Chaos Tool Suite (ctools) (7.x-1.21) - en to it translation catalogue (359 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: context
it: contesto

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Enable
it: Abilita

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Comments
it: Commenti

en: Yes
it: Sì

en: Go
it: Vai

en: Login
it: Accedi

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Comment form
it: Form dei commenti

en: User edit form
it: Form di modifica utente

en: User contact form
it: Form di contatto utente

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Depth
it: Profondità

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Back
it: Indietro

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Display
it: Visualizzazione

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: style
it: stile

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Paths
it: Percorsi

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Error
it: Errore

en: Contact
it: Contatto

en: Node
it: Nodo

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: All
it: Tutti

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Date format
it: Formato data

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: Bottom
it: In fondo

en: Node links
it: Link all'interno dei contenuti

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: User picture
it: Immagine utente

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Module
it: Modulo

en: Inline
it: In linea

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: Revisions
it: Revisioni

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: Overridden
it: Variato manualmente

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Up
it: Su

en: Medium
it: Medio

en: System
it: Sistema

en: Terms
it: Termini

en: General
it: Generale

en: All views
it: Tutte le viste

en: Align
it: Allinea

en: Basic
it: Di base

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: User login
it: Accesso utente

en: String
it: Testo

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Exists
it: Esiste

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: <All>
it: - Tutti -

en: Edit view
it: Modifica vista

en: Clone
it: Clona

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Down
it: Giù

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Order
it: Ordina

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Operation
it: Operazione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Rules
it: Regole

en: Regular expression
it: Espressione regolare

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Link to node
it: Collegamento al nodo

en: Change
it: Cambia

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Tokens
it: Token

en: Node title
it: Titolo nodo

en: Node body
it: Corpo del contenuto

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Front page
it: Prima pagina

en: unlimited
it: illimitati

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: First
it: Primo

en: Configure block
it: Configura blocco

en: Second
it: Secondo

en: Entity
it: Entità

en: Fixed
it: Fisso

en: Revert
it: Ripristina

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Equal to
it: Uguale a

en: Less than
it: Minore di

en: Open in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: open
it: aperto

en: Parent term
it: Termine padre

en: Parent terms
it: Termini padre

en: Style
it: Stile

en: Changed
it: Modificato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: New
it: Nuovo

en: Relationships
it: Relazioni

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Tabs
it: Schede

en: Storage
it: Archiviazione

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en: Relationship type
it: Tipo di relazione

en: Menus
it: Menù

en: Above
it: Sopra

en: Third
it: Terzo

en: Fourth
it: Quarto

en: Fifth
it: Quinto

en: Permission
it: Permesso

en: Italic
it: Corsivo

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Contexts
it: Contesti

en: Loading
it: Caricamento

en: Node author
it: Autore del contenuto

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: Views panes
it: Pannelli viste

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: A list of files attached to the node.
it: Una lista di file allegati al contenuto.

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: A form to add a new comment.
it: Un form per aggiungere un nuovo commento.

en: Node comments
it: Commenti del contenuto

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Node content
it: Contenuto

en: The content of the referenced node.
it: Il contenuto del nodo referenziato

en: Identifier
it: Identificativo

en: "@s" @type
it: @type "@s"

en: User profile
it: Profilo utente

en: Vocabulary terms
it: Termini del vocabolario

en: A node object.
it: Un oggetto nodo.

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: argument
it: argomento

en: Add context
it: Aggiungi contesto

en: Required contexts
it: Contesti richiesti

en: required context
it: contesto richiesto

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Panel settings
it: Impostazioni pannello

en: No title
it: Nessun titolo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Panel
it: Pannello

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Offset
it: Scostamento

en: More link
it: Link altro

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Finish
it: Termina

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: Create @name
it: Crea @name

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Widgets
it: Widget

en: Custom pages
it: Pagine personalizzate

en: Row
it: Riga

en: Variants
it: Varianti

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: The comment you are replying to does not exist.
it: Il commento a cui hai risposto non esiste.

en: Primary
it: Primario

en: Logged in user
it: Utente autenticato

en: Secondary
it: Secondario

en: Chaos tool suite
it: Suite Chaos tool

en: Justify
it: Giustificato

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: - All -
it: - Tutto -

en: Contact form
it: Form contatti

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Styles
it: Stili

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: CTools CSS Cache
it: Cache CSS di CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
it: A causa di un problema nella configurazione della cartella 'files', non è stato possibile creare la cartella della Cache CSS di CTools (%path). Si prega di assicurarsi che la cartella files sia correttamente configurata, e che il server web possa crearvi nuove cartelle.

en: Unable to create
it: Impossibile creare

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
it: Una cache speciale usata per memorizzare gli oggetti mentre vengono modificati dall'utente; serve per salvare lo stato in un ambiente generalmente privo di stato.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
it: Libreria di strumenti utili sviluppata da Merlin of Chaos

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
it: Esegue l'esportazione di massa degli oggetti conosciuti da Chaos tools.

en: In code
it: Da codice

en: Add variant
it: Aggiungi variante

en: Variant type
it: Tipo di variante

en: Optional features
it: Funzioni opzionali

en: Page manager
it: Gestore pagina

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
it: Fornisce un'interfaccia utente e le API per gestire le pagine all'interno del sito.

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Create a new page
it: Crea una nuova pagina

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
it: Fornisci un menu visibile o una linguetta di menu a questa pagina.

en: Make a copy of this page
it: Crea una copia di questa pagina

en: Remove this page from your system completely.
it: Rimuovi completamente la pagina dal sistema.

en: User profile template
it: Template profilo utente

en: Variant
it: Variante

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
it: Inserisci la gerarchia nelle breadcrumbs

en: Configure Views to be used as CTools content.
it: Configura Views per essere usato come contenuto CTools.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
it: Consente al contenuto delle Viste di essere utilizzato dentro Pannelli, Dashboard e altri moduli che utilizzano le API di CTools Content.

en: Allow settings
it: Consenti impostazioni

en: Title override
it: Sovrascrittura del titolo

en: Panel page
it: Pagina del pannello

en: Go to list
it: Vai all'elenco

en: Selection rule
it: Regola di selezione

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
it: Codice di esempio, help avanzato e un pannello demo che mostra come realizzare plugins per ctools.

en: CTools plugin example
it: Esempio plugin CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
it: Esempio plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
it: Mostra come un modulo esterno può fornire delle funzionalità aggiuntive per CTools (per Pannelli, ecc...)

en: Existing node
it: Contenuto esistente

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Manage pages
it: Gestione pagine

en: Site contact page
it: Pagina di contatto del sito

en: User contact
it: Contatto utente

en: Search @type
it: Ricerca @type

en: Base table
it: Tabella di base

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
it: Si è verificato un errore durante la gestione della richiesta: il server ha ricevuto dati non validi.

en: <em>Edit @type</em> @title
it: <em>Modifica @type</em> @title

en: Searched %type for %keys.
it: Cercato %keys in %type.

en: There is currently no content classified with this term.
it: Attualmente nessun contenuto è stato classificato con questo termine.

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
it: Impossibile terminare l'operazione. Errore fatale in @file alla riga @line: @message

en: - Choose -
it: - Scegliere -

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: CTools PHP requirements
it: Requisiti PHP di CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
it: CTools richiede alcune funzioni disponibili solo nelle versioni 5.2.0 e successive di PHP.

en: Site logo
it: Logo del sito

en: Custom style
it: Stile personalizzato

en: Custom ruleset
it: Set di regole personalizzato

en: Manage custom rulesets
it: Gestione set di regole personalizzati

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
it: Permette di creare regole di accesso personalizzate, esportabili e riutilizzabili per le applicazioni come Pannelli.

en: Custom content
it: Contenuto personalizzato

en: Manage custom content
it: Gestione contenuto personalizzato

en: Add a new @plugin
it: Aggiungi un nuovo @plugin

en: Edit @plugin %title
it: Modifica @plugin %title

en: Clone @plugin %title
it: Duplica @plugin %title

en: Import @plugin
it: Importa @plugin

en: Export @plugin %title
it: Esporta @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
it: Si vuole davvero ripristinare %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
it: Questa azione rimuoverà permanentemente ogni personalizzazione fatta a questo elemento.

en: The item has been reverted.
it: L'elemento è stato ripristinato.

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title could not be created.
it: Non è stato possibile creare %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: %title could not be updated.
it: Non è stato possibile aggiornare %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
it: È possibile importare una definizione precedentemente esportata, incollando il codice dell'oggetto esportato nel campo sottostante.

en: @plugin %title was enabled.
it: @plugin %title è stato attivato.

en: @plugin %title was disabled.
it: @plugin %title è stato disattivato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Manage styles
it: Gestione stili

en: Create custom styles for applications such as Panels.
it: Permette di creare stili personalizzati per applicazioni come Pannelli.

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Animal
it: Animali

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
it: Mostra come utilizzare le potenzialità di Chaos AJAX.

en: User signature
it: Firma utente

en: Custom blocks
it: Blocchi personalizzati

en: Entity field
it: Campo dell'entità

en: Master
it: Principale

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
it: Trasforma i trattini negli URL in spazi nei valori del filtro per il nome del termine

en: There are no @titles to display.
it: Non ci sono @titles da visualizzare.

en: View: @view
it: Vista: @view

en: View: @view: @display
it: Vista: @view: @display

en: Query string value
it: Valore della query string

en: Fallback value
it: Valore di riserva
