Date (7.x-2.9-beta1) - en to pt translation catalogue (308 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Value
pt: Valor

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: all
pt: todos

en: Advanced options
pt: Configurações avançadas

en: Date
pt: Data

en: None
pt: Nenhum

en: Required
pt: Obrigatório

en: Save
pt: Salvar

en: Top
pt: Superior

en: Display
pt: Exibição

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Text
pt: Texto

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: days
pt: dias

en: Bottom
pt: Inferior

en: Never
pt: Nunca

en: Contains
pt: Contendo

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Count
pt: Contar

en: %time ago
pt: %time atrás

en: End Date
pt: Data Final

en: OR
pt: OU

en: Method
pt: Método

en: Now
pt: Agora

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: !time ago
pt: !time atrás

en: Other
pt: Outros

en: Repeat
pt: Repetir

en: Both
pt: Ambos

en: Optional
pt: Opcional

en: Plain
pt: Plano

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Change
pt: Mudar

en: Week of @date
pt: Semana de @date

en: Pager position
pt: Posição do paginador

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Site's time zone
pt: Fuso horário do site

en: Date's time zone
pt: Fuso horário da data

en: No time zone conversion
pt: Sem conversão de fuso horário

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
pt: Datas sem granularidade de horas não devem utilizar qualquer manipulação do fuso horário.

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Time zone handling
pt: Manipulação de fuso horário

en: Date field
pt: Campo de data

en: AND
pt: E

en: Interval
pt: Intervalo

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Select
pt: Selecionar

en: A valid date is required for %title.
pt: Uma data válida é requerida para %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
pt: Uma API Date que pode ser utilizada por outros módulos

en: The Strtotime default value is invalid.
pt: O valor padrão Strtotime é inválido.

en: Relative
pt: Relativo

en: Above
pt: Acima

en: Within
pt: Dentro

en: Position of date part labels
pt: Posição dos rótulos das partes da data

en: User's time zone
pt: Fuso horário do usuário

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
pt: Armazena uma data no banco de dados como uma data ISO, recomendada para datas históricas ou parciais.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
pt: Armazena uma data no banco de dados como um campo datetime, recomendado para datas completas e horas que podem precisar de conversão por fuso horário.

en: Date Popup
pt: Popup de Data

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
pt: Habilita calendários jquery popup e widgets de entrada de datas para selecionar data e hora.

en: Until
pt: Até

en: Date Repeat API
pt: API de Data recorrentes

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
pt: Um API de Repetição de Data para calcular datas e horas que se repetem a partir de regras iCal.

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Date range
pt: Intervalo de datas

en: Pager
pt: Paginador

en: contains
pt: contendo

en: Default format
pt: Formato padrão

en: About
pt: Sobre

en: and
pt: e

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: Custom format
pt: Formato personalizado

en: interval
pt: intervalo

en: Undated
pt: Não datado

en: Date year range
pt: Intervalo de anos da data

en: Format: @date
pt: Formato: @date

en: The dates are invalid.
pt: As datas são inválidas.

en: Repeats
pt: Recorrência

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
pt: !repeats_every_interval toda(o) !day_of_week

en: !repeats_every_interval on !month_names
pt: !repeats_every_interval em !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
pt: !repeats_every_interval !count vezes

en: !repeats_every_interval until !until_date
pt: !repeats_every_interval até !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
pt: !repeats_every_interval exceto !except_dates

en: every week | every @count weeks
pt[0]: toda semana
pt[1]: a cada @count semanas

en: every month | every @count months
pt[0]: todo mês
pt[1]: a cada @count meses

en: every year | every @count years
pt[0]: todo ano
pt[1]: a cada @count anos

en: every day | every @count days
pt[0]: todo dia
pt[1]: a cada @count dias

en: Date field(s)
pt: Campo(s) de data

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
pt: Método para gerar múltiplos campos de data numa mesma busca. Retornar os elementos que tem qualquer campo encontrado (data = campo_1 OU campo_2) ou somente aqueles que combinam com todos os campos selecionados (date = campo_1 E campo_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
pt: Você deve selecionar ao menos um campo de data para esse filtro.

en: Missing date fields!
pt: Campos de data faltando!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
pt: (@field) <strong>Exposto</strong> @widget @format

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "a partir de / atrás" incluído)

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome legível de máquina deve conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados.

en: Date and time
pt: Data e hora

en: %title is invalid.
pt: %title é inválido.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
pt: Erro de Requisição HTTP ao importar o %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
pt: Falhou ao abrir o arquivo: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
pt: Arquivo de calendário inválido: %filename

en: Invalid calendar file.
pt: Arquivo de calendário inválido.

en: Custom input format
pt: Formato de entrada personalizado

en: Hide repeat rule
pt: Ocultar a regra de repetição

en: There are errors in @field_name value #@delta:
pt: Existem erros no valor #@delta de @field_name:

en: There are errors in @field_name:
pt: Existem erros em @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
pt: A documentação completa para os módulos Date e Date API está disponível em <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
pt: Usar o seletor de data padrão do jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
pt: Entrada manual, nenhum seletor de datas jQuery

en: Timepicker
pt: Seletor de Datas

en: Current exceptions
pt: Exceções atuais

en: Date wizard
pt: Assistente do Date

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Content type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Date field name
pt: Nome do campo de data

en: Show repeating date options
pt: Mostrar opções de datas recorrentes

en: Date field type
pt: Tipo de campo data

en: Date Tools
pt: Ferramentas de Data

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
pt: Ferramentas para importar e auto-criar datas e calendários.

en: Date browser
pt: Agenda interativa

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
pt: Data Anterior/Seguinte de navegação, para anexar a outros displays. Requer o argumento Date (data).

en: Date browser style
pt: Estilo da agenda interativa

en: Creates back/next navigation.
pt: Criar uma navegação de anterior/próximo.

en: Date (!base_table)
pt: Data (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
pt: Filtrar qualquer campo de data !base_table de Views por um argumento date, utilizando qualquer data/período formato ISO (ex: YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
pt: Selecione o tipo do valor de data a ser utilizado por padrão, nos sumários e na navegação. Por exemplo, a granularidade do 'mês' definirá a data padrão do mês corrente, agrupando por mês nos sumários e linkando o próximo mês e o anterior  quando utilizar navegação por data.

en: You must select at least one date field for this argument.
pt: Você deve selecionar pelo menos um campo de data para este argumento.

en: Navigate to previous year
pt: Ir para o ano anterior

en: Navigate to next year
pt: Ir para o próximo ano

en: Navigate to previous month
pt: Ir para o mês anterior

en: Navigate to next month
pt: Ir para o próximo mês

en: Navigate to previous week
pt: Ir para a semana anterior

en: Navigate to next week
pt: Ir para a próxima semana

en: Navigate to previous day
pt: Ir para o dia anterior

en: Navigate to next day
pt: Ir para o próximo dia

en: View full page month
pt: Ver página completa do mês

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Show End Date
pt: Exibir data de término

en: Default values
pt: Valores padrão

en: Use ISO-8601 week numbers
pt: Use números de semanas ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
pt: IMPORTANTE! Se selecionado, o primeiro dia da semana DEVE ser configurado para segunda-feira.

en: There are no date fields in this database.
pt: Não existem campos de data nesse banco de dados.

en: Year range
pt: Escala anual

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
pt: Repete !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

[ctx: datetime]
en: Year
pt: Ano

[ctx: datetime]
en: Month
pt: Mês

[ctx: datetime]
en: Week
pt: Semana

[ctx: datetime]
en: Day
pt: Dia

en: Display:
pt: Exibição:

en: Multiple values:
pt: Múltiplos valores:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
pt: Identifique um número especifico de valores para mostrar ou deixe em branco para mostrar todos os valores.

en: starting from @isodate
pt: iniciando em @isodate

en: ending with @isodate
pt: terminando em @isodate

en: Repeat rule:
pt: Regra de repetição:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
pt: Quantas unidades de tempo devem ser mostradas na expressão 'tempo decorrido'.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
pt: Mostrar @count valor(es) começando com @date1, terminando com @date2

en: earliest
pt: mais recente

en: latest
pt: mais antigo

en: Display time ago, showing @interval units.
pt: Exibir tempo decorrido, mostrando @interval unidades.

[ctx: datetime]
en: Hour
pt: Hora

[ctx: datetime]
en: Minute
pt: Minuto

[ctx: datetime]
en: Second
pt: Segundo

en: The year is invalid.
pt: O ano é inválido.

en: The month is invalid.
pt: O mês é inválido.

en: The day is invalid.
pt: O dia é inválido.

en: The hour is invalid.
pt: A hora é inválida.

en: The minute is invalid.
pt: O minuto é inválido.

en: The second is invalid.
pt: O segundo é inválido.

[ctx: date_order]
en: First
pt: Primeiro

[ctx: date_order]
en: Second
pt: Segundo

[ctx: date_order]
en: Third
pt: Terceiro

[ctx: date_order]
en: Fourth
pt: Quarto

[ctx: date_order]
en: Fifth
pt: Quinto

[ctx: date_nav]
en: Prev
pt: Anterior

en: Configure the Date Popup settings.
pt: Configurar os parâmetros do Date Popup.

en: Add exception
pt: Adicionar exceção

en: Add addition
pt: Adicionar inclusão

[ctx: date_order]
en: Every
pt: Todos

[ctx: day_name]
en: Sunday
pt: Domingo

[ctx: day_name]
en: Monday
pt: Segunda-feira

[ctx: day_name]
en: Tuesday
pt: Terça-feira

[ctx: day_name]
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

[ctx: day_name]
en: Thursday
pt: Quinta-feira

[ctx: day_name]
en: Friday
pt: Sexta-feira

[ctx: day_name]
en: Saturday
pt: Sábado

en: 5 minute
pt: 5 minutos

en: 15 minute
pt: 15 minutos

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Select date field(s) to filter.
pt: Selecione o(s) campo(s) de data para filtrar.

en: All Day
pt: O dia inteiro

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas futuras têm "-" antes)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
pt: Intervalo de tempo (datas passadas têm "-" antes)

en: Date field values
pt: Valores do campo data

en: Tokens related to date field values.
pt: Tokens relacionados aos valores de campos de data.

en: The date value.
pt: O valor para data.

en: Relative default value
pt: Valor relativo padrão

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
pt: O ano é inválido. Por favor verifique se o texto tem quatro dígitos.

en: Date with repeat
pt: Data com repetição

en: Datetime
pt: Data e hora

en: Datetime range
pt: Intervalo de data e hora

en: Source id
pt: ID original

en: Start value for a datetime range
pt: Valor inicial para um período de data e hora

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
pt: Armazena a data no banco de dados como um timestamp, formato depreciado para suportar dados legados.

en: Pop-up calendar
pt: Calendário Pop-up

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
pt: Uma "data inicial" é obrigatória para o campo %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
pt: É obrigatório uma "data final" para o campo %field #delta.

en: The End date value.
pt: O valor da data de encerramento.

en: Choose how users view dates and times:
pt: Escolha como os usuários verão as datas e horas:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
pt: Para adicionar ou editar opções, visite <a href="@date-time-page">configurações de Data e Hora</a>.

en: Both Start and End dates
pt: Ambas, datas de Início e Fim

en: Start date only
pt: Somente data inicial

en: End date only
pt: Somente data final

en: Display dates using the @format format
pt: Exibir datas usando o formato @format

en: Display both Start and End dates
pt: Exibir datas iniciais e também datas finais

en: Display Start date only
pt: Exibir apenas data inicial

en: Display End date only
pt: Exibir apenas data final

en: Default date
pt: Data padrão

en: No default value
pt: Nenhum valor padrão

en: Default end date
pt: Data final padrão

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
pt: O valor padrão Strtotime para a Data Fim é inválido.

en: Date entry options
pt: Opções de entrada de data

en: Time increments
pt: Incrementos de tempo

en: 10 minute
pt: 10 minutos

en: 30 minute
pt: 30 minutos

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
pt: Datas de término são usadas para coletar duração. Ex., permitir que um evento inicie em 15 de setembro e termine em 16 de setembro.

en: Collect an end date
pt: Coletar uma data de término

en: Select the timezone handling method for this date field.
pt: Selecione o método de tratamento de fuso horário para este campo de data.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
pt: 'Data Final' vazia usará o valor da 'Data Inicial'.

en: The End date must be greater than the Start date.
pt: A data final deve ser mais recente que a data inicial.

en: The Start date is invalid.
pt: A Data de início é inválida.

en: The End date is invalid.
pt: A Data de término é inválida.

en: !start-date to !end-date
pt: !start-date até !end-date

en: Makes date/time fields available.
pt: Deixa os campos data/hora disponíveis.

en: The value input for field %field is invalid:
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido:

en: The value input for field %field is invalid.
pt: O valor inserido para o campo %field é inválido.

en: The value @date does not match the expected format.
pt: O valor @date não está no formato esperado.

en: System date settings
pt: Definições de data no sistema

[ctx: datetime]
en: Date
pt: Data

[ctx: datetime]
en: Time
pt: Hora

en: E.g., @date
pt: Ex: @date

en: Page by date
pt: Página por data

en: Page using the value of a date field.
pt: Página usando o valor de um campo de data.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
pt: Selecione um ou mais campos de data para filtrar usando este argumento.

en: Only this field
pt: Apenas este campo

en: Relative start date
pt: Data de início relativa

en: Relative end date
pt: Data final relativa

en: Position: @position, format: @format.
pt: Posição: @position, formato: @format.

en: Is empty
pt: Está vazio

en: Is not Empty
pt: Não está vazio

en: Date Context
pt: Contexto da Data

en: @from to @to
pt: @from para @to

en: Date format options
pt: Opções de formato de data

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
pt: A funcionalidade de <em>O dia todo</em> foi movida para um módulo separado. Este novo módulo adiciona uma caixa de seleção <em>O dia todo</em> fornecendo a opção de ligar e desligar esta opção para campos de data. Ele também contém o tema que exibe o texto de <em>O dia todo</em> em campos que não têm tempo especificado. Para consistência com o código anterior, ele foi automaticamente habilitado. Se você não quer a funcionalidade de <em>O dia todo</em> você pode desabilitar este módulo.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
pt: A integração do <em>Repetir data</em> para campos de data está sendo movida para um módulo separado. Para consistência com o código anterior, ela foi automaticamente habilitada se o módulo Date Repeat API estiver habilitado. Se você não usar a funcionalidade de <em>Repetir data</em> em seus campos, você pode desabilitar este módulo.

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
pt: Repete em

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
pt: Toda quarta

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
pt: A cada Seg, Qua, Sex

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
pt: Toda terça e quinta

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
pt: Repetir a cada

en: every weekday
pt: todo dia útil

en: monday wednesday friday
pt: segunda quarta sexta

en: tuesday thursday
pt: terça quinta

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
pt: No dia @bymonthday de

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
pt: Por mês

en: On day ... of ...
pt: No dia ... de ...

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
pt: Parar repetição

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
pt: Excluir datas

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
pt: Incluir datas

en: Repeat settings
pt: Configurações de repetição

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
pt: Diariamente

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
pt: Semanalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
pt: Mensalmente

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
pt: Anualmente

en: Cache dates
pt: Cache de datas

en: Settings for modules the use the Date API.
pt: Configurações para módulos que usam o Date API.

en: to:
pt: até:

en: Dates and calendars can be complicated to set up. If you enable the Date Tools module, it provides a Date Wizard that makes it easy to create a simple date content type with a date field.
pt: Datas e calendários podem ser complicados para configurar. Se você habilitar o módulo Date Tools, ele fornece um assistente de data que facilita a criação de um tipo de conteúdo Data simples com um campo de data.

en: How to display the time ago or time hence for this field.
pt: Como exibir neste campo o "tempo decorrido" ou "a partir de".

en: No valid timezone name was provided.
pt: Nenhum fuso horário padrão foi fornecido.

en: Please choose a year.
pt: Por favor escolha o ano.

en: Please choose a month.
pt: Por favor escolha o mês.

en: Please choose a day.
pt: Por favor escolha o dia.

en: Please choose an hour.
pt: Por favor escolha a hora.

en: Please choose a minute.
pt: Por favor escolha o minuto.

en: Please choose a second.
pt: Por favor escolha o segundo.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> primeiro dia da semana do site</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure os <a href="@regional_date_time"> formatos de data do sistema</a> para funcionar corretamente.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
pt: O Date API requer que você configure o <a href="@regional_settings"> fuso horário do site e primeiro dia da semana</a> e as <a href="@regional_date_time"> configurações de formato de data</a> para funcionar corretamente.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
pt: Mostrar datas usando o formato padrão, porque o formato especificado (@format) não está definido

en: Choose how render dates and times
pt: Escolha como renderizar datas e horas

en: Recurring event rule
pt: Regra de evento recorrente
