Entity API (7.x-1.0-beta11) - en to pl translation catalogue (224 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: delete
pl: usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Email address
pl: Adres e-mail

en: Author
pl: Autor

en: Subject
pl: Tytuł

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Comments
pl: Komentarze

en: Home page
pl: Strona domowa

en: Weight
pl: Waga

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Import
pl: Importuj

en: Book
pl: Książka

en: Export
pl: Eksportuj

en: Node ID
pl: ID zawartości

en: Label
pl: Etykieta

en: Default
pl: Domyślny

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Path
pl: Ścieżka

en: Text
pl: Tekst

en: Content type
pl: Rodzaj zawartości

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Created
pl: Utworzono

en: Node
pl: Węzeł

en: Active
pl: Aktywne

en: Taxonomy terms
pl: Kategorie

en: Custom
pl: Własne

en: Revision ID
pl: ID wersji

en: Comment ID
pl: ID komentarza

en: Published
pl: Opublikowane

en: Poll duration
pl: Czas trwania ankiety

en: Poll votes
pl: Głosy w ankiecie

en: File ID
pl: Identyfikator pliku

en: File name
pl: Nazwa pliku

en: File size
pl: Wielkość pliku

en: Vocabulary
pl: Słownik

en: Vocabulary ID
pl: Identyfikator słownika

en: Term ID
pl: Identyfikator terminu

en: Last login
pl: Ostatnie logowanie

en: Overridden
pl: Nadpisany

en: Nodes
pl: Węzły

en: Owner
pl: Właściciel

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Anonymous
pl: Anonim

en: IP Address
pl: Adres IP

en: false
pl: fałsz

en: true
pl: prawda

en: Entity
pl: Encja

en: None.
pl: Brak.

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Import failed.
pl: Import zakończony niepowodzeniem.

en: Blocked
pl: Zablokowany

en: Parent terms
pl: Nadrzędne terminy

en: revert
pl: przywróć

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: Language neutral
pl: Język niesprecyzowany

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Node count
pl: Liczba węzłów

en: Number of views
pl: Liczba odsłon

en: clone
pl: duplikuj

en: User roles
pl: Role użytkowników

en: export
pl: eksportuj

en: Users who have created accounts on your site.
pl: Użytkownicy posiadający konta w witrynie.

en: MIME type
pl: typ MIME

en: Taxonomy vocabularies
pl: Słowniki taksonomii

en: The MIME type of the file.
pl: Typ MIME pliku.

en: Logged in user
pl: Użytkownik zalogowany

en: Overwrite
pl: Nadpisz

en: Current date
pl: Dzisiejsza data

en: Comment count
pl: Liczba komentarzy

en: The title of the node.
pl: Tytuł węzła.

en: The date the node was posted.
pl: Data dodania węzła.

en: Views today
pl: Odsłon dzisiaj

en: Machine-readable name
pl: Nazwa wewnętrzna

en: Text format
pl: Format tekstu

en: The name of the site.
pl: Nazwa witryny.

en: manage fields
pl: zarządzaj polami

en: The human readable label.
pl: Czytelna dla człowieka etykieta.

en: Entity API
pl: API encji

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
pl: Jeśli to część książki, to odnosi się do książki, do której należy ta strona książki.

en: The unique ID of the comment.
pl: Unikatowy identyfikator komentarza.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pl: Adres IP komputera z którego został dodany komentarz.

en: The name left by the comment author.
pl: Nazwa pozostawiona przez autora komentarza.

en: The email address left by the comment author.
pl: Adres e-mail pozostawiony przez autora komentarza.

en: The home page URL left by the comment author.
pl: Adres strony wprowadzony przez autora odpowiedzi.

en: The URL of the comment.
pl: Adres URL komentarza.

en: Edit URL
pl: Edytuj adres

en: The URL of the comment's edit page.
pl: Adres strony służącej do edycji odpowiedzi.

en: The date the comment was posted.
pl: Data dodania komentarza.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pl: Rodzic komentarza, o ile włączono wątki.

en: The node the comment was posted to.
pl: Wpis, do którego dodano odpowiedź

en: The number of comments posted on a node.
pl: Liczba komentarzy dodany przy wpisie.

en: New comment count
pl: Liczba nowych komentarzy

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pl: Ilość odpowiedzi do wpisu od czasu gdy użytkownik widział go po raz ostatni.

en: The unique ID of the node.
pl: Unikalny identyfikator węzła.

en: The type of the node.
pl: Rodzaj wpisu.

en: The language the node is written in.
pl: Język w jakim wpis został napisany.

en: The URL of the node.
pl: Adres URL węzła.

en: The URL of the node's edit page.
pl: Adres do formularza edycji wpisu.

en: Date changed
pl: Data modyfikacji

en: The date the node was most recently updated.
pl: Data kiedy wpis był ostatnio edytowany.

en: The author of the node.
pl: Autor węzła.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pl: Ilość głosów, która została zebrana w ankiecie.

en: Poll winner
pl: Zwycięzca ankiety

en: The winning poll answer.
pl: Zwycięska odpowiedź w ankiecie.

en: Poll winner votes
pl: Ilość głosów na zwycięską odpowiedź

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pl: Ilość głosów otrzymanych przez zwycięzcę ankiety.

en: Poll winner percent
pl: Zwycięska procentowa ilość głosów

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pl: Procent głosów jakie oddano na zwycięską odpowiedź.

en: The length of time the poll node is set to run.
pl: Czas jaki ma trwać ankieta.

en: The number of visitors who have read the node.
pl: Liczba odwiedzających, którzy przeglądali węzeł.

en: The number of visitors who have read the node today.
pl: Liczba odwiedzających, którzy przeglądali dzisiaj węzeł.

en: Last view
pl: Ostatnio przeglądano

en: The date on which a visitor last read the node.
pl: Data kiedy odwiedzający ostatni raz przeglądał węzeł.

en: The slogan of the site.
pl: Slogan witryny.

en: The administrative email address for the site.
pl: Administracyjny adres e-mail dla tego serwisu.

en: The URL of the site's front page.
pl: Adres URL strony głównej serwisu.

en: Login page
pl: Strona logowania

en: The URL of the site's login page.
pl: Adres URL strony logowania do serwisu.

en: The unique ID of the uploaded file.
pl: Unikalne ID wysłanego pliku.

en: The name of the file on disk.
pl: Nazwa pliku na dysku.

en: The size of the file, in kilobytes.
pl: Wielkośc pliku, w kilobajtach.

en: The web-accessible URL for the file.
pl: Adres URL pliku dostępny z przeglądarki.

en: The date the file was most recently changed.
pl: Data ostatniej zmiany pliku.

en: The user who originally uploaded the file.
pl: Użytkownik, który wysłał oryginał pliku.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pl: Unikalny ID terminu kategorii.

en: The name of the taxonomy term.
pl: Nazwa terminu kategorii.

en: The optional description of the taxonomy term.
pl: Opcjonalny opis terminu kategorii.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pl: Liczba węzłów oznaczonych terminem kategorii.

en: The URL of the taxonomy term.
pl: Adres URL terminu kategorii.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pl: Słownik do którego należy termin taksonomii.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pl: Unikalne ID słownika taksonomii.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pl: Nazwa słownika.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pl: Identyfikator systemowy słownika taksonomii.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pl: Opcjonalny opis słownika.

en: Term count
pl: Ilość terminów

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pl: Liczba terminów należących do słownika taksonomii.

en: The unique ID of the user account.
pl: Unikalne ID użytkownika konta.

en: The login name of the user account.
pl: Nazwa użytkownika konta.

en: The email address of the user account.
pl: Adres e-mail użytkownika konta.

en: The URL of the account profile page.
pl: Adres URL do strony profilu konta.

en: The url of the account edit page.
pl: URL strony edycji konta.

en: The date the user last logged in to the site.
pl: Data ostatniego logowania użytkownika w serwisie.

en: The date the user account was created.
pl: Data utworzenia konta użytkownika.

en: The unique ID of the node's revision.
pl: Unikalny identyfikator wersji węzła.

en: Is new
pl: Jest nowe

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
pl: Czy węzeł jest nowy i nie jest jeszcze zapisany w bazie danych.

en: Promoted to frontpage
pl: Promowane na stronie głównej

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pl: Czy węzeł jest promowany na stronie głównej.

en: Sticky in lists
pl: Przyklejony na listach

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
pl: Czy węzeł jest wyświetlany na szczycie list, na których się pojawia.

en: Comments allowed
pl: Komentarze są dozwolone

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pl: Czy komentarze są dozwolone na tym węźle: 0 = nie, 1 = zamknięte (tylko do odczytu), 2 = otwarte (czytanie/pisanie).

en: manage display
pl: zarządzaj wyświetlaniem

en: Revision log message
pl: Informacja o nowej wersji

en: The subject of the comment.
pl: Temat komentarza

en: The currently logged in user.
pl: Bieżący, zalogowany użytkownik.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
pl: Waga terminu, która jest używana do porządkowania terminów w trakcie wyświetlania.

en: The parent terms of the taxonomy term.
pl: Terminy nadrzędne tego terminu taksonomii.

en: The roles of the user.
pl: Role użytkownika.

en: The file description
pl: Opis pliku

en: Translation source node
pl: Węzeł źródłowy tłumaczenia

en: A module provides this configuration.
pl: Tą konfigurację dostarcza moduł.

en: Current page
pl: Bieżąca strona

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pl: Ta konfiguracja jest dostarczana przez moduł, ale została zmieniona.

en: A custom configuration by a user.
pl: Własna konfiguracja użytkownika.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
pl: W przypadku zapisywania nowej wersji wpis dziennika wyjaśniający zmiany dla tej wersji.

en: Creates revision
pl: Tworzy wersje

en: Whether saving this node creates a new revision.
pl: Czy zapisanie tego węzła tworzy nową wersję.

en: The current date and time.
pl: Bieżąca data i czas.

en: view mode
pl: tryb przeglądania

en: View mode
pl: Tryb widoku

en: @entity "@property" property.
pl: Własność "@property" encji @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pl: Identyfikator systemowy encji @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pl: Wewnętrzny, numeryczny identyfikator @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
pl: Identyfikator używany do wewnętrznej identyfikacji encji @entity.

en: @entity ID
pl: ID @entity

en: The unique ID of the @entity.
pl: Unikalny identyfikator encji @entity.

en: After saving a new @entity
pl: Po zapisaniu nowego @entity

en: created @entity
pl: utworzono @entity

en: After updating an existing @entity
pl: Po aktualizacji istniejącego @entity

en: updated @entity
pl: zaktualizowany @entity

en: Before saving a @entity
pl: Przed zapisaniem @entity

en: saved @entity
pl: zapisany @entity

en: After deleting a @entity
pl: Po usunięciu @entity

en: deleted @entity
pl: usunięto @entity

en: Add @entity_type
pl: Dodaj @entity_type

en: Edit @label
pl: Edytuj @label

en: Clone @label
pl: Klonuj @label

en: Delete @label
pl: Usuń @label

en: The author of the comment.
pl: Autor komentarza.

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pl: Aby importować skopiuj zawartość pola tekstowego i wklej ją na stronę importowania.

en: Paste an exported %entity_type here.
pl: Wklej wyeksportowany %entity_type tutaj.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
pl: Jeśli zaznaczono, istniejąca encja %entity z takim samym identyfikator zostanie zastąpiona przez import.

en: Imported %entity %label.
pl: Zaimportowano %entity %label.

en: Export @label
pl: Eksportuj @label

en: Import @entity_type
pl: Importuj @entity_type

en: The original-language version of this node, if one exists.
pl: Oryginalna wersja językowa tego węzła, jeżeli taka istnieje.

en: The file.
pl: Plik.

en: Whether the file is being displayed.
pl: Czy plik jest wyświetlany.

en: The image file.
pl: Plik obrazku.

en: The <em>Alt</em> attribute text
pl: Tekst atrybutu <em>Alt</em>

en: The <em>Title</em> attribute text
pl: Tekst atrybutu <em>Title</em>

en: The main body text
pl: Tekst treści głównej

en: Information related to the current page request.
pl: Informacja powiązana z bieżącym żądaniem strony.

en: The internal Drupal path of the current page request.
pl: Wewnętrzna ścieżka Drupala bieżącego żądania strony.

en: The full URL of the current page request.
pl: Pełny URL bieżącego żądania strony.

en: unchanged entity
pl: niezmieniona encja

en: Displays a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pl: Wyświetla pojedynczą encję w określonym trybie wyświetlania (np. skrót).

en: @entity is viewed
pl: @entity jest przeglądane

en: viewed @entity
pl: przeglądane @entity

en: Uploaded file.
pl: Wysłany plik.

en: Remark or note that refers to a node.
pl: Uwaga lub notatka, która odnosi się do węzła.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pl: Terminy taksonomii służą do klasyfikowania treści.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pl: Słowniki zawierają powiązane terminy taksonomii, używane do klasyfikowania treści.

en: Whether the comment is published or unpublished.
pl: Czy komentarz jest opublikowany czy niepublikowany.

en: Field "@name"
pl: Pole "@name"

en: Whether the node is published or unpublished.
pl: Czy węzeł jest opublikowany czy nie.

en: Whether the user is active or blocked.
pl: Czy użytkownik jest aktywny czy zablokowany.
