivne kategorinavn er reserveret af Drupal.

en: The specified title is already in use.
da: Den angivne titel er i brug.

en: The specified name is already in use.
da: Det angivne navn er i brug.

en: A hidden field cannot be required.
da: Et skjult felt kan ikke være obligatorisk.

en: A hidden field cannot be set to visible on the user registration form.
da: Et skjult felt kan ikke vises på indmeldelsesformularen.

en: The field has been created.
da: Felt oprettet.

en: Are you sure you want to delete the field %field?
da: Ønsker du at slette feltet %field?

en: This action cannot be undone. If users have entered values into this field in their profile, these entries will also be deleted. If you want to keep the user-entered data, instead of deleting the field you may wish to <a href="@edit-field">edit this field</a> and change it to a hidden profile field so that it may only be accessed by administrators.
da: Handlingen kan ikke fortrydes. Hvis brugerne har indtastet værdier i dette felt i deres profiler, vil de indtastede data blive slettet. Hvis du ønsker at beholde de indtastede værdier, kan du <a href="@edit-field">redigere feltet</a> og ændre det til et %hidden-field, så det kun er tilgængeligt for administratorer.

en: The field %field has been deleted.
da: Felt %field slettet.

en: Profile field %field added under category %category.
da: Profilfelt %field tilføjet i kategorien %category.

en: Profile field %field deleted.
da: Profilfelt %field slettet.

en: User list
da: Brugerliste

en: single-line textfield
da: tekstfelt

en: multi-line textfield
da: tekstområde

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: list selection
da: liste

en: freeform list
da: fri liste

en: Author information
da: Forfatterinformation

en: Link to full user profile
da: Henvisning til brugerprofil

en: Profile fields to display
da: Vis profilfelter

en: Select which profile fields you wish to display in the block. Only fields designated as public in the <a href="@profile-admin">profile field configuration</a> are available.
da: Vælg hvilke profilfelter du ønsker at vise i blokken. Kun felter der er defineret som offentlige i <a href="@profile-admin">indstillingerne</a> er til rådighed.

en: View full user profile
da: Vis full brugerprofil

en: About %name
da: Om %name

en: Put each item on a separate line or separate them by commas. No HTML allowed.
da: Skriv hvert element på en ny linje eller adskil med kommaer. Ingen HTML tilladt.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Create customizable fields for your users.
da: Tilføj nye felter til brugerkonti.

en: Profile category autocomplete
da: Profilkategori autofuldførsel

en: Edit field
da: Redigér felt

en: Delete field
da: Slet felt

en: Profile autocomplete
da: Profil autofuldfør

en: Supports configurable user profiles.
da: Understøtter tilpassede brugerprofiler.

en: The index will be rebuilt.
da: Indeks genopbygges.

en: Indexing status
da: Indekseringsstatus

en: Indexing throttle
da: Begræns indeksering

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
da: Det maksimale antal ord som indekseres under hver <a href="@cron">cron-kørsel</a>. Om nødvendigt kan antallet af elementer reduceres for at undgå timeouts og hukommelsesfejl under indekseringen.

en: Indexing settings
da: Indeksering

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
da: <p><em>Ændres denne indstilling bliver sitets indeks genopbygget. Indekset bliver ikke slettet, men bliver systematisk opdateret for at afspejle de nye indstillinger. Søgning vil fortsat virke, men nyt indhold vil ikke blive indekseret før alt eksisterende indhold er blevet indekseret påny.</em></p><p>Standardindstillingerne egner sig til langt de fleste sites.</p>

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
da: Antal tegn et ord skal indeholde for at blive indekseret. Et lille antal betyder bedre søgeresultater, men også en større database. Hver forespørgsel skal indeholde mindst ét ord af denne længde (eller længere).

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
da: Angiver om du ønsker at anvende en simpel Kinesisk/Japansk/Koreansk tokenize baseret på overlappende sekvenser. Slå dette fra hvis du bruger en ekstern præprocessor i stedet. Påvirker ikke andre sprog.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
da: Søgemaskinen vedligeholder et indeks af ord fundet i sitets indhold. For at bygge og vedligeholde indekset skal cron være <a href="@cron">indstillet korrekt</a>. Du kan justere indekseringen nedenfor.

en: Search form
da: Søgefelt

en: Top search phrases
da: Populære søgeord

en: View most popular search phrases.
da: Vis populære søgeord.

en: Enables site-wide keyword searching.
da: Aktiver søgning på tværs af sitet.

en: Total page generation time
da: Side bygget på

en: Top pages in the past %interval
da: Populære sider i de(n) seneste %interval

en: Top visitors in the past %interval
da: Populære brugere i de(n) seneste %interval

en: Top referrers in the past %interval
da: Mest aktive henvisere i de(n) seneste %interval

en: Log each page access. Required for referrer statistics.
da: Registrerer hvem der besøger dine sider. Er nødvendig for at lave statistik over sider, der henviser til dit site.

en: Older access log entries (including referrer statistics) will be automatically discarded. (Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.)
da: Ældre registreringer i besøgsloggen (inklusiv statistik over henvisende sider) slettes automatisk. (Kræver at cron er <a href="@cron">korrekt indstillet</a>.)

en: Content viewing counter settings
da: Tællere

en: Count content views
da: Tæl visninger

en: Increment a counter each time content is viewed.
da: Forøg en tæller hver gang indhold vises

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
da: Bestem hvilken statistisk information Drupal indsamler. Se <a href="@statistics">statistik</a> for den egentlige information.

en: This page displays the site's most recent hits.
da: Denne side viser sitets seneste besøg.

en: This page displays all external referrers, or external references to your website.
da: Denne side viser statistik for eksterne links. Dette er links til dit site der stammer fra andre sites.

en: When you ban a visitor, you prevent the visitor's IP address from accessing your site. Unlike blocking a user, banning a visitor works even for anonymous users. This is most commonly used to block resource-intensive bots or web crawlers.
da: Når du bandlyser en besøgende, forhindrer du en bestemt IP-adresse i at besøge sitet. I modsætning til blokering af brugere virker bandlysning også for anonyme brugere. Det mest almindelige er at bandlyse robotter o.l. der bruger for mange ressourcer.

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: View pages that have recently been visited.
da: Vis senest besøgte sider.

en: View pages that have been hit frequently.
da: Vis hyppigt besøgte sider.

en: Top visitors
da: Hyppige brugere

en: View visitors that hit many pages.
da: Vis brugere der har besøgt mange sider.

en: Top referrers
da: Hyppige henvisninger

en: View top referrers.
da: Vis seneste henvisere.

en: View access log.
da: Vis besøgslog.

en: Track page visits
da: Følg sidebesøg

en: Logs access statistics for your site.
da: Registrerer brugen af netstedet.

en: Logs and records system events to syslog.
da: Logger og gemmer systemhændelser i syslog.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Logo image settings
da: Logo

en: If toggled on, the following logo will be displayed.
da: Vis følgende logo.

en: Use the default logo
da: Brug standardlogo.

en: Check here if you want the theme to use the logo supplied with it.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende logo.

en: The path to the file you would like to use as your logo file instead of the default logo.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som logo i stedet for standardlogoet.

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
da: Dit genvejsikon eller 'favicon' vises i adresselinjen og bogmærkerne i de fleste browsere.

en: Use the default shortcut icon.
da: Brug standard genvejsikonet.

en: Check here if you want the theme to use the default shortcut icon.
da: Aktiver dette hvis du ønsker at temaet skal bruge det medfølgende genvejsikon.

en: The path to the image file you would like to use as your custom shortcut icon.
da: Stien til den fil du ønsker at bruge som genvejsikon i stedet for standardikonet.

en: Upload icon image
da: Upload ikonbillede

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
da: @module (<span class="admin-missing">mangler</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
da: Temaet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version !php_version.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger gælder for alle temaer på sitet. Indstillinger i de enkelte temaer overskriver disse indstillinger.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
da: Blokken <em>Drevet af Drupal</em> er et valgfrit link til Drupals hjemmeside. Det er ikke et krav at sites bruger dette link, men det kan bruges til at vise støtte til Drupal.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues.
da: Her kan du finde en kort oversigt over dit Drupal-sites parametre og eventuelle problemer med din installation. Det kan være nyttigt at kopiere denne information til supportforespørgsler på drupal.org's forum og projekt fejlkøer.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
da: Kunne ikke slette midlertidig fil "%path" under oprydning

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
da: Vælg hvor Drupal skal gemme uploadede filer og hvordan de kan hentes.

en: Image toolkit
da: Værktøj til billedbehandling

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Date and time lookup
da: Dato og tid opslag

en: Enable or disable clean URLs for your site.
da: Aktivér eller deaktivér rene URLer på sitet.

en: Clean URL check
da: Tjek rene URLer

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
da: Få en statusrapport og en oversigt over eventuelle problemer med sitet.

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP %version.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="http://php.net/configuration.changes">how to change configuration settings</a>.
da: <em>register_globals</em> er slået til. Drupal kræver at denne indstilling slås fra. Dit er muligvis ikke sikkert når <em>register_globals</em> er slået til. Se <a href="http://php.net/configuration.changes">PHP manualen</a> for information om hvordan du ændrer denne indstilling.

en: Enabled ('@value')
da: Aktiveret ('@value')

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: See the <a href="@url">Drupal requirements</a> for more information.
da: Se <a href="@url">Drupal systemkrav</a> for yderligere information.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href="@cron-handbook">cron</a> for yderligere information.

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
da: Du kan <a href="@cron">køre cron manuelt</a>.

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href="@admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre mappens tilladelser så der kan skrives til den.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har opdateringer til databasen. Du bør køre <a href="@update">database-opdateringen</a> med det samme.

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the $update_free_access value in your settings.php back to FALSE.
da: update.php-scriptet er tilgængeligt for alle uden godkendelse, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre værdien af $update_free_access i settings.php til FALSE.

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
da: Håndterer sitets grundlæggende indstillinger.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Translations of a piece of content are managed with translation sets. Each translation set has one source post and any number of translations in any of the <a href="!languages">enabled languages</a>. All translations are tracked to be up to date or outdated based on whether the source post was modified significantly.
da: Oversættelse af indhold håndteres med oversættelsesgrupper. Hver gruppe har et kildeindlæg og et antal oversættelser i hvert af de <a href="!languages">aktiverede sprog</a>. Alle oversættelser markeres som aktuelle eller udløbne baseret på, hvorvidt der er foretaget store ændringer i kildeindlægget.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Flag translations as outdated
da: Marker oversættelsen som udløbet

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring ,som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som udløbne. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Oversættelsen skal opdateres, fordi kilden er blevet ændret. Fjern markeringen, når oversættelsen er blevet opdateret.

en: Content translation
da: Oversættelse af indhold

en: Allows content to be translated into different languages.
da: Gør det muligt at oversætte indhold til forskellige sprog.

en: Unknown release date
da: Ukendt udgivelsesdato

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Disabled modules
da: Deaktiverede moduler

en: Disabled themes
da: Deaktiverede temaer

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
da: Vælg hvor hyppigt du ønsker at søge efter nye versioner af de installerede moduler og temaer.

en: E-mail notification threshold
da: E-mail tærskel

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
da: Du kan vælge kun at sende e-mail når en sikkerhedsopdatering er tilgængelig eller at blive underrettet om alle nye versioner. Hvis der er opdateringer til Drupal-kernen eller et af dine installerede moduler eller temaer vil dit site altid skrive en besked i <a href="@status_report">statusrapporten</a>, og det vil også vise en fejlmeddelelse hvis der er en sikkerhedsopdatering.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
da: Her findes information om opdateringer til dine installerede moduler og temaer. Bemærk at hvert modul eller tema er en del af et <em>projekt</em>, som ikke nødvendigvis har samme navn, og som kan indeholde flere moduler eller temaer.

en: Module and theme update status
da: Opdateringsstatus for moduler og temaer

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der er en sikkerhedsopdatering til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre din server bør du opgradere med det samme!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om opdateringer til installerede moduler og temaer.

en: Notify user when account is activated.
da: Giv bruger besked når konto aktiveres.

en: Notify user when account is blocked.
da: Giv bruger besked når konto blokeres.

en: Picture guidelines
da: Retningslinjer

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
da: Denne tekst vises når brugeren overfører et billede. Den kan bruges til at hjælpe brugerne.

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktører", "udvikler".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
da: Rollen %name findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The role has been renamed.
da: Rolle omdøbt.

en: The role has been deleted.
da: Rolle slettet.

en: E-mail new password
da: Send ny adgangskode

en: Sorry, %name is not recognized as a user name or an e-mail address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: You must enter an e-mail address.
da: Du skal indtaste en e-mail-adresse.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: User list length
da: Længde af brugerliste

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: Signature settings
da: Indstillinger for signatur

en: Delete picture
da: Slet billede

en: Check this box to delete your current picture.
da: Marker dette felt for at slette dit nuværende billede.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
da: Administratorer kan oprette nye brugere manuelt. Brugeres e-mail-adresser og brugernavne skal være unikke.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
da: Indtast et simpelt mønster ("*" kan bruges som joker) for at søge efter et brugernavn. Søger du efter "br" kan Drupal f.eks. returnere "brian", "brad" og "brenda@example.com".

en: New external user: %name using module %module.
da: Ny ekstern bruger: %user via modulet %module.

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
da: Bestem adgang til forskellige funktioner ved at give tilladelser til roller.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Manages the user registration and login system.
da: Håndterer brugerregistrering og -login.

en: Run the clean URL test
da: Kør testen af rene URLer

en: Enhanced SSL security
da: Forbedret SSL-sikkerhed

en: PHP has SSL support and may support this feature.
da: PHP understøtter SSL og understøtter muligvis denne funktion.

en: SSL is not supported or setup failed
da: SSL er ikke understøttet eller opsætning mislykkedes

en: No information available from the Acquia Network
da: Ingen information til rådighed fra Acquia Network

en: !icon Subscription not active
da: !icon Abonnement inaktivt

en: The identifier you have provided does not exist in the Acquia Network or is expired. Please make sure you have used the correct value and try again.
da: Den angivne identifikator eksisterer ikke på Acquia Network eller er udløbet. Undersøg venligst om du har brugt den rette værdi og prøv igen.

en: Your Acquia Network subscription has expired. Please renew your subscription so that you can resume using Acquia Network services.
da: Dit abonnement på Acquia Network er udløbet. Forny venligst dit abonnement så du kan genoptage dine Acquia Network-tjenester.

en: Your server is unable to communicate with the Acquia Network due to a problem with your clock settings. For security reasons, we reject messages that are more than @time ahead of the actual time recorded by our servers. Please fix the clock on your server and try again.
da: Din server kan ikke kommunikere med Acquia Network på grund af et problem med dine tidsindstillinger. Af sikkerhedsgrunde afviser vi meddelelser som er mere end @time nyere end den aktuelle tid registreret af vores servere. Indstil venligst uret på din server og prøv igen.

en: Your server is unable to communicate with the Acquia Network due to a problem with your clock settings. For security reasons, we reject messages that are more than @time older than the actual time recorded by our servers. Please fix the clock on your server and try again.
da: Din server kan ikke kommunikere med Acquia Network på grund af et problem med dine tidsindstillinger. Af sikkerhedsgrunde afviser vi meddelelser som er mere end @time ældre end den aktuelle tid registreret af vores servere. Indstil venligst uret på din server og prøv igen.

en: The identifier and key you have provided for the Acquia Network do not match. Please make sure you have used the correct values and try again.
da: Identifikatoren og nøglen som du har angivet for Acquia Network passer ikke sammen. Undersøg venligst om du har brugt de rette værdier og prøv igen.

en: There is an error communicating with the Acquia Network at this time. Please check your identifier and key and try again.
da: Der opstod en fejl under kommunikationen med Acquia Network denne gang. Undersøg venligst din identifikator og nøgle og prøv igen.

en: HMAC validation error: <pre>@data</pre>
da: HMAC valideringsfejl: <pre>@data</pre>

en: Connect your site to the Acquia Network.
da: Forbind dit site til Acquia Network.

en: Acquia Network subscription status
da: Acquia Network abonnementstatus

en: You did not complete your signup to the Acquia Network. You can provide the subscription identifier and the subscription key at the <a href="@settings">Acquia settings</a> page or try to <a href="@refresh-status">manually refresh the subscription status</a>.
da: Du har ikke gennemført din tilmelding til Acquia Network. Du kan angive abonnementsidentifikatoren og -nøglen under <a href="@settings">Acquia</a> eller prøve at <a href="@refresh-status">genopfriske abonnementstatus manuelt</a>.

en: Your subscription is expired or you are using an invalid identifier and key pair. You can check the subscription identifier and the subscription key at the <a href="@settings">Acquia settings</a> page. Check <a href="@acquia-network">your subscription on the Acquia Network</a> for further status information.
da: Dit abonnement er udløbet eller du bruger et ugyldig identifikator/nøgle-par. Du kan tjekke abonnementsidentifikatoren og -nøglen under <a href="@settings">Acquia</a>. Se <a href="@acquia-network">dit abonnement på Acquia Network</a> for mere statusinformation.

en: Drupal core requires @drupal_php_memory_limit, but to take advantage of all the features of Acquia Drupal, we recommend @acquia_php_memory_limit (or more).
da: Drupal core kræver @drupal_php_memory_limit, men for at drage nytte af alle funktionerne i Acquia Drupal anbefaler vi @acquia_php_memory_limit (eller mere).

en: PHP memory limit (Acquia Drupal)
da: PHP hukommelsesgrænse (Acquia Drupal)

en: @memory_minimum_limit (or more) is recommended
da: @memory_minimum_limit (eller mere) anbefales

en: Your PHP memory limit is currently set at %current_memory_limit. Increasing this to %memory_minimum_limit (or more) is recommended to help prevent errors in the installation process and later during operation of the site.
da: Din PHP hukommelsesgrænse er i øjeblikket sat til %current_memory_limit. Det anbefales at øge dette til %memory_minimum_limit (eller mere) for at forhindre fejl i installationsprocessen eller senere ved brug af sitet.

en: The Acquia Network Connector modules require a PHP version of at least 5.0.
da: Acquia Network Connector modulerne kræver PHP version 5.0 eller nyere.

en: Allows Drupal to securely communicate with the Acquia Network, and checks for updates to Acquia Drupal.
da: Lader Drupal kommunikere sikkert med Acquia Network og søger efter opdateringer til Acquia Drupal.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: URL to file
da: URL til fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift, men har ikke de nødvendige biblioteker. Det anbefales at installere <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> (foretrukket) eller <a href="http://php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php og ikke som FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC, men det er ikke aktiveret. Tilføj <code>apc.rfc1867 = 1</code> til din php.ini-konfiguration. Alternativt anbefales det at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som understøtter mere end én samtidige uploads.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Address 2
da: Adresselinje 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Item ID
da: Element-ID

en: Comparing two revisions:
da: Sammenligner to versioner:

en: Highlight changes
da: Fremhæv ændringer

en: List revisions
da: Vis versioner

en: integer
da: heltal

en: Interface
da: Grænseflade

en: From !last
da: Fra !last

en: Private message display template
da: Skabelon til visning af private beskeder

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
da: Vælg antallet af samtaler som skal vises pr. side.

en: Delete message
da: Slet besked

en: Write new message
da: Skriv ny besked

en: Configure private messaging settings.
da: Indstillinger for private beskeder

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
da: Du har tidligere blokeret "@author" fra at sende dig flere beskeder. Er du sikker på at du ønsker at fjerne blokeringen af denne bruger?

en: Unblock @author
da: Fjern blokering fra @author

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
da: Ønsker du at blokere "@author" fra at sende dig flere beskeder?

en: Block @author
da: Blokér @author

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
da: @author er blevet blokeret fra at sende dig flere beskeder.

en: @author is now allowed to send you new messages.
da: @author har nu lov til at sende dig nye beskeder.

en: Block user messages
da: Blokér brugerbeskeder

en: Allows users to block other users from sending them messages.
da: Tillad brugerne at blokere andre brugere fra at sende dem beskeder.

en: Filter Messages
da: Filtrér beskeder

en: Filter Messages (Active)
da: Filtrér beskeder (aktiv)

en: All messages
da: Alle beskeder

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
da: Tillad brugerne at filtrere beskeder ved hjælp af tags eller andre kriterier.

en: (empty)
da: (tom)

en: Text format
da: Tekstformat

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Address 1
da: Adresselinje 1

en: Director
da: Instruktør

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
da: Oversættelsesfilen %filename indeholder en fejl: "msgctxt" var ikke forventet på linje %line.

en: Aid
da: Hjælp

en: Anonymous vote rollover
da: Pause for anonyme stemmer

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
da: Hvor lang tid der skal gå før to anonyme stemmer fra samme computer opfattes som unikke. Vælger du 'aldrig' udelukkes de fleste dobbelt-stemmer, men det vil være umuligt for anonyme brugere, der deler en computer (som f.eks. kunder på en internetcafe), at afgive deres stemmer.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
da: Foretag ikke automatisk optælling af stemmer: Jeg bruger et modul som håndterer sine egne afstemningsresultater.

en: Which node types should receive votes?
da: Hvilke indholdstyper skal der stemmes på?

en: What type of votes should be generated?
da: Hvilken type stemmer skal genereres?

en: Delete existing votes before generating new ones.
da: Slet eksisterende stemmer før nye genereres.

en: Normal vote
da: Normal stemme

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
da: Standard-tag for stemmer på indhold. Hvis der afgives flere stemmer med forskellige tags på et stykke indhold bør du overveje også at afgive en resumé-stemme med dette tag.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
da: Stemmer i et bestemt interval. Værdier gemmes i intervallet 1-100, men kan vises til brugeren i enhver skala.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
da: Stemmer som bidrager med point/symboler/karma til en total. Kan være positive eller negative.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
da: Antallet af stemmer på et bestemt stykke indhold.

en: Average vote
da: Gennemsnitlig vurdering

en: The average vote cast on a given piece of content.
da: Den gennemsnitlige stemme på et givent stykke indhold.

en: Total score
da: Samlet vurdering

en: The sum of all votes for a given piece of content.
da: Summen af alle stemmer på et givent stykke indhold.

en: Generate votes
da: Generer stemmer

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
da: Generer et givet antal stemmer på sitets indhold. Slet eventuelt eksisterende stemmer.

en: Vote results
da: Afstemningsresultater

en: The value of an individual cast vote.
da: Værdien af en individuelt afgivet stemme.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
da: Typen af stemme som afgives (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
da: Et valgfrit tag til gruppering af stemmer med flere kriterier.

en: The user who cast the vote.
da: Brugeren som afgav stemmen.

en: Individual voter
da: Individuel stemmegiver

en: Restrict votes to those cast by the current user.
da: Begræns stemmer til dem som er afgivet af den aktuelle bruger.

en: The IP address of the user who cast the vote.
da: IP-adressen på brugeren som afgav stemmen.

en: The time the vote was cast.
da: Tidspunktet hvor stemmen blev afgivet

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
da: Typen af de aktueller resultater (point, procent, etc.).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
da: Et valgfrit tag til gruppering af resultater med flere kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
da: Akkumuleringsfunktionen som bruges til at beregne resultatet.

en: The time the results were calculated.
da: Tidspunktet hvor resultatet blev beregnet.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til en VotingAPI stemme, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
da: Displayet %display definerer en kobling til et VotingAPI resultat, men begrænser ikke koblingens data. Det kan føre til dubletter i det resulterende view.

en: Default appearance
da: Standardudseende

en: No filtering
da: Ingen filtrering

en: Data filters
da: Datafiltre

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
da: For hvert indholdselement gemmes der er stor mængde afstemningsdata. Brug disse indstillinger til at bestemme hvilke typer der skal være tilgængelige i denne sammenhæng. <strong>Advarsel!</strong> Hvis et af disse filtre er tomme kan det resultere i at flere kopier af hvert indholdselement vises i oversigter.

en: Aggregation function
da: Akkumuleringsfunktion

en: Restrict to current user
da: Begræns til aktuelle bruger

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: Send Reminder
da: Send påmindelse

en: Date updated
da: Opdateringsdato

en: Format string
da: Formatstreng

en: Are you sure you want to remove the format %format?
da: Ønsker du at fjerne formatet %format?

en: Removed date format %format.
da: Datoformat %format fjernet.

en: %title is invalid.
da: %title er ugyldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
da: HTTP forespørgselsfejl under import af %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
da: Kan ikke åbne fil: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
da: Ugyldig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
da: Ugyldig kalenderfil.

en: Add format
da: Tilføj format

en: Allow users to add additional date formats.
da: Tillad brugerne at tilføje tilpassede datoformater.

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Allow users to delete a configured date format.
da: Tillad brugerne at slette et tilpasset datoformat.

en: Custom input format
da: Tilpasset inputformat

en: Hide repeat rule
da: Skjul gentagelsesregel

en: There are errors in @field_name value #@delta:
da: Der er fejl i @field værdi #@delta:

en: There are errors in @field_name:
da: Der er fejl i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
da: Komplet dokumentation af Date- og Date API-modulerne er tilgængelig på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Configure date formats for each locale
da: Indstil datoformater for hver lokalitet

en: Use default jQuery timepicker
da: Brug standard jQuery-tidsvælger

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
da: Manuel tidsindtastning, ingen jQuery tidsvælger

en: Timepicker
da: Tidsvælger

en: Current exceptions
da: Aktuelle undtagelser

en: Date wizard
da: Datoguide

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _). Hvis dette ikke er en eksisterende indholdstype oprettes den.

en: Content type label
da: Indholdstypeetiket

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
da: Det læsevenlige navn på denne indholdstype. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
da: En datoindholdsype som er kædet sammen med en Views-kalender.

en: Content type description
da: Indholdstypebeskrivelse

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
da: En beskrivelse af indholdstypen. Kun nødvendigt når du opretter en ny indholdstype.

en: Date field name
da: Dato feltnavn

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
da: Maskinlæsbart navn. Tilladte værdier: (a-z, 0-9, _) Må ikke være et eksisterende feltnavn.

en: Date field label
da: Datp feltetiket

en: The human-readable label for this field.
da: Den læsevenlige etiket på dette felt.

en: Date widget type
da: Dato elementtype

en: Show repeating date options
da: Vis indstillinger for gentagne datoer

en: Date field type
da: Dato felttype

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
da: Den anbefalede type er Datetime, undtagen for historiske datoer eller datoer års- eller månedsgranularitet. Ældre eller ufuldstændige datoer bør burge Date-typen (en ISO-dato).

en: Date timezone handling
da: Dato tidszonehåndtering

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
da: Tidszonehåndteringen skal sættes til 'ingen' for granulariteter uden tidselementer.

en: Create a calendar for this date field
da: Opret en kalender til dette datofelt

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
da: Dette indholdstypenavn findes allerede, tilføjer nyt felt til eksisterende indholdstype.

en: This field name already exists.
da: Dette feltnavn eksisterer allerede.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
da: Tidszonehåndtering skal være 'ingen' for granularitet uden tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
da: Værktøjer til at importere og autooprette datoer og kalendre.

en: Date browser
da: Datobrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
da: Dato tilbage/frem-navigation til vedhæftning på andre visninger. Kræver dato-argumentet.

en: Date browser style
da: Datobrowser udseende

en: Creates back/next navigation.
da: Oprette forrige/næste navigation.

en: Date (!base_table)
da: Dato (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
da: Vælg datoværditypen der bruges i standarder, resuméer og navigation.For eksempel vil granulariteten 'måned' sætte standarddatoen til den aktuelle måned, opsummere efter måned i resumévisning og linke til forrige og næste måned i datonavigationen.

en: You must select at least one date field for this argument.
da: Du skal vælge mindst et datofelt til dette argument.

en: Navigate to previous year
da: Navigér til forrige år

en: Navigate to next year
da: Navigér til næste år

en: Navigate to previous month
da: Navigér til forrige måned

en: Navigate to next month
da: Navigér til næste måned

en: Navigate to previous week
da: Navigér til forrige uge

en: Navigate to next week
da: Navigér til næste uge

en: Navigate to previous day
da: Navigér til forrige dag

en: Navigate to next day
da: Navigér til næste dag

en: View full page month
da: Vis måned på fuld side

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: Show error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Extra help messages for administrators
da: Ekstra hjælpetekster til administratorer

en: Index write access
da: Indeks skriveadgang

en: Read and write (normal)
da: Læs og skriv (normal)

en: (@pending_docs sent but not yet processed)
da: (@pending_docs sendt men endnu ikke behandlet)

en: View more details on the search index contents
da: Se flere detaljer om indholdet af søgeindekset

en: You have more than @limit documents, so term frequencies are being omitted for performance reasons.
da: Du har flere end @limit dokumenter, så term-hyppigheder udelades for at forbedre ydelsen.

en: <em>Omitted</em>
da: <em>Udeladt</em>

en: Not indexed
da: Ikke indexeret

en: Index type
da: Indekstype

en: Distinct terms
da: Forskellige termer

en: No data on indexed fields.
da: Ingen data om indekserede felter.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: All taxonomy term names
da: Alle taksonomitermer

en: Body text inside H1 tags
da: Brødtekst i H1 tags

en: Body text inside H2 or H3 tags
da: Brødtekst i H2 og H3 tags

en: Body text in inline tags like EM or STRONG
da: Brødtekst i indlejrede tags som EM eller STRONG

en: Body text inside links (A tags)
da: Brødtekst i links (A tags)

en: Taxonomy term IDs
da: Taksonomiterm IDer

en: Taxonomy term names only from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm navne, kun fra ordforrådet %name

en: Taxonomy term IDs from the %name vocabulary
da: Taksonomiterm IDer fra ordforrådet %name

en: The block name displayed to site users.
da: Bloknavnet som vises til site-brugerne.

en: Maximum number of related items to display
da: Maksimalt antal relaterede elementer som vises

en: Fields for finding related content
da: Felter til fremsøgning af relateret indhold

en: Choose the fields to be used in calculating similarity. The default combination of %taxonomy_names and %title will provide relevant results for typical sites.
da: Vælg felterne som bruges til at beregne lighed. Standardkombinationen af %taxonomy_names og %title vil give relevante resultater for typiske sites.

en: Minimum term frequency
da: Minimum term-frekvens

en: A word must appear this many times in any given document before the document is considered relevant for comparison.
da: Et ord skal optræde dette antal gange i et dokument før dokumentet anses som relevant til sammenligning.

en: Minimum document frequency
da: Minimum dokument-frekvens

en: A word must occur in at least this many documents before it will be used for similarity comparison.
da: Et ord skal mindst optræde i dette antal dokumenter før det bruges til sammenligning af lighed.

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Maximum word length
da: Maksimum ordlængde

en: You can use this to eliminate very long words from similarity comparisons. Words of more than this number of characters will be ignored.
da: Du kan bruge dette til at fjerne meget lange ord fra sammenligninger. Ord, som er længere end dette antal tegn, vil blive ignoreret.

en: The maximum number of query terms that will be included in any query. Lower numbers will result in fewer recommendations but will get results faster. If a content recommendation is not returning any recommendations, you can either check more "Comparison fields" checkboxes or increase the maximum number of query terms here.
da: Det maksimale antal af søgeord som medtages i en forespørgsel. Et lavere antal vil resultere i færre anbefalinger men vil give hurtigere resultater. Hvid der ikke returneres nogen anbefalinger kan du enten markere flere sammenligningsfelter eller forøge det maksimale antal af søgeord her.

en: The block has been deleted.
da: Blokken er blevet slettet.

en: Result biasing
da: Resultatvægtning

en: Give bias to certain properties when ordering the search results. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results. Choose <em>Ignore</em> to ignore any given property.
da: Vægt bestemte egenskaber ved sortering af søgeresultaterne. Enhver værdi undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den angivne type i søgeresultaterne. Vælg <em>Ignorér</em> for at ignorere en bestemt egenskab.

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Sticky at top of lists'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Klæbrige'.

en: Promoted to home page
da: Forfremmet til forsiden

en: Select additional bias to give to nodes that are set to be 'Promoted to home page'.
da: Forøg vægtning for indholdselementer som er sat til at være 'Forfremmet'.

en: More recently created
da: Senest oprettet

en: This setting will change the result scoring so that nodes created more recently may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så nyere indholdselementer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More comments
da: Flere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with more comments may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med flere kommentarer optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: More recent comments
da: Nyere kommentarer

en: This setting will change the result scoring so that nodes with the most recent comments (or most recent updates to the node itself) may appear before those with higher keyword matching.
da: Ændrer sammentællingen af resultaterne så indholdselementer med de nyeste kommentarer (eller de seneste opdateringer til selve indholdselementet) optræder før dem med bedre nøgleords-match.

en: Field biases
da: Feltvægtning

en: Specify here which fields are more important when searching. Give a field a greater numeric value to make it more important. If you omit a field, it will not be searched.
da: Angiv hvilke felter som er vigtigst ved søgning. Giv et felt en højere numerisk værdi for at gøre det vigtigere. Hvis du udelader et felt vil der ikke blive søgt i det.

en: Specify here which node types should get a higher relevancy score in searches. Any value except <em>Ignore</em> will increase the score of the given type in search results.
da: Angiv hvilke indholdstyper som får en højere relevans-karakter i søgninger. Enhver værdie undtagen <em>Ignorér</em> vil forøge karakteren for den givne type i søgeresultater.

en: %type type content bias
da: Indholdsvægtning for typen %type

en: No Solr instance available during indexing.
da: Ingen Solr-instans tilgængelig under indeksering.

en: Apache Solr Core: Sorting
da: Apache Solr Core: Sortering

en: Apache Solr recommendations: !name
da: Apache Solr anbefalinger: !name

en: Your site has contacted the Apache Solr server.
da: Dit site har kontaktet Apache Solr-serveren.

en: Your site was unable to contact the Apache Solr server.
da: Dit site kunne ikke kontakte Apache Solr-serveren.

en: Confirm the re-indexing of all content
da: Bekræft genindeksering af indhold

en: Confirm index deletion
da: Bekræft sletning af indeks

en: Apache Solr search index
da: Apache Solr søgeindeks

en: Solr search
da: Solr søgning

en: Retain current filters
da: Behold aktuelle filtre

en: Did you mean
da: Mente du

en: More like this
da: Relateret indhold

en: Framework for searching with Solr
da: Framework til søgning med Solr

en: Search with Solr
da: Søg med Solr

en: Show more
da: Vis flere

en: Show fewer
da: Vis færre

en: Solr search index will be rebuilt.
da: Solr søgeindekset genopbygges.

en: User %name (UID:!uid) cannot search: @message
da: Bruger %name (UID:!uid) kan ikke fremsøge: @message

en: Integrates Organic Groups and Apache Solr Search
da: Integrerer Organic Groups og Apache Solr Search

en: manage fields
da: håndtér felter

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Show or hide memcache statistics at the bottom of each page.
da: Vis eller skjul memcache-statistik i bunden af hver side.

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Elements
da: Elementer

en: Rotate
da: Rotér

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Canonical URL
da: Kanonisk URL

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: Show links
da: Vis links

en: Number of documents in index
da: Antal dokumenter i indeks

en: Filter by content type.
da: Filtrér efter indholdstype.

en: Hello <strong>@username</strong>
da: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
da: Vis genveke

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
da: Rapporter og brugsstatistik for Mollom-modulet.

en: This issue may be masked by the one above, so look into the former first.
da: Dette problem kan blive sløret af problemet ovenfor, så start med at kontrollere det.

en: unexpected
da: uventet

en: You have errors in your !na table! You may be able to fix these for now by running !Rebuild_permissions, but this is likely to destroy the evidence and make it impossible to identify the underlying issues. If you don't fix those, the errors will probably come back again. <br /> DON'T do this just yet if you intend to ask for help with this situation.
da: Der er fejl i din !na-tabel. Du kan måske udbedre dette på kort sigt ved at køre !Rebuild_permissions, men det vil sikkert blot fjerne beviserne og gøre det umuligt at identificere de bagvedliggende problemer. Hvis du ikke retter op på dem, vil fejlene sandsynligvis komme igen.<br />Du skal IKKE gøre dette endnu hvis du har tænkt dig at spørge om hjælp med denne situation.

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Show End Date
da: Vis slutdato

en: Show on form
da: Vis på formular

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: Hard limit
da: Hård grænse

en: Gallery page
da: Galleriside

en: Database is encoded in UTF-8
da: Databasen er UTF-8-kodet

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
da: Drupal kunne ikke fastslå, om databasens kodning var sat til UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
da: PostgreSQL har initialiseret sig selv.

en: Structure
da: Struktur

en: Default values
da: Standardværdier

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: Report to Mollom
da: Rapportér til Mollom

en: Created role of name: @name, id: @rid
da: Oprettede rollen: @name, id: @rid

en: User %name successfully logged in.
da: Bruger %name loggede ind.

en: Raw "@raw" found
da: Rå "@raw" fundet

en: Raw "@raw" not found
da: Rå "@raw" ikke fundet

en: "@text" found
da: "@text" fundet

en: "@text" not found
da: "@text" ikke fundet

en: Pattern "@pattern" found
da: Mønster "@pattern" fundet

en: Pattern "@pattern" not found
da: Mønster "@pattern" ikke fundet

en: Checkbox field @id is checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er markeret.

en: Checkbox field @id is not checked.
da: Afkrydsningsfeltet @id er ikke markeret.

en: Verbose message
da: Lang beskrivelse

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
da: Vælg de tests eller testgrupper som du ønsker at køre, og klik <em>Kør tests</em>.

en: All (@count)
da: Alle (@count)

en: Pass (@count)
da: Lykkedes (@count)

en: Fail (@count)
da: Mislykkedes (@count)

en: Return to list
da: Tilbage til liste

en: Clear results after each complete test suite run
da: Ryd resultater efter hver testkørsel er fuldført

en: Provide verbose information when running tests
da: Giv detaljeret information under kørsel af tests

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
da: De udførlige data udskrives sammen med standardpåstandene og er nyttige ved fejlsøgning. De udførlige data slettes mellem hver kørsel af test-suiten. Outputtet er meget detaljeret og bør kun bruges ved fejlsøgning.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
da: HTTP auth-indstillinger som bruges af SimpleTest-browseren under test. Nyttigt når sitet brugere simpel HTTP authentication.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
da: @pass, @fail, @exception og @debug

en: The test run did not successfully finish.
da: Testkørslen sluttede ikke med succes.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
da: Rydning af resultater er deaktiveret og testresultattabellen vil ikke blive ryddet.

en: No leftover tables to remove.
da: Ingen resterende tabeller at fjerne.

en: 1 debug message | @count debug messages
da[0]: 1 debug-meddelelse
da[1]: @count debug-meddelelser

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
da[0]: Fjernede 1 testresultat.
da[1]: Fjernede @count testresultater.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
da[0]: Fjernede 1 overflødig tabel.
da[1]: Fjernede @count overflødige tabeller.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
da[0]: Fjernede 1 midlertidig mappe.
da[1]: Fjernede @count midlertidig mapper.

en: Test result
da: Testresultat

en: View result of tests.
da: Vis testresultat.

en: Comment permalink
da: Permalink til kommentar

en: Search block
da: Søgeblok

en: Robots
da: Robotter

en: The second block provided by this module shows the entries in the node_access table for any nodes shown on the current page.  You can enable the debug mode on the <a href="@settings_page">settings page</a> to display much more information, but this can cause considerable overhead.  Because the tables shown are wide, it is recommended to enable the blocks in the page footer rather than a sidebar.
da: Den anden blok, som stilles til rådighed af modulet, viser indgangene i node_access-tabellen for alle indholdselementer, der vises på den aktuelle side. Du kan aktivere debug-tilstanden under <a href="@settings_page">indstillinger</a> til at vise meget mere information, men det kan betyde betragteligt merarbejde. Fordi de viste tabeller er brede anbefales det at aktivere blokkene i sidefoden i stedet for i sidepanelerne.

en: This module also provides a <a href="@summary_page">summary page</a> which shows general information about your node_access table.  If you have installed the Views module, you may browse node_access by realm.
da: Modulet tilbyder også et <a href="@summary_page">resumé</a>, som viser generel information om din node_access-tabel. Hvis du har installeret Views-modulet kan du gennemse node_access efter domæne.

en: To see more details enable <a href="@debug_mode">debug mode</a>.
da: Aktivér <a href="@debug_mode">debug-tilstanden</a> for at se flere detaljer.

en: These are the grants returned by hook_node_grants() for this user.
da: Dette er tilladelserne som blev returneret af hook_node_grants() for denne bruger.

en: !username has the following access
da: !username har følgende tilladelser

en: to node !nid:
da: til indholdselement !nid:

en: Create nodes of the '@Node_type' type.
da: Opret indholdselement af typen '@Node_type'.

en: Unable to load the node &ndash; this should never happen!
da: Kan ikke indlæse indholdselementet &ndash; dette bør aldrig ske!

en: !NO: access content
da: !NO: tilgå indhold

en: !NO: This user does not have the '!access_content' permission and is denied doing anything with content.
da: !NO: Denne bruger har ikke tilladelsen '!access_content' og kan ikke gøre noget med indhold.

en: !NO: no reason
da: !NO: ingen grund

en: !NO: None of the checks resulted in allowing this, so it's denied.
da: !NO: Ingen af kontrollerne resulterede i at dette blev tilladt, så det bliver afvist.

en: Edit style
da: Redigér style

en: Delete style
da: Slet style

en: All content
da: Alt indhold

en: Check for updates of disabled modules and themes
da: Søg efter opdateringer til deaktiverede moduler og temaer

en: The port has to be an integer between 1 and 65535.
da: Porten skal være et heltal mellem 1 og 65535.

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_update() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_update() på NIDs @nids

en: On cron running apachesolr_nodeapi_mass_delete() on nids @nids
da: Når cron kører apachesolr_nodeapi_mass_delete() på NIDs @nids

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: Receive email notification for incoming private messages
da: Send e-mail når der kommer nye personlige beskeder

en: Upgrade
da: Opgradér

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Movie
da: Film

en: The message text
da: Meddelelsens indhold

en: Custom path
da: Tilpasset sti

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Any user role that has the ability to unflag must also have the ability to flag.
da: Enhver rolle som har mulighed for at fjerne et flag skal også have mulighed for at sætte et flag.

en: Flag access by content authorship
da: Flagadgang baseret på ejerskab

en: No additional restrictions
da: Ingen yderligere begrænsninger

en: Users may only flag content they own
da: Brugere må kun markere eget indhold

en: Users may only flag content of others
da: Brugere må kun markere andres indhold

en: Users may only flag own comments
da: Brugere må kun markere egne kommentarer

en: Users may only flag comments by others
da: Brugere må kun markere andres kommentarer

en: Users may only flag comments of nodes they own
da: Brugere må kun markere kommentarer fra egne sider

en: Users may only flag comments of nodes by others
da: Brugere må kun markere kommentarer fra andres sider

en: Users may flag themselves
da: Brugere må markere sig selv

en: (global flags always have a threshold of 1)
da: (globale flag har altid en tærskelværdi på 1)

en: Flag robots.txt problem
da: Markér robots.txt problem

en: Search engines flagging content
da: Søgemaskiner som flager indhold

en: Content has been flagged with any flag
da: Et flag er blevet sat på indholdet

en: Content has been unflagged with any flag
da: Et flag er blevet fjernet fra indholdet

en: A %type has been flagged with %name
da: Flaget %name er blevet sat på en %type

en: A %type has been unflagged with %name
da: Flaget %name er blevet fjernet fra en %type

en: Flag (or unflag) a node
da: Sæt eller fjern et flag på et indholdselement

en: Flag (or unflag) a comment
da: Sæt eller fjern et flag på en kommentar

en: Flag (or unflag) a user
da: Sæt eller fjern et flag på en bruger

en: Flag to affect
da: Flag som skal påvirkes

en: When this action is fired, which flag should be flagged (or unflagged)?
da: Hvilket flag skal sættes (eller fjernes) når denne handling udløses?

en: Flag operation
da: Flaghandling

en: When this action is fired, which operation should be performed on the flag?
da: Hvilken operation skal udføres på flaget når denne handling udløses?

en: There are no available %type flags. Before you can create an action of this type, you need to <a href="!url">create a %type flag</a>.
da: Der er ingen tilgængelige %type flag. For du kan oprette en handling af denne type er du nødt til at <a href="!url">oprette et %type flag</a>.

en: update code
da: opdatér kode

en: Flag access
da: Flagadgang

en: Flaggable content
da: Indhold som kan flages

en: Unflag not allowed text
da: Flag kan ikke fjernes tekst

en: This flag uses a link type of %type, which does not exist.
da: Flaget bruger link-typen %type, som ikke eksisterer.

en: Flag import code
da: Importkode

en: Flag @name has been imported.
da: Flaget @name er blevet importeret.

en: Flag @name has been updated.
da: Flaget @name er blevet opdateret.

en: Flags to export
da: Flag som skal eksporteres

en: Flag exports
da: Eksporter

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Administer forums
da: Administrér forummer

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: revision user
da: revision bruger

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: Cancel account
da: Opsig konto

en: User menu
da: Brugermenu

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Recreate
da: Genopret

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: View changes
da: Vis ændringer

en: Administrator role
da: Administratorrolle

en: You can find more information about HTTP redirect status codes at <a href="@status-codes">@status-codes</a>.
da: Du kan finde mere information om HTTP omdirigeringskoder på <a href="@status-codes">@status-codes</a>.

en: The redirect has been saved.
da: Omdirigeringen er blevet gemt.

en: Edit redirect
da: Redigér omdirigering

en: No redirects
da: Ingen omdirigeringer

en: 1 redirect | @count redirects
da[0]: 1 omdirigering
da[1]: @count omdirigeringer

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
da: !previous_link Viser beskeder @from - @to af @total !newer_link

en: No URL redirects available.
da: Ingen tilgængelige URL-omdirigeringer

en: Filter redirects
da: Filtrér omdirigeringer

en: No redirects selected.
da: Ingen omdirigeringer valgt.

en: Enter an internal Drupal path, path alias, or complete external URL (like http://example.com/) to redirect to. Use %front to redirect to the front page.
da: Angiv en intern Drupal-sti, et stialias eller en komplet ekstern URL (f.eks. http://example.com/) som der skal omdirigeres til. Brug %front for at omdirigere til forsiden.

en: @action @count redirects.
da: @action @count omdirigeringer.

en: @action @count redirect. | @action @count redirects.
da[0]: @action @count omdirigering.
da[1]: @action @count omdirigeringer.

en: Are you sure you want to @action this redirect? | Are you sure you want to @action these redirects?
da[0]: Er du sikker på, at du vil @action denne omdirigering?
da[1]: Er du sikker på, at du vil @action disse omdirigeringer?

en: The source path cannot contain an URL fragment anchor.
da: Kildestien kan ikke indeholde et URL fragment-anker

en: The source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source omdirigeres i forvejen. Vil du <a href="@edit-page">redigere den eksisterende omdirigering</a>?

en: How many URL redirects would you like to generate?
da: Hvor mange URL-omdirigeringer vil du generere?

en: Delete all URL redirects before generating new URL redirects.
da: Slet alle URL-omdirigeringer før der genereres nye URL-omdirigeringer.

en: Generate redirects
da: Generér omdirigeringer

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: No revision
da: Ingen version

en: @number comments per page
da: @number kommentarer pr. side

en: Requires a title
da: Kræver en titel

en: School
da: Skole

en: Private files
da: Private filer

en: Some files and directories in your install are writable by the server.
da: Nogle filer og mapper i din installation er skrivbare af serveren.

en: Errors are written to the screen.
da: Fejl bliver skrevet til skærmen

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Other blocks
da: Andre blokke

en: Thickness
da: Tykkelse

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: The node the comment was posted to.
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The author of the comment, if they were logged in.
da: Kommentarens forfatter hvis han/hun var logget ind.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the node's latest revision.
da: Det unikke ID på indholdselementets seneste version.

en: Translation set ID
da: Oversættelsesgruppe-ID

en: The unique ID of the original-language version of this node, if one exists.
da: Det unikke ID på den originale sprogversion af indholdselementet, hvis den eksisterer.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The author of the node.
da: Indholdselementets forfatter.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
da: Antallet af stemmer der er blevet afgivet i en afstemning.

en: Poll winner
da: Vinder

en: The winning poll answer.
da: Det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner votes
da: Vinderstemmer

en: The number of votes received by the winning poll answer.
da: Antallet af stemmer på det vindende afstemningssvar.

en: Poll winner percent
da: Vinderprocent

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
da: Procentdelen af stemmer modtaget af det vindende afstemningssvar.

en: The length of time the poll node is set to run.
da: Hvor lang tid afstemningen skal være åben.

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The size of the file, in kilobytes.
da: Filens størrelse i kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
da: Termens overordnede term, hvis den eksisterer.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af noder tagget med termer fra ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The url of the account edit page.
da: URLen til kontoens redigeringsside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: Your OpenID
da: Dit OpenID

en: This OpenID will be attached to your account after registration.
da: Dette OpenID bliver knyttet til din konto efter oprettelse.

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct, or try removing filters.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to match each word individually: <em>"blue drop"</em> will match less than <em>blue drop</em>.</li>
    <li>You can require or exclude terms using + and -: <em>big +blue drop</em> will require a match on <em>blue</em> while <em>big blue -drop</em> will exclude results that contain <em>drop</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Kontrollér at stavningen er korrekt eller prøv at fjerne filtre.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter hvert ord individuelt: <em>"blue drop"</em> giver færre resultater end <em>blue drop</em>.</li>
    <li>Du kan forlange eller ekskludere termer med  + og -: <em>big +blue drop</em> kræver at <em>blue</em> findes, mens <em>big blue -drop</em> ekskluderer resultater som indeholder <em>drop</em>.</li>
    </ul>

en: Links with checkboxes
da: Links med afkrydsningsfelter

en: Additional Query
da: Supplerende forespørgsel

en: Browse available categories
da: Gennemse tilgængelige kategorier

en: Pick a category to launch a search.
da: Vælg en kategori for at starte en søgning.

en: Behavior on empty search
da: Opførsel ved tom søgning

en: Show search box
da: Vis søgefelt

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: Field types
da: Felttyper

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Is new
da: Er ny

en: Comments allowed
da: Kommentarer tilladt

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
da: Hvorvidt kommentarer er tilladt på dette indholdselement. 0 = nej, 1 = lukket (kun læsning), 2 = åben (læs/skriv).

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgang til denne side.

en: Authorize file system changes
da: Godkend ændringer af filsystem

en: It appears you have reached this page in error.
da: Det ser ud til, at du er nået til denne side ved en fejl.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
da: Cron kunne ikke køre, fordi der blev brugt en ugyldig nøgle.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
da: Cron kunne ikke køre, fordi sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Default country
da: Standard land

en: Check the error messages and <a href="!url">proceed with the installation</a>.
da: Gennemse fejlmeddelelserne og <a href="!url">fortsæt med installationen</a>.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
da: I din %settings_file-fil har du konfigureret @drupal til at bruge en %driver-server, men din PHP-installation understøtter pt. ikke denne databasetype.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
da: Du skal vælge et sprog for at fortsætte installationen.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
da: Vi kunne ikke finde nogen installationsprofiler. Installationsprofiler bestemmer hvilke moduler, der skal aktiveres, og hvilket skema, der skal installeres i databasen. En profil er nødvendig for at kunne fortsætte med installationen.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
da: Den valgte profil kan ikke indlæses.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
da: Alle nødvendige ændringer af %dir og %file er blevet foretaget, så du bør skrivebeskytte dem nu for at undgå sikkerhedsproblemer. Hvis du er usikker på hvordan det gøres, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">onlinehåndbogen</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
da: Tillykke, du har nu installeret @drupal!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
da: Gennemse meddelelserne ovenfor, før du besøger <a href="@url">dit nye site</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
da: <a href="@url">Besøg dit nye site</a>.

en: Settings file
da: Settings-fil

en: The settings file does not exist.
da: Settings-filen eksisterer ikke.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
da: @drupal-installationen kræver, at du laver en indstillingsfil som en del af installationen. Kopiér filen %default_file til %file. Flere informationer om installation af Drupal findes i filen <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
da: Filen %file eksisterer.

en: The settings file is not writable.
da: Der kan ikke skrives til settings-filen.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
da: @drupal-installationsprogrammet skal have skriveadgang til %file under installationen. Hvis du er usikker på, hvordan du tildeler filtilladelser, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">onlinehåndbogen</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
da: Automatiske e-mails, som f.eks. oprettelsesinformation, sendes fra denne adresse. Brug en adresse på sitets domæne for at forhindre at meddelelserne bliver markeret som spam.

en: Site maintenance account
da: Administratorkonto

en: Select the default country for the site.
da: Vælg sitets standard land.

en: Receive e-mail notifications
da: Modtag e-mail-notifikationer

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
da: Systemet giver dig besked, når der kommer opdateringer og vigtige sikkerhedsrettelser til installerede komponenter. Der sendes anonymiseret information om dit site til <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: No pending updates.
da: Ingen opdateringer venter.

en: 1 pending update | @count pending updates
da[0]: 1 opdatering venter
da[1]: @count opdateringer venter

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
da: Der opstod en fejl under håndtering af forespørgslen: Serveren modtog ugyldigt input.

en: Invalid form POST data.
da: Ugyldige formular POST data.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
da: Kan ikke fortsætte, ingen tilgængelige filoverførselsmetoder

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
da: ADVARSEL: Du bruger en ikke-krypteret forbindelse, så din adgangskode bliver sendt som ren tekst. <a href="@https-link">Lær mere</a>.

en: To continue, provide your server connection details
da: Angiv dine forbindelsesinformationer til serveren for at fortsætte

en: Connection method
da: Forbindelsesmetode

en: Enter connection settings
da: Indtast forbindelsesindstillinger

en: @backend connection settings
da: @backend forbindelsesindstillinger

en: Change connection type
da: Skift forbindelsestype

en: Error, this type of connection protocol (%backend) does not exist.
da: Fejl, denne type forbindelsesprotokol (%backend) eksisterer ikke.

en: No active batch.
da: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
da: Site under opdatering

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
da: Arkivværktøjer kan kun arbejde med lokale filer: %file er ikke understøttet

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
da: Filnavnet overskrider grænsen på 240 tegn. Omdøb venligst filen og prøv igen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
da: %path er en mappe og kan ikke fjernes med file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
da: Filen %path er ikke af en kendt type, så den blev ikke slettet.

en: The file permissions could not be set on %uri.
da: Filtilladelser kunne ikke sættes på %uri.

en: Completed @current of @total.
da: @current af @total fuldført.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
da: Kunne ikke udføre alle handlinger på databaseserveren. Handlingen %task blev ikke fundet.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
da: Kunne ikke ændre %settings. Kontrolleér venligst fil-tilladelserne.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
da: Kunne ikke åbne %settings. Kontrollér venligst fil-tilladelserne.

en: Required modules
da: Påkrævede moduler

en: Required modules not found.
da: Påkrævede moduler ikke fundet

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>sites/all/modules</em>. Missing modules: !modules
da: Følgende moduler er påkrævet men blev ikke fundet. Flyt dem til den relevante modul-mappe, som f.eks. <em>sites/all/modules</em>. Manglende moduler: !modules

en: %module module uninstalled.
da: Modulet %module afinstalleret.

en: Saint Martin (French part)
da: Saint Martin (Fransk del)

en: Use the default site language (@language_name).
da: Brug sitets standardsprog (@language_name).

en: The translation file %filepath contains an error: the plural formula could not be parsed.
da: Oversættelsesfilen %filepath indeholder en fejl: flertalsformlen kan ikke tolkes.

en: No strings available.
da: Ingen tilgængelige tekststrenge.

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
da: @count forbudte HTML-stumper i %file

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
da: Javascript oversættelsesfilen %file.js gik tabt.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
da: Kan ikke sende e-mail. Kontakt sitets administrator hvis problemet fortsætter.

en: Class %class does not implement interface %interface
da: Klassen %class implementerer ikke interfacet %interface.

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
da: Kører i vedligeholdelsestilstand. <a href="@url">Sæt online.</a>

en: Operating in maintenance mode.
da: Arbejder i vedligeholdstilstand.

en: %module module enabled.
da: Modulet %module aktiveret.

en: %module module disabled.
da: Modulet %module deaktiveret.

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Unable to determine the type of the source directory.
da: Kan ikke fastslå kildemappens type.

en: Cannot determine the type of project.
da: Kan ikke fastslå projektets type.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
da: Fatal fejl under opdatering. Installationsmappen bliver ikke slettet.

en: File Transfer failed, reason: !reason
da: Filoverførsel mislykkedes på grund af: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
da: Kunne ikke oprette %directory på grund af: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
da: Drupal kan ikke sættes op med den eksisterende database. Gennemse eventuelle fejlmeddelelser.

en: An AJAX HTTP error occurred.
da: Der opstod en AJAX HTTP-fejl.

en: HTTP Result Code: !status
da: HTTP resultatkode: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
da: En AJAX HTTP-forespørgsel afsluttede på unormal vis.

en: Debugging information follows.
da: Information til fejlsøgning følger.

en: Path: !uri
da: Sti: !uri

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
da: Ingen tilgængelige feeds. <a href="@link">Tilføj feed</a>.

en: No categories available. <a href="@link">Add category</a>.
da: Ingen tilgængelige kategorier. <a href="@link">Tilføj kategori</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. Kræver at <a href="@cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: News items in block
da: Nyheder i blok

en: Drupal can make a block with the most recent news items of this feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in this feed's block. If you choose '0' this feed's block will be disabled.
da: Drupal kan lave en blok med det seneste indhold fra dette feed. Du kan <a href="@block-admin">indstille blokken</a> til at blive vist i sidens sidepanel. Her indstiller du, hvor mange overskrifter der skal vises i denne blok. Hvis du vælger '0', vil blokken blive slået fra.

en: The URL %url is invalid. Enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
da: Der findes allerede et feed med navnet %feed. Indtast en unik titel.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
da: Der findes allerede et feed med URLen %url. Indtast en unik URL.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
da: Upload en OPML-fil med en liste af feeds som skal importeres.

en: OPML Remote URL
da: OPML-URL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
da: Indtast URLen til en OPML-fil. Filen bliver først downloadet og behandlet, når formularen indsendes.

en: Drupal can make a block with the most recent news items of a feed. You can <a href="@block-admin">configure blocks</a> to be displayed in the sidebar of your page. This setting lets you configure the number of news items to show in a feed's block. If you choose '0' these feeds' blocks will be disabled.
da: Drupal kan lave en blok med det seneste indhold fra dette feed. Du kan <a href="@block-admin">indstille blokken</a> til at blive vist i sidens sidepanel. Her indstiller du, hvor mange overskrifter der skal vises i denne blok. Hvis du vælger '0', vil blokken blive slået fra.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
da: Du skal <em>enten</em> uploade en fil eller indtaste en URL.

en: This URL is not valid.
da: URLen er ikke gyldig

en: No new feed has been added.
da: Ingen nye feeds tilføjet.

en: The URL %url is invalid.
da: URLen %url er ugyldig.

en: A feed named %title already exists.
da: Der findes allerede et feed med navnet %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
da: Der findes allerede et feed med URLen %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
da: Hentere downloader data fra en ekstern kilde. Vælg en henter, som passer til den eksterne kilde, du vil downloade fra.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
da: Fortolkere laver standardstrukturer ud af de downloadede data . Vælg en fortolker, som passer til de feeds du vil indsamle.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
da: Behandlere arbejder med de fortolkede feed-date, for eksempel ved at gemme feed-elementer. Vælg de behandlere som passer til din opgave.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
da: Standardindstillingerne er tilstrækkelige til de fleste aggregeringsopgaver.

en: A category named %category already exists. Enter a unique title.
da: Der findes allerede en kategori med navnet %category. Indtast en unik titel.

en: Default fetcher
da: Standardhenter

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
da: Downloader data fra en URL vha. Drupals HTTP-funktioner.

en: Default parser
da: Standardfortolker

en: Parses RSS, Atom and RDF feeds.
da: Fortolker RSS-, Atom- og RDF-feeds.

en: Default processor
da: Standardbehandler

en: Creates lightweight records from feed items.
da: Opretter letvægts-records fra feed-elementer.

en: Default processor settings
da: Indstillinger for standardbehandler

en: Number of items shown in listing pages
da: Antal elementer på oversigtssider

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Kræver at <a href="@cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: Select categories using
da: Vælg kategorier med

en: For a small number of categories, checkboxes are easier to use, while a multiple selector works well with large numbers of categories.
da: Med et mindre antal kategorier er afkrydsningsfelter lettest at bruge, hvorimod en rulleliste med mulighed for flere valg er lettere at bruge, hvis der er et stort antal kategorier.

en: Length of trimmed description
da: Længde af beskåret beskrivelse

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
da: Det maksimale antal tegn som bruges i den beskårne udgave af indholdet.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
da: Aggregator-modulet er en website feed-læser, der indsamler og fremviser nyt indhold fra RSS-, RDF-, og Atomfeeds på nettet. Tusindvis af websites (især nyhedssites og blogs) publicerer deres seneste overskrifter i feeds i forskellige standard XML-formater. Se onlinehåndbogens kapitel om <a href="@aggregator-module">Aggregator-modulet</a> for yderligere information.

en: Viewing feeds
da: Vis feeds

en: Feeds contain published content, and may be grouped in categories, generally by topic. Users view feed content in the <a href="@aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href="@aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed or category can be displayed as a block through the <a href="@admin-block">Blocks administration page</a>.
da: Feeds indeholder publiceret indhold, der kan kategoriseres, f.eks. efter emne. Brugere ser indholdet af de valgte feeds på <a href="@aggregator">aggregators hovedside</a>, eller <a href="@aggregator-sources">kilde for kilde</a> (som regel gennem en feed-læser). Det seneste indhold i et feed eller en kategori kan også vises i en blok. Den kan slåes til på <a href="@admin-block">siden med blokindstillingerne</a>.

en: Adding, editing, and deleting feeds
da: Tilføj, redigér og slet feed

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
da: På <a href="@feededit">Feed administrationssiden</a> kan administratorer tilføje, redigere og slette feeds, samt vælge hvor tit hvert feed skal opdateres.

en: OPML integration
da: OPML-integration

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
da: En <a href="@aggregator-opml">maskinlæsbar OPML-fil</a> af alle feeds er tilgængelig. OPML er et XML-baseret filformat, som bliver brugt til at dele strukturerede informationer f. eks. lister af RSS feeds. Feeds kan også <a href="@import-opml">importeres via en OPML-fil</a>.

en: Configuring cron
da: Indstilling af cron

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
da: En korrekt konfigureret <a href="@cron">cron</a> er nødvendig for at feeds opdateres automatisk.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
da: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> er et XML-format, der bruges til at udveksle samlinger af feeds mellem indsamlere. Et enkelt OPML-dokument kan indeholde en samling af flere feeds. Drupal kan fortolke og importere en sådan fil og importere alle de inkluderede feed af en omgang. Herved undgår du at tilføje disse feeds manuelt. Du kan enten uploade en fil fra din computer eller indtaste en adresse, hvor Drupal kan downloade filen fra.

en: Administer news feeds
da: Administrér feed

en: View news feeds
da: Vis nyheds-feeds

en: Configure the behavior of the feed aggregator, including when to discard feed items and how to present feed items and categories.
da: Indstil hvordan feed-indsamleren skal virke, herunder hvornår elementer skal fjernes og hvordan feedelementer og kategorier skal fremvises.

en: Override the default title for the block. Use <em>!placeholder</em> to display no title, or leave blank to use the default block title.
da: Vælg en anden titel til blokken. Brug <em>!placeholder</em> hvis du ikke ønsker en titel, eller lad feltet stå tomt for at bruge standardtitlen.

en: Specify in which themes and regions this block is displayed.
da: Vælg hvilke temaer og hvilke regioner denne blok skal vises i.

en: All pages except those listed
da: Alle sider undtagen de nævnte

en: Only the listed pages
da: Kun de viste sider

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Angiv sider ved at bruge deres stier. Indtast én sti pr. linje. '*'-tegnet er joker. Eksempler på stier er %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
da: Sider hvor denne PHP-kode returnerer <code>TRUE</code> (kun for eksperter)

en: Pages or PHP code
da: Sider eller PHP-kode

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at afvikling af ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: Customizable per user
da: Tilpasset pr. bruger

en: Not customizable
da: Kan ikke tilpasses

en: Customizable, visible by default
da: Brugerdefinered, synlig som standard

en: Customizable, hidden by default
da: Brugerdefineret, skjult som standard

en: Ensure that each block description is unique.
da: Garantér at hver blokbeskrivelse er unik.

en: The Block module allows you to create boxes of content, which are rendered into an area, or region, of one or more pages of a website. The core Seven administration theme, for example, implements the regions "Content", "Help", "Dashboard main", and "Dashboard sidebar", and a block may appear in any one of these regions. The <a href="@blocks">Blocks administration page</a> provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. For more information, see the online handbook entry for <a href="@block">Block module</a>.
da: Blokmodulet gør det muligt at skabe bokse med indhold, som vises i et område eller en region på en eller flere sider på et website. Temaet Seven, som er inkluderet i Drupals kerne, har f.eks. regionerne "Indhold", "Hjælp", "Kontrolpanel hovedregion" og "Kontrolpanel sidepanel". En blok kan f.eks. vises i en af disse regioner. Du kan med musen rykke rundt med blokkene på <a href="@blocks">siden med blokindstillingerne</a>. Du kan både vælge, hvilken region blokkene skal vises i og i hvilken rækkefølge blokkene kommer i den enkelte region. Ønsker du yderligere information, så læs kapitlet i online håndbogens afsnit om <a href="@block">block-modulet</a>.

en: Positioning content
da: Placering af indhold

en: When working with blocks, remember that all themes do <em>not</em> implement the same regions, or display regions in the same way. Blocks are positioned on a per-theme basis. Users with the <em>Administer blocks</em> permission can disable blocks. Disabled blocks are listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>, but are not displayed in any region.
da: Når du bruger blokke, så husk at <em>ikke</em> alle temaer har de samme regioner eller viser regionerne på samme måde. Blokkene placeres alt efter hvilket tema, der bruges. Brugere, der har tilladelsen <em>Administrér blokke</em>, kan slå blokke fra. Blokke, der ikke er slået til, er oplistede på <a href="@blocks">siden med blokindstillingerne</a>, men vises ikke i nogen region.

en: Controlling visibility
da: Tilpasning af synlighed

en: Blocks can be configured to be visible only on certain pages, only to users of certain roles, or only on pages displaying certain <a href="@content-type">content types</a>. Administrators can also allow specific blocks to be enabled or disabled by users when they edit their <a href="@user">My account</a> page. Some dynamic blocks, such as those generated by modules, will be displayed only on certain pages.
da: Blokke kan indstilles til kun at være synlige på nogle bestemte sider, for brugere med bestemte roller eller på sider, der viser indhold fra bestemte <a href="@content-type">indholdstyper</a>. Administratorer kan altid tillade at brugere selv kan slå blokke til og fra på deres<a href="@user">profilside</a>. Nogle dynamiske blokke, som f.eks. dem, der genereres af moduler, vil kun blive vist på bestemte sider.

en: Creating custom blocks
da: Opret brugerdefinerede blokke

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can <a href="@block-add">add custom blocks</a>, which are then listed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Once created, custom blocks behave just like default and module-generated blocks.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér blokke</em> kan <a href="@block-add">tilføje brugerdefinerede blokke</a>, som derefter vises på <a href="@blocks">administrationssiden for blokke</a>. Når de er blevet oprettet, opfører brugeredefinerede blokke sig på samme måde som standardblokke og blokke genereret af moduler.

en: This page provides a drag-and-drop interface for assigning a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page. Click the <em>configure</em> link next to each block to configure its specific title and visibility settings.
da: Denne side giver dig mulighed for at placere blokke i regioner og styre rækkefølgen af blokkene indenfor den enkelte region. Det gøres ved at trække blokken rundt med musen. Da ikke alle temaer stiller de samme regioner til rådighed, eller viser regionerne på samme facon, bliver blokkene placeret individuelt på hvert tema. Husk, at dine ændringer ikke bliver gemt før du trykker på <em>Gem blokken</em>-knappen i bunden af siden. Klik på <em>konfigurér</em>-linket ved siden af hver blok for at styre denne bloks overskrift og indstillinger for synlighed.

en: Demonstrate block regions (@theme)
da: Demonstrér blokregioner (@theme)

en: Administer blocks
da: Administrér blokke

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
da: En kort beskrivelse af din blok. Beskrivelsen bruges på <a href="@overview">siden med blokindstillingerne</a>.

en: Personalize blocks
da: Personliggør blokke

en: Blocks consist of content or information that complements the main content of the page. Enable or disable optional blocks using the checkboxes below.
da: Blokke består af indhold eller information som supplerer sidens primære indhold. Aktivér eller deaktivér valgfri blokke ved hjælp af afkrydsningsfelterne herunder.

en: Cache blocks
da: Blok-cache

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
da: Bemærk at blokcachen er inaktiv, når du har aktiveret moduler, der bruger adgangsbegrænsing.

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
da: Kontrollerer de visuelle byggeklodser en side består af. Blokke er kasser med indhold som renderes i et bestemt område eller en bestemt region på en webside.

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: The block cannot be placed in this region.
da: Blokken kan ikke placeres i denne region.

en: Use for multi-user blogs. Every user gets a personal blog.
da: Bruges til flerbrugerblogs. Hver bruger får en personlig blog.

en: Single-user blogs
da: Enkeltbrugerblogs

en: Each user's blog entries are automatically displayed with a link to the user's main blog page. You can create as many single-user blogs as you have site users with permission to create blog content.
da: Hver brugers blogindlæg vises automatisk med et link til brugerens blog. Du kan oprette lige så mange blogs, som der er brugere på sitet med tilladelse til at oprette blogindlæg.

en: Multi-user blogs
da: Flerbrugerblogs

en: Blog entries from each single-user blog are also aggregated into one central multi-user blog, which displays the blog content of all users in a single listing.
da: Blogindlæg fra hver af de personlige blogs samles i en central flerbruger-blog, som viser blogindlæg fra alle brugere på en samlet liste.

en: There is an optional <em>Blogs</em> menu item added to the Navigation menu, which displays all blogs available on your site, and a <em>My blog</em> item displaying the current user's blog entries.
da: Der er tilføjet et valgfrit <em>Blogs</em>-menupunkt til navigationsmenuen. Dette menupunkt viser alle tilgængelige blogs på sitet. Der er også et menupunkt, der hedder <em>min blog</em>, som viser alle blogindlæg skrevet af den aktuelle bruger.

en: The Blog module also creates a default <em>Recent blog posts</em> block that may be enabled at the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Blog-modulet opretter også en <em>Seneste blogindlæg</em>-blok, som kan aktiveres på <a href="@blocks">blok-administrationssiden</a>.

en: Create new blog entry
da: Opret nyt blogindlæg

en: Enables multi-user blogs.
da: Muliggør flerbruger-blogs.

en: No books available.
da: Der er ingen bøger at vise.

en: Content types allowed in book outlines
da: Indholdstyper som kan placeres i bøger

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
da: Brugere med tilladelsen %outline-perm kan tilføje alle indholdstyper.

en: Administer book outlines
da: Administrér indholdsfortegnelser

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. For more information, see the online handbook entry for <a href="@book">Book module</a>.
da: Book-modulet kan bruges til at lave struktureret indhold, som løber over flere sider. Det kan f.eks. være en guide, en manual eller en wiki. Med book-modulet er det muligt at opdele dit indhold i kapitler, afsnit og underafsnit, eller en anden form for struktur med flere nivauer. Yderligere information kan findes i online-håndbogens afsnit om <a href="@book">book-modulet</a>.

en: Adding and managing book content
da: Tilføj og håndtér bogindhold

en: You can assign separate permissions for <em>creating</em>, <em>editing</em>, and <em>deleting</em> book content, as well as <em>adding content to books</em>, and <em>creating new books</em>. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href="@admin-book">Book administration page</a>.
da: Du har mulighed for at tildele særskilte rettigheder, så forskelige brugere har rettighed til at<em>oprette</em>, <em>redigere</em> og <em>slette</em> bog-indholdet. Tilsvarende er der også rettigheder for at <em>tilføje indhold til</em> og <em>oprette nye bøger</em>. Brugere med tilladelsen, <em>administrér indholdsfortegnelser</em> kan tilføje <em>hvilken som helst</em> type indhold til en bog ved at vælge den passende indholdsfortegnelse, mens indholdet redigeres. De kan også se en liste over samtlige bøger samt redigere og ændre rækkefølgen på afsnitsoverskrifter på <a href="@admin-book">bogadministrationssiden</a>.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href='@admin-block'>Blocks administration page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
da: Sider i en bog kan tildeles en navigationsblok, som er specifik for netop denne bog. Denne navigationsblok indeholder links, som fører til forrige og næste side i bogen eller til niveauet over det aktuelle niveau i bogens struktur. Blokken kan slåes til på <a href='@admin-block'>blok-administrationssiden</a>. For at bogsider dukker op i navigationen, skal de tilføjes til indholdsfortegnelsen.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
da: Bøger kan laves i fællesskab, da de gør det muligt for brugere med de nødvendige rettigheder at tilføje sider til eksisterende bøger, og tilføje disse sider til en indholdsfortegnelse.

en: Printing books
da: Udskrivning af bøger

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
da: Brugere med tilladelsen, <em>Vis udskriftsvenlige bøger</em> kan ved at klikke på linket <em>udskriftsvenlige version</em> i bunden af en bogsides indhold lave en udskriftsvenlig version af den aktuelle bogside og alle dens underafsnit.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
da: Book-modulet gør det muligt at samle beslægtede sider i en bog. Der vises automatisk links til omliggende sider, som gør det nemt at oprette og navigere struktureret indhold.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href="@book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href="@book-admin">reorder an entire book</a>.
da: Brug indholdsfortegnelser til at tilføje indhold til <a href="@book">boghierarkiet</a>, flytte det rundt i hierarkiet, eller <a href="@book-admin">omorganisere en hel bog</a>.

en: Create new books
da: Opret nye bøger

en: Add content and child pages to books
da: Tilføj indhold og undersider til bøger

en: View printer-friendly books
da: Vis udskriftsvenlige bøger

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
da: Se en bogside og alle dens underafsnit som et enkelt udskriftsvenligt dokument. Kan være temmeligt ydelseskrævende.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
da: <em>Bøger</em> har en indbygget hierarkisk navigation. Kan bl.a. bruges til håndbøger og opslagsværk.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
da: Tillad brugere at oprette og organisere relateret indhold i en indholdsfortegnelse.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to quickly and easily change the color scheme of themes that have been built to be compatible with it. For more information, see the online handbook entry for <a href="@color">Color module</a>.
da: Farvemodulet gør det muligt for brugere med tilladelsen <em>administrér indstillinger</em> at ændre på et temas farvesætning, hvis temaet er lavet så det understøtter denne funktion. Yderligere information kan findes i håndbogens afsnit om <a href="@color">farvemodulet</a>.

en: Changing colors
da: Skift af farver

en: Using the Color module allows you to easily change the color of links, backgrounds, text, and other theme elements. To change the color settings for a compatible theme, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href='@configure'>Themes administration page</a>. If you don't see a color picker on that page, then your theme is not compatible with the color module. If you are sure that the theme does indeed support the color module, but the color picker does not appear, then <a href='@troubleshoot'>follow these troubleshooting procedures</a>.
da: Med farvemodulet kan du hurtigt ændre farve på links, baggrunde, tekst og andre tema-elementer. For at ændre farveindstillingerne for et tema, der undestøtter farvemodulet, skal du klikke på linket <em>Indstillinger</em> udfor det valgte tema på <a href='@configure'>siden med temaindstillinger</a>. Hvis du ikke ser en farvevælger på den side, så understøtter temaet ikke farvemodulet. Hvis du er sikker på, at temaet understøtter farvemodulet, men farvevælgeren stadig ikke vises, så kan du følge <a href='@troubleshoot'>denne guide til fejlsøgning</a>.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
da: Farvemodulet gemmer en tilpasset kopi af et eller flere af temaets stylesheets i files-mappen. Det betyder, at du, hvis du laver nogle manuelle ændringer i temaets stylesheet, skal gemme farve-indstilllingerne igen – også selvom de ikke er blevet ændret. Dette er nødvendigt fordi stylesheetet i files-mappen skal genskabes for at afspejle dine ændringer.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: PHP's GD-bibliotek er aktiveret, men det er kompileret uden PNG-understøttelse. Læs <a href="@url">PHP-dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: PHP's GD-bibliotek er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP-dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: Allows administrators to change the color scheme of compatible themes.
da: Gør det muligt for administratorer at ændre farverne på kompatible temaer.

en: Select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer til opdatering.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
da: Der er ingen kommentarer at slette, eller du har valgt en kommentar, der allerede er blevet slettet af en anden administrator.

en: Deleted @count comments.
da: Slettede @count kommentarer.

en: Deleted comment @cid and its replies.
da: Slettede kommentaren @cid og dens svar.

en: Comment approved.
da: Kommentar godkendt.

en: Tokens for comments posted on the site.
da: Tokens for kommentarer på sitet.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
da: Med Comment-modulet kan brugerne skrive kommentarer til sitets indhold, vælge standardindstillinger og tilladelser, samt godkende kommentarer. Se online-håndbogens afsnit om <a href="@comment">Comment-modulet</a> for mere information.

en: Default and custom settings
da: Standard og brugerdefinerede indstillinger

en: Each <a href='@content-type'>content type</a> can have its own default comment settings configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments, or <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments. These defaults will apply to all new content created (changes to the settings on existing content must be done manually). Other comment settings can also be customized per content type, and can be overridden for any given item of content. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has a user account and is logged in.
da: Hver <a href='@content-type'>indholdstype</a> kan have sin egen kommentarindstilling, som er én af følgende: <em>Åben</em> tillader nye kommentarer, <em>Skjult</em> skjuler eksisterende kommentarer og forhindrer nye kommentarer, mens <em>Lukket</em> viser eksisterende kommentarer men forhindrer nye kommentarer. Disse indstillinger gælder for alt nyt indhold (ændringer af indstillinger på eksisterende indhold skal foretages manuelt). Andre kommentarindstillinger kan tilpasses pr. indholdstype, og kan tilsidesættes for hvert stykke indhold. Sålænge der ikke er svaret på en kommentar kan den redigeres af dens forfatter, så længe forfatteren har en konto og er logget ind.

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Unapproved comments (@count)
da: Ikke-godkendte kommentarer (@count)

en: Administer comments and comment settings
da: Administrér kommentarer og kommentarindstillinger

en: Edit own comments
da: Redigér egne kommentarer

en: Number of recent comments
da: Antal seneste kommentarer

en: Threading
da: Trådning

en: Show comment replies in a threaded list.
da: Vis kommentarer i en trådet liste.

en: Default comment setting for new content
da: Standard kommentarindstilling for nyt indhold

en: Allow comment title
da: Tillad kommentartitel

en: Show reply form on the same page as comments
da: Vis kommentarformularen på samme side som kommentarerne

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
da: Brugere med tilladelsen "Skriv kommentarer" kan skrive kommentarer.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
da: Brugere kan ikke skrive kommentarer, men eksisterende kommentarer bliver vist.

en: Comments are hidden from view.
da: Kommentarer er skjult.

en: Users cannot post comments.
da: Brugere kan ikke indsende kommentarer.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Your comment has been posted.
da: Din kommentar er blevet udgivet.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> eller <a href="@register">opret en konto</a> for at skrive kommentarer

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
da: <a href="@login">Log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Flat list
da: Flad liste

en: Threaded list
da: Trådet liste

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder et af udtrykkene ovenfor. Indtast en kommasepareret liste af udtryk. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S"

en: Published comment %subject.
da: Kommentar %subject udgivet

en: Saved comment %title
da: Kommentar %title gemt

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
da: Vis og redigér kommentarer og godkendelseskøen.

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
da: Eksempel: 'webmaster@example.com' eller 'salg@example.com,support@example.com'. For at angive flere modtagere skal du adskille e-mail-adresserne med komma.

en: Category %category has been saved.
da: Kategorien %category er blevet gemt.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %limit beskeder pr. @interval. Prøv igen senere.

en: Contact @username
da: Kontakt @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
da: %sender-name (@sender-from) sendte en e-mail angående %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
da: %sender-name (@sender-from) sendte %recipient-name en e-mail.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
da: Contact-modulet gør det muligt for besøgende at kontakte administratorer og andre brugere. Brugere kan angive et emne, skrive en meddelelse og få en kopi sendt til deres egen e-mail-adresse. Se håndbogens afsnit om <a href="@contact">Contact-modulet</a> for mere information.

en: User contact forms
da: Personlige kontaktformularer

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
da: Sitets brugere kan kontaktes gennem en kontaktformular, som skjuler deres e-mail-adresse. Brugerne kan aktivere eller deaktivere deres personlige kontaktformular ved at redigere siden <em>Min konto</em>. Hvis formularen er aktiv, vises en <em>Kontakt</em>-fane, som leder til en personlig kontaktformular på deres brugerprofil. Sitets administratorer kan stadig bruge kontaktformularen, selvom den er blevet deaktiveret. <em>Kontakt</em>-fanen vises ikke, når du står på din egen profil.

en: Site-wide contact forms
da: Site kontaktformularer

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
da: <a href="@contact">Kontaktsiden</a> viser en enkel formular for de brugere, der har tilladelsen <em>Brug sitets kontaktformular</em>. Formularen kan bruges til at sende kommentarer, feedback eller andre henvendelser. Du kan oprette kategorier, så beskeder kan sendes til en målgruppe, du definerer. Almindelige kategorier for et almindeligt firmasite kunne f.eks. være "Feedback vedr. websitet" (beskeder sendes til sitets administratorer) og "Information om produkter" (beskeder videresendes til salgsafdelingen). E-mail-adresser defineret i en kategori bliver ikke vist offentligt.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the main <em>Navigation</em> menu is created, but the link is disabled by default. This menu link can be enabled on the <a href='@menu'>Menus administration page</a>.
da: Når sitets kontaktformular er slået til, kommer der et link i menuen <em>Navigation</em>, men linket er slået fra som udgangspunkt. Dette menu-link kan slås til på <a href='@menu'>Menu administrationssiden</a>.

en: Customization
da: Tilpasning

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
da: Hvis du ønsker at der skal vises yderligere tekst på den globale eller personlige kontaktside, skal du bruge en blok. Du kan oprette og redigere blokke på <a href="@blocks">blok-administrationssiden</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
da: Tilføj én eller flere kategorier på denne side for at bruge den globale <a href="@form">kontaktformular</a>.

en: A <em>Contact</em> menu item (disabled by default) is added to the Navigation menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
da: Menupunktet <em>Kontakt</em> tilføjes til navigationsmenuen (det er deaktiveret som standard), som du kan redigere på <a href="@menu-settings">menu-administrationssiden</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
da: Hvis du ønsker at der skal vises yderligere tekst på den globale eller personlige kontaktside, skal du bruge en blok. Du kan oprette og redigere blokke på <a href="@blocks">blok-administrationssiden</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
da: Administrér kontaktformularer og indstillinger for kontaktformularer

en: Use the site-wide contact form
da: Brug sitets kontaktformular

en: Use users' personal contact forms
da: Brug brugeres personlige kontaktformularer

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
da: !sender-name (!sender-url) sendte en besked via kontaktformularen på !form-url.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form (!form-url) at !site-name.
da: !sender-name (!sender-url) har sendt dig en besked via din kontaktformular (!form-url) på !site-name.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
da: Hvis du ikke ønsker at modtage e-mails som denne, kan du ændre indstillingerne på !recipient-edit-url.

en: Allow other users to contact you via a <a href="@url">personal contact form</a> which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
da: Lad andre brugere kontakte dig gennem en <a href="@url">personlig kontaktformular</a> som holder din e-mail-adresse skjult. Bemærk at brugere med særlige tilladelser, som f.eks. administratorer stadig kan kontakte dig selvom du deaktiverer denne funktionalitet.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
da: Aktivér den personlige kontaktformular som standard for nye brugere.

en: Changing this setting will not affect existing users.
da: Ændring af denne indstilling påvirker ikke eksisterende brugere.

en: The Contextual links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual links module</a>.
da: Contextual links modulet viser links i forbindelse med sidens regioner for brugere med tilladelsen <em>tilgå kontekstuelle links</em>. Yderligere information kan findes i håndbogens side om <a href="@contextual">Contextual links modulet</a>.

en: Displaying contextual links
da: Viser kontekstuelle links

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
da: Kontekstuelle links bygges af moduler for at give dig hurtig adgang til opgaver knyttet til regionerne i siderne på dit site. Hvis du for eksempel viser en tilpasset menublok i et sidepanel, vil Blocks- og Menu-modulerne bygge links til at konfigurere blokken og redigere menuen. Contextual links-modulet samler disse links i en liste, som kan vises af dit tema, og tilføjer også Javascript-kode til siden, som skjuler de forskellige links indtil du holder musen over blokken.

en: Use contextual links
da: Brug kontekstuelle links

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
da: Brug kontekstuelle links til at udføre handlinger relateret til elementer på en side.

en: Contextual links
da: Kontekstuelle links

en: Provides contextual links to perform actions related to elements on a page.
da: Tilbyder kontekstuelle links til at udføre handlinger relateret til elementer på en side.

en: Tracking user activity
da: Følger brugeraktivitet

en: By enabling blocks such as <em>Who's online</em> and <em>Who's new</em>, site users can track who is logged in and new user signups at a centralized location.
da: Ved at aktivere blokke som <em>Hvem er online</em> og <em>Nye brugere</em> kan sitets brugere få overblik over hvem, der er logget ind, og hvem, der er nye.

en: Tracking content activity
da: Følger indholdsaktivitet

en: By enabling blocks such as <em>Recent blog posts</em>, <em>New forum topics</em> and <em>Recent comments</em>, site users can view newly added site content at a glance.
da: Ved at aktivere blokke som <em>Seneste blogindlæg</em>, <em>Nye forumemner</em> og <em>Seneste kommentarer</em> kan sitets brugere få overblik over nyt indhold på sitet.

en: View the administrative dashboard
da: Vis det administrative dashboard

en: This dashboard region is empty. Click <em>Customize dashboard</em> to add blocks to it.
da: Denne instrumentbrædtregion er tom. Klik på <em>Tilpas instrumentbrædt</em> for at tilføje blokke til den.

en: DRAG HERE
da: TRÆK HER

en: Provides a dashboard page in the administrative interface for organizing administrative tasks and tracking information within your site.
da: Opretter en dashboard-side i administrationsdelen som kan bruges til at organisere administrative handlinger og følge information på dit site.

en: Customize dashboard
da: Tilpas dashboard

en: Clear log messages
da: Ryd logmeddelelser

en: This will permanently remove the log messages from the database.
da: Dette fjerner permanent logbeskederne fra databasen.

en: Database log cleared.
da: Databaselog ryddet.

en: The Database logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@dblog">Database logging module</a>.
da: Database logging-modulet logger systembegivenheder i Drupals database. Yderligere information kan findes i håndbogens afsnit om <a href="@dblog">Database logging-modulet</a>.

en: Monitoring your site
da: Overvåg dit site

en: Debugging site problems
da: Fejlfinding

en: Field validation errors
da: Feltvalideringsfejl

en: Attempt to create a field with a name longer than 32 characters: %name
da: Forsøg på at oprette et felt med et navn længere end 32 tegn: %name

en: Attempt to create field name %name which already exists and is active.
da: Forsøg på at oprette feltnavnet %name som allerede eksisterer og er aktivt.

en: Attempt to create field name %name which already exists, although it is inactive.
da: Forsøg på at oprette feltnavnet %name som allerede eksisterer, selvom det ikke er aktivt.

en: Attempt to create field name %name which is reserved by entity type %type.
da: Forsøg på at oprette feltnavnet %name som er reserveret af entitetstypen %type.

en: Attempt to create a field of unknown type %type.
da: Forsøg på at oprette et felt af den ukendte type %type.

en: Attempt to create a field with unknown storage type %type.
da: Forsøg på at oprette et felt med den ukendte lagringstype %type.

en: Attempt to create an instance of field @field_name without a bundle.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name uden en gruppe.

en: Enabling field types
da: Aktivér felttyper

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
da: Field-modulet leverer infrastrukturen til felter og tilknytning af felter; felttyperne og de forskellige input-widgets leveres af andre moduler. Nogle af modulerne er påkrævede; de valgfri moduler kan aktiveres på <a href="@modules">moduladministrationssiden</a>. Drupal leveres med følgende felttypemoduler: Number (tal, påkrævet), Text (tekst, påkrævet), List (liste, påkrævet), Taxonomy (taksonomi, valgfri), Image (billede, valgfri) og File (fil, valgfri); det påkrævede modul Options leverer input-widgets til andre feltmoduler. Yderligere felter og widgets leveres af tredjepartsmoduler, som du kan finde i <a href="@contrib">moduloversigten på Drupal.org</a>. Aktive felt- og input-widget-moduler:

en: Managing field data storage
da: Håndterer lagring af feltdata

en: Developers of field modules can either use the default <a href="@sql-store">Field SQL storage module</a> to store data for their fields, or a contributed or custom module developed using the <a href="@storage-api">field storage API</a>.
da: Udviklere af feltmoduler kan enten bruge <a href="@sql-store">Field SQL-lagringsmodulet</a> til at gemme data fra deres felter, eller et tredjepartsmodul som bruger <a href="@storage-api">feltlagrings-APIet</a>.

en: The Field SQL storage module stores field data in the database. It is the default field storage module; other field storage mechanisms may be available as contributed modules. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
da: Field SQL-lagringsmodulet gemmer feltdata i databasen. Det er standard lagringsmodulet; andre feltlagringsmekanismer er tilgængelige via tredjepartsmoduler. Se håndbogens afsnit om <a href="@field-help">Field-moduler</a> for mere information om felter.

en: Default SQL storage
da: Standard SQL-lagring

en: Stores fields in the local SQL database, using per-field tables.
da: Gemmer felter i den lokale SQL-database vha. én tabel pr. felt.

en: Field SQL storage
da: Felt SQL-lagring

en: Stores field data in an SQL database.
da: Gemmer feltdata i en SQL-database.

en: The List module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
da: List-modulet definerer forskellige felter til at gemme lister af elementer, til brug med Field-modulet. For det meste indtastes disse elementer vha. en rulleliste, afkrydsningsfelter eller radioknapper. Se håndbogens afsnit om <a href="@field-help">Field-modulet</a> for mere information om felter.

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
da: Dette felt gemmer simple til/fra eller ja/nej værdier.

en: List (text)
da: Liste (tekst)

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the <em>Number of values</em> option is greater than 1 for this field, otherwise radios will be displayed.
da: Afkrydsningsfelter/radioknapper-kontrollen viser afkrydsningsfelter hvis <em>Antal værdier</em> er større end 1 for dette felt, ellers vises radioknapper.

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
da: Tilladte HTML-tags i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
da: Feltets værdi fastsættes af funktionen %function og kan ikke ændres.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være et gyldigt heltal eller kommatal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være en tekststreng på maksimalt 255 tegn.

en: Allowed values list: keys must be integers.
da: Liste af tilladte værdier: nøgler skal være heltal.

en: Defines list field types. Use with Options to create selection lists.
da: Definerer listefelttyper. Bruges med valgmuligheder til at oprette udvalgslister.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
da: Number-modulet definerer en række forskellige numeriske felttyper for Field-modulet. Tal kan være på heltals-, kommatals-  eller floating point-form og kan formatteres når de vises. Talfelter kan begrænses til en bestemt mængde af gyldige værdier, eller til en række af værdier. Se håndbogens afsnit om <a href="@field-help">Field-module</a> for mere information.

en: This field stores a number in the database as an integer.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen som et heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Angiv en tekststreng som skal vises før værdien, som f.eks. '$' eller '&euro;'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en tekststreng før værdien. Adskil ental og flertal med en lodret streg ('krone|kroner').

en: Only numbers and the decimal separator (@separator) allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (@separator) er tilladt i %field.

en: The Options module defines checkbox, selection, and other input widgets for the Field module. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
da: Options-modulet definerer afkrydsningsfelter, udvalgslister og andre widgets for Field-modulet. Se håndbogens afsnit om <a href="@field-help">Field-module</a> for mere information.

en: The Text module defines various text field types for the Field module. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's <a href='@filter-help'>text filters</a> to securely manage HTML output. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, the field can be validated, so that it is limited to a set of allowed values. See the <a href='@field-help'>Field module help page</a> for more information about fields.
da: Text-modulet definerer forskellige tekstfelttyper til Field-modulet. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller bruge Drupals <a href='@filter-help'>tekstfiltre</a> til at håndtere HTML-output på sikker vis. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (textfield), flere linjer (textarea) eller, for en større grad af kontrol, en liste, afkrydsningsfelter eller radioknapper. Om nødvendigt kan feltet valideres så det kun accepterer en begrænset række af værdier. Se <a href='@field-help'>Field-modulets online-hjælp</a> for mere information om felter.

en: This field stores varchar text in the database.
da: Dette felt gemmer varchar-tekst i databasen.

en: Long text
da: Lang tekst

en: This field stores long text in the database.
da: Dette felt gemmer long-tekst i databasen.

en: Long text and summary
da: Lang tekst og resumé

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
da: Dette felt lagrer længere tekster og eventuelle resuméer i databasen.

en: Filtered text (user selects text format)
da: Filtreret tekst (bruger vælger tekstformat)

en: Summary input
da: Resumé input

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
da: Dette gør det muligt for forfattere at indtaste et særskilt resumé, som vises i stedet for den automatisk beskårne tekst, når du bruger fremvisningen "Resumé eller beskåret".

en: %name: the text may not be longer than %max characters.
da: %name: teksten må ikke være længere end %max karakterer.

en: %name: the summary may not be longer than %max characters.
da: %name: resuméet må ikke være længere end %max karakterer.

en: Summary or trimmed
da: Resumé eller beskåret

en: Text area with a summary
da: Tekstområde med resumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
da: Lad stå tomt for at bruge den beskårne udgave af brødteksten som resumé.

en: Hide summary
da: Skjul resumé

en: Edit summary
da: Redigér resumé

en: %field (@field_name) field requires the %widget_type widget provided by %widget_module module
da: Feltet %field(@field_name) kræver %widget_type widgeten som stilles til rådighed af moduelt %widget_module

en: Inactive fields are not shown unless their providing modules are enabled. The following fields are not enabled: !list
da: Inaktive felter vises ikke medmindre modulerne, som tilbyder dem, er aktive. Følgende felter er ikke aktive: !list

en: Edit field settings.
da: Redigér feltindstillinger

en: Change widget type.
da: Skift widget-type

en: Edit instance settings.
da: Redigér indstillinger for instans.

en: Delete instance.
da: Slet instans.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes fordi det er låst.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltinstansen %label: @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er endnu ikke tilføjet felter. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
da: Disse indstillinger gælder alle steder hvor feltet %field bruges. Indstillingerne påvirker hvordan data gemmes i databasen og kan ikke ændres efter der er blevet oprettet data.

en: %field has no field settings.
da: %field har ingen feltindstillinger.

en: Updated field %label field settings.
da: Opdaterede feltindstillinger for feltet %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
da: Forsøg på at opdatere feltet %label mislykkedes: %message.

en: Change widget
da: Skift widget

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Changed the widget for field %label.
da: Widget skiftet på feltet %label.

en: There was a problem changing the widget for field %label.
da: Der opstod et problem under skiftet af widget for  %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be deleted.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
da: Feltet %field er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
da: Der opstod et problem ved fjernelse af %field fra indholdstypen %type.

en: These settings apply only to the %field field when used in the %type type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det bruges i indholdstypen %type.

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. Because the field already has data, some settings can no longer be changed.
da: Disse indstillinger gælder alle steder, hvor feltet %field bruges. Fordi feltet allerede indeholder data, kan visse indstillinger ikke længere ændres.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used.
da: Disse indstillinger gælder alle steder, hvor feltet %field bruges.

en: %field field settings
da: %field feltindstillinger

en: The default value for this field, used when creating new content.
da: Standardværdien af dette felt, bruges ved oprettelse af indhold.

en: Saved %label configuration.
da: Indstillinger for %label gemt.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
da: Denne liste viser de felter, som er i brug i øjeblikket.

en: Save and add fields
da: Gem og tilføj felter

en: Field list
da: Feltliste

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en fil som et heltal.

en: Enable <em>Display</em> field
da: Aktivér feltet <em>Visning</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
da: Visningsindstillingen lader brugerne vælge om en fil skal vises sammen med indholdet.

en: Files displayed by default
da: Filer vises som standard

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
da: Denne indstilling træder kun i kraft hvis visning er slået til.

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Indtast en værdi som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt, vil filstørrelser kun være begrænset af PHP's grænser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
da: Aktivér feltet <em>Beskrivelse</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
da: Beskrivelsesfeltet lader brugerne indtaste en beskrivelse af den uploadede fil.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
da: Feltet "!name" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som f.eks. "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
da: Listen af tilladte filtyper er ugyldig. Du skal udelade punktummer og adskille filtyperne med komma eller mellemrum.

en: Generic file
da: Generisk fil

en: Table of files
da: Filtabel

en: Add a new file
da: Tilføj en ny fil

en: Include file in display
da: Vis fil

en: The description may be used as the label of the link to the file.
da: Beskrivelsen kan bruges som etiket på linket til filen.

en: Files must be less than !size.
da: Filer skal være mindre end !size.

en: Allowed file types: !extensions.
da: Tilladte filtyper: !extensions

en: Images must be exactly !size pixels.
da: Billeder skal være præcis !size pixels.

en: Images must be between !min and !max pixels.
da: Billeder skal være mellem !min og !max pixels.

en: Images must be larger than !min pixels.
da: Billeder skal være større end !min pixels.

en: Images must be smaller than !max pixels.
da: Billeder skal være mindre end !max pixels.

en: The File module defines a <em>File</em> field type for the Field module, which lets you manage and validate uploaded files attached to content on your site (see the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields). For more information, see the online handbook entry for <a href="@file">File module</a>.
da: File-modulet udvider Field-modulet med et <em>Fil</em>-felt som lader dig håndtere og validere uploadede filer vedhæftet til indhold på dit site (se hjælpen til <a href="@field-help">Field-modulet</a> for mere information om felter). Læs håndbogens afsnit om <a href="@file">Fil-modulet</a> for mere information.

en: Attaching files to content
da: Vedhæfter filer til indhold

en: The File module allows users to attach files to content (e.g., PDF files, spreadsheets, etc.), when a <em>File</em> field is added to a given content type using the <a href="@fieldui-help">Field UI module</a>. You can add validation options to your File field, such as specifying a maximum file size and allowed file extensions.
da: Med File-modulet kan brugerne vedhæfte filer til indhold (f.eks. PDF-filer, regneark, osv.) når der tilføjes et <em>Fil</em>-felt til en given indholdstype ved hjælp af <a href="@fieldui-help">Field UI-modulet</a>. Du kan tilføje validering til dit filfelt som f.eks. en maksimumstørrelse eller tilladte filendelser.

en: Managing attachment display
da: Visning af vedhæftninger

en: When you attach a file to content, you can specify whether it is <em>listed</em> or not. Listed files are displayed automatically in a section at the bottom of your content; non-listed files are available for embedding in your content, but are not included in the list at the bottom.
da: Når du vedhæfter en fil til indhold, kan du angive om den skal være synlig eller ej. Synlige filer vises automatisk i en sektion i bunden af dit indhold, mens skjulte filer kan indlejres i dit indhold selvom de ikke optræder på listen i bunden.

en: Managing file locations
da: Filhåndtering

en: When you create a File field, you can specify a directory where the files will be stored, which can be within either the <em>public</em> or <em>private</em> files directory. Files in the public directory can be accessed directly through the web server; when public files are listed, direct links to the files are used, and anyone who knows a file's URL can download the file. Files in the private directory are not accessible directly through the web server; when private files are listed, the links are Drupal path requests. This adds to server load and download time, since Drupal must start up and resolve the path for each file download request, but allows for access restrictions.
da: Når du opretter et File-felt kan du angive en mappe hvor filerne bliver gemt. Mappen kan enten være i den <em>offentlige</em> eller den <em>private</em> mappe. Filer i den offentlige mappe kan tilgås direkte gennem webserveren; når offentlige filer vises, bruges der direkte links til filerne, og alle som kender URLen på en fil kan downloade den pågældende fil. Filer i den private mappe kan ikke tilgås direkte gennem webserveren; når private filer vises bruges der Drupal-forespørgsler. Det øger serverens belastning og forlænger download-tiden, da Drupal skal startes for hver fil der downloades, men muliggør til gengæld adgangskontrol.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular kan ikke længere bruges. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
da: Filen refereret af !name-feltet eksisterer ikke.

en: The file in the !name field was unable to be uploaded.
da: Filen i !name-feltet kunne ikke uploades.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Uploadmappen %directory for fil-feltet !name kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
da: Din server kan ikke vise fremdriften af fil-uploads. Visning af fremdrift kræver en Apache-server, der kører PHP med mod_php.

en: All roles may use this format
da: Alle roller kan bruge formatet

en: The text format ordering has been saved.
da: Rækkefølgen af tekstformater er blevet gemt.

en: Add text format
da: Tilføj tekstformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller for dette tekstformat skal være aktive og kan ikke ændres.

en: Filter processing order
da: Rækkefølge af filtre

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på tekstformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added text format %format.
da: Tilføjede tekstformat %format.

en: The text format %format has been updated.
da: Tekstformatet %format er blevet opdateret.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
da: Filter-modulet lader administratorer indstille tekstformater. Et tekstformat angiver hvilke HTML-tags, koder og andet input er tilladt i indhold og kommentarer, og er vigtigt for at sikre mod skadeligt input fra ondsindede brugere. Se håndbogens afsnit om <a href="@filter">Filter-modulet</a> for mere information.

en: Applying filters to text
da: Brug af tekstformater

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
da: Hvert tekstformat bruger filtre til at manipulere tekst, og de fleste formater bruger flere forskellige filtre på tekst i en bestemt rækkefølge. Hvert filter er designet med et specifikt formål, og generelt enten tilføjer, fjerner eller omdanner elementer i den tekst, en bruger har indtastet, inden den bliver vist. Et filter ændrer ikke det faktiske indhold, men modificerer i stedet indholdet midlertidigt, inden det bliver vist. Et filter fjerner måske HTML-tags, som ikke er tilladte, mens et andet automatisk tilføjer HTML, som gør, at URL'er vises som klikbare links.

en: Defining text formats
da: Definér tekstformater

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
da: Ét tekstformat er tilgængeligt som standard: <em>ren tekst</em> (som fjerner alle HTML-tags). Flere formater kan blive oprettet af din installationsprofil, når du installerer Drupal, og flere kan oprettes af en administrator under <a href="@text-formats">tekstformater</a>.

en: Choosing a text format
da: Vælg et tekstformat

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
da: Et tekstformat indeholder filtre som ændrer brugernes input. Det kan f.eks. fjerne skadelig HTML eller gøre URLer klikbare. Filtre udføres fra toppen til bunden, og rækkefølgen er vigtig, siden ét filtet kan forhindre et andet filter i at udføre sin opgave. Hvis URLer f.eks. omdannes til links før ikke-godkendte HTML-tags fjernes, kan det ske at alle links fjernes. Når det sker kan det være nødvendigt at ændre rækkefølgen af filtrene.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
da: Advarsel: Denne tilladelse kan have sikkerhedsmæssige implikationer afhængigt af, hvordan tekstformatet er indstillet.

en: Use the !text_format text format
da: Brug tekstformatet !text_format

en: More information about text formats
da: Yderligere information om tekstformater

en: Limit allowed HTML tags
da: Begræns tilladte HTML-tags

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
da: Konvertér linjeskift til HTML (dvs. <code>&lt;br&gt;</code> og <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
da: Konvertér URLer til links

en: Correct faulty and chopped off HTML
da: Korrigér mangelfuld HTML

en: Display any HTML as plain text
da: Vis HTML som ren tekst

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
da: En liste af HTML-tags som kan bruges. Javascript event-atributter, Javascript-URLer og CSS fjernes altid.

en: Display basic HTML help in long filter tips
da: Viser grundlæggende HTML-hjælp i lange filtertips

en: Add rel="nofollow" to all links
da: Tilføj rel="nofollow" til alle links

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
da: Dette site tillader HTML-indhold. Mens det kan være overvældende at lære alt om HTML, er det ret let at lære at bruge et meget lille antal af de mest grundlæggende HTML "tags". Denne tabel viser eksempler på hvert af de tags, der er aktiveret på dette site.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
da: Se W3Cs <a href="@html-specifications">HTML-specifikationer</a> for mere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde andre sites som forklarer HTML.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
da: De fleste usædvanlige tegn kan indtastes direkte uden problemer.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
da: Hvis du støder på problemer kan du prøve at bruge HTML character entities. Et typisk eksempel er at bruge &amp;amp; i stedet for ampersand-tegnet &amp;. Se HTMLs <a href="@html-entities">entities</a>-side for en komplet liste af entities.

en: No HTML tags allowed.
da: Ingen HTML-tags tilladt.

en: Filters content in preparation for display.
da: Filtrerer indhold før det vises.

en: By !author @time ago
da: Af !author for @time siden

en: The forum %term and all sub-forums have been deleted.
da: Forummet %term samt alle underforummer er blevet slettet.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
da: Ingen beholdere eller forummer til rådighed. <a href="@container">Tilføj en beholder</a> eller <a href="@forum">tilføj et forum</a>.

en: forum: deleted %term and all its sub-forums.
da: forum: %term samt alle underforummer slettet.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
da: Med Forum-modulet kan du oprette trådede diskussionsforummer med funktionalitet svarende til andre forumsystemer. Forummer er nyttige fordi de lader medlemmerne diskutere forskellige emner med hinanden mens de sikrer at samtalerne arkiveres til senere reference. Brugere opretter emner og tråde i indlejrede hierarkier, som gør det muligt at kategorisere og gruppere diskussioner. Forumhierarkiet består af:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
da: Valgfri beholdere (for eksempel <em>Support</em>), som kan indeholde:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
da: Forummer (for eksempel <em>Installation af Drupal</em>), som kan indeholde:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
da: Forumemner indsendt af brugerne (for eksempel <em>Hvordan starter man et Drupal 6 multisite</em>), som starter diskussioner eller er udgangspunkt for:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
da: Trådede kommentarer indsendt af brugerne (for eksempel <em>Du har følgende valgmuligheder...</em>).

en: Setting up forum structure
da: Opsætning af forumstruktur

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
da: Gå til <a href="@forums">Forumsiden</a> for at oprette beholdere og forummer til holde styr på dine diskussionsemner.

en: Starting a discussion
da: Start en diskussion

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
da: Linket <a href="@create-topic">Forumemne</a> på siden <a href="@content-add">Opret indhold</a> opretter det første indlæg i en ny diskussion.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the navigation menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
da: Aktivering af Forum-modulet udvider navigationsmenuen med et <em>Forum</em>-menupunkt som linker til <a href="@forums">Forum-siden</a>.

en: Moving forum topics
da: Flyt forumemner

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
da: Et forumemne (og alle dets kommentarer) kan flyttes mellem forummer ved at vælge et andet forum under redigering af emnet. Når et emne flyttes mellem forummer vil indstillingen <em>efterlad kopi</em> oprette et link i det oprindelige forum som peger på den nye placering.

en: Locking and disabling comments
da: Lås og deaktivér kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
da: Vælg <em>Lukket</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at lukke tråden (og dermed forhindre nye kommentarer). Vælg <em>Skjult</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at skjule alle eksisterende kommentarer i tråden og forhindre nye kommentarer.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
da: Forummer indeholder forumemner. Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: Use containers to group related forums.
da: Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: A forum holds related forum topics.
da: Et forum indeholder beslægtede forumemner.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
da: Tilpas visningen af dine forumemner. Organisér dine forummer på <a href="@forum-structure">forum struktursiden</a>.

en: Add new @node_type
da: Tilføj ny @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
da: <a href="@login">Log ind</a> for at oprette nyt indhold i forummet.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
da: Elementet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer i stedet.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumemne</em> starter en ny diskussionstråd i et forum.

en: Control forum hierarchy settings.
da: Håndtér indstillinger for forumhierarki.

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: Provides discussion forums.
da: Tilbyder diskussionsforummer.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
da: Følg disse trin for at indstille og begynde at bruge dit website:

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you can <a href="@content">add new content</a> for your website.
da: <strong>Begynd at oprette indhold</strong> Til sidst kan du <a href="@content">tilføje indhold</a> til dit website.

en: For more information, refer to the specific topics listed in the next section or to the <a href="@handbook">online Drupal handbooks</a>. You may also post at the <a href="@forum">Drupal forum</a> or view the wide range of <a href="@support">other support options</a> available.
da: Hvis du har behov for mere information kan du gennemse de forskellige emner i den næste sektion eller til <a href="@handbook">Drupal-håndbogen</a>. Du kan også skrive et indlæg i <a href="@forum">Drupal-forummet</a> eller de andre tilgængelige <a href="@support">support-muligheder</a>.

en: The Help module provides <a href="@help-page">Help reference pages</a> and context-sensitive advice to guide you through the use and configuration of modules. It is a starting point for the online <a href="@handbook">Drupal handbooks</a>. The handbooks contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@help">Help module</a>.
da: Help-modulet opretter a href="@help-page">hjælpesider</a> og kontekstsensitive vejledninger i brug og tilpasning og moduler. Det er udgangspunktet for <a href="@handbook">Drupal-håndbøgerne</a>. Håndbøgerne indeholder mere udførlig og ajourført information, indeholder kommentarer fra brugerne, og fungerer som den definitive reference for al Drupal dokumentation. Se håndbogens afsnit om <a href="@help">Help-modulet</a> for mere information.

en: Providing a help reference
da: Tilbyder online-hjælp

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href="@help">Help reference page</a>.
da: Help-modulet viser forklaringer om brugen af hvert modul på <a href="@help">hjælpesiden</a>.

en: Providing context-sensitive help
da: Tilbyder kontekstfølsom hjælp

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
da: Hjælpemodulet viser kontekstsensitive råd og vejledninger på forskellige sider.

en: Edit %name style
da: Rediger formatet %name

en: This image style is currently being provided by a module. Click the "Override defaults" button to change its settings.
da: Denne billedtype stilles til rådighed af et modul. Klik på knappen "Tilsidesæt" for at ændre dens indstillinger.

en: Image style name
da: Formatnavn

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
da: Navnet bruges i URLer for genererede billeder. Brug kun små bogstaver, understregninger (_) og bindestreger (-).

en: Select a new effect
da: Vælg en ny effekt

en: Override defaults
da: Tilsidesæt standarder

en: Update style
da: Opdatér stil

en: Select an effect to add.
da: Vælg den effekt du ønsker at tilføje.

en: The image effect was successfully applied.
da: Billedeffekten blev taget i anvendelse.

en: The %style style has been overridden, allowing you to change its settings.
da: Formatet %style er blevet tilsidesat, så du kan ændre dets indstillinger.

en: Style name
da: Formatnavn

en: Create new style
da: Opret nyt format

en: Style %name was created.
da: Format %name oprettet.

en: The image style name %name is already in use.
da: Formatnavnet %name er allerede i brug.

en: Please only use lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for style names.
da: Brug kun små bogstaver, understregninger (_) og bindestreger i formatnavne.

en: No replacement, just delete
da: Ingen erstatning, slet.

en: Replacement style
da: Erstatningsformat

en: Optionally select a style before deleting %style
da: Vælg et format (valgfrit) før du sletter %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
da: Hvis denne style er i brug på sitet kan du vælge en anden style til at erstatte den. Alle billeder som er blevet genereret med denne style vil blive slettet permanent.

en: Style %name was deleted.
da: Format %name slettet.

en: Revert the %style style?
da: Gendan formatet %style?

en: Reverting this style will delete the customized settings and restore the defaults provided by the @module module.
da: Hvis du gendanner denne style vil alle brugerdefinerede indstillinger blive slettet og standardindstillingerne fra @module-modulet vil blive gendannet.

en: Edit %label effect
da: Redigér %label-effekt

en: Add %label effect
da: Tilføj %label-effekt

en: Update effect
da: Opdatér effekt

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette effekten @effect fra formatet %style?

en: The image effect %name has been deleted.
da: Billedeffekten %name er blevet slettet.

en: !name must be an integer.
da: !name skal være et heltal.

en: !name must be a positive integer.
da: !name skal være et positivt heltal.

en: !name must be a hexadecimal color value.
da: !name skal være en hexacdecimal farveværdi.

en: Width and height can not both be blank.
da: Bredde og højde kan ikke begge være blanke.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
da: Udsnittet af billedet som beholdes efter beskæringen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
da: Baggrundsfarven som bruges til blotlagte områder af billedet. Brug web-farver (#FFFFFF for hvid, #000000 for sort). Lad feltet stå tomt for at anvende transparens i billedtyper som understøtter det.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href="!url">Tilføj et nyt format</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: Sample original image
da: Eksempel på originalt billede

en: Sample modified image
da: Eksempel på modificeret billede

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
da: Ændring af størrelsen vil give billedet disse eksakte dimensioner. Det kan betyde at billedet bliver strukket eller formindsket uforholdsmæssigt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
da: Skalering bevarer billedets højde-bredde-forhold. Hvis kun den ene dimension angives vil den anden blive beregnet.

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
da: Skalering og beskæring bevarer billedets højde-bredde-forhold og beskærer derefter den største dimension. Det er nyttigt til at generere kvadratiske thumbnails uden at forvrænge billedet.

en: Cropping will remove portions of an image to make it the specified dimensions.
da: Beskæring fjerner dele af billedet for at give det de angivne dimensioner.

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Desaturate converts an image to grayscale.
da: Afmæt konverterer et billede til gråtoner.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
da: Rotering af et billede kan resultere i, at dimensionerne øges for at passe til diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Ændring af billedstørrelse med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering og beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Afmætning med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Rotering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en billedfil som et heltal.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
da: Hvis der ikke uploades et billede vises dette billede i stedet.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis et uploadet billede er for stort bliver det skaleret til den angivne bredde og højde. Skalering af billeder under upload medfører tab af billedets <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a>.

en: Minimum image resolution
da: Minimum billedopløsning

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis et uploadet billede er for småt bliver det afvist.

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
da: Attributten alt kan bruges af søgemaskiner, skærmlæsere og når billedet ikke kan indlæses.

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Height and width values must be numeric.
da: Højde og bredde skal være numeriske.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
da: Der skal angives både en højde og en bredde i !name-feltet.

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
da: Med Image-modulet kan du manipulere billeder på dit site. Det gør det muligt at bruge <em>billedværktøjet</em>, lader dig konfigurere <em>billedformater</em> som kan bruges til at skalere eller justere billeder ved visning og tilbyder et <em>billed</em>-felt som kan bruges til at knytte billeder til indhold. Se håndbogens afsnit om <a href="@image">Image-modulet</a> for mere information.

en: Manipulating images
da: Manipulér billeder

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
da: Med Image-modulet kan du skalere, beskære, ændre størrelse, rotere og afmætte billeder ved hjælp af <a href="@image">billedformater</a> uden at påvirke det originale billede. Når du ændrer et billedformat gendanner modulet automatisk alle genererede billeder. Hver billed-style skal have et navn, som bruges i URLen på de genererede billeder. Der er to tilgange til navngivning af billedformater (hvilken tilgang du bruger afhænger af hvordan billedformatet bruges):

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
da: Baseret på hvor det skal bruges: f.eks. <em>profilbillede</em>

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
da: En beskrivelse af dets udseende: f.eks. <em>kvadratisk-85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
da: Tilknyt billeder til indhold som felter

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
da: Med Image-modulet kan du vedhæfte billeder til indhold som felter. For at tilføje et billedfelt til en <a href='@content-type'>indholdstype</a> skal du gå til indholdstypens <em>håndtér felter</em> side og tilføje et nyt felt af typen <em>Billede</em>. Vedhæftning af billeder på denne måde gør det muligt at bruge billedformater og gør theming mere fleksibel.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
da: Billedformater laver normalt thumbnails ved at skalere og beskære billeder, men de kan også tilføje forskellige effekter før et billede vises. Når et billede vises med en style oprettes der en ny fil og det originale billede efterlades uændret.

en: Administer image styles
da: Administrér billedformater

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
da: Opret og redigér styles til brug ved billedbehandling som f.eks. thumbnails.

en: No defined styles
da: Intet format defineret

en: Image generation in progress. Try again shortly.
da: Billedoprettelse i gang. Prøv igen om et øjeblik.

en: Error generating image.
da: Fejl ved generering af billede.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
da: Kan ikke generere det afledte billede på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
da: Kunne ikke oprette formatmappen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
da: Den cachede billedfil %destination eksisterer allerede. Der er muligvis et problem med din rewrite-konfiguration.

en: Generate image style
da: Opret billedformat

en: Image styles
da: Billedformater

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
da: Konfigurér styles som kan bruges til at skalere eller justere billeder ved visning.

en: List the current image styles on the site.
da: Viser sitets aktuelle billedformater.

en: Add style
da: Tilføj format

en: Add a new image style.
da: Tilføj nyt billedformat.

en: Configure an image style.
da: Indstil et billedformat.

en: Delete an image style.
da: Slet et billedformat.

en: Revert style
da: Gendan format

en: Revert an image style.
da: Gendan et billedformat.

en: Edit image effect
da: Redigér billedeffekt

en: Delete image effect
da: Slet billedeffekt

en: Add image effect
da: Tilføj billedeffekt

en: Add a new effect to a style.
da: Tilføj en ny effekt til et format.

en: Provides image manipulation tools.
da: Værktøjer til billedbehandling.

en: Use the <em>Custom language</em> section below if your desired language does not appear in this list.
da: Brug sektionen <em>Tilpasset sprog</em> nedenfor hvis det ønskede sprog ikke optræder på denne liste.

en: Path prefix language code
da: Stipræfiks sprogkode

en: Language code or other custom text to use as a path prefix for URL language detection, if your <em>Detection and selection</em> settings use URL path prefixes. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
da: Sprogkoden eller en brugerdefineret tekst som skal bruges som stipræfiks til URL-sprogbestemmelse, hvis dine indstillinger for <em>Detektion og valg</em> bruger URL-stipræfikser. Denne værdi kan være tom for standardsproget. <strong>Ændringer af denne værdi kan ødelægge eksisterende URLer. Vær varsom hvis du er i et produktionsmiljø.</strong> Eksempel: Angiv "deutsch" som præfiks for tyske resultater i URLer som "example.com/deutsch/contact".

en: Detection method
da: Detektionsmetode

en: Part of the URL that determines language
da: Del af URLen som angiver sproget

en: <em>Path prefix</em>: URLs like http://example.com/de/contact set language to German (de). <em>Domain</em>: URLs like http://de.example.com/contact set the language to German. <strong>Warning: Changing this setting may break incoming URLs. Use with caution on a production site.</strong>
da: <em>Stipræfiks</em>: URLer som http://example.com/de/contact sætter sproget til tysk (de). <em>Domæne</em>: URLer som http://de.example.com/contact sætter sproget til tysk. <strong>Advarsel: Ændring af denne indstilling kan ødelægge indkommende URLer. Vær varsom hvis du er i et produktionsmiljø.</strong>

en: Request/session parameter
da: Forspørgsel/session-parameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
da: Navnet på den forespørgsels-/session-parameter som bruges til at bestemme det ønskede sprog.

en: Filter translatable strings
da: Filtrér tekststrenge som kan oversættes

en: Date type
da: Datotype

en: Are you sure you want to reset the date formats for %language to the global defaults?
da: Er du sikker på, at du ønsker at nulstille datoformaterne for %language til de globale standardværdier?

en: Resetting will remove all localized date formats for this language. This action cannot be undone.
da: Nulstilling fjerner alle lokaliserede datoformater fra dette sprog. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
da: Med Locale-modulet kan du præsentere dit Drupal-site på andre sprog en engelsk, og gøre det flersproget. Locale-modulet vedligeholder en database med oversættelser og behandler alle tekster umiddelbart før de vises. Hvis der findes en oversættelse af en tekst på det aktuelle sprog, vil den blive vist i stedet for originalteksten. Hvis der ikke findes en oversættelse bliver originalteksten vist og gemt i databasen til oversættelse. Se håndbogens afsnit om <a href="@locale">Locale-modulet</a> for mere information.

en: Translating interface text
da: Oversæt brugergrænsefladen

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
da: Oversættelser af tekst i grænsefladen kan angives af:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
da: Oversættelse af dit site ved hjælp af Locale-modulets indbyggede <a href='@translate'>grænseflade til oversættelse</a>.

en: Importing files from a set of existing translations, known as a translation package. A translation package enables the display of a specific version of Drupal in a specific language, and contains files in the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Although not all languages are available for every version of Drupal, translation packages for many languages are available for download from the <a href="@translations">Drupal translations page</a>.
da: Importerer filer fra en samling af eksisterende oversættelser, også kaldet en oversættelsespakke. En oversættelsespakke gør det muligt at vise en bestemt version af Drupal på et bestemt sprog, og indeholder filer i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format. Selvom ikke alle versioner af Drupal er oversat til alle sprog, kan oversættelsespakker til mange sprog hentes fra <a href="@translations">Drupals oversættelsesside</a>.

en: If an existing translation package does not meet your needs, the Gettext Portable Object (<em>.po</em>) files within a package may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
da: Hvis en eksisterende oversættelsespakke ikke opfylder dine behov, kan Gettext Portable Object (<em>.po</em>) filerne i pakken tilpasses, eller nye <em>.po</em> kan oprettes med en Gettext-editor. Med locale-modulets <a href="@import">import</a>-funktion kan oversatte tekster fra nye eller tilpassede <em>.po</em>-filer tilføjes til dit site. Med Locale-modulets <a href="@export">eksport</a>-funktion kan du oprette filer med sitets oversatte tekster som enten kan deles med andre eller redigeres offline med en Gettext-oversættelseseditor.

en: Configuring a multilingual site
da: Opsætning af flersproget site

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content translation module</a>.
da: Med sprogforhandling kan dit site automatisk skifte sprog afhængigt af den aktuelle forespørgsels domæne eller sti. Brugere kan (valgfrit) angiv et foretrukkent sprog på deres <em>brugerprofil</em>, og dit site kan konfigureres til at efterkomme browserens foretrukne sprog. Sitets indhold kan oversættes med <a href='@content-help'>Content translation-modulet</a>.

en: With multiple languages enabled, interface text can be translated, registered users may select their preferred language, and authors can assign a specific language to content. <a href="@translations">Download contributed translations</a> from Drupal.org.
da: Med flere aktive sprog kan grænsefladetekster oversættes, brugere kan vælge deres foretrukne sprog og forfattere kan knytte et bestemt sprog til indholdet. <a href="@translations">Download oversættelser</a> fra Drupal.org.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available in the <em>Language name</em> drop-down, click <em>Custom language</em> and provide a language code and other details manually. When providing a language code manually, be sure to enter a standardized language code, since this code may be used by browsers to determine an appropriate display language.
da: Tilføj et sprog som dit site skal understøtte. Hvis det ønskede sprog ikke findes på listen <em>Sprognavn</em>, kan du klikke på <em>Brugerdefineret sprog</em> og indtaste sprogkoden og andre oplysninger manuelt. Når du indtaster sprogkoden manuelt skal du sikre dig at du bruger en standardiseret sprogkode, da koden bruges af browsere til at vælge et hensigtsmæssigt sprog.

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
da: Fastslå sproget fra en request/session-parameter. Eksempel: "http://example.com?language=de" sætter sproget til tysk baseret på brugen af "de" i "language"-parameteren.

en: See the <a href="@languages">Languages page</a> for more information on adding support for additional languages.
da: Se <a href="@languages">sprogsiden</a> for information om tilføjelse af understøttelse af flere sprog.

en: This page imports the translated strings contained in an individual Gettext Portable Object (<em>.po</em>) file. Normally distributed as part of a translation package (each translation package may contain several <em>.po</em> files), a <em>.po</em> file may need to be imported after offline editing in a Gettext translation editor. Importing an individual <em>.po</em> file may be a lengthy process.
da: Denne side importerer oversatte tekster fra individuelle Gettext Portable Object (<em>.po</em>)-filer. Filerne distribueres normalt som dele af en oversættelsespakke (hver oversættelsespakke kan indeholde adskillige <em>.po</em>-filer), men det kan være nødvendigt at importere en <em>.po</em>-fil hvis den er blevet redigeret offline. Det kan tage lang tid at importere en <em>.po</em>-fil.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: For translation tasks involving many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings found within a specific text group or in a specific language.
da: På denne side kan oversætteren søge efter bestemte oversatte og uoversatte tekster. Brug den til at oprette og redigere oversættelser. (Bemærk: Skal du oversætte mange tekster kan det være nemmere at <a href="@export">eksportere</a> teksterne og oversætte dem offline med en Gettext-editor.) Søgningen kan begrænses til tekster i en bestemt gruppe eller på et bestemt sprog.

en: Administer languages
da: Administrér sprog

en: Translate interface texts
da: Oversæt brugergrænsefladen

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, vil den blive vist.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, vil den blive vist.

en: Determine the language from the URL (Path prefix or domain).
da: Fastslå sproget ud fra URLen (stipræfiks eller domæne).

en: Determine the language from a request/session parameter.
da: Fastslå sproget ud fra en request- eller session-parameter.

en: Follow the user's language preference.
da: Følg brugerens sprogvalg.

en: Determine the language from the browser's language settings.
da: Fastslå sproget udfra browserens sprogindstillinger.

en: Language switcher (@type)
da: Sprogskifter (@type)

en: Detection and selection
da: Detektion og valg

en: URL language detection configuration
da: Indstillinger for URL-detektion af sprog

en: Session language detection configuration
da: Indstillinger for sessions-detektion af sprog

en: Localize
da: Lokalisér

en: Localize date formats
da: Lokalisér datoformater

en: Reset date formats
da: Gendan datoformater

en: Reset localized date formats to global defaults
da: Gendan lokaliserede datoformater til globale standarder

[ctx: Long month name]
en: January
da: januar

[ctx: Long month name]
en: February
da: februar

[ctx: Long month name]
en: March
da: marts

[ctx: Long month name]
en: April
da: april

[ctx: Long month name]
en: May
da: maj

[ctx: Long month name]
en: June
da: juni

[ctx: Long month name]
en: July
da: juli

[ctx: Long month name]
en: August
da: august

[ctx: Long month name]
en: September
da: september

[ctx: Long month name]
en: October
da: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
da: november

[ctx: Long month name]
en: December
da: december

en: add link
da: tilføj link

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
da: Der er endnu ingen menu-links. <a href="@link">Tilføj link</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
da: Teksten der bruges til dette link i menuen.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
da: Stien dette menu-link henviser til. Kan være en intern Drupal-sti som %add-node eller en ekstern URL som %drupal. Indtast %front for at henvise til forsiden.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menu-link, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Show as expanded
da: Vis udvidet

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet.

en: Parent link
da: Overordnet link

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat til !maxdepth. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette det tilpassede menupunkt %item?

en: The menu link %title has been deleted.
da: Menu-linket %title slettet.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardværdierne for linket %item?

en: The menu link was reset to its default settings.
da: Menulinkets standardindstillinger er blevet gendannet.

en: No Main links
da: Ingen primære links

en: Source for the Main links
da: Kilde til primære links

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
da: Vælg hvad der skal vises som primære links (typisk i toppen af siden).

en: No Secondary links
da: Ingen sekundære links

en: Source for the Secondary links
da: Kilde til sekundære links

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
da: Vælg kilden for sekund're links. En avanceret indstilling gør det muligt at bruge den samme kilde for både primære links (pt. %main) og sekundære links: hvis din menu har to niveauer vil det øverste niveau optræde i de primære links og underpunkterne vil optræde i de sekundære links.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
da: Slet den brugerdefinerede menu %titel og alle dens links.

en: Deleted menu link %title.
da: Slet menu-linket %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
da[0]: <strong>Advarsel:</strong> Der er i øjeblikket ét menu-link i %title. Det bliver slettet (system-menu-links gendannes).
da[1]: <strong>Advarsel:</strong> Der er i øjeblikket @count menu-links i %title. De bliver slettet (system-menu-links gendannes).

en: Managing menus
da: Håndtering af menuer

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
da: Brugere med tilladelsen <em>Administrér menuer og menupunkter</em> kan tilføje, redigere og slette brugerdefinerede menuer på <a href="@menu">menuadministrationssiden</a>. Brugerdefinerede menuer kan være site-specifikke menuer, menuer med eksterne links eller en kombination af interne og eksterne links. Du kan oprette et ubegrænset antal af ekstra menuer, som alle automatisk vil have en tilknyttet blok. Ved at vælge <em>vis links</em> kan du tilføje, redigere eller slette links i en given menu. På link-oversigten kan du bruge drag-and-drop til at bestemme rækkefølgen af links og oprette et hierarki i menuen.

en: Displaying menus
da: Visning af menuer

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
da: Når du har oprettet en menu skal du aktivere og placere den tilknyttede blok på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
da: Du kan aktivere den nyskabte blok for denne menu på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
da: Hver menu har en tilsvarende blok, som håndteres på <a href="@blocks">bloksiden</a>.

en: Administer menus and menu items
da: Administrér menuer og menupunkter

en: Provide a menu link
da: Tilbyder et menu-link

en: Menu links with smaller weights are displayed before links with larger weights.
da: Menu-links med lavere vægt vises før links med højere vægt.

en: Available menus
da: Tilgængelige menuer

en: The menus available to place links in for this content type.
da: Menuer som links for denne indholdstype kan placeres i.

en: Default parent item
da: Standard overordnet menupunkt

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
da: Vælg menupunktet som skal være standard ved oprettelse af et nyt link i redigeringsformularen.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
da: Tilføj nye menuer til dit site, redigér eksisterende menuer, omdøb og omorganisér menu-links.

en: Parent menu items
da: Overordnede menupunkter

en: Edit menu link
da: Redigér menu-link

en: Reset menu link
da: Gendan menu-link

en: Delete menu link
da: Slet menu-link

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
da: Menuen <em>Navigation</em> indholder links møntet på sitets brugere. Visse moduler tilføjer automatisk links til denne menu.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
da: Menuen <em>Bruger</em> indeholder links relateret til brugerens konto samt linket 'Log ud'.

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
da: Menuen <em>Management</em> indeholder links til administrative opgaver.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: manage display
da: håndtér visning

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
da: Ingen tilgængelige indholdstyper. <a href="@link">Tilføj indholdstype</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
da: Indholdstypens læsevenlige navn. Teksten vises som en del af listen på siden <em>opret indhold</em>. Navnet bør begynde med et stort bogstav og bør kun indeholde bogstaver, tal og mellemrum. Navnet skal være unikt.

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
da: Beskriv denne indholdstype. Teksten vises på siden <em>tilføj nyt indhold</em>.

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
da: Denne tekst vises øverst på siden ved oprettelse og redigering af indhold af denne type.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
da: Brugere med tilladelsen <em>administrér indhold</em> kan tilsidesætte disse indstillinger.

en: Display author and date information.
da: Vis forfatter- og datoinformation.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. If you remove this content type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly. | %type is used by @count pieces of content on your site. If you remove %type, you will not be able to edit the %type content and it may not display correctly.
da[0]: %type bruges af 1 stykke indhold på sitet. Hvis du fjerner denne indholdstype, vil du ikke længere kunne redigere %type-indhold, og det vil muligvis ikke blive vist korrekt.
da[1]: %type bruges af @count stykker indhold på sitet. Hvis du fjerner denne indholdstype, vil du ikke længere kunne redigere %type-indhold, og det vil muligvis ikke blive vist korrekt.

en: Publish selected content
da: Udgiv det valgte indhold

en: Unpublish selected content
da: Skjul det valgte indhold

en: Promote selected content to front page
da: Vis det valgte indhold på forsiden

en: Demote selected content from front page
da: Fjern det valgte indhold fra forsiden

en: Make selected content sticky
da: Gør det valgte indhold klæbrigt

en: Make selected content not sticky
da: Fjern klæbrighed fra det valgte indhold

en: Delete selected content
da: Slet det valgte indhold

en: Deleted @count posts.
da: Slettede @count indlæg.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette dette element?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse elementer?

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
da: Giv en forklaring på dine ændringer. Det hjælper andre forfattere til at forstå din motivation.

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
da: Tokens i tilknytning til individuelle indholdselementer, eller "nodes".

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: The main body text of the node.
da: Indholdselementets brødtekst.

en: The summary of the node's main body text.
da: Resuméet af indholdselementets brødtekst.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
da: Adgangstilladelserne for indhold skal genopbygges. <a href="@node_access_rebuild">Genopbyg tilladelser</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
da: Node-modulet håndterer oprettelse, redigering, sletning, indstillinger for og visning af sitets indhold. Indholdselementer håndteret af Node-modulet vises typisk som sider på dit site, og indeholder en titel, metadata (forfatter, oprettelsestidspunkt, indholdstype, osv.) og valgfri felter med tekst eller andet data (felter håndteres af <a href="@field">Field-modulet</a>). Se håndbogens afsnit om <a href="@node">Node-modulet</a> for mere information.

en: Creating content
da: Opretter indhold

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
da: Når der oprettes nyt indhold holder Node-modulet styr på basal information som forfatter, oprettelsesdato og <a href="@content-type">Indholdstype</a>. Det holder også styr på <em>indstillingerne for udgivelse</em>, som bestemmer hvorvidt indholdet er udgivet, forfremmet til forsiden eller vises i toppen af lister. Standardindstillingerne kan angives for hver <a href="@content-type">indholdstype</a> på dit site.

en: Creating custom content types
da: Opret brugerdefinerede indholdstyper

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
da: Node-modulet giver brugere med tilladelsen <em>Administrér indholdstyper</em> adgang til at <a href="@content-new">oprette nye indholdstyper</a> ud over dem som allerede er defineret. Brugerdefinerede indholdstyper giver dig fleksibilitet til at tilføje <a href="@field">felter</a> og angive standardindstillinger som passer til forskellige typer af indhold.

en: Administering content
da: Administrér indhold

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
da: <a href="@content">Indholdsadministrationssiden</a> giver dig mulighed for at gennemse og masseredigere indholdet på dit site.

en: Creating revisions
da: Opret versioner

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
da: Node-modulet giver dig adgang til at oprette forskellige versioner af alt indhold. Derudover har du mulighed for at gå tilbage til tidligere versioner ved brug af indstillingerne for <em>versioner</em>.

en: User permissions
da: Brugertilladelser

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
da: Node-modulet giver dig adgang til en række tilladelser for hver indholdstype, som kan angives pr. rolle på <a href="@permissions">tilladelsessiden</a>.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
da: Individuelle indholdstyper kan knyttes til forskellige felter, opførsler og tilladelser.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
da: Indholdselementer kan vises i forskellige tilstande: Teaser, komplet indhold, udskrift, RSS, osv. <em>Teaser</em> er et kortfattet format som typisk bruges i lister af indholdselementer. <em>Komplet indhold</em> bruges typisk når indholdet vises på sin egen side.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
da: Her kan du definere hvilke felter der vises og skjules når %type-indhold præsenteres i hver visningstilstand samt definere hvordan felterne vises i hver visningstilstand.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
da: Med versioner kan du se forskellene mellem flere udgaver af dit indhold og gendanne tidligere versioner.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Search result
da: Søgeresultat

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
da: Indholdet på denne side er enten blevet ændret af en anden bruger eller du har allerede indsendt ændringer vha. denne formular. Det er derfor ikke muligt at gemme dine ændringer.

en: Administer content types
da: Administrér indholdstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: View published content
da: Vis udgivet indhold

en: Access the content overview page
da: Tilgå indholdsoversigten

en: Bypass content access control
da: Tilsidesæt adgangskontrollen

en: View content revisions
da: Vis indholdsversioner

en: Revert content revisions
da: Gendan indholdsversioner

en: Delete content revisions
da: Slet indholdsversioner

en: View own unpublished content
da: Vis eget ikke-udgivet indhold

en: Content is sticky at top of lists
da: Indhold er klæbrigt i toppen af lister

en: Content is promoted to the front page
da: Indhold vises på forsiden

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Number of recent content items to display
da: Antal af seneste indlæg som skal vises

en: Show block for specific content types
da: Vis blokken på specifikke indholdstyper

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
da: Vis kun denne blok på sider som viser indhold af den angivne type. Hvis du ikke vælger nogen typer vil der ikke være nogen type-specifik begrænsning.

en: Welcome to @site-name
da: Velkommen til @site-name

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Edit own %type_name content
da: Redigér eget %type_name-indhold

en: Edit any %type_name content
da: Redigér alt %type_name-indhold

en: Delete own %type_name content
da: Slet eget %type_name-indhold

en: Delete any %type_name content
da: Slet alt %type_name-indhold

en: Unpublish content
da: Afpubliceer indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Change the author of content
da: Skift forfatter af indhold

en: Save content
da: Gem indhold

en: Unpublish content containing keyword(s)
da: Afpublicér indhold som indeholder nøgleord

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
da: Indlægget skjules hvis det indeholder et af udtrykkene ovenfor. Brug en kommasepareret liste af udtryk. F.eks. sjov, trampolinspring, "Firma A/S"

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
da: Hvis sitet oplever problemer med indholdstilladelser, kan du være nødt til at genopbygge tilladelsescachen. Genopbygningen fjerner alle tilladelser til indhold og erstatter dem med tilladelser baseret på de aktuelle moduler og indstillinger. Genopbygningen kan tage lang tid, hvis der er meget indhold eller komplekse indstillinger for tilladelser. Når genopbygningen er afsluttet, benytter indholdet automatisk de nye tilladelser.

en: Node Access Permissions
da: Indholdselementtilladelser

en: One permission in use | @count permissions in use
da[0]: Én tilladelse i brug
da[1]: @count tilladelser i brug

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
da: Administrér indholdstyper, inklusiv standardstatus, forfremmelse til forsiden, kommentarindstillinger, osv.

en: Edit content type
da: Redigér indholdstype

en: Don't display post information
da: Vis ikke information om indlægget

en: This site supports <a href="@openid-net">OpenID</a>, a secure way to log in to many websites using a single username and password. OpenID can reduce the necessity of managing many usernames and passwords for many websites.
da: Dette site understøtter <a href="@openid-net">OpenID</a>, en sikker metode til at logge ind på mange sites med den samme kombination af brugernavn og adgangskode. OpenID kan mindske nødvendigheden af at holde styr på brugernavne og adgangskoder til mange sites.

en: If you already have an OpenID, enter the URL to your OpenID server below (e.g. myusername.openidprovider.com). Next time you log in, you will be able to use this URL instead of a regular username and password. You can have multiple OpenID servers if you like; just keep adding them here.
da: Hvis du allerede har en OpenID kan du indtaste URLen til din OpenID-server nedenfor (f.eks. mitbrugernavn.openidprovider.com). Næste gang du logger ind kan du bruge denne URL i stedet for en normal kombination af brugernavn og adgangskode. Om nødvendigt kan du have flere OpenID-servere; du kan blot tilføje dem her.

en: The OpenID module allows users to log in using the OpenID single sign on service. <a href="@openid-net">OpenID</a> is a secure method for logging into many websites with a single username and password. It does not require special software, and it does not share passwords with any site to which it is associated, including the site being logged into. The main benefit to users is that they can have a single password that they can use on many websites. This means they can easily update their single password from a centralized location, rather than having to change dozens of passwords individually. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">OpenID module</a>.
da: Med OpenID-modulet kan brugerne logge ind med Open ID single sign on-tjenesten. <a href="@openid-net">OpenID</a> er en sikker metode til at logge ind på mange sites med én kombination af brugernavn og adgangskode. Den kræver ingen særlig software, og den deler ikke adgangskoder med de sites, som den er knyttet til, inklusive sitet, som der logges ind på. Den primære fordel er at brugerne kan have én adgangskode som de bruger på mange sites. Det betyder at de nemt kan ændre deres adgangskode ét sted, i stedet for at skulle ændre en masse individuelle adgangskoder. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">OpenID-modulet</a> for mere information.

en: Logging in with OpenID
da: Log ind med OpenID

en: To log in using OpenID, a user must already have an OpenID account. Users can then create site accounts using their OpenID, assign one or more OpenIDs to an existing account, and log in using an OpenID. This lowers the barrier to registration, which helps increase the user base, and offers convenience and security to the users. Because OpenID cannot guarantee a user is legitimate, email verification is still necessary. When logging in, users are presented with the option of entering their OpenID URL, which will look like <em>myusername.openidprovider.com</em>. The site then communicates with the OpenID server, asking it to verify the identity of the user. If the user is logged into their OpenID server, the server communicates back to your site, verifying the user. If they are not logged in, the OpenID server will ask the user for their password. At no point does the site being logged into record the user's OpenID password.
da: For at logge ind med OpenID skal en bruger have en OpenID-konto i forvejen. Brugere kan derefter oprette site-konti ved hjælp af deres OpenID, knytte en eller flere OpenID til en eksisterende konto og logge ind med en OpenID. Det gør det nemmere at oprette sig som bruger, hvilket hjælper til at øge antallet af brugere og gør brugen af sitet nem og sikker for brugerne. Fordi OpenID ikke kan garantere, at en bruger er legitim, er e-mail-godkendelse stadig nødvendigt. Når brugerne logger ind, får de mulighed for at indtaste deres OpenID-URL, som ser ud som <em>mitbrugernavn.openidprovider.com</em>. Sitet kommunikerer derefter med OpenID-serveren og beder den om at bekræfte brugerens identitet. Hvis brugeren er logget ind på sin OpenID-server, giver den dit site besked om, at brugeren er godkendt. Hvis de ikke er logget ind, beder OpenID-serveren om brugerens adgangskode. Dit site gemmer på intet tidspunkt brugerens OpenID-adgangskode.

en: Once you have verified your e-mail address, you may log in via OpenID.
da: Når din e-mail-adresse er blevet valideret, kan du logge ind med OpenID.

en: Sorry, that is not a valid OpenID. Ensure you have spelled your ID correctly.
da: Beklager, det er ikke en gyldig OpenID. Kontrollér om du har stavet din ID korrekt.

en: Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
da: Fuldfør oprettelsen ved at udfylde formularen nedenfor. Hvis du allerede har en konto, kan du <a href="@login">logge ind</a> nu og tilføje dit OpenID under "Min konto".

en: Account registration using the information provided by your OpenID provider failed due to the reasons listed below. Complete the registration by filling out the form below. If you already have an account, you can <a href="@login">log in</a> now and add your OpenID under "My account".
da: Oprettelse af konto ved hjælp af oplysninger fra din OpenID-udbyder mislykkedes på grund af de årsager, der er anført nedenfor. Fuldfør oprettelsen ved at udfylde nedenstående formular. Hvis du allerede har en konto, kan du <a href="@login">logge ind</a> nu og tilføje dit OpenID under "Min konto".

en: The Overlay module makes the administration pages on your site display in a JavaScript overlay of the page you were viewing when you clicked the administrative link, instead of replacing the page in your browser window. Use the close link on the overlay to return to the page you were viewing when you clicked the link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@overlay">Overlay module</a>.
da: Overlay-modulet gør at sitets administrationssider vises i et JavaScript-overlay på den side som du stod på da du klikke på et administrativt link, i stedet for at erstatte siden i dit browser-vindue. Brug luk-linket i overlayet for at vende tilbage til den side, som du stod på, da du klikkede på linket. Se håndbogens afsnit om <a href="@overlay">Overlay-modulet</a> for mere information.

en: Access the administrative overlay
da: Tilgå administrationslaget

en: View administrative pages in the overlay.
da: Vis administrative sider i overlay.

en: Displays the Drupal administration interface in an overlay.
da: Viser Drupals administrationssider i et overlay.

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
da: Angiv den eksisterende sti som du ønsker at give et alias. F.eks.: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
da: Med Path-modulet kan du angive et alias eller en tilpasset URL for alle eksisterende interne systemstier. Aliaser skal ikke forveksles med URL redirects som lader dig viderestille en ændret eller inaktiv URL til en ny URL. Udover at gøre URLer mere læsbare hjælper aliaser også søgemaskiner med at indeksere indholdet mere effektivt. Der kan oprettes flere aliaser for den samme systemsti. For at automatisere oprettelsen af stier kan du installere tredjepartsmodulet <a href="@pathauto">Pathauto</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@path">Path-modulet</a> for mere information.

en: Creating aliases
da: Opretter aliaser

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
da: Brugere med de rette <a href="@permissions">tilladelser</a> kan oprette aliaser i sektionen <em>Indstillinger for URL sti</em> når der opretter eller redigerer indhold. Nogle eksempler på aliaser er:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
da: <em>member/jane-smith</em> er et alias for den interne sti <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
da: <em>about-us/team</em> er et alias for den interne sti <em>node/456</em>

en: Managing aliases
da: Håndterer aliaser

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
da: Path-modulet gøre det muligt at se og søge i en <a href="@aliases">liste af alle aliaser</a> som er i brug på dit site. Listen kan bruges til at tilføje, redigere og slette aliaser.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
da: Et alias definerer et nyt navn på en eksisterende URL-sti – f.eks. aliaset 'om' for URL-stien 'node/1'. Én URL-sti kan have flere aliaser.

en: Administer URL aliases
da: Administrér URL-aliaser

en: Create and edit URL aliases
da: Opret og redigér URL-aliaser

en: The alias is already in use.
da: Aliaset er allerede i brug.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Har du brug for et specificere en alternativ URL til denne term, kan du gøre det her. Brug den relative sti og undlad at afslutte med en skråstreg, ellers virker den alternative URL ikke.

en: Enabling execution of PHP in text fields
da: Aktivér kørsel af PHP i tekstfelter

en: The PHP filter module allows users with the proper permissions to include custom PHP code that will get executed when pages of your site are processed. While this is a powerful and flexible feature if used by a trusted user with PHP experience, it is a significant and dangerous security risk in the hands of a malicious or inexperienced user. Even a trusted user may accidentally compromise the site by entering malformed or incorrect PHP code. Only the most trusted users should be granted permission to use the PHP filter, and all PHP code added through the PHP filter should be carefully examined before use. <a href="@php-snippets">Example PHP snippets</a> can be found on Drupal.org.
da: Med PHP filter-modulet kan brugere med de rette tilladelser inkludere PHP-kode som afvikles når siderne på dit site bliver behandlet. Mens dette er en kraftfuld og fleksibel funktionalitet hvis den bruges af en betroet bruger, kan det være en betydelig sikkerhedsrisiko i hånden på en ondsindet eller uerfaren bruger. Selv en betroet bruger kan kompromittere sitet ved at indtaste ugyldig eller fejlbehæftet PHP-kode. Kun de mest betroede brugere bør have adgang til at bruge PHP-filtret, og al kode som tilføjes gennem PHP-filtret skal granskes nøje før brug. Du kan finde <a href="@php-snippets">PHP-eksempler</a> på Drupal.org.

en: Use PHP for settings
da: Brug PHP til indstillinger

en: <p>Add a custom block to your site, named "Welcome" . With its text format set to "PHP code" (or another format supporting PHP input), add the following in the Block body:</p>
    <pre>
    print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    </pre>
da: <p>Tilføj en blok med navnet "Velkommen" til dit site. Sæt dens tekstformat til "PHP-kode" (eller et andet format som understøtter PHP) og tilføj følgende kode til indholdet:</p>
    <pre>
      print t('Velkommen gæst! Tak fordi du kigger forbi.');
    </pre>

en: <p>To display the name of a registered user, use this instead:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>
da: <p>For at vise navnet på en registreret bruger, skal du bruge dette istedet:</p>
    <pre>
    global $user;
    if ($user->uid) {
      print t('Welcome @name! Thank you for visiting.', array('@name' => format_username($user)));
    }
    else {
      print t('Welcome visitor! Thank you for visiting.');
    }
    </pre>

en: The PHP module has been disabled. Any existing content that was using the PHP filter will now be visible in plain text. This might pose a security risk by exposing sensitive information, if any, used in the PHP code.
da: PHP-modulet er blevet deaktiveret. Alt eksisterende indhold som brugte PHP-filtret vises nu som ren tekst. Det kan udgøre en sikkerhedsrisiko ved at vise eventuel følsom information, der bruges i PHP-koden.

en: The Poll module can be used to create simple surveys or questionnaires that display cumulative results. A poll is a good way to receive feedback from site users and community members. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@poll">Poll module</a>.
da: Poll-modulet kan bruges til at oprette simple meningsmålinger eller spørgeskemaer som viser det samlede resultat. En meningsmåling er en god metode til at få tilbagemeldinger fra sitets brugere. Se håndbogens afsnit om <a href="@poll">Poll-modulet</a> for mere information.

en: Creating a poll
da: Opret en afstemning

en: Users can create a poll by clicking on Poll on the <a href="@add-content">Add new content</a> page, and entering the question being posed, the answer choices, and beginning vote counts for each choice. The status (closed or active) and duration (length of time the poll remains active for new votes) can also be specified.
da: Brugere kan oprette en afstemning ved at klikke på Afstemning på siden <a href="@add-content">Opret nyt indhold</a> og indtaste spørgsmålet, de mulige svar og stemmetallene for hver svarmulighed. Status (lukket eller aktiv) og varighed (hvor lang tid det er muligt at afgive sin stemme) kan også angives.

en: Viewing polls
da: Vis afstemninger

en: You can visit the <a href="@poll">Polls</a> page to view all current polls, or alternately enable the <em>Most recent poll</em> block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. To vote in or view the results of a specific poll, you can click on the poll itself.
da: Du kan gå til siden med <a href="@poll">afstemninger</a> for at se alle igangværende afstemninger. Du kan også aktivere blokken med den seneste afstemning på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>. Du kan stemme eller se resultaterne af hver enkelt afstemning ved at klikke på selve afstemningen.

en: Vote on polls
da: Stem i afstemninger

en: Cancel and change own votes
da: Annullér og redigér egne stemmer

en: Your vote was cancelled.
da: Din stemme blev annulleret.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. The word <code>%value</code> will be substituted with the corresponding value. An example page title is "People whose favorite color is %value" . This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Ordet <code>%value</code> bliver erstattet med den pågældende værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Personer hvis yndlingsfarve er %value". Gælder kun for offentlige felter.

en: To enable browsing this field by value, enter a title for the resulting page. An example page title is "People who are employed" . This is only applicable for a public field.
da: Indtast titlen på siden for at aktivere gennemsyn af dette felt efter værdi. Et eksempel på en sidetitel er "Ansatte". Gælder kun for offentlige felter.

en: The Profile module allows site administrators to define custom fields (such as country, full name, or age) for user profiles, which are then displayed in the <a href="@user">My Account</a> section. This permits users of a site to share more information about themselves, and can help community-based sites organize users around specific information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@profile">Profile module</a>.
da: Med Profile-modulet kan sitets administratorer oprette nye felter (som f.eks. land, fulde navn eller alder) på brugerprofiler, som derefter vises i sektionen <a href="@user">Min konto</a>. Dermed kan brugerne af sitet dele information om sig selv og hjælpe til at organisere brugerne omkring specifik information. Se håndbogens afsnit om <a href="@profile">Profile-modulet</a> for mere information.

en: Adding fields to the default profile
da: Tilføj felter til standardprofilen

en: To provide the ability for users to enter more information about themselves, the Profile module allows additional fields to be added to the default user profile. Examples of common additions would be <em>Location</em>, <em>Company</em>, <em>Age</em>, or <em>About me</em>.
da: For at gøre det muligt for brugerne at indtaste mere information om sig selv, kan Profile-modulet bruges til at tilføje felter til den indbyggede brugerprofil. Eksempler på almindelige tilføjelser kunne være <em>Sted</em>, <em>Virksomhed</em>, <em>Alder</em> eller <em>Biografi</em>.

en: User information pages
da: Brugerinformationssider

en: The Profile module enables links to see further information about site users. You can view both a main <a href="@profile">User list page</a>, and more specified pages by clicking on linked fields in any profile. For example, the <a href="@profile-country">People who live in Canada</a> listing on Drupal.org displays all users who have entered <em>Canada</em> in the <em>Country</em> field on their user profile.
da: Profile-modulet aktiverer links til at se mere information om sitets brugere. Du kan både se en samlet <a href="@profile">brugerliste</a>, og mere specifikke sider ved at klikke på de forskellige felter i en brugerprofil. For eksempel viser siden <a href="@profile-country">Personer som bor i Canada</a> på Drupal.org en liste af alle brugere som har indtastet <em>Canada</em> i feltet <em>Land</em> på deres brugerprofil.

en: Author information block
da: Forfatterinformation

en: The <em>Author information block</em> is a default block created by the Profile module that can be enabled on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. It shows visitors of your website information about the author of the page they are reading.
da: Blokken <em>forfatterinformation</em> er en af Profile-modulets standardblokke, som kan aktiveres på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>. Den viser information om forfatteren af den aktuelle side.

en: This page displays a list of the existing custom profile fields to be displayed on a user's <em>My account</em> page. To provide structure, similar or related fields may be placed inside a category. To add a new category (or edit an existing one), edit a profile field and provide a new category name.
da: Denne side viser en liste af eksisterende profilfelter som kan vises på en brugers <em>Min konto</em>-side. For at give struktur kan tilsvarende eller relaterede felter placeres i en kategori. For at oprette en kategori (eller redigere en eksisterende) skal du redigere et profilfelt og indtaste et nyt kategorinavn.

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
da: Beriger dit indhold med metadata så andre applikationer (f.eks. søgemaskiner og aggregatorer) bedre kan forstå dets sammenhænge og relationer.

en: The active search modules have been changed.
da: De aktive søgemoduler er blevet ændret.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da[0]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med ét eller flere tegn.
da[1]: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
da: Search-modulet gør det muligt at indeksere og søge efter indhold med eksakte nøgleord, og efter brugere med brugernavn eller e-mail. Se håndbogens afsnit om <a href="@search-module">Search-modulet</a> for mere information.

en: Searching content and users
da: Søg indhold og brugere

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
da: Brugere med tilladelsen <em>Brug søgning</em> kan bruge søgeblokken og <a href="@search">søgesiden</a>. Brugere med tilladelsen <em>Se udgivet indhold</em> kan søge efter indhold som indeholder bestemte nøgleord. Brugere med tilladelsen <em>Se brugerprofiler</em> kan søge på brugere efter det angivne nøgleord i deres brugernavn, og brugere med tilladelsen <em>Administrér brugere</em> kan søge på brugere efter e-mail-adresse. Desuden kan brugere med tilladelsen <em>Brug avanceret søgning</em> finde indhold ved hjælp af mere komplekse søgemetoder og filtre ved at vælge <em>Avanceret søgning</em> på <a href="@search">søgesiden</a>.

en: Indexing content with cron
da: Indeksér indhold med cron

en: Configuring search settings
da: Tilpas søgeindstillinger

en: Indexing behavior can be adjusted using the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. Users with <em>Administer search</em> permission can control settings such as the <em>Number of items to index per cron run</em>, <em>Indexing settings</em> (word length), <em>Active search modules</em>, and <em>Content ranking</em>, which lets you adjust the priority in which indexed content is returned in results.
da: Indekseringen kan tilpasses under <a href="@searchsettings">indstillinger for søgning</a>. Brugere med tilladelsen <em>Administrér søgning</em> kan tilpasse indstillinger som f.eks. <em>Antallet af elementer der indekseres under hver cron-kørsel</em>, <em>Indstillinger for indeksering</em> (ordlængde), <em>Aktive søgemoduler</em> og <em>Vægtning af indhold</em> som gør det muligt at justere rækkefølgen af det indekserede indhold i søgeresultater.

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
da: Search-modulet indeholder en standardblok med et <em>søgefelt</em>, som kan aktiveres og konfigureres på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>. Blokken er tilgængelig for brugere med tilladelsen <em>søg indhold</em>.

en: Extending Search module
da: Udvid søgemodulet

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> or <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
da: Som standard understøtter Search-modulet kun eksakte matches på nøgleord når der søges efter indhold. Du kan ændre denne opførsel ved at installere et sprog-specifikt stemming-module (som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/danishstemmer">Danish stemmer</a> hvis dit site er på dansk), som gør at ord som bygning, bygninger og bygningerne alle bliver fundet af Search-modulet hvis du søger efter bygninger. En anden tilgang er at bruge en ekstern søgemaskine med indbyggede muligheder for stemming eller match på dele af ord, som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> eller <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Disse og andre <a href="@contrib-search">søge-related tredjepartsmoduler</a> kan downloaded fra Drupal.org.

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>Undersøg om stavemåden er korrekt.</li>
    <li>Fjern anførselstegn omkring udtryk for at søge efter de enkelte ord: <em>bike shed</em> vil ofte give flere resultater end <em>"bike shed"</em>.</li>
    <li>Overvej at udvide din søging med <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> vil ofte give flere resultater end <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>

en: Administer search
da: Administrér søgning

en: Use search
da: Brug søgning

en: Use advanced search
da: Brug avanceret søgning

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
da: Tilpas relevansindstillinger for søgning og andre indekseringsmuligheder.

en: Choose a set of shortcuts to use
da: Vælg en gruppe af genveje

en: Choose a set of shortcuts for this user
da: Vælg en genvejsgruppe til denne bruger

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
da: Du bruger nu genvejsgruppen %set_name. Du kan redigere den fra denne side eller <a href="@switch-url">skifte til en anden</a>.

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
da: %user bruger nu en ny genvejsgruppe med navnet %set_name. Du kan redigere den på denne side.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
da: Du bruger nu genvejsgruppen %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
da: %user bruger nu genvejsgruppen %set_name.

en: Change set
da: Skift gruppe

en: The shortcut set has been updated.
da: Genvejsgruppen er blevet opdateret.

en: Add new shortcut
da: Tilføj ny genvej

en: Editing @shortcut
da: Redigerer @shortcut

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: The path to the shortcut.
da: Genvejens sti.

en: The link must correspond to a valid path on the site.
da: Linket skal svare til en gyldig sti på sitet.

en: The shortcut %link has been updated.
da: Genvejen %link er blevet opdateret.

en: Added a shortcut for %title.
da: Tilføjede en genvej til %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette genvejen %title?

en: The shortcut %title has been deleted.
da: Genvejen %title er blevet slettet.

en: Unable to add a shortcut for %title.
da: Kunne ikke tilføje en genvej til %title.

en: Adding and removing shortcuts
da: Tilføj og fjern genveje

en: Displaying shortcuts
da: Vis genveje

en: You can display your shortcuts by enabling the Shortcuts block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. Certain administrative modules also display your shortcuts; for example, the core <a href="@toolbar-help">Toolbar module</a> displays them near the top of the page, along with an <em>Edit shortcuts</em> link.
da: Du kan se dine genveje ved at slå genvejsblokken til på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>. Visse administrative moduler kan også vise genvejene. For eksempel viser <a href="@toolbar-help">Toolbar-modulet</a> sine genveje nær toppen af siden sammen med en henvisning til <em>redigér genveje</em>.

en: Administer shortcuts
da: Administrér genveje

en: Add to %shortcut_set shortcuts
da: Tilføj til %shortcut_set-genveje

en: Add to shortcuts
da: Tilføj til genveje

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
da: Fjern fra %shortcut_set-genveje

en: Remove from shortcuts
da: Fjern fra genveje

en: Edit shortcuts
da: Redigér genveje

en: Add shortcut
da: Tilføj genvej

en: Edit shortcut
da: Redigér genvej

en: Delete shortcut
da: Slet genvej

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
da: Lader brugerne vedligeholde en tilpasset liste af genveje.

en: Value @value is TRUE.
da: Værdien @value er TRUE.

en: Value @value is FALSE.
da: Værdien @value er FALSE.

en: Value @value is NULL.
da: Værdien @value er NULL.

en: Value @value is not NULL.
da: Værdien @value er ikke NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
da: Værdien @first er lig med værdien @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
da: Værdien @first er ikke lig med værdien @second.

en: Value @first is identical to value @second.
da: Værdien @first er identisk med værdien @second.

en: Value @first is not identical to value @second.
da: Værdien @first er ikke identisk med værdien @second.

en: The test did not complete due to a fatal error.
da: Testen blev ikke fuldført pga. en katastrofal fejl.

en: Link with label %label found.
da: Link med etiket %label fundet.

en: Link with label %label not found.
da: Link med etiket %label ikke fundet.

en: Link containing href %href found.
da: Link med href %href fundet.

en: No link containing href %href found.
da: Link med href %href ikke fundet.

en: Clicked link %label (@url_target) from @url_before
da: Klikkede på linket %label (@url_target) fra @url_before

en: Option @option for field @id is selected.
da: Valget @option for feltet @id er valgt.

en: Option @option for field @id is not selected.
da: Valget @option for feltet @id er ikke valgt.

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
da: Som standard rydder SimpleTest resultaterne når de er blevet vist på resultatsiden, men i nogle tilfælde kan det være nyttigt at lade resultaterne blive i databasen. Resultaterne kan ses på <em>admin/config/development/testing/[test_id]</em>. Test IDet kan findes i simpletest-tabellen i databasen eller når resultatet vises første gang. Desuden kan visse moduler tilbyde mere analyse eller flere funktioner som gør det nødvendigt at denne indstilling deaktiveres.

en: GSS negotiate
da: GSS-forhandling

en: Any safe
da: Enhver sikker

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
da: Testing-modulet kommer med et framework til automatisk kørsel af unit-tests. Det kan bruges til at efterprøve sitets funktionalitet før og efter kodeændringer, eller som en hjælp til udviklere til at skrive og køre tests af deres moduler. Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest">Testing-modulet</a> for mere information.

en: Running tests
da: Kører tests

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
da: Gå til <a href="@admin-simpletest">testsiden</a> for at se en liste af tilgængelige tests. Vælg <em>alle</em> for at lave en komplet test eller vælg individuelle tests for at efterprøve afgrænset funktionalitet. Bemærk at det kan tage adskillige minutter før alle tests er fuldført. Se håndbogens afsnit om <a href="@simpletest-api">Testing APIet</a> for mere information om hvordan du opretter og tilpasser dine egne tests.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
da: Når alle tests er blevet kørt vises der en meddelelse ud for hver testgruppe, som indikerer om testen lykkedes, mislykkedes eller om der opstod en en fejl. At testen lykkede betyder at den returnerede de forventede resultater, hvis testen mislykkedes returnerede den ikke de forventede resultater. Fejl skyldes normalt problemer uden for testen, som f.eks. PHP warnings eller notices. Hvis der opstod fejl bliver der vist et detaljeret resultat og tests som mislykkedes eller som var fejlramte markeres med røde eller lyserøde rækker. Du kan bruge disse resultater til at forbedre din kode og dine tests indtil alle tests lykkes.

en: Administer tests
da: Administrér tests

en: The test run finished in @elapsed.
da: Testen blev kørt på @elapsed.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
da: Brug <em>Rens miljø</em>-knappen til at fjerne midlertidige filer og tabeller.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
da: Test-frameworket kræver at PHPs <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a>indstilling deaktiveres. Kontroller din webserver-konfiguration eller kontakt din udbyder.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@curl_url">cURL</a>-bibliotek ikke er tilgængeligt.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@hash_url">hash</a> extension is disabled.
da: Test-frameworket kunne ikke installeres fordi PHPs <a href="@hash_url">hash</a>-udvidelse er deaktiveret.

en: PHP open_basedir restriction
da: PHP open_basedir-begrænsning

en: unblock IP address
da: fjern blokering af IP-adresse

en: block IP address
da: blokér IP-adresse

en: The Statistics module shows you how often a given page is viewed, who viewed it, the previous page the user visited (referrer URL), and when it was viewed. These statistics are useful in determining how users are visiting and navigating your site. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
da: Statistics-modulet viser dig hvor ofte en given side er blevet vist, hvem der har set den, den forrige side som brugeren besøgte (referrer URL) samt hvornår den blev vist. Disse statistikker er nyttige til at finde ud af hvordan brugerne besøger og navigerer dit site. Se håndbogens afsnit om <a href="@statistics">Statistics-modulet</a> for mere information.

en: Managing logs
da: Håndtér logfiler

en: To enable collection of statistics, the <em>Enable access log</em> checkbox on the <a href="@statistics-settings">Statistics settings page</a> must be checked. The <em>Discard access logs older than</em> setting on the settings page specifies the length of time entries are kept in the log before they are deleted. This setting requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> to run.
da: For at indsamle statistik skal du markere afkrydsningsfeltet <em>Aktivér tilgangslog</em> under <a href="@statistics-settings">Indstillinger for statistik</a>. Indstillingen <em>Slet loglinjer ældre end</em> bestemmer hvor lang tid loglinjerne gemmes i loggen før de slettes. Denne indstilling kræver at <a href="@cron">cron</a> er korrekt konfigureret.

en: Viewing site usage
da: Se site-brug

en: The Statistics module can help you break down details about your users and how they are using the site. The module offers four reports:
da: Statistics-modulet kan hjælpe dig til at finde information om dine brugere og til at finde ud af hvordan de anvender sitet. Modulet tilbyder fire rapporter:

en: <a href="@recent-hits">Recent hits</a> displays information about the latest activity on your site, including the URL and title of the page that was accessed, the user name (if available) and the IP address of the viewer.
da: <a href="@recent-hits">Seneste besøg</a> viser information om den seneste aktivitet på dit site, inklusiv URL og titel på den besøgte side, brugernavnet (hvis det er tilgængeligt) og den besøgendes IP-adresse.

en: <a href="@top-referrers">Top referrers</a> displays where visitors came from (referrer URL).
da: <a href="@top-referrers">Henvisningsloggen</a> giver dig et overblik over hvor dine besøgende kommer fra (referrer URL).

en: <a href="@top-pages">Top pages</a> displays a list of pages ordered by how often they were viewed.
da: <a href="@top-pages">Populære sider</a> viser en liste af sider sorteret efter hvor ofte de er blevet vist.

en: <a href="@top-visitors">Top visitors</a> shows you the most active visitors for your site and allows you to ban abusive visitors.
da: <a href="@top-visitors">Aktive besøgende</a> viser dig de mest aktive brugere på sitet, og lader dig blokere adgangen for brugere, som ikke opfører sig efter reglerne.

en: Displaying popular content
da: Vis populært indhold

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
da: Modulet tilbyder blokken <em>Populært indhold</em> som viser dagens mest sete indhold, det mest sete indhold gennem tiden, og det senest sete indhold. For at bruge blokken skal du aktivere indstillingen <em>Tæl indholdsvisninger</em> under <a href="@statistics-settings">indstillinger for statistik</a>, hvorefter du kan aktivere og konfigurere blokken på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>.

en: Page view counter
da: Sidevisningstæller

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
da: Statistics-modulet indeholder en tæller for hver side som forøges hver gang siden vises. For at bruge tælleren skal du aktivere <em>Tæl indholdsvisninger</em> under <a href="@statistics-settings">indstillinger for statistik</a> og tildele de rette <a href="@permissions">tilladelser</a> (<em>Vis antal hits</em>) så tælleren er synlig for brugerne.

en: Administer statistics
da: Administrér statistik

en: View content access statistics
da: Vis tilgangsstatistik

en: View content hits
da: Vis hits

en: Control details about what and how your site logs access statistics.
da: Bestem hvad der logføres og hvordan.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the online handbook entry for <a href='@syslog'>Syslog module</a> and PHP's <a href='@php_openlog'>openlog</a> and <a href='@php_syslog'>syslog</a> functions.
da: Syslog-modulet logfører hændelser ved at sende meddelelser til operativsystemets log-funktion. Syslog er et administrativt logværktøj på operativsystem-niveau, som giver værdifuld information til brug ved systemhåndtering og ved sikkerhedsrevision. Syslog er bedst egnet til store og mellemstore sites, og gør det muligt at dirigere meddelelser om hændelser efter type og omfang. Se håndbogens afsnit om <a href='@syslog'>Syslog-modulet</a> og dokumentationen af PHPs <a href='@php_openlog'>openlog</a> og <a href='@php_syslog'>syslog</a> funktioner.

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
da: Logning på UNIX, Linux og Mac OS X

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, the file <em>/etc/syslog.conf</em> defines the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> manual page on your command line.
da: På UNIX, Linux og Mac OS X defineres routing-konfigurationen i filen <em>/etc/syslog.conf</em>. Meddelelser kan markeres med koderne <code>LOG_LOCAL0</code> til <code>LOG_LOCAL7</code>. Se manual-siden til <em>syslog.conf</em> på din kommandolinje for mere information om Syslog-faciliteter, niveauer og opsætning af <em>syslog.conf</em>.

en: Logging for Microsoft Windows
da: Logning på Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
da: På Microsoft Windows bliver meddelelserne altid sendt til hændelsesloggen med koden <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
da: Afhængigt af systemindstillingerne kan Syslog og andre log-værktøjer bruge denne kode til at identificere eller filtrere meddelelser fra den samlede system-log.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke roteres fordi funktionen imagerotate() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke afmættes fordi funktionen imagefilter() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: Screenshot for !theme theme
da: Screenshot af !theme-tema

en: Settings for !theme theme
da: Indstillinger for !theme-tema

en: Disable !theme theme
da: Deaktivér !theme-tema

en: Set !theme as default theme
da: Angiv !theme som standardtema

en: Enable !theme theme
da: Aktivér !theme-tema

en: Enable and set default
da: Aktivér og angiv som standard

en: Enable !theme as default theme
da: Aktivér !theme som standardtema

en: default theme
da: standardtema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
da: Vælg "Standardtema" for altid at bruge det samme tema som resten af sitet.

en: Use the administration theme when editing or creating content
da: Brug administrationstemaet ved redigering eller tilføjelse af nyt indhold

en: The %theme theme has been enabled.
da: Temaet %theme er blevet aktiveret.

en: The %theme theme was not found.
da: Temaet %theme blev ikke fundet.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
da: %theme er standardtemaet og kan ikke deaktiveres.

en: The %theme theme has been disabled.
da: Temaet %theme er blevet deaktiveret.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
da: Bemærk at administrationstemaet stadig er sat til %admin_theme-temaet. Det betyder at temaet på denne side forbliver uændret. Alle ikke-administrative sider på sitet viser det valgte tema %selected_theme som standard.

en: %theme is now the default theme.
da: %theme er nu standardtema.

en: User verification status in comments
da: Bruger godkendelsesstatus i kommentarer

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
da: Disse indstillinger findes kun for temaer baseret på %engine temamotoren.

en: The logo could not be uploaded.
da: Logoet kan ikke uploades.

en: The favicon could not be uploaded.
da: Faviconet kan ikke uploades.

en: The custom logo path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede logo er ugyldig.

en: The custom favicon path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede favicon er ugyldig.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
da: @module (<span class="admin-missing">ikke kompatibelt</span> med version @version)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
da: Denne version er ikke kompatibel med Drupal !core_version og bør erstattes.

en: Would you like to continue with the above?
da: Ønsker du at fortsætte med ovennævnte?

en: Enter a valid IP address.
da: Indtast en gyldig IP-adresse.

en: This IP address is already blocked.
da: Denne IP-adresse er allerede blokeret.

en: You may not block your own IP address.
da: Du kan ikke blokere din egen IP-adresse.

en: The IP address %ip has been blocked.
da: IP-adressen %ip er blevet blokeret.

en: Are you sure you want to delete %ip?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %ip?

en: The IP address %ip was deleted.
da: IP-adressen %ip blev slettet.

en: How this is used depends on your site's theme.
da: Brugen af dette afhænger af sitets tema.

en: Number of posts on front page
da: Antal indlæg på forsiden

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
da: Det maksimale antal indlæg der vises på oversigtssider som forsiden.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Errors and warnings
da: Fejl og advarsler

en: Clear all caches
da: Ryd alle cacher

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
da: <strong class="error">Konfigurér den <a href="!file-system">offentlige mappe</a> for at gøre disse forbedringer tilgængelige.</strong>

en: Bandwidth optimization
da: Båndbreddeoptimering

en: Compress cached pages.
da: Komprimér cachede sider.

en: Public file system path
da: Offentlig filsystemsti

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web.
da: En lokal sti hvor offentlige filer gemmes. Mappen skal eksistere og Drupal skal kunne skrive til den. Mappen skal være relativ til Drupals installationsmappe og skal kunne tilgås via web.

en: Private file system path
da: Privat filsystemsti

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
da: En lokal sti hvor midlertidige filer gemmes. Mappen bør ikke kunne tilgås via web.

en: Default download method
da: Standard download-metode

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
da: Denne indstilling bruges som den foretrukne downloadmetode. Brugen af offentlige filer er mere effektiv men giver ingen adgangskontrol.

en: No image toolkits were detected. Drupal includes support for <a href='!gd-link'>PHP's built-in image processing functions</a> but they were not detected on this system. You should consult your system administrator to have them enabled, or try using a third party toolkit.
da: Der blev ikke fundet nogen billedværktøjer. Drupal understøtter <a href="">PHPs indbyggede funktioner til billedbehandling</a> men de blev ikke fundet på dette system. Du bør kontakte din systemadministrator for at få dem aktiveret eller forsøge at bruge et tredjepartsværktøj.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Users may set their own time zone.
da: Brugere kan angive deres egen tidszone.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
da: Giv brugere besked ved login, hvis de ikke har valgt en tidszone.

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Default time zone.
da: Standard tidszone.

en: Empty time zone.
da: Tom tidszone.

en: Users may set their own time zone at registration.
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto.

en: No date types available. <a href="@link">Add date type</a>.
da: Ingen tilgængelige datotyper. <a href="@link">Tilføj datotype</a>.

en: Add date type
da: Tilføj datotype

en: The date type must contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Datotypen kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: This date type already exists. Enter a unique type.
da: Denne datotype eksisterer allerede. Indtast en unik type.

en: New date type added successfully.
da: Ny datotype tilføjet.

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Maintenance mode message
da: Besked i vedligeholdstilstand

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
da: Beskeden der vises til besøgende når sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Use URLs like <code>example.com/user</code> instead of <code>example.com/?q=user</code>.
da: Brug URLer som <code>example.com/user</code> i stedet for <code>example.com/?q=user</code>.

en: Requires: !module-list
da: Kræver: !module-list

en: Required by: !module-list
da: Kræves af: !module-list

en: Are you sure you want to remove the date type %type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette datotypen %type?

en: Removed date type %type.
da: Datotypen %type fjernet.

en: No custom date formats available. <a href="@link">Add date format</a>.
da: Ingen tilgængelige brugerdefinerede datoformater. <a href="@link">Tilføj datoformat</a>.

en: Displayed as
da: Vises som

en: Displayed as %date
da: Vises som %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
da: Et brugerdefineret datoformat. Se mulige værdier i <a href="@url">PHP-manualen</a>.

en: Save format
da: Gem format

en: This format already exists. Enter a unique format string.
da: Dette format eksisterer allerede. Indtast et unikt format.

en: Custom date format updated.
da: Brugferdefineret datoformat opdateret.

en: Custom date format added.
da: Brugferdefineret datoformat tilføjet.

en: Available actions:
da: Tilgængelige handlinger:

en: Create an advanced action
da: Opret en avanceret handling

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions, such as Trigger module.
da: En unik beskrivelse af denne avancerede handling. Beskrivelsen vises i grænsefladen til moduler som integrerer med handlinger, som f.eks. Trigger-modulet.

en: Deleted %ip
da: Slettede %ip

en: Enabled theme | Enabled themes
da[0]: Aktivt tema
da[1]: Aktive temaer

en: Disabled theme | Disabled themes
da[0]: Deaktiveret tema
da[1]: Deaktiverede temaer

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
da[0]: Du skal aktivere @required-modulet for at installere @module.
da[1]: Du skal aktivere @required modulerne for at installere @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
da: Symboler for overordnede indstillinger og anden global information.

en: Tokens related to times and dates.
da: Symboler relateret til tidspunkter og datoer.

en: Tokens related to uploaded files.
da: Symboler relateret til uploadede filer.

en: URL (brief)
da: URL (kort)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
da: URLen til sitets forside uden protokollen.

en: Short format
da: Kort format

en: A date in 'short' format. (%date)
da: En dato i 'kort' format (%date)

en: Medium format
da: Mellem format

en: A date in 'medium' format. (%date)
da: En dato i 'mellem' format (%date)

en: Long format
da: Langt format

en: A date in 'long' format. (%date)
da: En dato i 'langt' format (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
da: En dato i et brugerdefineret format. Se !php-date for mere information.

en: the PHP documentation
da: PHP-dokumentationen

en: Time-since
da: Tid siden

en: Raw timestamp
da: Råt timestamp

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
da: En dato i UNIX timestamp-format (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
da: System-modulet er en uundværlig del af sitet og tilbyder grundlæggende funktionalitet til brug for andre moduler og temaer. En del af Drupals centrale elementer håndteres af System-modulet. Det gælder f.eks. caching, aktivering og deaktivering af moduler og temaer, opbygning og visning af administrationssiden samt tilpasning af sitets basale indstillinger. En del funktioner til vedligehold af systemet er ligeledes en del af System-modulet. Se håndbogens afsnite om <a href="@system">System-modulet</a> for mere information.

en: Managing modules
da: Håndtér moduler

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
da: Med System-modulet kan brugere med de rette tilladelser aktivere og deaktivere moduler på <a href="@modules">moduladministrationssiden</a>. Drupal leveres med en række standardmoduler som tilbyder en afgrænset række af features, og som kan aktiveres eller deaktiveres afhængigt af sitets behov. En lang række tredjepartsmoduler skrevet at andre Drupal-brugere kan downloades fra <a href="@drupal-modules">modulsiden</a> på Drupal.org.

en: Managing themes
da: Håndtér temaer

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
da: Med System-modulet kan bruge med de rette tilladelser aktivere og deaktivere temaer på <a href="@themes">administrationssiden for udseende</a>. Temaer bestemmer designet og præsentationen af dit site. Drupal leveres med en række temaer, og en lang række  tredjepartstemaer er tilgængelige på  <a href="@drupal-themes">temasiden</a> på Drupal.org.

en: Managing caching
da: Håndtér caching

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
da: Med System-modulet kan brugere med de rette tilladelse håndtere caching på siden <a href='@cache-settings'>Ydelse</a>. Drupal har et robust cache-system som effektivt kan genbruge tidligere opbyggede sider og komponenter. Sider hentet af anonyme brugere gemmes i et komprimeret format. Afhængigt af sitets indstillinger og mængden af trafik genereret af anonyme brugere kan cache-systemet forøge sitets hastighed betydeligt.

en: Performing system maintenance
da: Udfør systemvedligehold

en: Configuring basic site settings
da: Tilpas grundlæggende indstillinger

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@clean-url">Clean URL support</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
da: System-modulet håndterer også grundlæggende indstillinger for dit site, som f.eks. indstillinger for <a href="@date-time-settings">dato og tid</a>, <a href="@file-system">filsystem</a>, <a href="@clean-url">understøttelse af rene URLer</a>, <a href="@site-info">sitenavn og anden information</a> og en <a href="@maintenance-mode">vedligeholdstilstand</a> som kan bruges til at s'tte sitet midlertidigt offline.

en: Configuring actions
da: Indstil handlinger

en: Actions are individual tasks that the system can do, such as unpublishing a piece of content or banning a user. Modules, such as the <a href="@trigger-help">Trigger module</a>, can fire these actions when certain system events happen; for example, when a new post is added or when a user logs in. Modules may also provide additional actions. Visit the <a href="@actions">Actions page</a> to configure actions.
da: Handlinger er individuelle opgaver som systemet kan udføre, som f.eks. at skjule indhold eller blokere en bruger. Moduler som f.eks. <a href="@trigger-help">Trigger-modulet</a> kan udløse handlingerne når bestemte systemhændelser opstår, f.eks. når der oprettes et indlæg eller når en bruger logger ind. Moduler kan tilbyde yderligere handlinger. Gå til siden <a href="@actions">handlinger</a> for at konfigurere handlinger.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
da: Vælg og indstil standardtemaet for dit website. Alternative <a href="@themes">temaer</a> er tilgængelige.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
da: Download yderligere <a href="@modules">tredjepartsmoduler</a> for at udvide Drupals funktionalitet.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
da: Gennemgå og installér <a href="@updates">tilgængelige opdateringer</a> med jævne mellemrum for at opretholde et sikkert og opdateret site. Kør altid <a href="@update-php">update-scriptet</a> hver gang et modul opdateres.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
da: Gennemgå <a href="@updates">tilgængelige opdateringer</a> med jævne mellemrum for at opretholde et sikkert og opdateret site. Kør altid <a href="@update-php">update-scriptet</a> hver gang et modul opdateres.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update manager module to update and install modules and themes.
da: Gennemgå tilgængelige opdateringer med jævne mellemrum for at opretholde et sikkert og opdateret site. Kør altid <a href="@update-php">update-scriptet</a> hver gang et modul opdateres. Aktivér Update manager-modulet for at opdatere og installere moduler og temaer.

en: If you are upgrading to a newer version of Drupal or upgrading contributed modules or themes, you may need to run the <a href="@update-php">update script</a>.
da: Hvis du opgraderer til en nyere version af Drupal eller opgraderer tredjeparts-moduler eller -temaer, kan det være nødvendigt at køre <a href="@update-php">opdaterings-scriptet</a>.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration, and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used, because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address, or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
da: Der er to typer af handlinger: Simple og avancerede. Simple handlinger kræver ikke yderligere indstillinger og vises automatisk her. Avancerede handlinger skal oprettes og konfigureres før de kan tages i brug fordi de har forskellige valgmuligheder, som skal tilpasses; f.eks. afsendelse af en e-mail til en bestemt adresse eller afpublicering af indhold som indeholder bestemte ord. For at oprette en avanceret handling skal du vælge den fra listen herunder og klikke på knappen <em>Opret</em>.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended, in order to better identify the precise action taking place. This description will be displayed in modules such as the Trigger module when assigning actions to system events, so it is best if it is as descriptive as possible (for example, "Send e-mail to Moderation Team" rather than simply "Send e-mail").
da: En avanceret handling muliggør yderligere indstillinger som kan vælges herunder. Det anbefales at opdatere feltet <em>beskrivelse</em> så det beskriver den præcise handling der udføres. Beskrivelsen vises bl.a. i Trigger-modulet når handlinger knyttes til systemhændelser, så den bør være så sigende som muligt (f.eks. "send e-mail til moderatorer" i stedet for "send e-mail").

en: Administer modules
da: Administrér moduler

en: Administer site configuration
da: Administrér site-indstillinger

en: Administer themes
da: Administrér temaer

en: Administer actions
da: Administrér handlinger

en: Use the administration pages and help
da: Brug administrationssider og hjælp

en: Use the site in maintenance mode
da: Brug sitet i vedligeholdelsestilstand

en: View site reports
da: Vis site-rapporter

en: Block IP addresses
da: Blokér IP-adresser

en: Public files
da: Offentlige filer

en: Public local files served by the webserver.
da: Offentlige lokale filer overført af webserveren.

en: Private local files served by Drupal.
da: Private lokale filer overføres via Drupal.

en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Temporary local files for upload and previews.
da: Midlertidige lokale filer til upload og eksempelvisninger.

en: Update modules
da: Opdatér moduler

en: Update themes
da: Opdatér temaer

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
da: Din adgangskode gemmes ikke i databasen og bruges kun til at etablere en forbindelse.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
da: Forbindelsen oprettes mellem din webserver og maskinen hvor webserverens filer ligger. I langt de fleste tilfælde er det den samme maskine og indstillingen "localhost" er korrekt.

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
da: Tilpas <a href="@user-edit">tidszoneindstillingen</a> for din konto.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den ønskede lokale tid og tidszone. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
da: Din tidszone bliver indstillet automatisk, hvis det er muligt. Bekræft valget og klik gem.

en: System help
da: Systemhjælp

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
da: Mappen %directory eksisterer men er ikke skrivbar og kunne ikke gøres skrivbar.

en: The email address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
da: E-mail-adressen som meddelelsen skal sendes til ELLER indtast [node:author:mail], [comment:author:mail], osv. hvis du ønsker at sende en e-mail til forfatteren af det oprindelige indlæg.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som skal sendes. Du kan bruge variable som [node:title], [user:name] og [comment:body] til at repræsentere data som er forskelligt hver gang meddelelsen sendes. Ikke alle variable er tilgængelige i alle kontekster.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
da: Meddelelsen som skal vises til den aktuelle bruger. Du kan bruge variable som [node:title], [user:name] og [comment:body] til at repræsentere data som er forskelligt hver gang meddelelsen vises. Ikke alle variable er tilgængelige i alle kontekster.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
da: Kører på <a href="@poweredby">Drupal</a>

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
da: Administrér blokke, indholdstyper, menuer, osv.

en: Select and configure your theme
da: Vælg og indstil dit tema

en: Enable theme
da: Aktivér tema

en: Disable theme
da: Deaktivér tema

en: Set default theme
da: Angiv standardtema

en: Configure default and theme specific settings.
da: Indstil standard og tema-specifikke indstillinger.

en: IP address blocking
da: IP-adresseblokering

en: Manage blocked IP addresses.
da: Håndtér blokerede IP-adresser.

en: Delete IP address
da: Slet IP-adresse

en: Media tools.
da: Medieværktøjer.

en: Tools related to web services.
da: Værktøjer relateret til webtjenester.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Tilpas site-beskrivelsen, antallet af elementer pr. feed og hvorvidt feeds skal indeholde titler/resuméer/fuldtekst.

en: Development tools.
da: Udviklingsværktøjer.

en: Maintenance mode
da: Vedligeholdstilstand

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
da: Sæt sitet offline til vedligehold eller sæt det online igen.

en: Logging and errors
da: Logning og fejl

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
da: Indstillinger for log- og alarmmoduler. Modulerne kan sende Drupals systemhændelser til forskellige destinationer som f.eks. syslog, database, e-mail, osv.

en: Regional and language
da: Region og sprog

en: Regional settings, localization and translation.
da: Regionale indstillinger, lokalisering og oversættelse.Indstil lokalisering og oversættelse af brugergrænsefladen.

en: Settings for the site's default time zone and country.
da: Indstillinger for sitets standardtidszone og -land.

en: Configure display formats for date and time.
da: Tilpas visningsformater for dato og tid.

en: Add new date type.
da: Tilføj ny datotype.

en: Delete date type
da: Slet datotype

en: Allow users to delete a configured date type.
da: Gør det muligt at slette en brugerdefineret datotype.

en: Configure display format strings for date and time.
da: Tilpas visningsformatstrenge for dato og tid.

en: Edit date format
da: Redigér datoformat

en: Allow users to edit a configured date format.
da: Gør det muligt at redigere et brugerdefineret datoformat.

en: Search and metadata
da: Søgning og metadata

en: Local site search, metadata and SEO.
da: Lokal søgning, metadato og SEO.

en: General system related configuration.
da: Generelle systemindstillinger.

en: Tools that enhance the user interface.
da: Værktøjer som forbedrer brugergrænsefladen.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
da: Arbejdsgange og redaktionelle værktøjer.

en: Content authoring
da: Oprettelse af indhold

en: Settings related to formatting and authoring content.
da: Indstillinger relateret til formatering og oprettelse af indhold.

en: The host !host is no longer blocked because it is not a valid IP address.
da: Værten !host er ikke længere blokeret fordi det ikke er en gyldig IP-adresse.

en: Inserted into {role_permission} the permissions for role ID !id
da: Tilladelserne for rolle-ID !id indsat i {role_permission}

en: Aggressive caching was disabled and replaced with normal caching. Read the page caching section in default.settings.php for more information on how to enable similar functionality.
da: Aggressiv caching blev deaktiveret og erstattet med normal caching. Læs cache-afsnittet i filen default.settings.php for mere information om aktivering af lignende funktionalitet.

en: more information
da: mere information

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
da: Funktionen phpinfo() er blevet deaktiveret af sikkerhedshensyn. For at se serverens phpinfo() skal du ændre indstillingerne for PHP eller kontakte serverens administrator. Se håndbogens afsnit om <a href="@phpinfo">aktivering og deaktivering af phpinfo()</a> for mere information.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
da: Gå til <a href="!cron">!cron</a> for at køre cron udefra.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
da: Forsøget på at oprette mappen mislykkedes, sikkert på grund af manglende tilladelser. For at fortsætte installationen skal du enten oprette mappen og rette dens tilladelser manuelt, eller sikre dig at webserveren har tilladelse til at oprette den automatisk. Se INSTALL.txt eller <a href="@handbook_url">online-hjælpen</a> for yderligere information.

en: Your configuration has been saved.
da: Dine indstillinger er blevet gemt.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href="@link">Tilføj ordforråd</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
da: Ingen tilgængelige termer. <a href="@link">Tilføj term</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
da: Der er i øjeblikket intet indhold klassificeret med denne term.

en: Tokens related to taxonomy terms.
da: Symboler relateret til taksonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
da: Symboler relateret til ordforråd.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
da: Med Taxonomy-modulet kan du klassificere indholdet på dit site. For at klassificere indhold skal du oprette <em>ordforråd</em> som indeholder relaterede <em>termer</em>, og derefter knytte ordforrådene til indholdstyper. Se håndbogens afsnit om <a href="@taxonomy">Taxonomy-modulet</a> for mere information.

en: Creating vocabularies
da: Opret ordforråd

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
da: Brugere med tilstrækkelige <a href="@perm">tilladelser</a> kan oprette <em>ordforråd</em> og <em>termer</em> på <a href="@taxo">Taksonomi-siden</a>. Siden som viser termerne gør det muligt at bruge træk-og-slip til at bestemme rækkefølgen af termer og undertermer i et ordforråd på hierarkisk manér. Et <em>kontrolleret ordforråd</em> til klassificering af musik efter genre med termer og undertermer kunne se ud som følger:

en: <em>vocabulary</em>: Music
da: <em>ordforråd</em>: Musik

en: <em>sub-term</em>: Swing
da: <em>underterm</em>: Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
da: <em>underterm</em>: Fusion

en: <em>sub-term</em>: Country rock
da: <em>underterm</em>: Country rock

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
da: <em>underterm</em>: Hard rock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
da: Du kan knytte en underterm til flere overordnede termer. For eksempel kan <em>fusion</em> knyttes til både <em>rock</em> og <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
da: Termer i <em>free-tagging-ordforråd</em> kan tilføjes efterhånden som du opretter eller redigerer indhold. Det anvendes ofte til blogs eller billedgallerier.

en: Assigning vocabularies to content types
da: Knyt ordforråd til indholdstyper

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Add existing field" section on the manage fields page.
da: Før du kan bruge et nyt ordforråd til at klassificere dit indhold skal der tilføjes et nyt taksonomitermsfelt til en <a href="@ctedit">indholdstype</a> på fanen <em>håndtér felter</em>. Når du tilføjer et taksonomifelt skal du vælge en <em>widget</em> som bruges til at indtaste taksonomiinformationen på redigeringsformularen: en liste, afkrydsningsfelter, radioknapper eller et auto-complete felt (til at indtaste tags). Når du har valgt felttype og widget kan du på den efterfølgende side med <em>feltindstillinger</em> vælge det ønskede ordforråd, angive om det skal være muligt at vælge flere ord fra det samme ordforråd og andre indstillinger. Det samme ordforråd kan knyttes til flere indholdstyper ved at bruge "Tilføj eksisterende felt" på siden håndtér felter.

en: Classifying content
da: Klassificering af indhold

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
da: Når ordforrådet er knyttet til indholdstypen kan du begynde at klassificere indhold. Feltet med termerne optræder på redigeringsformularen når du redigerer eller <a href="@addnode">tilføjer nyt indhold</a>.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
da: Vis oversigter og RSS-feeds efter term

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
da: Hver taksonomiterm tilbyder automatisk en side med et tilhørende RSS-feed som viser alt indhold med dens klassifikation. Hvis taksonomitermen <em>country rock</em> har ID 123 (det kan du se ved at kigge på URLen når du holder musen over linket til termen på oversigtssiden) kan du finde dens listeside på stien <em>taxonomy/term/123</em>. RSS-feedet er tilgængeligt på <em>taxonomy/term/123/feed</em> (RSS-ikonet for den aktuelle listeside vises automatisk i browserens adresselinje når du står på listesiden).

en: Extending Taxonomy module
da: Udvider Taxonomy-modulet

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
da: Der er <a href="@taxcontrib">mange tredjepartsmoduler</a> som udvider Taxonomy-modulets muligheder for visning og organisering af termer.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
da: Taksonomier bruges til kategorisering af indhold. Termer er grupperet i ordforråd. F.eks. kan et ordforråd kaldet "Frugt" indeholde termerne "Æble" og "Banan".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
da: Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge træk-og-slip-håndtagene og gruppere termerne ved at trække dem ind under og til højre for de overordnede termer.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
da: %capital_name indeholder termer grupperet under overordnede termer. Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge deres træk-og-slip-håndtag.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
da: %capital_name indeholder termer med flere overordnede termer. Træk-og-slip af termer med flere overordnede termer er ikke understøttet, men du kan genaktivere træk-og-slip ved at redigere hver term så den kun har én overordnet term.

en: Administer vocabularies and terms
da: Administrér ordforråd og termer

en: Edit terms in %vocabulary
da: Redigerer term i %vocabulary

en: Delete terms from %vocabulary
da: Slet termer fra %vocabulary

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: Term reference
da: Termreference

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
da: Dette felt gemmer en reference til en taksonomi-term.

en: Autocomplete term widget (tagging)
da: Widget med autofuldførsel (tagging)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
da: Ordforrådet som leverer indhold til dette felt.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
da: Toolbar-modulet viser links til menupunkterne på det øverste niveau i administrationsmenuen samt links fra andre moduler i et felt øverst på siden. Læs håndbogens afsnit om <a href="@toolbar">Toolbar-modulet</a> for mere information.

en: Displaying administrative links
da: Vis administrative links

en: Use the administration toolbar
da: Brug administratorværktøjslinjen

en: Toggle drawer visibility
da: Skift synlighed af skuffe

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
da: Tilbyder en værktøjslinje som viser det øverste niveau af administrationsmenuen og links fra andre moduler.

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
da: Tracker-modulet viser det senest oprettede og redigerede indhold på dit site og gør det muligt at følge nyt indhold oprettet af hver bruger. Se håndbogens afsnit om <a href="@tracker">Tracker-modulet</a> for mere information.

en: The Tracker module adds a new menu item to the Navigation menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
da: Tracker-modulet tilføjer et nyt menupunkt til navigationsmenuen kaldet <em>Seneste indhold</em>. Du kan tilpasse menupunkter på <a href="@menus">menu administrationssiden</a>.

en: Tracking new and updated site content
da: Følger nyt og opdateret indhold

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
da: Siden <a href="@recent">seneste indhold</a> viser nyt og opdateret indhold i omvendt kronologisk rækkefølge med angivelse af indholdstype, titel, forfatter, antal kommentarer og tidspunkt for seneste opdatering. Indhold anses for opdateret når der sker ændringer i teksten eller når der tilføjes kommentarer. Fanen <em>Mit seneste indhold</em> begrænser listen til den aktuelle bruger.

en: Tracking user-specific content
da: Sporing af brugerspecifikt indhold

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
da: Vælg fanebladet <em>Følg</em> på en brugers profilside for at følge nyt og opdateret indhold fra den pågældende bruger.

en: All recent content
da: Alt seneste indhold

en: My recent content
da: Mit seneste indhold

en: Track content
da: Følg indhold

en: Enables tracking of recent content for users.
da: Aktiverer sporing af brugernes seneste indhold.

en: The Content translation module allows content to be translated into different languages. Working with the <a href="@locale">Locale module</a> (which manages enabled languages and provides translation for the site interface), the Content translation module is key to creating and maintaining translated site content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@translation">Content translation module</a>.
da: Content translation-modulet gør det muligt at oversætte indhold til forskellige sprog. Sammen med <a href="@locale">Locale-modulet</a> (som håndterer de aktive sprog og sørger for at oversætte sitets brugergrænseflade) er Content translation-modulet nøglen til at oprette of vedligeholde oversat indhold. Se håndbogens afsnit om <a href="@translation">Content translation-modulet</a> for mere information.

en: Configuring content types for translation
da: Indstil indholdstyper til oversættelse

en: To configure a particular content type for translation, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, and click the <em>edit</em> link for the content type. In the <em>Publishing options</em> section, select <em>Enabled, with translation</em> under <em>Multilingual support</em>.
da: For at kunne oversætte indhold af en bestemt type skal du gå til siden <a href="@content-types">Indholdstyper</a> og klikke på redigér-linket udfor indholdstypen. I afsnittet <em>udgivelsesindstillinger</em> skal du vælge <em>Aktiveret, med oversættelse</em> under <em>Understøttelse af flere sprog</em>.

en: Assigning a language to content
da: Knyt et sprog til indhold

en: Use the <em>Language</em> drop down to select the appropriate language when creating or editing content.
da: Brug rullelisten <em>Sprog</em> til at vælge det ønskede sprog når du opretter eller redigerer indhold.

en: Translating content
da: Oversæt indhold

en: Users with the <em>translate content</em> permission can translate content, if the content type has been configured to allow translations. To translate content, select the <em>Translation</em> tab when viewing the content, select the language for which you wish to provide content, and then enter the content.
da: Brugere med tilladelsen <em>oversæt indhold</em> kan oversætte indhold hvis indholdstypen er blevet indstillet til at tillade oversættelser. For at oversætte indhold skal du vælge fanen <em>Oversættelse</em> når du ser indholdet, vælge sproget som du ønsker at oversætte til og derefter indtaste oversættelsen.

en: Maintaining translations
da: Vedligehold oversættelser

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision. Individual translations may also be marked for revision by selecting the <em>This translation needs to be updated</em> check box on the translation editing form.
da: Hvis redigering af indhold på ét sprog kræver at de oversatte udgaver opdateres for at afspejle ændringen, kan du bruge afkrydsningsfeltet <em>Markér oversættelser som forældede</em> for at markere at oversættelserne skal opdateres. Det er også muligt at lave samme markering af individuelle oversættelser ved at bruge afkrydsningsfeltet <em>Denne oversættelse skal opdateres</em> på redigeringsformularen.

en: Translate content
da: Oversæt indhold

en: There is already a translation in this language.
da: Der findes allerede en oversættelse til dette sprog.

en: No actions available for this trigger. <a href="@link">Add action</a>.
da: Ingen tilgængelige handlinger til denne trigger. <a href="@link">Tilføj handling</a>.

en: Missing/undefined save action (%save_aid) for %aid action.
da: Manglende/ikke-defineret gem-handling (%save-aid) for %aid-action.

en: The %label action has been appended, which is required to save the property change.
da: Handlingen %label er blevet udvidet, hvilket er nødvendigt for at gemme ændringen af egenskaben.

en: The %label action was moved to save the property change.
da: Handlingen %label blev flyttet for at gemme ændringen af egenskaben.

en: Triggers are events on your site, such as new content being added or a user logging in. The Trigger module associates these triggers with actions (functional tasks), such as unpublishing content containing certain keywords or e-mailing an administrator. The <a href="@url">Actions settings page</a> contains a list of existing actions and provides the ability to create and configure advanced actions (actions requiring configuration, such as an e-mail address or a list of banned words).
da: Triggers er hændelser på dit site, f.eks. når der oprettes nyt indhold eller en bruger logger ind. Trigger-modulet knytter disse hændelser til handlinger, f.eks. afpublicering af indhold med bestemte nøgleord eller afsendelse af mail til en administrator. Siden med <a href="@url">indstillinger for handlinger</a> indeholder en liste af eksisterende handlinger  og gør det muligt at oprette og tilpasse avancerede handlinger (handlinger som kræver konfiguration som f.eks. en e-mail-adresse eller en liste af forbudte ord).

en: The Trigger module provides the ability to cause <em>actions</em> to run when certain <em>triggers</em> take place on your site. Triggers are events, such as new content being added to your site or a user logging in, and actions are tasks, such as unpublishing content or e-mailing an administrator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@trigger">Trigger module</a>.
da: Trigger-modulet gør det muligt at udføre <em>handlinger</em> når bestemte <em>hændelser</em> finder sted på dit site. Triggers er hændelser, f.eks. når der oprettes nyt indhold eller en bruger logger ind, og handlinger er opgaver som f.eks. afpublicering af indhold eller afsendelse af mail til en administrator. Se håndbogens afsnit om <a href="@trigger">Trigger-modulet</a> for mere information.

en: Configuring triggers and actions
da: Tilpasning af triggers og handlinger

en: The combination of actions and triggers can perform many useful tasks, such as e-mailing an administrator if a user account is deleted, or automatically unpublishing comments that contain certain words. To set up a trigger/action combination, first visit the <a href="@actions-page">Actions configuration page</a>, where you can either verify that the action you want is already listed, or create a new <em>advanced</em> action. You will need to set up an advanced action if there are configuration options in your trigger/action combination, such as specifying an e-mail address or a list of banned words. After configuring or verifying your action, visit the <a href="@triggers-page">Triggers configuration page</a> and choose the appropriate tab (Comment, Taxonomy, etc.), where you can assign the action to run when the trigger event occurs.
da: Kombinationen af handlinger og hændelser kan udføre mange nyttige opgaver, f.eks. at sende en e-mail til en administrator hvis en brugerprofile slettes eller automatisk at afpublicere kommentarer som indeholder bestemte ord. Du aktiverer en bestemt kombination af hændelse og handling ved at gå til siden med <a href="@actions">indstillinger for handlinger</a> hvor enten kan sikre dig at den ønskede handling allerede findes eller oprette en ny <em>avanceret</em> handling. Du er nødt til at oprette en avanceret handling hvis kombinationen af hændelse og handling kan konfigureres, f.eks. hvis det er muligt at angive en e-mail-adresse eller en liste af forbudte ord. Når du har konfigureret eller kontrolleret din handling kan du gå til siden <a href="@triggers">Indstillinger for hændelser</a> og vælge den relevante fane (Indhold, Taksonomi, osv) hvor du kan knytte handlingen til en bestemt hændelse.

en: When either saving new content or updating existing content
da: Når et nyt indlæg gemmes eller et eksisterende indlæg opdateres

en: After saving updated content
da: Efter opdateret indhold er gemt

en: When either saving a new comment or updating an existing comment
da: Når en ny kommentar gemmes eller en eksisterende kommentar opdateres

en: After creating a new user account
da: Efter en ny brugerkonto er oprettet

en: After updating a user account
da: Efter en brugerkonto er opdateret

en: Configure when to execute actions.
da: Indstil hvornår handlinger skal udføres.

en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

en: Preparing to update your site
da: Forbereder opdatering af dit site

en: Installing %project
da: Installerer %project

en: Preparing to install
da: Forbereder installation

en: Error installing / updating
da: Fejl under installation / opdatering

en: Installed %project_name successfully
da: %project_name installeret

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Opdateringen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Update was completed successfully.
da: Opdateringen lykkedes.

en: Update failed! See the log below for more information.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Installationen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully.
da: Installationen lykkedes.

en: Installation failed! See the log below for more information.
da: Installationen mislykkedes. Se loggen nedenfor for mere information,

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Installationen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Failed to get available update data.
da: Kunne ikke hente opdateringsdata.

en: No available update data
da: Ingen tilgængelige opdateringsdata.

en: Checking available update data
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata

en: Trying to check available update data ...
da: Forsøger at kontrollere tilgængelige opdateringsdata …

en: Error checking available update data.
da: Fejl under kontrol af tilgængelige opdateringsdata.

en: Checking available update data ...
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata…

en: Checked available update data for %title.
da: Kontrollerede opdateringsstatus for %title.

en: Failed to check available update data for %title.
da: Kunne ikke kontrollere tilgængelige opdateringsdata for %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at hente tilgængelige opdateringsdata.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
da[0]: Kontrollerede opdateringsstatus for ét projekt.
da[1]: Kontrollerede opdateringsstatus for @count projekter.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
da[0]: Kunne ikke hente tilgængelige opdateringsdata for ét projekt.
da[1]: Kunne ikke hente tilgængelige opdateringsdata for @count projekter.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
da: Der opstod et problem ved hentning af opdateringsinformation. Prøv igen senere.

en: (Theme)
da: (Tema)

en: (Release notes)
da: (Udgivelsesnoter)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
da: Denne opdatering er en større versions-opdatering, hvilket betyder at den muligvis ikke er bagudkompatibel med din nuværende version. Det anbefales at du læser udgivelsesnoterne og fortsætter på egen risiko.

en: (Security update)
da: (Sikkerhedsopdatering)

en: (Unsupported)
da: (Ikke understøttet)

en: All of your projects are up to date.
da: Alle dine projekter er ajourført.

en: Download these updates
da: Download disse opdateringer

en: Manual updates required
da: Manuelle opdateringer påkrævet

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
da: Det er i øjeblikket ikke muligt at opdatere Drupal-kernen.

en: You must select at least one project to update.
da: Du skal vælge mindst ét projekt for at opdatere.

en: Downloading updates
da: Download opdateringer

en: Preparing to download selected updates
da: Forbereder download af de valgte opdateringer

en: Downloading updates failed:
da: Download af opdateringer mislykkedes:

en: Updates downloaded successfully.
da: Opdateringer downloadet.

en: Fatal error trying to download.
da: Fatal fejl ved forsøg på download.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
da: Tag backup af din database og sitet før du fortsætter. <a href="@backup_url">Lær hvordan</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand under opdateringer (anbefales kraftigt)

en: Install from a URL
da: Installér fra en URL

en: For example: %url
da: For eksempel: %url

en: Upload a module or theme archive to install
da: Upload et modul- eller tema-arkiv for at installere

en: For example: %filename from your local computer
da: For eksempel: %filename fra din egen computer

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
da: Du skal enten angive en URL eller uploade et arkiv som skal installeres.

en: The provided URL is invalid.
da: Den angivne URL er ugyldig.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
da: Kan ikke hente Drupal-projekt fra %url.

en: Provided archive contains no files.
da: Det angivne arkiv indeholder ingen filer.

en: Unable to determine %project name.
da: Kan ikke fastslå %project navn.

en: %project is already installed.
da: %project er allerede installeret.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
da: Kan ikke udpakke %file, ikke et gyldigt arkiv.

en: Downloading %project
da: Downloader %project

en: Failed to download %project from %url
da: Kan ikke downloade %project fra %url

en: Includes:
da: Indeholder:

en: Enabled: %includes
da: Aktiveret: %includes

en: Disabled: %disabled
da: Deaktiveret: %disabled

en: Depends on: !basethemes
da: Afhænger af: !basethemes

en: Required by: %subthemes
da: Krævet af: %subthemes

en: The Update manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update manager module</a>.
da: Update manager-modulet kontrollerer med jævne mellemrum om der findes nye versioner af sitets software (inklusive tredjepartsmoduler og temaer) og giver administratorerne besked om tilgængelige opdateringer. For at kunne give besked om nye versioner sendes der anonymiserede data til Drupal.org. Hvis du ønsker det, kan du deaktivere Update manager-modulet på <a href='@modules'>modul-administrationssiden</a>. Se håndbogens afsnit om <a href='@update'>Update manager-modulet</a> for mere information.

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
da: Update manageren gør det også muligt for administratorer at installere og opdatere moduler og temaer ved hjælp af administrations-interfacet.

en: Checking for available updates
da: Søger efter opdateringer

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update manager settings</a>  page.
da: En rapport med <a href="@update-report">tilgængelige opdateringer</a> fortæller når der er nye udgaver eller opdateringer klar til downloiad. Man kan indstille frekvensen for checket, som sker når <a href="@cron">cron</a> køres samt få beskeder via email, hvilket bestemmes på siden med <a href="@update-settings">indstillinger for Update manageren</a> .

en: Performing updates through the user interface
da: Udfør opdateringer gennem brugergrænsefladen

en: The Update manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
da: Med update manager-modulet kan administratorer udføre opdateringer direkte fra web-interfacet. Øverst på <a href="@modules_page">modulsiden</a> og <a href="@themes_page">temasiden</a> kan du se et link til at opdatere til nye udgivelser. Linket fører til <a href="@update-page">opdateringssiden</a> hvor du kan se en liste over alle aktuelle opdateringer og vælge hvilke opdateringer, som du ønsker at installere. Derfra bliver du bedt om din FTP/SSH-adgangskode, hvorefter filerne hentes og overskriver filerne i din Drupal-installation. Se <a href="@update">håndbogen</a> for detaljerede instruktioner.

en: Installing new modules and themes through the user interface
da: Installér nye moduler og temaer via brugergrænsefladen

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
da: Du kan installere nye moduler og temaer på <a href="@install">installationssiden</a> eller ved at klikke på henvisningen <em>installér nyt modul eller tema</em> øverst på siderne med <a href="@modules_page">moduler</a> eller <a href="@themes_page">temaer</a>. I det tilfælde bliver du bedt om at angive enten en URL hvorfra pakken kan downloades eller en fil med en færdig pakke på den lokale computer.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
da: Ingen tilgængelig opdateringsinformation. <a href="@run_cron">Kør cron</a> eller <a href="@check_manually">kontrollér manuelt</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
da: Du kan installere manglende opdateringer automatisk vha. Update manager:

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til at sende disse e-mails, når opdateringer er tilgængelige. For kun at blive informeret ved sikkerhedsopdateringer, !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til kun at sende disse e-mails, når sikkerhedsopdateringer er tilgængelige. For at blive informeret ved alle tilgængelige opdateringer, !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
da: Den installerede version af mindst ét af dine moduler eller temaer er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere. Se projektets hjemmeside for yderligere information.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
da: Der opstod et problem under kontrollen for <a href="@update-report">tilgængelige opdateringer</a> til Drupal.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
da: Der opstod et problem under kontrollen for <a href="@update-report">tilgængelige opdateringer</a> til dine moduler eller temaer.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
da: Se siden med <a href="@available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for at få flere oplysninger om og kunne installere de manglende opdateringer.

en: Ready to update
da: Klar til at opdatere

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
da: Leder efter tilgængelige opdateringer og kan installere eller opdatere moduler og temaer via et web-interface.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
da: Denne rolle tildeles automatisk nye tilladelser når et modul aktiveres. Ændring af denne indstilling påvirker ikke eksisterende tilladelser.

en: Registration and cancellation
da: Registrering og opsigelse

en: Who can register accounts?
da: Hvem kan oprette en konto?

en: Administrators only
da: Kun administratorer

en: Visitors, but administrator approval is required
da: Besøgende, men administratorgodkendelse er nødvendig

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Nye brugere skal bekræfte deres e-mail-adresse før de kan logge ind på sitet og tildeles en systemskabt adgangskode, som de senere kan ændre. Hvis denne mulighed slås fra, bliver nye brugere logget ind umiddelbart efter registrering, og vil selv kunne vælge deres adgangskode under registreringen.

en: When cancelling a user account
da: Når en brugerkonto opsiges

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
da: Brugere med <a href="@permissions-url">tilladelserne</a> %select-cancel-method eller %administer-users kan tilsidesætte denne standardmetode.

en: Select method for cancelling account
da: Vælg metode til opsigelse af konto

en: Administer users
da: Administrér brugere

en: Personalization
da: Personalisering

en: Enable signatures.
da: Aktivér signaturer

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
da: Mappen %directory eksisterer ikke eller er ikke skrivbar.

en: Enable user pictures.
da: Aktivér brugerbilleder.

en: Picture directory
da: Billedmappe

en: Picture display style
da: Billedvisning

en: The style selected will be used on display, while the original image is retained. Styles may be configured in the <a href="!url">Image styles</a> administration area.
da: Den style der vælges bruges kun til fremvisning. Det originale billede bibeholdes. Stile kan indstilles under <a hre="!url">image styles</a>.

en: Picture upload dimensions
da: Upload-dimensioner

en: Picture upload file size
da: Upload-filstørrelse

en: Welcome (new user created by administrator)
da: Velkomst (ny bruger oprettet af administrator)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer oprettet af en administrator.

en: Welcome (awaiting approval)
da: Velkomst (afventer godkendelse)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer, når godkendelse fra administrator er påkrævet.

en: Welcome (no approval required)
da: Velkomst (ingen godkendelse nødvendig)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer, når godkendelse fra administrator ikke er påkrævet.

en: Password recovery
da: Genudsendelse af adgangskode

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
da: Redigér e-mail-beskeder som sendes til brugere, som beder om en ny adgangskode.

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når deres konto blokeres.

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
da: Redigér e-mail-meddelelserne, som sendes til brugerne, når de forsøger at opsige deres konti.

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når deres konto opsiges.

en: Notify user when account is canceled.
da: Giv bruger besked når konto opsiges.

en: The role name %name already exists. Choose another role name.
da: Rollenavnet %name findes allerede. Vælg et andet navn.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
da: Du er logget ind som %user. <a href="!user_edit">Skift din adgangskode.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
da: En anden bruger (%other_user) er allerede logget på dette site på denne computer. Du har prøvet at bruge et éngangslogin for brugeren %resetting_user. <a href="!logout">Log ud</a> og prøv at bruge linket igen.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
da: Engangs-login-linket, som du klikke på, er ugyldigt.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
da: Du har netop brugt dit engangs-login-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link til at logge ind. Skift venligst din adgangskode.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
da: <p>Dette er et engangs-login for %user_name som udløber den %expiration_date.</p><p>Klik på denne knap for at logge ind på sitet og skifte din adgangskode.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login-link, som enten er blevet brugt eller ikke længere er gyldigt. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: When cancelling your account
da: Når du opsiger din konto

en: When cancelling the account
da: Når kontoen opsiges

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
da: Kræv e-mail-bekræftelse ved opsigelse af konto.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
da: Brugeren skal bekræfte opsigelsen af kontoen via e-mail.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
da: Brugeren modtager en e-mail-notifikation når kontoen er blevet opsagt.

en: Are you sure you want to cancel your account?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige din konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige kontoen %name?

en: Select the method to cancel the account above.
da: Vælg kontoopsigelsesmetoden ovenfor.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
da: En bekræftelse på opsigelsen af din konto er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
da: Din konto vil blive blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt det indhold, du har skabt, vil forblive knyttet til dit brugernavn.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
da: Din konto vil blive blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt det indhold, du har lavet, bliver skjult og vil kun kunne ses af administratorer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold overdrages til den anonyme bruger.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold bliver slettet.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et opsigelses-link som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
da: Sendte opsigelsesforespørgsel til %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
da: Symboler relateret til individuelle brugerkonti.

en: Tokens related to the currently logged in user.
da: Symboler relateret til den aktuelle bruger.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
da: User-modulet tillader brugere at registrere sig, logge ind og ud. Det giver også mulighed for at brugere med de rette tilladelser kan styre roller og tilladelser knyttet sammen med disse roller. Se mere i <a href="@user">online-håndbogen for user-modulet</a>.

en: Creating and managing users
da: Opret og håndtér brugere

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
da: User-modulet tillader brugere med de rette <a href="@permissions">tilladelser</a> at oprette nye brugerkonti via 
    <a href="@people">Brugeradministrationen</a>, hvor de også kan tildele nye roller til eksisterende brugere, blokere konti eller endog nedlægge konti. Med de rette indstillinger kan brugere uden konto (anonyme brugere) oprette konti til sig selv på <a href="@register">registreringssiden</a>.

en: User roles and permissions
da: Brugerroller og tilladelser

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
da: <em>Roller</em> bruges til at inddele brugerne i grupper. Hver bruger tildeles én eller flere roller. Som standard er der to roller: den <em>anonyme bruger</em> (brugere der ikke er logget ind) og den <em>registrerede bruger</em> (brugere der er logget ind). Der kan være oprettet flere roller i installationsprocessen, og man kan oprette egne roller på <a href="@roles">siden med roller</a>. Når rollerne er oprettet, kan man tilpasse tilladelserne for hver rolle på <a href="@permissions_user">siden med tilladelser</a>. Når en rolle får en tilladelse giver det brugere med denne rolle mulighed for se bestemt indhold, redigere bestemt indhold, få adgang til dele af administrationen for bestemte moduler eller få adgang til bestemte funktioner som for eksempel søgning.

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures and user pictures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
da: Siden med indstillinger for konti giver mulighed for at styre hvordan den anonyme bruger vises, personlige kontaktformularer, brugerregistrering og nedlæggelse af konti. På denne side kan man også styre indstillingerne for tilpasning af kontooplysninger (blandt andet signaturer og profilbilleder) og man kan redigere teksten til de mails, der sendes ved registrering og nedlæggelse af konti.

en: By default, Drupal comes with two user roles:
da: Drupal kommer som standard med to brugerroller:

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
da: Anonym bruger: denne rolle anvendes til brugere som ikke har en brugerkonto eller som ikke er logget ind.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
da: Godkendt bruger: denne rolle gives automatisk til alle brugere som er logget ind.

en: This form lets administrators add, edit, and arrange fields for storing user data.
da: Denne formular lader administratorer tilføje, redigere og organisere felter til brugerdata.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
da: Denne formular lader administratorer indstille hvordan felterne skal vises på brugernes profilside.

en: User module timezone form element.
da: User-modulets felter for tidszone

en: User module history view element.
da: User-modulets historik-element.

en: Administer permissions
da: Administrér tilladelser

en: View user profiles
da: Vis brugerprofiler

en: Change own username
da: Skift eget brugernavn

en: Cancel own user account
da: Opsig egen brugerkonto

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
da: Bemærk: indhold kan enten beholdes, afpubliceres, slettes eller overføres til kontoen %anonymous-name user afhængigt af <a href="@user-settings-url">indstillingerne for brugere</a>.

en: Select method for cancelling own account
da: Vælg metode til opsigelse af egen konto

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
da: Mellemrum er tilladt; eneste tilladte specialtegn er punktummer, bindestreger, apostroffer og understregninger.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
da: Signaturen er for lang. Den skal være %max tegn eller mindre.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
da: Beklager, for mange mislykkede login-forsøg fra din IP-adresse. Denne adresse er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href="@url">bestil en ny adgangskode</a>.

en: Cancelling account
da: Opsig konto

en: Cancelling user account
da: Opsig brugerkonto

en: %name has been disabled.
da: %name er blevet deaktiveret.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
da: Kontodetaljer for [user:name] på [site:name]

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another e-mail containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer godkendelse. Når den er blevet godkendt modtager du en e-mail med information om hvordan du logger ind, vælger en adgangskode og andre detaljer.
    
    
    --  [site:name] holdet

en: [user:name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: Replacement login information for [user:name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:name] på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:name] på [site:name] (blokeret)

en: Account cancellation request for [user:name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:name] på [site:name]

en: Account details for [user:name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:name] på [site:name] (opsagt)

en: Cancel the selected user accounts
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: The user account %name cannot be cancelled.
da: Brugerkontoen %name kan ikke opsiges.

en: When cancelling these accounts
da: Når disse konti opsiges

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige disse kontoer?

en: Cancel accounts
da: Opsig konti

en: To make your password stronger:
da: Forøg adgangskodens sikkerhed ved at:

en: Make it at least 6 characters
da: Gøre den mindst 6 tegn lang

en: Add lowercase letters
da: Tilføj små bogstaver

en: Add uppercase letters
da: Tilføje store bogstaver

en: Add numbers
da: Tilføje tal

en: Add punctuation
da: Tilføje tegnsætning

en: Make it different from your username
da: Bør være forskelligt fra dit brugernavn

en: Weak
da: Svagt

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Blocked user: %name %email.
da: Blokeret bruger: %name %email.

en: There is currently 1 user online. | There are currently @count users online.
da[0]: Der er i øjeblikket 1 bruger online.
da[1]: Der er i øjeblikket @count brugere online.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
da[0]: Beklager, men der har været mere end ét forgæves forsøg på at logge ind på denne konto. Den er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href="@url">bed om en ny adgangskode</a>.
da[1]: Beklager, men der har været mere end @count forgæves forsøg på at logge ind på denne konto. Den er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href="@url">bed om en ny adgangskode</a>.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Confirm account cancellation
da: Bekræft kontoopsigelse

en: User passwords rehashed to improve security
da: Adgangskoder er blevet gen-hashet for at forbedre sikkerheden

en: Migrated user time zones
da: Opdaterede bruger-tidszoner

en: Start with only a few modules enabled.
da: Start med kun få aktive moduler.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: Install with commonly used features pre-configured.
da: Installér med hyppigt brugte funktioner prækonfigureret.

en: Content width
da: Indholdsbredde

en: Fluid width
da: Flydende bredde

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: Specify whether the content will wrap to a fixed width or will fluidly expand to the width of the browser window.
da: Angiv om indholdet skal ombrydes til en fast bredde eller om det skal tilpasse sig browservinduets bredde.

en: A multi-column theme which can be configured to modify colors and switch between fixed and fluid width layouts.
da: Et tema med flere spalter som kan konfigureres til at ændre farve og skifte mellem fast og flydende layout.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
da: Et simpelt, en-spaltet og tabelløst administrationstema uden fast bredde.

en: This theme demonstrates Drupal's default HTML markup and CSS styles. To learn how to build your own theme and override Drupal's default code, see the <a href="http://drupal.org/theme-guide">Theming Guide</a>.
da: Dette tema demonstrerer Drupals standard HTML og CSS. Hvis du vil lære hvordan du kan bygge dit eget tema og tilsidesætte Drupals standardkode, kan du læse <a href="http://drupal.org/theme-guide">Temavejledningen</a>.

en: Validate URL
da: Validér URL

en: Image style
da: Billedformat

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc.

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Group type
da: Gruppetype

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: The taxonomy vocabulary name
da: Ordforrådets navn

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer, og det tillader delvise matches. Bruger ikke autocomplete.

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This is machine name of the display.
da: Dette er displayets maskinlæsbare navn.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Du har ændret displayets maskinlæsbare navn. Alt som er knyttet specifikt til dette display, som f.eks. theming, vil muligvis holde op med at virke indtil det er opdateret. For at se opdaterede theme-forslag skal du gemme viewet.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: Display $page array
da: Vis $page array

en: Uninstalled and installed: %names.
da: Afinstallerede og installerede: %names.

en: No variables.
da: Ingen variable.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
da: Vis udvikler-output som f.eks. variabel-udskrifter, query log, osv.

en: Access developer information
da: Tilgå udviklerinformation

en: Switch users
da: Skift bruger

en: Details about a given menu item.
da: Detaljer om et givent menupunkt.

en: Field info
da: Feltinformation

en: Explain query
da: Forklar query

en: Access DNA information
da: Tilgå DNA-informationer

en: Development link
da: Udviklings-link

en: static
da: statisk

en: !NO: invalid $op
da: !NO: ugyldig $op

en: '@op' is an invalid operation!
da: '@op' er en ugyldig handling!

en: bypass node access
da: tilsidesæt node access

en: !NO: by %module
da: !NO: af %module

en: !YES: by %module
da: !YES: af %module

en: view own unpublished content
da: vis eget upublicerede indhold

en: Devel module menu links will be rebuilt.
da: Devel-modulets menu-links vil blive genopbygget.

en: Invalid number of users.
da: Ugyldigt antal brugere.

en: Generated @number users.
da: Oprettede @number brugere.

en: Generated @num_nodes nodes, @max_comments comments (or less) per node.
da: Oprettede @num_nodes sider, @max_comments kommentarer (eller mindre) per side.

en: Deleted %count nodes.
da: Slettede %count sider.

en: Which roles should the users receive?
da: Hvilke roller skal brugerne have?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
da: Brugere får altid rollen <em>godkendt bruger</em>.

en: Maximum number of comments per node.
da: Max antal kommentarer per side.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
da: Tilføj statistik for hver side (node_counter tabellen).

en: ...and <strong>!count</strong> more.
da: ...og <strong>!count</strong> flere.

en: In database
da: I databasen

en: Boxes
da: Bokse

en: Government
da: Myndighed

en: Food
da: Mad

en: Six hours
da: Seks timer

en: Protection mode
da: Beskyttet tilstand

en: Unprotect
da: Fjern beskyttelse

en: Add form
da: Tilføj formular

en: All available forms are protected already.
da: Alle tilgængelige formularer er allerede beskyttet.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne beskyttelsen af denne formular?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
da: Mollom beskytter ikke længere denne formular mod spam.

en: Profanity
da: Bandeord

en: Unwanted
da: Uønsket

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
da: Der opstod en fejl da vi prøvede at slette emnet fra blacklisten.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
da: Henvis til Molloms privatlivspolitik på formularer beskyttet med tekstanalyse

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
da: Er du sikker på du vil slette indholdet og rapportere det som upassende?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
da: Indholdet blev med succes rapporteret som upassende.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
da: Indtast tegnene der vises i billedet ovenfor; hvis du ikke kan læse dem kan du indsende formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der er ikke forskel på små og store bogstaver

en: @name form
da: @name formular

en: Unprotect form
da: Ubeskyttet formular

en: Configure Mollom keys and global settings.
da: Indstil Mollom-nøgler og globale indstillinger.

en: Mollom statistics
da: Mollom statistik

en: Network error
da: Netværksfejl

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
da: Kan ikke komme i kontakt med Mollom-serverne. Kontrollér at din webserver kan lave udgående HTTP-forespørgsler.

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
da[0]: 1 opdatering venter (@number_applied skal installeres, @number_incompatible ignoreret)
da[1]: @count opdateringer venter (@number_applied skal installeres, @number_incompatible ignoreret)

en: The Blog module allows registered users to maintain an online journal, or <em>blog</em>. Blogs are made up of individual <em>blog entries</em>. By default, the blog entries are displayed by creation time in descending order, with comments enabled, and are promoted to the site's front page. For more information, see the online handbook entry for <a href='@blog'>Blog module</a>.
da: Blog modulet gør det muligt for registrerede brugere at have deres egen <em>blog</em>. Blogs består af individuelle <em>blogindlæg</em>. Som udgangspunkt vises alle blogindlæg i omvendt kronologisk rækkefølge, altså med de nyeste indlæg først, kommentarer slået til og blogindlæg bliver vist på forsiden.  Yderligere information kan findes i online-håndbogens afsnit om <a href='@blog'>Blog-modulet</a>.

en: Author textfield
da: Forfatter tekstfelt

en: Subject textfield
da: Emne tekstfelt

en: A contact form with category %category already exists.
da: Der findes allerede en kontaktformular med kategorien %category.

en: Hello !recipient-name,
da: Hej !recipient-name,

en: Attempt to create an instance of a field @field_name that doesn't exist or is currently inactive.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name som enten ikke eksistere eller som ikke er aktivt i øjeblikket.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on bundle @bundle that already has an instance of that field.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name i bundle @bundle som allerede har en instans af det felt.

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
da: Field API som kan tilføje felter til entiteter som indholdselementer og brugere.

en: Overview of fields on all entity types.
da: Oversigt over felter på alle entitetstyper.

en: Configuring text formats
da: Definér tekstformater

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
da: Konfigurér tekstformater på <a href="@formats">siden med tekstformater</a>. <strong>Forkert konfiguration af tekstformater udgør en sikkerhedsrisiko.</strong>. Af sikkerhedsgrunde bør ukendte brugere kun have adgang til tekstformater, der enten tillader brug af ren tekst eller et udvalg af sikre HTML-tags, da visse HTML-tags tillader indlejring af potentielt skadelige links eller scripts i teksten. Mere betroede, registrerede brugere kan tildeles tilladelse til at bruge mindre restriktive tekstformater til at lave indhold med.

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> fieldset to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> fieldset on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
da: Brugere med adgang til mere end ét tekstformat kan vælge mellem tilgængelige tekstformater under <em>Tekstformater</em>, når de opretter eller redigerer flerlinjers indhold. Administratorer kan opsætte hvilke tekstformater, hver brugerrolle kan bruge, og kan kontrollere rækkefølgen af dem på <em>siden med tekstformater</em>.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
da: Tekstformater definerer de HTML-tags, kode og andre formater, som kan blive brugt, når du indtaster en tekst. <strong>Forkert opsætning af tekstformater udgør en sikkerhedsrisiko</strong>. Yderligere oplysninger er på <a href="@filterhelp">Filter module-hjælpesiden</a>.

en: Show more content
da: Vis mere indhold

en: Collapse
da: Klap sammen

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
da: Test-frameworket kræver at DOMDocument-klassen er tilgængelig. Kontrollér configure-kommandoen på <a href="@link-phpinfo">PHP info-siden</a>.

en: Error messages to display
da: Fejlmeddelelser der vises

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
da: Det anbefales at sites i produktionsmiljøer ikke viser fejl.

en: Cannot open %file_path
da: Kan ikke åbne %file_path

en: Term name textfield
da: Termnavn tekstfelt

en: Term description textarea
da: Termbeskrivelse tekstområde

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
da: Instruktioner om hvordan adgangskoden skiftes er sendt til %email. Du skal logge ud for at bruge det tilsendte link.

en: Enter your current password to change the %mail or %pass. !request_new.
da: Indtast din nuværende adgangskode for at skifte %email eller %pass. !request_new.

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
da: Din nuværende adgangskode mangler eller er ugyldig; den er nødvendig for at ændre %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til den nye bruger <a href="@url">%name</a>.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Configure user accounts.
da: Tilpas brugerkonti.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, fields, and user pictures.
da: Indstil standarder for krav til registrering, e-mails, felter og billeder

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Maksimal længde af alternative URLer. Den anbefalede længde er 100. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
da: Skal Pathauto forsøge at konvertere til ASCII-96 når et mønster indeholder bestemte tegn (f.eks. æ, ø, å og andre tegn med accenter)? Konverteringen styres af Transliteration-modulet.

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
da: Ignorerer alias %alias pga. konflikt med eksisterende sti.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: User blogs
da: Bruger-blogs

en: Body text inside H4, H5, or H6 tags
da: Brødtekst i H4-, H5- eller H6-tags

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
da: Du skal aktivere <a href="!url">XHProf PHP-modulet</a> for at bruge denne funktion.

en: removed
da: fjernet

en: Was removed in @func; not in !na.
da: Er fjernet i @func; ikke i !na.

en: wrong
da: forkert

en: removed!
da: fjernet!

en: Was removed in @func; should NOT be in !na!
da: Er fjernet i @func; burde være fjernet i !na!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
da[0]: 1 bruger slettet.
da[1]: @count brugere slettet.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
da[0]: 1 side oprettet.
da[1]: Slut med at oprette @count sider.

en: %module module installed.
da: Modulet %module installeret.

en: Table %name already exists.
da: Tabellen %name eksisterer allerede.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table doesn't exist.
da: Kan ikke omdøbe %table til %table_new: Tabellen %table eksisterer ikke.

en: Cannot rename %table to %table_new: table %table_new already exists.
da: Kan ikke omdøbe %table til %table_new: Tabellen %table eksisterer allerede.

en: Cannot add field %table.%field: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje feltet %table.%field: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add field %table.%field: field already exists.
da: Kan ikke tilføje feltet %table.%field: Feltet eksisterer allerede.

en: Cannot set default value of field %table.%field: field doesn't exist.
da: Kan ikke angive standardværdien af feltet %table.%field: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot remove default value of field %table.%field: field doesn't exist.
da: Kan ikke fjerne standardværdien af feltet %table.%field: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot add primary key to table %table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje en primær nøgle til tabellen %table: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add primary key to table %table: primary key already exists.
da: Kan ikke tilføje en primær nøgle til tabellen %table: Der findes allerede en primær nøgle.

en: Cannot add unique key %name to table %table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje den unikke nøgle %name til tabellen, %table: Tabellen eksisterer ikke.

en: Cannot add unique key %name to table %table: unique key already exists.
da: Kan ikke tilføje den unikke nøgle %name til tabellen, %table: Den unikke nøgle eksisterer allerede.

en: Cannot add index %name to table %table: table doesn't exist.
da: Kan ikke tilføje indekset %name til tabellen %table: Tabellen findes ikke.

en: Cannot add index %name to table %table: index already exists.
da: Kan ikke tilføje indekset %name til tabellen %table: Indekset eksisterer allerede.

en: Cannot change the definition of field %table.%name: field doesn't exist.
da: Kan ikke ændre på definitionen af feltet %table.%name: Feltet eksisterer ikke.

en: Cannot rename field %table.%name to %name_new: target field already exists.
da: Kan ikke omdøbe feltet %table.%name til %name_new: Der findes allerede et felt med det nye navn.

en: Use this page to create a new custom block.
da: På denne side kan du oprette en blok med brugerdefineret indhold.

en: Number of recent blog posts to display
da: Antallet af seneste blogindlæg som vises

en: @node_type comment
da: @node_type kommentar

en: Edit comment %comment
da: Redigér kommentaren %comment

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
da: Field UI-modulet leverer en administrativ grænseflade til tilknytning og håndtering af felter. Felter kan defineres på indholdstypeniveau for indholdselementer og kommentarer, på ordforrådsniveau for taksonomitermer og på siteniveau for brugerprofiler. Andre moduler kan tilbyde felter for deres data. Felttyper (tekst, billede, tal, osv.) er defineret af moduler og samles og håndteres af <a href="@field">Field-modulet</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI-modulet</a> for mere information.

en: Planning fields
da: Planlægning af felter

en: What the field will be called
da: Hvad feltet skal kaldes

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
da: Et felt har en <em>label</em> (navnet som vises i brugergrænsefladen) og et <em>maskinlæsbart navn</em> (navnet som bruges internt). Labelen kan ændres efter du har oprettet feltet, men det maskinlæsbare navn kan ikke ændres efter du har oprettet feltet.

en: What type of data the field will store
da: Typen af data som feltet gemmer

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
da: Hvert felt kan gemme én datatype (tekst, tal, filer, osv.). Når du definerer et felt, vælger du en bestemt <em>felttype</em>, som svarer til typen af data, som du ønsker at lagre. Felttypen kan ikke ændres efter du har oprettet feltet.

en: How the data will be input and displayed
da: Hvordan data indtastes og vises

en: How many values the field will store
da: Hvor mange værdier feltet gemmer

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
da: Du kan gemme én værdi, et maksimum antal værdier eller et valgfrit antal værdier i hvert felt. Eksempelvis vil et medarbejdernummerfelt typisk kun kunne rumme en enkelt værdi, mens et telefonnummerfelt kan rumme flere telefonnumre. Du kan ændre indstillingen, efter at feltet er skabt, men hvis du formindsker antallet af værdier, kan du miste data.

en: Reusing fields
da: Genbrug af felter

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Add existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
da: Når du har defineret et felt, kan du genbruge det. Hvis du for eksempel har defineret et billedfelt på en indholdstype og får behov for at have et billede med de samme indstillinger på en anden indholdstype, kan du tilføje det samme felt til den anden indholdstype ved at bruge <em>Tilføj eksisterende felt</em>-delen af brugergrænsefladen. Du kan også tilføje dette felt til et ordforråd, kommentarer, brugerkonti, osv.

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
da: Nogle indstillinger for et genbrugt felt er unikke for hver instans af feltet, mens andre deles mellem alle instanser af feltet. For eksempel er etiketten på et tekstfelt unik for hver instans, mens indstillingen for antallet af tilladte værdier er delt.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
da: Der er to primære grunde til at genbruge felter. For det første kan genbrug af felter spare tid i forhold til at definere nye felter. For det andet gør genbrug af felter det muligt at vise, filtrere, gruppere og sortere indhold efter felter på tværs af indholdstyper. For eksempel kan Views-modulet bruges til at oprette lister og tabeller over indhold, så hvis du bruger det samme felt på flere indholdstyper, kan du oprette et View som indeholder alle disse indholdstyper og enten viser feltet, sorterer efter feltet og/eller filtrerer efter feltet.

en: Fields on content items
da: Felter på indholdselementet

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
da: Felter på en indholdstype er defineret på indholdstypeniveau, på fanen <em>Håndtér felter</em> på indholdstypens redigeringsside (som du kommer til fra <a href="@types">indholdstypesiden</a>). Når du definere et felt på en indholdstype bliver det tilføjet til alle indholdselementer af den pågældende type. Nogle felter, som f.eks. titel og brødtekst, bliver oprettet når du opretter en indholdstype, eller findes på indholdstyper oprettet af din installationsprofil.

en: Fields on taxonomy terms
da: Felter på taksonomitermer

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
da: Felter på en taksonomitermer er defineret på ordforrådsniveau, på fanen <em>Håndtér felter</em> på ordforrådets redigeringsside (som du kommer til fra <a href="@taxonomy">taksonomisiden</a>). Når du definere et felt på et ordforråd bliver det tilføjet til alle termer i det pågældende ordforråd. Du kan for eksempel definere et billedfelt for at gemme et ikon med hver term.

en: Fields on user accounts
da: Felter på brugerkonti

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
da: Felter på brugerkonti er defineret på siteniveau, på fanen <a href="@fields">Håndtér felter</a> på siden med <a href="@accounts">Kontoindstillinger</a>. Når du definere et felt på brugerkonti bliver det tilføjet til alle brugerkonti. Du kan for eksempel tilføje et tekstfelt hvor brugerne kan indtaste deres biografi.

en: Fields on comments
da: Felter på kommentarer

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
da: Felter på kommentarer er defineret på indholdstypeniveau, på fanen <em>Kommentarfelter</em> på indholdstypens redigeringsside (som du kommer til fra <a href="@types">indholdstypesiden</a>). Når du tilføjer et felt til kommentarer, bliver feltet tilføjet til hver kommentar til indhold af den pågældende type. Du kan for eksempel tilføje et link-felt til kommentarer på forumindlæg så brugerne kan tilføje et link til deres website.

en: Administer text formats and filters
da: Administrér tekstformater og filtre

en: @type language detection
da: @type sprogdetektion

en: Strings in the uploaded file replace existing ones, new ones are added. The plural format is updated.
da: Tekststrenge i den uploadede fil erstatter de eksisterende, mens nye tilføjes. Flertalsformatet opdateres.

en: Existing strings and the plural format are kept, only new strings are added.
da: Eksisterende strenge og flertals-formatet bevares, kun nye strenge tilføjes.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Define the order of evaluation of language detection methods on this page.
da: Angiv hvordan sprogvalget for de enkelte sideelementer (primært tekster leveret af Drupal og tredjepartsmoduler som feltetiketter og hjælpetekst) skal foretages. Valget foretages ved at evaluere en række af sprogdetektionsmetoder. Den første metode som giver et resultat bestemmer hvilket sprog der skal anvendes for den pågældende teksttype. Brug denne side til at angive rækkefølgen af sprogvalgsmetoderne.

en: User interface text
da: Grænsefladetekst

en: Use the detected interface language.
da: Brug det detekterede indholdssprog.

en: Add new %type
da: Tilføj ny %type

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
da: Den nye gruppe oprettes ved at kopiere elementer fra din standard genvejsgruppe.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
da: Den nye gruppe oprettes ved at kopiere elementer fra %default-gruppen.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
da: Du bruger i øjeblikket genvejsgruppen %set-name.

en: edit set name
da: redigér gruppenavn

en: delete set
da: slet gruppe

en: Create new set
da: Opret ny gruppe

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
da: Genvejsgruppen %set_name er blevet oprettet. Du kan redigere den på denne side.

en: Updated set name to %set-name.
da: Gruppenavn opdateret til %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
da: Hvis du har valgt denne genvejsgruppe som standard for nogle eller alle brugere, kan de også blive påvirket hvis du sletter det.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette genvejsgruppen %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
da: Genvejsgruppen %title er blevet slettet.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
da[0]: 1 bruger har valgt eller fået tildelt denne genvejsgruppe.
da[1]: @count brugere har valgt eller fået tildelt denne genvejsgruppe.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the online handbook entry for <a href="@shortcut">Shortcut module</a>.
da: Med Shortcut-modulet kan brugerne oprette grupper af <em>genveje</em> til hyppigt besøgte sider på sitet. Genveje håndteres i <em>grupper</em>. Alle brugere med tilladelsen <em>Vælg enhver genvejsgruppe</em> kan vælge en genvejsgruppe oprettet af enhver anden bruger på sitet. Se håndbogens afsnit om <a href="@shortcut">Shortcut-modulet</a> for yderligere information.

en: Administering shortcuts
da: Administration af genveje

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href="@shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
da: Brugere med tilladelsen <em>Administrér genveje</em> kan håndtere genvejsgrupper og redigere genveje i grupper på <a href="@shortcuts">genvejsadministrationssiden</a>.

en: Choosing shortcut sets
da: Valg af genvejsgrupper

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
da: Brugere med tilladelse til at skifte genvejsgrupper kan vælge en genvejsgruppe fra fanen Genveje på deres brugerprofil.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
da: Shortcut-modulet tilføjer et tilføj/fjern link til hver side på dit site. Linket giver dig muligehd for at tilføje eller fjerne den aktuelle side fra den aktive genvejsgruppe (hvis dit tema viser den og du har tilladelse til at redigere din genvejsgruppe). Administrationstemaet Seven viser linket ved siden af sidens titel som et lille plus eller minus. Hvis du klikker på plusset tilføjes den aktuelle side til din genvejsgruppe. Hvis siden allerede er en del af din genvejsgruppe vil linket være et minus og du kan klikke på det for at fjerne den aktuelle side fra din genvejsgruppe.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
da: Vælg hvilken genvejsgruppe du ønsker at bruge på fanen <a href="@shortcut-link">Genveje</a> på din brugerprofil.

en: Edit current shortcut set
da: Redigér aktuelle genvejsgruppe

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
da: Ændringer i den aktive genvejsgruppe påvirker andre brugere hvis gruppen er blevet tildelt til dem eller hvis de selv har valgt den. Gives tilladelsen "Vælg enhver genvejsgruppe" sammen med denne tilladelse vil brugeren kunne redigere alle genvejsgrupper.

en: Select any shortcut set
da: Vælg enhver genvejsgruppe

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
da: Angiv én af genvejsgrupperne som den aktive gruppe. Uden denne tilladelse vælger en administrator genvejsgrupper for brugerne.

en: Add and modify shortcut sets.
da: Tilføj og tilpas genvejsgrupper.

en: Add shortcut set
da: Tilføj genvejsgruppe

en: Edit set name
da: Redigér gruppenavn

en: Delete shortcut set
da: Slet genvejsgruppe

en: @remote could not be saved to @path.
da: @remote kunne ikke gemmes til @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
da: Drupal kræver at du aktiverer følgende PHP-udvidelser (se siden med <a href="@system_requirements">systemkrav</a> for mere information):

en: Database support
da: Databaseunderstøttelse

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
da: Din webserver ser ikke ud til at understøtte almindelige PDO databaseudvidelser. Undersøg om din udbyder understøtter PDO (PHP Data Objects) og tilbyder databaser som <a href="@drupal-databases">Drupal understøtter</a>.

en: Are you sure you want to queue content for reindexing?
da: Er du sikker på, at du ønsker at sætte indholdet i kø til genindeksering?

en: All the content on your site is queued for indexing. You can wait for it to be indexed during cron runs, or you can manually reindex it.
da: Alt indhold på dit site er sat i kø til genindeksering. Du kan vente på at det bliver genindekseret af cron, eller du kan genindeksere det manuelt.

en: Preparing to submit content to Solr for indexing...
da: Forbereder afsendelse af indhold til indeksering med Solr…

en: Submitting content to Solr...
da: Sender indhold til Solr…

en: Solr indexing has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under Solr-indekseringen.

en: Performance and scalability
da: Ydelse og skalering

en: Clone of
da: Klon af

en: Mollom blacklist
da: Mollom-sortliste

en: The entry was added to the blacklist.
da: Emnet er tilføjet til blacklisten.

en: The entry was removed from the blacklist.
da: Emnet er slettet fra blacklisten.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
da: Mollom blokerer automatisk uønsket indhold og lærer fra alle deltagende sites at gøre sine filtre bedre. Oven i den automatiske filtrering kan du definere en tilpasset sortliste.

en: Administer Mollom-protected forms and Mollom settings
da: Administrér Mollom-beskyttede formularer og indstillinger for Mollom

en: Bypass Mollom protection on forms
da: Omgå Mollom-beskyttelse på formularer

en: Spam, unsolicited advertising
da: Spam, uopfordret reklame

en: Obscene, violent, profane
da: Uanstændigt, voldeligt, blasfemisk

en: Low-quality
da: Lav kvalitet

en: Unwanted, taunting, off-topic
da: Uønsket, hånende, off-topic

en: Footer first column
da: Footer første spalte

en: Footer second column
da: Footer anden spalte

en: Footer third column
da: Footer tredje spalte

en: Footer fourth column
da: Footer fjerde spalte

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: Configure settings for Module Filter.
da: Konfigurér opsætning af Module Filter.

en:  comments
da:  kommentarer

en: Link field
da: Link-felt

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: Translation source node
da: Kildeelement

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
da: Tilføjer en brugergrænseflade til Token APIet og nogle manglende core tokens.

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Set language on nodes
da: Sæt sprog på siderne

en: Requires locale.module
da: Kræver locale.module

en: You must enable the PECL memcached or memcache extension to use memcache.inc.
da: Du skal aktivere PECL memcache- eller memcachd-udvidelsen for at bruge memcache.inc.

en: Access memcache statistics
da: Tilgå memcache-statistik

en: Kyrgyz
da: Kirgisisk

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
da: theme() må ikke kaldes før alle moduler er blevet indlæst.

en: GD library PNG support
da: GD bibliotek PNG-understøttelse

en: The date the comment was most recently updated.
da: Datoen hvor kommentaren senest blev opdateret.

en: Comment posted: %subject.
da: Kommentar oprettet: %subject.

en: On value
da: Til-værdi

en: If left empty, "1" will be used.
da: Hvis feltet er tomt bruges "1".

en: Off value
da: Fra-værdi

en: If left empty, "0" will be used.
da: Hvis feltet er tomt bruges "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
da: Feltet er blevet deaktiveret fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at redigere det.

en: Select a forum.
da: Vælg et forum.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
da: PHPs GD-bibliotek er aktiveret, men er kompileret uden understøttelse af funktioner til roterings- af afmætningseffekterne. Det blev sikkert kompileret med det officielle GD-bibliotek fra http://www.libgd.org i stedet for det GD-bibliotek, som er inkluderet med PHP. Du bør rekompilere PHP --with-gd for at bruge det indbyggede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP manualen</a>.

en: GD library rotate and desaturate effects
da: GD bibliotek rotations- og afmætningseffekter

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
da: Vis, redigér og slet alt indhold uanset tilladelser.

en: You must validate your email address for this account before logging in via OpenID.
da: Du skal bekræfte din e-mail-adresse for denne konto, før du kan logge ind med OpenID.

en: The HTML ID %id is unique.
da: HTML-IDet %id er unikt.

en: Syslog format
da: Syslog-format

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
da: Angiv formatet af syslog-linjen. Tilgængelige variable: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sitets basis-URL.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Loglinjens unix timestamp.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Meddelelsens kategori.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-adressen på brugeren, som udløste meddelelsen.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Den efterspurgte URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer hvis den er tilgængelig.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Bruger-ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Et link som knyttes til meddelelsen.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Meddelelsen som skal gemmes i loggen.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
da: Eksterne ressourcer kan optimeres automatisk, hvilket kan reducere både størrelsen og antallet af forespørgsler til dit website.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
da: En dato i 'tid siden' format. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
da: Filens placering i forhold til Drupal-roden.

en: HTTP error @errorcode occurred when trying to fetch @remote.
da: HTTP fejl @errorcode under forsøg på at hente @remote.

en: Your system or network configuration does not allow Drupal to access web pages, resulting in reduced functionality. This could be due to your webserver configuration or PHP settings, and should be resolved in order to download information about available updates, fetch aggregator feeds, sign in via OpenID, or use other network-dependent services. If you are certain that Drupal can access web pages but you are still seeing this message, you may add <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> to the bottom of your settings.php file.
da: Dit system eller dine netværksindstillinger tillader ikke Drupal adgang til websider, hvilket medfører begrænset funktionalitet. Dette kan skyldes dine webserver- eller PHP-indstillinger og bør løses for at kunne hente informationer om tilgængelige opdateringer, hente feeds, logge ind ved hjælp af OpenID eller bruge andre netværksafhængige tjenester. Hvis du er sikker på, at Drupal har adgang til websider, men du fortsat ser denne besked, kan du prøve at tilføje <code>$conf['drupal_http_request_fails'] = FALSE;</code> til bunden af din settings.php-fil.

en: A translation of %title in %language already exists, a new %type will be created instead of a translation.
da: Der findes allerede en oversættelse af %title på %language, der oprettes en ny %type i stedet for en oversættelse.

en: Your modules have been downloaded and updated.
da: Dine moduler er blevet downloadet og opdateret.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
da: <a href="@update">Kør databaseopdateringer</a>

en: @name <em>(locked)</em>
da: @name <em>(låst)</em>

en: Are you sure you want to delete the role %name ?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette rollen %name?

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
da: Adgangstilladelser lader dig kontrollere hvad hvilke brugere kan og kan se på dit site. Du kan definere et specifikt sæt tilladelser for hver rolle (Se <a href="@role">siden med roller</a> for at oprette roller). To vigtige roller, der skal tages stilling til, er den registrerede bruger og administratoren. Rollen registreret bruger gives til enhver, der kan logge ind på sitet. Du kan tildele enhver rolle retten til at administrere, hvilket betyder at denne rolle tildeles alle tilladelser automatisk. Dette sker på <a href="@settings">siden med indstillinger for brugere</a>. Vær omhyggelig med kun at give dette adgangsniveau til brugere du har tillid til.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
da: Roller giver mulighed for at finindstille sikkerhed og administration i Drupal. En rolle definerer en gruppe brugere som har bestemte rettigheder som fastsættes på <a href="@permissions">siden med tilladelser</a>. Eksempler på roller er foreksempel anonym bruger, registreret bruger, moderator, administrator og så videre. Her kan du definere navnene og rækkefølgen af roller på dit site. Det anbefales at du organiserer rollerne fra den med færrest rettigheder (anonym bruger) til den med flest (administrator). Hvis du vil slette en rolle, så redigér den.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Default context
da: Standard kontekst

en: Filipino
da: Filippinsk

en: Swiss German
da: Schweitzertysk

en: Scots
da: Skotsk

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Connections
da: Forbindelser

en: Create and edit site-wide flags.
da: Opret og redigér globale flag.

en: Tokens related to flag data.
da: Tokens relateret til flagdata.

en: The flag machine-readable name.
da: Flagets maskinlæsbare navn.

en: Flag title
da: Flagtitel

en: The human-readable flag title.
da: Flagets læsbare navn.

en: Flag action
da: Flaghandling

en: Flag content URL
da: Flag indholds-URL

en: Flag content title
da: Flag indholdstitel

en: Flag content type
da: Flag indholdstype

en: Flag content ID
da: Flag indholds-ID

en: Flag count
da: Antal flag

en: @flag flag count
da: @flag antal

en: Current page
da: Nuværende side

en: Cache pages for anonymous users
da: Cache sider for anonyme brugere

en: A flexible, recolorable theme with many regions.
da: Et fleksibelt tema med mange regioner som understøtter farvevalg.

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Triptych first
da: Triptykon første

en: Triptych middle
da: Triptykon midt

en: Triptych last
da: Triptykon sidste

en: Main background
da: Baggrund

en: Sidebar background
da: Sidebar baggrund

en: Sidebar borders
da: Sidebar rammer

en: Footer background
da: Footer baggrund

en: Plum
da: Blommefarvet

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Missing plugin
da: Manglende pluginManglende typografi-udvidelse

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
da: En liste med tilladte HTML-koder (tags) adskilt af mellemrum. Alle andre koder fjernes fra indholdet.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
da: %field kan kun indeholde tegnene a-z, understregninger og bindestreger.

en: %field cannot contain any markup.
da: %field kan ikke indeholde markup.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
da: Ingen tilgængelige URL-aliaser. <a href="@link">Tilføj URL-alias</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
da: For at tilbyde nøgleordssøgning vedligeholder søgemaskinen et indeks af ord fundet i indholdet og dets felter, kombineret med tekst som bliver tilføjet til dit indhold af andre moduler (som f.eks. kommentarer fra Comment-modulet, og taksonomitermer fra Taxonomy-modulet). For at bygge og vedligeholde indekset er det nødvendigt at have et korrekt konfigureret <a href="@cron">cron-job</a>. Brugere med tilladelsen <em>Administrér sogning</em> kan tilpasse indstillingerne for cron på <a href="@searchsettings">siden med søgeindstillinger</a>.

en: Content reindexing
da: Genindeksering af indhold

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
da: Indholdsrelaterede handlinger på sitet (oprettelse, redigering eller sletning af indhold og kommentarer) sikrer automatisk at de berørte indholdselementer bliver markeret til indeksering eller genindeksering ved næste cron-kørsel. Når indhold markeres til genindeksering forbliver den gamle version af indholder i indekset indtil næste cron-kørsel hvor det erstattes med det nye indhold. I modsætning til indholdsrelaterede handlinger fører strukturrelaterede handlinger ikke til at indholdselementer markeres til indeksering eller genindeksering. Eksempler på strukturrelaterede handlinger som påvirker indhold er sletning eller redigering af taksonomitermer, aktivering eller deaktivering af moduler som tilføjer tekst til indholder (som f.eks. Taxonomy, Comment og moduler som stiller felter til rådighed) og tilpasning af felter eller visningsparametre for dine indholdstyper. Hvis du foretager én af disse handlinger og ønsker at sikre at søgeindekset bliver opdateret for at afspejle den ændrede struktur, kan du vælge at genindeksere alt indhold ved at klikke på knappen "Genindeksér site" nederst på siden med <a href="@searchsettings">indstillinger for søgning</a>. Hvis du har meget indhold på dit site kan det kræve adskillige cron-kørsler før alt indholdet er blevet genindekseret.

en: Cached pages will not be re-created until at least this much time has elapsed.
da: Cachede sider bliver ikke genopbygget før der er gået mindst dette stykke tid.

en: Expiration of cached pages
da: Udløb af cachede sider

en: The maximum time an external cache can use an old version of a page.
da: Den maksimale tid en ekstern cache kan bruge en gammel version af en side.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger styrer visnings-indstillingerne for temaet %name. Når dit site vises med dette tema, vil disse indstillinger blive brugt.

en: Administer software updates
da: Administrér softwareopdateringer

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en token-adresse som f.eks. %author.

en: @required_name (Missing)
da: @required_name (Mangler)

en: @required_name (Version @compatibility required)
da: @required_name (Version @compatibility påkrævet)

en: @name requires at least PHP @version.
da: @name kræver som minimum PHP @version.

en: Unresolved dependency
da: Uafklaret afhængighed

en: @name requires this module.
da: @name kræver dette modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
da: @name kræver dette module og denne version. I øjeblikket anvendes @required_name i version @version.

en: Site details
da: Site-information

en: Local action
da: Lokal handling

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: Title and slogan
da: Titel og slogan

en: Firehouse
da: Brandstation

en: Ice
da: Is

en: Can't handle more than one field storage engine
da: Kan ikke håndtere mere end én feltlagringsmekanisme

en: Field storage engine not found.
da: Feltlagringsmekanisme ikke fundet.

en: For this query an entity type must be specified.
da: Der skal angives en entitetstype til denne forespørgsel.

en: Entity %entity has no base table.
da: Entiteten %entity har ingen basistabel.

en: Do not know how to order on @key for @entity_type
da: Ved ikke hvordan der skal sorteres på @key for @entity_type

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
da: Det indtastede tabelpræfiks, %prefix, er ugyldigt. Tabelpræfikset

en: Default settings file
da: Standard settings-fil

en: The default settings file does not exist.
da: Standard settings-filen eksisterer ikke.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
da: @drupal installeren kræver at filen %default-file ikke er blevet ændret på nogen måde fra det originale download.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
da: Sortér rækker med numeriske vægte i stedet for at trække dem.

en: Show row weights
da: Vis rækkevægte

en: Hide row weights
da: Skjul rækkevægte

en: Attempt to create an instance of field @field_name without an entity type.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name uden en entitetstype.

en: Attempt to create an instance of field @field_name on forbidden entity type @entity_type.
da: Forsøg på at oprette en instans af feltet @field_name på den forbudte entitetstype @entity_type.

en: Attempt to update an instance of a nonexistent field @field.
da: Forsøg på at opdatere en instans af det ikke-eksisterende felt @field.

en: Attempt to update an instance of field @field on bundle @bundle that doesn't exist.
da: Forsøg på at opdatere en instans af feltet @field på det ikke-eksisterende bundle @bundle.

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
da: Forsøg på at fjerne feltet @field_name som stadig har instanser.

en: %name: the value may be no less than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre en %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: No fields have been defined yet.
da: Der er ikke defineret nogen felter.

en: Weight for new field
da: Vægt af nyt felt

en: Weight for added field
da: Vægt af tilføjet felt

en: Custom display settings
da: Tilpassede indstillinger for visning

en: Use custom display settings for the following view modes
da: Brug specielle indstillinger til følgende view modes

en: The %view_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
da: %view_mode-mode bruger nu separate indstillinger for visning. Det er en god idé at <a href="@url">tilpasse dem</a>.

en: User interface for the Field API.
da: Brugergrænseflade til Field APIet.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Edit an existing effect within a style.
da: Redigér en eksisterende effekt i en style.

en: Delete an existing effect from a style.
da: Slet en eksisterende effekt fra en style.

en: Node module element
da: Node-modul-element

en: Close overlay
da: Luk overlay

en: Poll module settings
da: Indstillinger for Poll-modulet

en: Poll vote
da: Stemme

en: Poll results
da: Afstemningsresultater

en: The new set name is required.
da: Det nye gruppenavn er påkrævet.

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
da: Genvejsgruppen %name findes allerede. Vælg et andet navn.

en: Expected text found in @field of email message: "@expected".
da: Fandt den forventede tekst i @field i e-mail-beskeden: "@expected".

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
da[0]: 1 e-mail sendt under denne test.
da[1]: @count e-mails sendt under denne test.

en: Blocked IP addresses
da: Blokerede IP-adresser

en: IP addresses listed here are blocked from your site. Blocked addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
da: De viste IP-adresser er blokeret fra dit site. Blokerede adresser har ingen adgang til sitet, og ser i stedet en kort besked, der forklarer situationen.

en: The content type %rowtype had uploads disabled but contained uploaded file data. Uploads have been re-enabled to migrate the existing data. You may delete the "File attachments" field in the %rowtype type if this data is not necessary.
da: Uploads er deaktiveret for indholdstypen %rowtype men den indholdt uploadede data. Uploads er blevet genaktiveret for at flytte eksisterende data. Du kan slette feltet "Vedhæftede filer" på indholdstypen %rowtype hvis disse data ikke er nødvendige.

en: Upload module has been migrated to File module.
da: Upload-modulet er blevet migreret til File-modulet.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable er: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
da: ikke tildelt endnu

en: not yet created
da: ikke oprettet endnu

en: [user:name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    -- [site:name] holdet

en: [user:name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  [site:name] holdet

en: [user:name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it to your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden for din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  [site:name] holdet

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] holdet

en: [user:name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  [site:name] holdet

en: [user:name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: The ability to send users their passwords in plain text has been removed in Drupal 7. Your existing email templates have been modified to remove it. You should <a href="@template-url">review these templates</a> to make sure they read properly.
da: Muligheden for at sende brugernes adgangskoder i klar tekst er blevet fjernet i Drupal 7. Dine eksisterende e-mail-skabeloner er blevet ændret for at fjerne denne mulighed. Du bør <a href="@template-url">gennemse dine skabeloner</a> for at sikre, at indholdet er i orden.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Size (bytes): @bytes
da: Størrelse (bytes): @bytes

en: Configuration files
da: Konfigurationsfiler

en: Custom ruleset
da: Brugerdefineret regelsæt

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
da: Brugerdefinerede regelsæt er kombinationer af adgangs-plugins, som du kan bruger til adgangskontrol, valg af varianter og synlighed af elementer.

en: There are no custom rulesets.
da: Der er ingen brugerdefinerede regelsæt.

en: Manage custom rulesets
da: Håndtér brugerdefinerede regelsæt

en: Custom rulesets
da: Brugerdefinerede regelsæt

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige adgangsregler til applikationer som Panels.

en: ruleset
da: regelsæt

en: Ruleset
da: Regelsæt

en: rulesets
da: regelsæt

en: Rulesets
da: Regelsæt

en: Custom content
da: Brugerdefineret indhold

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
da: Custom content panes er blokke af basal HTML, som kan genbruges i alle dine paneler.

en: There are no custom content panes.
da: Der er ingen brugerdefinerede content panes.

en: Manage custom content
da: Håndtér brugerdefineret indhold

en: Custom content panes
da: Brugerdefinerede content panes

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige content panes til applikationer som Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
da: Hvilken kategori dette indhold skal optræde i. Hvis feltet er tomt bruges kategorien "Diverse".

en: @type will not display due to missing context
da: @type bliver ikke vist på grund af manglende kontekst

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
da: Plugin-definitionen af @plugin mangler nøglen %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
da: Plugin-definitionen af @plugin kan ikke finde schemaet %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
da: Plugin-definitionen af @plugin bruger %schema, men det har ingen eksportsektion.

en: Add a new @plugin
da: Tilføj en ny @plugin

en: Edit @plugin %title
da: Redigér @plugin %title

en: Clone @plugin %title
da: Klon @plugin %title

en: Export @plugin %title
da: Eksportér @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
da: Denne handling fjerner tilpasninger af elementet permanent fra din database.

en: The item has been reverted.
da: Elementet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove this item from your database..
da: Denne handling fjerner elementet permanent fra din database.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title could not be created.
da: %title kunne ikke oprettes.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: %title could not be updated.
da: %title kunne ikke opdateres.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
da: Du kan importere en eksporteret definition ved at indsætte den eksporterede objektkode i feltet herunder,

en: @plugin %title was enabled.
da: @plugin %title blev aktiveret.

en: @plugin %title was disabled.
da: @plugin %title blev deaktiveret.

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: No item found.
da: Intet element fundet.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
da: Den eksporterede definition af @table mangler egenskaben "primary key".

en: Configure style
da: Konfigurér style

en: Limit to these vocabularies
da: Begræns til disse ordforråd

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
da: Hvis ingen ordforråd er markeret accepteres termer fra alle ordforråd.

en: Missing/deleted content
da: Manglende/slettet indhold

en: Make this content reusable
da: Gør det muligt at genbruge dette indhold

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Indholdets maskinlæsbare navn. Det skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre denne værdi på et senere tidspunkt.

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad dette indhold gør, eller hvem det er for, til administrativt brug.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Navnet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede indhold med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Link the node title to the node
da: Link titel til indholdselement

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at pane-titlen skal linke til indholdselementet.

en: Select a build mode for this node.
da: Vælg en build mode for dette indholdselement.

en: Shows links to register or login.
da: Vis links til at oprette en konto eller logge ind.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
da: Hvis anonyme kommentarer ikke er tilladt, vil dette vise links til at logge ind eller oprette en konto.

en: - No tag -
da: - Intet tag -

en: CSS class to use
da: CSS klasse

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
da: Du har ændringer som ikke er gemt. Ændringerne er ikke permanente før du klikker <em>Gem</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: @plugin code
da: @plugin kode

en: Allow import to overwrite an existing record.
da: Tillad importen at overskrive en eksisterende række.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Eksport-IDet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede en @Plugin med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Node edit form from node
da: Redigeringsformular fra indholdselement

en: Adds node edit form from a node context.
da: Tilføjer en redigeringsformular fra en node-kontekst.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
da: Brugerdefinerede styles kan anvendes på Panel-regioner og Panel-panes.

en: There are no custom styles.
da: Der er ingen brugerdefinerede styles.

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: Create custom styles for applications such as Panels.
da: Opret brugerdefinerede styles til applikationer som Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
da: Der er ingen tilgængelige style-typer at tilføje. Du skal aktivere et modul, der bruger dem, som for eksempel Panels.

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: Select style type
da: Vælg style-type

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: View context
da: Vis kontekst

en: Display the attachments on a view context.
da: Vis vedhæftninger på en view-kontekst.

en: "Before" attachment
da: "Før" vedhæftning

en: "After" attachment
da: "Efter" vedhæftning

en: You must select at least one attachment to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én attachment.

en: View empty text
da: Vis tom tekst

en: Display the view empty text if there are no results.
da: Vis viewets tom-tekst hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" empty text
da: "@context" tom tekst

en: View exposed widgets
da: Vis blotlagte widgets

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
da: Vis viewets eksponerede widgets hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" exposed widgets
da: "@context" blotlagte widgets

en: View feed icon
da: Vis feed-ikon

en: Display the view feed icon if there are no results.
da: Vis viewets feed-ikon hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" feed icon
da: "@context" feed-ikon

en: Display the view footer if there are no results.
da: Vis viewets footer hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view header if there are no results.
da: Vis viewets header hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view pager if there are no results.
da: Vis viewets paginering hvis der ikke er nogen resultater.

en: View row
da: View række

en: Select context
da: Vælg kontekst

en: Configure rows
da: Konfigurér rækker

en: Invalid context selected.
da: Ugyldig kontekst valgt.

en: Context contains an invalid view.
da: Konteksten indeholder et ugyldigt view.

en: Row @number
da: Række @number

en: Display specific fields
da: Vis specifikke felter

en: Row information
da: Rækkeinformation

en: Broken view
da: Defekt view

en: Displaying: !fields
da: Viser: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
da: Grundet forkert konfiguration vises ingen felter.

en: Displaying the configured row.
da: Viser den konfigurerede række.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
da[0]: "@context" række @rows
da[1]: "@context" rækker @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
da: Indlæser et view-resultat i en kontekst, som siden kan vises i et panel eller omdannes til andre kontekster.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
da: Der er i øjeblikket ingen views med Context-displays. Du skal gå til views-administrationen og tilføje et Context-display for at bruge et view som en kontekst.

en: You must select a view.
da: Du skal vælge et view.

en: Node from view
da: Indholdselement fra view

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
da: Udtræk en indholdselementkontekst fra en view-kontekst baseret på typen indholdselement.

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Row number must be a positive integer value.
da: Rækkenummeret skal være et positivt heltal.

en: Term from view
da: Term fra view

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
da: Udtræk en termkontekst fra en view-kontekst baseret på typen term.

en: User from view
da: Bruger fra view

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
da: Udtræk en brugerkontekst fra en view-kontekst baseret på typen bruger.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
da: Gør view-resultaterne tilgængelige som en context til brug i Panels og andre applikationer.

en: Contains rows in contexts.
da: Indeholder rækker i kontekster.

en: Context settings
da: Indstillinger for kontekst

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som optræder for denne view kontekst når konteksten konfigureres. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
da: Brug blotlagte widgets som pane-konfiguration

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: The current date and time.
da: Aktuel dato og tid.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: Enter an internal Drupal path or path alias to redirect (e.g. %example1 or %example2). Fragment anchors (e.g. %anchor) are <strong>not</strong> allowed.
da: Indtast en intern Drupal-sti eller et alias der skal omdirigeres (f.eks. %example1 eller %example2). Fragmentankre (f.eks. %anchor) er <strong>ikke</strong> tilladt.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
da: Kildeelementet for det aktuelle indholdselements oversættelsesgruppe.

en: Account cancellation URL
da: URL til opsigelse af konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
da: URLen på bekræftelsessiden for sletning af brugerkontoen.

en: One-time login URL
da: Engangs-login-URL

en: The URL of the one-time login page for the user account.
da: URLen på brugerkontoens engangs-login-side.

en: Tokens related to menu links.
da: Tokens relateret til menu-links.

en: The unique ID of the menu link.
da: Menu-linkets unikke ID.

en: The title of the menu link.
da: Menu-linkets titel.

en: The URL of the menu link.
da: Menu-linkets URL.

en: The menu link's parent.
da: Menu-linkets overordnede element.

en: Tokens related to the current page request.
da: Tokens relateret til den aktuelle side.

en: Page number
da: Sidenummer

en: The book page associated with the node.
da: Bogsiden knyttet til indholdselementet.

en: The menu link for this node.
da: Indholdselementets menu-link.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Den maksimale længde af hver komponent i den alternative URL (f.eks. [title]). 100 er den anbefaled længde. @max er den maksimale længde. Se <a href="@pathauto-help">Pathauto-hjælpen</a> for mere information.

en: The field %name is not a valid number.
da: Feltet %name er ikke et gyldigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
da: Feltet %name kan ikke være større end @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
da: Feltet %name kan ikke være mindre end @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
da: Feltet <em>tekst der skal fjernes</em> må ikke indeholde HTML. Du skal sikre dig at WYSIWYG-editorer ikke er slået til for dette felt.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: language neutral
da: sprogneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
da: Makro for alle @node_type-stier på @language

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: Forum paths
da: Forumstier

en: Updated alias for forum @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for forummet @tid.

en: User paths
da: Brugerstier

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: Blog paths
da: Blogstier

en: Updated alias for blog user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for blog-bruger @uid.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
da: Du har valgt at @name skal bruges som skilletegn og at det skal fjernes når det optræder i tekststrenge. Dette kan give problemer med dine makroer og især med term:path tokenet. Du bør sætte handlingen for @name til "erstat med skilletegn".

en: Nonce from @endpoint rejected because it is not correctly formatted, nonce: @nonce.
da: Nonce fra @endpoint afvist fordi den ikke er korrekt formateret, nonce: @nonce.

en: Nonce received from @endpoint is out of range (time difference: @intervals). Check possible clock skew.
da: Nonce modtaget fra @endpoint er for gammel (tidsforskel: @intervals). Kontrollér om tiden er sat korrekt.

en: Nonce replay attempt blocked from @ip, nonce: @nonce.
da: Nonce replay-forsøg blokeret fra @ip, nonce: @nonce.

en: Updated by !name on @date
da: Opdateret af !name den @date

en: @revision by @name
da: @revision af @name

en: Use ISO-8601 week numbers
da: Anvend ISO-8601 ugenumre

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
da: Vigtigt! Når dette er afkrydset SKAL første ugedag være mandag

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
da: Når ISO-8601 ugenumre anvendes, skal første ugedag være mandag

en: There are no date fields in this database.
da: Der er ingen datofelter i denne database.

en: The date field which whose type should be changed.
da: Datofeltet hvis type skal ændres.

en: The type of date to change the field to.
da: Datotypen som feltet skal ændres til.

en: New type:
da: Ny type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
da: Den nuværende type er den samme som den allerede valgte. Der foretages ingen ændringer.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
da: Feltet @field_name er ændret fra @old_type til @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
da: Skift datofeltet fra én type til en anden. Denne funktion er meget eksperimentel!

en: today
da: I dag

en: Year range
da: Årrække

en: Product creator
da: Produktejer

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: The source URL which generates a redirect
da: Kilde-URLen som genererer et redirect

en: The destination URL
da: Destinations-URLen

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Search page
da: Søgeside

en: Add search page
da: Tilføj søgeside

en: General Information
da: Generel information

en: Comment display
da: Kommentarvisning

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: Condition set (OR)
da: Betingelsessæt (ELLER)

en: Condition set (AND)
da: Betingelsessæt (OG)

en: Current list item
da: Aktuelt element

en: Site-wide settings and other global information.
da: Indstillinger der gælder for hele sitet samt anden global information.

en: After updating an existing comment
da: Efter en eksisterende kommentar er opdateret

en: Before saving a comment
da: Før en kommentar gemmes

en: saved comment
da: kommentar gemt

en: unchanged comment
da: uændret kommentar

en: A comment is viewed
da: En kommentar bliver vist

en: Specifies the type of the entity that should be fetched.
da: Angiver typen af entitet der skal hentes.

en: The property by which the entity is to be selected.
da: Egenskaben som bruges til at vælge entiteten.

en: The property value of the entity to be fetched.
da: Egenskabsværdien som bruges til at vælge entiteten.

en: Create a new entity
da: Opret en ny entitet

en: Add a variable
da: Tilføj en variabel

en: Reload form
da: Genindlæs formular

en: The comparison operator.
da: Sammenligningsoperatoren.

en: is lower than
da: er mindre end

en: Path has URL alias
da: Stien har en alternativ URL

en: formatted text
da: formatteret tekst

en: decimal number
da: decimaltal

en: Drupal is initializing
da: Drupal initialiserer

en: Show a message on the site
da: Vis en besked på siden

en: Repeat message
da: Gentag besked

en: Match roles
da: Sammenlign roller

en: User is blocked
da: Bruger er blokeret

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %plugin %label?

en: Deleted %plugin %label.
da: Slettet %plugin %label?

en: Select the %element to add
da: Vælg det %element der skal tilføjes

en: Add new component
da: Tilføj komponent

en: New field name
da: Navn på nyt felt

en: Configure %form-title protection
da: Indstil %form-title beskyttelse

en: Text analysis
da: Tekstanalyse

en: Text fields to analyze
da: Tekstfelter der skal analyseres

en: Access keys
da: Adgangsnøgler

en: Used to prevent someone else from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
da: Bruges til at forhindre andre i at kapre dine forespørgsler. Ligesom et kodeord bør det aldrig deles med nogen.

en: Block all form submissions
da: Blokér alle formularindsendelser

en: Accept all form submissions
da: Acceptér alle formurlarindsendelser

en: Mollom CAPTCHA or privacy policy link
da: Mollom CAPTCHA eller link til privatlivspolitik

en: verify using image
da: Bekræft vha. billede

en: verify using audio
da: Bekræft vha. lyd

en: Visit the <a href="@settings-url">Mollom settings page</a> to configure your keys.
da: Besøg <a href="@settings-url">Mollom-indstillingssiden</a> for at indstille dine nøgler.

en: The Mollom API keys are not configured yet. !admin-message
da: Mollom API-nøglerne er ikke indstillet endnu. !admin-message

en: The configured Mollom API keys are invalid. !admin-message
da: De indstillede Mollom API-nøgler er ugyldige. !admin-message

en: Error opening socket @socket
da: Fejl under åbning af socket @socket

en: delivery callback not found
da: leverings-callback ikke fundet

en: callback %callback not found: %q.
da: callback %callback ikke fundet: %q.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen ikke er korrekt indstillet. Det kan skyldes et problem med fil- eller mappetilladelserne. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi der allerede findes en fil med samme navn i destinationsmappen.

en: The specified file %file could not be moved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke flyttes fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The specified file %file could not be deleted, because it is not a valid URI. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke slettes fordi den ikke er en gyldig URI. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The data could not be saved, because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Data kunne ikke gemmes fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: File %file (%realpath) could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikke kopieres fordi destinationen %destination er ugyldig. Det skyldes ofte forkert brug af file_copy() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikek kopieres fordi den ikke eksisterer.

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%directory)
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi der allerede findes en fil med det samme navn i destinationsmappen (%directory)

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi den ville overskrive sig selv.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
da: Filen %file kunne ikke kopieres til %destination.

en: File %file (%realpath) could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikke flyttes fordi destinationen %destination er ugyldig. Det kan skyldes forkert brug af file_move() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file (%realpath) could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikke slettes forde den ikke er en gyldig URI. Det kan skyldes forkert brug af file_delete() eller en manglende stream wrapper.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
da: Data kunne ikke gemmes fordi destinationen %destination er ugyldig. Det kan skyldes forkert brug af file_save_data() eller en manglende stream wrapper.

en: Your PHP configuration only supports a single database type, so it has been automatically selected.
da: Din PHP-konfiguration understøtter kun én databasetype, så den er blevet valgt automatisk.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
da: Kunne ikke oprette forbindelse til din databaseserver. Serveren gav følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Kører databaseserveren?</li><li>Eksisterer databasen, og har du indtastet det korrekte databasenavn?</li><li>Har du indtastet den korrekte kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Har du indtastet det korrekte databaseværtsnavn?</li></ul>

en: The version of PHP you are using has known issues with PostgreSQL. You need to upgrade PHP to 5.2.11, 5.3.1 or greater.
da: Din version af PHP har velkendte problemer med PostgreSQL. Du skal opgradere til PHP version 5.2.11, 5.3.1 eller nyere.

en: Exit block region demonstration
da: Forlad demonstration af blokregioner

en: Customizing the dashboard requires the !permission-name permission.
da: Tilpasning af dashboardet kræver tilladelsen !permission-name.

en: To customize the dashboard page, move blocks to the dashboard regions on the <a href="@dashboard">Dashboard administration page</a>, or enable JavaScript on this page to use the drag-and-drop interface.
da: For at tilpasse dashboardet kan du flytte blokke til dashboard-regionerne på <a href="@dashboard">Dashboard administrationssiden</a>, eller aktivere Javascript på denne side for at trække blokkene til de forskellige regioner.

en: Configure available dashboard blocks
da: Vælg tilgængelige dashboard-blokke

en: Drag and drop these blocks to the columns below. Changes are automatically saved. More options are available on the <a href="@dashboard-url">configuration page</a>.
da: Træk og slip blokkene til spalterne nedenfor. Ændringer gemmes automatisk. Der er flere valgmuligheder på <a href="@dashboard-url">indstillingssiden</a>.

en: Configure which blocks can be shown on the dashboard.
da: Vælg hvilke blokke der skal kunne vises på dit dashboard.

en: The Database logging module allows you to view an event log on the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
da: Med Database logging-modulet kan du se en hændelseslog på siden <a href="@dblog">seneste loglinjer</a>. Loggen er en kronologisk liste af hændelser, som indeholder brugsdata, performance-data, fejl, advarsler og driftsinformation. Administratorer bør kontrollere loggen regelmæssigt for at sikre at sitet fungerer korrekt.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href="@dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
da: I tilfælde af fejl eller problemer med sitet kan siden <a href="@dblog">Seneste loglinjer</a> være nyttig til debugging, da den viser de seneste hændelser. Logmeddelelserne indeholder anvendelsesinformation, advarsler og fejlmeddelelser.

en: The Database logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
da: Database logging-modulet overvåger dit site og indsamler systemhændelser i en log (som vises her) som kan gennemses af en administrator på et senere tidspunkt. Loggen er en liste af registrerede hændelser, som indeholder brugsdata, performance-data, fejl, advarsler og driftsinformation. Det er vigtigt at kontrollere de seneste loglinjer regelmæssigt, da det ofte er den eneste måde at finde ud af hvad der foregår.

en: Database log messages to keep
da: Databaselog-beskeder som gemmes

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
da: Det maksimale antal meddelelser som gemmes i databaseloggen. Kræver et <a href="@cron">cron job</a>.

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Indtast en tekststreng som skal vises efter værdien, f.eks. 'm' eller 'kb/s'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en enhed eller endelse. Adskil entals- og flertalsværdier med en lodret streg ('byte|bytes').

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Display prefix and suffix.
da: Vis præfiks og suffiks.

en: Display with prefix and suffix.
da: Vis med præfiks og suffiks.

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Trim length
da: Beskær længde

en: No field is displayed.
da: Intet felt vises.

en: No field is hidden.
da: Intet felt er skjult.

en: Format settings:
da: Formatindstillinger:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
da: Der kan ikke refereres til filen som bruges i !name-feltet.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
da: Tekstformater vises på redigeringsformularen i den rækkefølge som de er defineret på denne side. Det første format som er tilgængeligt for en bruger bliver valgt som standard.

en: Missing text format: %format.
da: Manglende tekstformat: %format.

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
da: Menu-modulet gør det muligt at oprette menupunkter direkte fra redigeringsformularen. Gå til siden <a href="@content-types">Indholdstyper</a>, klik på linket <em>redigér</em> og gå til sektionen <em>Indstillinger for menu</em> for at tilpasse disse indstillinger for en bestemt indholdstype.

en: Undefined language (@langcode)
da: Udefineret sprog (@langcode)

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Administrative overlay
da: Administrativt overlay

en: Use the overlay for administrative pages.
da: Brug overlay til administrative sider.

en: Show administrative pages on top of the page you started from.
da: Vis administrative sider ovenpå siden som du startede fra.

en: A <a href="@php-code">PHP code</a> text format has been created.
da: Der er oprettet et tekstformat til <a href="@php-code">PHP-kode</a>.

en: Choose which search modules are active from the available modules.
da: Vælg hvilke af de tilgængelige søgemoduler skal være aktive.

en: Default search module
da: Standard søgemodul

en: Choose which search module is the default.
da: Vælg hvilket søgemodul der skal bruges som standard.

en: Your default search module is not selected as an active module.
da: Dit standard søgemodul er ikke valgt som et aktivt modul.

en: Search is currently disabled.
da: Søgning er i øjeblikket deaktiveret.

en: Syslog identity
da: Syslog-identitet

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
da: En tekststreng som sættes foran hver meddelelse som skrives til Syslog. Hvis du har flere sites som skriver til den samme Syslog-fil kan en unik identitet pr. site gøre det nemmere at skille loglinjerne fra hinanden.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page.  Leave blank to display the default content feed.
da: Angiv en relativ URL der skal bruges som forside (valgfrit). Lad feltet stå tomt for at bruge standard-feedet.

en: Error pages
da: Fejlsider

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
da: Stien '%path' er enten ugyldig eller du har ikke adgang til den.

en: Last run: %cron-last ago.
da: Sidst kørt for %cron-last siden.

en: Run cron every
da: Kør cron hver

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling er det kun brugere med <a href="@permissions-url">tilladelsen</a> "Anvend sitet i vedligeholdstilstand" som kan udføre vedligehold; alle andre brugere ser teksten som du har angivet nedenfor. Godkendte  brugere kan logge direkte ind via <a href="@user-login">login-siden</a>.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
da: For at sikre at sitet og dets moduler fortsat opfører sig korrekt er det en række administrative opgaver, som skal afvikles med jævne mellemrum. System-modultet håndterer denne opgave ved hjælp af et cron job. Du kan kontrollere status for cron-opgaver ved at gå til <a href="@status">Statusrapporten</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">indstilling af cron jobs</a>. Du kan oprette et cron job på siden <a href="@cron">indstillinger for Cron</a>.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page, and number of posts per page, error pages.
da: Skift sitenavn, e-mail-adresse, slogan, standard forside, antallet af indlæg pr. side og fejlsider.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
da: Håndtér automatiske vedligeholdelsesopgaver.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection, because it is in use by the following modules: %modules.
da: Den midlertidige fil "%path" blev ikke slettet under garbage collection fordi den bruges af følgende moduler: %modules.

en: Weight for added term
da: Vægt af tilføjet term

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
da: Undermappe i files-mappen hvor billeder bliver gemt.

en: Pictures larger than this will be scaled down to this size.
da: Billeder større end dette bliver skaleret til denne størrelse.

en: Maximum allowed file size for uploaded pictures. Upload size is normally limited only by the PHP maximum post and file upload settings, and images are automatically scaled down to the dimensions specified above.
da: Maksimal tilladt filstørrelse for uploadede billeder. Upload-størrelsen begrænses normalt kun af PHPs indstillinger for <tt>maximum_post</tt>- og <tt>file_upload</tt>, og billeder nedskaleres automatisk til dimensionerne angivet ovenfor.

en: Your virtual face or picture. Pictures larger than @dimensions pixels will be scaled down.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede. Billeder større end @dimensions pixels skaleres ned.

en: [user:name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    -- [site:name]

en: Upload an image to go with this article.
da: Upload et billede til denne artikel.

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
da: Minimal profil til kørsel af tests. Indeholder kun absolut nødvendige moduler.

en: Get a free 30 day trial of the Acquia Network
da: Få en gratis 30-dages prøve på Acquia Network

en: Error: @message (@errno)
da: Fejl: @message (@errno)

en: Acquia Network settings
da: Indstillinger for Acquia Network

en: Hit
da: Hits

en: Default (@default)
da: Standard (@default)

en: Add URL redirect.
da: Tilføj URL-redirect

en: I understand the following warnings and would like to proceed with saving this URL redirect
da: Jeg forstår følgende advarsler og ønsker at fortsætte med at gemme dette URL-redirect

en: The source path cannot be the front page.
da: Kildestien kan ikke være forsiden.

en: The source path %path is likely a valid path. It is preferred to <a href="@url-alias">create URL aliases</a> for existing paths rather than redirects.
da: Kildestien %path er sandsynligvis en gyldig sti. Den foretrukne løsning er at <a href="@url-alias">oprette URL-aliaser</a> for eksisterende felter i stedet for redirects.

en: The redirect path %value is not valid.
da: Redirect-stien %value er ikke gyldig.

en: The base source path %source is already being redirected. Do you want to <a href="@edit-page">edit the existing redirect</a>?
da: Kildestien %source redirectes allerede. Ønsker du at <a href="@edit-page">redigere den eksisterende redirect</a>?

en: Are you sure you want to delete the URL redirect from %source to %redirect?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette en URL-redirect fra %source til %redirect?

en: Retain query string through redirect.
da: Behold query string efter redirect.

en: For example, given a redirect from %source to %redirect, if a user visits %sourcequery they would be redirected to %redirectquery. The query strings in the redirection will always take precedence over the current query string.
da: Givet et redirect fra %source til %redirect, hvis en bruger går til %sourcequery bliver de redirectet til %redirectquery. Query strings i dette redirect vægtes højere end den aktuelle query string.

en: Allow redirects to be saved into the page cache.
da: Gør det muligt at gemme redirects i side-cachen.

en: This feature requires <a href="@performance">Cache pages for anonymous users</a> to be enabled and the %variable variable to be TRUE.
da: Denne feature kræver at <a href="@performance">Cache sider for anonyme brugere</a> er aktiveret og at variablen %variable er sat til TRUE.

en: Delete redirects that have not been accessed for
da: Slet redirects som ikke er blevet tilgået i

en: Only redirects managaged by the redirect module itself will be deleted. Redirects managed by other modules will be left alone.
da: Kun redirects håndteret af redirect-modulet bliver slettet. Redirects håndteret af andre moduler bliver ladt i fred.

en: Always enabled redirections
da: Aktivér altid redirects

en: (formerly Global Redirect features)
da: (tidligere Global Redirect features)

en: Redirect from paths like index.php and /node to the root directory.
da: Redirect fra stier som index.php og /node til rod-mappen.

en: Redirect from non-clean URLs to clean URLs.
da: Redirect fra ikke-rene URLer til rene URLer.

en: Redirect from non-canonical URLs to the canonical URLs.
da: Redirect fra ikke-kanoniske URLer til kanoniske URLer.

en: Allow redirections on admin paths.
da: Tillad redirects af administrationsstier.

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: No 404 pages without redirects found.
da: Fandt ingen 404-sider uden redirects.

en: Filter 404s
da: Filtrér 404

en: Administer URL redirections
da: Adminstrér URL-redirects

en: This page lists all paths that have resulted in 404 errors and do not yet have any redirects assigned to them.
da: Denne side viser alle stier som har resulteret i 404-fejl og som endnu ikke har tilknyttet redirects.

en: Infinite loop stopped.
da: Endeløs løkke stoppet.

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Add redirects for 404 pages.
da: Tilføj redirects til 404-sider.

en: Fix 404 pages with URL redirects
da: Fix 404-sider med URL-redirects

en: Allows users to redirect from old URLs to new URLs.
da: Lader brugerne lave redirects fra gamle URLer til nye URLer.

en: Listings of URL redirects.
da: Lister af URL-redirects.

en: The internal ID of the redirect.
da: Intern ID for redirect.

en: The type of redirect.
da: Typen af redirect.

en: ID of user who created the URL redirect.
da: ID på bruger som oprettede dette URL-redirect.

en: The language the redirect is for.
da: Sproget for dette redirect.

en: Number of times this URL redirect has been followed.
da: Antal gange denne URL redirect er blevet brugt.

en: Provide a simple link to edit the URL redirect.
da: Et simpelt link til at redigere denne URL redirect.

en: Provide a simple link to delete the URL redirect.
da: Et simpelt link til at slette denne URL redirect.

en: If checked, this field will be made into a link.
da: Vis feltet som et link.

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you have to enabled this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: The settings file is writable.
da: Settings-filen er skrivbar.

en: The settings file is owned by the web server.
da: Settings-filen er ejet af webserveren.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
da: @drupal installationsprogrammet kunne ikke oprette en settings-fil med de rette tilladelser. Log ind på din webserver, fjern den eksisterende fil %file og opret en ny fil ved at kopiere %default_file to %file. Mere information om installation af Drupal kan findes i <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Hvis du har problemer med filtilladelserne på din server, kan du søge råd i <a href="@handbook_url">håndbogen</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
da: Ugyldig merge-forespørgsel: ingen betingelser

en: Weight for @block block
da: Vægten af blokken @block

en: Region for @block block
da: Region for blokken @block

en: Comment approval
da: Kommentargodkendelse

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
da: Kommentarer fra brugere med tilladelsen <em>Ignorér kommentargodkendelse</em> bliver udgivet med det samme. Alle andre kommentarer placeres i køen <a href='@comment-approval'>Ikke-godkendte kommentarer</a> indtil en bruger med tilladelsen <em>Administrér kommentarer</em> udgiver eller sletter dem. Udgivne kommentarer kan administreres på siden <a href='@admin-comment'>Udgivne kommentarer</a>.

en: Post comments
da: Skriv kommentarer

en: Skip comment approval
da: Ignorér kommentargodkendelse

en: View and customize your dashboard.
da: Vis og tilpas dit dashboard.

en: Customize your dashboard.
da: Tilpas dit dashboard.

en: This function can only be used to delete fields without data
da: Denne funktion kan kun bruges til at slette felter uden data

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere tekstformatet %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
da: Deaktiverede tekstformater fjernes fuldstændigt fra den administrative grænseflade, og indhold gemt i de pågældende formater bliver ikke vist. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Disabled text format %format.
da: Tekstformat %format deaktiveret.

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Disable text format
da: Deaktivér tekstformat

en: Hot topic, new comments
da: Populært emne, nye kommentarer

en: Hot topic
da: Populært emne

en: Normal topic
da: Normalt emne

en: Closed topic
da: Lukket emne

en: Reference for usage, configuration, and modules.
da: Reference til brug, konfiguration og moduler.

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for Drupal sites uses the <a href="@rdfa">RDFa specification</a> which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core Drupal modules define RDF mappings for their data model, and the core Drupal themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the online handbook entry for <a href="@rdf">RDF module</a>.
da: RDF-modulet beriger dit indhold med metadata som gør det lettere for andre applikationer (f.eks. søgemaskiner, aggregatorer, osv) at forstå dets sammenhænge og egenskaber. Dette semantisk berigede, maskinlæsbare output fra Drupal-sites bruger <a href="@rdfa">RDFa specifikationen</a> som gør det muligt at indlejre RDF-data i HTML-markup. Andre moduler kan definere en afbildning af deres data til RDF-termer og RDF-modulet stiller disse RDF-data til rådighed for det aktive tema. Modulerne i Drupal-kernen definerer RDF-afbildninger af deres datamodel og temaerne i kernen udskriver denne RDF-metadata information sammen med læsbar visuel information. Se håndbogens afsnit om <a href="@rdf">RDF-modulet</a> for mere information.

en: Current URL is @url.
da: Nuværende URL er @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
da: Sidetitlen @actual svarer til @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
da: Sidetitlen @actual svarer ikke til @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
da: HTTP-respons var ikke den forventede !code, aktuel !curl_code

en: Configure @module permissions
da: Konfigurér tilladelser for @module

en: Select and configure your themes.
da: Vælg og tilpas dine temaer.

en: Administer settings.
da: Administrér indstillinger.

en: View reports, updates, and errors.
da: Se rapporter, opdateringer og fejlmeddelelser.

en: Stores temporary data for system_update_7061.
da: Gemmer midlertidige data for system_update_7061.

en: Administrative toolbar
da: Administrativ værktøjsllinje

en: Install new module or theme
da: Installér nyt modul eller tema

en: Install new module
da: Installér nyt modul

en: Install new theme
da: Installér nyt tema

en: %property is %value
da: %property er %value

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Renamed the 'post comments without approval' permission to 'skip comment approval'.
da: Tilladelsen 'indsend kommentarer uden godkendelse' omdøbt til 'ignorér kommentargodkendelse'.

en: The menu link's root.
da: Menu-linkets rod.

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
da: Felttypen bruges til at gemme postadresser iflg. xNAL standarden.

en: Dynamic address form
da: Dynamisk adresseformular

en: Available countries
da: Tilgængelige lande

en: If no countries are selected, all countries will be available.
da: Hvis der ikke vælges et land, vil alle lande være tilgængelige.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
da: Administrér et fleksibelt adressefelt, der implementerer xNAL standarden.

en: Percentage (Fivestar style)
da: Procent (som Fivestar)

en: Point-based (Digg style)
da: Point (som Digg)

en: Generating @vtype votes for @etype entities.
da: Opretter @vtype stemmer for @etype entiteter.

en: Rebuilt voting results for @type votes.
da: Afstemningsresultat for @type genopbygget.

en: Rebuilt all voting results.
da: Alle afstemningsresultater genopbygget.

en: Flushed vote data for @type entities.
da: Ryddede afstemningsdata for @type entiteter.

en: Configure sitewide settings for user-generated ratings and votes.
da: Tilpas globale indstillinger for brugergenererede vurderinger og afstemninger.

en: Updated VotingAPI table structure.
da: VotingAPI tabelstruktur opdateret.

en: Treat missing votes as zeros
da: Opfat manglende stemmer som nuller.

en: updated @entity
da: opdaterede @entity

en: Rules configuration
da: Indstillinger for Rules

en: Access Bulk Exporter
da: Tilgå bulk exporter

en: Export various system objects into code.
da: Eksportér forskellige systemobjekter til kode.

en: Administer access rulesets
da: administrér adgangsregelsæt

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
da: Tilføj, slet og redigér brugerdefinerede adgangsregelsæt.

en: Modal Login (default style)
da: Modal Login (standard)

en: Login via modal
da: Login via modal dialog

en: Modal Login (custom style)
da: Modal Login (brugerdefineret)

en: Wizard (no modal)
da: Wizard (ingen modal dialog)

en: Wizard (default modal)
da: Wizard (standard modal dialog)

en: Pick an animal
da: Vælg et dyr

en: Wizard (custom modal)
da: Wizard (brugerdefineret modal dialog)

en: Replace text with "hello world"
da: Erstat tekst med "hellow world"

en: Sample Content
da: Eksempelindhold

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: Drop Down Menu
da: Dropdown-menu

en: Click to Drop Down
da: Klik for at folde ned

en: Click to Collapse
da: Klik for at klappe sammen

en: Collapsible Div
da: Sammenklappelig div

en: remain here
da: bliv her

en: Go to your account
da: Gå til din konto

en: your account
da: din konto

en: Login Success
da: Login succes

en: Choose animal
da: Vælg dyr

en: Configure animal
da: Konfigurér dyr

en: Sheep
da: Får

en: Configure sheep
da: Konfigurér får

en: Lizard
da: Øgle

en: Configure lizard
da: Konfigurér øgle

en: Raptor
da: Rovfugl

en: Configure raptor
da: wIndstil site

en: Choose your animal
da: Vælg dit dyr

en: Name your sheep
da: Navngiv dit får

en: What kind of sheep
da: Hvilketn type får

en: You have a @type sheep named "@name".
da: Du har et @type-får kaldet "@name".

en: Name your lizard
da: Navngiv din øgle

en: Venomous
da: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
da: Du har en @type-øgle kaldet "@name".

en: non-venomous
da: ikke-giftig

en: venomous
da: giftig

en: Name your raptor
da: Navngiv dit rovdyr

en: What kind of raptor
da: Hvilken type rovdyr

en: Eagle
da: Ørn

en: Hawk
da: Høg

en: Owl
da: Ugle

en: Buzzard
da: Grib

en: Domesticated
da: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
da: Du har en @type-rovfugl kaldet "@name".

en: wild
da: vild

en: domesticated
da: tam

en: Return to the examples page.
da: Tilbage til siden med eksempler.

en: You successfully jumped! !return_link
da: Du har hoppet! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
da: Chaos Tools AJAX demo

en: Simple Form
da: Simpel formular

en: Animal
da: Dyr

en: Post-Login Action
da: Handling efter login

en: Successful Jumping
da: Jump lykkedes

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
da: Chaos Tools (CTools) AJAX eksempel

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
da: Viser hvordan du bruger Chaos AJAX.

en: Administer custom content
da: Administrér brugerdefineret indhold

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
da: Tilføj, redigér og slet brugerdefineret CTools-indhold

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Du kan få adgang til flere nøgleord hvis du installerer Token-modulet, se

en: There are no wizards available at this time.
da: Der er ingen tilgængelige wizards på nuværende tidspunkt.

en: Configure new !plugin_title
da: Konfigurér ny !plugin_title

en: Configure !plugin_title
da: Konfigurér !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
da: Ugyldig kombination af modul/type: modul @module og type @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
da: Plugin @plugin af typen @owner:@type peger på en ikke-eksisterende fil @file for class handler @class.

en: Use Page Manager
da: Brug Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
da: Giver brugerne adgang til de fleste af Page Manager's funktioner, men begrænser nogle af de funktioner, som potentielt kan ødelægge sitet. Bemærk at selv den reducerede funktionalitet stadig giver enorm kontrol over dit site.

en: Administer Page Manager
da: Adminstrér Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
da: Giver brugerne fuld adgang til Page Manager, dvs. fuld kontrol over dit site. Skal gives med ekstrem forsigtighed.

en: Page manager context
da: Page manager kontekst

en: Change general settings for this variant.
da: Skift generelle indstillinger for denne variant.

en: 404 Page not found
da: 404 Side ikke fundet

en: 403 Access denied
da: 403 Adgang nægtet

en: 301 Redirect
da: 301 Omdirigering

en: Redirect destination
da: Destination for omdirigering

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
da: Indtast stien der skal omdirigeres til. Du kan nøgleordserstatning fra kontekster. Du kan enten bruge eksterne URLer (http://www.example.com/foo) eller interne URLer (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: User signature
da: Brugersignatur

en: The signature of a user.
da: Brugerens signatur.

en: "@s" user signature
da: "@s" brugersignatur

en: Use the Stylizer UI
da: Brug Stylizer UI

en: Allows a user to use the CTools Stylizer UI.
da: Lader en bruger anvende CTools Stylizer UI

en: Inherit path
da: Arv sti

en: Use Panels Dashboard
da: Benyt Panels Dashboard

en: Allows a user to access the !link.
da: Tillad en bruger at tilgå !link.

en: View administrative links on Panel panes
da: Se administrative links på Panel-felter

en: Configure advanced settings on Panel panes
da: Konfigurér de avancerede indstillinger for Panel panes

en: Administer Panels layouts
da: Administrér Panels layouts

en: Configure caching settings on Panels
da: Tilpas cache-indsillinger for Panels

en: Nothing
da: Intet

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
da: %type: !message i %function (linje %line af %file).

en: Update @title
da: Opdatér @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
da: Det maskinlæsbare navn skal indeholde unikke tegn.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Det maskinlæsbare navn må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
da: Dette maskinlæsbare navn er allerede i brug. Det skal være unikt.

en: English, British
da: Engelsk, Britisk

en: Haitian Creole
da: Haitisk kreolsk

en: Portuguese, International
da: Portugisisk, internationalt

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Parent for @title
da: Overordnet element for @title

en: New field label
da: Ny feltetiket

en: Parent for new field
da: Overordnet felt for nyt felt

en: Type of new field
da: Type af nyt felt

en: Widget for new field
da: Widget til nyt felt

en: Existing field label
da: Eksisterende feltetiket

en: Parent for existing field
da: Overordnet felt for eksisterende felt

en: Existing field to share
da: Eksisterende felt til deling

en: Widget for existing field
da: Widget til eksisterende felt

en: Label display for @title
da: Etiketvisning for @title

en: Formatter for @title
da: Formattering af @title

en: Parents for @title
da: Overordnede elementer for @title

en: Visibility for @title
da: Synlighed af @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
da: Databasen indeholder data fra dette felt. Indstillingerne for felt kan ikke længere ændres.

en: Weight for new file
da: Vægt af ny fil

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Weight for new effect
da: Vægt af ny effekt

en: @title language provider
da: @title sprogudbyder

en: Enable @title menu link
da: Aktivér @title menu-link

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
da: Et unikt navn til at bygge menuens URL. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn på denne indholdstype. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Navnet bruges til at bygge URLen til siden "tilføj %node", hvor understregningerne erstattes med bindestreger.

en: Choice label
da: Valgetiket

en: New choice label
da: Ny valgetiket

en: Vote count for choice @label
da: Stemmeantal for valget @label

en: Vote count for new choice
da: Stemmeantal for nyt valg

en: Weight for choice @label
da: Vægt af valget @label

en: Weight for new choice
da: Vægt af nyt valg

en: Category for @title
da: Kategori for @title

en: Active modules
da: Aktive moduler

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP 5.2.5, or PHP @version with the htmlspecialchars security patch backported.
da: Din PHP-installation er for gammel. Drupal kræver minimum PHP 5.2.5 eller PHP @version med den backportede htmlspecialchars sikkerhedspatch.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
da: Det ser ud til at din webserver ikke understøtter PDO (PHP Data Objects). Spørg din udbyder eller dit webhotel om de understøtter den medleverede PDO-udvidelse. Se siden med <a href="@link">systemkrav</a> for mere information.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal 7 requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
da: Det ser ud til at din webserver har den forkerte version af PDO installeret. Drupal 7 kræver PDO-udvidelsen fra PHP-kernen. Dette system bruger den gamle PECL-version. Se siden med <a href="@link">systemkrav</a> for mere information.

en: List of trigger actions when !description
da: Liste af udløste handlinger når !description

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
da: Stien til den primære fil for dette element, relativt til Drupal-roden; f.eks. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Delete and save
da: Slet og gem

en: Enable and save
da: Aktivér og gem

en: Disable and save
da: Deaktivér og gem

en: Creates a node context from a revision ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et revision ID argument.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
da: Indtast revisions-IDet på en node for dette argument

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
da: Termnavn, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnet på den første term, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnene på alle termer, adskilt af + eller , små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Filter results
da: Filtrér resultater

en: discard
da: kassér

en: retain
da: behold

en: The protection is omitted for users having any of the permissions: !permission-list
da: Beskyttelsen udelades for brugere der har nogen af følgende tilladelser: !permission-list

en: When text analysis identifies spam
da: Når tekstanalysen identificerer spam

en: exact
da: præcis

en: Mollom servers verified your keys. The services are operating correctly.
da: Mollom-serverne bekræftede dine nøgler. Tjenesterne kører korrekt.

en: When Mollom is down or unreachable
da: Når Mollom er nede eller utilgængelig

en: Remove trailing slashes from paths.
da: Fjern trailings slash fra stier.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
da: Databaseversionen %version er mindre end den påkrævede minimumsversion %minimum_version.

en: !theme (default theme)
da: !theme (standardtema)

en: !theme (administration theme)
da: !theme (administrationstema)

en: The Dashboard module provides a <a href="@dashboard">Dashboard page</a> in the administrative interface for organizing administrative tasks and navigation, and tracking information within your site. The Dashboard page contains blocks, which you can add to and arrange using the drag-and-drop interface that appears when you click on the <em>Customize dashboard</em> link. Within this interface, blocks that are not primarily used for site administration do not appear by default, but can be added via the <em>Add other blocks</em> link. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">Dashboard module</a>.
da: Dashboard-modulet opretter et <a href="@dashboard">dashboard</a> i administrationsinterfacet, hvor du kan organisere administrative opgaver og navigation samt spore information på dit site. Dashboardet indeholder blokke, som du føje indhold til og arrangere med træk-og-slip-brugerfladen, som kommer frem, når du klikker på linket <em>Tilpas dashboard</em>. Blokke, som ikke primært bruges til administration, optræder ikke som standard i dette interface, men de kan tilføjes via linket <em>tilføj andre blokke</em>. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">Dashboard-modulet</a> for mere information.

en: Rearrange blocks for display on the <a href="@dashboard-url">Dashboard page</a>. Blocks placed in the <em>Dashboard (inactive)</em> region are not displayed when viewing the Dashboard page, but are available within its <em>Customize dashboard</em> interface. Removing a block from active dashboard display makes it available on the main <a href="@blocks-url">blocks administration page</a>.
da: Flyt rundt på blokkene som vises på <a href="@dashboard-url">dashboardet</a>. Blokke i regionen <em>Dashboard (inaktive)</em> bliver ikke vist på dashboardet, men er tilgængelige under <em>Tilpas dashboard</em>. Deaktivér en blok for at gøre den tilgængelig på den primære <a href="@blocks-url">blokadministrationsside</a>.

en: Add other blocks
da: Tilføj andre blokke

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
da: Brug et allerede detekteret sprog til URLer hvis der ikke findes et sprog.

en: %type_name: Create new content
da: %type_name: Opret nyt indhold

en: %type_name: Edit own content
da: %type_name: Redigér eget indhold

en: %type_name: Edit any content
da: %type_name: Redigér alt indhold

en: %type_name: Delete own content
da: %type_name: Slet eget indhold

en: %type_name: Delete any content
da: %type_name: Slet alt indhold

en: The message has been dismissed. You can change your overlay settings at any time by visiting your profile page.
da: Meddelelsen er blevet afvist. Du kan til enhver tid ændre indstillingerne for overlay ved at gå til din brugerprofil.

en: If you have problems accessing administrative pages on this site, disable the overlay on your profile page.
da: Hvis du har problemer med at tilgå sitets administrative sider kan du deaktivere overlayet på din brugerprofil.

en: Dismiss this message.
da: Afvis denne meddelelse.

en: Options for the administrative overlay
da: Indstillinger for det administrative overlay

en: Human-readable name
da: Læsbart navn

en: Businesses
da: Virksomheder

en: Places
da: Steder

en: Products and Entertainment
da: Produkter og underholdning

en: Add @entity_type
da: Tilføj @entity_type

en: Edit @label
da: Redigér @label

en: The author of the comment.
da: Kommentarens forfatter.

en: Edit flag
da: Redigér flag

en: Delete flag
da: Slet flag

en: Add a new flag
da: Tilføj et nyt flag

en: Add &lt;em&gt;[node:title]&lt;/em&gt; to your favorites
da: Tilføj &lt;em&gt;[node:title]&lt;/em&gt; til dine favoritter

en: Add this [node:type] to your favorites
da: Tilføj [node:type] til dine favoritter

en: Vote for this proposal ([node:flag-vote-count] people have already done so)
da: Stem for dette forslag ([node:flag-vote-count] personer har allerede stemt)

en: Next steps
da: Næste skridt

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen %destination ikke er korrekt indstillet.

en: @driver_name settings
da: Indstillinger for @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
da: MySQL, MariaDB eller lignende

en: Database file
da: Databasefil

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
da: Den absolutte sti til filen hvor @drupal data gemmes. Webserveren skal kunne skrive til filen og filen skal ligge udenfor webroden.

en: The directory you specified is not writable by the web server.
da: Webserveren kan ikke skrive til den angivne mappe.

en: Searching for matches...
da: Søger efter resultater...

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
da: Field-modulet gør det muligt at knytte brugerdefinerede datafelter til Drupal-<em>entiteter</em> (indholdselementer, kommentarer, brugere, ordforråd, osv). Field-modulet håndterer lagring, indlæsning, redigering og rendering af feltdata. De fleste brugere vil ikke anvende Field-modulet direkte, men vil i stedet anvende <a href="@field-ui-help">Field UI-modulets</a> brugergrænseflade. Moduludviklere kan bruge Field APIet til at gøre nye entiteter "fieldable" og dermed gøre det muligt at knytte felter til dem. Se håndbogens afsnit om <a href="@field">Field-modulet</a> for mere information.

en: No fields are present yet.
da: Der er ingen felter til stede endnu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
da: Fremhævet

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
da: Når du har oprettet en billed-style, kan du tilføje effekter: beskæring, skalering, ændring af størrelse, rotation og afmætning (yderligere effekter tilbydes af diverse tredjepartsmoduler). Ved at kombinere effekter som beskæring, skalering og afmætning kan du generere kvadratiske, gråtonede thumbnails.

en: Read more<span class="element-invisible"> about @title</span>
da: Læs mere<span class="element-invisible"> om @title</span>

en: Optionally specify an alternative URL by which this content can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
da: Valgfrit: Angiv en alternativ URL hvor dette indhold skal være tilgængeligt. Skriv f.eks. "kontakt" hvis du er ved at skrive en kontaktside. Brug en relativ sti og undlad at bruge en afsluttende skråstreg.

en: The PHP filter module adds a PHP filter to your site, for use with <a href="@filter">text formats</a>. This filter adds the ability to execute PHP code in any text field that uses a text format (such as the body of a content item or the text of a comment). <a href="@php-net">PHP</a> is a general-purpose scripting language widely-used for web development, and is the language with which Drupal has been developed. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@php">PHP filter module</a>.
da: PHP filter-modulet tilføjer et PHP-filter til dit site som kan bruges sammen med <a href="@filter">tekstformater</a>. Filtret gør det muligt at afvikle PHP-kode i ethvert tekstfelt som bruger et tekstformat (som f.eks. brødteksten i et indholdselement eller indholdet af en kommentar). <a href="@php-net">PHP</a> er et scripting-sprog som er vidt udbredt til webudvikling, og er det sprog, som Drupal er udviklet i. Se håndbogens afsnit om <a href="@php">PHP filter-modulet</a> for mere information.

en: The number of votes that have been cast on a poll.
da: Antallet af stemmer der er blevet afgivet i en afstemning.

en: The length of time the poll is set to run.
da: Hvor lang tid afstemningen løber.

en: Uninstall @module module
da: Afinstallér @module-modulet

en: Aggregate and compress CSS files.
da: Saml og komprimér CSS-filer.

en: Aggregate JavaScript files.
da: Saml JavaScript filer.

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
da[0]: For at afinstallere @module skal det følgende modul afinstalleres først: @required_modules
da[1]: For at afinstallere @module skal de følgende moduler afinstalleres først: @required_modules

en: Enable newly added modules
da: Aktivér netop tilføjede moduler

en: Enable newly added themes
da: Aktivér netop tilføjede temaer

en: The uninstall process removes all data related to a module. To uninstall a module, you must first disable it on the main <a href="@modules">Modules page</a>.
da: Afinstalleringen fjerner alle data som er relateret til et modul. For at afinstallere et modul skal du først deaktivere det på <a href="@modules">modulsiden</a>.

en: View the administration theme
da: Se administrationstemaet

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
da: Bruges kun når dit site er konfigureret til at bruge et separat administrationstema på siden <a href="@appearance-url">Udseende</a>.

en: Database system
da: Databasesystem

en: Database system version
da: Databasesystemversion

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative links across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by using the show/hide shortcuts link at the end of the toolbar.
da: Toolbar-modulet viser en bjælke med administrative links øverst på skærmen. Nedenunder findes et område hvor der vises links fra andre moduler, som f.eks. <a href="@shortcuts-help">Shortcut-modulet</a>. Området kan skjules og vises ved at klikke på linket yderst i bjælken.

en: Hide shortcuts
da: Gem genveje

en: Indexed %count content items for tracking.
da: %count indholdselementer indekseret til sporing.

en: There is a tab on this page for each module that defines triggers. On this tab you can assign actions to run when triggers from the <a href="@module-help">@module-name module</a> happen.
da: På denne side er der en fane for hvert modul som definerer triggers. På denne fane kan du angive hvilke actions, der skal udføres, når triggers fra <a href="@module-help">@module-name-modulet</a> bliver udløst.

en: Release notes for @project_title
da: Udgivelsesnoter for @project_title

en: The role settings have been updated.
da: Rolleindstillingerne er blevet opdateret.

en: Disable the account and keep its content.
da: Déaktiver kontoen og behold dens indhold

en: Disable the account and unpublish its content.
da: Déaktiver kontoen og afpublicér dens indhold.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
da: Slet kontoen og overdrag dens indhold til brugeren %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
da: Slet kontoen og dens indhold.

en: Display on user registration form.
da: Vis på tilmeldingsformularen.

en: This is compulsory for 'required' fields.
da: Dette er obligatorisk for påkrævede felter.

en: Drupal system listing compatible test
da: Test kompatibel med drupal_system_listing().

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
da: Support-modul som tester funktionen drupal_system_listing().

en: Drupal system listing incompatible test
da: Test ikke kompatibel med drupal_system_listing().

en: Import @entity_type
da: Importér @entity_type

en: Actor
da: Skuespiller

en: Static Title
da: Statisk titel

en: Static title
da: Statisk titel

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
da: Denne titel bruges altid hvis du vælger &ldquo;Statisk titel&rdquo; ovenfor.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
da: Der skal angives en standardværdi hvis titlen er en statisk værdi.

en: Include %anonymous
da: Inkludér %anonymous

en: Allow entering any user name
da: Tillad indtastning af ethvert brugernavn

en: Caution: the anonymous user will be unable to switch back.
da: Advarsel: Den anonyme bruger kan ikke skifte tilbage.

en: Deleted existing terms.
da: Slettede eksisterende termer.

en: Deleted existing vocabularies.
da: Slettede eksisterende ordforråd.

en: Deleted existing menus and links.
da: Slettede eksisterende menuer og links.

en: Created the following new menus: !menus
da: Oprettede følgende nye menuer: !menus

en: Created @count new menu links.
da: Oprettede @count nye menu-links.

en: Description of @name
da: Beskrivelse af @name

en: Description of @title.
da: Beskrivelse af @title.

en: Restrict terms to these vocabularies.
da: Begræns termer til disse ordforråd.

en: Number of terms?
da: Antal termer?

en: Number of vocabularies?
da: Antal ordforråd?

en: Create new menu(s)
da: Opret ny(e) menu(er)

en: Generate links for these menus
da: Opret links i disse menuer

en: Generate terms
da: Generér termer

en: Generate vocabularies
da: Generér ordforråd

en: Generate menus
da: Generér menuer

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: Field of type @type: %label
da: Felt af typen @type: %label

en: Showing items @start through @end of @total.
da: Viser element @start til @end af @total.

en: Capacity
da: Kapacitet

en: @count orphaned actions (%orphans) exist in the actions table. !link
da: Der findes @count forældreløse actions (%orphans) i actions-tabellen. !link

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
da[0]: Slettede 1 kommentar.
da[1]: Slettede @count kommentarer.

en: Use field label instead of the "On value" as label
da: Brug feltets etiket i stedet for "Til-værdi" som etiket

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
da[0]: Slettede 1 indlæg.
da[1]: Slettede @count indlæg.

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
da: Automatisk opdatering af Drupal-kernen understøttes ikke. Se <a href="@upgrade-guide">opgraderingsguiden</a> for mere information om manuel opgradering af Drupal.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
da[0]: %archive_file indeholder en version af %names som ikke er kompatibel med Drupal !version.
da[1]: %archive_file indeholder versioner af moduler eller temaer som ikke er kompatible med Drupal !version: %names

en: Your groups
da: Dine grupper

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
da: Indstillingen %setting er i øjeblikket sat til '%current_value', men skal være '%needed_value'. Skift indstillingen ved at køre følgende forespørgsel: !query

en: List (integer)
da: Liste (heltal)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
da: Dette felt gemmer heltalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Levetid i dage': 1 => 1 dag, 7 => 1 uge, 31 => 1 måned.

en: List (float)
da: Liste (kommatal)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
da: Dette felt gemmer kommatalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Brøkdel': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
da: Dette felt gemmer tekstværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Amerikanske stater': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
da: Værdierne som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje på formen nøgle|værdi.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
da: Nøglen er den værdi, som gemmes i databasen. Nøglen ska være numerisk. Etiketten bruges ved visning og i redigeringsformularer.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder ét tal, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
da: Lister af etiketter accepteres også (én etiket pr. linje), men kun hvis feltet endnu ikke indeholder værdier. Numeriske nøgler genereres automatisk udfra placeringerne i listen.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
da: Nøglen er den værdi, som gemmes i databasen. Etiketten bruges ved visning og i redigeringsformularer.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder én tekststreng, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: Allowed values list: invalid input.
da: Liste af tilladte værdier: Ugyldigt input.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
da: Liste af tilladte værdier: Nogle værdier bliver fjernet mens de er i brug.

en: You are the group manager
da: Du er gruppeadministrator

en: Find and manage group members.
da: Find og administrér gruppemedlemmer.

en: Provides caching for core entities including nodes and taxonomy terms.
da: Caching af core-entities inklusiv indholdselementer og taksonomitermer.

en: Text to display for edit links
da: Tekst som vises på redigeringslinks

en: Text to display for delete links
da: Tekst som vises på slettelinks

en: Current additions
da: Aktuelle tilføjelser

en: Also includes !additional_dates.
da: Medtager også !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
da: Gentages !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
da: Årstalsintervallet skal være på formen -9:+9, 2005:2010, -9:2010 eller 2005:+9

en: The file.
da: Filen.

en: Run arbitrary PHP from a block.
da: Kør vilkårlig PHP-kode fra en blok.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
da: Kunne ikke forbinde til serveren. Serveren returnerede følgende meddelelse: !message. Se <a href="@handbook_url">håndbogen</a> for mere information om installation og opgradering af kode på din server.

en: Unable to parse info file: %info_file.
da: Kan ikke parse info-fil: %info_file.

en: The info file (%info_file) does not define a 'name' attribute.
da: Info-filen (%info_file) definerer ikke en 'name'-attribut.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
da: Test-frameworket kræver at PHPs hukommelsesgrænse sættes til mindst %memory_minimum_limit. Den aktuelle v'rdi er %memory_limit. <a href="@url">Følg disse tring for at fortsætte</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
da: Du kan finde <a href="@module_url">moduler</a> og <a href="@theme_url">temaer</a> på <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. De følgende filendelser er understøttet: %extensions.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
da: Din server understøtter ikke opdatering af moduler og temaer gennem dette interface. Du skal i stedet opdatere moduler og temaer ved at uploade de nye versioner direkte til serveren som beskrevet i <a href="@handbook_url">håndbogen</a>.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
da: Din server understøtter ikke installation af moduler og temaer gennem dette interface. Du skal i stedet installere moduler og temaer ved at uploade de nye versioner direkte til serveren som beskrevet i <a href="@handbook_url">håndbogen</a>.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
da[0]: Opdatering af moduler og temaer kræver <strong>@backends-adgang</strong> til din server. Se <a href="@handbook_url">håndbogen</a> for andre opdateringsmetoder.
da[1]: Opdatering af moduler og temaer kræver adgang til din server via én af følgende metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">håndbogen</a> for andre opdateringsmetoder.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
da[0]: Installation af moduler og temaer kræver <strong>@backends-adgang</strong> til din server. Se <a href="@handbook_url">håndbogen</a> for andre installationsmetoder.
da[1]: Installation af moduler og temaer kræver adgang til din server via én af følgende metoder: <strong>@backends</strong>. Se <a href="@handbook_url">håndbogen</a> for andre installationsmetoder.

en: %archive_file does not contain any .info files.
da: %archive_file indeholder ikke nogen .info-filer.

en: Asc
da: Stigende

en: Entity: ID
da: Entitet: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
da: Opretter en entitetskontekst fra et entitets-ID argument.

en: Creates @entity context from an ID argument.
da: Opretter @entity kontekst fra et ID argument.

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: Entity field
da: Entitetsfelt

en: Field on the referenced entity.
da: Felt på den refererede entitet.

en: Formatter Styles
da: Formatter styles

en: Select a formatter
da: Vælg en formatter

en: Entity object.
da: Entitetsobjekt.

en: Enter the ID of an entity for this context.
da: Indtast IDet på en identitet for denne kontekst.

en: Creates @entity context from an entity ID.
da: Opretter @entity kontekst fra en entity ID.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
da: Indtast titlen eller et ID for en @entity entitet

en: Reset identifier to entity label
da: Nulstil identifikator til entitetslabel

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte entitets label.

en: You must select an entity.
da: Du skal vælge en entitet.

en: Invalid entity selected.
da: Ugyldig entitet valgt.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
da: Opretter en entitetskontekst fra en fremmed nøgle på et felt.

en: Access the views administration pages.
da: Tilgå views administrationssider.

en: Bypass access control when accessing views.
da: Forbigå adgangskontrol når views tilgås.

en: Add new view
da: Tilføj view

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: HTML element
da: HTML-element

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: Translation method
da: Oversættelsesmetode

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
da: Vælg en oversættelsesmetode til Views-data som header, footer og tom tekst.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Do not pass admin strings for translation.
da: Oversæt ikke admin-tekster.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
da: Brug t()-funktionen fra Drupal core. Ikke anbefalet, da det ikke understøtter opdateringer af eksisterende strenge.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
da: Hvis du har behov for at oversætte Views label til andre sprog bør du overveje at installere <a href="!path">Internationalization</a>-pakkens Views translation-modul.

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Approved comment
da: Godkendt kommentar

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Display the last comment of a node
da: Viser den seneste kommentar til et indholdselement

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: The last comment of a node.
da: Den sidste kommenter til et indholdselement.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: File Usage
da: Filbrug

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: Taxonomy Vocabulary
da: Taksonomi ordforråd

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: Et ordforråd som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på ordforrådet.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
da: En fil som er knyttet til dette ordforråd, typisk fordi den er i et felt på ordforrådet.

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entitetstypen som er relateret til filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entitet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Maskinnavne på ordforrådet som en term er medlem af. Dette er ordforrådet som hører til termen fra "Taksonomi: Term" feltet; og kan resultere i dubletter.

en: term from !field_name
da: term fra !field_name

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Display download path instead of file storage URI
da: Vis download-sti i stedet for lagrings-URI

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
da: Giver den fulde download-URL i stedet for den interne filestream-adresse.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Term name converted to Term ID
da: Termnavn konverteret til term ID

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: Use Slave Server
da: Brug slave-server

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en slave-server. Hvis der ikke er defineret en slave-server, eller hvis slave-serveren ikke er tilgængelig, bruger den standardserveren.

en: Field Language
da: Feltsprog

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
da: Alle felter, som understøtter oversættelser, bliver vist på det valgte sprog.

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: Toggle collapsible region
da: Skift mellem sammenklappelig region

en: View Mollom statistics
da: Se Mollom-statistikker

en: Tokens related to the current date and time.
da: Tokens relateret til den aktuelle dato og tid.

en: The URL of the @entity.
da: URLen på @entity.

en: The content type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: Tokens related to content types.
da: Tokens relateret til indholdstyper.

en: The name of the content type.
da: Indholdstypens navn.

en: The unique machine-readable name of the content type.
da: Indholdstypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the content type.
da: Indholdstypens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes belonging to the content type.
da: Antallet af indholdselementer af en bestemt type.

en: The URL of the content type's edit page.
da: URLen på indholdstypens redigeringsside.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
da: URLen på taksonomitermens redigeringsside.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke maskinlæsbare navn.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
da: URLen på ordforrådets redigeringsside.

en: The picture of the user.
da: Billedet af brugeren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
da: Den aktuelle sides specifikke argument (f.eks. vil 'arg:1' på siden 'node/1' returnere '1').

en: Tokens related to URLs.
da: Tokens relateret til URLer.

en: Relative URL
da: Relativ URL

en: The relative URL.
da: Den relative URL.

en: Absolute URL
da: Absolut URL

en: The absolute URL.
da: Den absolutte URL.

en: Tokens related to menus.
da: Tokens relateret til menuer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
da: Menuens unikke maskinlæsbare navn.

en: The optional description of the menu.
da: Menuens valgfri beskrivelse.

en: Menu link count
da: Antal links i menuen

en: The number of menu links belonging to the menu.
da: Antallet af links i menuen.

en: The URL of the menu's edit page.
da: URLen på menuens redigeringsside.

en: The menu of the menu link.
da: Menu-linkets menu.

en: The URL of the menu link's edit page.
da: URLen på menu-linkets redigeringsside.

en: @category @type field.
da: @category @type felt.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Missing flag
da: Manglende flag

en: (Please select a flag)
da: (Vælg venligst et flag)

en: Administer Voting API
da: Administrér Voting API

en: Content paths
da: Indholdsstier

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
da: Standard makro (gælder for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
da: Standard makro for @node_type (gælder for alle @node_type indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: Approve link
da: Godkend link

en: Content access
da: Indholdsadgang

[ctx: datetime]
en: All day
da: Hele dagen

[ctx: datetime]
en: Year
da: År

[ctx: datetime]
en: Month
da: Måned

[ctx: datetime]
en: Week
da: Uge

[ctx: datetime]
en: Day
da: Dag

en: Display:
da: Visning:

en: Multiple values:
da: Flere værdier:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
da: Angiv hvor mange værdier der skal vises, eller lad feltet stå tomt for at vise alle værdier.

en: starting from @isodate
da: startende med @isodate

en: ending with @isodate
da: sluttende med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
da: Angiv specifikke start- og/eller slut-datoer på formen YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lad feltet stå tomt for at vise alle tilgængelige datoer.

en: Repeat rule:
da: Gentagelsesregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
da: Hvor mange tidsenheder der skal vises i teksten 'tid siden'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
da: Vis @count værdi(er) startende med @date1 og sluttende med @date2

en: earliest
da: tidligste

en: latest
da: seneste

en: Show repeat rule
da: Vis gentagelsesregel

en: Display time ago, showing @interval units.
da: Vis tid siden med @interval enheder.

en: View Repeating Dates
da: Vis gentagne datoer

en: The duration of the time period given by the dates.
da: Varigheden af tidsperioden givet af datoerne.

[ctx: datetime]
en: Hour
da: Time

[ctx: datetime]
en: Minute
da: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
da: Sekund

en: The year is invalid.
da: Året er ugyldigt.

en: The month is invalid.
da: Måneden er ugyldig.

en: The day is invalid.
da: Dagen er ugyldig.

en: The hour is invalid.
da: Timen er ugyldig.

en: The minute is invalid.
da: Minuttet  er ugyldigt.

en: The second is invalid.
da: Sekundet er ugyldigt.

[ctx: date_order]
en: First
da: Første

[ctx: date_order]
en: Second
da: Anden

[ctx: date_order]
en: Third
da: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
da: Fjerde

[ctx: date_order]
en: Fifth
da: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
da: Sidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
da: Næstsidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
da: Tredjesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
da: Fjerdesidste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
da: Femtesidste

[ctx: date_nav]
en: Prev
da: Forrige

[ctx: date_nav]
en: Next
da: Næste

en: Configure the Date Popup settings.
da: Tilpas indstillingerne for Date Popup.

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Add addition
da: Tilføj udvidelse

[ctx: date_order]
en: Every
da: Hver

[ctx: day_name]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: day_name]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
da: Lørdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
da: Denne handling virker endnu ikke i Drupal 7-udgaven.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
da: Række af tilladte år, ældste til nyeste, '-1:+1' betyder at den ældste dato ligger ét år tilbage og at den nyeste dato er ét år senere end det aktuelle år.

en: Your content type @name has been created.
da: Indholdstypen @name er blevet oprettet.

en: Your date field @name has been created.
da: Datofeltet @name er blevet oprettet.

en: Administer date tools
da: Administrér date tools

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
da: Datoer og kalendre kan være svære at sætte op. Med !date_wizard er det nemt at oprettet en simpel datoindholdstype med en tilhørende kalender.

en: Easy creation of date content types and calendars.
da: Nem oprettelse af datoindholdstyper og kalendre.

en: Views integration for date fields and date functionality.
da: Views-integration til datofelter og datofunktionalitet.

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
da: Filtrér ethvert Views !base_table datofelt efter et datoargument ved hjælp af hyppigt anvendte ISO dato/periode-formater (f.eks. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc.).

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
da: Angiv det tilladte minimum- og maksimum-år for dette argument, enten som en -X:+X forskydning fra det aktuelle år, som '-3:+3', eller et absolut minimum- og maksimum-år, som '2005:2010'. Når argumentet sættes til et dato udenfor det tilladte interval returneres 'Siden ikke fundet (404)'.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
da: Metode til håndtering af flere datofelter i den samme forespørgsel. Returnér elementer hvor ét af datofelterne matcher (date = field_1 ELLER field_2), eller returnér dem hvor alle datofelterne matcher (date = field_1 OG field_2).

en: Administer content and comments.
da: Administrér indhold og kommentarer.

en: Comment fields
da: Kommentarfelter

en: RSS category
da: RSS-kategori

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: One column
da: Én spalte

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: %time hence
da: %time siden

en: Machine name:
da: Maskinnavn:

en: Allow any node type to have custom panel displays, similar to the panel node type.
da: Gør det muligt for enhver indholdstype at have brugerdefinerede panel displays, svarende til panel-indholdstypen.

en: allowed content
da: tilladt indhold

en: Provide default panel
da: Tilbyd standardpanel

en: The settings have been updated.
da: Indstillingerne er blevet opdateret.

en: Changes have been discarded.
da: Ændringerne er blevet forkastet.

en: Check this to have the panel disable sidebars displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
da: Få panelet til at skjule themets sidebars. Bemærk at nogle themes understøtter denne indstilling bedre end andre. Hvis du er i tvivl kan du prøve med et standard theme.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the panel, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the panel into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her. Koden indlejres i panelet, og bør kun bruges til mindre justeringer. Det er normalt bedre at putte panelets CSS i themet, hvis det er muligt. CSSen filtreres af sikkerhedsgrunde, så nogen former for CSS vil muligvis ikke virke efter hensigten.

en: This form contains unsaved changes that will not be stored until the Save button is clicked.
da: Denne formular indehold ændringer, som ikke bliver gemt før du klikker på Gem-knappen.

en: Panelize it!
da: Panelize det!

en: Hide page title
da: Skjul sidetitel

en: Select date field(s) to filter.
da: Vælg datofelt(er) til filtrering.

en: Underscore
da: Understregning

en: -- Select --
da: --Vælg--

en: All Day
da: Hele dagen

en: Site Information
da: Site-information

en: Use this page in an admin overlay.
da: Brug denne side i et administrator-overlay.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
da: Overlays bruges mange steder i Drupal 7 og brugerdefinerede adminsitrationssider bør anvende denne funktionalitet.

en: an unknown callback
da: et ukendt callback

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere taxonomy/term/%taxonomy_term fordi et andet modul allerede har tilsidesat det med %callback.

en: Entity: bundle
da: Entitet: bundle

en: Control access by entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. entity bundle.

en: Control access by @entity entity bundle.
da: Kontrollér adgang pr. @entity entity bundle.

en: Only the checked entity bundles will be valid.
da: Kun de markerede entity bundles vil være gyldige.

en: @identifier is any bundle
da: @identifier er ethvert bundle

en: Field form: @widget_label
da: Feltformular: @widget_label

en: Entity info.
da: Enitity-information.

en: "@s" @field form
da: "@s" @field formular

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der indtastes her optræder i @identifier for at hjælpe med theming af indholdselementlinks i panelet

en: Revision information.
da: Versionsinformation.

en: View From Argument
da: View fra argument

en: Creates a view context from argument input settings.
da: Opretter en view-kontekst fra argumentets input-indstillinger.

en: Enter terms
da: Indtast ord

en: The human-readable name of the search page configuration.
da: Det læsbare navn på søgesidekonfigurationen.

en: Path must be local.
da: Stien skal være lokal.

en: Path required.
da: Stien er påkrævet.

en: No available search pages.
da: Ingen tilgængelige søgesider.

en: The %label search page configuration will be deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label vil blive slettet.

en: The %label search page configuration has been deleted.
da: Søgesidekonfigurationen %label er blevet slettet.

en: Bypass views access control
da: Omgå Views' adgangskontrol

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: Edit @section
da: Redigér @section

en: Edit this view to add a display.
da: Redigér dette view for at tilføje et display.

en: Add view from template
da: Tilføj view fra template

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Tilsidesæt view- og andre argumenttitler. Brug "%1" til det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Override breadcrumb
da: Omgå brødkrummesti

en: Provide breadcrumb
da: Tilby brødkrummesti

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
da: Indtast det brødkrummenavn som du ønsker at bruger. Se "Titel" for en liste af makroer.

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to create a label for this field.
da: Opret en label til dette felt.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst eller makroer.

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
da: Beskær feltet til et bestemt antal tegn

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg.

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Save & exit
da: Gem & luk

en: Continue & edit
da: Fortsæt & redigér

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
da: Dit view er blevet gemt. Du kan redigere det fra listen herunder.

en: Database overriding code
da: Database tilsidesætter kode

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere viewet.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
da: * Alle ændringer er gemt midlertidigt. Klik Gem for gøre dine ændringer permanente. Klik Annullér for at kassere dine ændringer.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
da: Tilpas viewets display(s) herunder eller tilføj nye displays.

en: edit view name/description
da: redigér viewets navn/beskrivelse

en: analyze view
da: analysér view

en: clone view
da: klon view

en: export view
da: eksportér view

en: revert view
da: gendan view

en: delete view
da: slet view

en: Add !display
da: Tilføj !display

en: @display_title details
da: Detaljer om @display_title

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: View name and description
da: View navn og beskrivelse

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
da: Et beskrivende, menneskevenligt navn til dette view. Mellemrum er tilladt

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Show filters on the list of views
da: Vis filtre på listen af views

en: Show advanced help warning
da: Vis advarsel om Advanced Help

en: Always show the master display
da: Vis altid master-displayet

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
da: Avancerede brugere af views kan vælge at se master-displayet.

en: Always show advanced display settings
da: Vis altid avancerede indstillinger for display

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
da: Vis avancerede indstillinger for display som standard, f.eks. relationer og kontekstuelle filtre.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Disable JavaScript with Views
da: Déaktiver JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views' grænseflade er stadig brugbar uden javascript, men den er ikke helt så god.

en: There are no templates available.
da: Ingen tilgængelige templates.

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: The date the content was last updated.
da: Datoen hvor indholdet senest blev opdateret.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdstypen (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "artikel" osv).

en: Whether or not the content is published.
da: Hvorvidt indholdet er udgivet eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Provide a simple link to the content.
da: Indsæt et simpelt link til indholdet.

en: Provide a simple link to edit the content.
da: Indsæt et simpelt link til at redigere indholdet.

en: Provide a simple link to delete the content.
da: Indsæt et simpelt link til at slette indholdet.

en: The aliased path to this content.
da: Den alternative sti til dette indhold.

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision
da: Indholdsversion

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
da: Relatér en indholdsversion til brugeren som oprettede versionen.

en: The revision ID of the content revision.
da: Indholdsversionens versions-ID.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
da: Indhold som enten ikke er oversat eller som er originalen i en oversættelsesgruppe.

en: Content that is a translation of a source translation.
da: Indhold som er en oversættelse af en oversættelseskilde.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdets oversættelsesstatus – hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Content authored
da: Forfatter

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det. Denne relation

en: Provide a simple link to cancel the user.
da: Opret et simpelt link til at annullere brugeren.

en: Provide serialized data of the user
da: Brugerens serialiserede data

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes med field.tpl.php (eller tilsvarende). Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Raw @column
da: Rå @column

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
da: Aktivér denne indstilling for at udskrive et absolut link. Påkrævet hvis du ønsker at bruge stien som en link-destination (som i "udskriv dette felt som et link" ovenfor).

en: Link this field to its content revision
da: Link dette felt til dets indholdsversion

en: Display field as the content type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinnavn.

en: Choose one or more content types to validate with.
da: Vælg én eller flere indholdstyper, som der skal valideres imod.

en: Validate user has access to the content
da: Kontrollér om brugeren har adgang til indholdet

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Filter value format
da: Filterværdiformat

en: Display comments
da: Vis kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Filter value type
da: Filterværditype

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
da: Vælg formen af denne filterværdi; hvis du bruger term-navnet er det normalt mere effektivt at konvertere det til et term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taksonomi: Term-navn som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Include untranslated content
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: Enable to display different text for anonymous users.
da: Aktivér for at vise en anden tekst til anonyme brugere.

en: Type of user filter value to allow
da: Type af tilladte brugerfilterværdier

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: PHP contextual filter code
da: PHP kontekstuel filterkode

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte cache-mekanisme.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte udseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse !settings for det valgte rækkeudseende.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse !settings for den valgte paginering.

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: Block caching
da: Blok-caching

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges af kontekstuelle filtre: for eksempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: Sideinddelt, @count elementer, spring over @skip

en: @count item | Paged, @count items
da[0]: @count element
da[1]: Sideinddelt, @count elementer

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
da: Deaktivering af SQL-omskrivning vil deaktivere node_access-kontroller og andre moduler som implementerer hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, vil et grid med kun én række have det samme antal tabelceller (<TD>) som elementer. Deaktivering kan give problemer med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Værdien af det aktuelle kontekstuelle filter vises som standardvalg i jump-menuen, hvis det er muligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med teksten indeni.

en: All storage
da: Alle lagringsmetoder

en: All status
da: Alle statusværdier

en: No tags
da: Ingen tags

en: No views match the search criteria.
da: Ingen views matcher søgekriterierne.

en: Create view from template @template
da: Opret view fra skabelonen @template

en: Clone of | Clone @count of
da[0]: Klon af
da[1]: Klon @count af

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
da: Denne handling fjerner alle tilpasninger af viewet permanent.

en: The view has been reverted.
da: Viewet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove the view from your database.
da: Denne handling fjerner viewet permanent fra databasen.

en: Create a page
da: Opret en side

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
da: Forsøgte at udføre  create_view med værdier som ikke er blevet kontrolleret

en: Should links be displayed below each comment
da: Skal der vises links under hver kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
da: med links (lad brugerne svare på kommentarer, osv.)

en: without links
da: uden links

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Should links be displayed below each node
da: Skal der vises links under hvert indholdselement

en: with links (allow users to add comments, etc.)
da: med links (lad brugerne tilføje kommentarer, osv.)

en: Should comments be displayed below each node
da: Skal der vises kommentarer under hvert indholdselement

en: Number of hits
da: Antal hits

en: Hide view
da: Skjul view

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: Entity id
da: Entity ID

en: Use path alias
da: Brug sti-alias

en: Could not create stream context
da: Kunne ikke oprette stream context

en: Search is being provided by the !as network service.
da: Søgning stilles til rådighed af !as som en netværkstjeneste.

en: Always allow advanced syntax for Acquia Search
da: Tillad altid avanceret syntax i Acquia Search

en: If enabled, all Acquia Search keyword searches may use advanced <a href="@url">Lucene syntax</a> such as wildcard searches, fuzzy searches, proximity searches, boolean operators and more via the Extended Dismax parser. If not enabled, this syntax wll only be used when needed to enable wildcard searches.
da: Brug avanceret <a href="@url">Lucene syntaks</a> med alle Acquia Search søgninger, som f.eks. wildcard-søgninger, fuzzy søgninger, geografiske søgninger, boolske operatorer m.m. vha. Extended Dismax-fortolkeren. Ellers bruges denne syntaks kun når den er nødvendig for at lave wildcard-søgninger.

en: We were unable to auto-detect where to put the filter blocks for your faceted search engine. To get started adding blocks, go to the <a href="@active_filter_config_form">filter configuration screen</a>.
da: Det var ikke muligt at placere filterblokkene for din facetterede søgemaskine automatisk. Gå til siden med <a href="@active_filter_config_form">indstillinger for filtret</a> for at tilføje blokke.

en: In order to use Acquia search module you must have an Acquia Network subscription. Please enter your Acquia Network subscription keys.
da: For at bruge Acquia Search-modulet skal du have et Acquia Network abonnement. Indtast venligst dine Acquia Network abonnementsnøgler.

en: The Acquia Search module is using SSL to protect the privacy of your content.
da: Acquia Search-modulet bruger SSL til at beskytte dit indhold.

en: In order to protect the privacy of your content with the Acquia Search module you must have SSL support enabled in PHP on your host.
da: For at sikre fortroligheden af dit indhold med Acquia Search-modulet skal PHPs SSL-understøttelse være slået til på din server.

en: Provides integration between your Drupal site and Acquia's hosted search service.
da: Integrerer dit Drupal site med Acquias hostede søgetjeneste.

en: The Solr server URL needs to include a !part
da: Solr server URLen skal indeholde en !part

en: Show @name search results
da: Vis @name søgeresultater

en: The full, rendered content (e.g. the rendered node body)
da: Det komplette, renderede indhold (dvs. brødteksten)

en: The rendered comments associated with a node
da: De renderede kommentarer knyttet til et indholdselement

en: Extra rendered content or keywords
da: Ekstra renderet indhold eller nøgleord

en: Title or label
da: Titel eller label

en: Teaser or preview
da: Teaser eller resumé

en: Your content <a href="@url">must be re-indexed</a> before Apache Solr Access will be functional on searches.
da: Dit indhold <a href="@url">skal genindekseres</a> før Apache Solr Access virker ved søgninger.

en: Integrates node access and other permissions with Apache Solr search
da: Integrerer node access og andre tilladelser med Apache Solr søgning

en: Last accessed on @date
da: Sidst tilgået @date

en: Add URL redirect from this page to another location
da: Tilføj URL-redirects fra denne side til en anden lokation

en: Last accessed date
da: Sidste tilgangsdato

en: The date/time the URL redirect was last accessed.
da: Dato og tid hvor denne URL-redirect sidst blev tilgået.

en: Provide links to operations the user can perform for the URL redirect.
da: Vis links til handlinger som brugeren kan udføre på denne URL redirect.

en: Date field values
da: Datofeltværdier

en: Tokens related to date field values.
da: Tokens relateret til datofeltværdier.

en: The date value.
da: Datoværdien

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
da: Året er ugyldigt. Kontrollér venligst om feltet indeholder fire cifre.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
da: <strong>Blotlagt</strong> @widget @format

en: Multilingual - Internationalization
da: Sprog - Internationalisering

en: The human-readable description of this group membership type.
da: Den menneskeligt læselige beskrivelse af dette gruppemedlemskabstype.

en: Save og membership type
da: Gem OG medlemskabstype

en: View statistics for all configured memcache servers.
da: Vis statistik for alle konfigurerede memcache-servere.

en: Search Toolkit
da: Søgeværktøj

en: The search environment was deleted
da: Søgemiljøet er slettet

en: Make this Solr search environment the default
da: Gør dette Solr søgemiljø til standarden

en: Environment id
da: Miljø ID

en: Unique, machine-readable identifier for this Solr environment.
da: Unik maskinlæsbar identifikator for dette Solr-environment.

en: <em>Read only</em> stops this site from sending updates to this search environment. Useful for development sites.
da: <em>Read only</em> betyder at sitet ikke sender opdateringer til serveren. Nyttigt til udviklingssites.

en: The %name search environment has been saved.
da: Søgemiljøet %name er blevet gemt.

en: A query, in Lucene syntax, which will further filter the similarity suggestions. For example, 'label:strategy' will filter related content further to only those with strategy in the title. Here are some more examples:
da: En ekstra forespørgsel i Lucene-syntaks, som bruges til at filtrere forslagene. F.eks. vil 'label:strategi' filtrere relateret indhold til de elementer som har 'strategi' i titlen. Her er flere eksempler:

en: This is what is shown when the user enters an empty search, or removes all filters from an active search.
da: Dette vises når brugeren indtaster en tom søgestreng eller fjerne filtrer fra en aktiv søgning.

en: Search environment
da: Søgemiljø

en: For example: search/my-search-page. Search keywords will appear at the end of the path.
da: For eksempel: search/my-search-page. Søgeord optræder i slutningen af stien.

en: A unique machine-readable identifier for the search page configuration. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: En unik maskinlæsbar identifikator for søgesidekonfigurationen. Den må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: <Disabled>
da: <Deaktiveret>

en: The environment that is used by this search page. If no environment is selected, this page will be disabled.
da: Miljøet som bruges af denne søgeside. Hvis der ikke er valgt et miljø vil denne side være deaktiveret.

en: The configuration options have been saved for %page.
da: Indstillingerne for %page er blevet gemt.

en: Deleted search page configuration "@page_id".
da: Slettede søgesidekonfigurationen "@page_id".

en: Apache Solr environment: @environment
da: Apache Solr miljø: @environment

en: Filter by field of type @type.
da: Filtrér efter felt af typen @type.

en: Apache Solr search environment edit
da: Apache Solr søgemiljø reigér

en: NULL query object in function apachesolr_do_query()
da: NULL forespørgselsobjekt i funktionen apachesolr_do_query()

en: Edit Apache Solr search environment.
da: Redigér Apache Solr søgemiljø.

en: Apache Solr search environment delete
da: Apache Solr søgemiljø slet

en: Add Apache Solr environment.
da: Tilføj Apache Solr miljø.

en: Apache Solr API Integration requires  API version 3.0.  Please upgrade your Apache Solr Search Integration module
da: Apache Solr API Integration kræver version 3.0 af APIet. Opgradér venligst dit Apache Solr Search Integration modul

en: Incompatible API version
da: Inkompatibel API version

en: This redirect overrides an existing internal path.
da: Dette redirect tilsidesætter en eksisterende intern sti.

en: Invalid number of redirects.
da: Ugyldigt antal redirects.

en: Deleted URL redirect @rid.
da: URL-redirect @rid slettet,

en: One URL redirect created. | @count URL redirects created.
da[0]: Ét URL-redirect oprettet.
da[1]: @count URL-redirects oprettet.

en: The following are a list of URL redirects that point to this @entitytype.
da: Dette er en liste af URL redirects som peger på denne @entitytype.

en: Add URL redirect to this @entitytype
da: Tilføj URL-redirect til denne @entitytype

en: Redirect module form elements
da: Formularelementer fra Redirect-modulet

en: Sort field
da: Sorteringsfelt

en: The user roles associated with the user account.
da: Brugerrollerne forbundet til brugerkontoen.

en: Brief URL
da: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
da: URLen uden protokollen og den afsluttende skråstreg.

en: Tokens related to arrays of strings.
da: Tokens relateret til arrays af strenge.

en: The first element of the array.
da: Det første element i arrayet.

en: The last element of the array.
da: Det sidste element i arrayet.

en: The number of elements in the array.
da: Antallet af elementer i arrayet.

en: The array reversed.
da: Arratyet i omvendt rækkefølge.

en: The array of keys of the array.
da: Arrayets nøgler.

en: Imploded
da: Imploderet

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
da: Arrayets værdier sat sammen med en brugerdefineret streng mellem hver værdi.

en: Select the content types that similarity suggestions should be restricted to. Multiple types are joined with an OR query, so selecting more types results in more recommendations. If none are selected, no filter will be applied.
da: Vælg indholdstyperne som forslag om lignende indhold skal begrænses til. Flere typer samles med en OR-forespørgsel, så hvis du vælger flere typer får du flere anbefalinger. Hvis ingen indholdstyper er valgt anvendes filtret ikke.

en: Apache Solr does not support <em>facet missing</em> in combination with the OR operator.
da: Apache Solr understøtter ikke <em>facet missing</em> i kombination med OR-operatoren.

en: Missing environment configuration
da: Konfiguration af environment mangler

en: Missing or invalid Solr environment record for the default environment ID %id.
da: Solrs environment-record for standard environment med ID %id mangler eller er ugyldig.

en: Default environment url: <br/> %url
da: URL til standard environment:<br />%url

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: %name must be a valid hexadecimal CSS color value.
da: %name skal være en gyldig hexadecimal CSS farveværdi.

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
da: Til hver felttype er der knyttet en eller flere <em>widgets</em>; hver widget tilbyder en mekanisme til input af data ved redigering (en tekstboks, en dropdown-list, fil-upload, osv.). Hver felttype har også en eller flere visningsmuligheder, som bestemmer hvordan feltet vises til sitets brugere. Indstillingerne for widget og visning kan ændres efter du har oprettet feltet.

en: Cannot rename field %id (%old_field_name) to %new_field_name because it does not use the field_sql_storage storage type.
da: Kan ikke omdøbe feltet %id (%old_field_name) til %new_field_name fordi det ikke bruger storage-typen field_sql_storage.

en: Changes to the style have been saved.
da: Ændringerne i style er blevet gemt.

en: This block is only shown if <a href="@languages">at least two languages are enabled</a> and <a href="@configuration">language negotiation</a> is set to <em>URL</em> or <em>Session</em>.
da: Blokken vises kun hvis der er <a href="@languages">mindst to aktive sprog</a> og <a href="@configuration">sprogforhandling</a> er sat til <em>URL</em> eller <em>Session</em>.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
da: Menu-modulet tilbyder et interface til håndtering af menuer. En menu er en hierarkisk samling af links, der enten kan være interne eller eksterne, og som normalt bruges til navigation. Hver menu vises i en blok som kan aktiveres og placeres på <a href="@blocks">blokadministrationssiden</a>. Du kan se og håndtere menuer på <a href="@menus">menuadministrationssiden</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="@menu">Menu-modulet</a> for mere information.

en: (Machine name: @type)
da: (Maskinlæsbart navn: @type)

en: OpenID suggests the use of either the <a href="@gmp">GMP Math</a> (recommended for performance) or <a href="@bc">BC Math</a> libraries to enable OpenID associations.
da: OpenID foreslår brugen af enten <a href="@gmp">GMP Math</a>- (anbefalet pga. bedre ydelse) eller <a href="@bc">BC Math</a>-bibliotekerne for at aktivere OpenID-tilknytninger.

en: Not optimized
da: Ikke optimeret

en: OpenID suggests the use of the GMP Math library for PHP for optimal performance. Check the <a href="@url">GMP Math Library documentation</a> for installation instructions.
da: OpenID foreslår brugen af GMP Math-biblioteket til PHP for optimal ydelse. Se installationsvejledningen i <a href="@url">GMP Math Library-dokumentationen</a>.

en: OpenID Math library
da: OpenID Math-bibliotek

en: The @module module is missing, so the following module will be disabled: @depends. | The @module module is missing, so the following modules will be disabled: @depends.
da[0]: @module-modulet mangler, så det følgende modul bliver deaktiveret: @depends.
da[1]: @module-modulet mangler, så de følgende moduler bliver deaktiveret: @depends.

en: The machine-readable name cannot be "add" or "list".
da: Det maskinlæsbare navn kan ikke være "tilføj" eller "vis".

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the installed languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
da: Aktivér understøttelse af flere sprog i denne indholdstype. Redigeringsformularen udvides med et felt til sprogvalg, som gør det muligt at vælge et af de <a href="!languages">aktive sprog</a>. Du kan også aktivere oversættelse af denne indholdstype for at kunne oversætte indholdet til ethvert af de installerede sprog. Hvis understøttelse af flere sprog ikke er slået til gemmes alt indhold på standardsproget. Eksisterende indhold bliver ikke påvirket hvis du ændrer denne indstilling.

en: There are no @titles to display.
da: Der er ingen @titles at vise.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere @path fordi et andet modul allerede har tilsidesat den med %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
da: Denne feature virker ikke i øjeblikket og er deaktiveret.

en: Missing/ deleted type "@types" | Missing/ deleted type is one of "@types"
da[0]: Manglende/slettet type "@typer"
da[1]: Manglende/slettet type er én af "@typer"

en: Taxonomy: term has parent(s)
da: Taksonomi: term har overordnede termer

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
da: Kontrollér adgang hvis en term har en specifik overordnet term.

en: Include these term(s) as candidates?
da: Medtag disse termer som kandidater?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
da: Skal de valgte termer bruges som kandidater når adgangen kontrolleres?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
da[0]: @term kan have den overordnede term "@terms"
da[1]: @term kan have en af disse overordnede termer "@terms"

en: Field: @widget_label (@field_name)
da: Felt: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
da: Formatteringsvalg for: @widget_label (@field_name)

en: Pane title
da: Pane-title

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag ved visning af denne node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst Drupals theming-guide for information om template-forslag.

en: Node form title field
da: Redigeringsformular titelfelt

en: The node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: Node title form.
da: Formularen til nodes titel.

en: "@s" node form title field
da: "@s" redigeringsformular titelfelt

en: Missing/broken type
da: Manglende/defekt type

en: Related terms (does not work in D7)
da: Relaterede termer (virker ikke i D7)

en: Term synonyms (does not work in D7)
da: Synonymer (virker ikke i D7)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
da: Stien som skal bruges til termerne. Du kan bruge %tid til at placere term IDet som en del af stien; hvis det udelades placeres det i slutningen.

en: Sanitize
da: Rens

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
da: Fjerner farlig HTML fra token-output.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
da: Opretter en @to_entity kontekst fra @from_entity ved hjælp af @field_name feltet på @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
da: @to_entity fra @from_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @from_entity til en @to_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
da: @from_entity fra @to_entity (på @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
da: Bygger en forbindelse fra en @to_entity til en @from_entity ved hjælp af feltet @base_table.@relationship.

en: Broken/missing/deleted view display.
da: Defekt/manglende/slettet view display.

en: You may use keywords for substitutions.
da: Du kan bruge nøgleord til erstatning.

en: Entire view
da: Hele viewet

en: Display the entire view.
da: Vis hele viewet.

en: "@context" entire view
da: "@context" hele viewet

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
da: Indstillingerne for <a href="!url">Redirect-modulet</a> påvirker hvordan en omdirigering oprettes når en alternativ URL slettes.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
da: Du bør overveje at installere <a href="!url">Redirect-modulet</a> for at oprette omdirigeringer når dine alternative URLer ændrer sig.

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Path module form elements
da: Path-modulets formularelementer

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
da: Generér subquery hver gang viewet køres.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
da: Dette view er automatisk blevet opdateret for at rette manglende relationer. Selvom dette view fortsat virker, bør du sikre dig at de automatiske opdateringer er korrekte og derefter gemme viewet.

en: reorder displays
da: sortér displays

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: enable @display_title
da: aktivér @display_title

en: view @display
da: vis @display

en: clone @display_title
da: klon @display_title

en: delete @display_title
da: slet @display_title

en: disable @display_title
da: déaktiver @display_title

en: undo delete of @display_title
da: fortryd sletning af @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
da: Viewet er ikke kompatibelt med denne version af Views. Hvis du har et view fra Views 1 skal du importere det på en Drupal 6 installation.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
da: Den valgte style eller det valgte rækkeformat bruger ikke felter.

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
da: Du har konfigureret displayet %display med en sit der samtidig er en alternativ URL. Det kan føre til uønskede resultater, så det er bedre at bruge en intern sti.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: Comments of the node
da: Nodens kommentarer

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på indholdselementet. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: Reply to
da: Svar på

en:  new
da:  ny

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: Also known as: !also.
da: Også kaldet: !also

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: No backlinks found.
da: Ingen backlinks fundet.

en: Pages that link to %1
da: Sider som linkter til %1

en: Popular (page)
da: Populær (side)

en: Today (page)
da: I dag (side)

en: Popular (block)
da: Populær (blok)

en: Today (block)
da: I dag (blok)

en: Today's popular content
da: Populært indhold i dag

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: The user that uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: The taxonomy vocabulary description
da: Ordforrådets beskrivelse

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: The taxonomy term name.
da: Taksonomitermens navn.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
da: Sammenknyt hver @entity med et @field sat til termen.

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver bruger baseret på et givet sorteringskriterie.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
da: Antallet af elementer der skal vises. Indtast 0 for ingen grænse.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
da: Den kontekstuelle filterværdi tages fra URLen.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: When needed, add the field language condition to the query
da: Tilføj feltsproget som betingelse når det er nødvendigt

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Select the current contextual filter value
da: Vælg den aktuelle kontekstuelle filterværdi

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Date with repeat
da: Dato med gentagelse

en: Datestamp range
da: Datestamp interval

en: Datetime range
da: Datetime interval

en: Migrate example - dates
da: Migrate eksempel - datoer

en: Example migration into date fields
da: Eksempler på migrering til datofelter

en: Source id
da: Kilde ID

en: A simple date
da: En simpel dato

en: Start value for a date range
da: Startværdi for et datointerval

en: Simple datestamp
da: Simpelt datestamp

en: Start value for a datestamp range
da: Startværdi for et datestamp-interval

en: Simple datetime
da: Simpel datetime

en: Start value for a datetime range
da: Startværdi for et datetime-interval

en: Sample of a repeating date field
da: Eksempel på gentaget datofelt

en: Examples of migrating with the Date module
da: Eksempler på migrering med Date-modulet

en: Query tagged for node access but there is no nid. Add foreign keys to node.nid in schema to fix.
da: Forespørgsel tagget som "node access" men der er ingen nid. Tilføj fremmednøgler til node.nid i schemaet for at rette op på det.

en: Your node listing query is using @fallback as a base table in a query tagged for node access. This might not be secure and might not even work. Specify foreign keys in your schema to node.nid
da: Din forespørgsel til visning af indholdselementer bruger @fallback som basistabel i en forespørgsel tagget som "node access". Dette er muligvis ikke sikkert og vil muligvis slet ikke virke. Angiv fremmednøgler til node.nid i dit schema.

en: Unknown field: @field_name
da: Ukendt felt: @field_name

en: %field: There should only be one decimal separator (@separator).
da: %field: Der skal kun være én decimalseparator (@separator).

en: Enable !title
da: Aktivér !title

en: Set !title as default
da: Sæt !title som standard

en: Enabled modules: %modules
da: Aktive moduler: %modules

en: Do not report
da: Rapportér ikke

en: Mollom content moderation
da: Mollom indholdsgodkendelse

en: Configure how the Mollom service moderates user-submitted content such as spam and profanity.
da: Konfigurér hvordan Mollom-tjenesten godkender brugergenereret indhold som f.eks. spam og ukvemsord.

en: Debug value
da: Debug-værdi

en: JavaScript must be enabled in your browser.
da: Javascript skal være slået til i din browser.

en: unknown node %nid
da: ukendt indholdselement %nid

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
da: Feltet der bruges som RSS-link for hver række. Skal være en relativ Drupal-sti.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: A date in '@type' format. (%date)
da: En dato formatteret som '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
da: Roden for en taksonomiterm.

en: File byte size
da: Filstørrelse i bytes

en: The size of the file, in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Query string value
da: Query-streng værdi

en: The value of a specific query string field of the current page.
da: Værdien af et bestemt query string-felt på den aktuelle side.

en: A random number from 0 to @max.
da: Et tilfældigt tal mellem 0 og @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
da: En tilfældig hash. Tilgængelige hash-algoritmer: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
da: Forsøger at foretage token-erstatning for token-typen %type uden de nødvendige data

en: File %file could not be copied, because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationen %destination er ugyldig. Dette skyldes ofte forkert brug af file_copy() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file could not be copied because it does not exist.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi den ikke eksisterer.

en: File %file could not be moved, because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file kunne ikke flyttes fordi destinationen %destination er ugyldig. Dette skyldes ofte forkert brug af file_move() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file could not be deleted because it is not a valid URI. This may be caused by improper use of file_delete() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file kunne ikke slettes fordi den ikke er en gydlig URI. Dette skyldes ofte forkert brug af file_delete() eller en manglende stream wrapper.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
da: En eksisterende sti i det lokale filsystem hvor private filer gemmes. Drupal skal kunne skrive til den og den må ikke være tilgængelig via web. Se håndbogens afsnit om <a href="@handbook">sikring af private filer</a> for mere information.

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
da[0]: @identifier er bundle "@types"
da[1]: @identifier bundle er én af "@types"

en: Configure content pane
da: Tilpas content pane

en: Configure this pane in administer >> structure >> custom content panes
da: Tilpas denne pane under administration >> struktur  >> brugerdefinerede content panes

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke. Siden der kan være et uendeligt antal elementer skal du indtaste nummeret på det ønskede element. Det første element har nummer 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
da: Dette forhold kan kun oprette én kontekst, men der kan være flere relaterede elementer. Vælg venligst hvilke.

en: This field reference another entity.
da: Dette felt refererer til en anden entity.

en: The entity type that can be referenced thru this field.
da: Entity-typen som der kan refereres til gennem dette felt.

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type(@entity_id). Aborting rendering.
da: Rekursiv rendering detekteret ved rendering af entity @entity_type(@entity_id). Afbryder rendering.

en: Referenced Entity
da: Refereret entity

en: Provides a field that can reference other entities.
da: Et felt som kan referere til andre entities.

en: Also known as %labels.
da: Også kendt som %labels.

en: Administer meta tags.
da: Administrér meta tags.

en: Open Graph title
da: Open Graph titel

en: The title of your object as it should appear within the graph, e.g., <em>The Rock</em>.
da: Titlen på dit indhold som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>Godfather</em>.

en: The type of your object, e.g., <em>movie</em>.
da: Typen af dit indhold, f.eks. <em>film</em>.

en: Open Graph image
da: Open Graph billede

en: An image URL which should represent your object within the graph. The image must be at least 50px by 50px and have a maximum aspect ratio of 3:1. We support PNG, JPEG and GIF formats.
da: En URL til det billede, der skal stå sammen med dit indhold på f.eks. Facebook. Billedet skal være mindst 50px gange 50px og have et maksimalt forhold mellem højde og bredde på 3:1. Du kan bruge billeder i PNG-, JPEG- eller GIF-format.

en: The canonical URL of your object that will be used as its permanent ID in the graph, e.g., <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.
da: Den permanente URL til indholdet, f.eks. <em>http://www.imdb.com/title/tt0117500/</em>.

en: Open Graph site name
da: Open Graph site-navn

en: A human-readable name for your site, e.g., <em>IMDb</em>.
da: Navnet på dit site, som det skal fremstå på Facebook, f.eks. <em>IMDb</em>.

en: Open Graph description
da: Open Graph beskrivelse

en: A one to two sentence description of your page.
da: En sætning eller to, der beskriver din side.

en: Sports league
da: Sportsliga

en: Sports team
da: Sportshold

en: Athlete
da: Sportsmand

en: Musician
da: Musiker

en: Politician
da: Politiker

en: Public figure
da: Offentlig person

en: Drink
da: Drikke

en: Song
da: Sang

en: TV show
da: TV-udsendelse

en: Pop-up calendar
da: Pop-up kalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
da: Startdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
da: Slutdatoen er påkrævet for feltet %field #%delta.

en: The End date value.
da: Slutdato-værdien.

en: Choose how users view dates and times:
da: Vælg hvordan brugere ser datoer og tidspunker:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
da: Gå til <a href="@date-time-page">indstillinger for dato og tid</a> for at tilføje eller redigere indstillinger.

en: Both Start and End dates
da: Både start- og slutdatoer

en: Start date only
da: Kun startdato

en: End date only
da: Kun slutdato

en: Display dates using the @format format
da: Vis datoer med formatet @format

en: Display both Start and End dates
da: Vis både start- og slutdatoer

en: Display Start date only
da: Vis kun startdato

en: Display End date only
da: Vis kun slutdato

en: Default date
da: Standarddato

en: No default value
da: Ingen standardværdi

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Relative default value for end date
da: Relativ standardværdi for slutdato.

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
da: Strtotime standardværdien for slutdatoen er ugyldig.

en: Date entry options
da: Datoindtastning

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
da: Indtast venligst et brugerdefineret datoformat eller brug et af de indbyggede formater.

en: Select the date attributes to collect and store.
da: Vælg hvilke datoatributter der skal indsamles og gemmes.

en: Date attributes to collect
da: Datoatributter der skal indsamles

en: Collect an end date
da: Indsaml en slutdato

en: Select the timezone handling method for this date field.
da: Vælg hvordan tidszoner skal håndteres af dette datofelt.

en: @field_name Start date value #@delta
da: @field_name Startdato-værdi #@delta

en: @field_name End date value #@delta
da: @field_name Slutdato-værdi #@delta

en: @field_name Start date
da: @field_name Startdato

en: @field_name End date
da: @field_name Slutdato

en: The Start date is invalid.
da: Startdatoen er ugyldig.

en: The End date is invalid.
da: Slutdatoen er ugyldig.

en: More settings and values
da: Flere indstillinger og værdier

en: Date entry
da: Datoindtastning

en: Starting and ending year
da: Start- og slutår

en: !start-date to !end-date
da: !start-date til !end-date

en: Date part
da: Dato-del

en: Makes date/time fields available.
da: Stiller dato- og tidsfelter til rådighed.

en: Starting year
da: Start år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
da: Slut år

en: Ending year
da: Slutår

en: The value input for field %field is invalid:
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig:

en: The value input for field %field is invalid.
da: Den indtastede værdi for feltet %field er ugyldig.

en: The @part is missing.
da: @part mangler.

en: The value @date does not match the expected format.
da: Værdien @date svarer ikke til det forventede format.

en: Missing system date settings
da: Mangler indstillinger for systemdato

en: System date settings
da: Indstillinger for systemdato

en: @count year from now | @count years from now
da[0]: @count år fra nu
da[1]: @count år fra nu

[ctx: datetime]
en: Date
da: Dato

[ctx: datetime]
en: Time
da: Tid

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
da: Understøtter import af daatofelter med Migrate-modulet.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
da: Denne indholdstype bruges til at demonstrere og teste migrering til Date-felter.

en: E.g., @date
da: F.eks. @date

en: Use dropdown timepicker
da: Brug dropdown tidsvælger

en: @label -  start date (!name)
da: @label -  startdato (!name)

en: @label -  start date
da: @label - startdato

en: @label - end date (!name:!column)
da: @label - slutdato (!name:!column)

en: @label - end date:!column
da: @label - slutdato:!column

en: Page by date
da: Sideinddel efter dato

en: Page using the value of a date field.
da: Sideinddel efter værdien af et datofelt.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
da: Vælg et eller flere datofelter som skal filtreres med dette argument.

en: Dates to compare
da: Datoer til sammenligning

en: Start/End date range
da: Start/slut datointerval

en: Only this field
da: Kun dette felt

en: Date selection form element
da: Formularelement til datovalg

en: Filter granularity
da: Filter nøjagtighed

en: Relative start date
da: Relativ startdato

en: Relative end date
da: Relativ slutdato

en: Relative start date not specified.
da: Relativ startdato ikke angivet.

en: Relative end date not specified.
da: Relativ slutdato ikke angivet.

en: Relative date not specified.
da: Relativ dato ikke angivet.

en: Date identifier
da: Datoidentifikator

en: Link format
da: Linkformat

en: Entity reference
da: Entityreference

en: @entity entity referenced from !field_name
da: @entity entity refereret fra !field_name

en: @entity referencing @target_entity from !field_name
da: @entity refererer til @target_entity fra !field_name

en: No tokens available
da: Ingen tilgængelige tokens

en: Token registry caches cleared.
da: Token registry cacher ryddet.

en: The path component of the URL.
da: URLens sti-komponent.

en: Unaliased URL
da: URL uden alias

en: The unaliased URL.
da: URLen uden alias.

en: The specific value of the array.
da: Arrayets specifikke værdi.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
da: Listen af tokens, som kan bruges i e-mails, er tilgængelig nedenfor.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
da: Følgende tokens eller token-typer er ikke defineret som arrays:

en: The following token types do not have any tokens defined:
da: Følgende token eller token-typer definerer ikke nogen tokens:

en: The following token types are not defined but have tokens:
da: Følgende token-typer er ikke defineret men har tokens:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
da: Følgende token eller token-typer er defineret af flere moduler:

en: Problems detected
da: Problemer fundet

en: Missing bundle property on entity of type @entity_type.
da: Manglende bundle-egenskab på entity af typen @entity_type.

en: Fields type(s) in use
da: Aktive felttyper

en: Fields pending deletion
da: Felter der afventer sletning

en: (module: !module)
da: (modul: !module)

en: Extend site functionality.
da: Udvid sitets funktionalitet

en: Address Field Example
da: Adressefelt-eksempel

en: replace
da: erstat

en: Replace fields
da: Erstat felter

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: ID for indholdselement som en bruger oprettede eller kommenterede på. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
da: ID for en bruger som har rørt indholdselementet (enten oprettet det eller kommenteret på det).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret eller kommenteret. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: Meta tag UI
da: Meta-tag UI

en: The text to display in the title bar of a visitor's web browser when they view this page. This meta tag may also be used as the title of the page when a visitor bookmarks or favorites this page.
da: Denne tekst bliver vist i titel-bjælken på brugerens webbrowser, når han besøger denne side. Dette meta-tag optræder også som titel, hvis brugeren gemmer siden som bogmærke.

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
da: Giver søgemaskiner anvisninger til, hvad de skal gøre, når de indekserer denne side.

en: Prevent search engines from indexing this page.
da: Søgemaskiner må ikke indeksere denne side.

en: Prevent search engines from following links on this page.
da: Søgemaskiner må ikke følge links fra denne side.

en: Prevent a cached copy of this page from being available in the search results.
da: Søgemaskiner må ikke vise en cachet kopi af denne side på deres resultatsider.

en: Prevents a description from appearing below the page in the search results, as well as prevents caching of the page.
da: Søgemaskiner må hverken vise en beskrivelsestekst eller en cachet udgave af denne side på deres resultatsider.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
da: Beskriver navn og versionsnummer på det værktøj, der har genereret siden.

en: Details a copyright, trademark, patent, or other information that pertains to intellectual property about this page. Note that this will not automatically protect your site's content or your intellectual property.
da: Beskriv hvilke regler for rettigheder, dette indhold er underlagt.

en: Tells search engines where the preferred location or URL is for this page to help eliminate self-created duplicate content for search engines.
da: Her kan du angive den foretrukne URL for denne side, så søgemaskinerne ikke bliver forvirret af flere URLer, der peger på samme side.

en: Using defaults
da: Bruger standardindstillinger

en: Inherits meta tags from: @parents
da: Arver meta tags fra: @parents

en: The referenced entity (@type: @id) is invalid.
da: Den refererede entity (@type: @id) er ugyldig.

en: Change handler
da: Skift handler

en: Autocomplete (Tags style)
da: Autocomplete (tags-style)

en: Simple (with optional filter by bundle)
da: Simple (med valgfrit bundle-filter)

en: The bundles of the entity type that can be referenced. Optional, leave empty for all bundles.
da: Bundles af entity-typen, som der kan refereres til. Lad feltet stå tomt for at bruge alle bundles.

en: A bridge to the @entity entity that is referenced via !field_name
da: En bro til den @entity entity som der refereres til via !field_name

en: Referencing entity
da: Refererende entity

en: A bridge to the @entity entity that is referencing @target_entity via !field_name
da: En bro til den @entity entity som refererer til @target_entity via !field_name

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
da: Giv brugeren mulighed for at indtaste en titel-attribut til linket.

en: Default link 'title' Attribute
da: Standard link titel-attribut.

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne "title"-attribut hvis brugeren ikke angiver én og når den er anderledes end linkteksten. Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for link-retningslinjer. Token-værdier evalueres.

en: Link "title" attribute
da: Linkets "title"-attribut

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
da: Instans-indstillinger er blevet sat baseret på data fra feltindstillingerne.

en: file from !field_name
da: fil fra !field_name

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
da: Biblioteket %dependency, som biblioteket %library afhænger af, er ikke installeret.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
da: Version %dependency_version af biblioteket %dependency er ikke kompatibelt med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
da: Kan ikke finde biblioteket %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
da: Kan ikke finde versionsnummeret på biblioteket %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
da: Den installerede version %version af biblioteket %library understøttes ikke.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
da: Kan ikke finde varianten %variant af biblioteket %library.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Max length of title field
da: Maksimal længde af titelfeltet

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
da: Angiv en maksimal længde af titelfeltet (gælder kun hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet). Den maksimale længde er 255 tegn.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
da: Værdien af URL-beskæringsværdien skal være numerisk.

en: The max length of the link title must be numeric.
da: Den maksimale længde af link-titlen skal være numerisk.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
da: Den maksimale længde af link-titlen kan ikke være længere end 255 tegn.

en: The title of the link.
da: Linkets titel

en: The URL of the link.
da: Linkets URL

en: Whether the user is active or blocked.
da: Hvorvidt brugeren er aktiv eller blokeret.

en: The requested page "@path" could not be found.
da: Siden "@path" findes ikke.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
da: Formularen er udløbet. Kopiér eventuelle ændringer fra den nedenstående formular og <a href="@link">genindlæs derefter siden</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
da: Der er flere valg, som du skal foretage, før du definerer et felt til indhold, kommentarer, osv.:

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: The domain name to use for this language if URL domains are used for <em>Detection and selection</em>. Leave blank for the default language. <strong>Changing this value may break existing URLs.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
da: Domænenavnet, der skal bruges til dette sprog, hvis domæner bruges til <em>genkendelse og aktivering</em>. Lad feltet stå tomt for at bruge standardsproget. <strong>Hvis du skifter denne indstilling kan eksisterende URLer gå i stykker.</strong> Eksempel: Hvis du angiver "de.example.com" som sprogdomæne for Tysk, vil det resultere i en URL som "http://de.example.com/contact".

en: New OpenID identifier %identity was added as a replacement for invalid identifier %invalid_identity. To finish the invalid OpenID transition process, please go to your <a href="@openid_url">OpenID identities page</a> and remove the old identifier %invalid_identity.
da: Ny OpenID-identifikator %identity tilføjet til erstatning for den ugyldige identifikator %invalid_identity. For at færdiggøre OpenID-omstillingen skal du gå til din <a href="@openid_url">OpenID-identitetsside</a> og fjerne den ugyldige identifikator %invalid_identity.

en: There is already an existing account associated with the OpenID identifier that you have provided. However, due to a bug in the previous version of the authentication system, we can't be sure that this account belongs to you. If you are new on this site, please continue registering the new user account. If you already have a registered account on this site associated with the provided OpenID identifier, please try to <a href="@url_password">reset the password</a> or contact the site administrator.
da: Der findes allerede en konto som er knyttet til den OpenID-identifikator, som du har angivet. På grund af en fejl i den tidligere udgave af godkendelsessytemet kan vi ikke være sikre på at denne konto tilhører dig. Hvis du ny på dette site kan du fortsætte med at oprette din konto. Hvis du allerede har en konto på sitet, som er knyttet til den angivne OpenID-identifikator, kan du prøve at <a href="@url_password">nulstille adgangskoden</a> eller kontakte sitets administrator.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
da: Søgeindekset slettes ikke, men bliver systematisk opdateret for at afspejle nye indstillinger. Søgning vil fortsat virke, men nyt indhold bliver ikke indekseret, før alt eksisterende indhold er blevet indekseret påny. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Active search modules
da: Aktive søgemoduler

en: No shortcuts available. <a href="@link">Add a shortcut</a>.
da: Ingen tilgængelige genveje. <a href="@link">Tilføj en genvej</a>.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
da: Lad dette stå tomt for at slette både det eksisterende brugernavn og den eksisterende adgangskode.

en: To change the password, enter the new password here.
da: For at skifte adgangskoden skal du indtaste den nye adgangskode her.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
da: HTTP legitimationsoplysninger skal indeholde både et brugernavn og en adgangskode.

en: Incompatible with this version of Drupal core.
da: Ikke kompatibel med denne version af Drupal-kernen.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
da: Cron tager sig af at køre periodiske opgaver som f.eks. at søge efter opdatering og at indeksere indhold til søgning.

en: The clean URL test passed.
da: Clean URL test lykkedes.

en: Clean URLs are enabled, but the clean URL test failed. Uncheck the box below to disable clean URLs.
da: Rene URLer er slået til, men testen for rene URLer mislykkedes. Fjern afkrydsningen i feltet nedenfor for at deaktivere rene URLer.

en: The clean URL test failed.
da: Clean URL test mislykkedes.

en: Clean URLs cannot be enabled. If you are directed to this page or to a <em>Page not found (404)</em> error after testing for clean URLs, see the <a href="@handbook">online handbook</a>.
da: Rene URLer kan ikke aktiveres. Hvis du bliver viderestillet til denne side eller til en <em>Side ikke fundet (404)</em> fejl når du har testet rene URLer, skal du konsultere <a href="@handbook">håndbogen</a>.

en: User name and password
da: Brugernavn og adgangskode

en: User module account form elements.
da: Kontoformularelementer fra User-modulet

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
da: Fjern afkrydsningen for at oprette et brugerdefineret alias nedenfor.

en: Configure URL alias patterns.
da: Tilpas makroer for URL aliaser.

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: A password reset message will be sent to your e-mail address.
da: Besked om nulstilling af kodeord sendes til din e-mail-adresse.

en: Email Registration / LoginToboggan Conflict
da: E-mail registration / LoginToboggan konflikt

en: There is a conflict between %email_registration and %logintoboggan. You should disable the "Allow users to login using their e-mail address" option from %logintoboggan.
da: Der er en konflikt mellem %email_registration og %logintoboggan. Du bør deaktivere "Tillad brugere at logge ind med deres e-mail-adresse" fra %logintoboggan.

en: Allows users to register with an e-mail address as their username.
da: Tillad at brugere kan registrere sig med en e-mail-adresse som deres brugernavn.

en: The date the user last accessed the site.
da: Datoen hvor brugeren sidst tilgik stedet.

en: Link to entity
da: Link til entitet

en: Overview of fields used in all views.
da: Oversigt over alle felter der anvendes i views.

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
da: Redigér den administrative label der vises når der refereres til denne sammenhæng i filtre osv.

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: And/Or, Rearrange
da: Skift operand eller rækkefølge

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
da: Indtast en kommasepareret liste af tags til dette view som bruges til at filtrere og sortere views på administrationssiden.

en: Custom admin theme for the Views UI
da: Brugerdefineret administrations-theme til Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
da: I nogle tilfælde kan det være nyttigt at vælge et andet administrations-theme til Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: image from !field_name
da: billede fra !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid

en: The user permissions.
da: Brugertilladelserne.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Use formatted username
da: Brug formatteret brugernavn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
da: Markér for at lade systemet formattere brugernavnet. Eller vises den rå værdi.

en: Link to user's profile
da: Link til brugerens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
da: Vælg <em>Standard</em> for at bruge den globale billedstil for brugerbilleder som angivet under <a href="!account-settings">Indstillinger for konto</a>.

en: You don't have translatable entity types.
da: Du har ingen entity-typer, som kan oversættes.

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: Don't sort
da: Ingen sortering

en: A property of the base table of the entity
da: En egenskab ved basistabellen for den pågældende entity

en: A field attached to this entity
da: Et felt knyttet til denne entity

en: Sort property
da: Sorteringsegenskab

en: @label (column @column)
da: @label (kolonne @column)

en: administer panelizer
da: administrér panelizer

en: Fully administer panelizer and all panelizer settings.
da: Administrér panelizer og alle tilhørende indstillinger.

en: Updated panelizer variables.
da: Panelizer-variable opdateret.

en: Added revision support.
da: Tilføjede understøttelse af versioner.

en: The layout has been changed.
da: Layoutet er blevet ændret.

en: This %entity is not currently panelized.
da: Denne %entity er ikke panelized i øjeblikket.

en: Move content
da: Flyt indhold

en: Not panelized
da: Ikke panelized

en: Use panel @name
da: Brug panel @name

en: %entity_name %bundle_name: Choose panels
da: %entity_name %bundle_name: Vælg paneler

en: Allows the user to choose which default panel the entity uses.
da: Giver brugeren mulighed for at vælge hvilket standardpanel denne entity bruger.

en: -- No panel --
da: -- Intet panel --

en: Allow panel choice
da: Tillad valg af panel

en: Save to access allowed content
da: Gem for at tilgå tilladt indhold

en: Save to access default panel
da: Gem for at tilgå standardpanel

en: Save to access panel list
da: Gem for at tilgå panelliste

en: This @entity
da: Denne @entity

en: This taxonomy term
da: Denne taksonomiterm

en: This user
da: Denne bruger

en: panelizer default
da: panelizer standard

en: Panelizer default
da: Panelizer standard

en: panelizer defaults
da: panelizer standarder

en: Panelizer defaults
da: Panelizer standarder

en: This variant will be selected if the entity being viewed is panelized. This variant must be enabled and selected for panelizer to work!
da: Denne variant vælges hvis den viste entity er panelized. Denne variant skal være aktiveret og valgt for at panelizer fungerer!

en: Provide a link to panelizer-related operations on the content.
da: Vis et link til panelizer-relaterede handlinger på indholdet.

en: Also display content that is not handled by panelizer
da: Vis indhold som ikke håndteres af panelizer

en: If any content is not panelized, it will be hidden unless this is checked.
da: Hvis der findes indhold, som ikke er panelized, vil det være skjult medmindre dette er afkrydset.

en: There was a problem creating field %label: !message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
da: @module (<span class="admin-missing">ikke kompatibelt</span> med denne version af Drupal core)

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the update manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
da: Opdateringsbeskeder er ikke slået til. Det anbefales <strong>kraftigt</strong> at du aktiverer Update manager-modulet på <a href="@module">modul-siden</a> for at få besked om nye udgivelser. Se håndbogens afsnit om <a href="@update">Update status</a> for mere information.

en: Generate a given number of redirects. Optionally delete current redirects.
da: Opret et givent antal redirects. Slet eventuelt aktuelle redirects.

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The human-readable name of the view.
da: Viewets læsbare navn.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The machine-readable name of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: -Select-
da: -Vælg-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
da: Aktivér views performance-statistisk/debug-beskeder via Devel-modulet

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette for at aktivere en række Views forespørgsels- og ydelsesstatistikker <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Devel message(dpm)
da: Devel meddelelse (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
da: Devel logning (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
da: Region hvor performance-statistik/debug-beskeder udskrives

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Unique access event ID.
da: Unik tilgangshændelse  ID.

en: Link field to the node if there is no comment.
da: Link feltet til indholdselementet hvis der ikke er nogen kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette filter. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette filter. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
da: Erstat et eksisterende view hvis der allerede findes et view med det samme navn

en: Administer registration
da: Administrér tilmeldinger

en: Created By
da: Oprettet af

en: Registration settings have been saved.
da: Indstillinger for tilmelding gemt.

en: Registrations
da: Tilmeldinger

en: Save Registration
da: Gem tilmelding

en: The email address is invalid.
da: E-mail-adressen er ugyldig.

en: %mail is already registered for this event.
da: %mail er allerede tilmeldt denne event.

en: Capacity must be a positive integer.
da: Kapacitet skal være et positivt heltal.

en: Registration %id deleted.
da: Tilmelding %id slettet.

en: Panelizer form default settings
da: Standardindstillinger for Panelizer-formular

en: Panelizer default options on the Node form.
da: Standardvalg for Panelizer på indholdselementformularen.

en: Panelizer default options.
da: Panelizer standardvalg.

en: "@s" Panelizer form default options
da: "@s" Panelizer-formular standardvalg

en: Edit panelizer settings
da: Redigér panelizer indstillinger

en: Edit panelizer contexts
da: Redigér panelizer contexts

en: Edit panelizer layout
da: Redigér panelizer layout

en: Edit panelizer content
da: Redigér panelizer indhold

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Provide a simple link to the user.
da: Vis et simpelt link til brugeren.

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: Create a group
da: Opret en gruppe

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
da: Et array af alle termens overordnede termer, startende fra roden.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
da: Et array af alle menu-linkets overordnede links, startende fra roden.

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
da: Din søgning brugte for mange OG/ELLER udtryk. Kun de @count første termer blev medtaget i denne søgning.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
da: Testen kan ikke afvikles fordi den ikke er korrekt opsat.

en: Found field with name @name
da: Fandt felt med navnet @name

en: Found field with name @name and value @value
da: Fandt felt med navnet @name og v'rdien @value

en: Administer registration types
da: Administrér tilmeldingstyper

en: There are no registrants for %name
da: Der er ingen tilmeldte til %name

en: Skip the first @count item(s)
da: Spring over de første @count elementer

en: Then display at most @count item(s)
da: Vis derefter højst @count elementer

en: Enter 0 to display all items.
da: Indtast 0 for at vise alle elementer.

en: Display in reverse order
da: Vis i omvendt rækkefølge

en: User Edit Template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: User edit template
da: Brugerredigeringsskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user edit form at <em>user/%user/edit</em>.
da: Tilsidesætter Drupals standard for visning af brugerredigeringsformularen på <em>user/%user/edit</em>

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager modulet kan ikke aktivere user/%user/edit fordi et andet module allerede har overtaget det med %callback.

en: User being edited
da: Bruger som redigeres

en: Error, misconfigured entity_bundle access plugin
da: Fejl, fejlkonfigureret entity_bundle access plugin

en: (Custom) Entity: Field Value
da: (Brugerdefineret) entity: Feltværdi

en: Control access by entity field value.
da: Kontrollér adgang efter værdi af entity-felt.

en: @entity @type: @field Field
da: @entity @type: @field felt

en: Is this the front page.
da: Er dette forsiden.

en: The front page
da: Forsiden

en: User edit form: User ID
da: Brugerredigeringsformular: Bruger ID

en: Creates a user edit form context from a user ID argument.
da: Opretter en brugerredigeringsformular-context ud fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID for this argument.
da: Indtast bruger-IDet til dette argument.

en: Entity extra field
da: Entity ekstra felt

en: Select a view mode for this extra field.
da: Vælg en view mode for dette ekstra felt.

en: Select a build mode for this user.
da: Vælg en build mode for denne bruger.

en: A user edit form.
da: En brugerredigeringsformular.

en: Enter the user ID of a user for this argument:
da: Indtast bruger ID på en bruger til dette argument:

en: Enter the name or UID of a node
da: Indtast navn eller UID på en node

en: '%name' [user id %uid]
da: '%name' [bruger id %uid]

en: Reset identifier to user name
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: @to_entity from @from_entity (on @from_entity: @field_label [@field_name])
da: @to_entity fra @from_entity (på @from_entity: @field_label [@field_name])

en: Display all or a specific amount of rows from a loaded view context.
da: Vis alle rækker eller et bestemt antal rækker fra en view context.

en: Limit rows
da: Begræns rækker

en: Select rows
da: Vælg rækker

en: The view must have a maximum number of items set to use this setting.
da: Viewet skal have et maksimat antal elementer for at kunne bruge denne indstilling.

en: Provides some example code for implementing Entity Reference behaviors.
da: Eksempler på implementering af Entity Reference behaviors.

en: The selected behavior handler is broken.
da: Den valgte behavior handler er i stykker.

en: The selected selection handler is broken.
da: Den valgte selection handler er i stykker.

en: Display the id of the referenced entities.
da: Vis ID på de refererede entities.

en: Add a read-more link if output is trimmed.
da: Tilføj et læs mere-link hvis outputtet er beskåret.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
da: Tilføjer et læs mere-link i slutningen af det beskårne output

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Teksten der vises på læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
da: Stien som bruges til læs mere-linket. Du kan indtaste data fra dette view baseret på "Erstatningsmønstrene" ovenfor.

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Show the embed display in the ui.
da: Vis embed-displayet i brugergrænsefladen.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
da: Giv erfarne brugere mulighed for at bruge embed view displayet. Denne plugin virker selv om den ikke er synlig i brugergrænsefladen.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Display the user with standard user view.
da: Vis brugeren med standardvisningen.

en: Only has the 'authenticated user' role
da: Har kun rollen 'godkendt bruger'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
da: Har roller udover 'godkendt bruger'

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
da: Vis brugeren med standardvisningen. Det kan være nødvendigt at tilføje en user-profile.tpl.php-fil i themets template-mappe fordi den almindelige <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>-template ikke viser brugernavnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
da: Indsæt venligst antal elementer pr. side (@items_per_page), se ovenfor.

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Fields to be included as contextual links.
da: Felter der skal inkluderes som kontekstuelle links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Render Views filters as select list
da: Rendér Views-filter som en select-liste

en: Provides a select list for Views filters on this field. This should not be used when there are over 100 entities, as it might cause an out of memory error.
da: Viser en select-liste for filtre på dette felt. Bør ikke anvendes hvis der er mere end 100 entitites, da det kan resultere i "out of memory"-fejl.

en: Exportables selected
da: Valgte exportables

en: Node: (un)published
da: Node: (ikke) udgivet

en: Control access by the nodes published status.
da: Kontrollér adgang baseret på nodens udgivelsesstatus.

en: Returns true if the nodes status is "published".
da: Returnerer sand hvis nodens status er "udgivet"

en: Add the action links (local tasks) as content.
da: Tilføj action-links (local tasks) som indhold.

en: Do not begin name with numbers.
da: Undgå at indlede navn med tal.

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
da: De originale @entity data hvis @entity opdateres eller gemmes.

en: The base name of the file.
da: Filens base name

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
da: Følgende tokens eller token-typer mangler navn og/eller beskrivelse:

en: This registration is for:
da: Denne tilmelding er for:

en: Language - Appears in: @bundles.
da: Sprog - Optræder i: @bundles.

en: Field "@name".
da: Felt "@name".

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
da: Nøgler kan ikke ændres i et listefelt (@field_name) med eksisterende data.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: The %style style has been reverted to its defaults.
da: Standardindstillinger for style %style gendannet.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
da: Hvis der ikke er uploadet et billede, vises dette billede i stedet og tilsidesætter feltets standardbillede.

en: View details for all votes
da: Vis detaljer for alle stemmer

en: No blocked IP addresses available.
da: Ingen blokerede IP-adresser tilgængelige.

en: Taxonomy field @field_name not found.
da: Taksonomifelt @field_name ikke fundet.

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Update node alias
da: Opdatér node-alias

en: Update taxonomy term alias
da: Opdatér taksonomiterms-alias

en: Update user alias
da: Opdatér bruger-alias

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
da: Vælg viewet og displayet som udvælger de entities, der kan henvises til. Kun views med et display af typen "Entity-rereference" kan bruges.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
da: Ingen kvalificerede views fundet. <a href="@create">Opret et view</a> med et <em>Entity Reference</em>-display, eller tilføj et sådant display til et <a href="@existing">eksisterende view</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
da: Views: Filtrér efter et entity-reference view

en: Entity Reference Source
da: Entitetsreferencekilde

en: Entity Reference list
da: Entitetsreferenceliste

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" skal have et søgefelt for at virke korrekt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" bruger feltet %field som søgefelt, men feltet er ikke længere tilgængeligt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
da: <strong>Bemærk:</strong> I 'Entity Reference' displays bliver alle felter vist inline medmindre der foretages et eksplicit valg af felter her.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
da: Vælg de felter som autocomplete widget skal søge i.

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>De følgende tokens er tilgængelige for dette felt. Bemærk at pga. renderingsrækkefølgen kan du ikke benytte felter som kommer efter dette felt. Hvis du skal bruge et felt som ikke står her, må du ændre på rækkefølgen af dine felter.
    Hvis du vil bruge tegnene '[' og ']' skal du bruge HTML entiteterne '%5B' og '%5D', ellers bliver de erstattet med blanktegn.</p>

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="@url" target="_blank">target="_blank">PHP dokumentationen</a> om datoformater. Ellers skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You may assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast matematiske udtryk, som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable samt oprette og evaluere matematiske funktioner. Brug ; til at adskille dem. F.eks.: f(x) = x + 2; f(2).

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: The value is required if title for this item is defined.
da: Værdien er påkrævet hvis der er defineret en titel for dette element.

en: The title is required if value for this item is defined.
da: Titlen er påkrævet hvis der er defineret en værdi for dette element.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type af widget der skal bruges til at vise filtergruppen.

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: Sort within each hierarchy level
da: Sortér indenfor hvert niveau af hierarkiet

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
da: Aktivér dette for at sortere elementerne i hvert niveau af hierarkien efter vægt og titel. Advarsel: Dette kan resultere i en langsom forespørgsel.

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: This display has one or more validation errors; please review it.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl, kig det venligst igennem.

en: Bypass view validation
da: Tilsidesæt validering af view

en: Bypass the validation of plugins and handlers when importing this view.
da: Tilsidesæt valideringen af plugins og handlers under import af dette view.

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: Book root from current node
da: Bogens rod fra det aktuelle indholdselement

en: The language the comment is in.
da: Sproget som kommentaren er skrevet på.

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på entiteten som er knyttet til filen.

en: The taxonomy vocabulary weight
da: Ordforrådets vægt

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Term" efter det overordnede pid.

en: The raw numeric user ID.
da: Det numeriske bruger-ID.

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Combine two fields together and search by them.
da: Kombinér to felter og søg efter dem.

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Use path alias instead of internal path.
da: Brug URL alias i stedet for intern sti.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Hide contextual links
da: Skjul kontekstuelle links

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Hide contextual links on this view.
da: Skjul kontekstuelle links på dette view.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen "Link-visning" under de avancerede indstillinger. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
da: Lad dette stå tomt for at vise 'mere' linket selvom der ikke er mere indhold at vise.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: A lists of labels for the controls in the pager
da: En liste af labels til links i pageren

en: Text for "first"-link
da: Tekst til "første"-linket

en: Text for "previous"-link
da: Tekst til "forrige"-linket

en: Text for "next"-link
da: Tekst til "næste"-link

en: Text for "last"-link
da: Tekst til "sidste"-link

en: This will prevent views from adding the base column to the distinct field. If this is not selected and the base column is a primary key, then a non-pure distinct will not function properly because the primary key is always unique.
da: Forhindrer views i at tilføje basiskolonnen til et distinct felt. Hvis dette ikke er markeret, og basiskolonnen er en primær nøgle, vil en non-pure distinct ikke fungere korrekt, fordi den primære nøgle altid er unik.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row-1 til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
da: Tilføj striping (lige/ulige) samt klasser på første/sidste rækker

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
da: Tilføj CSS-klasser til den første og sidste linje såvel som lige/ulige klasser til zebrastriber.

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: Send Message via email.
da: Send besked via e-mail.

en: Browse available tokens.
da: Gennemse tilgængelige tokens.

en: Loading token browser...
da: Indlæser token-browser...

en: No redirects to migrate.
da: Ingen redirects at migrere.

en: RID @rid: @from to @to
da: RID @rid: @from til @to

en: Do not display links
da: Vis ikke links

en: The views entity selection mode requires a view.
da: Views entity selection mode kræver et view.

en: Subscribe to !feed-title
da: Abonnér på !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
da: Theme hook %hook ikke fundet.

en: No book content available.
da: Intet tilgængeligt bogindhold.

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
da: Anvendte felttyper - se <a href="@fields-page">feltliste</a>

en: logged in users only
da: kun indloggede brugere

en: No OpenID identities available for this account.
da: Ingen tilgængelige OpenID-identiteter til denne konto.

en: Ready-to-use solution for building communities.
da: Klar til brug til at opbygge fællesskaber.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Teksten som vises hvis dette felt indeholder et tomt resultat. Dy kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge "Erstatningsmønstrene" i sektionen "Omskriv resultater" nedenfor.

en: The revision NID of the content revision.
da: Revision NID for indholdsversionen.

en: Expose sort order
da: Blotlæg sorteringsrækkefølge

en: Allow the user to choose the sort order. If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
da: Lad brugeren vælge sorteringsrækkefølgen. Hvis sorteringsrækkefølgen ikke er blotlagt, vil rækkefølgen blive bestemt af kriterierne for hver sortering.

en: Short description of table
da: Kort beskrivelse af tabellen

en: Include a caption for better accessibility of your table.
da: Inkludér en beskrivelse for at gøre tabellen mere tilgængelig.

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Use this to give a summary of complex tables.
da: Denne værdi vises som en table-summary attibut i HTML. Brug dette til at give et resumé af komplekse tabeller.

en: Selector label
da: Label til selector

en: The text that will appear as the the label of the selector element. If blank no label tag will be used.
da: Teksten der bruges som label på selector elementet. Hvis dette felt er tomt udskrives der ikke et label-tag.

en: Use a custom %field_name
da: Anvend et brugerdefineret %field_name

en: View profile
da: Vis brugerprofil

en: User account actions
da: Brugerkonto-handlinger

en: Tracker - User
da: Tracker - Bruger

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: Show latest difference
da: Vis seneste forskelle

en: Enter Homepage welcome text
da: Indtast velkomsttekst til forsiden

en: Homepage welcome text
da: Velkomsttekst til forsiden

en: Welcome headline
da: Velkomst overskrift

en: A short description of the community that visitors can understand at a glance.
da: En kort beskrivelse af fællesskabet, som besøgende kan hurtigt kan forstå.

en: Welcome body text
da: Velkomst brødtekst

en: "In groups" text
da: "I grupper" tekst

en: Install another module
da: Installér et andet modul

en: User-defined shortcuts
da: Brugerdefinerede genveje

en: No path is set
da: Ingen sti angivet

en: Associate this content with groups you belong to.
da: Associer dette indhold med grupper du tilhører.

en: As groups administrator, associate this content with groups you do <em>not</em> belong to.
da: Som gruppeadministrator, associer dette indhold med grupper, som du <em>ikke</em> tilhører.

en: Send email notifications by default.
da: Send e-mail-notifikationer som standard.

en: Save email notification settings
da: Gem indstillinger for e-mail-notifikationer

en: %user has been added to the group %group-title.
da: %user er blevet tilføjet til gruppen %group-title.

en: Remove search score
da: Fjern søge-score

en: Check this box to remove the search score from the query. This can help reduce help reduce duplicate search results when using this filter.
da: Afkryds dette felt for at fjerne søge-score fra forespørgslen. Det kan hjælpe til at reducere gentagne søgeresultater ved brug af dette filter.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">Mollom privacy policy</a>.
da: Ved at indsende denne formular, accepterer du <a href="@privacy-policy-url" class="mollom-target" rel="nofollow">Molloms privatlivspolitik</a>.

en: List an event
da: Opret en begivenhed

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer modulet advanced help</a>, vil Views give dig mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Du kan deaktivere denne meddelelse under indstillingerne for Views.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">You can disable this message at the Views settings page.</a>
da: Hvis du installerer modulet advanced help fra !href, vil Views give dig mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Du kan deaktivere denne meddelelse under indstillingerne for Views.</a>

en: Horizontal orientation
da: Horisontal placering

en: Vertical orientation
da: Vertikal placering

en: Tray orientation changed to @orientation.
da: Bakkeplacering ændret til @orientation.

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Set this field to display inline
da: Angiv at dette felt skal vises inline

en: Separate keywords with commas
da: Adskil nøgleord med komma

en: Hide menu tab
da: Skjul menu-fane

en: Only display menu item entry in contextual links. Menu tab should not be displayed.
da: Vis kun menupunktet i de kontekstuelle links. Menu-fanen skal ikke vises.

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
da: Få en oversigt over <a href="@url">alt indhold</a>.

en: Get an overview of all content.
da: Få en oversigt over alt indhold.

en: What's on your mind?
da: Hvad tænker du på lige nu?

en: Invalid or missing cache bin specified: %bin
da: Ugyldig eller manglende cache bin: %bin

en: Recent site activity
da: Seneste aktivitet på sitet

en: most recent
da: seneste

en: most active
da: mest aktive

en: Go to full form
da: Gå til formularen

en: # of Reports
da: antal rapporter

en:  attendees
da:  deltagere

en:  attendees,
da:  deltagere,

en: This person has no followers.
da: Ingen følger denne person.

en: This person isn't following anyone.
da: Denne person følger ikke nogen.
