DataPublic (7.x-1.0-beta1) - en to th translation catalogue (1091 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Slideshow
th: สไลด์โชว์

en: Title
th: หัวข้อ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: approve
th: อนุมัติ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Type
th: ประเภท

en: Replies
th: ตอบ

en: Closed
th: ปิด

en: yes
th: ตกลง

en: List
th: ดูลิสต์

en: Actions
th: แอคชั่น

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Read more
th: อ่านต่อ

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: footer
th: แสดงบล็อกของเมนูดา้นล่างของเวบ็ไซต์

en: On
th: เปิด

en: For
th: สำหรับ

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Homepage
th: หน้าหลัก

en: Home page
th: เว็บไซต์

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: all
th: ทั้งหมด

en: File
th: ไฟล์

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Message
th: ข้อความ

en: Block settings
th: การตั้งค่าบล็อก

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Link
th: ลิงค์

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: edit
th: แก้ไข

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: up
th: ขึ้น

en: Go to parent page
th: ไปหน้าแม่

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Back
th: กลับ

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: header
th: ส่วนหัวด้านบนของเว็บไซต์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: False
th: เท็จ

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Sunday
th: อาทิตย์

en: Monday
th: จันทร์

en: Tuesday
th: อังคาร

en: Wednesday
th: พุธ

en: Thursday
th: พฤหัสบดี

en: Friday
th: ศุกร์

en: Saturday
th: เสาร์

en: Add new
th: เพิ่มใหม่

en: Time
th: เวลา

en: Views
th: ดู

en: Access
th: การเข้าถึง

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Modules
th: โมดูล

en: Form ID
th: รหัสแบบฟอร์ม

en: Manage
th: จัดการ

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Display
th: แสดงผล

en: Menu
th: เมนู

en: Advanced settings
th: การติดตั้งขั้นสูง

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: Text
th: ข้อความ

en: Theme
th: แบบเว็บไซต์

en: Timestamp
th: ระบุเวลา

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: ID
th: ไอดี

en: Statistics
th: สถิติ

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Permitted file extensions
th: นามสกุลของไฟล์ที่อนุญาตให้ใช้งานได้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: Content type
th: ชนิดของเนื้อหา

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Email
th: อีเมล

en: Check
th: เช็ค

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: no
th: ไม่

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Separator
th: คั่น,แยก

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Are you sure you want to delete %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบ %title?

en: Open link in new window
th: เปิดลิงค์ในหน้าต่างใหม่

en: term
th: ข้อมูล

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
th: (ไม่จำเป็นต้องใส่) เมนูที่มีตัวเลขน้ำหนักน้อยจะอยู่บนเมนูที่มีเลขเยอะกว่า

en: Update options
th: ตัวเลือกในการปรับปรุง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Year
th: ปี

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Override title
th: ชื่อแทนที่

en: CSS class
th: คลาส CSS

en: Taxonomy terms
th: แง่อนุกรมวิธาน

en: Breadcrumb
th: การแสดงเส้นทาง

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: Node types
th: ประเภทโหนด

en: User settings
th: ตั้งค่าผู้ใช้

en: Public registrations
th: รูปแบบการลงทะเบียน

en: Only site administrators can create new user accounts.
th: ผู้ดูแลระบบเท่านั้นที่สามารถเพิ่มบัญชีผู้ใช้ได้

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Off
th: ปิด

en: Available updates
th: แจ้งเตือนการอัพเดต

en: Never
th: ไม่เคย

en: Up to date
th: รุ่นล่าสุด

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Selected
th: ถูกเลือก

en: From
th: จาก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Revision ID
th: แก้ไข ID

en: Comment ID
th: IDของความคิดเห็น

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Score
th: คะแนน

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Sticky at top of lists
th: ค้างไว้เป็นอันแรกสุด

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: Poll duration
th: ระยะเวลาแบบสำรวจ

en: File ID
th: รหัสไฟล์

en: File size
th: ขนาดไฟล์

en: Vocabulary
th: คำศัพท์

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Last login
th: เข้าสู่ระบบล่าสุด

en: Time zone
th: เขตเวลา

en: Field name
th: ชื่อช่องรับข้อมูล

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Does not contain
th: ไม่ประกอบด้วย

en: Is less than
th: น้อยกว่า

en: Is less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Is equal to
th: เท่ากับ

en: Is greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Is greater than
th: มากกว่า

en: Is not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Count
th: จำนวน

en: Mode
th: รูปแบบ

en: Items
th: จำนวน

en: %time ago
th: %time ก่อนหน้า

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Sort order
th: ลำดับการเรียง

en: Up
th: ขึ้น

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Media
th: สื่อ

en: Caching
th: ตั้งค่าแคช

en: Month
th: เดือน

en: Details
th: รายละเอียด

en: End Date
th: วันที่สิ้นสุด

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Code
th: รหัส

en: Owner
th: เจ้าของ

en: OR
th: หรือ

en: Company
th: บริษัท

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Recent posts
th: เนื้อหาล่าสุด

en: Week
th: 1 อาทิตย์

en: Day
th: วัน

en: Table
th: ตาราง

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Text color
th: สีของข้อความ

en: Navigation
th: นำทาง

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Link URL
th: ลิงค์ URL

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: First name
th: ชื่อ

en: Last name
th: นามสกุล

en: Blog
th: บล็อก

en: Link text
th: ลิงค์ข้อความ

en: Add new comment
th: แสดงความเห็น

en: String
th: ข้อความ

en: Case
th: ตัวพิมพ์

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Default front page
th: หน้าแรกของเว็บไซต์

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: <All>
th: <ทั้งหมด>

en: Edit view
th: แก้ไขมุมมอง

en: Clone
th: โคลน

en: Administer views
th: จัดการมุมมอง

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Arguments
th: ข้อโต้แย้ง

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Filters
th: ตัวกรอง

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Order
th: เรียงตาม

en: Random
th: สุ่ม

en: Uncategorized
th: ไร้หมวดหมู่

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: IP Address
th: หมายเลข IP

en: Preformatted
th: จัดรูปแบบไว้ล่วงหน้า

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Close
th: ปิด

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Operation
th: การปฏิบัติการ

en: reply
th: ตอบ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: City
th: จังหวัด

en: Postal code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Protocol
th: โปรโตคอล

en: Created date
th: วันที่สร้าง

en: Updated date
th: วันที่ปรับปรุง

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Guam
th: กวม

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Palau
th: ปาเลา

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จิน

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Regular expression
th: การแสดงออกปกติ

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Undefined
th: ไม่ระบุ

en: Show
th: แสดง

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Maximum file size per upload
th: ขนาดไฟล์สูงสุดต่อการอัพโหลด

en: in
th: ใน

en: Countries
th: ประเทศ

en: menu
th: เมนู

en: Titles only
th: เฉพาะหัวเรื่อง

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Source
th: แหล่งที่มา

en: Date/Time
th: วัน / เวลา

en: The changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Please enter some keywords.
th: กรุณาใส่คำที่ต้องการค้นหา

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองโดยไม่ต้องรออนุมัติ

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Feature
th: ลักษณะการทำงาน

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Create new revision
th: บันทึกเป็นรุ่นใหม่

en: Query
th: สอบถาม

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Block name
th: ชื่อที่ถูกบล็อก

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Granularity
th: ความละเอียด

en: Map
th: แผนที่

en: author
th: ผู้เขียน

en: None.
th: ไม่มี

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: The settings have not been saved because of the errors.
th: การตั้งค่าไม่ถูกบันทึกเนื่องจากมีข้อผิดพลาด

en: First day of week
th: วันแรกของสัปดาห์

en: Are you sure you want to delete the block %name?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบบล็อค %name?

en: Red
th: แดง

en: warning
th: คำเตือน

en: Site information
th: ข้อมูลเว็บไซต์

en: or
th: หรือ

en: Results
th: ผลลัพท์

en: open
th: เปิด

en: Visitor
th: ผู้เยี่ยมชม

en: Parent term
th: ลำดับชั้นของ Term

en: Video
th: วีดีโอ

en: Superscript
th: ตัวยก

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Installed
th: ติดตั้ง

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Federated States of Micronesia
th: สหพันธรัฐไมโครนีเซีย

en: Province
th: จังหวัด

en: Length of trimmed posts
th: ความยาวของเนื้อหาย่อ

en: 200 characters
th: 200 ตัวอักษร

en: 400 characters
th: 400 ตัวอักษร

en: 600 characters
th: 600 ตัวอักษร

en: 800 characters
th: 800 ตัวอักษร

en: 1000 characters
th: 1000 ตัวอักษร

en: 1200 characters
th: 1200 ตัวอักษร

en: 1400 characters
th: 1400 ตัวอักษร

en: 1600 characters
th: 1600 ตัวอักษร

en: 1800 characters
th: 1800 ตัวอักษร

en: 2000 characters
th: 2000 ตัวอักษร

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
th: ความยาวของเนื้อหาส่วนที่ตัดมาเป็นเนื้อหาย่อ (นับเป็นตัวอักษร) เนื้อหาย่อมักใช้เป็นคำโปรยเมื่อแสดงเนื้อหานั้นในหน้าแรกของเว็บหรือใน XML feed ถ้าไม่ต้องการให้ตัดส่วนของเนื้อหา ให้ตั้งเป็น 'ไม่จำกัด' ค่าเหล่านี้จะส่งผลเฉพาะเนื้อหาที่สร้างใหม่หลังจากนี้เท่านั้น

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Color scheme
th: ชุดสี

en: New comments
th: ความคิดเห็นใหม่

en: Relationships
th: ความสัมพันธ์

en: Relationship
th: ความสัมพันธ์

en: relationships
th: ความสัมพันธ์

en: image
th: รูปภาพ

en: Oldest first
th: ที่เก่าแก่ที่สุดก่อน

en: Sort criteria
th: กำหนดรูปแบบการเรียงลำดับเนื้อหา

en: <Hidden>
th: <ซ่อน>

en: Themes
th: แบบเว็บไซต์

en: Multilingual
th: หลายภาษา

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: !name field is required.
th: ช่อง !name จำเป็นต้องกรอก

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Default options
th: ตัวเลือก

en: cancel
th: ยกเลิก

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Questions
th: คำถาม

en: Slogan
th: สโลแกน

en: The name used to indicate anonymous users.
th: คำเรียกผู้ใช้ที่ยังไม่ลงทะเบียน

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
th: หน้าแรกของเว็บไซต์จะแสดงเนื้อหาจาก URL นี้ ถ้าไม่แน่ใจให้ใส่ "node"

en: Please wait...
th: กรุณารอ...

en: Select
th: เลือก

en: Display on separate page
th: แยกเป็นหน้าใหม่

en: Location of comment submission form
th: ตำแหน่งของกล่องตอบความคิดเห็น

en: Examples
th: ตัวอย่าง

en: Show blocks
th: แสดงบล็อก

en: Go to first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Go to page @number
th: ไปยังหน้า @number

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Copy
th: คัดลอก

en: Variables
th: ตัวแปร

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: Florida
th: ฟลอริดา

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Indiana
th: อินดีแอนา

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Maine
th: เมน

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Montana
th: มอนแทนา

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Nevada
th: เนวาดา

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New York
th: นิวยอร์ก

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Texas
th: เทกซัส

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Washington
th: วอชิงตัน

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Blocks
th: บล็อค

en: The block has been created.
th: สร้างบล็อคสำเร็จ

en: The content of the block as shown to the user.
th: เนื้อหาของบล็อคที่แสดงให้ผู้ชมเห็น

en: Menus
th: เมนู

en: Above
th: ด้านบน

en: Within
th: ภายใน

en: Default time zone
th: เขตเวลาเริ่มต้น

en: Manage fields
th: จัดการช่องรับข้อมูล

en: Text area
th: พื้นที่ข้อความ

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Precision
th: ความละเอียด

en: Exceptions
th: ข้อยกเว้น

en: Publish
th: เผยแพร่

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: Grid
th: ตะแกรง

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Italic
th: ตัวเอียง

en: Editor
th: แก้ไข

en: Hide
th: ซ่อน

en: Date - newest first
th: วันที่ - ใหม่สุดมาก่อน

en: Date - oldest first
th: วันที่ - เก่าสุดมาก่อน

en: 1 comment | @count comments
th[0]: 1 ความคิดเห็น
th[1]: @count ความคิดเห็น

en: Global
th: ส่วนกลาง

en: Green
th: เขียว

en: Blue
th: สีน้ำเงิน

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: Menu name
th: ชื่อเมนู

en: Subscript
th: ตัวห้อย

en: Indent
th: ย่อหน้า

en: Outdent
th: เยื้อง

en: Unlink
th: ยกเลิกการเชื่อมโยง

en: Thread
th: หัวข้อ

en: Topics per page
th: ข้อความต่อหน้า

en: Posts - most active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวสูงสุดมาก่อน

en: Posts - least active first
th: ข้อความโพสต์ - เคลื่อนไหวน้อยสุดมาก่อน

en: URL path settings
th: การตั้งค่าพาธสำหรับ URL

en: Title text
th: หัวข้อ

en: Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Space
th: ช่องว่าง

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: @module help index
th: ดัชนีช่วยเหลือของ @module

en: Bullet list
th: รายการสัญลักษณ์

en: Available
th: อนุญาตให้สอบเมื่อ

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Nunavut
th: นูนาวุต

en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

en: Quebec
th: ควิเบก

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
th: URL %url ไม่ต้องต้อง กรุณากรอก URL ที่ถูกต้อง เช่น http://www.example.com/feed.xml เป็นต้น

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Pager
th: ตัวเปลี่ยนหน้า

en: Taxonomy vocabulary
th: คำศัพท์จำแนกประเภท

en: Remove this item
th: ลบรายการนี้

en: Keyword
th: คำค้นหา

en: Page settings
th: การตั้งค่าหน้า

en: Use pager
th: ใช้ pager

en: Items to display
th: รายการที่จะแสดง

en: More link
th: เชื่อมโยงเพิ่มเติม

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: Postal address
th: ที่อยู่ทางไปรษณีย์

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Data
th: ข้อมูล

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัพเดต

en: No update data available
th: ไม่มีข้อมูลการอัพเดต

en: Finish
th: ส่งข้อสอบ

en: Advanced help
th: ช่วยเหลือขั้นสูง

en: Field settings
th: การตั้งค่าช่องรับข้อมูล

en: Default order
th: การจัดลำดับเริ่มต้น

en: Number of views
th: จำนวนการเข้าชม

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Cut
th: ตัด

en: Paste
th: วาง

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: Default picture
th: รูปภาพปริยาย

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
th: URL ของรูปภาพสำหรับผู้ใช้ที่ยังไม่ได้ใส่รูปภาพของตัวเอง ถ้าไม่ต้องการใช้ให้เว้นว่างไว้

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: Auto-reply
th: ตอบกลับอัตโนมัติ

en: Add @type
th: เพิ่ม @type

en: Not promoted
th: ไม่เลื่อน

en: Parent comment
th: ลำดับชั้นของความคิดเห็น

en: Author's website
th: เว็บไซต์ของผู้เขียน

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
th: แสดงความคิดเห็นในเชิงลึก ถ้าเป็นเธรด

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
th: เรียงตามลำดับแบบเธรด จะช่วยให้การแสดงความคิดเห็นร่วมกับหัวข้อหลัก

en: Provide a simple link to reply to the comment.
th: มีการลิงค์ในการตอบกลับความคิดเห็น

en: Newest first
th: ใหม่ล่าสุดก่อน

en: Zoom
th: ขยายใหญ่

en: Depends on: !dependencies
th: ต้องการ: !dependencies

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
th: นำเข้าการแปลไม่สำเร็จเนื่องจากไม่สามารถอ่านไฟล์ %filename ได้

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgid_plural" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีรูปแบบไม่ถูกต้องที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgid" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr[]" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมีข้อความที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename สิ้นสุดที่บรรทัด %line เร็วเกินไป

en: Save translations
th: บันทึกการแปล

en: Target
th: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.

en: Time ago
th: เวลาก่อนหน้า

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
th: @module (<span class="admin-disabled">ปิดการใช้งานแล้ว</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
th: @module (<span class="admin-enabled">เปิดใช้งานแล้ว</span>)

en: Show @count value(s)
th: แสดง @count ค่า

en: Error message
th: ข้อความผิดพลาด

en: Original text
th: ข้อความเดิม

en: pixels
th: พิกเซล

en: Display format
th: รูปแบบการแสดง

en: Custom format
th: กำหนดรูปแบบเอง

en: Category ID
th: รหัสหมวดหมู่

en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

en: Acre
th: อาเกร

en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

en: Amazonas
th: อามาโซนัส

en: Amapa
th: อามาปา

en: Bahia
th: บาเยีย

en: Ceara
th: เซอารา

en: Espirito Santo
th: เอสปีรีตูซันตู

en: Goias
th: โกยาส

en: Maranhao
th: มารันเยา

en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

en: Para
th: ปารา

en: Paraiba
th: ปาราอีบา

en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

en: Piaui
th: ปีเอาอี

en: Parana
th: ปารานา

en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

en: Rondonia
th: รอนโดเนีย

en: Roraima
th: รอไรมา

en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

en: Sergipe
th: เซร์ชิเป

en: Sao Paulo
th: เซาเปาลู

en: Tocantins
th: โตกันตินส์

en: Warning message
th: ข้อความเตือน

en: of
th: ของ

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
th: นามสกุลของไฟล์ที่ได้รับอนุญาต: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
th: ไฟล์มีขนาด %filesize ซึ่งเกินขนาดสูงสุดที่อนุญาต %maxsize

en: outdated
th: ล้าสมัย

en: Is not one of
th: ไม่ได้เป็นหนึ่ง

en: IP address
th: ที่อยู IP

en: Starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: Boolean
th: บูลีน

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
th: พบตัวเลือกที่ไม่ถูกต้อง กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: Illegal choice %choice in !name element.
th: ตัวเลือก %choice ไม่ถูกต้องใน !name

en: Decimal point
th: จุดทศนิยม

en: Permanent
th: ถาวร

en: Temporary
th: ชั่วคราว

en: No files available.
th: ไม่พบไฟล์ใดๆ

en: Book outline
th: หนังสือ

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Is one of
th: เป็นหนึ่งใน

en: Comma
th: จุลภาค

en: Users who have created accounts on your site.
th: ผู้ใช้ที่ได้สร้างบัญชีในเว็บไซต์ของคุณได้

en: Is empty (NULL)
th: ว่างเปล่า ( null )

en: not empty
th: ไม่ว่างเปล่า

en: Ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: The size of the file.
th: ขนาดของไฟล์

en: Delete link
th: ลบลิงก์

en: Filter the view to the currently logged in user.
th: กรองมุมมองในการเข้าสู่ระบบของผู้ใช้ในปัจจุบัน

en: Translate strings
th: แปลข้อความ

en: Edit string
th: แก้ไขข้อความ

en: locale
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Custom text
th: กำหนดรูปแบบข้อความเอง

en: Sum
th: ผลรวม

en: sorted by
th: เรียงตาม

en: Format: @date
th: รูปแบบ: @date

en: Remove group
th: เอากลุ่มออก

en: Numbered list
th: รายการลำดับเลข

en: Contact Name
th: ชื่อผู้ติดต่อ

en: No fields available.
th: ยังไม่มีช่องรับข้อมูลที่ใช้งานได้

en: Alias: @alias
th: นามแฝง: @alias

en: No alias
th: ไม่มีนามแฝง

en: form
th: ฟอร์ม

en: Edit link
th: แก้ไขลิงก์

en: Basic options
th: ตัวเลือกพื้นฐาน

en: Add comment link
th: เพิ่มความคิดเห็น

en: Strike-through
th: ขีด

en: Align left
th: จัดชิดซ้าย

en: Align center
th: จัดกึ่งกลาง

en: Align right
th: จัดชิดขวา

en: Justify
th: จัดชิดขอบ

en: Horizontal rule
th: กฎแนวนอน

en: Paste Text
th: วางข้อความ

en: Paste from Word
th: วางจาก Word

en: Remove format
th: ลบรูปแบบ

en: HTML block format
th: รูปแบบ HTML บล็อก

en: Font style
th: รูปแบบตัวอักษร

en: Abbreviation
th: อักษรย่อ

en: Inserted
th: แทรกแล้ว

en: Create customized lists and queries from your database.
th: สร้างรายการที่กำหนดเองและการสืบค้นจากฐานข้อมูลของคุณ

en: Current date
th: วันปัจจุบัน

en: Character limit
th: จำกัดอักขระ

en: No transform
th: ไม่แปลง

en: Upper case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Lower case
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: Link path
th: พาธลิงก์

en: Time ago (with "ago" appended)
th: เวลาก่อนหน้า (พร้อมคำว่า "ก่อนหน้า" ต่อท้าย)

en: - Any -
th: - อื่น ๆ -

en: not in
th: ไม่ได้อยู่ใน

en: Is all of
th: เป็นทั้งหมดของ

en: Is none of
th: ไม่เป็นของ

en: not
th: ไม่

en: Is between
th: อยู่ระหว่าง

en: between
th: ระหว่าง

en: Is not between
th: ไม่ได้อยู่ระหว่าง

en: not between
th: ไม่ได้อยู่ระหว่าง

en: Contains any word
th: ประกอบด้วยคำใด ๆ

en: has word
th: มีคำ

en: Contains all words
th: ประกอบด้วยคำทั้งหมด

en: has all
th: มีทั้งหมด

en: begins
th: เริ่มต้น

en: ends
th: ปลาย,สิ้นสุดลง

en: desc
th: จากมากไปหาน้อย

en: Displays
th: แสดง

en: This display has no path.
th: การแสดงผลนี้มี ไม่มี path

en: Unable to preview due to validation errors.
th: ไม่สามารถแสดงตัวอย่างจากการตรวจสอบข้อผิดพลาด

en: View name
th: ดูชื่อ

en: Click on an item to edit that item's details.
th: คลิกที่รายการเพื่อแก้ไขรายละเอียดของรายการนั้น

en: Change settings for this style
th: เปลี่ยนการตั้งค่า สำหรับรูปแบบนี้

en: Reduce duplicates
th: ลดการทำที่ซ้ำกัน

en: sort criteria
th: กำหนดรูปแบบการเรียงลำดับเนื้อหา

en: Sort criterion
th: กำหนดรูปแบบการเรียงลำดับเนื้อหา

en: sort criterion
th: กำหนดรูปแบบการเรียงลำดับเนื้อหา

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
th: ชื่อของความคิดเห็น สามารถแสดงเป็นลิงค์ไปยังหน้าแรกของผู้เขียน

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
th: ที่อยู่เว็บไซต์ของผู้เขียนความคิดเห็น สามารถแสดงผลเป็นลิงค์  จะเป็นค่าว่างถ้าผู้เขียนเป็นผู้ใช้ที่ลงทะเบียน

en: Post date
th: วันที่โพสต์

en: Provide a simple link to view the comment.
th: มีการลิงค์เพื่อดูความคิดเห็น

en: Provide a simple link to edit the comment.
th: มีการลิงค์ในการแก้ไขความคิดเห็น

en: Provide a simple link to delete the comment.
th: มีการลิงค์ในการลบความคิดเห็น

en: The User ID of the comment's author.
th: รหัสผู้ใช้งานของผู้เขียนความคิดเห็น

en: Parent CID
th: ลำดับชั้นของ CID

en: Last comment time
th: เวลาที่แสดงความคิดเห็นล่าสุด

en: Date and time of when the last comment was posted.
th: วันที่และเวลาเมื่อมีการแสดงความคิดเห็นล่าสุด

en: Last comment author
th: เขียนความคิดเห็นล่าสุด

en: The name of the author of the last posted comment.
th: ชื่อผู้เขียนแสดงความคิดเห็น ส่าสุด

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Updated/commented date
th: วันปรับปรุง/ความคิดเห็น

en: The number of new comments on the node.
th: จำนวนของความคิดเห็นใหม่บนโหนด

en: Comment status
th: สถานะการแสดงความคิดเห็น

en: User posted or commented
th: ผู้ใช้โพสต์หรือแสดงความคิดเห็น

en: Provide a simple link to the user contact page.
th: มีการเชื่อมโยงอย่างง่ายไปยังหน้าติดต่อผู้ใช้

en: Created year + month
th: สร้างขึ้น ปี + เดือน

en: Created year
th: ปีที่สร้าง

en: Created month
th: เดือนที่สร้าง

en: Created day
th: วันที่สร้าง

en: Created week
th: สัปดาห์ที่สร้าง

en: Updated year + month
th: ปรับปรุงปี + เดือน

en: Updated year
th: ปรับปรุงปี

en: Updated month
th: ปรับปรุงเดือน

en: Updated day
th: ปรับปรุงวัน

en: Updated week
th: ปรับปรุงสัปดาห์

en: Provide a simple link to revert to the revision.
th: มีการลิงค์กลับไปยังการแก้ไข

en: Filter by access.
th: การเข้าถึงโดยการกรอง

en: Has new content
th: มีเนื้อหาใหม่

en: Poll
th: แบบสำรวจ

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
th: คะแนนของการค้นหารายการไม่นำมาใช้ ถ้าตัวกรองการค้นหาไม่มีอยู่ในปัจจุบัน

en: Files maintained by Drupal and various modules.
th: ไฟล์ที่เก็บรักษา Drupal และโมดูลต่างๆ

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
th: การจัดหมวดหมู่ของข้อมูลที่แนบมากับโหนด

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
th: แสดงการจัดระเบียบข้อมูลทั้งหมดที่เกี่ยวข้องกับโหนด จากคำศัพท์ที่ระบุไว้

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
th: ลำดับชั้นของธีมนี้สามารถสร้างรายการที่ซ้ำกันได้ ถ้าคุณใช้ที่เก็บข้อมูลช่วยให้ลำดับชั้นข้อมูล

en: The parent term of the term.
th: ข้อมูลในลำดับชั้นของข้อมูล

en: The user ID
th: รหัสผู้ใช้

en: The user or author name.
th: ชื่อผู้ใช้หรือผู้เขียน

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
th: ที่อยู่อีเมลสำหรับผู้ใช้ที่กำหนด ช่องรับข้อมูลนี้จะไม่แสดงให้ผู้ใช้ ดังนั้นระมัดระวังเมื่อใช้มัน

en: Provide a simple link to edit the user.
th: มีการแก้ไขที่ง่ายลิงค์ไปยังผู้ใช้

en: Roles that a user belongs to.
th: บทบาทที่ผู้ใช้เป็นสมาชิก

en: Randomize the display order.
th: ลำดับการแสดงผล

en: Null
th: null

en: Provide custom text or link.
th: มีข้อความแบบกำหนดเองหรือลิงค์

en: View result counter
th: ตัวนับผลลัพท์วิว

en: Displays the actual position of the view result
th: แสดงค่าที่แท้จริงของมุมมอง

en: contact
th: ติดต่อ

en: Broken field
th: Field ที่เสียหาย

en: Change the title that this display will use.
th: เปลี่ยนชื่อที่แสดงผลนี้จะใช้

en: Use AJAX
th: ใช้ AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
th: เปลี่ยนหรือไม่ว่าการแสดงผลนี้จะใช้ AJAX

en: Change this display's pager setting.
th: เปลี่ยนการตั้งค่าการแสดงผลของpagerนี้

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
th: ระบุว่า การแสดงนี้จะมีการเชื่อมโยง "เพิ่มเติม"

en: Specify access control type for this display.
th: ระบุประเภทของการควบคุมการเข้าถึงสำหรับการแสดงนี้

en: Change settings for this access type.
th: เปลี่ยนการตั้งค่านี้ชนิดการเข้าถึง

en: Specify caching type for this display.
th: ระบุประเภทแคชสำหรับการแสดงผลนี้

en: Link display
th: แสดงการเชื่อมโยง

en: Must users preview posts before submitting?
th: ผู้เขียนต้องดูตัวอย่างเรื่องที่เขียนก่อนส่งเรื่องหรือไม่?

en: Language settings
th: ตั้งค่าภาษา

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
th: Cron ทำงานมามากกว่าหนึ่งชั่วโมงแล้ว และมีโอกาสสูงที่จะเกิดปัญหา

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Update translations
th: ปรับปรุงการแปล

en: Already added languages
th: ภาษาที่เพิ่มแล้ว

en: Filter criteria
th: คัดกรองตามเงื่อนไข

en: Contact form
th: แบบฟอร์มการติดต่อ

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
th: อีเมลนี้จะถูกใช้ในช่อง <em>From</em> ของอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้หลังการลงทะเบียนหรือการขอรหัสผ่านใหม่ (แนะนำให้ใช้อีเมลที่ตามด้วยโดเมนเนมของเว็บไซต์ เพื่อหลีกเลี่ยงการถูกมองเป็นจดหมายขยะ)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
th: !name ไม่สามารถยาวเกินกว่า %max ตัวอักษร ซึ่งปัจจุบันมีความยาว %length

en: Illegal choice %choice in %name element.
th: ตัวเลือก %choice ไม่ถูกต้องใน %name

en: Languages not yet added
th: ภาษาที่ยังไม่ได้เพิ่ม

en: String not found.
th: ไม่พบข้อความ

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
th: ข้อความที่ส่งมา มีคำสั่ง HTML ที่ห้ามใช้: %string

en: The string has been saved.
th: ข้อความถูกบันทึกแล้ว

en: The language selected for import is not supported.
th: ไม่สนับสนุนภาษาที่เลือกเพื่อนำเข้า

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
th: ไฟล์แปล %filename มีส่วนหัวไม่ถูกต้อง

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
th: นำเข้าแฟ้มภาษาสำเร็จ มีข้อความที่ถูกแปลเพิ่มขึ้น %number ข้อความ, ข้อความที่ปรับปรุงแก้ไข %update ข้อความ และข้อความที่ถูกลบ %delete ข้อความ

en: Error importing interface translations
th: เกิดปัญหาในการนำเข้าส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
th: มีความพยายามส่งคำแปลที่มีคำสั่ง HTML ห้ามใช้: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
th: นำเข้าแฟ้ม %file ในภาษา %locale แล้ว: มีข้อความใหม่ %number ข้อความ แก้ข้อความเดิม %update ข้อความ และข้อความถูกลบ %delete ข้อความ

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
th[0]: ข้ามหนึ่งข้อความการแปลเพราะพบ HTML ที่ไม่อนุญาต
th[1]: ข้าม %count ข้อความการแปลเพราะพบ HTML ที่ไม่อนุญาต

en: Blog entry
th: รายการบล็อก

en: Default number of forum topics displayed per page.
th: จำนวนกระทู้ในหนึ่งหน้า

en: Default display order for topics.
th: รูปแบบการจัดลำดับเริ่มต้นสำหรับกระทู้

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: Number of posts on main page
th: จำนวนเนื้อหาในหน้าแรก

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: The name of this website.
th: ชื่อของเว็บไซต์นี้

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
th: คำขวัญ สโลแกน หรือประโยคโฆษณา (มักแสดงใต้ชื่อเว็บไซต์)

en: Default 403 (access denied) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 403 (access denied)

en: Default 404 (not found) page
th: หน้าที่ให้แสดงเมื่อเจอข้อผิดพลาด 404 (not found)'

en: Number of items in each feed
th: จำนวนเนื้อหาต่อ feed

en: Default number of items to include in each feed.
th: จำนวนเนื้อหาที่จะใส่ใน feed

en: Feed content
th: เนื้อหา feed

en: Titles plus teaser
th: หัวเรื่องและคำโปรย

en: Date and time
th: วันที่และเวลา

en: Content translation
th: แปลเนื้อหา

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
th: ผู้ชมสามารถสร้างบัญชีผู้ใช้ได้เองแต่ต้องรออนุมัติจากผู้ดูแลระบบ

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
th: ต้องยืนยันทางอีเมลหลังผู้ชมสร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
th: ถ้าตัวเลือกนี้ถูกเลือก รหัสผ่านที่สุ่มสร้างโดยระบบจะส่งไปให้ผู้ใช้ใหม่ทางอีเมล แต่ถ้าไม่เลือก ผู้ใช้จะสามารถล็อกอินเข้าระบบได้ทันทีหลังลงทะเบียนแล้ว

en: User registration guidelines
th: คำแนะนำในการลงทะเบียน

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ เพื่อเป็นการแนะนำวิธีการลงทะเบียนที่เหมาะสม

en: Welcome, new user created by administrator
th: ยินดีต้อนรับผู้ใช้ใหม่ (ที่ถูกสร้างโดยผู้บริหารระบบ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่ที่สร้างโดยผู้บริหารระบบ

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้ใหม่หลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ไม่ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Welcome, awaiting administrator approval
th: เนื้อความในอีเมลต้อนรับสู่ระบบ (รอการอนุมัติ)

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
th: ปรับแต่งเนื้อหาในอีเมลที่ส่งให้ผู้ใช้เป็นครั้งแรกหลังลงทะเบียน (ผู้ใช้ต้องรออนุมัติจากผู้บริหารระบบ)

en: Password recovery email
th: อีเมลแจ้งรหัสผ่านใหม่

en: Account activation email
th: อีเมลเปิดใช้บัญชีผู้ใช้ครั้งแรก

en: Notify user when account is activated.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกเปิดใช้

en: Notify user when account is blocked.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกบล็อค

en: Notify user when account is deleted.
th: แจ้งเตือนผู้ใช้เมื่อบัญชีถูกลบ

en: Signature support
th: สนับสนุนข้อความลงท้าย

en: Picture support
th: รูปภาพของผู้ใช้

en: Picture maximum dimensions
th: ขนาดเป็นพิกเซลที่อนุญาต

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
th: ขนาดใหญ่ที่สุดของรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้ (วัดเป็นพิกเซล)

en: Picture maximum file size
th: ขนาดของแฟ้มรูปภาพ

en: Maximum file size for pictures, in kB.
th: ขนาดแฟ้มรูปภาพที่อนุญาตให้ใช้งาน (วัดเป็น kB)

en: Picture guidelines
th: คำแนะนำในการอัพโหลดรูปภาพ

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงในหน้าอัพโหลดรูปภาพ (นอกเหนือไปจากคำแนะนำทั่วไป เช่น เรื่องขนาด) เพื่อบอกให้ผู้ใช้รู้วิธีที่เหมาะสมในการอัพโหลดรูปภาพ

en: Styles
th: ลักษณะ

en: Text format
th: รูปแบบข้อความ

en: Sort descending
th: เรียงลำดับจากมากไปน้อย

en: Sort ascending
th: เรียงลำดับจากน้อยไปมาก

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgctxt" ที่บรรทัด %line

en: Administrative title
th: หัวข้อด้านการบริหาร

en: Allow settings
th: อนุญาตให้การตั้งค่า

en: Title override
th: ชื่อเรื่อง

en: Remove calendar
th: นำปฏิทินออก

en: Taxonomy Term
th: การจัดหมวดหมู่เนื้อหาด้วยเทอม

en: @field_name (Locked)
th: @field_name (ถูกล็อค)

en: %name must be a positive integer.
th: %name ต้องเป็นจำนวนเต็มบวก

en: Regional settings
th: การตั้งค่าภูมิภาค

en: Page top
th: บนสุดของหน้า

en: Page bottom
th: ด้านล่างของหน้า

en: Sidebar first
th: แถบข้างแรก

en: Hide if empty
th: ซ่อนถ้าว่างเปล่า

en: Does not start with
th: ไม่ได้เริ่มต้นด้วย

en: not_begins
th: ไม่_เริ่มต้น

en: Does not end with
th: ไม่ได้ลงท้ายด้วย

en: not_ends
th: ไม่_สิ้นสุด

en: The view %name has been saved.
th: มุมมอง %name  ได้รับการบันทึก

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
th: ตัวกรองนี้จะสามารถก่อให้เกิดรายการที่มีมากกว่าหนึ่งในตัวเลือกที่เลือกให้ปรากฏเป็นผลที่ซ้ำกัน ถ้าตัวกรองนี้ทำให้เกิดผลที่ซ้ำกันเกิดขึ้นช่องนี้สามารถลดซ้ำกันเหล่านั้น แต่เงื่อนไขมันมีการค้นหามากขึ้นสำหรับน้อย performant แบบสอบถามจะเป็นเพื่อใช้นี้ด้วยความระมัดระวัง ไม่ควรที่จะตั้งอยู่บนฟิลด์ค่าเดียวเพราะอาจทำให้ค่าที่จะหายไปจากจอแสดงผลถ้าใช้ในสนามเข้ากันไม่ได้

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
th: อีเมลของผู้ที่เขียนแสดงความคิดเห็น จะว่างเปล่าถ้าผู้เขียนเป็นผู้ใช้ที่ลงทะเบียน

en: Submitted by !username on !datetime
th: เขียนโดย !username เมื่อ !datetime

en: Site email address
th: ที่อยู่อีเมลของเว็บไซต์

en: Length is shorter than
th: ความยาวจะสั้นกว่า

en: shorter than
th: สั้นกว่า

en: Length is longer than
th: ความยาวไม่เกิน

en: longer than
th: ยาวกว่า

en: revision user
th: การแก้ไขผู้ใช้

en: Exposed form
th: แบบฟอร์มการสัมผัส

en: Not restricted
th: ไม่จำกัด

en: The unique ID of the comment.
th: หมายเลขเฉพาะสำหรับความคิดเห็น

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
th: หมายเลข IP ที่ความคิดเห็นถูกส่งมา

en: The name left by the comment author.
th: ชื่อของคนแสดงความคิดเห็น

en: The email address left by the comment author.
th: อีเมลของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The home page URL left by the comment author.
th: เว็บไซต์ของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The URL of the comment.
th: URL ของความคิดเห็น

en: Edit URL
th: แก้ไข URL

en: The URL of the comment's edit page.
th: URL ของหน้าแก้ไขความคิดเห็น

en: The date the comment was posted.
th: วันที่ความคิดเห็นถูกส่ง

en: The comment's parent, if comment threading is active.
th: ความคิดเห็นหลักของความคิดเห็นนี้ ถ้าเปิดใช้ลำดับความคิดเห็น

en: The node the comment was posted to.
th: node ที่ความคิดเห็นถูกส่งไป

en: The number of comments posted on a node.
th: จำนวนความคิดเห็นที่เขียนในแต่ละ node

en: New comment count
th: จำนวนความคิดเห็นใหม่

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
th: จำนวนความเขียนเห็นที่เขียนใน node นับตั้งแต่ถูกอ่านครั้งล่าสุด

en: Date changed
th: วันที่เปลี่ยนแปลง

en: Default country
th: ประเทศปกติ

en: Site maintenance account
th: ผู้บำรุงรักษาเว็บไซต์

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
th: พบข้อความ HTML ที่ไม่อนุญาต @count ข้อความใน %file

en: (active tab)
th: (แท็บปัจจุบัน)

en: Status message
th: สถานะข้อความ

en: All pages except those listed
th: ทุกหน้ายกเว้นในรายการ

en: Only the listed pages
th: เฉพาะหน้าที่อยู่ในรายการ

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: กำหนดหน้าโดยใช้ path ของหน้านั้นๆ และให้กรอกบรรทัดละ path ใช้เครื่องหมาย '*' สำหรับ path ใดๆ เช่น ถ้า path ของหน้าบล็อก คือ %blog ให้ใช้ %block-* สำหรับบล็อกส่วนตัวใดๆ ถ้าต้องการใช้หน้าแรก ให้กรอก %frong

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
th: หน้าใดๆ ที่คำสั่ง PHP นี้ส่งค่า <code>TRUE</code> กลับมา (ผู้เชี่ยวชาญเท่านั้น)

en: Pages or PHP code
th: หน้าใดๆ หรือ คำสั่ง PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
th: ถ้าเลือกใช้คำสั่ง PHP ให้พิมพ์คำสั่ง PHP ระหว่าง %php และพึงระลึกเสมอว่า การใช้คำสั่ง PHP ที่ไม่ถูกต้อง อ่านทำให้เว็บไซต์ไม่สามารถใช้งานได้

en: Not customizable
th: ไม่สามารถปรับเปลี่ยนได้

en: Restricted to certain pages
th: จำกัดให้เฉพาะบางหน้า

en: Error generating image.
th: ข้อผิดพลาดที่ภาพที่สร้างขึ้น

en: Image styles
th: ลักษณะรูปภาพ

en: Author username and publish date will be displayed.
th: ชื่อผู้ใช้ของผู้เขียนและวันเผยแพร่จะถูกนำแสดงผล

en: <em>Edit @type</em> @title
th: <em>แก้ไขt @type</em> @title

en: Revision log message
th: การแก้ไขการบันทึกข้อความ

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
th: คำเตือน: ให้บทบาทที่เชื่อถือได้เท่านั้น การอนุญาตนี้มีปัจจัยด้านความปลอดภัย

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
th: หน้านี้จะแสดงเมื่อเอกสารร้องขอถูกปฏิเสธสำหรับผู้ใช้ปัจจุบัน ปล่อยว่างไว้เพื่อแสดงหน้าทั่วไป "การเข้าถึงถูกปฏิเสธ"

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
th: หน้านี้จะแสดงเมื่อเนื้อหาไม่ตรงกับเอกสาร ปล่อยว่างไว้เพื่อแสดงหน้าทั่วไป "หน้าไม่พบ"

en: Only applied if users may set their own time zone.
th: ใช้เฉพาะในกรณีที่ผู้ใช้สามารถตั้งค่าเขตเวลาของตัวเอง

en: Time zone for new users
th: โซนเวลาสำหรับผู้ใช้ใหม่

en: Account cancellation confirmation
th: ยืนยันการยกเลิกบัญชี

en: Contact forms
th: รูปแบบการติดต่อ

en: Entity ID
th: รหัสเอนทิตี

en: Image style
th: ลักษณะของรูป

en: Display a specified number of items
th: แสดงจำนวนรายการที่ระบุ

en: Paged output, mini pager
th: Paged output, full pager

en: Name (raw)
th: ชื่อ (raw)

en: Provide markup text for the area.
th: แสดงข้อความบนพื้นที่

en: Machine Name
th: ชื่อของเครื่อง

en: Change the machine name of this display.
th: เปลี่ยนชื่อเครื่องของจอแสดงผลนี้

en: Change settings for this pager type.
th: ปลี่ยนการตั้งค่านี้ชนิดเพจเจอร์

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
th: อนุญาตให้รวมกลุ่มและการรวมกัน ( คำนวณ ) ของเขตข้อมูล

en: Exposed form style
th: ลักษณะแบบฟอร์มExposed

en: Select the kind of exposed filter to use.
th: เลือกชนิดของตัวกรองนำออกที่ถูกใช้

en: Exposed form settings for this exposed form style.
th: แสดงแบบฟอร์มการตั้งค่าสำหรับลักษณะแบบฟอร์มที่นำออกนี้

en: Group results together
th: กลุ่มผลลัพธ์เดียวกัน

en: Maximize
th: มากที่สุด

en: Update preview
th: ปรับปรุงตัวอย่าง

en: Is not empty (NOT NULL)
th: ไม่ว่างเปล่า (ไม่ NULL)

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
th: เปลี่ยนชื่อคลาส CSS ที่จะเพิ่มการแสดงผลนี้

en: Term edit link
th: ลิงค์การแก้ไขข้อมูล

en: Provide a simple link to edit the term.
th: จัดให้มีลิงค์ที่ง่ายต่อการแก้ไขข้อมูล

en: Highlighted
th: ไฮไลต์

en: Sidebar second
th: แถบข้างที่สอง

en: Decoration
th: การตกแต่ง

en: - Use default -
th: - ใช้ค่าปริยาย -

en: Never (manually)
th: ไม่เคย ( ทำด้วยตัวเอง )

en: Error opening socket @socket
th: ไม่สามารถเปิดการเชื่อมต่อแบบซ็อคเก็ต @socket

en: View mode
th: โหมดของวิว

en: Newfoundland
th: นิวฟันด์แลนด์

en: Available countries
th: ประเทศที่มีอยู่

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: Access the views administration pages.
th: เข้าถึงหน้าจัดการมุมมอง

en: Add new view
th: เพิ่มมุมมองใหม่

en: - Basic validation -
th: - การตรวจสอบพื้นฐาน -

en: HTML element
th: อิลิเมนต์ HTML

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
th: ใช้ค่าเริ่มต้นมุมมองคลาเพื่อระบุช่องรับข้อมูล ป้ายชื่อฟิลด์ และเนื้อหาของช่องรับข้อมูล

en: Rel Text
th: ข้อความ Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
th: nclude Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
th: ชื่อนี้จะถูกแสดงในมุมมองที่แก้ไขหน้าแทนที่จะเริ่มต้นอย่างใดอย่างหนึ่ง นี้อาจจะมีประโยชน์ถ้าคุณมีรายการเดียวกันสองครั้ง

en: Date and time of when the comment was created.
th: วันที่และเวลาเมื่อมีการแสดงความคิดเห็น

en: Date and time of when the comment was last updated.
th: วันที่และเวลาในการแสดงความคิดเห็นที่ปรับปรุงล่าสุด

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
th: ไม่ว่าจะเป็นความคิดเห็นที่ได้รับการอนุมัติ (หรือยังคงอยู่ในการรอคิว)

en: Last comment CID
th: ความคิดเห็นล่าสุด CID

en: Last Comment
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: The extension of the file.
th: นามสกุลของไฟล์

en: File Usage
th: การใช้งานไฟล์

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
th: ไฟล์ที่เกี่ยวข้องกับโหนดนี้มักจะเป็นเพราะมันอยู่ในช่องรับข้อมูลใของหนด

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
th: ผู้ใช้ที่เกี่ยวข้องกับไฟล์นี้ มักจะเป็นเพราะไฟล์นี้อยู่ในช่องรับข้อมูลของผู้ใช้

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
th: ไฟล์ที่เกี่ยวข้องกับผู้ใช้นี้  มักจะเป็นเพราะไฟล์นี้อยู่ในช่องรับข้อมูลของผู้ใช้

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
th: ความคิดเห็นที่เกี่ยวข้องกับไฟล์นี้มักจะเพราะไฟล์นี้อยู่ในช่องรับข้อมูลของการแสดงความคิดเห็น

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
th: ไฟล์ที่มีความเกี่ยวข้องกับความคิดเห็นนี้มักจะเพราะมันอยู่ในช่องรับข้อมูลของการแสดงความคิดเห็น

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
th: การจัดหมวดหมู่ที่เกี่ยวข้องกับไฟล์นี้มักจะเป็นเพราะไฟล์นี้อยู่ในช่องรับข้อมูลของหมวดหมู่

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
th: ไฟล์ที่เกี่ยวข้องกับการจัดการหมวดหมู่นี้มักจะเป็นเพราะไฟล์นี้อยู่ในช่องรับข้อมูลของหมวดหมู่

en: The module managing this file relationship.
th: โมดูลของการจัดการความสัมพันธ์ของไฟล์นี้

en: The type of entity that is related to the file.
th: ชนิดของเอนทิตีที่เกี่ยวข้องกับไฟล์

en: The number of times the file is used by this entity.
th: จำนวนครั้งที่ไฟล์จะถูกนำมาใช้โดยเอนทิตี

en: Comment or document this display.
th: ความคิดเห็น หรือเอกสารที่แสดงนี้

en: Query settings
th: การตั้งค่าแบบสอบถาม

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
th: อนุญาตให้มีการตั้งค่าขั้นสูงบางอย่างสำหรับปลั๊กอินแบบสอบถาม

en: Content access
th: การเข้าถึงเนื้อหา

[ctx: datetime]
en: All day
th: ทั้งวัน

[ctx: datetime]
en: Year
th: ปี

[ctx: datetime]
en: Month
th: เดือน

[ctx: datetime]
en: Day
th: วัน

en: Display:
th: แสดง:

en: starting from @isodate
th: เริ่มจาก @isodate

en: ending with @isodate
th: สิ้นสุด @isodate

[ctx: datetime]
en: Hour
th: ชั่วโมง

[ctx: datetime]
en: Minute
th: นาที

[ctx: datetime]
en: Second
th: วินาที

en: 5 minute
th: 5 นาที

en: 15 minute
th: 15 นาที

en: Content revisions
th: รุ่นปรับปรุงเนื้อหา

en: All Day
th: ทั้งวัน

en: No results behavior
th: ลักษณะการทำงานของโหนด

en: Edit @section
th: แก้ไข @section

en: Number of records
th: จำนวนระเบียน

[ctx: Sort order]
en: Default sort
th: ค่าเริ่มต้น

[ctx: Sort order]
en: Date
th: วันที่

[ctx: Sort order]
en: Numerical
th: ตามลำดับเลข

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
th: ตามลำดับตัวอักษร

en: Create a label
th: สร้างป้ายชื่อ

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
th: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc

en: Rewrite results
th: ผลลัพธ์การตรวจแก้

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
th: ไม่มีสัมผัสตัวกรองนี้ เปิดเผยเพื่อให้ผู้ใช้สามารถเปลี่ยน

en: Expose filter
th: ตัวกรองแบบเปิดเผย

en: Provide description
th: ให้รายละเอียด

en: Update "@title" choice
th: ปรับปรุง " @ ชื่อเรื่อง " ทางเลือก

en: Update "@title" choice (@number)
th: ปรับปรุง "@title" choice (@number)

en: Add !display
th: เพิ่ม !display

en: Auto preview
th: ตัวอย่างอัตโนมัติ

en: Preview with contextual filters:
th: ตัวอย่างที่มีตัวกรองตามบริบท :

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
th: แยกค่าตัวกรองกับบริบท "/". For example, %example.

en: Apply and continue
th: สมัคร และดำเนินการต่อ

en: All displays
th: แสดงให้เห็นทั้งหมด

en: This @display_type (override)
th: นี่คือ @display_type (override)

en: Add and configure @types
th: เพิ่มและกำหนดค่า @types

en: Configure @type: @item
th: การกำหนดค่า @type: @item

en: Unformatted list
th: รายการไม่ได้จัดรูปแบบ

en: filter criteria
th: คัดกรองเนื้อหาที่ต้องการแสดงผล

en: Filter criterion
th: การคัดกรองตามเงื่อนไข

en: filter criterion
th: คัดกรองเนื้อหาที่ต้องการแสดงผล

en: no results behavior
th: ลักษณะการทำงานของโหนด

en: The node ID.
th: node ID

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
th: กรองเนื้อหาที่ไม่ได้เผยแพร่หากผู้ใช้ในปัจจุบันไม่สามารถดูได้

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
th: เนื้อหานี้ทำการยกเลิกปักหมุดเพื่อแสดงรายการเนื้อหาที่ปักหมุดต้องตั้งค่าจากมากไปน้อย

en: Provide a simple link to the content.
th: มีการทำเครื่องหมายเพื่อไปที่เนื้อหา

en: Provide a simple link to edit the content.
th: มีการทำเครื่องหมายไปที่เนื้อหาเพื่อแก้ไข

en: Provide a simple link to delete the content.
th: มีการทำเครื่องหมายไปที่เนื้อหาเพื่อลบ

en: The aliased path to this content.
th: การกำหนดเส้นทางให้กันเนื้อหา

en: Relate content to the user who created it.
th: เนื้อหาที่เกี่ยวข้องกับผู้ใช้

en: User has a revision
th: ผู้ใช้มีการแก้ไข

en: All nodes where a certain user has a revision
th: โหนดทั้งหมดที่ผู้ใช้มีการแก้ไข

en: Content revision is a history of changes to content.
th: การแก้ไขประวัติของการเปลี่ยนแปลงเนื้อหา

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
th: การแก้ไขเนื้อหาที่เกี่ยวข้องกับผู้ใช้

en: Get the actual content from a content revision.
th: เนื้อหาที่เกิดขึ้นจริงจากเนื้อหาที่แก้ไข

en: Provide a simple link to delete the content revision.
th: มีการทำเครื่องหมายไปที่เนื้อหาเพื่อลบ

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
th: เข้าถึงเนื้อหาโดยการกรองผ่านมุมมมอง<strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
th: แสดงเครื่องหมายถ้ามีเนื้อหาใหม่หรือปรับปรุง

en: Show only content that is new or updated.
th: แสดงเนื้อหาเฉพาะที่มาใหม่ หรือปรับปรุง

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
th: เนื้อหาที่เกี่ยวข้องกับไฟล์นี้มักจะเป็นเพราะในช่องรับข้อมูลนี้มีเนื้อหาของไฟล์นี้อยู่

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
th: อนุญาตให้ "depth" สำหรับการจัดระเบียบข้อมูลของ ID (with depth)จะได้รับการแก้ไขผ่านทางค่าตัวกรอง

en: Content authored
th: เนื้อหาที่เขียน

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
th: เนื้อหาที่เกี่ยวข้องกับผู้สร้าง ความสัมพันธ์นี้จะสร้างสำหรับแต่ละรายการและเนื้อหาที่สร้างโดยผู้ใช้

en: Provide a simple link to cancel the user.
th: มีการยกเลิกที่ง่ายลิงค์ไปยังผู้ใช้

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
th: แบบสอบถามจะไม่มีการเปลี่ยนแปลง โดยค่าฟิลเตอร์ สามารถใช้ค่าฟิลเตอร์มาจาก URL และเป็นส่วนหนึ่งของ URL ที่ต้องการ

en: View area
th: ดูพื้นที่ข้อความ

en: Insert a view inside an area.
th: แทรกมุมมองภายในพื้นที่

en: Change the way content is formatted.
th: เปลี่ยนเนื้อหาวิธีการจัดรูปแบบ

en: Change settings for this format
th: เปลี่ยนการตั้งค่าสำหรับรูปแบบนี้

en: Change the way each row in the view is styled.
th: เปลี่ยนวิธีการแต่ละแถวในมุมมองที่มีรูปแบบ

en: Hide attachments in summary
th: ซ่อนสิ่งที่แนบมาในการสรุป

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
th: เปลี่ยนหรือไม่ที่จะแสดงสิ่งที่แนบมาด้วย เมื่อมีการแสดงสรุปกรองตามบริบท

en: Create a page
th: สร้างหน้า

en: Create a menu link
th: สร้างเมนูลิงค์

en: Include an RSS feed
th: รวมถึง RSS ฟีด

en: Feed path
th: เส้นทางฟีด

en: Feed row style
th: ฟีดสไตล์แถว

en: Create a block
th: สร้างบล็อก

en: of type
th: ของชนิด

en: teasers
th: ทีเซอร์

en: full posts
th: โพสต์เต็มรูปแบบ

en: titles
th: ชื่อเรื่อง

en: titles (linked)
th: ชื่อเรื่อง (เชื่อมโยง)

en: @group (historical data)
th: @group(ข้อมูลย้อนหลัง)

en: Administrative area (i.e. State / Province)
th: Administrative area (เช่น รัฐ / จังหวัด)

en: Locality (i.e. City)
th: ย่านที่อยู่ (เช่น เมือง)

en: !label of field %name
th: !label ของ %name

en: Unsorted
th: ไม่มีการเรียงลำดับ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
th: คุณอาจจะใช้แทนโทเค็นจากส่วนการเขียนใหม่ในชั้นนี้

en: Remove whitespace
th: ลบช่องว่าง

en: Hide rewriting if empty
th: ซ่อนเขียนใหม่ถ้าว่าง

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
th: ไม่แสดงเนื้อหาที่เขียนใหม่ถ้าช่องรับข้อมูลนี้ว่าง

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
th: เปิดเผยตัวกรองนี้กับผู้เข้าชมเพื่ออนุญาติให้เปลี่ยนได้

en: Apply (all displays)
th: ใช้ (แสดงทั้งหมด)

en: Apply (this display)
th: ใช้ (แสดงผลนี้)

en: Appears in: @bundles.
th: ปรากฏใน @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
th: นี้เป็นนามแฝงของ @group: @field.

en: Also known as: !also.
th: ยังเป็นที่รู้จัก: !also.

en: User who uploaded
th: ผู้ใช้ที่อัปโหลด

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
th: การจัดหมวดหมู่ของข้อมูลเลือกจากการเติมข้อความอัตโนมัติหรือเลือกเครื่องมือ

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
th: รับโหนดตัวแทนเพียงครั้งเดียวสำหรับแต่ละธีมมาเกณฑ์การเรียงลำดับ

en: Content with term
th: เนื้อหากับข้อมูล

en: Relate all content tagged with a term.
th: เนื้อหาทั้งหมดที่เกี่ยวข้องกันข้อมูล

en: Has taxonomy term ID
th: ข้อมูลมีการจัดการหมวดหมู่โดยID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
th: แสดงเนื้อหาถ้ามีการจัดหมวดหมู่เพื่อเลือกข้อมูล

en: Has taxonomy term
th: มีการจัดหมวดหมู่ข้อมูล

en: Taxonomy terms on node
th: การจัดระเบียบข้อมูลบนโหนด

en: All taxonomy terms
th: การจัดระเบียนข้อมูลทั้งหมด

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
th: แสดงเนื้อหาเมื่อมีการเลือกหมวดหมู่ของข้อมูลหรือเงื่อนไขที่เลือก เนื่องจากความซับซ้อนเพิ่มเติม นี้มีตัวเลือกน้อยลง

en: Has taxonomy term ID (with depth)
th: การจัดระเบียบข้อมูลของ ID(with depth)

en: Has taxonomy terms (with depth)
th: การจัดระเบียบข้อมูล(with depth)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
th: มีการปรับปรุ่งการจัดระเบียบข้อมูลของID

en: @entity using @field
th: @entity โดยใช้ @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
th: @entity ด้วย  @field การตั้งค่าข้อมูล

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
th: ได้รับโหนดตัวแทนเดียวสำหรับแต่ละผู้ใช้ ตามเงื่อนไขการเรียงลำดับ

en: Use aggregation
th: ใช้การรวม

en: Count DISTINCT
th: ใช้นับจำนวนค่าที่แตกต่างกัน

en: Name (First name, Last name)
th: ชื่อ (ชื่อ, นามสกุล)

en: Name (single line)
th: ชื่อ (บันทัดเดียว)

en: Organisation (single line)
th: องค์กร (บันทัดเดียว)

en: Start date only
th: เฉพาะวันเริ่ม

en: End date only
th: เฉพาะวันสิ้นสุด

en: Display Start date only
th: แสดงเฉพาะวันเริ่ม

en: Display End date only
th: แสดงเฉพาะวันสิ้นสุด

en: 10 minute
th: 10 นาที

en: 30 minute
th: 30 นาที

en: !start-date to !end-date
th: !start-date ถึงวันที่ !end-date

en: E.g., @date
th: เช่น @date

en: No valid values found on filter: @filter.
th: ไม่ใช่ค่าเริ่มต้นที่พบบนตัวกรอง : @filter.

en: Whether the user is active or blocked.
th: ผู้ใช้มีการใช้งานหรือถูกปิดกั้น

en: Specify which display or custom url this display will link to.
th: ระบุว่าการแสดงผลหรือ URL ที่กำหนดเองการแสดงผลนี้จะเชื่อมโยงไป

en: Revert to default
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: Provide a simple link to approve the comment.
th: มีการลิงค์ในการอนุมัติความคิดเห็น

en: Author uid
th: uid ผู้เขียน

en: image from !field_name
th: ภาพจาก !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
th: @entity ด้วย  @field การตั้งค่ารูปภาพ

en: The tid of a taxonomy term.
th: tid ของการจัดหมวดหมู่ของข้อมูลที่

en: The user permissions.
th: สิทธิ์การเข้าถึงของผู้ใช้

en: Use a pager
th: ใช้เพจเจอร์

en: -Select-
th: -เลือก-

en: Date in the form of CCYYMMDD.
th: วันที่ในรูปแบบของ CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
th: วันที่ในรูปแบบของ YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
th: วันที่ในรูปแบบของ YYYY

en: Date in the form of MM (01 - 12).
th: วันที่ในรูปแบบของMM  (01-12)

en: Date in the form of DD (01 - 31).
th: วันที่ในรูปแบบของ DD(01 - 31)

en: Date in the form of WW (01 - 53).
th: วันที่ในรูปแบบของ  WW (01 - 53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
th: ถ้าคุณต้องการเขตข้อมูลมากกว่า uid เพิ่มความคิดเห็น : ความสัมพันธ์ของผู้เขียน

en: Last comment uid
th: ความคิดเห็นล่าสุดของuid

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
th: ผู้เขียนเนื้อหา ถ้าคุณต้องการเพิ่มเติมเนื้อหาช่องรับข้อมูลมากกว่าuid :ความสัมพันธ์ของผู้เขียน
