Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.12) - en to ja translation catalogue (378 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: context
ja: コンテキスト

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Access control
ja: アクセスコントロール

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Go
ja: 実行

en: Login
ja: ログイン

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Comment form
ja: コメントフォーム

en: User edit form
ja: ユーザー編集フォーム

en: User contact form
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: Weight
ja: ウェイト

en: Center
ja: 中央

en: Admin title
ja: 管理タイトル

en: Depth
ja: 深さ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Update
ja: 更新

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: results
ja: 結果

en: search
ja: 検索

en: style
ja: スタイル

en: Keywords
ja: キーワード

en: Unknown
ja: 不明

en: Paths
ja: パス

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Error
ja: エラー

en: Contact
ja: コンタクト

en: Node
ja: ノード

en: Node edit form
ja: ノード編集フォーム

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Node add form
ja: ノード追加フォーム

en: All
ja: すべて

en: Submit @name
ja: 「@name」の投稿

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Override URL
ja: URLをオーバーライド

en: Bottom
ja: ボトム

en: Node links
ja: ノードリンク

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: User picture
ja: ユーザー画像

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Module
ja: モジュール

en: Inline
ja: インライン

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Term name
ja: タームの名称

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Mode
ja: モード

en: Normal
ja: ノーマル

en: Advanced
ja: 高度

en: Up
ja: 上へ

en: Medium
ja: 中程度

en: System
ja: システム

en: Terms
ja: ターム

en: General
ja: 全般

en: All views
ja: 全て表示

en: Align
ja: 配置

en: Basic
ja: 基本

en: List type
ja: リスト形式

en: Role
ja: 役割

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Exists
ja: 存在

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: <All>
ja: <すべて>

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Clone
ja: 複製

en: Normal menu item
ja: ノーマルメニューアイテム

en: Down
ja: 下へ

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Order
ja: オーダー

en: Add criteria
ja: 基準を追加

en: Node: ID
ja: ノード: ID

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Term description
ja: タームの説明

en: Operation
ja: 操作

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Rules
ja: ルール

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Hidden
ja: 非表示

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Link to node
ja: ノードへのリンク

en: Change
ja: 変更

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: Feeds
ja: フィード

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Node body
ja: ノードの本文

en: Search results
ja: 検索結果

en: Your search yielded no results
ja: キーワードに該当するページは見つかりませんでした

en: Front page
ja: フロントページ

en: unlimited
ja: 無制限

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: First
ja: 最初

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Second
ja: 秒

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Equal to
ja: 次に等しい

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: Open in new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: open
ja: オープン

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: All blogs
ja: すべてのブログ

en: Style
ja: スタイル

en: Changed
ja: 変更済

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: New
ja: 新

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Parent menu item
ja: 親メニューアイテム

en: Jump Menu
ja: ジャンプメニュー

en: Themes
ja: テーマ

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Tabs
ja: タブ

en: Storage
ja: ストレージ

en: Page name
ja: ページ名

en: Apply
ja: 適用

en: You must select a node.
ja: コンテンツを選択してください。

en: Bold
ja: ボールド

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Simple
ja: 簡単

en: Double
ja: ダブル

en: Relationship type
ja: リレーションシップのタイプ

en: Menus
ja: メニュー

en: Above
ja: 上部

en: Form
ja: フォーム

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Override path
ja: パスをオーバーライド

en: Permission
ja: 権限

en: Edit this term
ja: このタームを編集

en: Italic
ja: イタリック

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Contexts
ja: コンテクスト

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Node author
ja: ノード作成者

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Attach files
ja: ファイルを添付

en: Views panes
ja: ビューズペイン

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: New custom content
ja: 新規カスタムコンテンツ

en: Context
ja: コンテキスト

en: General form
ja: 一般フォーム

en: Form goes here.
ja: フォームはこちらに入ります。

en: Attached files
ja: 添付ファイル

en: A list of files attached to the node.
ja: ノードに添付されたファイルのリスト。

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: "@s" comment form
ja: "@s"コメントフォーム

en: Node comments
ja: ノードコメント

en: !a comments per page
ja: !a コメント／ページ

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Publishing options.
ja: 掲載オプション

en: Menu options
ja: メニューオプション

en: Menu options.
ja: メニューオプション

en: Book options.
ja: ブックオプション

en: Term description.
ja: タームの説明

en: List of related terms
ja: 関連タームのリスト

en: Unordered
ja: 順序不同

en: Ordered
ja: 順序通り

en: The picture of a user.
ja: ユーザーの画像です。

en: "@s" user picture
ja: "@s" のユーザー画像

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: The profile of a user.
ja: ユーザーのプロフィールです。

en: "@s" user profile
ja: "@s" のユーザープロフィール

en: Vocabulary terms
ja: ボキャブラリーのターム

en: All the terms in a vocabulary.
ja: ボキャブラリー内のすべてのターム。

en: Maximum depth
ja: 最大の深さ

en: A node add form.
ja: ノードの追加フォームです。

en: A node edit form.
ja: ノードの編集フォーム

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: argument
ja: 引数

en: Add argument
ja: 引数を追加

en: Add relationship
ja: リレーションシップを追加

en: Add context
ja: コンテキストを追加

en: Required contexts
ja: 必要なコンテキスト

en: Add required context
ja: 必要なコンテキストを追加

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Keyword
ja: キーワード

en: Show all
ja: すべてを表示

en: Panel settings
ja: パネルの設定

en: No title
ja: タイトルなし

en: Module name
ja: モジュール名

en: Enter the module name to export code to.
ja: コードをエクスポートするモジュール名を入力して下さい。

en: Panel
ja: パネル

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: Book parent
ja: 親ブック

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: Finish
ja: 終了

en: Underline
ja: 下線

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Response code
ja: レスポンスコード

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Custom pages
ja: カスタムページ

en: Row
ja: 行

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: The comment you are replying to does not exist.
ja: 返信しようとしたコメントは存在しません。

en: Logged in user
ja: ログインユーザー

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Justify
ja: 正当化する

en: Parent term(s)
ja: 上位ターム

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: Current user's language
ja: カレントユーザーの言語

en: Default site language
ja: デフォルトのサイト言語

en: No language
ja: 言語なし

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: Insert item into an available menu.
ja: 利用可能なメニューに項目を挿入。

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ja: メニューを選択するにはmenuモジュールを有効にする必要があります。

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ja: より低いウェイトを指定すると、より高く、もしくはより左に表示されます。

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ja: 親メニューアイテムを作成する場合は、アイテムのタイトルを入力してください。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Import code
ja: コードをインポート

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Styles
ja: スタイル

en: Unable to create
ja: 作成不可

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ja: 混沌の魔術師のとても便利な道具達。

en: Bulk Exporter
ja: 一括エクスポーター

en: All criteria must pass.
ja: すべての基準を満たしている。

en: Only one criteria must pass.
ja: ひとつでも基準を満たしている。

en: Broken/missing access plugin %plugin
ja: 壊れた/消失したアクセスプラグイン %plugin

en: Update and return
ja: 更新して戻る

en: In code
ja: コード内

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを有効にすると、あなたのシステムですぐに利用できます (保存を待つ必要はないです)。

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ja: このページを無効にすると、あなたのシステムですぐに利用できなくなります (保存を待つ必要はないです)。

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Error: missing argument.
ja: エラー: 引数がありません。

en: Import page
ja: ページをインポート

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ja: このページを得るためのURLパスです。パスの様々な部分に名前つきプレースホルダーを作成することができます。必要なエレメントは%nameを使ったり、オプションのエレメントを使ったりしています。例:"node/%node/foo"、 "forum/%forum" 、 "dashboard/!input"。これら名前つきプレースホルダーは引数フォームでコンテキストに精製されます。オリジナルページと同じパスを使うことはできません。

en: Create a new page
ja: 新しいページを作成

en: Substitutions
ja: 置換

en: A context that is just a string.
ja: 単なる文字列のコンテキスト。

en: Raw string
ja: 未加工の文字列

en: Allow settings
ja: 設定を許可

en: Title override
ja: タイトル上書き

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ja: パネルページはランディングページとしても使用可能です。URLパスがあって引数を設定でき、メニューエントリーの設定も可能です。

en: Panel page
ja: パネルページ

en: Go to list
ja: 一覧ページへ

en: Selection rules
ja: 選択ルール

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ja: このバリアントを使用するかどうか決定する基準を設定します。

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ja: コンテンツで使用するコンテクストをバリアントに追加します。

en: This panel will be selected if @conditions.
ja: このパネルは@conditionsの場合に選択された状態になります。

en: This panel will always be selected.
ja: このパネルは常に選択された状態になります。

en: Selection rule
ja: 選択ルール

en: Panel: @title
ja: パネル: @title

en: Administrative title of this variant.
ja: このバリアントを管理する際のタイトル。

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
ja: ページマネージャ モジュールはユーザ/%user を有効にすることができませんでした、何か別のモジュールがもうすでに%callbackで上書きされているためです。

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Manage pages
ja: ページの管理

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
ja: ビューに送信される追加引数で、あたかもURLの一部のようなarg1/arg2/arg3の形をとります。URLから引数を得るため、%0, %1, ..., %Nを使うことができます。あるいはパネルに入れられた引数を使うために@0, @1, @2, ..., @Nを使います。注意: これらの値を使うのは最後のワザとしてください。将来のバージョンのPanelでは廃止されるかもしれません。

en: styles
ja: スタイル

en: Base table
ja: ベーステーブル

en: Searched %type for %keys.
ja: %typeから%keysを検索しました。

en: There is currently no content classified with this term.
ja: このタームに分類されたコンテンツはありません。

en: Feed icons
ja: フィードアイコン

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Custom content panes
ja: カスタムコンテンツパネル

en: Add a new @plugin
ja: 新しい @plugin を追加

en: %title has been created.
ja: %title が作成されました。

en: %title could not be created.
ja: %title は作成できませんでした。

en: %title has been updated.
ja: %title が更新されました。

en: %title could not be updated.
ja: %title は更新できませんでした。

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ja: 下のフィールドにエクスポートされたオブジェクトコードを貼り付けることで、エクスポートされた定義をインポートすることができます。

en: @plugin %title was enabled.
ja: @plugin %title が有効化されました。

en: @plugin %title was disabled.
ja: @plugin %title が無効化されました。

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
ja: 保存していない変更があります。この変更は<em>保存</em>をクリックしない限り保存されません。

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: The unique ID for this @export.
ja: この@exportのための固有ID。

en: Allow import to overwrite an existing record.
ja: 既存のレコードを上書きするインポートを許可する。

en: Node edit form from node
ja: ノードからノード編集フォーム

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ja: Chaos AJAXのパワフルな使い方を見ます

en: There are no wizards available at this time.
ja: 今のところ利用できるウィザードはありません。

en: 404 Page not found
ja: 404 ページが見つかりません

en: 403 Access denied
ja: 403 アクセス拒否

en: User signature
ja: 署名

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: Master
ja: マスター

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: There are no @titles to display.
ja: 表示する @titles はありません。

en: Comment links
ja: コメントのリンク

en: Page manager module is unable to enable user/%user/edit because some other module already has overridden with %callback.
ja: ページマネージャ モジュールはユーザ/%user/編集 を有効にすることができませんでした、何か別のモジュールがもうすでに%callbackで上書きされているためです。

en: Fallback value
ja: 予備の値

en: Use CTools importer
ja: CTools インポーターを使う

en: The import functionality allows users to execute arbitrary PHP code, so extreme caution must be taken.
ja: インポート機能は恣意的なPHPコードをユーザーが実行できますので、特別な注意が必要です。

en: Book navigation pager goes here.
ja: ブックナビゲーションページャーはこちらに入ります。
