Easy booking (7.x-2.9) - en to fr translation catalogue (278 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Quantity
fr: Quantité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Daily
fr: Quotidien

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Center
fr: Centre

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Font
fr: Police

en: Move
fr: Déplacer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Icon
fr: Icône

en: Main
fr: Principal

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Titles
fr: Titres

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: Date format
fr: Format de date

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Published
fr: Publié

en: Type name
fr: Nom du type

en: Centered
fr: Centré(e)

en: %time ago
fr: Il y a %time

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Events
fr: Évènements

en: Mon
fr: lun

en: Tue
fr: mar

en: Wed
fr: mer

en: Thu
fr: jeu

en: Fri
fr: ven

en: Sat
fr: sam

en: Sun
fr: dim

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Color
fr: Couleur

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Case
fr: Casse

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Optional
fr: Facultatif

en: Operation
fr: Opération

en: Duration
fr: Durée

en: Authoring information
fr: Informations de publication

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Languages
fr: Langues

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Link Text
fr: Lier le texte

en: Publishing options
fr: Options de publication

en: Middle
fr: Milieu

en: body
fr: corps

en: Alignment
fr: Alignement

en: Unit
fr: Unité

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Add state
fr: Ajouter un état

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: White
fr: Blanc

en: Unit name
fr: Nom de l'unité

en: Unit type
fr: Type d'unité

en: unit
fr: unité

en: Units
fr: Unités

en: units
fr: unités

en: Image Settings
fr: Réglages de l'image

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Show breadcrumbs
fr: Montrer le fil d'Ariane

en: Unpublished
fr: Non publié

en: News
fr: Nouvelles

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Bold
fr: Gras

en: CSS Selectors
fr: Sélecteurs CSS

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Autocomplete text field
fr: Champ texte à autocomplétion

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Permalink
fr: Permalien

en: Inset
fr: Insérer

en: Hide
fr: Masquer

en: file system
fr: système de fichiers

en: Shadow
fr: Ombre

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Greek
fr: Grec

en: Machine name
fr: Nom système

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Attribution
fr: Paternité

en: Login Block
fr: Block de connexion utilisateur

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Regions
fr: Régions

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Landscape
fr: Paysage

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: event
fr: événement

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Event Start
fr: Début de l'Évènement

en: Light
fr: Léger

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Created on
fr: Créé le

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Delete Link
fr: Lien de suppression

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: exposed
fr: exposé

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fr: %name : différence de titre. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Naked
fr: Nu

en: %name: invalid input.
fr: %name : saisie non valide.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: User information
fr: Information utilisateur

en: Custom path
fr: Chemin personnalisé

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Column 1
fr: Colonne 1

en: Column 2
fr: Colonne 2

en: Column 3
fr: Colonne 3

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: AT Subtheme
fr: Sous-thème AT

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Edit event
fr: Modifier l'Évènement

en: Event End
fr: Fin de l'Évènement

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Image Alignment
fr: Alignement de l'image

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fr: Format&nbsp;: %time. Le format de date est AAAA-MM-JJ et %timezone est le fuseau horaire à partir de l'UTC. Laisser vide pour utiliser la date de soumission du formulaire.

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Dark
fr: Sombre

en: Owned by @name
fr: Détenu par @name

en: Created @date
fr: Créé(e) le @date

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: Updated @date
fr: Mis(e) à jour le @date

en: Owned by
fr: Appartenant à

en: One column
fr: Une colonne

en: %time hence
fr: Dans %time

en: The owner's user ID.
fr: Identifiant (ID) utilisateur de l'auteur.

en: !label of field %name
fr: !label du champ %name

en: Headings
fr: Titres

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
fr: Autorise les utilisateurs à effectuer n'importe quelle action sur @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
fr: Créer @entity_type de n'importe quel type

en: Edit own @entity_type of any type
fr: Modifier ses @entity_type de n'importe quel type

en: Edit any @entity_type of any type
fr: Modifier tout @entity_type de n'importe quel type

en: View own @entity_type of any type
fr: Voir ses @entity_type de n'importe quel type

en: View any @entity_type of any type
fr: Voir tout @entity_type de n'importe quel type

en: Create %bundle @entity_type
fr: Créer %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
fr: Modifier ses propres %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
fr: Modifier tous les %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
fr: Voir ses %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
fr: Voir tous les %bundle @entity_type

en: Standard Layout
fr: Mise en page standard

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
fr: <h3>Mise en page standard</h3><p>La mise en page standard est destinée aux ordinateurs de bureau, aux ordinateurs portables et autres écrans larges.

en: Choose sidebar layout
fr: Choisir la mise en page des barres latérales (sidebars)

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
fr: <strong>Choisissez les positions des barres latérales</strong>

en: Set sidebar widths
fr: Définir les largeurs des barres latérales

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de chaque barre latérale</strong>

en: Set the page width
fr: Définir la largeur de page

en: <strong>Set the page width</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de page</strong>

en: Set a max width
fr: Définir une largeur maximum

en: Standard Screen Media Queries
fr: Requêtes de Média (media queries) Écran Standard

en: Media query for this layout
fr: Requête de média (media query) pour cette mise en page

en: Tablet Layout
fr: Mise en page pour Tablette

en: Tablet Landscape Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode paysage

en: Tablet Portrait Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode portrait

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
fr: <h3>Paramètres du Fil d'Ariane</h3>

en: Show the homepage link
fr: Montrer le lien Accueil

en: <h3>Login Block Options</h3>
fr: <h3>Options du Bloc de Connexion</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
fr: Texte de l'enveloppe de l'élément de menu dans les balises SPAN - utiles pour les techniques relatives à certains thème ou design.

en: Default font
fr: Police par défaut

en: This will only affect images added using an image-field. If you use another method such as embedding images directly into text areas this will not affect those images.
fr: Ceci n'affectera que les images utilisant un champ image. Si vous utilisez une autre méthode telle que les images imbriquées directement dans les zones de texte, ces dernières ne seront pas affectées.

en: Image Captions
fr: Légende de l'image

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
fr: <strong>Affiche le titre de l'image comme légende</strong>

en: Show captions on teaser view
fr: Afficher les légendes dans la vue d'accroche.

en: Show captions on full view
fr: Afficher les légendes dans la vue complète

en: Checking this setting will hide comment titles using element-invisible. Hiding rather than removing titles maintains accessibility and semantic structure while not showing titles to sighted users.
fr: Cocher ce paramètre masquera les titres de commentaires en utilisant element-invisible. Le fait de masquer les titres plutôt que de les supprimer maintient l'accessibilité et une structure sémantique tout en ne montrant pas les titres pour les utilisateurs voyants.

en: Extra Classes
fr: Classes supplémentaires

en: Small caps
fr: Petites capitales

en: Save Unit
fr: Enregistrer l'unité

en: Remove item callback
fr: Retirer l'élément de la procédure de rappel (callback)

en: <h3>Accessibility</h3>
fr: <h3>Accessibilité</h3>

en: Touch Icons
fr: Icônes Touch

en: Image alignment and captions
fr: Légendes et alignement des images

en: Apple touch icons
fr: Icônes touch d'Apple

en: Debuggers
fr: Débogueurs

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: grouped
fr: groupés

en: On Request
fr: Sur demande

en: User block
fr: Bloc d'utilisateur

en: <h3>User block</h3>
fr: <h3>Bloc d'utilisateur</h3>

en: iPad: 76x76
fr: iPad : 76x76

en: iPhone Retina: 120x120
fr: iPhone Retina : 120x120

en: iPad Retina: 156x156
fr: iPad Retina : 156x156

en: Target Entity Type
fr: Type d'entité cible

en: No charge
fr: Gratuit
