Wiki installation profile (7.x-1.0-alpha6) - en to ru translation catalogue (1387 entries)

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Pages
ru: Страницы

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: content
ru: содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Read more
ru: Подробнее

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Отключить

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Comments
ru: Комментарии

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Пуск

en: view
ru: представление

en: Login
ru: Имя пользователя

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Number
ru: Число

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User edit form
ru: Форма редактирования пользователя

en: User contact form
ru: Форма контактов пользователя

en: Weight
ru: Вес

en: Center
ru: Центр

en: Admin title
ru: Административный заголовок

en: Parent
ru: Родитель

en: Parents
ru: Родители

en: Depth
ru: Глубина

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Книга

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Back
ru: Назад

en: Label
ru: Метка

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверху

en: Small
ru: Маленький

en: Large
ru: Большой

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Представление

en: Path
ru: Путь

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Modules
ru: Модули

en: Section
ru: Раздел

en: Manage
ru: Управлять

en: Display
ru: Отображение

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результаты

en: search
ru: поиск

en: Text
ru: Текст

en: style
ru: стиль

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: Components
ru: Компоненты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Picture
ru: Изображение

en: Paths
ru: Пути

en: Find content
ru: Искать содержимое

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материала

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настроить

en: Check
ru: Квитанция

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Contact
ru: Контакт

en: Node
ru: Материал

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Node edit form
ru: Форма редактирования материала

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы действительно хотите удалить %title?

en: Node add form
ru: Форма добавления материала

en: The name of the menu.
ru: Имя меню.

en: All
ru: Все

en: Submit @name
ru: Отправить @name

en: Date format
ru: Формат даты

en: Add content
ru: Добавить содержимое

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Block
ru: Блок

en: Override title
ru: Переопределить заголовок

en: Pager ID
ru: ID постраничного навигатора

en: Override URL
ru: Аннулируйте URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
ru: Если установлен, аннулируйте Вид URL; это может иногда быть полезным, чтобы устанавливать на панель URL

en: Bottom
ru: Снизу

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: User picture
ru: Аватар пользователя

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган сайта

en: Added
ru: Добавлено

en: Inline
ru: В линию

en: Input filters
ru: Фильтры ввода

en: Menu link
ru: Ссылка меню

en: Delta
ru: Дельта

en: Custom
ru: Собственная

en: Roles
ru: Роли

en: Signature
ru: Подпись

en: Revisions
ru: Редакции

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: ID словаря

en: Term
ru: Термин

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term name
ru: Название термина

en: Fields
ru: Поля

en: Count
ru: Количество

en: Overridden
ru: Переопределен

en: Add condition
ru: Добавить условие

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Нормальный

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Up
ru: Вверх

en: Medium
ru: Средний

en: System
ru: Система

en: State
ru: Регион или штат

en: Terms
ru: Термины

en: General
ru: Информация

en: Cleanup
ru: Очистка

en: All views
ru: Все представления

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ru: Шаблон адреса по умолчанию (применяется ко всем словарям ниже, для которых шаблоны не определены)

en: Pattern for all %vocab-name paths
ru: Шаблон для всех %vocab-name адресов

en: Pattern for forums and forum containers
ru: Шаблон для форумов и контейнеров форумов

en: Pattern for user account page paths
ru: Шаблон для адресов страниц учётных записей пользователей

en: Pattern for blog page paths
ru: Шаблон для адресов страниц блога

en: Verbose
ru: Подробности

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ru: Показать изменения синонимов (кроме пакетного обновления)

en: Replace by separator
ru: Заменять разделителем

en: Maximum alias length
ru: Максимальная длина синонима

en: Maximum component length
ru: Максимальная длина компонента

en: Update action
ru: Действие обновления

en: Strings to Remove
ru: Строки для удаления

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ru: Обеспечивает для модулей механизм автоматической генерации синонимов для материала, которым они управляют.

en: Other
ru: Другое

en: Align
ru: Выравнивание

en: Basic
ru: Основное

en: List type
ru: В виде списка

en: Role
ru: Роль

en: User login
ru: Вход на сайт

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: Users
ru: Пользователи

en: Exists
ru: Существует

en: Last
ru: Последний

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: <All>
ru: <Все>

en: Save and edit
ru: Сохранить и редактировать

en: Clone
ru: Клонировать

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Down
ru: Вниз

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Order
ru: Порядок

en: Add criteria
ru: Добавить критерий

en: Node: ID
ru: Материал: ID

en: Random
ru: Случайно

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Node template
ru: Шаблон материала

en: Term description
ru: Описание термина

en: Child terms
ru: Дочерние термины

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Operation
ru: Действие

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Sort by
ru: Сортировать по:

en: Created date
ru: Дата создания

en: Rules
ru: Правила

en: Regular expression
ru: Регулярное выражение

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Some
ru: Некоторый

en: Root
ru: Корень

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Link to node
ru: Ссылка на материал

en: File Not Found
ru: Файл не найден

en: Change
ru: Изменить

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Tokens
ru: Токены

en: Token
ru: Токен

en: Feeds
ru: Ленты

en: Node title
ru: Заголовок материала

en: Node body
ru: Тело сообщения

en: View user profile.
ru: Информация о пользователе.

en: Display all menu items
ru: Показывать все пункты меню

en: Search results
ru: Результаты поиска

en: Your search yielded no results
ru: По вашему запросу ничего не найдено

en: Front page
ru: Главная страница

en: unlimited
ru: неограничено

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Deleted
ru: Удалено

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Replacement text
ru: Текст для замены

en: Activity
ru: Активность

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: First
ru: Первый

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: Period
ru: Период

en: Second
ru: Секунда

en: Entity
ru: Сущность

en: None.
ru: Нет.

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Revert
ru: Вернуть

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: PHP code
ru: PHP-код

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: Log out
ru: Выйти

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Edit section
ru: Редактировать раздел

en: open
ru: открыто

en: All blogs
ru: Все блоги

en: Style
ru: Стиль

en: Forums
ru: Форумы

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
ru: Модуль Diff заменяет стандартную страницу со списком редакций. Улучшенный список позволяет просматривать изменения между разными редакциями одного материала. Пользователи с правом доступа %view_revisions смогут также просматривать разницу между двумя выбранными редакциями. Эту возможность можно выключить индивидуально для определённых типов материалов на страницах их настройки. Помимо прочего, этот модуль может добавить на странице редактирования сообщения очень полезную кнопку %preview_changes.

en: view revisions
ru: просмотр редакций

en: !date by !username
ru: !date от !username

en: revert
ru: откатить

en: Show diff
ru: Показать различия

en: Revision
ru: Редакция

en: current revision
ru: текущая редакция

en: Select different revisions to compare.
ru: Выбрать редакции для сравнения.

en: next diff >
ru: следующие различия >

en: < previous diff
ru: < предыдущие различия

en: Current revision:
ru: Текущая редакция:

en: Revision of !new_date:
ru: Редакция от !new_date:

en: Changes to %name
ru: Изменения для %name

en: No visible changes
ru: Нет видимых изменений

en: Show %preview_changes button on node edit form
ru: Показывать кнопку %preview_changes на форме редактирования материала

en: Show difference between node revisions.
ru: Показывает различия между редакциями материалов.

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Activation
ru: Активация

en: Reversed
ru: Оборот

en: Changed
ru: Изменение

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Standard
ru: Стандарт

en: Line %lineno
ru: Строка %lineno

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: New
ru: Новое

en: Relationships
ru: Связи

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Jump Menu
ru: Меню перехода

en: Themes
ru: Темы оформления

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Processing
ru: Обработка

en: Storage
ru: Хранилище

en: Page name
ru: Название страницы

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Apply
ru: Применить

en: You must select a node.
ru: Вы должны выбрать материал.

en: Bold
ru: Жирный

en: PHP Code
ru: PHP-код

en: Simple
ru: Простой

en: Double
ru: Удвоить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en: Menus
ru: Меню

en: Above
ru: Сверху

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fifth
ru: Пятый

en: Overrides
ru: Переопределенные

en: Form
ru: Форма

en: Permission
ru: Право доступа

en: Solid
ru: Сплошной

en: Move down
ru: Ниже

en: Move up
ru: Выше

en: Edit this term
ru: Редактировать этот термин

en: Italic
ru: Курсив

en: Language code
ru: Код языка

en: Enable caching
ru: Включить кэширование

en: No highlighting
ru: Без подсветки

en: URL path settings
ru: Настройки адресов

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Extension
ru: Расширение

en: Keys
ru: Ключи

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ru: Автоматически сформированный %original_alias конфликтует с существующим адресом. Синоним изменён на %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
ru: Шаблон для всех адресов материалов типа @node_type

en: Delete aliases
ru: Удалить синонимы

en: Automatic alias
ru: Автоматический синоним

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ru: Символ, разделяющий слова в заголовках. Им заменяются все пробелы и символы пунктуации. Использование пробела или символа + может привести к непредвиденным результатам.

en: Character case
ru: Регистр символов

en: Leave case the same as source token values.
ru: Оставить регистр таким же, как в исходном значении токена.

en: Change to lower case
ru: Перевести в нижний регистр

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ru: Ничего не делать. Оставить старый синоним нетронутым.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ru: Создать новый синоним. Оставить существующий синоним рабочим.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ru: Создать новый синоним. Удалить старый синоним.

en: Transliterate prior to creating alias
ru: Транслитерировать перед созданием синонима

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ru: Отметьте это поле, чтобы при транслитерации из адресов исключались знаки, не входящие в ASCII-96.

en: No action (do not replace)
ru: Нет действия (не заменять)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить все синонимы. Количество синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить синонимы для всех @label. Число синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases now!
ru: Удалить синонимы сейчас!

en: All of your path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей были удалены.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей %type были удалены.

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Contexts
ru: Контексты

en: Loading
ru: Загрузка

en: Variable editor
ru: Редактор переменных

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: Node author
ru: Автор материала

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Attach files
ru: Вложенные файлы

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ru: Адрес RSS-ленты %url введён неверно. Введите абсолютный адрес ленты. Пример: <em>http://example.com/feed.xml</em>.

en: Views panes
ru: Панели видов

en: by @user
ru: автор: @user

en: Argument type
ru: Тип аргумента

en: Deleted/missing block @module-@delta
ru: Удален/отсутствует блок @module-@delta

en: New custom content
ru: Новое пользовательское содержимое

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ru: Создание полностью настраиваемой части содержимого HTML.

en: Context
ru: Контекст

en: General form
ru: Основная форма

en: Form goes here.
ru: Здесь будет форма

en: "@s" base form
ru: Основная форма "@s"

en: Node type description
ru: Описание типа материала

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: A list of files attached to the node.
ru: Список файлов, прикреплённых к материалу.

en: "@s" attachments
ru: "@s" прикрепленные файлы

en: Book navigation
ru: Навигация по подшивке

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment form here.
ru: Здесь форма комментариев

en: A form to add a new comment.
ru: Форма для добавления новых комментариев

en: "@s" comment form
ru: Форма комментариев "@s"

en: Node comments
ru: Комментарии к материалу

en: !a comments per page
ru: !a комментариев на страницу

en: Pager
ru: Постраничный навигатор

en: "@s" comments
ru: "@s" комментарии

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: The content of the referenced node.
ru: Контент связанного материала.

en: Node title.
ru: Заголовок материала.

en: Link title to node
ru: Ссылка с заголовка на материал

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Node form publishing options
ru: Форма материала - настройки публикации

en: Node form author information
ru: Форма информации об авторе материала

en: Author information on the Node form.
ru: Информация об авторе в форме материала.

en: Node form comment settings
ru: Форма материала - настройки комментариев

en: Node form menu settings
ru: Форма материала - настройки меню

en: Node form file attachments
ru: Форма материала - вложения

en: Comment options
ru: Опции комментариев

en: Comment options.
ru: Опции комментариев

en: Authoring information.
ru: Информация об авторе.

en: Menu options
ru: Опции меню

en: Menu options.
ru: Опции меню.

en: Attach files.
ru: Вложенные файлы.

en: Node type description.
ru: Описание типа материала.

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: "@s" term description
ru: Описание термина "@s"

en: List of related terms
ru: Список связанных терминов

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: The picture of a user.
ru: Изображение пользователя.

en: "@s" user picture
ru: "@s" изображение пользователя

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: The profile of a user.
ru: Профиль пользователя.

en: "@s" user profile
ru: Профиль пользователя "@s"

en: Vocabulary terms
ru: Термин словаря

en: All the terms in a vocabulary.
ru: Все термины в словаре

en: "@s" terms
ru: "@s" термины

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: Display as tree
ru: В виде дерева

en: A node object.
ru: Объект материала.

en: Currently set to !link
ru: Сейчас установлено в !link

en: A node add form.
ru: Форма добавления материала.

en: A node edit form.
ru: Форма редактирования материала.

en: A single taxonomy term object.
ru: Одиночный объект термина таксономии.

en: A single user object.
ru: Одиночный объект пользователя

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь таксономии

en: Select the vocabulary for this form.
ru: Выберите словарь для этой формы.

en: argument
ru: аргумент

en: Add argument
ru: Добавить аргумент

en: relationship
ru: зависимость

en: Add relationship
ru: Добавить зависимость

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Required contexts
ru: Необходимый контекст

en: required context
ru: требуется контекст

en: Add required context
ru: Добавить требуемый контекст

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Add @type "@context"
ru: Добавить @type "@context"

en: Edit @type "@context"
ru: Редактировать @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
ru: Введите название для идентификации этого !type на страницах администрирования.

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
ru: Введите ключевое слово для замены его в заголовках.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
ru: Игнорировать; контент необходимый для данного контекста будет недоступен.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
ru: Выберите поведение для случая, когда аргумент отсутствует или некорректен.

en: Argument @count
ru: Аргумент @count

en: Context @count
ru: Контекст @count

en: Show all
ru: Показать все

en: Configure !subtype_title
ru: Конфигурировать !subtype_title

en: Panel settings
ru: Настройки панели

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: No context
ru: Нет контекста

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
ru: Вы можете использовать как %keywords из контекста, так и %title, чтобы отобразить оригинальный заголовок.

en: Context %count
ru: Контекст %count

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: Local
ru: Локально

en: Panel
ru: Панель

en: Add a node from your site as content.
ru: Добавить материал с вашего сайта как содержимое.

en: Leave node title
ru: Оставить заголовок материала

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Path is required.
ru: Путь потребовался.

en: No argument
ru: Нет аргументов

en: Sixth
ru: Шестой

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Use pager
ru: Использовать постраничный навигатор

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: Send arguments
ru: Отправить аргументы

en: Book parent
ru: Предок подшивки

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: Term parent
ru: Родительский термин

en: Top level term
ru: Термин верхнего уровня

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Node count
ru: Количество материалов

en: Finish
ru: Готово

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: About
ru: Информация

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Talk
ru: Обсуждение

en: Talk page
ru: Страница обсуждения

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Freelinking
ru: Свободная линковка

en: administer freelinking
ru: управление перелинковкой

en: Move to top
ru: Переместить наверх

en: Original text
ru: Исходный текст

en: Text to replace
ru: Текст для замены

en: Patterns
ru: Шаблоны

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Custom pages
ru: Пользовательские страницы

en: Colon
ru: двоеточие

en: Run cron
ru: Запустить cron

en: Run updates
ru: Запустить обновления

en: Enable developer modules
ru: Включить dev модули

en: Disable developer modules
ru: Отключить dev модули

en: Current anonymous / authenticated users
ru: Сейчас гостей / зарегистрированных пользователей

en: Disabled these modules: !module-list.
ru: Выключены следующие модули: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
ru: Модули dev не включены

en: Row
ru: Строка

en: IP address
ru: IP-адрес

en: Page elements
ru: Элементы страницы

en: Variants
ru: Варианты

en: Book outline
ru: Оглавление подшивки

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: External Links
ru: Внешние ссылки

en: Root term
ru: Корневой термин

en: Comma
ru: Запятая

en: Semicolon
ru: Точка с запятой

en: External links
ru: Внешние ссылки

en: Alter the display of external links on the site.
ru: Позволяет обозначить внешние ссылки на сайте.

en: Add icon to external links
ru: Добавить значок ко внешним ссылкам

en: Places an !icon icon next to external links.
ru: Помещает значок !icon рядом со внешними ссылками.

en: Add icon to mailto links
ru: Добавить значок к ссылкам на email

en: Places an !icon icon next to mailto links.
ru: Помещает значок !icon следом за ссылкой на email.

en: Consider subdomains internal
ru: Считает поддомены внутренними

en: If checked, links with the same primary domain will all be considered internal. A link from www.example.com to my.example.com would be considered internal. Links between the www. and non-www. domain are always considered internal.
ru: Если выбрано, ссылки с одинаковым основным доменом будут считаться внутренними. Ссылки с www.example.com на my.example.com будут считаться внутренними. Ссылки между www. и НЕ-www. доменами всегда считаются внутренними.

en: Open external links in a new window
ru: Открывать внешние ссылки в новом окне

en: Should all external links be opened in a new window?
ru: Нужно ли все внешние ссылки открывать в новом окне?

en: Display pop-up warnings
ru: Отображать всплывающее предупреждение

en: Displays a pop-up warning when any external link is clicked.
ru: Отображать всплывающее предупреждение при переходе по внешней ссылке

en: Pop-up warning text
ru: Текст всплывающего предупреждения

en: Text to display in the pop-up external link warning box.
ru: Текст для отображения во всплывающем окне предупреждения о внешней ссылке.

en: Matches example.com.
ru: Совпадения типа example.com.

en: Multiple patterns can be strung together by using a pipe. Matches example.com OR example.net.
ru: Множественные шаблоны могут быть объединены. Например example.com OR example.net.

en: Matches links that go through the <a href="http://drupal.org/project/links">Links module</a> redirect.
ru: Ссылки для совпадения проходят сквозь перенаправление модуля <a href="http://drupal.org/project/links">Links</a>.

en: Matches any character.
ru: Совпадение с любым символом.

en: Matches any digit (0-9).
ru: Совпадение с любой цифрой (0-9)

en: Brackets may be used to match a custom set of characters. This matches any alphabetic letter.
ru: Скобки могут быть использованы для совпадения с пользовательским набором символов. Используйте любые буквы.

en: Pattern matching
ru: Шаблон совпадения

en: External links uses patterns (regular expressions) to match the "href" property of links.
ru: External links использует шаблоны (регулярные выражения) для анализа свойства ссылок "href".

en: Here are some common patterns.
ru: Ниже приведено несколько общих шаблонов.

en: Common special characters:
ru: Общие специальные симолы:

en: All special characters (<em>^ $ . ? ( ) | * +</em>) must also be escaped with backslashes. Patterns are not case-sensitive. Any <a href="http://www.javascriptkit.com/javatutors/redev2.shtml">pattern supported by JavaScript</a> may be used.
ru: Все спецсимволы (<em>^ $ . ? ( ) | * +</em>) также должны использоваться с бэкслешами. Шаблоны не регистрозависимы. Также могут быть использованы любые <a href="http://www.javascriptkit.com/javatutors/redev2.shtml">шаблоны, поддерживаемые JavaScript</a>.

en: Exclude links matching the pattern
ru: Исключать ссылки, попадающие под шаблон

en: Include links matching the pattern
ru: Включать ссылки, попадающие под шаблон

en: Enter a regular expression for internal links that you wish to be considered external.
ru: Введите регулярное выражение для внутренних ссылок, которые должны расцениваться как внешние.

en: Adds icon next to external links on the site.
ru: Добавляет значок рядом со внешней ссылкой на сайте.

en: Allows for a flexible format for linking content
ru: Включить гибкий формат для ссылок материала

en: Plugin to use when not indicated in the freelink
ru: Плагин для использования, когда не определенно в freelink

en: Freelinking settings
ru: Настройки Freelinking

en: Configure settings for the freelinking input filter
ru: Настроить параметры формата ввода для свободной линковки

en: A filter that allows flexible linking of content
ru: Фильтр, который позволяет гибкую линковку материала

en: Restrict freelinks to this content type
ru: Ограничить свободную линковку этим типом материала

en: No restriction
ru: Не ограничивать

en: Lookup by title to find a freelink will be restricted to this content type only.
ru: Просмотр заголовков для поиска свободной линковки будет ограничен только этим типом материала.

en: Enter the two-character language code to use for wikipedia links
ru: Выедите двухзначный код языка для использования ссылок wikipedia

en: The wikitools module allows you to set several options for your content to get a more wiki-like behaviour.
ru: Модуль wikitools позволяет вам устанавливать несколько опций для вашего материала, чтобы получить более вики-подобное поведение.

en: Wikitools allows restrictions on node titles so that all new created nodes have guaranteed unique titles. Titles of nodes that were created before it was included in this option, however, are not guaranteed to have unique page titles. This page lists all nodes that have duplicate page titles, so that their titles may be changed to be unique.
ru: Wikitools позволяет ограничивать заголовки материалов, таким образом всем новым созданным материалам гарантированны уникальные заголовки. Заголовки материалов, созданных раньше этого будут включены в эту опцию, и тем не менее, не им не гарантируются уникальные заголовки. Это список всех материалов, которые имеют дубликаты заголовков страниц, так что их заголовки можно изменить на уникальные.

en: Wikitools
ru: Инструменты Wiki

en: Settings for wiki-like behaviour.
ru: Настройки для вики-подобного поведения.

en: Duplicate titles
ru: Дубликаты заголовков

en: List nodes which have duplicate titles
ru: Список материалов с дубликатами заголовков

en: Wiki path
ru: Путь Wiki

en: Title of main page
ru: Заголовок главной страницы

en: The main page is shown if you type in the wiki path. Leave empty to disable the main page.
ru: Главная страница отображается, когда вы набираете путь вики. Чтобы не использовать главную страницу — не заполняйте.

en: Wiki node types
ru: Тип материала для wiki

en: Select the node types which will be affected by the specified options. If you select multiple node types, all nodes of these types will be searched for when a wikipath is entered. If a wikipage doesn't exist, an option to create any of these types will be given.
ru: Выберите тип материала, в котором будут задействованы специальные опции. Если вы выберите несколько типов материала, все материалы этих типов будут просматриваться при наборе пути вики. Если вики-путь не существует, будет предоставлена опция для создания любого из этих типов материала.

en: Node Creation: Let users create new nodes when they type in a node name which does not exist.
ru: Создание материала: Позвольте пользователям создавать новые материалы, когда они набирают несуществующее название материала.

en: Node Search: Let users search for nodes when they type in a node name which does not exist.
ru: Искать материал: Позвольте пользователям искать материалы, когда они набирают несуществующее название материала.

en: Automatic Redirect: If a title of a moved page is entered, redirect automatically.
ru: Автоматическое перенаправление: Если введен заголовок перемещенного материала, перенаправлять автоматически.

en: Unique Titles: Enforce that titles of new nodes are different from existing ones.
ru: Уникальные заголовки: Заголовок нового материала обязательно должен быть отличным от существующего материал.

en: Move Protection: Disallow change of node titles for users without <em>administer nodes</em> permission.
ru: Защита от перемещения: Отключить изменение заголовка материала для пользователей без прав <em>управлять материалом</em>.

en: Treat underscores as spaces when looking for node titles.
ru: Сообщение подчеркивается при поиске заголовков материалов.

en: Treat dashes as spaces when looking for node titles.
ru: Сообщение подчеркивается пунктиром при поиске заголовков материалов.

en: To take full advantage of the options <em>Node Creation</em>, <em>Node Search</em> and <em>Automatic Redirect</em> you should use an input format which creates wikilinks which point to the wiki path set. For exapmle a wikilink [[Page Name]] should be linked to <em>wikipath/Page Name</em>.
ru: Чтобы извлечь всю пользу от опций <em>Создание материала</em>, <em>Поиск материала</em> и <em>Автоматическое перенаправление</em> вы должны использовать формат ввода, который создает wiki-ссылки, которые указывают на вики пути. Пример вики ссылки [[Название страницы]], которая должна переходить н

en: The options <em>Node Creation</em>, <em>Node Search</em> and <em>Automatic Redirect</em> work only if a wiki path is set or if freelinking hijacking is enabled. They take the page name from the path after the wiki path, i.e. <em>wikipath/Page Name</em>, or the page name of a freelinking link, i.e. <em>freelinking/Page Name</em>.
ru: Опции <em>Создание материала</em>, <em>Поиск материалаы</em> and <em>Автоматическое перенаправление</em> работает только если вики путь установлен или включена функция перелинковки. Это ставит название страницы после пути вики, т.е. <em>wikipath/Название страницы</em>, или название страницы ссылки перелинковки, т.е. <em>freelinking/Название страницы</em>.

en: The option <em>Automatic Redirect</em> works only if node revisions are created.
ru: Опция <em>Автоматическое перенаправление</em> работает только если создана редакция материала.

en: Disallowed characters in titles
ru: Отключенные знаки в заголовках

en: Hijack freelinking filter
ru: Фильтр перелинковки

en: If you activate this option, the links of the freelinking filter will be processed by the wikitools module rather than the freelinking module. When active, a link to <em>freelinking/Page Name</em> behaves exactly as a link to <em>wikipath/Page Name</em>.
ru: Если вы включите эту опцию, ссылки фильтра свободной линковки будут обрабатываться модулем wikitools раньше чем модулем перелинковки. Если активно, ссылка <em>freelinking/Название материала</em> будет вести себя в точности как ссылка <em>wikipath/Название материала</em>.

en: Subpages
ru: Подстраницы

en: Subpages can be appended to a URL (either directly or via a query string) and will redirect the user to the named subpage.
ru: Подстраницы могут быть добавленны к URL (или напрямую или через строку запроса) и будут перенаправлять пользователя на названную подстраницу.

en: Enable url suffixes: With url suffixes, you can append the subpage to the URL. For example  <em>wikipath/Page/edit</em>.
ru: Включить суффикс url: Вы можете добавить подстраницу к URL посредством url суффикса. Например <em>wikipath/Страница/edit</em>.

en: Enable query string: With query strings, you can append the subpage as a query. For example <em>wikipath/Page?wt_action=edit</em>.
ru: Включить строку запроса: Со строкой запроса, вы можете добавить подстраницу как запрос <em>wikipath/Страница?wt_action=edit</em>.

en: URL subpages
ru: URL подстраниц

en: A list of available subpages. Only these subpages can be used as url suffixes or with the query string.
ru: Список доступных подстраниц. Только эти подстраницы могут быть использованы с суффиксами url или со строкой запроса.

en: Redirected from <a href="@url">%page</a>
ru: Перенаправление от <a href="@url">%page</a>

en: The character %c is not allowed in a title
ru: Символ %c недопустим в заголовке

en: The title is not allowed to end in: %string
ru: Заголовок не должен заканчиваться на: %string

en: Multiple pages have this name:
ru: Есть несколько страниц с этим названием:

en: The page %page_name has been moved.
ru: Страница %page_name была перемещена.

en: The new page name is !new_name
ru: Новое название страницы — !new_name

en: The page %page_name does not exist.
ru: Страница %page_name не существует.

en: You can <a href="@url">search for %page_name</a>
ru: Вы можете <a href="@url">поискать %page_name</a>

en: You can create the page as:
ru: Вы можете создать страницу как:

en: Search type
ru: Тип поиска

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: User: ID
ru: Пользователь: ID

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: @type %title has been updated.
ru: Материал %title типа @type был обновлен.

en: Menu link ID
ru: ID ссылки меню

en: Menu links
ru: Ссылки меню

en: Theme registry
ru: Реестр темы

en: Slash
ru: Слэш

en: Logged in user
ru: Текущий пользователь

en: Legend
ru: Легенда

en: No description
ru: Нет описания

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Alias: @alias
ru: Синоним: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: Chaos tool suite
ru: Набор инструментов Chaos

en: The page has been deleted.
ru: Страница была удалена.

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Punctuation
ru: Пунктуация

en: Justify
ru: По ширине

en: Parent term(s)
ru: Родительский термин

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: filter
ru: фильтр

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Adjust top margin
ru: Применить верхний отступ

en: Keep menu at top of page
ru: Закрепить меню вверху страницы

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
ru: Если модуль Utility был установлен с этой целью, он может быть безопасно отключен и удален.

en: Move local tasks into menu
ru: Перенести локальные задачи в меню

en: Administration menu settings
ru: Настройки меню администратора

en: Parent link ID
ru: ID дочерней ссылки

en: Display additional data for each menu item
ru: Показать дополнительные данные для каждого элемента меню

en: Display the selected items next to each menu item link.
ru: Показать выбранные элементы рядом с каждой ссылкой пункта меню.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
ru: Если включено, все пункты меню отобразятся независимо от разрешений сайта. <em>Примечание: не включать на рабочем сайте.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
ru: Включены следующие модули: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
ru: Модуль меню администратора создает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть страницы большинства административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Используйте настройки ниже, чтобы настроить меню.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
ru: Модуль меню администратора обеспечивает всплывающее меню, помогающее всего за один-два щелчка открыть большинство административных задач и другие общие ссылки (пользователям с надлежащими разрешениями). Меню администратора также показывает число анонимных и зарегистрированных пользователей и позволяет модулям добавлять их собственные пункты меню. Интеграция с меню изменяется от модуля к модулю; например, модуль <a href="@drupal">Devel</a>, добавляет новые возможности, обеспечивая быстрый доступ к инструментальным средствам разработки.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
ru: <a href="@settings">Страница настройки</a> меню администриратора позволяет изменять поведение и вид некоторых элементов меню. Так как появление меню зависит от темы оформления вашего сайта, существенные настройки требуют изменения темы вашего сайта и файлов CSS. Читайте файл README.txt расширенного модуля для получения дополнительной информации о теме и настройках CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
ru: Пункты меню, показанные в меню управления зависят от фактических разрешений пользователя. Во-первых, меню управления показывается только пользователям с разрешением ролей <em>Доступ к меню управления</em> (admin_menu модуль) . Во вторых, пользователь должен быть членом роли с разрешением <em>Доступ к страницам управления</em> (модуль system), чтобы просматривать административные ссылки. И, третье, только в настоящее время разрешено, чтобы ссылки были показаны; например, если пользователь не член роли с разрешениями <em>Управление разрешениями</em> (модуль user) и <em> Управление пользователями</em> (модуль user), <em>Управление пользователями</em> пункт меню не показан.

en: Administration menu
ru: Меню администрирования

en: Adjust administration menu settings.
ru: Настройка параметров меню администрации.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
ru: Добавляет выпадающее меню для большинства административных и других общих задач (для пользователей с соответствующими правами).

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
ru: Пояснения к вашим добавлениям или обновлениям, чтобы помочь другим авторам понять смысл ваших действий.

en: - All -
ru: - Все -

en: The drupal path for the wiki. Do not include a trailing slash. Leave empty to disable the wiki path.
ru: Друпал путь для вики. Не ставьте наклонную черту. Не заполняйте, чтобы не использовать путь вики.

en: Wiki 404 type
ru: Тип Wiki 404

en: Select the 404 (page not found) type for all pages under the wiki path.
ru: Выберите типа 404 (страница не найдена) для всех страниц в вики пути.

en: Link to search
ru: Ссылка на поиск

en: Link to creation
ru: Ссылка на создание

en: Creation form
ru: Форма создания

en: Leave empty to disable this feature. Specify a list of characters which are not allowed in the title of a wiki page.
ru: Не заполняйте, чтобы отключить эту особенность. Определите список знаков, которые запрещены в заголовке страниц вики.

en: Page found: %page
ru: Найдена страница: %page

en: Page moved: %page
ru: Страница перемещена: %page

en: Page does not exist: %page
ru: Страница не существует: %page

en: A <a href="@page_url">page</a> with this name already exists.
ru: <a href="@page_url">Страница</a> с таким названием уже есть.

en: Provides helper functionality to have wiki-like behaviour.
ru: Предоставляет помощника функциональности для вики-подобного поведения.

en: Import code
ru: Импорт кода

en: Unmet dependencies: !dependencies
ru: Неудовлетворенные зависимости: !dependencies

en: Checking...
ru: Проверка...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что конфликтует с !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
ru: Вернуть все <strong>!component</strong> компоненты для <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
ru: Никакие изменения не были произведены для этой особенности

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Download feature
ru: Загрузить особенность

en: Enable and disable features.
ru: Включение и отключение функций.

en: Display components of a feature.
ru: Отобразить компоненты особенности.

en: Compare default and current feature.
ru: Сравнить особенность по умолчанию и текущую.

en: Menu items for any enabled features.
ru: Пункты меню для любых активированных особенностей.

en: Provides feature management for Drupal.
ru: Предоставить управление особенностью Drupal.

en: Dependency
ru: Зависимость

en: No features available.
ru: Нет доступных особенностей.

en: Array
ru: Массив

en: Link ID
ru: ID ссылки.

en: Contact form
ru: Форма контактов

en: Equal
ru: Равный

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Машинное имя может содержать только строчные буквы, цифры и знаки подчёркивания.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ru: Редакции позволяют следить за изменениями в разных версиях сообщений.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: Styles
ru: Стили

en: Hello world!
ru: Привет мир!

en: The item has been deleted.
ru: Пункт был удален.

en: Comparing two revisions:
ru: Сравнить два варианта

en: Show diffs inline for this content type
ru: Просмотр различий между редакциями непосредственно на странице материала

en: Highlight changes
ru: Подсветка изменений

en: List revisions
ru: Список изменений

en: Show latest diff
ru: Показать последнее изменение

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Allows users to edit sections individually.
ru: Разрешить пользователям редактировать разделы индивидуально.

en: Allows text sections to be edited individually, like MediaWiki / Wikipedia
ru: Разрешить редактирование текстовых разделов по отдельности, как MediaWiki / Wikipedia

en: The name of the site.
ru: Название сайта.

en: CTools CSS Cache
ru: Кэш CTools CSS

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
ru: Каталог кэша CTools CSS , %path не может быть создан из-за неправильной конфигурации каталога files. Пожалуйста, убедитесь, что каталог files правильно настроен, и что веб-сервер имеет разрешение на создание каталогов.

en: Unable to create
ru: Невозможно создать

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
ru: Специальный кэш используется для хранения объектов, которые редактируются.Это служит для сохранения состояния среды, которая обычно не сохраняет состояние.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ru: Библиотека полезных инструментов от Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
ru: Результат массовой операции

en: Place this in @file
ru: Поместить это в @file

en: There are no objects to be exported at this time.
ru: Объектов для экспорта на данный момент нет.

en: Bulk Exporter
ru: Массовый экспортёр

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
ru: Массовый-экспорт множественных CTools-обрабатываемых объектов данных в код

en: Bulk Export
ru: Массовый экспорт

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
ru: Выполняет массовый экспорт объектов данных известных Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
ru: @type:@subtype не будет отображен из-за отсутствующего контекста

en: No info
ru: Нет информации

en: No info available.
ru: Нет доступной информации.

en: Configure new !subtype_title
ru: Конфигурировать новый !subtype_title

en: All criteria must pass.
ru: Все критерии должны соблюдаться.

en: Only one criteria must pass.
ru: Достаточно соблюдения одного критерия.

en: Broken/missing access plugin %plugin
ru: Сломанный/несуществующий плагин доступа %plugin

en: Configure settings for this item.
ru: Настроить параметры этого элемента

en: Remove this item.
ru: Удалить этот элемент

en: No criteria selected, this test will pass.
ru: Критериев нет, этот тест пройден.

en: Missing callback hooks.
ru: Отсутствуют хуки для callback'ов.

en: Edit criteria
ru: Редактировать критерий

en: Invalid object name.
ru: Ошибочное имя объекта

en: Invalid context type
ru: Неверный тип контекста

en: Display page not found or display nothing at all.
ru: Отображать "страница не найдена" или вообще ничего не отображать.

en: Unable to delete missing item!
ru: Невозможно удалить отсутствующий элемент!

en: Edit @type
ru: Редактировать @type

en: Summary of contexts
ru: Сводка контекстов

en: Please choose which context and how you would like it converted.
ru: Пожалуйста, выберите в каком контексте и как именно вы бы хотели конвертировать это.

en: , and
ru: , и

en: , or
ru: , или

en: Built in context
ru: Встроенный контекст

en: Keyword: %@keyword
ru: Ключевое слово: %@keyword

en: From "@title"
ru: Из "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
ru: Невозможно создать кеш директорию для CTools CSS. Проверьте права вашей директории для файлов.

en: Update and return
ru: Обновить и вернуться

en: In code
ru: В коде

en: Enabled, title
ru: Включено, заголовок

en: Get a summary of the information about this page.
ru: Краткая информация о данной странице.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
ru: Включить эту страницу, чтобы сделать её доступной в системе.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ru: Отключить эту страницу. Её данные останутся, но в системе она не будет задействована.

en: Add variant
ru: Добавить вариант

en: Add a new variant to this page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант.

en: Create variant
ru: Создать вариант

en: Import variant
ru: Вариант импорта

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант, вставив код, экспортированный из другой страницы.

en: Reorder variants
ru: Изменить порядок вариантов

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
ru: Изменить порядок обработки вариантов, чтобы система выбирала из них текущий так, как вам надо.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
ru: Настройте вновь созданный вариант перед тем, как фактически разместить его на странице.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
ru: Снять блокировку этой страницы, после чего вы сможете редактировать ее.

en: Variant operations
ru: Операции с вариантом

en: Get a summary of the information about this variant.
ru: Краткая информация о данном варианте.

en: Make an exact copy of this variant.
ru: Создать точную копию этого варианта.

en: Export this variant into code to import into another page.
ru: Экспорт этого варианта в виде кода для последующего его импорта в другую страницу.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этого варианта и вернуть к версии из кода.

en: Remove this variant from the page completely.
ru: Окончательно удалить этот вариант из данной страницы.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
ru: Активировать этот вариант для использования в вашей системе.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ru: Отключить этот вариант. Его данные останутся, но в системе он не будет задействован.

en: No variants
ru: Нет вариантов

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
ru: Страница обновлена. Изменения не вступят в силу, пока вы не сохраните их.

en: Unable to update changes due to lock.
ru: Невозможно обновить изменения из-за блокировки.

en: This setting contains unsaved changes.
ru: Настройки содержат не сохраненные изменения.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
ru: Некоторые изменения этой страницы ещё не сохранены. Нажмите кнопку "Сохранить", чтобы записать их в базу данных, либо "Отменить", чтобы отказаться от них. Имейте в виду: если вы изменили значения в какой-либо форме, перед сохранением страницы их необходимо подтвердить.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
ru: Все изменения, ожидавшие подтверждения, отменены. Страница разблокирована.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
ru: Административное название этого варианта. Если оставить поле постым, заголовок бедет сгенерирован автоматически.

en: Variant type
ru: Тип варианта

en: Optional features
ru: Дополнительные функции

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
ru: Выберите дополнительные возможности, которые хотите настроить в процессе создания страницы. Даже если вы их сейчас не выберете, их всё равно можно будет использовать после того, как страница будет создана. Если вы сомневаетесь по этому поводу, оставьте флажки снятыми.

en: Variant name
ru: Название варианта

en: Enter the name of the new variant.
ru: Введите название нового варианта.

en: Paste variant code here
ru: Введите код варианта в это поле

en: No variant found.
ru: Вариантов не найдено

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант? Удаление не вступит в силу, пока вы не нажмёте кнопку "Сохранить".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант отключён. После включения он станет доступным в системе. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант включён. При отключении он станет недоступным, поэтому в системе использован не будет. Это не вступит в силу, пока вы не сохраните страницу.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы включите эту страницу, она сразу же станет доступна в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы отключите эту страницу, она сразу же станет недоступной в системе (ждать сохранения необязательно).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
ru: Эта страница не имеет вариантов и, следовательно, ничего не выводит.

en: Add a new variant
ru: Добавить новый вариант

en: Unable to disable due to lock.
ru: Невозможно отключить по причине блокировки.

en: Unable to enable due to lock.
ru: Невозможно включить по причине блокировки.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
ru: Добавление, изменение и удаление страниц, переопределяющих системные страницы, и пользовательских страниц из системы.

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
ru: Обеспечивает интерфейс и API для управления страницами сайта.

en: Node add/edit form
ru: Форма создания/редактирования материала

en: Node being viewed
ru: Просматриваемый материал

en: Argument settings
ru: Настройки аргументов

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Содержательное название страницы. Оно будет отображаться в интерфейсе управления.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ru: Понятное компьютеру название этой страницы. Оно должно быть уникальным. В названии могут использоваться только символы английского алфавита, цифры и знаки подчёркивания. После создания страницы изменить компьютерное название будет нельзя!

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ru: Описание того, что собой представляет данная страница, для чего предназначена, какие задачи осуществляет. Заполнить рекомендуется из соображений удобства управления страницами.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
ru: Адрес, по которому будет располагаться данная страница. Вы можете использовать шаблоны-заменители для изменяющихся частей адреса. Для этого введите %name вместо обязательных частей, либо !name - вместо возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". В форме редактирования аргументов эти шаблоны-заменители могут быть преобразованы в контексты.

en: Make this your site home page.
ru: Сделать главной страницей сайта

en: Visible menu item
ru: Видимый пункт меню

en: Name is required.
ru: Имя обязательно для заполнения.

en: That name is used by another page: @page
ru: Это имя используется другой страницей: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя страницы должно содержать только латинские буквы, цифры и знак подчёркивания.

en: That path is used by another page: @page
ru: Этот путь используется другой страницей: @page

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
ru: В настоящий момент этот путь является синонимом для  @alias. Система не может переопределить существующие пути.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
ru: Эта страница не может быть главной страницей сайта, так как она использует заменители (placeholder): %.

en: Duplicated argument %arg
ru: Дублированный аргумент %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
ru: Неверный аргумент <em>%</em>. Все аргументы должны быть названы ключевыми словами.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если страница выступает в меню в качестве вкладки по умолчанию, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях вам необходимо самостоятельно создать его. В качестве пути родительского пункта всегда будет путь страницы без последнее его части. То есть, если адрес данной страницы - <em>foo/bar/baz</em>, то адрес родительского пункта - <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
ru: Правила доступа используются для проверки, доступна ли страница и видны ли пункты меню, связанные с ней.

en: No context assigned
ru: Контекст не привязан

en: Position in path
ru: Позиция в пути

en: Context assigned
ru: Контекст привязан

en: The path %path has no arguments to configure.
ru: Путь %path не имеет аргументов для конфигурации.

en: Invalid keyword.
ru: Неверное ключевое слово

en: Change context type
ru: Изменить тип контекста

en: Change argument
ru: Изменить аргумент

en: No context selected
ru: Контекст не выбран

en: Error: missing argument.
ru: Ошибка: аргумент не найден.

en: Context identifier
ru: Идентификатор контекста

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
ru: Это заголовок контекста использующийся для идентификации в административных процессах позже. Он никогда не будет показан пользователю.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
ru: Ошибка: не найден или неверный плагин аргумента %argument.

en: Import page
ru: Импортировать страницу

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
ru: Если хотите изменить название исходной страницы, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальное название, оставьте поле пустым.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
ru: Если хотите изменить внутренний путь Drupal, по которому будет располагаться страница, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальный путь, оставьте поле пустым.

en: Allow overwrite of an existing page
ru: Заменить существующую страницу

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
ru: Если страница с таким названием уже существует, импортируемая страница её заменит.

en: Paste page code here
ru: Введите код страницы в это поле

en: No handler found.
ru: Обработчик не найден.

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
ru: Это имя страницы используется и заблокировано другим пользователем. Вы должны <a href="!break">сломать блокировку</a> чтобы продолжить или выбрать другое имя.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
ru: Введите название новой страницы. Оно должно быть уникальным, а также может содержать только символы английского алфавита и знак подчёркивания.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ru: Адрес URL, по которому расположена эта страница. Вместо изменяющихся частей адреса Вы можете ввести токены вида %name для обязательных частей и !name - для возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". Эти токены могут преобразовываться в контекст на страницах с формами аргументов. Вы не можете использовать оригинальный путь страницы.

en: Clone variants
ru: Клонировать варианты

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
ru: Если выбрано, все принадлежащие этой странице варианты также будут склонированы. Если нет - страница будет склонирована без вариантов.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу? Восстановить её не удастся.

en: The page has been reverted.
ru: Страница была ревертирована.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
ru: Администратор создает страницы, которые имеют URL, контроль доступа и записи в системном меню Drupal.

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
ru: Изменить имя, путь и другие основные параметры для страницы.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
ru: Установить контексты для аргументов этой страницы.

en: Control what users can access this page.
ru: Какие пользователи могут получить доступ к этой странице.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
ru: Предоставить этой странице видимое меню или закладку меню.

en: Make a copy of this page
ru: Сделать копию этой страницы

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
ru: Экспорт этой страницы в виде кода, который можно импортировать, или встроить в модуль.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
ru: Удалить все изменения для этой страницы и вернуться к версии из кода.

en: Remove this page from your system completely.
ru: Окончательно удалить эту страницу из системы.

en: This is your site home page.
ru: Это главная страница сайта.

en: This page is set to become your site home page.
ru: Эта страница выбрана в качестве главной (домашней) для сайта.

en: Accessible only if @conditions.
ru: Доступно, только если @conditions.

en: This page is publicly accessible.
ru: Страница открыта для редактирования.

en: No menu entry.
ru: Нет записи меню.

en: Normal menu entry.
ru: Нормальный элемент меню.

en: Menu tab.
ru: Закладка меню

en: Default menu tab.
ru: Закладка меню по умолчанию.

en: Title: %title.
ru: Заголовок %title.

en: Parent title: %title.
ru: Заголовок родителя: %title.

en: Menu block: %title.
ru: Меню блок: %title.

en: Taxonomy term template
ru: Шаблон термина таксономии

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
ru: Если эта страница включена, она изменяет стандартное отображение терминов таксономии в Drupal, перекрывая собой адреса вида <em>taxonomy/term/%term</em>. Вы можете сделать несколько различных шаблонов отображения, которые будут выбираться в зависимости от выполнения определённых критерев. Например, для разных словарей или в зависимости от наличия некоторых прав доступа у пользователя могут быть показаны страницы с разной структурой. Для этого достаточно создать несколько <strong>Вариантов</strong>, определив для каждого из них свои <strong>Правила выбора</strong>. Если ни один из вариантов не будет подходить по условиям к определённому термину, для него отобразится стандартная страница таксономии.<br />
    Необходимо понимать, что данная Страница-панель перекрывает лишь те страницы терминов, которые действительно расположены в системе по адресу taxonomy/term/%term. У некоторых терминов таксономии, например разделов форума, свои собственные адреса. Также, пользуясь синонимами модуля pathauto, вы можете выводить данную Страницу-панель по другим адресам. Поскольку на самом деле в системе Drupal её адресом по-прежнему будет taxonomy/term/%term, она корректно обработает термин, открытый по адресу-синониму, и выведет соответствующий Вариант (либо стандартную страницу таксономии).

en: Term(s) being viewed
ru: Текущий(-ие) термин(ы)

en: Term being viewed
ru: Показан термин

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
ru: Разрешить множественные термины в качестве аргументов для taxonomy/term/%term

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
ru: По умолчанию Drupal позволяет использовать несколько терминов в качестве аргументов, разделённых запятыми или знаками "+". При выборе варианта "Только один термин" эта возможность станет недоступна.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
ru: Отображать иерархию первого термина в "хлебных крошках"

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если выбрано, в иерархическую навигационную цепочку ("хлебные крошки") будут добавлены родительские термины.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
ru: Могут быть переданы несколько терминов, разделённые запятой или знаком +.

en: Only a single term may be used.
ru: Может быть использован только одиночный термин.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
ru: В навигационную цепочку будет включена восходящая иерархия термина таксономии

en: User profile template
ru: Шаблон профиля пользователя

en: User being viewed
ru: Просматриваемый пользователь

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту страницу, поэтому вы не можете вносить в неё изменения.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
ru: Эта страница - новая, ещё не записанная в базу данных. Она не будет доступна, пока вы её не сохраните.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
ru: Эта страница была изменена, но изменения ещё не вступили в силу. Во время редактирования страница блокируется от изменений другими пользователями.

en: No task handlers are defined for this task.
ru: Для этой задачи нет установленных хендлеров задач.

en: Variant
ru: Вариант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: В данный момент пользователь !user редактирует эту страницу, поэтому она заблокирована от изменений кем бы то ни было ещё. Блокировка длится уже !age. Щёлкните здесь, чтобы <a href="!break">разблокировать её</a>.

en: User: compare
ru: Пользователь: сравнить

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
ru: Сравнить двух пользователей (залогиненого и показанного пользователя, для примера)

en: First User
ru: Первый пользователь

en: Second User
ru: Второй пользователь

en: Grant access if user contexts are
ru: Предоставить доступ если контексты пользователя

en: Not equal
ru: Не равный

en: Node: accessible
ru: Материал: доступность

en: Control access with built in Drupal node access test.
ru: Контролировать доступ встроенной системой доступа к материалам Drupal.

en: Create nodes of the same type
ru: Создать материалы одного типа

en: @user can view @node.
ru: @user может просматривать @node.

en: @user can edit @node.
ru: @user может редактировать @node.

en: @user can delete @node.
ru: @user может удалить @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
ru: @user может создавать материалы одного и того же типа что и @node.

en: Node: language
ru: Материал: язык

en: Control access by node language.
ru: Контролировать доступ по языку материала.

en: Current site language
ru: Текущий язык сайта

en: Node: type
ru: Материал: тип

en: Control access by node_type.
ru: Управление доступом по node_type.

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
ru[0]: Тип объекта "@identifier" - "@types"
ru[1]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types
ru[2]: Тип объекта "@identifier" - один из: @types

en: User: permission
ru: Пользователь: разрешение

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: @identifier has "@perm"
ru: @identifier имеет право "@perm"

en: Administrative desc
ru: Административное описание

en: A description for this test for administrative purposes.
ru: Описание этого условия, которое будут видеть администраторы.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
ru: Условие будет выполняться, если введённый здесь PHP-код вернёт значение <code>TRUE</code>. Не должен содержать разделители &lt;?php ?&gt;. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта. Все контексты доступны через переменную <em>$contexts</em>.

en: User: role
ru: Пользователь: роль

en: Control access by role.
ru: Контроль доступа по роли.

en: Only the checked roles will be granted access.
ru: Доступ получат только указанные роли.

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
ru[0]: @identifier имеет роль "@roles"
ru[1]: @identifier имеет одну из ролей: @roles
ru[2]: @identifier имеет одну из ролей: @roles

en: User: language
ru: Пользователь: язык

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
ru[0]: Язык интерфейса у пользователя - "@languages"
ru[1]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages
ru[2]: Язык интерфейса у пользователя - один из следующих: @languages

en: Taxonomy: vocabulary
ru: Таксономия: словарь

en: Creates a node context from a node ID argument.
ru: Создает контекст материала по ID материала.

en: Enter the node ID of a node for this argument
ru: Укажите ID материала для этого аргумента

en: Enter a value for this argument
ru: Введите значение этого аргумента.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
ru: Внедряет иерархию в навигационную линейку

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
ru: Введите ID одного термина, либо ID нескольких терминов, разделённых запятыми или знаком "+".

en: Creates a user context from a user ID argument.
ru: Создает пользовательский контекст, исходя из ID пользователя.

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: "@s" author
ru: "@s" автор

en: Node created date
ru: Дата создания материала

en: Node last updated date
ru: Дата последнего обновления материала

en: The date the referenced node was last updated.
ru: Дата ссылки нода была обновлена.

en: Last updated date
ru: Последнее обновление даты

en: "@s" last updated date
ru: "@s" дата последнего обновления

en: Node form submit buttons
ru: Кнопки подтверждения формы материала

en: "@s" node form submit buttons
ru: Форма материала "@s" - кнопки подтверждения

en: Node form revision log message
ru: Форма материала - информация о редакции

en: Node form url path settings
ru: Форма материала - настройки адреса

en: Profile category
ru: Категория профиля

en: Enter the node ID of a node for this context.
ru: Укажите ID материала для этого контекста.

en: '%title' [node id %nid]
ru: '%title' [id материала %nid]

en: A context that is just a string.
ru: только строковый контекст.

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: You must select a term.
ru: Вы должны выбрать термин.

en: Term ID of first term
ru: ID первого термина

en: Term ID of all term, separated by + or ,
ru: ID всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Term name of first term
ru: Название первого термина

en: Term name of all terms, separated by + or ,
ru: Названия всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Vocabulary ID of first term
ru: ID словаря первого термина

en: Make all views available as panes
ru: Сделать все представления доступными в качестве фрагментов панели

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
ru: Если выбрано, все представления будут доступны в списке фрагментов панели. В противном случае доступны будут лишь те представления, к которым был добавлен режим "Фрагмент панели". Выключите этот флажок, если хотите более чётко указывать, какие представления пользователи смогут использовать в своих панелях.

en: Views content panes
ru: Представления - фрагменты панели

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
ru: Позволяет использовать Views в качестве содержимого для модулей Panels, Dashboard и прочих, использующих CTools Content API.

en: Select display
ru: Выбор экрана

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: View: @name
ru: Представление: @name

en: View information
ru: Информация о представлении

en: Using display @display.
ru: Используется вид: @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
ru: Аргумент "@arg", использующий контекст "@context", преобразованный в "@converter"

en: @count items displayed.
ru: Отображается @count объектов.

en: With pager.
ru: Есть навигатор.

en: Skipping first @count results
ru: Пропуск первых @count результатов

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
ru: Доступно в качестве содержимого для отображения панели или панели управления.

en: Argument input
ru: Ввод аргумента

en: Allow settings
ru: Применить настройки

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ru: Страницы-панели выглядят как обычные страницы сайта. У них есть свой URL-адрес, они обрабатывают аргументы и могут иметь собственные пункты меню.

en: Panel page
ru: Страницу-панель

en: Go to list
ru: Перейти к списку

en: Selection rules
ru: Правила выбора

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ru: Управление критериями, определяющими, использовать ли этот вариант.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ru: Добавление в этому варианту дополнительных контекстов, которые можно будет использовать в содержимом страницы.

en: This panel will be selected if @conditions.
ru: Эта панель будет выбрана, если @conditions.

en: This panel will always be selected.
ru: Эта панель всегда выбрана.

en: Selection rule
ru: Правило выбора

en: Panel: @title
ru: Панель: @title

en: Administrative title of this variant.
ru: Заголовок этого варианта, отображаемый на страницах управления.

en: @project issue queue
ru: Очередь ошибок @project

en: Flush all caches
ru: Очистить все кэши

en: Cache tables
ru: Кэшировать таблицы

en: Page requisites
ru: Реквизиты страницы

en: Developer modules to keep enabled
ru: Оставить включенными dev-модули

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: Hello <strong>@username</strong>
ru: Здравствуйте, <strong>@username</strong>.

en: Show shortcuts
ru: Показать сочетания клавиш

en: Administration menu Toolbar style
ru: Административное меню панели инструментов стиля

en: A better Toolbar.
ru: Улучшенная Панель инструментов.

en: Administration views
ru: Административное представление

en: Replaces all system object management pages in Drupal core with real views.
ru: Заменяет Drupal систему управления страницами в  ядре представлениями.

en: CTools plugin example
ru: CTools плагин пример

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
ru: Демонстрирует, как внешний модуль может предоставлять плагин ctools (для Panels и т.п.).

en: CTools Examples
ru: CToolsпримеры

en: The setting for item 1.
ru: Настройки для item 1.

en: The setting for item 2
ru: Настройки для item 1.

en: See the getting started guide for more information.
ru: Для более подробной информации ознакомьтесь с Руководством для начинающих.

en: Existing node
ru: Существующий материал

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
ru: Показывать "добавить комментарий", "читать еще" и др. ссылки материалов.

en: Template identifier
ru: Идентификатор шаблона

en: Add the breadcrumb trail as content.
ru: Добавить строку навигации как содержание.

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: Add the page title as content.
ru: Добавить название страницы как содержимое.

en: Manage pages
ru: Управление страницами

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
ru: Может содержать только строчные буквы, числа и знак подчеркивания. <strong>Попытка избежать конфликтов с названиями существующих проектов Drupal.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
ru: Краткое описание того, чего ожидать пользователям, когда они активируют Вашу особенность.

en: URL of update XML
ru: URL обновления XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
ru: Пример: http://mywebsite.com/fserver

en: features
ru: особенности

en: Create feature
ru: Создание функции

en: Create a new feature.
ru: Создать новую функцию.

en: Auto-detected
ru: Автоматически обнаруженные

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
ru: В данный момент вы заблокировали страницу от изменений, т.к. редактируете её. Никто другой не сможет внести в неё изменения, пока вы не сохраните либо не отмените свои.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
ru: В данный момент страница заблокирована, т.к. её редактирует другой пользователь. Вы не сможете внести в неё изменения, не сняв защиту.

en: User blog
ru: Блог пользователя

en: Site contact page
ru: Страница Контакты сайта

en: User contact
ru: Контакт пользователя

en: All polls
ru: Все опросы

en: Taxonomy: term
ru: Таксономия: термин

en: Select a term or terms from @vocabulary.
ru: Выберите термин или термины из @vocabulary.

en: User: name
ru: Пользователь: имя

en: Vocabulary: ID
ru: Словарь: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
ru: Форма контактов позволяющая пользователям отправлять сообщения администраторам.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
ru: Форма контактов которая позволяет пользователям связываться с другими пользователями.

en: Contact @name
ru: Для контактов с пользователем @name

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
ru: Этот заголовок будет использоваться административно для идентификации панели. Если пусто, будет использоваться обычный заголовок.

en: Advanced search form
ru: Расширенная форма поиска

en: A search form with advanced options.
ru: Форма поиска с расширенными опциями.

en: The results of a search using keywords.
ru: Результаты поиска по ключевым словам.

en: HTML-safe string
ru: HTML-безопасная строка

en: styles
ru: стили

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
ru: Пожалуйста, введите правильную версию с ядром и главным номером. Пример: !example

en: Recreate
ru: Пересоздать

en: Revert components
ru: Вернуть компоненты

en: Mark as reviewed
ru: Пометить как просмотренные

en: Orphaned dependencies
ru: Неверные зависимости

en: Disable selected modules
ru: Выключить выбранные модули

en: Leave enabled
ru: Оставить включенными

en: @action completed for @module_name / @component.
ru: @action выполнено для @module_name / @component.

en: Manage features.
ru: Управление функциями.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
ru: Обнаружить и отключить любые неверные зависимости особенностей.

en: Recreate an existing feature.
ru: Обновить существующую особенность.

en: Review overrides
ru: Просмотреть переопределенные

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: View changes
ru: Просмотр изменений

en: Enable the %revisions page for this content type
ru: Отображение вкладки %revisions

en: Create node
ru: Создать материал

en: Get node title
ru: Получить заголовок материала

en: Edit URL
ru: Редактировать URL

en: Text formats
ru: Форматы текста

en: Image styles
ru: Стили изображения

en: Revision log message
ru: Сообщение лога редакций

en: Searched %type for %keys.
ru: Поиск %type по запросу %keys.

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Update and save
ru: Обновить и сохранить

en: The page has been updated and saved.
ru: Страница обновлена и сохранена.

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
ru: Чтобы сделать эту страницу стартовой (главной) на сайте, поставьте данный флажок. В этом случае необходимо задать странице уникальный адрес безо всяких % шаблонов-заменителей в пути. В данный момент адресом главной страницы является %homepage. Изменить его можно в разделе !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
ru: В данный момент эта страница является главной (домашней) на сайте. Это можно изменить в разделе !siteinfo.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
ru: Этот путь уже используется. Система не может заменить существующие пути.

en: Context exists
ru: Существует контекст

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
ru: Выберите поведение критерия: он выполняется, если указанный контекст существует (содержит некоторые данные) либо если он отсутствует (имеет пустое значение). Например, если контекст является необязательным, и путь страницы не содержит соответствующего ему аргумента, контекст будет обозначен как отсутствующий.

en: Doesn't exist
ru: Отсутствует

en: @identifier exists
ru: @identifier существует

en: @identifier does not exist
ru: @identifier не существует

en: String: comparison
ru: Строка: сравнение

en: @identifier is "@value"
ru: @identifier - "@value"

en: @identifier is not "@value"
ru: @identifier не "@value"

en: String: length
ru: Строка: длина

en: Not equal to
ru: Не равно

en: Length of string
ru: Длина строки

en: A context that contains token replacements from token.module.
ru: Контекст, который содержит шаблоны (токены) из модуля token.module.

en: Enter a user name
ru: Ввести имя пользователя

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
ru: Модуль с именем @name уже существует на вашем сайте. Просьба выбрать другое имя.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Максимальная длина псевдонимов. 100 - это рекомендованная длина. @max - максимально возможная. Смотрите <a href="@pathauto-help">Помощь по Pathauto</a> для дополнительных сведений.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ru: Выберите действие, которое будет использовать модуль Pathauto в том случае, когда альтернативный адрес уже существует.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
ru: Если в строке содержатся нестандартные символы (например, кириллица), то должен ли модуль Pathauto переводить её в алфавит ASCII-96? Саму транслитерацию производит модуль Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
ru: Сокращать строки до букв и цифр

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
ru: Слова для исключения из путей, разделенные запятыми. Не используйте это поле для удаления знаков пунктуации.

en: Choose aliases to delete
ru: Выбор псевдонимов для удаления

en: All aliases
ru: Все синонимы

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ru: <strong>Помните:</strong> действие невозможно отменить. Убедитесь в правильности своих действий до того, как нажмёте кнопку "Удалить синонимы!".<br />Если не уверены в правильности действий, сделайте резервную копию таблицы url_alias или всей БД.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ru: Игнорируется псевдоним %alias по причине конфликта с существующим путем.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ru: Игнорируется псевдоним %alias, потому что он такой же, как и внутренний путь.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source, заменивший %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source.

en: Maximum alias and component length
ru: Максимальная длина псевдонима и компонента

en: Administer pathauto
ru: Управление настройками Pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
ru: Позволяет пользователю конфигурировать шаблоны для автоматических псевдонимов и массово удалять URL-псевдонимы.

en: Notify of Path Changes
ru: Получать уведомления об изменениях путей

en: Determines whether or not users are notified.
ru: Определяет, требуется ли уведомление пользователя.

en: User blogs
ru: Блоги пользователей

en: Display the view as replacement for an existing menu path.
ru: Отображает представление как замену существующему пути меню.

en: System path settings
ru: Настройки системного пути

en: An existing menu path this view replaces
ru: Существующее меню заменяет это представление.

en: This view replaces this path on your site. You may use "%" for dynamic arguments. For example: "node/%/feed".
ru: Это представление заменяет этот путь на вашем сайте. Вы можете использовать "%" для динамических аргументов. Например: "node/%/feed".

en: No tokens available.
ru: Нет доступных токенов.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки токена в последнее выбранное поле.

en: Translation source node
ru: Перевод исходного материала

en: List of the currently available tokens on this site
ru: Список доступных в данный момент токенов на этом сайте.

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
ru: Обеспечивает пользовательский интерфейс для Token API и некоторые пропущенные токены ядра.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот токен в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить токены.

en: !plugin Plugin Settings
ru: Настройки плагина !plugin

en: Use plugin !plugin
ru: Использовать плагин !plugin

en: Current page
ru: Текущая страница

en: CTools PHP requirements
ru: CTools PHP - требования

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
ru: CTools требует определенных возможностей, доступных только в PHP 5.2.0 или выше.

en: Select base style
ru: Выберите основной стиль

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: String: URL path
ru: Строка: Адрес URL

en: Control access by the current path.
ru: Контроль доступа к текущему пути.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
ru: Примечание: если контекст не выбран, будет использован текущий адрес страницы.

en: Allow access on the following pages
ru: Критерий выполняется для следующих страниц

en: Allow access on all pages except the following pages
ru: Критерий выполняется для всех страниц, кроме следующих

en: Current path
ru: Текущий путь

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
ru[0]: @identifier - "@paths"
ru[1]: @identifier - один из следующих: @paths
ru[2]: @identifier - один из следующих: @paths

en: Taxonomy: parent term
ru: Таксономия: родительский термин

en: Current theme
ru: Текущая тема оформления

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
ru: Критерий выполняется, если текущая тема сайта - одна из выбранных выше.

en: Current theme is "@theme"
ru: Текущая тема оформления - "@theme"

en: Node terms
ru: Термины материала

en: Feed icons
ru: Иконки RSS-ленты

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Primary navigation links
ru: Главное меню

en: Secondary navigation links
ru: Дополнительное меню

en: CSS id to use
ru: CSS id для использования

en: Missing plugin
ru: Плагин отсутствует

en: Custom style
ru: Пользовательский стиль

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ru: Доступные переменные: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Edit components
ru: Редактировать компоненты

en: All components of this type are exported by other features or modules.
ru: Все компоненты этого типа экспортируются другими особенностями или модулями.

en: Required by: !dependents
ru: Требуется для: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
ru: Конфликтует с: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что не отвечает требованиям.

en: @module does not appear to include the @include file.
ru: @module не включает файл @include.

en: Conflicts with another feature
ru: Конфликт с другой особенностью

en: Custom ruleset
ru: Пользовательский набор правил

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
ru: Пользовательские наборы правил это сочетания плагинов доступа, которые можно использовать для контроля доступа, критериев отбора и видимости панели.

en: There are no custom rulesets.
ru: Нет пользовательских наборов правил.

en: Manage custom rulesets
ru: Управление пользовательскими наборами правил

en: Custom rulesets
ru: Пользовательские наборы правил

en: Ruleset
ru: Набор правил

en: Rulesets
ru: Наборы правил

en: Custom content
ru: Пользовательское содержимое

en: There are no custom content panes.
ru: Пользовательские панели содержимого не созданы

en: Manage custom content
ru: Управление пользовательским содержимым

en: Custom content panes
ru: Пользовательские панели контента

en: content pane
ru: фрагмент панели

en: content panes
ru: фрагменты панели

en: Content panes
ru: Фрагменты панели

en: Reverse (NOT)
ru: Обратный (НЕ)

en: Add a new @plugin
ru: Добавить новый @plugin

en: Edit @plugin %title
ru: Изменить @plugin %title

en: Clone @plugin %title
ru: Клонировать @plugin %title

en: Import @plugin
ru: Импортировать @plugin

en: Export @plugin %title
ru: Экспортировать @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
ru: Отправить запрос на добавление %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
ru: Это действие окончательно удалит все настройки, сделанные по этому пункту.

en: The item has been reverted.
ru: Пункт был возвращен.

en: This action will permanently remove this item from your database..
ru: Это действие навсегда удалит этот пункт из базы данных.

en: %title has been created.
ru: %title создан.

en: %title could not be created.
ru: Не удалось создать %title

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: %title could not be updated.
ru: %title не может быть обновлен

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ru: Вы можете импортировать экспортированное ранее определение путем вставки экспортированного объектного кода в поле (см. ниже).

en: @plugin %title was enabled.
ru: @plugin %title был включен.

en: @plugin %title was disabled.
ru: @plugin %title был отключён.

en: Configure style
ru: Настроить стиль

en: Select a build mode for this node.
ru: Выбор режима конструкции для данного материала.

en: Enabled, name
ru: Включено, имя

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Это будет отображаться в интерфейсе администратора, чтобы легко идентифицировать.

en: The unique ID for this @export.
ru: Уникальный ID для @export.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
ru: Ошибка при импортировании хлебных крошек. Указанная ошибка: @errors

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
ru: Пользовательские стили могут быть применены к регионам Panel и группам Panel.

en: There are no custom styles.
ru: Нет пользовательских стилей.

en: Manage styles
ru: Управление стилями

en: Create custom styles for applications such as Panels.
ru: Создание пользовательских стилей для модулей, таких как Panels.

en: Administrative settings
ru: Административные настройки

en: Select style type
ru: Выбрать тип стиля

en: View attachment
ru: Просмотр вложений

en: View context
ru: Просмотр контекста

en: Display the attachments on a view context.
ru: Показать вложения в представлении контекста.

en: "Before" attachment
ru: "Перед" вложением

en: "After" attachment
ru: "После" вложения

en: View empty text
ru: Посмотреть пустой текст

en: View footer
ru: Просмотр подвала

en: View header
ru: Просмотр заголовка

en: View pager
ru: Посмотреть постраничный навигатор

en: View row
ru: Просмотреть строку

en: Select context
ru: Выберите контекст

en: Configure rows
ru: Настройка строк

en: Row information
ru: Строка информации

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
ru: Делает результаты представлений доступными в качестве контекста для использования в Панелях и других приложениях.

en: Contains rows in contexts.
ru: Содержит строки в контекстах.

en: Context settings
ru: Настройка контекста

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ru: %element-title использует следующие неверные токены: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
ru: Исходный материал для данного набора переводов материала.

en: Account cancellation URL
ru: URL аннулирования учетной записи

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
ru: URL подтверждения удаления страницы для пользовательской учетной записи.

en: One-time login URL
ru: URL одноразового входа

en: The URL of the one-time login page for the user account.
ru: URL страницы одноразового входа для пользовательской учетной записи.

en: Tokens related to menu links.
ru: Токены, связанные со ссылками меню.

en: The unique ID of the menu link.
ru: Уникальный ID ссылки меню.

en: The title of the menu link.
ru: Заголовок ссылки меню.

en: The URL of the menu link.
ru: URL ссылки меню.

en: The menu link's parent.
ru: Родитель ссылки меню.

en: Tokens related to the current page request.
ru: Токены, связанные с запросом текущей страницы.

en: Page number
ru: Номер страницы

en: The book page associated with the node.
ru: Страница подшивки, связанная с этим материалом.

en: The menu link for this node.
ru: Ссылка в меню для этого материала.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Максимальная длина каждого из компонентов псевдонима (например, [title]). 100 - это рекомендованная длина. @max - максимально возможная. Смотрите <a href="@pathauto-help">Помощь по Pathauto</a> для дополнительных сведений.

en: The field %name is not a valid number.
ru: Поле %name это неверное число.

en: The field %name cannot be greater than @max.
ru: Поле %name не может быть больше, чем @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
ru: Поле %name не может быть меньше, чем @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ru: Поле <em>строк на удаление</em> не должно содержать HTML. Убедитесь, что отключили какие-либо WYSIWYG-редакторы для этого поля.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
ru: Выберите типы путей без псевдонимов для генерации таковых для них

en: Bulk updating URL aliases
ru: Массовое обновление псевдонимов URL

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ru: Возникла ошибка в процессе @operation с аргументами: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
ru[0]: Создан 1 псевдоним.
ru[1]: Создано @count псевдонима.
ru[2]: Создано @count псевдонимов.

en: language neutral
ru: язык нейтрален

en: Pattern for all @language @node_type paths
ru: Шаблон для всех путей @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
ru: Обновлен псевдоним для материала @nid.

en: Taxonomy term paths
ru: Пути терминов таксономии

en: Updated alias for term @tid.
ru: Обновлен псевдоним для термина @tid.

en: Forum paths
ru: Пути форума

en: Updated alias for forum @tid.
ru: Обновлен псевдоним для форума @tid.

en: User paths
ru: Пути пользователя

en: Updated alias for user @uid.
ru: Обновлен псевдоним для пользователя @uid.

en: Blog paths
ru: Пути блога

en: Updated alias for blog user @uid.
ru: Обновлен псевдоним для пользователя блога @uid.

en: Update URL alias
ru: Обновить URL-синоним

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 материала.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count материалов.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] материалов.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 термина.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count терминов.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] терминов.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ru[0]: Обновлен синоним URL для 1 пользователя.
ru[1]: Обновлены синонимы URL для @count пользователей.
ru[2]: Обновлены синонимы URL для @count[2] пользователей.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
ru: Вы установили @name в качестве разделителя, и он будет удаляться, когда встретится в строках. Это может вызвать проблемы с вашими шаблонами, и в особенности с "термин:путь"-токенами. Вам следует активировать замену разделителем для @name.

en: Updated by !name on @date
ru: !name изменил @date

en: Inline diff
ru: Показать разницу в тексте

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
ru: Для использования этой функции необходимо добавить блок 'Показать разницу в тексте'.

en: @revision by @name
ru: @revision от @name

en: Class registry
ru: Реестр классов

en: Administer features
ru: Управление особенностями

en: View, enable and disable features.
ru: Просмотр, включение и выключение особенностей.

en: View mode
ru: Режим просмотра

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
ru: Примеры: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: The menu link's root.
ru: Корень ссылки меню.

en: Sample Content
ru: Пример содержания

en: CTools Javascript Widgets
ru: Виджеты CTools Javascript

en: Link 1
ru: Ссылка 1

en: Link 2
ru: Ссылка 2

en: Link 3
ru: Ссылка 3

en: Drop Down Menu
ru: Выпадающее меню

en: Hello World
ru: Привет мир

en: your account
ru: ваш аккаунт

en: Login Success
ru: Успешный вход

en: Return to the examples page.
ru: Вернуться к странице примеров

en: Chaos Tools AJAX Demo
ru: Демонстрация Chaos Tools AJAX

en: Simple Form
ru: Простая форма

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
ru: Показывает, как работает Chaos AJAX.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that meets its criteria (as specified below) will be used.
ru: Если для одной страницы несколько вариантов отображения хлебных крошек, то каждый из вариантов, начиная с верхнего, будет проверен на прохождение правил отображения. Первый вариант, который будет удовлетворять этим условиям, будет показан на странице.

en: 404 Page not found
ru: 404 Страница не найдена

en: The first element in a path may not be dynamic.
ru: Первый элемент в адресе страницы не может быть динамическим.

en: User signature
ru: Подпись пользователя

en: The signature of a user.
ru: Подпись пользователя.

en: External Links icon
ru: Иконка для внешних ссылок

en: Email links icon
ru: Иконка для email-ссылок

en: Delete and save
ru: Удалить и сохранить

en: Enable and save
ru: Включить и сохранить

en: Disable and save
ru: Отключить и сохранить

en: Hash
ru: Контрольная сумма

en: Creates @entity context from an ID argument.
ru: Создать @entity контекст по его ID.

en: Custom blocks
ru: Пользовательские блоки

en: Entity object.
ru: Entity(сущность) объект.

en: The extension of the file.
ru: Расширение файла.

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
ru: Смещать вывод сайта вниз примерно на 20 пикселей от верхней границы окна. Если отключено, элементы страницы с абсолютным или фиксированным позиционированием могут быть перекрыты административным меню.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
ru: Всегда отображает меню управления в верхней части окна (даже при прокрутке страницы).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
ru: В некоторых браузерах этот параметр может привести к неправильному отображению страницы, исчезновению курсора, появлению недоступных элементов форм и другим проблемам.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
ru: Свернуть группы модулей на странице <a href="!modules-url">%modules</a>

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
ru: Свернуть группы модулей на странице <a href="@permissions-url">%permissions</a>

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
ru: Переносит все вкладки на страницах в меню администратора. Это доступно только для тем оформления, использующих классы CSS <code>основные вкладки <code>tabs primary</code> и <code>tabs secondary</code>

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
ru: Выбранные модули не будут отключены при нажатии на ссылке %disable-developer-modules под иконкой в меню.

en: Access administration menu
ru: Доступ к меню администратора

en: Display the administration menu at the top of each page.
ru: Показывать меню администратора вверху каждой страницы.

en: Flush caches
ru: Очистить кэш

en: Access links to flush caches in the administration menu.
ru: Доступ к ссылкам сброса кэша в меню управления.

en: Display Drupal links
ru: Показывать ссылки Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
ru: Показывать ссылки Drupal.org в меню администратора.

en: Administration tools.
ru: Инструменты управления.

en: Rebuild system links
ru: Перестроить системные ссылки.

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
ru: Системные ссылки полученные из меню пути маршрутизации были обновлены.

en: Administration Development tools
ru: Инструментальные средства разработки

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
ru: Инструменты управления и отладки для разработчиков и создателей сайтов.

en: Tokens related to the current date and time.
ru: Токены, связанные с текущей датой и временем.

en: The URL of the @entity.
ru: URL @entity.

en: The content type of the node.
ru: Тип этого материала.

en: Tokens related to content types.
ru: Токены, связанные с типами материалов.

en: The name of the content type.
ru: Имя типа материала.

en: The unique machine-readable name of the content type.
ru: Уникальное машинное имя типа материала.

en: The optional description of the content type.
ru: Необязательное описание типа содержимого.

en: The number of nodes belonging to the content type.
ru: Количество материалов определенного типа.

en: The URL of the content type's edit page.
ru: URL страницы редактирования типа содержимого

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
ru: URL страницы редактирования термина таксономии.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
ru: Уникальное машинное имя словаря.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
ru: URL страницы редактирования словаря.

en: The picture of the user.
ru: Изображение пользователя.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
ru: Определенный аргумент текущей страницы (например, 'arg:1' на странице 'node/5' вернет '5').

en: Tokens related to URLs.
ru: Токены, связанные с URL.

en: Relative URL
ru: Относительный URL

en: The relative URL.
ru: Относительный URL адрес.

en: Absolute URL
ru: Абсолютный URL

en: The absolute URL.
ru: Абсолютный URL адрес.

en: Tokens related to menus.
ru: Токены, связанные с меню.

en: The unique machine-readable name of the menu.
ru: Уникальное машинное имя меню

en: The optional description of the menu.
ru: Необязательное описание меню.

en: Menu link count
ru: Счетчик ссылок меню

en: The number of menu links belonging to the menu.
ru: Количество пунктов меню

en: The URL of the menu's edit page.
ru: URL страницы редактирования меню.

en: The menu of the menu link.
ru: Меню, принадлежащее ссылке меню.

en: The URL of the menu link's edit page.
ru: URL страницы редактирования ссылки меню.

en: @category @type field.
ru: Поле @category @type

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
ru[0]: %element-title не может содержать менее одного токена.
ru[1]: %element-title должен содержать по крайней мере @count токена.
ru[2]: %element-title должен содержать по крайней мере @count[2] токенов.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
ru[0]: %element-title должен содержать как минимум один 
    токен.
ru[1]: %element-title должен содержать как минимум @count токена.
ru[2]: %element-title должен содержать как минимум @count[2] токенов.

en: Content paths
ru: Пути материалов

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
ru: Шаблон пути по умолчанию (применяется ко всем типам содержимого с незаполненным полем шаблона ниже)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
ru: Шаблон пути по умолчанию для @node_type (применяется ко всем типам материала @node_type с пустыми шаблонами ниже)

en: Create Feature
ru: Создать особенность

en: Underscore
ru: "жесткий пробел"

en: Site Information
ru: Информация о сайте

en: Use this page in an admin overlay.
ru: Использовать эту страницу в административном наложении.

en: Master
ru: Основной

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ru: Преобразовать тире из URL в пробелы в фильтре имени термина

en: The user roles associated with the user account.
ru: Роли, относящиеся к учётной записи пользователя.

en: Brief URL
ru: Короткий URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
ru: URL без протокола и закрывающего слэша

en: Tokens related to arrays of strings.
ru: Токены, связанные с массивами строк.

en: The first element of the array.
ru: Первый элемент массива.

en: The last element of the array.
ru: Последний элемент массива.

en: The number of elements in the array.
ru: Количество элементов в массиве.

en: The array reversed.
ru: Массив пересортирован.

en: The array of keys of the array.
ru: Массив ключей массива.

en: Imploded
ru: Разбито

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
ru: Значения массива объединились с пользовательской строкой в/между каждым значением.

en: There are no @titles to display.
ru: Нет @titles для показа.

en: Taxonomy: term has parent(s)
ru: Таксономия: термин имеет родителя(ей)

en: Field: @widget_label (@field_name)
ru: Поле: @widget_label (@field_name)

en: View: @view
ru: Представление: @view

en: View: @view: @display
ru: Представление: @view: @display

en: Broken/missing/deleted view display.
ru: Сломанное/отсутствующее/удаленное отображение представления.

en: Entire view
ru: Полное представление

en: Display the entire view.
ru: Показать полное представление.

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
ru: <a href="!url">Настройки модуля Redirect</a> влияют на то, будет ли создано перенаправление, когда синоним удален.

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
ru: Установите модуль <a href="!url">Redirect</a> для создания перенаправлений, когда меняются ваши синонимы.

en: No new URL aliases to generate.
ru: Новые синонимы URL не созданы.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
ru: <strong>Максимальная длина синонима</strong> и <strong>Максимальная длина компонента</strong> по умолчанию имеют значение 100 и ограничиваются @max из Pathauto. Эта длина ограничена длиной столбца 'dst' в таблице url_alias БД. Значение по умолчанию для этого столбца - @max. Если вы ставите длину, равную этому максимальному значению, это может вызвать проблемы в случаях, когда системе требуется добавить дополнительные слова к генерируемому адресу. Например, URL ленты содержит автоматически добавляемое в конце '/feed'. В этой ситуации максимальное значение должно равняться максимальному ограничению минус количество символов в '/feed'. Таким образом, чтобы предоставить другим модулям некоторую "свободу", рекомендуется значение 100.

en: Path module form elements
ru: Элементы формы модуля Path

en: Double quotation marks
ru: Двойные кавычки

en: Single quotation marks (apostrophe)
ru: Апостроф

en: Back tick
ru: Обратный апостроф

en: Hyphen
ru: дефис

en: Vertical bar (pipe)
ru: Вертикальная черта

en: Left curly bracket
ru: Левая фигурная скобка

en: Left square bracket
ru: Левая квадратная скобка

en: Right curly bracket
ru: Правая фигурная скобка

en: Right square bracket
ru: Правая квадратная скобка

en: Plus sign
ru: Знак "плюс"

en: Equal sign
ru: Знак "равно"

en: Percent sign
ru: Знак процента

en: Caret
ru: Знак вставки

en: Dollar sign
ru: Знак доллара

en: Number sign (pound sign, hash)
ru: Знак решетки

en: At sign
ru: Знак "@"

en: Exclamation mark
ru: Восклицательный знак

en: Tilde
ru: Тильда

en: Left parenthesis
ru: Левая круглая скобка

en: Right parenthesis
ru: Правая круглая скобка

en: Question mark
ru: Знак вопроса

en: Less-than sign
ru: Знак "меньше"

en: Greater-than sign
ru: Знак "больше"

en: Backslash
ru: Обратный слэш

en: A date in '@type' format. (%date)
ru: Дата в формате '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
ru: Корневой термин дерева терминов таксономии.

en: File byte size
ru: Размер файла в байтах

en: The size of the file, in bytes.
ru: Размер файла, в байтах.

en: Query string value
ru: Значение строки запроса

en: The value of a specific query string field of the current page.
ru: Значение определенного поля строки запроса текущей страницы.

en: A random number from 0 to @max.
ru: Случайное число от 0 до @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
ru: Случайный хэш. Возможные алгоритмы хэширования: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
ru: Попытка выполнить замену токена для типа токенов %type без необходимой информации

en: Configure content pane
ru: Настроить панель содержимого

en: @type field.
ru: Поле @type.

en: Also known as %labels.
ru: Также известно как %labels.

en: No tokens available
ru: Нет доступных токенов

en: Token registry caches cleared.
ru: Кэши реестра токенов очищены.

en: The path component of the URL.
ru: Компонент пути URL.

en: Unaliased URL
ru: URL без синонима

en: The unaliased URL.
ru: URL, лишенный синонима.

en: The specific value of the array.
ru: Определенное значение массива.

en: Token registry
ru: Реестр токенов

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
ru: Список доступных токенов, которые могут быть использованы в email-адресах, представлены ниже.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
ru: Следующие токены или типы токенов не определены как массивы:

en: The following tokens or token types are missing required name and description information:
ru: В следующих токенах или типах токенов пропущены необходимые названия и/или описания:

en: The following token types do not have any tokens defined:
ru: Следующие типы токенов не имеют каких-либо определенных токенов:

en: The following token types are not defined but have tokens:
ru: Следующие типы токенов не определены, однако имеют токены:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
ru: Следующие токены или типы токенов определены множественными модулями:

en: Problems detected
ru: Обнаружены проблемы

en: Generate automatic URL alias
ru: Создать синоним URL автоматически

en: Uncheck this to create a custom alias below.
ru: Снимите флажок, чтобы создать псевдоним URL вручную.

en: Configure URL alias patterns.
ru: Настройки шаблонов URL-синонимов.

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских терминов таксономии, начиная с корневого.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
ru: Массив всех родительских ссылок меню, начиная с корневой.

en: Add the action links (local tasks) as content.
ru: Добавьте ссылки на действия как содержимое в ваши задачи
