Context (7.x-3.2) - en to uk translation catalogue (142 entries)

en: Home
uk: Головна

en: context
uk: контекст

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Book
uk: Книга

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Views
uk: Види

en: Add
uk: Додати

en: Path
uk: Шлях

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Layout
uk: Макет

en: Done
uk: Готово

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: User role
uk: Роль користувача

en: Conditions
uk: Умови

en: Add a condition
uk: Додати умову

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Site default
uk: Базове для сайту

en: User page
uk: Сторінка користувача

en: Blocks
uk: Блоки

en: Debug
uk: Зневадження

en: Any user
uk: Будь-який користувач

en: Hide
uk: Приховати

en: Section title
uk: Заголовок секції

en: Change layout
uk: Змінити макет

en: Contexts
uk: Контексти

en: Context
uk: Контекст

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: CSS Injector
uk: CSS-інжектор

en: Registration form
uk: Реєстраційна форма

en: Add @type
uk: Додати тип @type

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
uk: Запропонуйте модулі з кешем, що зберігається один запит сторінки.

en: Regions
uk: Області

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
uk: Задати цей контекст при перегляді сторінки матеріалу або використання форми додавання/редагування на одному з цих типів матеріалу.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
uk: Задати цей контекст при перегляді матеріалу з обраної книги.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
uk: Задати цей контекст при перегляді сторінки одного з цих видів.

en: Context UI
uk: Користувацький інтерфейс Контексту

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
uk: Пропонує простий користувацький інтерфейс для налаштування структури сайту за допомогою модуля Контекст.

en: Sitewide context
uk: Загальносайтовий контекст

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
uk: Чи має цей контекст завжди бути увімкненим? Якщо <strong>істина</strong>, цей контекст буде активним на усьому сайті.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
uk: Пропонує цей текст для показу у файлі  page.tpl.php у вигляді змінної <strong>$section_title</strong> у випадку активації цього контексту.

en: Section subtitle
uk: Підзаголовок секції

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
uk: Пропонує цей текст для показу у файлі  page.tpl.php у вигляді змінної <strong>$section_subtitle</strong> у випадку активації цього контексту.

en: Section class
uk: Класс секції

en: Inject the selected css when this context is set.
uk: Вставити обраний css, якщо заданий цей контекст.

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
uk: Задати цей контекст, якщо будь-який з обраних пунктів меню належить до поточного активного меню.

en: Theme variables
uk: Змінні теми

en: The description of this context definition.
uk: Опис цього контексту.

en: Reactions
uk: Реакції

en: Control block visibility using context.
uk: Керувати видимістю блока за допомогою контексту.

en: Control menu active class using context.
uk: Керувати класом активного меню за допомогою контексту.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
uk: Зневаджувати виведення від реагування для SimpleTest.

en: Context layouts
uk: Розміщення контексту

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
uk: Дозволити шарові теми забезпечити кілька макетів області регіону та інтегрувати їх з контекстом.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
uk: Оберіть один з макетів, пропонованих базовою темою.

en: Could not save context %title.
uk: Неможливо зберегти контекст %title.

en: Example: <code>theme</code>
uk: Приклад: <code>тема</code>

en: A tag to group this context with others.
uk: Теґ для групування цього контексту з рештою.

en: Trigger the activation of this context
uk: Перемикач активації цього контексту

en: Actions to take when this context is active
uk: Дії, що виконуються при активації контексту

en: Add a reaction
uk: Додати реакцію

en: Context editor
uk: Редактор контексту

en: Context inspector
uk: Інспектор контексту

en: Set on node form
uk: Задати на формі матеріалу

en: Set this context on node forms
uk: Задати цей контекст на формах матеріалу

en: Always active
uk: Завжди активний

en: This block appears empty when displayed on this page.
uk: Цей блок стає порожнім при відображенні на цій сторінці.

en: Saved %title.
uk: Збережено %title.

en: Book root
uk: Корінь книги

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
uk: Задати цей контекст при перегляді матеріалу, що є коренем книги обраного типу.

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
uk: Задати цей контекст, якщо поточний користувач має одну з обраних ролей.

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
uk: Задати цей контекст при перегляді сайту в обраній мові.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
uk: Задати цей контекст при перегляді матеріалу з обраними термінами таксономії.

en: Require all conditions
uk: Вимога всіх умов

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
uk: Якщо позначено, для активації цього контексту мають виконуватись усі умови. В іншому випадку, контекст активуватиме перша виконана умова.

en: Please reload the page to view this block.
uk: Аби переглянути цей блок, будь ласка, перезавантажте сторінку

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
uk: Плаґін @plugin з цією назвою вже існує. Будь ласка, оберіть іншу назву або видаліть існуючий об’єкт перш ніж створювати новий.

en: Set this context when viewing a user page.
uk: Задати цей контекст при перегляді сторінки користувача.

en: User account form
uk: Форма облікового запису користувача

en: Active for
uk: Активний для

en: Only the current user
uk: Тільки поточний користувач

en: Only other users
uk: Тільки інші користувачі

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
uk: Задати посилання рядка навіґації для обраного пункту меню.

en: Only on node form
uk: Тільки на формі матеріалу

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
uk: Модуль Контекст надає можливість керувати контекстними умовами і реакціями різних частинок вашого сайту. Вважайте кожен контекст виведенням "секції" вашого сайту. Для кожного контексту можна визначити умови, що активують його, і обрати різні аспекти Друпалу, які мають реагувати на цей активний контекст.

en: < Untagged >
uk: < Без позначок >

en: contexts
uk: контексти

en: Show all regions
uk: Показати всі області

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
uk: Показати усі області, в т.ч. порожні. Увімкніть, якщо ви адмініструєте сайт за допомогою рядкового редактора.

en: Active context: !name
uk: Активний контекст: !name

en: Set this context when viewing a taxonomy term page.
uk: Задати цей контекст при перегляді сторінки терміна таксономії.

en: Set on term form
uk: Задати на формі терміна

en: Only on term form
uk: Тільки на формі терміна

en: Set this context on term forms
uk: Задати цей контекст на формі терміна

en: Search Filter
uk: Фільтр пошуку

en: Theme Page
uk: Сторінка теми

en: Control page theme variables using context.
uk: Керувати за допомогою контексту змінними теми сторінки.

en: Theme HTML
uk: HTML-код теми

en: Control HTML theme variables using context.
uk: Керувати за допомогою контексту змінними HTML-коду теми

en: No contexts requiring migration detected
uk: Не знайдено контекстів, що вимагають перенесення

en: The following contexts had theme reaction data migrated: @names
uk: Дані реагування теми були перенесені у наступних контекстах: @names

en: Provides this text as an additional body class (in <strong>$classes</strong> in html.tpl.php) when this section is active.
uk: Пропонує цей текст у вигляді додаткового класу тіла (у <strong>$classes</strong> в файлі html.tpl.php) у випадку активації цієї секції.

en: Configure Layout
uk: Налаштувати макет

en: Control Region visiblity using context.
uk: Керувати видимістю області за допомогою контексту.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
uk: Назва має містити лише літери нижнього регістру, підкреслення, дефіси та цифри.

en: Disable the following
uk: Вимкнути наступне

en: Use Context Editor Dialog
uk: Використовувати діалог редактора контексту

en: When enabled all contextual links will have a Edit Layout link that will refresh the page with the context editor in a dialog box.
uk: Якщо увімкнено, всі контестні посилання міститимуть посилання "редагувати макет", що виводитиме сторінку з редактором контексту в діалоговому вікні.

en: Activate Context UI
uk: Активувати інтерфейс контексту

en: Query String
uk: Рядок запиту

en: Select the Context/Layer to Edit
uk: Оберіть контекст/шар для редагування

en: Stop Editing Layout
uk: Припинити редагування макету

en: Deactivate Context UI
uk: Деактивувати інтерфейс контексту

en: Select Context
uk: Оберіть контекст

en: Add a block here.
uk: Додати блок тут.

en: Now Editing:
uk: Наразі редагується:

en: All Categories
uk: Всі категорії

en: To add a block to the current region, simply click on the block.  You may use the category filter to filter by
          block type or the search filter to find the block that you wish to add.
uk: Щоб додати блок в поточну області, просто натисніть на ньому. Ви можете використовувати фільтр категорій для фільтрації
         типу блоку або фільтр пошуку, щоб знайти блок, який ви хочете додати.

en: Set this context when any of the paths above match the page path. Put each path on a separate line. You can use the <code>*</code> character (asterisk) as a wildcard and the <code>~</code> character (tilde) to exclude one or more paths. Use &lt;front&gt; for the site front page.
uk: Задати цей контекст, якщо будь-який з вказаних вище шляхів збігається зі шляхом сторінки. Кожен шлях писати з нового рядка. Як символ узагальнення можна використовувати символ <code>*</code> (зірочка) і символ <code>~</code> (тильда)  для вилучення одного або кількох шляхів. Для головної сторінки введіть &lt;front&gt;

en: Select which context, or layer of blocks, to edit.
                        Each context is configured to appear on different sets of pages so read the description carefully.
                        When you are done editing click Done and save your changes.
                        You may use the Stop Editing Layout link to close the editor.
uk: Оберіть, який контекст, шар або блок редагувати.
                    Кожен контекст налаштований з'являтися в різноманітних групах сторінок, тому уважно читайте опис.
                    Після завершення редагування натисніть "Готово" і збережіть зміни. 
                    Щоб закрити редактор натисніть посилання Припинити редагування макету.

en: The block with delta @delta from module @module is not compatible with the inline editor and will be dropped from the context containing it if you edit contexts here
uk: Блок з дельтою @delta від модуля @module несумісний з рядковим редактором і буде пропущений в контексті, що його містить, якщо ви редагуєте контексти тут

en: Desired block weight exceeds available weight options, please check weights for blocks before saving
uk: Бажана вага блоку перевищує можливі значення ваги. Будь ласка, перевірте вагу блока перед збереженням

en: Access All Blocks
uk: Доступ до усіх блоків

en: Allows users to access all rendered blocks via an AJAX callback. If you have some blocks that should not be rendered for some users but need those users to be able to use context UI, then implement hook_context_allow_ajax_block_access with the necessary logic.
uk: Дозволяє користувачам отримати доступ до всіх відображених блоків через зворотній виклик AJAX. Якщо у вас є якісь блоки, які не повинні бути відображені для деяких користувачів, але цим користувачам потрібно мати можливість використовувати користувацький інтерфейс контекстів, тоді реалізуйте функцію hook_context_allow_ajax_block_access з необхідною логікою.

en: Please upgrade your PHP version to one that supports json_decode.
uk: Будь ласка, оновіть PHP до версії, що підтримує json_decode.

en: Context (any)
uk: Контекст (будь-які)

en: Set this context on the basis of other active contexts. Put each context on a separate line. The condition will pass if <em>any</em> of the contexts are active. You can use the <code>*</code> character (asterisk) as a wildcard and the <code>~</code> character (tilde) to prevent this context from activating if the listed context is active. Other contexts which use context conditions can not be used to exclude this context from activating.
uk: Задати цей контекст на основі інших активних контекстів. Розміщувати кожен з контекстів на окремому рядкові. Умова виконуватиметься, якщо <em>будь-які</em> з контекстів будуть активними. Символ <code>*</code> (зірочка) буде означати будь-який контекст. і символ <code>~</code> (тільда) можна використати для запобігання активації цього контексту, якщо перелічений контекст активний. Інші контексти, що використовують контекстні умови не можуть бути використані для зняття активації цього контексту.

en: Context (all)
uk: Контекст (усі)

en: Set this context on the basis of other active contexts. Put each context on a separate line. The condition will pass only if <em>all</em> of the contexts are active. You can use the <code>*</code> character (asterisk) as a wildcard and the <code>~</code> character (tilde) to prevent this context from activating if the listed context is active. Other contexts which use context conditions can not be used to exclude this context from activating.
uk: Задати цей контекст на основі інших активних контекстів. Розміщувати кожен з контекстів на окремому рядкові. Умова виконуватиметься, якщо <em>усі</em> з контексти будуть активними. Символ <code>*</code> (зірочка) буде означати будь-який контекст. і символ <code>~</code> (тільда) можна використати для запобігання активації цього контексту, якщо перелічений контекст активний. Інші контексти, що використовують контекстні умови не можуть бути використані для зняття активації цього контексту.

en: Set this context when any of the query strings above match the page query string. Put each query string on a separate line. You can use the "*" character as a wildcard and <code>~</code> to exclude one or more query strings.
uk: Задати цей контекст, якщо будь-який з вказаних вище рядків запиту збігається зі рядком запиту сторінки. Кожен рядок запиту писати з нового рядка. Як символ узагальнення можна використовувати символ <code>*</code> (зірочка) і символ <code>~</code> (тильда)  для вилучення одного або кількох шляхів.

en: Enable debug reaction on all contexts
uk: Увімкнути зневадження реакції на всі контексти

en: Enable the debug reaction on all contexts.
uk: Увімкнути зневадження реакції на всі контексти.
