Drupal Developer (7.x-1.1) - en to pt translation catalogue (1112 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Listar

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: core
pt: núcleo

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: Weight
pt: Peso

en: Center
pt: Central

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Depth
pt: Profundidade

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Back
pt: Voltar

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Core
pt: Núcleo

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Length
pt: Comprimento

en: Path
pt: Endereço

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: style
pt: estilo

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Paths
pt: Endereços

en: Find content
pt: Encontrar conteúdo

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: Error
pt: Erro

en: Contact
pt: Contato

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: Menu item
pt: Item de menu

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Date format
pt: Formato da data

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Bottom
pt: Inferior

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Database
pt: Banco de dados

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Papéis

en: Signature
pt: Assinatura

en: Location
pt: Localização

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Fields
pt: Campos

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Mode
pt: Modo

en: active
pt: ativo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: Medium
pt: Médio

en: help
pt: ajuda

en: Load
pt: Carregar

en: System
pt: Sistema

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: here
pt: aqui

en: Now
pt: Agora

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: Basic
pt: Básico

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: String
pt: Expressão

en: External
pt: Externo

en: Exists
pt: Existe

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: <All>
pt: «Tudo»

en: Clone
pt: Clonar

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Down
pt: Para baixo

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Node template
pt: Template de node

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Rules
pt: Regras

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: create
pt: criar

en: Show
pt: Exibir

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Change
pt: Mudar

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Switch
pt: Trocar

en: ago
pt: atrás

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: update
pt: atualizar

en: Display all menu items
pt: Exibir todos os itens do menu

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Front page
pt: Página inicial

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Second
pt: Segundo

en: Entity
pt: Entidade

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Log out
pt: Sair

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: open
pt: aberto

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Match
pt: Ocorrência

en: Missing
pt: Faltando

en: Database schema
pt: Esquema de Banco de Dados

en: Permissions
pt: Permissões

en: Changed
pt: Alterado

en: Manage features
pt: Gerenciar features

en: Conflict
pt: Conflito

en: missing
pt: faltando

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: New
pt: Novo

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Jump Menu
pt: Menu Expresso

en: Themes
pt: Temas

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Review
pt: Revisão

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: Tabs
pt: Abas

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Page name
pt: Nome da página

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Bold
pt: Negrito

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Above
pt: Acima

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Overrides
pt: Substitui

en: Form
pt: Formulário

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Italic
pt: Itálico

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Directories
pt: Diretórios

en: Extension
pt: Extensão

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Contexts
pt: Contextos

en: Loading
pt: Carregando

en: The directory %directory does not exist.
pt: A pasta %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: !num_users created.
pt: !num_users usuários criados.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
pt: Criamos os seguintes novos vocabulários: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
pt: Criamos os seguintes novos termos: !terms

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
pt: Esta é uma lista de funções definidas pelo usuário que geraram o ciclo de vida desta requisição. Clique no nome de uma função para ver sua documentação.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
pt: Esta é uma lista de variáveis e seus valores atualmente armazenados na tabela de variáveis e no array <code>$conf</code> de seu arquivo settings.php Estas variáveis são normalmente acessadas com <a href="@variable-get-doc">variable_set()</a> e <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variáveis que sejam muito grandes podem tornar suas páginas mais lentas.

en: Empty cache
pt: Limpar cache

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Variable editor
pt: Editor de variáveis

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Devel
pt: Desenvolvimento

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Query log
pt: Log das consultas

en: You must disable or upgrade the php Zend Optimizer extension in order to enable this feature. The minimum required version is 3.2.8. Earlier versions of Zend Optimizer are <a href="!url">horribly buggy and segfault your Apache</a> ...
pt: Você precisa desabilitar ou atualizar a extensão Zend Optmizer do PHP para habilitar essa opção. A versão mínima requerida é a 3.2.8. Versões antigas do Zend Optimizer são <a href="!url">horrivelmente cheias de bugs provocam falhas de segmentação no seu servidor Apache</a>

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
pt: Mostra um log das consultas de Banco de Dados necessárias para gerar a página atual e o tempo de execução para cada uma delas. Além disso, consultas que foram repetidas durante uma única exibição de página são somadas na coluna # e mostradas em vermelho, já que essas são candidatas ao cache.

en: by source
pt: por origem

en: by duration
pt: por duração

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: Display memory usage
pt: Mostrar uso de memória

en: Error handler
pt: Gerenciador de erros

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Execute
pt: Executar

en: Old value
pt: Valor antigo

en: New value
pt: Novo valor

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
pt: Lamento, tipos de variáveis complexos ainda não podem ser editados. Use o bloco <em>Executar PHP</em> e a função <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate users
pt: Gerar usuários

en: Generate content
pt: Gerar conteúdo

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
pt: Gerar um determinado número de nodes e comentários. Opcionalmente apaga os itens atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: Max word length of titles
pt: Limite máximo do tamanho das palavras nos títulos

en: Development helper for node_access table
pt: Ajuda de desenvolvimento para a tabela node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
pt: Este módulo ajuda no desenvolvimento do site. Especificamente, quando um módulo de controle de acesso é usado para limitar o acesso a algum ou a todos os nodes, este módulo oferece algum feedback mostrando a tabela node_access no banco de dados.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
pt: A tabela node_access é um método que o Drupal fornece para ocultar conteúdo de alguns usuários enquanto mostra para outros. Por padrão, o Drupal mostra todos os nodes a todos os usuários. Existem vários módulos opcionais que podem ser instalados para ocultar conteúdo de alguns usuários.

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
pt: Se você não instalou nenhum desses módulos, você realmente não precisa do módulo devel_node_access. Este módulo foi feito para ser usado durante o desenvolvimento, de modo que os desenvolvedores e admins possam confirmar que a tabela node_access está funcionando como esperado. Você provavelmente não vai querer este módulo habilitado em um site em produção.

en: This module provides two blocks.  One called Devel Node Access by User is visible when a single node is shown on a page.  This block shows which users can view, update or delete the node shown.  Note that this block uses an inefficient algorithm to produce its output.  You should only enable this block on sites with very few user accounts.
pt: Este módulo fornece dois blocos. Um chamado Devel Acesso a Nodes por Usuário é visível quando um único node é mostrado em uma página. Este bloco mostra que usuários podem ver, atualizar ou apagar o node mostrado. Note que este bloco usa um algorítimo ineficiente para produzir seu resultado. Você apenas deve habilitar este bloco em sites que tenham poucas contas de usuário.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
pt: Acesso concedido para todos os nodes (todos os usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo para todos os usuários acesso a todos os nodes. Dependendo dos módulos de controle de acesso você usa, você pode querer apagar estas entradas. Se você não está usando um módulo de controle de acesso você provavelmente deveria deixar tais entradas tais como estão.

en: Legacy Nodes
pt: Nodes Legados

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
pt: Você tem !num nodes em sua tabela de nodes que não estão representados em sua tabela node_access. Se você tem um módulo de controle de acesso instalado, estes nodes podem ter sido escondidos de todos os usuários. Isto pode ter sido causado pela publicação de nodes antes da habilitação do módulo de controle de acesso. Se este for o caso, a atualização manual de cada node deve incluí-lo na tabela node_access, corrigindo o problema.

en: All Nodes Represented
pt: Todos os nodes representados

en: All nodes are represented in the node_access table.
pt: Todos os nodes estão representados na tabela node_access

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
pt: Acesso permitido a todos os nodes (alguns usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo a certos usuários acesso a todos os nodes. Isto pode ser perfeitamente normal, dependendo do módulo de controle de acesso você esteja usando.

en: Access Granted to Some Nodes
pt: Acesso permitido a alguns nodes

en: public nodes
pt: nodes públicos

en: Public Nodes
pt: Nodes Públicos

en: private nodes
pt: nodes privados

en: Protected Nodes
pt: Nodes protegidos

en: explained
pt: explicado

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: illegitimate
pt: ilegítimo

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
pt: por @user

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: More link
pt: Link "mais"

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Locked
pt: Travado

en: Finish
pt: Finalizar

en: Or
pt: Ou

en: @count files
pt: @count arquivos

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser enviado, pois a pasta de destino %directory não esta configurada corretamente.

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois não existe nenhum arquivo com este nome. Por favor verifique se você forneceu o nome correto do arquivo.

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
pt: O arquivo selecionado %file não pôde ser copiado, pois um arquivo com esse nome já existe na pasta de destino.

en: The selected file %file could not be copied.
pt: O arquivo %file não pôde ser copiado.

en: The removal of the original file %file has failed.
pt: Falha ao remover o arquivo original %file.

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Debug mode
pt: Modo debug

en: Generate
pt: Gerar

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Run cron
pt: Rodar agendador de tarefas

en: Run updates
pt: Rodar atualizações

en: Enable developer modules
pt: Habilitar módulos de desenvolvimento

en: Disable developer modules
pt: Desabilitar módulos de desenvolvimento

en: Current anonymous / authenticated users
pt: Usuários anônimos / autenticados agora

en: Disabled these modules: !module-list.
pt: Os seguintes módulos foram desabilitados: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
pt: Não há módulos de desenvolvimento habilitados.

en: Instances
pt: Instâncias

en: Row
pt: Linha

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Variants
pt: Variantes

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Book outline
pt: Estrutura do livro

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Primary
pt: Primário

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: Menu link ID
pt: ID do link do Menu

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: API Site
pt: Site da API

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: {empty}
pt: {vazio}

en: The file could not be written.
pt: O arquivo não pode ser gravado.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
pt[0]: Uma variável excluída.
pt[1]: @count variáveis excluídas.

en: 1 character | @count characters
pt[0]: 1 caractere
pt[1]: @count caracteres

en: 1 element | @count elements
pt[0]: 1 elemento
pt[1]: @count elementos

en: Function reference
pt: Referência da função

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: View your server's PHP configuration
pt: Veja a configuração do PHP do seu servidor

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: List the contents of $_SESSION.
pt: Lista os conteúdos de $_SESSION.

en: Devel settings
pt: Configurações Devel

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: No description
pt: Sem descrição

en: Secondary
pt: Secundário

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Justify
pt: Justificado

en: Parent term(s)
pt: Termo(s) pai

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Items per page
pt: Itens por página

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Adjust top margin
pt: Ajustar na margem superior

en: Keep menu at top of page
pt: Manter menu no topo da página

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
pt: Se o módulo Utility for instalado para este propósito, ele poderá ser removido ou desabilitado com segurança.

en: Move local tasks into menu
pt: Mover as tarefas locais para o menu

en: Administration menu settings
pt: Configurações do Administration Menu

en: Parent link ID
pt: ID do link pai

en: Display additional data for each menu item
pt: Exibir dados adicionais para cada item do menu

en: Display the selected items next to each menu item link.
pt: Mostrar os itens selecionados ao lado de cada link de item de menu.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
pt: Se habilitado, todos os itens de menu serão mostrados independentemente das permissões do seu site. <em>Nota: Não habilite isso em ambiente de produção.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
pt: Módulos habilitados: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). Use as configurações abaixo para customizar a aparência do menu.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
pt: O módulo Administration Menu fornece um menu dropdown para acesso em um ou dois cliques às tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários que possuam as devidas permissões). O menu administrativo também mostra o número de usuários anônimos e autenticados, e permite que módulos adicionem seus próprios itens de menu. A integração com o menu varia de módulo para módulo; o módulo <a href="@drupal">Devel</a>, por exemplo, faz muito uso do menu administrativo para fornecer acesso rápido às ferramentas de desenvolvimento.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
pt: A <a href="@settings">página de configurações</a> do Administration Menu permite modificar alguns elementos do comportamento e da aparência do menu. Já que a aparência do menu depende do tema do seu site, muitas customizações requerem modificações no tema e em arquivos CSS do seu site. Leia o módulo avançado do arquivo README.txt para maiores informações sobre customização de temas e CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
pt: Os itens de menu mostrados no menu administrativo dependem de algumas permissões de quem visualiza o site. Primeiro, o menu administrativo é mostrado apenas para usuários com papéis que tenham a permissão <em>Acessar menu administrativo</em> (admin_menu module). Segundo: um usuário deve ter um papel com a permissão <em>Acessar páginas administrativas</em> (system module). E terceiro: somente links atualmente permitidos são mostrados; por exemplo, se um usuário nã tem um papel com as permissões <em>Administrar permissões</em> (user module) e <em>Administrar usuários</em> (user module), o item de menu <em>Gerenciamento de usuários</em> não será mostrado.

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Adjust administration menu settings.
pt: Ajustar as configurações do menu de administração.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
pt: Fornece um menu dropdown para a maioria das tarefas administrativas e outros destinos comuns (para usuários com as permissões apropriadas).

en: - All -
pt: - Tudo -

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Checking...
pt: Checando

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A feature !module não pode ser habilitada porque conflita com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes <strong>!component</strong> de <strong>!module</strong> foram revertidos.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare
pt: Comparar

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Equal
pt: Igual

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: Execute PHP code
pt: Executar código PHP

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: -1 (Unlimited)
pt: -1 (Ilimitado)

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
pt: Aumente o limite de memória editando o parâmetro memory_limit parameter no arquivo %configuration-file. Em seguida, reinicie o seu servidor web (ou contate o seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
pt: Contate seu administrador de sistemas ou a sua hospedagem e peça assistência para aumentar o limite de memória do PHP.

en: Styles
pt: Estilos

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info
pt: Sem informação

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Cache tables
pt: Tabelas de cache

en: Page requisites
pt: Páginas requisitadas

en: Developer modules to keep enabled
pt: Módulos de desenvolvimento a serem mantidos habilitados

en: Hello <strong>@username</strong>
pt: Olá <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
pt: Mostrar atalhos

en: Administration menu Toolbar style
pt: Estilo da Barra de Ferramentas do Administration Menu

en: A better Toolbar.
pt: Uma Barra de Ferramentas melhor.

en: Administration views
pt: Views administrativas

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
pt: Substitui todas as páginas de gerenciamento do sistema no núcleo do Drupal por Views verdadeiras.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://meusite.com/fserver

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: styles
pt: Estilos

en: Replace files
pt: Trocar arquivos

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> para <strong>!module</strong> foram revisados.

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências orfãs

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
pt: Estes módulos são dependências das features que foram desabilitadas. Eles devem ser desabilitados sem afetar outros componentes do seu site.

en: Disable selected modules
pt: Desabilitar módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar habilitado

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desabilitar qualquer dependência orfã de feature.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Render
pt: Renderizar

en: Thickness
pt: Grossura

en: Bolder
pt: Negrito

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Image styles
pt: Estilos de imagens

en: Searched %type for %keys.
pt: Pesquisado %keys em %type

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: Display $page array
pt: Exiba a matriz $page

en: No variables.
pt: Sem variáveis.

en: Details about a given menu item.
pt: Detalhes sobre um dado item de menu

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: view own unpublished content
pt: exibir seu conteúdo não publicado

en: Generated @number users.
pt: Gerar @numbers usuários.

en: Comments:
pt: Comentários:

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pt: Já existe um módulo com o nome @name no seu site. Por favor, escolha um nome diferente.

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
pt: Mostra a view em substituição a um caminho de menu existente.

en: System path settings
pt: Configurações de caminhos do sistema

en: An existing menu path this view replaces
pt: Um caminho de menu que esta view substitui

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
pt: Essa view substitui este caminho no seu site. Você deve usar "%" para argumentos dinâmicos. Por exemplo: "node/%/feed".

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuários apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: Set language on nodes
pt: Selecione a língua dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: Local action
pt: Ação local

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: All components of this type are exported by other features or modules.
pt: Todos os componentes deste tipo foram exportados por outras features ou módulos.

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
pt: A feature !module não pode ser habilitada pois ela tem requisitos não atendidos.

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Class registry
pt: Registro de classe

en: Administer features
pt: Administrar features

en: View, enable and disable features.
pt: Visualizar, habilitar e desabilitar features.

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: Access Bulk Exporter
pt: Acessar o Exportador em massa

en: Export various system objects into code.
pt: Exporta vários objetos do sistema para código.

en: Administer access rulesets
pt: Administrar conjuntos de regras de acesso

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
pt: Adicionar, apagar ou alterar conjuntos de regras de acesso personalizados.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: CTools Javascript Widgets
pt: Widgets javascript do CTools

en: Drop Down Menu
pt: Menu suspenso

en: Click to Drop Down
pt: Clique para expandir

en: Click to Collapse
pt: Clique para rencolher

en: Collapsible Div
pt: Div recolhível

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Jump!
pt: Pular!

en: Return to the examples page.
pt: Voltar para a página de exemplos.

en: You successfully jumped! !return_link
pt: Você pulou com sucesso! !return_link

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Simple Form
pt: Formulário simples

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Administer custom content
pt: Administrar conteúdo personalizado

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
pt: Adicionar, editar, e apagar conteúdo personalizado armazenado do CTools.

en: Configure !plugin_title
pt: Configurar !plugin_title

en: Page manager context
pt: Gerencia de contexto de página

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desabilitar e salvar

en: Deleted existing terms.
pt: Termos existentes excluídos.

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Deleted existing menus and links.
pt: Menu e links existentes excluídos.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Max word length of menu and menu link names
pt: Comprimento máximo de palavras para cada nome e link de menu

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Generate terms
pt: Gerar termos

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate vocabularies
pt: Gerar vocabulários

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Generate menus
pt: Gerar menus

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
pt: Gerar um número específico de menus e links de menus. Opcionalmente apaga os menus atuais.

en: Custom blocks
pt: Blocos personalizados

en: Entity field
pt: Campo de Entidade

en: Enter the title or ID of a @entity entity
pt: Informar o título ou ID de uma instância @entity

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
pt: Move todo o site para baixo, aproximadamente 20 pixels do topo. Se desabilitado, elementos com posicionamento absoluto ou fixo podem ser cobertos pelo menu administrativo.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
pt: Exibir o menu administrativo sempre no topo da tela do navegador (mesmo quado fizer rolagem da página).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
pt: Em alguns navegadores isto pode resultar em uma página malformada, cursor invisível, elementos de formulários impossíveis de selecionar, ou outros problemas.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
pt: Recolher grupos de módulos na página <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
pt: Mover abas em todas as páginas para o menu administrativo. Funciona apenas em temas com classes CSS <code>tabs primary</code> e <code>tabs secondary</code>.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
pt: Os módulos selecionados não serão desabilitados quando o link %disable-developer-modules abaixo do ícone do menu for clicado.

en: Access administration menu
pt: Acessar menu administrativo

en: Display the administration menu at the top of each page.
pt: Exibir o menu administrativo no topo de cada página.

en: Flush caches
pt: Limpar caches

en: Access links to flush caches in the administration menu.
pt: Acesso a links para limpar caches no menu administrativo

en: Display Drupal links
pt: Exibir links do Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
pt: Fornecer links do Drupal.org no menu administrativo

en: Administration tools.
pt: Ferramentas de administração.

en: Rebuild system links
pt: Reconstruir sistema de links

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
pt: Links do sistema derivados de rotas de endereços do menu devem ser reconstruídos.

en: Administration Development tools
pt: Ferramentas administrativas de desenvolvimento

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
pt: Funcionalidade de administração e depuração para desenvolvedores e criadores de sites.

en: Create Feature
pt: Criar feature

en: Site Information
pt: Informações do site

en: Use this page in an admin overlay.
pt: Use esta página em uma sobreposição de administração.

en: Field form: @widget_label
pt: Campo do formulário: @widget_label

en: Master
pt: Principal

en: There are no @titles to display.
pt: Não existem @titles para mostrar.

en: Taxonomy: term has parent(s)
pt: Taxonomia: termo tem pai(s)

en: Control access if a term belongs to a specific parent term.
pt: Controle de acesso se um termo pertence a um termo pai específico.

en: Include these term(s) as candidates?
pt: Incluir este(s) termo(s) como candidato(s)?

en: Field: @widget_label (@field_name)
pt: Campo: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
pt: Campo do título do formulário do Node

en: "@s" node form title field
pt: Campo do título do formulário do node "@s"

en: Entire view
pt: Toda a view

en: Display the entire view.
pt: Mostrar toda a view.
