e-Commerce (7.x-4.7-beta1) - en to fr translation catalogue (930 entries)

en: Title
fr: Titre

en: enable
fr: activer

en: delete
fr: supprimer

en: title
fr: titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Gross
fr: Brut

en: Item
fr: Élément

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Quantity
fr: Quantité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: register
fr: s'inscrire

en: Edit
fr: Modifier

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: settings
fr: paramètres

en: Field
fr: Champ

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Length
fr: Longueur

en: Content Types
fr: Types de contenu

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Email
fr: Courriel

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Create
fr: Créer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Area
fr: Zone

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Location
fr: Emplacement

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Items
fr: Éléments

en: Textfield
fr: Champ texte

en: Sortable
fr: Classable

en: login
fr: s'authentifier

en: Successful payment URL
fr: URL de paiement réussi

en: Place your order
fr: Confirmer votre commande

en: 1 order | @count orders
fr[0]: 1 commande
fr[1]: @count commandes

en: Qty
fr: Qté

en: Price
fr: Prix

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: cart
fr: panier

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Customer Id
fr: Identifiant (ID) Client

en: Customer Name
fr: Nom de client

en: Address
fr: Adresse

en: State
fr: État

en: Postcode
fr: Code postal

en: Customer id
fr: Identifiant (ID) du client

en: Payments
fr: Paiements

en: Store
fr: Boutique

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: South Australia
fr: Australie du sud

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: here
fr: ici

en: Align
fr: Aligner

en: SKU
fr: Référence

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Class
fr: Classe

en: Rows
fr: Rangées

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Down
fr: Bas

en: Operator
fr: Opérateur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Equals
fr: Egale

en: fields
fr: champs

en: Street
fr: Rue

en: Additional
fr: Supplément

en: City
fr: Ville

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Collapsed
fr: Replié

en: Full
fr: Complet

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Croatia (Hrvatska)
fr: Croatie (Hrvatska)

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn Islands
fr: Îles Pitcairn

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Suède

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Hidden
fr: Caché

en: Zip/Postal Code
fr: Code Postal

en: Pending
fr: En attente

en: Change
fr: Modifier

en: 1 item | @count items
fr[0]: @count élement
fr[1]: @count éléments

en: checkout
fr: validation de commande

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Add feature
fr: Ajouter une fonctionnalité

en: Edit feature
fr: Modifier la fonctionnalité

en: Delete feature
fr: Supprimer une fonctionnalité

en: @site_name purchase
fr: Achat sur @site_name

en: @name may only contain alphanumeric charactors and underscore.
fr: @name ne peut contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas

en: Workflow
fr: Processus

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: Add workflow
fr: Ajouter un processus

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Transaction items
fr: Éléments de transaction

en: %site-name Invoice
fr: Facture de %site-name

en: Shipping to
fr: Éxpédier à

en: Billing to
fr: Facturer à

en: Shipping method:
fr: Mode d'expédition :

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: Items ordered
fr: Articles commandés

en: Payment Info
fr: Informations de paiement

en: Product type
fr: Type de produit

en: Requirements
fr: Exigences

en: Availability
fr: Disponibilité

en: Firenze
fr: Florence

en: Update address
fr: Mettre l'adresse à jour

en: Create new address
fr: Créer une nouvelle adresse

en: The address has been saved.
fr: L'adresse a été enregistrée.

en: e-Commerce Customer Interface
fr: Interface utilisateur d'e-Commerce

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Shopping cart
fr: Panier

en: Cart display preferences
fr: Préférences d'affichage du panier

en: Always display cart
fr: Toujours afficher le panier

en: Hide block if cart is empty
fr: Cacher le block si le panier est vide

en: Your item has been removed.
fr: Votre article a été retiré.

en: Update Cart
fr: Actualiser le panier

en: View your cart
fr: Voir votre panier

en: %items in !your_cart
fr: %items dans !your_cart

en: Your cart
fr: Votre panier

en: Ready to <a href="!checkout-url">checkout</a>?
fr: Prêt à <a href="!checkout-url">procéder au paiement</a> ?

en: View your cart items.
fr: Voir les articles dans votre panier.

en: Your shopping cart is empty. You may !start_shopping.
fr: Votre panier est vide. Vous pouvez !start_shopping.

en: start shopping
fr: commencer vos achats

en: Add this item to your shopping cart.
fr: Ajouter cet article à votre panier d'achats.

en: This item is in !cart_view.
fr: Cet article est dans le !cart_view

en: Your shopping cart
fr: Votre panier

en: Cart
fr: Panier

en: e-Commerce shopping cart.
fr: Panier d'e-Commerce.

en: e-Commerce Checkout
fr: Commande e-Commerce

en: Credit card details
fr: Informations sur la carte bancaire

en: e-Commerce Payment Methods
fr: Méthodes de paiements e-Commerce

en: Availability control
fr: Contrôle de disponibilité

en: Items available
fr: Articles disponibles

en: Amount of the product is which available for sale.
fr: Quantité du produit actuellement disponible à la vente.

en: Items reserved
fr: Articles réservés

en: Not enough %title available to fulfill the amount of %qty
fr: La disponibilité de %title n'est pas suffisante pour satisfaire la quantité de %qty

en: Calculation
fr: Calcul

en: Shipping
fr: Expédition

en: Reversed
fr: Inversé

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Month(s)
fr: Mois

en: Year(s)
fr: Année(s)

en: View transaction
fr: Voir la transaction

en: Product
fr: Produit

en: email confirmation
fr: confirmation par courriel

en: confirmation sent
fr: confirmation envoyée

en: Display email address for non-anonymous customers
fr: Afficher l'adresse de courriel pour les clients non-anonymes

en: Anonymous purchases
fr: Achats anonymes

en: Anonymous purchasing policy for this product
fr: Politique d'achats anonymes pour ce produit

en: site-wide setting
fr: paramètre global du site

en: Anonymous purchasing policy
fr: Politique d'achats anonymes

en: Registered only
fr: Inscrits seulement

en: Anonymous only
fr: Anonymes seulement

en: Unset
fr: Non défini

en: Handle customer information for anonymous customers
fr: Gère les informations client pour les clients anonymes

en: Handles how anonymous customers will interact with your store
fr: Gère les interactions entre les clients anonymes et votre boutique

en: Only non-registered users can purchase this product
fr: Seuls les utilisateurs qui ne sont pas inscrits peuvent acheter ce produit

en: Only registered users can purchase this product
fr: Seuls les utilisateurs inscrits peuvent acheter ce produit

en: Valid email address required
fr: Adresse de courriel valide requise

en: Anonymous purchasing
fr: Achats anonymes

en: e-Commerce Core
fr: Cœur d'e-Commerce

en: Determine the order of your checkout screens.
fr: Déterminer l'ordre de vos écrans de commande.

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Order Summary
fr: Résumé de la commande

en: Login or <a href="!reg-link">register</a> to continue the checkout process
fr: Identification ou <a href="!reg-link">enregistrement</a> pour continuer le processus de paiement.

en: Your order has been submitted.
fr: Votre commande a été soumise.

en: Quantity must be a numeric value
fr: La quantité doit être une valeur numérique

en: Checkout facilities for e-Commerce
fr: Infrastructure de commande pour e-Commerce

en: Manage your store
fr: Gérer votre magasin

en: Configure your e-Commerce store.
fr: Configurer votre magasin e-Commerce.

en: Configure customer types and any other settings.
fr: Configurer les types de clients et tout autre paramètre.

en: Customer Type
fr: Type de client

en: Billing address
fr: Adresse de facturation

en: Only with Shippable
fr: Seulement avec expédiable

en: Shipping address
fr: Adresse de livraison

en: @name, @street in @city
fr: @name, @street à @city

en: Please choose where you would like the items to be delivered.
fr: Veuillez choisir où vous souhaitez que les articles soient livrés.

en: You can also <a href="!add_address">add a new address</a>.
fr: Vous pouvez aussi <a href="!add_address">ajouter une nouvelle adresse</a>.

en: Please choose where you would like the bill to be delivered.
fr: Veuillez choisir où vous souhaitez que la facture soit envoyée.

en: No customer modules have been enabled.
fr: Aucune module de client n'a été activé.

en: No Customers found
fr: Aucun client trouvé

en: Receipts
fr: Reçus

en: Refund Receipt
fr: Reçu remboursé

en: Maintain receipt types.
fr: Maintenir les types de reçu.

en: Maintain and configure allocations types
fr: Maintenir et configurer les types d'allocations

en: View Receipt
fr: Voir le reçu

en: Reverse Allocation
fr: Inverser l'allocation

en: Default system currency
fr: Devise système par défaut

en: Cancel payment URL
fr: URL d'annulation de paiement

en: Allow payments
fr: Permettre les paiements

en: Disable/Enable Payments by customers
fr: Désactiver/Activer les paiements par les clients

en: Allow 3rd party payments
fr: Permettre les paiements de tierce partie.

en: Allow refunds
fr: Permettre les remboursements

en: Allow payments to customers
fr: Permettre les paiements aux clients

en: Allow recurring payments
fr: Permettre les paiements récurrents

en: Receipt Id
fr: Id du reçu

en: Payment method
fr: Mode de paiement

en: Balance
fr: Solde

en: Changed
fr: Modifié

en: View receipts
fr: Voir les reçus

en: View receipts for transaction @txnid
fr: Voir les reçus pour la transaction @txnid

en: View transactions
fr: Voir les transactions

en: View transactions paid by receipt @erid
fr: Voir les transactions payées par le reçu @erid

en: Received
fr: Reçu

en: Completed
fr: Terminé

en: Failed
fr: Échec

en: Denied
fr: Refusé

en: Refund Pending
fr: En attente de remboursement

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Cardholder name
fr: Nom du détenteur de la carte

en: CardType
fr: Type de carte

en: Credit card number
fr: Numéro de carte de crédit

en: Card expiry date
fr: Date d'expiration de la carte

en: Card verification number
fr: Numéro de vérification de la carte

en: A valid Credit Card Number is required
fr: Un numéro de carte de crédit valide est nécessaire.

en: Credit Card Number is not valid. Please check number
fr: Numéro de carte de crédit invalide. Veuillez vérifier le numéro

en: Card Verification Number is a required field, and must be numeric
fr: Le numéro de vérification de la carte est un champ requis et doit être numérique

en: No allocation types enabled
fr: Aucun type d'allocation activé

en: 3rd Party Payments
fr: Paiements de tierce partie

en: Refunds
fr: Remboursements

en: Pay to
fr: Payer à

en: Recurring Payments
fr: Paiements récurrents

en: Payment details
fr: Détails du paiement

en: Receipt No
fr: No de reçu

en: Allocated
fr: Alloué

en: Reverse
fr: Inversé

en: Refund Receipts
fr: Reçus de remboursements

en: Are you sure you want to refund this receipt?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rembourser ce reçu ?

en: Refund
fr: Remboursement

en: Receipt !erid refunded to customer.
fr: Le reçu !erid a été remboursé au client.

en: Payment gateways enabled
fr: Passerelles de paiements activées

en: No payment gateways have been enabled.
fr: Aucune passerelle de paiement n'a été activée.

en: No currency set
fr: Aucune monnaie définie

en: You should choose which is the default currency for your site.
fr: Vous devriez choisir une devise par défaut pour votre site.

en: Paypal IPN
fr: PayPal IPN

en: Paypal Return
fr: Retour PayPal

en: Paypal Cancel
fr: Annuler PayPal

en: PayPal Receiver Email
fr: Courriel PayPal du destinataire

en: PayPal processing URL
fr: URL de traitement PayPal

en: PDT Token
fr: Jeton PDT

en: URL that us used for the api to comunicate with PayPal
fr: URL de l'API utilisée pour communiquer avec PayPal

en: API Username
fr: Nom d'utilisateur de l'API

en: API Password
fr: Mot de passe de l'API

en: Sandbox settings
fr: Paramètres du bac à sable

en: Enable PayPal sandbox for testing
fr: Activer le bac à sable PayPal pour les tests

en: PayPal token to enable the processing of PDT requests
fr: Jeton PayPal pour activer le traitrement des requêtes PDT

en: Instant Payment Notification (IPN) URL
fr: URL de notification instantanée de paiement (IPN)

en: Successful IPN request for receipt %erid
fr: Demande IPN réussie pour le reçu %erid

en: Unsuccessful IPN request. Unable to determine receipt number
fr: Échec de la demande IPN. Impossible de déterminer le numéro de reçu

en: PayPal IPN request failed
fr: La requête PayPal IPN a échoué

en: PayPal PDT request failed
fr: La requête PayPal PDT a échoué

en: Unknown PayPal payment status %status
fr: Statut de paiement PayPal %status inconnu.

en: Unknown transaction type %txn_type
fr: Type de transaction %txn_type inconnu

en: Create new receipt
fr: Créer un nouveau reçu

en: Problems refunding Receipt %erid
fr: Problèmes lors du remboursement du reçu %erid

en: Process payments using paypal.
fr: Traiter les paiements en utilisant PayPal.

en: No product types defined.
fr: Aucun type de produit n'est défini.

en: The human readable name of this product type.
fr: Le nom affiché de ce type de produit.

en: A brief description of what this product type is.
fr: Une brève description de ce qu'est ce type de produit.

en: Submit product type
fr: Soumettre le type de produit

en: Reset product type
fr: Réinitialiser le type de produit

en: Delete product type
fr: Supprimer le type de produit

en: Product type %ptype has been reset
fr: Le type de produit %ptype a été réinitialisé

en: Product type %ptype already exists
fr: Le type de produit %ptype existe déjà

en: Product deleted
fr: Produit supprimé

en: Products
fr: Produits

en: Add Products
fr: Ajouter des produits

en: Product Ids
fr: Identifiants (Ids) de produits

en: Update Products
fr: Mettre à jour les produits

en: "Add to cart" link
fr: Lien "Ajouter au panier"

en: Choose whether or not you want the "Add to cart" link visible for this product.
fr: Choisissez si oui ou non vous souhaitez qu'un lien "Ajouter au panier" soit visible pour ce produit.

en: Not a product
fr: Pas un produit

en: This item not for sale.
fr: Cet article n'est pas à vendre.

en: Add to store
fr: Ajouter à la boutique

en: Remove from store
fr: Retirer de la boutique

en: No features have been added to this product
fr: Aucune fonctionnalité n'a été ajoutée à ce produit

en: Features have been updated
fr: Les fonctionnalités ont été mises à jour.

en: Select a product feature to be added
fr: Sélectionner une fonctionnalité de produit devant être ajoutée

en: No more features can be added to @name
fr: Aucune autre fonctionnalité ne peut être ajoutée à @name

en: No Products Currently on this Invoice
fr: Aucun produit actuellement sur cette facture

en: Add new product types to nodes automatically
fr: Ajouter des nouveaux types de produits aux nœuds automatiquement

en: Set the default action for all new product types
fr: Définir l'action par défaut pour tous les nouveaux types de produits

en: You cannot delete product type %name as products still exist
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le type de produits %name car des produits existent encore

en: Are you sure you want to delete product type %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le type de produits %name ?

en: This action cannot be undone
fr: Cette action ne peut pas être annulée

en: Product type %name has been deleted
fr: Le type de produits %name a été supprimé

en: Are you sure you want to delete feature %feature_name from product type %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la fonctionnalité %feature_name du type de produits %name ?

en: No Discount
fr: Pas de rabais

en: Shippable
fr: Livrable

en: Product feature %name has been enabled for %ptype_name
fr: La fonctionnalité de produit %name a été activée pour %ptype_name

en: Node type is always a product
fr: Le type de nœud est toujours un produit

en: Select the setting which will determine how the product is going to interact with the node
fr: Sélectionner ce paramètre qui déterminera comment le produit interagira avec le nœud

en: Product types
fr: Types de produit

en: Cannot Locate Product %nid
fr: Impossible de trouver le produit %nid

en: Node "%title" is not a valid product
fr: Le nœud "%title" n'est pas un produit valide

en: The quantity must be a positive integer
fr: La quantité doit être un entier positif

en: Please enter a numeric value for the product price.
fr: Veuillez saisir une valeur numérique pour le prix du produit.

en: Please enter a numeric or blank value for the product price.
fr: Veuillez saisir une valeur numérique ou vide pour le prix du produit.

en: Add a !s.
fr: Ajouter un !s.

en: You are not allowed to create products.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à créer des produits.

en: Product SKU.
fr: Référence du produit.

en: Product price.
fr: Prix du produit.

en: Creates products for e-Commerce.
fr: Crée des produits pour e-Commerce.

en: Street address
fr: Adresse

en: Zip/Postal code
fr: Code postal

en: @order of @title at @price each
fr: @order de @title à @price pièce

en: Empty cart link
fr: Lien vider le panier

en: Store location
fr: Emplacement de la boutique

en: Physical Dimensions
fr: Dimensions physiques

en: Default unit measure of weight.
fr: Unité de mesure par défaut du poids.

en: Default unit measure of length.
fr: Unité de mesure de longeur par défaut.

en: Default unit measure of area.
fr: Unité de mesure de surface par défaut.

en: Default unit measure of volume.
fr: Unité de mesure de volume par défaut.

en: Price Formatting
fr: Formattage du prix

en: Currency Symbol
fr: Symbole monétaire

en: This option places the currency symbol of the left or right side of the price.
fr: Cette option place le symbole monétaire à la gauche ou à la droite du prix.

en: Thousands separator
fr: Séparateur de milliers

en: Enter the sign for the thousands separator.
fr: Saisir le signe de séparation de milliers.

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Enter the sign to seperate real numbers from floating numbers.
fr: Saisir le signe pour séparer les nombres réels des nombres à virgule flottante.

en: Number of places after the decimal separator
fr: Nombre de décimales après le séparateur.

en: How many slots are needed after the decimal?
fr: Combien d'emplacements sont nécessaires après le séparateur décimal ?

en: Update transaction
fr: Mettre à jour la transaction

en: Create new transaction
fr: Créer une nouvelle transaction

en: Allocation status
fr: Status d'allocation

en: Total:
fr: Total :

en: Ordered On:
fr: Commandé le :

en: Due Date:
fr: Date d'échéance :

en: Transaction ID:
fr: Identifiant (ID) de la transaction :

en: Transaction workflow
fr: Processus de transaction

en: -please choose-
fr: -veuillez choisir-

en: Product IDs
fr: Identifiants (IDs) de produit

en: Ascension Island
fr: île de l'Ascension

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
fr: République démocratique du Congo (anciennement Zaïre)

en: Congo (Republic of the Congo)
fr: Congo (République du Congo)

en: Switzerland (Confoederatio Helvetica)
fr: Suisse (Confédération Helvétique)

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
fr: Côte d'Ivoire

en: Germany (Deutschland)
fr: Allemagne (Deutschland)

en: Western Sahara (formerly Spanish Sahara)
fr: Sahara occidental (anciennement Sahara espagnol)

en: Spain (Espana)
fr: Espagne (Espana)

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Federated States of Micronesia
fr: États fédérés de Micronésie

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Former Yugoslav Republic of Macedonia
fr: Ancienne République yougoslave de Macédoine

en: Myanmar (Burma)
fr: Myanmar (Birmanie)

en: Saint-Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Palestinian Territories (West Bank and Gaza Strip)
fr: Territoires palestiniens (Cisjordanie et Bande de Gaza)

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Chad (Tchad)
fr: Tchad (Tchad)

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Timor-Leste (East Timor)
fr: Timor-Leste (Timor oriental)

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: County
fr: Comté

en: Pounds
fr: Livres

en: Grams
fr: Grammes

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

en: Ounces
fr: Onces

en: Inches
fr: Pouces

en: Feet
fr: Pieds

en: Centimetres
fr: Centimètres

en: Metres
fr: Mètres

en: Square Inches
fr: Pouces carrés

en: Square Feet
fr: Pieds carrés

en: Square Centimetres
fr: Centimètres carrés

en: Square Metres
fr: Mètres carrés

en: Cubic Inches
fr: Pouces cubes

en: Cubic Feet
fr: Pieds cubes

en: Cubic Centimetres
fr: Centimètres cubes

en: Cubic Metres
fr: Mètres cubes

en: Pyrenees-Atlantiques - Aquitaine
fr: Pyrénées-Atlantiques - Aquitaine

en: Deux-Sevres - Aquitaine
fr: Deux-Sèvres - Aquitaine

en: Pu-de-Dme - Auvergne
fr: Puy-de-Dôme - Auvergne

en: Cote-d'Or - Bourgogne
fr: Côte-d'Or - Bourgogne

en: Nievre - Bourgogne
fr: Nièvre - Bourgogne

en: Saone-et-Loire - Bourgogne
fr: Saône-et-Loire - Bourgogne

en: Cotes-d'Armor - Bretagne
fr: Côtes-d'Armor - Bretagne

en: Finistere - Bretagne
fr: Finistère - Bretagne

en: Doubs - Franche-Comte
fr: Doubs - Franche-Comté

en: Jura - Franche-Comte
fr: Jura - Franche-Comté

en: Haute-Saone - Franche-Comte
fr: Haute-Saône - Franche-Comté

en: Haute-Saone - Territoire de Belfort
fr: Haute-Saône - Territoire de Belfort

en: Paris - Ile-de-France
fr: Paris - Île-de-France

en: Seine-et-Marne - Ile-de-France
fr: Seine-et-Marne - Île-de-France

en: Yvelines - Ile-de-France
fr: Yvelines - Île-de-France

en: Essonne - Ile-de-France
fr: Essonne - Île-de-France

en: Hauts-de-Seine - Ile-de-France
fr: Hauts-de-Seine - Île-de-France

en: Seine-Saint-Denis - Ile-de-France
fr: Seine-Saint-Denis - Île-de-France

en: Val-de-Marne - Ile-de-France
fr: Val-de-Marne - Île-de-France

en: Val-d'Oise - Ile-de-France
fr: Val-d'Oise - Île-de-France

en: Bouches-du-Rhne
fr: Bouches-du-Rôhne

en: Ajaria
fr: Adjarie

en: Racha Lechkhumi and Kvemo Svaneti
fr: Racha Lechkhumi et Kvemo Svaneti

en: Agrigento
fr: Agrigente

en: Alessandria
fr: Alexandrie

en: Ancona
fr: Ancône

en: Aosta
fr: Aoste

en: Belluno
fr: Bellune

en: Benevento
fr: Bénévent

en: Bergamo
fr: Bergame

en: Bologna
fr: Bologne

en: Caserta
fr: Caserte

en: Catania
fr: Catane

en: Como
fr: Côme

en: Cremona
fr: Crémone

en: Cuneo
fr: Coni

en: Ferrara
fr: Ferrare

en: Forl�-Cesena
fr: Forlì-Cesena

en: Genova
fr: Gênes

en: Livorno
fr: Livourne

en: Lucca
fr: Lucques

en: Mantova
fr: Mantoue

en: Massa-Carrara
fr: Massa et Carrare

en: Messina
fr: Messine

en: Milano
fr: Milan

en: Modena
fr: Modène

en: Naploli
fr: Naples

en: Novara
fr: Novare

en: Padova
fr: Padoue

en: Palermo
fr: Palerme

en: Parma
fr: Parme

en: Pavia
fr: Pavie

en: Perugia
fr: Pérouse

en: Pesaro e Urbino
fr: Pesaro et d'Urbino

en: Piacenza
fr: Plaisance

en: Pisa
fr: Pise

en: Ragusa
fr: Raguse

en: Ravenna
fr: Ravenne

en: Reggio Calabria
fr: Reggio de Calabre

en: Reggio Emilia
fr: Reggio d'Émilie

en: Roma
fr: Rome

en: Salerno
fr: Salerne

en: Savona
fr: Savone

en: Siena
fr: Sienne

en: Siracusa
fr: Syracuse

en: Taranto
fr: Tarente

en: Trento
fr: Trente

en: Treviso
fr: Trévise

en: Torino
fr: Turin

en: Varese
fr: Varèse

en: Venezia
fr: Venise

en: Vercelli
fr: Verceil

en: Verona
fr: Vérone

en: Vicenza
fr: Vicence

en: Viterbo
fr: Viterbe

en: Noord Holland
fr: Hollande-Septentrionale

en: Zuid Holland
fr: Hollande-Méridionale

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Barking and Dagenham
fr: Barking et Dagenham

en: Bath and North East Somerset
fr: Bath et Somerset du Nord-Est

en: Brighton and Hove
fr: Brighton et Hove

en: Bristol City of
fr: Ville de Bristol

en: Cornwall
fr: Cornouailles

en: Coventry (West Midlands district)
fr: Coventry (District des Midlands de l'Ouest)

en: Cumbria
fr: Cumbrie

en: Dudley (West Midlands district)
fr: Dudley (District des Midlands de l'Ouest)

en: East Riding of Yorkshire
fr: Yorkshire de l'Est

en: East Sussex
fr: Sussex de l'Est

en: Gateshead (Tyne & Wear district)
fr: Gateshead (District de Tyne and Wear)

en: Hammersmith and Fulham
fr: Hammersmith et Fulham

en: Herefordshire County of
fr: Comté de Herefordshire

en: Isle of Wight
fr: Île de Wight

en: Isles of Scilly
fr: Îles Scilly

en: Kensington and Chelsea
fr: Kensington et Chelsea

en: Kingston upon Hull City of
fr: Ville de Kingston-upon-Hull

en: Kingston upon Thames
fr: Kingston-upon-Thames

en: London City of
fr: Ville de Londres

en: North East Lincolnshire
fr: Lincolnshire Nord-Est

en: North Lincolnshire
fr: Lincolnshire Nord

en: North Somerset
fr: Somerset du Nord

en: North Tyneside
fr: Tyneside Nord

en: North Yorkshire
fr: Yorkshire Nord

en: Redcar and Cleveland
fr: Redcar et Cleveland

en: St Helens
fr: Sainte-Hélène

en: South Gloucestershire
fr: Gloucestershire du Sud

en: South Tyneside
fr: Tyneside du Sud

en: East Lothian
fr: Lothian

en: Orkney Islands
fr: Îles Orcades

en: Scottish Borders The
fr: Les Scottish Borders

en: Shetland Islands
fr: Îles Shetland

en: Isle of Anglesey
fr: Île d'Anglesey

en: Vale of Glamorgan
fr: Vallée de Glamorgan

en: e-Commerce transactions
fr: Transactions e-Commerce

en: Transaction id
fr: Id de transaction

en: No mail will be sent to the user.
fr: Aucun courriel ne sera envoyé à l'utilisateur.

en: View Invoice
fr: Voir la facture

en: Edit transaction items
fr: Modifier les articles de transaction

en: No items found for the transaction
fr: Aucun article trouvé pour la transaction

en: Add products
fr: Ajouter des produits

en: Invalid list of product IDs
fr: Liste invalide d'identifiants (IDs) de produit.

en: Cancel transaction notification
fr: Annuler la notification de transaction

en: Are you sure you want to delete this transaction?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette transaction ?

en: Are you sure you want to delete transaction #%txnid?  This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la transaction #%txnid ? Cette action est irréversible.

en: Confirm delete
fr: Confirmer la suppression

en: sku
fr: référence (sku)

en: qty
fr: qté

en: Date the order/transaction was created.
fr: Date à laquelle la commande/transaction a été créée.

en: Current state of the transaction.
fr: État actuel de la transaction.

en: First name of the customer.
fr: Prénom du client.

en: !name field is required.
fr: Le champ !name est requis.

en: disable
fr: désactiver

en: Complete
fr: Terminé

en: User Id
fr: Id utilisateur

en: Common
fr: Commun

en: California
fr: Californie

en: Florida
fr: Floride

en: Hawaii
fr: Hawaï

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Virginia
fr: Virginie

en: West Virginia
fr: Virginie-Occidentale

en: Workflow status
fr: Statut du processus

en: Product details
fr: Détails du produit

en: Buy now
fr: Acheter maintenant

en: product
fr: produit

en: Add address
fr: Ajouter une adresse

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: British Columbia
fr: Colombie-Britannique

en: New Brunswick
fr: Nouveau-Brunswick

en: Newfoundland and Labrador
fr: Terre Neuve et Labrador

en: Nova Scotia
fr: Nouvelle-Écosse

en: Prince Edward Island
fr: Île du Prince Édouard

en: Quebec
fr: Québec

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Receipt
fr: Accusé de réception

en: Default order
fr: Ordre par défaut

en: EMail
fr: Courriel

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Or
fr: Ou

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: field
fr: champ

en: Add !type
fr: Ajouter !type

en: Add component
fr: Ajouter un composant

en: Zipcode
fr: Code postal

en: @firstname @lastname, @street in @city
fr: @firstname @lastname, @street à @city

en: A product is a good or service that you wish to sell on your site.
fr: Un produit est une marchandise ou un service que vous souhaitez vendre sur votre site.

en: Charge
fr: Débiter

en: Shipping cost
fr: Montant des frais de port

en: export
fr: exporter

en: Order update
fr: Mise à jour de la commande

en: Select address
fr: Sélectionner une adresse

en: Update order
fr: Actualiser la commande

en: Distrito Federal
fr: District fédéral

en: Australian Capital Territory
fr: Territoire de la capitale australienne

en: New South Wales
fr: Nouvelle-Galles du Sud

en: Northern Territory
fr: Territoire du Nord

en: Tasmania
fr: Tasmanie

en: Western Australia
fr: Australie-Occidentale

en: Pernambuco
fr: Pernambouc

en: District Of Columbia
fr: District de Columbia

en: Row
fr: Ligne

en: In progress
fr: En cours

en: Node Id
fr: Id du nœud

en: Out of stock
fr: Rupture de stock

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Checkout form
fr: Formulaire de paiement

en: Bulk operations
fr: Opérations en masse

en: Checking
fr: Vérification

en: Savings
fr: Économies

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Displays rows in a table.
fr: Afficher les lignes dans un tableau.

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Do you really want to delete this address
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette adresse

en: Delete Address
fr: Supprimer l'adresse

en: Address deleted.
fr: Adresse supprimée.

en: Addresses provided by users on your site.
fr: Adresses fournies par les utilisateurs de votre site.

en: User of which this address belongs to.
fr: Utilisateur dont c'est l'adresse.

en: The first name of the customer
fr: Le prénom du client

en: The last name of the customer
fr: Le nom de famille du client

en: Full name of the customer
fr: Nom complet du client

en: The street address of the customer
fr: L'adresse postale du client

en: The city of the customer
fr: La vile du client

en: The state of the customer
fr: L'état du client

en: The Zipcode of the customer
fr: Le code postal du client

en: The country of the customer
fr: Le pays du client

en: Provide a simple link to edit an address
fr: Fournir un lien simple pour éditer une adresse

en: Provide a simple link to delete an address
fr: Fournir un lien simple pour supprimer une adresse

en: Product can only be purchased by anonymous customers
fr: Le produit ne peut être acheté que par des clients anonymes

en: Product can only be purchased by registered customers. Please !login or !register to purchase
fr: Le produit ne peut être acheté que par des clients inscrits. Veuillez vous !login ou !registrer pour l'acheter

en: Temporarily out of stock
fr: Rupture de stock temporaire

en: Hide buy now link
fr: Masquer le lien "acheter maintenant"

en: Lists products where the buy now link is not used.
fr: Liste les produits pour lesquels le lien "acheter maintenant" n'est pas utilisé.

en: Hide Buynow
fr: Masquer "Acheter maintenant"

en: Buy "!title" now
fr: Acheter "!title" maintenant

en: Special options
fr: Options spéciales

en: "Buy now" link
fr: Lien "Acheter maintenant"

en: Apply now
fr: Appliquer maintenant

en: %title can not be purchased via buy now.
fr: %title ne peut pas être acheté en achat immédiat.

en: Buy products with single click processing
fr: Acheter des produits en un clic

en: Product that was added to cart
fr: Produit qui a été ajouté au panier

en: After item has been deleted from the cart
fr: Après qu'un article a été supprimé du panier

en: Product that was deleted from the cart
fr: Produit qui a été supprimé du panier

en: After item has been edited in the cart
fr: Après qu'un article a été modifié dans le panier

en: Product that was edited in the cart
fr: Produit qui a été modifié dans le panier

en: Before cart view page
fr: Avant la page de visualisation du panier

en: Cart is empty
fr: La panier est vide

en: Hide add to cart link
fr: Masquer le lien d'ajout au panier

en: Lists products where the add to cart link is not used.
fr: Liste les produits pour lesquels le lien d'ajout au panier n'est pas utilisé.

en: Hide cart
fr: Masquer le panier

en: Your item has been added.
fr: Votre article a été ajouté.

en: Your item has been updated.
fr: Votre article a été mis à jour.

en: Reverse the outcome of this filter.
fr: Inverser le résultat de ce filtre.

en: Enter a description which will be displayed on the invoice
fr: Saisir une description qui sera affichée sur la facture.

en: Transaction group
fr: Groupe de transaction

en: Are you sure you want to delete charge %name
fr: Êtes-vous sûr que vous souhaitez supprimer la charge %name

en: This charge will be deleted and cannot be undone
fr: Cette charge sera supprimée et cela est irréversible.

en: Charge %name has been deleted.
fr: La charge %name a été supprimée.

en: Are you sure you want to enable charge %name
fr: Êtes-vous sûr de vouloir activer la charge %name

en: This charge will be applied to all transactions from now onwards
fr: Cette charge sera appliquée à toutes les transactions dorénavant

en: Charge %name has been enabled
fr: La charge %name a été activée

en: Are you sure you want to disable charge %name
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver la charge %name

en: This charge will not be applied to all transactions from now onwards
fr: Cette charge ne sera plus appliquée aux transactions dorénavant

en: Charge %name has been disabled
fr: La charge %name a été désactivée

en: Additional charges
fr: Charges supplémentaires

en: Manage additional charges.
fr: Gérer les charges supplémentaires.

en: Unique identifier for each charge
fr: Identifiant unique pour chaque charge

en: Node ids
fr: Identifiants (Ids) de nœuds

en: Enter in a comma separated list of nid which will when they are a product will be selected.
fr: Saisir une liste séparée par des virgules de nid qui, lorsqu'ils sont un produit, seront sélectionnés.

en: Node [%nid] %title is not a product
fr: Le nœud [%nid] %title n'est pas un produit

en: Provide a method to allow the calculation of the charge.
fr: Fournit une méthode pour permettre le calcul d'une charge.

en: Lowest Value
fr: Valeur plancher

en: Highest Value
fr: Valeur plafond

en: Display only
fr: Afficher uniquement

en: Replacement Tokens
fr: Jetons de substitution

en: Calculation for %name as failed
fr: Le calcul de %name a échoué

en: Calculation for %name has failed
fr: Le calcul de %name a échoué

en: Term Ids
fr: Identifiants (IDs) de terme

en: Term ids
fr: Identifiants (IDs) de termes

en: Filter based upon the customers role.
fr: Filtre basé sur les rôles des clients.

en: Move Exposed filters
fr: Déplacer les filtres exposés

en: @title must be a numeric value
fr: @title doit être une valeur numérique

en: No fields selected
fr: Aucun champ sélectionné

en: New address
fr: Nouvelle adresse

en: Save this address for later use.
fr: Enregistrer cette adresse pour un usage ultérieur.

en: Use this address as the shipping address
fr: Utiliser cette adresse comme adresse de livraison

en: Select @type address
fr: Sélectionner l'adresse de @type

en: Provide the ability to filter by customer
fr: Fournir la capacité de filtrer par client

en: Provide the ability to filter by user
fr: Fournir la capacité de filtrer par utilisateur

en: Customer name
fr: Nom du client

en: The name of the customer
fr: Le nom du client

en: The name of the customer to search for
fr: Le nom du client à rechercher

en: @name<dt>!description<dt>
fr: @name<dt>!description</dt>

en: Product type may not include any - or spaces
fr: Le type de produit ne peut pas inclure de - ou d'espace

en: Settings for %name
fr: Paramètres pour %name

en: Equal
fr: Égal

en: Less than equal
fr: Plus petit que ou égal à

en: Greater than equal
fr: Plus grand que ou égal à

en: Altered Transaction
fr: Transaction altérée

en: Original Transaction
fr: Transaction originale

en: Transaction Item
fr: Article de transaction

en: Is product
fr: Est un produit

en: Filter out nodes which are products
fr: Exclure les nœuds qui sont des produits

en: The product type.
fr: Le type de produits.

en: The product features.
fr: Les fonctionnalités de produits.

en: No Quantity
fr: Pas de quantité

en: Product Type
fr: Type de produit

en: Price:
fr: Prix :

en: Product feature
fr: Fonctionnalité de produit

en: Valid Card Types
fr: Types de cartes valides

en: Update receipt type
fr: Mettre à jour le type de reçu

en: Select payment method
fr: Sélectionner la méthode de paiement

en: Receipt has been saved.
fr: Le reçu a été enregistré.

en: Original Receipt
fr: Reçu original

en: Receipt status
fr: Statut du reçu

en: A unique identifier for each receipt
fr: Un identifiant unique pour chaque reçu

en: Receipt no.
fr: No. de reçu

en: Provides Unique identifier for each receipt
fr: Fournit un identifiant unique pour chaque reçu

en: Provides the type of receipt
fr: Fournit le type de reçu

en: Provides the currency of the receipt
fr: Fournit la devise du reçu

en: Provides the amount of the receipt
fr: Fournit le montant du reçu

en: Provides the amount allocated of the receipt
fr: Fournit le montant alloué du reçu

en: Provides the balance of the receipt
fr: Fournit le solde du reçu

en: Provides the status of the receipt
fr: Fournit le statut du reçu

en: Provides the created date of the receipt
fr: Fournit la date de création du reçu

en: Provides the last change date of the receipt
fr: Fournit la date de dernière modification du reçu

en: Provides links for doing other functions
fr: Fournit les liens pour réaliser d'autre fonctions

en: Receipt allocation
fr: Allocation du reçu

en: Receipt Allocation
fr: Allocation du Reçu

en: Show allocation of Receipts
fr: Montrer les allocations des reçus

en: Allocation id
fr: Identifiant (ID) d'allocation

en: Provides the unique identifier for each allocation
fr: Fournit l'identifiant unique de chaque allocation

en: External id
fr: Identifiant (ID) externe

en: Receipting
fr: Reçus

en: Delete receipt
fr: Supprimer le reçu

en: Allocate receipt
fr: Allouer le reçu

en: Allocation is in balance
fr: L'allocation est équilibrée

en: Allocation is not in balance (%allocation != %allocate)
fr: L'allocation n'est pas équilibrée (%allocation != %allocate)

en: Receipt balance
fr: Équilibre du reçu

en: Receipts are out of balance
fr: Les reçus sont déséquilibrés

en: Receipts are in balance
fr: Les reçus sont équilibrés

en: Do you really want to cancel this transaction?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette transaction ?

en: Transaction %txnid has been cancelled
fr: La transaction %txnid a été annulée

en: Tipperary North
fr: Tipperary Nord

en: Tipperary South
fr: Tipperary Sud

en: Before transaction saved
fr: Avant un enregistrement de transaction

en: Updated transaction
fr: Transaction mise à jour

en: Unchanged transaction
fr: Transaction inchangée

en: After transaction saved
fr: Après un enregistrement de transaction

en: New allocation status
fr: Nouveau statut d'allocation

en: Mail address
fr: Adresse de courriel

en: Due Date
fr: Date d'échéance

en: Delete transaction
fr: Supprimer la transaction

en: The total value of the products
fr: La valeur totale des produits

en: view an invoice
fr: voir une facture

en: Cancel an invoice
fr: Annuler une facture

en: Billing
fr: Facturation

en: Access settings
fr: Paramètres d'accès

en: Purchase permission
fr: Permission d'achat

en: Product type %ptype updated
fr: Le type de produit %ptype a été mis à jour

en: New product type %ptype created
fr: le nouveau type de produit %ptype a été créé

en: Delete component
fr: Supprimer un composant

en: Please select a state.
fr: Veuillez sélectionner un état.

en: Administer products
fr: Administrer les produits

en: Account Type
fr: Type de compte

en: Add new !type
fr: Ajouter un nouveau !type

en: Select component
fr: Sélectionner un composant

en: Edit component
fr: Modifier un composant

en: Enter the date that this receipt was received.
fr: Saisir la date à laquelle ce reçu a été réceptionné.

en: Enter the amount of the receipt.
fr: Saisir le montant de ce reçu.

en: Add product type
fr: Ajouter un type de produit

en: After item added to cart
fr: Après qu'un article ait été ajouté au panier

en: Disable/Enable Payments to customers
fr: Désactiver/Activer les paiements aux clients

en: Disable/Enable Payments by customers to be recurring
fr: Désactiver/Activer les paiements récurrents par les clients

en: Name of Bank
fr: Nom de la banque

en: Name Bank Name is required
fr: Le nom de de la banque est requis

en: Sub-total
fr: Sous-total

en: (Login)
fr: (Identifiant)

en: Address line 1
fr: Ligne 1 de l'adresse

en: Address line 2
fr: Ligne 2 de l'adresse

en: - Select type -
fr: - Sélectionner un type -

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
fr: Fournir une case à cocher pour sélectionner la ligne pour des opérations en masse.

en: Hide empty column
fr: Cacher les colonnes vides

en: Length of the text field
fr: Longueur du champ texte

en: Type of field
fr: Type de champ

en: Access reports
fr: Accéder aux rapports

en: Create %ptype product types
fr: Créer les types de produits %ptype

en: Allow users to administer products
fr: Permettre aux utilisateurs d'administrer les produits

en: Purchase products
fr: Acheter les produits

en: Product not enabled.
fr: Produit non activé.

en: receipt
fr: reçu

en: View own receipts
fr: Voir ses propres reçus
