Easy booking (7.x-2.8) - en to ja translation catalogue (219 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Article
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Quantity
ja: 数量

en: Tags
ja: タグ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Go
ja: 実行

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Hourly
ja: 1時間毎

en: Daily
ja: 毎日

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Label
ja: ラベル

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Move
ja: 移動

en: Update
ja: 更新

en: Icon
ja: アイコン

en: Main
ja: メイン

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Titles
ja: タイトル

en: type
ja: タイプ

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Published
ja: 掲載

en: Normal
ja: ノーマル

en: Centered
ja: 中央

en: %time ago
ja: %time 前

en: Updated:
ja: 更新:

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Address
ja: 住所

en: State
ja: 状態

en: Owner
ja: 所有者

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Events
ja: イベント

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Color
ja: 色

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Optional
ja: 任意

en: Operation
ja: 操作

en: Duration
ja: 期間

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Languages
ja: 言語

en: Features
ja: フィーチャー

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Middle
ja: 中

en: body
ja: 本文

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Unit
ja: 単位

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Add state
ja: 状態を追加

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: White
ja: 白

en: Units
ja: 単位

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Mandatory
ja: 必須

en: Bold
ja: ボールド

en: Menus
ja: メニュー

en: Page width
ja: ページ幅

en: Autocomplete text field
ja: 自動補完テキストフィールド

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Hide
ja: 非表示

en: file system
ja: ファイルシステム

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: types
ja: タイプ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Attribution
ja: 表示(Attribution)

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Regions
ja: リージョン

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Metatags
ja: メタタグ

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Created on
ja: 作成日

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: exposed
ja: 表示

en: Latin
ja: ラテン語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Styles
ja: スタイル

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Design
ja: デザイン

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Khmer
ja: クメール語

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: One column
ja: 1カラム

en: %time hence
ja: %time 後

en: Headings
ja: 見出し

en: Choose sidebar layout
ja: サイドバーのレイアウトを選択

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ja: <strong>サイドバーの位置を選択</strong>

en: Set sidebar widths
ja: サイドバーの幅の設定

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ja: <strong>各サイドバーの幅</strong>

en: Set the page width
ja: ページの幅

en: <strong>Set the page width</strong>
ja: <strong>ページの幅の設定</strong>

en: Standard Screen Media Queries
ja: 標準のスクリーンメディア クエリー

en: Media query for this layout
ja: このレイアウトのためのメディア クエリー

en: Tablet Landscape Media Queries
ja: ワイドタブレット メディアクエリー

en: Tablet Portrait Media Queries
ja: ナロー タブレット メディアクエリー

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ja: カンマで区切られたフォントのリストを入力します。末尾にカンマは入りません。スペースを含む名前は、一重引用符で囲む必要があります (例: <code>'Times New Roman'</code>)。

en: One Column Stacked
ja: 一コラム 固定

en: One Column Vertical Sidebars
ja: 一コラム 垂直サイドバー

en: Two Sidebars Left
ja: サイドバー2つ左

en: Two Sidebars Left Stacked
ja: サイドバー2つ左 固定

en: Two Sidebars Right
ja: サイドバー2つ右

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ja: Googleフォント名を貼り付けてください (例: <code>Open Sans Condensed</code>。フォントを1つだけ追加します。

en: Enter a comma seperated list of valid CSS selectors, with no trailing comma, such as <code>.node-content, .block-content</code>. Note that due to security reason you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.
ja: 有効なCSSセレクタのカンマ区切りリストを入力します。末尾にカンマ ( <code>.node-content, .block-content</code>など) はありません。セキュリティ上の理由により、子コンビネータセレクタとして大なり記号 (>) を使用することはできません。

en: Do not include @media, it's included automatically.
ja: @media を含めないでください。これは自動的に含められます。

en: grouped
ja: グループ化

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad, Android and Windows tablets have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and narrow tablets. You can configure a different layout for each orientation.</p>
ja: <h3>タブレット レイアウト</h3><p>iPad、Android、Windows タブレットのようなタブレットデバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなタブレットやナローなタブレットとして考えられます。それぞれの向きに対して異なるレイアウトを設定できます。</p>

en: <h4>Landscape tablet <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 タブレット <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: <h4>Portrait tablet <span class="field-description-info">(narrow)</span></h4>
ja: <h4>人物画 タブレット <span class="field-description-info">(ナロー)</span></h4>

en: <h3>Smalltouch Layout</h3><p>Smalltouch devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and arrow smalltouch devices. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation (narrow) will always display in one column (all regions full width and stacked) with sidebars below the main content.</p>
ja: <h3>スモールタッチ レイアウト</h3><p>iPhone、Android、Windows phones のようなスモールタッチ デバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなスモールタッチやナローなスモールタッチとして考えられます。横方向のみのレイアウトを設定することができます - 縦方向(ナロー)は常に一コラムとして (全領域が完全な幅を持ち固定で)サイドバーはメインコンテンツの下に描画されるでしょう。</p>

en: <h4>Landscape smalltouch <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 スモールタッチ <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: Smalltouch Landscape Media Queries
ja: スモールタッチ 横方向 メディアクエリー

en: Smalltouch Portrait Media Queries
ja: スモールタッチ 縦方向 メディアクエリー

en: <p>Styles entered here are saved to <code>themename.custom.css</code>, at the path configured under "File Management" settings.</p><p>Direct, manual changes to <code>themename.custom.css</code> will always be overwritten by submitting this form. Consider using a sub-theme for major changes or a CSS file declared in the info file.</p><p>Note that for security reasons you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.</p>
ja: <p>ここに入力されたスタイルは、 "ファイル管理"設定で設定されたパスで <code>themename.custom.css</code>に保存されます。 </p><p><code>themename.custom.css</code>を直接、手動により変更すれば、このフォームを投稿すると常に上書きされます。大きな変更のためサブテーマを使用するか、infoファイルで宣言されたCSSファイルを使用することを検討してください。 </p><p>セキュリティ上の理由から、より大きい記号 (>) を子コンビネータセレクタとして使用することはできません。 </p>
