Easy booking (7.x-2.11) - en to pl translation catalogue (302 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Value
pl: Wartość

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Remove
pl: Usuń

en: Article
pl: Artykuł

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: More
pl: Więcej

en: Quantity
pl: Ilość

en: Tags
pl: Tagi

en: Home page
pl: Strona domowa

en: Categories
pl: Kategorie

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: Hourly
pl: Co godzinę

en: Daily
pl: Codziennie

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Types
pl: Typy

en: none
pl: brak

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Go to previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: up
pl: w górę

en: Go to parent page
pl: Wyświetla stronę nadrzędną

en: Go to next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Label
pl: Etykieta

en: Help
pl: Pomoc

en: Font
pl: Czcionka

en: Move
pl: Przenieś

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Icon
pl: Ikona

en: Add
pl: Dodaj

en: Main
pl: Główne

en: View
pl: Widok

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Theme
pl: Skórka

en: Layout
pl: Układ

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Titles
pl: Tytuły

en: type
pl: typ

en: User
pl: Użytkownik

en: Options
pl: Opcje

en: Contact
pl: Kontakt

en: All
pl: Wszystko

en: Date format
pl: Format daty

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: Header
pl: Nagłówek

en: Footer
pl: Stopka

en: Custom
pl: Własne

en: Revision ID
pl: ID wersji

en: Published
pl: Opublikowane

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Type name
pl: Nazwa typu

en: Normal
pl: Zwykły

en: Centered
pl: Wyśrodkowane

en: %time ago
pl: %time temu

en: Updated:
pl: Zaktualizowano:

en: Authored by
pl: Autor

en: Start Date
pl: Data początkowa

en: End Date
pl: Data końcowa

en: Address
pl: Adres

en: State
pl: Stan

en: Owner
pl: Właściciel

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Events
pl: Wydarzenia

en: Mon
pl: pon.

en: Tue
pl: wt.

en: Wed
pl: śr.

en: Thu
pl: czw.

en: Fri
pl: pt.

en: Sat
pl: sob.

en: Sun
pl: ndz.

en: January
pl: Styczeń

en: February
pl: Luty

en: March
pl: Marzec

en: April
pl: Kwiecień

en: May
pl: Maj

en: June
pl: Czerwiec

en: July
pl: Lipiec

en: August
pl: Sierpień

en: September
pl: Wrzesień

en: October
pl: Październik

en: November
pl: Listopad

en: December
pl: Grudzień

en: Configuration
pl: Konfiguracja

en: Color
pl: Kolor

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Link text
pl: Treść odnośnika

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Optional
pl: Opcjonalne

en: Operation
pl: Czynność

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Authoring information
pl: Autor i data

en: Authored on
pl: Data dodania

en: Leave blank for %anonymous.
pl: Zostaw puste aby jako autor wyświetlił się %anonymous.

en: Time format
pl: Format czasu

en: Request new password
pl: Prześlij nowe hasło

en: Languages
pl: Języki

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Publishing options
pl: Opcje publikacji

en: Create new revision
pl: Dodaj nową wersję

en: Middle
pl: Środek

en: body
pl: treść

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Revert
pl: Przywróć

en: Unit
pl: Jednostka

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Add state
pl: Dodaj status

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Create new account
pl: Utwórz nowe konto

en: White
pl: Biały

en: Units
pl: Jednostki

en: !date by !username
pl: !date przez !username

en: revert
pl: przywróć

en: Global Settings
pl: Ustawienia Globalne

en: Revision of %title from %date
pl: Wersja %title z dnia %date

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: News
pl: Aktualności

en: You are here
pl: Jesteś tutaj

en: Webform
pl: Formularz

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pl: Twórz formularze i ankiety dostępne dla użytkowników. Zgłoszenia i statystyki dostępne są dla uprawnionych użytkowników.

en: Mandatory
pl: Wymagane

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Information
pl: Informacja

en: Menus
pl: Menu

en: Page width
pl: Szerokość strony

en: Autocomplete text field
pl: Pole tekstowe z podpowiedziami

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Permalink
pl: Adres

en: Inset
pl: Wypustka

en: Hide
pl: Ukryj

en: file system
pl: system plików

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno przywrócić wersję z dnia %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pl: Czy na pewno usunąć wersję z dnia %revision-date?

en: Shadow
pl: Cień

en: Left above
pl: Lewa powyżej

en: Right above
pl: Prawa powyżej

en: Left below
pl: Lewa poniżej

en: Right below
pl: Prawa poniżej

en: Greek
pl: Grecki

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: types
pl: typy

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Accessibility
pl: Dostępność

en: Containing any of the words
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: Containing the phrase
pl: Zawiera wyrażenie

en: Containing none of the words
pl: Nie zawiera żadnego ze słów

en: Attribution
pl: Autorstwo

en: - Select -
pl: - Wybierz -

en: archived
pl: zarchiwizowano

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: clone
pl: duplikuj

en: Regions
pl: Regiony

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Main Content
pl: Główna treść

en: Landscape
pl: Krajobraz

en: Portrait
pl: Portret

en: Error message
pl: Komunikat o błędzie

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: export
pl: eksportuj

en: Warning message
pl: Ostrzeżenie

en: Metatags
pl: Metatagi

en: translate
pl: przetłumacz

en: Edit Link
pl: Link edycji

en: Light
pl: Jasny

en: First sidebar
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Second sidebar
pl: Drugi pasek boczny

en: Bundle
pl: Zestaw

en: Created on
pl: Utworzono

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Please note there is one revision more recent than the one you are about to edit.
pl: Zwróć uwagę że istnieje jedna wersja bardziej aktualna od tej, którą chcesz modyfikować.

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Delete Link
pl: Link usuwania

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: exposed
pl: udostępniony

en: The log message entered when the revision was created.
pl: Wiadomość wprowadzona do dziennika w momencie utworzenia wersji.

en: Compare
pl: Porównaj

en: Booking
pl: Rezerwacja

en: Latin
pl: Łacina

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pl: %name: błąd w tytule. Sprawdź swój wybór.

en: Styles
pl: Style

en: Naked
pl: Nago

en: View current
pl: Podgląd

en: Edit current
pl: Edytuj

en: New revision in draft
pl: Nowe rewizje w moderacji

en: manage fields
pl: zarządzaj polami

en: %name: invalid input.
pl: %name: nieprawidłowe dane wejściowe.

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Main content
pl: Główna zawartość

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Max width
pl: Maks. szerokość

en: User information
pl: Informacje o użytkowniku

en: Submitted by !username on !datetime
pl: Wysłane przez !username w !datetime

en: Column 1
pl: Kolumna 1

en: Column 2
pl: Kolumna 2

en: Column 3
pl: Kolumna 3

en: Column 4
pl: Kolumna 4

en: Column 5
pl: Kolumna 5

en: Column 6
pl: Kolumna 6

en: Secondary menu
pl: Menu odnośników dodatkowych

en: Operations links
pl: Odnośniki do czynności

en: Main Menu
pl: Menu Główne

en: (active tab)
pl: (aktywna karta)

en: Status message
pl: Komunikat

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pl: <em>Główne</em> menu wykorzystywane jest na wielu witrynach do pokazywania najważniejszych sekcji serwisu, często w górnej części witryny.

en: manage display
pl: zarządzaj wyświetlaniem

en: Public files
pl: Pliki publiczne

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pl: Katalog %directory nie istnieje i nie udało się go utworzyć.

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pl: Lista oddzielonych przecinkiem słów opisujących zawartość.

en: File Management
pl: Zarządzanie plikiem

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: Adults
pl: Dorośli

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
pl: Format: %time. Format daty to YYYY-MM-DD a %timezone jest obecnie ustawionym przesunięciem czasu względem UTC. Pozostawienie pustego pola spowoduje wstawienie w to miejsce czasu wysłania formularza.

en: Dark
pl: Ciemny

en: Owned by @name
pl: Należy do @name

en: Created @date
pl: Utworzono @date

en: New order
pl: Nowe zamówienie

en: Updated @date
pl: Zaktualizowano @date

en: Update log message
pl: Aktualizacja wpisu w dzienniku

en: Owned by
pl: Należy do

en: Create new revision on update
pl: Stwórz nową wersję przy aktualizacji

en: If an update log message is entered, a revision will be created even if this is unchecked.
pl: Jeżeli wprowadzony jest zaktualizowany wpis do dziennika utworzona zostanie wersja nawet jeżeli ta opcja jest odznaczona.

en: One column
pl: Jedna kolumna

en: %time hence
pl: %time od

en: The owner's user ID.
pl: ID użytkownika właściciela

en: This is the published revision.
pl: To jest opublikowana rewizja.

en: !label of field %name
pl: !label pola %name

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Allows users to perform any action on @entity_type.
pl: Pozwala użytkownikom wykonywać dowolne akcje na @entity_type.

en: Create @entity_type of any type
pl: Tworzenie @entity_type dowolnego typu

en: Edit own @entity_type of any type
pl: Tworzenie własnych @entity_type dowolnego typu

en: Edit any @entity_type of any type
pl: Edycja dowolnych @entity_type dowolnego typu

en: View own @entity_type of any type
pl: Przeglądanie własnych @entity_type dowolnego typu

en: View any @entity_type of any type
pl: Przeglądanie dowolnych @entity_type dowolnego typu

en: Create %bundle @entity_type
pl: Tworzenie %bundle @entity_type

en: Edit own %bundle @entity_type
pl: Edycja własnych %bundle @entity_type

en: Edit any %bundle @entity_type
pl: Edycja dowolnych %bundle @entity_type

en: View own %bundle @entity_type
pl: Przeglądanie własnych %bundle @entity_type

en: View any %bundle @entity_type
pl: Przeglądanie dowolnych  %bundle @entity_type

en: Standard Layout
pl: Standardowy szablon

en: Set a max width
pl: Ustaw maksymalną szerokość

en: Default font
pl: Domyślna czcionka

en: Image Captions
pl: Podpisy obrazków

en: Extra Classes
pl: Dodatkowe klasy

en: Unit types that can be referenced
pl: Typy jednostek, które mogą być wskazane

en: Bookings cannot be added because you have not created any booking types yet. Go to the <a href="@create-booking-type">booking type creation page</a> to add a new booking type.
pl: Rezerwacje nie mogą być dodane ponieważ nie utworzono jeszcze żadnych typów rezerwacji. Przejdź do <a href="@create-booking-type">strony typów tworzenia rezerwacji</a>, aby dodać nowy typ rezerwacji.

en: A unique machine-readable name for this booking type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalna nazwa systemowa dla tego typu rezerwacji. Może zawierać jedynie małe litery, cyfry i znaki podkreślenia.

en: Administer booking types
pl: Administracja typami rezerwacji

en: Book units
pl: Jednostki rezerwacji

en: Are you sure you want to delete Unit %name?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć jednostkę %name?

en: Include destination
pl: Uwzględnij miejsce docelowe

en: Highlight regions
pl: Podświetl regiony

en: "add selector in theme CSS"
pl: "dodaj selektor do CSS skórki"

en: <h3>Accessibility</h3>
pl: <h3>Dostępność</h3>

en: HTML5 support in IE
pl: Wsparcie HTML5 dla IE

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Character Sets
pl: Zestawy znaków

en: Remove the frontpage title
pl: Usuń tytuł strony głównej

en: Add rel=author to user names.
pl: Dodaj rel=author do nazw użytkowników

en: Remove links
pl: Usuń hiperłącza

en: Remove OpenID elements
pl: Usuń elementy OpenID

en: Horizontal login block
pl: Poziomy blok z logowaniem

en: Hide comment titles
pl: Ukryj tytuły komentarza

en: grouped
pl: pogrupowane

en: Revision user
pl: Użytkownik wersji

en: Next difference >
pl: Następna różnica >

en: < Previous difference
pl: < Poprzednia różnica

en: Hide region
pl: Ukryj region

en: Hide in all mobile devices
pl: Ukryj we wszystkich urządzeniach mobilnych

en: Move to:
pl: Przenieś do:

en: Revision date
pl: Data wersji

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
pl: Dołącz parametr "destination" do donośnika aby przekierować użytkownika do pierwotnego widoku po zakończeniu działania odnośnika.
