Entity API (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (301 entries)

en: Title
pt: Título

en: delete
pt: apagar

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Operations
pt: Operações

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Author
pt: Autor

en: yes
pt: sim

en: Subject
pt: Assunto

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Comments
pt: Comentários

en: Home page
pt: Página inicial

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Superior

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Path
pt: Caminho

en: Display
pt: Exibição

en: Text
pt: Texto

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: Custom
pt: Personalizado

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Poll duration
pt: Prazo da enquete

en: Poll votes
pt: Votos da enquete

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Owner
pt: Proprietário

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Users
pt: Usuários

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: false
pt: falso

en: true
pt: verdadeiro

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Entity
pt: Entidade

en: None.
pt: Nada.

en: Fixed
pt: Fixo

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Parent terms
pt: Termos superiores

en: revert
pt: reverter

en: Date created
pt: Data de criação

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Node count
pt: Total de nodes

en: Number of views
pt: Número de visualizações

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: clone
pt: clonar

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: export
pt: exportar

en: translate
pt: traduzir

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia.

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do arquivo.

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Current date
pt: Data atual

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
pt: O idioma padrão desta conta para e-mails e idioma preferido para a apresentação do site.

en: Text format
pt: Formato de texto

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: The human readable label.
pt: O rótulo apresentável.

en: If part of a book, the book to which this book page belongs.
pt: Se for parte de um livro, o livro ao qual esta página de livro pertence.

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço IP do computador do qual o comentário foi enviado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de e-mail deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The URL of the comment.
pt: A URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da pagina de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi postado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai deste comentário, se a listagem encadeada estiver ativa.

en: The node the comment was posted to.
pt: O node para o qual o comentário foi enviado.

en: The number of comments posted on a node.
pt: O número de comentários postados em um node.

en: New comment count
pt: Contador de novos comentários

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the node.
pt: O identificador do node.

en: The type of the node.
pt: O tipo do node.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The URL of the node's edit page.
pt: A URL da página de edição do node.

en: Date changed
pt: Data de alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data mais recente na qual o conteúdo foi atualizado.

en: The author of the node.
pt: O autor do node.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
pt: O número de votos que foram computados em uma enquete.

en: Poll winner
pt: Vencedor da enquete

en: The winning poll answer.
pt: A resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner votes
pt: Votos vencedores da enquete

en: The number of votes received by the winning poll answer.
pt: O número de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: Poll winner percent
pt: Percentual do vencedor da enquete

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
pt: O percentual de votos recebidos pela resposta vencedora da enquete.

en: The length of time the poll node is set to run.
pt: A duração em que a enquete aceitará votos.

en: The number of visitors who have read the node.
pt: O número de visitantes que leu o node.

en: The number of visitors who have read the node today.
pt: O número de visitantes que leu o node hoje.

en: Last view
pt: Última visualização

en: The date on which a visitor last read the node.
pt: A data em que um visitante leu o node pela última vez.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: Login page
pt: Página de login

en: The URL of the site's login page.
pt: A URL da página de autenticação do site.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: A ID única do arquivo enviado.

en: The name of the file on disk.
pt: Nome do arquivo no disco.

en: The size of the file, in kilobytes.
pt: O tamanho do arquivo em kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: A URL do arquivo acessível pela web.

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data do arquivo que foi mais recentemente alterado.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O usuário que fez o envio do arquivo originalmente.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
pt: O número de nodes marcados com o termo de taxonomia.

en: The URL of the taxonomy term.
pt: A URL do termo de taxonomia.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O vocabulário ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: Nome do vocabulário de taxonomia.

en: The machine name of the taxonomy vocabulary.
pt: O identificador do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: Term count
pt: Total de termos

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
pt: O número de termos pertencentes ao vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de e-mail da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: The url of the account edit page.
pt: A url da página de edição da conta.

en: The date the user last logged in to the site.
pt: A data em que o usuário se logou no site pela última vez.

en: The date the user account was created.
pt: A data em que o usuário foi criado.

en: All parent terms
pt: Todos os termos pai

en: The unique ID of the node's revision.
pt: O identificador da revisão do node.

en: Is new
pt: É novo

en: Whether the node is new and not saved to the database yet.
pt: Sempre que o node for novo e ainda não estiver salvo no banco de dados.

en: Promoted to frontpage
pt: Promovido para a página principal

en: Whether the node is promoted to the frontpage.
pt: Sempre que um node for promovido para a página principal

en: Sticky in lists
pt: Destacar nas listas

en: Whether the node is displayed at the top of lists in which it appears.
pt: Sempre que o node for exibido no topo das listas das quais ele aparece.

en: Comments allowed
pt: Permitido comentários

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
pt: Sempre que comentário forem permitidos neste node: 0 = não, 1 = fechado (somente leitura), 2 = aberto (leitura/escrita).

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: The subject of the comment.
pt: O assunto do comentário.

en: The currently logged in user.
pt: O usuário logado atualmente.

en: The weight of the term, which is used for ordering terms during display.
pt: O peso do termo, que será usado para ordenar os termos quando exibidos.

en: The parent terms of the taxonomy term.
pt: Os termos pai de um termo de taxonomia.

en: The roles of the user.
pt: Os papéis do usuário.

en: The file description
pt: A descrição do arquivo

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: A module provides this configuration.
pt: Um módulo fornece esta configuração.

en: Current page
pt: Página atual

en: The configuration is fixed and cannot be changed.
pt: A configuração é fixa e não pode ser alterada.

en: This configuration is provided by a module, but has been changed.
pt: A configuração é fornecida por um módulo, mas foi alterada.

en: A custom configuration by a user.
pt: Uma configuração customizada por um usuário.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
pt: Caso uma nova revisão deva ser salva, a entrada de log que explica as mudanças para esta versão.

en: Creates revision
pt: Cria uma revisão

en: Whether saving this node creates a new revision.
pt: Sempre este node for salvo, uma nova revisão é criada.

en: The current date and time.
pt: A data e a hora atual.

en: view mode
pt: modo de visualização

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: List handling
pt: Manipulação de lista

en: Show first (if present)
pt: Mostrar o primeiro (se houver)

en: Show item count
pt: Mostrar contagem de itens

en: List seperator
pt: Separador de lista

en: Link this field to its entity
pt: Criar um link deste campo para sua entidade

en: Use human-readable name
pt: Use um nome legível por humanos

en: If this is checked, the values' names will be displayed instead of their internal identifiers.
pt: Se marcado, os nomes dos valores serão mostrados em vez de seus identificadores internos.

en: @entity "@property" property.
pt: proriedade "@property" de @entity.

en: The machine-readable name identifying this @entity.
pt: O nome de sistema que identifica @entity.

en: Internal, numeric @entity ID
pt: Identificador interno numérico de @entity

en: The ID used to identify this @entity internally.
pt: O identificador usado para esse(a) @entity internamente.

en: @entity ID
pt: ID @entity

en: The unique ID of the @entity.
pt: O identificador de @entity.

en: After saving a new @entity
pt: Depois de salvar uma nova @entity

en: created @entity
pt: @entity criada

en: After updating an existing @entity
pt: Depois de atualizar um(a) @entity já existente

en: updated @entity
pt: @entity atualizada

en: Before saving a @entity
pt: Antes de salvar uma @entity

en: saved @entity
pt: @entity atualizada

en: After deleting a @entity
pt: Após excluir uma @entity

en: deleted @entity
pt: @entity apagada

en: Are you sure you want to revert the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer reverter a %entity %label?

en: Are you sure you want to delete the %entity %label?
pt: Tem certeza que quer apagar a %entity %label?

en: Reverted %entity %label to the defaults.
pt: %entity %label revertida para o padrão.

en: Deleted %entity %label.
pt: %entity %label removida.

en: Add @entity_type
pt: Adicionar @entity_type

en: Edit @label
pt: Editar @label

en: Clone @label
pt: Clonar @label

en: Revert @label
pt: Reverter @label

en: Delete @label
pt: Remover @label

en: Machine-readable names must not consist of numbers only.
pt: Identificador não podem consistir apenas de números.

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: (No information available)
pt: (Não há informações disponíveis)

en: For importing copy the content of the text area and paste it into the import page.
pt: Para importar, copie o conteúdo da caixa de texto e cole na página de importação.

en: Paste an exported %entity_type here.
pt: Cole aqui uma %entity_type exportada.

en: If checked, any existing %entity with the same identifier will be replaced by the import.
pt: Se marcado, qualquer %entity existente com o mesmo identificador será substituído pela importação.

en: Import of %entity %label failed, a %entity with the same machine name already exists. Check the overwrite option to replace it.
pt: A importação de %label %entity falhou, um(a) %entity com o mesmo nome de máquina já existe. Marque a opção de sobrescrever para substituí-la.

en: Imported %entity %label.
pt: %entity %label importada.

en: Export @label
pt: Exportar @label

en: Import @entity_type
pt: Importar @entity_type

en: Enables modules to work with any entity type and to provide entities.
pt: Habilita os módulos para trabalhar com qualquer tipo de entidade e para fornecer entidades.

en: Entity tokens
pt: Tokens de Entidade

en: Provides token replacements for all properties that have no tokens and are known to the entity API.
pt: Fornece tokens de substituição para todas as propriedades que não possuem tokens e são conhecidas pela API de entidades.

en: The original-language version of this node, if one exists.
pt: A versão deste node no idioma original, se houver.

en: The file.
pt: O arquivo.

en: Whether the file is being displayed.
pt: Sempre que o arquivo estiver sendo exibido.

en: The image file.
pt: O arquivo de imagem.

en: The main body text
pt: O texto do corpo

en: Information related to the current page request.
pt: Informação relacionada à requisição de página atual.

en: The internal Drupal path of the current page request.
pt: O caminho interno do Drupal para a requisição de página atual.

en: The full URL of the current page request.
pt: A URL completa da requisição de página atual.

en: Associated @label via the @label's @property.
pt: @label associada via @property do(a) @label.

en: Entity id
pt: ID entidade

en: unchanged entity
pt: entidade não modificada

en: Only one view mode is available for this entity type.
pt: Apenas um modo de exibição está disponível para este tipo de entidade.

en: Add @label
pt: Adicionar @label

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: @entity is viewed
pt: @entity é visualizada

en: viewed @entity
pt: @entity vista

en: Nodes represent the main site content items.
pt: Nodes representam os principais itens de conteúdo do site.

en: Uploaded file.
pt: Arquivo carregado.

en: Remark or note that refers to a node.
pt: Consideração ou anotação que se refere a um node.

en: Taxonomy terms are used for classifying content.
pt: Termos de taxonomia são usados para classificar conteúdo.

en: Vocabularies contain related taxonomy terms, which are used for classifying content.
pt: Vocabulários contém termos de taxonomia relacionados, que são usados para classificar conteúdo.

en: Whether the comment is published or unpublished.
pt: Se o comentário está publicado ou não publicado.

en: Whether the node is published or unpublished.
pt: Se o node está publicado ou não publicado.

en: Whether the user is active or blocked.
pt: Se o usuário está ativo ou bloqueado.

en: Restrict this relationship to one or more @bundles.
pt: Restringir esta relação a um ou mais @bundles.

en: Ancestors of the term, i.e. parent of all above hierarchy levels.
pt: Ascendentes do termo, ou seja, os pais de todos os níveis de hierarquia superiores.

en: The date the user last accessed the site.
pt: A última data em que o usuário acessou o site.

en: Rendered @entity-type
pt: @entity-tipe renderizado(a)

en: The @entity-type of the current relationship rendered using a view mode.
pt: A @entity-type do relacionamento atual renderizado usando um modo de visualização.

en: Renders a single entity in a specific view mode (e.g. teaser).
pt: Renderiza uma única entidade em um modo de exibição específico (ex: chamada).

en: Concatenate values using a seperator
pt: Concatenar valores usando um separador

en: When using this, you should not set any other link on the field.
pt: Ao usar isto você não deve definir qualquer outro link neste campo.

en: Format interval
pt: Formatar intervalo

en: If checked, the value will be formatted as a time interval. Otherwise, just the number of seconds will be displayed.
pt: Se marcado, o valor será formatado como um intervalo de tempo. Caso contrário, apenas o número de segundos será mostrado.

en: Specify how many different units to display.
pt: Especificar quantas unidades diferentes para mostrar.

en: Text to put before the duration text.
pt: Texto para ser adicionado antes do texto de duração.

en: Text to put after the duration text.
pt: Texto para ser adicionado depois do texto de duração.

en: Show entity label
pt: Mostrar rótulo da entidade

en: Show entity ID
pt: Mostrar ID da entidade

en: Show complete entity
pt: Mostrar entidade completa

en: Decide how this field will be displayed.
pt: Decida como esse campo será mostrado.

en: Link to entity
pt: Link para entidade

en: Link this field to the entity.
pt: Conectar este campo à entidade.

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: The URL of the entity.
pt: A URL da entidade.

en: The following properties may be appended to the token: @keys
pt: As seguintes propriedades podem ser anexadas ao token: @keys

en: Tokens related to the "@name" entities.
pt: Tokens relacionados a entidades "@name".

en: @name tokens.
pt: Tokens @name.

en: List of @entities
pt: Lista de @entities

en: List of @type values
pt: Lista de valores @type

en: Tokens for lists of @type values.
pt: Tokens para listas de valores de @type.

en: @type with delta @delta
pt: @type com delta @delta

en: The list item with delta @delta. Delta values start from 0 and are incremented by one per list item.
pt: O item da lista com delta @delta. Valores de delta iniciam em 0 e são incrementados em um para cada item da lista.

en: Rendered @entity_type
pt: @entity_type renderizado(a)

en: Rendered @entity_type using view mode "@view_mode"
pt: @entity_type renderizada usando view "@view_mode"

en: The "Alt" attribute text
pt: O texto do atributo "Alt"

en: The "Title" attribute text
pt: O texto do atributo "Title"

en: Field "@name".
pt: Campo "@name".

en: The language code of the current user interface language.
pt: O código de idioma da língua da interface do usuário atual.

en: The language code of the current content language.
pt: O código de idioma da língua do conteúdo atual.

en: Displays a single chosen entity.
pt: Mostra uma única entidade escolhida.

en: Choose the entity type you want to display in the area.
pt: Escolha o tipo de entidade que deseja mostrar nessa área.

en: Choose the entity you want to display in the area.
pt: Escolha a entidade que deseja mostrar nessa área.

en: The user's default theme.
pt: O tema padrão do usuário.

en: Output values as list
pt: Produz valores como lista

en: Add @bundle_name @entity_type
pt: Adicionar @entity_type @bundle_name

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
pt: Se habilitado, permissões de acesso para renderizar a entidade não serão verificadas.
