DataPublic (7.x-1.0-beta2) - en to fa translation catalogue (2263 entries)

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: approve
fa: موافقت

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Private
fa: خصوصی

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Replies
fa: پاسخ‌ها

en: Last Post
fa: آخرین ارسال

en: Closed
fa: بسته شده

en: yes
fa: بله

en: List
fa: فهرست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: On
fa: روشن

en: For
fa: برای

en: Last Updated
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: cron
fa: کرون

en: Help Text
fa: متن راهنما

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Homepage
fa: صفحه خانگی

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Resources
fa: منابع

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Daily
fa: روزانه

en: Weekly
fa: هفتگی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیام

en: Response
fa: پاسخ

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Country
fa: کشور

en: Weight
fa: وزن

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: root
fa: ریشه

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه طبقه‌بندی

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Download PDF
fa: دانلود فایل PDF

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Core
fa: هسته

en: Archives
fa: آرشیوها

en: Icon
fa: شمایل

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Form ID
fa: شناسه‌ی فرم

en: Manage
fa: مدیریت

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: link
fa: پیوند

en: Anchor
fa: لنگر

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Event
fa: رویداد

en: Updated
fa: به‌روز

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: Display mode
fa: نحوه نمایش

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Component
fa: جزء

en: ID
fa: شناسه

en: Statistics
fa: آمار

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Permitted file extensions
fa: پسوندهای مجاز فایل

en: Submission guidelines
fa: زاهنما های ثبت

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Paths
fa: مسیرها

en: Custom Breadcrumbs
fa: سفارشی‌سازی ردپا

en: Mail
fa: ارسال پست

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Email Address
fa: آدرس پست الکترونیکی

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Separator
fa: جداکننده

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را حذف کنید؟

en: Activated
fa: فعال‌شده

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: Defines simple link field types.
fa: نوع فیلدهای پیوند ساده‌ای تعریف می‌کند.

en: term
fa: واژه

en: The name of the menu.
fa: نام منو.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fa: اختیاری. در منو، اقلام سنگین‌تر ته‌نشین و سبک‌تر‌ها بالاتر قرار خواهند گرفت.

en: Update options
fa: گزینه‌های به‌روزرسانی

en: All
fa: همه

en: days
fa: روزها

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Done
fa: انجام

en: Post
fa: پست

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Override title
fa: بازنویسی عنوان

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: Page
fa: صفحه

en: Embedded
fa: جایگذاری شده

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Bottom
fa: پایین

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های طبقه‌بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Node types
fa: انواع گره

en: User settings
fa: تنظیمات کاربری

en: Public registrations
fa: ثبت نام‌های عمومی

en: Only site administrators can create new user accounts.
fa: فقط مدیران سایت می‌توانند حساب های کاربری جدید بسازند.

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Module
fa: ماژول

en: Off
fa: خاموش

en: Available updates
fa: به‌روز رسانی‌های در دسترس

en: Never
fa: هیچوقت

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Selected
fa: انتخاب شده

en: Menu link
fa: پیوند منو

en: Sender
fa: فرستنده

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Feed description
fa: شرح خوراک

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Revision ID
fa: شناسه نسخه

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Comment ID
fa: شناسه دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Source string
fa: رشته منبع

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: Sticky at top of lists
fa: ماندگار در بالای فهرست‌ها

en: Log message
fa: گزارش

en: Poll duration
fa: مدت استمرار نظرسنجی

en: Poll votes
fa: نتایج نظرسنجی

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File size
fa: اندازه فایل

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: User role
fa: نقش کاربر

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Time zone
fa: ناحیه زمانی

en: Message text
fa: متن پیام

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Title label
fa: عنوان

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Original image
fa: تصویر اصلی

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Sort order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Up
fa: بالا

en: Flash
fa: فلش

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Database Storage Settings
fa: تنظیمات ذخیره سازی پایگاه داده

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Computed
fa: محاسبه شده

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: Details
fa: جزئیات

en: Prev
fa: قبلی

en: End Date
fa: تاریخ پایان

en: System
fa: سیستم

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Owner
fa: مالک

en: OR
fa: یا

en: Company
fa: شرکت

en: help page
fa: صفحه راهنما

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Method
fa: روش

en: Recent posts
fa: ارسال‌های اخیر

en: Recent posts for %1
fa: ارسال‌های اخیر %1

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: Events
fa: رویدادها

en: am
fa: ق‌ظ

en: pm
fa: ب‌ظ

en: Now
fa: اکنون

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: Pattern for user account page paths
fa: الگوی مسیر‌های صفحه حساب کاربری

en: Downloads
fa: دانلودها

en: !time ago
fa: !time قبل

en: Other
fa: ساير

en: Align
fa: تراز

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Basic
fa: پایه

en: Link URL
fa: آدری پیوند

en: List type
fa: نوع فهرست

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: Blog
fa: وبلاگ

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: Users
fa: کاربران

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fa: @site در دست عملیات پشتیبانی و نگهداری است. به زودی به حالت عادی باز خواهد گشت. با تشکر از بردباری شما.

en: Default front page
fa: صفحه اصلی پیش‌فرض

en: Both
fa: هردو

en: Last
fa: آخرین

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Smiley
fa: شکلک

en: <All>
fa: <همه>

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Clone
fa: تکرار

en: Administer views
fa: مدیریت نماها

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default Views
fa: نماهای پیش‌فرض

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Exposed Filters
fa: فیلترهای نمایش داده شده

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Recent comments
fa: دیدگاه‌های اخیر

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌ بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Position
fa: موقعیت

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: Editor appearance
fa: ظاهر ویرایشگر

en: Toolbar location
fa: مکان نوار ابزار

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: CSS classes
fa: کلاس های CSS

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: Term description
fa: شرح واژه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Threshold
fa: آستانه

en: Word count
fa: شمارش کلمات

en: Unsupported database.
fa: پایگاه داده پشتیبانی نشده.

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: City
fa: شهر

en: Postal code
fa: کد پستی

en: Protocol
fa: استاندارد

en: Common settings
fa: تنظیمات مشترک

en: with comments
fa: با دیدگاه‌ها

en: without comments
fa: بدون دیدگاه‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Full
fa: کامل

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Rules
fa: قوانین

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Guam
fa: گوام

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Northern Mariana Islands
fa: جزایر ماریانای شمالی

en: Palau
fa: پالائو

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Hidden
fa: پنهان

en: Approved
fa: تایید شده

en: Root
fa: ریشه

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: normal
fa: معمولی

en: minute
fa: دقیقه

en: Show
fa: نمایش

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: WIDTHxHEIGHT
fa: طول x عرض

en: Maximum file size per upload
fa: حداکثر اندازه فایل برای هر بارگذاری

en: File Browser
fa: کاوشگر فایل

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Change
fa: تغییر

en: English
fa: انگلیسی

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Countries
fa: کشورها

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Google
fa: گوگل

en: Clear
fa: پاک کردن

en: menu
fa: منو

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: Titles only
fa: فقط عناوین

en: Full text
fa: تمام متن

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Date/Time
fa: تاریخ / ساعت

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Please enter some keywords.
fa: لطفا تعدادی کلمه کلیدی وارد کنید.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
fa: بازدیدکنندگان می‌توانند بدون نیاز به تایید مدیریت، حساب کاربری ایجاد کنند.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Display name
fa: نمایش نام

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Today
fa: امروز

en: Activity
fa: فعالیت

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: Create new revision
fa: ایجاد نسخه جدید

en: First
fa: اولین

en: Minimum width
fa: حداقل عرض

en: Query
fa: پرس و جو

en: Moderate
fa: مدیریت

en: Code length
fa: طول کد

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Characters to use in the code
fa: کارکترهای مورد استفاده در کد

en: The list of characters to use should not contain spaces.
fa: فهرست کاراکترهای مورد استفاده نباید شامل کاراکتر فاصله باشد.

en: Math question
fa: سوال ریاضی

en: For language %lang_name (code %lang_code)
fa: برای زبان %lang_name (کد %lang_code)

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: Block name
fa: نام بلوک

en: Period
fa: دوره

en: Site's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی سایت

en: No time zone conversion
fa: عدم تبدیل منطقه‌ی زمانی

en: hour
fa: ساعت

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Site default
fa: پیش‌فرض سایت

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Granularity
fa: تدریجی

en: Date API
fa: API  تاریخ

en: Map
fa: نقشه

en: Alignment
fa: تراز

en: Link label
fa: برچسب پیوند

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: AND
fa: و

en: None.
fa: هیچکدام.

en: Fixed
fa: ثابت

en: Revert
fa: بازگشت

en: Are you sure you want to delete %label?
fa: آیا مطمئن هستید می‌خواهید %label را حذف کنید؟

en: Empty
fa: خالی

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شدند.

en: views
fa: نماها

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: First day of week
fa: اولین روز هفته

en: Autocomplete taxonomy
fa: تکمیل خودکار طبقه‌بندی

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fa: آیا از حذف بلوک %name اطمینان دارید ؟

en: Red
fa: قرمز

en: White
fa: سفید

en: Slide
fa: لغزیدن

en: terms
fa: واژه‌ها

en: warning
fa: هشدار

en: Site information
fa: اطلاعات سایت

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: or
fa: یا

en: Results
fa: نتایج

en: open
fa: باز

en: Visitor
fa: بازدید کننده

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Parent terms
fa: واژه‌های والد

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Style
fa: سبک

en: change
fa: تغییر

en: Forums
fa: انجمن‌ها

en: Animation speed
fa: سرعت انیمیشن

en: Superscript
fa: بالانویس

en: revert
fa: بازگشت

en: Revision
fa: نسخه

en: Session
fa: نشست

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Installed
fa: نصب شده

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Reversed
fa: معکوس

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Date created
fa: تاریخ ایجاد

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Reverse
fa: معکوس

en: Interval
fa: دوره

en: Province
fa: استان

en: Length of trimmed posts
fa: طول ارسال‌های بریده شده

en: 200 characters
fa: ۲۰۰ کاراکتر

en: 400 characters
fa: ۴۰۰ کاراکتر

en: 600 characters
fa: ۶۰۰ کاراکتر

en: 800 characters
fa: ۸۰۰ کاراکتر

en: 1000 characters
fa: ۱۰۰۰ کاراکتر

en: 1200 characters
fa: ۱۲۰۰ کاراکتر

en: 1400 characters
fa: ۱۴۰۰ کاراکتر

en: 1600 characters
fa: ۱۶۰۰ کاراکتر

en: 1800 characters
fa: ۱۸۰۰ کاراکتر

en: 2000 characters
fa: ۲۰۰۰ کاراکتر

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of a post. Drupal will use this setting to determine at which offset long posts should be trimmed. The trimmed version of a post is typically used as a teaser when displaying the post on the main page, in XML feeds, etc. To disable teasers, set to 'Unlimited'. Note that this setting will only affect new or updated content and will not affect existing teasers.
fa: حداکثر تعداد حروفی که در نسخه پیرایش شده محتوا استفاده می‌شود. دروپال از این تنظیمات برای تعیین اینکه کجا باید محتوای بلند پیرایش گردند استفاده می‌کند. نسخه پیرایش شده هنگامی که محتوا در صفحه اصلی، خواراک و غیره نمایش داده می‌شود به عنوان نوعی خلاصه به کار می‌رود. برای غیر فعال نمودن خلاصه، این گزینه را برروی «نامحدود» تنظیم کنید. توجه داشته باشید این تنظیمات فقط برروی محتوا جدید و به‌روز شده اثر می‌گذارد و بر روی خلاصه‌های موجود اثری نخواهد داشت.

en: Theme settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: MB
fa: مگابایت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fa: تنظیمات php شما حداکثر حجم فایل قابل بارگذاری را محدود به %size کرده است.

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Document
fa: سند

en: Documents
fa: اسناد

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: New
fa: جدید

en: User page
fa: صفحه ی کاربر

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: image
fa: تصویر

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Base path
fa: مسیر پایه

en: <Hidden>
fa: <مخفی>

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Multilingual
fa: چند زبانه

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Privacy
fa: حریم شخصی

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Sticky
fa: ماندگار

en: Content Type
fa: نوع محتوا

en: Default options
fa: گزینه‌های پیش‌فرض

en: Ok
fa: تایید

en: cancel
fa: لغو

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: disable
fa: غیرفعال کردن

en: Output format
fa: قالب‌بندی خروجی

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Insert !image or !link.
fa: درج !image یا !link

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Webforms
fa: وب فرم ها

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Global configuration of webform functionality.
fa: پیکربندی سراسری قابلیت وبفرم

en: View this form.
fa: مشاهده این فرم.

en: every hour
fa: هر ساعت

en: every day
fa: هر روز

en: every week
fa: هر هفته

en: Submission #@sid
fa: ارسال #@sid

en: Previous submission
fa: ارسال قبلی

en: Next submission
fa: ارسال بعدی

en: Submitted by !name
fa: ارسال‌شده توسط !name

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Go back to the form
fa: بازگشت به فرم

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fa: فیلدهای ساعت و دقیقه را به کاربر نمایش می‌دهد. همراه با فیلدهای ق‌ظ/ب‌ظ اختیاری.

en: Slogan
fa: شعار

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: The name used to indicate anonymous users.
fa: اسمی که برای مشخص نمودن کاربران ناشناس به کار می‌رود.

en: The home page displays content from this relative URL. If unsure, specify "node".
fa: صفحه خانگی محتوا را نسبت به این نشانی نمایش می‌دهد. اگر مطمئن نیستید "node" بنویسید.

en: Image crop
fa: برش تصویر

en: Apply
fa: تایید

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Edit translation
fa: ویرایش ترجمه

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: (source)
fa: (منبع)

en: Select
fa: انتخاب

en: Translatable
fa: قابل ترجمه

en: Display on separate page
fa: نمایش در صفحه مجزا

en: administer CAPTCHA settings
fa: مدیریت تنظیمات CAPTCHA

en: Log wrong responses
fa: ثبت پاسخ‌های اشتباه

en: The CAPTCHA settings were saved.
fa: تنظیمات CAPTCHA ذخیره شد.

en: Illegal form_id
fa: form_id معتبر نیست

en: Note that the CAPTCHA module interacts with page caching (see <a href="!performancesettings">performance settings</a>). Because the challenge should be unique for each generated form, the caching of the page it appears on is prevented. Make sure that these forms do not appear on too many pages or you will lose much caching efficiency. For example, if you put a CAPTCHA on the user login block, which typically appears on each page for anonymous visitors, caching will practically be disabled. The comment submission forms are another example. In this case you should set the "%commentlocation" to "%separatepage" in the comment settings of the relevant <a href="!contenttypes">content types</a> for better caching efficiency.
fa: توجه داشته باشید که ماژول CAPTCHA با کش صفحات تعامل می‌کند (<a href="!performancesettings">تنظیمات کارایی</a> را ببینید). بدلیل آنکه سوال امنیتی هر فرم تولید شده باید منحصر بفرد باشد، از کش کردن صفحه ای که فرم در آن قرار دارد، جلوگیری می‌شود. مطمئن شوید که اینگونه فرم‌ها در خیلی از صفحات ظاهر نشوند. در غیر اینصورت از کارایی کش کاسته خواهد شد. به عنوان مثال، اگر شما از CAPTCHA در بلاک ورود کاربر استفاده کنید، چون معمولاً این بلاک در تمامی صفحات برای کاربران ناشناس به نمایش در می‌آید، عملاً کش غیرفعال خواهد شد. فرم ارسال کامنت نیز مثال دیگری است. در این مورد شما باید در تنظیمات کامنت <a href="!contenttypes">نوع‌های محتوای</a> مرتبط، "%commentlocation" را به "%separatepage" تنظیم کنید تا کش بازده بهتری داشته باشد.

en: Location of comment submission form
fa: موقعیت فرم ارسال دیدگاه

en: Administer how and where CAPTCHAs are used.
fa: محل استفاده از CAPTCHA و نحوه استفاده از آن را مدیریت کنید.

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Base CAPTCHA module for adding challenges to arbitrary forms.
fa: ماژول پایه CAPTCHA برای افزودن آزمون‌ها به فرم‌های دلخواه.

en: Code settings
fa: تنظیمات کد

en: Font settings
fa: تنظیمات فونت

en: small
fa: کوچک

en: large
fa: بزرگ

en: Image CAPTCHA
fa: CAPTCHA ی تصویری

en: What code is in the image?
fa: چه کدی در تصویر می‌بینید؟

en: Provides an image based CAPTCHA.
fa: یک CAPTCHA مبتنی بر تصویر را ارائه می‌دهد.

en: Show blocks
fa: نمایش بلوک‌ها

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Go to page @number
fa: برو به صفحه @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: Bold
fa: برجسته

en: Copy
fa: کپی

en: Base URL
fa: آدرس پایه

en: Information
fa: اطلاعات

en: Variables
fa: متغیرها

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Simple
fa: ساده

en: Multilingual system
fa: سیستم چندزبانه

en: Content selection mode
fa: نوع انتخاب محتوا

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fa: عادی - همه زبان‌های فعال مجاز خواهند بود.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fa: گسترده - همه زبان‌های تعریف‌شده مجاز خواهند بود.

en: Multilingual options
fa: گزینه‌های چندزبانه

en: Multilingual settings
fa: تنظیمات چند زبانه

en: Translated
fa: ترجمه شده

en: This is a multilingual variable.
fa: این یک متغیر چندزبانه است.

en: Supports translatable custom menu items.
fa: پشتیبانی از آیتم‌های منوی قابل‌ترجمه سفارشی.

en: Strings
fa: عبارات

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: The block has been created.
fa: بلوک ایجاد شد.

en: The content of the block as shown to the user.
fa: محتوای بلوک که به کاربر نشان داده می‌شود.

en: Menus
fa: منوها

en: A Date API that can be used by other modules.
fa: یک API تاریخ که می‌تواند توسط سایر ماژول‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

en: Relative
fa: نسبی

en: Above
fa: بالا

en: User's time zone
fa: منطقه‌ی زمانی کاربر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fa: یک API تکرار تاریخ برای محاسبه تاریخ‌ها و زمان‌های تکرار شونده از قوانین iCal.

en: Default time zone
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض

en: Full node
fa: گره کامل

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Text area
fa: ناحیه متن

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Node reference
fa: مرجع گره

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fa: فهرستی از وردی‌های جدا شده با کاما برای ارسال به نما وارد کنید.

en: Title (link)
fa: عنوان (پیوند)

en: Title (no link)
fa: عنوان (بدون پیوند)

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Decimal
fa: اعشار

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Form
fa: فرم

en: Debug
fa: اشکال زدایی

en: Exceptions
fa: استثناها

en: Publish
fa: انتشار

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Permission
fa: مجوز

en: Biography
fa: بیوگرافی

en: Grid
fa: شبکه

en: ,
fa: ،

en: Redo
fa: از نو

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Date range
fa: محدوده تاریخ

en: Date - newest first
fa: تاریخ - ابتدا جدیدترین

en: Date - oldest first
fa: تاریخ - ابتدا قدیمی‌ترین

en: 1 comment | @count comments
fa[0]: 1 دیدگاه
fa[1]: @count دیدگاه

en: Global
fa: سراسری

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: file system
fa: سیستم فایل

en: Source code
fa: کد منبع

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: Menu name
fa: نام منو

en: Image gallery
fa: گالری عکس

en: Add new profile
fa: افزودن پروفایل جدید

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Indent
fa: فاصله از سر خط

en: Outdent
fa: بیرون آمدگی

en: Unlink
fa: از پیوند خارج کردن

en: Hot topic threshold
fa: آستانه موضوع داغ

en: Topics per page
fa: موضوعات در هر صفحه

en: Posts - most active first
fa: تعداد محتوا - فعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Posts - least active first
fa: تعداد محتوا - غیرفعال‌ترین‌ها در ابتدا

en: Section title
fa: عنوان بخش

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Not configured
fa: پیکربندی نشده

en: From name
fa: نام فرستنده

en: From address
fa: آدرس فرستنده

en: Distinct
fa: مجزا

en: Extension
fa: پسوند

en: Space
fa: فاصله

en: Keys
fa: کلیدها

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Delete aliases
fa: حذف اسامی مستعار

en: Automatic alias
fa: نام مستعار خودکار

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Example help
fa: راهنمای نمونه

en: Bullet list
fa: لیست بولت

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: Available
fa: در دسترس

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Aggregate
fa: انبوه

en: <Any>
fa: <هر>

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: ok
fa: قبول

en: empty
fa: خالی

en: All types
fa: تمام انواع

en: Organization
fa: سازمان

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Values
fa: مقادیر

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Cancel link
fa: پیوند لغو

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان طبقه‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Use pager
fa: استفاده از صفحه بند

en: Items to display
fa: آیتم‌ها برای نمایش

en: Offset
fa: جابجایی

en: More link
fa: پیوند بیشتر

en: More link text
fa: متن پیوند بیشتر

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Print
fa: چاپ

en: Locked
fa: قفل شده

en: Account
fa: حساب

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Check for updates
fa: بررسی به‌روزرسانی‌ها

en: No update data available
fa: هیچ داده به‌روزرسانی وجود ندارد

en: No name
fa: بدون نام

en: Node count
fa: تعداد گره‌ها

en: Finish
fa: پایان

en: Module help index
fa: فهرست راهنمای ماژول

en: Search help
fa: جستجوی راهنما

en: Advanced help
fa: راهنمای پیشرفته

en: Advanced help example
fa: نمونه راهنمای پیشرفته

en: Field settings
fa: تنظیمات فیلد

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Number of views
fa: تعداد مشاهده‌ها

en: Or
fa: یا

en: Underline
fa: زیرخط

en: Cut
fa: برش

en: Paste
fa: چسباندن

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Default picture
fa: عکس پیش‌فرض

en: URL of picture to display for users with no custom picture selected. Leave blank for none.
fa: آدرس تصویر به نمایش درآمده برای کاربرانی که تصویری برای خود انتخاب نکرده‌اند. برای عدم استفاده خالی بگذارید

en: Update mode
fa: شیوه به‌روز‌رسانی

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: and
fa: و

en: Auto-reply
fa: پاسخ خودکار

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Not promoted
fa: ارتقا نیافته

en: Untranslated
fa: ترجمه نشده

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fa: مرتب کردن بر اساس پیویستگی به والد. در این حالت دیدگاه‌های فرزند با والد ها در کنار هم قرار دارند.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: Depends on: !dependencies
fa: وابسته به: !dependencies

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Translate
fa: ترجمه

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
fa: وارد کردن ترجمه با شکست مواجه شد, زیرا فایل %filename خوانده نمی‌شود.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgstr" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: "msgid_plural" انتظار می‌رفت ولی در خط %line پیدا نشد.

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
fa: فایل ترجمه %filename یک خطای دستوری در خط %line دارد.

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgid" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr[]" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgstr" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line رشته‌ای غیرمنتظره پیدا شد.

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: در خط %line غیرمنتظره فایل پایان یافت.

en: Save translations
fa: ذخیره ترجمه‌ها

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-disabled">غیرفعال</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fa: @module (<span class="admin-enabled">فعال</span>)

en: Node options
fa: گزینه‌های گره

en: Effect
fa: اثر

en: Fonts
fa: فونت‌ها

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Please select a file.
fa: لطفاً یک فایل را انتخاب کنید.

en: Error message
fa: پیام خطا

en: Speed
fa: سرعت

en: Original text
fa: متن اصلی

en: Patterns
fa: الگوها

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: vocabulary
fa: واژگان

en: User roles
fa: نقش‌های کاربری

en: Acronym
fa: سرنام

en: original
fa: اصلی

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: pixels
fa: پیکسل

en: Choose a category
fa: یک دسته را انتخاب کنید

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fa: حداکثر مجاز حجم فایل (مثلا 640X480). برای عدم محدودیت 0 بدهید. اگر یک <a href="!image-toolkit-link">جعبه ابزار تصویر</a> نصب باشد، فایلهایی که از این مقدار فراتر روند برای تطابق کوچک خواهند شد.

en: Display format
fa: قالب‌بندی نمایش

en: Custom format
fa: قالب‌بندی سفارشی

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Example:
fa: مثال:

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: export
fa: صدور

en: Custom template
fa: قالب سفارشی

en: Default format string
fa: رشته‌ی قالب پیش‌فرض

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: Warning message
fa: پیام هشدار

en: translate
fa: ترجمه

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: Sharing
fa: اشتراک‌گذاری

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: IP address
fa: نشانی IP

en: Maximum width
fa: حداکثر عرض

en: Autocomplete matching
fa: تطابق خودکار

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Boolean
fa: منطقی

en: File browser
fa: مرورگر فایل

en: Keep the existing file renaming the new one
fa: نگهداری فایل موجود و تغییر نام فایل جدید

en: Keep the existing file rejecting the new one
fa: نگهداری فایل موجود و رد فایل جدید

en: Replace the existing file with the new one
fa: جایگزینی فایل موجود با فایل جدید

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: Maximum number of files per operation
fa: حداکثر تعداد فایل به ازای هر عملیات

en: Profile has been added.
fa: پروفایل اضافه شد.

en: Selected files
fa: فایل‌های انتخاب شده

en: Width x Height
fa: پهنا x ارتفاع

en: Create a new image
fa: ایجاد تصویر جدید

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: %filename is not an image.
fa: %filename یک تصویر نیست.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: Delete selected files?
fa: حذف فایل‌های انتخاب شده؟

en: You must select at least %num files.
fa: شما باید حداقل %num فایل را انتخاب کنید.

en: Limitations
fa: محدودیت ها

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Book outline
fa: سرفصل کتاب

en: Revision information
fa: اطلاعات نسخه

en: interval
fa: بازه زمانی

en: View used to select the nodes
fa: نمای انتخاب شده برای انتخاب گره‌ها

en: Root term
fa: واژه ریشه

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Site default language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Comma
fa: کاما

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: Create field data via PHP code.
fa: ساخت اطلاعات فیلد با کد  PHP

en: Custom JavaScript code
fa: کد جاواسکریپت سفارشی

en: Code snippet (before)
fa: قطعه کد (قبل)

en: Code snippet (after)
fa: قطعه کد (بعد)

en: Google Analytics configuration
fa: پیکربندی Google Analytics

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
fa: در حالت پیش‌فرض، ردپای کاربران ثبت می‌گردد. اما شما می‌توانید این کار را متوقف نمایید.

en: Enable user tracking
fa: فعال کردن ردیابی کاربر

en: Google Analytics module
fa: ماژول تحلیل‌گر گوگل

en: Google Analytics module has not been configured yet. Please configure its settings from the <a href="@url">Google Analytics settings page</a>.
fa: ماژول تحلیل‌گر گوگل هنوز پیکربندی نشده است. لطفا تنظیمات آن را در <a href="@url">صفحه تنظیمات تحلیل‌گر گوگل</a> پیکربندی نمایید.

en: Google Analytics
fa: تحلیل‌گر گوگل

en: No role
fa: بدون نقش

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: The MIME type of the file.
fa: نوع فایل

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Found no valid post with that title: %title
fa: هیچ ارسال معتبری با این عنوان یافت نشد: %title

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: No strings found to translate.
fa: رشته‌ای برای ترجمه یافت نشد.

en: Page Text
fa: متن صفحه

en: Translation to %language
fa: ترجمه به %language

en: Translate Text
fa: ترجمه کردن متن

en: Save translation
fa: ذخیره ترجمه

en: Enable sharing translations with server
fa: فعال سازی اشتراک‌گذاری با سرور

en: Address of localization server to use
fa: نشانی سرور بومی‌سازی برای استفاده

en: The given server could not handle the v2.0 remote submission API.
fa: سرور داده شده قادر نیست از عهده v2.0 remote submission API بربیاید.

en: Verified that the specified server can handle remote string submissions. Supported languages: %languages.
fa: بررسی کنید که سرور مشخص شده از عهده remote string submissions برمی‌آید یا خیر. زبان‌های پشتیبانی شده: %languages

en: Invalid localization server address specified. Make sure you specified the right server address.
fa: نشانی مشخص شده سرور بومی‌سازی غیرمعتبر است. مطمئن شوید که نشانی سرور را به درستی وارد کرده‌اید.

en: Your Localization Server API key
fa: API key سرور بومی‌سازی شما

en: This is a unique key that will allow you to send translations to the remote server. To get your API key go to !server-link.
fa: این یک کلید منحصر بفردی است که اجازه می‌دهد ترجمه‌ها را به سرور از راه دوری ارسال کنید. برای دریافت API key خود به !server-link رجوع کنید.

en: Save string
fa: ذخیره رشته

en: Translate strings
fa: ترجمه عبارات

en: Provides on-page localization
fa: بومی‌سازی بر صفحه را ممکن می‌سازد

en: An HTTP error @status occured.
fa: یک خطای HTTP @status رخ داده است.

en: Localization
fa: بومی سازی

en: Edit string
fa: ویرایش رشته

en: locale
fa: منطقه

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: Multilingual support
fa: پشتیبانی از چند زبانی

en: Enabled, with translation
fa: فعال, به‌همراه ترجمه

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: sorted by
fa: دسته‌بندی بر اساس

en: Format: @date
fa: قالب: @date

en: The dates are invalid.
fa: تاریخ‌ها معتبر نیستند.

en: Remove group
fa: حذف گروه

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Not installed.
fa: نصب نشده است

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: form
fa: فرم

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Basic options
fa: گزینه‌های پایه

en: Submissions for %user
fa: فرم‌های تکمیلی %user

en: Showing all results.
fa: نمایش تمامی نتایج.

en: @total results total.
fa: @total نتیجه در کل.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login">وارد سایت</a> شده یا <a href="!register">ثبت نام</a> کنید.

en: You do not have permission to view this form.
fa: شما مجوز لازم جهت مشاهده این فرم را ندارید.

en: You have already submitted this form.
fa: شما این فرم را قبلا پر کرده‌اید.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fa: <a href="!url">فرم‌های تکمیل شده پیشین خود را ببینید</a>.

en: Form: !form
fa: فرم: !form

en: %value is not a valid email address.
fa: %value یک نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: Translation updates
fa: به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها

en: Microsoft
fa: مایکروسافت

en: No editor
fa: هیچ ویرایشگر

en: Installation instructions
fa: دستورهای نصب

en: Configure client-side editors.
fa: تنظیم ادیتور های سمت کاربر

en: Disable rich-text
fa: غیر فعال کردن rich-text

en: Enable rich-text
fa: فعال سازی  rich-text

en: Strike-through
fa: خط خورده

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Forecolor
fa: رنگ پيش زمينه

en: Backcolor
fa: رنگ زمینه

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Paste Text
fa: چسباندن متن

en: Paste from Word
fa: چسباندن از Word

en: Remove format
fa: حذف فرمت

en: Character map
fa: نقشه کاراکتر

en: HTML block format
fa: طرح بلوک  HTML

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Check spelling
fa: بررسی املایی

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Advanced image
fa: تصویر پیشرفته

en: Left-to-right
fa: چپ به راست

en: Right-to-left
fa: راست به چپ

en: Insert date
fa: درج تاریخ

en: Insert time
fa: درج زمان

en: Paste text
fa: چسپاندن متن

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Inserted
fa: درج شد

en: Separate the teaser and body of this content
fa: خلاصه و متن کامل این محتوا را جدا کن

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم‌های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه‌نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fa: برچسب برای این فیلد که در صورت الزام قالب، به کاربران نهایی نمایش داده می‌شود.

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: If checked, the number will be rounded.
fa: اگر انتخاب شده باشد، عددها رند می‌شوند.

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: - Any -
fa: - هر -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: View name
fa: نام نما

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: There is no lock on view %view to break.
fa: هیچ قفلی روی نمای @view برای شکستن وجود ندارد.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fa: تمام پرس‌وجوهایی که از طریق نماها تولید می‌شوند، یک رشته ویژه 'VIEWS' = 'VIEWS' در شرط WHERE خواهند داشت. این باعث می‌شود که پرس‌وجوهای نماها در گزارش‌های سرور ساده‌تر تشخیص داده شود، اما تنها در هنگام عیب‌یابی سایت باید مورد استفاده قرار گیرد.

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of comments a node has.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که یک محتوا دارد.

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد دیدگاه‌ها جدید بر روی محتوا

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک محتوا از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس پست الکترونیک یک کاربر معین این فیلد معمولاً به کاربران نشان داده نمی شود، بنابراین هنگام استفاده از آن احتیاط کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: Type of link
fa: نوع پیوند

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش‌فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Mini
fa: کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Exposed form in block
fa: فرم آشکار در بلوک

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Put the exposed form in a block
fa: فرم آشکار در بلوک قرار بگیرد

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: Must users preview posts before submitting?
fa: آیا کاربران قبل از ارسال نوشته‌ها باید پیش‌نمایش آنرا ببینند؟

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: Cron has been running for more than an hour and is most likely stuck.
fa: کرون بیش از یک ساعت در حال اجرا است و احتمالا گیر کرده است.

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Hide content translation links
fa: مخفی نمودن پیوندهای ترجمه محتوا

en: Update translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fa[0]: ۱ گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.
fa[1]: @count گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fa[0]: ۱ گره از مجموعه ترجمه حذف شد.
fa[1]: @count گره از مجموعه ترجمه حذف شد.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fa: این ماژول پشتیبانی از محتوای چند زبانه را در سایت‌های دروپال بهبود می‌بخشد:

en: Shows content depending on page language.
fa: محتوا را بر اساس زبان صفحه نمایش می‌دهد.

en: Handles multilingual variables.
fa: متغیر های چند زبانه را مورد استفاده قرار می دهد

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fa: گزینه زبان توسعه‌یافته برای انواع محتوای انتخاب شده. برای این انواع محتوا، ترجمه به تمام زبان‌ها امکان‌پذیر می‌شود، نه تنها برای زبان‌های فعال‌شده.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fa: ارائه یک بلوک برای انتخاب زبان و دو تابع در پوسته: <em>i18n_flags</em> و <em>i18n_links</em>.

en: Multilingual menu items.
fa: آیتم‌های منو چند زبانه.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fa: جهت فعال کردن پشتیبانی چندزبانه از انواع محتوا به <a href="@configure_content_types">پیکربندی انواع محتوا</a> مراجعه نمایید.

en: Extended language support
fa: پشتیبانی زبان توسعه یافته

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fa: پیکربندی گزینه های تمدید برای محتوای چند زبانه و ترجمه ها.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fa: توسعه پشتیبانی دروپال از قابلیت‌های چندزبانه

en: Content type names
fa: نام‌های انواع محتوا

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fa: یک زبان را می‌توان به صورت سراسری به یک واژگان منسوب کرد.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fa: اصطلاحات مختلف برای هر زبان با ارتباطات ترجمه

en: Enables multilingual taxonomy.
fa: طبقه‌بندی چند زبانه را فعال می کند

en: Array
fa: آرایه

en: Add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Link ID
fa: شناسه پیوند

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Follow
fa: دنبال کن

en: Select language
fa: انتخاب زبان

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fa: نشانی پست الکترونیک درون <em>فرم</em> برای ارسال خودکار نامه الکترونیک در حین ثبت نام کاربران و همچنین هنگام درخواست گذرواژه جدید و دیگر تذکرهای سیستم - به عنوان فرستنده - به کار می‌رود. (از نشانی پست الکترونیکی که با نام دامنه‌تان تمام می‌شود برای کمک به جلوگیری از شناسایی این پست الکترونیک به عنوان اسپم استفاده کنید.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fa: !name نباید بیشتر از %max حرف باشد در حالیکه %length حرف طول دارد.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر %name.

en: Languages not yet added
fa: زبان‌هایی که تاکنون اضافه نشده‌اند

en: String not found.
fa: رشته یافت نشد.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fa: عبارت ارسال شده شامل HTML غیرمجاز است: %string

en: The string has been saved.
fa: رشته ذخیره شد.

en: The language selected for import is not supported.
fa: زبان انتخاب شده برای ورود پشتیبانی نمی‌شود.

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
fa: فایل ترجمه %filename ظاهرا دارای سربرگ معیوب یا بدون سربرگ است.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
fa: ترجمه با موفقیت وارد شد. %number رشته جدید ترجمه ایجاد شد، %update رشته به‌روز شد، %delete رشته حذف شد.

en: Error importing interface translations
fa: خطا در ورود ترجمه‌های واسط

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fa: تلاش برای ارسال رشته ترجمه با HTML غیر مجاز: %string

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
fa: ورود %file به %locale: %number رشته جدید اضافه شد، %update رشته به‌روز شد و %delete رشته حذف شد.

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
fa[0]: یک رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بود استفاده نشد.
fa[1]: @count رشته از رشته‌های ترجمه به علت اینکه شامل HTML غیر مجاز بودند استفاده نشدند.

en: Blog entry
fa: محتوای وبلاگ

en: Ampersand
fa: امپرسند

en: Default number of forum topics displayed per page.
fa: تعداد پیش‌فرض موضوعات انجمن برای نمایش دادن در هر صفحه.

en: Default display order for topics.
fa: ترتیب نمایش پیش‌فرض برای موضوعات.

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی چند زبانی را در این نوع محتوا فعال می‌کند. اگر فعال شود یک فیلد انتخاب زبان به فرم ویرایش اضافه خواهد شد که به شما اجازه می‌دهد یکی از <a href="!languages">زبان‌های فعال</a> را انتخاب کنید. اگر غیرفعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوای موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Users with the <em>administer nodes</em> permission will be able to override these options.
fa: کاربران دارای مجوز <em>مدیریت نودها</em> می‌توانند این گزینه‌ها را رونویسی کنند.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: Number of posts on main page
fa: تعداد ارسال‌ها در صفحه اصلی

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Popular content
fa: محتوای محبوب

en: The name of this website.
fa: نام این وب‌سایت.

en: Your site's motto, tag line, or catchphrase (often displayed alongside the title of the site).
fa: شعار سایت شما، کلام آخر یا تکیه کلام (معمولا همراه عنوان سایت نمایش داده می‌شود).

en: Default 403 (access denied) page
fa: صفحه پیش‌فرض 403 (دسترسی غیرمجاز)

en: Default 404 (not found) page
fa: صفحه پیش‌فرض 404 (پیدا نشد)

en: Number of items in each feed
fa: تعداد آیتم‌ها در هر خوراک

en: Default number of items to include in each feed.
fa: تعداد پیش‌فرض آیتم‌هایی که در هر خوراک قرار می‌گیرد.

en: Feed content
fa: محتوای خوراک

en: Titles plus teaser
fa: عناوین بعلاوه خلاصه

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fa: تنظیمات سراسری برای نمایش پیش‌فرض آیتم‌های محتوا در هر خوراک.

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

en: Enable multilingual support for this content type. If enabled, a language selection field will be added to the editing form, allowing you to select from one of the <a href="!languages">enabled languages</a>. You can also turn on translation for this content type, which lets you have content translated to any of the enabled languages. If disabled, new posts are saved with the default language. Existing content will not be affected by changing this option.
fa: پشتیبانی از چند زبانه بودن برای این نوع از محتوا را فعال می‌کند. اگر فعال باشد، فیلد انتخاب زبان  به فرم ویرایش اضافه خواهد شد  که به شما اجازه می‌دهد یکی از<a href="!languages">زیان‌های فعال</a> را انتخاب کنید، شما همچنین می‌توانید ترجمه را در این نوع از محتوا فعال کنید که به شما اجازه می‌دهد محتوا ترجمه شده به هریک از زبانهای فعال را داشته باشید. اگر غیر فعال باشد محتوای ارسالی جدید با زبان پیش‌فرض ذخیره خواهند شد. محتوا موجود تحت ثاثیر این تغییرات قرار نخواهند گرفت.

en: Content translation
fa: ترجمه محتوا

en: Visitors can create accounts but administrator approval is required.
fa: بازدید کنندگان بتوانند حساب کاربری ایجاد کنند ولی موافقت مدیر نیاز باشد.

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
fa: هنگامی که یک بازدیدکننده یک حساب ایجاد می کند، تأیید پست الکترونیکی الزامی است

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fa: با انتخاب این گزینه کاربران جدید ملزم خواهند بود برای ورود به سایت هویت خود را از طریق پست الکترونیکی تایید کنند و یک گذرواژه توسط سیستم به آنها اختصاص داده خواهد شد. در غیر اینصورت کاربران بلافاصله وارد سایت خواهند شد و می‌توانند در هنگام ثبت نام گذرواژه خود را ثبت کنند.

en: User registration guidelines
fa: راهنمای ثبت نام کاربر

en: This text is displayed at the top of the user registration form and is useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در بالای فرم ثبت‌نام کاربران نمایش داده می‌شود و برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: Welcome, new user created by administrator
fa: خوش‌آمدگویی، کاربر ساخته شده توسط مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به حساب‌های کاربری جدید ساخته شده توسط مدیر را سفارشی کنید.

en: Welcome, no approval required
fa: خوش‌آمدگویی، بدون نیاز به تایید

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fa: نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید، در صورتی که نیاز به تایید مدیر نباشد، را سفارشی کنید.

en: Welcome, awaiting administrator approval
fa: خوش‌آمدگویی، در انتظار تایید مدیر

en: Customize welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی خوش‌آمدگویی ارسال شده به کاربران جدید هنگام ثبت‌نام، در صورتی که نیاز به تایید مدیریت باشد.

en: Password recovery email
fa: نامه الکترونیکی بازیابی گذرواژه

en: Customize e-mail messages sent to users who request a new password.
fa: سفارشی کردن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربرانی که درخواست یک گذرواژه جدید نموده‌اند.

en: Account activation email
fa: نامه الکترونیکی فعال‌سازی حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگام فعال شدن حساب (در صورتی که یک مدیر حساب کاربری که قبلا ثبت‌نام نموده است را فعال نماید، در وب‌سایتی که تایید مدیریت لازم است).

en: Notify user when account is activated.
fa: کاربر را هنگام فعال شدن حسابش آگاه کن.

en: Account blocked email
fa: نامه الکترونیکی مسدود شدن حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان مسدود می‌شود.

en: Notify user when account is blocked.
fa: کاربر را هنگام مسدود شدن حسابش آگاه کن.

en: Account deleted email
fa: نامه الکترونیکی حذف حساب

en: Enable and customize e-mail messages sent to users when their accounts are deleted.
fa: فعال‌سازی و سفارشی نمودن نامه‌های الکترونیکی ارسال شده به کاربران هنگامی که حساب‌شان حذف می‌شود.

en: Notify user when account is deleted.
fa: کاربر را هنگام حذف حسابش آگاه کن.

en: Signature support
fa: پشتیبانی امضا

en: Picture support
fa: پشتیبانی تصویر

en: Picture maximum dimensions
fa: بیشترین ابعاد تصویر

en: Maximum dimensions for pictures, in pixels.
fa: بیشترین ابعاد برای تصاویر، بر حسب پیکسل.

en: Picture maximum file size
fa: بیشترین اندازه فایل تصویر

en: Maximum file size for pictures, in kB.
fa: بیشترین اندازه فایل برای تصاویر, به کیلوبایت.

en: Picture guidelines
fa: راهنماهای تصویر

en: This text is displayed at the picture upload form in addition to the default guidelines. It's useful for helping or instructing your users.
fa: این متن در فرم بارگذاری تصویر همراه با راهنمایی‌های پیش‌فرض نمایش داده می‌شود. این امر برای راهنمایی یا آموزش کاربران مفید است.

en: Post to twitter.com
fa: ارسال به twitter.com

en: Announce this post on Twitter
fa: اعلام کردن این پست در Twitter

en: Add a description to the CAPTCHA
fa: افزودن یک توضیح به CAPTCHA

en: CAPTCHA description
fa: توضیح CAPTCHA

en: extra large
fa: خیلی بزرگ

en: Address 2
fa: آدرس ۲

en: Styles
fa: استایل ها

en: The item has been deleted.
fa: مورد حذف شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: %name: found no valid user with that name.
fa: %name: هیچ کاربر معتبری با این نام پیدا نشد.

en: Text format
fa: قالب‌بندی متن

en: Address 1
fa: آدرس ۱

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: The translation file %filename contains an error: "msgctxt" is unexpected on line %line.
fa: فابل ترجمه %filename شامل یک خطا است: وجود "msgctxt" در خط %line غیرمنتظره است.

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Optional features
fa: امکانات اختیاری

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Theme variables
fa: متغیرهای پوسته

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Content type name
fa: نام نوع محتوا

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان برای این نوع محتوا. فقط هنگام ایجاد یک نوع محتوای جدید لازم است.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fa: ابزارهایی برای وارد نمودن و ایجاد خودکار تاریخ‌ها و تقویم‌ها.

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: @field_name (Locked)
fa: @field_name (قفل شده)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Regional settings
fa: تنظیمات منطقه‌ای

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Status messages
fa: پیام‌های وضعیت

en: Show End Date
fa: نمایش تاریخ پایان

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Gallery page
fa: صفحه گالری

en: Default values
fa: مقادیر پیش‌فرض

en: Color and image settings
fa: تنظیمات تصویر و رنگ

en: @level - low
fa: @level - کم

en: @level - high
fa: @level - زیاد

en: Edit style
fa: ویرایش سبک

en: Delete style
fa: حذف سبک

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: Monthly archive
fa: آرشیو ماهیانه

en: Submitted by !username on !datetime.
fa: فرستاده شده توسط !username در !datetime.

en: Submitted by !username on !datetime
fa: ارسال شده توسط !username در !datetime

en: Site email address
fa: نشانی پست الکترونیکی سایت

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: shorter than
fa: کمتر از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: Exposed form
fa: فرم آشکار

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fa: آدرس IP کامپیوتری که دیدگاه از آن ارسال شده است.

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The URL of the comment.
fa: آدرس دیدگاه.

en: Edit URL
fa: ویرایش آدرس

en: The URL of the comment's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش دیدگاه.

en: The date the comment was posted.
fa: تاریخی که دیدگاه ثبت شده است.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fa: والد دیدگاه‌، اگر دیدگاه‌ دنباله‌دار فعال باشد.

en: The node the comment was posted to.
fa: محتوایی که دیدگاه برای آن ثبت شده است.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌ شده برای یک محتوا.

en: New comment count
fa: تعداد دیدگاه‌های جدید

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The URL of the node's edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش محتوا.

en: Date changed
fa: تاریخ تغییر

en: The date the node was most recently updated.
fa: تاریخ آخرین باری که محتوا به‌روز شده است.

en: The author of the node.
fa: نویسنده محتوا.

en: Poll winner
fa: برنده نظرسنجی

en: The winning poll answer.
fa: پاسخ برنده نظرسنجی

en: Poll winner votes
fa: آراء پاسخ برنده

en: The number of votes received by the winning poll answer.
fa: تعداد آراء داده شده به پاسخ برنده نظر سنجی.

en: Poll winner percent
fa: درصد پاسخ برنده

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
fa: درصد آراء داده شده به  پاسخ برنده یک نظر سنجی.

en: The number of visitors who have read the node.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که محتوا را خوانده‌اند.

en: The number of visitors who have read the node today.
fa: تعداد بازدیدکنندگانی که امروز محتوا را خوانده‌اند.

en: Last view
fa: آخرین مشاهده

en: The date on which a visitor last read the node.
fa: تاریخی که یک بازدیدکننده آخرین بار محتوا را خوانده است.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: Login page
fa: صفحه ورود

en: The URL of the site's login page.
fa: آدرس صفحه ورود.

en: The unique ID of the uploaded file.
fa: شناسه انحصاری فایل بارگذاری شده.

en: The name of the file on disk.
fa: نام فایل بر روی دیسک.

en: The web-accessible URL for the file.
fa: آدرس دسترسی فایل از وب.

en: The date the file was most recently changed.
fa: آخرین تاریخی که فایل تغییر یافته است.

en: The user who originally uploaded the file.
fa: کاربر بارگذار کننده فایل.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه طبقه‌بندی

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fa: تعداد محتوایی که با این واژه طبقه‌بندی برچسب گذاری شده‌اند

en: The URL of the taxonomy term.
fa: آدرس واژه طبقه‌بندی.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fa: واژگانی که این واژه رده‌بندی به آن متعلق است.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fa: واژه والد این واژه طبقه‌بندی، اگر وجود داشته باشد.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام ماشینی برای واژگان طبقه‌بندی.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: Term count
fa: تعداد واژه‌ها

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fa: تعداد مطالبی که متعلق به واژگان طبقه‌بندی هستند.

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیکی حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: The date the user last logged in to the site.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر به سایت.

en: The date the user account was created.
fa: تاریخی که حساب کاربری ایجاد شده است.

en: Context editor
fa: ویرایشگر زمینه

en: Always active
fa: همیشه فعال

en: All parent terms
fa: همه اصطلاحات والد

en: No TrueType support
fa: عدم پشتیبانی از TrueType

en: Font preview of @font (@file)
fa: پیش‌نمایش فونت @font (@file)

en: Preview of built-in font
fa: پیش‌نمایش فونت داخلی

en: You need to select at least one font.
fa: شما باید حداقل یک فونت را انتخاب کنید

en: Enter the characters shown in the image.
fa: کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

en: Font example
fa: نمونه فونت

en: Is new
fa: جدید

en: Promoted to frontpage
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Sticky in lists
fa: موضوع مهم در لیست

en: Comments allowed
fa: ارسال دیدگاه مجاز باشد

en: Default country
fa: کشور پیش‌فرض

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: @count disallowed HTML string(s) in %file
fa: @count رشته غیر مجاز HTML در %file

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Status message
fa: پیام وضعیت

en: All pages except those listed
fa: همه صفحه‌ها به جز صفحه‌های لیست شده.

en: Only the listed pages
fa: تنها در صفحه‌های لیست شده.

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fa: صفحه‌های که کد PHP زیر در آنها مقدار <code>TRUE</code> باز می‌گرداند. (فقط حرفه‌ای‌ها)

en: Pages or PHP code
fa: صفحه‌ها یا کد PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
fa: اگر گزینه PHP را انتخاب نموده‌اید، کد PHP را بین %php وارد کنید. توجه داشته باشید اجرای کد اشتباه می‌تواند باعث خرابی سایت گردد.

en: Not customizable
fa: غیر قابل سفارشی نمودن

en: Restricted to certain pages
fa: محدود یه صفحه‌های خاص

en: Text formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fa: تعداد پاسخ‌هایی که یک موضوع برای "داغ" به حساب آمدن باید داشته باشد.

en: Add new @node_type
fa: افزودن @node_type جدید

en: Forum navigation vocabulary
fa: واژگان پیمایش انجمن

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fa: تصویر در حال ایجاد شدن است. اندکی بعد دوباره تلاش کنید.

en: Error generating image.
fa: خطا در تولید تصویر.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fa: قادر به تولید تصویر مشتق شده واقع در %path نیست.

en: Image styles
fa: سبک‌های تصویر

en: Date type
fa: نوع تاریخ

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fa: مسیر این پیوند منو. این مسیر می‌تواند یک مسیر داخلی دروپال مثل %add-node یا یک آدرس خارجی مثل %drupal باشد. برای پیوند به صفحه اول %front را وارد کنید.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fa: حداکثر عمق برای یک منو و تمامی زیر شاخه‌هاش محدود به !maxdepth است. چنانچه هنگام پیمایش منو انتخاب برخی اقلام منو باعث تجاوز از این محدودیت شود، آن پیوند منو به عنوان والد در دسترس نخواهند بود.

en: No Main links
fa: پیوندهای اصلی وجود ندارد

en: Source for the Main links
fa: منبع پیوندهای اصلی

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fa: آنچه باید به عنوان پیوندهای اصلی (عموما در بالای صفحه) نمایش داده شود را انتخاب کنید.

en: No Secondary links
fa: پیوندهای ثانویه وجود ندارد

en: Source for the Secondary links
fa: منبع پیوندهای ثانویه

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: manage display
fa: اداره نمایش

en: Preview before submitting
fa: پیش‌نمایش قبل از ارسال

en: Display author and date information.
fa: اطلاعات نویسنده و تاریخ را نشان بده.

en: Author username and publish date will be displayed.
fa: نام کاربری نویسنده و تاریخ انتشار نمایش داده خواهد شد.

en: <em>Edit @type</em> @title
fa: <em>ویرایش @type</em> @title

en: Revision log message
fa: گزارش نسخه

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fa: هشدار: فقط به نقش‌های مورد اعتماد داده شود: این مجوز پیامدهای امنیتی دارد.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa[0]: شما باید حداقل یک کلید واژه با 1 حرف یا بیشتر وارد کنید.
fa[1]: شما باید حداقل یک کلید واژه با @count حرف یا بیشتر وارد کنید.

en: Searched %type for %keys.
fa: %keys در %type جستجو شدند.

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fa: حداکثر تعداد صفحه‌های که در صفحه‌ها خلاصه مطالب مانند صفحه اول دیده می‌شود.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده برای کاربر جاری غیر مجاز باشد نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «دسترسی مجاز نیست» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fa: این صفحه هنگامی که سند درخواست شده با هیچ محتوای مطابقت نکند نمایش داده خواهد شد. برای نمایش صفحه «صفحه پیدا نشد» پیش‌فرض خالی بگذارید.

en: Description of your site, included in each feed.
fa: شرح سایت شما؛ در هر خوراک ظاهر خواهد شد.

en: Users may set their own time zone.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fa: به کاربران در هنگام ورود یادآوری شود که منطقه زمانی خود را تعیین نکرده‌اند.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fa: فقط هنگامی که کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را تنظیم کنند پذیرفته می‌شود.

en: Time zone for new users
fa: ناحیه زمانی کاربران جدید

en: Default time zone.
fa: ناحیه زمانی پیش‌فرض.

en: Empty time zone.
fa: ناحیه زمانی خالی

en: Users may set their own time zone at registration.
fa: کاربران بتوانند ناحیه زمانی خود را هنگام ثبت نام تنظیم کنند.

en: Put site into maintenance mode
fa: قرار دادن سایت در حالت نگهداری

en: Maintenance mode message
fa: پیام حالت تعمیر و نگهداری سایت

en: Message to show visitors when the site is in maintenance mode.
fa: پیامی که به بازدیدکنندگان هنگامی که سایت در حالت تعمیر و نگهداری است نمایش داده می‌شود.

en: There is currently no content classified with this term.
fa: در حال حاضر هیچ محتوایی با این واژه طبقه‌بندی نشده است.

en: The directory %directory does not exist or is not writable.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل نوشتن نیست.

en: Picture directory
fa: پوشه عکس

en: E-mails
fa: پست‌های الکترونیکی

en: Account cancellation confirmation
fa: تایید لغو حساب

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fa: پیغام نامه الکترونیک ارسالی به کاربران هنگامی که حسابشان لغو می‌شود را ویرایش کنید.

en: Contact forms
fa: فرم‌های تماس

en: Entity ID
fa: شناسه عنصر

en: Image style
fa: سبک تصویر

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم آشکار ساده

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از آیتم‌هایی که این نما می‌تواند پیدا کند.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده، صفحه بندی کوچک

en: Exposed form style
fa: سبک فرم آشکار

en: Exposed Form
fa: فرم آشکار

en: Exposed form options
fa: گزینه‌های فرم آشکار

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: Overview map
fa: مرورکلی نقشه

en: Show overview map
fa: نمایش مرورکلی نقشه

en: In database
fa: در پایگاه داده

en: Webform settings
fa: تنظیمات وب فرم

en: Other...
fa: سایر...

en: Provide a simple link to view the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده ارسال.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ارسال.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف ارسال.

en: The currently logged in user.
fa: کاربر وارد شده فعلی.

en: Maximum alias and component length
fa: حداکثر طول اسامی مستعار و اجزا

en: Administer pathauto
fa: مدیریت مسیر خودکار

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
fa: به کاربر اجازه می دهد تا الگوهای اسامی مستعار خودکار  و حذف جمعی اسامی مستعار  URL  ها را تنظیم نماید

en: Notify of Path Changes
fa: اطلاع از تغییرات مسیر

en: Determines whether or not users are notified.
fa: مشخص می‌کند که کاربران مطلع گردند یا خیر.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login"> وارد سایت </a> شوید.

en: The file description
fa: توضیحات فایل

en: Remote URL
fa: آدرس دوردست

en: Wysiwyg profiles
fa: پروفایل‌های wysiwyg

en: Div container
fa: نگهدارنده Div

en: Maximize
fa: بیشینه سازی

en: Check spelling as you type
fa: بررسی املایی در هنگام تایپ

en: Advanced list
fa: لیست پیشرفته

en: The file has been renamed to %filename.
fa: نام فایل به %filename تغییر یافت.

en: %filename has been uploaded.
fa: %filename بارگذاری شد.

en: You can not perform this operation.
fa: شما قادر به انجام این عمل نیستید.

en: Administer IMCE
fa: مدیریت IMCE

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: Attachment before
fa: پیوست قبل از

en: Attachment after
fa: پیوست بعد از

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: Translation update status
fa: وضعیت به‌روز‌رسانی ترجمه

en: There are available updates
fa: تعدادی به‌روز‌رسانی‌ وجود دارد.

en: All your translations are up to date
fa: تمامی ترجمه‌های شما به‌روز هستند

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Insert file
fa: درج فایل

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fa: مقادیر مجاز عبارتند از:: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
fa: هیچ (تصویر اصلی)

en: Custom content
fa: محتوای سفارشی

en: Add a new @plugin
fa: افزودن یک @plugin جدید

en: Edit @plugin %title
fa: ویرایش @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fa: تکرار @plugin %title

en: Import @plugin
fa: وارد کردن @plugin

en: Export @plugin %title
fa: صادر کردن @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fa: آیا مطمئنید می خواهید %title را برگردانید؟

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این آیتم انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The item has been reverted.
fa: این آیتم برگشته است

en: This action will permanently remove this item from your database..
fa: این عمل این آیتم را به طور دائم از دیتا بیس حذف می کند

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title could not be created.
fa: نمی‌توان %title را ایجاد کرد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: %title could not be updated.
fa: %title به روز نمی شود.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fa: می توانید با قرار دادن کد خروجی در فیلد زیر توضیحات را وارد کرده یا از آن خروجی بگیرید

en: @plugin %title was enabled.
fa: @plugin %title فعال بود

en: @plugin %title was disabled.
fa: @plugin %title غیر فعال بود

en: View context
fa: زمینه نما

en: Display the attachments on a view context.
fa: نمایش پیوست‌های یک زمینه نما

en: View feed icon
fa: نمایش شمایل خوراک

en: Display one or more rows from a loaded view context.
fa: نمایش یک یا چند سطر از یک زمینه نمای بارگذاری شده

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fa: نتایج نما را به صورت یک زمینه برای استفاده در پنل‌ها و سایر کاربردها قابل‌دسترس می‌نماید.

en: Contains rows in contexts.
fa: شامل ردیف‌ها در زمینه‌ها است.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
fa: ورودی لاگ توصیف‌کننده تغییرات صورت گرفته در این نسخه، هنگامی که یک بازنویسی جدید صورت گیرد.

en: Creates revision
fa: یک بازنویسی ایجاد می‌کند

en: The current date and time.
fa: تاریخ و ساعت کنونی.

en: Copy source
fa: کپی منبع

en: Hide on-page translation from you
fa: مخفی سازی ترجمه روی صفحه از شما

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: Account cancellation URL
fa: URL لغو حساب

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
fa: URL صفحه تایید حذف برای حساب کاربر.

en: One-time login URL
fa: نشانی اینترنتی ورود یک بار مصرف

en: The URL of the one-time login page for the user account.
fa: نشانی اینترنتی صفحه‌ی ورود یک بار مصرف به سایت برای حساب کاربر.

en: Tokens related to menu links.
fa: توکن‌های مرتبط با پیوندهای منو.

en: The unique ID of the menu link.
fa: شناسه یکتا پیوند منو.

en: The title of the menu link.
fa: عنوان پیوند منو.

en: The URL of the menu link.
fa: URL پیوند منو.

en: The menu link's parent.
fa: والد پیوند منو.

en: Tokens related to the current page request.
fa: توکن‌های مرتبط با تقاضای صفحه جاری.

en: Page number
fa: شماره صفحه

en: The menu link for this node.
fa: پیوند منو برای این گره.

en: Update URL alias
fa: به‌روزرسانی آدرس مستعار

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Unknown content type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: view mode
fa: حالت نمایش

en: No projects or languages to update.
fa: پروژه یا زبانی برای به‌روز‌رسانی وجود ندارد.

en: Select one or more languages to download and update. If you select none, all of them will be updated.
fa: یک یا چند زبان را برای دانلود و به‌روز‌رسانی انتخاب کنید. اگر هیچ موردی را انتخاب نکنید، تمامی آنها به‌روز‌رسانی خواهد شد.

en: Refresh information
fa: تازه کردن اطلاعات

en: Cannot find any translation updates.
fa: به‌روز‌رسانی هیچ ترجمه‌ای یافت نشد.

en: Fetched information about available updates from the server
fa: اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور دریافت شد.

en: Update source
fa: منبع به‌روز‌رسانی

en: Never (manually)
fa: هرگز (به صورت دستی)

en: Select how frequently you want to automatically check for updated translations for installed modules and themes.
fa: تعیین کنید بررسی خودکار برای ترجمه‌های به‌روز شده ماژول‌ها و پوسته‌ها چند وقت یکبار صورت بگیرد.

en: Update disabled modules
fa: به‌روز‌رسانی ماژول‌های غیرفعال

en: Enable if you want translations for disabled modules to be updated too. This comes with an important performance penalty so it is not recommended.
fa: این گزینه را فعال کنید اگر می‌خواهید ترجمه‌های ماژول‌های غیرفعال نیز به‌روزرسانی شود. این کار با یک کاهش قابل‌توجه در کارایی همراه است، و از این رو توصیه نمی‌شود.

en: Store downloaded files
fa: ذخیره‌سازی فایل‌های دانلود شده

en: Translation updates replace existing ones, new ones are added
fa: ترجمه‌های به روز شده جایگزین ترجمه‌های قبلی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: Edited translations are kept, only default ones (previously imported) are overwritten and new translations are added
fa: ترجمه‌های ویرایش شده حفظ می‌شود، فقط موارد پیش‌فرض (قبلا وارد شده) بازنویسی شده و ترجمه‌های جدید اضافه می‌شود.

en: Local files and remote server.
fa: فایل‌های محلی و سرور خارجی.

en: Local files only.
fa: فقط فایل‌های محلی.

en: Remote server only.
fa: فقط سرور خارجی.

en: Remote update available
fa: به‌روز‌رسانی سرور خارجی در دسترس است

en: Local update available
fa: به‌روز‌رسانی محلی در دسترس است

en: No information
fa: اطلاعاتی وجود ندارد

en: Updating translation.
fa: در حال به‌روز‌رسانی ترجمه‌ها.

en: Downloading and importing files.
fa: دانلود و وارد کردن فایل‌ها.

en: Importing downloaded translation: %url.
fa: در حال وارد کردن ترجمه دانلود شده: %url.

en: Failed download from %url
fa: دانلود از %url موفقیت‌آمیز نبود

en: Successfully downloaded and imported translation from %url
fa: دانلود و وارد کردن ترجمه از %url با موفقیت انجام گرفت.

en: Imported translation file %name.
fa: فایل ترجمه %name وارد شد.

en: Failed import of translation file %name.
fa: وارد کردن فایل ترجمه %name موفقیت‌آمیز نبود.

en: Successfully imported translations.
fa: وارد کردن ترجمه‌ها با موفقیت انجام گرفت.

en: Error importing translations.
fa: خطایی در وارد کردن ترجمه‌ها رخ داد.

en: Successfully downloaded %download_link to %tmpfile
fa: فایل %download_link با موفقیت به %tmpfile دانلود شد.

en: Unable to download and save %download_link file to %tmpfile.
fa: امکان دانلود و ذخیره‌سازی %download_link در %tmpfile وجود ندارد.

en: Error creating temporary file for download in %tmpdir. Remote file is %download_link.
fa: خطا در ایجاد فایل موقتی برای دانلود در %tmpdir. فایل مبدا %download_link است.

en: List of latest imported translations and available updates for each enabled project and language.
fa: لیستی از اخرین ترجمه‌های وارد شده و به‌روز‌رسانی‌های موجود برای هر یک از پروژه‌ها و زبان‌های فعال.

en: If there are available updates you can click on Update for them to be downloaded and imported now or you can edit the configuration for them to be updated automatically on the <a href="@update-settings">Update settings page</a>
fa: اگر به‌روزرسانی‌هایی موجود باشد، می‌توانید با کلیک بر گزینه به‌روزرسانی آنها را دانلود و وارد کنید یا اینکه می‌توانید تنظیمات آنها را در <a href="@update-settings">صفحه تنظیمات به‌روزرسانی</a> تغییر دهید تا به صورت خودکار به‌روز شوند.

en: These are the settings for the translation update system. To update your translations now, check out the <a href="@update-admin">Translation update administration page</a>.
fa: این تنظیمات مربوط به سیستم به‌روزرسانی ترجمه هستند. برای به‌روز‌رسانی ترجمه‌های خود به <a href="@update-admin">صفحه مدیریتی به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: No information is available about potential new and updated translations for currently installed modules and themes. To check for updates, you may need to <a href="@run_cron">run cron</a> or you can <a href="@check_manually">check manually</a>. Please note that checking for available updates can take a long time, so please be patient.
fa: هیچ اطلاعاتی در مورد ترجمه‌های جدید یا به‌روزرسانی‌شده برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده فعلی وجود ندارد. برای بررسی به‌روزرسانی‌ها، ممکن است لازم باشد <a href="@run-cron">کرون را اجرا کنید</a> یا اینکه به صورت <a href="@check_manually">دستی بررسی نمایید</a>. توجه داشته باشید که بررسی به‌روزرسانی‌های موجود ممکن است مدت زیادی طول بکشد، پس صبور باشید.

en: Automatically checked @checked translations, updated @updated.
fa: @checked ترجمه به صورت خودکار بررسی شد، @updated ترجمه به‌روز‌رسانی شد.

en: Automatic update configuration
fa: پیکربندی به‌روزرسانی خودکار

en: There are new or updated translations available for currently installed modules and themes. To check for updates, you can visit the <a href="@check_manually">translation update page</a>.
fa: ترجمه‌های جدید یا به‌روز‌شده‌ای برای ماژول‌ها و پوسته‌های نصب‌شده کنونی موجود است. برای بررسی به‌روز‌رسانی‌ها می‌توانید به <a href="@check_manually">صفحه به‌روز‌رسانی ترجمه</a> مراجعه کنید.

en: Error opening socket @socket
fa: اشکال در بازنمودن درگاه @socket

en: Image style: @style
fa: سبک تصویر:  @style

en: Administrative overlay
fa: مدیریت میز کار

en: When enabled, only users with the "Use the site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> are able to access your site to perform maintenance; all other visitors see the maintenance mode message configured below. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fa: وقتی فعال باشد، فقط کاربرانی که <a href="@permissions-url">مجوز</a> "استفاده از سایت در حالت تعمیر و نگهداری" را دارند می توانند برای انجام تعمیرات به سایت شما دسترسی داشته باشند. همه بازدیدکنندگان دیگر پیام حالت تعمیر و نگهداری را که در زیر پیکربندی شده است می بینند. کاربران مجاز می توانند مستقیماً از طریق صفحه <a href="@user-login">ورود کاربر</a> وارد شوند.

en: Subdirectory in the file upload directory where pictures will be stored.
fa: زیرپوشه‌ای در پوشه بارگذاری که عکس‌ها در آنجا ذخیره خواهند شد.

en: View mode
fa: نحوه نمایش

en: Please confirm
fa: لطفا تایید کنید

en: The menu link's root.
fa: ریشه پیوند منو.

en: Change view
fa: تغییر نمایش

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
fa: یک نوع فیلد که برای ذخیره آدرس‌های پستی بر مبنای استاندارد xNAL مورد استفاده قرار می‌گیرد.

en: Dynamic address form
fa: فرم آدرس پویا

en: @entity "@property" property.
fa: @entity "@property" دارایی.

en: @entity ID
fa: شناسه @entity

en: User signature
fa: امضای کاربر

en: Use on-page translation
fa: استفاده از ترجمه روی صفحه

en: Makes it possible to translate the Drupal interface on-page.
fa: ترجمه رابط دروپال را روی صفحه ممکن می‌سازد.

en: Submit translations to localization server
fa: ثبت ترجمه‌ها در سرور بومی‌سازی

en: Allows users to submit translations to a remote localization server.
fa: به کاربران اجازه می‌دهد ترجمه‌ها را در سرور بومی‌سازی از راه دور ثبت کنند.

en: You should provide a server address, such as http://localize.drupal.org
fa: شما بایستی نشانی یک سرور مانند  http://localize.drupal.org را وارد کنید.

en: Webform edit link
fa: پیوند ویرایش وب‌فرم

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش اجزا و پیکربندی وب‌فرم.

en: Webform results link
fa: پیوند نتایج وب‌فرم

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده نتایج وب‌فرم.

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Flush the CAPTCHA placement cache
fa: تخلیه حافظه موقت مکان قرارگیری CAPTCHA

en: Flushed the CAPTCHA placement cache.
fa: حافظه موقت مکان قرارگیری CAPTCHA تخلیه شد.

en: Add @entity_type
fa: افزودن @entity_type

en: The author of the comment.
fa: نویسنده دیدگاه

en: (No information available)
fa: (اطلاعاتی در دست نیست)

en: Fixed value
fa: مقدار ثابت

en: Failed to fetch information about available updates from the server.
fa: دریافت اطلاعات در مورد به‌روز‌رسانی‌های موجود از سرور موفقیت‌آمیز نبود.

en: A path relative to the Drupal installation directory where translation files will be stored, e.g. sites/all/translations. Saved translation files can be reused by other installations. If left empty the downloaded translation will not be saved.
fa: یک مسیر نسبی از پوشه نصب دروپال شما که فایل‌های ترجمه در آن ذخیره شوند، برای مثال sites/all/translations. ترجمه‌های ذخیره شده می‌تواند توسط سایر نصب‌ها نیز استفاده شود. اگر خالی گذاشته شود، ترجمه‌های دانلود شده ذخیره نمی‌شوند.

en: Not saved locally due to invalid HTML content.
fa: به دلیل محتوای HTML نامعتبر ذخیره به صورت محلی انجام نگرفت.

en: Translation saved locally.
fa: ترجمه بصورت محلی ذخیره شد.

en: Translation successfuly removed locally.
fa: ترجمه با موفقیت از بخش محلی حذف شد.

en: Unknown error while saving translation locally.
fa: خطای نامعلومی هنگام ذخیره ترجمه بصورت محلی رخ داده است.

en: You could share your work with !l10n_server if you set your API key at !user_link.
fa: اگر API key خود را در !user_link وارد کنید، می‌توانید حاصل کار خود را با !l10n_server به اشتراک بگذارید.

en: Not saved due to source string missing.
fa: به دلیل مفقود بودن رشته منبع، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to missing form values.
fa: به دلیل مفقود بودن مقادیر فرم، ذخیره صورت نگرفت.

en: Not saved due to insufficient permissions.
fa: به دلیل نداشتن مجوز‌های لازم، ذخیره انجام نگرفت.

en: Added l10n_status field to locales_target.
fa: فیلد l10n_status به locales_target افزوده شد.

en: Resolved possible l10n_status field conflict in locales_target.
fa: تداخل احتمالی فیلد l10n_status در locales_target برطرف شد.

en: Each translation submission will also be submitted to this server. We suggest you enter <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> to share with the greater Drupal community. Make sure you set up an API-key in the user account settings for each user that will participate in the translations.
fa: ثبت هر ترجمه جدید موجب ارسال آن به این سرور نیز می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم که <a href="@localize">http://localize.drupal.org</a> را برای اشتراک گذاری با بزرگترین جامعه دروپالی وارد کنید. مطمئن شوید که یک API-key را در قسمت تنظیمات حساب کاربری برای هر کاربر دخیل در امر ترجمه وارد کنید.

en: Translation sent and accepted by @server.
fa: ترجمه ارسال و توسط @server پذیرفته شد.

en: Translation rejected by @server. Reason: %reason
fa: ترجمه توسط @server رد شد. دلیل: %reason

en: The connection with @server failed with the following error: %error_code: %error_message.
fa: ارتباط با @server به دلیل خطای مقابل امکان‌پذیر نبود:  %error_code: %error_message.

en: The original-language version of this node, if one exists.
fa: نسخه زبان اصلی گره، در صورتی که موجود باشد.

en: The file.
fa: فایل

en: The image file.
fa: فایل تصویر

en: The main body text
fa: متن بدنه اصلی

en: Asc
fa: صعودی

en: Access the views administration pages.
fa: دسترسی به نمای صفحات مدیریت

en: Bypass access control when accessing views.
fa: عدم کنترل دسترسی هنگام دسترسی به نماها.

en: Add new view
fa: افزودن نمای جدید

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: Date and time of when the comment was created.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه ایجاد شده است.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fa: تاریخ و زمانی که دیدگاه برای آخرین بار به‌روز‌رسانی شده است.

en: Approved comment
fa: دیدگاه تایید شده

en: Display the last comment of a node
fa: نمایش آخرین دیدگاه یک گره

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: File Usage
fa: استفاده از فایل

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fa: یک فایل مرتبط با این گره، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای آن گره است.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fa: یک کاربر مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fa: یک فایل مرتبط با این کاربر، معمولا به خاطر اینکه این فایل در یکی از فیلدهای کاربر قرار دارد.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fa: یک دیدگاه مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه است.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fa: یک فایل مرتبط با این دیدگاه، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یکی از فیلدهای دیدگاه قرار دارد.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fa: یک اصطلاح طبقه‌بندی مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلدهای اصطلاح طبقه‌بندی قرار دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fa: فایلی که با این اصطلاح طبقه بندی در ارتباط است ، معمولا به این دلیل که این فایل در یکی از فیلد های آن طبقه بندی وجود دارد

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: یک واژگان طبقه‌بندی که با این فایل در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه این فایل در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی وجود دارد.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fa: فایلی که با این واژگان طبقه‌بندی در ارتباط است، معمولا به دلیل اینکه در یک فیلد از واژگان طبقه‌بندی قرار دارد.

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Display error message
fa: نمایش پیام خطا

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Text formats enabled for rich-text editing
fa: فرمت متن برای ویرایش متن کامل فعال است

en: Configurable blocks titles and content.
fa: عنوان و محتوای بلو‌ک‌های قابل تنظیم

en: Configurable fields descriptions, defaults, options, etc.
fa: فیلد های توضیحات ، پیش فرض ها و گزینه های قابل تنظیم

en: Default translated
fa: ترجمه شده به صورت پیش فرض

en: Translate field properties
fa: ترجمه مشخصات فیلد

en: Translatable menu items: title and description.
fa: اقلام قابل‌ترجمه منو : عنوان و توضیحات.

en: Content type names, descriptions, help texts.
fa: نام های نوع محتوا ، توضیحات ، متن های راهنما

en: API module for multilingual content selection
fa: ماژول API برای انتخاب محتوای چند زبانه

en: Refresh user defined strings.
fa: نوسازی رشته های کاربری تعریف شده

en: Vocabulary titles and term names for localizable vocabularies.
fa: عنوان‌های واژگان و اسامی واژه‌ها برای واژگان قابل محلی‌سازی.

en: Tokens related to the current date and time.
fa: توکن‌های مرتبط با تاریخ و زمان کنونی.

en: The URL of the @entity.
fa: نشانی اینترنتی @entity.

en: The content type of the node.
fa: نوع محتوای گره

en: Tokens related to content types.
fa: توکن‌های مرتبط با انواع محتوا.

en: The name of the content type.
fa: نام نوع محتوا

en: The unique machine-readable name of the content type.
fa: نام منحصر بفرد خوانا توسط ماشین برای نوع محتوا.

en: The optional description of the content type.
fa: توضیح اختیاری نوع محتوا

en: The number of nodes belonging to the content type.
fa: تعداد گره های متعلق به نوع محتوا

en: The URL of the content type's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش نوع محتوا.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
fa: نشانی اینترنتی صفحه ویرایش عبارات طبقه‌بندی شده

en: The URL of the vocabulary's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش واژگان.

en: The picture of the user.
fa: تصویر کاربر.

en: Tokens related to URLs.
fa: توکن‌های مرتبط با نشانی‌های اینترنتی

en: Relative URL
fa: URL نسبی

en: The relative URL.
fa: URL نسبی

en: Absolute URL
fa: URL  مطلق

en: The absolute URL.
fa: URL مطلق

en: Tokens related to menus.
fa: توکن‌های مرتبط با منوها.

en: The unique machine-readable name of the menu.
fa: نام یکتا خوانا توسط ماشین برای منو.

en: The optional description of the menu.
fa: توضیح اختیاری منو

en: Menu link count
fa: تعداد پیوندهای منو

en: The number of menu links belonging to the menu.
fa: تعداد پیوندهای منو که متعلق به منو هستند.

en: The URL of the menu's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش منو.

en: The menu of the menu link.
fa: منوی مربوط به پیوند منو.

en: The URL of the menu link's edit page.
fa: URL صفحه ویرایش پیوند منو.

en: Approve link
fa: پیوند تایید

en: Content access
fa: دسترسی محتوا

en: Display:
fa: نمایش:

en: Multiple values:
fa: چندین مقدار:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fa: تعداد مقادیر مشخصی را برای نمایش انتخاب کنید، یا برای نمایش همه‌ی مقادیر خالی بگذارید.

en: starting from @isodate
fa: شروع از @isodate

en: ending with @isodate
fa: پایان با @isodate

en: earliest
fa: قدیمی‌ترین

en: latest
fa: جدیدترین

[ctx: datetime]
en: Second
fa: ثانیه

[ctx: ampm]
en: am
fa: ق.ظ

[ctx: ampm]
en: pm
fa: ب.ظ

en: Views integration for date fields and date functionality.
fa: نما ها برای ادغام فیلد های تاریخ و عملکرد تاریخ

en: Administer fieldgroups
fa: گروه فیلد های مدیر

en: Display the administration for fieldgroups.
fa: نمایش مدیریت برای گروه فیلد ها

en: Tokens for variable values.
fa: رمز های مقادیر متغیر

en: Host entity
fa: عنصر هاست

en: Field collection
fa: مجموعه فیلد

en: RSS category
fa: دسته RSS

en: 5 minute
fa: 5 دقیقه

en: 15 minute
fa: 15 دقیقه

en: Languages for content
fa: زبان‌ها برای محتوا

en: Administer content translations
fa: ترجمه محتوای مدیریت

en: Add or remove existing content to translation sets.
fa: افزودن و حذف محوای موجود به مجموعه های ترجمه

en: Define translations for generic paths
fa: تعریف ترجمه برای مسیرهای عمومی

en: Options for user defined strings.
fa: گزینه های رشته های تعریف شده توسط کاربر

en: Configure multilingual variables.
fa: تنظیم متغیرهای چندزبانه.

en: Machine name:
fa: نام ماشین:

en: Language selection
fa: انتخاب زبان

en: Name (localized)
fa: نام (محلی شده)

en: Description (localized)
fa: توضیحات (محلی شده)

en: Vocabulary (localized)
fa: واژگان (محلی)

en: Parent term (localized)
fa: اصطلاح والد (محلی سازی شده)

en: Plain text (localized)
fa: متن ساده

en: Translation sets
fa: مجموعه ترجمه‌ها

en: Translation sets overview.
fa: نمای کلی مجموعه ترجمه‌ها

en: Overview of existing translation sets.
fa: بررسی کلی مجموعه ترجمه های موجود

en: Enables multilingual forum, translates names and containers.
fa: انجمن‌های چندزبانه را فعال می‌کند، نام‌ها و نگهدارنده‌ها را ترجمه می‌کند.

en: No translation sets available.
fa: مجموعه ترجمه‌ای موجود نیست.

en: Information related to the current page request.
fa: اطلاعات مربوط به صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The internal Drupal path of the current page request.
fa: مسیر داخلی دروپال برای صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: The full URL of the current page request.
fa: URL کامل صفحه درخواست‌شده فعلی.

en: Bypass views access control
fa: عدم کنترل دسترسی به نماها

en: No results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Edit @section
fa: ویرایش @section

en: Add view from template
fa: افزودن نما از قالب

en: Inherit contextual filters
fa: به ارث‌بری فیلترهای زمینه‌ای

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fa: اگر تیک خورده باشد، این نما همان فیلترهای زمینه‌ای را دریافت می‌کند که والد آن دریافت کرده است.

en: Exception value
fa: مقدار استثنا

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fa: اگر این مقدار دریافت شود، فیلتر در نظر گرفته نخواهد شد؛ که یعنی «همه‌ی موارد»

en: Provide title
fa: ارائه عنوان

en: Action to take if filter value does not validate
fa: عملیاتی که هنگام عدم تایید اعتبار مقدار فیلتر انجام می‌شود.

en: Display all results for the specified field
fa: نمایش همه‌ی نتایج برای فیلد مشخص شده

en: Provide default value
fa: ارائه مقدار پیش فرض

en: Show "Page not found"
fa: نمایش "صفحه پیدا نشد"

en: Display a summary
fa: نمایش یک خلاصه

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fa: مرتب‌سازی پیش‌فرض

[ctx: Sort order]
en: Date
fa: تاریخ

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fa: در صورتی که انتخاب شود کاربران می‌توانند مقادیر چندتایی به شکل 1+2+3 (برای "یا") یا 1,2,3 (برای "و") وارد کنند.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fa: هنگام چاپ مسیرهای url، چگونه کوچکی و بزرگی حروف مقدار فیلتر تغییر کند. از آن مگر در زمان استفاده از Postgres استفاده نکنید از آنجا که از مقایسه‌ی حساس به بزرگی و کوچکی حروف استفاده می‌کند.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fa: المان HTML برای قرار دادن به دور این فیلد را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: Create a CSS class
fa: ایجاد کلاس CSS

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fa: عنصر HTML برای قرار دادن به دور این برچسب را انتخاب کنید، مثال: H1، H2، و ...

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
fa: برای محدود کردن حداکثر طول فیلد، این گزینه را قعال کنید.

en: No results text
fa: متن نبود نتیجه

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fa: برای نمایش «متن نبود نتیجه» در صورتی که فیلد حاوی عدد 0 است آن را فعال کنید.

en: Save & exit
fa: ذخیره و خروج

en: Continue & edit
fa: ادامه و ویرایش

en: edit view name/description
fa: ویرایش نام/توضیحات نما

en: export view
fa: صدور نما

en: delete view
fa: حذف نما

en: @display_title details
fa: جزییات @display_title

en: Auto preview
fa: پیش نمایش خودکار

en: Apply and continue
fa: اعمال و ادامه

en: All displays
fa: همه‌ی نمایش‌ها

en: Above the preview
fa: بالای پیش‌نمایش

en: Below the preview
fa: زیر پیش‌نمایش

en: Show the SQL query
fa: نمایش پرس و جوی SQL

en: Master
fa: مدیر

en: Unformatted list
fa: فهرست قالب‌بندی نشده

en: HTML list
fa: لیست HTML

en: Contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: contextual filters
fa: فیلترهای زمینه‌ای

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای

en: filter criteria
fa: معیار فیلتر

en: Filter criterion
fa: معیار فیلتر

en: filter criterion
fa: مقیاس فیلتر

en: no results behavior
fa: رفتار در نبود نتیجه

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fa: فیلتر محتوای منتشر نشده در صورتیکه کاربر جاری نتواند آن را مشاهده کند

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه محتواهایی که یک کاربر خاص در آن نسخه دارد.

en: Content revision
fa: بازنویسی محتوا

en: Content revision is a history of changes to content.
fa: نسخه محتوا یک تاریخچه از تغییرات روی محتوا است.

en: Get the actual content from a content revision.
fa: دریافت محتوای واقعی از یک نسخه محتوا.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fa: فیلتر برای محتوا براساس دسترسی نما.<strong>اگر از گره به عنوان جدول پایه استفاده می کنید، نیازی به این نیست.</strong>

en: Display the content with standard node view.
fa: نمایش محتوا با نمای استاندارد گره.

en: Content ID from URL
fa: شناسه محتوا از  URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fa: محتوای مرتبط با این فایل، معمولا به این دلیل که فایل در یکی از فیلدهای محتواست.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
fa: محتوایی که یا ترجمه نشده است یا نسخه اصلی یه مجموعه ترجمه است

en: Content that is a translation of a source translation.
fa: محتوایی که ترجمه از یک منبع ترجمه است

en: Content authored
fa: نویسنده محتوا

en: Multiple field settings
fa: تنظیمات فیلد چندگانه

en: Display all values in the same row
fa: نمایش همه‌ی مقادیر در یک سطر

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Display comments
fa: نمایش دیدگاه‌ها

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این نما انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The view has been reverted.
fa: این نما به وضعیت قبلی برگشته است.

en: This action will permanently remove the view from your database.
fa: این عملکرد نما را برای همیشه از پایگاه داده شما حذف می‌کند.

en: Create a page
fa: ساخت صفحه

en: Create a menu link
fa: ایجاد یک پیوند منو

en: Create a block
fa: ایجاد بلوک

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه می‌دهد به دیدگاه‌ها پاسخ دهند و ...)

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fa: با پیوندها (به کاربران اجازه‌ی افزودن دیدگاه‌ها و... را می‌دهد.)

en: Should comments be displayed below each node
fa: آیا دیدگاه‌ها باید زیر هر محتوا نمایش داده شوند.

en: Hide view
fa: پنهان کردن نما

en: @group (historical data)
fa: @group (اطلاعات تاریخی)

en: Variable Information and basic variable API
fa: اطلاعات متغیر و API پایه ای متغیر

en: Variable Administration UI
fa: متغیر رابط کاربری مدیریت

en: API to use variable realms from different modules
fa: API برای استفاده از عرصه‌های متغیر از ماژول‌های متفاوت

en: Date field values
fa: مقادیر فیلد تاریخ

en: The date value.
fa: مقدار تاریخ

en: Multilingual - Internationalization
fa: چندزبانه - بین‌المللی‌سازی

en: Provides automatic downloads and updates for translations.
fa: دانلود و به‌روز‌رسانی خودکار را برای ترجمه‌ها فراهم می‌سازد.

en: The user roles associated with the user account.
fa: نقش‌های کاربری مرتبط با حساب کاربر.

en: Brief URL
fa: URL مختصر

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
fa: URL بدون پروتوکل و اسلش

en: Tokens related to arrays of strings.
fa: توکن‌های مرتبط با نظم رشته‌ها

en: The first element of the array.
fa: اولین عنصر آرایه

en: The last element of the array.
fa: آخرین عنصر آرایه

en: The number of elements in the array.
fa: تعداد عناصر موجود در آرایه

en: The array reversed.
fa: آرایه معکوس

en: The array of keys of the array.
fa: آرایه کلید های آرایه

en: Configurable contact form categories.
fa: دسته‌های فرم تماس قابل‌تنظیم

en: menu items
fa: اقلام منو

en: translated
fa: ترجمه شده

en: not translated
fa: ترجمه نشده

en: Translations of term %title
fa: ترجمه‌های عبارت %title

en: - Select a language -
fa: - یک زبان را انتخاب کنید -

en: Contact user element
fa: عناصر کاربری تماس

en: Unsorted
fa: مرتب نشده

en: There are no @titles to display.
fa: هیچ @titles برای نمایش وجود ندارد.

en: Contact category
fa: دسته تماس

en: Field instance
fa: نمونه فیلد

en: Path module form elements
fa: عناصر فرم ماژول مسیر

en: Allow multiple filter values to work together
fa: اجازه‌ی فعالیت چندین فیلتر به صورت همزمان

en: Customize field HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML فیلد

en: Customize label HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML برچسب

en: Customize field and label wrapper HTML
fa: سفارشی‌سازی HTML قرارگرفته به دور فیلد و برچسب

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Thousands marker
fa: نشانگر هزارگان

en: This display is disabled.
fa: این نمایش غیرفعال است.

en: Select the aggregation function to use on this field.
fa: تابع تجمعی مورد استفاده روی این فیلد را انتخاب کنید.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Apply (all displays)
fa: اعمال (همه‌ی نمایش‌ها)

en: Apply (this display)
fa: اعمال (این نمایش)

en: Comments of the node
fa: دیدگاه‌های گره

en: Reply to
fa: پاسخ به

en:  new
fa:  جدید

en: Appears in: @bundles.
fa: نمایش در @bundles.

en: @group (historical data): @field
fa: @group (اطلاعات تاریخی): @field

en: @label:delta
fa: @label: دلتا

en: Delta - Appears in: @bundles.
fa: دلتا - نمایش به صورت @bundles.

en: The user that uploaded the file.
fa: کاربری که فایل را آپلود کرده است.

en: Content with term
fa: محتوا با اصطلاح

en: Has taxonomy term ID
fa: شناسه طبقه‌بندی دارد

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fa: نمایش محتوا در صورتی که اصلاحات طبقه‌بندی انتخاب شده را داشته باشد.

en: Has taxonomy term
fa: طبقه‌بندی دارد

en: All taxonomy terms
fa: همه طبقه‌بندی‌ها

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fa: طبقه‌بندی دارد (با عمق)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fa: تغییر دهنده عمق شناسه اصطلاح طبقه بندی دارد

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: Examples of migrating with the Date module
fa: نمونه هایی از مهاجرت با ماژول تاریخ

en: File byte size
fa: حجم فایل بر حسب بایت

en: Query string value
fa: مقدار رشته کوئری

en: A random number from 0 to @max.
fa: یک عدد تصادفی از 0 تا @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
fa: hash  تصادفی. الگوریتم ممکن برای hash کردن : @hash-algos

en: Rendered entity
fa: بخش ارائه شده

en: The End date value.
fa: مقدار تاریخ پایان

en: Both Start and End dates
fa: هردو تاریخ شروع و تاریخ پایان

en: Start date only
fa: فقط تاریخ شروع

en: End date only
fa: فقط تاریخ پایان

en: Display both Start and End dates
fa: نمایش هر دو تاریخ شروع و پایان

en: Display Start date only
fa: فقط نمایش تاریخ شروع

en: Display End date only
fa: فقط نمایش تاریخ پایان

en: Default date
fa: تاریخ پیش‌فرض

en: No default value
fa: بدون مقدار پیش‌فرض

en: Default end date
fa: تاریخ پیش‌فرض پایان

en: Time increments
fa: گام‌های افزایش زمان

en: 10 minute
fa: 10 دقیقه

en: 30 minute
fa: 30 دقیقه

en: @field_name Start date
fa: تاریخ شروع @field_name

en: @field_name End date
fa: تاریخ پایان @field_name

en: The Start date is invalid.
fa: تاریخ شروع معتبر نیست.

en: The End date is invalid.
fa: تاریخ پایان معتبر نیست.

en: Starting and ending year
fa: سال شروع و پایان

en: !start-date to !end-date
fa: !start-date تا !end-date

en: The timezone has been set to !value_link.
fa: منطقه زمانی روی !value_link تنظیم شده است

en: The first day of the week has been set to !value_link.
fa: اولین روز هفته روی !value_link تنظیم شده است.

en: System date settings
fa: تنظیمات تاریخ سیستم

en: No tokens available
fa: هیچ توکنی موجود نیست

en: Token registry
fa: ثبت توکن

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
fa: رموز و یا نوع رمز های زیر به عنوان آرایه تعریف نشده اند

en: The following token types do not have any tokens defined:
fa: برای نوع رمز های زیر  هیچ رمزی تعریف نشده است

en: The following token types are not defined but have tokens:
fa: نوع رمز های زیر تعریف نشده اند اما رمز دارند

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
fa: رمز ها یا نوع رمز های زیر به ماژول های چندگانه تعریف شده اند

en: Language settings for the user account.
fa: تنظیمات زبان برای حساب کاربری

en: Wysiwyg status
fa: وضعیت Wysiwyg

en: The URL of the link.
fa: URL پیوند.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
fa: اجداد اطلاحات ، والد همه سطوح سلسله مراتبی بالا

en: The date the user last accessed the site.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر به سایت

en: Fields used in views
fa: فیلدهای استفاده شده در نماها

en: Overview of fields used in all views.
fa: جمع‌بندی فیلدهای استفاده شده در تمامی نماها.

en: No fields have been used in views yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی در نما استفاده نشده است.

en: First and last only
fa: فقط اولین و آخرین

en: Tokens related to views.
fa: رمز های مربوط به نما

en: The human-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط انسان نما

en: The description of the view.
fa: توضیحات نما

en: The machine-readable name of the view.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین نما

en: The title of current display of the view.
fa: عنوان نمایش فعلی نما

en: The URL of the view.
fa: URL نما

en: -Select-
fa: -انتخاب کنید-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fa: هر @interval روز

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fa: هر @interval هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fa: هر @interval ماه

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fa: هر @interval سال

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fa: هر روز هفته

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fa: هر دوشنبه، چهارشنبه، جمعه

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fa: هر سه‌شنبه، پنج‌شنبه

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fa: در روز @bymonthday از

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fa: در @byday از

[ctx: Date repeat]
en: Count
fa: تعداد

[ctx: Date repeat]
en: Until
fa: تا

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fa: به غیر از تاریخ‌های

en: No field collections have been defined yet. To do so attach a field collection field to any entity.
fa: هنوز هیچ مجموعه فیلدی تعریف نشده است. برای انجام این کار یک مجموعه فیلد به هر مورد پیوست نمایید

en: The machine-readable name of the field collection field containing this item.
fa: نام قابل خواندن توسط ماشین مجموعه فیلد حاوی این آیتم

en: The entity containing the field collection field.
fa: بخشی شامل فیلد مجموعه فیلد

en: Administer field collections
fa: مجموعه فیلد های مدیریت

en: Create and delete fields on field collections.
fa: ایجاد و حذف فیلد در مجموعه فیلد ها

en: Field collection items
fa: آیتم های مجموعه فیلد

en: Fields only
fa: فقط فیلدها

en: Field collections
fa: مجموعه فیلد ها

en: Manage fields on field collections.
fa: مدیریت فیلد های مجموعه فیلد ها

en: Unsanitized
fa: پاکسازی نشده

en: Filtered markup
fa: نشانه گذاری های فیلتر شده

en: Raw value, no display code
fa: مقدار خام، بدون کد نمایش
