Date (7.x-2.5) - en to it translation catalogue (337 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Description
it: Descrizione

en: Yes
it: Sì

en: all
it: tutto

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Date
it: Data

en: None
it: Nessuno

en: Required
it: Obbligatorio

en: Save
it: Salva

en: Top
it: In cima

en: Display
it: Visualizzazione

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Text
it: Testo

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: days
it: giorni

en: Bottom
it: In fondo

en: Never
it: Mai

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Count
it: Numero

en: %time ago
it: %time fa

en: End Date
it: Data inizio

en: Method
it: Metodo

en: Now
it: Adesso

en: Start date
it: Data iniziale

en: End date
it: Data finale

en: !time ago
it: !time fa

en: Other
it: Altro

en: Repeat
it: Ripeti

en: Both
it: Entrambi

en: Optional
it: Opzionale

en: Plain
it: Semplice

en: Operation
it: Operazione

en: Duration
it: Durata

en: Change
it: Cambia

en: Week of @date
it: Settimana del @date

en: Pager position
it: Posizione del paginatore

en: Date/Time
it: Data/Ora

en: Select a date
it: Seleziona una data

en: Features
it: Funzionalità

en: Site's time zone
it: Fuso orario del sito

en: Date's time zone
it: Fuso orario della data

en: No time zone conversion
it: Nessuna conversione di fuso orario

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
it: Le date senza granularità alle ore non possono usare la gestione del fuso orario.

en: Granularity
it: Granularità

en: Time zone handling
it: Gestione fuso orario

en: Date field
it: Campo data

en: Date API
it: API Data

en: Interval
it: Intervallo

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Select
it: Scegliere

en: A valid date is required for %title.
it: È richiesta una data valida in %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
it: Una Date API che può essere usata da altri moduli

en: The Strtotime default value is invalid.
it: Il valore predefinito strtotime non è valido.

en: Relative
it: Relativa

en: Above
it: Sopra

en: Within
it: Dentro

en: Position of date part labels
it: Posizione delle etichette per le parti di data

en: User's time zone
it: Fuso orario dell'utente

en: @min and @max
it: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
it: Memorizza una data nel database come 'data ISO', formato raccomandato per date storiche o incomplete.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
it: Registra una data nel database come un campo datetime, raccomandato per data/ora complete che possono aver bisogno di conversione del fuso orario.

en: Date Popup
it: Popup per la data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
it: Abilita calendari popup con jQuery per inserire la data e widget per inserire l'ora.

en: Until
it: Fino a

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
it: Una API Date Repeat per calcolare ripetizioni di date e orari in base a regole iCal.

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: Date range
it: Intervallo date

en: Pager
it: Paginazione

en: Default format
it: Formato predefinito

en: About
it: Informazioni

en: and
it: e

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: interval
it: intervallo

en: Undated
it: Senza data

en: Date year range
it: Intervallo anni per la data

en: Format: @date
it: Formato: @date

en: date ical
it: ical per la data

en: The dates are invalid.
it: La date non sono valide.

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
it: !repeats_every_interval il !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
it: !repeats_every_interval ogni !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
it: !repeats_every_interval ogni !month_days di !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
it: !repeats_every_interval a !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
it: !repeats_every_interval !count volte

en: !repeats_every_interval until !until_date
it: !repeats_every_interval fino a !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
it: !repeats_every_interval eccetto !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
it: !repeats_every_interval quando la settimana inizia di !day_of_week

en: every week | every @count weeks
it[0]: ogni settimana
it[1]: ogni @count settimane

en: every month | every @count months
it[0]: ogni mese
it[1]: ogni @count mesi

en: every year | every @count years
it[0]: ogni anno
it[1]: ogni @count anni

en: every day | every @count days
it[0]: ogni giorno
it[1]: ogni @count giorni

en: Date field(s)
it: Campo/i data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
it: Metodo da usare per la gestione di ricerche che coinvolgono campi data multipli. Specificare se si vuole ottenere gli elementi in cui uno qualsiasi dei campi data corrisponde al parametro (data = campo_1 OR campo_2), oppure solo quelli in cui tutti i campi data selezionati corrispondono al parametro (data = campo_1 AND campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
it: Selezionare almeno un campo per il filtro.

en: Missing date fields!
it: Campi data mancanti!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: (@field) <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: Date and time
it: Data e ora

en: %title is invalid.
it: %title non è valido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
it: Errore HTTP Request durante l'importazione di %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
it: Impossibile aprire il file: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
it: File calendario non valido: %filename

en: Invalid calendar file.
it: File calendario non valido.

en: Custom input format
it: Formato di inserimento personalizzato

en: Hide repeat rule
it: Nascondi la regola di ripetizione

en: There are errors in @field_name value #@delta:
it: Ci sono errori nel valore #@delta di @field_name:

en: There are errors in @field_name:
it: Ci sono errori in @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
it: La documentazione completa per i moduli Date e Date API è disponibile al link <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
it: Usare il selettore di ore di jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
it: Inserimento manuale dell'ora, nessun selettore di ore jQuery

en: Timepicker
it: Selettore ore

en: Current exceptions
it: Eccezioni attuali

en: Date wizard
it: Creazione guidata date

en: Content type name
it: Nome del tipo di contenuto

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
it: Nome riconoscibile dalla macchina. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Se il tipo di contenuto con questo nome non esiste, ne verrà creato uno.

en: Content type label
it: Etichetta del tipo di contenuto

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo tipo di contenuti. È necessario soltanto quando si crea un nuovo tipo di contenuti.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
it: Un tipo di contenuto per le date, collegato a un calendario di Views.

en: Content type description
it: Descrizione del tipo di contenuto

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
it: Una descrizione per il tipo di contenuto. È necessario solo se si sta creando un nuovo tipo di contenuto.

en: Date field name
it: Nome del campo data

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
it: Campo leggibile dal computer. Valori permessi: (a-z, 0-9, _). Non deve essere il nome di un campo già esistente.

en: Date field label
it: Etichetta del campo data

en: The human-readable label for this field.
it: Il nome leggibile dall'uomo per questo campo.

en: Date widget type
it: Tipo di widget per indicare la data

en: Show repeating date options
it: Mostra le opzioni di ricorrenza per la data

en: Date field type
it: Tipo del campo data

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
it: Il tipo consigliato è Datetime, tranne che per le date storiche o per quelle che presentano una granularità a livello di mese o anno. Per date più vecchie o incomplete si dovrebbe usare il tipo Date (una data ISO).

en: Date timezone handling
it: Gestione del fuso orario per la data

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
it: Il fuso orario dovrebbe essere impostato su 'nessuno' per granularità che non presentano riferimenti a ore e minuti.

en: Create a calendar for this date field
it: Crea un calendario associato a questo campo data

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
it: Poiché Il nome di questo tipo di contenuto esiste già, il nuovo campo è aggiunto al tipo di contenuto esistente.

en: This field name already exists.
it: Il nome di questo campo esiste già.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
it: Il fuso orario non deve essere gestito per granularità che non presentano riferimenti a ore o minuti.

en: Date Tools
it: Strumenti per le date

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
it: Strumenti per importare e creare automaticamente date e calendari.

en: Date browser
it: Selettore data

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
it: Navigazione avanti/indietro sulla Data da collegare alle altre visualizzazioni. Richiede l'argomento Data.

en: Date browser style
it: Stile del selettore di data

en: Date (!base_table)
it: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
it: Filtra il campo data !base_table delle View.

en: You must select at least one date field for this argument.
it: Selezionare almeno un campo data per questo parametro.

en: Navigate to previous year
it: Vai all'anno precedente

en: Navigate to next year
it: Vai all'anno successivo

en: Navigate to previous month
it: Vai al mese precedente

en: Navigate to next month
it: Vai al mese successivo

en: Navigate to previous week
it: Vai alla settimana precedente

en: Navigate to next week
it: Vai alla settimana successiva

en: Navigate to previous day
it: Vai al giorno precedente

en: Navigate to next day
it: Vai al giorno successivo

en: View full page month
it: Visualizza il mese in una pagina intera

en: Relative date
it: Data relativa

en: Show End Date
it: Mostra Data di fine

en: Default values
it: Valori di default

en: Use ISO-8601 week numbers
it: Usare numeri di settimana secondo ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
it: IMPORTANTE! Se selezionato, il primo giorno della settimana DEVE essere impostato come lunedì.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
it: Usando i numeri di settimana secondo ISO-8601, il primo giorno della settimana deve essere lunedì.

en: Field @label (@field_name)
it: Campo @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
it: Non ci sono campi data in questo database.

en: The date field which whose type should be changed.
it: Il campo data di cui deve essere cambiato il tipo.

en: The type of date to change the field to.
it: Il tipo di data da impostare per il campo.

en: New type:
it: Nuovo tipo:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
it: Il tipo attualmente in uso è uguale a quello scelto. Non c'è niente da cambiare.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
it: Il campo @field_name è stato cambiato da @old_type a @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
it: Modifica un campo data da un tipo ad un altro. Altamente sperimentale, usare a proprio rischio!

en: Current additions
it: Aggiunte attuali

en: Also includes !additional_dates.
it: Comprende anche !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
it: Ricorre !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
it: Inserire l'intervallo degli anni nel formato -9:+9, 2005:2010, -9:2010 oppure 2005:+9

[ctx: datetime]
en: All day
it: Tutto il giorno

[ctx: datetime]
en: Year
it: Anno

[ctx: datetime]
en: Month
it: Mese

[ctx: datetime]
en: Day
it: Giorno

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Multiple values:
it: Valori multipli:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
it: Identificare un numero prefissato di valori da mostrare, o lasciare vuoto per mostrare tutti i valori.

en: starting from @isodate
it: a partire da @isodate

en: ending with @isodate
it: fino a @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
it: Identificare specifiche date di inizio e/o di fine nel formato AAAA-MM-GGTOO:MM:SS, oppure lasciare vuoto per tutte le date disponibili.

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
it: Quante unità di tempo devono essere mostrate nella stringa 'fa'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
it: Mostra @count valori iniziando da @date1, fino a @date2

en: earliest
it: più recente

en: latest
it: più vecchia

en: Display time ago, showing @interval units.
it: Visualizza come tempo 'fa', in unità di @interval.

en: The duration of the time period given by the dates.
it: La durata del periodo di tempo stabilito dalle date.

[ctx: datetime]
en: Hour
it: Ora

[ctx: datetime]
en: Minute
it: Minuti

[ctx: datetime]
en: Second
it: Secondi

en: The year is invalid.
it: L'anno non è valido.

en: The month is invalid.
it: Il mese non è valido.

en: The day is invalid.
it: Il giorno non è valido

en: The hour is invalid.
it: L'ora non è valida.

en: The minute is invalid.
it: Il minuto non è valido.

en: The second is invalid.
it: Il secondo non è valido.

[ctx: date_order]
en: First
it: Il primo

[ctx: date_order]
en: Second
it: Il secondo

[ctx: date_order]
en: Third
it: Il terzo

[ctx: date_order]
en: Fourth
it: Il quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
it: Il quinto

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
it: L'ultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
it: Il penultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
it: Il terzultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
it: Il quartultimo

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
it: Il quintultimo

[ctx: date_nav]
en: Prev
it: Prec

[ctx: date_nav]
en: Next
it: Succ

en: Configure the Date Popup settings.
it: Configura le impostazioni del Popup Data.

[ctx: date_order]
en: Every
it: Tutti i

[ctx: day_name]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: day_name]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: day_name]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: day_name]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: day_name]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: day_name]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: day_name]
en: Saturday
it: Sabato

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
it: Intervallo degli anni permessi, dal più vecchio al più recente. -1: 1 significa che la data più vecchia è di un anno indietro, mentre la più nuova è di un anno avanti rispetto all'anno in corso.

en: 5 minute
it: 5 minuti

en: 15 minute
it: 15 minuti

en: %time hence
it: %time da adesso

en: Select date field(s) to filter.
it: Scegliere i campi data da filtrare.

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: Time hence
it: Tempo da adesso

en: Time hence (with "hence" appended)
it: Tempo da adesso (con "da adesso" aggiunto in coda)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date future hanno come prefisso "-")

en: Time span (past dates have "-" prepended)
it: Lasso temporale (le date passate hanno come prefisso "-")

en: Date field values
it: Valori campo Data

en: Tokens related to date field values.
it: Token relativi a valori del campo data.

en: The date value.
it: La data.

en: Relative default value
it: Valore relativo predefinito

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
it: <strong>Esposto</strong> @widget @format

en: Datetime
it: Data e ora

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
it: Salva una data nel database come timestamp, formato deprecato per supportare i dati legacy.

en: Pop-up calendar
it: Calendario a scomparsa

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data inizio' per il campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
it: È richiesto un valore 'Data fine' per il campo %field #%delta.

en: The End date value.
it: Il valore della data di fine.

en: Choose how users view dates and times:
it: Scegliere la modalità di visualizzazione di date e orari:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
it: Per aggiungere o modificare le opzioni, visitare la pagina <a href="@date-time-page">impostazioni Data e ora</a>.

en: Both Start and End dates
it: Sia data inizio che data fine

en: Start date only
it: Solo data inizio

en: End date only
it: Solo data fine

en: Display dates using the @format format
it: Visualizza le date usando il formato @format

en: Display both Start and End dates
it: Visualizza sia la data di inizio che la data di fine.

en: Display Start date only
it: Visualizza solo la data di inizio

en: Display End date only
it: Visualizza solo la data di fine

en: Default date
it: Data predefinita

en: No default value
it: Nessun valore predefinito

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
it: Descrivere una data con riferimento al presente, tipo '+90 days' (90 giorni dopo la data di creazione del campo) oppure '+1 Saturday' (il prossimo sabato). Vedere !strtotime per maggiori dettagli.

en: Default end date
it: Data di fine predefinita

en: Relative default value for end date
it: Valore relativo predefinito per la data di fine

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
it: Il valore predefinito relativo per la data di fine non è valido.

en: Date entry options
it: Opzioni di inserimento date

en: Control the order and format of the options users see.
it: Controlla l'ordine e il formato delle opzioni visualizzate agli utenti.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
it: Sovrascrive il formato di input selezionato sopra. Definisce una stringa di formato data php come 'm-d-Y H:i' (fai riferimento a <a href="@link">http://php.net/date</a> per maggiori dettagli).

en: Time increments
it: Incrementi di tempo

en: 10 minute
it: 10 minuti

en: 30 minute
it: 30 minuti

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
it: Per favore inserisci un formato data personalizzato, o scegline uno di quelli preimpostati.

en: Select the date attributes to collect and store.
it: Seleziona gli attributi data da raccogliere e salvare.

en: Date attributes to collect
it: Attributi data da raccogliere

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
it: Le date di fine sono utilizzate per memorizzare la durata. Per esempio, un evento che inizia il 15 Settembre e termina il 16 Settembre.

en: @field_name Start date value #@delta
it: @field_name Valore data inizio #@delta

en: @field_name End date value #@delta
it: Valore data di fine di @field_name #@delta

en: @field_name Start date
it: Data di inizio di @field_name

en: @field_name End date
it: Data di fine di @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
it: Una 'data di inizio' è richiesta se è impostata una 'data di fine' per il campo %field #%delta.

en: The Start date is invalid.
it: La data di inizio non è valida.

en: The End date is invalid.
it: La data di fine non è valida.

en: Starting and ending year
it: Anno iniziale e finale

en: !start-date to !end-date
it: da !start-date a !end-date

en: Makes date/time fields available.
it: Rende disponibili campi data/ora

en: Starting year
it: Anno di inizio

en: The value input for field %field is invalid:
it: Il valore immesso per il campo %field è invalido:

en: The value @date does not match the expected format.
it: Il valore @date non è conforme al formato atteso.

en: System date settings
it: Impostazioni della data di sistema

[ctx: datetime]
en: Date
it: Data

[ctx: datetime]
en: Time
it: Ora

en: E.g., @date
it: esempio: @date

en: @label -  start date (!name)
it: @label -  data di inizio (!name)

en: @label -  start date
it: @label - data di inizio

en: @label - end date (!name:!column)
it: @label - data di fine (!name:!column)

en: @label - end date:!column
it: @label - data di fine:!column

en: Page using the value of a date field.
it: Pagina utilizzando il valore di un campo data.

en: Dates to compare
it: Date da confrontare

en: Start/End date range
it: Intervallo date inizio/fine

en: Only this field
it: Solo questo campo

en: Date selection form element
it: Elemento del form per la selezione della data

en: Filter granularity
it: Granularità del filtro

en: Relative start date
it: Data inizio relativa

en: Relative end date
it: Data fine relativa

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
it: Le date relative sono calcolate nel momento in cui la vista viene visualizzata. Ad esempio: now, now+1day, 12AM today, Monday next week (notare che attualmente le date relative non sono tradotte, ma devono essere inserite con lo standard americano). <a href="@relative_format">La documentazione PHP</a> contiene ulteriori esempi di formati data relativi.

en: Relative start date not specified.
it: Data inizio relativa non specificata.

en: Relative end date not specified.
it: Data fine relativa non specificata.

en: Relative date not specified.
it: Data relativa non specificata.

en: Position: @position, format: @format.
it: Posizione: @position, formato: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
it: Il paginatore lavora appoggiandosi ad un filtro su data o su Campo data del contenuto. Se il filtro su data è già stato aggiunto alla vista, il paginatore fornisce la funzione di pagina avanti/indietro con la stessa granularità di quel filtro (paginazione per anno, mese, settimana o giorno). Il filtro deve anche essere configurato con un valore predefinito per la data. Se nella vista non c'è un filtro per data, o non è definito un valore predefinito per la data, il paginatore non verrà mostrato.

en: Date identifier
it: Identificativo data

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
it: L'identificativo abbinato a questa data nell'URL. Se più di una visualizzazione della stessa vista usano la data come paginatore (es: una pagina e un blocco), occorre specificare un diverso l'identificativo del paginatore, altrimenti qualsiasi modifica al valore del paginatore influenzerà tutte le visualizzazioni.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
it: Dove posizionare il paginatore, sopra, sotto o sopra e sotto il contenuto.

en: Link format
it: Formmato del link

en: Same as Default date
it: Uguale alla data predefinita

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
it: I widget per ripetere le date sono cambiati. Per favore controlla la pagina Visualizza Campi per ogni tipo di contenuto che ha campi data ripetuta e conferma che il widget corretto è stato selezionato.

en: Display all day checkbox
it: Visualizza la casella di selezione tutto il giorno

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
it: Scegli se mostrare all'utente la casella 'Tutto il giorno'

en: Date format options
it: Opzioni dei formati data

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
it: Il formato data usato nei titoli e nei link per questo parametro. Il formato predefinito dipende dalla granularità del filtro, es: mese: @example_month, giorno: @example_day.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
it: La funzionalità <em>Tutto il giorno</em> è stata spostata in un modulo separato. Questo nuovo modulo offre l'opzione di aggiungere una casella di selezione <em>Tutto il giorno</em> per attivare o disattivare l'ora nei campi data. Contiene inoltre il tema che visualizza il testo <em>Tutto il giorno</em> per i campi che non hanno l'ora. Per consistenza con il codice precedente, è stata automaticamente abilitata. Se non vuoi la funzionalità <em>Tutto il giorno</em> puoi disabilitare questo modulo.

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
it: Aggiungi la funzionalità 'Tutto il giorno' ai campi data, includendo un tema 'Tutto il giorno' e caselle di selezione 'Tutto il giorno' per i widget di selezione data e popup  data.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
it: Ripeti

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
it: Ogni @interval giorni

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
it: Ogni @interval settimane

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
it: Ogni @interval mesi

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
it: Ogni @interval anni

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
it: Ripeti ogni

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
it: Ogni giorno della settimana

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
it: Ogni Lun, Mer, Ven

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
it: Ogni Mar, Gio

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
it: Ripeti ogni

en: monday wednesday friday
it: lunedi mercoledì venerdì

en: Settings for modules the use the Date API.
it: Impostazioni per i moduli che usano Date API.

en: How to display the time ago or time hence for this field.
it: Come visualizzare, per questo campo, il tempo 'fa' o 'tra'.

en: Clean URL
it: URL semplificato

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
it: Il formato degli URL per i link del paginatore. Con il formato Paginatore, il link sarà di tipo 'calendar/?date=2020-05'. Con il formato URL semplificato lo stesso link diventa 'calendar/2020-05'. Il formato URL semplificato è più gradevole, ma i link in formato Paginatore sono più indicati per calendari usati in un blocco o in un pannello.
