Date (7.x-2.11-beta1) - en to sv translation catalogue (486 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Delete
sv: Radera

en: Value
sv: Värde

en: Description
sv: Beskrivning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: all
sv: alla

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Date
sv: Datum

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Save
sv: Spara

en: Top
sv: Överst

en: Display
sv: Visa

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: days
sv: dagar

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Never
sv: Aldrig

en: Custom
sv: Anpassad

en: Contains
sv: Innehåller

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Count
sv: Antal

en: %time ago
sv: %time sedan

en: End Date
sv: Slutdatum

en: OR
sv: ELLER

en: Method
sv: Metod

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Both
sv: Båda

en: Optional
sv: Valfritt

en: Plain
sv: Enkel

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Change
sv: Ändra

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: Features
sv: Funktioner

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Date field
sv: Datumfält

en: AND
sv: OCH

en: Interval
sv: Intervall

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Select
sv: Välj

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Until
sv: Till

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Pager
sv: Paginerare

en: contains
sv: innehåller

en: Default format
sv: Förvalt format

en: About
sv: Om

en: and
sv: och

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: interval
sv: intervall

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: date ical
sv: datum ical

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Guiden !date_wizard gör det lätt att skapa en enkel innehållstyp och tillhörande kalender.

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält med ett datumargument med hjälp av något vanligt ISO datumformat (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: Year range
sv: Årsintervall

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Configure the Date Popup settings.
sv: Konfigurera inställningarna för Date Popup

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add addition
sv: Lägg till tillägg

[ctx: date_order]
en: Every
sv: Varje

[ctx: day_name]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_name]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
sv: lördag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
sv: Den här funktionen fungerar inte ännu för version 7 av Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
sv: Intervall av tillåtna år, äldsta till nyaste. "-1:+1" innebär att äldsta datumet är ett år tillbaka och nyaste är ett år framåt från nuvarande år.

en: Your content type @name has been created.
sv: Din innehållstyp @name har skapats.

en: Your date field @name has been created.
sv: Ditt datumfält @name har skapats.

en: Administer date tools
sv: Administrera datumverktyg

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: E.g., @date
sv: Till exempel, @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup gör det möjligt för manuellt tidsinlägg eller tidsväljning med användning av ett insticksprogram av typen jQuery. Modulen Date levereras med en förvald tidsväljare av typen jQuery som redan är installerad. Modulen stöder även en nedrullningsbar tidsväljare som måste laddas ned separat. Den nedrullningsbara tidsväljaren visas inte som ett alternativ förrän koden finns i mappen "libraries". Om du inte vill använda en tidsväljare av typ jQuery kan du välja alternativet "Manuell tidsinmatning" nedan och användarna kommer istället få ett vanligt textfält.</p>

en: Use dropdown timepicker
sv: Använd nedrullningsbar tidsväljare

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
sv: <p>För att installera nedrullningsbar tidsväljare, skapa en katalog <code>!directory</code> i din installation av webbplatsen. Besök sedan <a href="@download">@download</a>, ladda ned den senaste kopian och packa upp den. Du kommer att se filer med namn som jquery.timepicker-1.1.2.js och jquery.timepicker-1.1.2.css. Döp om dem till jquery.timepicker.js och jquery.timepicker.css och kopiera dem till <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Popupkalendern för datum innehåller en del CSS för IE6 som bryter validering av CSS. Eftersom IE 6 nu är ersatt av IE 7, 8 och 9, har den särskilda CSS:en för IE 6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du upptäcker att du behöver den CSS:en trots allt, kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Titta på hur temat Garland lägger till särskild CSS enbart för IE i sin fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "slutdatum".

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
sv: Namnet på innehållstypen skall vara högst 12 tecken långt vid användande av det för att skapa en kalender och block.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
sv: Fältnamnet skall vara högst 26 tecken långt.

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: Is empty
sv: Är tom

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.

en: @from to @to
sv: @from till @to

en: Display all day checkbox
sv: Visa kryssruta för hela dagen

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
sv: Avgör om du vill visa kryssrutan "Hela dagen" för användaren.

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformatet som används i titlar och summeringslänkar för detta argument. Det förvalda formatet baseras på noggrannheten för filtret, till exempel månad: @example_month, dag: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Ett anpassat format för titeln och datumformat för summering. Ange en PHP-sträng för datumformat såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
sv: Funktionaliteten <em>Hela dagen</em> har flyttats till en separat modul. Den här nya modulen tillhandahåller alternativet att lägga till en kryssruta för <em>Hela dagen</em> för att slå på och av tid för datumfält. Den innehåller också temahanteringen som visar texten "<em>Hela dagen</em> på fält som inte har någon tid. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt. Om du inte vill ha funktionaliteten <em>Hela dagen</em> kan du inaktivera denna modul.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
sv: Integrationen <em>Date Repeat</em> för datumfält 
    har flyttats till en separat modul. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt om modulen Date Repeat API är aktiverad. Om du inte använder funktionaliteten <em>Upprepning av datum</em> i dina fält kan du stänga av denna modul.

en: Date All Day
sv: Datum för hela dagen

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
sv: Lägger till funktionalitet "Hela dagen" till datumfält, inklusive temahantering och kryssrutor för gränssnittskomponenterna datumväljare och popup av datum.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
sv: Upprepas

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
sv: Var @interval dag

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
sv: Var @interval vecka

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
sv: Var @interval månad

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
sv: Var @interval år

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
sv: Upprepa vid

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
sv: Varje veckodag

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
sv: Varje måndag, onsdag och fredag

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
sv: Varje tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
sv: Upprepas varje

en: every weekday
sv: varje veckodag

en: monday wednesday friday
sv: måndag, onsdag och fredag

en: tuesday thursday
sv: tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
sv: På dag @bymonthday av

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
sv: Per månad

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
sv: På den @byday av

en: On day ... of ...
sv: På dag ... av ...

en: On the ... of ...
sv: På den ... av ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
sv: Efter @count händelser

[ctx: Date repeat]
en: Count
sv: Antal

[ctx: Date repeat]
en: On
sv: På

[ctx: Date repeat]
en: Until
sv: Till

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
sv: Avsluta upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
sv: Uteslut datum

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
sv: Inkludera datum

en: Repeat settings
sv: Inställningar för upprepning

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (TILL).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": År (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Månad (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Dag (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (ANTAL).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
sv: Utfälld

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
sv: Hopfälld

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Date Repeat Field
sv: Fält för upprepning av datum

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
sv: Skapar alternativet upprepapande datumfält och hanterar datumfält som använder Date Repeat API.

en: Cache dates
sv: Cachade datum

en: Maximum dates per field
sv: Största antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om satt till "0" kommer alla datumvärden på varje objekt att cachas. Observera att om cachning av alla datum på fält som kan ha ett stort antal av flera eller upprepade värden kan det skapa betydande prestandaproblem när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för flera värden och upprepande fält är att inte ha fler än 4 värden per fält.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal som är 0 eller större.

en: Settings for modules the use the Date API.
sv: Inställningar för moduler som använder Date API.

en: to:
sv: till:

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
sv: <h2>Verktyg för datum och kalendrar</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en innehållstyp för datum, med ett fält för tidsdatum och matchande förkonfigurerad kalender. Om kalendermodulen är aktiverad och möjligheten att skapa en kalender är vald kommer ett block för kalender och kommande aktiviteter skapas. Ett innehållsflöde för iCal kommer läggas till i kalendern. Noder som skapats från den nya innehållstypen kommer att innehålla en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till nytt datum". Du kan också lägga till nya datumfält i en befintlig innehållstyp genom att ange det nuvarande namnet på innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning alternativ visas här för att göra detta enkelt att ställa in. När datumet har skapats kommer du att kunna göra andra ändringar av datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan "Hantera fält". Du kan också göra ändringar på kalendern på redigeringssidan i Views.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
sv: Datumguide och andra verktyg för att hantera och skapa datum och kalendrar.

en: How to display the time ago or time hence for this field.
sv: Hur "tiden sedan" eller "tid från nu" skall visas för detta fält.

en: No valid timezone name was provided.
sv: Inget giltigt namn för tidszon tillhandahölls.

en: Please choose a year.
sv: Var vänlig välj ett år.

en: Please choose a month.
sv: Var vänlig välj en månad.

en: Please choose a day.
sv: Var vänlig välj en dag.

en: Please choose an hour.
sv: Var vänlig välj en timme.

en: Please choose a minute.
sv: Var vänlig välj en minut.

en: Please choose a second.
sv: Var vänlig välj en sekund.

en: Clean URL
sv: Rena URL:er

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för länkar till paginerare. Med pagineringsformatet kommer länkarna se ut så här: "calendar/?date=2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser ut så här: "calendar/2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser bättre ut, men länkar med pagineringsformat fungerar troligtvis bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
sv: Tidszonen har ställts in till <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">webbplatsens tidszon</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
sv: Första veckodagen har ställts in till <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningarna för webbplatsens första veckodag</a> för fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_date_time">format för systemets datum</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodag</a> och <a href="@regional_date_time">inställningarna för datumformat</a> för att fungera på rätt sätt.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
sv: Visa datum genom att använda det förvalda formatet eftersom det angivna formatet (@format) inte är definierat

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
sv: Gränssnittskomponenten för textdatum har uppdaterats till att använda en ökning av 1.

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Choose how render dates and times
sv: Välj hur datum och tider skall genereras

en: Recurring event rule
sv: Återkommande regelhändelse

en: End date date
sv: Slutdatum

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't visually label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte synligt etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't visually label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte synligt etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Changes to date attributes only effects new or updated content.
sv: Ändringar för datumattribut berör enbart nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Obsolete data migration module. Disable if no other modules depend on it.
sv: Föråldrade modul för datamigrering. Inaktivera om inga andra moduler är beroende av den.

en: Date (ISO format)
sv: Datum (ISO-format)

en: Date (Unix timestamp)
sv: Datum (Unix tidsstämpel)
