Entity Translation (7.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (174 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Language
uk: Мова

en: view
uk: переглянути

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: edit
uk: редагувати

en: Label
uk: Мітка

en: add
uk: додати

en: n/a
uk: н/д

en: Created
uk: Створено

en: Node types
uk: Типи матеріалів

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Authored by
uk: Автор

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Default language
uk: Базова мова

en: Authored on
uk: Створено

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Hidden
uk: Приховано

en: Change
uk: Змінити

en: Source
uk: Джерело

en: Entity
uk: Сутність

en: Changed
uk: Змінено

en: Not published
uk: Не опубліковано

en: Translations
uk: Переклади

en: Not translated
uk: Не перекладено

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Стан перекладу

en: Language code
uk: Код мови

en: current
uk: поточне

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: Translate
uk: Перекласти

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: translate
uk: перекласти

en: outdated
uk: застаріло

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Current language
uk: Поточна мова

en: Hide content translation links
uk: Приховування посилань перекладу матеріалу

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
uk: Приховування посилань для перекладу в тілі і анонсі матеріалу. Якщо оберете це - зміна мови буде доступною лише з блоку перемикання мови

en: Menu translation
uk: Переклад меню

en: Created date.
uk: Дата створення.

en: Flag translations as outdated
uk: Позначити переклад як застарілий

en: If you made a significant change, which means translations should be updated, you can flag all translations of this post as outdated. This will not change any other property of those posts, like whether they are published or not.
uk: Якщо внесено істотну зміну, що вимагає оновлення перекладу, то можна позначити всі переклади цього допису як застарілі. Це не змінить жодної іншої властивості тих дописів, наприклад параметрів публікації.

en: This translation needs to be updated
uk: Даний переклад потребує оновлення

en: When this option is checked, this translation needs to be updated because the source post has changed. Uncheck when the translation is up to date again.
uk: Якщо ця опція позначена, то даний переклад потребує оновлення, тому що вихідне повідомлення змінилося. Зніміть відмітку, якщо переклад синхронізовано.

en: Upgrade
uk: Модернізація

en: <em>Edit @type</em> @title
uk: <em>Редагувати @type</em> @title

en: all languages
uk: всі мови

en: Translate link
uk: Посилання на переклад

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %time. Формат дати YYYY-MM-DD і %timezone зміщення часового поясу відносно UTC. Залиште порожнім, щоб використовувати час надсилання форми.

en: The entity type.
uk: Тип сутності.

en: The label of the entity.
uk: Мітка сутності.

en: Field translation
uk: Переклад поля

en: Language selection
uk: Вибір мови

en: Entity id
uk: Id сутності

en: Delete translation
uk: Видалити переклад

en: Enable language fallback
uk: Увімкнути резервний варіант для мови

en: When language fallback is enabled, if a translation is not available for the requested language an existing one will be displayed.
uk: Якщо увімкнено резервний варіант мови і переклад для запитуваної мови недоступний, буде відображатися переклад у одній з наявних мов.

en: Translatable entity types
uk: Типи сутностей, доступні для перекладу

en: Select which entities can be translated.
uk: Вибір сутностей, що можуть бути перекладені.

en: (original content)
uk: (оригінальний матеріал)

en: No translatable fields
uk: Доступні для перекладу поля відсутні

en: Translations of %label
uk: Переклади %label

en: This translation is published
uk: Цей переклад опубліковано

en: Source translation set to: %language
uk: Вихідний переклад встановлено у: %language

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити переклад на мову @language для %label?

en: Translation post information
uk: Інформація про публікацію перекладу

en: Whether the translation authoring information should be hidden, shown, or replace the node's authoring information.
uk: Як повинна бути показана інформація про авторство перекладу: прихована, показана, або показана замість авторства матеріалу.

en: Shown
uk: Показано

en: Replacing post information
uk: Замінити інформацію про публікацію

en: Filter comments per language
uk: Фільтрувати коментарі за мовою

en: Show only comments whose language matches content language.
uk: Показувати лише коментарі, мова яких відповідає мові матеріалу.

en: translated on <em>!date</em>
uk: перекладено <em>!date</em>

en: translated by !name
uk: перекладено користувачем !name

en: Translate any entity
uk: Переклад будь-якої сутності

en: Translate field content for any fieldable entity.
uk: Переклад вмісту полів для будь-якої сутності, що може містити поля.

en: Administer entity translation
uk: Адміністрування перекладу сутностей

en: Translate entities of type @type
uk: Переклад сутностей типу @type

en: %language translation unavailable for %label.
uk: Переклад на мову %language недоступний для %label.

en: Users may translate this field.
uk: Користувачі можуть перекладати це поле.

en: Entity translation
uk: Переклад сутності

en: Allows entities to be translated into different languages.
uk: Дозвіл перекладу сутностей на інші мови.

en: No node translation available for the upgrade.
uk: Немає жодного перекладу матеріалу, що необхідно перенести.

en: @count node translations successfully upgraded.
uk: Перекладів матеріалу успішно перенесено: @count.

en: 1 node translation successfully upgraded. | @count node translations successfully upgraded.
uk[0]: 1 переклад матеріалу успішно перенесено.
uk[1]: @count переклади матеріалу успішно перенесені.
uk[2]: @count перекладів матеріалу успішно перенесено.

en: Provides an upgrade path from node-based translation to field-based translation.
uk: Надає можливість переходу від перекладів, заснованих на матеріалах, до перекладів, заснованих на полях.

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Are you sure you want to disable translation for the %name field?
uk: Ви дійсно бажаєте вимкнути переклад для поля %name?

en: <strong>All the existing translations of this field will be deleted.</strong><br>This action cannot be undone.
uk: <strong>Всі існуючі переклади цього поля будуть видалені.</strong><br>Цю дію неможливо скасувати.

en: Are you sure you want to enable translation for the %name field?
uk: Ви дійсно бажаєте увімкнути переклад для поля %name?

en: untranslatable
uk: недоступне для перекладу

en: translatable
uk: доступне для перекладу

en: The field %field_name is already !translatable. No change was performed.
uk: Це поле %field_name вже !translatable. Змін не виконано.

en: Data successfully processed.
uk: Дані успішно оброблені.

en: Something went wrong while processing data. Some nodes may appear to have lost fields.
uk: Щось пішло не так під час обробки даних. Деякі матеріали можуть втратити поля.

en: Enabled, with field translation
uk: Увімкнено, з перекладом поля

en: Toggle field translatability
uk: Перемикання доступності перекладання поля

en: Toggle translatability of fields performing a bulk update.
uk: Перемикання доступності перекладання поля за допомогою пакетного оновлення.

en: Enable translation
uk: Увімкнути переклад

en: Disable translation
uk: Вимкнути переклад

en: Confirm change in translatability.
uk: Підтвердити зміни доступності перекладання.

en: All content types previously configured to use field translation are now using it again.
uk: Всі типи матеріалів, раніше налаштовані на використання перекладу поля, знову його використовують.

en: All content types configured to use field translation now have multilingual support disabled. This change will be reverted if the entity translation module is enabled again.
uk: Для всіх типів матеріалів, налаштованих на використання перекладу поля, підтримка багатомовності тепер буде вимкнена. Ці зміни будуть скасовані, якщо модуль Переклад сутності буде знову увімкнений.

en: Needs update
uk: Потребує оновлення

en: Enabling translation for the %field field
uk: Увімкнення перекладу для поля %field

en: Disabling translation for the %field field
uk: Вимкнення перекладу для поля %field

en: Entity Translation Upgrade
uk: Перехід на переклад сутностей

en: Entity Translation Upgrade is starting.
uk: Перехід на переклад сутностей розпочався.

en: Entity Translation Upgrade has encountered an error.
uk: Модуль Модернізація  перекладу сутностей спричинив помилку.

en: entity translation upgrade
uk: перехід на переклади сутності

en: This will create an entity translation for each available node translation, which will be then unpublished.
uk: Це створить переклад сутності для кожного доступного перекладу матеріалу, останній потім буде потім знятий з публікації.

en: <em>Entity Translation Upgrade</em> enabled: visit the <a href="!url">entity translation settings</a> page to perform the upgrade.
uk: <em>Перехід на переклад сутності</em> увімкнено: відвідайте сторінку <a href="!url">Налаштування перекладу сутності</a> і виконайте перехід.

en: Information about a translation of an entity.
uk: Інформація про переклад сутності.

en: The entity id.
uk: Ідентифікатор сутності.

en: The language of this translation.
uk: Мова цього перекладу.

en: The source language.
uk: Вихідна мова.

en: The status of this translation.
uk: Стан цього перекладу.

en: Indicates if the translation needs to be updated.
uk: Сигналізує, що переклад потребує оновлення.

en: Changed date.
uk: Дата зміни.

en: Link to translation overview page.
uk: Посилання на сторінку огляду перекладів.

en: Translation exists
uk: Переклад існує

en: Entity translation: translations
uk: Переклад сутності: переклади

en: Translation information.
uk: Інформація про переклад.

en: Link this field to it's entity
uk: Зробити це поле посиланням на його сутність

en: Translation doesn't exist
uk: Перекладу не існує.

en: Use an entity type filter.
uk: Використовувати фільтр типу сутності.

en: You have to filter on a particular entity type when you use this filter
uk: При використанні цього фільтру необхідно фільтрувати за певним типом сутності

en: Entity Translation
uk: Переклад сутності

en: Display shared labels
uk: Відображати спільні мітки

en: Edit original values
uk: Редагувати оригінальні значення

en: Translate field content for entities of type @type.
uk: Переклад вмісту поля для сутностей типу @type.

en: This will delete all the @entity_type translations.
uk: При цьому будуть видалені усі переклади для @entity_type.

en: Field synchronization
uk: Синхронізація полів

en: Enable field synchronization
uk: Увімкнути синхронізацію полів

en: Multilingual - Entity Translation
uk: Багатомовність - переклад сутностей

en: Translation published
uk: Переклад опубліковано

en: Translation not published
uk: Переклад не опубліковано

en: Do not flag translations as outdated
uk: Не позначати переклад як застарілий

en: Needs to be updated
uk: Потребує оновлення

en: Does not need to be updated
uk: Не потребує оновлення

en: Menu link enabled only for the %language language
uk: Посилання меню увімкнене лише для мови %language

en: Create a different menu link for each translation. Every link will have its own parent and weight, otherwise only title and description will be translated.
uk: Створити різні посилання меню для кожного перекладу. Кожне посилання матиме власного батька та вагу, в іншому випадку буде перекладено лише заголовок та опис.

en: Allows menu items to be translated on the entity form.
uk: Дозвіл пунктам меню перекладатись на формі сутності.

en: Select which node types will be upgraded.
uk: Оберіть типи матеріалів, що будуть оновлені.

en: Please specify at least one node type.
uk: Будь ласка, вкажіть принаймні один тип матеріалу.

en: Edit comment @subject
uk: Редагувати коментар @subject

en: An unpublished translation will not be visible for non-administrators.
uk: Неопублікований переклад не зможуть побачити неадміністратори.

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
uk: Опубліковано тільки цей переклад. Щоб його зняти з публікації потрібно опублікувати принаймні ще один переклад.

en: After adding an entity translation
uk: Після додавання перекладу сутності

en: Raw values
uk: Необроблені значення

en: After updating an entity translation
uk: Після оновлення перекладу сутності

en: After deleting an entity translation
uk: Після видалення перекладу сутності

en: Edit original values on entities of type @type
uk: Редагувати оригінальні значення на сутностях типу @type

en: The following permissions have been assigned to existing roles: !assignments
uk: Наявним ролям були надані наступні повноваження: !assignments

en: %permission was assigned to %roles
uk: Повноваження %permission було призначено ролям %roles

en: Hide language selector
uk: Приховати обирач мови

en: Author language
uk: Мова автора

en: Exclude <em>Language neutral</em> from the available languages
uk: Вилучити <em>Нейтральна мова</em> з переліку доступних мов

en: Prevent language from being changed once the entity has been created
uk: Запобігати зміні мови після створення сутності.

en: Preferred language settings
uk: Налаштування бажаної мови

en: Hide shared elements on translation forms
uk: Приховувати спільні елементи на формах перекладу

en: Edit shared values
uk: Редагувати спільні значення

en: Edit values shared between translations on the entity form.
uk: Редагувати спільні для перекладів значення на формі сутності.

en: Access any entity form in the original language.
uk: Доступ до будь-якої форми сутності в мові оригіналу

en: Access the entity form in the original language for entities of type @type.
uk: Доступ до форми сутності з мовою оригіналу для сутностей типу @type.

en: Edit @type shared values.
uk: Редагувати спільні значення типу @type.

en: Edit values shared between translations on @type forms.
uk: Редагувати значення спільні для перекладів на формах типу @type.

en: Configure which entities can be translated and enable or disable language fallback.
uk: Налаштуйте, котрі з сутностей можуть бути перекладені та увімкніть або вимкніть резервування мови.

en: Confirmation page for changing field translatability.
uk: Сторінка підтвердження для зміни доступності перекладання поля.

en: The translation authoring username %name does not exist.
uk: Ім'я користувача автора перекладу %name не існує.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
uk: Необхідно вказати корректну дату створення перекладу.
