Drupal Commons (7.x-3.3-rc2) - en to jv translation catalogue (680 entries)

en: list
jv: daftar

en: Forms
jv: Formulir

en: Home
jv: Joglo

en: User interface
jv: Polatan panganggo

en: Title
jv: Judul

en: Body
jv: Isi

en: Next
jv: Sakterusé

en: user
jv: panganggo

en: Pages
jv: Kaca

en: Save configuration
jv: Simpen konfigurasi

en: Reset to defaults
jv: Balékaké marang asliné

en: delete
jv: busak

en: Administer
jv: Kelola

en: Prefix
jv: Awalan

en: Suffix
jv: Akhiran

en: approve
jv: ditrima

en: Approve
jv: Sarujuk

en: Delete
jv: Busak

en: Submit
jv: Kirim

en: Operations
jv: Operasi

en: Content
jv: Konten

en: Value
jv: Biji

en: Username
jv: Panganggo

en: Email address
jv: Alamat Email

en: content
jv: kontén

en: Development
jv: Pangembangan

en: Groups
jv: Grup

en: Group
jv: Kelompok

en: Type
jv: Tipe

en: Author
jv: Penulis

en: Replies
jv: Balesan

en: Last Post
jv: Kiriman pungkasan

en: Closed
jv: Ditutup

en: List
jv: Daftar

en: Subject
jv: Subyek

en: Actions
jv: Aksi

en: Confirm
jv: Konfirmasi

en: Cancel
jv: Batal

en: Remove
jv: Buwang

en: Description
jv: Katrangan

en: Language
jv: Basa

en: Read more
jv: Candhaké

en: more
jv: pepake

en: Enable
jv: Diuripna

en: Disable
jv: Dipaténi

en: Article
jv: Artikel

en: Disabled
jv: Mati

en: Enabled
jv: Urip

en: Administration
jv: Pengelolaan

en: footer
jv: bilah suku

en: Comments
jv: Komèntar

en: More
jv: Lengkapé

en: Action
jv: Aksi

en: For
jv: Kanggo

en: new
jv: anyar

en: Tags
jv: Tautan

en: Block title
jv: Judhul blok

en: Taxonomy
jv: Taksonomi

en: Yes
jv: Ya

en: No
jv: Ora

en: Content types
jv: Tipe kontén

en: Home page
jv: Kaca ngarep

en: Categories
jv: Kategori

en: Version
jv: Versi

en: Go
jv: Nuju

en: view
jv: tampilan

en: File
jv: Berkas

en: Tag
jv: Tautan

en: Advanced options
jv: Opsi lanjutan

en: Edit
jv: Sunting

en: Date
jv: Tanggal

en: Size
jv: Ukuran

en: Search
jv: Goléki

en: Reset
jv: Balékna

en: None
jv: Nihil

en: Display settings
jv: Sétingan Display

en: default
jv: gawan

en: This action cannot be undone.
jv: Aksi iki ora bisa dibalékna.

en: Number
jv: Angka

en: Message
jv: Pesen

en: Block settings
jv: Setelan blok

en: - None -
jv: - Nihil -

en: Weight
jv: Urutan

en: The configuration options have been saved.
jv: Opsi konfigurasi uwis disimpen

en: Variable
jv: Variabel

en: Link
jv: Tautan

en: Image
jv: Gambar

en: Types
jv: Tipe

en: Hierarchy
jv: Hirarki

en: Required
jv: Mbutuhaké

en: Parent
jv: Induk

en: Parents
jv: Baboné

en: Depth
jv: Jerone

en: none
jv: ora ana

en: Category
jv: Kategori

en: Settings
jv: Sétingan

en: Feed
jv: PAsokan

en: Name
jv: Jeneng

en: edit
jv: sunting

en: Go to previous page
jv: Kaca sakdurungé

en: up
jv: munggah

en: Go to parent page
jv: Kaca indhunge

en: Go to next page
jv: Kaca terusané

en: Import
jv: Ngimpor

en: Book
jv: Buku

en: Export
jv: Ngékspor

en: Taxonomy term
jv: Taksonomi tetembungan

en: settings
jv: setelan

en: Node ID
jv: ID Node

en: header
jv: bilah ndhuwur

en: Label
jv: Judul

en: Preview
jv: Pratinjau

en: Save
jv: Simpen

en: Help
jv: Pitulungan

en: username
jv: jeneng panganggo

en: True
jv: Bener

en: False
jv: Salah

en: Default
jv: Gawan

en: Summary
jv: Rangkuman

en: Update
jv: Dianyari

en: Open
jv: Dibuka

en: Top
jv: Ndhuwur

en: Small
jv: Cilik

en: Large
jv: Gedhe

en: Core
jv: Inti

en: Add new
jv: Tambah anyar

en: Views
jv: View

en: Access
jv: Akses

en: Add
jv: Tambah

en: View
jv: Tampilan

en: The configuration options have been reset to their default values.
jv: Opsi konfigurasi wis dibalekna nang nilai asline.

en: Filename
jv: Jeneng File

en: Vocabularies
jv: Kosakata

en: Modules
jv: Modul

en: Display
jv: Layar

en: Node type
jv: Tipe node

en: Advanced settings
jv: Sétingan lanjutan

en: results
jv: kasil

en: search
jv: goléki

en: Teaser
jv: Ringkesan

en: Add item
jv: Tambahana item

en: Updated
jv: Wis anyar

en: Text
jv: Teks

en: Theme
jv: Tema

en: Keywords
jv: tembung kunci

en: Statistics
jv: Statistik

en: Advanced search
jv: Golékan mahir

en: You are not authorized to access this page.
jv: Sampéyan ora diidinaké ngakses kaca iki.

en: Unknown
jv: Ora dikenal

en: Attachment
jv: Sisipan

en: Picture
jv: Gambar

en: Mail
jv: Surat

en: Before
jv: Sadurunge

en: After
jv: Sawise

en: Promoted
jv: Promosikna

en: User
jv: Panganggo

en: Content type
jv: Tipe kontén

en: action
jv: aksi

en: Continue
jv: Lanjutna

en: Configure
jv: Konfigurasi

en: User ID
jv: ID panganggo

en: Error
jv: Salah

en: Options
jv: opsi

en: Contact
jv: Kontak

en: Created
jv: Digawé

en: The subject of the message.
jv: Judhulé surat.

en: Number of columns
jv: Cacahe kolom

en: Create
jv: Gawé

en: Separator
jv: Watesan

en: Exclude
jv: Kejaba

en: Horizontal
jv: Horisontal

en: Vertical
jv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
jv: Sampéyan yakin arep mbusak %title?

en: Expanded
jv: Mekarna

en: Question
jv: Pitakonan

en: Update options
jv: Opsi paling anyar

en: All
jv: Kabèh

en: Access log
jv: Log akses

en: Active
jv: Aktif

en: Done
jv: Rampung

en: Access denied
jv: Akses ditolak

en: Year
jv: Tahun

en: Date format
jv: Format tanggal

en: Add content
jv: Nambah kontén

en: Page title
jv: Judhul kaca

en: Block
jv: Blok

en: Override title
jv: Tumpuki judhul

en: CSS class
jv: Klas CSS

en: Display links
jv: Tudhuhna pranala

en: Page
jv: Kaca

en: Pager ID
jv: ID Pager

en: Bottom
jv: Ngisor

en: 1 hour | @count hours
jv[0]: Sejam
jv[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
jv[0]: Sedina
jv[1]: @count dina

en: Taxonomy terms
jv: Tetembungan taksonomi

en: Breadcrumb
jv: Bilah papan

en: Site name
jv: Jeneng Situs

en: Site slogan
jv: Sesanti situs

en: Only site administrators can create new user accounts.
jv: Mung administrator laman sing olé nggawé akun pangganggo anyar.

en: Not found
jv: Ora ketemu

en: Module
jv: Modul

en: Manual update check
jv: Ngecèk update manual

en: Never
jv: Ora tahu

en: Left sidebar
jv: Sidebar kiwa

en: Right sidebar
jv: Sidebar tengen

en: Selected
jv: Kepilih

en: Menu link
jv: Tautan menu

en: To
jv: Marang

en: Aggregator category
jv: Kategori agregator

en: Aggregator feed
jv: Pasokan agregator

en: Aggregator item
jv: Item agregator

en: Custom
jv: Kostum

en: Roles
jv: Paraga

en: Revision ID
jv: ID revisi

en: Comment
jv: Komèntar

en: Comment ID
jv: ID Komèntar

en: Hostname
jv: Jeneng Host

en: Score
jv: Skor

en: Published
jv: Ditampilna

en: Input format
jv: Format inputan

en: Signature
jv: Tapak asma

en: Filter
jv: Saring

en: Location
jv: Lokasi

en: Promoted to front page
jv: Promosikna nang kaca ngarep

en: Sticky at top of lists
jv: Dipacak nang daftar pucuk

en: Log message
jv: Pesen log

en: Poll duration
jv: Suwéné poling

en: Poll votes
jv: Milih Poling

en: Session ID
jv: ID sesi

en: File ID
jv: ID berkas

en: File name
jv: Jeneng berkas

en: File size
jv: Ukuran berkas

en: Vocabulary
jv: Vokabulari

en: Vocabulary ID
jv: ID vokabulari

en: Term ID
jv: ID tetembungan

en: Term name
jv: Jeneng term

en: Role name
jv: Jeneng paraga

en: E-mail address
jv: Alamat e-mail

en: Last access
jv: Aksés terakhir

en: Last login
jv: Login terakhir

en: Time zone
jv: Zona wektu

en: Severity
jv: Kerawanan

en: Field name
jv: Jeneng field

en: Global settings
jv: Sétingan global

en: Fields
jv: Field

en: Widget type
jv: Jinisé piranti

en: Contains
jv: Ngandhut

en: Does not contain
jv: Ora ngandhut

en: Is less than
jv: Kurang saka

en: Is less than or equal to
jv: Kurang saka utawa pada karo

en: Is equal to
jv: Pada karo

en: Is greater than or equal to
jv: Luwih saka utawa padha karo

en: Is greater than
jv: Luwih saka

en: Is not equal to
jv: Ora padha karo

en: Average
jv: Rerata

en: Count
jv: Jumlah

en: Overridden
jv: Ditumpuk

en: Search settings
jv: Séting penggolékan

en: Warning
jv: Weling

en: Last update
jv: Update mutakhir

en: %time ago
jv: %time kepengker

en: Nodes
jv: Node

en: Advanced
jv: Mahir

en: Sort order
jv: Prentah urutan

en: Up
jv: Munggah

en: Width
jv: Ambané

en: This field is required.
jv: Kotak isian iki dibutuhna.

en: Maximum
jv: Maksimal

en: Medium
jv: Sedheng

en: Sortable
jv: Bisa diurutake

en: Caching
jv: Tembolok

en: Month
jv: Wulan

en: Unlimited
jv: Ora ana batesé

en: Current
jv: Saiki

en: Send
jv: Kirim

en: Desc
jv: Urut Mundur

en: Code
jv: Kode

en: Owner
jv: Sing duwé

en: Recipient
jv: Penerima

en: General
jv: Umum

en: Method
jv: Metode

en: Recent posts
jv: Kiriman pungkasan

en: Recent posts for %1
jv: Kiriman pungkasan kanggo %1

en: Day
jv: Dina

en: Table
jv: Tabel

en: here
jv: nag kéné

en: Configuration
jv: Pangaturan

en: Security
jv: Jagabaya

en: !time ago
jv: !time kepungkur

en: Other
jv: Liyane

en: Align
jv: Rata

en: Text color
jv: Warna téks

en: Basic
jv: Dasar

en: Appearance
jv: Pakeliran

en: List type
jv: Daftar tipe

en: Role
jv: Paraga

en: Select all
jv: Pilih kabeh

en: User login
jv: Login panganggo

en: Link text
jv: Teks pranala

en: Add new comment
jv: Tambah komèntar anyar

en: String
jv: Tembung

en: Case
jv: Kasus

en: Users
jv: Panganggo

en: Not installed
jv: Ora dipasang

en: Referrer
jv: Dirujuk nang

en: Exists
jv: Ana

en: Both
jv: Karone

en: Maximum length
jv: Dawa maksimal

en: Save changes
jv: Simpenana perubahané

en: Argument
jv: Argumen

en: Anonymous
jv: Jeneng ora dikenal

en: <All>
jv: <Kabeh>

en: Save and edit
jv: Simpen lan sunting

en: Down
jv: Mudhun

en: Optional
jv: Ora kudu

en: Order
jv: Urutan

en: Recent comments
jv: Daftar Komèntar anyar

en: IP Address
jv: Alamat IP

en: Profile
jv: Profil

en: Clear cache
jv: Resikana telih

en: Term description
jv: Katrangan tetembungan

en: Save settings
jv: Nyimpen setingan

en: Operation
jv: Operasi

en: reply
jv: mbalesi

en: Function
jv: Fungsi

en: Logout
jv: Metu

en: Default language
jv: Basa gawan asliné

en: American Samoa
jv: Samoa Amerika

en: Add user
jv: Tambah panganggo

en: Size of textfield
jv: Ukuran field téks

en: Authoring information
jv: Katrangan panulisan

en: Hidden
jv: Umpetan

en: Show
jv: Ketokna

en: Key
jv: Kunci

en: 1 item | @count items
jv[0]: 1 item
jv[1]: @count item

en: ‹ previous
jv: ‹ sakdurungé

en: next ›
jv: sakwisé ›

en: The update has been performed.
jv: Update uwis dilakoaké.

en: View user profile.
jv: Tampilna profil panganggo.

en: Full text
jv: Teks lengkap

en: The changes have been saved.
jv: Owah-owahan uwis disimpen.

en: Search results
jv: Kasilé golékan

en: Your search yielded no results
jv: Panggolékan Sampéyan ora ana kasilé

en: Front page
jv: Kaca Ngajeng

en: Request new password
jv: Njaluk tembung sandhi anyar

en: Deleted
jv: Dibusak

en: Languages
jv: Basa-basa

en: Topics
jv: Topik-topik

en: Topic
jv: Topik

en: Publishing options
jv: Opsi penerbitan

en: Create new revision
jv: Gawé  revisi anyar

en: Configure block
jv: Konfigurasi Blok

en: Period
jv: Periode

en: Select list
jv: Daftar pilih

en: Text field
jv: Field téks

en: Revert
jv: Balékna

en: Empty
jv: Kosong

en: Existing system path
jv: Sistim path sing disediakna

en: Greater than
jv: Luwih saka

en: Less than
jv: Kurang saka

en: any
jv: sembarang

en: Log out
jv: Metu log

en: Left
jv: Kiwa

en: Right
jv: Tengen

en: Create new account
jv: Gawé akun anyar

en: People
jv: Pawongan

en: Last run !time ago
jv: Terakhir dilakoaké !time kepungkur

en: Site information
jv: Informasi situs

en: Blocked
jv: Ditolak

en: Results
jv: Kasilé

en: open
jv: mbukak

en: Parent term
jv: Induk tetembungan

en: Parent terms
jv: Indhung tetembungan

en: Forums
jv: Forum

en: Revisions for %title
jv: Pengubahan kanggo %title

en: !date by !username
jv: !date déning !username

en: revert
jv: balékna

en: Revision
jv: Perubahan

en: current revision
jv: révisian saiki

en: Permissions
jv: Kawenangan

en: Your settings have been saved.
jv: Sétinganmu uwis disimpen.

en: Installed
jv: Dipasang

en: Date created
jv: Tanggal digawé

en: Standard
jv: Standar

en: Not published
jv: Ora ditampilna

en: Menu settings
jv: Sétingan menu

en: Color scheme
jv: Warna skema

en: Unformatted
jv: Tanpa formatan

en: New comments
jv: Komèntar anyar

en: Delete action
jv: Busak aksi

en: Themes
jv: Téma

en: !name field is required.
jv: Isian !name dibutuhaké.

en: Sticky
jv: Pucuk

en: You are here
jv: Sampéyan nang kene

en: Processing
jv: Lagi proses

en: disable
jv: mati

en: date
jv: tanggal

en: Shortcuts
jv: Sidhatan

en: Timezone
jv: Zona wektu

en: Slogan
jv: Sesanti

en: Examples
jv: Contoné

en: Enter the terms you wish to search for.
jv: Ketikna tetembungan sing arep digoléki.

en: Delete role
jv: Mbusak paraga

en: Blocks
jv: Blok

en: Menus
jv: Menu

en: Above
jv: Ndhuwur

en: @min and @max
jv: @min lan @max

en: Add another item
jv: Tambah item liyané

en: Manage fields
jv: Nata field

en: Add field
jv: Tambah field

en: Used in
jv: Digunakaké nang

en: Decimal
jv: Desimal

en: Float
jv: Pecahan

en: Precision
jv: Ketepatan

en: Index
jv: Indek

en: Permalink
jv: Tautan jejeg

en: Permission
jv: Kawenangan

en: Hide
jv: Umpetaké

en: 1 comment | @count comments
jv[0]: 1 komèntar
jv[1]: @count komèntar

en: Save role
jv: Simpen paraga

en: file system
jv: sistim berkas

en: Profiles
jv: Profil

en: Reply
jv: Balesan

en: URL path settings
jv: Sétingan URL path

en: @user's picture
jv: Foto @user's

en: <None>
jv: <Kosong>

en: Space
jv: Spasi

en: Language neutral
jv: Basa netral

en: <Any>
jv: <Sembarang>

en: « first
jv: « pertama

en: last »
jv: terakhir »

en: Loading
jv: Ngemot

en: Error saving user account.
jv: Gagal nyimpen akun panganggo.

en: Add role
jv: Tambahna paraga

en: You must specify a valid role name.
jv: Sampéyan kudu ngisi jeneng paraga sing bener.

en: The role has been added.
jv: Paraga uwis ditambahaké.

en: - None selected -
jv: - Ora ana sing dipilih -

en: Aggregator
jv: Pengepul

en: My account
jv: Akunku

en: Context
jv: Konték

en: Book navigation
jv: Navigasi buku

en: Sort
jv: Urutna

en: Taxonomy vocabulary
jv: Taksonomi vokabulari

en: 1 year | @count years
jv[0]: 1 tahun
jv[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
jv[0]: 1 minggu
jv[1]: @count minggu

en: 1 min | @count min
jv[0]: 1 mnt
jv[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
jv[0]: 1 dtk
jv[1]: @count dtk

en: Greek
jv: Yunani

en: Featured
jv: Fitur

en: Send message
jv: Kirim pesen

en: Machine name
jv: Jeneng mesin

en: Locked
jv: Dikunci

en: authenticated user
jv: panganggo biasa

en: Node count
jv: Jumlah node

en: Skip to main content
jv: Liwati nang kontén utama

en: Default order
jv: Préntah gawan

en: Containing any of the words
jv: Isiné sembarang tembung

en: Containing the phrase
jv: Isiné wanda

en: Containing none of the words
jv: Ora ana isiné tetembungan

en: Number of views
jv: Jumlah sing nonton

en: Or
jv: Utawa

en: Content ID
jv: ID kontén

en: About
jv: Ngenani

en: Reports
jv: Laporan

en: Configuration file
jv: Berkas konfigurasi

en: Default theme
jv: téma gawan

en: sort by @s
jv: urutaké karo @s

en: After saving a new comment
jv: Sakwisé nyimpen komèntar anyar

en: After deleting a comment
jv: Sakwisé mbusak komèntar

en: Blocked user %name.
jv: Blokir panganggo %name.

en: After deleting a term
jv: Sakwisé mbusak tetembungan

en: Text to display
jv: Teks sing ditampilna

en: Translate
jv: Terjemahna

en: Create @name
jv: Gawé @name

en: anonymous user
jv: panganggo anonim

en: Save permissions
jv: Simpen kawenangan

en: Error message
jv: Pesen kesalahan

en: edit permissions
jv: sunting kawenangan

en: User account
jv: Akun panganggo

en: 1 month | @count months
jv[0]: sewulan
jv[1]: @count wulan

en: List, edit, or add user roles.
jv: Daftar, edit utawa nambah paraga panganggo.

en: edit role
jv: nyunting paraga

en: Custom format
jv: Format kostum

en: Run cron
jv: Nglakokaké cron

en: Warning message
jv: Welingan

en: IP address
jv: Alamat IP

en: Secondary tabs
jv: Tab sékundér

en: First sidebar
jv: Sidebar pertama

en: Decimal point
jv: Titik desimal

en: Book outline
jv: Cengkorongan buku

en: Revision information
jv: Katrangan revisi

en: Comma
jv: Koma

en: Current user
jv: Panganggo saiki

en: The comment you are replying to does not exist.
jv: Komèntar sing Sampéyan balesi ora ana.

en: All languages
jv: Kabèh basa

en: Dashboard
jv: Dasbor

en: Search index
jv: Nggolèki indeks

en: The size of the file.
jv: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
jv: Tipe MIME berkas.

en: @type %title has been created.
jv: @type %title uwis digawé .

en: 1 character | @count characters
jv[0]: 1 karakter
jv[1]: @count karakter

en: Filter settings
jv: Setingan filter

en: Main menu
jv: Menu utama

en: No fields available.
jv: Ora ana field sing cumawis.

en: After saving new content
jv: Sakwisé nyimpen kontén

en: After deleting content
jv: Sakwisé mbusak kontén

en: No alias
jv: Tanpa alias

en: Broken/missing handler
jv: Handler rusak/ilang

en: - Any -
jv: - Sembarang -

en: Feed ID
jv: ID Feed

en: The title of the comment.
jv: Judhul komèntar.

en: Comment count
jv: Jumlah komèntar

en: The title of the node.
jv: Judhul node.

en: The date the node was posted.
jv: Tanggal node nalika dikirim.

en: Poll
jv: Poling

en: Views today
jv: Tampilan dina iki

en: contact
jv: kontak

en: Display even if view has no result
jv: Tudhuhna saknajan ora ana hasilé

en: @current of @max
jv: @current saka @max

en: - All -
jv: - Kabeh -

en: Machine-readable name
jv: Jeneng gampangé-mesin

en: Contact form
jv: Formulir kontak

en: Vietnamese
jv: Vietnam

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
jv: Basa gawan akun kanggo e-mail, lan basa pigunan kanggo tampilan situs.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
jv: Jeneng kewaca-mesin kudu nggunakna huruf cilik, angka lan garis ngisor.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
jv: Biji sing disediakna kanggo %field dudu URL sing bener.

en: Edit field
jv: Sunting field

en: Delete field
jv: Mbusak field

en: Number of items to index per cron run
jv: Jumlah item kanggo pangindekan per njalanaké cron

en: Search form
jv: Form panggolèkan

en: Popular content
jv: Konten populer

en: Date and time
jv: Tanggal lan wektu

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
jv: Tambahana wates memori kanthi nyunting parameter memory_limit nang berkas %configuration-file lan restart server web smpeyan (utawa kandhani admin sistim Sampéyan utawa penyedia hosting kanggo mbantu nulungi).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
jv: Kandhani administrator utawa asisten penyedia hosting Sampéyan kanggo mbantu nulungi nambahi limit memori PHP.

en: Content translation
jv: Terjemahan kontén

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
jv: Jeneng kanggo paraga iki. Tuladha: "moderator", "editorial board", "site architect".

en: The role has been renamed.
jv: Paraga iki uwis diganti jenengé.

en: The role has been deleted.
jv: Paraga iki uwis dibusak.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
jv: Ngenali aksés kanggo fitur karo milih kawenangané paraga.

en: Edit role
jv: Nyunting paraga

en: Item ID
jv: ID Item

en: All messages
jv: Kabèh pesen

en: Text format
jv: Format téks

en: The name of the site.
jv: Jeneng situs.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
jv: Nambah, Nyunting lan mbuwangi kaca-kaca sistim sing numpuk lan uga kaca-kaca gawéyan panganggo saka sistim.

en: Region settings
jv: Ngatur region

en: Content type name
jv: Jeneng tipe konten

en: manage fields
jv: Natani field

en: %name must be an integer.
jv: %name kudu wilangan bulat.

en: %name must be a positive integer.
jv: %name must be a positive integer.udu wilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
jv: %name kudu diisi angka.

en: <No value>
jv: <Ora ana biji>

en: Page top
jv: Kaca ndhuwur

en: Page bottom
jv: Kaca ngisor

en: Sidebar first
jv: Sidebar pertama

en: Structure
jv: Struktur

en: @argument title
jv: judhul @argument

en: @argument input
jv: input @argument

en: Libraries
jv: Pustaka

en: Submitted by !username on !datetime
jv: Dikirim !username ing !datetime

en: Secondary menu
jv: Menu keloro

en: Private files
jv: Berkas pribadi

en: The unique ID of the comment.
jv: ID unik komèntar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
jv: Alamat IP komputer duwéké pengirim komèntar.

en: The name left by the comment author.
jv: Jeneng sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The email address left by the comment author.
jv: Alamat e-mail sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The home page URL left by the comment author.
jv: Alamat laman situs sing ditulisaké dening penulis komèntar.

en: The URL of the comment.
jv: Alamat URL komèntar.

en: Edit URL
jv: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
jv: Alamat URL kaca nyunting komèntar.

en: The date the comment was posted.
jv: Tanggal pengiriman komèntar.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
jv: Indhunge komèntar, yén guneman komèntare aktif.

en: The node the comment was posted to.
jv: Node sing dikirimi komèntar .

en: The number of comments posted on a node.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node.

en: New comment count
jv: Jumlah komèntar anyar

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
jv: Gunggunge komèntar sing dikirim nang node saka pamirsa pungkasan nonton.

en: The type of the node.
jv: Tipene node.

en: The language the node is written in.
jv: Basané node nalika ditulis.

en: The URL of the node.
jv: Alamat URL node.

en: The URL of the node's edit page.
jv: Alamat URL kaca sunting node.

en: Date changed
jv: Tanggal owahi

en: The date the node was most recently updated.
jv: Tanggal node sing paling sering dianyari.

en: The author of the node.
jv: Penulis node.

en: Poll winner
jv: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
jv: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
jv: Pilihan pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
jv: Jumlah pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: Poll winner percent
jv: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
jv: Persentase pilihan sing diterima dening jawaban pemenang poling.

en: The number of visitors who have read the node.
jv: Jumlah dhayoh sing uwis maca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
jv: Jumlah pengunjung sing maca node dina iki.

en: Last view
jv: Nonton pungkasan

en: The date on which a visitor last read the node.
jv: Tanggal nalika tamu terakhir maca node.

en: The slogan of the site.
jv: Sesanti situs.

en: The administrative email address for the site.
jv: Alamat email administrasi situs.

en: The URL of the site's front page.
jv: URL kaca ngarep situs.

en: Login page
jv: Kaca login

en: The URL of the site's login page.
jv: URL kaca login situs

en: The unique ID of the uploaded file.
jv: ID unik berkas unggahan.

en: The name of the file on disk.
jv: Jeneng berkas nang hardisk.

en: The web-accessible URL for the file.
jv: URL sing bisa diakses laman marang berkas.

en: The date the file was most recently changed.
jv: Tanggal berkas sing paling sering diowahi.

en: The user who originally uploaded the file.
jv: Panganggo pertama pangunggah file.

en: The unique ID of the taxonomy term.
jv: Unik ID kanggo tetembungan taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
jv: Jeneng  tetembungan taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
jv: Katrangan opsional kanggo tetembungan taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
jv: Jumlah node sing ana tautané karo tetembungan taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
jv: URL tetembungan taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
jv: Vokabulari duwéké tetembungan taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
jv: ID unik vokabulari taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
jv: Jeneng vokabulari taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
jv: Katrangan tambahan vokabulari taksonomi.

en: Term count
jv: Jumlah tetembungan

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
jv: Jumlah tetembungan duwéké vokabulari taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
jv: ID unik akun panganggo.

en: The login name of the user account.
jv: Jeneng log mlebu akun panganggo.

en: The email address of the user account.
jv: Alamat e-mail akun panganggo.

en: The URL of the account profile page.
jv: URL kaca akun profil.

en: The date the user last logged in to the site.
jv: Tanggal pungkasan panganggo mlebu log situs.

en: The date the user account was created.
jv: Tanggal digawéné akun panganggo.

en: Default country
jv: Jeneng Negara

en: (active tab)
jv: (tab aktif)

en: Status message
jv: Status pesen

en: The block cannot be placed in this region.
jv: Blok ora bisa diséléhaké nang region iki.

en: Text formats
jv: Format teks

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
jv: Jenenge digunakna nang URL kanggo ngasilaké gambar. Gunakna namung karakter huruf cilik, angka, garis ngisor (_), lan tandha hubung (-).

en: Image styles
jv: Gagrag gambar

en: Detection method
jv: Metode detéksi

en: manage display
jv: nata tampilan

en: Revision log message
jv: Pesen log revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
jv: Disediakna kanggo nerangake owahan sing Sampéyan gawe. Katrangan iki bisa mbantu penulis liya ngerteni marang motivasi Sampéyan.

en: Full content
jv: Konten wutuh

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
jv[0]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo 1 karakter utawa luwih.
jv[1]: Sampéyan kudu nglebokaké sak orané siji tembung kunci sing nganggo @count karakter utawa luwih.

en: Searched %type for %keys.
jv: Nggolèk %type kanggo %keys.

en: Edit shortcuts
jv: Sunting sidhatan

en: Requires: !module-list
jv: Mbutuhaké: !module-list

en: Required by: !module-list
jv: Dibutuhaké déning: !module-list

en: Public files
jv: Berkas umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
jv: Direktori %directory ora ana lan ora bisa digawe.

en: There is currently no content classified with this term.
jv: Saiki ora ana konten sing digolongaké marang tetembungan iki.

en: Displaying administrative links
jv: Nampilaké pranala administrasi

en: Fixed width
jv: Ambané tetep

en: Entity ID
jv: ID Entiti

en: Image style
jv: Gagrag gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
jv: Judul kanggo area iki sing arep ditudhuhna kanggo pengaturan

en: Collapse
jv: Nyusut

en: Translation source node
jv: Node sumber terjemahan

en: Sidebar second
jv: Sidebar keloro

en: Footer background
jv: Latare footer

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
jv: Variabel sing cumawis yaiku: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: One-time login URL
jv: Login URL Sepisanan

en: Comment display
jv: Tampilan komèntar

en: Linked to content
jv: Tautna nang kontén

en: Nothing
jv: Ora ana

en: Weight for @title
jv: Bobot kanggo @title

en: Asc
jv: Urut Maju

en: HTML element
jv: Elemen HTML

[ctx: day_name]
en: Sunday
jv: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
jv: Senèn

[ctx: day_name]
en: Tuesday
jv: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
jv: Rebo

[ctx: day_name]
en: Thursday
jv: Kemis

[ctx: day_name]
en: Friday
jv: Jemuah

[ctx: day_name]
en: Saturday
jv: Setu

en: @group (historical data)
jv: @group (sejarah data)

[ctx: data_types]
en: List
jv: Daftar

[ctx: data_types]
en: list
jv: daftar

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
jv: Pustaka %dependency, sing pustaka %library gumantung, ora dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
jv: Versi %dependency_version saka pustaka %dependency ora kompatible karo pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
jv: Pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: The version of the %library library could not be detected.
jv: Versi pustaka %library ora bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
jv: Versi %version pustaka %library sing dipasang ora didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
jv: Varian %variant pustaka %library ora bisa ditemokake.

en: -Select-
jv: -Pilih-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
jv: Tanggal nang format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
jv: Tanggal nang format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
jv: Tanggal nang format YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
jv: Tanggal nang format MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
jv: Tanggal nang format DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
jv: Tanggal nang format WW (01 - 53).
