DataPublic (7.x-1.0-beta1) - en to hi translation catalogue (909 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: User interface
hi: उपयोक्ता अंतरपृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: CCK
hi: सी सी के

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: context
hi: प्रसंग

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Markup
hi: मार्कअप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: approve
hi: स्वीकृति

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Private
hi: व्यक्तिगत

en: Groups
hi: समूह

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Last Post
hi: अंतिम पोस्ट

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: OPML
hi: ऒ.ऍम.पी.ऍल

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Read more
hi: आगे पढ़ें

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Access control
hi: अभिगम नियंत्रण

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: footer
hi: पादलेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: On
hi: चालू

en: For
hi: के लिए

en: Last Updated
hi: आखरी अपडेट

en: Block title
hi: ब्लॉक का शीर्षक

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: cron
hi: क्रॉन

en: Internal scheduler for users without a cron application.
hi: क्रॉन एप्लिकेशन के बिना उपयोगकर्ताओं के लिए आंतरिक अनुसूचक।

en: Help Text
hi: सहायता सुत्र

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Resources
hi: संसाधन

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Version
hi: संस्करण

en: Go
hi: चले जाओ

en: view
hi: देखें

en: all
hi: सभी

en: File
hi: फ़ाइल

en: Tag
hi: अंकितक

en: File path
hi: दस्तावेज पथ

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Daily
hi: रोजाना

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Test
hi: परीक्षण

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: Response
hi: उत्तर

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: Number of blocks
hi: खंडो की संख्या

en: Comment form
hi: प्रपत्र टिप्पणी

en: User contact form
hi: उपयोगकर्ता संपर्क प्रपत्र

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Admin title
hi: व्यवस्था करने के लिए नाम

en: Types
hi: प्रकार

en: Hierarchy
hi: अनुक्रम

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: root
hi: मूल

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: up
hi: ऊपर

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Taxonomy term
hi: वर्गीकरण परिभाषा

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: settings
hi: सेटिंग्स

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: header
hi: शीर्षलेख

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Top
hi: ऊपर

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Core
hi: कोर

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Add new
hi: नया जोड़े

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Access
hi: पहुंच

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Audio
hi: आवाज

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Form ID
hi: फार्म आईडी

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: link
hi: लिंक

en: Anchor
hi: एंकर

en: Placeholder tokens
hi: प्लेसहोल्डर टोकन

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Menu
hi: सूची

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: results
hi: परिणाम

en: search
hi: खोज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Component
hi: अंग

en: ID
hi: आईडी

en: Statistics
hi: आँकड़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Permitted file extensions
hi: संचिका के एक्सटेन्शन्ज़ जिनकी अनुमति दी हुई है

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Picture
hi: चित्र

en: Mail
hi: मेल

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Promoted
hi: प्रचारित

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Error
hi: त्रुटि

en: Options
hi: विकल्प

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Number of columns
hi: स्तंभों की संख्या

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: Horizontal
hi: क्षैतिज

en: Vertical
hi: ऊर्ध्वाधर

en: Are you sure you want to delete %title?
hi: क्या आप सममुच %title मिटाना चाहते हैं?

en: Optional Title
hi: वैकल्पिक शीर्षक

en: Required Title
hi: अनिवार्य शीर्षक

en: No Title
hi: शीर्षक नहीं हैं

en: Open link in new window
hi: नई विंडो में लिंक खोलें

en: Allow the user to choose
hi: उपयोगकर्ता को चयनित करने की अनुमति दें

en: Not a valid URL.
hi: एक मान्य यूआरएल नहीं है|

en: term
hi: परिभाषा

en: The name of the menu.
hi: मेनू का नाम।

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
hi: वैकल्पिक। मेनू में, भारी सामान डूब जाएगी और हल्का आइटम शीर्ष नजदीक तैनात किया जाएगा

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: All
hi: सभी

en: days
hi: दिन

en: Active
hi: सक्रिय

en: Done
hi: पूर्ण हुआ

en: Post
hi: पोस्ट

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: Bottom
hi: तल

en: Taxonomy terms
hi: वर्गीकरण शब्द

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Node types
hi: नोड प्रकार

en: User settings
hi: सदस्य संचालन निर्देश

en: Public registrations
hi: सार्वजनिक पंजीकरण

en: Only site administrators can create new user accounts.
hi: नये प्रयोक्ता खाते केवल साइट-प्रबंधक ही बना सकता है।

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Available updates
hi: उपलब्ध अद्यतन

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Selected
hi: चुना गया

en: Menu link
hi: मेनू लिंक

en: Sender
hi: प्रेषक

en: From
hi: से

en: Aggregator category
hi: एग्रीगेटर श्रेणी

en: Aggregator feed
hi: एग्रीगेटर फ़ीड

en: Feed description
hi: फ़ीड विवरण

en: Aggregator item
hi: एग्रीगेटर आइटम

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Score
hi: स्कोर

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Input format
hi: इनपुट प्रारूप

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Source string
hi: स्रोत स्ट्रिंग

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Sticky at top of lists
hi: सूची के शीर्ष पर स्टिकी

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: Poll duration
hi: चुनाव की अवधि

en: Poll votes
hi: पोल मतदान

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: User role
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Last login
hi: अंतिम लॉगइन

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Title label
hi: शीर्षक लेबल

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Does not contain
hi: शामिल नहीं है

en: Is less than
hi: से छोटा

en: Is less than or equal to
hi: से छोटा या समतुल्य

en: Is equal to
hi: बराबर

en: Is greater than or equal to
hi: बड़ा या बराबर

en: Is greater than
hi: से बड़ा

en: Is not equal to
hi: समतुल्य नहीं

en: Average
hi: औसत

en: Count
hi: गुणांक

en: Conditions
hi: शर्तें

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Mode
hi: प्रकार

en: Normal
hi: सामान्य

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: %time ago
hi: %time पहले

en: Nodes
hi: नोड्स

en: Advanced
hi: विकसित

en: Sort order
hi: क्रमबद्ध आदेश

en: Up
hi: ऊपर

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: This field is required.
hi: यह फील्ड जरूरी है

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Sortable
hi: क्रमित करने योग्य

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Prev
hi: पिछला

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: System
hi: प्रणाली

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Current
hi: मौजूदा

en: Address
hi: पता

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Code
hi: कोड

en: OR
hi: या

en: Company
hi: कम्पनी

en: help page
hi: सहायता पृष्ठ

en: node
hi: नोड

en: General
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Colors
hi: रंग

en: Example
hi: उदाहरण

en: Method
hi: तरीका

en: Recent posts
hi: हाल के पोस्ट

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: am
hi: पूर्वान्ह

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: !time ago
hi: !time पे

en: Other
hi: अन्य

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Basic
hi: सामान्य

en: Repeat
hi: दोहराना

en: List type
hi: सूची प्रकार

en: Attributes
hi: गुण

en: Role
hi: भूमिका

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Case
hi: मामला

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Not installed
hi: स्थापित नहीं

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Exists
hi: मौजूद

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
hi: @site वर्तमान मे निर्माणधीन है। हम जल्द ही लौटेंगे। आपके धैर्य के लिए धन्यवाद।

en: Square
hi: वर्ग

en: Both
hi: दोनों

en: Last
hi: अंतिम

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Save changes
hi: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Argument
hi: तर्क

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Provider
hi: प्रदाता

en: <All>
hi: <सभी>

en: Edit view
hi: दृश्य सम्पादन

en: Existing Views
hi: मौजूदा द्रश्य

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Down
hi: नीचे

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Order
hi: क्रम

en: Views UI
hi: द्रश्य UI

en: Recent comments
hi: हाल के कमेन्ट

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Plain
hi: सादा

en: Position
hi: स्थान

en: IP Address
hi: IP पता

en: Basic settings
hi: बेसिक सेटिंग्स

en: Last checked
hi: अंतिम बार जांचा गया

en: Preformatted
hi: पूर्वनिर्धारित स्वरूप

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Close
hi: बंद करे

en: )
hi: }

en: Term description
hi: टर्म विवरण

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Operation
hi: काम

en: reply
hi: जवाब दें

en: Duration
hi: अवधि

en: Common settings
hi: सार्वजनिक सेटिंग्स

en: with comments
hi: टिप्पणी के साथ

en: without comments
hi: बिना टिप्पणी के

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Full
hi: पूरा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Rules
hi: नियम

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Guam
hi: गुआम

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authoring information
hi: संलेखन जानकारी

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Some
hi: कुछ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: minute
hi: मिनट

en: Show
hi: दिखाये

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: Link to node
hi: लिंक टू नोड

en: WIDTHxHEIGHT
hi: चौडाई x ऊँचाई

en: Maximum file size per upload
hi: अधिकतम संचिका आकार प्रति अपलोड

en: Change
hi: परिवर्तन

en: English
hi: अंग्रेजी

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: menu
hi: सूची

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Titles only
hi: सिर्फ शीर्षक

en: Full text
hi: पूर्ण पाठ

en: Source
hi: स्रोत

en: Date/Time
hi: तारीख/समय

en: Add new group
hi: नया समुह जोडे

en: The changes have been saved.
hi: बदलाव कर दियें गयें है।

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Search results
hi: खोज परिणाम

en: Your search yielded no results
hi: आपकी खोज में कोई परिणाम नहीं मिले

en: Please enter some keywords.
hi: कृपया कुछ खोजशब्द दर्ज करें।

en: unlimited
hi: असीमित

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Display name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Languages
hi: भाषायें

en: Today
hi: आज

en: Activity
hi: गतिविधि

en: Publishing options
hi: प्रकाशन विकल्प

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: First
hi: पहला

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Spam control
hi: स्पैम नियंत्रण

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Block name
hi: ब्लॉक का नाम

en: Site's time zone
hi: साइट का समय क्षेत्र

en: Date's time zone
hi: तारीख का समय क्षेत्र

en: No time zone conversion
hi: कोई भी समय क्षेत्र रूपांतरण नहीं

en: hour
hi: घंटा

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Site default
hi: साइट मूलभूत

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Map
hi: नक्शा

en: Alignment
hi: संरेखण

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: AND
hi: तथा

en: None.
hi: कोई नहीं

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Are you sure you want to delete %label?
hi: क्या आप वाकई %label हटाना चाहते हैं?

en: Empty
hi: खाली

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: The settings have not been saved because of the errors.
hi: त्रुटियों के कारण सेटिंग्स सहेजी नहीं गई हैं।

en: Open in new window
hi: नई विंडो में खोलें

en: First day of week
hi: सप्ताह का पहला दिन

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Are you sure you want to delete the block %name?
hi: क्या आप ब्लॉक के %name को मिटाने के लिये निश्चित हैं?

en: warning
hi: चेतावनी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Blocked
hi: बंद

en: or
hi: अथवा

en: Results
hi: परिणाम

en: open
hi: खुला

en: Visitor
hi: आगंतुक

en: Promote
hi: पदोन्नति करना

en: Video
hi: वीडियो

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revision
hi: संशोधन

en: Session
hi: सेशन

en: Missing
hi: लापता

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Your settings have been saved.
hi: अपनी सेटिंग्स को सुरक्षित कर दिया गया है।

en: Installed
hi: संस्थापित

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Reverse
hi: विपरीत

en: Interval
hi: मध्यान्तर

en: 200 characters
hi: २०० अक्षर

en: 400 characters
hi: ४०० अक्षर

en: 600 characters
hi: ६०० अक्षर

en: 800 characters
hi: ८०० अक्षर

en: 1000 characters
hi: १००० अक्षर

en: 1200 characters
hi: १२०० अक्षर

en: 1400 characters
hi: १४०० अक्षर

en: 1600 characters
hi: १६०० अक्षर

en: 1800 characters
hi: १८०० अक्षर

en: 2000 characters
hi: २००० अक्षर

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: MB
hi: मेगा बाईट

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
hi: आपकी पी एच पी स्थापनाएँ प्रति अपलोड में संचिका के अधिकतम आकार %size तक सीमित करती है।

en: Menu settings
hi: मेनू सेटिंग

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: New
hi: नया

en: Relationship
hi: संबंध

en: image
hi: छवि

en: Oldest first
hi: पहले सबसे पुराना

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Multilingual
hi: बहुभाषी

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: !name field is required.
hi: !name फील्ड जरुरी है

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Default options
hi: तयशुदा विकल्प

en: Ok
hi: ठीक

en: Tabs
hi: टैब्स

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Submissions
hi: प्रस्तुतियाँ

en: Analysis
hi: विश्लेषण

en: Clear Form Submissions
hi: फ़ॉर्म प्रस्तुतियाँ साफ़ करें

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
hi: आप इस फार्म के लिए सभी प्रस्तुतियों को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसन्देह हैं?

en: Webform %title entries cleared.
hi: वेबफ़ॉर्म %title की प्रविष्टियां सॉफ कर दी गयीं

en: Are you sure you want to delete this submission?
hi: इस प्रस्तुति को मिटाना चाहते हैं, क्या आप निःसंदेह हैं

en: Submitted values are
hi: प्रस्तुत मूल्य हैं

en: webform
hi: वेबफ़ॉर्म

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Timezone
hi: समय क्षेत्र

en: Slogan
hi: नारा

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: The name used to indicate anonymous users.
hi: अनाम उपयोगकर्ताओं को इंगित करने के लिए उपयोग किया जाने वाला नाम।

en: Apply
hi: लागू करें

en: Please wait...
hi: कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Not translated
hi: अनुवादित नहीं

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Display on separate page
hi: अलग पृष्ठ पर प्रदर्श करें

en: Location of comment submission form
hi: कमेन्ट प्रस्तुतिकरण के प्रपत्र की अवस्थिति

en: Show blocks
hi: ब्लॉक दिखाएं

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to page @number
hi: @number पृष्ठ पर जाएँ

en: Enter the terms you wish to search for.
hi: आप जिसकी खोज करना चाहते हैं वह शब्द दर्ज करें .

en: Bold
hi: बोल्ड

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: PHP Code
hi: पीएचपी कोड

en: Translated
hi: अनुवाद

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: The block has been created.
hi: ब्लॉक का सृजन हो चुका है।

en: The content of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक का विषय-वस्तु जो प्रयोक्ता को दिखता है।

en: Menus
hi: मेनू

en: Above
hi: ऊपर

en: @min and @max
hi: @min और @max

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Debug
hi: डिबग

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: Permission
hi: अनुमति

en: Grid
hi: ढांचा

en: Editor
hi: संपादक

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Blue
hi: नीला

en: file system
hi: फ़ाइल सिस्टम

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
hi: मेनू प्रणाली केवल प्रणाली के पाथों का भण्डार करता है, पर यू आर एल उपनाम का इस्तमाल करता है| %link_path का %normal_path के जैसे भंडारण किया गया है।

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: KB
hi: किलो बाईट

en: Space
hi: जगह

en: Language neutral
hi: भाषा निष्पक्ष

en: <Any>
hi: <कोईभी>

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Loading
hi: लोड हो रहा है

en: Rearrange
hi: पुनर्व्यवस्थित करें

en: empty
hi: खाली

en: All types
hi: सभी प्रकार

en: Aggregator
hi: ऐग्रिगेटर

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Context
hi: संदर्भ

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: !a comments per page
hi: !a कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Pager
hi: पेजर

en: Identifier
hi: पहचान

en: More link
hi: अधिक लिंक

en: contains
hi: शामिल हैं

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Print
hi: छापा

en: Locked
hi: अवरोधित

en: Account
hi: खाता

en: Search help
hi: खोज सहायता

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: Number of views
hi: कितनी बार पढा गया

en: Ordered list
hi: क्रमित सूची

en: Unordered list
hi: अव्यवस्थित सूची

en: About
hi: के बारे में

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Default picture
hi: सामान्य चित्र

en: Update mode
hi: अद्यतन मोड

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: and
hi: और

en: Optional URL
hi: वैकल्पिक यूआरएल

en: Auto-reply
hi: स्वत-उत्तर

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Translate
hi: अनुवाद

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
hi: अनुवाद आयात विफल रहा, क्योंकि फ़ाइल % filename पढ़ा नहीं जा सका |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: "Msgstr" वांछित था, परन्तु लाइन %line पर नहीं मिला|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | "msgid_plural" आवश्यक है परन्तु %line मैं प्राप्त नहीं किया गया |

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में पंक्ति %line पर एक वाक्यविन्यास त्रुटि है|

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgid" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr[]" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
hi: अनुवादित फाइल %filename में एक त्रुटि उपस्थित है | %line में "msgtr" की आवश्यकता नहीं है |

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename में एक त्रुटि है: पंक्ति %line पर एक अप्रत्याशित स्ट्रिंग है |

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
hi: अनुवाद फ़ाइल %filename पंक्ति %line पर अप्रत्याशित रूप से समाप्त हो गई |

en: Save translations
hi: अनुवाद सहेजें

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Create @name
hi: @name बनाएँ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-disabled">अक्षम</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
hi: @module (<span class="admin-enabled">सक्षम</span>)

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Original text
hi: मूललेख

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: vocabulary
hi: शब्दकोश

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
hi: छवि की अधिकतम स्वीकृत आकार (जैसे ६४०x४८०)| कोई प्रतिबंध न लगाने के लिए ० पर निर्धारित करें। यदि कोई <a href="!image-toolkit-link">छवि टूलकिट</a> स्थापित है, इस मान से अधिक संचिकाओं को उसमें बैठाने के लिए छोटा किया जाएगा।

en: Custom format
hi: मनपसंद प्रारूप

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: add translation
hi: अनुवाद जोडें

en: Translations of %title
hi: %title का अनुवाद

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
hi: अमान्य विकल्प पाया गया है। कृपया साइट प्रशासक से संपर्क करें।

en: Illegal choice %choice in !name element.
hi: !name मूल में एक अवैध चयन %choice पाया गया हॆ

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: No files available.
hi: कोई फाइल उपलब्ध नहीं  है

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Is one of
hi: में से एक है

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
hi: पहुँच निर्दिष्ट अनुमति स्ट्रिंग के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Ends with
hi: साथ समाप्त होता है

en: Upload date
hi: अपलोड की तारीख

en: More info
hi: अधिक जानकारी

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Translation to %language
hi: %language में अनुवाद करने के लिए

en: Translate strings
hi: स्ट्रिंग्स को अनुवाद करें

en: Edit string
hi: स्ट्रिंग को संपादित करें

en: locale
hi: स्थान

en: Multilingual support
hi: बहुभाषी समर्थन

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: form
hi: प्रपत्र

en: Basic options
hi: बुनियादी(प्रारंभिक) विकल्प

en: Translation updates
hi: अनुवाद अपडेट

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: Display as link
hi: कड़ी के रूप में प्रदर्शन

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Is none of
hi: इनमें से कोई नहीं है

en: not
hi: नहीं

en: Is between
hi: के बीच है

en: between
hi: बीच में

en: Is not between
hi: के बीच नहीं है

en: not between
hi: बीच में नहीं

en: And
hi: और

en: has word
hi: शब्द है

en: Contains all words
hi: सभी शब्द उपस्थित

en: begins
hi: शुरू होता है

en: asc
hi: आरोही

en: desc
hi: अवरोही

en: View name
hi: द्रश्य नाम

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
hi: लॉक टूट गया है और आप अब इस दृश्य संपादित कर सकते हैं.

en: Invalid
hi: गलत

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
hi: पहुँच निर्दिष्ट भूमिकाओं में से किसी के साथ उपयोगकर्ताओं को प्रदान किया जाएगा.

en: Time-based
hi: समय आधारित

en: Poll
hi: मत

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: No language
hi: कोई भाषा नहीं

en: Show None
hi: कुछ भी न दिखाएँ

en: Display score
hi: अंक दिखाएँ

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: None defined
hi: कोई घोषित नहीं

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
hi: क्रॉन करीब घंटे भर से चल रहा है, शायद अटक गया होगा

en: - All -
hi: -सभी-

en: Compact
hi: सघन

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Update translations
hi: अपडेट करें अनुवादों को

en: Already added languages
hi: भाषाएँ पहले ही जोड़ दी गयी

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Select language
hi: भाषा चुने

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
hi: स्वचालित पंजीकरण और नया पासवर्ड अनुरोध के दौरान भेजे गए ईमेल, और अन्य सूचनाएं में पता. (आपकी साइट के डोमेन में समाप्त पते का उपयोग करें इससे आप इस ईमेल को स्पैम ईमेल के रूप में flag होने से रोकेंगे.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
hi: !name %max वर्णों से अधिक लंबा नहीं हो सकता है, लेकिन वर्तमान में यह %length लंबा है |

en: Illegal choice %choice in %name element.
hi: %name तत्व मे %choice अमान्य विकल्प है।

en: Languages not yet added
hi: भाषाएँ जो अब तक नहीं जोड़ीं

en: String not found.
hi: स्ट्रिंग नहीं मिला

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
hi: प्रस्तुत स्ट्रिंग में अस्वीकृत HTML शामिल हैं: %string

en: The string has been saved.
hi: स्ट्रिंग को सहेज दिया गया है |

en: The language selected for import is not supported.
hi: आयात के लिए चयनित भाषा समर्थित नहीं है |

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
hi: अनुवाद फाइल %filename में  लापता या विकृत हैडर प्रकट होता है |

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
hi: अनुवाद सफलतापूर्वक आयात किया गया था. %number नव निर्मित अनुवाद स्ट्रिंग्स हैं, %update स्ट्रिंग्स का अद्यतन किया गया और %delete स्ट्रिंग्स को हटा दिया गया |

en: Error importing interface translations
hi: इंटरफ़ेस अनुवाद आयात करने मैं त्रुटि|

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
hi: अनुवाद स्ट्रिंग की अस्वीकृत HTML के साथ प्रस्तुत करने का प्रयास किया: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
hi: %file को %locale में आयातित किया: %number नया स्ट्रिंग्स जोड़ी गई, %update  अद्यतन और %delete हटा दी गई  |

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
hi[0]: एक अनुवाद स्ट्रिंग को छोड़ दिया गया क्योंकि इसमें अस्वीकृत HTML समाहित हैं |
hi[1]: @count अनुवाद स्ट्रिंग्स को छोड़ दिया गया क्योंकि इसमें अस्वीकृत HTML समाहित हैं |

en: Blog entry
hi: ब्लॉग प्रविष्टि

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: Number of posts on main page
hi: मुख्य पृष्ठ पर प्रविष्टीयों की संख्या

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Content translation
hi: अंतर्वस्तु अनुवाद

en: Picture support
hi: चित्र सुविधा

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: Unable to create
hi: बनाने में असमर्थ

en: No info
hi: कोई जानकारी उपलब्ध नहीं

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Does not start with
hi: के साथ शुरू नहीं होता है

en: Does not end with
hi: के साथ समाप्त नहीं होता

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Monthly archive
hi: मासिक पुरालेख

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: Term count
hi: टर्म गिनती

en: Default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: Site maintenance account
hi: साइट के रखरखाव के खाते

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: Forum navigation vocabulary
hi: मंच नेविगेशन शब्दावली

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Contact forms
hi: संपर्क फार्म

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Validate URL
hi: यूआरएल मान्य करें

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Group @group
hi: समूह @group

en: Input required
hi: आवश्यक इनपुट

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
hi: वेबफ़ॉर्म संलग्न फॉर्म्स और प्रश्नावली पास करने के लिए नोड्स में सक्षम बनाता है।

en: To add one, create a !types piece of content.
hi: एक जोड़ने के लिए, !types सामग्री का एक टुकड़ा बना

en: Webform is currently not enabled on any content types.
hi: वेबफ़ॉर्म वर्तमान में किसी भी प्रकार की सामग्री पर सक्षम नहीं है।

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
hi: यह पृष्ठ वह सभी सामग्री वेबसाइट पर दिखाता है जिसमे वेबफॉर्म जुड़ा हुआ है

en: Webform-enabled piece of content
hi: वेबफ़ॉर्म-सक्षम सामग्री का टुकड़ा।

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
hi: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a> पर जाएँ और कम से कम एक सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
hi: इच्छानुसार: <a href="!url">वेबफ़ॉर्म सेट्टिंग्स</a>पर जाकर कई सामग्री प्रकार पर वेबफॉर्म सक्षम करें

en: Submission ID
hi: प्रस्तुति आईडी

en: Access all webform results
hi: सभी वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Access own webform results
hi: स्वयं निर्माण किए हुए वेबफॉर्म के परिणाम तक पहुँचें

en: Edit all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को संपादित करें

en: Delete all webform submissions
hi: सभी प्रस्तुतियों को हटाएँ

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
hi: उपलब्ध चर (variables) हैं:[site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Update source
hi: अद्यतन स्रोत

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: Administrative overlay
hi: प्रशासनिक उपरिशायी

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
hi: फ़ाइल अपलोड निर्देशिका में उपनिर्देशिका जहां चित्र संग्रहित किया जाएगा.

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: At least @a
hi: कम से कम @a

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
hi: सभी वेबफॉर्म सामग्री पर "परिणाम" टैब की अनुमति दें। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
hi: वेबफ़ार्म सामग्री के लेखक को उसके निर्माण किए हुए सामग्री के लिए "परिणाम" टैब की अनुमति दें

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
hi: किसी भी प्रयोक्ता द्वारा किसी भी वेबफ़ॉर्म को संपादित करने की अनुमति देता है। आम तौर पर एक प्रशासनिक अनुमति।

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Hash
hi: हैश

en: Fixed value
hi: निर्धारित मूल्य

[ctx: datetime]
en: All day
hi: सभी दिनो
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Year
hi: वर्ष
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Month
hi: माह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Week
hi: सप्ताह
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Day
hi: दिन
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Hour
hi: घंटे
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Minute
hi: मिनट
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Second
hi: सेकंड
    के संदर्भ में: datetime

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

[ctx: date_order]
en: First
hi: संदर्भ में पहला: date_order

[ctx: date_order]
en: Second
hi: संदर्भ में दूसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Third
hi: संदर्भ में तीसरा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fourth
hi: संदर्भ में चौथा: date_order

[ctx: date_order]
en: Fifth
hi: संदर्भ में पांचवॅा: date_order

[ctx: date_nav]
en: Prev
hi: पीछे के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_nav]
en: Next
hi: अगले के
    संदर्भ में: date_nav

[ctx: date_order]
en: Every
hi: संदर्भ में सब: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
hi: रविवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Monday
hi: सोमवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Tuesday
hi: मंगलवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Wednesday
hi: बुधवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Friday
hi: शुक्रवार
    के संदर्भ में: day_name

[ctx: day_name]
en: Saturday
hi: शनिवार
    के संदर्भ में: day_name

en: RSS category
hi: आरएसएस श्रेणी

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
hi: यह फार्म इस वेबफ़ार्म के लिए विन्यस्त ई-मेल को पुन: भेजने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है। ई-मेल जाँच लें जो भेजे जाने हैं और दोबारा भेजने के लिए <em>ई-मेल्स दोबारा भेजें</em> पर क्लिक करें

en: No results behavior
hi: कोई परिणाम व्यवहार नहीं

[ctx: Sort order]
en: Default sort
hi: डिफॉल्ट क्रम

[ctx: Sort order]
en: Date
hi: दिनांक

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
hi: वर्णानुक्रमक

en: Automatically update preview on changes
hi: स्वत: परिवर्तन पर पूर्वावलोकन अद्यतन

en: Show information and statistics about the view during live preview
hi: लाइव पूर्वावलोकन के दौरान दृश्य के बारे में जानकारी और आँकड़े दिखाएँ

en: Above the preview
hi: preview ऊपर

en: Below the preview
hi: preview नीचे

en: Show the SQL query
hi: SQL क्वेरी दिखाएँ

en: Show performance statistics
hi: प्रदर्शन आँकड़े दिखाएँ

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

[ctx: datetime]
en: Date
hi: तिथि
    संदर्भ में: datetime

[ctx: datetime]
en: Time
hi: समय
    संदर्भ में: datetime

en: Max length of title field
hi: शीर्षक क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: -Select-
hi: -चुने-

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
hi: दोहराएँ

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
hi: प्रत्येक @interval दिन

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
hi: प्रत्येक @interval सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
hi: प्रत्येक @interval महीने

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
hi: प्रत्येक @interval वर्ष

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
hi: प्रत्येक सप्ताह

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
hi: प्रत्येक सोमवार, बुधवार, शुक्रवार

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
hi: प्रत्येक मंगलवार, गुरुवार
