CRM Core (7.x-0.963) - en to pt translation catalogue (236 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Notes
pt: Notas

en: User
pt: Usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Active
pt: Ativo

en: Contacts
pt: Contatos

en: Score
pt: Pontuação

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Contains
pt: Contendo

en: Load
pt: Carregar

en: Inactive
pt: Inativo

en: here
pt: aqui

en: Configuration
pt: Configurações

en: Role
pt: Papel

en: Contact ID
pt: ID Contato

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Operator
pt: Operador

en: Equals
pt: Igual

en: Threshold
pt: Limite

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: CRM Contact
pt: Contato CRM

en: CRM Activity
pt: Atividade CRM

en: activity
pt: atividade

en: Activity
pt: Atividade

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: open
pt: aberto

en: revert
pt: reverter

en: Date created
pt: Data de criação

en: User Synchronization
pt: Sincronização de usuário

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Relationship types
pt: Tipos de relacionamento

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: Participants
pt: Participantes

en: current
pt: atual

en: Extension
pt: Extensão

en: Organization
pt: Organização

en: Country code
pt: Código do país

en: Field Type
pt: Tipo de Campo

en: relationship
pt: relacionamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Any
pt: Qualquer

en: User Role
pt: Papel do usuário

en: Reports
pt: Relatórios

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Field options
pt: Opções do campo

en: Activities
pt: Atividades

en: Creator
pt: Criador

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: Infinite
pt: Infinito

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina com

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Dashboard
pt: Painel

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Contact Information
pt: Informação de contato

en: Contact Name
pt: Nome do contato

en: Add a new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: The message that should be sent.
pt: A mensagem que deve ser enviada.

en: contact
pt: contato

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Contact Type
pt: Tipo de contato

en: Add a relationship
pt: Adicionar um relacionamento

en: Date updated
pt: Data atualizada

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: Structure
pt: Estrutura

en: Activity ID
pt: ID da atividade

en: Render
pt: Renderizar

en: Field weight
pt: Peso do campo

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Add
pt: Adicionar

en: Contact type
pt: Tipo de contato

en: Meeting
pt: Reunião

en: Primary email
pt: Email principal

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: Provide a simple link to delete the activity.
pt: Fornece um link simples para eliminar a atividade.

en: The human-readable name of this profile type.
pt: O nome deste tipo de perfil.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome legível por máquina exclusivo para este tipo de perfil. Ele deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: display fields
pt: exibir campos

en: Field item
pt: Item do campo

en: Administer @entity_type
pt: Administrar @entity_type

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pt: Permite que usuários possam executar qualquer ação em @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pt: Criar qualquer tipo de @entity_type

en: Edit own @entity_type of any type
pt: Editar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: Edit any @entity_type of any type
pt: Editar qualquer @entity_type de qualquer tipo

en: View own @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type próprio(a)

en: View any @entity_type of any type
pt: Visualizar qualquer tipo de @entity_type

en: Create %bundle @entity_type
pt: Criar %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pt: Editar o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: Edit any %bundle @entity_type
pt: Editar qualquer %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pt: Ver o(a) próprio(a) @entity_type %bundle

en: View any %bundle @entity_type
pt: Visualizar qualquer %bundle @entity_type

en: Activity type
pt: Tipo de atividade

en: Add a contact
pt: Adicionar um contato

en: Save contact type
pt: Guardar tipo de contato

en: Delete contact type
pt: Excluir tipo de contato

en: Contact has been created
pt: Contato foi criado

en: Contact has been updated
pt: Contato foi atualizado

en: Contact has been deleted
pt: Contato foi excluído

en: contacts
pt: contatos

en: Delete any %bundle @entity_type
pt: Excluir qualquer %bundle @entity_type

en: CRM Core
pt: Núcleo de CRM

en: Provides basic functionality for a CRM Core.
pt: Fornece funcionalidade básica para núcleo de CRM.

en: Description about the activity type.
pt: Descrição do tipo de atividade.

en: Save activity type
pt: Guardar tipo de atividade

en: Delete activity type
pt: Excluir tipo de atividade

en: The primary identifier for an activity.
pt: O identificador primário para uma atividade.

en: Title of the activity.
pt: Título da atividade.

en: The unique ID of the user created activity.
pt: O ID exclusivo do usuário que criou a atividade.

en: The date the activity was created.
pt: A data em que a atividade foi criada.

en: The date the activity was last updated.
pt: A data em que a atividade foi atualizada.

en: Activity Type ID
pt: ID do tipo de atividade

en: Primary Key: Unique activity type ID.
pt: Chave primária: ID único do tipo de atividade.

en: The machine-readable name of this type.
pt: O nome de máquina deste tipo.

en: The human-readable name of this type.
pt: O nome legível deste tipo.

en: A brief description of this type.
pt: Uma breve descrição deste tipo.

en: activities
pt: atividades

en: CRM Activity Type
pt: Tipo de atividade CRM

en: Administer activity types
pt: Administrar tipos de atividade

en: Allows users to configure activity types and their fields.
pt: Permite que os usuários configurem tipos de atividade e seus campos.

en: CRM Core Activity module element
pt: Atividade do elemento módulo núcleo de CRM

en: CRM Core activities
pt: Atividades do núcleo de CRM

en: A meeting between 2 or more contacts
pt: Um encontro entre dois ou mais contatos

en: Phone call
pt: Telefonema

en: A phone call between 2 or more contacts
pt: Um telefonema entre dois ou mais contatos

en: CRM Core Activity
pt: Atividade do núcleo de CRM

en: Provides an entity for recording a contact's activities.
pt: Fornece uma entidade para gravar as atividades de um contato.

en: The activity_id of the activity. NOTE: use this feature with care, activity ids are usually assigned by Drupal.
pt: A activity_id da atividade. NOTA: use este recurso com cuidado, ids de atividade são geralmente atribuídos pelo Drupal.

en: Provide a simple link to the activity.
pt: Fornecer um link simples para a atividade.

en: Provide a simple link to edit the activity.
pt: Fornecer um link simples para editar a atividade.

en: Redirect user
pt: Redirecionar usuário

en: New Activity create link
pt: Criar um link para nova atividade

en: Activity types
pt: Tipos de atividade

en: Save Activity
pt: Guardar Atividade

en: Add new activity @label
pt: Adicionar nova atividade @label

en: Participants field should include at least one participant.
pt: Campo de participantes deve incluir pelo menos um participante.

en: Activity %title edited.
pt: Atividade %title editada.

en: Activities for @contact_name
pt: Atividades para @contact_name

en: Add an activity
pt: Adicionar uma atividade

en: Add activity @type
pt: Adicionar atividade @type

en: User Interface for activities.
pt: Interface de usuário para as atividades.

en: The human-readable name of this contact type. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
pt: A nome legível deste tipo de contato. Recomenda-se que este nome começa com uma letra maiúscula e conter apenas letras, números e espaços. Este nome deve ser único.

en: The machine-readable name of this contact type. This name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores, it must be unique.
pt: O nome legível por máquina deste tipo de contato. Esse nome deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados, deve ser único.

en: Describe this contact type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
pt: Descrever este tipo de contato. O texto será exibido no <em>Adicionar novo conteúdo</em> page.

en: Contact type saved.
pt: Tipo de contato guardado

en: CRM contact type
pt: Tipo de contato CRM

en: CRM Contact Type
pt: Tipo de contato CRM

en: Administer contact types
pt: Administrar tipos de contato

en: Allows the user to edit the types of contact such as Individual, Organization, etc.
pt: Permite que o usuário edite os tipos de contato, como indivíduo, organização, etc

en: Allows the user to view disabled contact types
pt: Permite ao usuário visualizar os tipos de contato desativados

en: Allows the user to have ability to revert contacts
pt: Permite que o usuário tenha capacidade de reverter contatos

en: A single individual.
pt: Um único indivíduo.

en: Household
pt: Agregado familiar

en: A collection of individuals generally located at the same residence.
pt: Uma coleção de indivíduos, geralmente localizados na mesma residência.

en: Select the type of contacts to be created.
pt: Selecione os tipos de contatos a serem criados.

en: Expire contacts
pt: Contatos expirados

en: Set on contact form
pt: Defina em formulário de contato

en: Contacts from the CRM.
pt: Contatos a partir do CRM.

en: The unique internal identifier for a contact.
pt: O identificador interno exclusivo para um contato.

en: The date the contact was last updated.
pt: A data em que o contato foi atualizado pela última vez.

en: CRM Contact Types
pt: Tipos de contato CRM

en: CRM Contacts Revisions
pt: Revisões de contatos CRM

en: The unique internal identifier for a contact revision.
pt: O identificador interno exclusivo para a revisão de contato.

en: Contact creator
pt: Criador do contato

en: The contact type is locked
pt: O tipo de contato está bloqueado

en: Contacts of this type exists
pt: Existem contatos deste tipo

en: Contact deleted.
pt: Contato excluído.

en: Add a new contact to the CRM.
pt: Adicionar um novo contato ao CRM.

en: -- Please Select --
pt: - Por favor selecione -

en: Friend of
pt: Amigo de

en: Employer of
pt: Empregador de

en: Provide relationship between contacts
pt: Fornecer relacionamento entre contatos

en: CRM Relationship Types
pt: Tipos de relacionamento CRM

en: Add New Relationship type
pt: Adicionar novo tipo de relacionamento

en: Edit Relationship Type
pt: Editar tipo de relacionamento

en: Source contact name
pt: Nome do contato original

en: Related Contact
pt: Contato relacionado

en: Related Contact(Table)
pt: Contato relacionado (Tabela)

en: Current Contact
pt: Contato atual

en: Add a relationship to this contact
pt: Adicionar uma relação a este contato

en: There are no reports to display at this time.
pt: Não há relatórios para mostrar neste momento.

en: - Please Select -
pt: - Por favor selecione -

en: Sync Current Users
pt: Sincronizar os usuários atuais

en: Synchronize Users
pt: Sincronizar usuários

en: The user account has been already synchronized.
pt: A conta de usuário já foi sincronizada.

en: Access to configuration pages for User Synchronization
pt: O acesso às páginas de configuração de sincronização de usuário

en: Load contact information as part of the user entity?
pt: Carregar informações de contato como parte da entidade do usuário?

en: Contact name:
pt: Nome do contato:

en: User Synchronization Settings
pt: Configurações de sincronização de usuário

en: Add a new relation
pt: Adicionar uma nova relação

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: Primary Fields
pt: Campos primários

en: Primary @field field
pt: Campo primário @field

en: --Please Select--
pt: - Por favor selecione -

en: Merge contacts
pt: Mesclar contatos
