e-Commerce (7.x-4.7-alpha2) - en to id translation catalogue (245 entries)

en: Title
id: Judul

en: enable
id: hidupkan

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Email address
id: Alamat email

en: Gross
id: Kotor

en: Item
id: Barang

en: Transactions
id: Transaksi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Enabled
id: Aktif

en: Currency
id: Mata uang

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: register
id: registrasi

en: Links
id: Tautan-tautan

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Types
id: Jenis

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: settings
id: pengaturan

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: Visible
id: Terlihat

en: Content Types
id: Jenis-jenis Konten

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: Created
id: Dibuat

en: Create
id: Buat

en: Separator
id: Pemisah

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Roles
id: Peran

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Location
id: Lokasi

en: Fields
id: Bidang isian

en: N/A
id: T/T

en: Items
id: Item

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Sortable
id: Dapat disortir

en: 1 order | @count orders
id[0]: 1 pesanan
id[1]: @count pesanan

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Add to cart
id: Masukkan keranjang

en: Address
id: Alamat

en: State
id: Status

en: Payments
id: Pembayaran

en: Store
id: Toko

en: Egypt
id: Mesir

en: South Australia
id: Australia Selatan

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Cuba
id: Kuba

en: Brazil
id: Brasil

en: Chile
id: Chili

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Japan
id: Jepang

en: Poland
id: Polandia

en: Singapore
id: Singapura

en: Turkey
id: Turki

en: here
id: di sini

en: Align
id: Ratakan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Class
id: Kelas

en: Rows
id: Baris

en: Anonymous
id: Anonim

en: Down
id: Ke bawah

en: Optional
id: Pilihan

en: fields
id: bidang

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: State/Province
id: Negara Bagian / Propinsi

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: Full
id: Penuh

en: Condition
id: Kondisi

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Algeria
id: Aljazair

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Antarctica
id: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Bahamas
id: Bahama

en: Bangladesh
id: Banglades

en: Belarus
id: Belarusia

en: Belgium
id: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
id: Bosnia dan Herzegovina

en: Botswana
id: Boswana

en: Cambodia
id: Kamboja

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Canada
id: Kanada

en: China
id: Cina

en: Christmas Island
id: Pulau Krismas

en: Colombia
id: Kolombia

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cyprus
id: Siprus

en: Czech Republic
id: Republik Ceko

en: Dominica
id: Dominika

en: Dominican Republic
id: Republik Dominika

en: Ecuador
id: Ekuador

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Finland
id: Finlandia

en: France
id: Perancis

en: Greece
id: Yunani

en: Hungary
id: Hungaria

en: Iceland
id: Islandia

en: Iraq
id: Irak

en: Ireland
id: Irlandia

en: Italy
id: Italia

en: Jordan
id: Jordania

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Maldives
id: Maladewa

en: Mexico
id: Meksiko

en: Morocco
id: Maroko

en: Netherlands
id: Belanda

en: New Caledonia
id: Kaledonia baru

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: North Korea
id: Korea Utara

en: Norway
id: Norwegia

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Philippines
id: Filipina

en: Pitcairn Islands
id: Kepulauan Pitcairn

en: Romania
id: Rumania

en: Russia
id: Rusia

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Sweden
id: Swedia

en: Syria
id: Suriah

en: Trinidad and Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Ukraine
id: Ukraina

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Uzbekistan
id: Usbekistan

en: Vatican City
id: Kota Vatikan

en: Wallis and Futuna
id: Wallis dan Futuna

en: Yemen
id: Yaman

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Pending
id: Tertunda

en: Change
id: ubah

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: Features
id: Fitur

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Add workflow
id: Tambah alur kerja

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Shipping method:
id: Metode pengiriman:

en: Product type
id: Jenis produk

en: Requirements
id: Persyaratan

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Cart
id: Keranjang

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Reversed
id: Terbalik

en: Product
id: Produk

en: Subtotal
id: Sub total

en: Order Summary
id: Ringkasan Pesanan

en: Billing address
id: Alamat penagihan

en: Shipping address
id: Alamat pengiriman

en: Changed
id: Berubah

en: Completed
id: Selesai

en: Failed
id: Gagal

en: Reverse
id: Terbalik

en: Products
id: Produk

en: Add Products
id: Tambah Produk

en: Product types
id: Jenis produk

en: Ascension Island
id: Pulau Ascension

en: Democratic Republic of the Congo (formerly Zaire)
id: Democratic Republic of the Congo (bekas Zaire)

en: Congo (Republic of the Congo)
id: Congo (Republik Kongo)

en: Cote d'Ivoire (Ivory Coast)
id: Cote d'Ivoire (Pantai Gading)

en: Spain (Espana)
id: Spain (Spanyol)

en: Falkland Islands
id: Kepulauan Falkland

en: Saint Kitts and Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: South Korea
id: Korea Selatan

en: Palestinian Territories (West Bank and Gaza Strip)
id: Palestina Territorial (Tepi Barat dan Jalur Gaza)

en: French Southern Territories
id: Wilayah Selatan Perancis

en: Timor-Leste (East Timor)
id: Timor-Leste (Timor Timur)

en: Saint Vincent and the Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: British Virgin Islands
id: Kepulauan Virgin Inggris

en: U.S. Virgin Islands
id: A.S. Virgin Islands

en: Province
id: Provinsi

en: Pounds
id: Pound

en: Grams
id: Gram

en: Kilograms
id: Kilogram

en: Ounces
id: Ons

en: Inches
id: Inchi

en: Feet
id: Kaki

en: Centimetres
id: Centimeter

en: Metres
id: Meter

en: Square Inches
id: Inchi Persegi

en: Square Feet
id: Kaki Persegi

en: Square Centimetres
id: Centimeter Persegi

en: Square Metres
id: Meter Persegi

en: Cubic Inches
id: Inchi Kubik

en: Cubic Feet
id: Kaki Kubik

en: Cubic Centimetres
id: Centimeter Kubik

en: Cubic Metres
id: Meter Kubik

en: Forl�-Cesena
id: Forl -Cesena

en: Add products
id: Tambah produk

en: Confirm delete
id: Konfirmasikan penghapusan

en: !name field is required.
id: !name harus diisi.

en: disable
id: dimatikan

en: Complete
id: Selesai

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
id: Kesalahan validasi, silakan coba lagi. Jika masalah berulang, harap menghubungi pengelola situs.

en: Default order
id: Urutan standar

en: Or
id: Atau

en: Column
id: Kolom

en: Default sort
id: Urutan baku

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: field
id: Bidang

en: Row
id: Baris

en: Out of stock
id: Stok habis

en: Displays rows in a table.
id: Menampilkan baris - baris pada sebuah tabel.

en: Price:
id: Harga:

en: Add product type
id: Tambah jenis produk

en: Hide empty column
id: Sembunyikan kolom kosong
