Date (7.x-3.0-alpha2) - en to fi translation catalogue (448 entries)

en: Delete
fi: Poista

en: Value
fi: Arvo

en: Description
fi: Kuvaus

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: all
fi: kaikki

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Date
fi: Päivämäärä

en: None
fi: Ei mitään

en: Weight
fi: Paino

en: Required
fi: Pakollinen

en: Save
fi: Tallenna

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Display
fi: Näyttö

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Text
fi: Teksti

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: days
fi: päivät

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Custom
fi: Oma

en: Contains
fi: Sisältää

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Count
fi: Laskuri

en: %time ago
fi: %time sitten

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: OR
fi: TAI

en: Method
fi: Tapa

en: Now
fi: Nyt

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Repeat
fi: Toisto

en: Both
fi: Molemmat

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Plain
fi: Puhdas

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Duration
fi: Kesto

en: Change
fi: Muuta

en: Week of @date
fi: Viikko @date

en: Pager position
fi: Sivutuksen sijainti

en: Date/Time
fi: Päivämäärä/Aika

en: Select a date
fi: Valitse päivämäärä

en: Site's time zone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: Date's time zone
fi: Päivämäärän aikavyöhyke

en: No time zone conversion
fi: Ei aikavyöhykemuunnosta

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely ei ole mahdollista jos tunteja ei ole määriteltynä.

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Time zone handling
fi: Aikavyöhykkeen hallinta.

en: Date field
fi: Päivämääräkenttä

en: Date API
fi: Päivämäärien API

en: AND
fi: JA

en: Interval
fi: Vaihteluväli

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Select
fi: Valitse

en: A valid date is required for %title.
fi: Kelvollinen päivämäärä vaaditaan: %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
fi: Päivämäärien API jota toiset moduulit voivat käyttää.

en: The Strtotime default value is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo on epäkelpo.

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Within
fi: Sisällä

en: Position of date part labels
fi: Päivämäärän osien etiketin sijoittelu

en: User's time zone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan ISO päivämääränä, suositellaan historiallisia vai osittaisia päivämääriä varten.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
fi: Tallenna päivämäärät tietokantaan datetime kenttänä, suositellaan täydellisiin päivämääriin ja päivämääriin jotka voivat tarvita aikavyöhykemuunnoksen.

en: Date Popup
fi: Päivämäärien popup-ikkunat

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
fi: Mahdollistaa jquery popup kalenterit ja ajansyöttövempaimet päivämäärien ja aikojen valitsemiseen.

en: Until
fi: Saakka

en: Date Repeat API
fi: Päivämäärien toisto API

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
fi: Päivämäärien toisto API toistuvien päivämäärien ja aikojen laskemiseen iCal säännöistä.

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: Pager
fi: Sivutus

en: contains
fi: sisältää

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: About
fi: Tietoja

en: and
fi: ja

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: interval
fi: aikaväli

en: Undated
fi: Päivämäärätön

en: Date year range
fi: Päivämäärän vuosivaihtelualue

en: Format: @date
fi: Muoto: @date

en: The dates are invalid.
fi: Päivämäärät ovat epäkelpoja.

en: Repeats
fi: Toistuu

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
fi: !repeats_every_interval järjestyksessä !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joka !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
fi: !repeats_every_interval päiville !month_days kuukausina !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
fi: !repeats_every_interval kuukausille !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
fi: !repeats_every_interval !count kertaa

en: !repeats_every_interval until !until_date
fi: !repeats_every_interval !until_date saakka

en: !repeats_every_interval except !except_dates
fi: !repeats_every_interval paitsi !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
fi: !repeats_every_interval joissa viikko alkaa viikonpäivänä !day_of_week

en: every week | every @count weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka @count. viikko

en: every month | every @count months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka @count. kuukausi

en: every year | every @count years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka @count. vuosi

en: every day | every @count days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka @count. päivä

en: Date field(s)
fi: Päivämääräkentä(t)

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
fi: Menetelmä useiden päivämääräkenttien käsittelyyn samassa kyselyssä. Palauttaa ne, joissa on mikä tahansa vastaava päivämääräkenttä (päivämäärä = kenttä_1 TAI kenttä_2), tai vain ne, joissa on kaikki vastaavat päivämääräkentät (päivämäärä = kenttä_1 JA kenttä_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle suodattimelle.

en: Missing date fields!
fi: Päivämääräkenttiä puuttuu!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: (@field) <strong>Käyttäjälle näytettävä</strong> @widget @format

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: %title is invalid.
fi: %title on virheellinen.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
fi: HTTP Request Error tuotaessa %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
fi: Tiedoston %filename avaaminen epäonnistui

en: Invalid calendar file: %filename
fi: %filename on virheellinen kalenteritiedosto

en: Invalid calendar file.
fi: Virheellinen kalenteritiedosto.

en: Custom input format
fi: Mukautettu tekstimuoto

en: Hide repeat rule
fi: Piiilota toistovaihtoehto

en: There are errors in @field_name value #@delta:
fi: Kentän @field_name arvossa #@delta on virheitä:

en: There are errors in @field_name:
fi: Kentässä @field_name on virheitä:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
fi: Date API:n ja Date moduulin täydellisen dokumentaation löydät osoitteesta <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.

en: Use default jQuery timepicker
fi: Käytä oletus jQuery-ajanvalitsinta

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
fi: Manuaalinen ajan syöttö ilman jQuery ajanvalitsinta

en: Timepicker
fi: Ajanvalitsin

en: Current exceptions
fi: Nykyiset poikkeukset

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
fi: Päivämäärät ja kalenterit voivat olla monimutkaisia asettaa.  !date_wizard tekee helpoksi luoda yksinkertaisia päivämäärä-sisältötyyppejä ja niihin liittyviä kalentereita.

en: Date wizard
fi: Ohjattu konfigurointi

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
fi: Koneluettava nimi. Sallitut merkit: (a-z, 0-9, _). Järjestelmä luo automaattisesti uuden sisältötyypin mikäli sitä ei ole jo olemassa.

en: Content type label
fi: Sisältötyypin tunnus

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
fi: Päivämäärä -sisältötyppi, joka on linkitetty Views kalenteriin.

en: Content type description
fi: Sisältötyypin kuvaus

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
fi: Sisältötyypin kuvaus. Tarvitaan vain luotaessa uutta sisältötyyppiä.

en: Date field name
fi: Päivämääräkentän nimi

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
fi: Nimi järjestelmää varten. Sallitut arvot: (a-z, 0-9, _). Ei saa olla olemassaolevan kentän nimi.

en: Date field label
fi: Päivämääräkentän tunnus

en: The human-readable label for this field.
fi: Nimi käyttäjää varten tälle kentälle.

en: Date widget type
fi: Päivämäärävempaimen tyyppi

en: Show repeating date options
fi: Näytä toistuvien päivämäärien valinnat

en: Date field type
fi: Päivämääräkentän tyyppi

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
fi: Suositeltu tyyppi on Datetime paitsi historiallisissa päivämäärissä ja päivämäärissä joiden tarkkuus on vain kuukausi ja vuosi. Vanhemmat yhteensopimattomat päivämäärät tulee esittää Date tyyppiä käyttäen (ISO päivämäärä).

en: Date timezone handling
fi: Päivämäärien aikavyöhykkeiden käsittely

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli aikaelementtejä ei ole määritettynä.

en: Create a calendar for this date field
fi: Luo kalenteri tälle päivämääräkentälle

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
fi: Samanniminen sisältötyyppi on jo olemassa, lisätään uusi kenttä olemassaolevaan sisältötyyppiin.

en: This field name already exists.
fi: Tämä kentän nimi on jo olemassa.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
fi: Aikavyöhykkeen käsittely ei onnistu mikäli kellonaika ei ole määritettynä.

en: Date Tools
fi: Päivämäärätyökalut

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
fi: Työkaluja päivämäärien ja kalenterien tuomiseksi ja automaattiseksi luomiseksi.

en: Date browser
fi: Päivämääräselain

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
fi: Päivämäärien edellinen/seuraava navigointi liitettäväksi muihin näyttöihin. Vaati päivämääräargumentin.

en: Date browser style
fi: Päivämääräselaimen tyyli

en: Creates back/next navigation.
fi: Luo edellinen/seuraava navigaation.

en: Date (!base_table)
fi: Päivämäärä (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field.
fi: Suodata mikä tahansa näkymä !base_table päivämääräkentällä.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
fi: Valitse päivämääräarvon tyyppi käytettäväksi oletuksissa, yhteenvedoissa ja navigaatiossa. Esimerkiksi 'kuukausi'-rakeisuustaso asettaa oletuspäivämäärän nykyiseen kuukauteen, yhteenvedon kuukausittain yhteenvetonäkymässä, ja linkin seuraavaan ja edelliseen kuukauteen päivämäärännavigointia käytettäessä.

en: You must select at least one date field for this argument.
fi: Ainakin yksi päivämääräkenttä täytyy valita tälle argumentille.

en: Navigate to previous year
fi: Selaa edelliseen vuoteen

en: Navigate to next year
fi: Selaa seuraavaan vuoteen

en: Navigate to previous month
fi: Selaa edelliseen kuukauteen

en: Navigate to next month
fi: Selaa seuraavaan kuukauteen

en: Navigate to previous week
fi: Selaa edelliseen viikkoon

en: Navigate to next week
fi: Selaa seuravaan viikkoon

en: Navigate to previous day
fi: Selaa edelliseen päivään

en: Navigate to next day
fi: Selaa seuraavaan päivään

en: View full page month
fi: Näytä kokonainen kuukausi

en: Relative date
fi: Suhteellinen päivämäärä

en: Show End Date
fi: Määritä päättymisajankohta

en: Default values
fi: Oletusarvot

en: Use ISO-8601 week numbers
fi: Käytä ISO-8601 viikkonumeroita

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
fi: TÄRKEÄÄ! Mikäli valittuna, ensimmäisen viikonpäivän tulee olla maanantai

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
fi: Käytettäessä ISO-8601 viikkonumeroita on ensimmäiseksi viikonpäiväksi asetettava maanantai.

en: Field @label (@field_name)
fi: Kenttä @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
fi: Päivämääräkenttiä ei löytynyt tietokannasta.

en: The date field which whose type should be changed.
fi: Muutettavan päivämääräkentän nimi.

en: The type of date to change the field to.
fi: Muoto johon päivämääräkenttä muutetaan.

en: New type:
fi: Uusi tyyppi:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
fi: Valittu tyyppi on sama kuin käytössä oleva. Ei muutettavaa.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
fi: Kntän @field_name tyyppi on muunnettu muodosta @old_type muotoon @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
fi: Muunna päivämäärä muodosta toiseen. Hyvin kokeellinen, käytä omalla vastuullasi!

en: Year range
fi: Vuosiluvun vaihteluväli

en: Current additions
fi: Tämänhetkiset lisäykset

en: Also includes !additional_dates.
fi: Sisältää myös !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
fi: Toistaa !interval !bymonth !byday  !count !until  !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
fi: Päivämäärän vaihteluvälin on oltava muotoa -9:+9, 2005:2010 tai 2005:+9

[ctx: datetime]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: datetime]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: datetime]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: datetime]
en: Day
fi: Päivä

en: Display:
fi: Näyttötapa:

en: Multiple values:
fi: Useampia arvoja:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
fi: Määrittele montako arvoa esitetään tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki arvot.

en: starting from @isodate
fi: alkaen @isodate

en: ending with @isodate
fi: päättyen @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
fi: Tunnista alkamis- ja päättymispäivämäärät muodossa YYYY-MM-DDTHH:MM:SS tai jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki saatavilla olevat päivämäärät.

en: Repeat rule:
fi: Toistosääntö:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
fi: Kuinka monta aikayksikköä näytetään 'aikaa sitten' merkkijonona.

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
fi: Näytä @count arvoa alkaen @date1 ja päättyen @date2

en: earliest
fi: ensimmäinen

en: latest
fi: viimeisin

en: Show repeat rule
fi: Näytä toistomahdollisuus

en: View Repeating Dates
fi: Näytä päivämäärien toisto

en: The duration of the time period given by the dates.
fi: Aikavälin kesto annettujen päivämäärien perusteella.

[ctx: datetime]
en: Hour
fi: Tunti

[ctx: datetime]
en: Minute
fi: Minuutti

[ctx: datetime]
en: Second
fi: Sekunti

en: The year is invalid.
fi: Vuosi on epäkelpo.

en: The month is invalid.
fi: Kuukausi on epäkelpo.

en: The day is invalid.
fi: Päivä on epäkelpo.

en: The hour is invalid.
fi: Tunti on epäkelpo.

en: The minute is invalid.
fi: Minuutti on epäkelpo.

en: The second is invalid.
fi: Sekunti on epäkelpo.

[ctx: date_order]
en: First
fi: Ensimmäinen

[ctx: date_order]
en: Second
fi: Toinen

[ctx: date_order]
en: Third
fi: Kolmas

[ctx: date_order]
en: Fourth
fi: Neljäs

[ctx: date_order]
en: Fifth
fi: Viides

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
fi: Viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
fi: Toiseksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
fi: Kolmanneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
fi: Neljänneksi viimeinen

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
fi: Viidenneksi viimeinen

[ctx: date_nav]
en: Prev
fi: Edellinen

[ctx: date_nav]
en: Next
fi: Seuraava

en: Configure the Date Popup settings.
fi: Määritä päivämäärä-popupin asetukset.

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Add addition
fi: Lisää lisäys

[ctx: date_order]
en: Every
fi: Joka

[ctx: day_name]
en: Sunday
fi: Sunnuntai

[ctx: day_name]
en: Monday
fi: Maanantai

[ctx: day_name]
en: Tuesday
fi: Tiistai

[ctx: day_name]
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

[ctx: day_name]
en: Thursday
fi: Torstai

[ctx: day_name]
en: Friday
fi: Perjantai

[ctx: day_name]
en: Saturday
fi: Lauantai

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
fi: Operaatio ei vielä toimi Drupal 7 versiossa.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
fi: Sallittujen vuosien vaihteluväli vanhimmasta uusimpaan. -1_+1 tarkoittaa että vanhin päivämäärä on vuosi sitten ja uusin päivämäärä vuoden tästä vuodesta eteenpäin.

en: Your content type @name has been created.
fi: Sisältötyyppi @name on luotu.

en: Your date field @name has been created.
fi: Kenttä @name on luotu.

en: Administer date tools
fi: Päivämäärätyökalujen ylläpito

en: Easy creation of date content types and calendars.
fi: Helppo päivämääräsisältötyyppien ja kalenterien luonti.

en: Date Views
fi: Päivämääräkenttien näkymät

en: Views integration for date fields and date functionality.
fi: Päivämäärätoimintojen ja päivämääräkenttien integrointi näkymiin.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
fi: Aseta vuosiluvun vaihteluväli tälle argumentille, joko -X:+X muodossa suhteessa tämänhetkiseen vuoteen (esimerkiksi '-3:+3') tai absoluuttinen minimi- ja maksimivuosi kuten '2005:2010'. Jos argumentti on asetettu valitun vaihteluvälin ulkopuolelle, sivu palautetaan muodossa 'Sivua ei löydy (404)'.

en: 5 minute
fi: 5 minuuttia

en: 15 minute
fi: 15 minuuttia

en: %time hence
fi: %time siten

en: Select date field(s) to filter.
fi: Valitse suodatettavat päivämääräkentät.

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: Date field values
fi: Päivämääräkentän arvot

en: Tokens related to date field values.
fi: Päivämääräkentän arvoihin liittyvät korvauskuviot.

en: The date value.
fi: Päivämäärän arvo.

en: Relative default value
fi: Suhteellinen oletuspäivämäärä

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
fi: Vuosi on epäkelpo. Varmista että syöttämäsi vuosiluku sisältää neljä numeroa.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
fi: <strong>Paljastettu</strong> @widget @format

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
fi: Tallenna päivämäärä tietokantaan aikamerkkinä, poistuva muoto tukemaan vanhaa tietoa.

en: Pop-up calendar
fi: Kalenteri-popup

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
fi: 'Alkamispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
fi: 'Päättymispäivämäärä' on pakollinen kentälle %field #%delta.

en: The End date value.
fi: Päättymispäivämäärän arvo.

en: Choose how users view dates and times:
fi: Valitse missä muodossa päivämäärät esitetään käyttäjille:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
fi: Voit lisätä lisää vaihtoehtoja <a href="@date-time-page">Päivämäärien asetukset</a> sivulla.

en: Both Start and End dates
fi: Sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Start date only
fi: Vain alkamispäivämäärä

en: End date only
fi: Vain päättymispäivämäärä

en: Display dates using the @format format
fi: Näytä päivämäärät käyttäen muotoa @format

en: Display both Start and End dates
fi: Näytä sekä alkamis- että päättymispäivämäärä

en: Display Start date only
fi: Näytä vain alkamispäivämäärä

en: Display End date only
fi: Näytä vain päättymispäivämäärä

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: No default value
fi: Ei oletusarvoa

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
fi: Kuvaa päivämäärä suhteessa tämänhetkiseen päivään, esimerkiksi '+90 päivää' (kentän luontipäivämäärästä 90 päivää tulevaisuuteen) tai '+1 Lauantai' (seuraava lauantai). Lisätietoja saat !strtotime.

en: Default end date
fi: Oletus-päättymispäivämäärä

en: Relative default value for end date
fi: Päättymispäivämäärän suhteellinen arvo

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
fi: Strtotime oletusarvo päättymispäivämäärälle on epäkelpo.

en: Date entry options
fi: Päivämäärän syöttövaihtoehdot

en: Control the order and format of the options users see.
fi: Ylläpidä käyttäjien valittavissa olevien vaihtoehtojen järjestystä ja muotoa.

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: 10 minute
fi: 10 minuuttia

en: 30 minute
fi: 30 minuuttia

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
fi: Syötä kustomoitu päivämäärämuoto tai valitse yksi valmiista muodoista.

en: Select the date attributes to collect and store.
fi: Valitse kerättävät ja tallennettavat päivämäärä-muuttujat.

en: Date attributes to collect
fi: Kerättävät päivämäärä-muuttujat

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
fi: Päättymispäivämääriä kerätään määrittelemään kestoa. Esimerkiksi salli tapahtuman alkaa 15. syyskuuta ja päättyä 16. syyskuuta.

en: Collect an end date
fi: Kerää päättymispäiväys

en: Select the timezone handling method for this date field.
fi: Valitse tämän kentän aikavyöhykkeen käsittelytapa.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
fi: Mikäli päättymispäivämäärä on tyhjä, päättymispäivämääränä käytetään alkamispäivämäärää.

en: @field_name Start date value #@delta
fi: @field_name alkamispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name End date value #@delta
fi: @field_name päättymispäivämäärän arvo @delta

en: @field_name Start date
fi: @field_name alkamispäivämäärä

en: @field_name End date
fi: @field_name päättymispäivämäärä

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
fi: Alkamispäivämäärä on annettava mikäli päättymispäivä on syötettynä kentälle %field #@delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
fi: Päättymispäivämäärän on oltava suurempi kuin alkamispäivämäärä.

en: The Start date is invalid.
fi: Alkamispäivämäärä on epäkelpo.

en: The End date is invalid.
fi: Päättymispäivämäärä on epäkelpo.

en: More settings and values
fi: Lisää asetuksia ja arvoja

en: Date entry
fi: Päivämäärän syöte

en: Starting and ending year
fi: Alkamis- ja päättymisvuosi

en: !start-date to !end-date
fi: !start-date - !end-date

en: Date part
fi: Päivämäärän osa

en: Makes date/time fields available.
fi: Mahdollistaa päivämääräkenttien käytön.

en: Starting year
fi: Alkamisvuosi

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
fi: Syötä suhteellinen arvo (-9, +9) tai absoluuttinen vuosi kuten 2015.

en: Ending year
fi: Päättymisvuosi

en: The value input for field %field is invalid:
fi: Kenttään %field syötetty arvo ei kelpaa:

en: The value input for field %field is invalid.
fi: Kentän %field arvo ei kelpaa.

en: The value @date does not match the expected format.
fi: Arvo @date ei vastaa odotettua muotoa.

en: Missing system date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset puuttuvat

en: System date settings
fi: Järjestelmän päivämääräasetukset

en: @count year from now | @count years from now
fi[0]: @count vuosi tästä hetkestä alkaen
fi[1]: @count vuotta tästä hetkestä alkaen

[ctx: datetime]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: datetime]
en: Time
fi: Aika

en: Date Migration
fi: Päivämäärien muunnos

en: E.g., @date
fi: Esim. @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
fi: <p>Date Popup moduuli mahdollistaa manuaalisen päivämääräsyötön tai jQuery päivämäärävalitsimen käytön. Date moduuli sisältää ainoastaan oletus-jQuery-valitsimen joka on jo asennettuna. Moduuli tukee myös päivämäärän valintaan alasvetovalikosta, tämä on ladattava erikseen. Päivämäärä-alasvetovalikko ei näy vaihtoehtona jos tarvittavaa kirjastoa ei löydy libraries kansiosta. Jos et halua jQuery-päivämääränvalitsinta voit valita 'Manuaalinen ajan syöttö' jolloin käyttäjille näytetään normaali tekstikenttä päivämäärän syöttämiseksi.</p>

en: Use dropdown timepicker
fi: Käytä alasvetovalikko-ajanvalitsinta

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
fi: <p>Asentaaksesi päivämääränvalitsin-alasvetovalikon sinun on luotava sivustosi asennukseen <code>!directory</code>. Tämän jälkeen lataa uusin <a href="@download">@download</a> versio ja pura lataamasi paketti. Näet tiedostonnimiä kuten jquery.timepicker-1.1.2.js ja jquery.timepicker-1.1.2.css. Nimeä ne uudelleen muotoon jquery.timepicker.js ja jquery.timepicker.css ja kopioi ne kansioon <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
fi: <p>Päivämäärä-popup sisältää css:ää joka rikkoo css-validoinnin IE6:lla. Erillinen IE6 css on poistunut käytöstä koska IE6 on tätänykyä vanhentunut ja sen korvaavat IE7, IE8 ja IE9. Jos kuitenkin koet että haluat myös IE6-yhteensopivuuden, voit lisätä sen takaisin teemasi asetuksissa. Esimerkkinä tavasta lisätä css:iä vaikkapa Garland-teeman IE-kohtaiset css-tiedostot page.tpl.php:ssa. Tarvitsemasi css on:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
fi: Näytä yhteensopiva toinen päivämäärä 'päättymispäivämääränä'.

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
fi: Sisältötyypin nimen pituus saa olla enimmillään 12 merkkiä kun sitä käytetään kalenterin ja lohkojen luomiseen.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
fi: Kentän nimen enimmäispituus on 26 merkkiä.

en: @label -  start date (!name)
fi: @label - alkamispäivämäärä (!name)

en: @label -  start date
fi: @label - alkamispäivämäärä

en: @label - end date (!name:!column)
fi: @label - päättymispäivämäärä:(!name:!column)

en: @label - end date:!column
fi: @label - päättymispäivämäärä:!column

en: Page by date
fi: Sivu päivämäärän perusteella

en: Page using the value of a date field.
fi: Sivu käyttäen päivämääräkentän oletusarvoa.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
fi: Valitse yksi tai useampi päivämääräkenttä jotka suodatetaan tällä argumentilla.

en: Add multiple value identifier
fi: Lisää useamman arvon tunnistin

en: Dates to compare
fi: Verrattavat päivämäärät

en: Start/End date range
fi: Alkamis/päättymispäivämäärän vaihteluväli

en: Only this field
fi: Vain tämä kenttä

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
fi: Mikäli valittuna, näkymä hakee kaikki arvot alkaen 'Alkamispäivämäärä' ja päättyen 'Päättymispäivämäärä'. Muussa tapauksessa näkymää rajataan ainoastaan erikseen määritellyillä suodattimilla. Koko alkamis/päättymispäivämäärä-vaihteluvälin vertailu on suositeltavin tapa jos käytät suodatinta kalenterissa. Jos luot Alkamis/päättymis-vaihtoehdon, ei ole tarpeen lisätä Alkamispäivämäärä ja Päättymispäivämäärä kenttiä erikseen suodattimeen, vain toinenkin arvoista riittää.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
fi: Lisää tunnistin näkymään määritelläksesi mitkä usemman arvon päivämääräkentät vastaavat suodatuskriteereitä. Huomio: Tämä vaihtoehto voi aiheuttaa arvojen monistumista näkymässä. Vaaditaan jos käytät moniarvoisia kenttiä kalentereissa tai aina kun monen arvon solmunäkymän näyttävän ainoastaan suodatusta vastaavat arvot.

en: Date selection form element
fi: Päivämäärän valinnan lomake-elementti

en: Filter granularity
fi: Suodattimen tarkkuus

en: Relative start date
fi: Suhteellinen alkamispäivämäärää

en: Relative end date
fi: Suhteellinen päättymispäivämäärä

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Suhteelliset päivämäärät lasketaan näkymää esitettäessä. Esimerkkejä: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Relative start date not specified.
fi: Suhteellista alkamispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative end date not specified.
fi: Suhteellista päättymispäivämäärää ei ole määritetty.

en: Relative date not specified.
fi: Suhteellista päivämäärää ei ole määritetty.

en: Position: @position, format: @format.
fi: Paikka: position, muoto: @format.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
fi: Sivutus toimii yhdessä Date tai Content date field - kontekstisuodattimen kanssa. Jos Date suodatin on lisättynä näkymään, sivutus tarjoaa edellinen/seuraava sivutuksen suodattimen tarkkuuden mukaan (ts. sivutus vuosiluvun, kuukauden, viikon tai päivämäärän mukaan). Suodattimen asetuksissa tulee määrittää oletusarvoksi PÄIVÄMÄÄRÄ. Sivutusta ei näytetä mikäli Date - kontekstisuodatinta ei ole määritettynä näkymään tai jos sitä ei ole asetettu käyttämään oletuspäivämäärää.

en: Date identifier
fi: Päivämäärätunnistin

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
fi: Kyselytunnistin jota käytetään haettaessa tietoa verkko-osoitteesta. Huomaa että jos sinulla on useampia kuin yksi näyttöruutu samassa näkymässä (kuten sivu ja lohko), sivutuksen id:n on oltava yksilöllinen jokaiselle näyttöruudulle tai molemmat vaihtuvat sivutuksen arvon muuttuessa.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
fi: Sivutuksen sijoittelu; sisällön yläpuolella, alapuolella tai molemmissa.

en: Link format
fi: Linkin muoto

en: Is empty
fi: On tyhjä

en: Same as Default date
fi: Sama kuin oletuspäivämäärä

en: Repeating date
fi: Toistuva päivämärä

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
fi: 'Toistuvat päivämäärät' käyttävät rajoittamatonta lukumäärää. 'Lisää arvoja' napin sijaan ne sisältävät lomakkeen jossa voit valita, kuinka usein ja monestiko päivämäärä toistetaan.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
fi: Salli käyttäjien tarkastella sivua jolla näytetään kaikki päivämäärän toistokerrat.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
fi: Widgetit toistuville päivämäärille ovat muuttuneet. Olkaa hyvä ja tarkistakaa Näytä Kentät sivulta jokaiselle sisältötyypille ja varmistakaa että oikea widgetti on valittuna.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
fi: Alkamisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi -9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
fi: Päättymisvuoden on oltava muotoa esimerkiksi +9 tai kiinteä vuosi kuten 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
fi: Aseta ehto päivämääräkentän arvoon perustuen.

en: Is not Empty
fi: Ei ole tyhjä

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
fi: Vertailu jonka avulla tunnistetaan että päivämäärä täyttää ehdon. Moniarvoisille päivämääräkentille kaikki arvot tarkistetaan erikseen vastaamaan ehtoa.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
fi: Tämän kentän arvon tulisi täyttää ehto. Tämä voi olla joko kiinteä päivä ISO muodossa (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) tai suhteellinen englanninkielinen merkkijono kuten '12AM today'. Esimerkkejä: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. Lisää esimerkkejä suhteellisista päivämääristä löydät <a href="@relative_format">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Date Context
fi: Päivämääräkonteksti

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
fi: Lisää Context moduuliin vaihtoehdon asettaa konteksti riippuvaiseksi päivämääräkentän arvosta.

en: Display all day checkbox
fi: Näytä "koko päivä" valintaruutu

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
fi: Määrittelee, näytetäänkö "koko päivä" valintaruutu käyttäjille.

en: Date format options
fi: Päivämäärän muotoiluasetukset

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
fi: Päivämäärämuoto jota käytetään tämän argumentin otsikossa ja tiivistelmälinkissä. Oletusmuoto perustuu suodattimen tarkkuuteen, esimerkiksi kuukausi: @example_month, päivä: @example_day.

en: Custom summary date format
fi: Kustomoitu yhteenvedon päivämäärän muoto

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
fi: <em>Koko päivä</em> toiminnallisuus on siirretty erilliseen moduuliin. Tämä uusi moduuli tarjoaa mahdollisuuden lisätä <em>Koko päivä</em> valintaruudun selataksesi aikaa päälle ja pois päivämääräkentissä. Se myös sisältää teeman joka näyttää <em>Koko päivä</em> tekstin kentissä joihin ei ole aikaa määriteltynä. Yhteensopivuuden takaamiseksi moduuli on automaattisesti käytössä. Jos et halua <em>Koko päivä</em> toiminnallisuutta, voit poistaa moduulin käytöstä.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
fi: <em>Päivämäärän toisto</em> päivämääräkentille on siirretty edelliseen moduuliin. Yhteensopivuuden takaamiseksi se on automaattisesti käytössä mikäli Date Repeat API moduuli on käytössä. Jos et käytä <em>Päivämäärien toistoa</em> kentissäsi, voit ottaa moduulin pois päältä.

en: Date All Day
fi: Päivämäärä koko päivä

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
fi: Lisää 'Koko Päivä' toiminnon päivämääräkenttiin, mukaanlukien 'Koko Päivä' teeman ja 'Koko Päivä' valintaruudut päivämäärän valitsimeen sekä ponnahdusikkunaan.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
fi: Toistot

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
fi: Joka @interval päivä

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
fi: Joka @interval viikko

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
fi: Joka @interval kuukausi

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
fi: Joka @interval vuosi

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
fi: Toista joka "X" päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
fi: Joka arkipäivä

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
fi: Joka ma, ke, pe

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
fi: Joka ti, to

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
fi: Toistuu joka "X" päivä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: every weekday
fi: Joka viikonpäivä

en: monday wednesday friday
fi: maanantai keskiviikko perjantai

en: tuesday thursday
fi: tiistai torstai

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
fi: Päivänä @bymonthday, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
fi: Kuukauden perusteella, kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
fi: Kuukauden / viikon @byday päivänä, kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: On day ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

en: On the ... of ...
fi: Päivänä ... / ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
fi: @count toiston jälkeen

[ctx: Date repeat]
en: Count
fi: "Lukumäärä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: On
fi: "Päivänä"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Until
fi: "Asti"
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
fi: Lopeta toistaminen

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
fi: Poista päivämäärät

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
fi: Sisällytä päivämäärät

en: Repeat settings
fi: Toistoasetukset

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
fi: Vuosittain

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Vuosi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Kuukausi (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". Päivä (ASTI)
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
fi: Puuttuva arvo "toistoväli". (SUMMA).
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
fi: Laajennettuna kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
fi: Pienennettynä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
fi: Toista näkymä kontekstissa: Päivämäärän toisto

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
fi: Näytetäänkö toistoasetusten lomake oletuksena avoinna vai suljettuna? Aseta "Suljettu" jos haluat lomakkeesta vähemmän häiritsevän.
    kontekstissa: Päivämäärän toisto

en: Date Repeat Field
fi: Päivämäärän toistokenttä

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
fi: Luo vaihtoehdon päivämäärien toistamiselle ja ylläpitää päivämääräkenttiä jotka käyttävät Date Repeat APIa.

en: Settings for modules the use the Date API.
fi: Asetukset moduuleille jotka käyttävät Date APIa.

en: to:
fi: päättyy:

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
fi: <h2>Työkalut päivämäärille ja kalentereille</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
fi: Täytä seuraava lomake luodaksesi automaattisesti uuden päivämääräkentän ja vastaavan kalenterin sisältävän päivämäärä-sisältötyypin. Jos kalenterimoduuli on käytössä ja olet valinnut että kalenteri luodaan, kalenteri ja tulevat tapahtumat lohko luodaan ja kalenteriin lisätään ical kenttä. Solmut jotka luodaan tähän sisältötyyppiin sisältävät linkin tähän kalenteriin ja kalenterissa on linkki 'lisää uusi päivämäärä' lomakkeeseen. Voit myös lisätä uusia päivämääräkenttiä olemassaolevaan sisältötyyppiin antamalla olemassaolevan sisältötyypin nimen sen sijaan että loisit uuden sisältötyypin.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
fi: Aswetuksien teon helpottamiseksi tässä näytetään vain rajoitettu määrä vaihtoehtoja. Kun päivämäärät on luotu, voit tehdä päivämäärän asetuksiin lisämuutoksia ja lisätä muita kenttiä sisältötyyppiisi Muokkaa kenttiä sivulla. Voit myös muokata kalenterin asetuksia Näkymän muokkaussivulla.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
fi: Date Wizard ja muita työkaluja päivämäärien ylläpitämiseen ja päivämäärien ja kalenterien luomiseen.

en: How to display the time ago or time hence for this field.
fi: Miten "aikaa sitten" tai "aikaa jäljellä" esitetään tälle kentälle.

en: No valid timezone name was provided.
fi: Kelvollista aikavyöhykettä ei ole määritetty.

en: Please choose a year.
fi: Valitse vuosi.

en: Please choose a month.
fi: Valitse kuukausi.

en: Please choose a day.
fi: Valitse päivä.

en: Please choose an hour.
fi: Valitse tunti.

en: Please choose a minute.
fi: Valitse minuutti.

en: Please choose a second.
fi: Valitse sekunti.

en: Clean URL
fi: Siistitty verkko-osoite

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
fi: Sivutuksen verkko-osoitteiden muoto. Sivutusmuodossa ne oletuksena näyttävät muodolta 'calendar/?date=2020-05' ja siistityssä muodossa calendar/2020-05'. Siistityt osoitteet näyttävät paremmilta mutta sivutusmuodossa esitetyt usein toimivat paremmin jos kalenteri esitetään lohkona tai paneelien sisällä.

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
fi: Aikavyöhykkeeksi on asetettu <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
fi: Ensimmäinen viikonpäivä on asetettu arvoon <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">ensimmäisen viikonpäivän</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_date_time">järjestelmän päivämäärämuodot</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
fi: Date API vaatii että asetat <a href="@regional_settings">sivuston aikavyöhykkeen ja ensimmäisen viikonpäivän</a> sekä <a href="@regional_date_time">päivämäärän muotoasetukset</a> toimiakseen oikealla tavalla.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
fi: Näytä päivämäärät käyttäen oletusasetuksia koska valittua muotoa (@format) ei ole määritelty.

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
fi: Päivämäärän tekstikentät on päivitetty käyttämään nousua 1.

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso <a href="@url" target="_blank">PHP ohjeista</a> lisätietoa päivämäärämuotoiluista. Muussa tapauksessa syötä näytettävien päivämääräyksiköiden lukumäärä, oletus on 2.
