Date (7.x-2.1) - en to nl translation catalogue (431 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Value
nl: Waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: all
nl: alle

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Date
nl: Datum

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Required
nl: Verplicht

en: Save
nl: Opslaan

en: Top
nl: Bovenaan

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Text
nl: Tekst

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: days
nl: dagen

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Never
nl: Nooit

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Count
nl: Aantal

en: End Date
nl: Einddatum

en: OR
nl: OF

en: Method
nl: Methode

en: Now
nl: Nu

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: !time ago
nl: !time geleden

en: Other
nl: Andere

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Both
nl: Beide

en: Optional
nl: Optioneel

en: Plain
nl: Plat

en: Datestamp
nl: Tijdstip

en: Operation
nl: Bewerking

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Change
nl: Wijzigen

en: Week of @date
nl: Week van @date

en: Pager position
nl: Pagineringspositie

en: Date/Time
nl: Datum/tijd

en: Select a date
nl: Kies een datum

en: Site's time zone
nl: De tijdzone van de website

en: Date's time zone
nl: De tijdzone van de datum

en: No time zone conversion
nl: Geen tijdzoneconversie

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
nl: Datums zonder uurprecisie kunnen geen tijdzone-afhandeling gebruiken.

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Time zone handling
nl: Tijdzone-verwerking

en: ongoing
nl: lopend

en: Date field
nl: Datumveld

en: Date API
nl: Datum-API

en: AND
nl: EN

en: Clean
nl: Schoon

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Select
nl: Selecteren

en: A valid date is required for %title.
nl: Een geldige datum is vereist voor %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
nl: Een Date API dat gebruikt kan worden door andere modules.

en: The Strtotime default value is invalid.
nl: De Strtotime standaardwaarde is ongeldig.

en: Relative
nl: Relatief

en: Above
nl: Boven

en: Within
nl: Binnen

en: Position of date part labels
nl: Labelposities van de datumonderdelen

en: User's time zone
nl: De tijdzone van de gebruiker

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
nl: Een datum in de database opslaan als een ISO-datum. Aanbevolen voor historische of incomplete datums.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
nl: Een datum in de database opslaan als een datumtijdveld, aanbevolen voor complete datums, en tijden die mogelijk een tijdzone-omzetting nodig hebben.

en: !time from now
nl: !time vanaf nu

en: Date Popup
nl: Datumpopup

en: Until
nl: Tot

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
nl: Een datumherhalings-API om terugkerende data en tijden te berekenen van iCal-regels.

en: 1 minute
nl: 1 minuut

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Pager
nl: Paginering

en: Default format
nl: Standaardformaat

en: About
nl: Over

en: and
nl: en

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Show @count value(s)
nl: Toon @count waarde(s)

en: Custom format
nl: Aangepast formaat

en: Undated
nl: Niet-gedateerd

en: Date year range
nl: Datumbereik jaar

en: Format: @date
nl: Notatie: @date

en: date ical
nl: Datum ical

en: The dates are invalid.
nl: De data zijn ongeldig.

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
nl: !repeats_every_interval op !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
nl: !repeats_every_interval iedere !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
nl: !repeats_every_interval op de !month_days van !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
nl: !repeats_every_interval iedere !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
nl: !repeats_every_interval !count keer

en: !repeats_every_interval until !until_date
nl: !repeats_every_interval tot !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
nl: !repeats_every_interval behalve !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
nl: !repeats_every_interval wanneer de week start op !day_of_week

en: every week | every @count weeks
nl[0]: elke week
nl[1]: elke @count weken

en: every month | every @count months
nl[0]: elke maand
nl[1]: elke @count maanden

en: every year | every @count years
nl[0]: elk jaar
nl[1]: elke @count jaar

en: every day | every @count days
nl[0]: elke dag
nl[1]: elke @count dagen

en: Date field(s)
nl: Datumveld(en)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
nl: Methode van afhandeling van meerdere datumvelden in dezelfde query. Geef die items terug die een overeenkomstig datumveld hebben (date - field_1 OR field_2) of alleen die items die overeenkomen met alle geselecteerde datumvelden (date = field_1 AND field_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
nl: Kies minimaal één datumveld voor dit filter.

en: Missing date fields!
nl: Ontbrekende datum velden!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
nl: (@field) <strong>Getoond</strong> @widget @format

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: De systeemnaam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: %title is invalid.
nl: %title is ongeldig.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
nl: HTTP Request-fout bij het importeren van %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
nl: Kan bestand %filenaam niet openen

en: Invalid calendar file: %filename
nl: Ongeldig kalenderbestand: %filename

en: Invalid calendar file.
nl: Ongeldig kalenderbestand.

en: Custom input format
nl: Aangepast invoerformaat

en: Hide repeat rule
nl: Herhalingsregel verbergen

en: There are errors in @field_name value #@delta:
nl: Er bevinden zich fouten in @field_name waarde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
nl: Fouten in @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
nl: De volledige documentatie voor de Date en Date API modules is beschikbaar op <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
nl: Gebruik de standaard jQuery-datumkiezer

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
nl: Handmatige datuminvoer, geen jQuery-datumkiezer

en: Timepicker
nl: Datumkiezer

en: Current exceptions
nl: Huidige uitzonderingen

en: Tools for creating and importing dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders aan te maken en te importeren.

en: Date wizard
nl: Datumwizard

en: Are you sure you want to remove the view %view?
nl: Weet u zeker dat u de view %view wilt verwijderen?

en: Content type name
nl: Naam van het inhoudstype

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
nl: De systeemnaam. Toegelaten waarden: (a-z, 0-9, _). Indien dit een onbestaand inhoudstype is zal het inhoudstype aangemaakt worden.

en: Content type label
nl: Inhoudstype label

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit inhoudstype. Enkel nodig wanneer je een nieuw inhoudstype aanmaakt.

en: Content type description
nl: Beschrijving inhoudstype

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
nl: Een beschrijving voor het inhoudstype. Enkel nodig wanneer je een nieuw inhoudstype creëert.

en: Date field name
nl: Naam van het datumveld

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
nl: Systeemnaam. Toegestane waarden: (a-z, 0-9, _). Mag geen bestaande veldnaam zijn.

en: Date field label
nl: Label datumveld

en: The human-readable label for this field.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit veld.

en: Date widget type
nl: Datum widget-type

en: Show repeating date options
nl: De opties om data te herhalen weergeven

en: Date field type
nl: Type datumveld

en: Date timezone handling
nl: Datum tijdzone-afhandeling

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
nl: Bij een nauwkeurigheid zonder tijd zou de tijdzone-verwerking op 'geen' moeten staan.

en: Create a calendar for this date field
nl: Een kalender voor dit datumveld aanmaken.

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
nl: Dit inhoudstype bestaat al. Het nieuwe veld wordt toegevoegd aan het bestaande inhoudstype.

en: This field name already exists.
nl: Deze veldnaam bestaat al.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
nl: Tijdzone-verwerking moet 'geen' zijn voor een nauwkeurigheid zonder tijd.

en: Date Tools
nl: Datumtools

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders te importeren of automatisch aan te maken.

en: Remove calendar
nl: Kalender verwijderen

en: Date browser
nl: Datumbrowser

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
nl: Vorige/volgende datumnavigatie om aan andere weergaven te koppelen. Dit vereist het datumargument.

en: Date browser style
nl: Stijl datumbrowser

en: Creates back/next navigation.
nl: Maakt vorige/volgende navigatie aan.

en: Date (!base_table)
nl: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
nl: Alle Views !base_table-datumvelden filteren.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
nl: Kies het type van de datumwaarde om te gebruiken in standaarden, samenvattingen en navigatie. Bijvoorbeeld de nauwkeurigheid van 'maand' zal de standaard datum op de huidige maand instellen, samenvattingen op maand bij samenvattingsoverzichten en linken toevoegen naar de volgende en vorige maand bij gebruik in de datumnavigatie.

en: You must select at least one date field for this argument.
nl: Kies minimaal één datumveld voor deze parameter.

en: Navigate to previous year
nl: Ga naar vorige jaar

en: Navigate to next year
nl: Ga naar volgende jaar

en: Navigate to previous month
nl: Ga naar vorige maand

en: Navigate to next month
nl: Ga naar volgende maand

en: Navigate to previous week
nl: Ga naar vorige week

en: Navigate to next week
nl: Ga naar volgende week

en: Navigate to previous day
nl: Ga naar vorige dag

en: Navigate to next day
nl: Ga naar volgende dag

en: View full page month
nl: Volledige paginamaand bekijken

en: Relative date
nl: Relatieve datum

en: Show End Date
nl: Toon einddatum

en: Default values
nl: Standaardwaarden

en: Use ISO-8601 week numbers
nl: Gebruik ISO-8601 weeknummers

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
nl: BELANGRIJK! Indien aangevinkt, MOET de eerste dag van de week ingesteld zijn op 'maandag'.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
nl: Bij gebruik van ISO-8601-weeknummers moet maandag de eerste dag van de week zijn.

en: Field @label (@field_name)
nl: Veld @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
nl: Er zijn geen datumvelden in deze databank.

en: The date field which whose type should be changed.
nl: Het datumveld waarvan het type veranderd moet worden.

en: The type of date to change the field to.
nl: Het type datum waarin dit veld moet veranderd worden.

en: New type:
nl: Nieuw type:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
nl: Het huidige type komt overeen met het type dat je gekozen hebt. Er zijn geen aanpassingen.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
nl: Het veld @field_name is veranderd van @old_type naar @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
nl: Wijzig een datumveld van het ene type naar het andere. Heel experimenteel, gebruik op eigen risico!

en: Year range
nl: Jaarbereik

en: Current additions
nl: Huidige toevoegingen

en: Also includes !additional_dates.
nl: Bevat ook !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
nl: Wordt herhaald !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
nl: Het jaarbereik moet in het formaat -9:+9, 2005:2010, -9:2010, of 2005:+9 zijn.

[ctx: datetime]
en: All day
nl: Hele dag

[ctx: datetime]
en: Year
nl: Jaar

[ctx: datetime]
en: Month
nl: Maand

[ctx: datetime]
en: Day
nl: Dag

en: Display:
nl: Weergave:

en: Multiple values:
nl: Meerdere waarden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
nl: Geef een aantal waarden op om weer te geven. Leeg laten om alle waarden weer te geven.

en: starting from @isodate
nl: beginnend op @isodate

en: ending with @isodate
nl: eindigend op @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
nl: Specifieke start en/of stop data instellen in het formaat YYYY-MM-DDTTHH:MM:SS, of leeglaten voor alle beschikbare data.

en: Repeat rule:
nl: Herhalingsregel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
nl: Hoeveel tijdselementen dienen wergegeven te worden in de 'tijd geleden' tekst.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
nl: Toon @count waarde(n), beginnend op @date1 en eindigend op @date2.

en: earliest
nl: vroegste

en: latest
nl: laatste

en: Show repeat rule
nl: Herhalingsregel tonen

en: Display time ago, showing @interval units.
nl: Tijd geleden weergeven, met @interval eenheden.

en: View Repeating Dates
nl: Herhalende datums bekijken

en: The duration of the time period given by the dates.
nl: De duur van de periode aangegeven door de datums.

[ctx: datetime]
en: Hour
nl: Uur

[ctx: datetime]
en: Minute
nl: Minuut

[ctx: datetime]
en: Second
nl: Seconde

en: The year is invalid.
nl: Het jaar is ongeldig.

en: The month is invalid.
nl: De maand is ongeldig.

en: The day is invalid.
nl: De dag is ongeldig.

en: The hour is invalid.
nl: Het uur is ongeldig.

en: The minute is invalid.
nl: De minuut is ongeldig.

en: The second is invalid.
nl: De seconde is ongeldig.

[ctx: date_order]
en: First
nl: eerste

[ctx: date_order]
en: Second
nl: tweede

[ctx: date_order]
en: Third
nl: derde

[ctx: date_order]
en: Fourth
nl: vierde

[ctx: date_order]
en: Fifth
nl: vijfde

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
nl: laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
nl: voorlaatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
nl: op drie na laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
nl: op vier na laatste

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
nl: op vijf na laatste

[ctx: date_nav]
en: Prev
nl: Vorige

[ctx: date_nav]
en: Next
nl: Volgende

en: Configure the Date Popup settings.
nl: Datumpopup instellen.

en: Add exception
nl: Uitzondering toevoegen

en: Add addition
nl: Aanvulling toevoegen

[ctx: date_order]
en: Every
nl: elke

[ctx: day_name]
en: Sunday
nl: zondag

[ctx: day_name]
en: Monday
nl: maandag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
nl: dinsdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
nl: woensdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
nl: donderdag

[ctx: day_name]
en: Friday
nl: vrijdag

[ctx: day_name]
en: Saturday
nl: zaterdag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
nl: Deze bewerking werkt nog niet in Drupal 7.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
nl: Bereik van toegestane jaren, oudste naar nieuwste '-1:+1' betekent dat de oudste datum 1 jaar terug ligt, de nieuwste ligt 1 jaar vooruit.

en: Your content type @name has been created.
nl: Het inhoudstype @name werd aangemaakt.

en: Your date field @name has been created.
nl: Het datumveld @name werd aangemaakt.

en: Administer date tools
nl: datum-hulpmiddelen beheren

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
nl: Hulpmiddelen om data en kalenders te importeren of automatisch aan te maken.

en: Easy creation of date content types and calendars.
nl: Gemakkelijk datum-inhoudstypen en kalenders creëren.

en: Change type
nl: Type wijzigen

en: Views integration for date fields and date functionality.
nl: Views-integratie voor datumvelden en -functionaliteit.

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
nl: Methode van afhandeling van meerdere datumvelden in dezelfde query. Teruggave van items die een overeenkomstig datumveld bevatten (datum = field_1 OR field_2) of alleen items die volledig overeenkomen met alle geselecteerde datumvelden (datum = field_1 AND field_2).

en: 5 minute
nl: 5 minuten

en: 15 minute
nl: 15 minuten

en: Select date field(s) to filter.
nl: Datumveld(en) selecteren om te filteren.

en: All Day
nl: Hele dag

en: Date field values
nl: Datumveldwaarden

en: Tokens related to date field values.
nl: Tokens gerelateerd aan datumveldwaarden.

en: The date value.
nl: De datumwaarde.

en: Relative default value
nl: Relatieve standaardwaarde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
nl: Het jaar is ongeldig. Controleer of de invoer wel uit vier cijfers bestaat.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
nl: <strong>Getoonde</strong> @widget @format

en: Date with repeat
nl: Datum met herhaling

en: Datestamp range
nl: Tijdstipbereik

en: Datetime
nl: Datumtijd

en: Datetime range
nl: Datumtijdbereik

en: Source id
nl: Bron-id

en: A simple date
nl: Een eenvoudige datum

en: Start value for a date range
nl: Beginwaarde voor een datumbereik

en: Simple datestamp
nl: Eenvoudig tijdstip

en: Start value for a datestamp range
nl: Beginwaarde voor een tijdstipbereik

en: Simple datetime
nl: Eenvoudige 'datetime'

en: Start value for a datetime range
nl: Beginwaarde voor een tijdstipbereik

en: Sample of a repeating date field
nl: Voorbeeld van een herhalend datumveld

en: Examples of migrating with the Date module
nl: Voorbeelden van migreren met de Date-module

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
nl: Een datum in de database opslaan als een 'UNIX timestamp'. Dit is een afgeraden formaat ter ondersteuning van oude data.

en: Pop-up calendar
nl: Pop-upkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht voor veld %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
nl: Een 'einddatum' is verplicht voor veld %field #%delta.

en: The End date value.
nl: De einddatumwaarde.

en: Choose how users view dates and times:
nl: Kies hoe gebruikers datums en tijdstippen zien:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
nl: Om opties toe te voegen of te bewerken, navigeer naar de <a href="@date-time-page">Datum-en tijdinstellingen</a>.

en: Both Start and End dates
nl: Start- en einddatum

en: Start date only
nl: Enkel een startdatum

en: End date only
nl: Enkel een einddatum

en: Display dates using the @format format
nl: Datums weergeven in het formaat @format

en: Display both Start and End dates
nl: Start- en einddatum weergeven

en: Display Start date only
nl: Enkel de startdatum weergeven

en: Display End date only
nl: Enkel de einddatum weergeven

en: Default date
nl: Standaarddatum

en: No default value
nl: Geen standaardwaarde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
nl: Beschrijf de tijd ten opzichte van de betreffende dag (in het Engels), zoals '+90 days' (90 dagen later) of '+1 Saturday' (aanstaande zaterdag). Zie !strototime voor meer details.

en: Default end date
nl: Standaard einddatum

en: Relative default value for end date
nl: Relatieve standaardwaarde voor de einddatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
nl: De Strtotime standaardwaarde voor de einddatum is ongeldig.

en: Date entry options
nl: Datuminvoeropties

en: Control the order and format of the options users see.
nl: Controleer de volgorde en het formaat van de opties die de gebruikers zien.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
nl: Het hierboven geselecteerde invoerformaat overschrijven. Een PHP-datumformaat zoals 'm-d-Y H:i' definiëren (zie <a href="@link">http://php.net/date</a> voor meer details).

en: Time increments
nl: Tijdsinterval

en: 10 minute
nl: 10 minuten

en: 30 minute
nl: 30 minuten

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
nl: De locatie van de labels van de datumdelen, zoals 'jaar', 'maand' of 'dag'. 'Boven' toont de labels boven elk datumdeel. 'Binnenin' voegt het label toe als de eerste optie in selectielijsten en in blanco tekstvelden. 'Geen' toont geen label bij de datumdelen. Themafuncties zoals 'date_part_label_year' en 'date_part_label_month' bepalen de tekst van het label.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
nl: De locatie van de labels van de datumdelen, zoals 'jaar', 'maand' of 'dag'. 'Bovenin' toont de labels boven elk datumdeel. 'Geen' toont geen label bij de datumdelen. Themafuncties zoals 'date_part_label_year' en 'date_part_label_month' bepalen de tekst van het label.

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
nl: Voer een aangepaste datumnotatie in of kies een van de vooraf ingestelde notaties.

en: Select the date attributes to collect and store.
nl: De datumonderdelen selecteren om te verzamelen en op te slaan.

en: Date attributes to collect
nl: Datumonderdelen om bij te houden

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
nl: Einddatums worden gebruikt om de duur te achterhalen. Laat bijvoorbeeld een bijeenkomst beginnen op 15 september, en eindigen op 16 september.

en: Collect an end date
nl: Een einddatum opslaan

en: Select the timezone handling method for this date field.
nl: Selecteer de methode voor de tijdzonebehandeling van dit datumveld.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
nl: Lege 'Einddatum'-waarden zullen de 'Startdatum'-waarden gebruiken.

en: @field_name Start date value #@delta
nl: @field_name Waarde begindatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
nl: @field_name einddatumwaarde #@delta

en: @field_name Start date
nl: @field_name startdatum

en: @field_name End date
nl: @field_name einddatum

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht wanneer een  'einddatum' is opgegeven voor het veld %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
nl: Een 'begindatum' is verplicht wanneer een  'einddatum' is opgegeven voor het veld %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
nl: De einddatum moet later zijn dan de begindatum.

en: The Start date is invalid.
nl: De startdatum is ongeldig.

en: The End date is invalid.
nl: De einddatum is ongeldig.

en: More settings and values
nl: Meer instellingen en waarden

en: Date entry
nl: Datuminvoer

en: Starting and ending year
nl: Start- en eindjaar

en: !start-date to !end-date
nl: !start-date t/m !end-date

en: Date part
nl: Datumgedeelte

en: Makes date/time fields available.
nl: Maakt datum/tijdvelden beschikbaar

en: Starting year
nl: Beginjaar

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
nl: Voer een relatieve waarde in (-9, +9) of een absoluut jaar in zoals 2015.

en: Ending year
nl: Eindjaar

en: The value input for field %field is invalid:
nl: De ingevoerde waarde voor veld %field is ongeldig:

en: The value input for field %field is invalid.
nl: De ingevoerde waarde voor veld %field is ongeldig.

en: The @part is missing.
nl: Het @part ontbreekt.

en: The value @date does not match the expected format.
nl: De waarde @date komt niet overeen met het verwachte formaat.

en: site timezone
nl: tijdzone van de site

en: The first day of the week has been set to !value_link.
nl: De eerste dag van de week is ingesteld op !value_link.

en: The Date API requires that you set up the !first_day_link to function correctly.
nl: Je moet de !first_day_link instellen vooraleer Date API correct kan functioneren.

en: Missing system date settings
nl: Ontbrekende instellingen voor de systeemdatum

en: System date settings
nl: Systeemdatum-instellingen

en: date format settings
nl: instellingen datumformaat

en: @count year from now | @count years from now
nl[0]: @count jaar vanaf nu
nl[1]: @count jaren vanaf nu

[ctx: datetime]
en: Date
nl: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
nl: Tijd

en: Date Migration
nl: Datummigratie

en: Provides support for importing into date fields with the Migrate module.
nl: Ondersteunt het importeren in datumvelden met de Migrate-module.

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
nl: Dit inhoudstype word gebruikt voor demonstratie en testen van migratie naar Datumvelden.

en: E.g., @date
nl: Bijvoorbeeld: @date

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
nl: Een bijbehorend tweede datumveld als 'einddatum' weergeven.

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
nl: De naam van het inhoudstype mag niet langer zijn dan 12 karakters wanneer je het wil gebruiken om een kalender en blokken aan te maken.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
nl: De veldnaam mag niet langer zijn dan 26 karakters.

en: @label -  start date (!name)
nl: @label - startdatum (!name)

en: @label -  start date
nl: @label - startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
nl: @label - einddatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
nl: @label - einddatum:!column

en: Page by date
nl: Paginering met datum

en: Page using the value of a date field.
nl: Pagina gebruikmakend van de waarde van een datumveld.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
nl: Selecteer één of meerdere datumvelden om te filteren met dit argument.

en: Dates to compare
nl: Datums om te vergelijken

en: Start/End date range
nl: Begin-/einddatumbereik

en: Only this field
nl: Alleen dit veld

en: Filter granularity
nl: Filternauwkeurigheid

en: Relative start date
nl: Relatieve begindatum

en: Relative end date
nl: Relatieve einddatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
nl: Relatieve datums worden berekend wanneer de view wordt getoond. Voorbeelden: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Meer voorbeelden van relatieve datumformaten in de PHP documentatie</a>.

en: Relative start date not specified.
nl: Relatieve begindatum niet opgegeven.

en: Relative end date not specified.
nl: De relatieve einddatum is niet opgegeven.

en: Relative date not specified.
nl: De relatieve datum is niet opgegeven.

en: Position: @position, format: @format.
nl: Positie: @position, formaat: @format.

en: Date identifier
nl: Datum-identifier

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
nl: Waar dient de datumpaginering te worden geplaatst: bovenaan, onderaan of zowel boven- als onderaan de inhoud.

en: Link format
nl: Snelkoppelingsformaat

en: Is empty
nl: Is leeg

en: Same as Default date
nl: Zelfde als de standaarddatum

en: Repeating date
nl: Herhalende datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
nl: Herhalende datums gebruiken een 'onbeperkt' aantal waarden. In plaats van de 'meer toevoegen'-knop, bevatten ze een formulier waarmee bepaald kan worden wanneer en hoe vaak de datum herhaald moet worden.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
nl: Het beginjaar dient een formaat te hebben zoals -9, of een absoluut jaar zoals 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
nl: Het eindjaar dient een formaat te hebben zoals +9, of een absoluut jaar zoals 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
nl: Een voorwaarde instellen gebaseerd op de waarde van een datumveld

en: Is not Empty
nl: Is niet leeg

en: Date Context
nl: Datumcontext

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
nl: Voegt een optie aan de Context-module toe om een voorwaarde in te stellen gebaseerd op de waarde van een datumveld.

en: Display all day checkbox
nl: Selectievakje voor gehele dag weergeven

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
nl: Bepaalt of een 'gehele dag'-selectievakje al dan niet aan de gebruiker getoond wordt.

en: Date format options
nl: Datumformaatopties

en: Date All Day
nl: Gehele dagdatum

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
nl: Voegt de functie 'gehele dag' toe aan datumvelden, inclusief een 'gehele dag'-thema en 'gehele dag'-keuzevakjes voor de widgets voor datumselectie en datumpopup.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
nl: Wordt herhaald

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
nl: Iedere @interval dagen

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
nl: Iedere @interval weken

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
nl: Iedere @interval maanden

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
nl: Iedere @interval jaren

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
nl: Wordt herhaald op

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
nl: Iedere doordeweekse dag

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
nl: Iedere ma, wo, vr

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
nl: Iedere di, do

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
nl: Wordt herhaald op iedere

en: every weekday
nl: iedere doordeweekse dag

en: monday wednesday friday
nl: maandag woensdag vrijdag

en: tuesday thursday
nl: dinsdag donderdag

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
nl: Op dag @bymonthday van

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
nl: Om de maand

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
nl: Op de @byday van

en: On day ... of ...
nl: Op dag ... van ...

en: On the ... of ...
nl: Op de ... van ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
nl: Na @count keer

[ctx: Date repeat]
en: Count
nl: Aantal

[ctx: Date repeat]
en: On
nl: Op

[ctx: Date repeat]
en: Until
nl: Tot

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
nl: Stop herhaling

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
nl: Uitgesloten data

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
nl: Inbegrepen data

en: Repeat settings
nl: Herhaal-instellingen

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
nl: Dagelijks

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
nl: Wekelijks

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
nl: Maandelijks

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
nl: Jaarlijks

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
nl: Ontbrekende waarde in 'herhalingsreeks' (tot).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
nl: Ontbrekende waarde in 'herhalingsreeks': jaar (tot)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
nl: Ontbrekende waarde in 'herhalingsreeks': maand (tot)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
nl: Ontbrekende waarde in 'herhalingsreeks': dag (tot)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
nl: Ontbrekende waarde in 'herhalingsreeks' (aantal).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
nl: Uitgeklapt

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
nl: Ingeklapt

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
nl: Herhalingsweergave

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
nl: Wat dient de standaardweergave te zijn van de herhalingsopties, in- of uitgeklapt? Gebruik 'ingeklapt' om deze opties minder prominent te maken.

en: Date Repeat Field
nl: Herhalend datumveld

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
nl: Creëert de optie van herhalende datumvelden en beheert de datumvelden die van de Date Repeat API gebruik maken.

en: Cache dates
nl: Datums cachen

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
nl: Datumobjecten kunnen worden aangemaakt en opgeslagen wanneer datumvelden worden geladen, in plaats van wanneer datumvelden worden weergegeven. Dit verbetert de prestaties.

en: Maximum dates per field
nl: Maximumaantal datums per veld

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
nl: '0' betekent dat alle datumwaarden van alle entiteiten worden gecached. Merk op dat datumvelden cachen die een grote hoeveelheid meerdere of herhalende datums bevatten, de performance negatief kunnen beinvloeden wanneer de cache wordt gewist. Het is aan  te raden om voor velden met meerdere en herhalende datums deze op niet meer dan vier waarden per veld te zetten.

en: The number of cache values must be a number.
nl: Het aantal cache-waarden moet een getal zijn.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
nl: Het aantal cache-waarden moet een getal groter dan 0 zijn.

en: Settings for modules the use the Date API.
nl: Instellingen voor modules die gebruik maken van de Date API.

en: to:
nl: tot en met:
