Wiki installation profile (7.x-1.2) - en to tr translation catalogue (907 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: content
tr: içerik

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Listele

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: Login
tr: Giriş

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Error Message
tr: Hata İletisi

en: Number
tr: Sayı

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User edit form
tr: Kullanıcı düzenleme formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Parent
tr: Üst

en: Parents
tr: Üst terimler

en: Depth
tr: Derinlik

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Back
tr: Geri

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Views
tr: Gösterimler (Views)

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Eklentiler

en: Section
tr: Bölüm

en: Manage
tr: Yönet

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Görünüm

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Text
tr: Metin

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Components
tr: Bileşenler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Picture
tr: Resim

en: Paths
tr: Yollar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Check
tr: Çek

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: The name of the menu.
tr: Menünün adı.

en: All
tr: Tümü

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: Bottom
tr: Alt

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Added
tr: Eklendi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Signature
tr: İmza

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Mode
tr: Kip

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: Up
tr: Yukarı

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Load
tr: Yükle

en: System
tr: Sistem

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: General
tr: Genel

en: Table
tr: Tablo

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Base
tr: Temel

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu sözlüklere uygulanacaktır)

en: Pattern for all %vocab-name paths
tr: Tüm %vocab-name yolları için şablon

en: Pattern for forums and forum containers
tr: Forumlar ve forum taşıyıcıları için şablon

en: Pattern for user account page paths
tr: Kullanıcı hesap sayfaları için şablon

en: Pattern for blog page paths
tr: Günlük (blog) sayfaları için şablon

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Basic
tr: Temel

en: List type
tr: Liste tipi

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Last
tr: Son

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Smiley
tr: İfade

en: <All>
tr: <Tümü>

en: Save and edit
tr: Kaydet ve düzenle

en: Clone
tr: Kopya

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Down
tr: Aşağı

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: Random
tr: Rastgele

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Basic setup
tr: Temel ayarlar

en: Allow users to choose default
tr: Kullanıcıların varsayılanı seçmesine izin ver

en: Buttons and plugins
tr: Düğmeler ve eklentiler

en: Toolbar location
tr: Araç çubuğu konumu

en: Path location
tr: Yol konumu

en: Enable resizing button
tr: Boyutlandırma düğmesini etkinleştir

en: Verify HTML
tr: HTML doğrula

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
tr: &lt;font&gt; etiketlerini &lt;style&gt; etiketine çevir

en: Remove linebreaks
tr: Satır sonlarını kaldır

en: CSS path
tr: CSS yolu

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Operation
tr: İşlem

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Rules
tr: Kurallar

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: Hidden
tr: Gizli

en: Root
tr: Kök

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: Change
tr: Değiştir

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Display all menu items
tr: Tüm menü başlıklarını görüntüle

en: Undo
tr: Geri al

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Replace
tr: Değiştir

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm oluştur

en: First
tr: Birinci

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Period
tr: Nokta

en: Second
tr: Saniye

en: Entity
tr: Nesne

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Log out
tr: Çıkış

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: open
tr: açık

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Forums
tr: Forumlar

en: Superscript
tr: Üst simge

en: view revisions
tr: sürümleri görüntüleyebilme

en: !date by !username
tr: !date !username

en: revert
tr: geri al

en: Revision
tr: Sürüm

en: current revision
tr: güncel sürüm

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Reversed
tr: Tersine

en: Changed
tr: Değişti

en: Manage features
tr: Özellikleri yönet

en: Standard
tr: Standart

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: New
tr: Yeni

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Processing
tr: İşliyor

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Apply
tr: Uygula

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Bold
tr: Koyu

en: Copy
tr: Kopyala

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en: Menus
tr: Menüler

en: Above
tr: Üstte

en: Every
tr: Bütün

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: Permission
tr: İzinler

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Extension
tr: Uzantı

en: Keys
tr: Anahtarlar

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Pattern for all @node_type paths
tr: Tüm @node_type yolları için şablon

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Leave case the same as source token values.
tr: Kaynak dizgelerindeki büyük-küçük harf yerleşimini aynen bırak

en: Change to lower case
tr: Küçük harfe çevir

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
tr: %type tipindeki tüm yol isimleriniz silindi.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Package
tr: Paket

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: by @user
tr: @user tarafından

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: Finish
tr: Bitir

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Original text
tr: Özgün metin

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: Colon
tr: İki nokta

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Enable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini etkinleştir

en: Disable developer modules
tr: Geliştirici eklentilerini devre dışı bırak

en: Current anonymous / authenticated users
tr: Şu andaki kayıtsız / kayıtlı kullanıcılar

en: Disabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler devre dışı bırakıldı: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
tr: Herhangi bir geliştirici eklentisi etkin değil.

en: Row
tr: Satır

en: IP address
tr: IP adresi

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Root term
tr: Kök terim

en: Comma
tr: Virgül

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Wiki path
tr: Wiki yolu

en: Title of main page
tr: Ana sayfanın başlığı

en: Wiki node types
tr: Wiki düğüm türleri

en: Treat underscores as spaces when looking for node titles.
tr: Düğüm başlıkları ararken alt çizgileri boşluk olarak değerlendir.

en: Treat dashes as spaces when looking for node titles.
tr: Düğüm başlıkları ararken tireleri boşluk olarak değerlendir.

en: Disallowed characters in titles
tr: Başlıklarda izin verilmeyen karakterler

en: Subpages
tr: Alt sayfalar

en: The character %c is not allowed in a title
tr: Başlıklarda %c karakterine izin verilmiyor

en: Primary
tr: Birincil

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Menu link ID
tr: Menü bağlantısı ID

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: Secondary
tr: İkincil

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Punctuation
tr: Noktalama işaretleri

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
tr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">İndir</a>)

en: Installation instructions
tr: Kurulum yönergeleri

en: Disable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi devre dışı bırak

en: Enable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi etkinleştir

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Forecolor
tr: Yazı rengi

en: Backcolor
tr: Zemin rengi

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Check spelling
tr: İmlayı Denetle

en: Table: Merge cells
tr: Tablo: Hücreleri birleştir

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Parent term(s)
tr: Üst terim(ler)

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: filter
tr: süzgeç

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Adjust top margin
tr: Üst kenarı ayarla

en: Keep menu at top of page
tr: Menüyü sayfanın en üstünde tut

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
tr: Eğer bu amaç için Utility eklentisi kurulmuş ise şimdi güvenle devre dışı bırakılıp kaldırılabilir.

en: Move local tasks into menu
tr: Yerel görevleri menüye taşı

en: Administration menu settings
tr: Yönetim menüsü ayarları

en: Parent link ID
tr: Üst bağlantı ID

en: Display additional data for each menu item
tr: Her menü öğesi için ek veri göster

en: Display the selected items next to each menu item link.
tr: Seçili öğeleri her menü öğesi bağlantısının yanında göster.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
tr: Etkinleştirildiğinde, site izinlerine bakılmaksızın, tüm menü öğeleri gösterilir. <em>Not: Üretim sitesinde etkinleştirmeyin.</em>

en: Enabled these modules: !module-list.
tr: Şu eklentiler etkinleştirildi: !module-list.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
tr: Yönetim menüsü eklentisi (uygun izni olan kullanıcılara) çoğu yönetsel görev ve diğer ortak hedeflere bir ya da iki tıklamayla erişilen bir açılan menü sunar. Yönetim menüsü ayrıca kayıtsız ve kayıtlı kullanıcıların sayısını gösterir ve eklentilerin kendi özel menü öğelerini eklemelerine izin verir. Menüyle bütünleşme düzeyi eklentisine göre değişir; örneğin <a href="@drupal">Devel</a> eklentisi, geliştirici araçlarına hızlı erişim için yönetim menüsünü yoğun şekilde kullanır.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
tr: Yönetim menüsünün <a href="@settings">ayarlar sayfası</a> menünün bazı davranış ve görünüm özelliklerini değiştirmenizi sağlar. Menünün görünümü site temanıza bağlı olduğu için daha ileri değişiklikler sitenizin teması ve CSS dosyalarında özel değişiklikler gerektirir. Tema ve CSS özelleştirmeleri üzerine daha fazla bilgi için eklentinin README.txt dosyasına bakın.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
tr: Yönetim menüsünde gösterilen menü öğeleri kullanıcının izinlerine bağlıdır. Öncelikle, yönetim menüsü sadece <em>Yönetim menüsüne erişim</em> (admin_menu eklentisi) iznine sahip rollerdeki kullanıcılara gösterilir. İkincisi, bir kullanıcı yönetsel bağlantıları görebilmek için <em>Yönetim sayfalarına erişim</em> (system eklentisi) iznine sahip bir rolde olmalıdır. Ve üçüncüsü, sadece o durumda izin verilen bağlantılar gösterilir; örneğin, eğer bir kullanıcı <em>İzinleri yönet</em> (user eklentisi) ve <em>Kullanıcıları yönet</em> (user eklentisi) izinlerine sahip bir rolde değilse, <em>Kullanıcı yönetimi</em> menü öğesi gösterilmez.

en: Administration menu
tr: Yönetim menüsü

en: Adjust administration menu settings.
tr: Yönetim menüsü ayarlarını düzenle.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
tr: Yönetsel görevler ve diğer sık kullanılan bağlantıların çoğu için (uygun yetkiye sahip kullanıcılara) bir açılır menü sunar.

en: An explanation of the additions or updates being made to help other authors understand your motivations.
tr: Diğer yazarlara bilgi vermek üzere, yaptığınız ekleme ve/veya değişiklikleri açıklayın.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The drupal path for the wiki. Do not include a trailing slash. Leave empty to disable the wiki path.
tr: Wiki için drupal yolu. Sonunda / bulundurmayın. Wiki yolunu iptal etmek için boş bırakın.

en: Leave empty to disable this feature. Specify a list of characters which are not allowed in the title of a wiki page.
tr: Bu özelliği devre dışı bırakmak için boş bırakın. Ya da, viki sayfasının başlığında izin verilmeyen karakterleri listeleyin.

en: A <a href="@page_url">page</a> with this name already exists.
tr: Bu isimde bir <a href="@page_url">sayfa</a> zaten var.

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Enable and disable features.
tr: Özellikleri etkinleştir veya devredışı bırak.

en: Array
tr: Dizi

en: Link ID
tr: Bağlantı ID

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
tr: Sürümler bir gönderinin birden çok versiyonu arasındaki farkları izlemenize olanak sağlar.

en: Search form
tr: Arama formu

en: Styles
tr: Biçemler

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: Highlight changes
tr: Değişiklikleri vurgula

en: List revisions
tr: Revizyonları listele

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: The navigation menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın gezinti menüsü.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: @project issue queue
tr: @project iş/sorun kuyruğu

en: Flush all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Developer modules to keep enabled
tr: Etkin tutulacak geliştirici eklentileri

en: Hello <strong>@username</strong>
tr: Merhaba <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
tr: Kısayolları göster

en: Administration menu Toolbar style
tr: Yönetim menüsü araç çubuğu stili

en: A better Toolbar.
tr: Daha iyi bir araç çubuğu.

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the slogan trail as content.
tr: Slogan yolunu içerik olarak ekle.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: Create feature
tr: Özellik oluştur

en: Create a new feature.
tr: Yeni bir özellik oluştur.

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: Manage features.
tr: Özellikleri yönet.

en: View changes
tr: Değişiklikleri gör

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: Administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Notify of Path Changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Wysiwyg profiles
tr: Wysiwyg profilleri

en: Maximize
tr: Büyült

en: Translation source node
tr: Çeviri kaynak düğümü

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: Account cancellation URL
tr: Üyelik iptal etme bağlantısı

en: One-time login URL
tr: Tek seferlik giriş adresi

en: The URL of the one-time login page for the user account.
tr: Kullanıcı hesabı için tek seferlik giriş sayfasının adresi

en: The unique ID of the menu link.
tr: Menü bağlantısının özgün ID numarası.

en: The title of the menu link.
tr: Menü bağlantısının başlığı.

en: The menu link's parent.
tr: Menü bağlantısının üst öğesi.

en: Page number
tr: Sayfa numarası

en: The menu link for this node.
tr: Bu düğümün menü bağlantısı.

en: The field %name is not a valid number.
tr: %name alanı geçerli bir sayı değil.

en: The field %name cannot be greater than @max.
tr: %name alanı @max değerinden büyük olamaz.

en: The field %name cannot be less than @min.
tr: %name alanı @min değerinden küçük olamaz.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Class registry
tr: Sınıf kaydı

en: Administer features
tr: Özellikleri yönet

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: The menu link's root.
tr: Menü bağlantısının kökü.

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Use Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) kullan

en: Administer Page Manager
tr: Sayfa Yöneticisi (Page Manager) yönetimi

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: 301 Redirect
tr: 301 Yönlendirme

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Entity: ID
tr: Varlık : ID

en: Entity field
tr: Nesne (entity) alanı

en: Formatter Styles
tr: Biçimlendirici (Formatter) Stilleri

en: Enter the ID of an entity for this context.
tr: Bu bağlam için varlığın ID'sini gir

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
tr: Sayfa çıktısını tarayıcı penceresinin yaklaşık 20 piksel altına indirir. Eğer seçili değilse, absolute- ya da fixed- konumlanmış sayfa ögeleri yönetim menüsü tarafından örtülebilir.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
tr: Yönetim menüsünü her zaman tarayıcı izleme alanının en üstünde gösterir (sayfa kaydırılırken dahi).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
tr: Bazı tarayıcılarda bu ayar görüntüsü bozuk sayfa, görünmez imleç, formlarda seçilemeyen ögeler ve diğer bazı sorunlara yol açabilir.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
tr: <a href="!modules-url">%modules</a> sayfasındaki eklenti gruplarını daralt

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
tr: <a href="@permissions-url">%permissions</a> sayfasındaki eklenti gruplarını daralt

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
tr: Tüm sayfalardaki sekmeleri yönetim menüsüne taşır. Sadece <code>tabs primary</code> ve <code>tabs secondary</code> CSS sınıflarını kullanan temalar için mümkündür.

en: The selected modules will not be disabled when the link %disable-developer-modules below the icon in the menu is invoked.
tr: Menüdeki ikonun altında yer alan %disable-developer-modules bağlantısı kullanıldığında seçili eklentiler devreden çıkarılmayacaktır.

en: Access administration menu
tr: Yönetim menüsüne erişim

en: Display the administration menu at the top of each page.
tr: Her sayfanın tepesinde yönetim menüsünü göster.

en: Flush caches
tr: Önbelleği temizle

en: Access links to flush caches in the administration menu.
tr: Önbellekleri temizlemek için yönetim menüsündeki bağlantılara erişim.

en: Display Drupal links
tr: Drupal bağlantılarını göster

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
tr: Yönetim menüsünde Drupal.org bağlantıları sunar.

en: Administration tools.
tr: Yönetim araçları.

en: Rebuild system links
tr: Sistem bağlantılarını yeniden oluştur

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
tr: Menü yönlendirme yollarından türetilen sistem bağlantıları yeniden oluşturuldu.

en: Administration Development tools
tr: Yönetim Geliştirme araçları

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
tr: Geliştiriciler ve site oluşturucular için yönetim ve hata ayıklama işlevselliği.

en: The URL of the @entity.
tr: @entity'nin URL'si.

en: The content type of the node.
tr: Düğümün içerik türü.

en: The name of the content type.
tr: İçerik türünün adı.

en: The optional description of the content type.
tr: İçerik türünün isteğe bağlı açıklaması.

en: The picture of the user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: Relative URL
tr: Göreli URL

en: The relative URL.
tr: Göreli URL.

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: The absolute URL.
tr: Mutlak URL.

en: The optional description of the menu.
tr: Menünün isteğe bağlı açıklaması.

en: Menu link count
tr: Menü bağlantısı sayısı

en: The menu of the menu link.
tr: Menü bağlantısının menüsü.

en: Underscore
tr: Alt çizgi

en: Site Information
tr: Site Bilgisi

en: Use this page in an admin overlay.
tr: Bu sayfayı bir yönetim katmanında gösterin.

en: Admin overlays are used in many places in Drupal 7 and administrative custom pages should probably utilize this feature.
tr: Yönetim katmanları Drupal 7'de pek çok yerde kullanılır ve yönetsel özel sayfalar bu özelliği kullanabilir.

en: Master
tr: Ana (master)

en: Brief URL
tr: Kısa URL

en: The first element of the array.
tr: Dizinin ilk elemanı.

en: The last element of the array.
tr: Dizinin son elemanı.

en: The number of elements in the array.
tr: Dizideki eleman sayısı.

en: The array reversed.
tr: Dizi tersine çevrildi.

en: There are no @titles to display.
tr: Gösterilecek @titles yok.

en: Field: @widget_label (@field_name)
tr: Alan: @widget_label (@field_name)

en: Node form title field
tr: Düğüm formu başlık alanı

en: The node title form.
tr: Formun düğüm başlığı.

en: Entire view
tr: Tüm görünüm

en: Path module form elements
tr: Yol eklentisi form unsurları

en: Double quotation marks
tr: Çift tırnak işareti

en: Single quotation marks (apostrophe)
tr: Tek tırnak (kesme) işareti

en: Hyphen
tr: Tire

en: Vertical bar (pipe)
tr: Dikey çizgi

en: Left curly bracket
tr: Süslü sol parantez

en: Left square bracket
tr: Köşeli sol parantez

en: Right curly bracket
tr: Süslü sağ parantez

en: Right square bracket
tr: Köşeli sağ parantez

en: Plus sign
tr: Artı işareti

en: Equal sign
tr: Eşittir işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: İnceltme (şapka) işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Number sign (pound sign, hash)
tr: Sayı işareti

en: Exclamation mark
tr: Ünlem işareti

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Question mark
tr: Soru işareti

en: Less-than sign
tr: Küçüktür işareti

en: Greater-than sign
tr: Büyüktür işareti

en: A date in '@type' format. (%date)
tr: '@type' formatında bir tarih. (%tarih)

en: File byte size
tr: Dosya bayt büyüklüğü

en: The size of the file, in bytes.
tr: Dosyanın bayt olarak boyutu.

en: Query string value
tr: Sorgulama dizesi değeri

en: A random number from 0 to @max.
tr: 0 ile @max arası bir rastgele bir sayı.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
tr: Rastgele bir hash. Mümkün hash algoritmaları : @hash-algos.

en: Also known as %labels.
tr: Ayrıca %labels olarak da adlandırılır.

en: The path component of the URL.
tr: URL'nin yol kısmı.

en: Unaliased URL
tr: Takma adsız URL

en: User Edit Template
tr: Kullanıcı Düzenleme Şablonu

en: User edit template
tr: Kullanıcı düzenleme şablonu

en: Is this the front page.
tr: Bu ana sayfadır.

en: Entity extra field
tr: Nesne (entity) ekstra alanı

en: A user edit form.
tr: Bir kullanıcı düzenleme formu.

en: Enter the name or UID of a node
tr: Düğümün adını ya da UID'sini girin

en: '%name' [user id %uid]
tr: '%name' [kullanıcı ID %uid]

en: Limit rows
tr: Satırları sınırla

en: Select rows
tr: Satırları seç

en: Add the action links (local tasks) as content.
tr: Eylem bağlantılarını (yerel görevleri) içerik olarak ekle.

en: Original @entity
tr: Özgün @entity

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Cache menu in client-side browser
tr: İstemci tarafındaki tarayıcıdaki önbellek menüsü

en: !title cache cleared.
tr: !title önbelleği temizlendi.

en: CSS and JavaScript
tr: CSS ve JavaScript

en: Page and else
tr: Sayfa ve diğerleri

en: Update data
tr: Veriyi güncelle

en: Also allow !name role to !permission?
tr: Ayrıca !name rolüne !permission izni verilsin mi?

en: Joined path
tr: Katılma yolu
