ERPAL for Service Providers (7.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (448 entries)

en: list
pt: lista

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Próximo

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Groups
pt: Grupos

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Currency
pt: Moeda Corrente

en: Priority
pt: Prioridade

en: More
pt: Mais

en: Default currency
pt: Moeda padrão

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Home page
pt: Página inicial

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: My projects
pt: Meus projetos

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Break
pt: Quebrar

en: Center
pt: Central

en: Types
pt: Tipos

en: Parent
pt: Superior

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: up
pt: acima

en: Go to parent page
pt: Ir para a página superior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Book
pt: Livro

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font
pt: Fonte

en: Summary
pt: Resumo

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Time
pt: Hora

en: remove
pt: remover

en: Main
pt: Principal

en: View
pt: Ver

en: History
pt: Histórico

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Notes
pt: Notas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Assigned
pt: Atribuído

en: task
pt: tarefa

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Titles
pt: Títulos

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Tudo

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Enviado

en: Year
pt: Ano

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: To
pt: Para

en: Contacts
pt: Contatos

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Comment
pt: Comentário

en: Filter
pt: Filtrar

en: Is default
pt: É padrão

en: Revisions
pt: Revisões

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Centered
pt: Centralizado

en: Last update
pt: Última atualização

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Advanced
pt: Avançado

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: Load
pt: Carregar

en: Customer
pt: Cliente

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Invoice
pt: Fatura

en: Invoices
pt: Faturas

en: Calendar
pt: Calendário

en: Day
pt: Dia

en: Start
pt: Iniciar

en: Note
pt: Nota

en: User login
pt: Login do usuário

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Case
pt: Caixa

en: Users
pt: Usuários

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Clone
pt: Clonar

en: Task
pt: Tarefa

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Operation
pt: Operação

en: Duration
pt: Duração

en: Street
pt: Logradouro

en: City
pt: Cidade

en: Street:
pt: Rua:

en: City:
pt: Cidade:

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: show
pt: mostrar

en: Gender
pt: Gênero

en: Birthday
pt: Data de Nascimento

en: Port
pt: Porta

en: Attachments
pt: Anexos

en: Paid
pt: Pago

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Stop
pt: Parar

en: Allowed HTML tags
pt: Tags HTML permitidas

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Source
pt: Fonte

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Languages
pt: Idiomas

en: Activity
pt: Atividade

en: Middle
pt: Meio

en: Period
pt: Ponto

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: author
pt: autor

en: Unit
pt: Unidade

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Log out
pt: Sair

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: White
pt: Branco

en: Contact information
pt: Informações de contato

en: Not available
pt: Indisponível

en: Books
pt: Livros

en: Track
pt: Rastrear

en: Image Settings
pt: Configurações de imagem

en: Changed
pt: Alterado

en: My bookmarks
pt: Meus favoritos

en: Document
pt: Documento

en: Documents
pt: Documentos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: You are here
pt: Você está aqui

en: Removed
pt: Removido

en: Keyboard shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Bold
pt: Negrito

en: Lifetime
pt: Tempo de vida

en: Tasks
pt: Tarefas

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Participants
pt: Participantes

en: Import settings
pt: Importar definições

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: <None>
pt: «Nenhum»

en: Available
pt: Disponível

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Addresses
pt: Endereços

en: Execute
pt: Executar

en: Shadow
pt: Sombra

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Greek
pt: Grego

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Print
pt: Imprimir

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: ZIP Code
pt: CEP

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Company name
pt: Empresa

en: Contact name
pt: Nome do contato

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Notification
pt: Notificação

en: Fonts
pt: Fontes

en: Main Content
pt: Conteúdo Principal

en: Currencies
pt: Moedas

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Activities
pt: Atividades

en: Edit this page
pt: Editar esta página

en: Date from
pt: Desde

en: VAT
pt: IVA

en: Payment date
pt: Data de pagamento

en: Timetrackings
pt: Controle de tempo

en: Parent task
pt: Tarefa superior

en: Timetracking
pt: Controle de Tempo

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Invoice number
pt: Número da fatura

en: quantity
pt: quantidade

en: Relations
pt: Relações

en: Message subject
pt: Assunto da mensagem

en: Now processing %node
pt: Processando %node

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: No link
pt: Sem link

en: Edit Link
pt: Editar Link

en:  days
pt:  dias

en: Save and continue
pt: Salvar e continuar

en: Date settings
pt: Configurações de Data

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Second sidebar
pt: Segunda barra lateral

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Start time
pt: Hora de início

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: Default message
pt: Mensagem padrão

en: Total price
pt: Preço total

en: Secondary
pt: Secundário

en: Account number
pt: Número da conta

en: Bank name
pt: Nome do banco

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Latin
pt: Latim

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Create a new project
pt: Criar um novo projeto

en: Styles
pt: Estilos

en: Deadline
pt: Prazo de entrega

en: Contact Type
pt: Tipo de contato

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Sidebar first
pt: Primeira barra lateral

en: Progress
pt: Progresso

en: Max width
pt: Largura máxima

en: Delivery
pt: Entrega

en: Payment type
pt: Tipo de pagamento

en: Submitted by !username on !datetime
pt: Enviado por !username em !datetime

en: revision user
pt: autor da revisão

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Um erro ocorreu ao processar %error_operation com os argumentos: @arguments

en: Project list
pt: Lista de projetos

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Default country
pt: País padrão

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Status message
pt: Mensagem de status

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O menu <em>Usuário<em> contém links relacionados à conta do usuário, e também o link para fechar a sessão.

en: Administer shortcuts
pt: Administrar atalhos

en: Add shortcut
pt: Adicionar atalho

en: Edit shortcut
pt: Editar atalho

en: Delete shortcut
pt: Apagar atalho

en: Private file system path
pt: Caminho do diretório de arquivos privados

en: Public files
pt: Arquivos públicos

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pt: O diretório %directory não existe e não pode ser criado.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Secret
pt: Segredo

en: Menu Bar
pt: Barra de Menu

en: Parent field
pt: Campo pai

en: Select the field that contains the unique identifier of the record's parent.
pt: Selecione o campo que contém o identificador único do pai do registro

en: Budget
pt: Orçamento

en: Certificate
pt: Certificado

en: Khmer
pt: Cambojano

en: save
pt: salvar

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Sidebar second
pt: Segunda barra lateral

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: Site logo
pt: Logo do site

en: End time
pt: Hora de fim

en: Dark
pt: Escuro

en: Billing Duration
pt: Duração do Faturamento

en: Asc
pt: Ascendente

en: File Usage
pt: Uso de arquivo

en: files
pt: arquivos

en: Create a new template
pt: Criar um novo modelo

en: One column
pt: Uma coluna

en: Add a task
pt: Adicionar uma tarefa

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo em si de uma revisão do conteúdo.

en: Headings
pt: Cabeçalhos

en: Relation type
pt: Tipo de relação

en: My Bookmarks
pt: Meus favoritos

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Reference Dialog Search
pt: Referência de diálogo de pesquisa

en: %type_name: View own content
pt: %type_name: Visualizar próprio conteúdo

en: %type_name: View any content
pt: %type_name: Visualizar qualquer conteúdo

en: Entity label
pt: Rótulo da entidade

en: date type
pt: tipo de data

en: ERPAL Calendar Module
pt: Módulo Calendário ERPAL

en: Administer ERPAL calendar
pt: Administrar calendário ERPAL

en: Edit this date
pt: Editar esta data

en: Budgets
pt: Orçamentos

en: CRM activity
pt: Atividade CRM

en: Last budget date
pt: Data último orçamento

en: Next budget date
pt: Data do próximo orçamento

en: Service category
pt: Categoria de serviço

en: Edit this contract
pt: Editar este contrato

en: No budget available
pt: Não há orçamento disponível

en: Exclude from
pt: Excluir de

en: Create a new document
pt: Criar um novo documento

en: Edit this document
pt: Editar este documento

en: Add a page
pt: Adicionar uma página

en: Books pane
pt: Painel de livros

en: Templates pane
pt: Painel de modelos

en: Customer Category
pt: Categoria do Cliente

en: create a new contact
pt: criar um novo contato

en: Run ERPAL in debug mode
pt: Executar ERPAL no modo de depuração

en: Select your own company from your contacts or !add_new_contact_link
pt: Selecione sua própria empresa a partir de seus contatos ou !add_new_contact_link

en: Main address for correspondence
pt: Endereço principal para correspondência

en: This address will be printed on invoices and other official documents
pt: Este endereço será impresso em faturas e outros documentos oficiais

en: Main email address
pt: Endereço de e-mail principal

en: This email address will be printed on invoices and other official documents
pt: Este endereço de e-mail será impresso em faturas e outros documentos oficiais

en: This phone number will be printed on invoices and other official documents
pt: Este número de telefone será impresso em faturas e outros documentos oficiais

en: Edit country terms
pt: Editar termos de país

en: Administer ERPAL CRM
pt: Administrar CRM ERPAL

en: Create new activity
pt: Criar nova atividade

en: Create a new contact
pt: Criar um novo contato

en: Edit this contact
pt: Editar este contrato

en: Create a new activity
pt: Crie uma nova atividade

en: When did you have a break
pt: Quando você tem um intervalo

en: Working time type
pt: Tipo de tempo de trabalho

en: Working time
pt: Tempo de trabalho

en: ERPAL Employee
pt: Empregado ERPAL

en: ERPAL Employee Module
pt: Módulo Empregado ERPAL

en: Your working time must start and end at the same day.
pt: O seu tempo de trabalho deve começar e terminar no mesmo dia.

en: Calculated working times
pt: Calculado o tempo de trabalho

en: Config ERPAL employee settings
pt: Configuração das definições do empregado ERPAL

en: General working days
pt: Dias de trabalho gerais

en: These weekdays are working days in general, according to the country or the individual company
pt: Estes dias de semana são dias úteis, em geral, de acordo com o país ou a empresa individual

en: Run employe times reports only once a day
pt: Os tempos do empregado reporta apenas uma vez por dia

en: Create a new working time
pt: Criar um novo horário de trabalho

en: Edit this working time
pt: Editar tempo de trabalho

en: Timekeeping
pt: Marcação do tempo

en: All Timekeeping
pt: Todas marcações do tempo

en: ERPAL Services
pt: Serviços ERPAL

en: Edit service category terms
pt: Editar termos de categoria de serviços

en: Edit this invoice
pt: Editar esta factura

en: Customer of the project
pt: Cliente do projeto

en: Estimated time
pt: Tempo estimado

en: Project category
pt: Categoria de projeto

en: A Project in ERPAL
pt: Um projeto em ERPAL

en: Basic content type for tasks
pt: Tipo de conteúdo básico para tarefas

en: ERPAL Project
pt: Projeto ERPAL

en: ERPAL Project Module
pt: Módulo de Projeto ERPAL

en: No projects found
pt: Nenhum projeto encontrado

en: Project ends
pt: Término do projeto

en: Administer ERPAL Projects
pt: Administrar projetos ERPAL

en: Perform administration tasks for ERPAL Projects module.
pt: Executar tarefas de administração do módulo de projetos ERPAL.

en: Add timetracking
pt: Adicionar controle de tempo

en: ERPAL Projects
pt: Projetos ERPAL

en: Edit task type terms
pt: Editar termos do tipo de tarefa

en: Edit priority terms
pt: Editar termos de prioridade

en: Edit this budget
pt: Editar este orçamento

en: Add a timetracking
pt: Adicionar controle de tempo

en: Fixed price items
pt: Itens de preço fixo

en: Edit this project
pt: Editar este projeto

en: ERPAL projects
pt: Projetos ERPAL

en: Create a task
pt: Criar uma tarefa

en: Title of the task
pt: Título da tarefa

en: Save budget
pt: Salvar o orçamento

en: Delete budget
pt: Excluir orçamento

en: The budget %subject has been deleted.
pt: O orçamento %subject foi excluído.

en: budgets
pt: orçamentos

en: budget
pt: orçamento

en: Create budget
pt: Criar orçamento

en: Administer all budgets
pt: Administrar todos os orçamentos

en: Edit any budget
pt: Edite qualquer orçamento

en: ERPAL Projects access
pt: Acesso a projetos ERPAL

en: Price per hour
pt: Preço por hora

en: Erpal installation completed
pt: Instalação do Erpal está completa

en: Configured Pathouto
pt: Pathauto foi configurado

en: Created user-roles and preconfigured permissions
pt: Papéis de usuário foram criados e permissões foram pré-configuradas

en: Created taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia foram criados

en: Created relation types
pt: Tipos de relacionamentos foram criados

en: Configured ERPAL
pt: ERPAL foi configurado

en: Configured ERPAL-Projects
pt: ERPAL-Projects foi configurado

en: Configured ERPAL-Calendar
pt: ERPAL-Calendar foi configurado

en: Configured ERPAL-Invoice
pt: ERPAL-Invoice foi configurado

en: Install ERPAL
pt: Instalar ERPAL

en: Filesystem settings
pt: Configurações de sistema de arquivos

en: Preparing site
pt: Preparando o site

en: Performing last installation tasks
pt: Realizando as últimas tarefas da instalação

en: Company name:
pt: Nome da empresa:

en: Main Address
pt: Endereço principal

en: ZIP-Code:
pt: CEP:

en: Phone number:
pt: Número de telefone:

en: You're not allowed to execute %name!
pt: Você não está autorizado a executar %name!

en: Unknown command %name!
pt: Comando desconhecido %name!

en: %name is required!
pt: %name é requerido!

en: Argument %type requires %number arguments!
pt: O argumento %type requer %number argumentos!

en: Invalid %type %values for %name!
pt: %type %values inválidos para %name!

en: Execute all commands
pt: Executar todos os comandos

en: Execute command
pt: Executar comando

en: List all available commands
pt: Listar todos os comandos disponíveis

en: Execute multiple commands at once
pt: Executar múltiplos comando de uma só vez

en: Save configurations
pt: Salvar configurações

en: Edit @shortcut_name
pt: Editar @shortcut_name

en: Edit @group_name
pt: Editar @group_name
