Drupal Commons (7.x-3.3) - en to id translation catalogue (1499 entries)

en: list
id: daftar

en: Forms
id: Formulir

en: Home
id: Depan

en: User interface
id: Antarmuka

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: Pages
id: Halaman

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: enable
id: hidupkan

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: Administer
id: Kelola

en: Register
id: Daftar

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Approve
id: Menyetujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Real name
id: Nama asli

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup

en: Group
id: Kelompok

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Jawaban

en: Last Post
id: Posting Terakhir

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: Subscribe to group
id: Berlangganan grup

en: Unsubscribe from group
id: Berhenti berlangganan dari grup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Subyek

en: Actions
id: Aksi

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Cancel
id: Batalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Are you sure you want to join the group %title?
id: Apakah Anda yakin akan bergabung dengan grup %title?

en: Description
id: Keterangan

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: Read more
id: Selengkapnya

en: more
id: Selengkapnya

en: Enable
id: Hidup

en: Disable
id: Matikan

en: Access control
id: Kendali akses

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non-aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Aksi

en: For
id: Untuk

en: new
id: baru

en: Tags
id: Tag

en: Block title
id: Judul blok

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Content types
id: Jenis konten

en: Home page
id: Halaman depan

en: Categories
id: Kategori

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: view
id: lihat

en: all
id: semua

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan

en: Search
id: Cari

en: None
id: Nihil

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: default
id: standar

en: This action cannot be undone.
id: Perintah ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Isi pesan

en: Block settings
id: Setelan block

en: Comment form
id: Form komentar

en: User edit form
id: Sunting formulir pengguna

en: User registration form
id: Formulir registrasi pengguna

en: User contact form
id: Formulir kontak pengguna

en: - None -
id: - Tidak ada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Urutan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Types
id: Tipe

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: Required
id: Wajib

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Pasokan

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Description field
id: keterangan kotak isian

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: header
id: Header

en: Preview
id: Tinjauan

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Panduan

en: username
id: namaanggota

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Open
id: Buka

en: Top
id: Atas

en: Link Target
id: Tujuan Tautan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Core
id: Inti

en: Add new
id: Tambahkan baru

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambahkan

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kategori

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Placeholder tokens
id: Token pengganti

en: Display
id: Tampilan

en: Node type
id: Tipe node

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Updated
id: Terbaru

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Statistics
id: Statistik

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: You are not authorized to access this page.
id: Anda tidak dibolehkan mengakses halaman ini.

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: n/a
id: t/a

en: Picture
id: Avatar

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
id: Token pengganti berikut dapat digunakan baik dalam judul maupun path. Bila digunakan pada sebuah judul atau path, token akan digantikan dengan nilai yang sesuai.

en: User
id: Anggota

en: Content type
id: Tipe konten

en: action
id: aksi

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Check
id: Periksa

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Contact
id: Kontak

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pembatas

en: Exclude
id: Singkirkan

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: Optional Title
id: Judul Opsional

en: Required Title
id: Judul Diperlukan

en: No Title
id: Tanpa Judul

en: Link Title
id: Judul Tautan

en: URL Display Cutoff
id: Pemotongan Tampilan URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
id: Jika pengguna tidak memasukkan judul untuk tautan ini, URL tersebut akan digunakan sebagai judul. Ketika seharusnya tautan judul dipangkas dan diakhiri dengan sebuah elipsis (&hellip;)? Biarkan kosong untuk tanpa batas.

en: Default (no target attribute)
id: Bawaan (tanpa atribut tujuan)

en: Open link in window root
id: Buka tautan di jendela utama

en: Open link in new window
id: Buka tautan di jendela baru

en: Allow the user to choose
id: Izinkan pengguna untuk memilih

en: Additional CSS Class
id: CSS Class Tambahan

en: Titles are required for all links.
id: Judul diperlukan untuk semua tautan.

en: Open URL in a New Window
id: Buka URL di sebuah Jendela Baru

en: Defines simple link field types.
id: Mendefinisikan jenis isian tautan sederhana.

en: term
id: termin

en: Menu item
id: Pokok menu

en: Expanded
id: Dikembangkan

en: The name of the menu.
id: Nama menu.

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: Update options
id: Pilihan pemutakhiran

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Access log
id: Log akses

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Post
id: Entri

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Year
id: Tahun

en: Date format
id: Format tanggal

en: Add content
id: Tambah konten

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Override title
id: Judul ditimpa

en: CSS class
id: Class CSS

en: Page
id: Halaman

en: Left side
id: Sisi Kiri

en: Middle column
id: Kolom tengah

en: Right side
id: Sisi Kanan

en: Bottom
id: Dasar

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Taxonomy terms
id: Termin taksonomi

en: User picture
id: Foto anggota

en: Search box
id: Kotak pencarian

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Only site administrators can create new user accounts.
id: Hanya pengelola situs yang bisa membuat akun anggota baru.

en: Not found
id: Tidak ditemukan

en: Off
id: Matikan

en: Manual update check
id: Periksa update manual

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Left sidebar
id: Kolom sisi kiri

en: Right sidebar
id: Kolom sisi kanan

en: Footer
id: Teks bawah halaman

en: Inline
id: Sebaris

en: Selected
id: Terpilih

en: Private messages
id: Pesan pribadi

en: Menu link
id: Tautan Menu

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Aggregator category
id: Kategori Aggregator

en: Aggregator feed
id: Pengumpul pasokan

en: Aggregator item
id: Item aggregator

en: Custom
id: Atur sendiri

en: Roles
id: Pemeran

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Comment
id: Komentar

en: Comment ID
id: ID komentar

en: Score
id: Skor

en: Published
id: Ditampilkan

en: Input format
id: Format input

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Filter
id: Saring

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Promosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Tempatkan di atas halaman

en: Log message
id: Catatan log

en: URL alias
id: Alias URL

en: Poll duration
id: Durasi poling

en: Poll votes
id: Suara poling

en: File ID
id: ID berkas

en: File name
id: Nama berkas

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Vocabulary
id: Vokabulari

en: Vocabulary ID
id: ID vokabulari

en: Term ID
id: ID termin

en: Term name
id: Nama istilah

en: Role name
id: Nama Pemeran

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Last login
id: Login terakhir

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Message type
id: Tipe pesan

en: Severity
id: Kerawanan

en: Field name
id: Nama field

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Fields
id: Isian

en: Widget type
id: Tipe widget

en: Contains
id: Berisi

en: Is less than
id: kurang dari

en: Is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Average
id: Rating rata-rata

en: Count
id: Jumlah

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Warning
id: Peringatan

en: Last update
id: Update terakhir

en: %time ago
id: %time lalu

en: Updated:
id: Di-update:

en: Nodes
id: Node

en: Advanced
id: Ahli

en: Sort order
id: Urutkan susunan

en: Up
id: Ke atas

en: Width
id: Lebar

en: This field is required.
id: Bagian ini harus diisi.

en: Maximum
id: Maksimum

en: Medium
id: Sedang

en: Blacklists
id: Daftar hitam

en: Caching
id: Persinggahan

en: Month
id: Bulan

en: Load
id: Memuat

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: System
id: Sistem

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Provinsi

en: Send
id: Kirim

en: Code
id: Kode

en: Owner
id: Pemilik

en: Recipient
id: Penerima

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Method
id: Metode

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: South Australia
id: Australia Selatan

en: Day
id: Hari

en: Table
id: Tabel

en: Events
id: Kegiatan

en: Now
id: Sekatang

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua vokabulari dengan pola kosong dibawah ini)

en: Pattern for all %vocab-name paths
id: Pola untuk semua path %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
id: Pola untuk forum dan kontainer forum

en: Pattern for user account page paths
id: Pola untuk path halaman akun pengguna

en: Pattern for blog page paths
id: Pola untuk path halaman blog

en: Verbose
id: Terperinci

en: Display alias changes (except during bulk updates).
id: Tampilkan perubahan alias (kecuali selama pemutakhiran masal).

en: Replace by separator
id: Diganti dengan pembatas

en: Maximum alias length
id: Panjang alias maksimal

en: Maximum component length
id: Panjang komponen maksimal

en: Update action
id: Aksi pemutakhiran

en: Strings to Remove
id: Teks untuk dibuang

en: Pathauto
id: Pathauto (Path otomatis)

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
id: Menyediakan mekanisme untuk modul pada pembuatan alias konten otomatis yang mereka kelola.

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: !time ago
id: !time yang lalu

en: Other
id: Lainnya

en: Text color
id: Warna teks

en: Basic
id: Dasar

en: Appearance
id: Penampilan

en: Repeat
id: Diulangi

en: Link URL
id: Tautan URL

en: access content
id: mengakses konten

en: List type
id: Daftar tipe

en: Role
id: Pemeran

en: Select all
id: Pilih semua

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login anggota

en: Log in
id: Login

en: Link text
id: Teks tautan

en: Add new comment
id: Kirim komentar

en: Users
id: Anggota

en: Not installed
id: Tidak terpasang

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Exists
id: Tersedia

en: Both
id: Keduanya

en: Last
id: Terakhir

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Save changes
id: Simpan perubahan

en: Redirect
id: Pengalihan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: <All>
id: <Semua>

en: Save and edit
id: Simpan dan ubah

en: Clone
id: Kloning

en: Administer views
id: Pengaturan views

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Down
id: Ke bawah

en: Arguments
id: Argumen

en: Filters
id: Saringan

en: Optional
id: Piliihan

en: Exposed Filters
id: Filter ter-ekspose

en: Order
id: Urutan

en: Views UI
id: Antarmuka Views

en: Recent comments
id: Komentar terbaru

en: Position
id: Posisi

en: Integer
id: Angka bulat

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Pattern
id: Pola

en: Last checked
id: Terakhir dicek

en: Profile
id: Profil

en: Clear cache
id: Bersihkan Singgahan

en: text
id: teks

en: Close
id: Tutup

en: Votes
id: Suara

en: Term description
id: Keterangan termin

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Duration
id: Durasi

en: Function
id: Fungsi

en: Tracker
id: Penelusuran

en: Defaults
id: Bawaan

en: City
id: Kota

en: Postal code
id: Kode pos

en: Collapsed
id: Dikembangkan

en: Protocol
id: Protokol

en: Logout
id: Keluar log

en: with comments
id: dengan komentar

en: without comments
id: tanpa komentar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: comments
id: komentar

en: Full
id: Penuh

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Add user
id: Tambah anggota

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Size of textfield
id: Ukuran isian teks

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Hidden
id: Sembunyikan

en: Approved
id: Disetujui

en: Root
id: Akar utama

en: Pending
id: Tertunda

en: Show
id: Perlihatkan

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Key
id: Kunci

en: Change
id: Ganti

en: in
id: masuk

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Tokens
id: Token

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 materi
id[1]: @count materi

en: Clear
id: Bersihkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: The update has been performed.
id: Update sudah dilakukan.

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: locked
id: terkunci

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Source
id: Sumber

en: Date/Time
id: Tanggal/Jam

en: Select a date
id: Pilih tangal

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Your search yielded no results
id: Pencarian anda tidak membuahkan hasil

en: Front page
id: Halaman muka

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Deleted
id: Terhapus

en: Display name
id: Nama tampilan

en: Languages
id: Bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Topics
id: Topik

en: Topic
id: Topik

en: Available tokens
id: Token yang tersedia

en: Publishing options
id: Opsi publikasi

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: First
id: Pertama

en: Middle
id: Tengah

en: Limit
id: Batas

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Block name
id: Nama block

en: Period
id: Periode

en: day
id: hari

en: month
id: bulan

en: year
id: tahun

en: hour
id: jam

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: Select list
id: Daftar seleksi

en: Text field
id: Field teks

en: Granularity
id: Rincian

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Revert
id: Kembalikan

en: Empty
id: Kosong

en: Existing system path
id: Path sistem asli

en: Path alias
id: Alias path

en: Greater than
id: Lebih dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Notice
id: Catatan

en: any
id: apapun

en: Log out
id: Logout

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: Red
id: Merah

en: White
id: Putih

en: People
id: Orang

en: Last run !time ago
id: Terakhir dijalankan !time yang lalu

en: Site information
id: Informasi situs

en: Blocked
id: Diblokir

en: or
id: atau

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Parent term
id: Term induk

en: Parent terms
id: Istilah induk

en: Style
id: Gaya

en: Forums
id: Forum

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Asterisk
id: Tanda bintang

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: All tags
id: Semua tag

en: Installed
id: Terinstall

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Reversed
id: Terbalik

en: Product
id: Produk

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Failed
id: Gagal

en: Standard
id: Standar

en: Province
id: Propinsi

en: My bookmarks
id: Bookmark-ku

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: Color scheme
id: Skema warna

en: Unformatted
id: Tidak terformat

en: New comments
id: Komentar baru

en: Relationships
id: Hubungan

en: Relationship
id: Hubungan

en: relationships
id: hubungan relasional

en: Basic information
id: Informasi dasar

en: Sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Delete action
id: Hapus perintah

en: Themes
id: Tema perwajahan

en: comment
id: komentar

en: Unpublished
id: Tidak diterbitkan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: Sticky
id: Pucuk

en: You are here
id: Anda di sini

en: Read only
id: Baca saja

en: Ok
id: Oke

en: cancel
id: batal

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: Line break converter
id: Pengubah baris baru

en: date
id: tanggal

en: Shortcuts
id: Jalan Pintas

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Berlakukan

en: Select
id: Pilih

en: Examples
id: Contoh

en: Enter the terms you wish to search for.
id: Masukkan kata kunci yang ingin anda cari.

en: Base URL
id: URL dasar

en: Delete role
id: Hapus pemeran

en: PHP Code
id: Kode PHP

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Above
id: Di atas

en: @min and @max
id: @min dan @max

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Manage fields
id: Kelola fields

en: Add field
id: Tambah data

en: Used in
id: Digunakan di

en: Decimal
id: Desimal

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: Index
id: Indeks

en: Permalink
id: Link permanen

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Permission
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: 1 comment | @count comments
id[0]: 1 komentar
id[1]: @count komentar

en: Save role
id: Simpan pemeran

en: file system
id: sistem file

en: Profiles
id: Profil

en: Reply
id: Balas

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Extension
id: Ekstension

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Keys
id: Kunci

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
id: Pembuatan alias otomatis %original_alias berkonflik dengan alias yang sudah ada. Alias diubah ke %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
id: Pola untuk semua path @node_type

en: Delete aliases
id: Hapus alias-alias

en: Automatic alias
id: Alias otomatis

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
id: Karakter yang digunakan untuk memisahkan kata pada judul. Ini akan menggantikan setiap spasi dan karakter tanda baca. Menggunakan spasi atau karakter + dapat menyebabkan hasil yang tidak terduga.

en: Character case
id: Kasus karakter

en: Leave case the same as source token values.
id: Biarkan bentuk huruf sama dengan nilai token sumbernya.

en: Change to lower case
id: Ubah ke huruf kecil

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
id: Jangan berbuat apapun. Biarkan alias lama.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
id: Buat alias baru. Biarkan alias yang ada tetap berfungsi.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
id: Buat alias baru. Hapus alias yang lama.

en: Transliterate prior to creating alias
id: Alih aksarakan sebelum membuat alias

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
id: Seleksi alias baru agar mengandung huruf dan angka saja seperti aturan ASCII-96.

en: No action (do not replace)
id: Tidak ada aksi (jangan diganti)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus semua alias. Sejumlah alias yang mungkin dihapus: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
id: Hapus alias-alias untuk semua @label. Sejumlah alias yang akan dihapus: %count.

en: Delete aliases now!
id: Hapus alias sekarang!

en: All of your path aliases have been deleted.
id: Semua path alias sudah dihapus.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
id: Semua alias path %type sudah dihapus.

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Change layout
id: Ubah tata letak

en: Provided by
id: Disediakan oleh

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Loading
id: Memuat

en: Rearrange
id: Atur ulang

en: 1 user | @count users
id[0]: 1 anggota
id[1]: @count anggota

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
id: Ini adalah sebuah daftar variabel dan nilai-nilainya saat ini disimpan tabel variabel dan array <code>$conf</code> berkas settings.php anda. Variabel ini biasanya diakses dengan <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> dan <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variabel yang terlalu panjang dapat memperlambat halaman-halaman Anda.

en: Reinstall modules
id: Instal ulang modul

en: Variable editor
id: Editor variabel

en: Session viewer
id: Penampil sesi

en: Switch user
id: Pindah pengguna

en: Execute PHP
id: Eksekusi PHP

en: This user can switch back.
id: Anggota ini dapat beralih kembali.

en: Query log
id: Catatan query

en: Display query log
id: Tampilan catatan query

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
id: Menampilkan catatan query database yang dibutuhkan untuk menghasilkan halaman ini, dan waktu eksekusinya. Juga, query-query yang diulang selama penampilan halaman tunggal akan dijumlahkan di dalam kolom #, serta dicetak dalam warna merah karena menjadi kandidat untuk cache.

en: Sort query log
id: Urutkan catatan query

en: by source
id: berdasarkan sumber

en: by duration
id: berdasarkan durasi

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
id: Tabel query yang dapat diurutkan dalam urutan yang antriannya dieksekusi atau berdasarkan durasinya.

en: Slow query highlighting
id: Penyorotan query yang lambat

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
id: Masukkan sebuah angka bulat dalam mili-detik. Setiap query yang memerlukan lebih lama dari angka ini akan disorot dalam catatan query. Hal ini menunjukkan kemungkinan sebuah query yang tidak efisien, atau calon untuk di cache.

en: Display page timer
id: Tampilkan pewaktu halaman

en: Display page execution time in the query log box.
id: Tampilkan waktu eksekusi halaman dalam kotak catatan query.

en: Display memory usage
id: Tampilkan penggunaan memori

en: Display redirection page
id: Tampilan pengalihan halaman

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
id: Ketika modul mengeksekusi drupal_goto(), catatan query dan informasi pengembang lainnya hilang. Mengaktifkan pengaturan ini menyajikan sebuah halaman perantara untuk pengembang sehingga log dapat diperiksa sebelum melanjutkan ke halaman tujuan.

en: Devel Node Access by User
id: Devel Node diakses oleh Pengguna

en: empty
id: kosong

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
id: Berbagai blok, halaman dan fungsi bagi pengembang.

en: Package
id: Paket

en: Error saving user account.
id: Gagal menyimpan keanggotaan

en: All types
id: Semua tipe

en: Add role
id: Tambah pemeran

en: You must specify a valid role name.
id: Anda harus mengisi nama pemeran yang benar.

en: The role has been added.
id: Pemeran sudah ditambahkan.

en: - None selected -
id: - Tidak ada yang dipilih -

en: Aggregator
id: Agregator

en: My account
id: Profilku

en: Cancel link
id: Tautan dibatalkan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Context
id: Kontek

en: Attached files
id: File terlampir

en: A list of files attached to the node.
id: Daftar lampiran berkas yang terpasang pada node

en: Book navigation
id: Navigasi buku

en: A form to add a new comment.
id: Form untuk menambahkan komentar baru

en: Sort
id: Urutkan

en: !a comments per page
id: !a komentar per halaman

en: Comment settings on the Node form.
id: Pengaturan komentar pada form node

en: User profile
id: Profil anggota

en: Taxonomy vocabulary
id: Kosakata Taksonomi

en: Close Window
id: Tutup Jendela

en: Close window
id: Tutup jendela

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Add a node from your site as content.
id: Buat sebuah node dari situs anda sebagai konten

en: Book parent
id: Induk Buku

en: Featured
id: Pilihan

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Postal address
id: Alamat surat

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: authenticated user
id: anggota biasa

en: Node count
id: Jumlah node

en: Finish
id: Selesai

en: Skip to main content
id: Loncat ke konten utama

en: Default order
id: Urutan standar

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Number of views
id: Jumlah ditampilkan

en: Or
id: Atau

en: Content ID
id: ID Konten

en: About
id: Tentang

en: Reports
id: Laporan

en: Configuration file
id: File konfigurasi

en: Default theme
id: Tema bawaan

en: Error reporting
id: Laporan kesalahan

en: Column
id: Kolom

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: and
id: dan

en: After saving a new comment
id: Setelah menyimpan komentar baru

en: After deleting a comment
id: Setelah menghapus komentar

en: Blocked user %name.
id: %name diblokir.

en: After deleting a term
id: Setelah menghapus satu istilah

en: Optional URL
id: URL opsional

en: Allow user-entered tokens
id: Izinkan token dari pengguna

en: Rel Attribute
id: Atribut Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
id: Ketika ditampilkan, tautan ini akan memiliki atribut rel. Penggunaan yang paling umum adalah <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> yang mencegah beberapa mesin pencari melacak tautan lebih lanjut.

en: At least one title or URL must be entered.
id: Setidaknya satu judul atau URL harus dimasukkan.

en: You cannot enter a title without a link url.
id: Anda tidak dapat memasukkan judul tanpa tautan url.

en: Title, as link (default)
id: Judul, sebagai tautan (bawaan)

en: URL, as link
id: URL, sebagai tautan

en: Short, as link with title "Link"
id: Singkat, sebagai tautan dengan judul "Tautan"

en: Label, as link with label as title
id: Label, sebagai tautan dengan label sebagai judul

en: Separate title and URL
id: Judul dan URL yang terpisah

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Author's website
id: Pembuat website

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: View settings
id: Pengaturan view

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Create @name
id: Kirim @name

en: anonymous user
id: pengunjung anonim

en: Save permissions
id: Simpan kewenangan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Search this site
id: Cari di situs ini

en: Menu Settings
id: Pengaturan menu

en: Patterns
id: Pola

en: edit permissions
id: edit kewenangan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Title only
id: Judul saja

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: List, edit, or add user roles.
id: Lihat, edit atau tambah pemeran anggota.

en: edit role
id: edit pemeran

en: Display format
id: Format tampilan

en: Custom format
id: Format sendiri

en: Category ID
id: ID Kategori

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Colon
id: Titik dua

en: Run cron
id: Jalankan cron

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: Sharing
id: Berbagi

en: Row
id: Baris

en: Scheduling
id: Penjadwalan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Autocomplete
id: Penyelesaian otomatis

en: Cron maintenance tasks are performed
id: Tugas pemeliharaan Cron telah dilakukan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Root term
id: Akar istilah

en: Is one of
id: Adalah bagian dari

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan perijinan khusus

en: Comma
id: Koma

en: Semicolon
id: Titik koma

en: Uses
id: Penggunaan

en: Users who have created accounts on your site.
id: Pengguna yang membuat akun di situs Anda.

en: Current user
id: Anggota sekarang

en: The comment you are replying to does not exist.
id: Komentar yang ingin anda jawab sudah tidak ada.

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: MIME type
id: Tipe MIME

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Auto-detect language
id: Deteksi bahasa otomatis

en: Configure the rich text editor.
id: Konfigurasi editor rich text

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
id: Judul yang akan digunakan saat argumen ini tersedia, judul tersebut akan menimpa judul tampilan dan judul dari argumen sebelumnya. Anda dapat menggunakan substitusi persen di sini untuk menggantinya dengan judul argumen. Gunakan "%1" untuk argumen pertama, "%2" untuk kedua, dll

en: Action to take if argument is not present
id: Tindakan yang diambil jika argumen tidak tersedia

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
id: Jika nilai ini diterima sebagai argumen, argumen akan diabaikan, misalkan, "semua nilai"

en: Wildcard title
id: Judul wildcard

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
id: Judul yang digunakan sebagai  wildcard dalam substitusi tempat lain.

en: Action to take if argument does not validate
id: Tindakan yang akan diambil jika argumen tidak divalidasi

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
id: Protokol yang ditampilkan di sini adalah yang tersedia secara global. Anda dapat menambahkan lebih banyak protokol dengan memodifikasi variabel <em>filter_allowed_protocols</em> dalam instalasi Anda.

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: All languages
id: Semua bahasa

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Administer Apache Solr.
id: Pengaturan Apache Solr.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Apache Solr search
id: Pencarian Apache Solr

en: The size of the file.
id: Ukuran berkas.

en: The MIME type of the file.
id: Tipe MIME dari berkas.

en: @type %title has been created.
id: @type %title sudah dibuat.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Link title
id: Tautan judul

en: API Site
id: API Situs

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
id: Basis URL untuk tautan dokumentasi pengembang milik Anda. Anda mungkin ingin menggantinya bila menjalankan <a href="!url">api.module</a> secara lokal.

en: Krumo display
id: Tampilan Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
id: Plih tampilan kulit bagi pesan-pesan debug atau pilih <em>dimatikan</em> untuk menampilkan objek dan larik output dalam format standar PHP.

en: Rebuild the theme registry on every page load
id: Bangun-ulang registry tema setiap pemuatan halaman

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
id: Ketika membuat tema baru dan melakukan theme_ overrides, registry tema perlu dibangun-ulang.

en: 1 character | @count characters
id[0]: 1 karakter
id[1]: @count karakter

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
id: Kosongkan cache CSS dan semua cache di tabel-tabel database yang menyimpan semua halaman, node, tema dan cache variabel.

en: Function reference
id: Referensi fungsi

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
id: Lihat daftar fungsi pengguna yang telah didefinisikan dengan pranala dokumentasi.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
id: Jalankan hook_uninstall () dan kemudian hook_install () pada modul yang diberikan.

en: Rebuild menus
id: Bangun ulang menu

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
id: Bangun ulang menu berdasarkan hook_menu () dan mengembalikan setiap perubahan kostum. Seluruh butir menu kembali ke pengaturan bawaan mereka.

en: Edit and delete site variables.
id: Edit dan hapus variabel-variabel situs.

en: View your server's PHP configuration
id: Lihat konfigurasi server PHP anda

en: Execute PHP Code
id: Jalankan kode PHP

en: Execute some PHP code
id: Jalankan kode PHP tertentu

en: Theme registry
id: Registry tema

en: View a list of available theme functions across the whole site.
id: Lihat daftar fungsi tema yang tersedia di seluruh situs.

en: View the active form/render elements for this site.
id: Lihat formulir aktif / element-elemen buatan dalam situs ini.

en: List the contents of $_SESSION.
id: Daftar konten dalam $_SESSION.

en: Devel settings
id: Pengaturan devel

en: Node_access summary
id: Ringkasan Node_access

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Per page
id: Per halaman

en: Per role per page
id: Per role per halaman

en: Per user per page
id: Per user per halaman

en: Capitalize first letter
id: Kapitalkan huruf pertama

en: Slash
id: Garis miring

en: Main menu
id: Menu utama

en: Sum
id: Jumlah

en: Secondary
id: Sekunder

en: No fields available.
id: Tidak ada isian data tersedia.

en: After saving new content
id: Sesudah menyimpan konten baru

en: After deleting content
id: Sesudah menghapus konten

en: No alias
id: Tidak ada alias

en: Numeric
id: Bersifat Angka

en: Punctuation
id: Tanda baca

en: Add comment link
id: Tambah tautan komentar

en: Broken handler @table.@field
id: Handler rusak @table.@field

en: Skipping broken view @view
id: Abaikan view rusak @view

en: Ajax callback for view loading.
id: Menggunakan Ajax untuk proses view

en: Changes cannot be made to a locked view.
id: Perubahan tidak bisa diterapkan pada View yang di kunci.

en: Create customized lists and queries from your database.
id: Membuat baris dan kueri terkustomisasi dari database

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
id: Administrasi antarmuka bagi Views. Tanpa modul ini, Anda tidak bisa membuat atau merubah Views Anda.

en: Broken/missing handler
id: Handler rusak/hilang

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
id: Pengendali untuk item ini rusak atau hilang dan tidak dapat digunakan. Jika modul disediakan pengendali dan dinonaktifkan, kembali mengaktifkan modul bisa mengembalikannya. Jika tidak, Anda mungkin harus menghapus item ini.

en: Current date
id: Tanggal sekarang

en: Character limit
id: Batas jumlah karakter

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Capitalize each word
id: Kapitalkan setiap kata

en: Transform spaces to dashes in URL
id: Ubah spasi menjadi tanda hubung di URL

en: Prefix text
id: Teks prefiks

en: Suffix text
id: Teks sufiks

en: Strip HTML tags
id: Coret label HTML

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan sebelum angka, seperti simbol mata uang.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
id: Teks yang diletakkan setelah angka, seperti simbol mata uang.

en: Simple separator
id: Pembatas sederhana

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Remember
id: Ingat

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: Value type
id: Tipe nilai

en: Invalid date format.
id: Format tanggal tidak valid.

en: not in
id: tidak termasuk

en: not
id: bukan

en: between
id: antara

en: And
id: Dan

en: begins
id: mulai

en: Broken
id: Rusak

en: Displays
id: Tampilan

en: View description
id: Tampilkan deskripsi

en: View tag
id: Tampilkan tag

en: The view has been deleted.
id: View telah dihapus.

en: Break lock
id: Lepas kunci

en: Go to the real page for this display
id: Ke halaman sesungguhnya dari tampilan ini

en: Invalid
id: Tidak valid

en: Rearrange @type
id: Atur ulang @type

en: Reduce duplicates
id: Kurangi duplikat

en: Default settings for this view.
id: Pengaturan dasar untuk tampilan ini.

en: Display the view as a block.
id: Menampilkan view sebagai blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
id: Lampiran ditambahkan ke tampilan lain untuk mendapatkan beberapa tampilan pada satu tampilan yang sama.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
id: Tampilkan view sebagai feed, seperti RSS feed.

en: Will be available to all users.
id: Akan tersedia bagi seluruh anggota.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
id: Hak akses diberikan kepada pengguna dengan wewenang khusus

en: No caching of Views data.
id: Tidak ada caching di data Views

en: Simple time-based caching of data.
id: Caching data berdasar waktu secara sederhana.

en: sort criteria
id: Urutkan kriteria

en: Sort criterion
id: Urutkan kriteria

en: Feed ID
id: ID Feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik pengumpul pasokan

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul pengumpul pasokan

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
id: Kedalaman halaman buku dalam hirarki; buku tingkat atas memiliki kedalaman 1.

en: The title of the comment.
id: Judul komentar.

en: Post date
id: Tanggal posting

en: Comment count
id: Jumlah komentar

en: Comment status
id: Status komentar

en: Display the comment with standard comment view.
id: Menampilkan komentar dengan tampilan komentar standar.

en: Display the comment as RSS.
id: Menampilkan komentar sebagai RSS.

en: A description of the location or context of the string.
id: Sebuah deskripsi dari lokasi atau konteks dari string.

en: The title of the node.
id: Judul node.

en: The date the node was posted.
id: Tanggal node yang dikirim.

en: Poll
id: Poling

en: Views today
id: Ditonton hari ini

en: Browser session ID of user that visited page.
id: ID sesi browser pengunjung yang mengakses halaman.

en: Title of page visited.
id: Judul halaman yang dikunjungi.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
id: Path internal halaman yang dikunjungi (relatif terhadap direktori utama Drupal).

en: Referrer URI.
id: URI referer.

en: Hostname of user that visited the page.
id: Nama host pengunjung yang mengakses halaman.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
id: Waktu pembuatan halaman dalam mili detik.

en: Timestamp of when the page was visited.
id: Waktu timestamp kapan halaman dikunjungi.

en: Child translation
id: Terjemahan turunan

en: contact
id: kontak

en: Display even if view has no result
id: Tampilkan walaupun view tidak ada hasilnya

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Override number of items to display
id: Tulis ulang jumlah item yang akan ditampilkan

en: Display items inline
id: Tampilkan item dalam satu baris

en: You need at least one field before you can configure your table settings
id: Anda membutuhkan setidaknya satu field sebelum anda bisa ubah konfigurasi tabel.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
id: Aktifkan header tabel model Drupal "sticky" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
id: (Efek sticky header tidak akan aktif untuk preview dibawah, hanya pada output live.)

en: Administration menu
id: Menu Administrasi

en: Formatted html link
id: Tautan HTML berformat

en: Enter your e-mail address.
id: Masukkan alamat e-mail Anda.

en: Enter the password that accompanies your e-mail.
id: Masukan sandi yang menyertai e-mail Anda.

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: The value of the variable.
id: Nilai variabel.

en: Filter criteria
id: Kriteria penyaringan

en: Link ID
id: ID tautan

en: Contact form
id: Form kontak

en: Execute PHP code
id: Eksekusi kode PHP

en: Standard deviation
id: Deviasi Standar

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
id: Bahasa standar anggota ini, digunakan pada email dan sebagai bahasa penyajian situs.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
id: Nilai yang dimasukkan dalam %field bukan merupakan URL yang benar.

en: Edit field
id: Edit data

en: Delete field
id: Hapus data

en: Number of items to index per cron run
id: Jumlah maksimal materi yang diindeks tiap kali menjalankan cron

en: Search form
id: Form pencarian

en: Popular content
id: Artikel populer

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
id: Tambah batasan memori dengan mengedit parameter memory_limit pada file %configuration-file lalu restart webserver anda (atau hubungi administrator server anda atau hosting anda untuk bantuan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
id: Hubungi administrator server atau hosting anda untuk bantuan dalam menambah batasan memori PHP anda.

en: Content translation
id: Penerjemahan konten

en: The name for this role. Example: "moderator", "editorial board", "site architect".
id: Nama untuk pemeran ini. Misalnya: "moderator", "dewan redaksi", "perancang situs".

en: The role name %name already exists. Please choose another role name.
id: Nama tingkatan %name sudah ada. Silakan pilih nama yang lain.

en: The role has been renamed.
id: Pemeran sudah diganti namanya.

en: The role has been deleted.
id: Pemeran sudah dihapus.

en: New external user: %name using module %module.
id: Anggota eksternal baru: %name menggunakan modul %module.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
id: Menentukan akses atas fitur dengan memilih kewenangan pada pemeran tertentu.

en: Edit role
id: Edit pemeran

en: Connect your site to the Acquia Network.
id: Sambungkan situs Anda pada Acquia Network

en: Address 2
id: Alamat 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
id: Menyimpan judul, href, dan atribut dalam database untuk menyusun tautan.

en: URL, as plain text
id: URL, sebagai teks polos

en: Write new message
id: Tulis pesan baru

en: All messages
id: Semua pesan

en: Base name
id: Nama dasar

en: Text format
id: Format teks

en: Address 1
id: Alamat 1

en: The name of the site.
id: Nama situs.

en: Make a copy of this page
id: Buat duplikat dari halaman ini

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki dari termin pertama ke menu breadcrumb

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
id: Jika dicentang, induk termin taksonomi akan ditampakan di menu breadcrumb.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
id: Sisipkan hirarki ke menu breadcrumb

en: Style settings
id: Pengaturan gaya

en: Region settings
id: Pengaturan region

en: Content type name
id: Nama tipe konten

en: Date browser
id: Browser tanggal

en: Creates back/next navigation.
id: Membuat navigasi kembali/berikutnya.

en: Apache Solr search index
id: Indeks pencarian Apache Solr

en: manage fields
id: kelola field

en: %name must be an integer.
id: %name harus bilangan bulat.

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
id: Laporan dan statistik penggunaan modul Mollom

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Structure
id: Struktur

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Advanced search form
id: Form pencarian tingkat lanjut

en: A search form with advanced options.
id: Sebuah form pencarian dengan pilihan tingkat lanjut

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
id: Target tautan, seperti _blank, _parent atau nama iframe. Field ini jarang digunakan.

en: Count the number 0 as empty
id: Anggap angka 0 sebagai kosong

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong

en: Starting value
id: Nilai awal

en: Jump menu
id: Menu Cepat

en: Libraries
id: Pustaka

en: Monthly archive
id: Arsip Bulanan

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: shorter than
id: lebih pendek dari

en: SQL Query
id: Query SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
id: Query akan dibuat dan dijalankan menggunakan API database Drupal.

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: The language for the CKEditor interface.
id: Bahasa untuk menu-menu CKEditor

en: Private files
id: File-file pribadi

en: The unique ID of the comment.
id: Unik ID dari komentar.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
id: Alamat IP komputer dari komentar dimana telah dikirimkan.

en: The name left by the comment author.
id: Nama yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The email address left by the comment author.
id: Alamat email yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The home page URL left by the comment author.
id: URL situs yang ditinggalkan oleh penulis komentar.

en: The URL of the comment.
id: URL komentar.

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: The URL of the comment's edit page.
id: URL dari halaman edit komentar.

en: The date the comment was posted.
id: Tanggal komentar dikirim.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
id: Komentar induk, jika komentar bertopik aktif.

en: The node the comment was posted to.
id: Node tujuan kiriman komentar.

en: The number of comments posted on a node.
id: Jumlah komentar yang dikirim pada sebuah node.

en: New comment count
id: Jumlah komentar baru

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
id: Jumlah komentar yang diposting pada node sejak dilihat pembaca terakhir.

en: The type of the node.
id: Tipe node.

en: The language the node is written in.
id: Bahasa penulisan node.

en: The URL of the node.
id: URL node.

en: The URL of the node's edit page.
id: URL halaman edit node.

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: The date the node was most recently updated.
id: Tanggal node sudah dimutakhirkan terkini.

en: The author of the node.
id: Penulis node.

en: Poll winner
id: Pemenang poling

en: The winning poll answer.
id: Jawaban pemenang poling.

en: Poll winner votes
id: Suara pemenang poling

en: The number of votes received by the winning poll answer.
id: Jumlah suara yang diterima oleh pemenang jawaban poling.

en: Poll winner percent
id: Persentase pemenang poling

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
id: Persentase suara yang diterima pemenang jawaban poling.

en: The number of visitors who have read the node.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node.

en: The number of visitors who have read the node today.
id: Jumlah pengunjung yang telah membaca node hari ini.

en: Last view
id: Terakhir ditonton

en: The date on which a visitor last read the node.
id: Tanggal terakhir dimana pengunjung membaca node.

en: The slogan of the site.
id: Slogan situs.

en: The administrative email address for the site.
id: Alamat email administrasi untuk situs ini.

en: The URL of the site's front page.
id: URL halaman depan situs ini.

en: Login page
id: Halaman login

en: The URL of the site's login page.
id: URL halaman login situs ini.

en: The unique ID of the uploaded file.
id: ID unik dari unggahan berkas.

en: The name of the file on disk.
id: Nama dari berkas di disk.

en: The web-accessible URL for the file.
id: URL web yang dapat diakses untuk berkas.

en: The date the file was most recently changed.
id: Tanggal terakhir berkas diubah.

en: The user who originally uploaded the file.
id: Pengguna yang semula mengunggah berkas.

en: The unique ID of the taxonomy term.
id: ID unik dari istilah taksonomi.

en: The name of the taxonomy term.
id: Nama istilah taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy term.
id: Uraian opsional dari istilah taksonomi.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
id: Jumlah node yang ditandai dengan istilah taksonomi.

en: The URL of the taxonomy term.
id: URL istilah taksonomi.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
id: Kosakata yang memiliki istilah taksonomi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
id: ID unik dari kosakata taksonomi.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
id: Nama dari kosakata taksonomi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
id: Uraian opsional dari kosakata taksonomi.

en: Term count
id: Jumlah istilah

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
id: Jumlah istilah yang termasuk dalam kosakata taksonomi.

en: The unique ID of the user account.
id: ID unik dari akun pengguna.

en: The login name of the user account.
id: Nama login akun pengguna.

en: The email address of the user account.
id: Alamat email dari akun pengguna.

en: The URL of the account profile page.
id: URL dari halaman profil akun.

en: The date the user last logged in to the site.
id: Tanggal terakhir pengguna login ke situs.

en: The date the user account was created.
id: Tanggal akun pengguna dibuat.

en: Default country
id: Negara bawaan

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: The block cannot be placed in this region.
id: Blok tidak dapat ditempatkan di wilayah ini.

en: Text formats
id: Format teks

en: The name is used in URLs for generated images. Use only lowercase alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-).
id: Nama ini digunakan dalam URL untuk gambar yang dihasilkan. Gunakan hanya huruf kecil, karakter alfanumerik, garis bawah (_), dan tanda hubung (-).

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Detection method
id: Metode pendeteksian

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Revision log message
id: Pesan log revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
id: Revisi mengizinkan Anda untuk membuat jejeak berbeda antara beberapa versi dari konten Anda dan mengembalikannya kembali ke versi lama.

en: Full content
id: Konten lengkap

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
id[0]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan 1 karakter atau lebih.
id[1]: Anda harus memasukan setidaknya satu kata kunci positif dengan @count karakter atau lebih.

en: Searched %type for %keys.
id: Mencari %type untuk %keys.

en: Edit shortcuts
id: Edit shortcut

en: Requires: !module-list
id: Membutuhkan: !module-list

en: Required by: !module-list
id: Diperlukan oleh: !module-list

en: Public files
id: File untuk umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: There is currently no content classified with this term.
id: Saat ini tidak ada konten yang masuk dalam istilah ini.

en: Displaying administrative links
id: Menampilkan tautan pengelolaan

en: Fixed width
id: Lebar tetap

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Validate URL
id: Validasi URL

en: Image style
id: Gaya gambar

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
id: Judul untuk area ini yang akan ditampilkan hanya pada halaman pengaturan

en: Exposed
id: Terekspos

en: Remove this display
id: Hapus tampilan ini

en: Remove group @group
id: Hapus group @group

en: Default group
id: Grup standar

en: Basic exposed form
id: Form dasar ditampilkan

en: Input required
id: Perlu masukan

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
id: Formulir akan terlihat hanya jika form berisi input dari pengguna.

en: Display all items
id: Menampilkan semua item

en: Display a limited number items that this view might find.
id: Menampilkan item terbatas bahwa pandangan ini mungkin menemukan.

en: Use the mini pager output.
id: Menggunakan output pager mini.

en: - Choose -
id: - Pilih -

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called.
id: Menampilkan berapa banyak memori yang digunakan untuk menghasilkan halaman ini. Hal ini akan menunjukkan penggunaan memori ketika devel_init() dan devel_exit() dipanggil.

en: Display $page array
id: Tampilkan array $page

en: Display $page array from <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> in the messages area of each page.
id: Tampilkan array $page dari <a href="http://api.drupal.org/api/function/hook_page_alter/7">hook_page_alter()</a> area pesan di tiap halaman.

en: No variables.
id: Tidak ada variabel.

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
id: Melihat keluaran pengembang seperti cetakan variabel, log query, dll.

en: Access developer information
id: Akses informasi developer

en: Switch users
id: Alihkan pengguna

en: Details about a given menu item.
id: Rincian tentang item menu tertentu.

en: Field info
id: Info field

en: View fields information across the whole site.
id: Lihat informasi field di seluruh situs.

en: View the node access information blocks on node pages and the summary page.
id: Melihat blok informasi akses node dalam halaman-halaman node dan halaman ringkasan.

en: Access DNA information
id: Akses informasi DNA

en: bypass node access
id: menghindari akses node

en: view own unpublished content
id: melihat konten sendiri yang tidak dipublikasikan

en: Developer blocks and page illustrating relevant node_access records.
id: Blok-blok pengembang dan halaman yang menggambarkan catatan node_access yang terkait.

en: Add form
id: Tambah form

en: Configure Mollom keys and global settings.
id: Konfigurasi keys Mollom dan pengaturan umum.

en: Mollom statistics
id: Statistik Mollom

en: Collapse
id: Dikembangkan

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang maksimal alias untuk dibuat. 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
id: Apa yang sebaiknya Pathauto lakukan ketika memutakhirkan item konten yang ada yang sudah memiliki alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
id: Jika pola alias berisi karakter penting (sepeti tanda accents) haruskah Pathauto mengupayakan untuk mengalihaksarakannya menjadi standar alfabet ASCII-96?

en: Reduce strings to letters and numbers
id: Kurangi jumlah huruf dan angka

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
id: Kata yang dcoret dari alias URL, dipisahkan dengan koma. Jangan menggunakan ini untuk membuang tanda baca.

en: Choose aliases to delete
id: Pilih alias untuk dihapus

en: All aliases
id: Semua alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
id: <strong>Catatan:</strong> tidak ada konfirmasi. Yakinkan aksi Anda sebelum mengklik tombol "Hapus alias sekarang!".<br />Anda boleh membuat cadangan database dan/atau tabel url_alias sebelum menggunakan fitur ini.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
id: Abaikan alias %alias walaupun path yang ada berkonflik.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
id: Mengabaikan alias @alias karena sama dengan path internal sistem.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source, menggantikan %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
id: Membuat alias baru %alias untuk %source.

en: Maximum alias and component length
id: Panjang maksimal alias dan komponen

en: Administer pathauto
id: Mengelola pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
id: Mengizinkan pengguna untuk mengkonfigurasi pola untuk pengotomatisan alias dan penghapusan alias URL masal.

en: Notify of Path Changes
id: Peringatkan Perubahan Path

en: Determines whether or not users are notified.
id: Menerangkan apakah pengguna atau bukan yang telah dicatat.

en: User blogs
id: Blog pengguna

en: Update preview
id: Perbarui contoh tampilan

en: XHProf is a php extension which is essential for profiling your Drupal site. It pinpoints slow functions, and also memory hogging functions.
id: XHProf adalah ekstensi php yang penting untuk mencatat profil situs Drupal anda. XHProf menunjukkan dengan jelas fungsi yang lambat, dan juga fungsi memori yang berbelitan.

en: Profile requests with the xhprof php extension.
id: Pencatatan profil dengan menggunakan ekstensi php xhprof.

en: You must enable the <a href="!url">xhprof php extension</a> to use this feature.
id: Anda harus mengaktifkan <a href="!url">ekstensi php xhprof</a> untuk menggunakan fitur ini.

en: Path to the publically accessible xhprof_html - required to display profiler reports. You will need to set this up outside Drupal, for example at http://xhprof.localhost/xhprof_html
id: Path xhprof_html yang dapat diakses publik - diperlukan untuk menampilkan laporan profiler. Anda akan memerlukan untuk mengaturnya di luar Drupal, sebagai contoh di http://xhprof.localhost/xhprof_html

en: Page limit
id: Batas halaman

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment before
id: Lampiran sebelumnya

en: Attachment after
id: Lampiran sesudahnya

en: No tokens available.
id: Tidak ada token yang tersedia.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
id: Klik token untuk memasukkannya ke bidang isian terakhir yang Anda klik.

en: Translation source node
id: Terjemahan sumber node

en: List of the currently available tokens on this site
id: Daftar token yang tersedia saat ini di situs

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
id: Menyediakan antarmuka pengguna untuk API Token dan beberapa token inti tidak ada.

en: Insert this token into your form
id: Masukkan token ini ke formulir Anda

en: First click a text field to insert your tokens into.
id: Pertama klik bidang isian teks untuk memasukkan token Anda.

en: <a href="@xhprof">XHProf output</a>.
id: <a href="@xhprof">Output XHProf</a>.

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Footer background
id: Latar footer

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
id: Jika dicentang, isian URL akan diverifikasi sebagai URL yang benar selama validasi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
id: Jika dicentang, isian URL bersifat opsional dan mengirimkan judul saja akan diterima. Jika URL diabaikan, judul akan ditampilkan sebagai teks biasa.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
id: Ketika ditampilkan, tautan ini akan memiliki atribut class. Beberapa class harus dipisahkan oleh spasi.

en: Title, as plain text
id: Judul, sebagai teks polos

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
id: Variabel yang tersedia: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Add a new @plugin
id: Tambahkan @plugin baru

en: Clone @plugin %title
id: Kloning @plugin %title

en: Import @plugin
id: Impor @plugin

en: Export @plugin %title
id: Ekspor @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
id: Anda yakin untuk mengembalikan %title seperti semula?

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title could not be created.
id: %title gagal dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: %title could not be updated.
id: %title tidak dapat diperbarui.

en: @plugin %title was enabled.
id: @plugin %title telah diaktifkan.

en: @plugin %title was disabled.
id: @plugin %title dinonaktifkan.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
id: Penjelasan dari perubahan terbaru dilakukan terhadap node.

en: The title of the current page.
id: Judul dari halaman saat ini.

en: The URL of the current page.
id: URL dari halaman saat ini.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
id: Nomor halaman dari halaman saat ini saat melihat daftar berhalaman.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
id: %element-title menggunakan token yang tidak sah berikut ini: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
id: Node sumber untuk himpunan terjemahan ini node saat ini.

en: Account cancellation URL
id: URL pembatalan akun

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
id: URL halaman konfirmasi untuk menghapus akun pengguna.

en: One-time login URL
id: URL sekali login

en: The URL of the one-time login page for the user account.
id: URL halaman login sekali pakai untuk akun pengguna.

en: Tokens related to menu links.
id: Token yang berkaitan dengan tautan menu.

en: The unique ID of the menu link.
id: ID unik tautan menu.

en: The title of the menu link.
id: Judul tautan menu

en: The URL of the menu link.
id: URL tautan menu

en: The menu link's parent.
id: Induk tautan menu

en: Tokens related to the current page request.
id: Token yang berhubungan dengan permintaan halaman saat ini.

en: The book page associated with the node.
id: Halaman buku yang berkaitan dengan node.

en: The menu link for this node.
id: Tautan menu untuk node ini

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
id: Panjang teks maksimal untuk tiap komponen pada alias (misalnya, [title]). 100 adalah panjang yang dianjurkan. @max adalah panjang maksimal yang mungkin. Lihat <a href="@pathauto-help">Bantuan Pathauto</a> untuk keterangan lengkapnya.

en: The field %name is not a valid number.
id: Field %name bukan angka yang sah.

en: The field %name cannot be greater than @max.
id: Field %name tidak bisa lebih besar dari @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
id: Field %name tidak bisa lebih kecil dari @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
id: Field <em>Teks yang dibuang</em> tidak boleh mengandung (kode) HTML. Pastikan untuk mematikan setiap editor WYSIWYG untuk field ini.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
id: Pilih tipe path yang tidak beralias yang akan dibuatkan alias URLnya

en: Bulk updating URL aliases
id: Pemutakhiran alias URL masal

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
id[0]: Membuat 1 alias URL.
id[1]: Membuat @count alias-alias URL.

en: language neutral
id: bahasa netral

en: Pattern for all @language @node_type paths
id: Pola untuk semua (bahasa) @language path @node_type

en: Updated alias for node @nid.
id: Pemutakhiran alias untuk node @nid.

en: Taxonomy term paths
id: Path untuk termin taksonomi

en: Updated alias for term @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk termin @tid.

en: Forum paths
id: Path forum

en: Updated alias for forum @tid.
id: Pemutakhiran alias untuk forum @tid.

en: User paths
id: Path pengguna

en: Updated alias for user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna @uid.

en: Blog paths
id: Path Blog

en: Updated alias for blog user @uid.
id: Pemutakhiran alias untuk pengguna blog @uid.

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 node.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count node.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 termin.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count termin.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
id[0]: Pemutakhiran alias URL untuk 1 akun pengguna.
id[1]: Pemutakhiran alias URL untuk @count akun pengguna.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
id: Anda telah mengkonfigurasi @name untuk menjadi pemisah dan untuk dibuang ketika ditemukan di dalam teks. Hal ini dapat menyebabkan masalah dengan pola alias Anda dan khususnya dengan token term:path. Anda kemungkinan menyetel aksi untuk @name menjadi "ganti dengan pembatas".

en: Add search page
id: Tambah halaman pencarian

en: Comment display
id: Tampilan Komentar

en: Add new component
id: Tambah komponen baru

en: Configure blacklists.
id: Konfigurasi daftar hitam.

en: Linked to content
id: Ditautkan ke konten

en: Acquia Network settings
id: Pengaturan Jaringan Acquia

en: The menu link's root.
id: Akar tautan menu.

en: User signature
id: Tanda tangan anggota

en: Nothing
id: Tidak ada

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Write new message to @recipient
id: Tulis pesan baru untuk @recipient

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
id: Masukkan nama penerima, apabila lebih dari 1, pisahkan menggunakan koma.

en: Enter a user name to write a message to a user.
id: Masukkan nama pengguna untuk menuliskan pesan kepada pengguna.

en: (No information available)
id: (Tidak tersedia informasi)

en: Static Title
id: Judul Statik

en: Static title
id: Judul statik

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
id: Judul ini akan selalu digunakan jika &ldquo;Judul Static&rdquo; dipilih di atas.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
id: Sebuah judul bawaan harus diberikan jika judul merupakan nilai statis.

en: Enable profiling of all page views and <a href="!drush">drush</a> requests.
id: Aktifkan pencatatan profil dari semua tampilan halaman dan permintaan <a href="!drush">drush</a>.

en: Use uncompressed jQuery
id: Gunakan JQuery yang tidak dimampatkan

en: Use a human-readable version of jQuery instead of the minified version that ships with Drupal, to make JavaScript debugging easier.
id: Gunakan versi jQuery yang terbaca-manusia, bukan versi sederhana seperti yang paket bersama Drupal, untuk memudahkan debugging JavaScript.

en: Entity info
id: Info entitas

en: View entity information across the whole site.
id: Lihat informasi entitas di seluruh situs.

en: Fixed value
id: Nilai tetap

en: Run arbitrary PHP from a block.
id: Jalankan sembarang PHP dari sebuah blok.

en: Become any user on the site with just a click.
id: Menjadi anggota di situs dengan hanya satu klik.

en: Component name
id: Nama komponen

en: Send this user a private message
id: Kirim pesan pribadi kepada pengguna ini

en: Access the views administration pages.
id: Akses ke halaman pengelolaan views

en: Bypass access control when accessing views.
id: Mengabaikan kontrol akses saat mengakses views.

en: Add new view
id: Tambah view baru

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Label HTML element
id: Label elemen HTML

en: Place a colon after the label
id: Letakkan tanda titik dua setelah label

en: Use absolute path
id: Gunakan path tetap

en: Singular form
id: Form singular

en: Plural form
id: Form plural

en: Weight for @display
id: Bobot untuk @display

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
id: Jika Anda perlu untuk menerjemahkan label Views ke dalam bahasa lain, pertimbangkan untuk menginstal <a href="!path">Internasionalisasi</a> paket terjemahan  modul Views tersebut.

en: Approved comment
id: Komentar yang disetujui

en: The extension of the file.
id: Ekstensi berkas.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
id: Sebuah komentar yang berhubungan dengan file ini , dikarenakan file ini berada dalam sebuah field pada sebuah komentar.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
id: Sebuah File yang berhubungan dengan komentar ini, biasaya disebabkan karena sudah berada dalam field pada komentar.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
id: Sebuah file yang digunakan dengan term taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di term taxonomy.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
id: Sebuah file yang digunakan pada vocabulary taxonomy ini, biasanya disebabkan karena sudah berada pada field di vocabulary taxonomy.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
id: Tentukan path dasar untuk link-link dalam ringkasan view ini, sebagai contoh : http://contoh.com/<strong>view_path_anda/arsip/</strong>. Jangan tambahkan backslash awalan dan akhiran. Jika nilai ini kosong, views akan menggunakan path pertama yang ditemukan sebagai path dasar didalam display page, atau jika tidak ada path ditemukan.

en: Tokens related to the current date and time.
id: Token yang berhubungan dengan tanggal dan waktu saat ini.

en: The URL of the @entity.
id: URL @entity.

en: The content type of the node.
id: Jenis konten dari node.

en: Tokens related to content types.
id: Token yang berhubungan dengan jenis konten.

en: The name of the content type.
id: Nama dari jenis konten.

en: Tokens related to URLs.
id: Token terkait dengan URL.

en: Tokens related to menus.
id: Token terkait dengan menu.

en: Content paths
id: Path konten

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan (diterapkan untuk semua tipe konten dengan pola kosong dibawah ini)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
id: Pola path bawaan untuk @node_type (diterapkan untuk semua tipe konten @node_type dengan pola kosong dibawah ini)

en: Content access
id: Akses konten

[ctx: datetime]
en: All day
id: Semua hari

[ctx: datetime]
en: Year
id: Tahun

[ctx: datetime]
en: Month
id: Bulan

[ctx: datetime]
en: Week
id: Minggu

[ctx: datetime]
en: Day
id: Hari

[ctx: datetime]
en: Hour
id: Jam

[ctx: datetime]
en: Minute
id: Menit

[ctx: datetime]
en: Second
id: Detik

en: Configure the Date Popup settings.
id: Konfigurasi pengaturan Date Popup.

[ctx: day_name]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: day_name]
en: Monday
id: Senen

[ctx: day_name]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: day_name]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: day_name]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: day_name]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: day_name]
en: Saturday
id: Sabtu

en: 5 minute
id: 5 menit

en: 15 minute
id: 15 menit

en: Content revisions
id: Revisi konten

en: Machine name:
id: Nama mesin:

en: Create Feature
id: Buat fitur

en: Underscore
id: Garis bawah

en: All Day
id: Semua hari

en: Bypass views access control
id: Mengabaikan kontrol akses views

en: No results behavior
id: Tidak menunjukkan hasil

en: Edit @section
id: Ubah @section

en: Edit this view to add a display.
id: Ubah view ini untuk menambahkan tampilan

en: Add view from template
id: Tambah view dari template

en: View to insert
id: View yang ingin dimasukkan

en: The view to insert into this area.
id: View yang ingin dimasukkan pada area ini.

en: Provide title
id: Berikan judul

en: Provide breadcrumb
id: Berikan breadcrumb

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
id: Masukkan nama breadcrumb yang akan anda gunakan. Lihat "Judul" untuk persentase pertukaran.

en: Specify validation criteria
id: Tentukan kriteria validasi

en: Action to take if filter value does not validate
id: Tindakan yang diambil jika nilai filter tidak tervalidasi

en: Display all results for the specified field
id: Menampilkan semua hasil untuk bidang tertentu

en: Provide default value
id: Beri nilai default

en: Show "Page not found"
id: Perlihatkan "Halaman tak ditemukan"

en: Display a summary
id: Menampilkan ringkasan

en: Display contents of "No results found"
id: Tampilkan isi "Tidak ada hasil ditemukan"

en: Skip default argument for view URL
id: Lewatkan argumen default untuk URL view

[ctx: Sort order]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
id: Alfabetis dalam konteks: Urutkan tingkatan

en: Create a label
id: Buat label

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur field ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Create a CSS class
id: Buat class CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
id: Pilih elemen HTML untuk mengatur label ini, contoh H1, H2, dan lain-lain.

en: Rewrite results
id: Tulis ulang hasil

en: Replace spaces with dashes
id: Ganti spasi dengan tanda hubung

en: External server URL
id: URL server eksternal

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
id: Hubungkan ke server eksternal menggunakan tautan lengkap, seperti 'http://www.contoh.com' atau 'www.contoh.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
id: Ubah baris baru menjadi label HTML &lt;br&gt;

en: No results text
id: Teks tidak ada hasil

en: Expose filter
id: Ekspos filter

en: Add !display
id: Tambah !display

en: Auto preview
id: Pratayang otomatis

en: @current of @total
id: @current dari @total

en: All displays
id: Semua tampilan

en: Create new filter group
id: Buat kelompok filter baru

en: Always show advanced display settings
id: Selalu tampilkan pengaturan tampilan lanjutan

en: Above the preview
id: Di atas tinjauan

en: Below the preview
id: Di bawah tinjauan

en: Display | Displays
id[0]: Tampilan
id[1]: Tampilan

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Contextual filters
id: Filter kontekstual

en: contextual filters
id: filter kontekstual

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: contextual filter
id: filter kontekstual

en: filter criteria
id: kriteria filter

en: no results behavior
id: tidak ada hasil

en: Display the content with standard node view.
id: Menampilkan konten dengan node view standar.

en: Content ID from URL
id: ID konten dari URL

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
id: Mengijinkan "Tingkat kedalaman" untuk Taxonomy:Term ID (dengan kedalaman) untuk diubah melalui sebuah nilai kontekstual filter tambahan.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
id: Mengijinkan filter kontekstual untuk diabaikan. Query tidak akan diubah oleh kontekstual filter ini. Dapat digunakan ketika nilai filter sesuai konteks datang dari URL, dan bagian dari URL perlu diabaikan.

en: Hide attachments in summary
id: Sembunyikan lampiran di dalam rangkuman

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: All storage
id: Semua penyimpanan

en: All status
id: Semua status

en: No views match the search criteria.
id: Tidak ada views yang cocok dengan kriteria pencarian.

en: Create view from template @template
id: Buat view dari template @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
id: Aksi ini akan menghapus permanen semua perubahan yang dibuat pada view ini.

en: Create a menu link
id: Buat tautan menu

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk membalas komentar, dan lain-lain)

en: without links
id: tanpa tautan

en: titles
id: judul

en: with links (allow users to add comments, etc.)
id: dengan tautan (izinkan pengguna untuk menambahkan komentar, dan lain-lain)

en: Hide view
id: Sembunyikan view

en: Apache Solr environment: @environment
id: Lingkungan Apache Solr: @environment

en: Add Apache Solr environment.
id: Tambahkan lingkungan Apache Solr

en: Aggregation type
id: Tipe agregasi

en: Add Quicktabs Instance
id: Tambah model Quicktabs

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
id: <a href="!url">Pengaturan modul redirect</a> berpengaruh jika pengalihan sudah dibuat ketika alias dihapus.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
id: Membolehkan pemasangan <a href="!url">modul Redirect</a> untuk mendapatkan pengalihan ketika alias Anda berubah.

en: No new URL aliases to generate.
id: Tidak ada alias URL baru untuk dibuat.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
id: <strong>Panjang maksimal alias</strong> dan <strong>panjang maksimal komponen</strong> nilai bakunya adalah 100 dan mempunyai batas @max dari Pathauto. Panjangnya dibatasi oleh panjang kolom "alias" dari table database url_alias. Skema database bawaan untuk kolom ini adalah @max. Jika Anda menyetel panjangnya itu sama dengan panjang kolom "alias" itu akan menyebabkan masalah pada situasi dimana sistem memerlukan penambahan kata tambahan untuk alias URL. Anda sebaiknya memasukan nilai yang panjang kolom "alias"nya dikurangi panjang sembarang teks yang mungkin ditambahkan pada akhir URL. Panjang teks mungkin ditambahkan pada akhir URL tergantung modul mana yang Anda hidupkan dan juga setelan Pathauto-nya.  Nilai yang dianjurkan dan nilai bakunya adalah 100.

en: Path module form elements
id: Elemen form mdul Path

en: Double quotation marks
id: Tanda petik dua

en: Single quotation marks (apostrophe)
id: Tanda petik satu (apostrop)

en: Back tick
id: Klik Kembali

en: Hyphen
id: Tanda hubung

en: Vertical bar (pipe)
id: Tanda pipa vertikal (pipa)

en: Left curly bracket
id: Kurung kurawal kiri

en: Left square bracket
id: Kurung siku kiri

en: Right curly bracket
id: Kurung kurawal kanan

en: Right square bracket
id: Kurung siku kanan

en: Plus sign
id: Tanda plus

en: Equal sign
id: Tanda sama dengan

en: Percent sign
id: Tanda persen

en: Caret
id: Tanda topi

en: Dollar sign
id: Tanda dollar

en: Number sign (pound sign, hash)
id: Tanda angka (tanda pound, pagar)

en: At sign
id: Tanda at

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Tilde
id: Tanda gelombang

en: Left parenthesis
id: Tanda kurung kiri

en: Right parenthesis
id: Tanda kurung kanan

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Less-than sign
id: Tanda kurang dari

en: Greater-than sign
id: Tanda lebih dari

en: Backslash
id: Tanda slash kebalik

en: Use replacement tokens from the first row
id: Gunakan token pengganti dari baris pertama

en: Thousands marker
id: Penanda ribuan

en:  new
id:  baru

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Today's popular content
id: Konten populer hari ini

en: Representative node
id: Node Perwakilan

en: @entity using @field
id: @entity menggunakan @field

en: Count DISTINCT
id: hitung DISTINCT

en: Show the empty text in the table
id: Tampilkan teks kosong di dalam tabel

en: Mollom content moderation
id: Moderasi konten Mollom

en: Address form (country-specific)
id: Formulir alamat (spesifik-negara)

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: 10 minute
id: 1o menit

en: 30 minute
id: 30 menit

en: !start-date to !end-date
id: !start-date sampai !end-date

[ctx: datetime]
en: Date
id: Tanggal

[ctx: datetime]
en: Time
id: Jam

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Unaliased URL
id: Bukan URL alias

en: Add and configure
id: Tambah dan konfigurasikan

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
id: Mengizinkan pengguna untuk memasukkan atribut 'judul' tautan

en: Default link 'title' Attribute
id: Atribut 'judul' tautan bawaan

en: When output, links will use this "title" attribute if the user does not provide one and when different from the link text. Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
id: Ketika ditampilkan, tautan akan menggunakan ini atribut "judul" ini jika pengguna tidak memberikannya dan ketika berbeda dari teks tautan. Baca <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">Pedoman WCAG 1.0</a> untuk kesesuaian tautan. Nilai token akan dievaluasi.

en: Link "title" attribute
id: Atribut "judul" tautan

en: Instance settings have been set with the data from the field settings.
id: Pengaturan turunan telah diatur dengan data dari isian pengaturan.

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
id: Pustaka %dependency, dimana pustaka %library tergantung, tidak dipasang.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
id: Versi %dependency_version dari pustaka %dependency tidak kompatibel dengan pustaka %library.

en: The %library library could not be found.
id: Pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The version of the %library library could not be detected.
id: Versi pustaka %library tidak bisa dideteksi.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
id: Versi %version pustaka %library yang terpasang tidak didukung.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
id: Varian %variant pustaka %library tidak bisa ditemukan.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
id: Operator tidak cocok pada filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
id: Tidak ada nilai valid yang ditemukan di filter: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
id: nilai dari @value bukan merupakan array untuk @operator dalam filter: @filter

en: Max length of title field
id: Panjang maksimum dari isian judul

en: Set a maximum length on the title field (applies only if Link Title is optional or required).  The maximum limit is 255 characters.
id: Mengatur panjang maksimum pada isian judul (hanya berlaku jika Judul Tautan adalah opsional atau diperlukan). Batas maksimum adalah 255 karakter.

en: URL Display Cutoff value must be numeric.
id: Nilai pemotongan tampilan URL harus berupa angka.

en: The max length of the link title must be numeric.
id: Panjang maksimum judul tautan harus berupa angka.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
id: Panjang maksimum judul tautan tidak dapat lebih besar dari 255 karakter.

en: The title of the link.
id: Judul dari tautan.

en: The URL of the link.
id: URL dari tautan.

en: Uploaded file.
id: File terunggah.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
id: Kosakata mengandung istilah taksonomi yang berhubungan, yang digunakan untuk mengklasifikasi konten.

en: Generate automatic URL alias
id: Membuat alias URL otomatis

en: Uncheck this to create a custom alias below.
id: Jangan dicentang untuk membuat alias gubahan dibawah ini.

en: Configure URL alias patterns.
id: Mengatur pola alias URL.

en: A password reset message will be sent to your e-mail address.
id: Pesan sandi baru akan dikirim ke alamat email Anda.

en: View: @view - Display: @display
id: View: @view - Tampilan: @display

en: And/Or, Rearrange
id: Dan/Atau, Atur Ulang

en: Use a pager
id: Gunakan penanda halaman

en: Add search environment
id: Tambah lingkungan pencarian

en: Add search block "More Like This"
id: Tambah blok pencarian "Lebih Banyak Seperti ini"

en: Tokens related to views.
id: Token terkait dengan views.

en: The human-readable name of the view.
id: Nama View yang dapat dibaca secara manusiawi.

en: The description of the view.
id: Deskripsi penjelasan dari view.

en: The machine-readable name of the view.
id: Nama view yang dapat dibaca oleh mesin/server.

en: The title of current display of the view.
id: Judul untuk tampilan view saat ini.

en: The URL of the view.
id: URL dari halaman view ini.

en: -Select-
id: -Pilih-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
id: Teks untuk menempatkan teks "Judul" yang mana browser-browser pada umumnya menampilkan sebagai tooltip ketika melayangkan kursor pada sebuah tautan.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
id: Aktifkan ini untuk menyembunyikan field ini ketika tidak ada isinya. Catatan bahwa label dari field atau tampilan yang dimodifikasi tetap dapat ditampilkan. Untuk menyembunyikan label-label, centang pengaturan pengayaan atau pengayaan baris  untuk field-field yang kosong. Untuk menyembunyikan konten yang telah dimodifikasi. Centang "Sembunyikan modifikasi jika kosong".

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
id: Aktifkan  pesan views performance statistics/debug melalui module Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
id: Centang ini untuk mengaktifkan pesan-pesan beberapa query Views dan performance statistics/debug <em>jika module Devel diinstall,</em>.

en: Devel message(dpm)
id: Pesan Devel (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
id: Catatan log Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
id: Region dari halaman untuk menampilkan pesan-pesan debug performance statistics/debug

en: Date in the form of CCYYMMDD.
id: Tanggal dalam format CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
id: Tanggal dalam format YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
id: Tanggal dalam bentuk YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
id: Tanggal dalam bentuk MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
id: Tanggal dalam bentuk DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
id: Tanggal dalam bentuk WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
id: Jika anda membutuhkan tambahan field selain dari uid tambahkan komentar baru: author relationship

en: Last comment uid
id: Komentar terakhir uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
id: User ID dari penulis komentar terakhir dari node.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
id: Pengguna yang melakukan penerbitan konten. Jika Anda membutuhkan field selain dari uid yang menambahkan konten: author relationship

en: Unique access event ID.
id: ID unik akses event.

en: Link field to the node if there is no comment.
id: Menautkan field ke node jika tidak ada komentar.

en: Tokens related to the search query and response.
id: Token terkait dengan hasil dan respon pencarian

en: Page total
id: Total halaman

en: Registrations
id: Pendaftaran

en: Full Registration
id: Pendaftaran penuh

en: Advanced queue item
id: Antrian item lanjutan

en: to:
id: ke:

en: Display field as machine name.
id: Tampilkan field sebagai nama mesin

en: Display the user with standard user view.
id: Menampilkan user dengan tampilan pengguna standar.

en: Administer ShareThis
id: Mengelola ShareThis

en: Change the settings for how ShareThis behaves on the site.
id: Mengubah setelan bagaimana ShareThis berperilaku di situs ini.

en: Please choose a year.
id: Silakan memilih tahun.

en: Please choose a month.
id: Silakan memilih bulan.

en: Please choose a day.
id: Silakan memilih hari.

en: Please choose an hour.
id: Silakan memilih jam.

en: Please choose a minute.
id: Silakan memilih menit.

en: Please choose a second.
id: Silakan memilih detik.

en: Clean URL
id: URL Ramah

en: Tokens related to the "@name" entities.
id: Token terkait dengan entiti "@name".

en: List of @entities
id: Daftar dari @entities

en: List of @type values
id: Daftar dari nilai @type

en: Joined path
id: Path gabungan

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
id: Setiap deret nilai dibersihkan oleh Pathauto kemudian digabungkan dengan tanda garis miring menjadi teks yang berwujud URL.

en: Update node alias
id: Memutakhirkan alias node

en: Update taxonomy term alias
id: Memutakhirkan alias termin taksonomi

en: Update user alias
id: Memutakhirkan alias pengguna

en: Display "Access Denied"
id: Tampilkan "Akses Ditolak"

en: @date_format format
id: format @date_format

en: Single filter
id: Filter tunggal

en: Grouped filters
id: Filter terkelompok

en: grouped
id: terkelompok

en: @entity types
id: tipe @entity

en: Book root from current node
id: Akar buku dari node yang aktif sekarang

en: Send Message via email.
id: Kirim pesan via email.

en: Browse available tokens.
id: Telusuri token-token yang tersedia.

en: Short description of table
id: Deskripsi singkat tabel

en: Revision comparison
id: Perbandingan revisi

en: Time ago (dynamically updating)
id: Waktu yang lalu (memperbarui dinamis)
