DataPublic (7.x-1.0-beta2) - en to es translation catalogue (6484 entries)

en: Home
es: Inicio

en: User interface
es: Interfaz de usuario

en: Slideshow
es: Presentación de diapositivas

en: Title
es: Título

en: Body
es: Cuerpo

en: Previous
es: Anterior

en: Next
es: Siguiente

en: Pages
es: Páginas

en: Save configuration
es: Guardar configuración

en: Reset to defaults
es: Restablecer valores predeterminados

en: context
es: contexto

en: delete
es: eliminar

en: Status
es: Estado

en: Markup
es: Marcado

en: Prefix
es: Prefijo

en: Suffix
es: Sufijo

en: approve
es: aprobar

en: E-mail
es: Correo electrónico

en: Delete
es: Eliminar

en: Submit
es: Enviar

en: Operations
es: Operaciones

en: Content
es: Contenido

en: Value
es: Valor

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Email address
es: Dirección de correo electrónico

en: Private
es: Privado

en: Groups
es: Grupos

en: Group
es: Grupo

en: Type
es: Tipo

en: Author
es: Autor

en: Replies
es: Respuestas

en: Last Post
es: Último envío

en: Closed
es: Cerrado

en: yes
es: sí

en: List
es: Listado

en: Subject
es: Asunto

en: Actions
es: Acciones

en: Cancel
es: Cancelar

en: Remove
es: Eliminar

en: Description
es: Descripción

en: Language
es: Idioma

en: Read more
es: Leer más

en: more
es: más

en: Enable
es: Activar

en: Disable
es: Desactivar

en: Access control
es: Control de acceso

en: Disabled
es: Desactivado

en: Enabled
es: Activado

en: footer
es: pie de página

en: Comments
es: Comentarios

en: More
es: Más

en: On
es: Activado

en: For
es: Para

en: Last Updated
es: Última actualización

en: Block title
es: Título del bloque

en: Taxonomy
es: Taxonomía

en: Poormanscron
es: Cron del pobre

en: Yes
es: Sí

en: Internal scheduler for users without a cron application.
es: Planificador interno para usuarios sin una aplicación cron.

en: Help Text
es: Texto de ayuda

en: Node type settings
es: Configuración del tipo de nodo

en: Content types
es: Tipos de contenido

en: Homepage
es: Página principal

en: Home page
es: Página de inicio

en: Resources
es: Recursos

en: Download
es: Descargar

en: Version
es: Versión

en: Go
es: Ir

en: view
es: vista

en: all
es: todo

en: File
es: Archivo

en: Tag
es: Etiqueta

en: File path
es: Ruta de archivos

en: Login
es: Iniciar sesión

en: Advanced options
es: Opciones avanzadas

en: Edit
es: Editar

en: Date
es: Fecha

en: Size
es: Tamaño

en: Search
es: Buscar

en: Reset
es: Restablecer

en: Daily
es: Diariamente

en: Weekly
es: Semanalmente

en: Schemes
es: Esquemas

en: None
es: Ninguno

en: Use count
es: Recuento de uso

en: Display settings
es: Opciones de visualización

en: This action cannot be undone.
es: Esta acción no se puede deshacer.

en: Test
es: Prueba

en: Number
es: Número

en: Message
es: Mensaje

en: Response
es: Respuesta

en: Block settings
es: Opciones de bloque

en: Number of blocks
es: Número de bloques

en: Comment form
es: Formulario de comentario

en: User contact form
es: Formulario de contacto de usuario

en: - None -
es: - Ninguno -

en: Country
es: País

en: Weight
es: Peso

en: The configuration options have been saved.
es: Se han guardado las opciones de configuración.

en: Link
es: Enlace

en: Image
es: Imagen

en: Center
es: Centrado

en: Help text
es: Texto de ayuda

en: Admin title
es: Título administrativo

en: Types
es: Tipos

en: Hierarchy
es: Jerarquía

en: Multiple
es: Múltiple

en: Required
es: Obligatorio

en: root
es: raíz

en: Parent
es: Padre

en: Depth
es: Profundidad

en: none
es: ninguno

en: Category
es: Categoría

en: Settings
es: Configuración

en: Feed
es: Canal de noticias

en: Name
es: Nombre

en: edit
es: editar

en: Go to previous page
es: Ir a la página anterior

en: up
es: arriba

en: Go to parent page
es: Ir a la página madre

en: Go to next page
es: Ir a la página siguiente

en: Import
es: Importar

en: Book
es: Libro

en: Export
es: Exportar

en: Taxonomy term
es: Término de taxonomía

en: General settings
es: Ajustes generales

en: settings
es: configuración

en: Back
es: Atrás

en: Node ID
es: ID del nodo

en: Field
es: Campo

en: header
es: encabezado

en: Label
es: Etiqueta

en: Preview
es: Vista previa

en: Save
es: Guardar

en: Help
es: Ayuda

en: True
es: Verdad

en: False
es: Falso

en: Font
es: Fuente

en: Default
es: Por defecto

en: Background Color
es: Color de fondo

en: Summary
es: Resumen

en: Download PDF
es: Descargar PDF

en: Update
es: Actualizar

en: Open
es: Abierta

en: Top
es: Superior

en: Link Target
es: Destino del Enlace

en: Small
es: Pequeño

en: Large
es: Grande

en: Sunday
es: Domingo

en: Monday
es: Lunes

en: Tuesday
es: Martes

en: Wednesday
es: Miércoles

en: Thursday
es: Jueves

en: Friday
es: Viernes

en: Saturday
es: Sábado

en: Core
es: Núcleo

en: Archives
es: Archivos

en: Icon
es: Icono

en: Add new
es: Añadir nuevo

en: Time
es: Hora

en: Views
es: Vistas

en: Access
es: Acceso

en: Add
es: Agregar

en: View
es: Ver

en: Format
es: Formato

en: Path
es: Ruta

en: Dimensions
es: Dimensiones

en: Vocabularies
es: Vocabularios

en: Modules
es: Módulos

en: Form ID
es: ID del formulario

en: Element ID
es: ID de elemento

en: Manage
es: Administrar

en: Refresh
es: Actualizar

en: key
es: clave

en: link
es: enlace

en: Anchor
es: Anclaje

en: Placeholder tokens
es: Comodines de reemplazo

en: Display
es: Presentación

en: Node type
es: Tipo de nodo

en: Menu
es: Menú

en: Advanced settings
es: Opciones avanzadas

en: results
es: resultados

en: search
es: buscar

en: Feed URL
es: URL del canal de noticias

en: Teaser
es: Resumen

en: Event
es: Evento

en: Updated
es: Actualizado

en: Text
es: Texto

en: Theme
es: Tema

en: Layout
es: Diseño

en: style
es: estilo

en: Display mode
es: Modo de visualización

en: Timestamp
es: Sello temporal

en: Keywords
es: Palabras clave

en: Component
es: Componente

en: Statistics
es: Estadísticas

en: #
es: Nº

en: Unknown
es: Desconocido

en: Attachment
es: Adjunto

en: Permitted file extensions
es: Extensiones de archivo permitidas

en: Submission guidelines
es: Directices para enviar

en: n/a
es: n/d

en: Upload
es: Subir al servidor

en: Picture
es: Imagen

en: Custom breadcrumbs
es: Enlaces de ayuda a la navegación personalizados

en: Add custom breadcrumb trails for content types.
es: Agregue enlaces de ayuda a la navegación personalizados para tipos de contenido.

en: Add custom breadcrumb
es: Añadir enlace de navegación personalizado

en: Edit custom breadcrumb
es: Editar enlace de navegación personalizado

en: No custom breadcrumbs have been defined.
es: Ningún enlace de navegación personalizado ha sido definido.

en: Add a new custom breadcrumb
es: Añadir nuevo enlace de navegación personalizado

en: The node type this custom breadcrumb trail will apply to.
es: El tipo de nodo al que se le aplicará esta ruta personalizada de enlaces de ayuda a la navegación.

en: Titles
es: Títulos

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
es: Lista de títulos para los enlaces de ayuda a la navegación, uno por línea.

en: Paths
es: Rutas

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
es: Las siguientes fichas de marcador de posición se pueden utilizar en rutas y títulos. Cuando se utiliza en una ruta o título, se reemplazará con los valores apropiados.

en: Custom Breadcrumbs
es: Enlaces de ayuda a la navegación personalizados

en: Mail
es: Correo

en: Before
es: Antes

en: After
es: Después

en: Promoted
es: Promovido

en: Content type
es: Tipo de contenido

en: Continue
es: Continuar

en: Configure
es: Configurar

en: Email
es: Correo electrónico

en: Check
es: Comprobar

en: Files
es: Archivos

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: User ID
es: ID de Usuario

en: Options
es: Opciones

en: Contact
es: Contacto

en: Created
es: Creado

en: Node
es: Nodo

en: Number of columns
es: Número de columnas

en: Separator
es: Separador

en: Advanced Settings
es: Configuración avanzada

en: Exclude
es: Excluir

en: Node edit form
es: Formulario de edición de nodo

en: Are you sure you want to delete %title?
es: ¿Está seguro de que quiere eliminar %title?

en: Node add form
es: Formulario de añadir nodo

en: Activated
es: Activado

en: Optional Title
es: Título opcional

en: Required Title
es: Título obligatorio

en: No Title
es: Sin título

en: Link Title
es: Título del enlace

en: Default (no target attribute)
es: Por defecto (sin atributo de destino)

en: Open link in window root
es: Abrir enlace en ventana raíz

en: Open link in new window
es: Abrir enlace en ventana nueva

en: Allow the user to choose
es: Permitir elegir al usuario

en: Additional CSS Class
es: Clase CSS Adicional

en: Not a valid URL.
es: No es una URL válida.

en: Titles are required for all links.
es: Todos los links requieren un título.

en: Open URL in a New Window
es: Abrir URL en una nueva ventana

en: Defines simple link field types.
es: Define los tipos de campo de enlace simple.

en: term
es: término

en: The name of the menu.
es: El nombre del menú.

en: Image Path
es: Ruta de imagen

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
es: Opcional. En el menú, los elementos pesados se hunden y los ligeros flotan hacia la zona superior.

en: Menu Block
es: Bloque de menú

en: Update options
es: Actualizar opciones

en: All
es: Todo(s)

en: days
es: días

en: Access log
es: Registro de acceso

en: Active
es: Activo

en: Done
es: Hecho

en: Post
es: Envío

en: Submit @name
es: Enviar @name

en: Submitted
es: Enviado

en: Year
es: Año

en: Date format
es: Formato de fecha

en: Page title
es: Título de la página

en: Block
es: Bloque

en: Override title
es: Sobrescribir título

en: CSS class
es: Clase CSS

en: Display links
es: Mostrar enlaces

en: Page
es: Página

en: Embedded
es: Incrustado

en: Pager ID
es: ID del paginador

en: View arguments
es: Argumentos de la vista

en: Override URL
es: Sobrescribir URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
es: Si se establece, sobrescribirá la URL de la vista. A veces puede ser útil especificar la URL del panel

en: Bottom
es: Inferior

en: Node links
es: Enlaces del nodo

en: Taxonomy terms
es: Términos de taxonomía

en: User picture
es: Imagen del usuario

en: Submission information
es: Información del envío

en: Breadcrumb
es: Ruta de navegación

en: Site name
es: Nombre del sitio

en: Site slogan
es: Lema del sitio

en: Node types
es: Tipos de nodo

en: User settings
es: Opciones de usuario

en: Public registrations
es: Registros públicos

en: Only site administrators can create new user accounts.
es: Sólo los administradores del sitio pueden crear nuevas cuentas de usuario.

en: Not found
es: No encontrado

en: Module
es: Módulo

en: Off
es: Desactivado

en: Available updates
es: Actualizaciones disponibles

en: Never
es: Nunca

en: Up to date
es: Actualizado

en: Header
es: Encabezado

en: Footer
es: Pie de página

en: Inline
es: En línea

en: Selected
es: Seleccionado

en: Menu link
es: Enlace del menu

en: Sender
es: Remitente

en: From
es: Desde

en: Aggregator category
es: Categoría de agregador

en: Aggregator feed
es: Canal del sindicador de noticias

en: Feed description
es: Descripción de canal de noticias

en: Aggregator item
es: Elemento del sindicador de noticias

en: Custom
es: Personalizado

en: Revision ID
es: ID de revisión

en: Comment
es: Comentario

en: Comment ID
es: ID del comentario

en: Hostname
es: Nombre del servidor

en: Score
es: Puntuación

en: Published
es: Publicado

en: Input format
es: Formato de entrada

en: Signature
es: Firma

en: Filter
es: Filtro

en: Location
es: Ubicación

en: Source string
es: Texto de origen

en: Promoted to front page
es: Promocionado a la página principal

en: Sticky at top of lists
es: Fijo al comienzo de las listas

en: Log message
es: Mensaje de registro

en: Poll duration
es: Duración de la encuesta

en: Poll votes
es: Votos de encuesta

en: Session ID
es: ID de sesión

en: File ID
es: ID del archivo

en: File name
es: Nombre de archivo

en: File size
es: Tamaño de archivo

en: Vocabulary
es: Vocabulario

en: Vocabulary ID
es: ID del vocabulario

en: Term
es: Término

en: Term ID
es: ID del término

en: Term name
es: Nombre del término

en: User role
es: Rol de usuario

en: E-mail address
es: Dirección de correo electrónico

en: Last access
es: Último acceso

en: Last login
es: Ultima identificación

en: Time zone
es: Zona horaria

en: Message text
es: Texto del mensaje

en: Field name
es: Nombre del campo

en: Title label
es: Título de la etiqueta

en: Fields
es: Campos

en: Contains
es: Contiene

en: Does not contain
es: No contiene

en: Is less than
es: Es menor que

en: Is less than or equal to
es: Es menor o igual que

en: Is equal to
es: Es igual a

en: Is greater than or equal to
es: Es mayor o igual que

en: Is greater than
es: Es mayor que

en: Is not equal to
es: No es igual a

en: Average
es: Promedio

en: Count
es: Número

en: Overridden
es: Sobrescrito

en: Conditions
es: Condiciones

en: Add a condition
es: Agregar una condición

en: Original image
es: Imagen original

en: Photos
es: Fotos

en: Watchdog
es: Guardián

en: Mode
es: Modo

en: Items
es: Elementos

en: Last update
es: Última actualización

en: %time ago
es: Hace %time

en: Nodes
es: Nodos

en: Advanced
es: Avanzado

en: BBCode
es: Código BB

en: Node Type
es: Tipo de nodo

en: Menu Parent
es: Padre del menú

en: Sort order
es: Método de ordenación

en: Up
es: Arriba

en: Width
es: Ancho

en: Height
es: Alto

en: This field is required.
es: Este campo es obligatorio.

en: Textfield
es: Campo de texto

en: Maximum
es: Máximo

en: Scale
es: Escala

en: Medium
es: Medio

en: Media
es: Multimedia

en: Data Type
es: Tipo de dato

en: Default Value
es: Valor predeterminado

en: Sortable
es: Ordenable

en: Computed
es: Calculado

en: Plain text
es: Texto sin formato

en: Caching
es: Caché

en: Month
es: Mes

en: Details
es: Detalles

en: Prev
es: Ant

en: End Date
es: Fecha Final

en: System
es: Sistema

en: Unlimited
es: Ilimitado

en: Current
es: Actual

en: Address
es: Dirección

en: State
es: Estado

en: Terms
es: Términos

en: Serial
es: Número de serie

en: Code
es: Código

en: Owner
es: Propietario

en: OR
es: O

en: Company
es: Empresa

en: help page
es: página de ayuda

en: node
es: nodo

en: Cleanup
es: Limpieza

en: Calendar
es: Calendario

en: Colors
es: Colores

en: Example
es: Ejemplo

en: Method
es: Método

en: Recent posts
es: Envíos recientes

en: Recent posts for %1
es: Envíos recientes para %1

en: Week
es: Semana

en: Day
es: Día

en: Table
es: Tabla

en: Events
es: Eventos

en: Now
es: Ahora

en: All views
es: Todas las vistas

en: Start date
es: Fecha de inicio

en: End date
es: Fecha final

en: All day
es: Todo el día

en: Base
es: Básico

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
es: Patrón de ruta predeterminado (se aplica a todos los vocabularios que no tengan alias definidos más abajo)

en: Pattern for all %vocab-name paths
es: Patrón para todas las rutas %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
es: Patrones para foros y contenedores de foros

en: Pattern for user account page paths
es: Patrón para las rutas de las cuentas de usuarios

en: Pattern for blog page paths
es: Patrones para las rutas de blogs

en: Verbose
es: Detallado

en: Display alias changes (except during bulk updates).
es: Mostrar todos los cambios de alias (excepto en las actualizaciones masivas).

en: Replace by separator
es: Reemplazar por el separador

en: Maximum alias length
es: Longitud máxima de alias

en: Maximum component length
es: Longitud máxima de componentes

en: Update action
es: Acción de actualización

en: Strings to Remove
es: Texto a eliminar

en: Pathauto
es: Alias automático de ruta

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
es: Proporciona un método para que los módulos puedan crear automáticamente alias de URLs del contenido que gestionan.

en: Downloads
es: Descargas

en: !time ago
es: Hace !time

en: Other
es: Otro(s)

en: Align
es: Alinear

en: Background color
es: Color de fondo

en: Text color
es: Color del texto

en: Navigation
es: Navegación

en: Basic
es: Básico

en: Repeat
es: Repetir

en: Callback URL
es: URL de devolución de llamada

en: Link URL
es: URL del enlace

en: File type
es: Tipo de archivo

en: List type
es: Tipo de lista

en: Attributes
es: Atributos

en: Role
es: Rol

en: Select all
es: Seleccionar todo

en: First name
es: Nombre

en: Last name
es: Apellidos

en: Link text
es: Texto del enlace

en: Add new comment
es: Añadir nuevo comentario

en: String
es: Cadena de caracteres

en: Case
es: Mayúsculas/minúsculas

en: Users
es: Usuarios

en: Not installed
es: No instalado

en: Referrer
es: Referente

en: Exists
es: Existe

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
es: @site está en mantenimiento en estos momentos. Pronto estaremos de regreso. Gracias por su paciencia.

en: Default front page
es: Página inicial predeterminada

en: Square
es: Cuadrado

en: Both
es: Ambos

en: Last
es: Último

en: Maximum length
es: Longitud máxima

en: Save changes
es: Guardar cambios

en: Argument
es: Argumento

en: Anonymous
es: Anónimo

en: Provider
es: Proveedor

en: Smiley
es: Emoticono

en: <All>
es: <Todo>

en: Edit view
es: Editar vista

en: Clone
es: Clonar

en: Administer views
es: Administrar vistas

en: Existing Views
es: Vistas existentes

en: Default Views
es: Vistas predeterminadas

en: Ascending
es: Ascendente

en: Descending
es: Descendente

en: Normal menu item
es: Elemento de menú normal

en: Down
es: Abajo

en: Wildcard
es: Comodín (Wildcard)

en: Arguments
es: Argumentos

en: Operator
es: Operador

en: Filters
es: Filtros

en: Optional
es: Opcional

en: Exposed Filters
es: Filtros expuestos

en: Order
es: Pedido

en: Add criteria
es: Añadir criterios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
es: El nombre de la vista sólo puede ser alfanúmerico y con guiones bajos.

en: Views UI
es: Interfaz de usuario de vistas

en: Recent comments
es: Comentarios recientes

en: Node: ID
es: Nodo: ID

en: Random
es: Aleatorio

en: Uncategorized
es: Sin categorizar

en: Plain
es: Plano

en: Position
es: Posición

en: Phone Number
es: Número de teléfono

en: IP Address
es: Dirección IP

en: Basic settings
es: Opciones básicas

en: Last checked
es: Última comprobación

en: Node template
es: Plantilla de nodo

en: Basic setup
es: Opciones básicas

en: Profile name
es: Nombre del perfil

en: Allow users to choose default
es: Permitir a los usuarios elegir el editor predefinido

en: false
es: falso

en: true
es: verdadero

en: Buttons and plugins
es: Botones y extensiones

en: Editor appearance
es: Apariencia del editor

en: Toolbar location
es: Ubicación de la barra de herramientas

en: Path location
es: Ubicación de la ruta

en: Enable resizing button
es: Permitir botón de cambio de tamaño

en: Block formats
es: Formatos de bloques

en: Cleanup and output
es: Limpieza y presentación del formato

en: Verify HTML
es: Verificar HTML

en: Preformatted
es: Preformateado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
es: Convertir etiquetas de fuentes a estilos

en: Remove linebreaks
es: Eliminar saltos de línea

en: Apply source formatting
es: Aplicar formato de código fuente

en: Editor CSS
es: Editor de CSS

en: CSS path
es: Ruta CSS

en: CSS classes
es: Clases CSS

en: Profile
es: Perfil

en: Close
es: Cerrar

en: Term description
es: Descripción del término

en: Child terms
es: Terminos hijos

en: fields
es: campos

en: Save settings
es: Guardar configuración

en: Datestamp
es: Marca de tiempo

en: Operation
es: Operación

en: reply
es: responder

en: Duration
es: Duración

en: Threshold
es: Umbral

en: Word count
es: Recuento de palabras

en: Unsupported database.
es: Base de datos no admitida.

en: Defaults
es: Predefinidos

en: First Name
es: Nombre

en: Last Name
es: Apellidos

en: City
es: Ciudad

en: Postal code
es: Código postal

en: Collapsible
es: Plegable

en: Protocol
es: Protocolo

en: Common settings
es: Opciones comunes

en: with comments
es: con comentarios

en: without comments
es: sin comentarios

en: Sort by
es: Ordenar por

en: Created date
es: Fecha de creación

en: Updated date
es: Fecha de modificación

en: comments
es: comentarios

en: Full
es: Completo

en: Default language
es: Idioma predeterminado

en: Rules
es: Reglas

en: American Samoa
es: Samoa americana

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Palau
es: Palaos

en: Virgin Islands
es: Islas Vírgenes

en: Full name
es: Nombre completo

en: Department
es: Departamento

en: Regular expression
es: Expresión regular

en: Size of textfield
es: Tamaño del campo de texto

en: pattern
es: patrón

en: Authoring information
es: Información de autoría

en: Hidden
es: Oculto

en: Some
es: Algunos

en: Browse
es: Explorar

en: Approved
es: Aprobado

en: Root
es: Raíz

en: Undefined
es: Sin definir

en: Edit location
es: Editar ubicación

en: minute
es: minuto

en: Show
es: Mostrar

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
es: Especifique una página por línea en forma de rutas de Drupal. El carácter '*' es un comodín. Ejemplos de rutas: %blog para la página de blogs y %blog-wildcard para todos los blogs personales. %front es la página inicial.

en: Other queries
es: Otras consultas

en: Link to node
es: Enlazar al nodo

en: WIDTHxHEIGHT
es: ANCHO × ALTO

en: Maximum file size per upload
es: Tamaño máximo de cada archivo subido

en: File Browser
es: Explorador de archivos

en: Upload file
es: Subir archivo

en: Timer
es: Contador temporal

en: Change
es: Cambiar

en: English
es: Inglés

en: in
es: en

en: Edit term
es: Editar término

en: Tokens
es: Comodines

en: Token
es: Comodín

en: Time format
es: Formato de tiempo

en: Week of @date
es: Semana de @date

en: Countries
es: Paises

en: Address Field
es: Campo de dirección

en: Feeds
es: Canales de noticias

en: Last refresh
es: Última actualización

en: Menu Name
es: Nombre del Menú

en: Clear
es: Limpiar

en: menu
es: menú

en: Pager position
es: Posición del paginador

en: ‹ previous
es: ‹ anterior

en: next ›
es: siguiente ›

en: Node title
es: Título del nodo

en: Node body
es: Cuerpo del nodo

en: Titles only
es: Sólo títulos

en: Full text
es: Texto completo

en: Feed settings
es: Opciones de canal de noticias

en: Source
es: Origen

en: Date/Time
es: Fecha/Hora

en: Add new group
es: Adicionar nuevo grupo.

en: Block Name
es: Nombre del bloque

en: Select a date
es: Seleccionar una fecha

en: The changes have been saved.
es: Se han guardado los cambios.

en: Undo
es: Deshacer

en: Search results
es: Resultados de la búsqueda

en: Your search yielded no results
es: Su búsqueda no produjo resultados

en: Please enter some keywords.
es: Por favor, escriba algunas palabras clave.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
es: Los visitantes pueden crear cuentas sin la aprobación del administrador.

en: unlimited
es: sin límite

en: Replacement patterns
es: Patrones de reemplazo

en: Deleted
es: Eliminado

en: Display name
es: Mostrar nombre

en: Languages
es: Idiomas

en: Features
es: Características

en: Replace
es: Reemplazar

en: Today
es: Hoy

en: Activity
es: Actividad

en: Publishing options
es: Opciones de publicación

en: Create new revision
es: Crear nueva revisión

en: First
es: Primero

en: Minimum width
es: Anchura mínima

en: Query
es: Consulta

en: Moderate
es: Moderado

en: Code length
es: Longitud del código

en: Font size
es: Tamaño de fuente

en: Spam control
es: Control de spam

en: Characters to use in the code
es: Caracteres que se usarán en el código

en: The list of characters to use should not contain spaces.
es: La lista de caracteres no debería incluir espacios

en: Math question
es: Pregunta matemática

en: Encountered an illegal byte while splitting an utf8 string in characters.
es: Se ha encontrado un byte ilegal al distribuir en caracteres una cadena utf8.

en: For language %lang_name (code %lang_code)
es: Para el idioma %lang_name (código %lang_code)

en: Configure block
es: Configurar bloque

en: Block name
es: Nombre del bloque

en: Period
es: Período

en: Site's time zone
es: Zona horaria del sitio

en: Date's time zone
es: Fecha de la zona horaria

en: No time zone conversion
es: Sin conversión de la zona horaria

en: hour
es: hora

en: Hour
es: Hora

en: Minute
es: Minuto

en: Second
es: Segundo

en: Site default
es: Configuración por defecto del sitio

en: Select list
es: Lista de selección

en: Text field
es: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
es: Las fechas sin el nivel de detalle de hora no deben usar ninguna gestión de zona horaria.

en: Granularity
es: Nivel de detalle

en: Time zone handling
es: Tratamiento de zona horaria

en: ongoing
es: en curso

en: Date field
es: Campo de fecha

en: README file
es: archivo README

en: The default width of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
es: La anchura por defecto en un mapa de Google, como anchura o porcentaje CSS. Ejemplos: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default height of a Google map, as a CSS length or percentage. Examples: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>
es: Altura por defecto en un mapa de Google, como anchura o porcentaje CSS. Ejemplos: <em>50px</em>, <em>5em</em>, <em>2.5in</em>, <em>95%</em>

en: The default zoom level of a Google map.
es: El nivel de acercamiento por defecto del mapa Google

en: Map
es: Mapa

en: Map width
es: Ancho del mapa

en: Map height
es: Altura del mapa

en: Alignment
es: Alineación

en: E-mail subject
es: Asunto del correo electrónico

en: Link label
es: Etiqueta del enlace

en: author
es: autor

en: Entity
es: Entidad

en: AND
es: Y

en: None.
es: Ninguno/a.

en: Fixed
es: Fijo

en: Revert
es: Revertir

en: Are you sure you want to delete %label?
es: ¿Está seguro que desea eliminar la etiqueta %label?

en: %label has been deleted.
es: %label ha sido eliminada.

en: Empty
es: Vacío

en: Import failed.
es: La importación falló.

en: Greater than
es: Mayor que

en: Equal to
es: Igual a

en: Less than
es: Menor que

en: PHP code
es: Código PHP

en: Changes have been saved.
es: Los cambios se han guardado.

en: Select a user
es: Seleccionar un usuario

en: You must select a user.
es: Debe seleccionar un usuario.

en: views
es: vistas

en: The settings have not been saved because of the errors.
es: Las opciones no se han guardado porque hubo errores.

en: Default template
es: Plantilla por defecto

en: Open in new window
es: Abrir en ventana nueva

en: Maxlength
es: Longitud máxima

en: First day of week
es: Primer día de la semana

en: Autocomplete taxonomy
es: Autocompletar la taxonomía

en: Basics
es: Básicas

en: Left
es: Izquierda

en: Right
es: Derecha

en: What links here
es: Lo que enlaza aquí

en: Are you sure you want to delete the block %name?
es: ¿Está seguro de que quiere eliminar el bloque %name?

en: Red
es: Rojo

en: White
es: Blanco

en: Clean
es: Limpio

en: Slide
es: Deslizar

en: Slow
es: Lento

en: Fast
es: Rápido

en: terms
es: términos

en: warning
es: advertencia

en: Site information
es: Información del sitio

en: Blocked
es: Bloqueado

en: or
es: o

en: Results
es: Resultados

en: open
es: abierta

en: Visitor
es: Visitante

en: Promote
es: Promocionar

en: Parent term
es: Término padre

en: Parent terms
es: Términos padres

en: All blogs
es: Todos los blogs

en: Video
es: Vídeo

en: Style
es: Estilo

en: change
es: cambiar

en: Forums
es: Foros

en: Animation speed
es: Velocidad de la animación

en: Superscript
es: Superíndice

en: revert
es: revertir

en: Revision
es: Revisión

en: Asterisk
es: Asterisco

en: Session
es: Sesión

en: Missing
es: No encontrado

en: Permissions
es: Permisos

en: Your settings have been saved.
es: Sus opciones de configuración se han guardado.

en: All tags
es: Todas las etiquetas

en: Installed
es: Instalado

en: Scope
es: Ámbito

en: Allows you to use the menu the current page belongs to for the breadcrumb.
es: Te permite utilizar el menú al que pertenece la página en las migas de pan.

en: Use menu the page belongs to for the breadcrumb.
es: Usar el menú al que pertenece la página para los enlaces de ayuda a la navegación.

en: Append page title to breadcrumb
es: Añade el título de la página a los enlaces de ayuda a la navegación

en: Choose whether or not the page title should be included in the breadcrumb.
es: Elige si el título de la página debe incluirse o no en los enlaces de ayuda a la navegación.

en: Appended page title as an URL.
es: Añade el título de la página como una URL.

en: Choose whether or not the appended page title should be an URL.
es: Elige si el título de página añadido debe ser una URL o no.

en: Hide the breadcrumb if the breadcrumb only contains the link to the front page.
es: Ocultar breadcrumb si solo contiene un link a la portada.

en: Menu breadcrumb
es: Men

en: Configure menu breadcrumb.
es: Configurar menu breadcrumb.

en: Last modified
es: Última modificación

en: Reversed
es: Invertido

en: Changed
es: Modificado

en: Date created
es: Fecha de creación

en: Completed
es: Completado

en: Reverse
es: Revertir

en: Manage features
es: Administrar funcionalidades

en: Conflict
es: Conflicto

en: Interval
es: Intervalo

en: Federated States of Micronesia
es: Estados Federados de Micronesia

en: Province
es: Provincia

en: completed
es: completado

en: Length of trimmed posts
es: Longitud de los envíos recortados

en: 200 characters
es: 200 caracteres

en: 400 characters
es: 400 caracteres

en: 600 characters
es: 600 caracteres

en: 800 characters
es: 800 caracteres

en: 1000 characters
es: 1000 caracteres

en: 1200 characters
es: 1200 caracteres

en: 1400 characters
es: 1400 caracteres

en: 1600 characters
es: 1600 caracteres

en: 1800 characters
es: 1800 caracteres

en: 2000 characters
es: 2000 caracteres

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
es: El número máximo de caracteres que se deben usar en la versión recortada de un envío. Drupal usa esta opción para determinar en qué punto se deben cortar los envíos excesivamente largos. La versión recortada de un envío suele ser el avance del envío que se muestra en la página principal, en los canales XML, etc. Para desactivar los avances, defínalo como "Ilimitado". Tenga en cuenta que esta definición sólo afecta al contenido nuevo o actualizado y los avances existentes no se van a ver afectados.

en: Theme settings
es: Opciones de tema visual

en: Not published
es: No publicado

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
es: Su configuración de PHP limita a %size el tamaño máximo de cada archivo subido.

en: Menu settings
es: Opciones del menú

en: Right Sidebar
es: Barra lateral derecha

en: Color scheme
es: Esquema de colores

en: Unformatted
es: Sin formato

en: Document
es: Documento

en: Documents
es: Documentos

en: RSS Feed
es: Canal de noticias RSS

en: New comments
es: Nuevos comentarios

en: New
es: Nuevo

en: User page
es: Página del usuario

en: Relationships
es: Relaciones

en: Relationship
es: Relación

en: relationships
es: relaciones

en: image
es: imagen

en: Oldest first
es: Más antiguos primero

en: Basic information
es: Información básica

en: Sort criteria
es: Criterio de ordenación

en: Base path
es: Ruta base

en: <Hidden>
es: <Oculto>

en: Parent menu item
es: Elemento de menú padre

en: Jump Menu
es: Menú de salto

en: Themes
es: Temas

en: Translations
es: Traducciones

en: Multilingual
es: Multi idioma

en: Unpublished
es: Sin publicar

en: Loading...
es: Cargando...

en: Privacy
es: Privacidad

en: !name field is required.
es: El campo !name es obligatorio.

en: Comment settings
es: Opciones de comentarios

en: Sticky
es: Fijo en cabeza de las listas

en: Content Type
es: Tipo de contenido

en: Default options
es: Opciones predefinidas

en: cancel
es: cancelar

en: Map Title
es: Título del mapa

en: Tabs
es: Pestañas

en: Run
es: Ejecutar

en: disable
es: desactivar

en: Output format
es: Formato de salida

en: File types
es: Tipos de archivo

en: Storage
es: Almacenamiento

en: Control how your image/file browser works.
es: Controla cómo funciona su explorador de documentos.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
es: Permitir la inserción de documentos e imágenes en áreas de texto simple.

en: Insert !image or !link.
es: Insertar !image o !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
es: Un cargador y navegador de imágenes/archivos con soporte de directorios personales y cuota de usuario.

en: Page name
es: Nombre de página

en: Next page
es: Siguiente página

en: Photo
es: Foto

en: Submissions
es: Envíos

en: Analysis
es: Análisis

en: Clear Form Submissions
es: Limpiar envíos del formulario

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
es: ¿Seguro que quiere borrar todos los envíos para este formulario?

en: Webform %title entries cleared.
es: Se han borrado las respuestas al webform %title.

en: Are you sure you want to delete this submission?
es: ¿Está seguro que desea borrar este envío?

en: Submitted values are
es: Los valores enviados son

en: webform
es: Formulario Web (Webform)

en: Q
es: P

en: responses
es: respuestas

en: View and edit all the available webforms on your site.
es: Ver y editar todos los webforms del sitio.

en: Global configuration of webform functionality.
es: Configuración global de webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
es: Crear un nuevo formulario o cuestionario disponible para los usuarios. Los resultados y estadísticas de los envíos se guardan y están disponibles a usuarios con ese permiso concedido.

en: Go to form
es: Ir al formulario

en: View this form.
es: Ver este formulario

en: Mandatory
es: Obligatorio

en: E-mail to address
es: Correo electrónico de destino

en: E-mail from name
es: Nombre del remitente del correo electrónico

en: E-mail from address
es: Dirección remitente del correo electrónico

en: ever
es: nunca

en: every hour
es: cada hora

en: every day
es: cada día

en: every week
es: cada semana

en: No Components, add a component below.
es: Sin componentes, añada un componente debajo.

en: Field Key
es: Clave del campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
es: Esto se usa como una etiqueta descriptiva al mostrar este elemento del formulario

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
es: Una pequeña descripción del campo, usada para ayudar al usuario cuando usa el formulario.

en: Check this option if the user must enter a value.
es: Seleccione esta opción si el usuario debe ingresar un valor.

en: Parent Fieldset
es: Conjunto de campos padre

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
es: El tipo de componente @type no tiene función de edición definida.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
es: La clave de campo %field_key no es válida. Por favor utilice solemante caracteres alfanuméricos en minúscula y guiones bajos.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
es: La clave (key) %field_key ya está siendo usada por el campo %existing_field. Por favor, indique otra.

en: Submission #@sid
es: Envío #@sid

en: Previous submission
es: Envío Anterior

en: Next submission
es: Envío Siguiente

en: Submitted by !name
es: Enviado por !name

en: Next Page >
es: Página siguiente >

en: < Previous Page
es: < Página anterior

en: The webform component @type is not able to be displayed
es: El componente de webform @type no se puede mostrar

en: Illegal information. Data not submitted.
es: Información ilegal. Datos no enviados.

en: Go back to the form
es: Volver al formulario

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
es: Permite la creación de formularios y cuestionarios.

en: Default value
es: Valor predeterminado

en: The default value of the field.
es: El valor predeterminado del campo.

en: Timezone
es: Zona horaria

en: Presents month, day, and year fields.
es: Presenta campos para día, mes y año.

en: Left Blank
es: Dejado en blanco

en: User entered value
es: Valor especificado por el usuario

en: Width of the textfield.
es: Ancho del campo de texto.

en: User email as default
es: Email del usuario como valor por defecto

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
es: Usar e-mail del usuario como valor por defecto, si es que está identificado.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
es: Hacer este campo no editable. Esto es útil para configurar un valor predefinido que no puede ser modificado.

en: Average submission length in words (ex blanks)
es: Longitud promedio de los envíos, en palabras (excluyendo espacios en blanco)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
es: Si este conjunto de campos es plegable, el usuario puede abrir o cerrar el conjunto de campos.

en: Collapsed by Default
es: Colapsado por defecto

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
es: Los conjuntos de campos plegables están «abiertos» de forma predefinida. Seleccione esta opción para cambiar el valor predefinido de los grupos de campos a «cerrado».

en: Web Images
es: Imágenes web

en: Desktop Images
es: Imágenes de esritorio

en: Additional Extensions
es: Extensiones adicionales

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
es: Escriba una lista de extensiones de archivo adicionales para este campo de subida, separado por comas.<br />Las extensiones especificadas serán agregadas a los elementos marcados arriba.

en: Max Upload Size
es: Máximo tamaño de subida

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
es: Introducir el tamaño máximo del archivo que un usuario puede subir (en KB).

en: Upload Directory
es: Directorio para las subidas

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
es: Los archivos subidos con «Webform» siempre se almacenan en el directorio de archivos del sitio. De forma opcional, puede especificar un subdirectorio para almacenar los archivos.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
es: No se permite la extensión '%ext', por favor adjunte un archivo con la extensión %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
es: El archivo '%filename' es demasiado grande (%filesize KB). Por favor, suba un archivo de %maxsize KB como máximo.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
es: El archivo %filename no se pudo guardar. Es posible que el directorio de destino esté protegido contra escritura.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
es: El archivo subido no se pudo guardar. El directorio de destino no existe.

en: Uploading a new file will replace the current file.
es: Cargar un archivo nuevo sustituirá el actual.

en: User uploaded file
es: Archivo subido por usuario

en: Average uploaded file size
es: Tamaño medio de los ficheros

en: Questions
es: Preguntas

en: Randomize Options
es: Aleatorizar opciones

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
es: Hace aleatorio el orden de las opciones en la parte superior cuando se muestran en el formulario.

en: Randomize Questions
es: Aleatorizar preguntas

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
es: Hace aleatorio el orden de las preguntas en la parte lateral cuando se muestran en el formulario.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
es: Permite la creación de cuadrículas de preguntas, mediante botones de opción.

en: Non-empty
es: No vacío

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
es: Markup permite entroducir HTML o PHP en tu formulario.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
es: Seleccione esta opción si se le debe permitir al usuario escoger múltiples valores.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
es: Permitir la creación de casillas de verificación, botones de radio o menús seleccionables.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
es: Un área de texto grande que permite múltiples líneas de entrada.

en: Basic textfield type.
es: Tipo de campo de texto básico.

en: Time Format
es: Formato temporal

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
es: Formatear la presentación de la hora en 12 ó 24 horas.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
es: Le presenta al usuario campos de hora y minuto. De forma opcional, campos para am/pm.

en: Selection
es: Selección

en: low
es: bajo

en: medium
es: medio

en: high
es: alto

en: Slogan
es: Lema

en: Anonymous user
es: Usuario anónimo

en: The name used to indicate anonymous users.
es: El nombre usado para indicar usuarios anónimos.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
es: La página de inicio muestra el contenido de esta URL relativa. Si no está seguro de qué tiene que poner, indique "node".

en: Image crop
es: Recortar imagen

en: Apply
es: Aplicar

en: Please wait...
es: Espere, por favor...

en: Edit translation
es: Editar traducción

en: Not translated
es: Sin traducir

en: (source)
es: (fuente)

en: Select
es: Seleccionar

en: Translatable
es: Traducible

en: Display on separate page
es: Mostrar en una página aparte

en: Add CAPTCHA administration links to forms
es: Añadir enlaces de administración de CAPTCHA a los formularios

en: administer CAPTCHA settings
es: Administrar las opciones de CAPTCHA

en: Challenge description
es: Descripción de la pregunta

en: Persistence
es: Persistencia

en: Always add a challenge.
es: Añadir siempre una pregunta

en: Log wrong responses
es: Registrar respuestas erróneas

en: The CAPTCHA settings were saved.
es: Las opciones de CAPTCHA se han guardado.

en: The Drupal form_id of the form to add the CAPTCHA to.
es: La form_id de Drupal del formulario al que se quiere añadir la pregunta CAPTCHA.

en: Challenge type
es: Tipo de pregunta

en: The CAPTCHA type to use for this form
es: El tipo de CAPTCHA que se usará para este formulario

en: Illegal form_id
es: form_id ilegal

en: Saved CAPTCHA point settings.
es: Opciones de puntos CAPTCHA guardadas.

en: Are you sure you want to delete the CAPTCHA for form_id %form_id?
es: ¿Está seguro que desea borrar la pregunta CAPTCHA para form_id %form_id?

en: Are you sure you want to disable the CAPTCHA for form_id %form_id?
es: ¿Está seguro que desea desactivar CAPCHA para form_id %form_id?

en: Deleted CAPTCHA for form %form_id.
es: Se ha borrado la pregunta CAPTCHA para el formulario %form_id.

en: Disabled CAPTCHA for form %form_id.
es: Se ha desactivado  la pregunta CAPTCHA para el formulario %form_id.

en: This page gives an overview of all available challenge types, generated with their current settings.
es: Esta página proporciona un resumen de los tipos de preguntas disponibles, generadas con sus configuraciones actuales.

en: Challenge "%challenge" by module "%module"
es: Pregunta "%challenge" por módulo "%module"

en: 10 more examples of this challenge.
es: Diez ejemplos más de esta pregunta.

en: "CAPTCHA" is an acronym for "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart". It is typically a challenge-response test to determine whether the user is human. The CAPTCHA module is a tool to fight automated submission by malicious users (spamming) of for example comments forms, user registration forms, guestbook forms, etc. You can extend the desired forms with an additional challenge, which should be easy for a human to solve correctly, but hard enough to keep automated scripts and spam bots out.
es: "CAPTCHA" es un acrónimo de "Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart" (test de turing público completamente automatizado para separar ordenadores y humanos). Típicamente es un test de reto-respuesta para determinar si el usuario es humano. El módulo comprobación anti correo basura (Captcha) es una herramienta para luchar contra los envíos automatizados por parte de usuarios maliciosos (spam) de formularios de comentario, registro de usuario, etc. Se pueden extender los formularios deseados con un reto adicional, que debería ser fácil de resolver correctamente para un humano, pero lo suficientemente difícil para mantener alejados a los programas automatizados y los robots de mensajes basura.

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
es: Tenga en cuenta que el módulo CAPTCHA interactúa con la caché de páginas (consulte <a href="!performancesettings">opciones de rendimiento</a>). Como la pregunta debe ser distinta para cada formulario generado, la caché de la página en la que aparece queda inutilizada. Asegúrese que estos formularios no aparezcan en demasiadas páginas o la caché perderá mucha eficiencia. Por ejemplo, si pone una pregunta CAPTCHA en el bloque de comienzo de sesión como usuario, que suele aparecer en cada página que ve un usuario anónimo, la caché quedará virtualmente desactivada. En ese caso, debería disponer el "%commentlocation" en "%separatepage" en las opciones de comentarios de los <a href="!contenttypes">tipos de contenido</a> relevantes para ajustar la eficiencia de la caché.

en: Location of comment submission form
es: Ubicación del formulario de envío de comentarios

en: CAPTCHA is a trademark of Carnegie Mellon University.
es: CAPTCHA es una marca registrada de la Universidad Carnegie Mellon.

en: A CAPTCHA can be added to virtually each Drupal form. Some default forms are already provided in the form list, but arbitrary forms can be easily added and managed when the option "%adminlinks" is enabled.
es: Se puede añadir una pregunta CAPTCHA casi a cualquier formulario en Drupal. Algunos formularios ya vienen en la lista de formularios predeterminada, pero se pueden añadir y gestionar otros formularios si se activa la opción "%adminlinks".

en: Users with the "%skipcaptcha" <a href="@perm">permission</a> won't be offered a challenge. Be sure to grant this permission to the trusted users (e.g. site administrators). If you want to test a protected form, be sure to do it as a user without the "%skipcaptcha" permission (e.g. as anonymous user).
es: A los usuarios con <a href="@perm">permiso</a> de "%skipcaptcha" no se les planteará una pregunta. Asegúrese de conceder este permiso a usuarios de confianza (como los administradores del sitio web). Si quiere probar un formulario protegido, compruebe que lo hace como usuario sin el permiso "%skipcaptcha"; por ejemplo: Como usuario anónimo.

en: skip CAPTCHA
es: Evitar CAPTCHA

en: This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
es: Esta pregunta se hace para comprobar que es usted una persona real e impedir el envío automatizado de mensajes basura.

en: Untrusted users will see a CAPTCHA here (!settings).
es: Los usuarios que no son de confianza verán un CAPTCHA aquí (!settings).

en: general CAPTCHA settings
es: opciones generales de CAPTCHA

en: Enabled challenge
es: Pregunta activada

en: "@type" by module "@module" (!change, !disable)
es: "@type" por el módulo "@module" (!change, !disable)

en: Place a CAPTCHA here for untrusted users.
es: Ponga un CAPTCHA a aquellos usuarios que no son de confianza.

en: The answer you entered for the CAPTCHA was not correct.
es: La respuesta que ingresó para el código de verificación no fue correcta.

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
es: Resuelva este simple problema matemático y escriba la solución; por ejemplo: Para 1+3, escriba 4.

en: %form_id post blocked by CAPTCHA module: challenge "%challenge" (by module "%module"), user answered "%response", but the solution was "%solution".
es: mensaje de %form_id bloqueado por el módulo CAPTCHA: Pregunta "%challenge" (del módulo "%module"), el usuario respondió "%response", pero la solución era "%solution".

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
es: Administra cómo y cuándo se usa CAPTCHA.

en: Examples
es: Ejemplos

en: An overview of the available challenge types with examples.
es: Un resumen de los tipos de preguntas disponibles con ejemplos.

en: You can now <a href="!captcha_admin">configure the CAPTCHA module</a> for your site.
es: Ahora puede <a href="!captcha_admin">configurar el módulo CAPTCHA </a> en el sitio web.

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
es: El módulo CAPTCHA base para añadir preguntas a los formularios de manera arbitraria.

en: Code settings
es: Opciones de código

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
es: La longitud del código influye en el tamaño de la imagen. Tenga en cuenta que un valor mayor generará mayor carga a la CPU.

en: Font settings
es: Opciones de fuente

en: tiny
es: Diminuto

en: small
es: pequeño

en: large
es: grande

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
es: El tamaño de la fuente influye en el tamaño de la imagen. Tenga en cuenta que un valor mayor generará mayor carga a la CPU.

en: Character spacing
es: Espacio entre caracteres

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
es: Define el espacio promedio entre caracteres. Tenga en cuenta que a mayores tamaños, la imagen resultante será mayor y generará mayor carga a la CPU.

en: Enter the hexadecimal code for the text color (e.g. #000 or #004283).
es: Indique un valor decimal para el color del texto; por ejemplo: #000 o #004283.

en: Additional variation of text color
es: Variación adicional del color del texto

en: moderate
es: moderado

en: very high
es: extremo

en: The different characters will have randomized colors in the specified range around the text color.
es: Las distintas letras tendrán colores al azar en el rango determinado en torno al color del texto.

en: Distortion and noise
es: Distorsión y ruido

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
es: Con estas opciones se controla el grado de legibilidad añadiendo dirtorsiones y ruido. No exagere la pérdida de legibilidad y asegúrese que el código de la imagen será razonablemente comprensible; por ejemplo, no combine altos niveles de distorsión y ruido.

en: Distortion level
es: Nivel de distorsión

en: severe
es: intenso

en: Set the degree of wave distortion in the image.
es: Establecer el nivel de la onda de distorsión en la imagen.

en: Smooth distortion
es: Distorsión suave

en: This option adds randomly colored point noise.
es: Esta opción añade ruido de puntos de colores al azar.

en: Add line noise
es: Añadir línea de ruido

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
es: Esta opción coloca trazos al azar encima del texto del código.

en: Noise level
es: Nivel de ruido

en: Background color is not a valid hexadecimal color value.
es: El color de fondo no es un valor de color hexadecimal válido.

en: Text color is not a valid hexadecimal color value.
es: El color del texto no es un valor hexadecimal válido.

en: Generation of image CAPTCHA failed. Check your image CAPTCHA configuration and especially the used font.
es: No se pudo crear la imagen CAPTCHA. Compruebe la configuración de su CAPTCHA de imagen y, sobre todo, qué tipo de letra se ha usado.

en: Image CAPTCHA
es: CAPTCHA de imagen

en: What code is in the image?
es: ¿Cuál es el código de la imagen?

en: Provides an image based CAPTCHA.
es: Proporcionar una pregunta CAPTCHA basada en una imagen.

en: Show blocks
es: Mostrar bloques

en: You must select a node.
es: Debe seleccionar un nodo.

en: Go to first page
es: Ir a la primera página

en: Go to last page
es: Ir a la última página

en: Go to page @number
es: Ir a la página @number

en: Enter the terms you wish to search for.
es: Escriba lo que quiere buscar.

en: Bold
es: Negrita

en: Copy
es: Copiar

en: Base URL
es: URL Base

en: Information
es: Información

en: PHP Code
es: Código PHP

en: Double
es: Doble

en: Relationship type
es: Tipo de relación

en: New Jersey
es: Nueva Jersey

en: New Mexico
es: Nuevo México

en: New York
es: Nueva York

en: North Carolina
es: Carolina del Norte

en: North Dakota
es: Dakota del Norte

en: Oregon
es: Oregón

en: South Carolina
es: Carolina del Sur

en: South Dakota
es: Dakota del Sur

en: West Virginia
es: Virginia Occidental

en: Multilingual system
es: Sistema multilingüe

en: Internationalization
es: Internacionalización

en: Reset language for all terms.
es: Restablecer el idioma de todos los términos.

en: Content selection mode
es: Modo de selección de contenido

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
es: Normal - Todos los idiomas activos se permiten.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
es: Ampliado - Todos los idiomas definidos se permiten.

en: Multilingual options
es: Opciones multi idioma

en: Multilingual content
es: Contenido multi idioma

en: Multilingual settings
es: Configuración multilingüe

en: Translated
es: Traducido

en: This is a multilingual variable.
es: Esta es una variable multi idioma.

en: Supports translatable custom menu items.
es: Soporta elementos de menú personalizados traducibles.

en: Strings
es: Cadenas

en: Synchronize translations
es: Sincronizar traducciones

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
es: Seleccione qué campos se sincronizarán para todas las traducciones de este tipo de contenido.

en: Synchronization
es: Sincronización

en: Translation
es: Traducción

en: Translation status
es: Estado de la traducción

en: Edit term translations
es: Editar traducciones del término

en: Blocks
es: Bloques

en: The block has been created.
es: Se ha creado el bloque.

en: The content of the block as shown to the user.
es: El contenido del bloque tal como se muestra al usuario.

en: Menus
es: Menús

en: A valid date is required for %title.
es: Hace falta una fecha válida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
es: API de fechas que puede ser usada por otros módulos.

en: The Strtotime default value is invalid.
es: El valor por defecto de Srttotime es inválido

en: Relative
es: Relativo

en: Above
es: Encima

en: Within
es: Dentro

en: Position of date part labels
es: Posición de las partes de la fecha

en: User's time zone
es: Zona horaria del usuario

en: @min and @max
es: @min y @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
es: Almacenar la fecha en la base de datos como una fecha ISO; recomendado para fechas históricas o parciales.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
es: Almacenar la fecha en la base de datos como un campo datetime; recomendado para fechas y horas completas que podrían necesitar conversiones horarias.

en: !time from now
es: !time desde la actualidad

en: Date Popup
es: Calendario emergente

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
es: Habilita calendarios emergentes y widgets de ingreso y selección de fechas y horas basados en jquery.

en: Until
es: Hasta

en: Third
es: Tercero

en: Fourth
es: Cuarto

en: Fifth
es: Quinto

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
es: Una Date Repeat API para calcular fechas y horas recurrentes a partir de reglas de iCal.

en: Default time zone
es: Zona horaria predefinida

en: Overrides
es: Sobreescrituras

en: Full node
es: Nodo completo

en: Manage fields
es: Administrar campos

en: Text area
es: Área de texto

en: Used in
es: Usado en

en: Fieldgroup
es: Grupo de campos

en: Node reference
es: Referencia a nodo

en: Content types that can be referenced
es: Tipos de contenido que pueden ser referenciados

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
es: Proporcionar una lista de argumentos separados por comas que se pasarán a la vista.

en: Title (link)
es: Título (enlace)

en: Title (no link)
es: Título (sin enlace)

en: Autocomplete text field
es: Campo de texto de autocompletar

en: Node Reference
es: Referencia a nodo

en: Defines a field type for referencing one node from another.
es: Define un tipo de campo para hacer referencia a un nodo desde otro.

en: Minimum
es: Mínimo

en: Precision
es: Precisión

en: User reference
es: Referencia a usuario

en: User roles that can be referenced
es: Roles de usuario a los que se puede hacer referencia

en: User status that can be referenced
es: Estado de usuario al que se puede hacer referencia

en: User Reference
es: Referencia a usuario

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
es: Define un tipo de campo para hacer referencia a un usuario desde un nodo.

en: Permalink
es: Enlace permanente

en: Form
es: Formulario

en: Debug
es: Depurar

en: Exceptions
es: Excepciones

en: Title tag
es: Etiqueta del título

en: Override path
es: Reemplazar ruta

en: Publish
es: Publicar

en: 1 minute
es: 1 minuto

en: Any user
es: Cualquier usuario

en: Permission
es: Permiso

en: Biography
es: Biografía

en: Dotted
es: De puntos

en: Dashed
es: De rayas

en: Solid
es: Sólido

en: Groove
es: Con ondulaciones

en: Ridge
es: Cresta

en: Inset
es: Recuadro

en: Outset
es: Principio

en: Grid
es: Cuadrícula

en: Distance
es: Distancia

en: Edit this term
es: Editar este término

en: Redo
es: Rehacer

en: Italic
es: Cursiva

en: Hide
es: Ocultar

en: Date range
es: Intervalo de fechas

en: Date - newest first
es: Fecha - primero lo más nuevo

en: Date - oldest first
es: Fecha - primero lo más antiguo

en: 1 comment | @count comments
es[0]: 1 comentario
es[1]: @count comentarios

en: Submission settings
es: Opciones de envío

en: Transparent
es: Transparente

en: Green
es: Verde

en: Blue
es: Azul

en: File format
es: Formato de documento

en: file system
es: sistema de archivos

en: Source code
es: Código fuente

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
es: El menú del sistema únicamente guarda las rutas del sistema, pero usa los alias URL para su presentación. %link_path se guardo como %normal_path

en: Menu name
es: Nombre del menú

en: Thumbnails
es: Miniaturas

en: Drupal path
es: Ruta en Drupal

en: Image gallery
es: Galería de imágenes

en: Add new profile
es: Agregar nuevo perfil

en: Subscript
es: Subíndice

en: Indent
es: Sangrar

en: Outdent
es: Sangria francesa

en: Unlink
es: Desvincular

en: Thread
es: Hilo

en: Hot topic threshold
es: Umbral de tema candente

en: Topics per page
es: Temas por página

en: Posts - most active first
es: Envíos - primero los más activos

en: Posts - least active first
es: Envíos - primero los menos activos

en: Section title
es: Título de sección

en: URL path settings
es: Opciones de ruta URL

en: Title text
es: Texto del título

en: Not configured
es: Sin configurar

en: Proxy Host
es: Host Proxy

en: Postal Code
es: Código postal

en: From name
es: Nombre del remitente

en: From address
es: Dirección Desde

en: Distinct
es: Único(s)

en: E-mail template
es: Plantilla de correo electrónico

en: Uppercase
es: Mayúsculas

en: Directories
es: Directorios

en: Extension
es: Extensión

en: Services
es: Servicios

en: Space
es: Espacio

en: Keys
es: Claves

en: Unavailable
es: No disponible

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
es: El alias automáticamente generado %original_alias entra en conflicto con un alias ya existente. Alias cambiado a %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
es: Patrón de todas las rutas @node_type

en: Delete aliases
es: Borrar alias

en: Automatic alias
es: Alias automático

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
es: Caracter utilizado para separar las palabras en los alias. Reemplazará los espacios y signos de puntuación de los títulos originales. Utilizar un espacio o el signo + puede causar resultados inesperados.

en: Character case
es: Mayúsculas / Minúsculas

en: Leave case the same as source token values.
es: Respetar mayúsculas y minúsculas de la fuente original

en: Change to lower case
es: Cambiar a minúsculas

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
es: No hacer nada. Dejar intacto el alias anterior.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
es: Crear un alias nuevo. Dejar el alias anterior operativo.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
es: Crear un alias nuevo. Eliminar el alias anterior.

en: Transliterate prior to creating alias
es: Transliterar antes de crear los alias de URLs

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
es: Se filtran los alias nuevos, reduciéndolos a los dígitos y letras que forman parte del conjunto de caracteres ASCII-96.

en: No action (do not replace)
es: No hacer nada (no remplazar)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
es: Borrar todos los alias. El total de alias que se borrará es de %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
es: Borrar todos los alias para @label. El total de alias que se borrará es de: %count.

en: Delete aliases now!
es: ¡Borrar los alias ahora!

en: All of your path aliases have been deleted.
es: Todos los alias han sido eliminados.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
es: Todos los alias de rutas del tipo %type se han borrado.

en: Language neutral
es: Sin idioma específico

en: @module help index
es: Índice de ayuda de @module

en: Missing help topic.
es: Falta tema de ayuda.

en: Example help
es: Ejemplo de ayuda

en: Bullet list
es: Lista con viñetas

en: Change layout
es: Cambiar diseño

en: Available
es: Disponible

en: Contexts
es: Contextos

en: Export format
es: Formato de exportación

en: Aggregate
es: Añadir

en: <Any>
es: <Cualquiera>

en: « first
es: « primero

en: last »
es: último »

en: Resize
es: Redimensionar

en: Loading
es: Cargando

en: File display
es: Mostrar archivo

en: Blockquote
es: Bloque de cita

en: Rearrange
es: Reordenar

en: ok
es: correcto

en: empty
es: vacío

en: All types
es: Todos los tipos

en: Organization
es: Organización

en: Created time
es: Hora de creación

en: Aggregator
es: Agregador

en: Node author
es: Nodo de autor

en: Values
es: Valores

en: Miscellaneous
es: Miscelánea

en: Full Name
es: Nombre completo

en: Interface language
es: Idioma de la interfaz

en: Rebuilding
es: Reconstruyendo

en: District of Columbia
es: Distrito de Columbia

en: British Columbia
es: Columbia Británica

en: New Brunswick
es: Nuevo Brunswick

en: Nova Scotia
es: Nueva Escocia

en: Prince Edward Island
es: Isla del Príncipe Eduardo

en: Raw
es: Sin modificar <em>(raw)</em>

en: Cancel link
es: Enlace para cancelar

en: Attach to
es: Adjuntar a

en: Attach files
es: Adjuntar archivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
es: La URL %url no es válida. Por favor introduzca una URL plenamente calificada, como http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
es: Bloque de menú sin configurar

en: @menu_name (level @level1)
es: @menu_name (nivel @level1)

en: 1st level (primary)
es: 1º nivel (primario)

en: 2nd level (secondary)
es: 2º nivel (secundario)

en: 3rd level (tertiary)
es: 3º nivel (terciario)

en: 4th level
es: 4º nivel

en: 5th level
es: 5º nivel

en: 6th level
es: 6º nivel

en: 7th level
es: 7º nivel

en: 8th level
es: 8º nivel

en: 9th level
es: 9º nivel

en: Expand all children
es: Expandir todos los hijos

en: Views panes
es: Paneles vistas

en: by @user
es: por @user

en: Argument type
es: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
es: Bloque @module-@delta perdido o borrado

en: New custom content
es: Nuevo contenido personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
es: Crea un elemento de contenido HTML completamente personalizado.

en: Context
es: Contexto

en: General form
es: Formulario general

en: Form goes here.
es: El formulario va aquí.

en: "@s" base form
es: Formulario base "@s"

en: Node type description
es: Descripción de tipo de nodo

en: Attached files
es: Archivos adjuntos

en: Attached files go here.
es: Los archivos adjuntos van aquí.

en: A list of files attached to the node.
es: Una lista de los archivos adjuntos al nodo.

en: "@s" attachments
es: Adjuntos "@s"

en: Book navigation
es: Navegación del libro

en: Book navigation goes here.
es: La navegación del libro va aquí.

en: "@s" book navigation
es: Navegación de libro "@s"

en: Add comment
es: Agregar comentario

en: Comment form here.
es: El formulario de comentario va aquí.

en: A form to add a new comment.
es: Una forma de agregar un nuevo comentario.

en: "@s" comment form
es: Formulario de comentario "@s"

en: Node comments
es: Nodo comentario

en: Node comments go here.
es: Los comentarios de los nodos van aquí.

en: The comments of the referenced node.
es: Los comentarios del nodo referenciado.

en: Sort
es: Ordenar

en: !a comments per page
es: !a comentarios por página

en: Pager
es: Paginador

en: "@s" comments
es: Comentarios "@s"

en: Node content
es: Nodo contenido

en: The content of the referenced node.
es: El contenido del nodo referenciado.

en: Node title.
es: Título del nodo.

en: Node content goes here.
es: El contenido del nodo va aquí.

en: Link title to node
es: Enlazar título con el nodo

en: Check here to make the title link to the node.
es: Marque aquí para que el título enlace con el nodo.

en: No extras
es: Sin extras

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
es: Marque aquí para desactivar los añadidos que los módulos pudieran hacer al nodo, como adjuntar archivos o campos CCK. Esto debería mostrar sólo el resumen o nodo básicos.

en: Identifier
es: Identificador

en: "@s" content
es: Contenido "@s"

en: Node form publishing options
es: Opciones de publicación del formulario del nodo

en: Publishing options on the Node form.
es: Opciones de publicación del formulario del nodo.

en: Node form author information
es: Nodo información del autor

en: Author information on the Node form.
es: Información del autor en el formulario de nodo.

en: Node form comment settings
es: Nodo formulario configurar comentario

en: Comment settings on the Node form.
es: Configurar comentario sobre el nodo formulario.

en: Node form menu settings
es: Ajustes de menú en el formulario de edición del nodo

en: Node form file attachments
es: Archivos adjuntos en el formulario de edición del nodo

en: File attachments on the Node form.
es: Archivos adjuntos en el formulario de edición del nodo.

en: Node form book options
es: Nodo opciones forma de libro

en: Book options for the node.
es: Opciones de libro para el nodo.

en: Publishing options.
es: Opciones de publicación.

en: Comment options
es: Opciones de comentario

en: Comment options.
es: Opciones de comentario.

en: Authoring information.
es: Información de autoría.

en: Menu options
es: Opciones de menú

en: Menu options.
es: Opciones de menú.

en: URL path options
es: Opciones de ruta URL

en: URL Path options.
es: Opciones de ruta URL.

en: Attach files.
es: Adjuntar archivos.

en: Book options.
es: Opciones de libro.

en: "@s" @type
es: @type "@s"

en: Node type description goes here.
es: La descripción del tipo de nodo va aquí.

en: Node type description.
es: Descripción del tipo de nodo.

en: "@s" type description
es: Descripción de tipo "@s"

en: Profile content goes here.
es: El contenido de perfil va aquí.

en: Which category
es: Qué categoría

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
es: Texto a mostrar si la categoria no tiene datos. Tenga en cuenta que el título no se mostrará a menos que se sobrescriba.

en: "@s" profile fields
es: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
es: La descripción de terminos va aquí.

en: Term description.
es: Descripción del término.

en: "@s" term description
es: Descripción de término "@s"

en: List of related terms
es: Lista de términos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
es: Términos relacionados con un término existente; pueden ser hijos, hermanos o de nivel superior.

en: Sibling terms
es: Términos hermanos

en: Top level terms
es: Términos de nivel superior

en: Which terms
es: Que términos

en: Unordered
es: Sin ordenar

en: Ordered
es: Ordenado

en: The picture of a user.
es: La imagen de un usuario.

en: "@s" user picture
es: imagen de usuario "@s"

en: User profile
es: Perfil de usuario

en: The profile of a user.
es: El perfil de un usuario.

en: "@s" user profile
es: perfil de usuario "@s"

en: Vocabulary terms
es: Términos de vocabulario

en: All the terms in a vocabulary.
es: Todos los términos de un vocabulario.

en: "@s" terms
es: términos "@s"

en: Maximum depth
es: Profundidad máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
es: Definir la profundidad máxima de los términos que se muestran.

en: Display as tree
es: Mostrar como árbol

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
es: Si está marcado, los términos se mostrarán en forma de árbol, sino en forma de lista plana.

en: A node object.
es: Un objeto nodo.

en: Currently set to !link
es: Establecido actualmente a !link

en: Invalid node selected.
es: Seleccionado nodo no válido.

en: A node add form.
es: Un formulario de nuevo nodo.

en: Select the node type for this form.
es: Seleccionar el tipo de nodo para este formulario.

en: A node edit form.
es: Un formulario de edición de nodo.

en: A single taxonomy term object.
es: Un único objeto de término de taxonomía.

en: A single user object.
es: Un único objeto de usuario.

en: Taxonomy vocabulary
es: Vocabulario de taxonomía

en: A single taxonomy vocabulary object.
es: Un objeto único de vocabulario de taxonomía.

en: Select the vocabulary for this form.
es: Seleccionar el vocabulario para este formulario.

en: argument
es: argumento

en: Add argument
es: Añadir argumento

en: relationship
es: relación

en: Add relationship
es: Añadir relación

en: Add context
es: Añadir contexto

en: Required contexts
es: Contextos necesarios

en: required context
es: contexto necesario

en: Add required context
es: Añadir contexto necesario

en: Close Window
es: Cerrar ventana

en: Close window
es: Cerrar ventana

en: Remove this item
es: Eliminar este elemento

en: Add @type "@context"
es: Añadir @type "@context"

en: Edit @type "@context"
es: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
es: Escriba un nombre para identificar este !type en las pantallas de administración.

en: Keyword
es: Clave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
es: Escriba una clave que se usará para sustituir en los títulos

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
es: Ignorarlo; el contenido que requiera este contexto no estará disponible.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
es: Si falta el argumento o no es válido, seleccione cuál debería ser el comportamiento.

en: Argument @count
es: Argumento @count

en: Context @count
es: Contexto @count

en: Configure !subtype_title
es: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
es: Opciones de panel

en: Unknown context
es: Contexto desconocido

en: No context
es: Sin contexto

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
es: Puede utilizar %keywords de contextos, así como %title para el título original.

en: Context %count
es: Contexto %count

en: Module name
es: Nombre del módulo

en: Enter the module name to export code to.
es: Indique el nombre del módulo al que se va a exportar el código.

en: Add a node from your site as content.
es: Añadir un nodo de su sitio como contenido.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
es: Para utilizar un NID de la URL, puede utilizar %0, %1, ..., %N para obtener los argumentos de la URL. O utilice @0, @1, ..., @N para utilizar argumentos pasados al panel.

en: Leave node title
es: Mantener el título del nodo

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
es: Avanzado: si está marcado, no toque el título del nodo; esto puede provocar que el título del nodo aparezca dos veces a menos de que su tema se ocupe de ello.

en: Invalid node
es: Nodo no válido

en: Node loaded from @var
es: Nodo cargado desde @var

en: Deleted/missing node @nid
es: Nodo eliminado/ausente @nid

en: Page settings
es: Opciones de página

en: Path is required.
es: La ruta es necesaria.

en: Argument wildcard
es: Comodín de argumento

en: No argument
es: Sin argumento

en: From context
es: Del contexto

en: From panel argument
es: Del argumento de panel

en: Input on pane config
es: Introducir en la configuración del panel

en: Required context
es: Contexto necesario

en: Panel argument
es: Argumento de panel

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
es: Si selecciona "Del argumento del panel", que argumento del panel utilizará.

en: Sixth
es: Sexto

en: Fixed argument
es: Argumento fijo

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
es: Si selecciona "Fijo", que utilizará como argumento.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
es: Si este argumento es presentado al usuario de paneles, que etiqueta se le aplicará.

en: Use pager
es: Usar paginador

en: Items to display
es: Elementos que mostrar

en: Offset
es: Desplazamiento

en: Link to view
es: Vínculo a vista

en: More link
es: Enlace 'más...'

en: More link text
es: Texto del enlace 'más...'

en: Link title to view
es: Enlazar título con la vista

en: Provide a "more" link that links to the view
es: Proporciona un enlace "más" que enlaza con la vista

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
es: Éste es independiente de cualquier otro enlace que presente la vista misma; si puede ver dos enlaces "más", desmarque esta opción. Las vistas sólo proveen un enlace "más" si está usando el tipo "bloque", sin embargo, si usa algún otro, utilice éste.

en: Display feed icons
es: Mostrar íconos de canal de noticias

en: Num posts
es: Número de envíos

en: Send arguments
es: Enviar argumentos

en: Deleted/missing view @view
es: Vista @view perdida o eliminada

en: Book parent
es: Libro padre

en: Adds a book parent from a node context.
es: Añade un padre de libro desde un contexto de nodo.

en: Immediate parent
es: Padre inmediato

en: Top level book
es: Nivel superior del libro

en: Term from node
es: Término del nodo

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
es: Añade un término de taxonomía desde un contexto de nodo; si seleccionan múltiples términos, sólo obtendrá el "primer" término.

en: Term parent
es: Término padre

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
es: Añade un término padre de taxonomia desde un contexto de término.

en: Top level term
es: Término de nivel superior

en: Rounded corners
es: Esquinas redondeadas

en: contains
es: contiene

en: Postal address
es: Dirección postal

en: Machine name
es: Nombre de sistema

en: Print
es: Imprimir

en: CSS Injector
es: Inyector CSS

en: Locked
es: Bloqueado

en: Registration form
es: Formulario de registro

en: Account
es: Cuenta

en: Data
es: Datos

en: Selection type
es: Tipo de selección

en: Check for updates
es: Comprobar si hay actualizaciones

en: No update data available
es: No hay datos de actualización disponibles

en: No name
es: Sin nombre

en: Node count
es: Cantidad de nodos

en: User Role
es: Rol de usuario

en: Validation
es: Validación

en: Finish
es: Terminar

en: Enable the search module to search help.
es: Permitir que el módulo de búsqueda busque ayuda.

en: Module help index
es: índice de ayuda del módulo

en: Search help
es: Buscar ayuda

en: Advanced help
es: Ayuda avanzada

en: Allow advanced help and documentation.
es: Permitir ayuda y documentación avanzada.

en: Click the help icon to view some example help about the PHP programming language (from wikipedia.org). Be sure to run cron to update the index if you want to try out the search features.
es: Haga click en el icono de ayuda para ver ayuda de ejemplo acerca del lenguaje de programación PHP (de wikipedia.org). Asegúrese de ejecutar cron para actualizar el índice si quiere probar las características de ayuda.

en: Advanced help example
es: Ejemplo de ayuda avanzada

en: A example help module to demonstrate the advanced help module.
es: Un módulo de ejemplo de ayuda para demostrar cómo funciona el módulo de ayuda avanzada.

en: Left Sidebar
es: Barra lateral izquierda

en: Field settings
es: Opciones del campo

en: Default order
es: Orden predefinido

en: Default format
es: Formato predeterminado

en: ZIP Code
es: Código postal

en: Number of views
es: Número de lecturas

en: Upcoming Events
es: Próximos eventos

en: Or
es: O

en: Underline
es: Subrayado

en: Cut
es: Cortar

en: Paste
es: Pegar

en: Ordered list
es: Lista ordenada

en: Unordered list
es: Lista sin ordenar

en: Font family
es: Familia de la fuente

en: About
es: Acerca de

en: Case sensitive
es: Distingue mayúsculas de minúsculas

en: Default picture
es: Imagen predeterminada

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
es: URL de la imagen que se debe mostrar para los usuarios que no hayan personalizado su foto. Déjelo vacío para no usar ninguna imagen.

en: Log messages
es: Registrar mensajes

en: Domains
es: Dominios

en: Separate page
es: Página separada

en: Update mode
es: Método de actualización

en: Link class
es: Clase del enlace

en: API Keys
es: Claves de API

en: Available as block
es: Disponible como bloque

en: Column
es: Columna

en: Default sort
es: Orden predefinido

en: sort by @s
es: ordenar por @s

en: and
es: y

en: Optional URL
es: URL opcional

en: Allow user-entered tokens
es: Permiten símbolos introducidos por el usuario

en: Rel Attribute
es: Atributo rel

en: At least one title or URL must be entered.
es: Al menos un título o URL debe introducirse.

en: You cannot enter a title without a link url.
es: No puede introducir un título sin una URL asociada.

en: Title, as link (default)
es: Título, como enlace (por defecto)

en: URL, as link
es: URL, como enlace

en: Short, as link with title "Link"
es: Corto, como enlace con el título "Link"

en: Label, as link with label as title
es: Etiqueta, como enlace con etiqueta como título

en: Separate title and URL
es: Título separado y URL

en: Popup
es: Emergente

en: Login name
es: Nombre de usuario

en: Auto-reply
es: Respuesta automática

en: Add @type
es: Añadir @type

en: Not promoted
es: No publicado en página principal

en: Untranslated
es: Sin traducir

en: Parent comment
es: Comentario padre

en: The parent comment.
es: El comentario padre.

en: Author's website
es: Sitio web del autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
es: Muestra la profundidad del comentario si va encadenado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
es: Ordena por secuencia de encadenamiento. esto mantendrá los comentarios hijos junto a sus padres.

en: Reply-to link
es: Enlace de "Responder"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
es: Proporciona un enlace directo para contestar al comentario.

en: Text to display
es: Texto para mostrar

en: Link this field to its user or an author's homepage
es: Enlaza este campo con su usuario o con la página web del autor

en: Newest first
es: Más recientes primero

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
es: El nuevo formulario web %title ha sido creado. Añadir campos nuevos al formulario web con el formulario de abajo.

en: Submission deleted.
es: Respuesta borrada.

en: field
es: campo

en: nodes
es: nodos

en: Menu items
es: Elementos de menú

en: Formatter
es: Formateador

en: Depends on: !dependencies
es: Depende de: !dependencies

en: clone
es: clonar

en: Week @week
es: Semana @week

en: Breadcrumb visibility
es: Visibilidad del enlace de navegación

en: Provide modules with a cache that lasts for a single page request.
es: Ofrecer módulos con un caché que dura para una solicitud de página única.

en: Regions
es: Regiones

en: Set this context when viewing a node page or using the add/edit form of one of these content types.
es: Establecer este contexto cuando se está visualizando la página de un nodo o usando el formulario de agregación/edición de uno de estos tipos de contenido.

en: Set this context when a node in the selected book is viewed.
es: Establecer este contexto cuando se esté visualizando un nodo perteneciente al libro seleccionado.

en: Set this context when displaying the page of one of these views.
es: Establecer este contexto cuando se muestra la página de uno de estos puntos de vista.

en: Provides a simple UI for settings up a site structure using Context.
es: Proporciona una sencilla interfaz de usuario para la configuración de una estructura del sitio usando el contexto.

en: Translate
es: Traducir

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
es: Falló la importación de la traducción porque no se pudo leer el archivo %filename.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: se esperaba «msgstr», pero no se encontró en la línea %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: se esperaba «msgid_plural», pero no se encontró en la línea %line.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error de sintaxis en la línea %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: no se esperaba «msgid» en la línea %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: no se esperaba «msgstr[]» en la línea %line.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: no se esperaba «msgstr» en la línea %line.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: no se esperaba una cadena en la línea %line.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
es: El archivo de traducción %filename terminó de forma inesperada en la línea %line.

en: Translate to @language
es: Traducir al @language

en: Save translations
es: Guardar las traducciones

en: Target
es: Destino

en: Time ago
es: Hace

en: Create @name
es: Crear @name

en: The taxonomy vocabulary ID
es: El ID del vocabulario de taxonomía

en: Dataset
es: Conjunto de datos

en: Element
es: Elemento

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
es: @module (<span class="admin-disabled">desactivado</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
es: @module (<span class="admin-enabled">activado</span>)

en: Node options
es: Opciones de nodo

en: Effect
es: Efecto

en: Fonts
es: Fuentes

en: Ratio
es: Proporción (ratio)

en: Show @count value(s)
es: Mostrar @count valor(es)

en: starting from @count
es: empezando desde @count

en: Please select a file.
es: Seleccione un documento, por favor.

en: Error message
es: Mensaje de error

en: Speed
es: Velocidad

en: The language the content is in.
es: El idioma en el que está el contenido.

en: Original text
es: Texto original

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
es: ¿Está seguro que desea eliminar el bloque «%name»?

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
es: Bloques que comienzan con el 1 º nivel será siempre visible. Bloques que comienzan con el nivel 2 o más sólo será visible cuando el camino a la opción activa es en el árbol del bloque.

en: Adding menu blocks
es: Añadiendo bloques de menú

en: Configuring menu blocks
es: Configurando bloques de menú

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
es: Cuando se agrega o configura un bloque de menú, existen varias opciones de configuración disponibles:

en: Styling menu blocks
es: Estilo de bloques de menú

en: Menu block API
es: API de bloque de menu

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
es: Los desarrolladores pueden utilizar la API de este módulo para crear su propio menú de los árboles fuera de los límites de los bloques. Todas las funciones de la API a disposición del público están documentados en el archivo menu_block.module

en: Add menu block
es: Añadir bloque de menú

en: Add a new menu block.
es: Añadir un nuevo bloque de menú.

en: Delete menu block
es: Eliminar bloque de menú

en: Menu block
es: Bloque de menú

en: Provides configurable blocks of menu items.
es: Proporciona bloques configurables para los elementos de menú.

en: Redirect URL
es: URL de redirección

en: Response code
es: Código de respuesta

en: Patterns
es: Patrones

en: Entity type
es: Tipo de entidad

en: Resizable
es: Redimensionable

en: vocabulary
es: vocabulario

en: User roles
es: Roles de usuario

en: Acronym
es: Acrónimo

en: Draggable
es: Arrastrable

en: Starting level
es: Nivel inicial

en: Active menu item
es: Elemento de menú activo

en: Children of active menu item
es: Hijos del elemento de menú activo

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
es: Desde el nivel inicial, especifique la profundidad máxima del árbol de menús.

en: Make the starting level follow the active menu item
es: Hacer que el nivel de partida sigue la opción de menú activa

en: Button text
es: Texto del botón

en: Title only
es: Sólo título

en: Not defined
es: Sin definir

en: Validator
es: Convalidador

en: Debugging
es: Depuración

en: Inherit
es: Heredar

en: Settings page
es: Página de configuración

en: pixels
es: píxeles

en: Mime type
es: Tipo MIME

en: This option enables bilinear interpolation of the distortion which makes the image look smoother, but it is more CPU intensive.
es: Esta opción permite la interpolación bilineal de la distorsión, lo que hace que la imagen se vea más suavizada, pero añade más carga a la CPU.

en: Add salt and pepper noise
es: Añadir ruido granular

en: The image CAPTCHA is a popular challenge where a random textual code is obfuscated in an image. The image is generated on the fly for each request, which is rather CPU intensive for the server. Be careful with the size and computation related settings.
es: El CAPTCHA de imagen es un tipo popular de pregunta en la que un texto aleatorio se distorsiona y oculta como una imagen. Ésta imagen se genera sobre la marcha con cada petición, por lo que se incrementa el esfuerzo de la CPU del servidor. Tenga cuidado con las opciones relacionadas con su tamaño y cualquier esfuerzo del procesador.

en: Choose a category
es: Elija una categoría

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
es: El tamaño máximo permitido para las imágenes; por ejemplo: 640 × 480. Déjelo en 0 si no quiere limitarlo. Si tiene instalado algún juego de <a href="!image-toolkit-link">herramientas de imagen</a>, las imágenes que excedan esas dimensiones se reducirán para ajustarse.

en: Display format
es: Formato de presentación

en: Custom format
es: Formato personalizado

en: The date the node was last updated.
es: La fecha en la que el nodo se actualizó por última vez.

en: Nodequeues
es: Colas de nodos

en: Category ID
es: ID de categoría

en: Button alignment
es: Alineación de los botones

en: Example:
es: Ejemplo:

en: Widgets
es: Controles

en: Add tracking to specific pages
es: Agregar el seguimiento a páginas particulares

en: Invalid display id @display
es: El id de presentación @display no es válido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
es: Error: ¡El manejador de @table > @field no existe!

en: Do not use a relationship
es: No usar una relación

en: Display type
es: Tipo de presentación

en: export
es: exportar

en: Custom template
es: Plantilla personalizada

en: Default format string
es: Formato predefinido de textos

en: Custom pages
es: Páginas personalizadas

en: Webform submissions
es: Envíos de formulario web

en: The cache has been cleared.
es: La caché se ha limpiado.

en: Bahia
es: Bahía

en: Rio de Janeiro
es: Río de Janeiro

en: Colon
es: Dos puntos

en: District Of Columbia
es: Distrito de Columbia

en: Warning message
es: Mensaje de advertencia

en: of
es: de

en: translate
es: traducir

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
es: Sólo se permiten archivos con las siguientes extensiones: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
es: El archivo ocupa %filesize excediendo el máximo permitido por archivo que es %maxsize.

en: Sharing
es: Compartiendo

en: No link
es: Sin enlace

en: outdated
es: desactualizado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
es: <strong>@language_name</strong> (origen)

en: add translation
es: agregar traducción

en: Translations of %title
es: Traducciones de %title

en: Is not one of
es: No es uno de

en: Remote
es: Remoto

en: Text length
es: Longitud del texto

en: Row
es: Fila

en: Simplecontext arg
es: Argumento de simplecontext

en: Item1
es: Elemento1

en: Item2
es: Elemento2

en: A relcontext object.
es: Un objeto relcontext.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
es: Agregar un relcontext para el contexto simple existente.

en: IP address
es: Direccion(es) IP

en: Maximum width
es: Ancho máximo

en: Autocomplete matching
es: Concordancia de autocompletar

en: Starts with
es: Comienza con

en: Page elements
es: Elementos de página

en: Secondary tabs
es: Solapas secundarias

en: Variants
es: Variantes

en: Autocomplete
es: Autocompletar

en: Boolean
es: Booleano

en: E-mail to
es: Enviar por correo electrónico a

en: File browser
es: Explorador de documentos

en: Configuration profiles
es: Configuración de perfiles

en: Absolute URLs
es: URLs absolutas

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
es: Márquelo si quiere que IMCE proporcione las URLs absolutas de los documentos.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
es: La conducta predefinida para los documentos ya existentes al subir documentos al servidor

en: Keep the existing file renaming the new one
es: Conservar el documento existente y renombrar el nuevo

en: Keep the existing file rejecting the new one
es: Conservar el documento existente y rechazar el nuevo

en: Replace the existing file with the new one
es: Remplazar el documento existente por el nuevo

en: Default method for creating thumbnails
es: El método predefinido de creación de miniaturas

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
es: Escalar la imagen con respecto a las dimensiones de la miniatura.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
es: Primero escale y luego recorte la imagen para que encaje en las dimensiones de miniatura

en: Role-profile assignments
es: Asignaciones de rol y perfil

en: Settings were imported from the profile %name
es: Se han importado las opciones de configuración del perfil %name

en: Give a name to this profile.
es: Ingrese un nombre para este perfil.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
es: Establecer a 0 para usar el valor máximo disponible.

en: Directory quota
es: Cuota de directorio

en: Total user quota
es: Cuota total del usuario

en: Set to * to remove the restriction.
es: Ingrese * para eliminar las restricciones.

en: Maximum image resolution
es: Resolución máxima de la imagen

en: Maximum number of files per operation
es: Cantidad máxima de archivos por operación

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
es: Puede permitir que los usuarios seleccionen varios documentos para operaciones como borrar, redimensionar, etc... Cada operación multiple se ejecutará con una sóla carga de Drupal, lo que puede ser bueno. Sin embargo, habrá un aumento en la ejecución de la secuencia de órdenes, de carga de la CPU y de consumo de memoria. Esto podría superar los límites del servidor, <strong>lo que es realmente malo.</strong> Para disponer un número ilimitado de documentos, deje el valor en 0.

en: Profile has been added.
es: El perfil se ha añadido.

en: Including subdirectories
es: Incluyendo subdirectorios

en: Directory path
es: Ruta del directorio

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
es: Defina directorios a los que los usuarios con este perfil pueden acceder.
    <ul>
    	<li>Use sólo caracteres alfanuméricos como rutas de los directorios.</li>
    	<li>Para especificar la raíz del sistema Drupal, use un caracter (.) de punto.</li>
    	<li>Utilice <em>%uid</strong> como contenedor de la ID de usuario; por ejemplo: <em>users/user%uid</em> creará directorios como <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc...</li>
    <li>Para eliminar un directorio de la lista, deje su ruta en blanco.</li>
    <li>Si quiere una mayor flexibilidad en las rutas de los directorios, use PHP para obtener una ruta de diectorio.<br />
    Para ese uso de PHP, su directorio debe comenzar con <em>php:</em> y el resto debe ser una cadena de PHP válida, de la que se espere que devuelva la ruta actual del directorio.<br />Por ejemplo: <em>php: return 'users/'.$user->name;</em> define como ruta del directorio <em>users/USER-NAME</em><br />
    Un ejemplo de directorio multinivel: <em>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</em> define <em>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</em> como ruta del directorio, lo que resultará en directorios de usuario categorizados sobre la base de la fecha de inscripción como usuarios.<br />
    Tenga en cuenta que debería usar la variable <em>$user</em> en vez de <em>$GLOBALS['user']</em> ya que no siempre son el mismo objeto.</li>
    </ul>
    <p>Tenga también presente que los permisos de miniaturas no afectan a la creación de miniaturas al subir archivos. Consulte la creación de miniaturas más adelante.</p>
    <p>Si necesita más campos, escríba y guarde. Tendrá dos más en la página siguiente.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
es: ¿Está seguro que desea borrar el perfil %name?

en: Profile has been deleted.
es: El perfil se ha borrado.

en: Import settings from other profiles
es: Importar la configuración desde otros perfiles

en: Duplicate directory paths are not allowed.
es: las rutas de directorio duplicadas no se permiten.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
es: %dirname no es un nombre de directorio correcto.

en: Create thumbnails
es: Crear miniaturas

en: Selected files
es: Documentos seleccionados

en: Width x Height
es: Ancho × alto

en: Create a new image
es: Crear imagen nueva

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
es: No tiene permiso para actuar sobre más de %num documentos.

en: directory (%dir)
es: directorio (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
es: Se ha detectado una opción ilegal. Por favor contacte al administrador del sitio.

en: Upload failed.
es: La subida no se pudo efectuar.

en: File deletion successful: %files.
es: Documentos borrados satisfactoriamente: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
es: Especifique unas dimensiones dentro de las permitidas, por favor. Eso va desde 1 × 1 a @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
es: Redimensionado de documento(s) realizado satisfactoriamente: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
es: Creación de miniatura(s) (%thumbnames) satisfactoria para %filename.

en: %filename is not an image.
es: %filename no es una imagen.

en: Scaling up is not allowed.
es: El aumento de tamaño no se permite.

en: %filename(%dimensions) already exists.
es: El documento %filename (%dimensions) ya existe.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
es: El documento %filename no se puede redimensionar a %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
es: ¡No se ha podido hallar un directorio funcional para el explorador de documentos!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
es: No se ha especificado un directorio válido para el explorador de documentos.

en: Illegal choice %choice in !name element.
es: Opción inválida %choice en el elemento !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
es: La exploración de documentos está desactivada en el directorio %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
es: ¿Quiere actualizar la vista de este directorio?

en: Delete selected files?
es: ¿Borrar los documentos seleccionados?

en: Please select a thumbnail.
es: Seleccione una minatura, por favor.

en: You must select at least %num files.
es: Debe seleccionar al menos %num documentos.

en: Tips
es: Consejos

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
es: Seleccione un documento haciendo clic con el ratón sobre su nombre en la lista de documentos.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
es: Haga Ctrl+click para añadir documentos a la selección o eliminarlos de ésta.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
es: Bloq.Mayúsculas+Click para seleccionar una secuencia de elementos. haga click en el primero y Bloq.Mayúsculas en el último.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
es: Ordene los documentos haciendo clic sobre el encabezado de la columna por la que desea ordenar.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
es: Redimensione las áreas de trabajo arrastrando las barras verticales u horizontales de redimensión.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
es: Atajos de teclado (cursor) para las listas de documentos: Arriba, abajo, izquierda, derecha, inicio, fin y Ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
es: Atajos de teclado para los documentos seleccionados: Intro, Supr., R(edimensionar), T(miniaturas), U(subir al servidor).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
es: Atajos de teclado para el listado de directorios: Arriba, Abajo, Izquierda, Drecha, Inicio y Fin.

en: Limitations
es: Limitaciones

en: !num files using !dirsize of !quota
es: !num documentos, usando !dirsize de !quota

en: unlimited quota
es: cuota ilimitada

en: Decimal point
es: Coma decimal

en: Permanent
es: Permanente

en: Temporary
es: Temporal

en: Directions
es: Instrucciones

en: Zoom level
es: Nivel de Zoom

en: Delimited text
es: Texto delimitado

en: A file readable by Microsoft Excel.
es: Un archivo que puede ser abierto con Microsoft Excel.

en: Delimited text format
es: Formato de texto delimitado

en: Comma (,)
es: Coma (,)

en: Tab (\t)
es: Tabulador(\t)

en: Semicolon (;)
es: Punto y coma (;)

en: Colon (:)
es: Dos puntos (:)

en: Pipe (|)
es: Tubería (|)

en: Period (.)
es: Punto (.)

en: Space ( )
es: Espacio ( )

en: No files available.
es: No hay archivos disponibles.

en: Custom date format
es: Formato de fecha personalizado

en: Book outline
es: Índice del libro

en: Revision information
es: Información de la revisión

en: Citation
es: Citación

en: interval
es: intervalo

en: Hide submit button
es: Ocultar botón de enviar

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
es: Seleccione el método empleado para recopilar las sugerencias de autocompletar. Tenga en cuenta que <em>Contiene</em> puede causar problemas de rendimiento en sitios con miles de usuarios.

en: View used to select the nodes
es: Vista usada para seleccionar los nodos

en: Root term
es: Término raíz

en: %name: this post can't be referenced.
es: %name: este envío no se puede referenciar.

en: Is one of
es: Es uno de

en: Decimal degrees
es: Grados decimales

en: Data Source
es: Origen de datos

en: Expression
es: Expresión

en: Makes IMCE available as plugin for client-side editors integrated via Wysiwyg API.
es: Hace IMCE disponible como plugin para los editores del lado cliente integrados mediante la API Wysiwyg.

en: Sitewide context
es: Contexto global

en: Should this context always be set? If <strong>true</strong>, this context will be active across your entire site.
es: ¿Desea fijar este contexto en todo momento? En caso <strong>afirmativo</strong>, este contexto será activado para todo su sitio.

en: Provides this text as a <strong>$section_title</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
es: Proporciona este texto como una variable <strong>$section_title</strong> para su exhibición en page.tpl.php cuando este contexto está activo.

en: Section subtitle
es: Subtítulo de sección

en: Provides this text as a <strong>$section_subtitle</strong> variable for display in page.tpl.php when this context is active.
es: Proporciona este texto como una variable <strong>$section_subtitle</strong> para su exhibición en page.tpl.php cuando este contexto está activo.

en: Section class
es: Clase de la sección

en: Inject the selected css when this context is set.
es: Inyectar el css seleccionado cuando se establece este contexto.

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
es: Se permitirá el acceso de los usuarios con los permisos especificados.

en: Site default language
es: Idioma predeterminado del sitio

en: Comma
es: Coma

en: Semicolon
es: Punto y coma

en: Show All
es: Mostrar todo

en: CloudMade API Key
es: Clave de la API de CloudMade

en: Zoom Control
es: Control de zoom

en: Comments are responses to node content.
es: Los comentarios son respuestas al contenido de los nodos.

en: Users who have created accounts on your site.
es: Usuarios que se han registrado y tienen cuenta en este sitio.

en: Is empty (NULL)
es: Está vacío (NULL)

en: not empty
es: no vacío

en: Theming information
es: Información de tema visual

en: MIME type
es: Tipo MIME

en: Ends with
es: Termina con

en: Undated
es: Sin fechar

en: Upload date
es: Fecha de subida

en: Do not cache
es: No poner en caché

en: Action to take if argument is not present
es: Acción que se hará si falta el argumento

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
es: Si este valor se recibe como argumento, el argumento se ignorará; por ejemplo: "Todos los valores".

en: Wildcard title
es: Título del comodín

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
es: El título que se usará como comodín en las sustituciones en otras partes.

en: <Basic validation>
es: <Validación básica>

en: Action to take if argument does not validate
es: Acción a ejecutar si los argumentos no pasan la validación

en: Link this field to its user
es: Enlazar este campo con su usuario

en: This will override any other link you have set.
es: Esto sobrescribirá cualquier otro enlace que haya dispuesto.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
es: Sobrescribir el valor que mostrar a los usuarios anónimos

en: Text to display for anonymous users
es: Texto que se mostrará a los usuarios anónimos

en: More info
es: Más info

en: Taxonomy vocabularies
es: Vocabularios de taxonomía

en: Profile fields
es: Campos de Perfil

en: Use default RSS settings
es: Usar opciones RSS predeterminadas

en: Title plus teaser
es: Título y resumen

en: Front page feed
es: Canal de noticias de la página principal

en: Primary
es: Primario

en: Search type
es: Tipo de búsqueda

en: Default style
es: Estilo predeterminado

en: Tab weight
es: Peso de solapa

en: User: ID
es: Usuario: ID

en: opt-in or out of tracking
es: Participar o no en el seguimiento

en: Add tracking for specific roles
es: Añadir seguimiento para roles específicos

en: Track translation sets as one unit
es: Seguir conjuntos de traducciones como si fueran una unidad

en: Track internal search
es: Hacer seguimiento de las búsquedas internas

en: If checked, internal search keywords are tracked. You must configure your Google account to use the internal query parameter <strong>search</strong>. For more information see <a href="@url">How do I set up Site Search for my profile</a>.
es: Si está activado, las palabras clave de la búsqueda interna son monitorizados. Debe configurar su cuenta de Google para usar el parámetro <strong>search</strong> de la búsqueda interna. Para más información vea <a href="@url">¿Cómo puedo configurar la búsqueda del sitio de mi perfil?</a>.

en: Track AdSense ads
es: Seguimiento de los anuncios de Adsense

en: If checked, your AdSense ads will be tracked in your Google Analytics account.
es: Si se activa, sus anuncios AdSense tendrán seguimiento desde su cuenta de Google Analytics.

en: Custom JavaScript code
es: Código JavaScript personalizado

en: Code snippet (before)
es: Fragmento de código (antes)

en: Code snippet (after)
es: Fragmento de código (después)

en: JavaScript scope
es: Alcance de JavaScript

en: Do not add the tracker code provided by Google into the javascript code snippets! This module already builds the tracker code based on your Google Analytics account number and settings.
es: No añada el código de seguimiento proporcionado por Google en los fragmentos de código javascript! Este módulo generará el código de seguimiento basado en el número su cuenta de Google Analytics y en las configuraciones.

en: Do not include the &lt;script&gt; tags in the javascript code snippets.
es: No incluir etiquetas &lt;script&gt; en los fragmentos de código JavaScript.

en: Google Analytics configuration
es: Configuración de Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
es: Los usuarios son seguidos de forma predeterminada, pero usted puede desactivar el seguimiento.

en: Enable user tracking
es: Activar seguimiento de usuarios

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
es: Por defecto <em>no</em> se rastrea a los usuarios, pero usted lo puede permitir.

en: Google Analytics module
es: Módulo de Google Analytics

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
es: El módulo Google Analytics no ha sido configurado todavía. Por favor configure sus opciones desde la <a href="@url">página de configuración de Google Analytics</a>

en: No role
es: Sin rol

en: View link
es: Enlace de vista

en: File preview
es: Vista previa archivo

en: The size of the file.
es: El tamaño del documento.

en: The MIME type of the file.
es: El tipo MIME del archivo.

en: Link this field
es: Enlazar este campo

en: Videos
es: Vídeos

en: Menu links
es: Enlaces de menú

en: Link title
es: Título de enlace

en: Node title mismatch. Please check your selection.
es: No hay coincidencia entre los títulos. Revise su selección, por favor.

en: Found no valid post with that title: %title
es: No se ha encontrado un envío válido con este título: %title

en: Delete link
es: Enlace de borrado

en: Filter the view to the currently logged in user.
es: Filtrar la vista al usuario actualmente identificado.

en: No strings found to translate.
es: No se han encontrado cadenas que traducir.

en: Page Text
es: Texto de la Página

en: Translation to %language
es: Traducción a %language

en: Translate Text
es: Traducir texto

en: Save translation
es: Guardar traducción

en: Enable sharing translations with server
es: Habilitar compartir traducciones con el servidor

en: Address of localization server to use
es: Dirección del servidor de regionalización que se usará

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
es: El servidor especificado no puede manejar la versión actual del API remoto.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
es: Verificado que el servidor especificado puede manejar envíos remotos de cadenas de caracteres. Idiomas soportados: %languages.

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
es: Se ha especificado una ubicación inválida para el servidor de localización. Asegúrese de que ha especificado la dirección correcta del servidor.

en: Localization client
es: Cliente de localización

en: Your Localization Server API key
es: Su clave de API para el Servidor de Localización

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
es: Esta es una clave única que le permitirá enviar traducciones al servidor remoto. Para obtener su clave de API, vaya a !server-link.

en: Save string
es: Guardar texto

en: Translate strings
es: Traducir textos

en: Provides on-page localization
es: Posibilita la traducción desde las mismas páginas

en: An HTTP error @status occured.
es: Ha ocurrido un error de HTTP @status.

en: Localization
es: Localización

en: Edit string
es: Editar texto

en: locale
es: regionalización

en: Cache once for everything (global)
es: Poner en caché de una sóla vez para todo (global)

en: Per page
es: Por página

en: Per role
es: Por rol

en: Per role per page
es: Por rol y por página

en: Per user
es: Por usuario

en: Per user per page
es: Por usuario y por página

en: Multilingual support
es: Soporte multilenguaje

en: Enabled, with translation
es: Habilitado, con traducción

en: Has Avatar
es: Tiene avatar

en: Draft
es: Borrador

en: Save Draft
es: Guardar borrador

en: Capitalize first letter
es: Poner la primera letra en mayúscula

en: Slash
es: Barra

en: 12-hour (am/pm)
es: 12-horas (am/pm)

en: 24-hour
es: 24 horas

en: Main menu
es: Menú principal

en: Logged in user
es: Usuario identificado

en: Custom text
es: Texto personalizado

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
es: No hay envíos de este formulario. <a href="!url">Ver este formulario</a>.

en: Sum
es: Suma

en: sorted by
es: ordenado por

en: Followers
es: Seguidores

en: Date year range
es: Rango de años de la fecha

en: Format: @date
es: Formato: @date

en: date ical
es: fecha ical

en: The dates are invalid.
es: Las fechas no son válidas.

en: Repeats
es: Repeticiones

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
es: !repeats_every_interval en el !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
es: !repeats_every_interval cada !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
es: !repeats_every_interval en los !month_days de !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
es: !repeats_every_interval en !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
es: !repeats_every_interval !count veces

en: !repeats_every_interval until !until_date
es: !repeats_every_interval hasta !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
es: !repeats_every_interval excepto !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
es: !repeats_every_interval cuando la semana empieza en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
es[0]: cada semana
es[1]: cada @count semanas

en: every month | every @count months
es[0]: cada mes
es[1]: cada @count meses

en: every year | every @count years
es[0]: cada año
es[1]: cada @count años

en: every day | every @count days
es[0]: cada día
es[1]: cada @count días

en: Remove group
es: Eliminar grupo

en: No description
es: Sin descripción

en: Numbered list
es: Lista numerada

en: Not installed.
es: No instalado.

en: Overwrite
es: Sobreescribir

en: Contact Name
es: Nombre del Contacto

en: Secondary
es: Secundario

en: No fields available.
es: No hay campos disponibles.

en: No alias
es: Sin alias

en: Day of week
es: Día de la semana

en: Source language
es: Idioma de origen

en: Chaos tool suite
es: Juego de herramienta Chaos

en: Numeric
es: Numérico

en: Teaser break
es: Final del resumen

en: Providers
es: Proveedores

en: Custom URL
es: URL personalizada

en: form
es: formulario

en: Edit link
es: Enlace de edición

en: Submit button text
es: Texto del botón de envío

en: Basic options
es: Opciones básicas

en: Date field(s)
es: Campo(s) de fecha

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
es: Método para manejar múltiples campos de fecha en la misma consulta. Devuelve los elementos que tienen cualquier campo de fecha coincidente (fecha = campo_1 Ó campo_2), o solo aquellos que coincidan con todos los campos de fecha seleccionados (fecha = campo_1 Y campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
es: Debe seleccionar al menos un campo de fecha para este filtro.

en: Missing date fields!
es: !Faltan campos de fecha!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
es: (@field) <strong>Expuesto</strong> @widget @format

en: The results of this submission may be viewed at:
es: Los resultados de este envío pueden ser vistos en:

en: New component name
es: Nombre del nuevo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
es: Al agregar un nuevo componente, el campo de nombre es requerido.

en: Your webform has been published.
es: Su formulario ha sido publicado.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
es: Las posiciones de los componentes y valores obligatorios, se han actualizado.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
es: Opcional. Puede organizar el formulario ubicando este componente dentro de otro grupo de campos.

en: Component %name cloned.
es: Componente %name clonado.

en: Component %name updated.
es: Componente %name actualizado.

en: New component %name added.
es: Componente nuevo %name añadido.

en: Delete the %name fieldset?
es: ¿Eliminar el grupos de campos %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
es: Esto eliminará inmediatamente el grupo de campos %name y todos sus elementos hijos dentro de %name del formulario web %webform. Esto no se puede deshacer.

en: Delete the %name component?
es: ¿Eliminar el componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
es: Esto eliminará inmediatamente el componente %name del formulario web %webform. Esto no se puede deshacer.

en: Component %name deleted.
es: Componente %name eliminado.

en: Submissions for %user
es: Envíos de %user

en: Show !count results per page.
es: Muestra !count resultados por pagina.

en: Showing all results.
es: Mostrando todos los resultados.

en: @total results total.
es: @total resultados en total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
es: Éste es el delimitador que se utiliza en el archivo CSV/TSV cuando se descargan los resultados del Webform. Usar tabuladores en la exportación es el método más fiable para conservar los caracteres no latinos. Podría querer cambiarlo por algún otro caracter dependiendo del programa al que prevee importar los resultados.

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
es: Esta página muestra todos los componentes actualmente configurados para este nodo formulario. Usted puede agregar cualquier número de componentes al formulario, incluso varios del mismo tipo. Para agregar un nuevo componente, rellene un nombre y seleccione un tipo de los campos en la parte inferior de la tabla. Enviar el formulario para crear el nuevo componente o actualizar cualquier modificación de los valores del formulario.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
es: Haga clic en el nombre de cualquiera de los componentes existentes para editar sus opciones.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
es: Estos permisos determinan qué roles pueden enviar este formulario. No evitan el acceso a la página del formulario. Si necesita prevenir el acceso a la página del formulario completa, utilice un módulo de acceso al contenido como <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ó <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
es: Roles que pueden enviar este formulario

en: Show complete form in teaser
es: Mostrar el formulario completo en la vista resumen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
es: Mostrar el formulario completo en la vista resumen de este nodo.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
es: Por defecto el botón de envío de este formulario tendrá una etiqueta <em>Enviar</em>. Introduzca un nuevo título aquí para sobreescribir la etiqueta por defecto.

en: Submissions for this form are closed.
es: Está cerrado el envío para este formulario.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
es: Debe <a href="!login">iniciar sesión</a> o <a href="!register">registrarse</a> para ver este formulario.

en: You do not have permission to view this form.
es: No tiene permisos para ver este formulario.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
es: Ha enviado este formulario el máximo número de veces posible (@count).

en: You have already submitted this form.
es: Ya ha enviado este formulario.

en: You may not submit another entry at this time.
es: No puede realizar otro envío en este momento.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
es: <a href="!url">Ver sus envíos anteriores</a>.

en: Available components
es: Componentes disponibles

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
es: Estos son los tipos de campos disponibles para su instalación de Webform. Puede deshabilitar cualquiera de estos componentes desmarcando su casilla correspondiente. Solamente los componentes marcados estarán disponibles en los nuevos formularios.

en: Default e-mail values
es: Valores predeterminados de correo electŕonico

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
es: El remitente predeterminado para los resultados de formularios enviados por correo electrónico; suele ser la dirección de correo del administrador de los formularios.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
es: El nombre predeterminado del remitente, que será usado junto con la dirección remitente predeterminada.

en: Default subject
es: Asunto predeterminado

en: Form submission from: %title
es: Envío de formulario desde: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
es: La línea de asunto predeterminada para resultados enviados por correo electrónico.

en: Allow cookies for tracking submissions
es: Permitir cookies para el seguimiento de envíos

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
es: Las <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> pueden usarse para evitar que el mismo usuario envíe repetidamente el mismo formulario. Esta característica no se necesita para limitar los envíos del formulario por usuario, pero puede incrementar la precisión en algunas situaciones. Además de las cookies, Webform también utiliza las direciones IP y los nombres de usuario para prevenir los envíos repetidos.

en: Default export format
es: Formato de exportación predeterminado

en: Default export delimiter
es: Delimitador de exportación predeterminado

en: Submission access control
es: Control de acceso al envío del formulario

en: Select the user roles that may submit each individual webform
es: Seleccionar los roles de usuario que pueden enviar cada webform individual.

en: Disable Webform submission access control
es: Deshabilitar el control de acceso a los envíos de Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
es: Por defecto, la configuración para cada Webform permite al administrador elegir qué roles pueden enviar el formulario. Puede querer permitir a los usuarios enviar siempre el formulario si está utilizando un módulo separado de acceso a los nodos para controlar el acceso a los nodos Webform.

en: Form: !form
es: Formulario: !form

en: Submission updated.
es: Envío actualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
es: Gracias, su envío ha sido recibido.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
es: Puede utlizar «tokens» especiales en este campo, que serán reemplazados con valores dinámicos.

en: Token values
es: Valores de «token»

en: Webform confirmation
es: Confirmación de Webform

en: Form components
es: Componentes de formulario

en: Webform submission
es: Envío de formulario

en: Website timezone
es: Zona horaria del sitio web

en: User timezone
es: Zona horaria del usuario

en: Use a textfield for year
es: Usar un campo de texto para el año

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
es: Si se marca, el campo de fecha generado usará un campo de texto para el año. Si no, se utiliazará una lista de selección.

en: Entered !name is not a valid date.
es: El !name especificado no es una fecha válida.

en: Leaving blank will use the default size.
es: Dejándolo en blanco se utilizará el tamaño por defecto.

en: %value is not a valid email address.
es: %value no es una dirección de correo electrónico válida.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
es: Los conjuntos de campos le permiten organizar múltiples campos en grupos.

en: Width of the file field.
es: Ancho del campo de archivo.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
es: El directorio %directory no ha podido ser creado. Compruebe que se puede escribir en el directorio de ficheros webform.

en: %field field is required.
es: El campo %field es obligatorio.

en: Filesize (KB)
es: Tamaño de archivo (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
es: Un campo que no es visible para el usuario, pero se registra con el envío.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
es: Muestra texto como HTML en el formulario. No produce un campo.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
es: Las opciones en la lista de selección deben ser únicas. Las siguientes claves se han usado más de una vez:

en: Make this field resizable by the user.
es: El usuario puede redimensionar este campo.

en: Examples: $, #, -.
es: Ejemplos: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
es: Ejemplos: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
es: %name no es una hora válida.

en: The page has been deleted.
es: La página ha sido eliminada.

en: Lowercase
es: Minúsculas

en: Punctuation
es: Puntuación

en: Point
es: Punto

en: Add comment link
es: Añadir enlace de comentario

en: Translation updates
es: Actualizaciones de traducciones

en: %editor profile for %format
es: Perfil de %editor para %format

en: Enabled by default
es: Activado de forma prestablecida

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
es: El estado predeterminado del editor para los usuarios que tengan acceso a este perfil. Los usuarios pueden sobrescribir este estado si se habilita la siguiente opción.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
es: Si se permite, los usuarios podrán elegir su propio editor predeterminado en las opciones de sus cuentas de usuario.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
es: Mostrar enlace alternador de <em>activar/desactivar texto con formato</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
es: Determina si se muestra el enlace alternador de <em>activar/desactivar texto con formato</em> debajo de una área de texto. Si se deshabilita, se utiliza la configuración de usuario o el valor predeterminado global (ver arriba).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
es: Esta opción controla si la barra de herramientas del editor se muestra encima o debajo del área de edición.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
es: Esta opción controla la alineación de los íconos en la barra de herramientas del editor.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
es: Si está activado, el editor insertará tabuladores cuando se pulse TAB y mantendrá los espacios en blanco como lo haría un elemento PRE en HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
es: Si está activado, las etiquetas que indican tamaños, familia, color y color de fondo de las fuentes se reemplazarán por estilos CSS en línea.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
es: Si está activado volverá a formatear el HTML insertado. Deshabilitar esta función puede evitar algunos conflictos con formatos de texto.

en: Force cleanup on standard paste
es: Fuerza la limpieza del pegado estándar

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
es: Si se activa, la función de pegado predeterminada (Ctrl+V o BloqMayús+Ins) se comporta como la función de la extensión "pegar desde palabra"

en: Use theme CSS
es: Usar CSS del tema

en: Define CSS
es: Definir CSS

en: Editor default CSS
es: CSS predeterminado del editor

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
es: Define el CSS que se utiliza en el área del editor.<br />
    Usar CSS del tema - carga los estilos del tema actual del sitio.<br />
    Definir CSS - indica una ruta desde la que cargar los estilos.<br />
    CSS predeterminado del editor - usa los estilos por defecto del editor.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
es: Si se ha elegido Definir CSS en la opción superior, introduzca una ruta a un fichero CSS o a una lista de ficheros CSS separados por comas.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
es: Patrones disponibles: <code>%b</code> (ruta base, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (ruta al tema, eg: <code>themes/garland</code>)

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
es: El perfil de Wysiwyg para %format ha sido guardado.

en: No editor
es: Sin editor

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
es: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Descargar</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
es: Extraiga el archivo y copie su contenido dentro de una nueva carpeta en la siguiente ubicación:<br /><code>@editor-path</code>

en: Installation instructions
es: Instrucciones de instalación

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
es: Actualmente no hay librerías de editor instaladas. Esta es una lista de los editores admitidos en este momento.

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
es: ¿Está seguro que desea eliminar el perfil para %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
es: El pefil wysiwyg para %name ha sido eliminado.

en: Configure client-side editors.
es: Configurar los editores del lado del cliente.

en: Disable rich-text
es: Desactivar texto enriquecido

en: Enable rich-text
es: Activar texto enriquecido

en: The version of %editor could not be detected.
es: No se pudo determinar la versión de %editor.

en: Strike-through
es: Tachado

en: Align left
es: Alinear a la izquierda

en: Align center
es: Centrado

en: Align right
es: Alinear a la derecha

en: Justify
es: Justificado

en: Forecolor
es: Color frontal

en: Backcolor
es: Color de fondo

en: Horizontal rule
es: Línea horizontal

en: Paste Text
es: Pegar texto

en: Paste from Word
es: Pegar desde Word

en: Remove format
es: Eliminar formato

en: Character map
es: Mapa de caracteres

en: HTML block format
es: Formato de bloque HTML

en: Font style
es: Estilo de fuente

en: Create DIV container
es: Crear contenedor DIV

en: FitWindow
es: Encajar ventana

en: Check spelling
es: Comprobación ortográfica

en: Autogrow
es: Autoexpandir

en: Table drag/resize
es: Estirar/redimensionar tabla

en: Table: Cell properties
es: Tabla: Propiedades de celda

en: Table: Insert row after
es: Tabla: Insertar fila después

en: Table: Insert column after
es: Tabla: Insertar columna después

en: Table: Insert cell after
es: Tabla: Insertar celda después

en: Table: Delete rows
es: Tabla: Borrar filas

en: Table: Delete columns
es: Tabla: Borrar columnas

en: Table: Delete cells
es: Tabla: Borrar celdas

en: Table: Merge cells
es: Tabla: Unir celdas

en: Table: Horizontal split cell
es: Tabla: Partir celda horizontalmente

en: Clean-up
es: Limpiar

en: Visual aid
es: Ayuda visual

en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Advanced horizontal rule
es: Línea horizontal avanzada

en: Advanced image
es: Imagen avanzada

en: Advanced link
es: Enlace avanzado

en: Auto save
es: Autoguardar

en: Context menu
es: Menú contextual

en: Left-to-right
es: Izquierda a derecha

en: Right-to-left
es: Derecha a izquierda

en: Emotions
es: Emoticonos

en: Inline popups
es: Elementos emergentes en línea

en: Insert date
es: Insertar fecha

en: Insert time
es: Insertar hora

en: Insert layer
es: Insertar capa

en: Move forward
es: Mover delante

en: Move backward
es: Mover detrás

en: Absolute
es: Absoluto

en: Paste text
es: Pegar texto

en: Style properties
es: Propiedades de estilo

en: Abbreviation
es: Abreviatura

en: Inserted
es: Insertado

en: Safari compatibility
es: Compatibilidad con Safari

en: Spell check
es: Comprobación ortográfica

en: Font Color
es: Color de fuente

en: Show/hide hidden elements
es: Mostrar/ocultar elementos ocultos

en: Separate the teaser and body of this content
es: Separar el resumen del cuerpo de este contenido

en: Parent term(s)
es: Términos padre

en: Broken handler @table.@field
es: Manejador  @table.@field deteriorado

en: Skipping broken view @view
es: Saltándose la vista deteriorada @view

en: Ajax callback for view loading.
es: Función callback Ajax para la carga de vista.

en: Changes cannot be made to a locked view.
es: No se pueden hacer cambios en una vista bloqueada.

en: Create customized lists and queries from your database.
es: Crear listas y consultas personalizadas de la base de datos.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
es: Interfaz administrativa de vistas. Sin este módulo no podrá crear o editar sus vistas.

en: Broken/missing handler
es: Manejador deteriorado o ausente

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
es: El manejador de este argumento falta o está deteriorado y no se puede usar. Si lo proporcionó un módulo que ha sido desactivado, reactivarlo podría restaurar el manejador. De otro modo, probablemente debería borrar este elemento.

en: Current date
es: Fecha actual

en: Current node's creation time
es: Hora de creación del nodo actual

en: Current node's update time
es: Hora de modificación del nodo actual

en: Do not display items with no value in summary
es: No mostrar elementos sin valor en el resumen

en: Invalid input
es: Entrada no válida

en: Fail basic validation if any argument is given
es: Fallar validación básica si se da cualquier argumento

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
es: Al marcar este campo, puede usarlo para asegurarse de que las vistas con más argumentos de los necesarios no pasan la validación.

en: Glossary mode
es: Modo glosario

en: Character limit
es: Límite de caracteres

en: No transform
es: No transformar

en: Upper case
es: Mayúsculas

en: Lower case
es: Minúsculas

en: Capitalize each word
es: Poner en mayúscula la primera letra de todas las palabras

en: Case in path
es: Mayúsculas/Minúsculas en la ruta

en: Transform spaces to dashes in URL
es: Transformar espacios en guiones en la URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
es: La etiqueta para este campo que se mostrará a los usuarios finales si el estilo lo requiere.

en: Exclude from display
es: Excluir de la presentación

en: Rewrite the output of this field
es: Rescribir la salida de este campo

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
es: El texto para mostrar en este campo. Puede incluir HTML. Tiene que indicar los datos de esta vista siguiendo los "patrones de remplazo" de más abajo.

en: Output this field as a link
es: Producir este campo como enlace

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
es: Si se marca. este campo se convertirá en enlace. El destino debe indicarse a continuación.

en: Link path
es: Ruta del enlace

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
es: La URL relativa a este sistema Drupal o absoluta para este enlace. Puede especificar datos de esta vista siguiendo los "patrones de remplazo" de más abajo.

en: The CSS class to apply to the link.
es: La clase CSS que se aplicará al enlace.

en: Prefix text
es: Texto prefijo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
es: Cualquier texto que se quiera poner delante del enlace. Puede incluir HTML.

en: Suffix text
es: Texto sufijo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
es: Cualquier texto que se quiera poner después del enlace. Puede incluir HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
es: <p>Debe añadir algunos campos adicionales a esta presentación antes de usar este campo. Estos campos se pueden marcar con <em>Excluir de la presentación</em> si lo prefiere. Tenga en cuenta que debido al orden de construcción, no puede usar campos después de este campo. Si necesita un campo no listado aquí, reordene sus campos.</p>

en: Trim this field to a maximum length
es: Recortar este campo a una longitud máxima

en: Trim only on a word boundary
es: Recortar sólo entre palabras

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
es: Si se marca, este campo se recortará sólo entre palabras. Esto garantiza un máximno de caracteres igual o menor al marcado. Si no existen espacios entre palabras, el campo podría recortarse hasta quedar vacío.

en: Add an ellipsis
es: Añadir puntos suspensivos

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
es: si se marca, se añadirá un "..." si se recorta el campo.

en: Strip HTML tags
es: Eliminar etiquetas HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
es: Si se marca, todas las etiquetas HTML se eliminarán.

en: Field can contain HTML
es: El campo puede contener HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
es: Si se marca, se activará el corrector HTML para asegurarse de que las etiquetas quedan correctamente cerradas después del recorte.

en: File size display
es: Mostrar tamaño de archivo

en: Formatted (in KB or MB)
es: Formateado (en Kb o Mb)

en: Raw bytes
es: Bytes en bruto

en: If checked, true will be displayed as false.
es: Si se marca, verdadero se mostrará como falso.

en: Time ago (with "ago" appended)
es: Desde hace (con "hace" adjunto)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
es: Periodo de tiempo (con "ago/hence" adjunto)

en: Round
es: Redondear

en: If checked, the number will be rounded.
es: Si se marca, la cifra se redondeará.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
es: Especifica cuántas cifras deben mostrarse después de la coma decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
es: El signo que se debe usar para indicar cifras decimales.

en: What single character to use as the thousands separator.
es: El signo que se debe usar para indicar los miles en las cifras.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
es: Texto para colocar delante del número, como un símbolo de divisa.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
es: Texto para poner detrás del número, como un símbolo de divisa.

en: Simple separator
es: Separador simple

en: Display as link
es: Mostrar como enlace

en: Operator identifier
es: Identificador del operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
es: Esto aparecerá en la URL después del ? para identificar el operador.

en: Filter identifier
es: Identificador de filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
es: Esto aparecerá en la URL después del signo ? para identificar este filtro. No puede dejarlo en blanco.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
es: El identificador es necesario si el filtro esta expuesto.

en: This identifier is not allowed.
es: Este identificador no está permitido.

en: - Any -
es: - Cualquiera -

en: exposed
es: expuesto

en: Value type
es: Tipo del valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
es: Una fecha en cualquier formato para sistema. DD-MM-SSAA HH:MM:SS son preferidos.

en: Invalid date format.
es: Formato de fecha no válido.

en: Limit list to selected items
es: limitar lista a los elementos seleccionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
es: Si se marca, sólo los elementos presentados al usuario serán los que se seleccionen aquí.

en: not in
es: no en

en: Is all of
es: Es la totalidad de

en: Is none of
es: No es uno de

en: not
es: no

en: Is between
es: Está entre

en: between
es: entre

en: Is not between
es: No está entre

en: not between
es: no entre

en: And max
es: Y máximo

en: And
es: Y

en: Contains any word
es: Contiene cualquier palabra

en: has word
es: tiene palabra

en: Contains all words
es: Contiene todas las palabras

en: has all
es: contiene todos

en: begins
es: empieza

en: ends
es: termina en

en: Require this relationship
es: Exigir esta relación

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
es: El nivel de detalle es la unidad más pequeña que se usará al determinar qué fechas son iguales; por ejemplo: Si el nivel de detalle es "Año", todas las fechas que caigan en 1999 se considerarán la misma, sin importar cuándo ocurrieron.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
es: si activa <a href="@modules">el módulo de ayuda avanzada</a>, vistas le proporcionará más y mejor ayuda. <a href="@hide">Ocultar este mensaje.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
es: Si instala el módulo de ayuda avanzada desde !href, views le proporcionará más y mejor ayuda. <a href="@hide">Ocultar este mensaje.</a>

en: Broken
es: Deteriorado

en: Displays
es: Presentaciones

en: These queries were run during view rendering:
es: Estas consultas se ejecutaron durante la representación de la vista

en: This display has no path.
es: Esta presentación no tiene ruta.

en: Query build time
es: Tiempo de construcción de la consulta

en: Query execute time
es: Tiempo de ejecución de la consulta

en: View render time
es: Tiempo de generación de la vista

en: No query was run
es: No se realizó consulta

en: Unable to preview due to validation errors.
es: No se puede previsualizar por errores de validación.

en: View name
es: Nombre de vista

en: View description
es: Descripción de vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
es: Esta descripción aparecerá en las páginas de administración de vistas para informar en qué consiste la vista.

en: View tag
es: Etiqueta de vista

en: The view has been deleted.
es: La vista ha sido eliminada.

en: There is no lock on view %view to break.
es: No hay bloqueo que quitar en la vista %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
es: ¿Está seguro que desea desbloquear la vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
es: ¡Desbloqueando esta vista cualquier cambio hecho por !user se perderá!

en: Break lock
es: Desbloquear

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
es: El bloqueo se ha eliminado y ahora puede editar esta vista.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
es: Escriba el nombre que se usará para esta vista si fuera distinto del de la vista original. Déje el campo vacío si desea usar el nombre original de la vista.

en: Paste view code here
es: Pegue aquí el código de la vista

en: Unable to interpret view code.
es: No se ha podido interpretar el código de la vista.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
es: Ya existe una vista con ese enlace. Elija un nombre diferente, por favor.

en: Display plugin @plugin is not available.
es: La extensión de presentación @plugin no está disponible.

en: Style plugin @plugin is not available.
es: La extensión de estilo @plugin no está disponible.

en: Row plugin @plugin is not available.
es: La extensión de fila @plugin no está disponible.

en: @type handler @table.@field is not available.
es: El manejador @type de @table.@field no está disponible.

en: Unable to import view.
es: No se pudo importar la vista.

en: Click on an item to edit that item's details.
es: Haga clic en un elemento para editar sus detalles.

en: Go to the real page for this display
es: Ir a la verdadera página de esta presentación

en: Invalid
es: No válido

en: Missing style plugin
es: Falta extensión de estilo

en: Change settings for this style
es: Cambiar opciones para este estilo

en: View analysis
es: Análisis de vista

en: Configure @type
es: Configurar @type

en: Rearrange @type
es: Redistribuir @type

en: Broken field @id
es: Campo deteriorado @id

en: There are no @types available to add.
es: No hay @types disponibles para añadir.

en: Configure extra settings for @type %item
es: Configurar opciones extra para @type %item

en: Configure summary style for @type %item
es: Configurar estilo de resumen para @type %item

en: Clear Views' cache
es: Limpiar la caché de vistas

en: Add Views signature to all SQL queries
es: Añadir un sello de vistas a todas las consultas SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
es: Todas las consultas incluiran el texto 'VIEWS' = 'VIEWS' en las clausulas WHERE. Esto simplifica la identificación de las consultas de vistas en los registros de la base de datos, pero sólo se debe usar si hay problemas.

en: Disable views data caching
es: Desactivar la caché de datos de vistas

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
es: Las vistas ponen en la caché los datos sobre las tablas, los módulos y las vistas disponibles para mejorar el funcionamiento. Al marcar esta casilla, las vistas se saltarán esta caché y siempre reconstruirán estos datos cuando haga falta. <strong>Hacer esto puede tener un impacto bastante evidente en el rendimiento de este sitio.</strong>

en: Show other queries run during render during live preview
es: Mostrar otras consultas ejecutadas mientras se preparaba la vista previa

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
es: Drupal tiene la capacidad de ejecutar muchas consultas mientras prepara el resultado de una vista. Si se marca esta casilla, se mostrarán como parte de la vista previa todas las consultas efectuadas durante esa preparación.

en: Error: missing @component
es: Error: Falta @component

en: View analysis can find nothing to report.
es: El análisis de vistas no encontró nada de lo que informar.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
es: Esta vista sólo tiene una presentación predeterminada y por eso no se colocará en ninguna parte de su sitio. Quizás querría añadir una presentación de página o bloque.

en: Reduce duplicates
es: Eliminar duplicados

en: Default settings for this view.
es: Opciones predefinidas para esta vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
es: Mostrar la vista como página, con una URL y enlaces de menú.

en: Display the view as a block.
es: Presentar la vista como bloque.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
es: Adjuntos añadidos a otras presentaciones para conseguir vistas múltiples en la misma vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
es: Presentar la vista como canal del tipo de un canal RSS.

en: Displays rows one after another.
es: Muestra las filas una tras otra.

en: Displays rows as an HTML list.
es: Presentar filas como una lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
es: Mostrar filas en una cuadrícula.

en: Displays rows in a table.
es: Mostrar filas en una tabla.

en: Displays the default summary as a list.
es: Presenta el resumen predeterminado como lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
es: Presenta el resumen sin formatear, con la opción de uno después de otro o en línea.

en: Generates an RSS feed from a view.
es: Genera una fuente RSS a partir de una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
es: Presenta los campos con una plantilla opcional.

en: Will be available to all users.
es: Estará disponible para todos los usuarios.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
es: El acceso se dará a los usuarios con alguna de las funciones especificadas.

en: No caching of Views data.
es: Sin caché de datos de vistas.

en: Time-based
es: Con base temporal

en: Simple time-based caching of data.
es: Caché de datos simple de base temporal.

en: sort criteria
es: criterios de ordenación

en: Sort criterion
es: Criterio de ordenación

en: sort criterion
es: criterio de ordenación

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
es: Los elementos de sindicador se importan desde canales de noticias externos RSS y Atom.

en: The title of the aggregator item.
es: El título del elemento de agregador.

en: The link to the original source URL of the item.
es: El enlace a la URL de la fuente original del elemento.

en: The author of the original imported item.
es: El autor del elemento original importado.

en: The actual content of the imported item.
es: El contenido del elemento importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
es: La fecha en la que el elemento original del canal de noticias se publicó (con algunos canales de noticias, esta será la fecha en la que se importó).

en: Feed ID
es: ID de canal de noticias

en: The unique ID of the aggregator feed.
es: El ID único del canal de noticias del agregador.

en: The title of the aggregator feed.
es: El título del canal de noticias del agregador.

en: The link to the source URL of the feed.
es: El enlace a la URL de origen del canal de noticias.

en: The date the feed was last checked for new content.
es: La fecha en la que el canal de noticias se comprobó por última vez en busca de nuevo contenido.

en: The description of the aggregator feed.
es: La descripción del canal de noticias del agregador.

en: The unique ID of the aggregator category.
es: El ID único de la categoría de agregador.

en: The title of the aggregator category.
es: El título de la categoría de agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
es: Presenta el elemento de sindicador usando los datos de la fuente original.

en: The book the node is in.
es: El libro en el que está el nodo.

en: The weight of the book page.
es: El peso de la página del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
es: La profundidad de la página del libro en la jerarquía. Los libros del nivel superior tienen 1 de profundidad.

en: The parent book node.
es: El nodo padre del libro.

en: The title of the comment.
es: El título del comentario.

en: The comment ID of the field
es: El ID de comentario del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
es: El nombre del autor del comentario. Se puede representar como enlace a la página del autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
es: El sitio web del autor del comentario. Se puede representar como enlace. estará vacío si el autor es un usuario registrado.

en: Post date
es: Fecha de mensaje

en: Provide a simple link to view the comment.
es: Proporciona un enlace directo para ver el comentario.

en: Provide a simple link to edit the comment.
es: Proporciona un enlace directo para editar el comentario.

en: Provide a simple link to delete the comment.
es: Proporciona un enlace directo para borrar el comentatio.

en: The User ID of the comment's author.
es: El ID de usuario del autor del comentario.

en: Parent CID
es: CID padre

en: The Comment ID of the parent comment.
es: El ID de comentario del comentario padre.

en: Last comment time
es: Hora del último comentario

en: Date and time of when the last comment was posted.
es: Fecha y hora de la publicación del último comentario.

en: Last comment author
es: Autor del último comentario

en: The name of the author of the last posted comment.
es: El nombre del autor del último comentario publicado.

en: Comment count
es: Cantidad de comentarios

en: The number of comments a node has.
es: El número de comentarios que tiene un nodo.

en: Updated/commented date
es: Fecha de actualización o comentario

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
es: El comentario último o más reciente enviado o la hora de actualización del nodo.

en: The number of new comments on the node.
es: El número de nuevos comentarios en el nodo.

en: Comment status
es: Estado del comentario

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
es: Si los comentarios están permitidos o no en el nodo.

en: User posted or commented
es: Enviados por los usuarios o comentado

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
es: Muestra los nodos sólamente si un usuario envío el nodo o lo comentó.

en: Display the comment with standard comment view.
es: Mostrar el comentario con la vista estándar de comentario.

en: Display the comment as RSS.
es: Mostrar los comentarios como RSS

en: Link to contact page
es: Víncular a la página de contacto

en: Provide a simple link to the user contact page.
es: Proporciona un enlace directo con la página de contacto del usuario.

en: Locale source
es: Origen de regionalización

en: A source string for translation, in English or the default site language.
es: Un texto de origen para traducir, en inglés o en idioma predeterminado del sitio.

en: The ID of the source string.
es: El ID del texto de origen.

en: A description of the location or context of the string.
es: Una descripción de la ubicación o el contexto de la cadena de texto.

en: The group the translation is in.
es: El grupo en el que está la traducción.

en: The full original string.
es: El texto original completo.

en: The version of Drupal core that this string is for.
es: La versión del núcleo de Drupal para la que es este texto.

en: Provide a simple link to edit the translations.
es: Proporciona un enlace directo para editar las traducciones.

en: Locale target
es: Destino de regionalización

en: The full translation string.
es: El texto completo de traducción.

en: The language this translation is in.
es: El idioma en el que está esta traducción.

en: Singular LID
es: LID singular

en: The ID of the parent translation.
es: El ID de la traducción madre.

en: Whether or not the translation is plural.
es: Si la traducción es plural o no.

en: The title of the node.
es: El título del nodo.

en: The date the node was posted.
es: la fecha en la que se envió el nodo.

en: Published or admin
es: Publicado o administrado

en: Created year + month
es: Creado el año + mes

en: Created year
es: Año de creación

en: Created month
es: Mes de creación

en: Created day
es: Día de creación

en: Created week
es: Semana de creación

en: Updated year + month
es: Año + mes de modificación

en: Updated year
es: Año de modificación

en: Updated month
es: Mes de modificación

en: Updated day
es: Día de modificación

en: Updated week
es: Semana de modificación

en: The log message entered when the revision was created.
es: El mensaje de registro que se hizo al crear la revisión.

en: Revert link
es: Invertir enlace

en: Provide a simple link to revert to the revision.
es: Proporciona un enlace directo para volver a la revisión.

en: Filter by access.
es: Filtrar por acceso

en: Has new content
es: Tiene contenido nuevo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
es: La presentación %display no tiene control de acceso pero no contgiene filtro para nodos publicados.

en: Poll
es: Encuesta

en: Whether the poll is open for voting.
es: Si la encuesta permanece aun abierta para votar o no.

en: Profile textfield
es: Campo de texto de perfil

en: Profile textarea
es: Área de texto de perfil

en: Profile checkbox
es: Casilla marcable de perfil

en: Profile URL
es: URL del perfil

en: Profile selection
es: Selección de perfil

en: Profile freeform list %field-name.
es: lista de perfil en formulario libre %field-name.

en: Profile date %field-name.
es: Fecha de perfil %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
es: La puntuación del elemento de búsqueda. Esto no se usará si el filtro de búsqueda no está también presente.

en: Links from
es: Enlaces desde

en: Other nodes that are linked from the node.
es: Otros nodos a los que se enlaza desde el nodo.

en: Links to
es: Enlaces a

en: Other nodes that link to the node.
es: Otros nodos que enlazan al nodo.

en: Search Terms
es: Buscar términos

en: The terms to search for.
es: Los términos que se deben buscar.

en: Display the results with standard search view.
es: Presenta los resultados con la vista de búsqueda estándar.

en: Total views
es: Total de vistas

en: The total number of times the node has been viewed.
es: El número total de veces que se ha visitado un nodo.

en: Views today
es: Visitas hoy

en: The total number of times the node has been viewed today.
es: El número de veces que se ha visitado un nodo hoy.

en: Most recent view
es: Vista más reciente

en: The most recent time the node has been viewed.
es: El momento más reciente en el que se ha visitado el nodo.

en: Stores site access information.
es: Almacena la información de accesos al sitio.

en: Browser session ID of user that visited page.
es: ID de la sesión del navegador del usuario que visitó la página.

en: Title of page visited.
es: Título de la página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
es: Ruta interna de la página visitada (relativa a la raiz de este sitio Drupal).

en: Referrer URI.
es: URI de referencia

en: Hostname of user that visited the page.
es: Nombre del servidor del usuario que visitó la página

en: The user who visited the site.
es: El usuario que visitó el sitio.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
es: Tiempo en milisegundos que tardó la página en cargarse.

en: Timestamp of when the page was visited.
es: Sello temporal de cuando se visitó la página.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
es: Documentos que Drupal y sus distintos módulos manejan.

en: The ID of the file.
es: El ID del archivo.

en: The name of the file.
es: El nombre del archivo.

en: The path of the file.
es: la ruta del archivo.

en: The mime type of the file.
es: El tipo MIME del documento.

en: The status of the file.
es: El estado del documento.

en: The date the file was uploaded.
es: La fecha en la que se subió el archivo.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
es: Nombre del vocabulario del que un término es miembro. Este será el vocabulario al que pertenecerá el campo "Taxonomía: Término" y también puede causar duplicados.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
es: Los términos de taxonomía se adjuntan a los nodos.

en: Taxonomy term name.
es: Nombre de termino de taxonomía

en: The term weight field
es: Campo de peso del término

en: The description associated with a taxonomy term.
es: La descripción asociada con un término de taxonomía.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
es: Filtrar los resultados de "Taxonomía: Término" con un vocabulario concreto.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
es: Mostrar todos los términos de los vocabularios especificados asociados con un nodo.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
es: El término padre del término. Esto puede producir duplicados si está usando un vocabulario que permita varios padres.

en: The parent term of the term.
es: El término padre del término.

en: Node translation
es: Traducción de nodo

en: Translation set node ID
es: ID del conjunto de traducción del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
es: El ID del conjunto de traducción al que pertenece el nodo.

en: Source translation
es: Origen de traducción

en: The source that this content was translated from.
es: El original del que se tradujo este contenido.

en: Versions of content in different languages.
es: Versiones del contenido en distintos idiomas.

en: Child translation
es: Traducción de hijo

en: Outdated
es: Desfasado

en: The user ID
es: ID del usuario

en: The user or author name.
es: El nombre de autor o usuario.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
es: Dirección de correo electrónico de un usuario concreto. Este campo no se suele mostrar a los usuarios, por lo que debe tener cuidado al usarlo.

en: Language of the user
es: Idioma del usuario

en: The user's picture, if allowed.
es: La imagen del usuario, si estuviera permitida.

en: The date the user was created.
es: La fecha en la que se creó el usuario.

en: The user's last access date.
es: La fecha del último acceso del usuario.

en: The user's last login date.
es: La fecha de la última identificación en el sistema del usuario.

en: Whether a user is active or blocked.
es: Si un usuario está activo o bloqueado.

en: The user's signature.
es: La firma del usuario.

en: Provide a simple link to edit the user.
es: Proporciona un enlace directo para editar al usuario.

en: Roles that a user belongs to.
es: Roles a los que pertenece un usuario.

en: User ID from URL
es: La ID del usuario de la URL

en: User ID from logged in user
es: La ID de usuario del usuario identificado

en: Randomize the display order.
es: Mostrar en orden aleatorio.

en: Null
es: Nulo

en: Provide custom text or link.
es: Porporcionar texto o enlace personalizado.

en: View result counter
es: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
es: Muestra la posición actual del resultado de la vista.

en: Link this field to its aggregator category page
es: Enlazar este campo con su página de agregador de categoría

en: No user
es: Sin usuario

en: Link this field to its comment
es: Enlazar este campo con su comentario

en: Show teaser-style link
es: Mostrar enlace al estilo de resumen

en: Link this field to new comments
es: Enlazar este campo con nuevos comentarios

en: Type of link
es: Tipo de enlace

en: contact
es: contacto

en: Contact %user
es: Contactar con %user

en: Unknown group
es: Grupo desconocido

en: Unknown language
es: Idioma no identificado

en: Current user's language
es: El idioma del usuario actual

en: Default site language
es: Idioma predeterminado del sitio

en: No language
es: Sin idioma

en: Current installed version
es: Versión actualmente instalada

en: Check for new comments as well
es: Comprobar también si hay nuevos comentarios

en: Node IDs separated by , or +
es: Los ID de los nodos separados por , o +

en: Build mode
es: Construir modo

en: No alternate
es: Sin alternativa

en: Alternative sort
es: Orden alternativo

en: Alternate sort order
es: Tipo de orden alternativo

en: On empty input
es: Si la entrada está vacía

en: Show None
es: No mostrar ninguno

en: Display score
es: Mostrar puntuación

en: Link this field to download the file
es: Vincule este campo para descargar el archivo

en: Set the breadcrumb for the term parents
es: Establecer los enlaces de ayuda a la navegación para los términos padre

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
es: Si se selecciona, los enlaces de ayuda a la navegación incluirán todos los términos padre, cada uno enlazado a esta vista. Tenga en cuenta que esto sólo funciona si sólo se recibió un término.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
es: La profundidad encajará con los nodos marcados con términos en la jerarquía; por ejemplo: Si tiene el término "fruta" y el término hijo "manzana" con una profundidad de 1 (o mayor), entonces el filtrado por el término "fruta" llegará a los nodos marcados con "manzana" además de los de a "fruta". Si es negativo, lo contrario también es cierto: La búsqueda de "manzana" también alcanzará los términos marcados con "fruta" si la profundidad es -1 (o menor).

en: No vocabulary
es: Sin vocabulario

en: Link this field to its taxonomy term page
es: Enlazar este campo con su página de término de taxonomía

en: Link this field to its term page
es: Enlazar este campo con su página de término

en: Limit terms by vocabulary
es: Limitar los términos por vocabulario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
es: Seleccionar para qué vocabulario mostrar los términos en las ocpciones regulares.

en: Dropdown
es: Desplegable

en: Show hierarchy in dropdown
es: Mostrar jerarquía en desplegable

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
es: Se ha seleccionado un vocabulario no válido. Por favor, cambielo en las opciones.

en: Select terms from vocabulary @voc
es: Seleccionar términos para el vocabulario @voc

en: Select terms
es: Seleccionar términos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
es[0]: No se pudo encontrar el término: @terms
es[1]: No se pudieron encontrar los términos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
es: Si desea validar contra vocabularios específicos, márquelos. Si no se marca ninguno, pasarán todos los términos.

en: Term IDs separated by , or +
es: Los ID de términos separados por , o +

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
es: Seleccione la forma de este argumento. Si usa nombre de término suele ser más eficaz convertirlo en un ID de término y usar como argumento  "taxonomía: ID de término" en vez de "Taxonomía: Nombre de término".

en: Current language
es: Idioma actual

en: Translation option
es: Opción de traducción

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
es: La opción de traducción permite seleccionar sobre qué traducción o traducciones disponer la unión. Seleccione "idioma actual" o "idioma predeterminado" para unir sobre la traducción en idioma actual o predeterminado respectivamente. Seleccione un idioma específico para unir sobre una traducción en ese idioma. Si selecciona "Todos", cada traducción creará una nueva fila, lo que podría dar lugar a duplicados.

en: To the user
es: Al usuario

en: With a mailto:
es: Con un enlace de enviar correo a:

en: Is the logged in user
es: Es el usuario identificado

en: Usernames
es: Nombres de usuarios

en: Enter a comma separated list of user names.
es: Indique una lista de nombres de usuarios separados por comas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
es[0]: No se pudo encontrar el usuario: @users
es[1]: No se pudieron encontrar los usuarios: @users

en: Also look for a node and use the node author
es: Buscar también un nodo y usar el autor del nodo

en: Only allow numeric UIDs
es: Permitir sólo UID numéricos

en: Only allow string usernames
es: Permitir sólo nombres de usuario de texto

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
es: Permitir UID numéricos y nombres de usuario de texto

en: Restrict user based on role
es: Restringir usuario basándose en el rol

en: Restrict to the selected roles
es: Limitar a los roles seleccionados

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
es: Si no se ha seleccionado ningún nodo, se permitirán los usuarios con cualquier rol.

en: Unrestricted
es: Sin restricciones

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
es: Sólo los usuarios con la marca de permiso seleccionada podrán acceder a esta presentación. Tenga en cuenta que los usuarios con permiso para "acceder a todas las vistas"podrán ver cualquier vista sin importar otros permisos.

en: No role(s) selected
es: No se han seleccionado roles

en: Multiple roles
es: Roles multiples

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
es: Sólo los roles marcados podrán acceder a esta presentación. Tenga en cuenta que los usuarios con permiso de 'acceder a todas las vistas' podrán acceder a cualquiera sin importar el rol.

en: You must select at least one role if type is "by role"
es: Debe seleccionar al menos un rol si el tipo es "por rol"

en: PHP validate code
es: Código de validación PHP

en: Never cache
es: No poner nunca en caché

en: Query results
es: Resultados de consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
es: La cantidad de tiempo que la consulta sin modificar de los resultados se debería poner en caché.

en: Rendered output
es: Salida final

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
es: La cantidad de tiempo en el que la salida HTML se debe poner en caché.

en: Broken field
es: Campo deteriorado

en: Change the title that this display will use.
es: Cambiar el título que usará esta presentación.

en: Use AJAX
es: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
es: Cambiar si esta visualización usará AJAX o no

en: Change this display's pager setting.
es: Cambia las opciones de paginador de esta presentación.

en: Items per page
es: Elementos por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
es: Indique si esta presentación debe incluir un enlace de tipo "[más...]".

en: Specify access control type for this display.
es: Especificar el tipo de control de acceso para esta presentación.

en: Change settings for this access type.
es: Cambiar la configuración de este tipo de acceso.

en: Specify caching type for this display.
es: Especificar el tipo de caché para esta presentación.

en: Change settings for this caching type.
es: Cambiar las opciones para este tipo de caché.

en: Link display
es: Mostrar enlace

en: Exposed form in block
es: Formulario expuesto en bloque

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
es: Permite que el formulario expuesto aparezca en un bloque en vez de en la vista.

en: Get information on how to theme this display
es: Conseguir información se cómo aplicar un tema visual a esta presentación

en: The title of this view
es: El título de esta vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
es: Este título se mostrará con la vista donde se muestren usualmente los títulos; por ejemplo: como título de la página, como título de bloque, etc.

en: Use AJAX when available to load this view
es: Usar AJAX cuando sea posible para cargar esta vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
es: Si se establece, esta vista usará un mecanismo AJAX para paginación, ordenación de tablas y filtros expuestos. Esto significa que no se actualizará toda la página. No se recomienda su uso si esta vista es el contenido principal de la página, ya que impedirá un enlazado profundo con páginas específicas, pero sí es muy útil para contenido secundario.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
es: A menos que esté experimentando problemas con los paginadores relacionados con esta vista, debería dejar esto en 0. Si usa varios paginadores en una página, podría necesitar establecer este número con un valor más alto para no entrar en conflicto con la matriz ?page=. Valores más altos añadirán una gran cantidad de comas a sus URL, por eso evítelo siempre que pueda.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
es: El número de elementos a mostrar por página. Ponga "0" para que sea ilimitado.

en: Add a more link to the bottom of the display.
es: Añadir un enlace de 'más...' en la zona inferior de la presentación.

en: Create more link
es: Crear enlace de 'más...'

en: The text to display for the more link.
es: El texto que mostrar con el enlace 'más...'

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
es: Esto hará que la vista muestre sólo elementos únicos. Si hay varios elementos idénticos, sólo se mostrará uno una vez. Puede usar esta opción para eliminar duplicados de una vista, aunque no siempre funciona. Tenga en cuenta que esto puede reducir la velocidad de las consultas, por lo que debe usarse con precaución

en: Access restrictions
es: Restricciones de acceso

en: Access options
es: Opciones de acceso

en: Caching options
es: Opciones de caché

en: Display even if view has no result
es: Mostrar incluso si esta vista no tiene resultados

en: How should this view be styled
es: Qué estilo debería tener esta vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
es: Si el estilo elegido tiene opciones, asegúrese de pulsar el botón de opciones que aparecerá a su lado en el resumen de vista.

en: Style options
es: Opciones de estilo

en: Row style options
es: Opciones de estilo de fila

en: How should each row in this view be styled
es: Como debería ser el estilo de cada fila de esta vista

en: Which display to use for path
es: Qué presentación usar para la ruta

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
es: Qué presentación usar para la ruta de esta presentación para cosas como resúmenes de enlaces, enaces de canales RSS, enlaces de 'más...', etc.

en: Display output
es: Salida de presentación

en: Alternative display output
es: Salida alternativa de presentación

en: Style output
es: Salida de estilo

en: Alternative style
es: Estilo alternativo

en: Row style output
es: Salida de estilo de fila

en: Alternative row style
es: Estilo de fila alternativo

en: Field @field (ID: @id)
es: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
es: Esta sección lista todas las plantilla posibles para el añadido de presentación y para los añadidos de estilo, ordenados aproximadamente desde el menos al más específico. La plantilla activa para cada añadido —que es la plantilla más específica hallada en el sistema— está resaltada en negrita.

en: Change theme
es: Cambiar tema

en: Rescan template files
es: Volver a explorar los archivos de plantilla

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
es: <strong>¡Importante!</strong> Al añadir, eliminar o renombrar archivos de plantillas, es necesario alertar a Drupal de esos cambios haciéndole repasar los archivos de su sistema. Al hacer click en este botón, limpiará el registro de temas de Drupal y así activará este proceso de revisión. Las plantillas destacadas más arriba reflejarán entonces el nuevo estado de su sistema.

en: Theming information (display)
es: Información de tema visual (presentación)

en: Back to !info.
es: Vuelta a !info

en: theming information
es: Información de tema visual

en: This display has no theming information
es: Esta presentación no tiene información de tema visual

en: This is the default theme template used for this display.
es: Esta es la plantilla de tema que se usa para esta presentación.

en: This is an alternative template for this display.
es: Esta es una plantilla alternativa para esta presentación.

en: Theming information (style)
es: Información de tema (estilo)

en: This display has no style theming information
es: esta presentación no tiene información de tema

en: This is the default theme template used for this style.
es: Esta es la plantilla predeterminada de tema que se usa para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
es: Esta es una plantilla alternativa para este estilo.

en: Theming information (row style)
es: Información de tema visual (estilo de fila)

en: This display has no row style theming information
es: Esta presentación no tiene información de tema de estilo de fila

en: This is the default theme template used for this row style.
es: Esta es la plantilla de tema predefinida que se usa para este estilo de fila.

en: This is an alternative template for this row style.
es: Esta es una plantilla alternativa para este estilo de fila.

en: Put the exposed form in a block
es: Colocar el formulario expuesto en un bloque

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
es: Si se establece, ningún control expuesto aparecerá con esta vista. En su lugar, aparecerá disponible un bloque en el sistema de administración de bloques de Drupal y el formulario expuesto se aparecerá allí. Tenga en cuenta que este bloque se debe activar a mano y que las vistas no lo activarán por usted.

en: File found in folder @template-path
es: Archivo hallado en el directorio @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
es: (archivo no encontrado, en directorio @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
es: La presentación "@display" usa campos pero no hay ninguno definido o todos ellos están excluidos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
es: La presentación "@display" usa una ruta pero la ruta no se ha definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
es: La presentación "@display" tiene una extensión de estilo no válida.

en: Exposed form: @view-@display_id
es: Formulario expuesto: @view-@display_id

en: Attachment settings
es: Opciones de adjuntos

en: Inherit exposed filters
es: Heredar filtros expuestos

en: Multiple displays
es: Presentaciones multiples

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
es: ¿Debería esta presentación heredar los valores de su filtro expuesto de la presentación madre a la que está adjunta?

en: Attach before or after the parent display?
es: ¿Adjuntar antes o después de la presentaciójn madre?

en: Select which display or displays this should attach to.
es: Seleccionar a qué presentación o presentaciones habría que adjuntar esto.

en: Block admin description
es: Descripción del bloque de administración

en: Block caching type
es: Tipo de caché del bloque

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
es: Esto establece el estado predeterminado del método interno de Drupal de caché de bloques. Necesita que la caché esté activa en la administración de bloques. Debe tener cuidado, porque tiene usted muy poco control sobre cuando se vacía esta caché.

en: Using the site name
es: Usando el nombre del sitio

en: Use the site name for the title
es: Usar el nombre del sitio para el título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
es: El icono de canal de noticias sólo estará disponible para las presentaciones seleccionadas.

en: No menu
es: Sin menú

en: Tab: @title
es: Solapa: @title

en: Change settings for the parent menu
es: Cambiar opciones del menú padre

en: The menu path or URL of this view
es: La ruta de menú o URL de esta vista

en: Menu item entry
es: Entrada del elemento de menú

en: No menu entry
es: Sin entrada de menú

en: Normal menu entry
es: Entrada normal de menú

en: Menu tab
es: Solapa de menú

en: Default menu tab
es: Solapa de menú predefinida

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
es: Si se establece como normal o solapa, indique el texto que se usará para el elemento de menú.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
es: Si se establece como normal o solapa, indique el texto que se usará para  la descripción del elemento de menú.

en: Insert item into an available menu.
es: Insertar elemento en un menú disponible.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
es: La selección de menú necesita la activación del módulo de menús.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
es: Cuanto más bajo sea el peso, más a la izquierda o más arriba aparecerá.

en: Default tab options
es: Opciones predefinidas de solapa

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
es: Cuando se proporciona un menú como solapa, Drupal necesita saber cuál será el elemento de menú padre de la solapa. A veces, ese padre ya existirá pero otras será necesario crearlo. La ruta de elemento padre siempre será la misma ruta con la última parte recortada; por ejemplo: Si la ruta a la vista es <em>foo/bar/baz</em>, la ruta madre será <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
es: Ya existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
es: Si está creando un elemento de menú padre, escriba el título del elemento.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
es: Si está creando un elemento de menú padre, escriba la descripción del elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
es: Si el elemento de menú padre es una solapa, indique el peso de la solapa. Cuanto más reducido, más a la izquierda estará.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
es: "$arg" ya no se admite, use % en su lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
es: "%" no se puede usar para el primer segmento de una ruta.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
es: Las vistas no pueden crear elementos de menú normales para rutas que tengan un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
es: Una presentación cuya ruta termine con un % no puede ser una solapa.

en: Title is required for this menu type.
es: El título es necesario para este tipo de menú.

en: Inline fields
es: Campos en línea

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
es: El separador se puede situar entre campos en línea para impedir que se empastelen entre si. Puede usar HTML en este campo.

en: Grouping field
es: Agrupando campo.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
es: Opcionalmente puede especificar un campo por el que agrupar los registros. Dejar vacío para no agrupar.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
es: La extensión @style necesita un estilo de fila pero la extensión de fila no es válida.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
es: La alineación horizontal situará los elementos empezando desde arriba a la izquierda y desplazandose hacia la derecha. La alineación vertical situará los elementos empezando desde arriba a la izquierda y desplazandose hacia abajo.

en: RSS description
es: Descripción RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
es: Esto aparecerá en el Canal RSS mismo.

en: Display record count with link
es: Mostrar cuenta de registros con enlace

en: Override number of items to display
es: Sobrescribir el número de elementos a mostrar

en: Display items inline
es: Mostrar los elementos en línea

en: You need at least one field before you can configure your table settings
es: Necesita al menos un campo antes de configurar las opciones de la tabla

en: Override normal sorting if click sorting is used
es: Sobrescribir el ordenamiento normal si se usa la ordenación mediante clicks.

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
es: Activar encabezamientos de tablas fijos en cabeza de la listas de Drupal (JavaScript).

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
es: (Los efectos del encabezamiento fijo en cabeza de de las listas no estarán activos en la vista previa de más abajo, pero sí en la presentación final)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
es: Colocar campos en columnas. Puede combinar varios campos en la misma columna. Si lo hace, el separador en la columna especificada se usará para separar los campos. Marque la casilla de ordenable para que la columna sea ordenable por un click de ratón y escoja la opción de orden predeterminado para decidir qué columna marcará el orden en principio (si lo hay). Puede controlar el orden de las columnas y las etiquetas de campo en la sección de campos.

en: The style selected does not utilize fields.
es: El estilo seleccionado no utiliza ningún campo.

en: None defined
es: Sin definir

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
es: La vista está siendo editada por el usuario !user, y está bloqueada para los demás usuarios. Este bloqueo está desde hace !age. Haga click aquí para <a href="!break"> romper este bloqueo</a>.

en: New view
es: Nueva vista

en: Changed view
es: Vista cambiada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
es: Vista %name, mostrando los elementos de tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
es: Previsualización inmediata

en: @current of @max
es: @current de @max

en: Formatted html link
es: Enlace HTML formateado.

en: Must users preview posts before submitting?
es: ¿Deben los usuarios previsualizar antes de enviar?

en: Language settings
es: Opciones de idioma

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
es: Cron lleva ejecutándose más de una hora y parece estar detenido.

en: - All -
es: - Todo -

en: Polygon
es: Polígono

en: Compact
es: Compacto

en: Fieldset
es: Conjunto de campos

en: Textarea
es: Área de texto

en: Import code
es: Importar código

en: Allow multiple values
es: Permitir múltiples valores

en: Unmet dependencies: !dependencies
es: Dependencias sin cumplir: !dependencies

en: Checking...
es: Comprobando....

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
es: El feature !module no puede ser habilitado porque está en conflicto con !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
es: Se revirtieron todos los componentes de  <strong>!component</strong> para <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
es: No se han hecho cambios a esta funcionalidad.

en: Machine-readable name
es: Nombre de sistema

en: Download feature
es: Descargar funcionalidad

en: Enable and disable features.
es: Activar y desactivar características

en: Display components of a feature.
es: Mostrar los componentes de un feature.

en: Compare default and current feature.
es: Comparar feature por defecto con feature actual.

en: Javascript status call back.
es: Callback de estado de Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
es: Ítems de menú para features habilitados.

en: Provides feature management for Drupal.
es: Proporciona administración de features para Drupal.

en: Dependency
es: Dependencia

en: No features available.
es: No hay funcionalidades disponibles.

en: Hide content translation links
es: Esconder enlaces de traducción de contenido

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
es: Esconde los enlaces a traducciones en el cuerpo del contenido y en los resúmenes. Si elije esta opción, el cambio de idioma sólo estará disponible a través del bloque de alternar idiomas.

en: Switch interface for translating
es: Cambiar la interfaz al traducir

en: Select translations for %title
es: Seleccionar traducciones para %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
es: Alternativamente puede seleccionar o quitar nodos existentes de este grupo de traducción. Sólo aparecen nodos con el idioma correcto y los que aún fueron utilizados en otro grupo.

en: Update translations
es: Actualizar traducciones

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
es[0]: Se ha añadido un nodo al conjunto de traducción.
es[1]: Se han añadido @count nodos al conjunto de traducción.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
es[0]: Se ha eliminado un nodo del conjunto de traducción.
es[1]: e han eliminado @count nodos del conjunto de traducción.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
es: Este módulo mejora el soporte de contenido multi idioma en los sitios Drupal:

en: Shows content depending on page language.
es: Muestra el contenido dependiendo del idioma de la página.

en: Handles multilingual variables.
es: Gestiona las variables multi idioma.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
es: Opción de idioma ampliado para los tipos de contenido elegidos. Para estos tipos de contenido, se permitirán las traducciones para todos los idiomas definidos no sólo para los activados.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
es: Proporciona un bloque para la selección de idioma y dos funciones de tema gráfico: <em>i18n_flags</em> y <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
es: Este es el módulo básico para otros más que añaden distintas características:

en: Multilingual menu items.
es: Elementos de menú multi idioma.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
es: La taxonomía multi idioma añade un campo de idioma para los vocabularios y términos taxonómicos.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
es: Para más información, consulte la página del manual en pantalla para el <a href="@i18n">Módulo de internacionalización</a>.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
es: Para activar el soporte multi idioma en tipos de contenidos específicos, vaya a la <a href="@configure_content_types">configuración de tipos de contenido</a>.

en: Extended language support
es: Soporte ampliado de idioma

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
es: Si se activa, todos los idiomas definidos se permitirán para este tipo de contenido además de sólo los activos. Esto es útil para tener más idiomas para el contenido que para la interfaz.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
es: Ampliado pero no mostrado - Todos los idiomas definidos se permiten para introducción de datos, pero no se muestran en los enlaces.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
es: Configurar opciones extendidas para contenido multilingüe y traducciones.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
es: Amplia el soporte de Drupal para características multi idioma.

en: This module provides support for multilingual blocks.
es: Este módulo proporciona soporte para bloques multi idioma.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
es: Puede establecer un idioma para un bloque o definirlo como traducible:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
es: Los bloques con un idioma se mostrarán sólo en las páginas de ese idioma.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
es: Los bloques traducibles se pueden traducir usando la interfaz de regionalización.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
es: Para buscar y traducir textos, use las <a href="@translate-interface">páginas de traducción de interfaz</a>.

en: Content type names
es: Nombre de tipos de contenido

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
es: Las descripciones del tipo de contenido se regionalizaron conanterioridad, por lo que no sufrirán cambios.

en: Menu translation
es: Traducción de menú

en: Select text groups
es: Seleccionar grupos de texto

en: Refresh strings
es: Actualizar textos

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
es: Esto creará todos los textos faltantes para los grupos de texto seleccionados.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
es: Este módulo añade soporte para que otros módulos traduzcan textos definidos por los usuarios. Dependiendo de qué módulos de los que tenga activados usen estas características, verá diferentes grupos de texto para traducirlos.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
es: Si le faltan textos para traducirlos, use la <a href="@refresh-strings">página de actualizar textos</a>.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
es: Lea más en el <em>Manual de internacionalización:</em> <a href="http://drupal.org/node/313293">La traducción de los textos definidos por el usuario</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
es: En esta página puede renovar y actualizar los valores de los textos definidos por los usuarios.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
es: Use la opción de actualizar cuando le falten textos en un grupo determinado de texto. Todas las cadenas de textos se recrearán y las traducciones existentes se conservarán.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
es: Use la opción de actualización cuando alguno de los textos ya se haya traducido usando el sistema de regionalización y las traducciones no se muestren en los textos configurables.

en: Already added languages
es: Idiomas ya añadidos

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
es: Se ha actualizado el texto %location para el grupo de texto %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
es: Se ha creado el texto %location para el grupo de texto %textgroup: %string

en: String translation
es: Traducción de texto

en: Provides support for translation of user defined strings.
es: Proporciona soporte para la traducción de textos definidos por el usuario.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
es: Este módulo sincroniza la taxonomía y los campos del contenido entre traducciones.

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
es: Antes necesita seleccionar qué campos se deben sincronizar. A continuación, después de que un nodo se haya actualizado, todos los vocabularios activos se sincronizarán así:

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
es: Todos los campos de nodos seleccionados para su sincronización se establecerán con el mismo valor em todas las traducciones.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
es: Para los vocabularios multi idioma, los términos de todas las traducciones se reemplazarán con las traducciones de los términos originales de los nodos.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
es: Para otros vocabularios, los términos se copiarán a todas las traducciones.

en: Note that permissions are not checked for each node. So if someone can edit a node and it is set to synchronize, all the translations will be synchronized anyway.
es: Tenga en cuenta que los permisos no se marcan para cada nodo. Así que si alguien puede editar un nodo y éste tiene dispuesta su sincronización, ésta ocurrirá de todos modos.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
es: Para activar la sincronización, marque las opciones de tipo de contenido para seleccionar qué campos se deben sincronizar para cada tipo de contenido.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
es: La lista de campos disponibles para su sincronización incluirán algunos campos de nodo estándra y los campos CCK. Puede añadir más campos a la lista en la variable de configuración. Consulte el documento README.TXT para ver cómo hacerlo.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
es[0]: Se ha sincronizado una traducción de nodo.
es[1]: Se han sincronizado la totalidad de las @count traducciones de nodos.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
es: Sincroniza la taxonomía y los campos en las traducciones del mismo contenido.

en: Term translations have been updated.
es: La traducción del término se ha actualizado.

en: The term translation has been deleted.
es: La traducción del término se ha borrado.

en: Create new translation
es: Crear nueva traducción

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
es: Este módulo añade soporte para la taxonomía multi idioma. Puede disponer opciones multi idioma para cada vocabulario:

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
es: Se puede asignar un idioma a un vocabulario de forma global.

en: Different terms for each language with translation relationships.
es: Términos distintos para cada idioma con relaciones de traducción.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
es: Los términos pueden ser comúnes a todos los idiomas, pero se pueden regionalizar.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
es: Para establecer las opciones multi idioma de los vocabularios, vaya a la <a href="@configure_taxonomy">página de configuración de la taxonomía</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
es: %capital_name es un vocabulario regionalizable. Podrá traducir los nombres de los términos y su descripción usando las <a href="@translate-interface">páginas de traducción de la interfaz</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
es: %capital_name es un vocabulario con un idioma establecido. Todos los términos de este vocabulario tendrán el idioma %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
es: %capital_name es un vocabulario multi idioma. Podrá disponer un idioma para cada término y crear relaciones de traducción.

en: Translation mode
es: Modo de traducción

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
es: Este término pertenece a un vocabulario multi idioma. Puede asignarle un idioma.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
es: Todos los términos de este vocabulario tienen un idioma determinado: %language

en: Taxonomy translation
es: Traducción de taxonomía

en: Enables multilingual taxonomy.
es: Activa la taxonomía multi idioma.

en: Supports translation for views strings: title, header, footer...
es: Admite traducciones de textos de vistas: Título, encabezado, pie...

en: Views translation
es: Traducción de vistas

en: Add translation
es: Añadir traducción

en: Filter criteria
es: Criterios de filtrado

en: Link ID
es: ID de enlace

en: Contact form
es: Formulario de contacto

en: Equal
es: Igual

en: HTTP response code
es: Código de respuesta HTTP

en: Seperator
es: Separador

en: Behaviors
es: Comportamientos

en: Select language
es: Seleccionar idioma

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
es: La dirección <em>De</em> en los correos automáticos enviados durante el registro y tras la solicitud de nueva contraseña, y otros avisos. (Use una dirección que termine con el dominio de su sitio para ayudarle a evitar que su correo sea etiquetado como spam.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
es: !name no puede superar los %max caracteres, pero actualmente tiene una longitud de %length.

en: Illegal choice %choice in %name element.
es: Opción ilegal %choice en el elemento %name.

en: Languages not yet added
es: Idiomas no añadidos aún

en: String not found.
es: Texto no encontrado.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
es: El texto enviado contiene HTML no permitido: %string

en: The string has been saved.
es: Se ha guardado el texto.

en: The language selected for import is not supported.
es: El idioma elegido para importar no está admitido

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
es: El archivo de traducción %filename parece no tener encabezado o tenerlo mal especificado.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
es: La traducción se importó con éxito. Hay %number nuevos textos traducidos, %update se han actualizado y %delete se han eliminado.

en: Error importing interface translations
es: Error al importar las traducciones de la interfaz

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
es: Se ha intentado enviar un texto traducido con HTML no permitido: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
es: Se ha importado %file en %locale: %number nuevas frases han sido añadidas, %update fueron actualizadas y %delete han sido borradas.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
es[0]: Se ha descartado un texto de traducción porque contiene HTML no permitido.
es[1]: Se han descartado @count textos de traducción porque contienen HTML no permitido.

en: Blog entry
es: Entrada de blog

en: Ampersand
es: Etcétera (&amp;)

en: Default number of forum topics displayed per page.
es: El número predefinido de temas de discusión que se muestra en  cada página.

en: Default display order for topics.
es: Sistema predefinido de ordenación de los temas de discusión.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
es: Habilite el soporte multilenguaje para este tipo de contenido. Si está habilitado, se agregará al formulario de edición un campo selector de idioma, lo que le permitirá elegir entre uno de los <a href="!languages">idiomas habilitados</a>. Si está deshabilitado, los mensajes nuevos se guardan en el idioma predeterminado. El contenido existente no se verá afectado por cambios en esta opción.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
es: Los usuarios con permiso para <em>administrar nodos</em> pueden eludir estas opciones.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
es: El nombre de sistema sólo puede tener letras en minúsculas, números y guiones bajos.

en: Number of posts on main page
es: Número de envíos en la página principal

en: Search form
es: Formulario de búsqueda

en: Popular content
es: Contenido popular

en: The name of this website.
es: El nombre de este sitio web.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
es: El lema, declaración o frase vendedora de su sitio (a menudo mostrada junto al título del sitio).

en: Default 403 (access denied) page
es: Página 403 predefinida (error de acceso denegado)

en: Default 404 (not found) page
es: Página 404 predefinida (error de página no encontrada)

en: Number of items in each feed
es: Número de elementos de cada canal de noticias

en: Default number of items to include in each feed.
es: Número predeterminado de elementos para incluir en cada canal.

en: Feed content
es: Contenido sindicado

en: Titles plus teaser
es: Títulos y resúmenes

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
es: Opción global para la presentación predefinida de los elementos de contenido en cada canal de noticias.

en: Date and time
es: Fecha y hora

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
es: Activar el soporte multilenguaje para este tipo de contenido. Si se activa, se agregará un campo de selección de lenguaje al formulario de edición, lo que le permitirá seleccionar uno de los <a href="!languages">idiomas activados</a>. También puede activar la traducción para este tipo de contenido, lo que le permite tener contenido traducido a cualquiera de los idiomas activados. Si se desactiva, las entradas nuevas serán guardadas en el idioma predeterminado. Cambiar esta opción no afectará el contenido existente.

en: Content translation
es: Traducción del contenido

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
es: Los visitantes pueden crear cuentas con la aprobación del administrador.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
es: Es necesaria la verificación por correo cuando un visitante crea una cuenta

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
es: Si se marca esta casilla, los nuevos usuarios deberán validar su dirección de correo electrónico antes de iniciar sesión en el sitio, y se les asignará una contraseña generada por el sistema. Con la casilla desmarcada, los usuarios iniciarán sesión inmediatamente luego de registrarse, y podrán seleccionar sus propias contraseñas durante el registro.

en: User registration guidelines
es: Directrices para registro de usuarios

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
es: Este texto se muestra en el encabezado del formulario de registro de usuarios y es útil para ayudar o dar instrucciones a sus usuarios.

en: Welcome, new user created by administrator
es: Bienvenido, nuevo usuario creado por el administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
es: Personalizar los correos electrónicos de bienvenida que se envían a las cuentas de los nuevos miembros creados por un administrador.

en: Welcome, no approval required
es: Bienvenido, no se requiere aprobación

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
es: Personalizar los mensajes de correo electrónico de bienvenida enviados a los nuevos miembros al registrarse, cuando no se requiere la aprobación de un administrador.

en: Welcome, awaiting administrator approval
es: Bienvenido, a la espera de la aprobación del administrador

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
es: Personalizar los mensajes de correo electrónico de bienvenida que se envían a los nuevos miembros al registrarse, cuando no se requiere aprobación administrativa.

en: Password recovery email
es: Correo de recuperación de contraseña

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
es: Personalice mensajes de correo enviados a los usuarios cuando solicitan una nueva contraseña.

en: Account activation email
es: Correo electrónico de activación de la cuenta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
es: Habilitar y personalizar los mensajes de correo enviados a los usuarios al activar sus cuentas (cuando un administrador activa la cuenta de un usuario que ya se ha registrado, en un sitio donde se requiere la autorización de un administrador).

en: Notify user when account is activated.
es: Notificar al usuario cuando su cuenta es activada.

en: Account blocked email
es: Correo de la cuenta bloqueado

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
es: Activar y personalizar los correos electrónicos que se envían a los usuarios cuando se bloquea su cuenta.

en: Notify user when account is blocked.
es: Notificar al usuario cuando su cuenta es bloqueada.

en: Account deleted email
es: Correo electrónico cuando se borra una cuenta

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
es: Habilitar y personalizar los mensajes de correo enviados a los usuarios cuando sus cuentas son borradas.

en: Notify user when account is deleted.
es: Notificar al usuario cuando su cuenta es eliminada.

en: Signature support
es: Permitir firmas

en: Picture support
es: Soporte para imágenes

en: Picture maximum dimensions
es: Dimensiones máximas de la imagen

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
es: Las dimensiones máximas para las imágenes, en píxeles.

en: Picture maximum file size
es: Tamaño máximo del archivo de imagen

en: Maximum file size for pictures, in kB.
es: El tamaño máximo del archivo para las imágenes, en kB.

en: Picture guidelines
es: Directrices para imágenes de usuarios

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
es: Este texto se muestra en el formulario de carga de imágenes, además de las directrices predefinidas. Es útil para ayudar o para orientar a los usuarios.

en: Slot
es: Ranura

en: Twitter user name
es: Nombre de usuario de Twitter

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
es: Importar y mostrar los estados de Twitter de los usuarios del sitio que han rellenado su información de cuenta de Twitter.

en: Delete old statuses
es: Eliminar estados antiguos

en: Import statuses from this account
es: Importar estados de esta cuenta

en: Add account
es: Añadir cuenta

en: Twitter message
es: Mensaje de Twitter

en: Twitter status messages.
es: Mensajes de estado de Twitter.

en: The login account of the Twitter user.
es: La cuenta de inicio de sesión del usuario de Twitter.

en: The ID of the Twitter status message.
es: El ID del mensaje de estado de Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
es: El momento en que el mensaje de Twitter fue publicado

en: The text of the Twitter message.
es: El texto del mensaje de Twitter.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
es: El nombre de la aplicación que envía el mensaje de Twitter

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
es: ID del estado de Twitter a la que responde este mensaje.

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
es: La cuenta de acceso del usuario de Twitter al que responde este mensaje.

en: The full name Twitter account user.
es: El nombre completo de la cuenta de usuario de Twitter.

en: The description of the Twitter account.
es: La descripción de la cuenta de Twitter.

en: The location of the Twitter account.
es: La ubicación de la cuenta de Twitter.

en: The number of users following this Twitter account.
es: Número de usuarios que siguen esta cuenta de Twitter.

en: Profile image
es: Imagen del perfil

en: The image used by the Twitter account.
es: La imagen utilizada por la cuenta de Twitter.

en: The URL given by the Twitter account user.
es: URL facilitada por la cuenta de usuario de Twitter.

en: Protected status
es: Estado protegido

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
es: Especifique si los mensjes de esta cuenta de Twitter son visibles públicamente.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
es: La hora en la que los estados de cuenta de Twitter se actualizaron.

en: The UID of the Twitter account.
es: EL UID de la cuenta de Twitter.

en: Import status
es: Importar estado

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
es: Especifique si los mensajes de esta cuenta de Twitter deben importarse automáticamente.

en: Link urls to their destinations
es: Enlazar URLs con sus destinos.

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
es: Enlazar @usernames de Twitter con sus URLs de Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
es: Enlazar #hashtags de Twitter con otra URL

en: Post to twitter.com
es: Publicar en twitter.com

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
es: El texto facilitado se publicará en twitter.com. Puede usar !url, !url-alias, !tinyurl, !title y !user como texto de sustitución.

en: Successfully posted to Twitter
es: Publicado en Twitter satisfactoriamente

en: Twitter @username converter
es: Conversor de @username de Twitter

en: Twitter #hashtag converter
es: Conversor de #hashtag de Twitter

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
es: Convierte los @usernames estilo Twitter en enlaces a las páginas de sus cuentas en Twitter.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
es: Convierte los "#hashtags" de Twitter en enlaces de hastaghs.org.

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
es: Los #hashtags estilo Twitter enlazan con !url.

en: Twitter accounts
es: Cuentas de Twitter

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
es: Añade integración con el servicio de microblogging de Twitter.

en: Twitter account name
es: Nombre de usuario de Twitter

en: Twitter actions
es: Acciones Twitter

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
es: Expone las acciones de Drupal para enviar mensajes de Twitter.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
es: Seleccionar el método para recopilar las sugerencias de autocompletar. Tenga en cuenta que <em>Contiene</em> puede causar problemas de rendimiento en sitios con miles de nodos.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
es: %name. Los títulos no concuerdan. Revise su selección, por favor.

en: default challenge type
es: Tipo de pregunta predeterminada

en: @type (from module @module)
es: @type (del módulo @module)

en: Form protection
es: Protección de formulario

en: Select the challenge type you want for each of the listed forms (identified by their so called <em>form_id</em>'s). You can easily add arbitrary forms with textfield at the bottom of the table or with the help of the '%CAPTCHA_admin_links' option below.
es: Seleccione el tipo de pregunta que desee para cada uno de los formularios listados (identificados por lo que se llama su <em>form_id</em>). Puede añadir fácilmente formularios con campos de texto de forma arbitraria al final de la tabla con la ayuda de la opción CAPTCHA_admin_links, más abajo.

en: Default challenge type
es: Tipo de pregunta predefinida

en: Select the default challenge type for CAPTCHAs. This can be overriden for each form if desired.
es: Seleccione el tipo de pregunta CAPTCHA predeterminada. Puede cambiarlo en cada formulario especificando otro, si lo desea.

en: Allow CAPTCHAs and CAPTCHA administration links on administrative pages
es: Permitir el planteamiento de preguntas CAPTCHA y los enlaces para su gestión en las páginas administrativas.

en: This option makes it possible to add CAPTCHAs to forms on administrative pages. CAPTCHAs are disabled by default on administrative pages (which shouldn't be accessible to untrusted users normally) to avoid the related overhead. In some situations, e.g. in the case of demo sites, it can be usefull to allow CAPTCHAs on administrative pages.
es: Esta opción permite añadir preguntas CAPTCHA a los formularios en las páginas administrativas. En principio, los CAPTCHA están desactivados en las páginas administrativas (ya que lo usual es que no sean accesibles a usuarios que no sean de confianza) para evitar la sobrecarga y retraso consiguiente. Sin embargo, en algunas situaciones (como sitios de demostración o prueba) podría ser útil añadir CAPTCHAs en las páginas administrativas,

en: Add a description to the CAPTCHA
es: Añadir una descripción a la pregunta CAPTCHA

en: Add a configurable description to explain the purpose of the CAPTCHA to the visitor.
es: Añadir una descripción configurable para explicar la finalidad de la pregunta CAPTCHA al visitante.

en: CAPTCHA description
es: Descripción del CAPTCHA

en: Configurable description of the CAPTCHA. An empty entry will reset the description.
es: Descripción configurable de la pregunta CAPTCHA. Si se deja el campo vacío, la descripción se reconfigurará.

en: Default CAPTCHA validation
es: Validación predefinida de CAPTCHA

en: Define how the response should be processed by default. Note that the modules that provide the actual challenges can override or ignore this.
es: Define cómo se deben procesar las respuestas de forma predefinida. Tenga en cuenta que los módulos que proporcionan las preguntas pueden alterar o ignorar esto.

en: Case sensitive validation: the response has to exactly match the solution.
es: Validación que diferencia mayúsculas de mínúsculas: La respuesta tiene que coincidir exactamente con la solución.

en: Case insensitive validation: lowercase/uppercase errors are ignored.
es: Validación que no diferencia mayúsculas de mínúsculas: Las diferencias en esos casos no se tienen en cuenta.

en: Added CAPTCHA point.
es: Añadido punto CAPTCHA.

en: Reset of CAPTCHA description for language %language.
es: Se ha restablecido la descripción de la pregunta CAPTCHA para el idioma %language.

en: Reset of CAPTCHA description.
es: Restablecer la descripción de CAPTCHA.

en: Failed to set a CAPTCHA type for form %form_id: could not interpret value "@captcha_type"
es: No se pudo establecer un tipo de pregunta CAPTCHA para el formulario %form_id: No se logró interpretar el valor "@captcha_type"

en: CAPTCHA: challenge "@type" enabled
es: CAPTCHA: Activada la pregunta "@type"

en: This is a pre-solved, non-blocking example of this challenge.
es: Este es un ejemplo ya resuelto de la pregunta y no impide nada.

en: CAPTCHA: no challenge enabled
es: CAPTCHA: No se ha establecido ninguna pregunta

en: Test one two three
es: Prueba uno dos tres

en: Already 1 blocked form submission | Already @count blocked form submissions
es[0]: Ya se ha bloqueado 1 envío de formulario
es[1]: Ya se han bloqueado @count envíos de formularios

en: CAPTCHA point administration
es: Administración de puntos CAPTCHA

en: Presolved image CAPTCHA example, generated with the current settings.
es: Ejemplo de un CAPTCHA de imagen ya solucionado, creado con las opciones actuales.

en: extra large
es: extra grande

en: tight
es: apretado

en: wide
es: amplio

en: extra wide
es: extra amplio

en: Alternate Text
es: Texto alternativo

en: Address 2
es: Dirección 2

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
es: Almacena título, href y atributos en la base de datos para componer un enlace.

en: Maps
es: Mapas

en: Projections
es: Proyecciones

en: Base layers
es: Capas base

en: Layers
es: Capas

en: Projection
es: Proyección

en: Styles
es: Estilos

en: Edit layer
es: Editar capa

en: Delete layer
es: Eliminar capa

en: Hello world!
es: ¡Hola, mundo!

en: The item has been deleted.
es: El elemento ha sido eliminado.

en: Item ID
es: ID del elemento

en: %name: found no valid user with that name.
es: %name: No se encontró ningún usuario válido con ese nombre.

en: Text format
es: Formato de texto

en: CSS Class
es: Clase CSS

en: Greater than or equal to
es: Mayor o igual que

en: Less than or equal to
es: Menor o igual que

en: Address 1
es: Dirección 1

en: Sort descending
es: Ordenar descendente

en: Sort ascending
es: Ordenar ascendente

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
es: El archivo de traducción %filename contiene un error: "msgctxt" inesperado en la línea %line.

en: Aid
es: Ayuda

en: Days of the week
es: Días de la semana

en: View file
es: Ver archivo

en: The name of the site.
es: El nombre del sitio.

en: CTools CSS Cache
es: Caché de CSS de CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
es: El CTools CSS directorio caché, %path no se pudo crear debido a un directorio de archivos mal configurado. Asegúrese de que el directorio de archivos está configurado correctamente y que el servidor web tiene permisos para crear directorios.

en: Unable to create
es: No se ha podido crear

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
es: Una caché especial para almacenar objetos que se estén editando. Sirve para guardar estados en un entorno ordinariamente sin estado.

en: Chaos tools
es: Herramientas de Chaos (Chaos tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
es: Una biblioteca de herramientas útiles hecha por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
es: Resultados de la exportación en masa.

en: Place this in @file
es: Ponga esto en @file

en: There are no objects to be exported at this time.
es: No hay objetos para exportar en este momento.

en: Bulk Exporter
es: Exportador en masa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
es: Exportar en masa múltiples objetos de datos manejados por CTools a código.

en: Bulk Export
es: Exportación en masa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
es: Realiza exportación en masa de objetos de datos conocidos por Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
es: @type:@subtype no se mostrará debido a la falta de contexto

en: No info
es: No hay información

en: No info available.
es: No hay información disponible.

en: Configure new !subtype_title
es: Configurar !subtype_title nuevo

en: All criteria must pass.
es: Todos los criterios deben cumplirse.

en: Only one criteria must pass.
es: Ha de ser verificado un sólo un criterio.

en: Broken/missing access plugin %plugin
es: Acceso roto/ausente a la extensión %plugin

en: Configure settings for this item.
es: Configurar opciones para este elemento.

en: Remove this item.
es: Eliminar este elemento.

en: No criteria selected, this test will pass.
es: No hay criterios seleccionados, esta prueba pasará.

en: Missing callback hooks.
es: Hooks de callbacks ausentes.

en: Edit criteria
es: Editar criterios

en: Invalid object name.
es: Nombre de objeto no válido.

en: Invalid context type
es: Tipo de contexto no válido

en: Display page not found or display nothing at all.
es: Mostrar «no se encontró la página» o no mostrar nada en absoluto.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
es: Escriba un título para utilizar cuando este argumento está presente. Puede utilizar sustitución de %KEYWORD, donde la palabra clave se especifica abajo.

en: Unable to delete missing item!
es: ¡No se puede eliminar el elemento ausente!

en: Edit @type
es: Editar @type

en: Summary of contexts
es: Resumen de contextos

en: Please choose which context and how you would like it converted.
es: Por favor elija cuál contexto y cómo le gustaría que se convierta.

en: , and
es: , y

en: , or
es: , o

en: Built in context
es: Contexto interno

en: Keyword: %@keyword
es: Palabra clave: %@keyword

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
es: No se puede crear el directorio de caché de CSS de CTools. Revise los permisos de su directorio de archivos.

en: Update and return
es: Actualizar y volver

en: In code
es: En código

en: Enabled, title
es: Activado, título

en: Get a summary of the information about this page.
es: Obtener un resumen de la información acerca de esta página.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
es: Active esta página para que esté en uso en su sistema.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
es: Desactivar esta página. La información se mantendrá, pero la página no se utilizará en su sistema.

en: Add variant
es: Añadir variante

en: Add a new variant to this page.
es: Agregar una nueva variante a esta página.

en: Create variant
es: Crear variante

en: Import variant
es: Importar variante

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
es: Añadir una variante a esta página desde código exportado desde otra página.

en: Reorder variants
es: Reordenar variantes

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
es: Cambie la prioridad de las variantes para asegurar que se seleccione la correcta.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
es: Configure una variante recién creada antes de añadirla realmente a la página.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
es: Romper el bloqueo de esta página para poder editarla.

en: Variant operations
es: Operaciones de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
es: Obtener un resumen de la información acerca de esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
es: Crear una copia exacta de esta variante.

en: Export this variant into code to import into another page.
es: Exportar esta variante a código para importarla en otra página.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
es: Eliminar todos los cambios de esta variante y volver a la versión en el código.

en: Remove this variant from the page completely.
es: Eliminar esta variante de la página completamente.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
es: Activar esta variante para que pueda ser utilizada en su sistema.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
es: Desactivar esta variante. La información se mantendrá, pero la variante no se utilizará en su sistema.

en: No variants
es: No hay variantes

en: This operation trail does not exist.
es: El rastro de esta operación no existe.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
es: La página ha sido actualizada. Los cambios no serán permanentes hasta que guarde.

en: Unable to update changes due to lock.
es: No se ha podido actualizar los cambios debido a un bloqueo.

en: This setting contains unsaved changes.
es: Esta opción contiene cambios no guardados.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
es: Tiene cambios no guardados en esta página. Debe seleccionar Guardar para almacenarlos en la base de datos, o Cancelar para descartar estos cambios. Tenga en cuenta que si ha cambiado algún formulario, debe enviarlo antes de guardar.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
es: Todos los cambios pendientes han sido descartados, y la página está ahora desbloqueda.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
es: El título administrativo de esta variante. Si lo deja en blanco, se asignará automáticamente.

en: Variant type
es: Tipo de variante

en: Optional features
es: Características opcionales

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
es: Marque las características opcionales que necesite que aparezcan con los formularios para configurarlos. Si no los marca aquí todavía podrá utilizar estas caracteríscticas una vez que la página se ha creado. Si no está seguro, déjelas desmarcadas.

en: Variant name
es: Nombre de variante

en: Enter the name of the new variant.
es: Escribir el nombre de la nueva variante

en: Paste variant code here
es: Pegar aquí el código de la variante

en: No variant found.
es: No s eha encontrado variante.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
es: No ha sido posible obtener una variante de la importación. Errores reportados: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
es: Revertir la variante eliminará la variante que está en la base de datos, volviendo a la variante original predeterminada. Esta eliminación no se hará permanente hasta que haga clic en Guardar.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
es: ¿Está seguro que desea eliminar esta variante? Esta eliminación no se hará permanente hasta que haga click en Guardar.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
es: Esta variante está actualmente desactivada. Activarla la hará disponible en su sitio. Esto no tendrá efecto hasta que guarde esta página.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
es: Esta variante está actualmente activada. Desactivarla hará que no esté disponible en su sistema y no se utilizará. Esto no tendrá efecto hasta que se guarde esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
es: Romper el bloqueo en esta página <strong>descartará</strong> cualquier cambio pendiente hecho por el usuario que estableció el bloqueo. ¿Está realmente seguro que desea hacer esto?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
es: El bloqueo ha sido eliminado y todos los cambios descartados. Ahora puede hacer cambios a esta página.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
es: Activar esta página hará que esté disponible en su sistema inmediatamente (no hace falta esperar a guardar).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
es: Desactivar esta página hará que deje de estar disponible en su sistema inmediatamente (no hace falta esperar a guardar).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
es: Esta página no tiene variantes y por lo tanto no tiene salida por si misma.

en: Add a new variant
es: Agregar una nueva variante

en: Unable to disable due to lock.
es: No se puede desactivar debido al bloqueo.

en: Unable to enable due to lock.
es: No se puede activar debido al bloqueo.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
es: Añada, edite y borre del sistema páginas del sistema sobreescritas y páginas definidas por usuarios.

en: Page manager
es: Gestor de página

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
es: Proporciona una API e interfaz de usuario para gestionar páginas en el sitio.

en: Node add/edit form
es: Añadir nodo/editar forma

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para agregar o editar nodos en <em>node/%node/edit</em> y <em>node/add/%node_type</em>. Si agrega variantes, usted puede utilizar criterios de selección tales como tipo de nodo o idioma, o acceso de usuario para proporcionar diferentes formularios de edición para nodos. Si no se selecciona ninguna variante, se utilizará el formulario de edición predeterminado de Drupal.

en: Node being edited
es: El nodo se está editando

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal al mostrar nodos en <em>node/%node</em>. Si agrega variantes, usted puede usar criterios de selección tales como tipo o idioma de nodo o acceso de usuario para proveer diferentes vistas de nodo. Si no se seleccionan variantes, se utilizará la vista predeterminada de nodo de Drupal. Esta página sólo afecta a los nodos vistos como páginas; no afectará los nodos vistos en listas en listas o en otros lugares. También tenga en cuenta que si está usando Pathauto, los aliases pueden hacer que un nodo esté en otro lugar, pero para Drupal siguen estando en node/%node.

en: Node being viewed
es: El nodo se está viendo

en: Argument settings
es: Opciones de argumento

en: A meaningless second page
es: Una segunda página sin sentido

en: Administrative title
es: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
es: El nombre de esta página. Aparecerá en la interfaz administrativa para identificarla fácilmente.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
es: El nombre de sistema de esta página. Debe ser único, y sólo puede contener caracteres alfanuméricos y guiones bajos. ¡Una vez creado, usted no será capaz de cambiar este valor!

en: Administrative description
es: Descripción administrativa

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
es: Una descripción de lo que es esta página, lo que hace o para qué es, para uso administrativo.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
es: La ruta URL para llegar a esta página. Usted puede crear marcadores de posición nombrados de partes variables de la ruta, usando %name para elementos requeridos y !name para elementos opcionales. Por ejemplo: «node/%node/foo», «forum/%forum» o «dashboard/!input». Estos marcadores de posición nombrados pueden convertirse en contextos en el formulario de argumentos.

en: Make this your site home page.
es: Hacer de ésta la página principal de su sitio.

en: Visible menu item
es: Elemento visible de menú

en: Name is required.
es: Hace falta un nombre

en: That name is used by another page: @page
es: Este nombre está siendo utilizado por otra página: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
es: El nombre de la página sólo puede contener caracteres alfanúmericos y guiones bajos.

en: That path is used by another page: @page
es: Esta ruta está siendo utilizada por otra página: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
es: No puede tener un elemento de ruta dinámica después de un elemento de ruta opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
es: No puede tener un elemento estático de ruta después de un elemento opcional.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
es: Esa ruta está asignada actualmente como un alias de @alias. El sistema no puede sobrescribir aliases existentes.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
es: Usted no puede hacer esta la página principal de su sitio si utiliza marcadores %.

en: Duplicated argument %arg
es: Argumento duplicado %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
es: Argumento <em>%</em> no válido. Todos los argumetos deben nombrarse con palabras clave.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
es: Cuando se proporcione un elemneto de menú como una pestaña predeterminada, Drupal necesita saber cuál será el elemento padre del menú de esa pestaña. Algunas veces el padre ya existirá, pero otras veces se debe crear uno. La ruta de un elemento padre siempre será la misma ruta, dejando por fuera la última parte. i.e, si la ruta de esta vista es <em>foo/bar/baz</em>, la ruta del padre sería <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
es: Título del elemento padre

en: Parent item menu
es: Elemento de menú padre

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
es: Las reglas de acceso se utilizan para probar si la página es accesible y si los elementos de menú asociados a ella son visibles.

en: No context assigned
es: No hay contexto asignado

en: Position in path
es: Posición en la ruta

en: Context assigned
es: Contexto asignado

en: The path %path has no arguments to configure.
es: La ruta %path no tiene argumentos que configurar.

en: Invalid keyword.
es: Palabra clave no válida.

en: Change context type
es: Cambiar tipo de contexto

en: Change argument
es: Cambiar argumento

en: No context selected
es: No hay contexto seleccionado

en: Error: missing argument.
es: Error: Falta argumento.

en: Context identifier
es: Identificar de contexto

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
es: Este es el título del contexto usado para identificarlo más tarde en el proceso administrativo. Esto nunca se mostrará a un usuario.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
es: Error: complemento de argumento %argument ausente o no válido

en: Import page
es: Importar página

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
es: Escriba el nombre que utilizará para esta página si es diferente a la página de origen. Dejar en blanco para usar el nombre original de la página.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
es: Escriba la ruta a utilizar para esta página si es diferente a la página de origen. Dejar en blanco para utilizar la ruta original de la página.

en: Allow overwrite of an existing page
es: Permitir la sobreescritura de una página existente

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
es: Si el nombre que usted seleccionó ya existe en la base de datos, esta página se le permitirá sobreescribir la página existente.

en: Paste page code here
es: Pegar aquí el código de la página

en: No handler found.
es: No se encontró ningún manejador.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
es: No ha sido posible obtener una página de la importación. Errores reportados: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
es: Ese nombre de página está en uso y está bloqueado por otro usuario. Usted debe <a href="!break">romper el bloqueo</a> en la página antes de continuar, o elegir un nombre diferente.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
es: Escriba el nombre para la nueva página. Debe ser único y contener solo caracteres alfanuméricos y guiones bajos.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
es: La ruta de acceso URL para acceder a esta página. Puede crear marcadores de posición nombrados para las partes variables de la ruta usando %name para elementos requeridos y !name para elementos opcionales. Por ejemplo: «node/%node/foo», «forum/%forum» o «dashboard/!input». Estos marcadores de posición nombrados pueden convertirse en contextos en el formulario de argumentos. No puede utilizar la misma ruta que la página original.

en: Clone variants
es: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
es: Si se marca, se clonarán también todas las variantes asociadas con la página. Si no se marca, la página será clonada sin variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
es: Si se revierte la página, se borrará la página que está en la base de datos, devolviéndola a la página original predeterminada. Cualquier cambio que haya hecho se perderá y no se podrá recuperar.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
es: ¿Está seguro que desea eliminar esta página? Eliminar una página no se puede deshacer.

en: The page has been reverted.
es: La página ha sido revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
es: Páginas creadas por un administrador, que tienen una ruta de URL, control de acceso y entradas en el sistema de menús de Drupal.

en: Create a new page
es: Crear nueva página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
es: Editar nombre, ruta y otras opciones básicas para la página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
es: Configurar contextos para los argumentos en esta página.

en: Control what users can access this page.
es: Controlar cuáles usuarios pueden acceder a esta página.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
es: Proporcione a esta página un menú visible o una pestaña de menú.

en: Make a copy of this page
es: Hacer una copia de esta página

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
es: Exportar esta página como código que puede ser importado o incluido en un módulo.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
es: Eliminar todos los cambios a esta página y volver a la versión en el código.

en: Remove this page from your system completely.
es: Eliminar esta página de su sistema completamente.

en: This is your site home page.
es: Esta es la página inicial de su sitio.

en: This page is set to become your site home page.
es: Esta página se convertirá en su página de inicio del sitio.

en: Accessible only if @conditions.
es: Sólo será accesible si @conditions.

en: This page is publicly accessible.
es: Esta página es accesible públicamente.

en: No menu entry.
es: Sin entrada de menú.

en: Normal menu entry.
es: Entrada normal de menú.

en: Menu tab.
es: Solapa de menú.

en: Default menu tab.
es: Solapa de menú predeterminada.

en: Title: %title.
es: Título: %title.

en: Parent title: %title.
es: Título del elemento padre: %title.

en: Menu block: %title.
es: Bloque de menú: %title.

en: Taxonomy term template
es: Plantilla de término de taxonomía

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para mostrar términos de taxonomía en <em>taxonomy/term/%term</em>. Si usted añade variantes, puede usar criterios de seleccion tales como vocabulario o acceso de usuario para proveer diferentes visualizaciones del término de taxonomía y nodos asociados. Si no se selecciona ninguna variante, se usará la visualización predeterminada de Drupal para términos de taxonomía. Esta página solo afecta los elementos mostrados en taxonomy/term/%term. Algunos términos de taxonomía, tales como foros, tienen sus visualizaciones en otros lugares. Además, por favor tenga en cuenta que si usted está usando Pathauto, los aliases pueden hacer que los términos de taxonomía aparezcan en otra ruta, pero para Drupal siguen estando en taxonomy/termi%term.

en: Term(s) being viewed
es: Términos que están siendo vistos

en: Term being viewed
es: Término que está siendo visto

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
es: Permitir varios términos en taxonomy/term/%term

en: Single term
es: Término único

en: Multiple terms
es: Varios términos

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
es: Por defecto, Drupal permite múltiples términos como argumentos separándolos con comas o signos más. Si usted establece esto como uno solo, esa función se desactivará.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
es: Inyectar la jerarquía del primer término dentro de los enlaces de ayuda a la navegación

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
es: Si se marca, los padres de términos de taxonomía aparecerán en los enlaces de ayuda a la navegación.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
es: Se pueden utilizar varios términos separados por , o +.

en: Only a single term may be used.
es: Sólo se puede utilizar un único término.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
es: Los enlaces de ayuda a la navegación contendrán la jerarquía de términos de taxonomía

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
es: Los enlaces de ayuda a la navegación no contendrán la jerarquía de términos de taxonomía.

en: User profile template
es: Plantilla de perfil de usuario

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
es: Cuando se activa, esto sobreescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para mostrar perfiles de usuario en <em>user/%user</em>. Si usted agrega variantes, es posible utilizar criterios de selección tales como roles o acceso de usuarios para proporcionar diferentes vistas de perfiles de usuarios. Si no se selecciona ninguna variante, se utilizará la vista predeterminada de usuarios de Drupal. Tenga en cuenta que si usted está usando Pathauto, los aliases pueden hacer que un nodo esté en otra ruta, pero para Drupal siguen estando en user/%user.

en: User being viewed
es: Usuario que está siendo visto

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
es: Esta página está siendo editada por otro usuario y no puede hacer cambios en ella.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
es: Esta página está recién creada y aún no se ha guardado en la base de datos. No estará disponible hasta que la guarde.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
es: Esta página ha sido modificada, pero estas modificaciones aún no están en uso. Mientras se modifica esta página, está bloqueada para que otros usuarios no puedan modificarla.

en: No task handlers are defined for this task.
es: No hay manejadores de tareas definidos para esta tarea.

en: Variant
es: Variante

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
es: Esta página está siendo editada por el usuario !user, y está bloqueada para los demás usuarios. Este bloqueo está desde hace !age. Haga clic aquí para <a href="!break"> romper este bloqueo</a>.

en: User: compare
es: Usuario: Comparar

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
es: Comparar dos usuarios (usuario que inició sesión y usuario que está siendo visto, por ejemplo)

en: First User
es: Primer usuario

en: Second User
es: Segundo usuario

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
es: Conceder acceso basado en la comparación de los dos contextos de usuario. Por ejemplo, para conceder acceso a un usuario para ver su propio perfil, seleccione «usuario que ha iniciado sesión» y «usuario que está siendo visto» y especifique «conceder acceso si es igual». Cuando son el mismo, se concederá acceso.

en: Grant access if user contexts are
es: Conceder accesos si los contextos del usuario son

en: Not equal
es: No igual

en: Node: accessible
es: Nodo:accesible

en: Control access with built in Drupal node access test.
es: Control de acceso con la prueba de acceso de nodos que viene con Drupal.

en: Create nodes of the same type
es: Crear nodos del mismo tipo

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
es: Utilizando las reglas de acceso a nodos que vienen con Drupal, determinar si el usuario puede realizar la operación seleccionada en el nodo.

en: @user can view @node.
es: @user puede ver @node.

en: @user can edit @node.
es: @user puede editar @node.

en: @user can delete @node.
es: @user puede eliminar @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
es: @user puede crear nodos del mismo tipo que @node.

en: Node: language
es: Nodo:Idioma

en: Control access by node language.
es: Control de acceso por idioma del nodo.

en: Current site language
es: Idioma actual del sitio

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
es: Pasa sólo si el nodo está en uno de los idiomas elegidos.

en: @identifier is in any language
es: @identifier está en cualquier idioma

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
es[0]: @identifier lenguaje es «@languages»
es[1]: @identifier lenguaje de uno de «@languages»

en: Node: type
es: Nodo: tipo

en: Control access by node_type.
es: El control de acceso por node_type.

en: Only the checked node types will be valid.
es: Sólo serán válidos los tipos de nodo marcados.

en: @identifier is any node type
es: @identifier es cualquier tipo de nodo

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
es[0]: @identifier es de tipo «@types»
es[1]: El tipo de @identifier es uno de «@types»

en: User: permission
es: Usuario: permiso

en: Control access by permission string.
es: Control de acceso por cadena de permisos.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
es: Sólo los usuarios con permiso de bandera seleccionado serán capaces de acceder a este.

en: Error, unset permission
es: Error, permiso no establecido

en: @identifier has "@perm"
es: @identifier tiene «@perm»

en: Control access through arbitrary PHP code.
es: Control de acceso a través de código PHP arbitrario.

en: Administrative desc
es: Descripción administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
es: Una descripción de esta prueba, con fines administrativos.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
es: El acceso será concedido si el siguiente código PHP devuelve <code>VERDADERO</code>. No incluya &lt;?php ?&gt;. Tenga en cuenta que la ejecución de código PHP incorrecto puede dañar su sitio Drupal. Todos los contextos estarán disponibles en la variable <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
es: Usted no tiene los permisos suficientes para editar el código PHP.

en: User: role
es: Usuario: rol

en: Control access by role.
es: Control de acceso por rol.

en: Only the checked roles will be granted access.
es: Solo los roles marcados tendrán acceso.

en: @identifier can have any role
es: @identifier puede tener cualquier rol

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
es[0]: @identifier tiene un rol «@roles»
es[1]: @identifier tiene uno de «@roles»

en: User: language
es: Usuario: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
es: Control de acceso por el idioma que utiliza actualmente el usuario o el sitio.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
es: Pasar solo si el idioma actual del sitio es uno de los idiomas seleccionados.

en: Site language is any language
es: El idioma del sitio es cualquier idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
es[0]: El idioma del sitio es «@languages»
es[1]: El idioma del sitio es uno de «@languages»

en: Taxonomy: vocabulary
es: Taxonomía: vocabulario

en: @identifier is any vocabulary
es: @identifier es cualquier vocabulario

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
es[0]: El vocabulario @identifier es «@vids»
es[1]: El vocabulario @identifier es uno de «@vids»

en: Creates a node context from a node ID argument.
es: Crea un contexto de nodo a partir de un argumento de ID de nodo.

en: Enter the node ID of a node for this argument
es: Escriba ID del nodo de un nodo para este argumento

en: Creates a node add form context from a node type argument.
es: Crea un contexto de formulario de añadir nodo a partir de un argumento de tipo de nodo.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
es: Crea un contexto de formulario de edición de nodo a partir de un argumento de ID de nodo.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
es: Una cadena es un contexto mínimo que simplemente guarda una cadena que puede ser utilizada para otro propósito.

en: Enter a value for this argument
es: Escriba un valor para este argumento

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
es: Crea un único término de taxonomía desde un ID de taxonomía o el nombre de un término de taxonomía.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
es: Inyectar jerarquía dentro de los enlaces de ayuda a la  navegación

en: Enter a taxonomy term ID.
es: Escriba un ID de término de taxonomía.

en: Enter a taxonomy term name.
es: Escriba un nombre de término de taxonomía.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
es: Crea un grupo de términos de taxonomía a partir de una lista de tids separada por comas o por un signo más. En general, el primer término de la lista se utilizará en los paneles.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
es: Escriba un ID de término o una lista de IDs de términos separados por un «+» o una «,»

en: Creates a user context from a user ID argument.
es: Crea un contexto de usuario a partir de un argumento de ID de usuario.

en: Enter the user ID of a user for this argument
es: Escriba el ID de usuario de un usuario para este argumento

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
es: Crea un contexto de vocabulario a partir de un argumento de ID de vocabulario.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
es: Escriba el ID de vocabulario para este argumento

en: Use context keywords
es: Usar palabras clave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
es: Si se marca, las palabras claves de contexto serán sustituidas en este contenido.

en: Substitutions
es: Sustituciones

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
es: De todas formas que no se puede mostrar el contenido de otros.

en: The author of the referenced node.
es: El autor del nodo referenciado.

en: Link to author profile
es: Enlazar al perfil del autor

en: Check here to link to the node author profile.
es: Marque aquí para enlazar al perfil del autor del nodo.

en: "@s" author
es: "@s" autor

en: The body of the referenced node.
es: El cuerpo del nodo referenciado.

en: "@s" body
es: "@s" cuerpo

en: The navigation menu the book the node belongs to.
es: El menú de navegación al que pertenece el nodo del libro.

en: Node created date
es: Nodo fecha creada

en: The date the referenced node was created.
es: La fecha de creación del nodo referenciado.

en: "@s" created date
es: Fecha de creación de "@s"

en: Node links of the referenced node.
es: Enlaces a nodo del nodo referenciado.

en: Node links go here.
es: Los enlaces a nodo van aquí.

en: "@s" links
es: Enlaces de "@s"

en: The title of the referenced node.
es: El título del nodo referenciado.

en: "@s" title
es: Título de "@s"

en: Node last updated date
es: Fecha de la última actualización del nodo

en: The date the referenced node was last updated.
es: La fecha cuando el nodo referenciado fue actualizado la última vez.

en: Last updated date
es: Fecha de última actualización

en: "@s" last updated date
es: La fecha en la que "@s" se actualizó por última vez.

en: "@s" node form publishing options
es: Opciones de publicación del formulario de edición del nodo de "@s"

en: "@s" node form book options
es: Opciones de libro para el nodo de "@s".

en: Node form submit buttons
es: Botones de envio del formulario de edición del nodo

en: Submit buttons for the node form.
es: Botones de envío para el formulario de edición del nodo.

en: Node form buttons.
es: Botones del formulario de edición del nodo.

en: "@s" node form comment settings
es: Ajustes de comentarios del formulario de edición del nodo "@s"

en: Revision log message for the node.
es: El mensaje de registro que se hizo al crear la revisión.

en: Menu settings on the Node form.
es: Ajustes del menú en el formulario de nodo.

en: Node form url path settings
es: Configuración de ruta de url de forma de nodo

en: Profile category
es: Categoría del perfil

en: Contents of a single profile category.
es: Contenidos de una única categoría de perfil.

en: Enter the node ID of a node for this context.
es: Introduzca el ID de un nodo para este contexto

en: '%title' [node id %nid]
es: '%title' [id del nodo %nid]

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
es: Si se selecciona, el identificador se restablecerá al título del nodo seleccionado.

en: Enter the node type this context.
es: Introduzca el tipo de nodo de este contexto

en: Enter the node ID of a node for this argument:
es: Introduzca el ID de un nodo para este argumento:

en: A context that is just a string.
es: Un contexto que es solo una cadena.

en: Raw string
es: cadena de primas

en: Enter the string for this context.
es: Introduzca la cadena para este contexto.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
es: Actualment establecido a @term. Introduzca otro término si desea cambiar el término.

en: Select a term from @vocabulary.
es: Seleccione un término de @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
es: Restablecer el identificador al título del término.

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
es: Si se selecciona, el identificador se restablecerá para el nombre del término del término seleccionado.

en: You must select a term.
es: Debe seleccionar un término.

en: Invalid term selected.
es: Término seleccionado no válido.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
es: Múltiples términos de la taxonomía, como un grupo.

en: Term ID of first term
es: El ID del primer término

en: Term ID of all term, separated by + or ,
es: IDs de todos los términos, separados por + o ,

en: Term name of first term
es: El nombre del primer término

en: Term name of all terms, separated by + or ,
es: Nombre del término de todos los términos, separados por + o ,

en: Vocabulary ID of first term
es: ID del vocabulario del primer término

en: Creates the author of a node as a user context.
es: Crea el autor de un nodo como un contexto de usuario.

en: Make all views available as panes
es: Hacer todas las vistas disponibles como paneles

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
es: Si está activado, todas las vistas estarán disponibles como paneles de contenido para ser añadidos a los tipos de contenido. Si no está activado, sólo las vistas que tengan presentaciones de 'Panel de contenido' estarán disponibles como paneles de contenido. Desmarque esto si quiere ser capaz de tener un mayor control sobre qué contenido está disponible para los usuarios cuando utilizan la interfaz de usuario de los paneles.

en: Configure Views to be used as CTools content.
es: Confiugura las Vistas para ser utilizadas como contenido CTools.

en: Views content panes
es: Paneles de contenido para Vistas

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
es: Permite que el contenido de las visitas pueda ser utilizado en los paneles, dashboards y otros módulos que usan la API de contenido CTools.

en: Select display
es: Seleccione pantalla

en: Configure view
es: Configurar vista

en: Choose which display of this view you wish to use.
es: Elija la presentación de esta vista que desea usar.

en: Broken/missing/deleted view.
es: La vista está rota, perdida o eliminada.

en: Configure view @view (@display)
es: Configurar la vista @view (@display)

en: View: @name
es: Vista: @name

en: View information
es: Información de la vista

en: Using display @display.
es: Usando presentación @display.

en: @count items displayed.
es: @count artículos que se muestren.

en: With pager.
es: Con paginador.

en: Without pager.
es: Sin paginador.

en: Skipping first @count results
es: Saltando los primeros @count resultados

en: With more link.
es: Con enlace de "más"

en: With feed icon.
es: Con icono de canal de noticias.

en: Sending arguments.
es: Enviar argumentos

en: Using arguments: @args
es: Utilizando argumentos: @args

en: Using url: @url
es: Utilizando url: @url

en: View panes
es: Paneles de vista

en: Link title to page
es: Enlazar el título a la página

en: Provide a "more" link.
es: Proporcionar un enlace 'más...'

en: Num items
es: Número de elementos

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
es: Seleccione el número de artículos para mostrar, o 0 para mostrar todos los resultados.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
es: Introduzca el número de elementos para saltar; Introduzca 0 para no omitir ningún elemento.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
es: Si está establecido, reemplazar la ruta de la URL de la vista; Esto a veces puede ser útil para establecer a la URL del panel.

en: Content pane
es: Panel de contenido

en: Pane settings
es: Opciones de panel

en: Use view name
es: Usar nombre de la vista

en: Use view description
es: Utilice la descripción de la vista

en: Admin desc
es: Descripción administrativa

en: Use Panel path
es: Usar ruta de Panel

en: Argument input
es: Entrada de argumentos

en: Allow settings
es: Permitir ajustes

en: Pager offset
es: Desplazamiento del paginador

en: Path override
es: Ruta sobreescrita

en: Title override
es: Sobrescribir el título

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
es: Esta es la categoría del panel que aparecerá en uno de los dialogos de contenido agregado.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
es: Este es el peso de la categoría por defecto. Observe que si el peso de una categoría se define en varios lugares, sólo el primero de los Paneles verá esa definición, por lo que si el peso no parece estar funcionando, compruebe en otros lugares en que el peso podría establecerse.

en: Choose the data source for view arguments
es: Elija el origen de datos para ver argumentos

en: @arg source
es: recurso @arg

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
es: Los paneles de página se pueden usar como páginas de entrada. Tienen una ruta URL, aceptan argumentos y pueden tener entradas en los menús.

en: Panel page
es: Panel de página

en: Go to list
es: Ir a lista

en: Style settings
es: Opciones de estilo

en: Selection rules
es: Reglas de selección

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
es: Controlar los criterios para decidir si esta variante se usa o no.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
es: Añadir objetos de contexto condicional que pueda usar el contenido a esta variante.

en: This panel will be selected if @conditions.
es: Este panel se seleccionará si @conditions.

en: This panel will always be selected.
es: Este panel estará siempre seleccionado.

en: Selection rule
es: Regla de selección

en: Administrative title of this variant.
es: Título administrativo de esta variante.

en: User pages
es: Páginas de usuario

en: Set this context when any of the selected menu items belong to the current active menu trail.
es: Establecer este contexto cuando alguno de los elementos de menú seleccionados pertenecen a la ruta actual del menú activo.

en: Theme variables
es: Variables de tema

en: The description of this context definition.
es: La descripción de la definición de este contexto.

en: Reactions
es: Reacciones

en: Form settings
es: Opciones de formulario

en: Watch
es: Seguir

en: Default OpenLayers WMS
es: WMS predeterminado de OpenLayers

en: Basic default style.
es: Estilo básico predeterminado.

en: Default style for selected geometries
es: Estilo predeterminado para las geometrías seleccionadas

en: Default Map
es: Mapa predeterminado

en: OpenLayers base API module
es: API básica para el módulo OpenLayers

en: OpenLayers Source
es: Origen de OpenLayers

en: Zoom to Layer
es: Zoom a la capa

en: Virtual Earth Satellite
es: Virtual Earth Satélite

en: Virtual Earth Hybrid
es: Virtual Earth Híbrido

en: OSM Cycling Map
es: OSM Mapa Ciclista

en: OSM Overlay
es: Superposición OSM

en: Zoom Level
es: Nivel de zoom

en: Default style for features in a vector.
es: Estilo por defecto de las características en un vector.

en: Select Style
es: Seleccionar estilo

en: Temporary Style
es: Estilo temporal

en: Display Projection
es: Mostrar proyección

en: OpenLayers Map Rendering Error: !error
es: Error de renderizado del mapa de OpenLayers: !error

en: Map saved.
es: Mapa guardado.

en: Error trying to save map
es: Hubo un error al intentar guardar el mapa

en: Layer Switcher
es: Cambiador de capas

en: Mouse Position
es: Posición del ratón

en: Scale Line
es: Línea de escala

en: Zoom to Max Extent
es: Zoom a la máxima extensión

en: Provides button to zoom to the maximum extent of the map.
es: Porporciona un botón para ajustar el zoom a la máxima extensión del mapa.

en: Provides OpenLayers Views plugins.
es: Proporciona extensiones para Views de OpenLayers.

en: Map Data Sources
es: Orígenes de datos del mapa

en: Latitude Field
es: Campo de latitud

en: Longitude Field
es: Campo de longitud

en: WKT Field
es: Campo WKT

en: This is map that will be used to render the view.
es: Este es el mapa que se utilizará para renderizar la vista.

en: %title is invalid.
es: %title no es válido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
es: Error de petición HTTP al importar %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
es: Ha fallado la apertura del fichero: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
es: Archivo de calendario inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
es: Archivo de calendario inválido.

en: Custom input format
es: Formato de entrada personalizado

en: Display repeat rule
es: Mostrar regla de repetición

en: Hide repeat rule
es: Ocultar regla de repetición

en: There are errors in @field_name value #@delta:
es: Hay errores en el valor de @field_name #@delta:

en: There are errors in @field_name:
es: Hay errores en @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
es: La documentación completa de los módulos Date y Date API está disponible en <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
es: Utilice el selector de hora predeterminado de jQuery.

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
es: Introducción manual de tiempo, sin el selector de tiempo de jQuery

en: Timepicker
es: Selector de tiempo

en: Current exceptions
es: Excepciones actuales

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
es: Herramientas para la creación e importación de fechas y calendarios.

en: Date wizard
es: Asistente de fecha

en: remove !view
es: eliminar !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
es: ¿Seguro que desea eliminar la vista %view?

en: Content type name
es: Nombre de tipo de contenido

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
es: Nombre legible por la máquina. Valores permitidos: (a-z, 0-9, _). Si esto no es un tipo de contenido existente, se creará el tipo de contenido.

en: Content type label
es: Etiqueta de tipo de contenido

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
es: El nombre para los usuarios de este tipo de contenido. Sólo es necesario cuando se crea un nuevo tipo de contenido.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
es: Un tipo de contenido de fecha que está vinculado con un calendario de vistas.

en: Content type description
es: Descripción de tipo de contenido

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
es: Una descripción del tipo de contenido. Solo necesario cuando se cree un nuevo tipo de contenido.

en: Date field name
es: Nombre de campo de fecha

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
es: Nombre legible por máquina. Valores permitidos: (a-z, 0-9, _). No debe coincidir con ningún nombre de un tipo de contenido existente.

en: Date field label
es: Etiqueta de campo de fecha

en: The human-readable label for this field.
es: La etiqueta para los usuarios de este campo

en: Date widget type
es: Tipo de control de fecha

en: Show repeating date options
es: Mostrar opciones de repetición de fecha

en: Date field type
es: Tipo de campo de fecha

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
es: El tipo recomendado es Datetime, excepto para fechas históricas o fechas con solamente nivel de detalle de año o mes. Las fechas anteriores o incompletas deben utilizar el tipo Date (una fecha ISO).

en: Date timezone handling
es: Manejo de zona horaria de fecha

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
es: La manipulación de la zona horaria debe establecerse en 'ninguno' para un nivel de detalle sin elementos de hora.

en: Create a calendar for this date field
es: Crear un calendario para este campo de fecha

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
es: Este nombre de tipo de contenido ya existe, agregando un nuevo campo al tipo de contenido existente.

en: This field name already exists.
es: Este nombre de campo ya existe.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
es: Herramientas para importar y autocrear fechas y calendarios.

en: Remove calendar
es: Eliminar calendario

en: Date browser
es: Navegador de fecha

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
es: Navegación atrás/adelante para adjuntar a otras visualizaciones. Requiere el argumento Date.

en: Date browser style
es: Estilo de navegación de fecha.¡

en: Creates back/next navigation.
es: Crea navegación atrás/adelante.

en: Date (!base_table)
es: Fecha (!base_table)

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
es: Seleccione el tipo de valor de fecha a ser usado por defecto, en resúmenes y navegación. Por ejemplo, un nivel de detalle de mes fijará la fecha actual al mes actual, resumido por mes en las vistas resumen, y enlazado al mes anterior y siguiente cuando se use la navegación de fecha.

en: You must select at least one date field for this argument.
es: Debe seleccionar al menos un campo de fecha para este argumento.

en: Navigate to previous year
es: Ir al año anterior

en: Navigate to next year
es: Ir al año siquiente

en: Navigate to previous month
es: Ir al mes anterior

en: Navigate to next month
es: Ir al mes siguiente

en: Navigate to previous week
es: Ir a la semana anterior

en: Navigate to next week
es: Ir a la semana siguiente

en: Navigate to previous day
es: Ir al día anterior

en: Navigate to next day
es: Ir al día siguiente

en: Taxonomy Term
es: Término de taxonomía

en: References
es: Referencias

en: manage fields
es: gestionar campos

en: @field_name (Locked)
es: @field_name (Bloqueado)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
es: Nombre del grupo (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
es: %name debe ser un entero positivo.

en: <No value>
es: <sin valor>

en: (first item is 0)
es: (el primer elemento es 0)

en: (start from last values)
es: (comenzar desde los últimos valores)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
es: El valor delta permite seleccionar que elemento de un campo de varios valores se debe usar para controlar la relación. Seleccione "1" para usar el primer elemento, "2" para el segundo y así. Si selecciona "Todos", cada elemento del campo creará una filanueva, lo que podría causar la aparición de duplicados.

en: Add new group: you need to provide a label.
es: Añadir nuevo grupo: Tiene que especificar una etiqueta.

en: Add new group: you need to provide a group name.
es: Añadir nuevo grupo: Tiene que especificar un nombre de grupo.

en: Field group label
es: Etiqueta de grupo de campos

en: %name: invalid input.
es: %name: entrada inválida.

en: %name: found no valid post with that title.
es: %name: No se han encontrado envíos válidos con ese título.

en: View used to select the users
es: Vista usada para seleccionar los usuarios

en: Follow @name on
es: Siga a @name en

en: Follow us on
es: Síganos en

en: Regional settings
es: Opciones regionales

en: Number of pages
es: Número de páginas

en: Relative date
es: Fecha relativa

en: Page top
es: Parte superior de la página

en: Page bottom
es: Zona inferior de la página

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
es: Código de demostración, ayuda avanzada, y un panel de desmostración para mostrar cómo construir complementos de CTools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
es: El ejemplo de complemento de CTools es simplemente una demostración para desarrolladores de cómo crear complementos para CTools. No proporciona ninguna funcionalidad útil para usuarios normales.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
es: Hay un panel de demostración que demuestra gran parte de la funcionalidad proporcionada en el
       <a href="@demo_url">Panel de demostración CTools</a>, y se puede encontrar documentación de los ejemplos en
       !ctools_plugin_example_help.
       CTools por sí mismo proporciona documentación en !ctools_help. Principalmente, sin embargo, la intención es que el código por sí mismo sea el maestro.
       Puede encontrarlo en %path.

en: CTools plugin example
es: Ejemplo de complemento de CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
es: Ejemplo de complemento de Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
es: Muestra como un módulo externo puede proporcionar complementos de CTools (para Panels, etc.)

en: Arg length
es: Longitud del argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
es: Control de acceso según la longitud del argumento de contexto simple.

en: Grant access if simplecontext argument length is
es: Conceder el acceso si la longitud del argumento de contexto simple es

en: Length of simplecontext argument
es: Longitud del argumento de contexto simple

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
es: El acceso/visibilidad se concederá con base en la longitud del argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
es: El argumento de texto simple debe tener !comp @length caracteres

en: CTools example: role
es: Ejemplo CTools: rol

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
es[0]: @identifier debe tener el rol "@roles"
es[1]: @identifier debe ser uno de estos "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
es: Crea un "simplecontext" desde el argumento.

en: Enter the simplecontext arg
es: Introduzca el argumento simplecontext

en: CTools example no context content type
es: CTools ejemplo sin ningún tipo de contenido contexto

en: No context content type - requires and uses no context.
es: No hay ningún tipo de contenido de contexto - no requiere ni utiliza ningún contexto.

en: CTools Examples
es: Ejemplos de CTools

en: The setting for item 1.
es: El ajuste para el elemento 1.

en: The setting for item 2
es: La configuración para el elemento 2

en: CTools example relcontext content type
es: Ejemplo CTools relcontext tipo de contenido

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
es: Tipo de contenido relcontext - trabaja con el contexto relcontext.

en: Config Item 1 (relcontext)
es: Configurar elemento 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
es: Ajuste para relcontext.

en: Simplecontext content type
es: Tipo de contenido simplecontext

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
es: Tipo de contenido de contexto simple - trabaja con un contexto simple

en: Config Item 1 for simplecontext content type
es: Config articulo 1 para el tipo de contenido de contexto simple

en: Relcontext context from simplecontext
es: Contexto de Relcontext para contexto simple

en: Relcontext setting
es: Ajuste relcontext

en: Just an example setting.
es: Solo un ejemplo de configuración.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
es: Un simple "contexto simple" contexto, o un elemento de dato.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
es: Ingrese algún dato para representar este "contexto simple".

en: Setting for simplecontext
es: Configuración para el contexto simple

en: An example setting that could be used to configure a context
es: Un ejemplo de configuración que podría ser utilizado para configurar un contexto

en: Relcontext from simplecontext
es: Relcontext para contexto simple

en: See the getting started guide for more information.
es: Lea la guía de inicio para más información.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
es: Antes de que se pueda agregar esta variante, debe ser configurada. Cuando termine, haga clic en «Crear variante» al final de este asistente para agregarla a su página.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede activar node/%node/edit porque algún otro módulo lo ha sobrescrito con %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
es: El módulo Page manager no puede sobrescribir @path porque algún otro módulo lo ha sobrescrito con %callback. La edición de nodos será activada, pero la ruta de edición no será sobrescrita.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede activar node/%node porque algún otro módulo lo ha sobrescrito con %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
es: Las rutas con marcadores de posición no opcionales no pueden ser utilizadas como elementos normales de menú a menos que el manejador de argumentos seleccionado proporcione un argumento predeterminado para utilizar para el elemento del menú.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo admiinistrador de páginas no es capaz de habilitar user/%user porque algún otro módulo ya ha sobreescrito con %callback.

en: Existing node
es: Nodo existente

en: Enter the title or NID of a node
es: Escriba el título o NID de un nodo

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
es: Incluir enlance de nodo para «agregar comentario», «leer más», etc.

en: Template identifier
es: Identificador de la plantilla

en: Add the breadcrumb trail as content.
es: Agregar la ruta de navegación como contenido.

en: Add the help text of the current page as content.
es: Agregar el texto de ayuda de la página actual como contenido.

en: Status messages
es: Mensajes de estado

en: Add the status messages of the current page as content.
es: Añadir los mensajes de estado de la página actual como contenido.

en: Add the slogan trail as content.
es: Agregar el lema como contenido.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
es: Añade las pestañas (tareas locales) cómo contenido.

en: Add the page title as content.
es: Añadir el título de la página como contenido.

en: Manage pages
es: Administrar páginas

en: Show End Date
es: Mostrar fecha final

en: OpenLayers Map
es: Mapa OpenLayers

en: geographical projection
es: proyección geográfica

en: Sidebar first
es: Primera barra lateral

en: This option makes it easy to manage CAPTCHA settings on forms. When enabled, users with the "%admincaptcha" permission will see a fieldset with CAPTCHA administration links on all forms, except on administrative pages.
es: Esta opción facilita la gestión de las opciones de preguntas CAPTCHA en los formularios. Si se activa los usuarios con los permisos "%admincaptcha" verán un campo de texto con los enlaces de administración de CAPTCHAs en todos los formularios excepto en los de las páginas administrativas.

en: The built-in font only supports Latin2 characters. Only use "a" to "z" and numbers.
es: La fuente del sistema sólo admite caracteres Latin2. Utilice sólo letras de la "a" a la "z" y números.

en: Gallery page
es: Página de galería

en: Default values
es: Valores predeterminados

en: Example: Image gallery
es: Ejemplo: Galería de imágenes

en: Example: image_gallery
es: Ejemplo: galeria_imagenes

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
es: Sólo puede contener letras en minúscula, números y guiónes bajos. <strong>Trate de evitar conflictos con nombres de proyectos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
es: Brinde una descripción corta de lo que deberían esperar los usuarions cuando activen el feature.

en: URL of update XML
es: URL del XML de actualización

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
es: Ejemplo: http://misitioweb.com/fserver

en: features
es: características

en: Create feature
es: Crear feature

en: Create a new feature.
es: Crear un nuevo feature

en: Auto-detected
es: Auto detectado

en: Provided by dependency
es: Brindado por dependencia

en: Map name
es: Nombre del mapa

en: Unique
es: Única

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID. Contact the site administrator if this problem persists.
es: Error de validación CAPTCHA: ID de sesión CAPTCHA no identificada. Contacte con los administradores de este sitio si el problema persiste.

en: CAPTCHA validation error: unknown CAPTCHA session ID (%csid).
es: Error de validación de CAPTCHA: ID de sesión de CAPTCHA desconocido (%csid).

en: The Image CAPTCHA module can not generate images because your PHP setup does not support it (no <a href="!gdlib">GD library</a> with JPEG support).
es: El módulo de preguntas CAPTCHA de imágenes no puede generar las imágenes por que su configuración de PHP no lo admite  (no hay una <a href="!gdlib">GD library</a> que admita formato JPEG).

en: Color and image settings
es: Opciones de color e imagen

en: Configuration of the background, text colors and file format of the image CAPTCHA.
es: Configuración de los colores de fondo y textos, y del formato del documento con la imagen CAPTCHA.

en: Enter the hexadecimal code for the background color (e.g. #FFF or #FFCE90). When using the PNG file format with transparent background, it is recommended to set this close to the underlying background color.
es: Indique el valor hexadecimal del color de fondo; por ejemplo: #fff o #ffce90. En el caso de usar el formato PNG con fondo transparente, se recomienda indicar un color similar al color que tenga el fondo.

en: Select the file format for the image. JPEG usually results in smaller files, PNG allows tranparency.
es: Seleccione el formato de documento para la imagen. JPEG suele proporcionar documentos más reducidos, mientras que PNG permite transparencia.

en: PNG with transparent background
es: PNG con fondo transparente

en: @level - no distortion
es: @level - Sin distorsión

en: @level - low
es: @level - Poca

en: @level - medium
es: @level - Media

en: @level - high
es: @level - Alta

en: Default select style
es: Seleccione el estilo por defecto

en: Map Form Values
es: Formulario de valores del mapa

en: Provides a user interface to manage OpenLayers maps.
es: Proporciona una interfaz de usuario para administrar los mapas de OpenLayers.

en: Export layer
es: Exportar capa

en: Edit style
es: Editar estilo

en: Delete style
es: Eliminar estilo

en: Export style
es: Exportar estilo

en: Are you sure you want to revert %object?
es: ¿Está seguro que desea revertir %object?

en: Are you sure you want to delete %object?
es: ¿Está seguro que desea eliminar %object?

en: %name was deleted.
es: %name ha sido eliminado.

en: Error when attempting to delete %name.
es: Error al intentar eliminar %name.

en: Layer saved.
es: Capa guardada.

en: Error trying to save layer.
es: Error intentando guardar la capa.

en: Style saved.
es: Estilo guardado.

en: Error trying to save style.
es: Error al intentar guardar el estilo.

en: This is the machine readable identifier.
          This should be all lowercase characters, numbers, or underscores (_).
es: Este es un identificador legible por la máquina. Debería ser con todo minúsculas, números o guiones bajos (_).

en: CSS Path
es: Ruta del CSS

en: Center & Bounds
es: Centro y límites

en: Initial Map View
es: Vista inicial del mapa

en: Centerpoint
es: Punto central

en: Restrict Extent
es: Restringir la extensión

en: Restricted Extent
es: Extensión restringida

en: Prevents users from panning outside of a specific bounding box
es: Impide a los usuarios desplazarse fuera de un límite específico

en: Layers & Styles
es: Capas y estilos

en: Layer settings.  The Layer options will change based on the projection chosen.
es: Ajustes de capa. Las opciones de la capa cambiarán en función de la proyección elegida.

en: Map Projection
es: Proyección del mapa

en: The !link_proj of this map: all layers will either be requested or reprojected to this format.
es: La !link_proj de este mapa: todas las capas serán solicitadas o reproyectadas a este formato.

en: Select style
es: Seleccione estilo

en: Style for features in a vector that are selected.
es: Mostrar las características para un vector seleccionado.

en: Overlay layers
es: Capas superpuestas

en: Displays a View as an OpenLayers map.
es: Muestra una vista como un mapa de OpenLayers.

en: Provides Data to Power an OpenLayers map.
es: Proporciona información para incluir en un mapa de OpenLayers.

en: Title Field
es: Campo título

en: Description Field
es: Campo de descripción

en: Automatically run cron
es: Ejecutar cron automáticamente

en: When enabled, the site will check whether cron has been run in the configured interval and automatically run it upon the next page request. For more information visit the <a href="@status-report-url">status report page</a>.
es: Cuando está activado, el sitio comprobará si cron se ha ejecutado en el intervalo configurado y lo ejecutará automáticamente en la siguiente solicitud de página. Para más información, visite la <a href="@status-report-url">página de informe de estado</a>.

en: Content statistics
es: Estadísticas de contenido

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
es: 
        Este es un bloque de datos creados por el tipo de contenido Relcontent.
       Los datos en el bloque puede ser ensamblado a partir de texto estático (como este) o del tipo
       de contenido forma la configuración ($ conf) para el tipo de contenido, o desde el contexto
       que se pasa. <br />
       En nuestro caso, el formulario de configuración ($ conf) tiene sólo un campo, 'config_item_1;
       y de que está configurado con:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
es: 
        Este es un bloque de datos creados por el tipo de contenido de contexto simple.
       Los datos en el bloque puede ser ensamblado a partir de texto estático (como este) o del tipo
       de contenido forma la configuración ($ conf) para el tipo de contenido, o desde el contexto
       que se pasa. <br />
       En nuestro caso, el formulario de configuración ($ conf) tiene sólo un campo, 'config_item_1;
       y de que está configurado con:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
es: Esta página está bloqueada por usted para la edición. Nadie más podrá editar esta página hasta que estos cambios se guarden o se cancelen.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
es: Esta página está bloqueada para edición por otro usuario. No puede editar esta página sin romper el bloqueo.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para todos los blogs en <em>/blog</em>. Si no se selecciona ninguna variante, se mostrarán los envíos de blog más recientes predeterminados de Drupal.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede habilitar el blog porque algún otro módulo ya lo ha sobrescrito con %callback.

en: User blog
es: Blog de usuario

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para mostrar blogs de usuarios en <em>/blog/%user</em>. Si no se selecciona ninguna variante, se utlizará el blog predeterminado de usuario de Drupal.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede habilitar blog/%user porque algún otro módulo ya lo ha sobrescrito con %callback.

en: Site contact page
es: Página de contacto del sitio

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para la página de contacto del sitio en <em>/contact</em>. Si no se selecciona ninguna variante, se utilizará el formulario predeterminado de contacto de Drupal.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede activar el contacto porque algún otro módulo ya lo ha sobrescrito con %callback.

en: User contact
es: Contacto con el usuario

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
es: Cuando se activa, esto sobrescribe el comportamiento predeterminado de Drupal al mostrar el formulario de contacto de usuario en <em>user/%user/contact</em>. Si no se selecciona ninguna variante, se utilizará el formulario predeterminado de contacto de usuario de Drupal.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no puede habilitar user/%user/contact porque algún otro módulo ya lo ha sobrescrito con %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
es: No se puede tener un marcador de posición sin nombre (% o ! por sí mismo). Por favor póngale nombre a su marcador de posición agregando un pequeño fragmento descriptivo de texto  al % o !, tal como %user o %node.

en: All polls
es: Todas las encuestas

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
es: Cuando se activa, esto sobreescribe el comportamiento predeterminado de Drupal para las encuestas en <em>/poll</em>. Si no se selecciona ninguna variante, se mostrará la vista predeterminada de Drupal para las encuestas más recientes.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page manager no pudo habilitar la encuesta porque algún otro módulo ya sobrescribió con %callback.

en: Search @type
es: Buscar @type

en: Taxonomy: term
es: Taxonomía: término

en: Control access by a specific term.
es: Control de acceso por un término específico.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
es: Seleccione uno o varios términos de @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
es[0]: @term puede ser el término «@terms»
es[1]: @term puede ser uno de estos términos: @terms

en: Node add form: node type
es: Formulario de adición de nodo: tipo de nodo

en: Node edit form: node ID
es: Formulario de edición de nodo: ID del nodo

en: Get all arguments after this one
es: Obtener todos los argumentos después de éste

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
es: Si se marca, esta cadena incluirá todos los argumentos. Por ejemplo, si la ruta es «path/%» y el usuario visita «path/foo/bar», si no se marca esta casilla, la cadena será «foo». Si sí se marca, la cadena será «foo/bar».

en: Taxonomy term: ID
es: Término de taxonomía: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
es: Término de taxonomía (múltiple): ID

en: User: name
es: Usuario:nombre

en: Creates a user context from a user name.
es: Crea un contexto de usuario a partir de un nombre de usuario.

en: Enter the username of a user for this argument
es: Escriba un nombre de usuario para este argumento

en: Vocabulary: ID
es: Vocabulario:ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
es: El formulario de contacto del sitio que permite a los usuarios enviar un mensaje a los administradores del sitio.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
es: El formulario de contacto del sitio que permite a los usuarios contactar a otros usuarios.

en: Contact @name
es: Contactar con @name

en: Custom: @title
es: Personalizado: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
es: Este título se utilizará administrativamente para identificar este panel. Si lo deja en blanco se utilizará el título normal.

en: Advanced search form
es: Formulario de búsqueda avanzada

en: A search form with advanced options.
es: Un buscador con opciones avanzadas.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
es: El formulario avanzado puede tener opciones adicionales basadas en el tipo de búsqueda. Por ejemplo, la búsqueda de contenido avanzado (nodo) facilitará la búsqueda por tipo de nodo y término de taxonomía.

en: Same page
es: La misma página

en: Override default prompt
es: Sobreescribir el aviso por defecto

en: @type search form
es: Formulario de búsqueda @type

en: The results of a search using keywords.
es: Los resultados de una búsqueda utilizando palabras clave.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
es: Graba una entrada en el registro del watchdog cuando se realizan búsquedas

en: Override "no result" text
es: Sobreescribir el texto de "sin resultados"

en: No result text
es: Ningún resultado de texto

en: Display text if no search keywords were submitted
es: Mostrar el texto si no se inroducen claves de búsqueda

en: @type search result
es: Resultado de la búsqueda @type

en: HTML-safe string
es: Cadena con HTML seguro

en: Custom pager settings
es: Ajustes del paginador personalizado

en: Use different pager settings from view settings
es: Usar opciones de paginador diferentes de las establecidas en la vista

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
es: <strong>ADVERTENCIA:</strong> Este punto de vista tiene AJAX habilitado. Reemplazar la configuración de paginación funcionará inicialmente, pero cuando la vista se actualiza via AJAX, se utilizará la configuración original. No debe reemplazar configuración del busca personas de Views con el ajuste de AJAX habilitado.

en: The number of items to skip and not display.
es: El número de elementos que se omiten y no se muestran.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
es: Seleccione ésto para enviar todos los argumentos desde el panel directamente a la vista. Si está marcado, los argumentos del panel se considerarán después de los argumentos de contexto anteriores y antes de cualquier argumento adicional pasado a través del campo Argumentos a continuación. Nótese que los argumentos no incluyen la URL base; sólo los valores después de la URL ó establecidos como reemplazos se consideran argumentos.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
es: Los argumentos adicionales para enviar a la vista tal como son parte de la URL en la forma arg1/arg2/arg3. Puede usar %0, %1, ..., %N para especificar argumentos de la URL. O utilizar @0, @1, @2, ..., @N para usar argumentos pasados al panel. Nota: use estos valores sólo como última opción. En futuras versiones de Panels pueden eliminarse.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
es: Si "Desde contexto" está seleccionado, que tipo de contexto utilizar.

en: Context is optional
es: El contexto es opcional

en: Additional CSS classes
es: Clases CSS adicionales

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
es: Se creará un alias automático de URL. Si desea crearlo manualmente, desmarque esta opción.

en: styles
es: estilos

en: Semantic Views : Fields
es: Semantic Views: Campos

en: Skip empty fields
es: Ignorar los campos vacíos

en: If the output should be a HTML list, select the element and class attribute. The row element should also be set to %li.
es: Si la salida va a ser un listado HTML, seleccione el tipo de listado y añádale una o varias clases si lo desea. Tenga en cuenta que las filas deben configurarse como %li.

en: Definition list
es: Lista de definiciones (dl)

en: Insert a %hash where you want row enumeration.
es: Añada una %hash donde quiera una enumeración de fila.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
es: Objetivo (target) del enlace, como _blank, _parent o el nombre de un iframe. este campo se usa raramente.

en: @argument title
es: Título de @argument

en: @argument input
es: Entrada de @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
es: El número máximo de caracteres que puede tener este campo.

en: Count the number 0 as empty
es: Contar el número 0 como vacío

en: Hide if empty
es: Ocultar si está vacío

en: Starting value
es: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
es: Especificar el numero con el que el contador debería comenzar.

en: Does not start with
es: No comienza con

en: Does not end with
es: No termina con

en: The view %name has been saved.
es: La vista %name se ha guardado.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
es: Este filtro puede hacer que elementos que tengan más de una de las opciones seleccionadas aparezcan como resultados duplicados. Si este es el caso, esta casilla puede reducir esos duplicados. Sin embargo, cuantos más términos tiene para buscar, menos eficiente será la consulta, por lo que debe usarse con precaución. No debería usarse para campos de valor único, ya que puede hacer que algunos resultados desaparezcan de la presentación si se usa con un campo incompatible.

en: Jump menu
es: Menú saltar

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
es: Pone todos los resultados en una caja de selección y permite al usuario ir a una página distinta basándose en los resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
es: Nombre de equipo del usuario que publicó el comentario.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
es: Correo electrónico del usuario que hizo el comentario. Estará vacío si el autor es un usuario registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
es: Relacionar nodos con términos de taxonomía, especificando qué vocabulario(s) usar. Esta relación dará lugar a registros duplicados si hay varios términos.

en: The text of the profile item.
es: El texto del elemento de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
es: El ID de término de taxonomía del término.

en: The taxonomy term name for the term.
es: Eñ nombre de término de taxonomía del término.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
es: El nombre del vocabulario al que pertenece el término.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
es: Elija que vocabularios desea relacionar. Recuerde que cada término encontrado creará un nuevo registro, por lo que esta relación se usará mejor con un solo vocabulario que tenga sólo un término por nodo.

en: The name of the role.
es: El nombre del rol.

en: The role ID of the role.
es: El ID de rol del rol.

en: Hide empty fields
es: Ocultar campos vacíos

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
es: No mostrar campos, etiquetas o marcas para campos que estén vacíos.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
es: Necesita al menos un campo antes de configurar las opciones de su menú de salto

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
es: Para configurar apropiadamente un menú de salto, debe seleccionar un campo que representará la ruta a usar. Entonces debe disponer la exclusión de ese campo. Todos los demás campos mostrados serán parte del menú. Tenga en cuenta que cualquier HTML se eliminará de esta salida, ya que las cajas de selección no pueden mostrar HTML.

en: Path field
es: Campo de ruta

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
es: Si se oculta, este botón sólo quedará oculto para usuarios con JavaScript y la página saltará automáticamente cuanto la selección cambie.

en: Libraries
es: Bibliotecas

en: Latitude/Longitude
es: Latitud/Longitud

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
es: Acepta cualquier fecha en cualquier <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de fecha de GNU</a>. Son válidas cadenas de caracteres como «today», «+2 months» y «Dec 9 2004».

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
es: Acepta una hora en cualquier <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">formato de entrada de fecha GNU</a>. Cadenas como «now», «+2 hours», y «10:30pm» son válidas.

en: Monthly archive
es: Archivo mensual

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
es: Opciones multi idioma extendidas proveídas por el módulo Internacionalización.

en: Set current language as default for new content.
es: Hacer predeterminado el idioma actual para nuevo contenido.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
es: Idioma requerido (No permitir Idioma Neutral)

en: Lock language (Cannot be changed).
es: Bloquear idioma (No puede ser cambiado).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
es: Si un grupo de texto no se está mostrando aquí eso significa que esta característica no está implementada para el mismo.

en: Cannot refresh strings for %group.
es: No se pueden refrescar las cadenas para %group

en: Submitted by !username on !datetime.
es: Enviado por !username el !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
es: Enviado por !username el !datetime

en: Site email address
es: Dirección de correo electrónico del sitio

en: This identifier is used by another handler.
es: Este identificador lo usa otro manejador.

en: Length is shorter than
es: Longitud menor que

en: shorter than
es: más corto que

en: Length is longer than
es: Longitud mayor que

en: longer than
es: Mayor que

en: SQL Query
es: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
es: La consulta se creará y ejecutará usando la API de bases de datos de Drupal.

en: revision user
es: Usuario revisor

en: Exposed form
es: Formulario expuesto

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
es: Esto mostrará el vínculo "más" incluso cuando no haya más elementos que mostrar.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
es: Por favor, introduzca una versión válida, con número de versión principal y del núcleo, Ejemplo: !example

en: Recreate
es: Recrear

en: Revert components
es: Revertir componentes

en: Mark as reviewed
es: Marcar como revisado

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
es: Se revisaron todos los componentes de <strong>!component</strong> para <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
es: Dependencias huérfanas

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
es: Estos módulos son dependencias de funcionalidades que han sido deshabilitadas. Pueden ser deshabilitadas sin afectar otros componentes de su sitio web.

en: Disable selected modules
es: Deshabilitar los módulos seleccionados

en: Leave enabled
es: Dejar habilitado

en: @action completed for @module_name / @component.
es: @action completada para @module_name / @component.

en: Manage features.
es: Administrar funcionalidades.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
es: Detecte y desactive cualquier dependencia de feature huérfana.

en: Recreate an existing feature.
es: Recreando un feature existente.

en: Review overrides
es: Revisar sobreescrituras

en: Needs review
es: Necesita revisión

en: The order of pages in the book hierarchy.
es: El órden de las páginas en la jerarquía del libro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
es: Mostrar el vínculo estándar añadir comentario utilizado en nodos regulares, el cual solo se mostrará si el usuario que está viendo tiene acceso para añadir un comentario.

en: Inherit pager
es: Heredar paginador

en: Render pager
es: Visualizar paginador

en: Render
es: Visualizar

en: Bounds
es: Límites

en: Not restricted
es: Sin restricción

en: The human readable label.
es: La etiqueta para los usuarios.

en: Thickness
es: Grosor

en: Entity API
es: API Entidad

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
es: Si es parte de un libro, el libro al cual esta página de libro pertenece.

en: The unique ID of the comment.
es: El ID único del comentario.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
es: La dirección IP de la máquina desde la que se envío el comentario.

en: The name left by the comment author.
es: el nombre dejado por el autor del comentario.

en: The email address left by the comment author.
es: La dirección de correo electrónico proporcionada por el autor del comentario.

en: The home page URL left by the comment author.
es: La URL de la página de inicio que ha dejado el autor del comentario.

en: The URL of the comment.
es: La URL del comentario.

en: Edit URL
es: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
es: la URL de la página de edición del comentario.

en: The date the comment was posted.
es: La fecha en la que se envió el comentario.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
es: El comentario de origen, si el modo secuencial de comentarios está activado.

en: The node the comment was posted to.
es: El nodo al que envió el comentario.

en: The number of comments posted on a node.
es: El número de comentarios enviados a un nodo.

en: New comment count
es: Nueva cuenta de comentarios

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
es: La cantidad de comentarios enviados a un nodo desde la última vez que el usuario lo visitó

en: The unique ID of the node.
es: El ID único del nodo,

en: The type of the node.
es: El tipo de nodo.

en: The language the node is written in.
es: El idioma en el que está escrito el nodo.

en: The URL of the node.
es: La URL del nodo.

en: The URL of the node's edit page.
es: La URL de la página de edición del nodo.

en: Date changed
es: Fecha cambiada

en: The date the node was most recently updated.
es: La fecha de actualización más reciente del nodo.

en: The author of the node.
es: El autor del nodo.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
es: La cantidad de votos que se han realizado en un nodo de encuesta.

en: Poll winner
es: Ganador de encuesta

en: The winning poll answer.
es: La respuesta ganadora de la encuesta.

en: Poll winner votes
es: Votos de la opción ganadora de la encuesta

en: The number of votes received by the winning poll answer.
es: La cantidad de votos recibidos por la respuesta ganadora de la encuesta.

en: Poll winner percent
es: Porcentaje de la opción ganadora de la encuesta

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
es: El porcentaje de votos recibidos por la opción ganadora de la encuesta.

en: The length of time the poll node is set to run.
es: El tiempo de vigencia establecido para la encuesta.

en: The number of visitors who have read the node.
es: La cantidad de visitantes que han leido el nodo.

en: The number of visitors who have read the node today.
es: La cantidad de visitantes que han leído el nodo hoy.

en: Last view
es: Última visita

en: The date on which a visitor last read the node.
es: La fecha en la que un visitante accedió por última vez al nodo.

en: The slogan of the site.
es: El lema del sitio.

en: The administrative email address for the site.
es: El correo electrónico de administración del sitio.

en: The URL of the site's front page.
es: La URL de la portada del sitio.

en: Login page
es: Página de inicio de sesión

en: The URL of the site's login page.
es: La URL de la página de inicio de sesión en el sitio.

en: The unique ID of the uploaded file.
es: El ID único del archivo subido al servidor.

en: The name of the file on disk.
es: El nombre del archivo en el disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
es: El tamaño del archivo, en kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
es: La URL del archivo accesible a través de la web.

en: The date the file was most recently changed.
es: La fecha de la alteración más reciente del archivo.

en: The user who originally uploaded the file.
es: El usuario que subió el archivo originalmente.

en: The unique ID of the taxonomy term.
es: El ID único del término de taxonomía.

en: The name of the taxonomy term.
es: El nombre del término de taxonomía.

en: The optional description of the taxonomy term.
es: La descripción opcional del término taxonomía.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
es: El número de nodos etiquetados con el término de taxonomía.

en: The URL of the taxonomy term.
es: La URL del término de taxonomía.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
es: El vocabulario de taxonomía al que pertenece el término.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
es: El término padre del término de taxonomía, si existiera.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
es: El ID único del vocabulario de taxonomía

en: The name of the taxonomy vocabulary.
es: El nombre del vocabulario de taxonomía.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
es: El nombre para el sistema del vocabulario de la taxonomía.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
es: La descripción opcional del vocabulario de taxonomía.

en: Term count
es: Cantidad de términos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
es: La cantidad de términos que pertenecen al vocabulario de taxonomía.

en: The unique ID of the user account.
es: El ID único de la cuenta de usuario.

en: The login name of the user account.
es: El nombre de inicio de sesión de la cuenta de usuario.

en: The email address of the user account.
es: La dirección de correo electrónico de la cuenta de usuario.

en: The URL of the account profile page.
es: La URL de la página del perfil de la cuenta.

en: The url of the account edit page.
es: la URL de la página de edición de la cuenta.

en: The date the user last logged in to the site.
es: La fecha en la que el usuario se identificó por última vez en el sitio.

en: The date the user account was created.
es: la fecha en la que se creó la cuenta de usuario.

en: HTML attributes
es: Atributos HTML

en: Google API Key
es: Clave de la API de Google

en: Control block visibility using context.
es: Controlar la visibilidad del bloque usando el contexto.

en: Control menu active class using context.
es: Control menú clase activa con el contexto.

en: Debug output reaction for SimpleTest.
es: Reacción de salida para la simple prueba de depuración.

en: Context layouts
es: Diseños de contexto

en: Allow theme layer to provide multiple region layouts and integrate with context.
es: Permiten capa de tema para proporcionar múltiples diseños de la región y se integran con el contexto.

en: Choose one of the layouts provided by the default theme.
es: Elija uno de los diseños proporcionados por el tema por defecto.

en: Could not save context %title.
es: No fue posible guardar el contexto %title.

en: Example: <code>theme</code>
es: Ejemplo: <code>tema</code>

en: A tag to group this context with others.
es: Una etiqueta para agrupar este contexto con otros.

en: Trigger the activation of this context
es: Disparar la activación de este contexto

en: Actions to take when this context is active
es: Acciones a tomar cuando este contexto esté activo

en: Add a reaction
es: Agregar una reacción

en: Context editor
es: Editor de contexto

en: Context inspector
es: Inspector de contexto

en: This context is active when any of the selected conditions are true.
es: Este contexto se activa cuando cualquiera de las condiciones seleccionadas es verdadera.

en: Set on node form
es: Establecer en el formulario de nodo

en: Set this context on node forms
es: Establecer este contexto en formularios de nodo

en: Always active
es: Siempre activo

en: This block appears empty when displayed on this page.
es: Este bloque aparece vacío cuando se muestra en está página.

en: Saved %title.
es: %title guardado.

en: Lighter
es: Extrafina

en: Bolder
es: Supernegra

en: All parent terms
es: Todos los términos padres.

en: No TrueType support
es: No soporta TrueType

en: The Image CAPTCHA module can not use TrueType fonts because your PHP setup does not support it. You can only use a PHP built-in bitmap font of fixed size.
es: El módulo Image CAPTCHA no puede usar fuentes TrueType porque su configuración de PHP no lo soporta. Usted solo puede utilizar fuentes de mapas de bits de PHP incorporadas de tamaño fijo.

en: Font preview of @font (@file)
es: Vista previa de la fuente @font (@file)

en: Preview of built-in font
es: Vista previa de una fuente incorporada

en: PHP built-in font: !font_preview
es: Fuente incorporada PHP: !font_preview

en: You need to select at least one font.
es: Es necesario seleccionar al menos una fuente.

en: The following fonts are not readable: %fonts.
es: Las siguientes fuentes no son legibles: %fonts.

en: Enter the characters shown in the image.
es: Introduzca los caracteres mostrados en la imagen.

en: Font example
es: Ejemplo de fuente

en: Enable / Disable Menus
es: Activar / Desactivar Menús

en: See 'Advanced' settings below.
es: Vea las opciones 'avanzadas' más abajo.

en: Default setting for future menus.
es: Configuración predeterminada para los menús futuros.

en: Default setting (see below)
es: Configuraci

en: The unique ID of the node's revision.
es: El ID único de la revisión del nodo.

en: Is new
es: Es nuevo

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
es: Si el nodo es nuevo y no se ha guardado en la base de datos todavía.

en: Promoted to frontpage
es: Promovido a la portada

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
es: Si el nodo está promocionado a la página principal.

en: Sticky in lists
es: Fijo arriba en las listas

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
es: Si el nodo se muestra en la parte superior de las listas en las cuales aparece.

en: Comments allowed
es: Comentarios permitidos

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
es: Si se permiten comentarios en este nodo: 0 = no, 1 = cerrado (sólo lectura), 2 = abierto (lectura/escritura).

en: Book root
es: Raiz del libro

en: Set this context when viewing a node whose root book is of the selected type.
es: Establecer este contexto al ver un nodo cuyo libro de raíz es del tipo seleccionado.

en: Default country
es: País predeterminado

en: Site maintenance account
es: Cuenta de mantenimiento del sitio

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
es: @count fragmentos HTML no permitidos en %file.

en: (active tab)
es: (solapa activa)

en: Status message
es: Mensaje de estado

en: All pages except those listed
es: Todas las páginas excepto las que se enumeran

en: Only the listed pages
es: Sólo las páginas enumeradas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
es: Especificar páginas usando sus rutas. Escriba una ruta por línea. El carácter '*' se usa como comodín. Ejemplos de rutas son %blog para la página de blog y %blog-wildcard  para cada blog personal. %front es la página principal.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
es: Páginas en las que este código PHP devuelva <code>Verdadero</code> (sólo para expertos)

en: Pages or PHP code
es: Páginas o código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
es: Si se elige la opción PHP, escriba el código PHP entre %php. Tenga en cuenta que la ejecución de código PHP incorrecto puede inutilizar su sitio Drupal.

en: Not customizable
es: No personalizable

en: Restricted to certain pages
es: Restringido a algunas páginas

en: Text formats
es: Formatos de texto

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
es: La cantidad de réspuestas que una conversación debe tener para que se considere "candente".

en: Add new @node_type
es: Añadir un nuevo @node_type

en: Forum navigation vocabulary
es: Vocabulario de navegación de foro

en: Image generation in progress. Try again shortly.
es: Creación de imagen en progreso. Inténtelo dentro de un instante.

en: Error generating image.
es: Error al crear la imagen

en: Unable to generate the derived image located at %path.
es: No se pudo generar la imagen derivada ubicada en %path.

en: Image styles
es: Estilos de imagen

en: Date type
es: Tipo de fecha

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
es: La ruta para este enlace de menú. Puede ser una ruta interna de Drupal como %add-node o una URL externa como %drupal. Escriba %front para enlazar con la página principal.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
es: La profundidad máxima de un enlace y de todos sus hijos se establece en !maxdepth. Algunos enlaces de menú podrían no estar disponibles como padres si al seleccionarlos se excede ese límite.

en: No Main links
es: Sin enlaces principales

en: Source for the Main links
es: Fuente de los enlaces principales

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
es: Seleccione lo que se debería mostrar como enlaces principales (usualmente en la parte superior de la página).

en: No Secondary links
es: Sin enlaces secundarios

en: Source for the Secondary links
es: Fuente de los enlaces secundarios

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
es: El menú <em>Principal</em> se usa en muchos sitios web para mostrar las secciones principales del sitio, generalmente en una barra de navegación superior.

en: manage display
es: gestionar presentación

en: Preview before submitting
es: Previsualizar antes de enviar

en: Display author and date information.
es: Mostrar información del autor y fecha.

en: Author username and publish date will be displayed.
es: Se mostrarán el nombre del autor y la fecha de publicación.

en: <em>Edit @type</em> @title
es: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
es: Mensaje del historial de revisiones

en: Full content
es: Contenido completo

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
es: Advertencia: Proporcionar sólo a los roles de confianza. Este permiso implica riesgos de seguridad.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
es[0]: Debe incluir al menos una palabra clave positiva con uno o más caracteres.
es[1]: Debe incluir al menos una palabra clave positiva con @count o más caracteres.

en: Searched %type for %keys.
es: Se ha buscado en %type para %keys.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
es: El número máximo de envíos que se muestran en las páginas de resúmenes como la página principal.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
es: Esta página se muestra cuando no se permite al usuario el acceso a un documento. Déjelo en blanco para mostrar una página genérica de "acceso denegado".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
es: Esta página se muestra cuando no hay contenido que encaje con el documento solicitado. Déjelo vacío para mostrar una página genérica de "página no encontrada".

en: Description of your site, included in each feed.
es: La descripción de su sitio, incluida en cada canal de noticias.

en: Users may set their own time zone.
es: Los usuarios pueden establecer su zona horaria.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
es: Recordar a los usuarios cuando se identifiquen si su zona horaria no se ha especificado .

en: Only applied if users may set their own time zone.
es: Sólo se aplica si los usuarios pueden establecer su propia zona horaria.

en: Time zone for new users
es: Zona horaria para usuarios nuevos.

en: Default time zone.
es: Zona horaria predeterminada.

en: Empty time zone.
es: Zona horaria vacía.

en: Users may set their own time zone at registration.
es: Los usuarios pueden establecer su propia zona horaria al registrarse.

en: Put site into maintenance mode
es: Pasar el sitio a modo de mantenimiento

en: Maintenance mode message
es: Mensaje del modo de mantenimiento

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
es: Mensaje que se presenta a los visitantes cuando el sitio está desconectado en modo de mantenimiento.

en: There is currently no content classified with this term.
es: Actualmente no hay contenido clasificado con este término.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
es: El directorio %directory no existe o no se puede escribir en él.

en: Picture directory
es: Directorio de imágenes

en: E-mails
es: Correos electrónicos

en: Account cancellation confirmation
es: Confirmación de cancelación de cuenta

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
es: Editar los mensajes de correo electrónico que se envían a los usuarios cuando intentan cancelar sus cuentas.

en: Contact forms
es: Formularios de contacto

en: Entity ID
es: ID de entidad

en: Validate URL
es: Validar URL

en: Image style
es: Estilo de imagen

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
es: La etiqueta para esta área que se mostrará solo de forma administrativa.

en: Exposed
es: Expuesto

en: Displays Reorder
es: Muestra el reordenamiento

en: Remove this display
es: Eliminar esta presentación

en: Operator to use on all groups
es: Operador para usar en todos los grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
es: Ya sea «grupo 0 Y grupo 1 Y grupo 2» o «grupo 0 O grupo 1 O grupo 2», etc.

en: Remove group @group
es: Eliminar grupo @group

en: Default group
es: Grupo predeterminado

en: Group @group
es: Grupo @group

en: Ungroupable filters
es: Filtros inagrupables

en: Configure group settings for @type %item
es: Configurar opciones de grupo para @type %item

en: Basic exposed form
es: Formulario básico expuesto

en: Input required
es: Entrada requerida

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
es: Un formulario expuesto que solamente produce una vista si el formulario contiene entradas de usuario.

en: Display all items
es: Mostrar todos los elementos

en: Display all items that this view might find
es: Mostrar todos los elementos que esta vista pueda encontrar

en: Display a specified number of items
es: Mostrar un número específico de elementos

en: Display a limited number items that this view might find.
es: Mostrar un número limitado de elementos que esta vista podría encontrar.

en: Paged output, full pager
es: Salida paginada, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
es: Salida paginada, estilo Drupal completo

en: Paged output, mini pager
es: Salida paginada, mini paginador

en: Use the mini pager output.
es: Usar la salida de mini paginador.

en: The taxonomy vocabulary name
es: El nombre de vocabulario de taxonomía

en: Name (raw)
es: Nombre (sin filtrar)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
es: El nombre del usuario o del autor. Este filtro no verifica si el usuario existe y permite una coincidencia parcial. No utiliza autocompletado.

en: Provide markup text for the area.
es: Proporcionar el texto de marcado para el área.

en: Machine Name
es: Nombre de sistema

en: Change the machine name of this display.
es: Cambiar el nombre de sistema de esta presentación.

en: Change settings for this pager type.
es: Cambiar opciones de configuración para este tipo de paginador.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
es: Permitir agrupamiento y agregación (cálculo) de campos.

en: Exposed form style
es: Estilo del formulario expuesto

en: Select the kind of exposed filter to use.
es: Seleccionar el tipo de filtro expuesto a utilizar.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
es: Opciones de configuración de formulario expuesto para este estilo de formulario expuesto.

en: The machine name of this display
es: El nombre interno del sistema de esta presentación

en: This is machine name of the display.
es: Este es el nombre interno del sistema de esta presentación.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
es: Si se marca, algunos campos pueden quedar desactivados. Todos los campos que sean seleccionados para agrupamiento serán plegados a un registro para cada valor distinto. La función se ejecutará en otros campos que sean seleccionados para agregación. Por ejemplo, puede agrupar nodos por título y contar el número de nids para obtener una lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
es: <strong>¡Importante!</strong> Ha cambiado el nombre interno del sistema de la presentación. Cualquier cosa que se adjuntara a esta presentación específicamente, como temas, podría dejar de funcionar hasta que sea actualizado. Para ver sugerencias de temas para ella, debe guardar la vista.

en: Exposed Form
es: Formulario expuesto

en: Exposed form options
es: Opciones del formulario expuesto

en: Select which pager, if any, to use for this view
es: Elija cuál paginador utilizar para esta vista, si es que se utiliza alguno

en: Pager options
es: Opciones de paginador

en: Display id should be unique.
es: El ID de presentación debería ser único.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
es: Texto a mostrar en el botón de envío del formulario expuesto.

en: Include reset button
es: Incluir botón de reinicio

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
es: Si se marca, el formulario expuesto proporcionará un botón para limpiar todos los filtros expuestos aplicados

en: Reset button label
es: Etiqueta del botón de reinicio

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
es: Texto a mostrar en el botón de limpiado del formulario expuesto.

en: Exposed sorts label
es: Etiqueta de ordenamiento expuesto

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
es: Texto a mostrar como la etiqueta de la caja de selección de ordenamiento expuesto.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
es: Texto a utilizar cuando el ordenamiento expuesto sea ascendente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
es: Texto a utilizar cuando el ordenamiento expuesto sea descendente.

en: Select any filter and click on Apply to see results
es: Seleccione cualquier filtro y pulse Aplicar para ver los resultados

en: Text on demand
es: Texto a demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
es: El número de artículos a omitir. Por ejemplo, si este campo es 3, los primeros 3 elementos serán omitidos y no se mostrarán.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
es: El número total de páginas. Déjelo vacío para mostrar todas las páginas.

en: Exposed options
es: Opciones expuestas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
es: Exponer esta opción permite a los usuarios definir sus valores en un formulario expuesto cuando se muestra la vista

en: Expose items per page
es: Exponer artículos por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
es: Si se marca, los usuarios pueden determinar cuántos elementos mostrar por página en una vista

en: Items per page label
es: Etiqueta de elementos por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
es: Etiqueta a utilizar en el elemento expuesto de formulario de elementos por página.

en: Exposed items per page options
es: Opciones de elementos expuestos por página

en: Expose Offset
es: Exponer desplazamiento

en: Offset label
es: Etiqueta de desplazamiento

en: Label to use in the exposed offset form element.
es: Etiqueta a usar en el elemento de formulario de desplazamiento expuesto.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
es: El desplazamiento debe ser un número mayor o igual a 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
es[0]: Mini paginador, @count elemento, saltar @skip
es[1]: Mini paginador, @count elementos, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
es[0]: Mini paginador, @count elemento
es[1]: Mini paginador, @count elementos

en: All items, skip @skip
es: Todos los elementos, omitir @skip

en: All items
es: Todos los elementos

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
es[0]: @count elemento, omitir @skip
es[1]: @count elementos, omitir @skip

en: @count item | @count items
es[0]: @count elemento
es[1]: @count elementos

en: Group results together
es: Agrupar resultados

en: Authentication module
es: Módulo de autentificación

en: Add
es: Añadir

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
es: No se ha podido completar la operación. Error fatal en @file en la línea @line: @message

en: no real context
es: No hay contexto real

en: - Choose -
es: - Elegir -

en: Update and save
es: Actualizar y guardar

en: The page has been updated and saved.
es: La página se ha actualizado y guardado.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
es: Actualmente no hay variantes disponibles y no se puede agregar una página. ¿Tal vez usted necesite instalar el módulo Panels para obtener una variante?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
es: Para establecer este panel como su página de inicio, debe  crear un nombre de ruta único, sin variables % en la ruta. La página principal del sitio es actualmente %homepage en el formulario de configuración !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
es: Esta página está configurada actualmente como página principal de su sitio. Esto puede ser modificado en el formulario de configuración !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
es: Esta ruta ya está en uso. El sistema no puede sobrescribir rutas existentes.

en: Context exists
es: El contexto existe

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
es: Control de acceso por la existencia o no de un contexto y si contiene información.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
es: Verificar si existe el contexto (contiene datos) o no existe (no contiene datos). Por ejemplo, si un contexto es opcional y la ruta no contiene un argumento para ese contexto, no existirá.

en: Doesn't exist
es: No existe

en: @identifier exists
es: @identifier existe

en: @identifier does not exist
es: @identifier no existe

en: String: comparison
es: Cadena: comparación

en: Control access by string match.
es: Control de acceso por comparación de cadenas.

en: Not equal to regular expression
es: No es igual a la expresión regular

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
es: Si se usa una expresion regular, se debería encerrar el patrón en barras inclinadas como: <em>/foo/</em>. Si necesita comparar contra barras inclinadas, que puede utilizar otro caracter para encerrar el patrón, como @. Ver la <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">documentación de expresiones regulares de PHP</a> para más información.

en: @identifier is "@value"
es: @identifier es "@value"

en: @identifier is not "@value"
es: @identifier no es "@value"

en: @identifier matches "@value"
es: @identifier coincide con "@value"

en: @identifier does not match "@value"
es: el @identifier no concuerda con "@valor"

en: String: length
es: Cadena: longitud

en: Control access by length of string context.
es: Control de acesso por longitud del contexto de cadena.

en: Not equal to
es: No es igual a

en: Length of string
es: Longitud de la cadena

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
es: El acceso/visibilidad será concedido con base en la longitud del contexto de cadena.

en: @identifier must be @comp @length characters
es: @identifier debe tener @comp @leng caracteres

en: A context that contains token replacements from token.module.
es: Un contexto que contiene comodines reemplazantes del módulo Comodín (token.module).

en: Enter the context type
es: Especifique el tipo de contexto

en: Enter a user name
es: Especifique un nombre de usuario

en: Reset identifier to username
es: Restablecer el nombre de usuario como identificador

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
es: Si se selecciona, el identificador se restablecerá al nombre de usuario del usuario.

en: Invalid user selected.
es: El usuario seleccionado no es válido

en: You may use substitutions in this path.
es: Puede utilizar sustituciones en esta ruta.

en: File Format
es: Formato de archivo

en: In database
es: En la base de datos

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
es: Un módulo llamado @name ya existe en su sitio. Por favor escoja un nombre diferente.

en: Lowercase letters, numbers and underscores only
es: Sólo letras minúsculas, números y guiones bajos

en: Map contains no renderable layers.
es: El mapa no contiene capas renderizables.

en: Layer %layer not found.
es: No se encuentra la capa %layer.

en: Layer %name does not have a projection set.
es: La capa %name no tiene un conjunto de proyección.

en: Layer %name does not have its layer_type set.
es: La capa %name no tiene establecido su layer_type.

en: Zooms to the extent of a given layer on map loading.
es: Ajusta el zoom a la extensión de una capa determinada al cargar un mapa.

en: Google Maps API Map
es: Mapa de la API de Google Maps

en: OpenStreetMap Standard
es: Estandar OpenStreetMap

en: <a href="!url">KML</a> overlay.
es: Superposición <a href="!url">KML</a>.

en: Google Maps Satellite
es: Google Maps Satélite

en: Google Maps Satellite Imagery.
es: Google Maps Imágenes de Satélite.

en: Google Maps Hybrid
es: Google Maps Híbrido

en: Google Maps with roads and terrain.
es: Google Maps con carreteras y terreno.

en: Google Maps Normal
es: Google Maps normal

en: Standard Google Maps Roads
es: Carreteras estándar de Google Maps

en: Google Maps Physical
es: Mápa físico de Google Maps

en: Google Maps Hillshades
es: Relieve de Google Maps

en: Yahoo Maps Satellite
es: Yahoo Maps Satélite

en: Yahoo satellite imagery tiles.
es: Imágenes de Yahoo Satélite.

en: Yahoo streets tiles.
es: Imágenes de Yahoo Streets

en: Yahoo Maps Hybrid
es: Yahoo Maps Híbrido

en: Yahoo hybrid of streets and satellite tiles.
es: Imágenes híbridas de calles y satélite de Yahoo.

en: Virtual Earth (Bing) street tiles.
es: Imágenes de calles de Virtual Earth (Bing).

en: Virtual Earth (Bing) satellite tiles.
es: Imágenes de satélite de Virtual Earth (Bing).

en: Virtual Earth (Bing) hybrid of streets and satellite tiles.
es: Imágenes híbridas de calles y satélite de Virtual Earth (Bing).

en: Invisible style
es: Estilo invisible

en: Invisible default style.
es: Estilo invisible predeterminado

en: Select layer to zoom to when the map is loaded
es: Seleccione una capa para hacer zoom cuando se carga el mapa

en: Style ID
es: ID del estilo

en: CloudMade Javascript Location
es: Localización del Javascript de CloudMade

en: Extract styles from KML.
es: Extraer estilos desde KML.

en: Extract Attributes
es: Extraer atributos

en: Extract attributes from KML.
es: Extraer atributos desde KML.

en: Zoom Level Range
es: Rango de nivel de zoom

en: Layer Name
es: Nombre de la capa

en: Yahoo API Key
es: Clave del API de Yahoo

en: Clone layer
es: Clonar capa

en: Clone style
es: Clonar estilo

en: This is the unique name of the layer. It must contain only alphanumeric characters and underscores.
es: Este es el nombre único de la capa. Debe contener únicamente caracteres alfanuméricos y subrayados.

en: Layer Title
es: Título de la capa

en: Layer Description
es: Descripción de la capa

en: Select a layer type to create a new layer.
es: Seleccione un tipo de capa para crear una nueva capa.

en: OpenLayers Views Vector
es: Vector de OpenLayers Views

en: Data layer for OpenLayers maps.
es: Capa de datos para mapas OpenLayers.

en: Choose the OpenLayers WKT field.
es: Seleccione el campo WKT para OpenLayers.

en: Top Field
es: Campo Arriba

en: Right Field
es: Campo Derecha

en: Bottom Field
es: Campo Abajo

en: Left Field
es: Campo Izquierda

en: Provides a visual indication of the mouse position to the user.
es: Proporciona una indicación visual al usuario de la posición del puntero del ratón.

en: Set this context when the current user has one of the selected role(s).
es: Establecer este contexto cuando el usuario actual tiene uno de los roles seleccionados

en: Set this context when viewing the site in the selected language.
es: Establecer este contexto cuando se esté viendo el sitio en el idioma seleccionado.

en: Set this context when viewing a node with the selected taxonomy terms.
es: Establecer este contexto cuando se esté viendo un nodo con los términos de taxonomía seleccionados.

en: Require all conditions
es: Requerir todas las condiciones

en: If checked, all conditions must be met for this context to be active. Otherwise, the first condition that is met will activate this context.
es: Si está seleccionado, todas las condiciones deben cumplirse para que este contexto se active. De lo contrario, la primera condición que se cumpla activará este contexto.

en: Please reload the page to view this block.
es: Por favor, recargue la página para ver este bloque.

en: Dependent locality
es: Localidad dependiente

en: Menu Depth
es: Profundidad del menú

en: Mouse delay
es: Retraso del ratón

en: Data options
es: Opciones de Datos

en: Text box
es: Caja de texto

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
es: Las parejas clave-valor pueden escribirse separadas por barras verticales, por ejemplo: clave_segura|Alguna opción legible

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
es: Webform posibilita que los nodos tengan adjuntos formularios y cuestionarios.

en: To add one, create a !types piece of content.
es: Para agregar uno, cree una pieza de contenido de tipo !types .

en: Webform is currently not enabled on any content types.
es: En este momento, Webform no está habilitado para ningún tipo de contenido.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
es: Para usar Webform, por favor habilítelo en al menos un tipo de contenido en esta página.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
es: Esta página lista todo el contenido del sitio que puede tener un formulario adjunto.

en: Webform-enabled piece of content
es: Contenido habilitado para Webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
es: Visite la página <a href="!url">Configuración de Webform</a> y habilite Webform en al menos un tipo de contenido.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
es: Opcional: Habilite Webform en múltiples tipos visitando la página <a href="!url">Configuración de Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
es: Un campo de texto especial que acepta direcciones de correo electrónico.

en: Allow users to upload files of configurable types.
es: Permitir a los usuarios subir archivos de tipos configurables.

en: Page break
es: Salto de página

en: Organize forms into multiple pages.
es: Organizar formularios en múltiples páginas.

en: Select options
es: Opciones de selección

en: Value of !component
es: Valor de !component

en: Value of "!component"
es: Valor de "!component"

en: Webform settings
es: Configuración de Webform

en: Edit e-mail settings
es: Editar la configuración de correo electrónico

en: Delete e-mail settings
es: Borrar la configuración de correo electrónico

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
es: Verificar que todos los valores ingresados en este campo son únicos. El mismo valor no se podrá usar una segunda vez.

en: !name (hidden)
es: !name (oculto)

en: Other...
es: Otro...

en: Allow "Other..." option
es: Permitir la opción "Otro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
es: Marque esta opción si quiere permitir a los usuarios escribir una opción que no esté en la lista.

en: Text for "Other..." option
es: Texto para la opción «Otro...»

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
es: Si se permiten otras opciones, escriba el texto que se usará para la opción «otro».

en: Randomize options
es: Aleatorizar las opciones

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
es: Hace aleatorio el orden de las opciones cuando se muestran en el formulario.

en: Width of the textarea.
es: Ancho de la caja de texto.

en: Height of the textarea.
es: Alto de la caja de texto.

en: Maximum length of the textfield value.
es: Longitud máxima del valor del campo de texto.

en: Webform-enabled content types
es: Tipos de contenido habilitados para webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
es: Webform le permite habilitar los componentes de formulario para cualquier tipo de contenido. Escoja los tipos en los que quiere asociar componentes webform.

en: E-mail address format
es: Formato de dirección de correo electrónico

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
es: Formato largo: «Nombre de Ejemplo» &lt;nombre@ejemplo.com&gt;

en: Short format: name@example.com
es: Formato corto: nombre@ejemplo.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
es: La mayoría de los servidores soportan el formato "largo" que permite direcciones del remitente más amigables en los correos electrónicos enviados. Sin embargo la mayoría de los servidores basados en Windows son incapaces de enviarlos con el formato largo. Cambie esta opción si está teniendo problemas enviando correos electrónicos con Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
es: Actualmente no hay formularios en su sitio. Cree una pieza de contenido de tipo !types .

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
es: Crear una regla para controlar si se muestra o no este elemento de formulario.

en: Conditional rules
es: Reglas condicionales

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
es: Determina si la lista de abajo es inclusiva o exclusiva.

en: Include all components
es: Incluir todos los componentes

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
es: El valor %value ya se ha enviado una vez para el campo %title . Puede que ya haya enviado este formulario, o que sea necesario utilizar un valor diferente.

en: Component value
es: Valor de componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
es: Sin envíos de e-mails actualmente, añadir destinatarios de e-mails debajo.

en: email@example.com
es: correo@ejemplo.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
es: Los envíos del formulario se enviarán a esta dirección de correo electrónico. Cualquier campo correo electrónico, opciones de selección u oculto puede seleccionarse como la dirección del destinatario. Los valores múltiples de direcciones de correo pueden separarse por comas.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
es: Se puede seleccionar como asunto de los correos electrónicos cualquier campo de texto, opciones de selección o elemento oculto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
es: Se puede seleccionar como dirección del remitente de los correos electrónicos cualquier campo de texto, opciones de selección o elemento oculto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
es: Se puede seleccionar como nombre del remitente de los correos electrónicos cualquier campo de texto, opciones de selección o elemento oculto.

en: No available components
es: No hay componentes disponibles

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
es: Una plantilla de correo electrónico puede personalizar la manera de mostrar los correos.

en: Included e-mail values
es: Valores de correo electrónico incluidos

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
es: Los componentes seleccionados serán incluidos en el token %email_values. Los valores individuales pueden aún mostrarse si se especifican como %email[key] en la plantilla.

en: Save e-mail settings
es: Guardar configuración de correo electrónico

en: E-mail header details
es: Detalles de la cabecera del correo electrónico

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
es: El campo e-mail es obligatorio cuando un correo electrónico personalizado es añadido.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
es: La dirección de correo electrónico introducida "@email" no parece ser válida.

en: Email settings added.
es: Configuración de Email añadida.

en: Email settings updated.
es: Configuración de Email actualizada.

en: Delete e-mail settings?
es: ¿Eliminar la configuración de e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
es: Esto eliminará inmediatamente la configuración de e-mail basada en el componente @component.

en: Confirmation message
es: Mensaje de confirmación

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
es: Limitar el número de envíos <em>por usuario</em>. Un usuario se identifica por su nombre de usuario si ha inciado sesión, o por su dirección IP y «Cookie» si es anónimo. El uso de «cookies» puede modificarse en la página global de <a href="!url">Configuraciones de Webform</a>.

en: Submission access
es: Acceso a los envíos

en: Show the notification about previous submissions.
es: Mostrar las notificaciones sobre envíos anteriores.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
es: Mostrar las notificaciones sobre envíos anteriores que aparecen cuando los usuarios ya han enviado este formulario previamente.

en: Select list options
es: Opciones de lista de selección

en: Select list format
es: Formato de lista de selección

en: Separate
es: Separado

en: Submission Number
es: Número del envío

en: Submission ID
es: ID del envío

en: Included export components
es: Componentes a incluir en la exportación

en: The selected components will be included in the export.
es: Los componentes seleccionados serán incluidos en la exportación

en: Option A
es: Opción

en: Option B
es: Opción B

en: Option C
es: Opción C

en: My select list
es: Mi lista de selección

en: Submitted on %date
es: Enviado el %date

en: Submitted by user: %username
es: Enviado por el usuario: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
es: Enviado por un usuario anónimo: %ip_address

en: Provide a simple link to edit the submission.
es: Proporcionar un enlace simple para editar los envíos

en: Provide a simple link to delete the submission.
es: Proporcionar un enlace simple para borrar los envíos

en: Webform submission count
es: Contador de envíos de Webform

en: The number of webform submissions on this node.
es: El número de envío de webform en este nodo

en: The number of webform submissions for this user.
es: El número de envíos de webform para este usuario.

en: Webform form body
es: Cuerpo del formulario WebForm

en: draft
es: borrador

en: OAuth Settings
es: Configuración de OAuth

en: OAuth Consumer secret
es: OAuth Secreto de consumidor

en: remove global
es: eliminar global

en: make global
es: hacer global

en: Are you sure you want to remove %screen_name from the global accounts?
es: ¿Está seguro que desea eliminar %screen_name de las cuentas globales?

en: This means other users will no longer be allowed to post using this account.
es: Esto significa que otros usuarios ya no podrán publicar usando esta cuenta.

en: Are you sure you want to allow other users to access the %screen_name account?
es: ¿Está seguro que desea permitir a otros usuarios acceder a la cuenta %screen_name?

en: This will allow other users to post using this account.
es: Esto permitirá a otros usuarios publicar utilizando esta cuenta.

en: Invalid Twitter OAuth request
es: Solicitud Twitter OAuth no válida

en: Invalid OAuth token.
es: Token OAuth no válida.

en: Select sign-in button
es: Seleccione el botón de acceso

en: Automatically register new users
es: Registrar nuevos usuarios automáticamente

en: Warning, if you enable this, new user accounts will be created without email addresses.
es: Cuidado, si activa esta opción, las nuevas cuentas de usuario se crearán sin direcciones de correo electrónico.

en: The nickname %name is already in use on this site, please register below with a new nick name, or @login to continue.
es: El nombre de usuario %name ya está en uso en este sitio. Por favor, regístrese debajo con un nombre de usuario nuevo, o @login para continuar.

en: Twitter Signin
es: Acceder con Twitter

en: Adds support for "Sign in with Twitter"
es: Añade soporte para "identificarse con Twitter"

en: BaseLayer
es: Capa Base

en: Uncheck to make this map an overlay
es: Desmarcar para hacer de este mapa una superposición

en: The main OpenStreetMap map
es: El mapa principal de OpenStreetMap

en: Alternative, community-rendered OpenStreetMap
es: Alternativo, OpenStreetMap renderizado por la comunidad

en: OpenStreetMap with highlighted bike lanes
es: OpenStreetMapa con carriles bici resaltados

en: MetaCarta basemap of province and water boundaries
es: Mapa base de MetaCarta con las provincias y los lindes marinos

en: <a href="@cloudmade">Get a CloudMade account and API Key</a>
es: <a href="@cloudmade">Obtenga una cuenta de CloudMade y una clave de la API</a>

en: <a href="@google">Obtain an API key from Google for your domain</a>
es: <a href="@google">Obtenga una clave de la API de Google para su dominio</a>

en: Extract Styles
es: Extraer estilos

en: OpenLayer styles are stored versions of 
            <a href="@ols">javascript StyleMap objects</a>, but are much easier to 
            configure through an interface. Styles will typically define the icon, 
            fill color, border, and radius of points or polygons, so they are used 
            on overlays more often than base layers, which are not affected by vector 
            styles.
es: Los estilos de OpenLayers son versiones almacenadas de
    <a href="@ols">objetos javascript de StyleMap</a>, pero mucho más fáciles
    de configurar a través de una interfaz. Los estilos típicamente definen el icono, 
    el color de relleno, borde y radio de los puntos o polígonos, por lo que son utilizados
    en superposiciones más frecuentemente que en las capas base, que no son afectadas
    por los estilos de vector.

en: The name, title, and description you give a style is for Drupal's 
            interal storage. The rest of the properties are documented on openlayers.org
es: El nombre, el título y la descripción que le da a un estilo son para el uso interno de Drupal.
    El resto de las propiedades están documentadas en openlayers.org.

en: Layers are stored versions of javascript OpenLayers layer 
            objects. They point at a data source, like OpenStreetMap, Google Maps, 
            or Drupal itself, and sometimes define the zoom levels for which they apply.
es: Las capas son versiones almacenadas de los objetos javascript de capa de OpenLayers
    .Ellos apuntan a un origen de datos, como OpenStreetMap, Google Maps o el propio 
    Drupal, y ocasionalmente definen niveles de zoom para los que se aplican.

en: Commercial layer providers like Google will require API keys 
            to ensure that users are't abusing the service and to enforce limits. Not all 
            of these keys are required, of course, only those that are used on a site.
es: Proveedores comerciales de capas, como Google, requieren claves de la API
    para asegurarse que los usuarios no estan abusando del servicio y garantizar unos límites.
    No todas estas claves son requeridas, por supuesto, sólo las que se utilicen en un sitio.

en: @name form
es: formulario @name

en: Invalid URL %url.
es: URL %url no válida.

en: The subject of the comment.
es: El asunto del comentario.

en: The currently logged in user.
es: El usuario actualmente conectado.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
es: El peso del término, el cual es utilizado para ordenar términos durante la visualización.

en: The parent terms of the taxonomy term.
es: Los términos padres del término de taxonomía.

en: The roles of the user.
es: Los roles del usuario.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
es: Longitud máxima de los alias a generar. 100 es la longitud recomendada. @max es la longitud máxima posible. Lea la <a href="@pathauto-help">ayuda de Pathauto</a> para conocer más detalles.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
es: ¿Qué debe hacer Pathauto al actualizar un elemento que ya tiene un alias de URL?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
es: Si un patrón incluye ciertos caracteres (por ejemplo, acentuados), ¿debería Pathauto intentar transcribirlos al alfabeto ASCII-96? El módulo Transliteration es el encargado de llevar a cabo esta tarea.

en: Reduce strings to letters and numbers
es: Reducir cadenas a letras y números

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
es: Palabras a eliminar del alias de URL, separadas por comas. No utilice esta opción para eliminar signos de puntuación.

en: Choose aliases to delete
es: Seleccione los alias a borrar

en: All aliases
es: Todos los alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
es: <strong>Nota:</strong> no habrá confirmación. Asegúrese de su acción antes de hacer clic en el botón "¡Eliminar alias ahora!".<br />Es posible que quiera hacer una copia de seguridad de la base de datos y/o de la tabla url_alias antes de utilizar esta funcionalidad.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
es: Ignorando alias %alias dedido a un conflicto de ruta existente.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
es: Ignorando alias %alias porque es el mismo que la ruta interna.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
es: Nuevo alias %alias para %source creado, reemplazando %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
es: Nuevo alias %alias para %source creado.

en: Maximum alias and component length
es: Máxima longitud de alias y componentes

en: Administer pathauto
es: Administrar alias de URL automáticos

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
es: Permite a un usuario configurar patrones de alias de URL automáticos, así como crear o eliminar los alias de URL de forma masiva.

en: Notify of Path Changes
es: Avisar de cambios de rutas

en: Determines whether or not users are notified.
es: Determina si los usuarios son notificados.

en: User blogs
es: Blogs de usuario

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
es: Debe <a href="!login">iniciar sesión</a> para ver este formulario.

en: The file description
es: La descripción del archivo

en: Remote URL
es: URL remota

en: [empty string]
es: Formato de texto

en: If selecting "Set language to vocabulary" you need to set a language to this vocabulary. Either change the translation mode or select a language.
es: Si se selecciona "Establecer idioma de vocabulario", usted debe establecer un idioma para este vocabulario. Cambie el modo de traducción, o bien seleccione un idioma.

en: Translation of views strings and content selection for views. Requires Views 3.x
es: Traducción de cadenas para las vistas y selección de contenidos para las vistas.

en: Use the locale system as implemented by the Views translation module.
es: Utilizar el sistema de localización implementado en el módulo de traducción de vistas.

en: Provides a button that expands maps to the size of the page.
es: Proporciona un botón que expande los mapas al tamaño de la página.

en: Google Layer Type
es: Tipo de capa de Google

en: Number of Zoom Levels
es: Número de niveles de zoom

en: The URL of the KML file.
es: La URL del archivo KML.

en: Edit OpenLayers layer.
es: Editar la capa de OpenLayers

en: Layers name
es: Nombre de capas

en: Enter the name to use for this layer if it is different from the source layer. Leave blank to use the name of the layer.
es: Introduzca un nombre para esta capa si es diferente de la capa de origen. Deje en blanco para utilizar el nombre de la capa.

en: Paste layer code here
es: Pegar aquí el código de la capa

en: Unable to interpret layer code.
es: Ha sido imposible interpretar el código de la capa.

en: An existing layer of this name already exists
es: Ya existe una capa con este nombre

en: Add Layer
es: Añadir capa

en: Forum settings
es: Configuración del foro

en: Wysiwyg profiles
es: Perfiles del editor Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
es: Un perfil Wysiwyg se asocia con un formato de texto. Un perfil Wysiwyg define qué editor se muestra para un formato de texto concreto, qué botones o temas están habilitados para el editor, cómo se muestra y algunas otras funciones específicas del editor.

en: Div container
es: Div contenedor

en: Maximize
es: Maximizar

en: Check spelling as you type
es: Comprobar la ortograf

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
es: Para asignar un editor distinto a un formato de texto, haga clic en "eliminar" para quitar primero el existente.

en: Update preview
es: Vista previa de la actualización

en: The file @title is in use and cannot be deleted.
es: El archivo @title se está usando y no se puede eliminar.

en: The file @title was not deleted due to an error.
es: El archivo @title no se ha eliminado debido a un error.

en: File @title was deleted
es: El archivo @title se ha eliminado.

en: Manage files used on your site.
es: Gestionar los archivos usados en su sitio.

en: Access all webform results
es: Acceder a todos los resultados de formularios

en: Access own webform results
es: Acceder a los resultados de sus propios formularios

en: Edit all webform submissions
es: Editar todos los envíos de formularios

en: Delete all webform submissions
es: Borrar todos los envíos de formularios

en: Access own webform submissions
es: Acceder a los propios envíos de formulario.

en: Edit own webform submissions
es: Editar los propios envíos de formulario

en: Delete own webform submissions
es: Borrar los propios envíos de formulario

en: Default: %value
es: Por defecto: %value

en: !module has been installed.
es: !module ha sido instalado.

en: Delete configuration profile
es: Borrar perfil de configuración

en: The file has been renamed to %filename.
es: El archivo se ha renombrado como %filename.

en: %filename has been uploaded.
es: %filename ha sido subido al servidor

en: %filename is in use by another application.
es: %filename está siendo utilizado por otra aplicación.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
es: %filename ocupa %filesize, lo que excedería su cuota de directorio. Está utilizando actualmente %size de %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
es: %filename ocupa %filesize, lo que excedería su cuota total de usuario. Está utilizando actualmente %size de %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
es: ¡No tiene acceso a ningún perfil de configuración para usar el explorador de archivos!

en: Directory %dirname is not accessible.
es: El directorio %dirname no es accesible.

en: Access to %directory was denied.
es: El acceso a %directory fue denegado.

en: You can not perform this operation.
es: No puede realizar esta operación.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
es: Para enviar un archivo a una aplicación externa, haga doble click en la fila del archivo.

en: Administer IMCE
es: Administrar IMCE

en: Define the upload quota per directory.
es: Definir la cuota de subida por directorio.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
es: Esta cuota mide el tamaño de todos los archivos subidos por el usuario que se encuentran en la base de datos, sin incluir archivos subidos por FTP. Puede usar ambas restricciones juntas o, de forma segura, dejar este valor en 0.

en: Block title as link
es: Título del bloque como enlace

en: the menu selected by the page
es: el menú seleccionado por la página

en: Webform client form.
es: Formulario de cliente Webform

en: Default value timezone
es: Valor predeterminado de zona horaria

en: Customize option keys (Advanced)
es: Personalizar claves de opciones (Avanzado)

en: Customize question keys (Advanced)
es: Personalizar claves de preguntas (Avanzado)

en: Load a pre-built option list
es: Cargar una lista de opciones creada previamente

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
es: Usa una lista preelaborada de opciones en lugar de escribir las opciones manualmente. Las opciones no serán editables si se usa una lista preelaborada.

en: Customize keys (Advanced)
es: Personalizar claves (Avanzado)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
es: Seleccione esta opción si quiere que el componente de selección sea del tipo lista en lugar de botones de radio o casillas de verificación.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
es: Cada opción debe tener una clave especificada. Especifique cada opción como «clave_segura|Alguna opción legible».

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
es: Las claves de opción deben tener menos de 128 caracteres. Las siguientes claves superan este límite:

en: Edit component: @name
es: Editar componente: @name

en: Production (Minified)
es: Producción (Comprimido)

en: Development (Uncompressed Code)
es: Desarrollo (Código sin comprimir)

en: Is not empty (NOT NULL)
es: No está vacío (NOT NULL)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
es: Esa vista fue creada para la version @import_version de vistas, pero ud. solo tiene @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
es: Manejador roto/no encontrado: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
es: La visualizacion %display ha establecido node/% como la ruta. Esto no va a producir lo que usted desea. Si usted desea tener varias versiones de la vista de nodo, use paneles.

en: Translate link
es: Traducir enlace

en: Provide a simple link to translate the node.
es: Proporciona un enlace directo para traducir el nodo.

en: Authmap ID
es: ID Authmap

en: The Authmap ID.
es: El ID del Authmap.

en: Authentication name
es: Nombre de Autentificación

en: The unique authentication name.
es: El nombre de autentificación único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
es: El nombre del módulo que administra la entrada de autenticación.

en: Use absolute link (begins with "http://")
es: Utilizar enlace absoluto (empieza con «http://»)

en: Output machine name
es: Mostrar nombre interno del sistema

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
es: Usar la ruta de término de taxonomía de Drupal para crear enlaces de ayuda a la  navegación.

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
es: Si se marca, los enlaces de ayuda a la navegación serán creados utilizando el método estándar de Drupal en lugar del método personalizado de Views. Esto es útil si está utilizando módulos como Taxonomy Redirect para modificar sus enlaces a términos de taxonomía.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
es: Cambiar los nombres de clase CSS que serán agregados a esta presentación.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
es: Los nombres de clases CSS serán agregados a la vista. Esto le permite utilizar código CSS específico para cada vista. Puede definir múltiples clases separadas por espacios.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
es: Las clases CSS deben ser solo alfanuméricas o guiones.

en: Choose text
es: Elegir texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
es: El texto que aparecerá como la opción seleccionada en el menú de salto.

en: Term edit link
es: Enlace de edición de término

en: Provide a simple link to edit the term.
es: Proporciona un enlace sencillo para editar el término.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
es: Especifique entre cuales valores puede elegir el usuario al determinar los elementos por página. Separados por comas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
es: Si se marca, los usuarios pueden determinar cuántos elementos deberían ser omitidos al principio.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
es: Por favor escriba una lista de valores numéricos enteros separados por comas: e.g: 10, 20, 50, 100

en: The OpenLayers module is the base module for the 
            OpenLayers suite of modules, and provides the main API.
es: El módulo OpenLayer es el módulo base para el conjunto 
    de módulos OpenLayers, y proporciona la API principal.

en: OpenLayers layers failed the sanity check. See the
          <a href="@drupallog">Drupal log</a> for details
es: Las capas de OpenLayers han fallado el test de integridad.
    Vea <a href="@drupallog">Registro de Drupal</a> para los detalles

en: Draw Features
es: Características de dibujo

en: Provides functionality for adding features to a map.
es: Proporciona la capacidad de añadir características a un mapa.

en: Semi-transparent hybrid overlay. Projected into 
          WSG84 for use on non spherical-mercator maps.
es: Superposición híbrida semitransparente. Proyectada en¬
    WSG84 para utilizar en mapas no esféricos.

en: Available Features
es: Características disponibles

en: Select what features are available to draw.
es: Seleccione que características estarán disponibles para dibujar.

en: Enable Zoom Wheel
es: Activar zoom con rueda del ratón

en: Feature Layer
es: Capa de características

en: WARNING: Your CloudMade API key or
              Javascript location is not set. Map including CloudMade layers
              will break until they are set correctly.
es: Atención: Su clave de la API de CloudMade o 
              la localización del Javascript no esta configurada. Los mapas que
              incluyan capas de CloudMade no funcionarán hasta que se configure correctamente.

en: Satellite and hybrid maps are occasionally
              unavailable at higher zoom levels.
es: Los mapas de satélite o híbridos a veces no
              están disponibles en los niveles de zoom mayores.

en: The map's width. "auto" will make the map fill
          the space it is given; otherwise, enter a value in pixels, like 400px.
es: La anchura del mapa. "auto" hará que el mapa rellene el espacio
              que se le dé, sino, entre un valor en píxeles, como 400px.

en: The map's height. Enter a value in pixels,
          like 400px.
es: La altura del mapa. Introduzca un valor en píxeles,
              p.e. 400px.

en: All interaction with the map - drawing, panning, 
          centering, and more - occurs in the display projection. The vast majority 
          of maps use 4326 (latitude/longitude) for this value.
es: Toda la interacción con el mapa - dibujar, desplazar, 
     centrar, etc. - ocurre en la proyección visualizada. La inmensa mayoría 
    de mapas utilizan 4326 (latitud/longitud) para este valor.

en: Default style for any temporary features in a vector.
          This will also be used for rollovers for things like Tooltips.
es: El estilo por defecto para cualquier característica temporal en un vector.Esto puede ser utilizado para intercambios para cosas como sugerencias.

en: In Switcher
es: Alternador de entrada

en: Attributes and Styling
es: Atributos y estilización

en: Please note that this does not apply to Grouped Displays.
es: Por favor, tenga en cuenta que esto no se aplica a las visualizaciones agrupadas.

en: Enable popup calendar
es: Activar un calendario en una ventana emergente

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
es: Activar un selector de fecha de JavaScript al lado del campo de fecha.

en: Attachment before
es: Adjunto antes

en: Attachment after
es: Adjunto después

en: No tokens available.
es: No hay comodines disponibles.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
es: Haga clic en un token para insertarlo en el último campo que ha seleccionado.

en: Translation source node
es: nodo original de la traducción

en: List of the currently available tokens on this site
es: Lista de tokens disponibles actualmente en este sitio

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
es: Proporciona una interfaz de usuario para el API de comodines, además de algunos comodines que faltan en el núcleo de Drupal.

en: Insert this token into your form
es: Inserte este comodín en su formulario

en: First click a text field to insert your tokens into.
es: Primero haga clic en un campo de texto en el que quiera insertar sus patrones de reemplazo.

en: Grouping title
es: Agrupar título

en: First and last classes
es: Clases para el primer elemento y el último

en: FIRST class attribute
es: Clase para el PRIMER elemento

en: LAST class attribute
es: Clase para el ÚLTIMO elemento

en: Striping class attributes
es: Clases de diferenciación

en: One striping class attribute is applied to each row. Separate multiple attributes with a space.
es: Se aplica una clase de diferenciado a cada elemento. Separe las clases con un espacio.

en: <p>The following replacement patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right.</p>
es: <p>Se pueden mostrar los siguientes patrones de reemplazo. Utilice el patrón de la izquierda para mostrar el valor indicado a su derecha.</p>

en: Delete box
es: Eliminar caja

en: Layer !layer_name is unavailable because its 
          layer type or the module that provides its layer type is missing
es: La capa !layer_name no está disponible porque falta su tipo de capa o el módulo que lo proporciona

en: <a href="!url">CloudMade</a> Custom Map
es: Mapa personalizado de <a href="!url">CloudMade</a>

en: <a href="!url">Tile Map Service</a>
es: <a href="!url">Servicio de imágen de mapa</a>

en: <a href="!url">MapTiler</a> or GDAL2Tiles
es: <a href="!url">MapTiler</a> o GDAL2Tiles

en: When a PNG, make the background color transparent
es: Cuando sea un PNG, hacer el color de fondo transparente.

en: Base URL (template)
es: URL de base (plantilla)

en: Translation update status
es: Estado de la actualización de traducciones

en: There are available updates
es: Hay actualizaciones disponibles

en: All your translations are up to date
es: Todas sus traducciones están actualizadas

en: A module provides this configuration.
es: Un módulo ofrece esta configuración.

en: Current page
es: Página actual

en: Highlighted
es: Destacado

en: Sidebar second
es: Segunda barra lateral

en: Image CAPTCHA requires GD library
es: La imagen CAPTCHA requiere la librería GD

en: CTools PHP requirements
es: Requerimientos PHP de CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
es: CTools necesita ciertas características sólo disponibles en PHP 5.2.0 o superior.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
es: No se puede crear un directorio de caché de estilos de CTools @path. Revise los permisos en su directorio de archivos.

en: Select base style
es: Seleccionar el estilo base

en: Missing settings cache.
es: Caché de opciones ausente.

en: XX-Small
es: Extra pequeña

en: X-Small
es: Muy pequeña

en: X-Large
es: Muy grande

en: XX-Large
es: Extra grande

en: Letter spacing
es: Interletraje

en: Word spacing
es: Espacio entre palabras

en: Decoration
es: Decoración

en: Overline
es: Tachado

en: Oblique
es: Oblicua

en: Small-caps
es: Versalitas

en: Capitalize
es: Todo mayúsculas

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
es: Usted no tiene suficientes permisos para realizar esta acción.

en: You account permissions do not permit you to import.
es: Los permisos de su cuenta no le permiten importar.

en: String: URL path
es: Texto: Ruta de la URL

en: Control access by the current path.
es: Controlar el acceso a través de la ruta actual.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
es: Nota: Si no se elige contexto, se usará la ruta de la página actual.

en: Allow access on the following pages
es: Permitir el acceso en las siguientes páginas

en: Allow access on all pages except the following pages
es: Permitir el acceso en todas las páginas excepto en las siguientes

en: Current path
es: Ruta actual

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
es[0]: @identifier es "@paths"
es[1]: @identifier es uno de "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
es[0]: @identifier no es «@paths»
es[1]: @identifier el tipo no es uno de «@paths»

en: Taxonomy: parent term
es: taxonomia: término padre

en: Control access by existence of a parent term.
es: Control de acceso por la existencia de un término padre.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
es: Seleccione el vocabulario para este formulario. Si existe un término padre en ese vocabulario, esta verificación de acceso tendrá éxito.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
es: «@term» tiene padres en el vocabulario «@vocab»

en: Control access by vocabulary.
es: Control de acceso por vocabulario.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
es: Sólo los vocabularios marcados serán válidos.

en: Current theme
es: Tema actual

en: Control access by checking which theme is in use.
es: Controlar el acceso comprobando qué tema está en uso.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
es: Sólo se accederá a esto si el tema actual es el tema seleccionado.

en: Error, unset theme
es: Error, desconfigurar tema

en: Current theme is "@theme"
es: El tema actual es "@theme"

en: Unpublished node @nid
es: Nodo sin publicar @nid

en: Book children
es: Hijos del libro

en: "@s" book children
es: Hijos del libro "@s"

en: Node terms
es: Términos de nodo

en: Taxonomy terms of the referenced node.
es: Términos de taxonomía del nodo referenciado.

en: - All vocabularies -
es: - Todo los vocabularios -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
es: Opcionalmente restringir los términos de un vocabulario específico, o permitir todos los términos de vocabularios.

en: Term formatting
es: Formateo del término

en: Inline, delimited
es: En línea, delimitado

en: Link to terms
es: Vínculo a los términos

en: Check here to make the terms link to the term paths.
es: Marque aquí para hacer los términos enlazado hacia las rutas del término.

en: Term delimiter
es: Delimitador del término

en: "@s" terms from @vocabulary
es: "@s" términos de @vocabulary

en: Feed icons
es: Iconos de los canales de noticias

en: Add the site feed_icons statement as content.
es: Añade la declaración del sitio como feed_icons contenido.

en: Site logo
es: Logo del sitio

en: Add the logo trail as content.
es: Agregar la ruta de Navegación del logo como contenido.

en: Primary navigation links
es: Enlaces de navegación primarios

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
es: Agregar primary_links (tareas locales) como contenido.

en: Secondary navigation links
es: Enlaces secundarios de navegación

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
es: Agregar el secondary_links (tareas locales) como contenido.

en: Tabs type
es: Tipo de solapas

en: Primary and secondary
es: Primaria y secundaria

en: CSS id to use
es: id CSS  para usar

en: Term Description
es: Descripción del término

en: Multiple terms from node
es: Multiples términos del nodo

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
es: Añade un formulario de términos de taxonomía desde un contexto de nodo; si múltiples términos son seleccionados, serán concatenados.

en: Concatenator
es: Concatenador

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
es: Cuando el valor de este contexto se pasa a una vista como argumento, los términos se pueden concatenar en forma de 1+2+3 (por OR) o 1,2,3 (para AND).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
es: El texto de este enlace será "@more". Esta configuración sólo puede modificarse en la configuración de la vista.

en: Fields override
es: Campos sobreescritos

en: Missing plugin
es: Falta plugin

en: Stylizer
es: Estilizador

en: Custom style
es: Estilo personalizado

en: The layer %layer_name cannot be reprojected to the map projection: EPSG: %map_proj
es: La capa %layer_name no puede ser repoyectada a la proyección del mapa: EPSG: %map_proj

en: Dependency not found:
es: Dependencia no encontrada:

en: This layer is provided by a view, so it must be exported via the 
                  Views interface as a view. <a href="@url">Export this view 
                  using the views module.</a>
es: Esta capa ha sido proporcionada por una vista, por lo que debe ser exportada a través de la interfaz de vistas como una vista. <a href="@url">Exportar esta  vista utilizando el módulo Views.</a>

en: This layer is provided by a view, so it must be exported via the 
                  Views interface as a view. Enable the Views UI 
                  module to export it.
es: Una vista ha proporcionado esta capa. Por eso debe exportarse a traves de la interfaz de vistas como tal vista. Active el módulo de interfaz de usuario (UI) de vistas para poder hacerlo.

en: This layer is provided by a view, so it can be cloned by cloning 
                  the view in the <a href="@url">Views interface.</a>
es: Una vista ha proporcionado esta capa. Por esp se puede duplicar su layer_type clonándo la vista en la <a href="@url">interfaz de vistas</a>.

en: Disable serving of private files
es: Desactivar la entrega de archivos privados

en: Display file browser tab in user profile pages.
es: Mostrar la pestaña del explorador de archivos en las páginas de perfiles de usuarios.

en: Insert file
es: Insertar archivo

en: Local action
es: Acción local

en: Label element
es: Elemento de etiqueta

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
es: Si se marca, se verificará que el valor del campo URL es una URL válida.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
es: Si está seleccionada esta opción, el campo URL es opcional y es aceptable enviar solamente un título. Si se omite la url, el título se mostrará como texto plano.

en: Title, as plain text
es: Título, como texto sin formato

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
es: ¡El controlador @handler intentó agregar el campo adicional @identifier pero @table no pudo ser añadido!

en: Fill up single line
es: Llenar una sola línea

en: Used only when not in single-tile mode, this specifies umber of extra rows and colums of tiles on each side which will surround the minimum grid tiles to cover the map
es: Usado sólo en el modo de tesela única, especifica un umbral de filas y columnas extra de teselas en cada lado, las cuales rodearán la cuadrícula mínima de teselas para cubrir el mapa.

en: Used only when in single-tile mode, this specifies the ratio of the size of the single tile to the size of the map
es: Usado sólo en el modo azulejo-único, especifica el ratio del tamaño de un único azulejo respecto al tamaño del mapa

en: Single tile
es: Tesela única

en: Manage maps, layers, styles, and map behaviors.
es: Administrar comportamientos de mapas, capas, estilos y mapas.

en: The radius of a vector point or the size of
            an icon. Note that, when using icons, this value should be half the
            width of the icon image.
es: El radio de un punto de vector o el tamaño de un icono. Fíjese que cuando se usan iconos este valor debiera tener un ancho la mitad del tamaño del icono de la imagen.

en: This is width of the line on features. On 
            polygons and point marks, it is used as an outline to 
            the feature. On lines, this is the representation of the 
            feature.  This is a value in pixels.
es: Este es la anchura de la línea en las funcionalidades. En los polígonos y marcas de puntos, es usado como contorno de la funcionalidad. En líneas, es una representación de la funcionalidad. Este valor es en pixels.

en: This is the opacity used for filling in Polygons. 
            It is also used in the center of marks for points: the interior 
            color of circles or other shapes. It is not used if an 
            externalGraphic is applied to a point.  This should be a value
            between 0 and 1.
es: Esta es la opacidad utilizada para rellenar polígonos. Es también utilizada en el centro de las marcas para puntos: el color del interior de los círculos o de otras formas. No es usado si un  externalGraphic es aplicado a un punto. Debería tener un valor entre 0 y 1.

en: This is opacity of the line on features. 
            On polygons and point marks, it is used as an outline to the 
            feature. On lines, this is the representation of the feature.
            This should be a value between 0 and 1.
es: Este es la opacidad de la línea en las funcionalidades. En polígonos y marcas de puntos, es usada como un contorno de la funcionalidad. Debería tener un valor entre 0 y 1.

en: Options are butt, round, square. This property 
            is similar to the SVG stroke-linecap property. It determines 
            what the end of lines should look like. See the SVG link for 
            image examples.
es: Las opciones son cuadrado, redondo y cuadrado ampliado. Esta propiedad es similar a la propiedad SVG stroke-linecap. Determina el final con que las líneas aparecerán. Consulte el link de SVG para ejemplos de imágenes.

en: Butt
es: Cuadrado

en: Options are dot, dash, dashdot, longdash, longdashdot, solid.
es: Las opciones son punto, guión, guión y punto, guión largo, guión largo y punto, solido.

en: Dot
es: Punto

en: Dash
es: Guión

en: Dash-dot
es: Guión-punto

en: Long-dash
es: Guión-largo

en: Long-dash-dot
es: Guión-largo-punto

en: This properties define the height of an externalGraphic. 
            This is an alternative to the pointRadius symbolizer property 
            to be used when your graphic has different sizes in the X and 
            Y direction.  This should be in pixels.
es: Esta propiedad define la altura de un externalGraphic. Es una alternativa a la propiedad simbolizadora pointRadius para ser usada cuando su gráfico tiene diferentes tamaños en las coordenadas X e Y. Debería estar en pixels.

en: Where the X value of the "center" of an 
          externalGraphic should be.  This should be in pixels.
es: Donde el valor X del "centro" de un externalGraphic debería estar. Debe estar en pixels.

en: Where the Y value of the "center" of an 
          externalGraphic should be.  This should be in pixels.
es: Donde el valor Y del "centro de un externalGraphic debería estar. Debe estar en pixels.

en: Name of a type of symbol to be used 
            for a point mark.
es: Nombre de un tipo de símbolo para ser usado como marca de punto.

en: The rotation angle in degrees clockwise for 
            a point symbolizer.
es: El ángulo de rotación en grados, con dirección de las agujas del reloj, para un sibolizador de punto.

en: Can be set to "none" to hide features 
            from rendering.
es: Puede ser configurado a "ninguno" para ocultar funcionalidades en el procesado.

en: None (off)
es: Ninguno (desconectado)

en: Omit challenges on a form type once the user successfully responds to a challenge on a form of that type.
es: Omitir preguntas de un tipo de formulario siempre que el usuario haya sabido responder bien a una del mismo tipo de formulario.

en: Omit challenges on all forms once the user successfully responds to any challenge on the site.
es: Omitir preguntas de todos los formularios siempre que el usuario haya sabido responder bien a una pregunta en cualquier parte del sitio.

en: Define if challenges should be omitted during the rest of a session once the user successfully responds to a challenge.
es: Define si las preguntas deben ser omitidas durante el resto de la sesión, una vez que el usuario responde con éxito a una de ellas.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
es: Las variables disponibles son: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
es: Ninguno (imagen original)

en: Edit components
es: Editar componentes

en: All components of this type are exported by other features or modules.
es: Todo los componentes de este tipo son exportados por otras funcionalidades o módulos.

en: Required by: !dependents
es: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
es: Empieza con

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
es: El feature !module no puede ser habilitado porque tiene dependencias sin cumplir.

en: @module does not appear to include the @include file.
es: @module no parece incluir el archivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
es: El archivo @filename ha sido descontinuado y puede ser removido.

en: Conflicts with another feature
es: Existe conflicto con otro feature

en: Custom ruleset
es: Conjunto de reglas personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
es: Los conjuntos de reglas personalizadas son combinaciones de complementos de acceso, que se pueden utilizar para control de acceso, criterios de selección y visibilidad de paneles.

en: There are no custom rulesets.
es: No hay conjuntos de reglas personalizados.

en: Manage custom rulesets
es: Administrar los conjuntos de reglas personalizados

en: Custom rulesets
es: Conjuntos de reglas personalizadas

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
es: Crear conjuntos de reglas de acceso personalizadas, exportables y reutilizables para aplicaciones como Panels.

en: ruleset
es: conjunto de reglas

en: Ruleset
es: Normas

en: rulesets
es: conjuntos de reglas

en: Rulesets
es: Conjunto de reglas

en: Custom content
es: Contenido personalizado

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
es: Los paneles de contenido personalizado son HTML básico que usted escribe y que puede ser reutilizado en todos sus paneles.

en: There are no custom content panes.
es: No hay paneles de contenido personalizado.

en: Manage custom content
es: Gestionar el contenido personalizado

en: Custom content panes
es: Paneles de contenido personalizado

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
es: Crear paneles reutilizables, personalizables y exportables para aplicaciones como Paneles.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
es: La categoría en la cual debería aparecer este contenido. Si se deja en blanco, la categoria será «Misceláneo».

en: content pane
es: panel de contenido

en: content panes
es: paneles de contenido

en: Content panes
es: Paneles de contenido

en: @type will not display due to missing context
es: @type no será mostrado debido a la falta de contexto

en: Reverse (NOT)
es: Inverso (NEGACIÓN)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
es: A la definición de complemento de @plugin le falta la clave %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
es: La definición de complemento de @plugin no puede encontrar el esquema %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
es: La definición de complemento de @plugin usa %schema, pero no tiene sección de exportación.

en: Add a new @plugin
es: Agregar un nuevo @plugin

en: Edit @plugin %title
es: Editar %title de  %plugin

en: Clone @plugin %title
es: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
es: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
es: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
es: ¿Está seguro que desea revertir %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
es: Esta acción eliminará de forma permanente cualquier personalización que se haya hecho a este elemento.

en: The item has been reverted.
es: El elemento se ha revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
es: Esta acción eliminará el elemento de su base de datos de forma permanente.

en: %title has been created.
es: %title se ha creado.

en: %title could not be created.
es: %title no se pudo crear.

en: %title has been updated.
es: %title se ha actualizado.

en: %title could not be updated.
es: %title no se pudo actualizar.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
es: Puede importar una definición exportada pegando en el campo siguiente el código de objeto exportado.

en: @plugin %title was enabled.
es: @plugin %title estaba habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
es: @plugin %title se ha desactividado.

en: Configuration error. No handler found.
es: Error en la configuración. No se encontró ningún manejador.

en: No item found.
es: No se encontró ningún elemento.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
es: A la definición de exportación de la @table le falta la propiedad de «clave primaria».

en: Configure style
es: Configurar estilo

en: Limit to these vocabularies
es: Limitar a estos vocabularios

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
es: Si no se marca ningún vocabulario, se aceptarán términos de todos los vocabularios.

en: Missing/deleted content
es: Contenido ausente/eliminado

en: Make this content reusable
es: Hacer este contenido reutilizable

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
es: El nombre de sistema de este contenido. Debe ser único, y debe contener solo caracteres alfanuméricos y guiones bajos. ¡Una vez creado, no será capaz de cambiar este valor!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
es: Una descripción de lo que es este contenido, lo que hace o para qué se usa; para uso administrativo.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
es: El nombre sólo puede consistir de letras minúsculas, guiones y números.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
es: Ya existe contenido con este nombre. Por favor elija otro nombre o elimine el elemento existente antes de crear uno nuevo.

en: Link the node title to the node
es: Vincular el título del nodo con el nodo

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
es: Marque esta casilla si desea que el título de su panel enlace al nodo.

en: Select a build mode for this node.
es: Seleccione un modo de construcción para este nodo.

en: Shows links to register or login.
es: Mostrar los enlaces para registrarse o iniciar sesion.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
es: Si no se permiten comentarios anónimos, esto mostrará los  enlaces de registro e inicio de sesión.

en: - No tag -
es: - Sin etiqueta -

en: CSS class to use
es: Clase CSS para usar

en: Enabled, name
es: Activado, nombre

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
es: Tiene cambios sin guardar. Estos cambios no serán permanentes hasta que haga clic en <em>Guardar</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
es: Ésto aparecerá en la interfaz de administración para identificarlo fácilmente.

en: The unique ID for this @export.
es: El ID único para este @export.

en: @plugin code
es: Codigo @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
es: Permitir que la importación sobreescriba un registro existente.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
es: No se puede obtener una importación desde el código. Los errores registrados: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
es: La Identificación de exportación sólo puede contener letras en minúsculas, guiones y números.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
es: Un @plugin con este nombre ya existe. Por favor elija otro nombre o eliminar el elemento existente antes de crear uno nuevo.

en: Node edit form from node
es: Formulario de creación o edición de nodo

en: Adds node edit form from a node context.
es: Añade un formulario de edición de nodo desde un contexto de nodo.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
es: Estilos personalizados pueden ser aplicados al panel de regiones y panel de paneles.

en: There are no custom styles.
es: No hay estilos personalizados.

en: Manage styles
es: Administrar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
es: Crear estilos personalizados para aplicaciones tales como los paneles.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
es: Actualmente no hay tipos de estilo disponibles para añadir. Debería habilitar un módulo que los utiliza, como Panels.

en: Administrative settings
es: Opciones administrativas

en: Select style type
es: Seleccionar tipo de estilo

en: View attachment
es: Archivo adjunto

en: View context
es: Contexto de vista

en: Display the attachments on a view context.
es: Muestra los adjuntos en un contexto de vista.

en: "Before" attachment
es: "Antes" de adjuntarlo

en: "After" attachment
es: "Despúes" de adjuntarlo

en: You must select at least one attachment to display.
es: Usted debe seleccionar al menos un archivo adjunto que se vea.

en: View empty text
es: Vista del texto vacío

en: Display the view empty text if there are no results.
es: Mostrar la vista del texto vacío si no hay resultados.

en: "@context" empty text
es: "@context" texto vacío

en: View exposed widgets
es: Ver widgets expuestos

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
es: Mostrar los widgets expuestos de la vista si no hay resultados.

en: "@context" exposed widgets
es: "@context" widgets expuestos

en: View feed icon
es: Icono del canal de noticias de la vista

en: "@context" feed icon
es: Icono del canal de noticias "@context"

en: View footer
es: Ver pie de página

en: Display the view footer if there are no results.
es: Muestra el pie de la vista si no hay resultados

en: "@context" footer
es: Pie de página "@context"

en: View header
es: Cabecera

en: Display the view header if there are no results.
es: Muestra la cabecera de la vista si no hay resultados

en: "@context" header
es: Encabezado de "@context"

en: View pager
es: Paginador de Vista

en: Display the view pager if there are no results.
es: Mostrar el paginador de vista si no hay resultados.

en: "@context" pager
es: Paginador de "@context"

en: View row
es: Ver fila

en: Display one or more rows from a loaded view context.
es: Muestra una o más filas desde un contexto de vista cargado.

en: Select context
es: Seleccione contexto

en: Configure rows
es: Configurar filas

en: Invalid context selected.
es: Contexto inválido seleccionado.

en: Context contains an invalid view.
es: Contexto contiene una vista inválida.

en: Row @number
es: Fila @number

en: Display specific fields
es: Mostrar campos específicos

en: You must select at least one row to display.
es: Usted debe seleccionar al menos una fila para mostrar.

en: Row information
es: Información de la fila

en: Broken view
es: Vista dañada

en: Displaying: !fields
es: Mostrar: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
es: Viendo ningún campo debido a una mala configuración.

en: Displaying the configured row.
es: Mostrando la fila configurada.

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
es: Carga un resultado de la vista en un contexto que luego puede ser mostrado a través de un panel o convertido en otros contextos.

en: You must select a view.
es: Debe seleccionar una vista.

en: Node from view
es: Nodo de la vista

en: Row number
es: Número de fila

en: Row number must be a positive integer value.
es: El número de fila debe ser un valor entero positivo.

en: Term from view
es: Término de la vista

en: User from view
es: Usuario de la vista

en: Contains rows in contexts.
es: Contiene filas en los contextos.

en: Context settings
es: Opciones de contexto

en: Row class
es: Clase de fila

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
es: La configuración es fija y no se puede cambiar.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
es: Esta configuración es proporcionada por un módulo, pero ha sido cambiada.

en: A custom configuration by a user.
es: Una configuración personalizada por el usuario.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
es: En caso de guardar una nueva revisión, la entrada del registro explica los cambios para esta versión.

en: Creates revision
es: Crea revisión

en: Whether saving this node creates a new revision.
es: Si guardando este nodo se crea una nueva revisión.

en: The current date and time.
es: La fecha y la hora actual.

en: Set this context when viewing a user page.
es: Establecer este contexto cuando se está viendo una página de usuario.

en: User account form
es: Formulario de cuenta de usuario

en: Active for
es: Activo para

en: Only the current user
es: Sólo el usuario actual

en: Only other users
es: Sólo otros usuarios

en: Set this context on the basis of other active contexts. Put each context on a separate line. You can use the <code>*</code> character as a wildcard and <code>~</code> to exclude one or more contexts.
es: Establecer este contexto basándose en otros contextos activos. Ponga cada contexto en una línea diferente. Puede usar el carácter <code>*</code> como comodín y <code>~</code> para excluir uno o más contextos.

en: Set this context when any of the paths above match the page path. Put each path on a separate line. You can use the "*" character as a wildcard and <code>~</code> to exclude one or more paths. Use &lt;front&gt; for the site front page.
es: Establecer este contexto cuando cualquiera de las rutas de arriba coincida con la ruta de la página. Poner cada ruta en una línea diferente. Puede usar el caracter "*" como comodín y <code>~</code> para excluir una o más rutas. Usa &lt;front&gt; para la portada.

en: Set the breadcrumb trail to the selected menu item.
es: Establezca la ruta de navegación en el elemento de menú seleccionado.

en: Only on node form
es: Sólo en el formulario de nodo

en: Copy source
es: Copiar origen

en: Hide on-page translation from you
es: Esconder para usted la traducción en la página

en: Release Date
es: Fecha de publicación

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
es: Contexto permite gestionar las condiciones contextuales y reacciones de diferentes partes de su sitio. Usted puede pensar en cada contexto como la representación de un "section" de su sitio. Para cada contexto, puede elegir las condiciones que activan este contexto para ser activo y elegir diferentes aspectos de Drupal que debe reaccionar ante este contexto activo.

en: < Untagged >
es: < No etiquetado >

en: contexts
es: contextos

en: Show all regions
es: Mostrar todas las regiones

en: Show all regions including those that are empty. Enable if you are administering your site using the inline editor.
es: Mostrar todas las regiones, los que están vacíos incluidos. Activar si está administrando su sitio usando el editor en línea.

en: Active context: !name
es: Contexto activo: !name

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
es: La explicación de los cambios más recientes hechos al nodo.

en: The title of the current page.
es: El título de la página actual.

en: The URL of the current page.
es: La URL de la página actual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
es: El número de página de la página actual al ver listas paginadas.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
es: El %element-title está utilizando los siguientes comodines inválidos: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
es: El nodo de origen para el conjunto de traducción de nodos actual.

en: Account cancellation URL
es: URL de cancelación de la cuenta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
es: La URL de la página de confirmación para eliminar una cuenta de usuario.

en: One-time login URL
es: URL para un único inicio de sesión

en: The URL of the one-time login page for the user account.
es: La URL de la página de ingreso de uso único para la cuenta de usuario.

en: Tokens related to menu links.
es: Comodines relacionados con los enlaces de menú.

en: The unique ID of the menu link.
es: El ID único del enlace de menú.

en: The title of the menu link.
es: El título del enlace del menú.

en: The URL of the menu link.
es: La URL del enlace de menú.

en: The menu link's parent.
es: El padre del enlace de menú.

en: Tokens related to the current page request.
es: Comodines relacionados con la solicitud de la página actual.

en: Page number
es: Número de página

en: The book page associated with the node.
es: La página de libro asociada al nodo.

en: The menu link for this node.
es: El enlace de menú para este nodo.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
es: Longitud máxima del texto de cualquier componente en un alias (por ejemplo, &#91;title&#93;). 100 es la longitud recomendada. @max es la longitud máxima posible. Ver <a href="@pathauto-help">Ayuda de Pathauto</a> para más detalles.

en: The field %name is not a valid number.
es: El campo %name no es un número válido.

en: The field %name cannot be greater than @max.
es: El campo %name no puede ser mayor que @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
es: El campo %name no puede ser menor que @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
es: El campo <em>Cadenas a eliminar</em> no debe contener HTML. Asegúrese de desactivar cualquier editor WYSIWYG para este campo.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
es: Seleccione los tipos de ruta sin alias para los que desea generar alias de URL

en: Bulk updating URL aliases
es: Actualización masiva de alias de URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
es: Se ha producido un error al procesar @operation con los argumentos : @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
es[0]: 1 alias de URL generado.
es[1]: @count alias de URL generados.

en: language neutral
es: Sin idioma definido

en: Pattern for all @language @node_type paths
es: Patrón para todas las rutas @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
es: Alias actualizado para el nodo @nid.

en: Taxonomy term paths
es: Rutas de términos de taxonomía

en: Updated alias for term @tid.
es: Alias actualizado para el término @tid.

en: Forum paths
es: Rutas de foro

en: Updated alias for forum @tid.
es: Alias del foro @tid actualizado.

en: User paths
es: Rutas de usuario

en: Updated alias for user @uid.
es: Alias actualizado para el usuario @uid.

en: Blog paths
es: Rutas de blog

en: Updated alias for blog user @uid.
es: Alias del usuario de blog @uid actualizado.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@url-patterns">URL alias patterns</a>.
es: Para controlar el formato de los alias generados, vea los <a href="@url-patterns">patrones de alias de URL</a>.

en: Update URL alias
es: Actualizar alias de URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
es[0]: Alias de URL actualizado para 1 nodo.
es[1]: Alias de URL actualizado para @count nodos.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
es[0]: Alias de URL actualizado para 1 término.
es[1]: Alias de URL actualizado para @count términos.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
es[0]: Alias de URL actualizado para 1 cuenta de usuario.
es[1]: Alias de URL actualizado para @count cuentas de usuario.

en: Bulk update
es: Actualización masiva

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
es: Ha configurado @name para ser el separador y para ser eliminado cuando se encuentre en las cadenas. Esto puede causar problemas con sus patrones y sobre todo con la cadena de reemplazo term:path. Probablemente debería establecer la acción "reemplazar por el separador" para @name.

en: Translations saved.
es: Traducciones guardadas.

en: Use ISO-8601 week numbers
es: Usar los números de la semana de ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
es: ¡IMPORTANTE! Si está marcado, el primer día de la semana debe ser lunes.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
es: Cuando se usan los números de la semana de ISO-8601, se debe establecer el primer día de la semana a lunes.

en: Field @label (@field_name)
es: Campo @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
es: No hay ningún campo de fecha en esta base de datos.

en: The date field which whose type should be changed.
es: El campo de fecha cuyo tipo debe ser cambiado.

en: The type of date to change the field to.
es: El tipo de fecha para cambiar el campo para.

en: New type:
es: Nuevo tipo:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
es: El tipo actual es el mismo que el tipo elegido. No hay nada que cambiar.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
es: El campo @field_name se ha cambiado de @old_type a @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
es: Cambiar un campo de fecha de un tipo a otro. Muy experimental, usar bajo su propio riesgo!

en: Year range
es: Rango de años

en: - Use default -
es: - Usar predeterminado -

en: Unknown content type
es: Tipo de contenido desconocido

en: view mode
es: modo de vista

en: URL Field
es: Campo URL

en: Administer features
es: Administrar funcionalidades

en: Perform administration tasks on features.
es: Realizar tareas administrativas en las funcionalidades.

en: View, enable and disable features.
es: Ver, activar y desactivar funcionalidades.

en: This will set the language used
              for the interface (like attribution) as well as tiles,
              as supported by Google.  By default, Google Map API will
              determine the language automatically.  Only use this is you
              want to force a specific language.  Please see
              <a href="!url">this list of languages</a>.
es: Aquí configura el idioma utilizado
    para la interfaz (como característica) así como las teselas, como los soporta Google. Por defecto, la API del Google Map determinará el lenguaje automáticamente. Utilícelo sólo si quiere 
    forzar un idioma específico. Por favor, consulte <a href="!url">esta lista de idiomas</a>.

en: This is the color used for 
            filling in Polygons. It is also used in the center of marks for 
            points: the interior color of circles or other shapes. It is 
            not used if an externalGraphic is applied to a point.  This should be
            a hexadecimal value like #FFFFFF.
es: Este es el color usado para rellenar polígonos. Es también usado en el centro de las marcas para puntos: el color del interior de los círculos u otras formas. No es usado si un externalGraphic es aplicado al punto. Debe tener un valor hexadecimal tipo #FFFFFF.

en: This is color of the line on features. On 
            polygons and point marks, it is used as an outline to the feature. 
            On lines, this is the representation of the feature.  This should be
            a hexadecimal value like #FFFFFF.
es: Este es el color usado para la línea en las funcionalidades. En polígonos y marcas de puntos, es usado como línea de contorno para la funcionalidad. En líneas, esta es la representación de la funcionalidad. Debe tener un valor hexadecimal como #FFFFFF.

en: Opacity of an external graphic.  This should be a 
            value between 0 and 1. Grahics that are already semitransparent,
            like alpha PNGs, should have this set to 1, or rendering problems in 
            Internet Explorer will ensue.
es: Opacidad de un gráfico externo. Debería tener un valor entre 0 y 1. Gráficos que ya son semitransparentes, como con el canal alfa de los PNG, debería tenerlo fijado a 1, o tendrá problemas de procesado con Internet Explorer.

en: Label alignment.
es: Alineación de la etiqueta.

en: Center, middle
es: Centro, en medio

en: Center, top
es: Centro, arriba

en: Center, bottom
es: Centro, abajo

en: Left, middle
es: Izquierda, en medio

en: Left, top
es: Izquierda, arriba

en: Left, bottom
es: Izquierda, abajo

en: Right, middle
es: Derecha, en medio

en: Right, top
es: Derecha, arriba

en: Right, bottom
es: Derecha, abajo

en: Label X offset. Positive numbers move label right.
es: Desplazamiento X de la etiqueta. Números positivos mueven la etiqueta hacia la derecha.

en: Label Y offset. Positive numbers move label up.
es: Desplazamiento XY de la etiqueta. Números positivos mueven la etiqueta hacia arriba.

en: Label font color.
es: Color de la letra en la etiqueta.

en: Label font size.
es: Tamaño de letra en la etiqueta.

en: Label font family.
es: Familia de letra en la etiqueta.

en: Label font weight.
es: Peso de la letra de la etiqueta.

en: Date Fields
es: Campos de Fecha

en: No projects or languages to update.
es: No hay proyectos o idiomas por actualizar

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
es: Seleccione uno o más idiomas para descargar y actualizar. Si no selecciona ninguno, se actualizarán todos.

en: Refresh information
es: Actualizar información

en: Cannot find any translation updates.
es: No se encontró ninguna actualización de traducciones.

en: Fetched information about available updates from the server
es: Información obtenida del servidor sobre actualizaciones disponibles

en: Update source
es: Fuente de actualización

en: Never (manually)
es: Nunca (manualmente)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
es: Seleccione la frecuencia con la que desea comprobar automáticamente la actualización de traducciones para los módulos y temas instalados.

en: Update disabled modules
es: Actualizar los módulos inactivos

en: Enable if you want translations for disabled modules to be updated too. This comes with an important performance penalty so it is not recommended.
es: Actívelo  si desea que los módulos inactivos se actualicen también. Esto supone una importante merma de rendimiento, por lo que no se recomienda.

en: Store downloaded files
es: Almacenar archivos descargados

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
es: Las traducciones actualizadas reemplazan las existentes. Las nuevas se agregan.

en: Edited translations are kept, only default ones (previously imported) are overwritten and new translations are added
es: Las traducciones editadas se mantienen, solo las predeterminadas (previamente importadas) son sobrescritas, y las nuevas traducciones son agregadas.

en: Local files and remote server.
es: Archivos locales y servidor remoto.

en: Local files only.
es: Sólo archivos locales

en: Remote server only.
es: Sólo servidor remoto.

en: Remote update available
es: Disponible actualización remota

en: Local update available
es: Actualización local disponible

en: No information
es: No hay información

en: Updating translation.
es: Actualizando traducción.

en: Downloading and importing files.
es: Descargando e importando archivos.

en: Importing downloaded translation: %url.
es: Importando traducción descargada: %url.

en: Failed download from %url
es: Ha fallado la descarga desde %url

en: Successfully downloaded and imported translation from %url
es: Traducción descargada e importada con éxito desde: %url

en: Imported translation file %name.
es: Archivo de traducción %name importado.

en: Failed import of translation file %name.
es: Ha fallado la importación del archivo de traducción %name.

en: Successfully imported translations.
es: Traducciones importadas correctamente.

en: Error importing translations.
es: Error al importar las traducciones.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
es: %download_link descargado con éxito a %tmpfile

en: Unable to download and save %download_link file to %tmpfile.
es: No se ha podido descargar y guardar el archivo  %download_link en %tmpfile.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
es: Error al crear el archivo temporal de descarga en %tmpdir. El archivo remoto es %download_link.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
es: Lista de las últimas traducciones importadas y de las actualizaciones disponibles para cada proyecto e idioma activos.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
es: Si hay actualizaciones disponibles puede hacer clic en Actualizar para descargarlas e importarlas ahora, o puede editar la configuración para que sean actualizadas de forma automática en la <a href="@update-settings">Página de configuración de actualizaciones</a>

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
es: Estas son las opciones de configuración del sistema de actualización de traducciones. Para actualizar sus traducciones ahora, vea la <a href="@update-admin">Página de administración de la actualización de traducción</a>.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
es: No hay información disponible acerca de traducciones nuevas y/o actualizadas para los módulos y temas actualmente instalados. Para revisar las actualizaciones puede necesitar <a href="@run_cron">ejecutar cron</a> o puede <a href="@check_manually">revisar manualmente<a>. Tenga en cuenta que revisar las actualizaciones disponibles puede tomar tiempo, por favor sea paciente.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
es: @checked traducciones comprobadas automáticamente, @updated actualizadas.

en: Automatic update configuration
es: Configuración de actualización automática

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
es: Hay traducciones nuevas o actualizadas disponibles para los módulos y temas instalados actualmente. Para comprobar las actualizaciones, usted puede visitar la <a href="@check_manually">página de actualización de traducciones</a>

en: Error opening socket @socket
es: Error al abrir el socket @socket

en: Image style: @style
es: Estilo de imagen: @style

en: Administrative overlay
es: Capa administrativa

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
es: Si se activa, solo los usuarios con el <a href="@permissions-url">permiso</a> «Usar sitio en modo de mantenimiento» pueden entrar y realizar el mantenimiento; el resto de los visitantes verán el aviso de modo de mantenimiento configurado abajo. Los usuarios autorizados pueden entrar en la página de <a href="@user-login">iniciar sesión</a>.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
es: Subdirectorio de la carpetas de archivos subidos en el que se guardarán las imágenes.

en: View mode
es: Modo de vista

en: Web Property ID
es: ID de propiedad web

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href="@analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href="@webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
es: Este ID es único para cada sitio que quiera monitorizar, y tiene la forma UA-xxxxxxx-yy. Para obtener un ID de Propiedad Web, <a href="@analytics">registre su sitio con Google Analytics</a>, o si ya ha registrado su sitio, vaya a su página de configuración de Google Analytics para ver el ID junto a cada perfil de sitio. <a href="@webpropertyid">Encuentre más información en la documentación</a>.

en: You can select multiple values.
es: Puede seleccionar multiples valores.

en: Anonymize visitors IP address
es: Mantener anónima la dirección IP de los visitantes

en: Tell Google Analytics to anonymize the information sent by the tracker objects by removing the last octet of the IP address prior to its storage. Note that this will slightly reduce the accuracy of geographic reporting. In some countries it is not allowed to collect personally identifying information for privacy reasons and this setting may help you to comply with the local laws.
es: Indicar a Google Analytics que mantenga anónima la información enviada por los objetos de monitorización eliminando el último octeto de la dirección IP antes de su almacenamiento. Tenga en cuenta que esto reduce ligeramente la precisión de las estadísticas geográficas. En algunos países no se permite recolectar información personal por razones de privacidad y esta opción puede ayudarle a cumplir con las leyes locales.

en: Locally cache tracking code file
es: Almacenar localmente el archivo de código de monitorización

en: If checked, the tracking code file is retrieved from Google Analytics and cached locally. It is updated daily from Google's servers to ensure updates to tracking code are reflected in the local copy. Do not activate this until after Google Analytics has confirmed that site tracking is working!
es: Si está activado, el archivo del código de monitorización se importa desde Google Analytics y se almacena localmente. Se actualiza a diario desde los servidores de Google para asegurar que las actualizaciones en el código de monitorización tienen efecto en la copia local. ¡No activar esto hasta que Google Analytics haya confirmado que la monitorización del sitio está funcionando!

en: Code in this textarea will be added <strong>before</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).
es: El código en este área de texto se añadirá <strong>antes</strong> _gaq.push(['_trackPageview']).

en: Code in this textarea will be added <strong>after</strong> _gaq.push(['_trackPageview']). This is useful if you'd like to track a site in two accounts.
es: El código de esta caja de texto se agregará <strong>después de </strong> _gaq.push(['_trackPageview']). Es útil si desea hacer seguimiento de un sitio con dos cuentas.

en: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> is a free (registration required) website traffic and marketing effectiveness service.
es: <a href="@ga_url">Google Analytics</a> es un servicio gratuito de seguimiento del tráfico de sitios web y de análisis de la efectividad de su marketing (requiere registrarse).

en: Set this context when viewing a taxonomy term page.
es: Establecer este contexto cuando se esté viendo la página de un término de taxonomía.

en: Set on term form
es: Establecer en el formulario de término de taxonomía

en: Only on term form
es: Únicamente en el formulario de término de taxonomía

en: Set this context on term forms
es: Establecer este contexto en formularios de término de taxonomía

en: The Rubik theme requires the !tao base theme in order to work properly.
es: El tema Rubik requiere el tema base !tao para funcionar correctamente.

en: Please confirm
es: Por favor confirme

en: Posted by !username
es: Publicado por !username

en: Clean admin theme.
es: Tema de administración limpio.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
es: Ejemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: List handling
es: Manejo de lista

en: Show first (if present)
es: Mostrar primero (si existe)

en: Show item count
es: Mostrar cantidad de elementos

en: List seperator
es: Separador de lista

en: Link this field to its entity
es: Vincular este campo con su entidad

en: Use human-readable name
es: Utilice un nombre para los usuarios

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
es: SI se marca esta opción, los nombres de los valores se muestran en lugare de sus identificadores internos.

en: At least @a
es: Al menos @a

en: The menu link's root.
es: La raíz del enlace de menú.

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
es: Si no utiliza un editor WYSIWYG, esta característica le permite añadir sus imágenes o archivos como <strong>código html en cualquier área de texto sin formato</strong>. Escriba las <strong>IDs de área de texto separadas por comas</strong> en las que desea activar un enlace a IMCE. El carácter * es un comodín. Sugerencia: la ID de los campos del cuerpo en la mayoría de tipos de nodos se inicia con edit-body*.

en: Change view
es: Cambiar vista

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
es: Un tipo de campo utilizado para almacenar direcciones postales en base al estándar xNAL.

en: Dynamic address form
es: Formulario de dirección dinámico

en: Available countries
es: Países disponibles

en: If no countries are selected, all countries will be available.
es: Si no hay países seleccionados, todos los países estarán disponibles.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
es: Administre un campo de dirección flexible, implementando el estándar xNAL.

en: @entity "@property" property.
es: propiedad "@property" @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
es: El nombre para el sistema que identifica este(a) @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
es: Interno, ID numérico de @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
es: Este ID es utilizado para identificar este(a) @entity internamente.

en: The unique ID of the @entity.
es: El ID único del @entity.

en: After saving a new @entity
es: Después de guardar un nuevo @entity

en: created @entity
es: @entity creado

en: After updating an existing @entity
es: Después de actualizar un @entity existente

en: updated @entity
es: @entity actualizada

en: Before saving a @entity
es: Antes de guardar un @entity

en: saved @entity
es: @entity guardada

en: After deleting a @entity
es: Después de eliminar un @entity

en: deleted @entity
es: @entity eliminada

en: Access Bulk Exporter
es: Accesar el Exportador en Masa

en: Export various system objects into code.
es: Exportar varios objetos de sistema a código.

en: Administer access rulesets
es: Administrar los conjuntos de reglas de acceso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
es: Agregar, eliminar y editar conjuntos de reglas de acceso personalizados.

en: Modal Login (default style)
es: Inicio de sesión modal (estilo predeterminado)

en: Login via modal
es: Inicio de sesión via modal

en: Modal Login (custom style)
es: Inicio de sesión modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
es: Asistente (no modal)

en: Wizard (default modal)
es: Asistente (modal predeterminado)

en: Pick an animal
es: Escoja un animal

en: Wizard (custom modal)
es: Asistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
es: Sustituya el texto con "hola mundo"

en: Sample Content
es: Contenido de ejemplo

en: Delete this row
es: Borre esta línea

en: CTools Javascript Widgets
es: Controles Javascript de CTools

en: Link 1
es: Enlace 1

en: Link 2
es: Enlace 2

en: Link 3
es: Enlace 3

en: Drop Down Menu
es: Menú desplegable

en: Click to Drop Down
es: Pulse para desplegar

en: Click to Collapse
es: Haga clic para plegar

en: Collapsible Div
es: Div plegable

en: Hello World
es: Hola, Mundo

en: remain here
es: seguir aquí

en: Go to your account
es: Vaya a su cuenta

en: your account
es: su cuenta

en: Login Success
es: Inicio de sesión exitoso

en: Choose animal
es: Elija animal

en: Configure animal
es: Configure el animal

en: Sheep
es: Oveja

en: Configure sheep
es: Configure la oveja

en: Lizard
es: Lagarto

en: Configure lizard
es: Configurar lagarto

en: Raptor
es: Rapaz

en: Configure raptor
es: Configurar rapaz

en: Choose your animal
es: Elija su animal

en: Name your sheep
es: Pónga un nombre a su oveja

en: What kind of sheep
es: Qué tipo de oveja

en: Coriedale
es: Corriedale

en: You have a @type sheep named "@name".
es: Tiene una oveja @type llamada "@name".

en: Name your lizard
es: Nombre su lagarto

en: Venomous
es: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
es: Tienes un lagarto de @type llamado "@name".

en: non-venomous
es: no venenoso

en: venomous
es: venenoso

en: Eagle
es: Águila

en: Hawk
es: Halcón

en: Owl
es: Buho

en: Buzzard
es: Buitre

en: Domesticated
es: Domesticado

en: wild
es: salvaje

en: domesticated
es: domesticado

en: Jump!
es: ¡Saltar!

en: Return to the examples page.
es: Volver a la página de ejemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
es: ¡Usted saltó con éxito! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
es: Demostración de AJAX de Chaos Tools

en: Simple Form
es: Formulario Sencillo

en: Post-Login Action
es: Acción post inicio de sesión

en: Successful Jumping
es: Salto exitoso

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
es: Ejemplo de AJAX de Chaos Tools (CTools)

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
es: Muestra cómo utilizar el poder de AJAX de Chaos.

en: Administer custom content
es: Administrar el contenido personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
es: Agregar, editar y eliminar contenido personalizado almacenado de CTools

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
es: Si existe más de una variante en una página, cuando se visita la página a cada variante se le da la oportunidad de mostrarse. Empezando por la primera variante y avanzando hasta la última, cada una prueba para ver pasan si sus reglas de selección. La primera variante que cumpla con sus criterios (tal y como se especifica abajo) será utilizada.

en: There are no wizards available at this time.
es: No hay asistentes disponibles en este momento.

en: Configure new !plugin_title
es: Configurar nuevo !plugin_title

en: Configure !plugin_title
es: Configurar !plugin_title

en: Invalid plugin module/type combination requested: module @module and type @type
es: Se solicitó una combinación de módulo/tipo de complemento no válida: módulo @module y tipo @type

en: Plugin @plugin of plugin type @owner:@type points to nonexistent file @file for class handler @class.
es: El complemento @plugin del tipo @owner:@type apunta al archivo no existente @file para el manejador de la clase @class.

en: Use Page Manager
es: Utilizar Page Manager

en: Allows users to use most of Page Manager's features, though restricts some of the most powerful, potentially site-damaging features. Note that even the reduced featureset still allows for enormous control over your website.
es: Permite a los usuarios utilizar la mayoría de las funcionalidades de Page Manager, aunque restringe algunas de las más poderosas y potencialmente perjudiciales para el sitio. Tenga en cuenta que incluso el conjunto reducido de funcionalidades permite un control enorme sobre su sitio.

en: Administer Page Manager
es: Administrar Page Manager

en: Allows complete control over Page Manager, i.e., complete control over your site. Grant with extreme caution.
es: Permite control completo sobre Page Manager, i.e., control completo sobre su sitio. Conceder con suma precaución.

en: Page manager context
es: Contexto de Page Manager

en: Change general settings for this variant.
es: Cambiar opciones generales para esta variante.

en: 404 Page not found
es: 404 Página no encontrada

en: 403 Access denied
es: 403 Acceso denegado

en: 301 Redirect
es: 301 Redirigir

en: Redirect destination
es: Destino de la redirección

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
es: Escriba la ruta a la cual redirigir. Puede utilizar sustituciones de palabras clave de contextos. Puede utilizar URL externas (http://www.example.com/foo) o internas (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
es: El primer elemento en una ruta puede no ser dinámico.

en: Export UI wizard cache
es: Exportar la cache del asistente de interfaz de usuario

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
es: Si se marca, las palabras clave de contexto serán sustituidas en este contenido. Tenga en cuenta que los campos CCK pueden utilizarse como palabras clave utilizando patrones como <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
es: Si se marca, las palabras clave de contexto serán sustituidas en este contenido. Tendrá más palabras clave  disponibles si instala el módulo Token, ver http://drupal.org/project/token.

en: User signature
es: Firma de usuario

en: The signature of a user.
es: La firma de un usuario.

en: "@s" user signature
es: Firma del usuario "@s"

en: Use the Stylizer UI
es: Utilice la interfaz de usuario de Stylizer

en: Inherit path
es: Heredar ruta

en: Use on-page translation
es: Usar traducción en página

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
es: Hace que sea posible traducir la interfaz de Drupal en la página.

en: Submit translations to localization server
es: Enviar traducciones a un servidor de localización

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
es: Premite a los usuarios enviar las traducciones a un servidor de localización remoto.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
es: Debe proporcionar una dirección de servidor, como http://localize.drupal.org

en: Grants access to the "Results" tab on all webform content. Generally an administrative permission.
es: Concede acceso a la pestaña "Resultados" en todos los nodos webform. Generalmente, es un permiso de administrador.

en: Grants access to the "Results" tab to the author of webform content they have created.
es: Concede acceso a la pestaña "Resultados" al autor del contenido de formularios que haya creado.

en: Allows editing of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
es: Permite la edición de cualquier envío de formulario, de cualquier usuario. Generalmente es un permiso de administrador.

en: Allows deleting of any webform submission by any user. Generally an administrative permission.
es: Permite borrar cualquier envío de formulario, de cualquier usuario. Generalmente es un permiso de administrador.

en: Form only
es: Solo formulario

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
es: El modo de visualización determina cuánto del formulario mostrar en el bloque.

en: Max upload size must be a number in KB.
es: El tamaño máximo debe ser un número en KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
es: El formato predeterminado para la nueva configuración de correo. Las opciones de correo electrónico de Webform tienen prioridad sobre las opciones globales de correo electrónico configuradas en correo MIME.

en: Format override
es: Sobreescribe el formato

en: Send all e-mails in the default format
es: Enviar todos los correos electrónicos en el formato predeterminado

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
es: Forzar a que se envíen todos los correos electrónicos de webform en el formato predeterminado.

en: No available components.
es: No hay componentes disponibles.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
es: ¿Está seguro que desea deshacer cualquier cambio y volver a la plantilla predeterminada?

en: Send e-mail as HTML
es: Enviar correo electrónico como HTML

en: Include files as attachments
es: Incluir archivos como elementos adjuntos

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
es: Mensaje que se mostrará luego de un envío exitoso. Si la dirección de redirección se establece como <em>Página de confirmación</em> será mostrado en su propia página. De otra forma, se desplegará como un mensaje.

en: Redirection location
es: Dirección de redirección

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
es: Elegir a dónde redirigir al usuario una vez que se ha enviado el formulario con éxito.

en: Confirmation page
es: Página de confirmación

en: No redirect (reload current page)
es: No redireccionar (recargar la página actual)

en: If enabled this webform will be available as a block.
es: Si está activado este formulario estará disponible como un bloque.

en: A valid URL is required for custom redirection.
es: Es necesario proporcionar una dirección URL válida para realizar el redireccionamiento personalizado.

en: Select keys
es: Claves de selección

en: Full, human-readable options (values)
es: Opciones completas y legibles para un humano (valores)

en: Short, raw options (keys)
es: Opciones cortas y sin formato (claves)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
es: Elegir qué parte de las opciones deberían mostrarse en función de los pares clave|valor.

en: Webform edit link
es: Enlace de edición del formulario web (webform)

en: Webform results link
es: Enlace a los resultados de webform

en: edit webform
es: editar formulario web (webform)

en: Weight for @title
es: Peso para @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
es: La ruta del archivo primario para este elemento, relativa a la raíz de Drupal; e.g. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
es: El nombre del elemento; por ejemplo: nodo.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
es: El tipo de elemento, ya sea módulo, tema o motor de temas.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
es: Valor booleano que indica si este elemento está activo o no.

en: Schema version
es: Versión del esquema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
es: El número de versión del esquema de base de datos del módulo. -1 si el módulo no está instalado (sus tablas no existen); 0 o el N más grande de la función hook_update_N() del módulo que haya sido ejecutado o haya existido cuando el módulo fue instalado originalmente.

en: Delete and save
es: Borrar y guardar

en: Enable and save
es: Activar y guardar

en: Disable and save
es: Desactivar y guardar

en: Revision: ID
es: Revisión: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
es: Crea un contexto de nodo a partir de un argumento de ID de revisión.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
es: Escriba el ID de revisión de un nodo para este argumento

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
es: Nombre del término, en minúsculas y los espacios convertidos en guiones

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
es: Nombre del primer término, en minúsculas y con los espacios convertidos en guiones

en: CAPTCHA placement caching
es: CAPTCHA colocación del almacenamiento en caché

en: For efficiency, the positions of the CAPTCHA elements in each of the configured forms are cached. Most of the time, the structure of a form does not change and it would be a waste to recalculate the positions every time. Occasionally however, the form structure can change (e.g. during site building) and flushing the CAPTCHA placement cache can be required to fix the CAPTCHA placement.
es: Por razones de eficiencia, las posiciones de los elementos CAPTCHA en cada uno de los formularios configurados se almacenan en caché. La mayor parte de tiempo, la estructura de un formulario no cambia y una pérdida de rendimiento recalcular las posiciones en cada ocasión. Sin embargo, en ocasiones, la estructura del formulario puede cambiar (por ejemplo durante la construcción del sitio) y vaciar la caché de posicionamiento de CAPTCHA puede ser necesario para arreglar el posicionamiento de CAPTCHA.

en: Flush the CAPTCHA placement cache
es: Vaciar la caché de posicionamiento de CAPTCHA

en: Created @date
es: Creado @date

en: Human-readable name
es: Nombre interno para el sistema

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
es: ¿Está seguro que desea revertir el %label %entity?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
es: ¿Está seguro que desea eliminar el %label %entity?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
es: Revertidas %label %entity a los valores predeterminados.

en: Deleted %entity %label.
es: Borrada %label %entity.

en: Add @entity_type
es: Añadir @entity_type

en: Edit @label
es: Editar @label

en: Clone @label
es: Clonar @label

en: Revert @label
es: Revertir @label

en: Delete @label
es: Eliminar @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
es: El nombre para el sistema no debe consistir en números solamente.

en: The author of the comment.
es: El autor del comentario.

en: Report information about wrong responses to the <a href="!dblog">log</a>.
es: Guardar la información de las respuestas erróneas en el <a href="!dblog">registro</a>.

en: Administer CAPTCHA settings
es: Administrar opciones de CAPTCHA

en: Skip CAPTCHA
es: Obviar CAPTCHA

en: Users with this permission will not be offered a CAPTCHA.
es: Los usuarios con este permiso no tendrán que utilizar CAPTCHA.

en: (No information available)
es: (No hay información disponible)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
es: Para la importación copie el contenido del área de texto y péguelo dentro de la página importada.

en: Paste an exported %entity_type here.
es: Pegar un %entity_type exportado aquí.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
es: Si se selecciona, cualquier %entity existente con el mismo identificador será reemplazado por el importado.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
es: La importación de %label %entity ha fallado, un %entity con el mismo nombre para el sistema ya existe. Marque la opción de sobreescritura para reemplazarlo.

en: Imported %entity %label.
es: Importada %label %entity.

en: Export @label
es: Exportar @label

en: Import @entity_type
es: Importar @entity_type

en: Static Title
es: Título estático

en: Static title
es: Título estático

en: This title will always be used if &ldquo;Static Title&rdquo; is selected above.
es: Este título se utilizará siempre si se selecciona &ldquo;Título estático&rdquo; arriba.

en: A default title must be provided if the title is a static value.
es: Debe proporcionarse un título por defecto si el título es un valor estático.

en: Fixed value
es: Valor fijo

en: OpenLayers Data Overlay
es: Superposición de datos en OpenLayers

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
es: Error al buscar información sobre las actualizaciones disponibles desde el servidor.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
es: Una ruta relativa al directorio de instalación de Drupal en la que los archivos de traducción serán almacenados, e.g. sites/all/translations. Los archivos de traducciones almacenados pueden ser reutilizados por otras instalaciones. Si se deja vacío, las traducciones descargadas no serán almacenadas.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
es: No se ha guardado localmente por contener HTML inválido.

en: Translation saved locally.
es: Traducción guardada localmente.

en: Translation successfuly removed locally.
es: La traducción se ha borrado localmente de forma correcta.

en: Unknown error while saving translation locally.
es: Error desconocido mientras se guardaba localmente la traducción.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
es: Puede compartir au trabajo con !l10n_server si establece su API key en !user_link.

en: Not saved due to source string missing.
es: No se ha guardado por no encontrar la cadena de origen.

en: Not saved due to missing form values.
es: No se ha guardado por faltar valores en el formulario.

en: Not saved due to insufficient permissions.
es: No se ha guardado por no tener permisos suficientes.

en: Added l10n_status field to locales_target.
es: Añadido el campo l10n_status a locales_target.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
es: Posible conflicto del campo l10n_status en locales_target resuelto.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
es: Cada traducción enviada también sera enviada a este servidor. Sugerimos ingresar <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> para compartir con la gran comunidad de Drupal. Asegúrese de establecer una clave de API en las opciones de la cuenta de usuario, para cada usuario que participará en las traducciones.

en: Translation sent and accepted by @server.
es: Traducción enviada y aceptada por @server.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
es: Traducción rehúsada por @server. Razón: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
es: La conexión el @server ha fallado con el siguiente error: %error_code: %error_message.

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
es: Habilita módulos para trabajar con cualquier tipo de entidad y para proporcionar entidades.

en: Entity tokens
es: Comodines de entidad

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
es: Proporciona sustituciones de cadenas de reemplazo para todas las propiedades que no tienen cadenas de reemplazo y son conocidas por la API de entidad.

en: The original-language version of this node, if one exists.
es: La versión en idioma original de este nodo, si es que existe.

en: The entity type.
es: El tipo de entidad.

en: Note that the CAPTCHA module disables <a href="!performance_admin">page caching</a> of pages that include a CAPTCHA challenge.
es: Tenga en cuenta que el módulo CAPTCHA desactiva <a href="!performance_admin">el caché de página</a> de páginas que incluyen preguntas CAPTCHA.

en: Current additions
es: Adiciones actuales

en: Also includes !additional_dates.
es: También incluye !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
es: Se repite !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: The file.
es: El archivo.

en: Whether the file is being displayed.
es: Si se muestra el archivo.

en: The image file.
es: El archivo de imagen.

en: The main body text
es: El texto del cuerpo principal

en: Entity: ID
es: Entidad: ID

en: Creates an entity context from an entity ID argument.
es: Crea un contexto de entidad a partir de un argumento de ID de entidad.

en: Creates @entity context from an ID argument.
es: Crea un contexto de @entity a partir de un argumento de ID.

en: Custom blocks
es: Bloques personalizados

en: Entity field
es: Campo de entidad

en: Field on the referenced entity.
es: Campo en la entidad referenciada.

en: Formatter Styles
es: Estilos de Formateador

en: Select a formatter
es: Seleccione un formateador

en: Entity object.
es: Objeto de entidad.

en: Enter the ID of an entity for this context.
es: Escriba el ID de una entidad para este contexto.

en: Creates @entity context from an entity ID.
es: Crea un contexto @entity a partir de un ID de entidad.

en: Enter the title or ID of a @entity entity
es: Introduzca el título o ID de una entidad @entity

en: Reset identifier to entity label
es: Reiniciar el identificador para la etiqueta de la entidad

en: If checked, the identifier will be reset to the entity label of the selected entity.
es: Si está marcada, el identificador se restablecerá a la etiqueta de la entidad de la entidad seleccionada.

en: You must select an entity.
es: Debe seleccionar una entidad.

en: Invalid entity selected.
es: Entidad seleccionada no válida.

en: Creates an entity context from a foreign key on a field.
es: Crea un contexto de entidad desde una clave externa en un campo.

en: Access the views administration pages.
es: Acceso a las vistas de las páginas de administración.

en: Bypass access control when accessing views.
es: Saltar el control de acceso al accesar las vistas.

en: Add new view
es: Agregar nueva vista

en: - Basic validation -
es: - Validación básica -

en: HTML element
es: Elemento HTML

en: Label HTML element
es: Elemento HTML de etiqueta

en: Place a colon after the label
es: Colocar dos puntos después de la etiqueta

en: Wrapper HTML element
es: Elemento HTML de envoltorio

en: Wrapper class
es: Clase del envoltorio

en: Add default classes
es: Añadir clases predefinidas

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
es: Utilizar clases predefinidas de Views para identificar el campo, la etiqueta del campo, y el contenido del campo.

en: Use absolute path
es: Usar ruta absoluta

en: Rel Text
es: Texto «Rel»

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
es: Incluir el atributo «Rel» para uso en lightbox2 u otra utilidad javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
es: <p>Los siguientes tokens están disponibles para este campo. Tenga en cuenta que debido al orden de generación, no puede usar campos que vienen después de este campo; si necesita un campo que no está listado aquí, reorganice los campos.
    Si quiere tener los caracteres %5B y %5D por favor use los códigos de las entidades html '%5B' o '%5D' ó serán reemplazados con un espacio.

en: Preserve certain tags
es: Preservar ciertas etiquetas

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
es: Lista de las etiquetas que deben ser conservados durante el proceso de extracción. ejemplo  &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; que preserven todos los elementos p y br

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
es: Escriba expresiones matemáticas tales como 2 + 2 o sqrt(5). Puede asignar variables y crear funciones matemáticas y evaluarlas. Utilice el ; para separarlas. Por ejemplo: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
es: Formatear plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
es: Si se marca, se utilizará un manejo especial para la pluralidad.

en: Singular form
es: Forma singular

en: Text to use for the singular form.
es: Texto a utilizar para la forma singular.

en: Plural form
es: Forma plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
es: Texto a utilizar para la forma plural, @count será reemplazado por el valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
es: Un desplazamiento de la hora actual, tal como «!example1» o «example2»

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
es: Un nombre interno del sistema único para este View. Debe contener únicamente letras minúsculas, números y guiones bajos.

en: Weight for @display
es: Peso para @display

en: Translation method
es: Método de traducción

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
es: Seleccione un método de traducción para usar en datos de Views como encabezado, pie de página y texto vacío.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
es: Este título se mostrará en la página de edición de vistas en lugar del predefinido. Esto puede ser útil si tiene el mismo elemento dos veces.

en: Do not pass admin strings for translation.
es: No pasar las cadenas administrativas para su traducción.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
es: Utilzar la función t() del núcleo de Drupal. No es recomendable, ya que no es compatible con las actualizaciones a las cadenas existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
es: Si necesita traducir las etiquetas de Views a otros idiomas, considere instalar el módulo de traducción de Views del paquete de <a href = " !path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
es: ID de elemento de canal

en: The unique ID of the aggregator item.
es: ID único del elemento del aggregator.

en: The guid of the original imported item.
es: El guid del elemento importado originalmente.

en: Date and time of when the comment was created.
es: Fecha y hora de cuando el comentario fue creado.

en: Date and time of when the comment was last updated.
es: Fecha y hora de cuando el comentario fue actualizado por última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
es: Si el comentario fue aprobado (o aún está en la cola de moderación).

en: Approved comment
es: Comentario aprobado

en: Last comment CID
es: CID del último comentario

en: Display the last comment of a node
es: Mostrar el último comentario de un nodo

en: Last Comment
es: Último comentario

en: The last comment of a node.
es: El último comentario de un nodo.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
es: Algunos roles carecen de permiso para acceder al contenido, pero la presentación %display no tiene ningún control de acceso.

en: The extension of the file.
es: La extensión del archivo.

en: File Usage
es: Uso del archivo

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
es: Un archivo que está asociado con este nodo, usualmente debido a que está en un campo en el nodo.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
es: Un usuario que está asociado con este archivo, usualmente porque este archivo está en un campo en el usuario.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
es: Un archivo que está asociado con este usuario, usualmente debido a que está en un campo en el usuario.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
es: Un comentario que está asociado con este archivo, usualmente debido a que este archivo está en un campo en el comentario.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
es: Un archivo que está asociado con este comentario, usualmente porque está en un campo en el comentario.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
es: Un término de taxonomía que está asociado con este archivo, usualmente debido a que este archivo está en un campo en el término de taxonomía.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
es: Un archivo que está asociado con este término de taxonomía, usualmente debido a que está en un campo en el término de taxonomía.

en: Taxonomy Vocabulary
es: Vocabulario de taxonomía

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
es: Un vocabulario de taxonomía que está asociado con este archivo, usualmente debido a que este archivo está en un campo en el vocabulario de taxonomía.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
es: Un archivo que está asociado con este vocabulario de taxonomía, usualmente debido a que está en un campo en el vocabulario de taxonomía.

en: The module managing this file relationship.
es: El módulo que maneja esta relación de archivos.

en: The type of entity that is related to the file.
es: El tipo de entidad que está relacionado con el archivo.

en: The number of times the file is used by this entity.
es: La cantidad de veces que el archivo es utilizado por esta entidad.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
es: Nombre interno del sistema del vocabulario al cual pertenece un término. Este será el vocabulario del que será cualquier término del campo «Taxonomía: Término»; y de forma similar puede causar duplicados.

en: term from !field_name
es: término de !field_name

en: Math expression
es: Expresión matemática

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
es: Evalúa una expresión matemática y la muestra.

en: Use destination
es: Usar destino

en: Add destination to the link
es: Agregar destino al enlace

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
es: Mostar el enlace de comentarios en el formulario utilizado en los resúmenes estándar de nodos, en lugar de en el formulario del nodo completo.

en: Click sort column
es: Columna de ordenamiento por clic

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
es: Utilizado por Estilo: Tabla para determinar la columna actual por que ordenar el campo por clic. El valor predeterminado está bien usualmente.

en: Group column
es: Columna de agrupación

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
es: Elija la columna de este campo a que aplicar la función de agrupación seleccionada arriba.

en: Group columns (additional)
es: Columnas de agrupación (adicionales)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
es: Elija columnas adicionales de este campo para incluir en la consulta y utilizar para agrupar.

en: Display download path instead of file storage URI
es: Mostrar la ruta de descarga en lugar del URI del almacenamiento del archivo

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
es: Esto proporcionará la URL completa de descarga en lugar de la dirección interna del archivo.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
es: El nombre interno del sistema para el vocabulario al cual pertenece el término.

en: Display error message
es: Mostrar mensaje de error

en: Term name converted to Term ID
es: Nombre de término convertido a ID de término

en: No comment
es: No hay comentarios

en: Comment or document this display.
es: Comentar o documentar esta presentación.

en: Query settings
es: Opciones de configuración de consulta

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
es: Permitir establecer algunas opciones avanzadas para la extensión de consulta

en: The name and the description of this display
es: El nombre y la descripción de esta presentación

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
es: Este nombre sólo aparecerá en la interfaz administrativa de la Vista.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
es: Esta descripcion sólo aparecerá en la interfaz administrativa de la Vista.

en: This display's comments
es: Los comentarios de esta presentación

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
es: Este valor será visto y usado solo dentro de la interfaz de Views y puede ser utilizado para documentar esta presentación. Puede utilizar esto para proporcionar notas para otros o futuros mantenedores de su sitio acerca de cómo o por qué está configurada esta presentación.

en: Query options
es: Opciones de consulta

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
es: El nombre de la presentación debe contener solo letras, números o guiones bajos.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
es: ¿Debería esta presentación heredar sus valores de paginación de la presentación padre a la que está adjunta?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
es: ¿Debería esta presentación mostrar los valores de paginador? Esto solo es relevante si se está heredando un paginador.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
es: Esto aparecerá como el nombre de este bloque en administrar >> estructura >> bloques.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
es: Texto a mostrar en lugar de los resultados si el usuario selecciona y aplica un filtro expuesto.

en: Include all items option
es: Opción de incluir todos los elementos

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
es: Si se marca, un elemento adicional será incluido a los elementos por página para mostrar todos los elementos

en: All items label
es: Etiqueta de todos los elementos

en: Which label will be used to display all items
es: Cuál etiqueta se utilizará para mostrar todos los elementos

en: Disable SQL rewriting
es: Desactivar reescritura de SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
es: ADVERTENCIA: Desactivar sobrescritura de SQL significa que la seguridad de acceso a nodos queda desactivada. Esto puede permitir que los usuarios vean datos que no deberían poder ver si su vista está mal configurada. Por favor utilice esta opción solo si entiende y acepta este riesgo de seguridad.

en: Use Slave Server
es: Usar servidor esclavo

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
es: Esto hará que la consulta intente conectarse a un servidor esclavo si está disponible. Si no hay ningún servidor esclavo definido o disponible, se replegará al servidor predeterminado.

en: Field Language
es: Idioma de campo

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
es: Todos los campos que soportan traducciones serán mostrados en el idioma seleccionado.

en: The class to provide on each row.
es: La clase a proporcionar en cada fila.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
es: Puede usar tokens de campos, de acuerdo a los "Patrones de remplazo" que se utiliza en "Reescribir la salida de este campo" para todos los campos.

en: Table summary
es: Resumen de la tabla

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
es: Este valor se mostrará como atributo table-summary en el HTML. Active esto para una mejor accesibilidad en su sitio.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
es: Si se marca, se mostrará la ruta actual como la opción predeterminada en el menú de salto, si es aplicable.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
es: La clase a proporcionar al contenedor, fuera de la lista.

en: List class
es: Clase del listado

en: The class to provide on the list element itself.
es: La clase a proporcionar al elemento de la lista propiamente.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
es: Defina la ruta base para los enlaces en esta vista de resumen, por ejemplo: http://ejemplo.com/<strong>su_ruta_de_vista/archivo</strong>.
            No incluya barras inclinadas al principio ni al final. Si este valor está vacío, las vistas usarán la primera ruta que se encuentre como la ruta base, en presentaciones de páginas, si no se puede encontrar ninguna ruta.

en: Configurable blocks titles and content.
es: Títulos y contenido de bloques configurables.

en: Block languages
es: Idiomas de bloque

en: Enables language selector for blocks and optional block translation.
es: Habilita el selector de idioma para bloques y la traducción de bloque opcional.

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
es: Campos configurables descripciones, opciones por defecto, opciones, etc.

en: Default translated
es: Traducido por defecto

en: Field translation
es: Traducción de campo

en: Translate field properties
es: Traducir propiedades del campo

en: Translatable menu items: title and description.
es: Elementos del menú traducibles: título y descripción.

en: Provides some extended multilingual options for nodes.
es: Proporciona algunas opciones plurilingües extendidas para nodos.

en: Content type names, descriptions, help texts.
es: Nombres, descripciones, textos de ayuda de tipos de contenido.

en: Extended node options for multilingual content
es: Opciones de nodo extendidas para el contenido plurilingüe

en: Multilingual select
es: Selección multilingüe

en: API module for multilingual content selection
es: Módulo de API para la selección de contenido multilingüe.

en: Performing cleanup for text group %textgroup, deleting @count left over strings.
es: Realizando limpieza del grupo de texto %textgroup, borrando @count cadenas sobrantes.

en: This string will be localizable. You can translate it using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
es: Esta cadena será traducible. Usted puede traducirla usando las páginas para <a href="@translate-interface">traducir la interfaz</a>.

en: Refresh user defined strings.
es: Actualizar cadenas definidas por el usuario.

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
es: Títulos de vocabularios y nombres de términos para vocabularios traducibles.

en: Tokens related to the current date and time.
es: Comodines relacionados con la fecha y hora actuales.

en: The URL of the @entity.
es: La URL de la @entity.

en: The content type of the node.
es: El tipo de contenido del nodo.

en: Tokens related to content types.
es: Comodines relacionados con los tipos de contenido.

en: The name of the content type.
es: El nombre del tipo de contenido.

en: The unique machine-readable name of the content type.
es: El único nombre legible por la máquina del tipo de contenido.

en: The optional description of the content type.
es: La descripción opcional del tipo de contenido.

en: The number of nodes belonging to the content type.
es: La cantidad de nodos pertenecientes al tipo de contenido.

en: The URL of the content type's edit page.
es: La URL de la página de edición del tipo de contenido.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
es: La URL de la página de edición del término de taxonomía.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
es: El único nombre legible por la máquina del vocabulario.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
es: La URL de la página de edición del vocabulario.

en: The picture of the user.
es: La imagen del usuario.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
es: El argumento específico de la página actual (Ejemplo: 'arg:1' en la página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
es: Comodines relacionados con las URL.

en: Relative URL
es: URL relativa

en: The relative URL.
es: La URL relativa.

en: Absolute URL
es: URL absoluta

en: The absolute URL.
es: La URL absoluta.

en: Tokens related to menus.
es: Comodines relacionados con menús.

en: The unique machine-readable name of the menu.
es: El único nombre legible por la máquina del menú.

en: The optional description of the menu.
es: La descripción opcional del menú.

en: Menu link count
es: Número de enlaces en el menú

en: The number of menu links belonging to the menu.
es: El número de enlaces de menú pertenecientes al menú.

en: The URL of the menu's edit page.
es: La URL de la página de edición del menú.

en: The menu of the menu link.
es: El menú del enlace de menú.

en: The URL of the menu link's edit page.
es: La URL de la página de edición del enlace de menú.

en: @category @type field.
es: Campo @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
es[0]: El elemento %element-title no puede contener menos de un patrón de reemplazo.
es[1]: El %element-title debe contener al menos @count patrones de reemplazo.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
es[0]: El %element-title debe contener a lo sumo un patrón de reemplazo.
es[1]: El %element-title debe contener como máximo @count patrones de reemplazo.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
es: Introduzca una clave de sistema para este elemento de formulario. Puede contener solo caracteres alfanuméricos y guiones bajos. Esta clave será usada como atributo de nombre del elemento del formulario. Este valor no tiene ningún efecto en la forma en que los datos se almacenan, pero puede ser útil al realizar un procesamiento personalizado del formulario.

en: Status of this form
es: Estado de este formulario

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
es: Cerrar el formulario evita los posibles envíos de cualquier usuario.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
es: El rol %authenticated se aplica a todos los usuarios que han ingresado en el sitio, además de otros roles que tengan asignados.

en: Content paths
es: Rutas de contenido

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
es: Patrón de ruta por defecto (se aplica a todos los tipos de contenido cuyo patrón permanezca vacío a continuación)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
es: Patrón de ruta por defecto para @node_type (se aplica a todos los tipos de contenido @node_type con patrones vacíos de abajo)

en: Approve link
es: Aprobar enlace

en: View help topics
es: Ver temas de la ayuda

en: View help popups
es: Ver ventanas emergentes de ayuda

en: View help index
es: Ver índice de la ayuda

en: Content access
es: Acceso al contenido

[ctx: datetime]
en: All day
es: Todo el día

[ctx: datetime]
en: Year
es: Año

[ctx: datetime]
en: Month
es: Mes

[ctx: datetime]
en: Week
es: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
es: Día

en: Display:
es: Mostrar:

en: Multiple values:
es: Valores múltiples:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
es: Especifique un número específico de valores para mostrar o déjelo en blanco para mostrar todos los valores.

en: starting from @isodate
es: comenzando desde @isodate

en: ending with @isodate
es: terminando con @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
es: Especifique las fechas de inicio y/o de fin en el formato AAAA-MM-DDTHH:MM:SS, o déjelo en blanco para todas las fechas disponibles.

en: Repeat rule:
es: Regla de repetición:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
es: ¿Cuántas unidades de tiempo se deben mostrar en la cadena 'hace tiempo'?

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
es: Mostrar @count valor(es) empezando por @date1 y acabando en @date2

en: earliest
es: el más antiguo

en: latest
es: el más reciente

en: Show repeat rule
es: Mostrar regla de repetición

en: Display time ago, showing @interval units.
es: Presentar la fecha relativa, mostrando unidades @interval.

en: The duration of the time period given by the dates.
es: La duración del período de tiempo dado por las fechas.

[ctx: datetime]
en: Hour
es: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
es: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
es: Segundo

en: The year is invalid.
es: El año no es válido.

en: The month is invalid.
es: El mes no es válido.

en: The day is invalid.
es: El día no es válido.

en: The hour is invalid.
es: La hora no es válida.

en: The minute is invalid.
es: El minuto no es válido.

en: The second is invalid.
es: El segundo no es válido.

[ctx: date_order]
en: First
es: Primero

[ctx: date_order]
en: Second
es: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
es: Tercero

[ctx: date_order]
en: Fourth
es: Cuarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
es: Quinto

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
es: Último
    en el contexto: date_order_reverse

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
es: Desde el siguiente hasta el último
    en el contexto: date_order_reverse

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
es: En tercer lugar del último

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
es: El cuarto desde el último
    en el contexto: date_order_reverse

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
es: El quinto desde el último
    en el contexto: date_order_reverse

en: Configure the Date Popup settings.
es: Configure las opciones de fecha emergente.

en: Add exception
es: Añadir excepción

en: Add addition
es: Añadir adición

[ctx: date_order]
en: Every
es: Cada
    en el contexto: date_order

[ctx: day_name]
en: Sunday
es: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
es: Lunes

[ctx: day_name]
en: Tuesday
es: Martes

[ctx: day_name]
en: Wednesday
es: Miércoles

[ctx: day_name]
en: Thursday
es: Jueves

[ctx: day_name]
en: Friday
es: Viernes

[ctx: day_name]
en: Saturday
es: Sábado

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
es: Esta operación aún no funciona para la versión 7 de Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
es: Rango de años permitidos, del más antiguo al más reciente. '-1: +1 significa que la fecha más antigua es hace un año, y la más reciente es un año hacia adelante desde el año en curso.

en: Your content type @name has been created.
es: Se ha creado el tipo de contenido @name.

en: Your date field @name has been created.
es: Se ha creado el campo Fecha @name.

en: Administer date tools
es: Administrar herramientas de fecha

en: The calendar %view is a default calendar created for the content type %bundle.
es: El calendario %view es un calendario por defecto creado para el tipo de contenido %bundle.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
es: Herramientas para importar y crear automáticamente las fechas y calendarios.

en: Easy creation of date content types and calendars.
es: Creación fácil de tipos de contenido de fecha y calendarios.

en: Date Views
es: Vistas de fecha

en: Views integration for date fields and date functionality.
es: Integración de vistas para campos y funcionalidades de fecha.

en: Field group format:
es: Formato del grupo de campos:

en: Weight for new group
es: Peso para el nuevo grupo

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
es: Añadir nuevo grupo: el nombre de grupo %group_name no es válido. El nombre sólo puede incluir letras minúsculas sin acentos, números y guiones bajos.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
es: Añadir nuevo grupo: el nombre de grupo %group_name es demasiado largo. El nombre está limitado a 32 caracteres, incluyendo el prefijo 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
es: Añadir nuevo grupo: el nombre de grupo %group_name ya existe.

en: The css class must include only letters, numbers, underscores and dashes.
es: La clase CSS sólo puede incluir letras, números, guiones y guiones bajos.

en: Are you sure you want to delete the group %group?
es: ¿Seguro que desea eliminar el grupo %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
es: El grupo %group ha sido eliminado del tipo de contenido %type.

en: Administer fieldgroups
es: Administrar grupos de campos

en: Display the administration for fieldgroups.
es: Mostrar la administración de grupos de campos.

en: Vertical tabs group
es: Grupo de solapas verticales

en: This fieldgroup renders child groups in its own vertical tabs wrapper.
es: Este grupo de campos presenta los grupos hijos en su propio contenedor de pestañas verticales.

en: Vertical tab
es: Solapa vertical

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of vertical tabs group.
es: Este grupo de campos presenta el contenido en un conjunto de campos, como parte del grupo de pestañas verticales.

en: This fieldgroup renders child groups in its own horizontal tabs wrapper.
es: Este grupo de campos presenta los grupos hijos en su propio contenedor de pestañas horizontales.

en: Horizontal tab item
es: Elemento de solapa horizontal

en: This fieldgroup renders the content in a fieldset, part of horizontal tabs group.
es: Este grupo de campos presenta el contenido en un conjunto de campos, como parte del grupo de pestañas horizontales.

en: Accordion group
es: Grupo de acordeón

en: This fieldgroup renders child groups as jQuery accordion.
es: Este grupo de campos presenta los grupos hijos como un acordeón de jQuery.

en: Accordion item
es: Elemento de acordeón

en: This fieldgroup renders the content in a div, part of accordion group.
es: Este grupo de campos presenta el contenido en un div, como parte del grupo de acordeón.

en: Fieldgroup settings
es: Configuración del grupo de campos

en: Extra CSS classes
es: Clases CSS extra

en: Fieldgroups
es: Grupos de campos

en: Mail text
es: Texto del correo

en: <Multiple>
es: <Múltiple>

en: Settings for each node type.
es: Opciones para cada tipo de nodo.

en: Variable settings for mixed modules.
es: Configuración de variables para modulos mixtos.

en: Variables per module.
es: Variables por modulo.

en: Variable realm
es: Ámbito de la variable

en: You can add Google Analytics <a href="!custom_var_documentation">Custom Variables</a> here. These will be added to every page that Google Analytics tracking code appears on. Google Analytics will only accept custom variables if the <em>name</em> and <em>value</em> combined are less than 64 bytes after URL encoding. Keep the names as short as possible and expect long values to get trimmed. You may use tokens in custom variable values. Global and user tokens are always available; on node pages, node tokens are also available.
es: Puede añadir <a href="!custom_var_documentation">variables personalizadas</a> de Google Analytics aquí. Éstas se añadirán a cada página en la que aparezca el código de seguimiento de Google Analytics. Google Analytics sólo aceptará variables personalizadas si el nombre y el valor combinados son menores de 64 bytes después de la codificación URL. Mantenga los nombres tan cortos como sea posible y prevea que los valores largos serán recortados. Puede usar reemplazos en los valores de las variables personalizadas. Están disponibles siempre los reemplazos globales y de usuario; en los nodos también están disponibles los reemplazos de nodo.

en: Custom variables
es: Variables personalizadas

en: Slot number
es: Número de slot

en: The custom variable name.
es: El nombre de la variable personalizada.

en: The custom variable value. You may use tokens in this field.
es: El valor de la variable personalizada. Puede usar reemplazos en este campo.

en: The scope for the custom variable.
es: El alcance de la variable personalizada.

en: Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
es: Sección 8.1 de la <a href="@ga_tos">Google Analytics - Terminos de uso</a> Se requiere para asegurar que no va a asociar (o permitir asociar a terceras personas) datos recogidos a partir de sus sitios web (o sitios web de terceros) con información de identificación personal de cualquier fuente como parte de su uso (o de dichos terceros el uso) de los de Google Analytics servicio.

en: The role names the user account is a member of as comma separated list.
es: Los nombres de rol de los que es miembro la cuenta de usuario como una lista separada por comas.

en: The role ids the user account is a member of as comma separated list.
es: Los ID de rol de los que es miembro la cuenta de usuario como una lista separada por comas.

en: Locally cached tracking code file has been updated.
es: El archivo del código de rastreo de la caché local se ha actualizado.

en: Locally cached tracking code file has been saved.
es: El archivo del código de rastreo de la caché local se ha guardado.

en: Local cache has been purged.
es: La caché local se ha purgado.

en: Tracking scope
es: Ámbito de seguimiento

en: Allow users to customize tracking on their account page
es: Permitir a los usuarios personalizar la monitorización de su página de cuenta de usuario

en: No customization allowed
es: No se permite ninguna personalización

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
es: Monitorizar por defecto, los usuarios con el permiso %permissions pueden elegir no monitorizar

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
es: No monitorizar por defecto, los usuarios con el permiso %permission pueden elegir sí monitorizar

en: Every page except the listed pages
es: Cualquier página salvo las de la lista

en: The listed pages only
es: Sólo las páginas señaladas

en: Links and downloads
es: Enlaces y descargas

en: Track clicks on mailto links
es: Monitorizar clics en los enlaces de correo electrónico

en: Track downloads (clicks on file links) for the following extensions
es: Monitorizar descargas (clics en enlaces a archivos) para las siguientes extensiones

en: List of download file extensions
es: Lista de extensiones de archivos de descarga

en: A file extension list separated by the | character that will be tracked as download when clicked. Regular expressions are supported. For example: !extensions
es: Una lista de extensiones separadas por el carácter | será monitorizada como descargas cuando se haga clic en el enlace. Se permiten expresiones regulares. Por ejemplo: !extensions

en: Search and AdSense
es: Búsqueda y AdSense

en: Additional user information
es: Información adicional del usuario

en: You can supplement Google Analytics' basic IP address tracking of visitors by segmenting users based on custom variables. Section 8.1 of the <a href="@ga_tos">Google Analytics terms of use</a> requires you to make sure you will not associate (or permit any third party to associate) any data gathered from your websites (or such third parties' websites) with any personally identifying information from any source as part of your use (or such third parties' use) of the Google Analytics' service.
es: Puede complementar la monitorización básica de dirección IP de los visitantes de Google Analytics organizando los usuarios basándose en las variables personalizadas. La sección 8.1 de los <a href="@ga_tos">términos de uso de Google Analytics</a> exige que se asegure de que no asociará (o permitirá que terceros puedan asociar) ninguna información recolectada desde sus sitios web (o sitios web de terceros) con ninguna información personal de identificación de ninguna fuente para su uso propio (o el uso de terceros) del servicio de Google Analytics.

en: You can add custom Google Analytics <a href="@snippets">code snippets</a> here. These will be added every time tracking is in effect. Before you add your custom code, you should read the <a href="@ga_concepts_overview">Google Analytics Tracking Code - Functional Overview</a> and the <a href="@ga_js_api">Google Analytics Tracking API</a> documentation. <strong>Do not include the &lt;script&gt; tags</strong>, and always end your code with a semicolon (;).
es: Puede añadir <a href="@snippets">porciones de código</a> de Google Analytics aquí. Éstos se añadirán siempre que la monitorización esté en funcionamiento. Antes de añadir su código personalizado, debe leer la documentación de <a href="@ga_concepts_overview">Visión general del código de seguimiento de Google Analytics</a> y la <a href="@ga_js_api">API de seguimiento de Google Analytics</a>. <strong>No incluya las etiquetas &lt;script&gt</strong>, y termine siempre su código con un punto y coma (;).

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
es: Un número de propiedad web de Google Analytics válido distingue mayúsculas de minúsculas y tiene un formato del tipo UA-xxxxxx-yy.

en: User role names
es: Nombres de rol de usuario

en: User role ids
es: ID de rol de usuario

en: Administer Google Analytics
es: Administrar Google Analytics

en: Perform maintenance tasks for Google Analytics.
es: Realizar tareas de mantenimiento de Google Analytics.

en: Opt-in or out of tracking
es: Permitir o denegar el rastreo

en: Allow users to decide if tracking code will be added to pages or not.
es: Permite que los usuarios decidan si añadir el código de rastreo a las páginas o no.

en: Use PHP for tracking visibility
es: Usar PHP para rastrear la visibilidad

en: Configure tracking behavior to get insights into your website traffic and marketing effectiveness.
es: Configurar el comportamiento de seguimiento para obtener información sobre el tráfico de su sitio web y la eficacia del marketing.

en: Added page tracking to every page except the listed pages: @pages.
es: Se ha añadido el rastreo de páginas a todas las páginas excepto a las listadas a continuación: @pages.

en: Enabled page tracking for role: @name.
es: Rastreo de página habilitado para el rol: @name.

en: Disabled page tracking for role: @name.
es: Se ha deshabilitado el rastreo de página para el rol: @name.

en: Disabled user specific page tracking for site administrator.
es: Se ha deshabilitado el rastreo de página específico de usuarios para el administrador del sitio.

en: Menu has been rebuild.
es: Se ha reconstruido el menú.

en: Path visibility filter setting changed from "user*" to "user/*/*".
es: Se ha cambiado la opción de filtro de visibilidad de "user*" a "user/*/*".

en: Path visibility filter setting changed from "admin*" to "admin" and "admin/*".
es: Se ha cambiado la opción de filtro de visibilidad de "admin*" a "admin" y "admin/*".

en: Google tracking code has been moved to header.
es: El código de rastreo de Google se ha movido al encabezado de la página.

en: Allows your site to be tracked by Google Analytics by adding a Javascript tracking code to every page.
es: Permite que su sitio sea rastreado por Google Analytics agregando un código de rastreo Javascript a todas las páginas.

en: On by default with opt out
es: Activado por defecto con opción de desactivar

en: Off by default with opt in
es: Desactivado por defecto con elección de activar

en: Not tracked
es: No monitorizado

en: @items tracked
es: @items monitorizados

en: Forum containers
es: Contenedores de foro

en: Site information and maintenance mode
es: Información del sitio y modo mantenimiento

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
es: Permite el uso de la versión dependiente y compartida de bibliotecas externas.

en: No custom code snipped found. Nothing to do.
es: No se ha encontrado ningún fragmento de código personalizado. No hay nada que hacer.

en: Host entity
es: Entidad de host

en: Too many items.
es: Demasiados elementos.

en: Add new !instance_label
es: Agregar nuevo !instance_label

en: New !instance_label
es: Nuevo !instance_label

en: Field collection @field_name
es: Colección de campo @field_name

en: This field stores references to embedded entities, which itself may contain any number of fields.
es: Este campo almacena referencias a entidades incrustadas, las cuales pueden contener cualquier número de campos.

en: Edit link title
es: Editar título del enlace

en: Leave the title empty, to hide the link.
es: Deje el título vacío, para ocultar el enlace.

en: Delete link title
es: Eliminar título del enlace

en: Add link title
es: Añadir título del enlace

en: Show the field description beside the add link.
es: Muestra la descripción del campo al lado del enlace añadir.

en: Field collection
es: Colección de campo

en: Migrated IMCE files.
es: Archivos de IMCE migrados.

en: RSS category
es: Categoría RSS

en: RSS enclosure
es: Encapsulado de RSS

en: File count
es: Cantidad de archivos

en: 5 minute
es: 5 minutos

en: 15 minute
es: 15 minutos

en: Fixed parent item
es: Elemento padre fijo

en: What are you tracking?
es: ¿Qué está monitorizando?

en: A single domain (default)
es: Un único dominio (predeterminado)

en: Domain: @domain
es: Dominio: @domain

en: One domain with multiple subdomains
es: Un dominio con múltiples subdominios

en: Examples: @domains
es: Ejemplos: @domains

en: Multiple top-level domains
es: Múltiples dominios de nivel superior

en: List of top-level domains
es: Lista de dominios de nivel superior

en: If you selected "Multiple top-level domains" above, enter all related top-level domains. Add one domain per line. By default, the data in your reports only includes the path and name of the page, and not the domain name. For more information see section <em>Show separate domain names</em> in <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Tracking multiple domains</a>.
es: Si ha seleccionado "Múltiples dominios de nivel superior" arriba, introduzca todos estos dominios de nivel superior. Añada un dominio por línea. Por defecto, los datos en sus reportes sólo incluyen la ruta y el nombre de la página, y no el nombre del dominio. Para más información vea la sección <em>Mostrar nombres de dominios separados</em> en <a href="http://www.google.com/support/analytics/bin/answer.py?answer=175538">Monitorizando múltiples dominios</a>.

en: Add to the selected roles only
es: Únicamente añadir a los roles seleccionados

en: Add to every role except the selected ones
es: Añadir a todos los roles excepto a los seleccionados

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
es: Si no se selecciona ningún rol, todos los usuarios serán monitorizados. Si un usuario tiene uno de los roles seleccionados, este usuario será monitorizado (o excluido, dependiendo de la opción superior).

en: Track clicks on outbound links
es: Hacer seguimiento de los clics en los enlaces externos

en: Track clicks on outbound links as page views
es: Monitorizar clics en los enlaces externos como páginas vistas

en: By default outbound links are tracked as <em>Events</em>. In rare situations like tracking of <em>Goals</em> it may be required to track outbound clicks as page views.
es: Por defecto los enlaces externos se monitorizan como <em>Eventos</em>. En extrañas situaciones como la monitorización de <em>Objetivos</em> podría ser necesario monitorizar los enlaces externos como páginas vistas.

en: Google recommends adding the external JavaScript files to the header for performance reasons. If <em>Multiple top-level domains</em> has been selected, this setting will be forced to header.
es: Google recomienda añadir los ficheros externos JavaScript en la cabecera por razones de rendimiento. Si se ha elegido <em>Múltiples dominios de nivel superior</em>, esta opción se fijará a encabezado.

en: A list of top-level domains is required if <em>Multiple top-level domains</em> has been selected.
es: Se necesita una lista de dominios de primer nivel si se ha seleccionado <em>Múltiples dominios de primer nivel</em>.

en: Renamed "googleanalytics_trackoutgoing" settings variable to googleanalytics_trackoutbound.
es: Se ha renombrado la variable de configuración "googleanalytics_trackoutgoing" a googleanalytics_trackoutbound.

en: Renamed "googleanalytics_visibility" settings variable to googleanalytics_visibility_pages.
es: Se ha renombrado la variable de configuración "googleanalytics_visibility" a googleanalytics_visibility_pages.

en: All pages with exceptions
es: Todas las páginas con excepciones

en: Excepted: @roles
es: Exceptuando: @roles

en: A single domain
es: Un único dominio

en: Content revisions
es: Revisiones de contenido

en: jQuery compression level
es: Nivel de compresión de jQuery

en: Production (minified)
es: Producción (minified)

en: Development (uncompressed)
es: Desarrollo (sin comprimir)

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
es: jQuery %jquery y jQuery UI %ui

en: Languages for content
es: Idiomas para el contenido

en: Enabled languages only.
es: Sólo idiomas activados.

en: All defined languages will be allowed.
es: Se permitirán todos los idiomas definidos.

en: Determines which languages will be allowed for content creation.
es: Determina que idiomas se permitirán en la creación de contenido.

en: Mixed options for multilingual sites.
es: Opciones diversas para sitios multilingües.

en: If no language is selected, block will show regardless of language.
es: Si no se selecciona ningún idioma, el bloque se mostrará en cualquier idioma.

en: Not translatable
es: No traducible

en: Restricted to certain languages
es: Restringido a ciertos idiomas

en: Administer content translations
es: Administrar traducciones de contenido

en: Add or remove existing content to translation sets.
es: Añadir o eliminar contenido existente a/de los conjuntos de traducción.

en: The path translation has been saved.
es: La traducción de la ruta se ha guardado.

en: Path translation.
es: Traducción de ruta.

en: Add path translation
es: Añadir traducción de ruta

en: Edit path translation
es: Editar traducción de ruta

en: Path translation
es: Traducción de la ruta

en: Define translations for generic paths
es: Definir traducciones para rutas genéricas

en: Content to filter by language
es: Contenido a filtrar por idioma

en: Translatable text formats
es: Formatos de texto traducibles

en: The string %location for textgroup %textgroup is not allowed for translation because of its text format.
es: La cadena %location para el grupo de texto %textgroup no se puede traducir debido a su formato de texto.

en: <strong>Important:</strong> To configure which text formats are safe for translation, visit the <a href="@configure-strings">configure strings</a> page before refreshing your strings.
es: <strong>Importante:</strong> Para configurar qué textos se pueden traducir de forma segura, visite la página <a href="@configure-strings">configurar cadenas</a> antes de refrescar sus cadenas.

en: When translating user defined strings that have a text format associated, translators will be able to edit the text before it is filtered which may be a security risk for some filters. An obvious example is when using the PHP filter but other filters may also be dangerous.
es: Al traducir cadenas definidas por el usuario que tengan un formato de texto asociado, los traductores podrán editar el texto antes de que se filtre, lo que podría suponer un riesgo de seguridad para algunos filtros. Un ejemplo obvio es cuando se use <em>PHP filter</em>, pero otros filtros podrían ser también peligrosos.

en: As a general rule <strong>do not allow any filtered text to be translated unless the translators already have access to that text format</strong>. However if you are doing all your translations through this site's translation UI or the Localization client, and never importing translations for other textgroups than <i>default</i>, filter access will be checked for translators on every translation page.
es: Como norma general, <strong>no permita que se traduzca ningún texto filtrado a no ser que los traductores ya tengan acceso a ese formato de texto</strong>. Sin embargo, si usted está realizando todas sus traducciones a través de la interfaz de traducción (<em>translation UI</em>) o el cliente de traducción (<em>Localization client</em>), y nunca importa traducciones para otros grupos de texto que no sean el grupo <i>por defecto</i>, se comprobará el acceso a filtros de los traductores en cada página de traducción.

en: <strong>Important:</strong> After disallowing some text format, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page so forbidden strings are deleted and not allowed anymore for translators.
es: <strong>Importante:</strong> Después de desactivar cualquier formato de texto, utilice la página <a href="@refresh-strings">refrescar cadenas</a> para que las cadenas prohibidas sean eliminadas y no estén nunca más permitas para los traductores.

en: After updating your text formats do not forget to review the list of formats allowed for string translations on the <a href="@configure-strings">configure translatable strings</a> page.
es: Después de actualizar sus formatos de texto, no olvide revisar la lista de formatos permitidos para la traducción de cadenas en la página <a href="@configure-strings">configurar cadenas traducibles</a>.

en: This string uses the %name text format. You are not allowed to translate or edit texts with this format.
es: Esta cadena utiliza el formato de texto %name. A usted no se le permite traducir o editar textos con este formato.

en: Text format: @name
es: Formato de texto: @name

en: You are not allowed to translate or edit texts with this text format.
es: A usted no se le permite traducir o editar textos con este formato.

en: Options for user defined strings.
es: Opciones para cadenas definidas por el usuario.

en: Set the translated parent for each translation if possible.
es: Establezca el original traducido para cada traducción cuando sea posible.

en: Create also new revision for translations
es: Crear también nueva revisión para las traducciones

en: Standard node fields
es: Campos de nodo estándar

en: Configurable fields
es: Campos configurables

en: Select variables to be translated
es: Seleccione las variables a traducir

en: Multilingual variables, main variable names.
es: Variables plurilingües, nombres principales de variable.

en: Multilingual variables, real variable names.
es: Variables plurilingües, nombres reales de variable.

en: Configure multilingual variables.
es: Configurar variables plurilingües.

en: Multilingual variables that switch language depending on page language.
es: Variables plurilingües que cambian de idioma dependiendo del idioma de la página.

en: %time hence
es: de aquí a %time

en: Machine name:
es: Nombre de sistema:

en: No Features were found. Please use the !create_link link to create 
          a new Feature module, or upload an existing Feature to your modules directory.
es: No se encontraron Features. Por favor use el enlace !create_link para crear
          un nuevo módulo Feature, o subir un Feature existente al directorio de módulos.

en: Create Feature
es: Crear Feature

en: Variables that don't belong to any other group.
es: Variables que no pertenecen a ningún otro grupo.

en: Debug and development options.
es: Opciones de depuración y desarrollo.

en: Language selection
es: Selección de idioma

en: Optional descriptive name for this set.
es: Nombre descriptivo opcional para este conjunto.

en: There are no path translations to save.
es: No hay traducciones de rutas que guardar.

en: Enable for specific pages
es: Habilitar para páginas específicas

en: Select nodes by language
es: Seleccionar nodos por idioma

en: Select taxonomy terms by language
es: Seleccionar términos de taxonomía por idioma

en: Enable always for block content though it may be disabled for the page
es: Habilitar siempre para el contenido del bloque aunque pueda estar deshabilitado para la página

en: Updated @count string names from %oldname to %newname.
es: @count nombres de cadena actualizados de %oldname a %newname.

en: Enable translation for language
es: Habilitar traducción para idioma

en: Debug string translation
es: Depurar traducción de cadenas

en: Synchronize fields for node type.
es: Sincronizar campos para tipo de nodo.

en: There are no translations to be saved.
es: No hay traducciones que guardar.

en: Name (localized)
es: Nombre (traducido)

en: Description (localized)
es: Descripción (traducida)

en: Vocabulary (localized)
es: Vocabulario (traducido)

en: Parent term (localized)
es: Término padre (traducido)

en: Link (localized)
es: Enlace (traducido)

en: Plain text (localized)
es: Texto plano (traducido)

en: Translation set
es: Conjunto de traducción

en: Translation sets
es: Conjuntos de traducciones

en: Translation sets overview.
es: Resumen de conjuntos de traducción.

en: Overview of existing translation sets.
es: Resumen de los conjuntos de traducción existentes.

en: Simple translation sets API for generic objects
es: API simple de conjuntos de traducción para objetos genéricos

en: Do my action
es: Realizar mi acción

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
es: Este formulario puede ser usado para reenviar correos electrónicos configurados por este formulario web. Verifique los correos electrónicos que deben ser enviados y haga click en <em>Reenviar correos electrónicos</em> para enviarlos de nuevo.

en: Resend e-mails
es: Reenviar correos electrónicos

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
es: Envío guardado. Usted puede volver a este formuario luego y recuperará sus valores actuales.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
es: Opciones para seleccionar a través del encabezado. Una opción por línea. <strong>Parejas de clave-valor se DEBEN especificar de la forma «clave_segura|Alguna opción legible»</strong>. Se recomienda usar sólo caracteres alfanuméricos y guiones bajos en las claves.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
es: Lista descendente de preguntas al lado de la parrilla. Una pregunta por línea. <strong>Parejas de clave-valor se DEBEN especificar de la forma «clave_segura|Alguna opción legible»</strong>. Se recomienda usar sólo caracteres alfanuméricos y guiones bajos en las claves.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
es: <strong>Los pares clave-valor DEBEN especificarse como "clave_válida|Opción legible"</strong>. Se recomienda en las claves sólo caracteres alfanuméricos y guiones bajos. Una opción por línea. Los grupos de opciones deben especificarse con &lt;Nombre del grupo&gt;. &lt;&gt; puede utilizarse para insertar elementos en la raíz del menú después de especificar un grupo.

en: Show "Save draft" button
es: Mostrar botón de "Guardar borrador"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
es: Permite a los usuarios guardar y terminar el formulario más tarde. Esta opción sólo está disponible para los usuarios autenticados.

en: Automatically save as draft between pages
es: Guardar automáticamente como borrador entre páginas

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
es: Guardar automáticamente los envíos parciales cuando los usuarios utilicen los botones "Siguiente" o "Anterior" en un formulario multipágina.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
es: Ningún correo electrónico fue enviado debido a un error del servidor

en: This webform is currently not setup to send emails.
es: Este formulario no está actualmente configurado para enviar correos electrónicos

en: Multilingual forum
es: Foro plurilingüe

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
es: Activa el foro multilingüe, traduce nombres y contenedores.

en: Enter items that will be considered as translations of each other.
es: Escriba elementos que se considerarán como traducciones el uno del otro.

en: The item translation has been saved.
es: La traducción del elemento se ha guardado.

en: The item translation has been deleted.
es: La traducción del elemento se ha eliminado.

en: This item belongs to a multilingual menu. You can set a language for it.
es: Este elemento pertenece a un menú multilingüe. Puede establecer un idioma para dicho elemento.

en: Translation redirect
es: Redirigir a traducción

en: Skip tags
es: Etiquetas de omisión

en: Skip queries with these tags. Enter a list of tags separated by commas.
es: Omitir consultas con estas etiquetas. Especifique una lista de etiquetas separadas con comas.

en: No translation sets available.
es: Conjuntos de traducciones no disponibles.

en: No translations
es: No hay traducciones

en: Unknown variable
es: Variable desconocida

en: User mail text
es: Texto del correo de usuario

en: Mail parts
es: Partes del correo

en: Extended language options
es: Opciones de idioma extendidas

en: Redirect to translated page when available. SEO for multilingual sites.
es: Redirigir a la página traducida cuando esté diponible. SEO para sitios multilingües.

en: Theme Page
es: Tema página

en: Control page theme variables using context.
es: Tema variables de control página usando el contexto.

en: Theme HTML
es: Tema HTML

en: Control HTML theme variables using context.
es: Tema variables de control HTML usando el contexto.

en: No contexts requiring migration detected
es: No se han detectado contextos que requieran migración

en: The following contexts had theme reaction data migrated: @names
es: Los contextos siguientes tuvieron reacción de tema migran los datos: @names

en: Provides this text as an additional body class (in <strong>$classes</strong> in html.tpl.php) when this section is active.
es: Proporciona este texto como una clase de cuerpo adicional (en <strong>$classes</strong> en html.tpl.php) cuando esta sección esté activa.

en: Select date field(s) to filter.
es: Seleccione campo(s) a filtrar.

en: Underscore
es: Guión bajo

en: All Day
es: Todo el día

en: The language switcher will appear only after configuring <a href="!url">language detection</a>. You need to enable at least one method that alters URLs like <em>URL</em> or <em>Session</em>.
es: El alternador de idioma sólo aparecerá después de configurar la <a href="!url">detección de idioma</a>. Usted tiene que activar al menos un método que altere las URLs como <em>URL</em> o <em>Sesión</em>.

en: This menu item belongs to a node, so it will have the same language as the node and cannot be localized.
es: Este elemento del menú pertenece a un nodo, por lo que tendrá el mismo idioma que el nodo y no se puede traducir.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Publishing options above.
es: Éstos sólo estarán disponibles cuando active el soporte multilingüe en las opciones de publicación de arriba.

en: Select translations
es: Seleccionar traducciones

en: Select existing terms or type new ones that will be created for each language.
es: Seleccione términos existentes o escriba unos nuevos que se crearán para cada idioma.

en: For localizable elements, to have all items available for translation visit the <a href="@locale-refresh">translation refresh</a> page.
es: En los elementos traducibles, para tener todos los elementos disponibles para su traducción, visite la página <a href="@locale-refresh">refrescar traducción</a>.

en: Predefined language. If set, it will apply to all items.
es: Idioma predefinido. Si se establece, se aplicará a todos los elementos.

en: Well Known Text (WKT)
es: Texto Bien Conocido (WKT)

en: Latitude Only
es: Sólo Latitud

en: Longitude Only
es: Sólo Longitud

en: Geometry Type
es: Tipo de Geometría

en: Use centroid
es: Usar centroide

en: Degrees minutes seconds
es: Grados minutos segundos

en: Data options: @data
es: Opciones de datos: @data

en: No data options set
es: Opciones de datos sin configurar

en: Latitude / Longitude
es: Latitud / Longitud

en: All Textfields
es: Todos los Campos de Texto

en: Openlayers Map
es: Mapa de Openlayers

en: Geofield Map
es: Mapa Geofield

en: New group %label successfully created.
es: Nuevo grupo %label creado correctamente.

en: Site Information
es: Información del Sitio

en: Use this page in an admin overlay.
es: Utilizar esta página en sobreposición de administración.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
es: Las sobreposiciones de administración son utilizadas en muchos lugares en Drupal 7 y las páginas administrativas personalizadas probablemente deberían utilizar esta función.

en: an unknown callback
es: un callback (llamada) desconocido

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%taxonomy_term because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page Manager no puede habilitar taxonomy/term/%taxonomy_term porque algún otro módulo ya lo ha sobrescrito con %callback.

en: Entity: bundle
es: Entidad: paquete

en: Control access by entity bundle.
es: Control de acceso por paquete de entidad.

en: @entity: Bundle
es: @entity: Paquete

en: Control access by @entity entity bundle.
es: Control de acceso por paquete de entidad @entity.

en: Entity Bundle
es: Paquete de Entidad

en: Only the checked entity bundles will be valid.
es: Solo los paquetes de entidad marcados serán válidos.

en: @identifier is any bundle
es: @identifier es cualquier paquete

en: Field form: @widget_label
es: Formulario de campo: @widget_label

en: Entity info.
es: Información de entidad.

en: "@s" @field form
es: formulario "@s" @field

en: Whatever is placed here will appear in @identifier, to help theme node links displayed on the panel
es: Cualquier cosa que se coloque aquí aparecerá en @identifier, para ayudar con los enlaces de temas de nodo mostrados en el panel

en: Revision information.
es: Información de revisión.

en: View From Argument
es: Vista de Argumento

en: Creates a view context from argument input settings.
es: Crea un contexto de vista a partir de opciones de entrada de argumentos.

en: Information related to the current page request.
es: La información relacionada con la solicitud de página actual.

en: The internal Drupal path of the current page request.
es: La ruta interna de Drupal de la solicitud de página actual.

en: The full URL of the current page request.
es: La dirección URL completa de la solicitud de página actual.

en: Associated @label via the @label's @property.
es: Asociado @label a través de la @property de @label.

en: Bypass views access control
es: Saltar el control de acceso de las vistas

en: No results behavior
es: Comportamiento si no hay resultados

en: Edit @section
es: Editar @section

en: Edit this view to add a display.
es: Edite esta vista para agregar una visualización.

en: Add view from template
es: Agregar vista desde plantilla

en: View to insert
es: Vista a insertar

en: The view to insert into this area.
es: La vista a insertar en esta área.

en: Inherit contextual filters
es: Heredar filtros contextuales

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
es: Si se marca, esta vista recibirá los mismos filtros contextuales que su progenitora.

en: Recursion detected in view @view display @display.
es: Recursividad detectada en la vista @view presentación @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
es: Cuando el valor del filtro <em>NO</em> está en la URL

en: Exception value
es: Valor de la excepción

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
es: Si se recibe este valor, el filtro se ignorará; i.e, «todos los valores»

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
es: Sobrescribir la vista y otros títulos de argumento. Utilice «%1» para el primer argumento, «%2» para el segundo, etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
es: Cuando el valor del filtro <em>SÍ</em> está en la URL o se proporciona un valor predeterminado

en: Provide title
es: Proporcionar título

en: Override breadcrumb
es: Sobrescribir enlaces de ayuda a la navegación

en: Provide breadcrumb
es: Proporcionar enlaces de ayuda a la navegación

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
es: Escriba un nombre que le gustaría usar para los enlaces de ayuda a la navegación. Véase «Título» para sustituciones de porcentajes.

en: Specify validation criteria
es: Especificar criterios de validación

en: Action to take if filter value does not validate
es: Acción a tomar si el valor del filtro no pasa la validación

en: Display all results for the specified field
es: Muestra todos los resultados para el campo especificado

en: Provide default value
es: Proporcionar valor predeterminado

en: Show "Page not found"
es: Mostrar «Página no encontrada»

en: Display a summary
es: Mostrar un resumen

en: Display contents of "No results found"
es: Mostrar contenido de «No se encontraron resultados»

en: Skip default argument for view URL
es: Saltar argumento predeterminado para la URL de la vista

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
es: Seleccionar si se incluye este argumento predeterminado al construir la URL para esta vista. Saltar argumentos predeterminados es útil e.g. en caso de fuentes web.

en: Number of records
es: Número de registros

[ctx: Sort order]
en: Default sort
es: Orden predefinido

[ctx: Sort order]
en: Date
es: Fecha

[ctx: Sort order]
en: Numerical
es: Numérico

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
es: Si se marca, los usuarios pueden escribir múltiples valores en el formato 1+2+3 (para O) o 1,2,3 (para Y).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
es: Si se marca, múltiples instancias de este filtro pueden trabajar juntas, como si se proporcionaran múltiples valores al mismo filtro. Esta opción no es compatible con la opción «Reducir duplicados».

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
es: Si se marca, los números indicados para el filtro serán excluidos en lugar de limitar la vista.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
es: El modo glosario aplica un límite al número de caracteres utilizados en el valor del filtro, lo cual permite que la vista de resumen funcione como un glosario.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
es: Número de caracteres por los que filtrar. Si se selecciona 1, todos los campos que comienzan con la primera letra en el valor del filtro serán seleccionados.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
es: Cuando se imprimen el titulo y resumen, cómo transformar las mayúsculas o minúsculas del valor del filtro.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
es: Cuando se imprimen rutas de url, como transformar el case del valor del filtro. No utilizar excepto con Postgres ya que las comparaciones son sensitivas.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
es: Alfabético en contexto: Orden

en: Create a label
es: Crear una etiqueta

en: Enable to create a label for this field.
es: Active para crear una etiqueta para este campo.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
es: Active para cargar este campo como oculto. Con frecuencia utilizado para agrupar campos, o para usar como un «token» en otro campo.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
es: Seleccione el elemento HTML a colocar alrededor de este campo, e.g. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
es: Crear una clase CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
es: Seleccione el elemento HTML a colocar alrededor de esta etiqueta, e.g. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
es: Rescribir resultados

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
es: Active para sobrescribir la salida de este campo con texto personalizado o «tokens» de remplazo.

en: Replace spaces with dashes
es: Remplazar espacios con guiones

en: External server URL
es: URL de servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
es: Enlaces a un servidor externo utilizando una URL completa: e.g. «http://www.ejemplo.com» o «www.ejemplo.com».

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
es: Active para recortar el campo a una longitud máxima de caracteres

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
es: Convertir saltos de línea en etiquetas HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
es: Si se selecciona, todos los caracteres de salto de línea (p.e. \n) se convertirán en etiquetas HTML &lt;br&gt.

en: No results text
es: Texto de «no hay resultados»

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
es: Active para mostrar el texto de «no hay resultados» si el campo contiene el número 0.

en: Time hence
es: Tiempo por tanto

en: Time hence (with "hence" appended)
es: Tiempo por tanto (con "por tanto" al final)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
es: Tiempo de duración (fechas futuras tienen "-" antepuestas)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
es: Tiempo de duración (fechas pasadas han de ir con "-" antepuestas)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
es: Cómo se deben mostrar los datos serializados. Puede elegir una clave personalizada objeto/arreglo o print_r para un vista completa.

en: Full data (unserialized)
es: Datos completos (no en serie)

en: Full data (serialized)
es: Datos completos (en serie)

en: A certain key
es: Una determinada clave

en: Which key should be displayed
es: Qué clave debería de ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
es: Debes introducir una clave si quieres mostrar una clave de los datos.

en: How many different units to display in the string.
es: Cuántas unidades diferentes para mostrar en la cadena.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
es: Este filtro no está expuesto. Expóngalo para permitir a los usuarios cambiarlo.

en: Expose filter
es: Exponer filtro

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
es: Este filtro está expuesto. Si lo oculta, los usuarios no podrán cambiarlo.

en: Hide filter
es: Ocultar filtro

en: Expose operator
es: Exponer operador

en: Allow the user to choose the operator.
es: Permitir al usuario elegir el operador.

en: Allow multiple selections
es: Permitir selecciones múltiples

en: Enable to allow users to select multiple items.
es: Active para permitir a los usuarios seleccionar múltiples elementos.

en: Remember the last selection
es: Recordar la última selección

en: Enable to remember the last selection made by the user.
es: Activelo para recordar la última selección hecha por el usuario.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
es: Debe seleccionar un valor a menos que este sea un filtro expuesto no obligatorio.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
es: Active para ocultar elementos que no contienen esta relación

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
es: Este orden no está expuesto. Expóngalo para permitir a los usuarios cambiarlo.

en: Expose sort
es: Exponer orden

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
es: Este orden está expuesto. Si lo oculta, los usuarios no podrán cambiarlo.

en: Hide sort
es: Ocultar orden

en: Provide description
es: Proporcionar descripción

en: Save & exit
es: Guardar y salir

en: Continue & edit
es: Continuar y editar

en: Update "@title" choice
es: Actualizar opción «@title»

en: Update "@title" choice (@number)
es: Actualizar opción «@title» (@number)

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
es: Su vista fue guardada. Puede editarla de la lista abajo.

en: Database overriding code
es: Código de sobreescritura de base de datos

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
es: * Todos los cambios son almacenados temporalmente. Haga click en Guardar para hacer permanentes sus cambios. Haga clic en Cancelar para descartar la vista.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
es: * Todos los cambios son almacenados de forma temporal. Haga clic en Guardar para hacer sus cambios permanentes. Haga clic en Cancelar para descartar sus cambios.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
es: Modificar las visualizaciones de su vista abajo o agregar nuevas visualizaciones.

en: edit view name/description
es: editar nombre/descripción de la vista

en: analyze view
es: analizar vista

en: clone view
es: clonar vista

en: export view
es: exportar vista

en: revert view
es: deshacer vista

en: delete view
es: eliminar vista

en: Add !display
es: Agregar !display

en: @display_title details
es: Detalles de @display_title

en: Auto preview
es: Previsualización automática

en: Preview with contextual filters:
es: Previsualización con filtros contextuales:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
es: Separe los valores de los filtros contextuales con un «/». Por ejemplo, %example.

en: Apply and continue
es: Aplicar y continuar

en: @current of @total
es: @current de @total

en: All displays (except overridden)
es: Todas las presentaciones (excepto las sobrescritas)

en: All displays
es: Todas las presentaciones

en: This @display_type (override)
es: Este @display_type (sobrescribir)

en: View name and description
es: Nombre y descripción de la vista

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
es: Un nombre para esta vista que sea descriptivo para los usuarios. Los espacios están permitidos.

en: Create new filter group
es: Crear nuevo grupo de filtros

en: No filters have been added.
es: No se ha agregado ningún filtro.

en: Drag to add filters.
es: Arrastre para agregar filtros.

en: Add and configure @types
es: Añadir y configurar @types

en: Configure @type: @item
es: Configurar @type: @item

en: Show filters on the list of views
es: Mostrar filtros en el listado de vistas

en: Show advanced help warning
es: Mostrar advertencia de ayuda avanzada

en: Always show the master display
es: Siempre mostar la presentación principal

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
es: Usuarios avanzados de Views pueden optar por ver la presentación principal (i.e. predeterminada).

en: Always show advanced display settings
es: Siempre mostrar las opciones avanzadas de presentación

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
es: Mostrar por defecto las opciones avanzadas de presentación, tales como relaciones y filtros contextuales.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
es: Etiqueta para «Cualquier» valor en filtros expuestos no obligatorios de selección única

en: Live preview settings
es: Configuración de vista previa en vivo

en: Automatically update preview on changes
es: Actualizar la vista previa automáticamente en cada cambio

en: Show information and statistics about the view during live preview
es: Mostrar información y estadísticas acerca de la vista durante la vista previa en vivo

en: Above the preview
es: Arriba de la vista previa

en: Below the preview
es: Abajo de la vista previa

en: Show the SQL query
es: Mostrar la consulta SQL

en: Show performance statistics
es: Mostrar estadísticas de desempeño

en: Disable JavaScript with Views
es: Deshabilitar JavaScript con Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
es: Si está teniendo problemas con JavaScript, puede deshabilitarlo aquí. La interfaz de Views debería degradarse y todavía ser utilizable sin JavaScript; pero no es tan buena.

en: Master
es: Máster

en: There are no templates available.
es: No hay plantillas disponibles.

en: Display | Displays
es[0]: Presentación
es[1]: Presentaciones

en: Unformatted list
es: Lista sin formato

en: HTML list
es: Lista HTML

en: Contextual filters
es: Filtros contextuales

en: contextual filters
es: filtros contextuales

en: Contextual filter
es: Filtro contextual

en: contextual filter
es: filtro contextual

en: filter criteria
es: criterio de filtrado

en: Filter criterion
es: Criterios de filtrado

en: filter criterion
es: criterios de filtrado

en: no results behavior
es: comportamiento si no hay resultados

en: The content to which the comment is a reply to.
es: El contenido para el cual el comentario es una respuesta.

en: The node ID.
es: El ID del nodo.

en: The content title.
es: El título del contenido.

en: The date the content was posted.
es: La fecha en que el contenido fue enviado.

en: The date the content was last updated.
es: La fecha en que el contenido fue actualizado por última vez.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
es: El tipo de contenido (por ejemplo, «entrada de blog», «envío de foro», «artículo», etc).

en: Whether or not the content is published.
es: Si el contenido está publicado o no.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
es: Ignora el contenido sin publicar si el usuario actual no puede verlo.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
es: Si el contenido está promovido a la portada o no.

en: Whether or not the content is sticky.
es: Si el contenido está fijo en la cabeza de las listas o no.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
es: Si el contenido está fijo en la cabeza de las listas o no. Para listar primero el contenido que está fijo en la cabeza de las listas, establezca esto a descendente.

en: Provide a simple link to the content.
es: Proporcionar un enlace sencillo al contenido.

en: Provide a simple link to edit the content.
es: Proporcionar un enlace sencillo para editar el contenido.

en: Provide a simple link to delete the content.
es: Proporciona un enlace simple para eliminar el contenido.

en: The aliased path to this content.
es: La ruta con alias a este contenido.

en: Relate content to the user who created it.
es: Relacionar el contenido con el usuario que lo creo.

en: User has a revision
es: El usuario tiene una revisión

en: All nodes where a certain user has a revision
es: Todos los nodos donde un usuario concreto tiene una revisión

en: Content revision
es: Revisión del contenido

en: Content revision is a history of changes to content.
es: Revisión de contenido es un historial de cambios al contenido.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
es: Relacionar una revisión de contenido con el usuario que creó la revisión.

en: The revision ID of the content revision.
es: El ID de revisión de la revisión del contenido.

en: Get the actual content from a content revision.
es: Obtener el contenido real de una revisión de contenido.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
es: Proporciona un enlace simple para eliminar la revisión del contenido.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
es: Filtrar para contenido por acceso a la vista.  <strong>No es necesario si está usando nodo como su tabla base.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
es: Mostrar un marcador si el contenido es nuevo o actualizado.

en: Show only content that is new or updated.
es: Mostrar sólo el contenido nuevo o actualizado.

en: Display the content with standard node view.
es: Mostrar el contenido con la vista estándar de nodo.

en: Content ID from URL
es: ID de contenido desde URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
es: Contenido asociado con este archivo, usualmente porque este archivo está en un campo con el contenido.

en: Module/Theme/Theme engine
es: Módulo/Tema/Motor de tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
es: Módulos/Temas/Motores de temas en su base de código.

en: Module/Theme/Theme engine filename
es: Nombre de archivo de Módulo/Tema/Motor de temas

en: Module/Theme/Theme engine name
es: Nombre del Módulo/Tema/Motor de temas

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
es: Permite que la «profundidad» para Taxonomía: ID de término (con profundidad) pueda ser modificada por medio de un valor adicional de filtro contextual.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
es: Contenido que no se ha traducido o que es la versión original de un conjunto de traducción.

en: Content that is a translation of a source translation.
es: Contenido que es una traducción de una traducción de la fuente.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
es: El estado de traducción del contenido - si la traducción debe ser actualizada o no.

en: Content authored
es: Contenido creado

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
es: Relacionar el contenido con el usuario que lo creo. Esta relación creará un registro para cada elemento de contenido creado por el usuario.

en: Provide a simple link to cancel the user.
es: Proporcionar un enlace sencillo para cancelar el usuario.

en: Provide serialized data of the user
es: Proporcionar datos serializados del usuario

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
es: Permitir que un valor de filtro contextual sea ignorado. La consulta no será alterada por este valor de filtro contextual. Puede ser utilizado cuando los valores de filtros contextuales vengan de la URL, y una parte de la URL deba ser ignorada.

en: View area
es: Área de vista

en: Insert a view inside an area.
es: Insertar una vista dentro de un área.

en: Enable to override this field's links.
es: Active para sobrescribir los enlaces de este campo.

en: Use field template
es: Utilizar plantilla de campo

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
es: Si se marca, las clases de la API de campos serán agregadas utilizando field.tpl.php (o su equivalente). Esto no es recomendado a menos que su CSS dependa de estas clases. Si no se marca, la plantilla no será utilizada.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
es: Marcar esta opción hará que se ignoren los valores de agrupar tipo de visualización y separadores.

en: Multiple field settings
es: Configuración de campos múltiples

en: Display all values in the same row
es: Mostrar todos los valores en la misma fila

en: Display @count value(s)
es: Mostrar @count valor(es)

en: Raw @column
es: @column sin filtrar

en: Native language
es: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
es: Si se activa, se mostrará el nombre nativo del idioma

en: Link this field to the original piece of content
es: Enlazar este campo a la pieza original de contenido

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
es: Active esta opción para mostrar un enlace absoluto. Es requerido si quiere utilizar la ruta como un destino de enlace (como en «mostrar este campo como un enlace» arriba).

en: Link this field to its content revision
es: Enlazar este campo a su revisión de contenido

en: Display field as the content type machine name.
es: Mostrar campo como el nombre interno del sistema del tipo de contenido.

en: Choose one or more content types to validate with.
es: Elija uno o más tipos de contenido con los cuales validar.

en: Validate user has access to the content
es: Verificar que el usuario tenga acceso al contenido

en: Access operation to check
es: Acceder a la operación a revisar

en: Filter value format
es: Formato del valor del filtro

en: Display comments
es: Mostrar comentarios

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
es: Elija un campo predeterminado de orden de tabla alternativo para utilizar cuando el campo de calificación de búsqueda no esté disponible.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
es: Si se marca, los usuarios pueden escribir múltiples valores en la forma 1+2+3. Debido al número de consultas «JOIN» que requeriría, «Y» será tratado como «O» con este filtro.

en: Load default filter from term page
es: Cargar el filtro predeterminado de la página de término

en: Filter value type
es: Tipo de valor de filtro

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
es: Seleccione la forma de este valor de filtro; si se está utilizando el nombre de un término, es generalmente más eficiente convertirlo a un ID de término y utilizar «Taxonomía: ID de Término» en lugar de «Taxonomía: Nombre de Término» como el filtro.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
es: Transformar guiones en la URL a espacios en los valores de filtro del nombre del término

en: Include untranslated content
es: Incluir contenido no traducido

en: Enable to display different text for anonymous users.
es: Active para mostrar un texto distinto para usuarios anónimos.

en: Type of user filter value to allow
es: Tipo de valor de filtro de usuario a permitir

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
es: Tenga en cuenta que usted no tiene permiso para modificar esto. Si cambia el tipo de filtro predeterminado, esta opción se perderá y usted NO podrá recuperarla.

en: PHP contextual filter code
es: Código del filtro contextual de PHP

en: Change the way content is formatted.
es: Cambiar la manera en que se da formato al contenido.

en: Change settings for this format
es: Cambiar opciones de configuración para este formato

en: Change the way each row in the view is styled.
es: Cambiar la forma en que se estiliza cada fila en la vista.

en: Hide attachments in summary
es: Ocultar adjuntos en el resumen

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
es: Cambiar si se muestran o no los adjuntos cuando se muestra un resumen de filtro contextual.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
es: Ocultar adjuntos al desplegar un resumen de filtro contextual

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
es: También puede ajustar las !settings para la restricción de acceso seleccionada actualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
es: También puede ajustar las !settings para el mecanismo de caché seleccionado actualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
es: También puede ajustar las !settings para el estilo seleccionado actualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
es: También puede ajustar las !settings para el estilo de fila seleccionado actualmente.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
es: También puede ajustar las !settings para el paginador seleccionado actualmente.

en: Attachment position
es: Posición del adjunto

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
es: ¿Debería esta presentación heredar sus valores de filtros contextuales de la presentación progenitora a la que está adjunta?

en: Block caching
es: Caché de bloques

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
es: Esta vista se mostrará al visitar esta ruta en su sitio. Se recomienda que la ruta sea algo similar a "ruta/%/%/feed" or "ruta/%/%/rss.xml", escribiendo un % en la ruta para cada filtro contextual que se haya definido en la vista.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
es: Esta vista se mostrará al visitar esta ruta en el sitio. Puede utilizar «%» en la URL para representar valores que serán utilizados para filtros contextuales: Por ejemplo, «node/%/feed»

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
es: La presentación @display está configurada para usar un menú pero el texto del enlace del menú no está definido.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
es: La presentación @display está configurada para usar un menú padre pero el texto del enlace del menú padre no está definido.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
es[0]: @count elemento, saltar @skip
es[1]: Paginado, @count elementos, saltar @skip

en: @count item | Paged, @count items
es[0]: @count elemento
es[1]: Paginado, @count elementos

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
es: Desactivar sobrescritura de SQL desactivará las revisiones de node_access, así como otros módulos que implementan hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
es: Si desactiva esta opción, una cuadrícula con una sola fila tendrá el mismo número de celdas de tabla (<TD>) que elementos. Desactivarla puede ocasionar problemas con su CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
es: Si se marca, se mostrará el valor de filtro contextual actual como la opción predeterminada en el menú de salto, si es aplicable.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
es: Por defecto la tabla se oculta para una vista vacía. Con esta opción, es posible mostrar una tabla vacía con el texto adentro.

en: All storage
es: Todo el almacenamiento

en: All status
es: Todos los estados

en: No tags
es: Sin etiquetas

en: No views match the search criteria.
es: Ninguna vista coincide con los criterios de búsqueda.

en: Create view from template @template
es: Crear vista de la plantilla @template

en: Clone of | Clone @count of
es[0]: Clon de
es[1]: Clon @count de

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
es: Esta acción eliminará permanentemente cualquier personalización que se haya hecho a esta vista.

en: The view has been reverted.
es: Esta vista ha sido revertida.

en: This action will permanently remove the view from your database.
es: Esta acción eliminará permanentemente la vista de su base de datos.

en: Create a page
es: Crear una página

en: Create a menu link
es: Crear un enlace de menú

en: Include an RSS feed
es: Incluir un Feed RSS

en: Feed path
es: Ruta de la fuente web

en: Feed row style
es: Estilo de fila del canal de noticias

en: Create a block
es: Crear un bloque

en: of fields
es: de campos

en: of type
es: de tipo

en: tagged with
es: etiquetado con

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
es: Se intentó create_view con valores que no han sido validados

en: Should links be displayed below each comment
es: Determina si se debería mostrar enlaces debajo de cada comentario

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
es: con enlaces (permitir que los usuarios respondan al comentario, etc.)

en: without links
es: sin enlaces

en: teasers
es: resúmenes

en: full posts
es: envíos completos

en: titles
es: títulos

en: titles (linked)
es: títulos (con enlace)

en: Should links be displayed below each node
es: Debería o no mostrarse enlaces debajo de cada nodo

en: with links (allow users to add comments, etc.)
es: con enlaces (permitiendo a los usuarios escribir comentarios, etc.)

en: Should comments be displayed below each node
es: Debería o no mostrarse comentarios debajo de cada nodo

en: Number of hits
es: Número de visitas

en: Hide view
es: Ocultar vista

en: @group (historical data)
es: @group (datos históricos)

en: Universal web tracking opt-out
es: Desactivación universal de monitorización web

en: No privacy
es: Sin privacidad

en: @items enabled
es: @items activado

en: If enabled and your server receives the <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track</a> header from the client browser, the Google Analytics module will not embed any tracking code into your site. Compliance with Do Not Track could be purely voluntary, enforced by industry self-regulation, or mandated by state or federal law. Please accept your visitors privacy. If they have opt-out from tracking and advertising, you should accept their personal decision. This feature is currently limited to logged in users and disabled page caching.
es: Si está activado y su servidor recibe el encabezado <a href="http://donottrack.us/">Do-Not-Track</a> del navegador del cliente, el módulo Google Analytics no insertará ningún código de monitorización en su sitio. El cumplimiento con Do Not Track es puramente voluntario, fomentado por la propia regulación de la industria, u ordenado por las leyes estatales o federales. Por favor, respete la privacidad de sus visitantes. Si ellos han desactivado la monitorización, debe aceptar su decisión personal. Esta característica está actualmente limitada a los usuarios autenticados y con la caché de páginas desactivada.

en: You have opted out from tracking via browser privacy settings.
es: Usted tiene bloqueado el rastreo en las opciones de privacidad de su navegador.

en: Clean up left over strings.
es: Limpiar cadenas sobrantes.

en: Refreshing user defined strings
es: Refrescando cadenas definidas por el usuario

en: Starting string refresh
es: Comenzando refresco de cadenas

en: Error refreshing user defined strings
es: Error refrescando cadenas definidas por el usuario

en: Successfully refreshed @count strings for %group
es: Se han refrescado @count cadenas para %group con éxito

en: Deleted @count left over strings.
es: @count cadenas sobrantes eliminadas.

en: Variable translation
es: Traducción de variable

en: jQuery and jQuery UI CDN
es: jQuery y jQuery UI CDN

en: Use jQuery and jQuery UI from a CDN. If the CDN is not available the local version of jQuery and jQuery UI will be used.
es: Utiliza jQuery y jQuery UI de un CDN. Si no existe la CDN se utilizará la versión local de jQuery y jQuery UI.

en: Updates jQuery to jQuery 1.5.2 and jQuery UI 1.8.11.
es: Actualizaciones de JQuery a JQuery 1.5.2 y JQuery UI 1.8.11.

en: Old GeoPHP Library
es: Librería antigua de GeoPHP

en: Value of variable !name
es: Valor de la variable !name

en: API to use variable realms from different modules
es: API para usar ámbitos de variables de diferentes módulos

en: Administrative area (i.e. State / Province)
es: Área administrativa (por ejemplo: estado/provincia)

en: Sub administrative area
es: Sub área administrativa

en: Locality (i.e. City)
es: Localidad (por ejemplo: ciudad)

en: Thoroughfare (i.e. Street address)
es: Vía pública (ej. Dirección de la calle)

en: Premise (i.e. Apartment / Suite number)
es: Edificio

en: Sub premise
es: Sub edificio

en: !label of field %name
es: !label del campo %name

en: Decriptive Text (Accessibility)
es: Texto Descriptivo (Accesibilidad)

en: Use bounding box
es: Usar el cuadro delimitador

en: Astronomical Celestial Coordinates System (CCS)
es: Sistema de Coordenadas en Astronomía Celestial

en: Select which OpenLayers map you would like to use. Only maps which have the geofield placeholder layer may be selected. If your preferred map is not here, add the geofield placeholder layer to it first.
es: Selecciona que mapas OpenLayers te gustaría usar. Sólo los mapas que tienen una capa de comodín geofield pueden ser seleccionados. Si tus mapas preferidos no están aquí, añádele primero la capa del comodín geofield.

en: Include reverse-geocoded address
es: Incluir direcciones geocodificadas de forma inversa

en: Openlayers Map: @data
es: Mapa de Openlayers: @data

en: Including reverse-geocoded address
es: Incluyendo direcciones geocodificadas de forma inversa

en: A collection of shapes
es: Una recopilación de formas

en: @shape with a center of latitude @lat and longitude @lon.
es: @shape con un centro de latitud @lat y longitud @lon.

en: Geofield Formatter Map
es: Mapa del Formateador Geofield

en: A Map Used for Geofield Output
es: Un Mapa Usado para la Salida Geofield

en: Colors for organic groups. If enabled, you may set colors for each group below.
es: Colores para los grupos orgánicos. Si está activado, puede definir colores para cada grupo.

en: Date field values
es: Valores del campo fecha

en: Tokens related to date field values.
es: Patrones de reemplazo relacionados con los valores de campo de fecha.

en: The date value.
es: El valor de la fecha.

en: Relative default value
es: Valor predeterminado relativo

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
es: El año no es válido. Por favor comprueba que la entrada incluye cuatro dígitos.

en: Multilingual - Internationalization
es: Multidioma - Internacionalización

en: Localization update
es: Actualización de regionalización

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
es: Proporciona descargas y actualizaciones automáticas para las traducciones.

en: The IP address of the user.
es: La dirección IP del usuario.

en: The current date, formatted according to the site settings.
es: La fecha actual, formateada de acuerdo a la configuración del sitio.

en: The node title.
es: El título del nodo.

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
es: Los «tokens» pueden llenarse a partir de la URL creando URLs de la forma http://ejemplo.com/mi-formulario?foo=bar. Al usar el «token» %get[foo] se imprimirá «bar».

en: All included components in a hierarchical structure.
es: Todos los componentes incluidos en estructura jerárquica.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
es: Si se utilizan fechas relativas para el valor predefinido (e.g. «today»), el día actual se basará en esta zona horaria.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
es: El valor predefinido del campo identificado por su clave. Para selecciones múltiples, use comas para separar varios valores predefinidos.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
es: Si se están utilizando fechas relativas como hora por defecto (por ejemplo, "now") basará la hora actual en esta zona horaria.

en: Label display
es: Despliegue de la etiqueta

en: Determines the placement of the component's label.
es: Determina la ubicación de la etiqueta del componente.

en: Hide label
es: Ocultar etiqueta

en: Do not display the label of this component.
es: No desplegar la etiqueta de este componente.

en: Save component
es: Guardar el componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
es: Un componente del formulario web no se pudo guardar debido a un exceso de tiempo ocurrido mientras se intentaba un bloqueo para el nodo. Detalles: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
es: La opción <em>URL personalizada</em> permite los reemplazos de Webform.

en: The user roles associated with the user account.
es: Los roles de usuario asociados con la cuenta de usuario.

en: Brief URL
es: URL breve

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
es: La URL sin el protocolo ni la barra final.

en: Tokens related to arrays of strings.
es: Comodines relacionados con arrays de cadenas.

en: The first element of the array.
es: El primer elemento de la matriz.

en: The last element of the array.
es: El último elemento de la matriz.

en: The number of elements in the array.
es: El número de elementos en la matriz.

en: The array reversed.
es: La matriz invertida.

en: The array of keys of the array.
es: La matriz de claves de la matriz.

en: Imploded
es: Implosionado

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
es: Los valores de la matriz unidos junto con una cadena personalizada entre cada valor.

en: To translate the block content itself, <a href="@menu_translate_url">translate the menu</a> that is being shown.
es: Para traducir el contenido del propio bloque, <a href="@menu_translate_url">traduzca el menú</a> que se está mostrando.

en: To translate the block content itself, <a href="@views_translate_url">translate the view</a> that is being shown.
es: Para traducir el contenido del bloque en sí mismo, <a href="@views_translate_url">traduzca la vista</a> que se está mostrando.

en: This block has generated content, only the title can be translated here.
es: Este bloque ha generado contenido, sólo se puede traducir el título aquí.

en: Make this block translatable
es: Hacer traducible este bloque

en: Show this block for these languages
es: Mostrar este bloque para estos idiomas

en: Save and translate
es: Guardar y traducir

en: Configurable contact form categories.
es: Categorías configurables del formulario de contacto

en: Contact translation
es: Traducción de contacto

en: Makes contact categories and replies available for translation.
es: Permite que las categorías de contacto y las respuestas se puedan traducir.

en: To translate the forum, <a href="@edit">edit and make it translatable</a>, then <a href="@translate">translate the forum</a> and <a href="@list">its containers and sub-forums</a> on the taxonomy administration page.
es: Para traducir el foro, <a href="@edit">edítelo y hágalo traducible</a>. Después <a href="@translate">traduzca el foro</a> y <a href="@list">sus contenedores y sub-foros</a> en la página de administración de taxonomías.

en: Translations of menu item %title
es: Traducciones del elemento de menú %title

en: menu items
es: elementos del menú

en: This module adds support for multilingual menus. You can setup multilingual options for each menu:
es: Este módulo proporciona soporte para menús multilingües. Aquí puede configurar opciones multilingües para cada menú:

en: Menus can be fully multilingual with translatable (or localized) menu items.
es: Los menús pueden ser completamente multilingües con elementos de menú traducibles (o regionalizados).

en: Menus can be configured to have a fixed language. All menu items share this language setting and the menu will be visible in that language only.
es: Los menús se pueden configurar para tener un idioma fijo. Todos los elementos del menú comparten esta configuración de idioma y el menú será visible sólo en ese idioma.

en: Menus can also be configured to have no translations.
es: Los menús también se pueden configurar para no tener traducción.

en: The multilingual options of a menu must be configured before individual menu items can be translated. Go to the <a href="@menu-admin">Menus administration page</a> and follow the "edit menu" link to the menu in question.
es: Se deben configurar las opciones multilingües de un menú antes de que los elementos individuales del menú se puedan traducir. Vaya a la <a href="@menu-admin">página de administración de menús</a> y pulse el enlace "editar menú" del menú en cuestión.

en: %language translation of menu item %title
es: Traducción al %language del elemento de menú %title

en: Delete translation
es: Eliminar traducción

en: Delete path translation
es: Eliminar traducción de ruta

en: translated
es: traducido

en: not translated
es: sin traducir

en: Translate @name
es: Traducir @name

en: Translations of term %title
es: Traducciones del término %title

en: %language translation of term %title
es: Traducción al %language del término %title

en: - Select a language -
es: - Seleccione un idioma -

en: No multilingual options for @item_name_multiple. Only the @container_name will be translatable.
es: No hay opciones multilingües para @item_name_multiple. Sólo será traducible el @container_name.

en: Localize. @item_name_multiple_capitalized are common for all languages, but their name and description may be localized.
es: Localizar. Los @item_name_multiple_capitalized son comunes para todos los idiomas, pero sus nombres y descripciones pueden ser localizados.

en: Translate. Different @item_name_multiple will be allowed for each language and they can be translated.
es: Traducir. Diferentes @item_name_multiple serán permitidos por cada idioma y se pueden traducir.

en: Translate and Localize. @item_name_multiple_capitalized with language will allow translations. @item_name_multiple_capitalized without language will be localized.
es: Traducir y regionalizar. @item_name_multiple_capitalized con idioma permitirá traducciones. @item_name_multiple_capitalized sin idioma serán regionalizados.

en: Fixed Language. @item_name_multiple_capitalized will have a global language and they will only show up for pages in that language.
es: Idioma fijo. @item_name_multiple_capitalized tendrán un idioma global y sólo se mostrarán en páginas en ese idioma.

en: Items in this translation set
es: Elementos en este conjunto de traducción

en: Are you sure you want to delete %title translation set?
es: ¿Está seguro que desea eliminar el conjunto de traducción %title?

en: The translation set has been deleted.
es: El conjunto de traducción ha sido eliminado.

en: Unsorted
es: Sin ordenar

en: There are no @titles to display.
es: No hay @titles que mostrar.

en: Page manager module is unable to enable @path because some other module already has overridden with %callback.
es: El módulo Page Manager no puede habilitar @path porque algún otro módulo lo ha sobrescrito con %callback.

en: This feature does not currently work and is disabled.
es: Esa función no sirve en este momento y está deshabilitada.

en: Taxonomy: term has parent(s)
es: Taxonomía: el término tiene padre(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
es: Control de acceso si un término pertenece a un término padre especifico.

en: Include these term(s) as candidates?
es: ¿Incluir estos términos como candidatos?

en: When this rule is evaluated, should the term(s) you select be included as candidates for access?
es: Cuando esta regla sea evaluada, ¿deberían incluirse los términos que usted seleccione como candidatos para acceso?

en: @term can have the parent "@terms" | @term can have one of these parents: @terms
es[0]: @term puede tener el padre "@terms"
es[1]: @term puede tener uno de estos padres: @terms

en: Field: @widget_label (@field_name)
es: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Formatter options for: @widget_label (@field_name)
es: Opciones de formateador para: @widget_label (@field_name)

en: Pane title
es: Título del panel

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node--panel--IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
es: Este identificador será agregado como sugerencia de plantilla para mostrar este nodo: node--panel--INDENTIFICADOR.tpl.php. Por favor lea la guía de creación de temas de Drupal para información acerca de sugerencias de plantillas.

en: Node form title field
es: Campo de título del formulario de nodo

en: The node title form.
es: El formulario de título de nodo.

en: Node title form.
es: Formulario de título del nodo.

en: "@s" node form title field
es: "@s" campo de título del formulario de nodo

en: Missing/broken type
es: Tipo ausente/dañado

en: Related terms (does not work in D7)
es: Términos relacionados (no funciona en D7)

en: Term synonyms (does not work in D7)
es: Sinónimos del término (no funciona en D7)

en: The path to use for the terms. You may use %tid to place the term id as part of the path; if let off, it will be appended to the end.
es: La ruta a utilizar para los términos. Puede utilizar %tid para colocar el ID del término como parte de la ruta; si se deja por fuera, será añadido al final.

en: Parent term | Parent terms
es[0]: Término padre
es[1]: Términos padre

en: Sanitize
es: Limpiar

en: When enabled that output of the token will be stripped from dangerous HTML.
es: Cuando se habilita la salida del identificador (token) se eliminará el HTML peligroso.

en: Creates a @to_entity context from @from_entity using the @field_name field on @from_entity.
es: Crea un contexto de @to_entity de @from_entity a través del campo de @field_name en @from_entity.

en: @to_entity from @from_entity (on @base_table.@relationship)
es: @to_entity desde @from_entity (en @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @from_entity to a @to_entity using the @base_table.@relationship field.
es: Construye una relación de un @from_entity a un @to_entity utilizando el campo de @base_table.@relationship.

en: @from_entity from @to_entity (on @base_table.@relationship)
es: @from_entity de @to_entity (en @base_table.@relationship)

en: Builds a relationship from a @to_entity to a @from_entity using the @base_table.@relationship field.
es: Crea una relación de una @to_entity a una @from_entity usando el campo @base_table.@relationship.

en: View: @view
es: Vista: @view

en: View: @view: @display
es: Vista: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
es: Presentación de vista dañada/ausente/eliminada.

en: You may use keywords for substitutions.
es: Puede utilizar palabras clave para sustituciones.

en: Entire view
es: Ver voto

en: Display the entire view.
es: Mostrar la vista completa.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
es: Las dimensiones se deben especificar en formato <kbd>ANCHO x ALTO</kbd>.

en: Aggregation type
es: Tipo de agregación

en: Contact category
es: Categoría de contacto

en: Field instance
es: Instancia de campo

en: Option %name
es: Opción %name

en: Instance
es: Instancia

en: forum containers
es: contenedores de foro

en: Switch interface language to fit node language when creating or editing a translation. If not checked the interface language will be independent from node language. This may have some unintended effects like references not matching the node language.
es: Alternar el idioma de la interfaz para ajustarse al idioma del nodo cuando se cree o se edite una traducción. Si no se marca esta opción, el idioma de la interfaz será independiente del idioma del nodo. Esto puede tener efectos no intencionados, como referencias que no coincidan con el idioma del nodo.

en: Translation saved locally for user defined string.
es: Traducción guardada localmente para la cadena definida por el usuario.

en: There are multilingual variables in this form.
es: Hay variables multilenguaje en este formulario.

en: Check you are editing the variables for the right language or select the desired one. To enable more multilingual variables visit <a href="@i18n-variable-admin">multilingual variables configuration</a>.
es: Compruebe que está editando las variables del idioma correcto o seleccione el idioma que desee. Para activar más variables multilingües, visite la <a href="@i18n-variable-admin">configuración de variables multilingües</a>.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
es: La<a href="!url">Configuración del Módulo Redirect</a> afecta si una redirección se crea cuando un alias se elimina.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
es: Considere instalar el <a href="!url">Módulo Redirect</a> para obtener redirecciones cuando sus alias cambien.

en: No new URL aliases to generate.
es: No hay nuevos alias de URLs para generar.

en: Fake path
es: Ruta falsa

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
es: La <strong>longitud máxima de alias</strong> y los valores <strong>de la longitud máxima del componente</strong> por defecto son 100 y tienen un límite de @max desde Pathauto. Esta longitud está limitada por la longitud de la columna "alias" de la tabla de la base de datos url_alias. El esquema de base de datos predeterminado de esta columna es @max. Si establece una longitud que es igual a la de la establecida en la columna "alias" esto causará problemas en situaciones en las que el sistema necesita añadir palabras adicionales a la URL con alias. Debe introducir un valor que es la longitud de la columna "alias" menos la longitud de las cadenas que podrían ser agregadas al final de la URL. La longitud de las cadenas que podrían agregarse al final de sus URLs depende de qué módulos haya habilitado y de la configuración de Pathauto. El valor recomendado y por defecto es 100.

en: Path module form elements
es: Elementos de formulario del módulo Path

en: unchanged entity
es: entidad no alterada

en: Only one view mode is available for this entity type.
es: Sólo un modo de vista está disponible para este tipo de entidad.

en: Double quotation marks
es: Comillas dobles

en: Single quotation marks (apostrophe)
es: Comillas simples (apóstrofo)

en: Back tick
es: Acento grave

en: Hyphen
es: Guión

en: Vertical bar (pipe)
es: Barra vertical

en: Left curly bracket
es: Llave izquierda

en: Left square bracket
es: Corchete izquierdo

en: Right curly bracket
es: Llave derecha

en: Right square bracket
es: Corchete derecho

en: Plus sign
es: Signo más

en: Equal sign
es: Signo igual

en: Percent sign
es: Signo de porcentaje

en: Caret
es: Acento circunflejo

en: Dollar sign
es: Signo del dólar

en: Number sign (pound sign, hash)
es: Símbolo numérico (Libra Esterlina, almohadilla)

en: At sign
es: Arroba

en: Exclamation mark
es: Signo de exclamación

en: Left parenthesis
es: Paréntesis izquierdo

en: Right parenthesis
es: Paréntesis derecho

en: Question mark
es: Símbolo de interrogación

en: Less-than sign
es: Símbolo menor que

en: Greater-than sign
es: Símbolo mayor que

en: Backslash
es: Barra invertida

en: Use replacement tokens from the first row
es: Utilice tokens de reemplazo de la primera fila

en: Allow multiple filter values to work together
es: Permitir que funcionen a la vez múltiples valores de filtros.

en: Customize field HTML
es: Personaliza el campo HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
es: Puede utilizar sustituciones por tokens para sobreescribir la seccion en esta clase.

en: Customize label HTML
es: Personaliza la etiqueta HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
es: Personalizar campo y envoltura de etiqueta HTML

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
es: Elija el elemento HTML para envolver el campo y la etiqueta, ej: H1. H2 etc. Puede que no se use si el campo y la etiqueta no se generan juntas, tal como con un tabla.

en: Remove whitespace
es: Eliminar espacios en blanco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
es: Si se selecciona, todos los espacios en blanco al principio y final de la salida serán eliminados

en: Hide rewriting if empty
es: Ocultar reescritura si está vacío

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
es: No mostrar el contenido reescrito, si este campo está vacío.

en: Thousands marker
es: Separador de miles

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
es: Exponer este filtro a los visitantes para permitirles cambiarlo

en: Representative sort order
es: Orden de clasificación representativa

en: Subquery namespace
es: Espacio de nombre para la Sub-consulta

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
es: Avanzado. Ingrese un espacio de nombre para la Sub-consulta usada por esta relación.

en: Representative view
es: Vista representativa

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
es: Avanzado. Use otra vista para generar la subconsulta relacional. Esto le permite usar filtros de más de un tipo. Si selecciona una vista aquí, se ignorarán las opciones de ordenación de arriba. Su vista debe tener la ID de su base como su único campo, y debería tener el mismo tipo de ordenación.

en: Generate subquery each time view is run.
es: Generar subconsultas siempre que la vista se ejecute.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
es: Se volverá a generar la subconsulta para esta relación cada vez que se ejecute la vista, en vez de cada vez que se guarden esas opciones. Usar para pruebas si está haciendo cambien en cualquier sitio.
    Advertencia: afecta seriamente al rendimiento.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
es: Exponer este criterio de búsqueda a los visitantes para permitirles cambiarlo

en: This display is disabled.
es: Esta presentación está desactivada

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
es: Esta vista ha sido actualizada automáticamente para arreglar las relaciones extraviadas. Mientras esta vista debería continuar funcionando, usted debería verificar que las actualizaciones automáticas son correctas y luego guardar la vista.

en: reorder displays
es: reordernar vistas

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
es: Error: La visualización @display hace referencia al plugin '@plugin', pero el plugin no está disponible.

en: enable @display_title
es: habilitar @display_title

en: view @display
es: vista @display

en: clone @display_title
es: clonar @display_title

en: delete @display_title
es: eliminar @display_title

en: disable @display_title
es: desactivar @display_title

en: undo delete of @display_title
es: deshacer borrar el @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
es: Esa vista no es compatible con esta versión de Views.
    Si usted tiene una vista de views1 debe ir a una instalación de drupal6 e importarla aquí

en: The selected style or row format does not utilize fields.
es: El estilo o formato de fila seleccionado no utiliza campos.

en: Aggregation settings
es: Opciones de agregación

en: Display extenders
es: Mostrar extensores

en: Select extensions of the views interface.
es: Seleccione las extensiones de la interfaz de vistas.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
es: Ha configurado el display %display con una ruta que también están en un alias. Esto podría ocasionar problemas no deseados, mejor utilice una ruta interna.

en: Configure aggregation settings for @type %item
es: Configurar opciones de agregación para @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
es: Seleccione la función de agregación para usar sobre este campo.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
es: Ha llamado al método ensure_table pero la consulta no dispone de él.

en: Empty display extender
es: Extensor  de visualización vacía

en: Raw value from URL
es: Valor sin formato desde el URL

en: Apply (all displays)
es: Aplicar (todas las presentaciones)

en: Apply (this display)
es: Aplicar (esta presentación)

en: The date of the most recent new content on the feed.
es: La fecha del contenido nuevo más reciente en el canal de noticias.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
es: El ID del nodo al que hace referencia el comentario.

en: Comments of the node
es: Comentarios del nodo

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
es: Relacionar todos los comentarios del nodo. Esto creará un registro duplicado para cada comentario. Normalmente, si necesitas hacer esto, es mejor crear una vista de comentarios.

en: Reply to
es: Responder a

en:  new
es:  nuevo

en: Appears in: @bundles.
es: Aparece en @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
es: Este es un alias de @group: @field.

en: @group (historical data): @field
es: @group (datos históricos): @field

en: Also known as: !also.
es: También conocido como: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
es: Delta - Aparece en: @bundles.

en: No backlinks found.
es: No se encontraron backlinks

en: Pages that link to %1
es: Páginas que enlazan con %1

en: Popular (page)
es: Popular (página)

en: Today (page)
es: Hoy (página)

en: Popular (block)
es: Popular (bloque)

en: Today (block)
es: Hoy (bloque)

en: Today's popular content
es: Contenido popular de hoy

en: User who uploaded
es: El usuario que hizo la subida

en: The user that uploaded the file.
es: Usuario que ha subido el fichero

en: The taxonomy vocabulary description
es: Descripción del vocabulario de la taxonomía

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
es: Término de taxonomía escogido desde un autocompletar o un widget de selección.

en: Representative node
es: Nodo representativo

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
es: Obtiene un único nodo representativo para cada término, de acuerdo con un criterio de ordenación elegido.

en: The taxonomy term name.
es: El nombre del término de la taxonomía.

en: Content with term
es: Contenido con término

en: Relate all content tagged with a term.
es: Relacionar todo el contenido etiquetado con un término.

en: Has taxonomy term ID
es: Tiene un id de un término de taxonomía

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
es: Motrar el contenido si tiene los términos de la taxonomía seleccionados.

en: Has taxonomy term
es: Tiene un término de taxonomía

en: Taxonomy terms on node
es: Términos de taxonomía del nodo

en: All taxonomy terms
es: Todos los términos de la taxonomía

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
es: Mostrar el contenido si tiene los términos seleccionados, o hijos de los términos seleccionados. Debido a la complejidad adicional, esto dispone de menos opciones que la versiones sin profundidad.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
es: Tiene ID de término de taxonomía (con profundidad)

en: Has taxonomy terms (with depth)
es: Tiene términos de categorización(con profundidad)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
es: Tiene ID de modificador de profundidad de término de taxonomía

en: @entity using @field
es: @entity usando @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
es: Relacionar cada @entity con un @field ajustado al término.

en: Taxonomy term ID from URL
es: ID de término de taxonomía desde la URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
es: Obtiene un nodo representativo para cada usuario, teniendo en cuenta un criterio de selección previamente elegido.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
es: Si se marca, valores múltiples en este campo se mostrarán en la misma fila. Si no se marca, cada valor se mostrará en una fila distinta.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
es: Mostrar un icono representando el tipo e archivo en lugar del texto MIME (como sería "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
es: Cargar el filtro predeterminado de la página nodo; esto es bueno para bloques de taxonomía relacionados

en: Path component
es: Componente de ruta

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
es: La numeración empieza con 1, por ejemplo, en la página admin/structure/types, el 3er componente de la ruta es "types".

en: Use aggregation
es: Usar agregación

en: Display title may not be empty.
es: El nombre de la vista no puede estar vacío.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
es: Cuando el valor del filtro <em>NO</em> está disponible

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
es: Cuando el valor del filtro <em>SI</em> está disponible

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
es: Esta visualización no dispone de una fuente para filtros contextuales, por lo que ningún filtro contextual estará disponible a menos que usted seleccione 'Proveer por omisión'.

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
es: El número de elementos a mostrar. Escriba 0 para que sea ilimitado.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
es: El valor del filtro contextual es otorgado por el URL.

en: Autosubmit
es: Enviar automáticamente

en: Automatically submit the form once an element is changed.
es: Automáticamente enviar el formulario una vez que se cambie un elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
es: Ocultar botón de envío si javascript está activado.

en: Query Comment
es: Comentario de la consulta

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
es: Si se establece, este comentario se integrará en la consulta y se pasa al servidor SQL. Esto puede ser útil para el registro o la depuración.

en: When needed, add the field language condition to the query
es: Cuando sea necesario, añadir la condición de lenguaje del campo a la consulta

en: Provide default field wrapper elements
es: Proporcionar elementos de envoltorio de campo por omisión

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
es: Los campos En Línea (Inline) se mostrarán unos al lado de otros, en lugar de uno bajo el otro. Tenga en cuenta que algunos campos ignorarán esto si son elementos de bloque, particularmente los campos del cuerpo y otros con formato HTML.

en: Hide the "Go" button
es: Ocultar el botón "Ir"

en: Select the current contextual filter value
es: Seleccionar el valor actual del filtro contextual

en: Show the empty text in the table
es: Mostrar el texto vacío en la tabla

en: Date with repeat
es: Fecha con repetición

en: Datetime
es: Fecha y hora

en: Migrate example - dates
es: Ejemplo de migración - fechas

en: Example migration into date fields
es: Migración de ejemplo en campos de fecha

en: Source id
es: ID de origen

en: A simple date
es: Una fecha simple

en: Start value for a date range
es: Valor de inicio para un rango de fechas

en: Simple datetime
es: Fecha y hora simple

en: Start value for a datetime range
es: Valor de inicio para un rango de fecha y hora

en: Sample of a repeating date field
es: Muestra de un campo de fecha que se repite

en: Examples of migrating with the Date module
es: Ejemplos de migración con el módulo de fecha

en: [Source not found]
es: [Fuente no encontrada]

en: [String not found]
es: [Cadena no encontrada]

en: Cannot delete string, not found %location for text group %textgroup: %string
es: No se puede eliminar la cadena, %location no encontrado para el grupo de texto %textgroup: %string

en: Updated string %location for text group %textgroup: %string
es: Cadena %location actualizada para el grupo de texto %textgroup: %string

en: Deleted string %location for text group %textgroup: %string
es: Cadena %location eliminada para el grupo de texto %textgroup: %string

en: Menus and menu items can be translated on the <a href="@configure_menus">Menu administration page</a>.
es: Los menús y sus elementos se pueden traducir en la <a href="@configure_menus">Página de administración de menús</a>.

en: Multilingual node options
es: Opciones de nodo multilingüe

en: Extended node options for multilingual sites.
es: Opciones de nodo extendidas para sitios multilingües.

en: Default language for content types with Multilingual support disabled.
es: Idioma por defecto para tipos de contenido con el soporte multilingüe desactivado.

en: The site's default language (Default behaviour).
es: Idioma por defecto del sitio (Funcionamiento por defecto).

en: Language neutral (Recommended).
es: Lenguaje neutral (Recomendado).

en: Language that will be used as the source language for string translations. The default is the site default language.
es: Idioma que se usará como idioma fuente (origen) para la traducción de cadenas. El idioma por defecto es el idioma por defecto del sitio.

en: This works differently to Drupal standard localization system: The strings will be translated from the <a href="@configure-strings">source language</a>, which defaults to the site default language (it may not be English), so changing the default language may cause all these translations to be broken.
es: Esto funciona de diferente manera al sistema estándar de traducción de Drupal: Las cadenas serán traducidas a partir del <a href="@configure-strings">idioma origen</a>, que será el idioma por defecto del sitio (podría no ser el inglés). Por tanto, cambiar el idioma por defecto podría provocar que todas estas traducciones no funcionasen.

en: <strong>Warning</strong>: Changing the default language may have unwanted effects on string translations. Check also the <a href="@configure-strings">source language</a> for translations and read more about <a href="@i18n_string-help">String translation</a>
es: <strong>Aviso</strong>: Cambiar el idioma por defecto puede tener efectos no deseados en la traducción de cadenas. Compruebe también el <a href="@configure-strings">idioma de origen</a> para las traducciones y lea más sobre la <a href="@i18n_string-help">traducción de cadenas</a>

en: This term already belongs to a <a href="@term-translation">translation set</a>. Changing language to <i>Language neutral</i> will remove it from the set.
es: Este término ya pertenece a un <a href="@term-translation">conjunto de traducción</a>. Cambiar el idioma a <i>neutral</i> lo eliminará de dicho conjunto.

en: Use the same configuration as the widget
es: Utilizar la misma configuración que el widget

en: Address form (country-specific)
es: Formulario de dirección (específico de cada país)

en: Name (First name, Last name)
es: Nombre (Nombre de pila, apellido/s)

en: Name (single line)
es: Nombre (línea única)

en: Organisation (single line)
es: Organización (línea única)

en: To set up multilingual options for blocks go to the <a href="@configure_blocks">Blocks administration page</a>.
es: Para configurar las opciones multilingües de los bloques, vaya a <a href="@configure_blocks">la página de administración de bloques</a>.

en: There are no translations to save.
es: No hay traducciones que guardar.

en: A date in '@type' format. (%date)
es: Una fecha en formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
es: La raíz del término de taxonomía.

en: File byte size
es: Tamaño de archivo en bytes

en: The size of the file, in bytes.
es: El tamaño del archivo, en bytes.

en: Query string value
es: Valor de la cadena de consulta

en: The value of a specific query string field of the current page.
es: El valor de un campo de cadena de consulta específica de la página actual.

en: A random number from 0 to @max.
es: Un número aleatorio desde 0 hasta @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
es: Un hash al azar. Los algoritmos hash posibles son: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
es: Intento de llevar a cabo la sustitución de patrón de reemplazo para el tipo de patrón de reemplazo %type sin los datos requeridos

en: @identifier is bundle "@types" | @identifier bundle is one of "@types"
es[0]: @identifier es una colección de campos de "@types"
es[1]: La colección de campos @identifier es una de "@types"

en: Configure content pane
es: Configurar panel de contenido

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one. Since this can have unlimited items, type in the number you want. The first one will be 0.
es: La relación sólo puede crear un contexto, pero puede estar relacionada con varios elementos. Por favor seleccione cual de ellos. Dado que esto puede tener un número ilimitado de elementos, escriba el número que desee. La primera de ellas será 0.

en: The relationship can only create one context, but multiple items can be related. Please select which one.
es: La relación sólo puede crear un contexto, pero varios artículos pueden ser relacionados. Por favor, seleccione cuál.

en: Refreshed one string for enabled modules. | Refreshed @count strings for the enabled modules.
es[0]: Refrescada una cadena para los módulos activados.
es[1]: Refrescadas @count cadenas para los módulos activados.

en: Rendered entity
es: Entidad representada

en: Language types
es: Tipos de idiomas

en: Show all webform pages in block
es: Muestra todos los formularios en un bloque

en: @type field.
es: Campo de tipo @type.

en: Also known as %labels.
es: También llamados %labels.

en: If enabled and the add link is shown, the field description is shown in front of the add link.
es: Si está habilitado y se muestra el enlace añadir, se muestra la descripción del campo delante del enlace añadir.

en: Associated User
es: Usuario asociado

en: Site Page
es: Página del sitio

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
es: Guarde una fecha en la base de datos como un sello temporal, formato obsoleto para apoyar los datos heredados.

en: Pop-up calendar
es: Calendario desplegable

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
es: Una fecha de inicio es necesaria para el campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
es: Una fecha de fin es necesaria para el campo %field #%delta.

en: The End date value.
es: Valor de Fecha Final

en: Choose how users view dates and times:
es: Seleccione como los usuarios visualizaran las fechas y los horarios:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
es: Para añadir o editar las opciones, visite <a href="@date-time-page">Configuraciones de fecha y hora</a>.

en: Both Start and End dates
es: Ambas fechas de inicio y fin

en: Start date only
es: Sólo fecha de inicio.

en: End date only
es: Sólo fecha de finalización

en: Display dates using the @format format
es: Mostrar fechas con el formato @format

en: Display both Start and End dates
es: Mostrar la fecha de inicio y finalización

en: Display Start date only
es: Mostrar sólo la fecha de inicio

en: Display End date only
es: Mostrar sólo la fecha de finalización

en: Default date
es: Fecha predeterminada

en: No default value
es: Sin valor predeterminado

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
es: Describe una fecha relativa al día actual, por ejemplo '+90 days' (90  días desde el día que se crea el campo) o '+1 Saturday' (el próximo Sábado). Ver !strtotime para más detalles.

en: Default end date
es: Fecha de finalización predeterminada

en: Relative default value for end date
es: Valor relativo por defecto para la fecha de fin

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
es: El valor Strtotime por defecto de la fecha de fin no es válido.

en: Date entry options
es: Opciones de entrada de fecha

en: Control the order and format of the options users see.
es: Controla el orden y el formato de las opciones que se muestran al usuario.

en: Time increments
es: Incrementos de tiempo

en: 10 minute
es: 10 minutos

en: 30 minute
es: 30 minutos

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
es: Ubicación de las etiquetas de las partes de la fecha, por ejemplo, 'Año', 'Mes' o 'Día'. 'Encima' muestra las etiquetas como un título sobre cada parte de la fecha. 'Ninguno' oculta las etiquetas de todas las partes de la fecha. Las funciones del theme como 'date_part_label_year' o 'date_part_label_month' controlan el texto de la etiqueta.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
es: Por favor ingrese un formato de fecha personalizado o elija uno de los formatos predefinidos.

en: Select the date attributes to collect and store.
es: Selecciona los atributos de fecha a recoger y almacenar.

en: Date attributes to collect
es: Atributos de fecha a recoger

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
es: Las fechas de finalización se utilizan para recoger la duración, por ejemplo, para permitir que un evento comience el 15 de septiembre y finalice el 16 de septiembre.

en: Collect an end date
es: Recoger una fecha de finalización

en: Select the timezone handling method for this date field.
es: Seleccione la manera de controlar la zona horaria para este campo de fecha.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
es: Si se deja vacía la "Fecha Final", se utilizarán los datos de la fecha de inicio.

en: @field_name Start date value #@delta
es: @field_name Valor de fecha de inicio #@delta

en: @field_name End date value #@delta
es: @field_name Valor de fecha final #@delta

en: @field_name Start date
es: @field_name Fecha inicio

en: @field_name End date
es: @field_name Fecha final

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
es: Es necesaria una 'fecha de inicio' si se facilita una 'fecha de fin' en el campo %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
es: Es necesaria una 'fecha de inicio' si se facilita una 'fecha de fin' en el campo %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
es: La Fecha Final debe ser mayor que la Fecha de Inicio.

en: The Start date is invalid.
es: La fecha de inicio no es válida.

en: The End date is invalid.
es: La fecha final no es válida.

en: More settings and values
es: Más configuraciones y valores

en: Date entry
es: Entrada de fecha

en: Starting and ending year
es: Año de inicio y de finalización

en: !start-date to !end-date
es: De !start-date hasta !end-date

en: Date part
es: Porción de fecha

en: Makes date/time fields available.
es: Hace que los campos fecha/hora estén disponibles.

en: Starting year
es: Año de inicio

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
es: Introduzca un valor relativo (-9, + 9) o un año absoluto como 2015.

en: Ending year
es: Año de finalización

en: The value input for field %field is invalid:
es: El valor de entrada para el campo %field no es válido:

en: The value input for field %field is invalid.
es: El valor de entrada del campo %field no es válido.

en: The value @date does not match the expected format.
es: El valor @date no coincide con el formato esperado.

en: Missing system date settings
es: Opciones de la fecha de sistema ausentes

en: System date settings
es: Configurar Fechas de sistema

en: @count year from now | @count years from now
es[0]: @count año desde ahora
es[1]: @count años desde ahora

[ctx: datetime]
en: Date
es: Fecha

[ctx: datetime]
en: Time
es: Hora

en: Date Migration
es: Migración de fecha

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
es: Este tipo de contenido se utiliza para probar y demostrar la migración a campos de fecha.

en: Date Migration Example
es: Ejemplo de migración de fecha

en: E.g., @date
es: Por ejemplo, @date

en: Use dropdown timepicker
es: Usar un selector de tiempo desplegable

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
es: El nombre de tipo de contenido debe ser no más de 12 caracteres de largo cuando se utiliza para crear un calendario y bloques.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
es: El nombre de campo no puede contener más de 26 caracteres.

en: @label -  start date (!name)
es: @label - fecha de inicio (!name)

en: @label -  start date
es: @label - fecha de inicio

en: @label - end date (!name:!column)
es: @label - fecha de finalización (!name:!column)

en: @label - end date:!column
es: @label - fecha de finalización:!column

en: Page by date
es: Página por fecha

en: Page using the value of a date field.
es: La página que utiliza el valor de un campo de fecha.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
es: Seleccione uno o más campos de fecha para filtrar con este argumento.

en: Dates to compare
es: Fechas para comparar

en: Start/End date range
es: Intervalo de fechas de inicio/fin

en: Only this field
es: Sólo este campo

en: Date selection form element
es: Elemento del formulario de selección de fecha

en: Filter granularity
es: Filtrar nivel de detalle

en: Relative start date
es: Fecha relativa de inicio

en: Relative end date
es: Fecha relativa de fin

en: Trying to render a geofield formatter on a map without the placeholder layer
es: Intentando procesar un formateador geofield en un mapa sin la capa comodín.

en: It has an approximate address of @address.
es: Tiene una dirección aproximativa de @address.

en: It has an area of @area.
es: Tiene un área de @area.

en: It has a length of @length.
es: Tiene un largo de @length.

en: Select which OpenLayers map you would like to use. Only maps which have the GeoField behavior may be selected. If your preferred map is not here, add the GeoField behavior to it first. The "Draw Features" bahavior is incompatible - presets with this behavior are not shown.
es: Selecciona que mapa OpenLayers quieres utilizar. Sólo mapas que tienen un comportamiento GeoField pueden ser seleccionadas. Si tu mapa preferido no está aquí, añade un comportamiento GeoField en él primero. El comportamiento "Características de Dibujo" es incompatible -pre-configuraciones con este comportamiento no son mostradas.

en: GeoPHP %version library installed at %path
es: La librería GeoPHP %version ha sido instalada en %path

en: Local Solr Settings
es: Configuración local de Solr

en: Stores geographic and location data (points, lines, and polygons).
es: Almacena datos geográficos y de localización (puntos, líneas y polígonos).

en: No tokens available
es: No hay comodines disponibles

en: Token registry caches cleared.
es: El registro caché de símbolos se ha borrado.

en: The path component of the URL.
es: El componente de ruta de la URL.

en: Unaliased URL
es: URL sin alias

en: The unaliased URL.
es: La URL sin alias.

en: The specific value of the array.
es: El valor específico de la matriz.

en: Token registry
es: Registro de símbolos

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
es: La lista de patrones de reemplazo disponibles que pueden utilizarse en mensajes de correo electrónico se proporciona a continuación.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
es: Los siguientes patrones de reemplazo o tipos de patrón de reemplazo no están definidos como matrices:

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
es: A los siguientes patrones de reemplazo o tipos de patrones de reemplazo les falta la información requerida de nombre y descripción:

en: The following token types do not have any tokens defined:
es: Los siguientes tipos de patrón de reemplazo no tienen ningún patrón de reemplazo definido.

en: The following token types are not defined but have tokens:
es: Los siguientes tipos de patrón de reemplazo no se encuentran definidos pero tienen patrones de reemplazo:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
es: Los siguientes patrones de reemplazo o tipos de patrón de reemplazo se definen por varios módulos:

en: Problems detected
es: Se han detectado problemas

en: Address Field Example
es: Campo de dirección de ejemplo

en: Map Description
es: Descripción del mapa

en: Control Region visiblity using context.
es: Controlar la visibilidad de la región con el contexto.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, dashes, and numbers.
es: El nombre sólo puede contener letras minúsculas, guiones bajos, guiones y números.

en: Disable the following
es: Desactivar los siguientes

en: Displays a View as an Geofield map.
es: Muestra una Vista como mapa Geofield.

en: Which field contains geodata?
es: ¿Qué campo contiene datos geográficos?

en: Popup Text
es: Texto Emergente

en: OpenLayers Presets
es: Preferencias predeterminadas de OpenLayers

en: Found old presets.
es: Encontradas viejas preferencias predeterminadas.

en: With the 7.x-2.x version of the OpenLayers module, map presets were renamed to just maps.  This has some implications on APIs and hooks.  One or more of of the modules installed on this site is utilizing the deprecated %hook.  Please <a href="@url">read the upgrade page</a>, then contact the module owner or fix the custom module yourself.
es: Con la versión 7.x-2.x del módulo OpenLayers, las preferencias predeterminadas del mapa han sido renombradas a solamente mapas.  Esto tiene algunas implicaciones en las APIs y hooks.  Uno o más módulos instalados en este sitio web está utilizando un %hook desfasado.  Por favor <a href="@url">lea la página de actualización</a>, y después contacte con el propietario del módulo o arregle el módulo personalizado usted mismo.

en: Found Features with presets.
es: Encontradas Features con preferencias predefinidas.

en: With the 7.x-2.x version of the OpenLayers module, map presets were renamed to just maps.  This has some implications on APIs and hooks.  There are Features on this site that contain the old map presets.  Please <a href="@url">read the upgrade page</a>, and rebuild the following Features: %features
es: Con la versión 7.x-2.x del módulo OpenLayers, las preferencias predeterminadas del mapa han sido renombradas a solamente mapas.  Esto tiene algunas implicaciones en las APIs y hooks.  Hay Features en este sitio web que contienen las preferencias predeterminadas de mapa antiguas.  Por favor <a href="@url">lea la página de actualización</a>, y reconstruya las siguientes Features: %features

en: Center when located
es: Centro cuando se localiza

en: When enabled, if the geolocation control finds a location, it will set the center of the map at this point.
es: Cuando está activado, si el control de geolocalización encuentra una localización, centrará el mapa en ese punto.

en: An integer zoom level for when a location is found.  0 is the most zoomed out and higher numbers mean more zoomed in (the number of zoom levels depends on your map).
es: Un nivel de zoom (número entero) usado cuando una localización no es encontrada. 0 es el nivel mínimo de ampliación y números mayores significan más ampliación (el número de niveles de zoom depende del mapa).

en: When enabled, the map will continue to try to update the location of the device.
es: Cuando está activada, el mapa continuará intentado actualizar la localización del dispositivo.

en: Document Drag
es: Arrastrar el documento

en: Allow panning of the map by dragging outside map viewport.
es: Permite el desplazamiento del mapa cuando se arrastra fuera de la área activa del mapa.

en: OpenLayers Maps
es: Mapas de Openlayers

en: Google Maps API version
es: Verisón del API de Google Maps

en: If you use Google Maps v3, an API key is not necessary.
es: Si usa Google Maps v3 la clave API no es necesaria.

en: Configure where Drupal finds 
            the OpenLayers javascript library. Using a local or <a href="@olb">compacted 
            version</a> of OpenLayers can reduce filesize, but remember to set the Image Path and 
            CSS Path options in every map, because OpenLayers is not able to find these resources 
            automatically. See the included documentation in /doc for 
            more details.
es: Configure el lugar donde Drupal encuentra la librería JavaScript de 
    OpenLayers. Usando una <a href="@olb">versión compactada</a> o local de OpenLayers puede reducir el tamaño del fichero, pero acuérdese de configurar las opciones de la ruta de la imagen y la ruta CSS en cada mapa, porque OpenLayers no es capaz de encontrar esos recursos automáticamente. Consulte la documentación incluida en /doc para más detalles.

en: Maps are combinations of the layers, styles, and behaviors 
            which constitute maps. They also contain basic configuration like the 
            width and centerpoint of the map - everything except for a mechanism 
            to put a map on a page. For that, use the Views OpenLayers Map style.
es: Los mapas son combinaciones de capas, estilos y comportamientos que constituyen los mapas. Contienen también configuración básica como el ancho y el punto central de un mapa -todo excepto el mecanismo para poner un mapa en una página. Para eso, usa el estilo de mapas de Views OpenLayers.

en: Administer OpenLayers
es: Administrar OpenLayers

en: Configure OpenLayers settings, styles, maps, and layers.
es: Configura los ajustes, estilos, mapas y capas de OpenLayers.

en: OpenLayers @type export
es: Exportar @type OpenLayers

en: Enter the name to use for this map if it is different from the source map. Leave blank to use the name of the map.
es: Pon el nombre a utilizar en este mapa si es diferente del mapa fuente. Déjalo en blanco para usar el nombre del mapa.

en: Paste map code here
es: Pegue el código del mapa aquí

en: Unable to interpret map code.
es: Incapaz de interpretar el código del mapa.

en: Map name must be alphanumeric or underscores only.
es: El nombre del mapa sólo debe contener caracteres alfanuméricos o guiones bajos.

en: A map by that name already exists; please choose a different name
es: Ya existe un mapa con ese nombre; por favor escoge un nombre diferente.

en: Create OpenLayers maps.
es: Crear mapas OpenLayers.

en: Add OpenLayers maps.
es: Añadir mapas de OpenLayers

en: Clone Map
es: Clonar mapa

en: Clone OpenLayers maps.
es: Clonar mapas de OpenLayers.

en: Edit map
es: Editar mapa

en: Edit OpenLayers maps.
es: Editar mapas OpenLayers.

en: Delete map
es: Borrar el mapa

en: Delete OpenLayers map.
es: Borrar el mapa OpenLayers.

en: Export map
es: Exportarel mapa

en: Export OpenLayers map.
es: Exportar el mapa OpenLayers.

en: OpenLayers Default Map
es: Mapa por defecto en OpenLayers

en: Clone map %map
es: Clona un mapa %map

en: This is the descriptive title of the map and will show up most often in the interface.
es: Esto es un título descriptivo del mapa y se mostrará habitualmente en la interfaz.

en: This is full description of the map and is mostly used on the map overview list page.
es: Esto es una descripción completa del mapa y se usará habitualmente en el listado  de la página con información general del mapa.

en: Map Name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
es: El nombre del mapa debe contener sólo minúsculas, números y guiones bajos.

en: The Map Name already exists.
es: El nombre del mapa ya existe.

en: The URL of an icon for points in a layer.  The following options are available:
            <ul><li>Full path, such as http://example.com/icon.png</li>
            <li>Relative Drupal path, such as sites/all/modules/example/icon.png</li>
            <li>Absolute path, such as /icon.png (though this is not suggested for maintainability reasons)</li></ul>
es: La URL de un icono para puntos en una capa. Las siguientes opciones están disponibles:
            <ul><li>Ruta completa, tal como http://example.com/icon.png</li>
            <li>Ruta relativa de Drupal, tal como sites/all/modules/example/icon.png</li>
            <li>Ruta absoluta, tal como /icon.png (aunque ésta no es la sugerida debido a razones de mantenimiento)</li></ul>

en: The following is a dump of the data that is rendered from this display. It is used for debugging purposes only.
es: Lo siguiente es un volcado de los datos usados en esta presentación. Sólo se usa para depuración.

en: Lat/Lon Pair
es: Par Lat/Lon

en: entire row
es: fila completa

en: Restore values to DB
es: Reestablecer valores a BD

en: Is empty
es: Está vacía

en: Allow the user to enter a link 'title' attribute
es: Permite al usuario introducir un atributo 'title' de enlace

en: Default link 'title' Attribute
es: Atributo 'title' predeterminado del enlace

en: Link "title" attribute
es: Atributo "title" del enlace

en: file from !field_name
es: fichero de !field_name

en: Hide empty column
es: Ocultar columna vacía

en: The operator is invalid on filter: @filter.
es: El operador no es válido en el filtro: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
es: No hay valores encontrados en el filtro: @filter

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
es: El valor @value no es un arreglo para @operator en el filtro: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
es: Introducir código PHP que devuelve VERDADERO o FALSO. Ningún  retorno es igual a FALSO, por lo que debe estar SEGURO de devolver algo si usted no desea declarar el argumento inválido. No utilice &lt;?php ?&gt;. El argumento a validar será "$argument" y la vista será "$view" . Usted puede cambiar el argumento ajustando "$handler->argument". Usted puede cambiar el título utilizado en las sustituciones por este argumento ajustando "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
es: Si no están seleccionados, los campos que no estén configurados para personalizar sus elementos HTML no obtendrán envoltorios en absoluto para sus campos etiquetas y campo + envoltorio de etiqueta. Puede emplearlo para reducir de manera rápida la cantidad de anotaciones que la vista provee de modo predeterminado  a costa de hacer más difícil la aplicación de CSS.

en: Determines which language will be set for newly created content of types that don't have Multilingual support enabled.
es: Determina el idioma que se establecerá para el contenido creado recientemente de los tipos que no tengan soporte multilingüe habilitado.

en: Additionally, if <em>String translation</em> enabled, this module will localize all content type configuration texts.
es: Adicionalmente, si se activa la <em>traducción de cadenas</em>, este módulo regionalizará los textos de configuración de todos los tipos de contenido.

en: You can find some more per content type options on the <a href="@configure_content">Content types administration page</a>.
es: Puede encontrar algunas opciones más por tipo de contenido en la <a href="@configure_content">página de administración de tipos de contenido</a>.

en: The translation system only translates strings with the selected text formats. All other strings will be ignored and removed from the list of translatable strings.
es: El sistema de traducción sólo traduce cadenas con los formatos de texto seleccionados. Todas las demás cadenas serán ignoradas y eliminadas de la lista de cadenas traducibles.

en: Display the file with standard file view.
es: Mostrar el fichero con la vista de fichero estándar.

en: Manage settings for the type of files used on your site.
es: Administrar configuraciones para los tipos de fichero utilizados en tu sitio.

en: To enable OAuth based access for twitter, you must <a href="@url">register your application</a> with Twitter and add the provided keys here.
es: Para activar el acceso a Twitter basado en OAuth, tiene que <a href="@url">registrar su aplicación</a> en Twitter y añadir aquí las claves que se le proporcionen.

en: Add Twitter accounts
es: Añadir cuentas de Twitter

en: Use the site global Twitter account
es: Usar la cuenta global de Twitter del sitio

en: Assign a Twitter account as the site global account.
es: Asignar una cuenta de Twitter como la cuenta global del sitio.

en: Import own tweets to the site.
es: Importar tweets propios al sitio.

en: Twitter-style @usernames are linked to their Twitter account pages.
es: Los @usernames estilo Twitter enlazan con las páginas de sus cuentas de Twitter.

en: Configure integration with Twitter (and compatible) API services.
es: Configurar la integración con los servicios de API de Twitter (y compatibles).

en: The module to which the block belongs.
es: El módulo al que pertenece el bloque.

en: Twitter status message ID
es: ID de mensaje de estado de Twitter

en: In reply to status ID
es: En respuesta al ID de estado

en: In reply to user name
es: En respuesta al nombre de usuario

en: Header 2
es: Encabezado 2

en: Header 3
es: Encabezado 3

en: Select source view mode or form
es: Seleccione el modo de vista de origen o formulario

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
es: El grupo de campos @group no se ha clonado porque ya existe un grupo con el mismo nombre.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
es: Grupo de campos @group clonado correctamente.

en: This fieldgroup renders groups on separate pages.
es: Este grupo de campos presenta los grupos en páginas separadas.

en: This fieldgroup renders the content in a page.
es: Este grupo de campos presenta el contenido en una página.

en: Show label
es: Mostrar la etiqueta

en: Max length of title field
es: Máxima longitud del campo título

en: The max length of the link title must be numeric.
es: La longitud máxima del título de enlace debe ser numérica.

en: The max length of the link title cannot be greater than 255 characters.
es: La longitud máxima del título de enlace no puede ser mayor de 255 caracteres.

en: @entity is viewed
es: @entity es visto

en: viewed @entity
es: @entity vista

en: Nodes represent the main site content items.
es: Los nodos representan los principales elementos de contenido del sitio.

en: Uploaded file.
es: Archivo subido.

en: Remark or note that refers to a node.
es: Comentario o nota que se refiere a un nodo.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
es: Términos de taxonomía utilizados para clasificar el contenido.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
es: Vocabularios contienen términos relacionados con la taxonomía, los cuales son utilizados para clasificar el contenido.

en: Whether the comment is published or unpublished.
es: Si el comentario está publicado o no.

en: Field "@name"
es: Campo "@name"

en: Whether the node is published or unpublished.
es: Si el nodo está publicado o no.

en: Whether the user is active or blocked.
es: Si el usuario está activo o bloqueado.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
es: Restringir esta relación a uno o más @bundles.

en: Link the user picture to the user's profile
es: Enlace a la imágen del perfil del usuario

en: Specify which display or custom url this display will link to.
es: Especificar a qué presentación o URL personalizada esta presentación enlazará.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
es: <p>Los siguientes tokens están disponibles para este enlace.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
es: Una ruta Drupal o URL externa a la que el enlace más apuntará. Nótese que esto sobrescribirá el enlace de la configuración de arriba.

en: The Twitter account was deleted.
es: Se ha eliminado la cuenta de Twitter.

en: All geographic information from the item.
es: Toda la información geográfica del ítem.

en: Index field in Solr for spatial search
es: Campo indexado en Solr para búsquedas espaciales

en: Name of the Solr Latitude Field
es: Nombre del Campo Latitud para Solr

en: Name of the Solr Lonitude Field
es: Nombre del Campo Longitud para Solr

en: Name of the Solr LatLon Field
es: Nombre del Campo LatLon para Solr

en: Width: @w
es: Ancho @w

en: Height: @h
es: Altura: @h

en: Zoom Control Type: @z
es: Tipo de Control de Zoom: @z

en: Map Control Type: @m
es: Tipo de Control de Type: @m

en: Show Pan Control: @yn
es: Muestra el Control de Deslizamiento: @yn

en: Default Map Type: @m
es: Tipo de Mapa por Defecto: @m

en: Show Scale: @yn
es: Muestra la Escala: @yn

en: Overview Map: @yn
es: Mapa General: @yn

en: Scrollwheel: @yn
es: Rueda del Ratón: @yn

en: Draggable: @yn
es: Arrastrable: @yn

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
es: Los ascendientes ​​del término, es decir, el padre de todos los niveles jerárquicos superiores.

en: The date the user last accessed the site.
es: Fecha en la cual el usuario accedió por última vez al sitio.

en: Rendered @entity-type
es: Representada @entity-type

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
es: El @entity-type de la relación actual representada utilizando un modo de visualización.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
es: Representa una sola entidad, en un modo de visualización específico (por ejemplo, resumen).

en: Concatenate values using a seperator
es: Concatenar valores utilizando un separador

en: When using this, you should not set any other link on the field.
es: Cuando se utiliza esto, no debe establecerse ningún otro enlace en el campo.

en: Format interval
es: Intervalo de formato

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
es: Si se selecciona, el valor será formateado como un intervalo de tiempo. De lo contrario, se mostrará sólo el número de segundos.

en: Specify how many different units to display.
es: Especifique cuantas unidades diferentes se mostraran.

en: Text to put before the duration text.
es: Texto para poner antes del texto de la duración.

en: Text to put after the duration text.
es: Texto para poner a continuación del texto de duración.

en: Show entity label
es: Mostrar etiqueta de la entidad

en: Show entity ID
es: Mostrar ID de entidad

en: Show complete entity
es: Mostrar la entidad completa

en: Decide how this field will be displayed.
es: Decide cómo se mostrará este campo.

en: Link to entity
es: Enlace a entidad

en: Link this field to the entity.
es: Enlazar este campo con la entidad

en: Same as Default date
es: Igual que la fecha predeterminada

en: Repeating date
es: Repitiendo fecha

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
es: Las fechas de repetición utilizan un número "ilimitado" de valores. En lugar del botón 'Añadir más', incluyen un formulario para elegir cuándo y con qué frecuencia la fecha deberá repetirse.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
es: El primer año debe estar en formato -9, o en un año aboluto como 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
es: El ultimo año debe estar en un formato +9, o un año absoluto como 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
es: Establecer una condición basada en el valor de un campo de fecha

en: Is not Empty
es: No está vacía

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
es: La comparación a realizar para determinar si el campo de fecha cumple la condición. En los campos con múltiples valores de fecha, se comprobarán todos los valores para ver si alguno de ellos cumple la condición.

en: Date Context
es: Contexto de fecha

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
es: Añade una opción al módulo Context para establecer una condición contextual basada en el valor de un campo de fecha.

en: View: @view - Display: @display
es: Vista: @view - Presentación: @display

en: Fields used in views
es: Campos usados en vistas

en: Overview of fields used in all views.
es: Resumen de los campos usados en todas las vistas.

en: Transform the case
es: Transformar de mayúscula a minúscula o viceversa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
es: Cuando se imprimen rutas de URL, como transformar elcase del valor del filtro.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
es: Si es "Personalizado", vea el <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">Manual de PHP</a> para los formatos de fecha. De otra forma, ingrese el número de las diferentes unidades de tiempo a mostrar, que por omisión es 2.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
es: Edite la etiqueta administrativa que se muestra cuando se referencia esta relación desde los filtros, etc.

en: Representative sort criteria
es: Criterios de ordenación representativos

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
es: El criterio de orden se aplica a los datos traídos por la relación para determinar como se obtiene un elemento representativo para cada fila. Por ejemplo, para mostrar el nodo más reciente por cada usuario. seleccione 'Contenido: Fecha de actualización'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
es: La ordenación a usar para el criterio de ordenamiento seleccionado arriba.

en: And/Or, Rearrange
es: Y/O, Reorganizar

en: Revert to default
es: Volver a los valores predeterminados

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
es: Opcionalmente, introduzca una lista de etiquetas delimitadas por coma para que esta vista las use en el filtrado y ordenación de las vistas en la página de administración.

en: Custom admin theme for the Views UI
es: Tema de admin personalizado para la UI de Views

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
es: En algunos casos Ud. podría querer seleccionar un tema de administración diferente para la UI de Views.

en: No fields have been used in views yet.
es: Todavía no se han usado campos en las vistas.

en: Provide a simple link to approve the comment.
es: Proporcionar un enlace simple para aprobar el comentario

en: Author uid
es: Uid del autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
es: Relaciona cada @entity con un @field del archivo

en: image from !field_name
es: Imagen de !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
es: Relacionar cada @entity con un @field ajustado a la imagen.

en: The tid of a taxonomy term.
es: El tid de un término de la taxonomía.

en: The user permissions.
es: Los permisos de usuario.

en: First and last only
es: Primero y último solamente

en: Multiple-value handling
es: Gestión de valores múltiples

en: Filter to items that share all terms
es: Filtrar para elementos que comparten todos los términos

en: Filter to items that share any term
es: Filtrar a elementos que comparten algún término

en: Use formatted username
es: Usar nombre de usuario formateado

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
es: Si se marca, el nombre de usuario será formateado por el sistema. Si no se marca, se mostrará en bruto.

en: Link to user's profile
es: Enlace al perfil del usuario

en: You don't have translatable entity types.
es: Usted no tiene tipos de entidades traducibles.

en: Use a pager
es: Usar un paginador

en: OpenLayers settings
es: Configuración de OpenLayers

en: OpenLayers library version
es: Versión de la librería OpenLayers

en: Using suggested compatible version %suggested.
es: Utilizando la versión compatible %suggested sugerida.

en: Not suggested compatible version.
es: Versión compatible no sugerida.

en: Though you are very welcome to use whatever version of the OpenLayers library you want, it is suggested that you use version %suggested.  You are currently not using that version or we are unable to determine which version you are using.  Update your library settings at !settings.
es: Aunque es bienvenido a utilizar cualquier versión de la librería OpenLayers que quiera, se sugiere que utilice la versión %suggested. En este momento no está utilizando esa versión o no se ha podido determinar que versión está utilizando. Actualice su librería en !settings.

en: Tiles Courtesy of <a href="http://www.mapquest.com/">MapQuest</a>.
es: Teselas cortesía de <a href="http://www.mapquest.com/">MapQuest</a>.

en: Portions Courtesy NASA/JPL-Caltech and U.S. Depart. of Agriculture, Farm Service Agency.
es: Porciones cortesía de NASA/JPL-Caltech y el Departamento de Agricultura de USA, Agencia de Servicio a Granjas.

en: Example GeoJSON, "Picture This"
es: Ejemplo GeoJSON, "Retrata Esto"

en: Example that puts GeoJSON directly in layer without Views.
es: Ejemplo que pone a GeoJSON directamente en una capa sin Views.

en: Picture This
es: Retrata esto

en: Outside of the North Carolina Museum of Art.
es: Exterior del Museo de Arte de Carolina del Norte.

en: MapQuest’s rendering of OpenStreetMap.
es: Renderizado de MapQuest en OpenStreetMap.

en: MapQuest’s aerial photo map.
es: Fotografía aérea del mapa MapQuest’s.

en: This is the default map that will be the basis for all maps, unless you have changed the !settings.  This is also a good example of a basic map.
es: Este es el mapa por defecto que será la base para todos los mapas, a no ser que haya cambiado !settings. Este es también un buen ejemplo de un mapa básico.

en: OpenLayers main settings
es: Configuración principal de OpenLayers

en: Example Google Map
es: Mapa de ejemplo en Google Map

en: An example map using Google Maps API layers.
es: Un mapa de ejemplo usando las capas de Google Maps API.

en: Example GeoJSON Map
es: Mapa ejemplo de GeoJSON

en: A simple map with a custom GeoJSON layer with direct data.  Also an example of zooming into a layer.
es: Un mapa simple con una capa personalizada de GeoJSON con datos directos. Es también un ejemplo de ampliación de la capa.

en: Example Virtual Earth (Bing) Map
es: Ejemplo de mapa en Virtual Earth (Bing)

en: This map uses the Virtual Earth (Bing) map API.
es: Este mapa utiliza el mapa de la Virtual Earth (Bing) API.

en: Gold
es: Oro

en: Marker !color
es: Marcador !color

en: !color marker provided by the OpenLayers module.
es: Marcador !color provisto por el módulo OpenLayers.

en: Marker Black
es: Marcador Negro

en: Black marker provided by the OpenLayers module.
es: Marcador negro provisto por el módulo OpenLayers.

en: Marker Black Small
es: Marcador Negro Pequeño

en: Small black marker provided by the OpenLayers module.
es: Marcador negro pequeño provisto por el módulo OpenLayers.

en: Checking client library via Javascript...
es: Probando la librería de cliente vía JavaScript...

en: OpenLayers Version Check
es: Comprueba la versión de OpenLayers

en: <p>By default the your site will point to a hosted version of the 
          OpenLayers library at %ol_api_url.</p>
          <p>For better performance and reliability, you should <a href="!ol_url">download the 
          OpenLayers library</a>, and add it to your Drupal installation. For instance, 
          you could use a Drupal relative path like: %suggested_path.</p>
          <ul>
            <li>The default suggested, compatible version: <strong>%suggested_api</strong></li>
            <li>The default suggested, compatible hosted URL:  <strong>%ol_api_url</strong></li>
            <li>Your version found from client-side, Javascript check: <strong>%client</strong></li>
          </ul>
es: <p>Por defecto en tu sitio se apuntará a una versión almacenada de la librería OpenLayers en  %ol_api_url.</p>
    <p>Para un mejor rendimiento y  fiabilidad, debería <a href="!ol_url">descargar la librería de OpenLayers</a>, y añadirla a su instalación Drupal. Por ejemplo, puede usar su ruta relativa como: %suggested_path.</p>
          <ul>
            <li>La sugerencia de la versión compatible por defecto: <strong>%suggested_api</strong></li>
            <li>La sugerencia compatible de la almacenada en URL:  <strong>%ol_api_url</strong></li>
            <li>Su versión encontrada en el lado cliente, comprobación mediante JavaScript: <strong>%client</strong></li>
          </ul>

en: (not checked)
es: (no comprobada)

en: This is the default map that will be used
          in cases where one is not defined.  It will also be used as 
          the default when creating new maps.
es: Este es el mapa por defecto que será usado en casos donde no esté definido. También será usado por defecto cuando se creen mapas nuevos.

en: Preview Map
es: Previsualización del mapa

en: Map Interface
es: Interfaz de Mapas

en: Could not find a valid library with a Javascript client-side check;  Value found: %version.  Please visit the !settings for more details.
es: No se ha podido encontrar una librería válida con la comprobación en el lado cliente de JavaScript; valor encontrado: %version. Por favor visite los !settings para más detalles.

en: OpenLayers settings page
es: Página de ajustes para OpenLayers

en: The following settings are for all layers.
es: Los ajustes siguientes son para todas las capas.

en: Layer Machine Name
es: Nombre de máquina para la capa

en: The friendly name of your layer, which will appear in the administration interface as well on the map interface if it is exposed.
es: Nombre amigable de tu capa, el cual aparecerá en la interfaz de administración, así como en la interfaz del mapa si está expuesto.

en: The description of your layer, which will appear in the administration interface.
es: La descripción de tu capa, la cual aparecerá en la interfaz de administración.

en: Layer Specifics
es: Detalles de capa

en: The following settings are specific to the layer type.
es: Los siguientes ajustes son específicos del tipo de capa.

en: Turn map previews on by default on the !link.
es: Activa las previsualizaciones de los mapas por defecto en el !link.

en: Map Machine Name
es: Nombre de máquina del mapa

en: Hide empty map for Views
es: Oculta un mapa vacío en Views

en: Show views empty text or hide the map if there are 
            no map overlays with features. Otherwise an empty map is displayed.
es: Muestra el texto vacío de Views u oculta el mapa si no hay superposiciones con características. En el caso contrario, un mapa vacío será mostrado.

en: <p>The path to a directory of UI graphics. Use any of the
          following:</p>
          <ul>
            <li><strong>Leave blank</strong> for default graphics as provided 
              by the OpenLayers library. </li>
            <li><strong>Relative Drupal path</strong> a path without leading slash and 
              the base path will be prepended, ex. "sites/all/themes/path/to/images/"</li>
            <li><strong>Absolute path</strong> a path with leading slash and path will 
              start from sites root directory, ex. "/path/to/images/"</li>
            <li><strong>Full URL</strong> such as "http://example.com/image/"</li>
          </ul>
          <p>Always include trailing slash.  The default path provided with this module 
          is: %default</p>
          <p><strong>This is actually a setting for the OpenLayers 
          object and will affect all maps on the same page.</strong></p>
es: <p>La ruta a un directorio de gráficos del UI. Usa cualquiera de los siguientes:</p>
          <ul>
            <li><strong>Dejarlo en blanco</strong> para los gráficos provistos por defecto por la librería de OpenLayers. </li>
            <li><strong>Ruta relativa de Drupal</strong> una ruta sin la barra inicial y la ruta base será anexada al principio, ej. "sites/all/themes/path/to/images/"</li>
            <li><strong>Ruta absoluta</strong> una ruta con la barra inicial y la ruta empezará desde el directorio raíz de sites, ej. "/path/to/images/"</li>
            <li><strong>URL completa</strong> tal como "http://example.com/image/"</li>
          </ul>
          <p>Siempre incluye la barra final. La ruta por defecto provista por este módulo es: %default</p>
          <p><strong>Esto es realmente un ajuste para el objeto de OpenLayers y afectará a todos los mapas de la misma página.</strong></p>

en: <p>The path to a CSS file for overriding CSS. You
          don't really need to override this as CSS is almost always overridable.
          Use any of the following:</p>
          <ul>
            <li><strong>Leave blank</strong> for default hosted OpenLayers which
              is !link</li>
            <li><strong>Relative Drupal path</strong> a path without leading slash and 
              the base path will be prepended, ex. "sites/all/themes/path/to/style.css"</li>
            <li><strong>Absolute path</strong> a path with leading slash and path will 
              start from sites root directory, ex. "/path/to/style.css"</li>
            <li><strong>Full URL</strong> such as "http://example.com/style.css"</li>
          </ul>
          <p>The default path provided with this module 
          is: %default</p>
          <p><strong>This is actually a setting for the OpenLayers 
          object and will affect all maps on the same page.</strong></p>
es: <p>La ruta al fichero CSS para sobrescribir las CSS. Realmente no necesita sobrescribir esto, ya que CSS es casi siempre sobrescribible. Use cualquiera de los siguientes:</p>
      <ul>¬
            <li><strong>Dejarlo en blanco</strong> para los gráficos provistos por defecto por la librería de OpenLayers. </li>¬
            <li><strong>Ruta relativa de Drupal</strong> una ruta sin la barra inicial y la ruta base será anexada al principio, ej. "sites/all/themes/path/to/images/"</li>¬
            <li><strong>Ruta absoluta</strong> una ruta con la barra inicial y la ruta empezará desde el directorio raiz de sites, ej. "/path/to/images/"</li>¬
            <li><strong>URL completa</strong> tal como "http://example.com/image/"</li>¬
          </ul>¬
          <p>Siempre incluya la barra final. La ruta por defecto provista por este módulo es: %default</p>¬
          <p><strong>Esto es realmente un ajuste para el objeto de OpenLayers y afectará a todos los mapas de la misma página.</strong></p>

en: <p>A proxy (typically on the same domain as this site)
          which enables requests to cross-domain AJAX resources (including remote
          KML).  Use any of the following:</p>
          <ul>
            <li><strong>Leave blank</strong> no proxy path.</li>
            <li><strong>Relative Drupal path</strong> a path without leading slash and 
              the base path will be prepended, ex. "proxy?request="</li>
            <li><strong>Absolute path</strong> a path with leading slash and path will 
              start from sites root directory, ex. "/cgi_proxy?request="</li>
            <li><strong>Full URL</strong> such as "http://example.com/proxy?request="</li>
          </ul>
          <p><strong>This is actually a setting for the OpenLayers 
          object and will affect all maps on the same page.</strong></p>
es: <p>Un proxy (típicamente en el mismo dominio que este sitio) que habilita demandas a través de dominios con recursos AJAX (incluyendo KML remotos). Usa cualquiera de los siguientes:</p>
    <ul>¬
            <li><strong>Dejarlo en blanco</strong> sin ruta al proxy. </li>¬
            <li><strong>Ruta relativa de Drupal</strong> una ruta sin la barra inicial y la ruta base será anexada al principio, ej. "proxy?request="</li>¬
            <li><strong>Ruta absoluta</strong> una ruta con la barra inicial y la ruta empezará desde el directorio raíz de sites, ej. "/cgi_proxy?request="</li>¬
            <li><strong>URL completa</strong> tal como "http://example.com/proxy?request="</li>¬
          </ul>¬
          <p>Siempre incluye la barra final. La ruta por defecto provista por este módulo es: %default</p>¬
          <p><strong>Esto es realmente un ajuste para el objeto de OpenLayers y afectará a todos los mapas de la misma página.</strong></p>

en: Coordinates that are the intial focus of the map.  This
          is formated like <em>longitude,latitude</em>.
es: Coordenadas que son el foco inicial del mapa. Esto está formateado como <em>longitud,latitud</em>

en: Initial Zoom Level when the map intially displays.
          Higher is more zoomed in.
es: Nivel inicial de zoom cuando el mapa se muestra inicialmente. A mayor nivel más ampliación.

en: Setting the restricted extent of a map prevents users
          from panning the map outside a specified area. This can be set
          interactively by <strong>holding the shift key and dragging a box</strong> over the map
          above. Setting the extent does not restrict how far users can zoom out,
          so setting restricted zoom levels (via individual layer settings) is
          recommended.
es: Configurando la extensión restringida de un mapa previene a los usuarios arrastrar el mapa fuera de la área especificada. Esto puede ser ajustado interactivamente <strong>apretando la tecla mayúscula y dibujando un cuadrado</strong> sobre el mapa de arriba. La configuración de la extensión no restringe el nivel de zoom hacia afuera, así que ajustar niveles de ampliación restringidos (vía la configuración individual de capas) es recomendado.

en: use default style
es: usa el estilo por defecto

en: <strong>Add Data Overlays</strong>: You can add regular 
          overlays, like <a href="!geojson">GeoJSON</a> or <a href="!kml">KML</a>, 
          or you can utilize <a href="!views_url">Views</a> to create data overlays.  
          To create a Views-based overlay, you must choose the <strong>OpenLayers 
          Data Overlay Display Type</strong>, and then explicitly set the the 
          <strong>same for the Format</strong>.  The options in the <em>Format 
          Settings</em> will only use fields you have added. To learn more, take 
          a look at the <a href="!online_url">online documentation on Drupal.org</a>.
es: <strong>Añadir superposiciones de datos</strong>: Puede añadir superposiciones regulares, como <a href="!geojson">GeoJSON</a> o <a href="!kml">KML</a>, o puedes utilizar <a href="!views_url">Views</a> para crear las superposiciones de datos.  
          Para crear una superposición basada en Views, debe escoger el <strong>tipo de visualización como Superposición de dataos con OpenLayers </strong>, y luego explícitamente configurar lo <strong>mismo para el formato</strong>.  Las opciones en la <em>Configuración del formato </em> sólo usan campos que usted haya añadido. Para aprender más, eche un vistazo a la <a href="!online_url">documentación en línea de Drupal.org</a>.

en: Default Styles
es: Estilos por defecto

en: Define default style designations for layers when there 
          are no overrides.
es: Define las designaciones de estilo por defecto para capas cuando no hay sobrescrituras.

en: <p><strong>WARNING: Projections are not well supported in
          this module.  If you need to handle non spherical mercator projections
          you may be better using the API directly.</strong></p>
          <p>Select the EPSG code of the !link_proj for your map.  The list next 
          to each projection is the layers that support this projection.</p>
es: <p><strong>ADVERTENCIA: Las proyecciones no están bien soportadas en este módulo. Si necesita manejar proyecciones no esféricas Mercator, puedes hacerlo mejor usando directamente la API.</strong></p>
          <p>Seleccione el código EPSG del !link_proj para su mapa. La lista junto a cada proyección son las capas que soporta esa proyección.</p>

en: Configure interactive map behaviors.  Behaviors are general interactions for the map, they can be anything from popups or keyboard handling.  Enable the ones you want and their respective options.  Note that some behaviors do not work with each other or one may encompass another.
es: Configura comportamientos interactivos con mapas. Los comportamientos son interacciones generales con el mapa, pueden ser cualquier cosa desde popups a manejo por teclado. Active los que quiera y sus respectivas opciones. Fíjese que algunos comportamientos no funcionan juntos o uno puede abarcar a otro.

en: Learn how to display your maps.
es: Aprenda como visualizar sus mapas.

en: Utilize the <a href="!views_url">Views</a> module to 
            display your map as page or in a block.  By creating a new Views Display of 
            type <strong>Page</strong> or <strong>Block</strong> you can then choose 
            the <strong>OpenLayers Map Format</strong>.  For more details, check out 
            the <a href="!online_url">online documentation on Drupal.org</a>.
es: Utilice el módulo <a href="!views_url">Views</a> para visualizar su mapa como una página o un bloque. Creando una nueva presentación Views del tipo <strong>Página</strong> o <strong>Bloque</strong> puede luego elegir el <strong>Formato de Mapa OpenLayers</strong>.  Para más detalles, éche un vistazo a la <a href="!online_url">documentación en línea de Drupal.org</a>.

en: You can always utilize the API to directly display 
            your maps.  The key function to use is <code>openlayers_render_map()</code>.  
            Most of the code is well documented.  To learn how to extend the module, 
            take a look at the <a href="!online_url">online documentation on 
            Drupal.org</a> as well as the files in the <code>docs/</code> folder.
es: Siempre puede utilizar la API para directamente presentar tus mapas. La función clave para usar es <code>openlayers_render_map()</code>.  La mayor parte del código está bien documentado. Para saber como ampliar el módulo, eche un vistazo a la <a href="!online_url">documentación en línea de Drupal.org</a> así como a los ficheros en la carpeta<code>docs/</code>.

en: Style Basics
es: Componentes básicos del estilo

en: The basic settings for the style.
es: Configuración básica del estilo.

en: If you are using attribute replacement, the style may not show properly.  The crosshairs point out where the feature is centered.
es: Si está utilizando un reemplazo de atributo, el estilo puede que no lo muestre correctamente. El punto de mira indica donde está centrada la funcionalidad.

en: Style Machine Name
es: Nombre de máquina del estilo

en: This is the unique name of the style. It must contain only alphanumeric characters and underscores.
es: Este es un nombre único para el estilo. Debe contener sólo caracteres alfanuméricos y guiones bajos.

en: Style Title
es: Estilo de título

en: The title of your style, which will appear in the administration interface.
es: El título de su estilo, que aparecerá en la interfaz de administración.

en:  Style Description
es:  Descripción del estilo

en: The description of your style, which will appear in the administration interface.
es: La descripción de su estilo, que aparecerá en la interfaz de administración.

en: Style Properties
es: Propiedades del estilo

en: The specific properties for the style.
es: Las propiedades especificas para el estilo.

en: Error making request to server.
es: Error haciendo la petición al servidor.

en: MapQuest-OSM Tiles
es: Teselas de Map-Quest-OSM

en: Allows layers to provide attribution to the map if it exists.  Most third-party layer will have some sort of attribution, but this may come with the actual tiles as well.
es: Permite a las capas proporcionar la atribución del mapa si existe. La mayoría de capas de terceros tendrá algún tipo de atribución, pero ésta puede venir también con la tesela actual.

en: Display all day checkbox
es: Muestra una casilla de verificación para la opción de durante todo el día.

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
es: Determina si mostrar la casilla 'Todo el día' al usuario.

en: Date format options
es: Opciones de formato de fecha

en: Custom summary date format
es: Formato de fecha resumen personalizado

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
es: Limitar a cada usuario a !count envíos(s) !timespan

en: Tokens related to views.
es: Tokens relacionados con la vista.

en: The human-readable name of the view.
es: El nombre de la vista para los usuarios.

en: The description of the view.
es: La descripción de la vista.

en: The machine-readable name of the view.
es: El nombre de sistema de la vista.

en: The title of current display of the view.
es: El título de la presentación actual de la vista.

en: The URL of the view.
es: La URL de la vista.

en: -Select-
es: -Seleccionar-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
es: Texto a colocarse como el texto de "title" que la mayoria de navegadores lo despliega como un tooltip al pasar sobre el enlace.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
es: Habilitar para ocultar este campo si está vacío. Tenga en cuenta que la etiqueta del campo o salida reescrita pueden seguir visualizandose. Para ocultar las etiquetas, comprobar el estilo o los ajustes de estilo de fila de campos vacíos. Para ocultar el contenido reescrito, marque la casilla "Ocultar las reescrituras de vacío" casilla de verificación.

en: Apostrophe
es: Apóstrofe

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
es: Habilitar mensajes de estadísticas de rendimiento/depuración de la vista a través del módulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
es: Active esto para permitir algunos mensajes de consultas y estadísticas/debug de rendimiento <em>si Devel está instalado</em>.

en: Devel message(dpm)
es: Mensaje de Devel(dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
es: Iniciando sesión Devel (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
es: Región de la página para mostrar mensajes de estadísticas/debug de rendimiento

en: Date in the form of CCYYMMDD.
es: Fecha con la forma SSAAMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
es: Fecha con la forma AAAAMM.

en: Date in the form of YYYY.
es: Fecha en el formato YYYY

en: Date in the form of MM (01 - 12).
es: Fecha el el formato MM (01-12)

en: Date in the form of DD (01 - 31).
es: Fecha en el formato DD (01-31)

en: Date in the form of WW (01 - 53).
es: Fecha en el formato WW (01-53)

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
es: Si son necesarios más campos además del uid, se debe añadir la relación comentario:autor

en: Last comment uid
es: Uid de último comentario

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
es: El ID de usuario del autor del último comentario de un nodo.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
es: El usuario autor del contenido. Si necesita más campos además de la uid agregue el contenido: relación autor

en: Unique access event ID.
es: ID de acceso único.

en: Link field to the node if there is no comment.
es: Enlazar campo al nodo si este no tiene comentarios.

en: Convert spaces in term names to hyphens
es: Convertir espacios en nombres de términos a guiones

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
es: Esto permite a los enlaces funcionar con los argumentos de términos de Views taxonomy

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
es: Introduzca código PHP que retorne un valor a usar por este filtro.No utilice &lt;?php ?&gt;. Usted debe retornar solamente un único valor para este filtro. Algunas variables están disponibles: El objeto vista será "$view". El manejador de argumentos será "$argument", por ejemplo usted puede cambiar el título usado para sustituciones por este argumento ajustando "argumento->Título_Validado"".

en: Use rendered output to group rows
es: Usar una salida renderizada para un grupo de filas

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
es: Si se activa la salida interpretada del campo de agrupación es usada para agrupar las filas.

en: My new setting
es: Mi nueva configuración

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
es: Añade la funcionalidad 'Todo el día' a los campos de fecha, incluyendo un tema gráfico 'Todo el día' y casillas 'Todo el día' para los controles de selección de fecha y de fecha emergente.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
es: Repeticiones

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
es: Todos los días de @interval

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
es: Cada semana de @interval

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
es: Todos los meses @interval

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
es: Todos los años @interval

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
es: Repita el procedimiento en

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
es: Todos los días laborables

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
es: Cada Lunes, Miércoles, Viernes

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
es: Cada Martes, Jueves

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
es: Se repite cada

en: every weekday
es: cada semana

en: monday wednesday friday
es: lunes miércoles viernes

en: tuesday thursday
es: martes jueves

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
es: El día @bymonthday de
    en el contexto: repetir fecha

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
es: Por mes

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
es: En el @byday de

en: On day ... of ...
es: El día ... de ...

en: On the ... of ...
es: En el ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
es: Después de ocurrencias @count

[ctx: Date repeat]
en: Count
es: Cantidad
    en el contexto: repetir fecha

[ctx: Date repeat]
en: On
es: El
    en el contexto: repetir fecha

[ctx: Date repeat]
en: Until
es: Hasta

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
es: Detener la repetición

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
es: Excluir las fechas

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
es: Incluir fechas
    en el contexto: repetir fecha

en: Repeat settings
es: Configuración de repetición

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
es: Diario
    en el contexto: datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
es: Semanalmente
    en el contexto: datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
es: Mensualmente
    en el contexto: datetime_singular

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
es: Anualmente
    en el contexto: datetime_singular

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
es: Valor faltante en 'rango de repetición'. (HASTA).
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
es: Valor faltante en 'rango de repetición': Año (HASTA)
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
es: Valor faltante en 'rango de repetición': Mes (HASTA)
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
es: Valor faltante en 'rango de repetición': Día (HASTA)
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
es: Valor faltante en 'rango de repetición'. (CANTIDAD).
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
es: Expandido
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
es: Plegado
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
es: Repetir visualización:
    en el contexto: repetición de fecha

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
es: ¿Deben las opciones de repetición comenzar expandidas o plegadas? Establézcalas a «plegadas» para que sean menos visibles.
    en el contexto: Repetición de fecha

en: Date Repeat Field
es: Campo de repetición de fecha

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
es: Crea la opción de Repetir los campos de fecha y administra los campos de fecha que utilizan la API de Repetición de Fecha.

en: No field collections have been defined yet. To do so attach a field collection field to any entity.
es: Aún no se han definido colecciones de campos. Para hacerlo adjunte un campo de colección de campo a cualquier entidad.

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
es: El nombre para la maquina del campo colección de campo que contiene este elemento.

en: The entity containing the field collection field.
es: La entidad que contiene el campo de colección de campo.

en: Field collection item
es: Elemento de colección de campo

en: Field collection @field
es: Colección de campo @field

en: Unconnected field collection item
es: Elemento de colección de campo desconectado

en: Administer field collections
es: Administrar colecciones de campo

en: Create and delete fields on field collections.
es: Crea y elimina campos en colecciones de campo.

en: Links to field collection items
es: Enlaces a elementos de la colección de campo

en: Field collection items
es: Elementos de la colección de campo

en: Fields only
es: Sólo campos

en: Select the view mode
es: Seleccione el modo de vista

en: Links: @links
es: Enlaces: @links

en: Links: none
es: Enlaces: ninguno

en: View mode: @mode
es: Modo de visualización: @mode

en: The field collection item form has not been embedded to avoid recursive loops.
es: El formulario de elemento de la colección de campo no ha sido incorporado para evitar bucles recursivos.

en: Field collections
es: Colecciones de campo

en: Manage fields on field collections.
es: Administrar campos de colecciones de campo.

en: Provides a field collection field, to which any number of fields can be attached.
es: Proporciona un campo de colección, al que pueden adjuntarse cualquier número de campos.

en: Entity with the @field (@field_name)
es: Entidad con el @field (@field_name)

en: Relate each @entity using @field.
es: Relacionar cada @entity usando @field.

en: Configure Box
es: Configurar caja

en: To have <em>Translation redirect</em> working with your content you should <a href="@admin_modules">enable the <em>Multilingual content</em> module</a>.
es: Para tener <em>redirección de traducción</em> funcionando con su contenido debe <a href="@admin_modules">activar el módulo de<em>contenido multilingüe</em><a/>.

en: Hide blank items
es: Ocultar elementos en blanco
