DataPublic (7.x-1.0-beta2) - en to is translation catalogue (807 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: User interface
is: Notendaviðmót

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Previous
is: Fyrri

en: Next
is: Næsta

en: Pages
is: Síður

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: Reset to defaults
is: Endurstilla í sjálfgefin gildi

en: context
is: samhengi

en: delete
is: eyða

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: approve
is: samþykkja

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Submit
is: Vista

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Groups
is: Hópar

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Replies
is: Svör

en: Closed
is: Lokuð

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: more
is: meira

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Access control
is: Aðgangsstýring

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: footer
is: fótur

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: On
is: Virkjað

en: For
is: Fyrir

en: Last Updated
is: Síðast uppfært

en: Block title
is: Titill á blokk

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Help Text
is: Hjálpartexti

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Homepage
is: Heimasíða

en: Home page
is: Heimasíða

en: Resources
is: Auðlindir

en: Download
is: Hala niður

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: File path
is: Skráarslóð

en: Login
is: Innskráning

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: Daily
is: Daglega

en: Weekly
is: Vikulega

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Display settings
is: Birtingastillingar

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Test
is: Prófa

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Block settings
is: Blokkastillingar

en: Comment form
is: Athugasemdaform

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Country
is: Land

en: Weight
is: Vægi

en: The configuration options have been saved.
is: Stillingarnar hafa verið vistaðar.

en: Variable
is: Breyta

en: Link
is: Hlekkur

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Help text
is: Hjálpartexti

en: Types
is: Tegundir

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Multiple
is: Margir

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: root
is: rót

en: Parent
is: Foreldri

en: Depth
is: Dýpt

en: none
is: engin

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Go to previous page
is: Fara á fyrri síðu

en: up
is: upp

en: Go to parent page
is: Fara á síðu foreldris

en: Go to next page
is: Fara á næstu síðu

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: settings
is: stillingar

en: Back
is: Til baka

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Field
is: Svæði

en: header
is: haus

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Font
is: Leturgerð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background Color
is: Bakgunnslitur

en: Summary
is: Samantekt

en: Download PDF
is: Hlaða niður PDF

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Sunday
is: Sunnudagur

en: Monday
is: Mánudagur

en: Tuesday
is: Þriðjudagur

en: Wednesday
is: Miðvikudagur

en: Thursday
is: Fimmtudagur

en: Friday
is: Föstudagur

en: Saturday
is: Laugardagur

en: Core
is: Kjarni

en: Icon
is: Táknmynd

en: Add new
is: Bæta við

en: Time
is: Tími

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Format
is: Stílsnið

en: Audio
is: Hljóð

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Modules
is: Einingar

en: Form ID
is: Kenni forms

en: Manage
is: Stjórnun

en: Refresh
is: Endurnýja

en: link
is: hlekkur

en: Anchor
is: Akkeri

en: Display
is: Sýna

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: Updated
is: Uppfært

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Útlit

en: style
is: stíll

en: Display mode
is: Birtingarhamur

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Component
is: Íhlutur

en: ID
is: Kenni

en: Statistics
is: Tölfræði

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Permitted file extensions
is: Heimilaðar skráarendingar

en: n/a
is: á ekki við

en: Upload
is: Hlaða upp

en: Picture
is: Mynd

en: Titles
is: Titlar

en: Paths
is: Slóðir

en: Mail
is: Póstur

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: Promoted
is: Upphafið

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Configure
is: Stilla

en: Email
is: Netfang

en: Check
is: Athuga

en: Files
is: Skrár

en: Email Address
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Separator
is: Skilja

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Are you sure you want to delete %title?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða %title?

en: No Title
is: Enginn titill

en: Open link in new window
is: Opna hlekk í nýjum glugga

en: term
is: flokkunarhugtak

en: The name of the menu.
is: Nafnið á valmyndinni.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
is: Valfrjálst. Í valmyndinni sökkva þyngri hlutir og léttari hlutir fljóta nær toppi listans.

en: Menu Block
is: Valmyndarblokk

en: Update options
is: Uppfærsluvalkostir

en: All
is: Allt

en: days
is: dagar

en: Active
is: Virkt

en: Post
is: Færsla

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: CSS class
is: CSS klasi

en: Display links
is: Birta hlekki

en: Page
is: Síða

en: User picture
is: Mynd af notanda

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: User settings
is: Notandastillingar

en: Public registrations
is: Almennar skráningar

en: Only site administrators can create new user accounts.
is: Aðeins kerfisstjórar geta búið til nýja notendur.

en: Not found
is: Fannst ekki

en: Module
is: Eining

en: Off
is: Af

en: Available updates
is: Uppfærslur í boði

en: Never
is: Aldrei

en: Up to date
is: Uppfært

en: Header
is: Haus

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Selected
is: Valið

en: Sender
is: Sendandi

en: From
is: Frá

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Input format
is: Inntakssnið

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Sticky at top of lists
is: Alltaf efst á listum

en: File name
is: Skráarnafn

en: File size
is: Skráarstærð

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: E-mail address
is: Netfang

en: Last login
is: Síðasta innskráning

en: Time zone
is: Tímabelti

en: Message text
is: Skilaboðatexti

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Average
is: Meðaltal

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Conditions
is: Skilyrði

en: Add a condition
is: Bæta við skilyrði

en: Original image
is: Upprunaleg mynd

en: Photos
is: Myndir

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Mode
is: Hamur

en: Items
is: Hlutir

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: %time ago
is: %time síðan

en: Nodes
is: Nóður

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Sort order
is: Röðun

en: Up
is: Upp

en: Width
is: Breidd

en: Height
is: Hæð

en: This field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út þennan reit.

en: Medium
is: Miðlungs

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Sortable
is: Raðanlegt

en: Caching
is: Flýtiminni

en: Month
is: Mánuður

en: Details
is: Nánar

en: Prev
is: Fyrri

en: System
is: Kerfi

en: Unlimited
is: Ótakmarkað

en: Current
is: Núverandi

en: Address
is: Heimilisfang

en: State
is: Fylki

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: OR
is: EÐA

en: Company
is: Fyrirtæki

en: General
is: Almennt

en: Calendar
is: Dagatal

en: Week
is: Vika

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Events
is: Viðburðir

en: am
is: f.h

en: pm
is: e.h

en: Now
is: Núna

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Background color
is: Bakgrunnslitur

en: Text color
is: Litur á texta

en: Basic
is: Einfalt

en: Role
is: Hlutverk

en: First name
is: Fornafn

en: Last name
is: Eftirnafn

en: Blog
is: Blogg

en: Add new comment
is: Bæta við nýjum ummælum

en: String
is: Strengur

en: Users
is: Notendur

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Default front page
is: Sjálfgefin forsíða

en: Both
is: Bæði

en: Last
is: Síðasta

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Argument
is: Rök

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Clone
is: Klóna

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Down
is: Niður

en: Wildcard
is: Algilt

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Position
is: Staðsetning

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Basic settings
is: Grunnstillingar

en: Close
is: Loka

en: Term description
is: Hugtakalýsing

en: fields
is: svæði

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: reply
is: svara

en: Unsupported database.
is: Gagnagrunnur ekki studdur.

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Last Name
is: Eftirnafn

en: City
is: Borg

en: Postal code
is: Póstnúmer

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Rules
is: Reglur

en: Georgia
is: Georgía

en: Guam
is: Gvam

en: Marshall Islands
is: Marshall eyjar

en: Northern Mariana Islands
is: Norður Maríanaeyjar

en: Palau
is: Palá

en: Puerto Rico
is: Púertó Ríkó

en: Full name
is: Fullt nafn

en: Department
is: Deild

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: Undefined
is: Óskilgreint

en: Show
is: Sýna

en: WIDTHxHEIGHT
is: BREIDDxHÆÐ

en: Maximum file size per upload
is: Heildarskráarstærð á hvert upphal

en: English
is: Enska

en: Week of @date
is: Vikan @date

en: Countries
is: Lönd

en: Clear
is: Hreinsa

en: menu
is: valmynd

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Select a date
is: Veldu dag

en: The changes have been saved.
is: Breytingarnar hafa verið vistaðar.

en: Undo
is: afturkalla

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Your search yielded no results
is: Leitin skilaði engum niðurstöðum

en: Display name
is: Birta nafn

en: Languages
is: Tungumál

en: Today
is: Í dag

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: Create new revision
is: Búa til nýja útgáfu

en: First
is: Fyrsta

en: Code length
is: Lengd kóða

en: Font size
is: Leturstærð

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Period
is: Punktur

en: hour
is: ár

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Text field
is: Textareitur

en: Alignment
is: Jöfnun

en: author
is: höfundur

en: AND
is: OG

en: None.
is: Ekkert.

en: Empty
is: Tóm

en: The settings have not been saved because of the errors.
is: Stillingarnar voru ekki vistaðar vegna villna.

en: First day of week
is: Fyrsti dagur vikunnar

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Are you sure you want to delete the block %name?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða blokk %name?

en: warning
is: viðvörun

en: Site information
is: Upplýsingar vefs

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: Results
is: Niðurstöður

en: open
is: opna

en: Visitor
is: Gestur

en: Style
is: Stíll

en: change
is: breyta

en: revert
is: bakfæra

en: Revision
is: Útgáfa

en: Permissions
is: Réttindi

en: Your settings have been saved.
is: Stillingar þínar hafa verið vistaðar.

en: All tags
is: Öll tög

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Completed
is: Lokið

en: Province
is: Hérað

en: 200 characters
is: 200 stafir

en: 400 characters
is: 400 stafir

en: 600 characters
is: 600 stafir

en: 800 characters
is: 800 stafir

en: 1000 characters
is: 1000 stafir

en: 1200 characters
is: 1200 stafir

en: 1400 characters
is: 1400 stafir

en: 1600 characters
is: 1600 stafir

en: 1800 characters
is: 1800 stafir

en: 2000 characters
is: 2000 stafir

en: Not published
is: Ekki birt

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
is: PHP stillingar þínar takmarka hámarksstærð hverrar sendingar í %size.

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: Unformatted
is: Ósniðið

en: RSS Feed
is: RSS veita

en: New comments
is: Ný ummæli

en: New
is: Nýtt

en: Relationships
is: Tengsl

en: Relationship
is: Tengsl

en: relationships
is: tengsl

en: image
is: mynd

en: Sort criteria
is: Röðunarskilyrði

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Loading...
is: Hleð...

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Comment settings
is: Stillingar ummæla

en: Content Type
is: Efnisgerð

en: Default options
is: Sjálfgildir valmöguleikar

en: Tabs
is: Flipar

en: disable
is: afvirkja

en: Storage
is: Geymsla

en: Next page
is: Næsta síða

en: Photo
is: Mynd

en: Previous submission
is: Fyrra innlegg

en: < Previous Page
is: < Fyrri síða

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Questions
is: Spurningar

en: Slogan
is: Slagorð

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: The name used to indicate anonymous users.
is: Nafnið sem notað er fyrir notendur sem eru ekki auðkenndir.

en: Apply
is: Virkja

en: Please wait...
is: Vinsamlegast bíðið...

en: Log wrong responses
is: Skrá röng svör

en: Illegal form_id
is: Ógilt form_id

en: Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
is: Vinsamlegast leggðu saman tölurnar og skrifaðu niðurstöðurnar. T.d. fyrir 1+3, skaltu skrifa 4.

en: Examples
is: Dæmi

en: Code settings
is: Kóðastillingar

en: The code length influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
is: Lengd kóðans hefur áhrif á stærð myndarinnar. Athugið að hærri gildi gera myndina frekari á örgjörva vélarinnar.

en: Font settings
is: Stilling leturgerðar

en: tiny
is: agnarsmátt

en: small
is: smátt

en: large
is: stórt

en: The font size influences the size of the image. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
is: Leturstærðin hefur áhrif á stærð myndarinnar. Athugið að stærri gildi mynda taka meira á örgjörva tölvunnar.

en: Character spacing
is: Stafabil

en: Define the average spacing between characters. Note that larger values make the image generation more CPU intensive.
is: Skilgreinið meðaltalsbil milli stafanna. Athugið að hærra gildi gerir myndvinnsluna frekari á örgjörva vélarinnar.

en: moderate
is: miðlungs

en: Distortion and noise
is: Brenglun og dreifing

en: With these settings you can control the degree of obfuscation by distortion and added noise. Do not exaggerate the obfuscation and assure that the code in the image is reasonably readable. For example, do not combine high levels of distortion and noise.
is: Með þessum stillingum getur þú stjórnað hversu mikil brenglunin er með bjögun eða viðbótar dreifingu. Ekki ýkja brenglunina og gakktu úr skugga um að kóðinn í myndinni sé sæmilega læsilegur. Til dæmis skaltu ekki blanda saman mikilli dreifingu ásamt mikilli bjögun.

en: Distortion level
is: Stig myndbrenglunar

en: severe
is: afar mikil

en: Set the degree of wave distortion in the image.
is: Stilla hversu mikil brenglunin er á myndinni.

en: Smooth distortion
is: Mjúk brenglun

en: This option adds randomly colored point noise.
is: Með þessum möguleika bætast við litadeplar af handahófi.

en: Add line noise
is: Bæta við línum

en: This option enables lines randomly drawn on top of the text code.
is: Með þessum möguleika er hægt að setja línu af handahófi efst í textakóðanum.

en: Noise level
is: Stig dreifingar

en: What code is in the image?
is: Hvaða kóði er í myndinni?

en: Go to first page
is: Fara á fremstu síðu

en: Go to last page
is: Fara á öftustu síðu

en: Go to page @number
is: Fara á síðu @number

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skrifaðu þau skilyrði sem þú vilt leita eftir.

en: Bold
is: Feitletrað

en: Information
is: Upplýsingar

en: PHP Code
is: PHP kóði

en: Multilingual system
is: Fjölmálakerfi

en: Translated
is: Þýtt

en: Translation
is: Þýðing

en: Blocks
is: Blokkir

en: The block has been created.
is: Blokk hefur verið stofnuð.

en: The content of the block as shown to the user.
is: Innihald blokkar eins og hún birtist notanda.

en: Menus
is: Valmyndir

en: @min and @max
is: @min og @max

en: Third
is: Þriðja

en: Fourth
is: Fjórða

en: Fifth
is: Fimmta

en: Default time zone
is: Tímabelti

en: Title (link)
is: Titill (tengill)

en: Title (no link)
is: Titill (án tengils)

en: 1 minute
is: 1 mínúta

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Hide
is: Fela

en: Date - newest first
is: Dagsetning - nýjasta fyrst

en: Date - oldest first
is: Dagsetning - elsta fyrst

en: 1 comment | @count comments
is[0]: 1 ummæli
is[1]: @count ummæli

en: Blue
is: Blár

en: file system
is: skráarkerfi

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
is: Kerfisvalmynd geymir eingöngu kerfisslóðir, en birtir samheiti (alias) slóðar. %link_path hefur verið vistuð sem %normal_path

en: Menu name
is: Nafn á valmynd

en: Image gallery
is: Myndasafn

en: Thread
is: Þráður

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: Uppercase
is: Hástafa

en: jQuery Update
is: jQuery Uppfærsla

en: Automatic alias
is: Sjálfvirkt samnefni

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Loading
is: Hleð

en: Rearrange
is: Endurraða

en: ok
is: Í lagi

en: empty
is: tómt

en: All types
is: Allar gerðir

en: Organization
is: Stofnun

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Attach to
is: Hengja við

en: by @user
is: eftir @user

en: Context
is: Samhengi

en: General form
is: Almennt form

en: Attached files
is: Viðhengdar skrár

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Sort
is: Raða

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Term description.
is: Hugtakalýsing.

en: List of related terms
is: Listi af tengdum hugtökum

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
is: Hugtök tengd hugtaki sem finnst núþegar, má vera undir-, hliðar- eða yfirflokkur.

en: The picture of a user.
is: Mynd af notanda.

en: All the terms in a vocabulary.
is: Öll hugtök í orðaforðalista.

en: Close window
is: Loka glugga

en: Module name
is: Einingarnafn

en: More link
is: Tengill á meira

en: contains
is: inniheldur

en: Print
is: Prenta

en: Account
is: Aðgangur

en: No name
is: Ekkert nafn

en: Advanced help
is: Ýtarleg hjálp

en: Field settings
is: Svæðastillingar

en: Default order
is: Sjálfgefin röð

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: About
is: Um

en: Case sensitive
is: Háð há/lágstöfum

en: Default picture
is: Sjálfgefin mynd

en: Column
is: Dálkur

en: sort by @s
is: flokka eftir @s

en: and
is: og

en: Auto-reply
is: Sjálfvirk svörun

en: Add @type
is: Bæta við @type

en: Author's website
is: Vefsíða höfundar

en: field
is: svæði

en: clone
is: klóna

en: Week @week
is: Vika @week

en: Translate
is: Þýða

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
is: Ekki var hægt að flytja inn þýðinguna vegna þess að ekki var hægt að lesa skrána %filename .

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
is: þýðingar skráin %filename inniheldur villu: Búist var við "msgstr" en fannst ekki í línu %line.

en: Save translations
is: Vista þýðingar

en: Time ago
is: Síðan

en: Create @name
is: Stofna @name

en: Original text
is: Upprunalegur texti

en: Do not use a relationship
is: Ekki nota tengsl

en: Display type
is: Birta tegund

en: of
is: af

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
is: Aðeins skrár með eftirfarandi endingar eru leyfðar: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
is: Stærð skráarinnar %filesize fer umfram leyfilega stærð skráa %maxsize.

en: No link
is: Enginn tengill

en: Is not one of
is: Er ekki eitt af

en: IP address
is: IP vistfang

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: File browser
is: Skráarvafri

en: Illegal choice %choice in !name element.
is: Ólöglegt val %choice í !name.

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Revision information
is: Upplýsingar um útgáfur

en: Is one of
is: Er eitt af

en: Comma
is: Komma

en: Semicolon
is: Semikomma

en: Ends with
is: Endar á

en: Wildcard title
is: Algildistitill

en: No role
is: Ekkert hlutverk

en: Delete link
is: Eyða tengli

en: Save string
is: Vista streng

en: Translate strings
is: Þýða strengi

en: Edit string
is: Breyta streng

en: Multilingual support
is: Tungumála stuðningur

en: Logged in user
is: Innskráður notandi

en: No fields available.
is: Engin svæði tiltæk.

en: Alias: @alias
is: Samnefni: @alias

en: No alias
is: Ekkert samnefni

en: Edit link
is: Breyta tengli

en: Basic options
is: Grunnstillingar

en: User timezone
is: Tímabelti notanda

en: Add comment link
is: Ummælahlekkur

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Upper case
is: Hástafir

en: Lower case
is: Lágstafir

en: Capitalize each word
is: Byrja hvert orð með hástaf

en: What single character to use as a decimal point.
is: Hvaða staf á að nota sem tugabrotsskil.

en: What single character to use as the thousands separator.
is: Hvaða staf á að nota sem þúsundaskil.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
is: Texti til að setja fyrir framan tölustafinn, eins og tákn gjaldmiðils.

en: Display as link
is: Birta sem tengil

en: Invalid date format.
is: Ógilt dagsetningarsnið.

en: Is all of
is: Er allt af

en: Is none of
is: Er ekkert af

en: Is between
is: Er milli

en: between
is: milli

en: Is not between
is: Er ekki milli

en: not between
is: ekki milli

en: And
is: Og

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: Invalid
is: Ógilt

en: Rearrange @type
is: Endurraða @type

en: Reduce duplicates
is: Fækka endurtekningum.

en: Displays rows one after another.
is: Birta raðir hverja á eftir annarri

en: The title of the comment.
is: Titill ummæla.

en: Language of the user
is: Tungumál notanda

en: Roles that a user belongs to.
is: Hlutverk sem notandi tilheyrir

en: contact
is: tengiliður

en: Default site language
is: Sjálfgefið tungumál síðunnar

en: Dropdown
is: Fellivalslisti

en: Show hierarchy in dropdown
is: Sýna stigskiptingu í fellivalslista

en: To the user
is: Til notandans

en: Usernames
is: Notendanöfn

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
is[0]: Gat ekki fundið notanda: @users
is[1]: Gat ekki fundið notendur: @users

en: Unrestricted
is: Óhindrað

en: Use AJAX
is: Nota AJAX

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Change theme
is: Breyta þemu

en: No menu
is: Engin valmynd

en: Normal: @title
is: Hefðbundið: @title

en: Tab: @title
is: Flipi: @title

en: Menu tab
is: Valmyndarflipi

en: Default menu tab
is: Sjálfgefinn valmyndaflipi

en: Already exists
is: Er þegar til staðar

en: RSS description
is: RSS lýsing

en: @current of @max
is: @current af @max

en: Must users preview posts before submitting?
is: Verða notendur að forskoða færslur áður en þær eru sendar inn?

en: Language settings
is: Tungumálastillingar

en: - All -
is: - Allt -

en: Already added languages
is: Þegar uppsett tungumál

en: Contact form
is: Samskiptaform

en: Select language
is: Veldu tungumál

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
is: <em>Frá</em> netfangið er notað í sjálfvirkum skilaboðum og óskum um ný lykilorð. (Notið netfang sem er með sömu endingu og vefurinn til að koma í veg fyrir að skilaboðin verði merkt sem rusl.)

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
is: !name getur ekki verið lengra en %max stafir en er í augnablikinu %length stafir.

en: Languages not yet added
is: Tungumál sem ekki hefur verið bætt inn

en: String not found.
is: Strengur fannst ekki.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
is: Innsendi strengurinn inniheldur HTML sem ekki má nota: %string

en: The string has been saved.
is: Strengurinn hefur verið vistaður.

en: The language selected for import is not supported.
is: Tungumálið sem valið var til innflutnings er ekki stutt.

en: The translation was successfully imported. There are %number newly created translated strings, %update strings were updated and %delete strings were removed.
is: Innflutningur á þýðingum tókst án vandræða. Stofnaðir voru %number nýjir strengir, %update strengir uppfærðir og %delete fjarlægðir.

en: Blog entry
is: Blogg færsla

en: Search form
is: Leitarform

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: The name of this website.
is: Nafn þessarar vefsíðu.

en: Default 403 (access denied) page
is: Sjálfgefin 403 (aðgangi hafnað) síða

en: Default 404 (not found) page
is: Sjálfgefin 404 (finnst ekki) síða

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Content translation
is: Þýðing efnis

en: If this box is checked, new users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With it unchecked, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
is: Ef hakað er við þetta box, munu nýir notendur þurfa að staðfesta netfang sitt áður en þeir skrá sig inn á vefinn og munu fá til þess lykilorð sem útbúið er af kerfinu. Ef ekki er hakað við boxið, verða notendur skráðir inn á vefinn strax og þeir skrá sig sem notendur og geta þar valið sitt eigið lykilorð.

en: Welcome, new user created by administrator
is: Velkomin(n), nýr notandi útbúinn af kerfisstjóra

en: Welcome, no approval required
is: Velkomin(n), samþykkis er ekki krafist

en: Welcome, awaiting administrator approval
is: Velkomin(n), beðið er eftir samþykki kerfisstjóra

en: Hello world!
is: Halló heimur!

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: The name of the site.
is: Nafnið á vefnum.

en: CTools CSS Cache
is: CTools CSS flýtiminni

en: , and
is: , og

en: , or
is: , eða

en: In code
is: Í kóða

en: Import page
is: Flytja inn síðu

en: Photo Gallery
is: Ljósmyndasafn

en: remove !view
is: fjarlægja !view

en: Are you sure you want to remove the view %view?
is: Ertu viss um að þú viljir fjarlægja %view?

en: Remove calendar
is: Fjarlægja dagatal

en: Regional settings
is: Svæðisbundnar stillingar

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki

en: Set current language as default for new content.
is: Velja núverandi tungumál sem sjálfgefið fyrir nýtt efni.

en: SQL Query
is: SQL fyrirspurn

en: Not restricted
is: Ekki takmarkað

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
is: IP vistfang tölvunnar þar sem ummælin voru rituð.

en: Date changed
is: Dags breytt

en: The slogan of the site.
is: Slagorð vefsins.

en: The administrative email address for the site.
is: Stjórnunarlegt netfang vefsins.

en: The URL of the site's front page.
is: Vefslóðin á forsíðu.

en: Login page
is: Innskráningarsíða

en: The URL of the site's login page.
is: Slóðin á innskráningarsíðu vefsins.

en: Term count
is: Hugtakafjöldi

en: Is new
is: Er ný

en: (active tab)
is: (virkur flipi)

en: Not customizable
is: Ekki stillanlegt

en: Restricted to certain pages
is: Takmarkað við ákveðnar síður

en: Preview before submitting
is: Forskoða áður en sent er

en: Display author and date information.
is: Birta nafn höfundar og dagsetningu.

en: <em>Edit @type</em> @title
is: <em>Breyta @type</em> @title

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
is: Aðvörun: Veitið aðeins þeim hlutverkum sem þið treystið; þessi heimild hefur öryggisáhrif.

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: All items
is: Öll atriði

en: - Choose -
is: - Veldu -

en: Other...
is: annað...

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Site logo
is: Nafnmerki vefs

en: Custom content
is: Sértækt innihald

en: One-time login URL
is: Einskiptis innskráningarslóð

en: The URL of the one-time login page for the user account.
is: Vefslóð fyrir einskiptis innskráningarslóð notanda.

en: - Use default -
is: - Nota sjálfgefið -

en: Link 1
is: Hlekkur 1

en: Link 2
is: Hlekkur 2

en: Link 3
is: Hlekkur 3

en: Last Comment
is: Síðasta ummæli

[ctx: datetime]
en: Year
is: Ár

[ctx: datetime]
en: Month
is: Mánuður

[ctx: datetime]
en: Week
is: Vika

[ctx: datetime]
en: Day
is: Dagur

en: Display:
is: Birta:

[ctx: datetime]
en: Hour
is: Klukkustund

[ctx: datetime]
en: Minute
is: Mínúta

[ctx: datetime]
en: Second
is: Sekúnda

[ctx: ampm]
en: am
is: f.h.

[ctx: ampm]
en: pm
is: e.h.

[ctx: day_name]
en: Sunday
is: sunnudagur

[ctx: day_name]
en: Monday
is: mánudagur

[ctx: day_name]
en: Tuesday
is: þriðjudagur

[ctx: day_name]
en: Wednesday
is: miðvikudagur

[ctx: day_name]
en: Thursday
is: fimmtudagur

[ctx: day_name]
en: Friday
is: föstudagur

[ctx: day_name]
en: Saturday
is: laugardagur

en: jQuery %jquery and jQuery UI %ui
is: jQuery %jquery og jQuery UI %ui

en: Machine name:
is: Vélrænt nafn:

en: Display a summary
is: Birta samantekt

[ctx: Sort order]
en: Default sort
is: Sjálfgefin röð

[ctx: Sort order]
en: Date
is: Dagsetningaröð

[ctx: Sort order]
en: Numerical
is: Töluröð

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
is: Stafrófsröð

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
is: * Allar breytingar eru vistaðar tímabundið. Til að gera breytingar varanlegar ýttu þá á vista. Til að hundsa breytingar ýttu þá á hætta við.

en: Add and configure @types
is: Bæta við og setja upp @types

en: All status
is: Allar stöður

en: No tags
is: Engin tög

en: @group (historical data)
is: @group (söguleg gögn)

en: jQuery and jQuery UI CDN
is: jQuery og jQuery UI CDN

en: Plus sign
is: Plús tákn

en: Percent sign
is: Prósentutákn

en: Dollar sign
is: Dollaramerki

en: Less-than sign
is: Minna-en tákn

en: Greater-than sign
is: Stærra-en tákn

en: @group (historical data): @field
is: @group (söguleg gögn): @field

[ctx: datetime]
en: Date
is: Dagsetning

en: E.g., @date
is: Td., @date

en: -Select-
is: -velja-

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
is: Hvern mán, mið, fös

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
is: Hvern Þri, fim

en: every weekday
is: alla virka daga

en: monday wednesday friday
is: mánudag miðvikudag föstudag

en: tuesday thursday
is: þriðjudag fimmtudag

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
is: Dagur

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
is: Vikulega
