ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to pl translation catalogue (365 entries)

en: list
pl: lista

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Next
pl: Dalej

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Content
pl: Zawartość

en: Value
pl: Wartość

en: Username
pl: Nazwa użytkownika

en: Groups
pl: Grupy

en: Type
pl: Typ

en: Author
pl: Autor

en: List
pl: Lista

en: Subject
pl: Tytuł

en: Actions
pl: Akcje

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Description
pl: Opis

en: more
pl: więcej

en: Access control
pl: Kontrola dostępu

en: Administration
pl: Administracja

en: Comments
pl: Komentarze

en: Currency
pl: Waluta

en: Priority
pl: Priorytet

en: More
pl: Więcej

en: Default currency
pl: Domyślna waluta

en: Quantity
pl: Ilość

en: Tags
pl: Tagi

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Home page
pl: Strona domowa

en: Projects
pl: Projekty

en: Project
pl: Projekt

en: Categories
pl: Kategorie

en: Version
pl: Wersja

en: Go
pl: Idź

en: view
pl: przeglądaj

en: My projects
pl: Moje projekty

en: File
pl: Plik

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Number
pl: Liczba

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Types
pl: Typy

en: Parent
pl: Nadrzędny

en: none
pl: brak

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: edit
pl: edytuj

en: Go to previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: up
pl: w górę

en: Go to parent page
pl: Wyświetla stronę nadrzędną

en: Go to next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Book
pl: Książka

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: Font
pl: Czcionka

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Sunday
pl: niedziela

en: Monday
pl: poniedziałek

en: Tuesday
pl: wtorek

en: Wednesday
pl: środa

en: Thursday
pl: czwartek

en: Friday
pl: piątek

en: Saturday
pl: sobota

en: Time
pl: Czas

en: Views
pl: Widoki

en: remove
pl: usuń

en: Main
pl: Główne

en: View
pl: Widok

en: History
pl: Historia

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: Notes
pl: Notatki

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Layout
pl: Układ

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Total
pl: Razem

en: Assigned
pl: Przydzielone

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Titles
pl: Tytuły

en: Mail
pl: Poczta

en: User
pl: Użytkownik

en: Files
pl: Pliki

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Contact
pl: Kontakt

en: Created
pl: Utworzono

en: Node
pl: Węzeł

en: Table of contents
pl: Spis treści

en: All
pl: Wszystko

en: hours
pl: godziny

en: days
pl: dni

en: Active
pl: Aktywne

en: Submitted
pl: Przesłano

en: Year
pl: Rok

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: Header
pl: Nagłówek

en: Footer
pl: Stopka

en: Welcome
pl: Witamy

en: To
pl: Do

en: Contacts
pl: Kontakty

en: From
pl: Od

en: Custom
pl: Własne

en: Comment
pl: Komentarz

en: Filter
pl: Filtr

en: Is default
pl: Jest domyślne

en: Revisions
pl: Wersje

en: Message text
pl: Tekst wiadomości

en: Fields
pl: Pola

en: Count
pl: Liczba

en: Normal
pl: Zwykły

en: Centered
pl: Wyśrodkowane

en: Last update
pl: Ostatnia aktualizacja

en: Updated:
pl: Zaktualizowano:

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Volume
pl: Głośność

en: Month
pl: Miesiąc

en: Details
pl: Szczegóły

en: Price
pl: Cena

en: Load
pl: Wczytaj

en: Customer
pl: Klient

en: Address
pl: Adres

en: State
pl: Stan

en: Desc
pl: Malejąco

en: Invoices
pl: Faktury

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Day
pl: Dzień

en: Start
pl: Początek

en: Note
pl: Notatka

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Users
pl: Użytkownicy

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Clone
pl: Klonuj

en: Task
pl: Zadanie

en: Add group
pl: Dodaj grupę

en: Operation
pl: Czynność

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Street
pl: Ulica

en: City
pl: Miasto

en: Street:
pl: Ulica:

en: City:
pl: Miasto:

en: Protocol
pl: Protokół

en: Logout
pl: Wyloguj

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Updated date
pl: Data aktualizacji

en: show
pl: wyświetl

en: Gender
pl: Płeć

en: Birthday
pl: Urodziny

en: Attachments
pl: Załączniki

en: Paid
pl: Zapłacono

en: Upload file
pl: Wyślij plik

en: Commands
pl: Polecenia

en: Allowed HTML tags
pl: Dozwolone znaczniki HTML

en: ‹ previous
pl: ‹ poprzednia

en: next ›
pl: następna ›

en: Source
pl: Źródło

en: Request new password
pl: Prześlij nowe hasło

en: Languages
pl: Języki

en: Features
pl: Funkcjonalności

en: Activity
pl: Aktywność

en: Middle
pl: Środek

en: Period
pl: Okres

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: author
pl: autor

en: Unit
pl: Jednostka

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Log out
pl: Wyloguj

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Create new account
pl: Utwórz nowe konto

en: White
pl: Biały

en: Not available
pl: Niedostępny

en: Books
pl: Książki

en: Website
pl: Strona WWW

en: Track
pl: Historia

en: Changed
pl: Zmieniono

en: My bookmarks
pl: Moje zakładki

en: Templates
pl: Szablony

en: Document
pl: Dokument

en: Documents
pl: Dokumenty

en: flag
pl: flaga

en: Tree
pl: Drzewo

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: You are here
pl: Jesteś tutaj

en: Removed
pl: Usunięto

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Shortcuts
pl: Skróty

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Select
pl: Wybierz

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Lifetime
pl: Czas życia

en: Tasks
pl: Zadania

en: Menus
pl: Menu

en: Page width
pl: Szerokość strony

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Permalink
pl: Adres

en: Inset
pl: Wypustka

en: Participants
pl: Uczestnicy

en: file system
pl: system plików

en: Misc
pl: Różne

en: <None>
pl: <Brak>

en: Available
pl: Dostępne

en: « first
pl: « pierwsza

en: last »
pl: ostatnia »

en: Addresses
pl: Adresy

en: Execute
pl: Wykonaj

en: Shadow
pl: Cień

en: Attached files
pl: Załączone pliki

en: Left above
pl: Lewa powyżej

en: Right above
pl: Prawa powyżej

en: Left below
pl: Lewa poniżej

en: Right below
pl: Prawa poniżej

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Greek
pl: Grecki

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Print
pl: Drukuj

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Accessibility
pl: Dostępność

en: ZIP Code
pl: Kod pocztowy

en: Containing any of the words
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: Containing the phrase
pl: Zawiera wyrażenie

en: Containing none of the words
pl: Nie zawiera żadnego ze słów

en: Company name
pl: Nazwa firmy

en: Contact name
pl: Nazwa kontaktu

en: Contract
pl: Kontrakt

en: File system settings
pl: Ustawienia systemu plików

en: Nid
pl: ID węzła

en: Text to display
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Notification
pl: Powiadomienie

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Main Content
pl: Główna treść

en: Currencies
pl: Waluty

en: Landscape
pl: Krajobraz

en: Portrait
pl: Portret

en: Error message
pl: Komunikat o błędzie

en: Activities
pl: Aktywności

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: No grouping
pl: Bez grupowania

en: Relations
pl: Relacje

en: Message subject
pl: Temat wiadomości

en: Warning message
pl: Ostrzeżenie

en: Metatags
pl: Metatagi

en: No link
pl: Bez odnośnika

en: Edit Link
pl: Link edycji

en:  days
pl:  dniach

en: Save and continue
pl: Zachowaj i kontynuuj

en: Date settings
pl: Ustawienia daty

en: Light
pl: Jasny

en: First sidebar
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Second sidebar
pl: Drugi pasek boczny

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Start time
pl: Czas rozpoczęcia

en: Processed @current out of @total.
pl: Ukończono @current z @total.

en: Total price
pl: Cena całkowita

en: Delete Link
pl: Link usuwania

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Account number
pl: Numer konta

en: Bank name
pl: Nazwa banku

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Displays the fields with an optional template.
pl: Wyświetl pola w opcjonalnym szablonie.

en: Post date
pl: Data publikacji

en: Search Terms
pl: Szukane wyrażenia

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Latin
pl: Łacina

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Date and time
pl: Data i czas

en: Error!
pl: Błąd!

en: Create a new project
pl: Stwórz nowy projekt

en: Styles
pl: Style

en: Deadline
pl: Ostateczny termin

en: Naked
pl: Nago

en: Contact Type
pl: Typ kontaktu

en: View panes
pl: Panele z widokami

en: Content pane
pl: Panel z zawartością

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Main content
pl: Główna zawartość

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Progress
pl: Postęp

en: Max width
pl: Maks. szerokość

en: Delivery date
pl: Data dostarczenia

en: Payment type
pl: Typ płatności

en: Submitted by !username on !datetime
pl: Wysłane przez !username w !datetime

en: revision user
pl: autor wersji

en: Column 1
pl: Kolumna 1

en: Column 2
pl: Kolumna 2

en: Column 3
pl: Kolumna 3

en: Column 4
pl: Kolumna 4

en: Column 5
pl: Kolumna 5

en: Column 6
pl: Kolumna 6

en: User menu
pl: Menu użytkownika

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pl: Wystąpił błąd w trakcie przetwarzania %error_operation z argumentami: @arguments

en: Operations links
pl: Odnośniki do czynności

en: Default country
pl: Domyślny kraj

en: (active tab)
pl: (aktywna karta)

en: Status message
pl: Komunikat

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pl: Menu <em>Użytkownika</em> zawiera linki powiązane z kontem użytkownika, czyli między innymi link 'Wyloguj się'.

en: Administer shortcuts
pl: Administracja skrótami

en: Add shortcut
pl: Dodaj skrót

en: Edit shortcut
pl: Edycja skrótu

en: Delete shortcut
pl: Usuń skrót

en: Private file system path
pl: Prywatna ścieżka systemowa plików

en: Public files
pl: Pliki publiczne

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pl: Katalog %directory nie istnieje i nie udało się go utworzyć.

en: Image style
pl: Styl obrazka

en: Secret
pl: Sekret

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: Site logo
pl: Logo strony

en: Secondary navigation
pl: Drugorzędna nawigacja

en: Dark
pl: Ciemny

en: Default VAT rate
pl: Domyślna stawka VAT

en: Asc
pl: Rosnąco

en: File Usage
pl: Użycie pliku

en: files
pl: pliki

en: One column
pl: Jedna kolumna

en: Master
pl: Główny

en: Get the actual content from a content revision.
pl: Pobierz właściwą zawartość na podstawie wersji zawartości.

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Entity Reference
pl: Referencja do encji

en: Link label to the referenced entity
pl: Stwórz odnośnik z etykiety do wskazywanej encji

en: Link to the referenced entity
pl: Odnośnik do wskazywanej encji

en: Standard Layout
pl: Standardowy szablon

en: Set a max width
pl: Ustaw maksymalną szerokość

en: Smartphone Layout
pl: Szablon smartfonów

en: Default font
pl: Domyślna czcionka

en: Image Captions
pl: Podpisy obrazków

en: Extra Classes
pl: Dodatkowe klasy

en: There are no registrants for %name
pl: Brak rejestracji dla %name

en: No files available
pl: Brak dostępnych plików

en: Highlight regions
pl: Podświetl regiony

en: "add selector in theme CSS"
pl: "dodaj selektor do CSS skórki"

en: <h3>Accessibility</h3>
pl: <h3>Dostępność</h3>

en: HTML5 support in IE
pl: Wsparcie HTML5 dla IE

en: delivery date
pl: data dostawy

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Character Sets
pl: Zestawy znaków

en: Remove the frontpage title
pl: Usuń tytuł strony głównej

en: Add rel=author to user names.
pl: Dodaj rel=author do nazw użytkowników

en: Remove links
pl: Usuń hiperłącza

en: Remove OpenID elements
pl: Usuń elementy OpenID

en: Horizontal login block
pl: Poziomy blok z logowaniem

en: Hide comment titles
pl: Ukryj tytuły komentarza

en: Entity label
pl: Etykieta encji

en: What?
pl: Kto?

en: Contact Tags
pl: Tagi kontaktu

en: Hello !username_link
pl: Witaj !username_link
